Loading

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir. Birçok hasta, soğuk algınlığının ortaya çıkması için böyle bir semptom alır, ancak bu her zaman böyle değildir.

Herhangi bir tedaviye başlamadan önce, uzmanın gerekli ilacı seçeceği hesaba katılarak, rahatsızlığın nedenini belirlemek gerekir. Bir ev tıbbı sandığında, kesinlikle boğaz ağrısı için iyi bir ilaç olmalı, kısa sürede hoş olmayan bir semptom kurtulmak ve hastanın durumunu kolaylaştırmak yardımcı olacaktır.

Patolojinin nedenleri

Boğazdaki ağrı, içindeki iltihaplanma sürecinden kaynaklanır.

Uzmanlar boğazda ağrıya neden olabilecek bulaşıcı ve enfeksiyöz olmayan nedenleri belirler. Hastalığın başlıca suçluları, insan bedenine bir öpücük, el sıkışma veya cinsel ilişki yoluyla girebilen virüsler ve bakterilerdir. Çoğunlukla insanlar, soğuk algınlığı, burun akıntısı ve ateşin olmadığı, ancak gırtlaktaki terleme ve ağrı hakkında endişe duyulan bir soğuk algınlığı geliştirir. Grip ile, öksürük ve burun iltihabı olmayabilir, ancak aynı zamanda boğaz ağrılı, vücut ısısı yükselir ve yiyecek yutmak oldukça sorunludur.

Boğazda ağrı bulunan ana patoloji viral larenjittir. Buna ek olarak, bademcik iltihabı denilen gökyüzünün bademcik iltihabı, boğazda rahatsızlık ve terleme neden olabilir. Etkili tedavi olmadığında, akut tonsillit kronik bir formdan geçer ve larinkste herhangi bir hafif süper soğutma ile ortaya çıkabilir. Çocukluk çağında streptokok anjinası sıklıkla teşhis edilir ve bu da parlak belirtilere neden olmaz. Aynı zamanda, böyle bir patoloji ile boğaz bölgesinde ağrılı duyular ortaya çıkar ve ateş gelişir.

Bir boğazda rahatsız edici olmayan hislerin nedeni olmak için bulaşıcı olmayan hastalıklar olabilir ve elverişsiz bir ekolojik durum veya kalıtım nedeniyle olabilir.

Genellikle boğaz polen ve hayvan dışkısı gibi alerjenlere insan temasını geliştirir. kuvvetle redden gözler, burun iltihabı görünen bu belirti ek olarak, öksürük ve vücut ısısı yükselir. mide asidinin yemek borusuna girdiğinde boğaz duvarın provoke tahriş çok kuru odada hava ve sindirim sfinkter arıza olup.

Çocuklar için ilaçlar

Tedavi, boğaz ağrısına neden olan nedene bağlıdır

Çocuklarda boğazda ağrı ile, ilaçların spreyler ve spreyler şeklinde kullanılması tavsiye edilir, bu sayede boğazın sulanması ve bademciklerin yüzeyi gerçekleştirilir. Bu tür ilaçlar antiseptik, analjezik, anti-enflamatuar ve rejeneratif etkilere sahiptir.

Bu ilaçların kullanımı, boğazın yutulması ve durulanması sonrasında gereklidir ve kullanım sıklığı günde 2-4 kezdir. Laringospazm tehlikesi bulunduğundan, aerosol formundaki preparatların 3 yaşın altındaki çocuklar için reçete edilmediğini unutmamak önemlidir.

Çocuklarda boğazda ağrıyı tedavi etmede iyi bir etki, Tantum Verde gibi bir anti-inflamatuar ilaç verir. İlaç analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir ve çeşitli kullanımları için çocuğun durumunu hafifletmeye yardımcı olur.

Çocuklarda boğazda ağrı tedavisi, aşağıdaki lokal antiseptiklerle yapılmalıdır:

boğazında rahatsızlık ortadan kaldırarak bir doktor tarafından reçete antiseptik topikal olan iyot hazırlıklarını kullanılabilir, ancak allerjik reaksiyona sebep olabilir. Buna ek olarak, onların uzun süreli alımı tiroid bezi üzerinde karartıcı bir etki yaratabilir ve en iyi çöplerle birlikte kendi kendini tedavi vasıtasıyla böylece iş yodizma neden olur.

Bir çocuk boğaz ağrısı şikayet ederse, doktor aşağıdaki ilaçları reçete edebilir:

Boğaz tedavisinde iyi bir etki aşağıdaki tabletler şeklinde aşağıdaki antiseptikler tarafından verilir:

Çocuğun boğazında ağrılı bir his olduğunda, bunu incelemek ve en etkili ilacı seçmek için bir doktor gösterilmelidir.

Yetişkinler için ilaçlar

Yetişkinler özel emilebilir tabletleri kullanabilir

Boğazların tedavisi için çok sayıda ilaç vardır ve bunların her biri farklı etkinlik gösterir. Yetişkinlerde patoloji tedavisinde, aşağıdaki ilaçlar tavsiye edilir:

 • Grammidin hoş bir tada sahip bir emilim tabletidir. Onlar ağrı sendromunu kaldırmak ve antiseptik, antibakteriyel ve anti-enflamatuar etkiye sahip olmak için kısa sürede yardımcı olurlar. Doğru kullanıldığında, bu ilaç yan etkilere neden olmaz ve boğaz ağrısından kurtulmak için kısa sürede yardımcı olur.
 • Bioparox, bir antibiyotik bulunan, topikal kullanım için bir aerosoldür. İlaç anestetik ve anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir, sadece boğazdaki ağrıyı gidermekle kalmaz, aynı zamanda tamamen iyileştirir.
 • Septhotte belirgin bir antiseptik etkiye sahip bir tıbbi üründür. İlaç, boğazda ağrı ile birlikte somatik terapi için yetişkinlere reçete edilir. Sepptelet, antimikrobiyal etkiye sahip olduğu için lokal düzeyde enfeksiyonla hızlı bir şekilde baş edebilir.
 • Heksoral, güçlü bir antifungal ve antibakteriyel etkiye sahip bir spreydir. Genellikle böyle bir ilaç sadece boğazdaki ağrıyı değil, aynı zamanda çeşitli hastalıklarda enflamatuar süreçlerin azalmasını ortadan kaldırmak için reçete edilir. Kullanım Hexoral, talimatlara tam olarak uyulması zorunludur, çünkü dozajın ihlali, mukozaya aşırı miktarda bulaşabilir.

Her bir kişi için aynı ajanın farklı etkileri olabileceğinden, boğaz ağrısından evrensel bir tıbbi ürün seçmek oldukça sorunludur. Bu nedenle, yalnızca bir doktor, patolojinin karmaşıklığını ve insan vücudunun bireysel özelliklerini dikkate alarak ilaçları reçete etmelidir.

Hamilelik sırasında boğazın tedavisi

Furacilin çözeltisi ile içi boş boğaz

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı genellikle vücutta bulaşıcı bir hastalığın ilerlemesini gösterir. Gelecek annelerin kendilerine ilaç ve kendi kendine reçeteyle yazılan ilaçları kullanmaları tavsiye edilmez, çünkü bazılarının alınması çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Hamilelik sırasında, endikasyon varsa, boğaz için sprey kullanabilirsiniz:

Boğazda ağrı tedavisi gören kadınlar, örneğin Laripront ve Lizobakt gibi resorpsiyon için lolipopları kullanabilirler. Patolojiye karşı mücadelede iyi bir etki lolipoplar tarafından nane, okaliptüs veya limon ekstraktının özü ile verilir.

Hamilelik sırasında, boğaz hastalıklarından aşağıdaki tabletlere izin verilir:

 1. Pharyngept - onların rezorpsiyonu ağrıdan kurtulmaya ve iltihabı rahatlatmaya yardımcı olur
 2. Furacilin - tabletler bir toz haline getirilmeli ve bir litre suda çözünmelidir.

Diğer ilaçların yanı sıra, bir antiseptik olduğu düşünülen Lugol çözümünün iyi bir şekilde kanıtlandığı kanıtlanmıştır. Boğazın bu solüsyonla tedavisi, zehirlenmeyi azaltmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve bir kadının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. Bir boğazda terlemeyi yumuşatmak için, bu tür ulusal vasıtalar vasıtasıyla, bir kaşık bal ve bir limon suyu ile çay olarak mümkün olur.

Hastalık durumunda durulama ve inhalasyon

Soluma, çocuklar ve yetişkinler için güvenli ve etkili bir boğaz ağrısı yöntemidir.

Evde, boğaz ağrınızı aşağıdaki ilaçlar ile yıkayabilirsiniz:

 1. Chlorophyllipt, çeşitli patojenik mikroorganizmaları kontrol etmede etkili olan okaliptüs ekstresi içerir. İlaç, tablet formunda olduğu gibi alkol ve yağ çözeltisi şeklinde üretilmektedir.
 2. Klorheksidin acı bir tada sahiptir, ancak kullanmadan önce seyreltilmesi gerekmez. Böyle bir ilacın dezavantajı dişler üzerinde karanlık bir plak olasılığıdır.
 3. Furacilin eyleminde bir antibiyotiğe benzer, ama öyle değil. Alerjik reaksiyonun gelişmesini önlemek için, solüsyonu yutmanıza ve ağzınızı çok uzun süre yıkamasına izin verilmez.

Boğaz ağrısının tedavisinde iyi bir etki, papatya, adaçayı veya genellikle soda ilavesiyle durulanır. Boğaz patolojilerinin ortadan kaldırılmasında etkili araçlar, hem inhalasyon cihazı hem de geleneksel bir tava ile gerçekleştirilebilen inhalasyonlardır.

Bu prosedür için çeşitli şifalı bitkileri, haşlanmış patatesleri veya özel ilaçları kullanabilirsiniz. Okaliptüs, lavanta ve köknarın uçucu yağları ile inhalasyon yoluyla iyi bir etki verilir.

Boğazda ağrı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz ağrısı genellikle insan vücudunda bazı patolojilerin ilerlediğini gösterir. Böyle bir semptom oluşursa, en etkili ve etkili ilacı seçecek bir doktora başvurmalısınız.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklar ve yetişkinler için boğaz ağrısı için çare. Boğaz ağrısı için etkili ilaçlar ve halk ilaçları

Mukus boğazının tahrişine şiddetli ağrı eşlik eder. Kural olarak, bu belirti bazen ciddi hastalıkların varlığını gösteren viral, bulaşıcı, soğuk algınlığı, meydana gelir. Sadece doktora gittikten sonra alınması gereken boğaz ağrısı için ilaçlar vardır.

Boğaz ağrısı için ilaç

Hoş olmayan hislerin nedenleri bakteri ve larenjit, anjina ve farenjit patojenleri olarak kabul edilen virüslerdir. Nadiren ağrı, olumsuz koşullara, nikotin bağımlılığına veya sıcak içmeye neden olabilir. Boğaz için etkili bir ilaç seçmeden önce, hoş olmayan semptomların başlangıcını kesin olarak belirleyecek olan tavsiye için bir doktora danışmak gerekir.

Modern eczaneler, aşağıdaki formlardan oluşan geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır:

 • emilim için pastiller;
 • spreyler;
 • şeker;
 • ağızdan alınan tabletler;
 • durulama çözeltileri.

Yutulduğunda boğaz ağrısı için çare

Genellikle viral enfeksiyonlara yutulduğunda şiddetli ağrı eşlik eder. SARS'da, bu semptomlar anjin, kronik farenjit veya bir erişkinde alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına işaret edebilir. Hoş olmayan hisleri tedavi etmek için antiseptik ilaçlar kullanılır. Yutulduğunda boğaz ağrısı için çare - Lugol çözeltisi - bademcikler üzerinde yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Diğer etkili ilaçlar şunlardır:

 • Miramistin Sprey. Artırılmış bağışıklığı arttırır.
 • Neo Angin. Ajan, mukoza zarında hızla tahriş yapar, yutmayı kolaylaştırır. İlacın fiyatı 130 ruble.
 • Antiangin. Hasta, çekildikten hemen sonra rahatlama hissetmeye başlar.
 • Orasept. İlaç bakteriyel enfeksiyonlarda etkilidir.

Boğaz ağrısı ve öksürük ilaçları

Yutma sırasında öksürük atakları ve güçlü rezi, soğuk algınlığının belirtileri olarak kabul edilir. Öksürük, yabancı bir bedeni hasta bir kişinin vücudundan çıkarmaya yardımcı olur. Ani bir şekilde ve hızlı bir şekilde artabilir, güçlü bir duruma neden olacaktır. Bunun olmasını önlemek için inflamasyon durdurulmalıdır. Boğaz ağrısı ve öksürük için popüler ilaçlar şunlardır:

Şiddetli boğaz ağrısı için çözüm

Angina'nın neden olduğu hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıyla Sumamed'in boğazına etkili bir ilaç yardımcı olabilir. İlaç sadece bir uzmanı ziyaret ettikten sonra alınmalıdır - bu ilaç güçlü bir antibiyotiktir. Yemeklerden sonra günde 3 kez Sumamed atın. Şiddetli boğaz ağrısı için de popüler ilaçlar şunlardır:

 • Geksoral. Sprey güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir.
 • Ingalipt. Antimikrobiyal ve antiflojistik etki ile spreyleyin.
 • Septolete. Analjezik etkisi ile çözünen pastilleri.

Çocuklarda boğaz ağrısı için araçlar

Çocukta nahoş hisseler bir virüs, mantar, bakteri enfeksiyonlarında ortaya çıkabilir. Şişmeye, gırtlak iltihabına neden olurlar. Bu, yanma, kuruluk ve terleme ile birlikte gelir. Çocuğun böyle belirtileri varsa, bir uzmana göstermek daha iyidir. Sadece bir çocuk doktoru tarafından muayene edildikten sonra, çocuklar için boğaz ağrısından aşağıdaki fonları alabilirsiniz:

 • Heksetidin. Anestezi etkisi olan lokal antiseptik.
 • Tantum Verde. Ürün bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Üç yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir.
 • Miramistin. Yerli ucuz ilaç. İmmün uyarıcı etkisi vardır.
 • Faringosept. Ucuz araçlar (fiyatı sadece 60 ruble). Terleri azaltır, ağızda kuruluğu hızla giderebilir.
 • Grammidin. Bir antibiyotik içerir. 4 yaşından çocuk almaya izin verildi.
 • Heksetidin. İyi bir antifungal ve anestezik etkiye sahip olan lokal antiseptik.
 • Imudon. Lokal ilacın immün sistemi uyarılması.
 • Tonzilgon. Bitki kökenli antiseptik. 6 yaşından küçük bir çocuğa yutma için pelet verebilirsiniz. Damlalar, yaşamın ilk yılındaki çocuklara uyacak.

Yetişkinlerde boğazların tedavisi için ilaçlar

Bakteriyel enfeksiyonlar ve virüsler genellikle farenkseki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasına neden olur ve bu da soğuk algınlığı olan bir kişiye çok fazla rahatsızlık verir. Tedavi için özel ilaçlar kullanarak bunları hızlı bir şekilde durdurabilirsiniz. Yutulduğunda hızla ağrıyla başa çıkan ilaç gruplarını seçin:

Kombine ürünler (anestezik ve antiseptik maddeler içerir):

 • kameton;
 • Lizobakt (yetişkinlerin boğazında en popüler ilaç);
 • Septolete;
 • Dekatilen;
 • Ingalipt.

Boğaz ağrısı gelen tabletler

Tedavi için ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Sık sık hasta tatsız duyumları hızlı bir şekilde kurtulmak için, tabletleri reçete. Sıklıkla boğaz ağrısı olan haplar, geleneksel eczanelerin raflarında bulunabilir. Bu tür müstahzarların fiyatı, kural olarak, üretici firmaya ve kompozisyona bağlıdır. Tabletler, rezorpsiyon için bikonveks plakalar, şekerler, opak pastiller formunda olabilir. Durulama için veya dahili olarak kullanılan homeopatik tabletleri bulabilirsiniz.

Boğazdan tabletler ucuzdur, ancak etkilidir

Boğaz ilaçları farklı fiyatlara sahiptir. Paketleme ve reklam için fazla ödeme yapmak istemiyorsanız, terapi için analogları kullanabilirsiniz (Givalex - Orasept yerine). Eczane raflarında ağrı, terleme ve yanmayı ortadan kaldıran uygun maliyetli ilaçlar bulunur. Boğazdan etkili ucuz hapların tedavisi için:

 • Septolete. Larinks için güçlü bir antiseptik. Bileşim bitkisel maddeler içerir.
 • Strepsils. Farenjit ile ortaya çıkan hoş olmayan hisleri ortadan kaldırır.
 • Faringosept. Güçlü ilaç, bu nedenle 6 yaşından küçük bir çocuğa verilemez.
 • Septefril. En ucuz haplar. Ortalama fiyat sadece 30 ruble.

Boğaz ağrısı boğaz tabletleri

Bu ilaçlar hızlı bir şekilde hastadan gelen ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Bu tür haplar etkili, kolayca farenjit ve bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırır, ilerlemelerini durdurur. Boğazdaki ağrıdan kaynaklanan resorpsiyon için tabletler, aktif bir aktif maddeyi (lokal bir etki uygulayan bir anestetik) içerir. Bu planın iyi ilaçları:

 • Grammidin. Antibakteriyel, antienflamatuar, antiseptik etkiye sahiptir. 6 yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir.
 • Strepsils. Bu tabletler mükemmel bir analjezik etki sağlar.
 • Flurbiprofen. İyi bir antipiretik ve antifungal etkiye sahiptir.

Hamileler için boğaz ağrısı tabletleri

Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde, iltihaplı bir süreç meydana gelirse, kişinin kendi kendine tedavi almaması gerekir. Hastalığın nedenini belirledikten sonra, ileri tedaviye karar verecek bir jinekologla görüşmelisiniz. Gebe kadınlar için boğaz ağrısı için özel haplar vardır:

 • Lizobakt. Ana aktif madde, antiviral ve antibakteriyel etki sağlayan lizozimdir.
 • Sebidin. Dezenfekte edici (antiseptik) etki ile tıbbi antimikrobiyal madde.

Bir antibiyotik ile boğaz ağrısı tabletleri

Antibiyotiklerle herhangi bir yol sadece tıbbi tavsiye ve tavsiye alındıktan sonra alınabilir. İlaçlar larinkste bakterilerin çoğalmasını durdurur. Bir antibiyotik ile boğaz ağrısı en popüler tabletler şunlardır:

 • Stopangin. Aktif madde heksetidin, farengeal mukozaya eşit olarak dağıtılır.
 • Faringosept. Güçlü bir analjezik etki verir.
 • Gramicidin. Acıyı yumuşatır, iltihaplanmayı azaltır, zararlı mikroorganizmaların ağızlarını temizlemeye yardımcı olur.

Anestezi ile boğaz ağrısından tabletler

Çok sayıda ilaç antiseptik ve anestetik içerir - biklotimol, fenol, benzalkonyum klorür, benzokain, tetrakain, klorheksidin. Anestezi ile boğaz ağrısı için en etkili haplar:

 • Lizobakt. Nazofarenks ve diş hastalıklarında kullanılır.
 • Neo-Angın. Aminmetacresol ile ilaç tahrişi azaltır.
 • Sebidin. Klorheksidin ile tabletler tüm KBB hastalıkları ile yardımcı olur.
 • Tera Fly Lar. Ürün antiseptik ve antimikrobiyal etkilerden dolayı ağrıyı azaltır.

Boğaz ağrısı için halk ilaçları

Birçok insan evde gırtlak hastalıklarını tedavi etmeye çalışır. Bu yapılabilir, ancak sadece doktorun izni ile, daha sonra herhangi bir komplikasyon yoktur. Boğaz, eldeki ile tedavi edildiğinden beri. Boğaz ağrısı için en etkili ve yaygın halk ilaçları vardı:

 1. sarımsak;
 2. soğan;
 3. bal;
 4. bitkisel infüzyonlar (calendula, papatya, adaçayı).

İşte evde kullanabileceğiniz birkaç tarif var:

 • Soda-bal çözeltisi ile durulama halk halk yoludur. Bunu yapmak için, bal ve sodayı (1 çay kaşığı) seyreltmeniz gereken bir bardak suya ihtiyacınız vardır. Tüm bileşenler çözünene kadar karıştırılır ve durulanabilir. Bu prosedür günde 7 kez yapılmalıdır.
 • Yine de bir yağ ve votka kompresiyle tedavi edilebilir. Bunu yapmak için, keten bezi vernka (1: 5) ile deniz topalak yağı karışımı ile nemlendirmek ve 15 dakika tutmak için, sıcak bir fular ile sarmak için, yukarıdan boğaz koymak gerekir.

Boğaz ağrısı için bir çare fiyatı

Modern eczanelerde satın almak fiyat, bileşim, sürüm ve üretici olarak farklılık gösteren çok sayıda ilaç olabilir. Buna ek olarak, boğaz ağrısı için çareler katalog, sipariş, online mağazada satın almak sayfalarında bulmak kolaydır. En popüler ilaçlar tabloda gösterilmiştir:

Yetişkinlerde boğazların tedavisi için ilaçlar

Çeşitli virüsler ve bakteriyel enfeksiyonlar sıklıkla boğaz ağrısına neden olur. Ayrıca alerjilerin ana belirtilerinden biridir ve anjina ile çok fazla sorun çıkarır. Ama yetişkinlerde boğaz tedavisi için çeşitli ilaçlar kullanarak, hızlı bir şekilde durdurabilirsiniz.

Boğaz tedavisi için antiseptikler

Antiseptikler yetişkinlerde boğaz hastalığı durumunda topikal olarak kullanılan antimikrobiyallerdir. Onlar yardım edecekler:

 • inflamatuar ve pürülan süreçleri durdurmak;
 • ağrıyı hafifletmek;
 • zulüm hissini ortadan kaldırmak;
 • Hasarlı dokuların rejenerasyonunu hızlandırır.

Hemen hemen tüm antiseptikler herhangi bir eczanede reçetesiz satılmaktadır. Yetişkinlerde boğazın tedavisi için bu tür ilaçlar spreyler, tabletler, pastiller, pastiller, durulama çözeltileri ile temsil edilir. Bunların en iyileri:

 • Grammidin;
 • Stopangin;
 • Heksoral sprey;
 • Tantum Verde.
Kombine boğaz ilaçları

Aynı anda boğazdaki ağrıyı gidermek ve zararlı mikroflorayı bastırmak gerekirse, kombine ilaçların kullanılması gerekir. Çeşitli antiseptik maddeler ve anestezik içerirler. Durulama, çuval, aerosol ve tablet solüsyonları şeklinde üretilirler.

Yetişkinlerde boğazın tedavisi için bu gruptaki en etkili ilaçlar şunlardır:

 • Septolete;
 • kameton;
 • Dekatilen;
 • Strepsils;
 • Lizobakt;
 • Ingalipt.
Boğaz tedavisi için antiviral ilaçlar

Erişkinlerde boğaz ağrısı olan ve grip virüsünün neden olduğu antiviral ilaçlar yardımcı olur. Böyle ilaçlar viral orijinli farenjit veya larinjit için reçete edilir. Hastalığın nedensel etkisinin aktif olarak çoğalmasına ve başka organ ve dokulara girmesine ve komplikasyonlara neden olmasına izin vermez. Bunlar çoğunlukla tablet şeklinde salınır.

Yetişkinlerde boğaz tedavisi için antiviral ilaçlar birkaç gruba ayrılır:

 • iyon kanalı blokları (Orvirem ve Remantadin);
 • spesifik şaperon GA (Arbidol);
 • interferon indükleyicileri (Cycloferon, Kagocel, Amiksin);
 • nöraminidaz inhibitörleri (Repenza, Tamiflu, Peramivir).
Boğaz tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotikler, bakteriyel anjina için en etkili ilaçlardır. Sadece onların yardımı ile hastalığın ciddi komplikasyonlarını önleyebilir. Anjina yarı sentetik ve "korunmuş" penisilinler patojenlerinin çoğalmasını bastırın. Bunlar arasında şu ilaçlar bulunur:

Boğazdan tabletler: Boğaz ağrısı, aksiyon, uygulamalara karşı ilaçlara genel bakış

Boğazda ağrı, perseniya ve rahatsızlık, bademcikler, farinks ve larinks enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkların hoş olmayan semptomları olup, bunların ortadan kaldırılması için çeşitli dozaj formlarında üretilen lokal olarak üretilen ilaçlar kullanılır. Modern ilaçların mevcut çeşitliliği arasında, boğaz hapları kullanım için en uygun olanlardır. Hastalıkları ayakları üzerinde taşıyan insanlar arasında özellikle popülerdirler. Bu tür ilaçlar işe devam etmek için uygun olup, doktor reçetesi olmayan eczanelerde satın almak kolaydır. Boğazdan gelen tabletler, patolojinin klinik bulgularını ortadan kaldırır ve seyrini kolaylaştırır.

Boğaz ağrısı nedenleri çok çeşitlidir. Bu enfeksiyöz anjina, farenjit, stomatit, periodontal hastalık, diş eti iltihabıdır. Yetişkinlerde, boğazdaki ağrı, anjina pektorisin ve çocuklarda - kızamık, kızamıkçık, kızıl ateş, parotitis, su çiçeği arka planı karşısında ortaya çıkar. Boğaz ağrısı genellikle soğuk algınlığı ile ilişkili viral enfeksiyonların habercisidir. Bu durumda, ağızdaki ağrı yutma ve konuşma ile artar ve sıklıkla vücut ısısı, genel halsizlik, burun akıntısı, hapşırma, öksürme, miyalji artışı ile birleşir. Boğaz ağrısı tedavisi, ilk patoloji semptomlarının ortaya çıkmasıyla başlamalıdır. Boğazda ağrıya karşı tabletler ağrıyı hafifletir ve ciddi komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltır.

Boğazdan tabletler, diğer ilaçlar gibi, bir doktor - kulak burun boğaz uzmanı, terapist, çocuk doktoru tarafından reçete edilmelidir. Aksi halde, boğazda ağrıdan kaynaklanan fonların kullanılması vücuda zarar verebilir. Kendi kendine ilaç satın almadan önce eczane türlerini anlamak gerekir, en iyi ve en etkili vurgulayın.

Boğazdan hap türleri

Boğazdan ana tablet çeşitleri şunlardır:

 • Rezorpsiyon için tabletler anestezik etki mukozada.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar Oral uygulama için, enfeksiyonun odağını ortadan kaldırır.
 • antiseptik biconvex pastilleri. Ağız boşluğunda eşit olarak dağılmışlar, uzun bir terapötik etkiye sahiptirler.
 • antihistaminikler, Vücutta histamin üretimini inhibe etmek.
 • Oral uygulama için homeopatik tabletler.
 • Suda çözünür ve amaçlanan tabletler gargara için.
 • Antibiyotikli lolipoplar yerel bir bakteri öldürücü ve analjezik etkiye sahiptir. Bunlar, boğazda akut ağrılı hastalara ve vücuttaki kronik süreçlere sahip kişiler - farenjit, bademcik iltihabı, larenjit reçete edilir.
 • Esansiyel yağlarla Lolipop Şifalı bitkiler hastalığın erken aşamalarında ağrı ve boğaz ağrısı ortadan kaldırır. Hoş bir tada sahiptirler, boğaz ağrısını yumuşatır ve nefesi ferahlatırlar. Özellikle popüler olan çok yararlı özelliklere sahip adaçayı olan lolipoplardır.

Tablet ilaçların, boğaz ağrısı üzerinde optimal bir etkisi vardır. Antiseptikler, anestezikler, yumuşatıcılar - esansiyel yağlar içerirler. Tabletlerin kolayca uygulanması ve saklanması kolaydır. Kontrendikasyonların minimal bir listesi vardır ve insan vücudu üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.

Boğaz haplarının faydaları:

 1. Her 4 saatte bir uygulama yeteneği
 2. Nispeten düşük maliyet,
 3. Geniş çeşitler,
 4. Uygun serbest bırakma formu,
 5. Halka açık yerlerde kullanım imkanı.

Eylem Mekanizması ve Uygulama Yöntemi

Boğazdan hapları almak etkili ilaçlar. Hastalığın klinik bulgularını hızla ortadan kaldırır ve boğazda ağrılı hislere neden olan inflamasyonun daha da gelişmesini durdururlar. Bu tabletler, pastiller ve pastiller antiseptikler ve dezenfektanlar içerir, Hücre zarlarının bütünlüğünü ihlal ederek ağız boşluğunda yaşayan mikropları yok eder. Yardımcı maddelerin bir anti-enflamatuar ve dikkat dağıtıcı etkisi vardır. Onlar ağrı sendromunu ortadan kaldırır, farinks ve larinks mukozasını yumuşatır ve nemlendirir. Bir dizi ilaç, inflamatuar mediatörlerin salınımını bastıran ve ağrılı hisleri, rahatsızlığı, boğazı kaşıtan ve öksürme dürtüsünü azaltan NSAID'leri içerir.

Boğazdan tablet kullanımı için endikasyonlar:

 • Farinks - farenjit iltihabı,
 • Larinks - larenjit iltihabı
 • Bademcikler iltihabı - bademcik iltihabı,
 • Akut bir enfeksiyöz hastalık boğaz ağrısıdır.
 • Trakea ve larinks iltihabı - laringotrakitis,
 • Ağız boşluğunun kandidiyazı,
 • , stomatit
 • Diş etlerinin ve dilin iltihaplanması.
 1. Çocuk yaşı: pastillerin 3 yaşından küçük çocuklara ve şekerlere izin verilir - 5 yıldan itibaren,
 2. İlacın bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük,
 3. alerji,
 4. Gastrointestinal mukoza ülserleri ve erozyonu,
 5. Fruktoza karşı dayanıksızlık,
 6. Bronşiyal astım
 7. Oral mukozada hasar.

Boğazdan tabletler eczane ağında serbestçe satılan tam ve etkili ilaçlar. Onları kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve talimatları dikkatlice okumalısınız. Uzman, ilacın yaşına ve özelliklerine uygun olarak doğru dozajını seçmeye yardımcı olacaktır. Kendi kendine ilaç kullanımı ve uyuşturucu kullanımı öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, antibakteriyel bileşenli bir boğazdaki ağrıdan kaynaklanan pastiller, bir virüs enfeksiyonunda tıbbi etki yaratmayacak ve sadece bir karaciğeri zorlayacaktır.

Boğaz ağrısı için etkili ilaçların kullanımı için kurallar:

 • Ilacın tam rezorpsiyonu,
 • Yeme ve içtikten sonra ilacı kesinlikle almak,
 • Yiyeceklerden iki saat uzak durma, ilacın vücut tarafından tamamen emilmesini sağlar.
 • Tedavi edici bir etkisi yoksa, ilacın benzer bir ilaç için ikame edilmesi,
 • Boğazda artan ağrı, ateş, hastanın durumunun kötüleşmesi, doktora acil bir ziyaret gerektirir.

Emilim için boğazdan tabletler

Bu ilaçlar ağızdan, dil altı veya alt-bougally olarak uygulanır. Çiğnemeden veya yutmadan, çözülünceye kadar ağızda tutulurlar. Bu tablet, pastil ve pastillerin kullanımı için zorunlu bir gerekliliktir. Ilacı aldıktan sonra, 2 saat boyunca yememelisiniz. Bu süre, ilacın terapötik amacını yerine getirmesi için gereklidir.

 1. "Faringosept" - Boğazda ağrı, rahatsızlık ve terlemeyi azaltan etkili bir antiseptik. Emzirme döneminde kadınlar ve 6 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, oldukça güçlü ve ucuz bir ilaçtır.
 2. "Neo-Angın" belirgin bir dezenfekte edici etkiye sahip olan, enflamasyonu ortadan kaldıran ve ağrının şiddetini azaltan boğaz için etkili bir antiseptiktir. Esansiyel yağlar preparasyona dahil edilir, nefes almayı kolaylaştırır, tahrişleri hafifletir ve ağız boşluğunda mikrodolaşmayı iyileştirir. İlaç bakterisit ve fungisidal bir etkiye sahiptir, sistemik antibiyotik ihtiyacını azaltır. İlaç, KBB organlarının hastalıklarına neden olan çoğu bakteriye karşı etkilidir.
 3. "Septolete" - Uçucu yağlar içeren bir preparat. Nefes almayı kolaylaştırır ve mukusun sekresyonunu azaltır. Farenjit, larenjit, bademcik iltihabı tedavisinde "Sepftete" kullanırlar. İlaç fruktoza konjenital intoleransı ile ana bileşenlere alerjik reaksiyonları olan kişiler için kontrendikedir. Hastaların çoğuna göre, "Septotelet" - hızlı bir terapötik etkisi olan boğazdan iyi haplar.
 4. "Sebedin" - klorheksidin ve C vitamini içeren bir ilaç. Bu yetişkinlerde ve çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi için gösterilen, vitaminli, antiseptik bir ilaçtır. "Sebedin", stafilokok, streptokok, mantar ve anaerobik florayı yok eden bakteriyostatik ve bakterisit bir etkiye sahiptir. C vitamini, dokuların yenilenmesini destekler, kılcal damarların şişmesini ve kırılganlığını azaltır. İlaç genel bir güçlendirme ve yerel anti-ödematöz etkiye sahiptir.
 5. "Trachisan" - doku solunumu sürecini tetikleyen antimikrobiyal maddeler ve enzimler içeren bir preparat. İlaç kan içine emilmez ve sistemik dolaşıma girmez. İyi tolere edilir, ancak kısa süreli bir tat değişikliği ve dilde biraz uyuşukluğa neden olabilir. "Trachian", boğazdaki acı ve hoş olmayan hislerden kurtulmaya yardımcı olur. Hasarlı hücreleri ve dokuları onarmak için nazofarenks ameliyatı yapılan hastalara reçete edilir.
 6. "Grammidin" - Boğazda ağrıyı ortadan kaldıran, hoş bir tadı ve aroması olan, bakterisidal ve analjezik etkiye sahip olan haplardır. İlaç anjina, farenjit, bademcik iltihabında etkilidir ve 6 yaş ve üstü çocukların tedavi edilmesine izin verilir. İlaca dahil olan antibiyotik, ağız boşluğu hastalıklarına neden olan hemen hemen tüm patojenleri yok eder. Mikroorganizmanın hücre duvarının zarlarına zarar verir ve onu yok eder. "Grammidin" hızla KBB organlarının enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarını harekete geçirir ve durdurur. Emzirme döneminde kadınların yanı sıra ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonları olan kişilerde kontrendikedir. "Grammidin" bağımlılık yapmaz. Tükürük salgısını arttırır ve patojenlerin vital aktivitesinin ağız boşluğunu temizler.
 7. "Dekatilen" - Nane aromasına sahip, mikropları yok eden, anestezik bir boğaz olan ve boğazda terlemeyi ortadan kaldıran antiseptik. Stomatit, gingivitis, farenjit hastaları için "Decatalene" önerilir.
 8. "Valium" - Antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahip oldukça yaygın antiseptik ve analjezik pastiller. İlaç şifalı otlar temel yağlar içerir ve orofarenks - farenjit, bademcik iltihabı hastalıkları olan kişiler için tavsiye edilir.
 9. "Geksoral" - lolipop, ağrıyı gidermek ve boğazda rahatsızlığı gidermek. Hoş bir tadı ve aroması vardır ve bir zarf, hemostatik, yara iyileştirici ve analjezik etkiye sahiptirler. İlacın bileşenleri ağızdaki patojenik mikropların sayısını azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.
 10. "Lizobakt" yetişkinler ve çocuklar 3 yıl boyunca tedavi için geçerlidir. İnsan vücudu ile ilgili lizozim ve B6 vitamini içerir. Lizotsim - antimikotik, bakterisit ve antiviral etkiye sahip ilacın ana aktif maddesi. "Lizobakt" antibiyotiklerin etkisini artırır, lokal immün yanıtı uyarır ve ağız boşluğunun mikroflorasını geri yükler.
 11. Doktor Taiss Angie Sept - anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antiseptik, uyarıcı mukozal reseptörler ve ağrı duyarlılığını baskılayan maddelerin salınmasını teşvik eder.
 12. "Septefril" - stafilokok, enterobakteri ve mantarları yok eden geniş bir etki spektrumu olan ucuz bir ilaç. İlaç 5 yıl boyunca yetişkinler ve çocuklar için tedaviye izin verilir. Hastanın boğaz süresi 7-10 gündür.

Emme hapları, patoloji belirtilerini ortadan kaldırır, yerel bir etkiye sahiptir ve iltihabı azaltır. Boğazın bakteriyel rahatsızlıkları ile baş edip hastaya rahatlama getirirler.

"Gramcidin", "Lizobakt", "Strepsils", "Faryngosept" Koruyucu bir film ile boğaz ağrısını örtün ve yumuşatın. Küçük çocuklara lolipoplar ve pastiller vermesi yasaktır.

Gebe kadınlarda immünolojik koruma zayıflatılmaktadır. Bu, farenks ve larinksin sık inflamasyonuna yol açar. Gebe kadınlar için boğazdan gelen en güvenli hap: "Lizobakt", "Grammidin", "Neo-Angin".

Oral uygulama için hazırlıklar

Homeopatik ilaçlar Bileşiminde sadece bir dezenfektan, soğutma ve analjezik etkiye sahip bitkisel özler içerir. Bu ilaçlar vücudun genel direncini arttırır, şişliği azaltır, mukozayı kızarır ve ağrıyı giderir. Homeopati şu anda çok popülerdir ve sıklıkla boğaz bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Homeopatik preparatlar, bağışıklığı arttırmaya ve hastanın derhal iyileşmesine yardımcı olur.

"Tonzilotren" etkili bir homeopatik ilaçtır, ödemi azaltan, ateş düşürücü etkiye sahip, lenf bezlerinin iltihaplanmasını hafifleten, vücudu güçlendiren anestezik bir boğazdır. İlacın aktif bileşenleri bağışıklık sistemini uyarır ve iltihaplı ve hasarlı boğaz dokularının yapısını yeniden oluşturur. "Tonzilgon", papatya, atkuyruğu, civanperçemi ve althea özleri ve uçucu yağları içeren bir kombine phytopreparation olduğunu. Draje "Tonzilgon" bademcik iltihabı, larenjit, farenjit tedavisi yanı sıra akut solunum yolu viral enfeksiyon komplikasyonlarının önlenmesi için reçete edilir. Draje, çiğnemeden ağızdan alınır ve az miktarda su ile yıkanır. Sıklıkla, "Tonzillon" ikincisinin etkilerini arttırmak için antibakteriyel ajanlarla birleştirilir. Çoğu durumda bakteriyel ve viral bademcik iltihabının homeopatik tedavisi cerrahi müdahaleden kaçınılmasına izin verir.

Steroidal olmayan antienflamatuar ve antihistaminikler ısı, şişme ve diğer iltihap belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olur. İnflamatuar reaksiyonların seyrini keserler, orada boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırarak.

antibiyotikler Hemen her zaman anjina ve boğazda ağrı ile kendini gösteren diğer bazı akut bulaşıcı hastalıklar için reçete.

immunostimulantlar Sıklıkla boğaz ağrısının karmaşık tedavisinde kullanılır. Bu tür tedavi vitaminleri ek.

SARS arka planına karşı yer alan ve boğazda ve ateşte ağrı ile kendini gösteren akut viral farenjitli kişiler reçete edilir. "Parasetamol", "Indomethacin" veya "Ibuprofen". Streptokok anjina penisilin grubundan antibiyotik gerektirir.Flemoxin soluteab "," Amoksisilin ", makrolidler "Azitromisin", "Eritromisin"; florokinolonlar - "Ofloksasin", "Siprofloksasin". Yerel preparatlar, patolojinin temel tedavisini tamamlar ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Boğaz hapları - Furacilin

"Furatsilinom" - tabletler şeklinde mevcut yerel antiseptik. Bileşiminde yer alan nitrofuran, iltihaplı organın mukoza üzerinde antibakteriyel, antiprotozoal ve dezenfekte edici bir etkiye sahiptir. Ona göre, mikro mikroorganizma, enterobakteriler, diproteidler, psödomonas, bağırsak ve hemofilik çubuklar, protozoa, virüslerin hassas temsilcileridir. Mikropların hücre duvarını yok etmek, ilacın üremesini önler. Patojen mikroorganizmalar üç dakika içinde ölür.

Tabletlerdeki "Furatsilin", boğaz ağrısını durduran bir solüsyon hazırlamak için kullanılır. Bir bardak ılık suda, ilacın iki ezilmiş tabletini çözün. Ortaya çıkan çözüm, boğaz ağrısını günde 5 defaya kadar durulamakta. Durulamadan sonra iyileşme etkisinin süresi 40 dakikadır. Bu yüzden boğaz ağrısını her saat "Furacilin" solüsyonuyla yıkamanız önerilir. Bu güvenli ve güvenilir ilaç hamile kadınlar ve küçük çocuklar için anjina ile boğaz tedavisi için reçete edilir. Durulama, bademciklere yerleşen virüsleri ve bakterileri yok etmeye yardımcı olur ve plakayı çıkarır.

"Furacilin" kullanımına kontrendikasyonların olmamasına rağmen, büyük miktarda solüsyon içeri girdiğinde yan etkilere neden olabilir: mide bulantısı, kusma, alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı.

Kalifiye uzman tavsiyesi üzerine herhangi bir ilaç kullanılması gereklidir.a. İlacın izin verilen maksimum dozunu aşmayın. Reçeteli ilaçları kullanmadan önce talimatları okumalısınız.

Boğazda ağrı tedavisi için yerel preparatlar

Özellikler: Boğazda ağrı tedavisi için ilaçlar genellikle antiseptik veya yerel eylem antibiyotikleri içerir.

Ağızda kalmak sırasında, bu tür maddeler pratik olarak kan içine emilmez. Bu nedenle, bu ilaçlar nadiren ciddi yan etkilere neden olurlar.

Bununla birlikte, kişinin eylemlerinin yüzeysel olduğunu ve enflamatuar sürecin yerel ilaçların girmesi için erişilemeyen alanlarda gelişebileceğini anlaması gerekir. Örneğin, angina ile palatine bademcikler derinliğinde. Bu nedenle, bazı durumlarda, yerel ilaçların etkisi oldukça zayıf ve kısa ömürlüdür.

Hasta için önemli bilgiler:

 • Ağrının şeker veya spreylerin boğazında bağımsız olarak tedavi edilmesinden önce, sorunun şiddetini değerlendirmeniz gerekir. Şiddetli boğaz ağrısı ve yüksek ateşle akan anjina ile lokal ilaçlar sadece antibiyotik tedavisine ek olarak kullanılabilir.
 • Boğaz ağrısı tedavisi için birçok lolipop, boyalar, tatlandırıcılar, tatlar içerir. Bu yabancı maddelerden herhangi biri alerjik reaksiyon gelişebilir. Bu nedenle, alerjilere eğilimli insanlar, spreyler, durulama çözeltileri veya basit tabletleri kullanmak daha iyidir.

Boğazdan ilaçlar (haplar, spreyler, boğazdaki ağrılardan lolipoplar)

Boğazda hiç acı çekmemiş bir kişiyi bulmak neredeyse imkansızdır. Ağrı hafif rahatsızlıktan ağırlığa, konuşma ve yeme yetersizliğine kadar değişebilir. Boğaz ağrısı nedenleri çoktur.

En yaygın olarak farinksin akut enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıkları (virüslerin ve bakterilerin neden olduğu farenjit) vardır. Şiddetli ağrı sendromlu akut farenjit genellikle virüslerden kaynaklanır. Boğazdaki ağrı, ARVI'nin sıklıkla başladığı alandır. Zaten ikinci veya üçüncü günde hapşırma, burun akıntısı, ateş, öksürük ve kas ağrısı eklenir. Viral farenjit 4-5 gün sonra kendini çözen bir kursa sahiptir, boğaz ağrısı yavaş yavaş azalır ve tıbbi bakım genellikle gerekli değildir.

Boğazdaki akut ağrının ikinci yaygın nedeni anginadır (palatine bademcik iltihabı - farinksin her iki tarafında lenfoid doku kümeleri). Herhangi bir anjina şüphesi varsa, bir tıbbi muayene zorunludur, çünkü bakteriyel enfeksiyon olasılığı yüksektir, ki burada antibakteriyel ilaçların alınması gereklidir. Angina, yutma, konuşma, yeme, submaksiller bölgede ağrı, yüksek rakamlara yükselen sıcaklık, genel halsizlik gibi şiddetli ağrılarla birlikte görülür. Bu bademciklerin görünümünü değiştirir - onlar boyutunda artar, yüzeylerinde grimsi baskınlar, irin (iltihaplı foliküller) ile "çarpmalar" vardır. Farenjitin aksine, angina potansiyel olarak tehlikeli bir hastalıktır, çünkü yetkin ve zamanında başlanan tedavinin yokluğunda ciddi komplikasyonlara ve hatta ölüme neden olabilir. Ayrıca, anjina ciddi bir infeksiyon hastalığının - difteri, hemen hastaneye yatışı gerektiren - belirtilerinden biri olabilir. Boğaz ağrısı diğer nedenleri >>

Hangi durumlarda boğaz ağrısı doktor için doğrudan bir belirti?

- Boğazda şiddetli ağrıya ek olarak, 38.0 ve üzeri sıcaklıklarda sürekli bir artış olur ve (veya) bademciklerin görünümü değişti (baskınlar varken)
- vücut ya da mukoza üzerinde döküntü ortaya çıktı
- boğaz ağrısı tek taraflı, bir sesin bir burun tonu vardı, bir ısı, bir partiden bir farinkste bir şişkinlik vardı
- Submaksiller bölgede ağrılı bir şişlik vardı.
- Boğaz ağrısı, devam eden tedaviye rağmen 6-7 gün boyunca geçmez.

Yukarıdaki belirtiler, bir KBB ve bir bulaşıcı hastalık uzmanının göstergelerine göre, terapistin zorunlu muayenesini gerektirir.

Diğer durumlarda, evde reçete olmadan kullanıma izin verilen araçlarla boğazdaki ağrıyı hafifletebilirsiniz.

Boğazdan ilaçlar

Mevcut ilaçların Arsenal çeşitli formlarda sunulur: oral tabletler, spreyler, durulama çözeltileri, pastiller, emilim için pastiller. İçerisinde bulunan ana bileşenler analjezikler, antiseptik maddeler, tıbbi bitkilerin uçucu yağlarıdır.

Boğaz ağrısı için hazırlıklar:

Bunlar, başta anti-inflamatuar ve zayıf analjezik etkileri nedeniyle, boğazda ağrıyı hafifleten anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlardır.

Parasetamol 500 mg, tabletler

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar günde 1 kez 4 tablete kadar.
Çocuk 6-12 yaş 0.5-1 tablet günde 4 defaya kadar.
Tedavi süresi 3-5 gündür.
Hastada alkolizm, ilaca karşı alerjik reaksiyonlar, şiddetli karaciğer veya böbrek disfonksiyonu, anemi varsa, parasetamol kontrendikedir.

İbuprofen 200 mg tabletler

Yetişkin 1-2 tablet günde 3-4 r.
Çocuklar 10 mg / kg tek doz, 40 mg / kg - maksimum günlük doz.
Tedavi süresi 3-5 gündür.
Kontrendikasyonlar: mide ülseri ve 12 duodenal ülser, aspirin astım, bozulmuş hematopoezis ambiliopi, bozulmuş renk görme, insan karaciğer ve böbrek, ülseratif kolit, çocuk 6 yaşına kadar ve alerjik reaksiyonlar ifade etti.

Yetişkinler günde 2 kez 250-500 mg.
Çocuklar her 12 saatte 2 bölünmüş dozda 10 mg / kg / gün.
Tedavi süresi 3-5 gündür.
Kontrendikasyonlar: alerjik reaksiyonlar, aspirin astımı, atak döneminde gastrointestinal sistemin eroziv ve ülseratif lezyonları.

Topikal kullanım için reçetesiz ilaçlar:

Boğazdan aerosoller

Aerosoller, lokal antiseptik, anti-enflamatuar, analjezik etkilere sahiptir. Bir aerosol formundaki preparatların, sadece 3 yaşından küçük çocuklarda ve yetişkinlerin doğrudan gözetimi altında kullanılmasına izin verilir. İlaç tükürük yutmadan ve sıvı ya da yiyecek tüketmeden 3-5 dakika orofarenks mukozasında tutulmalıdır.

Tantum Verde (benzidamin hidroklorür). Bir sprey şeklinde olduğu gibi, ve rezorpsiyon için tabletler.

Yetişkinler her 1.5-3 saatte 4-8 dozlar 3-6 yaş arası çocuklar, her 1.5-3 saatte 1-4 doz (maksimum - 4 doz); 6-12 yaş arası çocuklar, her 1.5-3 saatte 4 doz ile tedaviye tabi tutulur 4 ila 15 gün arası tedavi uygulanır. Tantum Verde genellikle viral farenjit tedavisinde çocuklarda tercih edilen bir ilaç haline gelir, çünkü en az yan etkilere sahiptir ve diğerlerinin aksine nadiren laringospazmaya yol açar.
Kontrendikasyonlar: ilaç bileşenlerine alerjisi, 3 yıla kadar yaş.

Ingalipt (nane yaprağı yağı, sülfanilamid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yağı)

Yetişkinler günde 3-4 spreyler. 3 yaşından büyük çocuklar günde 2 kez. Tedavi süresi 5 gündür.
Kontrendikasyonlar: ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar, 3 yıla kadar yaş.

Yetişkinler ve 5 yaşından küçük çocuklar 2-3 günde 3-4 kez püskürüyor
Tedavi süresi 5-6 gün
Kontrendikasyonlar: ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar, yaş 5 yıla kadar.

Stopangin (heksetidin, bitkisel esans yağları, levomenthol)

Yetişkinler ve 8 yaşından büyük çocuklar 2 sulama günde 2-3 kez. Tedavi süresi 6-7 gündür.
Kontrendikasyonlar: yaş 8 yıl, ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar, gebeliğin 1. trimester, atrofik farenjit

Yetişkinler ve 3 yaşından büyük çocuklar günde 2 kez 1 doz. Tedavi süresi 5-6 gündür.
Kontrendikasyonlar: 3 yaşın altındaki çocuklar, alerjik reaksiyonlar.

Tera Flju Lar (benzoksonyum klorür, lidokain)

Yetişkinler 4 günde 4-6 kez spreyler. Çocuklar 4 l ve daha büyük 2-3 günde 3-6 kez spreyler. Tedavi süresi 5 günden fazla değildir.
Kullanım kontrendikedir: emzirme sırasında, lidokain veya amonyak bileşiklerine duyarlılık artışı, yaş 4 yıl, gebelik 1 trimester.

Boğazdan pastil ve pastiller

Pastil formundaki ilaçlar daha uzun süre dayanır, ağızda emildiğinde eşit olarak dağılır. Onları yutmak tavsiye edilmez, çünkü pastiller 3 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir, lolipoplar - 5 yaşın altında.

Pastil septolleti (benzalkonyum klorür, timol, okaliptüs yağı, nane yağı, levomenthol)

Her 2-3 saatte bir tamamen çözünene kadar ağızda 1 pastil eritin.
Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar günde 8 pastilite kadar.
Günde 4 yaşından büyük çocuklar için günde 4 pastil, 10 yaşından büyüklerse 6 pastilye kadar
Tedavi süresi 3-4 gündür.
ilaç, 4 yaşın konjenital fruktoz intoleransı, laktaz eksikliği, galaktozemya, izomaltaz eksikliği, kötü emilim sendromu glukoz / galaktoz karşı alerjik bir reaksiyon: kontrendikasyonlar.

Rezorpsiyon için farryngosept (ambazone) tabletleri

Yetişkinler günde 4-5 tablet rassasyvat. Günde 3 ila 7 yaş arası çocuklar 3 tablet.
Tedavinin seyri 3-4 gündür.
Kontrendikasyonlar: ilaca karşı aşırı duyarlılık.

Anestezi ile Gramidin (gramicidin C, lidokain hidroklorür)

Yetişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar günde 2 kez 2 tablet alır.
12 yaşın altındaki çocuklar 1-2 tablet günde 4 kez.
Tedavinin seyri 5-6 gündür.
Aşağıdaki durumlarda kullanmayın: ilacın bileşenlerine alerjik reaksiyonlar, emzirme.

Strepsiller (2,4-diklorobenzil alkol, amylmetacresol)

Yetişkinler ve 5 yaşından büyük çocuklar her 2-3 saatte bir tablet (günde 8 tabletten fazla değil)
Tedavi süresi 3-4 gün
Kontrendikasyonlar: 5 yaşına kadar.

Yetişkinler ve 12 yaşın üzerindeki çocuklar: Yedikten sonra çözülecek 1 tablet, tableti ağız boşluğu boyunca gereken şekilde hareket ettirir, ancak günde 5 tabletten fazla değildir.
Tedavi süresi en fazla 3 gündür.
Kontrendikasyonlar: 12 yaşından küçük yaş, gebelik, mide ülseri alevlenme, emzirme, ilaca aşırı hassasiyet, narkotik olmayan analjezikler alınması ile bağlantılı glikoz-6-fosfat dehidrojenaz, astım ve rinit yetersizliği.

Boğazdan alınan pastiller ve spreyler semptomatik bir etkiye sahiptir ve farklı hastalarda eşitsiz olarak ifade edilebilir. Biri pastillerde çabucak yardımcı olur ve birisi tek tek tüm aerosollerden iyileşmeyi hisseder, bu yüzden tek bir şeyi bir ilaç olarak tavsiye etmek mümkün değildir.

ARVI arka planı akut viral farenjit ile antibiyotik reçete gerekmez.

Boğazdaki ağrıyı azaltmak ve sıcaklık 38.5'in üzerine çıktığında, günde 2-3 kez parasetamol 1 tableti veya günde 2-3 kez ibuprofen 1-2 tablet verilir.
Lokal olarak - tuzlu solüsyonlarla ve günde 6-8 kez bitkisel infüzyonlarla durulayın.
Gerekirse, anestezi ile resorpsiyon için pastilleri.
Tedavi süresi 4-5 gün.

Boğaz ağrısı ile birlikte streptokok anjina ile, antibiyotik gereklidir, ancak sadece bir doktorun reçetesi ile!

Antibiyotik grupları:
- "Korumalı" aminopenisilinler (flemoclav soluteba, amoksiklav, panklava, augmentin, vs.)
- makrolidler (azitromisin, klaritromisin,)
- florokinolonlar (levofoksasin, moksifloksasin)

Reçete edilen ilaca bağlı olarak tedavi süreci doktor tarafından belirlenir.

Bakteriyel anjina tedavisi sırasında, ana şey yeterli bir dozda ve yeterli bir dozda bir antibiyotik almaktır. Topikal ilaçların kullanımı sadece ana tedaviye bir katkıdır, ancak iyileşmeyi hızlandırmak için bir yol değildir.

Boğaz ağrısı tedavisi için geleneksel ilaç:

 • Sıcak bir sıvının sık sık içilmesi (örneğin, ballı ve limonlu çay, ballı süt, nane ile bitkisel çaylar, papatya, adaçayı, anne ve üvey anne).
 • Boğazları ılık tuz çözeltileri ile yıkayın (1/2 çay kaşığı sofra tuzu bir bardak ılık suya günde 6-8 kez).
 • Soda çözeltisi ile durulayın (1 çay kaşığı bir bardak ılık su için günde 6-8 kez).
 • Otlar (papatya, calendula, okaliptüs, adaçayı) 1 çorba kaşığı ile durulayın. doğranmış kuru ot kaynar su bardağı dökün, 20 dakika bekletin, süzün, günde 4-5 kez durulayın.
 • Bir limon diliminin ağzında çözülür veya 1 çay kaşığı çözülür. Bir bardak su içinde limon suyu ve günde 3-4 kez durulayın.

Bu nedenle, sadece viral farenjit durumunda, yani boğaz ağrısı ile birlikte akut solunum yolu enfeksiyonunun başka semptomları olduğunda ve tıbbi muayeneyi gerektiren endişe verici bir semptom bulunmadığında kendi kendine tedavi mümkündür.

incelenmesinden sonra doktor size "anjin" tanısı ve ilaç alımı 2. gününde çok daha kolay zaten haline bile tek başına iptal edilmez, resepsiyon modu, elbette dozaj ve tedavi süresi tamamen standartlara uygun olmalıdır antibiyotik tedavisinin bir ders atadı edin. Antibiyotiklerin alımı Erken sonlandırma ilaca mikrobik direnç gelişmesini teşvik ve hastalarda komplikasyon riskini artırır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Soğuk algınlığından en iyi damla - TOP-10

Burun akıntısı ölümcül değildir, ancak çok fazla sorun yaratabilir. Sivilce ve burun tıkanıklığı iş ve uyku ile karışır. İkisinden de kurtulmaya çalışırken, çoğu zaman etkisiz ilaçlarla karşılaşırsınız.

Kronik tonsillit: Evde semptomlar ve tedavi

Kronik bademcik iltihabı, yavaş ve kalıcı bir form alan palatin bademciklerinde lokalizasyonla birlikte gelişen bir enflamatuar süreçtir. Hastalığın formu periyodik relapslarla karakterizedir (hastalığın akut ataklarının tek kullanımlık faktörlerinin varlığında düzenli aralıklarla rekürrens).