Loading

Kronik tonsillit için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve boğazda ağrı ile karakterize patolojik bir süreçtir. Cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak kesinlikle tüm yetişkinlerin rahatsızlığını etkiler. Kronik bademcik iltihabını evde tedavi edebilir, ancak sadece doktorun sürekli gözetimi altında tedavi edebilirsiniz.

Makalenin içeriği

Antibiyotik tedavisi

Tüm tanı prosedürleri geride kaldığında ve doktor lezyon derecesini belirlediğinde, hastaya antibiyotiklerin atanmasına karar verir. Bu, sadece acı verici duyuları değil, aynı zamanda patolojik sürecin gelişiminin nedenini durdurmak mümkün olan en popüler tedavi yöntemidir.

Antibiyotik ilaçlar hastalığın ağırlaştırılması sırasında alınması önerilir. Ancak doktor, tank ekimine bağlı olarak onları atar. Körlüğü antibiyotiklerle körü körüne tedavi ederseniz, uzun zamandır beklenen etkiyi bekleyemezsiniz.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi kısa sürebilir. Ama sonra doktor kolay ve güvenli bir araç reçete eder.

Ancak agresif ilaçların kullanımı ile uzun bir terapi süreci gerektirir. Eğer latent bademcik iltihabı teşhisi konulduysa, o zaman antibakteriyel ilaçlar kullanılmaz, çünkü ağızdaki mikroflorayı ve mide bağırsak sistemini tahrip ederler.

ilaçlar

Kronik tonsillit tedavisi için analjezik etkisi ile ilaçları kullanın. Bunun için tabletler Nurofen taşımak mümkündür. İlaç kronik bademcik iltihabı semptomlarını gidermek için kullanılır. Ancak bu, acı veren ilaçların en küçük acılarda gerekli olduğu anlamına gelmez.

Antihistaminikler alırsanız mukus boğazının ve bademciklerin şişmesini azaltmak mümkündür. En etkili tabletler Zirtek, Telfas. Onlar, meslektaşlarından çok daha güçlü ve daha güvenlidirler ve ayrıca, sedasyon olmaksızın daha uzun bir terapötik etkiye sahiptirler.

Kronik tonsilliti tedavi etmek için lokal antiseptik ilaçlar kullanın. Bunlar, bir sprey şeklinde, eczanede satılmaktadır. En yaygın ilaç Mirastin kalır. Çok çeşitli etkileri var. Pastiller arasında, tabletlerin popülaritesi Tharyngept tarafından kazanılmıştır. Boğazın yıkanması için bir araç seçerken, Geksoral etkili kalır.

fizyoterapi

Kronik tonsilliti fizyoterapi yardımıyla tedavi edebilirsiniz. Konservatif terapötik önlemlerin arka planı ve ameliyattan birkaç gün sonra gerçekleştirilir. Fizyoterapiden sonra, hastanın durumu çok iyileşir, ancak bu gibi prosedürler yalnızca yardımcı tedavi olabilir ve ana tedavi değildir.

Tedavi kronik bademcik iltihabı UHF, UFO gibi yöntemler kullanarak olabilir. Ameliyattan sonra, hasta hastaneden taburcu edildiğinde ve ayakta tedaviye girdiklerinde atanırlar.

durulama

Durulama ile birlikte kronik tonsilliti tedavi etmek gereklidir. Bu terapi yöntemi zorunlu ve etkilidir. Bu amaçlar için hazır eczaneler çözümlerini kullanabilir veya evde edinebilirsiniz. En etkili olanları:

 • soda-iyodin çözeltisi;
 • Chlorophyllipt;
 • furatsilin;
 • Klorheksidin.

Kronik tonsilliti tedavi etmek için, antiseptik ajanlara ek olarak, probiyotik kullanmak da mümkündür. Onlar sayesinde, ağız boşluğunun mikroflorasını normalleştirmek ve hastanın durumunu hafifletmek mümkündür.

Bir boğazın ilk belirtileri tespit edildiğinde boğaz ağrısı ile durulama yapılmalı, ancak, başlanmadan önce yapılmalıdır. Ancak aşağıdaki kuralları uygulayarak durulamayı doğru bir şekilde yapmalısınız:

 1. Hazırlanan ürünün sıcaklığı vücudun sıcaklığından çok farklı olmamalıdır, aksi takdirde bademciklerin dokusu yardımcı irritan faktöre yenik düşer.
 2. Talimatları izleyin ve kullanmadan önce durulama suyunu seyreltin. Bunu yapmazsanız yanık mukusuna neden olabilirsiniz.
 3. Durulama süresi 5 dakikadır. Bu kez olumlu sonuç almak için yeterli olacaktır.
 4. Durulama sırasında, kafa "ve" harfini telaffuz ederek geri atılmalıdır. Böylece, sıvı mümkün olduğunca derine nüfuz edebilir.
 5. Mide zarına zarar verebileceği için solüsyonu yutmak yasaktır.

Yıkama ve Püskürtme

Durulama kullanmadan kronik bademcik iltihabı tedavi etmek imkansızdır. Bu prosedür standart antiseptik ajanlar kullanılarak gerçekleştirilir. Filmlere ve bademciklerdeki tıkanıklıkların zarar görmesi halinde durulama işlemi önerilir. Tüm pürülan alanları yıkayarak ortadan kaldırılacak ve aynı zamanda derinlikteki mikroorganizmalara erişimi kolaylaştıracaktır.

Yıkamak için bir sprey alırken, bileşimine dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki bileşenler olmalıdır:

 • anestetik içeren analjezikler;
 • antibiyotik çözeltisi (Bioparox);
 • probiyotikler;
 • antiseptikler.

Ameliyat tedavisi

Hastalık ile konservatif tedavi yardımı ile baş edemiyorsanız, doktor kronik bademcik iltihabı cerrahi olarak tedavi edecektir. Bunun için lazer tedavisi, kuzinler, kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri, lakunanın diseksiyonuna dayanır.

Lakerin kısmi diseksiyonu, etkilenen bademcikler üzerinde yaraların ve yapışıklıkların gelişmesine neden olabilir. Sonuç olarak, bu durum patolojik akıntının drenajını kötüleştirecek ve tonsillit zehirlenmesinin semptomları artacaktır.

Lazer tedavisi

Boğazın kronik formunu tedavi etmek için bir lazer tekniği kullanın. Güvenliği ve verimliliği ile ayırt edilir. Lazer ışını, pıhtılaşmanın gerçekleştiği dokulara yönlendirilir. Bu tedavi yöntemi, kanamanın yanı sıra enfeksiyonun yayılmasını da azaltır. Tedaviden hemen sonra hasta normal bir yaşam sürdürebilir.

cryolysis

Erişkinlerde hastalığın tedavisi için kriyodestrit kullanılır. Bu geleneksel operasyon için etkili bir alternatiftir.

Yöntemin özü, yavaş yavaş rehabilitasyonunun gerçekleşeceği, sadece bezlerin yüzey hücresel katmanlarını çıkarmaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için düşük sıcaklıklı sıvı azot kullanılır. Onun sayesinde, etkilenen bademciklerin dokuları yok edildi ve atrofiye edildi.

ectomy

Bu tedaviyi gerçekleştirmek için bir mikrodeveloper kullanılır. Onun sayesinde yumuşak bir kumaş kesebilirsin. Takım, 6000 rpm hızda dönen özel bir bıçağa sahiptir, kesilmiş bölümleri keser. Bu tedaviden sonra rehabilitasyon kısadır ve daha az ağrı eşlik eder.

Sıvı-plazma yöntemi

Terapinin amacı, plazmanın yönlendirilmiş bir manyetik akı ile oluşturulduğudır. Kumaşlar 45-60 dereceye kadar ısınır. Bu nedenle proteinler yok edilir. İşlem sırasında kanama yoktur ve ağrı daha az sıklıkla gerçekleşir, rehabilitasyon daha hızlıdır.

Klasik yöntem

Kullanılan yöntemler üzerinde olumlu bir etki yapamıyorsanız ve komplikasyonlar meydana gelirse, doktor bademcik çıkarmaya karar verir. Operasyon lokal anestezi altında. Bunu uygulamak için bir bistüri, makas kullanın. Bademcikler kesilmiş veya yırtılmış. Bu tedavi yöntemine ağır kanama eşlik eder, ancak burada rehabilitasyon süreci çok fazla acı çekmeden gerçekleşir. Klasik cerrahi müdahale yöntemi, kronik bademcik iltihabından kurtulmak için etkili bir yoldur.

Alışılmamış anlamına gelir

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavi geleneksel olmayan yöntemler kullanarak olabilir.

Bitkisel preparatlar

Tedavi için, böyle bir halk ilacını fito çay olarak kullanabilirsiniz. İnflamasyonu ve patojenik mikroorganizmaları mükemmel şekilde bastırır. Bunun için böyle bitkileri almanız gerekiyor:

 • calendula ve papatya,
 • Aziz John'un,
 • anne-ve-üvey anne,
 • pelin
 • kekik,
 • adaçayı,
 • Ayr ve Şakayık
 • okaliptüs ve siyah frenk üzümü yaprakları.

Ürünü hazırlamak için sunulan bileşenleri ezmeniz gerekir. Elde edilen karışımın 10 gramında bir bardak ılık su bulunur. Bir tabağa koyun, kaynatın, süzün ve ilacın beklemesi için 3 saat bekleyin. Ilacı günde 2 kez 100 ml miktarında alın. Boğazınızı yıkarken ilacı da kullanabilirsiniz.

Yetişkinlerde kronik boğaz ağrısı tedavisi için antiseptik etkisi olan bir koleksiyon kullanılabilir.

Bunu yapmak için, papatya, calendula, ıhlamur, okaliptüs, biberiye, adaçayı gerekir. 20 gram hammadde, bir bardak kaynar sudan oluşur. 5 dakika kaynatın, 5 saat ısrar edin, süzün ve ilacı günde 3 kez alın. Ürün ayrıca gargara için uygundur.

Propolis ve sarımsak

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmek, aşağıdaki kanıtlanmış yemek tariflerinin yardımıyla etkilidir:

 1. İnce doğrayın propolis, votka ile eşit miktarlarda birleştirin. 5 gün boyunca ilacı alın, sonra 20 damla için günde 3 damla kullanın. Sıcak suyla tentürü yıkayın. Terapatik kurs 2 hafta sürecek, ardından bir hafta ve 2 tane daha kurs verecektir.
 2. Propolis ve tereyağı eşit miktarlarda birleştirin. Onlara bal ekle. Mikrodalgada eritin, ürünü bir cam kaba yerleştirin. İlaç günde 5 g 2-3 kez emilmelidir.
 3. 5 dilim sarımsak ince ince doğrayın, 20 g bitkisel yağ ekleyin. 5 gün ısrar edin ve süzün, birkaç damla limon suyu ile seyreltin. İlaç günde 2 kez 10 damla alınmalıdır.

Pancar ve karanfil

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için en iyi aracı bulmak istiyorsanız, o zaman pancar ve karanfil iyice işe yarayacaktır. Bu tür tarifler etkili olacaktır:

 1. Pancar rendeleyin kabuğuyla ezin. 1 ekleyin, 2 litre kaynar su. Yavaş ateşte, yaklaşık bir saat boyunca yanar. Et suyu soğut, filtre. Günde birkaç kez boğazınızı yıkamak için bir ilaç kullanın.
 2. Pancar eziyet, suyu sıkın. Günlük doz 3 doz için 30 gram olacak. Yetişkinlerde tedavi süresi 14 gündür.
 3. 5 diş alın, 0.25 litre kaynar su dökün. Infuse 2 saat demektir. Günlük doz 300 ml, 3 doz için kullanılır. Hastalığı 20 gün boyunca tedavi edin.

Myrtle yaprakları ve St. John's wort

Yetişkinlerde kronik boğaz ağrısı tedavisinde bu gibi araçların yardımı ile olabilir:

 1. 10 myrtle yaprağı alın, bir bardak su ekleyin. Ocakta ayarlayın, 5 dakika pişirin ve 20 dakika demleyin. Ilacı filtre ve 20 ml sabah ve akşam alın. İlaç boğazını yıkamak için kullanılabilir. Terapötik kurs 30 gün sürer.
 2. İnce kıyılmış mersin yaprağı 120 g alın, onlara 0.2 litre alkol ekleyin. Çare için kapalı bir kapta 7 gün bekleyin. Ilacı kullanmadan önce, tentür 10 ml, 250 ml su ile seyreltin. Bu, boğazı yıkamak için mükemmel bir araçtır.
 3. Aziz John'un yağının yağı, antibakteriyel etkiye sahip etkili bir ilaçtır. Ayçiçeği yağı bir kadeh içine yerleştirin, ince kıyılmış çiçek salkımına 60 g, St. John's wort yaprakları. 25 gün bekleyin, süzün, alınan bademciyi tedavi edin.

McClure

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin yanı sıra acıyı azaltmak da bir yonca yardımıyla olabilir. Tentürü almak için, maklyura'nın taze meyvelerini kullanmanız gerekir.

İnce kesilmiş, eşit oranlarda alkolle karıştırın. Meyvelerin posası havada hızla oksitlendiği için, bunları dikkatli ve kapalı bir şekilde kesmek gerekir. Hemen sonra alkol ile birleştirin. Alınan araçlar 3 hafta boyunca ısrar ediyor.

Ilacı aşağıdaki gibi alın: 20 ml su içinde 3 damla seyreltin.

Kabul şeması aşağıdaki şemaya göre: 1 hafta - günde 20 ml, 2 hafta - 40 ml, 3 hafta - 60 ml. Dördüncü haftada, alım 40 ml'ye ve beşinci ila 20 ml'ye düşürülür. Angina'yı tekrar tedavi etmek için sadece bir hafta dinlendikten sonra mümkündür.

Kronik bademcik iltihabı, relaps ve remisyon aşamasıyla karakterize tehlikeli bir hastalıktır.

Yetişkinlerin sağlıklarını sürekli olarak izlemeleri ve bağışıklıklarını güçlendirmeleri çok önemlidir.

Relapsın evresi geldiyse, hastalığa hemen müdahale et. Bu yapılmazsa, patojenik mikroorganizmalar komşu dokuları etkileyecek ve ciddi komplikasyonlara neden olacaktır.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

Daha iyi olan kronik bademcik iltihabı için hazırlıklar

Kronik tonsillit tedavisi için sadece ilaçlar değil, aynı zamanda halk yöntemleri kullanılır.

Palatine bademciklerindeki kronik inflamasyon, çocuklukta en yaygın olanıdır, ancak erişkin popülasyonda görülme durumu dışlanmaz.

Bu inflamatuar sürecin bir sonucu olarak, diğer organların ciddi komplikasyonları ortaya çıkabilir. Yeterli bir tedavi komplikasyonların gelişmesini önlemek için yardımcı olabilir.

Daha önce, kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle, her iki bademciği derhal kaldırmanız gerektiğine inanılıyordu.

Ancak bu, hatalı bir bakış açısı olarak kabul edilir, çünkü bademcikler bağışıklık sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır.

Buna ek olarak, palatinin bademcikleri dört diğer bademcik ile farinksin bir tür koruyucu geçidi oluştururlar.

Çeşitli patojenler (virüsler, bakteriler) hastalıkları ile ilk karşılaşanlardır.

Bundan sonra, antikor üretimini teşvik eden bir bağışıklık reaksiyonları zinciri başlar. Antikorlar patojenin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır

Kronik tonsillit gelişmesine katkıda bulunan nedenler

Uzun süreli viral, bakteriyel ataklar kronik bademcik iltihabının başlamasına yol açabilir.

Lenfoid doku, yük ile baş edemez ve sonuç olarak, bakteriler bunların içinde çoğalır.

Hastalık, anjina hastalığının akut formundan sonra ortaya çıkabilir. Özellikle bu gelişim mekanizması çocuklarda ve zayıf bağışıklığı olan erişkinlerde görülür.

Akut sürecin tedavisi gecikmeli ya da tam iyileşme sağlanana kadar yapılmadığı takdirde hastalığın kroniği mümkündür.

Bu, anjin sonrası erken aktivasyonla, hastalığın bacaklara aktarılmasıyla da kolaylaştırılır.

Çoğu durumda, hastalığın nedeni streptokok enfeksiyonlarıdır, fakat aynı zamanda stafilokokal, klamidyal, mikoplazmal enfeksiyonların etkilerinden ortaya çıkma vakaları da vardır.

Bademcik iltihabı görünümünü teşvik etmek için:

 • immün yetmezlik durumları (birincil, ikincil);
 • genellikle hasta çocuklar;
 • bakteriyel inflamasyonun kronik odakları;
 • sık ve genel hipotermi;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • sigara;
 • keskin ürünler;
 • kontrolsüz antibiyotik alımı.

Kronik bademcik iltihabı akut faza ve remisyona sahiptir.

Yukarıdaki faktörler bademcik iltihabına katkıda bulunur.

Hastalığın belirtileri

Bu patoloji için alevlenme ve remisyon dönemleri ile akış karakterize edilir. Ayrıca kronik bademcik iltihabı için üç patolojik süreç vardır:

 • telafi;
 • subcompensated;
 • dekompanse.

Kompanse kronik tonsillit için, sadece lokal değişiklikler karakteristiktir. Hastalar bazen sadece sabahları ortaya çıkan boğazda hafif bir ağrıdan endişe duyuyorlar.

Farenks incelendiğinde, bu zamanda bademcik üzerinde fişleri görmek için ihmal edilmiş durumlarda, bademcikler üzerinde sivri ve yara izi görebilirsiniz görebilirsiniz.

Ayrıca sürecin başlangıcında, ana şikayet ağızdan gelen kokuşmuş bir kokudur. Hastadaki alevlenmeler yıl boyunca yaklaşık bir - iki kez ortaya çıkar.

Subcompensated form, telafi ve dekompansasyon arasında bir ara durumdur.

Dekompanse edilmiş form, toksinler bademcikler içinde bakteriler tarafından üretilen kan dolaşımına girdiğinde ortaya çıkar.

Genel zehirlenme gelişir, hastanın şikayetleri vardır:

 • genel halsizlik;
 • zayıflık, şiddeti zehirlenme derecesine bağlıdır;
 • baş ağrısı;
 • sürekli yorgunluk hissi.

Alevlenme yıl içinde daha sık üç ila dört kez görülür. Komplikasyonlar en sık olarak kesin olarak dekompanse edilmiş bir hastalık şekli ile ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabının bir formu ile, bir kişi uzun bir süre herhangi bir yere gitmez, bu da hastalığın ilerlemesine ve komplikasyonların ortaya çıkmasına katkıda bulunur.

Alevlenmeler için, hastalığın akut bir formunun görünümü karakteristiktir, bademciklerde pürülan bir değişiklik gelişir. Mukus bezlerinde foliküller veya pürülan akıntılar görülür.

Ayrıca, alevlenme vücut sıcaklığında keskin bir artışa, lenf düğümlerinde bir artışa, boğazda ağrıda bir artışa neden olur.

Kronik tonsillitin alevlenmesi bazen paratonsillar apse olarak ortaya çıkar.

Boğaz ağrısı olarak başlar, ancak daha sonra:

 • Ağrı giderek artıyor;
 • Hasta ağrı nedeniyle ağrısını açamaz;
 • içmeyi reddediyor;
 • farinksin belirgin bir şişmesi gördüğünüzde.

Başka komplikasyonlar olabilir:

 • miyokardit;
 • endokardit;
 • kalp kusurları;
 • glomerulonefrit;
 • poliartrit.

Sıklıkla, tedavinin yokluğunda, ancak bir çok komplikasyon gelişmez, zaman içinde bir uzmanla temas kurarak bunu önlemek mümkündür.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Kronik tonsillit teşhisi, kulak burun boğaz doktorunda zorluklara neden olmaz, ancak bunun için hastalığın başlangıcında başvurmak gerekir.

İşlemin etiyolojisi belirlenir ve ileri tedavi belirlenir.

İşlem, kanın genel klinik analizinde (lökositoz, eritrosit sedimantasyon hızının hızlanması) inflamasyon bulgularının varlığı ile karakterizedir.

Komplikasyonların gelişiminde, antistreptolizin tanımı ve etkilenen organları incelemek için ek yöntemler de öngörülmektedir.

Streptococcus'u tanımlamak için ekspres yöntemler vardır.

Hastalığı ortadan kaldırmak için terapötik önlemler

Tonsillit tedavisi tıbbi, cerrahi, fizyoterapi içerir.

İyi bir etki gösterir ve uygulama tıbbi ve fizyoterapi yöntemleri, halk tedavisi yöntemleri ile birlikte.

Tedavinin zamanlaması, formun ve komplikasyonların varlığına, sürecin aşamasına bağlıdır. Böylece, bir alevlenmenin gelişmesiyle, antimikrobiyaller reçete edilir.

Sistemik antibakteriyel ilaçların kullanımı, enfeksiyöz sürecin nedensel etkisinin hızlı bir şekilde baskılanmasına yardımcı olur.

Bu amaçla, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

Dozajlar, alım sıklığı, alım süresi gözlenmelidir. İlaç tipini belirlemek ve tedavi seyri sadece doktoru, hastayı inceledikten ve hastalığın anamnezini topladıktan sonra anketler yapabilir.

Ayrıca bir aerosol - Bioparox formunda bir antimikrobiyal etkiye sahip bir ilaç vardır, ancak bademcik iltihabı durumunda tek başına kullanılamaz. Bademcik iltihabı ile sadece karmaşık tedavinin bir parçası olarak kullanılır.

Antiseptik ilaçlar da kullanılır. Spreyler, aerosoller, emilim tabletleri, pastiller, durulama solüsyonları şeklinde üretilirler.

Bademcikler sulama için böyle ilaçlar kullanılır:

Sulama ve sürenin sıklığı, hastanın yaşı ve klinik görüntüsü ile belirlenir.

Çocuklar için, ilacın ses tellerinde olduğu gibi, laringospazm gelişmesi riski vardır, yaş kısıtlamaları vardır.

Tabletli formlar arasında, aşağıdakiler yaygındır:

Küçük çocuklarda kullanılmak üzere birçok tablet formunun kullanılması yasaktır.

Boğazın durulanması, gün boyunca yaklaşık altı ila sekiz kez gerçekleştirilir ve birkaç çeşit çözüm alternatifi olabilir.

Sonra tıbbi çözümleri, sonra halk ilaçları durulayın.

Durulama için tıbbi çözümler:

Kronik tonsillit tedavisinde önemli bir rol, genel ve lokal immüniteyi normalize etmeye yardımcı olan ilaçlara aittir.

İşte bu amaç için uygun bazı ilaçlar:

Imudon altı yaşında kullanım için tavsiye edilir. Imudon tarafından resorpsiyon için tablet formunda üretilir, bu nedenle Imudon da etkisini hemen ağız boşluğunda uygular.

Imudon bakteriyel lizat içerir. Bu durumda, Imudon, en fazla sayıda bademcik iltihabına neden olan bakterilerin lizatlarını birleştirir.

Bu nedenle, Imudon antikorların gelişimini teşvik eder ve bağışıklığın gelişmesini sağlar.

Ancak Imudon sadece bademcik iltihabı için değil, aynı zamanda ağız boşluğunun diğer hastalıkları için de kullanılır. Imudon'u ve bademcik iltihabının alevlenmesini önlemek için başvurabilirsiniz.

Imudon, devam eden doktor tarafından seçilen bir ders tarafından uygulanır.

IRS 19 ayrıca bakteriyel lizatlar içerir. İntranazal olarak uygulanan bir aerosol formunda mevcuttur.

Tedavi sağlar, nazofarenksin iltihabının önlenmesi. Yerel bağışıklık seviyesinde bir artışı teşvik ediyor Belki de üç aydan beri kullanımı.

Lizobakt ayrıca emilme için tabletler şeklinde gelir. Benzer immün sistemi uyarıcı ve immüno-modüle edici etki ortaya çıkar.

Bronchomunal, kapsüllerde üretilen ve ayrıca bakteriyel lizatlar içeren bir ilaçtır. Ama içeri alınır. İlacın yetişkin ve bebek dozu vardır. Genel antibakteriyel bağışıklığı oluşturur.

Daha önce de belirtildiği gibi, sadece uyuşturucu değil, aynı zamanda kronik tonsillit için fizyoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.

Kronik bademcik iltihabı ile palatine bademciklerin yıkanması, mukus zarlarından bakterileri çıkarmak, tıkaçları temizlemek için yaygın olarak kullanılır. Mandreller antimikrobiyal solüsyonlarla tedavi edilmelidir.

Bademciklerin kızarması birkaç gün, genellikle on gün boyunca gerçekleştirilir. Tedaviyi yıl boyunca birkaç kez tekrarlamak mümkündür.

Ultraviyole ışınlamanın sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda bölgesel lenf düğümlerinde de bir anti-inflamatuar etkisi vardır. Ayrıca, tonsillit için kurs tedavisi kullanılır.

Ultrason bademciklerde kan dolaşımını artırarak bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

Kronik tonsillit için cerrahi, istisnai durumlarda sadece mutlak endikasyonlarda kullanılır.

Bademciklerin uzaklaştırılması, bağışıklığın azalmasına ve diğer organlarda iltihabın gelişmesine katkıda bulunduğundan beri.

Artık yaygın lazer çıkarılması, daha az travmatik ve kısa bir rehabilitasyon döneminden sonradır.

Kronik bademcik iltihabı ile bademciklerin tamamen çıkarılması değil, aynı zamanda kısmi olarak çıkarılması (etkilenmiş dokular) da mümkündür.

Kısmi çıkarma ile, organın koruyucu işlevi kalır, bağışıklık sistemi pratikte acı çekmez.

Esas olan, kronik bademcik iltihabının tedavisinin kapsamlı olması ve uzmanların gözetimi altında yapılması gerektiğidir.

Yetişkinlerde tonsillit belirtileri ve tedavi seçenekleri

Vücudumuzda biriktikleri 7 yer var lenfoid dokular, bademcikler (bezler) ile farinks yakınında halka dahil.

Bu bağışıklık sisteminin bir parçası, vücudu mikroorganizmaların nüfuzundan korur, ağzına düşmek. Olumlu faktörlerin etkisi altında, patojenik mikroflora bademciklere saldırmaya başlar, iltihaplanmaya ve insan durumunun bozulmasına neden olur.

Bademcik iltihabı bu şekilde başlar - hoş olmayan semptomları olan bir hastalıktır, bu nedenle yetişkinlerde tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır.

Bademcik iltihabı nedir?

Bezleri içeren lenfoid dokunun hücre-fibröz bazında lenfositler ve makrofajlar vardır. Bademcikler lenf damarlarına giderken, lenf için bir filtre patojenler için.

İnsan vücudundaki lenf hakkında daha fazla bilgi burada okunabilir.

Bakteriler, virüsler ya da mantarlar bademciklerin epitelyumuna yerleştiğinde, boyut olarak büyüyebilir ve iltihaplanabilirler. Bu bademcik iltihabı - Bademciklerin yerel iltihabı.

Fotoğrafta - yetişkinlerde bademcik iltihabı başladı.

Tedaviye başlamazsanız, lenfoid doku yavaş yavaş bağ dokusunun yerini almaya başlar, lacunlar oluşur. Yaralar, pürülan foliküller vardır. Sık nüks kronik bademcik iltihabına yol açar, Lenfoid dokunun ölümü, bademciklerin koruyucu işlevinde azalma.

Videodaki kronik form hakkında daha fazla bilgi edinin:

Akut tonsillit - angina, yetişkinlerde herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Kronik bademcik iltihabı yetişkinlikte ilk kez nadiren teşhis edilir. Genellikle sorun çocuklukta ortaya çıkar ve yetişkinliğe girer.

Görünüm nedenleri

Yetişkinlerde bademcik iltihabının gelişmesi bademciklerin bakteriler, virüsler, mantarlar ve diğer patojenik mikrofloralarla enfekte edilmesiyle sonuçlanabilir. Hasta bir kişiden enfekte olabilirsiniz, Hapşırırken, öksürdüğünde veya konuşurken, nedensel ajanın partiküllerini havaya fırlatır.

Varsa, bademciklerde patojenik ajanlar almak için ve eksojen olarak vücutta enfeksiyon odakları (orta kulak iltihabı, konjunktivit, çürük, vb.).

Bademciklerin çoğalması bakterilerden kaynaklanır (vakaların% 90'ı):

 • hemolitik streptokok;
 • Staphylococcus aureus;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • enterokok;
 • Pnömokok.

Daha az yaygın olarak, hastalık virüslere maruz kalma ile ilişkilidir:

 • rhinovirüsleri;
 • influenza ve parainfluenza;
 • adenovirüsler;
 • herpes;
 • enterovirüs;
 • kızamık, vb

Sekonder akut tonsillit Kızamık, grip, difteri, kan hastalıkları vb. Pürülan formu Akut bademcik iltihabı daha çok 20 yaşına kadar teşhis edilir ve farenjit eşlik edebilir.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı gelişimi bu faktörlere katkıda bulunabilir:

 • büyük gruplar halinde ve kitle tıkanıklığı olan yerlerde olmak;
 • hipotermi;
 • Kötü ekoloji;
 • stres;
 • yanlış beslenme;
 • hijyen kurallarına uyulmaması;
 • zayıflamış bağışıklık.
içeriğe ↑

semptomlar

Enflamasyonun hızlı gelişimi akut tonsillit (bademcik iltihabı) olarak teşhis edilir. Kronik tonsillit adı verilen periyodik alevlenmelerle birlikte uzun süreli ve yavaş inflamasyon süreci.

Lenfoid bezde enfeksiyonun odağı sürekli olarak mevcuttur. Bu ona yol açar çoğalma ve yoğunlaşma, bağışıklık azalmıştır.

Yetişkinlerde hastalığın farklı formları için ortak belirtiler şunlardır:

 1. hacimdeki bezlerin proliferasyonu, hiperemi;
 2. yutulduğunda ağrı, kulaklara verebilen;
 3. damak şişkinliği;
 4. Boğazda Pershenie ve rahatsızlık;
 5. bademcikler üzerinde bir karakteristik baskın;
 6. ağızdan hoş olmayan koku;
 7. ateş, ateş;
 8. servikal lenf düğümlerinde bir artış (lenfadenopati);
 9. baş ağrısı;
 10. genel halsizlik.

Viral bademcik iltihabı Grip veya ARVI arka planında ikincil bir hastalık olarak daha sık görülür. Bademcikteki değişikliklere ek olarak, burundan karakteristik sıvı akıntısı, hapşırma, burun mukozasının şişmesi, konjonktivittir. Bademcikler, pürülan tıkaçlar üzerinde karakteristik beyaz bakteri formu yoktur.

Fungal bademcik iltihabı ile bademcikler üzerinde peynirli bir kaplama var. Sıcaklık normal kalabilir. Bir kan testi, inflamatuar bir sürecin varlığını göstermeyebilir.

Çoğu durumda, tedavinin başlamasından 3-5 gün sonra akut belirtiler dur. Bazen terapötik önlemlere rağmen, semptomatoloji 2 haftaya kadar devam eder.

tanılama

Yetişkinlerde bademcik iltihabı etkeni tanımlamak, bademciklerden bir yayma örneğinin florasının mikrobiyolojik analizi. Bu olmadan, etkili tedavi imkansızdır, çünkü farklı patojenik organizma biçimleri için onların mücadele yöntemleri.

Ek olarak, enstrümantal yöntemler teşhis için kullanılabilir:

tedavi

Herhangi bir bademcik iltihabı zamanında ve tam teşekküllü terapi gerektirir. Patojenik mikrofloranın tahrip edilmesini amaçlamakta, çürüklerinin ürünlerinin vücut üzerindeki etkilerini azaltarak hastalığın semptomlarını durdurabilmeli.

Tedavi sırasında hasta gerekir Yatak dinlenmesini sağlayın, vücuttaki toksinleri hızlıca yıkamak için bol sıvı tüketin. Epitelin hücrelerini tahriş etmemek için, sıcak, koruyucu yiyecekler yemelisiniz. Soda, ekşi meyve suları, baharatlı yemekleri hariç tutun. Yemek bir çift için daha iyidir, aşçı.

Eczacılık ürünleri

İlaçlar bir doktor tarafından reçete edilir patojen türüne bağlı olarak.

Bakteriyel tonsillitin ana bileşeni antibiyotikler. Hastalığın semptomları ilerlediğinde reçete edilir, ısı uzun bir süre devam eder. Komplikasyon olasılığını azaltırlar.

Antibiyotikler, hastanın bakteriyel mikroflorasının duyarlılığına bağlı olarak seçilir. Hassasiyeti belirlemek imkansızsa, geniş bir etki yelpazesi alın.

Çoğu zaman başvurdu penisilin grubu antibiyotik. Hastaya alerjisi varsa, sülfonamidleri, makrolidleri, sefalosporinleri reçete edin. Antibiyotik tedavisinin süresi 10-14 gündür. Semptomlar ortadan kalkmış olsa bile, resepsiyonlarını erken kesmeyin.

Bademcik iltihabı etkeni de etkilenir yerel fonlar antiseptik etkisi olan çözeltiler, aerosoller, spreyler şeklinde, bademcikler bakteriler, epitel, pus ölü hücrelerden uzak yıkayın.

Bademcik iltihabı olan yetişkinler için antiseptikler:

 • fukortsin;
 • Proposol;
 • bioparoks;
 • gramisidin;
 • Akvalor;
 • Orasept;
 • Tonsilotren;
 • Givalex ve diğerleri.

Boğaz kullanım çözümlerini yağlamak için:

Boğazda ağrı, bademcik iltihabı ve diğer belirtileri olan semptomatik tedavi uygulanır.

Alerjik reaksiyondan kaçınmak için, uygulanması tavsiye edilir. antihistaminikler (Cetirizine, Erius, Suprastin).

Hastalığın sebebi virüs ise, antibiyotik almak etkisizdir. Birkaç gün içinde, bağışıklık kendi başına virüsle baş edebilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyon olasılığını önlemek için yardıma ihtiyacı vardır.

Antiviral ilaçların alınması tavsiye edilir:

Bademcik iltihabı rahatlatmak, rahatsızlık ortadan kaldırmak, antiseptik ile boğaz sulamak:

Halk yöntemleri

Evde alternatif tıp yöntemlerine başvurabilirsin, birincil tedavinin ek bir ölçüsü olarak Hastalığın semptomlarını hafifletmek için.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı için etkili araçlar:

 1. Papatya, calendula, adaçayı, meşe kabuğu ile boğazda durulama.
 2. İçinde bal ilavesiyle papatyadan çay alınır.
 3. Bademcikleri deniz topalak yağı ile yağlayın.
 4. Propolis yağını 2 hafta yemeklerden bir saat önce alın.
 5. Plantain, ıhlamur, adaçayı, okaliptüs ile bir buhar banyosu (sıcaklık yokluğunda) yapmak.
 6. 5 dişi 0,3 litre suya ısıtın. Gün boyunca atın.
içeriğe ↑

Cerrahi müdahale

Düzenli olarak tekrarlanan bir insan bademcik iltihabı atakları, bir kişinin normal yaşamına müdahale eden komplikasyonlarla birlikte bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını sağlayabilir. Genel veya lokal anestezi altında yapılır.

Işlem göstergesi:

 1. yılda bademcik iltihabı 4'ten fazla alevlenme;
 2. paratonazil apsesi;
 3. hastalığın bir komplikasyonu olarak eklem hasarı;
 4. larinksin iltihaplı bezlerle tam örtüşmesi;
 5. onkoloji şüphesi.

önleme

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olasılığını en aza indirmek için, vücudun savunma bağışıklık güçlendirmek için mümkün olduğunca erken çalışmak gerekir.

Önleyici tedbirler:

 • temperli;
 • düzgün ve dengeli yemek yapmak;
 • tam bir uyku sağlamak;
 • açık havada daha sık yürüyün;
 • ağız hijyeni dikkatlice izleyin;
 • Enfeksiyon odaklarını zamanında sterilize edin ve dişleri tedavi edin.

Yetişkinlerde tonsillit, ihtiyacınız olan ciddi bir hastalıktır. en kısa zamanda tedaviye başlamak. Hastalığın erken aşamalarında harekete geçerseniz, hızlı bir şekilde iyileşir, relaps ve komplikasyonlara izin vermezsiniz.

Tonsillit farklı patojenlere neden olur. Bu nedenle gerekli kapsamlı teşhis, tedaviyi doğru şekilde atamak için. Bu hastalık ile kendi kendine ilaç kabul edilemez ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı için hazırlıklar - ucuz ve etkili

Tonsillit, farklı yaşlardaki insanları etkileyen yaygın bir patolojidir. Bademcik iltihabı genellikle bağışıklık sisteminin büyük ölçüde zayıfladığı sonbahar ve kış aylarında gelişir. Bu nedenle, bu ihlalin nasıl ele alınacağı sorusu çok acildir.

Tonsillit tedavisi için ilaç kategorileri

Patoloji ile başa çıkmak için karmaşık tedaviyi kullanmanız gerekir. Sistemik ve yerel ilaçların kullanımını ima eder. Peki, bu hastalık için hangi ilaçlar tedavi edilir? Tüm fonlar birkaç kategoriye ayrılır:

Geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri. Genellikle penisilinler ve makrolidler patolojinin tedavisi için reçete edilir. Vücut üzerinde toksik etki yaratmazlar ve çoğu patojen tonsillit ile başarılı bir şekilde baş edemezler.

 1. Lokal antibakteriyel ajanlar. Yerel bir etkiye sahiptirler ve bademcikler üzerindeki patojenik bakterileri yok edebilirler.
 2. Anti-inflamatuar ilaçlar. Bu ilaçlar iltihaplı süreci durdurmaya ve doku tamirini aktif hale getirmeye yardımcı olur.
 3. Analjezikler. Bademcik iltihabının önemli bir belirtisi boğaz ağrısıdır, bu nedenle doktorlar sıklıkla ağrı kesici ilaç reçete ederler.
 4. Immunomodulators. Bu ilaçlar, vücudun savunmasını güçlendirmeye ve bağışıklığın işleyişini normalleştirmeye katkıda bulunur.
 5. Antiviral ilaçlar. Bu ilaçlar, hastalığın viral kökenli yardımcı olur.
 6. Kombine maddeler. Bademcik iltihabı bu ilaçlar bir kerede birkaç bileşen içerir. Bu etkilenen alan üzerinde kapsamlı bir etki sağlar.

Bir tonsillit ilacı seçmek için ilaç uzmanı olmalıdır. En uygun ilacı belirlemek için, tanı testleri yapmalı ve hastalığın gelişim nedenlerini belirlemelisiniz. Bu amaçla uygun prosedürler kullanılır - bir kan testi, boğazdan bir yayma.

Patolojinin etken maddesini ortaya çıkardıktan ve tezahürlerini analiz ettikten sonra, KBB doktoru, hastalığın nedenleriyle başa çıkmaya yardımcı olacak, seyrini kolaylaştıracak ve iyileşmeyi hızlandıracak araçları seçecektir.

Tonsillit için antibakteriyel ajanlar

Genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda tonsillit tedavisi antibakteriyel ajanların yardımıyla gerçekleştirilir. Tercih edilen ilaçlar penisilindir. Sadece bademcik iltihabı ile baş etmemekte, aynı zamanda glomerülonefrit ve romatizma gibi ihlalleri önlemeye de yardımcı olmaktadırlar. Bu olumsuz etkiler genellikle hemolitik streptokoklarla enfeksiyon ile ilişkilidir.

 1. Doktorlar yarı sentetik tabletli ilaçlar reçete - ampisilin, amoksisilin, oksasilin. Daha sık olarak, uzmanlar inhibitör korumalı penisilinler reçete eder. Klavulanik asit varlığına bağlı olarak bakterilere dirençlidir. Bu kategori amoksiklav, fleumoclave, augmentin gibi araçları içerir. Bazen, ampioks gibi bademcik iltihabı için bir hap kombinasyonunu atayın.
 2. İkinci satır makrolidler - klaritromisin, josamisin içerir. Bununla birlikte, en popüler olan azitromisin'dir. Bu bileşen azitral, sumamed, kemomisin gibi ilaçlarda bulunur.
 3. Makrolid intoleransı ile farklı jenerasyonların sefalosporinleri reçete edilir. Doktor seftriakson, sefiksim ve sefepim reçete edebilir.

Patolojinin etken maddesi Staphylococcus aureus ise, aminoglikozidlerin kullanımı belirtilir. Çoğu zaman, az miktarda yan etki gösteren üçüncü kuşak ilaçlar reçete edilir. Bu ilaçlar amikasindir.

Florokinolonlar da kullanılabilir. Bu kategori ofloksasin, levofloksasin, siprofloksasin, norfloksasin gibi etken maddeleri içeren ajanları içerir.

Antiviral ve semptomatik ilaçlar

Viral bir enfeksiyonun arka planında bademcik iltihabı gelişmesi durumunda, doktor antiviral ilaçların kullanılmasını önerebilir. Bu tür maddelerin sadece tedavinin ilk aşamalarında yardımcı olduğunu düşünmek önemlidir. Çünkü hastalığın semptomlarının başlangıcından sonraki 1-2 gün içinde kullanılmaları gerekir. En etkili antiviral ilaçlar şunları içerir:

Antiviral tedavinin zamanında başlatılmasıyla bile, bakteriyel bir enfeksiyonun katılmayacağının garantisi yoktur. Bu durumda, antibiyotik kullanmadan yapamazsınız.

Göğüs iltihabı genellikle zehirlenme belirtileri - zayıflık, üşüme, baş ağrısı, artan sıcaklık ile birlikte görülür. Bu durumu normale döndürmek için antipiretik olmayan ilaçlar, steroidal olmayan anti-inflamatuar maddeler kategorisinden kullanılabilir. Şunları içerir:

Sıcaklığın azaltılmasına ek olarak, bu ilaçlar ağrıyla baş etmede ve iltihaplanmayı durdurmada yardımcı olur. Bu tür maddelerin durumu normalleştirdiğini, ancak hastalığın gelişim nedenlerini etkilemediğini dikkate almak önemlidir.

Bademcik iltihabı için lokal ilaçlar

Tonsillit için sistemik ilaçlara ek olarak yardımcı kullanmaktır. Bu kategoride birçok etkili ve zararsız ilaç var.

Faringosept

Hazırlık resorpsiyon için bir pastildir. Bu madde ağız boşluğunun bulaşıcı hastalıklarının tedavisi için kullanılabilir. İlaç bakteriyostatik etkiye sahiptir.

İlaç oldukça etkili olduğundan, hafif ve orta şiddetteki orofarenks patolojilerini ortadan kaldırmak amacıyla monoterapi için kullanılabilir. Tonsillit ile başa çıkmak için, ilaç bir hastalığın ilk belirtileri-boğaz ağrısı görünümünde kullanılmalıdır.

bioparoks

Bu araç genellikle bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır. Ancak sadece doktorun amacı için kullanılabilir.

Bu madde birçok mikroorganizma üzerinde bakteriyostatik etki üreten bir antibiyotiktir. Ek olarak, ürün belirgin anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bioparoks bir sprey şeklinde üretilmiştir, çünkü bademcik iltihabının belirtileriyle savaşmak için çok uygundur.

Proposol

Bu madde, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip kombine ilaçlar kategorisine aittir. Bileşim, propolis, gliserin ve etil alkol gibi bileşenleri içerir.

İlaç yara iyileşme özelliklerini telaffuz etti, bakterisidal bir etkiye sahip ve iltihabı durdurur. Bu ajan, KBB organlarının inflamatuar patolojilerinin topikal tedavisi için kullanılır. Genellikle bademcik iltihabı için reçete edilir. İlaç tek ilaç olabilir veya kombinasyon terapisinde kullanılabilir.

Tonsilotren

Bu madde homeopatik ilaç kategorisine aittir. Orofarinks ve bademciklerin akut viral lezyonlarında koruyucu kuvvetleri aktive eder.

İlaç, akut ve kronik bademcik iltihabını ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini uyarmak için kullanılabilir. Ayrıca bademcik iltihabı ve tonsillektomi sonrası için kullanılır. Ek olarak, tonsilotren iltihap sonrası doku rejenerasyonunu tetikler.

Dekasan

Bu araç antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve bu nedenle bademcik iltihabı için kullanılabilir. Terapi sırasında, ilaç bakterilerin antibiyotiklere olan duyarlılığını artırır ve tedaviye dirençli suşlara karşı aktiftir.

Dekasan sıklıkla orofarenksin mukoza zarının lezyonları için kullanılır. Bunu yapmak için, bu ilacı kullanarak durulayın.

Akvalor

İlaç, anti-inflamatuar, restoratif ve antiseptik özelliklere sahip olduğu için bademcik iltihabı tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bir aqualor uygulaması durumunda, virüsler ve bakteriyel mikroorganizmalar ağız boşluğunun ve bademciklerin mukus kapağından yıkanır.

Bu madde mukoza kapağını nemlendirmeye yardımcı olur, kuruluktan korur ve hastanın sağlığını iyileştirir. İlaç bademciklerden pürülan birikintileri başarılı bir şekilde temizler, lokal bağışıklığı güçlendirir ve iltihap sonrası iyileşme süreçlerini uyarır. Aqualor bileşimi deniz suyu ve bitki ekstreleri gibi aloe ve papatya gibi bileşenler içerir.

Strepfen

Bu madde, yerel kullanım için steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç olarak sınıflandırılmıştır. İlaç enflamasyonu ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde temizler. Bu, hastanın durumunu önemli ölçüde artırır. Çoğu zaman strepfen 1 tablet atar. Bunu günde birkaç kez uygulamanız gerekiyor. Bu durumda toplam miktar 5 tableti geçmemelidir.

Bademcikler iltihabı için yardımcı ilaçlar

Tonsillit tedavisi için bu ilaç gruplarını kullanabilirsiniz:

 1. Homeopatik ilaçlar. Bu ilaçlar, diğer ilaçlarla kombinasyon halinde kompleks terapinin bir parçası olarak kullanılır. Böyle bir madde, 2 yaşından büyük çocuklar ve yetişkin hastalar için kullanılan anginitis-GF'dir. İlaç analjezik etkiye sahiptir, şişliği ve iltihabı ortadan kaldırır.
 2. Vitamin Kompleksleri. Mutluluk güçlendirmek ve tonsillit multivitamin fon - pikovit, biomax, vitrum kullanmanız gerekir sonra vücudu geri yüklemek için. Ayrıca doğal immünostimülanları içeren biyolojik olarak aktif takviyeleri de kullanabilirsiniz. Bunlar ginseng, ekinezya, eleutherococcus içerir.
 3. Probiyotikler. Bağırsak mikroflorasını düzeltmek için bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik kullanıldığında bifido- ve laktobasili içeren ajanlar kullanılabilir. Linex, acylact, profibor vb. Içerirler.

Genel öneriler

İlaçları etkili bir şekilde kullanabilmek için bir takım tavsiyelere uymak gerekir:

 1. Kendi kendine tedaviyi reddedin. Tonsillit ciddi sonuçlara yol açabilecek çok tehlikeli bir ihlal olarak kabul edilir.
 2. Lokal ve halk ilaçları sadece kombinasyon terapisinin bir parçası olarak kullanılmalıdır. Tonsillit genellikle antibiyotik kullanımını gerektirir.
 3. İlacın kullanımı ile ilgili dozaj ve tıbbi tavsiyelere uyun.
 4. Bağırsak mikroflorasını normalleştirmek için araç ile ek antimikrobiyal tedavi.
 5. Gerekirse antihistaminikler alın. Bu tür fonlar genellikle bademcik iltihabına eşlik eden şişlik ile başa çıkmanızı sağlar.
 6. Zehirlenme belirtileri ile mücadele için uyuşturucu alınız. Bunlar arasında atoksil, enterosgel bulunur. Ağrı ve baş ağrısıyla daha hızlı başa çıkmaya yardımcı olurlar.

Bademcillit tedavisi için uygun şekilde seçilmiş ilaçlar patoloji ile başa çıkabilir ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini önleyebilir. Tedavinin olabildiğince etkili olabilmesi için bir uzmana zamanında danışılması ve reçetelerini açıkça takip etmesi çok önemlidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

1 yaşında çocuklarda angina nasıl akar ve tedavi edilir

Küçük çocukların bağışıklık sistemi henüz olgun değildir, bu nedenle üst solunum yollarının viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarına daha yatkındırlar.

Okaliptüs tentür ile boğaz durulayın

Okaliptüs, çoğu hastalığın tedavisi için sıklıkla kullanılan herdem yeşil bir bitkidir. Taze yapraklardan, decoctions, losyonlar ve tentürler yapabilirsiniz. Sıvının rengi yeşil, sarı ve şeffaftır.