Loading

Larenjit, farenjit, tracheitis ve sinüzit ile nebulizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Tracheitis ile inhalasyonun modern görünümlerine göre - bu, larinksin en az yan etkileri olan akciğer iltihabi formlarının lokal tedavisinin en iyi yoludur. Sistemik ilaçların inhalasyon ile karşılaştırıldığında benzer etkinliği vardır, ancak yüksek yan etki insidansı olan oral, intravenöz ve intramusküler ilaçların kullanımını sınırlandırır.

İnhalasyonlar özel ekipman - nebulizörler tarafından gerçekleştirilir. Haşlanmış patateslerin sıcak buharı üzerine tarihsel solunum yöntemleri, nazofaringeal yanık olasılığının yüksek olması nedeniyle doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bu tedavi yönteminin uygulanması için herhangi bir kanıt temeli yoktur.

Larenks, farenksden daha derindedir, böylece buhar, basınç olmadan pratik olarak giremez.

Aktif bileşenlerin minimum alımı, farenjit, larenjit ve sinüzit için tedavi sağladığı için tedaviyi daha zor hale getirir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonların terapötik etkisinin temeli, ilaçların lezyon üzerindeki doğrudan etkisidir. Nebulizatörleri, maddelere iyi nüfuz eden aerosol tanecikleri şeklinde sprey maddeleri.

Eylem mekanizmaları ile, üç tip inhaler ayırt edilir:

 • ultrason;
 • kompresörü;
 • nebülizatörler Mesh.

Kompresör cihazları, herhangi bir maddenin püskürtülmesi olasılığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Terapötik aerosol, özel bir odada havayı sıkıştırarak elde edilir. Cihazların eksikliği işte gürültü yapıyor, bu da çocukları korkutuyor.

Ultrasonik nebülizerler pediyatrik bölümlerde kullanılmaktadır. Kompresör analogları kadar gürültülü değiller ama kendi dezavantajları var. Cihazın çalışması sırasında terapötik aerosol, ilacın ultrason ile etkilenmesi nedeniyle elde edilir, ancak hormonlar ve antibiyotikler aynı zamanda çözülür. Ultrasonik bir inhaler yardımıyla, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarında sıklıkla kullanılan deksametazon bazlı kombine inhalasyonlar uygulanamaz.

Sovyet dönemlerinde, inhale kortikosteroidler, üst solunum yolu hastalıklarının antienflamatuar tedavisi için temel oluşturdu. Modern doktorlar ilaç reçeteleme yaklaşımlarını gözden geçirdiler.

Karışık inhalatörler, kompresör ve ultrason tiplerinin avantajlarını birleştirir. Cihazların çalışma prensibi düşük frekanslı ultrasonun etkisi altında membranın titreşimidir. Bu cihazları kullanırken antibiyotikler ve hormonlar yok edilmez ve tek dezavantaj yüksek maliyettir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, nosolojiyi tedavi etmenin ana yoludur. Uluslararası uzmanlar, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının tedavisini önemli ölçüde gözden geçirdiler. Sistemik ilaca inhalasyondan daha küçük bir rol verilir.

İçme şurubu, hap almak yan etkilere yol açar - aktif maddenin iltihap bölgesine azaltılması. Oral olarak uygulandığında, ilaç ilk önce mideden kan besleme sistemine emilir. Bu zamanda, mide duvarının tahrişi olasılığı artar. Özellikle tehlikeli olmayan steroidal anti-inflamatuar ilaçların kullanılmasıdır. NSAID'lerin uzun süreli kullanımı ile, midenin dilinin ortaya çıkma ihtimali önemli ölçüde artmaktadır. Tüm organlarda damarlar bulunduğundan, ilacın tüm dokular üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir.

Soluma yerel bir etkidir. Tıbbi madde doğrudan püskürtme yerine emilir, topikal bir etkiye sahiptir.

Kandaki bir kimyasal aktif konsantrasyonunun olmaması iç organları etkilemez.

Larinksin ılımlı ve şiddetli enflamasyon formlarının kompleks tedavisinde, vücut üzerinde büyük etkilere yol açan bir dizi ilaç reçete edilir. Çoğu kimyasal bileşikler karaciğer tarafından işlenir. Bazı maddeler böbrekler tarafından atılır. Bu organlarda büyük etkilerle, patolojik değişiklikler gelişir. Bu fonda, özellikle çocuklarda lanringitis, farenjit, tracheitis ile inhalasyonun avantajları açıkça görülebilir.

Tracheitis, larenjit ile inhalasyon için hazırlıklar:

Onun geri çekilme, sıvılaşma geliştirmek için kalın balgam ile reçete edilir.

Maddelerin solunmasıyla, bileşenlerin biyoyararlanımı% 100'e ulaşır. İlacın terapötik etkisi, patolojik odakta ilaç dozunun gerekli dozunu korumanıza izin veren lokaldir.

Hormonlar kompresör veya karışık inhalerler tarafından uygulanır. Hormonal tedavi aerosol ile gerçekleştirilir.

Balgam akıntısını iyileştirmek için alkali maden suları kullanılır:

 • Fizyolojik salin;
 • Maden suyu ("Polyana Kvasova", "Luzhanskaya", fizyolojik çözüm).
 • dioxidine;
 • Miramistin;
 • Furatsillin.

İnhalasyon için uygun ilaçlara avantaj sağlanmalıdır. Kullanıma hazır formlarda bulunurlar. Kaynatmayın, kaynatın. Tüm bileşenler, larinks ve farinksin patolojik değişikliklerini ortadan kaldırmak için optimal olarak eşleştirilmiştir.

Klasik inhalasyon fizyolojik solüsyon, distile su ile 2 kat seyreltilmiş bir ilaçtır.

Karışık pediatrik inhalasyonların çocuklar için reçete edilmesine rağmen, inhalasyonlar arasında belirli aralıklarla ilaçların uygulanması tavsiye edilir. Bilim adamları, eğer ilaçlar sırayla kullanılırsa, terapötik etkinin arttığını bulmuşlardır.

Örneğin, lazolvana, pilicorta, dioksinine dayalı kompleks bir inhalasyon aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. İlk aşamada balgam söktürücü lazolvan ile invaze edilir;
 2. O zaman balgam beklemek için 20 dakika ara vermelisiniz;
 3. Bir sonraki inhalasyon, pulmicort ile gerçekleştirilir;
 4. 10 dakika mola!
 5. Dioksijen inhalasyonu.

Bu yaklaşımla, ilaçların birbirleriyle öngörülemeyen etkileşimlerinin etkisi dışlanmaktadır.

Üreticiden kompresör inhalatörlerine verilen talimat, cihazın yardımıyla tüm ilaçların uygulanabileceğini iddia etmektedir. Bu tamamen doğru değil. İnhalator uygulanamayan ilaçların listesi:

 • Bitkilerin infüzyonları, fitogenlerin homojenliği yoktur, bu yüzden inhale edilirse, alerjik reaksiyonlar mümkündür;
 • Uçucu yağlar, buharın solunması için kullanılabilir, ancak inhalasyon kontrendikedir;
 • Platifellin, papaverin, teofilin, solunduğunda belirgin bir etki göstermediği için yalnızca parenteral uygulama için kullanılır.

Karmaşık alerjenler olduğundan, yan reaksiyonları provoke edebileceklerinden, preparatların dozlanması zordur.

Soluma yapıldığında belirli şartlara uyulmalıdır:

 1. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin;
 2. Yemekten önce bir saatten önce solumayın;
 3. Prosedür dik pozisyonda yapılmalıdır. Bu davranış baş dönmesi, rahatsızlık, hoş olmayan duyumlara yol açacağından, tıbbi aerosolleri solurken konuşma.
 4. Maske ile optimal prosedür;
 5. Manipülasyondan sonra ağzınızı kaynamış su ile durulayın;
 6. Tüm ilaçlar aseptik koşullarda hazırlanır, 4-5 ml'lik bir hacimde bir izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Hazırlanan bulutsuyu buzdolabından kullanamazsınız. Kullanmadan önce, önceden ısıtılmalıdır.

Her modern ailenin evde bir inhaleri olmalıdır. Cihaz, çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için basitçe gereklidir. Küçük çocuklar genellikle hastalanırlar ve sistemik ilaçlar aşırı dikkatle reçete edilirler, çünkü kullanıldıklarında tedavi edilmesi zor olan bir dysbacteriosis vardır.

Larenjitin nebülizasyon tedavisinin avantajları:

 • İlaç sadece püskürtme alanında çalışır;
 • Solunum sistemindeki ilacın konsantrasyonu, diğer metotlardan 2 kat daha yüksektir;
 • Yenidoğana başvurma imkanı;
 • Evde gerçekleştirilen güvenli bir prosedür;
 • Kullanışlılık ve kullanım kolaylığı;
 • Sistemik etkilerin yokluğu;
 • Karaciğerin işlevselliğini etkilemeyin.

İnhalasyon yaparken, nebülizör ile çalışırken dikkatli olunmalıdır. Ekipman elektriktir. Ünitenin ana bileşenlerine giren su elektrik çarpmasına neden olabilir.

Bir nebülizör aracılığıyla farenjit ile inhalasyon

Bir nebülizör ile farenjit ile inhalasyon, boğaz mukozasının bakteriyel veya viral enfeksiyonu için etkilidir. Hastalık çok etkili olduğunda, otlar ve fitozporların buhar inhalasyonları karakterize edilir. Nazofarenks içinde antiseptiklerin püskürtülmesi yardımcı bir tedavidir.

Soluma için hangi bitkiler kullanılır?

Bu bileşenlerin soğurulmasını hazırlarken buharın solunumu, boğazın mukoza zarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Nebülizör yoluyla inhalasyonlar farenjit ile yapılabilir:

 • Obstrüktif larenjit, laringotrakit ile üst solunum yolu genişletmek için berodualom. Hastalık benzer bir flora neden olduğu için, farenjit genellikle bu nosolojik formlarla birleştirilir;
 • Boğazın mukoza zarında birikmiş olan mukusu inceltmek için ağız boşluğu fizyolojik salin ile sulanır. Benzer tedavi kombine pharyngo-larenjit, sinüzit ile gerçekleştirilir;
 • Lazovan - balgamın nazofarenks, üst solunum yolu ile ayrılmasını teşvik etmek;
 • Dioksit ile - bir antiseptik. 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Salmonella, streptokok, dizanteri, Pseudomonas aeruginosa, anaerobik mikroorganizmalar ile enfekte olduğunda ilacın aktif terapötik etkisi gözlenir. İlaç nazofarengeal hastalıkların hemen hemen tüm patojenlerini yok eder.
 • Şişlik giderilmesi için deksametazon ile iltihap. Çocuklar aşırı dikkatle reçete edilmelidir;
 • Interferon ile - akut solunum yolu enfeksiyonlarında bağışıklığı güçlendirmek için;
 • Hidrokortinoz ile - ilaç hormonaldır. Pratikte, bir pediyatristin, bir çocuğa hidrokortizon ile komplike inhalasyonu önerdiği durumlar yoktu, komplikasyon durumunda ek yardım sağlamak gerekli oldu;

Anti-inflamatuar bitkilerin buharlarının solunması ile hafif derecedeki farenjit ortadan kaldırılır. Alerjik hastalıkları olan bronşiyal astımı olan hastaları solumak için sebze soğanı kullanmayın. Bozulmuş balgam üretimi varsa, lazolvan kullanabilirsiniz. Hastalığın ortalama ve şiddetli derecesi, nitelikli tedavinin göstergesidir.

Deksametazon kullanıldığında, 7 günden fazla bir süre boyunca mukoza zarının sulanması tavsiye edilmez. İlaç hormonaldır. Bu bağımlılık.

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne ile

Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, farenjit, tracheitis ile karşılaştırıldığında maksimum etkinliğe sahiptir. Larinksin iltihaplanması ile, yukarıdakilerin tümü ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Nebülizörün kullanımı çocuğun uykusu sırasında mümkündür. Bir rüyada, bir kişi nefes alır, bu yüzden maddeleri havada solur. Gerçek, kompresör invertörleri bebeği uyandırabilir.

Farenjit, tracheitis ve larenjit: benzerlikler, farklılıklar, tedavi yaklaşımları

Tıptan uzak olan bir kişi için larenjit ve tracheitis - ve farenjitleri onlardan ayırmak - ayırt etmek kolay bir iş değildir, çünkü her üç hastalık semptomlarda benzerdir. Boğaz ağrısı, öksürük, yutma güçlüğü - belirlemek için belirli semptomları bilmeniz gerekir. Tabii ki, bunu yapmanın en iyi yolu hemen bir doktora danışmaktır, fakat kendi merakınızı tatmin etmek için kendiniz de anlayabilirsiniz.

Oluşum nedeni ve gelişmesi gereken faktörler

Üst solunum yollarında oluşan farenjit - inflamatuar süreçlerle birlikte larenjit ve tracheitis. Sadece dislokasyon farklıdır:

 • larinksin larenjit iltihaplı mukozası ile;
 • tracheitis ile birlikte, trakea mukozası iltihaplı hale gelir;
 • farenjit ile farinksin mukus zarı palatine diliyle birlikte iltihaplanmıştır.

İnflamasyonun nedeni her zaman patojenlerin veya virüslerin vücuda girmesidir.. Mukozada çökeltiler, zararlı toksinler üretme sürecinde aktif olarak çoğalmaya başlarlar. Çok fazla biriktiklerinde, bağışıklık hücreleri devreye girer, bakterileri veya virüsleri yok etmeye başlarlar - ya da onlara karşı savaşta ölürler. Ölüler kısmen ayrışır, ayrıca bedeni zehirler. Yol boyunca, sıcaklıkta bir artış olur - normal bir bağışıklık tepkisi, çünkü yüksek sıcaklıkta patojenik mikroorganizmalar yok olur.

Mukus tahriş, ağrılı, sıcaklık artar, mukus aktif olarak üretilir, hafif toksik zehirlenme belirtileri ortaya çıkar - bir kişi hasta olduğunu fark eder.

Fakat aynı zamanda, yüksek bağışıklığa sahip sağlıklı bir organizma, bakteri ile kolaylıkla başa çıkabilir, uzun bir mücadele olmadan, bir insan hiçbir şey fark etmez. Enflamasyonun geliştiği ve kayda değer bir hale geldiği, bir organizma üzerinde kendisine ya da bu etkiye sahip olan etkenlerin gerekli olduğu:

 • Soğuk hava ile nefes alıyorum. Mukoza zarlarının lokal immünitesini olumsuz etkiler ve onları patojenlerin etkilerine karşı daha duyarlı hale getirir.
 • Kirlenmiş hava ile nefes alma. Nedeni kötü ekoloji, zararlı üretimde çalışmak, sigara içenlerin yanında aktif sigara veya pasif yaşamak önemli değildir - mukusun sonucu hala negatiftir. Toz ve toz toplarlar, duman ve dumanda bulunan karsinojenler tarafından zehirlenirler, böylece herhangi bir etkiye daha hassas olurlar ve sürekli tahriş ederler.
 • Alerji. farenjit ve soluk borusu iltihabı, larenjit ve alerjik doğaya rağmen nadirdir - Şiddetli alerjileri o inflamatuar reaksiyona neden olur mukoza alerjen üzerinde olduğu gerçeği neden olabilir.
 • Yaralanma. Mukoza zarında hasar - sıcak yiyecek veya içecek nedeniyle yanık, keskin bir nesneye girme - hassaslığını artırır ve iltihaplanmayı daha olası hale getirir.
 • Genel bağışıklığın azalması. Kronik hastalıklar, hormonal bozukluklar, kötü alışkanlıkların kötüye kullanımı, temiz hava ve fiziksel aktivite eksikliği, yetersiz beslenme, kalıtsal hastalıklar gibi birçok faktöre bağlı olabilir.

Bu durumda, belirli bir hastalığa neden olabilecek spesifik faktörler vardır:

 • Larenjit, ses tıkanıklığı aşırı yüklendiğinde gelişir - tahriş olurlar ve herhangi bir etkiye karşı duyarlılıkları artar;
 • farenjit rinit, sinüzit, otit, diş iltihabi hastalıkları gelişir - onlara neden olan bakteriler, sadece kendilerini boğazına atmak;
 • tracheitis gastrointestinal sistem veya kardiyovasküler hastalıkların hastalıklarında gelişir - trakea çok derinlerde bulunur ve iç patolojilere duyarlıdır.

Ve farenjit, ve tracheitis ve larenjit - kış mevsiminin hastalıkları çoğunlukla. Bu nedenle, sonbaharda önlemeye başlamak, bağışıklığınıza dikkat etmek ve sıcak bir fular giymek daha iyidir.

semptomataloji

Larenjit, tracheitis ve farenjit semptomları kendi aralarında oldukça benzerdir, bu yüzden tıp eğitimi olmayan bir kişi onları bölemez. Her üç hastalıkta:

 • Artan sıcaklık. Vücudun iltihaplanmaya karşı normal reaksiyonu - bir derecenin onda biri kadar, biraz artabilir, çok yükselebilir.
 • Öksürük. Herhangi bir solunum hastalığına öksürük eşlik eder. Larenjit, farenjit ve tracheitis ile, bu öksürük, uzun, nöbetlerle kuru. Bazen balgam ayrımı ile birlikte, ancak zor - yapışır ve neredeyse hiç bırakır.
 • Genel halsizlik, baş ağrısı. Ayrıca inflamasyonun normal belirtileri. Kas veya eklemlerde ağrı ile desteklenebilir.
 • Ağrı. İltihaptan etkilenen bölgede oluşur. Larenjit boğaz ağrısı ile birlikte, faringeal boğazda, tracheitis ile sternumun arkasında sağır ağrılar görülür..

Ayrıca, birkaç spesifik semptom vardır:

 • Farenjit boğazın arkasını belirgin şekilde kızardığında, yutulması zorlaşır. Ek olarak, çenenin altındaki ve kulakların arkasındaki lenf düğümleri büyütüldü. Enflamasyon bademciklere de yayılabilir.
 • Larenjit ile, ses değişir - daha da bozulur, bazen tamamen kaybolur. Ayrıca, hasta boğazda dışarıdan gelenlerin ve sürekli zulümden - karakteristik kuru öksürüğün - hissinden muzdariptir.
 • Tracheitis öksürüğü sık sık sabah ve akşam saatlerinde uyurken, uyurken. Solunum zorlaşır, yüzeysel ve boğuk hale gelir.

Spesifik semptomlar izlenmeli, böylece komplikasyonları önlemek için hastalığın erken evrelerinde bile ulaşılması gereken doktora söyleyecek bir şey vardır.

Olası komplikasyonlar

Larenjit, farenjit ve tracheitis arasındaki temel farklılıklar, neden oldukları komplikasyonların tamamen farklı ve farklı şekillerde vücut için tehlikeli olmasıdır.

 • Daima bağların ödemine neden olur - ve dokuların havaya erişimi engelleyeceği kadar güçlü hale getirebilir. Bu özellikle üst solunum yolları tamamen oluşmamış ve çok dar kalan çocuklar için tehlikelidir - oksijenin gelmesini durdurmak için çok küçük bir artış yeterlidir.
 • Kronik bir forma girebilir ve zaman zaman, küçük bir etkiden sonra, şiddetlendirir. Bu zemine karşı, herhangi bir neoplazm gibi kansere gitme şansı olan mukus boğazında kistler, fibromlar ve polipler görülebilir.
 • Larenjitin yanlış tedavisi, kan enfeksiyonu veya boğaz dokusunun nekrozuna yol açabilir - yani apse.
 • Doku nekrozu ve ağrı eşlik eden bir pürülan abse oluşumuna yol açabilir. Ve bademciklerin etrafında ya da farinksin arkasında yer alan iki ana yer var. Cerrahi olarak çıkarılması gerekecek.
 • Eğer hastalık streptokok kaynaklı ise, zamanla romatizmaya neden olabilir - eğer bakterilerin yaşamının toksik ürünleri vücuda daha fazla girerse ve kalbi etkileyebilir. Romatizmaya ağrı, nefes darlığı, kalp ritmi bozuklukları eşlik eder. En kötü durumda, gelişme kalp krizine yol açabilir ve engelliliğe neden olabilir.
 • Kronik bir forma girebilir ve zaman zaman ağırlaşabilir.
 • Kronik bir forma girebilir ve kışın da kötüleşebilir.
 • Enflamasyon akciğerlere yayılabilir, bu da pnömoni, bronşit, amfizem ve hatta bronşiyal astım gelişimine yol açar ve bu da yıllar boyunca hayatı zehirler.

Bunu önlemek için, larenjit, tracheitis ve farenjit tedavisi, bir doktorun sıkı denetimi altında zamanında yapılmalıdır.

tedavi

Larenjit, tracheitis ve farenjit tedavisi üç ana bölgeden oluşur:

 • Etiyotropik yön. Hastalığın nedenini yok etmek için tasarlanmıştır. Bakterilerin neden olduğu antibakteriyel ilaçlara ihtiyaç vardır. Virüsler antiviral ise. Komplikasyonlar ve zamansız tedavi - antibiyotikler. Bu bölüm olmadan, tedavi etkili olmayacaktır ve hastalığın geliştiği ilk üç günde bunu yapmak en iyisidir. İlaç etiyolojik yönünün atanması sadece bir doktor olmalıdır. Kullanılan ilaçların çok fazla yan etkisi var. Özellikle çocuk ve yaşlıların yanı sıra hamile ve emziren kadınlarla ilgilidir.
 • Patojenetik yön. Hastalığın temelini, yani inflamasyonu yok etmek için tasarlanmıştır. Kural olarak, bunlar anti-enflamatuar ilaçlar, lolipoplar ve resorpsiyon için tabletlerdir. Ödemi rahatlatır ve nefes almayı kolaylaştırırlar.
 • Semptomatik yön. Hastalığın belirtilerini yok etmek için tasarlanmıştır. Larenjit, tracheitis ve farenjit ile balgamı seyrelten ve balgam söktürmeyi basitleştiren ilaçlar içerir. Bir hastanın nefes alması daha kolay olur ve hastalık daha hızlı geçer. Bu durulama içerir - onlar boğaz nemlendirmek için tasarlanmış, tahriş olmuş mukoza zarları üzerinde bir yumuşatıcı ve antiseptik etkiye sahip.

Ana yönlere ek olarak, bağışıklık stimülasyonu da vardır, bununla birlikte, farenjit, larenjit ve traktitisin tedavisi, relaps olasılığının çok yüksek olmasından dolayı genellikle yararsızdır.. Şunları içerir:

 • Vücudun kendilerini daha iyi korumaya yardımcı olan uyarıcı preparatlar;
 • Vücudun normal işleyişi için gerekli tüm maddeleri içeren vitaminler ve vitamin kompleksleri;
 • Gıdaların normalleştirilmesi - fast food'lar hariç, yağlı, tatlı, fazla tuzlu, çok asitli, miktarını azaltan, içindeki sebze ve meyve miktarını arttıran;
 • rejimin normalleştirilmesi - programda sekiz saatlik bir uyku, stres yok;
 • Fiziksel aktivitenin normalleştirilmesi - en yakın parkta günlük yürüyüşler.

Ayrıca, sigara ve aşırı alkol tüketiminden vazgeçmek, temiz havada daha fazla zaman harcamak ve kışın bile dairelerde bulunan odaları iyi havalandırmak gerekir.

Ayrıca genel tedavi planında birkaç halk ilaçları da ekleyebilirsiniz:

 • Bitkisel preparatlar. demlenmiş ve çay papatya olarak sarhoş (yatıştırır ve iltihabı önleyen), nane (yumuşar, rahatlatır ve uyku normalleştirir), göğüs ücreti (yumuşatır ve balgam ekspektorasyonuna kolaylaştırır) edilebilir.
 • Durulayın. Bitkisel infüzyonları kullanabilirsiniz ve Miramistine, tuzlu su, soda ve iyot karışımı ile gargara yapabilirsiniz.
 • Isınma. Boğaz veya sıcak kum torbasına bir kompres koyun.

Tüm prosedürler sadece doktora danıştıktan sonra dikkatli ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Halk ilaçları sadece yer kullanıldığında faydalıdır.

Farenjit, larenjit ve tracheiti tedavi etmek kolaydır - ancak doktora zamanında başvurun ve tüm reçetelerini dikkatlice uygulayın.

Larenjit ve tracheitis - kurs özellikleri, tedavi ve önleme

İstatistiklere göre, sıklıkla laringeal dokuların enflamasyonu kronik tracheite geçer.

Larenjit ve tracheitis, larinks ve trakeadaki mukoza zarının inflamatuar lezyonlarıdır. Hastalıkların tanı ve tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Bu hastalarda prognoz genellikle elverişlidir.

Üst solunum yolu iltihabı nedenleri

Klinik vakaların% 90'ından fazlasında larenjit ve tracheitis bulaşıcı partiküllerden kaynaklanır. Virüs, patojen ve mantar olabilir. Sıklıkla hastalık, inflamatuar sürecin nasofarenksden yayılmasının bir sonucudur.

Uzmanlar ayrıca aşağıdaki predispozan faktörleri ayırt eder:

 1. Termal etkileri. Vücudun keskin bir hipotermisi, solunum sistemi damarlarının spazmı neden olur. Sonuç olarak, patolojik mikrofloranın çoğalmasını destekleyen lokal immünitede keskin bir azalma vardır.
 2. İç organların kronik hastalıkları. Böyle bir durumda, koruyucu kuvvetlerin aktivitesi bir insanda azalır ve bulaşıcı hastalıklara daha duyarlıdır.
 3. Alerjik reaksiyonlar. Alerji sıklıkla larinks ve trakeadaki mukoza zarının iltihaplanmasını uyarır.
 4. Yabancı cisimlerin solunum sistemine girmesi. Solunum kanalının iç yüzeyinin yabancı cisimlerle yaralanması, mukoza zarının iltihaplanması ve şişmesi ile sonuçlanır.
 5. Tütün içimi ve güçlü alkollü içeceklerin kötüye kullanılması. Zararlı alışkanlıkların çoğu organ ve sistem üzerinde toksik ve tahriş edici etkisi vardır.
 6. Zararlı endüstriler üzerinde çalışmak.

Hastalık belirtileri

Üst solunum yollarının iltihaplı hastalıkları olarak tracheitis ve larenjit bazı ortak özelliklere sahiptir.

Bu hastaların çoğu aşağıdaki semptomlara sahiptir:

 • genel halsizlik ve baş ağrısı;
 • vücut ısısında keskin bir artış;
 • hızlı yorgunluk ve verim kaybı;
 • yemek sırasında iştah ve acı kaybı;
 • periyodik öksürük atakları.

Larenjitin ayırt edici belirtileri genellikle periyodik bir "havlayan" öksürük ve ses kısıklığı ya da tamamen ses kaybı olarak kabul edilir.

Tracheitis için karakteristik bir semptom, seste bir değişiklik eşlik etmeyen bir öksürüktür. Öksürük atakları, sternum ve omuz bıçaklarında ağrıya neden olur. Hasta iyileştikçe, öksürük kurutan neme değişir.

Larinks ve trakeadaki enflamatuar lezyonların tanısı

Hastanın teşhis muayenesi şu sırayla gerçekleşir:

 • Hastalığın anamnezinin toplanması, doktor sırasında ana semptomları, ana semptomların süresini ve şiddetini belirtir;
 • hastanın cildinin rengini ve bölgesel lenf düğümlerinin durumunu değerlendirmek için görsel muayenesi;
 • burun tıkanıklıklarının açıklığını kontrol etmek, çünkü traktitis veya larenjit sıklıkla rinit ile birleşir;
 • boğaz ve palatine bademcikler mukozasının incelenmesi;
 • wheezingi belirlemek için bir phonendoskop ile oskültasyon veya akciğerlere dinleme.

Larinks ve trakea hastalıklarının tedavisi

Larenjit tedavisi, tracheitis patolojinin gelişim nedenine göre belirlenir. Dolayısıyla, üst solunum yollarının bakteriyel iltihabının tedavisi, mutlaka antibiyotik kullanımını gerektirir. Bu gibi durumlarda, doktor antibakteriyel geniş spektrum ajanları (amoksisilin, seftriakson, azitromisin) tercih eder.

Viral bir menşeli mukoza zarının lezyonları, bir kural olarak, antiviral ilaçlar, immünostimülanlar ve interferon formunda tıbbi tedaviden geçmektedir.

Larenjit ve tracheitis tedavisi için semptomatik ilaçlar şunlardır:

 1. ateş düşürücü. Kulak burun boğaz uzmanları parasetamol ve ibuprofen'i vücut ısısı artışını 38.5-39 ° C'ye çıkarmayı önermektedir.
 2. balgam söktürücü ilaçlar. Bu ilaçların etkisi, balgamın akciğerlerden izole edilmesine yöneliktir.
 3. mukolitiks. Bromheksin ve asetilsistein - seyreltik balgam ve böylece vücuttan çıkarılmasını kolaylaştırır.
 4. Hasta ağrılı öksürük ataklarından endişe ediyorsa, uzman antitüsif ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçlar, ilgili düşünce tankının bloke edilmesiyle öksürme dürtüsünü azaltır.

Trakea ve larinkste alerjik hasar olması durumunda, hastanın yumuşak doku ödemini azaltmak için bir antihistaminik alması gerekir. Sıcaklığın normale döndürülmesinden sonra hastaya hastanın iyileşmesini hızlandıran inhalasyonlar ve fiziksel prosedürler reçete edilir.

Larinks ve trakea iltihabı tedavisi için öneriler

Larenjit ile birlikte tracheitis teşhisi konan hastalar, aşağıdaki kurallara uymak istenir:

 • ilgili farenjit ortadan kaldırmak için izin verir papatya ve adaçayı, suyu ile düzenli gargara;
 • Balgamı yumuşatmak ve toksik maddeleri hastanın vücudundan etkili bir şekilde çıkarmak için çok miktarda sıvı kullanın;
 • ses telleri için maksimum barış yaratın;
 • öksürük için ilaç lolipopları kullanın, bunların mukolitik etkisini gösteren talimatlar;
 • Hastanın bulunduğu odadaki havayı nemlendirin.

Konservatif tedavi, hastalığın bireysel semptomlarını ortadan kaldırır ve hastanın genel sağlığını iyileştirir.

Larenjit ve tracheitis komplikasyonları

Larinks ve trakeadaki enflamatuar lezyonun zamanında tedavisi bronşit veya zatürree ile komplike olabilir. Bazı durumlarda bu tür hastalıklar ölümle sonuçlanabilir. Çoğu uzmana göre, daha fazla karmaşık tedavi gerektiren, iyi huylu veya malign neoplazmların oluşumu ile birlikte kronik tracheit seyrinin bir parçasıdır.

Larenjitin alerjik kaynağı bazen solunum kanalının keskin bir spazmıdır. Bu gibi durumlarda, hasta acil tıbbi bakım gerektirir. Hastanın alerjenlerle uzun süreli teması, bronşiyal astım gelişimine yol açabilir.

Hastalıkların önlenmesi

Önleme fiyatı her zaman kıyaslanamaz derecede daha basittir ve hastalığın tedavisi maliyetinden daha düşüktür.

Bu amaçla, uzman tavsiyesi:

 • hastalığın ilk belirtilerinin zamanında tedavisi;
 • düzenli olarak koruyucu tıbbi muayenelere tabi tutulur;
 • Vücudun batmalarına girme;
 • kötü alışkanlıkları bırakmak;
 • Bitkisel preparatların yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirmek;

Hastalığın prognozu

Larenjit ve tracheitis, bir kural olarak, pozitif bir prognoza sahiptir. Hastaların% 96'sında tam bir iyileşme görülür. Komplikasyonların ortadan kaldırılması sadece antibakteriyel veya antiviral ilaçların zamanında uygulanmasıyla sağlanır.

Hastalıkların farklılıkları ve özellikleri

Larenjit, farenjit ve tracheitis yaygın ARI'dır. Farenjit, faringeal mukoza, larenjit - larinks ve tracheitis - trakea iltihabıdır. Solunum yolunun bu kısımları üst solunum yoluna aittir. Çok sıklıkla farenjit, larenjit ve trakeit soğuk bir insanda dönüşümlü olarak gelişir (enfeksiyonun aşağıya doğru yayılması olarak adlandırılır), farinks, larinks ve trakea birbirine yakın olarak bulunur.

Makalenin içeriği

Bu hastalıkların ortak belirtisi öksürüktür.

Farenjit, larenjit veya trakit hastalığından tam olarak ne hastalandığını nasıl anlayabilirsiniz? Bu yazıda, bu hastalıkların her birinin klinik tablosunun özelliklerini tarif ediyoruz. Benzerliklerini ve farklılıklarını bilerek, en etkili tedaviyi seçebilirsiniz.

patogenez

Bu hastalıkların kalbinde, solunum yolunun belirli bir kısmının mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Enflamasyon, spesifik olmayan koruyucu bir reaksiyondur. Yabancı mikroorganizmaların, alerjenlerin, tahriş edici ve zarar verici partiküllerin istilasına tepki olarak gelişebilir.

Bununla birlikte, çoğu zaman üst solunum yollarının iltihaplanması enfeksiyondan kaynaklanır: viral veya bakteriyel.

Virüs patojenleri arasında, ARVI - rinovirüsler, adenovirüsler, parainfluenza, coxsackie virüsü ile ilgili virüsler ilk sırada yer almaktadır. Bunlar, soğuk algınlığının tipik nedenleridir. Solunum sistemindeki aktiviteleri bağışıklık sistemine baskı yapar. Böyle durumlarda kendi şartlı patojen mikroflorası bile tehlikeli olur. Farinks ve trakeadaki bakteriyel tutulumun nedeni genellikle stafilokok ve streptokoklardır; Daha az sıklıkla enfeksiyon hemofilik bir çubuk, bordetella ve diğer mikroorganizmalardan kaynaklanır.

Farenjit, larenjit ve tracheitin yaygın semptomları

Bu makalede sözü edilen hastalıkların klinik tabloları büyük ölçüde nedenlerine bağlıdır. Yani, iltihap bir viral enfeksiyon ile ilişkili ise, hasta gözlemlenir:

 • hastalığın ilk 1-3 günü içinde orta derecede ılımlı bir artış, bazen vücut ısısı normal sınırlar içinde kalır;
 • hafif halsizlik, uyuşukluk;
 • Hastalığın ilk gününde nazofarenkste kuruluğu, sonra burun akıntısı bol sıvı sıvılar ile başlayabilir;
 • Boğazda Zulüm;
 • gözlerin kızarıklık, konjonktivit gözlenebilir;
 • Solunum sisteminin etkilenen kısmının mukus zarının hiperemi, mukusun aktif salgılanması.

Yukarıdaki belirtiler genel olarak SARS için tipiktir. Hastalığın akut dönemi boyunca hastayı rahatsız eder (1-3 gün, daha az sıklıkla 5 güne kadar) ve daha sonra yavaş yavaş çekilir. Çocuklarda viral bir enfeksiyonun klinik tablosu telaffuz edilirken, yetişkinlerin refahı pek de rahatsız edilemez.

Viral enfeksiyon bakteriyel enfeksiyon ile komplike ise, hastanın durumu keskin bozulur. Bakteriyel komplikasyonların belirtileri:

 • vücut ısısı hastalığın 3-5 günde keskin bir şekilde yükselir (göstergeler genellikle 39 dereceyi aşar);
 • sağlığın bozulması - baş ağrısı, mide bulantısı, halsizlik endişe;
 • balgam pürülan mukozaya dönüşür, onun rengi değişir (karakteristik sarı-yeşil gölge görünür);
 • Hastalığın semptomları şiddetlenir, örneğin öksürük atakları artar, boğazda ağrı sabitleşir, vb. (iltihap odağının lokalizasyonuna bağlı olarak).

Bu tür semptomlar hastanın tıbbi yardım istemesini geciktirmemelidir. Farinks, larinks veya trakeadaki bakteriyel enfeksiyon komplikasyonları (örneğin pnömoni) tehdit eder ve özel tedavi gerektirir.

Klinik resmin özellikleri

Enfeksiyöz farenjit, larenjit ve tracheitte başlıca farklılıkları gösteren bir tablo sunuyoruz.

 • Kulaklarda ağrı, tıkanıklık hissi;
 • submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi, ağrıları;
 • Zulüm, rahatsızlık, boğazda kuruluk.
 • yutulduğunda ağrı;
 • hırıltı, hırıltı;
 • Hastalığın ilk günlerinde kuru öksürük, daha sonra bol miktarda balgam ile ıslak olarak değiştirilir;
 • hızlı ses yorgunluğu.
 • boğazda ve sternumda (genellikle ve öksürük sırasında ve sonrasında) ağrı ve daralma;
 • sığ solunum;
 • balgam ya da hiç, ya da viskoz ve yoğun.

tedavi

Üst solunum yollarının akut viral ve bakteriyel enfeksiyonlarının tedavisi üç ana yöne sahiptir:

 1. Etiyotropik yön - hastalığa neden olan enfeksiyöz ajanın yok edilmesini amaçlamaktadır. Etiyotropik antiviral ilaçlar yanı sıra antibiyotikler olarak adlandırılabilir. Antiviral (arbidol, tamiflu, remantadin vb.) Hastalığın ilk 3 gününde reçete edilir; sonraki uygulama enfeksiyonun seyrini etkilemez. Bakteriyel tracheitis, larenjit, vb tedavisi Yetişkinlerde ve çocuklarda mutlaka antibakteriyel tedavi içerir. Unutulmamalıdır ki, sadece bir doktor bunları reçete etmelidir.
 2. Patojenetik yön, hastalığın altında yatan süreçleri etkiler. Her şeyden önce, mukoza iltihabıdır. Anti-inflamatuar ilaçlar, şişmeyi ve mukus üretimini azaltmanızı sağlar. Farenjit ve larenjit ile, anti-inflamatuar lokal aktivitenin (lolipoplar, emilim tabletleri) kullanılması mantıklıdır. Patojenetik bir tedavi olarak, immünomodülatörler de kullanılabilir, çünkü iyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırırlar. Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar arasında biraferon, viferon, amixin seçebilirsiniz.
 3. Semptomatik tedavi, hastanın sağlığını iyileştiren tedavinin bir parçasıdır. Ek olarak, bu gruptaki ilaçlar komplikasyon olasılığını azaltır. Semptomatik yöntemler balgam karakteristiklerini etkileyen, sıvılaştırıcı, balgam söktürücü, vb. Öksürüğü kolaylaştıran preparatlar, tracheitin tedavisinde vazgeçilmezdir. Biyohexin, gedelix, lazolvan ve aynı zamanda althaea, meyankökü ve diğer birçok (örneğin, emzirme) köklerine dayanan bitkisel preparatları kullanabilirsiniz. Farenjit ile, çeşitli çözünme tabletleri, lolipoplar, sulama için sprey önemli ölçüde geliştirilir. Kombine bir harekete sahip olabilirler - anestezik, antiseptik, seyreltici vb.

İnhalasyonlar, hem farenjit hem de larenjit ve tracheitte önemli bir terapötik etkiye sahip terapötik prosedürlerdir. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının verileri üst solunum yollarının iltihaplanmasına işaret ettiğinden, buhar inhalasyonları (su sıcaklığı 40-60 C) tedavi için daha uygundur. Soluma çözeltisinde, okaliptüs, althea kökü, soda, propolis tentürünün kuru yapraklarını ekleyebilirsiniz.

Tedavinin zamanında başlaması ile, farenjit ve larenjit 7 gün içinde tedavi edilebilir, 10-15 gün boyunca, biraz daha uzun, tracheitis.

Tracheiti tedavi etmek için ne almalıyım?

Tracheitis evde tedavi edilir. Bazı günler boyunca devam eden boğulma, astım, yüksek sıcaklık gibi durumlarda komplikasyon durumunda hastaneye yatış gereklidir. Erişkin hastaların tedavisi için, doktorlar farklı terapötik gruplardan ilaç almayı önermektedir, böylece hastalık üzerindeki etki karmaşıktır.

Tracheitis tedavisi için hangi antibakteriyel ajanlar reçete edilir?

Antibiyotikler, bakteriyel orijinli bir tracheiti tedavi etmek için tasarlanmıştır. Bu tip bir hastalık, tedavi edilmemiş bir viral formun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Antibiyotik tedavisi, yetişkinleri tedavi etmek için kullanılır. Dikkatle, bu gruptaki ilaçlar çocuklara, yaşlılara ve hamile kadınlara reçete edilir.

Verimlilik ve güvenlik, penisiline dayanan ilaçları kanıtlamıştır. Çeşitli bulaşıcı hastalıkların tanısında onlarca yıldır kullanılmaktadır. Bu grup şunları içerir:

 • augmentin;
 • Flemoxin Solutab;
 • ampisilin;
 • Amoxiclav.

Penisilin grubundaki ilaçlar istenilen etkiye sahip değilse ilaç - florokinolon - reçete edilir. Bunlar şunları içerir:

Üçüncü grup antibiyotikler sefalosprini'dir. Tracheitis bronşit, yüksek ateş, asfiksi ile komplike olduğunda, ağır vakalarda atandı. Bu grup şunları içerir:

Doktorlar, bilinmeyen menşei de dahil olmak üzere, bakterileri baskılamak için bulaşıcı bir hastalık ile, makrolid grubundan antibiyotik almanızı önermektedir. Bunlar Sumamed içerir.

Yetişkinlerin tedavisi için, dozlanmış bir sprey olan antibiyotik Bioparox sıklıkla reçete edilir. Daha ayrıntılı olarak tartışmaya değer.

Yetişkinlerde tracheitis tedavisi için Bioparox

Enfeksiyöz hastalıkların tedavisi için aerosol tipi ilaçlar arasında Bioparox sıklıkla kullanılır. Aktif madde - fusafungin bir anti-inflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Çok çeşitli etkilere bağlı olarak, Bioparox, tracheitis ile herhangi bir form almak için önerilmektedir.

Bu ilacın bir özelliği onun güvenliğidir. Gebe kadınlarda ve çocuklarda solunum organlarındaki enflamatuar sürecin tedavisi için reçete edilir. Bioparox kullanımı kolaydır - biri mukoza boğazının sulanması için, diğeri burun sinüsleri için olmak üzere iki nozul içerir.

Terapi süresi, ilgili hekim tarafından belirlenir. Bildirilen güvenliğe rağmen, Bioparox 10 günden fazla kullanılmaz, istisnai durumlarda, tedavi iki haftaya kadar sürer.

Dozaj hastanın yaşına ve hastalığın evresine bağlıdır. Ortalama olarak, her 4-5 saatte 4 nefes alır. Çocuklar için Bioparox, 5-6 saatte 2-3 kez enjekte edilir. Hastalığın semptomları, özellikle kuru öksürük ortadan kalkmaya başladıysa, tedavi durmaz.

Bir ithalat öksürüğü tedavi etmek için

Tracheitis ile öksürük tedavisi için öksürük refleksini baskılayan, seyreltilmiş ve balgam salgılayan preparatlar reçete edilir. İlaçlar bireysel olarak seçilir, hastalığın semptomlarına karşı evrensel bir çözüm yoktur.

Öksürük tedavisi için araçlar geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Bunların arasında en popüler olanları:

 • Doktor MOM (şurup);
 • Sinekod;
 • Lasolvan;
 • Mukaltin;
 • Erespal;
 • ACC;
 • Brombgeksin;
 • Gedeliks;
 • bioparoks;
 • Ascoril.

İlaçlar kendileri için reçete edilemez. Her çare, öksürüğün tipi (kuru öksürük ile nemli öksürüğe karşı tablet alamıyorsunuz ve tersi) gibi bir takım kontraendikasyonlara sahiptir.

Mucaltin tabletleri: nasıl alınır

Yetersiz ayrılmış balgam ile üretken olmayan öksürük tedavisi için reçete edilir. Bronşit hastalığa katıldığı zaman, mükalin, komplike tracheit formunda topiktir. Ürün yetişkinlerin ve 2 yaşın üzerindeki çocukların tedavisi için uygundur.

Mukaltin alt solunum yolu hastalıklarında öksürük tedavisi için reçete edilir. Bu tip ilaçlar, enfeksiyonun odağını etkilemez, semptomları hafifletmek için gereklidirler. Bu nedenle, Muciltin sadece diğer ilaçlarla birlikte reçete edilir. Örneğin, tedavi, "güçlü" ilaçların nebulizere eklendiği inhalasyonlarla desteklenir: Berodual veya Lazolvan.

Mukaltin kesinlikle aşırı dozda izin vermeden, talimatlara göre alınmalıdır. Bir dizi kontrendikasyon vardır. Mukaltin her derde deva değildir, kompleks tedavi gereklidir.

Ascoril: atandığında

Askoril tabletler kuru, verimsiz öksürük tedavisi için reçete edilir. İlaç balgam hacminin artmasına yardımcı olur, daha yapışkan ve kolayca çıkarılabilir hale getirir. Tracheitis ve bronşit semptomlarında etkili olan hastalığın seyrini kolaylaştırır.

Ascoril birçok kontrendikasyon vardır:

 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • diabetes mellitus;
 • Akut dönemde gastrointestinal hastalık;
 • gebelik;
 • 6 yaşına kadar çocuk yaşı.

Ascoril, hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasıyla bile, günde 10 kez, günde 2 kez 2 tablet alınır.

Mukaltin gibi Ascoril diğer ilaçlarla birlikte alınabilir. Tedavi, akciğerin durumunu teşhis ettikten ve öksürüğün türünü belirledikten sonra katılan doktor tarafından reçete edilir. Viskoz, iyi ayrılmış balgam için reçete edilmemiştir.

Şırınga Ascoril, 6 yaşın altındaki çocuklara uygulanabilir.

Erespal: tabletler ve şurup

Öksürmeyi durdurmak ve mukoza zarlarının duvarlarındaki iltihabı gidermek için reçete edilir. Şurup Erespal çocuklar için uygundur. Tabletler yetişkinlere ve 14 yaşın üzerindeki çocuklara verilir.

Erespal, hastalığın evresine ve hastanın yaşına bağlı olarak alınır. Şurup nazikçe hareket eder, neredeyse hiç kontrendikasyon yoktur. Tabletler daha belirgin bir etkiye sahiptir, ancak yan reaksiyonlar daha sık görülür.

Çocuklar ve yetişkinler için şurup sinekod

Tracheitis ile birlikte öksürük ve iltihaplanma için etkili bir ilaç da Sinekod'dur. Yetişkinler ve 6 aydan büyük çocuklar için reçete edilir. Aktif madde kuru öksürük üzerinde etkili olan butamyrattır, bu da onu üretken kılan kolay balgamlıdır. Sinecod hamilelik, emzirme ve şeker hastalarında kontrendikedir, çünkü şurup şeker içerir.

ACS: tracheit ile alım

Güçlü öksürüğü tedavi etmek ve iltihabı hafifletmek için doktorlar ACS'yi önermektedir. Ürün 2 yaşından büyük çocuklara izin verilir. Hamilelik sırasında, tedavi güvenliği sorusu doktor tarafından belirlenir. Genel olarak, ATSTS vücut üzerinde zararlı bir etkiye sahip değildir, iyi tolere edilir ve yüksek verimliliğe sahiptir.

İnhalasyon için hangi ilaçlar kullanılır?

İnhalasyonlar, enflamasyonu hafifletmek ve tracheitis semptomlarını ortadan kaldırmak için etkili bir yoldur. Kullanılan prosedür için eczane, elinizde nebulizer varsa, demektir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisi Lazolvan ve Berodual gibi ilaçların kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu ilaçlar, aşırı dozdan kaçınmak için ilacı dozlamanıza izin veren uygun bir flakonda mevcuttur.

Inhalasyon için kaynak

Kombine ajan Berodual herhangi bir hastalık için öksürük tedavi sağlar bir bronşit etkisi vardır. Sadece semptomları değil, aynı zamanda hastalığın nedenini de etkiler.

İnhalasyon için bir çözelti şeklinde Verilmiş Berodual. Dozlama için kullanışlı bir ipucu var. Ürün 1 yaşından itibaren çocukların tedavisi için uygundur. Hammadde için de aktif madde reçete edilir, çünkü aktif madde fetus üzerinde olumsuz bir etki göstermemiştir.

Akut ve kronik tracheitin tedavisi için uygundur. Ek olarak, antitusif ilaçların kullanımı, örneğin Mukaltin. Hastalığı inhalasyonlarla tedavi etmek için en az 10 gün gereklidir. Alternatif ilaçlar izin verilir. Genellikle Berodual ve Lazolvan'ı birleştiriyorlar. İlaçlar bağımlılık yapmaz, ancak tedavi özellikle çocuklarda bir doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Berodual, güvenli bir ilaç olarak adlandırılamaz, ancak inhalasyon için diğer araçlardan daha sık reçete edilir. Bu, diğer ilaçların kontrendike olduğu durumlarda, küçük çocuklarda öksürük kullanma olasılığı nedeniyle. Hastalarda astım ve astım ataklarının teşhisi için vazgeçilmez bir hazırlık haline gelir. İnhalasyonlar nefes almayı kolaylaştırmak ve asfiksi önlemek için bronşların genişlemesini teşvik eder.

Tracheit tedavisi için hazırlıklar çeşitli şekillerde mevcuttur: tabletler, şurup, sprey, inhalasyon çözeltisi. İnflamatuar hastalık, entegre bir yaklaşım gerektirir, bu nedenle farklı gruplardan ilaçlar reçete edilir. Bu, hızlı iyileşmeyi ve akut formun kronik olana geçişini de içeren komplikasyonların yokluğunu sağlar.

Larenjit, farenjit ve tracheitis - tedavi özellikleri

Larenjit ve tracheitis, üst solunum yollarının hastalıklarıdır. Çoğu zaman, bu hastalıklar birbirine eşlik eder, el ele giderler. Bu "arkadaşlığın" sebebi şöyledir.

Larenjit, mukoza larenksinin bir enflamasyonudur ve tracheitis, mukus trakea iltihabıdır. Sıklıkla, bu hastalıklar aynı nedenden dolayı ortaya çıkar.

Ve larinks ve trakea birbirine bağlı olduğundan, bir organın iltihabı mantıksal olarak diğerinin iltihaplanmasına yol açar.

Bazen onların ekibi de farenjit - posterior farryngeal duvar ve palatine dilin iltihabı ile birleştirilir. Larenjit, tracheitis ve farenjitin nedenleri nelerdir?

Larenjit, tracheitis, farenjitin yaygın nedenleri

Hastalıkların “ihmal edilmesi” için aşağıdaki sebeplerden biri yeterlidir.

 1. Viral enfeksiyon. Hastalıkların bulaşıcı doğasından bahsedersek, vakaların% 90'ı tam olarak bir viral enfeksiyondur (influenza, parainfluenza, adenovirüs enfeksiyonu, vb.).
 2. Bakteri enfeksiyonu. Çok daha az sıklıkla hastalığa bakteriler neden olur (stafilokok, streptokok vb.).
 3. Soğuk havanın solunması. Sezon dışı başlangıcı ile, bu nedenle çoğu zaman üst solunum yolu hastalıklarını kışkırtır.
 4. Kirlenmiş havanın solunması (toz, egzoz dumanı, endüstriyel emisyonlar vb.)
 5. Alerjenler. Bazı durumlarda, hastanın havada bulunan bir bileşene (polen, kimyasal elementler, hayvan kılı, vb.) Alerjisi varsa, hastalıklar gelişebilir.
 6. Solunum sisteminin mekanik yaralanmaları.
 7. Kötü alışkanlıklar, özellikle sigara.

Larenjit, tracheitis, farenjit de kendi "bireysel" nedenlerine sahiptir:

  • larenjit: vokal kordlarda şiddetli stres;
  • tracheitis: kardiyak veya pulmoner patoloji, yanı sıra gastrointestinal sistem hastalıkları (mide ekşimesi);
  • farenjit: çürük, sinüzit, bazen kalıtım.

Hastalığın mekanizması aşağıdaki gibidir.

Dış uyaran organlardan birine düşer ve farinks, larinks veya trakea mukozası üzerinde hareket etmeye başlar.

Mukoza farinksin ödemini gösterir, kırmızıya döner ve farenjit geliştirir.

Mukus larenks tahriş ederse ve ses tellerinin şişmesi varsa, larenjit hakkında konuşuyoruz.

Trakeadaki mukoza zarının iltihaplanması, tracheitin gelişmesine neden olur. Larenjit, tracheitis, farenjit görünümündeki nedenlerin birbirine benzemesine rağmen, bu hastalıkların belirtileri de aynıdır.

Larenjit belirtileri

   1. Sesin yavaşlığı. Ses telleri şişer ve ses kısılır, hatta kaybolur.
   2. Kuru, "havlayan" öksürük, derin bir nefesle artar.
   3. Üzüntü ve boğaz ağrısı, larinkste yabancı bir cismin varlığı hissi.
   4. Sıcaklık.
   5. Baş ağrısı.

Tracheit belirtileri

   1. Özellikle geceleri ve sabahları kuru, zor öksürük.
   2. Sternumun arkasındaki ağrı.
   3. Zorlukla ayrılmış balgam.
   4. Artan sıcaklık.
   5. Genel halsizlik.

Farenjit belirtileri

   1. Posterior farryngeal duvarın, palatine bağın kızarması.
   2. Yutulduğunda kızarma ve boğaz ağrısı.
   3. Kuru öksürük.
   4. Sıcaklıkta artış.
   5. Submandibular ve oksipital kısımdaki lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

Hastalıklar daha tehlikeli

Farenjitin kendisi tehlikeli değildir. Bununla birlikte, eğer tedavisi uygun şekilde yapılmazsa, özellikle streptokokal farenjit meydana geldiğinde ciddi komplikasyonlara dönüşebilir.

Komplikasyonlar pürülan ve pürülan olmayabilir.

   • Pürülan: apse bademcikler (peritonlar apsesi) veya faringeal boşlukta (retropharyngeal abse) oluşabilir.
   • Kabarık: böbreklerin (post-streptokokal glomerülonefrit) veya romatizma çalışmalarında ciddi komplikasyonlar.
   • Farenjitin kronik bir forma geçişi (granüloza farenjit).

Larenjit aşağıdaki tehlikeleri içerir.

   • Boğulma. Yukarıda açıklandığı gibi, bu hastalıkta ses telleri şişer ve bu da ses kısıklığına neden olur. Bazen bağların şişmesi o kadar güçlü olabilir ki, havanın akciğerlere girmesi zordur. Özellikle tehlikeli, 2-3 yaşına kadar olan çocuklar için larenjittir çünkü Larenksin geçişi hala küçüktür ve bebeğin nefes alması zorlaşır.
   • Hastalığın çok daha tehlikeli hastalıkların gelişebileceği kronik bir forma geçişi (fibromas, kistler, polipler, laringeal kanser).
   • Larenjitin uygun olmayan tedavisi çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasıyla doludur: flegmon boynu, akciğer apsesi, sepsis.

Tracheitis de özellikle güvenlidir, ancak bu, hastanın tedaviyi görmezden gelmesi gerektiği anlamına gelmez. Çünkü gizli tehditleri taşıyor.

   • Tracheitis yılda birkaç kez meydana geldiğinde tekrarlayan bir form edinebilir ve daha sonra kronik olana dönüşebilir.
   • Trakea iltihabı da alt solunum yolunu tutabilir. Ve bu zaten: bronşit, zatürre, amfizem ve hatta bronşiyal astım.

Yani, larenjit, farenjit ve tracheitis tedavisi - sadece emin olun!

Üç hastalığın tedavisi

Bu hastalıkların tedavisi, hastalıkların semptomlarını bastırmanın yanı sıra, ortaya çıkma nedenlerini ortadan kaldırmaktır.

Üst solunum yolu hastalıklarının nedenlerinin giderilmesi

   1. Kötü bir alışkanlık ile sigara içmek gerekir.
   2. Temiz havalarda nefes alın.
   3. Hastalığa neden olan alerjenleri ortadan kaldırın
   4. Viral bir enfeksiyona karşı savaşın. Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Gronorosin, Amizon, Isoprinosin, vb. Cytovir 3, Kagocel gibi ilaçlar da immüno-modüle edici özelliklere sahiptir, yani. Daha hızlı iyileşmesini sağlayan hastanın bağışıklığını güçlendirirler.
   5. Bakteriyel enfeksiyon larenjit, trakea ve farenjit neden daha az olası olsa da, ancak çok daha ciddi bir tehdit taşır. Bu nedenle, bu durumda tedavi çeşitli antibiyotikler içerir, aksi takdirde bakteriyel enfeksiyon mutlaka ciddi komplikasyonlar verecektir.

Vücudun hangi yan etkilerinin antibiyotiklere sahip olduğunu bilen pek çok hasta, mümkün olan en kısa zamanda alımlarını durdurmaya çalışmaktadır ve zaten iyileşmenin ilk belirtileri onları bir kenara koymaktadır.

Bununla birlikte, birkaç gün içinde rahatlama gelse bile, antibiyotikleri tam kursu içmek çok önemlidir. Bunun mantıklı bir açıklaması var:

   • Antibiyotikler, vücutta gerekli konsantrasyona ulaştıktan sonra maksimum etkiye sahiptir;
   • Antibiyotikler, zararlı maddeleri hemen yok etmezler;
   • Antibiyotikler tedavinin bitiminden önce tüketmeyi bırakırlarsa, bakteriler bunlara direnç geliştirecek ve bir sonraki hastalık bu antibiyotikler sadece işe yaramaz olacaktır.

Dolayısıyla, antibiyotiklerin hala tedavide kullanılması gerektiğinde, hangi ilaçların en sık ve başarılı bir şekilde kullanıldığını düşünelim:

   • farenjit Amoksisilin, Clindomisin, Linkomisin, Eritromisin ile tedavi edilir;
   • larinjit ile farklı grupların antibiyotikleri reçete edilir: Amoksisilin, Augmentin, Seftoksim, Azitromisin.
   • Tracheitis tedavisinin penisilin serisinin antibiyotikleriyle en etkili olduğuna inanılmaktadır: Flemoxin solute, Amoxiclav, Augmentin.

Yine de, her üç hastalığın tedavisinde, örneğin inhalasyonlar formunda Bioparox gibi topikal antibiyotikler tarafından iyi bir sonuç verildiğini belirtmek gerekir.

Tüm antibiyotikler ve dozajları sadece kalifiye KBB tarafından verilmelidir!

Semptomların tedavisi için ne reçete edilir?

Larenjit, tracheitis ve farenjitin ortak bir semptomu vardır - öksürük. Her üç durumda da, öksürük kuru, balgam ayrılması zordur.

Bu nedenle, ekspektoranlar reçete edilir: Ambroksol, Lazolvan, Herbion. Güçlü ve öksürük öksürüğü ile birlikte genellikle geceleri almakta olan antitusif ilaçlar: Sinekod, Bronholitin, vb.

Bir nebülizör yoluyla inhalasyon yardımı ile öksürük tedavisinde çok etkilidir.

Bunun için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır: Klorofiltol, Lazolvan, ACS, alkali çözeltiler.

Ağrı ve boğaz ağrısı antiseptik ve antimikrobiyal ajanlar ile yerel öneme sahiptir: Ingalipt, Geksoral, Strepsils, Lugol, Travisil vb.

Hastalığın alerjik doğası, alerjenin ortadan kaldırılması gerektiğine ek olarak, antihistaminikler reçete edilir: Suprastin, Cetrin, vb. Yüksek sıcaklıkta, vücutta antipiretik ajanlar reçete edilir: Parasetomol, Ibuprofen ve diğerleri.

Önemli! Tedavi, ilaçlar ve dozajlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Hızlı bir iyileşme için, ana tedavi bağışıklık güçlendirilmesi yanı sıra halk ilaçları ile tedavi ile başarılı bir şekilde takviye edilebilir.

Bunu yapmak için, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, kötü alışkanlıkları bırakmak, diyete devam etmek, taze sebze ve meyveler yemek yapmak, temiz havada çok zaman harcamak gerekir.

Ve sonra herhangi bir hastalık geri çekilecek. Tavsiyemizi dinleyin ve sağlıklı olun!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir bebeğin boğazına Miramistin sıçramak mümkün mü?

Miramistin yerel bir antiseptiktir. İlacın talimatları 3 yıl sonra çocuğunuza götürebileceğinizi gösterir. Ancak, pediatristler neden sadece boğazdaki bebekler için Miramistin reçete etmekten korkmuyorlar?

Anjinli dikenli antibiyotikler

Tabletli antibiyotiklerin alınamadığı veya makul olmadığı durumlarda anjinaya bir enjeksiyon atayın. Enjeksiyonlar olarak, klasik antibiyotikler anjina için reçete edilir: Penisilinler veya Sefalosporinler, daha az sıklıkla (veya alerji durumunda) Makrolidler.