Loading

Çocuklarda anjin için hangi ilaçları seçmeliyim

Çocukluk çağında, bebekte bile anjin oluşabilir, ancak bu patolojinin en sık gelişmesi yaşı 3 yaş ve üzerindedir. Çocuklar için anjin için İlaçlar doktora seçmeliyim: değil her ebeveyn bir bakteri akut bademcik farenjit, viral boğaz ağrısı kendinizi ayırmak yanı sıra Laküner tonsillitli ayırt edebilir.

Doğru ilaç nasıl seçilir

Anjina, palatine bademcikler, kemerler ve tüm lenfadenoid faringeal halkanın akut inflamasyonu ile. Çoğunlukla çocuk boğazda streptokokal lezyonlar geliştirir, nadiren farenksin karışık bir enfeksiyonu (stafilokokal, pnömokokkal) vardır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve grip mevsiminde, çocuklar viral anjinaya sahip olabilirler, ki bu da etkili tedaviyi geleneksel bakteriyel bademcik iltihabından çok farklıdır.

Boğaz ağrısı için para bulmak çok kolay değil. Ankete da bir doktor benzerleri, ilaçlara kronik hastalıklar, alerji ve diğer kontrendikasyonlar, yaşını göz önünde bulundurarak veli ve hastanın şikayetleri dikkatle dinlemek yaş ve ağırlığa göre dozajı seçin ve olmalıdır. Yanlış terapi (bronşit oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir D. Çünkü pnömoni, endokardit, nefrit, romatizma), bir uzmana bir tedavi programı sağlamak daha iyidir.

Çocuklar için anjin ilacı, öncelikle bir antibiyotiktir. Antibiyotikler olmadan, pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek imkansızdır: sadece hastalığın akıntılı türü, lokal antibakteriyel maddeler veya sülfonamidler ile tedavi edilebilir (ancak bunlar, çocuğun tedavisinde neredeyse kullanılmaz). Herpetik anjina ile antiviral ilaçlar reçete edilir: Bu durumda antibiyotikler sadece yararsızdır. Bir çocuk bir antibiyotiğe alerjisi varsa, doktor ayrıca öngörülemeyen sonuçları da göz ardı etmeli ve daha uygun bir ilaç yazmalıdır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler - bu tam bir iyileşme için gerekli olan zorunlu bir ilaç şeklidir. Boğazdan etkili ilaçları okuduğunuzdan emin olun.

Çocukluk çağında antibiyotiklerin mutlaka bir dizi gerekliliği karşılaması gerekir:

 • asgari geçerlilik süresi;
 • mümkün olduğunca az yan etki;
 • uygun resepsiyon şekli;
 • uzun süreli etki sağlamak için bademcikler içinde birikme yeteneği.

Sistemik ilaçlardan anjina ve antipiretik, anti-enflamatuar ilaçlar (gerekirse), antihistaminikler, yani semptomatik ilaçlar olan bir çocuk vermek. Ayrıca deneyimli doktorlar, vitamin, mineral, immünomodülatör, restoratif ürün içme konusunda tavsiyede bulunuyorlar. Homeopati aynı zamanda akut tonsillite karşı çocukların tedavisinde popülerlik kazanmaktadır ve bu nedenle terapi programına dahil edilebilir.

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktor çocuk için yerel araçlara tavsiyede bulunacaktır - emilim, sprey, gargara hazırlıkları için tabletler. Hepsinin antiseptik bileşenleri içermesi, çocuğun vücuduna zararsız olması gerekir. Bebeğin sağlığına zarar vermemek için, yaş sınırlarını gözlemlemeli ve 3 yıla kadar (sadece toz şeklinde), pastil ve şekerler - 5 yıla kadar bir çocuğa hap vermemelisiniz. Sprey ayrıca, laringospazm riski artık çok yüksek olmadığı zaman, sadece 2-3 yıl sonra boğaz içine sıçramış olmalıdır. Durulama ilaçları 2-3 yaşından büyük bir çocuğu tedavi etmek için kullanılır, onları yutmaması, ancak tamamen tükürdüğü zaman.

Çocukta anjin için hangi ilaçlara ihtiyaç vardır

Farklı farmakolojik gruplardan angina ilaçları ile reçete edilir. Patolojinin nedenini, gelişiminin mekanizmasını harekete geçirir ve aynı zamanda semptomları hafifletir. İlaçların birbirleriyle yer değiştirememesi nedeniyle, uzmanların amacına göre bir kompleks halinde uygulanması gerekir.

Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar

Antibiyotikler bakteriyel boğaz ağrısına karşı en etkilidir ve sadece ciddi komplikasyonları önleyebilirler. Eğer anjinin viral bir etyolojisi yoksa, boğazdan bir çocuk antibakteriyel ilaçlar reçete etmelidir. Enflamasyonun hızla yok olma durumuna bağlı olarak hastalığın patojenlerinin çoğalmasını bastırırlar. tercih edilen ilaçlar - yarı-sentetik penisilinler, ampisilin, amoksisilin tekrar tonsillitli - penisilinler Flemoklav, amoksiklav, Panklav "korumalı". Çocuklarda angina tedavisinin seyri - 7-10 gün.

Penisilin ilaçlarına alerjisi olan makrolidler, tedavi programına dahil edilir - Azitromisin, Supraks, Eritromisin. Makrolidlerin alınış zamanına göre çok uygundur: akut tonsillit ile 3-6 gün arası süre alır. Şiddetli vakalarda Suprax, Cephalexin, Zinnat, Panzef (tablet veya enjeksiyon) gibi sefalosporinler reçete edilir. Antibiyotik tedavisi sırasında bağımsız bir kesilmenin, stabil bakterilerin ortaya çıkışını ve tekrarlayan anjinin gelişimini tehdit ettiği unutulmamalıdır. Tedavi etkili ise 1-3 gün içinde bebek vücut ısısını normale döndürmeli ve patolojinin diğer semptomları çok azalacaktır.

Boğazdan gelen antiviral ilaçlar sadece viral anjina için kullanılır. Etkili antiviral ajanlar -.. Ergoferon tabletler, Anaferon Çocuk, mumlar Genferon Işık, Viferon şurubu Citovir 3 vb bakteriyel anjin bu ilaçların kullanılması hiçbir anlamı yoktur mı.

Bir sonraki videoda Dr. Komarovsky, boğaz ağrısı olan bir çocuğa antibiyotik vermeniz gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Boğazdan sprey ve pastiller

Çocuklarda akut tonsillitin tedavisinde önemli bir yön, lokal antimikrobiyal tedavidir. Küçük çocuklarda (2 yaşından itibaren) antiseptik ve bakterisit ile birlikte boğazdan ve aynı zamanda anti-inflamatuar bileşenlerden bir sprey kullanmasına izin verilir. Sprey ek olarak, nemlendirici ve iyileştirici maddeler ve mümkünse, çocukların anesteziklerini içerir. Erken çocukluk döneminde, sprey, bademcikler üzerinde değil, fakat laryngospazmın provoke edilmemesi için bebeğin yanaklarına püskürtülür.

Aşağıda angina olan çocuklar için önerilen ilaçların listesi:

 • Bioparox - catarrhal anjina için kullanılır. Bu sprey, çoğu bademcik iltihabı patojenin hassas olduğu bir antibiyotik içerdiğinden, enfeksiyonu erken bir aşamada etkili bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Hexoral, Stopangin, Hexasprey, Miramistin, ağrıyı ve iltihaplanmayı hızla azaltan antiseptiklerdir. Bu ilaçlar, çalkalamadan sonra çocuğun boğazına sıçramak için daha iyidir, böylece bademcikler irin ve mukustan temizlenir.
 • Tantum Verde, sadece viral angina veya farenjit ile kullanılabilen bir anti-inflamatuar ilaçtır.
 • Ingalipt, Cameton - sülfonamid içeren ilaçlar. Halihazırda, bu tipte herhangi bir sprey, etkisiz olduğu ve vücut üzerinde ek bir ilaç yükü oluşturduğu için çocukların tedavisinde nadiren kullanılmaktadır.

Boğazdan tabletler, pastiller, anjina ile lolipoplar, sadece dikkat dağıtıcı ve anestetik olarak uygulamak anlamlıdır. Çocuklarda akut bademcik iltihabının tedavisi neredeyse her zaman sistemik antibiyotikler içerdiğinden, çok fazla boya ve aroma veren şekerlerle taşınmaksızın bir sprey ve gargaraya paralel olarak almak daha iyidir. Günde 1-2 kez çocuğa bir Hexoral, Tharingosept, Sebedin, Sage, Chlorophyllipt tableti verilebilir. Ama resorpsiyon için Lizobakt tabletleri 7-10 gün içinde daha iyi kullanırlar: zararsızdırlar ve boğaz ağrısının kronizasyonunu önleyerek, immünostimülasyon etkisi vardır.

Boğaz durulama

Bu tip terapi her türlü anjin için zorunludur. Çalkalamalar, bademciklerin pustan temizlenmesi için en etkili yoldur, bu nedenle prosedürleri her saat ya da iki saatte yapmanız gerekir. Miramistin, Klorheksidin Furatsilinom, Chlorophillipt, Trachisan, hidrojen peroksit solüsyonu - Doktor antibakteriyel bileşenleri ile bir durulama maddesi de öngörmektedir. Anjina için yararlı ve Aquirin, Rotokan, Ingaphitol, Romazulon gibi bitkisel ilaçlar ile durulayın.

Çocukluktaki alkol preparatları tedaviye dahil edilmez, ancak bir doktorun randevusu ile ve tekrar tekrar seyreltilerek kullanılabilir (örneğin, propolis, calendula, okaliptüs tentürü). Çocuğunuza garnitür ve tuz çözeltisi ve 10 yaşından sonra 2-3 damla iyot ekleyerek gargara verebilirsiniz.

Antipiretik ve antihistaminikler

Anjina ile antipiretik preparatlar mutlaka verilir, çünkü bebeklerin vücut ısısı 40 dereceye ulaşabilir. Çoğunlukla, üçlü bir etkiye sahip NSAID grubundan seçilirler - ağrıyı, ateşi, iltihabı ortadan kaldırırlar. Nimesulide - Naise, Nimesil'e dayanan çocuklar genellikle ibuprofen - Ibuklin, Nurofen'e dayalı ilaçlar tavsiye edilir.

NSAİİ'lerin gastrointestinal sisteme çok zararlı oldukları unutulmamalıdır, bu nedenle sadece 4-6 saat sonra acilen ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaları gerekir. Parasetamol bazlı ilaçları alarak NSAID'leri değiştirin. Çoğu zaman, çocuklara bir Kalpol, Panadol süspansiyonu verilir veya Parasetamol bebek mumları veya Cefekon mumları verilir. Sıcaklığın 38 derecenin üzerine çıkması veya toleransının zayıf olması durumunda 37,5 dereceden az olmaya başlayın.

Angina ile 7-10 yaş arası bir çocuk boğazın şişmesi, zehirlenme ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon riskini azaltmak için antihistaminikler içmelidir. Antihistaminikler, Cetrin, Suprastin, Tavegil, Zodak, Fenistil, Peritol ve diğerleri reçete edilir.

Vitaminler, immunostimulantlar, probiyotikler

Ek bir terapi olarak, birçok doktor bu tür ilaçları önermektedir:

 1. Vitaminler. Hastalık sırasında ya da vitamin kompleksi almaya başlamak için iyileşmeden hemen sonra tavsiye edilir. Vitamin preparatlarının bir parçası olarak mutlaka askorbik asit, B grubu vitaminler, selenyum, çinko olmalıdır.
 2. Immunostimulantlar. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar için bu ilaçlar özellikle yararlıdır, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Lokal immüniteyi iyileştirmek için kullanılan fonlardan, IRS-19, Ribomunil, sistem immünmodülatörlerinden - Immunoriks, Immudon, Likopid - kullanılmaktadır.
 3. Probiyotikler ve prebiyotikler. İlaveten, bu ilaçlar bebeğin bağırsaklarının mikroflorasını geri yükleyecektir, yine de hafifçe bağışıklığı uyarırlar, böylece anjina ve tüm bulaşıcı hastalıklarda etkili olurlar. Çoğu zaman Linex, Normobakt, RioFlora Immuno veya Balance, Acipol, Bifiliz, Bifiform önerilir.

Homeopati anjina ile yardımcı olur mu?

Bademcik iltihabı eğilimi ile, birçok uzman homeopatik preparatlar ile tedaviye takviye önerir. Homeopati, yerel bağışıklığı uyaran, iltihapları gideren, zehirlenmeyi gideren, irin çıkarılmasına ve durgunluğun azaltılmasına yardımcı olan bitkisel bir ilaçtır. En sık vb papatya, meşe, hatmi, pokeweed, Itüzümü, arnika, belladonna ve temelinde yapılan Tonsilgon® H ve Angın Hel, kullandı. D. o homeopati herkese yardımcı olmuyor unutmayın, ancak irinli bademcik zaman antibiyotik yerini asla.

Homeopati, otlar ile tedavi olduğu bir görüş var. Aslında, homeopatinin otlar ile hiçbir ilgisi yoktur ve sadece "suyla doldurulur". O zaman neden doktorlar homeopatik ilaçlar yazıyor? Hangi durumlarda böyle bir tedavi etkili olabilir? Dr. Komarovsky'ye yanıt verdi

Çocuklarda bir anjinin tedavisi imkansızdır.

Çocukluk döneminde, bazı prosedürleri uygulamak ve aşağıdaki ilaçları almak yasaktır:

 • tetrasiklinler grubundan antibiyotikler, florokinolonlar (ikincisi ağır enfeksiyonlarda çok nadir durumlarda kullanılır);
 • 3 aydan kısa bir süre önce verilen antibiyotikler veya antiseptikler (ilaçlara bakteriyel direnç nedeniyle);
 • verimsizlik ve toksik etkileri nedeniyle sistemik faaliyetin sülfonamidleri;
 • Çocuk (irin bademcikler daha derin katmanlarına nüfuz edebilir ve bunlar zarar görebilir) boğaz ağrısı pürülan varsa yağlama, lugol ve diğer antiseptik bademcik;
 • ısınma prosedürleri - sıkıştırır, hardal sıvaları, buhar inhalasyonları;
 • ısınma merhem ile boğaz sürtünme.

Ayrıca probiyotik alımını göz ardı etmeyin, kötüye kullanım febrifüjü. Uzun süreli antibiyotik alımı ile, doktorlar genellikle kandidiyazis gelişmesini önlemek için antimikotik ilaçlar içmeyi öneriyoruz.

Bu nedenle, çocuklarda angina ilaç tedavisi bakteri ya da virüs için sistemik maruz kalma, mikrop lokal kullanımı yer alır ve enfeksiyonun mekanik yıkama için durulama gerekir. Sadece bu durumda tedavi hızlı ve etkili olacaktır ve bebek boğaz ağrısından sonuçsız olarak kurtulacaktır.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Çocukta angina tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuktaki boğaz en hassas organ olup, her tür enfeksiyon için hedeftir. Virüsler, bakteriler, mantarlar soğuk dönemde aktive olur ve bademcik iltihabına neden olur - akut tonsillit. Doktor, hastalığın klinik tablosuna göre, çocuklar için anjina tedavisi seçer. Ebeveynler çocuk hazırlıklarına bağımsız olarak "reçete" etmemelidir. Sonuçta, boğazın şeklini tanımak için öncelikle boğazdan hangi enfeksiyonun etkilendiğini belirlemeniz gerekir.

Bir çocukta akut tonsillit nasıl tedavi edilir?

Palatine bademcikler, sürekli olarak dışarıdan farinkine ağız ve burun boyunca düşen bakterileri ve virüsleri detoksifiye ederler. Lokal bağışıklığın azalmasıyla birlikte, bir viral enfeksiyon ve mikrobiyal organizmalar, lenfatik oluşumların iltihaplanmasına neden olur. Bademcikler şişer, kızarır, acı verir. Küçük çocuklar en çok acı çekerler, ağlarlar, yemeyi reddederler. Diğer anjina semptomları üşüme, ateşe, boyundaki şişmiş lenf bezlerine, kısık sestir. Hastalığın olası gelişimi - kulak ve baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük.

Çocuk hekimlerinin pratiğinde, anjinin ayaktan tedavisi devam etmektedir. Şiddetli vakalarda, küçük hasta hastanenin bulaşıcı hastalık bölümüne sevk edilir. Çocuğun vücut ısısı 37.5 ° C'nin üzerine çıktığında, boğazda şiddetli ağrı meydana geldiğinde, akut bir dönemde sıkı yatak istirahati ve koruyucu diyet gözlenmelidir.

Anjin tedavisinin mutlaka antibiyotik almakla ilişkili olduğu fikri kök salmıştır. Aslında, her şey çok basit değil, diğer gruplardan ilaçlara ihtiyacınız olacak. Birbirlerini tamamlarlar, en iyi kombinasyonlarda çalışırlar.

Çocuğun sıklıkla bademcik iltihabı varsa, karmaşık ilaçlara ihtiyaç vardır:

 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antihistamin damlası;
 • yerel antiseptikler;
 • antibiyotikler.

Ebeveynler, bir çocuk doktorundan çocuğun boğazını tedavi etmeyi öğrenmeli, bu çözümler hafif bir mukoza boğazında güvenlidir. Anti-inflamatuar ve antihistaminikler, antibiyotikler, immünostimülanlar ve vitaminler oral yoldan alınır. İlaçlar arasında, hastalığın nedeni üzerinde hareket edenler vardır, diğerleri semptomları hafifletir.

Bebeğin boğaz ağrısı varsa ne olur?

 1. Çocuğun organizması için güvenli, şurup, süspansiyon şeklinde ilaç seçimine doktora emanet etmek;
 2. 2 yaşından itibaren, ebeveynler bebeğin sıvıyı yutmayacağından eminselerse, durulama için bebek çözümlerini verebilirler;
 3. Laringospazm önlemek için, 2-3 yaşından büyük bir çocuğun boğazını sulamak için sprey kullanın;
 4. pastiller ve pastiller 5 yıl sonra rassasyvat çocuğa verilir.

Hasta bir çocuğa ayrı bir çatal bıçak, bir fincan ve bir tabak, bir havlu verilir. Bal ve limon, meyve içecekleri, briar infüzyonu, Borjomi'li süt ile çay verirler. İyileştirildikten sonra, çocuğu birkaç gün daha evde bırakmak ve fiziksel aktivitesini sınırlamak tavsiye edilir.

Antipiretikler ve antihistaminikler ile tedavi

Ebeveynler boğazın nasıl anestezi yapılacağını, ısıyı nasıl "yıkacağını" bilmelidirler. Çocuk doktorları ibuprofen ile ilaç kullanımını önermektedir - steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Rektal fitil NSAID, şurup "Çocuklar için Nurofen" hızla antipiretik, analjezik ve anti-inflamatuar etkilere neden olur. Sıvı formdaki ilaç ve ibuprofen ile fitiller 3 aydan 12 yıla kadar olan çocuklar için uygundur.

Parasetamol yaygın olarak tanınan bir antipiretik ve analjeziktir. Pediatride "Panadol", "Kalpol", "Cefekon D", "Efferalgan" ilaçları kullanılır. Sıcaklığın üç günden fazla 38.5 ° C üzerinde tutulması durumunda, antipiretik maddeyi değiştirin. Çocuklarda ilaç göğsü, bu aktif maddeler ile bir süspansiyon veya şurup, rektal fitil şeklinde ibuprofen ve parasetamol ile bir ilaç olmalıdır.

İbuprofen ve parasetamol gastrointestinal sistem için zararlı olup, çocuklarına günde 4-6 kez daha sık verilmemektedir. NSAID antihistaminlerin anti-inflamatuar ve analjezik etkisini güçlendirin: Zirtek veya Zodak, Fenistil, Suprastin, Loratadin. Bademciklerin ödemini azaltır, zehirlenmeyi ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon olasılığını azaltırlar.

Antibiyotiklerin seçimi ve antiviral ajanlar için kriterler

Mukus pharynx akut inflamasyonu, palatine bademcikler virüs ve mikroplara neden olurlar, onlar tarafından salınan metabolik ürünler. Çocukların anjin şeklinin neden olduğu virüslerden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Streptokokların, daha az sıklıkla pnömokokların katılımıyla bakteriyel bademcik iltihabı oluşur. Stafilokok ve karışık enfeksiyon belirtileri olduğunda antimikrobiyallerin kullanımı haklıdır.

Çoğu zaman, doktorlar mikrobiyolojik ekim sonuçları elde etmek için çocuğa boğaz ağrısından antibiyotik reçete ederler. Bu tür ilaçlar patojenik mikroflorayı bastırır, böylece enflamatuar süreç hızla azalır. Çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan çeşitli antibiyotiklerden en az yan etkiyle etkili ilaçların seçilmesi gerekmektedir. İlaveten, çocuğun ilaç bırakma yaşına uygun bir form olmalıdır.

Antiviral etkisi olan ilaçlar sadece viral boğaz ağrısının tedavisi için reçete edilir. Bakteriyel bademcik iltihabı için bu ilaç grubunu kullanmanız anlamlı değildir. Antiviral etkisi olan ilaçlar arasında en iyi tabletler "Anaferon" şurubu "Citovir 3", fitiller "Viferon" dur. Farinksin interferon ile birlikte önerilen sulandırılması. Antiviral ve onarıcı ilaçlar, herpetik anjin için reçete edilen solüsyonlarla durulama.

Çocuklarda anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar

Beta-hemolitik streptokok en çok penisiline duyarlıdır. Amoksisilin yaygın olarak kullanılır, önemli bir biyoyararlanım, iyi tolere edilebilirlik ile karakterize edilir. Antibakteriyel ilaç 7-10 gün boyunca günde 2-3 kez alınır. Amoksisilin en popüler dozaj formu "Flemoxin solute" dir. Tabletler 2 yıldan beri reçete edilir.

Pediatristler giderek artan bir şekilde beta-laktamazların (bakteriyel enzimler) zararlı etkilerine karşı korunan penisilleri reçeteler. Bu özellik kompleks amoksisilin + klavulanik asit tarafından ele geçirilmiştir. Hazırlıkların isimleri "Flemoklav", "Amoksiclav", "Flemoklav solutab", serbest bırakma formunun bir süspansiyonudur. Bu dozaj formu için yaş sınırlaması yoktur, doğumdan itibaren çocuklara verilebilir. Her ne kadar 3 yaşın altındaki bir çocukta angina daha sık teşhis edilirse de, en sık rastlanan patoloji 5-10 yıl sonra gelişir.

Alerjilerle penisilinler, midede parçalanmayan makrolitlerle değiştirilir, böylece ilacın yüksek bir konsantrasyonu hızlı bir şekilde oluşur. Streptokok anjina üç ila beş gün azitromisin ile tedavi edildi. Çocuk doktoru E. Komarovsky ve hasta çocukların ebeveynlerine göre, bu anjina (bakteriyel) için en iyi ilaçtır. Uygulayın ve diğer makrolidler - midekamisin ve spiramycin. Sefaloksporinler, yani sefuroksim ve sefaleksin, şiddetli anjina için reçete edilir.

Kendinizi rahatsız edemez, antibakteriyel ilaçlarla tedavinin seyrini azaltamazsınız. Tamamlanmamış tedavi, nüks ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin olasılığını artırır. Doğru ve hızlı bir şekilde antibiyotiklerle yapılan tedavi, ilacın alınmasından 1-2 gün sonra normalleşmeye yol açar. Bir çocuğun anjina diğer belirtileri daha hızlı gider.

homeopati

İlaç "Angin hel" dil altında rezorpsiyon için konabilir veya bir kaşık suyu içinde çözülür ve bebeğe bir içki verir. Bu homeopatik ilaç bitki özleri içerir. İlaç iltihabı, zehirlenmeyi hafifletmek ve lokal bağışıklığı uyarmak için anjina tedavisi ile desteklenir.

Homeopati tıpta alternatif yönleri ifade eder. Çok küçük miktarlarda alınan bitkiler, hayvanlar, minerallerden elde edilen terapötik maddeler kullanılır. İlaçlar herkese yardım etmez, antibiyotiklerin yerini almaz.

Boğaz ağrısı tedavisinde yerel ilaçlar

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktorlar anjini tedavi etmek için lokal terapi reçete ederler. Kullanılan aerosol, inhalasyon nebülizörü, durulama çözeltileri, emilim için pastiller. İltihap ve ağrıyı hafifleten maddeler içerirler. Küçük çocuklarda boğaz için aerosol ve sprey kullanımı dikkat gerektirir. Nebülizörün farinksin girişine değil, bebeğin yanaklarının iç yüzeyine yönlendirilmesi tavsiye edilir. Bileşimin antiseptik, antimikrobiyal, analjezik ve iyileştirici bileşenler içermesi arzu edilir.

Çocukta anjinin lokal tedavisi - önerilen ilaçlar:

 1. Catarrhal aşamasında mikrobiyal enfeksiyonu baskılamak için antibiyotik ile boğaz "Bioparox" için sprey.
 2. Antiseptik ve anti-inflamatuar çözüm Sprey nozulu plastik bir şişede Miramistin.
 3. Çocukta anjina ve stomatit, farenjit, viral boğaz ağrısı varsa "Tantum Verde" Sprey kullanılır.
 4. Aerosol "Geksoral" antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 3 yıldan itibaren kullanımına izin verilir.
 5. Sprey "Ingalipt" antibakteriyel streptocid maddeler, sülfatiazol, gliserol, antiseptikler timol, okaliptüs ve nane esansiyel yağları, hem de karoten ve askorbik asidi içerir. 3 yıl sonra çocukları tedavi etmek için tasarlanmıştır.
 6. Anestezik etkisi olan antiseptik "Stopangin" - bitki bileşenlerine dayalı bir sprey.
 7. "Pharyngocept" ağzında emilmeye yönelik tabletler, çocuğa günde bir veya iki kez verir. Analjezik ve antiseptik etkiye sahiptirler.

Ebeveynler çocuk hastalıkları ile ilgilenir, bir çocuğun anjina ile boğazından daha çok yayılır.

Doktorlar giderek artan bir şekilde, bademciklerin kendilerini yağlamak için herhangi bir araç kullanmamalarını, yani enfeksiyonu lakunaya "sürtmemek" için çağırıyorlar. Bitkisel infüzyonlar ve eczane antiseptikler (çözümler) kullanılarak 3 yıl sonra çocuklarda pürülan anjina ile bademcikler yıkamak için.

Soluma ve durulama

Boğaz ağrısı enfeksiyon, ağrı ve rahatsızlık odak noktasıdır. Bu nedenle bademciklerin ve boğaz girişinin antiseptik ve antiinflamatuar ajanlarla tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuklarda anjinada sprey ve inhalasyon, yararlı çözeltilerin en küçük damlacıklarının etkilenen dokulara hızlıca ulaşması ve iyileştirici etkiye sahip olması bakımından önemlidir. Bu etki lezyonun derinliğinde bir azalmaya ve bademciklerin epitelyumunun erken iyileşmesine yol açar. Soluma için kullanılabilecek araçlar deniz tuzu, antimikrobiyal özelliklere sahip tıbbi maddeler, bitkilerin soğurulması ve infüzyonu içerebilir.

Boğaz için durulama:

 • çözüm ½ çay kaşığı tuz, aynı miktarda soda ve 5 damla iyot su bardağı;
 • hidrojen peroksit çözeltisi (200 ml su için 2% l'lik% 3 çözelti);
 • 1 bardak ılık suda 1 tablet furacilin çözeltisi;
 • papatya infüzyonunda deniz topalak yağı süspansiyonu;
 • durulama yardımcısı "Rotokan";
 • çiçeğin çiçek infüzyonu;
 • ilaç "Iodinol"% 1;
 • potasyum permanganat çözeltisi.

Çocuklara nadiren spirozoderzhashchimi preparatları durulamak için reçete - Kalendula veya propolis bir tentür bir çözüm. Bu gibi sıvılar su ile seyreltilmelidir. Bununla birlikte, herhangi bir yerel ilaç, boğazdaki enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırma sorununu çözmez. Bu nedenle, sistemik tedavi pahasına spreyler ve durulamalarla kullanılmamalıdır. Anjin için prognoz uygundur, yeterli tedavi tam olarak yapılmalıdır.

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda angina'nın nasıl ve nasıl tedavi edileceği

Angina ya da akut tonsillit, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin gözlendiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalık çocuklar, adolesanlar ve yaşlılar arasında görülür. Angina nasıl tedavi edilir?

Anjina nedenleri ve belirtileri

Angina, yaygın olarak görülen bir hastalıktır; bu bulgu, farinksin mukoza zarının iltihabıdır.

Patojenler - hemolitik streptokok grubu A, stafilokoklar, vb. Patojenik mikroorganizmalar vücuda iki şekilde girebilir: çevre ve iç odaklardan.

Boğaz ağrısı gelişimini provoke eden ana faktörler:

 • Vücudu alt soğutma.
 • Azalmış bağışıklık.
 • Ertelenmiş bulaşıcı hastalıklar.
 • Beriberi.
 • Nazofarenks hastalıkları.
 • Ağız hastalıkları.
 • Zayıflamış bağışıklık sistemi olan kişilerin enfekte olma olasılığı daha yüksektir.

Anjinin ilk semptomları, patojenlerin vücuduna girdikten 1-2 gün sonra ortaya çıkar. Hasta vücut ısısında, üşüme, başağrısı, halsizlikte bir artışa sahiptir.

Boğaz ağrımsı kötüleşmeye başlar, hasta yutulduğunda acı verici hislerle karşılaşır. Bu arka plana karşı iştah kötüleşir ve uyku rahatsız olur. Ayrıca lenf düğümleri artar ve palpasyon kaydedilir.

Bademcikler üzerinde küçük sarı noktalar veya pürülanlar bulabilirsiniz. Hemen aşağıdaki durumlarda bir doktora başvurun:

 • Vücut ısısında keskin bir düşüş.
 • Cildin solması.
 • Boğazda yoğun ağrı.
 • Nöbetlerin görülmesi.
 • İdrar hacmini azaltmak ve rengini değiştirmek.
 • Hava eksikliği.
 • Yan kısımda, sternumun arkasında veya sırtın alt kısmında ağrı.

Yukarıdaki tehlikeli semptomlar gözlenirse, bir ambulans ekibini aramalı veya derhal doktorunuzu aramalısınız.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Anjin formu ve hastalığın ciddiyetini belirledikten sonra tedavi reçete edilir.

Kurs ve semptomlarda farklı olan çeşitli anjina türleri vardır:

 • Catarrhal anjina. Kolay bir akım ile karakterizedir. Bu form yumuşak damak iltihabı yokluğu ile karakterizedir. Enflamatuar süreç bademciklerin mukoza zarını etkiler ve iç tarafa uzanmaz.
 • Foliküler boğaz ağrısı. Bu, catarrhal formun bir uzantısıdır. Sadece mukoza değil, aynı zamanda folikülleri de etkiler. İltihaplı hale gelirler ve bir irin birikmesi vardır. Incelendiğinde, epitel boyunca görünen sarı veziküller bulabilirsiniz. Boyutları yaklaşık 1-3 mm'dir.
 • Lacunar tonsillit. Sarı-beyaz kaplama girintilerde yer alırken, palatine bademciklerin lakunalarının iltihabı ile karakterizedir. Foliküler formun aksine, lacunar angina daha şiddetli ilerler.
 • Fibrinoid tonsillit. Bu form, etkilenen alanda beyazımsı-sarı bir filmin oluşumu ile karakterize edilir. Bu lacunar anjina bir sonucudur ve şiddetli zehirlenme ile karakterizedir.
 • Herpetik bademcik iltihabı. Herpetik doğanın boğazında döküntüler vardır, ancak herpes enfeksiyonu ile ilgisi yoktur. Hastalığa enterovirüs neden olur.

Angina invulevrable mi?

Göğüs iltihabı bulaşıcı hastalıklar anlamına gelir ve oldukça bulaşıcıdır. Anjina patojenleri hastadan sağlıklı bir kişiye çeşitli yollarla bulaşabilir: hava ve temas.

Çok sayıda patojen bir konuşma sırasında, hapşırma, öksürme sırasında serbest bırakılır. Enfeksiyon taşıyıcısı ile aynı odada kalış sırasındaki enfeksiyon olasılığı yüksektir.

Enfeksiyözlük derecesi, patojen tipine ve bağışıklık sisteminin durumuna bağlıdır.

Daha az ölçüde, anjin temas ile bulaşır. Bakteriler bulaşıkları, çatal bıçak takımı, oyuncak, yemek vb.

Mantar anjina daha az derecede bulaşıcılığa sahiptir. Mantar pek çok insanın mukoza zarında yaşar, bu yüzden immün baskılama zayıfladığında kendilerini hissettirir. En büyük tehlike bakteriyel ve viral enfeksiyonlardır.

İlaç tedavisinin prensipleri

Tedavi anjin formuna ve çocuğun genel sağlığına bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir.

Anjina tedavisi ile enfeksiyonla mücadele ve semptomları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Tedavi genellikle ayaktan tedavi edilir, ancak ciddi anjina durumunda, hasta hastaneye yatırılır. boğaz ağrısı, tıkanıklık, spreyler ve pastilleri :. Bioparox, Geksoral, Tantum Verde, Septolete, Strepsils vb Bu ilaçların kullanılarak plak oluşumu vücut üzerinde yerel bir etkiye sahip olmadığını belirtiler azaltmak için.

Bir furacilin, borik asit, sodyum bikarbonat çözeltisi ile durulamak yararlıdır. Yüksek sıcaklıkta antienflamatuar etki ile antipiretik ilaçlar alın: Parasetamol, Panadol, vb.

Antihistaminiklerin alımını reçete edebilir: Suprastin, Loratadin, Claritin, vb. Bu ilaçlar genel tedavi rejimine dahil edilir. Tahriş olmuş bir boğazın semptomlarını azaltırlar. 5 günden fazla kullanılmazlar.

Boğaz ağrısı antibiyotik kullanmadan tedavi edilmez.

Tedavi sırasında hasta yatak istirahatine uymalıdır. Diğer aile üyeleriyle iletişimi dışlamak önemlidir. Bunu yapmak için, hastaya ayrı bir tabak, havlu ve başka şeyler tahsis edin.

Ne zaman antibiyotik kullanmak

Olumsuz sonuçlara yol açabileceğinden, doktor reçetesi olmayan bir antibiyotik seçmek kesinlikle yasaktır.

Anjina genellikle hemolitik streptokok veya stafilokoktan kaynaklanır, bu nedenle patojenlerden kurtulmak için antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Angina'nın doğada viral, bakteriyel ve fungal olabileceği ve bakteriyel anjina için antibiyotik kullanımının önerilebileceği unutulmamalıdır.

Bir antibiyotiği doğru şekilde seçmek için, bakteriyel enfeksiyonun ilaca duyarlılığı belirlenir.

kullanılan çocuk penisilinler ve makrolidler :. amoxil, Flemoksil Soljutab, Augmentin, Sumamed, Duratsef vb anjin tedavisi için dozaj formu bulamaç şeklinde olan çocuklar için seçilir ve tabletler halinde yetişkinler için olan. Bir antibakteriyel ilaç tayin ederken, doktor hastalığın şiddetini, hastanın ağırlığını ve yaşını, bakteri türünü dikkate alır. 7-10 gün boyunca antibiyotik alırlar.

2 gün içinde herhangi bir iyileşme gözlenmezse, bu, etken maddenin bu tip antibiyotiğe dirençli olduğunu gösterir.

Angina hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Bu durumda, doktor ilacı değiştirmeye karar verir. Patojenik mikroorganizmaların bir kısmı tekrar çoğalır gibi, belirtilerin kaybolması sonrasında bile antibiyotik almayı bırakın.

Antibakteriyel ilaçlar doğal mikrofloraya baskı yapar, bu nedenle tedavinin bitiminden sonra probiyotik kullanımı önerilir. Anjin tedavisi antibakteriyel ilaçlar kullanmıyorsa, otitis, sinüzit, glomerülonefrit, ensefalit vb. Gibi ciddi komplikasyonlara neden olur.

Inhalasyon nebulizatörünün iletimi

Bir nebülizör ile inhalasyon, çocuklarda angina tedavisinde güvenli ve etkili bir yöntemdir

Şifa inhalasyonları, anjinin semptomlarını tedavi etmenin en etkili yöntemlerinden biridir. Bu yöntem bademciklerin iltihaplı kısımları üzerinde lokal bir etkiye sahiptir.

Angina için ilaçları, tıbbi et suyu, tuzlu su, Klorofililpt, Miramistin, Furacilin, Dioksidin vb.

Randevu alarak, doktor antibiyotik kullandı - Gentamycin, Fluimutsil, vb İltihabı ortadan kaldırmak ve mukoza zarını nemlendirmek için sıradan maden suyu kullanabilirsiniz.

İşlem yemekten sonra 1.5 saat sonra yapılmalıdır. Solunduğunda, bir saat kadar yememelisiniz. İşlemin süresi çocuğun yaşına bağlı olarak 2 ila 10 dakika arasında olmalıdır.

Çocuklar için prosedür, mukoza zarını yakmamak için dikkatle yapılmalıdır.

İnhalasyonlar yüksek sıcaklıkta, ilaçlara karşı alerjik reaksiyon, anjinin pürülan şekli, kalp ve akciğerlerin bazı hastalıklarında gerçekleştirilmez.

Angina ile artan sıcaklık: nasıl aşağı çekmek

Çoğu zaman, boğaz ağrıları için tedavi başlangıcından birkaç gün sonra sıcaklık normalleşir.

Angina'ya daima yüksek ateş eşlik eder. Bu, vücudun patojenlerin girişine verdiği tepkidir. Katarreli anjina ile sıcaklık 38 dereceye yükselir ve lacunar ve foliküler formlar ile 40 dereceye kadar bir artış kaydedilebilir.

Subfebril sıcaklığı (38 dereceye kadar) yıkmak için gerekli değildir ve endeks yükselirse, hastaya antipiretik bir ajan vermek zorunludur.

 • Paracetamol ile sıcaklığı azaltabilirsiniz. Bu ilaç çeşitli dozaj formlarında ve diğer ticari isimler altında mevcuttur: Piranol, Panadol, Adol ve diğerleri.
 • Çocuğa sıcaklığı düşürmek için şurup ve mum (Ibuprofen, Ibufen, Cefekon, Efferalgan, vb.) Verilmesi tavsiye edilir.

Antipiretik, tedavinin temeli değildir ve sadece sıcaklık yükseldiğinde sistematik olarak alınır. Ayrıca hastaya cömert bir içecek verilmelidir. Dogrose, kızılcık suyu ve diğer içeceklerin et suyunun kullanılması yararlıdır.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Çocuklarda angina tedavisi için en iyi halk tarifleri

Anjina'nın geleneksel olmayan tedavi yöntemleri semptomların ortaya çıkışını azaltır, ancak patojenik mikroorganizmaları ortadan kaldırmaz. İlaç tedavisi ile birlikte kullanılmalıdır, daha sonra hasta değişiklik üzerinde daha hızlı gidecek.

Boğaz ağrısı tedavisi için popüler halk tarifleri:

 • Propolis. Rutubeti bir propoliste ıslatın ve bademcikleri günde birkaç kez yağlayın.
 • Sarımsak. Bir parça kavanozu elde edinceye kadar birkaç diş sarımsak, kabuk ve öğütme yapın. Sonra bir bardak süt ekleyin, kaynatın ve soğumaya bırakın. Bir çay kaşığı günde birkaç kez alın.
 • Limonlu bal. Bir bardak içinde doğal bal dökün ve ona 1/2 bardak limon suyu ekleyin. Her şeyi iyice karıştırın ve her saatte bir çay kaşığı için kullanın.
 • Incir ile süt. Küçük bir tencereye bir bardak süt dökün, kaynatın ve birkaç kuru incir yaprağı ekleyin. Sonra serin ve iç ve meyveleri ye.
 • Aloe'nun tentürü. Bir kaç aloe yaprağı alın, öğütün ve kavanoza koyun. Şekerle uykuya dalmak ve beklemek için, meyve suyu başlayacak. Bundan sonra votkayı dökün ve 2-3 gün bekletin. Günde 3 kez bir kaşıkla aç karnına alın.
 • İçeride, tatlı yonca, papatya, dereotu tohumları, okaliptüs bir kaynatma kullanılması tavsiye edilir. Mukus boğazını tahriş etmeyecek şekilde tıbbi etleri sıcak bir biçimde kullanmayın.
 • Anjina ayak banyolarında etkilidir. İyi bir sonuç elde etmek için suya 2 çorba kaşığı kuru hardal ekleyebilirsiniz. İşlemden sonra, sıcak çorap giyiniz. Sıcak banyoları yüksek sıcaklıkta ve hastalığın pürülan bir şekle geçmesi yasaktır.

Anjina ile sıkıştırır: olabilir ya da değil

Votka kompres - anjinada en etkili kompreslerden biri

Kompreslerin anjina tedavisinde güvenli bir yöntem olduğu düşünülmektedir. Ağrıyı hafifletmeye ve boğaz ağrısının semptomlarını azaltmaya yardımcı olurlar.

Ancak, bademcikler üzerinde hiçbir ülser olmadığı zaman, kompresin sadece hastalığın gelişiminin başlangıcında uygulandığı unutulmamalıdır. Isınma kompresleri pürülan anjina, fronküloz, ateş, kalp hastalığı, dermatit ile yapılamaz. Bu durumda, diğer kompres tiplerini kullanmanız önerilir.

Anjinada en sık görülen kompresler:

 • Lahana yaprağı Bu, ağrı rahatlaması için çok etkili bir ilaçtır. Lahana yaprağını her 2-3 saatte bir boğazına uygulamak ve bir fularla sabitlemek gerekir. Ayrıca lahanadan da bir turta yapabilir ve boğaz bölgesine koyabilirsiniz.
 • Votka Sıkıştır. Gazlı bez alın, birkaç katman yapın ve votka ile nemlendirin. Daha sonra boğaza takın ve gıda filmi ile kaplayın. Bir eşarp ile top. 6-7 saat bekleyin. Votka yerine, seyreltilmiş alkol kullanabilirsiniz.
 • Patates Sıkıştırması. Birkaç patates al, kaynat ve bir püre yap. Sonra bir kaşık dolusu yağsız yağ ve birkaç damla iyot ekleyin. Ortaya çıkan karışım yumuşak bir beze konur ve boğaza konur.
 • Tuzlu çözelti. Bir bardak suya, 2 yemek kaşığı tuz sulandırın, gazlı bezleri nemlendirin ve boğaz bölgesine koyun.
 • Pancarlı kompres. Pancar kaynatın ve rendeleyin. Elde edilen kütle, bir filmle sarılmış, boğaz üzerine konulan, 2-3 tabaka gazlı bez arasında dağıtılır. Bir eşarp ile top.

Çocuklar için sıkıştırmalar sadece 3 yıl içinde yerleştirilebilir. Ön çocuk doktoruna danışmanız tavsiye edilir.

Nasıl ve nasıl gargara

Anjina ile, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde en iyi etkiyi elde etmek için gargara yapılması önerilir. Şifalı otlar veya soda-tuz bileşimlerine dayalı yerel antiseptiklerin çözümlerini kullanabilirsiniz.

Bu prosedür, boğaz ağrısını ve iltihabı azaltmanın yanı sıra mukoza zarını nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Gargara papatya, adaçayı, kadife çiçeği, meşe kabuğu, tel, vb. Bir kaynatma ile gargara edilebilir.

Durulama için diğer eşit etkili tarifler:

 • Sarımsak infüzyonu. Birkaç sarımsak karanfil dilimleyin, doğrayın ve 100 ml kaynamış su dökün. Kap sıkıca kapatılır ve 5-6 saat bekletilir, daha sonra durulama yapılabilir.
 • Elma sirkesi. 250 ml ılık suda, bir çay kaşığı sirke ekleyin, karıştırın ve günde 3-4 kez gargara yapın.
 • Pancar suyu 200 ml taze sıkılmış meyve suyunda, su ile seyreltilmiş bir kaşık sirke ekleyin. Daha sonra bir su banyosunda ısıtın ve durulayın.
 • İyot çözeltisi. 0.5 litre ılık suda 5 damla iyot ekleyin. Bir kaşık deniz tuzu veya sofra tuzu ekleyebilirsiniz. Tiroid bezi ile ilgili problemleriniz varsa, bu reçeteyi kullanma olasılığınız hakkında doktorunuza danışmalısınız.
 • Sodo-tuz çözeltisi. Bir bardak kaynar suya, bir çay kaşığı tuz ve soda ekleyin ve karıştırın. Çözelti soğuduğunda, amaçlanan amaç için kullanılabilir.

Gargara her 2-3 saatte bir ve hatta daha sık gereklidir. İşlemden sonra bir süre yiyemezsin. Komplekste tüm yöntemleri uygularsanız, kısa bir süre içinde bademcik iltihabından kurtulabilirsiniz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocuklarda boğaz ağrısı için etkili ilaçlara genel bakış

Çocuk boğaz ağrısı tedavisi özellikleri

Çoğu durumda, bebekler catarrhal anjinadan muzdariptir. Anaokulu veya diğer kalabalık yerlerde daha kolay hastalığı ile enfekte. (Özellikle üç yıla kadar) çok kararsız bağışıklık hala, çocuğun vücut zayıftır ve enfeksiyon sonra farenjit, larenjit neden hızla aşağıya yayılır ve - koşu (soluk borusu iltihabı, bronşit ve hatta zatürreye: Tedavinin bir özelliği tedaviye derhal başlanmalıdır gerektiğidir durumlar).

Hastalığın ilk günleri - en önemli zaman. Katı yatak istirahatı atandı. Organizma zararlı mikroorganizmaların çoğalması nedeniyle ciddi zehirlenme geçirir. Durulama, başlangıç ​​terapisinin temel öğesidir. Başlamak için (bir doktorun ya da bir kliniğe varıştan önce) en azından boğazın yıkanması için bir papatya ya da sadece çay içmek için papatya ile birlikte kullanılmalıdır.

Çocuğun mümkün olduğunca içmesi tavsiye edilir. Bu, vücudu temizleyerek zehirlenme belirtilerini azaltacaktır. Anti-inflamatuar spreyler, ateş düşürücü mumlar veya şuruplar da gereklidir.

Antibiyotikler her zaman reçete edilmez. Uygulandığında çocuklarda bağırsak dysbiosis önlenmesi için bir çocuk doktoru tayin edecek olan (daha önce yıllarca Laktovit, ya da sadece nistatin, fakat) tabletler şeklinde laktobasilin uygulamak için gerekli olan çok önemlidir.

Türler ve belirtiler

Angina patojene ve klinik belirtilere göre sınıflandırılır. Anjina türleri aşağıdaki gibidir:

 • Mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • herpes;
 • ülseratif (ülseratif-membranöz);
 • phlegmonous (bir apse var).

Akut tonsillite neden olabilmesi için hem virüs hem de mantar veya bakteri olabilir. En yaygın anjina - kataral form ile - belirtiler boğaz, ağrı, yorgunluk ve baş ağrısıdır. Bademcikler hiperemik. Sıcaklık fazla artmaz. Hastalığın süresi - bir haftadan fazla değil, bundan sonra karmaşık veya hiç geçmez.

Foliküler anjin daha ağır akar. Sıcaklık 39-40 dereceye ulaşır, boğazdaki ağrı çok kuvvetlidir ve kulağa verilir. Çocuğun kasları, kalbi, eklemleri, baş ağrısı. Yutması zor, yemeği reddediyor.

Hastalığın laküner formu ile, sıcaklık da 40 dereceye yükselir, semptomlar foliküler ile aynıdır. Ayrıca gözlenen kusma (her zaman değil). Bademcikler büyük ölçüde büyümüştür, filmler üzerlerinde görünür. Boyundaki lenf düğümleri çok ağrılı, büyümüştür. Hastalık bir haftadan az sürmez.

Ülseratif anjin parlak belirtilerle ifade edilmez. Sıcaklık subfebril, ağrı güçlü değil. Çocuğun sağlık durumu neredeyse normaldir. Hastalığı boğazdaki değişikliklerle ayırt edebilirsiniz.

Video "Komarovsky için Antiviral ilaçlar"

Boğaz ağrısı için ilaçlar

Tonsillit tedavisinde çeşitli araçlar kullanılır. Genellikle, hastanede tedavi gerekli değildir (10 yaşından büyük çocuklar için). Esas olan, rejimin gözlenmesi ve en az on gün boyunca dinlenmektir. Üç yaşın altındaki çocuklarda komplikasyonları önlemek için patolojiyi klinikteki doktorların gözetiminde tedavi etmek arzu edilir.

Temel çocuklarda anjin ilaçlar - patojene bağlı olarak - - durulama ve soluma, antienflamatuar, antipiretik ve çözümler antibiyotikler, antiviral, antifungal ajanlar.

Viralden

Viral bademcik iltihabı, herpesetik, enteroviral veya adenoviral, vb. Olabilir. Bu tip bir patolojide palatine bademciklerde plak yoktur. Herpes simpleks virüsünün karakteristik özelliği, açıldıktan sonra mukoza ve yaralar üzerindeki kabarcıklardır.

10 yaşın altındaki çocuklar için Viferon, Kagocel gibi ilaçlar kullanıyorlar. Etkili ilaç - Grippferon yanı sıra Orvirem ve Arbidol. Ancak terapiyi kendiniz seçemezsiniz, sadece ilgili doktor tarafından yapılabilir. Bir yıla kadar, genellikle tabletler değil, rektal fitiller reçete edilir.

Doğal olarak, durulama ve inhalasyonlar da gereklidir. Onlar için çözüm, anti-inflamatuar bir etkiye sahip olmalıdır. Yüksek sıcaklıkta antipiretik ilaçlar reçete edilir (çocuklar için böyle bir etki için en iyi ilaç Nurofen'dir).

Bakteriyel

Bakteriyel bademcik iltihabında doktorun izniyle, sülfanilamidler tayin edilir veya aday gösterilir. Böbrekler, eklemler ve kalp üzerinde komplikasyonları önlemek için gereklidirler. Ancak, sülfanilamid preparatlarının alınması mümkün olmadığında antibakteriyel terapi eşit derecede etkilidir.

Genellikle 4-12 yaş arası çocuklara penisilin reçete edilir. En popüler ilaçlar Amoksisilin, Flemoxin Solutab'dır. Bununla birlikte, bir çocuk bu ilaçlara alerjik olabilir.

Daha az etkili araç yok - Tsefalekson (sefalosporinler grubundan), Sumamed (makrolidlerden).

Sıklıkla, antibiyotikler, kaslar halinde enjekte edilir ve tabletler şeklinde değildir. Özellikle sıklıkla ciddi patolojilerde olur.

Angina özellikle zor değilse, yerel bir bioparoks kullanın (üç yaşın üzerindeki çocuklar için). Kullanımı kolay bir aerosol.

Mantardan

Fungal bademcik iltihabı genellikle dysbiosis veya anneden gelen kandidiyaz ile enfeksiyonun (özellikle iki yaşından küçük bebeklerde) sonucudur. Bu formda bademcik iltihabı - antimikotik ilaçlar anlamına gelir. Ayrıca, çocuğun beslenmesini ve ağız hijyenini vb. Izlemek gereklidir.

Fungal (kandidal) anjinanın belirgin semptomları - tatta değişiklikler, ağız mukozasında sarı kaplama, ağızdan kötü koku. Belki plakayı çıkarırken ağızdaki kanın görünümü. Zamansız tedavi ile enfeksiyon diğer organlara uzanır.

Diyete daha fazla ekşi süt ürünleri, vitaminler ve bağışıklık kazandırıcı maddeler eklemek gerekir. (Çocuk anjin iyi ilaç - Givalex veya Tantum Verde) ve antiseptik çözeltiler durulama için (dozaj pediatriste yaşına bağlı olarak tedavi atar) nistatin - çocuklarda, mantar anjin tedavisi antifungal ajanlar uygulanmasını içerir.

Halk ilaçları adaçayı, papatya, calendula ve kırlangıçotu tanımlanabilir. Limon suyu ile durulama, mantarın asidik bir ortam "sevmediği" gibi bir etkiye sahiptir.

Pürülan

Purulent anjin, doğada bakteriyeldir ve bademcikler üzerinde karmaşık süreçler ile farklıdır. Bu nedenle, doğumdan 18 yaşına kadar, çocuklar tedavi için antibakteriyel ajanlarla tedavi edilir. Bunlar:

 • penisilinler (Ampisilin, Amoksiklav ve Augmentin, ancak GI yolunu çok fazla etkiler);
 • sefalosporinler (Cefaleksin, Sefazolin, vb.);
 • makrolidler (Klaritromisin, Sumamed ve diğerleri).

florasını rahatsız etmemek için antibiyotikler bağırsakları ve bütün organizma üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olarak, probiyotikler (Simbivit, Laktobakterin ve diğerleri) - Ayrıca "savunma" varlıklarını kullanmalıdır.

Bebekler bir yıla kadar tabletler değil, damla veya süspansiyon şeklinde ilaç verir. Herhangi bir anjin tipi için spreylerin, lokal antiseptiklerin ve durulamaların (soda, furacilin veya Stomatin çözeltileri ile) kullanılması zorunludur. Yeni başlayanlar durulama ve spreyler yerine bademcikleri çocuk ilaçlarıyla yağlar.

Boğaz ağrısı için ilaçlar vücut için korunmalıdır. Böyle ciddi bir hastalığı kendiniz tedavi etmeye çalışamazsınız. Bebeğin sağlığı riskli bir şey değildir. Güvenli olmak ve pediatrik KBB doktoruna danışmak, daha sonra ciddi komplikasyonları tedavi etmek daha iyidir.

Video «Anjina tedavisi için hazırlıklar»

Bu hastalığı bebeklerde etkili bir şekilde tedavi etmek için hangi ilaçların bu amaç için uygun olduğunu bilmelisiniz.

Çocuklar ve yetişkinler için boğaz ağrısı için ilaç - bir açıklama, eylem mekanizması ve fiyat ile etkili ilaçlar

Bir yetişkin veya bir çocuk için boğaz ağrısı için bazı ilaçlar seçerken, birkaç uyuşturucu grubuna dikkat etmek gerekir. Antibiyotikler, antipiretik, immünostimulanlar, ağrı kesiciler veya vitaminler olabilir. Angina hem iç hem de topikal preparatlarla tedavi edilir. Hastalık çok ciddi - kardiyovasküler sistem ve eklemlerdeki olası komplikasyonlar için tehlikelidir. Bu nedenle boğaz ağrısı için etkili bir ilaç seçmek çok önemlidir.

Angina nedir

Akut bademcik iltihabı veya boğaz ağrısına, palatini, daha az sıklıkla faringeal, bademcik iltihabına yol açan enfeksiyöz patoloji denir. Hastalığın nedensel ajanı genellikle stafilokok ve streptokoktur, ancak virüsler veya maya benzeri mantarlar da olabilir. Boğaz ağrısı tipik belirtileri boğaz ağrısı, subfebril ateş, kas ağrısıdır. İlk belirtilerde bile hastalığın tedavisine başlamak gerekir, çünkü gecikmiş tedavi kronik inflamatuar süreçlere yol açabilir.

Yetişkinler için İlaçlar

Hastalığın belirtilerini durdurmak için ilaç almanız gerekir. Enflamasyon odaklarının lokalizasyonunu, enfeksiyonun neden olan etkenini, hastanın yaşını dikkate alarak seçilirler. Genel olarak, anjin tedavisi için aşağıdaki ilaç kategorileri kullanılır:

 1. Antibakteriyel. Bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Doktor iç veya topikal uygulama için antibiyotik reçete edebilir.
 2. Antiviral. Bademcik iltihabı etkeni virüs ise atandı. Uyumları çok kolaydır, bu nedenle antiviral ilaçlar düşük verimliliğe sahiptir.
 3. Antiseptikler. Bunlar yardımcı bir tedavi aracıdır, antibiyotiklere ek olarak ilerler.
 4. Antialerjik ilaçlar. Laringeal ödemleri azaltmak için gerekli. Bu tür anjinlere karşı ilaçlar yutma sırasında ağrıyı azaltır ve faringeal lümenin daralmasına bağlı boğulmayı önler.
 5. Antifungal. Maya benzeri bir mantarın neden olduğu bademcik iltihabı, antibiyotiklerle tedavi etmek için işe yaramaz. Hastalığın bu formu ile antifungal ilaçlar kullanılır.
 6. İmmünomodülatörler ve vitaminler. Vücudun savunmasını arttırmak için ana terapiye ek olarak atayın.
 7. Semptomatik. Yüksek ateşle savaşmak için Nurofen, Parasetamol ve Ibufen kullanılır. Boğazdaki ağrı, furatsilinom ile durulamaların giderilmesine yardımcı olur.

antibiyotikler

Pürülan boğaz ağrısının etken maddesi, örneğin streptokok veya stafilokoktur. Bu durumda penisilinler tedavi için reçete edilir. Streptokok anjinaya karşı etkilidirler. Hasta penisiline karşı alerjisi varsa, alternatif olarak, bir sefalosporin veya makrolid dizisinden antibiyotik reçete edilir. Sık kullanılan antibakteriyel ilaçlar arasında:

 1. Amoxiclav. Penisilinler grubundan antibiyotik. Aktif maddeler amoksisilin ve klavulanik asittir. Tablet şeklinde üretilmiştir - konvansiyonel ve uzun süreli etki ile ve bir toz halinde. Boğaz ağrısı ek olarak, çare farenjit, bademcik iltihabı, otitis media ve retropharyngeal apse tedavisinde kullanılır. Artı - ilaç çocuklar tarafından kullanılmak üzere izin verilir, ancak sadece 12 yaşından itibaren. Onlar için doz, ağırlık dikkate alınarak hesaplanır.
 2. Sumamed. Makrolid grubundan bir antibiyotiktir. Bunun temeli, mikrop hücresinde protein sentezini baskılayabilen azitromisin maddesidir. Sumamed, bir dizi hücre içi organizma, gram-negatif ve gram-pozitif anaerob ile ilişkili olarak aktiftir. KBB organlarının enfeksiyonları ile günde bir kez 500 mg alınır. Negatif noktalardan, geniş bir yan etki listesi seçebilirsiniz. Avantaj, penisiline alerjisi olan hastaların kullanılması olasılığıdır.
 3. Bioparox püskürtün. Lokal terapi için antibakteriyel bir ilaçtır. Sprey, amigdala sadece kızardığında ve şiştiğinde sadece katarrinal anjin ilk aşamasında kullanılır. Kullanım belirtileri de hastalığın belirtileri çok belirgin olmadığı zaman kronik tonsillittir. Dezavantaj, apselerin biçimindeki komplikasyonlar için çarenin etkisizliğidir.

Antibiyotik emilim tabletleri

Olağan ilaçlar daha sık acı ise, o zaman resorpsiyon için tabletler hoş bir tadı vardır. Tuhaflık, sadece hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasında kullanılır. Tabletler gecikmiş bir harekete sahiptir, ancak hastalığın erken bir aşamasında yardımcı olurlar. Bu fonlar arasında şunlar bulunabilir:

 1. Faringosept. Temel, monohidrat ambazonun maddesidir. Ek olarak, bileşim bir lezzet (limon veya vanilin) ​​içerir. İlaç 10 adet için blisterde üretilir. Staphylococci, pneumococci ve streptococci'ye karşı etkili, bakterilerin çoğalmasını önler. Tabletleri ağzınıza günde 3-5 kez tamamen emilene kadar saklayın. En az yan etki ve kontrendikasyonlarda ilacın avantajı.
 2. Strepsils. İlaç amylmetacresol dayanmaktadır. mentol, bal limon, limon, C vitamini tableti vardır, gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı antiseptik ve antimikrobiyal etki, mantar enfeksiyonuna karşı hareket - emilebilir pastiller farklı tatlar. Artı - bileşimdeki terapötik katkı maddeleri iltihaplı mukoza zarlarını yumuşatır. Bir gün için 8'den fazla tableti çözemezsiniz.

Antiviral ilaçlar

Bademcik iltihabı nedenleri virüs olduğunda, tedavi, çoğu zaman bu hastalığın özel bir tedavi gerektirmediği halde antiviral ilaçların kullanımını içerir. Bu ilaçlar sadece bademcik iltihabının arka planına karşı akut solunum yolu viral enfeksiyonunun sık tekrarlaması ile kullanılır. Bu durumda, aşağıdakiler atanabilir:

 1. Arbidol. Aktif madde Umifenovir'dir. İlaç, kapsül ve tablet biçimindedir. Arbidol, influenza A ve B virüslerini, koronavirüsü baskılar. Eylem, interferon üretimini teşvik etmektir. Artı ilaç - çocuklar için kullanılabilir, ancak sadece 3 yaşından büyük. Bu bir antibiyotik değildir.
 2. Tamiflu. Temel, virüslerin replikasyonunu baskılayan ve patojenliklerini azaltan oseltamivirdir. Yemek yerken, yemek yemenizden önce, yemek mümkün olsa da tavsiye edilir. Artı - Tamiflu altı aydan büyük çocuklara izin verilir ve hatta önleme amacıyla kullanılabilir. Daha az - sadece reçete ile satılır.

antiseptik

Bu anjinli ilaç kategorisi bir adjuvan. Antibiyotiklerle birlikte çalışırlar. Püyün biriktiği bademciklerin derinliklerinde, boğazdaki antiseptik ilaçlar nüfuz etmez. Sadece anestetik ve anti-inflamatuar etki gösterirler. Bu ilaçlar arasında aşağıdaki sonuçlara ulaşmak mümkündür:

 1. Hexoral Küvetler. Resorpsiyon için tablet şeklinde ilaç. 4 yaşından büyükler için izin verilir. Çare, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıktığı andan itibaren kullanılması ve çökmesinden birkaç gün sonra tedaviye devam edilmesi önerilir. Yetişkinler 8'den fazla tablet alamaz. Dikkatle, ağızda ülser ve yaralar için bir ilaç kullanmanız gerekir.
 2. Anti-Angin Formülü. Ürün çeşitli şekillerde mevcuttur - hap, sprey, pastil. Bileşim klorheksidin ve tetrakain içerir. Lokal anestezi ve dezenfekte edici eylemler gösterirler. artı - oral mukozanın lokal immünitesini güçlendirmeye yardımcı olan askorbik asit içerir. Eksi - diyabetli ve hamilelikte insanlar için kullanılamaz.

antihistaminikler

Angina bir tür alerjik hastalıktır. Komplikasyonları neredeyse her zaman laringeal ödemdir. Bu özellikle pürülan boğaz ağrısı için geçerlidir. Alerjik ödem, boğazın lümenini daraltır. Sonuç - yutkunma ağrısı meydana geldiğinde boğulma hissedilir. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için antialerjik ilaçlar, şişlik ve iltihaplanmayı azaltır, böylece hastanın genel durumunu iyileştirir. Yetişkinlerde ve çocuklarda anjina için antihistaminikler:

 1. Nymphomax. Setirizin bazlı tablet ve damla formunda mevcuttur. İkincisi karakteristik bir asetik asit kokusuna sahiptir. İlacın eksi çok sayıda kontrendikasyonlardır. Onları almadan önce, onları incelemek gerekir. Artı - Zirtek damla altı ay çocuklar için kullanılabilir.
 2. Loratadin. Aktif madde aynı ismin maddesidir. Tablet ve şurup şeklinde üretilmiştir. İlaç histamin H1 tipi reseptörlerin kategorisine aittir. Şurup 1 ila 12 yaş arası çocuklarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. 30 kg'dan az bir çocuk için reçete edilir. İlaç reçete olmadan dağıtılmaktadır. Bazı durumlarda, ilaç doz bağımlı sedasyona neden olabilir.

antifungal

Angina mantar formu, diğer akut tonsillit tiplerinin aksine, daha az belirgin bir klinik tablo ile karakterize edilir. İlaçları da farklıdır. Mantar anjinası doğrulanırsa, tedavi antibakteriyel ilaçları değil, antimikotik ilaçları içermez. Onların eylemi mantarı yok etmek ve üremesini engellemek - mantar öldürücü ve fungistatik bir etkidir. Antifungal ilaçlar arasında şunlar bulunabilir:

 1. Nistatin. Antimikotik aktivitesi olan polene serisinin antibiyotik kategorisinden bir ilaçtır. İlaç, Candida cinsinin maya benzeri mantarlarına karşı etkilidir. Artı ilaçlar - patojenin direnci çok yavaş gelişir. Dezavantajı ağızda acı bir tat, mide bulantısı, kusma ve ishal şeklinde hoş olmayan yan etkilerdir.
 2. Levorinum. İlaç Candida albicans mantarları ve Trichomonas gibi bir çok protozoa ile ilgili olarak özel aktivite gösterir. Her çeşit levorin yan etkilere neden olabilir - baş dönmesi, dispepsi, baş ağrısı. Ağız hastalıkları boğazda bu ilacın antiseptik bir çözeltisi ile durulanması tavsiye edilir. İlacın avantajı, çocukluğundan izin verilmesidir.

Çocuklar için ilaç

Özellikle çocuklar için boğaz ağrısına karşı ilaç seçmek gereklidir. Genç organizma sadece oluşuyor, bu yüzden yetişkinlerden ziyade ilaç almak için farklı tepki veriyor. Bu özellikler ışığında, aşağıdaki ilaçlar bir çocuğa reçete edilebilir:

 1. Antibiyotikler. Daha çok makrolid veya penisilin grubundan reçete edilen ilaçlar. Bir örnek Augmentin. Ilacın kalbinde sadece 2 bileşen - amoksisilin ve klavulanik asit. Çocuklar, ajan bir süspansiyon şeklinde uygulanır. 2 aylıktan beri izinli. Doz hacmi bebeğin ağırlığına bağlı olarak hesaplanır. Daha büyük çocuklara Flemoxin Solutab verilebilir.
 2. Yerel antiseptik ilaçlar. Enflamasyonu rahatlatmak için gereklidirler. Bu kategoride, Lizobakt tabletlerini seçebilirsiniz. Antiseptik etkiye ek olarak, ilaç lokal bağışıklığı düzenleyebilir. Çocukların 3 yaşından itibaren izin verilir.

En iyi ilaçlar

Etkinliğin karşılaştırılmasına dayanarak, advers reaksiyonlar ve kontrendikasyonların sayısı, bademcik iltihabı için en etkili ilaçların bir listesi yapılır. Aşağıdaki araçları içerebilir:

 1. Ingalipt. Özellikle bademcik iltihabının ilk belirtilerinde etkilidir. Bileşim antimikrobiyal, yumuşatıcı ve anti-enflamatuar bileşenleri içerir. Eksi - Inhalipt bu antibiyotiklere göre önemli ölçüde düşüktür. Avantaj - ilaç anjinin hoş olmayan koku özelliğini ortadan kaldırır.
 2. Amoksisilin. Antibiyotikler arasında en güvenli - hastalar tarafından iyi tolere edilen, bağırsaktan yüksek bir emilimin olduğu kabul edilir. İlaveten, ilacın çoğu bakteriye karşı düşük bir maliyeti ve yüksek verimliliği vardır.
 3. Anti-anjina. Bu araç antiseptik kategorisindedir. İlaç çocukluktan beri izin verilir. İlaç, boğaz ağrısı, iltihap ve bademciklerin şişmesini etkili bir şekilde temizler. Sadece antibiyotiklerle birlikte kullanılır.

video

Bu yazıda sunulan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Makalenin malzemeleri bağımsız tedavi gerektirmemektedir. Sadece yetkili bir doktor, bireysel hastanın bireysel özelliklerine dayanarak tedavi konusunda tavsiyede bulunabilir ve tavsiyede bulunabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavisi: tarifler ve öneriler

Pancar, anjin belirtileri ile başa çıkmaya yardımcı olabilir. Bunun için borsch pişirmek ve hasta kişiyi beslemek gerekli değildir. Bu sebzenin kapsamı çok daha geniştir: durulama için kullanılır, sıkıştırır, içeri alınır ve sadece boğaz ağrısını yağlar.

Bir çocuğun anjina ile nasıl ateşleneceği: doktor tavsiyesi

Angina bademcikler iltihabı, lenf sistemi ve larinksin mukoza zarının zarar görmesi sırasında bulaşıcı bir hastalıktır. Patolojinin ana belirtisi yüksek ateştir.