Loading

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Yetişkinlerde Angina

Yetişkinler anjinadan 30-35 yaşına kadar sıkıntı çekmektedir. Bu, lenfoid dokunun yaşla ilişkili bir şekilde yayılmasından kaynaklanmaktadır. Yaşlılarda, bademcik iltihabı nadirdir, silinmiş semptomlarla ortaya çıkar.

pnömokok, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, mantar, sipiriller, mikoplazma, klamidya - Bakteriyel anjin hastalığı, daha çok beta hemolitik streptokok A bulunan aralarında patojenler, Staphylococcus aureus, en azından karşı aktiviteye sahip maddeler kullanıldığında.

Beta-hemolitik streptokok en patojeniktir. Bu bakteriler, spesifik bir immün yanıtı aktive eden endotoksinleri salgılar, şunları içerir:

 • miyokarda bağlanan ve kalp hasarına neden olan antijenler;
 • Böbrekleri yok eden bağışıklık kompleksleri.

Streptokokal akut tonsillit formu glomerülonefrit, romatizmal ateş ile komplike olabilir. Komplikasyon olasılığından dolayı, bakteriyel boğaz ağrısı antibiyotiklerle tedavi edilir ve laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak bir ilacı almak için en iyi ilacın hangisi olduğuna karar vermek doktora kalmıştır.

Angina belirtilerimizdeki angina semptomları ve semptomları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Antibiyotikler reçete edildiğinde

Antibakteriyel ajanlar, ilaçlarla boğaz ağrısının konservatif tedavisinin temelidir. Hastalığın ilk gününden itibaren, streptokok anjinası olan yetişkinler için antibiyotik reçete edilir.

Bu enfeksiyöz hastalığın yetişkinlerdeki payı palatine bademciklerin tüm enfeksiyonlarının% 15'ini oluşturur. Akut bademcik iltihabının streptokokal şeklini, boğazın arka duvarından alınan bakteri mikroflorası üzerinde bir leke ile teşhis edin.

Streptokok formu, 3 yıl ve ergenlik çağındaki çocuklar için daha tipiktir (toplam vaka sayısının% 30'una kadar). Hastalık şiddetlidir, yeterli tedavinin yokluğunda, romatizma, glomerülonefrit formunda ciddi komplikasyonlar verir.

Erişkinlerde komplikasyon olasılığı daha azdır, streptokokal formu çocuklarda olduğundan daha az görülür, ancak bu bakteriyel hastalık antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilir.

Streptococcal bir akut tonsillit formunun öksürük, soğuk algınlığı yokluğunda olabileceğini varsayalım.

 • yutulduğunda akut ağrı;
 • 38 derecenin üzerindeki sıcaklıklar.

Genellikle bir yetişkine içmek için reçete edilen anjina ile hangi antibiyotiklerin alınması, boğazın işi durdurmadan tedavi edilmesi mümkün mü? Bu sorular bazen erişkinlerde ortaya çıkmaz, çoğu zaman boğazdaki ağrıya önem vermez, bu da soda durulamalarıyla tedaviyi sınırlandırır.

Bu arada akut tonsillit bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavi almayan bir hasta, ailede ve işte bir enfeksiyon kaynağı olur.

penisilinler

Yetişkinlerde streptokok anjina tedavisi sırasında penisilinler kullanılır - fenoksimetilpenisilin, ampisilin, amoksisilin. Bir hastanede, çoğunlukla içte, enjeksiyonlarda bir antibiyotik reçete edilir.

Akut tonsillitin streptokokal formu için tercih edilen ilaç, fenoksi-memil penisilin'dir. Tabletlerde, bu antibiyotikler yetişkinler 10 gün boyunca 0,5 g için 6 saat içinde alırlar.

Streptococcal anjinada fenoksimetilpenisilin seçimi, streptokoklara karşı yüksek antibiyotik etkinliğine sahip, ancak dar bir etki spektrumu. Dar etki spektrumu nedeniyle, ilacın normal bağırsak mikroflorası üzerinde daha az etkisi vardır.

Bu doğal penisilin dezavantajları ilaca karşı yüksek bir alerji olasılığı içerir. Bu durumda amoksisilin atar.

Bu antibiyotiğin seçimi, streptococci'ye karşı bir aktiviteye sahip olan amoksisilin vücuttan yavaşça atıldığı gerçeği ile açıklanır, bu ilacı günde 2-3 kez almak yeterlidir.

Tabletlerde sık sık Flemoxin Solutab atandı. İlaç çocuklar ve hamile kadınlar için izin verilir, günde 2 kez yeterince al.

Penisilinlerden anjinli yetişkinlere randevu için en iyi antibiyotiklerin listesi şunları içerir:

Yüksek sıcaklığa sahip şiddetli bir inflamasyon şekli, korunmuş penisilinler, ilaç amoksisilin + klavulanik asit ile tedavi edilir. Klavulanik asit, amoksisilin, midede tahribattan korur, bu da ilacın terapötik etkisini arttıran enzimlerdir.

Penisilinler sıklıkla alerjiye neden olurlar. Hastaların yaklaşık% 6'sı penisilinlere reaksiyon gösterir ve bunların yarısı sefalosporinlere çapraz reaksiyon gösterir.

makrolidler

Penisiline alerjisi olduğunda, akut tonsillit, makrolidler - azitromisin, spiramisin, roksitromisin, midekamisin, josamisin grubundan ilaçlar ile tedavi edilir.

Makrolidler, streptokokların aktivitesine ek olarak, St dahil olmak üzere stafilokoklara etki ederler. aureus, gram-negatif mikroflora, anaeroblar, spiroketler, hücre içi parazitler - klamidya, mikoplazma.

Anjinadaki bu tip antibiyotik, yetişkinlerde etkili makrolidlerin Azitromisin yanı sıra, Azitroks, Sumamed, Zitrolid analogları olan tabletlerde reçete edilir.

Bu uzun etkili ilaçlar, hastalığı ayakları üzerinde taşımak zorunda kalan yetişkinlerin tedavisi için son derece uygundur. Tedavi süresi 3 gündür, her gün 1 tablet almak için yeterlidir.

Staphylococcal anjina antibiyotikler ile eritromisin tedavisi öncelikle reçete için, makrolid grubundan ilaçlar vardır.

sefalosporinler

foliküler, laküner anjin - Bu hastalığın irinli formlarında Gram-pozitif kokoid enfeksiyonların neden olduğu ağır akan bademcik iltihabı için reçete ilaçları sefalosporin.

İlaçlar enjeksiyonlarda, tabletlerde reçete edilir. Sefalosporinler, ilacı günde iki kez girmenize ya da almanıza izin veren bir terapötik konsantrasyonda uzun süre kanda kalır.

Cefpirome, sefepim, fakat alma sonuçları, yetişkinlerde yan etkiler bilinmezlik dikkatle boğaz ağrısı için onları reçete - Yüksek verim, geniş spektrumlu sefalosporin antibiyotikleri yeni nesil var.

Erişkinlerin tedavisi için ateşi olan pürülan anjina ile güçlü antibiyotikler Sefuroksim, Sefaleksin, Seftriakson, Cyphran kullanılır.

karbapenemler

Karbapenemi antibiyotikler yaygın olarak aktiftir, ciddi hastalıklar için kullanılırlar. Karbapenemler gram-pozitif, gram-negatif mikroflora, spor oluşturucu anaeroblara karşı aktiftir.

Enjeksiyonlarda bu grubun reçeteli ilaçları, ilaç rezerv grubuna karbapanemleri içerir. Diğer grupların antibiyotik tedavisinin yokluğunda kullanılırlar, yüksek sepsis riski vardır. Bu grubun hazırlıkları - Meropenem, Imipenem.

Angina tedavisi

Akut tonsillit ile birlikte antibakteriyel ajanlarla eşzamanlı olarak şunları yaparlar:

 • antihistaminikler - loratadin, klemastin;
 • B grubu vitaminler, askorbik asit.

viral bir enfeksiyon nedeniyle mantar hastalığının şeklinde ve anjin tedavisi için antibiyotik kullanmayın, antibiyotikler yalnızca laboratuvar testleri, hastanın durumu, hastalığın dinamiklerinin ifadesine reçete.

Erişkinlerde viral anjinada antibiyotiklerle tedavi için endikasyon, mukoza boğazının kendi mikroflorasının aktive edilmesi, bakteriyel bir enfeksiyonun bağlanması veya bağlanması tehdididir.

Kural olarak, orofarenksin mukoza zarına nüfuz eden virüs, bademciklerin normal mikroflorasını aktive eder, patojenik mikrofloranın çoğalmasında bir artışı tetikler.

Staphylococci, gram-negatif mikroorganizmalar primer miyokardit, kolesistokolangit, romatizma, poliartritin suçlularıdır. Bu gibi durumlarda, kendi kendine tedavi hastalığın akut formunun kronik bademcik iltihabına ve aynı zamanda kalp ve eklemlerden kaynaklanan komplikasyonlara geçişini tehdit eder.

Bu materyale ek olarak, boğazınızı yıkayarak anjin tedavisini okuyun.

Anjin için ilaçlar: antibiyotikler, antiviral, lokal ilaçlar

Angina (bademcik iltihabı) yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. İstatistiklere göre çocukluk döneminde foliküler inflamasyon şekli en sık görülen enfeksiyondur, ikinci sırada - lacunar.

Anjin için antibiyotikler ana tedavi önlemidir. Hastalığın ana patojenleri bakteri olduğu için. Viral etiyolojinin iltihaplanması, bağışıklık düzenleyici, bağışıklık uyarıcı ilaçlar reçete edildiğinde. Topikal ürünlere doktorlar için önemli bir rol verilmiştir: durulama, aerosoller ve spreyler için çözücüler.

Anjina için antibakteriyel tedavi

Çoğu durumda, hastalığa antibiyotik reçete edilir. Ancak, bu ilaçların sadece bakterileri ve mantarları yok etmede etkili olduğunu, ancak virüslere karşı güçsüz olduklarını hatırlamakta fayda var. Patojen belirlemek için boğaz ağrısı veya PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) ile, sadece şiddetli seyrinde, atipik belirtiler, komplikasyonlar durumunda nadirdir. Hatta viral tonsillitli mikroflorası faringeal mukoza (stafilokoklar, streptokoklar) arasında mümkün autoinfektsirovanie temsilcileri yapar genel ve yerel bağışıklığın azalmasına çünkü önsel antibiyotikler atama, doktor genellikle "güvenli oyun".

Antibiyotik tedavisinin genel prensipleri şöyledir:

 • İlaçların kabul edilmesi, hastalığın ilk semptomlarının tezahürüyle başlar.
 • Anjin tedavisinin antibiyotik tedavisiyle seyri ortalama olarak bir hafta sürmektedir, ancak doktor tavsiyesi üzerine uzayabilir.

Önemli! Giriş süresi aşağıdaki gibi hesaplanır: ana semptomlar durduktan sonra (sıcaklığın azaltılması, boğaz ağrısının giderilmesi, bademciklerdeki plaklar), 2-3 gün daha antibiyotik içmek gerekir.

 • Etkilenen dokularda optimal konsantrasyon elde etmek için antibiyotikler düzenli aralıklarla (genellikle 5-8 saat) alınmalıdır.
 • Ek olarak atanabilir nistatin preparatı, antifungal aktiviteye sahip. Farklı mukus bireyler üzerinde yaşayan patojenik ve simbiyotik, "yararlı" bakteriler gibi antibiyotikler acı çekmesinden dolayı, ekolojik nişları cinsin mantarları tarafından işgal edilebilir. Candida. Kandidiyaz veya pamukçuk denen tehlikeli olmayan ama nahoş bir hastalığa neden olurlar.
 • Anjin için çocuk antibiyotikler en az toksik ve alerjen olmalıdır.
 • Bir ilacı seçerken, alanın patojen karakteristiğinin özelliklerinden başlamak gerekir. Örneğin, yerel bilim adamları tarafından bildirildiği üzere, Rusya'nın bazı bölgelerinde, bazı streptokok ve stafilokok suşları eritromisine direnç (duyarsızlık) geliştirmiştir.
 • 7-10 gün boyunca ilacın sağ seçimi ile boğaz ağrısı tedavi mümkündür. Tedavinin 3-4 günü iyileşmediğinde, başka bir daha etkili antibiyotik gereklidir.

Penisilin serisinin antibiyotik

İlk sırada anjinin tedavisi için önerilen bu ilaçlardır. Profesör yazdığı gibi TV Palchun: "Tercihi [bademcik iltihabı tedavisinde] penisilin ve onun yarı sentetik türevi, çünkü β-Hemolitik streptokoklar penisiline en çok duyarlıdır ". Bununla birlikte, Batılı meslektaşları bu antibiyotiğin atanmasını çok şüpheci bir temel önlem olarak görmektedir. böylece C. Zwatr penisilin ile ilgili bir makalede, "dikkat çekiyor:"Nedeniyle Batılı ülkelerde... akut tonzillofaringit büyüyen antibiyotik direnci sadece şiddetli vakalarda (yetersizlik peritonsiller apse tehdit yutmak için) 'de penisilin tedavisi reçete tavsiye olmasından. "

Not. Rus tıp pratiğinde, anjina ve farenjitleri ayırt etmek gelenekseldir, Batılı doktorlar bunları bir hastalık haline getirmektedir - tonsillofarenjit.

Yukarıda görüldüğü gibi, bademcik iltihabı için penisilin preparatları almanın öneri - tartışmalı bir soru. Aynı Zvatr inanarak vb romatizmal ateş, kızıl hastalığı, gibi nadir komplikasyonlar, bu hafif ise mümkündür antibiyotikler olmadan boğaz ağrısı tedavisi için ülkelerde onları terk önerir.

Penisilinlerin eylem ilkesi

Bu serinin antibiyotikleri, membrandaki kanallar yoluyla bakteriyel hücrenin içine nüfuz eder. Peptideoglycan Murein'in sentez sistemlerini etkiler, bireysel bağlantılarını bozar ve maddeyi kararsız hale getirir, dış etkilere duyarlıdır. Bu Gram-pozitif bakterilerin hücre duvarının ana bileşenidir. Gram-negatif bakterilerin, genellikle% 10'dan az olan çok az murein vardır. Bu antibiyotik seçiciliğine bağlıdır.

Dış duvardan hücre duvarı tarafından korunmayan bakteri, hızla ölüyor. Kompozisyonunda (proteinler, lipidler, özel polisakkaritler) ek maddelere sahip olan türler penisiline karşı dirençli olabilir. Bu antibiyotikler flegmonöz, catarrhal ve pürülan anjina için reçete edilir.

Kullanılan ilaçlar

Hastalığın ciddiyetine, hastanın durumuna ve yaşına bağlı olarak, aşağıdaki antibiyotiklerden biri seçilir:

 1. Amoksisilin. İlaç iyi emilir ve toksisitesi düşüktür. 8 saat arayla uygulanır. 2 yaşın altındaki çocuklar, dozaj vücut ağırlığına göre hesaplanır: Günde 20 mg / kg. 2 ila 5 yaşında, en fazla 125 mg, 5 ila 10 yıl, 250 mg. Yetişkinler ve 10 yaşından büyük çocuklar için antibiyotik, alım başına 250-500 mg olarak belirlenmiştir.
 2. Flemoksin-Soljutab. Ayrıca, gıda alımından bağımsız olarak mükemmel emme oranlarına (% 95) sahiptir. çocuklukta başvurmak için önerilir. Hafif ila orta derecede anginada kullanıma uygundur. Bir yıla kadar olan çocuklara 30-60 mg / kg vücut ağırlığı reçete edilir. Büyük yaşta, 125 ila 500 mg arasında reçete edilir. Yetişkin dozu 750 mg'a ulaşabilir.
 3. Dişçiler. Streptococcus'un neden olduğu bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi eder. Alerjiye eğilimli kişilere ve bronşiyal astımı olan hastalara dikkatle alınmalıdır.. İlaç en iyi yemeklerden önce bir saat alındığında emilir ve 2 saatten az olmamalıdır. Yetişkinler için ortalama günlük doz - (- 100 000 IU / kg ila 50 000), 2-3 g küçük çocuklar için antibiyotiğin 1-2 gram tatbik her 10 yaş, vücut ağırlığının bazında hesaplanmasını gerektirir 4g Çocuklar artabilir.
 4. Ampisilin. Ağır, karmaşık enfeksiyonlar için kullanılır. Bu pürülan (lacunar, foliküler) anjina için reçete edilir. Sindirim sisteminde iyi emilim nedeniyle tablet şeklinde kullanılması önerilir. Yetişkinler için, ilacın günde 4 kez, günde 2 gr'a kadar reçete edilir. 10 yaşın altındaki çocuklar - her 6 saatte bir çocuğun kilosunun 15-25 mg / kg'ı için. Ampisilin alerjiye, kusmaya, mide bulantısına neden olabilir.
 5. Oxacillin. Staphylococcal angina tedavisinde kullanılır. Enjeksiyonlar için kullanılması önerilir, oral uygulama ile maruz kalmanın etkinliği çok daha düşüktür. Enjeksiyonlar her 4-6 saatte bir yapılmalıdır. İlaç uzun süreli tedavi için uygundur - 3 haftadan fazla. 3 ay ile 2 yıl, 2 g -, - 1, 60-80 mg / kg 2 yaşın altındaki çocuklar için antibiyotiğin günlük doz çocuk 2-6 yaş için günde 4 g - yetişkin dozu ulaşabilir.
 6. Amoxiclav. Bileşiminde amoksisilin ve klavulanik asit içerir, bu da ilacın spektrumunu genişletir, vücutta daha stabil hale getirir. Amoksiklav tablet şeklinde alınır ve sindirim sistemine iyi emilir. Güçlü bir antibiyotik olarak sınıflandırılır, 12 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, daha büyük yaşta her 8 saatte bir veya her 12 saatte bir tablet reçete edilir.

sefalosporinler

Önceki serilerin antibiyotiklerine, bazı akut anjinlere (örneğin, kan dolaşımına) karşı toleranssızlık için reçete edilirler. Penisilinlere benzer bakteriyel ve mikotik hücreler üzerinde etkilidirler. Bu sınıfın bazı uyuşturucuları, değerli doktorları sayesinde, uygulayıcı doktorlardan olumlu eleştiriler aldı:

 • Cocci için en aktif olan seftriakson. Ilacın büyük bir artı vücuttan kaldırılması uzun bir süre, bu sadece günde bir kez almanızı sağlar. Enjeksiyon çözeltisinin hazırlanması için sadece toz formunda kullanılabilir. Ağırlığı 50 kg'dan fazla olan yetişkinler ve çocuklar günde 4 grama kadar reçete edilir. Genç yaşlarda, doz 20-80 mg / kg'dır. Yenidoğanlar için 50 mg / kg'ı geçmemelidir. Anjina tedavisi için sefalosporid sınıfından en iyi antibiyotik olarak kabul edilir.
 • Ilaç sefazolin stafilokoklara karşı bakterisidal bir etkiye sahiptir. Kas içi ve intravenöz uygulama için kullanılır. Yetişkin dozu - günde 6 g'a kadar (muhtemelen endikasyonlarda artış), çocuklar - 25-50 mg / kg. Yenidoğan (1 aya kadar) ilaç kontrendikedir.
 • Sefuroksim aksetil Ampisilin dirençli koklara karşı uygulanır. Dahili yönetim veya enjeksiyonlar, damlalıklar için kullanılabilir. İlk durumda, maksimum tek yetişkin dozu 500 mg, bebek - 250 mg'dır. Düzenli aralıklarla günde iki kez tanıtıldı.

makrolidler

Makrolidler düşük toksisite ve alerjenite ile karakterizedir. Eylemleri esas olarak bakteriyostatiktir, yani. Protein sentezini engelleyen, ancak bakterilerin çoğalmasını ve çoğalmasını bastırırlar, fakat ölümlerine sebep olmazlar.

İlaçlar, uygun anjina ile kullanımlarını mümkün kılan koklara karşı aktiftir. Bazı uzmanlar, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde makrolidlerin rolünü fazlasıyla takdir etmektedir. Yani tıp bilimleri doktoru JL GI notlar: "Makrolidlerin önemli bir avantajı antibiyotik olmayan etkileridir - anti-enflamatuar ve immünmodülatör."

Aşağıdaki preparatlar anginada kullanılmak üzere endikedir:

 1. Klaritromisin. İç uygulamada, gıda emilimini yavaşlatabilir, bu nedenle optimal alım süresi yemeklerden kısa bir süre önce yapılır. Yetişkinler için maksimum günlük alım miktarı 1 gr, çocuklar için - 500 mg'dır.
 2. Klatsid. İlaç karmaşıktır. Kompozisyonunda, klaritromisine ek olarak, bir dizi yardımcı madde vardır. Onlar belirler etkilenen dokuya antibiyotiğin yüksek derecede nüfuz etmesi. Vücudun iç ortamında, kendisine bir hidroksil grubu ekleyebilir. Elde edilen metabolit ve klaritromisin, birbirlerinin eylemlerini karşılıklı olarak tamamlayan dirençli koko florasını bile etkili bir şekilde inhibe eder. Akciğer boğaz ağrısı için yetişkin dozu günde iki kez 250 mg'dır. Ağır inflamasyon formlarında, 500 mg'a çıkarmak mümkündür.

Angin viral etiyolojisinin tedavisi için hazırlıklar

Virüsler, bakterilerden farklı olarak, kendi sentezleme sistemlerine sahip değildirler, bu da onların bastırılmaları için ilaç seçimini zorlaştırır. Antibiyotikler, bu mekanizmaları kesin olarak bakterilerde bloke ederek hareket ederler. Virüsler ayrıca bir konakçı hücre sistemini sentezlemek için kullanılır. Bu nedenle, çoğu antiviral ilaçlar doğrudan parazit üzerinde hareket etmez, ancak insan bağışıklığının bağlantılarından birini aktive eder. Bu durumda, genellikle antiviral aktivitesi olan immünomodülatörler olarak adlandırılır.

Antiviral ilaçlar

Anjina ile, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 1. Amantidin. Kapsüller, tabletler şeklinde üretilmiştir. Virüsün kafese girmesini önler. Amantidin içeren müstahzarların farklı isimleri olabilir: midantan, neomidantan, simetri, viregit. Bununla birlikte, hepsi aynı hap içinde aktif maddenin özdeş bir konsantrasyonunu içerir - 100 mg. İlaç merkezi sinir sistemi, kardiyovasküler sistem, cilt geniş bir yan etki yelpazesine sahiptir, bu nedenle kesinlikle doz ile uymak için gereklidir. Bir günde 600 mg'dan fazla maddeyi, bir kez - 200 mg'dan fazla olmamak kaydıyla izin verilir.
 2. rimantadin. Bir önceki maddeye kimyasal olarak ve etki mekanizmasına göre. 50 mg'lık bir dozajda tabletler halinde üretilir. Tedavi rejimi ayrı ayrı yapılır. İlaç boğaz ağrısının erken aşamalarında yüksek aktivite gösterir.

immünomodülatörler

Solunum hastalıkları ve özellikle anjin ile birlikte, aşağıdaki grupların etkili ilaçları olduklarını kanıtladılar:

 • Amiksin. İnsan bağışıklığı hücrelerinde, virüsü vücuttan uzaklaştırmayı amaçlayan bir reaksiyon dizisini tetikleyen interferonların oluşumuna neden olur. Ek olarak, amiksin, virüs alt birimlerinin sentezine ve patojenin reprodüksiyonuna (çoğalmasına) müdahale eder. İlaç 7 yaşından itibaren çocuklarda akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi için uygundur. Yetişkinler için resepsiyon şeması, hastalığın ilk 2 gününde günde 1 tabletin bir girişidir ve sonraki 48 saatlik bir aralıkta bir başka 4'ün eklenmesidir. Çocuklar için, ilaca 1, 2, 4 gün tedavi başına 1 tablet reçete edilir.
 • Kagatsel. Özellikle virüslere karşı aktif "geç" interferon sentezini uyarır. Tedavi süresi 4 gün sürer, ilaç günde üç kez alınır. Yetişkinlerin ilk iki günü, bir seferde 3 tablet içmelidir, 6 yaşından büyük çocuklar. Takip eden günlerde, resepsiyon başına 1 tablet alınır. 3 ila 6 yaş arası çocuklar ilacı ilk 2 gün iki kez, diğeri ise 1 kez içmelidir.
 • Viferon. İnsan interferonunu içeren karmaşık bir ilaçtır. Ek olarak (forma bağlı olarak) C, E vitamini mevcut olabilir. Ilacın yaş sınırlaması yoktur. Doz ve tedavi rejimi, vücut ağırlığına, hastanın durumuna, patojen tipine ve enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak ayrı ayrı hesaplanır. İlacın yan etkileri nadirdir ve alerjik reaksiyonlarda ifade edilir.
 • Izoprinozin. Ilaç kullanımı için tavsiye edilir 3 yaş üstü çocuklar için terapi. Lenfositlerin aktivitesini arttırır (bağışıklık hücreleri) ve antikorların sentezini uyarır. İzoprinosin, sindirim sisteminde iyi bir emiciliğe sahiptir, oral uygulama için tablet formunda mevcuttur. Dozaj günde 50 mg / kg'dır, ilaç 3-4 alımında alınır.

Sıklıkla, immünomodülatörler, sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde viral anjin ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için önleyici bir önlem olarak reçete edilir. Ancak, bazı modern doktorlar bu uygulama hakkında olumsuzdur. Bu ilaçları aldıktan sonra bağışıklık sisteminin, alerjilerin gelişimini provoke edebilen, daha da kötüleştiren, otoimmün hastalıkların seyrini zorlaştırabilecek bir aktivite artışı durumuna girmesi gerçeği.

Topikal preparatlar

Yerel terapi bazen genel olarak tercih edilir ve her durumda iyi bir şekilde tamamlar. Etkilenen bademcikler üzerinde bir nokta etkisi olduğunda, tüm organizma için komplikasyon riski yoktur, yan etkiler, alerjik reaksiyonların daha düşük bir olasılığı.

Önemli! Lokal terapinin önemli bir dezavantajı, anjina durumunda ikincil bir ölçüm olarak değerlendirilmesine izin veren düşük etkinliğidir.

Bir tedavi aracı olarak, kimyasal olarak sentezlenmiş ve doğal preparatları ayırmak gelenekseldir.

Anjina lokal tedavisi için sentetik ilaçlar

En etkili ve zararsız aşağıdaki antiseptik ilaçları içerir:

 1. Furatsilin. Çözeltinin kendi kendine üretimi için tabletler şeklinde veya hazır, sıvı halde üretilir. Bakteriyel proteinlerin denatürasyonuna neden olur. Boğazınızı durulamak için anjin kullanıldığında.
 2. Strepsils. Bu resorpsiyon için bir tablettir. Antimikrobiyal (bakteri ve mantar parazitlerinin zarlarını tahrip eder) ve zarflama etkisi vardır. Semptomların şiddetini azaltır (rahatsızlık ve boğaz ağrısı). 5 yaş üstü çocuklar için uygundur. Doz - 2-3 saat içinde 1 tablet, ancak günde 8'den fazla değil.
 3. Miramistin. İlaç iltihaplanmayı giderir ve bakteri ve mantarların zarlarına bağlanarak ölümüne yol açar. Bu hamilelik sırasında çocuklukta kullanılmak üzere yerel olarak hareket eden en iyi ilaçlardan biridir. Solüsyon halinde mevcut olan sprey nozul dahildir. Bademcik iltihabı ile günde üç kez durulama veya su boğaz için kullanılır. İlaç dermal ve mukoza zarlarından nüfuz etmez, bu nedenle, dıştan uygulandığında, simbiont mikroflorayı olumsuz etkilemez.
 4. Geksoral. İki formda mevcuttur: bir alkollü durulama çözeltisi, soluma için bir aerosol. İlk durumda, ilave dilüsyon gerekli değildir. İlaç günde iki kez kullanılır. Heksoral bakteri metabolizmasının belirli aşamalarını bastırır, böylece hayati işlevlerini engeller. Önemli miktarda çözelti yutulursa, sindirim sistemine emildiğinde toksik etkisini önleyen kusma meydana gelir.
 5. Anti-anjina. Resorpsiyon için bir sprey ve tablet şeklinde üretilmiştir. İki ana bileşenden oluşur: antibakteriyel özelliklere ve tetrakain anesteziklerine sahip klorheksidin. Sprey çocuklarda günde 6 defaya kadar yetişkinlerde kullanılır - 3'e kadar - günde 3 tablet - 3-6, düzenli aralıklarla alınması gerekir.

Doğal ilaçlar

Angina tedavisi için doğal hammaddelerden (sürgünler ve bitki kökleri, arıcılık ürünleri, vb.) Hazırlanan preparatlar seçilebilir:

 • Chlorophyllipt. Durulama için tabletler ve çözeltiler şeklinde üretilmiştir, inhalasyonlar. Preparat, anti-enflamatuar, yara iyileştirici ve antiseptik etkiye sahip olan okaliptüs yapraklarının aktif bileşenlerini içerir. Klorofilit, çoğalmasını, özellikle stafilokokları etkileyerek büyümelerini durdurur. İlacın alınma süresi 1-2 haftadır, ilaçların sıklığı günde 3-4 kezdir.
 • Hemşirelik ücretleri 1 ila 4 arasındaki sıra sayıları olan ilaçları kullanabilirsiniz. Bunlar çeşitli şifalı otlar içerir. Onları uygulayarak, durulama için bir kaynatma yaparak, günde 3-4 kez 1-2 hafta. Bitkilerin toplanmasında kullanılan fitoesterler - doğal antibakteriyel bileşikler, ek olarak balgam ayrışmasına katkıda bulunur ve bunun vücuttan uzaklaştırılması, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Hemşirelik ücretleri pürülan tonsillit için iyidir, onların seyrini kolaylaştırır.
 • Proposol-H. Bir nebulizer ile balonlarda aerosol şeklinde üretilmiştir. Ilacın ana bileşeni propolistir. Propolisin antiseptik ve antiinflamatuar özelliklerini belirler. Boğazın sulanması, yemeklerden en az 30 dakika önce günde 6 kez yapılır. Kursun süresi 7-10 gündür.

Anjinada H1-histamin blokerlerinin kullanımı

Antihistaminikler hastalığın semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Enflamasyonun klinik belirtilerinin şiddetini azaltırlar - şişlik, balgam oluşumu, boğazda kaşıntı ve yanma. Anjina reçete ile:

 1. Difenhidramin. Tabletler şeklinde üretilen, hipo-duyarlaştırıcı, analjezik bir etkiye sahiptir. Uyuşukluğa, uyuşukluğa neden olabilir. Bebekleri tedavi etmek için bile kullanılır. Doz, hastanın yaşına, alma amacına ve ilacın nasıl uygulandığına bağlıdır.
 2. Suprastin. Yüksek hızlı ilaç, etki yönetiminden sonra 15-30 dakika içinde gelir. Maksimum doz günde 20 mg / kg'ı geçmemelidir. Girişte, ilgilenen hekimin tavsiyeleri tarafından yönlendirilmelidir, tk. talimatlar genellikle alerjilerin tedavisi için şemaları göstermektedir.
 3. Tavegil®. İlaç uzun bir etkiye sahiptir: etkisi 12 saate kadar korunur. Resepsiyon, yemeklerden önce günde iki kez yapılır. 12 yaşın altındaki çocuklara bir seferde, daha büyük yaşta - bir bütün olarak 0,5 tablet reçete edilir.

Kompleks terapi, vücuttaki temel sistemlerin kontrolü ile birleşince, anjina ile hızlı bir şekilde ve gereksiz komplikasyonlara neden olur. Hastalığı ciddi şekilde tedavi etmek ve tüm reçete yazan doktorun talimatlarına uymak önemlidir.

Boğaz ağrısı antibiyotikler

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjin için antibiyotikler. Anjina tedavisi için etkili antibiyotiklerin listesi ve nasıl alınacağı

Anjina ile hangi antibiyotikler

Bademcik iltihabı ile ortaya çıkan bulaşıcı akut hastalık, ciddi tedavi gerektirir. Anjinli antibiyotikler sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Tipik olarak, randevu, hastalığın seyrinin şekline ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır. Ayrıca, hastalığın türüne göre ilaçlar reçete edilir:

 • lacunar formu sefalosporinler gerektirir;
 • Pürülan boğaz ağrısı ile penisilin grubu ilaçlar reçete edilir;
 • makrolitler catarrhal anjinada etkilidir;
 • Hastalığın foliküler görünümü penisilin preparatları ile tedavi edilmelidir;
 • Streptokok formu, penisilin ilaçları ve sefalosporinler gerektirir.

Flemina ile Flemoxin Soluteba

Antibiyotik Flemoxin, akut tonsillitin tedavisinde kendini kanıtlamıştır. İlaç miden hızla emilir, böylece maksimum konsantrasyon hızla elde edilir. Hastanın durumu acil tedavi gerektiriyorsa, doktorlar anjina durumunda Flemoxin reçete ederler. Preparasyon sarı veya beyaz renkli tabletler halinde üretilir (dozaj 1000, 500, 250, 125 mg). Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine bağlıdır. Ortalama bir derece veya kolay bir günde, sabah ve akşamları günde 2 gr bir ilaç almak gereklidir.

Flemoxin yan etkileri:

 • alerjik bir reaksiyon;
 • ishal;
 • kaşıntı;
 • psödomembranöz kolit;
 • hemolitik anemi;
 • Anjioödem.
 • penisilin ilaçlarına karşı tahammülsüzlük;
 • karaciğerin ihlali.

Anginada azitromisin

Azitromisin gibi bir ilaç, çocukların ve yetişkinlerin tedavisi için uygundur. Streptococcus ve staphylococcus: sık sık bademcik iltihabı patojenleri ile savaşır. İlaç sindirim sisteminden hızla emilir, cilde, yumuşak dokulara, solunum sistemine mükemmel şekilde nüfuz eder. Beş gün boyunca günde sadece bir kez kullanın. İlaç tamamlandıktan sonra ilaç bir hafta boyunca çalışmaya devam eder.

Azitromisinin anjinada yan etkileri:

Angina'da Augmentin

İlaç Augmentin, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden kaynaklanan çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır. Form sürümü: şuruplar, tabletler, süspansiyonlar, enjeksiyon için bileşim. On iki yaşındakiler ve daha yaşlılar ve yetişkinler için, tabletleri talimatlara göre kullanın: günde 3 defa 125 mg veya 500 mg. Augmentin'i anjinden en az yedi gün boyunca kullanmanız önerilir, ancak hastalığın formu karmaşıksa, iki hafta sonra.

 • anjioödem, ödem;
 • döküntü;
 • kabızlık veya ishal;
 • fiziksel zayıflık;
 • şişkinlik,
 • uykusuzluk;
 • Yıpranma.
 • kronik böbrek hastalığı;
 • penisiline karşı alerji;
 • gebelik;
 • Sarılık.

Anjinada seftriakson

Hastalığın pürülan bir formu ile, kas içinden keratrekson preparatları uygulanır. Antibiyotik, penisilin grubundan maddelere karşı dirençli bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Günde 12 yaşın altındaki çocuklara, vücut ağırlığının kilogramı başına 20 veya 80 mg reçete edilir. Yetişkinler günde 2 g reçete edilir, nadiren bir doktor iki enjeksiyona ayrılır. Bir kalçada, günde bir ilacın en fazla gramını giremezsiniz. Tedavi bir haftadan az sürmez.

Anjinada seftriakson bu gibi yan etkilere neden olabilir:

 • eozinofili;
 • ciltte döküntü;
 • anafilaktik şok;
 • ateş;
 • serum hastalığı;
 • baş dönmesi;
 • bulantı;
 • mide gazı;
 • stomatit.

Angina ile Sumamed

Geniş spektrumlu antibakteriyel ilaç anjin içinde Sumamed sadece ENT uzmanının gözetimi altında kullanılmalıdır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılması tavsiye edilmez ARVI. Dikkatli olunca, ilacın çocuklar için sarhoş olması gerekir, çünkü bebeğin bedeni ilacın bileşenlerinin etkilerine duyarlıdır. İlacın kullanımından elde edilen sonuç, ikinci günün sonunda fark edilecektir. Ilaç içilmelidir 5 gün boyunca günde sadece bir kez (500 mg) olmalıdır.

Sumamed'in yan reaksiyonları:

Kontrendikasyonlar:

 • karaciğer ve böbrek hastalığı;
 • Sumamed'in kompozisyonuna yüksek hassasiyet;
 • emzirme.

Anjina ile Macropen

Macropen ilacına verilen talimatlar, yemekten önce alınmasının, temiz su ile sıkılmasının gerektiğini kaydetti. Çözüm, aldıktan sonra iki saat başlayacaktır. Bu ilacın özelliği, penisiline dirençli mikroorganizmalara karşı anjinada etkili olmasıdır. Kural olarak, 10 gün geçmeyen, ancak 5'ten az olmayan bir süre için angina ile makropenum reçete edilir. Yetişkinler için, günde dozaj 1.6 g'dır (3 doz). Çocuk anjina, çocuğun vücudunun ağırlığına dayalı bir süspansiyon ile tedavi edilir. Doz, sadece bir doktor tarafından belirlenebilir.

 • bağırsak bozuklukları;
 • bulantı;
 • kalp ve böbrek yetmezliği;
 • baş ağrısı;
 • zayıflık.

Ilaç amoksisilin hakkında daha fazla bilgi - yetişkinler ve çocuklar için dozaj, kullanım ve kontrendikasyonlar için talimatlar.

Antibiyotik ile boğaz ağrısı

İlacın seçimi genellikle hastalığın seyrinin özelliklerine ve hastanın bireysel isteklerine dayanır. Bir antibiyotikli boğaz ağrısından bir sprey, tıbbi bir preparatın yerini alamaz ve bir hastalığı tamamen iyileştirebilir. Ana görevi sadece lokal semptomların ortadan kaldırılması veya boğulmasıdır: kuruluk, ağrı, yanma, boğaz şişmesi. Antifungal ve antiseptik bileşenlere sahip olan spreyler, mukus bademciklerinin dezenfekte edilmesini ve patojenik bakteriler, mantarlarla baş edebilme yeteneğine sahiptir. Boğazdan en popüler spreyler:

Anjina için kaç gün antibiyotik içmek

Birçok hasta ve özellikle küçük hastaların ebeveynleri genellikle anjinada kaç gün antibiyotik içmesi ile ilgilenir? İlacın spesifik süresi, hastalığın biçimine ve hastanın bireysel özelliklerine bağlı olabilir. İlaç miktarı sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir. Kural olarak, antibiyotikler 7 ila 15 gün arasında alınır. Istisna Azitromisin, bazı ilaçlar nadiren 5 gün, 3 gün angina için kullanılır. Üç gün içinde sağlık durumu düzelmişse, antibiyotik içmeyi bırakmamalısınız, çünkü komplikasyonlar meydana gelebilir.

Anjina için antibiyotiklerin fiyatı

Bugün herhangi bir eczanede antibakteriyel ilaçlar satın alabilirsiniz. Ayrıca, bu ilaçlar ucuz bir şekilde satın alınabilir ve bir online eczanede sipariş edilebilir. En popüler antibiyotiklerin listesi:

Çocuk 5 gün boyunca ateşi vardı, halk ilaçları ve antipiretik tabletler ile çalıştı. Muayeneden sonra, doktor bana angina teşhisi koydu. Bize Sumilled tonsillit için güçlü bir antibiyotik reçete etti. Ben günde bir kez sarhoş olması gerektiğini sevdim. İyileşme, ikinci günün sonunda oldu. Beklediğimiz gibi - 5 gün içtik.

Kronik bademcik iltihabı çekiyorum. Periyodik olarak, alevlenmeler vardır. Tonsilgon N dersi iç, ama her zaman yardımcı olmaz. Güçlü bir ürperti ve sıcaklık ile antibakteriyel ilaçlar içmeye başlarım. Boğaz ağrısı için en iyi antibiyotikler Fleomoxin ve Bioparox spreyidir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan boğaz ağrısı için, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli ağrı ile karakterizedir. lenf düğümlerinin genişlemesi. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkilidir. aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Bir yetişkinde anjin için antibiyotikler: haplarla tedavi (içilmesi daha iyidir)

Anjina için antibiyotikler, hastalığın semptomlarını azaltmak ve komplikasyonları önlemek için (romatizmal ateş, paratonzillit) reçete edilir. Boğaz ağrısı ile yeni nesil bir ilaç almak daha iyidir.

Angina (bademcik iltihabı, farenjit) esas olarak palatin bademciklerini etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Çoğu zaman, hastalığın nedensel ajanı streptokoktur.

Hastalık, sonbahar-kış döneminde vücut aşırı soğutulduğunda yaygındır ve insanlarda bağışıklık azalır.

Bademcik iltihabı olan bir hasta, sağlıklı insanlarla temastan kaçınmalı, böylece hastalığa bulaşmamalı ve hastalık sırasında ayrı bir yemek kullanmamalıdır. Ve hala anjina ile antibiyotik almak.

Boğaz ağrısı, bağımsız bir hastalık veya yaygın bulaşıcı patolojilerin bir belirtisi olabilir:

 1. difteri;
 2. kızıl ateş;
 3. kan hastalıkları (lösemi).

Bu nedenle, anjina ile "şaka" takip etmez ve ilk belirtileri tıbbi yardım istemek gerektiğinde. Sadece bu yolla kendimizi olası komplikasyonlardan koruyabilir ve daha ciddi patolojileri önleyebiliriz.

İlk önce boğaz ağrısından yetişkinlere antibiyotikler reçete edilir. Bu, enfeksiyonun komşu organlara yayılmaması için gereklidir. Antibakteriyel ilaçlara ek olarak, hasta gösterilir:

 • antipiretikler;
 • vitaminler;
 • immünomodülatörleri.

Anjina için antibiyotikler:

 1. bademcikler üzerinde plak varsa;
 2. servikal lenf düğümlerinin ağrıları olduğunda;
 3. öksürük yoksa;
 4. yüksek vücut sıcaklığında.

Klinik tabloda yukarıda listelenen üç işaret varsa, anjina için antibiyotik mikrobiyolojik incelemeler olmadan reçete edilir. İki veya bir endikasyon ile, bu preparatlar sadece ekinlerin olumlu sonuçları ile sarhoş olmalıdır.

Boğazdan antibiyotik almam gerekir mi?

Anjina hangi antibiyotiklere ihtiyaç duyar? Boğaz ağrısı streptokok enfeksiyonundan kaynaklanıyorsa, hasta penisilin tabletleri içmelidir. Bu nedenle, doktor genellikle bu hastaları bu hastalara atar.

Amoksisilin, çeşitli dozaj formlarında üretilen yeni nesil ilaçlar listesinde bulunan anjinaya karşı bir antibiyotiktir: tabletler, kapsüller, şuruplar, tozlar.

Amoksiklav ayrıca anjinaya karşı bir antibiyotiktir. İlaç, Amoksisilin bir formudur ve bileşiminin, aktif bileşenlerin etkisini arttıran Clavulanic asit içerir.

Eğer hastada penisilin intoleransı varsa veya bakteriler penisiline bağımlı hale geldiyse, anjina olan yetişkinler için antibiyotikler makrolid serilerinden reçete edilir.

Bu antibiyotik boğaz ağrısı “korkuyor”, çünkü bu yeni nesil ilaçlar çok etkili ve çok sayıda mikroorganizmayı yok ediyor. Aynı zamanda, vücut için çok toksik değildirler.

Bir dizi makrolidden bir anjinalı antibiyotikler:

Anjin kaynaklı antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Eğer hastada penisilin alerjisi yoksa, hastalığı Amoksisilin ve Amosiklav ile tedavi etmek en iyisidir. Her iki ilaç da iyi sonuçlar veriyor.

Yeni nesil ilaçlar listesinde bir antibiyotik olan amoksiklav en etkili olanıdır. Ancak, yukarıda da belirtildiği gibi, penisilin herkes için uygun değildir ve bazı patojenik mikroorganizmalar buna dirençlidir. Bu gibi durumlarda anjinada başka antibiyotiklerin kullanılması gerekir:

Anjina gibi antibiyotikler, ciddi komplikasyonları önlemek için gereklidir: sinüzit, orta kulak iltihabı, glomerülonefrit. Anjinadan antibiyotik aldıktan sonraki ilk saatlerde hastanın durumu büyük ölçüde azalır.

Hastalık yüksek vücut ısısı eşlik ediyorsa, ek olarak antipiretik tabletler içmek gereklidir. Bu ilaçlar boğaz ağrılarını ve baş ağrılarını hafifletir. Sıcaklığın 38 ° C'ye düşürülmesi önerilmez. ancak daha yüksek bir sıcaklık zaten tehlikelidir ve göz ardı edilemez.

Vücut ısısındaki artış, vücudun iltihapla mücadele ettiği bir işarettir, bu nedenle bağışıklığa müdahale etmek gerekli değildir.

Penisilin anjinli antibiyotikler

İlk ve en önemlisi, doktorlar penisilin grubundan boğaz ağrısı olan hasta için antibiyotik reçete etmeye çalışırlar. Penisilin, bilim adamlarının keşfettiği ilk antibiyotiktir.

Modern tıbbi uygulamada, bu aralıktaki birçok ilaç artık kullanılmamaktadır, çünkü bakteriler onlara direnç geliştirmiştir. Ancak penisilinlerin etkinliği, tıp bilimcilerini penisiline dayanan yeni ilaçlar oluşturmaya teşvik etmektedir.

Diğer antibakteriyel ajanların önünde penisilin preparatlarının avantajları:

 • yüksek antibakteriyel aktivite;
 • geniş bir yelpazede faaliyetler;
 • vücuda minimum zarar.

Penisilin serisinden anjinanın antibiyotiklerle tedavisi, diğer antibakteriyel ajanlarda olduğu gibi çok sayıda yan etki yaratmaz.

Yan etkiler bağırsak mikroflorasının ihlali olarak ortaya çıkabilir, alerjiler, bazen enjeksiyon bölgesinde iltihaplanma meydana gelir. Alerjiye eğilimli ve bronşiyal astım hastası kişilerde, anginadan penisilin antibiyotikler kontrendikedir.

Penisilin grubunun ilaçlarının çoğu vücuda enjeksiyon şeklinde girmektedir. Bu uygulama yöntemi, midenin asidik ortamı ilaçları yok ettiğinden ve etkinliğini yitirdikleri için kullanılır. Çoğunlukla bu biyosentetik ilaçlar için geçerlidir (biyosentez ile üretilir).

Asidik ortama karşı yüksek direnç sadece Fenokspenisilin'dir, bu nedenle anjinaya karşı bu antibiyotik ağızdan alınabilir.

Anjina'nın penisilin grubu antibiyotiklerle tedavisi diğer ilaçlarla kombine edilmesine izin verir, ancak bu çok dikkatli yapılmalıdır. Penisilinler diğer bazı antibakteriyel ajanlarla birleşmez.

Çoğu zaman, yetişkinlerde anjin için penisilin antibiyotikler, hastalığa gram pozitif mikroorganizmaların neden olduğu durumlarda reçete edilir:

 1. pnömokoklar;
 2. streptokoklar;
 3. stafilokoklar.

Anjina için hangi antibiyotikler en iyisidir?

Boğazda ağrıyı tedavi etmek için, tabletlerde Amoksisilin kullanabilirsiniz. Amoksisilin genellikle bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır, özellikle de boğaz ağrısının uzun süre ağrıyor olması çok popüler bir ilaçtır.

Bu ilaç, bademcik iltihabı ve farenjitin provoke eden çoğu bakteriye karşı çok etkilidir. Ayrıca, bu ilacın en az yan etkileri vardır. Anjina'nın böyle antibiyotikleri "en çok korkan" dır.

Bu arada, bazı hastalarda, Amoksisilin aldıktan sonra yan etkiler hala ortaya çıkmaktadır:

En ciddi yan etkiler şunlardır:

 1. psödomembranöz kolit;
 2. lökopeni;
 3. anafilaktik şok;
 4. agranülositoz.

Anjin antibiyotikleri sadece doktor tarafından atananlar tarafından tolere edilir.

Sumamed, geniş bir etki spektrumunun çok güçlü bir antibakteriyel preparatıdır. İlaç, yeni jenerasyonun ilaçlarına aittir, bu yüzden bakteriler buna alışmazlar, bu da ilacı çok etkili kılar.

Sumamed - tabletler, enjeksiyonlar, süspansiyonlar şeklinde. Günde sadece bir kez boğaz ağrısı olan bir ilaç içmeniz çok uygundur.

Ancak Sumamed, anjinin diğer antibiyotikleri gibi, birtakım kontrendikasyonlar da vardır. Ilacı oluşturan bileşenler hastada ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

Eğer bademcik iltihabını bu ilaçla tedavi ederseniz, hastanın sahip olması durumunda şaşırmayın:

Ancak bu yan etkiler nadirdir. Gözlemlenirlerse Sumamed'in tedavisi durdurulmalı ve doktor problemden haberdar edilmelidir. Neyse ki, istenmeyen etkileri olmadan tedavi edilen diğer antibiyotikler, anjin vardır.

Boğazda toplanan ağrı en fazla beş güne kadar tedavi edilir. Yetişkin enjeksiyon şeklinde ilaç reçete, bu yüzden daha iyi emilir ve mide suyu tarafından tahrip değildir. Sumamed ile eşzamanlı olarak, hasta kendi bağırsak mikroflorası kurtarmak için yardımcı probiyotikler gösterilir.

İlaç sadece boğazda enfeksiyöz lezyonlar için değil, aynı zamanda bronşit, peritonit, pnömoni, deri patolojileri ve genitoüriner sistemin hastalıklarında reçete edilir.

Ancak, anjinadan antibiyotik reçete etmeden önce, doktor, ilacın bakteri duyarlılığına karşı mukus boğazından bir yayma almalıdır.

Angina'nın başka hangi antibiyotikleri "korkuyor"?

Amoksiklav - Bu ilaç antibakteriyel özellikleri için benzersiz kabul edilir. Boğazda ve diğer organlarda enfeksiyöz patolojileri tedavi etmek üzere atanır.

Ancak, bu ilaç sadece penisilin antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyonları olmayan hastalar için endikedir. Terapötik program, organizmanın bireysel özelliklerini ve hastalığın seyrinin şiddetini dikkate alan bir doktor tarafından atanır.

Amoxiclave tedavisinde genel durumun iyileştirilmesi oldukça hızlı gerçekleşir ve boğazdaki ağrı ortadan kalkar.

İlacın etkili özellikleri hemen iki aktif madde (Amoksiklav, Klavulanik asit) ile oluşur. Bu yüzden anjina gibi antibiyotikler “en çok korkan” dır.

Flemillin ile tonsillit veya farenjit tedavi edebilirsiniz. İlaç aktif olarak iltihapla savaşır ve enfeksiyonun nedenini ortadan kaldırır. Bu ilaç hastaları genellikle tıbbi randevu almadan kullanırlar. Bu, ilacın minimum yan etkilere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Flemoxin, geniş bir etki spektrumunun ilaçlarına aittir ve organizmanın patojen mikroflorası üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. İlaç hem gram-pozitif hem de gram-negatif mikroplar için etkilidir.

İlacın alınmasından sonra, dokulardaki maksimum konsantrasyon iki saat sonra gözlenmiştir. Flemoksin, midenin asidik ortamının etkisi altında tahrip edilmez, bu yüzden içeriye alınır. Form sürümü - tabletler ve süspansiyonlar.

Ilacı aldıktan sonra yaklaşık 8-10 saat tamamen böbrekler tarafından vücuttan elimine edilir. İlacın alınmasından bir saat önce veya bir saat sonra ihtiyacınız olan ilacı alın.

Hastalık kolayca ilerlerse, tedavi genellikle bir haftadan fazla sürmez. Daha ciddi koşullar 10-14 gün boyunca ilaç gerektirir. Hastada önemli gelişmeler olsa bile, tedavi süreci tamamlanmalıdır.

Enfeksiyonu tamamen yok etmek için ilaç biraz zaman alır. İlaç, bu hastaların tedavisi için kontrendikedir:

 1. ilacın bileşenlerine bireysel bir hoşgörüsüzlük vardır;
 2. Böbrek sistemi hastalıkları vardır;
 3. Lenf düğümlerinin inflamasyonu ile enfeksiyonlar bulundu.

Anjina'nın antibiyotikleri başkalarını öne sürer. Örneğin, Flemillin Solutab bademcik iltihabı veya farenjit tedavisinde çok önemli bir rol oynar. İlaç, patojen tipine göre seçildiğinde, patojeni çok daha hızlı bir şekilde tahrip eder ve hasta, önemli ölçüde rahatlama sağlar.

Flemoksin Salyutab, bademcik iltihabının oluşumunu provoke eden stafilokoklara karşı mücadelede aktif rol alır. Bu ilacın aktif maddesi Amoksiklav'dır.

Ancak, Flemoxin Salutab sadece anjina tedavisi için reçete edilir. İlaç solunum sistemi, deri, genitoüriner sistem hastalıklarının inflamatuar ve enfeksiyöz patolojilerinde etkilidir.

Flemoxin Salyutab asidik ortama iyi bir dirence sahiptir, bu nedenle tabletler ve kapsüller formunda mevcuttur. Her bir durumda ilacın dozu ve uygulama şeması doktor tarafından belirlenir.

Tam ders bitmeden önce ilacı alınız. Hasta dikkat çekici bir rahatlama hissetse bile, tedavi sona ermelidir. Bu kural yerine getirilmezse, patojenler bu antibiyotiğe karşı direnç geliştirecek ve gelecekte yardımcı olmayacaktır.

Bu ilacın tedavisi 3, 4 gün içinde sonuç vermezse, başka bir ilaçla değiştirilmelidir.

Flemoxin Salutab, ilacın, löseminin, enfeksiyöz mononükleozun bazı bileşenlerine karşı toleranssızlık durumlarında kontrendikedir.

Bu antibiyotik ile tedavi nadiren yan etkilere neden olur:

 • mide bulantısı, kusma;
 • alerji;
 • bağırsak bozuklukları.

Augmentin (Amoksisilin + Klavulanat) anjina için reçete edilen çok etkili bir antibiyotiktir. Bu, ilacın kompozisyonunun iki aktif bileşenden oluşması gerçeğinden kaynaklanmaktadır, bu onun şüphesiz avantajlarıdır.

Augmentin, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere karşı geniş bir etki spektrumuna sahip penisilin serisinin yarı sentetik bir antibiyotiğidir. Klavulanik asidin yapısı birçok yönden penisilin için benzerdir.

Antibiyotiklere karşı direnç kazanması için patojenik mikroorganizmaların ürettiği beta-laktamaz enzimleri ortadan kaldırır. Enzimler tarafından ilacın parçalanmasını engelleyen bu asittir.

İlacın bu kalitesi, penisilin serisine, özellikle Amoksisilin'e dirençli çoğu patojene karşı etkilidir.

Bu makaledeki bilişsel bir video, anjini nasıl tedavi edeceğinizi ve hangi ilaçların kullanılacağını gösterecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdan propolis

Yaşam boyunca, insanlar genellikle boğaz ağrısı gibi bir semptomla karşılaşırlar. Tedavi için birçok yol vardır ve antibiyotik tedavisi her zaman gerekli değildir. Bu nedenle hastalık patojenik bakterilerden kaynaklanmıyorsa, boğaz ağrısıyla halk ilaçları oldukça etkilidir.

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.