Loading

Çocuklarda anjin için hangi ilaçları seçmeliyim

Çocukluk çağında, bebekte bile anjin oluşabilir, ancak bu patolojinin en sık gelişmesi yaşı 3 yaş ve üzerindedir. Çocuklar için anjin için İlaçlar doktora seçmeliyim: değil her ebeveyn bir bakteri akut bademcik farenjit, viral boğaz ağrısı kendinizi ayırmak yanı sıra Laküner tonsillitli ayırt edebilir.

Doğru ilaç nasıl seçilir

Anjina, palatine bademcikler, kemerler ve tüm lenfadenoid faringeal halkanın akut inflamasyonu ile. Çoğunlukla çocuk boğazda streptokokal lezyonlar geliştirir, nadiren farenksin karışık bir enfeksiyonu (stafilokokal, pnömokokkal) vardır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları ve grip mevsiminde, çocuklar viral anjinaya sahip olabilirler, ki bu da etkili tedaviyi geleneksel bakteriyel bademcik iltihabından çok farklıdır.

Boğaz ağrısı için para bulmak çok kolay değil. Ankete da bir doktor benzerleri, ilaçlara kronik hastalıklar, alerji ve diğer kontrendikasyonlar, yaşını göz önünde bulundurarak veli ve hastanın şikayetleri dikkatle dinlemek yaş ve ağırlığa göre dozajı seçin ve olmalıdır. Yanlış terapi (bronşit oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir D. Çünkü pnömoni, endokardit, nefrit, romatizma), bir uzmana bir tedavi programı sağlamak daha iyidir.

Çocuklar için anjin ilacı, öncelikle bir antibiyotiktir. Antibiyotikler olmadan, pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek imkansızdır: sadece hastalığın akıntılı türü, lokal antibakteriyel maddeler veya sülfonamidler ile tedavi edilebilir (ancak bunlar, çocuğun tedavisinde neredeyse kullanılmaz). Herpetik anjina ile antiviral ilaçlar reçete edilir: Bu durumda antibiyotikler sadece yararsızdır. Bir çocuk bir antibiyotiğe alerjisi varsa, doktor ayrıca öngörülemeyen sonuçları da göz ardı etmeli ve daha uygun bir ilaç yazmalıdır.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler - bu tam bir iyileşme için gerekli olan zorunlu bir ilaç şeklidir. Boğazdan etkili ilaçları okuduğunuzdan emin olun.

Çocukluk çağında antibiyotiklerin mutlaka bir dizi gerekliliği karşılaması gerekir:

 • asgari geçerlilik süresi;
 • mümkün olduğunca az yan etki;
 • uygun resepsiyon şekli;
 • uzun süreli etki sağlamak için bademcikler içinde birikme yeteneği.

Sistemik ilaçlardan anjina ve antipiretik, anti-enflamatuar ilaçlar (gerekirse), antihistaminikler, yani semptomatik ilaçlar olan bir çocuk vermek. Ayrıca deneyimli doktorlar, vitamin, mineral, immünomodülatör, restoratif ürün içme konusunda tavsiyede bulunuyorlar. Homeopati aynı zamanda akut tonsillite karşı çocukların tedavisinde popülerlik kazanmaktadır ve bu nedenle terapi programına dahil edilebilir.

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktor çocuk için yerel araçlara tavsiyede bulunacaktır - emilim, sprey, gargara hazırlıkları için tabletler. Hepsinin antiseptik bileşenleri içermesi, çocuğun vücuduna zararsız olması gerekir. Bebeğin sağlığına zarar vermemek için, yaş sınırlarını gözlemlemeli ve 3 yıla kadar (sadece toz şeklinde), pastil ve şekerler - 5 yıla kadar bir çocuğa hap vermemelisiniz. Sprey ayrıca, laringospazm riski artık çok yüksek olmadığı zaman, sadece 2-3 yıl sonra boğaz içine sıçramış olmalıdır. Durulama ilaçları 2-3 yaşından büyük bir çocuğu tedavi etmek için kullanılır, onları yutmaması, ancak tamamen tükürdüğü zaman.

Çocukta anjin için hangi ilaçlara ihtiyaç vardır

Farklı farmakolojik gruplardan angina ilaçları ile reçete edilir. Patolojinin nedenini, gelişiminin mekanizmasını harekete geçirir ve aynı zamanda semptomları hafifletir. İlaçların birbirleriyle yer değiştirememesi nedeniyle, uzmanların amacına göre bir kompleks halinde uygulanması gerekir.

Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar

Antibiyotikler bakteriyel boğaz ağrısına karşı en etkilidir ve sadece ciddi komplikasyonları önleyebilirler. Eğer anjinin viral bir etyolojisi yoksa, boğazdan bir çocuk antibakteriyel ilaçlar reçete etmelidir. Enflamasyonun hızla yok olma durumuna bağlı olarak hastalığın patojenlerinin çoğalmasını bastırırlar. tercih edilen ilaçlar - yarı-sentetik penisilinler, ampisilin, amoksisilin tekrar tonsillitli - penisilinler Flemoklav, amoksiklav, Panklav "korumalı". Çocuklarda angina tedavisinin seyri - 7-10 gün.

Penisilin ilaçlarına alerjisi olan makrolidler, tedavi programına dahil edilir - Azitromisin, Supraks, Eritromisin. Makrolidlerin alınış zamanına göre çok uygundur: akut tonsillit ile 3-6 gün arası süre alır. Şiddetli vakalarda Suprax, Cephalexin, Zinnat, Panzef (tablet veya enjeksiyon) gibi sefalosporinler reçete edilir. Antibiyotik tedavisi sırasında bağımsız bir kesilmenin, stabil bakterilerin ortaya çıkışını ve tekrarlayan anjinin gelişimini tehdit ettiği unutulmamalıdır. Tedavi etkili ise 1-3 gün içinde bebek vücut ısısını normale döndürmeli ve patolojinin diğer semptomları çok azalacaktır.

Boğazdan gelen antiviral ilaçlar sadece viral anjina için kullanılır. Etkili antiviral ajanlar -.. Ergoferon tabletler, Anaferon Çocuk, mumlar Genferon Işık, Viferon şurubu Citovir 3 vb bakteriyel anjin bu ilaçların kullanılması hiçbir anlamı yoktur mı.

Bir sonraki videoda Dr. Komarovsky, boğaz ağrısı olan bir çocuğa antibiyotik vermeniz gerekip gerekmediğini size söyleyecektir.

Boğazdan sprey ve pastiller

Çocuklarda akut tonsillitin tedavisinde önemli bir yön, lokal antimikrobiyal tedavidir. Küçük çocuklarda (2 yaşından itibaren) antiseptik ve bakterisit ile birlikte boğazdan ve aynı zamanda anti-inflamatuar bileşenlerden bir sprey kullanmasına izin verilir. Sprey ek olarak, nemlendirici ve iyileştirici maddeler ve mümkünse, çocukların anesteziklerini içerir. Erken çocukluk döneminde, sprey, bademcikler üzerinde değil, fakat laryngospazmın provoke edilmemesi için bebeğin yanaklarına püskürtülür.

Aşağıda angina olan çocuklar için önerilen ilaçların listesi:

 • Bioparox - catarrhal anjina için kullanılır. Bu sprey, çoğu bademcik iltihabı patojenin hassas olduğu bir antibiyotik içerdiğinden, enfeksiyonu erken bir aşamada etkili bir şekilde ortadan kaldırır.
 • Hexoral, Stopangin, Hexasprey, Miramistin, ağrıyı ve iltihaplanmayı hızla azaltan antiseptiklerdir. Bu ilaçlar, çalkalamadan sonra çocuğun boğazına sıçramak için daha iyidir, böylece bademcikler irin ve mukustan temizlenir.
 • Tantum Verde, sadece viral angina veya farenjit ile kullanılabilen bir anti-inflamatuar ilaçtır.
 • Ingalipt, Cameton - sülfonamid içeren ilaçlar. Halihazırda, bu tipte herhangi bir sprey, etkisiz olduğu ve vücut üzerinde ek bir ilaç yükü oluşturduğu için çocukların tedavisinde nadiren kullanılmaktadır.

Boğazdan tabletler, pastiller, anjina ile lolipoplar, sadece dikkat dağıtıcı ve anestetik olarak uygulamak anlamlıdır. Çocuklarda akut bademcik iltihabının tedavisi neredeyse her zaman sistemik antibiyotikler içerdiğinden, çok fazla boya ve aroma veren şekerlerle taşınmaksızın bir sprey ve gargaraya paralel olarak almak daha iyidir. Günde 1-2 kez çocuğa bir Hexoral, Tharingosept, Sebedin, Sage, Chlorophyllipt tableti verilebilir. Ama resorpsiyon için Lizobakt tabletleri 7-10 gün içinde daha iyi kullanırlar: zararsızdırlar ve boğaz ağrısının kronizasyonunu önleyerek, immünostimülasyon etkisi vardır.

Boğaz durulama

Bu tip terapi her türlü anjin için zorunludur. Çalkalamalar, bademciklerin pustan temizlenmesi için en etkili yoldur, bu nedenle prosedürleri her saat ya da iki saatte yapmanız gerekir. Miramistin, Klorheksidin Furatsilinom, Chlorophillipt, Trachisan, hidrojen peroksit solüsyonu - Doktor antibakteriyel bileşenleri ile bir durulama maddesi de öngörmektedir. Anjina için yararlı ve Aquirin, Rotokan, Ingaphitol, Romazulon gibi bitkisel ilaçlar ile durulayın.

Çocukluktaki alkol preparatları tedaviye dahil edilmez, ancak bir doktorun randevusu ile ve tekrar tekrar seyreltilerek kullanılabilir (örneğin, propolis, calendula, okaliptüs tentürü). Çocuğunuza garnitür ve tuz çözeltisi ve 10 yaşından sonra 2-3 damla iyot ekleyerek gargara verebilirsiniz.

Antipiretik ve antihistaminikler

Anjina ile antipiretik preparatlar mutlaka verilir, çünkü bebeklerin vücut ısısı 40 dereceye ulaşabilir. Çoğunlukla, üçlü bir etkiye sahip NSAID grubundan seçilirler - ağrıyı, ateşi, iltihabı ortadan kaldırırlar. Nimesulide - Naise, Nimesil'e dayanan çocuklar genellikle ibuprofen - Ibuklin, Nurofen'e dayalı ilaçlar tavsiye edilir.

NSAİİ'lerin gastrointestinal sisteme çok zararlı oldukları unutulmamalıdır, bu nedenle sadece 4-6 saat sonra acilen ihtiyaç duyulduğunda kullanılmaları gerekir. Parasetamol bazlı ilaçları alarak NSAID'leri değiştirin. Çoğu zaman, çocuklara bir Kalpol, Panadol süspansiyonu verilir veya Parasetamol bebek mumları veya Cefekon mumları verilir. Sıcaklığın 38 derecenin üzerine çıkması veya toleransının zayıf olması durumunda 37,5 dereceden az olmaya başlayın.

Angina ile 7-10 yaş arası bir çocuk boğazın şişmesi, zehirlenme ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon riskini azaltmak için antihistaminikler içmelidir. Antihistaminikler, Cetrin, Suprastin, Tavegil, Zodak, Fenistil, Peritol ve diğerleri reçete edilir.

Vitaminler, immunostimulantlar, probiyotikler

Ek bir terapi olarak, birçok doktor bu tür ilaçları önermektedir:

 1. Vitaminler. Hastalık sırasında ya da vitamin kompleksi almaya başlamak için iyileşmeden hemen sonra tavsiye edilir. Vitamin preparatlarının bir parçası olarak mutlaka askorbik asit, B grubu vitaminler, selenyum, çinko olmalıdır.
 2. Immunostimulantlar. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar için bu ilaçlar özellikle yararlıdır, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Lokal immüniteyi iyileştirmek için kullanılan fonlardan, IRS-19, Ribomunil, sistem immünmodülatörlerinden - Immunoriks, Immudon, Likopid - kullanılmaktadır.
 3. Probiyotikler ve prebiyotikler. İlaveten, bu ilaçlar bebeğin bağırsaklarının mikroflorasını geri yükleyecektir, yine de hafifçe bağışıklığı uyarırlar, böylece anjina ve tüm bulaşıcı hastalıklarda etkili olurlar. Çoğu zaman Linex, Normobakt, RioFlora Immuno veya Balance, Acipol, Bifiliz, Bifiform önerilir.

Homeopati anjina ile yardımcı olur mu?

Bademcik iltihabı eğilimi ile, birçok uzman homeopatik preparatlar ile tedaviye takviye önerir. Homeopati, yerel bağışıklığı uyaran, iltihapları gideren, zehirlenmeyi gideren, irin çıkarılmasına ve durgunluğun azaltılmasına yardımcı olan bitkisel bir ilaçtır. En sık vb papatya, meşe, hatmi, pokeweed, Itüzümü, arnika, belladonna ve temelinde yapılan Tonsilgon® H ve Angın Hel, kullandı. D. o homeopati herkese yardımcı olmuyor unutmayın, ancak irinli bademcik zaman antibiyotik yerini asla.

Homeopati, otlar ile tedavi olduğu bir görüş var. Aslında, homeopatinin otlar ile hiçbir ilgisi yoktur ve sadece "suyla doldurulur". O zaman neden doktorlar homeopatik ilaçlar yazıyor? Hangi durumlarda böyle bir tedavi etkili olabilir? Dr. Komarovsky'ye yanıt verdi

Çocuklarda bir anjinin tedavisi imkansızdır.

Çocukluk döneminde, bazı prosedürleri uygulamak ve aşağıdaki ilaçları almak yasaktır:

 • tetrasiklinler grubundan antibiyotikler, florokinolonlar (ikincisi ağır enfeksiyonlarda çok nadir durumlarda kullanılır);
 • 3 aydan kısa bir süre önce verilen antibiyotikler veya antiseptikler (ilaçlara bakteriyel direnç nedeniyle);
 • verimsizlik ve toksik etkileri nedeniyle sistemik faaliyetin sülfonamidleri;
 • Çocuk (irin bademcikler daha derin katmanlarına nüfuz edebilir ve bunlar zarar görebilir) boğaz ağrısı pürülan varsa yağlama, lugol ve diğer antiseptik bademcik;
 • ısınma prosedürleri - sıkıştırır, hardal sıvaları, buhar inhalasyonları;
 • ısınma merhem ile boğaz sürtünme.

Ayrıca probiyotik alımını göz ardı etmeyin, kötüye kullanım febrifüjü. Uzun süreli antibiyotik alımı ile, doktorlar genellikle kandidiyazis gelişmesini önlemek için antimikotik ilaçlar içmeyi öneriyoruz.

Bu nedenle, çocuklarda angina ilaç tedavisi bakteri ya da virüs için sistemik maruz kalma, mikrop lokal kullanımı yer alır ve enfeksiyonun mekanik yıkama için durulama gerekir. Sadece bu durumda tedavi hızlı ve etkili olacaktır ve bebek boğaz ağrısından sonuçsız olarak kurtulacaktır.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz. Tedavide hata yapmamak için, doktora başvurmak ve kendinizi iyileştirmeye çalışmak daha iyidir.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Latince amigdala olarak çevrilmiştir kelime "Tonsilla", yani tonsillitli - bademcik iltihaplanması ile ilişkili bir hastalık ya dedikleri gibi - bezleri. Hastalığın nedensel ajanı streptokok, bazen stafilokok, pnömokoktur. Akut tonsillit foliküler, laküner ve kataral olabilir. bademcik iltihabı, akut solunum yolu viral enfeksiyonları temel fark - ağrılı bademcikler, lenf düğümleri ile bir burun akıntısı ve öksürük. Akut tonsillit aşağıdaki semptomlarla belirtilir:

 • yutulduğunda ağrı;
 • eklemlerin ağrıları;
 • baş ağrısı;
 • halsizlik;
 • artan vücut ısısı;
 • Servikal lenf düğümlerinin ağrı ve genişlemesi.

Tedavi sadece gerekli testlerden sonra doktor tarafından reçete edilir. Enflamatuar sürecin türünü tanımlamak için, enfeksiyonun nedensel ajanını belirlemek için bir klinik kan testi ve boğazdan bir swab reçete edilir. Test sonuçlarını dikkate alarak, doktor tedaviyi seçer - bu durumda etkili olacak bir antibiyotik. Bu ilaçlar iki sebepten dolayı reçete edilir: hastanın durumunu hafifletmek ve komplikasyon olasılığını ortadan kaldırmak. İlacın zararı olası komplikasyonlardan daha az olacaktır, bu nedenle anjin için bu ilaç çocuklar için kullanılır.

Viral bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, virüsün yutulması nedeniyle bağışıklığın zayıflamasına neden olabilir. Semptomlar aynı olmasına rağmen, böyle bir hastalık artık boğaz ağrısı olmayacaktır. Benzer belirtiler, enfeksiyöz mononükleoz ile ortaya çıkabilir. Viral bademcik iltihabına eşlik edilir ve böyle bir hastalığın tedavisi bakteriyelden tamamen farklıdır. Antibiyotikler, akut bademcik iltihabının yanlış bir şekilde tedavi edilmesinden veya zayıflatılmış bağışıklıktan sonra amigdala'nın kendisinin enfeksiyon taşıyıcısı ise uygun olacaktır.

Çocuğun fungal anjina

Bazen, akut bademcik iltihabı doğru tedavi ile bile, boğazda birkaç gün sonra, bazen, yüksek bir sıcaklık değil, beyaz plak, kızarıklık, görünebilir. Bu hastalık, ağız boşluğunu etkileyen bir mantar enfeksiyonuna neden olur. (Bu durumda - Oral lokal bağışıklık) bağışıklık hastalığı aktif gelişimine yol açar fırsatçı mikroflorasını defetmek mümkün değildir. Çocuklar için bu tür anjina için ilaç, antifungal (örneğin, Nystatin) ve immün sistemi uyarıcı ilaçlardır.

Boğazın bakteriyel enfeksiyonu

Boğazın bakteriyel lezyonu durumunda, komplikasyonlar şeklinde komplikasyonları önlemek için antibiyotikler reçete edilmelidir. Ağız boşluğunda çeşitli bakteriler sadece streptokok enfeksiyonu değil, aynı zamanda farenjit, larenjit ve hatta menenjite neden olabilir. Antibiyotiklerin atanmasına ek olarak bakteriyel enfeksiyonlu çocuklarda boğazın tedavisine semptomatik tedavi, boğaz anestezi ve bağışıklığı güçlendiren ilaçlar eşlik eder. Muhtemel yan etkiler ve yaş göz önüne alındığında ilaç seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Anjina ile hangi antibiyotikler

Çocuğunuza akut bademcik iltihabı teşhisi konulursa, laküner veya kataral belirtiler olsun, her durumda antibiyotik reçete edin. Bunlar, kas içi enjeksiyonlar veya tabletlerin yanı sıra, biyoparoks gibi topikal antibiyotikler olabilir. Bir çocuğun doktoru, enjeksiyonları veya hapları reçete etmeniz gerektiğini, kendinizin veya arkadaşlarınızın veya eczacınızın tavsiyesinde bulunmaması gerektiğini anlamak önemlidir. Bakteriler seçtiğiniz ilaca karşı hassas olmayabilir, nüksetmeye yardımcı olur. Çocuklarda anjina için antibiyotik reçete:

Hastalık, 38'in üzerinde yükselirse yüksek ateşle birlikte görülür, sonra antipiretik kullanmak gerekir. Bir yaşında bir bebek akut tonsillit nedeniyle hastalanamaz, çünkü Bu yaştaki bademcikler sadece büyümeye başlar. İki yıl sonra şuruplarda ibuprofen içebilir, mumları, emzikleri ve çiğneme tabletlerini kullanabilirsiniz. Çoğunlukla bademcik iltihabı ile klinik tabloyu yağlayan, sıcaklığı düşüren ve semptomları temizleyen antiviral ilaçlar uygulanır.

Lokal antibiyotik

Yerel tedavinin tamamlayıcı olduğunu ve çocuklarda anjinin ana tedavisinin antibiyotik almak olduğunu anlamak önemlidir. Birçok tablet, pastil, sprey ve gargara karışımları antiseptikler, analjezikler ve antibakteriyel bileşenler içerir. Bu ilaçlar, acı verici hislerden daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Bezleri temizlemek ve dezenfekte etmek için bunları kullanmak gereklidir. Eğer pürülan akınların ortaya çıktığı bezleri tutmazsanız, o zaman nükslere yol açacak bakterileri tutabilirler.

Boğaz karşı etkili

Çocuklar için angina için ilaçlar ağrı ve şişlik kaldırmak için çeşitli kullanın. Lokal tedavi için ağrı kesici, hastanın durumunu iyileştirmek için çok önemlidir: anestezi uygular, şişlikleri hafifletir, yutmayı kolaylaştırır, bu da olağan yiyeceği yeniden sağlamanıza ve genel durumu iyileştirmenize olanak tanır. Şimdi eczanede bulabilirsiniz:

 • analjezik tabletler;
 • durulama çözeltileri;
 • emilim için lolipoplar ve tatlılar;
 • spreyler.

Yerel tedavi için yardımcı ilaçlar evde hastalığın kurtulmasına yardımcı olacaktır. Onların yardımı ile hastalık bir aydan daha hızlı geçecek. Viral etiyolojisi olan çocuklarda anjina için etkili ilaç - Viferon. Bu ilaç, interferon yardımıyla virüslerle mücadelede bağışıklığa yardımcı olur, influenza ve ARVI'nın önlenmesi için kullanılır. İnterferonlar, virüslerin yayılmasına tepki olarak vücudun savunmasını salgılarlar. İlaçlarda bu tür maddeler zayıflamış bağışıklığı teşvik eder.

Boğaz ağrısı gelen tabletler

Çocuklar için anjina için mükemmel bir yardımcı ilaç - pastil için pastil ve tabletler. Ancak, çocuğun yutmadan ilacı tamamen eritebildiği durumlarda sadece 3 yaşında kullanılmaları gerekir. Strepsils gibi bazı şekerler, yüksek konsantrasyondaki aktif maddeler nedeniyle 5 yıl sonra kullanılmaktadır. Akut bademcik iltihabı ilk kez ortaya çıkmadıysa, geçmişte tedavi gören tabletlerin kullanılmaması önemlidir, tk. Etken madde, daha önce kullanılmış olan tabletlere artık duyarlı olmayabilir.

sprey

3 yaşından küçük bebekler için, boğazları tedavi ederken nefeslerini tutamayacakları için spreyler kontrendikedir. Bu durumda pamuğun bir parçasını bir spreyle nemlendirin ve bademciği işleyerek asayı bu gibi pamuk yünü ile sarın. Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan spreyler, formülasyonlarında anestetiklere, antiseptiklere ve ilave yatıştırıcı maddelere sahiptir. İyi bir bileşim Ingalipt sprey, Lugol sprey

Bir çocuğu gargaralamaktan

Gargara, anjinaya karşı, tabletlerden ve spreylerden daha etkilidir. Yetişkin Furatsilinom, hlorfillipt, iyot ile soda çözeltisi durulama için de kullanılabilir, ancak çocuklar en iyi popüler bitkisel ilaçlar kullanmak - antienflamatuvar ve antiseptik özelliklere sahip bitki infüzyon, bitkilerin decoctions geçerli:

 • adaçayı;
 • kadife çiçeği;
 • okaliptüs;
 • papatya.

antibiyotik ve boğaz, akut ya da şiddetli vakalarda enflamasyonun Sessize şişme uzaklaştırılması için, örneğin Nimesulit gibi non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) atayabilir lokal tedavi ile birlikte. Çocuklar için boğaz ağrısı için böyle bir ilaç etkinliğini tedaviye karmaşık bir yaklaşım sağladı. Bileşenlerin yaşını ve tolere edilebilirliğini dikkate alarak NSAID'leri seçin. Doktor, olası yan etkiler riskini göz önünde bulundurarak bu tür hapları reçete eder.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir?

Anjin - En yaygın çocukluk hastalıkları arasında yer: çocukların çoğu en az bir kez bir anjin aktarmak için zaman var beş yaşına kadar, büyük çocuklar daha sık bundan zarar ve anjin alevlenmesi yıllık duyarlı kronik bademcik iltihabı çocuklar (boğaz ağrısı onlar ortaya olmasıdır Yılda 4-6 kez).

Anjin tedavisi genellikle KBB doktorları, pratisyen hekimler ve bulaşıcı hastalık uzmanları tarafından daha az sıklıkla çocuk doktorları tarafından yapılır. Ne yazık ki, tüm uzmanlar ayrıntılı önerilerde bulunmazlar ve ebeveynlerin genellikle bakım, beslenme, gerekli ilaçların çeşitleri, boğaz tedavisi yolları hakkında soruları vardır.

Boğaz ağrısı olan bir doktora görünmek zorunlu mudur?

Eğer bir boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız, tanıyı netleştirmek ve doğru tedaviyi reçete etmek için daima bir doktora başvurmalısınız. Her şeyden önce, bademcikler üzerinde herhangi bir baskınlar anjinanın bir işaretidir - bunlar kandidiyazis, stomatit, enfeksiyöz mononükleoz, difteri belirtisi olabilir. Ayrıca, farklı kökeni olan anjin (viral, bakteriyel) tedaviye farklı yaklaşımlar gerektirir. Doktor aynı zamanda hastaneye yatma ihtiyacını belirleyecek, testler yazacak, çocuğun cildinin durumuna ve yaşına göre ilaç seçecektir.

Angina ile hastaneye yatış endikasyonları

Angina evde başarıyla tedavi edilen hastalıkları ifade eder. Yine de, bazı durumlarda, çocuklara hastane tedavisi gösterilir:

 1. Komplikasyonların varlığı (paratonziller ve parapharyngeal apseler, romatizmal kardit, flegmon boynu, vb.).
 2. yüksek sıcaklık, ateş düşürücü, uyuşukluk, uyku hali, kafa karışıklığı, mide bulantısı ve kusma, iştahsızlık, kasılmalar, solunum yetmezliği düşük etkisi: Ciddi zehirlenme ile çocuğun Şiddetli genel durumu.
 3. Bir yaşın altındaki çocuklarda angina. Küçük bir açıklama: Ben şahsen gerekli o komplikasyonsuz anjin ile bebeklerin hastaneye tedavi edilecek düşünün ve evde onları tedavi devam eder, ancak yalnızca, yoksa çocuğun durumunun üzerinde benim günlük kontrolü. Herhangi bir nedenle bebeğin günlük tıbbi gözetimini yapmak mümkün değilse - hastaneye gitmek daha iyidir.
 4. Bu tahmin edilemeyen etkilerin (diyabet, kan pıhtılaşma anomalisi, glomerulonefrit, böbrek yetmezliği ve benzeri yer alır. D) yol açabilir anjina sırasında altta yatan ciddi kronik hastalıklar bulunmaktadır.

Anjin ile mod ve diyet

Ateşin arka planına karşı, yatak istirahati, durumun müteakip gelişmesiyle birlikte atanır - hareket halindeki oyunların kısıtlanmasıyla birlikte ev modu. Çocukla yürümek ve banyo yapmak normalleştikten sonra olabilir.

Gıdalar kolayca sindirilebilir, güçlendirilmiş, ılık bir formda sunulmalıdır. durgun su, meyve içecekler, meyveli içecekler, limonlu tatlı çay, maden suyu, et suyu kalça: Sadece içmek için sınırlandırılabilir yemeye çocuğun arızası durumunda hastalığın ilk 2-3 gün içinde. Daha sonra, normal diyete yavaş yavaş geri dönen bulyonlara ve yarı sıvı püre haline dönüşürler. Mukoza zarlarını tahriş etme kabiliyetine sahip ürünler hariç tutulur: baharatlar, baharatlı yiyecekler, tuzluluk, marinatlar, sıcak ve soğuk yemekler.

Boğaz ağrısı ve bal

Ben çocukların en az saf bir şekilde, bademcikler ostrovospalitelnyh süreçlerini yatışmış bal vermek değil tavsiye - doğal bal boğaz ağrısı ve tahriş olmuş mukoza zarları neden olur. bu gibi durumlarda sadece bir bakterisidal, anti-enflamatuar ve analjezik etkileri sağlanması yararlı olacaktır - baskınlar gidecek zaman, bal, çay ve süt ısıtmak o (tabii ki, alerji yokluğunda) çözünmesi vermek eklenebilir.

Antiviral ilaçlar

Antiviral ilaçlar viral orijin (herpetik, enteroviral, adenoviral, vb.) Anjinası için reçete edilir. Viral anjina bakteriyel yardım aşağıdaki belirtilerden ayırt etmek için:

 • bademcikler üzerinde baskınların yokluğu - sadece şişme ve parlak kızarıklık vardır;
 • bademcikler ve müköz membranlar üzerindeki herpesetik bademcik iltihabı ile, küçük yaraların oluştuğu açıldıktan sonra saydam içerikli küçük baloncuklar gözlenir;
 • Viral boğaz ağrısı, genellikle önce veya rinofaringokonyunktivita semptomlar (sulu gözler, burun akıntısı, kuru öksürük) ile birlikte, bakteriyel keskin bir sıcaklık artışı başlar, oysa sadece zehirlenmesi ve lokal semptomlar (boğaz ağrısı, bademcikler baskınlar) eşlik eder.

Herpetik anjin şüphesi varsa, Asiklovir, Valasiklovir, Famciclovir reçete edilir. çocuk (Viferon, Kipferon, Grippferon, Iizoprinozin, Kagocel, Arbidol, Orvirem, t. D) 'de kullanılabilen herhangi bir antiviral kullanımı, diğer türlerinde.

Çocuklar yaşamın ilk yılı ve zayıflamış bağışıklık antiviral bağışıklık değiştirici etkisi ve bakteriyel tonsillit (- Viferon, Genferon ışık rektal fitiller genellikle reçete yazanlar) ile kullanılabilir.

sülfonamidler

Bactrim, Sulfazin - - süspansiyonlar ağızdan kullanım için (3 yıla kadar) ve tabletler halinde komplikasyonların önlenmesi için (eklemler, böbrekler, kalp hasarı) angina bakteriyel kökenli sülfonamidlerin gruptan maddeler tayin edildikten sonra. Bu gruba ait preparatlar, anjina (streptococcus, pneumococcus, staphylococcus) tipik patojenlerinin çoğuna karşı etkilidir.

Antibakteriyel ilaçlar

Sülfonamidlerin yetersiz etkinliği ile başlangıçta, oral veya intramüsküler enjeksiyon için, ciddi bir tonsillit seyri antibakteriyel ilaçlar önerilir. Çocuklarda tipik streptokok bademcik iltihabı tedavisi için tercih edilen ilaçlar, süspansiyonlar, tabletler ve haplar soljutab (çözünür) şeklinde korumasız penisilinler (ampisilin, amoksisilin, Flemoxin Solutab) vardır. Tüm penisilin kullanılan sefalosporinlere alerji (oral Supraks, sefaleksin üretilir), makrolidler (Macropen, Sumamed, Vilprafen). göstergeler tarafından (etkisizlik oral uygulama, anjin, ağır ve karmaşık formlar), intramüsküler uygulama için antibiyotikler 2 ya da 3 nesil sefalosporinler grubundan genellikle.

3 yaşından büyük çocuklarda hafif bir bakteriyel anjinin tedavisi için, topikal bir preparat (Bioparox aerosol) kullanabilirsiniz, bu da şiddetli formlarla birlikte bazen sistemik antibiyotik uygulaması ile birleştirilir.

ateş düşürücü

Angina, özellikle bakteriyel, bademcikler üzerindeki baskınların ortadan kaldırılmasından önce yıkılması zor olabilen çok yüksek bir sıcaklık ile birlikte gelir. Çocuklar sıcaklığın düşürülmesi için Paracetamol preparatlarını (Efferalgan, Panadol, Cefekon) ve ibuprofen (Nurofen) kullanırlar; Ergenlere aspirin ve ibuklin (ibuprofen ve parasetamol kombinasyonu) verilebilir. Her yaş için, homeopatik antipiretik ilaçlar (Agri, Viburkol) uygundur, ancak telaşlı ateş durumunda genellikle etkisizdirler (39 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta).

Bir yıla kadar olan çocuklar için, kusmanın önlenmesi için sıcaklığın 38 ° C veya daha yüksek seviyelere ulaştığı zaman azalmaya başlaması, rektal fitil formunda antipiretik ilaçların kullanılması önerilir. Bir yıl sonra, antipiretikler 39 ° C sıcaklıkta kullanılır.

Alışılma sıklığını geçmeyecek şekilde, normal dozda antipiretik ilaçlar kullanın. En az 3-4 gün boyunca kullanmamaya çalışın, en azından bir doktora danışmadan - bu istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasıyla doludur. Antipiretiklerin etkisini arttırmak için günde 1-2 kez antihistamin (Fenistil, Zirtek, Suprastin) verin.

Salisilatlar bitki kökenli (ahududu, vişne, kızılcık, siyah frenk üzümü) ve diğerlerini alarak suyla süngerle: Her zaman değil anjin özellikle hastalığın ilk günlerinde, bir ateş düşürücü olağan doz sıcaklığını düşürmek, böylece sıcaklığını düşürmek için ilaç dışı önlemlerin olasılığı hakkında unutma yönetir.

Angina'nın lokal tedavisi

Bademciklerin yerel tedavisi için çeşitli spreyler, emilim için tabletler, çözücüler ve durulama için çözeltiler kullanılır. Hem bitmiş ilaçlar şeklinde hem de kendi kendine hazırlanmış ev ilaçları şeklinde anjinin tedavisi için yerel ilaçların çok sayıda seçeneği vardır. Hepsi antiinflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, bazıları analjezik etkiye sahiptir.

Benim düşünceme göre, yerel eylem antiseptikleri arasında temel farklılıklar yoktur, en azından bireysel müstahzarlarda olağan dışı yüksek bir verimlilik fark etmedim. Bu nedenle, çocuğun yaşına, mali imkanlarına, kullanım kolaylığına ve kişisel tercihlerinize göre yerel uygulama araçlarını seçmenizi öneririm. Dikkat etmeniz gereken tek şey - aynı ilacı çok sık ve uzun bir süre kullanmayın, yerine başka biriyle değiştirin. Örneğin, bir çocuğun yakın zamanda bir ARVI'si varsa ve bunu Ingalipt ile tedavi ettiyseniz, başka bir spreyi alın veya tabletleri çözün.

Çocuklarda angina tedavisi için en popüler yerel eczane antiseptikler:

 • Spreyler: Geksoral, Hexaspree, Inhalipt, Kamerun, Tantum Verde, Stopangin, Miramistin, Lugol. Açıklamaya göre, 3 yaşın altındaki çocuklar sprey tedavisi için kontrendikasyonlara yönlendirilir. Bazı spreylerin daha sonra kullanılmasına izin verilir (Hexaspree - 6 yıl).
 • Rezorpsiyon için tabletler: Pharyngept, Lizobakt, Grammidin, Strepsils. Respirabs için tabletler ve pastiller (5 yaşından itibaren Strepsils hariç), bu tableti tamamen eriyene kadar çiğnemeden ağzında tutabildiğinde bir çocuğa verilebilir.
 • Durulama: Geksoral, Tantum Verde Stopangin, Iodinol (su camı kaşığı çözelti) (çözelti hazırlanması için tabletler - bir bardak su içinde 2 tablet) furatsilin, yutak tedavi edilmesi için gliserin ile Lugol çözeltisi.

Analjezik etkisi ile yerel fonlar

Angina ile boğazdaki ağrı, genellikle basit suyu bile yutma yeteneğini bozar. Çocukta ağrıyı hafifletmek için antiseptik ve anestetik içeren yerel ürünlerden oluşan bir kombinasyon kullanın:

 • Rezorpsiyon için tabletler Falimint, anestetik ile Grammidin, Hexoral sekmeler, Strepsils artı.
 • Spreyler: Geksoral, Stopangin (hafif anestezi etkisi).

Evde hazırlanabilen durulama çözümleri:

 • "Deniz suyu" - bir bardak sıcak kaynamış su için ½ çay kaşığı ekleyin. tuz ve soda, iki damla iyot.
 • 2 yemek kaşığı. l. Su bardağı başına% 3 hidrojen peroksit.
 • Sebze: 2 yemek kaşığı. l. kuru hammadde (calendula, adaçayı, papatya) bir bardak kaynar su dökün ve bir su banyosunda veya 30 dakika termos içinde ısrar edin. Et suyu filtre edilir, 2-3 kez seyreltilir ve durulama için kullanılır.

3 yaşından küçük çocuklar için boğaz ağrısı için yerel ilaçlar

Bebeklerin çoğu, tabletlerin ve gargaraların nasıl çözüldüğünü bilmez ve spreyler için ek açıklamada, 3 yaşına kadar bir çocuk kontrendikasyon olarak kabul edilir. Ancak yeterli lokal tedavi olmaksızın, angina genellikle uzar, sıcaklık uzun süre düşmez.

Çoğu çocuk doktorları aktif ilaç maddesi olarak çocuk (Geksoral, Ingalipt, Tantum Verde) bazı sprey kullanmasına izin verilir çocuklar için zararlı değildir, böyle tehlikeli bir formu: ilaç bebeği enjekte, laringospazmı tetikleyebilir işlem sırasında nefeslerini tutmak mümkün değildir. Bunu önlemek için, bebekler emzik İlacı uygulamak ve büyük çocuklar bademcikler üzerinde aplikatör işaret yoktur ve gökyüzü veya yanak içinde - tükürük ilaç ile yine bademciklerini yıkanmak.

Ayrıca, çocuğunuzun bademcik yüzeyine antiseptik solüsyonla nemlendirilmiş bir gazlı bezle ve parmağınızın ya da kaşığınızın etrafına sarılabilir. Elbette, prosedür hoş değil ve bebek aktif olarak direnecek, ancak saldırılar iyice ortadan kaldırılacak.

Anjina yerel ilaçların kullanımı özellikleri:

 1. Bademcikler ile maksimum uzun süreli temas için, yemekten sonra kullanılırlar ve uygulandıktan sonra (emilim tabletleri, gargaralar) çocuğun en az 30 dakika yemek yemesine ve içmemesine özen gösterin.
 2. Yanan tıbbi maddeler (Iodinol, Lugol'un yönetimi) bir yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz ve daha büyük çocuklarda günde bir kereden daha sık kullanılmaz.
 3. Farklı etkilerin 1-2 ilacını birleştirebilirsiniz, ancak 3-4 saatte bir çocuğun bademciklerine bir ilaç maddesi ile tedavi edildiğini deneyin.
 4. Yaş önerilerini, ilacın bileşenlerine karşı toleranssızlık tepkisi olasılığını düşünün, bu nedenle ilk kullanımdan önce çocuk doktorunuza danışın.

Anjina tedavisi için diğer ilaçlar

tonzilgon

Oral uygulama için (bir yaşın üzerindeki çocuklar için) ve haplar (6 yıldan itibaren) için bir çözüm olarak mevcuttur. Anjina antibakteriyel tedavisi ile takviye edilebilir bitki kaynaklı anti-inflamatuar ve antimikrobiyal aktivitesi ile ilaç.

Polivitaminler

Tek tek önerilir. Bir çocuğa bağımsız olarak bir multivitamin atamak gerekli değildir, ancak dikkat çekicidir. Aktif tedavi dönemi için, bebek zaten çok miktarda ilaç aldığında, multivitaminleri almak istenmeyen bir durumdur. Genellikle, iyileşme sonrasında taburca kullanılırlar - alerji yoksa (Pikovit, Multi-tabs, vb.) Çocukların vitamin ve vitamin-mineral preparatlarının herhangi bir çeşidi.

probiyotikler

Çocuğa sülfonamid veya antibiyotik verildiğinde, tedavi tamamlandıktan sonra, bağırsak mikroflorasını (Acipol, Bifiform, Linex, vb.) Geri getirmek için genellikle bir probiyotikler dersi önerilmektedir. Kapsülleri nasıl yutacağını bilmeyen 2 yaşın altındaki çocuklar için, özel çocuklarda çözünebilir tozlar kullanılır - poşetler.

İyileşmeden sonra ne hatırlamak

Angina yeterince ciddi bir hastalıktır ve daha önce (antimikrobiyal ilaçlar bulunmadığında), sıklıkla eklem romatizması, romatizmal kardit, glomerülonefrit gelişimi ile komplike olmuştur. Ancak bugün bile, özellikle yetersiz tedavi, antibiyotiklerin geç bağlantısı, çocuğun yatkınlığı, mikroorganizmaların yüksek patojenitesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Muhtemel komplikasyonları gözden kaçırmamak için, boğaz ağrısından sonra tekrar tekrar kan ve idrar testleri önerilir ve bir ay sonra EKG ve kardiyolog konsültasyonu. Anlaşılmaz semptomlar ve şikayetler için (yüz, bacaklar, nefes darlığı, göğüs ağrısı, eklemler), hemen bir doktora danışın.

Ek olarak, transfer edilen anjina, koruyucu aşılardan ve 30 günlük bir süre için Mantou reaksiyonundan tıbbi olarak geri çekilmenin bir nedenidir.

Çocuğun anjina her yıl ortaya çıkarsa, olası tanı kronik bademcik iltihabıdır. Bu durumda, bir KBB doktorundan bir çocuğa danışın, gerekli testleri yapın ve önerilen koruyucu önlemleri uygulayın.

Hangi doktora başvurulur?

Çocuğun boğaz ağrısı varsa, ateş yükseldi - evde bir çocuk doktoru aramak gerekir. Şiddetli vakalarda hastaneye yatış, bulaşıcı bir hastanede yapılır, lokal komplikasyonları ortadan kaldırmak için KBB doktoruyla görüşülür (apseler). Eğer anjinin geç dönem komplikasyonlarından şüphe varsa, nefroloğun ve kardiyoloğun muayenesi önerilmektedir.

Çocukta angina tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuktaki boğaz en hassas organ olup, her tür enfeksiyon için hedeftir. Virüsler, bakteriler, mantarlar soğuk dönemde aktive olur ve bademcik iltihabına neden olur - akut tonsillit. Doktor, hastalığın klinik tablosuna göre, çocuklar için anjina tedavisi seçer. Ebeveynler çocuk hazırlıklarına bağımsız olarak "reçete" etmemelidir. Sonuçta, boğazın şeklini tanımak için öncelikle boğazdan hangi enfeksiyonun etkilendiğini belirlemeniz gerekir.

Bir çocukta akut tonsillit nasıl tedavi edilir?

Palatine bademcikler, sürekli olarak dışarıdan farinkine ağız ve burun boyunca düşen bakterileri ve virüsleri detoksifiye ederler. Lokal bağışıklığın azalmasıyla birlikte, bir viral enfeksiyon ve mikrobiyal organizmalar, lenfatik oluşumların iltihaplanmasına neden olur. Bademcikler şişer, kızarır, acı verir. Küçük çocuklar en çok acı çekerler, ağlarlar, yemeyi reddederler. Diğer anjina semptomları üşüme, ateşe, boyundaki şişmiş lenf bezlerine, kısık sestir. Hastalığın olası gelişimi - kulak ve baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük.

Çocuk hekimlerinin pratiğinde, anjinin ayaktan tedavisi devam etmektedir. Şiddetli vakalarda, küçük hasta hastanenin bulaşıcı hastalık bölümüne sevk edilir. Çocuğun vücut ısısı 37.5 ° C'nin üzerine çıktığında, boğazda şiddetli ağrı meydana geldiğinde, akut bir dönemde sıkı yatak istirahati ve koruyucu diyet gözlenmelidir.

Anjin tedavisinin mutlaka antibiyotik almakla ilişkili olduğu fikri kök salmıştır. Aslında, her şey çok basit değil, diğer gruplardan ilaçlara ihtiyacınız olacak. Birbirlerini tamamlarlar, en iyi kombinasyonlarda çalışırlar.

Çocuğun sıklıkla bademcik iltihabı varsa, karmaşık ilaçlara ihtiyaç vardır:

 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antihistamin damlası;
 • yerel antiseptikler;
 • antibiyotikler.

Ebeveynler, bir çocuk doktorundan çocuğun boğazını tedavi etmeyi öğrenmeli, bu çözümler hafif bir mukoza boğazında güvenlidir. Anti-inflamatuar ve antihistaminikler, antibiyotikler, immünostimülanlar ve vitaminler oral yoldan alınır. İlaçlar arasında, hastalığın nedeni üzerinde hareket edenler vardır, diğerleri semptomları hafifletir.

Bebeğin boğaz ağrısı varsa ne olur?

 1. Çocuğun organizması için güvenli, şurup, süspansiyon şeklinde ilaç seçimine doktora emanet etmek;
 2. 2 yaşından itibaren, ebeveynler bebeğin sıvıyı yutmayacağından eminselerse, durulama için bebek çözümlerini verebilirler;
 3. Laringospazm önlemek için, 2-3 yaşından büyük bir çocuğun boğazını sulamak için sprey kullanın;
 4. pastiller ve pastiller 5 yıl sonra rassasyvat çocuğa verilir.

Hasta bir çocuğa ayrı bir çatal bıçak, bir fincan ve bir tabak, bir havlu verilir. Bal ve limon, meyve içecekleri, briar infüzyonu, Borjomi'li süt ile çay verirler. İyileştirildikten sonra, çocuğu birkaç gün daha evde bırakmak ve fiziksel aktivitesini sınırlamak tavsiye edilir.

Antipiretikler ve antihistaminikler ile tedavi

Ebeveynler boğazın nasıl anestezi yapılacağını, ısıyı nasıl "yıkacağını" bilmelidirler. Çocuk doktorları ibuprofen ile ilaç kullanımını önermektedir - steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Rektal fitil NSAID, şurup "Çocuklar için Nurofen" hızla antipiretik, analjezik ve anti-inflamatuar etkilere neden olur. Sıvı formdaki ilaç ve ibuprofen ile fitiller 3 aydan 12 yıla kadar olan çocuklar için uygundur.

Parasetamol yaygın olarak tanınan bir antipiretik ve analjeziktir. Pediatride "Panadol", "Kalpol", "Cefekon D", "Efferalgan" ilaçları kullanılır. Sıcaklığın üç günden fazla 38.5 ° C üzerinde tutulması durumunda, antipiretik maddeyi değiştirin. Çocuklarda ilaç göğsü, bu aktif maddeler ile bir süspansiyon veya şurup, rektal fitil şeklinde ibuprofen ve parasetamol ile bir ilaç olmalıdır.

İbuprofen ve parasetamol gastrointestinal sistem için zararlı olup, çocuklarına günde 4-6 kez daha sık verilmemektedir. NSAID antihistaminlerin anti-inflamatuar ve analjezik etkisini güçlendirin: Zirtek veya Zodak, Fenistil, Suprastin, Loratadin. Bademciklerin ödemini azaltır, zehirlenmeyi ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon olasılığını azaltırlar.

Antibiyotiklerin seçimi ve antiviral ajanlar için kriterler

Mukus pharynx akut inflamasyonu, palatine bademcikler virüs ve mikroplara neden olurlar, onlar tarafından salınan metabolik ürünler. Çocukların anjin şeklinin neden olduğu virüslerden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Streptokokların, daha az sıklıkla pnömokokların katılımıyla bakteriyel bademcik iltihabı oluşur. Stafilokok ve karışık enfeksiyon belirtileri olduğunda antimikrobiyallerin kullanımı haklıdır.

Çoğu zaman, doktorlar mikrobiyolojik ekim sonuçları elde etmek için çocuğa boğaz ağrısından antibiyotik reçete ederler. Bu tür ilaçlar patojenik mikroflorayı bastırır, böylece enflamatuar süreç hızla azalır. Çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan çeşitli antibiyotiklerden en az yan etkiyle etkili ilaçların seçilmesi gerekmektedir. İlaveten, çocuğun ilaç bırakma yaşına uygun bir form olmalıdır.

Antiviral etkisi olan ilaçlar sadece viral boğaz ağrısının tedavisi için reçete edilir. Bakteriyel bademcik iltihabı için bu ilaç grubunu kullanmanız anlamlı değildir. Antiviral etkisi olan ilaçlar arasında en iyi tabletler "Anaferon" şurubu "Citovir 3", fitiller "Viferon" dur. Farinksin interferon ile birlikte önerilen sulandırılması. Antiviral ve onarıcı ilaçlar, herpetik anjin için reçete edilen solüsyonlarla durulama.

Çocuklarda anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar

Beta-hemolitik streptokok en çok penisiline duyarlıdır. Amoksisilin yaygın olarak kullanılır, önemli bir biyoyararlanım, iyi tolere edilebilirlik ile karakterize edilir. Antibakteriyel ilaç 7-10 gün boyunca günde 2-3 kez alınır. Amoksisilin en popüler dozaj formu "Flemoxin solute" dir. Tabletler 2 yıldan beri reçete edilir.

Pediatristler giderek artan bir şekilde beta-laktamazların (bakteriyel enzimler) zararlı etkilerine karşı korunan penisilleri reçeteler. Bu özellik kompleks amoksisilin + klavulanik asit tarafından ele geçirilmiştir. Hazırlıkların isimleri "Flemoklav", "Amoksiclav", "Flemoklav solutab", serbest bırakma formunun bir süspansiyonudur. Bu dozaj formu için yaş sınırlaması yoktur, doğumdan itibaren çocuklara verilebilir. Her ne kadar 3 yaşın altındaki bir çocukta angina daha sık teşhis edilirse de, en sık rastlanan patoloji 5-10 yıl sonra gelişir.

Alerjilerle penisilinler, midede parçalanmayan makrolitlerle değiştirilir, böylece ilacın yüksek bir konsantrasyonu hızlı bir şekilde oluşur. Streptokok anjina üç ila beş gün azitromisin ile tedavi edildi. Çocuk doktoru E. Komarovsky ve hasta çocukların ebeveynlerine göre, bu anjina (bakteriyel) için en iyi ilaçtır. Uygulayın ve diğer makrolidler - midekamisin ve spiramycin. Sefaloksporinler, yani sefuroksim ve sefaleksin, şiddetli anjina için reçete edilir.

Kendinizi rahatsız edemez, antibakteriyel ilaçlarla tedavinin seyrini azaltamazsınız. Tamamlanmamış tedavi, nüks ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin olasılığını artırır. Doğru ve hızlı bir şekilde antibiyotiklerle yapılan tedavi, ilacın alınmasından 1-2 gün sonra normalleşmeye yol açar. Bir çocuğun anjina diğer belirtileri daha hızlı gider.

homeopati

İlaç "Angin hel" dil altında rezorpsiyon için konabilir veya bir kaşık suyu içinde çözülür ve bebeğe bir içki verir. Bu homeopatik ilaç bitki özleri içerir. İlaç iltihabı, zehirlenmeyi hafifletmek ve lokal bağışıklığı uyarmak için anjina tedavisi ile desteklenir.

Homeopati tıpta alternatif yönleri ifade eder. Çok küçük miktarlarda alınan bitkiler, hayvanlar, minerallerden elde edilen terapötik maddeler kullanılır. İlaçlar herkese yardım etmez, antibiyotiklerin yerini almaz.

Boğaz ağrısı tedavisinde yerel ilaçlar

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktorlar anjini tedavi etmek için lokal terapi reçete ederler. Kullanılan aerosol, inhalasyon nebülizörü, durulama çözeltileri, emilim için pastiller. İltihap ve ağrıyı hafifleten maddeler içerirler. Küçük çocuklarda boğaz için aerosol ve sprey kullanımı dikkat gerektirir. Nebülizörün farinksin girişine değil, bebeğin yanaklarının iç yüzeyine yönlendirilmesi tavsiye edilir. Bileşimin antiseptik, antimikrobiyal, analjezik ve iyileştirici bileşenler içermesi arzu edilir.

Çocukta anjinin lokal tedavisi - önerilen ilaçlar:

 1. Catarrhal aşamasında mikrobiyal enfeksiyonu baskılamak için antibiyotik ile boğaz "Bioparox" için sprey.
 2. Antiseptik ve anti-inflamatuar çözüm Sprey nozulu plastik bir şişede Miramistin.
 3. Çocukta anjina ve stomatit, farenjit, viral boğaz ağrısı varsa "Tantum Verde" Sprey kullanılır.
 4. Aerosol "Geksoral" antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 3 yıldan itibaren kullanımına izin verilir.
 5. Sprey "Ingalipt" antibakteriyel streptocid maddeler, sülfatiazol, gliserol, antiseptikler timol, okaliptüs ve nane esansiyel yağları, hem de karoten ve askorbik asidi içerir. 3 yıl sonra çocukları tedavi etmek için tasarlanmıştır.
 6. Anestezik etkisi olan antiseptik "Stopangin" - bitki bileşenlerine dayalı bir sprey.
 7. "Pharyngocept" ağzında emilmeye yönelik tabletler, çocuğa günde bir veya iki kez verir. Analjezik ve antiseptik etkiye sahiptirler.

Ebeveynler çocuk hastalıkları ile ilgilenir, bir çocuğun anjina ile boğazından daha çok yayılır.

Doktorlar giderek artan bir şekilde, bademciklerin kendilerini yağlamak için herhangi bir araç kullanmamalarını, yani enfeksiyonu lakunaya "sürtmemek" için çağırıyorlar. Bitkisel infüzyonlar ve eczane antiseptikler (çözümler) kullanılarak 3 yıl sonra çocuklarda pürülan anjina ile bademcikler yıkamak için.

Soluma ve durulama

Boğaz ağrısı enfeksiyon, ağrı ve rahatsızlık odak noktasıdır. Bu nedenle bademciklerin ve boğaz girişinin antiseptik ve antiinflamatuar ajanlarla tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuklarda anjinada sprey ve inhalasyon, yararlı çözeltilerin en küçük damlacıklarının etkilenen dokulara hızlıca ulaşması ve iyileştirici etkiye sahip olması bakımından önemlidir. Bu etki lezyonun derinliğinde bir azalmaya ve bademciklerin epitelyumunun erken iyileşmesine yol açar. Soluma için kullanılabilecek araçlar deniz tuzu, antimikrobiyal özelliklere sahip tıbbi maddeler, bitkilerin soğurulması ve infüzyonu içerebilir.

Boğaz için durulama:

 • çözüm ½ çay kaşığı tuz, aynı miktarda soda ve 5 damla iyot su bardağı;
 • hidrojen peroksit çözeltisi (200 ml su için 2% l'lik% 3 çözelti);
 • 1 bardak ılık suda 1 tablet furacilin çözeltisi;
 • papatya infüzyonunda deniz topalak yağı süspansiyonu;
 • durulama yardımcısı "Rotokan";
 • çiçeğin çiçek infüzyonu;
 • ilaç "Iodinol"% 1;
 • potasyum permanganat çözeltisi.

Çocuklara nadiren spirozoderzhashchimi preparatları durulamak için reçete - Kalendula veya propolis bir tentür bir çözüm. Bu gibi sıvılar su ile seyreltilmelidir. Bununla birlikte, herhangi bir yerel ilaç, boğazdaki enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırma sorununu çözmez. Bu nedenle, sistemik tedavi pahasına spreyler ve durulamalarla kullanılmamalıdır. Anjin için prognoz uygundur, yeterli tedavi tam olarak yapılmalıdır.

Çocuklarda anjin tedavisi için hazırlıklar

Halk ilaçları olan çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi

kuvvetle boğaz ağrısı ve doktor boğaz ağrısı başlayan bir çocuk onaylarsa, ailesi her zaman ilaç, halk ilacı kıyasla bebek daha bağışlayıcı tedavi mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Sonuçta, gargara için birçok tarif var, doğru olanı seçebilirsiniz. Bu soruyu cevaplamak için, aslında boğaz ağrısının ne olduğunu anlamalısınız. Bu yazıda, bu hastalığın tedavisi için ne tür ilaçlar olduğunu, bunları nasıl ve ne zaman kullanacağımızı anlamaya çalışacağız.

Belirtiler ve belirtiler

Her kırmızı boğaz ağrısı bir anjina olarak kabul edilemez. İnfluenza ve akut solunum yolu viral enfeksiyonları ile virüsler hava yoluna nüfuz eder ve bir kural olarak ilk önce nazofarenksine saldırırlar. Burun akıntısı, bademcik iltihabı var, çocuğun yutulması zorlaşır. Ama bu bademcik iltihabı değil, bademcik iltihabı. Ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilmelidir.

Angina, şu andaki anlayışta, daha sıklıkla bakterilerden kaynaklanmaktadır - stafilokok ve streptokoklar. Hastalarla, gündelik nesnelerle, ortak gereçlerle, ellerle, fiziksel temasla temas ettiğinde çocuk bedenine düşerler. Bununla birlikte, iltihap hemen başlamaz. Mikroplar uzun bir süre için nazofarenks içinde yaşayabilir ve herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak, aniden vücuttaki mikro iklim, üremeleri için elverişli hale gelirse, streptokok kesinlikle bu şansı kullanacaktır.

Enflamatuar süreç çocuğun bağışıklığı azalırsa başlayacak, eğer üşüyse ve üşüttüğünde, yorgunsa stresli durumdan kurtuldu. Gerçek bademcik iltihabı çok agresif ve kesin olarak başlar, belirtiler parlaktır:

 • Şiddetli boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda "koma" hissi.
 • Sıcaklık 38.5-39.5'e yükseldi.
 • Enflamasyon odağının yakın çevresinde bulunan lenf düğümlerinin genişlemesi - submandibular ve servikal, nadiren - aksiller.
 • Bademcikler (ve bazen palatine kemerler), hastalığın başlangıcı için karakteristik olan parlak kırmızı bir renge sahiptir. Biraz sonra beyaz, yeşilimsi, sarı ve gri yaralar, plak, pürülan papüller görülür.
 • Kötü nefesin görünümü.
 • Vücudun şiddetli sarhoşluğu - çocuk halsiz, kaprisli, iştahı yok ve kas ve baş ağrısıyla ilgili şikayetler var.

Angina, catarrhal, foliküler, pürülan, herpetik, nekrotik, fungal olabilir. En kolay - catarrhal, hastalığın kalan formları, bademcik ve palatine ark lenfoid dokusunun ölümü ile, irin oluşumu ile, daha şiddetli ilerler.

Tehlike nedir?

Herhangi bir boğaz ağrısı, en azından, nedenleri belirlemek için oldukça zor olduğu için doktora göstermek daha iyidir. Genellikle, anjin ile olduğu gibi, aynı belirtiler difteri gösterir. Kalp, böbrek ve karaciğeri ciddi komplikasyonlardan koruyan özel bir serumun erken uygulanmasını gerektirir. bu değerli saatler ve günler anne ev halk yollarla anjina varolmayan tedavisi için harcanan, zaman kaybolur ve çok büyük olasılıkla difteri karmaşık olmak.

Yukarıda tarif ettiğimiz semptomlar, enfeksiyöz mononükleoz ile de görülebilir. Bu viral hastalıkta, tedaviye belirli ilaç gruplarıyla mümkün olan en kısa sürede başlamak ve soda ile gargaralamak da önemlidir. Aksi halde komplikasyonlar lenfatik sistemi, dalak ve karaciğeri etkileyecektir.

Normal catarrhal sinüslerin bile yanlış tedavi edilmesi, sakatlığa ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, böyle bir teşhis ile kendi kendine tedavi kabul edilemez. Sadece doktor boğazdaki ağrı ve plakın nedenini belirleyebilir ve bu ya da bu durumda gerekli tedaviyi atayabilir.

Dr. Komarovsky'nin transferinin sonraki videoda görülebileceği gibi, anjina semptomları ve tedavi yöntemleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

İnsanların yöntemleri ile dağıtılamadığında

Çocukların anjinası ile ilgili olarak bu soruya kısaca ve yetenekli bir şekilde cevap verilebilir - her zaman! İstisnasız tüm, anjina vakaları antibiyotik kullanımını gerektirir - oldukça geleneksel, eczane antimikrobiyaller. Büyük bir çoğunluğu olan halk ilaçları, sadece reçete edilen antibakteriyel tedaviye küçük bir ilaveler olabilir.

Önemli! Doktor, alternatif tıp araçlarını kullanma niyetinizin farkında olmalıdır, onları onaylaması arzu edilir. Aksi halde, boğaz ağrısı sadece ilerleyecektir. Catarrhal formu üç ila beş gün içinde foliküler forma dönüşecek ve hızla nekrotik hale gelecektir. Lenfoid doku ve şişkinliğin proliferasyonu, gırtlak lümenini bebeğin boğulmaya başlayacağı ölçüde daraltabilir.

Halk ilaçları

Gördüğümüz gibi, bazı durumlarda standart bakım (antibiyotikler, ateş düşürücü + + antiseptikler Vitaminler) yardımcı olarak geleneksel tıbbın cephanelerinden araçlarını kullanmak mümkündür. Hastalığı yalnızca onlar tarafından tedavi etmek kabul edilemez. Hemen not edilmelidir ki halk tarifleri hiçbir şekilde iyileşmeyi hızlandırmayacak, ancak ağrı şiddetini azaltmaya yardımcı olacak, çocuğun yutması ve konuşması daha kolay olacaktır.

Soda-tuz durulama

Bir çay kaşığı kabartma tozu ve tuz alın, haşlanmış ılık su ile yarım litrelik bir kavanoza çözün. Boğazınızı günde birkaç kez böyle bir solüsyonla durulayın. İlaç analjezik bir etkiye sahip değildir, ancak bir dereceye kadar antiseptik bir etkiye sahiptir.

Durulama hazırlamak için küçük bir zencefil kökü gerekir. Soyulmuş olmalı, büyük bir rende rendelenmiş ve kaynar suyla (yaklaşık yarım litre) bir kepçe içine dökülmelidir. Beş dakika içinde, ajan düşük ısıda kaynatılmalı, daha sonra çıkarılmalı, süzülmeli ve sıcak bir sıcaklığa soğutulmalıdır. Bu durulama mukus ve lenfoid dokuların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

papatya

Durulama işlemini hazırlamak için, bitmiş kuru tıbbi hammaddelerin ve 300 gram suyun bir çay kaşığına ihtiyacınız vardır. Su kaynatılmalı, 80-90 dereceye kadar soğutulmalı, papatyaya dökülmeli, kaplanmalı ve bir saat kadar ısınmalıdır. İnfüzyon filtrelenmeli ve buzdolabında saklanmalıdır. Durulamadan önce ısıtılır, bebeğe birkaç kaşık çay infüzyonu eklemek de mümkündür. Papatya mükemmel bir doğal antiseptik ve antibiyotiktir, boğazda iltihaplanma sürecini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Deniz topalak yağı

Çok çeşitli yararlı eylemlere sahip bu araç. Anjina ile, kaynayan su veya papatya infüzyonuna bir çorba kaşığı miktarındaki deniz topalak yağı eklenebilir. Ortaya çıkan kompozisyon gargara olabilir. Yağın mükemmel bir örtme etkisi vardır, anestezi yapar.

Sarımsaklı süt

Sarımsak başını alın, her bir dişi küçük küpler halinde doğrayın ve doğrayın. Sütle (300 mi) karıştırın ve düşük ateşte kızartın. Süt ve sarımsak kokteyli ocakta 3-5 dakika bekletilmeli ve daha sonra gerinme ve çocuğun günde birkaç kez küçük dozlar (1-2 yemek kaşığı) içmesine izin verilmelidir. Geleneksel şifacılar, anjin semptomlarının, böyle bir ilaç tedavisine başlandıktan sonraki ertesi gün geri çekilmeye başladıklarını iddia ederler.

Ballı Aloe

Bal alerjisi yatkın olmayan çocuklara uygun lezzetli bir çare. Birkaç yaprak aloe alın, küçük boyutlarda küpler halinde doğrayın, bir cam kaba koyun ve balla kaplayın. İlacın buzdolabında, sıkıca kapatılmış kapakta, en az üç gün içinde olması gerektiği konusunda ısrar edin. Bu süre zarfında, güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan aloe suyu, bal ile karışacaktır. Her yemekten önce bir çay kaşığı çocuğa tatlı bir karışım verin.

Bu bitki ile durulamak için, herhangi bir eczaneden satın alabileceğiniz kuru çiçeklere ihtiyacınız olacaktır. Alkol içeren kalendula tentürü, çocuklarda prosedürler için tavsiye edilmez. Kuru çiçekler ılık su (bir çorba kaşığı ot ve 400 gr su) ile demlenmeli, bir su banyosuna konulmalı ve yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir. Daha sonra ürün filtrelenmeli ve 40-50 dereceye kadar soğutulmalıdır. Gargara günde birkaç kez olmalıdır.

Kendi kendine tedavi tehlikesi

Boğazdan şüphelenirse, çocuğu bir doktora göstermek için gerekli görmeyen ebeveynler, mahrumiyetleri kırmak için kendi elini riske atarlar. Anjinada yanlış tanı, yanlış tedavi ya da tedavi eksikliği, sinir sistemi, beyin, sistemik enfeksiyon, şiddetli böbrek ve karaciğer hastalıkları, kalp ve eklem gibi ciddi rahatsızlıklara yol açar.

Ne yapılamaz?

 • Solunması halinde inhalasyon ile yapamazsınız. İltihaplı bademciklerin herhangi bir ısınması, patojenlerin çoğalmasını artıracak, enflamatuar süreci hızlandıracaktır.
 • Aynı nedenden ötürü, sürtünmeyi ısıtmak için boğazda ısınma sıkıştırması uygulamak imkansızdır.
 • Çocuğa soğuk içecekleri içmeyin, çünkü yüksek sıcaklıkta bir arka plana karşı damar spazmı neden olabilir.
 • Bademcikleri bademcikler, ülserler ve nekrotik parçalardan elle çıkaramazsınız. Bu enfeksiyonun yayılmasıyla doludur.
 • Anginada çocuğun bacaklarını sıcak suda ıslatmak, alkol sürtünmesi yapmak gerekli değildir.
 • Boğazınızı hidrojen peroksit ile yıkamayın, yeşil veya iyotlu yaraları yakmayın. Bütün bu ilaçlar sadece harici olarak kullanılmalıdır.
 • Internet "guru" nun limon ve elma sirkesi ile durulama ile kınamak için sayısız ipuçlarına rağmen, kategorik olarak tavsiye etmeyin. Asidik ortam sadece iltihaplı bölgeleri tahriş eder, ağrı artar ve doku onarımı daha yavaş ilerler.
 1. Çocuğunuza doğru şekilde gargara yapmasını öğretin. Çözümlerin hemen dökülmesine gerek yoktur, çocuğunuzun yaklaşık 30 saniye bademcikler etrafında tutmayı öğrenmesi tavsiye edilir. Daha sonra sonuç daha hızlı olacaktır.
 2. Boğaz ağrısı ile durulama çok sık olmamalıdır. Bu bademciklerin dokularındaki restoratif süreçlere müdahale edebilir. Çocuğun yemek yedikten sonra her seferinde et suyuyla uğraşması daha iyidir.
 3. Durulama çözeltileri sıcak olmamalıdır. Prosedür için en uygun sıcaklık 50 derecedir.
 4. Boğaz ağrısı, keskin ve tuzlu bir yiyecek, çok sıcak ve soğuk yemekler, baharatlı yiyecekler vermeyin. Çocuğu çorba, patates püresi, et suyu, yahni, yulaf lapası ile beslemek en iyisidir. Katı yiyeceklerden kaçının, bademciklerin zaten etkilenmiş dokularını yaralayabilir.
 5. Hastalığın başlamasından birkaç gün sonra, bebek yatakta yatar.
 6. Çocuğun cömert bir içeceği olmalı. Tatlı ve gazlı içecekleri hariç tutun, diyete daha fazla çay, komposto, dogrose suyu ekleyin.
 7. Çocuğun diğer çocuklardan tecrit olmasını sağlayın. Boğaz ağrısı bulaşıcı olduğundan, yürümeye başlayan çocuk kendi yemekleri, çatal bıçak takımı, havlu, yatak (eğer ortak uyku uyguladıysa), oyuncak ayırmak gerekir.

Çocuk bağımsız olarak nasıl gargara yapılacağını bilmiyorsa, bir sonraki video onunla görüntülenebilir ve muhtemelen çocuk doğru bir şekilde yapmayı öğrenecektir.

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir

Bütün ebeveynler çocukta anjina ile tedavi edilebilecek şeyleri bilmezler. Bu hastalık çocuklar arasında yaygındır, genellikle büyük bir kısmı dondurma veya soğuk sudan sonra ortaya çıkar.

Angina yılın herhangi bir zamanında meydana gelir ve ebeveynlerin bu hastalığı nasıl hızlı bir şekilde tedavi edeceğini bilmesi gerekir. Tabii ki, bir doktora danışmak ve önerilerini takip etmek en iyisidir.

Genel Terapi Kuralları

Bir çocukta tonsilliti nasıl tedavi edebilirsin? Zorunlu koşullara uymak zorunludur:

 • genellikle odayı havalandırır;
 • çocuk katı yatak istirahatine uymalıdır;
 • Günde 5-7 kez gargara;
 • bol içme;
 • inhalasyonların gerçekleştirilmesi.

Bütün bunlar en az 7 gün boyunca gözlemlenmelidir. Tükürük salgısını düzeltmek ve ağız boşluğunun kurumasını azaltmak için, çocuk şifalı bir etki ile lolipop verebilir. Tüm meyve sularından sadece elma kullanılması tavsiye edilir. Ahududu ve kuş üzümünden elde edilen çaylar çok etkilidir. İçme sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Boğazın mukoza kapağını yumuşatmak için erimiş ılık dondurmayı kullanabilirsiniz.

Boğaz her 3-4 saatte bir tedavi edilmelidir. Bunu yemekten sonra yapmalısın. Boğaz durulandıktan sonra çocuğunuza 30 dakika su ve yiyecek vermeyin. Bu bağlı değilse, o zaman prosedür mantıklı değil.

Boğazın lokal tedavisi için 1-2 ilaç yeterli olacaktır.

Çoğu doktor ilaçları aynı zamanda ilaç kullanmayı önerir. Bu kombinasyon, çocuğu hızla geri yükleyecektir.

Gargara için ne kullanmalı?

Küçük hastalar, boğazı spreylerle tedavi etmelidir. 3 yaşından büyük çocuklar kendilerini gargaralayabilir. Ancak bu prosedür, yalnızca antibiyotiklerin yerini alamayacak bir yardımcı önlemdir.

3 yaşın üzerindeki çocuklar için angina için ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir. Etkili araçlar arasında Hexoral, Lugol, Ingalipt tanımlanabilir.

Kendinize hidrojen peroksitinden boğaz ağrısı için bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Bunun için 2 yemek kaşığı ılık su 200 ml ılık suda çözdürmek gerekir. l. ilaç. Hidrojen peroksit manganez ile değiştirilebilir. Pişirirken, çok az miktarda potasyum permanganat almanız gerekir, çözeltinin rengi biraz pembe olmalıdır.

Boğazın durulanması için en popüler araçlardan biri furacilinin bir çözeltisidir. İlacın kendisi tabletler şeklinde eczanelerde satılmaktadır. Durulama çözeltisi hazırlamak için, toz 2 tabletlerinin durumuna öğütmek ve ardından bir bardak ılık su içinde dikkatlice karıştırmak gerekir.

Angina'dan merhem formunda bademcik fonlarına başvurmak yasaktır. Bu, hastalığı şiddetlendirecek mukoza kapağına zarar verebilir.

Çocukluğundan beri birçok kişinin bildiği boğazın tedavisinde etkili bir yol, bir tuz ve soda solüsyonu ile durulanır. Hazırlanması için 1 çay kaşığı bir bardak ılık suyla karıştırın. tuz ve soda, birkaç damla iyot ekleyin.

3 yaşından büyük çocuklar lolipopları çözmelidir. Bu amaçla, Geoxoral, Thoringgocept ve diğerleri mükemmel uygundur.

Sıcaklığı nasıl düşürmek

İlk aşamalardaki Angina'ya her zaman bademcikler üzerinde bademcik iltihabı oluşmaya başlayana kadar yüksek ateş eşlik eder. 37 ° C'nin üzerindeki bir termometre üzerindeki bir işaret ebeveynlerde paniğe neden olur, ancak antipiretik ajanların sadece sıcaklık 38 ° C'yi aştığında kullanılabileceğini unutmayın. O zamana kadar, vücut bağımsız olarak virüse karşı etkili bir şekilde direnen antikorlar üretir.

İlaç almak, sadece 3-5 saat boyunca sıcaklığı düşürmeye yardımcı olur. Bu nedenle, anjin tedavisi sırasında, 2-3 gün sonra vücut ısısını normale döndüren antibiyotikler zorunlu olarak kullanılır. Antipiretikler sadece 2-3 gün kullanılır. Çocuklara verilebilecek antipiretik ilaçlar arasında - Ibuprofen, Paracetamol ve Panadol.

2 yıl süren antipiretik ilaçların altındaki çocuklar, 37.5 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda bir artışla birlikte verilmelidir. Çoğu zaman bu tür ilaçlar kusmaya neden olur, bu yüzden onları mum şeklinde kullanmak gerekir. Bu yaştaki çocuklar için Nurofen, Cefekon ve Efferalgan'ı kullanabilirsiniz. İlacın alınmasından sonra çocuğun konvülsiyonları varsa hemen bir ambulans çağırın.

Antipiretik ilaçlarla eş zamanlı olarak, çocuğu ılık suda ıslatılmış nemli bir bezle silmeniz önerilir. Terleme sayesinde sıcaklığın azaltılması için çok fazla içmeye yardımcı olur, bu amaçla ahududu ve kuş üzümünden elde edilen çaylar, ballı ılık süt en iyisidir.

Bir antibiyotik nasıl seçilir

Bir antibiyotik içeren çocuklar için anjin ilacı, bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Çocuklara reçete edilen ilaçların çoğu, bileşimlerinde penisiline sahiptir, çünkü streptokokları en iyi şekilde tahrip eder ve bir çocuğun vücudu tarafından kolayca tolere edilir.

Birincil hastalıkta, çoğu durumda doktorlar antibiyotik hafif etkili, sözde birinci basamak ilaçları reçete etmektedir. Bunlar Amoksisilin ve Flemoxin içerir. Bununla birlikte, bademcikler üzerinde toparlanmadan sonra bile, uygun koşullar bir kez daha aktif hale geldiğinde, belirli bir miktar streptokok kaldığını belirtmek gerekir.

Tekrarlanan anjina hastalığı bakteriler ilk sıranın antibiyotiklere dirençli hale gelmiş, böylece doktor güçlü ilaçlar belirler - Amoksiklav, Augmentin, Bu tür ilaçlar olan aksiyon klavulanik asit arttırılır penisilin büyük bir doz, var...

Son on yılda, doktorlar iyileştirilmiş aksiyon - azitromisin bir penisilin analoguna sahip olan makrolidleri uyguluyorlar. Azitrox, Hemomisin, Macrofene'de bulunur.

Çok şiddetli vakalarda, güçlü bir antibiyotik kullanılır - Sefixime, Cephalexin, Aksetin ve diğerleri gibi ilaçların bir parçası olan Sefalosporin.

Antibiyotikli ilaçlar 10 güne kadar tüketilmelidir. Antibiyotik tedavisinin başlamasından 3 gün sonra, doktor etkinliğini değerlendirir. Bir iyileşme varsa (irin miktarı azaldı ve sıcaklık azaldı), reçete edilen ilacın etkinliğini doğrular, ancak bu ilacın dozunu azaltmak veya reddetmek için bir bahane olamaz. Bu, tüm streptokokların yok edilemeyeceği için romatizmal kalp hastalığının gelişmesine neden olabilir.

Bademciklerdeki irin miktarını azaltmak için lokal tedavi için antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir. Bununla birlikte, bu sadece antibiyotik tedavisinin ana seyrine bir katkıdır.

Çocuklarda anjin, Biseptol ve benzerleri gibi ilaçlarla tedavi edilemez, çünkü bakterilerin kendilerine karşı doğal bir direnci vardır.

3 yaşın altındaki çocuklarda angina'yı nasıl tedavi edebilirsin?

Ebeveynler, bir çocuğun 2,5 yıl sonra gargara yapmayı öğrenebileceğini hesaba katmalıdır. Spreylerin kullanılması tavsiye edilmez. Bileşiminde tehlikeli bileşenler yoktur, ancak bu yaşta çocuk boğaz irrigasyonu prosedürü sırasında nefesini tutamaz. Sprey laringospazmı provoke edebilir. Böyle bir alet kullanılabilir, ancak jet yanağa yönlendirilmelidir. Zamanla tükürük ilacı bademcikler üzerinde olacak.

2 yaşın altındaki çocuklarda boğaz tedavisi için, ilaç nipel (emzik) uygulanmalıdır.

Rezorpsiyon için pastil 3 yaşından küçük çocuklar için önerilmemektedir. Batılı pediatristler 5 yaşın altındaki çocuklar için bu tip bir ilaç önermezler. Asıl sorun, çocukların şekeri tamamen çözmek için yeterli sabrı olmaması, yabancı bir cisimle boğulma olasılığının yüksek olmasıdır.

Vücudun koruyucu fonksiyonlarının restorasyonu için hazırlıklar

Boğazın durulanması ve antibiyotik kullanımı ile eşzamanlı olarak, çocukta anjina tedavisi mutlaka vücudun koruyucu işlevlerini yeniden sağlamak için ilaç kullanımını içermelidir. Bunlar şunları içerir:

 • Vitamin-mineral kompleksleri. B ve C vitaminleri, Multitabs, Pikovit ve diğerleri vitaminlerinin alınmasına özellikle dikkat edilmelidir. Ancak, onların alımı sırasında, çocuğun durumunu dikkatle izlemek gerekir, daha sonra bazı vitaminler alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Immunomodulators. Bu ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir, çünkü yanlış dozaj hormonal dengeyi bozabilir.
 • Probiyotikler. Bu ilaçlar antibiyotik aldıktan sonra vücudu geri yükleyebilir. (Lineks, Bifiform, Lactobacterin, Acilact).
 • Fito-. Bu grubun en etkili ilacı, bebekler için bile uygun olan Tonzilgon'dur. Bu ilaç, solunum sistemi hastalıklarında iltihabı azaltır. Ilaç bileşimi esansiyel yağlar, meşe ve çeşitli şifalı otlar özleri içerir. Tonzillon bileşenleri boğazın şişmesini engeller, bu boğulmaya neden olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları yardımı ile

Geleneksel tıbbın büyük bir yöntemleri vardır, bu yüzden çocuklarda anjinin nasıl tedavi edileceğini kolayca seçebilirsiniz. Hastalığı ortadan kaldırmak için çeşitli yöntemler kullanılır:

 1. İlk aşamada.
  • Ebeveynler çocukta boğaz ağrısının başladığını fark ederse, hemen ona bir parça limon veya propolis vermek gerekir.
  • Boğazdaki ağrının çıkarılması, ılık sütle yapılabilir, bu da bir dilim tereyağı eker, 1 çorba kaşığı. l. bal ve ¼ çay kaşığı. Soda.
  • Vücudun genel güçlendirilmesi için ballı siyah turp kullanılması önerilir. Bu ilacın hazırlanması için kapakların görünüş yapma ve yarıda kaldırmak, bal birkaç kaşık yerleştirildiği plakaların görünüş yapma, turp üstündeki kesilmelidir. Birkaç saat içinde bal, turptan suyu çıkarır. 1 çay kaşığı için kullanın. Günde 4-5 kez.
 2. 1 yaşın altındaki çocukların tedavisi. Bu yaşta bir çocuğu gerekli ilacı yemeye zorlamak çok zordur, ki bu da sıvı ve acı olmamalıdır. Çocuk sadece yutulabilir, bu nedenle tedavi için ahududu ve şifalı bitkilerin şifrelerini kullanmaya değer.
 3. 1 yaşından büyük çocukların tedavisi. Bir diaphoretic yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, 1 yemek kaşığı ile 0,5 fincan bal karıştırmak gerekir. l. kıpkırmızı reçel. Karışım küçük bir ateşe konur ve bir kaynamaya getirilir, plakadan alınır ve soğutulur. 1 çorba kaşığı içmek için ılık bir ilaç gereklidir. l. 2 saat içinde
 4. 3 yaşından büyük çocuklar kendilerini gargaralayabilir. Bunu yapmak için, en iyisi yukarıda belirtilmiş olan iyotlu bir soda-tuz çözeltisidir.
 5. Boğazda ağrıyı hafifletmek ve bağışıklık sistemini yeniden oluşturmak için 100 ml kızılcık ve 100 ml bal iyice karıştırılmalı ve 2-3 dakika kapalı bir kapta kaynatılmalıdır. Ürün çocuğa günde 2 kez 2 çay kaşığı verilir.

Geleneksel tıp, çoğu çocuklukta kullanılamayacak çok para sunar. Örneğin, angina'nın boğazda üst üste bindirilen kerosen veya sıcak kompresler ile tedavisi sadece yetişkinler için uygundur. Çocuğun organizması çok kırılgandır, bu nedenle bu veya diğer ilaçların mantıksız kullanımı sağlığınıza önemli ölçüde zarar verebilir.

Çocukta angina tedavisi en iyi doktora emanet edilir, çünkü doğru ve etkili önlemler almak için zamanında alınmazsa bu hastalık sonuçlarla doludur.

Çocuklarda Angina: belirtileri ve tedavisi

Anjin, ancak başka akut bademcik iltihabı olarak adlandırılır, bademcik esas olarak lokalize inflamasyon ile karakterize edilen akut bulaşıcı hastalık anlamına gelir. Patojenler bakteriler, virüsler ve mantarlar olabilir, ancak çoğu durumda β-hemolitik streptokok olup. Çocukların Enfeksiyon hasta çocuk veya yetişkin ile temas havadan ve daha az ev olduğunu. çocuk grupları katılıyor 3 ve 6 yaş arası çocuklar, hastalığın ortaya çıkmasına En eğilimli.

Boğaz ağrısı çeşitleri

Palatine bademciklerdeki inflamasyonun doğasına bağlı olarak, çocuklar çeşitli anjina formlarını ayırt edebilir:

 1. Mavi dil. Nispeten hafif bir seyir, bademciklere yüzeysel hasar, kızarıklık ve şişlik ile karakterizedir ve bunlar yukarıdan şeffaf mukusla kaplıdır.
 2. Laküner. Kendini bademciklerin lakunalarındaki formasyon biçiminde ve yüzeyinde sarımsı beyaz pürülan bir çökelti olarak gösterir.
 3. Foliküler. Bu boyutta palatine bademciklerdeki bir artış, 3 mm çapa kadar sarı veya beyaz pürülan tıkaçların yüzeylerindeki formasyona eşlik eder.
 4. Fibrinöz. Bademciklerin tüm yüzeyinin görünümü ile ve bazen de filmlerde şeklinde fibrinöz plak beyazımsı-sarı renkte ötesinde nitelendirilen çoğu durumda laküner veya foliküler tonsillit bir sonucudur.
 5. Ülseratif ve zaröz. ülseri yüzey bırakarak, eşlik bademcik gevşetilmesi ve onları grimsi sarı plaka oluşturmak gri dipli güçlü bitkinlik, bağışıklık eksikliği, vitamin B ve C eksikliği altında gelişen

En sık görülenler, lacunar ve foliküler anjina ile birlikte genellikle catarrranın devamlılığı olan ilk üç formdur.

difteri, kızıl hastalığı, mononükleoz, lösemi, agranülositoz (ikincil): Çocuklarda Boğaz ağrısı başka hastalıkların bir sonucu ya da komplikasyon bağımsız hastalığı (primer) olarak ortaya veya olabilmektedir. Patojene bağlı olarak, anjin, bakteriyel, viral, fungal olarak ayrılır.

Çocuklarda en sık görülen anjina patojenleri streptococcus ve staphylococcus aureus'dur. Aynı zamanda, streptococcus'un neden olduğu hastalıkların payı tüm klinik vakaların yaklaşık% 80'ini oluşturur.

Viral boğaz ağrısı etkeni Coxsackie ve ECHO virüsleri ve herpes virüs ailesi (sitomegalovirüs, herpes simpleks visrus, Epshtenya-Barr virüsü), adenovirüsler ve diğerleri olabilir. Hastalığa, bu anjinin herpetik olarak adlandırıldığı, basit herpes ile blisterlere benzeyen, erüpsiyon bademciklerindeki görünüm eşlik eder.

Mantar anjinada, Streptococci veya staphylococci ile Candida veya Leptotryx cinsi bademciklerin bir hasarı vardır.

Çocuklarda boğaz ağrısı enfeksiyonu, hasta bir çocuk ya da yetişkin ile havadaki damlacıklar ile temas ettikten sonra, yiyecek, içecek ve ev eşyaları (bulaşıklar, havlular, oyuncaklar) ile ortaya çıkar. Hasta bir kişi, hastalığın ilk günlerinden ve tam iyileşmeden başkalarına bulaşıcıdır. Aşağıdaki faktörlere bağlı olarak çocuğun vücuduna girdiğinde bademcikler üzerindeki patojen mikrofloranın gelişimine ve çoğalmasına katkıda bulunun:

 • hipotermi;
 • soğuk içecek ve ürünlerin kullanımı;
 • Mevcut veya yeni hastalıkların arka planına karşı bağışıklığı azalttı;
 • kronik yorgunluk;
 • burun solukluğu ihlali eşliğinde nazofarenks hastalığı;
 • Kötü beslenme.

6 aya kadar olan çocuklarda hastalık meydana gelmez, 6 ila 12 aylık çocuklarda anjin görünümü mümkün olmakla birlikte çok nadir görülür. Bu, palatine bademciklerin gelişiminin ve foliküllerinin farklılaşmasının sadece altı aylıkken başlamasıyla ortaya çıkmaktadır. Buna göre, bademcikler yoksa, iltihap oluşmaz.

Bazı çocuklarda bademcikler hipertrofidir, sıklıkla iltihaplıdır ve kronik bir enfeksiyon kaynağıdır. Bu hastalığa kronik bademcik iltihabı denir. Bu durumda, herhangi bir ek enfeksiyon, soğuk algınlığı, hipotermi, stres belirtileri boğaz ağrısı belirtileri benzer, onun alevlenmesine neden olur, ancak böyle bir boğaz ağrısı bir hastalık olarak enfeksiyon oluştuğunda, değil. Küçük miktarlarda bademciklerde sürekli olarak bulunan patojen mikrofloranın gelişimi için olumlu faktörlerin etkisi altında aktif olarak çoğalmaya ve iltihaplanmaya neden olur.

Çocuklarda angina ile, aşağıdaki belirtiler aniden ortaya çıkar:

 • geleneksel çocuk antipiretik ilaçlar için çok zor olan 38-40 ° C'ye kadar sıcaklık artışı;
 • Yakındaki lenf düğümlerinin palpasyonu olduğunda boyut ve hassasiyette artış;
 • boğazda şiddetli keskin ağrı, ağrılı zor yutma;
 • boğazda kuruluk, terleme ve sıkışma hissi;
 • kısık ses;
 • genel halsizlik, mide bulantısı, iştah kaybı. yemeyi reddetme;
 • eklemlerde, kaslarda ve kalpte ağrı;
 • baş ağrısı;
 • kaprislik, kaygı, şaşkınlık (çok küçük çocuklarda).

Şiddetleri, hastalığın seyrinin özgül formuna ve şiddetine bağlıdır.

Çocuklarda boğaz ağrısı ve diğer boğaz ağrısı semptomları da olabilen her zamanki ARI'dan kaynaklanan boğaz ağrısının ana farklılıkları, öksürük ve burun akıntısı olmamasıdır. titreme ile yüksek ateş, hastalığın keskin bir başlangıç, bademcikler üzerinde patolojik değişikliklerin varlığı, lenf düğümlerinde bir artış.

tanılama

Bir bebeğin anjininden şüphelenirseniz, doktorunuzu göstermeniz gerekir. Bu durumda kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Doktor anamnezi toplamalı, ebeveynlerin şikayetlerini dinlemeli, farinks ve boğaz muayenesini yapmalı, bademciklerin durumunu değerlendirmeli ve ek muayeneler yapmalıdır.

Hastalığın nedenini saptamak için, çocuk, saptanan bakterilerin antibiyotiklere duyarlılığını belirlemek için genel bir kan testi, idrar ve boğazda bakteriyolojik ekim (bademcikler ve posterior farryngeal duvardan) yapılır. Genel kan testinde bakteri anjina görüldüğünde:

 • artan lökosit içeriği;
 • bıçak nötrofillerinin sayısında bir artış;
 • olgunlaşmamış nötrofil formlarının (metamyelositler ve miyelositler) içeriğinde artış;
 • lenfositlerin yüzdesinde azalma;
 • yüksek ESR oranları (40-50 mm / saate kadar).

İdrarda protein ve tek kırmızı kan hücrelerinin izleri bulunur.

Hastalık bir viral enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, genel kan testinde normdan aşağıdaki sapmalar gözlemlenir:

 • artmış lenfosit sayısı;
 • monosit konsantrasyonunda hafif bir artış;
 • nötrofil sayısında azalma;
 • artmış ESR.

Anjina ile ayırıcı tanı koymak önemlidir, çünkü semptomları için tipik olarak difteri ve enfeksiyöz mononükleozda gözlenir. Angina aksine, difteri ek olarak kalp, böbrek, sinir sistemi ve enfeksiyöz mononükleoz etkiler, tüm lenf düğümleri, karaciğer ve dalak lezyonlarında bir artış vardır.

Video: Çocuklarda ve yetişkinlerde Angina. Nasıl tedavi edilir

Çocuklarda angina tedavisi

Bir çocuğun boğaz ağrısı olduğundan şüpheleniliyorsa, ebeveynler önce evde bir doktor çağırmalı veya bir çocuk polikliniğine gitmelidir. Bu hastalığın tedavisi, hastanın durumunun ciddiyetine bağlı olarak hem bir hastanede hem de evde gerçekleştirilebilir. Bir yaşın altındaki çocuklar genellikle hemen hastaneye kaldırılır.

Viral etiyolojinin hastalığı genellikle streptokok veya diğer bakterilerin neden olduğu hızdan daha hızlı ve kolaydır. Bakteriyel anjin tedavisinin temeli, oral veya enjeksiyon formunda antibiyotiktir. Herpetik boğaz ağrısı tedavisinde semptomatiktir, ancak buna ek olarak, antiviral ve immünmodülatör ilaçlar bazen reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir ve aşağıdaki ilaçları içerir:

 • doğrudan patojen (antibiyotikler, antiviral veya antifungal ajanlar) ile savaşmaya yönelik ilaçlar;
 • ateş düşürücü ilaçlar;
 • antihistaminler;
 • yerel antiseptikler.

Doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, zehirlenmeyi azaltmak, sıvı kaybını yüksek sıcaklıkta yenilemek ve dehidrasyonu önlemek için çocuğa bol miktarda sıcak bir içecek (zayıf çay, komposto, gazsız sıradan veya maden suyu) vermek gerekir. Hastanın bulunduğu odada günlük ıslak temizlik yapmalısınız ve genellikle havalandırın.

Hastalığın ilk günlerinde şiddetli koşullarda, çocukların yatak istirahati tutulmalıdır. Hasta bir çocuğa ayrı bir yemek, hijyen ürünü verilmeli ve enfeksiyonun yayılmasını önlemek için diğer çocuklardan izole edilmelidir. İltihaplı mukus bademciklerine daha fazla zarar vermemek için bebeğinizi sıcak doğranmış bir gıda sıvısı veya yarı sıvı kıvamı (patates püresi, çorba, gevrek, et suyu) ile daha iyi besleyin. Bu bakış açısıyla, çocuk akut, ekşi, tuzlu yiyecekler, gazlı içecekler, sıcak çay sunmamalıdır.

Genellikle angina tedavisinin başlamasından 3-4 gün sonra, çocuğun durumu önemli ölçüde artar, boğazda ağrı daha az yoğunlaşır, sıcaklık yüksek değerlere yükselmez. Komplikasyon yokluğunda tam iyileşme 7-10 gün içinde ortaya çıkar.

Antibakteriyel ilaçlar

Antibiyotikler, bakteriyel boğaz ağrısının tedavisinde ana unsurdur. Ayrıca, çocukta anjinin karakteristik semptomlarının ortaya çıkmasının başlangıcından itibaren ikinci veya üçüncü günde alımına başlamanın daha etkili olduğu tespit edilmiştir, çünkü bu, vücudun gelecek için patojene karşı belirli bir bağışıklık oluşturabilmesini sağlayacaktır. Ancak, çocuğun durumu şiddetli ise, tedavi hemen başlamalıdır.

Streptococcus'un neden olduğu anjinada, enjeksiyon çözeltilerinin hazırlanması için tabletler, süspansiyonlar veya toz formunda mevcut olan antibiyotikler kullanılır. Belli bir preparatın seçimi ve kullanıldığı yol, doktorun tek görevidir. Anjina olan çocuklar aşağıdaki antibiyotikler reçete edilebilir:

 • Klavulanik asit ile kombinasyon halinde penisilinler (flemoksin, ampisilin) ​​ve amoksisilin içeren gruptan amoksisilin (amoksiklav, augmentin, ekoklav);
 • makrolid grubundan azitromisin (sumamed, azitromisin, azitroks, kemomisin) ve midecamisin (makrofaj);
 • sefuroksim (cefurus, zinnat, aksetin), seefixime (suprax, panceph) ve sefalosporin grubundan diğer antibiyotikler.

Çocuğun durumu düzeldikten sonra antibiyotik almayı bırakmamak çok önemlidir, ancak çoğu ilaç için 7-10 gün olan tam bir tedavi sürecinden geçmelidir. Aksi halde, çocuğun anjinadan sonra ciddi komplikasyonlara yol açma ihtimali artar, çünkü hastalığın etkeni tamamen yok edilmez ve tedaviye direnç kazanır.

Reçetelenen antibiyotiği aldıktan sonra 3 gün sonra terapötik bir etkinin olmaması, yerine koyulmasının bir göstergesidir.

Dysbacteriosis'i antibiyotiklere paralel olarak önlemek için ve bir süre sonra çocuklarına probiyotik verilir. Bu ilaçlar, linex, bifidumbacterin, bifiform, lactobacterin içerir.

Yerel tedavi

Anjinli çocukların lokal tedavisi antiseptik bir etkiye sahiptir, yutmayı, iltihabı ve boğaz ağrısını azaltmayı kolaylaştırır, fakat iyileşmenin zamanlamasını etkilemez. Çocuğun yaşı ve kontrendikasyonları göz önüne alındığında doktor için bir ilaç seçin. Tedavi, boğazın durulanması, tabletlerin veya pastillerin emilmesi, boğazın bir spreyle muamele edilmesini içerebilir. Günde 3-5 kez yemeklerden sonra izleyin. Yerel bir boğaz tedavisinden sonra en az 30 dakika boyunca yemeyin veya içmeyin.

Durulama için kullanabilirsiniz:

 • furacilin çözeltisi (her bardak su için 2 tablet);
 • % 0.01 myramistin çözeltisi;
 • iyot çözeltisi (her bardak su için 1 çorba kaşığı);
 • stomatidin;
 • Bitkisel dues (ingafitol, eukar) ve ekstraktlardan (rotokan, klorofililpt) gelen talimatlara göre hazırlanan çözeltiler.

Spreyler, 3 yaşından büyük çocuklar için kullanılır, çünkü erken yaşta çocuklar, larinks kaslarının refleks kontraksiyonu ile doludur, ilacı enjekte ederken henüz nefeslerini tutamazlar. Boğazın laringospazmı önlemek için bir spreyle tedavi edilmesi durumunda, ilacın jetini doğrudan boğaza değil, yanağa yönlendirmek daha iyidir. Bu gruptaki anjinalı çocuklardan en sık kullanılanları inhalipt, heksoral sprey, lugol spreyi, tantum verde, orasept reçete edilir.

Anjina ile resorpsiyon için tabletlerden farryngosept, hexoral sekmeler, lysobactum, grammidin, strepsils, stopangin uygulanır.

gargara ve tablet çözülür edemiyoruz çok küçük çocuklar için, topikal tedavi yukarıda sıralanan durulama batırılmış tampon kullanarak irinli bademcikler ile plağı kaldırarak, oluşabilir. Bu prosedürü yerine getirmek için, annenin pamuğu işaret parmağıyla döndürmeli, ilaç içinde nemlendirmeli ve mukus boğazını onunla silmeli. Bu prosedürü düzgün bir şekilde nasıl uygulayacağımıza ve bunu yapmaya değip değmediğine ilişkin olarak, bir doktora danışmak daha iyidir.

ateş düşürücü

Parasetamol (efferalgan, Panadol, kalpol) veya ibuprofen göre şurup şeklinde çocuk antipiretik kullanım için izin verilen öngörülen sıcaklığı azaltmak için (Nurofen, ibufen). Anjina'nın yüksek sıcaklık karakteristiğine kusma eşlik edebileceği düşünüldüğünde. Bunları rektal fitiller (cefecon, efferalgan, nurofen) şeklinde kullanmak tercih edilir.

antihistaminikler

Antibiyotik alan arka plana karşı alerjik reaksiyonları önlemek için, birçok doktor antihistaminik kompleks terapisinde çocuklara reçete. Çoğu zaman şurup (cetrine, erius, zodak, peritol) veya damla (fenistil, zirtek) şeklinde tüketilirler.

Halk ilaçları ile tedavi

Boğaz ağrısı tedavisinde halk ilaçları, antiseptik ve anti-inflamatuar etkisi olan şifalı otlar infüzyon ile boğaz durulama kullanılır. Bunlar papatya içerir. nergis, adaçayı, okaliptüs, St. John's wort. Ayrıca durulama için ½ tsp'den hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. tuz ve soda, 200 ml su ve birkaç damla iyot.

Üst solunum yolu hastalıklarının çoğu için etkili bir halk ilacı, bal ve tereyağı ekleyerek ılık sütdür. Bu içecek mukus boğazını yumuşatır ve ağrıyı hafifletir.

Bir çocuk için geleneksel anjin tedavisi yöntemlerinin kullanımı, bu hastalık için bazı prosedürler kesinlikle kontrendike olduğundan, bir doktorla birlikte kararlaştırılmalıdır. Her şeyden önce buhar inhalasyonları ve ısınma kompresleri ile ilgilidir.

Video: Anjina belirtileri ve tedavisi Çocuk Pediyatçısı Komarovsky EO

komplikasyonlar

Zamanında doğru tedavi olmadığında, anjin çocuk için üzücü sonuçlar doğurabilir. Bunun nedeni çoğu durumda hastalığın etken maddesi olan streptococcus'un kalbi, böbrekleri ve eklemleri etkilemesidir. Sonuç olarak, birkaç ay veya yıl sonra, aşağıdaki şiddetli kronik hastalıklar bir çocukta gelişebilir:

 • romatoid artrit;
 • glomerulonefrit;
 • romatizmal endokardit ve miyokardit;
 • menenjit;
 • sepsis;
 • nekrotizan fasiit;
 • romatizmal kore.

Şu anda, streptococcus'a karşı etkili antibiyotik kullanımı nedeniyle, bu tür komplikasyonlar oldukça nadirdir. Aktarılan anjinadan sonra bunların zamanında saptanması için, doktorun bir ay boyunca izlenmesi ve tetkiklerin (EKG, genel kan ve idrar analizi) yapılması gerekir.

Anjina ile, hastalık sırasında hemen ortaya çıkan lokal ve lokal komplikasyon riski vardır. Bunlar şunları içerir:

Video: Boğaz ağrısı komplikasyonları

önleme

Anjinayı önlemenin en güvenilir yöntemi, çocuğun enfekte çocuklarla veya yetişkinlerle teması, kişisel hijyen kurallarına dikkatle uyulmasıdır. Buna ek olarak, ebeveynler dengeli bir diyet, sertleşme, günün rejimine uyumu içeren çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmek için erken önlemler almalıdır. tam uyku egzersiz, sık sık temiz havada yürür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Evde burun akıntısını tedavi etmek mümkün mü?

Antik çağlardan Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yüzyılın suyu, bağımlılık yapmaz soğuk algınlığı için mükemmel bir çare. Burun ilaçları 3 ila 5 gün arasında kullanım için tavsiye edilmez ve yeşil bir doktora dayalı bir ilaç uzun süre kullanılabilir.