Loading

2 yıl içinde çocuğa bir boğaz tedavi etmek

Bir bebeğin boğaz ağrısı olduğunu anlamak her zaman kolay değildir. Özellikle bu ilk çocuk ise ve iltihap diğer tipik solunum semptomları eşlik etmiyorsa. Sonuçta, çocuk henüz şikayet edemiyor ve onu rahatsız eden şeyin ne olduğunu normal olarak açıklıyor. Annenin dikkatini bir yıldan önceki bir çocuktan almanın tek yolu, nedenini bulmadan asla göz ardı edilemeyecek şekilde ağlamaktır. Ve 2 yıl ve daha küçük çocuğa bir boğaz tedavi etmek için, doktor-pediatrist sadece çözmelidir.

Makalenin içeriği

Enfeksiyöz olmayan nedenler

Bazen çocuğun amacındaki acı tamamen fizyolojik nedenlere sahiptir ve daha sonra özel bir tedaviye gerek yoktur - zaman içinde kendi kendine geçer:

 • ses tellerinin aşılması;
 • Tahriş edici faktörlerin etkisi;
 • kronik rinit ve sinüzit;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • bronşiyal astım;
 • Solunum sistemindeki neoplazmalar.

Çocuğun boğazı enfeksiyöz olmayan nedenlerden dolayı acı çektiği zaman, genellikle yüksek vücut ısısı ve solunum yolu hastalıklarının diğer semptomları yoktur. Çocuk sadece huzursuz olur, genellikle ağlar, iyi uyumuyor, yemeyi reddediyor. Boğazda öksürük veya kalıcı bir yutma olabilir. Dış ankette görsel olarak boğazda küçük bir kızarıklık olduğunu fark etmek mümkündür.

Tam olarak nedenleri ve önerileri saptamak, 2 yıl veya daha küçük çocuklarda bir boğazın tedavi edilmesinden ziyade, teşhis muayenesinin sonuçları temelinde yetenekli çocuk doktoru sadece yeteneklidir. Ve genellikle temel laboratuar testleriyle sınırlı değildir: kan, dışkı, idrar. Bazen boğazda rahatsızlık nedeni ciddi ise, donanım tanı yöntemlerine başvurmanız gerekir.

Bu durumda boğaz için normal ilaç yardımcı olmaz. Ve eğer dış irritanlar kolaylıkla elimine edilirse, kronik hastalıkların tedavisi sistemik ve niteliksel olmalıdır.

Bronşiyal astımdan, sinüzit ve çocuğun şiddetli alerjileri tedavi edilmeli ve “ortaya çıkana kadar” beklememelidir - bu süre zarfında diğer komorbid hastalıklar gelişecektir.

Bulaşıcı Hastalıklar

Yine de, çocuklarda boğaz ağrısının en yaygın nedenleri, havadaki damlacıklar tarafından kolayca bulaşan solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Okul öncesi çocuklarının polikliniğe ya da çocuk kurumlarına planlanmış bir ziyaretle enfekte olmaları daha kolaydır.

Çocuğun zayıf bağışıklığı varsa, birisinin yakın bir zamanda hapşırması yeterlidir (enfekte tükürük 35 km / s hıza kadar uçabilir!) Ve hastalığın eve getirilmesi hastalığın ortaya çıkmasını yavaşlatmaz.

SARS ve grip, öksürük ve boğaz ağrısı ile erken bir aşamada, çoğu annelerimiz ve büyükannelerimiz tarafından kullanılan geleneksel tedavi yöntemlerinin yardımıyla baş etmek oldukça olasıdır. Asıl mesele, en kısa zamanda, akut solunum yolu hastalığının veya soğuk algınlığının ilk belirtilerinden başlamaktır: hapşırma, öksürme, boğazda kızarma. Her şey doğru şekilde yapılırsa - 2-3 gün içinde çocuğun kesinlikle sağlıklı olacağı yüksek bir olasılık vardır.

Hemen aşağıdaki belirtilerden en az ikisini varsa, bir çocuğun boğazını 1 yıl veya daha kısa bir süre tedavi etmekten daha fazla reçete yazan bir doktora başvurun:

 • vücut sıcaklığı 38 ° C'nin üzerinde;
 • yemeyi ve içmeyi tamamen reddetmek;
 • bir boğuk ağla sürekli ağlama;
 • boğazda şiddetli kızarma;
 • onlara dokunarak bademcikler genişletilmiş;
 • ağızdan bile nefes darlığı;
 • lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • nefes alırken ses hırıltısı;
 • paroksismal boğucu öksürük;
 • dilin belirgin bir şişmesi vardı;
 • döküntü veya başka cilt değişiklikleri vardır;
 • mide bulantısı, kusma, ishal, şiddetli halsizlik.

Bu durumda, büyük olasılıkla, bebeğin vücuduna tehlikeli bir enfeksiyon geldi, bağışıklık sistemi onunla başa çıkamaz ve hatta halk ilaçları artık yardımcı olmaz.

3 yaşın altındaki çocuklar her türlü komplikasyonu hızlı bir şekilde geliştirir, bu nedenle tehlikeli semptomların varlığında her bir gecikme saati hastalığın ciddi seyrini artırır.

Çocuğun muayenesi durumunda, doktor hemen hastaneye kaldırılmasının gerekli olduğuna karar verirse, bunun ciddi nedenleri vardır. Bebeği evde kendi başına tedavi etmeye çalışmayın. Hayatı ve sağlığından siz sorumlusunuz ve çocuk zamanında sağlayamayacağınız acil tıbbi yardıma ihtiyaç duyabilir.

Büyükannenin tarifleri

Küçük bir çocuğun boğazını evde "büyükannenin" reçeteleriyle tedavi edebilirsiniz, ancak sorunun sebebinin ARVI, gribi veya soğuk algınlığı olduğuna emin olabilirsiniz. İyi ev ilaçları ve solunum hastalıkları eczanelerinin uygun şekilde organize tedavisi ile yardımcı olarak.

Bunlardan en etkili olanları:

 • Buhar inhalasyonu: Bitkisel kaynatma, soda çözeltisi veya patates üzerinde. Mukoza zarını mükemmel bir şekilde nemlendirir, kızarıklık ve boğaz ağrısını hafifletir. Ancak, yüksek ateş, pürülan anjina, boğazda şiddetli şişlik ve bir yıla kadar olan çocuklarla yapamayacağını hatırlamalıyız.
 • Bal sıkıştır. Bronşit, soğuk algınlığı ve hatta zatürre ile yardımcı olan büyük bir ısınma ajanı. Buğday veya çavdar unundan ballı bir pasta yapabilir ya da ballı alkollü veya aloe suyuyla bal karıştırabilir ve bebeğin göğsüne kalp bölgesinden kaçabilirsiniz. Selofan ve yalıtım ile örtün. Önemli! Sıkıştırmayı 2 saatten uzun tutmayınız ve bebeğinizi yalnız bırakmayınız. Prosedür her gün gerçekleştirilir.
 • Bitkisel çay Her çim bebeğe verilemez. Ve durulayın ve durulayın, kekik, adaçayı, calendula, okaliptüs ve meşe kabuğu ile durulayın, onları çocuklara içemezsiniz. Bir kırıntı lehimlemek için bir papatya, bir köpek gül, bir ıhlamur veya ahududu çayı zayıf bir et suyu mümkündür. Alerjilerin yokluğunda, ılık çayı biraz bal eklemek faydalıdır.
 • Sürtünme. boğaz iltihabı ve öksürüğü ve mentol ve otlar ile Balsam sürtme solunum hastalıklarının her türlü Mükemmel yardımı (onlar herhangi bir eczaneden satın alınabilir) mentol ya da kafur yağı ile, terebentin, vazelin. Hem iyi ısınma hem de inhalasyon. Razirat çocuk geceleri olmalı, bu yüzden prosedürden sonra en az bir saat sakin bir şekilde uzanın.
 • Bitkisel kaynatmada banyo. Genel kanının aksine, soğuk algınlığı ve akut solunum yolu hastalıkları için çok yararlıdır, ancak sadece durumda vücut sıcaklığı banyo kullanımı binbirdelikotu tentür, okaliptüs, kırlangıçotu, anne ve üvey anne, adaçayı, nergiz için 37,2 ° C üzerinde olduğunda. Prosedür sırasında bebeğin banyodan suyu yutmaması için çok önemlidir. çocuk ve toksinler, bronşlar dilate gözeneklerinin içinden, özellikle boğaz de ısıtmalı bütün vücudu, öksürük etmek kolaylaşır. Yatağa gitmeden önce bebeği batırın ve hemen sıcak bir yatağa koyun.
 • Sebze suları. Pancar, patates, lahana, havuç suyu mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bir nozuyu aşılamak ve boğazı yıkamak için kullanılabilir, ancak saf formda değil, ancak bal veya sade su ile ikiye karıştırılır. Limon suyu ile dikkatli olmalısınız. Çocuklar sıklıkla turunçgillere karşı alerjiye sahiptir ve şiddetli bir boğaz ağrısı ile birlikte ekşi suyu daha da rahatsız edebilir.

Bazı otlar antibiyotiklerin etkisini güçlendirebilir veya zayıflatabilir. Bu nedenle, boğaz ağrısı için kapsamlı bir tedavinin bir parçası olarak halk ilaçları kullanacaksanız, o zaman hangi bitkileri güvenle kullanabileceğinizi doktorunuza danışın.

Tüm sürtünme, ısınma ve diğer termal prosedürler, sadece vücut sıcaklığında 37.2 о С'dan yüksek olmayan bir sıcaklıkta yapılır, bundan sonra en az 24 saat bir çocuğun evde kalması gerekir.

Mutlak doğallıklarında halk yemeklerinin ana artıları. Ama yine burada, 3 yaşın altındaki bir çocuğun hala her türlü etkide çok hassas olduğunu unutmamalıyız. Mukoza zarları ve cildi kolayca tahriş eder ve ilk bakışta aşırı dozda aşırı doz zararsız olsa bile, bitki alerjik bir reaksiyon geliştirebilir. Bu nedenle, bitkisel preparatlarla da, dikkatli ve ihtiyatlı olmak gerekir.

Eczacılık ürünleri

Eczane ilaçlarının seçimi, bir yaşındaki çocuğun ve 3 yaşın altındaki çocukların boğazını tedavi etmekten daha geniştir. Çoğu “çocuk” ilaçları bitki bazında yaratılır ve minimum kontrendikasyon ve yan etkilere sahiptir. Ama yine de randevuları en iyi uzmanlara emanet.

Birkaç rezorpsiyon tabletinin antibiyotikleri içerdiğini ve öksürük şuruplarının farklı etki mekanizmalarına sahip olduğunu bilmektedir. İyi bir doktor, tüm bunları ve randevuda başka faktörleri hesaba katar. Ve kendiniz de ilaç satın alarak, başka amaçlarla pahalı ve yüksek kaliteli ilaçlar kullanarak hastalığın seyrini sadece kötüleştirebilirsiniz.

Bir yıl ve daha büyük çocuklar için boğazın tedavisinde izin verilen en etkili ilaçlar şunlardır:

 1. "Akvamaris". Boğaz ve burun ile deniz tuzu yıkamak için araçlar. Anti-inflamatuar, mukus temizler, patojenik bakterilerin gelişmesi için elverişsiz bir ortam oluşturur. Önleyici amaçlar dahil olmak üzere doğumdan kullanabilirsiniz.
 2. "Miramistin". Tedavisi bebeklere bile izin veren etkili evrensel ve kesinlikle zararsız antiseptik. Boğazın sulanması çoğu patojeni yok eder: virüsler, mantarlar, bakteriler.
 3. "Bioparox". Özellikle angina tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kızarıklık ve boğaz ağrısından hızla kurtulmanızı sağlayan antibiyotik lokal aksiyon. 2 yaşından büyük çocuklar için izin verilir.
 4. Ingalipt. Boğazını rahatlatan ve herhangi bir öksürükten kurtulmanızı sağlayan aerosol formundaki kombine ilaç. Okaliptüs ve nane gibi uçucu yağlar ve aktif kimyasal bileşenler içerir. 5 günden fazla uygulamayın.
 5. "Lugol". İyot ve sıvı gliserin, yumuşatıcı ve nemlendirici mukozaları içeren tamamen güvenli etkili bir antiseptik. Tonsillit, larenjit, farenjit tedavisinde uygulanır.
 6. "Grammitsidin". Resorpsiyon için pastiller şeklinde lokal aksiyon antibiyotiği. Bileşim okaliptüs yağı, lidokain, mentol içerir. Boğazda şiddetli ağrı ile birlikte üst solunum yolu akut hastalıklar için pratik olarak vazgeçilmez bir hazırlık.
 7. "Faringosept". Adından da anlaşılacağı gibi, özellikle enfeksiyöz doğanın farenjit ve larenjitinin hızlı tedavisi için geliştirilmiştir, streptokok ve diğer bakterileri etkili bir şekilde yok eden bir antibiyotik içerir.

Sistemik antibiyotikler için küçük bir çocuk reçeteleme kararı ve bunların kullanım şekli (tabletler veya nyxes) sadece dikkatle yürütülen teşhisler temelinde ilgili hekim tarafından yapılabilir. Çoğunlukla, çocuklara daha şiddetli bir hastalıkta pennicillin türevleri veya sefalosporinler reçete edilir.

1 yaşın altındaki çocuklarda birçok antibiyotik üzerinde önceden tahmin etmek imkansız olan alerjik reaksiyon göstermiştir. Quincke'nin ödemini veya anafilaktik şokunu geliştirmesi çok güçlü olabilir.

Bu nedenle ilacın ilk kullanımından önce bireysel tolere edilebilirlik için bir test yapmak çok önemlidir (özellikle bir enjeksiyon ise!)

Diğer ilaç grupları semptomatik olarak reçete edilir. Antipiretik, antihistaminik, anti-inflamatuar, immünmodülatör ve restoratif ilaçlar olabilir. Öngörülen tedavi süreci her zaman tamamlanmalıdır. Çocuklarda solunum yolu hastalıkları çok kolay bir şekilde kronik bir forma dönüştürülür, bu da daha sonra kurtulmak için kolay olmayacaktır.

2 yaşında bir çocuğun boğazında ağrı tedavisi yöntemleri

Soğuk mevsimde 2 ila 5 yaş arası çocuklar sıklıkla soğuk algınlığı gösterir. İlk olarak, hastalığı doğru bir şekilde belirlemek her zaman mümkün olmayan belirtiler vardır. Ebeveynlerin, bir çocuğun boğazını 2 yıl boyunca nasıl tedavi edeceğini, hastalığın diğer hoş olmayan belirtilerini nasıl ortadan kaldıracağını bilmek önemlidir. Burun akıntısı, şiş ve ağrılı bademcikler gibi belirtiler, enfeksiyöz bir hastalığın belirtileridir - viral veya bakteriyeldir. Bölge çocuk doktoru, bebeğe yardım etme konusunda doğru bir şekilde teşhis ve danışabilecektir.

2 yaşındaki çocuklarda boğazın uygun tedavisi

Halihazırda konuşan bebek, ana-babaya ya da bakıcıya, “yuttuğumda acıyor”, “yiyemem”, “boğazımda kazıma” diyecektir. Çocuğun boğazı 2 yıl acı çekerse ve kendini nasıl ifade edeceğini bilemezse, tabağı yiyecek, bir bardak meyve suyuyla, hiçbir sebepten dolayı ağlamayacaktır. Her zamankinden daha rahatsız ve huzursuz olur.

Üç yaşın altındaki çocukların akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına daha duyarlı olduğuna inanılmaktadır. Olguların% 99'unda iki yaşındaki çocuklarda kırmızı boğaz nedeni ARVI'dir. Farenjit, 3 yaşın altındaki çocuklarda angina da viral hastalıklar olarak kabul edilir. Çocuk 2 yıldır boğaz için uygun olan ilaçlarla semptomatik tedavi gerektirir, inflamasyonu ortadan kaldırır ve sıcaklığı düşürür (eğer termometre 38 ° C'nin üzerindeyse).

3 yaşın altındaki çocuklarda akut üst solunum yolu viral enfeksiyonları

200'den fazla farklı virüs, gribe benzer semptomlara neden olur. ARVI kendini burun akıntısı, orofarinkste şişlik, bazen öksürük olarak gösterir. Ebeveynler 2 yaşında bir çocuk için zamanında boğaz tedavi etmeye başlarsa, bebek 1 hafta içinde iyileşir. İmmünsüpresyon olan çocuklarda hastalık 10-14 gün sürebilir.

Soğuk algınlığının aksine grip, vücut ısısında, şiddetli titreme, kas ve başağrısında bir artışla aniden başlar. Boğazda bir ağrı var, kuru bir öksürük var. Çocuk iştah kaybeder, bazen kusma ve ishal muzdarip. Vücut ısısı 39,5 ° C'nin üzerinde olduğunda nöbetlere yol açabilir.

Küçük çocuklar için spesifik antiviral tedavi genellikle reçete edilmez. 5 gün içinde vücut, enfeksiyonla savaşmak için antikor üretmeye başlar. Ateş ve kas ağrısı 2-4 gün sonra kaybolur, öksürük ve halsizlik 2 haftaya kadar devam eder. Antiviral ilaçlar - viferon, interferon, anaferon - zor vakalarda zayıf bağışıklığı olan çocuklara reçete edilir.

İki yaşındaki bir çocukta akut solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisi

Ateşi olan bir hasta yatağa konulmalı, örtülmeli ve katılımsız bırakılmamalıdır. Diyet, besin ve vitaminlerde küçük bir organizmanın ihtiyaçlarını karşılamalıdır. 2 yaşında çocuklarda boğazda semptomlar görülür.

Akut solunum yolu hastalığı olan bir çocuğu hızlı bir şekilde tedavi etmek için:

 • Kolayca sindirilebilir ve vitamin bakımından zengin yiyelim, mukus lapası, çorba, patates püresi hazırlayalım.
 • Acı ve ısıdan, parasetamol veya ibuprofen ile şurup ve rektal fitiller kullanın.
 • Kase, irrigasyonu harcar ya da çocuğunuzu bitkisel kaynatma ile gargaraya davet eder.
 • Burun salinine damlatın veya deniz suyu ile bir sprey kullanın.
 • Oda sıcaklığında yaklaşık 18 ° C'lik bir hava sıcaklığı ve% 50'lik bir nem bulundurun.
 • Öksürürken içeriğindeki Mukusin, Bronşik şurupları kullanın.
 • Genellikle, bal ile ılık çay içirin veya jöle verin.
 • Boğaza bir kompres uygulayın.

2 yaşındaki çocuklar için boğaz eczanesi - gargara veya sprey - ağrı ve iltihap giderir. Kural olarak, bu ilaçlar antiseptik, antimikrobiyal maddeler içerir.

Antidiarrheal preparatlar

Mukoza şişmesi, burun tıkanıklığının en yaygın nedenidir. Vazokonstrüktif ve dekonjestanların kullanımı, burun solunumunu kolaylaştırır, akut solunum yolu viral enfeksiyonunun semptomlarının şiddetini azaltır.

Çocuklara bir burun sıçramak daha 1 yıldan daha kıdemlidür:

 1. Nafazolin çözeltisi% 0.05,
 2. nazal Tysin% 0.05 oranında düşer;
 3. burun ajanı% 0.05 Snoop;
 4. Xylometazoline% 0,05 burun damlaları.

antihistaminikler

Üst solunum yollarının mukoza zarlarının şişmesini önler ve azaltır. İkinci ve sonraki jenerasyonlarda daha az yan etki görülmüştür. 2 yaşından büyük çocukların tedavisi için damlalar Cetrin, Parlazin, Zirtek, tatlandırılmış çözünür tabletler Histalong, Gismanal süspansiyonu için kullanılır.

Kombine ilaç

Vibrocil damlaları, mukoza zarının tahriş ve şişmesine yardımcı olur. Nazal ajan, ARVI, nazofarenjit, alerjik rinit ile 1 yıl boyunca çocuklarda aşılanır.

Vazokonstriktörler ve antihistaminikler, mukozal hava yollarında bir iyileşme sağlar, ancak sadece 2 ila 10 saatlik bir süre için. Bu tür fonlar 2-3 günden fazla kullanılmamaktadır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Bakteriyel boğaz ağrısı nedeni streptokoktur. Bu mikropların varlığını belirlemek için, laboratuarda boğazdan bir bez (posterior faringeal duvardan mukus) alınır. Analizden önce, yemek yememeniz, gargara yapmamalı, antibiyotik almamalı veya boğaz ağrısı için ilaç kullanmamalısınız. Hemşire tel çubuk üzerinde steril bir pamuklu çubukla bir leke alır. Laboratuardaki materyal, bir termostat içine yerleştirilen besin maddesi üzerine kaplanır ve 2-3 gün sonra kolonilerin örnekleri mikroskop altında incelenir.

Doktorlar küçük çocuklarda strep boğaz tedavisi için bir süspansiyon şeklinde antibakteriyel ilaçlar reçete. Dozaj çocuğun yaşına ve vücut ağırlığına göre belirlenir. İlacın talimatları, çocuklar için dozun nasıl hesaplanacağını gösterir.

Bakteriyel anjina ile antibiyotik tedavisi nasıl yapılır:

 • Amoksikilin veya koksulanilin ve klavulanik asit ile çocuk ilaçları verin. Toz, bir meyve aroması ile bir süspansiyon hazırlamak için hazırlanır.
 • Bebeği Sumamed'in ilacı, oral uygulama için bir süspansiyon formunda azitromisin ile tedavi edin.
 • Sefixim'in hazırlanması, bir süspansiyonun hazırlanması için granüller formunda verilir.

Erken yaştaki çocukları tedavi etmek levomiketin, tetrasiklinler, florokinolonlar ile yasaktır. Ticari ad, formülasyondaki aktif maddenin adıyla uyuşmaz. Bu nedenle, ambalaj ve talimatlarla ilgili bilgileri okumalısınız.

Küçük bir hastanın durumunu kolaylaştırmak için, antiseptik ve antimikrobiyal bileşenler ile Aqualor veya Tantum Verde sprey ile sulama kullanın. Boğaz için en popüler halk ilaçları, yutma ve durulama için papatya çayıdır. Aynı amaçla adaçayı yaprakları infüzyonu kullanılır. Ancak, tüm bebekler gargara yapamazlar.

Mukozayu nemlendirmek için, çocuğun ılık çay, küçük bir miktar bal, soda, bıçağın ucunda ilavesiyle ılık çay içmesine izin verilir. tereyağı. Bağışıklık savunmasını güçlendirmek için, siyah frenk üzümü ya da yabanmersininden Morse içebilir, dogrose kaynatma yapabilirsiniz. Bir lahana yaprağı veya süzme peynirle boyuna bir kompres uygulayın.

Çocukta farenjit ve larenjit

Mukus boğaz ve larenks, hipotermi, soğuk algınlığı, viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlara bağlı olarak iltihaplanır. Farenjit, arka faringeal duvarın kızarması, yutulduğunda ağrı, kuru öksürük eşlik eder. Larenjit bir süre ses kısıklığı veya ses kaybı ile karakterizedir.

Hastalıkların bakteriyel doğasında, çocuk doktoru küçük hastaya antibiyotik reçete eder. Diğer tüm vakalarda semptomatik tedavi uygulanır. Boğazda ağrıyı ve diğer hoş olmayan hisleri ortadan kaldırarak çare uygulayın.

Ağrı, çocukta yüksek ateş için ne verilecek (ilaçlardan biri):

 1. Çocuklar için İbuprofen veya Nurofen;
 2. Çocuk Panadol veya Tylenol;
 3. Efferalgan;
 4. Tsefekon.

Bebekler için sadece küçük çocuklar ibuprofen ve parasetamol uygundur. Bunlar, şurup veya rektal fitiller şeklinde üretilen antienflamatuar ve antipiretik ilaçların bir parçasıdır.

Çocuğa 2 yıl kırmızı boğaz tedavi etmek:

 • Oral uygulama için Tonsilgon H'yi bırakır.
 • Tantoum Verde'nin çözeltisi veya spreyi.
 • Sprey veya Lugol çözeltisi.
 • Sprey Ingalipt.
 • Sprey Aqualor.

Boğaz şeklindeki spreyler ve durulama çözeltilerindeki preparatlar antiseptikler ve lokal anestezik ilaçlar içerir. Boğazda değil, yanaklarda veya pamuklu çubukta sıçrayabilir ve sonra yanaklarını yağlayabilirsiniz. Her ilaç için alt yaş aralığı, talimatlarda belirtilmiştir. Erken yaştaki çocuklar için önerilen dozu gözlemlemek için endikasyonları ve kontraendikasyonları okumak gereklidir.

Şiddetli boğaz ağrısı ve yüksek ateşi olan bir yürümeye başlayan çocuğa, nefes almakta zorluk çeker, acilen bir çocuk doktoru çağırması gerekir. Ayrıca, kendi kendine ilaç 48 saat içinde yardımcı olmazsa doktora danışılmalıdır. Çocuğun soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı eğilimi ile bağışıklığı güçlendirmek ve ARVI ile enfeksiyonu önlemek için bölge çocuk doktoru ile konuşmanız gerekir.

Çocuklarda boğaz tedavisi - tabletler, spreyler, şuruplar, geleneksel tıp tarifleri, durulama ve inhalasyonların bir listesi

Çocuklarda, orofarinkste anjina ve diğer inflamatuar süreçler sıklıkla görülür. Bunun nedeni, virüse karşı korumanın ilk "kilometre taşının" yerel bağışıklığının yetişkinlerde olduğundan daha zayıf olmasıdır. Larenks, kızarıklık, şişme ve mukus oluşumu ile bakterilerin, virüslerin ve diğer dış uyaranların penetrasyonuna tepki gösterir. Çocuklarda boğazın tedavisi standarttan farklıdır çünkü inflamasyonu kaldırabilen tüm ilaçlar için uygun değildir, ancak sadece halk ilaçları bazen yeterli değildir.

Çocuğun boğazı neden acıyor?

Akut respiratuar patolojilerin varlığında, çocuklarda yüz enflamasyonlu farinksin yaklaşık 99'unda görülmüştür. Yine de, çocukta orofarenksin kırmızılaşıp acı çektirmesinin başka nedenleri vardır. Bunlar şunları içerir:

 • farenjit - posterior faringeal duvarın iltihabı;
 • larenjit - larinkste inflamatuar bir süreç;
 • anjina (bademcik iltihabı), - bademcik iltihabı, kronik biçimde larinks sürekli döken bademcikler kırmızı renk fark beyaz, gri veya grimsi sarı kaplama vardır, eşleşebilir;
 • kızıl ateş (hastalığa larinkste ağrı eşlik eder);
 • sahte krup (larenksin darlığı) organın hızlı bir şekilde sıkışması, boğulma ile karakterize edilir;
 • difteri (çocuklarda, boğaz bu hastalıkta çok boğazlıdır, bademciklerin boyutu artar, bu da hastanın nefes almasını zorlaştırır;
 • keskin nesnelerle orofarenksin travması (küçük çocuklar, oyuncakları genellikle ihale mukoza zarını çizen ağızlarına çekerler).

Hastalığın nedenleri ve risk faktörleri

Larinkste kederlenme, birçok farklı patolojinin gelişmesiyle ortaya çıkan bir semptomdur. bakteriler, virüsler, mantarlar - orofarenkste ağrı önemli nedenlerinden biri patojenlerin neden olduğu iltihabıdır. Ağız içine girme, enfeksiyon orofarenks ve bademciklerin mukoza zarına nüfuz ederek zarar verir ve tahriş eder.

Patojenik mikropların etkisi altında, damarlar genişler ve sinir uçlarında hareket eden biyoaktif maddeler gelişmeye başlar ve boğazda ağrıya neden olur. Enfeksiyonun ilerlemesi nedeniyle, mukoza zarı kırılır, tükürük miktarı azalır. Sonuç olarak, artan rahatsızlık ve yoğun ağrı hissi eşlik eden farinks ve farinkste kuruluk oluşur. Genellikle, bu tür belirtiler görünür:

Bir çocuğun boğaz nasıl tedavi edilir

Larinksin etkili tedavisi bir dizi önlemi yürütmektir. Ebeveynler, çocuk odasının iyileşmek için en iyi mikro iklime sahip olmasını sağlamalıdır. Bunu yapmak için, tesisler günlük ıslak temizlik, kuru havayı nemlendiren kapları suyla doldurur. Odadaki sıcaklık 20 derecenin üzerinde olmamalıdır. Bu durumda, hastanın sıcak battaniyelerle, özellikle de ateş sırasında sarılmasına izin verilmez, aksi halde ısı değişimi bozulur.

Günde iki kez veya üç kez, mikropların temiz hava sirkülasyonu ile öldürüldüğü için odanın havalandırılması tavsiye edilir. Hastalık dönemi boyunca bir bebek bir bol sıcak içecek ile sağlanır. Bal ve limon, seyreltilmiş doğal meyve suları, meyve içecekler, şekersiz kompostolar ile bitkisel çay veya çay olabilir. Hastanın gün içinde sık sık içmesi önemlidir (her saat, en azından). İçmeye ek olarak, bir diyetin takip edilmesi önemlidir. Çocuklarda boğazın tedavisi, bu tür gıdaların reddedilmesine işaret eder:

 • tuzu;
 • soğuk veya sıcak;
 • tatlı;
 • şişman;
 • çok baharatlı;
 • Asidik.

Narenciye meyvelerine sadece seyreltilmiş meyve suları veya çay şeklinde izin verilir. Hasta bir çocuk için yemek pişirmek, yumuşatmak için son derece kolay olmalıdır. Boğaz ağrısı veya diğer enflamatuar hastalığı olan küçük bir hasta, küçük porsiyonlarda sıcak yiyecek tüketmelidir. Sebzeler ve meyveler bir karıştırıcı yardımıyla daha iyi öğütülmeli ve bir püre halinde servis edilmelidir. Katı gıdaların kullanımı larinkse zarar verdikleri için yasaktır.

Hastalığın teşhisi

larinks bebeğin iltihap orofarenks, burun ayna ve tıbbi spatula aydınlatan ön reflektör üzerinden hasta kontrol muayene için audiologist verilmelidir zaman. Boğazdan patojen tipini belirlemek için ekime bir sürüntü uygulanır. Bu, belirli bir enfeksiyon için en etkili olan optimal tedavi seçeneklerini seçmenizi sağlar. Gerekirse küçük bir hastanın kanı ve idrarı analiz edilir, göğüs radyografisi yapılır.

ilaç

Bakteriyel enfeksiyon gelişimi ile birlikte, bebeklere geniş spektrumlu antibiyotik reçete edilir ve bileşenleri için bir duyarlılık testi önceden test edilir. orofarinks hastalıkların en sık neden olan madde yana streptokok enfeksiyonu reçete yazanlar penisilin türü Amoksiklava veya amoksisilin olduğu. Bu ilaçlar, tabletlerin bebekler tarafından yutulmasından daha kolay olan süspansiyonlar biçiminde temin edilebilir.

Penisilin antibiyotiklere karşı alerjinin varlığında doktor makrolitleri reçete eder - Eritromisin, Hemomisin, Sumamed. Bu ilaçlar daha az toksiktir, bu nedenle çocuklar tarafından daha kolay tolere edilirler. Gelişiminin başlangıcında bir virüs enfeksiyonu etkili olduğunda, hangi patolojinin hızla geri çekilebileceği etkisi altında interferonların kullanımı. ARVI semptomları olan bebeklerin antibiyotik tedavisine ihtiyacı yoktur.

Çocukta hasta boğazını tedavi etmek için bir komplekse ihtiyaç vardır: tabletler veya şuruplar biçimindeki sistem müstahzarları dışında, lokal aksiyon ajanları uygulanır. İkincisi, ağrı sendromunu ortadan kaldırmak için gereklidir. Tükürmeyi zaten bilen çocuklar tuzlu su çözeltileri ve diğer halk ve tıbbi ürünler ile durulama verilir. Aynı amaçla, sıcak% 0.9'luk bir tuzlu su çözeltisi kullanılabilir. Şişlik ve ağrıyı gidermek için, antiseptik etkisi olan özel spreyler yardımcı olurken, sıçraması hafifçe ve yana doğru olmalıdır.

Çocuklar için boğaz için halk ilaçları

Herhangi bir durumda kendi kendine ilaç kullanmayın, aksi takdirde hastalığın kronik bir forma geçişini kabul edebilirsiniz, ki bununla mücadele çok daha zordur. İltihabın tedavisinde halk ilaçları yardımcı önlem olarak önerilmektedir. Aralarında en etkili olanları:

 1. Düzenli durulama. Göğüs ve çok küçük bu tedavi yöntemi uygun değildir ve üç yaşından büyük çocuklar inflamasyonu ortadan kaldırmak için çok çabuk yardımcı olacaktır. Bu amaçla, decoctions okaliptüs, deniz tuzu, haşlanmış suda çözülür, kabartma tozu, vb nane, okaliptüs, çay ağacı, uçucu yağlar birkaç damla kullanın..
 2. Sıcak içecekler. Vücudun zehirlenmesini önlemek için, hasta boğazlı çocuklara sık içme gösterilir. Bal, zencefil, limon, yanı sıra yabani gül, papatya, adaçayı herb suyu suyu ile çay içebilirsiniz,
 3. Isınma sıkıştırır. Ödemi larinksden çıkarırlar ve lokal kan dolaşımını aktive ederler. Votka ile kompresler koyabilirsiniz, 1: 1 su ile seyreltin, 2 yaşın altındaki çocuklar. Sıcak bir fularla sarılmış boynun üstünde.
 4. Soluma. Bunların pişirilmesi papatya veya okaliptüsün bir özü, uçucu yağlar (birkaç damla 500 ml su) olabilir. Konteynerin üzerinde sıcak sıvı ile en az 7-10 dakika, aktif olarak çiftler halinde derin nefes alması gerekir.
 5. Sürtünme. Soğuk algınlığı ile çocuklar göğsü, sırtını ve boynunu bal, keçi yağı, kafur yağıyla ovalayabilirler. Bu prosedürler, yatmadan önce yapılır, bundan sonra bebek sıcak bir şekilde giyilir ve bir battaniye ile örtülür. Bu prosedür yükseltilmiş sıcaklıklarda yasaktır.

Çocuklarda evde boğaz tedavisi

Larinkste ağrı ile bebek tedavi ile geciktirilemez. Bu durumda, sadece ilaçlar kullanılmaz: sistemik ve semptomatik araçların kullanımı ile birlikte tedavi, çocuk odasındaki nem ve sıcaklığı normalize etmek için önlemlerin uygulanmasını gerektirir. Ayrıca hastaya yatak istirahatı ve aktif sıcak sıvı tüketimi gösterilir. Çocuğun boğazını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, bu gereklidir:

 • odadaki nemi% 50-70 seviyesinde ayarlayın;
 • oda sıcaklığını 19-20 dereceye kadar düzeltmek için;
 • hastayı hafif, hafif ve orta derecede sıcak yiyeceklerle beslemek;
 • daha çok bebeğe sıcak bir içecek verir - çaylar, bitki özleri, meyve içecekler, kompostolar.

Ateşsiz şiddetli boğaz ağrısı ile

Bu semptomun yaygın nedenleri farenjit ve hafif bir ARVI formudur. Bir çocuğun patolojilerinden biri varsa, doktor antibiyotikleri içermeyen semptomatik tedaviyi reçete eder. Ağrıyı gidermek için, lokal aksiyon homeopatik preparatlar kullanılabilir - yağ çözeltileri, emilim için nane pastilleri, bileşimde bir antiseptik ile spreyler. Hasta daha iyi olduğunda, genellikle açık havada olmalıdır.

Çocuğun kırmızı bir boğaz ve ateş varsa

Bu belirtiler ortaya çıktığında, bir doktor veya ambulans çağırmanız gerekir. Doktor bebeği muayene edecek ve eğer ciddi zehirlenme belirtileri ortaya çıkarsa, lenf düğümlerinde bir artış, bademciklerdeki bir plak, zorlukla dağılan bir sıcaklık, bakteriyel, viral veya fungal bir enfeksiyon tanısı koyar. Kırmızı ateş veya boğaz ağrısı ile, tedavi zorunlu bir antibiyotik gerektirir. Bir mantar enfeksiyonu varlığında, viral bir patojen durumunda antiviral ilaçlar durumunda antimikotik maddeler reçete edilir.

Tonsillit belirtileri ile

Gevşek bir boğaz kavramı, doktorlar tarafından bademcik iltihabı olan klinik tabloyu tanımlamak için kullanılır. Doktor bademcikler üzerindeki lenfoid foliküllerdeki artışı tanımlayabilir. Bu semptom ile tonsillit tedavisi kastedilmektedir. Ateş ya da akut solunum yolu viral enfeksiyonunun diğer belirtileri olmayan gevşek bir boğaz, larinkste kronik iltihaplanma sürecine tanıklık eder ve genellikle antibiyotik ve lokal antiseptiklerin kullanımı ile kompleks tedavi gerektirir.

Boğazda sık ağrı ile

Bu işaret zayıf genel ve lokal immünitenin neden olduğu kronik bademcik iltihabını gösterebilir. Bu durumda, en ufak bir hipotermi, bebeği iltihaplı ve ağrıyan bademcikler haline getirdikten sonra ağrıya neden olabilir. Bazen pürülan inflamasyon, sinüzit, adenoidler veya diş problemleri gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Gırtlaktaki sık görülen inflamatuar süreçlerle birlikte, genel kuvvetlendirme prosedürlerini düzenli olarak uygulamak gerekir - sertleşme, egzersiz, aktif yaşam tarzı ve dengeli beslenme.

Çocuğa 3 yıla kadar bir boğaz tedavi etmek

Bir yaşında bir bebekte veya 3 yaşından küçük bir çocukta laringeal tedaviye başlamadan önce, doktor kızamık, kızıl ateş, enfeksiyöz mononükleoz, anjina gibi ciddi patolojilerin varlığı hariç, enfeksiyonun etkenini belirler. Küçük çocuklar için temel tedavi prensipleri:

 • Bakteriyel bir enfeksiyonda antibiyotiklerin alınması zorunludur, hastalıkların bir virüs yapısında antiviral ajanlar atanır, mantar patolojisinin tedavisi için antimikotik preparatlar uygulanır;
 • Çocuklara spreylerin kullanımı ve tabletlerin alınması kontrendikedir, ikincisi sadece suda çözünmüş bir çözelti içinde kullanılabilir;
 • durulama da yasaktır, çünkü bu yaşta çocuklar henüz bu prosedürü yerine getiremezler (reaksiyon kusma, laringospazm, öksürme olabilir), bunun yerine boğazı antiseptik bir çözelti ile yağlayabilir veya ilacı burnunuza aktarabilirsiniz;
 • küçük çocuklarda, ilaçlara karşı yüksek alerjik reaksiyon riski vardır, bu nedenle tedavi, bal, bitkisel infüzyonlar ve tentürler, kompresler, inhalasyonlar, vb. dahil olmak üzere halk ilaçları ile yapılır.

Pharynx arkasındaki mukus

Üst ve alt solunum yollarındaki mukus kümeleri, toz veya diş çıkarma belirtisi gibi çeşitli uyaranlara karşı alerjik bir reaksiyonun sonucu olabilir. Balçık larenksin arka duvarından aşağı akar, mukoza zarını tahriş eder, geceleri birikerek öksürüğü kışkırtır. Maddenin sıvı kıvamı varsa, mükemmel bir şekilde ayrılır ve geri çekilir. Viskoz balgamın çocuklarda mevcut olduğu durumlarda, bu odada kuru bir hava veya yetersiz bir içme rejimini gösterir. Patojen türü, mukusun rengini gösterir:

 • yeşil veya sarı - bakteriyel enfeksiyon;
 • beyazımsı emprenye ile şeffaf - catarrhal farenjit;
 • beyaz - mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda boğazın tedavisi için yerel preparatlar

Bebeklerde gırtlak tedavisine yönelik fonlar, sadece enflamatuar sürecin nedenine dayanarak bir uzman tarafından verilir. Küçük çocuklar için izin verilen ilaçların listesi çok sınırlıdır, bu nedenle bebeğinizin sağlığından sorumlu olmayan eczacılara değil, uygun bir ilacın seçimine doktora emanet edilmesi önemlidir. Bademcik iltihabı tedavi etmek için sık sık kullanılan spreyler antiseptik eylem, emilim, inhalasyon, yağ çözeltileri için nane tabletleri.

Antiseptik Spreyler

Çeşitli aerosoller ve spreyler yerel eylem ilaçları grubuna aittir. Onların yardımı ile nazofarenkste ağrının hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırabilirsiniz. Çocuk onaylı laringeal spreylerin örnekleri:

 1. Tantum Verde. 3-6 yaş arası bebeklere günde 1-4 doz arasında 1.5-3 saatlik aralıklarla reçete edilir; Daha büyük çocuklar (6-12 yaşlarında) aynı zaman aralıklarında 4 doz göstermektedir. Tedavinin seyri 4-15 gündür. Tantum Verde viral farenjit tedavisi için tercih edilen ilaçtır, çünkü kontrendikasyonların minimal bir listesi vardır.
 2. Aqualor Bebek. Yaşamın ilk yılında çocukların tedavisi için, günde ilacın çeşitli dozları reçete edilir. Sprey sinüzit, larenjit, farenjit, adenoidit, rinit vb. Karmaşık tedavide kullanılır.
 3. Orasept. İlaç analjezik ve antiseptik etkiye sahiptir, çocuklar tarafından iyi tolere edilir, ancak sadece 2 yaşına erişildikten sonra ve ayrı ayrı reçete edilen dozlarda izin verilir.

Boğaz için inhalasyon

Bebekleri tedavi etmenin en basit ve uygun fiyatlı yöntemi, buhar inhalasyonudur. Bu amaçla, özel bir cihaz kullanabilirsiniz - sıvıyı gerekli sıcaklıkta buhara çeviren bir nabulizer. Prosedürler sadece viral inflamasyon için gösterilir, çünkü patojenin bakteriyel doğasında, ısı, aksine, enfeksiyonun yayılmasını teşvik edecektir.

 1. Chlorophyllipt. Solüsyonun ana bileşeni, antiseptik bir etkiye sahip olan okaliptüs özüdür. İlacın her mililitresi için 10 ml salin gereklidir. Prosedür yatmadan önce günlük olarak yapılır.
 2. Pulmicort. Çocuklar için boğaz ilacı budesonid içerir ve ciddi inflamatuar süreçlerde mükemmel bir terapötik etkiye sahiptir. Su 1: 2 ile seyreltilir.
 3. Dioxidine. İlaç antiseptik etkisi olan inflamasyonu ortadan kaldırır. 1: 4 oranında su veya tuzlu su ile seyreltilmiş inhalasyon Dioksininin hazırlanması için.

Rezormrasyon için pastiller ve tabletler

Diğer ilaçlar gibi, boğaz pastilleri de bir doktor - bir kulak burun boğaz uzmanı veya çocuk doktoru tarafından reçete edilir. Onların bağımsız kullanımı bebeğin durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Tedavinin başlangıcından itibaren tanı koyulduktan sonra olmalıdır. Resorpsiyon için etkili tabletler:

 1. Lizobakt. 3 yaşından büyük çocuklara gösterilir. Analjezik, antiviral, antibakteriyel etkiye sahip. Bu antiseptik orofarenksin enfeksiyöz enflamasyonunun tedavisi için önerilmektedir. Dozaj doktor tarafından seçilir.
 2. Faringosept. Tabletlerin 3 yıldan beri çocuklarını almasına izin verilir, yan etkileri yoktur ve enfeksiyonun çoğalmasını durdurarak güçlü bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Alış sıklığı doktor tarafından seçilir.
 3. Trachman. İlaç 6 yaşından itibaren çocukların tedavisi için uygundur. Kombine antiseptik ve antibakteriyel ilaç lidokain içerir. Traksian, anestezik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar etki gösterirken, orofarenkste enfeksiyöz süreçler sırasında absorbe edilmelidir.

Bademcikler için yağlı çözümler

Yağlı bir temel ile antiseptik solüsyonlar, boğazın yıkanmasıyla aynı etki spektrumuna sahiptir, hastalığın daha hızlı aşılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, yağlı çözeltiler organın mukoza zarı üzerinde daha uzun süre dayanır ve daha iyi bir etki sağlar. Boğazın tedavisi için, aşağıdaki ilaçlar çocuklarda kullanılır:

 1. Lugol. İlaç anjin tedavisi için kullanılır ve antiseptik, antifungal ve antibakteriyel etkisi olan moleküler iyot içerir. Lugolom hasta boynunu günde 2-3 kez yağladı.
 2. Petrol ile propolis tentürü. Çare, farklı doğanın larenksindeki acı verici duyular için kullanılır: enfeksiyonlar, bakteriler, alerjiler ve ses tellerinin aşırı aşınması. Bir bardak sıcak kaynamış su için çözeltinin 5-10 ml oranında hazırlanması. Gargara günde 6 kez durulanır.
 3. Klorofililtrenin yağlı çözeltisi. Orofarinkste solunum ve bakteriyel iltihaplanmanın tedavisi için bir ilaç, etkilenen bölgelerin yağlanması veya boğazın kazılması suretiyle uygulanır. Larynx Chlorfilliptom'u yemekten 2 saat önce ya da sonra bir saat sonra tedavi edin.

Çocuğun boğazında ağrı nasıl rahatlatılır

Okul öncesi ve okul çağındaki küçük çocuklar genellikle boğaz iltihabı ile birlikte bir soğuk algınlığı çeker. Bebeklerin aksine, ailelere acı verici duygular hakkında şikâyette bulunabilirler, bu da tanı ve uygun ilaçların seçimini büyük ölçüde kolaylaştırır. Orofarinkste lokalizasyona sahip ağrı sendromunun en yaygın nedeni anjina olup sistemik ve lokal anestezik tedavi gerektirir.

Anjina için antibakteriyel tedavi

Bu tedavi, patolojinin bakteri doğası için reçete edilirken, tabletlerin veya süspansiyonların alınması sıkı doktor kontrolü altındadır. Uzman, hastalığın şiddetine ve olası yan etkilere bağlı olarak gerekli ilaçları seçer. Antibiyotikli viral enfeksiyonlar tedavi etmez, çünkü bunlar bakterilerin yaşamsal aktivitesini baskılamak için tasarlanmıştır. Tipik olarak, doktor bebeği aşağıdaki ilaçlardan birini atar:

 1. Amoxiclav. Bademcik iltihabını hızla iyileştirmeye yardımcı olan kombine antibiyotik. Bir süspansiyon formundaki ajan, enfeksiyonlarla başarılı bir şekilde mücadele eder, bu şekilde semptomatolojiyi ortadan kaldırır ve pratik olarak hiç bir yan etkisi yoktur. Bebeklere günde üç kez 2,5-5 ml ilaç verilir.
 2. Sumamed. İlaç uzatma grubu, anjinin nedenlerini ve semptomlarını etkin bir şekilde ortadan kaldırır. Atanmış Kombinasyon komplikasyonların varlığında veya akut bademcik iltihabının kronik formda geçişi. 6 aylıktan büyük çocuklara ağırlıklarına göre doz verilir.
 3. Geksoral. İlaç spreyi hem antifungal hem de antibakteriyel etkiye sahiptir. Angina ve diğer diş veya KBB patolojileri için Geksoral kullanın. Günde 2-3 inhalasyon için 4 yaşından büyük çocuklar için çare reçete.

Viral hastalıkta immünomodülatörler

Bu ilaçlar bağışıklık sisteminin hücrelerinin büyümesini uyarır. Yerel bağışıklığı geliştiren ilaçların kullanılmasının daha iyi olduğuna dair yaygın görüşe rağmen, böyle bir ayrım yoktur. Yani, yerel uyarıcı herhangi bir çare genel bağışıklığı etkiler. Anjin veya diğer viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan muzdarip bebekler reçete edilebilir:

 1. Imundon. Çoğu zaman orofarinksin patolojilerine neden olan bakteriyel lizat (tahrip olmuş mikroorganizmalar) içeren lokal immün sistemi uyarıcı ilaç, bademcikler. Imudon lizozim, fagositler, interferon aktivitesini uyarır, böylece lokal bağışıklığı güçlendirir. İlaç 3 yaşından itibaren izin verilir.
 2. Çocuk Anaferon. Kombine bir etkiye sahip olmakla birlikte farklı enfeksiyon türleriyle başa çıkmaya yardımcı olur: patojen floranın çoğalmasını engeller ve aynı zamanda bağışıklığın çalışmasını uyarır. Anaferon antiviral, immüno-modüle edici bir etkiye sahiptir. İlaç 1 aydan bebek alabilir.
 3. Viferon. İlaç antiviral, immüno-modüle edici, antiproliferatif özelliklere sahiptir. Mum şeklinde Viferon, hatta yeni doğmuş bebekleri veya prematüre bebekleri tedavi etmek için kullanılabilir.

Antipiretikler ve analjezikler

Anjina ateş, şişlik ve şiddetli boğaz ağrısı da dahil olmak üzere son derece tatsız belirtilerle karakterizedir. Küçük bir hastanın durumunu hafifletmek için, doktor ağrı kesiciler ve antipiretik ajanları reçete eder. Orofarinkste ağrı için en etkili ilaçlar şunlardır:

 1. Grammidin. Hoş bir tada sahip olan yeniden birleştirilebilir pastiller, ağrı sendromunu hızlı bir şekilde azaltabilir. Ayrıca antibakteriyel, antiseptik etkileri vardır. Grammidin akut tonsillit veya bademcik iltihabı tedavisi için 6 yaşından büyük çocuklara verilir. Çocuklar için ilacın günlük dozu, yarım saat aralıklarla alınması gereken 2 tablettir.
 2. Bioparoks. Spreyin temeli bir antibiyotiktir. İlaç anestezi ve antipiretik etkisi vardır, sadece semptomları gidermekle kalmaz, aynı zamanda hastalığın nedenini de ortadan kaldırır. Bioparox, 2 yıllık inhalasyonların günlük dozu ile 2.5 yaşından büyük bebeklere endikedir.
 3. Septolete. İlaç güçlü bir antiseptik ve lokal anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Septol, bademcik iltihabı, bademcik iltihabı ve boğaz veya ağızdaki diğer patolojileri tedavi etmek için kullanılır. 4 yaşından küçük çocuklara almak yasaktır. Küçük hastalar için önerilen doz günde 4 şekerdir.

Vitamin ve mineral kompleksleri

Çocuğun psiko-duygusal, entelektüel ve fiziksel sağlığı için vitaminlerin değeri fazla vurgulanamaz. Bu maddeler metabolik süreçlere katılırlar, tüm organ ve sistemlerin çalışmalarını düzenlemeye yardımcı olurlar. Hastalık sırasında ve ondan iyileşme sırasında bebekler için gerekli tüm vitamin ve mineralleri sağlamak son derece önemlidir. Bu amaçla, doktor bu tür komplekslerin alımını önerebilir:

Bir yaşına kadar olan çocuklarda boğaz ağrısı için hazırlıklar: emilebilir tabletler, lolipoplar ve diğer ürünler

Farklı yaşlardaki çocuklar arasında kataral hastalıklar sıklıkla görülür. Çeşitli bakteri ve virüslerin neden olduğu mevsimsel grip, ARVI, solunum ve KBB hastalarına nahoş ve ağrılı semptomlar eşlik eder.

Ateş, halsizlik, burun akıntısı ve öksürüğün yanı sıra, bir çok rahatsızlık veren ağrı ve boğaz ağrısı da vardır. Yetişkin bir çocuk bir rahatsızlıktan şikayet ederse, bebek sadece ağlar ve uyuyor. Bu yüzden ebeveynler problemi daima zamanında tanımazlar. Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Bebeğim hastalanırsa ne yapmalıyım? Farklı yaşlardaki çocuklar için hangi ilaçlar uygundur?

Boğaz ağrısı nedenleri ve belirtileri

Çocuk doktorunun gelişinden önce çocuğun boğazını bağımsız olarak inceleyebilirsiniz. Temiz bir kaşığa veya özel bir tek kullanımlık spatulaya ihtiyacınız olacaktır. Bir yetişkinin elleri iyice yıkanmalıdır.

Viral enfeksiyonlarda bademcik genellikle kırmızı ve iltihaplıdır. Fungal ve bakteriyel patojenler, mukoza zarında sağlıksız bir plak veya püstül bırakırlar.

Çoğu zaman, boğaz ağrısına başka semptomlar eşlik eder:

 • yüksek ateş, titreme;
 • öksürük;
 • kötü iştah, genel halsizlik;
 • ağlama ve kaprislik;
 • dilin ve bademciklerin kökünde yoğun plak;
 • mukozanın kızarması;
 • ses kısıklığı;
 • rinit (burun akıntısı).

Rinitin kısımları birbirine bağlı olduğundan, rinit boğazdaki mukoza zarının tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle soğuk algınlığı tedavisi genel tedavinin ayrılmaz bir parçası haline gelir ve ağrıyı ortadan kaldırmaya ve bronşiti önlemeye yardımcı olur.

Hastalıklar virüslere, bakterilere, mantarlara neden olur. Sıklıkla, boğazda terleme alerjiler veya basit hipotermiye bağlı olarak ortaya çıkar. Tedavinin seyri ve reçete edilen ilaçlar tamamen hastalığın etken madde tipine bağlıdır.

Sorunun olası nedenleri:

 • ARVI, ARI;
 • grip;
 • farinks, bademcik veya larinks dokularının iltihaplanması;
 • orofarinks ve nazofarenksin (anjina, farenjit, larenjit, sinüzit, sinüzit, vb.) enfeksiyöz hastalıkları;
 • diş;
 • kızamık;
 • çiçeği;
 • kızamıkçık;
 • kızıl ateş;
 • ağız mukoza zarında iltihaplanma süreci (stomatit).

Çocuklarda boğazın ilaç tedavisi

Doktor hasta çocuğu inceledikten ve gerekli testleri (zorunlu smear ve kan testi) aldıktan sonra terapötik bir rejim geliştirir. Patojenin tipi smear ile belirlenir. Tedavi, hastalığın altta yatan nedeniyle mücadele etmeyi ve semptomları ortadan kaldırmayı içerir.

Küçük çocukların boğazını tedavi etmek kolay değildir, çünkü izin verilen ilaçların listesi çok kısadır. Lokal terapi, bakterisidal, yatıştırıcı ve analjezik etkiye sahip olmalıdır. Bebeğin yaşına bağlı olarak, sulama, durulama, inhalasyon, tablet ve pastillerin emilimini içerir.

Bir yıla kadar bebekler için en iyi araç

1 yaşın altındaki çocuklarda ağrılı durumu tanımak zordur. Bu yaşta, ebeveynlere ağrı veya hasta sağlığı konusunda şikayette bulunamazlar. Ana sinyaller sürekli ruh halleri, ağlama, yemeyi reddetme. Öksürük veya burun akıntısı geliştirmek için dikkatli olunmalıdır.

Herhangi bir anksiyete belirtisi olması durumunda, bebeğin boğazını kızarıklık veya plak için (çok dikkatli bir şekilde) incelemek ve hemen çocuk doktoruna gitmek gerekir, bebeklerin bağışıklığı tamamen oluşmaz. Herhangi bir dış veya iç faktöre tabidirler. Bir bebeğin vücuduna girmek, patojenik mikroflora hemen çoğalmaya başlar.

Tedavinin zorluğu çok genç. Çoğu ilaç çoğu ilaçta kontrendikedir. Hayatın ilk yılı olan çocuklar, ağız ve boğazını durulayıp, tabletleri eritemezler. Tedavinin ana etkisi, ağrının sebebini ortadan kaldırmaktır. Bundan sonra belirtiler otomatik olarak geçer. Yine de, tedavi sırasında hoş olmayan hisleri çıkarmak zordur.

1 yaşın altındaki çocuklar için izin verilen başlıca ilaçlar:

 1. Viferon veya analogları, yaş için uygundur. Bunlar insan interferonuna dayalı rektal antiviral fitillerdir. Diğer antiviral ilaçlarla aynı şekilde davranırlar. Vücutta enfeksiyonla mücadele eden ek proteinler geliştirmeye başlar.
 2. Anaferon, suda çözünen tabletlerde antiviral bir maddedir. 1 aydan itibaren kullanım için izin verilir.
 3. Viburkol - homeopatik rektal fitiller. Yardımcı olarak kullanılırlar. Anti-inflamatuar, analjezik ve hafif sedatif etkiye sahiptirler.
 4. Antibakteriyel preparatlar. Bu durumda en yaygın olanı Cefadox, Cefix, Sumamed, Amoxiclav ve onların analoglarıdır. Doktor antibiyotikleri sadece bakteriyel enfeksiyonlar için reçete eder. Onları isteyerek kullanmak yasaktır.

Bebeğin ateşi varsa, antipiretik ajan (şurup veya mum) kullanmak gerekir. Bu ilaçlar esas olarak ibuprofen veya parasetamol bazında salınmaktadır. Ebeveynler genellikle Nurofen veya Panadol kullanırlar. İlacın sıcaklığının düşürülmesine ek olarak, ağrının giderildiği de unutulmamalıdır.

Dezenfeksiyon ve bakterisidal etki için, ağız boşluğunun antiseptiklerle sulanması ve yağlanması kullanılır. Bir yaşındakiler için spreyler yasaktır. Bu amaçla, bir serum çözeltisi kullanılır, Miramistin, Chlorophyllipt. Bandaj veya gazlı bez çözelti içinde ıslak ve daha sonra ağzını silin. İlaç tükürük ile birlikte boğaz içine düşer.

Bazı ebeveynler sulamaya karar verirler. Sıvı küçük bir şırıngaya dökülür, bebeğin başı öne doğru eğilir ve ilaç hafifçe enjekte edilir. Baş öne eğildiğinden, sıvı derhal çıkar. Bunu çok dikkatli ve sadece bir doktora danışarak yapın.

1 ila 3 yaş arası çocuklar için etkili hazırlıklar

Bu yaşta bir hasta boğaz tedavi etmek daha kolaydır. Çocuk 2 yaşındayken acıtıyor diyebilir. Topikal kullanım için ilaçların listesi daha geniştir. İlaçlar, çocuğun tanı ve semptomlarına dayanarak doktor tarafından reçete edilir. Bebekler ve diğer ilaçlar için gösterilen araçlar kullanılabilir. Durulama uygulayın (çocuk ağzını durdurabilirse), sulama, mukozada yağlama, bazen - resorpsiyon için pastiller.

Anti-enflamatuar, analjezik ve antiseptik etkinin aerosol (sprey) preparatları:

 1. Geksoral;
 2. Geksasprey;
 3. Tantum Verde (okuma önerisi: çocuk "Tantum Verde": kullanım talimatları);
 4. Propolis (propolis içerir, alerjilere neden olabilir);
 5. Joks;
 6. Lugol (iyodine dayalı);
 7. Antiangin (klorheksidin içerir);
 8. Miramistin;
 9. Ingalipt;
 10. Aqualor (temel deniz suyu);
 11. Panavir Inlayt (homeopati).

Yukarıdaki ilaçların sadece bir doktor tarafından reçete edildiğini belirtmek önemlidir. Kural olarak, talimatlar uygulamanın 4 veya 5 yıl süreyle izin verildiğini gösterir. Ancak, pediatri pratiğinde, daha önce 2-3 yıl kullanıldılar. Bağımsız olarak bir sprey seçin ve yerine başka bir ilaç ile değiştirin. İlaçlar farklı aktif maddeler içerir ve uygun olmayan bir ilaç sadece bebeğe zarar verebilir.

Yetişkinlerin aksine, 2 yaşından küçük çocuklar boğazda değil, mukus yanaklarında püskürtülür. Bazı durumlarda laringospazmaya neden olur. Aktif madde bademciklere veya tükürükte farinkse düşer.

Emme hapları, pastil ve pastiller seyrek kullanılır. Her çocuk lolipopu çözemez ve boğulma riski vardır. Ayrıca, bazı ilaçların bileşimi çocuklar için tehlikeli ve çok agresiftir.

Bazen doktorlar ağızda hızlı bir şekilde çözünen resorptif ucuz, test edilmiş tabletlerle ağrı ve terlemeyi hafifletmeyi önerir:

 • Lizobakt;
 • Faringosept;
 • Septefril.

3 yaşından büyük çocuklarda boğaz tedavisi

3 yaşından itibaren oldukça uzun bir zaman aralığıdır. Bir çocuk 3 yıl ya da 5 ya da 7 yaşında olabilir. Bununla birlikte, tıbbi uygulamaya göre, ilacın adı bu yaştaki çocuklar için nadiren farklıdır. 3-4 yaş arası çocuklara yönelik akut ihtiyaç durumunda, 5 veya 6 yaşından itibaren izin verilen ilaçları reçete edin. Dozaj ve kullanım sıklığı farklıdır.

Tablet, pastil veya pastillerin derinleştirilmesi:

 1. Faringosept;
 2. Septefril;
 3. Lizobakt;
 4. Strepsils;
 5. Dekatilen;
 6. Antiangin;
 7. Septolete;
 8. Falimint;
 9. Tantum Verde ve diğ.

Çözümler ve aerosoller (eylem ilkesine bağlı olarak):

 1. Antibiyotik içeriği ile: Ingalipt. Kalıcı bir sonuç için en az 5 gün kullanılır.
 2. Antiseptik ve antibakteriyel ajanlar: Orasept, Geksasprey, Geksoral, Lugol, Joks, Antiangin, Miramistin vb (biz okuma tavsiye ediyoruz:? Boğaz Miramistin çocuklar için nasıl başvurulacağı).
 3. Enflamatuar süreci ortadan kaldıran çözümler. Genellikle Tantum Verde veya Stopangin kullanılır.
 4. Aqualor, Aqua Maris, Humer deniz suyu içerir. Mukoza zarının nemlendirilmesi, yatıştırılması ve saflaştırılması için kullanılırlar.

soluk alma

Nebulizatör uzun zamandır ana ilaç setinin ebeveynlerden ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Güvenli inhalasyonların birçok avantajı vardır. Onlar hepsini dokular üzerinde depozito eşit olanak veren (ilaç hekim seçer), sıvı çok küçük parçacıklara ayrılır bir yıla çocukları izin verdi. İlaç ulaşılması zor yerlere ulaşabilmektedir. (Eş zamanlı olarak işlenir ve nazofarinks, ve orofarenks olduğu) ağız ve burun içinden ve inhale buharın İnhalasyon sırasında.

Boğazda kullanılan ilaçlar:

 1. lizozim;
 2. Tonzilgon H (okumayı öneririz: çocuklar için damlalar "Tonzilgon N" kullanım talimatları);
 3. fizyolojik salin;
 4. propolis tentürü;
 5. calendula tentürü;
 6. Rotokan;
 7. furatsilin;
 8. Miramistin;
 9. Bioparox ve diğerleri.

durulama

Antiseptikler ile durulamalar boğazda çok daha hızlı iyileşebilir. Bununla birlikte, en erken yaşta ağız boşluğunu durulamak mümkün olmayacaktır. Ebeveynler iltihaplı bölgeyi bir sıvı ile yağlar veya sulandırır. Bunun için uygun:

 1. Klorofilkil (durulama için su içinde yetiştirilir);
 2. Miramistin;
 3. Orasept;
 4. furatsilin;
 5. Geksoral.

Halk ilaçları

Geleneksel tıp, hastalığı ortadan kaldırmak için birçok reçete içermiştir. Bebeğin alerjiler için bireysel eğilimlerini göz önünde bulundurun ve her zaman bir çocuk doktoruna danışın.

Ortak ve etkili ev ilaçları:

 • Nebulizatör için kaynak. St John's wort, civanperçemi, okaliptüs ve marigold çiçeklerinin bitmiş kuru karışımının 10 gramında bir bardak (250 ml) kaynar su dökülür. Su banyosunda 5 dakika kaynatın, serin ve dikkatli bir şekilde süzün, böylece katı parçacıklar cihazı bozmaz.
 • Tuzlu durulama. Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz eritin (iyodüre edilebilir), ağzınızı günde en az 3-4 kez yıkayın. Bıçağın ucuna birkaç damla iyot ve soda ekleyebilirsiniz.
 • Taze pancar ile, meyve suyu sıkın. 1: 1 oranında temiz su ile seyreltin. Durulayın. Pancar etkili bir antiseptiktir.
 • 10 ml sıvı propolis, bir bardak ılık suda seyreltildi (200 mi). Elde edilen sıvı, vuruşta 5 kata kadar sarar.
 • Bir bardak ılık sütte bir çay kaşığı bal ve biraz tereyağı ekleyin. Yatağa ya da güne gitmeden önce iç. Ürün, bal alerjisi olan bebekler veya çocuklar için uygun değildir.

Bağışıklığı iyileştirmek ve boğaz ağrısını yatıştırmak için, ahududu veya siyah kuş üzümü ile çaylar çocuk için yararlıdır. Birçok ev kadını, tüm vitaminleri koruyan kış taze reçeline (pişirmeden) hazırlanır.

Meyveler şekerli (1: 1) öğütülür ve sterilize edilmiş kavanozlarda bir buzdolabında saklanır. Büyük bir dondurucu varlığında dondurulabilirler. Bu çay bağışıklık sistemini güçlendirmek için soğuk algınlığı, grip için yararlıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın durulanması için klorofililpt

Bir klorofililpt çözeltisi, genellikle boğaz ağrısı, farenjit, larenjit hastalığına yakalananlar için gargaraların vazgeçilmez doğal bir ilaçtır. Hazırlık okaliptüs yapılır, aktif madde yaprakların bir özüdür.

Nasıl miramistin ile tedavi ve gargara?

Doğumdan beri çeşitli bakteriler, mikroplar, virüsler etrafımızda olmuştur. Mikroorganizmalar birçok hastalığa neden olurlar, bu nedenle yeni ilaçlar geliştirilir ve test edilir.