Loading

Larenjit ile öksürük nasıl tedavi edilir

Birçok çocuk ve yetişkin larenjitle karşı karşıyadır: viral solunum yolu enfeksiyonlarının mevsiminin zirvesinde bu hastalık oldukça sık görülür. Larenjit ile öksürük - hastalık, kuru, zayıflatıcı - "ziyaret kartı" hastalık. Bu belirtiyle ilk etapta savaşmanız gerekir, çünkü normal olarak yaşamak ve geceleri huzur içinde uyumanıza izin vermez.

Larenjit neden öksürük var

Larenjit'ten ağrılı öksürük, bu tanıya sahip hastaların çoğunun şikayetidir. Öksürük sadece ciddi tahrişleri değil, aynı zamanda acıyı da beraberinde getirir ve bazen boğazdaki ağrıya her saldırı eşlik eder. Çocuklarda, acılığa ek olarak, gece öksürüğünün arka planına karşı, larenksin stenozu veya sahte bir krup meydana gelebilir. Ek olarak, bu semptom fiziksel ve psikolojik rahatsızlığı beraberinde getirir ve çoğu zaman kamusal alanda görünmenin imkânsızlığını kışkırtır.

Nazal öksürük nedenleri açıktır. Larenjitlere (bakteri ve virüsler) neden olan mikroplar, çürümesi ve toksinleri gibi, üst solunum yollarında tahrişe yol açar. Sonuç olarak, hasta için çok can sıkıcı olan ve içten boğazın ritmine olan hislerine katkıda bulunan bir havlayan veya kuru paroksismal öksürük geliştirir. Bir gece atak sırasında bir çocukta larenjit öksürüğü, vücut kas duvarının refleks azalmasıyla lümeninin daralmasına tepki gösterdiğinde, gırtlağın şişmesinden kaynaklanır.

Temel terapi prensipleri

Öksürük, hastalığın ilk aşamasında kuruduğundan, hırıltılı solunum ve gürültülü solunumun eşlik etmesi nedeniyle, tedavi öksürüğün verimliliğini arttırmayı, yani balgam ayrışmasına neden olmayı hedeflemelidir. Öksürük havlamaya ve kuru ıslak hale gelirse, hasta doğru yoldadır ve iyileşme çok yakında gelir. Genellikle, tedavi düzgün bir şekilde organize edildiğinde, larenjit tamamen 7-10 gün geçer.

Hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için larenjit ile öksürüğün nasıl tedavi edileceğine dair ilkeler şunlardır:

 1. ses dinlenmesi uyumu;
 2. özellikle büyük miktarlarda - sıcak içecekler içmek - alkali;
 3. odada havanın nemlendirilmesi;
 4. yarım yatak rejimi ve tam uyku sağlamak;
 5. sigara, alkol, keskin, sıcak, soğuk yiyeceklerden uzak durmak;
 6. larenjit ile inhalasyonlar yapmak, gargaralamak, bazı termal prosedürler;
 7. öksürük için sistemik tedavi.

.. öksürük tedavisi için ilaçların olmadan çalışmaz ve nedenle nitelikli danışmak en kısa sürede önerilmektedir Ama vs. Yüksek sesle konuşmak, sigara dumanı, baharatlı yiyecekler, - Böylece, laryngitis öksürük tedavisi boğaz ve gırtlak faktörlerini tahriş ortadan kaldırılması amaçlanıyor doktor Eğer etkili ilaçlar içmeye başlarsanız ve etkili halk tarifleri uygularsanız, larenjit öksürüğü oldukça hızlı bir şekilde üstesinden gelinebilir.

Larenjit ile öksürük için ilaçlar

Larenjitin arka planına karşı öksürük tedavisi, neyin neden olduğuna bağlı olup, hastada ne tür bir öksürük görülür. Bir kişinin kuru, acı veren bir öksürüğü olduğu zaman, hastalığın ilk aşamaları, antitüsif ilaçlar ile tedavi edilir:

Butamirate dayanarak - Sinekod, Panathus. Onlar uykuya dalmak için izin vermeyen bir verimsiz öksürük durumunda çok yararlı olan öksürük merkezini etkilerler.

Dekstrometorfan - Glikodin ve diğerleri ile. Benzer şekilde davranırlar, semptomu bastırırlar. Viral larenjit ile, bu gruptan bir ilaç bağımsız olarak bir öksürük ile başa çıkabilir.

Kodelak, Terpinkod - Kodein ile. Son neslin hazırlıkları, öksürüğü azaltmak, ancak modern araçlara göre vücuda çok daha zararlı.

Başka şeylerin yanı sıra, bronkospazm ve ilaç Libeksin tedavisinde inhalasyon için bir şurup Bronholitin ve tıpta Atrovent ve Flomax olarak bir saldırı hazırlığı durdurulmasına yardım larinks uyaranlara duyarlılığını azaltmak için oluşturulan olacaktır. Çocuklarda larenjit ile öksürük şurubu hakkında daha fazla

Mukolitikler, aynı zamanda antitüsif ilaçlarla birlikte bekleyişler alınamaz ve balgam henüz oluşmadığından hiçbir anlam ifade etmez. Ancak hastanın muayenesinden 2-3 gün sonra, doktor ve hasta balgam üretiminin başlangıcını ve öksürük yumuşatmasını belirleyebilir. Bu dönemden bu gibi yollarla tedavi edilebilir:

 • bitki beklentileri - Gedelix, Hederin, Linkas, Dr. Mom, Mukaltin;
 • ambroksol bazlı ilaçlar - Ambrobe, Lazolvan (inhalasyonlar almak ve uygulamak için);
 • ACS preparatları ile, bromhexine;
 • Erespal anti-enflamatuar ilaçlar al.

Eğer larenjit bir alerjik etiyolojiye sahipse, bu durumda tedavi mutlaka antihistaminikler içermelidir ve çoğu zaman doktorlar birinci nesil bir ilaç olan Suprastin, Diazolinum, Dimedrol'ü önermektedir. Şiddetli uyuşukluğa neden olduklarından öksürük ataklarını azaltarak bir gece uykusunu mükemmelleştirebilirler.

Sistemik ilaçlarla tedaviye paralel olarak, lokal yollarla ve yöntemlerle tedavinin yapılması gereklidir ve larenjitin ilk semptomları tespit edildikten hemen sonra başlamak gerekir. Yerel ilaçlar da öksürüğü son derece etkili bir şekilde durdurur ve daha üretken hale getirir. Doktorun reçetesine göre, bu tür tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz:

 • Boğazın sık sık durulanması Miramistin, okaliptüs infüzyonu, adaçayı, tuz ve sodalı su, deniz suyu, vb.
 • soda ve bal ile ılık süt içme, ısıtılmış alkali maden suyu;
 • tuz çözeltisi ile inhalasyon, Narzan suları, Borjomi;
 • farinksin Bioparox, Hexoral, Tantum Verde, Teraflu Lar ile irrigasyonu;
 • pastillerin emilimi, pastiller, Sepptethlet, Pharyngosept.

Geceleri larenjitle öksüren bir çocuk, sahte krupın saldırısının başlangıcı anlamına gelebilir. Böyle bir devletin Tedavi hastahanede ve saldırıyı kaldırmalısınız "hızlı" yakında alkali su, maden suyu, kortikosteroid, antihistaminik resepsiyon inhalasyon. Güçlü bir şişme ve iltihap (Pulmicort, hidrokortizon, prednizolon, deksametazon) eşliğinde, öksürük larenjite tutulmayan Bundan başka, glukokortikoidler atanır. öksürük dolu tedavisi için Bakteriyel larenjit genellikle sistemik antibiyotik kullanımını gerektirir, ancak bir doktor tayin etmelidir. Larenjitli antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi

Çocuklarda larenjit tedavisi, doktorun tüm reçetelerine özel dikkat ve uyum gerektirir.

Bir laringospazm bir çocukta tehlikeli bir komplikasyon haline gelebilir. İlk yardımları doğru şekilde nasıl sağlayabilirsiniz burada öğreneceksiniz.

Larenjit ile öksürüğe karşı halk ilaçları

Evde, ilaçlardan daha kötü öksürüğü kaldıracak larenjit için halk ilaçları hazırlamak kolaydır. Doğru, bir şey var: çoğu boğaz yumuşatmak, hoş olmayan semptom azaltmak, ancak patolojinin kendisi tamamen tedavi edemez, bu yüzden ana (muhafazakar) tedavi unutmaya değer değil. Öksürük karşı en popüler halk tarifleri:

 1. Eşit derecede ılık süt ve maden suyunu karıştırın, bir bardak çay kaşığı bal, tereyağı, tereyağını bardağa ekleyin. Küçük yudumlarda iç, günde iki kez tekrarlayın.
 2. Nane, adaçayı, ahududu bir yemek kaşığı üzerinde bir termos demlemek 500 ml kaynar su bırakır. 2 saat bekletin, sonra günde 5 kez 100 ml infüzyon yapın, ancak sıcak değil.
 3. Bir tavada 100 g deniz tuzu önceden ısıtın, sıcak bir tuz üzerinde bir miktar okaliptüs yağı dökün. Daha sonra feribotun sonuna kadar nefes al. Günde 2 kez tekrarlayın.
 4. Propolis tentürü 100 ml su 1 tatlı kaşığı dökün ve aynı yerde bir tatlı kaşığı bal çözülür. Bu çare ile günde üç kez gargara.
 5. Havucundan suyu sıkın, bir bardak meyve suyuna bir çorba kaşığı bal ekleyin ve bir gün için küçük bir şurubu yudumlayın.
 6. Deniz topalak yağı (her biri 5 damla) gömün. Yağ boşaldıktan sonra boğazda ciddi bir yatırım olacaktır. Daha hızlı bir şekilde içinde bir çay kaşığı yağ öksürük alımını azaltır. Larenjit halk ilaçları tedavi nasıl devamını oku

Larenjit ile neler yapılamaz?

Larenjit sırasında bazı eylemlerin yapılması gerekli değildir:

 • ses tellerini yüklemeye devam et; Larenjit ile ses kaybının nasıl tedavi edileceğini öğrenin
 • sigara içmek, alkol almak, sıcak içecekler, özellikle kahve içmek;
 • tozlu odalarda olduğu kadar kuru havaya sahip bir odada;
 • mukolitikler alırken özellikle önemli olan vücudun dehidrasyonuna izin vermek için;
 • Doktorun görüşüne göre, bu zaten gerekli ise, sistemik antibiyotik kullanımını göz ardı etmeyin;
 • Sıcaklık ile hastalığın akut bir fazı olduğunda, termal prosedürleri yürütmek.

bronşit, soluk borusu iltihabı ve diğer birçok hoş olmayan hastalıkların - tedaviyi geciktirerek laryngitis komplikasyonlara neden olabilir iken Etkili ilaçlar ve halk ilaçları, hızlı ve sonuçları olmadan tedavi öksürük yardımcı olur.

Ve sonuç olarak, aşağıdakileri öğreneceğiniz bir video izlemenizi öneririz. Öksürük nedir? Bir çocuğun öksürmesine neden olan nedir? Anneler ve babalar bebeklerinden öksürdüğünde doktorlardan ne isterler? Onlar ne - öksürük ilacı? Öksürük çocuğuna nasıl yardımcı olabilirim? Tüm bunlara ve diğer pek çok soruya Dr. Komarovsky tarafından INTER - Dmitry Ovechkin ve ailesinin belgesel film yapımcıları tarafından cevap verilecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Larenjitli tabletlerin listesi

Larenjit, larinks ve trakeanın üst kısımlarının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman bu aşırı soğuma sık sigara ve alkol tüketimi, kuru ve tozlu alanlarda uzun kalmak, kataral, bulaşıcı hastalıklar (ARD, grip, bronşit, kızıl, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, pnömoni, alerji) ve diğerlerine karşı çıkar.

Bir doktor tarafından atanan larenjit tabletleri, solunum yolu mukozasının yumuşatılmasına katkıda bulunur, mukolitik (sıvılaştırıcı balgam) aksiyonuna sahiptir, hastalığa neden olan bakterileri veya virüsleri yok eder.

Larenjit tedavisi

Larenjitin iki ana formu vardır:

 • akut (5-10 gün sürer, altta yatan hastalık ile ilişkili belirli faktörlerin etkisi altında oluşur);
 • Kronik (sürekli akut formları aktardıktan sonra gelişir, iki haftadan fazla sürebilir).

Sırayla, formların her biri çok çeşit var.

Belli bir tedaviyi gerçekleştirmeden önce, hastalığı teşhis etmek gereklidir.

Larinks inceledikten sonra, kulak burun boğaz uzmanı aşağıdaki muayeneleri reçete edebilir:

 • kan ve idrarın genel analizi (enflamatuar süreçlerin varlığı için);
 • balgamın bakteriyolojik muayenesi;
 • alerjik araştırmalar;
 • laringoskopi yapmak.

Tedavi, (evde), ancak ağır formlarda mümkündür - sadece durağan.

Çocuklarda ve yetişkinlerde tüm larenjit tipleri için genel bir tedavi rejimi vardır:

 • tam dinlenme bir gırtlak sağlamak (5-7 gün boyunca sessizlik);
 • diyet değiştirmek (soğuk, tuzlu, baharatlı, baharatlı yiyeceklerin kullanılmasından sakınmak);
 • kötü alışkanlıkların tamamen dışlanması (sigara, alkol);
 • bol sıcak içecek göster;
 • apartmanda havanın nemlendirilmesi;
 • tam uyku sağlamak;
 • larenjitin ortaya çıktığı altta yatan hastalığın tedavisi;
 • ilaç gırtlak - antiviral (Anaferon, Arbidol, Citovir-3 Kagocel), antibakteriyel (Sumamed, Augmentin, seftriakson, Tsefekon, Zinnat) ya da antihistaminikler (loratadin, Tsetrin, setirizin) ilaçlar almak;
 • anti-inflamatuar aerosoller ve larenjit tabletleri ile lokal terapi;
 • boğazın tuzlu çözeltilerle, antiseptik ilaçlarla ve bitkilerle (soda, bir iyot damlasıyla tuz, papatya, miramistin, klorofilit, tundum verde, rotokan) durulanması;
 • Nazal mukoza zarını, nazofarenks ve boğazı nemlendirmek için inhalasyon.

Bu hastalık için reçete edilen ilaçlar üzerinde duralım.

Larenjit ile resorpsiyon için tabletler

 • Neo-Angın. Antiseptik, ağız ve boğazın enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarının yanı sıra ağrının hafifletilmesi için reçete edilir. Bu 6 yıl ve yetişkinlerden 1 tablet her 3 saatte bir reçete edilir. Bir günde en fazla 8 adet alabilirsin.
 • Faringosept. Aktif madde ambazon monohidrat, Oral kavitenin enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıklarının patojenlerini ortadan kaldırmada aktiftir. Belirgin bir bakteriyostatik etkiye sahiptir, yani. mikroorganizmaların çoğalmasını önler. İlaç hafif formda geçerse, oral hastalıklar için tek tedavi olarak reçete edilebilir. Yetişkinler için dozaj 1 tablo. Günde 5 kez, 3-7 yaş arası çocuklar için, günlük oran (0.03 gr) 3 doza bölünmüştür. Hamilelik ve emzirme döneminde Tharyngept kullanımıyla ilgili talimatlar, aktif madde kan dolaşımına girmeden lokal olarak hareket ettiğinden bu dönemde kullanılabileceğini belirtir. İlacın yorumları sadece pozitiftir, terleme hissi ve ağız ve boğazdaki diğer rahatsızlık durumlarından kurtulmak şeklinde olumlu bir etkinin hızlı bir başlangıcı vardır.
 • Geksoral Küvetler. Ana bileşenleri: klorheksidin hidroklorür (antibakteriyel özellik) ve benzocaine (Anestezi). Tükürüğün tükürükte uzun süreli bulunmasıyla pozitif tarafta dikkati çekmektedir. Günde 4 tablet miktarında 4 yıldan itibaren reçete edilebilir, düzenli aralıklarla bir tane emilir. 12 yıl ve yetişkinlikte, 8 tablet, her 1-2 saatte bir. Larenjit Hexoral Taps'li resorpsiyon tabletlerinin, ağızdaki açık yaralar veya ülserlerle ve ayrıca aktif bileşenlere karşı artan hassasiyetle kontrendike olduğuna dikkat ediniz. Değerlendirmelere göre, hastalığın ilk belirtileri tespit edildiğinde, hastalığın tedavisinde maksimum etki, fonların hemen kabul edilmesiyle elde edilir. Bu çare hoş bir tada sahiptir, hızlı bir şekilde ağrıyı hafifletir.
 • Lizobakt. Antiseptik, genellikle doktorlar tarafından KBB hastalıkları için kanıtlanmış bir araç olarak değil, aynı zamanda diş hekimliğinde de önerilir. Kontrendikasyonlar: yaş 3 yıl ve laktoz, laktoz eksikliği, bireysel bileşenlerin intoleransı intoleransı ile ilgili sorunlar. Alerji olabilir. Lizobakt, 3 yaşından büyük çocuklar için ve aynı zamanda (ilk trimesterde dikkatle) ve emzirme sırasında gebe kadınlar için larenjit için bir ilaç olarak kullanılabilir. 12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar, şemaya göre, erken yaşta, günde 4 kez 2-3 tablete kadar reçete edilir. Değerlendirmelere göre, doğru uygulandığında, etki oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkar, çok nadir durumlarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkar.
 • Dekatilen. Aktif maddelerden oluşan bakterisit bir madde dibucaine hidroklorür (anestezi) ve klorür dequalinium, Bakterileri, mantarları ve antibiyotiklere direnç gösteren bir dizi suşları ortadan kaldırır. Larenjit Resatilen'den rezorbsiyon için tabletler 5 günden fazla olmamak koşulu ile kullanılabilirler, daha sonra doktorun tedavisini ayarlamak gerekir. Yetişkinler için dozaj 1 tablo. Her 2 saatte bir akut dönemin geçmesinden sonra aralık 4 saate, günde en fazla 10 tablete çıkar. 3 saatte 1 tablette 4 yıl olan çocuklarda 4 saat içinde daha fazla. Hamilelik sırasında ilacın etkisinin araştırılması yapılmamıştır, bu nedenle kullanımı sadece ilgili hekimle yapılan anlaşma ile mümkündür. Tabletin emilmesinin çok yavaş olması, tabletin alınmasından hemen sonra diş macunlarının kullanılması önerilmez.
 • Septolete. Antineptik, larenjit, bademcik iltihabı ve farenjit ile boğaz için bir tablet formunun yanı sıra diş etlerinin iltihabı. Çözülmek için düzenli aralıklarla, 4-6 yaş çocuklar için günde en fazla 4 pastil, 6 adet olmalıdır. - 10-12 yaş, 8 w. - 12 yaş ve yetişkinler. Yan etkileri arasında, günlük dozun aşıldığı durumlarda, alerjinin düşük olması, diyare, bulantı ve hatta kusma ile ayırt edilebilir. Genel olarak, bazı hastalar düşük bir etki süresi bildirmesine rağmen, ilaca ilişkin incelemeler olumludur.
 • TerraFlu Lar. Antiseptik, lokal anestezik, hem rezorpsiyon için tablet formunda hem de sprey şeklinde kullanılabilir. 4 yıl ve yetişkinlerden 2-3 saat içinde 1 tablet için, çocuklar için maksimum 6 adet / gün ve yetişkinler için 10 adet / gün olarak kullanılmasına izin verilir. Acil durumlarda, her 1-2 saatte bir, ancak izin verilen maksimum günlük dozda çözülebilir. Geri besleme, ağrının hızlı bir şekilde ortadan kaldırıldığını gösterir, ancak kullanım diğer farmasötik grupların preparatları ile birlikte olmalıdır.
 • Geksaliz. Genellikle KBB pratiğinde ve diş hekimliğinde anti-enflamatuar, antiseptik ve analjezik olarak reçete edilir. Hexalisis yetişkinlerde ve 6 yaşına ulaşmış olan çocuklarda larenjit karşı bir ilaç olarak reçete edilir. Alerjik belirtiler, süperinfeksiyonun ortaya çıkması (hücrenin sekonder enfeksiyonu) gibi olası yan etkiler, bakteriyel ve / veya fungal enfeksiyonlarla enfeksiyon olasılığının artması ile birlikte dysbiosis gelişimi. Bu tabletlerin uzun (10 gün) alımı nedeniyle ikinci mümkündür. Günlük dozaj - en fazla 8 tablet, 2 saat içinde yetişkin 1 parça, çocuklar - 4 saat. En büyük etkiye ulaşmak için, çok yavaş bir şekilde çözülmek, en iyisi dilin altına almak gerekir. Hexalysis ile tedavi sırasında, benzer etki mekanizmalarının kullanılmasından kaçınmak gerekir. Değerlendirmelerde, hastalar tedavinin olumlu etkisini, hoş bir tadı not ederler.
 • homeopati. Homeopatik ilaçlarla olası tedavi. Örneğin, larenjit gelen tabletler Gomeovoks. Anti-enflamatuar ve mukolitik etkileri vardır, ses kaybıyla, kısrakla alınırlar. Çocuğun öksürük atakları olabileceği ve çocuğun boğulma ihtimali olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ancak çocuklara yaşından sonra izin verilir. 2 saat içinde 2 parça alın, en fazla 24 tablet. Durumun iyileştirilmesinden sonra, alım sıklığı günde 5 kez 2 parçaya ayarlanır. Larengitlere karşı homeopatik tabletler çocuklukta en çok tercih edilir, çünkü bunlar nadiren de olsa alerjik deri döküntülerine yol açabilse de, en az zararlı kimyasal bileşik içerirler.

Larenjit ile öksürük tedavisi

Genellikle larenjit ile, hastalar öksürük muzdarip. Hastalığın ilk aşamasında, solunum yollarının ödemine neden olabilen hırıltı ve nefes alma zorluğu ile birlikte kuru bir öksürük görülür.

Kuru öksürük tedavisi

Bu durumda inhalasyonlarla, örneğin Pulcicort veya Budesonide ile tedavi edilmesi önerilir. Ayrıca öksürük için, basit tuzlu su veya mineral suyla, ancak her zaman alkali ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Phytopreparations ile buhar inhalasyonları veya deniz tuzu çözeltisi larenjit karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Öksürük rahatsız edici ve yorucu ise, antitüsif ilaçlarla ilgili yardım isteme zamanı:

 • Sinekod. Damla, şurup ve tablet şeklinde mevcuttur. İlaç, solunum yolu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan ve büyük ölçüde kolaylaştıran bronkodilasyon (solunum yolunun direncini azaltır) etkisine sahiptir. Sinecode hamilelik sırasında (1 trimester), akciğerlerde kanama, 2 aya kadar (damla), 3 yıl (şurup), 6 yıl (tablet) çocuklarda kontrendikedir. Tedavi süresi 1 haftadan fazla değildir, bu süreden sonra ilaç iptal edilir. Bu ilaç hakkındaki yorumlar çelişkilidir, ancak genelde, bazı hastalar Sinecode'un öksürüğü tedavi etmediğini, ancak sadece onu baskıladığını belirtmesine rağmen, olumlu etkilerine dikkat çeker.
 • Stoptussin. Kombine ürün, damla, şurup ve tablet şeklinde mevcuttur. Anestezi etkisi yanı sıra belirgin bir antitussif ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Çocuklarda larenjit ile tabletler, ardından kuru öksürük, 12 aylık şurup, 6 aydan itibaren şurup reçete edilir. İlacın tablet formu, ağırlığa bağlı olarak, çiğneme olmadan, şurup olmaksızın, su ile yıkanmalıdır. Hamilelik ve laktasyondan bu ilaçla tedaviden kaçınılması önerilmektedir. Tabletlerin yorumları pozitiftir, pek çoğu, birkaç gün içinde bir öksürüğün kurtulmasına izin veren neredeyse anında bir etki göstermiştir.
 • libeksin. Oral uygulama için tabletler şeklinde antitusif ilaç. Uygulamanın etkisi kodeine benzer, ancak bağımlılığa neden olmaz ve aynı zamanda solunum sürecine de girmez. Kullanımı için endikasyonlar kapsamlıdır ve kontrendikasyonlar komponentlere duyarlılık, galaktoz intoleransı ve solunum organlarındaki sekresyonların bolca salgılanmasıdır. İlaç hakkındaki yorumlar oldukça çelişkilidir ve birçok hasta etkisiz bir ajan olarak Libexin'i karakterize etmektedir.

Balgam oluşumu sonrası, şurup şurupları ve tabletleri yardımıyla çıkmasına yardımcı olmak gerekir.

söktürücüler

 • Doktor anne. Bir balgam söktürücü olarak, resorpsiyon için şurup ve pastiller üretilir. Bitkinin ana bileşenleri. Şurup 3 yıldan itibaren reçete edilir ve 18 yıldan itibaren larenjit tedavisi için haplar. Çok sayıda gözden geçirme, terapötik etkinin, başvurunun başlamasından birkaç gün sonra fark edildiğini göstermektedir. Ve daha erken tedavi, hastalığın ilk belirtilerinden sonra başlar, daha hızlı iyileşme.
 • Althea şurubu. Bir balgam söktürücü ve lokal bir anti-enflamatuar ajan, tat olarak tatlıdır. Doz: 12 yıla kadar, 1 çay kaşığı bir bardak suyun çeyreğinde günde 5 kez, 12 yıldan itibaren yetiştirilir ve yetişkinlere 1 st. after fincan için kaşık da yemeklerden sonra günde 5 kez.
 • Gerbion. Antitussif ve balgam söktürücü özellikleri ile kombinasyon ilaç, primrose kökleri, ortak kekik otu, levomenthol, sukroz özleri içerir. Hamilelik ve emzirme döneminde akut formun ve yalancı krupinin obstrüktif larenjitinden sonra 2 yaşın altındaki çocuklar için Herbionum reçete edilmez. Yetişkinler için dozaj 15 ml. Çocuklardan sonra, çocuğun yaşına bağlı olarak günde 3-4 kez. 3 haftaya kadar tedavi süresi, daha uzun bir süre sadece doktorun izni ile izin verilir.
 • ambrobene. Salım biçimleri oldukça çeşitlidir: intravenöz uygulama için enjekte edilebilir solüsyon, şurup, inhalasyon çözeltisi, geciktirici kapsüller ve akut veya kronik formda ortaya çıkan larenjit ve diğer solunum yolu hastalıklarından gelen tabletler. İlacın türüne bağlı olarak, kendi yan etkileri ve farklı bir dozajı vardır, bu yüzden bir doktor tedaviyi reçete etmelidir. İncelemeler çoğunlukla olumludur ve yüksek verimlilik, hoş tadı, hız, yenidoğanlarda bile kullanma olasılığı gibi birtakım avantajlar not edilir.
 • Gedeliks. Damla ve şurup şeklinde üretilen ana bileşen sarmaşık yapraklarının bir özüdür. Bitki kökenli bu ürün, bir balgam söktürücü, mukolitik ve spazm önleyici etkiye sahiptir. Çocuklar tarafından kullanım için izin verilen doz, ilaç tipi ve çocuğun yaşına bağlıdır. Gebelik ve emzirme döneminde Gedelix reçete edilemez. Bu araç hakkındaki yorumlar olumludur, ancak bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar vardır.

Öksürük için ilaç tedavisi halk ilaçları ile takviye edilebilir. Örneğin, bal ile taze sıkılmış havuç suyu. Gün boyunca, bu infüzyonu bir bardak meyve suyu 15 ml bal oranında karıştırın.

Çok etkili kuru teneffüs etme - tavada tavayı ısıtın ve birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Bu çiftleri günde iki kez 10 dakika teneffüs edin.

Sonuç olarak, çocuk veya yetişkinler için herhangi bir larenjit tabletinin, yalnızca hastalığın tipini doğru bir şekilde belirleyecek ve tedavi edici bir tedavi yöntemi önerecek bir doktor tarafından muayene edildikten sonra alınabileceği konusunda bir kez daha uyarmak gerekir.

Larenjit ile öksürük nasıl tedavi edilir ve geçmezse ne yapmalı?

Larenjit ile öksürük, ilgili hastalığın en sık görülen semptomlarından biridir ve bu da larenks iltihabı olan hastaya çok fazla rahatsızlık verir. Kalitenin izole tedavisi her zaman hastanın durumunun stabilizasyonunu garanti etmez. Sağlığı iyileştirmek ve obsesif öksürüğü ortadan kaldırmak için, doğrudan patolojik durumun temel nedeni üzerinde hareket etmelisiniz.

Larenjit nedir?

Larenjit, larinkste inflamasyonun ilerlemesiyle karakterizedir ve bu süreçte üst trakea (laringotrakitis) olası tutulumu ile karakterize bir hastalıktır.

Patoloji aşağıdaki faktörlerden kaynaklanır:

 • ani hipotermi veya aşırı ısınma;
 • ses tellerinin aşırı gerginliği (şarkıcılar, konuşmacılar, öğretmenler);
 • ağızdan sürekli solunum;
 • üst solunum yollarının mukozasının tahrişiyle havanın tozlanması;
 • bulaşıcı hastalıklar (kızamık, kızamıkçık, kızıl saç);
 • soğuk algınlığı, akut solunum yolu viral enfeksiyonları (ARVI), influenza.

Larenjit, larinksin mukozal ödeminin ilerlemesi ile karakterizedir ve bu da hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Kuru öksürük, ses kısıklığı, genel halsizlik ilgili hastalığın tipik belirtileridir.

Laringeal mukozanın damarlarının genişlemesinden dolayı, yüzeyinde kırmızı lekelere görsel olarak benzeyen küçük çürükler oluşabilir. Bu örüntü, influenza arka planda ciddi larenjit formlarıyla ortaya çıkar.

Önemli! Larenjit, hem bağımsız bir hastalık hem de laringeal mukozanın inflamasyonunun ilerlemesinin eşlik ettiği vücutta başka bir patolojik sürecin bir sonucu olabilir.

Bu problem, yetişkinlerde nispeten zararsız hastalıklar ile ilgilidir, ancak çocukların sağlığı için bir risk oluşturmaktadır. Nedeni - çocuğun vücudunun anatomisinin özellikleri, üst solunum yolunun küçük bir lümeni ile kendini gösterir. Enflamatuar sürecin arka planına karşı, mukoza zarının ödemi ilerler, bu da boğulma gelişmesi ile havanın geçişinin ihlaline neden olabilir. Tanımlanan klinik durum, küçük bir hastanın durumunu stabilize etmek için acil tedavi gerektirir.

Larenks mukoza zarının iltihabı ile öksürük karakteri

Larenjit ile öksürük, ilgili patolojiden muzdarip hastaların% 95-98'ine eşlik eden bir semptomdur. Semptom, hastalığın ilk günlerinden itibaren ortaya çıkar. Provoke edici faktör, lokal enflamasyon ve periferal reseptörlerin öksürük büyümesi ile refleks irritasyonudur.

Belirti özelliği:

 1. kuru;
 2. Havlayan. Öksürük sırasında ses, bir köpeğin havlamasını andırıyor;
 3. Boğazda bir çizik hissi ile birlikte;
 4. Epizodik. Öksürük, bazen durması zor olan ataklarla ortaya çıkar.

Larenjitli kuru öksürüğün bir özelliği çevresel faktörlerle bağlantıdır. Vokal akorların aşırı yorulması (çığlık, yüksek sesli konuşma), tozlu veya soğuk havanın solunması yeni saldırılara neden olur.

Nasadny öksürük, geleneksel ilaçlarla tedaviye uyumsuz bir şekilde uyum sağlar, bazen larenksin mukoza zarının yırtılmasının lokal çürükler oluşumu ile oluşmasına neden olur.

Saldırılar hastaları gün boyunca rahatsız eder. Akşamları, çocuklar için daha tipik olan öksürük şiddetlenir. Gece atakları akut stenoza laringotrakeit için tipiktir.

Larenjit ile öksürük semptomları:

 1. Yutulduğunda rahatsızlık. Nedeni - mide zarından geçerken mukoza zarının ödemi ve iritasyonu;
 2. Boğazda topaklanma veya çizik hissi;
 3. Sesin yavaşlığı. Bu semptom genellikle larenjit ile şiddetli öksürükten önce gelir. Semptom, solunum sisteminin diğer lezyonları ile ayırıcı tanıda kullanılır;
 4. Artan vücut ısısı. Larenjit ile ilgili semptom isteğe bağlıdır. Vücudun termoregülatör merkezinin işlevindeki değişiklikler enfeksiyöz lezyonlar veya influenza ile ortaya çıkar;
 5. Zayıflık.

Larenjit ile öksürük esas olarak akuttur. Larinksin iltihaplanma nedeni ortadan kaldırıldığında, semptom geçer. Hastalığın yeterli tedavisinin yokluğuna, patolojinin kronik bir forma geçişi eşlik eder. Sonuç, tamamen ortadan kaldırılması zor olan hastanın sürekli öksürmesidir.

Larenjit ile öksürük tedavisi

Hastanın durumunu stabilize etmek ve hastalığın kronik bir forma geçiş riskini en aza indirmek için, kuru öksürüğün larenjit ile tedavisi mümkün olduğunca çabuk başlatılmalıdır. Terapi, özel ilaçların (tabletler, şuruplar, kapsüller), fizyoterapi prosedürlerinin ve rejime sıkı sıkıya bağlı bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Ses tellerinin geri kalanı, hastalığın ilerlemesini önlemek için en basit ve en erişilebilir yöntemdir. Hastaya 2-4 gün boyunca sessizlik gözlemlemesi önerilir. Şiddetli durumlarda - 7-10 gün. Fısıltı, normal iletişimde olduğu gibi ses tellerinin aynı gerginliğinden dolayı konuşmanın yerine geçmez.

Diyet, larenjitin arka planına karşı gelişen bir öksürük için ilaç dışı tedavinin önemli bir yönüdür.

Wellness Beslenme İlkeleri:

 • Çok fazla ılık sıvı kullanın. Çay, jöle, süt tercih edilir;
 • Baharatlı yemeklerin baharatlarla yanması. Karşılık gelen ürünler mukozayu tahriş eder ve yeni öksürük ataklarını kışkırtır;
 • Alkol alımının ortadan kaldırılması;
 • Kıyılmış (tercihen püre) sıcak yiyeceklerin kullanılması. Yemeklerin önerilen sıcaklığı - 25-27 o C;
 • Sık, ama kesirli yemekler. Küçük porsiyonlarda yiyeceklerin kullanımı sindirim sistemi ve üst solunum yollarının mukozasının tahrişini azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıda, farklı hasta gruplarının ilaç ve fizyoterapik tedavi özellikleri ek olarak açıklanacaktır.

Yetişkinlerde

Erişkin hastalarda larenjitin medikal tedavisi, öksürüğün yoğunluğunun azaltılması ve larinksin mukoza zarının işleyişinin stabilize edilmesidir.

Hoş olmayan belirtileri en aza indirmek için, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • Karşı-öksürük, merkezi eylem anlamına gelir. Kodelak, Terpinkod - larenjit ile öksürüğe karşı etkili tabletler. Uygun ilaçların bir parçası olarak kodein refleksi engelleyerek hastanın sağlığını iyileştirir. Uzun süreli tedavi, hastanın bu ilaçlara bağımlılığının gelişmesine eşlik eder. Buteratate bir alternatiftir. Operasyon prensibi aynıdır, ancak yukarıda tarif edilen istenmeyen sonuçlar olmadan;
 • Antihistaminikler (Diazolin, Suprastin). Amaç, mukoza zarının ödemini geliştirilmiş hava akışı ile azaltmaktır;
 • Antibiyotikler. Antimikrobiyal ajanlar, doğrulanmış bakteriyel invazyon varlığında kullanılır.

Her durumda, belirli klinik duruma bağlı olarak terapi bireysel olarak seçilir.

Çocuğun bir larenjit ile öksürük tedavi etmek

Bir çocukta larenjit öksürüğü, ebeveynlerden ve doktorlardan özel ilgi gerektiren bir semptomdur. Nedeni - yanlış krup gelişimi ile hastalığın progresyon riski (boğmaca eşliğinde larenksin stenozu).

Solunum yetmezliği atakları olmadan ortaya çıkan hastalığın tedavisi, yetişkinlerde olduğu gibi aynı ilaç grupları tarafından gerçekleştirilir. Fark, uygun dozaj seçiminde yatmaktadır. Larenjitli öksürük şurupları genellikle çocuklar için reçete edilir. Nedeni hoş tadı ve semptom hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Örnek - Stopoutsin. 6 aydan itibaren çocuklar için yemeye izin verilen merkezi etki mekanizmasının tıbbı.

Bir çocukta stenoza laringotrakitis inme tedavisi:

 • Acil çağrı;
 • Tugga gelmeden önce, soğuk nemli hava hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olacaktır. Çocuk ya sokağa çıkarılmalı ya da solunan buharla alınmalıdır;
 • Antihistaminikler (Suprastin) ile kombinasyon halinde glukokortikosteroidlerin (deksametazon) enjeksiyonları. Bu enjeksiyonlar, ancak çocuk zaten anamnezde benzer saldırılara sahipse ve doktorlar ne yapmaları gerektiğini açıkladıysa;
 • Antialerjik şurupların (Eden, Erius) ve antispazmodiklerin (No-shpa) alınması.

Stranan laringotrakit, bir çocuğun gelişmesi gereken bir çocuk patolojisidir. Solunum yolu gelişir ve nihayetinde daha önce mukozal ödemin arka planında görülen stenozu önleyecek kadar genişler.

Hamilelik ve emzirme döneminde

Hamilelik gereksiz ilaç alındığında istenmeyen bir dönemdir. Çocuk doğururken kuru öksürüğü ortadan kaldırmak için mümkünse tavsiye edilir. fizyoterapi prosedürleri ve önleyici tedbirlerle sınırlıdır:

 1. odanın düzenli havalandırması;
 2. odada ıslak temizlik;
 3. buhar ve yağ inhalasyonları.

Uygun önlemler etkisiz ise, doktor, ilaçları yukarıda belirtilen gruplardan bireysel olarak reçete eder.

Larenjit ile geleneksel tıp

Larenjit ile tedavi edilen halk ilaçları yasak değildir. Ana şey geleneksel ilaçlardan vazgeçmek değil. Hastalığın semptomlarını arttırmak, hastanın sağlığının bozulmasına yol açabilecek insanların tedavisinin etkisizliğinin bir işaretidir.

Popüler ve etkili yemek tarifleri:

 • Bal ile ılık süt. Laringeal mukozayı iyileştirmek için basit ve uygun fiyatlı bir yöntem. Bal, tahriş olmuş reseptörleri yatıştırır ve süt, mukoza zarını sarar ve öksürüğün yoğunluğunu azaltır. Gece için uygun içeceği kullanın;
 • Tıbbi bitkilerden buhar veya et suyunun solunması. Popüler kekik, papatya, menekşe kullanır. Bitkilerden elde edilen özümler, patolojinin şiddetini azaltmaya yardımcı olan bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir;
 • Pancar suyu Sıvı, öksürüğü hafifçe ortadan kaldırarak, mukoza zarının tahriş derecesini azaltır.

Olası komplikasyonlar

Larenjit, vakaların% 75-85'inde problemsizce tedavi edilen bir hastalıktır. Yetersiz ilaç seçimi veya doktor tavsiyelerini göz ardı ederek Aşağıdaki komplikasyonlar gelişebilir:

 • kronik patoloji;
 • artan boğulma ile stenoz ilerlemesi.

Uygun koşulların ortaya çıkması ek tedavi gerektirir.

Hastalık gitmişti, ama öksürük kaldı - ne yapmalıyım?

Larenjit sonrası öksürük bir süre devam edebilir. Olguların% 80'inde, semptom altta yatan hastalığın tedavisinden 2-3 gün sonra geriler. Ancak, işaretin 1-2 ay daha devam ettiği durumlar vardır.

Eğer larenjit sonrası öksürük geçmezse, panik yapmayın. Bu gelişimin nedeni, patolojinin akut fazından sonra devam eden larinksin mukoza zarında bir bozukluktur.

Artık öksürük hastaya özel bir rahatsızlık vermez. Bunu ortadan kaldırmak için, odanın düzenli olarak havalandırılmasını ve ıslak temizlemenin yapılması tavsiye edilir. Soluma faydalı olacaktır.

Larenjit belirtilerinde tekrarlanan artış, uygun tedaviyi seçmek için doktora başvurmayı gerektirir.

Sonuç

Larenjit, popülasyonda yaygın olan bir faringeal hastalıktır. Patolojiye kuru, nazal öksürük eşlik eder, bunun tedavisi, solunum yolunun mukoza zarının işlevini stabilize etmeyi amaçlamaktadır. Yetişkin hastalar hastalıktan korkmamalıdır. Ana konu larenjit hastalarının durumunun izlenmesidir.

Larenjit için etkili tedaviler: antibiyotikler, semptomatik, topikal ajanlar

Larenjit, larinksin inflamatuar bir hastalığıdır. Karakteristik özelliklere sahiptir, ancak semptomatoloji patolojinin türüne bağlı olarak değişebilir. Tedavi, hastalığın türüne bağlı olarak reçete edilir.

Larenjit: Etiyoloji

Larenjit bulaşıcı ve bulaşıcı değildir. Hastalığın seyri kronik ve akut bir şekilde ortaya çıkabilir. Hastalığın 7 tipi vardır:

Larenjit iltihaplı ses telleri

semptomlar

Genel olarak, tüm patoloji türlerinde semptomatoloji benzerdir, ancak larenjit tipine bağlı olarak farklıdır. Genel semptomatoloji ortaya çıkar:

Tipine bağlı olarak, kan damarları ile kalın mukus ve balgam, ateş, kısmi veya tam ses kaybı ve yorgunluk, boğazda kuruluk mevcut olabilir. Genellikle larenjit farenjit ile birleştirilir.

tıp

Bir apse haricinde her türlü klasik terapi uygulaması uygulanır. Apse durumunda, sadece ilk aşamada tıbbi tedavi uygulanır. Vaka başlanırsa, o zaman pürülan boşluğu cerrahi olarak açmak gerekir. Diğer durumlarda, patolojinin türüne bağlı olarak farklı yönlere sahip ilaçlar kullanılır.

antibiyotikler

Antibiyotikler, mukozal dokuların bakteriler tarafından enfeksiyonu durumunda kullanılır. Ayrıca, sunulan alanda cerrahi müdahalelerden sonra kullanılırlar. Larenjit ile aşağıdaki ilaçları uygulayın:

Antiviral ve antimikrobiyal

Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa antiviral ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman influenza ve diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. En popüler antiviral ilaçlar:

Larenjit tedavisinde kullanılan antiseptik ilaçlar, genellikle ya spreyler ya da sıvıları durulama, ya da emilme için tabletler ve pastiller ima:

antihistaminikler

Antihistaminikler genel olarak her türlü inflamatuar ve alerjik hastalık için reçete ederler. Semptomların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bu ilaçlar vücudun bir alerjene karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Yetişkinler ilaçları tablet biçiminde alır, ancak çocuklar ilacı şurup veya süspansiyon şeklinde reçeteler. Özellikle ağır vakalarda, oral uygulama imkansızsa veya boğulma riski taşıyorsa (örneğin, larinksin şişmesiyle) enjekte edilebilir uygulama yöntemleri kullanılır.

Larenjit tedavisi nasıl yapılır, bizim videomuza bakınız:

Öksürük için araçlar

Özellikle havlama üstesinden gelmek, öksürük yorgunluğunu gidermeye yardımcı olmayan ve karın bölgesine ait kasların aşırı yüklenmesine ve midenin duvarlarına maruz kalmasına bağlı olarak kusmaya neden olan öksürüğü tüketen larenjit antitusifleriyle uygulanır. Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Spreyler ve boğaz çözümleri ve semptomların giderilmesi

Boğaz için spreyler çeşitli etkilere sahiptir. Mukoza zarının tahrişini ortadan kaldırır, kuruluğu ve iltihabı azaltır, larenjit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurlar.

Kompozisyona bağlı olarak, anestetik etki de taşıyabilirler. Temel olarak aşağıdaki araç türlerini uygulayın:

Birçoğunun bitkisel bir temelleri vardır ve acıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tantum Verde ve Oracept'in bileşiminde, güçlü bir ağrı sendromunu bile hafifletmeye yardımcı olan bir anestetik bileşen vardır.

Boğazın yağlanması için araçlar

Boğazın yağlanması için uygun ilaçlar:

 • Lugol;
 • karotolin;
 • collargol;
 • Gliserin üzerinde tanen.

Güçlü bir öksürükten rahatsız olan daha fazla iltihaplı mukoza zarına zarar vermemek için bu tür fonları dikkatli bir şekilde uygulayın.

ateş düşürücü

Genellikle steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar antipiretik özelliklere sahiptir. Bu gibi hazırlıklar şunlardır:

Hemen hemen tüm bu ilaçların şurup veya süspansiyon şeklinde bir çocuk seçeneği vardır.

Burun damlaları

Rinit belirtileri genellikle ya enfeksiyöz tipin veya alerjik tipin karakteristiğidir. Bu nedenle, larenjit ile burun damlaları sadece bu belirti varsa reçete edilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları da larenjit ile daha az etkili değildir. Klasik ilaç tedavisinin yerini almayacaklar, ancak daha hızlı iyileşmeye ve hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaklar. Alerji ve alerjik rinit için bu tarifleri uygulamak yasaktır.

Durulama için otlar

Enflamasyon varlığında durulama için, aşağıdaki otlar kullanılır:

Meyve suları ve çaylar

Ayrıca, meyve suları ve çay larenjitinin tedavisinde de kullanılırlar. Bağışıklığı güçlendirmeye, iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya veya tezahürünü azaltmaya yardımcı olurlar. En etkili olanlar aşağıdaki içeceklerdir:

 • Narenciye suları;
 • Limonlu çay;
 • Ahududu çayı meyveleri temelinde;
 • Kırmızı veya siyah frenk üzümü bazlı çay;
 • Ahududu yaprağı, kuş üzümü;
 • Ballı çaylar.

Eğer meyveleri bal ya da reçel yaparsanız, yeşil çay, puer ya da çay oolong çayı tercih etmek daha iyidir. Çay değil, ama son derece yararlı içecek - bal ve tereyağı ile sıcak süt, boğaz yumuşatır. Öksürük etkisine ihtiyacınız varsa, o zaman bir çay kaşığı içme ½ çay kaşığı soda ekleyebilirsiniz.

Larenjit için halk ilaçları:

soluk alma

Larenjit ile zorunlu inhalasyon beklenir. Nefes almayı önemli ölçüde kolaylaştırır, iltihap ve mukoza zarlarının kurumasını önler, antitusif veya balgam söktürücü etkiye sahiptir. Prosedür bir nebülizör, inhaler veya doğaçlama araçlar ile gerçekleştirilebilir.

Tıbbi preparatlar

Tıbbi ürünlerle inhalasyonların yapılması, solüsyonu ısıtmaksızın bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bir kişi talimatlara göre bölmeye bir solüsyon döküp, dumanı soluyarak giderir. Bunun için uygula:

otlar

Otlar solunabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı gerekir. Ham kaynar su dökün ve yarım saat bekletin. Sonra süzün ve inhalere dökün. Prosedürün en uygun varyantı buhardır.

Inhalasyon için uygulanan:

 • Papatya kimyası;
 • nergis;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • Böbrekler çam.

Bu bitkilerin bir karışımını yapabilir ve yukarıda belirtildiği gibi hazırlayabilirsiniz.

yağlar

Yağ inhalasyonları sadece kullanılan bileşenlere alerjinin yokluğunda kullanılır. Temel olarak esansiyel yağlar kullanılır:

İlacın 3-5 damlaı ile bir bardak su eklenir, daha sonra çözelti karıştırılır ve bir inhaler veya nebulizer içine dökülür. Sunulan yağların çoğu Gevkamen merhem gibi bir preparatta mevcuttur. İnhalasyonlar için de kullanılabilir, ancak sadece buhar için. Suyun içindeki bir maç başlığının boyutunu bir merhem ekleyin ve havalandırın.

Komarovsky diyor ki, inhalasyon yapmak daha iyi ne diyor?

görünüm

Kalitatif ve tam teşekküllü tedaviyi yaparken, larenjit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kronik formu sadece remisyon aşamasında olabilir. Tedavinin yokluğunda, patolojiye bağlı olarak, ya kronik aşamaya geçer ya da ilerler ve komplikasyonlara neden olur.

Çocuklarda, bu tip larenjit, astar veya yalancı kabuğu gibi, boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Larenjitin pürülan formları komplike pnömoni, sepsis, larinkste stenoz gelişmesine neden olur.

JMedic.ru

Larenjit ile öksürük, hastalığın nedenine, hastanın yaşına ve başka herhangi bir duruma bağlı olmayan zorunlu bir semptomdur. Hastaya pek hoş olmayan duyumlar verir. Bazen larinjit ile, geleneksel ilaçlar işe yaramıyor, bu yüzden nasıl ve nasıl tedavi edeceğini bilmeniz gerekiyor.

Larenks iltihabı ile öksürük karakteri

Larinksin iltihaplanması genellikle öksürük, kızıl ateş veya diğer viral hastalıklar nedeniyle ARVI'nin arka planında ortaya çıkar. Sebepleri de olabilir:

 • patojenik bakterilerin mukozasında reprodüksiyon;
 • alerji;
 • hipotermi;
 • mekanik tahriş (şarkı söyleme, çığlık, vb.);
 • sigara içmek veya alkolün kötüye kullanılması.

gırtlak mukozasında hastalık hiperemik ve ödemli hale sırasında, bazen ses telleri veya nesmykanie bir kalınlaşma vardır. Böyle belirtiler var:

 • ağrı ve boğaz ağrısı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • ses kısıklığı veya tam ses kaybı;
 • sıcaklık artışı;
 • baş ağrısı;
 • bir ağrı.

Ancak hasta için çok fazla problem oluşturan ana problem (özellikle çocuk için) larenjit ile öksürüktür. Kendi başına geçeceğini düşünmek çok tehlikelidir. Tedavi hemen alınmalıdır.

Hastalığın ilk günlerinde larenjit ile öksürük kuru, verimsiz, takıntılıdır. Bu "havlayan" denir. Balgam ayrılığı, hastalığın başlangıcından 2-5 gün sonra ortaya çıkmaz. Bu dönemde balgam söktürücü ilaçlarla tedavi etkisizdir. Bir öksürük nemlendirildikten sonra, tedavi etmek daha kolay hale gelir.

Birçok anne ve baba, özellikle de geceleri meydana gelirse, larenjitli bir çocukta öksürme ile korkarlar. Yatay pozisyonda olan çocuk, mukus larenksinde biriken kuru ve viskoz balgamı sıkmak için daha da zorlaşır, genellikle kendini yükseltmek ve hava yollarını temizlemek için uyanır. Ebeveynler de böyle bir saldırıyı durdurmak için acil önlemler almalıdırlar.

Kuru larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Hastalığın ilk aşamasında, öksürüğü nemlendirilmiş larenjitle kurutmak için önlemler alınmalıdır. Bunun için aşağıdaki tedavi uygulanır:

 1. İlk birkaç gün içinde, larenjit inhalasyon ile etkili bir şekilde tedavi edilir. Enflamasyonu gidermek için, laringeal lümeni arttırın, Budesonide veya Pulmicort atayın. Çocukta bir gün veya gece öksürüğü yumuşatmak için, bir nebülizör yoluyla fizyolojik salin veya alkali maden suyunu solumasına izin verebilirsiniz. Ayrıca deniz tuzu ve çeşitli bitki özlü maddeleri ile buhar inhalasyonları ile tedavi etmek de etkilidir. Üçlü bir etki üreteceklerdir: enflamasyonu kaldırmak, bakterisit bir etkiye sahip olmak, sıvılaşmayı ve balgam ayrılmasını teşvik etmek.
 2. Obsesif, verimsiz öksürük ile, antitusif ilaçlar almak için tavsiye edilir. Narkotik (morfin, kodeine vb.) Ve narkotik olmayanlar olabilirler. Bir yetişkin veya bir çocuğu larenjitden tedavi etmek için, ilk olarak çok nadiren kullanılır, çünkü ilk olarak bağımlılık yapabilir ve ikincisi, genellikle hastanın durumunu ağırlaştırır. Genellikle, öksürük merkezi, Stoptusin, Sinekod, Libeksin, diğer olarak baskı, böyle araçlar ile tedavi reçete.
 3. Öksürme atağı, larenjitli bir hastanın boğazına ya da kaşıntıya neden olduğu için ortaya çıkabilir. Bu nedenle, antiseptik çözeltilerin yanı sıra, soda ve tuz ile ılık suyla mümkün olduğunca sık durulama yapmanızı tavsiye eder. Ayrıca, ara kök, anason tohumu, papatya ve diğerlerinin kökü gibi durulama için halk ilaçları da uygundur. Larenks iltihabının durulamalarla tedavisi çok etkili olduğu için, ebeveynler çocuğa bu prosedürü mümkün olan en kısa sürede öğretmelidir. Gargara doğru şekilde bebeğin dört yıl içinde olduğuna inanılmaktadır.
 4. Kuruluk ve inflamasyonu ortadan kaldırın, aerosol ve spreylerde ilaçlara yardım etmek için mukozayı nemlendirin. Yetişkin, 3 yıllık bir çocuk olan Stopangin, Chlorfillipt, Campho, Miramistin, Ingaliptom veya Angilex ile tedavi edilebilir.
 5. Laringeal inflamasyonun öksürük ve diğer lokal semptomları, Tharyngept, Efizol, Septepryl, Lisobakt ve diğerleri gibi emilebilir tabletlerdir.

Larenjit öksürüğünü nemlendirmek için, hastaya bol miktarda ılık içecek vermek gerekir: çaylar, asitsiz kompostolar ve meyve içecekler, ballı kakao yağı vb. Hastalığın ilk döneminde boğazınızı korumanız gerekir - bağırmayın, ses tellerini aşmayın, soğuk havayı solumayın. Sigara içen insanlar bu kötü alışkanlıktan vazgeçmelidir.

Hastanın bulunduğu odada hava kuru olmamalıdır. Nemlendirici varsa harikadır. Sürekli olarak havalandırmanın ve ıslak temizliğin yapılması gerekir.

Bir üretken larenjit öksürük kurtulmak için nasıl

Eğer öksürük larinks enflamasyonunda nemli ve üretken hale gelirse, bu iyi bir işarettir. Hastalığın başlangıç ​​evresinin tedavisi doğruydu, iyileşme başladı. Beklentileri almanın zamanı geldi. Mukultin, Prospan ve ATSTS'den Bromheksin ve Ambroxol'e kadar bir dizi var. Bu aşamada, ağır bir içecek rejimini sürdürmek de önemlidir.

Çocuklarda stenoz larenjit hakkında bilmeniz gerekenler

Çocuğun larenksindeki enflamatuar süreç, özellikle 5 yaşında değilse, sözde bir krup sendromu (yanlış tahıl gevreği) provoke edebilir. Bu durum bebeğin hayatı için tehlikelidir.

Saldırı genellikle akşamları ya da geceleri olur. Bebeğin kuru, havlayan bir öksürüğü var, sesi oturur. Bebeğin göğsünü dinlemeye çalışırsanız, sıkıcı sesler duyabilirsiniz. Öksürüğe uyum, solunum yetmezliği belirtileri ile birlikte gelir - bebeğin nazolabial kırığı, kolları ve bacakları üzerinde çivileri maviye döner. Çocuk, kendi durumunu daha da kötüleştiren kaprisli ve huzursuz olur.

Eğer ebeveynler darbelere karşı bir saldırı şüphesi varsa, hemen bir ambulans çağırmalı ve gelmeden önce bebeğe kendi başlarına yardım etmeye çalışmalıdır:

 • çocuğu sakinleştirmeye ve dağıtmaya çalışın;
 • bol miktarda sıcak alkali içecek (sodalı süt, Borjomi) verin;
 • çocuğun temiz havaya ulaşmasını sağlamak (pencereyi açmak, hava koşullarına göre giyinmek, balkona);
 • antihistaminikler vermek.

Saldırının, bir ambulansın gelmesinden önce başlamasıyla olur. Fakat bu, bir çocuğun tedavi edilmesine gerek olmadığı anlamına gelmez. Stenosing laryngitis yeniden ortaya çıkma eğilimindedir.

Larenks iltihabının nedeni ortadan kaldırılmazsa larenjitli bir hastada öksürüğü tedavi etmenin herhangi bir yolu etkisiz olacaktır. Bunu belirledikten sonra doktor, en hızlı iyileşmeye ve öksürüğün ortadan kaldırılmasına yol açacak antiviral veya antibakteriyel bir ajan önerecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebelikte kronik tonsillit

Kronik bademcik iltihabı, bir önceki akut enfeksiyondan sonra veya daha önceki değişiklikler olmaksızın ortaya çıkan palatin ve faringeal bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır.

Bir çocuk genellikle angina ile hastalanırsa ne yapmalı

Çocuğumun genellikle boğaz ağrısı varsa ne yapmalıyım?Angina, belirli patojenler, streptokok veya stafilokokların neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.