Loading

Erişkinlerde larenjit hızlı tedavi yöntemleri

Makalenin içeriği

Larenjit tedavisi kapsamlı ve kapsamlı olmalıdır, sadece bu durumda hastalığın olumsuz tezahürlerini hızlı bir şekilde durdurabilir ve komplikasyonları önleyebilirsiniz.

Solunum yolu iltihabı ortadan kaldırmak için, ilaçlar, fizyoterapi prosedürleri ve halk ilaçları kullanın. Enfeksiyonu yok etmek için ilk yardım, ikincisi - hastalığın seyrini kolaylaştırmak için ve üçüncü - iltihap gerilemesini hızlandırmak için. Çeşitli terapilerin eşzamanlı kullanımı, 5-6 gün içinde komplike olmayan larenjit formlarıyla başa çıkabilmeyi sağlar.

İlk yardım

Larenjit nasıl tedavi edilir? Her şeyden önce, solunum hastalığının gelişimini provoke eden kök nedenini ortadan kaldırmak gereklidir. Kural olarak, boğazda inflamasyonun etken maddeleri virüs veya mikroptur. İlk kullanım antiviral ilaçları yok etmek ve ikinci - antibiyotikleri yok etmek.

Larenjit ile ilk yardım ne olmalı? İltihabı hızla ortadan kaldırmak için, hastalar özel bir tedavi rejimine uymalıdır. İlk olarak, tüm terapi dönemi boyunca sigarayı bırakıp baharatlı yiyecekler yemelisiniz. İkinci olarak, tam konuşma istirahatini 4-5 gün boyunca gözlemlemek arzu edilir. Ve üçüncü olarak, yüksek sıcaklıklarda daha fazla alkalin içeceği (bitkisel çaylar, ballı süt) tüketmek istenir.

Odayı düzenli olarak havalandırmak ve içinde özel bir mikro iklim sağlamak için tavsiye edilir. Odadaki sıcaklık ortalama 19-21 ° C, havadaki nem oranı ise% 55-65 olmalıdır. Yeterince yüksek nem ve nispeten düşük sıcaklık, mukoza zarının kurumasını engelleyerek, larenjitli hastalarda ağrılı öksürüğe neden olur.

Eğer hastalığı tedavi etmezseniz, kronik bir forma girebilir ve stenoz gelişimi ile dolu olan mukus larenksinin hipertrofisini (kalınlaşmasını) kışkırtır.

Erişkinlerde larenjitin yeterli tedavisinin, enfeksiyonun neden olan etkenini belirledikten sonra sadece bir KBB doktoru tarafından reçete edilebileceğine dikkat edilmelidir. Larinksin viral ve bakteriyel iltihabının tedavisinde, dikkate alınması gereken bazı temel farklılıklar vardır. Pratik olarak, vakaların% 90'ında larenjit virüsler tarafından kışkırtır. Üstelik, çoğu zaman akut solunum yolu viral enfeksiyonunun veya gribinin arka planına karşı gelişir, bu nedenle hastalar sıklıkla sorunu görmezden gelir ve hastalığı "ayaklarının üzerine" aktarırlar.

İlaç tedavisinin prensipleri

Larenjitin tıbbi tedavisi, semptomatik ve etiyotropik etkilerin ilaç kullanımını içerir. Birincisi larenjit semptomlarını tutmayı hedefliyor - öksürük, boğazda yanma, bulantı, baş ağrısı, yüksek ateş vb. İkincisi, gırtlakta direkt olarak iltihaplanma nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olur; enfeksiyöz ajanlar - stafilokok, adenovirüsler, meningokok, hemofilik çubuk, vb.

Larenjit, antiviral ve antialerjik ajanların yanı sıra antibiyotikler, etiyoptik ilaçların sayısına dahil edilir.

İlaçların zamanında kullanımı, lezyonlardaki enfeksiyonu yok etmenizi ve buna bağlı olarak iyileşme sürecini hızlandırmanızı sağlar. İlaçların dozu ve kullanım süreleri, hastalığın seyrinin şiddetine, larenjit (kataral, hipertrofik, flegmonöz, atrofik) ve iyileşme dinamiğine bağlıdır.

Erişkinlerde larenjitin semptomatik eylemi olmayan ilaçları tedavi etmek neredeyse imkansızdır. Solunum yolunun etkilenen kısımlarındaki "havlayan" öksürüğü, gırtlaktaki şişlikleri, alerjik belirtileri ve ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. Bunlar, laringofarenksin basılmasını sağlayan spreyler ve aerosolleri, durulama ve inhalasyon, antipiretik ve antitussif ajanlara yönelik çözeltileri içerir.

İlaç Ürünleri Genel Bakış

Larenjit tedavisi ne kadar çabuk? Respiratuar hastalıkların tedavisinde kullanmamış olduğunuz preparatların, larinkste inflamasyonun en az 5-6 gün boyunca bastırılacağı anlaşılmalıdır. Ancak ilaçların zamansız kullanımı ile tedavi süresi 2 veya daha fazla hafta sürebilir.

Kural olarak, yetişkinlerde larenjit tedavisi, bu tür ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir:

Larenjitin hızlı ve etkili tedavisi

Terapinin ilkeleri ve aşamaları

larenjit Çünkü - bunun sonucunda öksürük, boğazda glotis ve rahatsızlık daralması ile inflamasyon ve larinks mukoza zarının şişmesi, tedavi iltihabı ortadan kaldırarak veya tezahürleri eşlik hedefleniyor. Larinjit ilaçlarının tedavisi çeşitli yaklaşımlara dayanmaktadır:

 • etiyotropik: hastalığın nedeninin ortadan kaldırılması (enfeksiyonlar, alerjenler, larenjit durumunda kimyasal ajanlar - antibiyotikler, antiviral);
 • patogenetik: hastalığın gelişim mekanizmalarına etkisi (antihistaminler, immünomodülatörler, ekspektoranlar);
 • semptomatik: hastalığın semptomlarının giderilmesi (antitusif, yumuşatma pastilleri).
 1. Farmakolojik olmayan yöntemler
  Bir kaç gün sesli geri kalanını (imkansız sessiz fısıltı), olumlu bir mikro (nem% 60-70, sıcaklık 23 ila 25 santigrat derece), polupostelny modunu temiz hava: larenjitli yetişkin ve çocuklar için elverişli koşullar yaratmak için gereklidir. Diyete, ekşi süt ve sebze ürünleri, haşlanmış et hakimdir. Baharat, kafein, yağlı ve kızarmış, gazlı içecekler hariçtir. Yeterince ılık alkalin içeceği - ballı süt, yine de maden suyu içmeniz gerekir. Larenjitin evde böyle bir tedavisi hastaya gerekli fiziksel ve psikolojik rahatlığı sağlar.
 1. Yerel tedavi
  adaçayı ve bal Laryngitis mükemmel yumuşatıcı etki pastilleri, böyle Strepsils Dr. anne, Septolete, homeopati Gomeovoks olarak şekerler. Durulayın ve (Heksetidin, benzidamin, povidon iyot) ve larenjit farenjit veya bademcik iltihabı eşlik yararlı otlar kaynatma, laringeal popadayut.Otdelno ilaçlarla beri antiseptik ile sulama esansiyel yağlar ve antibiyotik Bioparox ile yerel sprey kayda değer değildir: ince sprey ve dağıtıcı cihaz akım üretebilir burun, ağız ve boğazda madde. larenjit tedavisi günde hızlı bir rahatlama getiriyor, ancak Bioparox 2.5 yaşın altındaki alerji ve çocuklu kişilerde kontrendikedir dört kez sprey.

  atrofi ve mukoza etkisinin kuruluk boğazın arkasına burundan sıcak yağın damlatma sahip olduğunda: burundan gömülmüş hafifçe kalkık kafa ile petrol yirmi ya da otuz damla prosedür iyi tıkanıklığı önlemek için sabah yapılır.

 1. soluk alma
  Bu koruyucu refleks olarak öksürük neden sadece buhar ya da ince bir toz, katı ve sıvı tahriş etmez, böylece larinks zengin, innerve edilir. Bu nedenle, inhalasyon larenjitin yadsınamaz avantajlara sahiptir: (olup, ayrıca sıcak buhar (otlar decoctions uçucu bitki yağları arasında mentol, ardıç, çam) olabilir slizistuyu.Ingalyatsii gırtlak nemlendirmek, dozu ve diğer organları etkileyemez, doğrudan doğruya mukozaya soğuk ilaç teslim uçucu yağlar), kuru (sıcak tuzu) ve nebulize. Cihaz solunum yolu girer küçük aerosol haline ilaç döner, çünkü ikinci yöntem, en umut vericidir. nebulizatör basit cihaz "düzgün" nefes alamaz minik çocuğun bile teneffüs yapmanızı sağlar. Detay larenjitin tedavi, ayrı bir makalede tarif edilmiştir.

  Inhalasyon kuralları:

 • İşlem, yemekten bir buçuk saat önce veya sonra yapılmalıdır;
 • En uygun prosedür sayısı günde üç ila altı ila sekiz arasındadır;
 • Soluma süresi beş ila on dakikadır;
 • Buhar inhalasyonları için sıcak fakat kaynamayan su alınır;
 • Uçucu yağlar, soğan ve sarımsak cildi yakabilir ve alerjiye neden olabilir;
 • Solunması ile rahatlayın, ağızdan nefes alın, nefes verin; burun;
 • Soluma ve rahatsızlık ile inhalasyon acilen kesilmelidir.
 1. Antibiyotikler ve antiviral ilaçlar
  Sadece, ancak gösterilmemiştir antibiyotikler farenjit, bademcik iltihabı, sinüzit yokluğunda, bakterilerin neden olduğu her beşinci larenjitin durumunda. Antiviral tedavinin olmayan başarısına en az iki veya üç gün boyunca düşük dereceli ateş, veya hastalık beşinci gününde - Kriter antibiyotik tedavisine başlamadan. Hastalığın ilk günlerinde kullanılan klavulanik yalnız veya kislotoy.Protivovirusnye ilaçlar (Arbidol, Anaferon, Kagocel, Oscillococcinum, Ingavirin) ile azitromisin, amoksisilin kullanın etkisi sonradan onlar sağlıklı vücut bu hafta virüsünün kurtulacaksınız yok. larenjitin bu patojenik tedavi - kullanılan bağışıklık kusuru, bağışıklık durumunda.
 1. immünomodülatörler
  Özellikle çocuklarda sık solunum yolu enfeksiyonları ile çeşitli immünomodülatörler kullanılır:
 • Sebze: ekinezya;
 • Bakteriyel lisatları: yerel (Imudon yuvarlak yassı haplar, Lizobakt aerosol ICR-19) ve solunum yolu enfeksiyonları en sık patojenler için bağışıklık oluşturmak için tablet (Bronhomunal, Likopid, Ribomunil);
 • İnterferonlar ve indükleyiciler: tilorona, Immunoriks, Anaferon, Tsikloferon.V İdeal immünomodülatörler immunogram analiz sonra doktor immünolog (hücre ve serum bağışıklık mahsus bir "harita") öngörülmüş.
 1. antihistaminikler
  40 virüsler ve allerjenlerin neden olduğu mukozal tepkinin vakaların% Ancak özel tahrik faktörler (toz, saç, ev kimyasalları maddeleri alerjen) ve alıcı antihistaminler alerjik larenjitin sorunu çözer. Suprastin, günde bir kez Tavegil® ve Fenistil çocuklar, loratadin ve setirizinle izin, ve daha yeni ilaçlar uyku hali vermeyin ve alınan.
 1. öksürük
  Öksürük koruyucu refleks, mukoza larenksinin iltihaplanması ile tehdit edici faktörler olmaksızın meydana gelir ve sadece patolojik süreci destekler. bir balgam olduğunda atrofik ve akıntılı larenjitin olarak, soğuk preparatlar alınabilir: merkezi etkisine (butamirata, kodein) ve çevresel (prenoxdiazine). Butamirata gebeliğin ikinci üç aylık 2 aydan çocuklarda güvenli, kodein sadece retseptu.Protivokashlevye varlıkları artık yedi veya on gün daha ve kesinlikle balgam varlığında kontrendikedir vardır yayınlandı!
 1. glukokortikoidler
  İnhale steroid hormonları (Pulmicort), mukoza larenksinin şişmesini ve iltihaplanmasını rahatlatır, nefes almayı kolaylaştırır ve öksürüğü ortadan kaldırır. Uzun süreli kullanım bile güvenlidir, Pulmicort'a yarım yıllık, hamile ve emziren kadınlarda izin verilir. Hormonlar larinksin boğulma ile boğulmasını önler - yanlış groats.
 1. söktürücüler
  Ambroksol, karbotsistein, hatmi, muz, sarmaşık, meyankökü: larenjit üçüncü veya dördüncü gününde görünen kalın mukus, iyi balgam incelme ve ürünler söndürme yardımcı olduğunda. Maksimum etki için, yeterli bir içkiye ihtiyacınız var! İlk iki ilaç bir nebülizatör ile kullanılabilir.

Halk yöntemleri

Bir hastada evde larinjit tedavisi varsa, doktorun ayarlaması sadece yardımcı olabilir. Bazı teknikleri - haşlanmış patates üzerinde buhar, uçucu yağlar, süt ve bal teneffüs nefes - alerji ve kötüleşen duruma yol açabilir. Aşırı yöntemlerde - gazyağı ile gargara - hayır demeye gerek yok!

Larenjit ile neler yapılmaz?

Ses tellerinin aşırı yüklenmesini önlemek için, konuşup fısıldama, sigara içmemeli ve alkol tüketmemelidir. Madden gırtlak alkol durulama ve spreyler (proposol, Strepsils Plus), pişmemiş soğan ve sarımsak, zencefil, sıvı iyot. Boğazın yumuşatılması ümidinde kullanılan keskin ve sıcak yiyecekler de ters etkilere yol açar. Sıcak buhar inhalasyonları, akut larenjit ile ödem ve ödemeyi artırır.

Larenjit için etkili tedaviler: antibiyotikler, semptomatik, topikal ajanlar

Larenjit, larinksin inflamatuar bir hastalığıdır. Karakteristik özelliklere sahiptir, ancak semptomatoloji patolojinin türüne bağlı olarak değişebilir. Tedavi, hastalığın türüne bağlı olarak reçete edilir.

Larenjit: Etiyoloji

Larenjit bulaşıcı ve bulaşıcı değildir. Hastalığın seyri kronik ve akut bir şekilde ortaya çıkabilir. Hastalığın 7 tipi vardır:

Larenjit iltihaplı ses telleri

semptomlar

Genel olarak, tüm patoloji türlerinde semptomatoloji benzerdir, ancak larenjit tipine bağlı olarak farklıdır. Genel semptomatoloji ortaya çıkar:

Tipine bağlı olarak, kan damarları ile kalın mukus ve balgam, ateş, kısmi veya tam ses kaybı ve yorgunluk, boğazda kuruluk mevcut olabilir. Genellikle larenjit farenjit ile birleştirilir.

tıp

Bir apse haricinde her türlü klasik terapi uygulaması uygulanır. Apse durumunda, sadece ilk aşamada tıbbi tedavi uygulanır. Vaka başlanırsa, o zaman pürülan boşluğu cerrahi olarak açmak gerekir. Diğer durumlarda, patolojinin türüne bağlı olarak farklı yönlere sahip ilaçlar kullanılır.

antibiyotikler

Antibiyotikler, mukozal dokuların bakteriler tarafından enfeksiyonu durumunda kullanılır. Ayrıca, sunulan alanda cerrahi müdahalelerden sonra kullanılırlar. Larenjit ile aşağıdaki ilaçları uygulayın:

Antiviral ve antimikrobiyal

Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa antiviral ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman influenza ve diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. En popüler antiviral ilaçlar:

Larenjit tedavisinde kullanılan antiseptik ilaçlar, genellikle ya spreyler ya da sıvıları durulama, ya da emilme için tabletler ve pastiller ima:

antihistaminikler

Antihistaminikler genel olarak her türlü inflamatuar ve alerjik hastalık için reçete ederler. Semptomların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bu ilaçlar vücudun bir alerjene karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Yetişkinler ilaçları tablet biçiminde alır, ancak çocuklar ilacı şurup veya süspansiyon şeklinde reçeteler. Özellikle ağır vakalarda, oral uygulama imkansızsa veya boğulma riski taşıyorsa (örneğin, larinksin şişmesiyle) enjekte edilebilir uygulama yöntemleri kullanılır.

Larenjit tedavisi nasıl yapılır, bizim videomuza bakınız:

Öksürük için araçlar

Özellikle havlama üstesinden gelmek, öksürük yorgunluğunu gidermeye yardımcı olmayan ve karın bölgesine ait kasların aşırı yüklenmesine ve midenin duvarlarına maruz kalmasına bağlı olarak kusmaya neden olan öksürüğü tüketen larenjit antitusifleriyle uygulanır. Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Spreyler ve boğaz çözümleri ve semptomların giderilmesi

Boğaz için spreyler çeşitli etkilere sahiptir. Mukoza zarının tahrişini ortadan kaldırır, kuruluğu ve iltihabı azaltır, larenjit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurlar.

Kompozisyona bağlı olarak, anestetik etki de taşıyabilirler. Temel olarak aşağıdaki araç türlerini uygulayın:

Birçoğunun bitkisel bir temelleri vardır ve acıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tantum Verde ve Oracept'in bileşiminde, güçlü bir ağrı sendromunu bile hafifletmeye yardımcı olan bir anestetik bileşen vardır.

Boğazın yağlanması için araçlar

Boğazın yağlanması için uygun ilaçlar:

 • Lugol;
 • karotolin;
 • collargol;
 • Gliserin üzerinde tanen.

Güçlü bir öksürükten rahatsız olan daha fazla iltihaplı mukoza zarına zarar vermemek için bu tür fonları dikkatli bir şekilde uygulayın.

ateş düşürücü

Genellikle steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar antipiretik özelliklere sahiptir. Bu gibi hazırlıklar şunlardır:

Hemen hemen tüm bu ilaçların şurup veya süspansiyon şeklinde bir çocuk seçeneği vardır.

Burun damlaları

Rinit belirtileri genellikle ya enfeksiyöz tipin veya alerjik tipin karakteristiğidir. Bu nedenle, larenjit ile burun damlaları sadece bu belirti varsa reçete edilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları da larenjit ile daha az etkili değildir. Klasik ilaç tedavisinin yerini almayacaklar, ancak daha hızlı iyileşmeye ve hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaklar. Alerji ve alerjik rinit için bu tarifleri uygulamak yasaktır.

Durulama için otlar

Enflamasyon varlığında durulama için, aşağıdaki otlar kullanılır:

Meyve suları ve çaylar

Ayrıca, meyve suları ve çay larenjitinin tedavisinde de kullanılırlar. Bağışıklığı güçlendirmeye, iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya veya tezahürünü azaltmaya yardımcı olurlar. En etkili olanlar aşağıdaki içeceklerdir:

 • Narenciye suları;
 • Limonlu çay;
 • Ahududu çayı meyveleri temelinde;
 • Kırmızı veya siyah frenk üzümü bazlı çay;
 • Ahududu yaprağı, kuş üzümü;
 • Ballı çaylar.

Eğer meyveleri bal ya da reçel yaparsanız, yeşil çay, puer ya da çay oolong çayı tercih etmek daha iyidir. Çay değil, ama son derece yararlı içecek - bal ve tereyağı ile sıcak süt, boğaz yumuşatır. Öksürük etkisine ihtiyacınız varsa, o zaman bir çay kaşığı içme ½ çay kaşığı soda ekleyebilirsiniz.

Larenjit için halk ilaçları:

soluk alma

Larenjit ile zorunlu inhalasyon beklenir. Nefes almayı önemli ölçüde kolaylaştırır, iltihap ve mukoza zarlarının kurumasını önler, antitusif veya balgam söktürücü etkiye sahiptir. Prosedür bir nebülizör, inhaler veya doğaçlama araçlar ile gerçekleştirilebilir.

Tıbbi preparatlar

Tıbbi ürünlerle inhalasyonların yapılması, solüsyonu ısıtmaksızın bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bir kişi talimatlara göre bölmeye bir solüsyon döküp, dumanı soluyarak giderir. Bunun için uygula:

otlar

Otlar solunabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı gerekir. Ham kaynar su dökün ve yarım saat bekletin. Sonra süzün ve inhalere dökün. Prosedürün en uygun varyantı buhardır.

Inhalasyon için uygulanan:

 • Papatya kimyası;
 • nergis;
 • adaçayı;
 • okaliptüs;
 • Böbrekler çam.

Bu bitkilerin bir karışımını yapabilir ve yukarıda belirtildiği gibi hazırlayabilirsiniz.

yağlar

Yağ inhalasyonları sadece kullanılan bileşenlere alerjinin yokluğunda kullanılır. Temel olarak esansiyel yağlar kullanılır:

İlacın 3-5 damlaı ile bir bardak su eklenir, daha sonra çözelti karıştırılır ve bir inhaler veya nebulizer içine dökülür. Sunulan yağların çoğu Gevkamen merhem gibi bir preparatta mevcuttur. İnhalasyonlar için de kullanılabilir, ancak sadece buhar için. Suyun içindeki bir maç başlığının boyutunu bir merhem ekleyin ve havalandırın.

Komarovsky diyor ki, inhalasyon yapmak daha iyi ne diyor?

görünüm

Kalitatif ve tam teşekküllü tedaviyi yaparken, larenjit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kronik formu sadece remisyon aşamasında olabilir. Tedavinin yokluğunda, patolojiye bağlı olarak, ya kronik aşamaya geçer ya da ilerler ve komplikasyonlara neden olur.

Çocuklarda, bu tip larenjit, astar veya yalancı kabuğu gibi, boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Larenjitin pürülan formları komplike pnömoni, sepsis, larinkste stenoz gelişmesine neden olur.

Erişkinlerde larenjit tedavisi

Larenjit, larinksin akut veya kronik bir enflamasyonudur. Patolojik süreçte, larinksin (diffin şeklindeki larenjit) ve tek tek parçalarının (epiglotis mukozası, vokal kıvrımları veya podogolosovoy kavitesinin duvarları) tüm mukozası olarak yer alabilir.

Larenjit nedenleri

Çoğu durumda, akut larenjit bağımsız bir hastalık olarak gelişmemiş ve diğer solunum yolu (burun, boğaz, soluk borusu, bronşlar ve akciğerler) ile paralel iltihabı - Bu akut viral solunum yolu enfeksiyonları (grip, nezle benzeri durumlar, adenovirüs enfeksiyonu) sebebidir. larinks kızamık, difteri, boğmaca gibi patolojik süreçte yer almakta, frengi ve tüberküloz bir komplikasyonu olabilmektedir.

Özellikle streptokok ve stafilokok bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu daha az akut gırtlak, - bunun nedeni SARS veya kronik enfeksiyonlara karşı bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ikincil enfeksiyon farenkse genellikle.

Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, akut larenjit nedenleri şunlardır:

 • havada bulunan buhar, gaz ve toz partikülleri;
 • harici alerjenler (sebze, gıda, kimyasal);
 • laringeal mukoza (sıcak veya soğuk yiyecek ve içecek) üzerindeki termal etki;
 • ses cihazında artan yük;
 • sigara.

Daha az akut gırtlak midenin asidik içeriği özellikle larinkste, üst solunum sistemine ait mukoz zarlarına ulaşmasını ve onları tahriş edici etkiye hale gastroözofageal reflü hastalığı (GERD), bir arka plan üzerinde görüntülenebilir.

 • özellikle yeterli tedavi olmaksızın sık akut larenjit;
 • solunum yollarında kronik inflamatuar süreçler;
 • hipotermi;
 • ses aygıtında düzenli olarak artan yük (daha çok öğretmenlerde bulunur - sözde ders anlatımı laringit);
 • sigara içimi aktif (sigara içenlerin neredeyse% 100'ünde meydana gelir - "sigara tiryakisi larenjit") ve pasif;
 • alkol içmek;
 • kimyasallar ve tozla kirlenmiş havanın solunması.

Larenjit ile ne olur?

Arıza şişme meydana gelir ve ağrı (kızarıklık) ve kanama, yoğun tahsis mukus yıkama kısımlarda (bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan şekilde), devre dışı bırakır larinks, neden olan bir faktör mukozasına alma.

Erişkinlerde larenjit belirtileri

Hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra, larenjit akut olarak kabul edilir, ancak belirtiler daha uzun bir süre devam ederse, süreç kroniktir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • kuruluk, terleme, gıdıklama, yanma, boğazda yabancı cisim hissi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • daha sonra yüzeysel ilk kuru, sonra kuru - balgam öksürüğü ile;
 • hızlı yorgunluk, ses kısıklığı, ses bozukluğuna kadar ses kısıklığı (sesin sonlanmaması);
 • sıcaklıkta subfebril (38 ° C'ye kadar) rakamlarında artış;
 • baş ağrısı, genel halsizlik, yorgunluk.

durum hayati organların içinde boğulma ve oksijen yoksunluğu, özellikle beyin var olduğu larinks mukozası ve düz kas spazmı, şişmesi nedeniyle - Küçük çocuklarda akut stenozan laringotrakeit veya yanlış krup bir riski vardır.

Faringeal mukozadaki nedenlere ve morfolojik değişikliklere bağlı olarak, larenjitin çeşitli formları ayrılır:

 • catarrhal (boğaz ağrısı, ses kısıklığı ve periyodik kuru, daha sonra ıslak öksürük ile kendini gösteren en yaygın ve en kolay şekli);
 • hipertrofik (ses telleri üzerinde bir iğne ucunun boyutunda nodüller şeklinde filizlenme vardır, hastalığın belirtileri açıkça telaffuz edilir: güçlü bir ses kısıklığı, yoğun bir öksürük);
 • atrofik (larenks mukozası inceltilir, hastalar kuru ağız, kuru, kan damarları ile kabuğunun çıkarılması, acımasız ses kısıklığı ile heyecanlı öksürük hakkında endişe);
 • hemorajik (farinks mukozasındaki kanamalar, özellikleri olmayan semptomatoloji vardır);
 • profesyonel (ligamentler üzerinde kalınlaşmalar vardır - şarkıcının nodülleri denir, ses zamanla kısırlaşır);
 • difteri (larinksin mukus zarı, hava yolunu tıkayabilen ve boğulmaya neden olan beyaz bir filmle kaplıdır);
 • tüberküloz (tüberküloz prosesi akciğerlerden üst solunum yollarına yayıldığı zaman ortaya çıkar, larinkste tüberküloz tüberkülleri oluşturur, ciddi vakalarda epiglotis ve laringeal kıkırdaklar tahrip olur);
 • sifilitik (sifilizin bir komplikasyonu olup, larinks mukozasında ülserler ve spesifik plaklar oluşur, daha sonra larenks deforme yaralar).

tanılama

Doktor hasta şikayetleri, tarih ve üst solunum yollarının objektif muayenesinin sonuçları temelinde hastalıktan şüphelenir.

Genel kan testinde spesifik ölçümler mevcut değildir:

 • larenjit enfeksiyöz doğası ile, ESR ve lökosit sayıları artırılabilir;
 • alerjik larenjit ile - eozinofillerin sayısını artırdı.

Şüpheli durumlarda, ek hasta çalışmaları (- daha kapsamlı çalışmalar için biyopsi (anormal doku dilimleri) endoskop, gerekirse kullanılarak gırtlak inceleme), özellikle, laringoskopide olarak, tahsis edilebilir.

Erişkinlerde larenjit nasıl tedavi edilir

Akut larenjit tedavisi bir terapist veya bir KBB doktoru tarafından gerçekleştirilir - çoğunlukla ayaktan - hastalığın bazı vakaları (örneğin, difteri larenjitleri) bir hastanede bir hastanın hastaneye yatırılmasını gerektirir. Larenjit enfeksiyöz doğası durumunda, hasta geçici olarak yetersiz kalmaktadır, çünkü enfeksiyonla baş edebilmek için vücudun dinlenmesi gerekir - ev ya da yatak istirahati önerilir.

İyileşme oranını etkileyen en önemli faktör, ses dinlenmesinin gözlenmesidir - hastalığın tüm akut döneminde, hastanın fısıldayarak bile konuşması tavsiye edilmez ve başkalarıyla iletişim kurmak için notlar kullanılmalıdır.

Solunum sisteminin mukoza zarının iyileşmesini hızlandırmak için, bir diyet uygulamanız tavsiye edilir: sadece koruyucu yiyecekler yiyin - çok sıcak veya soğuk olmamalıdır; karbonatlı ve alkollü içecekler tamamen diyet dışıdır. Özellikle bal ile ılık süt kullanmayı tercih ederseniz (tabii ki, ikincisine alerjisi yoksa) ve alkali maden sularını (Borjomi, Polyana Kvasova) tercih etmeniz önerilir.

İlaç dışı tedavi önerilerinden de not edilmelidir:

 • Hastalık döneminde sigara içmeyi reddetme artı sonrası iyileşme döneminde (7-10 gün);
 • tütün dumanına bile pasif maruziyetin önlenmesi;
 • Soğuk, yağmurlu ve sisli havalarda açık havada olmayın;
 • Odada yeterli mikro klima sağlamak (hava sıcaklığı yaklaşık 20 ºº, nem - en az% 55), odanın sık sık havalandırılması;
 • lokal termal prosedürler (boyun bölgesinde yarı-alkol sıkıştırması, buharın solunması);
 • göğüs bölgesinde veya baldır kaslarında hardal sıvaları şeklinde rahatsız edici prosedürler, sıcak ayak banyoları.

Yetişkinlerde larenjit tedavisi ilaçlarla veya ilaç tedavisi ile

Akut larenjit hastaları reçete edilebilir:

 • spreyler (Kamfomen, Ingalipt Tera Grip) ve pastil veya pastiller (Isla, Strepsils, neo-anjina) şeklinde, antimikrobik ve anti-iltihabik maddeler içeren topikal preparatlar;
 • altaltına göre balgam söktürücü ilaçlar Mukaltin, Alteika), sarmaşık (Prospan, Gedelix), muz (Eucabal, Herbion);
 • mukolitik hareket karbosistein temelinde (Flyuditek) asetilsistein (NAC Fluimucil), bromheksin (SOLVIN), ambroksol (Ambrobene, Mucosolvan®) ile (viskoz mukus inceltme) ilaçlar;
 • şiddetli kuru öksürük ile - kodein (Cofex) veya butamirate (Sinekod) ile antitüsifler;
 • larinks - antihistaminiklerin (Cetirizin, Loratadin) belirgin ödemi ile;
 • Hastalığın bakteriyel doğasından şüphelenildiğinde, lokal etki gösteren bir antibiyotiği içeren bir aerosol biçiminde bir preparat kullanılabilir - Bioparox;
 • Bir antibiyotik ve anti-enflamatuar ilaç çözeltilerinin bir hastane instilasyonları (larenks içine larenks içine tıbbi maddelerin infüzyonu) şartlarında kullanılabilir;
 • larenjitin subakut aşamasında, fizyoterapi (novokain ile elektroforez, UHF) kullanılır;
 • larenjit GERD'den kaynaklanıyorsa, ana hastalık olarak kabul edilir (diyete bağlılık, mide suyunun asitliğini azaltan ilaçlar);
 • Erişkinlerde larenjit ile antibiyotikler, istisnai durumlarda reçete edilir - patojenin bakteriyel yapısı biliniyorsa veya önceki tedaviden etkilenmezse.

Kronik larenjit alevlenmelerini tedavi ederken, bu alevlenmeye katkıda bulunan kronik enfeksiyonların tedavisine özel dikkat gösterilmelidir. Aksi halde kronik tedavi, hastalığın akut formunun tedavisine benzerdir - kronik larinjit ve semptomlarının formuna bağlıdır.

Akut larenjit tedavisinin sonucu olumludur - iyileşme hastalığın başlangıcından 7-10 gün sonra gerçekleşir. Kronik bir tam iyileşme durumunda maalesef elde etmek mümkün değildir - hekimin çabaları hastaya uygunsuz semptomları en aza indirmeyi amaçlamalıdır.

Larenjitin profilaksisi

Önleyici tedbirler, bu hastalığa neden olabilecek faktörlerin vücut üzerindeki etkisinin tamamen ortadan kaldırılması veya keskin sınırlandırılmasını hedeflemelidir.

Larenjitli antihistaminikler

Larenjit tedavisi, ilaçlar, halk tıbbı veya cerrahi müdahale ile gerçekleştirilebilir. Larinjit iltihabı, iltihaplanma sürecinin nedenlerine ve ayrıca seyrinin aşamasına ve şiddetine bağlı olarak seçilir.

Larenjitin tıbbi tedavisi, inflamatuar sürecin semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. En yaygın ve hoş olmayan semptom larinks, boğaz ağrısı ve öksürüğün şişkinliğidir.

larinks iltihabı ilk belirtileri tespit edildiğinde, herkes bir tedavi ve hastalık çalıştırmak şekilde değil larenjit, almak tedavi bilir. Her şeyden önce, şişme kaldırmak, onların kullanımına hiçbir kontrendikasyon yoksa böyle Diazolin, Suprastin, loratadin, Tsetrin, Telfast olarak antihistaminikler alarak muayene öncesinde yapabilirsiniz.

Şişlik, hastanın sağlığına ve ömrüne ciddi bir tehlike oluşturması nedeniyle çıkarılmalıdır.

Terapi döneminde, hastanın refahını geçici olarak iyileştirebileceğiniz antihistaminikler ve dekonjestanlar kullanılır. Güçlü anti ödem ödemli Eufillin olup, larenjitle birlikte aşırı durumlarda ve sadece doktor tarafından reçete edildiği şekilde kullanılabilir.

Aynı zamanda larenjit tedavisi için komplike eylem kompresyonları, öksürük ataklarını bastırmak için reçete edilir. Boğaz ağrısı rahatlatmak için, larenjit gelen tabletlerin kullanımını gösterir, Septepryl, Efizol, Falimint, Pastil Septhotlet olabilir.

Balgamı seyreltmek için Bromhexine, Lazolvan, Ambroxol, Acetylcysteine'i kullanabilirsiniz.

larenjit gelişimini neden Faktörü genellikle viral bir enfeksiyondur, fakat zayıflamış bağışıklık sistemine genellikle hastalığın şiddetlenmesine bakteriler tarafından birleştirilir. Bu durumda, larenjit için antibakteriyel ilaçlar kullanmak için uygun hale gelir. Bakteriyel kökenli enflamatuar sürece karşı etkili, geniş bir etki spektrumuna sahip antibiyotikler. Bu nedenle, larenjitin doğru tedavisi, hastalığın semptomlarını ve nedenlerini ortadan kaldırmayı amaçlayan ilaçların kullanımını içerir.

Larenjitin viral bulaşıcı hastalıkların sayısına ait olduğu gerçeğinden yola çıkarak tedavi, antiviral ajanların kullanımını içerir. Bu anti-viral tabletler, Amisone, Arbidol, Engistol onlara ait olan larenjit tedavisi reçete edilir.

Larenjit iltihabının nasıl iyileştirileceğini bilmek önemlidir, bu nedenle iltihaplanma sürecini başlatmamak, çünkü birçok komplikasyonun nedeni olabilir. Semptomatik tedavi ile, kural olarak, iltihaplı mukozanın sulanması için amaçlanan aerosol spreyler reçete edilir. İyi kanıtlanmış ilaçlar gibi:

kameton; Ingalipt; Bronhikum; Evkabal; Bioparoks.

Birçok hasta nane, okaliptüs, adaçayı esansiyel yağlar esas alınarak yapılan larenjit gelen boğaz ve yardım pastilleri, ağrı kurtulmak.

Boğaz ağrısı ile, yetişkinlerde ve çocuklarda kullanılmak üzere gösterilen etkili bir antiseptik, klorofililptür. Larenjitli bir klorofililptum solüsyonu ile boğulması patolojinin gelişmesine neden olan bakterileri öldürebilir. Bu tıbbi ürün, üç dozaj formunda mevcuttur - yağlı solüsyon, sprey ve tabletler, böylece hem çocukları hem de yetişkinleri tedavi edebilirsiniz.

Kamerun, solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu için KBB pratiğinde geniş bir uygulama alanı bulmuş olan bir dizi karmaşık ilaca aittir. Aerosol topikal olarak uygulanır, bileşimde klorobutanol hidrat içeriği nedeniyle elde edilen larinks üzerinde bir anti-enflamatuar ve antimikrobiyal etki gösterir. Tedavi sürecinde bu, kafur eyleminin neden olduğu kan akışını arttırır.

Larenks iltihabının nedeni stafilokok veya streptokok enfeksiyonu ise, hastalık sadece antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir. Bu amaçla, bir lokal inhalasyon ilacı olan larinjit Bioparox'tan birçok kulak burun boğaz uzmanı atanır. Aktif maddesi fyuzafyunzhin - polipeptit antibiyotiktir.

larinks mukozası üzerinde kaplama ve sakinleştirici etkisi Lugol gibi antiseptik sahiptir. Çoğu uzman, hastalığın kronik formu için bir ilaç reçete eder. İlaç mukoza üzerindeki bakterisidal bir etkiye sahiptir olarak uygulama Lugol gırtlak, aynı zamanda, serbest iyot Bileşiminde varlığına bağlı olarak, patojenlerin ortadan kaldırılması yönelik.

Lugol'un uygulaması şu şekildedir: bir pamuklu çubuk almak, çözelti içinde nemlendirmek ve etkilenen larinks ve boğazda iyi çalışmak gerekir. Tedavinin süresi, kursun doğası ve hastalığın ihmali ile belirlenir. Ayrıca ilacın kullanımından birkaç gün sonra hiçbir iyileşme ve hatta bozulma olmadığı için tedavi durdurulabilir.

Çocuklarda akut ve kronik larenjitin tedavisinde inhalasyon zorunlu bir prosedürdür. Prosedür için, Berodual, alt solunum yollarında mukus üretimine ve bronşların düz kaslarının gevşemesine yönelik olan larenjit ile birlikte kullanılır. Larenjitin çocuklarda berodual ile tedavisi, bu ilacın serum fizyolojik ile seyreltilmesiyle gerçekleştirilir. Dozlama, çocuğun kilosuna ve yaşına bağlı olarak otolaryngol tarafından reçete edilir.

Zaten kronik olan bir hastalığın uzun süreli tedavisine ihtiyacınız varsa, çocuklarda larenjit için Pulmicort kullanımı güvenli hale gelir. İnhalasyon için, sadece bir nebulizatör kullanılabilir, tedavi prosedürü için ultrasonik bir inhaler uygun değildir. Larenjitin doğru ve zamanında tedavisi, insan sağlığını etkileyen hoş olmayan sonuçlardan kaçınacaktır.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Bir soru sorun

Larenjit, larinksin inflamatuar bir hastalığıdır. Karakteristik özelliklere sahiptir, ancak semptomatoloji patolojinin türüne bağlı olarak değişebilir. Tedavi, hastalığın türüne bağlı olarak reçete edilir.

Larenjit bulaşıcı ve bulaşıcı değildir. Hastalığın seyri kronik ve akut bir şekilde ortaya çıkabilir. Hastalığın 7 tipi vardır:

kataral; alerjik; hipertrofik atrofik; Podskladochny; abseleri Larinksin apsesi.

Phlegmonous tip, hızla ilerlediğinden ve şiddetli tipte birçok komplikasyona neden olduğundan zorunlu hospitalizasyon gerektirir. Cerrahi tedavi, larinksin sadece apse edilmesini gerektirebilir.

Larenjit iltihaplı ses telleri

Genel olarak, tüm patoloji türlerinde semptomatoloji benzerdir, ancak larenjit tipine bağlı olarak farklıdır. Genel semptomatoloji ortaya çıkar:

Boğaz ağrısı; Nefes darlığı; Osiplostyu, ses kısıklığı; Öksürük veya periyodik öksürük atakları; Boğazda yabancı bir cisim hissi.

Tipine bağlı olarak, kan damarları ile kalın mukus ve balgam, ateş, kısmi veya tam ses kaybı ve yorgunluk, boğazda kuruluk mevcut olabilir. Genellikle larenjit farenjit ile birleştirilir.

Bir apse haricinde her türlü klasik terapi uygulaması uygulanır. Apse durumunda, sadece ilk aşamada tıbbi tedavi uygulanır. Vaka başlanırsa, o zaman pürülan boşluğu cerrahi olarak açmak gerekir. Diğer durumlarda, patolojinin türüne bağlı olarak farklı yönlere sahip ilaçlar kullanılır.

Antibiyotikler, mukozal dokuların bakteriler tarafından enfeksiyonu durumunda kullanılır. Ayrıca, sunulan alanda cerrahi müdahalelerden sonra kullanılırlar. Larenjit ile aşağıdaki ilaçları uygulayın:

Penisilin - Amoksiklav, Amoksisilin, Flemoksin Solütab, Ampisilin, Augmentin. Sefalosporinler - Seftriakson, Sefixim, Aksetin, Zinacef, Sefotaksim. Makrolidler - Klaritromisin, Sumamed.

Çocuklar için, doktorlar genellikle penisilin preparatları reçete ederler. Antibiyotikler enfektif olmayan larenjit için kullanılmaz ve

dokular. İkinci durumda, antibiyotik tedavisi sadece etkisiz ve hatta zararlı olacaktır.

Patoloji virüslerden kaynaklanıyorsa antiviral ilaçlar reçete edilir. Çoğu zaman influenza ve diğer akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. En popüler antiviral ilaçlar:

rimantadin; Arbidol; Tamiflu; Amiksin; viferon; Grippferon; peramivir; Ingavirin; interferon; tsikloferon; Kagocel.

Larenjit tedavisinde kullanılan antiseptik ilaçlar, genellikle ya spreyler ya da sıvıları durulama, ya da emilme için tabletler ve pastiller ima:

Yox spreyi; Tantum Verde çözeltisi ve spreyi; Miramistin; Faringosept; Lizobakt; Neo-anjina; Bir furacilin çözeltisi; Stopangin; Supremumların KBB; Strepsils artı; Falimint; Sebidin; Septolete; Rotokan; Grammidin; iodinol; Calendula Tentürü; Lugol.

Antihistaminikler genel olarak her türlü inflamatuar ve alerjik hastalık için reçete ederler. Semptomların yoğunluğunu azaltmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bu ilaçlar vücudun bir alerjene karşı reaksiyonunu azaltmaya yardımcı olur.

Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

terfenadin; epinastin; Karebastin; azelastin; astemizol; akrivastin; loratadin; dimetinden; levokabastin; levosetirizin; desloratadin; Oksatamit; setirizin; norastemizol; Feksofenadin.

Yetişkinler ilaçları tablet biçiminde alır, ancak çocuklar ilacı şurup veya süspansiyon şeklinde reçeteler. Özellikle ağır vakalarda, oral uygulama imkansızsa veya boğulma riski taşıyorsa (örneğin, larinksin şişmesiyle) enjekte edilebilir uygulama yöntemleri kullanılır.

Larenjit tedavisi nasıl yapılır, bizim videomuza bakınız:

Özellikle havlama üstesinden gelmek, öksürük yorgunluğunu gidermeye yardımcı olmayan ve karın bölgesine ait kasların aşırı yüklenmesine ve midenin duvarlarına maruz kalmasına bağlı olarak kusmaya neden olan öksürüğü tüketen larenjit antitusifleriyle uygulanır. Aşağıdaki hazırlıklar sunulmaktadır:

Stoptussin; Codelac; Panatus; Sinekod; Glikodin; Terpinkod.

Bu ilaçları kullanmadan önce, öksürüğün verimsiz olduğundan emin olmanız gerekir. Sadece bir doktor böyle bir sonuç çıkarabilir. Boğaz temizlemez balgam varsa, gibi ilaçlar

. Anti-öksürük ve balgam söktürücü aynı anda kullanılamaz.

Boğaz için spreyler çeşitli etkilere sahiptir. Mukoza zarının tahrişini ortadan kaldırır, kuruluğu ve iltihabı azaltır, larenjit belirtilerini hafifletmeye yardımcı olurlar.

Kompozisyona bağlı olarak, anestetik etki de taşıyabilirler. Temel olarak aşağıdaki araç türlerini uygulayın:

Ingalipt; kameton; Chlorophyllipt; Geksoral; Orasept; Tantum Verde çözeltisi ve spreyi.

Birçoğunun bitkisel bir temelleri vardır ve acıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Tantum Verde ve Oracept'in bileşiminde, güçlü bir ağrı sendromunu bile hafifletmeye yardımcı olan bir anestetik bileşen vardır.

Boğazın yağlanması için uygun ilaçlar:

Lugol; karotolin; collargol; Gliserin üzerinde tanen.

Güçlü bir öksürükten rahatsız olan daha fazla iltihaplı mukoza zarına zarar vermemek için bu tür fonları dikkatli bir şekilde uygulayın.

Genellikle steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar antipiretik özelliklere sahiptir. Bu gibi hazırlıklar şunlardır:

ibuprofen; parasetamol; nimesil; Nimegezik; Nurofen; Panadol.

Hemen hemen tüm bu ilaçların şurup veya süspansiyon şeklinde bir çocuk seçeneği vardır.

Rinit belirtileri genellikle ya enfeksiyöz tipin veya alerjik tipin karakteristiğidir. Bu nedenle, larenjit ile burun damlaları sadece bu belirti varsa reçete edilir.

Otrivin; naftizin; Sanorin; Tizin; Knox spreyi; Nazivin; Collargol.

Nazal solunumu hafifletmek için vazokonstrüktif bir etkiye sahiptirler. Fakat uzun zamandır bu tür ilaçları kullanamazsınız. Aksi halde, yoksunluk sendromu riski vardır.

Halk ilaçları da larenjit ile daha az etkili değildir. Klasik ilaç tedavisinin yerini almayacaklar, ancak daha hızlı iyileşmeye ve hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaklar. Alerji ve alerjik rinit için bu tarifleri uygulamak yasaktır.

Enflamasyon varlığında durulama için, aşağıdaki otlar kullanılır:

Papatya eczane; Aynısafa; Bir çam tomurcukları; okaliptüs; adaçayı; John's Wort.

Ayrıca, meyve suları ve çay larenjitinin tedavisinde de kullanılırlar. Bağışıklığı güçlendirmeye, iltihaplanmayı ortadan kaldırmaya veya tezahürünü azaltmaya yardımcı olurlar. En etkili olanlar aşağıdaki içeceklerdir:

Narenciye suları; Limonlu çay; Ahududu çayı meyveleri temelinde; Kırmızı veya siyah frenk üzümü bazlı çay; Ahududu yaprağı, kuş üzümü; Ballı çaylar.

Eğer meyveleri bal ya da reçel yaparsanız, yeşil çay, puer ya da çay oolong çayı tercih etmek daha iyidir. Çay değil, ama son derece yararlı içecek - bal ve tereyağı ile sıcak süt, boğaz yumuşatır. Öksürük etkisine ihtiyacınız varsa, o zaman bir çay kaşığı içme ½ çay kaşığı soda ekleyebilirsiniz.

Larenjit için halk ilaçları:

Larenjit ile zorunlu inhalasyon beklenir. Nefes almayı önemli ölçüde kolaylaştırır, iltihap ve mukoza zarlarının kurumasını önler, antitusif veya balgam söktürücü etkiye sahiptir. Prosedür bir nebülizör, inhaler veya doğaçlama araçlar ile gerçekleştirilebilir.

Tıbbi ürünlerle inhalasyonların yapılması, solüsyonu ısıtmaksızın bir nebülizatörün kullanımını içerir. Bir kişi talimatlara göre bölmeye bir solüsyon döküp, dumanı soluyarak giderir. Bunun için uygula:

Flomax; Lasolvan; Dr. Taiss şurubu; Chlorophyllipt; Fluimucil; O gürledi.

Ara vermek için aralar arasında olmalıdır. Örneğin, önce hapı alın, sonra inhalasyon gerçekleştirilir ve 15 dakika sonra bir sprey uygulanır.

Otlar solunabilir. Bunun için 2 yemek kaşığı gerekir. Ham kaynar su dökün ve yarım saat bekletin. Sonra süzün ve inhalere dökün. Prosedürün en uygun varyantı buhardır.

Inhalasyon için uygulanan:

Papatya kimyası; nergis; adaçayı; okaliptüs; Böbrekler çam.

Bu bitkilerin bir karışımını yapabilir ve yukarıda belirtildiği gibi hazırlayabilirsiniz.

Yağ inhalasyonları sadece kullanılan bileşenlere alerjinin yokluğunda kullanılır. Temel olarak esansiyel yağlar kullanılır:

okaliptüs; fIR; sedir; çam; lavanta; ardıç; nane; Thuy.

İlacın 3-5 damlaı ile bir bardak su eklenir, daha sonra çözelti karıştırılır ve bir inhaler veya nebulizer içine dökülür. Sunulan yağların çoğu Gevkamen merhem gibi bir preparatta mevcuttur. İnhalasyonlar için de kullanılabilir, ancak sadece buhar için. Suyun içindeki bir maç başlığının boyutunu bir merhem ekleyin ve havalandırın.

Komarovsky diyor ki, inhalasyon yapmak daha iyi ne diyor?

Kalitatif ve tam teşekküllü tedaviyi yaparken, larenjit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kronik formu sadece remisyon aşamasında olabilir. Tedavinin yokluğunda, patolojiye bağlı olarak, ya kronik aşamaya geçer ya da ilerler ve komplikasyonlara neden olur.

Çocuklarda, bu tip larenjit, astar veya yalancı kabuğu gibi, boğulmaya ve ölüme neden olabilir. Larenjitin pürülan formları komplike pnömoni, sepsis, larinkste stenoz gelişmesine neden olur.

İstatistiklere göre, popülasyonun yaklaşık% 10'u hastalıklardı ya da çeşitli larenjit formlarından muzdarip olmaya devam ediyordu. Hastalık, kızıl ateş, kızamık gibi bir enfeksiyöz kökeninin soğuk veya çeşitli hastalıklarından kaynaklanan larenksin iltihaplanmasıdır. Hastalık, belirgin bir görünümleri vardır ve selülit, boyun bir inflamasyon, akciğer apsesi, içinde irin yani, oluşması, tıkanma ve kan zehirlenmesi (sepsis) gibi ciddi komplikasyonlara gelişimi ile doludur.

Larenjit soğuk algınlığı veya çeşitli bulaşıcı hastalıkların neden olduğu larenksin iltihaplanmasıdır.

Larenjit ile uygulanan geleneksel tedavi, semptomları ortadan kaldırmak ve hastalığın olası sonuçlarını dışlamak için tasarlanmıştır.

Larenjitin farklı formlarının ortaya çıkması koşulu, trakea üst bölgesi olan larenksin mukoza zarının lezyondur. Sonuç olarak, inflamatuar süreçler gelişir. Bunun acil nedenleri: şiddetli hipotermi, aşırı duyarlılık, ses tellerine zarar verme, akut enfeksiyonların varlığında mikroorganizmaların olumsuz etkileri (örneğin kızamık veya grip) olabilir. Hastalık, kronik bir form elde etmek ve aynı zamanda akut bir aşamada akmak için bir komplikasyon olarak kullanılabilir. Enflamatuar sürecin yayılma derecesi açısından, aşağıdaki türler ayırt edilir:

catarrhal larenjit. Kural olarak, iltihaplanma larinksin mukoza yüzeyini etkiler. sahte bir grup. 10 yaşın altındaki çocuklarda görülür, iltihaplı larenks, subglottik bölge, doğrudan ses telleri. flegmonöz larenjit. İnflamasyon süreci, mukoz membran, kıkırdak ve laringeal ligamentlerin yanı sıra kas dokusuna da uzanır.

Ayrıca hipertrofik, atrofik, difteri, tüberküloz, sifilitik larenjit vardır.

Larenjit aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

sıcaklıkta (bazı durumlarda) 37-38 ° C'ye, bazen 39 ° C'ye veya daha yüksek bir değere yükselir. ses kısıklığı ya da ses eksikliği, kuruluk, nazofarenkste yanma. Laringeal ödem, komplike bir solunumdur. Yutulduğunda veya yemek yerken ağrı. genel halsizlik.

Hastalar balgam çıkarma ile birlikte güçlü kuru öksürük var.

Larenjit tedavisinde ana yöntemler şunlardır:

İlaçlar, yani, ilaçların kullanımı. geleneksel tıp kullanımı.

Laringitlerden etki mekanizmaları ile tedavi edilen ilaçlar, immünomodülatör, mukolitik, antibakteriyel veya antialerjik gruplara ayrılır. Ayrıca ayrılırlar:

Semptomatik. Hastanın durumunu kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. etiyotropik. Hastalığın nedenini etkiler.

Genel olarak, larenjit ile, geniş bir ilaç çeşidi kullanılır:

antibiyotikler (Sumamed, Azitromisin, Amoksisilin). Antiseptikler (Tonzilgon - bitki kaynaklı mükemmel bir alet). antihistaminikler. kortikosteroidler (Hidrokortizon). antiviral ilaçlar. öksürüğün farklı şiddeti için ilaçlar (Ambrobe, Ventalin inhalasyon kursu için çözüm, Ascoril'in larenjit ile randevusu daha az viskoz balgam yapar). antipiretik ilaçlar. homeopatik ilaçlar (Tonzillon).

Bir çok durumda, bir ajan çeşitli özellikleri birleştirir ve ilaçlar çeşitli dozaj formlarında üretilir:

Tabletler. Şuruplar - laringit ile Ascoril viskoz balgam çıkarır. çözümleri. Aerosoller, spreyler. Popüler Tonzillon dahil olmak üzere damlalar.

Sinüs kodu drajelerde, damlalarda, şuruplarda kullanılabilir.

Özel lolipoplar da yardımcı tedavi olarak kullanılır.

Larenjitli Tantum Verde sprey, inhalasyon solüsyonu veya durulama olarak kullanılabilir.

Çoğu uygulayıcı, hastalığın tedavisi için etkili bir ilaç olarak larenjit için antibiyotik reçete eder. Doğru alım şemasını, antibiyotik dozajını gözlemlemek gerekir, aksi takdirde bakteriler etkilerine karşı bağışıklık kazanabilir.

Çeşitli grupların antibiyotikleri kullanılır. Penisilin Amoksisilin, Ecoclave süspansiyonu, Amoksiklav, Augmentin ve Flemoclav çözüneni içerir. Sefalosporinler, Cefix ve Cephadox gibi şuruplar şeklinde veya Seftriakson enjeksiyonu şeklinde sunulmaktadır.

Hastalığın şiddetli formunda Macrapen ve Azitox, Sumamed gibi makrolid antibiyotikler kullanılır.

Antibiyotiklerin seyri, yetişkinler için 6-7 gün sürer, genellikle çocuklar için aynı (bazen biraz daha uzun).

Kortikosteroidlerin kullanımı hızla inflamasyonun giderilmesine yardımcı olacaktır, burada hidrokortizona dayalı ilaçlar etkilidir.

Antiseptik maddeler arasında, kullanım için en etkili, pratik olarak kontrendike olmayanlar, Povidon iyodin, Heksetidin ve Benzilimin spreyler ve çözeltiler biçimindedir. Larenjit için heksoral hızla iltihabı giderir.

Larenjit için heksoral hızla iltihabı giderir.

Antihistaminik kullanımının ana göstergesi boğazın şişmesidir. Tablet formunda reçete edilirler, bu ilaçların tipik temsilcileri Cetizin ve Loratadin'dir.

Antiviral ajanlar, üç alt türe ayrılırlar.

Bitkisel. homeopatik. Çoğunlukla çocuklarda larenjit ile uygulanır, Otsilkokotsinum, Tonzilgon ve Anaferon ilaçları ile temsil edilir. örneğin Arbidol sentezlenmiştir.

Bu ilaçlar hastalığın kronikleşmesini önlemek için kullanılır. Komplikasyon durumunda antibakteriyel ilaçların kullanımı belirtilir - örneğin Sumamed, hormonal seri - hidrokortizon ve benzerleri.

Antitussif ilaçlar kuru öksürükten balgam söktürücü balgamdan (mukolitikler) sıvılaştırmak için ilaçlara ayrılır. Lazolvana'nın larenjit ile randevusu öksürüğü yumuşatır, hava yolunu iyileştirir. İlaçlar çeşitli otlar temelinde yapılabilir. Bu durumda, hemen hemen hiç kontrendikasyon yoktur, yetişkinler ve çocuklar için tavsiye edilir, kullanımı daha az mukus boğazını tahriş eder. Bunlar arasında Gerobion muz şurubu, Alteika şurubu, Muciltin tableti ve tıbbi sarmaşık bazlı Gedelix bulunmaktadır.

Eufillina'nın larenjit ile kullanımını haklı çıkarır, bu da spazmın çıkarılmasını sağlar. Hidrokortizon hücresel düzeyde etki eder: infiltratların membranları üzerinde stabilize edici bir etkiye sahiptir.

Mukalitiki, Bromgexin ve Ambroxol gibi ilaçlarla ve kuru öksürük ile Buramirate içeren ilaçları, örneğin Sinekod ile temsil eder.

Etkili öksürük ilacı, yıkama ve inhalasyon için etki arttırıcı ilaçlar Berodual veya Lazolvan ilavesiyle% 2'lik tuz çözeltileridir.

Paranın kullanılması - Klorofil, her zamanki Lugol - boğazın yağlanması için esas olarak antibakteriyel özelliklerine bağlıdır. Lugol'un çözümü gibi bir ilaç talep görmektedir. Serbest iyot içerir, boğazın tedavisinde kullanılır, geleneksel olarak larenjit tedavisinde etkili bir araç olarak kabul edilir.

Soluma faydalıdır. Larenjitli ventolin, bir nebulizatör dolgu maddesi olarak özellikle etkilidir.

Hastalığın nazofarenksin boşluğu boyunca yayıldığı durumda, başka tedavilerle birlikte lokal iltihaplanmayı durduran çeşitli ilaçlara ihtiyaç vardır. Bu amaçla burun damlaları kullanılır.

Bir tedavi olarak damlalar, Isofra gibi antibiyotiklere ve ayrıca vazokonstrüktif Nazol ve Naphthysine damlalarına dayanır.

Isofra lokal antibiyotik temelinde yapılır, framicetin, uzun süreli şiddetli soğuk algınlığı durumunda larenjit için kullanılır. Tedavinin seyri 9-10 gün sürer (ancak daha fazla değil) ve kesintiye uğramamalıdır. İlaç oldukça nadir bir alerji durumu dışında kontrendikasyonlar, yan etkileri yoktur.

Nasol damlaları yaygın olarak kullanılır ve oldukça etkilidir. Vazokonstrüktif bir etkiye sahiptirler, tıkanıklığı, burun mukozasının iltihaplanmasını ve epitelyumu yumuşatırlar. Ancak, ilaç ateroskleroz, kardiyak aritmi, glokom ve gebelik, laktasyon sırasında kontrendikedir. İlaveten, ilacın karakteristik özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkabilen ilacın bir dizi yan etkisi vardır. Bunlar arasında, baş dönmesi, mide bulantısı, uyku bozukluğu.

Standart Nazol çocuklar için kontrendikedir, özellikle tedavisi için, Nazol bebeği başarıyla uygulanmıştır.

Ayrıca, vazokonstriktör Naphthysine'dir. Larenjit tedavisinde, hastalığın kronik veya akut seyrinde kullanılır. Damlalar burun mukozasının şişmesini ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve ayrıca salgılanan mukus miktarını azaltır. Bir yaşın altındaki çocuklar: Naphthyzine kontrendikedir.

İçeride, Tonzillon damlaları doktor tarafından belirlenen tarife göre uygulanır.

Çoğunlukla larenjit tedavisinde kullanılan lolipoplar, mikropların kontrolü için gerekli maddeleri içerir. Onlar oluşur:

Birkaç (genellikle ikiden fazla) antiseptik. ek bileşenlerin etkisini arttırmak.

Larenjitli mercimek 3-4 gün boyunca kullanılır ve boğazda ağrıyı giderir.

Bunlar arasında çeşitli otlar, limon, bal, uçucu yağlar olabilir. Bu maddeler analjezik, anti-inflamatuar etkiye sahiptir.

3-4 gün boyunca kullanılırlar, ayrıca boğazda ağrıyı hafifletmeye yararlar.

Bazı durumlarda, ilacın bileşimi bazen antimikrobiyal etkiyi arttıran antibiyotikleri içerir. Bunlar arasında, Traksian içeren antibiyotik tirotrikin dikkat edilmelidir.

Bu tür şekerlerin diğer çeşitleri, sadece mikropları değil, aynı zamanda mantarları ve virüsleri de etkileyen güçlü antiseptikler içerir. Bunlar Fervex'i içerir. Ayrıca yerel anestezik ilaçlar da içerebilirler - örneğin Antiangin.

Bazı durumlarda, doğal bir antiseptik varlığında iyi bir anti-enflamatuar etki elde edilir. Bu ilaçlar Hexalisis ve Lisobakt'tır. Yukandaki gibi birçok ajanın kullanımı, gelişmiş bir antimikrobiyal ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anında hızlı bir şekilde nasıl kurtulur | Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Şimdi bahar. Hava aldatıcı ve güneş, gözetleme rağmen, ama yine de "ısırıkları". Biz, iyi havalar vesilesiyle, daha kolay giyinmek, şapkaları ve atkıları çıkarmak ve sıcak bahar havasında nasıl angina ile hastalığa yakalandıklarını merak ediyoruz.

Resorcinol'ün farenjit ve nefes darlığı ile çözülmesi mümkün mü?

Bir aydır hastalandım. Her şey, boğazımda nefes darlığı ve koma hissi yaşadığım gerçeğiyle başladı. Terapistte, nörologda, infektsionistte, tüm uzmanlar ilaçların bir yığınını tanımladılar...