Loading

Boğazın angina ile daha iyi yağlanması

Akut tonsillit bademcik iltihabı ile karakterizedir. Bu enfeksiyöz hastalığın yenilmesi durumunda, boğazın anjina ile nasıl yağlanacağı sorusu çok ilgili hale gelmektedir. Bu tedavi, özellikle hastalığın gelişiminin erken bir aşamasında etkilidir.

Avantajlar, Dezavantajlar ve Özellikler

Angina'nın ana semptomları, boğazda ağrı ve tahriş olup, yeme ve içme ile kuvvetli bir şekilde müdahale eder, normal olarak konuşur ve hatta bazen nefes almayı zorlaştırır. Bu durumda, bademcikler için lokal terapi hastanın durumunu önemli ölçüde artırabilir. Tedaviye mümkün olduğunca erken başlamak önemlidir. Bu antibiyotiklere başvurmadan hastalığın belirtileri ile başa çıkmak için yardımcı olacaktır.

Bu tekniğin birçok avantajı vardır:

 1. Hafif hareket. Boğazı içten yağlamak için en basit ilaçlar veya halk ilaçları kullanılır. Nadiren yan etkiler ve komplikasyonlar verirler. Bu sayede, hamile kadınlar, emziren anneler ve çocuklar için uygun bir ilaç seçmek mümkün.
 2. Verimlilik. İlacın iltihaplı dokularla doğrudan teması, analjezik ve dezenfekte edici etkiyi güçlendirir. Bademciklerin yağlanmasının kestirici etkisi, enfeksiyonun yakın organlara yayılmasını önleyecektir.
 3. Kullanılabilirlik. Gerekli tüm ilaçlar eczanelerde serbestçe satılır ve ucuzdur. Ve halk ilaçlarını kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Bademciklerin temas tedavisinin dezavantajları şunları içerir:

 1. Tedavi süresi. Terapi süreci genellikle birkaç haftadır.
 2. Prosedürün göreceli acılığı. Özellikle küçük çocuklar için ilacı seçmek için özen gösterilmelidir.

Boğazın içten yağlanması, temas yöntemi ile ve spreyler, pastiller ve emici tabletler yardımıyla gerçekleştirilebilir. İlk durumda, prosedür daha etkili, ancak daha acı verici olacaktır. Bademcikleri yağlamak için dolaylı bir yöntem, tedavi ve keyfi birleştirmenize izin verdiği için çocuklar için iyidir.

Larinksin temas tedavisi bandaj veya pamuk yünden yapılmış bir tampon kullanılarak bir parmakla yapılabilir. Boğazın yağlanması, üst solunum yollarının tüm iltihaplı mukoza zarlarını tıbbi bir çözüm ile örtmeye çalışmanız gerekir. Bir cımbız, bir kalem veya sonunda bir çubukla başka bir uzun sert nesne de prosedür için uygundur.

İyodinol ve Lugol

Bu ilaçlar belirgin bir antiseptik etkiye sahiptir. Bu ilaçların ana aktif maddesi, bir moleküler formda iyodindir. Pürülan boğaz ağrısı ile, gliserol içermediği için iyotinol kullanılması tercih edilir. Bu viskoz madde bademciklerin lakunalarını tıkar ve bu da irin çıkarılmasını zorlaştırır.

Boğazın 5 gün boyunca günde birkaç kez iodinol ile yağlanması tavsiye edilir. Bademcikler ürün ile nemlendirilmiş bir tampon ile muamele edilir. Alternatif olarak, bir pamuklu çubukla birkaç dakika emebilirsiniz. İlaç ayrıca bir sprey şeklinde de mevcuttur. Üst solunum yollarının mukoz membranlarına günde birkaç kez püskürtülmelidir.

Lugol, çocukların tedavisi için bile kullanılabilecek daha hafif bir ilaçtır. Aynı zamanda iki şekilde de mevcuttur: gliserin ve sprey ile bir çözelti. Lugol çözeltisi, enflamasyonun tamamen ortadan kaldırılmasına kadar etkilenen bademcikleri günde 4-6 kez tedavi eder. İşlemden sonra 20-30 dakika boyunca yemeyin veya içmeyin. Alternatif bir yöntem bademciklerin lacunalarının bir şırınga ile yıkanmasını içerir. Her tedavi süreci 4-5 prosedürü içerir, bundan sonra 2-3 gün ara verilir.

Bazı hastalar parafin bademciklerinin anjina iyot ve zelenok ile yağlanması için kullanılır. Ancak, bunları kullanmanın yararı çok tartışmalıdır. Bu ilaçlar gerçekten güçlü antiseptikler ve ağrı sendromunu azaltabilir. Bununla birlikte, agresif olarak hareket ederler, üst solunum yolunun mukoza zarında ek tahriş görülebilir. Her durumda, bu ilaçların oral kullanımından önce bir doktora danışmalısınız.

Chlorophyllipt ve Ingalipt

Chlorophyllipt, okaliptüsün yeşilinden elde edilen özütler temelinde üretilir. Bu ağacın yapraklı antimikrobiyal etkiye sahip klorofilidir. Ayrıca, bu ilacın ayrıca bir anti-enflamatuar etkisi vardır.

Klorofilkil birçok formda üretilir. İlacın% 2'lik bir yağ çözeltisi bademciklerin hemen tedavisi için uygundur. Mukoza zarının yanmasını önlemek için alkol solüsyonu dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Püskürtme, ağrı ve boğaz ağrısını ortadan kaldırarak neredeyse anında hareket etmek ve kullanmak için çok uygundur. Emziren tabletlerin bileşimi ayrıca insan bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içerir.

Sprey Ingalipt, boğaz tedavisi için en eski yerel antiseptik ajanlardan biridir. Ülkemizde yaklaşık 50 yıldır üretilmiştir. Çare çözeltisinin ana aktif maddeleri streptocid, sülfatiazol, timol, okaliptüs yaprağı yağı, nane yağıdır. Bu madde kompleksi bazen pürülan akıntı aşamasında bile boğaz ağrısını tedavi edebilir.

Sprey, belirgin bir antiseptik ve antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç günde üç kez, her 7-8 saatte bir boğaz mukozasına uygulanır. İşlemden sonra 20 dakika boyunca yemeyin. Talimat 3 yaşın altındaki çocuklar için fon kullanımını kısıtlamaktadır.

Propolis bazlı ürünler

Geleneksel olmayan tıp, boğaz ağrısı ile mücadele için kendi yöntemlerini geliştirmiştir. Terapide önemli bir yer propolis bazlı yemek tarifleri ile alınır. Peteklerin yapımı için arıların kullandığı bu madde, mükemmel dezenfekte edici özellikler ile karakterize edilir.

Boğazın yağlanması için propolis merhem, farklı şekillerde hazırlanabilir. İlk tarif, arı ürününü ve gliserin'i eşit miktarlarda karıştırmayı içerir. Alternatif olarak, propolis ve vazelin 30 dakika su banyosunda pişirilir. Daha sonra sıvı birleşir ve iyileştirici karışım koyu bir cam kabın içine yerleştirilir ve buzdolabında saklanır.

Etkili araç, propolisin bir alkol tentürüdür. 100 ml alkol için 10 g arı ürünü alın ve 7 gün karanlık bir yerde ısrar edin ve sonra süzün. Kullanmadan önce 1 tatlı kaşığı. tentür seyreltilmiş 3 tsp. su. Boğaz, gece günde bir kez yağlanır.

Propolis yağının hazırlanması için 1 adet arı hammaddesi ve 9 parça tereyağı alınır. Bileşenler tamamen çözünene kadar bir su banyosunda ısıtılır. Daha sonra karışım filtrelenmeli, koyulaştırılmış bir kaba konulmalı ve bir buzdolabına konulmalıdır.

Diğer halk ilaçları

Geleneksel şifacılar anjinada ateş yağını tavsiye ederler. Madde 5-6 saatte bir günde 4-5 kez bezleri yağlamak gerekiyor. Tedavi süresi 2-3 gündür. Köknar yağı lavanta veya başka bir ethereal analog ile değiştirilebilir.

Kronik bademcik iltihabında, iltihaplı bademciklerin aloe suyu ile yağlanması yararlıdır, bal ile 1: 3 oranında karıştırılır. Prosedür ilk 2 haftada ve sonraki 14 günde - her gün yapılmalıdır. Tüm manipülasyonların aç karnına yapılması önerilir.

Bir başka popüler ilaç leylak tentürüdür. Taze çekilmiş çiçekler votkayla dökülür ve gece boyunca bırakılır. Daha sonra infüzyon filtrelenir ve günde iki kez boğazları ile bulaşır. Bir prosedür için, birkaç damla almak yeterlidir.

Enflamasyonun ilk aşamasında taze tavuk yumurtası iyidir. Yumurtanın tepesinde küçük bir delik açın ve az miktarda tuzla doldurun. Tüm dikkatlice karıştırın. Bu bileşimin boğazı günde üç kez yağlaması gerekir.

Garnet merhem dezenfekte edici bir etkiye sahiptir. Bir meyvenin taze sıkılmış meyve suyu 3 yemek kaşığı ile karıştırılır. doğal bal. Bu bileşimde, iyi yıkanmış, parçalanmış bir nar kabuğu eklenir. Merhem, pişirildikten hemen sonra kullanılabilir.

Benzer şekilde, limon bazlı bir merhem yapılır. Böyle bir araç sadece iltihaplı bademcikler için değil, aynı zamanda yemek için de yararlıdır.

Boğazı çeşitli yollarla yağlayın, ancak komplikasyonları önlemek için bir doktora görünmelisiniz!

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi: bademcik kaldırmak veya değil mi?

Doktor teşhis ettiyse - kronik bademcik iltihabı, depresyona düşmek için bir neden yoktur. Her şeyden önce, hastalığın durumunu anlamak ve tedaviye devam etmek gerekir. Herhangi bir hastalığın kronik formu sadece belirli dönemlerde şiddetlendiği ve tedavi edilmesi zor olduğu için tehlikelidir. Tonsillit kronik bir tonsillittir. Enfeksiyonun ilk oluşumunda, bitkilerle tedaviye başlamak gereklidir. Birçoğu, bitkilerden alınan herhangi bir halk reçetesinin etkili olmadığını ve tabletlere başvurduğunu söylüyor, ancak bir hafta içinde bademciklerin tedavi edilmesinin imkansız olduğunu hatırlamakta fayda var. Boğaz ağrısı gibi burun iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli değildir. Halk hekimliğinde bağışıklığı güçlendirmek için birçok reçeteler var, ama en önemlisi sağlıklı bir yaşam tarzı, doğru rejim ve çeşitli vitaminleri içeren tam teşekküllü bir diyet. Tetiklemiş bir enfeksiyon, uygun şekilde tedavi edilmezse, bademciklerin çıkarılmasıyla ameliyat edilir.

Kronik bademcik iltihabı bademcikleri etkileyen inflamatuar bir süreçtir.

Bu yüzden hastalık ortaya çıktı ya da kronik biçim ağırlaştı, üstlenilmesi gereken şey:

 1. Bir uzmandan değil, bir terapistden, bir kulak burun boğazından yardım isteyin.
 2. Bir doktora danışmak mümkün değilse, bir el feneri ve bir ayna ile boğazın durumunu görebilirsiniz. Bezler iltihaplandığında, palatin yerleri koyu kırmızı, şişmiş;
 3. Boğaz, doğaçlama ürünler, örneğin, tuzlu su veya papatya ile durulayın.
 4. Vücut sıcaklığını ölçtüğünüzden emin olun. 39 derece bir artış durumunda, bir antipiretik almak istenir. Unutmayın, eğer sıcaklık arttığında ve bu durum birkaç gün içinde ortaya çıkarsa, bir sorun varsa, departmandan yardım isteyin veya sırayla doktorun randevusuna gitme zamanı.
 5. Hastalık ilerlediğinde ve evde tedaviye yanıt vermediğinde, hastaya bir hastane ya da bademcikler sunulacaktır.

Keskin bir hastalık, tedavinin bir işareti değildir, bu yüzden halk hekimliğine dönecek böyle bir duruma gitmeyiz. Bir yetişkinde bademcikleri tedavi etmek farklı şekillerde, et suyunda, tentürde olabilir.

Her yaşta insanlar otlar yardımı ile hastalıktan kurtuldular. Topladılar, kurutdular ve daha sonra bitkisel preparatları kullandılar. Her hastalık otlar ile tedavi etmek kolaydır, sadece ilaçların kullanımı yerine iyileşme yolu uzundur. Bir anti-enflamatuar özelliğe sahip olan bitkilerin kullanımı, olumlu bir sonuç verecektir. İşte kronik bademcik iltihabı tedavisi ve komplikasyonları önlemek için birkaç basit tarifler.

Göğüs iltihabı zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak vücuda giren ve bir taşla iki kuşu öldüren, sarımsak için bir çare hazırlayan bir enfeksiyondur. Sarımsak ve bitkisel yağlar eşit parçalarda gerekli olacaktır. Malzemeyi karıştırın ve 5 gün buzdolabına koyun ve 10 damla alındıktan sonra - günde 2 kez.

Daha ziyade bezleri temizlemek mümkündür: avantajlar, ajanlar ve süreç

Eğer bademcik iltihabı belirtileri bulunursa, günümüzde çok sayıda olan optimal tedavi yöntemini seçmelisiniz. En yaygın yöntemler arasında - çeşitli ilaçlarla bezlerin yağlanması.

Bir iyileşme süreci olarak bademciklerin yağlanmasının birçok avantajı vardır:

 1. Enflamasyon patolojilerinden yüksek kalitede bademcik temizlemesi ile anestezi ve dezenfeksiyon.
 2. Zararsızlık. Geleneksel ve iyi bilinen ilaçlar ve uygun uygulama ile halk ilaçları yan etkileri, komplikasyonları vermez.
 3. Verimlilik. Bazı yağlama solüsyonları lakunaya derinlemesine girer, onları irin ve bakterilerden arındırır.
 4. Antibiyotiklere gerek yok. Enflamasyon kaynağındaki temas eylemiyle, enfeksiyonun olumsuz sonuçları etkili bir şekilde ortadan kaldırılır.
 5. Yağlama hastalığın gelişme riskini azaltır. Bademcikler üzerindeki etkilenen dokular sadece dezenfekte edilmekle kalmaz, aynı zamanda yakındaki sağlıklı bölgelerin enfeksiyonunu önleyen koterize edilir.
 6. Prosedürün düşük maliyeti. Tüm ilaçlar kolayca mevcuttur ve eczanede mevcuttur.
 7. Bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılma olasılığını azaltmak.
 8. Her yaşta tedavi için uygun olan araçları seçmek için her zaman fırsat vardır, en son dönemlerde hamile kadınlar.
Boğazın yağlanmasıyla birlikte tedavi, iyileşmeyi hızlandırır.

Sadece üç dezavantajı var:

 • alerjik reaksiyon riskinden kaçınmak için bir kayganlaştırıcıyı dikkatli bir şekilde seçme ihtiyacı;
 • tedavi süresi - en az iki ila üç hafta;
 • çocuklarda kullanım için kontrendikasyonlar, örneğin klorofililpteki.

Seçilen ajanı yağlayın günde birkaç kez olmalıdır. Kural olarak, iki veya üç fon atanır, bu da alternatiftir. Örneğin, günde bir kez, bir kez şeftali yağı ile bir kez iyot-gliserin çözeltisi ile smear ve üçüncü bir kez huş katran ile tedavi gerekir.

Lugol, chlorophyllipt gibi bağımsız kullanım için araçlar vardır. Ancak geceleri boğazın kollajol, lapis solüsyonu ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Çare bulaştıktan sonra en az yarım saat boyunca içip yiyemezsiniz. Yemekten hemen sonra bezleri tedavi etmeyin. Kusma olabilir.

kolloid gümüş

Kollargol antiseptik bir etkiye sahiptir.

Bademciklerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Hazırlık% 70 nano parçacıklı parçacıklardan oluşmaktadır. Bir yakıcı, antiseptik ve anti-inflamatuar ilaç olarak uygulanan collargol. Üst solunum yolunun mukoza zarlarına doğrudan uygulanır:

 1. Bezlerin ıslatılması için% 3-5'lik bir kolloidal tip çözeltisi tasarlanmıştır. Peçete ve ıslatılmış iltihaplı bölgelere günde bir kez uygulanır.
 2. Collargolum merhemlerinin% 15'i etkilenen bademcikler ile bulaşır: bir seferde yetişkinler 3 gram ve her biri bir gram çocuklar. Prosedür günde 4 kez tekrarlanır.

lugol

Bademcikler üzerinde enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlerde antiseptik olarak iodinol veya lyugolün etkinliği kanıtlanmıştır. Hazırlıklar çocuklar için, bademcik iltihabı, pürülan anjina, kronik ve akut tezahürde stomatitli yetişkinler için uygundur. Lugol ve iodinol ana aktif madde, kronik bademcik iltihabı içinde lokal irritan ve antiseptik olarak hareket eden, moleküler formda iyottur.

Yardımcı yardımcı bileşenler potasyum iyodür ve gliseroldür.

Lugol ve iodinol iltihabın ilk aşamaları ile tedavi edilir. Güçlü bir sıcaklıkta, bademcikler bir twinge ile kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı antibiyotik reçete edilir. Çare iki şekilde sunulmaktadır:

 1. İyotin çözeltisi. Boğazı yağlamak için, çözelti içinde nemlendirilmiş ve bademcikler üzerinde taşınan cımbız üzerinde bir pamuklu çubuk takmak gerekir. Alternatif olarak, ıslatılmış bir pamuklu çubuk birkaç dakika emilebilir. Yaraların bademcikler üzerindeki koterizasyonu daha azdır.
 2. Ağız, boğaz, bademcik ve farinks mukozasında lokal püskürtme için iodinol sprey. Islatma miktarı, hastalığın evresinden günde 2-6 defa değişebilir.

Herhangi bir şekilde liyolol veya iyodinol ile tedavi edildikten sonra, yarım saat kadar yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir.

karotolin

Bademcik iltihabı gidermek ve mukoza beslemek için karotolin atar. Bu çare, klasik kalçalar, doymamış yağ asitlerinin etinden elde edilen karotenoid yağ özü tokoferolüne dayanmaktadır.

İstenilen etki, bezleri yatağa gitmeden önce günde bir kez yağlarken elde edilir. Bunu yapmak için bir ürünle nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgelere uygulanmaları gerekiyor. Carotolin ince yağ tabakası, enfekte olmuş kuru havanın etkilerinden koruyan lenfoid dokunun yüzeyini kaplar. Mukoza beslenmesinin bir sonucu olarak, iltihap gelişmez ve hiç geçmez.

Halk reçetesine göre doğal maddeler merhem sayesinde iltihabı rahatlatacaktır.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri geleneksel tıbbı içerir. Köknar ve diğer yağlara dayalı çok sayıda merhem tarifi vardır. Daha düşük bir verime sahiptirler, ancak hafif ve sakinleştirici bir etkiye sahiptirler. Çocuklar için uygun:

 • Leylak tentürü. Ağacın toplanan çiçekleri votkayla dökülür, gece boyunca bırakılır. Yağlama prosedürü iki kez tekrarlanır. Bir çiçek tentürü ve bir ağacın yapraklarını kullanabilirsiniz. Huş katran gibi kompres yapmak için uygundur.
 • Taze yumurta Enflamasyonun başlangıç ​​aşaması için uygundur. Çiğ yumurtanın tepesinde küçük bir delik açmanız gerekir. Bir tutam tuz serpin ve karıştırın. Boğazın içeriğini günde üç kez yağlayın. Geceleri kalan yumurtayı iç.
 • Nar Ezmesi. Etkilenen bölgeler üzerinde dekontaminasyon ve yatıştırıcı etki yapar. Bir meyvenin sıkılmış nar suyu karışımı hazırlanır. Etkisini arttırmak için bal eklenir.
 • Ballı limon karışımı. Aynı zamanda yağlama ve içme konusunda çok etkilidir. Hazırlamak için bir limon, kıyılmış kabuğu ve 3 çorba kaşığı suyu gerekir. l. bal.
 • Votkada tuz çözeltisi. Anti-tahriş edici bir etkiye sahiptir, katran gibi pürülan akıntı miktarını azaltır. Çare sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda tedavi eder. Büyük bir tuzun bir tutamı 50 gram votka içinde çözülür. Larinksi her 10 dakikada bir saatte yağlar.
 • Bir propolis karışımı. Bu ajanı elde etmek için propolis, gliserol ile eşit hacimlerde karıştırılır. Ağız boşluğunu tedavi etmek için araçlar kullanılır.
 • Köknar yağı ve çay ağacı yağı. Boğaz, göğüs ve ayaklar günde üç kez köknar ve çay ağacı özütü ile bulaşır.

Daha az etkili anjina, yukarıdaki ilaçların ve geleneksel ilacın diğer dozaj formları değildir:

Chlorophyllipt hızlı hareketiyle bilinir ve boğaz ağrısından kurtulmanızı sağlar.

 • Protargolum. bir toz şeklinde üretilmiştir. Su içinde% 1-5'lik bir çözelti konsantrasyonuna seyreltilir. İçindeki gümüşün içeriği% 7.8-8.3.
 • Klorofililptik alkol. Klorofillit, kalıcı stafilokok enfeksiyonları ile tedavi edilir.
 • Ekstrüde aloe ve propolis suyu sırasıyla 1, 3 oranında.
 • Meşe kabuğu ceviz ve tentür, ceviz yaprakları. Bu bitkiler büzücü özelliklere sahiptir. Etki altında bulunan bademcikler hacimsel olarak normlara düşer.
 • Propolis, ayçiçek yağı üzerine 1 oranında karıştırılır. Propolisli karışım hemen bir saat su banyosunda durur ve sonra ısrar eder ve süzülür.
 • Huş katranı, bir çay ağacı gibi güçlü böcek öldürücü, yerel tahriş edici ve antiseptik özelliklere sahip fenoller içerir. Bitmiş form eczanelerde satılmaktadır. Huş katranını dikkatle kullanmalısınız.

Angina'nın koterizasyon ile tedavisi radikal yöntemlere işaret eder. Hamile kadınlar ve çocuklar için kullanmak kesinlikle yasaktır.

Boğazını bu yollarla bulaştıranlar, acıyı azaltmaya yardımcı olduklarını bilirler. Aynı zamanda, ihale dokularının ciddi tahriş riski de yüksektir ve bu da yanıklara neden olabilir. Çok hızlı hareket ve yakı, hastalığı tamamen iyileştiremez, daha sonra iltihap daha ağır bir şekilde dönecektir.

Bu nedenle, lyugol, chlorophyllipt gibi daha fazla koruyucu solüsyon veya sprey kullanmak daha iyidir. Alternatif olarak, bu bileşene dayalı olarak kendi kendine hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. Ilık suda, konsantre madde birkaç damla, bir çay kaşığı tuz ve soda boyunca tanıtıldı. Bir çözüm ile, boğazını olabildiğince sık durulayın. Bademciklerin pürülan bir çökeltiden temizlenmesi ve dokuların başka bir antiseptik ile yağlanması için hazırlanmasına yardımcı olur.

Uygulama kuralları

İyot veya zelenka'yı tedavi etmeyi seçerseniz, tedavi prosedürünü doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekir. Bir pamuklu çubuk, bir maşa veya bir kurşun kalemle kalın bir şekilde sarılır, daha sonra bir iyot veya yeşil ile boğaz bulaşır. Pamuk yününün dairesel hareketleri, bezlerin yüzeyinden beyaz kaplamayı çıkardı. Prosedür tampon değişimi ile iki kez tekrarlanır. Bu aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü boğazınızı ciddi şekilde yakabilir ve anjina ile olan problemi şiddetlendirebilirsiniz. Bu nedenle, klorofilkil veya başka bir geleneksel ilaç daha iyidir.

Yetişkinler çok daha kolay: boğazlarını bulaştı ve her şey yolunda. Çocuğun hoş olmayan bir işlemden geçirmesi, özellikle de birkaç kez tekrarlanması daha zordur. Çocuk boğazını angina ile tedavi etmek için steril bir kalem, bandaj, ilaç (köknar yağı, lugol, huş katranı veya başkaları), bir çay kaşığı gerekir:

Çocuğu bir şekilde taşımaya çalışın, böylece prosedür çok tatsız değildir.

 1. Kalın bir tabakalı steril bir bandaj, bir kurşun kalem veya kendi parmağınızla sarılır. İkinci seçenek, annelerine güvenen çok küçük çocuklar için uygundur. Bint, çözelti veya et suyu içinde yoğun olarak ıslatılır. Bebeğin diline bir kaşıkla alt gökyüzüne bastırarak boğazı yağlayın. Bademcikler hızlı ve güvenli bir şekilde tedavi edilir. Oropharynks'in arkasını ve arkasını dikkat çekmeden bırakamazsınız.
 2. İşlem, yemeklerden bir saat önce ve sonra günde üç kez tekrarlanmalıdır.
 3. Çocuğunuz yüksek kusma refleksine sahipse, yağlamada ısrar edemezsiniz. Boğazın bir spreyle durulanması veya tedavi edilmesiyle bu yöntemin değiştirilmesi daha iyidir. Yağlar, örneğin, köknar veya katran ile işlenmek daha kolay, daha yumuşaktır.

Devamını oku →

Lokal terapi, boğazda kataral ve pürülan süreçlerin tedavisinde en etkili yönlerden biridir. Boğazın mukoza zarının yüzeyindeki yüksek ilaç konsantrasyonu, patolojik süreçlerin gerilemesini hızlandırır.

Hastalığın anjina ve klinik belirtilerini ortadan kaldırmak için, lenfadenoid formülasyonlarının antimikrobiyal ve antiviral ilaçlarla sistematik olarak tedavi edilmesi gereklidir. Lokal tedavinin ana avantajı, ilaç bileşenlerinin neden olduğu toksik reaksiyonların olmamasıdır. Orofarenksin mukoza zarının dış tedavisi, ilaçların sistemik dolaşıma girme olasılığını dışlar. Yetkili tedavi, doğrudan enflamasyon odaklarında ilaçların aktif bileşenlerinin yüksek bir konsantrasyonunu sağlar, böylelikle patojenik floranın tahribatını hızlandırır.

Mukus boğazının bulaşması, kullanılan ilaçların hidrofobikliğine bağlı olarak durulamadan daha etkilidir. Kural olarak, iltihaplı bademciklerin tedavisi, terapötik özelliklere sahip yağlı çözeltilerin yardımı ile gerçekleştirilir. İşlemden sonra, 20-30 dakika boyunca mukoza yüzeyinde hidrofobik terkipler kalır, bu da etkilenen dokuların iyileşme sürecini hızlandırır.

Tonsillit, lenfatik faringeal halkanın dokularını etkileyen enfeksiyöz bir patolojidir. Başka bir deyişle, inflamasyon odakları bademciklerde, boğaz ve palatinlerin arkasında lokalizedir. Bu alanların antiseptik ilaçlarla düzenli olarak işlenmesi, patojenleri yok etme sürecini hızlandırır ve bu da yerel bağışıklığın artmasına neden olur.

Orofarenksin hidrofobik çözeltilerle iyileştirilmesi, boğaz yüzeyinde, patojenlerin dokulara nüfuz etmesini önleyen koruyucu bir filmin oluşumunu teşvik eder. Olumsuz reaksiyonların olmaması nedeniyle, prosedür okul öncesi çağındaki çocuklar için yapılabilir.

Boğaz ağrısı ile boğaz nasıl temizlenir? Pürin bademciklerinin kriptlerinden pürülan içeriklerin doğrudan ekstrüzyonu, retropharyngeal apsenin gelişimini tetikleyebilir. Bademciltritte hiperterminin, lenfadenoid oluşumlarındaki inflamatuar süreçlere bağlı olarak ortaya çıktığı ve pürülan eksuda varlığı olmadığı anlaşılmalıdır. Doğru bir teşhis olmadan etkilenen dokuların sanitasyonunun gerçekleştirilmesi arzu edilmez. Bademciklerin bademciklerin lacunalarında bulunan tıkayıcıların viral etiyolojinin anjinalarında ortaya çıkan fibröz tortular ile kolaylıkla karışabileceği gerçeği. Viral bir enfeksiyonun antimikrobiyal ilaçlar ile tedavisi boşa kalacaktır ve sadece bağışıklıkta bir azalmaya yol açacaktır.

Önemli! Omuriliğin mukoza zarının akut iltihaplanması aşamasında, püskül dokuların derinliklerine nüfuz etmesini önlemek için apseleri sıkmak imkansızdır.

Bakteriyel bademcik iltihabının sistemik antibiyotiklerle zamanında tedavisi, siliyer epitelyumda iltihabın gerilemesini sağlar. Catarrhal proses çözünürlüğü aşamasında subfebril ateş tamamen geçer. Bademcik konjesyonun bademciklerin foliküllerinde tahliyesini hızlandırmak için antiseptik, dekonjestan ve analjezik etkilerin preparatlarının kullanılması tavsiye edilir. Patolojik tortuları yumuşatırlar, bunun sonucu olarak pustan lenfadenoid oluşumlarının saflaştırılması gerçekleşir.

Uygun sanitasyon prosedürleri, orofarenksin mukoza zarından patojenlerin ve ülserlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Etkilenen dokuların tedavisi, işaret parmağının etrafına sarılmış steril bir gazlı bez veya özel bir spatula ile yapılır. İlaç gazlı bezle nemlendirilmiş istenen terapötik sonuçlara ulaşmak için, orofarenksin aşağıdaki bölümleri yağlanmalıdır:

 • laringofarenksin mukoza zarı;
 • boğazın arkası;
 • palatine bademcikler;
 • orofarinksin dili;
 • bademcikler palatine kemer.

Boğaz bademcikler üzerinde pamuklu yünle temizlendiğinde, pamuk lifleri kalabilir ve bu da kataral süreçlerin alevlenmesine neden olur.

Boğaz ağrısı olan bir boğaz nasıl bulaşır? Mekanik yaralanma olasılığını dışlamak için, çocukların tedavisinde aşağıdaki özellikler dikkate alınmalıdır:

 1. çocuğu önünüzde oturun;
 2. sağ elinde bir ilaca batırılmış gazlı bezle spatula;
 3. Sol elinde bir çay kaşığı tutarak, dilin köküne ağız boşluğunun dibine bastırın;
 4. Kendinden emin (keskin olmayan) hareketlerle bademcikler ve boğaz mukozasına bir ilaç verin.

Çocukların hepsi aynı şekilde prosedüre tepki göstermez, ki bu da dikkate alınmalıdır. Belirgin bir emetik refleks olduğunda, bezlerin temizleme durulama ile değiştirilmesi tavsiye edilir. İlacın terapötik etkisini uzatmak için, çocuğun boğazın sağaltımından 20 dakika sonra içmesine ve yemesine izin vermemesi tavsiye edilir.

Sıhhi prosedürler için hangi ilaçlar kullanılır? Çocuğun organizması alerjik reaksiyonlara yatkındır, bu nedenle terapötik amaçlar için sadece doğal içerikli ilaçları kullanmak daha iyidir. Tıbbi çözümler belirgin terapötik özelliklere sahip olmalıdır:

 • bakteriyostatik;
 • antiviral;
 • ağrı kesiciler;
 • anti-enflamatuar;
 • yara iyileşmesi;
 • dekonjestanlar;
 • immün sistemi uyarıcı.

Bazı ilaçların akut inflamasyon aşamasında kullanılması önerilir - diğerleri, kataral süreçlerin çözümünde. Bu özelliklerin göz ardı edilmesi, sağlığa zararlı olabilir. Örneğin, yüksek bir iyot içeriği olan preparatlar, lokal olarak tahriş edici bir etkiye sahiptir. Hiperemik dokular işlenirken, yanıkların başlangıcı ile dolup taşan mukozada daha fazla tahrişe neden olurlar.

Önemli! İyot içeren preparatlar, 3 yaşın altındaki çocuklarda orofarenksin dezenfekte edilmesinde kullanılamaz.

"Ingalipt", KBB organlarındaki akıntılı süreçleri ortadan kaldırmaya yardımcı olan geniş bir etki spektrumunun sülfanilamid preparasyonudır. Dezenfekte edici ve antiphlogistik özelliklere sahip bileşenler içerir, bu da bademcik iltihabı, farenjit, larenjit ve üst solunum yolunun diğer patolojilerinin tedavisi için bir çözümün kullanılmasını mümkün kılar.

Terapötik eylemin ana bileşenleri şunlardır:

 • streptocide - onların ölümüne yol açan, bakterilerin hücresel yapılarını yok eder;
 • Nane esansiyel yağı - iltihabı ortadan kaldırarak, mukoza zarını kaplar;
 • sülfazazol - iltihap merkezlerinde sayısının azalması nedeniyle patojenlerin DNA ve RNA kopyalanmasını önler;
 • timol - mukoza zarını dezenfekte ederek, dokuların hızlandırılmış epitelizasyonu ile sonuçlanır;
 • gliserol - bademciklerin lakunalarındaki pürülan tıkaçları yumuşatır, bu da onların tahliyesine katkıda bulunur.

3-4 yaşın altındaki çocuklarda tonsillit tedavisi için Ingalipt kullanmayın.

İlaç bademcik tedavisi için bir sprey ve yağlı bir çözüm olarak mevcuttur. Aerosolün püskürtülmesi, gırtlağın kuvvetli bir şişmesi ile dolup taşan refleks spazmına neden olabilir. Bu nedenle 5-6 yaş arası çocuklarda boğazın sprey ile tedavi edilmesi istenmemektedir.

"Chlorophyllipt" - bakterisit ve antiseptik özellikleri belirgin olan mersin ve okaliptüs ekstraktına dayanan bitki ön karışımıdır. Yağlı çözelti, bakteriyel boğaz ağrısının ilk aşamasında bir etiyotropik ilaç olarak kullanılabilir. Mukoza "Chlorophyllipt" in düzenli tedavisi, hücresel immüniteyi uyaran dokulardaki oksijen konsantrasyonunda bir artışı teşvik eder.

Bir phytopreparation tarafından nasıl tedavi edilmeli? Çocuk terapisinde, orofarenksin patojenik floradan arındırılması için% 2'lik bir yağ çözeltisi kullanılır. Alerjik reaksiyon riskini azaltan alkol içermez. İmmünostimulan hemen hemen her etiyolojideki tonsilliti tedavi etmek için kullanılır.

"Klorofilit" etkinliği aşağıdaki özelliklerden kaynaklanmaktadır:

 • Antihypoxanth;
 • mikrobisidler;
 • dekonjestanlar;
 • immün sistemi uyarıcı;
 • bakteriyostatik.

Yağ çözeltisinin aktif bileşenleri gram-pozitif ve gram-negatif bakteriyel floraya karşı yıkıcıdır. İlacın düzenli kullanımı bademciklerin lakunalarındaki pürülan tıkanıklığın giderilmesini ve siliyer epitelyumdaki iltihaplı reaksiyonların gerilemesini sağlar. Sadece okul öncesi çocuklara değil, aynı zamanda yenidoğanlara da tedavi etmek için kullanılabilir.

Kataral süreç çözüm aşamasında, iyot bazlı preparatlar boğazı sterilize etmek için kullanılabilir. Antiseptikler sadece mikroplara değil aynı zamanda patojenik mantarlara karşı da aktiviteye sahiptir. Kullanımları, hastalıktan sonra bağışıklığın azalmasından kaynaklanan kandidal inflamasyon riskini önemli ölçüde azaltır.

Boğazın iyot içeren solüsyon ile tedavi edilmesinden önce bir çocuk doktoruna danışılması tavsiye edilir. İyot, mukoza zarının tahrişini ve palatine bademciklerin lakunalarının tıkanmasını teşvik eder. Lenfadenoid oluşumlarda inflamasyon varlığında, apul ile doludur, dokulara pürülan eksüda penetrasyon riski vardır.

İyodine dayanan en popüler preparatlar şunlardır:

 1. "Lugol" - ENT organlarının mukozasındaki bakteriyel ve fungal florayı yok eden lokal antiseptik fungisidal ve bakterisit etkisi; Ödemi ortadan kaldırmaya ve tedavi edilen bölgelere koruyucu bir film oluşturmaya yardımcı olur;
 2. "Yoks", bakteriyostatik ve immün uyarıcı etkinin kombine bir preparasyonudır; Cililatlanmış epitelyumdaki boşaltım hücrelerinin aktivitesini uyarır, bu da iltihaplı bademciklerden pürülan eksüda ve patolojik mukus geri çekilme sürecini hızlandırır;
 3. "Iodinol" - patojenlerin üreme fonksiyonunun ihlali nedeniyle etkilenen dokularda pürülan süreçlerin çözünürlüğünü hızlandıran bir antimikrobiyal çözelti; Akut ve kronik tonsillit tedavisinde kullanılır.

Boğazın iyot içeren ilaçlar ile tedavisi günde en fazla 2 kez yapılabilir.

KBB hastalıklarının yerel tedavisi sadece bir uzmanın atanmasına göre yapılmalıdır. İlaçların mantıksız kullanımı, bağışıklıkta ve inflamatuar reaksiyonların ilerlemesinde bir azalmayı tetikleyebilir. Antibiyotik içeren ilaç, sırayla 7-10 günden uzun süre kullanılması istenmeyen bir durumdur.

Bademcik iltihabı yerel belirtileri ortadan kaldırmak için bademcik tedavisi için bu tür ilaçlar kullanabilirsiniz:

 • "Octenisept", bakteriyel ve viral florayı baskılayan geniş spektrumlu bir antiseptiktir; Herhangi bir etiyolojiden bademcik iltihabını tedavi etmek için kullanılır;
 • "Furatsilin" - siliyer epitelde pürülan iltihaplı reaksiyonları durdurmak için kullanılan antimikrobiyal çözelti;
 • "Tantum Verde", siklooksijenaz sentezini inhibe ederek antiflojistik etkinin steroid olmayan bir preparasyonu; mukus boğazındaki infiltratların ortadan kaldırılmasına katkıda bulunan kataral süreçlerin çözünürlüğünü hızlandırır.

Böbrek yetmezliği için bir çocuk doktorunun önerisi olmadan antiseptik solüsyonlar kullanmayın. Nitrofuran gibi ilaçların sentetik bileşenlerine karşı aşırı duyarlılık, detoksifikasyon organlarının işlev bozukluğuna neden olabilir.

Yazar: Guseinova Irada

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

Bademcikleri yağlamak için ne ve nasıl?

Eğer bademcik iltihabı belirtileri bulunursa, günümüzde çok sayıda olan optimal tedavi yöntemini seçmelisiniz. En yaygın yöntemler arasında - çeşitli ilaçlarla bezlerin yağlanması.

Avantajları ve dezavantajları

Bir iyileşme süreci olarak bademciklerin yağlanmasının birçok avantajı vardır:

 1. Enflamasyon patolojilerinden yüksek kalitede bademcik temizlemesi ile anestezi ve dezenfeksiyon.
 2. Zararsızlık. Geleneksel ve iyi bilinen ilaçlar ve uygun uygulama ile halk ilaçları yan etkileri, komplikasyonları vermez.
 3. Verimlilik. Bazı yağlama solüsyonları lakunaya derinlemesine girer, onları irin ve bakterilerden arındırır.
 4. Antibiyotiklere gerek yok. Enflamasyon kaynağındaki temas eylemiyle, enfeksiyonun olumsuz sonuçları etkili bir şekilde ortadan kaldırılır.
 5. Yağlama hastalığın gelişme riskini azaltır. Bademcikler üzerindeki etkilenen dokular sadece dezenfekte edilmekle kalmaz, aynı zamanda yakındaki sağlıklı bölgelerin enfeksiyonunu önleyen koterize edilir.
 6. Prosedürün düşük maliyeti. Tüm ilaçlar kolayca mevcuttur ve eczanede mevcuttur.
 7. Bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılma olasılığını azaltmak.
 8. Her yaşta tedavi için uygun olan araçları seçmek için her zaman fırsat vardır, en son dönemlerde hamile kadınlar.
Boğazın yağlanmasıyla birlikte tedavi, iyileşmeyi hızlandırır.

Sadece üç dezavantajı var:

 • alerjik reaksiyon riskinden kaçınmak için bir kayganlaştırıcıyı dikkatli bir şekilde seçme ihtiyacı;
 • tedavi süresi - en az iki ila üç hafta;
 • çocuklarda kullanım için kontrendikasyonlar, örneğin klorofililpteki.

Ne uygulanır?

Seçilen ajanı yağlayın günde birkaç kez olmalıdır. Kural olarak, iki veya üç fon atanır, bu da alternatiftir. Örneğin, günde bir kez, bir kez şeftali yağı ile bir kez iyot-gliserin çözeltisi ile smear ve üçüncü bir kez huş katran ile tedavi gerekir.

Lugol, chlorophyllipt gibi bağımsız kullanım için araçlar vardır. Ancak geceleri boğazın kollajol, lapis solüsyonu ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Çare bulaştıktan sonra en az yarım saat boyunca içip yiyemezsiniz. Yemekten hemen sonra bezleri tedavi etmeyin. Kusma olabilir.

kolloid gümüş

Bademciklerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Hazırlık% 70 nano parçacıklı parçacıklardan oluşmaktadır. Bir yakıcı, antiseptik ve anti-inflamatuar ilaç olarak uygulanan collargol. Üst solunum yolunun mukoza zarlarına doğrudan uygulanır:

 1. Bezlerin ıslatılması için% 3-5'lik bir kolloidal tip çözeltisi tasarlanmıştır. Peçete ve ıslatılmış iltihaplı bölgelere günde bir kez uygulanır.
 2. Collargolum merhemlerinin% 15'i etkilenen bademcikler ile bulaşır: bir seferde yetişkinler 3 gram ve her biri bir gram çocuklar. Prosedür günde 4 kez tekrarlanır.

lugol

Bademcikler üzerinde enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlerde antiseptik olarak iodinol veya lyugolün etkinliği kanıtlanmıştır. Hazırlıklar çocuklar için, bademcik iltihabı, pürülan anjina, kronik ve akut tezahürde stomatitli yetişkinler için uygundur. Lugol ve iodinol ana aktif madde, kronik bademcik iltihabı içinde lokal irritan ve antiseptik olarak hareket eden, moleküler formda iyottur.

Yardımcı yardımcı bileşenler potasyum iyodür ve gliseroldür.

Lugol ve iodinol iltihabın ilk aşamaları ile tedavi edilir. Güçlü bir sıcaklıkta, bademcikler bir twinge ile kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı antibiyotik reçete edilir. Çare iki şekilde sunulmaktadır:

 1. İyotin çözeltisi. Boğazı yağlamak için, çözelti içinde nemlendirilmiş ve bademcikler üzerinde taşınan cımbız üzerinde bir pamuklu çubuk takmak gerekir. Alternatif olarak, ıslatılmış bir pamuklu çubuk birkaç dakika emilebilir. Yaraların bademcikler üzerindeki koterizasyonu daha azdır.
 2. Ağız, boğaz, bademcik ve farinks mukozasında lokal püskürtme için iodinol sprey. Islatma miktarı, hastalığın evresinden günde 2-6 defa değişebilir.

Herhangi bir şekilde liyolol veya iyodinol ile tedavi edildikten sonra, yarım saat kadar yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir.

karotolin

Bademcik iltihabı gidermek ve mukoza beslemek için karotolin atar. Bu çare, klasik kalçalar, doymamış yağ asitlerinin etinden elde edilen karotenoid yağ özü tokoferolüne dayanmaktadır.

İstenilen etki, bezleri yatağa gitmeden önce günde bir kez yağlarken elde edilir. Bunu yapmak için bir ürünle nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgelere uygulanmaları gerekiyor. Carotolin ince yağ tabakası, enfekte olmuş kuru havanın etkilerinden koruyan lenfoid dokunun yüzeyini kaplar. Mukoza beslenmesinin bir sonucu olarak, iltihap gelişmez ve hiç geçmez.

Halk hekimliğinde kullanılan merhemler

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri geleneksel tıbbı içerir. Köknar ve diğer yağlara dayalı çok sayıda merhem tarifi vardır. Daha düşük bir verime sahiptirler, ancak hafif ve sakinleştirici bir etkiye sahiptirler. Çocuklar için uygun:

 • Leylak tentürü. Ağacın toplanan çiçekleri votkayla dökülür, gece boyunca bırakılır. Yağlama prosedürü iki kez tekrarlanır. Bir çiçek tentürü ve bir ağacın yapraklarını kullanabilirsiniz. Huş katran gibi kompres yapmak için uygundur.
 • Taze yumurta Enflamasyonun başlangıç ​​aşaması için uygundur. Çiğ yumurtanın tepesinde küçük bir delik açmanız gerekir. Bir tutam tuz serpin ve karıştırın. Boğazın içeriğini günde üç kez yağlayın. Geceleri kalan yumurtayı iç.
 • Nar Ezmesi. Etkilenen bölgeler üzerinde dekontaminasyon ve yatıştırıcı etki yapar. Bir meyvenin sıkılmış nar suyu karışımı hazırlanır. Etkisini arttırmak için bal eklenir.
 • Ballı limon karışımı. Aynı zamanda yağlama ve içme konusunda çok etkilidir. Hazırlamak için bir limon, kıyılmış kabuğu ve 3 çorba kaşığı suyu gerekir. l. bal.
 • Votkada tuz çözeltisi. Anti-tahriş edici bir etkiye sahiptir, katran gibi pürülan akıntı miktarını azaltır. Çare sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda tedavi eder. Büyük bir tuzun bir tutamı 50 gram votka içinde çözülür. Larinksi her 10 dakikada bir saatte yağlar.
 • Bir propolis karışımı. Bu ajanı elde etmek için propolis, gliserol ile eşit hacimlerde karıştırılır. Ağız boşluğunu tedavi etmek için araçlar kullanılır.
 • Köknar yağı ve çay ağacı yağı. Boğaz, göğüs ve ayaklar günde üç kez köknar ve çay ağacı özütü ile bulaşır.

diğer

Daha az etkili anjina, yukarıdaki ilaçların ve geleneksel ilacın diğer dozaj formları değildir:

Chlorophyllipt hızlı hareketiyle bilinir ve boğaz ağrısından kurtulmanızı sağlar.

 • Protargol, toz halinde mevcut. Su içinde% 1-5'lik bir çözelti konsantrasyonuna seyreltilir. İçindeki gümüşün içeriği% 7.8-8.3.
 • Klorofililptik alkol. Klorofillit, kalıcı stafilokok enfeksiyonları ile tedavi edilir.
 • Aloe ve propolisin sırasıyla 1: 3 oranında ekstrakte edilmiş suyu.
 • Meşe kabuğu ceviz ve tentür, ceviz yaprakları. Bu bitkiler büzücü özelliklere sahiptir. Etki altında bulunan bademcikler hacimsel olarak normlara düşer.
 • Propolis, ayçiçek yağında 1: 3 oranında pişirilir. Propolisli karışım hemen bir saat su banyosunda durur ve sonra ısrar eder ve süzülür.
 • Huş katranı, bir çay ağacı gibi güçlü böcek öldürücü, yerel tahriş edici ve antiseptik özelliklere sahip fenoller içerir. Bitmiş form eczanelerde satılmaktadır. Huş katranını dikkatle kullanmalısınız.

Boğazımı yeşil ve iyotla temizleyebilir miyim?

Angina'nın koterizasyon ile tedavisi radikal yöntemlere işaret eder. Hamile kadınlar ve çocuklar için kullanmak kesinlikle yasaktır.

Boğazını bu yollarla bulaştıranlar, acıyı azaltmaya yardımcı olduklarını bilirler. Aynı zamanda, ihale dokularının ciddi tahriş riski de yüksektir ve bu da yanıklara neden olabilir. Çok hızlı hareket ve yakı, hastalığı tamamen iyileştiremez, daha sonra iltihap daha ağır bir şekilde dönecektir.

Bu nedenle, lyugol, chlorophyllipt gibi daha fazla koruyucu solüsyon veya sprey kullanmak daha iyidir. Alternatif olarak, bu bileşene dayalı olarak kendi kendine hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. Ilık suda, konsantre madde birkaç damla, bir çay kaşığı tuz ve soda boyunca tanıtıldı. Bir çözüm ile, boğazını olabildiğince sık durulayın. Bademciklerin pürülan bir çökeltiden temizlenmesi ve dokuların başka bir antiseptik ile yağlanması için hazırlanmasına yardımcı olur.

Uygulama kuralları

İyot veya zelenka'yı tedavi etmeyi seçerseniz, tedavi prosedürünü doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekir. Bir pamuklu çubuk, bir maşa veya bir kurşun kalemle kalın bir şekilde sarılır, daha sonra bir iyot veya yeşil ile boğaz bulaşır. Pamuk yününün dairesel hareketleri, bezlerin yüzeyinden beyaz kaplamayı çıkardı. Prosedür tampon değişimi ile iki kez tekrarlanır. Bu aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü boğazınızı ciddi şekilde yakabilir ve anjina ile olan problemi şiddetlendirebilirsiniz. Bu nedenle, klorofilkil veya başka bir geleneksel ilaç daha iyidir.

Çocukta bademciklerin yağlanması süreci

Yetişkinler çok daha kolay: boğazlarını bulaştı ve her şey yolunda. Çocuğun hoş olmayan bir işlemden geçirmesi, özellikle de birkaç kez tekrarlanması daha zordur. Çocuk boğazını angina ile tedavi etmek için steril bir kalem, bandaj, ilaç (köknar yağı, lugol, huş katranı veya başkaları), bir çay kaşığı gerekir:

Çocuğu bir şekilde taşımaya çalışın, böylece prosedür çok tatsız değildir.

 1. Kalın bir tabakalı steril bir bandaj, bir kurşun kalem veya kendi parmağınızla sarılır. İkinci seçenek, annelerine güvenen çok küçük çocuklar için uygundur. Bint, çözelti veya et suyu içinde yoğun olarak ıslatılır. Bebeğin diline bir kaşıkla alt gökyüzüne bastırarak boğazı yağlayın. Bademcikler hızlı ve güvenli bir şekilde tedavi edilir. Oropharynks'in arkasını ve arkasını dikkat çekmeden bırakamazsınız.
 2. İşlem, yemeklerden bir saat önce ve sonra günde üç kez tekrarlanmalıdır.
 3. Çocuğunuz yüksek kusma refleksine sahipse, yağlamada ısrar edemezsiniz. Boğazın bir spreyle durulanması veya tedavi edilmesiyle bu yöntemin değiştirilmesi daha iyidir. Yağlar, örneğin, köknar veya katran ile işlenmek daha kolay, daha yumuşaktır.

Tonsillit için ilaçların gözden geçirilmesi: doktor ne yazacak ve ne için

Tonsillit, patojenik patojenler tarafından tetiklenen boğazın bulaşıcı hastalıklarından biridir. Bu hastalık nedir? Evde dövüşebilir miyim? Hangi ilaçlara ihtiyaç vardır? Aşağıda anjinada hastanın davranışının bazı kuralları ve başlıca tedavi yöntemleri vardır.

Tonsillit: etiyoloji

Bademciklerin iltihaplanması, bakteriler, virüsler veya diğer patojenik ajanlarla enfeksiyonun arka planına karşı gelişen patolojik bir süreçtir. Çoğu zaman, ekim sırasında bademcik iltihabı olan hastalar belirlenir:

Çeşitli virüsler ve maya benzeri mantarlar da hastalığın gelişimine katkıda bulunabilir. Tespit edilen patojenlere bağlı olarak, doktor her bir özel durum için etkili olan ilaçları seçer.

Fotoğrafta bademcik iltihabı belirtileri

Kompleks terapinin prensipleri

Her türlü bademcik iltihabının başarılı tedavisi karmaşık bir yaklaşımdır. Hastaya diyet, diyet, ilaç ve çeşitli prosedürlere uyulması önerilir. Çoğu durumda, tedavi süreci ayakta tedavi edilebilir. Kronik patolojilerin varlığında (akciğer ve kalp hastalığı) tedavi bir hastanede gerçekleştirilir.

Genel öneriler

Bademcik iltihabı gelişmesi ile yürüyüşler, egzersiz vermelidir. Doktorlar yatak dinlenmesini tavsiye ediyor. Diyet beslenmesi, karmaşık terapinin önemli bileşenlerinden biridir. Hasta için yiyecekler, yumuşak bir kıvamın yanı sıra rahat bir sıcaklıkta olmalıdır.

Kesinlikle yasak, keskin, asidik ve diğer rahatsız edici mukus yemekleri. Böylesi bir diyet bademciklere mekanik hasarı önlemek için gereklidir. Ayrıca bolca sıcak bir içecek tavsiye edilir.

terapi

Tonsillit ilaç tedavisi patojeni yok etmeyi amaçlamaktadır. Bakteriyel akım durumunda, bunlar antibiyotik olacaktır ve viral etiyoloji için anjin tedavisi antiviral ajanlar tarafından gerçekleştirilir. Mantarlar tarafından kışkırtılan tonsillit, sadece özel antimikotikler ile düzeltilebilir.

Hastalığın türünü kendi başına belirlemek imkansızdır, bu nedenle bir doktora danışmaksızın anjina ile savaşmaya başlamak kesinlikle imkansızdır. Reçete yazılan tedaviyi iptal etme veya herhangi bir ek ilaç alma konusunda doktor bilgisi olmadan yasaktır. Bu tür keyfilik, ciddi komplikasyonlar şeklinde öngörülemeyen sonuçlara yol açabilir.

Videomuzda bademcik iltihabı için etkili preparatların gözden geçirilmesi:

Bademcik iltihabı için ilaçlar

Bademcik iltihabını tedavi etmek için, hem yerel hem de geniş bir etki yelpazesi olan bir dizi ilaç kullanılır. Şartlı olarak tüm ilaçlar birkaç gruba ayrılabilir. Aşağıda, her birini açıklıyoruz.

antibiyotikler

Bakteriyel veya komplike tonsillit tedavisi seyrinin zorunlu bir bileşeni antibiyotiktir. Bakteriyel hücre duvarının sentezini engeller, böylece ölümlerine katkıda bulunurlar. Streptokok ve stafilokoklar ile penisilin grubunun ilaçları en iyisidir:

ateş düşürücü

Bademcik iltihabının ana semptomlarından biri yüksek ateştir. Subfebril indikatörleri vücudun kendiliğinden gelişen enfeksiyonla baş etmeye çalıştığını gösterir. Bununla birlikte, bazen sıcaklıkta keskin bir artışa neden olan arızalar vardır. Böyle bir patolojik durum, nöbetlere yol açabilir, bu nedenle antipiretikler (antipiretik ilaçlar) gereklidir.

Antipiretik ilaçlar semptomatik etki gösteren ilaçları ifade eder. Bu nedenle sadece hipertermi ile alınırlar. Şiddetli hastalıkta, sıcaklık her 4-5 saatte bir yükselebilir. En etkili antipiretik ajanlar şunlardır:

Sıcaklığı azaltabilir ve halk ilaçları. İşte bazı etkili tarifler:

 1. Siyah frenk üzümü yaprakları yapılmış çay. Kesilmiş yaprakların 2 yemek kaşığı yarım litre kaynar suya dökülür. Ajan en az yarım saat ısrar ediyor. ¾ fincan sıcaklığında alın.
 2. Ahududu ile çay. Bir çorba kaşığı kaynar su, bir çorba kaşığı taze meyveler gerektirir. 7-10 dakika ısrar edin ve yüksek sıcaklıkta tutun. Tadı geliştirmek için tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Boğaz ağrısı için araçlar

Bir bademcik iltihabında bir boğazda kuvvetli ağrı rahatsız olur. Bu hoş olmayan belirtiyi özel ilaçların yardımıyla giderebilirsiniz. Bugün eczanede çeşitli spreyler, aerosoller, rezorpsiyon tabletleri bulabilirsiniz. Bu ilaçların her biri ağrı sendromunu etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve ayrıca bademcik iltihabı, farenjit, larenjit ve boğazın diğer hastalıklarında anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Çoğu zaman doktorlar tonsillit için aşağıdaki ilaçları reçete eder:

Bezlerden bulaşmaktan

Eğer bademcik iltihabı belirtileri bulunursa, günümüzde çok sayıda olan optimal tedavi yöntemini seçmelisiniz. En yaygın yöntemler arasında - çeşitli ilaçlarla bezlerin yağlanması.

Bir iyileşme süreci olarak bademciklerin yağlanmasının birçok avantajı vardır:

Enflamasyon patolojilerinden yüksek kalitede bademcikler ile anestezi ve dezenfeksiyon. Geleneksel ve iyi bilinen ilaçlar ve uygun uygulama ile halk ilaçları yan etkileri, komplikasyonları vermezler. Bazı yağlama solüsyonları lacunaya derinlemesine düşer, onları irin ve bakterilerden arındırır.Gelişmiş antibiyotiklere ihtiyaç duymaz. Enflamasyon kaynağındaki kontakt etkisi ile, enfeksiyonun olumsuz etkilerinin etkili bir şekilde ortadan kaldırılması gerçekleştirilir.Yağlama ile birlikte hastalığın gelişme riski azalır. Bademcikler üzerindeki etkilenen dokular sadece dezenfekte edilmekle kalmaz, aynı zamanda yakındaki sağlıklı bölgelerin enfeksiyonunu önleyen koterize olurlar. Bütün ilaçlar kolayca temin edilebilir ve eczanelerde mevcuttur.Badem bademciklerinin derhal uzaklaştırılma ihtimalinin azaltılması Her zaman, en geç dönemlerde hamilelikte, her yaşta tedaviye uygun olan araçları seçme fırsatı vardır. Boğazın yağlanmasıyla birlikte tedavi, iyileşmeyi hızlandırır.

Sadece üç dezavantajı var:

alerjik reaksiyon riskini, tedavi süresini - en az iki ila üç hafta, çocuklarda kullanım için kontrendikasyonları, örneğin klorofililptide önlemek için bir kayganlaştırıcıyı dikkatli bir şekilde seçme ihtiyacı.

Seçilen ajanı yağlayın günde birkaç kez olmalıdır. Kural olarak, iki veya üç fon atanır, bu da alternatiftir. Örneğin, günde bir kez, bir kez şeftali yağı ile bir kez iyot-gliserin çözeltisi ile smear ve üçüncü bir kez huş katran ile tedavi gerekir.

Lugol, chlorophyllipt gibi bağımsız kullanım için araçlar vardır. Ancak geceleri boğazın kollajol, lapis solüsyonu ile tedavi edilmesi tavsiye edilir. Çare bulaştıktan sonra en az yarım saat boyunca içip yiyemezsiniz. Yemekten hemen sonra bezleri tedavi etmeyin. Kusma olabilir.

Bademciklerin tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Hazırlık% 70 nano parçacıklı parçacıklardan oluşmaktadır. Bir yakıcı, antiseptik ve anti-inflamatuar ilaç olarak uygulanan collargol. Üst solunum yolunun mukoza zarlarına doğrudan uygulanır:

Bezlerin ıslatılması için% 3-5'lik bir kolloidal tip çözeltisi tasarlanmıştır. Bir peçete üzerine uygulanır ve her sutki.15% merhem etkilenen bademcik yağlamak Collargol boğaz yerleri kağıdı ile kurutulmaktadır: yetişkin 3 bir defada gram ve bir gram çocukları. Prosedür günde 4 kez tekrarlanır.

Bademcikler üzerinde enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlerde antiseptik olarak iodinol veya lyugolün etkinliği kanıtlanmıştır. Hazırlıklar çocuklar için, bademcik iltihabı, pürülan anjina, kronik ve akut tezahürde stomatitli yetişkinler için uygundur. Lugol ve iodinol ana aktif madde, kronik bademcik iltihabı içinde lokal irritan ve antiseptik olarak hareket eden, moleküler formda iyottur.

Yardımcı yardımcı bileşenler potasyum iyodür ve gliseroldür.

Lugol ve iodinol iltihabın ilk aşamaları ile tedavi edilir. Güçlü bir sıcaklıkta, bademcikler bir twinge ile kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı antibiyotik reçete edilir. Çare iki şekilde sunulmaktadır:

İyotin çözeltisi. Boğazı yağlamak için, çözelti içinde nemlendirilmiş ve bademcikler üzerinde taşınan cımbız üzerinde bir pamuklu çubuk takmak gerekir. Alternatif olarak, ıslatılmış bir pamuklu çubuk birkaç dakika emilebilir. Bademcikler üzerindeki yaraların koterizasyonu daha azdır, ağız, boğaz, bademcikler ve farinks mukozası üzerinde lokal püskürtme için iodinol spreyi. Islatma miktarı, hastalığın evresinden günde 2-6 defa değişebilir.

Herhangi bir şekilde liyolol veya iyodinol ile tedavi edildikten sonra, yarım saat kadar yememeniz veya içmemeniz tavsiye edilir.

Bademcik iltihabı gidermek ve mukoza beslemek için karotolin atar. Bu çare, klasik kalçalar, doymamış yağ asitlerinin etinden elde edilen karotenoid yağ özü tokoferolüne dayanmaktadır.

İstenilen etki, bezleri yatağa gitmeden önce günde bir kez yağlarken elde edilir. Bunu yapmak için bir ürünle nemlendirilmiş bir bez kullanabilirsiniz. Etkilenen bölgelere uygulanmaları gerekiyor. Carotolin ince yağ tabakası, enfekte olmuş kuru havanın etkilerinden koruyan lenfoid dokunun yüzeyini kaplar. Mukoza beslenmesinin bir sonucu olarak, iltihap gelişmez ve hiç geçmez.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri geleneksel tıbbı içerir. Köknar ve diğer yağlara dayalı çok sayıda merhem tarifi vardır. Daha düşük bir verime sahiptirler, ancak hafif ve sakinleştirici bir etkiye sahiptirler. Çocuklar için uygun:

Leylak tentürü. Ağacın toplanan çiçekleri votkayla dökülür, gece boyunca bırakılır. Yağlama prosedürü iki kez tekrarlanır. Bir çiçek tentürü ve bir ağacın yapraklarını kullanabilirsiniz. Huş katranı gibi taze sıkılmış yumurtalar için uygundur. Enflamasyonun başlangıç ​​aşaması için uygundur. Çiğ yumurtanın tepesinde küçük bir delik açmanız gerekir. Bir tutam tuz serpin ve karıştırın. Boğazın içeriğini günde üç kez yağlayın. Geceleri kalan yumurtayı iç, Garnet Merhem. Etkilenen bölgeler üzerinde dekontaminasyon ve yatıştırıcı etki yapar. Bir meyvenin sıkılmış nar suyu karışımı hazırlanır. Etkisini arttırmak için bal ilave edilir, ballı limon karışımı. Aynı zamanda yağlama ve içme konusunda çok etkilidir. Hazırlamak için bir limon, kıyılmış kabuğu ve 3 çorba kaşığı suyu gerekir. l. Bal votkasında tuz çözeltisi. Anti-tahriş edici bir etkiye sahiptir, katran gibi pürülan akıntı miktarını azaltır. Çare sadece semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda tedavi eder. Büyük bir tuzun bir tutamı 50 gram votka içinde çözülür. Gırtlak bir saat boyunca her 10 dakikada bir yağlanır, bir propolis karışımı. Bu ajanı elde etmek için propolis, gliserol ile eşit hacimlerde karıştırılır. Ağız boşluğunu tedavi etmek için kullanılan araçlar: Çam yağı ve çay ağacı yağı. Boğaz, göğüs ve ayaklar günde üç kez köknar ve çay ağacı özütü ile bulaşır.

Daha az etkili anjina, yukarıdaki ilaçların ve geleneksel ilacın diğer dozaj formları değildir:

Chlorophyllipt onun hızlı işlem için bilinen ve toz halinde kullanılabilir gorle.Protargol ağrı, kurtulur. Su içinde% 1-5'lik bir çözelti konsantrasyonuna seyreltilir. İçindeki gümüşün içeriği% 7.8-8.3, klorofilkil ise alkoliktir. Hlorofilliptom 1 arasında bir oranda dirençli stafilokok infektsii.Vydavlenny aloe ve propolis tedavi: 3, sootvetstvenno.Otvar ve meşe kabuğundan, ceviz yaprağı infüzyonları. Bu bitkiler büzücü özelliklere sahiptir. Güçlü böcek sahip, 3. Karışım hemen bir saat arasında bir su banyosu çeyrek propolis ile inkübe edildi ve daha sonra çekilir ve protsezhivayut.Berezovy katran fenoller içerir: ses normy.Propolis azalmaya etkisinde olan Tonsiller 1 oranında ayçiçek yağı halinde hazırlanır Yerel tahriş edici ve antiseptik özellikleri yanı sıra bir çay ağacı. Bitmiş form eczanelerde satılmaktadır. Huş katranını dikkatle kullanmalısınız.

Angina'nın koterizasyon ile tedavisi radikal yöntemlere işaret eder. Hamile kadınlar ve çocuklar için kullanmak kesinlikle yasaktır.

Boğazını bu yollarla bulaştıranlar, acıyı azaltmaya yardımcı olduklarını bilirler. Aynı zamanda, ihale dokularının ciddi tahriş riski de yüksektir ve bu da yanıklara neden olabilir. Çok hızlı hareket ve yakı, hastalığı tamamen iyileştiremez, daha sonra iltihap daha ağır bir şekilde dönecektir.

Bu nedenle, lyugol, chlorophyllipt gibi daha fazla koruyucu solüsyon veya sprey kullanmak daha iyidir. Alternatif olarak, bu bileşene dayalı olarak kendi kendine hazırlanan bir çözelti kullanılabilir. Ilık suda, konsantre madde birkaç damla, bir çay kaşığı tuz ve soda boyunca tanıtıldı. Bir çözüm ile, boğazını olabildiğince sık durulayın. Bademciklerin pürülan bir çökeltiden temizlenmesi ve dokuların başka bir antiseptik ile yağlanması için hazırlanmasına yardımcı olur.

İyot veya zelenka'yı tedavi etmeyi seçerseniz, tedavi prosedürünü doğru bir şekilde yerine getirmeniz gerekir. Bir pamuklu çubuk, bir maşa veya bir kurşun kalemle kalın bir şekilde sarılır, daha sonra bir iyot veya yeşil ile boğaz bulaşır. Pamuk yününün dairesel hareketleri, bezlerin yüzeyinden beyaz kaplamayı çıkardı. Prosedür tampon değişimi ile iki kez tekrarlanır. Bu aşırıya kaçmamak önemlidir, çünkü boğazınızı ciddi şekilde yakabilir ve anjina ile olan problemi şiddetlendirebilirsiniz. Bu nedenle, klorofilkil veya başka bir geleneksel ilaç daha iyidir.

Yetişkinler çok daha kolay: boğazlarını bulaştı ve her şey yolunda. Çocuğun hoş olmayan bir işlemden geçirmesi, özellikle de birkaç kez tekrarlanması daha zordur. Çocuk boğazını angina ile tedavi etmek için steril bir kalem, bandaj, ilaç (köknar yağı, lugol, huş katranı veya başkaları), bir çay kaşığı gerekir:

Çocuğun bir şekilde bir yere götürmeye çalışın, böylece prosedür çok tatsız değildir.. Steril bir bandaj, bir kurşun kalem veya parmak üzerinde kalın bir şekilde sarılır. İkinci seçenek, annelerine güvenen çok küçük çocuklar için uygundur. Bint, çözelti veya et suyu içinde yoğun olarak ıslatılır. Bebeğin diline bir kaşıkla alt gökyüzüne bastırarak boğazı yağlayın. Bademcikler hızlı ve güvenli bir şekilde tedavi edilir. Oropharynks'in arkasını ve arkasını dikkat çekmeden bırakamazsınız.Süreç, yemekten bir saat önce ve sonra günde üç defaya kadar tekrarlanmalıdır.Çocukta yüksek kusma refleksi varsa, yağlamada ısrar edemezsiniz. Boğazın bir spreyle durulanması veya tedavi edilmesiyle bu yöntemin değiştirilmesi daha iyidir. Yağlar, örneğin, köknar veya katran ile işlenmek daha kolay, daha yumuşaktır.

Angina'nın ana semptomlarından biri boğazda ağrı ve iritasyon olup, yutmayı ve konuşmayı zorlaştırır, hatta bazen normal nefes almayı engeller. Direkt temasla veya sprey yardımıyla uygulanan merhem formunda lokal tedavi, bu semptomlarla hızlı ve etkin bir şekilde baş edebilir. Ancak, bu etkilerin anjinayı yalnızca gelişiminin en erken aşamasında yenebileceği unutulmamalıdır. Patolojik süreç halihazırda tam teşekküllü bir klinik tablo gösteriyorsa, bu durumda tedavinin temeli doktor reçetesi tarafından kullanılan antibiyotik olmalıdır. Bununla birlikte, çeşitli merhemler, böyle bir durumda bile, ek bir tedavi ve hastanın durumunun rahatlatılması için iyi bir araç olacaktır.

Bu maddeye ayrıca bir bitki antibiyotik denir. Kesin olarak, klorofilkil, antibiyotiklerin farmakolojik sınıfına ait değildir, fakat oldukça belirgin bir antimikrobiyal aktiviteye sahiptir. Bu ilaç okaliptüsden elde edilir - bu ağacın, karakteristik kokusuna da sahip olan yapraklarından elde edilen bir özdür.

Boğazın klorofilliti ile anjinada% 2 yağlı solüsyon kullanılarak direkt olarak yağlanması mümkündür. Bu ilacın alkol solüsyonu, daha büyük dikkatle kullanılmalıdır, çünkü laringeal mukozanın kimyasal yanması riski vardır. Boğazın, farenks boşluğuna olabildiğince derine püskürtülmüş bir klorofililpt sprey ile yağlanması da uygundur. Son olarak, bu ilaç aynı zamanda emici tabletler biçiminde de salınır - klorofilit de kullanıldığında iltihaplı bademcikler de oldukça iyi bir şekilde yağlar.

Boğazın anjina ile yağlanması için kullanılan bu ilaç, 40 yıldan fazla bir süredir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ancak şimdiye kadar, enfeksiyöz kaynaklı larenksin inflamatuar patolojilerinin tedavisindeki ilişkisini kaybetmemiştir.

Önemli! Inhalipt 3 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir!

Bu ilacın popülaritesi, tıbbi maddelerin tam bir kompleksi olması ve çok sayıda patojenik bakterinin gelişimini oldukça etkili bir şekilde baskılayabilmesi gerçeğidir. Bazı durumlarda, izole kullanımı, pürülan akıntı aşamasında bile anjinayı durdurabilir. Ingalipt şunlardan oluşur:

streptotsid - belirgin bir antimikrobiyal aktiviteye sahip olan sülfonamidler grubundan bir madde; sülfonamidler ile de ilişkili olan ve streptocidin terapötik etkisini arttıran sülfazazol; Ingalipt'in temeli olan Gliserol, faringeal mukoza üzerinde yumuşatıcı ve hafif bir anti-inflamatuar etki sağlar; okaliptüs yapraklarından elde edilen yağ, antimikrobiyal bir bitkisel preparattır, ayrıca zayıf bir anestetik ve antitusif etkisi vardır; Aynı zamanda bir bitki antiseptik olan kekik veya kekikten elde edilen timol; nane yağından elde edilen ve analjezik etkiye sahip olan ve ayrıca larinks kaslarının spazmı gideren ve öksürüğün yoğunluğunu azaltan nane yağı.

Bu ilaçların her ikisi de belirgin bir antiseptik etkiye sahiptir. Bir pürülan bileşeni olan anjina ile, iyot çözeltisinin kullanılması daha iyidir, çünkü bileşiminde, Lugol'dan farklı olarak, gliserol yoktur. Bu, bademcikler üzerindeki lacunasları tıkayabilen ve irin çıkarılmasını zorlaştıran viskoz bir bileşiktir.

Boğazın yağlanması için alkolde saf iyot çözeltisinin kullanılması ağrılı bir işlemdir. Boğazda yoğun yanma ve diğer nahoş hisler vardır. Bunları en aza indirgemek için su, kabartma tozu ve iyot içeren bir sıvıyı eşit oranlarda kullanabilirsiniz.

Lugol'un çözümü, çocuklarda bile anjina tedavisinde başarıyla kullanılan daha hafif bir ilaçtır. Bileşenleri:

Moleküler iyot antiseptik etkiye sahip ana aktif bileşiktir; damıtılmış su - çözeltinin hazırlanması için temel; iyodür potasyum - iyotun daha iyi çözünmesi için bir araç; Gliserol - yumuşatıcı bir etki sağlamak için;

Propolis arılar petekleri inşa etmek için kullanılan viskoz bir maddedir. Tıpta kullanımı ve özellikle de anjina tedavisinde, belirgin bir dezenfektan aktivitesine sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Önemli! Propolis, alerjik reaksiyonları provoke etme riski yüksek bir üründür. Kullanmadan önce, hastada alerji olmadığından emin olun ve 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayın.

Boğazın angina ile yağlanması için propolis merhem iki şekilde hazırlanır. Bunlardan ilki sadece aynı miktarda propolis ve gliserin karıştırılarak tedaviye devam edebilirsiniz. İkinci seçenek, bir su banyosunda 30 dakika ısıtılması gereken propolis ve petrolatum karışımıdır. Daha sonra, oluşan sıvıyı filtreledikten sonra, sıcak bir biçimde, koyu bir cam kabına dökün. Bu merhem buzdolabında olmalıdır.

Boğazın anjina ile yağlanması yararlıdır ve propolis yağı yardımı ile. 1 kısım propolis için 9 parça tereyağı alın. Malzemeler tamamen çözünene kadar bu karışımı bir su banyosunda ısıtın. Tava, uçucu fraksiyonlar buharlaşmayacak şekilde bir kapakla kapatılmalıdır. Daha sonra karışımı süzün, koyu bir cam malzemeye dökün ve buzdolabına koyun.

Boğazın anjina yeşili ile yağlanmasının tavsiye edilebilirliği konusu halen tartışılmaktadır. Evet, bu ilacın belirgin bir antiseptik etkisi vardır, ancak agresif olarak mukoza ile etkileşir - yeşil kullanarak, larinks dokularının tahriş olmasına neden olursunuz. Üstelik, bu maddeye ilişkin talimatlarda bile, her zaman yeşilin sadece dış deri bütünlüğüne bulaşmasının mümkün olduğu belirtilmektedir. Bu ürün sadece harici kullanım amaçlıdır.

Ayrıca, yeşil boğazın anjina ile çok kuru bir mukus ile yağlanmasının da hatırlanması gerekir - bu preparat etanol bazında hazırlanır ve güçlü bir higroskopik etkiye sahiptir. Bu nedenle, parlak yeşilin mükemmel bir dezenfektan olmasına rağmen, bu durumda kullanılması önerilmez. Yeşilin larinksini yağlamanın pozitif antimikrobiyal etkisi, mukoza üzerindeki zararlı etkisi ile tamamen dengelenir.

Önemli! Bu ilaçların anjin ile olan etkisi, yukarıdaki ilaçlardan daha az belirgindir, ancak daha hafiftir. Bu onları çocuklukta güvenle uygulamanıza izin verir.

Bir nar taze meyve suyu alın ve 3 meyve kaşığı eklenmesiyle bu meyvenin temiz bir şekilde yıkanmış bir cildini parçalayın. bal. Ortaya çıkan merhem, hazırlandıktan hemen sonra kullanılabilir. Suyu 1 büyük ve olgun, dikkatle yıkanmış limondan sıkın. Sonra onu hamurdan ayırın ve doğrayın. 3 yemek kaşığı çözelti içine koyarak, meyve suyu ile karıştırın. ışık tatlım. Bu alet sadece doğrudan iltihaplı mukoza ve bademcikler için değil, aynı zamanda gıda alımı için de uygundur. Kurutulmuş lila çiçeklerle votkayı dökün ve 1 gece ısrar edin. Daha sonra solüsyonu filtreleyin ve gırtlakları günde iki kez birkaç damla ile yağlayın. Kök, lavanta ve diğer gerekli yağları da kullanabilirsiniz. Kullanmadan önce, maddeyi herhangi bir ester bileşeni içermeyen bir yağla seyreltin (örn. Zeytinyağı).

Boğazın angina ile yağlanması için kendi parmağınızı kullanabilirsiniz. Sonunda sarılı bir düzine katman bandaj tampon yapın ve sabitleyin. Tamponu çözelti ile doyurun, elinizi mümkün olduğunca ağız boşluğuna yerleştirin ve boğaz ve bademciklerin tamamen kaplanmasını sağlamaya çalışın.

Cımbız, kalem veya küçük çaplı herhangi bir katı ve uzatılmış nesne kullanıyorsanız, bu prosedürde daha fazla rahatlık sağlanacaktır. Sonunda, daha sonra çözelti içine indirilmesi ve gırtlak içine sokulması gereken bir gazlı bez veya sargı bezi sürtünmesi yapmalısınız.

Önemli! Tampon yapmak için pamuk yünü kullanılması önerilmez. Ana lif kütlesinden kolayca ayrılabilen, iltihaplı bademcikler üzerinde kalabilir - bu sadece artan iltihaplanmaya katkıda bulunur.

Boğazda kendi kendine işlenen mukoza zarları olduğunda, bir aynanın kullanılması uygun olacaktır. Ayrıca yüzünüzün alt kısmında size gönderilecek bir ışık kaynağı bulun. Bu, tüm yağlama sürecini görsel olarak kontrol edecek ve daha verimli hale getirecektir. Özellikle, farinksin arka yüzünün silinme riski önemli ölçüde azalır, bu da kontrolsüz kusmaya (özellikle çocuklukta) yol açabilir.

Larinksin yağlanması dolaylı olarak da gerçekleştirilebilir. Böyle bir etkinin bir örneği, spreylerin veya emme tabletlerinin kullanılmasıdır. Ama bu tekniği diğer merhemlerle de kullanabilirsiniz - bunları pamuklu çubukla ıslatmanız, ağzınıza koymanız ve bir süre emmeniz gerekir.

İlaç ile spreyler, tabletler veya pamuklu çubuklar kullanmak daha uygundur. Ancak, bu durumda tedavinin etkinliğinin azaldığını unutmayın. Daha iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız, bademciklerin doğrudan aktif madde ile nemlendirilmiş bir tampon ile temasını sağlayarak, doğrudan uygulamanızı öneririz. Böylece, tüm hazırlık ve yüksek doğrulukla, etkisini göstermesi gereken yerde tam olarak düşecektir.

Ortalama olarak, hangi özel ilacı kullandığınızdan bağımsız olarak, yağlama prosedürü günde 3 ila 5 kez tekrarlanmalıdır.

İnflamasyonun boğazda genellikle derin olması nedeniyle, çoğu kişi anjina ile boğazda neyin kullanılabileceğini merak etmektedir. Birçok yol vardır, ancak boğaz ağrısına ek olarak, anjina diğer semptomlara neden olur.

Angina (akut bademcik iltihabı) başlıca bademcikleri etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

vücut ısısını 38-39 ° C'ye çıkarır; genel halsizlik, halsizlik; Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı; genişlemiş lenf düğümleri; bademcikler ve gökyüzü hiperemi; pürülan anjina, boğazda beyazımsı-sarı oluşumlar (apse).

Semptomlar her zamanki soğuk algınlığına benzer, ancak anjina ile larinkste ağrı daha güçlüdür. Tedavi zamanında başlatılırsa, hastalık 5-7 gün sürecektir. Komplikasyonları önlemek için bir doktora acilen başvurup tedaviye başlamak gerekir.

3 tip pürülan hastalık türü vardır: pürülan foliküler anjina, lacunar ve phlegmous:

Foliküler. Lenfatik sistem güçlü bir şekilde etkilenir, bademcikler üzerinde bir beyaz pürülan kaplama ortaya çıkar ve bir spatula ile kazınamaz. Laküner. Yutma ile ağrılı sendrom, diğer hastalık türlerinden daha güçlüdür. Plak sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda yumuşak damak üzerinde yayılır, bir spatula ile kolayca kaldırılır. Apse. Çok yüksek bir sıcaklıkla karakterize edilir (40 ° C'ye kadar), pürülan bir süreç tüm bademciği ele geçirir, yoğunlaşır ve ağrılı hale gelir. Oluşan apseler disseke edildiğinde, keskin hoş olmayan bir kokusu olan beyazımsı-yeşil irin. Bu tip hastalık nadirdir, zamansız tedavi veya onun yokluğu nedeniyle gelişir.

Tedavi genel ve yereldir. Doktor mikroplarla savaşmak için antibiyotik reçete eder. Yüksek sıcaklıkta, analjezikler reçete edilir. Ancak anjina ile boğaz daha fazla dikkat gerektirir.

Hastanın tahammül edilemeyen acısından dolayı, soru boğazınızın nasıl bulaşacağıdır. Her şeyden önce, anti-inflamatuar ilaçlar ile bulaşır.

En yaygın antienflamatuvar ilaç Lugol'dur. Bu ilaç iyot bazlıdır, bu nedenle iltihaplı alanlarda kullanımı yanmaya neden olur, bu da çocuk için prosedürün yapılması gerektiğinde bir problemdir.

Lugol'un artıları ve eksileri vardır. Artı, ucuz ve oldukça etkili olması. Lugol zamanında tedaviye başlarsa, 2-3 gün sonra hasta dikkat çekici bir iyileşme hisseder. İlk negatif - insanlar genellikle iyodine karşı alerjiye sahiptir, bu yüzden Lugol'u dikkatli kullanmanız gerekir, çünkü alerjenin keskin bir şekilde girmesi larinksin şişmesine neden olabilir. İkinci olumsuz - çocuğun ilk kullanımından sonra bu ilacı ile prosedürü yeniden yapmak zordur.

Lugol larinksini tedavi etmek için, bir parça steril gazlı bezin üzerine bir kaşık veya parmağın dar bir ucuna sarın, bir tıbbi solüsyona batırın ve boğazınızı temizleyin.

Lugol'e ek olarak, diğer antiseptik ajanlar işlem için kullanılır: Hexoral, Ingalipt.

Püstüller anestetiklerle tedavi edilir, çünkü hastalıkla birlikte hasta yutulduğunda şiddetli ağrı hisseder. İşte bu araçlardan bazıları:

durulama çözeltileri: Teraflu Lar, Ledocaine çözeltisi, Tantum Verde; Spreyler: Tantoum Verde, Teraflu Lar; emilim için tabletler: Tantum Verde, Teraflu Lar, Hexoral Tabs, Grammidin Neo.

Pürülan boğaz ağrısı olan boğaz Lugol ile bulaşmaz, bu, olağan ve pürülan hastalık tipinin tedavisi arasındaki ana farktır. Apseyi açmak önerilmez, çünkü bu şekilde enfeksiyonun odak noktası diğer organlara ve dokulara yayılabilir.

Komplikasyonları önlemek için bir doktora danışmak gerekir.

Tedavi için en basit ve en etkili çözüm, soda, tuz ve iyodinden hazırlanır. Özellikleriyle Lugol'dan aşağı değildir. Papatya, adaçayı ya da bal demleyebilirsin, bütün bu doğal ilaçlar boğazdaki mikropları tamamen yok eder.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Semptomlar ve ateşsiz boğaz ağrısı tedavisi

Angina her zaman vücut sıcaklığında bir artışla akmaz. Bu patoloji, boğazda akut ağrının ortaya çıkması, bademciklerin apsesi ile karakterizedir. Ateş bademcikler oluşan iltihap sürecinde serbest nedeniyle ortaya çıkar, beyinde çalışma termo merkezi yeniden biyolojik aktiviteye sahip bir madde.

Angina ile iyi çocuk antibiyotik detayları

Akut tonsilit tedavinin amacı kronik forma akut damak bademcik iltihabı, patojen ortadan kaldırılması, koruma genel ve lokal komplikasyonlar ve hastalıkların önlenmesi geçiş tezahürlerini ortadan kaldırmaktır.