Loading

Farenjit ve bal tedavisi

Farenjit (akut ve kronik), vücutta solunum yolu virüslerinin etkisi altında gelişen enfeksiyöz bir hastalıktır. İkincisi, rino ve adenovirüsler, influenza ve parainfluenza virüsleri arasında. Bazı durumlarda, farenjit bakteriyel bir doğası vardır, nazofaringeal mukozaya veya alerjik reaksiyona travmatik hasarın bir sonucu olarak gelişir. Tüm bu faktörler genel ve lokal bağışıklığı dramatik bir şekilde azaltır, ateş, şişlik, terleme, kuruluk ve boğaz ağrısı gibi farenjit semptomlarına, kulaklarda tıkanıklık hissine neden olur. Yavaş yavaş, hasta kuru bir yüzeysel öksürük geliştirir. Bu yüzden vücudun hastalığa karşı savaşmak için gücünü tekrar kazanması çok önemlidir. Ve asıl asistan burada doğal bal olacak. Farenjitin bal ile yüzlerce yıldır tedavi edilmesi geleneksel tıp ustaları tarafından kullanılmaktadır ve etkinliği klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Çoğunlukla akut ve kronik farenjitli hastalarda refahta sadece hafif bir bozulma vardır. Bu bağlamda, evde tedavi yöntemleriyle evde tedavi edilmeyi tercih eden nitelikli tıbbi yardım almak için acele etmiyorlar. İyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandıracak ve semptomların ortaya çıkışının yoğunluğunu azaltacak belirli ilkeleri takip etmek önemlidir. Yani:

Birkaç gün boyunca evde kalmak, diğer insanlarla iletişimi en aza indirmek daha iyidir; Tam bir gece ve gündüz uykusu, hızlı bir iyileşme için en önemli koşullardır; Gıdada yeterli vitamin ve eser elementler olmalıdır. Diyetin kalbinde - sıcak ve yumuşak yapıdaki yemekler: yulaf lapası, patates püresi, et suyu; Sıcak süt, limonlu yeşil çay, sebze ve meyve meyvesi içeceği, yanı sıra ballı süt - farenjit, en iyi yardımcıları!

Farenjit ile bal tedavisinin klinik çalışmaları bu terapötik yöntemin en yüksek etkinliğini göstermektedir.

Özellikle, Stefan Mladenov'un "Bal ve Medolechenie" adlı kitabında bu tür veriler verilmiştir: Çalışmaya 238 akut ve kronik farenjit hastası katılmıştır. Bunlardan 70'i doğal balın yerel uygulamalarını yaptı, 168 kişi aerosol inhalasyonlarını kullandı. Akut farenjit tedavisi için genel seyrin süresi 5-10 gündü ve hastalığın kronik formu için - 20 gündü.

Dikkat lütfen! Bal gebelikte farenjit tedavisinde karmaşık tedaviye dahil edilebilir.

Uygulamaların tedavisinde, hastalara günde iki kez, her iki burun deliğine de bal koydu. Erimiş bal, nazofarenks üzerinde yavaş yavaş drene edilmiş ve belirgin bir terapötik etki uygulamıştır. Semptomların rahatlatılması, tedavinin başlangıcından 2-4 gün sonra ve 10-15 gün boyunca plağın ve sekresyondan mukozanın tamamen temizlenmesinde belirtilmiştir.

Bal ve süt

Bal ile ılık süt belki de farenjit tedavisi için en basit ve en popüler yöntemdir. Bunu çok basitleştirin. Bir bardak süt, 50-60 ° C'lik bir sıcaklığa kadar ısınır, 1 tatlı kaşığı doğal bal ilave edilir ve ürünün soğumasını beklemeden içilir. Kelimenin tam anlamıyla, hemen ağrı ve boğaz ağrısı rahatlamış hissedeceksiniz.

Farenjit tedavisi için, 1 çorba kaşığı bal ilave edilerek yarım limon ve 200 gram sıcak kırmızı şaraptan oluşan etkili bir çare kullanabilirsiniz. Bu karışım ateşte 5 dakika ısıtılmalı ve daha sonra 1 baş karanfil eklendikten sonra 20 dakika ısıtılmalıdır. Kaynatma içeceği sıcak.

Farenjit tedavisi doğal bal ile güçlendirilmiş ve muzdan suyu kaynatılabilir. Bu bileşenler eşit parçalarda karıştırılmalı ve 15-20 dakika kaynatılmalıdır. Daha sonra et suyu sıkıca kapatılmış bir kavanoz içine dökülür ve karanlık bir yere konur. İlacı yemeklerden önce 2 yemek kaşığı için günde üç kez uygulayın.

Farenjitin bu ilaçla tedavisi sadece etkili değil aynı zamanda çok hoştur. Sage'nin kokusu, mükemmel bir kompozisyon oluşturan doğal balın baharatlı kokusuyla mükemmel bir şekilde tamamlanır. Bir bardak kaynar su ile 1 yemek kaşığı adaçayı bir kaynatma hazırlamak için. Karışımı 2 dakika pişirin, serin ve süzün. Suya 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Böyle bir kokulu içecek, yatağa gitmeden önce sıcak bir biçimde içerseniz, farenjitin çabuk iyileşmesini sağlar.

Eğer farenjitin kolayca çabuk iyileşmesini istiyorsanız, 1: 1 oranında bal ile taze agave suyu karışımını kullanın. İçmek, günde 4 kez 1 çay kaşığı olmalıdır.

Taze ve kokulu sarımsak soyulmalı ve ince ufalanmış olmalıdır. Farenjit için bu ilacı hazırlamak için, emaye bir tencereye konacak ve karabuğday balını dökecek en az yarım fincan sarımsak kütlesine ihtiyacınız olacaktır. Bal miktarı düzenlenmez, ancak sarımsağı tamamen örtmelidir. Bal sarımsak bileşimi, 20 dakika kısık ateşte ısıtılmalıdır. Çareğin sarımsak devleti tarafından hazır olup olmadığını öğreneceksiniz - tamamen balın içine çözülmelidir.

Şurubu hafif soğuyana kadar kapağın altında bırakın ve ardından tekrar sobanın üzerine koyun. Yanmayan maddeyi karıştırmayı unutmayın. Gerekirse, damıtılmış su ile seyreltin. Bal-sarmısak şurubu buzdolabında saklayın. Farenjitin tedavisi çok kolay ve hızlıdır. Bunu yapmak için, her 60 dakikada bir 1 çorba kaşığı alın.

1 litre soğuk su ile 1 kilogram köknar veya ladin tomurcukları dökülmeli ve 20-25 dakika boyunca bir emaye tencerede kaynatılmalıdır. Daha sonra et suyu filtre edilmeli ve soğutulmalı, 1: 1 oranında bal eklenmelidir. İyice karıştırın ve 45 ° C'lik bir sıcaklığa önceden ısıtın. Ürünü iyi ukuporennyh şişelerde daha serin ve serin bir yerde saklayın. 1 yemek kaşığı için günde üç kez infüzyon içiyorsanız farenjit daha hızlı geçecektir.

Ladin ve köknar tomurcuklarının hasat edilmesinin, ortalama büyüklüklerinin 4 santimetreye eşit olduğu Mayıs ayının son on yılında yapılması gerektiğini unutmayın. Toplanan tomurcuklar akan su içinde iyice durulanır, kurutulur ve sonra doğranır.

Farenjit tedavisi sadece içerideki balın alınmasıyla değil, aynı zamanda inhalasyonlar ve uygulamalar şeklinde de uygulanarak gerçekleştirilebilir. Kursun süresi 30 gündür. Bu süre boyunca, farenjit tamamen geçer ve kendiliğinden hiçbir hoş olmayan sonuç bırakmaz: öksürük, boğaz ağrısı, mukusun ödemi.

Eğer "kronik atrofik farenjit" tanısı konulursa, tedavi süreci bal uygulamaları ile kolaylaştırılabilir. Kristalize bal her bir burun deliğine küçük miktarlarda pamuklu çubukla yerleştirilir.

Bu durumda hasta yastığın başının altından çıkarılarak bir uzanma pozisyonu alır. Bir kişi aşırı yanma hissederse, o zaman bal ilk olarak anesteziyle seyreltilebilir. Ayrıca balın yumuşatılması için ılık süt de kullanabilirsiniz. Çözülme, bal, nazofarenks aşağı akacak, farenjit tedavi ve tüm tezahürlerini ortadan kaldıracak. İşlemden sonra kalkabilir ve normal yaşam tarzınıza geri dönebilirsiniz. Ama dışarı çıkmak için 2 saat içinde tavsiye edilmez.

Alerjiye eğilimli insanlar bal ile farenjit tedavisi için dikkatli kullanmalıdır. Alerjik reaksiyonun en ufak belirtilerinde, tüm tedaviyi iptal etmek ve doktordan tıbbi yardım almak gerekir. Ayrıca, tedaviye rağmen, sağlık durumunuz kötüleşmeye devam ederse, terapistin ziyareti de gereklidir.

Çocukluk hastalıklarının tedavisi için balın tüm yararları hakkında doktor-fitoterapötik Olena Svitko söyler.

Ayrıca şunu da öneririz: farenjitin lazerle tedavisi.

Farenjit, patojenik virüslerin ve enfeksiyonların yutulmasının neden olduğu ortak bir boğaz hastalığıdır. Hastalığın nedeninin bakteriler veya mukoza zarında mekanik yanıklar, yanıklar, alerjik reaksiyon olduğu vakaları dışlamayın. Farenjit ile bağışıklık sisteminin etkinliği azalır ve aşağıdaki semptomlara neden olur: farenkside ateş, terleme ve kuruluk, şiddetli boğaz ağrısı, kulakların tıkanıklığı. Bir süre sonra, hastanın durumunu kötüleştiren farenjit ana semptomlarına bir kuru havlanma öksürüğü eklenir, mukus boğazının yüzeyi gerilir, yaralanır, iyileşme süreci ertelenir.

Vücudun bağımsız olarak rahatsızlığı giderememesi, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri alması önemlidir. Son 100 yıl içinde akut veya kronik farenjit tedavisinde klasik bir yöntem doğal baldır, boğaz hastalıklarında etkinliği tıp uzmanları tarafından onaylanmıştır.

İyileştirici özellikleri geliştirmek için bal için diğer doğal bileşenleri eklemek tavsiye edilir. Farenjitin ana bileşeni olan farenjit için birçok doğal ilaç vardır.

Geleneksel, alışkanlık, farenjit de dahil olmak üzere solunum sistemi hastalıkları, boğaz, tedavi etmek için anlamına gelir. Ürünün basit hazırlanması sayesinde, pahalı olmayan malzemelerin kullanımıyla, ürün şiddetli acıyı ve boğazda terleme hissini anında azaltır. Önceden 200 ml süt ısıtın, 1-1.5 çay kaşığı bal ekleyin ve hemen içirin. Hiçbir durumda kaynamış sütlere bal eklemeyiniz: çok fazla ısıya maruz kaldıklarında, iyileştirici niteliklerini kaybeder. Farenjitin bal ve sütle tedavisi her yaştan yetişkin ve çocuklar için kabul edilebilir.

Şunu belirtmek gerekir: şarap içerikli maddelerin mevcudiyeti, çocuklarda farenjit tedavisi için bir araç kullanma olasılığını dışlar.

Tedaviye hazırlanmak için, taze sıkılmış yarım limon suyunu, bir çorba kaşığı balla karıştırın. Bir bardak kırmızı şarap ısıtın, bal-limon karışımına ekleyin. Daha sonra bileşim 3-5 dakika kaynatılmalı, karanfil eklenmeli, en az 20 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. İsterseniz, herhangi bir baharat, meyve, örneğin, elma ekleyebilirsiniz. İçmek için sıcak bir tür gereklidir, boğazda öksürük ve ağrıların ilk göstergelerinde istenir.

Buna ek olarak, bal ve limonlu şarap ağrıyı hafifletir, bağışıklık, farenjit ile mücadelede vücudu güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini dozunu alır.

Mayıs ayının başlangıcında, ladin, köknar tomurcuklarının toplanması dikkate değer. Boğazın bulaşıcı hastalıkları ile, bu hastalıkların nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmak için etkili bir ilaçtır. Ayın son haftasında böbrekleri toplayın. Daha önce serin suyla durulanan, kuru ve doğranmış karanlık bir yerde saklayın.

Ballı ladin ve köknar tomurcukları için reçete son derece basittir: 1 kg kuru tomurcuklar 1 litre soğuk su dökün, kaynatın. Sobada 20-30 dakika pişirin, süzün, tam soğutmayı bekleyin. Daha sonra 1: 1 oranında bal ekleyin, tamamen çözünene kadar şişirin ve şişelere dökün, sıkıca tıkayın.

İğne yapraklı-bal tentürünü serin bir yerde saklayın, güneş ışığından kaçının. Kullanmadan önce şurup 40-50 dereceye kadar ısıtılır, günde 3 kez 1 çorba kaşığı alınır.

Farenjit tedavisi için mükemmel bir yol doğru bir bal ve sarımsak aracı olarak kabul edilir.

Taze sarımsak (yaklaşık yarım bardak) öğütünüz, sarımsak kütlesini tamamen kaplayan bal (en iyi karabuğdayı, ama herhangi bir uygun) dökün. Karışımı emaye kap içine yerleştirin, kaynamaya izin vermeyin, düşük ısıda ısıtın. Yaklaşık 20 dakika sonra sarımsak balda erir, gemiyi ateşten çıkarır ve bir süre demlenmesini sağlar. Sonra tekrar tekrar kitle pişirin, arada sırada karıştırın - sarımsak yanabilir. Ortaya çıkan şurubu soğutun, süzün, uygun bir kaba dökün.

Depolama için herhangi bir karanlık yer uygundur. Tam iyileşme, çocuklar için norm - günde üç kez 1 çay kaşığı kadar bir çorba kaşığı günde 3-4 kez alın.

Farenjit tedavisi hızlandırmak, muz ve doğal bal suyu oluşan özel bir kaynatma kullanılarak olabilir.

Malzemeleri 1: 1 oranında birleştirin, üniform bir kütle oluşana ve 15-25 dakika kaynatıncasına kadar iyice karıştırın. Bitmiş şurup sıkıca kapalı bir kaba yerleştirilir ve karanlık bir yerde saklanır.

Etkili tedavi için, yemekten önce günde üç kez 2 çorba kaşığı suyu almak yeterlidir.

Mevcut tüm araçlardan, adaçayı ile bal kaynatma alımı, farenjit için en hoş tedavidir. Adaçayı kokusu, doğal balın baharatlı aromasıyla mükemmel bir şekilde birleşir ve odayı enfes bir koku ile doldurur. Ek olarak, ürün ağrıyı etkili bir şekilde giderir, mukoza zarının tahrişini hafifletir.

1 çorba kaşığı kuru adaçayı yapmak için 250 ml kaynar su dökün, 2 dakika kaynatın, sıcaktan alın ve soğumaya bırakın. Sıcak bir et suyu içinde, bir tatlı kaşığı bal eritin.

Akryngitisli adaçayı ve balla yatmadan önce daha iyi alınır, adaçayı da yatıştırıcı, hipnotik özellikleri vardır.

Farenjit ile mücadele için aşağıdaki reçete son derece basit bir şekilde hazırlanır, ancak tıbbi özellikleri diğer ilaçlardan daha düşük değildir.

Taze agav suyu ve bal eşit parçalarla karıştırılmış, bir çay kaşığı için günde 3-4 kez alın.

Yukarıda listelenen bir farenjitle mücadele araçları, yapıda sadece doğal bileşenlere sahiptir, bu nedenle onlara temel kontrendikasyonlar mevcut değildir. Alerjiye eğilimli kişiler yan etki riski altındadır.

Tedavi sırasında, alerjik reaksiyonların en ufak belirtilerini fark ederseniz, bir doktora danışın. İlaç durdurulmalıdır. Bu durumun daha da kötüleşmesi durumunda, terapistin ziyaret edilmesi gereksiz değildir.

Farenjit, arka kısmında farinkste inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bağımsız bir hastalık olarak nadiren görülür, çoğu zaman viral veya enfeksiyöz bir hastalık belirtisidir. Kronik farenjit formu mide hastalıkları ile ilişkilidir.

Akut farenjit formunda, semptom boğaz ağrısı, kuru öksürük, mukus ve iltihaptır. Akut farenjit Çok soğuk veya sıcak sıvı, toz ya da mukoza zarını tahriş eden gazların solunması ile provoke edilebilir. Ağrılı kuru öksürük ve boğaz ağrısı ile kendini gösterir.

Farenjiti, bağışıklığı artıracak ve semptomları ortadan kaldıracak halk ilaçları ile tedavi edebilirsiniz.

Tarif 1. Böyle bir alet için, limon suyunun yarısını alın ve bir çorba kaşığı balla karıştırın ve bunları iki yüz gram sıcak kırmızı şaraba ekleyin. Bu karışım beş dakika kaynatılmalı, bir karanfil eklenmeli ve 20 dakika ısrar edilmelidir. Öksürük ve farenjitin ilk semptomları ile aşırı derecede sıcak bir şekilde içilir. Tarif şarap içerdiğinden Çocuklar için bu tedavi anlamına gelmez.

Farenjit dikkat etmeyi değer ve propolis gelen inhalasyonlar.

Reçete 2. Bunu yapmak için, biraz propolis, 60 gram ve yaklaşık 40 gram balmumu alın ve su banyosunda eritin. Buharlaşma süreci başlar başlamaz, yukarıdan bir battaniyeyle örtün ve bulaşıkları yıkamanız gerekir. 15 dakikalık bir prosedür yeterlidir. farinksin koruyucu fonksiyonlarını güçlendirmek. Bitkisel infüzyonları bal ilavesiyle kullanmak gereksiz değildir.

Reçete 3. mükemmel farenjit için bir çare Ayrıca bal ile karıştırılmış eşit dozlarda muz yapraklarından meyve suyu vardır. Bu karışım yirmi dakika kaynatılmalı ve sonra sıkı bir kapalı halde karanlık bir yere konulmalıdır. Günde üç kez iki kaşık kullanmanız gerekir.

Reçete 4. Kaynatılmış bir bardak su ile doldurulmuş bir kaşık adaçayı, kaynatılmış, soğutulmuş, süzülmüş ve bir tatlı kaşığı balla eklenmiş, aynı zamanda mükemmel farenjit semptomlarından kurtulma. Geceleri aşırı derecede sıcak olarak kullanılması tavsiye edilir.

Tarif 5. Agav ve baldan taze meyve suyu, aynı zamanda farenjit için iyi bir ilaçtır. Meyve suyu almalı ve bire bir almalısınız ve günde dört kez bir çay kaşığı almalısınız.

Reçete 6. Farenjit ile birlikte ilaç tedavisi ile birlikte bal uygulayın, Hem içeri doğru hem de uygulama şeklinde inhalasyonlar. Tedavinin seyri 30 güne kadar uzatılabilir.

Tarif 1. atamak evde bal tedavisi: baldan aplikler, günde bir miktar buharın solunması ve 120 gram balın yutulması.

Reçete 2. Başvurabilir ve bal ve sarımsak. Bunu yapmak için taze sarımsak alın, öğütün, yarısına eşit miktarda bir miktara ihtiyacınız var. Sonra bir kap içine koyun ve karabuğday bal dökün, sarımsak kaplamak gerekir. Kütlenin balın kaynamasına izin vermeyecek şekilde çok düşük bir sıcaklıkta ısıtılması ve 20 dakika sürgünün ardından, baldaki sarımsak çözüldüğünde, ilaç bir süre için kapağın altında bırakılmalıdır. O zaman onu tekrar ateşe atmanız ve kaynatmanız gerekir, ancak sürekli yanmayacak şekilde sürekli karıştırmanız gerekir. Şurup soğuduktan sonra filtrelenmeli ve karanlık bir yere konulmalıdır. Tam iyileşme, çocuk norm - bir çay kaşığı kadar, her gün bir atın.

Farenjit ile bal

Video: farenjit, bronşit, gastrit, gastroduodenit, pankreatit, hepatit, diyabet bal tedavisi

Çoğu internet kaynağına göre, farenjit günümüzde en sık görülen boğaz hastalıklarından biridir. Farenjitin ortaya çıkma nedenleri oldukça çeşitlidir. Hem bakteri hem de yanıklar olabilir ve laringeal mukozaya mekanik hasar verebilir. Farenjitin sağlık üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır, bu yüzden göz ardı etmeyin. Birçok doktor farenjit ile baş edebilmek için sıradan, iyi bilinen balı kullanabilirsiniz.

Video: Farenjit | tedavi

Farenjitin doğal balla tedavisi. Etkinliğin klinik kanıtı

Yüz yıl boyunca bal, insanların farenjit ile başa çıkmasına yardımcı olan doğal bir ilaçtı. Bal artı çeşitli yararlı maddeler insan sağlığı üzerinde çok faydalı bir etkiye sahiptir. Doktorlar, uzmanlar bunu doğruladı. Farenjit ile başa çıkmaya yardımcı olan birçok ilaç var, ama bal en güçlülerinden biri. Boğaz iltihabı varsa, o zaman tatlım - tedavi edilmesi gereken bir çare.

başlıklı kitabında "Bal ve medolechenie" Mladenov bal gibi gösteriliyor birkaç çalışma vardır olarak farenjit ile vücudun durumunu etkilediğini söyledi. Onlara göre, projeye yaklaşık 238 katılımcı katıldı. Hepsi doğal ak bal, 168 kullanılan aerosol inhalasyonlar yapmak için gerekli akut veya kronik farenjit-70 hasta ile hasta idi. Tedavinin genel seyri:

 • 5-10 gün (akut farenjit için);
 • 20 gün (hastalığın kronik formu için);

Uygulamalardan sonra hastanın iyileşmeye başladığı belirtildi. Nazofarenksinde yavaş yavaş bal erimiş. Hastalar üzerinde güçlü bir terapötik etkiye sahip olan kişidir. Bu bilgi doktorlara farenjitin farenjit tedavisi için balla alınabileceğini ve alınması gerektiğini anlamasını sağlamıştır.

Farenjit ile bal formları

Vücut üzerindeki olumlu etkiyi en üst düzeye çıkarmak için bal ve çeşitli faydalı ürünleri kullanmanız gerekir. Farenjit tedavisine yardımcı olan birçok yemek tarifi vardır, bal ve diğer doğal içerikler bileşime dahil edilir.

Sütlü ballı içecek

Ballı süt - farenjit ile birlikte bilinen birçok bilinen karışım. Solunum sistemi ve boğaz hastalıkları için bir ilaç olarak bilinir. Hazırlanmak için yeterince kolay olmasına rağmen (artı ucuzdur), bal-sütlü içecek anında etkilidir: boğazda korkunç bir acıyı giderir, terlemeyi hafifletir. tarifi:

 1. 200 ml süt ısıtmak gerekir;
 2. buna ekleyin 1-1.5 tatlı kaşığı bal;
 3. hemen iç;

Farenjitin bal ve sütle tedavisi yaştan bağımsız olarak herhangi bir kişiyi memnun edecektir.

Şarap ve limon ile bal

Güçlü ve etkili bir ilaç, ama reçete alkol varlığı nedeniyle, çocuklar için uygun değildir.

İhtiyacınız olan yemek için:

 • yarım limonun taze sıkılmış suyu;
 • bal bir çorba kaşığı;
 • bir bardak kırmızı şarap;

  Limon suyu balla karıştırılır. Şarap ısıtılmalı, ardından limon ve bal karışımı içine dökülmelidir. Daha sonra 3-5 dakika boyunca hep birlikte kaynatılır, karanfil eklenir ve daha sonra karışımın yaklaşık 20 dakika demlenmesini sağlayın.Bazen zaman diliminde, meyvelerde, örneğin elmadaki baharatlara baharatlar eklenir. Doktorlar bu içeceği sıcak içmenizi tavsiye ediyor. Özellikle hızlı bir şekilde boğazdaki ilk ağrı için faydalıdır.

  Muz ile Bal

  Tedavinin hızlandırılmasına yardımcı olan başka bir yararlı karışım. Muz ve balın suyunu içerir. Aşağıdaki gibi hazırlanmıştır:

  • bileşenler doğru oranda (1: 1) birleştirilir;
  • karışımı dikkatli bir şekilde homojen bir kütleye karıştırın;
  • 15-25 dakika kaynatın;

  Karışım hazır olduğunda, daha sonra sıkıca kapatılan ve karanlık bir yerde saklanan bir kaba yerleştirilir. Yemeklerden önce 2 yemek kaşığı için günde 3 kez almanız tavsiye edilir.

  Adaçayı, ve, bal

  Şu anda farenjit bal tedavisinde kullanılan en başarılı teknik. Adaçayı kokusu ve balın çekici kokusu bir araya gelerek eşsiz kokulu bir buket oluşturur. Bu tür bir karışım boğaz ağrısını hafifletir ve mukus boğazında tahrişleri giderir.

  1. Kuru adaçayı 1 çorba kaşığı kaynar su (250 ml) ile dökülür;
  2. Karışım 2 dakika kaynatılır;
  3. daha sonra ısıdan çıkarılmalı ve soğumaya bırakılmalıdır;
  4. sıcak bir et suyu içinde bir çay kaşığı bal koymanız gerekir;

  Halkın yardımıyla, insanlar yüzyıllardır tedavi edildi. Çoğu zaman, hastalıkta eczane tarafından verilen ilaçlardan bile daha hızlı etkide bulunabilir. Bazen halk ilaçlarını dinlemeye değer, ama son derece dikkatli olun. Benzer tarifler de karakteristik nüansları ve inceliklerini içerir.

  Farenjit ile bal

  Çoğu internet kaynağına göre, farenjit günümüzde en sık görülen boğaz hastalıklarından biridir. Farenjitin ortaya çıkma nedenleri oldukça çeşitlidir. Hem bakteri hem de yanıklar olabilir ve laringeal mukozaya mekanik hasar verebilir. Farenjitin sağlık üzerinde çok güçlü bir etkisi vardır, bu yüzden göz ardı etmeyin. Birçok doktor farenjit ile baş edebilmek için sıradan, iyi bilinen balı kullanabilirsiniz.

  Farenjitin doğal balla tedavisi. Etkinliğin klinik kanıtı

  Yüz yıl boyunca bal, insanların farenjit ile başa çıkmasına yardımcı olan doğal bir ilaçtı. Bal artı çeşitli yararlı maddeler insan sağlığı üzerinde çok faydalı bir etkiye sahiptir. Doktorlar, uzmanlar bunu doğruladı. Farenjit ile başa çıkmaya yardımcı olan birçok ilaç var, ama bal en güçlülerinden biri. Boğaz iltihabı varsa, o zaman tatlım - tedavi edilmesi gereken bir çare.

  NOT: Başlangıçta, farenjit bal ile tedavi yöntemi 1958 yılında S. Mladenov tarafından uygulamaya konuldu.

  başlıklı kitabında "Bal ve medolechenie" Mladenov bal gibi gösteriliyor birkaç çalışma vardır olarak farenjit ile vücudun durumunu etkilediğini söyledi. Onlara göre, projeye yaklaşık 238 katılımcı katıldı. Hepsi akut veya kronik farenjit ile hasta idi; Bunlardan 70'inin doğal balın yerel uygulamalarını yapması gerekiyordu, 168 aerosol inhalasyon kullanıyordu. Tedavinin genel seyri:

  • 5-10 gün (akut farenjit için);
  • 20 gün (hastalığın kronik formu için);

  Uygulamalardan sonra hastanın iyileşmeye başladığı belirtildi. Nazofarenksinde yavaş yavaş bal erimiş. Hastalar üzerinde güçlü bir terapötik etkiye sahip olan kişidir. Bu bilgi doktorlara farenjitin farenjit tedavisi için balla alınabileceğini ve alınması gerektiğini anlamasını sağlamıştır.

  Farenjit ile bal formları

  Vücut üzerindeki olumlu etkiyi en üst düzeye çıkarmak için bal ve çeşitli faydalı ürünleri kullanmanız gerekir. Farenjit tedavisine yardımcı olan birçok yemek tarifi vardır, bal ve diğer doğal içerikler bileşime dahil edilir.

  Sütlü ballı içecek

  Ballı süt - farenjit ile birlikte bilinen birçok bilinen karışım. Solunum sistemi ve boğaz hastalıkları için bir ilaç olarak bilinir. Hazırlanmak için yeterince kolay olmasına rağmen (artı ucuzdur), bal-sütlü içecek anında etkilidir: boğazda korkunç bir acıyı giderir, terlemeyi hafifletir. tarifi:

  1. 200 ml süt ısıtmak gerekir;
  2. buna ekleyin 1-1.5 tatlı kaşığı bal;
  3. hemen iç;

  NOT: Kaynamış sütün içine bal dökemezsiniz, çünkü aşırı sıcaklığa bağlı olarak, tedavi için gerekli tüm nitelikleri kaybedecektir.

  Farenjitin bal ve sütle tedavisi yaştan bağımsız olarak herhangi bir kişiyi memnun edecektir.

  Şarap ve limon ile bal

  Güçlü ve etkili bir ilaç, ama reçete alkol varlığı nedeniyle, çocuklar için uygun değildir.

  İhtiyacınız olan yemek için:

 • yarım limonun taze sıkılmış suyu;
 • bal bir çorba kaşığı;
 • bir bardak kırmızı şarap;

  Limon suyu balla karıştırılır. Şarap ısıtılmalı, ardından limon ve bal karışımı içine dökülmelidir. Daha sonra 3-5 dakika boyunca hep birlikte kaynatılır, karanfil eklenir ve daha sonra karışımın yaklaşık 20 dakika demlenmesini sağlayın.Bazen zaman diliminde, meyvelerde, örneğin elmadaki baharatlara baharatlar eklenir. Doktorlar bu içeceği sıcak içmenizi tavsiye ediyor. Özellikle hızlı bir şekilde boğazdaki ilk ağrı için faydalıdır.

  NOT: Boğazda acıyı yitirmenin yanı sıra bal artı şarap artı limon, cildin farenjitle mücadelesinde büyük ölçüde yardımcı olacak C-vitamini elde ederek sağlığı güçlendirmesine yardımcı olur.

  Bal-iğne yapraklı tentür

  Bir kişi bulaşıcı hastalıkların herhangi biriyle hasta düştüğü zaman, köknar ve köknar tomurcukları, tüm belirtileri ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek gerekli bileşen olarak ortaya çıkar. Mayıs ayı sonunda ormanın bu hediyeleri toplanması tavsiye edilir. Karanlık bir yerde saklanmalıdırlar, ancak önce böbrekler soğuk suda yıkanır, kurutulur ve öğütülür.

  1. 1 kg kuru böbrek soğuk suya (1 litre) batırılmalıdır;
  2. suyu böbrekler ile kaynatın;
  3. karışımın 20-30 dakika pişmesine izin verin;
  4. daha sonra süzün ve tamamen soğuyana kadar bekleyin;
  5. sonra bal dökün (1: 1 önerilir);
  6. tamamen eriyene kadar bal karıştırın;
  7. karışımı şişelere dökün ve sıkıca kapatın;

  Benzer bir karışımı mutlaka serin bir yerde bulundurun, güneş ışığının şişeye girmesine izin vermeyin. Kullanmadan önce, karışımı (40-50 derece) ısıtın ve günde 3 kez 1 çorba kaşığı.

  Bal sarımsak şurubu

  Doğal ürünlere dayalı teknikler hakkında konuşursak, bal ve sarımsak ile farenjit tedavisi mükemmel ve iyi bilinen iyi kanıtlanmış bir araçtır.

  Yarım fincan taze sarımsak ezilmeli, daha sonra sarımsak kütlesini tamamen kaplayana kadar bal dökün. Karışım ısıtılmalı, ancak kaynatılmamalıdır. Yaklaşık 20 dakika sonra sarımsak çözülür, karışım plakadan çıkarılmalı, infüze edilmelidir. Daha sonra karışım tekrar kaynatılırken, sarımsak yakılmaması için karıştırılmalıdır. Ortaya çıkan karışım, serinlemek, süzmek ve rahat bir yemeğe yerleştirmeniz gerekiyor.

  NOT: Bu şurubu karanlık bir yerde saklamak en iyisidir. Kişinin tamamen iyileştiği ana kadar bir çorba kaşığı günde 3-4 kez içilir. Çocuklara indirimli bir ücret önerilmektedir - günde 3 kez 1 çay kaşığı.

  Muz ile Bal

  Tedavinin hızlandırılmasına yardımcı olan başka bir yararlı karışım. Muz ve balın suyunu içerir. Aşağıdaki gibi hazırlanmıştır:

  • bileşenler doğru oranda (1: 1) birleştirilir;
  • karışımı dikkatli bir şekilde homojen bir kütleye karıştırın;
  • 15-25 dakika kaynatın;

  Karışım hazır olduğunda, daha sonra sıkıca kapatılan ve karanlık bir yerde saklanan bir kaba yerleştirilir. Yemeklerden önce 2 yemek kaşığı için günde 3 kez almanız tavsiye edilir.

  Adaçayı, ve, bal

  Şu anda farenjit bal tedavisinde kullanılan en başarılı teknik. Adaçayı kokusu ve balın çekici kokusu bir araya gelerek eşsiz kokulu bir buket oluşturur. Bu tür bir karışım boğaz ağrısını hafifletir ve mukus boğazında tahrişleri giderir.

  1. Kuru adaçayı 1 çorba kaşığı kaynar su (250 ml) ile dökülür;
  2. Karışım 2 dakika kaynatılır;
  3. daha sonra ısıdan çıkarılmalı ve soğumaya bırakılmalıdır;
  4. sıcak bir et suyu içinde bir çay kaşığı bal koymanız gerekir;

  NOT: Bu içki yatmadan önce alınmalıdır, çünkü adaçayı uyku hapları için bilinir.

  Kullanım için kontrendikasyonlar

  Doğal ürünlerin kullanımıyla bile çok dikkatli olmanız gerekir. Her şeyden önce, alerjileri ile ilgilidir. Yukarıdaki yöntemlerden birine başvurmadan önce bir doktora danışmak her zaman gereklidir.

  Uzmanlar farenjiti olan balın şu olamayacağını söylüyor:

  • alerjik insanlar;
  • 2 yaşından küçük çocuklar;
  • polene alerjisi olanlar ve arıların ürettiği her şey;
  • diyabetli insanlar;
  • skrofula ile hasta;

  NOT: Doktora gitmek şarttır, bu durumda tüm bu yöntemleri kullandıktan sonra hasta daha da kötüleşir.

  Halkın yardımıyla, insanlar yüzyıllardır tedavi edildi. Çoğu zaman, hastalıkta eczane tarafından verilen ilaçlardan bile daha hızlı etkide bulunabilir. Bazen halk ilaçlarını dinlemeye değer, ama son derece dikkatli olun. Benzer tarifler de karakteristik nüansları ve inceliklerini içerir.

  Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

  Bal ile farenjit yemek tarifleri, semptomları kaldırın

  Farenjit, arka kısmında farinkste inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bağımsız bir hastalık olarak nadiren görülür, çoğu zaman viral veya enfeksiyöz bir hastalık belirtisidir. Kronik farenjit formu mide hastalıkları ile ilişkilidir.

  Farenjit belirtileri

  Akut farenjit formunda, semptom boğaz ağrısı, kuru öksürük, mukus ve iltihaptır. Akut farenjit Çok soğuk veya sıcak sıvı, toz ya da mukoza zarını tahriş eden gazların solunması ile provoke edilebilir. Ağrılı kuru öksürük ve boğaz ağrısı ile kendini gösterir.

  Farenjiti, bağışıklığı artıracak ve semptomları ortadan kaldıracak halk ilaçları ile tedavi edebilirsiniz.

  Farenjitin balla ve sadece yemek tarifleri

  Tarif 1. Böyle bir alet için, limon suyunun yarısını alın ve bir çorba kaşığı balla karıştırın ve bunları iki yüz gram sıcak kırmızı şaraba ekleyin. Bu karışım beş dakika kaynatılmalı, bir karanfil eklenmeli ve 20 dakika ısrar edilmelidir. Öksürük ve farenjitin ilk semptomları ile aşırı derecede sıcak bir şekilde içilir. Tarif şarap içerdiğinden Çocuklar için bu tedavi anlamına gelmez.

  Farenjit dikkat etmeyi değer ve propolis gelen inhalasyonlar.

  Reçete 2. Bunu yapmak için, biraz propolis, 60 gram ve yaklaşık 40 gram balmumu alın ve su banyosunda eritin. Buharlaşma süreci başlar başlamaz, yukarıdan bir battaniyeyle örtün ve bulaşıkları yıkamanız gerekir. 15 dakikalık bir prosedür yeterlidir. farinksin koruyucu fonksiyonlarını güçlendirmek. Bitkisel infüzyonları bal ilavesiyle kullanmak gereksiz değildir.

  Reçete 3. mükemmel farenjit için bir çare Ayrıca bal ile karıştırılmış eşit dozlarda muz yapraklarından meyve suyu vardır. Bu karışım yirmi dakika kaynatılmalı ve sonra sıkı bir kapalı halde karanlık bir yere konulmalıdır. Günde üç kez iki kaşık kullanmanız gerekir.

  Reçete 4. Kaynatılmış bir bardak su ile doldurulmuş bir kaşık adaçayı, kaynatılmış, soğutulmuş, süzülmüş ve bir tatlı kaşığı balla eklenmiş, aynı zamanda mükemmel farenjit semptomlarından kurtulma. Geceleri aşırı derecede sıcak olarak kullanılması tavsiye edilir.

  Tarif 5. Agav ve baldan taze meyve suyu, aynı zamanda farenjit için iyi bir ilaçtır. Meyve suyu almalı ve bire bir almalısınız ve günde dört kez bir çay kaşığı almalısınız.

  Reçete 6. Farenjit ile birlikte ilaç tedavisi ile birlikte bal uygulayın, Hem içeri doğru hem de uygulama şeklinde inhalasyonlar. Tedavinin seyri 30 güne kadar uzatılabilir.

  Kronik atrofik farenjit tedavisi

  Tarif 1. atamak evde bal tedavisi: baldan aplikler, günde bir miktar buharın solunması ve 120 gram balın yutulması.

  Reçete 2. Başvurabilir ve bal ve sarımsak. Bunu yapmak için taze sarımsak alın, öğütün, yarısına eşit miktarda bir miktara ihtiyacınız var. Sonra bir kap içine koyun ve karabuğday bal dökün, sarımsak kaplamak gerekir. Kütlenin balın kaynamasına izin vermeyecek şekilde çok düşük bir sıcaklıkta ısıtılması ve 20 dakika sürgünün ardından, baldaki sarımsak çözüldüğünde, ilaç bir süre için kapağın altında bırakılmalıdır. O zaman onu tekrar ateşe atmanız ve kaynatmanız gerekir, ancak sürekli yanmayacak şekilde sürekli karıştırmanız gerekir. Şurup soğuduktan sonra filtrelenmeli ve karanlık bir yere konulmalıdır. Tam iyileşme, çocuk norm - bir çay kaşığı kadar, her gün bir atın.

  Farenjit semptomlarını gideren toz

  reçete 1: Çam reçinesi propolis ile birlikte

  Aşağıdaki maddeleri almak gerekir: 1 çorba kaşığı. l. reçine ve 1 saat. l. propolis, 2 s. l. taze bal. Ve ayrıca 1 çorba kaşığı. l. althea kökü tozu ve su yakalama. Kaptan 50 ml kaynamış su dökün, sonra çam reçinesi ekleyin. Bu arada, propolis doğrayın ve karışıma ekleyin. Bu malzemeleri iyice karıştırın ve su banyosunda ısıtın. Çam reçinesi ve propolis tamamen suda çözünene kadar ısıtmak gerekir.

  Ajan soğumaya bırakın, sonra bal ekleyin ve tekrar karıştırın. Halk tıbbı parçalara 0, 5 çay kaşığı ile ayrılabilir. Depolama: Serin bir yer, tercihen bir buzdolabı. Saatte bir tabak eritin. Bu araç, bir öksürük - farenjit ana belirtisi ile başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

  Reçete 2: propolis alkol ile

  30 gram arı için 100 gram alkol gerekir. Bu malzemeleri karıştırın ve üç gün bekletin. Nasıl kullanılır: Yarım ısınan suya yarım bardak üzerine tentür 30 damla. Çok kullanışlı ve etkili bir araç.

  Halk ilaçları ile erişkinlerde kronik farenjit tedavisi hızlı ve kolaydır

  Faringeal mukozada inflamatuar süreçler ilaca farenjit denir. Etiyolojilerine ve ayırt edici özelliklerine göre, iki alt tür olarak ayrılırlar: akut ve kronik. Birincisi, mukoza zarında canlı bir tezahür ile karakterizedir. Parlak kırmızı bir renk kazanır ve kazanır. Üzerinde pürülan çökeller var. Böylece hasta yutulduğunda mukoza zarından kuruma ve rahatsız edici acı verici duygular hisseder. Eğer gerekli önlemleri almazsanız, o zaman akut bir farenjit şekli kronik olana doğru akar. Vücudun en ufak bir hatasında veya aşırı soğutma ile ortaya çıkan halihazırda daha şiddetli belirtiler vardır. Farenjitin kronik olmasını önlemek için, tedaviye ilk olarak tezahürlerinin ilki ile başlanması önemlidir. Mükemmel aynı zamanda doğru el halk ilaçları aldı. Doktorlar evde bu şekilde tedavi farenjitinin mümkün olduğunu söylüyorlar. Olumlu sonuçlar verir ve hızlı bir iyileşme sağlar.

  Yetişkinlerde farenjit tedavisi halk ilaçları tarafından

  Hastalığın gelişim nedenleri, soğuk hava, kötü alışkanlıklar (sigara içmek, alkol içmek), kimyasal uyaranların etkisi ve enfeksiyonların veya bakterilerin doğrudan etkisidir. Fakat her insan bu tür dış faktörler bu hastalığın başlangıcına yol açmaz. Bağışıklık sistemimiz birçok virüs ve mikroorganizmaya direndiğinden beri. Ama eğer zayıf ise, o zaman bademcik iltihabı geliştirme olasılığı onlarca kez artar.

  Doktorlar, halk ilaçları yardımıyla, farenjitin evde başarıyla tedavi edildiğini söylüyorlar. Ancak, uygulamadan sonraki ilk üç gün içinde herhangi bir iyileşme olmazsa, ilacın reçetelenmesi için bir doktora başvurmanız gerektiği hatırlanmalıdır.

  Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, erişkin ve eşlik eden solunum sistemi rahatsızlıkları için yasaktır. Özellikle tehlikeli olan, gece boğulma saldırılarının eşlik ettiği astım ve farenjit kombinasyonudur.

  Erişkinlerde ve geleneksel tıpta çocuklarda farenjit tedavisi de alerjiden muzdarip kişilerde aşırı dikkatle yapılmalıdır. Vücudun bu tür reaksiyonları daha önce gözlemlenmişse, bir doktordan tedavi almak veya tahriş edici içermeyen tarifleri seçmek daha iyidir.

  Herpes virüsünün neden olduğu hastalığın belirli bir şekli vardır - herpetik farenjit. Tedavisi ilaçla antiviral tedavi gerektirir. Buradaki halk ilaçları sadece bağışıklık ve yerel anestezi kuvvetlerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Tamamen bu tür hastalığın iyileştirilmesi, sadece bu ilacın yardımı ile işe yaramaz.

  Yukarıdaki problemler yetişkin bir kişide gözlenmemişse, akut seyrinin yapıldığı dönem boyunca farenjitin halk ilaçları olumlu sonuçlar verir ve iyileşmeye yol açar. Hastalığın kronik formu hakkında konuşursak, o zaman ilaç tedavisi yapılmaz. Hastalığı tamamen bitirmeye yardımcı olacaktır. İnsanlardan ilaçların kronik farenjit yöntemlerinin tedavisi, semptomları ortadan kaldırır ve iltihabı söndürür.

  Farenjitin evde tedavisi, iyileşmeyi hızlandırmaya ve kronik bir form almasını engellemeye yardımcı olacak kurallara uyulmasını gerektirir.

  • Yatak istirahatı. Hastalığın ilk belirtilerinde hastanın aktivitesi en aza indirilir. Yatak istirahati ve bol miktarda içecek - hızlı iyileşme garantisi.
  • Beslenmede değişiklikler. Larenks mukozası iltihaplı olduğundan, yetişkinlerde farenjit için özel bir diyet vardır. Bu rahatsız edici olabilir baharatlı, sıcak, turşu kaba gıda, dışlanmasını içerir.
  • Kişilerle temastan kaçının. Bu, vücudunuzun yeni bir enfeksiyon dozu almasını önlemeye yardımcı olur.

  Hastalığın ilk belirtileri ile, halk ilaçları ile tedavi, olumlu sonuçlar verir. Farenjitin etkili tedavisi aşağıdakileri içerir:

  Durulama prosedürü sadece ılık çözeltiler ile gerçekleştirilir. Kronik bademcik iltihabı ve farenjit, larinksin lezyonları ile karakterizedir. Bu nedenle, soğuk veya sıcak durulama, durumun şiddetlenmesine yol açabilir. Farenjit ile gargara yapmak için uygun şekilde seçilen preparatlar, ilk uygulamadan sonra olumlu etkilerini verirler. Ek olarak, çözeltinin sıcaklığı doğru seçilmelidir. İşlemden sonra hasta rahatsızlık hissederse, ilaç yanlış yapılır. Durulandıktan sonra, hasta belirli bir süre boyunca pozitif dinamikleri hissetmelidir.

  Durulama prosedürü kullanarak evde farenjiti hızla tedavi etmek için papatya, St. John's wort, meşe kabuğu, ahududu yaprağı kaynatma kullanın. Sakinleştirici bir etkisi vardır ve iltihaplı mukozayı tahriş etmez. Granül farenjit tedavisi için persimmons tentürü enflamatuar süreç ile iyi başa çıkmaktadır. Bu nedenle, aynı zamanda kullanılabilir. Uygun durulama ile, semptomları giderecek ve kronik farenjit tedavisinin sonuçlarını verecektir.

  Soluma için doğal çözümler kullanılır. Propolis aktif olarak kullanılır, bu tür prosedürler için farenjit ile bal. Anti-inflamatuar yeteneklere sahiptir ve bağışıklık güçlerini uyarır. Aynı amaçla papatya, ıhlamur kullanılır. Soluma için, bir soda çözeltisi veya ısıtılmış maden suyu da kullanılır.

  Prosedürün sıcaklığını izleyin. Buhar yakıcı olmak zorunda değildir. Hafif ılık bir çözelti mukoza zarından faydalanacak ve yanmayacaktır.

  Sıcak içeceklerin faydalarını unutma. Herhangi bir hastalık organizmanın saflaştırılmasını gerektirir, çünkü patojenik mikroorganizmaların aktif olarak çoğalması zehirlenmesine yol açar. Hastalık ile bol miktarda içmek, toksinleri temizlemeye ve bunları gidermeye yardımcı olur. Papatya, ıhlamur, ahududu, zencefil gelen farenjit ile bitkisel ve meyve çayları uygulayın. Asit mukozayu tahriş ettiği için limon veya meyve suyunu eklemeyi önermeyin. Aktif olarak kullanılan ve sıcak süt, farenjiyen ile balla beslenen, zarflama ve yatıştırıcı etki eden, ağrıyı hafifletir. Ürünün bir bardak süt için bir çay kaşığı için yeterlidir ve hastalık hızla geri çekilecektir.

  Farenjitin bal ile tedavisi

  Farenjit, patojenik virüslerin ve enfeksiyonların yutulmasının neden olduğu ortak bir boğaz hastalığıdır. Hastalığın nedeninin bakteriler veya mukoza zarında mekanik yanıklar, yanıklar, alerjik reaksiyon olduğu vakaları dışlamayın. Farenjit ile bağışıklık sisteminin etkinliği azalır ve aşağıdaki semptomlara neden olur: farenkside ateş, terleme ve kuruluk, şiddetli boğaz ağrısı, kulakların tıkanıklığı. Bir süre sonra, hastanın durumunu kötüleştiren farenjit ana semptomlarına bir kuru havlanma öksürüğü eklenir, mukus boğazının yüzeyi gerilir, yaralanır, iyileşme süreci ertelenir.

  Vücudun bağımsız olarak rahatsızlığı giderememesi, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için gerekli önlemleri alması önemlidir. Son 100 yıl içinde akut veya kronik farenjit tedavisinde klasik bir yöntem doğal baldır, boğaz hastalıklarında etkinliği tıp uzmanları tarafından onaylanmıştır.

  İyileştirici özellikleri geliştirmek için bal için diğer doğal bileşenleri eklemek tavsiye edilir. Farenjitin ana bileşeni olan farenjit için birçok doğal ilaç vardır.

  Sütlü ballı içecek

  Geleneksel, alışkanlık, farenjit de dahil olmak üzere solunum sistemi hastalıkları, boğaz, tedavi etmek için anlamına gelir. Ürünün basit hazırlanması sayesinde, pahalı olmayan malzemelerin kullanımıyla, ürün şiddetli acıyı ve boğazda terleme hissini anında azaltır. Önceden 200 ml süt ısıtın, 1-1.5 çay kaşığı bal ekleyin ve hemen içirin. Hiçbir durumda kaynamış sütlere bal eklemeyiniz: çok fazla ısıya maruz kaldıklarında, iyileştirici niteliklerini kaybeder. Farenjitin bal ve sütle tedavisi her yaştan yetişkin ve çocuklar için kabul edilebilir.

  Şarap ve limon ile bal

  Şunu belirtmek gerekir: şarap içerikli maddelerin mevcudiyeti, çocuklarda farenjit tedavisi için bir araç kullanma olasılığını dışlar.

  Tedaviye hazırlanmak için, taze sıkılmış yarım limon suyunu, bir çorba kaşığı balla karıştırın. Bir bardak kırmızı şarap ısıtın, bal-limon karışımına ekleyin. Daha sonra bileşim 3-5 dakika kaynatılmalı, karanfil eklenmeli, en az 20 dakika demlenmeye bırakılmalıdır. İsterseniz, herhangi bir baharat, meyve, örneğin, elma ekleyebilirsiniz. İçmek için sıcak bir tür gereklidir, boğazda öksürük ve ağrıların ilk göstergelerinde istenir.

  Buna ek olarak, bal ve limonlu şarap ağrıyı hafifletir, bağışıklık, farenjit ile mücadelede vücudu güçlendirmeye yardımcı olan C vitamini dozunu alır.

  Bal-iğne yapraklı tentür

  Mayıs ayının başlangıcında, ladin, köknar tomurcuklarının toplanması dikkate değer. Boğazın bulaşıcı hastalıkları ile, bu hastalıkların nedenlerini ve semptomlarını ortadan kaldırmak için etkili bir ilaçtır. Ayın son haftasında böbrekleri toplayın. Daha önce serin suyla durulanan, kuru ve doğranmış karanlık bir yerde saklayın.

  Ballı ladin ve köknar tomurcukları için reçete son derece basittir: 1 kg kuru tomurcuklar 1 litre soğuk su dökün, kaynatın. Sobada 20-30 dakika pişirin, süzün, tam soğutmayı bekleyin. Daha sonra 1: 1 oranında bal ekleyin, tamamen çözünene kadar şişirin ve şişelere dökün, sıkıca tıkayın.

  İğne yapraklı-bal tentürünü serin bir yerde saklayın, güneş ışığından kaçının. Kullanmadan önce şurup 40-50 dereceye kadar ısıtılır, günde 3 kez 1 çorba kaşığı alınır.

  Bal sarımsak şurubu

  Farenjit tedavisi için mükemmel bir yol doğru bir bal ve sarımsak aracı olarak kabul edilir.

  Taze sarımsak (yaklaşık yarım bardak) öğütünüz, sarımsak kütlesini tamamen kaplayan bal (en iyi karabuğdayı, ama herhangi bir uygun) dökün. Karışımı emaye kap içine yerleştirin, kaynamaya izin vermeyin, düşük ısıda ısıtın. Yaklaşık 20 dakika sonra sarımsak balda erir, gemiyi ateşten çıkarır ve bir süre demlenmesini sağlar. Sonra tekrar tekrar kitle pişirin, arada sırada karıştırın - sarımsak yanabilir. Ortaya çıkan şurubu soğutun, süzün, uygun bir kaba dökün.

  Depolama için herhangi bir karanlık yer uygundur. Tam iyileşme, çocuklar için norm - günde üç kez 1 çay kaşığı kadar bir çorba kaşığı günde 3-4 kez alın.

  Muz ile Bal

  Farenjit tedavisi hızlandırmak, muz ve doğal bal suyu oluşan özel bir kaynatma kullanılarak olabilir.

  Malzemeleri 1: 1 oranında birleştirin, üniform bir kütle oluşana ve 15-25 dakika kaynatıncasına kadar iyice karıştırın. Bitmiş şurup sıkıca kapalı bir kaba yerleştirilir ve karanlık bir yerde saklanır.

  Etkili tedavi için, yemekten önce günde üç kez 2 çorba kaşığı suyu almak yeterlidir.

  Adaçayı, ve, bal

  Mevcut tüm araçlardan, adaçayı ile bal kaynatma alımı, farenjit için en hoş tedavidir. Adaçayı kokusu, doğal balın baharatlı aromasıyla mükemmel bir şekilde birleşir ve odayı enfes bir koku ile doldurur. Ek olarak, ürün ağrıyı etkili bir şekilde giderir, mukoza zarının tahrişini hafifletir.

  1 çorba kaşığı kuru adaçayı yapmak için 250 ml kaynar su dökün, 2 dakika kaynatın, sıcaktan alın ve soğumaya bırakın. Sıcak bir et suyu içinde, bir tatlı kaşığı bal eritin.

  Akryngitisli adaçayı ve balla yatmadan önce daha iyi alınır, adaçayı da yatıştırıcı, hipnotik özellikleri vardır.

  Bal ile agav suyu

  Farenjit ile mücadele için aşağıdaki reçete son derece basit bir şekilde hazırlanır, ancak tıbbi özellikleri diğer ilaçlardan daha düşük değildir.

  Taze agav suyu ve bal eşit parçalarla karıştırılmış, bir çay kaşığı için günde 3-4 kez alın.

  Kullanım için kontrendikasyonlar

  Yukarıda listelenen bir farenjitle mücadele araçları, yapıda sadece doğal bileşenlere sahiptir, bu nedenle onlara temel kontrendikasyonlar mevcut değildir. Alerjiye eğilimli kişiler yan etki riski altındadır.

  Tedavi sırasında, alerjik reaksiyonların en ufak belirtilerini fark ederseniz, bir doktora danışın. İlaç durdurulmalıdır. Bu durumun daha da kötüleşmesi durumunda, terapistin ziyaret edilmesi gereksiz değildir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğaz için sıkıştırır: tarifler ve kurallar

  Geleneksel tıp, semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilecek çeşitli tedaviler sunar. Boğaz için sıkıştırır, enflamatuar ve enfeksiyöz patolojilerde durumun hafifletilmesi için kanıtlanmış bir yöntemdir.

  Angina'da Sumamed nasıl ve ne kadar etkilidir

  Bugüne kadar, Sumina anjina en popüler ve sık kullanılan ilaçlardan biridir. Erişkinlerde tercih edilen ilk ilaçlara atıfta bulunur ve amoksisilin bazlı ilaçlara kıyasla sadece bazı dezavantajları, bu hastalığın genel olarak tedavisi için altın standart haline gelmesine izin vermez.