Loading

Ilaç rinit tedavisi

Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

İlaç riniti, damlalara bağımlılık ile kışkırtan karmaşık bir hastalıktır. Kalıcı burun tıkanıklığı ihlali ile karakterize edilirken, hasta balgam sıklığı, yanma ve kaşıntı hakkında şikayette bulunabilir. Hastalığı tedavi etmek zordur, çünkü zaten ortaya çıkan bağımlılık, rinit semptomlarını ortadan kaldırmak için geleneksel yöntemlerin kullanılmasına izin vermez. Çoğu zaman, bu bozukluk bir terapiste danışmadan bağımsız olarak tedavi edilmeyi tercih eden hastalarda ortaya çıkar. Kendi kendine ilaçlama veya başka nedenlerden dolayı tıbbi rinit tanısı konulduysa, tedavi ilk günkü gibi erken bir zamanda başlatılmalıdır.

Ilaç rinit tedavisi

İlaç riniti oluşumunun nedenleri

Bugüne kadar, bir hastanın uyuşturucu riniti yaşayabilmesinin üç ana nedeni vardır:

 • Benzer bir etkiye sahip olan efedrin ve maddelerin sentezinin bastırılmasından dolayı vasküler tonda bir azalma, bunun sonucu olarak, geçirgenlik azalır ve balgam sürekli olarak salınır;
 • burun boşluğunun mukoza dokusunun atrofik durumu ve aynı zamanda burun damarlarının patolojik genişlemesi, Naphysin ve benzeri ilaçların kullanımından kaynaklanır;
 • Nazal kavite vasküler distonisi oluşumu, vasküler dokuların direncinde bir azalmaya neden olur ve herhangi bir vazokonstriktöre hızlı adaptasyona yol açar.

Tıbbi rinit nedir

Dikkat lütfen! Bir tıbbi riniti kışkırtırmak için de böyle nedenlerden dolayı, bir hipotansiyona karşı araçların uzun süreli kullanımı, nonsteroid anti-inflamatuar preparatlar, her türlü hormon ve sakinleştiriciler de olabilir.

Tıbbi rinit için ilk yardım

Ne kadar önemli olursa olsun, ama önce hastanın herhangi bir burun damlasını tamamen terk etmesi gerekecek. Bu durumda, ilacı kullandığınız aktif madde ile hiçbir fark yoktur. Genellikle hastaların% 60-70'inde, 12 haftadan daha uzun bir süre vazokonstrüktif damlalar almazlarsa, burun nefesleri tıbbi müdahale olmaksızın tamamen kendi kendine yerleşir. Iyileşme süresi için yaklaşık 10-15 gün sürecek. Bu yöntem uygun sonuç vermezse, vazokonstriksiyon damlalarının tam antagonistleri ile tedavi gereklidir.

İlaç riniti nasıl oluşur?

Dikkat lütfen! Hastanın vazokonstrüktif damlalar ne kadar uzun sürerse, burun solunumu geri kazanmak o kadar zor olur. Genellikle, yetişkin hastalarda tıbbi rinit oluşur, tüm vakaların% 85-95'ini oluştururlar. Bu oran, çocukların tedavisinde genellikle ebeveynlerin talimatlara açıkça uydukları ve yetişkinlerin tedavisi için söylenemediği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Nasonex'e karşı ilaç riniti

Bu ilacı tek seferde tavsiye edilir loratadin, Bu kombinasyonda en hızlı ve mümkün olan en yüksek sonucu gösterir. Nazonex, alerjik doğa da dahil olmak üzere uzun süreli burun akıntısını ve burnun tıkanıklığını bastırmak için oluşturulan hormonal ilaçları ifade eder. İlacın ana aktif maddesi mometazondur.

Nasonex uzun süreli burun akıntısını ve burun tıkanıklığını bastırmak için tasarlanmıştır.

Vazoconstriktif damlaların kullanım süresini ve genel durumun komplikasyonunu hesaba katarak ilacın dozajı her hasta için ayrı ayrı seçilmelidir. İlaç riniti tedavisinde klasik doz, günde bir kez her burun deliğine 2 enjeksiyonudur. Rölyefin başlaması ve akut semptomların giderilmesinden sonra, günde bir kez de her bir burun pasajında ​​aktif maddenin dozajının 1 enjeksiyona azaltılması tavsiye edilir. Terapi süresi 2-4 haftadır.

Dikkat lütfen! Nasonex, yaraya henüz girmediğinde ve düz bir yüzey ya da yara izi oluşturmadığında, burun ya da ameliyattan sonra ciddi yaralanmalar için kullanılamaz. Sprey kullanıyorsanız, burun boşluğunun herhangi bir enfeksiyonunu da içermemelisiniz.

Avamis ve ilaç riniti

Avamis sadece bir uzman ile görüştükten sonra kullanılır.

İlaç homojen yoğun beyaz bir maddeden burun spreyi. İlacın ana aktif maddesi, anti-enflamatuar, yatıştırıcı ve nemlendirici bir etkiye sahip olan flutikazon'dur. Avamis, yapay olarak oluşturulmuş hormonal ilaçları ifade eder, sadece bir uzmanla görüştükten sonra uygulanır.

Nazal konjesyonun şiddeti ve ilaç rinitinin ortaya çıkışı göz önüne alındığında, akut aşamada aktif maddenin iki nazal dozunu aşılaması tavsiye edilir. Akut semptomları giderdikten sonra, her burun deliğinde Avamis miktarı bir spreye indirgenir. İlaç riniti tedavisinde tedavi süresi genellikle 2-4 haftayı geçmez. Nazal kavitede mantar ve bakteri olduğunda kullanılmaz.

Tıbbi rinitli Tafen Nazal

Sprey nazal Tafen Nazal

İlaç, eczanelerimizin raflarında çok uzun bir süre önce ortaya çıkmamıştı, ancak vazokonstrüktif damlaların kullanımının neden olduğu rinitin tedavisinde etkinliğini göstermişti. İlacın ana aktif maddesi Budesonide'dir. Bu bileşen genel bir anti-enflamatuar ve yatıştırıcı etkiye sahiptir, lokal hormonlara atıfta bulunur, doğru kullanıldığında insan hormonal sistemini nadiren etkiler.

Semptomların şiddeti düşünüldüğünde, rinit tedavisinin akut periyodu sırasında her burun deliğine iki enjeksiyon yapılması ve şiddetli inflamasyonun giderilmesinden sonra bir enjeksiyon yapılması için Tafen Nazal günde iki kez alınmalıdır. Tedavi süresi her hasta için ayrı ayrı belirlenir, ancak 12 haftadan uzun olamaz. Genellikle tıbbi riniti baskılamak ve burun nefeslerini düzeltmek için en fazla dört hafta gerekmemektedir. Nazal kavitede mantar ve bakteri olduğunda kullanılmaz.

İlaç riniti karşı homeopatik preparatlar

Cinnabsin

Homeopatik ilaç Cinnabsin

Kombine etkinin tıbbi hazırlanması. Kullanıldığında, nazal mukoza ve damarların iltihaplanması ve iletimini önemli ölçüde azaltır. Rezorpsiyon için tablet formunda mevcuttur. Erişkinleri tedavi ederken, akut dönem çıkarılıncaya kadar her saatte bir tablet almanız önerilir, ancak günde 12'den fazla olmamalıdır. Bu tedaviden sonra, tam iyileşme sağlanana kadar günde üç kez en fazla 1 tabletin kullanılmasını sağlar. Yemekten 30 dakika önce veya yemekten sonra alın. Tedavi süresi 2-4 haftadır.

kameton

Bu homeopatik preparasyon, burun içine enjekte etmek için bir aerosol formunda mevcuttur. İlacın ana aktif maddeleri klorobutanol, kafur ve mentoldür. Tıbbi rinit larenksin tahriş olmasına veya şişmesine yol açıyorsa, kamerayı inhalasyon olarak da kullanabilirsiniz. Tedavi için, ajanın her burun deliğine ağızda veya burunda tek bir itme ile püskürtülmesi gerekir. İlaç püskürtmek kesinlikle inspiratuar fazda olmalıdır. Akut aşamada en iyi etki için, Kamerton bir seansta 2 kez ağız içine püskürtülebilir.

Nuks Vomica

İlaç Nux Vomica

İlaç riniti tedavi ederken, bu ilaç kesinlikle yatmadan önce alınmalıdır bezelye şeklinde kullanılır. Nux Vomica Draje'nin dozajı değişebilir, ancak genellikle üç bezelye. Tedaviye üç gün devam edilir, ardından ilacı iptal etmek gerekir. Bu ilaç homeopatiktir, ancak vücut üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir, bu nedenle doktor randevusu olmadan kullanılamaz.

Dikkat lütfen! Genellikle, homeopatik ilaçlar kullanıldığında, uzmanlar diğer damla ve preparatları önermezler. Bu nedenle, görevlendirildiklerinde, kendi kombinasyonları durumunda, tedavi sürecini ve aktif maddelerin dozlarını daha iyi açıklamak gerekir.

Tıbbi rinite karşı halk tarifleri

Dikkat lütfen! Tedavinin ilk aşamasında, herhangi bir ilacın tam bir iptali uygulandığında, halk ilaçları yasaklanmaz ve hastanın iyileşmesini hızlandırabilir. Şiddetli ilaç riniti vakalarında ev yapımı müstahzarlar sadece kontrendikasyon yoksa eczanelerle birlikte kullanılabilir. Açıklanan yöntemlere ek olarak, burun normal bir şekilde yıkanabilir tuzlu çözelti Ayrıca otit provoke etmek için, en fazla 3 kez.

İlaç rinitinin cerrahi tedavisi

Cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesi kararı, sadece şiddetli ve ihmal edilmiş vakalarda, hormonal araçların bir kombinasyonu ve diğer yöntemler uygun sonuç vermediğinde uygulanır. Ameliyat sırasında, bir uzman alt burun pasajlarında "silindirleri" olarak adlandırır. Bu nazal sinüslerin büyüklüğünü, nazal solunumun normal hacmine geri döndürmesini önemli ölçüde artırmanıza izin verir. Ameliyat sırasında, cerrah, beceri ve ekipmanı göz önünde bulundurarak, geleneksel bir cerrahi bistüri kullanabilir veya ultrasonik ayrışma ve lazer kullanabilir, yardımı ile foto-estetik gerçekleştirilir.

Ameliyat öncesi medikal rinit ile inceleme

Dikkat lütfen! Son iki yöntem daha güvenli ve daha az invaziv olarak kabul edilir. Ultrason ve lazer kullanıldığında, hasta yüksek bir enfeksiyon riskine, şiddetli kanamaya maruz kalmaz ve iyileşme periyodu geleneksel operasyondan çok daha az sürer.

Soğuk algınlığı olursa, hemen vazokonstriktif damlalarla yardım etmeyin. Başlangıç ​​olarak, sıcak tuz kompresleri, inhalasyonlar ve aromaterapi yardımıyla durumunuzu iyileştirmeye çalışmalısınız. İlk iki gün içinde iyileşme olmazsa, vazokonstrüksiyon damlalarının kullanımı sadece hafif olmalıdır. Ek bir nemlendirici etkiye sahip olan ilaçları seçmek daha iyidir. Kullanımları için tam talimatları izlerseniz, tıbbi rinit sadece hastaların küçük bir kısmında görülür.

İlaç Vasomotor Rinit

Vasomotor ilaç riniti, uzun süreli vazokonstriktif damlalar (dekonjensanlar) ile burun mukozasına kimyasal hasarın neden olduğu bir hastalıktır.

Tedavi son derece zor bir görevdir, hastalığın mekanizmasını tetikler küçük bir hata: Hasta vazokonstrüktif damla kullanmaya devam eder ve tedavi bitiminden sonra.

nedenleri

Hastalığın nedeni uzun bir kontrolsüz vazokonstriktör kullanımıdır. Nazal mukozanın hasar belirtilerinin ortaya çıkması için, 2 haftadan daha fazla damla kullanılması yeterlidir.

Bu süre zarfında, kabukların gemileri kendilerini daraltma yeteneğini kaybederler. Genişler, kanla doludur, mukoza kabukları şişer, bu da kabuklarda bir artışa yol açar, burun geçişlerini üst üste getirir.

Kılcal damarları daraltmaya zorlamak sadece vasokonstriktör damlalarının yeni bir kısmına sahiptir.

Havasız bir burun, gece uyanmanızı sağlar, uykuyu rahatsız eder.

Burun kabuklarının mukozasında değişiklikler gözlemlenir:

 • skuamöz hücre metaplazisi not edilir - Silindirik siliyer epitelyumun çok katmanlı düz epitel ile mukoza ile değiştirilmesi;
 • mukus bezlerinin çalışmalarını bozdu, üretilen mukus miktarı artar;
 • kılcal damarların geçirgenliğini arttırır, Bu burun mukozasının kronik ödemine neden olur.

Bağımlılığa neden olur ve yapıyı içeren bir ilaç rinit preparatlarını kışkırtır:

 • nafazoline - Naphthysine, Sanorin;
 • oxymetazoline - Nazivin, Nazol;
 • fenilefrin - Metasone, Vibrocil, Nazole Çocuklar, Nazol Bebek;
 • ksilometazolin - Toonos, Otrivin, Xylin, Galazolin, Rhinorm, Rhinomaris.

Bu ilaçların kullanımının etkisi hemen hemen anlıkdır, ancak eylemin süresi ihmal edilebilirdir ve ilacı durdurduktan sonra hastanın burnu, damlaların uygulanmasından önce daha güçlüdür.

Akın Vasomotor riniti ile tanışmak için bu makaleyi öneriyoruz.

semptomlar

Burun tıkanıklığına ek olarak, burun solunumunda zorluk, naftisin bağımlılığı belirtileri şunlardır:

 • baş ağrısı;
 • bozulmuş koku duyusu;
 • uyku bozukluğu;
 • sinirlilik;
 • artan kan basıncı;
 • artan kalp hızı;
 • vegetovasküler distoninin bir semptom kompleksi görünümü;
 • kalp rahatsızlığı - sdavlennost, yanma, taşikardi.

İlaçlı burun iltihabı ile burun akıntısı genellikle küçüktür, bazı durumlarda bunlar bile olmayabilir.

mukoza şişer tamamen imkansız burundan, belirtiler akşam ilacı kötüleşir rinit nefes almayı, burun yollarını bloke insan aktivitesi azaldığında, vasküler tonus azalır, kan akımının azalması.

Bu fenomenler, mukoza burun tıkanıklığının şişmesi, sıvı durgunluğuna yol açar. Kanepede geçirilen akşam, oturma pozisyonunda ya da bir koltukta yarım oturuşta bir kişi, vazokonstrüktif damlalarla yan yana bir fiske koymaya zorlanır.

Dekonjestanlar içeren burun damlaları, sık kullanımda bağımlılığa neden olur - burun konkalarının kan damarları kendilerini daraltma yeteneklerini kaybeder. En sık gözlenen - naphthyzine bağımlılığı.

Naphthine bağımlılığı yıllarca sürdürebilir, 20 yıl boyunca dekonjensantların sistematik kullanımı söz konusudur, damlatma arasındaki süreler zamanla azalır. Böyle bir hastanın gününde burun tıkanıklıklarını gidermek ve burun içinden nefes alabilmek için tam bir şişe ilaç kullanmak zorunda kaldığı durumlar vardır.

tanılama

Bir anamnez toplamaya ek olarak, genel bir muayene, hastaya bir kan testi verilir, ek çalışmalar yapar:

 • Burun sinüslerinin röntgeni;
 • nazofarenks, burun boşluğu endoskopi;
 • burun salgılarının analizi.

tedavi

İlaç riniti tedavisinin ana görevi, vazokonstrüktör ilacının kaldırılması, mukoza zarının işlevlerinin restorasyonundan oluşur. En iyi tedavi yöntemi vazokonstrüktif ilaçların tamamen reddedilmesidir.

Bu yapılamazsa, ilaç reçete:

 • kortikosteroidler - Fluticasone, Nazonex, Fliksonase, Avamis. Hamilelikte, emzirme döneminde, bu ilaçlar reçete edilmez;
 • antihistamin ilaçlar - Zernek, Telfast, Claritin, Teridin;
 • burun antiseptik araçları ile yıkamak - bir furatsilina çözeltisi, tuz çözeltisi;
 • burnu yıkayarak ilaçlar Dolphin, Sterimar, Akvalor.

İlaç riniti tedavisinde kanıtlanmış etkinlik Dexpanthenol, Derinat ilaçlarıdır.

Rinit ilacı Ipratropium bromide belirtilerini ortadan kaldırır, neredeyse emilmeyen submukozal bezlerin sekresyonunu azaltır, bir bütün olarak vücudu etkilemez.

Eğer ilacı iptal ederseniz, rinit semptomları devam etmez.

Hastaların naftisin bağımlılığına bağlı olarak yapılan incelemelere göre, Sinupret, Tafen'e geçişin iyi bir sonucu, kortikosteroid damlalarının kullanımını sağlamaktadır. Vazokonstriktif ilaçlar kadar hızlı hareket etmezler, ancak bağımlılıklardan hızlı bir şekilde kurtulmanızı ve kan damarlarının kendi kendini düzenleyen işlevlerini geri yüklemenizi sağlar.

Tedavinin önemli bir koşulu, dekolksanların tamamen reddedilmesidir. İlaç tedavisinin etkisizliği bizi cerrahi müdahaleye başvurmaya zorluyor.

Cerrahi tedavi

Operasyon hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır, ancak ilaç rinitinin nedenini tedavi edemez. Operasyondan sonra tekrar vazokonstrüktif damlalarla damlatmaya başvurulursa, hastalık geri dönecektir.

Bir ameliyat müdahalesi olarak:

 • submukozal vazotomi;
 • kabukların radyofrekans dağılımı;
 • lazer imhası.

fizyoterapi

İlaç riniti tedavisinde etkili yardımcılar fizyoterapötik prosedürlerdir:

 • ultraviyole ışıması;
 • UHF;
 • elektroforezi;
 • fonoforez;
 • sinüslerin lavajı;
 • inhalasyon.

Vazokonstriktif damlalar nasıl reddedilir

Vazokonstriktif damla bağımlılığı ile başa çıkmayı başaran kişilere göre, bu hastalığın% 100'ünden kurtulmak için dekovsan kullanmadan 2-3 gün dayanmaya yeterlidir.

Küçük püf noktalarına başvurursanız, tıbbi rinitten kurtulmak daha kolaydır:

 • dış kabuklara masaj yapın, bu burun içinden nefes almayı kolaylaştırır;
 • Hardal tozu ile sıcak ayak banyosu yapın, ayaklara akan kan, burun kabuklarının damarlarını doldurarak kan basıncını düşürerek, nefes almayı iyileştirir;
 • nefes egzersizleri yapın - burnun içinden derin bir nefes ve ağızdan keskin bir soluk verme.

İlaç riniti ile savaşmanın halk yolları

Geleneksel tedavi yöntemlerinin yanı sıra geleneksel tıp yöntemleri, nazal solunum fonksiyonlarını düzeltmeyi, vazokonstriktif damla kullanmayı reddetmeyi amaçlamaktadır.

Vücudu dışarı çıkarmak için hastalar çeşitli yollar kullanırlar:

 • Geceleri, bir diüretik içmek ve bir mumya ile buruna turkuaz koymak.
 • 5 damla okaliptüs, adaçayı veya mercanköşk ile aroma lambanın kullanımı gece boyunca yardımcı olur.
 • Burun içine gömün meşe kabuğu bir kaynatma.
 • Burnunuzu bir deniz tuzu çözeltisi, su serumu, calendula, papatya, adaçayı ile yıkayın.
 • Geceleri bir nemlendirici ekleyin.
 • Burnunuzu her gün Aquolor ile durulayın.
 • Bury Aquamaris.
 • Burnunuzu, bir bardak su için bir çay kaşığı miktarında alınan, ılık su çözeltisi ile yıkayın.
 • Burun, aloe suyu ve deniz topalak yağı karışımı karıştırın.

komplikasyon

damar daraltıcı damla uzun süreli kullanımı, kan basıncında sürekli bir artışa neden olmaktadır frontal enfeksiyon, sinüs enfeksiyonları, sinüzit, sinüzit, frontal sinüzit oluşma riski artar. Nazal solunumun kronik rahatsızlığının daha da tehlikeli sonuçları kalp hastalığı, endokrin hastalıklardır.

Kortikosteroid içeren ilaçlarla uzun süreli tedavide, adrenal bezlerin, hipotalamusun, hipofiz bezinin işlevlerinin ihlali söz konusudur.

mukozal kuruluk burun kanaması neden olabilecek burun iltihabı, ilacın tedavi hormonların topik uygulama, yanık ya da nazal mukoza kabukların ödem.

önleme

 • Dekonjestan vazokonstriktörleri 3-5 günden fazla kullanmayın;
 • Su aerobiği yapmak, havuzda yüzmek, vücudu temperlemek, doğada yürüyüş yapmak, sanatoryum tedavisi tavsiye edilir.

görünüm

Hastalık iyileşir, koku ve burun soluma hissi tam olarak onarılır.

İlaç riniti tedavisi yöntemleri ve yöntemleri

Çoğu durumda, ilaç riniti tedavi etmek zordur ve 7-10 günlük tedaviden sonra gözle görülür sonuçlar elde edilir - hasta en belirgin semptomlara sahiptir ve nazal solunumu kısmen onarır. Kural olarak, ilaç riniti tedavisi konservatif tedavi ile sınırlıdır ve sadece en ağır ihmal edilen durumlarda hastalık tek başına cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Bu durumda, burun iltihabı epitel dejenerasyonuna yol açmış ise, burun mukozasının işlevlerini tamamen restore etmek her zaman mümkün değildir.

Her durumda, ilaç riniti tedavisinin temeli vazokonstriktif damlaların reddedilmesidir. Sadece hastalığa neden olan ilacı iptal etmek ve aynı vazokonstriktör kullanmaya başlamak için değil. devam edecek bu durumda mukoza zarının atrofi - Hastalık anlamsız uzun süreli kullanım naftizina neden olup olmadığını Örneğin, basitçe Naphthyzinum, diyelim ki, galazolin değiştirin.

İlaç rinitinin nedeni vazokonstrüktif damlaların alınmasıdır. Etkili tedavi için, bu nedenin ortadan kaldırılması gerekiyor.

Vazo konstriktif damlaların tıbbi rinit ile kaldırılması hasta için zor olabilir. Başarısızlığın ilk günlerinde burnunu tamamen sarar, muhtemelen mukoza zarını hoş olmayan hislerle kurutur. Bu semptomları hafifletmek için, terkiplerinde α-adrenomimetik içermeyen anti-inflamatuar nazal ilaçları kullanabilirsiniz:

 • Soğuk algınlığı (Nazonex, Nasobek, Avamis, Fliksonase);
 • Antihistaminler (burun formu damla olarak - Erius, Suprastin - oral uygulama için bir aracı olarak Allergodil, Gistimet, Reaktin).

Bu ilaçlar burundaki şişlik ve iltihapları giderebilir, ancak alındıklarında ilaç rinitine neden olan mekanizmalar gerçekleşmez. Bu nedenle, onların uygulamada burun tıkanıklığı tamamen hastalığı tedavi olmasa bile, belirli bir süre (genellikle uzun vazokonstrüktif damla çekerken yerine) için çalışır, ancak tıbbi rinit nedenleri zaten yok oluyor ve burun mukozasında restorasyonunu başlar.

Çocuklarda tıbbi riniti tedavi etmek, belirli bir yaşta izin verilen araçları takip eder, çünkü antihistaminikler özellikle genç yaşta kendini gösteren sistemik yan etkilere sahip olabilir.

İlaç riniti için spesifik bir ilaç mevcut değildir. Piyasada, özel bir ders içmek ve hastalığın kurtulmasından emin olmak için yeterli olacak hiçbir vasıta yoktur.

Tıbbi rinitten hızlı bir şekilde kurtulmanın imkansız olduğunu hatırlamak önemlidir. En iyi ihtimalle, hastanın durumu 3-4 gün içinde hafifçe normale döner ve 2-3 haftada tamamen nazal solunum tekrar sağlanır. Daha ciddi durumlarda, hastalık birkaç hafta, hatta aylarca tedavi edilmelidir.

Tıbbi rinit ile yardımcı tedavi

Burundaki hoş olmayan duyumları gidermek ve mukozanın rejenerasyonunu hızlandırmak için, burnu tuzlu su çözeltisi veya analogları ile yıkamak gerekir. Kendini saline bir eczane satın almak için moda, ve bir litre su içinde bir çay kaşığı teaspoon çözülürse, evde pişirebilirsiniz.

Pek çok doktor, iyot hücreleri epitel hücrelerinin daha hızlı yenilenmesini teşvik ettiğinden, burun yıkama solüsyonuna 1-2 damla iyot eklemeyi önerir.

Daha pahalı, daha prestijli, ancak benzer bir çözümün vergilerindeki benzerleri:

... ve diğerleri. Hepsi burun pasajlarını nemlendirir, temizler, sümüğün buruntan alınmasını teşvik eder ve genellikle mukoza zarını normalleştirir. Bu koşullar altında geri kazanımı ve yenilenmesi daha hızlı gerçekleşir.

Burun yıkamaları sık sık yapılabilir - günde 8-10 kez. Düşük bir sıcaklığa çıkmadan hemen önce bunları yapmamanız tavsiye edilir.

Burun yıkamaları, burun iltihabı olmadığında ve burun normal olarak nefes aldığında bile faydalıdır.

Aynı zamanda, mukoza zarı mikro iklim parametrelerinde rahatlık sağlamak için tedavi sırasında da (aynı zamanda sonunda) çok faydalıdır: hava sıcaklığı 18-20 ° C ve nem% 55-75. Bu hava ile nefes almak, nazal mukoza için mümkün olduğunca yumuşaktır.

Vazokonstriktörleri reddettikten sonra, acupressure yapabilirsiniz. Hızlı bir sonuç vermeyecek, ancak mukoza zarının aktivasyonunu sağlayacak ve iyileşmesini hızlandıracak.

Bu araçlar ve yöntemler konservatiftir ve 2-3 haftalık bir doktor gözetiminde kullanılır. Bu süre zarfında nazal mukozanın ve burun solunmasının tekrarlanmasında bariz bir ilerleme varsa, tedavi devam eder. Etki böyle bir tedavi sağlamazsa, cerrahi müdahale gerekebilir.

İlaç rinitinin cerrahi tedavisi yöntemleri

geniz ve onların bant genişliği artan boşlukla sonuçlanan, burun boşluklarının alanları ile ve hasta tamamen hava burun nefes ve normal nefes alabilir - nedeniyle hasta bazen, artan mukoza parçası kaldırılır gerçeğine cerrahi müdahalenin etkililiği. Genellikle böyle prosedürlerden biri kullanılır:

 • turbinotomy;
 • İnferior nazal konka soğuk-plazma vasotomi;
 • Submukozal vazotomi;
 • Lazer koterizasyonu.

Hastanın burun iltihabı, burun nazal septumun oldukça eğimli bir araya durumlarda, belirgin bir etki yalnızca burun bölmesinin uyum nedeniyle burun yollarının normal lümenine geri edildiği bir septoplasti veya turbinoplastika sağlayabilir.

Düşük etkili ajanlar ve tedavi yöntemleri

Fasiküler rinit halk ilaçları ile tedavi etmek son derece zordur. Yani, genellikle tavsiye edildiğinde:

 • Burnunuzu bir papatya (bir bardak kaynamış suya bir bardak papatya çiçeği) ile yıkayın;
 • Su veya zeytinyağı ile seyreltilmiş aloe suyu, burnun içine gömün;
 • Nazal mukozayı şeftali, okaliptüs ve kalçaların doğal esansiyel yağlarının bir karışımı ile yağlayın;
 • Papatya, chiston, kırlangıçotu, St. John's wort ve okaliptüsden gelen buharın üstünde banyo yapmak için sıcak taşların üzerine dökülür.

Bununla birlikte, pratikte, bu tür ilaçların kullanımı, tedavinin sonucu üzerinde hemen hemen hiçbir etkiye sahip değildir. Halk ilaçları, diğer ilaçların etkisini güçlendirmek için belirli bir dereceye kadar izin verir. Özellikle, papatya iltihabı zayıflatır, uçucu yağlar kurutma mukozasını çatlamadan korur. Bütün bunlar, evde tedavi sırasında hastanın durumunu iyileştirmeyi mümkün kılar, ancak mukoza onarımı üzerinde neredeyse hiçbir etkisi yoktur. Aynı zamanda, bu ilaçların çoğu, yan etkilere neden olarak, yararlı etkilerinden daha belirgindir. Örneğin, yağ damlacıkları siliyer epitelyumun çalışmasını bozar ve burun mukus atılımını engeller ve aloe suyu alerjiye neden olabilir.

Bitkilerin kaynatılmasıyla burun yıkanmasına tepki olarak tipik hafif alerjik döküntü

Benzer şekilde, rhinitis medicamentosa inhalasyon tedavisi için etkisiz (buhar inhalasyon ile aynı etkiyi, burun içine basit ama güvenli bir instilasyon çözüm elde edilebilir, ve inhalasyon kompresör soluma cihazı veya nebulizer, burun mukozasının tedavisi için izin vermez) ve homeopatik ilaçlar uygulanır (ör Korizaliyu, Sinupret, Euphorbium Compositum'un - bu ilaçların etkinliği çok düşüktür ve) etkinliği plasebo aşmaz.

Ayrıca, interferon ve interferon indükleyicilerine dayanan immünomodülatörlerin kullanımı etkili olmayacaktır.

Ilaç rinit önlenmesi

İlaç rinit gelişimini önlemek için ana ve tek yolu, burun vazokonstriktif damla almak için kurallara sıkı sıkıya bağlıdır. ARVI ve burun akıntısı ile, çocuklar için en fazla 5 gün ve yetişkinler için 7 günden fazla süre geçemezler. Bu dönemde bile, onları her zaman değil, her zaman değil, yatmadan önce, hastanın normal dinlenmesini sağlamak için gömün. Bu süreden daha uzun dekonjestanlar kullanmak mümkün değildir.

Eğer hastalık durumunda burun mukozasının riniti ve şişmesi bir haftadan fazla devam ederse, vazokonstriktör düşmesi hormonal veya antihistaminik ajanlarla değiştirilmelidir.

Uygulama, ARVI ya da burun akıntısına neden olan diğer hastalıkların tedavisinde doğru organizasyonu ile, vazokonstrüktif damlaların kullanımının her zaman önlenebileceğini göstermektedir. Her durumda, en şiddetli vakalarda 1-2 kez uygulanmış bir acil yardım olarak değerlendirilmelidir. Onların burnunu sürekli gömmek zararlı ve tehlikelidir.

Olguların% 90'ından fazlasında, medikal rinit, doktorun rehberliği altındaki hastanın konservatif yöntemlerle tedavi edilebilir:

 1. Vazokonstriktif damla kullanımını tamamen durdurur;
 2. Erken dönemlerde, hormonal ve antihistaminiklerin yardımıyla şişlik ve iltihapları giderir;
 3. Düzenli olarak ve sık sık burnu durulayıp nemlendirir;
 4. Odadaki havanın parametrelerini normalde uyur ve en çok zaman harcar.

Sadece bu önlemler işe yaramazsa, cerrahi prosedür düşünülür.

Tıbbi rinit

İlaç rinitinin tanımı ve nedenleri

Rinit iltihabı, burun mukozasının alerjik reaksiyonlarının çeşitlerinden biridir:

 • Vazokonstriktif ilaçların uzun süreli kullanımı veya bunların aşırı dozu;
 • kan basıncını düşüren ilaçlar almak.

Bir alerjide zamanında harekete geçmenin ve zamanında harekete geçmenin önemli olduğuna dikkat edilmelidir.

İlaçlı rinit: belirtiler

Soğuk algınlığının tedavisinde ana görev bu durumu önlemektir. Ancak, uzun süre ilaçlar alıyorsanız, durum, kullandığınız ilaçları aşırıya edilir veya ilacın aşırı dozda kullanmak belirtmek erken uyarı işaretlerini kaçırmamak önemlidir. Aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız unutmayın:

 • Membranların şişmesiyle ilişkili burun tıkanıklığı.
 • Karakteristik karınca ile kuru burun mukozası.
 • Kaşıntıdan kaynaklanan burun tıkanıklığı.
 • Burun derisinin renginde siyanotik renge kadar değişiklikler.
 • Lachrymation ve hapşırma.
 • Bol sulu akıntı.

Fotoğraf: Burun tıkanıklığı, tıbbi rinit ile terleme

Çocukta ilaç riniti

Çocuklarda tıbbi rinitin üstesinden gelmek daha zordur. Öneriler yetişkinler için aynıdır, ama annem ona yardımcı olur ve sırayla aksi yöndeki ihtiyacı geçerli değildir kurtarmak için söylüyor ilaç, vermediler neden çocuklar genellikle anlamıyorum. Bu durum, çocuklar için geleneksel tıbbın pek çok konseyi olmadığı gerçeğinden daha da kötüleşmektedir.

Sadece hipoalerjenik tarifleri kullanın. Reçeteleri özel dikkatle uygulamak ve bunu yapmak için bir doktora göz atmak gerekmeksizin, buna değmez. Temiz havadaki sık yürüyüşler, çocuğu temperleme, binaları havaya uçurma yoluyla bu problemden kaçınmak en iyisidir.

Tıbbi rinit: Komarovsky

Dr. Komarovsky, rinit hakkındaki görüşmelerinde bize herkesi endişelendiren bir problemi aktarmaya çalışır: ilaç rinitine neden olan ilaçlara alışmaktan nasıl kaçınılmalı? Bu anın ne zaman geldiği ve ilacı bırakmanın çok zor olduğu anlaşılıyor? Doktor önerir:

 1. Mümkün olan en kısa sürede damla ve spreyleri düşürmeye çalışın.
 2. Bir kerede zorsa, dozu kademeli olarak azaltın.
 3. Vücudun genel durumunu iyileştirmek için geleneksel tıp uygulayın.
 4. Kendi kendine ilaç kullanmayın, bir uzmana danışın.

Rinit ilaç tedavisi

Yani bir ilaç riniti nasıl tedavi edilir? Tıbbi rinit nasıl tedavi edilir ve herkes için hangi yol ve vasıtalar bilinmez ve bu konuda pek fazla anlaşmazlık vardır. Bazıları sadece ilaç almaktan kaçınmanız gerektiğine inanıyor, diğerleri bunun hiçbir şekilde imkansız olmadığını savunuyor. Cevabı aramak için kime: Nasıl tıbbi rinit kurtulmak için?

İlk olarak, bu hastalığın başlangıcındaki mekanizmaya bakalım. Çok sıklıkla, çok uzun ve sık sık vazokonstriksiyon yapan sprey ve damlaların yanı sıra aşırı dozda alınmaları ile ortaya çıkar. Hoş olmayan semptomları hafifletmek için bu ilaçları kullanmaya çalışın: burun tıkanıklığı, burun akıntısı. Ama yavaş yavaş, bunu nazal mukozanın çalışmasını atrofiden daha sık yaparsınız ve bu da rinit oluşumuna giden doğrudan yoldur.

Şüpheniz varsa, belki de tıbbi bir rinitiniz var - tavsiye ve doğru teşhis için bir doktora danışın. Hemen bir uzmanla görüşmeniz gereken tavsiyeler için arkadaşlarınızla ve arkadaşlarınızla sorularınızla uğraşmayın. Doktor sizi muayene edecek, korkularınızı onaylayacak veya reddedecek ve tedavi konusunda nasıl olacağınızı söyleyecektir. İlaç rinitini tedavi etmek zordur.

Doktor, ilacı tamamen almayı kesinlikle tavsiye edeceğinden, zaman, sabır ve inanılmaz irade alacak. Ve bu oldukça zordur, çünkü ilacı aldıktan hemen sonra durumunuzu rahatlatmaya alışmışsınızdır.

Şimdi tahammül etmelisin ve günaha çok güzel. hemen ilaçları vazgeçmek psikolojik zor ise size daha uzun hale getirmek için yapabileceği fark kadar, kademeli olarak uygulanan dozu azaltır. Hastalığın çok ilerlemiş aşamalarında, doktor durumunun bazı hafifletmek ve daha kolay maddelerden yoksunluk sürecinden geçmesi kılan alımı alerji ilaçları için tavsiye eder.

Tıbbi rinit: halk ilaçları ile tedavi

İlaç rinitinin tedavisi için özel tıbbi formlar bulunmadığından, halk tıbbının, hastanın genel durumunu iyileştirmek ve iyileştirmek için yaşadığı eski reçeteleri ile yardım etmekteyiz. Soruyu çözmek için ana şey, sağlık reçetesinin herhangi bir bileşenine alerjiniz olmadığından emin olun. Aksi halde durum daha da kötüye gidebilir. Burada, halk rutinleri aracılığıyla tıbbi rinit tedavisini çözmede size uygun olabilecek bazı etkili ipuçları:

 • Okaliptüs yağı ile banyolar günde bir kez,
 • propolis damlalarını veya merhemleri hazırlamak
 • aloe suyu burun tedavisi için kullanın, aynı zamanda baharatlı çeşitleri karanfil yardımcı olacaktır,
 • deniz topalak ve zeytinyağı,
 • çay ağacı yağı ile inhalasyon kullanımının etkisini kanıtladı,
 • günlük olarak burun boşluğunu deniz tuzu çözeltisi ile durulayın,
 • eşit miktarda bal, deniz topalak yağı ve aloe suyu karıştırın. On dört gün boyunca günde üç kez burun pasajlarında iki veya üç damla.
 • günde iki ila üç kez burun pasajları içine kazmak için meşe kabuğu kaynatma.

Çok fazla yemek tarifleri var, en önemli şey doğru olanı seçerken hata yapmamak ve size uygun olanı.

İlaç rinit tedavisi sivrisinek

Mesajınız evgen_iya »Paz 11 Kas 2012 11:05

Mesajınız evgen_iya »Paz 11 Kas 2012 5:03

Mesajınız anne »Paz 11 Kas 2012 5:47

Mesajınız Antonina »Paz 11 Kas 2012 17:50

Mesajınız evgen_iya »Pt 12 Kas 2012 8:34

Mesajınız _Anna_ »Pt 12 Kas 2012 8:37

Mesajınız _Anna_ »Pt 12 Kasım 2012 1:42 pm

Mesajınız _Anna_ »Pt 12 Kas 2012 2:41

Mesajınız _Anna_ »Pt 12 Kas 2012 04:07

Mesajınız leylak »Pt 12 Kas 2012, 09:36

Mesajınız _Anna_ »Sal Kasım 13, 2012 1:14 pm

Nazonex'in yerine.

Mesajınız AnnaAleksandrovna »Sal Jan 15, 2013 14:27

İlaç riniti - belirtileri ve tedavisi

Tıbbi rinit, kontrolsüz bir vasokonstrüktör ilaç alımı ile ilişkili olan burun boşluğunun mukoza zarında kimyasal bir hasarın olduğu bir hastalıktır. Tıbbi rinit nedir, tedavisi ve semptomları her kişi tarafından bilinmelidir - doktor, tanı ve tedaviye zamanında erişim için. ICD 10'a göre, ilaç (vazomotor) rinit J30 koduna sahiptir.

etiyoloji

Bu patolojinin ortaya çıkmasına neden olan ana sebep, uzun bir süre için vazokonstrüktif bir etki ile burun damlaları kullanılmasıdır. Sıklıkla, kullanımları doktorla tutarlı değildir ve tamamen mantıksızdır.

Önemli! Đlaç rinitinin ilk belirtilerinin ortaya çıkması için, hem yetişkin hem de çocukta ortaya çıkabilen bir durum olmak üzere toplam 14 gün boyunca vazokonstriktörlerin kullanılması yeterli olduğuna inanılmaktadır.

Vazomotor rinit, aşağıdaki ilaçların kontrolsüz kullanımını sağlar:

Bu ilaçlar kullanımdan hemen sonra hemen harekete geçmeye başlar, ancak etkinin süresi kısadır ve ilaca bağımlılık nedeniyle her seferinde tıkanıklık daha da güçlenir.

Yukarıdaki ilaçların, burun boşluğunun mukoza zarında alınması sırasında, aşağıdakilerin tersine çevrilmesi çok zordur;

 1. Skuamöz hücre tipinin metaplazisi gelişir (süreç, bu bölge için tipik olmayan, çok katmanlı düz bir epitel ile nazal kavite için olağan siliyer epitelyumun neredeyse tamamen yer değiştirmesinden oluşur).
 2. Özel mukoza bezlerinin çalışması hızlanır (bu durumda üretilen mukus miktarında keskin bir artış olur).
 3. Kılcal duvarın ihlalli geçirgenliği (sonuç olarak, mukoza zarında belirgin bir şişme vardır).
 4. Kaplar nazal mukozada lokalize olup, burun solunumu zorlaşır.

Önemli! Her takip eden uygulamada, vazokonstrüktör ajanlar, azalan bir etkiye sahiptir, bu da uygulama sıklığında bir artışa ve mevcut vazomotor rinit semptomlarının alevlenmesine neden olur.

Klinik semptomlar

İlaç riniti ana belirtisi burun tıkanıklığı olarak telaffuz edilir. Her zamanki burun damlası yardımıyla ondan kurtulmak imkansızdır. Sadece nazal mukozanın kronik ödemini şiddetlendirirler.

Tıkanıklığa ek olarak, bu hastalık aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 • tam kaybına kadar koku duyusunun ihlali;
 • sık baş ağrısı;
 • uyku ile ilgili sorunlar (burnun en belirgin tıkanıklığı gece görülür);
 • artan sinirlilik;
 • artan kan basıncı;
 • vetovasküler distoninin karakteristik özelliklerinin ortaya çıkışı;
 • Şiddetli vakalarda: kalp bölgesinde rahatsızlık hissi.

Tıbbi rinit nazal geçişlerden herhangi bir akıntının neredeyse yokluğu ile karakterizedir. Burun tıkanıklığı genellikle gece ve gündüz yoğunlaşır. Bu, bu dönemde, insanlarda aktivitenin sırasıyla minimum olması ve vücuttaki kan akışının azalması, bu da vasküler duvarın tonunda bir azalmaya ve kılcal damarların lümeninin genişlemesine yol açmasından kaynaklanmaktadır. Sonuç olarak, burun pasajlarının daralması, burun nefeslerinin kötüleşmesi söz konusudur.

Tanı prosedürleri

İlk olarak, doktor, patolojik sürecin süresini, ortaya çıkma koşullarını ve hastanın kendi kendine ilaç olarak kullandığı ilaçların listesini belirterek anamnezi toplamalıdır. Bir sonraki aşama görsel bir inceleme olacak. Bazı durumlarda, bir araştırma ve inceleme sonrasında teşhis konulabilir. Bununla birlikte, tartışmalı veya karmaşık durumlarda, ek yöntemler kullanılır:

 • Rhinoskopi - anterior ve posterior, endoskopik;
 • X-ışını incelemesi;
 • nazal sekresyonların mikroskopisi (eğer varsa).

Anterior rinoskopi sırasında nazal mukozanın reaktif hiperemi- si saptanır, bu da siliyer epitelin belirgin ödem ve atrofisi ile birlikte görülür.

Önemli! Posterior rinoskopi ile, khohan lümeninin keskin bir daralması görülebilir. Bu, mukoza zarının kıvrımının nazofarenks boşluğuna doğru bir şekilde sarkması ve kronik inflamatuar süreci doğrular.

tedavi

Olumlu bir etki elde etmenin temel koşulu karmaşık tedavi olacaktır. İlaç riniti tedavisinde ilk aşama, vazokonstriktif etkiye sahip herhangi bir ilacı kullanmanın tamamen reddedilmesidir. Terapötik önlemlerin ana amacı, nazal kavitenin ve burun konkalarının mukoza zarının normal işleyişini maksimum seviyeye getirmek.

Tedavi çeşitli yollarla gerçekleştirilir:

 • ilaç tedavisi;
 • alternatif tıp araçları;
 • fizyoterapi prosedürleri;
 • cerrahi manipülasyon.

Hangi tedavi şekli seçilirse, doktor, patolojik sürecin şiddetine ve klinik belirtilerin şiddetine dayanarak karar verir.

İlaç tedavisi

İlaç burun riniti bir burun için her zamanki damla ile tedavi etmek için kabul edilemez, sadece işlemin akımını ağırlaştırır. Bu patolojik durumdan kurtulmak, aşağıdaki ilaçların kullanılmasına yardımcı olacaktır:

 • kortikosteroidlerle ilgili hormonal preparatlar (Nazonex, Fluticasone, Fliksonase);
 • eşzamanlı alerjiyle antihistaminik etki anlamına gelir (Claritin, Zirtek, Teridin);
 • antiseptik ve tuzlu çözeltiler (furatsilin, izotonik sodyum klorür çözeltisi);
 • Aquamaris, Akvalor.

İlk iki grubun preparatları, talimatlara göre günde bir veya iki kez uygulanan burun içi damla veya sprey olarak kullanılır. Enflamatuar reaksiyonun şiddetini azaltır ve şişmeyi ortadan kaldırırlar. Bu ilaçların fiyatı 500 ila 1200 ruble arasında değişen oldukça yüksektir. bölgeye bağlı olarak eczane ve flakondaki doz sayısı.

Son iki grup ile ilgili araçlar burun boşluğunun jet yıkanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçlara bir alternatif normal bir su tuzu çözeltisi olabilir.

Damla veya sprey Derinat ayrıca ilaç riniti tedavisinde de yüksek bir etkiye sahiptir. Tedavinin kesilmesinden sonra hiçbir klinik bulguya rastlanılmamıştır.

Tedavi için halk tarifleri

Evde, bu patolojiyi tedavi etmenin iyi bir yolu, burnu su tuzu çözeltisi ile yıkamaktır. Hazırlanması için, 0.5 tsp çözünmesi gereklidir. Bir bardak ılık su içinde yemek ya da deniz tuzu. Buna ek olarak, nazal pasajları bir papatya ya da hendek soğanı ile yıkayabilirsiniz. Bu otlar iyi bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bu geleneksel olmayan yöntemler de kullanılabilir:

 1. Uykuya dalma işlemini kolaylaştırmak ve burnun gece tıkanıklığını azaltmak için adaçayı veya okaliptüs yağlarının buharlarını solumak yardımcı olacaktır.
 2. Burun solunumu kolaylaştırmak için, her burun pürüsüne aloe suyu ve deniz topalak yağı karışımı aşılanabilir.
 3. Yatmadan önce bacaklar için sıcak banyolar güçlü bir burun tıkanıklığından kurtulacak ve bir süre burun nefesini iyileştirecek, hasta kişinin çabuk uyuyabilmesine yardımcı olacaktır. Benzer bir hareket, hardal sıvalarının ayak bölgesine uygulanmasıdır. Etkisi arttırmak için bütün gece boyunca sabit ve bırakılabilirler.

Doktor Komarovsky, rinit ilâç etiyolojisinin, geleneksel ilaçların kullanılmasına ve çeşitli ilaçların kullanımını en aza indirmeye yönelik tedavisini önermektedir.

Önemli! Mukoza ödemini azaltmak için, odadaki hava nem seviyesini kontrol etmek gerekir. Bu durumda haklı, özel nemlendiricilerin kullanımı.

fizyoterapi

Vazomotor riniti iyileştirmek için aşağıdaki fizyoterapi prosedürleri kullanılır:

 • ultraviyole ışınları ile ışınlama;
 • inhalasyon;
 • elektroforezi;
 • ultra frekanslı terapi;
 • Nazal sinüslerin çeşitli solüsyonlarla yıkanması.

Temel tedavi ile birlikte fizyoterapi prosedürlerini kullanmak en iyisidir.

Cerrahi müdahale

Operatif tedavi, rinitin tıbbi çeşitliliğinden kurtulmanın mutlak bir garantisi değildir. Ameliyatın gerçekleştirilmesi durumunda, ancak hasta vazokonstrüktif etki ile ilaçları yeniden kullanmaya başlarsa, etkisi sıfıra indirgenir.

Bu patolojik süreç için çeşitli operasyon türleri vardır:

 • submukozal tabakanın vasotomisi;
 • radyo frekanslı radyasyon vasıtasıyla kabukların parçalanması;
 • lazerle imha.

Operatif tedavinin birtakım kontrendikasyonları vardır, bu nedenle sadece diğer tedavi edici tekniklerin etkisizliği ile birlikte ciddi ve ihmal edilmiş vakalarda kullanılır.

etkileri

Uygun ve zamanında tedavi ile nazal geçişlerin açıklığı ve koku duyusu tamamen restore edilir. Ancak terapiye başlamadıysanız, hastalık bu gibi sonuçlara yol açabilir:

 • sık baş ağrısı;
 • uyku bozukluğu;
 • horlama.

Özellikle şiddetli vakalarda, ilaç riniti, endokrin, kardiyovasküler ve diğer sistemlerin bozulmasına yol açar.

Önleme temeli, üç güne vazokonstrüktif ilaçların kullanımını sınırlandırmayı içerir.

Tıbbi rinit nasıl tedavi edilir, herkes bilmeli. Ancak, bu devlete giden nedenleri bilmek ve gelişmesine izin vermemek çok daha önemlidir. Yaygın bir burun akıntısını uzun süre vazokonstriktör etkisine sahip ilaçlarla tedavi etmeyin, çünkü onlar iyi olandan daha fazla zarar verebilirler.

İlaç riniti tedavisi. Bağımlılık nasıl tedavi edilir?

Burun akıntısı, yılın herhangi bir zamanında kesinlikle meydana gelebilir ve çoğu insan, popüler vazokonstriktörlerin yardımı ile ağrılı burun tıkanıklığından kurtarılır. ilaç rinit gelişmesine neden olur.

Bu durumda hastalar, burnun tamamen nefes almayı reddettiği damlaların kalıcı rehineleri olurlar.

Bu nedenle, en azından zaman zaman vazokonstriktörler ile yardım isteyen herkes onların arka tarafının farkında olmalıdır.

Ayrıca zaman içinde ilaç ya da tıbbi rinit belirtilerini fark edebilecek ve sinsi bir hastalık ile nasıl başa çıkılacağını anlayabilecektir.

Bir ilaç (tıbbi) burun akıntısı nedir?

Tıbbi rinit - aşırı dozaj ve vazokonstriktörlerin kullanım süresinden kaynaklanan vazomotor rinit çeşitlerinden biri. ICD 10'a göre, J30.0 kodunu aldı.

Çoğu zaman, ilk kuşak uyuşturucu bağımlılığı neden olur: Naphthyzine, Galazoline, Tysin, Pharmazoline, vb. Bu nedenle, ilaç riniti ile eşanlamlı olan "naftisin bağımlılığı" terimi bile vardır.

Tıbbi rinit nedenleri

Patolojinin gelişmesinin en yaygın nedeni, aşırı doz, vazokonstrüktif damlaların ve burun için spreylerin süresinin çokluğu ve süresidir.

Bu özel reseptörler (adrenoseptörler) sonucunda vazokonstriksiyon sorumlu gövde (noradrenalin) tarafından üretilen hormon yanıt vermek ve sadece kullanılan ilacın aktif madde duyarlı olmaya başarısız.

Bunun bir sonucu, sadece daha önce kullanılan ilacın yeni bir infüzyonu ile yok edilen, burnun kalıcı (kronik) bir tıkanıklığıdır.

Bazen bir tıbbi burun akıntısı, burun boşluğunun mukoza zarını doğrudan etkilemeyen ilaçların, örneğin, artan kan basıncından gelen ilaçların bir sonucudur.

Bununla birlikte, uzun süreli kabul ile, burun mukozasının damarlarının sürekli genişlemesini provoke edebilir ve böylece bir tıbbi burun akıntısı semptomlarına neden olabilirler.

Semptomlar ve ilaç riniti belirtileri

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • uzun bir süre soğuk algınlığı;
 • burun tıkanıklığı varlığı, damla kullanımı olmadan elimine edilmez;
 • mukoza zarlarının kuruluğu;
 • patolojinin ilerlemesi daha çok ağrılı hale geldikçe ve daha sıklıkla kanama ile birlikte ortaya çıkan kabukların oluşumu;
 • baş ağrılarının ve uyku bozukluklarının varlığı;
 • kokunun bozulması.

Semptomların mevsimi ya mevsime ya da bitkilerin çiçeklenmesinden etkilenmez.

Eğer zamanında müdahale etmezseniz, hastanın durumu daha da kötüleşir ve mukoza hücreleri ölür.

tanılama

Bazen kronik ilaç riniti ve alerjiyi sadece var olan semptomlara göre ayırmak çok zordur.

Hastanın durumunun nedenini doğru bir şekilde belirlemeyi sağlayan ana faktör, uzun süre lokal vazokonstriktörlerin kullanılması veya en azından kalıcı burun tıkanıklığının gelişiminin arifesinde olmasıdır.

 1. kalınlaşmış ve hiperemik (kırmızı, şişmiş);
 2. soluk;
 3. kanama odakları ile.

Ayrıca bir kulak burun boğaz uzmanı, teşhistin doğruluğu konusunda kuşkuları ortadan kaldırmak için bir dizi ek çalışma önerebilir.
Kaynak: nasmorkam.net

Tipik olarak, hastalar bakteriyolojik muayene için alerji testleri, smear geçmek ve bir allergist ve alerjiyi, kronik bakteriyel enfeksiyon gelişme olasılığını ekarte etmek için nörolog ve damar distoni danışmak için teşvik edilir.

İlaç rinit tedavisi: tüm yöntemler

Hastalığın nasıl tedavi edileceği, doktor sadece nihai teşhis ve şiddetin ardından belirlenir.

Hafif vakalarda, hastalara sabrını doldurmaları ve arzularına rağmen geleneksel damlaların kullanımını bırakmaları tavsiye edilir.

Bu yöntem, dayanıklılık ve irade gerektirir, bu yüzden azlığı, yardımı ile mevcut bağımlılığı ortadan kaldırabilir. Görevi hafifletmek için yardımcı olabilir:

 • geleneksel tıp kullanımı;
 • egzersiz egzersiz terapisi (terapötik egzersiz).

Sorunu kendiniz çözemezseniz, kulak burun boğaz uzmanı şunları önerebilir:

 • bazı ilaçları almak;
 • fizyoterapötik prosedürler;
 • cerrahi müdahale.

Hamilelik sırasında tıbbi rinitin nasıl tedavi edileceğine özellikle dikkat edilir, çünkü böyle kritik bir dönemde herhangi bir girişim vücutta bir arızaya neden olabilir.

Bu nedenle, gelecekte annelerde damla bağımlılığı ile mücadele sadece kulak burun boğazının sıkı denetimi altında gerçekleştirilir.

farmakoloji

Çoğu zaman, tedavi kademeli doz azaltımı veya tamamen farklı bir aktif madde içeren bir diğeri için ilaç değişimi ile başlar.

Örneğin, bağımlılık Xylometazoline (ksilo-Mephala, Tizin ksilitol, ksilitol, Otrivin) ya da oksimetazolin (Nazol, Noksprey, Nazivin, Nesopin) dayanarak seçilen ilaç Naphthyzinum için evrimleşmiş.

Hangi ilaçlar kullanılacaktır, bunların verilme sıklığı ve dozu pek çok faktöre bağlıdır, fakat esas olarak ilaç rinitinin yaşı ve şiddetine bağlıdır.

Çoğu zaman, hastalara bir ilaç rinitinden burunda hormonal damlalar reçete edilir:

Bu tür ilaçlar, mukoza zarının ödeminin ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar, ancak etki mekanizmaları, vasokonstriktörün özelliklerinden farklıdır.

Bununla birlikte, hormonların kendisi bağımlılık yapmaz, bu yüzden uzun süre kullanılabilirler.

Ancak, sadece deneyimli bir doktorun mukozal durumu ve beraberindeki eşlik eden patolojileri göz önünde bulundurarak ilacı ve dozu doğru bir şekilde seçebileceği için, kendi başlarına resepsiyona başlamaları tavsiye edilmez.

Ayrıca, hastalar burunlarını her gün salin solüsyonları ve egzersiz tedavisi ile yıkamalıdırlar. Ana tedaviye ek olarak homeopatik ilaçlar almak için tavsiye edilir.

fizyoterapi

İlaç riniti tedavisi fizyoterapi olmadan tamamlanmamıştır. Hastalar tavsiye edilir:

Cerrahi tedavi

Operasyon sadece diğer yöntemler başarısız olduğunda girilen son çare.

Ameliyat, nazal geçişlerin başlangıcında yer alan burun sırtını lazer, neşter veya ultrasonik parçalanma ile çıkarmak olan konjonktidir.

Bu yöntem, rahatsızlık ve tıkanıklıktan kurtulmanızı sağlar, ancak yalnızca burun tıkanıklıklarının genişlemesini içerdiğinden patolojinin kök nedenlerini etkilemez.

Lazer yakı. Yöntem, orta derecede vakalarda etkilidir ve hastalığın tamamen iyileşmesine izin verir.

Özü, mukoza zarının hasarlı bölümlerinin lokal "buharlaşması" ndan meydana gelir ve bunun sonucunda yer yer yavaş yavaş sağlıklı doku oluşturur.

Evde halk ilaçları ile tedavi

İlaç tedavisinin etkinliğini arttırmak için veya isteğe bağlı yöntem kullanırken, evde hazırlanması kolay olan halk ilaçlarının yardımına başvurabilirsiniz.

Ayrıca, vazokonstrüktif damlaların reddedilmesinin neden olduğu rahatsızlığı azaltmaya da yardımcı olurlar.

Su sıcaklığının 55 ° C'yi aşmaması önemlidir. Kapta, 2-3 damla yağ damlası ve 15-20 dakika boyunca ılık su buharını soluyun.

Prosedür günde bir kez gerçekleştirilir. Yöntemi değiştirin ve etkisini güçlendirmek aynı temel yağlarla banyoya gidebilir.

Çocukta ilaç riniti nasıl tedavi edilir

Çocukların çocuklarda, yetişkinlerde benzer olmak üzere İlaca bağlı rinit, belirtileri ve tedavisi nedeniyle ebeveynler kesinlikle ilaç dağıtım doğruluğunu izleyin gerçeği olasılığının olduğunu, çok daha az sıklıkta gelişir.

Çocukların yanı sıra yetişkinlerin de kullanılması tavsiye edilebilir:

 • hormonal preparatlar;
 • homeopati;
 • fizyoterapi;
 • insanların anlamı.

Ancak, çocuklara bakarken, özellikle de yemek tariflerine dikkat etmelisiniz, çünkü bir çok madde bir çocukta alerjinin gelişimini tetikleyebilir.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

Kendi başına, ilaç riniti nahoştur, fakat ilerledikçe, ilaç alımının dozu ve miktarı artar, bu da hastanın günde tek bir ilaç şişesi gerektirmemesi ile sonuçlanır. Bu, tabii ki, bütçeyi etkiler.

 • Hastalar, gece boyunca geçmeyen ve sabahları daha da kötü olan şiddetli baş ağrılarından giderek daha fazla acı çekebilirler;
 • uyku kalitesi bozulur, çünkü burun tıkanıklığı huzur içinde dinlenmenizi önler, bu nedenle bir gece genellikle geceleri uyanır ve ilacın yeni bir dozunu enjekte etmek zorunda kalır;
 • horlama meydana gelir;
 • sürekli uyku yetersizliği ve nazal geçişlerin doğal korunmasında azalma nedeniyle bağışıklıkta bir azalma vardır;
 • Koku duyusu kötüleşir, çünkü mukoza zarının hücreleri ile birlikte, kokuların algılanmasından sorumlu olan alıcılar ihmal edilmiş vakalarda ölürler;
 • Endokrin, kardiyovasküler ve diğer vücut sistemlerinde ihlaller gelişebilir.

Bu gibi durumlarda ne yapılacağı, sadece doktorun çözdüğü, ancak daha sık olarak benzer durumlarda cerrahi müdahalenin sadece bir pozisyonunu alabilmesidir.

Bu nedenle, komplikasyonların ve hoş olmayan sonuçların gelişmesini önlemek için, ilaç bağımlılığının ilk belirtilerinin ortaya çıkmasında LOR'a başvurulması gerekmektedir.

önleme

Tıbbi rinit gelişimini önlemek için, kullanım talimatları tam olarak takip edilmelidir.

Seçilmiş ilacı ek açıklamada belirtilenden daha uzun süre kullanmamak ve her bir yaş kategorisindeki hastalar için tavsiye edilen ilacın miktarını üreticinin önerdiği gibi günde bir kaç kez girmemesi önemlidir.

Vazokonstriktif ilaçları tamamen terk etmek gerekli değildir, çünkü birçok durumda zarardan daha iyidirler.

Talimatın önerdiğinden daha sık ve uzun süreli kullanıma ihtiyaç varsa, doktora danışabilir ya da tuzlu su solüsyonuyla değiştirebilirsiniz.

yorumlar

Onlardan biri biter bitmez, hemen yeni bir eczaneye koştum. Fakat burnun sürekli damlatılması çok yorucu oldu ve ben de LOR ile randevu almaya karar verdim.

Benim durumumda konservatif tedavi başarısız oldu ve ameliyatı bir lazerle yapmak zorunda kaldım. Ancak bu manipülasyondan sonra durum iyileşti, şimdi Naphthysin kullanmaya neredeyse hiç karar vermeyeceğim. Osana, 27 yaşında

Bir kursun sona ermesinden sonra durum ideal değildi, ama son birkaç ay içinde vazokonstriktörlere oturduğumdan çok da uzak değil. Birkaç ay sonra, burun tam bir orana geldi. Konstantin, 35 yaşında

Daha sonra kendi kendine ilaç kullanmamaya karar verdik ve çocuk KBB'ye gittik. Bu, talasilakside (bağımlılık) naphazoline için neden olduğunu ortaya çıkardı, ENT bize Sinupret ve Nazonex'i atadı.

İlk başta zordu, çünkü kız sürekli Sanorin'i atmayı istedi, ama sonra şişlik gitmeye başladı ve yavaş yavaş her şey normale döndü. Osana, 42 yaşında

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcikler üzerinde beyaz tıpalar (topaklar)

Boğazda tıkanıklık oluşması sıklıkla ağrı, terleme, çeşitli rahatsızlık verici duyumlar ile eşlik eder. Patolojik oluşumların ortaya çıkışını provoke eden birçok faktör vardır - belirli bir organizmanın özelliklerine bağlı olarak ortaya çıktıkları hastalık.

Boğazdaki ülserler - tedavi yöntemleri

Her insan, soğuk algınlığı veya gribin arka planında meydana gelen boğaz hastalıkları için en az bir kez rahatsız edici hisler ve rahatsızlık hissetti. Akut solunum yolu viral enfeksiyonları döneminde, KBB organlarının bakteriyel hastalıkları günlük olarak günde 10 kişiye kadar etkilenmektedir.