Loading

Soğuk algınlığı tedavisinde etkili yöntemler

Coryza - Bu ciddi rahatsızlık getiren bir hastalıktır. Sadece burun böylece daha sonra başka nedeniyle maksiller sinüsleri tıkalı ve beyin yeterli kisloroda.v biz rinit folk ve geleneksel etkin tedavisi için yöntemler tartışılacaktır bu yazıyı almıyor gerçeğine istikrarlı baş ağrısı başlar kötü koku nefes ve etmediğini rinit tipine bağlı olarak bu tür tedavilerin prensipleri anlamına gelir.

Soğuk algınlığı için etkili tedavi

Rinit veya burun iltihabı, burun mukozasının iltihaplanmasıdır. Burun salgıları ve tıkanıklığı ile birlikte, hastanın ömrünü karmaşık hale getirir. Herkes etkili tedavi yöntemleri bulmak istiyor mu? Tarifler, zaman testimiz, aşağıda yayınlıyoruz. Dikkat, yanlış tedavi, sık relaps ve kronik rinite yol açabilir. Terapi geleneksel tıp araçlarını ve geleneksel tıp yöntemlerini içerebilir.

Soğuk algınlığı ile mücadele için tıbbi yöntemler şunlardır: damla, merhem, spreyler ve vazokonstrüktif bir etkiye sahip tabletler. Bunlar Nazivit, Otrivin, Evamenol, Nazol ve diğerleri gibi araçlar. Burnun deniz suyuyla yıkanması, soğuk algınlığı tedavisinde tıbbi kurumlarda da kullanılmaktadır.

Şimdi, gerçekten etkili eczane sunan ancak vücudun bir ilacın sürekli tüketime alışık değildir ve buna tepki sona vermediğinde o kadar anı olduğunu hangi, soğuk algınlığı için Cure. homeopatik ilaçlar ile biraz farklı bir durum, ancak birçok öyle ve ispat edilmemiş olmasına rağmen bunlar, plasebo etkisiyle işe inanıyoruz. Bu bağlamda, insanlar diğer terapi yöntemlerini bulurlar, özellikle de insanların yöntemleri ile ilgilidirler.

Bu rahatsızlığı gidermek için ortaya çıkmasının nedenini açıkça bilmek gerekir. Viral bir hastalık, bir enfeksiyon veya sadece bir alerji olabilir. Bununla birlikte, halk yöntemleri her türden soğuk algınlığından çok çeşitli yemek tarifleri sunmaktadır ve herkes kendileri için en uygun yolu bulabilir. Doğal olarak, tedavi, ortaya çıkış nedenine bakılmaksızın, kapsamlı bir şekilde ele alınmalı ve coryza, sadece yerel olarak değil, aynı zamanda genel olarak bağışıklığın güçlendirilmesi gerektiği gibi ele alınmalıdır. Tabii ki, rinit tonusun bağışıklığını koruyarak önlenebilir. Birçok kişi ekinezya ve C vitamini infüzyonu kullanır, ancak eczanelerde Oxolin merhem ve diğer koruyucu ilaçlar sunabilir, ancak evde hastalığın önlenmesi ve tedavisi için halk ilaçları vardır.

Evde soğuk algınlığı tedavisinde halk yolları

Sıcak su. Sıcaklığın olmadığı durumlarda, sıcak banyoları tuzla alabilir veya bacaklarınızı otların otlarına çekebilirsiniz. Bundan sonra yatak istirahati zorunludur.

Gece için çoraplar da halk ilaçları ile ortak soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Burun ve sinüslerin ısınması etkili bir yoldur. Yumurta kaynatılır, ikiye bölünür, temiz bir bez veya gazlı bezle sarılır ve burnuna konulur. Ancak, bu prosedür sadece soğuk algınlığı sonucu ortaya çıkan soğuk algınlığı için uygundur. Vazomotor burun akıntısı bu çare ile tedavi edilemez.

Burun iğne yapraklı ağaçların yağlarıyla solunması sinüsleri de iyi temizler. Ilık suda inhalasyon için, tıbbi bitkiler demlenmiş veya okaliptüs veya köknar gibi uçucu yağlar eklenir ve bu ilacın buharları solunur.

Soğuk algınlığının etkili tedavisi için sıkıştırır. Geleneksel tıp, burnu ısıtmak için birçok komprese bilir. Tuzu kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, tuz bir tavada ısıtılır, sonra bir havlu veya bez torbaya sarılır ve burnunuzu ıslatın.

Buharlama inhalasyonları yapmak veya sadece soğan fitoktitlerini solumak mümkündür.

Soğuk algınlığının etkili tedavisinde akupresür. Soğuk algınlığı ile mücadele için bu yöntem antik çağlardan bilinmektedir. Vücut üzerindeki noktaları bilmek ve doğru bir şekilde davranmak, soğuk algınlığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan kurtulabilir. Ayrıca akupunktur rinit önlenmesi için iyidir. burun bölgesinde sorumlu en iyi bilinen noktaları, burun kanat bakımından dengeli, burun ve kaş arası alanına ve son servikal vertebra alanına, başparmak ve işaret parmağı ve diğerleri arasında simetrik noktasının kanatları.

Tıbbi bitkilerden veya salinlerden durulama infüzyonları. Halk hekimliğini yıkamak için fermente pancar suyu, limon suyu, papatya, melissa, marigold ve diğer bitkilerin bir kaynatmasını kullanın. Genellikle sıcak su, tuz, iyot, sabun kökü vb. Ile karıştırılır. Bu karışımların ana görevi sinüsleri yıkamaktır.

Farklı damla

 • Bal üzerinde 1 damla: sırasıyla 1: 2 oranında su ve bal.
 • 2 Soğan, sarımsak, kalamar ve aloe ve diğer meyve sularına damlar - 1: 2.

Burun boşluğu için yağlayıcılar.

Halk yöntemleri ile soğuk algınlığı tedavisinde meyve suları ve bal

Etkili bir yol bitki sularıdır: turp, bin yıllık, havuç, pancar, aloe, calanchoe, soğan ve hatta sarımsak. Bu meyve sularının en az su ile seyreltilmesi önemlidir, çünkü bunlar mukoza zarını aşırı dozda ve hatta yakabilirler. Bu meyve sularında olduğu gibi, süt, huş ağacı özü ve su ile bir araya gelerek süratli bir toparlanma sağlar.

sarımsak dayalı çeşitli decoctions ve infüzyon, bu nedenle, anason, madımak, kekik, rezene, kök elecampane, meyankökü, soğan, ahududu, yaban mersini ve diğer otlar sadece soğuk etkiler, ancak tüm vücutta, onun bağışıklığı artırmak ve Bu hastalıklara karşı direnç.

Halk ilaçları her zaman iyidir, çünkü genellikle bir ilacın bileşimi evde olanı içerir. Mesela tatlım. Ne tür bir bal olduklarından bağımsız olarak, hepsinin de aynı derecede yararlı özellikleri vardır.

Dairenin soğuk algınlığı tedavisinde tek bir damla bal bile olmayacağı ihtimali yoktur. Balın üzerinde, damlatılan infüzyonlar yapılır. Su üzerinde bir infüzyon olabilir ve belki de minimum miktarda alkol ilavesiyle olabilir. Herhangi bir katkı maddesi kullanmadan balınızı da kullanabilirsiniz - burnunuza bal damlacıkları koymak ve bir süre uzanın. Burunda erimiş bal balçık eritecek ve çıkışını provoke edecektir.

Genel olarak burun akıntısı tedavisine karşı halk ilaçları çok fazladır. Soğan, sarımsak ve aloe'nin suları özellikle popülerdir. Ama, orada, onlar taze sebze pancar ve havuç gelen suları daha aşağı değildir.

Rinitin halk yöntemleri ile prensipleri

Soğuk algınlığının ortak bir rahatsızlık olması ve yaş ve cinsiyete bakılmaksızın herkesi yenmesi nedeniyle, farmakologlar savaşmaya karşı etkili ilaçlarla ortaya çıkarlar. Bununla birlikte, burun akıntısı en az bir kez uzun bir süre kaldıysa, o zaman er ya da geç bu hastalık geri dönecektir.

Nedeniyle rinit kişisel müdahalesi olmadan kendi başlarına geçebilir olması nedeniyle, normalde şeffaf, zararsız goo sinüsleri saldırı ve bronşlara düşmek başladığında hava yollarını daha da büyük zorluklar neden anı çalıştırmak için önemlidir.

Bu yüzden, sizin için uygun olan yöntemlerden herhangi birini kullanmaya karar verdiyseniz - uygulamada orantıları ve sabitleri korurken kesin olun.

Potansiyel bir ilacın içindeki bileşenlerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa, bu bileşen iptal edilmemelidir. Başka bir tarifi almak daha iyidir, çünkü etkinin etkinliği orantıların doğruluğu ile ilgilidir.

Soğukluğa ve soğukluğa bağlı olarak etkili tedavi yöntemleri

Rinit yaklaşık 7-10 gün sürer ve sonra geçer. Şu anda, ortak soğuk algınlığının üç aşaması vardır:

Refleks geliştirme aşaması. Birkaç saat süren ve sık hapşırma, burun ve hafif karıncalanma, burun sinüslerinde rahatsızlık ile karakterize olan, hastalığın gelişiminin ilk aşamasıdır.

Catarrhal evre soğuktur. Bu, hastalığın en uzun aşamasıdır. Burnun kızarması ve bol miktarda mukusun boşaltılması eşlik eder.

Fonksiyonların restorasyon aşaması.

Farklı aşama ve tiplerde riniti tedavi etmek halk hekimliği veya tıbbi yöntemler olabilir.

“Üşüme nasıl yakalandığımı fark etmedim” - bu hoş olmayan hastalığın semptomlarının görünümünü tanımlamak için kaç tane kullanılıyor. Tabii ki, rinit oldukça hızlı ve ilk bakışta, sebepsiz hasta olabilir. Bu arada, herhangi bir rahatsızlığın ortaya çıkması her zaman nedenlerin karmaşıklığına bağlıdır, bu yüzden onların varlığı hakkında bilgi sahibi olur, soğuk algınlığı için reçete olarak adlandırılır, hastalığın riskini en aza indirebilirsin.

Soğuk algınlığı türleri ve onlara davranmanın yolları

Standart rinit, ciddi komplikasyonlarla birlikte görülmez, yedi gün sürer. Hastalığın ilk üç günü hafif bir semptomatoloji ile karakterize olan ilk aşaması olarak kabul edilir. Hastalığın ilk aşamasında tedaviye başlarsanız, kelimenin tam anlamıyla bir veya iki günde, yani hızlı ve acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Soğuk algınlığının, çoğu durumda, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı bir hastalık olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle, enfekte olma olasılığı en çok hasta bir kişinin yanında sürekli olarak bulunan kişidir.

Soyunma hayranları, mevsim için en soğuk hava değildir ve hava şartlarına uygun değildir. Doktorlar çok sayıda klinik çalışma yürüttü ve sonuç olarak, yanlış seçilmiş ayakkabıların ve giysilerin bu hoş olmayan hastalığı “yakalama” riski üzerindeki doğrudan etkisini doğruladı. Bu nedenle, soğuk algınlığı için başka bir reçete: ayaklarınızı kuru ve ılık tutun, şapka giyin ve evde şemsiyeleri ve eldivenleri unutma.

Rinit tedavisi yöntemleri

Moskova ve Moskova bölgesindeki doktor ve klinikleri seçme konusunda ücretsiz yardım

 • KBB>
 • Burun akıntısı> Tedavi

Güçlü bir rinore ve sürekli hapşırma ile ne yapacağını bilmiyorum? Rinitden kurtulmanın birkaç etkili yöntemini tarif edeceğiz.

Yazar: Torsunova Tatiana

Geleneksel tıp yardımıyla hamile kadınlarda burun tıkanıklığından nasıl kurtulur? Rinit tedavisi için etkili reçeteler.

Yazar: Torsunova Tatiana

Havuçların kullanımı nedir ve nasal mukozanın inflamasyonunu tedavi etmek için nasıl kullanılabilir? Yemek tariflerinin kuralları.

Yazar: Torsunova Tatiana

Balın rinore ve burun tıkanıklığını tedavi etmek için hangi formda kullanılır? Tıbbi özellikleri ve popüler tarifleri düşünün.

Yazar: Torsunova Tatiana

Rinitleri tedavi etmek için hangi yağlar damla olarak kullanılabilir? Araçları kullanırken önerileri ve kontrendikasyonları öğreniyoruz.

Yazar: Torsunova Tatiana

Soğan ne kadar yararlıdır ve burunda burunda gömülmek için kullanılabilir mi? Damlalar için bazı yararlı tarifler öğreniyoruz.

Yazar: Torsunova Tatiana

Ayaklarımı sıcak su ve hardal ile ne zaman ısıtabilirim? Prosedür prensibi ve kontrendikasyonlar nelerdir.

Yazar: Torsunova Tatiana

Gebeliğin farklı zamanlarında rinitden kurtulmanın güvenli yöntemleri var mı? Hastalık nasıl doğru tespit edilir?

Yazar: Torsunova Tatiana

Hamile bir kadın snot varsa ne yapmalı? Evde rinitin hızlı bir şekilde nasıl kurtulacağını öğreniyoruz.

Yazar: Torsunova Tatiana

İşkence sümüğü ve güçlü bir öksürük? Bir gün içinde geleneksel ve halk yöntemleriyle hastalıktan nasıl kurtulabileceğinizi anlatın.

Yazar: Torsunova Tatiana

Nazal mukozanın evde öksürük ve iltihaplanmasından nasıl hızlı kurtulurum? Soğuk algınlığı için birkaç insan konseyi.

Yazar: Torsunova Tatiana

Ev koşullarında prosedür nasıl yapılır? Davranış kurallarını, kontraendikasyonları düşünün.

Yazar: Torsunova Tatiana

İnhalasyon, burun mukozasının iltihaplanması ile haşlanmış patates üzerinde yardımcı olabilir mi? Prosedürü düzgün bir şekilde nasıl yerine getireceğimizi öğreniyoruz.

Yazar: Torsunova Tatiana

Pancar suyu ile rinoreyi tedavi etmek mümkün mü? Pancarın terapötik etkisi nedir ve ne kontrendikasyon olabilir?

Yazar: Svetlana Galaktionova

Rinit uçucu yağ ile nasıl tedavi edilebilir? Hastalığın tedavisi için yağların türlerini, özelliklerini ve popüler yemek tariflerini inceleyeceğiz.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Çok uzun süre geçmeyen rinitlerden nasıl kurtuluruz? Geleneksel ve geleneksel tıpın en etkili yolu.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Burnumu sabunla yıkayabilir miyim? Sabun uygulamasının kullanımı ve kontrendikasyonları.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Daha doğrusu, bir burun iltihabında bir burun ile bir burun lavajı etkili midir? Tuzlu su nasıl düzgün bir şekilde hazırlanır ve prosedürün özellikleri.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Rinore ile nazal ısınma prosedürleri uygulamak mümkün mü? Farklı prosedür tiplerinin doğru bir şekilde nasıl kullanılacağı ve nasıl kullanılacağı nedir?

Yazar: Svetlana Galaktionova

Soğukta burnu tuzla ısıtmanın yararı nedir? Prosedür ve kontraendikasyon kurallarını dikkate alın.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Burun akıntısı olan bir yumurta yardımıyla burnu ısıtmak mümkün mü? Isınma prosedürleri, soğuk algınlığı tedavisini nasıl etkiler. Prosedürün özellikleri.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Sürekli burun akıyor mu? Rinitin nedenlerini ve geleneksel ve halk yöntemleriyle hastalıktan nasıl kurtulacağını öğreniyoruz.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Sorundan kurtulmanın kanıtlanmış yolları: etkili burun damlaları, bakteriyel aşılar, kolloidal gümüş bazlı ilaçlar.

Yazar: Guseinova Irada

Hastalığın özellikleri, çocuklarda rinit tedavisi için bir rejim ve tedavi yöntemleri: sistemik ve lokal antibiyotikler, gümüş bazlı ilaçlar.

Yazar: Guseinova Irada

Nazal konkada pürülan inflamasyonu ortadan kaldırmak için hangi tabletler kullanılır? İlaç tipleri ve tedavi özellikleri.

Yazar: Guseinova Irada

Yetişkinlerde soğuk algınlığının gelişmesini nasıl önleyebiliriz? Hangi prosedürler spesifik olmayan bağışıklığı artırabilir? Malzemedeki detayları okuyun.

Yazar: Guseinova Irada

Kliniğin duvarlarında uygulanan etkili fizyoterapi, evde ilaçların ve tedavi rejimlerinin ölçümlerine genel bir bakış.

Yazar: Guseinova Irada

Rinitin alerjik ve kronik formlarının etkili yöntemlerini, nüansları ve tıbbi prosedürlerin ayrıntılarını, tıbbi cihazların kullanımını.

Yazar: Guseinova Irada

Hastalıktan kurtulmanın başlıca yolları: nebülizör inhalasyonları, burun yıkama, antiviral ve nazal ilaçlar. Öneriler KBB doktoru.

Yazar: Guseinova Irada

Çok uzun burun akıntısı gitmiyor mu? Uzun bir hastalıktan kurtulmak için ne yapmanız gerektiğini düşünün.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Nazal mukoza niye kurur ve bloke olur? Nedenleri, tedavi yöntemlerini ve halk tariflerini öğreniyoruz.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Nazal konjesyonlu bitki suyunu kullanmak mümkün mü? Faydalı özellikleri, mevcut tarifleri ve kullanımları için yöntemler.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Sık sık burun tıkanıklığı nedenleri ve ne kadar çabuk kurtulmak için? Rinitin evde halk ilaçları ile tedavisi.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Evde rinit kronik formu nasıl tedavi edilir? Uzun süreli burun akıntısı için halk ilaçları ve prosedürleri.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Aloe kendi kendine burun damlaları yapmak mümkün mü? Bitkinin tedavi edici özellikleri ve ilaç hazırlama yolları.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Sadece bir gün içinde soğuk ve tıkalı bir burundan kurtulabilir miyim? Rinore, halk tavsiyesi hızlı tedavi yöntemlerini öğreniyoruz.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Çok uzun bir süre için burun tıkanıklığı gitmiyor mu? Kronik rinitin evde hızlı tedavi yöntemlerini öğreneceğiz.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Rinitin kronik forma geçişini teşvik eden nedir? Kronik rinitin hangi yöntemlerle tedavi edildiğini söktürebiliriz.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Riniteden hamile kadınlara inhalasyon yapabilir miyim? Bir nebulizatör ve soğuk algınlığı için halk ilaçları kullanımı.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Rinit tedavisinde hangi homeopatik ilaçlar kullanılabilir? Yerel ve dahili kullanım için hazırlıklar.

Yazar: Svetlana Galaktionova

Aslında, ortak bir soğuk algınlığı tedavi etmek akıllıca yaklaşıyorsa kolay bir iş değildir. İlk olarak, rinitin (viral, alerjik, ilaç, vb.) Türünü, ikinci olarak - evre ve üçüncü olarak - hastanın yaşı ve genel sağlığını bilmeniz gerekir. Ne yazık ki, çoğu durumda, insanlar doktora gitmeyle ya da hastalığın türünü kendileri belirlemeye çalışmakta zorluk çekmiyorlar, ama sadece herkes tarafından sevilen ilacı kullanıyorlar - vazokonstrüksiyon düşüyor. Bu gruptaki ilaçların kontrolsüz kullanımıyla ilgili sorun nedir? Onlarsız yapmak mümkün mü? Rinitin doğru ve güvenli bir şekilde nasıl tedavi edilir? Tüm bunları web sitemizde öğreneceksiniz.

© 2016-2018, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Galaktionova Svetlana

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

Rinit halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir?

Rinit (burun iltihabı) burun mukozasının iltihaplanmasıdır. Enfeksiyöz riniti, diğer hastalıkların eşlik ettiği bir semptom olarak çeşitli virüs ve patojenlerin ve rinitin neden olduğu bağımsız bir hastalık olarak ayırt edin.

Rinitden kurtulmak için geleneksel ve geleneksel tıp birçok yöntem vardır. Bu yazıda, rinitin halk ilaçlarıyla kendi başınıza nasıl tedavi edileceğini size anlatacağız.

Rinit belirtileri

Rinitin klasik bir tezahürü, burun tıkanıklığı, hapşırma, nazal geçitlerden vücudun genel zayıflamasıyla ilgili bir mukoza akıntısıdır. Genellikle ateş, baş ağrısı, azalmış koku hissi eşlik eder.

Rinitde, burunda yanma ve gıdıklama hissi mümkündür, mukoza zarının şişmesi normal nefes almayı engeller.

Vasomotor rinit ile, mukoza zarının ödem, burun tıkanıklığı, gözlerin yırtılması, burun boşluğunda mukusun akıntısı, baş ağrısı var. Ani reaksiyon duman, soğuk hava, toz, koku, fiziksel veya psikolojik stres ile gelir.

Semptomlar çok çabuk ortaya çıkar ve hızlıca yok olurlar. Her iki hastalıktaki semptomlar çok benzer olduğundan, sıklıkla vazomotor rinit alerjiyle karıştırılır.

Rinitin evde tedavisi

Rinitin kendiniz nasıl tedavi edilir? Soğuk algınlığı ilk görünümü olan birçok insan burun vazokonstriktör ilaçlarında kazı yapmaya başlar. Bu ilaçların 5 günden fazla kullanılmadığı ve ilacın dozajını sıkı bir şekilde gözlemlemek gerektiği unutulmamalıdır.

Rinit tedavisi için, uzmanlar bile halk tarifleri kullanmanızı tavsiye eder. Rinit halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir? Çok yol var. Bazı ilaçların alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle tedavi yöntemini çok dikkatli seçmelisiniz.

Evde riniti tedavi etmek için en etkili tarifleri düşünün.

- Pancar suyu ile rinit tedavisi nasıl yapılır: haftada birkaç gün pancar suyunu gömmek gerekir. Vazomotor rinitin tedavisi için, pancar suyunda nemlendirilmiş tamponlar, yedi gün boyunca her bir burun pasajına yarım saat boyunca sokulmalıdır. Eğer iyileşme gerçekleşmezse, birkaç gün ara vermeniz ve tedavi sürecini tekrarlamanız gerekir.

- Burun masajı, parmakların burun ve burun köprüsünün kanatları boyunca kolayca vurulmasıyla gerçekleştirilir. Masaj yardımıyla, mukus hızla burun ve nazofarenksden ayrılarak nefes almayı kolaylaştırır. Prosedür, tam rahatlama sağlanana kadar her gün birkaç kez yapılmalıdır.

- Frontal ve maksiller sinüslerin masajı: İşaret parmaklarının sinüslere basılması gerekir. Birkaç kez basmayı tekrarlayın. Sürtünme hareketlerini uygulayabilirsiniz. Prosedür kan dolaşımını artırır.

- Rinitin ev sabunu ile nasıl tedavi edilir: günde üç kez burun pasajını sabunla yağlayın. Bunu yapmak için parmağınızı bol miktarda sabunla ovmanız ve burnunuzu içeriden kapatmanız gerekir.

- Sıcak bacaklar: Yatağa gitmeden önce hardal ve tuzla birlikte sıcak ayak banyoları yaptırmanız gerekir. İşlemden sonra ayaklarınızı alkol ile ovun ve sıcak yünlü çoraplar giyin.

- Evde rinitin soğan yardımı ile tedavisi: ovulmuş soğan ezmesi bir mendile sarılmalı ve burun kanadı üzerine konulmalıdır. Üstte kuru bir bezle en iyi kapağı sıkıştırın ve 15 dakika bekleyin. Prosedürü günde 3-4 kez tekrarlamak gerekir. Ayrıca, soğan suyunun burun pasajlarına damlatılmasını da yapabilirsiniz. Bu yöntem çok etkilidir ve bir günde rinitden kurtulmanızı sağlar. Çözeltiyi hazırlamak için, soğan suyunun bir kısmı kazıma yaparken burnun mukoza zarını yakmamak için suyun üç bölümünde seyreltilmelidir. Soğan suyu çözeltisine batırılmış burun gazlı bez veya pamuklu çubuklar içine yerleştirebilirsiniz.

Vazomotor rinit tedavisi nasıl

Vasomotor rinit genellikle nazal mukozadaki bozukluklarla, damarların tonunda değişiklikler ile ilişkilidir. Bu hastalık hem çocukları hem de yetişkinleri etkiler. Daha çok sinirsel uyarılabilirliği olan kişilerde vazomotor rinit görülür.

Vazomotor riniti kendi başınıza nasıl tedavi edersiniz? İlk olarak, alerji olasılığını dışlamak gerekir. Rinit tedavisinde, bazı geleneksel ilaçların bireysel hoşgörüsüzlüğü göz önünde bulundurulmalıdır.

İşte alternatif tıp için bazı tarifler ve evde vazomotor rinitin nasıl iyileştirileceğini anlatıyor:

- Rinit ile birlikte burun iltihabı nasıl tedavi edilir: Bir seferde iğneler 3-4 yıkama olmadan bir şırınga ile günde iki kez kalendula infüzyonu ile nazal pasajlar durulayın. Prosedürler bir hafta içinde yapılmalıdır. Bir çözüm yapmak için, bir kadeh kaynar su ile 1 çorba kaşığı calendula dökün. Yarım saat bekletin ve solüsyonu boşaltın.

- Rinitin tuz banyosu ile nasıl tedavi edilir: Burun mukozasını, günde iki kez bir iğnesi olmayan bir şırınga ile tuz çözeltisi ile yıkayın. Prosedür her gün gerçekleştirilir. Çözeltiyi hazırlamak için yarım bardak çay kaşığı bir deniz suyunu karıştırın. Nazal pasajları yıkadıktan sonra, okaliptüs yağının bir damlası boyunca her bir burun pasajına damlatılması gerekir.

- Papatya banyoları ile tedavi: Papatya çiçeklerinin 5-10 saniye infüzyonu için dönüşümlü olarak her bir burun dönüşünde çizmeniz gerekir. Bir hediye yapmak için, bir papatya çiçeği çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün, 20 dakika ısrar ediyor. Tedavi bir hafta boyunca gerçekleştirilir.

- Solunum ile rinit nasıl tedavi edilir: 15 dakika boyunca haşlanmış patatesleri ısıtın. Solunduğunda, mukozanın şişmesini önlemek ve sera etkisinin ortaya çıkmasını önlemek için, yukarıdakileri örtemezsiniz. Birbirini günde 10 kez tekrarlayın. İnhalasyondan önce haşlanmış patateslerin pişirildiği sıcak suda biraz yoğurulması gerekir.

Rinitin önlenmesi

Şimdi, burun iltihabı ile burun iltihabı tedavi biliyorsunuz. Ancak çok daha önemli olan tedavi değil, hastalığın zamanında önlenmesi ve önlenmesidir.

Rinitin önlenmesi için sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, vücudu sersemletmek ve temiz havada spor yapmak gerekir. Bağışıklık sistemini ve sinir sistemini güçlendirmek, bulaşıcı hastalıkları zamanında tedavi etmek önemlidir.

Geleneksel tedavi yöntemleri Rinita

Rinit, burun boşluğunu kaplayan mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Bu hastalığın nedeni viral ve enfeksiyöz ajanlar olarak hizmet edebilir. Rinitin gelişmesindeki provoke edici faktör, hipoterminin yanı sıra ortamda toz ve aşırı miktarda gaz bulunmasıdır.

Rinit akut ve kronik yanı sıra vazomotor ve alerjik olarak sınıflandırılır. Alerjik rinit kalıcı ve aralıklıdır.

Rinoskop ve alerjik testler yaparak bu hastalığı teşhis edin. Bu testler, alerjenleri tanımlamak ve hastalığın kesin bir tanımını yapmak için gereklidir.

Geleneksel tedavi yöntemleri

 1. Karakafes ilaç (meyve suyu) damla şeklinde kullanılır. Kan inceltici. Burnunuzu 2 kez günde 3 kez gömün.
 2. Ortak civanperçemi çimi infüzyon şeklinde kullanılır (maddenin 1 çorba kaşığı önceden bir kadeh kaynamış su hacmi ile doldurulur, soğutulur, süzülür). Günde 3 kez yemeklerden önce ilacı almak daha iyidir.
 3. Gül (gül yağı şeklinde). Pembe yaprakları 3 hafta boyunca zeytinyağında ıslatılır (karışım yedi günde bir yenilenir). Burun yağı ile bulaşır.

Yukarıdaki tedavi, tüm rinit tipleri için yaygındır. Eğer alerjik rinit tedavisi hakkında konuşursak, o zaman bu durumda, tüm çabalar bir kişinin genel durumunu ve tam iyileşmeyi normalleştirmeye yöneltilmelidir.

Hasta, alerjik reaksiyonları şiddetlendirmemek için diyete uymalıdır.

Bitkisel preparatlar ve decoctions ile ilgili olarak, alerjik rinitin halk tedavisi durumunda en etkili olanları şunlardır:

 • Altın çorba beş çorba kaşığı, dört kaşık St John's wort, ezilmiş gül kalça, üç kaşık kara hindiba, 2 kaşık at kuyruğu ve bir kaşık mısır stigmas karışımı. Önceden, dogrose karahindiba kökleri ile öğütülür, daha sonra bitkilerin bolluğu karıştırılır ve bir buçuk litre kaynamış suya dökülür. İnfüzyon soğumalıdır. Bu ilaç sadece alerjik rinitten korunmakla kalmaz, aynı zamanda bir immünostimülanın rolünü de yerine getirir. Günde iki defa bir çorba kaşığı alın.
 • 100 gram üç renkli menekşe, yüz gram ot ve anne üvey annesiyle karıştırıldı. Bunlara 150 gram sitrik tohum, 100 gram Ledum ve 50 gram elecampane kökü eklenir. Tüm malzemeler önceden ezilmelidir. Elde edilen karışım 12 saat kaynar su ile dökülür. Sabah, sonuçtaki et suyu süzülür ve yemeklerden en az üç kez alınır.
 • Öğütülmüş bir huş mantarı üç bardak miktarında 50 gram çam tomurcuğu, kalça, kuru civanperçemi ile karıştırılır. Elde edilen karışıma 5 g solucan ağacı eklenir. 20 g karışım, 200 ml su dökün. 1 çorba kaşığı alın. günde 2 defa kaşık.

Et suyunun bileşenlerine alerjiniz olmadığından emin olun.

 • Meyan kökü 15 g su, iki yüz mililitre su ile doludur ve günde üç kez yutulur.
 • Çiğneme bal tarakları alerjik reaksiyonları ortadan kaldırır.
 • 10 gram nane, 200 ml kaynar su dökün. Bir saat sonra, her 6 saatte bir camın üçte birini alın.
 • Esrar tohumları sütte kaynatılır. Gün boyunca eşit olarak bölünecek teknikler.
 • İç filmsiz çiğ yumurta kabuğu kurutulur, ovulur, limon suyu ile dökülür ve bir buçuk hafta boyunca ışıktan mahrum bırakılmış bir yere bırakılır. Daha sonra 10 sarısı ve şekerle karıştırın. Sonunda, 500 ml konyak eklenir. Yemeklerden önce 25 ml alın.
 • Siyah frenk üzümü meyveleri herhangi bir biçimde (bir kaynatma şeklinde peynir) kullanılabilir.
 • Kuzukulağı da herhangi bir biçimde (bir kaynatma şeklinde peynir) kullanılır.

Kuzine dayalı birleşim

Halk ilaçları yardımı ile vazomotor rinit tedavisi aşağıdaki gibidir:

  • Preslenmiş pancardan önce her bir burun deliğine 2 damla meyve suyu sürün.
  • Huş suyu içerinin kabul edilmesi, ayrıca günde 3-4 kez burun damlatılması.
  • Preslenmiş kalankranın suyu 8 saatte 8 saatte bir sindirilir.
  • Burun, bir bardak ılık suda eritilmiş 10 g bal ile durulayın. Bal, patojenik mikrofloranın burun boşluğundan tahliyesini kolaylaştıran antibakteriyel özelliklere sahiptir.
  • Petrol jeli ve ceviz yapraklarından 10'una kadar olan merhem, burun mukozası için bir yağlayıcı olarak kullanılır. Aynı tarif için, calendulaya dayalı bir merhem hazırlanır. Vazomotor rinitin daha etkili halk tedavisi için, bu merhemleri değiştirmek daha iyidir.
  • Burun köprüsünün orta kısmındaki işaret parmağı ile burun masajı, mukusun burun boşluğundan tahliyesini harekete geçirmesine yardımcı olur. Masaj lavanta yağı ile parmakları ön işleme tabi tutarak yapılabilir.
  • Solunum jimnastiğinin tedavide olumlu etkisi vardır.
  • Burun ısınması buğday ve karabuğday kabuğu ile yapılmalıdır. Bunu yapmak için, bir tavada birleştirilmeli ve ısıtılmalı, sonra küçük bir torbaya veya temiz bir çorapa dökülmelidir. Bu karışım ılık bir formda burun köprüsüne uygulanır. Karışımı ne kadar tutacağınız - karar verirken, soğudukça. Ortalama olarak, ısıtma kursunun süresi 15 dakika olmalıdır. Yatmadan önce ısınmak en iyisidir.
 • Tuzla durulayın. Bunun için deniz tuzu bir bardak ılık suda karıştırılmalıdır. Ortaya çıkan çözeltiyi buruna gömün. Bu, burun solunumu ve vazomotor rinit tedavisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan mukozal ödemin azaltılmasına yardımcı olur.
 • Limon merhemleri, bir litre limon üzerine sürülerek hazırlanır. Elde edilen kütle bal ve bitkisel yağ eklenir. Karışım karıştırılır ve burun delikleri iç yüzeyini yağlar.
 • Yatmadan önce ayaklarınızı sarımsakla ovalayın. Daha sonra gazlı bezleri biberin alkollü infüzyonlarıyla emdirir ve öğütülmüş ayakları sararız. Sonra gazlı bezleri sıcak çoraplarla düzeltiriz ve yatağa gidebiliriz. Eğer bu işlem yapılırsa, ilk belirtiler ortaya çıktığı anda, sabahları tamamen ve tamamen sağlıklı olacaksınız.
 • Çam kozalaklarından gelen broth da yaygın olarak vazomotor rinit tedavisinde kullanılmaktadır. Hazırlanması için, ladin konileri kaynar su ile doldurulur, su banyosunda 30 dakika kaynatılır. Elde edilen ilacın her 2 saatte bir burun içine uygulanması gerekir. Damlatma sırasında et suyunun soğuk olmaması gerektiğini unutmayın.

Halk ilaçları ile tedavi bağımlılık yapmaz, bu nedenle güvenlidir. Halk ilaçlarını tedavi etmenin bir başka avantajı da düşük maliyetidir.

önleme

Vazomotor ve alerjik rinit oluşumunu önlemek için:

 1. Alerjenlerle teması azaltarak alerjenlerin etkisini azaltın;
 2. Klima, havadaki patojen sayısını azaltır;
 3. Kişisel hijyen (odanın sık yıkanması ve ıslak temizliği), yerel irritanların sayısının azaltılmasına katkıda bulunur.
 4. Halk ilaçları kullanın.

Kronik rinit - belirtiler ve karmaşık tedavi

Kronik rinit gibi bir patoloji yeterince yaygındır. Bu rinit formu ile nazal mukoza bölgesinde kronik bir iltihap vardır ve hastalığın şekilleri farklı olabilir.

kataral rinit, kronik bir şekilde akut rinit kötü tedavi bir devamı olabilir, ya da yıkıcı bir katı kabuk değişiklikleri ve aynı zamanda vücudun bağışıklık koruyucu bir işlevi zayıflaması neden daha mukozada derin mikropların uygulanmasının bir sonucu olabilir. Ve bazı durumlarda, hasta alerjik mukozası olduğunu.

Bu yazıda, erişkinlerde kronik rinitin tüm nüanslarını, nedenlerini, semptomlarını ve topikal tedavi yöntemlerini ele alacağız.

nedenleri

Bu nedir? Kronik rinit tedavisinin etkinliği, hastalığın temel nedeninin doğru bir şekilde kurulup kurulmadığına bağlıdır. Nazal mukozanın kronik inflamasyonu, aşağıdaki predispozan faktörlerden kaynaklanabilir:

 • böbrek, kalp ve damar sistemi hastalıkları;
 • burun septumunun eğriliği;
 • adenoid;
 • sinüzit;
 • mesleki tehlikeler;
 • sigara, alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı;
 • dismenore (ağrılı dönemler).

Provoke kronik rinit:

 • bakteriyel, viral, mantar enfeksiyonu;
 • burun sinüslerinin hastalıkları;
 • burun travması;
 • uçucu toksik bileşikler - sülfürik asit buharları, cıva;
 • Dış etkenlerin tahriş edici etkisi - toz, duman, soğuk, kuru hava.

Alerjik rinite neden olan en yaygın alerjenler:

 1. Sebze - kuru yaprakları, çayır, küf ve çiçekli bitkiler tabii polen: ağacı (. Huş ağacı, kestane, kavak ve diğerleri), bitkileri çayır otu (. Yakupotu, kara hindiba çiçeği, pelin, ayrık otu, çayır otu ve diğerleri), Tahıllar (çavdar mısır, vb.
 2. Ev - Ev, otel ve kütüphane toz, toz akarları (döşemeli mobilya, halı, yatak, doldurulmuş oyuncaklar, mevcut vb..), Kürk ve kediler, köpekler, tavşanlar, hamster ve diğer hayvanların tüyü; tüyler ve yastıklar ve battaniyeler; balık ve hayvanlar için kuru yiyecekler; hamamböceği ve kemirgenler, dışkıları ve pullar; küf mantarları vb.
 3. Kimyasallar - endüstriyel kimya, lateks, kauçuk ve plastik ürünler, yıkama tozları ve deterjanlar, kozmetik ve parfümeri.

Sıklıkla, akut rinit sonrası akut rinit ortaya çıkar.

Kronik rinit belirtileri

Kronik rinitin nasıl tedavi edileceğini bilmek için, oluşumunun nedenini doğru bir şekilde belirlemek gerekir. Aksi halde tedavi etkili olmaz veya hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Doğru tanının formülasyonunda, kronik rinit belirtileri yardımcı olacaktır, onlar ne tür bir rinit olduğunu belirlemek için kullanılabilir.

Yetişkinlerde her tür soğuk algınlığı düşünün:

 1. baş şikayet önemli nazal olduğunda gipersekretornoiformy olabilir, belirli bir semptomun baskın bağlı olarak vazomotor rinit (burun iltihabı vasomotorica); vazodilatör (ön belirti - burun tıkanıklığı) ve bir araya getirilen (vazodilata-Dikenli aşırı salgılayıcı) formunda olduğu zaman solunum güçlüğü önemli burun akıntısı ve nazal olarak, ilgili hasta. Alerjik formu mevsimsel veya kalıcı olabilir.
 2. Atrofik kronik. Semptomlar: burun mukozasının incelmesi, burun pasajlarının genişlemesi, burunda kuruluk hissi, kalın mukusun salgılanması, mukozada kabuk oluşumu, burun solunumu güçlüğü, koku duyusu bozukluğu. Kabuklar mukozadan çıkarıldığında küçük bir kanama veya yara oluşabilir.
 3. Kronik catarrhal - burundan kalıcı mukozal akıntısı olan ve burun kanamasının periyodik zorluğunun veya burnun diğer yarısının değişken serilmesi ile hasta yakınmaları ile karakterizedir. Anterior rinoskopi ile mukoz membranın siyanotik gölgeli, ödem, özellikle burun boşluğunun dibinde mukus sekresyonlarının varlığı ile ilgili hiperemi belirlenir. Nazal mukozayı vazokonstriktif solüsyonlarla yağladıktan sonra, alt ve orta nazal konka dokularının hacminde önemli bir azalma meydana gelir, bu da yanlış hipertrofinin varlığını gösterir, yani. ödem.
 4. Kronik hipertrofik - sıklıkla mukoza zarının hiperplazisi ile karakterizedir, sıklıkla burun konkalarının periost ve kemik dokusunu içerir ve şekil olarak diffüz ve sınırlı olabilir. Çoğu zaman, mukoza zarının büyümesi ve kalınlaşması, inferior nazal konkada, daha az sıklıkla kavernöz dokunun lokalizasyonunda meydana gelir.
 5. Alerjik - burnundan kaşıntı, yanma, hapşırma ile burun mukussu bir akıntı deşarjı gösterir. Alerjik rinitin nedenleri genellikle şunlardır: ev tozu, ev tozunda yaşayan akarlar, tütün dumanı, deri veya hayvan kılı, mantar sporları, örümcek ağı vb. Yıl boyunca olabilir.
 6. Ozena (ogaepa) - mukoza gibi ağır atrofik işlem burun yayılır, ve burun boşluğunun kemik duvarı ve böylece kurur üreten konka hızlı bir şekilde belirli güçlü ve rahatsız edici koku ile ayrılmıştır.

Yeterli tedavi olmadığında rinit, sinüzit, sinüzit, burundaki polipler, orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Kronik rinit nasıl tedavi edilir

Rinitin kronik formlarını tedavi etmenin en iyi yolu karmaşıktır. Aşağıdaki yöntemleri içerebilir:

 • ilaç tedavisi;
 • fizyoterapötik prosedürler;
 • operatif müdahale;
 • halk ilaçları kullanımı.

Kronik rinit formuna bağlı olarak, yetişkinlerde semptomlar ve tedavi rejimi farklıdır:

 1. Kronik rinit tedavisinde, magneto ve lazer tedavisi, homeopatik ilaçlar ile tedavi yaygın olarak kullanılmaktadır.
 2. Atrofik rinit, mukoza zarının trofizmi geliştirebilen ilaçlar kullanılır.
 3. Antihistaminikler, vazokonstriktör ve hormonal ajanlar yardımıyla alerjik rinit belirtileri ortadan kaldırılır.
 4. Vazomotor rinit tedavisinde lazer tedavisi, kriyodestrit, radyo dalgası cerrahisi ve diğer yöntemler kullanılır.
 5. Catarrhal rinit tavsiye edildiğinde, dışkı bakteriyolojik kültür sonuçlarına bağlı olarak, lokal antibakteriyel tedavi.
 6. Hipertrofik rinit ile lokal anestezi altında cerrahi müdahale gereklidir.
 7. Modern tıp, bir lazer ışını olan mukoza zarının bölümlerini çıkarmak için kansız bir yöntem kullanır.

Burun akıntısının ilk belirtilerinde, zihinsel ve fiziksel dinlenme, bol miktarda vitaminli içecek, hipotermiden ve aşırı ısınmadan kaçınmak gerekir. İltihaplı burun mukozasının tahrişini önlemek için nazal pasajları dikkatli bir şekilde temizlemek gerekir. Kurutulmuş kabuk yumuşatılmalı ve suya batırılmış bir pamuklu çubukla hafifçe çıkarılmalıdır.

ilaç

Vazokonstrüktif damlaların, antiseptik ve anti-enflamatuar aksiyonlu merhemlerin (colargol solüsyonu) atanmasını gerektirir. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ve antiviral ilaçlar reçete edilir.

Sert kabuklar durumunda, genellikle yağlı veya tuz temelinde yumuşatıcı spreyler ve damlalar kullanılabilir. Doktor klinik tabloya bağlı olarak antibiyotik reçete edebilir.

fizyoterapi

Rinitin yetişkinlerde tedavisi, aşağıdaki fizyoterapi prosedürleri kullanılarak gerçekleştirilir:

 • ultraviyole ışınları ile tedavi;
 • UHF tedavisi;
 • ayak banyoları ile ısıtma;
 • özel bir antibiyotik çözeltisi, salin, fitoterapötik ve diğer anti-enflamatuar ve antibakteriyel ajan gruplarının kullanımıyla bir nebulizer yardımıyla tıbbi aerosoller tarafından inhalasyon.

Fizyoterapi, hastalığın evresine bağlı olarak doktorun reçetesine göre 8-12 gün boyunca gerçekleştirilir.

Sanatoryum tedavisi

kurortolechenie görüntülenmesi, banyo terapisi (Golovinka, Kislovodsk, Lasarevskoye Nalçik'e Yükleme Shivanda) ve çamur (Nalçik Pyatigorsk Sadgorod) (Anapa Borovoye Vladivostokskaya tesisi alanı, Gelendzhikskaya grubu Kuryi, Leningrad tesisi alanı, Yumatovo başvurmaktadır).

Cerrahi tedavi

Bugüne kadar, aşağıdaki cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır:

 1. Nazal konka ultrasonik parçalanma;
 2. Burun konka radyo dalga dağılması;
 3. Elektroakustik (elektrod ile cauterization);
 4. Kriyoterapi (inferior nazal konkaların kriyo-enfeksiyonu);
 5. CO2 lazer imhası;
 6. Konsülsiyon veya inferior nazal konka posterior uçlarının çıkarılması;
 7. Kemokustik veya nazal konkaların tri-kloroasetik asitle koterizasyonu (kataral rinitte etkilidir ve komplike olmayan vazomotor rinit formları).

Rinitin cerrahi tedavisi, nazal konka büyüklüğünü çeşitli fiziksel faktörlerle azaltmak ve böylece hastanın nefes almasını kolaylaştırmaktır.

Halk ilaçları

Olumlu etkisi halk ilaçları kullanımıdır:

 • aloe veya calanchoe suyundan damla gömmek;
 • defne yapraklarının soğurulması ile emprenye edilmiş pamuklu çubukla lokal muamele;
 • Haşlanmış patatesler üzerinde inhalasyonların yapılması, soğan kokusunun solunması, sarımsak;
 • burun ve alnındaki defne yapraklarının sıcak bir şekilde kaynatılmasıyla sıkıştırır;
 • soğan suyu, pancar, havuç, anti-inflamatuar bitkilerin (papatya, calendula) soğanı ile burnu yıkamak;
 • ılık hardal ayak banyoları.

Genel olarak, kronik rinit tedavisi, tıbbi gözetim gerektiren uzun ve özenli bir süreçtir. Hasta, risk faktörlerini en aza indirmeye ve bir sonraki alevlenmeyi önlemeye bağlıdır.

önleme

Hastalığı önlemek için önlemler çok önemlidir. Rinitin kronikleşmesini önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • tüm KBB patolojilerini bir doktor gözetiminde tedavi etmek;
 • alerjenlerin, tahriş edici maddelerin etkisini dışla;
 • burnun yapısının anomalilerini düzeltmek;
 • burnu tuzlu solüsyonlarla düzenli olarak yıkayın;
 • sigara içmek yasaktır; alkol;
 • burun için suistimal etmeyin;
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, bağışıklığı ve öfkeyi güçlendirmek;
 • spor için gitmek.

Zararlı endüstrinin çalışanlarının, bireysel burun koruması, hava arıtımı için gerekli önlemleri almaları ve komplikasyonları olan kronik rinit geliştirme eğilimi göstermeleri önemlidir. Bu, aktivite tipini değiştirmeyi düşünmek daha iyidir.

Halk yöntemleri kullanarak rinit kurtulmak için nasıl

Rinit (rinit) gibi yaygın bir solunum yolu hastalığı, hoş olmayan ama zararsız bir fenomen olarak kabul edilir. Bu nedenle, hasta her zaman tedaviye zamanında başlamaz, bu da rinitin kronik bir forma geçişine ve komplikasyonların gelişmesine yol açar.

Rinit formları ve çeşitleri. Hastalığın özellikleri

Rinit, zarın şişmesi ve mukusun salgılanmasının arttığı burun boşluğunun mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Hastalık bağımsız olarak ortaya çıkabilir ve başka bir hastalığın belirtisi olabilir.

Rinitin üç ana formu vardır:

 1. akut;
 2. kronik;
 3. Vazomotor (bulaşıcı olmayan).

Hastalığın akut formu. Nedenleri ve Belirtileri

Bir kural olarak, bir bakteriyel veya viral enfeksiyon olduğunda akut rinit ortaya çıkar. Genellikle grip veya anjina gibi hastalıklarda eşlik eden bir hastalık gibi davranır. Ayrıca, hastalığın nedenleri şunlar olabilir:

 • hipotermi;
 • azalmış bağışıklık;
 • aşırı çalışma.

Aşağıdaki akut rinit türleri vardır:

 1. Catarrhal (burun boşluğunun bağımsız iltihabı);
 2. Rinoparenjit veya posteriyor rinit (sadece burun mukozasının değil, aynı zamanda boğazın arka duvarı iltihabı);
 3. Travmatik (yabancı nesnelerin veya çeşitli tıbbi prosedürlerin neden olduğu mukozaya travmanın neden olduğu iltihap).

Benzer belirtileri var. Akut rinit yavaş yavaş gelişir. İlk aşamada, hastalık kendini sadece hafif bir rahatsızlık olarak gösterir. Sonra aşağıdaki belirtiler görünür:

 • akıntısı;
 • nefes darlığı;
 • burun tıkanıklığı;
 • baş ağrısı, ateş;
 • Burundan bol şeffaf akıntı;
 • ses tonunu değiştir;
 • gözlerin kızarıklığı;
 • gözyaşı salgılama.
Rinitin ilk aşamasında hasta sürekli hapşırır.

Hastalığın bir sonraki aşamasında, pürülan mukus akıntısı ortaya çıkar. Mukoza zarının tümörü yavaş yavaş kaybolur, daha sonra burun solunumu geri yüklenir. Akut rinit genellikle hastalığın başlangıcından 7-12 gün sonra geçer.

Kronik rinit

Genellikle akut rinit formunun zamansız tedavisinin sonucudur. Ayrıca, hastalık provoke edebilir:

 • olumsuz çevresel faktörler;
 • vazokonstriktör ilaçların uzun süreli kullanımı;
 • dolaşım bozukluğu.

Kronik rinit birkaç tiptir:

 1. Catarrhal (genellikle bir yandan nefes almada zorluk).
 2. Hipertrofik (mukoza zarının kalınlaşması, sürekli lakrimasyon).
 3. Atrofik (mukoza incelmesi, pürülan kalın akıntı).

Kronik rinit düzenli solunum bozuklukları ve burun tıkanıklığı ile karakterizedir. Ek olarak, gözlemlenenler:

 • koku duyusunun azalması;
 • inhalasyon ve ekshalasyon ile ağrı;
 • burunda kuruluk ve kabuklar;
 • pürülan veya lekelenme.

Vasomotor rinit

Bu tür rinit ile vasküler tonun düzenlenmesi bozulur. Mukoza zarı, ödemlerin görünümü ile herhangi bir fizyolojik tahrişe aktif olarak tepki verir. Genellikle vasomotor rinit, vegetovasküler distoni ve hipotansiyondan muzdarip kişilerde görülür. Ayrıca hastalığın nedenleri:

 • hava kirliliği;
 • endokrin bozuklukları;
 • kan damarlarını daraltan ilaçların kullanımı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • nazal septumların eğriliği;
 • burunta polipler;
 • adenoidler.

Rinitin iki tipi vazomotor vardır:

 1. Nörovegetatif (otonom sinir sistemi problemleri nedeniyle mukozada irritasyon);
 2. Alerjik olarak (alerjenler toz, böcek, polen, vb.).

Vazomotor rinit için aşağıdaki semptomlar tipiktir:

 • burun tıkanıklığı;
 • sık hapşırma;
 • bol akıntı.

Rinit yetişkinleri ridding için etkili halk ilaçları

Bitkiler ve otlar

Çilek ve yaprakları

Sebzeler ve kökler

yağlar

Diğer etkili yöntemler

Geleneksel tıp yöntemlerini kullanarak bir çocuğun rinit tedavisi

Tedavinin yokluğunda, çocuklarda burun akıntısı, başta menenjit, bronşit veya larenjit olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olabilir..

Çocuklarda kronik rinit genellikle sık akut rinit ve adenoidler ile ortaya çıkar. Bir çocuk için bu çok ciddi bir hastalıktır, çünkü küçük bir burun tıkanıklığı bile beyin hücrelerinin oksijen açmasına neden olur. Bu da, zihinsel ve zihinsel gelişim bozukluklarına yol açabilir.

Yenidoğanlarda özellikle tehlikeli rinit, çünkü çocuk henüz ağızdan tamamen nefes almıyor. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtileri bulunursa, ebeveynler acilen doktora başvurmalıdır.

Çocuklarda, rinit iltihaplanma süreci, akut rinofarenjit gelişirken, nazal geçişlerin ve farenksin sırtına uzanır. Çocuğun durumunun rahatlatılması için bu akut rinit formunda, aşağıdaki tarifler önerilir:

 1. Göğüs yağı ısınma kompresini koyabilirsiniz. Bunu yapmak için bitkisel yağı ısıtın ve gazlı bezle nemlendirin. Ardından göğsünüze yerleştirin, bir filmle üstüne sarın ve bandajı bir yün şal ile sabitleyin. Bu sıkıştırmayı 3 saat boyunca tutun.
 2. Ateş yokluğunda, inhalasyon yapmak faydalıdır - bu, bu hastalığı tedavi etmenin çok etkili bir yoludur. Prosedürler için genellikle mineral su, papatya ve calendula temelinde bitkisel çaylar, yanı sıra haşlanmış patates kullanın.
 3. Çocuklarda Rinofaringit tedavi edilir ve pancar suyu burnuna kazılarak.

Çocukların tedavisi için çeşitli kurallar

 • Hastalığın şekli ve seyrinin şiddeti ne olursa olsun, çocuklarda burun akıntısı bağımsız olarak tedavi edilmemelidir. Soğuktan kurtulmak için halk yöntemlerinin kullanılması doktor ile anlaşılmalıdır. Çocuk için antibakteriyel ilaç seçimi bir doktor tarafından yapılmalıdır.
 • Odada normal bir mikro iklim sağlamak için gereklidir.
 • Bir çocuğun rinitten tedavi edilmesinin ön koşulu, nazal geçişlerin düzenli olarak temizlenmesidir. Şişme varsa, deniz tuzu dayalı çözümler uygulayın.
 • Tıkalı burun varsa, burun akıntısı yoksa, uçucu yağlara dayalı merhem kullanabilirsiniz.
 • İki yaşından küçük çocukları tedavi etmek için mentol içeren herhangi bir araç kullanmayın - reflekste nefes almayı durdurabilirler.
 • Yeni doğanlara tedavi ederken, mukusu dışarı pompalamaya yardımcı olan özel bir armut kullanın.
 • Tıbbi vazokonstrüktif damlalar sadece belirgin ödemle kullanılmalı, mukoza zarına giden kanı daha da kötüleştirmelidir.
 • Kuru kabuğun burundan çıkarılmasını kolaylaştırmak için birkaç damla bitkisel yağ damlatabilirsiniz.
 • Yağlı ve bitkisel inhalasyonların kullanılması yararlıdır.

Kontrendikasyonlar

Rinitin halk metotları ile tedavi edilmesi sırasında, tıbbi ürünlerin tek tek bileşenlerinin muhtemel bireysel hoşgörüsünü dikkate almak ve önerilen dozu gözlemek gerekir. Belirli reçetelerin kullanımı için bir dizi kontrendikasyon vardır.

İpucu 1: Rinit Tedavisi

Makalenin içeriği

 • Rinit tedavisi
 • Soğuk nasıl tedavi edilir: halk tarifleri
 • Çocukta alerjik rinit nasıl tedavi edilir

İlk belirtilerle rinit nasıl tedavi edilir

Rinitin prekürsörleri hapşırma, titreme, zayıflıktır. Hastalığın benzer belirtileri varsa, o zaman kesin olarak ertesi gün burnun akmasını bekleyebilirsiniz.

Soğuk algınlığının ilk belirtisinde yapılacak ilk şey, sıcak bir banyoya girmektir, eğer bir olasılık yoksa, en azından, sıcak suya ayaklarınızı hardal tozu ilavesiyle ısıtmak. Daha önce bütün hastaların bir Rus hamamında tedavi edildiğini unutmayın.

Yatağa gitmeden önce, bal veya mineral su ile bir papatya ya da sıcak süt kaynatın ve kuru hardal ile ayaklarınızı çoraplara koyun.

Burun, salin solüsyonu ile yıkanmalıdır. Diğer elinizi tutarken, elinizin avuç içine dökebilir ve alternatif olarak her burun deliğine çizebilirsiniz. Birisi için bu işlem çok karmaşık görünüyorsa, her bir burun deliğine birkaç damla tuzlu su damlatıp, ardından burnunuzu uçurabilirsiniz.

Vücudun koruyucu fonksiyonlarını geliştirmek için akupunkturu ihmal etmeye değmez. Bağışıklığı günde üç kez güçlendirmek için biyoaktif bölgeleri etkinleştirin. Puanlar birer dakika boyunca masaj yapılır, işaret parmaklarıyla paralel noktaların masajı yapılır. İlk olarak, burun kanatlarının oluklarına masaj yapın, o zaman - burun delikleri altındaki noktalar. Burun ucu tek asimetrik bölgedir, daha sonra masaj yaparız. Sonra gözlerin yakınında bulunan burun üzerindeki noktaları bulup masaj yapıyoruz. Oksipital tüberküller bir sonraki aktivasyon bölgesidir ve son durumda pedleri işaret parmaklarının altına masaj yaparız.

Evde rinit nasıl tedavi edilir

Burun zaten yatırılmışsa, o zaman sadece vazokonstrüktöre güvenmeyin, tedaviye aktif olarak devam etmelisiniz. İnhaler yoksa, teneffüs yapmazsanız, haşlanmış haşlanmış patatesleri veya birkaç damla esansiyel yağ eklenmiş birkaç sıcak su üzerinde nefes alabilirsiniz. Okaliptüs bu amaçlar için en iyisidir.

Burnunuzu sık sık durulayın, sadece tuzlu su çözeltisi güçlü olmalıdır - bir bardak su üzerinde bir çay kaşığı tuz.

Hasta kişinin bulunduğu oda sık sık havalandırılmalı, ancak hiçbir durumda taslaklara izin verilmemelidir. Odadaki sıcaklık 22 derecenin üzerinde olmamalıdır. Mukoza zarını aşırı kurutmamak için nemlendiricilerin kullanılması gerekir.

Rinitleri halk ilaçlarıyla tedavi edebilirsiniz. Eğer aloe veya calanchoe alerjisi yoksa, o zaman meyve suyu, bitkilerin yapraklarından sıkılır, su ile 1:10 oranında seyreltilir ve günde dört kez dört burun damlasında günde 4 damla seyreltilir.

Rinit tedavisi için muzaffer sonunda gereklidir

Uzun, geçmeyen bir soğuk burun ısınarak tedavi edilebilir. Bunun için, tuz bir tavada ısıtılır, pamuk torbalara (basit bir biçimde - temiz çoraplarda) dökülür ve her iki tarafa da buruna uygulanır. Tuz, haşlanmış yumurta ile değiştirebilir. İşlem oturma pozisyonunda gerçekleştirilir, böylece burun pasajı mukustan salınır. Zaman - 10 dakika, yumurta veya tuz soğutmak mümkündür.

Burun ısınması otitis veya sinüzitten şüphelenilen yüksek sıcaklıkta kontrendikedir, çünkü pürülan inflamasyonun provokasyon riski vardır.

Rinit tedavisi sırasında, uzun süre vazokonstriktörler kullanamazsınız - bağımlılık dışında, birçok yan etkiye neden olurlar. Kullanım süreleri maksimum 5 gündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazdaki tıkaçlar nasıl çıkarılır? "Temizlik" birçok şekilde yapılabilir

Yazar: Alexey Shevchenko 16 Ekim 2017 23:39 Kategori: Daha uzun süre sağlık nasıl korunur? Günün vakti, blogun Alexey Shevchenko sevgili okuyucular "Yaşamın sağlıklı yolu." Herkes, günlük ağız hijyeni olmadan sağlığın korunamamasını bilir.

Paratonsiller apse - nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Parathonsillar apse, bademciklerden birinin yanında boğaz dokularında irin birikmesidir. Bu hastalığın gelişimi, enfeksiyöz patojenlerin (streptokoklar, stafilokoklar ve diğerleri), yakın-meandinal selüloza infiltrasyonu nedeniyle oluşur.