Loading

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı

Azaltılmış bağışıklık genellikle anjina gibi hastalıklara yol açar, bu da kronik bademcik iltihabının oluşumu ve gelişmesi için zemin oluşturur. Böyle bir tanı koyarken, birçok hasta bademciklerin mümkün olan en kısa zamanda çıkarılmasının gerekli olduğuna inanmaktadır.

Kronik tonsillitin vücutta etkisi

orofarenkste yerleştirilmiştir bademcikler uzun süreli doku alerjik enflamasyon varlığında - kronik bademcik formu bulaşıcı hastalık anlamına gelir. Yapısında tübüller bulunan yumuşak, gözenekli bir lenfoid doku ile temsil edilir. Kronik tonsillit içinde bademcikleri kaldırmak olmadığının sorulması üzerine, uzmanlar insan vücudunda fazladan organları yok ve bu nedenle dikkatli bir şekilde tüm kanıtları tartılmalı ve konuyu dikkatle yaklaşmak savunuyorlar.

Bir çocukta akut tonsillit görünümü, vücutta stabil bağışıklık gelişmesine katkıda bulunur. Ve düşüşü, patojenik bakterilerin neden olduğu sık sık anjina vakalarından kaynaklanmaktadır.

Çocukta kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı olarak, tonsil lenfoid yumuşak doku daha sonra daralan ve cep irin oluşumu ile tübül kapatır izleri ile bağ dokusu yerine geçer. Oluşan yerlerde mikroplar, yiyecek parçacıkları ve benzerleri gibi çeşitli bileşenler birikmektedir.

Mikropların ömrü için, kronik hastalık ideal koşullar yaratırken, koruyucu işlevler azalır, bu da bezlerin sorumludur. Boyutu giderek artan bir enfeksiyon ve zehirlenme sağlayıcıya dönüşüyorlar. Sonuç olarak, komplikasyonlar, bağışıklık sistemi bozuklukları vardır. Enfeksiyondan etkilenen organizma, hastanın durumunu kötüleştiren alerjik reaksiyonların tezahür mekanizmasını tetikler.

Hastalığın çeşitleri

Modern tıpta, çeşitli tiplerde kronik bademcik iltihabı sınıflandırmaya göre sınıflandırılmıştır: telafi edilmiş, subcompensated, dekompanse edilmiş. İlk durumda, badem dokuları iltihaplanır ve bezler koruyucu işlevler yapar ve vücut enfeksiyonlarla baş edebilmektedir. İkinci tip bademcik iltihabı, tekrarlayan anjina ile birlikte lokal formların komplikasyon belirtileri olmadan bir kombinasyonu ile karakterizedir. Üçüncü tip patoloji, lokal semptomların belirtileri ve çeşitli hastalıkların varlığı ile karakterizedir.

Kronik tonsillit komplikasyonları arasında kronik formlarda romatizma, böbrek hastalığı, kardiyovasküler sistem görünümü yer alır. Çeşitli komplikasyonlardan ve ciddi hastalıklardan kaçınmak için sistematik olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Birden fazla tedavi başarısızlığı ile dekompanse görünüm elimine edilir. cerrahi operasyon. Kural olarak, hastalık çocuklarda soğuk algınlığı daha olası olduğundan, çocuklarda görülür.

Artan bademcikler nefes almayı zorlaştırır, sıcaklık artışını etkiler ve ayrıca yetişkinlerde horlama uykuda olur

Kaldırılması ihtiyacı

genellikle istişareler için hastaları endişelendiriyor bir soru - Eğer eczane alternatif tedavi seçenekleri sunabilir eğer, şu anda kronik tonsillit içinde bademcikleri silmek isteyip Yani. Son zamanlarda bademcikler, özellikle bademciklerin büyümesi sırasında kronik bademcik iltihabı olan tüm insanlara kaldırıldı. 2-3 derece. Birçok uzmana göre bademcikler, 5 yıla kadar belirli işlevleri yerine getirirler ve gelecekte de eylemleri durur ve bu nedenle sorunsuz bir şekilde kaldırılabilir. Önceden, operasyonlar 3 yıldan beri gerçekleştirildi ve şimdi bir kişi beş yaşına ulaştığında gerçekleştiriliyor.

Doktorlar, teşebbüsün zorunlu olarak yürütülmesi ile bugün kategorik olarak tanı koymazlar. Başlangıçta geniş bir ilaç yelpazesi sayesinde konservatif tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Önerilen ilaçların çoğu bademcikleri azaltabilir. Bir komplikasyonda fizyoterapi prosedürleri ile tedavi ederseniz, kısa sürede olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bademciklerin lazerle alınması

Bezler sadece belirli durumlarda çıkarılır:

 • Anjina hasta yılda en az 4 kez üstesinden gelir;
 • Kronik hastalık temelinde iç organların yenilgisi olarak patolojik süreçlerin ortaya çıkması;
 • boğaz ağrısı sonrası apse gelişimi;
 • ilaç ve fizyoterapi ile tedaviden sonra olumlu bir etki yoktur.

Bacakları çıkarma kararı KBB tarafından alınır - bir doktor, boğazda iltihaplanma kliniği ve vücudun bağışıklık güçleri dikkate alınarak.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Bademciklerin çıkarılması kısmen veya tamamen iki seçenekle gerçekleştirilir: tonsillotomi veya tonsillektomi. Standart operasyona ek olarak, cihazlar daha az travma ve hızlı iyileşme süreci için kullanılmaktadır. Temel fonksiyonları korumak, nefes almayı kolaylaştırmak veya tamamen çıkarmanın mümkün olmaması için kısmen ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır:

 • sıvı azot kullanımı;
 • koterleme eylemi ile bir lazer kullanımı.

Bademcikler, lokal anestetik preparatlarla tedavi edilir, uzaklaştırıldıktan sonra donanım mekanizmalarının etkisi altında soldurulduktan sonra. Metotlar ağrısızdır ve kanaması yoktur, ancak ameliyat sonrası ağrı ve kısa süreli ateş mümkündür.

Tam kaldırma veya tonsillektomi, hastalar için en uygun olan çeşitli yollarla da gerçekleştirilir:

 • cerrahi operasyon;
 • lazerle imha;
 • elektrokoagülasyon.

Mendalin çıkarılması cerrahi yöntem

Cerrahi yöntem geleneksel olarak genel anestezi ile birlikte bir tel döngü ve makas kullanılarak gerçekleştirilir. Prosedürün eksiklikleri, iyileşme süresinin süresini, olası kanamayı ve yaşam tehlikesi ile ilişkili ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasını içerir. Operasyon sırasında, lenf bezi dokusunu, daha sonra ortaya çıkmasını önlemek için tamamen çıkarmalısınız.

Operasyonu sadece tecrübeli ve kanıtlanmış bir cerraha güvenin. Hem bezlerin kısmi çıkarılmasında, hem de bir karbon lazer cihazının tam kullanımı veya kızılötesi. Nazik prosedür ayaktan tedavi edilir, ağrısız, kan ve hızlı yara iyileşmesi olmadan yapılır. İşlemden sonra ağrı ile etkilenen bölgeye yakın olası sağlıklı doku yanıkları.

Bademcikler tamamen kaldırılması için, bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • akut dönemde bulaşıcı hastalıklar;
 • zayıf kan dolaşımı;
 • Diabetes mellitus;
 • taşikardi, şiddetli hipertansiyon, anjina pektoris gibi kalp hastalıkları;
 • 6 ila 9 aylık gebelik süresi;
 • TB hastalığı.

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Boğaz hastalıkları sık sık rahatsız olan hastalar için, soru kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmaya değer olup olmadığıdır. Bademcikler üzerinde cerrahi müdahale bazı avantaj ve dezavantajlarla karakterizedir.

Katılan doktor, ağırlıklı, hesaplanmış bir karar almalıdır.

Operasyonun etkisinin esasına göre, bu faktörler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Böbrek, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer bazı alanlarda çeşitli komplikasyon risklerinin dışlanması;
 • Boğaz ağrısı tekrar olmayacaktır;
 • yutma sürecinin restorasyonu;
 • bir enfeksiyon kaynağının yokluğu;
 • Vücudun iyileştirilmesi.

Bademciklerin kaldırılmasından 10 gün sonra

Ancak, bezlerin çıkarılmasından sonra sonuçların olumsuz bir etkiye sahip olduğuna dikkat edilmelidir:

 • ameliyat sırasında kanama oluşumu;
 • Bezlerin tam olarak çıkarılmaması, lenf dokusunun tekrarlanan çoğalması olasılığı vardır;
 • Sık sık anjina vakalarının yerine bronşit, farenjit oluşur.

Bademcik kaldırmak veya kronik bademcik iltihabı için değil, vücudun genel durumuna göre, bir uzman ile istişare üzerine alınan ciddi bir karardır. Bir operasyona gereksinim belirlenirken, testlerin yapılması, bir kardiyogramın uygulanması ve diğer uzmanlara sevk ile kapsamlı bir inceleme yapılır.

cerrahi veya tıbbi tedaviden sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek için tedbirler almak önemlidir. uzman atar vitamini kompleksleri ve uyuşturucu almaya ek olarak, fiziksel egzersizler yapmak, bağışıklığı güçlendirmek konusunda düzenli bakımlar gibi basit kuralları takip sigara, alkol, davranış sertleştirme prosedürleri gibi kötü alışkanlıklar vazgeçmek, tam bir diyet oluşturmalıdır.

Bezlerin çıkarılmasıyla ilgili mitleri yaydık

Tonsillektomi, palatine bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşan kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin cerrahi bir yoludur. Eski Yunan Herkül ya da Odysseus'tan daha kötü olan efsaneleri elde etmek için defalarca değiştirilmiş ve yönetilen bir geçmişe sahiptir. Bu makalede, birçok insanın birçok insanın aklına bu kadar güçlü bir şekilde girdiği bazı mitleri ortadan kaldırırım. Ayrıca, endikasyonları ve kontrendikasyonları tonsillektomiye ve ameliyattan sonraki olası sonuçlara da öğreneceksiniz.

Efsane 1: cerrahi - kronik tonsillitin zorunlu sonucu

Aslında, bezleri çıkarılması - yetişkinlerde (bezlerinden bademcikler popüler adıdır) - Doktor tüm çalıştı konservatif yöntemler sadece sonsuza boşlukları oturmayın tehlikesini barındırıyor enfeksiyondan önce güçsüz olduklarında sadece ve kırmaya çalışır gerekli bir adımdır kalbe, eklemlere, böbreklere.

Operasyonun nedenleri:

 • sık pürülan boğaz ağrısı (on iki ay içinde dörtten fazla),
 • Konservatif tedavinin başarısızlığı: Tekrarlanan antibiyotik kürleri, tonsil lavajı ve fizik tedavi, hastalığın stabil bir şekilde iyileşmesini sağlamamaktadır.
 • Streptokoklar akut romatizmal ateş veya kronik romatizmal ateşe neden oldu (kalp kapakçıkları veya miyokardit lezyonları veya kalp yetmezliği var),
 • reaktif artrit var,
 • böbrek hasarı (piyelonefrit, post-streptokokkal glomerülonefrit veya kronik böbrek yetmezliği);
 • Lenfoid doku o kadar büyümüştür ki normal burun solunumunu ve yutmayı önler.
 • peritonil apseler ile komplike anjina.

Efsane 2: genel anestezi gerekli

Tabii ki, klasik versiyonda, bademcikler bir neşter, makas ve bir ilmek ile çıkarıldığında, operasyon süresi ve ağrı duyumları genel anestezi gerektirir. Ancak, bugün bademcik kaldırmak için alternatif yollar vardır. Örneğin, bir operasyonun bir lazer veya radyo frekansı varyantı yaklaşık yirmi dakika sürer ve lokal anestezi uygulamak için yeterlidir.

Efsane 3: Kan bir çeşme ile fışkıran

Gerçek şu ki, bol kanama büyük bir gemiye verilen zararın sonucudur. Küçük damarlar sadece zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda hızla tromboze olurlar. Kan pıhtılaşma sisteminin tutarlılığından emin olmak için ön analiz yapılır. Pıhtılaşma faktörü normal değilse, işlem ertelenir. Daha büyük damarlar elektrokoagülasyona uğrarlar veya kendileri bir lazer eylemi altında sinterlenirler. Yani, tonsillektomi için genellikle kansız seçenekler yoktur: lazer çıkarma, kriyodestrit, ultrason.

Efsane 4: Havayolları korunmasız kalacaktır

Aslında, radikal tonsillektomiye ek olarak, bademciklerin dokusu tamamen alındığında, hala ablasyon, yani bezleri oluşturan lenfoid dokunun kısmen çıkarılması söz konusudur. Bu durumda, sadece üst tabaka kesilir veya enfeksiyondan etkilenen alanlar seçici olarak rezeke edilir. Bu seçenek, bir lazer, kriyotestrit, ultrasonik ve sıvı-plazma maruziyeti kullanırken mümkündür. Yani, bademciklerin yeniliği toplam değilse, farinksin lenfoid dokusunu korumak için yollar vardır, böylece hücresel ve hümoral seviyelerde lokal immün koruma sağlar.

Bu nedenle, modern donanıma sahip ciddi bir klinikte her klinik vaka için, doktor bu hasta için palatine bademciklerin çıkarılması için en uygun seçeneği seçebilecektir.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Klasikin yanı sıra, operasyonu yürüten pek çok modern yöntem de kullanılmaktadır. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması lazer, ultrason, sıvı azot ve plazma yardımıyla gerçekleştirilebilir.

 1. klasik - genel anestezi altında operasyon, bir neşter, makas kullanılarak ya da tamamen kesilmiş veya tüm amigdala'da gördüğünde menteşeleri. Kanama elektrokoagülasyon ile durur. Yöntem, sonsuza dek enfeksiyon kaynağından kurtulmanıza izin veren radikaldir. İyileşme, ılımlı bir ağrı sendromu ile gerçekleşir, kronik bademcik iltihabı meydana gelmez. Bununla birlikte, lenfoid oluşumları tam kaldırma yerel hücresel ve humoral bağışıklığı azaltan ve yol gırtlak, faranjit, bronşit açar. Ayrıca solunum yolu alerjik patolojilerin gelişme riskleri vardır.
 2. Daha gelişmiş bir klasik yol - Bir mikrodebridge ile 6000 rpm frekansta dönen ektomi. Varyasyon basit bir operasyonel yaklaşımın tüm avantaj ve dezavantajlarına sahiptir. Operasyon sırasında daha az ağrılı bir sendrom olsa da, operasyon daha uzundur, yani anestezi büyük dozda ilaçlarla yapılmalıdır.
 3. Lazer tonzillektomi. Lokal anestezi altında en fazla yarım saat süren kısa bir prosedür. Lazer ayrıca dokuları temizler ve damarları sinterleyerek aşırı kan kaybını önler. Yanık mukus riskleri vardır, bu yüzden iyileşme süresi uzar. Kızılötesi, lif (kapsül tutulur ve derin cepleri elimine edilir) optik (eğer bademcik çoğunu uzaklaştırmak üzere olur), holmiyum, C (lenf dokusu miktarı, keskin azalır) yönteminin varyasyonları farklı türde lazer çalışma gerektirir. Organoservershaya lazer cerrahisi - ablasyon (bademciklerin kısmi olarak çıkarılması), sadece üst kısımları veya enfeksiyonun etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır.
 4. Elektrokoagülasyon. Bir seansta problemi tamamen çözmek için bezlerin yeterince derin olmasına izin vermez. Yanlış güce yanıklar ve dolayısıyla daha uzun iyileşme ile doludur. Lenfoid dokunun bertaraf edilmesini ve tek bir cihazla damarların koterizasyonunu birleştirir.
 5. Sıvı plazma yöntemi (toplayıcı). Genel entübasyon anestezi altında gerçekleştirilir. Prosedürün kalitesi, cerrahın deneyimine bağlıdır. Yeterli bir hekimin yeteneği ile hemen hemen hiç kanama olmaz ve bademcikler düzgün bir şekilde çıkarılır. Ameliyat sonrası ağrı klasik versiyondan anlamlı derecede daha azdır. Yöntemin özü, yönlendirilmiş bir manyetik alanla bir plazmanın oluşmasıdır. Bu amaçla, kumaşı 45-60 santigrat dereceye kadar ısıtabilen bir voltaj seçilir. Proteinler karbondioksit, su ve düşük moleküllü azot içeren ürünlere dönüşür.
 6. Sıvı nitrojen ile cryodestruction Lenfoid dokusunun ölümüyle birlikte dondurulmasını önerir. Donma engelleri ağrı reseptörlerini bloke ettiğinden, manipüle etmek için lokal anestezi kullanılır. Ancak postoperatif dönem ağrılıdır. Sonuç her zaman radikal değildir, bu nedenle bazen tekrarlanan prosedürler gereklidir. Donmuş dokular bir süre için yırtıldığı için, operasyondan sonra farengeal mukoza için daha kapsamlı antiseptik bakım gereklidir.
 7. Ultrasonik neşter. 20.000 kHz'yi aşan frekanslar dokuları seksen santigrat dereceye kadar ısıtır. Sonuç olarak, ultrason yayıcı bir neşter gibi çalışır. Yöntem etkilidir. Yardımı ile radikal tonsillektomi yapmak mümkündür. Bununla birlikte, mukozaya yanma riski vardır.

Kaldırma yönteminin seçimi, doktorun tedavisinden ve sonucundan sorumlu olduğu ve hastanın durumunu ve gelecekteki operasyonun hacmini tam olarak değerlendirebildiği için doktorda kalır.

Kontrendikasyonlar

1. Mutlak (kategorik olarak işletmek imkansızdır):

Pıhtılaşma sisteminin yenilgisi ile ilişkili kan ve kemik iliği hastalıkları.

İlk türden diabetes mellitus.

Tip 2 diabetes mellitusun dekompanse edilmesi.

Kardiyovasküler patolojilerin dekompanse edilmesi.

Dekompanse pulmoner hastalıklar.

2. Göreli (geçici). Nedeni ortadan kaldırdıktan sonra, tonsillektomi yapabilirsiniz:

Akut enfeksiyonlar (solunum, sinüzit, rinit, farenjit, larenjit, bronşit).

Kronik hastalıkların alevlenmesi.

etkileri

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere tonsillektominin olası komplikasyonlarına ek olarak: kanama, enfeksiyon, doku yanması, olası uzun dönem sonuçları:

 • yerel hücresel bağışıklığın azaltılması,
 • humoral immün yanıtın zayıflaması,
 • solunum yolu enfeksiyonları: farenjit, larenjit, tracheitis, bronşit,
 • enfeksiyöz alerjik doğa da dahil olmak üzere alerjik bronkospazm (bronşiyal astım).

Bu nedenle, çocuklarda ve erişkinlerde bademciklerin uzaklaştırılması, ameliyatın yararının, enfeksiyon yolunda lenfatik bir bariyerin yokluğundan kaynaklanan zararı aşması durumunda, sadece ilgili hekimin kararı ile sıkı bir şekilde gösterilmektedir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu?

Bezler (palatine bademcikler) koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlar yapan lenfoid kümelerdir. Eşleştirilmiş organlar palatal kolların arkasındaki boğazda derinlerde bulunur ve lenfadenoid faringeal halkanın anahtar bileşenlerinden biridir. Patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir bağışıklık bariyeridir.

Makalenin içeriği

Bademcikleri çıkarmalı mıyım? KBB hastalıklarının sık atakları, organların anormal yapısı ve hipertrofisi palatine bademciklerin çıkarılması için doğrudan endikasyonlardır.

Bezlerin yokluğu, lokal bağışıklığı ve vücudun genel reaktivitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda ciddi patolojilerin varlığında cerrahi yapılır.

Tonsillektomi nedir?

Bademciklerin çıkarılması - lenfadenoid oluşumlarının kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) eksizyonu olduğu basit bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sadece konservatif tedavi ve doku hipertrofisinin etkisiz olması durumunda başvurdu. Yakın zamana kadar, tonsillektomi genel anestezi altında gerçekleştirildi, ancak yumuşak dokuların çıkarılması için koruma yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla, prosedür lokal anestezi altında daha sık gerçekleştirildi.

Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Çok sayıda sinir ucu lenfoid formasyonlarda yoğunlaşır.

Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce, ameliyat altındaki dokular anestezi altına alınır. Kulak burun boğazında palatine bademciklerin giderilmesi için en az 5 farklı yöntem vardır:

 • mekanik ektomi - genel anestezi altında bir neşter ve metal bir halka yardımıyla yumuşak dokuların eksizyonu; esas olarak ciddi komplikasyonların varlığında yapılır (paratonsillar apse, bezlerin hipertrofisi);
 • kriyodestruction - genel anestezi altında lenfoid dokuların dondurulması ve çıkarılması prosedürü;
 • sıvı-plazma ektomi - bir plazma "bıçak" kullanarak bademciklerin kısmi veya tam eksizyonu; Bu, bir operasyon yürütmenin en travmatik olmayan yollarından biridir;
 • ultrasonik uzaklaştırma - etkilenen dokuların ultrason radyatörünün yardımıyla çıkarılması; Prosedür sırasında, aynı anda ciddi kan kaybını önleyen hasarlı damarları "mühürler";
 • Lazer ektomi, lenfadenoid oluşumlarının eksizyonu için küçük damarların koagülasyonu ile yapılan komplike olmayan bir işlemdir.

Bademciklerin çıkarılmasının postoperatif komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Septik inflamasyon olasılığını azaltmak için, hastanın antibakteriyel ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar geçirmesi gereken rehabilitasyona yardımcı olur.

Tonsillektomi ne zaman yapılır?

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

"Için" argümanlar

İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

 • enfeksiyon kaynağının ortadan kaldırılması - enfekte dokuların eksizyonu, ikincil hastalıkların (farenjit, bronşit, sinüzit) gelişimini engelleyebilen inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur;
 • kalıcı nüksler - lenfoid formasyonların kronik inflamasyonu organ disfonksiyonuna, hipertrofisine ve enfeksiyon sonrası komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olur;
 • kronik inflamasyon odaklarının ortadan kaldırılması vücutta detoksifikasyon süreçlerini tetikler, böylece genel bağışıklığı güçlendirir;
 • sistemik komplikasyonların önlenmesi - vücudun beta-hemolitik streptokok metabolitleri ile zehirlenmesi, detoksifikasyon organları ve kardiyovasküler sistem üzerindeki artan yüklere neden olur;
 • bademciklerin zamanında uzaklaştırılması, romatizma, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, vb. gelişmelerini engelleyen patojenleri nötralize etmeyi sağlar;
 • tiroid disfonksiyonunun önlenmesi - KBB organlarındaki patolojik süreçler, endokrin sisteminin, özellikle tiroid bezinin işlevini olumsuz yönde etkiler;
 • tonsillektomi yapmak, tirotoksikoz, hipotiroidizm ve diğer patolojileri geliştirme riskini azaltır.

Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

Argümanlar

Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

 • Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur;
 • bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur;
 • mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur;
 • artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

Disert Mitleri

Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

 1. Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü;
 2. bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır;
 3. bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez;
 4. operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

önleme

Enfeksiyonlar patolojik süreçlerin gelişimine ve lenfoid doku hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların sıklıkla palatine bademcikler çoğalması söz konusudur. Tonsillektomiyi önlemek için, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için basit kuralları izlemelisiniz:

 1. Vitaminler - retinol (A), tokoferol (E) ve folakin (B12) kullanımı, genel bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, bu da enfeksiyon riskini 2-3 kat azaltır;
 2. imüno-uyarıcıların kullanımı - mevsimsel hastalıkların arifesinde, virüslerin ve bakterilerin yok edilmesinde rol alan bir protein olan interferon üretimini teşvik eden, immün uyarıcı ilaçların alınması tavsiye edilir;
 3. zamanında diş tedavisi - çürük dişler orofarenksin pH seviyesinde bir değişikliğe yol açar, bu da enfeksiyonun gelişimi için en uygun koşulları oluşturur;
 4. Dişler zamanında tedavi edilirse, bademcik iltihabı riski en azından yarıya inecektir;
 5. dengeli beslenme - düzenli olarak tüketilen vitamin ürünleri (sebze, meyve) ve proteinli gıdalar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate almamak, üst solunum yollarında enfeksiyon gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Kronik iltihaplanma durumunda, operasyonun temeli olan bezlerin hipertrofisi riski artar.

Bademlerin kısmen çıkarılması, dokuların yeniden büyümesi riskini azaltmaz.

Bezleri hızla ve acısız çıkarır mısınız? Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, uzman, hastaya palatine bademciklerin çıkarılmasının en uygun yolunu seçer. Spesifik bir tekniğin seçimi, enfeksiyonun derecesi, doku hasarı derinliği ve hastanın geçmişi ile belirlenir. Ekstrakt bezlerinin en güvenli ve ağrısız yöntemleri arasında lazer, plazma ve radyo dalgası tedavisi bulunur.

Bademcikler: kaldır veya pişman mısın?

Bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği sürekli bir sorudur. Bir yandan, sadece büyümeleri değil, kesilirse, vücudun gereksiz organını kaybeder. Öte yandan, doktor bademciksiz hayatın daha kolay hale geleceğini garanti ediyor.

Karar verirken şüphe duymamanız için bilmeniz gerekenler hakkında, MMA'nın adı verilen MMA'nın Kulak, Boğaz ve Burun Hastalıkları Anabilim Dalı kıdemli öğretim görevlisi olduğunu söylüyor. I. M. Sechenov, En yüksek kategori Andrei Yuryevich Ovchinnikov doktoru:

- Bademcikler, solunum ve sindirim sisteminin başlangıcında bulunan ve kaba temizlemenin ana etkisini üstlenen bağışıklık koruyucu bir organdır. Sık tekrar eden bademcik iltihabı ile karakterize bademcik iltihabı, kronik bademcik iltihabı klasik bir resim. Bununla birlikte, lenf düğümleri subfebril sıcaklığı (37-37,4.), Karakteristik kan görüntü ve bir dış değişim bademcik görünen orada meydana bezanginnaya. Lanetli, düzensiz, palatal kollarla kaynaşmış olurlar.

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, kesinlikle bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı görmelisiniz. Ve bir kez doktora bakmak için değil, ve birkaç yıl boyunca onu unutun, ama özellikle angina ile düzenli olarak ortaya, çünkü durum büyük ölçüde değişebilir. Kendi kendine ilaç almanız gerektiğinde durum böyle değildir. Kronik bademcik iltihabına sahip bir kimse zararsız bir hastalık gibi görünmektedir, ancak bu yanılsama erken evre sona erdiğinde ve komplikasyonlar başladığında geçer.

Genellikle korku diğer organlara "git" ile bademcik iltihabı ki: (durumunun ciddi sonuçlanabilir sendromu tonzillokardialny, - romatizmal kalp hastalığı) kalp, eklemler (romatizma), böbrekler (glomerulonefrit). Son zamanlarda, kadınlarda kronik bademcik iltihabının üreme fonksiyonu üzerindeki etkisini kanıtlamak mümkün olmuştur. Birçok hastaya başarılı bir şekilde muamele ettik, sonrasında doğal üretim olanağı onlara geri döndü. Bununla birlikte, sadece yaygın komplikasyonlar tehlikeli değil, aynı zamanda yerel olanlardır. irinli süreci ile bademcik ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olabilir boyun oluşturulmuş apselere sınır bölgesine uzanır zaman. Cerrahi diseksiyon ve masif antibakteriyel tedavi gerektirirler.

Hasta bademciklerin çıkarılıp çıkarılmayacağına kendisi karar veremez. Her durum ayrıntılı bir titiz inceleme gerektirir, daha sonra doktor ile birlikte bir, başka ya da üçüncü tedavi taktikleri seçilir. Bademciklerin büyüklüğünün iltihaplanma durumuyla ilgisi yoktur. Çok sık, özellikle çocuk doktorları, şu ifadeyi duyabilirsiniz: "Ne büyük bademcikler! Kaldırılmaları gerekiyor. " Hiç böyle değil. büyük Kronik tonsillit herhangi bir belirti olmaksızın bademcikler ve tersi olabilir - küçük bademcikler, hastalığın şiddetli belirtileri ile, palatin kemerler arkasına saklanmak.

Doktor kararını etkileyen en önemli şey komplikasyonların varlığıdır. Boğaz ağrısı nadiren meydana gelirse, diğer organlara "dokunmayın", bademcikler çıkarılamaz ve konservatif tedavi edilemez. Bunu yapmak için, "bademcik" aparatında sterilize edilirler: bademcikler bademciklerden çıkarılır ve daha sonra bunlara bir ilaç enjekte edilir. Konservatif tedavi başarılı olmazsa, palatine bademciklerin radikal olarak çıkarılmasını içermeyen ara bir yönteme başvurabilirsiniz - lazer lacunomisi. Palatine bademcikler üzerindeki bir lazer ışını, patolojik içeriğin dışarı doğru aktığı, böylece içte durgunlaşmadığı ve iltihaplanma sürecini desteklemediği kesikler yapar.

Kronik tonsillite herhangi bir komplikasyon eşlik ediyorsa, bu bademcikler - tonsillektomi kaldırılması için doğrudan bir endikasyon. Yetkin bir şekilde yürütülen bir operasyon, gelecekte yaşamın kalitesini ve ömrünü etkilemeyecektir. İnsanlar bademcikleri çıkardıktan sonra daha çok hasta olacaklarından korkuyorlar, ama bu yanlış. Bağışıklık kompleksinin bir parçası olan sağlıklı bademcikleri çıkarırsanız problemler yaşanacaktır. Ve kronik bademcik iltihabı ile, iltihaplı bademcikler enfeksiyonun bir sıcak yatağıdır. Bu durumda, tonsillektomi bırakmak için - patojenik mikroflora ile dolu, enfeksiyon odağı, nazofarenks pürülan çanta içinde bırakmaktır. Sadece bu durumda bağışıklıkta bir azalma ve diğer organların komplikasyonları olacaktır.

Korkulmak gerekmez, bademciklerin yok edilmesi, bağışıklık korumadan mahrum kalacaktır. Palatine bademcikler, sublingual ve pharyngeal ile birlikte sadece altı bademcikler olmak üzere lenfoid-faringeal ringe girerler. biz hala değiştirmek ve işe yaramaz olan bu konuşmanın ikisi, kaldırmak, diğerleri onların bağışıklık savunma işlevini üstlenecek ve tüm telafi, amigdala devreye.

Tonsillektomi sonrası:

 • Bir koruyucu menü ihtiyacınız olan ilk günlerde, tahıllar, patates püresi ve bebek maması üzerine oturmak zorunda kalacaksınız;
 • iki ila üç hafta boyunca, fiziksel aktiviteyi sınırlamak önemlidir, böylece tansiyon kanamayı tetiklemez;
 • birkaç ay için rahatsız edici gıda - kebap, ekmek kırıntıları, sıcak ve alkol hakkında unutun.

Yetişkinlerde pansumanın kaldırılması

Kronik bademcik iltihabı ile yıpranmış, bazı hastalar bademciklerin kaldırılmasına karar verir. Hangi durumlarda gösterilen operasyonda, nasıl yapılır ve bundan ne gibi sonuçlar beklenebilir?

Bademcikleri çıkarmanız gerektiğinde

Palatine bademcikler (tonsillektomi) kaldırılması, ancak bağışıklık organının işlevini geri yüklemek artık mümkün olmadığı durumda başvurulur. Operasyon için ana göstergeler:

 • Kronik streptokokal bademcik iltihabının sık alevlenmesi. Hastada hastalığın nedensel ajanı streptococcus olduğu gerçeği, antistreptolizin O titresi için kan testini doğrulamalıdır. Arttırılması, vücudun streptokoklara reaksiyonunu güvenilir bir şekilde gösterir. Antibiyotik almak titrede azalmaya yol açmazsa, bademcikler çıkarılmalıdır, aksi takdirde komplikasyon riski yüksektir.
 • Bademciklerin boyutunda artış. Lenfoid dokunun proliferasyonu yutma veya uyku apnesi sendromu (bir rüyada solunum depresyonu) sırasında rahatsızlığa neden olabilir.
 • Vücudun zehirlenmesi nedeniyle kalbin, eklemlerin ve böbreklerin dokularının yenilgisi. bademcik iltihabı ve organların işlev bozukluğu arasında bağlantı kurmak için, hasta denilen Revmoproby yapması istenir - C-reaktif protein, sialik asit ve romatoid faktörü çalışma gidin.
 • Paratonziller apsesi. Bu iltihabın bademciklerden çevreleyen yumuşak dokulara geçtiği bir durumdur. Genellikle patoloji ilaçlar tarafından "boğulur" ve ancak operasyona başlarlar.
 • Konservatif tedavilerin etkin olmaması (ilaç tedavisi, durulama, bademciklerden mantarların vakumla alınması ve fizyoterapi dahil).

Tonsillektomi için nasıl hazırlanır

Tonsillektomi için hazırlık poliklinikte yapılır. Hasta bir dizi testten geçmelidir:

 • Genel kan testi,
 • trombosit sayısının belirlenmesi için analiz,
 • koagulogram (pıhtılaşma için kan testi),
 • genel idrar analizi.

Bir dişhekimi, kardiyolog ve terapistle bir sınavı geçmek gerekecektir. Bir patoloji tespit edilirse, uygun uzman ile bir istişare belirtilir.

Ameliyattan 2 hafta önce kanama riskini azaltmak için, hasta kan pıhtılaşabilirliğini arttıran ilaçlar reçete edilir. 3-4 hafta boyunca aspirin ve ibuprofen almayı bırakmaları istenir.

Operasyon günü

Operasyon nasıl yapılacak, doktor karar verir. Kural olarak, bademcikler tamamen kaldırılır. Kısmi tonsillektomi lenfoid dokunun belirgin hipertrofisi ile yapılabilir.

İşlemden 6 saat önce hastaya yiyecek almayı bırakması, süt ürünleri ve meyve suları içmesi istenir. 4 saat boyunca su bile içemezsiniz.

Yetişkinlerde bademcikler kaldırılması genellikle lokal anestezi altında gerçekleşir. Ameliyattan yarım saat önce hastaya sedatif ile kas içi enjeksiyon yapılır, daha sonra bademcikler etrafındaki dokulara anestezik-lidokain enjekte edilir.

Ameliyathanede hasta bir sandalyeye oturur. İltihaplı organlar ağızdan alınır. Boyunda veya çenede herhangi bir kesi yapılmaz.

Tonsillektomi seçenekleri:

 • Geleneksel operasyon. Bademcikler, geleneksel cerrahi aletler yardımıyla kesilir - makas, neşter ve döngü.

şekerleme: yöntem zaman test edilmiş ve iyi gelişmiştir.

eksileri: Uzun bir rehabilitasyon dönemi.

 • Kızılötesi lazer cerrahisi. Lenfoid doku bir lazerle kesilir.

şekerleme: İşlemden hemen sonra ödem ve ağrı neredeyse yokluğu, uygulama kolaylığı, operasyon ayakta tedavide bile yapılabilir.

eksileri: Sağlıklı dokularda amigdalayı çevreleyen yanma riski vardır.

 • Ultrasonik bir neşter kullanarak. Ultrason, dokuları 80 dereceye kadar ısıtır ve bademciği kapsülü ile birlikte keser.

şekerleme: komşu dokulara en az hasar, hızlı iyileşme.

eksileri: Ameliyattan sonra kanama riski vardır.

 • Bipolar radyofrekans ablasyonu (sorpsiyon). Bademcikler, dokuları ısıtmaksızın soğuk bir radyo bıçağı ile kesilir. Teknoloji, tüm bademciği veya sadece bir parçasını çıkarmanıza izin verir.

şekerleme: Ameliyat sonrası ağrı, kısa rehabilitasyon süresi, düşük komplikasyon oranı.

eksileri: Sadece genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Tüm işlem 30 dakikadan fazla sürmez. Tamamlanmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirildiği koğuşa götürülür. Boyna buzla bir kabarcık uygulanır. Tükürükten özel bir kapta veya bir bebek bezi üzerinde tükürmesi istenir. Bir gün içinde (ve bir spazm ile - en fazla 5 saat), hasta yemek, içecek ve gargara izin verilmez. Güçlü bir susama ile birkaç sips soğuk su alabilirsin.

Cerrahi sonrası sık sık şikayetler - boğaz ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi. Bazen kanama meydana gelebilir.

Tonsillektomi yapılmasına bağlı olarak hasta 2-10. Günde taburcu edilir. Boğazdaki ağrı 10-14 gün boyunca devam eder. 5.-7. Günde, farenks duvarlarından kabukların çıkarılmasına bağlı olarak keskin bir şekilde artar. Sonra yavaş yavaş acı verici duygular ortaya çıkar.

Acıyı hafifletmek için, hastaya analjeziklerin intramusküler enjeksiyonları verilir. Ameliyattan birkaç gün sonra antibiyotikler belirtilir.

Evde bakım

Ameliyat edilen yüzeyde, cerrahi yaraların sıkılmasından sonra tamamen geçen beyaz veya sarımsı bir plak görülür. Plak devam ederken, boğaz yıkayın ve dezenfekte, yasaktır.

Ameliyattan iki hafta sonra hastaya tavsiye edilir:

 • daha az konuşmak,
 • ağırlık kaldırmayın,
 • sadece yumuşak, serin yiyecekler (sebze ve et püreleri, çorbalar, yoğurtlar, tahıllar),
 • daha fazla sıvı içmek
 • Hamamı, solaryumu ziyaret etmemek, uçakla uçmamak,
 • dişlerini fırçalamak ve ağzını yıkamak için dikkatli ol,
 • sadece serin bir duş al
 • ağrı kesiciler içilmelidir (parasetamol bazlı müstahzarlar). İbuprofen veya aspirin almak yasaktır çünkü kanama riskini arttırırlar.

Tat duyumları, işlemden birkaç gün sonra bozulabilir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşme süresi yaklaşık 2-3 hafta sürer. Üçüncü haftanın sonunda, yaralar tamamen iyileşir. Bezlerin yerinde bir mukoz membran ile kaplı bir skar dokusu oluşur. Hastanın normal yaşam tarzına dönmesine izin verilir.

Olası komplikasyonlar

Yetişkinlerde tonsillektominin olumsuz sonuçları şunları içerir:

 • Ameliyattan sonraki 14 gün içinde kanama riski. Tükürükte kan damlası görüldüğünde, hastanın yanına yatması ve boynuna buzla bir baloncuk eklemesi tavsiye edilir. Kanama yoğunsa, ambulans çağırmalısın.
 • Çok nadir durumlarda (en fazla% 0,1), ses tonunu değiştirmek mümkündür.

Bademciklerin çıkarılması:

Birçok hastada tonsillektomi randevusuna oran belirsizdir. Konuşma ile karışık - palatine bademcikler - bağışıklık sisteminin önemli bir organı olan, çıkarılması solunum yolu enfeksiyonlarının gelişimini ve soğuk algınlığı sıklığını gerektirir. Komplikasyonlardan korkan bazı hastalar ameliyat yapmayı reddeder.

Ancak, doktorlar onları rahatlatmak için acele ederler: tonsillektomi bir yetişkinin bağışıklık savunmasını etkilemez. Gerçek şu ki, ergenlik döneminde bezler, bakteri ve virüslerin nüfuz etme yolu üzerindeki tek filtre olmayı bırakmaktadır. Dil altı ve faringeal bademciklere yardım etmek için. Ameliyattan sonra, bu lenfoid formasyonlar aktive edilir ve çıkarılmış organların tüm fonksiyonlarını üstlenir.

Ancak bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların varlığında korunması, ciddi sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. İltihaplı dokular, koruyucu özelliklerini kaybeder ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür. Böyle bir durumda onları yok etmeyi reddetmek, kalp, böbrek ve eklem hastalıkları gibi daha tehlikeli patolojilere kendinizi kınamak demektir. Kadınlarda, kronik bademcik iltihabı, üreme işlevini olumsuz yönde etkileyebilir.

Operasyon riskleri her durumda ayrı ayrı değerlendirilir. Uygulamasının önünde bir engel olabilir:

 • sık kanama eşlik ve tedavi edilemez vasküler hastalıklar (hemofili, Osler hastalığı),
 • Şiddetli diyabet mellitus,
 • tüberküloz,
 • üçüncü dereceden hipertansiyon.

Bu gibi hastalara bir ara prosedür gösterilebilir - lazer lacunomisi. Bademcikler üzerindeki kızılötesi ışınlar, pürülan içeriğin aktığı mikro kesimleri yapar.

Tonsillektomi yapmak için geçici kontrendikasyonlar şunlardır:

 • adet dönemi
 • tedavi edilmemiş çürükler
 • diş etlerinin iltihabı
 • akut bulaşıcı hastalıklar,
 • Hamileliğin son üç aylık dönemi
 • bademcik iltihabı
 • Diğer herhangi bir kronik hastalığın alevlenmesi.

Bademcikler çıkarılması ve

Palatine bademcikler palatine kemer arasında eşleştirilmiş amygdala
Tubal bademcikler işitsel tüplerin açıklığında çift amygdales
pharyngeal tonsil farinksin arterindeki eşleştirilmemiş tonsildir

lingual tonsil dilin arkasındaki eşleştirilmemiş bir bademcidir

Bağışıklık sistemimizin en önemli parçası bademcikler olup, bunun kaldırılması, bir bütün olarak vücut üzerinde çok iyi bir etkiye sahip değildir.
Uzmanlar bademciklerin vücut için çok önemli olduğunu, hatta yarı ölü ve çökmüş bir bademciğin bile bağışıklık sisteminin geri kalanından daha fazla immünoglobulin ürettiğini söylüyorlar.
Bademciklerin gözenekli yapısı sayesinde, tüm patojenik mikroplar, vücuda girmeye çalışırken, bağışıklık sisteminin hücrelerinin çevresine girerler ve yok edilirler.
Operasyon ne zaman gereklidir?
Son Sovyet geçmişinde bademciklerin kaldırılması çok sıradan bir operasyondu.

Modern doktorlar bademciklerin sadece birkaç durumda kaldırılmasını önermektedir:

 • Bir kişi yılda dört kereden fazla anjina (bademciklerin akut iltihabı) geliştirirse ve hastalık yüksek sıcaklık ve vücudun genel bir zayıflığı ile çalışır.
 • Kalıcı anjinin arka planında kronik bademcik iltihabı ortaya çıkması (bademcik çalışmalarında geri dönüşümsüz değişiklikler ve bunların sürekli inflamasyonu)
 • Larenks bölgesini etkileyen pürülan abseler (apse) bu arka plana karşı gelişme.
 • Büyük bademcikler ile hava yollarının bilinçsiz olarak kapanması durumunda (bir rüyada horlama, kısa süreli bir nefes durması sebebi budur).
 • Bağışıklığın keskin zayıflaması.

  Bezlerin temizlenmesi nasıldır?

  2. Bezlerin tamamen çıkarılması (adenoidler)
  Yetişkinlerde bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılması. Cerrahi makas ve tel döngü kullanarak. Böyle bir operasyon genel anestezi altında yapılır ve hafif bir kanama eşlik eder.
  Ameliyattan hemen sonra, hasta sağ tarafa yerleştirilir, boynuna bir buz paketi yerleştirilir (soğuk kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur ve kanamanın başlamasına izin vermez). Sonraki birkaç gün hasta olası bir enfeksiyonun ortaya çıkmasını önlemek için bir antibiyotik alır.
  Ameliyat sonrası ilk günde birkaç yudum su içmek için izin verilir, sonraki günlerde ovuşturulacak ve sıvı yiyecekleri soğuk bir şekilde sınırlamak zorunda kalacaksınız. Beş gün sonra bademciklerin çıkarılmasından sonra yara yüzeyi iyileşti.

  Ameliyatta kontrendikasyonlar:


  • Kan hastalıklarının varlığı (pıhtılaşma bozukluğu).

  Kardiyologlar ve jinekologlar, ameliyatları bademciklerin (kadınlarda olduğu gibi) çıkarmak için kategorik olarak karşılarlar. Vücut bademciklerin kaybından çok zayıflar.

  Böyle bir operasyonun sonuçları ve komplikasyonları

  Çocuklarda bademcik gidermenin en yaygın etkilerini düşünün.

  • Kural olarak, operasyondan sonra çocuk boğazda şiddetli ağrı hisseder, bu da normal beslenmesini engeller. Bu durumda, yiyeceğin sıcak olmaması (ameliyat edilen alanın 7-9 gün sonra operasyondan sonra hassas kalması) gereklidir. Garip bir şekilde, ama böyle bir dönemde bir çocuk dondurma, sıcak çorbalar ve et suyu, sebze ve meyve püreleri ile daha iyi durumda. Genel olarak, neredeyse tüm yiyecekler bir blender veya mutfak robotu ile püre haline getirilebilir.
  • Bazen ameliyat sonrası kanama olur, bu nedenle postoperatif dönem doktorların sıkı denetimi altında olmalıdır.
  • Anestezi yöntemine (yerel veya genel) özel dikkat gösterilmelidir, çünkü her hangi bir anestezi, aslında çocuğun vücuduna zararlıdır, bu yüzden bir uzmana danışmak daha iyidir.
  • Bademciklerin çıkarılması vücudun patojenlere karşı direncini azaltır.

  Silmek veya silmek için?

  Yani, evde bezlerin tedavisi nasıl tedavi edilebilir?

  KENDİNİZİ VE KENDİNİZİ KEŞFEDİN! TÜM İYİ!

  Erişkinlerde ve çocuklarda bezlerin çıkarılması

  Bademciklerin çıkarılıp çıkarılmamasına dair bitmek bilmeyen tartışmalar on yıldan fazla süredir devam ediyor. farklı zaman dönemlerinde resmî tıp, tamamen karşıt görüşlerini sıkışmış sık iltihaplanma ve olası komplikasyonlar riski rağmen, sonuna kadar tutmaya çalışıyorum, tam tersine, daha sonra, acımasızca silmek için tavsiye. Ancak gerçek, ortada yatıyor.

  Tonsillektomi nedenleri

  Bezlerden kurtulmanız için dört neden vardır:

  1. Enflamatuar süreç o kadar büyüdü ki, bezlerin lenfoid materyalinin sınırlarını aştı. Bademcikler tarafından her tarafı çevrelenmiş olan doku, kalbe ve akciğerlere uzanır. Enflamasyon onu yakalarsa, solunum veya kardiyovasküler patolojiler geliştirme riski artar.
  2. Yılda iki kez gerçekleştirilen düzenli tedavi kürleri dikkate değer bir sonuç vermez. Bezlerin yıkanması, fizyoterapötik prosedürler, tedavi sırasında immün preparatların kullanılması, bir sonraki prosedüre kadar hastanın durumunu önemli ölçüde iyileştirmelidir. Bu olmazsa, en iyi yol iltihap odağını ortadan kaldırmaktır.
  3. Sık sık boğaz ağrısı, krampları ve arka planında yüksek ateş eşlik eder. Ciddi tehlike, çocuklar için böyle bir durum oluşturur, çünkü beynin bu tür aşırı yüklenmelere henüz adapte olmadığından.
  4. Biyopsi gerektiren bezlerde şüpheli malign neoplazmların varlığı.

  Yukarıdaki faktörlerden sadece biri cerrahi müdahale için ağır bir nedendir.

  Bademcikler kaldırılması için hazırlık

  Bu operasyon (tonsillektomi) genellikle uzmanlar tarafından yapılmakla birlikte basittir, ancak yine de hastanın hazırlanmasını gerektirir:

  1. Doktor palatine bademcikler, boyun, boğaz inceler;
  2. Analizler gerçekleştirilir (kan - zorunlu, idrar - gerekirse);
  3. Doktor tıbbi geçmişi inceler, ilaçları analiz eder.

  Operasyonun arifesinde, akşam yemeği izin verilir, ancak gece için hiçbir şey yiyemezsiniz. Tonsillektomi ağırlıklı olarak genel anestezi altında yapılır, ancak bazı durumlarda lokal anestezi altında da uygulanır. Tam bir rahatlama için, hastaya yatıştırıcılar verilir. Operasyonun süresi kısa - 20 dakikadan bir saate.

  Ameliyat sırasında ağrı anestezi kullanımı ile önlenir. Postoperatif dönemde, çoğu kez boğazdan ve kulaktan boğaz ağrısı olan yutma güçlüğü. Bu gibi durumlarda anestezikler kullanılır. Kural olarak, operasyondan sonraki gün, hasta hastaneden taburcu edilir. Bireysel hastalar hastanede daha uzun kalmak zorunda.

  Bademcikler cerrahi çıkarılması yöntemleri

  Modern tıbbın Arsenal, kaybedilen kan miktarı, ameliyat sonrası ağrı süresi ve iyileşme periyodu farklı olan bezlerin çıkarılması için çeşitli yöntemler içerir.

  Tonsillektomi, aşağıdaki yöntemlerden biri ile gerçekleştirilir:

  1. Klasik. Lokal veya genel anestezi altında, bir neşter, makas ve bir döngü kullanarak, amigdalayı kesip ayırın.
  2. Bir mikrodetektör ile bezlerin çıkarılması da etkilenen bademciklerin tamamen çıkarılmasına izin verir, ancak operasyon süreci daha uzun olduğu için daha fazla anestezi gerekecektir. Artı bu teknik: ameliyat sırasında ağrı sendromu çok daha azdır.
  3. Lazer çıkarma - lazer böylece kan kaybının önlenmesi, kan damarları kapatır, hastalıklı dokuyu kaldırır aracılığıyla kısa bir prosedür, bademcik azaltmaya yardımcı bazı dokular buharlaştırır. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Eksileri: mukozal yanık mümkündür - daha uzun iyileşme süresi; Bu yöntem 10 yaşın altındaki çocuklar için ameliyat yapamaz.
  4. Elektrokoagülasyon küçük bir kan kaybı taşır. Bununla birlikte, doku akımına maruz kalmanın bir sonucu olarak komplikasyonların gelişimi mümkündür.
  5. Ultrasonik neşter - küçük bir kan kaybı, minimum hasar.
  6. Radyofrekans lazeri bademciklerin hacmini azaltmak için en yaygın yöntemdir. Artıları: postoperatif dönemde lokal anestezi gereklidir - hızlı iyileşme, minimal ağrı sendromu, komplikasyonlar önemsizdir.
  7. Karbon lazeri. Artıları: ılımlı ağrı sendromu, hafif kanama.

  Operasyonun kapsamını ve hastanın durumunu değerlendirerek, doktor bunu gerçekleştirmenin en iyi yolunu seçer.

  Tonsillektomi komplikasyonları

  Operasyonun karmaşık olmadığı ve hemen hemen her zaman komplikasyon olmaksızın ilerlemesine rağmen, ortaya çıkma olasılığı dışlanmamaktadır.

  Operasyon sırasında:

  1. larenks ödemi boğulma riski ile;
  2. anesteziye karşı alerjik bir reaksiyon;
  3. ağır kanama;
  4. Gastrik sıvının pnömoni geliştirme riski ile aspirasyonu;
  5. dişlere zarar vermek;
  6. juguler ven trombozu;
  7. alt çene kırığı;
  8. yanaklar, dudaklar, gözler yanıklar;
  9. ağız boşluğunun yumuşak dokularının yaralanmaları;
  10. kalp durması.

  Operasyondan sonra:

  1. sepsis (düşük bağışıklık ile);
  2. uzak kanama;
  3. bir tat bozukluğu;
  4. boyun bölgesinde ağrı.

  Ameliyat sonrası Bakım

  Ameliyattan sonra olası komplikasyonları önlemek için hasta hastanede kısa bir süre görülür. Bununla birlikte, iyileşme sürecini hızlandırmak için evde, doktor tavsiyeleri takip edilmeli ve ilaçları aşağıdaki gibi belirtilmelidir:

  1. uzun süre konuşma, öksürük önlemek;
  2. daha fazla sıvı içmek;
  3. sadece kolayca sindirilebilir, şekersiz, tuzsuz yiyecekler alın;
  4. yumuşak beslenmenin ilk birkaç günü;
  5. ürünleri "çizilmekten" kaçının;
  6. düzenli olarak su prosedürleri gerçekleştirir.

  Bademciklerin çıkarılması:

  Bir yetişkinin bağışıklık sisteminde, tonsillektomi hiçbir şekilde etkilemez, çünkü zaten ergenlik döneminde, bezler virüslerin ve bakterilerin nüfuzuna karşı tek filtreler değildir. Onlara farengeal ve dil altı bademcikler yardım gelir. Operasyondan sonra aktive edilir ve kaldırılan bademciklerin tüm fonksiyonları yerine getirilir.

  Bununla birlikte, bademciklerin elimine edilmeleri için endikasyonların mevcudiyetinde korunması, iltihaplı dokuların özelliklerini yitirdikleri ve bir enfeksiyon sıcaklığına dönüştüklerinden, sağlık problemlerinin gelişimini tehdit etmektedir. Bu durumda, onları çıkarmayı reddetmek - böylelikle kendinizi böbrek hastalığı, eklemler ve hatta kalp gibi daha tehlikeli patolojilere mahk condm etmek demektir. Kadınlarda kronik bademcik iltihabı tedavisi eksikliği üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkilemektedir.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik farenjit halk ilaçları

Mukus zarının inflamatuvar süreci veya farinksin lenfoid dokusuna farenjit denir. Hastalık akut ve kronik akıma ayrılır. Strep farenks mukozasında yakın bulunan enfekte sitenin mukozası üzerinde düşmüş bir enfeksiyon, etkisi altında örneğin mukozası korozif ortama maruz kalma, çok sıcak yemek, toz yüklü hava, gazlar, buharlar veya boya inhalasyon yoluyla tetiklenebilir.

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.