Loading

Farenjit ile öksürük tedavisi nasıl yapılır?

Farenjitli öksürük, farenksin mukusla irritasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar ve bu da fazla miktarda iltihaplı mukozadan salgı üretir. Hastalığın başlangıcında, mukoza hala kuru ve gizli olmadığı zaman, öksürük atakları, burun boşluğunun arka duvarı ve paranazal sinüsleri ile farinksin arka duvarından aşağı akan mukus akıntısı ile tetiklenebilir. Dahası, bu durum belirgin inflamatuar olayların arka planına ve mukoza boğazının güçlü bir ödemine karşı, sadece arka duvarı değil, yan duvarları ve nazofarenks kemerini de etkileyebilen ciddi bir şekilde kötüleşmektedir.

Öksürük neden ortaya çıkıyor?

Öksürük, kompleksi refleks arkın aktivasyonundan kaynaklanan solunum yolunun aspirasyonundan vücudun koruyucu refleksidir. Güçlü bir ekshalasyon yardımı ile intratorasik basınçta keskin bir artışla, dışarıdan gelen veya hiper- sininin (mukusun artmış sekresyonu) bir sonucu olarak ortaya çıkan solunum yolu maddelerinden ayrılmasına izin verir.

Öksürük, reseptörler üst solunum yolunun sileli epitelinde tahriş olduğunda ortaya çıkar. Beyin sapında bulunan öksürük merkezine sinir uyarıları gönderirler. Buradan sinyaller solunum kaslarına, diyaframlara ve karın duvarına gönderilir, bunun sonucunda daralma oluşur ve öksürme ortaya çıkar.

Akut farenjit öksürük

Akut farenjit arka planda öksürük - kuru, yüzeyel, burun. Bazı durumlarda, özellikle çocuklarda, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Zaten hastalığın ilk gününde, gece ya da sabah artmaktadır. Biraz sonra, öksürük ıslak ve daha üretken hale gelir. Balgam kalın ve viskoz olmasına rağmen, hastanın durumu biraz gelişmektedir.

Kronik farenjit ile öksürük

Kronik hipertrofik farenjit ile hasta sürekli olarak öksürür. Bu, mukozada proliferasyon ve kalınlaşmadan kaynaklanır, bu durum böyle bir durumda farinkste yabancı cisim hissine neden olur. Boğazı temizlemek için bir istek var.

Kronik farenjitin atrofik bir formunda, incelmiş mukus farenksinin ve tahrişinin kurumasına bağlı öksürük görülür. Kuru havanın olduğu veya aşırı soğumaya sahip odalarda, hoş olmayan duyumlar yoğunlaşır. Kuru öksürüğün acı veren saldırıları vardır.

Her tür kronik farenjitle birlikte, öksürük genellikle geceleri daha kötüdür. Bu uykusuzluğa neden olur. Hastalar sadece bir tanesi yüzünden huzursuz ve huzursuz olurlar, ancak en rahatsız edici semptom obsesif bir öksürüktür.

Farenjit tedavi kuralları

Her şeyden önce, hastalığa neden olan sebebi ortadan kaldırmak gereklidir. Devleti ve hızlı toparlanmayı kolaylaştırmak için tüm koşulları yaratmak gerekir. Bu nedenle gereklidir:

 • Bedeni bir yatak ya da yarım yatak rejimini gözlemleyerek mümkün olduğunca dinlenin;
 • Mukusunu tahriş edebilen, kolay asimile edilmeyi tercih eden ancak yüksek kalorili yiyecekler olan keskin ve kaba yiyecekler kullanmayın;
 • en azından tedavi süresi boyunca sigara içmek ve alkol almaktan kaçının;
 • çoğu durumda hasta hastanede tedavi edilmez, ancak evde, odanın içindeki havanın ıslanması sağlanmalıdır (sonuçta kuru hava öksürük ataklarını da tetikleyebilir);
 • Tüm doktor reçetelerini dikkatli bir şekilde yerine getirin.

Bol miktarda içecek (ballı çay, mineral su, meyve suları, et suyu, bitki özleri ve infüzyonlar), özellikle de viral etiyolojilerdeyse, tüm bulaşıcı hastalıkların temel gereksinimidir. Sıvı, su-elektrolit dengesini koruyacak, toksinleri vücuttan çıkaracak ve balgam seyreltilmesine yardımcı olacaktır. Alkali maden suyuna özellikle dikkat edilmelidir. Kimyasal bileşimleri nedeniyle, balgam atılımı sırasıyla daha hızlı gerçekleşecek ve iyileşme daha erken gerçekleşecektir.

Farenjit tedavisinde doktorlar topikal ilaçları reçeteler - kombine eylemin yerel tedavisi için bir araç. Antiseptikler, anestetikler, anti-inflamatuar, yumuşatıcı, spesifik antiviral bileşenler ve bazen antibiyotiklerdir.

Öksürmeden nasıl kurtuluruz?

Çoğu durumda, hastalığın kendisinin üstesinden gelmek için yerel tedavi yeterlidir. Ancak aynı zamanda, hastanın durumunu semptomatik tedavi ile hafifletmek gerekir. Özellikle bu tedavide, çocuklara ihtiyaç vardır çünkü sıklıkla bu hastalığa komplikasyonlar verirler.

Öksürük ataklarını durdurmak ve tedavi etmek için kullanılan ilaçlar sadece bir doktor tarafından alınabilir. Birkaç genel kural vardır:

 • Kuru öksürük ortadan kaldırmak için tıbbi otlar veya yağlar temelinde inhalasyon yardım ve 1-7 yaş arası çocuklar sadece bir nebülizatör yardımı ile onları yapmak;
 • inhalasyonlar ile eşzamanlı olarak, öksürük merkezini bastıran ve öksürük refleksini bastıran ilaçların alınması gerekir;
 • İyileşmesi zor balgamlı, öksütük veya ekspektoranlar ile nemli bir öksürük belirtilmiştir.

Farenjit ile kuru öksürük neme aktarılmalı ve ardından aşağıdaki yollarla ve yöntemlerle elimine edilmelidir:

 • öksürük ilaçları (Kodelak, Sinekod, Oxeladine, Tusuprex) öksürük merkezine basar ve hastaya öksürükten ara verirler;
 • Mukoza zarının duyarlılığını irritanlara (örn., Libexin) indirgeyen ilaçlar;
 • Pinosol gibi burunda burun içine düşen burun burunları nazofaringeal mukozayı yumuşatmaya ve öksürüğe neden olan tahrişleri azaltmaya yardımcı olur;
 • Tuzlu su ile karıştırmak, mukoza zarını nemlendirir ve kuruluk ve terleme hissini ortadan kaldırır.

Farenjitli ıslak öksürük yeterince çabuk ortadan kaldırılabilir. Genellikle, Ambrobene, Bromhexine, Ambroxol, ACC, Muciltin gibi ilaçları kullanmaya başladıktan sonra 2-3 gün içinde, somut bir rahatlama vardır. Bazı durumlarda Lazolvan ile soluma faydalıdır. Ve yine de seçim ilacı için son kelime doktor demek. Reklamcılığa devam etmeyiniz ve kendi kendine teşhis ve kendi kendine ilaç kullanmayınız.

Eğer öksürük farenjit ile ortaya çıkarsa, mukolitikler, ekspektoranlar ve antitüsifler aynı anda alınamaz, aksi takdirde durumu kötüleştirebilir ve balgamın bronş tıkanmasına neden olabilir. Öksürüğün nasıl ve ne tedavi edeceği, duruma göre sadece doktor karar verir. Öksürük uzun bir süre gitmezse, ilaçların yanlış toplandığını ve etkisinin etkisiz olduğunu gösteren bir işarettir.

Farenjit ile öksürük nasıl tedavi edilir

Farenjit öksürüğü, hastalığın şiddetine bağlı olarak, hem basit öksürük hem de kaba paroksismal formda kendini gösterebilen en yaygın belirtilerden biridir.

Farenjit ile öksürük özellikleri

Farenjit eşlik eden öksürük kuru, boğaz, mide bulantısı, gece ve sabahın erken saatlerinde kötü olabilir ve farinkste hoş olmayan acı verici duyumlar eşlik edebilir.

Çoğu zaman hastalar, sürekli olarak öksürük atakları geçirdikleri, geceleri ise boğazını temizlemeye çalışırken huzursuz gecelerden şikayet ederler, ancak balgam dışarı atılmadığı için hiçbir şey elde etmez.

Bazen verimsiz bir öksürük bulantı ve kusmaya neden olabilir. Hastalığın başlangıcından bir süre sonra, balgam küçük miktarlarda üretilmeye başlar, ancak bu durum öksürük sürecini kolaylaştırmaz, çünkü eksüda kalın bir kıvama sahiptir.

Hastalık sürecinde vücut, solunum sistemini tahriş edici yabancı etkenlerden temizleyen öksürük gibi koruyucu işlevlerini aktive eder.

Farenjit ile bu tür süngerleşme faktörleri balgam ve mikroplardır.

Farfaliğin yokluğu uzun bir süre farenjite eşlik edebilir, bu da bademcik ve laringeal mukozanın enfekte olduğu komplikasyonların olmadığını gösterir.

Kuru "havlayan" öksürüğüne ek olarak farenjit, farinkste bir yutma, sesin tonunda bir değişiklik, ağrılı bir yutma, mukozada şişme ve tahriş ile karakterizedir.

Belirgin bir inflamatuar süreç, öksürük ataklarında artışa neden olan çok sayıda öksürük reseptörünü uyarır.

Öksürüğü iyileştirmek için bazı antitussif ilaçlar yeterli değildir.

Semptomun nüksetme riskini azaltacak karmaşık etiyolojik tedaviyi alacaktır.

Öksürük için yöntemler

Öksürüğü tamamen iyileştirmek için, önce kuru bir formdan, balgam ayrımıyla verimli bir ürüne aktarmalısınız.

Bu durumda birincil yöntemlerden biri, vücuttaki su dengesinin korunmasına yardımcı olan sıcak bir sıvıdan oluşan bol miktarda içecektir.

Bu balgamın daha yoğun bir şekilde tahsis edileceği ve ayrılmasının farenksdeki zorlu kuruluktan kurtulmasına izin vereceği düşünülmektedir.

Kullanım için bir sıvı olarak, bitkisel kompozisyonları, morselleri, ılık sütleri ve kimyasal bileşimi sayesinde balgam alkali maden suyunu kullanabilirsiniz ve bu şekilde öksürükten kurtulmanıza yardımcı olur.

Terapötik önlemler

Farenjit ile, tedavi semptomları tedavi etmek nispeten kolaydır.

Öksürüğü anında tedavi etmeyi sağlayan ana semptomatik araçlar olarak, etkilenen bölgelere doğrudan maruz kalmaya bağlı inhalasyonlar ortaya çıkar.

Esansiyel yağların solunması için çözeltiye ek olarak mukoza boğazını yumuşatmaya yardımcı olur, bu durumda balgam daha da yoğun bir şekilde tahsis edilir.

Öksürüğü tedavi etmek için tasarlanmış inhalasyonlar aşağıdaki sırayla önerilmektedir:

 • bronkodilatörlerin kullanımı ile prosedür;
 • mukolitik ilaçla inhalasyon;
 • antiseptik bileşimle inhalasyon;
 • anti-enflamatuar ilaçların kullanımı.

Her prosedür arasında 20 dakika ara vermeniz gerekiyor.

İnhalasyonlar çocuklarda kuru öksürük belirtilerini derhal tedavi etmeye yardımcı olur. Buhar prosedürleri durumu kötüleştirip sağlığa zarara neden olabileceğinden, 7 yıla kadar olan sürelerde nebülizör kullanılması tavsiye edilir.

İnhalasyon etkisini artırmak için, anti-inflamatuar ilaçlar alınmalıdır:

  • bitkisel infüzyonlar ve antiseptik solüsyonlarla (Miramistin, Klorheksidin, okaliptüs ve papatya) gargara;
  • antienflamatuar ve analjezik etki sağlayan pastiller ve lolipoplar (Sepptetha, Pharyngocept, Falimint, Terasil, Travisil);
  • Boğazın antiseptik spreylerle sulanması (Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde).

Erken evrede farenjit ile öksürük lokal ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Bununla birlikte, semptomlar hasta için ağrılı hale gelirse ve sağlık durumunu önemli ölçüde kötüleştirirse, sistemik olarak mukolitik ve balgam söktürücü araçlar kullanılmalıdır:

Bu ilaçlara maruz kalmanın sonucunda balgam daha aktif olarak üretilmeye ve sıvılaştırılmaya başlar.

Öksürüğü üç gün içinde tedavi etmeye yardımcı olan etkili ve hızlı etkili ilaç, inhalasyonlar şeklinde Lazolvan'dır.

Farenjit ile antibakteriyel tedavi sadece bir bakteriyel enfeksiyon olduğunda reçete edilir, bu durumda, örneğin, sistemik antibiyotikler gösterilir:

Hastalığın viral bir özelliği varsa, antiviral ilaçlar tedavi edilmesine yardımcı olacaktır:

Ağrılı paroksismal öksürük, hem yetişkinler hem de çocuklar, öksürük merkezinin aktivitesine baskı yapan ve can sıkıcı gece öksürüğünden kurtulmaya yardım eden antitüsif ilaçlar reçete edilir.

Bu araçlardan en etkili olanları:

Kontrendikedir aynı anda balgam ile bronş dolumu yol açabilir mukolitik, balgam söktürücü ve antitussif ilaçların kullanımı kontrendikedir.

Kronik hastalık için şifa önlemleri

Kronik iltihaplanma süreci tehlikelidir çünkü nihayetinde mukus larenks ve trakeayı kaplayabilir, balgam bronşlarda üretilmeye başlar.

Kronik farenjit gelişme riskini azaltmak için, hastalığın akut formunu zamanla tedavi etmek gerekir, bunun için öncelikle hangi ilaçlarla belirli bir farenjit olgusunun tedavi edilmesi gerektiğini belirleyecek bir doktora başvurmalısınız.

Kronik farenjit formu için klasik öksürük şeması aşağıdaki yöntemleri içerir:

   • boğaz (yumuşatmak ve kuru ve boğaz kurtulmak mukoza izin verin) uçucu yağların temelinde demektir yağlamak;
   • maden suyu ve deniz suyu içeren müstahzarlar ile inhalasyon;
   • bakteriyel lizatlar içeren ilaçlar almak;
   • trikloroasetik asit ile yanarak granüllerin mekanik olarak uzaklaştırılması;
   • hipertrofik oluşumların ortadan kaldırıldığı kriyoterapi, elektrik akımı;
   • Öksürüğe yardımcı olan fizyoterapötik prosedürler.

Farenjitin ileri evresinde, bazen cerrahi tedavi gerekebilir, bu nedenle ilk belirtiler ve semptomlar ortaya çıkarsa, ertelenmeden patolojinin tedavi edilmesi önerilir.

Çocuklarda kronik farenjit ile, öksürük ve mineral su Essentuki veya Narzan inhalasyon ile durumu kolaylaştırır.

Buna ek olarak, tedavi, boğaz ağrısını tahriş eden kaba ve baharatlı yiyecekleri dışarıda tutan koruyucu bir diyetle desteklenmelidir.

Çocuklara antiseptikler ile durulanması ve antimikrobiyal spreyler ile boğazlarının sulandırılması tavsiye edilir ve makul dozlarda, inhalasyon ve durulama için çözeltiler şeklinde papatya ve adaçayı infüzyonları gösterilir.

Genel öneriler

farenjit ile Öksürük sadece ilaçların kullanımını içerir, ama aynı zamanda, bazı önemli kuralları takip iyileşme sürecini hızlandıran ve semptomlarını hafifletmek için:

   • semptomların kötüleştiği dönem için yatak istirahatine uyum;
   • tam uyku sağlamak;
   • Akut, yağlı, soğuk ve sıcak yiyeceklerden uzak durmak;
   • sigara ve alkolün reddi;
   • hastanın odasındaki nemin izlenmesi (hava çok sıcak ve kuru olmamalıdır).

Ya balgamı boğazımdan öksürmezse?

Trakeobronşiyal bir sır, tükürük, burun mukusu ve dışarıdan hava ile yakalanan maddelerden oluşan balgam olarak adlandırılır. Solunum yolunun kurumasına ve havadaki patojenlerin içeri girmesine karşı korumak için burunda balçık gereklidir. Oluşan tüm iltihap ya da alerjiyle, sır daha yoğunlaşır, bu yüzden biriktirir ve ondan kurtulmak oldukça zorlaşır.

Neden boğazda mukus birikir?

Boğazda mukus birikmesi, KBB doktorlarının duyduğu en yaygın şikayettir. Glandüler dokuların ve siliyer epitelyumun bozulmuş çalışmasını gösterir. Bu süreçlerin provokatörleri, bakteri, virüs, mantar enfeksiyonu veya alerjiye neden olan maddeler olabilir.

Solunum sisteminin üst veya alt otelindeki iltihaplanma nedeniyle, daha büyük bir hacimde mukus üreten goblet hücrelerinin uyarılması meydana gelir. Boğazda, bronşlarda ve boğazdan aşağı akarken birikebilecek fazlalığı, ciddi rahatsızlığa neden olur.

Neden mukus expatörü değil?

Yukarıdaki nedenlerden ötürü, sır birikir, ama neden boğazda mukus balgam söktürücü değil?

Mukoza alt solunum yolu, goblet hücrelerinden salgı bezleri olan yüzeydeki kıllarla kaplı hücrelerle kaplıdır. Bu sözde mukosiliyer aparattır.

Daha önce tarif edilen goblet hücreleri tarafından salgılanan kalın, kalın, neredeyse sıvı içermeyen mukus, balgamın temelidir. Trakea ve bronş enfeksiyonlar, alerjenler, bozunma ürünleri, toz, genel olarak, tüm yabancı maddelerin çekilmesi için gerekli olan ve bir hareket süreci de mukosiliar temizlik adı trakeob- salgıları oluşturulur. Kaplamalar, kulak burun boğaz anlamıyla bağışıklık kabul edilir mukus, nüfuz dolaşımdaki kan hücrelerinin kılcal net nüfuz yüzden boğazda mukus zararlı organizmaları yok, tam anlamıyla, aktif emniyet parçaları olur.

Normal bir durumda mukoza, yüz ml'den fazla koruyucu mukus üretmez. Ancak hacim, inflamasyon veya alerjik süreçlerin başlangıcı ile önemli ölçüde artar.

süneklik koyulaştırıcı mukus artışı - aktivitesi dışarıdan ya da monosakaridler büyüme, içinde bağışıklık hücreleri ve proteinlerin organizma konsantrasyonu içinde alınan üzerine, oyunculuk uyaranların sonucudur. Yani, trakeobronşiyal sekresyonun yoğunluğunu artırır:

 • vücuttaki su dengesinin ihlali;
 • kuru hava;
 • alerji;
 • travma veya mukoza yanıkları;
 • gipergidroliz;
 • gazlı içeceklerin, aşırı keskin veya sıcak / soğuk yemeklerin kullanılması;
 • siliyer epitelyumun doğal işleyişindeki başarısızlık;
 • nazofarenks, larinks dokusunun atrofisi;
 • bakteriyel veya viral solunum yolu enfeksiyonları.

Boğazda bir öksürük olmaksızın ve hatta onunla birlikte bu balgam aşırı viskozitesinden dolayı kötü bir şekilde endokule edilir ve sonuç olarak solunum yolunda birikir. Ayrıca, balgam konjesyonu komplikasyonların gelişmesine yol açabilir: akut seyrin bronşit veya akciğerlerin iltihaplanması. Bu nedenle, kendi kendine ilaç almamak önemlidir, ancak zaman balgam seyreltme ve balgam çıkarma konusunda yardım için bir doktora danışmak için zaman.

Boğazda hangi hastalıklar mukus birikebilir?

Nazofarenkste mukus birikmesi aşağıdaki hastalıklarla mümkündür:

 • viral, mantar veya bakteri kökenli farenjit ile;
 • ve balgam sinüzit ile boğazda birikir;
 • veya adenoidit.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim?

Boğazda bir tıkanıklık hissi olduğunda, bir doktora acilen başvurmanız gerekir. Sadece balgam konsantrasyonunu ve viskozitesini arttırmak için gerçek nedenleri bulabilir. Kendi kendine ilaçlama, özellikle balgam çocukta birikirse tehlikeli olabilir.

Sabahları büyük miktarda balgam bekleyen sigara içenler için bir doktora danışmak da önemlidir.

Sabah kahverengi sümük boğazda birikir - ne var?

Kahverengi balgam, bir kural olarak, aşağıdakilerden oluşur:

 • solunum yollarında üretilen mukus;
 • tükürük;
 • bakteri veya virüsler;
 • toz;
 • bağışıklık sisteminin hücreleri;
 • akciğerlerin bozunma ürünleri;
 • ve kan.

Doğal olarak, balgamın rengi kesin olarak belirli bir hastalığı gösteremez, ancak solunum organlarında meydana gelen kanamadan şüphelenmek için sebep verir. Bu akciğerler ve bronşların aşağıdaki tehlikeli hastalıklarla mümkündür:

 • iltihaplı (pnömoni);
 • onkoloji (kanser) ile;
 • tüberkülozlu;
 • bir enfarktüste (akciğerde meydana geldi);
 • ya da akut ve kronik bronşit ile.

Kahverengi mukus, sigara içenlerde sabah bir balgam söktürücü - bu genellikle insanlar tarafından okunur ve akciğer hastalığı tehdit olarak, küçük bir özelliği değildir sözde sigara içenler bronşit, bir belirtisi. Gece boyunca, balgam bronşlarda birikir ve sabah, vücudun hareketi ile, refleksojenik bölgeleri tahriş eder ve öksürüğü kışkırtır.

Bu durum sadece aktif sigara içmenin tamamen reddedilmesinden sonra tedavi edilir.

Yedikten sonra mukusda mukus nasıl oluşur?

Balçık, bir öğünden sonra boğazda biriktiğinde, bu, vücutta aşağıdaki süreçleri gösterebilir:

 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • yetersiz sıvı kullanımı;
 • yeme bozuklukları, örneğin, büyük bir hacimde, tuzlu, baharatlı, baharatlı ya da tatlı yemek yeme;
 • ve yedikten sonra mukus deşarjının nedeni süt olabilir.

Kronik bademcik iltihabı, farenjit veya sinüzitin tamamen dışlanmasından sonra doktor tarafından reçete edilen bu tür bir sağlıklı beslenme belirtisi, sıvı hacminin artmasıyla tedavi edilir.

Boğazda mukus birikimi belirtileri

Boğazda mukus birikimini gösteren belirtiler şunlardır:

 • Boğazda terleme, yanma hissi;
 • öksürük için sürekli bir arzu;
 • yiyecek, su veya tükürük yutulduğunda rahatsızlık;
 • nadir balgam veya balgam pıhtılarının yutulması;
 • alt çene ve oksiputun altındaki lenf düğümlerinde bir artış;
 • baş ağrısı.

tedavi

Boğazda balgamdan nasıl kurtulur? Her şeyden önce bir doktora görünmelisin.

Doktor balgam, bronkoskopi, ağız boşluğunun muayenesi ve hastanın boğazının arka duvarının muayenesi için tedavi reçetesinin bir nedeni olarak değerlendirilecektir. Balgam açıkça kötü bir koku varlığında bulaşıcı veya fungal bir doğaya sahiptir.

Her durumda tedavi kapsamlı olacak, ancak boğazda rahatsızlığı gidermek için yerel terapi araçları hakkında bilgi verilebilir, reçete edilebilir:

spreylerin kullanımının Özellikleri özellikle doktor ağız, burun, boğaz, üç ya da dört kez, günde sprey bir hafta önerebilir, tanı bağlı olacaktır.

Aynı etki, Sepptelet, Strepsils, Pharyngosept resorpsiyonu için pastiller ve tabletler tarafından ele geçirilmiştir. Kullanımları arasında 4 saatlik aralıklarla günde en fazla 6 parça kullanırlar.

Genellikle boğazda rahatlama rahatlatmak için, inhalasyonlar kullanılır. Buhar inhalasyon bir çay kaşığı veya kalendula tentür okaliptüs ile (su bardağı içinde 1 çay kaşığı kabartma tozu), bir alkali çözelti kullanılması önerilir için, nebülizör optimal tuzlu su (bir litre su başına tuz 1 çay kaşığı) için de uygundur. Nebülizer doldurmak için hazırlıklar sadece profesyonel bir doktor tarafından seçilir.

Tedavinin ayrılmaz bir parçası, ilaçların ekspüde edilmesi ve inceltilmesi olacaktır:

 • mukolitikler - balgam akışkanlığını, hacmini etkilemeden, doğrudan ve dolaylı etkiyi arttırmak anlamına gelir
 • mukolitiki doğrudan eylem kimyasalları yok eder. salgıları oluşan bileşikler Atsetiltsiteina (ACC, Kofatsin, Fluimucil, Mukosolvin) Enzimler olarak temsil edilir (tripsin, streptokinaz, Alfahimotripsina) Mukaltin, askorbik asit;
 • mukolitikler dolaylı bir azalma mukus üretimi, Ambroksol (Mucosolvan®, Ambrobene, Flavameda) Foradil ve Ventolin, teofilin, Akolata, Pulmicort diğerleri bromheksin olarak temsil edilen bir bileşim, değiştirin.
 • Mukokinetiki - ilaçlar, uyarma öksürük (Bromheksin, Ambrobene, sodyum bikarbonat ve Etansulfat kullanılarak boğaz ve bronş mukusun, çıkarılmasını hızlandırır.

Boğazdaki balgam burun burunda bir hastalığa neden olursa, düzenli olarak gereklidir:

 • burun yıkama yapmak;
 • burun pasajlarını bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlarla işlemek (IRS-19, Naphthyzin, Sanorin, Knoxprey, Xylen, vb.);
 • Bitkisel decoctions veya tıbbi çözümler ile günde üç kez daha gargara;
 • hava nemlendiricisi kullanın;
 • bir gün yeterli miktarda sıvı (1.5-2 litre);
 • Buhar veya nebülizör inhalasyonlarını gerçekleştirin.

Ayrıca, doktor ayrıca fizyoterapik tedavi veya delme yöntemleri de yazabilir.

Nasıl boğazda bir yumru hissi kurtulmak için?

Yutulması, konuşması, nefes alması, boğazda büyük bir koma mevcudiyeti hissi ile ilişkili olduğu durum genellikle “boğazda yumru” olarak adlandırılır.

Ve aslında, bu devlet çok az zevk taşır, derhal ortadan kaldırılmak ister. En kısa sürede boğazınızda bir yumrudan nasıl kurtulur:

 1. Bir buhar alkali inhalasyon (soda ile) gerçekleştirin, bir yumru götürmek daha kolay hale getirir;
 2. inhalasyon hazırlanması zayıf veya soda tuzlu su ile gargara çıkarabilirler (bir su camı yarım çay kaşığı kabartma tozu ya da tuz içinde çözülmüş);
 3. Veya yutulması zor değilse bir bardak alkali maden suyu içirin.

Bu manipülasyonlardan sonra balgam yutmamak, tükürmek için daha iyidir. tükürmek götürü nahoş, kokuşmuş bir kokusu vardır, derhal işitme uzmanı ve nasıl kısa sürede t üst solunum yollarını teşhis etmek bildirmek zorundadır.. To Bu bakteri lezyonları gösterebilir.

"Gırtlaktaki yumru" hissinin yanı sıra, larinksin travmasıyla da meydana gelebilir, bunun sonucunda larinks dokularının eklenmesi ve şişmesi meydana gelir. Bu durum aynı zamanda bir KBB doktorunun acil olarak danışılmasını da gerektirmektedir, çünkü sadece hastanın durumunu değerlendirebilir ve gerekirse travmatik parçacıkların kalıntılarını giderebilir.

Farenjit ile öksürük - nasıl ve ne tedavi etmek

Kronik evrenin tezahürleri doğrudan hastalığın biçimine bağlıdır. Örneğin, kataral iltihap ile, öksürük kuru, kesintisiz, verimsizdir. Boğazda terleme ve hafif ağrı eşlik etti. Bir sonraki aşamada, hipertrofik, boğazda uzun, nazal öksürük ve ciddi rahatsızlık vardır. Atrofik farenjit kusma dürtüsüne kadar ağrılı spazmlar eşlik eder.

Islak öksürüklü bir farenjit atağınız var mı? Evet. Bu iyileşme belirtisidir.

Ancak öksürük refleksi uzun süre geçmezse, aksine, daha güçlü hale gelirse, kuponu hemen bir doktorla randevuya ertelemek veya evde bir uzmanı çağırmak gerekir.

tedavi

Yorgun ve uykusuz bir hastada, doğal bir soru ortaya çıkar: farenjit tedavisi nedir? Ve burada problemler var. Hasta bu işkenceyi durdurmak için herşeyi yapmaya hazırdır ve genellikle ne aldığını düşünmez. Ayrıca, antitüsif ilaçların, balgam söktürücü ve mukolitik ilaçlarla eş zamanlı kullanılması yasaktır.

Kendi kendine tedavi sonucu genellikle tıkanıklığa (tıkanma) ve trakeobronşiyal sistemin açıklığının ihlaline kadar çeşitli komplikasyonlar haline gelir. Bu nedenle, farenjit tedavisi için ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Hastalığın akut formunda, vücudun genel zehirlenme belirtileri yoksa, yeterli yerel yol ve genel restoratif tedavi vardır.

ilaçlar

Peki, yetişkinlerde farenjit ile öksürük tedavisi nasıl yapılır? Hastalık balgam olmadan ilerledikçe mukolitik ve ekspektoranların reçetelenmesinde bir anlam yoktur. Ana vurgu, inflamasyonun ortadan kaldırılması, farenksin yeniden sağlanması ve hastanın durumunu hafifletilmesidir.

Bu amaçla, aşağıdaki ilaç grupları kullanılır:

 • öksürük hastalıkları - Tusuprex, Stoptussin, Sinekod, Kodelak;
 • mukozayı geliştiren ve tahrişi ortadan kaldıran ilaçlar - Libexin, Rengalin, Omnitus;
 • antihistaminikler - Loratadine, Suprastin, Zirtek;
 • farinkste inflamasyonu rahatlatan ve arka duvardaki pütürlü balgamı seyrelten ilaçlar - Raspal, Foldditik;
 • Hexalysis, Falimint, Pharinggocept, Strepsils - boğaz ağrısı azaltarak, pastör için pastil ve pastilleri.

Tabletlerin oral uygulamasına ek olarak, anti-enflamatuar spreyler reçete edilir: Tantum Verde, Cameton, Hexoral, Bioparox. Onlar öksürük saldırısını durdurmaya ve farenjit belirtilerini azaltmaya yardımcı olurlar. Boğaz yıkamak için çeşitli antiseptikler - Miramistin, Rotokan, Furatsilin. Bu ilaçlar, inhalasyonlar için kullanılabilir.

Farenjitli ıslak öksürük ATSTS, Mukaltin, Gerbion, Ambrobene, Ambroksol gibi ilaçlarla tedavi edilir.

Antibakteriyeller genellikle anjin, sinüzit, rinit veya diğer bulaşıcı hastalık tahrik bakteriyel farenjit durumunda, reçete. Antibiyotikler, en güçlü öksürük ataklarını ortadan kaldırmaya ve diğer rahatsızlık belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çoğu kez farenjit, makrolitler (Sumamed) veya sefalosporinler (Cefixime) reçete edilir. Sadece bir doktor gerekli antibakteriyel ilaçları seçebilir. Ayrıca, dersin süresini ve tek bir dozu belirler.

fizyoterapi

Farenjitin tıbbi tedavisi fizyoterapötik prosedürlerle oldukça etkili bir şekilde desteklenmektedir. Kronik formda, sıvı nitrojen ile kriyo-ya da hipertrofik dokuların lazer pıhtılaşması sıklıkla reçete edilir.

Potasyum iyodür, ozoserit veya parafin uygulamaları ile elektroforez işlemi ile iyi bir etki verilir. Fizyoterapi, inflamasyonun odağını ortadan kaldırır, etkilenen dokularda kan dolaşımını iyileştirir, mukoza zarlarını anestezi eder ve geri yükler.

Çocuklarda öksürük tedavisi

Çocuklarda farenjit ile öksürük tedavisi nasıl yapılır? Pediatri genellikle bebekler için tasarlanmış özel ilaçlar kullanır. Daha yavaş hareket ederler ve minimum yan etkilere sahiptirler.

Bir çocuk ağır ve zorlu öksürürse, Sinecode veya Codelac reçete edilir. Balgam söktürücü ilaçlar arasında en etkili şurup Pertussin'dir. Ajan mukozanın tahrişini ortadan kaldırır, salgı üretimini artırır, viskozitesini azaltır.

 • kuru veya dumanlı hava;
 • Çok sıcak yemek tüketir.

Çocukta artık öksürükten kurtulmak zor değildir. Stresleri sınırlamak, daha fazla yürümeye ve dinlenmek için vitamin ve immün sistemi uyarıcı madde kullanmak yeterlidir.

Farenjit ile öksürük kurtulmak için çalışıyorum, ana hastalık hakkında unutma. Ayrıca tedavi edilmeli. Aksi takdirde, patolojik süreç başa çıkmak için çok zor olacak kronik bir formdan geçecektir.

Balgam nereden gelir ve nasıl kurtulmak

Balgamın boğazda birikmesi, trakeobronşiyal bir ağaç tarafından salgılanan bir mukoza sıvısının görünüşünden başka bir şey değildir. Balgam tükürük, su ve burun ve burun sinüslerinden akan balçıktan oluşur. Boğazda balgamdan kurtulmak için, olabildiğince çabuk olmasını istersiniz, çünkü hoş olmayan duyumlara neden olur ve küçük çocuklarda kusmayı kışkırtır. Fakat bunu yapabilmek için, orofarenksde mukusun ortaya çıkması için önkoşulları anlamanız gerekir, çünkü balgamın tıkanıklığına neden olan ve savaşmak zorunda kalan hastalıklarla.

Balgam nedenleri

Boğazdaki balgamın uzun bir süre için mevcut olmasının nedenleri kalın ve viskoz hale gelir, farklı olabilir. Çoğu zaman, bu nedenler arasında akut veya kronik pulmonolojik ve KBB patolojileri bulunur;

 • Özellikle uzun süreli bir seyir (en yaygın neden) ile rinit ile ARVI;
 • soğuk (hipotermi);
 • boğaz ağrısı;
 • larenjitin;
 • bademcik iltihabı;
 • sinüzit;
 • bronşit, tracheitis başlangıç ​​aşaması;
 • bronşiyal astım;
 • diğer pulmoner patolojiler.

bulgularının eşlik akut fazda, yukarıda belirtilen hastalıkların herhangi biri, bu doğal (baş ağrısı, burun iltihabı, öksürük, kırmızı boğaz ve t. D) 'dir. Ancak boğazda mukus kronik aşamasında teşhis komplike bir hastalığın tek belirti olabilir.

yemek borusu yoluyla boğaza mide içeriğinin - sabit boğaz Evde olmayan balgam hissi, ama düzenli olarak uyandıktan sonra görünürse, nedenleri yüzünden Laringofaringeal reflü olabilir. Bu bozukluğu olan hastalar yanlışlıkla mukus (balgam) olarak algılayan, Boğazımda bir yumru hissediyorum. hastalığının diğer belirtileri, kronik larenjitin benzer ses kısıklığı ve diğer belirtiler podkashlivanie edilebilir. Genellikle bu durum gebeliğin son dönemlerinde ve geçer yalnız doğumdan sonra gelişir.

İnsanlar sıcak, soğuk yiyecek, sigara içmeyi, zararlı üretimde çalıştıklarını, tozlu ortamlarda suistimal ettiğinde, insanların boğazda balgam gibi sıkıntılardan sıkıntı çektikleri tespit edilmiştir. Ancak, nadiren bağımsız bir patolojidir: çoğu zaman bu hastalar larenjit veya kronik seyirli farenjit tanısı alır.

Balgamın rengi de semptomlara neden olan hastalığın doğasını yansıtan farklı olabilir. Balgam çıkarma sırasında mukus beyaz ise, çoğu zaman Candida cinsinin mantarları bulunur ve patolojinin nedeni ağır mantar bademcik iltihabı olur. Kronik catarrhal farenjit ile, bazen beyaz damarlar ile boğazda az miktarda net balgam vardır. Pürülan larenjit veya farenjit ile birlikte, mukusun trakea ve bronştan yayılması ile sarı bir renk kazanabilir. Özellikle hipertansiyon aşamasında kronik hipertrofik farenjitde viskoz yeşil balgam görülebilir.

Boğazda mukus nasıl belirlenir

Eğer viskoz balgam farenks içinde birikirse, sadece sebebini belirleyebilen doktordur. Ancak hasta, muhtemel hastalıkların teşhisinde kesinlikle yardımcı olacak hislerini doğru bir şekilde tanımlamalıdır. Genellikle, hastalar boğazda bir yumru varlığından ya da burnun boğaza doğru kalın bir mukus damlaması hissinden şikayet ederler ki bu özellikle yutulduğunda belirgindir. Çoğu zaman bir kişi öksürerek balgamını temizlemeye çalışır ya da çabucak yutar. Mukusun öksürüğü her zaman olmaz: çoğu kez boğaza yapışır ve bulantı, kusmaya neden olur. Eğer balgam viral bir hastalığın arka planında veya bakteriyel bir enfeksiyonun başlangıcında ortaya çıkarsa, genellikle daha akıcıdır ve farinksden çıkarılması çok daha kolaydır.

Balgamlara karşı ilaçlar

Daha önce de belirtildiği gibi, boğazdaki balgam kendi başına görünmez: vakaların ezici çoğunluğunda, çeşitli patolojilerin bir belirtisi olur. Bu nedenle, mukustan farenksin nasıl çıkarılacağı konusunu çözerken, doktora bir ziyaretle başlamalı ve hoş olmayan olayların sebebini aramalısınız. Teşhise bağlı olarak, konservatif yöntemlerle tedavi büyük ölçüde değişebilir.

Kronik farenjit ve larenjit ile, bu tür ilaçlar reçete edilir:

 1. yerel öneme sahip immünomodülatörler (IRS-19, Imudon, Lizobakt, Ribomunil);
 2. antiseptik çözeltileri ile gargara (Miramistin, Klorheksidin, Jox, Hexoral);
 3. enfeksiyonları ortadan kaldırmak için spreyler ve pastiller uygulaması (Cameton, Ingalipt, Geksoral, Stopangin); Boğazda sıçramak için hangi ilaçların tavsiye edildiğini öğrenin
 4. mukusun sıvılaşması için bitki ve homeopatik ilaçlar (Tonzipret, Tonzilgon, Sinupret);
 5. Boğazın deniz tuzu çözeltileri ile, tercihen dokuların yenilenmesini hızlandırmak ve hızlandırmak için bitki bileşenlerinin eklenmesiyle (örneğin, Papatya ile boğaz için Akvalor) sulanması.

Atrofik farenjit ile, papatya infüzyonları, okaliptüs, adaçayı ile gargara yapmak ve farinksin yağlı preparatlarla tedavi edilmesi yararlıdır. Boğaz çözeltileri protargola boğaz ile gerçekleştirilir yeşil, kalın balçık tedavi biriken hipertrofik farenjit ile Collargol koterizasyon mukozal marazi gümüş nitrat trikloroasetik asit çözeltisi hazırlanır. İleri vakalarda hastaya kriyoterapi veya hatta cerrahi uygulanabilir.

Orofarenks içindeki mikroflorayı normalleştirmek için mümkün olduğunca alkali maden suyu içmek de gereklidir.

Boğazdaki balgamın nedeninin, uzun süre dayanamayan, akciğer ve bronşiyal hastalıklardan kurtulması, daha sonra mukusun çekilmesi, nebülizör yardımıyla mukolitiklerle inhalasyona yardımcı olacaktır. En sık Soluma için çözümler şeklinde Lazolvan, Ambrobene önerilir. İnhalasyonlar, bu amaçla anne ve üvey anneler, St. John's wort, papatya, althea kökü, meyan kökü kullanılarak, bitki infüzyonları ve et suları ile yapılabilir. Buna ek olarak, bitki şuruplarını balgam söktürücü etkisi ile alabilirsiniz - Linkas, Althaeus, Gerbion, Gedelix, Doctor Mom.

Bazen akut viral veya bakteriyel enfeksiyon sırasında balgam boğazda toplanır. Bu durumda, doktor tarafından reçete edilen altta yatan hastalığın tedavisi, sorunun üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır. farenjit veya rinit ve soluk borusu, viral enfeksiyon tarafından neden bronşit için, antiviraller, bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılır antibiyotik önerilir ve tedavisi ile, semptomatik ilaçlar ilave edilmektedir.

Balgam kurtulmak için halk yöntemleri

Geleneksel tıp, sümük daha sıvı hale getirebileceğiniz ve çekebileceğiniz birçok reçete sunar. Balgamın ortaya çıkma nedenleri bulunursa, evdeki bir kumbaradan alınan yöntemlerle konservatif tedavinin desteklenmesi gereksiz olmayacaktır. Ancak sonuçların çabuk olmasını beklemeyin: Fito-ilaç tedavisi sırasında mukus birikmesi genellikle 2-4 haftada kaybolur ve bu yüzden bir derse devam etmelidir. Balgam için en etkili halk ilaçları:

 1. Yarım litre kaynar su dökün 2 yemek kaşığı kabuk ve çam iğnesi, 5 dakika kısık ateşte pişirin, sonra bir saat daha ısrar edin. Gerinme, aç karnına günde üç kez 60 ml.
 2. Küçük bir boyutta bir siyah turp rendeleyin, 2 yemek kaşığı balla karıştırın. Meyve suyunu bolca ayırdıktan sonra, yedikten sonra günde üç kez kaşığı alın. Çok iyi bal larenjit ile yardımcı olur
 3. Aloe yaprağını parçalara ayırın, bir kaşık bal ile karıştırın. Sabah ve akşam bir çorba kaşığı kullanın.
 4. Bir propolis tentürü alın, şeftali yağı 1: 2 ile karıştırın, sonra karışımı günde iki kez boğaz ve burun mukoza ile yağlayın.
 5. Bir çay kaşığı bal ile 2 yemek kaşığı marigold yaprakları (taze, kurutulmuş) birleştirin. Sabahları, akşamları bu ilacın bir çay kaşığını al. Boğazın ev tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Ayrıca, mukusdan kurtulmanın daha kolay ve daha etkili olacağını gözlemleyen birkaç önemli ipucu vardır:

 1. mukus kalınlaşmasını önlemek için daha fazla sıvı içmek;
 2. su prosedürlerini daha sık al;
 3. sıcak buharı soluyun;
 4. apartmanda normal nem seviyesini korumak;
 5. sigarayı bırakmak;
 6. nefesinizin altında humusa: bir vokal titreşim balgamın tükürmesini hızlandıracak;
 7. hipoalerjenik dolgu ile yastık üzerinde uyku;
 8. aşırı soğutmayın.

Bir çocuktan balgam nasıl çekilir

Çocuğun boğazında kalın bir balgam (okul öncesi, genç okul çağı) sıklıkla kronik adenoiditin bir arka planı ile teşhis edilir. Daha erişkin bir yaşta, konjesyon mukuslu çocuklar kronik sinüzit, farenjit, bademcik iltihabı, mide problemleridir. Çocuğun anneleri sık sık soğuk algınlığının arttığını ve boğazda bir yumru hissinin, öksürmenin ve hatta küçük bir hastada mukusun kusmasının hissedildiğini söylüyor.

Eğer bir çocuğun boğazında balgam bulunursa doktorunuza başvurmalısınız, çünkü bu semptomu ortadan kaldırmak için adenoidleri çıkarmak için bir operasyon yapmanız gerekir. Uzun süreli burun akıntısı veya kronik farenjit ile doktor, patolojinin konservatif tedavisini önerecektir. Balgamın ortaya çıkma sebebi uzun süreli bir tracheitis veya bronşit ise, uzun süre mukolitik almak ve bir nebülizör ve buhar inhaleri ile inhalasyon yapmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca çocuklarda balgam yapısını anlamak için ışığın doğası gereği olarak özel egzersizler ve masaj, yürütmek için ihtiyaç erişkinlerde daha zordur.

Yukarıdaki ilaçlara ilaveten doktorun rızasıyla çocuklarda balgam ve halk ilaçlarına karşı kullanılabilir. Alerjilerin yokluğunda, bal - doğal bir ürün - tıkanıklığı olan mukusla mücadelede mükemmel bir yardımcı olacaktır. Bal, 1: 1 kızılcık ya da yabanmersini suyu, aloe suyu ile seyreltilebilir ve daha sonra çocuğa günde üç kez bir çay kaşığı verebilir. Ayrıca, bebeğe sıcak bir mineral su, ballı süt, soğan suyu (bir bardak süt için bir çay kaşığı) ilavesiyle faydalıdır. Çocuğun çayını papatya, nane, ıhlamur ile vermek gerekir.

Bebeklerin burnu zamanında temizlemesi önemlidir, çünkü mukus kabukları oluşturabilir, ki bu sadece çocuğun genel durumunu kötüleştirir. Çocukların tedavisi için özel formlarda deniz tuzu çözeltileri ile burnun sulanmasıyla, tüm boğazı mükemmel bir şekilde nemlendirmek mümkündür, bu nedenle balgam sıvılaşacak ve daha çok ayrılacaktır.

Çocukluk çağında, mukus görünümü nedeninin, odadaki ev alerjenlerinin varlığı olabileceği ve bu nedenle sık sık ıslak temizlik ve terapi sırasında evcil hayvanların bulunmamasının önemli şartlar olduğu unutulmamalıdır.

Balgam çıkarma için masaj özellikle bebeklerin tedavisinde faydalıdır. Seans başlamadan önce bebeğe bir balgam söktürücü verilir. Daha sonra deriyi biraz kızarıncaya kadar sırtını belden omuza doğru kolayca ovalayın. Cilt tingleından sonra, avucunuzun kenarı arkaya dokunarak. Masaj prosedürü, orta arka alandaki yumrukların hafif basıncı ile son bulur.

Balgamlara karşı yapılan egzersizler arasında şunlar geçerlidir:

 1. Kanepede uzan, gövdenin üstünü yere indir. Boğazınızı bu pozisyondan temizlemeye çalışın.
 2. Kavanoza su dökün, içine bir tüp koyun. Derin bir nefes alın, havadaki tüpü havaya uçurun, sudaki kabarcıklara izin verin.
 3. Derin nefes al, sonra yanakları şişirmeden, tüm havayı tamamen nefes verin.

Boğazdaki balgam her zaman kendi başına ya da evde tedaviden sonra yok olamaz. Semptomun nedeni çeşitli hastalıklar olabileceğinden, uygun tedavi yöntemlerinin seçimine kendiniz girmemeniz ve bir uzmanı ziyaret etmek için mümkün olan en kısa sürede bu tedaviye başvurmak daha iyidir!

Ve sonuç olarak, balgam vakası ile ilgili beklenti hakkında video izlemeyi teklif ediyoruz. Çocuğun hafifçe öksürmeye başladığı ve bekçi aldıktan sonra bebeğin durumu daha da kötüleşirse ne olur? Komarovsky, müstakbelleri ilgilendiren her şeyi anlatacak.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Farenjit ile öksürük. Kuru ve ıslak bir öksürüğü tedavi etmek için? Çocuklarda farenjit: belirtiler ve tedavi

Acı ve boğaz ağrısı, bir yumru hissi ve boğazınızı temizleme isteği - bu belirtiler her insana tanıdık geliyor. Genellikle farenjit eşlik eder. Bugünün makalesinde bu hastalık hakkında size bilgi verilecektir. Ana belirtileri ve patolojiyi ortadan kaldırma yöntemlerini öğreneceksiniz.

Farenjit, larinkste ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Lenfoid dokudan etkilendiğinde. Orijin doğası gereği hastalık bulaşıcı ve bulaşıcı değildir. İlk durumda, patoloji, virüslerin ve bakterilerin yenilmesinin yanı sıra diğer bazı hastalıklara (kızıl, grip, boğmaca) bağlı olarak gelişir. Enfeksiyöz olmayan farenjit daha az yaygındır. Görünümüne kirli hava veya kimyasal (tahriş edici) maddelerin solunması neden olur. Hastalığa tam olarak ne olduğunu öğrenin, sadece laboratuvar araştırması ile yapabilirsiniz.

Çocuklarda en sık rastlanan farenjittir. Semptomlar ve tedavi size daha fazla sunulacaktır. Bundan önce, iki patoloji şekli vardır: akut ve kronik. İkincisi, yanlış tedavi ya da eksikliği nedeniyle oluşur.

Çeşitli formlarda farenjit görünümü

En yaygın farenjit vakaları okul öncesi ve okul çağındaki çocuklardır. Patoloji aniden ortaya çıkarsa, akut formda ilerler. Onunla birlikte şiddetli boğaz ağrısı, terleme gibi belirtiler var. Muayene sırasında, mukoza zarında güçlü bir kızarıklık olduğunu görebilirsiniz. Genellikle farenjit ile kuru öksürük vardır. Hastalığın eşlik etmesi yüksek ateş olabilir (39 dereceye kadar). Çocuklarda, patoloji başağrısı, genel rahatsızlık, artan uykuyu kışkırtır. Soğuk eklenirse (ki bu nadir değildir), akut nazofarenjit hakkında konuşuyoruz. Modern terapinin yokluğu, patolojinin kronik bir forma geçişini kışkırtır.

İhmal edilen veya başarısız olan farenjit ile birlikte, çocuklarda boğazda terleme ve tahriş devam eder. Akut ağrı artık yok ve vücut ısısı normal sınırlar içinde. Çocuğun tamirde olduğu anlaşılıyor. Ama oradaydı. Kronik farenjit sık baş ağrılarına neden olur. Sinüzit veya orta kulak iltihabı gibi komplikasyonlar ile ağırlaşabilir. Daha az sıklıkla, patoloji böbrekleri etkiler, ancak bu dışlanmaz. Farenjit ile öksürük, genellikle kuru veya ıslak, ancak çok zor balgam deşarjı ile kronik bir formdur. Çocuğun iştahı kötüleşir, çalışma kapasitesi azalır.

Çocuklarda farenjit nasıl ortadan kaldırılır?

Semptomlar ve tedavi birbirini geçmelidir. Patolojinin ana tedavisi semptomatiktir. "Nimulid", "Panadol", "İbuprofen": Bu sıcaklık çocuğun yüksek değerlere çıktığında ateş düşürücü verilmesi gerektiği anlamına gelir. Birçoğu ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Farenjit ile öksürük uygun yollarla ortadan kaldırılmalıdır. Semptomun niteliğine bağlı olduklarını unutmayın.

Burun akıntısı varsa, mutlaka antiseptikler, antiviral ajanlar veya antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Uygun ilaç, farenjitin ortaya çıkışının nedenine bağlı olarak seçilir. Ebeveynler büyükannenin tedavi yöntemlerine başvururlar: halk ilaçları kullanırlar. Bu izin verilebilir, ancak her zaman olası bir alerjiyi hatırlamaya değer. İlaveten, doğaçlama ilaçların kullanımı, ilaç almanızı engellemez. Vejetatif brotlar ve halk tarifleri ile farenjit öksürük ortadan kaldırmak zordur. Hastalık başlarsa, o zaman kronik bir aşamaya gidecektir - bunu zaten biliyorsunuz. Bu nedenle, çocuğu doktora göstermek ve randevu almak çok önemlidir.

Antibiyotikler veya antiviral ajanlar?

Farenjit ile öksürük sıklıkla enfeksiyöz bir kökene sahiptir. Bakteriler veya virüsler tarafından larenks kaybı nedeniyle ortaya çıkar. Son varyant çocuklarda daha sık görülür. Akut viral farenjit tedavisi için, hastalığın nedenini ortadan kaldıran ilaçların kullanılması gereklidir. Doktorlar çocuklar için güvenli ilaçlar reçete tercih: interferon indükleyicileri. İlaçlar, vücudun enfeksiyonla başa çıkmasına yardım ederek, kendi bağışıklıklarını teşvik eder. Çocuklara "Anaferon", "Ergoferon", "Cytophyre" verilebilir. 2 yıl sonra, "İzoprinosin" atandı ve alan 4 "Cycloferon". Okul çağındaki çocukların hepsine ünlü "Rimantadine" verilebilir.

Çocuklarda farenjit ile öksürük bakterilerin çoğalması nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu durumda, doktorlar antibiyotik reçete eder. Bu tür fonları kendinizin almanın yasak olduğunu unutmamak önemlidir. Farenjitli en etkili antimikrobiyal ajanların penisilinler olduğuna inanılmaktadır. "Augmentinu" veya "Amoxiclav" için tercih edilir. Daha az sıklıkla "Flemoxin" veya "Amoxicillin" reçete edilir. Çocuğun bu antibiyotik dizisine karşı bir hoşgörüsüzlüğü varsa, ilaç, dikkate alınan bireysel özellikler ile seçilir.

Çocuklarda farenjitli bir ıslak öksürük sıklıkla burun mukozasının farenksinin arka duvarından akmasıyla oluşur. Çocuğun bir sümüğü yok, burun burunları gibi görünüyor. Muayene sırasında, farenksin iltihaplandığını ve pürülan balgamın içinden aktığını görebilirsiniz. Böyle bir tahriş edicinin tedavisi her zaman karmaşıktır. Doktorlar aşağıdaki fonları atar.

Tuzlu çözeltiler "Aquamaris", "Rinostop", "Yunus". Bunlar birikmiş iritasyonu gidermek ve mukoza zarlarını saflaştırmak için burun geçişlerini yıkamak için gereklidirler.

Vasoconstrictors "Nazivin", "Vibrocil", "Snoop". Ilaçlar şişliği azaltmak için tasarlanmıştır. Burun tıkanıklığını ortadan kaldırırlar ve kaşıntıyı giderir, nefes almasını sağlarlar.

Antibiyotikler ve antiseptikler "Isofra", "Protargol", "Miramistin". Bu ilaçların amacı larinksi tahriş eden ve öksürüğü kışkırtan mikropları ortadan kaldırmaktır.

Farenjit ile öksürmeyi kesmeden önce, bunun gerçekten kuru olduğundan emin olmanız gerekir. Bu amaçla çocuğu doktora gösterin. Doktor nefes almayı, bronşları ve akciğerleri dinler. Solunum yolunun alt kısımlarında her şey temiz ise, öksürük önleyici bileşiklerin alınmasına izin verecektir. Çocuklar için atanır: "Sinekod", "Kodelak Neo", "Gerbion". İlaçların amacı spazmı hafifletmek ve karmaşık refleks arkın aktivitesini azaltmaktır.

Çoğunlukla, çocuklarda farenjit ile öksürük çok kusurludur ki kusma gösterirler. Bu refleksi zamanında durdurmazsanız, bebek kusar. Bu semptom çok acı verici ve yorucu. Daha sıklıkla hastalığın akut seyrinde görülür.

Bir çocuğun farenjit ile ıslak öksürüğü varsa - ne yapabilir? Daha sıklıkla, hastalığın kronik seyrinde zor bir viskoz balgam geçişiyle zayıflayan öksürük görülür. Bu sorunu yaşayan bir çocuk, her zaman çiğniyor, hava yollarından bir yumru itemez. durumu hafifletmek için, doktorlar ekspektoranların :. "ACC" kullanılmasını tavsiye "Ambrobene", "Lasolvan," Mukaltin "kullanımlarının etkisi ilk iki gün içinde fark edilebilir hale geliyor: mukus incelir, kolaylıkla geliştirilebilir ve çocuğun Bazı genel sağlık hamleler.. ilaçlar, inhalasyonlar şeklinde alınabilir. Bu tedavinin etkinliği, oral servislerin oral kullanımından birkaç kat fazladır.

Doktorlar ayrıca anti-inflamatuar şurupları ve tabletleri, örneğin, "Ascoril", "Erespal", "Pectusin" önerebilirler. Çocuğun yaşına göre doğru dozajda izin verilir.

Farenjit ile öksürük larenksin tahrişiyle kışkırdığı için, yumuşatıcı almak mümkündür. Hekimler resorpsiyon için çocuk pastilleri, sulama çözümleri atar. Çocuğun yaşı her zaman dikkate alınır. Birçok ilaç 3 yaşından küçük çocuklar ve hatta 6 yıla kadar kontrendikedir.

Öksürük ve boğaz ağrısı azaltmak için "Lizobakt", "Doktor Anne", "Strepsils", "Septotelet", "Grammidin" kullanılır. İltihaplı larinksin tedavisi için "Ingalipt", "Tantum Verde", "Geksoral", "Bioparox" solüsyonları mümkündür. Ilaç kullanmadan önce talimatları okuduğunuzdan emin olun.

Geleneksel tedavi yöntemleri

Birçok çocuk, farenjit ile durulama ile yardımcı olur. Bu tür manipülasyonlar bağımsız olarak yapılabilir, ancak alınan randevuları takip etmeyi unutmayın. Durulama için, anti-enflamatuar, rejeneratif bir etkiye sahip olan decoctionsı seçin: papatya, adaçayı, kalendula. Tuzlu bir solüsyonla gargara yapılmasına izin verilir. Hazırlanması için bir çay kaşığı soda ve tuzun yanı sıra bir bardak ılık suya ihtiyacınız olacaktır.

Farenjit ile öksürük, zengin bir sıcak içecekle tedavi edilebilir. Ahududu veya limonlu çay, ballı süt kullanın. Birçok yardım soğan suyu. Bir halk ilacı seçerken, daima çocuğun yaşını düşünün. 3 yaşın altındaki çocukların tek başına alerjenik ürünler vermesi tavsiye edilmez: bal, inek sütü, sebze soğanı.

Çocuklukta sık görülen bir fenomen olan öksürük eşlik eden farenjit. Küçük bir olgunlaşmamış organizma, hastalık ile kendi başına baş edemez. Bu nedenle patolojiyi gözlemlemek ve doğru tedaviyi yapmak çok önemlidir. Akut öksürüğün, kronik öksürükten kurtulmak için daha kolay olduğunu unutmayın. Size ve çocuğunuza iyi sağlık!

© 2018 JSC Valenza Çiftliği. Tüm hakları saklıdır.
Bu sitede yayınlanan materyaller bilgi amaçlıdır ve üreticinin ve onun ürettiği tıbbi ürünlerin reklamını oluşturmaz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda Larenjit

Larenjit çocuklarda bir solunum bozukluğu ve ses tellerinin bir lezyonu ile birlikte larenksin enflamatuar bir hastalığıdır.Hastalığın, yaşamın ilk yıllarındaki ve okul öncesi çağındaki çocukları etkilemesi daha olasıdır.

Boğaz ile çalkalayın

soda çözeltisi gargara, patojenik bakterilerin% 70 anjin, pürülan birikimlerinden bademcik temizler nötralize rahatsızlık ve ağrıyı azaltır.Soda avantajlarıKabartma tozu sodyum bikarbonattır, beyaz, toksik olmayan ve acı bir tada sahiptir.