Loading

Farenjit ve bal tedavisi

Bir kişi farenjit tanısı konulduysa, tedavi derhal verilmelidir. Hastalık nedir? Bu, boğaz farinksinin arka duvarının iltihaplandığı akut bir solunum hastalığıdır. Bu durumda hasta boğaz ağrısı geçirir, terleme, yutulduğunda hoş olmayan duygular gösterir. Tüm bunların arka planı karşısında, vücut ısısı yükselebilir, bir kişi tüm vücutta güçlü bir zayıflık hissetmeye başlar.

Bazıları bunun yanlış bir şey olmadığını düşünebilir. Fakat bu arada hastalık sinsidir ve eğer doğru ve zamanında tedavi edilmezse, anjina, bronşit, tracheitis, otitis, romatizma şeklinde komplikasyonlar verebilir. Ayrıca, farenjit böbreklere komplikasyonlar verebilir. Tedavi edilmeyen bir hastalık, kronik bir formda gelişebilir. Farenjitin tıbbi tedavisi doğru beslenme ile birleştirilmelidir. Doğru beslenme, tedavinin ilk önemli noktalarından biridir. Hastanın nasıl yiyeceği hakkında, hızlı iyileşme bağlıdır.

Farenjit diyet

Bu rahatsızlıkla diyetin farenksin iltihaplanmasını azaltması, bağışıklığı arttırması ve alerjik organizmayı azaltması amaçlanmalıdır. Gıda düzenli olarak yenmelidir, ancak küçük porsiyonlarda, farenksin iltihaplı mukoza boğazına zarar vermemelidir. Kullanılan gıda iyi bir termal ve mekanik tedaviden geçmelidir. Yemeklerin günlük kalori içeriği 2500 ila 2800 kcal arasında olmalıdır.

Gıdalar sadece haşlanmış ve haşlanmış halde hazırlanmalıdır. Ezilmiş olmalı. Kısıtlama tuz ve karbonhidratlar pişirilmelidir. Hastalık zamanı için tamamen dışlanmış, tuzlu ve baharatlı yemekler, çeşitli çeşnilerdir. Hastanın yiyeceği yeterli miktarda yağ ve protein içermelidir. Eğer hastanın gıdaları C, P ve B gibi vitaminler açısından zengin olacaksa.

Hastalık döneminde aşağıdaki ürünleri kullanması çok yararlıdır:

 • havuç, lahana, turp, patates, salatalık, domates, maydanoz gibi sebzeler;
 • elma, mandalina, muz, üzüm, portakal gibi meyveler;
 • pirinç, yulaf ve karabuğday çorbası;
 • ekşi süt ürünleri - süzme peynir, süt, kefir ve ekşi krema;
 • sebzelerden et suyu;
 • et yemekleri, buğulanmış (domuz eti, dana eti ve dana eti);
 • Ahududu veya limon ile sıcak çay.

Hastaya özel ilgi içme dengesine verilmelidir. Gün boyunca 2,5 litre sıvı kullanın. Şifalı otlar, ballı çay, limon, süt, ahududu, dogrose suyu, kissel olabilir.

Aşağıdaki yemekler ve yiyecekler yemek yasaktır:

 • kızarmış ve füme ürünler ve onlardan yemek;
 • baharatlı yiyecekler ve baharatlar;
 • alkollü içecekler;
 • dondurma;
 • çok tuzlu yiyecekler ve yiyecekler;
 • gazlı içecekler.

Farenjitin ilaçla tedavisi

Farenjit tedavisi esas olarak gelişmesine neden olan nedenin ortadan kaldırılmasını içerir. Hastaya bakteriyel farenjit tanısı konursa, tedavide antibiyotik reçete edilir. Hastalık, çeşitli irritanların veya dumanın solunması sonucu ortaya çıkarsa, bu tür bir tedavi söz konusu olmayabilir, ancak rahatsız edici ve alerjen maddelerle ilişkiliyse ya da kişisel hijyen tekniklerini kullanırken büyük olasılıkla işleri değiştirecektir.

Her halükarda, herhangi bir farenjit tanısı konulduktan sonra, hasta sadece doktor tarafından tedavi edilir, kendi kendine ilaç almak istemez.

Bir kişinin akut veya akut kronik farenjit var ise, bu, vücudun genel durumunun belirgin bozukluklarına eşlik etmiyorsa, tedavinin semptomatik olması muhtemeldir. Bacaklar için bu ve sıcak banyolar, ve koruyucu bir diyet ve boğaz için teneffüs edilmesi, gargara, ısınma sıkıştırır. Hastalığın tedavisi sırasında sigara içmek kabul edilemez. Hastalığın karmaşık olmayan formu genellikle antibiyotik tedavisi olmadan geçer. Bu gibi durumlarda, lokal antimikrobiyal tedavi, monoterapi şeklinde verilir.

Antibakteriyel ilaçlar genellikle bir veya daha fazla antiseptik ajan ile formüle edilir. Ambazon, heksetidin, timol gibi antibakteriyel ilaçların yanı sıra iyot ve esansiyel yağlara dayalı preparatların da tedavide başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Yerel antiseptiklerden doktorlar genellikle hastaları mentol, lidokain ve tetrakain reçete ederler. Farenjit tedavisi için hazırlıklar doğal antiseptikler, vitaminler, bakteriyel lizatlar içerebilir. Antimikrobiyal ilaçlar inhalasyon, durulama, emilme için tabletler şeklinde reçete edilir.

Mukoza zarındaki uygulanan preparatlar, belirli gereksinimleri karşılamalıdır:

 • toksik etkisi yoktur;
 • mukoza zarlarından düşük bir emilim oranına sahiptir;
 • geniş yelpazede antimikrobiyal etkiye sahiptir;
 • Mukoza zarlarını tahriş etmeyin;
 • Düşük alerjenite var.

Hastalığın hafif formları için, doktorlar şeker, pastil ve tablet şeklinde emilim için ilaç reçete. Bu tür ilaçların nispeten düşük aktivitesi vardır. Bu ilaçlar, streptsils, septothete, hexalysis ve neo-angin içerir. Ancak bu ilaçların bileşimi toksik olan klorheksidin içerir. Sonuç olarak, hastalar bir doktor reçetesi olmaksızın tedavi edilemez, bu da onları tam dozajda reçete etmelidir.

Yokedici, inhalipt, bidol gibi ilaçlar, yüksek alerjene ve tahriş edici etkiye sahiptir. Bu nedenle, alerjili hastalara, özellikle bitkilerin polenlerine reçete edilmesi kontrendikedir.

Hamilelik sırasında farenjit tedavisi

Hamilelik sırasında farenjit nasıl tedavi edilir? Bir çocuğun gebeliği sırasında gelecekteki anneler için, birçok ilaç kontrendikedir. Bu nedenle, farinksin durulanması için, doktorlar hamile kadınların bu tıbbi bitki ve bitkilerden şifalı ot, papatya, adaçayı ve nergis gibi şifa ve infüzyonları kullanmasını önermektedir.

Hamilelik sırasında, furacilin çözeltisi ile gargara yapmasına izin verilir. Gelecek anneler için doktorlar hexoral, pharyngosept reçete edebilir. Durumdaki kadınların hasta bir boğaz barışı sağlaması, ses cihazını zorlamamaya çalışmalı ve eğer böyle bir fırsat varsa, konuşma. Çok fazla ılık sıvı içmek gerekiyor: süt, kızılcık suyu, ballı çay. Hamile kadının bulunduğu oda havalandırılmalı ve nemlendirilmelidir.

Farenjit ve halk yollarından kurtulabilirsiniz. bu hamilelik taze patates suyu ile gargara yasak değildir İçin köknar koni ve haşlanmış patates propolis inhalasyon çiftlerinin tentürüyle boğazını yağlamak için. Hamilelik sırasında farenjit (nadirdir) yüksek vücut ısısını yükselterek eşlik ederse, kadınlar parasetamol dayalı ateş düşürücü atanır.

Hastalığın tedavisi için halk ilaçları

Tedavi bir doktorun sıkı gözetimi altında yürütülen farenjit ile, geleneksel tıbbı kullanabilirsiniz. Anneannelerin reçetelerini kullanmaya karar verirseniz, doktorunuz bunu bilmeli ve hastalığın evde tedavi edilmesi için onayınızı vermelidir. Farenjit tedavisi ne kadar çabuk?

Papatya ve airadan gelen infüzyon hızla hastalığın üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır.

Infüzyon hazırlanması için 1 çorba kaşığı almak gereklidir. aira kökü ve 500 ml kaynar su dökün. Daha sonra karışım ateşe atılmalı ve 10 dakika kaynatılmalıdır. 1 yemek kaşığı ekleyin. Papatya ve kapalı bir kapak altında 1 saat ısrar ediyorlar. Zamanın sona ermesinden sonra infüzyon filtrelenmelidir. Bu infüzyon, boğazın solunması ve durulanması için kullanılır. Aura'nın kökü, mukoza zarını güçlendirir, boğazı yumuşatır. Papatya patojenik mikropların büyümesini bastırır ve boğazdan enflamasyonu hafifletir.

En kısa zamanda, çam tomurcuklarının bir kaynatma yardımcı olacaktır. Aşağıdaki gibi hazırlayın. 0.5 kg çam tomurcukları alın ve 1,5 litre su dökün. Kompozisyon ateşe verilir ve 20 dakika kaynatılır. Daha sonra, et suyu ateşten çıkarılır ve soğumaya bırakılır. Et suyu soğuduğunda filtrelenmelidir. Süzülmüş et suyuna 10 g% 30 propolis ve 1 kg bal ekleyin. Karışımı iyice karıştırın. Böyle bir ilacın alımı 1 çorba kaşığı günde 3 kez yapılacaktır. Buzdolabında saklanır. Çam tomurcuklarının kaynatma tedavisi, herhangi bir farenjit formu ile gerçekleştirilebilir.

Atrofik farenjit tedavisi bitkisel yağ ile gerçekleştirilebilir. Bunun için, rafine edilmemiş bitkisel yağ ve tuz eşit oranlarda karıştırılır. Bu bileşim, boğaz ağrısını günde 2 kez dışarıdan yağlamak için kullanılır. En iyi sonuç için boyun ve boyun masajı yapabilirsiniz.

Kronik farenjit ile, böyle etkili bir araç kullanabilirsiniz. Eşit parçalarda, muz, ananas, nergis, kalça, kekik ve yonca çiçekleri yapraklarını almak gerekir. Bütün bitkiler iyice ezilmiş ve karıştırılmıştır. Sonra 2 yemek kaşığı al. 2 bardak kaynar su toplayıp dökün. İnfüzyon bir gün boyunca karanlık bir yere konulmalıdır. Günün sonunda, infüzyon süzülür ve 1/4 fincan günde 3 kez alınır. Poising de günde 3-5 kez gargara olabilir.

Tedavisi, enflamasyonu hafifletmeyi ve boğazda ağrıyı durdurmayı amaçlayan farenjit ile bal ve sarımsak mükemmeldir. Karışımı yapmak için sarımsakları alın ve öğütün. Ardından, bir bardak doğranmış sarımsak alın ve ona bal ekleyin. Bal, sarımsağı tamamen kaplamalıdır. Karışım bir tencereye konulmalı ve 20-30 dakika ısıtmak için yavaş ateşe konulmalı, daha sonra ısı ve soğumadan çıkarılmalıdır. Karışım soğuduktan sonra, 20 dakika boyunca yavaş ateşe verilir. Bu süzmek ve 1 çorba kaşığı almak gerekir şurubu çıkıyor. her saat.

Muzdan gelen farenjit çayı ile yardımcı olur. Çay yapmak için 2 gram ezilmiş muz yaprağı yaprağı, 3 gr. String ve 5 gr. Bu bileşim bir bardak soğuk su ile doldurulur. Israr etmek için zaman vermelisin - 30 dakika. Ardından infüzyon ateşe alınmalı ve kaynamaya getirilmelidir. Ardından ateşten çıkarılır ve yine yarım saat kadar ısrar edilir. Ürün hazır olduğunda, her gün 30 ml, yatağa gitmeden önce süzülür ve alınır.

Farenjit önlenmesi

Farenjit önlemek için, onun önlenmesi ile uğraşmak gerekir. Farenks hastalığına eğilimli insanlar, bazı kural ve önerileri bilmeniz gerekir, böylece hastalık sürprizle karşılanmaz. Bunun için, soğuk havalarda, ağzınızdan nefes almamaya çalışmalısınız. Çok fazla gaz ve toz bulunan yerlerde, mümkün olduğunca nadir olmanız gerekir. Kış aylarında evde merkezi ısıtmalı nemlendiricilerin kullanılması tercih edilir. Farenjit oluşumu sigara içilmesi ve alkollü içkiler ile kolaylaştırılır, bu nedenle mümkünse bunları en aza indirir.

Farenjit önlenmesi bağışıklık sistemini güçlendirmeyi içerir, böylece günlük diyetinize daha fazla sebze ve meyve verin. Multivitamin kompleksleri alın.

Mükemmel önleme, yatmadan önce yapılan inhalasyondur. İnhalasyonlar için, bitki ve otların papatya, adaçayı, deniz topalakı ve kuşburnu yağı gibi şifalı bitkileri kullanın. Prosedürler 5-10 gün süren bir kursla yapılmalıdır. Yıl boyunca, 7-12 kurs prosedürü geçirebilirsiniz.

Bir kişinin dişlerine dikkat etmesi gerekir. Çürüklerin ortaya çıkışı farenjitin ortaya çıkması için doğru yoldur. Bu nedenle çürükler göründüğü anda ele alınmalıdır. Mükemmel önleme denizde dinlenir. Deniz havası içeren iyot buharı, farenjit de dahil olmak üzere boğaz hastalıkları olan kişiler için faydalıdır.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Tedaviden daha laktasyonlu farenjit

Farenjit bu kadar önemli dakikaları koyulaştırabilir

Yeni doğan bebeğin sorumluluğunu taşıyan genç anneler, genellikle kendilerini ve sağlığını unuturlar. Doktorlara ve testlere yapılan ziyaretlerde, sadece zaman ve çaba olmayabilir. Ancak sonbahar-soğuk bahar dönemi kendini hissettirir ve kimseyi boşa çıkarmaz.

Yorgunluğun arka planına karşı vücudun savunması zayıflar ve sorun tedavi ihtiyacından kaynaklanır. Torakal beslenmede bir farenjiti tedavi etmek için mi?

Farenjit, faringeal mukozada inflamatuar bir süreçtir ve çoğu durumda doktorlar ARVI semptomlarını tedavi ederler. Nedeni virüslerin yenilgisidir ya da kronik formdan bahsedersek (bkz. Kronik farenjit: semptomlar ve tedavinin temelleri), patojenik bakteriler.

Farenjit belirtileri benzer KBB hastalıkları ile oldukça geneldir:

 • farinkste terleme ve kaşıntı;
 • kuruluk, boğazda tahriş;
 • boğazda hüzün ve acı;
 • hafif ses kısıklığı;
 • sıcaklık artışı, ortalama yaklaşık 38 derece;
 • genellikle burun akıntısı ile birlikte olabilir;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

İlk gününde genç bir annede farenjit kuru öksürük görülebilir, yutulduğunda boğazda ağrı artar, ancak boğaz ağrısına eşlik eden ağrıdan daha zayıftır. Çoğu durumda, kulaklarda tıkanma hissi vardır.

Boğazın kendisi şişti ve kırmızıya döndü, genişleyen gemileri görebilirsiniz. Semptomlar göründüğünde, bir doktora görünmeli ve tedaviye başlamalısınız.

Farenjit nedeniyle emzirmeyi durdurmak için uygun şekilde seçilmiş tedavi ile mutlaka gerekli değildir

Ana şey - panik içinde vermeyin! Kırıntı anne sütünün beslenmesini durdurmaya gerek yoktur! Sütte, hastalığın bebeğe bulaşmasına elverişli hiçbir şey olmayacaktır.

Dahası, annenin koruyucu sistemi hastalıkla başa çıkmaya başladığında ve buna bağlı değişiklikler dokunulmazlık için yapıldığında, aynı değişiklikler süt ile birlikte çocuğun bağışıklığına geçecektir. Böyle bir eylem mekanizması için Doğa'ya hiçbir zarar ve büyük şükran yok. Fakat annenin bağışıklık sisteminin iyileşmesi için yardım edilmeli. Ve konsültasyon sonrası ve bir doktorun rehberliği altında yapılmalıdır.

Emzirme sürecini ve süt bileşimini etkilemeyen ilaçları seçmek çok önemlidir, halk ilaçlarıyla iyileşmek için kendinize yardımcı olabilirsiniz. Doktor tedaviyi dengelemeye yardımcı olacaktır.

Laktasyon için iki komplikasyon ortaya çıkabilir: uygunsuz seçilmiş ilaçlar (bir doktorun ziyareti sırasında yapılabilir) ve yüksek ateş. Bu nedenle, sıcaklığın tolere edilmemesi ve mümkün olan en kısa zamanda emzirme döneminde farenjit tedavisine başlanması daha iyidir, çünkü iyileşme süresi buna bağlıdır. Farede bir anne karnında farenjit tespit edilirse, tedavi sadece bir hafta sürecektir.

Tedavi, hastalığın nedensel etkisine bağlıdır. Genellikle bu virüsler, bu nedenle antibiyotikler gerekli değildir, ancak doktor laktasyon kesintiye uğramamak için uygun ilaçları seçebilir. Aşırı vakada, ilacın bebeğin annesinden atılması sırasında, daha önce ifade edilen sütü veya bir karışımı besleyebilirsiniz. Bu geçici bir ölçüdür ve iyileşmeden sonra emzirmeye devam edebilirsiniz.

Tedavi sırasında sıcaklık yükselirse, 38 derecelik bir işaretin ardından düşürmeniz mümkündür. Parasetamol, Ibuprofen ve Aspirin'e dayanan ilaçlarla, çok dikkatli olmalısınız ve ciddi bir ihtiyaçla 1-2 kereden fazla sürmemelisiniz. Bu soruya daha ayrıntılı bir cevap videoda bulunabilir.

Bazı genel önerilerle, farenjitin aktarılması daha kolay olacaktır:

 • Sıcak, tahriş edici yiyecek mukozasını terk etmek gereklidir;
 • ses barışı sağlamak;
 • Odanın nemini ve havalandırmasını izleyin;
 • bol su içirin (ancak ödem olasılığını unutmayın);
 • mümkünse, küçük bir çocukla mümkün olduğunca fazla dinlenin.

Farenjit, herhangi bir hastalık gibi, bir doktorun rehberliği altında tedavi edilmelidir. Ama belirtiler bilmek önemlidir

Ilaçlar gelince, doktorlar, genellikle aşağıdaki ilaçlara eğilimli:

 • şuruplar: Gedelix, IOM Doktoru;
 • spreyler: Geksoral, Bioparox, Tantum Verde, Miramistin, Ingalipt (bkz. Boğaz spreyi spreyinden ne uygulanır);
 • gargara: Miramistin, Klorheksidin, Klorofilkil, Furakilin çözeltisi, Stopangin;
 • inhalasyon nebulizeri (aparat ve önemli bir fiyat olmasına rağmen, gelecekte bebeğin tedavisi için uygundur), bunun için alkali mineralli su veya tuz çözeltisi uygundur (bakınız farenjit ile inhalasyon ile neler yapılabilir);
 • burnu yıkamak için Aqualar ve Aquamaris'e uyacak;
 • rezorpsiyon için Pek çok doktor Sebedin, Tharyngept, Lizobakt'ı tavsiye ediyor, bu ilaçları kesinlikle talimatlara göre almak önemlidir (bkz. boğazdan tabletler, emme - tipleri ve kullanım endikasyonları);
 • Doktor ilaçları interferon ile de reçete edebilir;
 • antibiyotiklere gelince, Yani, emzirme ile kombine edilebilir birkaç ilaç: Azitromisin, Amoksisilin, Ampioks, Oksasilin, Roxitromisin, Sumamed, Sefazolin, Sefaleksin.

Eczacılara yardımcı olmak için, bir uzman kendi elinizle yapabileceğiniz geleneksel ilacı önerebilir. Ancak, bazı ilaçların bir bebeğe, örneğin balın alerjisine neden olabileceğini hatırlamaya değer.

Otlar farenjit tedavisinde büyük yardım olabilir

Tedavinin çoğunda izin verilen çeşitli tarifler vardır:

Sadece bir doktorun, laktasyon ile farenjit tedavisinde neyin doğru bir şekilde teşhis edilip tedavi edilebileceğini anlaması önemlidir. Sağlıklı ol!

Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle kadınların emzirilmesi sıklıkla virüs ve bakteri kaynaklı bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıyadır. Emziren anneler arasında en sık rastlanan patolojilerden biri farenjittir. Boğazın iltihaplandığı bir hastalıktır. Hastalık, boğazda ortaya çıkar, mukozadan kurur, yutma sırasında rahatsızlık verir.

Emzirmede farenjit tedavisi bir doktorun gözetimi altında olmalıdır. Bunun nedeni, birçok uyuşturucunun yeni doğumu olumsuz etkiledikleri için emziren annelere yasaklanmasıdır.

Farenjit, göçmen bir doğaya sahip bulaşıcı bir hastalıktır. Mukozadaki enflamatuar süreci tanımlamak yeterince basittir. Farenjit akut ve kronik formda ortaya çıkabilir.

Akut formdaki hastalık hızla gelişmektedir. İltihaplanma, farinks mukoza, sigara, alkol, hipotermi vb. Maddelere nüfuz eden patojenlerden kaynaklanır. Patojene bağlı olarak farenjit viral, bakteriyel, alerjik ve fungaldir. Ancak çoğu zaman hastalığın ilk 2 şeklidir.

Hastalığın kronik formunda, akut iltihap kalıcı hale gelir. Kronik farenjit aşağıdaki tiplere ayrılır:

 • Hipertrofik - farengeal mukozanın tüm tabakaları etkilenir, bunun sonucunda kalınlaşır.
 • Atrofik - iç kabuk daha incedir.
 • Catarrhal - mukozada diffüz kızarıklık gösterdi.

Çoğu durumda, bir emziren annede farenjit aşağıdaki nedenlerden dolayı meydana gelir:

 • iç kabuğun kimyasal bileşikler tarafından tahriş edilmesi;
 • virüslerin, bakterilerin veya mantarların farinksinin penetrasyonu;
 • mukoza boğazının hipotermisi (donda ağız solunumu ile).

Bir kadın sigara içerse, alkol, sıcak ya da soğuk yiyecek tüketirse, kötü bir çevresel duruma sahip bir bölgede yaşıyorsa farenjit olasılığı artar. Ek provoke edici faktörler: sindirim sistemi hastalıkları, dişler, hormonal dengesizlikler. Akut farenjitin yetkin tedavisinin yokluğunda, kronik bir form geçer.

Akut farenjit, yutma, kuru mukus, terleme sırasında ortaya çıkar. Ek olarak, genel bir zayıflık olan ısı olasılığı vardır. Bazı hastalar rahatsızlıkların kulağa gitmesinden şikayet ediyor.

Farenjit ciddi bulaşıcı hastalıklar (kızamık, kızamıkçık, kızıl saç) ile kolaylıkla karışır. Bu nedenle, doğru zamanda tanıyı kuracak olan doktora zamanında başvurmak önemlidir.

Boğazda kronik bir seyir ile farenjit ile bir yumru, mukoza sürekli tahriş, bu boğaz temizlemek mümkün kılan. Ayrıca, sürekli bir halsizlik var, ateş var. Hastalığın kronik formundaki öksürük kuru, staccatodur. Tüm bu semptomlar yaşam kalitesini düşürür, bunun sonucu olarak, emziren anne irritabl olur.

Farenks iltihaplı olduğunda, emziren kadın genellikle bebeğin enfekte olabileceğinden korkarak yenidoğanı suni beslemeye aktarır. Ancak, bu gibi önlemler nadir durumlarda gereklidir.

Bir bebeğin vücudunda, süt ile birlikte, patojenik mikroorganizmaların parçacıkları nüfuz eder, bu da enfekte edemez. Ek olarak, süt ile birlikte, çocuk onu enfeksiyondan koruyan antikorlar kullanır.

Yenidoğanın gerçek tehlikesi, annenin ağzından çıkan mikroplardır. Bu nedenle, bir kadın farenjit tedavisi sırasında bir maske takmalıdır.

Ayrıca, bebek için tehlikeli olan, annenin tedavi sırasında aldığı ilaçlardır. Çocuğu olumsuz yönde etkiledikleri için çoğu kontrendikedir. Doktor tanı sonrası etkili ve güvenli bir ilaç seçimine karar verir.

Erken evrelerde farenjit tedavisi hızlı bir iyileşme için ön şarttır. Bir kadın terapiyle ertelenirse veya kendi kendine tedaviyi gerçekleştirirse, aşağıdaki komplikasyonların olasılığı artar:

 • Kronik farenjit.
 • Lenf düğümleri ve intraluminal boşluğun pürülan enflamasyonu.
 • Trakea iltihabı.
 • Akut poliartrit.
 • Phlegmonous tonsillit.
 • Bronşların kronik iltihabı.
 • Post-streptokokkal glomerüler nefrit.
 • Eustachitis, iç otitis media.
 • Servikal lenf düğümlerinin iltihaplanması.
 • Tükürük bezinin iltihaplanması.

Bu tür komplikasyonları önlemek için, farenjitin ilk semptomlarının ortaya çıkmasından sonra tedaviye başlayın.

Farenjit ile karşılaşan anneler, bebeğe zarar vermemek için hastalığı tedavi etmek için seçenekler bulmaya çalışıyorlar. Çoğu tedavi sırasında antibakteriyel ilaçların önlenemeyeceğine inanır, ancak bu gerekli değildir. Lokal antibiyotikler sadece kronik farenjitin alevlenmesi sırasında gerekli olabilir. Genel olarak, tedavi kapsamlı olmalıdır: ilaçlar (yerel), halk tarifleri ve ilaç olmayan önlemler.

Kurtarma işlemini hızlandırmak için aşağıdaki kurallara uyun:

 • Ses tellerini zorlamamak için daha az konuşmaya çalışın.
 • Keskin, sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Bir kadının ödemi yatkınlığı yoksa, günde en az 2 litre ılık sıvı içmeniz gerekir.
 • Geceleri iyi uyumanız ve gün boyu dinlenmeniz tavsiye edilir.
 • Mikro iklimi geliştirmek ve mukoza zarının kurumasını önlemek için odaya bir nemlendirici takın. Nasıl seçilir, bağlantı altındaki makaleyi okuyun
 • Genellikle yatak odasını havalandırın.

Farenjiti tedavi etmek için sadece patojeni tanımlandıktan sonra izin verilir. Bir kadın ısıyı tolere etmezse, parasetamol (Parasetamol, Ibuprofen) temelinde antipiretik ilaçlar alabilir. Antipiretikler (antipiretikler) sadece 38 derecelik bir sıcaklıkta ve 2 kereden fazla olmamak üzere izin verilir. Aspirin, laktasyonda kontrendikedir, ancak eldeki başka bir ilaç yoksa, tek bir doz kabul edilebilir.

GV'de, interferona dayalı yerel homeopatik ilaçlara izin verilir.

Antibakteriyel ilaçlar nadir durumlarda ve sadece bir doktorun onayından sonra kullanılır. Doktor tarafından reçete edilen tedavi rejimini takip etmek önemlidir, böylece ilaç bir sonraki beslenmeye kadar anneden dışarı atılabilir. Aksi halde, bebek yapay beslemeye aktarılabilir veya bu şekilde periyodik olarak beslenebilir.

Farenjit tedavisi için, emziren kadınlar halk tarifleri kullanın:

 • 220 g kaynatılmış sıcak suda 5 g soda seyreltin, karıştırın, süzün ve boğazı günde 6 ila 8 kez durulayın.
 • Rastolkite 1 diş sarımsak, 5 g bal ile karıştırın. Bu karışımı günde 3 kez çözün.
 • 50 g kuru karaçam alın, 1 l su dökün, düşük ısıda 10 dakika kaynatın. Soğutulmuş kaynatma süzün, inhalasyon için kullanın, 24 saat içinde üç kez yapılmalıdır.
 • Pancar doğrayın, suyunu sıkın. 30 ml elma sirkesi ile 220 ml su karıştırın. Ortaya çıkan çözüm, boğazı günde 4 kez durulamak için kullanılır.
 • Öksürükten kurtulmak için aşağıdaki çözümü kullanın. Hazırlanması için 220 ml ılık süt, 10 gr tereyağı, 3 gr soda ve 5 g bal karıştırın.

Halk tariflerini kullanmadan önce, özellikle arıcılık ürünleri olmak üzere alerjiye neden olabileceğinden bir doktora danışın.

Durumunuzu kötüleştirmemek ve bir bebeğe zarar vermemek için, emziren bir kadın farenjit tedavisi sırasında engellemeleri bilmelidir:

 • Kendi kendini ilaçla tedavi.
 • Sıcak, soğuk, baharatlı yiyecekler.
 • Boğaz için yerel ilaçların kontrolsüz alımı.
 • Vazokonstriktif nazal damla uygulanması.
 • Vitamin komplekslerinin kendi kendine uygulanması.
 • Arı ürünlerinin aşırı kullanımı.

Ayrıca ayaklarınızı ısınmak, sauna ya da saunaya gitmek yasaktır. 2 günlük ev tedavisinden sonra durum düzelmezse, doktora başvurunuz.

Kürleme farenjit hastalığı önlemekten daha zordur. Enfeksiyonu önlemek için aşağıdaki kurallara uyun:

 • Hamilelik öncesi KBB hastalıkları tedavi.
 • Diş hastalıklarını tedavi edin.
 • Bağışıklık güçlendirmek.
 • Soğuk mevsimde kalabalık yerlerden kaçının.
 • Yaşam alanını havalandırın, ancak taslak yapmayın.
 • Ellerinizi yıkayın ve kalabalık yerleri ziyaret ettikten sonra burun boşluğunu tuzlu suyla yıkayın.
 • Bir doktor tarafından reçete edilen koruyucu ilaçlar kullanın.
 • Açık havada yürüyün.
 • Aşırı ısınma.

Bu nedenle, emzirmede farenjit tedavisi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Aksi halde, bir kadın durumunu kötüleştirebilir ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Yeterli tedavi ile GW'deki farenjit semptomları 5 gün sonra yok olur.

Emzirme sırasında boğaz nasıl tedavi edilir

Laktasyon, bebek ve annenin hayatında önemli bir özel dönemdir. Emziren kadın çok doğru bir diyet yapmalıdır, çünkü süt ile birlikte yiyecek veya ilaçların her bir bileşeni bebeğin vücuduna girer. Bebeğin gelişimi üzerinde hem olumlu hem de olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Ama ya boğaz ağrısı ya da öksürüğün varsa? Anneyi beslemek için bir boğaz tedavi etmek, böylece çocuğa fazla zarar vermemek?

En sık rastlanan dört çeşit hastalık vardır:

 • Tonsillit veya bademcik iltihabı - bademcik iltihabı ve kızarıklık, her zaman 38 derece üzerinde bir sıcaklık eşlik eder;
 • Larenjit - boğaz ağrısı, ses kısıklığı, kuru öksürük. Bazen ses kaybolur. Hipotermi, bazen viral nedeniyle oluşur;
 • Farenjit - boğaz ağrısı, kuru öksürük, ses kısıklığı. Bir burun akıntısı ve 38 dereceye kadar sıcaklıkta hafif bir artış eşlik eder. Çoğu zaman, neden bir virüs veya enfeksiyondur;
 • Mukoza kandidiyazı - şiddetli kaşıntı, yüzeyde kabarcıklar, erozyon. Mantar kökenli hastalık.

Larenjit ve farenjit, lokal bir hastalık tarafından iyileştirilebilir. Ve mantar hastalıkları ve boğaz ağrılarını tedavi etmek için bir doktora danışın. Ayrıca, hemşirelik anne ilaçları kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır.

İlaçlar ile emzirme sırasında boğaz tedavi etmeden önce, halk hekimliğine bakınız. Bunlar emzirme döneminde etkili ve güvenli tedavi yöntemleridir.

En popüler ve etkili yöntemler durulama ve inhalasyon yöntemleridir. Bebeğe zarar vermeyecek ve boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olmayacaktır.

Durulama, günde 10-12 defa yapılabilen uygun fiyatlı bir yöntemdir. Bu yoğunluk 4-5 gün içinde ağrıyı kolayca ortadan kaldıracaktır. Papatya, calendula ve adaçayı soğanı iyi olacaktır. Kaynamış su ile 1-2 yemek kaşığı kuru ot dökün ve 15 dakika ısrar edin. Bir durulama için bir bardak et suyu alın.

İki veya üç damla iyot ilavesiyle soda ve tuzu durulayın. Kaynamış suda, bir çay kaşığı soda ve tuzu çözünüz, iyot ekleyin. Ayrıca iyi bir şekilde deniz tuzu ile kaynar su bir çözüm olacaktır.

Solunum yolları solunum yollarını serbest bırakır, iltihap ve boğaz ağrısını hafifletir, soğuğu rahatlatır. En eski ve en kanıtlanmış yol, haşlanmış patates almaktır. Ayrıca okaliptüs ile inhalasyon yapabilirsiniz. Sadece bu esansiyel yağı birkaç damla kaynar suya ekleyin.

Boğaz ağrısını iyileştirmek ayrıca kuru kompreslere yardımcı olur. Boğaz lenf bezleri bölgesinde 200 gram süzme peynir alın ve yerleştirin. Loreyi özel kâğıtla kaplayın, üzerine kalın bir pamuk tabakası koyun ve yumuşak bir bezle kaplayın. Boğazınızı yün atkı ile sarın. Sıkıştırma üç saat bekletilir ve daha sonra süzme peynir ılık su ile yıkanır.

Bebeğin bu gıdalara karşı alerjisi yoksa, süt, limon ve bal ile muamele laktasyonda kullanılabilir. Boğazın ağrırsa, onu sıcak tutmak iyidir. Bir eşarp kullanın ve daha ılık su içirin.

Boğazın tedavisi için çeşitli spreyler, pastiller ve pastiller kullanılır. Kullanmadan önce talimatları, kontra endikasyonları ve dozajı okuduğunuzdan emin olun. Ne yazık ki, emzirme sırasında birçok ilaç yasaktır.

Lollipoplar ve pastiller hemen kararlaştırılmalıdır, çünkü bunlar sıklıkla bebekte alerjiye neden olurlar. Bununla birlikte, bir dizi başka nispeten güvenli araçlar vardır:

 • Antimikrobiyal ve bakterisidal etki ile Ingalipt aerosol;
 • Resorpsiyon Lizobakt için tabletler doz ile sıkı bir şekilde uyum gerektirir;
 • Sprey ve antiseptik ve antimikrobiyal etki ile çözelti Hexoral;
 • Tabletleri yıkayın Furacillin, emzirme sırasında boğaz için tedavi sağlayacak güvenli ve güvenli bir ilaçtır. İki tablet ılık suda çözülür ve durulanır.

Hamilelik ve emzirme gibi titiz, ihale dönemleri bile “farenjit” adı verilen bir rahatsızlıktan dolayı gölgede kalabilir. Soğuk hava, sınır nem, aşırı kuruluk veya hava kirliliği, hem de virüslere ve enfeksiyon: semptomların nedeni vücudun hormonal değişiklikler ve çevrenin pek çok faktör etki olarak hizmet edebilir. Üstelik gebe bir kadının bağışıklığı ve gv sırasında en kalıcı olanı değildir, çünkü bu dönemlerde vücut birikmeden daha fazlasını vermeyi amaçlamaktadır.

Bu nedenle, farenjit belirtileri vardır:

 1. ağrı ve boğaz ağrısı;
 2. öksürük;
 3. vücut ısısında 38 ° C'ye kadar artış;
 4. ses kısıklığı;
 5. burun akıntısı.

Genellikle, gelecekte annede farenjit, bağımsız bir hastalık değil, ARVI tezahürüdür.

İkinci üç aylık dönemde, ARVI hastalığı olan bir bebek için endişe gerekli değildir, genellikle, bebek için sonuçları olmadan kolayca tedavi edilir. Fakat ilk trimesterde, başlangıçta, plasenta sadece oluşurken - bebek için bir tür bariyer, farenjit gelişmekte olan fetus için tehlikeli olabilir.

Doğumdan sonra, annenin vücudu hala stresi, onun hayatında yeni ritüelleri, düzensiz öğün, uyku eksikliği yaşanıyor, bebek yaşamın ilk ayı eşlik sabit "Groundhog Day", ne yazık ki, bazen emzirme ihlal, vücudun savunma bir damla katkıda bulunmak ve. Bu nedenle, özellikle hastalıklar ve farenjit vardır.

Farenjit tedavisi için alışkanlık, birçok ilaçların yasaklama emzirme döneminde farenjit tedavisinin tuhaflığı. Bu durumda, ilaç preparatlarından, Pharyngocept atanır.

Emzirme ile Faryngosept, bakteriyel farenjit için bir her derde devadır. Etken maddesi - Ambazon antiseptik, kullanım kılavuzunda belirtilen ya da doktor tarafından düzeltilen dozaj ile ilgili olarak, pratik olarak kan ve anne sütünün içine girmez. İlacın bileşenlerine olası bir alerjik reaksiyonu dikkate almazsanız, bu yan etkileri ve kontrendikasyonları olmadan tamamen güvenli bir ilaçtır.

Emzirme ile farenjit semptomlarının tedavisi, doza karşılık gelmelidir: 1 tablet günde 3-5 kez, hastalığın evresine ve ciddiyetine bağlı olarak, ancak üst üste 4 günden fazla olmamalıdır. Tablet, yemekten ve yemekten yarım saat sonra ve bir sonraki öğünden 2 saat önce alınmamalıdır. Bu yerel bir eylem olduğundan, çiğneme veya yutmadan tamamen çözülene kadar ağızda tutulmalıdır.

Ayrıca, boğaz ağrısı boğaz semptomlarının tedavisi için bazı kurallara bağlı kalmaya değerdir:

 1. Gv kesilmesi kesinlikle gerekli değildir, laktasyon için izin verilen bir ilaç seçmek için doktor ile birlikte, doğrudur.
 2. Ulusal yöntemleri ve kendi kendine tedaviyi dışlamak için, gv durumunda, doktorun sürekli olarak izlenmesi gereklidir.
 3. Yerel tedaviye önem verin, çünkü bu tür ilaçlar kanın içine çekilmez ve bu nedenle sütü içeri almazlar.
 4. Yerel bir antiseptik alımı, alkali maden suyu, tuzlu su, otlar, infüzyonlar temelinde gargara ve inhalasyon ile desteklenebilir.

Kuşkusuz, herhangi bir anne için en zor test bebeğinin ilk hastalığıdır. Özellikle ilk hastalık bebekte ortaya çıktıysa. Sonuçta, belirtiler yeni başlayan farenjit genellikle gıda alışmakta göbek rahatsız veya diş çıkarma ile karışabilir, ama acıtıyor nerede oldukça başka bir çocuk göstermez ve ne kadar söylemez. Bu nedenle, aşağıdaki belirtilere dikkat etmek önemlidir:

 • Sürekli nedensiz ağlama;
 • Göğüs ya da bebek nöbet sırasında ağlayan birkaç keskin girişimi sonra göğüs keskin bir şekilde fırlatır;
 • Göğüs reddi;
 • Çocuk bir emzik alışık - bir emzik reddetme;
 • huzursuzluk;
 • Sesin ikiyüzlülüğü;
 • Uyku bozukluğu.

Eğer bu belirtiler ortaya çıkarsa, özellikle aciliyet seviyesi artarsa, çocuk doktoru acil olarak evde çağrılmalıdır:

 • öksürük
 • burun akıntısı,
 • konjunktivit,
 • yeni doğan küçük bir adam için 2 yaşındayken çok hızlı ve en azından arzu edilmeyen vücut ısısında bir artış.

Bir kural olarak, iki yaşın altındaki çocuklar, solunum yolu iltihabı daha akut büyük çocuklarda daha vardır, çünkü aynı zamanda, son derece dikkatli olarak, rs, özel acele ihtiyaç olan küçük bir çocuk tedavi ve. Ve bu yüzden, kendi kendine ilaç tedavisi ve halk ilaçları, onu söndürmek daha iyidir. Ve araçların seçimi oldukça sınırlıdır, çünkü bebekler için yerel ilaçlar, farenjit, inhalasyonlar ve durulamalar bile uygun değildir.

Komplike farenjit ile birlikte, kesinlikle hastanede tedavi reçete edilir, ancak birçok durumda çocuk doktorları tedavinin evde gerçekleştirilebileceği konusunda hemfikirdir.

Bir antiseptik olarak, küçük hastalar için, bir yağ bazlı sprey Chlorophyllipt kullanmak mümkündür. Bitkisel yağ bileşenlerinin tamamen zararsız olması nedeniyle yenidoğanlar için bile reçete edilir. Talimatlara göre, Chlorophyllipt, stafilokokların üstesinden gelebilen antimikrobiyal ve antiseptik bir maddedir. Ayrıca, ürün, bebeğin boynuna ve düşük maliyetine enjekte edilmesi kolay bir aplikatör ile uygun bir ambalajdır.

Klorofililpt ile birlikte, bağışıklığı güçlendirmek ve direncini artırmak için interferon Viferon ile rektal fitiller de reçete edin.

Sitemizin makaleleri ve yorumları danışmanlık ve bilgilendirici niteliktedir. Her türlü tedavi ve korunma yönteminin uygulanması için mutlaka bir doktora danışmalısınız!

Akut farenjit genellikle bu patojenlerin vücuduna maruz kalmanın bir sonucu olarak kendini hissettirir:

 • viral enfeksiyonların% 70'inde (adenovirüs, rinovirüs, koronavirüs, parainfluenza, enterovirüs, herpetik enfeksiyon, sitomegalovirüs, HIV, vs.);
 • mantarlar (cins Candida);
 • patojenik mikroorganizmalar (stafilokok, streptokoklar, pnömokoklar).

Boğazda iltihaplanma sürecinin gelişmesi için ek nedenler:

 • sık soğuk algınlığı;
 • sıcak, baharatlı, asidik gıdalar, şekerlerin emilimi, kimyasalların solunması vb. üzerindeki etkileri sonucu mukus boğazının bütünlüğünün ihlali;
 • burun solunumu kolaylaştırmak için vazokonstrüktif ilaçların kötüye kullanılması;
 • herhangi bir uyaranın, vücudun hipotermisi veya ayakların ıslanması eylemine alerjik reaksiyonlar;
 • endokrin sistemindeki değişiklikler;
 • pasif dahil olmak üzere sigara içmek;
 • sindirim sistemi hastalıkları, sık sık geğirme eşliğinde, mukoza boğazını travmatize eden içerikler;
 • bağışıklığa karşı düşük direnç;
 • elverişsiz iklim (soğuk, kuru hava, atmosferdeki toz ve benzeri yüksek konsantrasyon);
 • ses tellerinin aşılması;
 • kronik formda solunum sistemi ve böbrek hastalıkları.

Emziren annelerde akut farenjit aşağıdaki gibi ortaya çıkar:

 • boğazda rahatsızlık hissi (terleme, susuzluk, yutma sırasında ağrı);
 • yutakta mukus tıkanıklığı ve arka duvar boyunca drenaj;
 • artan vücut ısısı;
 • kulaklarda ağrı ve tıkanıklık;
 • burun akıntısı;
 • kuru öksürük;
 • baş ağrısı;
 • ses kısıklığı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • zayıflığı;
 • sersemlik.

Akut farenjit için sadece kalifiye bir uzman kesin tanı koyabilir, çünkü sıklıkla eşlik eden ARVI hastalığı olarak davranır. Hastalığın teşhisi için ana yöntemler şunlardır:

 • hasta şikayetlerinin ve tıbbi öykünün analizi;
 • faringoskopi (iyi aydınlatma koşulları altında özel bir cihazla boğazın görsel muayenesi - faringoskop);
 • inflamatuar süreç ve şeker seviyesi için idrar ve kan testleri;
 • Patojenin türünü belirlemek için farenkstan mukus inceleyin.

Anne beslemek için akut bir farenjit daha tehlikeli:

 • apse gelişimi;
 • yakın organların enfeksiyonu (uygun tedavinin yokluğunda inflamatuar süreç yakınlarda bulunan organlara gidebilir);
 • larenjit veya tracheitis görünümü;
 • eklem romatizmasının gelişimi;
 • kronik bir hastalığın kazanılması.

Hastalığın istenmeyen sonuçlarından kaçınmak için, ilk belirtiler ortaya çıktığında, doğru teşhis ve doğru tedavi seçimi için hemen bir doktora danışmak gereklidir.

Akut farenjitin tedavi zamanlaması ve doğruluğu son derece önemlidir. Ağır inflamasyonun yoğunlaşması durumunda komplikasyonların gelişmesini ve emzirmeyi engellemeye yardımcı olurlar. Ana tedavi kursunun geçişi sırasında bakım veren bir anneden aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • ses telleri için tam bir dinlenme durumu sağlanması;
 • bol içecek (tercihen alkali, ayrıca ılık erime sütünde bir kaşık bal ile yumuşatıcı bir etkiye sahiptir);
 • Mukoza tahrişine neden olabilecek ürünler menüsünden çıkarılma;
 • vitaminlerle zenginleştirilmiş koruyucu diyete geçiş;
 • kişisel hijyen kurallarına uygunluk;
 • odadaki havanın düzenli olarak havalandırılması ve nemlendirilmesi;
 • günlük ıslak temizlik.

Kural olarak, emzirme döneminde doktor, bebek üzerinde mümkün olan en az etkiyle koruyucu tedaviyi atar. Akut farenjit ile savaşmanın başlıca yöntemleri şunlardır:

 • hastanın tahriş edici faktörleri ve olası alerjenlerin (sigara dumanı, gıda, ev tozu, kimyasallar vb.) dışlanması;
 • bol miktarda içki (bir papatya, calendula, lindens, bir St. John's wort'tan gelen bitkisel çaylar iyi antiseptik etkiye sahiptir);
 • okaliptüs, çam, çay ağacının aromatik yağlarının ilavesi ile sıcak kompreslerin uygulanması;
 • Her iki saatte bir soda çözeltisi veya deniz tuzu ile karıştırmak;
 • alkali inhalasyon;
 • anti-enflamatuar özelliklere sahip lokal aerosollerin uygulanması;
 • bitki bazında pastillerin emilimi;
 • Güçlü bir inflamatuar sürecin gelişmesi durumunda, patojen tipine bağlı olarak antiviral ilaçlar veya antibiyotikler reçete edilir. Aynı zamanda, emzirme geçici olarak durur.

Emzirme sırasında akut farenjitin ana koruyucu önlemleri şunlardır:

 • Solunum sistemi enfeksiyon hastalıkları, iç organların çeşitli hastalıkları ve vücuttaki metabolik süreçlerin zamanında tedavisi;
 • düzenli ağız bakımı;
 • farinks mukozasını travmatize edebilen gıda yemeyi reddetme;
 • vücudun aşırı soğutulma olasılığının ortadan kaldırılması;
 • alerjik reaksiyonların varlığında, olası tahriş edici maddelerle teması en aza indirir;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • mevsimsel salgınlar sırasında kitle tıkanıklığı yerlerine ziyaretlerin önlenmesi;
 • Evde temizlik sağlamak, en uygun sıcaklık rejimini (21 C) ve nem seviyesini (% 45) oluşturmak;
 • aktif yaşam tarzı, günlük temiz havada yürür;
 • tam uyku (günde en az 8 saat);
 • sağlıklı beslenme.

Kaynaklar: Henüz yorum yapılmamış!

Boğaz ağrısı, üst solunum yolu enfeksiyonunun yaygın bir tezahürüdür. Bir dizi hastalıkta görülür.

 • Farenjit. Boğazın arka duvarının iltihaplanması. Rahatsızlık hissi ile kendini gösterir.
 • Tonsillit. Enflamatuar süreç hacimce artan bademcikler içerir, beyaz bir kaplama ortaya çıkar. Bu yutmayı zorlaştırır, sıcaklık yükselir.
 • Laryngitis. Boğazın alt kısmının iltihaplanması, sesin boğuk hale gelmesi nedeniyle havanın ses tellerine geçmesini zorlaştırır.

Her hastalığa ateş, genel bir rahatsızlık eşlik edebilir. Birkaç nedenden ötürü ortaya çıkarlar.

Aşağıdaki faktörler rahatsızlığa ve şiddetli boğaz ağrısına neden olabilir.

 • Viral enfeksiyon (ARI). Çoğu durumda, farenjit provoke eder. Boğazın mukoza zarının virüs tarafından yenilmesine neden olur. ARI: burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısının sıcaklığı ve diğer semptomları eşlik eder.
 • Bakteri enfeksiyonu. Streptokok bakterilerine neden olur, genellikle bademcikleri etkiler. Yüksek ateş (39 °), genel bir rahatsızlık eşlik eden anjin gelişir. Boğazı incelerken bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama vardır.
 • Alerji. Boğazda belirgin bir ağrı oluşturmaz, daha çok terleme şeklinde rahatsızlık, boğazını temizleme isteği. Toz, polen veya burun mukozasının diğer tahriş edici hızlı reaksiyonuna karşı alerjilerin resmini tamamlayın: bol akıntı, hapşırma atakları, kırmızı gözler.
 • Havanın kuruması. Isıtma mevsiminde, iç mekan nem oranı kritik ölçüde azalır. Bu, boğazın ve burnun mukoza zarlarının kurumasına neden olur ve bu da geçmeyen bir rahatsızlık hissine ve terlemeye neden olur. Kuru havadaki diğer semptomlar oluşmaz ve ağrı giderilir - odada bir nemlendirici kullanılır. Ancak, dairede çok kuru hava tehlikelidir: kuru mukoza zarları etkili bir şekilde virüslere karşı koyamaz. Bu nedenle, viral hastalıkların sıklığı artar.

Boğazda ağrının varlığında, nedenini kurmak gerekir. Bu, tedavi taktikleri seçimini belirler. Çoğu zaman, bir emziren annede hoş olmayan bir semptom, akut solunum yolu hastalığı veya viral bir enfeksiyondan kaynaklanır.

Hastalığa neden olan şey ne olursa olsun, laktasyon ile boğaz tedavisi genel şemaya göre yapılır.

 • Beslemeye devam et. Boğaz ağrısı, ateş, sütten kesmenin temeli değildir. Sütünüzle hiçbir şey olmaz. Laktostasisin riski arttıkça, emzirmeyi geçici olarak durdurmak daha tehlikelidir. Vücudunuzdaki hastalığın üçüncü gününde, interferon üretimi - doğal bir antiviral ajan, hastalığın beşinci antikorları üzerinde başlar. Emzirmeye devam etmek, bebeğe karşı kendi bağışıklığınızı geçer.
 • Hijyene dikkat et. Bebeğe yaklaşırken, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bir enfeksiyondan korumak için bir bandaj takın. Çoğunlukla ellerinizi sabunla yıkayın, çünkü virüs veya bakteri ile doymuş bir mukus izi bırakır. Sadece tek kullanımlık mendilleri mendil olarak kullanın, bebek beşiğine yakın bir yere koymayın.
 • Bol sıvı tüketin. ARI'nin ilk belirtisinde genel öneri, bakteriyel enfeksiyon. Sıcaklık yükseldiğinde vücudun susuz kalmasını önler, toksinleri etkin bir şekilde sağlığa zararlı olan virüslerin ve bakterilerin "işlerinin" vücudundan çıkarır.
 • Yatağa yaslanın. Birkaç gün boyunca hastalığı "yatmak" için akrabalardan yardım isteyin. Bu, vücudun daha hızlı iyileşmesine izin verecektir.
 • Gerekirse antipiretik kullanın. Laktasyon için güvenli antipiretikler - "Parasetamol", "Ibuprofen". Sıcaklığı azaltır, ağrı sendromunu azaltırlar. İbuprofen bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

Boğaz ağrısı ile başa çıkma, bir doktorun yardımına başvurmadan evde ve bağımsız olarak olabilir. Hastalık yüksek ateşle eşlik ederse evde terapisti aradığınızdan emin olun, durum iki günden fazla iyileşmez, yutmak veya ağrınızı açmak acıdır, nefesler kırılır. Boğazda hafif ve orta dereceli bir ağrı bir hafta içinde geçmezse, danışılmalıdır.

Emzirme sırasında boğazın nasıl tedavi edileceği sorusu, semptomlara neden olan enfeksiyonun türüne bağlıdır. Evde, birkaç günlüğüne soğuktan kurtulabilirsin. Hastalık streptokok enfeksiyonuna neden olduysa, doktor yardımı olmadan yapamazsınız.

Akut solunum hastalığını tedavi etmek için antibiyotik kullanılmamaktadır. Tedavi semptomatiktir, yani semptomları hafifletmeyi mümkün kılar. Hemşirelik annelerine, ağrının şiddetini azaltan ve iyileşmeyi hızlandıran yerel antiseptik ilaçlar önerilir.

 • Durulayın. Özel çözümler veya ılık tuzlu su kullanın. İyi bir anti-inflamatuar etki, emziren annelerde kullanılmak üzere onaylanmış ilaçlara sahiptir. Yerel antiseptikler "Klorheksidin", "Miramistin", "Furacilin" patojen mikroflorayı bastırır, ağrı sendromunu rahatlatır. Gargara günde en az dört kez olmalıdır.
 • Spreyler. Topikal uygulamadan dolayı, aktif bileşenlerin çocuk üzerinde önemli bir etkisi yoktur. Emziren bir anne, Bioparox, Ingalipt, Cameton, Hexoral gibi spreyi güvenle kullanabilir. Uygulamanın periyodikliği - her durulamadan sonra, günde 4 kez.
 • Lolipop ve tabletler. Emzirme ile tamamen uyumlu, uluslararası referans kitap E-LACTANCIA, uyuşturucu Strepsils, Faringosept, Septefril. Tabletler "Septotelet", "Stop-Angin", "Sebidin" de kullanılabilir. Ağrı sendromunu geçici olarak durdururlar, durumu rahatlatırlar. Her üç saatte düzenli olarak pastiller ve tabletler dağıtabilirsiniz.

ARI ile emzirirken boğaz tedavi etmek için iyi bir çözüm, doğal preparatlar olacaktır. Halk ilaçları ile tedavi, hoş olmayan bir semptomu bastırmak için bitkisel infüzyonların kullanılmasını önerir. Güçlü antiseptik etki papatya eczane veya adaçayı ile durulanır. İlaçlar, güvenli antimikrobiyal ajanlar olarak diş ve KBB-pratiğinde kullanılır. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın - her iki saatte bir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gelecek anneye bir boğaz tedavi etmek: hamilelikte güvenli ilaçlar

Boğazdaki ağrı herkese tanıdık bir duygudur. Ancak genel durumlarda bu rahatsızlığın tedavisi ciddi bir sorun teşkil etmezse, o zaman acıdan kurtulma süreci hamile kadın için gecikebilir.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.