Loading

Angina ile boğaz durulama - daha etkili gargara?

Anjinaya neden olan mikroorganizmalar çok çeşitlidir. Burada bakteri, mantar ve virüsler ve her durumda ayrı bir en uygun ilaç tayin edilmelidir. Hastalığın bakteriyel yapısında, mantar-antifungal ajanlarla antibiyotikler kullanılır.

Virüs kınlığı antiviral ajanların bazı formlarında (atsiklovir) ve ayrıca bir interferonun immünomodülatörleri ve sentez indükleyicileri tayin edilir veya atanır. Bununla birlikte, ikincisinin etkinliği söz konusudur.

Uygun ilaçların sistemik uygulaması ile eşzamanlı olarak, lokal tedavi yöntemleri de kullanılır. Bununla birlikte, bademcik iltihabı türünden bağımsız olarak, anjina ile gargara yapmak, evde hastalıkla mücadele etmek için her zaman yararlı ve gerekli bir yol olacaktır.

Bununla birlikte, gargaraların boğaz ağrısını tamamen iyileştiremediğini unutmayın. Angina'nın bulaşıcı bir hastalık olduğu gerçeğinden yola çıkarak, antibiyotik reçete eden bir doktorun yardımı gereklidir. Evde, boğazın gargarası sadece ağrıyı azaltmaya ve bademcik iltihaplanmasını azaltmaya yöneliktir.

Doğru şekilde gargara nasıl yapılır?

Prosedürün etkili olması için aşağıdaki kurallara uyun:

 1. Sadece sıcak bir çözüm ile karıştırın.
 2. Bu prosedürü günde en az 2 kez uygulayın (her durulama prosedürü yaklaşık 3 - 5 dakika arasında yapılmalıdır).
 3. Durulama yaparken başını hafifçe geriye doğru eğmek en iyisidir, fakat solüsyon burun boşluğuna akmaz (oraya enfeksiyonu getirmek için henüz yeterli değildi). Durulama sırasında, dilin kökünü azaltmaya ve sorunlu alanların bir çözümü ile daha iyi yıkamasına yardımcı olduğu için, mektubun sürekli olarak telaffuz edilmesi gerekir.
 4. Durulama boğaz hastalığın seyri boyunca kullanılmalıdır.
 5. Durulama yutmayınız!
 6. Prosedürden sonra yarım saat kadar içmeyin ya da yemeyin, çünkü ilacın hareketi sadece durulama sırasında değil, aynı zamanda sonrasında da oluşur.

Bakterilerin çevredeki değişikliklere uyum sağlayabildiklerini ve bu nedenle yok oldukları araçlara karşı dirençli olduklarını hatırlamak önemlidir. Durulamalardan uygun etkinliğe sahip olmak için, seanslar alternatif olarak ilacı bir kez, ikinci kez de ilaçsız olarak yıkayabilir. Bu sekans yararlıdır ve gereksiz ilaçlara gereksiz yere maruz kalmayacak olan boğazdır.

Daha çok angina ile gargara yapabilirsiniz: halk ilaçları

Evde, boğazınızı yıkamak için mevcut halk ilaçlarını kullanabilirsiniz. Popüler tarifleri düşünün, evde gargara yapmak daha iyi:

 1. Bir tuz, iyot ve soda çözeltisi. Bir bardak ılık kaynamış suya dökün, 5 damla iyot damlatın, bir çay kaşığı soda ve tuz ekleyin. İyice karıştırın ve boğazı mümkün olduğunca sık su ile durulayın.
 2. Soda ve su. Bu durulama için geleneksel bir reçetedir. Bir bardak ılık sıvı içinde, bir çay kaşığı soda çözün. Daha fazla durulama yapılır, daha iyi.
 3. Pancar suyu Bu ürünün hazırlanması ve kullanılması kolaydır. Pancar suyunun ana etkisi anti-inflamatuardır. Boğazın durulanması sayesinde bu çözelti hızlı ve etkili bir şekilde ağrı ve şişliği ortadan kaldırabilir. Taze pancar suyunun içinde, ayrıca sirke ekleyin: 200 ml meyve suyu için yaklaşık 20 ml sirke. Prosedür her 30 dakikada bir tekrarlanmalıdır.
 4. Bitkisel preparatlarla durulayın. pelin, nergis, muz, hala seçenek - - adaçayı, hatmi çiçeği ve mürver çim hiçbir alerjik reaksiyonlar yoksa, o okaliptüs, nergis ve papatya tentür yapmak mümkündür, başka bir seçenektir. Bunu yapmak için, şarjlardan birinin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su demlendi, soğutun, süzün ve boğazınızı yıkayın. Saf papatya infüzyonuyla durulayın.
 5. Elma sirkesi. 1 çay kaşığı çözülür. bir bardak su içinde elma sirkesi. Her saatte gargara. Bir sirke çözeltisi yerine, bir çay mantarı infüzyonu alabilirsiniz.
 6. Propolis. Propolisin% 10'luk alkol çözeltisi - 2 çay kaşığı. 100 g sıcak su ekleyin. Günde 5 kez Gargara, çayın içine propolis (birkaç damla) bir çözüm ekleyin.
 7. Limon suyu Su ile karıştırılır. 2: 3 oranını gözlemlemek en iyisidir. Ağrıyı ortadan kaldırır ve iltihabı azaltır. Limon doğal bir antiseptiktir. Boğazınızı olabildiğince sık durulayın.
 8. Ihlamur ağacı. Bitki anti-inflamatuar özellikleri ile ünlüdür. Angina ile ıhlamur çiçekleri bir kaynatma yapmak. Kaynar su ile bir hammadde bir çorba kaşığı dökün. Sıcak et suyu ile, boğazınızı yıkayın.

Bu halk ilaçları, semptomları hafifletmek ve boğazda ağrıyı hafifletmek için pürülan anjinada olduğu gibi, ve hastalığın daha hafif biçimleri ile durulama için kullanılabilir.

Etkili ilaçlar ile boğaz yıkayın

İlaçların ve tentürlerin değiştirilmesi, sadece anjina sadece papatya veya peroksit ile gargara yapmaktan daha iyidir. En uygun ilaçlar şunlardır:

 1. Furatsilin. Çözeltiyi hazırlamak için 0.2 g furacilin ve 100 ml kaynatılmış sıcak su alın. Furatsilin daha iyi ezilme, böylece daha iyi çözülür. Bu paketin içinde yapılabilir, eğer ağır bir şeyle uğraşırsan. Daha sonra bir bardakta furacilini dökün, kaynar su ile dökün ve çözünene kadar karıştırın. Ortaya çıkan çözüm 20 ° C'ye kadar soğutulur ve gargaraya başlayabilirsiniz.
 2. Dioxidine. Gargara veya bitkisel infüzyonlar için bir soda solüsyonu yardımcı olmadığında en şiddetli enfeksiyon vakalarında kullanılır. Ampul (% 1) bir bardak su içinde çözülür, 5 güne kadar durulayın. Günde üç kez uygulanması tavsiye edilir.
 3. Chlorophyllipt. Hazır bir çözüm satın alabilir veya ilacı suda çözünebilir hale getirebilirsiniz. Bu madde, doğal bileşenler temelinde yapılan bir dezenfektan ve anti-inflamatuar ilaç olarak etkilidir.
 4. Oka. İlaçla birlikte bir ölçü kabı satılır. Ilık su ile (sıcak ve soğuk kesinlikle yasaktır) yarısına kadar doldurun, bir solüsyon eklemek için şişenin üzerine bir sprey kullanın. Günde en az yarım dakika ila iki kez durulayın.
 5. Miramistin. Boğaz ağrısı üzerinde güçlü bir anti-inflamatuar etki sağlamak için oldukça etkili bir ilaç olduğu düşünülmektedir. Bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir.

Unutmayın ki hiçbir zaman sistemik bir antibiyotik alımı yerine angina ile gargara yapamazsınız. Durulama sadece hastalığın temel tedavisine ek olarak kullanılabilir. Bu durumda, boğazın çeşitli yollarla durulanması, anjina ile farklı problemlerin çözülmesini sağlar.

Kontrendikasyonlar

Gargara kullanımının güvenliğine rağmen, bazı bileşenler sağlığa zarar verebilir. Bu nedenle aşağıdaki kontrendikasyonları gözlemlemeniz önerilir:

 • kurucu maddelerin bireysel hoşgörüsüzlüğü;
 • durulama için tıbbi çözeltilere alerjik reaksiyon;
 • Bazı insanların doğru bir şekilde gargara yapamaması durumu sadece kötüleştirebilir.

Boğaz ağrısı tedavi etmek için

Anjina'nın etkin tedavisi açık klinik teşhis ve yeterli farmakoterapi ile sağlanır. Anjina, spreyler ve gargara için antibiyotikler, tedavi süresini önemli ölçüde kısaltır, hastalığın şiddetini azaltır ve insan bağışıklık sisteminde önemli bir bağlantı olarak vücudun koruyucu faktörlerini korur.

Angina, faringeal lenfoid halkanın yapılarının akut inflamasyonu fenomeniyle ortaya çıkan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Grip ve ARI sonrası en sık görülen hastalıklardan biridir.

Anjin tedavisi karmaşıktır ve şunları içerir:

 • Antimikrobiyallerle yerel etiketleme.
 • Ağrı kesici.
 • Sistemik antibiyotiklerin amacı.

Anjina için antibiyotikler

Bademcik iltihabı vakalarının% 70 kadarı virüslerden kaynaklanmaktadır. Bunlar arasında en yaygın olanları korona ve rinovirüslerdir. Geriye kalan% 30, bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmalar tarafından muhasebeleştirilir. Bakteriyel gine kaynaklı anjina vakalarının% 80 kadarı beta-hemolitik grup A streptokoklardır (Streptococcus pyogenes, BHSA).

Anjin içinde bir antibiyotiğin zamanında atanması için, "Streptatest" sistemini kullanarak antijenleri BGSA'ya tanımlamak gerekir.

Streptapt, boğazda ağrı nedenini 5 dakikaya kadar sağlayan evrensel bir araçtır. Oral kavitedeki beta-hemolitik streptococcus A grubunun varlığını hızlı bir şekilde kuracaktır ve böylece yeterli antimikrobiyal tedavinin zamanında tahsisinde yardımcı olacaktır. Bir patojenin yokluğunda, streptaptist, boğaz ağrısının antibiyotiklerle mantıksız tedavi edilmesini önleyecektir. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 1. Streptapt yüksek (yaklaşık% 90) özgüllüğe ve yüksek (yaklaşık% 95) duyarlılığa sahiptir.

Şek. 2. Streptapt, boğazda ağrı nedenini hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlayan evrensel bir araçtır.

Şek. 3. Streptate ile çalışma şeması.

Anjina için antibiyotikler. Doğru seçim

Streptokoklar penisilin grubu ilaçlara yüksek hassasiyet gösterir. İlaç intoleransı veya patojenin direnç göstermesi durumunda (direnç), birinci veya ikinci kuşak makrolidler ve sefalosporinler reçete edilir.

Boğaz ağrısı tedavisi, aşağıdaki grupların antibiyotiklerle yapılır.:

Penisilin grubunun preparatları:

 • diş hekimleri
 • Augmentin, amoksiklav
 • amoksisilin

Fenoksimetilpenisilin, bu antibiyotiğin bir süspansiyon şeklinde salınması nedeniyle küçük çocukların tedavisinde faydalıdır.

Amoksisilin, artmış biyoyararlanım (hasarlı dokularda birikme kabiliyeti) ile karakterize edilir. İlaç, serum proteinleri ile daha az ilişkilidir.

Birinci jenerasyonun sefalosporinleri oldukça etkili antibiyotiklerdir ve hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Yüksek anti-streptokok aktivite, makrolid grubunun antibakteriyel ilaçları tarafından bulunur. Lezyonda yüksek konsantrasyon oluştururlar.

Anjina için doğru seçilmiş antibiyotikler istenen sonucu hızlıca elde eder, komplikasyonların gelişmesini engeller ve sürecin kronizasyonunu önler.

Şek. 4. Fotoğrafta penisilin grubu Amoksisilin ve makrolid grubu Azitromisin hazırlanması.

Anjina için antibiyotikler. Başvurmak ya da değil mi?

Hastalığın ilk belirtileri olan erişkinlerde ve çocuklarda antibiyotik kullanılamaz. Sadece enfeksiyonun bakteriyel yapısı durumunda gösterilirler. Uzmanlar tarafından geliştirilen McAisek ölçeği, viral ve CSA-tonsillit arasındaki ayırıcı tanının yapılmasına yardımcı olur.

 1. Ölçek 1'den fazla puan yazılmazsa, anjina için antibiyotik gösterilmez. Anjina semptomatik tedavisi. Ek tanı yöntemleri gerekli değildir.
 2. Skor 2 puan ise, o zaman antibiyotik reçete sorusu doktor tarafından karar verilir.
 3. Ölçeğin 3'ten fazla olması durumunda, boğaz ağrısının antibiyotik sistemik eylemle tedavisi belirtilmektedir.

Anjina için antibiyotikler. Tedavi süresi

Uygun seçilmiş antibakteriyel tedavi ile hastanın durumu hızla iyileşir. Ancak doktorun görevi sadece hastayı hızlı bir şekilde kurtarmakla kalmaz, aynı zamanda komplikasyonların gelişmesini de önler. Bu, en az 10 gün boyunca antibiyotik kullanımı ile ortaya çıkan patojenin tamamen yok edilmesi ile elde edilir.

TSHA-tonsillit ve bağışıklık

BCAA-bademcik iltihabı kalıcı bir bağışıklık bırakmaz. İyileşme sırasında hastalığın geri dönüş olasılığı yüksektir.

Antibiyotiklerin mantıksız kullanımı

Anjinada antibiyotiklerin mantıksız kullanımı patojenlerin direncinin gelişmesine ve istenmeyen reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olur. Çoğunlukla antibiyotik reçete etme nedeni ağrı sendromudur. Bununla birlikte, anjinada ağrı, anestetiklerle topikal uygulama için iyi bir şekilde azaltılır.

Rusya'da, antibiyotiklerin yaklaşık% 70'i haklı değildir. Yaklaşık% 25'i haklıdır, ancak başvuruları her zaman başarılı değildir.

Virüsler için antibiyotikler işe yaramıyor. Viral bademcik iltihabı ile lokal ilaçların atanması sınırlanabilir.

antihistaminikler

Anjina'nın antihistaminik ilaçlarla tedavisi, sadece hastalığın erken döneminde önerilebilir. Suprastin, tavegil, fenkarol, claritin, telfast, vb. Gibi ilaçlar gösterilir.

Şek. 5. Antihistaminikler.

Boğaz ağrısının topikal preparatlarla tedavisi

Günümüzde topikal uygulama için kombine preparatlar, anjina tedavisinde en popüler olarak kabul edilmektedir. Bu antiseptik ve dezenfektan, antibakteriyel, anti-mantar ve anti-viral, anestetik maddeler, bitkisel yağlar, ve vitaminler içerir.

Nadiren bu bölgeyi etkileyen mukoza zarını tahriş etmeden, hastalıklı organı etkileyen alerjik reaksiyonlara neden olabilir orofaringeal hastalıkların topikal tedavisinde güncel ilaçlar, yüksek derecede toksik ve pratik uygulama alanında absorbe değil değildir.

Topikal kullanım için kombine preparasyonlar, spreyler, durulama çözeltileri ve emilim tabletleri şeklinde temin edilebilir. Ağız boşluğu, larinks, farinks, anjina ve kronik bademcik iltihabı hastalıklarında kullanılırlar, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılırlar.

Angina'nın lokal tedavisi için geniş ilaç kullanımı, antibakteriyel ilaçların haksız kullanımını azaltmayı ve mikroorganizmaların direncini geliştirme riskini önlemeyi mümkün kılmıştır.

Anjina tedavisi için topikal preparatlar

Bioparox bir aerosoldür. Antibiyotik fusafungini içerir. 7 günden fazla olmamak üzere doktor reçetesine göre kullanılır. Tedavinin sonlandırılması üzerine zorunlu tıbbi gözetim.

Şek. 6. Bioparox, aerosollerde bir antibiyotiktir.

TeraFlu LAR - tabletler ve sprey. Lidokain, benzohekzonyum ve nane içerir. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir. İlacın bir parçası olan Benzoxonyum klorür antibakteriyel, antifungal ve antiviral etkiye sahiptir. İlaç herpes virüsüne, influenzaya ve parainfluenzaya karşı aktiftir. Lidokain lokal anestezi etkisine sahiptir. Boğaz ağrısının şiddetini ortadan kaldırır veya azaltır. Nane mentol bazlı esansiyel bir yağ içerir. Nane analjezik, antispazmodik, antiseptik etkiye sahiptir. Karakteristik ferahlatıcı bir tat ve aromaya sahiptir.

Şek. 7. Anjina TerraFlu LAR - tablet ve sprey tedavisi için ilaç. Antiseptik ve topikal anestezik etkiye sahiptir.

Flurbiprofen non-steroid anti-inflamatuar bir ilaçtır (NSAID). Rezorpsiyon için tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. Anestezinin etkisi 15 dakika içinde gelir ve birkaç saat sürer.

Strepsils Intensive - flurbiprofen içeren tabletler (NSAID'ler). Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Tantum Verde bir non-steroid anti-inflamatuar ilaçtır (NSAID). Çözelti, sprey, tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.

Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür. Antiseptik heksetidin, dezenfektan ve uçucu yağlar içerir. Aerosol ve durulama şeklinde kullanılır. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. Lokal hemostatik, analjezik, zarflama ve koku giderici etkiye sahiptir.

Stopangin - çözelti, sprey. Antiseptik heksetidin ve bitkisel yağlar içerir. Antimikrobiyal, antifungal, analjezik ve zarflama etkisine sahiptir. İlaç stomatit, diş eti iltihabı, periodontitis, bademcik iltihabı, glossite, farenjit, kandidiyaz ve kötü nefes endikedir.

Heksoral - aerosol, çözelti. Antiseptik heksetidin içerir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktivitesi vardır. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı, glossit, farenjit için endikedir.

Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir. Antimikrobiyal ve analjezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, periodontitis, bademcik iltihabı ve farenjit için endikedir.

Strepsils - tabletler antiseptik ve dezenfektan içerir. İlaç stomatit, gingivitis, farenjit, bademcik iltihabı için endikedir.

Strepsils Plus - tabletler ve sprey. Antiseptik, dezenfektan ve lidokain içerir. Antimikotik, antiseptik, lokal anestezi ve antiem ödem etkisine sahiptir. İlaç larenjit, farenjit, bademcik iltihabı ve boğaz ağrısı için endikedir.

Inhalipt - aerosol ve sprey. Sülfanilamidler ve nane ve okaliptüsün bitkisel yağları içerir. Anti-inflamatuar, antiseptik ve ferahlatıcı etkiye sahiptir. Bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiftir. İlaç aft ve ülseratif stomatit, bademcik iltihabı, farenjit, larenjit için endikedir.

Yoks - çözüm, sprey. Antiseptik ajanlar içerir. Antibakteriyel, antifungal ve antiviral aktiviteye sahiptir. ilaç protozoaya karşı aktiftir.

Kamerun - aerosol. Antiseptik klorobutanol, kafur, mentol ve okaliptüs yağı içerir. Klorobutanol antiseptik bir etkiye sahiptir. Mentol, kolay bir analjezik etkiye sahiptir. Kafur, yerel kan akışını arttıran, tahriş edici bir etkiye sahiptir. Okaliptüs yağı antienflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Tahriş edici etkisi, lokal kan akışını güçlendirmek, ferahlatıcı etkisi, doku yenilenmesini teşvik eder.

Miramistin antiseptik bir çözümdür. Benzyldimethylamonyum klorür, bakteri, mantar ve virüslere karşı aktiviteye sahiptir.

Neo-angin hapları. Antiseptik, dezenfektan ve mentol içerir. Antimikotik, antiseptik ve lokal anestezik etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, farenjit için endikedir.

Pharyngosept - Tabletler. Antiseptik ve dezenfektan içerir. Antimikrobiyal etkiye sahiptir. İlaç stomatit, gingivitis, bademcik iltihabı, larenjit, farenjit için endikedir.

Ilaç kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız! Her ilacın yan etkileri vardır ve alerjilere neden olabilir.

Şek. 8. Sprey Geksoral ve resorpsiyon için Faringosept tabletlerin bir fotoğraf üzerinde.

Boğaz ağrısı: terapötik taktikler ve ilaçlar

Boğaz ağrısı akut solunum yolu enfeksiyonlarında sık görülen bir semptomdur. Tüm boğaz enfeksiyonlarının% 80'i bu semptomla ortaya çıkar. Boğaz ağrısı genellikle hastalıklarla baskındır ve kaçınılmaz olarak hastanın yaşam kalitesini etkiler. Boğazdaki ağrının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, çoğu zaman doktorlar, angina ve farenjit ile boğaz ağrısı olan hastalar tarafından tedavi edilir.

Boğaz ağrısı asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol, ibuprofen veya naproksen ile iyice temizlenir. Bu ilaçlar anestezi ve ateşin etkisini birleştirir. Boğaz ağrısı genellikle antibiyotik reçete nedenidir. Bununla birlikte, virüsler için antibakteriyel preparatların çalışmadığı bilinmektedir. Ancak anjina virüslerinin% 70'inde hastalığın sebebi vardır. Anestezikli lokal ilaçlar, meydana gelme sebebine bakılmaksızın ağrıyı etkili bir şekilde durdurur. Bunlar mentol, tetrakain, lidokain veya flurbiprofen içerir.

Ağrı sendromlu anjin tedavisi için hazırlıklar

 • TerraFlyu LAR - antiseptik ve dezenfektan ile sprey ve tabletler. Lidokain ve nane içerir.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey. İlaç bir antiseptik, bir dezenfektan ve lidokain içerir.
 • Strepsils Yoğun - analjezik ve anti-enflamatuar etkileri olan flurbiprofen (NSAID'ler) içeren tabletler.
 • flurbiprofen - Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç (NSAID) içeren tabletler. Anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir.
 • Tantum Verde - Çözelti, sprey, tablet. Lokal anestezi etkisi olan, mukoza zarının şişmesini ve şişmesini azaltan benzidamin içerir.
 • Anti-Angin Formülü - tabletler ve pastiller. Antiseptik klorheksidin ve topikal anestezik tetrakain içerir.
 • Neo-angin - tabletler. Kombinasyon ve mentolde antiseptik ve dezenfektan içerir.
 • kameton - aerosol. Antiseptik klorobutanol hidrat, kafur, mentol, okaliptüs yağı içerir.

Kompozisyonlarında ağrı kesiciler içeren lokal preparatlar, laringospazm gelişme riski nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklar için kullanılmamalıdır.

Şek. 9. TeraFlu LAR - En etkili kombine preparatlardan biri. Anestezik Lidokain içerir.

Boğaz için sprey

Boğaz için bir sprey, uygulandığında, mukoza zarında, bileşimini oluşturan yüksek konsantrasyonda ilaç oluşturur.

Boğaz için spreylerde, ilaç maddesi bir mikrodözer ile sağlanır. Sprey ile püskürtülmüş ilacın parçacıkları, bir aerosol ile püskürtülmüş parçacıklardan daha büyüktür. Püskürtme hızı düşük. Aerosol formundaki preparatlar alt solunum sistemine ilaç verebilir.

Boğazların ilaçlarla spreyler halinde tedavisi tekrar tekrar etkinliğini kanıtladı. Boğaz için spreyler yaygın olarak diş hekimliğinde kullanılır.

Hem sprey hem de aerosol aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Hızlı bir terapötik etkinin başlangıcı,
 • Terapötik etki, ilacın daha küçük bir dozu püskürtülerek elde edilir.
 • Spreyler ve aerosollerin uygulanması uygundur.

Şek. 10. Spreyler son yıllarda geniş popülaritesi kazanmış olan orofarenks ve burun hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Fotoğraf, boğaz spreyi nasıl kullanıldığını gösterir.

Boğaz için bazı spreyler

 • TerraFlyu LAR
 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Strepsils Plus
 • Ingalipt
 • Joks

Şek. 11. Orofarenks hastalıklarında spreyler.

Boğaz durulama

Boğazın gargarası anjina, kronik bademcik iltihabı, farenjit, ağız boşluğu hastalıklarında endikedir. Gargara için ilaç, bir doktor tarafından profesyonel olarak tavsiye edilir. Bazı durumlarda, hasta tek başına durulama yardımcısı seçer.

Boğaz durulama sırasında, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarı ile temas eder. Gargara yapmak için resmi ve geleneksel ilaçların cephaneliği harika. Antimikrobiyal aktivite, diklorobenzen, metakresol, heksetidin, benzalkonyum, timol, ambazon ve klorheksidin ile elde edilir. Bunlar yapay kökenli maddelerdir. Sadece patojenik mikropların değil, aynı zamanda ağız boşluğunun normal mikroflorasının gelişimini de baskılamakta, bu da onların kullanımını 6 yaşın altındaki çocuklarda sınırlamaktadır.

Gargara için bazı antiseptik türleri

 • heksetidin
 • Stopangin
 • Geksoral
 • Tantum Verde
 • Joks
 • Miramistin

Bazı bitkiler hafif bir antienflamatuar ve dekontaminasyon etkisine sahiptir. Bunlar arasında papatya, adaçayı, calendula, ahududu yaprağı, St. John's wort, kekik, okaliptüs vardır. Boğazın durulanması, şifalı bitkilerin toplanması için daha iyidir, çünkü birbirlerinin etkilerini arttırabilirler.

Doğru gargara nasıl

 • Boğazın durulanması, çözelti ile ılık bir biçimde gerçekleştirilir.
 • Durulama yardımcısının bir kısmını ağzınıza dökün.
 • Nefes al.
 • Başını eğin (sıvı boğazın içine düşer).
 • Akışkanın yavaşça nefes almasını sağlayın, bu da sıvının salınmasına neden olur.
 • Son kullanma süresinden sonra, kafa öne eğin ve ağzınızı lavabonun üzerine bırakın.
 • Prosedürü birkaç kez tekrarlayın. Bu yarım bardak solüsyon veya kaynatma kullanır. Günde 6 kez boğazını durulayın.

Şek. 12. Boğaz durulama yaparken, ilaç doğrudan orofaringeal boşluğun mukoza zarına temas eder.

Boğaz ağrısı homeopatik ilaçlar ile tedavi

Catarrhal angina ve komplike olmayan kronik tonsillit formları her zaman antibiyotiklerle tedavi edilmez. Hastalığın başlangıç ​​aşamasında, mikroorganizmaların çoğalması kritik düzeyde süperenfeksiyona erişmediğinde, homeopatik ilaçların kullanımı haklı gösterilebilir. Homeopatik ilaçlar ile terapi, vücudun kendi kendini düzenlemesi süreçlerini etkiler. Angina ve kronik bademcik iltihabı, anayasal zayıflığın ve kalıtsal yatkınlığın özel bir tezahürü olarak kabul edilir. Alman uyuşturucu Tonzilotren, yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek etkinliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Şek. 13. Alman uyuşturucu "Tonzilotren" yetişkinlerin ve çocukların tedavisinde yüksek verimliliğini ve güvenliğini kanıtladı.

Bazı angina tiplerinin tedavisi

Herpes boğaz ağrısı tedavisi

Antiviral aktiviteye sahip topikal preparatlar:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.

Topikal preparatlar ağrıyı hafifletir:

 • TerraFlyu LAR
 • Strepsils Plus
 • Strepsils Yoğun
 • flurbiprofen
 • Tantum® Verde
 • Anti-Angin Formülü
 • Neo-angin
 • kameton

İyi bir sonuç, inhalasyon veya nebulizasyon şeklinde sıvı antiviral interferonun kullanılmasıdır. Ultraviyole radyasyonun tamir süreçlerini ve helyum-neon lazerin ışığını güçlendirir.

Fungal boğaz ağrısı tedavisi

Mantar anjina gelişiminin suçlu antibiyotik kullanımı yetersiz ise, o zaman hemen iptal ve sistemik antifungal ilaçlar reçete edilmelidir:

Decamine sentetik bir antifungal ilaçtır. Ağız boşluğunun mantar enfeksiyonu durumunda iyi bir etkiye sahiptir. İyi tolere edildi. Karamel ve merhem şeklinde kullanılır.

Topikal uygulama için aşağıdaki preparatlar antifungal aktiviteye sahiptir:

 • TeraFlu LAR - tabletler ve sprey.
 • Heksetidin, bir çözelti ve bir aerosoldür.
 • Stopangin - çözüm ve sprey.
 • Heksoral - aerosol, çözelti.
 • Strepsils Plus - tabletler ve sprey.
 • Yoks - çözüm, sprey.
 • Miramistin antiseptik bir çözümdür.
 • Neo-angin hapları.

Doğru seçilmiş ve zamanında tedavi, patolojik sürecin hızlı bir şekilde yayılmasını sağlayacak, yutak ve faringeal lenfoid halkanın mukoza zarının koruyucu işlevlerini, lokal ve genel bağışıklığın önemli bir faktörü olarak koruyacaktır.

Boğaz tıkanıklığı ile boğaz ağrısı tedavisi makaleye bakın

Kronik tonsillit tedavisi (tonsillektomi), makaleye bakınız

ENT - çevrimiçi danışmanlık

Kronik bademcik iltihabı, antibiyotiklerle düzenli gargara yapmak tehlikelidir?

65 11 651 ENT 01/26/2014

İyi günler! Bana bir adenoid hastalık, tonzillorom, kuf, lazer tedavisi geçti ya da yerini almıştır. Şimdi (- maden suyu ile tablet veya seftriakson furatsilina bir çözüm en az günde bir kez) üç ay boyunca antibiyotik (furatsilin, seftriakson) gargara. Bu süre boyunca durulama yaparken, bademcikler çok daha küçük olurlar. Boğaz ve nazofarenks boşluğunun antibiyotiklerle tedavi edilmesi genellikle tehlikeli midir?

Shalda Alexander, Volgograd

Hoşgeldin! Tam bir terapi süreci ve daha sonra da bir rehabilitasyon süreci yürütmek gerekir. Şimdi ne yapıyorsun, ihtiyacın olanın sadece küçük bir kısmı. Tamamen olası tek sorunu tamamen okuyan, tedavi seçimi ve kurs süresince, kurs sayısı hakkında konuşmak, ancak yalnızca iç istişare ve aslında tek bu konuda yapılabilir.

Anjin ile durulayın: otlar ve ilaçlar dayalı basit ve etkili yemek tarifleri

Angina oldukça sık görülür ve olumsuz sonuçlara yol açabilir. Bunu önlemek için tıbbi önerileri kesinlikle takip etmek gerekir. Etkili tedavi yöntemlerinden biri durulamadır.

Angina nedir

Bu terim altında bademcik iltihabı anlamak. Anjina gelişiminin nedeni çeşitli mikroorganizmalarla enfeksiyondur.

Bu durumda asıl tehlike pusdur. Bademciklerde üretilir ve vücuda girer. Böyle bir tahsis mutlaka ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için durulama kullanılır.

Prosedürün faydaları

Lokal prosedürler olmadan anjinin etkili tedavisi mümkün değildir. Durulama yoluyla, geri kazanım işlemi büyük ölçüde hızlandırılabilir.

Prosedürün önemli avantajları şunlardır:

 1. Ağır semptomatik etki. Seans bittikten sonra, ağrı sendromunu azaltmak, terleme ve kaşıntı ile baş etmek mümkündür. Ek olarak, durulamalar boğazın yumuşatılmasını ve nemlendirme etkisini sağlar.
 2. Zararlı mikrofloradan mekanik saflaştırma. Bu eylem, zehirlenme tezahürlerinin azalmasına yol açar. Bu, toksik maddelerin sayısını azaltarak elde edilir.
 3. Mantar veya herpes anjinada mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortamın oluşumu. Durulamalar bakterilerin üremelerini durdurmasına neden olur.
 4. Bademciklerden plak ve irin çıkarılması. Bu işlem sayesinde, irinle baş etmek ve ağızdaki hoş olmayan tadı ve kokuyu, pürülan (foliküler) lacunar anjin ile ortadan kaldırmak mümkündür.
 5. Şiddetli inflamasyon belirtilerinin azaltılması. Durulamalar, anti-enflamatuar maddeler tarafından gerçekleştirilir. İyileşmeyi uyarır.
 6. Mantarların giderilmesi. Bu maddelerin görünümü, antibiyotiklerin etkisinin bir sonucu olabilir.

Ağız gargaralarını boğaz ağrısından çalkalayın:

kurallar

İstenen sonucu elde etmek için belirli kuralları izlemelisiniz:

 1. Seans sırasında, kafa geri döndü ve dil ileriye doğru uzanıyor. Bu ilacın farinkse iyi bir şekilde alınmasını sağlar.
 2. Durulama yardımcısı sıcak olmalıdır. Serin bir sıvı, bozulmaya neden olur ve sıcak su, yanıklara ve ağrıya neden olabilir.
 3. Bezlerin sulanmasını iyileştirmek için, durulama yaparken, N harfini bilmeniz gerekir.
 4. Larinksin tamamen saflaştırılması için durulama en az 30 saniye boyunca gerçekleştirilir.
 5. Çözeltinin içine girmesini önlemek için, nefesinizi izlemek önemlidir.
 6. Gargara günde 10 defaya kadar değer.

Boğazınızı durulama kuralları:

Tıbbi ilaçlardan nasıl çözüm üretilir?

Faydalı çözümler üretmek için kullanılan birkaç etkili madde vardır.

Furatsilina

Bu açık antiseptik özelliklere sahip evrensel bir ilaçtır. Farklı yaşlardaki insanları kullanmak kabul edilebilir. Bir çözüm yapmak için birkaç furacilin tableti ılık su ile karıştırılmalıdır.

klorheksidin

Bileşim, bakteri ve virüslerin ağız boşluğunu temizlemeye yardımcı olur. Kullanım süreci basittir: 10-15 ml ilaç alın ve yarım dakikalığına ağzınızı yıkayın. Genellikle manipülasyon günde 2-3 kez tekrarlanmalıdır.

lugol

Bu ajan gliserinde bir iyot çözeltisidir. Antiseptik bir etkiye sahiptir ve damarları genişleterek pirojenik bir etki yaratır. Formülasyonun kullanımı bakterileri ile başa çıkmaya yardımcı olan lokal sıcaklığı arttırır. Ürünü yapmak için ilacın 40 damlası 250 ml su ile karıştırılmalıdır.

Miramistin

Madde bir çözelti veya sprey şeklinde satın alınabilir. Güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir ve yetişkinler ve çocuklar için kullanılabilir. Günde en az 4 seans.

Dekasan

Bu çare saf haliyle kullanılabilir. Bir çocuğun tedavi edilmesi gerekiyorsa, bileşim eşit parçalarda su ile karıştırılır. Maddenin yutulmaması önemlidir.

Çoğu zaman hazırlık, soda ve su ile karıştırılır. Kompozisyonu yapmak için, 20 damla iyot% 5 ve küçük bir kaşık soda alın. Bu maddeler bir bardak ılık suda çözülür. Her gün birkaç kez çalın. İğnenin çekilmesine ve boğazın dezenfekte edilmesine yardımcı olur.

antibiyotikler

Suda çözünen antibakteriyel maddeler ile iyi bir etki durulanır. En sık kullanılan penisilinler amoksisilin ve analoglarıdır. Bu tür ilaçların intoleransı ile makrolitlerin - eritromisin veya azitromisinin kullanılması mümkündür.

Hidrojen Peroksit

Bu ürünü kullanmak için,% 3'lük bir konsantrasyonda küçük bir kaşık peroksit alın ve bir bardak ılık suyla karıştırın. Bu kompozisyon ayrıca manganez ile birleştirilebilir. Ancak bu durumda% 1 peroksit uygulamak daha iyidir.

Rotokan

Bu bir bitki tabanına sahip harika bir üründür. Bir bardak sıvı üzerine küçük bir kaşıkçık al. Durulama nedeniyle, iltihap hızla ortadan kaldırılabilir.

Bir anjinada bir boğaz gargarası için hazırlıklar

Diğer ilaçlar

Etkili araçlar şunları içerir:

 1. Potasyum permanganat. Prosedür için yanmayı önlemek için zayıf bir çözüm hazırlamaya değer. Tüm kristallerin çözüldüğünü kontrol etmek gerekir.
 2. Malavi. Bu, su ile karıştırılması gereken etkili bir bitkisel maddedir. Etken maddenin birkaç damla alması için 250 ml sıvı kullanılması tavsiye edilir. Aşırı doz, zorlamaya yol açabilir.
 3. Chlorophyllipt. Bu madde, hazır formda satın alınabilir veya suya ilave edilebilir. İlacın kullanımı nedeniyle, iltihabı durdurmak ve ağzı temizlemek mümkündür. Madde bitki bazlıdır, bu nedenle çocukların tedavisi için uygundur.

Hangi otlar kullanılabilir?

Anjina ile durulama için, bakterileri yok etmeye ve iltihabı durdurmaya yardımcı olan otlar kullanılır. Onlar calendula, papatya içerir. Buna ek olarak, restoratifler kullanın - örneğin, meşe kabuğu ve muz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok yararlı otlar - özellikle pembe rhodiola.

Angina'ya yardımcı olan birkaç etkili bitki var:

 1. Papatya infüzyonu. Büyük bir kaşık dolusu hammadde alın ve 250 ml kaynar su ile karıştırın. Filtreyi soğutun ve durulayın. Elde edilen ürün antiseptik özellikler ile karakterizedir.
 2. John's wort'un infüzyonu. Büyük bir kaşık dilimi alın ve 250 ml kaynar su ekleyin. Soğutulan madde kullanılabilir.
 3. İğnelerin infüzyonu. Bir kaç tane kıyılmış çam iğnesi alın, bir cam kaba koyun ve 250 ml kaynar su ekleyin. Buhar banyosunda 20 dakika pişirin, sonra soğutun. Her 3 saatte bir uygulayın.

Bir et suyu veya infüzyon nasıl pişirilir

Yararlı bir kompozisyon yapmak için temel kurallara uymalısınız:

 • açıkça dozajı gözlemlemek;
 • ot yapmak için, çim kaynar su ile karıştırılır ve tamamen soğuyana kadar sola;
 • bir kaynatma yapmak için, bitki kaynar su ile karıştırılır ve birkaç dakika kısık ateşte kaynatılır;
 • Bitmiş ürün gazlı bezden süzüldü ve durulama için kullanıldı.

Basit, ev yapımı tarifler

Hastalıkla baş edebilecek birçok yemek tarifi var:

 1. 1 küçük kaşığı tuz ve soda alın, 15 damla iyot ve 250 ml ılık su dökün. Her şeyi karıştır ve biraz serin. 6 defaya kadar ılık bir sıvı uygulayın.
 2. 250 ml ılık su ile küçük bir kaşık soda karıştırın. Günde birkaç kez uygulayın.
 3. Küçük bir kaşığı elma sirkesi alın ve 250 ml kaynamış su ekleyin. Prosedürü birkaç kez gerçekleştirin.

Sıradışı tarifler

Her zaman yardım etmeyen birçok alışılmadık tarif vardır. Kerosenin kullanımı, boğaz dokularının tahriş olmasına ve ciddi zehirlenmelere yol açabilir.

Votka kullanımı, sadece hastalığın seyrini ağırlaştıracak olan kimyasal bir yanmayı tetikleyebilir. Coca-Cola ve idrar da benzer bir etkiye sahiptir, bu da kesinlikle yasaktır.

Bademcik iltihabı ile durulayın: bilmeniz gerekenler

Bu prosedür 3 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir, çünkü çözümün boğulması veya yutulması riski vardır. Kontrendikasyon ve duyarlılık varsa ilaç kullanmayın. Örneğin, iyot içeren ilaçlar gebelikte, hipertiroidizmde, laktasyonda seçilemez.

Gargara için yararlı tarifler - Dr. Komarovsky'in görüşleri:

yorumlar

Bu prosedür çok etkilidir. İlk belirtilerden başlarsanız, başka tedavi yöntemleri olmadan yapmak mümkündür. Ama gargara düzenli olarak gereklidir. Kronik formu olan ileri vakalarda, sistematik bir yaklaşım gereklidir. Bu durumda, tabletli antibiyotik kullanmak gereklidir.

Prosedürün değeri

Bu prosedür anjin için prognozu artırır. Etkili durulama mikropları ortadan kaldırır, lokal bağışıklığı güçlendirir, boğazı temizler. Doktorun tüm reçetelerini açıkça takip etmek çok önemlidir.

Durulama, boğaz ağrısı ile başa çıkmanızı sağlayan etkili bir yöntemdir. Ancak bir uzmanın tüm sınırlamalarını ve önerilerini dikkate almanız gerekir. Bu olumsuz etkileri önlemek için yardımcı olacaktır.

Kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı ile boğaz durulayın

boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, farenjit veya bademcik iltihabı, ister ilk şey bir insanı yapmaya çalıştığında Çoğu zaman, - ben eskiden olduğu gibi - ilaç hazırlıkları veya büyükannesinin tarifleri kullanarak gargara başlatın.

Doktor ayrıca bir durulama reçete edecektir. Sadece farenjit semptomları bulursa, durulamalar 3-5 gün içinde hastalığın geri çekilmesi için yeterli olacaktır. durum daha zor ise, ağrı onu katılmadan sıcaklık veya zayıflık ilaveten, bademcikler üzerinde plak vardır ya amigdala basarak irinli sıvı bölümü var, birkaç gün sonra devam ederse antibiyotik eklemek ama doktor iptal etmedi yıkamak için bir an gelir. Büyük olasılıkla, daha güçlü ve başka araçlar kullanmasını tavsiye edecektir. Neden bu prosedür bazen hastalığın dışavurumlarından kurtulamazsa, neden anjina ile boğulmak gerekir?

Neden gargaraya ihtiyacım var

Gerçek şu ki, patojenler dahil olmak üzere hemen hemen tüm farklı mikroorganizmalar bademcikler üzerinde yaşamaktadır. İyi bağışıklığı olan bir kişi bundan muzdarip değildir: koruyucu sistemi enfeksiyonla iyi başa çıkabilir. Bağışıklığı zayıflamış olanlarda, stafilokok ve streptokoklar bademcikler üzerinde serbestçe yer alırlar - iç boşluklarını doldururlar - lacunae.

Düzenli "kadar yuvarlak" olması için aşırı, onların atık ürünlerinin yanı sıra ölü deri hücrelerinin kalıntıları üzerinde ve davetsiz misafirlerin bademcikler temiz boşluk yetiştirilen enfeksiyona karşı savaşan ve kronik bademcik iltihabı sık gargara reçete.

Bu, anjina ve bademcik iltihabında ana, fakat sadece yardımcı bir ölçü değildir, fakat ihmal edilmemelidir çünkü iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir. Dişlerinizi düzenli olarak ve düzgün bir şekilde fırçalamayı ve ağzınızı yıkamak için ağzınızı yıkamayı unutmayın.

Bademcik iltihabı ile, stomatit genellikle vücut zayıflamış gibi görülür - bu durumda, gargara da olumlu bir etkiye sahip olacak, erken yara iyileşmesini teşvik eder.

Angina ile gargara yapmak için yöntemler ve araçlar

Kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabında boğaz yıkamak için kullanılan hemen hemen tüm araçlar, anti-enflamatuar, dezenfekte edici ve analjezik etkiye sahiptir. Düzgün bir şekilde durulandığında, bademciklerin dış yüzeyi iyi temizlenir ve pürülan tıkaçlar lakunadan yıkanır.

Doktorlar-kulak burun boğaz uzmanları genellikle hastaları Hexoral ve Chlorhexidine gibi modern ilaçları kullanmalarını tavsiye eder. Onların şüphesiz avantajları - durulamalara günde sadece 2-3 kez ihtiyaç vardır, tk. Şifalı etki 12 saate kadar sürer. Hastanın hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran önemli ölçüde anestezi yaparlar. Her seferinde su ile hazırlanmaları veya sulandırılmaları gerekmemektedir - kullanım için uygun bir formda satılmaktadırlar.

Sık önerilen ilaçların listesi de Furacilin, Bikarminet (ve bir bardak su başına 1 tablet), Miramistin (yetişkinler sulandırılamaz, çocuklar biraz su eklenmelidir) bir çözüm içerir. Bazı insanlar Iodinol veya Lugol'un çözümüne yardım etmekte iyidir.

Büyükannenin gargara için tarifleri.

Kronik tonsillit - pahalı ilaçlar nedense etkisiz olduğunda tuhaf bir hastalıktır ve pratikte durumları var ama onun büyükannesinin tarifleri hazırladığı bitkisel özler, kullanım ilk günden itibaren hastaya yardım getirmek. Eğer, kronik tonsillit düzenli gargara rağmen kulak burun boğaz uzmanı araçları tavsiye düşünürseniz nedenle, boğaz ağrısı 4-5 gün sonra ilaç alternatif, bağımsız bir eczanede satın bitkisel ilaç bir infüzyon hazırlamak için deneyin ve yıkamaya devam zayıf olmaz bitkisel infüzyon ile.

Bu tür halk ilaçları sadece iki dezavantaja sahiptir. İlk önce, onları hazırlamak için biraz zaman harcamalılar. İkincisi, bazılarında (bu nadiren de olsa) alerjiye neden olabilir. Böyle bir çözüm ile Gargara daha sık arzu edilir - günde 5-6 kez ve zorunlu olarak - her yemekten sonra.

Bir karışık infüzyon hazırlamak - örneğin, aşağıdaki gibi: karıştırmak siyah frenk üzümü yaprakları, Motherwort ot otu ve yaklaşık olarak eşit oranlarda alınması ve (2 çorba kaşığı - kaynar su 0.5 l) kaynar su dökmek. Sonra elde edilen karışımı 2 saat, en iyisi - bir termosta ısrar et. Gargara etmeden önce infüzyon biraz soğutulmalı ve filtrelenmelidir. En fazla bir günlüğüne saklayabilirsiniz.

Başka bir "kompozit" tarifi: ot wort ve at kuyruğu artı çam tomurcukları bir karışımı. Bir öncekiyle aynı şekilde pişirilmelidir.

Alevlenme çok güçlü ise, durulamadan önce, infüzyonlara 2-3 damla iyot ekleyebilirsiniz. Ama unutmayın - hamilelikte iyot uygulamasına izin verilmez herhangi bir biçimde!

Bir anti-enflamatuar ajan ve broth'lar olarak daha kolay kullanabilirsiniz: kaynatılmış su, papatya, papatya veya calendula ile demlenmiş. Daha yararlı maddeler elde etmek için bunları su banyosuna da hazırlayabilirsiniz.

Mükemmel kanıtlanmış alkoller ve alkollü içecekler: Okaliptüs tentürü, rotokan, kalendula tentürü. Reçetesiz herhangi bir eczanede satılmaktadır ve kullanımı oldukça kolaydır: sadece bir bardak ılık suya biraz tentür ekleyin.

Kronik bademcik iltihabı hastalarının acılarını koruyan harika bir araç on yıl değil, muhtemelen boğaz ağrısı geçirmiş olan herkesin bildiği gibi nadiren kullanılıyor. Bu arada, bir kuruşa mal olacak ve bunun için tüm malzemeler her evde bulunacak. Bir bardak suda birkaç 0,5 / 1 çözebilirsiniz (istediğiniz gibi yapabilirsiniz ve daha fazlası) bir çay kaşığı tuz (eğer deniz tuzu ise - harika), bir tutam soda ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen güçlü tuzlu su tatmak için çok hoş değildir, ancak pürülan fişlerde ve plaklarda çok iyidir.

Bu videoda boğazın durulanması için soda ve tuz ile daha basit bir tarif tarif edilmektedir.

Birçok hasta, bir bardak su için angina peroksit hidrojen - 0.5 / 1 çay kaşığı peroksit ile bir boğaz durulama ile kullanımını alternatifler. Araç ayrıca pratikte test edilir ve çok yardımcı olur.

Tedavi ya da maim?

Can sıkıcı bir rahatsızlık ile başa çıkmak için birkaç abartılı yol vardır. Özellikle, bazıları boğazı kerosenle temizler ve bir boğaz ağrısını anjina sirkesi ile durulayın. Ancak, iki yol iyileştirici etkisi konusunda çok tartışmalı, ve burada zaten boğaz ağrısına zarar verebilir. Yani onlara başvurmamak daha iyidir.

Bazen su ile tabletize edilmiş antibiyotik içinde çözülmüş durulama yardımcı olur. Ancak uzmanlar bu şekilde kötüye kullanımı tavsiye etmemektedir: patojen mikroorganizmalar adapte olabilir ve bu durulama suları sonunda yararlı olacaktır. Dahası, bu durumda, oral olarak alınan antibiyotikler istenen etkiye sahip olmayabilir.

Angina ve kronik bademcik iltihabı ile boğuşma kuralları

Boğazı yıkarken, doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak önemlidir. Küçük çocukların bunu yapması zordur, bu nedenle çocuğun kafasını küvet veya lavabonun üzerine eğerek boğazdan şırıngayı sulayabilirler. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler aşırı yüksek güçlü durulamaların sadece yardımcı olmayacağını, hatta zarar verebileceğini ve bakterileri lakenin derinliklerine sürükleyebildiğini hatırlamalıdır. Çabuk ve nazikçe çırpın, çarenin kendisini yutmamaya çalışın.

Akıl yürütmeyen doktorlar kronik bir bademcik iltihabı ve bir anjinada boğazda bir gargara üzerinde ısrar ederler. Bu durumda antibakteriyel ilaçlar vazgeçilmez olmakla birlikte, hastalıkla mücadele etmenin temel aracıdır, ancak gargaralar, iyileşme sürecini hızlandıracak ve patojenler için besin ortamını tahrip edecektir. Ayrıca, hasarlı mukoza boğazında nem ve hızlı bir şekilde geri kazanım sağlayacaktır. Kronik bademcik iltihabı ile durulama, alevlenmeden haftada bir kez profilaktik bir amaç ile yapılmalıdır. Eğer boğaz hakkında endişeleriniz varsa - doktor tavsiyelerini dinleyin, durulama hakkında unutma ve rahatlama çok daha hızlı olacaktır.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Bir bademcik iltihabı boğazlamaktan mı?

En iyi sonuca ulaşmak için, bademcik iltihabının antibiyotiklerle konservatif tedavisi, ağız boşluğu ve boğazda topikal preparatlar ve durulamalarla desteklenmelidir. Bu durumda durulamalar, bademcikler ve ağızları salgılardan ve zararlı mikroorganizmalardan temizlemeye yardımcı olan ek bir prosedür olarak hareket ederler.

Tıbbi bileşenler içeren sıvılar ile bademcik iltihabı ile boğazın durulanması en az 5 kez, ilaçlarla - en fazla 5 kez yapılmalıdır.

Çocuklar, çocuğun gerekli manipülasyonları kendisinden gerçekleştirebileceği zamandan itibaren gargara yapabilirler. Ancak, bir çocuk durulama yapsa bile, sindirimi önlemek için boğazını ilaçlarla yıkamanız tavsiye edilmez.

Kronik bademcik iltihabı ve anjina ile doğru ve etkili bir şekilde gargara yapmak, bu aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmektir:

 1. Ağızdaki sıvıyı toplayın, başınızı mümkün olduğu kadar uzağa, mümkün olduğu kadar ileriye doğru itin, dilin ileriye doğru uzamasını sağlayın, böylece solüsyon boğazına kadar uzar.
 2. Sıvı mutlaka sıcak olmalı ve tavsiyelere uymalıdır. Herhangi bir bileşenin miktarını arttırmak veya azaltmak tavsiye edilmez.
 3. 20 saniye boyunca "Y" sesini söyle.
 4. 5 set ile boğaz yıkama tekrarlayın.
 5. Özellikle ilaçların bulunduğu durulama solüsyonlarını yutmaya çalışmayın.

Tek soru kalır: bademcik iltihabı ile gargara ne?

Durulama çözeltileri için tarifler

Yani, gargara daha iyi?

Aşağıdakiler en güvenli ve en etkili tariflerdir.

Tuz, iyot ve soda

Zamana göre test edilmiş, en uygun fiyatlı ve kolay yol. Bir bardak kaynamış suya 5 damla iyot ve bir çay kaşığı soda ve tuz gerekir.

Her prosedür için yeni bir kompozisyon hazırlayın.

Sadece iyot alerjisi durumunda kullanılması yasaktır.

Ayrıca, iyot nedeniyle dişlerin boyanması ihtimali vardır, ağız boşluğunu böyle bir çözelti ile durulaması önerilmez.

Bir "manganez" çözümü

Yöntemin tehlikesi "aşırıya kaçma" olasılığına dayanır ve böylece bir yanmayı kışkırtır. Bu nedenle, manganez granülleri tamamen çözünmelidir, böylece mukozada kalmazlar. Boğazın kurumaması için, işlemden sonra deniz topalak ya da şeftali yağı ile yağlanmalıdır.

Ağzınızı böyle bir çözelti ile durulamayacaksınız, aksi takdirde dişlerinizi boyama tehlikesi vardır.

Güçlü çay

Bir çay kaşığı tuzu çözmeniz gereken, paketlenmiş, demlenmiş ve demlenmiş güçlü çaylar almayacaktır.

Bitkisel kaynatma veya Rotokan

Calendula, papatya, adaçayı veya okaliptüs uygun olacaktır. Bir bardak sıvı, bir çorba kaşığı karışık ot ya da tek bileşenli bir kuraklık gerektirir. Kaynar su ile kaynatılmış bir kap altında kaynatın veya kaynatın. Her işlem için, önceden taze infüzyonlar ve decoctions hazırlamak daha iyidir. Kullanmadan önce, sıvıyı dikkatlice süzün.

Ya da, ikinci seçenek, eczanede Rotokan durulama için hazır bir sebze çözümü satın. Kompozisyonunda papatya, calendula ve civanperçemi özleri. Bir bardak ılık suyla kaynatılmış suya 1 tatlı kaşığı su ile seyreltin ve tıbbi sıvı hazırdır.

Bu yöntem sadece otlar için bir alerji varsa kontrendikedir.

Hidrojen Peroksit

Peroksit veya hidrojen peroksit sadece seyreltilmiş suda kullanılır.

Yemek pişirmek için şunlara ihtiyacınız vardır:% 3 hidrojen peroksit, 2 yemek kaşığı ve bir bardak su. Bitmiş formülasyonu hemen kullanın, saklanması önerilmez.

İşlemden sonra, hidrojen peroksit kullanıldığında, boğaz daha sonra kaynamış su ile durulanır veya ayrıca uygun olmalıdır:

 • tuzlu çözelti;
 • "Deniz suyu" veya deniz tuzu ile su;
 • bitkilerin kaynatma veya infüzyonu.

En güvenilir durulama - tıbbi preparatlar

Bu amaç için,

Saf formda kullanılır, su ile seyreltilmez;

Durulama için uygun olan alkolik çözelti, 2 çay kaşığı miktarında bir bardak ılık, kaynamış suya seyreltilir;

İyi, zaman test edilmiş bir yöntem. Tüm serbest bırakma biçimleri uygundur: tabletler, toz ve çözelti. Tabletlerin kullanım için kırılması gerekiyorsa, toz ve çözelti kullanıma hazırdır. Bir bardak ılık su veya tuz çözeltisi, 1 tablet, 2 mg toz ve 1 çay kaşığı sıvı Furacilin çözeltisi ile değiştirilebilmektedir;

Yanı sıra, püskürtme miramistinom arasında uygun bir dozajda seyreltilmemiş formda kullanılan bir solüsyon, orada da: 6 yaşından küçük çocukların 14 yıl 3-5 ml yaklaşacak - 7.5 mi, yetişkin - 10-15 mi;

% 0.1 iyodin,% 0.9 potasyum iyodür ve polivinil alkolden oluşan koyu renkli bir şişede koyu mavi bir çözelti. Boğazınızı anjinle yıkamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı çözelti gerekir.

Deneysel yöntem - probiyotik ilaçlar ile durulama

Özellikle önemli olan, kronik bademcik iltihabı ile boğazın deneysel durulanmasıdır. Bir probiyotik çözeltisi kullanırken, bilimsel araştırmalar, patojenik bakterilerin büyümesini önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor. Bu bileşenle durulamalar hem akut bir aşamada hem de nükslerin önlenmesinde kullanılabilir. Uygun araçlar:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz için antiseptik: amaç, amaç ve uygulama özellikleri

Boğazın çeşitli hastalıkları ile, kulak burun boğaz uzmanları genellikle antiseptik etkisi olan ilaçları reçete ederler. Antiseptikler, bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını bastırır.

Neden mukus boğazda gidiyor ve nasıl kurtulacak?

Boğazda mukus birikmesi, hastaların bir kulak burun boğazına ya da terapistine danışmaları için yaygın bir nedendir. Bu belirti bir sıkıntıdır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.