Loading

Angina için ısınma prosedürleri

Enflamatuar süreçlerin ısı ile ortadan kaldırılması yöntemi, birçok hastalığın tedavisinin sorunlu bir yönü olmaya devam etmektedir. Bir anjinada boğazın ısıtılması mümkün mü?

Halk ilaçlarının kullanımı temelinde gerçekleştirilen prosedürler yan etkilere yöneliktir ve bademcik iltihabının medikal tedavisini antibiyotik ve diğer ilaçlarla alternatif olarak veya tamamen düşünülemez.

Purulent boğaz ağrısı yasaklandı

Farinksin bulaşıcı hastalığı palatine bademcikler alanında inflamatuar değişiklikler ile ifade edilir. Sözde bezler, farinksin girişinin her iki tarafında yer alır. Ağız içine bakarsanız, lenfatik sistemin üst noktaları çıplak gözle açıkça görülebilir.

Ana belirtiler arasında, kulak burun boğaz hastaları not:

 • Boğazda ağrı geçirmemek, yutulduğunda daha kötü olmak;
 • Pershing ve kuruluk;
 • Lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Üşüme ve ağrılı duyular (baş, eklemler, kaslar);
 • Iştah kaybı, genel halsizlik.

Angina, bezlerin yüzey tabakasındaki bakteriler tarafından tetiklenen akut bir enflamasyondur. Boğazın hastalığın akut seyrinde ısınması neden yasaktır?

Bu hastalığın şiddetli seyrinin ve sonraki komplikasyonlarının kaydedildiği gerçeği göz önüne alındığında, ısıtma dahil olmak üzere herhangi bir kendi kendine tedavi yasaktır.

Bezlerin iltihaplanmasının en zorlu sonucu, bir rüyada aralıklı solunum durmasıdır. Tehlikeli bir belirtinin ortaya çıkması tıbbi bir kurumda acil tedavi gerektirir.

Isıtma için kullanılan sıcaklık arttığında, patojenler daha aktif hale gelir. Özellikle bunların üreme kapasiteleri, sayıları keskin bir şekilde artmakta ve patolojinin hızlı gelişmesine yol açmaktadır.

Sıcaklık artışı kan damarlarının duvarlarını etkiler. Vücudun her yerinde daha aktif bir enfeksiyon yayılımına katkıda bulunur ve katkıda bulunurlar, bu da menenjite (beyin zarlarının iltihaplanması), sepsise (kan zehirlenmesi) yol açabilir.

Hangi ısıyı kullanabilirim?

Ağır bir klinik tablo acil bir hastaneye yatmayı önerir. Kulak burun boğaz uzmanı, boğaz ağrısının evde ya da hastanede anjina ile olası ısınması hakkında karar verir (fizyoterapi yöntemleri). Angina'nın catarrhal formu olması ve pürülan bir işlemle komplike olmaması durumunda, ısınma prosedürlerini uygulamak mümkündür.

İç ve dış uygulamanın güvenli ve yararlı yolları şunlardır:

 • Sıcak, bol içecek (süt, taze hazırlanmış meyve suları, ballı çay, limon, ahududu, mineral alkali su);
 • Özellikle soğuk algınlığı ile hastalığın ilk kritik günlerinde boyun sarımı ve yatak istirahati;
 • Antiseptik araçlarla günde birkaç kez, 37-40 derecelik bir sıcaklık rejiminde durulayın.

Anti-inflamatuar ilaçlar kolloidal gümüş, sodyum bikarbonat - soda, hidrojen peroksit, borik asit çözeltileri kullanırlar. İnflamasyonu rahatlatan infüzyonlar, bitki materyali (nane, string, St. John's wort) temelinde hazırlanır.

Papatya eczane veya mürver sıradan çiçeklerden süt kaynatma etkin kullanımı. Otlar 1 tsp miktarında. 1 bardak sütü eklenir ve kaynatılır. Ürünü 1 çay kaşığı ile sıcak olarak kullanın. Tatlım, günde 3 kez.

Tıbbi kontrol altında, bir ısınma sıkıştırıcısı kullanılabilir. Keten bezi biraz ısındı:

 • Bitkisel yağ;
 • Bir sirke çözeltisi (1 litre su için 1 çay kaşığı özü);
 • Votka, su ile ikiye seyreltilmiş;

Bir film veya mumlu kağıt koymak, yukarıdan boynuna bir bandaj bağlayın. Bir fular ile ısın ve bir fular ile vücuda sabitleyin. Prosedürün süresi 1,5 saat sürmektedir.

Boğaz için profilaktik sertleştirme prosedürlerinin, hastalığın alevlenmesi aşamasının dışında yapılması önerilmektedir. Düşük sıcaklıklar kullanılarak çeşitli tiplerde anjin (catarrhal, follicular, lacunary) tedavisi için koruma yöntemi, ısınmanın tam tersi olan popülerlik kazanmaktadır.

Angina ile boğaz boğaz

Boğazın angina ile ısıtılıp ısıtılamayacağı sorusu hala kesin bir cevap bulamadı. Bu, ilk olarak, belirli bir hastada hangi tür anjin tanısı konulduğuna bağlı olarak açıklanır - bazı hastalık türleri için, ısınma tamamen tersidir. Ve ikincisi, bu prosedürün artıları ve eksileri vardır ve fayda ya da zararın baskınlığı her hasta için bireysel olacaktır. Enerjinin avantaj ve dezavantajlarına daha yakından bakalım.

Makalenin içeriği

Olumlu etkileri

Vücudumuzda ısı üreten ana etki, kan damarlarının lokal olarak genişlemesi ve ısıtılan alanda kan akışının artmasıdır. Bu da, toksinlerin yoğun bir şekilde süzülmesine yol açar. Anjina ile bu etki çok yararlıdır, çünkü iltihaplı dokularda zararlı bileşikler oluşur ve ayrıca bakteri ömrü boyunca salınır.

Ek olarak, yoğun kan dolaşımı, hücresel ve hümoral bağışıklık elementlerinin bu alanına daha fazla akış sağlar. Ve bu, iç savunma mekanizmalarının yardımıyla enfeksiyona karşı mücadelenin yoğunlaştırıldığı anlamına gelir.

Isınma sadece kanı değil, aynı zamanda lenf damarlarını da genişletir. Bu nedenle, mukus boğazında ödemli olayların ifadesinde bir azalmaya yol açan, venöz ve lenfatik çıkışını geliştirir. Sonuç olarak, kompleksteki tüm bu değişiklikler klinik semptomların seviyesinde hastanın fark edilebilir bir rahatlama hissetmesine neden olur. Ağrı sendromunun yoğunluğu azalır, yutmak ve konuşmak daha kolay hale gelir.

Olumsuz etkileri

Boğazın anjina ile ısınmasının tüm dezavantajları aslında tek bir gerçektir: ısı, enfeksiyöz ajanların büyümesi ve üremesinin iyi bir uyarıcısıdır. Yani, anjinin ana nedeni enfeksiyon (bakteriyel veya daha nadiren viral) 'dir.

Bu nedenle, boğazı ısıtmaya yönelik ana kontrendikasyonlar, pürülan bir bileşenin varlığıdır. Püyün görünümü, etkilenen bölgede çok sayıda patojenik mikroorganizmayı gösterir ve bu durumda ısı, yalnızca hastalığın tüm belirtilerini güçlendirir. Ayrıca, bakterilerin uygun şartlarda yoğun olarak çoğalması komplikasyon riskini önemli ölçüde artırır.

Önemli! Anjina ile tekrar ısıtma sadece hastalığın ilk aşamalarında kullanılabilir. Pürülan elemanların görünümü ile, bu prosedür gerçekleştirilemez.

Artık kendinize, özel durumunuzda boğazınızı boğazla ısıtmaya değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz, nasıl yapılabileceğinden bahsedelim.

durulama

Yaralanma bölgesine tıbbi bileşikler vermenin yanı sıra, durulama ayrıca bir ısı taşıyıcı olarak da rol oynar. Elbette bunun için sıcak çözümler kullanılmalıdır. Ancak, zorunlu olarak bu tür sıvıların tüm reçeteleri ön ısıtmalarını sağlar.

Uyuşturucunun etkileri ile aynı anda boğazını ısıtmanıza yardımcı olacak en yaygın seçenekler arasında şunları sayabilirsiniz:

 • Sıcak bir tuz, iyot ve soda çözeltisi ile yıkanır ve durulanır. 1 bardak sıcak kaynamış su için hazırlanması için 1 çay kaşığı alın. ortak tuz, 1 çay kaşığı. kabartma tozu ve 10-12 damla iyot. Çözeltiyi iyice karıştırın ve tuzun ve sodaların içinde tamamen çözündüğünden emin olun.
 • İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar. Phytopreparations içeren tarifler, anjina yararlı, çok fazla. Ve eğer ağızdan uygulama için değil, durulama için kullanılıyorlarsa, hemen hemen her zaman bunları ısıtılmış formda kullanmanız önerilir.
 • Bal veya propolis çözeltilerinin kullanılması. Bu durumda, sıcak suda 1-2 çorba kaşığı çözmeniz gerekecektir. hafif bal sıvı veya propolis. Ağır fraksiyonların yerleşmesine izin vermeyin, bu sıvı ile boğazını durulayın.

Önemli! Bal ve arı ürünleri çok belirgin alerjenik özelliklere sahip maddelerdir! Kullanmadan önce, hastanın onlara alerjisi olmadığından emin olun.

soluk alma

İlaçların inhalan uygulama yolu, boğazın buhar olarak nüfuz edeceğini düşündürmektedir. Bu durumda buhar, bu veya bu çözeltinin kuvvetli bir şekilde ısıtılmasıyla elde edilir, yani aktif bileşiklere ek olarak, etkilenen alana ısı girer. Soluma için temel olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • bitkisel infüzyonlar ve decoctions;
 • Daha önce sıcak suda çözünmüş olan uçucu yağlar (köknar, lavanta vb.);
 • klorofilit - okaliptüs yapraklarının bir özütü olan bitki kaynaklı bir antibakteriyel preparatı;
 • kabartma tozu ile iyot içeren çözelti;
 • Sıcak, sadece pişirilmiş ve homojen bir patates kütlesine vs.

Sıcak içme

Bu belki de boğazınızı ısıtmanın en kolay yoludur. Sonuçta, sıcak içecekler içinden geçecek ve tabii ki, çevre dokulara sıcaklığını verecektir. Ayrıca, anjina ile, hastalar yoğun bir içme rejimi gösterilir. Çok miktarda sıvı, vücuttaki toksinlerin ve hücresel bozulma ürünlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur, vücut ısısını düşürür, dehidrasyon olaylarını önler. Ve aynı zamanda boğazın ısınmasına yardımcı olur.

Böyle sıcak bir içecek kullanılabilir:

 • reçel çeşitleri (örneğin, ahududu, güçlü bir anormal etkisi olan) ile limon, bal, çay;
 • sıcak sütte çözünmüş bal;
 • gül kalçaları, calendula çiçekleri ve adaçayı, anne-ve-üvey anne yaprakları, papatya gibi şifalı bitkilerin et suyu;
 • sıcak soğumalar ve kompostolar, vb.

kompres

Yukarıdaki tüm yöntemlerin kullanımı ile, boğazın ısıtılması, bu yüzden, ilave bir bonus oldu. Bu prosedürlerin ana amacı, boğazın etkilenen bölgelerine ilaç sağlamaktı. Kompres ayrıca ana amacı ile ısınıyor.

Sıklıkla, kompresler votka temelinde hazırlanır veya su etil alkol ile seyreltilir. Onların yardımı ile ısınma yapmak şöyle olmalı:

 1. Doğal malzemelerden yumuşak, yoğun bir kumaş alın, votka veya etanol içine batırın, sıkın ve boğaza takın. Tiroid bezinin alanını örtmemeye çalışın.
 2. Yukarıdan, kumaşı, hem uzunluk hem de genişlikte, sıkıştırmanın ilk doku katmanından daha büyük bir parça polietilen film ile örtün.
 3. Filmde kalın bir pamuk, yünlü kumaş veya havlu havlu tabakası konulmalıdır.
 4. Ve sonunda, her şeyin üstüne, uzun bir yün atkı veya büyük mendil ile boyundaki sıkıştırmayı sıkın.

Isınma etkisi, etanolün deri üzerinde tahriş edici etkisi nedeniyle burada elde edilir. İkinci tabaka, alkolün çok hızlı bir şekilde buharlaşmasına izin vermeyecek şekilde bir çeşit yalıtıcı görevi görür. Üçüncü kat - yün veya yün - vücut ısısını korur ve dördüncü - sıkıştırmayı düzeltir ve ek bir ısı tasarrufu işlevi yerine getirir.

Önemli! Hastanın vücut sıcaklığı 38 ° C'yi aşarsa kompresler kullanılmamalıdır.

Kızılötesi radyasyon

İnsanlarda, kızıl ötesi ışınları üreten aygıt, lamba ampulünün karakteristik rengi ve üretilen ışığın gölgesi nedeniyle "mavi lamba" olarak da adlandırılır. Aslında, lambanın rengi burada büyük bir rol oynamaz. Sadece burun köprüsünü ısıtmak için gözlerde en az rahatsız edici olduğu için seçilmiştir. Ama aynı başarı ile bu cihaz anjin için kullanılabilir. Termal radyasyon, geleneksel bir lamba tarafından üretilir ve boğazın ısınmış bölgesi üzerindeki reflektör tarafından yansıtılır.

Mavi lamba oldukça kullanıcı dostudur ve yanıklara yol açmayacak düzgün bir kullanımla eşit, ılık bir sıcaklık verir. Fakat böyle bir cihaz maalesef herkes için değil ve bazen bir eczanede elde etmek o kadar da kolay değil. Bu esas olarak anjina tedavisinde mavi lambaların popülaritesinden kaynaklanmaktadır.

Vücudun geri kalanının ısınması

Boğaz ağrısı ile ısınmak sadece boğaz olmamalıdır. Ayaklarınızı sıcak tutmak önemlidir. Bu, tüm organizmanın ısı kaybını azaltacaktır. Buna ek olarak, donmuş ayaklar, genellikle boğaz ağrısının görünümünü ilk kez iten hipotermiye doğrudan bir yoldur. Düşük sıcaklık bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltır, bu da çok çeşitli enfeksiyonların gelişme riskini artırır.

Mevcut hastalık ile bacaklarınıza hardal koyabilirsiniz, ekstremitelere kan akışı ve tüm vücudun ısınmasını sağlar. Ve eğer caddeden yeni döndüyseniz ve ayaklarınız ıslanırsa ve dondurulursa, o zaman sıcak ayak banyosu yaptırmanızı öneririz - bu, herhangi bir soğuk algınlığının yanı sıra bademciklerdeki enflamatuar hasarın mükemmel bir şekilde önlenmesi olacaktır.

Bir anjin, bir farenjit ve bademcik iltihabı boğazını ısıtmak mümkün olup olmadığı: ısınma tuz

Herhangi bir hastalığın tedavisi için, soğuk kontrendikedir. Bademcik iltihabı veya farenjit ile, herhangi bir formda, hava, su veya yiyecek olsun, özellikle tehlikeli.

Ancak boğaz ağrısı olan bir boğazını ısıtmak mümkün mü? Sonuçta, birçok hastalık yüksek sıcaklıktan korkuyor, bu durumda da daha büyük zararlara neden olabilir.

Angina ve ana semptomu - boğaz ağrısı, her yetişkin insan için kesin olarak işkence yaptı. İnsanları en erken yıllardan itibaren etkiler ve genel sağlığı olumsuz etkiler.

Tonsillit sadece solunum sistemini değil aynı zamanda kalp, böbrek, sinir ve damar sistemini de etkiler.

Semptomlar ve angina tedavisi

Anginanın en belirgin semptomu, mukus boğazının, bademciklerin ve boğazın arka duvarının ve akutun kızarmasıdır, bazen konuşma ve yeme acılarını engeller.

Ayrıca, bademcik iltihabı diğer semptomlar ile tahmin edilebilir:

 • Artan sıcaklık. Sıçrama ve sınırlarda artar ve kırk derece yükselebilir;
 • Çene ve baş ağrısı;
 • Zayıflık, uyuşukluk, genel morbid durum;
 • Lenf düğümleri ve bademcik iltihabı;
 • Bademcikler üzerinde pürülan bir film veya pürülan tıkaçların görünümü.

Bu hastalığın tedavisi, belirli bir vakada hangi tür anjinaların ortaya çıktığına bağlıdır. Sınıflandırma patojenin niteliğine bağlıdır:

Kaçakların süresi ve şiddeti:

Ayrıca, hastalığın çok sayıda çeşidi vardır. Bunları doğru bir şekilde ortaya koymak ve doğru tedaviyi atamak ya da göstermek için doktor sadece yapabilir.

Hatalı tedavi ile hastalığın ilerleyebileceği ve komplikasyonlar verebileceğine dikkat etmek zordur.

Çoğu zaman, bir doktor antibiyotik penisilin grubu, bir sprey veya durulama çözeltisi ve ağrı kesiciler şeklinde lokal antiseptikler reçete eder. Halk hekimliği tarafından anjin belirtilerinden birçok yemek tarifi sunulmaktadır.

Angina ile ısınma

Tonsillit tedavisinde, aşağıdaki tedaviler sıklıkla kullanılır:

 • Sıcak içecek;
 • Boğaz durulayın;
 • Isınma merhemleri ile durulayın;
 • Buhar inhalasyonları;
 • Boğazda sıkıştırır.

İkincisi, anjin için en işe yaramaz yöntemdir. Bazı olumsuz yönleri var:

 1. Sıcaklığı artırır;
 2. Enfeksiyonun daha derin nüfuzuna katkıda bulunan kan damarlarını genişletir;
 3. Bir döküntü olabilir.

Bu nedenle, özellikle bacak (ayaklar) ve boğazda uygulanan anjina tedavisinde kompresleri dışlamak daha iyidir. Farinksin durulama sıklığını artırmak için çok daha etkilidir.

Bununla birlikte, çoğu gerekliliğine inanmaktadır. Bu durumda, her zaman bir doktora danışmalısınız. Genellikle, yüksek sıcaklık olmaması için ıslak kompreslere izin verilir. Hastalığın en başında, hastalığın ilerlemiş seyrini zayıflatabilir, bu da çok acı vermez.

Eğer anjina pürülan ise, her durumda bu prosedür yasaktır. Enfeksiyonun hızlı gelişimini provoke edebilir, komplikasyonlara ve yaşamı tehdit eden faktörlere yol açabilir. Örneğin, patojenler beyne ulaşabilir ve inflamasyon geliştirebilir, bu da telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, kompresler, çeşitli sıcak çözeltilerle durulama ile başarıyla değiştirilmiştir:

 • Kolloidal gümüş;
 • Eczacılık antiseptikler;
 • Tuzlar ve soda;
 • Bitkisel kaynatma.

Ancak, yerel antiseptiklerin sadece anjini tedavi edemediğini unutmayın. İltihaplı mukoz membranlardan patojenik mikropları yıkarlar ve çoğalmasına izin vermezler, ancak enfeksiyonun odağı ortadan kaldırılamaz.

Ek olarak, bu prosedür hastalığın başlangıcında daha etkilidir. Herhangi bir ısıtma, enfeksiyon ilerlemesi sırasında etkisizdir.

Kompresyonlar hala tehlikeli olmadığında ve fayda sağlayabildiğinde, bunların hazırlanması ve uygulanması sürecini bilmek önemlidir:

 1. Kompresyon için bir çözüm hazırlayın. Alkol, alkol içeren sıvı, el yapımı bir sıvı hardal bulamacı olabilir;
 2. Bitmiş sıvıda ıslak gazlı bez veya pamuklu bez;
 3. Göğsünüzün boynuna, boynunuza, bacaklarınıza veya sırtınıza uygulayın ve hava geçirmez bir şeyle, örneğin bir yemek filmiyle veya normal bir selofan torbasıyla kaplayın;
 4. Sıcak bir fular veya battaniye sarın. Ayaklarınıza sıcak çorap koyun.

Ayrıca, belirli kuralları izlemelisiniz:

 1. Cilt, çözeltinin bileşenlerine karşı hassas ise, bir yağ kremi veya basit bir yağ ile bir kompres uygulanmadan önce onu yağlamak daha iyidir;
 2. Sargıyı her iki, üç saatte bir değiştirin;
 3. Hoş olmayan duyular, yanma ve ağrı varsa - sıkıştırmayı acilen çıkartın.

Farenjit için ısıtma prosedürleri

Farenjit, bir virüsün neden olduğu boğazda mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Bu hastalığın belirtileri grip, soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı ile karıştırılabilir. Çoğu zaman, bu yanlış tedavi ve komplikasyonların gelişmesine yol açar.

 • Ses kıskacı;
 • burun akıntısı;
 • Yüksek sıcaklık;
 • öksürük;
 • Boğaz kızarıklık;
 • Genel halsizlik ve uyuşukluk.

Bu hastalık genellikle diğer hastalıklar ile birlikte gelir, tedaviyi karmaşıklaştırır. Bu durumda ısınmaya yalnızca hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında ve mutlaka diğer ilaçlarla komplekste izin verilir.

Tedavi farenjit, diğer hastalıklar gibi, her şey imkansız. Ayrıca, ondan fazla gün boyunca aynı ilacı alamazsınız. Başkalarıyla değiştirmek veya resepsiyonda mola vermek daha iyidir.

Farenjit sırasında, yüksek sıcaklık yoksa, bacaklarınızı ısınmasına izin verilir. Sıcak banyolardan ve hatta daha fazla hamamdan, kendi sağlığınızdan vazgeçmek daha iyidir. Bu gibi prosedürler yalnızca enfeksiyonu vücuda yaymaktadır.

Bununla birlikte, hastalığın başlangıcındaki birçok kişi özellikle banyolarla tedavi edilir. Bu çok tartışmalı bir konudur ve bu durumda komplikasyonlardan kaçınmak mutlu bir kaza örneğidir. Şans almamak daha iyidir.

Herhangi bir ısıtma çok dikkatli yapılmalıdır. Overcool ve birden fazla komplikasyon kazanmak çok kolay sonra.

Bu nedenle, gargara ya da sıkıştırmadan sonra, sıcak bir battaniyenin altında yatmak ve uyumak daha iyidir.

Daha sıcak

Anjin ve farenjit ile inhalasyon ve durulama ile ısınmak daha iyidir. Bu işlemler için aynı çözümü hazırlayabilirsiniz.

Onları bol sıcak bir içecekle değiştirirseniz, gelişme beklenenden daha erken gelebilir.

Çözümler ve decoctions bileşenleri çok farklı olabilir:

 • Limonlu çay veya ılık su;
 • Ballı süt;
 • Ahududu reçeli, su ile seyreltilmiş;
 • Kuşburnu kompostosu;
 • Kuşburnu, papatya, anne-üvey anne, adaçayı, okaliptüs, nane, nergis bitkisinin bitkisel soğurulması;
 • İyot çözeltisi;
 • Tuz ve soda;
 • Berry meyve içecekleri.

Tuz çözeltisi çok basit bir şekilde hazırlanır: bir bardak ılık su için bir çay kaşığı tuz ve soda, on damla iyot. Tüm bileşenler iyi karıştırılmış ve günde üç kez gargara. Ayrıca, alkol içeren çözümler kullanılabilir. Bir bardak suya birkaç damla alkol ilave edilir.

Durulama yaklaşık yirmi dakika boyunca yapılır. Daha az zamanla, bu makaledeki prosedüre ait etki, bu ve daha fazlası hakkında, daha da kötüsü.

Bir bademcik iltihabı, bir farenjit, bir larenjit, bademcikler iltihabı tedavisinde boğaz ısıtmak mümkün olup olmadığı

Herhangi bir kataral hastalığın veya anjinanın öncelikle tedavisi için ısı gerektirdiği kabul edilir, fakat öyle mi? Ne tür hastalıklar ısınmaktan korkar, ve daha da büyük zarar verme yeteneğine sahip olan zıtlıklar nelerdir? Her yetişkin hayatında en az bir kez boğaz ağrısı, boğaz ağrısı gibi rahatsız edici bir hastalık ile karşılaştı. Daha doğrusu, rahatsızlık değil somut rahatsızlık, ancak belirtileri.

Angina ile ısınma

 1. sıcaklıkta atlar 40 ° C'ye kadar yükselir,
 2. Boğazda keskin bir ağrı ve çenelerde ağrılar,
 3. baş ağrısı,
 4. tüm vücuttaki zayıflık,
 5. bademcikler ve diğer lenf düğümlerinin iltihaplanması.

Angina sınıflandırılabilir ve ne tür bir hastalığa bağlı olduğunuza bağlı olarak, bir doktordan belirli bir tedavi göreceksiniz. Çoğu zaman bunlar ana aktif madde penisilin ile antibiyotiklerdir. Böyle bir hazırlık ile birlikte, yerel düzeyde ağrıyı hafifletmeyi mümkün kılan diğer antiseptikler alınır. Ayrıca halk yöntemleri vardır. Yetişkin bir halk ilaçlarında boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi okuyun. Diğer bir tedavi yöntemi, bir antibiyotik ile bir anjin spreyinin kullanılmasıdır.

Genellikle kadınlarda bulunan mantar tipi bir boğaz ağrısı da vardır. Sık antibiyotik kullanımı nedeniyle, kronik bir aşamaya girebilir.

Genellikle, herhangi bir sıcaklıkta anjina ile savaşmanın mümkün olduğuna inanılır, bu yüzden çok sık oluruz:

 • sıcak çay içmek
 • içi boş bir boğaz,
 • ısınma merhemleri ile ovuşturdu,
 • kompresleri koy.

Teslim edilen kompres sonrasında herhangi bir döküntü varsa veya kalp problemleriniz varsa, bu prosedürden kaçınmak daha iyidir.

Bir boğucu kompres, boğaz ağrısı ile başa çıkmak için etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir, ancak bir eksi vardır: vücut ısısını yükseltir ve buna bağlı olarak boğazdaki bakteriler daha hızlı çoğalmaya başlar. Ayrıca, kompresin etkisi, soğuk algınlığının daha derine girmesine yol açabilen kan damarlarını genişletir. Bu nedenle, anjina ile kompreslerden kaçınmak ve bunları durulama ile değiştirmek daha iyidir.

Birisi tamamen sıcak bir bandaj ihtiyacı konusunda ikna edilirse, konunun daha iyi olduğu bir doktora danışmak daha iyidir. Daha sıklıkla ıslak olanlardan ziyade ıslak kompresler seçilir. Ve sadece sıcaklıkta artış olmaması durumunda bunları koymalarına izin verilir. Bu sadece hastalığın en başında gerçekleşir. Zaman içinde sıcak ısınma bandajı hastalığın ilerlemesini akut ve ağrılı hale getiremez.

Pürülan anjina ile sollandığınız ve sorunun bu işlem için gerekli olduğu durumlarda, cevap açık ve uzlaşmazdır - hayır! Bunun nedeni, bademciklerin tüm hava yollarından daha yüksek ve ısındıklarında, enfeksiyon gelişmeye ve hatta beynin kendisine ulaşmaya başlayabilir. Pürülan anjina (veya lacunar) ile, herhangi bir lenf nodunu veya bademciği ısıtmak kesinlikle yasaktır. Bu prosedür, eczane kolloidal gümüş ve yerel antiseptik durulama ile değiştirmek için moda. Burada, boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark ederseniz ne yapacağınızı okuyabilirsiniz.

Tüm ilave durulamalar ve ısınmalar, doktor tarafından reçete edilen temel tedavinin sadece bir parçasıdır. Enfeksiyon riskini önlemek için her zaman doktorla mutabık kalınmalıdırlar.

Bir kompres yaparız. Angina'nın ilk aşamasında kontrendikasyonlar sadece küçük çocuklar ve hamile kadınlar için vardır. Pansumanın boyunun en üst kısmına uygulanması gerekir, tiroid bezi alanı ve çene üzerindeki lenf düğümleri kapatılamaz (bunları ısıtmak kesinlikle yasaktır).

Kompresin kendisini oluşturmak için, alkol veya alkol içeren bir sıvıya, örneğin eczaneden Aseptoline, bir pakete, sıcak bir beze ve gazlı beze ihtiyacınız olacaktır. Gazlı bez, alkol solüsyonunda ıslatılır ve göğüs veya boyuna uygulanır, film üstte kalır, sıcak bir eşarp veya başka bir ısınma beziyle sarılır. Kafanın üzerine bir kompres uygulanması önerilir - böylece bandaj daha iyi sabitlenecektir. Bandajı her 2-3 saatte bir değiştirin.

Anjina tedavisi için, bioparoks genellikle klorheksidin ile durulama yanı sıra reçete edilir. Bu makale bu konu hakkında detaylı olarak yazılmıştır.

Video, boğazınızı angina ile bezelemek için, bezlerin iltihaplanması ile size söyler:

Farenjit ile

Farenjit, viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğazın iltihaplanmasıdır. Ses kısıklığı, burun akıntısı, ateş veya öksürük eşlik edebilir. Burada, yetişkinlerde farenjitin semptomları ve tedavisi hakkında bilgilerin yanı sıra hastalığın fotoğraflarını bulabilirsiniz. Genellikle, farenjit ile birlikte, "gözetleme" ve anjin vardır, o zaman bademcik iltihabı başlar. Kompresyonların uygulanmasına izin verilir, ancak sadece hastalığın ilk aşamalarında.

Tüm araçları bir kerede almak ya da sadece bir kişi tarafından tedavi görmek için kafanıza sokmayın. Bu bakteriler, koruyucu bir reaksiyonun geliştirilmesi için yeni koşullara uyum sağlayabilmektedir. Bu nedenle, sadece alternatif ilaçlar, gün boyunca durulayın.

Farenjit ile, sıcak bir banyoda ısınabilir, ancak suya gitmesine dizden daha fazla izin verilir. Banyoya gitmek biraz tehlikelidir, ancak hastalığın başlangıcındaki pek çoğu tedavi gördükleri yoldur. Ana şey, bundan sonra soğuk algınlığı olmamasıdır, aksi takdirde daha da fazla komplikasyonlara yol açacaktır. Bağlantı altında farenjit tedavisi için bir ilaç listesi bulacaksınız.

Şifalı otlar (papatya veya calendula) üzerinde et suyu ile durulama ile başlamak için tavsiye edilir, biraz bal veya propolis ekleyebilirsiniz. Bu durumda, çözelti hoş bir sıcaklığa sahip olmalıdır - yanmayacak, ancak sadece biraz ısınacaktır. Ayrıca yetişkinlerde farenjitin nasıl tedavi edildiğini okuyun.

Larenjit ile

Larenjit, enfeksiyon enfekte olduğunda veya soğuk olduğunda oluşan boğaz mukozasının iltihaplanmasıdır. Bu sadece çeşitli türde ısınma ile tedavi edilen bir hastalıktır. Larenjit kronik olabilir. Burada kronik larenjit belirtileri ve tedavisi açıklanmaktadır. Burada çocuklarda larenjit belirtilerini görebilirsiniz. Şimdi ısıl işlemin temel yöntemlerine bakalım.

Isınma genel olarak doğada olmalıdır: Ayaklarınızı soğukta bırakamazsınız, soğuk bir odada veya soğukta konuşabilirsiniz, taslaklardan ve hipotermiden kaçının. En çok acı veren semptomları sık sıcak içeceklerle (bitki özleri, ballı bal, çay, ıspanaklı meyveli içecekler) ve buharla solunarak giderebilirsiniz.

Kuru öksürüğü akan suya çevirmek için boynunuza, göğsüne veya topuğunuza sarı bir kart koymanız gerekir. Yatmadan önce hardal tozu ilavesiyle sıcak ayak banyoları yapabilirsiniz. Boğaz bölgesinde herhangi bir sıkıştırma yöntemi de etkilidir.

Larenjit ile boğazı ısıtmak için inhalasyonlar maksimum etkiye sahiptir. Ana aktif madde herhangi bir şey olabilir. İşlemden sonra mukoza daha yumuşak olur, öksürük atakları azalır, balgam ayrılmaya başlar. İnhalasyon için pahalı ultrason ekipmanı, vb. Satın almak gerekli değildir, sıcak su ve birkaç damla esansiyel yağ, örneğin okaliptüs ile küçük bir kaba sahip olmak için yeterli olacaktır.

Soluma için kontrendikasyonlar vardır: yüksek sıcaklık, solunum sisteminde ihlal, kardiyovasküler hastalıklar, burun kanamasına yatkınlık.

Bir kompres uygularken, sargı her 4-8 saatte bir 2 saat ara ile değiştirilmelidir. Prosedürden sonra evde kalmalı ve boynunuzu sıcak giysiler veya bir fularla kapatmalısınız. Prosedürden sonra kızarıklık, kaşıntı veya tahriş varsa, bu bölgeyi sadece krema ile tedavi edin. Göğüs üzerine uygulanan sıkıştırmalar bitkisel yağlar veya hayvansal yağların yardımıyla (porsuklardan veya fındıklardan) üretilir. Bu bandajlar bütün gece hasta üzerinde kalır. Kontrendikasyonların sadece yüksek ateşi.

Farenjit ve larenjit ile, genellikle antibiyotik reçete edilir.

Bezlerin iltihabı ile

Bezlerin iltihabı, 10'dan fazla hastalığın belirtilerinden biridir. Çoğunlukla, bu sürece mantar enfeksiyonu neden olur, ancak başka ne neden olabilir analiz sonuçları sadece doktor tarafından belirlenebilir.

Doktora gitmeden önce bile, kanıtlanmış halk yöntemleri ile hastalığın ilk aşamasında kendinizi kurtarmak için bir fırsat var. Bazıları ısıtma ile ilgili:

 • Boğaza tutturmak için ılık tuza sahip poşetler. Bunun yerine, harçları kullanabilir ve hardal yapabilirsiniz.
 • Deniz tuzu veya hardalı ekleyerek ayaklar için banyolar.
 • Herhangi bir yöntemle ısındıktan sonra, bacaklar ve boyun sabit bir ısıda kalmalıdır.

Herhangi bir bileşenle yapılan inhalasyonlar ayrıca, boğazdaki şişliği gidermek ve ağrılı bir rahatsızlıktan kurtulmak için 2-3 gün sağlar.

Daha sıcak

Özellikle sıvı sıvı solunum yolundan aşağı gideceğinden, sıcak içeceklerle boğazı ısıtmak daha kolaydır. Ancak durulama veya bol sıcak bir içecekle, malzemeleri değiştirmelisiniz:

 • limonlu çay
 • ballı süt,
 • Ahududu reçeli
 • suda çözünmüş,
 • gül kalçalarından komposto
 • bir papatya suyu,
 • nergis,
 • anne ve üvey,
 • adaçayı,
 • bağışıklık korumak için meyve meyve içecekler.

Ayrıca bir tuzlu su çözeltisi ile durulanması önerilir: 1 çay kaşığı tuz ve kabartma tozu, 10 damla iyot su bardağı başına. Bu ısıtılmış ve karıştırılmış formül her saat gargara.

Durulama için alkollü tentürler satın alabilirsiniz. Bir bardak suya birkaç damla eklemek yeterlidir, akut akış için her 15-20 dakikada bir durulayabilirsiniz.

Tuz, çözünmemiş bir formda da kullanılabilir. Kuru tuz bir torbaya dökülür, sıcak bir nesne üzerinde ısıtılır ve daha sonra bezlere uygulanır.

İnhalasyonlar, iğne yapraklı ağaçların çeşitli uçucu yağları ile veya sadece soda ile gerçekleştirilir. Nefes veren buharın üzerinde nefes al, günde 20 kez 2 dakikaya kadar olmalıdır.

Hamilelikte

Ama burada herkesin bilmesi gereken birkaç kural var:

 • Isınma sıkıştırması uygun şekilde uygulanmazsa, sadece üşüme neden olabilir.
 • Spiraller ve hardal gecede bırakılmamalıdır.
 • Kuru ısı sadece tuz ısıtıldığında değil, aynı zamanda tahıllar, tahıllar, kum kullanıldığında da elde edilebilir.
 • Hardal suya sadece bir torba bezle indirilmelidir, aksi takdirde yanabilirsiniz.

Bir genyantrit ve bir pürülan sinüzitte, ısı tamamen karşı-gösterge niteliğindedir. Angina sadece ilk aşamada ısınmasına izin verilir. Özellikle bu özel alandaki hastalıklardan muzdarip insanlara solunum problemleri olan hava yollarının ısıtılması tavsiye edilmez. Ancak hamile kadınlar için herhangi bir ısı kontrendikedir.

Anjinle tekrar ısıtma sadece ilk aşamalarda mümkündür. Özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için herhangi bir ısı kontrendikasyonları vardır. Isıtma ile mükemmel başa çıkmanın mümkün olduğu tek hastalık larenjittir.

Bir anjinada boğazın ısıtılması mümkün mü?

Sağlık ve Tıp

içerik

Yıllar önce, ilaç başlangıcında iken, doktorlar en iyi tedavi yöntemlerini ısıtma ve antibiyotiklerden daha iyi bilmiyorlardı, birçok hastalık aynı şekilde tedavi edildi. Herhangi bir kataral hastalık, bir ısıtma yastığı veya kauçukla sertleştirildi. Ama bugün bu kadar doğru mu? Bir anjina, larenjit ve bademcik iltihabı hasta boğazını ısıtmak mümkün mü? Bu terapi güvenli midir, yoksa nitelikli bir uzman tavsiyesi alınmadan önce kötü değerlendirilen eylemlerden kaçınılmalıdır?

Angina, çeşitli virüs ve bakterilerin neden olabileceği karmaşık bir hastalıktır. Hastalığın kaynağına bağlı olarak, akış hızlı, basit veya çok uzamış, karmaşık olabilir. Süreçte, hastanın boğazı yer alır, dayanılmaz derecede ağrılı hale gelir, bademcikler seröz veya pürülan bir kaplama ile kaplanır, hasta tükürüğü yutmaz (bu gibi zamanlarda hiç yemek yemez).

Bir anjinada boğazın ısıtılması mümkün mü?

Genel olarak kabul edilen tedaviler arasında antibakteriyel tedavi, anti-enflamatuar ilaçlar, vitamin ve mineral kompleksleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak hastanın acılarını hafifletmek için genellikle hasarlı alanları ıslatan prosedürler uygulanır. Sıcak içecek (çay, bitkisel infüzyonlar, meyve içecekleri, kisseller), sıradan ısıtıcı (tuzlu su veya su), merhem ve vücut bölgesine kan akışını hızlandıran ve lokal sıcaklığı arttıran kremler olabilir.

pazar

Tüm bunlar kan damarlarını genişletmenize izin vererek, enfeksiyonun kan dolaşımına nüfuz etmesini ve vücuda yayılmasını kolaylaştırır. Özellikle tehlikeli, hastalığın pürülan formlarından muzdarip hastalar için böyle sonuçlardır. İyileşmeye yol açmayan tedaviye bu kadar anlaşılmamış bir yaklaşımdır. Oldukça tam tersidir: Hastalık, ek hastalık ana hastalığa katıldığı zaman yeni bir aşamaya geçer.

Doktor bir kompresin kullanımına izin verebilir, ancak ıslak, kuru değil, çok sıcak olmamalıdır. Bu tedavi yöntemini sadece 38 ° C'nin altındaki bir sıcaklıkta ve hastalığın başlamasından sadece ilk gün sonra uygulayın. Zamanında ıslak bir kompres, hastalığın ilerleyişini olumlu etkileyecek, semptomlarını hafifletecek ve ciddi sonuçları önleyecektir.

Tanı uzun bir süre tespit edilmemişse ya da tedavi geç başlamışsa ve anjina pürülan bir şekle geçerse, ısınmalar unutulmamalıdır. Sıcak içeceklerin içilmesi kesinlikle yasaktır - sadece boğazda yaralanmaları ve zarar görmeleri ve virüslerin ve bakterilerin vücudun tüm organ ve dokularına nüfuz etmesini sağlayan damarların acil olarak genişlemesine yol açarlar. Kompresyonları koyamaz, ovalama yapamaz, boyun bölgesine masaj uygulayamaz, lenf düğümleri ve bademcikler ile ısınabilir. Aksi takdirde, irin geri dönüşü olmayan süreçler ve hatta hastanın ölümü vaat eden beyne girebilir.

Boğazın anjina gelişimi ile ısınması mümkün mü?

Boğazın iltihaplı hastalıkları ile, hasta soğuk ile kontrendikedir, bu durum durumu kötüleştirebilir. Bu durumda, ısıtma hem vücuda zarar verebilir hem de yararlı bir etkiye sahip olabilir. Bir anjinada boğazını ısıtmanın mümkün olup olmadığını anlayacağız.

Isınma artıları

Anjinada ısı kullanımı, farenksdeki enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlerle başa çıkmaya yardımcı olacaktır. Anjina ile ısınma, kan ve lenf damarlarının genişlemesini arttırır. Bu da, farinkste kan dolaşımını ve lenf akışını iyileştirir.

Geliştirilmiş kan dolaşımı, farenksiyi patojenik mikroorganizmalardan ve bunların hayati aktivitelerinden temizler. Bu, patolojik süreçle hızlı bir şekilde başa çıkmaya ve boğazın mukoza zarlarının mikroflorasını düzeltmeye yardımcı olur.

Yeterli miktarda kan akışı, bademcik ve orofarenks dokularına lokal bağışıklığı iyileştirmeye ve hastalığa direnmeye yardımcı olan gerekli miktarda besin sağlar.

Gelişmiş lenf akışı, mukoza dokularının ödem şiddetini azaltır ve kanın venöz çıkışını iyileştirir. Birlikte, sıcaklığın etkisi klinik tablonun şiddetinde bir azalmaya bağlı olarak hastanın durumunda bir iyileşmeye yol açar.

Isınma olumsuz tarafı

Bazı uzmanlar, enfeksiyöz ajanların reprodüktif fonksiyonunun aktive olduğu patojenik floranın yeniden üretimi için uygun bir ortam oluşturduğundan, angina ile boğazın ısıtılmasını önermezler.

Önemli! Hastalığın akut döneminde ısınmanın yapılması önerilmez. Kesinlikle pürülan boğaz ağrısı ısı kontrendikedir.

Isı, hastanın durumunda bozulmaya neden olabilir, bezlerin şişmesini artırabilir ve bu da kısa süreli bir solunum durmasına neden olabilir. Böyle bir semptom ortaya çıktığında, ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemek için bir uzmana acilen başvurmak gerekir.

Ayrıca, genişlemiş kan damarları sadece farenks'i enfeksiyondan arındırmakla kalmaz, aynı zamanda diğer organlara yayılmasına da yol açabilir. Bu kardiyovasküler sistem, kas-iskelet sistemi, sinir sistemi ve solunum organları ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Önemli! Isınma prosedürlerini gerçekleştirmeden önce, komplikasyonları önlemek için doktorunuza danışın.

Isıya maruz kalma yöntemleri

Kural olarak, doktorlar aşağıdakileri içeren güvenli yöntemler yardımıyla bademcik iltihabı boğazını tavsiye eder:

 • sıcak içecek (çaylar, süt, meyve içecekler, kaynatma, infüzyon);
 • sıcak tıbbi uygulamaların kullanımı ile sarma;
 • farinksin özel çözümlerle durulanması;
 • inhalasyon.

durulama

Farinksin durulanması için çözeltiler, ısınma, antiflojistik, antiseptik etkilere sahiptir. Özel tıbbi çözümlerin kullanımı, aktif maddelerin enfeksiyöz ve enflamatuar sürecin odağına taşınmasına yardımcı olur. Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı ile gargara yapabilirsiniz - bu, patojenik flora ile başa çıkmaya ve pürülan eksüdayı hastalığın odaklarından yıkamasına yardımcı olacaktır.

En etkili olanı, soda ve iyot ilavesiyle farinksin tuzlu su çözeltisi ile durulanmasıdır. 200 ml ılık su için 5 gram kuru malzemeye ve 5-7 damla bir iyot alkol çözeltisine ihtiyacınız olacaktır.

Bademciklerin mukoza zarlarını ısıtmak için, şifalı bitkilerin infüzyonlarını veya süslerini hazırlayabilirsiniz. Papatya, adaçayı, elecampane otu, muz, ahududu yaprağı ile hazırlanan en etkili çözümlerdir. Et suyu pancar, nar, aloe, soğan veya sarımsak ile durulacaktır.

Arı ürünlerinin bir çözeltisi enflamasyonu ortadan kaldırır, ağrıyı ve şişmeyi azaltır. Yemek pişirmek için bal ile su karıştırın (1 yemek kaşığı 1 bardak). Ilık su yerine bal, bitkisel kaynatma veya infüzyonda çözünebilir.

soluk alma

Soluma, üst ve alt solunum yolu hastalıklarının tedavisinde etkili bir yöntemdir. Sıcak buharla birlikte patolojik sürecin odak noktasında tıbbi maddelerin teminini sağlarlar. Buhar inhalasyonu, mukoza boğazlarına iki kat fazla ilaç vermeyi diğer termal prosedürler olarak sağlamaya yardımcı olur.

İnhalasyonlar bir nebülizör veya bir battaniyeye sahip geleneksel bir tencere (su ısıtıcısı) kullanılarak gerçekleştirilebilir. Temel olarak, uçucu yağların ilavesiyle şifalı otların infüzyonlarını ve et suyunu almak mümkündür. Etkili okaliptüs yaprakları - Chlorophyllipt ekstraksiyonu ile inhalasyon olacaktır.

Solunum prosedürlerine yönelik bir çözelti, tek başına veya birleştirilen soda, tuz ve iyot ile hazırlanabilir.

içme

Ağrılı angina, orofarenksin mukoza zarlarını ısıtmaya yardımcı olan bol miktarda sıcak içecek gösterir. Yeterli sıvı alımı şişlikleri giderir, zararlı bileşikleri ve patojenik mikroorganizmaların metabolik ürünlerini temizler, vücut ısısını düşürür ve su kaybını önler.

Tonsillit sırasında günde 2 litreden fazla sıvı tüketilmesi tavsiye edilir. Bal, limon, reçel ekleyerek bitkisel çaylara tercih verin. Hasta organizma üzerinde olumlu etki, bal ve sodalı ılık süt ile sağlanır.

kompres

Sıkıştırmalar boğaz ağrısını ısıtmanın ana yöntemidir. Sıkıştırmaların hazırlanma süreci aşağıdaki gibidir:

 • uygulamalar için bir çözüm hazırlamak;
 • Çözelti içindeki doğal malzemelerin veya gazlı bezlerin yumuşak bir bezini nemlendirin;
 • apliği boyuna uygulayın;
 • sıkıştırmayı bir gıda filmi ve sıcak bir şal ile sabitleyin.

Kompresyon kullanıldığında, hastanın cildinin hassasiyeti göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekirse, dermişin yüzey tabakaları bir yağlı krem ​​veya kozmetik yağ ile yağlanabilir. Bu cilt hassasiyetini, tahriş ve yanma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Geceleri tavsiye edilen termal uygulamaları uygulayın. Hoş olmayan duygular ortaya çıkarsa, sıkıştırmayı çıkarın ve çalışan ılık su altında cildi yıkayın.

Sıkıştırmak için temel olarak, alkol, sıcak ezilmiş patatesleri üniforma, sirke ile patates, lahana yaprakları kullanabilirsiniz. Boğazınızı boğaz boğazında da tuz ile ısıtın. Bunu yapmak için, bir kızartma tavasında küçük kristalleri ısıtmanız ve bir kese veya mendile yerleştirmeniz gerekir.

Isınma, anti-enflamatuar, antiseptik, uyarıcı ve anti-ödemli etkiye sahip etken maddeleri içeren özel ısınma merhemleriyle yapılabilir.

Kızılötesi radyasyon

Kızılötesi lambalar, boğazdaki mukoza zarlarını elektromanyetik radyasyon ile etkileyerek boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılır. Kızılötesi radyasyonun etkisi doku seviyesinde izlenebilir: kan dolaşımını ve lenf akışını iyileştirir. Ayrıca, elektromanyetik radyasyon iltihabı hafifletmeye yardımcı olur, ödemleri iyileştirir, yaraları iyileştirir, ağrı sendromunu hafifletir ve rejenerasyon etkisi vardır.

Isıtma için, elektromanyetik ışınlar doğrudan palatine bademciklere yönlendirilen özel kızılötesi ışınlayıcılar kullanılır. Uygun uygulama ile terapötik özelliklere sahiptir ve doku yanıklarına neden olmaz.

Boğazın sıcaklığı, akut bademcik iltihabında kontrendikedir ve aynı zamanda formunda pürülandır. Boğazınızı ılık içecekler, durulama suları, inhalasyonlar, lokal uygulamalar ve kızıl ötesi ışınlarla ısıtın.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bir anjinada bir boynu ısıtmak mümkün mü?

Herhangi bir hastalığın tedavisi için, soğuk kontrendikedir. Bademcik iltihabı veya farenjit ile, herhangi bir formda, hava, su veya yiyecek olsun, özellikle tehlikeli.

Ancak boğaz ağrısı olan bir boğazını ısıtmak mümkün mü? Sonuçta, birçok hastalık yüksek sıcaklıktan korkuyor, bu durumda da daha büyük zararlara neden olabilir.

Angina ve ana semptomu - boğaz ağrısı, her yetişkin insan için kesin olarak işkence yaptı. İnsanları en erken yıllardan itibaren etkiler ve genel sağlığı olumsuz etkiler.

Tonsillit sadece solunum sistemini değil aynı zamanda kalp, böbrek, sinir ve damar sistemini de etkiler.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Anginanın en belirgin semptomu, mukus boğazının, bademciklerin ve boğazın arka duvarının ve akutun kızarmasıdır, bazen konuşma ve yeme acılarını engeller.

Ayrıca, bademcik iltihabı diğer semptomlar ile tahmin edilebilir:

 • Artan sıcaklık. Sıçrama ve sınırlarda artar ve kırk derece yükselebilir;
 • Çene ve baş ağrısı;
 • Zayıflık, uyuşukluk, genel morbid durum;
 • Lenf düğümleri ve bademcik iltihabı;
 • Bademcikler üzerinde pürülan bir film veya pürülan tıkaçların görünümü.

Bu hastalığın tedavisi, belirli bir vakada hangi tür anjinaların ortaya çıktığına bağlıdır. Sınıflandırma patojenin niteliğine bağlıdır:

Kaçakların süresi ve şiddeti:

Ayrıca, hastalığın çok sayıda çeşidi vardır. Bunları doğru bir şekilde ortaya koymak ve doğru tedaviyi atamak ya da göstermek için doktor sadece yapabilir.

Hatalı tedavi ile hastalığın ilerleyebileceği ve komplikasyonlar verebileceğine dikkat etmek zordur.

Çoğu zaman, bir doktor antibiyotik penisilin grubu, bir sprey veya durulama çözeltisi ve ağrı kesiciler şeklinde lokal antiseptikler reçete eder. Halk hekimliği tarafından anjin belirtilerinden birçok yemek tarifi sunulmaktadır.

Tonsillit tedavisinde, aşağıdaki tedaviler sıklıkla kullanılır:

 • Sıcak içecek;
 • Boğaz durulayın;
 • Isınma merhemleri ile durulayın;
 • Buhar inhalasyonları;
 • Boğazda sıkıştırır.

İkincisi, anjin için en işe yaramaz yöntemdir. Bazı olumsuz yönleri var:

 1. Sıcaklığı artırır;
 2. Enfeksiyonun daha derin nüfuzuna katkıda bulunan kan damarlarını genişletir;
 3. Bir döküntü olabilir.

Bu nedenle, özellikle bacak (ayaklar) ve boğazda uygulanan anjina tedavisinde kompresleri dışlamak daha iyidir. Farinksin durulama sıklığını artırmak için çok daha etkilidir.

Bununla birlikte, çoğu gerekliliğine inanmaktadır. Bu durumda, her zaman bir doktora danışmalısınız. Genellikle, yüksek sıcaklık olmaması için ıslak kompreslere izin verilir. Hastalığın en başında, hastalığın ilerlemiş seyrini zayıflatabilir, bu da çok acı vermez.

Eğer anjina pürülan ise, her durumda bu prosedür yasaktır. Enfeksiyonun hızlı gelişimini provoke edebilir, komplikasyonlara ve yaşamı tehdit eden faktörlere yol açabilir. Örneğin, patojenler beyne ulaşabilir ve inflamasyon geliştirebilir, bu da telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, kompresler, çeşitli sıcak çözeltilerle durulama ile başarıyla değiştirilmiştir:

Ancak, yerel antiseptiklerin sadece anjini tedavi edemediğini unutmayın. İltihaplı mukoz membranlardan patojenik mikropları yıkarlar ve çoğalmasına izin vermezler, ancak enfeksiyonun odağı ortadan kaldırılamaz.

Ek olarak, bu prosedür hastalığın başlangıcında daha etkilidir. Herhangi bir ısıtma, enfeksiyon ilerlemesi sırasında etkisizdir.

Kompresyonlar hala tehlikeli olmadığında ve fayda sağlayabildiğinde, bunların hazırlanması ve uygulanması sürecini bilmek önemlidir:

 1. Kompresyon için bir çözüm hazırlayın. Alkol, alkol içeren sıvı, el yapımı bir sıvı hardal bulamacı olabilir;
 2. Bitmiş sıvıda ıslak gazlı bez veya pamuklu bez;
 3. Göğsünüzün boynuna, boynunuza, bacaklarınıza veya sırtınıza uygulayın ve hava geçirmez bir şeyle, örneğin bir yemek filmiyle veya normal bir selofan torbasıyla kaplayın;
 4. Sıcak bir fular veya battaniye sarın. Ayaklarınıza sıcak çorap koyun.

Ayrıca, belirli kuralları izlemelisiniz:

 1. Cilt, çözeltinin bileşenlerine karşı hassas ise, bir yağ kremi veya basit bir yağ ile bir kompres uygulanmadan önce onu yağlamak daha iyidir;
 2. Sargıyı her iki, üç saatte bir değiştirin;
 3. Hoş olmayan duyular, yanma ve ağrı varsa - sıkıştırmayı acilen çıkartın.

Farenjit, bir virüsün neden olduğu boğazda mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Bu hastalığın belirtileri grip, soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı ile karıştırılabilir. Çoğu zaman, bu yanlış tedavi ve komplikasyonların gelişmesine yol açar.

 • Ses kıskacı;
 • burun akıntısı;
 • Yüksek sıcaklık;
 • öksürük;
 • Boğaz kızarıklık;
 • Genel halsizlik ve uyuşukluk.

Bu hastalık genellikle diğer hastalıklar ile birlikte gelir, tedaviyi karmaşıklaştırır. Bu durumda ısınmaya yalnızca hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında ve mutlaka diğer ilaçlarla komplekste izin verilir.

Tedavi farenjit, diğer hastalıklar gibi, her şey imkansız. Ayrıca, ondan fazla gün boyunca aynı ilacı alamazsınız. Başkalarıyla değiştirmek veya resepsiyonda mola vermek daha iyidir.

Farenjit sırasında, yüksek sıcaklık yoksa, bacaklarınızı ısınmasına izin verilir. Sıcak banyolardan ve hatta daha fazla hamamdan, kendi sağlığınızdan vazgeçmek daha iyidir. Bu gibi prosedürler yalnızca enfeksiyonu vücuda yaymaktadır.

Bununla birlikte, hastalığın başlangıcındaki birçok kişi özellikle banyolarla tedavi edilir. Bu çok tartışmalı bir konudur ve bu durumda komplikasyonlardan kaçınmak mutlu bir kaza örneğidir. Şans almamak daha iyidir.

Herhangi bir ısıtma çok dikkatli yapılmalıdır. Overcool ve birden fazla komplikasyon kazanmak çok kolay sonra.

Bu nedenle, gargara ya da sıkıştırmadan sonra, sıcak bir battaniyenin altında yatmak ve uyumak daha iyidir.

Anjin ve farenjit ile inhalasyon ve durulama ile ısınmak daha iyidir. Bu işlemler için aynı çözümü hazırlayabilirsiniz.

Onları bol sıcak bir içecekle değiştirirseniz, gelişme beklenenden daha erken gelebilir.

Çözümler ve decoctions bileşenleri çok farklı olabilir:

 • Limonlu çay veya ılık su;
 • Ballı süt;
 • Ahududu reçeli, su ile seyreltilmiş;
 • Kuşburnu kompostosu;
 • Kuşburnu, papatya, anne-üvey anne, adaçayı, okaliptüs, nane, nergis bitkisinin bitkisel soğurulması;
 • İyot çözeltisi;
 • Tuz ve soda;
 • Berry meyve içecekleri.

Tuz çözeltisi çok basit bir şekilde hazırlanır: bir bardak ılık su için bir çay kaşığı tuz ve soda, on damla iyot. Tüm bileşenler iyi karıştırılmış ve günde üç kez gargara. Ayrıca, alkol içeren çözümler kullanılabilir. Bir bardak suya birkaç damla alkol ilave edilir.

Durulama yaklaşık yirmi dakika boyunca yapılır. Daha az zamanla, bu makaledeki prosedüre ait etki, bu ve daha fazlası hakkında, daha da kötüsü.

Boğazın angina ile ısıtılıp ısıtılamayacağı sorusu hala kesin bir cevap bulamadı. Bu, ilk olarak, belirli bir hastada hangi tür anjin tanısı konulduğuna bağlı olarak açıklanır - bazı hastalık türleri için, ısınma tamamen tersidir. Ve ikincisi, bu prosedürün artıları ve eksileri vardır ve fayda ya da zararın baskınlığı her hasta için bireysel olacaktır. Enerjinin avantaj ve dezavantajlarına daha yakından bakalım.

Vücudumuzda ısı üreten ana etki, kan damarlarının lokal olarak genişlemesi ve ısıtılan alanda kan akışının artmasıdır. Bu da, toksinlerin yoğun bir şekilde süzülmesine yol açar. Anjina ile bu etki çok yararlıdır, çünkü iltihaplı dokularda zararlı bileşikler oluşur ve ayrıca bakteri ömrü boyunca salınır.

Ek olarak, yoğun kan dolaşımı, hücresel ve hümoral bağışıklık elementlerinin bu alanına daha fazla akış sağlar. Ve bu, iç savunma mekanizmalarının yardımıyla enfeksiyona karşı mücadelenin yoğunlaştırıldığı anlamına gelir.

Isınma sadece kanı değil, aynı zamanda lenf damarlarını da genişletir. Bu nedenle, mukus boğazında ödemli olayların ifadesinde bir azalmaya yol açan, venöz ve lenfatik çıkışını geliştirir. Sonuç olarak, kompleksteki tüm bu değişiklikler klinik semptomların seviyesinde hastanın fark edilebilir bir rahatlama hissetmesine neden olur. Ağrı sendromunun yoğunluğu azalır, yutmak ve konuşmak daha kolay hale gelir.

Boğazın anjina ile ısınmasının tüm dezavantajları aslında tek bir gerçektir: ısı, enfeksiyöz ajanların büyümesi ve üremesinin iyi bir uyarıcısıdır. Yani, anjinin ana nedeni enfeksiyon (bakteriyel veya daha nadiren viral) 'dir.

Bu nedenle, boğazı ısıtmaya yönelik ana kontrendikasyonlar, pürülan bir bileşenin varlığıdır. Püyün görünümü, etkilenen bölgede çok sayıda patojenik mikroorganizmayı gösterir ve bu durumda ısı, yalnızca hastalığın tüm belirtilerini güçlendirir. Ayrıca, bakterilerin uygun şartlarda yoğun olarak çoğalması komplikasyon riskini önemli ölçüde artırır.

Önemli! Anjina ile tekrar ısıtma sadece hastalığın ilk aşamalarında kullanılabilir. Pürülan elemanların görünümü ile, bu prosedür gerçekleştirilemez.

Artık kendinize, özel durumunuzda boğazınızı boğazla ısıtmaya değip değmeyeceğine karar verebilirsiniz, nasıl yapılabileceğinden bahsedelim.

Yaralanma bölgesine tıbbi bileşikler vermenin yanı sıra, durulama ayrıca bir ısı taşıyıcı olarak da rol oynar. Elbette bunun için sıcak çözümler kullanılmalıdır. Ancak, zorunlu olarak bu tür sıvıların tüm reçeteleri ön ısıtmalarını sağlar.

Uyuşturucunun etkileri ile aynı anda boğazını ısıtmanıza yardımcı olacak en yaygın seçenekler arasında şunları sayabilirsiniz:

 • Sıcak bir tuz, iyot ve soda çözeltisi ile yıkanır ve durulanır. 1 bardak sıcak kaynamış su için hazırlanması için 1 çay kaşığı alın. ortak tuz, 1 çay kaşığı. kabartma tozu ve 10-12 damla iyot. Çözeltiyi iyice karıştırın ve tuzun ve sodaların içinde tamamen çözündüğünden emin olun.
 • İnfüzyonlar ve bitkisel şifalı otlar. Phytopreparations içeren tarifler, anjina yararlı, çok fazla. Ve eğer ağızdan uygulama için değil, durulama için kullanılıyorlarsa, hemen hemen her zaman bunları ısıtılmış formda kullanmanız önerilir.
 • Bal veya propolis çözeltilerinin kullanılması. Bu durumda, sıcak suda 1-2 çorba kaşığı çözmeniz gerekecektir. hafif bal sıvı veya propolis. Ağır fraksiyonların yerleşmesine izin vermeyin, bu sıvı ile boğazını durulayın.

Önemli! Bal ve arı ürünleri çok belirgin alerjenik özelliklere sahip maddelerdir! Kullanmadan önce, hastanın onlara alerjisi olmadığından emin olun.

İlaçların inhalan uygulama yolu, boğazın buhar olarak nüfuz edeceğini düşündürmektedir. Bu durumda buhar, bu veya bu çözeltinin kuvvetli bir şekilde ısıtılmasıyla elde edilir, yani aktif bileşiklere ek olarak, etkilenen alana ısı girer. Soluma için temel olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • bitkisel infüzyonlar ve decoctions;
 • Daha önce sıcak suda çözünmüş olan uçucu yağlar (köknar, lavanta vb.);
 • klorofilit - okaliptüs yapraklarının bir özütü olan bitki kaynaklı bir antibakteriyel preparatı;
 • kabartma tozu ile iyot içeren çözelti;
 • Sıcak, sadece pişirilmiş ve homojen bir patates kütlesine vs.

Bu belki de boğazınızı ısıtmanın en kolay yoludur. Sonuçta, sıcak içecekler içinden geçecek ve tabii ki, çevre dokulara sıcaklığını verecektir. Ayrıca, anjina ile, hastalar yoğun bir içme rejimi gösterilir. Çok miktarda sıvı, vücuttaki toksinlerin ve hücresel bozulma ürünlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olur, vücut ısısını düşürür, dehidrasyon olaylarını önler. Ve aynı zamanda boğazın ısınmasına yardımcı olur.

Böyle sıcak bir içecek kullanılabilir:

 • reçel çeşitleri (örneğin, ahududu, güçlü bir anormal etkisi olan) ile limon, bal, çay;
 • sıcak sütte çözünmüş bal;
 • gül kalçaları, calendula çiçekleri ve adaçayı, anne-ve-üvey anne yaprakları, papatya gibi şifalı bitkilerin et suyu;
 • sıcak soğumalar ve kompostolar, vb.

Yukarıdaki tüm yöntemlerin kullanımı ile, boğazın ısıtılması, bu yüzden, ilave bir bonus oldu. Bu prosedürlerin ana amacı, boğazın etkilenen bölgelerine ilaç sağlamaktı. Kompres ayrıca ana amacı ile ısınıyor.

Sıklıkla, kompresler votka temelinde hazırlanır veya su etil alkol ile seyreltilir. Onların yardımı ile ısınma yapmak şöyle olmalı:

 1. Doğal malzemelerden yumuşak, yoğun bir kumaş alın, votka veya etanol içine batırın, sıkın ve boğaza takın. Tiroid bezinin alanını örtmemeye çalışın.
 2. Yukarıdan, kumaşı, hem uzunluk hem de genişlikte, sıkıştırmanın ilk doku katmanından daha büyük bir parça polietilen film ile örtün.
 3. Filmde kalın bir pamuk, yünlü kumaş veya havlu havlu tabakası konulmalıdır.
 4. Ve sonunda, her şeyin üstüne, uzun bir yün atkı veya büyük mendil ile boyundaki sıkıştırmayı sıkın.

Isınma etkisi, etanolün deri üzerinde tahriş edici etkisi nedeniyle burada elde edilir. İkinci tabaka, alkolün çok hızlı bir şekilde buharlaşmasına izin vermeyecek şekilde bir çeşit yalıtıcı görevi görür. Üçüncü kat - yün veya yün - vücut ısısını korur ve dördüncü - sıkıştırmayı düzeltir ve ek bir ısı tasarrufu işlevi yerine getirir.

Önemli! Hastanın vücut sıcaklığı 38 ° C'yi aşarsa kompresler kullanılmamalıdır.

İnsanlarda, kızıl ötesi ışınları üreten aygıt, lamba ampulünün karakteristik rengi ve üretilen ışığın gölgesi nedeniyle "mavi lamba" olarak da adlandırılır. Aslında, lambanın rengi burada büyük bir rol oynamaz. Sadece burun köprüsünü ısıtmak için gözlerde en az rahatsız edici olduğu için seçilmiştir. Ama aynı başarı ile bu cihaz anjin için kullanılabilir. Termal radyasyon, geleneksel bir lamba tarafından üretilir ve boğazın ısınmış bölgesi üzerindeki reflektör tarafından yansıtılır.

Mavi lamba oldukça kullanıcı dostudur ve yanıklara yol açmayacak düzgün bir kullanımla eşit, ılık bir sıcaklık verir. Fakat böyle bir cihaz maalesef herkes için değil ve bazen bir eczanede elde etmek o kadar da kolay değil. Bu esas olarak anjina tedavisinde mavi lambaların popülaritesinden kaynaklanmaktadır.

Boğaz ağrısı ile ısınmak sadece boğaz olmamalıdır. Ayaklarınızı sıcak tutmak önemlidir. Bu, tüm organizmanın ısı kaybını azaltacaktır. Buna ek olarak, donmuş ayaklar, genellikle boğaz ağrısının görünümünü ilk kez iten hipotermiye doğrudan bir yoldur. Düşük sıcaklık bağışıklık sisteminin aktivitesini azaltır, bu da çok çeşitli enfeksiyonların gelişme riskini artırır.

Mevcut hastalık ile bacaklarınıza hardal koyabilirsiniz, ekstremitelere kan akışı ve tüm vücudun ısınmasını sağlar. Ve eğer caddeden yeni döndüyseniz ve ayaklarınız ıslanırsa ve dondurulursa, o zaman sıcak ayak banyosu yaptırmanızı öneririz - bu, herhangi bir soğuk algınlığının yanı sıra bademciklerdeki enflamatuar hasarın mükemmel bir şekilde önlenmesi olacaktır.

 • Ana sayfa
 • Sağlık ve Tıp

Yıllar önce, ilaç başlangıcında iken, doktorlar en iyi tedavi yöntemlerini ısıtma ve antibiyotiklerden daha iyi bilmiyorlardı, birçok hastalık aynı şekilde tedavi edildi. Herhangi bir kataral hastalık, bir ısıtma yastığı veya kauçukla sertleştirildi. Ama bugün bu kadar doğru mu? Bir anjina, larenjit ve bademcik iltihabı hasta boğazını ısıtmak mümkün mü? Bu terapi güvenli midir, yoksa nitelikli bir uzman tavsiyesi alınmadan önce kötü değerlendirilen eylemlerden kaçınılmalıdır?

Angina, çeşitli virüs ve bakterilerin neden olabileceği karmaşık bir hastalıktır. Hastalığın kaynağına bağlı olarak, akış hızlı, basit veya çok uzamış, karmaşık olabilir. Süreçte, hastanın boğazı yer alır, dayanılmaz derecede ağrılı hale gelir, bademcikler seröz veya pürülan bir kaplama ile kaplanır, hasta tükürüğü yutmaz (bu gibi zamanlarda hiç yemek yemez).

Genel olarak kabul edilen tedaviler arasında antibakteriyel tedavi, anti-enflamatuar ilaçlar, vitamin ve mineral kompleksleri sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak hastanın acılarını hafifletmek için genellikle hasarlı alanları ıslatan prosedürler uygulanır. Sıcak içecek (çay, bitkisel infüzyonlar, meyve içecekleri, kisseller), sıradan ısıtıcı (tuzlu su veya su), merhem ve vücut bölgesine kan akışını hızlandıran ve lokal sıcaklığı arttıran kremler olabilir.

Tüm bunlar kan damarlarını genişletmenize izin vererek, enfeksiyonun kan dolaşımına nüfuz etmesini ve vücuda yayılmasını kolaylaştırır. Özellikle tehlikeli, hastalığın pürülan formlarından muzdarip hastalar için böyle sonuçlardır. İyileşmeye yol açmayan tedaviye bu kadar anlaşılmamış bir yaklaşımdır. Oldukça tam tersidir: Hastalık, ek hastalık ana hastalığa katıldığı zaman yeni bir aşamaya geçer.

Doktor bir kompresin kullanımına izin verebilir, ancak ıslak, kuru değil, çok sıcak olmamalıdır. Bu tedavi yöntemini sadece 38 ° C'nin altındaki bir sıcaklıkta ve hastalığın başlamasından sadece ilk gün sonra uygulayın. Zamanında ıslak bir kompres, hastalığın ilerleyişini olumlu etkileyecek, semptomlarını hafifletecek ve ciddi sonuçları önleyecektir.

Tanı uzun bir süre tespit edilmemişse ya da tedavi geç başlamışsa ve anjina pürülan bir şekle geçerse, ısınmalar unutulmamalıdır. Sıcak içeceklerin içilmesi kesinlikle yasaktır - sadece boğazda yaralanmaları ve zarar görmeleri ve virüslerin ve bakterilerin vücudun tüm organ ve dokularına nüfuz etmesini sağlayan damarların acil olarak genişlemesine yol açarlar. Kompresyonları koyamaz, ovalama yapamaz, boyun bölgesine masaj uygulayamaz, lenf düğümleri ve bademcikler ile ısınabilir. Aksi takdirde, irin geri dönüşü olmayan süreçler ve hatta hastanın ölümü vaat eden beyne girebilir.

Angina, etken maddesi streptokok bakteri olan enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalık provoke etmek için Pseudomonas aeruginosa, spiroketler veya stafilokoklar da olabilir. Oral kavitedeki bademcikler enfeksiyonlara engel teşkil ettiğinden, bu nedenle öncelikle mikroorganizmalar tarafından etkilenirler.

Bakteriyel angina oldukça ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Bademcikler pürüsel odaklardır - insan bağışıklığının ölü hücreleri. Bu nedenle hastalık sırasında bağışıklık sistemi üzerindeki yük büyük ölçüde artmaktadır.

Bakteriyel anjina, bir doktorun sürekli gözetimi altında en sık bir hastane ortamında tedavi edilir. Evde kalmaya karar verseniz bile, bir doktora başvurmadan, tedavi edilemezsiniz. Şiddet derecesine bağlı olarak, çeşitli hastalık türleri ayırt edilir:

 1. Katarrhal (başlangıç ​​evresi). İmmün odak oluşumu olmaksızın hafif bir enflamatuar süreç ile karakterizedir.
 2. Foliküler (önceki formun komplikasyonu). Bu tanı ile, küçük, irili ufaklı, birbirine bağlı olmayan ayrı odaklar vardır.
 3. Laküner. Mevcut pürülan alanlar birbirine bağlanır ve bir örgü şeklini oluşturur.
 4. Ülseratif nekrotik. Bakterilerden etkilenen mukoza parçalarının ve kemik dokularının parçalandığı en şiddetli form da yok edilebilir.

Anjina bakteriyel bir enfeksiyon olduğundan, antibiyotik tedavisi reçete edilir. İlaçlar almanın yanı sıra, boğazınızı ısıtmanız tavsiye edilir. Nasıl doğru yapılır? Hangi prosedürler kontrendikedir? Anlayalım.

Uygunsuz muamele kötüleşebilirse

veya ciddi

, Özellikle çocuğun olgunlaşmamış bağışıklık sisteminin enfeksiyon ile başa çıkmak için zor.

Bademcik iltihabı tedavisinde (anjin için başka bir isim), antibiyotiğe ek olarak, çeşitli ev prosedürleri sıklıkla kullanılmaktadır. İşte bunlardan bazıları:

 • sıcak içecek;
 • merhem ile sürtünme (ısınma);
 • buhar inhalasyonları;
 • Boğazda sıkıştırır.

Bu tür kendi kendine ilaçların oldukça ciddi sonuçları olabilir. Isı, özellikle pürülan anjina ile zalim bir şaka oynayabilir. Kanın ısıtılması, iltihaplı dokulara hızla akar ve enfeksiyonun daha da geliştirilmesi için elverişli koşullar yaratır. Ayrıca, sıcaklık yükseldikçe, kan damarlarının duvarları genişler, bu da mevcut enfeksiyonun vücut boyunca yayılmasını sağlar.

Ev terapileri için harika bir alternatif olabilir

. Modern UHF ve

Anjina dahil olmak üzere soğuk algınlığı tedavisinde başarıyla kullanılmıştır. Ancak bu tür prosedürler bile her zaman kullanılamaz.

Bir anjinada boğazını ısıtmak mümkün olsa da, videomuzu izleyin:

Isınma, komplike olmayan boğaz ağrısında pürülan odaklar olmaksızın etkili bir ölçüm olabilir. Bu durumda, bağışıklık hücrelerinin teminini sağlayan lenf akışı ve kan akışı artar. Mukoza zarlarında azalmış ödematöz fenomenler. Hasta büyük bir rahatlama hisseder. Ağrı sendromu daha az yoğundur, daha kolay yemek ve konuşma olur.

Boğazın, pürülan oluşumlar, yüksek sıcaklık ile birlikte bademcik iltihabı ile ısıtılması kesinlikle yasaktır. Foliküler ve lacunar anjin ile ısınma, vücuda girmesini ve beynin içine girmesini teşvik etmesine yol açabilir.

Buhar inhalasyonu, boğaz ağrısının ilk aşamasına yardımcı olan kanıtlanmış bir halk ilaçtır. Genellikle şifalı otlar ve bitkiler kullanırlar.

İşte papatya eczane kullanarak inhalasyon için tarifi: Papatya 2-3 yemek kaşığı al, yarım litre su dökün ve gazı koyun. Kaynamadan önce, tencereden gelen buhar zaten iyice yükseldiğinde, ateşten çıkarılır. Daha sonra şifa buharını, bulaşıkların üzerine eğerek ve başını bir havluyla kaplayarak soluyun.

Ayrıca hastalık başladığında, sıcak tuzdan sıkıştırmak yararlıdır. Kan dolaşımını iyileştirir, kişinin kendi bağışıklığının hareketini hızlandırmaya yardımcı olurlar. Bunu yapmak için, keten çantasına büyük tuz dökmeniz ve normal bir havlu ile boğaza uygulamanız gerekir.

Böyle bir görev ve her zamanki yün atkı ile fena değil. Ayrıca boğaz ağrısını bir alkol kompresiyle ıslatabilir, üzerine bir film koyabilir ve sıcak bir atkısıyla sarabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kompresler için dimexide nasıl seyreltilir

Dimexide, uzun süredir hem hekimler hem de hastalar için olumlu bir ilaç olan bir ilaçtır. İyi anti-enflamatuar ve analjezik etkileri nedeniyle çeşitli hastalıklarda geniş uygulama bulmuştur.

Boğaz ağrısı tedavisi: Sumamed

Yeni kuşağın makrolid antibiyotikleri - Sumamed - tedavinin ikinci gününde hastanın durumunda iyileşmeye neden olur. Sumamed ile boğaz ağrısı tedavi ederken neyin nüansları nelerdir?