Loading

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.

Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir. Chlorhexidine'in kullanım talimatlarına göre nasıl dikilebileceğine ve gargara yapılacağına dair, bu makalede bahsedeceğiz.

Klorheksidin bileşimi

İlaç, aktif madde - klorheksidin biglukonatın farklı konsantrasyonlarına sahip 5 versiyonda bir düzine ilaç fabrikası tarafından üretilmektedir.

Chlorhexidine'in notları 2 bileşenlerini kullanma talimatları kapsamında:

 • % 20 klorheksidin bigluconate maddesi;
 • su.

Aktif maddenin hacim oranı, ilacın konsantrasyonunu ve uygulama alanını belirler.

Boğaz ve ağız için klorheksidin% 0.05 olmalıdır. Bireysel kullanım için, ilaç 100-500 ml'lik şişelerde satılmaktadır. Tıbbi kurumlarda kullanım için - 2 litreye kadar.

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Söz konusu ajan, evrensel bir antiseptiktir. İlk olarak, İngiltere'de yirminci yüzyılın ortalarında sentezlenmiş, on yıllar boyunca zarar görmüş cilt, tıbbi aletler ve cerrahi uygulamaların dış tedavisi için dezenfektan olarak kullanılmıştır. Klorheksidin biglukonat, özellikle sayısız antiseptik ve rejeneratif ilacın ayrılmaz bir parçasıdır;

 • boğaz için tabletler ve spreyler (Anti-Angin, Matkap, Sebidin, vb.);
 • diş jeli (Metrogil Denta, Metrodent, vs.);
 • yara iyileştirme preparatları (Depantol, Pantoderm, vb.);
 • anti-enflamatuar kortikosteroid krem ​​(Bemilon);
 • anestezi jeller ve spreyler (Instillagel, Lidokain Asept, vb.)

Kullanım yönlerinden biri, aşağıdaki durumlarda kullanım talimatlarına göre Klorheksidin ile boğazını durulamaktır:

Klorheksidinin gargara için etkinliği, belirgin bakterisit ve fungisidal etkisiyle belirlenir. Laboratuvar koşullarında, çözeltinin 22 ° C sıcaklıkta% 0.05 konsantrasyon ile aşağıdaki etkileri gösterilmiştir:

 • bakterilerin ölümü 1 dakika içinde meydana geldi;
 • mantarların ölümü - 10 dakika.

Bakterilerin ve mantarların ölümü için gerekli olan maruz kalma süresi 40-50 derece C'lik bir çözelti sıcaklığında azalır. Ağız boşluğundan bakteri yok etmek için, kullanım talimatlarına göre, 30 saniyeden fazla sürmez. İlacın fungisidal etkisi, işlemden sonra mukozada ilacın kalan miktarı nedeniyle kendini gösterme potansiyeline sahiptir.

Talimatlara göre gargara için Klorheksidin nasıl kullanılır:

 1. Gerekli miktardaki% 0.05'lik çözeltiyi ölçün.
 2. Daha yüksek konsantrasyonlu bir sıvınız varsa, o zaman seyreltilmelidir. Gargara yapmak için Klorheksidin nasıl büyüyecek, aşağıdaki ilgili paragrafta ele alınacaktır.
 3. 30 saniye durulayın.
 4. Günde prosedürlerin sıklığı 3'e kadardır.

Klorheksidin tedavi etmeden ve boğazınızı yıkamasından önce, bu özel çare kullanmanın uygunluğuyla ilgili kullanım talimatlarını dikkatlice okumalısınız.

Tüketicilerin, dişlerin emayesinin koyulaşması ve ilacın sık veya uzun süreli kullanımıyla birikintilerin ortaya çıkması gibi bir yan etki konusunda uyarılmalıdır.

Klorheksidin: çocuklarda kullanım talimatları

Çocukları durulamak için ilacı kullanmak için kullanılan algoritma, yukarıda belirtilenlerden farklı değildir. Ek seyreltme% 0.05'ten daha azdır, çünkü Verimliliği korumak için, maruz kalma süresini arttırmak gerekli olacaktır.

Çocuk Klorheksidin ile gargara önce, kullanım talimatları tahriş reaksiyonunun nadir bir tezahürü belirtmek rağmen, çözüm acı ve genellikle yanık neden olduğu akılda tutulmalıdır. Diğer taraftan, birçok çocuk, ilacın etkisini kolaylıkla tolere edebilir, bu da bize, aktif maddeye karşı bireysel duyarlılık hakkında konuşmamızı sağlar.

Çocuğun boğazlarını günde 2-3 kez yıkayın, çocuğun çözelti yutmamasını sağlayın. Bu nedenle, klorheksidin solüsyonunun çocuklarla sprey formunda değiştirilmesi veya başka bir çareye tercih edilmesi önerilir.

Gebelikte klorheksidin

Kullanım talimatlarında hamilelik sırasında Klorheksidin üzerinde önemli kısıtlamalar yoktur. Madde mukozadan emilmez ve kalıntı miktarları yuttuğunda, sistemik absorpsiyon mikroskobiktir ve fetus üzerinde herhangi bir etkisi olmaz.

Garnitür için kullanılan klorheksidinin, bu makalede kullanımı konusu olan kullanma talimatının, 6 yıldan fazla süredir kullanıldığı belirtilmelidir. O zaman, bugün bilinen birçok antiseptik yoktu ve sadece alternatif yoktu.

Boğaz ile klorheksidin durulayın: nasıl bitki

% 0.05 çözelti seyreltmeye gerek yoktur: Kullanım talimatlarında belirtildiği gibi preparat kullanıma hazırdır.

Yüksek miktarda aktif madde içeren bir solüsyonunuz varsa Klorheksidin gargara için nasıl yetiştirilir:

Gargara için Klorheksidin nasıl doğar? Yukarıdaki ile aynı oranları gözlemleyin. % 0.05'in altındaki seyreltme, durulama etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir.

Klorheksidin ile gargara nasıl

Klorheksidin ile gargara etmeden önce, sade su ile hijyenik ağız gargarası yapılması tavsiye edilir. Kullanım talimatları, prosedürden önce dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini göstermektedir. İlaç nötr (pH 5-7) veya hafif alkali (pH 7-8) ortamlarında en etkilidir.

Ön durulamayı çok tuzlu veya soda suyla yıkamayın. pH> 8'de aktif madde çöker, prosedürü işe yaramaz hale getirir. Aynı nedenle, ağız boşluğunun hijyenik temizliği için sert su kullanmamalısınız: Bu, antiseptik bakterisit özelliklerini azaltır.

Kullanım talimatlarına göre Klorheksidin boğazını düzgünce durulama:

 1. % 0.05'lik bir çözelti alın. Veya istenen konsantrasyona kadar seyreltin. Klorheksidin durulama için nasıl seyreltilir yukarıda okunabilir.
 2. Herhangi bir ölçüm kabı kullanın, ilacın 15 ml'sini dökün.
 3. Bir ölçüm kabının yokluğunda, hacmi de 15 ml'ye eşit olan bir yemek kaşığı kullanabilirsiniz.
 4. Klorheksidin ile garip olmanız, başınızı biraz geriye atmanız, bakmanız ve nefesinizi tuttuğunuzda herhangi bir ünlü kelimeyi söylemeniz gerekir.
 5. Durulama en az 30 saniye boyunca gerçekleştirilir.
 6. Çözümü yutmayın.
 7. Durulamadan sonra, tüm çözelti tükenmelidir.
 8. Yeme ve içme sıkıntısı - en az 2 saat.

Boğazınızı günde iki kez klorheksidin ile durulayın: sabahtan sonra ve sabahtan sonra.

Boğazımı Klorheksidin ile durdurabilir miyim?

Klorheksidin% 0,05, ağız boşluğu ve farinksin dezenfeksiyonu için etkili ve güvenli bir yöntemdir. Güvenlik sorusu, Klorheksidin ile gargara yapmanın mümkün olup olmadığının anahtarıdır: kullanım talimatında belirtildiği gibi mukozadan emilim% 1'den azdır - bu, ilacın Ingalipt spreyi gibi daha fazla tercih edilmesini sağlar.

Klorheksidin ile gargara yapmanın mümkün olup olmadığı hakkında konuştuğumuzda, öncelikle, ilacın kazara yutulmasının güvenliği konusunda endişeliyiz. Bu açıdan, ilaç iyi bir güvenlik profili göstermektedir, çünkü Pratik olarak sindirim sisteminden emilmez. Çözeltinin 15 ml'sinde 7.5 mg aktif madde bulunur.

Elde edilen göstergeler, deneyde elde edilen laboratuar verilerine dayanarak,% 0,05'lik bir çözeltinin 600 ml'lik tek bir yutulması sonrasında hesaplanmıştır.

Anjinada klorheksidin

Boğazını klorheksidin ile durulayın - angina için önerilir. İlaç çok çeşitli patojenler üzerinde etkilidir. Kullanım talimatı, bakteri direncinin gelişmediğini not eder.

Bademcik iltihabı ile, günde üç kez boğaz yıkamak için tavsiye edilir. Kesilmeden 7 günden uzun süre tedavi edilmemesi tavsiye edilmez. İlaç dişlerin rengini bozar. Prosedüre devam etmeniz gerekiyorsa, ilacı analoglardan birine değiştirmelisiniz. Boğaz ağrısı ile nasıl gargara yapılacağı hakkında yukarıdaki paragraftan öğrenebilirsiniz.

Ağzımda klorheksidin ile durulayabilir miyim?

Durulama çözeltisi ayrıca ağız boşluğundaki cerrahi müdahaleler sonrasında oral mukoza, zamklar, antiseptik ve yara iyileştirici ajan olarak enfeksiyöz lezyonları tedavi etmek için kullanılır.

Bir ağız gargara nasıl yapılır

Kesin olarak konuşursak, durulama yaptığımızda, aslında ağız olarak boğaz ağrısından çok fazla değiliz. Ve bu haklı çünkü Ana bakteri sayısı ağızda, farinksin enfekte olduğu yerde.

Ağız, ağız iltihabı, gingivitis ile birlikte mukozaya ait enfeksiyöz lezyonlar için de endikedir. Yukarıda tarif ettiğimiz seyreltme olarak% 0.05 ve daha fazla konsantre Klorheksidin çözeltisi kullanıldı. Çözelti konsantrasyonunun verimsizliği% 0,2'ye yükseltilebilir.

Klorheksidin çözeltisi: analogları

Söz konusu ilacın aktif maddesi, gargara için uygun olan benzer bir uygulama ve dozajı olan diğer ilaçlara dahil edilir. Bunlar şu ilaçlar gibi:

Klorheksidin tam analoglarıdır. Bu arada, eczanelerde, aynı zamanda, hareket halindeki analoglar da vardır. antibakteriyel yerel preparatlar - sayısız antiseptik. En ünlü ve karşılaştırılabilir fiyatı düşünün.

Klorheksidin veya hidrojen peroksit: hangisi daha iyi

Solunum yolu hastalıkları ile durulama için daha iyi peroksit veya klorheksidin yapılan klinik karşılaştırmalı çalışmalar yapılmamıştır. İkinci ilaçta antimikrobiyal aktivitenin daha yüksek olduğu güvenle kabul edilebilir.

Hidrojen peroksit de organik maddeleri iyi oksitler. pus, mekanik çıkarılmasına etkili bir şekilde katkıda bulunur. Bu özellik, anjin ile hijyenik durulama için bir maddenin kullanılmasına izin verir. Ayrıca, peroksit dişlerin rengini etkilemez. İlaçların maliyeti karşılaştırılabilir.

furatsilin

Hem hastanede hem de evde bilinen, ucuz ve yaygın olarak kullanılan antiseptiklere karşılık gelir. Çeşitli biçimlerde üretilmiştir:

 • alkol çözeltisi;
 • sulu çözelti;
 • çözünme için tabletler.

Furacilinin bir parçası olan nitrofural, bakterisit özellikleri (stafilokoklara karşı) gösterir, mantar öldürücü etkiye sahiptir (mantarlara karşı).

Kullanım talimatlarında belirtildiği gibi, bakteri direnci vakaları nadirdir, ancak direnç yüksek dereceye ulaşmaz. Durulama için bir çözeltinin kalitesinde Furatsilin daha iyi transfer edilir.

Miramistin

Yenilikçi bir antiseptik olan Miramistin, sadece antimikrobiyal etkinliği açısından değil, aynı zamanda tüketici özellikleri açısından da gargara ve ağız için en iyi ilaçların listesinde yer alır. Çok iyi tolere edilir, tahrişe neden olmaz, tadı ve kokusu yoktur, hoş olmayan etkiler yoktur. Aynı zamanda, Miramistin Klorheksidin'den çok daha pahalıdır.

Durulama Boğaz Klorheksidin: Feedback

Gargara için bir bütçe tıbbı olarak, ele alınan ilaç olumlu geribildirim alır. Tüketiciler ilacın aşağıdaki faydalarını ayırt ederler:

 • diğer daha pahalı antiseptiklerle aynı ölçüde etkilidir;
 • mevcut - herhangi bir eczane, düşük fiyat mevcuttur.

Aynı zamanda, ilaçların kalitesine (tat özellikleri, minimal yan etkiler) daha fazla gereksinim gösteren hastalar, daha pahalı analogları tercih ederler ve uyuşturucu kullanımının bu gibi olumsuz yönleriyle kararlarını motive ederler:

 • acı tadı;
 • yanan;
 • İncelemelerinde artan duyarlılığa sahip olan tüketiciler, boğazı yıkarken Klorheksidin'in bulantı ve kusmaya neden olduğunu;
 • diş minesinin tonunda azalma (kullanma talimatında belirtilen);
 • İlacın seyreltilmesi gerekir (yüksek konsantrasyonlu varyantlar).

Boğazda Klorheksidin: yorumlar

Çok hoş olmayan bir tat ve ilacın dolaylı etkisi göz önüne alındığında çocukların gargara yapıp yapamayacağı sorusu birçok ebeveyn için endişe duymaktadır. Çocuklar için resmi kontrendikasyon yoktur. Çocuk, durulama, uygulama veya spreylemeyi bilmese bile, başka şekillerde de yapabilirsiniz.

Ancak söz konusu ilacın tek avantajı düşük fiyatı olduğu için, tüm diğer şeyler için eşittir, çocuklar için boğaz için klorheksidin oldukça doğru bir seçenek değildir.

Yararlı video

Aşağıdaki Klorheksidin ilacı ve etkili olduğu hastalıklar hakkında ek bilgi:

Sonuç

Bu makalede ele alınan durulama çözeltisi, birkaç yıl boyunca üst üste başarılı bir şekilde kullanılmıştır. İlaç etkinliğini kanıtlamıştır ve ekonomik fiyatı pahalı antiseptik ilaçlara alternatif oluşturmaktadır.

Bununla birlikte, ilacın olumsuz yönleri büyük ölçüde faydalarını dengelemektedir. 20 yıl önce boğazını durulamak için sık sık kullandılarsa, bugün daha ileri ilaçlara geçme eğilimi belirtilir.

Anjina ve farenjit ile boğulmak için klorheksidin için yeterli bir ikame aşağıdakiler olabilir:

Klorheksidin: ilacın tanımı ve etkinliği

Evde ilaç sandığında bulunması gereken ilaçlar var. Bunlardan biri Klorheksidin'dir.

Bu ilaç, patojenik mikroflora karşı korumanın gerekli olduğu neredeyse tüm durumlarda bir dezenfektan olarak kullanılabilir.

Gram-pozitif, gram-negatif mikroplar, virüsler ve patojenik mantarlarla başarılı bir şekilde başa çıkıyor.

Klorheksidin solüsyonu, deriyi enflamasyona karşı tedavi etmek için mükemmel bir araçtır.

Hazırlığın açıklaması

Preparasyon esas olarak% 0.5'lik bir aktif madde (klorheksidin biglukonat) konsantrasyonuna sahip sulu çözeltiler formunda üretilir. Sulu çözelti plastik veya cam şişelere dökülür.

Sıvı formuna ek olarak preparat, bir sprey (alkol solüsyonu) veya vajinal fitil olarak satın alınabilir. Aktif bileşen merhemlerin, kremlerin veya jellerin bir parçası olabilir. Bunun nedeni, Klorheksidin'in cildi dezenfekte etmek ve dermiste iltihapla mücadele etmek için yaygın olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Çalışma prensibi ve verimlilik

Klorheksidin, antiseptik olarak ilaca yönelik talimatlarda açıklanmaktadır.

Konsantrasyona bağlı olarak, benzersiz tıbbi madde mükemmel bir bakteriyostatik olabilir, viral bir enfeksiyonla savaşabilir veya bakterisit özelliklerini gösterir:

 • % 0.01'lik bir aktif madde konsantrasyonunda, preparasyon bakterilerin çoğalma yeteneğini yitirmesine neden olur;
 • daha yüksek bir konsantrasyonda, yanı sıra yaklaşık yirmi iki derecelik bir tıbbi sıvı sıcaklığında, klorheksidin bakterileri öldürür;
 • ilaç% 0.05'e eşit bir madde konsantrasyonunda bir mantar enfeksiyonu (fugisidal özellik) yok eder;
 • Lipofilik virüslerle savaşmak için,% 0.01 ila% 0.1'lik bir konsantrasyonda ısıtılmış bir çözelti gereklidir.

Sorunlu cilt uzmanları tedavi ederken, sulu bir çözelti kullanmanızı öneririz. Dermis katmanlarına iyi nüfuz eder ve dış epidermal tabakaya zarar vermeden gerekli terapötik etki sağlar.

Aktif madde, mantar ve bakteri zarlarıyla etkileşir ve mikroorganizmaların hücresel duvarlarına zarar verir. Böylece bakteriler ölür ve inflamatuar süreç gelişimini durdurur.

Klorheksidin deriyi tedavi etmek için kullanıldığında, aktif bileşenin molekülleri epidermisin üst tabakasının proteinlerine yerleşir ve bir veya iki gün boyunca terapötik etkilerini gösterir.

Klorheksidinin mükemmel antiviral aktivite sergilediğine inanılmaktadır. Herpes virüsü, influenza ve sitomegalovirüsün neden olduğu hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Antiseptik avantajları:

 • herkes tarafından erişilebilir, çünkü ucuz bir ilaçtır;
 • geniş bir etki spektrumuna sahiptir (viral, bakteriyel ve fungal enfeksiyonu ortadan kaldırır);
 • dermiste metabolik süreçleri uyarır;
 • cildin derin katmanlarına kolayca nüfuz eder;
 • doku iyileşmesini destekler;
 • enflamatuar süreci hızlı bir şekilde durdurur;
 • yeniden enfeksiyonu önler;
 • güvenli ve kullanımı kolaydır;
 • uzun süre kullanılabilir;
 • pratik olarak yan etkilere neden olmaz;
 • uzun süreli bir etkiye sahip olduğu için profilaksi olarak kullanılabilir;
 • cilde zarar vermez;
 • Eylemin etkinliği, pürülan akıntı veya kanla karıştırıldığında azalmaz.

Klorheksidin solüsyonu: kullanım endikasyonları ve kontrendikasyonları

Klorheksidin uygulama alanı geniştir. Hem rahatsızlıkların tedavisi ve önlenmesi hem de aletlerin ve çalışma yüzeylerinin antiseptik tedavisi için kullanılır. Hemen hemen her ilaç alanı kendi amaçları için bir Klorheksidin çözeltisi kullanır.

Kullanım endikasyonları:

 • lokal bir antiseptik olarak, ilaç, pürülan, yanık ve yara cilt yüzeylerini tedavi etmek için kullanılır;
 • dermatologlar probleme cilt tedavisi için klorheksidin solüsyonu reçete;
 • dermatovenereolojide sifiliz, gonore, genital herpes, klamidya gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD'ler) için koruyucu bir ajan olarak kullanılır;
 • diş hekimleri durulamayı öneriyor Paradontoz, stomatit, diş eti iltihabı deneyen Horghexidine ağız boşluğu hastaları;
 • otorinolaringolojide, klorheksidin solüsyonu anjin, bademcik iltihabı için reçete edilir (boğazı durulamak için kullanılır);
 • jinekoloji, ilaç, bakteriyel vajinozis, colpitis, servikal erozyon, pamukçuk ve diğer bulaşıcı ve enflamatuar hastalıkları tedavi etmek için kullanılır;
 • Ameliyatta, çözüm el, alet ve çalışma yüzeylerini dezenfekte etmek için kullanılır.

Kontrendikasyonlar

Klorheksidin için hemen hemen hiçbir kontrendikasyon yoktur. Bununla birlikte, ilacın tüm avantajlarına rağmen, antiseptik hala sakıncaları vardır. Aktif madde veya cildin aşırı kuruluğuna karşı bireysel duyarlılık nedeniyle uygun olmayabilir. Nadir durumlarda, alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir. İlaç gebelikte, emzirme döneminde ve çocukların tedavisi için onaylanmıştır.

Yan etkileri

Hormghexidine kullanım sırasında herhangi bir hoş olmayan görünüme neden olmaz. Bununla birlikte, ilacın uzun süreli kullanımı ile, olumsuz etkiler oluşabilir: cilt kuru ve tahriş olabilir, kaşıntı, gerdirme veya yapışkanlık oluşabilir. Çözelti ağız hastalıklarını tedavi etmek için kullanılıyorsa, o zaman bir kişi bir tat bozukluğu, tartar birikimi ve diş minesinin grimsi bir tonu elde edebilir.

Akne tedavisi için Klorheksidin nasıl kullanılır

Sivilce ve akneleri gidermek için sulu veya alkolik bir Chlorhexidine solüsyonu kullanın. Ruhsal çözelti, akne ve akne tedavisi için çok uygun olan spreylerde bulunur. Etkilenen yere günde sadece üç kez "pshiknut" ihtiyacı var. Sulu çözelti çeşitli varyantlarda kullanılabilir.

Sulu bir Klorheksidin çözeltisi nasıl uygulanır:

 • Küçük bir sivilce üzerinde, bir pamuklu çubukla bir solüsyonla yağlanmış olan nokta-noktaya hareket edebilirsiniz;
 • Büyük akne, solüsyona batırılmış bir pamuklu çubukla yağlanmalıdır;
 • sivilce iltihaplı ise, o zaman Klorheksidin ile emprenye edilmiş bir gazlı bez kullanarak uygulamak için tavsiye edilir (prosedür süresi 10 dakikadır).

İfade edilen etki için, ilacın cilt sorun alanlarına günde iki kez, iki kez uygulanması gerekir. Tedavi süresi genellikle iki haftayı geçmez. Klorheksidin ile akne tedavisi sonrası süpüratif inflamatuvar olaylar tavsiye edildiğinde, bu yerleri salisilik merhem veya Levomecol ile yağlayın.

Sorun deriyi tedavi ederken Klorheksidin, ilacın tüm özelliklerini dikkate almalıdır. Bunu yapmak için, ilaca verilen talimatları dikkatli bir şekilde okuyun, Klorheksidin diğer tedavi yöntemleri ile birlikte nasıl kullanılacağını okuyun. Klorheksidin klorürler, sülfatlar, karbonatlar veya fosfatlar içeren ilaçlarla tedavi edilmemelidir. İlaç, sabun veya iyot ile birleştirilmemelidir.

Etkinliği de sert sudan düşer. Çözeltinin etkisini güçlendirmek için, tıbbi sıvıyı hafifçe ısıtmanız gerekir. Çözüm bozulacağından çözümü güçlü bir şekilde ısıtmak mümkün değildir. Uygulama sırasında sıvının optimum sıcaklığı yirmi iki derece olmalıdır. Lokal terapiyi, klorheksidin ile antibiyotik tedavisi, örneğin Sefalosporin, Levomisetin, Neomisin ile birleştirirseniz, tedavide daha belirgin hale gelecektir. Antiseptik eylemi ayrıca alkolle kombine edildiğinde de artar.

Klorheksidin, sivilce sıkma prosedürüne nasıl uygulanır

Dermatologlar ve kozmetoloji alanında uzmanlar, sıkma sivilce tavsiye etmiyoruz. Ancak, herkes böyle bir eylemden uzak duramaz. Enfeksiyon ve sekonder enfeksiyon risklerini en aza indirmek için, Klorheksidin antiseptik olarak kullanılmalıdır.

Prosedür, aşamalar halinde gerçekleştirilir:

 • Ellerinizi iyice yıkayın ve tek kullanımlık medikal eldivenlere koyun;
 • lokalizasyon alanı ayrıca önceden temizlenir ve bir kloroheksidin solüsyonuna batırılmış bir pamuklu çubukla muamele edilir;
 • pürülan kafa, tek kullanımlık bir şırıngadan steril bir iğne ile delinir;
 • İçeriği nazikçe sıkın ve antiseptik içeren bir pamuk yünü ile deriden çıkarın;
 • Sonuç olarak, taze yara Klorheksidin ile tedavi edilmelidir.

Klorheksidin ilacın çeşitli alanlarında nasıl kullanılır

Klorheksidin evrensel antiseptik bir çözüm olarak adlandırılabilir. Konsantrasyonunu değiştirmek, ilaç farklı amaçlar için kolayca adapte edilir - cildin ve çeşitli maddelerin önlenmesi, tedavisi veya dezenfeksiyonu.

 1. KBB hastalıkları ve diş hastalıkları. İlacın sulu çözeltileri genellikle stomatit, gingivitis, boğaz ağrısı, farenjit ve diğer bulaşıcı hastalıklardan muzdarip ağız ve boğaz hastaları durulamak için kullanılır. Bu hastalıkların tedavisinde klorheksidin kullanılmadan önce, ağız boşluğu ve boğaz sıcak ve temiz su ile yıkanmalıdır. Daha sonra, aktif maddenin% 0.5'ini içeren 15 ml'lik bir çözelti ağız içine alınır ve ağız veya boğaz yarım dakika boyunca dikkatle durulanır. İşlemden sonra bir saat boyunca içip yiyemezsiniz.
 2. Jinekoloji. Kadın cinsel kürenin enfeksiyöz iltihaplı hastalıklarının tedavisi için, çözelti, şekil verme şeklinde kullanılır. Prosedür, vücudun yatay pozisyonu ile gerçekleştirilir. Vajinaya küçük bir çözelti dökülür ve orada uzanırken 10 dakika boyunca orada bırakılır. Tedavi kolaylığı için, bir ila iki hafta boyunca günde iki kez vajinaya enjekte edilen vajinal fitili kullanabilirsiniz.
 3. Üriner sistemdeki inflamatuar süreçler. Üç mililitre Klorheksidin solüsyonu, erkek ve kadınların üretralarına on gün boyunca günde iki kez enjekte edilir.
 4. Yara ve yanıkların tedavisi. Cilt, hasarlı dokulara uygulama uygulanarak işlenir. Prosedür süresi 3 dakikadır.

STD önleme için Klorheksidin nasıl kullanılır

Klorheksidin, korunmasız cinsel ilişkiden sonra en geç iki saat içinde kullanıldığında cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar. Erkekler idrar yoluna idrar yoluna iki mililitre klorheksidin enjekte edilir ve kadın - vajinada on mililitre. Aynı zamanda, dış bölgeye yakın dış genital organlar ve cilt mutlaka gereklidir - kasık, kasık, iç uyluk.

Dezenfeksiyon önlemleri:

 • Aletlerin dezenfeksiyonu. Araçlar önceden yıkanmış, görünür kirlerin temizlenmesi. Sonra bunları bir kaba koyun ve çözeltiyi tamamen kaplayacak şekilde dökün. Araçlar üç günden fazla olmayan bir çözümde kalabilir.
 • Ellerin dezenfeksiyonu. Fırçaların hijyenik tedavisi için bir klororgixidine spreyi kullanılması uygundur. Cildin yüzeyinde 5 mililitre sprey spreyi ve daha sonra sıvıyı iki dakika süreyle ovalayın. Cerrahın ameliyat öncesi operasyonları aynı şekilde, ancak en az iki kez tedavi edilir.
 • Yüzeylerin dezenfeksiyonu. Klorheksidin solüsyonu tabloları, ekipmanları, kolçakları vb. Yüzeyler bir çözelti içine batırılmış bir bezle silinir. Metrekareye bir şişe kloroheksidin (100 ml.) Gereklidir.

Hormghexidine, içinde aynı aktif bileşenin yer aldığı bir dizi benzerliğe sahiptir: Miramistin, Hexicon, Ahdez, Citeal, Catetzhel C, Amident, Manusan, Gibiskrab.

Ilaçlar Klorheksidin için fiyat:

 • Çözelti% 0.5 100 ml - 16 ruble;
 • sprey% 0,5 100 ml - 45 ruble;
 • mumlar vajinal (Hexicon) - 125 ruble.

yorumlar

Marina Kuznetsova, Moskova "Yüzümde birkaç sivilceler var, ama sürekli oluyorlar. Ben sadece klorheksidin kullanıyorum. Pryshchiki, pamuk tomurcukları ile düzgün bir şekilde yağlanır, böylece sıvı sağlıklı bir cilde çarpmaz. Solüsyon iyi iltihabı giderir, ertesi gün akne azalır ve kızarıklık ve şişlik azalır. Sivilce sıkmak zorundaysa, ben de Klorheksidin'i antiseptik olarak kullanırım. "

Irina Lipina, Egorievsk "Klorheksidin, tabii ki, sivilce ile başa çıkmak için yardımcı olur, ancak onlar çok ve büyükse, o zaman merhem yapamazlar. İlk önce sivilceleri dezenfekte ederek Levomikol'u uygularım. Hala etkili bir hazırlık Baziron var. Şimdi, eğer hepsi bir komplekse uygulanırsa, sivilceler hızla geçebilir. "

Klorheksidin - talimatlar, uygulama, yorumlar

Klorheksidin (Latin Klorheksidinum) yerel kullanım için antiseptiktir. Rusya'da esas olarak büyüklükonat şeklinde üretilmektedir.

Çözeltiler, aerosoller, vajinal fitiller, dış jeller ve kremler şeklinde bulunur. İlaç, çeşitli gram-negatif ve gram-pozitif bakterilere, mantarlara ve bazı virüslere karşı etkilidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların etken maddeleri üzerinde bakterisid etkisi vardır.

Cildin veya mukoza zarının pürülan iltihabi süreçleri ile, CYB'lerin önlenmesi, cerrahın ellerinin tedavi edilmesi ve tıbbi aletlerin sterilize edilmesi için endikedir. Vücuda uygulandıktan sonra klorheksidin birkaç saat aktif kalmaya devam eder.

öykü

Klorheksidin 1947'de sentezlendi. Formül, yeni antimalaryal ilaçlar arayışında İngiliz bilim adamları tarafından rastgele geliştirildi. Deneysel sayı "10 040" olan maddenin bakteri hücre duvarları için yüksek bir afiniteye sahip olduğu ve hızla yok olmalarına neden olduğu bulunmuştur. Yeni bileşik antiseptik olarak patentlendi.

1954 yılında, İngiliz ilaç şirketi Imperial Chemical Industries, "Gibitan" ticari adı altında ilk klor klorididin biglukonat çözeltisini verdi.

Başlangıçta, çare cilt ve yara yüzeylerinin dezenfekte edilmesine yönelikti, ancak 3 yıl sonra endikasyonlarının kapsamı önemli ölçüde genişledi. "Gibitan" jinekoloji, üroloji, kulak burun boğaz ve oftalmolojide aktif olarak kullanılmaya başlandı.

1959'da, ağız boşluğunun tedavisinde kullanılmak üzere klorheksidin önerildi ve bu da dişhekimliği uygulamalarına yayılmasına neden oldu.

Zamanla, antiseptik artan bir kullanım bulmaya başladı. 80'lerde. kozmetik ürünlere ve yağlayıcılara eklenmesine izin verildi. 1993 yılında, ABD piyasasında, hem ev hem de tıbbi kullanım için tasarlanmış klorheksidinli peçeteler ortaya çıkmıştır. 2012 yılında FDA klorheksidin emdirilmiş kateter ve implantların salınımını onayladı.

özellikleri

Uluslararası tescilli olmayan isim: klorheksidin (İngiliz Klorheksidin).

Kimyasal adı IUPAC için: N, N »bis (4-klorofenil) -3,12-diimin-2,4,11,13-tetraazatetradekandiimidamid

Molekül ağırlığı: 505.5

Klorheksidin suda kolayca çözünebilen beyaz kristal bir tozdur. Sulu çözeltiler alkali reaksiyona sahiptir. Erime noktası 132-136 ° C'dir. Kimyasal yapıya göre, bileşik biguanid türevlerine aittir.

Klinik veriler

Klorheksidinin terapötik aktivitesi ve güvenliği onlarca uluslararası klinik çalışmada incelenmiştir. İlaç çok çeşitli bakteri, mantar ve protozoon mikroorganizmalarına karşı oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

1988'deki büyük ölçekli bir testte (Garibaldi, R.A), klorheksidin ve povidon-iyodun antibakteriyel özellikleri karşılaştırıldı. Deneye katılım, cerrahi müdahale atanan 700 hasta tarafından kabul edildi.

Operasyondan hemen önce gönüllüler antiseptiklerden biriyle duş aldı. Laboratuar analizlerinden elde edilen veriler, klorheksidinin deride 9-9.5 kez mikrobik kolonilerin sayısını azalttığını, povidon-iyotun ise sadece 1.5-2 katı olduğunu göstermiştir.

Ulusal Çocuk Sağlığı Enstitüsü, 2002-2006 yılları arasında, doğumdan sonraki birkaç saat sonra yeni doğmuş bebeklerin klorheksidin ile tedavisinin çocuk ölüm oranlarını nasıl etkilediğini tahmin etmektedir. Çalışma evde doğum oranlarının yüksek olduğu Nepal toprakları üzerinde gerçekleştirilmiştir.

Sosyal yardım çalışmaları, üyeleri% 4 klorheksidin solüsyonu olan bebekleri tedavi etmeleri önerilmiş olan 413 yerel toplulukta gerçekleştirilmiştir. 4 yıllık gözlem için, incelenen popülasyonlardaki çocuk ölümlerinin insidansı% 30 azalmıştır.

1999 yılında, Oslo Üniversitesi, doğum sırasında anneden çocuğa patojenik streptokokların bulaşmasını azaltmak için bir antiseptik yeteneğini araştırdı. İnflamasyonların başlangıcında enfekte kadınlara intravajinal olarak ilacın% 0.2'lik bir çözeltisi uygulandı.

Sonuçlar, bebeklerin insidansının ortalama% 20 azaldığını gösterdi. Çocuklarda klorheksidin maruziyeti ile ilişkili hiçbir olumsuz reaksiyon yoktu.

Uyuşturucu maddenin stomatit üzerindeki etkisi üzerine kör, plasebo kontrollü bir çalışma, 1988 yılında Kentucky Üniversitesi'nde gerçekleştirilmiştir.

Klorheksidin ile durulama kullanmaya karar vermiş hastalarda, yazarlar oral mukozanın ülserleşmesinde, streptokok ve maya mantarlarının kolonilerinde azalma olduğunu belirtmişlerdir.

Tüm testlerde, doktorlar ilacın iyi bir güvenlik profiline dikkat etti. Nadir durumlarda, göz zarları ve deri üzerinde tahriş edici etkiler kaydedilmiştir. Antiseptik solüsyonların konsantrasyonunu düşürdükten sonra yan etkiler ortadan kaldırılabilir.

Toksikolojik bilgi

Klorheksidin toksisitesi beyaz farelerde yapılan laboratuar deneylerinde incelenmiştir. Hayvanlara subkutan, intravenöz ve intraperitoneal olarak% 0.5 çözelti uygulandı. Mutajenik, teratojenik ve embriyotoksik etkilerin yokluğu gösterilmiştir. Üreme organlarının fonksiyonları üzerinde zayıf bir bastırıcı etki kaydedilmiştir.

Kompozisyon, ayırma şekli, ambalaj

Rus ilaç piyasasında aşağıdaki klorheksidin formları mevcuttur:

 • Aktif madde konsantrasyonu 0.05 olan sulu çözeltiler; 0.1; 0.15; 0,2; 0.5; 1 'dir; 4, 5 ve 20%. İlaç, plastik şişeler, şişeler veya aerosol kutular içinde paketlenmiştir.
 • Aktif madde konsantrasyonu% 0.5 veya% 0.8 olan alkol solüsyonları. Bu form, 100-500 ml hacimdeki şişelerde gerçekleştirilir.
 • Aktif madde içeriği 16 ve 8 mg olan vajinal fitiller. Plastik blisterler içinde paketlenmiş ve sonra - 5 veya 10 adetlik karton paketler halinde.
 • Harici kullanım için% 0.5 jel. 15-30 g tüplerde üretilir.
 • Harici kullanım için% 1 krem. 50 gr tüplerde üretilmiştir.
 • Harici kullanım için% 1 emülsiyon (gliserin içinde). Fason 200 ml şişelerde.

Eylem Mekanizması

Fizyolojik bir ortamda, klorheksidin, negatif yüklü bakteri hücre duvarlarıyla etkileşime giren aktif katyonlar oluşturmak üzere ayrışır. Bağlanma koşulları, pH değerlerinde 5 ila 8 arasında en uygun olanlardır.

Düşük konsantrasyonlarda, ilaç, bakteriyostatik etkinin gelişmesine yol açan, patojenik hücrelerin zarları boyunca iyonların taşınmasını engeller. % 0.01'den fazla konsantrasyonlarda, hücre duvarları yırtılır ve bu da mikropların hızla ölmesine neden olur.

Kan ve irin varlığında ilacın etkinliği hafif azalır.

Antimikrobiyal aktivite spektrumu

Klorheksidin şunlara karşı aktiftir:

 • Gram-pozitif bakteriler (streptokoklar, stafilokoklar, clostridia),
 • Gram-negatif bakteriler (Neisseria, Chlamydia, ureaplasma, bacteroides, enterobacteria),
 • maya ve maya benzeri mantarlar,
 • dermatofitler,
 • protozoa (trikomonatlar, klamidya vb.),
 • bazı virüsler (herpes virüsü, influenza A virüsü).

İlaç laktobasili, asit-hızlı bakteri suşlarını ve mantarların sporlarını etkilemez.

Fungisidal özellikler% 1'den fazla bir konsantrasyonda% 0.05'ten fazla klorheksidin, virucidal - bir konsantrasyon ile kendini gösterir.

Metabolizma ve boşaltım

İlaç neredeyse sindirim sisteminde emilmez. 300 mg klorheksidinin kazara yutulması durumunda, 30 dakika sonra plazmada maksimum konsantrasyona ulaşılır. ve 0.3 μg / l'yi geçmez. 12 saat sonra, ilaç kanda bulunmaz.

Antiseptik cilt ve mukoza zarlarına iyi bağlanır. Topikal uygulama ile ilacın emilimi, rhesus maymunları ile yapılan deneylerde incelenmiştir. 3 ay boyunca% 8'lik düzenli kullanım ile. Hayvanların böbrek, karaciğer ve yağ dokusunda önemsiz miktarda klorheksidin (20 μg / kg'dan az) tespit edilmiştir. Kan örneklerinde ilaç yoktu.

Klorheksidin metabolizması hakkında veri yoktur. Antiseptik vücuttan değişmeden atılır.

tanıklık

% 0.2'den daha az bir konsantrasyona sahip sulu klorheksidin çözeltileri şu şekilde yazılır:

 • cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi,
 • Cildin dezenfeksiyonu (çatlaklar, sıyrıklar),
 • pürülan yaraların tedavisi, yanıklar,
 • Deri veya mukoza zarının bakteriyel ve fungal enfeksiyonlarının tedavisi,
 • ağız boşluğunun (gingivitis, stomatitis, alveolitis, vb.) enflamatuar hastalıklarının tedavisi.

% 0,5 sulu ve alkollü çözeltilerin kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • derideki yaraların, yanıkların, çatlakların dezenfeksiyonu,
 • Termal sterilizasyonun mümkün olmadığı tıbbi alet, alet ve ekipmanların dezenfeksiyonu.

İlacın% 1 çözeltisi gösterilir:

 • Termometreler, aletler ve ekipmanların dezenfeksiyonu için,
 • Cerrahın ve ameliyat alanının ellerini işlemek için
 • Ameliyat sonrası yara ve yanıkların dezenfeksiyonu için.

Daha yüksek konsantrasyona sahip çözeltiler (% 4, 5 ve% 20), klorheksidinin% 0.01-1'lik sulu, alkolik veya gliserol çözeltilerinin hazırlanması için tasarlanmıştır.

Vajinal fitillerin atanması için temel:

 • cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi,
 • obstetrik veya jinekolojik uygulamada enfeksiyöz komplikasyonların önlenmesi (kürtaj, doğum, intrauterin cihaz kurulumu vb.)
 • vajinozis tedavisi, colpitis.

Jel ve klorheksidin ile krem ​​kullanılır:

 • dermatolojide - yaraların tedavisi için, bebek bezi döküntüsü, impetigo, pyoderma,
 • Üroloji ve jinekoloji - vulvovajineitis, balanopostit, balanitit,
 • diş hekimliğinde - dişeti iltihabı, paradontitis, stomatit, aft, vb.

Kontrendikasyonlar

Araç aşağıdaki koşullar için önerilmez:

 • dermatit,
 • klorheksidin için aşırı duyarlılık.

Göz ve boşlukları yıkamak için antiseptik kullanmak yasaktır.

Dikkatle, çocuklukta klorheksidin kullanın.

Hamilelik veya emzirme döneminde kullanın

Spinal kullanım durumunda, hamile ve emziren kadınlarda klorheksidin ilaçlar kontrendikedir.

Gebelik ve emzirme sırasındaki intravajinal formlar, kadına olan faydaları ve fetüs veya çocuk için riskleri hakkında kapsamlı bir değerlendirme yapıldıktan sonra doktorun takdirine göre uygulanmalıdır.

Ulaştırma ve diğer karmaşık mekanizmaları yönetme becerisine etkisi

Klorheksidin ile tedavi, psikomotor reaksiyonların hızını etkilemez, bu nedenle ilaç, potansiyel olarak tehlikeli faaliyetlerde bulunan kişilere reçete edilebilir.

Uygulama yöntemleri

Deride, urino-genital organların veya ağzın mukoza zarları, klorheksidin çözeltileri 1-3 dakika boyunca uygulanır. sulama veya pamuklu çubukla.

STD'lerin önlenmesi için, solüsyon şişedeki bir nozul ile enjekte edilir: idrar yolundaki erkekler, vajinadaki kadınlar 2-3 dakika. İşlemden sonra 2 saat boyunca idrar yapmayın. Aynı zamanda, iç uyluk, kasık bölgesi ve cinsel organların tedavi edilmesi tavsiye edilir.

Üretrit ve üroprostatit tedavisi için, solüsyon 10 gün boyunca günde 2 kez üretra içine enjekte edilir. Prosedürler her gün tekrarlanır.

Tıbbi aletlerin ve cihazların tedavisi, yüzeye, preparasyonda ıslatılmış bir sünger veya ıslatma yoluyla silinerek gerçekleştirilir.

Çalışma alanı 2 dakikalık aralıklarla iki kez tedavi edilir.

Klorheksidin uygulamadan önce cerrahın elleri sabunla yıkanmalı ve iyice silinmelidir.

Fitiller sırt üstü sırtüstü pozisyonda intravajinal olarak uygulanır. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için cinsel ilişkiden en geç 2 saat sonra 1 fitil kullanılması önerilir. Diğer durumlarda, 1-3 hafta boyunca günde 1 kez 1 mum verilir.

Jel ve krem, etkilenen bölgelere günde 3 defa uygulanır. Tedavinin süresi, hastalığın klinik tablosunu dikkate alarak ayrı ayrı belirlenir.

Yan etkileri

Klorheksidin kullanırken, aşağıdakileri gözlemleyebilirsiniz:

 • alerjik reaksiyonlar,
 • dermatit,
 • cildin kaşıntı ve kuruluğu,
 • ciltte yapışkanlık hissi (uygulamadan sonra ilk 3-5 dakika içinde),
 • Tedavi edilen cilt bölgelerinin renginin değişmesi,
 • Cildin UV ışınlarına duyarlılığı (fotosensitivite),
 • diş lekesi, tat bozuklukları (sadece dişeti iltihabının tedavisinde),
 • vajinada kaşıntı ve yanma (fitiller durumunda).

Özel talimatlar

Yanlışlıkla içinde klorheksidin kullanıyorsanız, memenizi yıkamalı ve adsorbanı almalısınız. Gerekirse, hasta semptomatik tedavi görmelidir.

Yaralara ve mukoza zarlarına% 0,2'den fazla konsantrasyona sahip solüsyonlar uygulanamaz.

Göz ile temasında derhal akan suyun altında durulayın, daha sonra bir sülfasil sodyum solüsyonu dökün. İltihap devam ederse, doktorunuza danışmalısınız.

Klorheksidin yanıcı bir maddedir, bu nedenle ürünlerinin ısıtma cihazlarından uzak tutulmaları tavsiye edilir.

Fitiller kullanımı menstruasyon sırasında kabul edilebilir.

Daha önce ilaçlar klorheksidin almış olan dokuların ağartılması, kahverengi lekelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Diğer tıbbi ürünlerle etkileşim

Klorheksidin, sodyum loril sülfat, saponinler veya sodyum karboksimetilselüloz içeren sabun ve deterjanlarla uyumlu değildir. İlaç kullanmadan önce, deterjan kalıntıları iyice durulanmış olmalıdır.

Antiseptik aktivitesi iyot mevcudiyetinde inhibe edilir ve etil alkol varlığında güçlendirilir.

Sert su kullanımı klorheksidinin bakterisit etkisini azaltır.

Alkalinin etkisi altında veya ısıtma ile, ilaç, kanserojen özelliklere sahip olan 4-kloroanilini oluşturmak üzere ayrışır.

Antiseptik, benzalkonyum klorür veya setrimonyum bromür içeren ürünlerle birleştirilebilir.

Koşulları bırakın

Tüm dozaj formları reçete olmadan dağıtılmaktadır. % 20 konsantre solüsyonlar sadece tıbbi kurumlara verilir.

depolama

25 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta Açık alevlerden uzak tutunuz.

Son kullanma tarihi

Çözümler için - 2-3 yıl (üreticiye bağlı olarak).

Mumlar için - 2 yıl.

Jel ve krema için - 2-3 yıl.

Farklı ülkelerde uygulama

Klorheksidin 50'den fazla ülkede tıbbi kullanım için onaylanmıştır.

Antiseptik bağımsız dozaj formları şeklinde üretilir ve aynı zamanda çeşitli kombine ürünlerin bir parçasıdır:

 • antibakteriyel merhemler, çözeltiler,
 • rezorpsiyon için pastiller,
 • diş macunları
 • gargaraların mayalara,
 • şampuanlar.

Avrupa ülkelerinde, ilacın asetat tuzu daha yaygındır ve farmakolojik özelliklerinde Bigluconate ile tamamen aynıdır.

2013 yılında, WHO Essential Medicines List'e klorheksidin dahil edildi.

Üreticilerine genel bakış

Rusya Federasyonu'nda birkaç düzine üreticinin klorheksidin preparatları satılmaktadır. Piyasanın en büyük payı yerli işletmelere aittir. Çeşitli şirketler "Klorheksidin", "Klorheksidin Biglukonat" adı altında veya kendi patentli isimleri altında bir antiseptik üretirler. Dozaj formları arasında,% 0.05-0.15'lik bir konsantrasyona sahip çözeltiler baskındır.

Bazı klorheksidin ilaçlar ve üreticileri:

Klorheksidin oral yoldan alınabilir mi?

Klorheksidin (klorheksidin biglukonat), gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalara karşı belirgin bir bakterisidal etki sergileyen bir antiseptiktir. Çoğu zaman doktorlar gargara için bir ilaç reçete ederler ve tabi ki şu soru ortaya çıkar: Klorheksidin içmek mümkün mü?

Talimat, çözümün yalnızca yerel, harici yöntemlerle kullanıldığını belirtir. Bu, ilacın kesinlikle içmek yasak olduğu anlamına gelir. Tıbbi maddenin ne için kullanıldığını öğrenelim ve endikasyonlarda hiçbir iç hastalığın bulunmadığından emin olun. Bu tür patolojilerde, iç hastalığa ihtiyaç olabilir.

Kullanım endikasyonları

 • Klorheksidin, bakteri ve mantar yapısının deri ve mukozal lezyonlarının önlenmesi ve tedavisi için reçete edilir;
 • Cildi scuff ve çatlaklarla dezenfekte etmek için;
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların profilaktik tedavisi için.

Gördüğümüz gibi, Klorgexedin kullanımı için endikasyonlar, bir antiseptik ile yıkamak ve durulamak için yeterli olduğu deri ve mukoza zarının dış lezyonlarıdır. Bu nedenle Klorheksidin içmek gerekli değildir.

Kullanım yöntemi

Anjina ve farenjit tedavisinde (larinkste inflamatuar süreçlerin ortaya çıkması ile ilişkili hastalıklar) Klorheksidin, durulama şeklinde kullanılır. Bu amaçlar için, preparatın% 0.05 -% 0.2 sulu çözeltisi kullanılır.

 • Prosedürü başlatmadan önce, ağız ve boğazı kaynamış suyla durulayın ve vücut ısısına soğutun;
 • Bir klorheksidin biglukonat çözeltisi, 5-10 ml (1 - 2 çay kaşığı) miktarında kullanılmalıdır;
 • 30 - 60 dakika boyunca ağız ve boğaz yıkanır. Bundan sonra sıvı tükenmelidir;
 • Bir ila iki saat arasındaki işlemden sonra, sıvıyı yemeyin ve içmeyin, çünkü bu ürünün terapötik etkinliğini azaltacaktır.

Yetişkin hastaların tedavisi için, günde üç ila dört kez durulanması gerekir.

Klorheksidin çocuklara verilirse, o zaman ılık su ile kaynatılmış, 1: 1 veya 1: 2 oranında (doktor tavsiyesine bağlı olarak) seyreltilmelidir.

Daha sonra, durulama prosedürü gerçekleştirilir, yukarıda açıklanmaktadır. Çocuğun bir çare yutmayacağını bilmesi çok önemlidir. Klorheksidin kullanımının neden yasak olduğunu ve sonuçlarının ne olacağını açıklamak zorunda.

Ayrıca, antiseptik solüsyon sulama ve uygulamalar için kullanılabilir. Tedavi planı ve uygulama şekli genellikle ilgili doktor tarafından reçete edilir.

aşırı doz

Uygun kullanım durumunda ilacın doz aşımı mümkün değildir. Bununla birlikte, Klorheksidin durulama sırasında yemek borusuna yanlışlıkla girerse, mideyi süt, çiğ yumurta veya jelatin ile yıkamanız tavsiye edilir. Negatif semptomlar olduğunda semptomatik tedavi gereklidir.

Sonuç

Klorheksidin, en popüler ve uygun fiyatlı antiseptik ilaçlardan biridir. Bakterisidal özelliklere sahiptir ve deri ve mukoza zarında meydana gelen enflamatuar süreçlerin önlenmesi ve tedavisi için başarıyla kullanılmaktadır. Soruna: Klorheksidin oral yoldan alınabilir mi? Cevap: Yapamazsın! Ilaç topikal topikal uygulama için reçete ve yemek borusu içine almak beri vücut zehirlenmesine neden olabilir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Öneriler: Klorheksidin ne için kullanılır?

Tüm hastalıklardan bir hap arayışı şimdiye kadar sonuç vermedi. Ancak Dünya Sağlık Örgütü hayati ilaçların bir listesini oluşturdu. Klorheksidin var. Bu, cildin yüzeyinde ve bazı mukoza zarlarında mikroorganizmalarla savaşmak için güçlü bir antiseptiktir.

Herkes çok az bilinen ilaçlara başvurmaya alışmıştır. Çoğu zaman bu tür ilaçlar göz ardı edilir.

 • Klorheksidin kullanımında doktorlar daha iyi cevap verecektir.
 • Bu antibakteriyel madde, solüsyonlar, fitiller, jeller biçiminde temin edilebilir.
 • Bu olmadan, bir operasyonun geçişi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi ve dezenfeksiyon hayal edilemez.
 • Bu aletle herhangi bir deri hasarı dezenfekte edilebilir - aşınma, yaralanma (açık bir kranyoserebral travma veya göz hastalığı değilse), tarak, ısırık.

Bunu yapmak için bir klorheksidin veya jel çözeltisi kullanabilirsiniz.

Ayrıca, ilaç sivilce tedavisinde kendini kanıtlamıştır.

 1. Mukoza yüzeyini ağızda tedavi etmek için.
 2. Patojenik mikroorganizmaların neden olduğu stomatitis ve gingivitis çok daha hızlı olacaktır.
 3. Kulak delici, göbek (yenidoğanların göbek yaralarının iyileşmesi) gibi kozmetik prosedürler ve ayrıca dövmeleri uygulama gibi hasar görmüş cilt bölgelerinin tedavisi.

Kamusal nesnelerin dezenfeksiyonu için, ameliyattan önce doğada elleri yıkamak. Dezenfeksiyon ameliyathanede, hastanın koğuşundadır.

Önemli! Çözümün ilginç bir özelliği sabunlu prosedürlere "kayıtsızlık" dır. Sabun, maddeyi tamamen yıkamamaktadır, dolayısıyla bir süre için "kullanıcı" yı tehlikeli mikroorganizmalardan korumaya devam etmektedir. İstenmeyen tek kombinasyon, bu antiseptik maddenin iyot ile kullanılmasıdır. Onların "düşmanlığı" bir insan için dermatit görünümü ile yanabilir.

 • Onun (neredeyse sınırsız) etkisinin geniş yelpazesine rağmen, antiseptik kontrendikasyonları vardır, hamile kadınlar ve çocuklar tarafından uygulamada yetersiz incelenmiştir.
 • Ancak üreticiler, ilginç bir durumun herhangi bir zamanda kontrendike olmadığını iddia ediyorlar.
 • Doktora gitme kararı.

Klorheksidin nasıl kullanılır, atama uzmanı açıklığa kavuşturmak daha iyidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile mücadele etmek için (en geç 2 saatten sonra), vajinaya% 0.05'lik bir çözelti (5 ila 10 mi) 3 dakika süreyle enjekte edilir.

 • Erkeklere 1-2 ml'lik bir doz önerilir. Uylukların yüzeyi, cinsel organlar da çare tarafından ele alınmaktadır. Ürogenital sistem hastalıkları aynı olduğunda, 10 gün boyunca günde sadece iki kez.
 • Diş hekimi ve KBB ayrıca bir klorheksidin ağız boşluğunu işlemek veya zayıf bir boğaz solüsyonunu durulama konusunda tavsiyede bulunabilir.
 • Fakat en çok soda-tuz durulamalarına verilir.

Bunun nedeni, dişlerin koyu renkte olası lekelenmesidir.

Bu antiseptiklerin yaşamsal işlevlerine rağmen, bir dizi yan etki (mine renginin koyulaşması, mukoza zarının yanmasına neden olma yeteneği) ve kontrendikasyonları (duyarlılık, alerji) vardır. Herhangi bir tedavi, bir doktor olmadan yapamayacağınız ve kesinlikle kazanamayacağınız bir takım oyunu gibidir.

Klorheksidin Biglukonat

Açıklama şu andaki 2014/07/05

 • Latin adı: Klorheksidin Biglukonat
 • ATX Kodu: D08AC02
 • Aktif madde: Klorheksidin biglukonat (Klorheksidin biglukonat)
 • Yapımcı: Eczacılık, Lugansk (Ukrayna)

Klorheksidin bileşimi

Ilacın bileşimi % 0,05 çözelti Klorheksidin Biglukonat 0.5 mg klorheksidin biglukonat, ek maddeler.

Ilacın bileşimi % 20 çözüm Klorheksidin Biglukonat, 0.2 g aktif madde ve ek maddeler içerir.

Sorunun şekli

INN: Klorheksidin (Klorheksidin)

Sorunun şekli aşağıdaki gibidir. İlaç, harici uygulama için% 0,05'lik bir çözelti şeklinde mevcuttur. Bir meme ile bir şişe flakonunda, ayrıca 100 ml'lik cam şişelerde, bir karton paket içinde 1 şişe.

% 20'lik ilaç çözeltisi bir kap, 100ml, 500ml ile polimer şişelerinde satılmaktadır.

Mumlar ve jel de üretilmektedir (içerir lidokain), krem, merhem, benzer bir aktif madde ile sprey.

Farmakolojik eylem

Klorheksidin Bigluconat'ın sulu çözeltisi, esas olarak bakterisidal olan bir lokal antiseptik etkiye sahiptir. Ajan dikloro içeren bir türevidir. biguanid. Mikroorganizmaların hücre zarının özelliklerini değiştirerek vücudu etkiler. Klorheksidin tuzlarının ayrışmasından dolayı oluşan katyonlar, negatif yüklü bir bakteri kabuğu ile reaksiyona girer. İlacın etkisi bakterinin sitoplazmik zarının tahrip olmasına katkıda bulunur. Dengesi bozuldu ve bakteri sonunda ölür.

Klorheksidin Biglukonat çözeltisi% 0.05, glukonat% 20 etkili bir şekilde çeşitli mikroorganizma türlerini yok eder. Bu Neisseria gonorrhoeae, Trichomonas vaginalis, Bacteroides fragilis, Chlamidia spp., Gardnerella vaginalis, Treponema pallidum. Ayrıca, ilaca bağlı olarak aktiftir. Ureaplasma spp., ve ayrıca bireysel suşları üzerinde ılımlı aktif etkiye sahiptir Proteus spp. ve Pseudomonas spp.

Virüs, ilaca karşı direnci gösterir (istisna - virüs uçuk), mantarların sporları.

Klorheksidinum ile durulama yardımı ellerin yıkanması için kullanılıyorsa veya cilt ilaçla tedavi edilirse, Klorheksidin Biglukonat uzun süreli antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu nedenle, ilaç cerrahın ve ameliyat alanının ellerini tedavi etmek için kullanılabilir.

İlaç, pus, kan vb. Varlığında antimikrobiyal aktiviteyi korur, ancak etkinliğinde bir azalma vardır.

Farmakodinamik ve farmakokinetik

Klorheksidin topikal uygulamasıyla, ajan kan dolaşımına emilmez ve sistemik bir etkisi yoktur.

Kullanım endikasyonları

Antiseptik uygulandığında, detaylı açıklamadan hazırlığa kadar öğrenmek mümkündür. Klorheksidinin etkilerine karşı hassas olan mikroorganizmaları provoke eden hastalıkların tedavisinde ve bunların önlenmesinde yaygın olarak kullanılır.

İlaç, çözeltinin konsantrasyonuna bağlı olarak bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanılır.

Cerrahi girişimlerden sonra enfeksiyon hastalıklarını önlemek için% 0,05,% 0,1 ve% 0,2'lik bir çözelti yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulama, protezlerin işlenmesi için bu tür çözümlerin diş hekimliğinde kullanılmasıdır. Diş hekimliğinde nasıl kullanılır Chlorhexidine, çeşitli manipülasyonlar sırasında diş hekimlerini belirlemek ve aynı zamanda stomatit, periodontit diş etlerini durulamak için.

Enfeksiyonu önlemek için ürolojide (gerektiğinde idrar yolu içine penetrasyon vb.), Cerrahi öncesi ve ameliyat sonrası jinekolojide deri tedavisi yapın. İlacın jinekolojisinde kullanımı, çeşitli manipülasyonlar gerçekleştirmeden önce mukoza zarlarını ve cildi dezenfekte etmek amacıyla uygulanır. Çözelti nasıl uygulanır prosedürün türüne veya manipülasyona bağlıdır.

Jinekolojide Klorheksidin de pamukçuk için kullanılır. Pamukçuktan kurtulmak için, kadına özel bir şemaya göre şırınga gösteriliyor.

Klorheksidin, hem bakteriyel hem de mantar kökenli olan birçok dermatolojik hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca ilacın, ilacın aktif maddesine duyarlı mikroorganizmalar tarafından kışkırtılan, pürülan yaraların, mukoza zarının hastalıklarının varlığında ilacın kullanımını gösterir.

Klorheksidin, ciddi şekilde yaralananlara bilinmektedir. Ajan genellikle enfeksiyonu önlemek için yaraları ve deri lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu nedir ve belirli bir vakada ilacın kullanılıp kullanılmayacağı, doktoru belirler.

Klorheksidin Biglukonat çözeltisi% 0.5 Muozal ve deri lezyonlarının yanı sıra medikal aletlerin tedavisinde de kullanılır (solüsyonun sıcaklığı 70 derece Celsius olmalıdır).

Klorheksidin Biglukonat çözeltisi% 1 Yanıkların, yaraların, ameliyat öncesi dezenfeksiyonun ve aynı zamanda ısıl işlem görmeyen alet ve cihazların enfeksiyonunu önlemek için kullanılır.

Klorheksidin Biglukonat% 5 ve% 20 bir çözelti Su, gliserin veya alkol bazlı çözeltilerin hazırlanmasında kullanılır.

Kontrendikasyonlar

Bu ilacın kullanımına aşağıdaki kontrendikasyonlar belirtilmiştir:

 • Ürünün bileşenlerine yüksek hassasiyet.
 • Acı çeken hastaları tedavi etmek için kullanılmaz. dermatit.
 • Diğer antiseptiklerle aynı anda başvurmayın (bu hidrojen peroksitve diğerleri).
 • Ameliyattan önce veya merkezi sinir sistemi ve işitsel kanal üzerindeki müdahalelerden sonra ameliyat alanının dezenfekte edilmesine başvurulması arzu edilmez.
 • Oftalmolojide kullanılmaz (bu çözüm ile gözlerin yıkamasının mümkün olup olmadığı sorusunun cevabı negatiftir, çünkü sadece oftalmolojide özel olarak hazırlanmış bir çözelti kullanılır).
 • Çocuklar için dikkatli kullanın.

Yan etkileri

Bazı hastalarda Klorheksidin Biglukonat tedavisinde kullanıldığında, aşağıdaki yan etkiler kaydedilmiştir:

 • kuru ciltler;
 • cildin kaşınması;
 • döküntü görünümünü;
 • dermatit;
 • ışığa.

Ağız durulama ve sulama uzun süreli kullanımı ile, tat duyumları değişebilir, odontolith, dişlerin rengini bozar.

Kullanım Klorheksidin Biglukonat Talimatları (Yöntem ve doz)

Klorheksidin Talimatı, Klorheksidin'in sulu ve alkolik çözeltisinin, enfeksiyöz hastalıkların lokal tedavisi için kullanılmasını sağlar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için Chlorhexidine Bigluconate kullanımı aşağıdaki gibidir. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra iki saatten fazla olmamak üzere% 0.05'lik çözelti kullanılır. Erkeklere idrar kanalında 2-3 ml ilaç verilir, kadınlara idrar kanalı 1-2 ml ve vajinada 5-10 ml daha enjekte edilir (jinekolojide şırıngalama gibi). Cildin genital bölgeye yakın çözelti ile tedavi edilmesi de istenir. Bu durumda ilacın nasıl kullanılacağına dair talimat, idrarın ilacı kullandıktan sonra 2 saatten daha erken bir zamanda yapılması gerektiği konusunda bir uyarı içerir. Aksi halde, eylemin etkinliği azalır.

Bu durumda önleme için Klorheksidin Biglukonatlı mumlar da kullanılabilir.

Klorheksidin ile şırınga nasıl yapılır pamukçuk ve diğer jinekolojik hastalıklar ve belirli semptomlar göründüğünde şırınga olup olmadığına bakmadan önce, bir jinekolog ile önceden kontrol ettiğinizden emin olun. Çiftleşme için, daha fazla seyreltilmemesi gereken% 0,05'lik hazır bir çözelti kullanılır. Şırınga yapmadan önce, yatay olarak uzanmanız ve şişeden vajinaya ilacın birkaç damlasını sıkmanız, birkaç dakika uzanmanız gerekir. Bu tür işlemlerin yapılması için alerjik reaksiyonların gelişmesi ile birlikte olmamalıdır.

Klorheksidinin, idrar yolunun enflamatuar hastalıklarında kullanımı şu şekildedir: günde bir veya iki kez idrar kanalına 2-3 ml% 0,05 enjekte edilir. Tedavinin gidişatı 10 gün sürer. Bu uygulama yöntemi kadın ve erkeklerde uygulanmaktadır.

Yanıkları, yaraları ve diğer deri lezyonlarını tedavi etmek için, ilacın% 0.05,% 0.02 veya% 0.5'lik bir çözeltisi kullanılır. Sulama veya aplikeli olarak kullanılır. Uygulama 1 ila 3 dakikalık bir süre için bırakılmıştır. Benzer bir aktif maddeye sahip bir sprey de kullanılabilir.

Gerekirse,% 70 etanol (1 kısım klorheksidin bigluconate% 20 çözeltisi ve% 70 alkol 40 ölçü) ile seyreltilir klorheksidin bigluconate% 20 çözeltisi kullanılarak cerrahi öncesi deri dezenfekte. Çalışma alanı 2 dakikalık aralıklarla iki kez tedavi edilir.

KBB uygulamasında klorheksidin kullanılır. boğaz ağrısı, farenjit, bademcik iltihabı. % 0.2 veya% 0,5'lik anjina çözeltisiyle gargara yapmalısınız.

Için Chlorhexidine kullanmadan önce gargara, Ağzınızı ılık su ile iyice durulayın. Ayrıca, boğaz anjin ile durulama aşağıdaki gibi gerçekleştirilir: yaklaşık 30 saniye için gargara olabilir çözümün 10-15 ml (yaklaşık bir çorba kaşığı) alın. Bu eylemleri bir kez daha tekrarlayabilirsiniz. Durulamadan sonra 1 saat boyunca yemek yememeli ve içilmemelidir. Nasıl Klorheksidin gargara ve aynı zamanda boğaz için bu prosedürü yürütmek için günde kaç kez gerekir, doktor, hastanın bireysel belirtileri dikkate alarak, anlatacağım. Ayrıca, hasta yan etkilerin bir belirtisini not ederse, Klorheksidin ile gargara yapmanın mümkün olup olmadığı konusunda bir uzmana danışılmalıdır.

Ağzı Klorheksidin ile yıkamanın bir yanma hissine yol açması durumunda, büyük olasılıkla çözeltinin çok yüksek bir konsantrasyona sahip olduğu belirtilmelidir. İzin verilen maksimum konsantrasyon% 0,5'den fazla değildir. Ön talimatlar, ağız gargara ilacı nasıl seyreltilmelidir. Dişlerin çıkarılmasından sonra ağzın durulanması 1 dakika boyunca günde üç kez yapılır. Ağzın daha sık durulanması ve ağzın nasıl durulanması mümkün olursa olsun, diş çekildikten sonra komplikasyonlar kaydediliyorsa, bir uzmanla görüşmek gerekir.

Durulama sırasında klorheksidin çözeltisi yutulmayabilir, mide içindeki çözeltinin ara sıra bir isabetiyle aktive edilmiş odun kömürü tabletlerini (10 kg insan ağırlığı başına 1 tablet) içmeniz gerekir.

Burnun durulanması sinüzit Bu ilaç tek başına uygulanmamalıdır. Sadece bir burun yıkamak mümkün olup olmadığını, sadece doktor tanımlar. Burunda alınan bir çözelti, iç kulağın boşluğuna veya beynin kabuğuna girebilir ve bu da ciddi komplikasyonların gelişmesiyle doludur.

aşırı doz

Talimatlara göre, ilacın aşırı doz imkansızdır. Yutulursa, preparat gösterilir gastrik lavaj, kullanım aktif karbon, semptomatik tedavi.

etkileşim

Ortamın pH'ı 8'den büyükse, bir çökelti oluşur. Çözeltinin hazırlanmasında sert su kullanılıyorsa, bakterisidal etkisi azalır.

Anyonik bileşiklerle, özellikle sabunla birleşmez.

Ile uyumlu değil klorürler, karbonatlar, fosfatlar, sülfatlar, boratlar, sitrat.

Maddenin etkisi altında, mikroorganizmaların etkilenmesi neomisin, kanamisin, kloramfenikol, sefalosporin.

Etil alkol bakterisit etkisini artırır.

Satış şartları

Doktor reçetesi olmayan eczanelerde satılmaktadır.

Depolama koşulları

İlaç karanlık bir yerde, depolama sıcaklığı - 1 ila 25 santigrat derece saklanmalıdır.

Son kullanma tarihi

% 0,05'lik bir çözelti 2 yıl boyunca saklanabilir.

% 20'lik bir çözüm 3 yıl boyunca saklanabilir.

Hazırlanan çözümler 1 hafta boyunca saklanabilir.

Özel talimatlar

Çözelti, kan ve organik maddelerin safsızlıkları varlığında aktif kalır. Gözler, beyin zarları ve işitsel sinir ile teması önlemek için gereklidir.

Ile insanlar açık TBI, omurilikten hasar gördü, timpanik membranın delinmesi Beynin, meninkslerin ve aynı zamanda timpanın yüzeyinde ilacın alınmasından kaçınmak gerekir.

Göz ile temasında derhal durulayın.

Diğer deterjan ve dezenfektanlarla karıştırılması önerilmez.

Giysi ürünle temas halinde ise, onu kullanmayın hipokloritler, aktif klor üretir.

analogları

Klorheksidin Biglukonat'ın benzerleri, benzer bir aktif madde içeren preparatlardır. Analoglar farklı dozaj formları biçiminde verilir - jeller, solüsyonlar, merhemler, fitiller. Bu Hexicon, Hexicon D (çocuklar için), Gibiskrab, Amident ve diğerleri.

İyot veya hidrojen peroksit gibi başka antiseptik maddeler de kullanılabilir.

Hangisi daha iyi: Klorheksidin veya Miramistin?

Birçok insan buna inanıyor Miramistin ve Klorheksidin bir ve aynıdır. Aslında, bu ilaçlar gerçekten aynı antiseptik ilaç sınıfına aittir. Klorheksidin ve Miramistin arasındaki fark, preparatlarda bulunan aktif maddelerde bulunur. Miramistin Klorheksidin tam bir analog değildir. Belirgin bir antifungal ve antiviral etkiye sahiptir. Bu nedenle, bu ilacın kullanımı için endikasyonlarda bazı farklılıklar vardır. Mirametin, dermatitli kişilerde kontrendikedir.

eşanlamlılar

Hexicon.

çocuklar

Çocukların tedavisi için, ilaç dikkatli ve sadece bir doktor randevu aldıktan sonra kullanılır.

Hamilelik ve emzirme döneminde

Hamilelik sırasında ve emzirme sırasında Klorheksidin topikal olarak uygulanabilir. Bununla birlikte, gebeliğin ilacın kullanımına karşı bir kontrendikasyon olmamasına rağmen, solüsyonun uzun süreli kullanımı önerilmez.

Hamilelik sırasında gargara yapılması sadece doktor gözetiminde mümkündür.

Klorheksidin Yorumları

Klorheksidin Bigluconate için yorumlar çoğunlukla olumludur. Uzman ve hastalar, çözümü kullanırken belirgin bir antiseptik etki gösterirler. Diş hekimliğinde, jinekolojide, boğazı durulamada, çözelti kullanıldığında pozitif sonuçlar not edilir. Hastalarda yan etkiler çok nadirdir. Pozitif etki not edilir ve akneye karşı kullanıldığında, bu vakadaki yorumlar da iyidir.

Yüz için klorheksidin% 0.01'lik bir çözelti şeklinde kullanılır, cilde nüfuz ettiğinde antimikrobiyal etkisi vardır. Bununla birlikte, değerlendirmelerde, bir kişiye bu tür bir çözelti silmek mümkün olduğunda dermatoloğa başvurmanın daha iyi olacağı, ilaca karşı bireysel bir reaksiyonun mümkün olabileceğine dikkat çekilmektedir.

Eğer yorumlar inanıyorsanız, doğru uygularsanız, akne Klorheksidin etkili bir şekilde tedavi eder. Ajan yüzündeki formasyonların etrafındaki alanı silmeye ihtiyaç duyar. Birçok kişi, diğer ilaçlarla birlikte uygulayarak hızlı bir şekilde sivilcelerden kurtulabileceğinizi söylüyor.

Evcil hayvanlarda cilt enfeksiyonlarını önlemek için% 4 klorheksidin çözeltisi ile şampuan başarıyla kullanılır. İncelemelere göre, köpekler ve kediler için bu şampuan cildi iyi temizler ve ipeksi tüyler yapar.

Nereden satın alınır Fiyat Chlorhexidine

Klorheksidinin fiyatı, çözeltinin konsantrasyonuna bağlıdır. Çoğu zaman eczanelerde satın alabilirsiniz Klorheksidin% 0.05, zaten kullanıma hazır. Moskova'da böyle bir ilacın maliyeti 100 ml başına yaklaşık 12-18 ruble. Satış yeri Ukrayna ise, o zaman çözümün fiyatı yaklaşık 5-6 UAH. 100 ml için.

fiyat Şamdanlar Klorheksidin 210-240 ruble. 10 adet için. fiyat Klorheksidin Biglükonat Spreyi - 14-20 ruble. Bir eczane içinde Klorheksidin içeren jelin ne kadar maliyeti, bir preparasyona bağlıdır. Fiyatı yaklaşık 100 ruble.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuğunda bir larenjit tedavisi daha

Larenjitin sıklıkla çocukları etkileyen çok ciddi bir hastalık olduğu bilinmektedir. Larinks ve ses tellerinin iltihaplanmasıyla ifade edilir, zordur. Kural olarak, hastalık bir önceki soğuk algınlığı veya grip bir komplikasyonudur.

Şiddetli angina ile ne yapılır? Angina için ilk yardım

Tonzilit, o boğaz ağrısı çok bulaşıcı olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, bağışıklık sisteminin kuvvetindeki azalmaya bağlı olarak oluşmaya başlar.