Loading

Farklı türdeki anjinler için diyet beslenme

İlaçlar ile tedaviye ek olarak, akut anjinada, daha fazla sıvı içmeli ve düzgün yemek gerekir. Bu zayıflamış bir organizmanın gücünü daha hızlı geri kazanmaya yardımcı olacaktır. Ancak, bilindiği gibi, bademcik iltihabı yiyecek ve içeceklerle ağrılı hale gelir: sıradan yiyecekler mukus boğazını daha fazla tahriş edebilir, rahatsızlığı artırabilir. Bu nedenle, hastanın anjina ile dengeli bir diyete ihtiyacı vardır.

Diyet Özellikleri

Hastalık sırasında, patojenik bakterilerin salgıladığı toksinler nedeniyle karaciğerin çalışması yoğunlaşır. Ağır gıdalar yüzünden, vücudun çalışması daha da zorlaşır, bu nedenle vücudun başka bir hafif beslenmeye ihtiyacı vardır. Toksinleri gidermek için hasta sıcak içecekler (örneğin, bitkisel çaylar) içmelidir.

Kaba lif içeren ürünlerin yanı sıra yağlı ve tuzlu yiyecekleri hariç tutmak gerekir. Doktorlar bir çift için yemek pişirmeyi öneriyor, ürünleri rende rendeleyin, böylece daha iyi emilirler. Her yemekten sonra gargara durulanır.

Gerekli mi?

Birçok terapist sadece farklı ilaçları reçete eder, ancak bir kişiyi birçok anjina semptomundan kurtaracak yiyecekler olduğunu unutun. Doğru beslenmeye geçiş gereklidir, aksi takdirde hasta boğaz ağrısı mukus boğazında tahrişe yol açabilir. Gıdadaki kısıtlamalar anjinayı hızlı bir şekilde iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Angina ile diyet, hastanın vücut gücünü destekleyecek, virüs enfeksiyonunun direncini artıracak, zehirlenmeden tasarruf edecek, etkilenen organları ek tahrişten koruyacaktır. Doğru beslenmenin gözlenmesi, anjin alevlenmelerinin mümkün olan en kısa zamanda iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Hastalık kronikleşirse, diyet tedavisi remisyon süresini uzatacaktır.

Anjina'nın önlenmesinde önemli bir rol, hastalığın önlenmesine verilir: Her hastalığın tedavisi zamanında tamamlanmalıdır. Doğru diyet rejimini gözlemlemek çok önemlidir. (Diyet dahil) yeterli bir kombinasyon terapisinin olmaması bronşit, kalp hastalığı, gastrit, erozyon ve diğer hastalıklar da dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Hastalığa neden olan mikroorganizmalar, çalışmalarına olumsuz etki eden farklı organlara girebilirler.

Dietoterapinin prensipleri

Anjina tedavisi sırasında, ihtiyacınız var:

 • protein sayısını (yetmiş gram kadar), karbonhidratları (üç yüz gram), yağları (yaklaşık altmış gram kadar) azaltmak;
 • öğün sayısını beş kata kadar artırın, küçük porsiyonlar vardır;
 • yemek pişirmek, bir çift için pişirmek ve daha sonra rendelenmiş bir formda servis yapmak;
 • sebze var, farklı tahıllar;
 • sıcak ve soğuk yiyecekler yemeyin;
 • Vitamin içeren içecekler içmek: meyve içecekler, bitkisel çaylar, şekersiz jöle.
İçeriğe geri dön

Yetişkinler için menüler

Boğaz ağrısı ile beslenme:

 1. Kahvaltı: Süt ve çilek, çay ve ballı yulaf lapası.
 2. Öğle yemeği: armut fırında pişmiş.
 3. Öğle yemeği: sebze yahni, haşlanmış tavuk.
 4. Aperatif: muz.
 5. Akşam yemeği: balık ve sebzeler suda pişirilir.
İçeriğe geri dön

Bebek maması

Kural olarak, bu hastalık ile iştah yoktur. Böyle bir tepki, özellikle bir çocuk için herhangi bir organizma için oldukça doğaldır. Çocuklar için, boğaz ağrısına (püresi, sebze püresi, vb.) Zarar vermemek için yumuşak yiyecekleri seçmek önemlidir. Bir çocuğun bal yemesine iyi gelir: patojenik bakterileri öldürür, bağışıklığı artırır. Bal, mukus boğazını sarar ve ağrının yutulmasını ve yumuşatılmasını kolaylaştırır.

Bebeğin günlük diyetinde turşu ürünleri, un, füme gıdalar ve turşular olmamalıdır. Süt ürünleri mukus deşarjını artırabilir, bu nedenle de kaçınılmalıdır. Bebek iyileşmeye başladığında, gıdalarında çok miktarda vitamin, mineral (meyve, bal, balık vb.) Bulunmalıdır. Eğer anjina şiddetliyse ve doktorda antibiyotik reçete edilirse, tedavi seyri probiyotikler (örneğin canlı kefir) alarak takip edilmelidir.

Hamileler için diyet

Son yıllarda, gebe kadınlar arasında hastalık vakaları daha sık hale gelmiştir. Uzmanlar, bunu esas olarak, hamile annelerin bağışıklıklarının zayıfladığı ve virüslerin ve zararlı mikroorganizmaların vücutlarına kolayca nüfuz edebileceği gerçeğine dayanır. Hamilelik sırasında koruyucu diyetin takip edilmesi önemlidir:

 1. Kahvaltı: çilek, çay, bal ile tahıllar.
 2. Öğle yemeği: pişmiş elma soyulmuş.
 3. Öğle yemeği: patates püresi, haşlanmış et.
 4. Aperatif: yoğurt.
 5. Akşam yemeği: haşlanmış sebze, erik suyu.
 6. Uyumadan önce: kefir.
İçeriğe geri dön

Farklı türdeki anjinler için beslenme

Pürülan tonsillit ile menü

Pürülan tonsillit, akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalık influenza virüslerinden sonra prevalansta ikinci sıradadır. İstatistiklere göre, çoğu durumda, anjin, sekiz yaşından küçük çocukların yanı sıra otuz beş yıl sonra yetişkinlerden etkilenir. Yaşına bakılmaksızın, her hastanın yararlı yiyecekler tüketmesi önemlidir.

 1. Kahvaltı: çilek ve ekşi krema, çay ilavesi ile az yağlı süzme peynir.
 2. Öğle yemeği: bir kokteyl (muz ve yoğurt).
 3. Öğle yemeği: sebze püresi, meyve suyu.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: meyve salatası.
 5. Akşam yemeği: püresi.
İçeriğe geri dön

Candidiasis anjina ile menü

Hastalığın bu formunun geliştirilmesi ile, doktorlar sıvı ve ovuşturulmuş gıda önerilmektedir:

 1. Kahvaltı: Süt, yoğurt, çay püresi yulaf lapası.
 2. Öğle yemeği: yumuşak meyveler.
 3. Öğle yemeği: et suyu, meyve suyu.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: süzme peynir.
 5. Akşam yemeği: yumuşak haşlanmış yumurta, sıcak pirinç kaynatma.
İçeriğe geri dön

Kronik anjina için menü

 1. Kahvaltı: irmik lapası, çay.
 2. Öğle yemeği: jöle
 3. Öğle yemeği: erişte çorbası, sebzeli patates püresi, pirzola, haşlanmış sebze.
 4. Aperatif: meyve suyu, pelet.
 5. Akşam yemeği: rendelenmiş jöleli et, pişmiş sebzeler, et suyu.
İçeriğe geri dön

Nazik dietoterapi

Vitaminler, amino asitler, kalsiyum (süzme peynir, az yağlı süt ürünleri) içeren kıvamlı gıdalar için katı olmayan yemek yemek önemlidir. Boğaz ağrısı da C vitamini bulunan meyvelerde siyah frenk üzümü yemek için yararlıdır. Toksinleri vücuttan uzaklaştırmak ve gücü tekrar sağlamak için uzmanlar böyle bir diyete uymayı tavsiye eder:

 1. Kahvaltı: süzme peynir, yeşil çay puding.
 2. Öğle yemeği: meyve reçeli.
 3. Öğle yemeği: Et ve haşlanmış pirinçle jöleli.
 4. Öğleden sonra atıştırmalık: ekşi krema, buğulama, çay.
 5. Akşam yemeği: haşlanmış balık, sebzeler su üzerine haşlanmış.
İçeriğe geri dön

Tonsillit ve pembe ile Diyet

Bu yemekler ve içecekler boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır:

 1. Kahvaltı: çay, bal, rendelenmiş yulaf ezmesi.
 2. Öğle yemeği: çilek
 3. Öğle yemeği: Etli kremalı çorba.
 4. Aperatif: yoğurt.
 5. Akşam yemeği: patates püresi, haşlanmış püresi balık.
İçeriğe geri dön

Diyet tablosu №13

Tüm temel gereksinimler sözde birleştirir. diyet numarası 13. Liste, nezle olan hastalarda alerjik reaksiyonları provoke edemeyen yararlı ürünleri gösterir, Ek olarak, kolayca yerleşirler. İşte yemeklerin bir listesi:

 1. Az yağlı çorbalar, tahıllardan, et suyundan (ilk çorbayı boşaltmanız gerekir) yapılır.
 2. Eşleştirilmiş, haşlanmış pirzola, tavuk, hindi zil, yağsız balık (morina, pembe somon, vb.).
 3. Karabuğday, mısır, yulaf ezmesi, pirinç lapası.
 4. Eski (dünün) bayat ekmek değil.
 5. Az yağlı ryazhenka, yoğurt, kefir.
 6. Omlet, haşlanmış yumurta.
 7. Sebze püreleri, haşlanmış patates, havuç, kabak vb.
 8. Fırında meyve, meyve ve meyve içecekleri, köpük ve jöle.
İçeriğe geri dön

Yemek pişirme ve diyet rejimi

Ürünlerin hızlı asimilasyonu için, bir karıştırıcıda, bir karıştırıcıda veya ince kıyılmış olarak öğütülmelidir. Yemekler suyla buğulanmalı veya pişirilmelidir. Gıdalar sıcak olmalı, buğday kepeği eklenmesi yararlıdır.

Hastanın yemek sayısını arttırması gerekiyor. Bununla birlikte, bölümler küçük olmalıdır.

Hangi ürünlerden kaçınmalıyım?

gastrointestinal sistemin tahriş olmasına neden, mukoz boğaz zarar: Hasta vücudu zarar verebilecek yiyecek, kullanımı yasaktır. Taze füme şişman kuzu eti, balık, soslar, mantar ve et suyu, fasulye taneleri, taze sebze, lif (havuç gibi) yüksek olan, baharatlı gıdalar (soğan, baharat, turp), korur, sirke, kapsar ekmek, gazlı ve alkollü içecekler, güçlü kahve, kremalı hamur işleri, yağlı süt ürünleri, turunçgiller, tohumlar, patlamış mısır, inci arpa ve yulaf lapası. Acıyı arttırdığı ve yanığa neden olabileceği için sıcak yemekler ve içecekler anjin ile diyet dışında bırakılmalıdır. Bu nedenle, bakteriler dokuya daha derin nüfuz edebilir.

Anjinle uygun beslenme ve diyet

Akut tonsillitte, tüm ağrılı duyular hastanın boğazında yoğunlaşır, bu nedenle besin alımı çoğu zaman zordur. Bir kişinin durumunu ve yüksek ateşi, şiddetli zehirlenmeyi, vücut ağrılarını dindirmek, bu yüzden çok fazla yemek yemeyi reddetmesi, bedenlerini daha da zayıflatmasıdır. Angina ile beslenme, boğazdaki ağrıyı şiddetlendirmeyecek ve vücuda ihtiyaç duyulan enerjiyi verecek şekilde özel bir şekilde düzenlenmelidir.

Beslenmenin önemi

İlaçların zamanında kullanılmasına ek olarak, geliştirilmiş içme rejimine uymanın yanı sıra gerektiği gibi yemek de önemlidir. Boğazın akut inflamasyonu sırasında alışılmışın dışındaki yiyecekler, daha fazla tahriş ve ağrı kaynağı haline gelebilir, bu yüzden anjinli bir diyet dengeli ve yumuşak olmalıdır. Buna ek olarak, hastalık sırasında karaciğer mikrobik toksinler muzdarip, vücut güçlendirilmiş bir modda çalışmak zorunda sonuçlanır. Karaciğeri ağır gıda ile doldurmayın, bu nedenle diyet de bu nedenle vücut tarafından acilen ihtiyaç duyulacaktır.

Akut tonsillitte beslenme prensipleri şöyledir:

 1. Diyet içerisindeki proteinlerin içeriği bir miktar azalır (70 g'a kadar), ayrıca “hızlı” karbonhidratların varlığı (toplam sayı 300 gram'a kadar) ve yağlar (60 grama kadar);
 2. toplam yemek sayısı - 5-6, küçük porsiyonlarda;
 3. yiyecekler buharda pişirilir, kaynatılır, kaynatılır, suda pişirilir, sonra başka bir şekilde ovulur, doğranır veya ezilir;
 4. Özellikle hasta sebze, müstahkem içecekler, püresi için değerlidir, bu nedenle mutlaka menüye dahil edilmelidir;
 5. tüm yemekler sadece sıcak bir şekilde değil, yalnızca biraz sıcak verilebilir;
 6. soğuk yiyecekler de var;
 7. Boğaz ağrısı sırasında içme rejimi, kontrendikasyon yoksa, bol miktardadır. Çoğunlukla, tercihen minimum miktarda şeker içeren, meyveli içecekler, çaylar, et suyu, jöle, içmelisiniz. Angina ile ne içilir?

Angina için iştahsızlığın, özellikle bebeğe geldiğinde, vücudun doğal bir reaksiyonu olduğu unutulmamalıdır. Çocuğunuza yiyecekleri sıkı bir şekilde sokarak aşırı beslenirseniz, karın ve bağırsak rahatsızlıklarının güçlü bir şekilde şişmesi için koşullar yaratabilirsiniz. Ayrıca, mide problemlerini tetikleyebilecek yeni ürünler (örneğin, egzotik meyveler veya tamamlayıcı gıdalar için yeni yiyecekler) vermek imkansızdır. Çocuğa daha sık, ancak çok küçük porsiyonlarda sunmak daha iyidir. Yemek yemeyi reddederseniz, bebeğe kestirmeli, dinlenmeli, belki daha sonra yiyecek isteyecek.

Ne tüketebilirsin?

Akut tonsillitte beslenme için tüm gereklilikler 13 numaralı terapötik diyete karşılık gelir. Ona göre, anjina ile, yorulmak, lezzetli, iştah açıcı ve vücut için yararlı olan, düşük bir alerji seviyesi olan gıdalar yiyebilirsiniz. Aşağıda, farklı gruplardan ürünlerin yaklaşık listesi verilmiştir:

 1. Çorbalar, et suyu. Et suyu üzerine pişirilen az yağlı sebze, tahıl çorbası yiyebilirsiniz (et suyunu pişirirken ilk su boşaltılmalıdır). Ayrıca sıcak bir türdeki tavuk suyu, beyaz ekmek dilimleri veya bir içecek olarak tüketime yaklaşacaktır.
 2. Et, balık yemekleri. Tavuk, hindi, tavşan, az yağlı danadan haşlanmış, haşlanmış, buhar pirzola, köfte, zil yiyorlar. Gıdalar için balıklar, daha az yağ içeriği (morina, pollock, pembe somon) ile okyanus veya deniz olarak seçilir. Balık yemekleri de, yağsız veya haşlanmış pirzola, güveç şeklinde yağ eklemeden pişirmeye değer.
 3. Kashi. Su veya süt, karabuğday, pirinç, yulaf ezmesi, mısır lapası yumuşak kadar pişirin. Tahılda, yeterli miktarda sıvı dökülmeli, yarı sıvı, kolay sindirilebilir hale getirilmelidir. Çocuklar püresi yulaf lapası ya da çabucak kaynamaktan elde edilen tabaklara verilmelidir. Çocuklarda angina ile doğru beslenme hakkında daha fazla bilgi edinin
 4. Ekmek, hamur işleri, makarna Hastaya beyaz ekmeği verebilirsiniz, ancak taze değil (en azından dün, eski değilken). Maya bazlı pişirme, tatlı yiyecekler sınırlıdır. Makarnalar az yağlı, keskin olmayan soslarla lezzetlendirilmeli ve sadece küçük makarnalar pişirilmelidir.
 5. Süt ürünleri Daha kolay vücutta sindirilir bu yiyeceklere daha iyidir - pişmiş süt, yoğurt, lor, bifilin, bu ürünlerin yağ içeriği çok yüksek olmamalıdır fermente. Ekşi krema ile süzme peynir (yağsız süzme peynir, ekşi krema% 10) yiyebilirsiniz.
 6. Yumurta. Omlet, haşlanmış yumurta yemek için yararlıdır ve yağ kullanmadan bulaşıkları kızartmanız gerekir (mikrodalgada veya birkaçda pişirmek daha iyidir).
 7. Sebze. Bu ürünler en azından boğaz ağrısının ilk günlerinde ısıl işlem görmelidir, aksi halde farinksin zarar görmesine veya tahriş olmasına neden olabilir. Patates püresi, kabak, kabak, patates, brokoli, havuç, balkabağı ve diğer sebzelerden yemek yemek daha iyidir. Doğal olmayan domatesler bazen taze tüketilebilir.
 8. Meyveler. Tatlı meyveler taze, rendelenmiş ve kabuksuz olarak yemeye bırakılır. Fakat daha doğru bir şekilde fırında pişirin, böylece meyve asitleri boğazda artan ağrı ve tahrişe neden olmaz. Meyveler, meyveler temelinde pişirmeye ve mous, püre, jöleler hazırlamaya izin verilir. Ayrıca, olgun, asidik olmayan meyvelerden (üzüm, elma, şeftali, armut) meyve suyu sıkabilirsiniz, ancak tüketimle suyu ikiye katlayın.

Genellikle anjin çeken bazı hastalar, hastalık sırasında "beslenme" programlarını geliştirmişlerdir. Bu nedenle, tuz tuzlu etler tatsız duyular gibi donuk et suyu tüketimini azaltmak için birçok yardım. Diğerleri ağrı sendromunu "dondurmak" için dondurma yer. Resmi ilaç, zehirlenmeyi, dehidrasyonu artırabilen ve farinksin hipotermisi arasında inflamasyonu arttırabilecek bu tür eylemleri onaylamaz.

Hangi ürünler reddetmek daha iyidir?

Bu besin, sindirimi için değerli enerjiyi boşa harcayacak, yiyemezsin. Yasak ve yemek, vücuda zararlı ve bağırsak tahrişini artırabilir, farenks travma. Bu endişelere:

 • domuz eti, kuzu, yağlı balık;
 • Kızarmış yiyecekler;
 • yağlı soslar, mantarlarda et suyu, yağlı et;
 • baklagiller ile yemekler;
 • taze havuç, pancar, lahana ve yüksek lif içerikli tüm sebzeler, ısıl işlem görmemiş;
 • keskin sebzeler - turp, sarımsak, soğan;
 • baharatlar;
 • konserve gıda, sirke ile herhangi bir gıda;
 • füme ürünler;
 • taze pişmiş ekmek;
 • soda, güçlü çay, kahve;
 • kekler, kremalı kekler;
 • yağlı krema, ekşi krema, büyük miktarlarda tam süt;
 • tuzlu, tuzlu peynir;
 • Tohumlar, cips, patlamış mısır, kaba bisküviler;
 • turunçgiller, ekşi meyveler, meyve suları;
 • arpa, pearl arpa.

Sıcak yiyecekler, içecekler de akut tonsillit için diyet dışında tutulur. Sadece acıyı arttırmakla kalmaz, yanıklara ve bakterilerin bademciklerin daha derin dokularına girmesine yol açabilirler. İstisnasız tüm uzmanlar, doğru beslenmenin erken iyileşmeye katkıda bulunduğunu, dolayısıyla yukarıda açıklanan ilke ve tavsiyelerin göz ardı edilmesine değmez.

Hastalık "boğaz alır" ne yapmalı? Angina ne kadar tehlikeli, nasıl tedavi edilir? Elena Malysheva anlamaya yardımcı olacak.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina ile beslenme

Çocuğun anjin ile beslenmesi

Kural olarak, bir çocuğun boğaz ağrısı olan bir hastada iştah azalır. Yutulduğunda buna yüksek ateş ve ağrı neden olabilir. Dehidrasyonu önlemek ve bakterileri yok etmek için bol miktarda ılık içecek gereklidir. Meyve suları ve meyveli içecekler ile bir çocuk içebilirsiniz. C vitamini içeren gıdalar özellikle yararlıdır. Vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirir ve vücuttaki diğer vitaminlerin stabilitesini arttırır. C vitamini, kuşburnu, siyah frenk üzümü, kivi, turunçgillerde bulunur. Vitamin yönünden zengin gıdalar, çocuklarda günlük anjina ile diyete dahil edilmelidir.

Hastalık, boğazına zarar vermemek için yumuşak olmalıdır. Bebeğin bal vermesi istenir. Antibakteriyel özelliklere sahiptir, bağışıklığı güçlendirir. Boğazı sindirerek, yutma işlemini kolaylaştırır ve ağrının yumuşatılmasını sağlar.

Angina ile beslenen diyetten bebek tuzlu, salamuralı, füme ürünler hariç tutulmalıdır. Bu arzu edilen un değildir. Ayrıca, mukusun salgılanmasını arttıran süt ürünlerinin kötüye kullanılmasını da önlemelidir.

Çocuk tamir edince, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar vermesi gerekir. Sebzeler, meyveler, balık, yoğurt, tatlım.

Bebek ağır bir angina geçirdiyse ve antibiyotik aldıysa, tedaviden sonra probiyotik verilmelidir. Canlı yoğurt olabilir, kefir.

Uygun diyet gıda

Anjina ve diğer enfeksiyonlarla birlikte, ateş sırasında vücudumuz standart yemeklere uymaz. Kaybedilen gücü hızlı bir şekilde geri kazanmak için, doktorlar evde tedavi için anjin için besin alımında ısrar ediyorlar.

Diyet aşağıdaki görevleri yerine getirir:

- Enfeksiyonla organizmanın güçlendirilmiş mücadelesi ile kuvvetlerin restorasyonu;

- ateş dönemi boyunca yiyeceklerin sindirimi için koruyucu bir rejim oluşturur;

Ürünlerin yüksek oranda yağ ve karbonhidrat ürünleri içermemesi gerekir, protein fiziksel normun başında olmalıdır. Hasta mümkün olduğunca sıvı içeren birçok vitamin almalıdır. Kimyasal katkılar içeren ürünler (emülsifiye edici maddeler, stabilizatörler) hasta için kontrendikedir. Gıda öğütülmeli, öğütülmeli, bir karıştırıcı kullanabilirsiniz.

Diyet yemekleri nasıl pişirilir

Yiyecekleri hızlı bir şekilde emebilmek için, bir rendeleyici ile veya bir bıçakla doğramak için mümkün olduğunca küçük öğütülmelidir. Su üzerinde yemek pişirme (tercihen bir çift). Yiyecek almak sıcak ya da sıcaktır. Kabızlığı önlemek için, sadece biraz buğday kepeği ekleyin ve mümkün olduğunca çok sebze yemeği yiyin.

Diyet rejimi

Yiyecek alımını arttırmak, ancak aynı zamanda küçük porsiyonlarda yemek gerekir.

Kullanmak kesinlikle yasaktır:

- taze unlu mamuller (kraker hariç);

- et ürünleri (sosis) ve et (yağlı domuz);

- çorba, yağlı etli borsch;

Bezelye ve buğday çorbaları;

- süt (ev yapımı), yağlı ekşi süt ürünleri;

- makarna, buğday, mısır, inci arpa;

- sebzeler (sarımsak, soğan, salatalık, turp, beyaz lahana vb.);

- Yoğun bir cilt ile sert, olgunlaşmamış meyveler;

- Kremalı ve çikolatalı şekerlemeler.

Önerilen ürünler:

- sütlü açık kahve ve çay;

- zayıf meyve suları ve meyve içecekleri;

- Kuşburnu ve kepek bir kaynatma;

- meyve kompostosu, mors.

- kurutulmuş ekmek (en iyi buğdaydan) kuru ekmek;

- az yağlı ve az yağlı süt ürünleri;

- Taze süzme peynir ürünleri, az yağlı peynirler;

- kneli, çorba-patates püresi ile az yağlı balık ve et suyu;

- Tahıllar (irmik, pirinç, yulaf ezmesi) ve erişte eklenmesi ile sebzelerin et suyu ve çelatları;

- Buharda pişirilmiş omlet, haşlanmış yumurtalar;

- köfte, köfte, köfte, buğulanmış et, kümes hayvanları, balık (orta yağlı);

- Bir yemekte iki çay kaşığı bitkisel yağdan fazlası, ılımlı miktarda tereyağı;

- haşlanmış ve sıvı lapası (bazen et suyu, az yağlı süt ilave edilerek);

- Farklı tahıllardan (karabuğday, irmik, turşuluk) bir sufle;

- Sebzeli yahni ve sebzeler: patates, pancar, lahana (renk), havuç, kabak, kabak, domates;

- Farklı meyveler, yumuşak çekirdekli meyveler, asidik olmayan elmalar (önceden ezilmiş meyveler);

- mezeler: havyar, kıyma ile soğuk et.

Ne anjinle yiyemezsin, ne yiyebilirsin?

Anjina ile ilgili temel sorunlardan biri beslenme olacaktır. Boğazdaki ağrı sadece yemek yeme arzusuna katkıda bulunmaz, aynı zamanda besin alımını da önemli ölçüde engeller. Angina ile neler yapılabilir ve yapamazsınız? Ve boğazda ağırlaştırmak ve çok güçlü bir ağrı olmasın diye nasıl yenilir?

Bu problem, sadece yemeyi reddeden çocuklarda ağırlaşır.

Anjinda beslenmenin özellikleri

Akut tonsillit veya bademcik iltihabı en yaygın KBB enfeksiyonlarından biridir. Karakteristik belirtileri bademcik iltihabıdır, bu da vücut ısısında 38-39 C'ye, boğazda kızarıklığa, yutulduğunda akut ağrıya, bazen (ses telleri etkilenirse) ses kısıklığına neden olur.

İki tür anjina vardır:

 • Akut bademcik iltihabı, boğazın kızarması, bademcikler şişmesi ve çok doygun kırmızı renk ile karakterizedir. Bu, yutulduğunda ağrıya neden olur, bazen kulaklara ve başın arkasına ağrı verilir.
 • Pürülan boğaz ağrısı için, sadece bademciklerin şişmesi değil, aynı zamanda üzerinde pürülan vesiküllerin görünümü. Her seferinde bir tane yerleştirilebilir veya tüm bademcikler sağlam bir kabukla kaplanabilir. Bazen pürülan boğaz ağrısında yutulan yiyecekler kesinlikle imkansızdır. Ve hastalığın ilk günlerinde sadece sıvı ovuşturulmuş çorbalar kullanabilirsiniz.

Angina bulaşıcı hastalıkları ifade eder, bu da ortak mutfak eşyaları (bardaklar, kaşıklar), hijyen ürünleri ile bulaştığı anlamına gelir. Mikroplar kontamine tükürük yoluyla bulaşır ve kollektif veya ailenin diğer üyelerine yayılır.

Basit kişisel hijyen kurallarına uyulması, başkalarını olası enfeksiyonlardan koruyacaktır.

Tüm anjina türlerinde özellikle önem beslenmedır. Sonuçta, bu sadece vücuda hastalıkla savaşmak için gerekli enerjiyi sağlamak değil, aynı zamanda boğaz ağrısına da bir tahriş kaynağıdır.

Yanlış beslenme ağrıyı artırabilir, hastanın iyiliğini kötüleştirebilir ve hatta iyileşme sürecini yavaşlatabilir.

Ne ve neden anjinle yiyemezsin?

Boğaz ağrısı ve yutma problemleri anjinin spesifik bir problemidir. Pürülan anjina ile, gıda ile ilgili sorun, karaciğer üzerindeki ağır bir yük tarafından ağırlaştırılır. Bu toksinleri (irin oluşturan mikroorganizmaların hayati aktivitesi ürünleri) ortadan kaldırdığı için aşırı yüklenmiştir.

Birçoğu için, soru her şeyden önce angina ile tam olarak ne olduğunu, "yasak" gıda ağrının şiddetlenmesine neden olduğu ve bazen vücut ısısını yükseltmeye yardımcı olduğu için, imkansızdır.

Angina ile yediğiniz yiyecekler arasında aşağıdakiler önerilmemektedir.

Yağlı ve kızarmış gıdalar

 • Kuzu, domuz eti, yağlı balık;
 • Kızarmış yiyecekler;
 • Yağlı et veya mantar çorbası üzerinde yağlı çorbalar ve soslar;
 • Tuzlu yağlı çeşit peynirler, çeşitli katkı maddeleri ile peynir;
 • Yağ krema ve ekşi krema;
 • Büyük miktarlarda ev yapımı veya yüksek yağlı süt;
 • Çok yağlı kremalı kekler ve kekler.

Sirke ve meyve asitleri içeren yemekler

Boğaz ağrılarını tahriş eder, ağrıyı artırır, sindirim bozukluklarını indükleyebilir. Bunlar:

 • sirke ile konserve yiyecekler;
 • ev yapımı turşu;
 • turunçgiller ve diğer asidik meyveler;
 • meyve suları, ekşi meyveler ve meyvelerden gelen smoothies.

Baharatlı ve füme yemekler

Sindirim bozukluklarına neden olur, karaciğerdeki yükü arttırır, boğazdaki ağrıyı şiddetlendirir. Bunun için taşımak gereklidir.

 • her türlü füme ürünler;
 • soğan, sarımsak dahil baharat ve baharat;
 • acı sebzeler, örneğin turp.

Kaba lif içeriği yüksek ürünler ve tabaklar

Bunlar diğer zamanlarda gıdalarda yararlıdır, ancak boğaz ağrısı sırasında zararlıdır.

 • Bakliyatlı yemekler (soya, bezelye, barbunya fasulyesi);
 • Ham havuç, lahana, pancardan yapılan yemekler;
 • Arpa ve inci arpa (herhangi bir biçimde);

Taze veya çok kuru ekmek

Şişmeye neden olur ve boğazda ağrıya neden olabilir.

Angina ile zararlı içecekler

İstenmeyen içecekler arasında sadece meyve ekşi suları değil, aynı zamanda:

 • gazlı içecekler;
 • güçlü çay;
 • güçlü kahve

Ve daha fazlası. Hastalık sırasında, ağrının şiddetlenmesine neden olmayacak şekilde yiyemezsiniz:

 • tohumlar;
 • mısır;
 • cips;
 • baharatlı kuruyemiş;
 • kaba çerezler;
 • mekik.

Bu çok önemli! Sıcak yemek yiyemezsin. Boğaz ağrısını tahriş eder ve ağrıya neden olur. Ek olarak iltihaplı mukoza çok hassastır ve kolayca yanabilir. Enflamatuar süreçlere yanık eklenir.

Angina ile ne yiyebilirsin

Tipik olarak, anjina hastaları, terapistler bir diyet tablosu 13 (Pevzner'e göre) önerilmektedir. En yaygın diyet tablosu olarak kabul edilir ve birçok hastalık için tavsiye edilir. Angina ile bu diyet ideal.

Bu yemekler aşağıdaki yemekleri içerir.

 • Su veya süt üzerindeki yulaf lapası (yulaf ezmesi, pirinç, irmik) kissel'e benzer kıvamda sıvıdır.
 • Püresi çorba-patates püresi, et suyu (ekmek dilimleri ile).
 • Ekmek beyaz olmalı, mayasız ve çok taze olmamalı, ama bayat olmamalıdır.
 • Haşlanmış ve tercihen püreli veya doğranmış sebzeler: patates, domates, lahana, kabak.
 • Makarna, ama daha küçük.
 • Haşlanmış yumurta, omlet.
 • Diyet balık türleri: çipura, pollock, morina.
 • Buhar veya haşlanmış yemekler: pirzola, köfte. Diyet etinden hazırlanırlar: tavuk, dana eti, tavşan.
 • Süt ürünleri yağ içeriğinde düşük olmalıdır. Lor, krema şeklindeki kıvamı alır.
 • Meyveler pişirilmeli veya kaynatılmalıdır.

Soruya: "Angina ile ne yiyebilirsin?"

Cevap şu: "Krem kıvamında olan gıdalar iltihaplı müköz membranları tahriş eden ve boğaz ağrısını" çizmeyen "bileşenler içermez. Ayrıca, yemek az yağlı olmalı, ancak bağırsakları tahriş etmeyecek ve karaciğere fazladan bir yük oluşturmayacak kadar kalori içermelidir. Ama aynı zamanda iyileşmek için yeterli enerjiyi verin. "

Gerekirse bulaşıkları biraz sıcak olarak servis etmek gerekir: sıcak - boğaz ağrısını yakabilir ve soğuk - istenmeyen alevlenmeye neden olabilir.

Bademcik iltihabında genel beslenme prensipleri

 • Hastayı beslemek için küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez gerekir.
 • Gıda, lezzetli ve flavorful olmalıdır.
 • Hasta yemek istemiyorsa, zorlanmamalıdır. Onu iyi yapmayacak.
 • Proteinlerin toplam miktarı yaklaşık 70 g / gün, yağlar - 60 g / gün ve karbonhidratlar - 300 g / gün olmalıdır.
 • Daha önce denemediği hasta ürünlerini vermeyin.
 • Tedavide, ürünler-alerjenleri hariç tutmak gerekir.
 • Hastanın meyve suyu ve çaylarını, vitaminler ve özellikle C vitamini ile doyurmak, ancak az miktarda şeker vermek gerekir. Ayrıca bal yemeye de yararlıdır (eğer alerjisi yoksa).

Angina ile çocuk diyetleri


Özellikle dikkat, angina ile bebek maması gereklidir. Hasta bebekler genellikle yemek yemeyi reddeder, yutmaya acıyor. Bu durumda, bebek zorla beslenemez.

Çocuğunuza uyumak ya da rahatlamak için daha iyi bir fırsat verin, belki zamanla yemek isteyecek ya da bir süre sonra tekrar beslemeye çalışın.

En sevdiğiniz bebek, sevdiği kişi olmalı, ama her zaman yukarıda açıklanan tüm kural ve kısıtlamalara uyulmalıdır.

Çocuklarda hastalık sırasında yeni yiyecekler sokmayın.

Gıda alerjenleri vermeyin, anjinada çok yararlı olduklarında bile, muhtemel zarar beklenen faydadan daha ağır basacaktır.

Angina ile yoğun içme yararları

Bademcik iltihabı, doktorlar bol içecek tavsiye ederim. Bu, toksinleri hastanın vücudundan çıkarmanıza ve hastanın genel durumunu iyileştirmenize yardımcı olur.

Boğaz ağrısı olan hastalar için tavsiye edilmeyen içkiler arasında gazlı, kaynatılmış çay ve kahvenin yanı sıra meyve asitleri (ekşi) içeren meyve suları ve smoothies içeren içecekler yer alır. Bu içecekler hasta bademcikleri tahriş edecek ve acıların alevlenmesine neden olacaktır.

İstenen içecekler arasında bal veya küçük bir şeker içeriği ile bitkisel çaylar olacaktır. Bu çaylar vitamin bakımından zengindir, bağışıklığı güçlendirir, hastalığa karşı savaşmaya yardımcı olur. Köpek gülünün infüzyonu (C vitamini açısından zengindir ve karaciğere yardımcı olacaktır), ayrıca yaprakların ve kuş üzümü dallarının soğumaları ve çaylarının içilmesinde yararlıdır. Siyah frenk üzümü meyvelerinin kendileri için en yararlı olanları, küçük bir miktar şeker veya ince nane ile ince bir elek ile silinir.

Anjina tedavisinde Dietotherapy

Anjin dahil olmak üzere akut solunum yolu enfeksiyonu döneminde, bir kişinin genel esenliği kötüleşir ve yutma hareketleri fazladan bir ağrı kaynağı haline gelir.

Alışılmış yemek bademcikler ve bir boğaz iltihaplı mukoza zarının ek tahriş nedeni olabilir, bu nedenle hastalığın akut bir döneminde, bir dağıtımda bir koruyucu rejime uymak makul olacaktır.

Dietoterapinin prensipleri

Vücudun zehirlenmesi, yemek yemenin tamamen reddedilmesine kadar iştahın bozulmasına neden olur. Bu davranış, dinlemeye değer makul bir savunma mekanizmasıdır.

Sonuçta, zaten toksinleri nötralize eden ve bakterileri nötralize eden sentez maddeleri olan anjina ile meşgul olan karaciğer sindirim sürecine dahil değildir.

Anjinda diyet gerekli değildir, fakat yine de diyete bazı kurallara uymak, böylece mukoza boğazını bir kez daha tahriş etmemek ve zaten ilacı almaktan muzdarip olan karaciğeri yüklememektir.

Pişirilmiş yemekler kolayca sindirilebilir, yumuşak, sıcak olmalıdır.

İçlerindeki yağ oranı en az olmalıdır. Tahıllar, sebzeler ve meyveler nedeniyle beslenmenin sağlanması arzu edilir. Protein tabakları tüketilebilir, ancak bölümlerin ve yağ içeriğinin büyüklüğüne göre taşınmaz.

Angina ile daha küçük porsiyonlar daha iyi, ama daha sık yiyin. Yiyeceklerin vücut ısısına ne kadar yakın olursa, o kadar iyi olur. Yarı sıvı lapası, püresi çorbası, buharlı yumuşak yemekleri pişirmeye çalışmak daha iyidir.

Her türlü komposto, meyve içeceği, meyve suyu, kissel, et suyu gibi ürünler, vücuda gerekli olan hazır enerji sağlar ve aynı zamanda bir sıvı kaynağıdır.

İştahsızlık, bulaşıcı bir hastalığın akut döneminde organizmanın normal bir reaksiyonudur, eğer böyle hissetmiyorsanız, güçle yapmanız gerekmez.

Baharatlar, baharatlar, keskin soslar mukus boğazında ek bir tahriş kaynağı haline gelebileceğinden, iştahı uyarmak için yiyecekleri baharatlamak gerekli değildir.

Çocuklar nasıl beslenir?

Özel bir konu anjinalı çocukların beslenmesidir. Hasta bir çocukta sindirim sistemi özellikle zayıftır, bu nedenle böyle bir hastayı beslerseniz bağırsak sendromu gelişebilir. Karın ağrısı, hasta çocuklarda kusma ve ishal, anne-babalar tarafından zorla beslenmeye bağlı olarak sindirim sistemi aşırı yüklenerek, anjin ile zehirlenmeden kaynaklanamaz.

Burada boğaz ağrısı olan çocukların beslenmesi için birkaç basit kurallar izler:

 1. Çocuk yemek istemiyorsa, onu zorlamayın;
 2. İyi iştahla, porsiyon boyutlarını azaltmanız gerekir, ancak beslenme sıklığını artırabilirsiniz;
 3. Hastalık sırasında yeni gıdalarla deney yapmayın.

Diyet tablosu №13

Angina için yiyebildiğiniz veya yiyemediğiniz ana kılavuz, bulaşıcı hastalıkların akut ateşli döneminde ve bademciklerin akut iltihaplanmalarında gösterilmiş olan diyet tablosu 13'dür.

Tablo 13, protein gıdalarını sınırlayan, yağları, karbonhidratlı yiyecek miktarında bir miktar azalma, diyette sebze hacminin artmasını içerir.

Bu diyette, çeşitli vitaminli içeceklerden dolayı içmek için sıvı miktarının artırılması tavsiye edilir. Bulaşıkların kendileri yumuşak silme veya doğranmış formda, tercihen yarı sıvı halde olmalıdır. Pişirmenin ana yolu su veya buharda kaynar. Yiyecek sıklığı günde 6 kez, daha sık olarak daha iyi olmalıdır, ancak yemek kısımları küçüktür.

Anjina ile diyet

Açıklama şu andaki 17/10/2017

 • verimlilik: 3-5 gün sonra terapötik etkisi
 • tarihleri: 5-7 gün
 • Ürünlerin maliyeti: Haftada 1500-1600 ruble

Genel kurallar

boğaz ağrısı (akut tonsillit) faringeal halkanın bir / birkaç lenfoid formasyonlarının (genellikle palatine bademcikler) akut inflamasyonu ile karakterize edilen ve üst solunum yolunun yaygın hastalıklarına ait bir gruba ait olan bir hastalıktır. Bakteriyel akut tonsillitin ana nedensel ajanı hem-hemolitik streptokok A grubu, daha az sıklıkta - streptococcus C ve G grupları.

Sıcaklığın 37.5-39 ° C'ye yükseltilmesiyle kendini gösterir. baş ağrısı, titreme, yoğun boğaz ağrısı, yutma ile daha kötü, bazen kas ağrısı/artralji, kusma, mide bulantısı, orta şiddette karın ağrısı. Bademcikler şişer, hiperemiktir, bazen pürülan bir kaplama ile, posterior faringeal duvar hiperemiktir. Bademciklerin yenilgisinin doğasına bağlı olarak, catarrhal, lacunar, anjina foliküler formunu ayırt eder. Hastalığın şiddetli formlarında, yüksek bir komplikasyon riski vardır. kulak iltihabı, paratonsillar apse, larenjit, piyelonefrit, eklem romatizmal ateş, romatizmal kalp hastalığı.

anjina kompleksi ve tedavisi antibiyotikler, antipiretikler, antimikrobik maddeler topikal tedavi (durulama, inhalasyon), bağışıklık sisteminin uyarılması organizma diyet tedavisi dahildir. Anginada diyet küratif tedaviye dayanır. Tablo №13, çeşitli bulaşıcı hastalıklar için yaygındır. Terapötik beslenmenin ana hedefleri şunlardır:

 • Vücudun besin maddeleri ile fizyolojik olarak yeterli sağlanması;
 • orofarinksin mukoza zarının uzaklaştırılması;
 • zehirlenmenin azalması / organizmanın genel direncinin artması.

300-320 g / gün kadar - tonsilit Diyet fizyolojik norm ve karbonhidrat alt sınırı 70 g / gün diyet yağ içeriğini azaltarak 2100-2200 kcal / gün seviyesine kadar düşük toplam enerji değeri sağlar.

Aynı zamanda, protein içeriği yaş normuna karşılık gelmelidir. barsakta fermantasyon süreçleri azaltmak ve gelişmesini önleme gereğinden - nedeniyle ihtiyaca diyetin yağ içeriğinin bir azalma nedeniyle sindirim güçlüğü ve karbonhidratlar sindirim sistemi üzerindeki yükü azaltmak için hiperglisemi reaksiyonu yüksek sıcaklıkta.

angina yana zor ve ağrılı bir diyet yutma yağlı ve kızarmış, sindirilemeyen oral mukozasını tahriş ihtiva eden kaba fiber ürünleri haricinde kadar yumuşak olmalıdır:

 • kırmızı etin (kuzu eti, domuz) ve su kuşu kümes hayvanlarının (ördek, kaz) yağlı çeşitleri;
 • Baklagiller, darı, yağlı et suyu, borsch çorbası;
 • yağlı et / balık / mantar çorbaları üzerine soslar;
 • Kızarmış yiyecekler;
 • tuzlu yağlı peynir çeşitleri;
 • yağlı krema / ekşi krema;
 • füme ürünler, marinatlar, konserve ürünleri;
 • bütün süt, haşlanmış yumurta ve kızarmış;
 • kremalı kekler / hamur işleri;
 • Şalgam, turp, soğan, turp, sarımsak, rutabaga;
 • baharatlar, ekşi meyveler / meyveler, kahve, çikolata.
 • çiğ lahana, havuç, pancar, baklagiller (bezelye, soya fasulyesi, fasulye);
 • arpa ve pearl arpa.

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için diyetin temeli, yağsız et / balık et suları, (derisiz) pirinç, yulaf veya buğday, kümes hayvanlarının beslenme çeşitliliği eklenmesiyle ve balık çorba, pirzola, köfte, kurutulmuş buğday ekmeği, az yağlı süt ürünleri oldukça zayıftır buhar proteini omlet ve yumurta, yağ, yarı sıvı püresi, haşlanmış sebze, olgun yumuşak meyve, bal, reçel, marmelat, jöle, meyve, buğday kepeği suyu ve kuşburnu, meyveli içecekler.

Sofra tuzu içeriği 6-10 g / gün, serbest sıvı miktarı 2.5 l / gün'den az değildir ve 3 litreye kadar şiddetli zehirlenme durumunda. Diyette, zengin besinleri içermelisiniz. vitaminler (A, C ve B) ve mineraller.

kaynaklar A vitamini şunlardır: balık yağı, sert peynirler, yumurta sarısı yumurta, tereyağı, karaciğer. C vitamini gül kalçaları, turunçgiller, kuş üzümü, deniz topalakta bulunur. B vitaminleri özellikle peynir, sakatat, maya, yumurta, pirinç, soya, peynir, buğday, et bulunur. Vitamin-mineral kompleksleri olumlu bir etkiye sahiptir.

Ürünlerin mutfakların işlenmesi - sonraki silme / lekelenme ile kaynatma veya buharlama. Gıda, 6-7 kez / gün küçük bölümlerde fraksiyoneldir. Boğazdaki ağrıyı azalttıktan ve sıcaklığı düşürdükten sonra, diyet aşamalı olarak genişletilebilir.

Lokal tedavi için akut bir dönemde, orofarenksin durulamaları, yönlendirilmiş semptomatik eylemin çeşitli antimikrobiyal ajanları tarafından kullanılır.Strepsils, Strepsils Plus - tabletler / sprey), sodyum bikarbonat, borik asit, potasyum permanganat, furatsilin, şifalı bitkisel ilaçlar (papatya suyu, adaçayı). Ve bunların etkililiğine dayalı bir kanıt kanıtı olmamasına rağmen, kullanımları ağrı sendromunun hızlı bir şekilde gerilemesinden oluşan iyi bir semptomatik etki sağlar.

tanıklık

Akut tonsillit çocuklarda / yetişkinlerde.

Izin verilen ürünler

Akut tonsillitte diyet diyeti, diyete dahil edilmesini sağlar:

 • Yağsız et / balık et suları ve iyi haşlanmış pirinç, yulaf, buğday ve irmik, tahıllar veya ince erişte, çorba eklenmesiyle bunlara dayalı çorbalar, sebze suyu pişirilmiş püresi et.
 • Beyaz kuru ekmek / kraker.
 • Tavuk yumurtası, bir buhar omlet veya yumuşak haşlanmış olarak.
 • Kırmızı et, kümes hayvanları ve tavşanlar, ve yağsız börek, köfte şeklinde yağsız balıkların diyet türleri.
 • Tahıllar (pirinç, karabuğday, yulaf), viskoz yarı sıvı halde kaynatılır.
 • Patates püresi, havyar, yahni, sufle şeklinde çeşitli sebzeler (patates, karnabahar, pancar, havuç, kabak).
 • Taze rendelenmiş sebzeler (havuç, salatalık, domates) şeklinde bitkisel yağlar ile yapılmış salatalar.
 • Az yağlı fermente süt ürünleri (yoğurt, kefir, katkısız yoğurt), hafifçe rendelenmiş peynir, asitsiz lor, seyreltilmiş süt.
 • Hazır yemeklerde kremalı ve rafine bitkisel yağ.
 • Mus, püre, jöle şeklinde termal / mekanik işlemden sonra taze meyve.
 • Kurutulmuş meyvelerden püreler, bal, reçel, reçel, marmelat, pastil ve pişmiş elma gibi tatlılar.
 • İçecekler - suyu kalçalar, süt ile zayıf kahve, taze seyreltilmiş (1: 1) suyu, limon çayı, jöle, meyve içecekler, meyve içecekleri.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Angina ile kefir içmek mümkün mü?

Angina ile kefir içmek mümkün mü?

Avokado salsa ile gazpacho

Mantar Çorbası

Kurutulmuş mantar çorbası

Dmitrogorsk okroshka kefir üzerinde

Şerbetli soğuk kavun çorbası

Taze ve lahana turşusu

Macar kiraz çorbası

Votka ile soğuk domates çorbası

Soğuk çorba, salatalık ve karides

Fesleğen ile soğuk domates çorbası

Salsa ile salatalık ve somon çorbası

Fırında sarımsak ve domates salsa ile balkabağı çorbası

Kırmızı biber kremalı domates çorbası

Parisli soğan çorbası

Parmesan peyniri ile kuşkonmaz ve bezelye çorbası

Karnabahar kremalı çorba

Fransız soğan çorbası

Mozzarella ve gremolata ile patlıcan çorbası

Keçi peyniri ile kroshini ile mantar kremalı çorba

Yeşil soğan ve tofu ile Miso çorbası

Roka pesto ile kiraz domates çorbası

Yumurtalı sarımsaklı çorba

İrlanda Patates Çorbası

Yabani havuç çorbası

Kış soğuklarında baharatlı havuç çorbası

Tuscan fasulye çorbası

Guacamole salsa ile Amerikan kırmızı fasulye çorbası

Maydanoz kremalı baharatlı mercimek çorbası

Tokyo tarzı erişte ramen çorbası

Karides ile Malezya laxa

Köfte ile ördek suyu

Baharatlı tereyağı ile Fas tavuk çorbası

Kereviz ve pırasa ile tavuk çorbası

Hindistan cevizi ile tavuk çorbası

Kneads ile tavuk çorbası

İrlandalı ev yapımı kuzu çorbası

Sığır eti ve kuzu çorbası

Chorizo ​​ve nohut soslu çorba

Chili ve Peynirli Nachos ile Meksika Sığır Çorbası

Domuz eti ile tatlı ve ekşi çorba

Domuz eti ve sebze ile Miso çorbası

Morina ile Pad-Tay çorbası

Pirinç ve fasulye gelen tuzlu morina ile Jamaika çorbası

Patates ile füme mezgit çorbası

Portakallı İspanyol balık çorbası

Somon çorbası köri

Salsa ve rue ezmesi ile Somon Çorbası

Etli sebze güveç

Mayonez altında mantarlı fırında sığır eti

Erikli fırında biftek

Hardallı fırında sığır eti

Kabak ile fırında Dana

Bira ile pişmiş sığır eti

Dana göğsü dolması

Puf böreği içinde peynir ve jambon ile dana eti

Kıyma ile fırında patates

Etli Patates

Pirinç ve fern ile jambon

Sığır eti ve dana eti şiş kebap Tarifleri

Sığır eti ile Enchiladas

Japonca pilav ile sığır eti

Kırmızı şarapta marine edilmiş biftek biftek

Zencefilli Kızarmış Dana

Birada sığır eti

Alman sarımsak soslu dana eti

Domatesli et

Hamur içinde pişmiş et

Ananaslı et

Kırmızı biber ve tofu ile bir wok içinde kızarmış domuz eti

Ananaslı domuz eti kızartma

Bir wok fıstık ve zencefil ile domuz eti

Sebze ve bir wok içinde beyaz fasulye ile domuz

Nar soslu kızarmış domuz eti bonfile

Kuzine soslu domuz eti

Elmalı domuz pirzolası

Patates ve kabak ile haşlanmış Domuz kaburga

Domuz eti sığır eti straganof

Lahana yaprakları domuz

Mantar soslu sığır straganof

Mantarlı domuz eti güveç

Hardal sosu ile domuz biftek

Domuz pilavlı güveç

Lahana turşusu ile domuz eti güveç

Soğan ve şarap ile haşlanmış domuz eti

Salatalık turşusu ile domuz eti

Domuz eti, kırmızı biber ile pişirilmiş

Peynirli domuz pirzolası

Sarımsak ve otlar ile domuz eti bonfile

Hamurda domuz eti

Domuz eti domates ile

Meyve jöle domuz pirzolası

Doldurulmuş domuz filetosu

Domuz eti şiş kebap tarifleri

Soya soslu domuz eti

Domuz eti portakal suyu ihtiva eder.

Domuz pirzolası ızgarada kızartılmış

Pilav ve Mısır ile Meksika tarzında domuz

Lahana ve bezelye ile haşlanmış domuz eti

Nohut ve sosis ile baharatlı haşlanmış domuz

Domuz eti şalgam ile ihtiva eder.

Izgara domuz

Anginadaki tüm acı verici duygular çoğunlukla boğazda yoğunlaştığı için, anjina tedavisinde beslenmenin özendirici ve özel olması gerekir.

Boğaz ağrısına ek olarak, bademcik iltihabı genellikle vücut sıcaklığının yüksek olması, vücudun güçlü zehirlenmesi ve kaslarda ve eklemlerde ağrının eşlik etmesi ile birlikte görülür.

Bu nedenle, birçok hasta tamamen yemeyi reddeder, bu da daha da kötü bir bozulmaya yol açar.

Bu nedenle, anjinli bir diyet, yiyeceklerin boğazda ağrıyı arttırmayacak şekilde tasarlanmalı, ancak vücuda gerekli enerjiyi sağlar.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Anjin için zamanında ilaca ek olarak, içme rejimine uymak çok önemlidir. Günlük yemek yerseniz, daha da şiddetli boğaz tahrişine neden olabilirsiniz. Bu nedenle, gıda dengeli ve korunmalıdır.

Hastalık sırasında toksinleri serbest bırakan mikroplar karaciğerin güçlendirilmiş bir şekilde çalışmasına neden olur. Bu yüzden yiyecekler ağır olmamalıdır: baharatlı, tuzlu, kızarmış, yapamazsınız.

Akut tonsillitte beslenme kuralları nelerdir? Temel ilkeler şöyledir:

 1. Diyet içerisindeki protein içeriğini 70 g'ye düşürmek gerekir.
 2. Hızlı karbonhidrat miktarını 300 gram azaltın.
 3. Yağlar 60 gr'dan fazla olmamalıdır.
 4. Küçük porsiyonlarda günde 5-6 kez yemek yemelisiniz.
 5. Pişirme, buğulama, güveç ya da yemek pişirilmeli, daha sonra öğütülmeli ya da bıçakla doğranmalıdır.
 6. Hastanın vitaminli içecekler yapması, püresi pişirmesi, sebze ve meyve vermesi gerekiyor.
 7. Sıcak yiyecek yok - yiyecekler sıcak olmalı.
 8. Hastada hipertansiyon yoksa, yetişkin bir hastaya çok fazla içebilirsiniz. Bolca sıcak bir içecek, toksinleri (çay, kissel, süt, bitkisel çay, komposto) ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çay veya diğer içecek çok tatlı olmamalıdır. Sıcak tavuk suyu, vücudun hızlı iyileşmesini sağlar. Sen zorla hasta bir insanı yemeye zorlanamazsın, bu yüzden bağırsak üzgününü ve güçlü bir şişkinliği provoke edebilirsin.

Hastalık sırasında, daha önce yemediği yiyecekleri, örneğin egzotik meyveleri vermek imkansızdır. Alerjik reaksiyon gelişmesine yol açabilirler. Küçük porsiyonlar yapmak, ancak daha sık sunmak için en iyisidir.

Hasta yiyecekleri reddederse ve uyumak istiyorsa, rahatlamasına izin vermelisiniz. Büyük ihtimalle, bir rüyadan sonra yemek yemeyi isteyecektir.

Akut ve pürülan anjinada, özel bir diyet - masa numarası 13. Karbonhidratları, proteinleri ve yağları azaltarak ve vitamin miktarını arttırarak, bu diyetin daha düşük bir enerji değeri vardır.

Kompozisyonunda yer alan ürünler kolayca sindirilebilir, kabızlığa ve şişkinliğe katkıda bulunmaz.

Angina ile ne yiyebilirsiniz?

 • Kurutulmuş ekmek ve un ürünleri, sünger kek ve kuru değil kurabiyeler.
 • Çorbalar, yağsız yağsız balık ve et suyu, knot, yumurta gevreği; tahılların mukus decoctions; pirinç, yulaf ezmesi, irmik, erişte ile sebze suyu üzerinde çorbalar; Etten çorba püresi.
 • Az yağlı et ve kümes hayvanları çeşitleri; sığır, hindi, tavuk buğulanmış yemekler; haşlanmış etden püresi; buharlı köfte; Haşlanmış dana eti, tavşan eti, tavuk.
 • Az yağlı balıklar, deri içermeyen balıklar, balık buğulama köfte.
 • Fermente süt ürünleri: kefir, fermente pişmiş süt, asidofil ve diğer içecekler. Lor ve süzme peynir yemekleri (ekşi krema, makarna, sufle), rendelenmiş peynir, az yağlı ekşi krema.
 • Buhar, protein omletleri; kaynatılmış yumurtalar.
 • Havuç, patates, tatbikat, karnabahar (patates püresi yapmak daha iyidir), kabak ve erken kabak.
 • Olgun ve çok yumuşak meyveler; kurutulmuş meyvelerden püresi; pişmiş elma; süt krema ve kissel.
 • Limonlu çay (sıcak değil); sütlü kahve ve çay, meyveli içecekler, yabani gül suyu.

Boğazdaki enflamatuar süreçte hastaya sıcak veya soğuk yiyecek verilmemelidir. Tüm yemek ve içecekleri ısıtmak daha iyidir. Ancak, angina için tavsiye edilmeyen ürünlerin listesi önerilmez:

 1. Taze ve çavdar ekmeği, hamur işleri, çörekler, kekler, çikolata.
 2. Shchi, borsch, şişman et suyu, darı çorbası, fasulye.
 3. Yağlı etler: domuz, ördek, kuzu, kaz, sosis.
 4. Füme, yağlı ve tuzlu balık, konserve balık.
 5. Tam yağlı süt, yağlı ekşi krema, krema, baharatlı yağlı peynir.
 6. Kızarmış ve sert haşlanmış yumurtalar.
 7. Beyaz lahana, sarımsak, soğan, turp, turp, mantar, baklagiller, İsveçli.

En azından hastalığın ilk günlerinde, herhangi bir gıda ısıl muameleye tabi tutulur, bu sırada boğazda yumuşatır ve incinmez. Bu nedenle, anjin için ideal seçenek herhangi bir sebze ve meyve püresidir.

Yeni bir formda, iyice yıkanması gereken asidik olmayan ve yumuşak domatesleri ve meyveleri yiyebilirsiniz.

Makarna, hafif ve az yağlı soslarla doldurulabilir. Küçük makarna pişirmek en iyisidir. Omlet hazırlarken yağ kullanmanıza gerek yoktur, buharda veya mikrodalga fırında yapılabilir.

Boğaz iltihabı olan bazı insanlar kendi gelişmiş beslenme yöntemlerine sahiptir. Bazen tuz ağrının giderilmesine yardımcı olur. Çoğu zaman, hastalar dondurma yiyorlar, bu yüzden acıyı dondurmaya çalışıyorlar. Doktorlar, dehidrasyonu, zehirlenmeyi ve inflamasyonu artırabildikleri için bu tür tedavi yöntemlerini kabul etmezler.

Hasta, sindirim için çok fazla enerji tüketen yiyeceklerden de vazgeçmelidir. Zayıflamış vücudu ve bu yüzden yeterli değil.

Neden anjinle tatlı ve çikolata alınamaz? Gerçek şu ki, bakteriler "tatlı diş", ve iltihaplı boğazın gevşek mukozasında, tatlı yiyecek parçacıkları geciktirilir, bu da patojenik mikrofloranın gelişimi için uygun bir ortamdır.

Tabii ki, iyileşme tamamen diyete bağlı olduğunda, anjinli bir diyet karaciğer veya gastrointestinal sistem hastalıklarında olduğu kadar önemli değildir.

Bununla birlikte, anjinayı içeren bağışıklık hastalıkları, virüslere karşı savaşır ve gıdaları sindirmek için gereksiz enerji maliyetleri ile savaşır.

Angina için en yararlı ürün baldır. Bu viskoz tatlı madde, birçok hastalığı tedavi etmek için kullanılır.

 • antiseptik etki sağlar;
 • iltihaplı mukoza dokularını yağlar ve yumuşatır;
 • apseleri çözer;
 • inflamatuar süreci azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz ağrısı olan bir kişinin diyetinin kalsiyum, vitaminler, amino asitler ve lif ile doyurulması gerekir. Bu konuda liderler, herhangi bir süt ürünleri ve süzme peynirdir. Kalsiyum içeriği ile eşit değildir.

Pürülan ve akut bademcik iltihabı, çok sayıda C vitamini içeren çok yararlı siyah frenk üzümüdür. Bu vitamin limonda zengindir, böylece bal ve limon ile sıcak çay - herhangi bir anjinada klasik bir içecektir.

Ve bu makalede, videoda anjinada tedavi ve beslenme konusunda video sunulmaktadır.

Anjin dahil olmak üzere akut solunum yolu enfeksiyonu döneminde, bir kişinin genel esenliği kötüleşir ve yutma hareketleri fazladan bir ağrı kaynağı haline gelir.

Alışılmış yemek bademcikler ve bir boğaz iltihaplı mukoza zarının ek tahriş nedeni olabilir, bu nedenle hastalığın akut bir döneminde, bir dağıtımda bir koruyucu rejime uymak makul olacaktır.

Vücudun zehirlenmesi, yemek yemenin tamamen reddedilmesine kadar iştahın bozulmasına neden olur. Bu davranış, dinlemeye değer makul bir savunma mekanizmasıdır.

Sonuçta, zaten toksinleri nötralize eden ve bakterileri nötralize eden sentez maddeleri olan anjina ile meşgul olan karaciğer sindirim sürecine dahil değildir.

Anjinda diyet gerekli değildir, fakat yine de diyete bazı kurallara uymak, böylece mukoza boğazını bir kez daha tahriş etmemek ve zaten ilacı almaktan muzdarip olan karaciğeri yüklememektir.

Dikkat lütfen! Tavsiye ediyoruz

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza tedavisi ve önlenmesi için Elena Malysheva, Rus bilim adamlarından etkili bir Bağışıklık ilacı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklık tedavisinde son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Malysheva metodolojisi hakkında bilgi edinin...

Pişirilmiş yemekler kolayca sindirilebilir, yumuşak, sıcak olmalıdır.

İçlerindeki yağ oranı en az olmalıdır. Tahıllar, sebzeler ve meyveler nedeniyle beslenmenin sağlanması arzu edilir. Protein tabakları tüketilebilir, ancak bölümlerin ve yağ içeriğinin büyüklüğüne göre taşınmaz.

Angina ile daha küçük porsiyonlar daha iyi, ama daha sık yiyin. Yiyeceklerin vücut ısısına ne kadar yakın olursa, o kadar iyi olur. Yarı sıvı lapası, püresi çorbası, buharlı yumuşak yemekleri pişirmeye çalışmak daha iyidir.

Her türlü komposto, meyve içeceği, meyve suyu, kissel, et suyu gibi ürünler, vücuda gerekli olan hazır enerji sağlar ve aynı zamanda bir sıvı kaynağıdır.

İştahsızlık, bulaşıcı bir hastalığın akut döneminde organizmanın normal bir reaksiyonudur, eğer böyle hissetmiyorsanız, güçle yapmanız gerekmez.

Baharatlar, baharatlar, keskin soslar mukus boğazında ek bir tahriş kaynağı haline gelebileceğinden, iştahı uyarmak için yiyecekleri baharatlamak gerekli değildir.

Özel bir konu anjinalı çocukların beslenmesidir. Hasta bir çocukta sindirim sistemi özellikle zayıftır, bu nedenle böyle bir hastayı beslerseniz bağırsak sendromu gelişebilir. Karın ağrısı, hasta çocuklarda kusma ve ishal, anne-babalar tarafından zorla beslenmeye bağlı olarak sindirim sistemi aşırı yüklenerek, anjin ile zehirlenmeden kaynaklanamaz.

Burada boğaz ağrısı olan çocukların beslenmesi için birkaç basit kurallar izler:

 1. Çocuk yemek istemiyorsa, onu zorlamayın;
 2. İyi iştahla, porsiyon boyutlarını azaltmanız gerekir, ancak beslenme sıklığını artırabilirsiniz;
 3. Hastalık sırasında yeni gıdalarla deney yapmayın.

Angina için yiyebildiğiniz veya yiyemediğiniz ana kılavuz, bulaşıcı hastalıkların akut ateşli döneminde ve bademciklerin akut iltihaplanmalarında gösterilmiş olan diyet tablosu 13'dür.

Tablo 13, protein gıdalarını sınırlayan, yağları, karbonhidratlı yiyecek miktarında bir miktar azalma, diyette sebze hacminin artmasını içerir.

Bu diyette, çeşitli vitaminli içeceklerden dolayı içmek için sıvı miktarının artırılması tavsiye edilir. Bulaşıkların kendileri yumuşak silme veya doğranmış formda, tercihen yarı sıvı halde olmalıdır. Pişirmenin ana yolu su veya buharda kaynar. Yiyecek sıklığı günde 6 kez, daha sık olarak daha iyi olmalıdır, ancak yemek kısımları küçüktür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik lacunae yılında kasık tıkanıklığı belirtileri ve tedavisi

Bademcikler veya bademcikler - nasofarenks ve ağız boşluğunda lenfoid dokuların birikimi. Vücutta koruyucu ve hematopoetik işlevler yaparlar.

Evde farenjit nasıl tedavi edilir

Terapi, hastalığın biçimlerine, nedenlerine ve seyrine dayanır. Sık görülen akut solunum yolu enfeksiyonları, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasına neden olur.Erişkinlerde, patolojinin sık neden olan ajanı, beta-hemolitik streptokok grubu A'nın yanı sıra mikoplazmadır.