Loading

Pürülan anjina ile ısıtma kompresyonu hızlanma

(29 Haziran, 04) Andrey
Hoşgeldin! Pürülan boğaz ağrısı teşhisi kondu. Doktor sıkıştırmak için tavsiye etti. Onları düzgün bir şekilde nasıl yapacağımı söyle, bu tehlikeli mi?

Isınma, acıdan kurtulmaya yardımcı olur

Pürülan boğaz ağrısı için sıkıştırır çeşitli dikkat dağıtıcı prosedürler arasında en yararlı ve etkili biri olarak adlandırılabilir. Bu basit ve etkili süreçle herkes kolaylıkla baş edebilir. Isınma, boğazdaki her şey acıdığında ve soktuğunda oldukça hoş olmayan hislerden kurtulmanın harika bir yoludur.

Bu prosedürün maksimum etkinliğini sağlamak için, pürülan anjina ile düzgün bir bandajın nasıl düzgün hale getirileceğini bilmeniz gerekir. Başlamak için, kontraendikasyonları bir ısınma kompresinin formülasyonuna düşünün:

 • Püstüler veya alerjik döküntülerin cildinde mevcudiyet;
 • Cildin bütünlüğünün ihlali;
 • Kardiyovasküler hastalıkların varlığı;
 • Ateroskleroz, beyin damarlarına verilen hasar ile birlikte;
 • Tromboflebit veya kanama eğilimi;
 • Tüberküloz gibi akut bulaşıcı hastalıklar.

Ek olarak, kompres, yüksek vücut ısısına eşlik eden pürülan anjina için kullanılmaz. Bu, ısınmanın bir sonucu olarak, sıcaklığın daha da artabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu durum, özellikle anjina hasta bir çocuğun ısınma kompreslerinin ayarlanmasını planlarken dikkate alınması önemlidir.

tekniklerinin

Pürülan anjina ile bir kompres sağlamak için çeşitli çözümler kullanılabilir. En sık görülen kompres tipleri alkol ve votkadır. Aşağıdaki gibi yapılır:

 • Bir parça gazlı bez veya kumaşın birkaç katını katlayın;
 • Bu parçayı, sıcaklığı oda sıcaklığına denk gelen bir votka veya alkol solüsyonunda ıslatın;
 • Gazlı bez basın ve cilde uygulanır;
 • Islanmış kumaşın kenarlarından yaklaşık iki santimetre kadar çıkıntı yapan mumlu kağıt veya mum bezi üzerine;
 • Üzeri kalın bir pamuklu yün tabakasını daha geniş bir alana koyun ve sargının yerini bir eşarp veya mendille sarın.

Bir alkol solüsyonu hazırlamak için,% 50 alkol iki kez seyreltilir. Vajinal bandajı anjina ile hazırlamak için, kaynatılmış su karışımı, oda sıcaklığına kadar soğutulur, bir ile iki oranında vodka kullanılır. Alkol sıkışması bir yetişkin tarafından altı ila sekiz saat ve iki veya üç saat süreyle küçük çocuklar için uygulanır. Vajka kompresyonu çocuklarda pürülan anjina durumunda su ve vodka karışımından bire bir oranında hazırlanır, yani votkanın gücü 20 dereceyi geçmemelidir.

Evdeki alkol yokluğunda kompreslerin hazırlanması için tuz kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 mililitre ılık suda, iki yemek kaşığı sofra tuzu çözün. Ayrıca yoğrulmuş ve biraz ısınan süzme peynirden gelen bir ısınma bandajı için bir reçete de vardır. Daha sonra, keten kumaş üzerine eşit bir tabaka uygulayın, çenenin altına yerleştirin ve sarın. Boğazdaki ağrı genellikle sabah geçer.

Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan kompresörlerin genel kullanım prensipleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları doğru bir şekilde uygulayabilmeyi öğrenerek, durumunuzu önemli ölçüde iyileştirebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ana şey kontrendikasyonları dikkate almaktır.

Angina ile kompres nasıl yapılır?

Angina veya akut bademcik iltihabı, bademcik iltihabı olarak adlandırılır - vücudun lenfoid sisteminin bir parçası olan ve sağlığının üzerinde nöbet tutan organlar. Hem yetişkinleri hem de çocukları herhangi bir zamanda etkilemektedir: kış aylarında, soğuk hava larenkse nüfuz eder ve lokal bağışıklığı zayıflatır ve yaz aylarında hastalığın nedeni buz gibi soğuk içecekler ve dondurma olabilir. Subcooling, lokal bağışıklığı zayıflatır, bu da vücudun patojenlerin saldırısına direnme yeteneğini kaybeder ve hastalanır. Burada angina tiplerini ve semptomlarını tanımış olabilirsiniz. İşte lacunar anjinası nasıl tedavi edilir.

does

Akut tonsillit enfeksiyöz bir hastalıktır ve bu nedenle bulaşıcıdır. Bu virüsler veya bakterilerden kaynaklanır ve bir doktorun gözetiminde tedavi gerektirir. Özellikle çocuklarda sıklıkla akut tonsillit vardır. Halk ilaçlarının yardımıyla kendinizi tedavi etmeye çalışırsanız, o zaman bademciklerin korunmadığı, hastalıkların yayıldığı bir kaynak olan kronik bademcik iltihabı riski büyüktür. Özellikle şiddetli formlarda, bu durum cerrahi müdahale ile doludur, bu nedenle hasta bunu önlemek için her şeyi yapmalıdır.

Anjin tedavisi için, doktor kesinlikle antiviral veya antibakteriyel ilaçlar, ateş düşürücüler ve çeşitli spreyler içerecek bir terapötik kompleksi atayacaktır. Yukarıda açıklanan nedenlerden ötürü hiçbir şekilde imkansız olduğunu kabul etmeyin. Bu, insanların yöntemlerinin tamamen dışlanması gerektiği anlamına mı geliyor? Aksine, hasta kesinlikle durulama ve kompres yapılması önerilir. Bunlar, hastanın genel durumunu iyileştirmek solunum sisteminde durgun süreçleri önlemek, çekilme ve cızırtılı sesi dönecek, boğaz ağrısı kolaylaştırmak, bakteri ve virüsleri üstesinden değildir, ancak iyileşme anı hızlandırmak için yardımcı olacaktır. Hastalığın seyri bir öksürük ile komplike ise, o zaman kompres kurtulmak yardımcı olacaktır.

Video, anjina ile bir kompresin nasıl yapılacağını anlatıyor:

tedavi

Bir kompres nedir? Bu, doğal özler ve infüzyonların yanı sıra çeşitli ilaçlar olarak kullanılabilen bir çeşit tıbbi pansumandır. Ne çeşit bir kompres yapabilirim? Tonsillit tedavisinde kullanılan çok sayıda kompres çeşidi vardır:

 • yağ;
 • alkollü sıvılar;
 • ilaçlar.

Alkol ve sirke sıkıştırmaları çocukların tedavisi için kesinlikle uygulanamaz - gözeneklerden vücuda nüfuz eder, beklenen rahatlama yerine ciddi zehirlenmelere neden olabilirler.

Kompresyonun etkinliği nedir? Her şeyden önce, iltihaplı bölgeyi ısıtırken, kan akışına neden olur. Ve bu da, şişme azaltır toksinlerin ortadan kaldırmak için yardımcı olur, kabartmalar - Bu durumda, madde uygulandığı takdirde kullanılan, kılcal damarların deride değil, aynı zamanda, iç (bademcik bademcik iltihabı durumunda) organlar sadece genişlemesine katkıda acı veren acı.

İnflamasyonun kademeli olarak çıkarılmasından sonra hastanın genel durumu iyileşir - sıcaklık azalır, baş ağrısı geçecek, halsizlik ve baş dönmesi azalacaktır.

Video anjin ile bir kompres yapılıp yapılmayacağını ve nasıl yapılacağını söyler:

Doğru nasıl uygulanır?

Bademcik iltihabı olarak adlandırılan ıslak kompresler kullanılır.

 1. Aktif maddenin, obstrüksiyon olmaksızın organların dokularına nüfuz etmesi için cilt temizliği gereklidir. Hasta ateşlenip terlerse, kompres uygulanmadan önce sıcak ve nemli bir havluyla silin.
 2. Aktif maddeyi uygulayın: temiz, önceden yıkanmış gazlı bezlerden geniş bir kesim yapın, kalın bir tabaka elde etmek, bir ilacı nemlendirmek, boğaza tutunmak için birkaç kez döndürün. Uygulama alanı mutlaka amigdalayı kavramak zorundadır, ancak tiroid bezi açık bırakılmalıdır.
 3. Üst kısmı sıkıştırılmış kağıtla ve daha sonra kalın bir pamuklu yünle kaplayın.
 4. Tüm yapı bir mendil ile birkaç kez bandajla, fularla veya katlanarak sabitlenir.

Bu bandaj bütün gece boyunca bırakılabilir - boğaz ağrısını ısıtır ve hastanın nefes almasını kolaylaştırır. Gündüz her iki veya üç saatte bir güncelleme yapmak daha iyidir.

Kompresyonlarla tedavi sadece doktor ve onun onayına danışıldıktan sonra yapılabilir, çünkü anjina (pürülan anjina ile birlikte) -streptokokkal ve stafilokokal olarak - sıcak kompresyonların kullanımı yasaklanmıştır. Bu, bakteri sayısının büyümesini ve bunların vücut boyunca yayılmasını destekleyebilir.

Tedavi etmek için genellikle antibiyotik reçete edilir. Referans olarak, pürülan anjina ile almak için hangi antibiyotikler okuyabilirsiniz.

Çocukta gece öksürüğünün nasıl durduğunu öğrenin.

En etkili tarifler

Bize gelen tıbbi sargıların çoğu yüzyıllarca test edilmiş ve atalarımızın birkaç nesli tarafından test edilmiştir. Dikkatinize, tıbbi pansuman hazırlamanın en etkili yollarından birkaçı sunulur.

 1. Alkol bandajı. Bu, herhangi bir mağazada satılan bir votkadan hazırlanabilen en uygun fiyatlı ve yaygın olan ve dolayısıyla en popüler kompresidir. Yeterince basitleştirmek için - sadece gazlı bezleri vodka içinde nemlendirin ve boğazınıza koyun, sonra özel bir kağıt veya plastik bir torba ile örtün, pamuklu yünü ve bandajla sarın. Kompresin ısı transferini arttırmak için üstüne yumuşak bir fular ile ısıtılması tavsiye edilir. Evin saf alkolü varsa, 1: 1 oranında seyreltilmelidir. Üç yıldan daha eski olan alkolik kompresler (sadece doktorun reçetesiyle) 1: 3 oranına göre yapılır. Alkolde bir çorba kaşığı ekleyebilirsin - çözücü ve iltihap önleyici etkiye sahip.
 2. Lahana yaprakları ve baldan sıkıştır. Antik çağlardan beri lahana güçlü bir emici olarak kullanılır. Eğer boğaz uygulamak önce lahana yaprakları hafifçe çekiçle veya kamçı ile mutfak bıçağını yendi olmalıdır - sebze suyu üretmeye başladı etmek gereklidir. Yukarıda, yapraklar az miktarda bal ile bulaşır ve bir başka lahana yaprağıyla kaplıdır. Daha sonra prosedür genel şemaya göre yapılır. Aynı anda bir ısınma ve emici etkiye sahip olan bu bandaj, gece boyunca bırakılabilir.
 3. Süzme peynirinden sıkıştır. Bu tedavi türü sadece Rusya'da değil, aynı zamanda Avrupa ülkelerinde de oldukça popülerdir. Oda sıcaklığında iki yüz gram peynir loru boğaz ağrısına uygulanmalı ve sabitlenmelidir. Bandaj gece için bırakılmalıdır - mükemmel çekme özelliklerine sahiptir.
 4. Patateslerden sıkıştır. 3-4 patates "üniformalı" pişirir, bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyip, patatesleri ezin. Ortaya çıkan püresi gazlı bez üzerine yayılır, böylece gerekli alanı kaplar, birkaç damla bal damlatır, boğaza yapışır ve sabitlenir. İyot hızlı bir şekilde buharlaştıkça, sıkıştırmanın hızlı bir şekilde yapılması gerekir.
 5. Uçucu yağlarla sıkıştırır. Çay ağacı, lavanta, okaliptüs, biberiye, adaçayı, papatya gibi antiseptik özelliklere sahip bitkisel yağları kullanabilirsiniz. İçindeki gazlı bezle nemlendirilmiş 200 ml suda seyreltilen beş damla yağ iyice sıkılmış ve standart bir algoritmaya göre uygulanmıştır. Her 1-1,5 saati değiştirin. Çocuklar bu tür bandajları sadece alerjilerin yokluğunda kullanabilirler.
 6. Tıbbi kompresler. Onlar için, Dimexide (1: 1 oranında suyla seyreltilmiş) ve kafur yağı (bir bardak suya birkaç damla) gibi ilaçlar kullanabilirsiniz. Çocuklarda, hamile veya yaşlılarda kullanmayın.

Videoda - angina ile süzme peynir bir kompres:

Bir yaşın altındaki çocuklar herhangi bir kompresyon yapamazlar - bu durumda öngörülemeyen etkilere sahip olabilirler.

Anjina tedavisi için birçok halk yolu vardır. İşte lacunar anjin tedavisini tarif eder. Burada çocuklarda angina tedavisi için halk ilaçları hakkında okuyabilirsiniz.

Kontrendikasyonlar

Bandajlarla tedavinin yasak olduğu bir dizi hastalık vardır. Bunlar şunları içerir:

 • onkolojik hastalıklar;
 • tüberküloz;
 • diabetes mellitus;
 • lokal deri lezyonları (kesikler, çizikler, yaralar);
 • deri hastalıklarının yanı sıra herhangi bir kökenin döküntüleri: erizipel, egzama, liken, furuncles, vb.
 • kronik kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları;
 • Serebral vasküler lezyonlarla ateroskleroz;
 • tromboflebit.

Hamile ve emziren kadınların doğal ilaçlar kullanarak kompres yapmak daha iyidir, alkol bandajı 1: 3 oranında yapılır.

Doğru yaklaşımla, kompresler anjinin tedavisinin önemli bir bölümünü üstlenir, bu nedenle rolleri göz ardı edilemez. İyileşme sürecini hızlandırır ve hastalığın kronik evreye geçişini önler ve ayrıca hastalığın dışsal belirtilerini azaltır. Bir kompres yapmadan önce, bir doktora danışmanız gerekir, çünkü kontrolsüz kendi kendine ilaç tedavisi hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina hakkında genel bilgiler

Tıpta angina veya akut tonsillit, bazen kronik koşullara dönüşen ve düzenli olarak nüksetme veren palatine bademciklerin (bezler) akut inflamasyonu anlamına gelir. Bu hastalığın birçok türü vardır. Aşağıdakilere göre gruplara ayrılır:

 • Bir çeşit patojen - viral ve bakteriyel formlar;
 • Kursun şiddeti - birincil ve ikincil (başka bir hastalığın bir komplikasyonu olarak);
 • faringoskopik resimden, yani farinks - katarrın görünümünden,
 • lacunar, herpetik, foliküler, ülseratif ve diğer boğaz ağrısı formları.

Hastalığın semptomatolojisi

Çoğu durumda, akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

  • yutulduğunda terleme, aşırı kuruluk ve boğaz ağrısı;
  • parlak kırmızı renk ve farinks dokularının şişmesi;
  • bademcikler üzerinde beyaz-sarı plak veya ülser varlığı;
  • 40 ° C'ye kadar olan bir termometre üzerindeki sıcaklık değerlerinde artış;
 • boyunda büyümüş lenf düğümleri;
 • Bazen grip başlangıcı ile karıştırılır, eklemlerde bir zayıflık ve ağrı durumu.

Viral formlar, bir veya iki gün içinde, bakteriyel ile hemen akıntılı olaylar eklendiğinde. Bazen angina sadece yüksek ateş ve boğazda kızarıklık ile başlayabilir ve daha sonra hastalığın diğer belirtileri katılır.

tedavi

Herhangi bir boğaz ağrısı, komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken tedavi edilmelidir. Ve bazen kalp, solunum sistemi, eklemler ile ilgili problemler şeklinde hüzünlü sonuçlara yol açarlar. Zayıflamış insanlarda, çocuklarda ve yaşlılarda olduğu gibi, bu hastalık menenjit, sepsis, boğazdaki apseler ve diğer ölümcül hastalıklara neden olabilir.

standart medikal tedavi (resepsiyon antiviral ilaçlar veya antibiyotikler, antipiretik, antiseptik durulama ve sulama ve benzeri) yanı sıra atanan doktor yerli tedavi güvenli ve etkili yoludur anjin, içinde sıkıştırmak yapmak pek tavsiye etti. On yıldan fazla bir süredir kullanılıyor ve çok çeşitli var. Soruyu cevaplarken "angina ile sıkışabilir miyim", herhangi bir doktor "evet, ama..." diyecektir. İşte bu nüanslarda ve anlamalısın.

Anjina tedavisinde sıkıştırır

Başlangıç ​​için tüm kompreslerin aşağıdakilere bölünmüş olduğunu hatırlamak önemlidir:

 • Islak (ısınma, iyileştirici) ve kuru;
 • Uygulama yerinde - boğaz ve göğüs, sırt, alın.

Kuru kompresler, ısıyı korumak için sıcak bir yün atkı ya da bir parça doğal pazen benzeri bezin uygulanmasıdır. Islak, ilaç, bal, lahana, patates gibi doğal ürünler içeren çeşitli losyonlardır.

Isınma kompresleri ile özellikle dikkatli olmalısınız. Yapamazlar:

 • Termometre üzerindeki değerlerdeki artış kritik olmasa bile yüksek sıcaklıkta;
 • küçük çocuklar ve hamile kadınlar;
 • boğaz ağrısı (foliküler, laküner) bakteriyel formları ile, çünkü ısı nedeniyle bakteriler, daha fazla çoğalmaya başlar, enfeksiyonun odağını artırır;
 • boynun üst kısmında, yani boğazda bir kompres uygulandığında, tiroid bezi ve maksiller lenf nodlarını açık bırakmak gerekir, çünkü bunlar ısıyı kategorik olarak yasaklar.

Herhangi bir kompres, boğaz ağrısı semptomlarını hafifletmek için tasarlanmıştır. Örneğin, göğüs kanı kan damarlarına mükemmel şekilde dağıtabilir, böylece solunum sisteminde durgun süreçleri önleyebilir. Alındaki aplike, ısıdan kurtulmaya ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Her ikisi de hastalık sırasında bir kişi üzerinde genel bir dikkat dağıtıcı etkiye sahiptir.

Kompresyonların etkili tarifleri

Alkol bandajları

Çoğu zaman, hastalar alkol bazında anjina ile kompres kullanırlar. Hastalığın başlangıcında, diğer tıbbi sargı tipleri gibi, bu seçenek tedavide iyi bir yardımcıdır. Alkol veya alkol içeren bileşen (votka, eczane Aseptolin), gazlı bez, plastik torba veya film, sıcak bir bez gerekir.

Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve alkol içeren sıvı içinde ıslatılır ve daha sonra göğsün üst kısmına ve boynun alt kısmına bindirilir. Bir polietilen tabaka üstüne konur, daha sonra sıcak bir bez ve her şey sıkıca sarılır. Daha büyük bir etki için, üstüne yün atkı koyabilirsiniz. Bu arada, kafa üzerinde bandaj yapmak daha iyidir - bu yüzden bandaj daha uzun sürecektir. Kompresyon, yetişkinlerde her 2-3 saatte bir kez değiştirilir.

Çocuklara anjinli alkolik bir kompres yapmak mümkün mü? Cevap kesin - hayır. Bunun nedeni, alkolün cildin gözenekleri yoluyla vücuda çok hızlı nüfuz etmesi ve çocuğun etil alkolü olumsuz algılaması nedeniyle zehirlenmenin ortaya çıkmasıdır.

Yağ sıkıştırır

Lavanta ve okaliptüs esansiyel yağlarına dayanan çok etkili kompresler, kan dolaşımına girdiğinden bu maddeler mükemmel bir terapötik etkiye sahiptir. Bir bardak ılık suya, birkaç damla yağ, gazlı bez, bebek bezi, bandaj ihtiyacınız olacaktır.

Suda uçucu esans yağı, sonuçtaki sıvı içinde ıslak gazlı bez ve boğaz, göğüs, baldır kasları, alın üzerine bir kompres uygulayın. Hepsini bandajla sabitleyin. Bandajları iki saatte bir değiştirin.

Bu tür bandajlar üç saat içinde 1 kez sıklıkta değiştirilmelidir. Çocuklara, bitkilere ve esansiyel yağlara karşı alerjilerin yokluğunda izin verilir, ancak günde en fazla 2 kez.

İlaç preparatları ile pansumanlar

Bu tür preparasyonlar arasında adaçayı, kafur yağı, DIMEXIDE bir kaynatma içerir. Önceki tariflerde ve belirtilen araçlardan birinde listelenen aynı aksesuarlara ihtiyacınız olacaktır. Gazlı bezin içinde ıslatılır, ve sonra her şey önceki şemalara göre gerçekleşir. DIMEXIDE 1: 1 oranında su ile seyreltilir. Kafur yağı, birkaç damla miktarında suya eklenir.

Patates, İyot ve Bitkisel Yağların Sıkıştırılması

Bu kompresin hazırlanması için haşlanmış patates (3-5 parça), pürede ezilmiş, birkaç damla iyot ve bir kaşık bitkisel yağ gerekir.

Tüm malzemeler karıştırılır, tülbentle sarılır ve sternum ve alt boyun üzerine yerleştirilir. Yukarıda, içerikli kumaş bir bandajla sabitlenir. Boğazınızın üzerine bir paket patates, bir pazen bezi veya bir miktar yün ürün ile ısınabilir.

Bal ve lahana yapraklarından yapılan gece kompresyonu

Bu bileşenlerle bandaj en iyi şekilde iki taraftan yapılır - göğsünde ve arka taraftaki alanın içinde. 2 lahana yaprağı ve 200 g bal gerekir. Levhalarda eşit olarak bal yayılır ve sonuçta ortaya çıkan "sandviçler" göğse ve sırtına bastırılır. Her şey bir sargı bezi veya yiyecek filmine dikkatlice sarılır ve yoğun bir doğal bezle yalıtılır. Sıkıştırma bütün gece sürer.

Lor bandajı

200 g'lık preslenmiş taze lor gazlı bez üzerine konur ve hastanın boynuna bandaj ile bağlanır. Yünden yapılmış sıcak bir fular üst üste bindirilmiştir. Aplike gece için uygulanır. Mükemmel bir çekme etkisi vardır.

İpuçları

Bu arada, tüm kompresler için, özel bir bandaj "Büyükannenin İlk Yardımı" mükemmeldir. Özel uçtan, hiçbir şey takip etmez ve uygun Velcro, uygulamayı yerinde sabit bir şekilde sabitler. Eczanede polietilen yerine, bir kompresör kağıdı da alabilirsiniz.

Önemli! Angina kompresli çocuklara sadece üç yıl izin verilir. Hem yetişkinlerde hem de bebeklerde ana tedavi şekli değildir. Herhangi bir kompres akut tonsillitle savaşmak için sadece yardımcı bir araçtır. Cilt hastalıklarının varlığında tüm kompresyonlar yasaktır.

Pürülan anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün olup olmadığı

Pürülan anjina ile ısıtma kompresyonu hızlanma

(29 Haziran, 04) Andrey
Hoşgeldin! Pürülan boğaz ağrısı teşhisi kondu. Doktor sıkıştırmak için tavsiye etti. Onları düzgün bir şekilde nasıl yapacağımı söyle, bu tehlikeli mi?

Isınma, acıdan kurtulmaya yardımcı olur

Pürülan boğaz ağrısı için sıkıştırır çeşitli dikkat dağıtıcı prosedürler arasında en yararlı ve etkili biri olarak adlandırılabilir. Bu basit ve etkili süreçle herkes kolaylıkla baş edebilir. Isınma, boğazdaki her şey acıdığında ve soktuğunda oldukça hoş olmayan hislerden kurtulmanın harika bir yoludur.

Bu prosedürün maksimum etkinliğini sağlamak için, pürülan anjina ile düzgün bir bandajın nasıl düzgün hale getirileceğini bilmeniz gerekir. Başlamak için, kontraendikasyonları bir ısınma kompresinin formülasyonuna düşünün:

 • Püstüler veya alerjik döküntülerin cildinde mevcudiyet;
 • Cildin bütünlüğünün ihlali;
 • Kardiyovasküler hastalıkların varlığı;
 • Ateroskleroz, beyin damarlarına verilen hasar ile birlikte;
 • Tromboflebit veya kanama eğilimi;
 • Tüberküloz gibi akut bulaşıcı hastalıklar.

Ek olarak, kompres, yüksek vücut ısısına eşlik eden pürülan anjina için kullanılmaz. Bu, ısınmanın bir sonucu olarak, sıcaklığın daha da artabileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu durum, özellikle anjina hasta bir çocuğun ısınma kompreslerinin ayarlanmasını planlarken dikkate alınması önemlidir.

tekniklerinin

Pürülan anjina ile bir kompres sağlamak için çeşitli çözümler kullanılabilir. En sık görülen kompres tipleri alkol ve votkadır. Aşağıdaki gibi yapılır:

 • Bir parça gazlı bez veya kumaşın birkaç katını katlayın;
 • Bu parçayı, sıcaklığı oda sıcaklığına denk gelen bir votka veya alkol solüsyonunda ıslatın;
 • Gazlı bez basın ve cilde uygulanır;
 • Islanmış kumaşın kenarlarından yaklaşık iki santimetre kadar çıkıntı yapan mumlu kağıt veya mum bezi üzerine;
 • Üzeri kalın bir pamuklu yün tabakasını daha geniş bir alana koyun ve sargının yerini bir eşarp veya mendille sarın.

Bir alkol solüsyonu hazırlamak için,% 50 alkol iki kez seyreltilir. Vajinal bandajı anjina ile hazırlamak için, kaynatılmış su karışımı, oda sıcaklığına kadar soğutulur, bir ile iki oranında vodka kullanılır. Alkol sıkışması bir yetişkin tarafından altı ila sekiz saat ve iki veya üç saat süreyle küçük çocuklar için uygulanır. Vajka kompresyonu çocuklarda pürülan anjina durumunda su ve vodka karışımından bire bir oranında hazırlanır, yani votkanın gücü 20 dereceyi geçmemelidir.

Evdeki alkol yokluğunda kompreslerin hazırlanması için tuz kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 mililitre ılık suda, iki yemek kaşığı sofra tuzu çözün. Ayrıca yoğrulmuş ve biraz ısınan süzme peynirden gelen bir ısınma bandajı için bir reçete de vardır. Daha sonra, keten kumaş üzerine eşit bir tabaka uygulayın, çenenin altına yerleştirin ve sarın. Boğazdaki ağrı genellikle sabah geçer.

Boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan kompresörlerin genel kullanım prensipleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları doğru bir şekilde uygulayabilmeyi öğrenerek, durumunuzu önemli ölçüde iyileştirebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Ana şey kontrendikasyonları dikkate almaktır.

Vajanın anjina ile sıkıştırılması

Fonksiyonel özelliklerinde herhangi bir tip sıkıştırmak, ısınma sargıları grubuna aittir. Bu tür bir bileşimin bileşiminde etil alkol veya votka kullanımı, etanol cilde tahriş edici olduğundan, ısınma etkisini arttırır. Bu tür tedavinin anjinadaki etkisi yereldir ve bu onun avantajlarından biridir - etki tüm organizma üzerinde değil, doğrudan hastalıktan etkilenen bölgede gerçekleşir.

Bir votka kompresinin kullanılmasının ana sonucu, boğaz ağrısını ısıtmak ve iyileşme sürecini yoğunlaştırmaktır. Bu hedeflere ulaşılması, iki faktörün ortak çalışması nedeniyle mümkün hale gelir: alkolün ve ısının tahriş edici etkisi, kompresin kendisi tarafından tutulur. Deri üzerindeki eşzamanlı hareketleri, önce yüzeyinde bulunan kılcal damarların ve daha derin yerleşimli damarların genişlemesine yol açar.

Böylece, boğaz bölgesinde kan dolaşım keskin bir şekilde artar. Ve bu da, bademciklerden şişliklerin giderilmesine yardımcı olur ve toksinlerin yok edilmesini hızlandırır. Sonuç olarak, hastanın kendisi için, bu, genel durumunu iyileştiren, iltihabın şiddetindeki azalma ve ağrıda azalma ile kendini gösterir. Dahası, vücudun bir yerel bölgesindeki yoğun kan dolaşımı, lokal immün reaksiyonların aktivasyonuna yol açar. Ve bu, iç koruma mekanizmaları yoluyla enfeksiyona karşı mücadelenin, anjinin en çok ihtiyacı olduğu alanda güçlendirileceği anlamına gelir.

Kompresörü doğru şekilde yerleştirin

Boğazda sıcak bir bandaj yapmak zor değil gibi görünüyor. Fakat aynı zamanda, birçok kişi, prosedürün en büyük etkililiğini elde etmek ve aynı zamanda kendi organizmalarına zarar vermemek için bunu nasıl yapacağını bilmemektedir. Yani, bir votka kompresini düzgün bir şekilde kurmak için ihtiyacınız olacak:

 1. Doğal malzemeden yapılmış yoğun, temiz ve yumuşak kumaş parçası. Mümkün olduğu kadar dokunaklı ve pürüzsüz olmalı. Bu durumda kaba yün uygun değildir ve ideal seçenek pamuk veya flanel kesimi olacaktır. Ölçüler, hastanın boğazını alt çenenin bir köşesinden diğerine tamamen kapatacak şekilde olmalıdır.
 2. Votka, geniş bir açık üst (örneğin, derin bir plaka) veya alkol,% 38-40 ılık su ile seyreltilmiş bir kap içine dökülür.
 3. Çok kalın olmayan bir polietilen filmin bir parçası, boyutları kumaşın alanından biraz daha büyük olmalıdır.
 4. Çok sayıda pamuklu yün, pazen veya küçük havlu havlu.
 5. Uzun, geniş ve kalın yün atkı veya fular.

Votka sıkıştırması, katman tarafından "birleştirilen" katmandır:

 • İlk katman yumuşak bir bez olacaktır. Votkaya iyice batırılmış olmalı ve ardından sıvının dokunun kendisinde kalmasına neden olacak şekilde sıkılmalıdır, ancak tahliye etmemiştir. Kesim, submaksiller bölgede ve boynun anterolateral yüzeylerinde boğaza uygulanır.

Önemli! Votka kompresini uygulayarak, tiroid bezinin yerini etkilemeyecek şekilde ayarlamaya çalışın.

 • Kompresörün ikinci tabakası, alkol ile emprenye edilmiş kumaşı tamamen örtmek zorunda olan bir polietilen filmdir. Bu film hızla etanol buharlaştırmak, onu korumak ve cilt üzerinde etkisini uzatmak için bir engel olarak çalışacaktır.
 • Üçüncü tabaka, flanel kumaşının birkaç sarımından, kalın bir wadded tabakasından veya boynun etrafına sarılan bir havludan oluşur. Ana görevi ısı kaybını önlemek ve bir tür “sera etkisi” yaratmaktır.
 • Son olarak, dördüncü kat yün atkı ya da mendil olacaktır. Bu, bir dereceye kadar, ısının korunmasına da katkıda bulunur ve ek olarak, tüm kompresin boğazda güvenli bir şekilde sabitlenmesini ve sabitlenmesini sağlar.

Katmanların her biri, alttaki olandan birkaç santimetre daha geniş olmalıdır. Bu durumda, ıslak dokunun cilde sıkı bir şekilde yapışması, kurumasına izin vermez. Ayrıca, bu ısı kaybını önleyecektir. Kompresörü uyguladıktan yaklaşık 45 dakika sonra parmağı en alt tabakanın altına hafifçe girerse, bandajın altındaki cildin ıslak ve çok sıcak olduğunu açıkça hissetmelisiniz. Bu tekniği kullanarak, tüm eylemlerin performansının doğruluğunu kolayca değerlendirebilirsiniz.

Önemli! Hasta, bir kompresin kendi hislerine göre ayarlanması okuryazarlığını belirleyebilir. Bir saatin çeyreğinden sonra eğer boğazının daha da sivri olduğunu hissederse, prosedür doğru bir şekilde yapılır ve kompresin bir etkisi olur.

Etanol ile aşırı cilt tahrişini önlemek için, kompres uygulanmadan önce boğazı bitkisel yağla yağlayabilirsiniz. Bandaj çıkarıldıktan sonra, altındaki cilt ılık su ile yıkanmalı, kalan sıvı yumuşak kuru bir bezle hafifçe silinir ve boğazda yatıştırıcı bir etkiye sahip bir krem ​​uygulayın. Isınma sargılarının etkinliği oldukça yüksektir - hastanın durumunun klinik olarak iyileştirilmesi genellikle bu tür tedavinin başlamasından sonraki ikinci günde gözlemlenmiştir.

Kompresyonların süresi ve sıklığı

Çoğu zaman, anjina ile boğazdaki kompres günde bir defadan fazla değildir. Bazı durumlarda, günde iki kez kullanılabilir, ancak bu prosedürler arasında en az iki saatlik bir aralığın olması sağlanmalıdır.

Isınma sargılarının vodka ile montaj süresi genellikle yaklaşık 6-8 saattir. Yatağa gitmeden önce akşamları kullanmak, tüm gece için ayrılmak ve sadece sabahları ateş etmek en uygunudur. Kompres günde iki kez kullanılıyorsa, 1 günlük toplam uygulama süresinin 12 saati geçmemesi gerektiği unutulmamalıdır. 7-8 yaşın altındaki çocuklar sadece 1-2 saat sıkıştırmak için daha iyidir, daha sonra yaklaşık 6 saat içinde tekrarlayın.

Kontrendikasyonlar

Anjina tedavisinde vodka kompres, en etkili ve güvenli yardımcı tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak, diğer tüm tedavi yöntemleri gibi, bu prosedürde bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • Sıkıştırma sadece hastanın vücut sıcaklığı 38 ° C'yi aşmıyorsa kullanılabilir. Bu eşiği aşarken, doku aşırı ısınma riski önemli ölçüde artmaktadır.
 • Eğer anjinin pürülan bir bileşeni varsa, boğazdaki bir komprese konmaz. Bu, aktif bir enfeksiyona sahip olmak anlamına gelir ve ilave ısınma, mikroorganizmaların daha fazla yeniden üretilmesi için uygun koşulları yaratacaktır.
 • Isınma sargıları da tiroid bezinin hastalıklarında kontrendikedir. Lokal olarak, termal etkiler patolojinin alevlenmesini tetikleyebilir.
 • Furunculosis, dermatit veya alerjik bir doğanın döküntüleri tarafından etkilenen cilt üzerinde bir kompres koymayın. Isınma tüm bu bozuklukların şiddetini artıracak, ek tahriş ve yeni patolojik elementlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır.
 • Büyük bir özenle, kardiyovasküler sistemin çeşitli hastalıklarından muzdarip kişilerde kompres kullanmak gerekir. Bunlar ateroskleroz, kan basıncında sürekli artış, tromboflebit, kan pıhtılaşma bozuklukları vb. Patolojilerdir.
 • Gebelikte kadınlarda anginada ısınmanın kullanılması önerilmez. Kompresyonun kendisi, kan basıncında artışa provoke etme yeteneğine sahiptir, bu da hamilelik rahatsızlığı açısından bir tehlikedir.

Votka'yı çocuklara mı koyuyorlar?

Bildiğiniz gibi, votka artan volatiliteye sahip güçlü bir alkoldür. Ancak, boğaza doğru bir şekilde uygulanan bir bandajla, bebeğin soluduğu etanol buharının organizmanın alkol zehirlenmesine neden olması ihtimali göz ardı edilebilir.

Önemli! Ancak 3 yaşın altındaki çocuklarda, anjinada seyreltilmiş etil alkollü vodka kompresleri veya bandajları uygulamak yasaktır. Çok küçük bir çocukta zehirlenmeyi geliştirmek için cilde emilen yeterli etanol vardır.

Bu nedenle, bu prosedürü yürütürken, 8 ila 18 yaş arası çocuklar için özel bir kısıtlama yoktur. 3 ila 8 yaşındaki bir çocuğu yüklemek için bir kompres daha votka ılık su eşit bir hacmi ile seyreltilmesi önerilir, konsantrasyonu% 20 konsantrasyona ayarlandı. Bu, çocuğu etil alkol ile zehirlenmenin geliştirilmesinden koruyacaktır.

Yazar: Lokoshko Denis

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Anjinada kompresin kullanımı

Eğer anjina ile bir kompres yaparsanız, iyileşmeyi hızlandırabilir ve hastalığın semptomlarından kurtulabilirsin. Hastalığın etkili tedavisi için kullanılmasına izin verilen çok sayıda uygulama vardır.

Alkol ve Dimexide bazlı angina ile uygulamalar

Anjinadaki kompresler, hastalığın tedavisinde pozitif bir rol oynamaktadır. Ama onlar rahatsızlıktan tamamen kurtulabilen bir her derde deva değiller. Ancak uygulamaların yardımı ile boğazı önemli ölçüde ısıtmak, iltihapları gidermek, ağrıyı azaltmak ve kan dolaşımını iyileştirmek mümkündür. Sadece bir kişinin ateşi yüksek değilse izin verilen losyonları kullanın. Çocuklar günde 2 kez ve her zaman geceleri bir anjin sıkıntısı çekmelidir. Uygulamaları kullanırken, tiroid bezini etkilemeden, bunları çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirmeniz önerilir.

Çoğu zaman doktorlar bir alkol sıkıştırması yapmayı tavsiye eder. Bunu yapmak için gazlı bez veya bandaj almanız, bezi sıcak vodka (20-25 °) ıslatmanız, sıkmanız ve boğazınıza atmanız gerekir. Daha sonra boynunuzu bir fular ile sarmanız ve apliği 6-7 saat kadar çıkarmamanız gerekir. Uygulama kurallarına uyulmaması durumunda, votka kompresinin kimyasal yanıklara neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu ilaç pürülan anjin için uygun değildir, çünkü bakteri büyümesini arttırabilir. Uzmanlar, papatya suyu ile alkolün (1: 2) sulandırılmasını ve boğaz bölgesine uygulanmasını önermektedir. Bu, yanma olasılığını önlemek için gereklidir. Ayrıca, ilave bir bileşen olarak, örneğin okaliptüs ya da lavanta yağı gibi eter ya da bitkisel yağların kullanımına izin verilmektedir.

Angina ile birlikte ruhsal kompres iyi ısıtır, iltihaplanma düzeyini azaltır ve bademciklerin şişmesini azaltır. Özel bir fayda, artan lenf düğümleri ile böyle bir uygulama olacaktır. Votka olmadan, losyonlar için özel hazırlıklar kullanabilirsiniz, örneğin Dimexide. Uygulamayı yapmak için 30 g ilaç almanız, 20 ml distile su ile seyreltmeniz, daha sonra solüsyondaki gazlı bezleri nemlendirmeniz ve hastalıklı bölgeye uygulamanız gerekmektedir. Yukarıdan bir fularla sarılması ve 60 dakika boyunca böyle bir losyonun tutulması tavsiye edilir. Ciddi kimyasal yanıklara yol açabileceğinden kategorik olarak ürünü cilde sürmeyin. Ancak, anjinadaki bu gibi kompreslerin kan damarları ve kalp hastalıklarında yasaklanmış olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca hamile kadınlarda kontrendikedirler.

Diğer kompreslerin kullanımı

Sık sık, anjina ile, bir tuz kompres yapılır. Bunu yapmak için 250 ml ılık su alın ve 2 yemek kaşığı ekleyin. l. tuz. Ortaya çıkan çözümde, bir bez veya tül parçasını nemlendirmeniz ve boynunuza sarmanız gerekir. Böyle bir uygulamanın yardımı ile, hastalığın son aşamaları bile boğazını iyice ısıttığı için iyileştirilebilir. Ancak, tuz kompresinin çocuklar ve ciddi böbrek problemleri olan insanlar için kontrendike olduğu unutulmamalıdır.

Bal uygulamalarının büyük bir faydası vardır, bunların yanında pürülan boğaz ağrısına bile izin verilir. Bu tür losyonlar balgam çıkarma, vücuttaki enflamatuar süreçleri durdurma, antibakteriyel, tonik ve restoratif etkilere yardımcı olur. Bu prosedür için en iyi şey sahte baldır, çünkü ondan neredeyse hiç alerjisi yoktur. Vücuda tatlı kehribar uygulamadan önce, cildi zeytinyağıyla yağlamanız gerekir. Angina ile boğazda en sık görülen kompres 2 yemek kaşığıdır. l. Düşük ısıda ısıtılan bal. Madde boyun tarafından yağlanmalı ve üstüne yiyecek filmi veya gazlı bez konmalı, daha sonra atkı sarın ve 30 dakika bekletin.

Öksürüğü iyileştirmek için başka bir uygulama kullanılması önerilir. Pancar almak, kaynatmak, ince bir rende üzerinde rendeleyin ve 2 tsp ile karıştırın. bal. Oluşan yulaf kabuğu gazlı bez üzerine yerleştirilmeli ve göğse tutturulmalıdır. Bu losyonu 20 dakika boyunca saklayınız.

Tatlı amber (150 g), votka (200 g), yüzyılın suyu (50 gr) yapılan pürülan anjina için etkili kompresler. Tüm bileşenler karıştırılmalı, bandaj giyilmeli ve sternuma veya sırtına takılmalıdır. Uygulama 12 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir. Hastalık güçlü hırıltı ile birlikte geliyorsa, başka bir kompres yapabilirsiniz. Bal ve hardal almalı (1: 1), karıştırın, bir bandaj koyup göğsüne tutun, yemek filmini sabitlemelisin. Losyonu 6 saat boyunca tavsiye edin. Böyle bir prosedürden sonra, cildi sıcak suyla yıkamak gerekir.

Angina ile boğazda sıkıştırmak genellikle patateslerden yapılır. Bu tür uygulamalar balgam söktürmeye katkıda bulunur. Bir losyon yapmak için ham kök almalı ve rendeleyin üzerine rendeleyin, sonra 1 çay kaşığı ile karıştırın. sirke veya aynı miktarda iyot. Elde edilen kütle 30-45 dakika süreyle uygulanmalıdır. Lahana yapraklarından yapılmış bir kompres yapabilirsiniz. Yoğurulmaları, bal ile sürülmeleri ve boğaz bölgesine 2 saat boyunca uygulanmaları gerekir. Bu tür uygulamalar irin çeker ve acı verici hisleri azaltmaya yardımcı olur. Yüksek sıcaklıkta, bu losyon arıcılık ürünü olmadan yapılır.

Sıklıkla boğaz ağrısının tedavisinde sıklıkla curd kompresyonu kullanılır. Böyle bir yerli fermente süt ürünü (250 g) almak, bir elek ile öğütmek, 1 ezilmiş ampul eklemek ve alınan kütleyi göğüs üzerine sabitlemek gerekir. Bu uygulamayı 12 saat boyunca saklayınız.

Bir anjinada bir kompres yapmak ya da yapmak mümkün mü? Bu prosedürden önce bir uzmana danışmak daha iyidir. Ancak, bu tür tedavi yöntemlerine yüksek vücut sıcaklığında ve uygulamaların herhangi bir bileşenine alerjik reaksiyonların varlığında kategorik olarak itiraz edilemez.

Bademcik iltihabı ile sıkıştır

Angina farklı tiplerde olabilir: viral, bakteriyel, fungal, catarrhal, akut ve kronik. İlk aşamalarda, hastaya boğaz bölgesinde bir ağrı sendromu eşlik eder, bunun sonucunda hasta yutmaz ve normal olarak yemek yiyemez. Hoş olmayan semptomlardan hızla kurtulmak için, tedaviye en kısa zamanda başlanması gerekir. Bazı durumlarda, karmaşık terapi anjina ile kompresler içerir.

Terapötik kompresler - prosedürün etkisi

Çoğu hasta şüphelidir, ancak anjinadan sıkıştırmak mümkün mü? Bu önlemler altında, iltihaplı bölgeye uygulanan ısınma uygulamalarını anlamak gelenekseldir. Etkileri mukoza zarının iltihaplı tabakalarının kan damarlarının refleks dilatasyonu ile ilgilidir. Bu etki nedeniyle, lenfatik sıvının kan akışı ve çıkışı hızlanır.

Fizyoterapötik prosedürler ek bir tedavi yöntemi olarak hareket eder. Lokal tipin ısınması, siliyer epitel tabakasında kan dolaşımını hızlandırır. Bu gelişmiş metabolik ve rejeneratif süreçlere yol açar.

Angina ile sıkıştırmak nemli ve ısınmayı kullanmak daha iyidir. Böyle bir prosedür, anti-enflamatuar, yara iyileştirici ve anti-ödem etkisinin sağlanmasına yol açacaktır. Isı etkisi altında, kılcal damarlar genişler ve ayrıca etkilenen dokulardan lenf çıkması da artar. Böylece, şişlik azalır ve enflamatuar süreç azalır.
Boğaz ağrısı olan bir boğaz ağrısı varsa, o zaman birkaç pozitif özellik bir defada işlenecektir:

 • boğazda ağrının giderilmesi;
 • hipertrofiye dokuların emilmesi;
 • etkilenen bölgede nötrofil sayısını arttırmak;
 • rejeneratif süreçlerin hızlanması;
 • lenfadenoid oluşumlarının ödeminde azalma;
 • Toksik bileşenlerin giderilmesi.

Hastalığın pürülan bir formu varsa, anjinadan sıkıştırmak kesinlikle yasaktır. Bu iç organların, komplikasyonların ve apse enfeksiyonuna yol açabilir.

Bir anjinada bir kompres yapmak veya yapmak mümkün olup olmadığı

Tonsillit farklı tiplerde olabilir. En yaygın biçim bakteriyel anjinadır. Bu bademcik kapsayan pürülan içeriklerin oluşumu ile eşlik eder. Enfeksiyonun etken maddeleri streptokok, pnömokok, stafilokok, meningokoklardır. Vücudun daha fazla yayılmasını önlemek için, tedaviye mümkün olan en kısa sürede başlamalısınız. Bu gibi durumlarda antibiyotikler daima belirtilir.

Pürülan boğaz ağrısı ile sıkıştırmak yasaktır. Ayrıca, prosedürü 37.5 derecenin üzerindeki bir sıcaklıkta veya ciddi komplikasyonların gelişiminde gerçekleştiremezsiniz. Doktor bilgisi olmadan boğaza pansuman uygulayın, üç yaşından küçük çocuklara değmez. Akış hızlıyken hastalığı tolere etmek daha zordur.

Belirtiler ilk aşamadan söz ederse, bir anjina yetişkisiyle boğazda bir komprese yer bırakılır. Catarrhal formda, sıcaklık değerleri genellikle 37 derecenin üzerine çıkmaz. Boğaz kırmızısı ve bademcikler genişler.
Çocuklara kuru ve nemli pansumanlar uygulanması önerilir. Aynı zamanda, süreleri bir saati geçmemelidir. Bebeğin ayaklarının her zaman sıcak tutulması da önemlidir.

Vajka kompresör anjina ile yetişkinlere ve 6 yaşından büyük çocuklara verilebilir. Bu tür manipülasyonlar belirgin bir anti-enflamatuar özelliğe sahip olacaktır. Prosedür 2 ila 6 saat sürer, bu nedenle gece için bandaj uygulamak daha iyidir.

Boğazdaki kompreslerin etkili tarifleri

Geleneksel tıp, boğazını ısıtmak için birçok yol biliyor. Sadece yetişkinlerin değil, aynı zamanda çocukların tedavisinde de yardımcı olurlar.
Çoğu zaman, doktorlar anjina ile bir alkol sıkıştırması yapmak için tavsiye ederiz. 6 yaşından büyük çocuklar için kullanılmasına izin verilir. Genellikle bademcik iltihabı tedavisinde kullanılan bal, bitkisel yağlar, aloe, bitkisel soğanı şeklinde doğal bileşenlerdir.

Üç yaşın altındaki bebeklere anjina ile tuz kompresyonu iyi yardımcı olacaktır. Hem kuru hem de ıslak formda kullanılabilir. Bu yöntem güvenli kabul edilir, ancak daha az etkili değildir.
Ne sıkıştırmak, doktora sormak daha iyidir. Prosedürün sonucu doğrudan hastanın yaşına, hastalığın seyrine ve bireysel özelliklerine bağlıdır.

Patates, İyot ve Bitkisel Yağların Sıkıştırılması

Bu tarif, çocukların tedavisi için mükemmeldir. Bunun için iki orta boy patates çekilir, 20-25 dakika boyunca tekdüze olarak kaynatılır. Pişirildikten sonra, sebze temizlenir ve daha sonra bir çatalla yoğrulur. Oluşan bileşime 3-4 damla iyodin ve bir kaşık bitkisel yağ eklenir.
Biten yulaf ezmesi bir parça gazlı bez üzerine serilir, katlanır ve doğrudan çenenin altındaki boğaz bölgesine uygulanır. Polietilen ve sıcak bir fularla kaplıdır. 1-2 saat bekletin.
Çocuğun yanık olmaması, bir çocuk kremiyle cildin yağlanması.

Aloe ile

Aloe, tıp pratiğinde yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Kompresyonların hazırlanması için çeşitli tarifler vardır:

 1. Birkaç yaprak al ve suyun altında durulayın. Buzdolabında 30-60 dakika bekletin. Meyve suyunu iyice doğrayın ve sıkın. Bal ve alkol ile 1 ila 2 ila 3 oranında karıştırın. Elde edilen solüsyonda, gazlı bezleri nemlendirin ve iltihaplı bölgeye tutun. Bir paket ve sıcak bir eşarp ile örtün. Yaklaşık 4-6 saat tutun. Bu durumda, her 30 dakikada bir, pansumanı taze olarak değiştirin.
 2. 50 gram aloe yaprağı hazırlayın, öğütün. 2 çorba kaşığı bal koy. Malzemeyi bir karıştırıcıyla çırpın. Oluşan yulaf ezmesi kumaş üzerine eşit olarak yayılır. Boğaz ağrısına takın, bir eşarp ile sarın. Prosedür süresi 4 saattir.
 3. Aloe yapraklarını kesin ve boğaza yumuşak bir kısım uygulayın. Boynunu ılık bir fularla sarın. Kompresörü en az 4 saat boyunca tutun.

Evde aloe yoksa, o zaman bir Kalanchoe ile değiştirilebilir.

Bal ve lahana yapraklarından yapılan gece kompresyonu

Bu tür bir sıkıştırma iyidir çünkü etki sadece boğazla sınırlı değildir. Bileşenlerin aktif maddeleri vücuda girer ve enfeksiyonu olumsuz etkiler.

Birkaç yaprak lahana al. Yumuşatın ve sonra kaynamış suya daldırın. En fazla 5 dakika tutun. Bu arada, arı ürününü hazırlayın. Sıvı olmalı. Eğer bileşen kalınsa, su banyosunda eriyin. Lahana yapraklarını balla sadece boğaz boğazına uygulanacak taraftan yağlayın.

Üstte, sıcak bir eşarp yerleştirin. Prosedürün süresi 6 ila 8 saat arasındadır. Bu nedenle, kompres geceleri yapılmalıdır.

Curd Sıkıştırması

Ev süzme peynir, 20'den fazla besin içeren etkili bir anti-inflamatuar ilaçtır. Nadiren alerjik belirtilere neden olur. Bu nedenle, 6 aydan büyük çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Etkinin güçlendirilmesi, kadife çiçeği, votka veya hardalın toz formunda tentürlenmesine yardımcı olacaktır.

Sıkıştırmayı hazırlamak için 250 gram yağsız süzme peynir alın. Bir karıştırıcıda iyice öğütülür. 2 ampul, 2 yemek kaşığı sıvı bal ilave edilir. Her şey tekrar ezildi. Kütle hafifçe ısıtın ve bir parça gazlı bez üzerine koyun.
Sargıyı boğaz ağrısına uygulayın ve bir fularla ıslatın. 2-3 saat bekletin.

Alkol bandajları

Ne zaman alkol bandajları yapabilirim? Bu tedavi yöntemi yetişkinler için daha uygundur. Ancak 6 yaşından büyük çocuklar tarafından kullanılabilir. Kompresörü hazırlamak için tıbbi alkole ihtiyacınız olacak. En yakın eczaneden satın alabilirsiniz. Bu bileşenin seyreltilmesi gerektiğini unutmayın. Bu yanıkları önleyecektir. Konsantrasyonu azaltmak için su, Nitrofural solüsyon, bitkisel decoctions kullanılır.
Prosedürü gerçekleştirirken aşağıdaki kuralları izleyin:

 1. Tıbbi alkolü adaçayı infüzyon ile eşit oranlarda karıştırın. Hafifçe ısın.
 2. Ortaya çıkan solüsyonda bir parça gazlı bezi ıslatın ve sonra boğaza takın.
 3. Üstüne pamuk ve bir paket koyun. Isı etkisini arttırmak için, boğazı bir eşarpla sarın.

Prosedürün süresi 4 ila 5 saat arasındadır.
Alkolik aplike kadınlarda gebelik döneminde kullanılabilir. Sadece prosedürün süresi 2 saate indirilir.

İlaç preparatları ile pansumanlar

Elinizde doğaçlama bir araç yoksa veya olumlu bir etki yaratmak istiyorsanız, eczaneyi kullanabilirsiniz.
Angina ile ne tür bir kompres yapılabilir? Tonsillit tedavisi için doktorlar Dimexide kullanmanızı öneririz. Anti-inflamatuar ve analjezik etki gösteren bir tıbbi üründür. Aktif madde gram-negatif bakterileri yok eder ve ayrıca kataral olayları ortadan kaldırır.

Kompresörü hazırlamak için Dimexide'i alın ve su ile ikiye bir oranında karıştırın. Çözeltiye bir kaşık bal ve aloe suyu ekleyin. Son bileşimdeki bandajı nemlendirin, boğaz ağrısına takın. Boynunu bir filmle ve sıcak bir fularla örtün.
Yetişkinlerin 4-6 saat, çocuk ve hamile kadınlar için - 2 saatten fazla olmamak üzere - kompresin korunması önerilir.

İyi bir etki Furatsilin'e sahiptir. Bu ilaç antiseptik ajan grubuna aittir. Boğazdaki pürülan süreçleri ortadan kaldırır ve hastalığın akut aşamasında kullanılabilir. Bir Furacilin tableti alın ve bir litre kaynamış suda çözün. Bandajı nemlendirin ve boğaz ağrısına takın. Kompresörü 2-3 saat boyunca saklayın. Bu durumda, her 30 dakikada bir, yeni bir bandajla değiştirin.

Bir kompres nasıl uygulanır

Pozitif bir sonuç direkt olarak, kompresin iltihaplı bölgeye ne kadar iyi uygulandığına bağlıdır. Bunu yapmak için aşağıdaki önerileri izleyin:

 1. Temel olarak bir parça gazlı bez veya ince pamuklu kumaş yapacaktır.
 2. Bandaj, tıbbi bir solüsyonda iyi emdirilmelidir. Bir anti-inflamatuar ve ısınma özelliği göstermelidir.
 3. Sıcaklığı uzun süre korumak için üstüne bir film, plastik torba veya parşömen kağıdı uygulanması tavsiye edilir. Sonunda, boyun bir fular haline dönüşür.
 4. Tüm gece komprese koymak daha iyidir. Ancak 1-2 saat süreyle başvurmak için yeterli olan bu tür prosedürler de vardır.

Bu kurallara uyulursa, olumlu etki 2-3 gün içinde görünür hale gelecektir. Ama uyuşturucu tedavisi hakkında unutma.

Sıkıştırıldığında kategorik olarak kullanılamaz

Kendi kendine ilaç kullanmayın ve bir doktora danışmaksızın bağımsız olarak sıkıştırın. Prosedür doğru bir şekilde yapılmazsa, ciddi komplikasyonlara yol açacaktır.
Aşağıdaki durumlarda anjinle sıkıştırmak yasaktır:

 • yüksek sıcaklık değerleri;
 • hastalığın akut seyri;
 • bademciklerin pürülan yenilgisi;
 • anamnezde alerjik reaksiyonların varlığı;
 • kalp ve kan damarlarının hastalıkları;
 • onkolojik oluşumlar;
 • dermatit ve furunküloz;
 • tromboflebit ve kanama eğilimi.

Votka kompresleri 6 yaşın altındaki çocuklara verilemez. Konsantre solüsyonların kullanımı, beynin işini olumsuz yönde etkileyen, damarların kuvvetli bir şekilde genişlemesine yol açabilir.

İpuçları ve Püf Noktaları

Boğaz için bandajlar sadece ek bir tedavi yöntemidir. İlaç kullanımı hakkında unutma. Kompresler çocukları, yetişkinleri ve hamile kadınları tedavi etmek için kullanılır. Ancak bu, bir yöntem seçerken dikkate alınmalıdır.
Alkol bandajları bebeğin hasta boğazına uygulanmamalıdır. Bu gibi durumlarda, süzme peynir veya patates için bir çare yapmak daha iyidir.

Prosedür günde 1-2 defa olmalıdır. Bazı durumlarda, gece eklerinin iyi bir etkisi olacaktır.
Hasta yanma veya kaşıntı hissederse, o zaman pansuman çıkarılmalıdır. Hoş olmayan semptomları gidermek için cildi nazikçe soğuk su ile nemlendirin. Daha sonra yumuşak bir havluyla fazla suyu alın.

Çocukların yanık geçirmemesi, işlemden önce cildin bir çocuk kremiyle yağlanması.
Anjina kompreslerini tedavi etmeye karar verildiyse, önce bir doktora danışmalı ve kontraendikasyonların varlığını çıkarmalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için ucuz ama etkili olan lolipoplar yetişkinler için tavsiye edilir ve anestezikli çocuklara hangi ilaçlar yaptırılabilir?

Soğuk ve viral hastalıkların mevsimi boyunca, eczaneler çok çeşitli ilaçlar ve ilaçlar sunmaktadır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda anjinada Augmentin

Bilindiği gibi, anjin, esas olarak bakteriyel floranın neden olduğu bademciklerin yenmesi ile akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Erken veya geç dönemde ciddi komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle zamanla tedavi edilmelidir.