Loading

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim?

Larenjit, trakea ve boğazın submukozal ve mukoza tabakasında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Bu hastalığın nedeni soğuk, boğmaca, kızamık, bademcik iltihabı ve rinittir. Larenjit, hipotermi, ligament aşınması, sık sık sıcak içecek kullanımı ve sigaraya bağımlılık gibi faktörlerle de tetiklenebilir. Bir çocukta larenjit nasıl tedavi edilir? Tüm hoş olmayan belirtileri ortadan kaldırmak için, doktorlar hastalarına etkili bir yöntem - inhalasyon reçete eder.

fayda

Soluma prosedürü, ilaç maddesinin gerekli kısmını ağız ve burun ile solumayı içerir. Solunan madde partiküllü madde olarak sunulabilir veya suda çözülebilir. Hepsi, böyle bir tedaviden hangi etkinin alınacağına bağlıdır.

Çocuklarda ve yetişkin vücudunda inhalasyonların olumlu etkisi, larinks ve orofarenksin anatomik ve fizyolojik olarak ayrılması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Boğazdaki durulamaların bir sonucu olarak, hiçbir tıbbi madde girmez.

Bir kişi gırtlak içine yabancı bir nesne alırsa, o zaman şiddetli öksürük başlar. Bir kişiyi boğulmadan koruyan koruyucu bir reflekstir. Buhar ve küçük aerosollerin larinks reseptörleri üzerinde rahatsız edici bir etkisi yoktur, bu nedenle terapötik amaçlar için kullanılabilirler. Larenjit ile inhalasyon aşağıdaki etkiyi yapabilir:

 • balgamı seyreltmek için;
 • inflamasyonu ve şişliği gidermek;
 • mukoza zarlarını yumuşatır;
 • tüm bakterilerin üstesinden gelmek için;
 • Lokal bağışıklık mukozasını arttırır.

Video larenjit ile inhalasyonları anlatıyor:

Günümüzde, inhalasyon yoluyla larenjit tedavisi çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Her şey bir doktorun hastaya ne tür bir reçete yazdığına ve bu tedaviden ne gibi bir sonuç beklediğine bağlıdır. Larenjit ile, aşağıdaki inhalasyonu yapabilirsiniz.

Hidrokortizon ile

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne ile? En etkili ve popüler ilaç hidrokortizon kalır. Çoğu zaman bir nebulizer kullanarak inhalasyon yoluyla larenjit tedavisinde kullanılır. Hidrokortizonun pozitif bir etkisi vardır ve larinks mukozası şişmeyi, sıvılaşmayı engeller, iltihabı giderir ve interferonun vücudu terk etmesini önler, bu da vücudun koruyucu işlevlerinin orijinal konumlarında kalmasına neden olur.

Herhangi bir ilaç gibi, hidrokortizon alımı çok dikkatli ve doktor reçetesi ile tutulmalıdır. Larenjit ile inhalasyon için, 3 ml salin başına 25 ml'lik bir miktarda çözülmelidir.

Pulmicort

İnhalasyon için Pulmicort kullanıyorsanız, larinks ve bronşların şişmesini azaltabilirsiniz. Bu preparat, balgam ve tükürük üretimini azaltan, solunum yollarının reaktivitesini azaltan bir süspansiyon şeklinde sunulur. 6 aya kadar olan çocuklarda dozaj günde 0.25-0.5 mg, yetişkinler ve günde 1-2 mg olan hastalar içindir.

Berodual ile

Bu inhalasyon çözeltisi, bir hazırlayıcı veya ek ajan olarak kullanılmalıdır. Lazolvan ile kombine edildiğinde, verim mükemmel bir etkiye sahiptir. Bu tedavinin bir sonucu olarak, pasajları bronşlara genişletmek ve balgamı hızlıca çekmek mümkündür. Bir ilacı kullanmanın temel avantajı, pediatride kullanılabilmesidir.

Naftisin ile

Naphthyzine şişmenin üstesinden gelmeye yardımcı olan, kullanımı kolay ve ucuz bir ilaçtır. Bir kural olarak, burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak için bir çare olarak reçete edilir, ancak birçok doktor larenjit ortadan kaldırabilir içinde özellikleri bulduk.

Naphthyzine zayıf bir anti-inflamatuar etki ile vazokonstrüktif bir ilaçtır. Uygulamak, larinksin şişkinliğini gidermeniz gerektiğinde, sadece bir doktora danışmaktır.

yağ

Yağ inhalasyonlarının kullanılmasıyla, solunum sisteminde güçlü bir koruyucu film oluşturmak mümkündür, bu sayede boğaz mukusu zararlı maddelerden korunacaktır. Aşağıdaki yağlar yatıştırıcı, bakterisit ve yara iyileştirici etkiye sahiptir:

Buhar inhalasyonları geniş bir kaynar su kabı üzerinde yapılmalıdır. Prosedür süresi 5-8 dakikadır. Hastada vasküler bozukluklar varsa, uyku rahatsız edilir, eksitabilite artar, o zaman doktor ona soğuk inhalasyon önerebilir.

Manipülasyonun gerçekleştirilmesi için, bir su şişesi içine birkaç damla yağ konulması gerekir. Bundan sonra, birkaç nefes alın ve kabı burnuna doğru kaldırın.

Soda ile

Soda, çok fonksiyonlu bir üründür. Çeşitli rahatsızlıkların varlığında hastanın durumunu hafifletebilir. Eğer larenjit ile soda ile inhalasyon yaparsanız, o zaman şifalı otlar, tuz ekleyebilirsiniz.
Daha rahat bir işlem için, kalın bir kâğıt tüpü yapmaya, ağzınıza aldırmaya ve boğazınızdaki buharı çekmeye değer. Bir soda çözeltisi hazırlamak için, spoon tatlı kaşığı alın ve bir bardak su içinde çözün.

Lazolvanom ile

Lazolvan çeşitli şekillerde üretilebilir: tabletler, şurup ve çözelti. Bu son form, larenjit ile inhalasyon için aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tedaviyi küçük hastalar için kullanırsanız, ambroksol, sodyum klorür, sitrik asit içeren birçok ilaç için mükemmel bir ikame olacaktır.

Bu ilacın ana avantajı, hızlı bir etkiye sahip olmasıdır. İnhalasyon damlacıkları ile üretilir, bronşların duvarlarına anında yerleşmeye başlar ve balgam oluşumunu etkili bir şekilde uyarır. Lazolvana'nın etkisi altındaki epitellerin ilerleyen hareketleri, balgamın çıkışa hızlı ilerlemesine katkıda bulunur.

Sikloferon ile

Bu ilaç, akut larenjit gibi bir rahatsızlık ile terapötik ve profilaktik amaçlar için aktif olarak kullanılan immünomodülatörler anlamına gelir.

Cycloferon, inhalasyonlar için özel bir preparat değildir. Enjeksiyonlar için kullanılır. Fakat pratikte, inhalasyon sırasında ilacın olumlu etkileri vakaları olmuştur. Bu amaçlar için, ilacın ampul al ve 4 ml salin içinde seyreltin. Tedavi prosedürlerinin sayısı günde 1 olmalıdır. Terapatik kurs - 10 gün. Birkaç saat sonra inhalasyondan sonra, hasta sıcaklıkta hafif bir artış yaşayabilir.

Adrenalin ile

Bu tür bir inhalasyon, hastanın gırtlakın güçlü bir şişkinliği ile acil yardım sağlamasına izin verecektir. Bunun nedeni, adrenalinin güçlü bir antialerjik ajan olmasıdır. Ciddi öksürük nöbetleri sırasında kullanılması önerilir.

Tuzlu çözüm

Tuzlu çözelti kullanıldığında, mukoza zarını geri yüklemek mümkündür. Bu nedenle, bu ilaç öksürük, soğuk tedavisinde büyük talep görmektedir. Bu sürecin hızlanması için hastalığın akut fazında ve iyileşme anında salin etkinleştirilmesine izin verilir.

Deksametazon ile

Yetişkinler için deksametazon ile inhalasyon prosedürlerine izin verilir. Çocuklara gelince, sadece akut enflamatuar süreçler meydana geldiğinde aşırı durumlarda bu tedavinin uygulanması gereklidir. Sunulan ilaç hormonal anlamına gelir, bu nedenle inhalasyonların bir haftadan daha sık yapılması önerilmemektedir.

Çocuklar için Ingalyaia

Larenjitin küçük hastalarda böyle bir tedavisi, aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. İlaç ve preparatlarla dolu bir kap kullanın.
 2. Dar ve uzun bir ağzı olan sıradan bir çaydanlık kullanarak.
 3. Özel bir cihaz - inhaler ve nebülizatör kullanma.

Burada furatsilinin anjinle yardımcı olup olmadığını okuyabilirsiniz.

Tedavi yöntemi ve ilaç ile kesin bir saptama için, hastalığın doğası ve formu, bebeğin yaşı, kronik hastalıkların varlığı, kalıtsal ve alerjik reaksiyonlar dikkate alınmalıdır. İnhalasyon için nebulizer kullanıyorsanız, patolojik sürecin seyrini önemli ölçüde kısaltmak mümkündür. Cihaz uyurken bile cihazı kullanabilirsiniz.

Genellikle bir Omron inhalasyon cihazında kullanılır.

Buhar inhalasyonlarının uygulanması için, sadece ilaçların değil, aynı zamanda şifalı bitki ve meyvelerin deşifre edilmesi gereklidir, uçucu yağlar ilave edilmelidir. Daha sonra prosedürü güçlendirebileceksiniz.

Hangi inhalasyon varyantını seçerseniz seçin, kullanmadan önce bir uzmana danışın. Çocuğun “zayıf noktaları” nı tanımlayabilecek ve bireysel özellikleri göz önünde bulundurarak ona bir tedavi önerebilecektir.

Bağlantı, çocuklarda larenjit halk ilaçlarının tedavisini anlatmaktadır. Larenjit tedavisi çok karmaşık ve uzun bir süreçtir. Solunumun iyileşme süreci üzerinde çok olumlu etki. Çeşitli ilaçlar, otlar ve yağlar, kullanılmaları için kullanılabilir. Her şey hastalığın biçimine ve inhalasyon prosedürlerinin yapılma şekline bağlıdır. Belki de larenjit ile ses kaybının tedavisi ile ilgili bilgilerden yararlanacaksınız. Link altında, bulaşıcı veya larenjit okumak mümkün mü?

Çocukta larenjit ile inhalasyonların etkinliği ve endikasyonları

Çocuk larenjitleri her zaman karmaşık tedavi içerir, tıbbi tedavi, halk ilaçları ve inhalasyonlar dayalı.

Üçüncü durumda doğru araçları seçmek önemlidir prosedürü gerçekleştirmek ve doktor ile tedavi sürecini koordine eder yan etkilerin ortaya çıkmasını ve hastalığın seyrinin alevlenmesini önlemek için.

Larenjit nedir?

Larenjit, nazofarenksin mukoza zarlarına yayılan inflamatuar bir viral hastalıktır..

Çoğunlukla 3-6 yaş arası çocuklarda görülen larenjitin ana patojenleri, zararlı bakteriler ve soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişmeye başlayan enfeksiyonlardır.

Dış faktörler durumu zorlaştırabilir, Hipotermiye neden olan kötü hava koşulları ve kötü kirli bir atmosfer olarak hava yollarını genel olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

Çoğu durumda larenjit akut formda ilerler, en canlı semptomlarla karakterize olan Kronik ile karşılaştırıldığında ve esas olarak boğazda kızarıklık ve bu bölgede şişlik görünümünde görülür.

Hastalığın tedavisine doğru yaklaşırsanız - Sonraki 7-10 gün içinde bertaraf edilebilir, bağışıklığın zayıflaması durumunda, eşzamanlı enfeksiyon nedeniyle tedavi daha uzun sürebilir.

Bu durumda olabilecek en korkunç şey, hastalığın üstteki alt solunum yollarına yayılmasıdır.

Bu gibi işlemlerin sonucu, oksijenin akciğerlere erişiminin tamamen ölümüyle sonuçlanabilir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon ne kadar etkilidir?

Bebek için inhalasyonlar öncelikle tedavi için en doğal ve en güvenli yoldur ağızdan alınan veya enjekte edilen diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında.

Genel olarak, bu prosedürün etkinliğini aşağıdaki noktalarda not edebiliriz:

 1. Prosedürlerin uygulanması sırasında çabucak elenmiş şişkinlik.
 2. müstahzarlarÇocuğun solunum sistemini bir buhar veya aerosol olarak girin (bir nebulizer kullanırken).
  Bu, etkilenen dokuların tüm yüzeyine yayılan ve erişilemeyen bölgelere nüfuz eden ilacın etkinliğini arttırır.
 3. soluk alma hızla balgam seyreltin, Üst solunum yolunu serbest bırakmak ve nefes almayı kolaylaştırmak.
 4. Bu işlem sırasında Nazofaringeal mukozanın ağrı sendromu ve irritasyonu ortadan kaldırılmıştır..

Soluma kuralları

İnhalasyonların uygun şekilde uygulanması, prosedür sırasında sadece tutarlılığa sıkı sıkıya bağlı kalmakla kalmaz, aynı zamanda genel önerilere ve tavsiyelere de bağlı kalır:

 1. Seçim buhar inhalasyonlarında ise - bunun için seçilen Çare çok sıcak olmamalı.
  Bu durumda üst solunum yolunu yakma veya şişmeyi önleme riski vardır.
 2. Prosedür sırasında çocuk sakin olmalı, ağlama, etrafında dağınık ve yaramaz olmayın.
 3. Prosedürler yapılmalıdır en azından yemeklerden bir saat önce, ve prosedür ile önceki besleme arasındaki süre de en az bir saat olmalıdır.
 4. Teneffüs ettikten sonra, türüne bakılmaksızın en az kırk dakika bir çocuğun içmesine izin verilmemelidir.
 5. Bu şekilde tedavi için çeşitli ilaçların randevu ile Bronşiyal dilatasyonu desteklemek için kullanılan ilk ilaçlar.
  Ancak o zaman gerekirse, mukalitik beklentileri kullanabilirsiniz.

Evde soluma

Çocukların tedavisi için, üç inhalasyon yönteminden birini kullanmak için izin verilir: kuru, buhar ve nebulizatör kullanarak.

Kuru inhalasyonlar, çocuğun işlemine doğrudan katılım anlamına gelmez.

Ebeveynlerin görevi - Onun odasına ince kıyılmış sarımsak, soğan ya da horseradish dağılmış.

Bu ilaçlar, doğal bir antiviral ajan olan fitokitler içerir ve bu bitkilerin solunması halinde, bu bitkilerin buharları, antibakteriyeldir.

Açıkçası, böyle bir yöntem hastalığın orta ve şiddetli aşamalarında yeterince etkili değildir.

Böyle bir kaynatma için temel olarak, hem tıbbi preparatları hem de esansiyel yağları, soda ve şifalı otları kullanabilirsiniz.

Ancak bu yöntem larenjit formunun başlangıcında her zaman yardımcı olmaz.

İnhalasyonların en modern hali - bir nebulizatör kullanımı ile (ilacı, çalışan kabın içine doldurup, bir aerosole dönüştüren özel bir cihaz).

Bu, tüm iltihaplı yüzeyler üzerinde ilacın en küçük parçacıklarının nüfuzuna bağlı olarak maksimum iyileşme etkisinin elde edilmesine izin verir.

İnhalasyon için hangi ilaçlar kullanılır?

Yetişkinlerde larenjit tedavisi için kullanılan ilaçların çoğu çocuklar için uygun değildir.

Şu anda, çocuk doktorları ve kulak burun boğaz uzmanları çoğunlukla çocukların tedavisi için aşağıdaki ilaçları reçete etmektedirler:

 1. Pulmicort.
  İlaç, bir grup hormonal ilaçtan bahsedildiği için dikkatli kullanılmalıdır.
  Rağmen güçlü anti-inflamatuar ve anti-ödematöz etkisi backlinklere, içindeki bileşenlere olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.
 2. Flomax. İlaç bromür Ipratropium ve fenoterol dayanmaktadır.
  Ajanın bu tür aktif bileşenleri, bronşlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir, Solunum parıltısını genişletmek ve olası strangülasyonu önlemek inflamatuar süreçlerin gelişiminin bir sonucu olarak.
 3. Deksametazon. Bir nebulizer ile prosedürleri gerçekleştirmek için başka bir hormon.
  Ilaç sadece Hızlı bir şekilde şişliği giderir ve iltihabı ortadan kaldırır, aynı zamanda anti-alerjik etkisi vardır.
  İlaç, sadece aşırı durumlarda çocuklara reçete edilir, çünkü çok sayıda kontrendikasyon var ve yan etkiler, çoğu durumda bu olumsuz etki sadece uzun süreli deksametazon kullanımı ile gözlenir.
  Bir nebülizer kullanıyorsanız ve ilacı kesinlikle reçete edilen bir dozda doldurursanız, çocuk vücudundaki olumsuz etkiler neredeyse tamamen dışlanır.
  Ancak yan etkiler, çocuğun ilaçların bileşenlerine karşı bireysel bir hoşgörüsüzlüğü varsa, çok az miktarda ilaç kullanıldığında bile ortaya çıkabilir.
 4. Adrenalin.
  temel olarak kritik durumlarda kullanılır, Çocuk larenjit ile atak geçirdiğinde ve dokularda spazmlar nedeniyle hava yollarının keskin bir şekilde daralması söz konusu olduğunda.
  Ayrıca, adrenalin, hastalığa şiddetli öksürük atakları eşlik ediyorsa, başka şekillerde imha edilemezse, inhalasyonlar şeklinde kullanılabilir.
 5. Salin.
  En güvenli, ancak özellikle etkili değil, Bunun etkisi, esas olarak, nazofarenks ve mukozanın etkilenmiş dokularının rejenerasyonuna yöneliktir.
  Larenjit ile maksimum etkililik, böyle bir alet, akut formda larenjitin başlangıç ​​aşamasında ve iyileşme aşamasında koruyucu bir ajan olarak gösterir.

Kontrendikasyonlar

Çocuğun inhalasyonlarına aşağıdaki kontrendikasyonlar olabilir:

 • alerjik reaksiyonların olasılığı Bitkisel veya sentetik kaynaklı bazı bileşenlerde;
 • eşlik eden larenjitpürülan etiyolojinin ablasyonu (bademcik iltihabı, orta kulak iltihabı, sinüzit);
 • kardiyak disfonksiyon;
 • sıcaklık vücut 38 derece üstü (Bu kontrendikasyon sadece bir nebulizer kullanımı ile inhalasyonlar için karakteristiktir);
 • yaş dört yıl (inhalasyon laringospazmı olan küçük çocuklarda mümkündür).

Yararlı video

Bu videoda Dr. Komarovsky'ye göre çocuklarda inhalasyonlarla ilgili her şeyi öğreneceksiniz:

Bu kontrendikasyonları dikkate almak ve inhalasyonlar hakkında bir doktora danışmak gereklidir., ve ayrıca tedavi sürecinin olası düzeltilmesi için düzenli olarak muayeneye tabi tutulur.

Sonra bu yöntem çocuğun hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olacaktır.

ancak İnhalasyon tedavisini birincil anlamsız olarak kullanın: Bu sadece uyuşturucu kursuna eklenmelidir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nebulizatör

Her durumda larenjit ile inhalasyon gereklidir. Solunum fonksiyonunun normalleşmesine katkıda bulunur ve solunum sürecini yoğunlaştırır, tıkanıklığı önler, ancak büyük bir dikkatle yapılması gerekir. Kendi kendine tedavi hakkında bir konuşma yoktur. Bir röntgen uzmanına ya da en azından bir terapiste (pediatrist) dönmelisiniz.

Yaygın inancın aksine, hastalık sağlık ve hatta yaşam için önemli ölçüde daha tehlikelidir. Kural olarak, patoloji, SARS, kızıl ateş ve diğerleri gibi bulaşıcı hastalıklar ile ilişkilidir, yani çoğu durumda larenjit ikincildir.

Patolojik sürecin bu biçimi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

İnhalasyon yöntemleri

Larenjit ile solumanın birkaç yolu vardır. Bunlar arasında:

 • Flomax,
 • BEROTEK,
 • Ipraterol,
 • Euphyllin ve diğer ilaçlar
 • Basit salin solüsyonu ile bir prosedür gerçekleştirmek mümkündür.

Bu inhalasyon şekli, ilacı küçük parçacıklara ayırmanıza izin verir, bu da ilacın solunum yolunda derin bir şekilde nüfuz etmesine katkıda bulunur. Çocuklarda ve erişkinlerde larenjit ile inhalasyon, nebülizör yardımıyla en çok tercih edilir. Evde yapmak mümkün.

Bunların özellikleri buharın yüksek ısısında, bir yandan solunum yollarını ısıtırken, diğer yandan da ilaçların "hedef" e hızlı bir şekilde ulaştırılmasını kolaylaştırmaktadır. Kolayca uçucu ilaçlar kullanılır.

Buhar inhalasyonları gerçekleştirilir:

 • nane ile
 • balla
 • deniz topalak yağı ile.

Önemli! Larenjit, alerjik bir etiyolojiye sahip olabilir, bu nedenle otoimmün bir süreç şüphesi varsa, herhangi bir buhar soluma sorunu söz konusu olamaz. Buhar inhalasyonları, haşlanmış patatesler gibi basit "büyükannenin" tarifleridir.

Buhar inhalasyonlarında olduğu gibi, durumun dikkatli bir şekilde izlenmesi, alerjilerin varlığında, yasaktır.

Tıpkı tüberküloz, akciğerlerin enfeksiyöz hastalıkları, bronşlar gibi kişiler için bu tür termal prosedürleri yürütmek mümkün olmadığı gibi. Belki de bronkospazm oluşumu ve obstrüksiyonun alevlenmesi. Ve bu, solunum yetmezliğinin ve ölümünün doğrudan yoludur.

Garip bir şekilde, öksürüğe neden olur, ancak bu sadece gerekli etkidir. Alkalin solüsyonları, solunum yollarının duvarlarını azaltmaya yardımcı olur; bu da, bronko-pulmoner yapılardan ve larenksden mukus ve viskoz eksüdayı hızlı bir şekilde tahliye etmenizi sağlar.

Bu tür terapötik manipülasyonları mukolitikler ile birlikte yürütmek önemlidir, bu yüzden mukus daha hızlı ayrılacaktır.

 • antibakteriyel ilaçlar
 • hormonlar (Dexamethasone, Prednisolone, Pulmicort ile).

İnhalasyonlar için antibiyotikler, sadece besin ortamı üzerinde balgamın bakteriyolojik kültürünün sonuçları ile reçete edilir. Böylece doktorlar-teşhisçiler patolojik flora ekebilir ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirleyebilirler.

Hem akut hem de kronik larenjit için her türlü termal ve nontermal prosedürler reçete edilir. İlacın dozu doktor tarafından reçete edilir, ilacın miktarını kendi başına tespit etmek imkansızdır. Aşırı durumlarda, talimatlara (ek açıklamalara) uyulması önerilir, fakat bu bir çıkmaz yoldur.

Kontrendikasyonlar ve önlemler

Çocuklar ve yetişkinler için larenjit ile inhalasyon için bazı kurallar vardır.

 • Pnömoni, bronşit, plörezi, tüberküloz, herhangi bir genezinin hipertansiyonu durumunda buhar ve alkali prosedürler kontrendikedir.
 • Hiçbir durumda, tarihinizde bir alerji varsa, inhalasyon için uçucu yağlar kullanmayın.
 • Ayrıca büyük özenle diğer bitki bileşenlerini de tedavi etmelisiniz.
 • İmmünolojik reaksiyon geleneksel ilaçların kullanımına cevaben başlayabilir, bu gerçekleşir gerçekleşmez - prosedürü derhal durdurmalı ve bir doktora danışmalıdır, böylece uzman ilaç ana ilacın yerini almalıdır.

Bu basit önerileri gözlemleyerek hasta kendini güvenceye alır.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon nasıl düzgün bir şekilde uygulanır

Nebülizör, kompresör tipi bir cihazdır (daha basit bir şekilde).

Söylendiği gibi, seçilen ilaçtan dozaj, doktor tarafından seçilir. Ortalama oran 2 tam ml salin için 20 damladır. Bu hormonal ilaçlar, bronkodilatörler yetiştirmek için uygun genel bir kuraldır.

Salin solüsyonunu değiştirebilirsiniz:

 • maden suyu (aynı oranda),
 • damıtılmış su.

Ancak uygun fiyattan daha fazla ve tuzlu solüsyonun yaygınlığı göz önüne alındığında, ona verilmesi tavsiye edilir.

Doğru solunum hakkında

Larenjit ile inhalasyon sırasında düzgün nefes nasıl? İlham derin, yavaş. O zaman nefesini bir saniye tutmalısın, burnunu nefes al. Mümkünse, öksürük refleksini dizginlemek tavsiye edilir. Solunumun sonuna kadar tekrarlayın.

Günde inhalasyon sayısı ve prosedürlerin süresi hakkında

Günde kaç kez nefes almanız gerekiyor? Bir günde, gerektiği kadar 4 kez kadar inhalasyon yapabilirsiniz. Bu durumda larenjit ile kaç günlüğünüz var? Tipik olarak, prosedürlerin süresi 4-7 gün şeklinde belirlenir. Bu etkili tedavi için yeterlidir.

Soluma ve sıcaklık

Bir sıcaklıkta inhalasyon yapmak mümkün mü? Bu mümkündür, ancak buhar prosedürleri hariç tutulmalıdır.

Bir nebulizer ile inhalasyon için hangi ilaçları kullanabilirim?

Aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 • Ekspektoranlar. Solunum sisteminin kaslarının azaltılmasına katkıda bulunur. Sinekod, Ambrobene, Lazolvan kullanılır. Her türlü nebülizatör için uygundur.
 • Mukolitki. İlkinden farklı olarak, balgamın seyrelmesine katkıda bulunurlar. İsimler aynı: Ambrobene, Lazolvan ve diğerleri. Hem kompresör hem de ultrasonik nebulizörler için uygundur.
 • Bronkodilatörler. Bronkodilaz yapıyorlar. Berodual, Berotek, Salbutamol, Ipaterol ve diğerleri. Havayollarının genişlemesini teşvik eder. Her türlü nebülizatör için uygundur.
 • Kortikosteroidler ve glukokortikoitler. Deksametazon, Prednizolon, hidrokortizon ile inhale edildi. Tıkanıklığı rahatlatırlar, öksürük gibi temel semptomları durdururlar. Sadece kompresör nebulizatörleri için uygundur.
 • Antihistaminikler. Birinci ve üçüncü kuşaklar (isimler sadece bir doktor tarafından seçilir). Larenksin spazmını rahatlatmaya, öksürüğü ortadan kaldırmaya, dokuların histamiye olan duyarlılığını azaltmaya yardımcı olurlar. Bu farmasötik maddeler, kompresör nebulizatörlerinde kullanım için uygundur.
 • Antiseptikler. Patojenik mikroorganizmaları yok edin. Miramistin ile Chlorophyllipt (alerjinin varlığında dikkatli) ile inhalasyon reçete edilir. Sadece kompresör nebulizatörlerinde kullanıma uygundur.
 • Spesifik olmayan ilaçlar. Adrenalin ile inhalasyon (larinksin yoğun şişmesi ile), Naphthyzin (genellikle kuru hava yollarını rahatlatmak için sadece çocuklara reçete edilir). Kompresör ve ultrasonik nebülizatörlerde kullanıma uygundur.

Berodual v. Pulmicort

Larenjit ile kullanmak için Berodual veya Pulmicort tercih edilir? Aslında bunlar iki farklı ilaçtır. Birincisi bir bronkodilatördür, solunum yollarının genişlemesini teşvik eder ve solunumun normalleşmesini sağlar.

Pulmicort bir glukokortikoiddir, kompleks bir anti-inflamatuar, bronkodilatatör gibi davranır, ancak acil kullanım için uygun değildir. İlaç 2-4 gün çalışmaya başlar.

Hangi ilaçlar çocuklar için uygundur?

Larenjit ile inhalasyonlar için, çocuklar uygun olacaktır:

 • Antiseptikler.
 • Anti-inflamatuar (Pulmicort ve diğerleri).
 • Bronkodilatörler (Berodual ve analogları).
 • Antihistaminikler.
 • Mukolitikler.
 • Balgam söktürücü ilaçlar.

"Ağır" etkinin kortikosteroidleri ile (Prednisolone, özellikle Deksametazon) o kadar basit değildir. Onlar sadece bir hastanede hastalığın karmaşık seyrinde reçete edilir.

İnhalasyon için hangi ilaçlar kullanılmamalıdır ve neden

Genel olarak, ilaçlar üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Alerjiye neden olabilecek ilaçlar kullanmayın. Ayrıca, tedavi durumunda, uygunluk ilkesinin gözlenmesi tavsiye edilir: ılıman larinjit, vb hafif formda olanlara ağır ilaçlar reçete etmek gerekli değildir.

Halk ilaçları ve yöntemleri

Çok dikkatli ve sadece yetişkinlerde uygulayın. En güvenli olanlar arasında aşağıdaki tarifler:

 • Patatesler üzerinde inhalasyon. 3 büyük patates al. Temizlenmiş onları pişirin. Bir havlu ile kaplı, 3-7 dakika boyunca buhar üzerinde nefes alın.
 • Soğanla soluma. Dikkatli uygulayın, solunum yollarınızı yakabilirsiniz. Büyük bir soğan kesin, meyve suyu oluşana kadar yavaşça yoğurun. 3-5 dakika nefes almak için bir havlu ile kaplı. Yüzden yaya olan mesafe 25 santimetreden az olmamalıdır.
 • At turpunun kökü. Soğanla aynı şekilde kullanılır.

Diğer tedavi yöntemlerini de atayabilirsiniz.

 • Soda ve tuzu ile durulayın. Bir çay kaşığı sodayı bir çay kaşığı tuz ile karıştırın, karışımı ılık suda eritin. Günde üç kez gargara.
 • Papatyaların kaynatılması. Bir bardak kaynar su için bir çay kaşığı papatya. Bir saatliğine demlensin. Gargara günde iki kez.

Tüm bu ilaçlar larinksi yumuşatır, altta yatan semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur, öksürük refleksini durdurur, ancak patolojinin altta yatan nedenini ortadan kaldırmaz.

Dr. Komarovsky'nin görüşü

Komarovsky, larenjitin geleneksel ilaçlar ile tedavi edilmesini ve antibiyotik kullanılmamasını önerir. Antibiyotikler sadece hastalığın karmaşık seyrinde gereklidir.

Hastaların tedavi hakkındaki görüşleri

Larenjit, hastalara göre, entegre bir yaklaşımla bile tedavi etmek zordur. Hastalar ve ebeveynleri toplamda bronkodilatör, ekspektoran ve mukolitik kullanımını önermektedir. Yani etki en çok telaffuz edilir. Kortikosteroidler aşırı durumlarda kullanılmalıdır. İyi bir yardım, basit ve güvenli halk tariflerinin atanması olabilir.

Larenjit, entegre bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir hastalıktır. Belirli ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir. Terapötik taktiklerin seçimi onun ayrıcalığıdır. Bu unutulmamalıdır. Bu nedenle, hastalığın seyrinin prognozu maksimum olarak elverişli olacaktır.

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

Soluma nasıl çalışır?

Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

 • larinks ödemini giderir
 • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
 • iltihabı azaltır
 • balgam seyreltilmiş

Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

 • özel aparat - nebulizatör
 • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

Soluma için preparatlar

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

 • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
 • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
 • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

Lasolvan

Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

 • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
 • ödem rahatlatmak
 • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlar

Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

Soluma kuralları

 • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
 • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
 • Ağzınızı solumak, ekshaling
 • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
 • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
 • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
 • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

Prosedürleri yapmak yasaktır:

 • Yüksek sıcaklıkta
 • Bir yaşına kadar çocuklar
 • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım

Bir çocukta larenjit tedavisi. Larenjit ile inhalasyon

KBB hastalıkları genellikle küçük hastalarda teşhis edilir. Mevcut istatistiksel verilere göre, normal bağışıklığı olan bir çocuk, bu doğanın hastalıklarını yılda dört keze kadar tolere eder. Onlara hafif davranmamalısınız, çünkü bazılarının bebeğin hayatı için tehlikeli, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Larenjit ile birlikte hangi semptomlar eşlik eder? Tedavi (ilaçlar + inhalasyon) gerçekten hastalığın üstesinden gelmenizi sağlar? Bu ve diğer soruların cevapları makalemizi okuyarak bulunabilir.

Larenjit nedir?

Larenjit, zayıf bir çocuğun vücudunun birçok viral patolojiye reaksiyonu olarak ortaya çıkan oldukça ciddi bir hastalıktır. Çoğu zaman, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu rahatsızlığı çeker. Bu yaşta bir çocuğun günlük olarak virüs ve bakteriyle buluştuğu yeni bir kollektife (örneğin bir anaokulu) girer. Bu "uygun" hava koşulları ile birleştirilirse, hastalanma şansı birkaç kez artar.

Hastanın yaşı ne kadar küçükse, hastalığın seyri de o kadar tehlikelidir. bir yetişkin sadece geçici bir rahatsızlık, üç yaşından küçük çocuklar daha sonra eşlik ediyorsa, risk krup sözde sendromun başlaması, larinks yani daralma mevcuttur. Bu olumsuz sonuçları en aza indirmek için, ebeveynler çocuklarda larenjit semptomlarını bilmeli ve hastalığın bir sonraki saldırısı sırasında doğru şekilde davranabilmelidir.

Hastalık hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. İlk seçenek hızlı akıştır (yedi ila dokuz gün arası). Kronik larenjit ile, hastalığın semptomları üç hafta veya daha fazla gözlemlenebilir.

nedenleri

Larenjit, mukoza larenksinde irritasyon olup, iltihaplanmaya veya hatta şişmeye neden olur. Bu duruma öksürük, ses kaybı, ateş eşlik edebilir. Bazen iltihaplanma süreci, trakeanın üst kısımlarına hareket eder. Bu durumda laringotracheitis hakkında konuşuyoruz.

Hastalık genellikle küçük çocuklarda gelişir. Bu, çocukta larenksin larenksinin gevşek olmasından kaynaklanır, bu nedenle dışarıdan gelen herhangi bir uyaran kolayca içeri girebilir ve ödemlere neden olabilir. Yaşla birlikte, mukoza zarları daha yoğun hale gelir, üç yıl sonra çocuklarda larenjit hastalığı birkaç kez daha az sıklıkla teşhis edilir.

Larinkste iltihaplanma süreci aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 1. Viral doğanın enfeksiyonları. Üst solunum yolunu etkileyen bakteriler, ses tellerinde sürekli olarak birikerek, laringeal dokulardan direkt olarak koruyucu bir reaksiyona neden olurlar.
 2. KBB hastalıklarının tedavisinde spreylerin kullanımı. İlacın talimatları kullanımda kısıtlanmamış olsa bile, bu aracı kullanmanız son derece ihtiyatlı olmalıdır. Belli bir kuvvetle püskürtüldüğünde bir ilaç jeti, mukozada sinir uçlarını etkiler, bu da istemsiz spazmın ortaya çıkmasına neden olabilir - sonuç olarak şişlik.
 3. Yatkınlık. Larinks mukozasının güvenlik açığı genellikle bir kadının hamilelik sırasındaki sağlık sorunlarının sonucudur ya da kalıtsal olabilir. gebelik bebek sırasında gelecekteki anne yağ ve karbonhidrat kötüye, tam tersine, sıkı diyetler yapışan veya bu patoloji geç gebelikte en yaygın olanıdır. Bu tür çocuklar, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına özel dikkat göstermelidir.
 4. Güçlü stres. Küçük çocuklarda, ruh hali henüz bitmez, bu yüzden bazı durumlar ciddi bir sinir şokuna neden olabilir. Bazı durumlarda, spazmlar nedeniyle ses kaybında kendini gösterir.
 5. Alerjenlerle temas. Gıda ürünleri, ev kimyasalları, evcil hayvan kılı - tüm bu faktörler mukoza boğazında iltihaplanmaya veya daha çok alerjik larenjitlere neden olabilir.

Hastalık çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjitin olağan seyri, burun sinüslerinden, kuru öksürükten, boğuk sesten sekresyonların ortaya çıkmasıyla başlar. Hastalık, tek başına boğulma saldırıları veya tekrarlayan nefes darlığı durumları ile kendini gösterebilir.

Patoloji, bir kural olarak, daha sıklıkla sabahları ortaya çıkar. Bu durum, tamamen sağlıklı uykuya dalmış bir çocuğun korkusuyla şiddetlenir. Çocuklarda sinir uyarımı doğrudan solunum fonksiyonuna bağlıdır, bu nedenle her şeyden önce anne baba bebeği sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Çocuklarda larenjit aşağıdaki belirtileri ayırt edin:

 • Sıcaklıkta artış.
 • Ağır, sığ solunum.
 • Kaba bir ses.
 • Kuru öksürük.
 • Yutulduğunda sürekli yanma hissi / ağrı.
 • Ağız çevresindeki deri mavimsi hale gelir - bu başlangıçtaki boğulmanın açık bir göstergesidir.
 • Küçük bir soğuk.

Çocuğun semptomları zayıf bir şekilde ifade edilse bile, bir çocuk doktorundan yardım almalı ve hemen tedaviye başlamalısınız.

Akut larenjit

Hastalığın akut formu kendiliğinden oluşur. Akşamları bile çocuk kesinlikle sağlıklı hisseder, oynar ve eğlenir. Ertesi sabah resim çarpıcı bir şekilde değişiyor: kısık ses geliyor, sıcaklık 39 dereceye çıkıyor. Durum çok hızlı bir şekilde kötüleşir. Nefes almada ciddi sorunlar başlar, bebeğin konuşması zorlaşır. Aksi halde, bu duruma birinci dereceden stenoz denir.

İkinci derecede semptomlar yoğunlaşır. Dispne artık kalıcı hale gelir. Bebek aşırı heyecanlanır, uyku rahatsız olur. Ağız çevresindeki deri soluklaşır, sonra maviye dönüşür. Bu durum üç ila beş gün sürebilir.

Üçüncü derece darlık, solunum bozuklukları ile karakterizedir. Çocuk uyuşur ve yavaşlar, kalp hızı artar.

Aşırı derecede darlık asfiksi olarak kabul edilir. Böyle bir durum, derin bir koma gerektirebilir. Bu durumda larenjit ile sıcaklık ya normale düşer ya da kritik değerlere düşer. Solunum çok sık görülür ve bazen tamamen ortadan kaybolur.

Kronik formu

Larinkste sıklıkla görülen inflamatuar süreçler, bu hastalığın kronik formunun gelişmesine yol açabilir. Genellikle büyük çocuklarda teşhis edilir. Tekrarlanan iltihaplanma larinks dokularının patolojisine yol açar.

Küçük hastalar genellikle bu bölgedeki rahatsızlıklardan şikayet ederler, hafif bir karıncalanma hissi. Kural olarak, solunum zorluğu not edilmez. Öksürük ıslak, ama balgam hızla uzaklaşıyor. Kronik sürecin ana işareti, küçük değişikliklerden açıkça görülen ses kısıklığına kadar farklı tonlardaki ses değişimleridir.

Bebeklerde hastalık arasındaki fark nedir?

Bir yıla kadar küçük çocuklar için, larenjit özellikle tehlikelidir. Görünüşünün nedenleri zayıf bağışıklık veya kötü oluşturulmuş solunum organlarında gizlenebilir. Çoğu zaman hastalık, havadaki kirliliğe karşı alerjik reaksiyona bağlı olarak gelişir. Coryza, öksürük, boğuk ağlama, uyuşukluk - bunlar genç bir çocukta larenjitin ana belirtileridir.

Komplikasyonları önlemek için acil tıbbi müdahale gereklidir. Bir çocuğun doktoru gelmeden önce, onu dik pozisyonda tutmak ve daha sık içmek en iyisidir. Evde bir yıla kadar olan bebekler, ısınma merhemleri ve kompreslerinin kullanımında kategorik olarak kontrendikedir.

Bebeklik döneminde bir çocukta larenjit tedavisi, sadece durağan bir ortamda yapılmalıdır, böylece uzmanlar öngörülemeyen bir saldırı durumunda zamanında yardım sağlayabilirler. Terapi, iltihaplanma derecesine bağlıdır. Bebekler genellikle reçete fizyoterapi, ilaç, inhalasyon.

Larenjit atağı: ebeveynler ne yapmalı?

Böyle bir teşhisi olan bebeğin durumu keskin bir şekilde bozulduğunda, acil bakım gereklidir. Nefes eşit değilse, öksürük boğulur, nazolabial üçgen maviye döner, hemen ambulans çağırmak gerekir.

Doktorların gelişinden önce, ebeveynler aşağıdaki önlemleri almaya teşvik edilir:

 • Odada havayı nemlendirmeye çalışın.
 • Çocuğun uzanmasına izin vermeyin, dik bir konumda, nefes alması daha kolay olacaktır.
 • Hastayı böyle bir durumdan saptırmak, çünkü korkular sadece semptomların tezahürünü yoğunlaştırabilir.

Sahadaki doktorların, larenjitle etkili bir şekilde yardım edebilecekleri, yani saldırıyı kaldırabilecekleri olasıdır. Eğer uzmanlar hastaneye yatmayı teklif ederse, hiçbir durumda terk edilmemelidir. Hastalığın belirtileri kısa sürede oldukça tehditkar formlar alabilir.

tanılama

Küçük çocuklarda hastalık oldukça basittir - çocuğun durum ve davranışlarının görsel olarak gözlemlenmesi. Bu rahatsızlığın primer semptomları, larenjit için etkili bir ilaç önerecek olan bir pediyatristten derhal yardım almalıdır.

Çocuğun durumu ya da larinksin fizyolojik özelliklerinden dolayı kullanılamamasından dolayı, hastalığın laboratuar tanısı her durumda reçete edilmemektedir. Bununla birlikte, modern teknolojiler (örneğin, spirometri, kapnografi, nabız oksimetresi, vb.) Doğru tanıyı oluşturmaya yardımcı olur. İnsan solunum fonksiyonunun çalışması için kullanılan aparat minimal invaziv ve eş zamanlı olarak maksimum bilgilendirici olup, çocuğun iyileşme dinamiklerini sürekli olarak izlemenizi sağlar.

Ek olarak, hastalığın bulaşıcı doğasını belirlemek ve bir çocukta larenjitin etkili tedavisini belirlemek için bir kan testi verilebilir.

İlaç tedavisi

Laringotracheitis gelişimi genellikle yanlış bir gruptur. Bu, çocuğun hayatı için çok tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden larenjitin tek başınıza tedavi edilmesi önerilmez, bunu bir hastanede yapmak daha iyidir. Hastanedeki uzmanlar ödem ve boğulma gelişimini derhal önleyebilirler. Evde, hastalığın hafif formlarıyla baş başa kalabilirsin.

Bir çocukta larenjit tedavisi, patolojinin şiddetine bağlı olarak reçete edilir. İlk aşamada çocuğa tam huzur ve yetişkinlerin odadaki görevlerini yerine getirmeleri önerilmektedir. Hastalığın ikinci ve üçüncü derecesinde, sabit bir ortamda tıbbi yardım sağlanır. Kural olarak, antipiretik ajanlar, antibakteriyel ilaçlar ve inhalasyonlar ile karmaşık tedavi reçete edilir. Dördüncü aşama hastanın resüsitasyona aktarılmasını gerektirir. Glottisin üst üste binmesi tamamlandığında, bir tra- kozom oluşturulur. Doktor boyunda küçük bir kesi yapar ve çocuğun nefes alabileceği bir tüp yerleştirir.

Larenjitin ne tedavi edeceğini belirleyin, sadece bir çocuk doktoru olabilir. Tipik olarak, standart terapi şeması aşağıdaki ilaçların kullanımını içerir:

 • Mukoza ödemini azaltmak için antihistaminikler (Fenistil, Suprastin).
 • Antibiyotikler ("Amoksiklav", "Cefix", "Sumamed"). Sadece analizden sonra laringeal mukoza üzerinde bir bakteriyel ortamın varlığını doğrular veya hastalık yüksek sıcaklıkta şiddetli formda ortaya çıkarsa.
 • Antitussives (Ambroksol).
 • Beklentiler (Gedelix, Herbion plantain).
 • Antiviral ilaçlar (Aflubin).

Bu hastalık için reçete edilen ilaçların listesi çok çeşitlidir. Larenjit için özel haplar sadece sorumlu doktor tarafından tavsiye edilebilir. Bunu yaparken, çocuğun genel durumunu, yaşını, klinik resmi dikkate almalıdır. Ayrıca, antibiyotik alımı sırasında, flora (Bifiform, Acipol, Probifor) normalizasyonu için de probiyotikler reçete edilir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar güvenli ve aynı zamanda bu hastalığın tedavisi için etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Vazgeçilmez sözde nebulizanlar. Bunlar, tıbbi çözümlerin vücuda ulaşılması zor yerlere nüfuz etmelerini sağlayan en küçük bileşenlere ayıran özel cihazlardır. Böyle bir tedavi ile sinir uçlarının veya spazmodik ses tellerinin tahriş olmadığı gözlenir.

Teneffüs kullanımı için çözümler:

 • Soda çözeltisi.
 • Maden suyu ("Borjomi", "Essentuki 17"). Mineralka, şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir, refleks öksürüğü ortadan kaldırır, bronşları nemlendirir.
 • Bitkisel şifalı otlar (papatya, nane, adaçayı).
 • Uçucu yağlar (okaliptüs, mentol, köknar).
 • Tıbbi preparatlar ("Lazolvan", "Sinupret", "Tonzilgon").

Larenjit ile buhar inhalasyonu da tedavide olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak, bu prosedür aşırı dikkatle yapılmalıdır. Aşırı sıcak hava ile, buhar inhalasyonları larinkste inflamatuar süreci hızlandırabilir. Ayrıca, çocuğun fiziksel aktivitesinden hemen sonra tedaviye başlayamazsınız. Prosedür sırasında, ağızdan nefes almalı ve burun içinden nefes almalısınız.

Buhar inhalasyon nasıl yapılır?

Büyük bir tencerede, bir litre su dökmeniz ve yukarıdaki çözeltilerden birini eklemeniz, birkaç dakika kaynatmanız gerekir. Çocuğun buharın üzerinde uzun süre tutulması gerekli değildir, kapıyı odaya sıkıca kapatabilir ve bebekle orada kalabilirsiniz.

Geleneksel tıp yardımı

Çocukta bir larenjit tedavisi daha mı? Bu problemle baş etmek, geleneksel tıp tarifleri ile sıklıkla yardımcı olur. Böyle bir tedaviden önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. Aşağıda en etkili tarifleri listeliyoruz:

 1. Bal suyu, gargara için harika. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su ile bir kaşık dolusu tatlı incelik dökün, bir dakika kaynatın. Durulama, günde dört kez tekrarlanması tavsiye edilir.
 2. İyi bir etki, dereotu tohumlarının kaynatılmasını sağlar. Bir avuç dolusu tohum kaynar su ile dökülmeli ve 40 dakika demlendirilmelidir. Günde altı kez bir çorba kaşığı için bu ilacı larenjitden kullanın.
 3. Papatya ve adaçayı mükemmel bir anti-inflamatuar ilaçtır. Bitkisel karışımın kaynatılması, doğrudan yemekten önce günde üç kez alınır.
 4. Hemen hemen her eczanede, muz yaprağı yaprakları satın alınabilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bu durumda, kaynatma yönteminin günde dört kez kullanılması anlamına gelir. Bunu yapmak için, bir yaprak kaynamış suyla, muzun yapraklarını dökmelisiniz, bir saat boyunca demlensin.
 5. Kızılcık + bal çok etkili ve aynı zamanda bu hastalığa karşı lezzetli bir ilaçtır. Karışım bir çorba kaşığı içindeki çocuklara günde birkaç kez verilmelidir.

Pratikte görüldüğü gibi, yukarıdaki alternatif ilaç tarifleri, larenjitin eşlik ettiği bu hoş olmayan belirtilerin tezahürünü azaltmaya yardımcı olur. Yardımlarına başvurmak, ancak çocuğun bu veya diğer bileşenlere karşı alerjisi olmaması durumunda mümkündür.

Hastalık ne kadar sürer?

Bir çocukta larenjit tedavisi, bir tanı muayenesinin sonuçları ve kursun doğasına ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak belirlenir. Bu problemi yaşamazsanız ve doktordan gelen tüm önerileri uygularsanız, üçüncü günde balgam akıntısı görülebilir.

Larenjit ne kadar sürebilir? Bu soruya kesin olarak cevap vermek imkansızdır, çünkü bu durumda her şey doğrudan hastanın organizmasının bireysel özelliklerine ve patolojinin kendisinin şiddet derecesine bağlıdır.

Larenjit ile karşı karşıya kalan genç hastalar için doktorların prognozu çoğu durumda olumludur. Merkezi sinir sisteminin son oluşumundan ve gevşek bir submukozal tabakanın kaybolmasından sonra, hastalık genellikle ortadan kalkar.

Ebeveynler için faydalı öneriler

Bu yazıda, çocuklarda larenjit tedavisindeki farklılıklar hakkında çoktan konuştuk. Komarovsky (ünlü bir çocuk doktoru) iyileşme sürecini hızlandırma önerilerini sunar.

Tamamen tedaviden önce, çocuk yatakta kalmalıdır. Zorunlu olarak, uygun bir içme rejimi sağlanmalıdır. Daha fazla sıvı ve sadece oda sıcaklığında (meyveli içecekler, kuru meyvelerden elde edilen kompostolar, şekersiz ılık çay) içilmesi gereklidir. Bu, mukoza zarının yumuşatılmasına ve tüm toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Özel bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Yiyecekler sıcak olmalı ve sert olmamalıdır, tuz miktarı en aza indirilmelidir. Füme / salamura ürünlerinin yanı sıra ekşi ve aşırı baharatlı yemeklerin hariç tutulması gereklidir. Kuru bir yerde beslenme, sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Çocuğun sürekli olduğu odada temiz ve nemli hava olmalıdır.

önleme

Kronik larenjit önleyebilir miyim? Hastalığın gelişmesini önlemek ve düzenli alevlenmelerden kaçınmak için, oldukça basit önleyici tedbirleri takip etmek gerekir. Her şeyden önce, çocuğun durumunu yakından izlemek için tavsiye edilir, en soğuk algınlığı bile tedavi ettiğinizden emin olun. alerjenler ile temas en aza durumunda, düzenli böylece taze hava kaynağı sağlanması, odayı havalandırın. Doktorların küçük bir kişinin bağışıklığını sürekli olarak güçlendirmeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu amaçlar için sertleştirme, açık havada yürümek harikadır. Bu konuda ayrıca çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

Bazen doktorlar immün sistemi uyarıcı ajanların kurslarını önerir. Kural olarak, ilkbahar-sonbahar döneminde atanırlar. Doktor tavsiyesi olmadan, ilacın yardımına başvurmak gerekli değildir, çünkü bu bebeğin vücuduna zarar verebilir.

Kronik larenjit genellikle küçük bir hastaya rahatsızlık veren oldukça hoş olmayan semptomlarla birlikte görülür. Bir doktora zamanında başvurmak, ciddi sonuçlara yol açmadan bu problemden kurtulabilir.

Sonuç

Larenjit çocuklarda oldukça yaygın bir hastalıktır ve mutlaka tedaviye nitelikli bir yaklaşım gerektirir. Aksi takdirde, patoloji daha ciddi bir klinik tablo eşliğinde kronik bir formda gelişebilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bir kural olarak, hastalığın akut formunda etkilidir. Ancak, sadece bir uzman ile doğrudan istişarede kullanıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Bu makalede sunulan tüm bilgilerin sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı ol!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda Staphylococcus aureus

GENELStaphylococcus aureus herhangi bir belirtisi olmayan herhangi bir kişinin vücudunda bulunur, uzun süreli antibiyotik kullanımı sonrası zayıflamış bağışıklık, endokrin hastalıklar, viral enfeksiyonlar durumunda patojenik hale gelir.

Boğaz ve larinks iltihabı: iltihaplı mukoza tedavisi ve semptomları

boğaz ağrısı - insan yaşamının kurulu düzeni bozmak, rahatsızlık bir sürü getiriyor hoş olmayan bir ve oldukça tehlikeli bir hastalıktır.