Loading

Anjina invaziv midir ve başka bir kişiye nasıl bulaşır?

Boğaz ağrısı gibi bir hastalık, sıklıkla görülür. Sık sık bu tür bir hastalıktan muzdarip çocuk veya güçlü bir zayıflamış bağışıklık fonksiyonu olan kişilerdir. Bu hastalıktan muzdarip olmayan pek çok insan şu soruyla ilgilenmektedir: boğaz ağrısı bulaşıcı mıdır? Pratikte, farklı patojenlerin neden olduğu birçok çeşidi vardır. Bu nedenle, hastalığın nasıl bulaştığını bilmek önemlidir.

Angina nedenleri

Anjinaya neden olan birçok faktör vardır. Bazıları çok zararsızdır, ancak diğerleri son derece tehlikeli kabul edilir ve olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Hastalığın gelişmesinin ana nedenleri aşağıdaki gibidir.

 1. Mikropların penetrasyonu. Çoğunlukla larinksin mukoza zarı, streptokok ve stafilokok şeklinde bakterileri etkiler. Ayrıca, hastalığın kaynağı viral ve fungal bir enfeksiyon olabilir. Örneğin, herpes ağrısına alışılmadık bir Coxsackie virüsü neden olur ve hastalığın fungal türü Candida türlerinin mantarlarının katılımı olmadan geçmez.
 2. Sonuç olarak ortaya çıkan bağışıklık fonksiyonunun zayıflaması:
  zayıf ekoloji;
  hipotermi veya vücudun aşırı ısınması;
  keskin sıcaklık düşüşü;
  beriberiye giden dengesiz beslenme;
  alerjik reaksiyonlar;
  ağız boşluğunun mukoza zarlarının mekanik yaralanması;
  pürülan bir yaranın oluşumu;
  akut tipte hastalıkların oluşumu;
  kan hastalıkları.

Boğaz ağrısını başka birine iletme yolları

Çoğu insan, anjinin havadaki damlacıklar tarafından iletilip iletilmediğini ve bunu nasıl alabileceğinizi merak eder.
Hastalığa en hassas olanlar okul öncesi ve okul çağındaki çocuklardır. İstatistiklere göre, anjinli yetişkinler daha az acı çekiyor. Torasik boğaz, anneden bulaşan geçici bağışıklık varlığı nedeniyle atlanır. Ancak bazı durumlarda hastalık, on iki aylık olanları, suni beslenmeyle doğan çocukları etkileyebilir.

Virüsün bulaşmasının birkaç yolu vardır.

 • Hava damlası yöntemi. Bu tip bulaşma en yaygın olarak kabul edilir. Konuşurken, hapşırırken, öksürdüğünde veya öperken bir hastadan enfekte olabilirsiniz. Genellikle boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaştığı için anaokullarında veya okullarda bulaşıcı hastalıkların salgınları vardır. Mükemmel önleme, hijyen önlemlerinin alınması ve bağışıklık fonksiyonunun güçlendirilmesi olacaktır. Hastanın bulunduğu odada, günlük ıslak temizlik ve odayı havalandırmanız gerekir.
 • Iletişim yöntemi. Enfeksiyon, ortak şeyler ve gereçler kullanıldığında temas sırasında kişiden kişiye bulaşır. Anjin hastalığından muzdarip olanlar geçici olarak kendi kişisel hijyen ve eşyaları için kendi setlerine sahip olmalıdır. Yatakların mümkün olduğunca sık değiştirilmesi tavsiye edilir. Dezenfektanların kullanımı ile günlük temizlik yapılmalıdır.
 • Beslenme yolu. Enfeksiyonun vücuda girmesi enfekte olmuş yiyecekler yoluyla gerçekleşir. Genellikle ısıl işlem görmemiş olan yemeklerde mikroplar gizlenir. Tehlikeli, süt ve et yemekleri, bu yüzden riskli ve şüpheli kuruluşlarda yemek etmeyin.
 • Kendinden enfeksiyon. Bu yöntem, vücutta uzun bir uyku virüsü ile karakterizedir. Bir insanın diş problemleri, bademcik iltihabı veya sinüzit şeklinde kronik hastalığı varsa bu durumlarda boğaz ağrısı olabilir. Bağışıklık işlevi zayıfladığı anda, bakteriler yoğunlaşmaya başlar.

Boğazın cinsel yolla bulaşıp iletilmediğini anlamak da faydalıdır. Cinsel ilişki sırasında enfeksiyonun imkansız olduğu, çünkü tüm patojenlerin farinkste yaşadığı konusunda kesin bir görüş vardır. Ama hiç kimse oral seks hakkında konuşmuyor. Bakteriler veya virüsler genital bölgelere sakin bir şekilde yerleşebilir ve vajinal seks vücudun içine girebilir ve kesinlikle başka hastalıklara neden olabilir. Ancak hastalığın zamanında, hastaya katı bir yatak istirahati olması gerektiğinden, cinsel ilişkiden vazgeçilmesi tavsiye edilir. Aşırı durumlarda, prezervatif şeklinde kontrasepsiyon engelleyici yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı tipleri ve bulaşma yolları


Bir anjinanın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, hastalığın hangi formlarının bulunduğunu bilmeniz gerekir. Buraya dahil et.

 1. Purulent boğaz ağrısı. Bu hastalık türü en rahatsız edici ve tedavi edilmesi zor olarak kabul edilir. Soru net bir cevap verilmişse, pürülan anjina bulaşıcıdır. Bu tip boğaz ve bademcikler üzerinde sarımsı bir kaplama oluşumu ile karakterizedir. Pürülan boğaz ağrısı ilk beş gün içinde akut bir dönem olduğunda bulaşıcıdır.
  Pürülan anjina nasıl bulaşır? Aktarım yolları, herhangi bir hastalık türü ile aynıdır. Hava damlası ve temas yolu ile iletilir. Hasta bir kişiye yakın hastalığa yakalanmaktan kaçınmak için, bir maske takmanız ve kesinlikle kişisel şeyler kullanmanız gerekir.
 2. Lacunar Angina. Bir tür pürülan boğaz ağrısı anlamına gelir. Bademcik içerikli bademcikler tübüllerini doldurarak karakterize edilmiştir. Uygun önlemler alındığı takdirde tedavi edilmesi yeterince kolaydır.
 3. Foliküler anjina. Tedavi başlandıysa, lacunar formu hızla foliküler forma geçer. Pürülan sivilce bademciklerin folikülleri üzerinde bulunur. Kan damarları yüzeye yakındır. Sonuç olarak, kan dolaşımı artar ve enfeksiyonun vücut boyunca yayılma olasılığı artar.
  Foliküler boğaz ağrısı mıdır? Bu tip anjin sadece bulaşıcı değildir, aynı zamanda komplikasyonlar açısından da bir tehlikedir. Foliküler anjina ateş, ateş ve şiddetli boğaz ağrısı ile karakterizedir. Komplikasyonlar kulağa ve nazofarengeal bölgeye gidebilir.
 4. Reflü boğaz ağrısı. Pürülan boğaz ağrısının en tehlikeli türü olarak kabul edilir. Pürülan deşarj tamamen bademcikler kapsar. Böyle bir boğaz ağrısı sadece hasta bir kişiyle yakın temas yoluyla bulaşmaz. Hapşırırken veya öksürdüğünde, virüsler nesnelerin üzerine yerleşir. Hava ılık ve kuru ise, aktif olarak çoğalırlar ve odada bulunan kişiye geçer. Böyle bir durum acil yatış ve cerrahi müdahale gerektirir.
 5. Catarrhal boğaz ağrısı. Hastalığın bu formu en kolay şeklidir. Bu tip bir boğaz ağrısı olabilir mi? Hasta biriyle konuşma sırasında, hapşırma veya öksürme ile mümkündür. Genellikle sıcaklıkta güçlü bir artış olmadan oluşur.
 6. Viral anjin. Bu hastalık virüslerden kaynaklanır. Sempmatoloji, kataral tipine benzerdir. Ancak çoğu zaman enfeksiyon kışın gerçekleşir. Havadaki damlacıklar ile bulaşır.

Boğazın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için doktora başvurmalısınız. Transfer yöntemleriyle ilgili ayrıntılı olarak konuşacak ve diğer insanlara bulaşmaması için hangi önlemlerin alınması gerektiğini açıklayacaktır.

Başka bir soru, boğaz ağrısının kaç gündür. Bu hastalık çok bulaşıcı olarak kabul edilir ve enfeksiyon ilk günden beşinci güne kadar ortaya çıkabilir. Bir hastayla iletişim kurarken, yüksek olasılıklı bir anjina alabilirsiniz. Bu odadaki sıcak ve kuru hava ile kolaylaştırılabilir.

Eğer anjinanın bir kişiden nasıl geçtiğini anlarsanız, o zaman gerekli ve hastalığa karşı önlemleri bilir. Üç ila yedi gün sürebilen tüm akut dönemde boğaz ağrısı olabileceğine inanılmaktadır.

Boğazın bulaşıcı türü, türüne güvenerek nasıl belirlenebilir. Örneğin, catarrhal ve lacunar formu hastalığın en kolay tezahürüdür, bu nedenle enfeksiyon ilk iki günde ortaya çıkar. Diğer durumlarda, boğaz ağrısının bulaşıcı olduğu süre, tedavinin ne kadar erken başladığına bağlı olacaktır. Zamanında antibiyotik uygulaması ile hastalık ile enfeksiyon üç güne indirilir.

Çocukluk çağında Angina: ihtiyati tedbirler

Genellikle, on yaşın altındaki çocuklar anjinadan muzdariptir. Bu nedenle, virüs çocuktan çocuğa ve elbette bir yetişkinden kolaylıkla bulaşabilir. Çocuklarda boğaz ağrısı ile enfeksiyon olasılığı, ebeveyninin hasta olması durumunda yükselir, çünkü aynı odada olması gerekir.

Doğal olarak, bir çocuğu enfeksiyona maruz bırakmamak için en iyi yol başka bir dairede olmaktır. Ama ya böyle bir olasılık yoksa? Angina nasıl yakalanamaz? Kendinizi mikroplardan korumak için birkaç öneride bulunmanız gerekir.

 • Bir gazlı bez sarın.
 • Odayı olabildiğince sık havalandırın ve havayı da nemlendirin.
 • Oxolin merhem, propolis tentürü veya interferon şeklinde yerel koruma kullanın.
 • Elleri düzenli olarak sabun ve suyla yıkayın.
 • Nadiren hasta bir kişiyle nasıl temas kurabilirim.
 • Kişisel eşyalarını al.

Foliküler veya balgam boğaz ağrısı ile enfekte olmamak için, şifalı otlar veya soda-tuz çözeltileri infüzyonları ile önleyici ağız durulama yapmak gereklidir. Enfeksiyonun bağışıklık fonksiyonunun ciddi şekilde zayıfladığı bir organizmada geliştiğini unutmayın. Bu tür önleyici tedbirler hem çocuklarda hem de yetişkinlerde yapılmalıdır.

Bademcillit havadaki damlacıklar tarafından ve bir öpücük yoluyla mı iletiliyor?

Antik çağlardan beri onlarla ilişkili enfeksiyonlar ve hastalıklar insanlığın barış içinde yaşamalarına izin vermez. Tarih milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği hastalıkların gaddarlığıyla doludur. Bilimin gelişmesiyle, durum insanlığın lehine bir şekilde değişmiştir. Ancak enfeksiyonlar da gecikmez ve her yıl yeni ve bilinmeyen hastalıkların sayısı artar. İnsanların yakın çevrelerinde ortaya çıkan herhangi bir hastalığın bulaşıcılığından endişe duymaları şaşırtıcı değildir. Son zamanlarda yaygın olarak yayılan bu hastalıklardan biri - bademcik iltihabı. Bademcillit bulaşır mı, eğer öyleyse, hangi yollarla? Bu sorunun cevabını bilerek, önleyici tedbirleri zamanında alabilir ve bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Tonsillit - bulaşıcı mı değil mi?

İlk olarak, hastalığın etiyolojisini bulmak, tanıyı etkileyen nedenleri anlamak gerekir. Enfeksiyonların vücudumuza sızması sorumluluğu bağışıklıktır. Bağışıklık oluşumunda belirleyici rol oynayan önemli bir organ palatine bademciklerdir. Bademcik iltihabı, vücudun koruyucu bariyerindeki boşluğu kırar ve bademcik iltihabının etken maddeleri olan streptokok ve stafilokok bakterilerinin solunan havasına nüfuz etmeyi mümkün kılar.

Ancak bademcik iltihabı diğer organlardaki iltihaplanma etkisinin etkisi altında gelişebilir. Bademcik iltihabının bir başka nedeni, soğuk kalması, ağız boşluğunun mukoza zarına travma ve nazofarenks, solunum bozukluğu, kavisli septum nedeniyle bağışıklık savunmasının zayıflamasıdır. Belki de alerjik bir rinit arka planına karşı bademcik iltihabı, bu durumda hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir.

Bu tip bademcik iltihabı vardır:

 • viral;
 • kronik kompanse;
 • pürülan;
 • dekompanse kronik.

Hastalığın iki şekli vardır: akut ve kronik.

Akut bademcik iltihabı daha yaygın olarak anjina olarak bilinir. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, angina da enfekte olabilir, yani bademcik iltihabı havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynakları, bir virüs veya bir bakteriyolojik enfeksiyon taşıyıcısıyla enfekte olan kişilerdir. Kuluçka dönemi boyunca, taşıyıcılar kendilerini bilmeden, enfeksiyonu yaymaktadır.

Bademcik iltihabı, dudaktaki bir öpücük ya da hastalığın hasta kullanımı ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir.

Kronik tonsillit bulaşır mı?

Daha önce tedavi edilmemiş veya ihmal edilen nazofarenks hastalığının etkisi altında, belirli koşullar altında akut bademcik iltihabı kronik bir aşamaya geçer:

 • bademciklerin sık lenfomalarla ilişkili yumuşak lenfoid dokuları kalınlaşır ve koruyucu işlevlerini kaybeder;
 • Pürülan tıkaçlar, lacunların skarlaşması ve daralması nedeniyle bademciklerde ortaya çıkar ve böylece enflamatuar süreci destekleyen patojenik mikroorganizmaların gelişmesi için elverişli koşulları muhafaza eder;
 • bademcikler büyük ölçüde artar ve vücutta enfeksiyonun sabit bir odak noktası haline gelirler, canlılığı bozarlar. Enfeksiyon yayılır ve diğer organları etkiler: böbrekler, kalp, eklemler.

Kronik bademcik iltihabı, özellikle soğuk mevsimde hastalığın periyodik relapsları ile karakterizedir.

Ayrıca okuyun:

Mutlak kesinlik ile hastalığın bu formunun etiyolojisi düşünüldüğünde, kronik bademcik iltihabının öpücüklerden veya havadaki damlacıklardan geçmediği söylenebilir. Sağlıklı ol!

Bir öpücük ile boğaz ağrıyor olsun

Çeşitli etiyolojilerdeki anjinin bulaşıcılığı

Bir anjinanın bulaşıcı olup olmadığını anlamak için, bu hastalığın bulaşıcılığı hakkında bir fikir sahibi olmak gerekir. Bulaşıcı hastalık bulaşıcı bir hastalığın hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye geçme yeteneği olarak anlaşılmaktadır.

Enfeksiyon bulaşma yolları

Angina, konuşma, öksürme, hapşırma sırasında havadaki damlacıklar tarafından iletilir. Bir öpücükle boğaz ağrısına sahip olmanız doğaldır.

Daha az sıklıkla enfeksiyon, su veya bakterilerle kontamine gıdalar (süt ürünleri, sebzeler, et) ile bulaşır.

Dikkat lütfen! Tavsiye ediyoruz

Çocuklarda ve yetişkinlerde anjina, akut solunum yolu viral enfeksiyonu ve influenza tedavisi ve önlenmesi için Elena Malysheva, Rus bilim adamlarından yeni bir ilacı önermektedir. Eşsiz ve en önemlisi% 100 doğal bileşimi nedeniyle, ilaç anjin, soğuk algınlığı ve bağışıklığın arıtılmasında son derece yüksek bir etkinliğe sahiptir.

Angina'nın yayılmasında önemli bir rol, bulaşma temas yoluna aittir - ortak kullanım nesneleri, özellikle yemekler, havlular, oyuncaklar. Angina'nın nasıl bulaştığını anlamak, enfeksiyonla başarılı bir şekilde mücadele etmek ve daha fazla yayılmasını önlemek için belirli bulaş yolları (özellikle hava ve temas) etkilememizi sağlar.

Bir kişinin boğaz ağrısı ile temas ettikten sonra hasta olup olmadığına bakılmaksızın, belirli bir patojene olan duyarlılığının derecesini etkiler.

Enfekte olma şansı, uygun fiziksel aktivite eksikliği, yetersiz beslenme, stres, kronik yorgunluk, üretim tehlikeleri, çevresel özellikler, eşlik eden hastalıkların varlığı ve diğer faktörler nedeniyle zayıflamış bağışıklığı olan kişilerde her zaman daha yüksektir.

Büyük şehirlerin sakinleri her zaman anjinle yakalanma riski altındadırlar, çünkü popülasyonun yüksek konsantrasyonu nedeniyle, enfeksiyon bir kişiden diğerine havadaki damlacıklar yoluyla daha kolay bulaşır. Anaokullarındaki gruplardan üretim atölyelerine kadar geniş ekipler de morbidite riski altındadır.

Bilmeniz ÖNEMLİ! Parazitoloji, Rykov SV istatistik nüfusunun fazla% 78 insan sık soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, duygu koma, boğaz ağrısı ve kronik yorgunluğa neden parazit ile enfekte olduğunu göstermektedir.

Ayrıca onkolojik hastalıklara kadar daha tehlikeli patolojileri kışkırtabilirler. Onları yatmadan önce her gün ihtiyaç duyduğunuz vücuttan çıkarmak için. Parazitoloji başkanı ile röportajı okuyun ->

Sıkı sıkıya bağlı ekiplerde, enfeksiyon, kapalı bir ortamda insanların yakın temasına duyulan ihtiyaç nedeniyle, sadece birkaç gün içinde yerel bir salgın yaratabilir.

Hastalığın bulaşıcılığı

Angina - hastalık akut, bulaşıcıdır ve bu nedenle yüksek bulaşıcılığa sahiptir, yani başkaları için bulaşıcıdır. Anjina belirtilerinin suçlu olduğu patojenik organizma tipinden, hastalığın temas eden kişiler için ne kadar tehlikeli olduğuna bağlıdır.

Candida cinsinin mantarları.

Bir viral orijinli akut bademcik iltihabı, bademciklerin üzerinde pürülan bir birikinti oluşmadan inflamasyon ile karakterizedir. Viral bademcik iltihabı enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, grip ve enterovirüs enfeksiyonu neden olabilir. Böyle boğaz ağrısı kesinlikle bulaşıcıdır. Enfeksiyonun bulaşma riski akut dönemde devam eder, ancak özellikle hastalığın ilk birkaç gününde.

Bakteriyel bademcik iltihabı genellikle streptokoklardan kaynaklanır ve boğazda pürülan tıkanıklıkların veya baskınların oluşmasıyla birlikte boğazda keskin bir ağrı ile karakterizedir.

Hastalık 5 ila 10 gün arasında sürebilir. Bu enfeksiyon bulaşıcıdır, bu nedenle hastalığın yayılmasını önlemek için ayrı bir odada izole edilir.

Çocuklara ve yetişkinlere grip ve soğuk algınlığı bulaşmaz, IMMUNITY'yi güçlendirmek gerekir. E. Malysheva Soğuk algınlığı ve anjin tedavisinin önlenmesi ve tedavisi için her gün yatmadan önce... Elena Malysheva internet sitesi Doktorla röportaj malisheva.ru

Medinfo: Sık soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı - parazit ile enfekte kişilerin% 90'dan fazla vücuttaki parazitlerin ilk işareti ve doktor resmi web sitesi medinfo.ru bu röportajın bile farkında değildir

Akut solunum yolu viral enfeksiyonunun% 100 bağışıklığı ve önlenmesi için etkili araçlar ve HER ZAMAN BİLGİLERİNİN BAŞLATILMASI, soğuk algınlığını unutur. Önleme Yöntemleri Evde Tedavi Halk Yöntemi grippanet.com

Bazı durumlarda, örneğin, evde küçük çocuklar olduğunda veya izolatörün altında ayrı bir oda alma imkanı olmadığında, hasta, sağlıklı aile üyelerinin enfeksiyonunu önlemek için hastaneye yatırılır.

Fungal bademcik iltihabı kıvrılmış beyaz kaplamanın bademciklerindeki varlığıyla karakterizedir. Bu gibi anjinler biraz daha az bulaşıcı bir yapıya sahiptir, çünkü bunlar çoğunlukla Candida cinsinin şartlı patojenik mantarları tarafından yaratılır, birçok insanın mukoza zarları üzerinde barış içinde yaşarlar.

Mantarlar sadece bir takım olumsuz faktörler ortaya çıkarsa iltihaplanmaya neden olabilir, örneğin vücudun keskin bir şekilde zayıflaması ve eşzamanlı somatik hastalıkların var olması Özetle, vajinal ve bakteriyel enfeksiyonun özellikle bulaşıcı olduğu söylenebilir.

Enfeksiyonun önlenmesi için belirli kurallara uygunluk, ilgili kişiler için çok uygun olacaktır.

Ne kadar önleyici tedbirler alınmalıdır sadece hastalığın zamanlamasına bağlıdır. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için önlemler şunları içerir:

 • Evde veya hastanede hasta bir kişinin izolasyonu,
 • Kişisel eşyaları, havluları, balgam için salin içeren kutuları (gerekirse),
 • Yemeklerin kaynatılarak sterilizasyonu,
 • Düzenli havalandırma, tozlama, ıslak temizlik,
 • Hastaya bakan kişiler tarafından özel bir maske giyilmesi,
 • Hasta ile temastan sonra ellerinizi yıkayarak, boğazın profilaktik durulanması mümkündür.

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi olarak ortaya çıkan bulaşıcı bulaşıcı olup olmadığına bakılırsa, cevap açık değildir - hayır, bulaşıcı değildir. Kronik enfeksiyon ile bademcikler kendi bakterileriyle (aynı şartlı patojenik olanlarla) baş edemezler ve vücut için bazı streslerden (hipotermi, travma) sonra akut iltihaplanma ortaya çıkar.

Bu hastalık - belirli bir kişinin problemi ve kaç gün sürmesi, genel bağışıklık durumuna bağlıdır.

Sürekli soğuk algınlığı, FLU ve boğaz hastalıklarından kurtulmanın imkansız olduğunu düşünüyor musunuz?

Hiç sık FLIPS, ANGIN, TONSILLITS ve diğer soğuk algınlığından kurtulmaya çalıştın mı? Bu makaleyi okuduğunuz gerçeği ile yargılayarak - ne duyduğunuzu değil, ne olduğunu biliyorsunuz:

 • Tükürük yuturken bile boğazda şiddetli ağrı.
 • Boğazda bir yumru sabit bir his.
 • vücutta titreme ve halsizlik.
 • Kemikleri en ufak bir hareketle "parçalamak".
 • iştah ve güç kaybı.
 • Burunda sürekli tıkanıklık ve sümük balgamı.

Ve şimdi soruyu cevaplayın: bundan memnun musunuz? TÜM BU SEMPTOMLAR tolere edebilir mi? Ve etkisiz tedaviyle ne zaman "birleştiniz"? Sonuçta, er ya da geç durum daha da kötüleşecek. Ve kötü bitebilir.

Bu doğru - bu sorunla başlamanın zamanı geldi! Katılıyor musun? Bu yüzden Elena Malysheva'nın özel metodolojisini yayınlamaya karar verdik. Çocuklarda ve yetişkinlerde bağışıklığın güçlendirilmesinin sırrını açtığı ve prostat hastalıklarını önleme yöntemleri hakkında konuştuk. Daha fazla oku.

Önerilen okuma:

Victoria 14.07 18:30

Daha iyi okuyun, Elena Malysheva diyor. bu konuda. baş ağrısı, tükürük yutma bile boğazında şiddetli ağrı, duygu koma, burun tıkanıklığı, yorgunluk, iştah, zayıflık ve ilgisizlik kaybı - sabit soğuk algınlığı, grip muzdarip Birkaç yıl. Sonsuz testler, doktorlara geziler, tabletler problemlerimi çözmedi. Doktorlar benimle ne yapacağını bilmiyordu. ANCAK basit bir reçete sayesinde hastalanmayı bıraktım, boğaz sorunlarım gitti. Ben sağlıklıyım, güç ve enerji dolu. Şimdi benim ilgilenen doktorum nasıl olduğunu şaşırttı. İşte makaleye bir link.

Angina: Bu hastalık nasıl bulaşır?

Anjina belirtileri nelerdir?

Muhtemelen, hayatında en az bir kez herkes anjin gibi nahoş bir enfeksiyöz hastalık ile karşılaştı ve onun için hangi belirtilerin mükemmel olduğunu iyi bilir:

 • sıcaklık artışı;
 • ateş;
 • titreme;
 • boğaz ağrısı;
 • bademciklerin şişmesi ve kızarıklığı;
 • beyaz plak görünümü;
 • ses kaybı;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • baş ağrısı;
 • karın ağrısı;
 • burun akıntısı;
 • öksürme, hapşırma;
 • zayıflığı;
 • çalışma yeteneğinde azalma.

Genellikle, hastalığın başlangıcından sonra, semptomlar iki ila beş gün arasında sürer ve daha sonra uygun tedaviyle geçer.

Eğer anjin hasta bir insandan sağlıklı bir kişiye nasıl bulaştığını bilmiyorsanız, risk altındasınız demektir. Bu bilgi, kendinizi tehlikeli bir hastalıktan korumak için basitçe gereklidir. Bazı özellikler ve anjin önlenmesi hakkında bir fikir sahibi olmak da gereklidir.

Bu duruma tıbbi açıdan bakarsanız, aşağıdaki resim görüntülenir. Farinksin arkasında, dilin üzerinde, lenfadenoid dokudan etli büyüme vardır. Bunlar bademcikler. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası ve vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardım ediyorlar. Fakat virüsler veya bakteriler bademciklere girerse, şişer ve kızarırlar, anginayı kışkırtırlar.

Akut, subakut veya kronik formda angina veya tonsillit oluşabilir. Akut bademcik iltihabı bakterilerden veya virüslerden kaynaklanır, subakut bakterileri harekete geçirir Actinomyces, kronik olarak bakteri doğada bulunur ve uzun süre dayanır.

Boğaz ağrısı ile olası enfeksiyon yolları

Anjin nasıl bulaşır? Birkaç yol var. Bazıları daha yaygın, diğerleri daha az. Viral angina daha kolay ve hızlı bir şekilde yayılır.

Hava damlası yolu

Çoğu durumda, hastalığın viral veya bakteriyel yapısına bakılmaksızın, anjin, havadaki damlacıklar yoluyla, yani sosyal temaslarla bulaşır. Genellikle, insanlar sıklıkla hapşırdığı ve öksürdüğü zaman kışın veya mevsimde en yüksek düzeyde salgınlar görülür. Öpüşürken veya hasta kişiyle aynı kişisel hijyen maddelerini, eşyaları, vb. Paylaşırken sevilen birinden bir enfeksiyon almak da mümkündür.

Beslenme yolu

Ayrıca staphylococcus ile enfekte olmuş ürünlerin kullanımıyla anjin elde edilebilir. Bu yola besin denir. Angina son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle, eğer çevrenizde hasta olan insanlar varsa, ve tam olarak tüketmeden önce, yiyecekleri dikkatlice yıkayınız.

Oral fekal rota

Anjina ile enfeksiyonun sindirim yolu da oral fekal olarak adlandırılır. Ama unutmayın ki, birkaç porsiyon dondurma yiyerek ya da karlı bir sokakta yemek yiyerek, güçlü bir bağışıklığa sahipseniz, anormal bir şekilde anormal bir şekilde yakalayın. Bu durumda, soğuk algınlığı garanti edilir.

otoenfeksiyon

Hastalığa neden olan bakteriler, her sağlıklı insanın bademciklerinin yüzeyinde ve derinliklerinde yaşarlar. Normal koşullar altında, kendilerini göstermezler. Fakat eğer vücut aşırı soğutulmuşsa, stresli olun ya da bir şekilde bağışıklıkta bir azalmaya neden olunursa, bakteriler aktive olmaya başlar, bademcik iltihabına, yani anjinaya neden olur.

Bakteriyel bademcik iltihabı çoğunlukla mikroorganizmalar Streptococcus pyogenes tarafından kışkırtır. Boğaz ağrısı ile ilişkili hastalık zamanında tedavi edilmezse veya uygun şekilde tedavi edilmezse, ileride romatizmal ateşe yol açabilir. Bu hastalık kalp kapaklarında patolojik değişikliklere neden olduğundan çok ciddi bir hastalıktır. Patoloji, kişinin boğaz ağrısı geçirmesinden birkaç yıl sonra kendini gösterir.

Bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabından muzdarip bir hasta, hastalığın başlangıcından itibaren enfeksiyon açısından başkalarına tehlike oluşturuyor. Hastalık tedavi edilmezse, bu durum iki haftaya kadar devam eder.

Bu hastalığın başlangıcını hangi faktörler etkileyebilir?

Bazen boğaz ağrısı olan biriyle iletişime geçtiğinizde, bazı insanlar bulaşmaz hale gelirken, bazıları da bulaşmaz hale gelir. Neden bağlı? Her şeyden önce - bağışıklıktan. Bakteriler veya virüsler vücuda girdiğinde, her zaman hemen harekete geçmezler. Genellikle, kışkırtıcı bir faktöre, örneğin, hipotermi veya havanın gaz kirlenmesine ihtiyaç duyarlar. Zayıf bağışıklığı olan kişiler dış etkilere daha yatkındırlar, bu yüzden hemen hemen hastalanırlar ve güçlü bağışıklığa sahip olanlar enfeksiyona karşı koyabilirler.

Çoğu zaman insanlar ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde, stabil olmayan hava ısısı ile karakterize olan anjina alırlar. Şu anda dışarı çıkacağımız zaman gardırop seçiminde sık sık hata yaparız. Bu, ilk olarak, aşırı soğutmaya ve ikincisi - sıcaktan soğuka ve tersine geçiş sırasında sıcaklık rejiminde keskin bir değişime yol açar. Tüm bu faktörler, kararsız organizmalarımıza hemen çarpan bakteri ve virüslerin "ellerine" girer.

Yeterince uyuyamıyorsanız, sıkı bir diyete "oturun" veya sık sık stres yaşarsanız, vücudunuzun savunması zayıflar ve enfeksiyonlara yeterince direnç gösteremez. Bu nedenle, normal ve güçlü bağışıklığı olan kişiler nadiren anjina ve diğer bulaşıcı hastalıklardan muzdariptir.

Ayrıca, anjin, insanların yaşadığı diğer rahatsızlıkların arka planında da ortaya çıkabilir. Bir organizmanın aynı anda varolan bir hastalık ile savaşması ve dış çevreye nüfuz etmeyi amaçlayan bir enfeksiyona karşı koyması zordur. Çoğu zaman, anjina respiratuar problemleri olan insanları etkiler. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı akut alevlenmeleri nadir değildir.

Yani, özetleyelim. Angina aşağıdaki faktörler tarafından kışkırtılabilir:

 • hipotermi;
 • azalmış bağışıklık;
 • diğer hastalıkların varlığı.

Bademcik iltihabı nasıl engellenir?

Kendinizi hastalıklardan korumak için, yıl boyunca vitaminler kullanmanız, örneğin kontrast duşu almak, doğru şekilde yemek yapmak ve zaman içinde herhangi bir hastalığı tedavi etmek için temperleme yapmanız gerekir.

Anjin iletilir nasıl öğrenin

Angina akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Hastalığın ortaya çıkması sırasında, oklo-gotta bölgesi güçlü bir şekilde iltihap oluşturur ve üzerinde pus oluşur. Kural olarak, bakteriler, virüsler veya mantarlar neden olur. Ancak, anginanın nedenine rağmen, kişiden kişiye aktarma yeteneği değişmeden kalır. Temel olarak, enfeksiyon vücuda hava yoluyla girer, ancak başka birçok enfeksiyon yolu vardır. Boğazın en sık görülen tipi, dil ve yumuşak damak çevresini saran palatine bademciklere zarar verir. Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabı streptokok bakterilerden, bazı durumlarda stafilokoklardan veya bunların bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bugünün materyalinde, anjinin nasıl iletildiği hakkında ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Angina çocuklara nasıl bulaşır

Genellikle çocuklarda, hastalığa çok sayıda alt türü (yaklaşık kırk) olan adenovirüs denir. Bu tip bir virüs, çok düşük sıcaklıklara dayanabilir, kloroform, eter ve diğerleri gibi organik bir doğada bulunan solventlere karşı iyi direnç gösterir. Sadece ısıtmanın başlangıcından otuz dakika sonra ölürler.

Virüs, adenovirüs enfeksiyonundan etkilenen hastalar tarafından yayılır. Hastalığın akut döneminde, sağladıkları tüm virüslerin çoğu. En tehlikeli aralık ikinci, üçüncü ve dördüncü haftadır. Aktarım, esas olarak virüslerin bulunduğu çocukta oksijenin solunduğunda hava yolu ile gerçekleşir. Taşıyıcılar konuşma, hapşırma veya derin nefes alma sırasında onları havaya bırakır.

Önemli! Bazen patojenik bakteriler yiyeceğe nüfuz edebilir ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu nedenle, adenovirüs sadece hava yoluyla değil, aynı zamanda bağırsak enfeksiyonudur.

Kural olarak, altı aylıktan küçük çocuklar buna maruz kalmamaktadır. Çünkü anneden edinilmiş pasif bağışıklığa sahipler. Adenovirüslere karşı koruyan spesifik bir antikordur. Bununla birlikte, doğum anından altı ay sonra, bağışıklık savunmasının yavaş yavaş zayıflaması söz konusudur. Sonuç olarak, çocuklar enfeksiyona daha duyarlı hale gelir.

Yedi yaşına ulaşmadan önce, çocuklar enfeksiyonu bir defadan fazla taşıyabilirler. Bu nedenle, yedi yaşında, doğal bir edinilmiş bağışıklık geliştirirler. Bu nedenle, büyük çocuklarda adenovirüs vakaları nadirdir.

Çeşitli tiplerde transfer yolları

Virüs, kişiden kişiye kolaylıkla aktarılabilir. Taşıyıcı, kuluçka dönemi sona erdiğinde (semptomların ortaya çıkmasından sonra) ve ateşli dönem boyunca tehlikeli kabul edilir.

Temel olarak, bir çağrı sırasında iletim gerçekleşir. Enfekte bir kişinin tükürüğünün damlacıkları yaklaşık bir metreyi ve 5'er dakika hapşırma işlemini gerçekleştirir. Ayrıca, bir el sıkışma sırasında virüsün geçişi mümkündür, ev eşyalarının genel kullanımı ile sarılır. Fekal-sözlü olarak adlandırılan bir başka eşit yaygın iletim mekanizması vardır (örneğin, bir kamu havuzunda yüzerken bir kişi enfekte olabilir).

Herpes boğaz ağrısı

İlk olarak bu patolojiyle karşılaşan pek çok kişi, hangi yolla bulaştığını merak ediyorlar mı? Herpes boğazının yanı sıra diğer uçukların bulaşması çeşitli yollarla gerçekleştirilir:

 1. Konuşma sırasında, hastanın hapşırma (hava-damla yolu).
 2. Su, yıkanmamış eller vb. (Fekal-oral).
 3. Öpücükler, sarılmalar vb. Ile (iletişim).

Virüsün kaynağı enfekte olmuş bir kişidir ve kişisel hijyeninin tüm öğeleridir. Herpes bademcik iltihabı, bir havlu veya giysi, oyuncak ve ayrıca yiyecek ve kirli ellerle kullanım sırasında bulaşabilir.

Önemli! Virüs parçacıklarının bir dağıtıcısı, iyileşmeden bir ay sonra bir hasta olarak kabul edilir.

Purulent boğaz ağrısı

Sağlıklı bir organizmanın enfeksiyonu çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir:

 1. Enfeksiyonun havadaki damlacık bulaşması. Sağlıklı ve hasta bir kişi ile iletişim kurarken.
 2. Endojen enfeksiyon ile. Çürük diş, iltihaplı dişeti, vb patojenlerin varlığı durumunda.
 3. İletişim ve ev yolu. Ortak kullanımda olması gereken ortak mutfak eşyaları, havlular, kıyafetler ve diğer eşyaları kullanırken.
 4. Sindirim. Bakterilerin vücuda girmesi, hasta tarafından hazırlanan kontamine yiyeceklerle gerçekleşir.
 5. İletişim. Öpüşme ya da cinsel olarak.

Bağışıklık sadece zayıfladığında hastalığın gelişimi ortaya çıkmaz. Enfeksiyonun ana nedeni daima hastalığın enfeksiyonudır. Yukarıdakilerin hepsinden başlayarak, bulaşıcı anjin sorunu güvenli bir şekilde evet cevap verebilir!

Viral tonsillit - iletim yolu

Kural olarak, çocuklar genellikle viral bademcik iltihabı alırlar. Daha az sıklıkla yetişkinler. Bu, çocukların diğerleriyle daha sık temas halinde olmasından ve koruyucu reaksiyonların henüz tam olarak gelişmemesinden kaynaklanmaktadır. Bakteriler iletişim sırasında iyi bir şekilde iletilir (havada). Örneğin, üniversitedeki büyük kümeler, erken enfeksiyona katkıda bulunur.

Hasta ile doğrudan temas sırasında enfeksiyon riski artar - ortak ev eşyaları, bulaşıklar, giysiler vb.

Önemli! Bazı doktorlar, patolojinin gelişmesinin hipotermiyi veya soğuk yiyeceklerin aşırı kullanımını (dondurma, meyve suları, vb.) Tetikleyebileceğine inanırlar.

Foliküler anjina - enfekte nasıl bulaşırsınız

Genel olarak, bu hastalık çocuklarda görülür. Pratik olarak yetişkinler tabi değildir. Hastalık iyi tedavi edilebilir, ancak sadece zamanında ise. Anjina süresi on günü geçmez. Enfeksiyon endojen olarak ortaya çıkar (vücutta patojenin kalıcı varlığı ve reaktivitede düşüş sırasında hastalığa neden olur) veya eksojen (patojen dışarıdan geldiğinde). Genellikle bulaşma, daha az sıklıkla temas-hane ve beslenme yoluyla aerosol ile gerçekleştirilir.

Önemli! Virüsün popüler kaynakları kontamine hava, yiyecek veya su.

Bakteriyel bademcik iltihabı

Çoğu zaman insanlar kaç gün içinde bademcik iltihabı bulaşıcı olduğunu soruyor. En yüksek enfeksiyon riski hastalık süresince ortaya çıkar (en fazla on gün). Ancak, iki ila üç hafta boyunca bir insanın bulaşmasından sonra bile bulaşıcı olduğu hatırlanmalıdır. Bu nedenle enfeksiyon olasılığı hala devam etmektedir.

Virüsün vücutta kendi odakları varsa, bir hastalığın ortaya çıkması meydana gelebilir. Onların rollerinde çürük, kronik rinit veya sinüzit ve diğerleri tezahür edebilir. Çok sık olmayan rahatsızlık ağız mikroflorasından kaynaklanır (bağışıklık sistemindeki keskin düşüş sırasında). Bazen bakteriyel iltihaplanma, yaralanmanın kontamine bir nesneden kaynaklanmasından sonra gelişir.

Virüsü çocuğa nasıl geçemezsiniz

Tonsillit, elbette, bir yetişkinden bir çocuğa kolaylıkla geçebilir. Özellikle kapalı bir alanda birlikte olduğunda. Bu nedenle, bu durumda hasta ebeveynin bebekle temas halinde olmaması en iyisidir. Örneğin, tam iyileşme dönemine kadar, akrabaları ile kalabilir ya da büyükannesiyle çocuğu terk etmek için birkaç gün sürebilir.

Enfeksiyonu önlemek için şunları yapmanız gerekir:

 • Hasta dışında hiç kimsenin olmayacağı ayrı bir oda seçin;
 • Eğer iletişim kurmanız gerekiyorsa, ellerinizi sabunla iyice yıkamalı ve pamuklu gazlı bez kullanmalısınız.
 • Hastalığından mümkün olduğunca çabuk kurtulmak için mümkün olan her şeyi yapmak;
 • En etkili ilaçları kullanın.

Annenin hastalığı durumunda bebekleri enfekte etmemek daha zordur. Tabii ki, altı aya kadar, hala bademcikler yok, hastalık onlara bulaşmaz. Bununla birlikte, sonuçlar çok daha tehlikeli olabilir. Patojenin solunum yolunun derinlerine nüfuz edebilir ve diğer tehlikeli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir (örneğin, streptokokal bakteriler kızıl hararetinin gelişmesine katkıda bulunur). Bu nedenle, hasta bir anne bebeğin diğer hastalıklarının gelişimini tetikleyebilir.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, beslemeye başlamadan önce ebeveyn, göğüslerin ve ellerin yıkanmasını sağlamalıdır. Herhangi bir manipülasyon sadece özel bir bandaj kullanılarak yapılmalıdır. Pamuk-gazlı bandajların yardımıyla önleme, annenin enfeksiyonu bebeğe yaymasını önler.

Bilmek önemlidir: Yapay beslenen çocuklar, ailenin başka bir üyesi tarafından beslenmelidir. Bu, en tehlikeli dönemde anne ve bebeğin minimum düzeyde temas etmesi için gereklidir.

Bununla birlikte, anne sütünün kullanımı sırasında büyüyen vücudun enfeksiyonu ortaya çıkmaz. Bakteriler ve onların toksinlerinin içine girememesi basit bir sebeptir. Annenin bir bandaj kullanması, öpüşmekten kaçınması ve ellerini ve göğsünü iyice yıkaması halinde, enfeksiyonun bulaşması gerçekleşmeyecektir.

Dr. Komarovsky, bu hastalığı tedavi etmeye başlamanın derhal yapılması gerektiğine inanıyor. Aksi takdirde, insan yaşamına büyük bir tehdit oluşturan ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hasta olmayın ve mutlu olun!

Ilk doktor

Bir öpücükten boğaz ağrısı olabilir mi?

Angina, sadece insandan insana bulaşan oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Dondurma yaparak veya sadece dondurma yiyerek hastalanamaz, bu hastalık sadece hasta veya iyileşmiş bir kişiden enfekte olduktan sonra gelişir.

Angina çeşitli yollarla bulaşır:

 1. bakteri mikrop ağız hava kendisi teneffüs öksürme ya da bir hastadan basit konuşma ve daha sonra başka bir insan tonsil yüzeyinde biriken, balgam hapşırma havada yayılması zaman Damlacık;
 2. Temas, doğrudan fiziksel temas ile - çocuklar arasında oyun, öpücükler (ebeveynler ve çocuklar dahil), cinsel temaslar;
 3. Bytovym, genel hijyen araçları kullanırken, mutfak eşyaları.

Çocuklarda anjina, esas olarak havadaki damlacıklar tarafından iletilir, ancak temas önemli olmakla birlikte, çocuklar kendileri oyunlarda, kucaklamalarda, kavgalarda sürekli vücut temaslarıyla karakterize edilirler. Çocuklar, cehalet nedeniyle, anjinin bariz semptomları olan akranlarla temastan kaçınmazlar, daha az temkinlidirler ve bu nedenle, yetişkinlerden daha sık patojenin bulaşma yollarına sahiptirler.

Yetişkinlerde, anjina esas olarak havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır. İletişim ve hanehalkı nakil yöntemleri, farklı durumlarda gerçekleşebilmelerine rağmen, daha az önemlidir.

Bunlardan, hava yolu ile alınan damlacığı ana yoldur, bu nedenle, anjina vakaların büyük çoğunluğunda bulaşır ve bununla birlikte, bu hastalığın bulaşmasının ana yönleri ve enfeksiyonu önlemenin yolları da ilişkilidir.

Yine de, kesin bir durumun kesin bir şekilde ortaya çıkması neredeyse imkansızdır. Genel olarak, bu gerekli değildir - hastalık mevcutsa, tedavi edilmeli ve nasıl göründüğünün anlaşılmaması gerekir. Anjinda enfeksiyonun bulaşma yollarının bilinmesi sadece enfeksiyondan güvenilir korunma için olmalıdır.

Angina, hava sıcaklığındaki damlacıklar tarafından çoğunlukla sıcak hava ile kapalı alanlarda iletilir. Tükürük ile havanın içine düşen bakterilerin mümkün olduğu kadar uzun süre içerisinde kalması ve çeşitli yüzeylerde uzun süre kalmadığı durumlar söz konusudur. Yani, kapalı sıcak odalarda enfeksiyon riskinin en yüksek olduğu yerdedir.

Sıcak hava ve kapalı pencereleri olan bir odada hasta bir kişi için "buhar odası" oluşturulması, boğaz ağrısının yayılmasına doğrudan bir yoldur

Anjina - hava sıcaklığının 25 ° C'nin üstünde,% 60'ın üzerinde nem ve oda içinde hava dolaşımının olmaması için en uygun koşullar.

Aynı zamanda, hava ne kadar hareketliyse ve ne kadar soğuk olursa, mikroskobik sıvı damlalarıyla bakteriler daha hızlı çarpışır veya farklı yüzeylere yerleşirler.

Uygulama, sadece açık bir pencerenin ve odada bir çekmenin varlığının, enfeksiyon riskini birkaç kez azaltmak için yeterli olduğunu göstermektedir. Ve bu kuralın aşırı bir örneği olarak, boğaz ağrısı pratikte, özellikle düşük sıcaklıklarda, sokakta havadaki damlacıklar tarafından iletilmez.

Ayrıca, angina üçüncü taraflardan bir şekilde aktarılmaz. Onunla enfeksiyonun kaynağı hasta veya iyileşmiş bir kişidir, ondan doğrudan bakterinin bulaşması gerçekleşir.

Genel olarak, istatistiklere göre, ılıman bir iklime sahip ülkelerde anjin sıklığı, insanların zamanlarının çoğunu kapalı alanda geçirdikleri ilkbahar-kış mevsimindedir. Bu aynı zamanda hastalığın bulaşmasında hava yolunun önemini de doğrulamaktadır.

İnsanlar arasında anjinin iletilemediği, ancak vücudun hipotermisi veya bağışıklığın zayıflaması sonucu ortaya çıkabilen bir görüş vardır. Bu görüş doğru değildir, çünkü anjin, sadece ilgili enfeksiyonlarla enfeksiyondan sonra gelişebilen bir bakteriyel hastalıktır.

Aynı zamanda, bu tür görüşleri açıklamak kolaydır: genel konuşmasında, anjina, akut farenjitin neden olduğu durumlar dahil olmak üzere genellikle herhangi bir boğaz ağrısı olarak adlandırılır. Bu farenjitin nedeni hipotermi olabilir, gerçekten iletilemez, ancak bağışıklığın zayıflaması nedeniyle gelişebilir.

Ayrıca, angina genellikle burun akıntısı eşliğinde rinofarenjit ile karıştırılır. Unutmayın: gerçek bir boğaz ağrısı ile olmaz!

Bununla birlikte, böyle bir hastalığın gerçek anjina ile bir ilişkisi yoktur, tedaviye tamamen farklı yaklaşımlar gerektirir.

Benzer şekilde, bademcik iltihabı genellikle benzer bir semptomatolojiye sahip olan kronik bademcik iltihabını alevlendirir. Bu alevlenmeler, enfeksiyondan bağımsız olarak da gelişebilir: kronik bademcik iltihabında enfeksiyon, hastanın bademciklerinde sürekli olarak bulunur, ancak relaps dönemlerinin dışında, kendini ifade eden belirtiler olarak göstermez. Alevlenmeler, bağışıklığın zayıflamasına bağlı olarak, gerçek bir anjina ile hasta gibi görünmektedir, ancak gelişimleri için hastayla temasa gerek duyulmamaktadır.

Her iki durumda da, enfeksiyöz olmayan doğanın boğazında ağrıları olan durumlarda, anjina ile ilgili değildir, hatta hastalığın semptomatik olması ve buna benzeyebilir. Gerçek anjin taşıyıcıdan sağlıklı bir kişiye geçer ve başka bir şekilde yayılmaz.

Boğaz ağrısı kolay ve büyük olasılıkla bir öpücükle bulaşır. Tükürük hasta taşıyıcısı çok sayıda bakteri içerir, hatta küçük bir damla bile sağlıklı bir kişiye tam teşekküllü bir enfeksiyöz dozu taşımak için yeterlidir.

Prensipte, enfeksiyonun bulaşma açısından bakıldığında, herhangi bir öpücük, hatta zararsız maternal olanlar bile tehlikelidir. Gerçek şu ki, onlarla birlikte hava yolu ile bulaşan enfeksiyonlar yayılıyor, öpücüğün gerçek olduğu değil, hasta bir kişinin sağlıklı biriyle yakın iletişiminin olduğu gerçektir.

Boğaz ağrısı iletimi için neredeyse ideal durum

Aşıklar arasındaki dudaklarda öpüşmeler daha da risklidir, çünkü onlarla boğaz ağrısı havada ve doğrudan tükürük ile bulaşır.

Angina da cinsel yolla bulaşır, ancak çoğu durumda, bu enfeksiyon tipik cinsel yolla bulaşan hastalıkların transferinden biraz farklıdır.

Temel olarak, cinsel ilişki, hastalığın patojenleri hasta kişiden sağlıklı havaya aynı hava yolu ile veya öpücüklerle tükürük ile aktarıldığında, basit bir şekilde fiziksel yakınlık ve öksürük bolluğu nedeniyle boğaz ağrısının iletilmesini kolaylaştırır.

Doğrudan genitaller boyunca streptokok enfeksiyonu bulaşmaz. Bu kuralın istisnası atipik gonokokal anjinadır. Gonococcus'un kendisi gonore nedenidir, çoğu durumda genital organların lezyonlarına yol açar. Hasta bir gonore ile oral seks yaparken, aynı gonokokal ağız boşluğuna girer ve bademcik iltihaplanmasına yol açar, dışarıdan ve semptomatik olarak normal boğaz ağrısından neredeyse ayırt edilemez.

Bu nedenle, tipik bir cinsel yol, doktorlar tarafından anlaşıldığı gibi, angina sadece oral seks ile bulaşır. Sıradan seviyelemede enfeksiyon, patojenin hava yoluyla ve temas yollarıyla standart transferine bağlıdır.

Hastanın bulaşıcılık döneminin uzunluğu, anjina'nın kendisiyle nasıl tedavi edildiğine bağlıdır. Hasta tedaviye başladıktan 2-3 gün sonra etkili antibiyotik aldıysa, bulaşıcı değildir ve boğaz ağzı bulaşmaz.

Antibiyotik tedavisinin yokluğunda, anjina hasta bir kişiden birkaç hafta boyunca bulaşır ve hastalığın semptomları insanlarda artık gözlenmediğinde, iyileşme sırasında bile bulaşıcılık devam eder, ancak bademciklerdeki enfeksiyon devam eder. Böyle bir süre, semptomların ortadan kalkmasından birkaç hafta sonra sürebilir ve bu enfeksiyondan, enfeksiyonun sıklıkla çeşitli gruplarda quinsy ile meydana geldiği sonucuna varılır.

Boğaz ağrısının ne kadar süre bulaştığı hakkında daha fazla bilgi için, ayrı bir makalede konuştuk.

Boğaz ağrısının nasıl bulaştığını bilmek, basit ve etkili önlemlerle kendinizi enfeksiyona karşı büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Bunun için yeterlidir:

 1. Hastayla teması en üst düzeye çıkarın, onunla bir odada olabildiğince az zaman geçirin;
 2. Hasta bir anjinaya dikkat etmek veya onunla iletişim kurmak gerekirse, yoğun bir pamuk-gazlı bez kullanın;
 3. Hastanın kaldığı odayı havalandırın, düzenli olarak ıslatın, sıcaklığı 19-20 ° C arasında tutun;
 4. Bir yemek ve genel olarak hasta kişisel hijyeni kullanmayın;
 5. Eğer anjina bir çocuktan etkileniyorsa, en kısa sürede doktoruna gösterilmeli ve antibiyotiklerin atanmasından hemen sonra tedaviye başlanmalıdır. Bu durumda, 1-2 gün sonra enfeksiyon olasılığı hemen ortadan kalkacaktır;
 6. Hastanın antibiyotiklerle, onunla direkt iletişimden gelen bir hastalığa karşı tedavi edilmediği biliniyorsa, mümkün olduğu kadar uzun süre kaçınılmalıdır.

Kuşkusuz, anjina hastası bir çocuktan mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır çünkü onlar için streptokokal bakteriler yetişkinlere göre daha patojeniktir ve hastalığa neden olma olasılığı daha yüksektir.

Unutmayın: odadaki boğaz ağrısının bulunduğu açık bir pencere sadece kötü değil, aynı zamanda çok iyi değildir.

Öte yandan, anjina hastası olan bir hastanın hastalığı iletmenin tüm yolları hakkında hatırlanması ve onu önemseyen ya da onunla iletişim kurmaya zorlanan kişileri enfekte etmemesi için mümkün olan her şeyi yapması gerekir.

Yapması gereken en önemli şey, streptokok enfeksiyonunu baskılayacak olan en kısa zamanda ilaç almaya başlamak. Bu durumda, hasta birkaç gün içinde başkalarına tehlike oluşturmaya son verecektir.

Ayrıca hastalık dönemi için diğerleriyle temasları sınırlamak mümkün olduğunca mümkün olmalıdır. Angina ile çalışmaya ya da öğrenime devam edemezsiniz, hasta bir çocuğun okula gitmesine izin verilmez, ya da havadaki enfeksiyonun tüm takım boyunca rahatça geçtiği bir anaokulu.

Hastanın hastalık durumunda iletişim kurması gereken kişilerden, ağzını eliyle kaplarken ya da pamuk-gazlı bandaj giyerek uzak durmalıdır.

 • Angina çoğu durumda havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, daha az sıklıkla temasla (oral seksle cinsel ilişki dahil) veya evsel yöntemlerle enfekte olur;
 • Angina her zaman hastanın enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar, vücudun hipotermisi veya zayıflamış bağışıklığa bağlı olarak gelişir;
 • Boğaz ağrısı iletimi için optimal, sera koşulları - sıcak durgun hava;
 • Enfeksiyon riskini azaltmak için, hasta ile oda sürekli havalandırılmalı, hava sirkülasyonu oluşturmalı ve yaklaşık 20 ° C'lik bir sıcaklıkta tutulmalıdır;
 • Angina, öpüşerek ve cinsel ilişkiye girerek kolayca bulaşır, bu nedenle hastalık sırasında bu yakınlıktan kaçınılmalıdır. Hastanın kendisi ile mümkün olduğu kadar az iletişim kurmanız gerekir.

Video: Angina nedenleri ve tedavisi hakkında detaylar

Foliküler boğaz ağrısı çok bulaşıcıdır. Bulaşıcılık ile, hastalığın diğer formlarından farklı değildir - catarrhal ve lacunary: birçok durumda...

Angina bulaşıcıdır ve nedensel etkisinin (yeni bir organizmayı enfekte etme ve hastalığa neden olma) virülansı ve patojenitesi çok yüksektir. Özellik...

Hamile bir kadının çocuğundan boğaz ağrısı yakalamamasının en güvenilir yolu, çocuğun kendisi ile temaslarını tamamen kesmektir.

Angina, yakın globüler bölgenin iltihaplanmasının, üzerinde püy oluşumu ile meydana geldiği akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Angina'nın nasıl iletildiğini bulmak için, iletme yeteneğini anlamak gerekir. Genellikle virüsler, bakteriler, mantarlar neden olur. Ve zayıflatılmış bağışıklığı olan kişilerde enfeksiyon olasılığının çok daha güçlü olduğuna dikkat edilmelidir.

 • Enfeksiyon nasıl bulaşır?
 • Çocuklarda enfeksiyon yolları
 • hava indirme
 • temas
 • gündelik
 • bakteri
 • Dr. Komarovsky'nin önerileri

Boğazın en yaygın bulaşma yolu hava kaynaklıdır.

Boğaz ağrısı aşağıdaki yollarla ortaya çıkar:

 1. Enfeksiyonun insan vücuduna hava yoluyla girdiği hava damlası (örneğin, konuşma sırasında, öksürme, hapşırma sırasında).
 2. Temas, enfeksiyon, fiziksel temasla (büyük çocuk oyun grupları, öpücükler, cinsel ilişki) meydana gelebilir.
 3. Ev, ortak nesnelerin kullanılması durumunda (bulaşıklar, havlular, çeşitli hijyen araçları).
 4. Bakteriyel (gıda, su yoluyla).

Angina çocuklarda bulaşma yolu nasıl bulaşır? Çoğu zaman, bir çocuk hava ile bulaşan damlacıklar tarafından bulaşır; Çocuklar oyun sırasında çeşitli temaslarla karakterize edilir, burçlar, burada sadece enfeksiyona maruz kalanlar daha fazladır.

Bebeğin anneye “pasif” bağışıklık kazandığı 6 aydan küçük çocuklar anjinaya maruz kalmazlar. Fakat yarım yıl sonra, bağışıklık savunmaları yavaş yavaş zayıflamaya başlar ve bu nedenle çocuklar enfeksiyona en duyarlı hale gelirler.

7 yıla kadar çocuklar bir kereden fazla hastalanabilirler. Bu çağda edinilmiş doğal bağışıklığı geliştirmeye başlıyorlar. Sonuç olarak, gelecekte, çocuklar bu patoloji ile çok sık hasta değildir.

Anjin, havadaki damlacıklar tarafından mı iletiliyor? Çoğu zaman, hastalık, hava yolu ile bir yöntemle enfekte olan bir kişiden (hapşırma, konuşma ile) bulaşabilir. Örneğin, oda sıcak ve sürekli bir hava olduğunda kapalı odalar. Bu durumda, tükürük ile havaya giren, içinde kalması ve yüzeye çıkmaması için yeterince uzun olan mikroorganizmalar. Bu kapalı odalarda, enfeksiyon ile enfeksiyon olasılığı daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Boğaz boğazının iletildiği optimum hava sıcaklığı 25 ° C,% 60 ve üzeri nem ve odanın havalandırılmamasıdır. Bir taslak varlığında, odadaki açık bir pencerede, enfeksiyon riskinin önemli ölçüde azaldığı belirtilmiştir.

Angina mevsimsel bir hastalıktır. Bunun nedeni, düşük sıcaklıklarda ve hava neminde enfeksiyonun yeterince uzun tutulmasıdır. Yazın, nakil rotaları azalır ve kış aylarında insanlar daha sık enfekte olabilirler.

Temas yolu, yani hasta ile doğrudan iletişim, pürülan anjina (viral, mantar kökenli) bulaşabilir. Streptokoklar kuru bir yüzeydeyken daha az aktiftir.

Fakat yine de, boğaz ağzı temas yoluyla iyi bir şekilde iletilir, çünkü tükürük veya başka bir sırla birlikte bırakıldığından, streptokoklar etkinliklerini uzun süre boyunca barındırırlar. İletim yöntemleri:

 1. Halkın büyük bir birikimi olan halk gıda işletmeleri, artan bir bakteri suşunun oluşumuna yol açmaktadır.
 2. Bir öpücük yoluyla bulaşan akut boğaz ağrısı? Hastalığın tükürüğünde çok sayıda bakteri bulunur, enfeksiyon için büyük bir tükürük damlası bile yoktur. Öpüşürken, boğaz ağrısı havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, burada öpmek değil, hasta kişi ile yakın temas etmek tehlikelidir. Ve aşıklar arasındaki öpücüklerde riskler çok artmaktadır, çünkü Boğaz ağrısı enfeksiyon yolu, hava ve tükürük ile oluşur.
 3. Bir başka ilginç soru ise, anjin cinsel yolla bulaşır mı? Cinsel sertifikada ya da hareket halinde enfeksiyonu fiziksel afinitede ortaya çıkabilir, öper. Hastalığın tahriş edicileri ayrıca havadaki damlacıklar veya tükürük ile geçer.

Doğrudan cinsel organlar yoluyla, bademcik iltihabı iletilemez. Bir istisna, gonokokal atipik anginadır (gonokok, genellikle genital organların lezyonlarına yol açan gonorröz irritantır). Oral gonore ortaya çıkarsa, oral seks oluşur, o zaman gonococcus basit bir boğaz boğazına çok benzer olan bademcik iltihabına neden olan ağız boşluğuna girer.

Bu nedenle, anjinaya enfekte etme yöntemlerinin, kesin olarak oral cinsiyette iletildiği açıktır. Ve sıradan bir cinsel ilişki ile temas yoluyla veya havadaki damlacıklar ile enfekte olabilirsiniz.

Bazen anjina, hastaya ait olan veya dokunduğu çeşitli nesnelerden yayılabilir. Genellikle bunlar ortak kullanım öğeleridir - bulaşıklar, havlular, oyuncaklar vs.

Angina'yı besinlerle iletmek mümkün mü? Bakteriler vücuda su, gıda yoluyla girebilir. Farklı gıdalar olabilir: süt, et, balık ve bakteri ile temas halinde olan diğer ürünler. Evin boğaz ağrısı varsa, ürünleri kullanmadan önce yıkamanız gerekir.

Gıda, patojenleri yok etmek için ısıl işlem görmüş (100 ° C) olmalıdır. Enfeksiyöz enfeksiyon en aktif şekilde yayıldığında, soğuk mevsimde üretmek tercih edilir.

Aktarılan bir virüs hem çocuklarda hem de yetişkinlerde oluşabilir. Ayrıca, enfeksiyon bir yetişkinden (örneğin bir ebeveyn) bir bebeğe serbestçe gidebilir. Bu nedenle, hasta ebeveynin çocuğa temas etmemesi çok önemlidir (hastalığın süresi boyunca büyükanneye gönderebilir veya ayrı bir odada hasta kişiyi izole edebilirsiniz).

Doktor E.O. Komarovsky enfeksiyonu önlemek için tavsiye eder:

 • çocuk göndermek hiçbir yerde ve onlarla iletişim kurmaya ihtiyaç vardır, sen pamuk gazlı bez bandaj kullanmalıdır;
 • hızlı bir iyileşme için en aktif ilaçları kullanın;
 • Hastanın bulunduğu odayı havalandırmak için günde birkaç kez;
 • İyileştirmenin her türlü yolu var;
 • Hastalık zamanı için, hastaya ayrı bir tabak, bir havlu verin.

Angina direkt olarak boğazın akut iltihabı ile birleştirilir. Ve yanlış veya genel olarak tedavinin yokluğunda, gelecekte komplikasyonlara yol açabilir - romatizmal ateş.

Her yıl patoloji gittikçe yaygınlaşmakta ve ciddileşmektedir, çünkü kalp kapakçıklarının yapısının bazen sadece birkaç yıl sonra görülebilen yapısının ihlallerini tetikleyebilir. Ve zamansız tedavi ile, hastalık sadece, diğer rahatsızlık verici hastalıkların çoğuna yol açacak ilk neden olabilir.

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Tonsillit bademciklerin dokularının enfeksiyöz veya viral bir lezyonu olup, boğazın bu kısmında akut veya kronik inflamasyon gelişir. Herhangi bir bademcik iltihabından muzdarip bir kişi, bezlerin bütünlüğünün tahrip edilmesiyle oluşan nişlerde oluşan bademcikler pürülan plaklarında periyodik olarak keşfeder. Hastalık bademcik iltihabı haline gelen bakteriyel mikroflora, güçlü antibakteriyel ilaçların çoğuna karşı son derece dirençli ve dirençli olduğundan, hastalık bulaşıcı olarak sınıflandırılabilir. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, Staphylococcus aureus veya streptokok enfeksiyonu gibi mikroorganizmalarla bademcik dokularının enfeksiyonunun arka planına karşı gelişir.

Böyle bir hastalığı bademcik iltihabı gibi yaşamış olanların çoğu, bu hastalığın bulaşıcı olup olmadığını ve enfeksiyonun nasıl yayıldığını sormakta haklıdır. Aslında, hastalığın provokasyonuna neden olan enfeksiyonun kaynağı ile karşılaşan sağlıklı bir insanın bağışıklık sisteminin ve hastalık formunun şekline bağlıdır. Her halükarda, istisna olmaksızın, bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve yalnızca çevrede bakteriyel mikrofloranın yayılma şiddetinde farklılık gösterir.

boğaz büyük ölçüde ondan sonra da tabii bir aşamaya doğrudan etkilenen insanların açık ise, bademcik patojen parazitik aşırı miktarda bulunmaktadır. Kronik bademcik enfeksiyonu aktivitede periyodik tırmandığı kışkırtır, sadece hastanın bağışıklık sisteminin zayıflaması durumunda kendi nüfusunun üyelerinin istikrarlı sayıda tutmayı azalır ve tüm patojenik etkinliği hedeflenmiştir. kesinlikle bulaşıcı, ama yeterli değil hastalığın kronik formda muzdarip insanlar Staphylococcus aureus veya bademcik dokusu içinde yaşayan patojenin başka türlü, çevredeki kitle enfeksiyona neden olma.

Ağır hipotermiye bağlı anjina, grip, kırmızı ateş veya üst solunum yollarında yaygın inflamasyon gibi akut enfeksiyon hastalığına yakalanmış hastaların% 35'inde bademcik iltihabı meydana gelir. Enfeksiyonun ya da virüsün tamamen iyileşmediği ve hastanın bezlerinde kalmasının bir sonucu olarak gelişir. Bu durumda, etraftaki insanlar için tehlike vardır ve bu, bakterilerin havadaki damlacıklar yoluyla sağlıklı insanlara aktarılabildiği gerçeğinden oluşur. Aynı zamanda, enfekte bir kişi bademcik iltihabı ile hasta olabilir ve enfeksiyon diğer bazı organların iltihaplanma sürecini tetikleyecektir. Viral veya bakteriyel bademcik iltihabına sahip bir hastaya ayrı gereçler, sofra takımları, havlu ve hijyen araçları tahsis edilmesi önerilir.

En tehlikeli ve enfeksiyöz bademcik iltihabıdır. Hastalık, bademciklerin epitelyal dokularının yüzey tabakasının ödemi ile ilişkili bir akut enflamatuar sürecin gelişimi ile karakterize edilir. Bezlerin yüzeyinde beyazımsı bir tabaka oluşmuştur ve bademciklerin içinde hoş olmayan bir kokuya sahip olan ve salgı bezlerinin yüzeyinden periyodik olarak ayrılan ve ağız boşluğuna giren yoğun takviye oluşmuştur. Böyle bir hastayla temasın, patojenik mikroorganizmalarla enfekte olmaması ve bu hastalığın kurbanı haline gelmemesi tavsiye edilmez.

Hastalığın biçimi ne olursa olsun, bademcik iltihabının ana tehlikesi, enfeksiyondan sonra, rahatsızlığın tedavi edilmesi çok zordur, hastanın bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak, akuttan kronik olana veya tam tersine değişme eğilimindedir.

Bazı durumlarda, hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için doktorlar, cerrahi eksizyon yoluyla tonsillektomi şeklinde radikal tedavi yöntemlerine başvurmak zorundadırlar.

Göğüs iltihabı, enfeksiyöz veya viral doğanın diğer herhangi bir hastalığı gibi, belirli bir derecede bulaşıcılığa sahiptir ve bakteriyel mikrofloran için uygun koşullar mevcudiyetinde, hasta bir kişiden sağlıklı bir enfeksiyona geçiş meydana gelir. Bu patolojik süreç aşağıdaki klinik durumlarda ortaya çıkar.

Hastalığın enfeksiyon taşıyıcısından sağlıklı bir kişiye geçmesi için bu mekanizma, hastanın akut bir bakteri veya viral bademcik iltihabına sahip olması durumunda mümkündür. mikroskobik tükürük tanecikleri, ve onunla ve ağızda isabet bulaşıcı patojen, ve yeni ortama mikroorganizma adaptasyon süreci başladı, böylece, sen hasta ile konuşmak için tek ihtiyacımız yakalamak için.

Bakterilerin kantitatif popülasyonu geliştikçe ve arttıkça, bademcik iltihabının ilk belirtileri ve bademciklerdeki yavaş inflamasyonun başlangıcı ile karakterize edilen, hastalığın gelişiminin bir sonraki aşaması ortaya çıkar. Havadaki damlacıkların diğer formları için bademcik iltihabı enfeksiyonu olası değildir.

Öpüşme sırasında, enfekte kişi ile henüz tonsillit problemi ile karşılaşmamış bir kişi arasında tükürük değişimi olur. Çok fazla miktarda bakteriyel mikroflora ağız boşluğuna nüfuz ettiğinden, bir öpücük yoluyla enfekte olmak daha kolaydır. Bu durumda zayıflamış ve az aktif mikroorganizmalarla provoke edilen kronik bademcik iltihabı bile sağlıklı bir insana bulaşabilir ve bademcik dokularında iltihabın gelişmesine neden olabilir.

Cinsel eşler korunmasız cinsel ilişkiye sahip olsalar ve doğum kontrolünü kullanmasalar bile, bademcik iltihabı ile enfekte olmak imkansızdır. Mesele şu ki, bu hastalığın ayırt edici özelliği yerel tezahürüdür. Enflamasyon, sadece bezlerin dokularında ve kısmen de epitelyumun çevresel yüzeyinde meydana gelir ve artık olmaz. Bu nedenle, cinsel ilişki sırasında, bademcik iltihabının başlangıcını provoke eden bakteriyel bir mikroflora hiçbir şekilde ortaklardan birinin vücuduna nüfuz edemez.

Böylesi bir hastalık olan bademcik iltihabının varlığında, tezahürü ve gelişim aşamasından bağımsız olarak, kontrasepsiyon engelleyici araçların kullanımı olmadan oral seks kullanımı kontrendikedir. Sınırlamalar bu penis mukoza zarına bakterilerin girişini meydana patojenlerin fazla ihtiva eden tükürük ile enfekte ağız boşluğu, teması sırasında aslında haklı.

Erkeklerde, enfeksiyon mesaneye, prostat bezine ve hatta böbrek dokularına ulaşabilmek için idrar yoluna ve duvarları boyunca nüfuz edebilir. Bu, kronik piyelonefrit, prostatit, sistit, üretrit gibi tehlikeli ve ciddi tedavi edilebilir hastalıkların gelişimini tehdit etmektedir. Kadınlarda, uzantılardaki inflamatuar süreçler mümkündür. Ayrıca tehdit altında tüm genitoüriner sistemdir. Bu nedenle, cinsel partnerlerden biri bademcik iltihabı hasta ise, o zaman oral seks reddetmek veya prezervatif kullanmak gereklidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocukta anjina önlenmesi için ne yapmalı - tavsiyeler

Anjin boğaz hastalıkları için Latince adı bademcik iltihaplanması ile ilişkili problemlerin doğasını vurgular "boğucu ağrı" olarak çevirir. Çocuklarda angina'nın uygun şekilde önlenmesi, hem yerel bağışıklığı güçlendirmede hem de genel olarak sertleşmede amaçlanmalıdır.

Boğazda hangi spreyler çocuklar için etkilidir?

Küçük hastalarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için, maksimum etkililik gösteren, ancak en az kontrendikasyon ve yan etkileri olan ilaçların seçilmesi gereklidir.