Loading

Larenjit alabilir miyim?

İlk olarak, larenjitin ana semptomlarını kısaca sıralayın. Bunlar arasında:

 • Sağlık durumu keskin bir bozulma, vücut ısısında artış 37.5 - 39.5 ˚С;
 • Akut boğaz ağrısı;
 • Kandaki lökositlerin artan konsantrasyonu;
 • Kaba, kaba ses, kuruluk ve boğazında gıdıklama;
 • Birkaç gün boyunca nemli hale gelen kuru öksürük;
 • Özellikle küçük çocukları korkutup boğulma saldırıları.

Bu durumda larenjit akut ve kronik olabilir. Akut larenjit, vokal kord gerilmesi veya hipotermiye bağlı gelişen bağımsız bir hastalıktır. Enflamasyon larinksin tüm mukozasını, podogolosovoy kavitesinin duvarlarını, epiglottis veya vokal kıvrımları kapsar. Hastalığın toplam süresi 14 gündür.

Kronik larenjit akut larenjitin bir komplikasyonu olarak gelişir. Enflamasyon sadece yutak değil, aynı zamanda burun boşluğunu da kapsar.

Yukarıda belirtildiği gibi, hastalığın gelişim nedenleri çok farklı olabilir. Fakat bu hastalığın başlangıcının doğası, başkaları için hasta kişinin bulaşıcı olmasıdır.

Alerjinin bir sonucu olarak larenjit

Alerji genellikle yetişkinlerde ve çocuklarda alerjiye neden olur. Örneğin, boyalar, vernikler, hayvan yemi ve yün, polen ve kavak tüyü, larinksin mukoza zarına girer, tahrişe ve akut alerjik reaksiyona neden olur. Sonuç olarak, mukoza iltihaplı hale gelir ve hastalıklı kişi öksürük ve nefes darlığı çekmeye başlar. Alerjik larenjit diğerlerine bulaşıcı mıdır? Hayır! Böyle bir hastalık diğer insanlar için kesinlikle güvenlidir, ancak hasta kişiye bir tehdit oluşturmaktadır.

İlaca karşı reaksiyon olarak larenjit

Az sayıda ebeveyn, 3 yaşın altındaki çocuklar için, boğaz ve burun için herhangi bir spreyin sadece aşırı dikkatle kullanılabileceğini biliyor. Aynı zamanda, pediatristler ARI'yi bu ilaçlarla tam olarak tedavi etme eğilimindedir. Özellikle popüler Orasept, Ingalipt, Salin, Larinal ve diğerleri. Bununla birlikte, çocuklarda larenjit gelişiminin doğrudan nedeni olabilirler. Çocuğun organizması, solunum yollarını yabancı kuvvetlerin tüm kuvvetlerle nüfuz etmesinden korumaya çalışır. Bir kuvvete sahip bir ilaç jeti, sinir uçları ile doyurulmuş olan nazofarenksin arka duvarına çarpmaktadır. Bu etki, ses tellerinin keskin bir spazmına ve bunların iltihabına neden olur. Bu nedenle - larenjit. Bu tür larenjit alabilir miyim? Hayır değil. Bu kökenin hastalığı başkalarına zarar vermez, ancak çocuğa çok fazla sorun verir.

Larenjit ve duygusal şok

Sıklıkla akut larenjit ataklarına güçlü duygusal karışıklık eşlik eder. Bu fenomen özellikle küçük çocuklarda sıklıkla görülür. Psikolojik travma, çocuğun ruhunun hala hareketli olduğu ve çocukta dışsal olaylara karşı duygusal tepkinin daha güçlü ve daha belirgin olduğu için, ses tellerinin spazmına neden olur. Çocuklarda bu tür larenjit var mı? Hayır değil.

Larenjit ve genetik yatkınlık

Bazı bebeklerin larenjit için doğuştan bir yatkınlığı vardır. Her şeyden önce, bu hamilelik sırasında annenin diyetinin tuhaflık kaynaklanmaktadır. Bir çocuk hamile ise, annesi karbonhidrat ve yağlı yiyecekleri istismar etti, bebeğinin akut solunum yolu hastalıkları için bir eğilimi vardır. Hamilelik sırasında bulaşan bulaşıcı hastalıklar sırasında veya yaşının 35 yılı aştığı durumlarda da aynı durum gözlenmektedir. Bu tür bir hastalık başkaları için tehlikeli değildir, özel tedavi gerektirmez.

Çocukta larinksin mukoza zarını restore etmek için bir immün sistemi uyarıcı tedavi ve fizyoterapötik prosedürler yürütmek yeterlidir.

Enfeksiyöz larenjit

Akut larenjit, vokal kordların etrafında biriken ve üst solunum yolunun mukoza zarını etkileyen enfeksiyöz ajanlara bağlı olarak gelişebilir. Bu larenjit diğerlerine aşırı derecede bulaşıcı olabilir.

Erişkinlerde ve çocuklarda viral larenjit bulaşıcı mıdır?

Viral larenjit, evde başarıyla tedavi edilen bir hastalıktır. Antibiyotiklerin kullanımı tavsiye edilmez, çünkü bu ilaçlar herhangi bir şekilde virüsleri etkilemez. Bu nedenle, doktor hastaya sıcak bir içecek, yatak istirahati, düzenli inhalasyon atar. Hastalığın süresi çoğunlukla hastanın bağışıklığına bağlıdır, ancak 2 haftayı geçmez. Yetişkinlerde sigara içmekten kaçınmak ve odadaki havayı aktif olarak nemlendirmek, sağlığı iyileştirme sürecini büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda, viral larenjitin diğerlerine karşı çok tehlikeli olmadığına dair kanıtlar vardır, bu nedenle diğerleri sağlıkları hakkında endişelenmeyebilirler.

Bakteriyel larenjit bulaşıcı mıdır?

Larenjitin ana semptomlarına sıcaklıkta keskin bir artış eşlik ediyorsa, bu, hastalığın bakteriyel doğasını gösterir. Ve böyle bir larenjit, hem yetişkinler hem de çocuklar için aşırı derecede bulaşıcıdır. Kural olarak, çevreleyen insanlar hasta bir kişinin hapşırma sırasında enfekte olurlar, patojenik bakteriler odanın etrafına yayılır ve larinksin mucous zarı üzerine muazzam bir hızla yerleşir. Hasta sağlığı iyileşmeye başladığında bile, sağlık durumu iyileşir ve hastalığın semptomları yavaş yavaş çekilir, enfeksiyon birkaç gün daha yayılabilir.

Daha fazla bilgi edinin! Larenjit ve tracheitis - farklılıklar nelerdir?

Yüksek sıcaklığa ek olarak, hastalığın bakteriyel yapısının, boğazdaki en güçlü acı ile belirtildiği, kulaklara giren, yutma zorluğu, burundan güçlü akıntı olduğu anlaşılmalıdır. Özellikle dikkatli bir tutum, bir çocukta gelişirse larenjit gerektirir. Genellikle larenjitli çocuklarda, solunum yolunun neredeyse tamamen kapalı olduğu boğulma atakları vardır. Bu nedenle çocuklarda bakteriyel larenjit tedavisi profesyonel doktorlar tarafından ele alınmalıdır. Terapi evde yapılabilir, ancak bölge doktoru, bebeğin sağlığını geri yükleme sürecini dikkatli bir şekilde izlemelidir.

Sonuç çizin

Larenjit diğerlerine bulaşıcı mıdır? Akut larenjit nasıl bulaşır? Bu soruların cevapları öncelikle hastalığın doğasına bağlıdır. Alerjik reaksiyona bağlı larenjit, larenksin irritasyonu, duygusal şok veya genetik yatkınlık bir kişiden diğerine bulaşmaz. Enfeksiyöz larenjit çevresinde farklı bir durum gelişir. Böyle bir hastalık hem yetişkinler hem de hasta bir kişiye yakın çocuklar için tehlikelidir.

Hastalığın bulaşıcı olup olmadığını anlamak ve tedavi yöntemini doğru bir şekilde belirlemek için, hastalığın doğasını belirlemek gerekir. Bir virüs enfeksiyonu bakteriyel bir enfeksiyondan nasıl ayırt edilir, diyor otorinolarengolog Ivan Leskov.

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır

Larenjit, larinks, ses telleri ve üst trakeal lezyonların etkilendiği bir solunum hastalığıdır. Solunum yolu iltihabı provoke etmek için sadece patojenik mikroorganizmalar değil, aynı zamanda vokal kordların alerjen veya banal aşırı yüklenebilir.

Larenjit bulaşıcı mıdır? Formlarının çoğunun bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Hastalığın bulaşıcılık derecesi (bulaşıcılık), larinksin iltihaplanmasına neyin sebep olduğuna bağlıdır. Enfeksiyöz patolojiler, virüslerin, mantarların ve koksik bakterilerin gelişiminden kaynaklanır. Enfeksiyon olasılığı, mikroorganizmaların patojenik seviyesi ile belirlenir. Bu ne anlama geliyor? Fırsatçı ve patojen virüsler, mantarlar ve mikroplar vardır. Bu yüzden birincisi, ENT organlarının mikroflorasının normal sakinleridir, bu yüzden insandan insana bulaşmazlar ve sonuncusu - solunum hastalıklarının gelişmesine neden olur.

Hemen, patojenik mikroorganizmaların gelişmesiyle provoke edilen hastalığın bulaşıcı olduğunu belirtmek gerekir. Başka bir deyişle, hastalığın bulaşıcı formları hasta bir kişi ile temasa geçebilir. Enfeksiyonun bulaşmasının birkaç ana yolu vardır, yani:

 1. aerojenik - patojenik flora solunum yollarına hava yoluyla nüfuz eder;
 2. temas - enfeksiyon patojenleri ortak ev eşyaları (bardaklar, tabaklar, havlular, oyuncaklar) kullanılarak bulaşır;
 3. transplasental - enfeksiyöz ajanlar hamilelik sırasında anneden fetüse geçmektedir.

Viral larenjit, aerojen olarak hapşırma, öksürme ve hasta bir kişiyle konuşma yoluyla bulaşan en bulaşıcı hastalıktır.

Az miktarda larenks iltihabının çok nadiren bağımsız olarak geliştiğini bilir. Bir kural olarak, hastalığın gelişimi, diğer enfeksiyöz KBB hastalıklarından önce gelir. Bu nedenle, enfekte bir kişi ile temas halinde olduğunuzda, grip, ARVI, herpangina, bronşit, vb olabilir bir provoke hastalık olarak, çok larenjit yakalayabilirsiniz.

Alerjik larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi? Vokal kıvrımların enflamasyonunu ve larinksin provoke edilmesi sadece şartlı patojenik mikroorganizmaları değil, aynı zamanda birçok tahriş edici de olabilir. Alerjenler genellikle:

 • hayvan kılı;
 • kuru hava;
 • toz;
 • bir çift boya ve vernik ürünü;
 • ev kimyasallarının parçaları;
 • bazı ilaç türleri.

Tahriş edici maddeler, hastalığın semptomlarına neden olan solunum yolu iltihabını tetikler - spastik öksürük, nefes darlığı, boğaz ağrısı, nefes darlığı vb. KBB patolojisinin bu formu hava yoluyla veya temas yoluyla bulaşmaz, bu nedenle başkalarına tehdit oluşturmaz.

Alerjik larenjit, kişiden kişiye bulaşmayan bulaşıcı bir hastalıktır. Zaman sonra virüs ve mikropları nüfuz mukozal tahriş inflamasyon tutuklama etmezse alerjik reaksiyon yerel bağışıklığı azalmış ve artık o, ancak, unutmayın.

Alerjik bir larenjit bir enfeksiyonla birleştirilirse, bu tür bir hastalık bulaşıcı hale gelir. Larenks enfeksiyonunun açık belirtileri yüksek ateş, halsizlik, vücut ağrıları ve ıslak öksürüktür.

Profesyonel larenjit, vokal kıvrımlar üzerinde "şarkı düğümleri" oluşumuyla karakterize, bulaşıcı olmayan bir solunum hastalığıdır. Kural olarak, hastalık ses tellerini sürekli olarak aşırı derecede zorlayan insanlarda teşhis edilir. Bunlar şarkıcılar, konuşmacılar, eğitimciler, spikerler, radyo sunucuları vb. Hastalığın tipik belirtileri ses kısıklığı ve konuşurken boğazda "kaşıma" içerir.

Disfonia'nın ifade edilen belirtileri, yani. sesin ihlalleri, uzun yıllar deneyime sahip "sesli" mesleklere sahip insanlarda tezahür etti. ses makinenin işleyişini geri yüklemek için, ses telleri tam restorasyonu kadar sesli geri kalanı ile sıkı sıkıya riayet tavsiye edilir. Tabii ki, larinks aseptik inflamasyon havadan ve kontakt-hane arada iletilen, bu yüzden imkansız profesyonel larenjit yakalamak mümkün değildir. Ancak, patojenlerin laringeal tahriş zamansız tedavi hastalığın allerjik formu durumunda olduğu gibi nüfuz ve solunum yollarının enfeksiyoz iltihabına neden olabilir.

Bu nedenle, hastalığın enfeksiyöz olmayan formları, özellikle de profesyonel larenjit, kişiden kişiye bulaşmaz.

Viral larenjit, koronavirüsler, adenovirüsler, enterovirüsler, rinovirüsler vb. Tarafından kışkırtır. Ek olarak, 10 vakadan 9'unda hastalık, grip, bademcik iltihabı, bronşit ve diğer bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir. Enfeksiyöz larenjit, hasta bir kişiyle yaptığı konuşmada havadaki damlacıklar tarafından bulaşır.

Nonspesifik mikroorganizmaların larinkste inflamasyonun provokatörleri olduğu anlaşılmalıdır. Bu nedenle, enfeksiyon durumunda bile larenjit mutlaka gelişmez. Enfeksiyonun etken maddesinin doğasına bağlı olarak rinosinüzit, grip, boğaz ağrısı, farenjit, vb. Belirtileri ortaya çıkabilir.

Başkaları için en büyük tehlike verimsiz öksürüğü olan hastalar tarafından temsil edilir. Hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında virüsler en aktif olanıdır, bu nedenle sağlıklı bir kişinin KBB organlarına girdiğinde iltihaplanma kışkırtılabilir. Bol miktarda balgam akıntısı olan bir öksürük ile gösterilen patolojik süreçlerin çözülmesi aşamasında hastalar bulaşıcı değildir.

Viral larinjit, larinks ve vokal kordların enfeksiyonundan 3-4 gün sonra aerojen olarak iletilebilir.

Larinksin bakteriyel iltihabı, stafilokok, pnömokok veya streptokok florasının gelişiminden kaynaklanır. Mikroplar, taşıyıcının vücudunun dışında uzun süre kalabilirler, bu nedenle enfeksiyon genellikle temas yoluyla ve öpücüklerin kullanımı ve ortak ev eşyalarının kullanımı yoluyla bulaşır. KBB hastalığının başlıca belirtileri şunlardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • spastik öksürük;
 • lenf düğümlerinin şişmesi;
 • balgamda pus impuriteleri;
 • farinksin duvarlarında beyaz kaplama;
 • zehirlenme belirtileri.

Larinksin sıklıkla bakteriyel iltihaplanması, aşağı doğru pürülan (foliküler, lacunar) anginaya karşı gelişir. Birisi mikrobik larenjit ile hastalanırsa, onu "ev karantinası" na göndermeniz gerekir. Hastayı ayrı bir odaya taşımak, ona ayrı bulaşıkları ve havluları ayırmak ve sonraki 5-7 gün boyunca onunla teması sınırlamak tavsiye edilir. Hafta boyunca hasta KBB doktoru tarafından reçete edilen antimikrobiyalleri almalıdır.

Kronik larenjit bulaşıcı mıdır? Larinksin akut inflamasyonundan farklı olarak, kronik larenjit pratik olarak kendini göstermez. Öksürük genellikle hastaları sadece sabahları veya uyku sırasında endişelendirir. Uzamış remisyon döneminde kronik larenjit bulaşıcı değildir. Ancak hastalığın alevlenmesiyle, hastadan uzak kalmak daha iyidir.

Larinkste kronik inflamasyonun yaygın nedenleri arasında şunlar vardır:

 • vücutta vitamin eksikliği;
 • alkol bağımlılığı ve sigara içme;
 • vokal rejimine uyulmaması (tedavi sırasında);
 • yetersiz ilaç alımı;
 • Larinksin zararlı maddeler tarafından sürekli tahriş olması.

Kronik larinjit, aerojenik veya kontak yolları ile bulaşmayan bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Laringeal mukozanın fungal lezyonları, esas olarak vücudun bağışıklık savunmalarındaki azalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Neden? Solunum yolu, Candida türünün mantarlarını içeren koşullu patojenik mikroorganizmalar tarafından iskan edilmektedir. Bağışıklık sistemindeki başarısızlıkların yokluğunda, kendilerini göstermezler. Fakat vücudun reaktivitesindeki azalmanın arka planına karşı, hızla çoğalmaya başlarlar ve larinkste inflamatuar reaksiyonlara neden olurlar.

Fungal larinjit insandan insana geçiyor mu? Hayır, Candida mantarları, solunum sisteminin mikroflorasının normal temsilcileridir. Çoğu sağlıklı insanın mukoza solunum yollarında bulunurlar. Bir insan bağışıklık yetmezliğinden muzdarip değilse, mantar ona "göç" ve inflamatuar süreçleri provoke edemez.

Hastalığın bulaşıcılık derecesinden emin olmak için, KBB doktoru tarafından muayene yaptırmak gerekir. Sadece mikrobiyolojik analizler yapıldıktan sonra, bir uzman enfeksiyonun patojen tipini belirleyebilir ve buna göre, kesin olarak şu soruya cevap verebilir: larenjit bulaşıcı olup olmadığı.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır. Bu sorunu anlamak için, hastalığın belirtilerini ve nedenlerini bilmeniz gerekir.

Larenjit on iki ila yedi yaş arasındaki çocuklar arasında yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalık eşlik eder:

 • artan vücut ısısı;
 • boğazda acı verici hislerin görünümü;
 • ürpertilerin tezahürü;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı;
 • kuru öksürük, birkaç gün sonra ıslaktan geçer;
 • boğulma saldırıları.

Dahası, hastalık iki akıma sahiptir: akut ve kronik. Akut larenjit, hipotermi, ligamentlerin aşırı uyarılması veya viral enfeksiyonun üst solunum yoluna nüfuz etmesi sonucu oluşur. Bundan dolayı, hasta larinkste inflamatuar bir süreç başlatır. Hastalık ortalama olarak yedi ila on dört gün sürer.

Çoğu için, larenjit bulaşıcı olup olmadığı bir gizem kalır. Ancak tıpta, başkalarının yokluğunda başkalarının kontaminasyonuna neden olan formları izole etmek gelenekseldir.
Bulaşıcı olmayan larenjit tiplerine başvurmak alışılmışındır:

 1. alerjik bir görünüm. Birçok çocuk alerjik reaksiyonların gelişmesinden muzdariptir. Tahriş edici, evdeki tozdan, şehrin gazlı havasına kadar her şey olabilir. Alerjen laringeal mukozaya vurduğunda, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle, doku şişmesi, öksürme ve nefes almada zorluk yaşanır;
 2. konjenital yatkınlık. Çocukta görülen bu tip bir hastalık, gebelik döneminde kadının çok yağlı veya karbonhidratlı yiyecek alması nedeniyle kendini gösterebilir. Bu hamilelik sırasında ortaya çıkan bulaşıcı hastalıktan etkilenebilir;
 3. Stresli durumlara cevap. Bazı durumlarda, sinirsel şok sonucu larenjit gelişebilir. Böyle bir sürecin gelişimi, aile sorunlarından, yakın insanların ölümünden, bir anaokuluna gitmekten etkilenebilir. Bütün bunlar psikolojik travmaya yol açar;
 4. ilaçlara cevap. Çoğu durumda, yetişkinler, üç yaşına ulaşmadan önce çocuklar için spreylerin püskürtülmesinin mümkün olmadığını bilmezler. Böyle bir süreç, bronkospazm gelişmesine yol açabilir;
 5. viral tip. Virüs veya soğuk algınlığı veya grip sonucu oluşan larenjit, evde başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Antibakteriyel ilaçların kullanımı, gerektirmez. Ve iyileşme süreci, bol içme, nefes alma, boğaz yıkama ve yatak istirahati gözlemleme oluşur. İyileşme sürecini hızlandırmak için havayı sürekli olarak nemlendirmeli ve zararlı alışkanlıklar bırakmalısınız.

Başkalarının kontaminasyonuna yol açabilecek hastalık formları vardır. Bu içerir:

 1. bulaşıcı larenjit. Bu hastalık türü, ses tellerinde mikropların birikmesiyle iltihaplanmaya neden olur. Hastalık, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır ve solunum sistemine zarar verir;
 2. bakteriyel larenjit. Bu hastalık türü, sıcaklıkta yüksek seviyelere yükselme ile karakterizedir. Bu larenjit diğerlerine bulaşıcıdır ve hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Enfeksiyon hapşırma, konuşma, öpme ve ortak nesneler kullanarak havada ve temas halindeki yöntemlerle oluşur. Bakteriler havada olabilir ve larinksin mukoza zarına yerleşebilir. Tam iyileşmeden sonra bile, hasta birkaç gün boyunca bulaşıcı kalır.

Hastalığın ana belirtileri, burun pasajında ​​mukus akıntısının varlığına, yutma ve nefes alma zorluğuna, baş ve kulaktaki ağrıya bağlanır. Çocukluktan kaynaklanan bakteriyel kökenli larenjitlere özellikle dikkat edilmelidir. Alevlenmeler sırasında, solunum yollarının tamamen üst üste geldiği bir astım atağı meydana gelebilir. Böyle bir hastalık antibiyotikli bir hastanede tedavi edilir.


Larenjit enfeksiyonu mümkündür, ancak hepsi hastalığın hastalığın hangi formunda gözlendiğine bağlıdır. Bu, uygun bir incelemeden sonra sadece deneyimli bir uzman tarafından belirlenebilir.

Her şeyden önce, doktor larynx bir inceleme yürütmektedir. İncelenirken dokuların şiştiği ve vokal kavitesinin neredeyse üst üste geldiği görülmektedir. Aynı zamanda, nefes almada zorluk çeken küçük bir mukus salgılanır.

Bundan sonra, bir enflamatuar sürecin varlığını belirlemek mümkün olduğu kanın verilmesi tahsis edilir.
Patojeni belirlemek için ağızdan bir çubukla alın. Bu analizden tüm tıbbi sürece bağlıdır. Viral larinjit bakteriyel ve enfeksiyöz antibiyotikler için antiviral ilaçlar reçete edildiğinde.

Larinksin mukoza zarındaki Candida larenjit beyazımsı bir plağa yerleştiğinde. Tedavi için antimikotik ajanlar reçete edilir.
Hastalık alerjik reaksiyona bağlı ortaya çıkarsa, o zaman uyaranı tanımlamak için bir test örneği yürütmek gerekir.

Bundan sonra, akut ve kronik olan hastalığın seyrini belirlemek gereklidir. Bu laringoskopi ile yardımcı olur.
Muayeneden sonra ayırıcı tanı yapılır. Larenjit, larinksin bronşiyal astım, gerçek krup, kanser ve tüberküloz gelişiminden ayırt edebilmelidir.


Bakteriyel ve enfeksiyöz larenjit oldukça nadirdir. Ancak ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla, bir uzmandan derhal yardım almak gerekir.

Şikayetlere dayanarak, ağız boşluğunu inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda hasta bir hastanede yatmaktadır. Özellikle bu, üç yaşından küçük çocuklar için geçerlidir, zira bunlar boğulma olasılığı daha yüksektir.

Her durumda, tedavi süreci şunları içerir:

 • Antiseptik preparatlarla çalkalanan boğaz;
 • bir nebülizatörün yardımı ile inhalasyonların salin veya mineral su ilavesiyle gerçekleştirilmesi;
 • antiviral, antibakteriyel ve antimikotiklerin kullanımı.

Çocukluk çağında zorunlu anti-ödem ve antialerjik ajanlar reçete edilir. Bu Fenistil, Zodak veya Zirtek içerir. Daha büyük çocuklara tablet formunda Suprastin veya Erius formunda ilaç verilebilir.

Ayrıca, larenjit meydana geldiğinde, aşağıdaki gibi birkaç kural izlenmelidir:

 • içme rejiminin zorunlu olarak gözetimi. Bu durumda, sıvı alım kısmı kısmen uygulanmalıdır;
 • odadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • yatak istirahatine bağlılık;
 • Özel bir diyete bağlılık. Gıda boğaz için yumuşak ve yumuşak olmalıdır. Bu durumda, yiyecekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • bağlar için koruyucu rejime uyum. Birkaç gün boyunca tamamen konuşmalardan vazgeçmeye değer;
 • sokağı ziyaret etmeyi reddetmek.

Hastalığa neden olan nedene rağmen, iyileşme sonrası güçlendirme tedavisi yapmak gerekir.
Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • günlük sertleştirme prosedürleri gerçekleştirir;
 • vitamin kompleksleri ve bağışıklık düzenleyici maddeler almak;
 • Alkollü içeceklerin sigara ve tüketim biçimindeki zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi;
 • spor için gitmek;
 • uykudan sonra günlük egzersiz.

En zor kısmı, kronik larenjit hastası olanlar içindir. Bu, mesleki faaliyetleri vokal kordlarla ilişkilendirilmiş kişileri içerir.

Her gün özel kurallara uymak gerekir. Doğal olarak, ses tellerini korumak zor olacaktır. Ama larinksin tahriş olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Her şeyden önce, yemeklere dikkat edilmeye değer. Gıda, akut ve ekşi olmamalıdır. Ayrıca gazlı içecekler ve kahve vermeniz gerekiyor.

Dışarı çıkarken boğazın sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, her zaman bir eşarp takmalısınız ve çok sıcak hava solumayın.
Günlük bağları gevşetmek için bal ile süt almalısınız. Ancak hastada alerjik bir larenjit varsa, bu yöntem tam olarak gitmeyecektir.

Ve ilk belirtilerin tezahürleriyle, tıbbi süreci hemen başlatmaya değer.

Aniden, boğazda bir ağrı ve ses kısıklığı görünümü - larenjit belirtileri. Hastalık birdir ve gelişmeyi provoke etmenin birçok nedeni vardır. Larenjit her zaman bulaşıcıdır ve hangi yollarla bulaşır? Hastalığın doğasını ve bunun yanı sıra önlemleri gösteren dolaylı belirtileri bilmek, bu hastalığa yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Iltihaplı larenks "Culprits":

Enfeksiyöz larenjit bulaşır:

 1. Hava damlası yöntemi.
 2. Doğrudan temas sonucu.
 3. Rahim içi gelişim döneminde (anneden gelecekteki bebeğe).

Larinksin enflamasyonu nadiren bağımsız bir hastalık olarak bulunur. Laringitlere neden olan spesifik virüsler veya bakteriler, no. Genellikle, larenjit bir solunum hastalığından sonra gelişir: bademcik iltihabı, bronşit, zatürree, başkalarını enfekte eder.

Hastalığın gelişimi, patojenlerin vücuda, bağışıklığın zayıflaması ve aynı zamanda aşağıdaki faktörlerin etkisi altında nüfuz etmesi ile mümkündür:

 1. İlaçların kullanımı (spreyler, aerosoller).
 2. Vücudun alerjik reaksiyonlara eğilimi.
 3. Profesyonel aktivite (şarkıcılar, konuşmacılar).
 4. Sinir şoku.

İnflamatuar süreçler, bulaşıcı olmayan faktörlerin etkisi altında gelişir, diğer insanlar için tehlike oluşturmaz.

Üç yaşın altındaki çocuklarda larenjit, yağlı ve karbonlu gıdaların hamileliğinde bir çocuğun annesi tarafından aşırı tüketimin bir sonucudur.

Larinksin enflamasyonu güçlü bir duygusal şok ile olabilir. Çocuklarla, bu daha çok kırılgan bir ruhsallık nedeniyle olur. Psikolojik faktör, ses tellerinin kaybolmasına neden olan ses tellerinin spazmına neden olur.

Larenjit tedavisine yönelik aerosol formundaki preparatlar çocuklar için kontrendikedir. Aktif madde, boğazın arkasına çarptığı zaman, vücudun yabancı partiküllerin nüfuzuna karşı koruyucu bir reaksiyona neden olur. Larenks iltihaplı hale gelir ve şişer.

Alerjenlerin etkisinin neden olduğu hastalığa rağmen, bir kişiden diğerine bulaşmaz, ancak enfeksiyon diğer insanlar için bulaşıcı hale geldiğinde. Bunu önlemek için, alerjik formu geliştirirken, doktor - durulama ve inhalasyon tarafından belirtilen prosedürleri uygulayın.

Aksi takdirde, alerjenlerin etkisi bağışıklık durumunu etkileyebilir. Zayıflamış organizmalar, virüs ve bakterilerin saldırılarına tam olarak direnemezler. Bu nedenle bulaşıcı bir form haline gelen hastalığın komplikasyonları. Bir enfeksiyonun vücuda girmiş olduğunu anlamak için, bir insan aniden 38 ° C'ye, halsizlik ve vücut ağrısına çıkabilir.

Alerjik reaksiyonun gelişimi şu şekilde kolaylaştırılır:

 • ev tozu;
 • evcil hayvanların yünü ve tükürüğü;
 • kepek;
 • tüy ve aşağı;
 • gıda alerjisi;
 • ağaçların, çimlerin ve tahılların polenlerine reaksiyon;
 • tıbbi preparatlar.

Sanatçının, sunum yapan kişinin, öğretmenin çalışması, ses tellerinin sürekli bir aşırı yüklenmesi ile ilişkilidir. Larenjit diğerlerinden daha sık hastalanır, ancak diğerleri için bulaşıcı değildir. Semptomlar, boğaz sesini ve gırtlağı kesen hoş olmayan hislerdir. Ana tedavi bir ses dinlenmesidir. Sürekli tekrarlayan nüksler solunum yollarının enfeksiyonuna yol açar.

Akut larenjitin nedeni çoğunlukla koronavirüs, enterovirüs, rinovirüs gibi viral enfeksiyonlardır. Enfeksiyondan sonra hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkmadan önce birkaç gün ila 2 saat arasındadır. Viral formu tedavi etmek için antibiyotikler uygun değildir.

Viral larenjit, havadaki damlacıklar yoluyla ve enfeksiyondan 3-4 gün sonra doğrudan temasla bulaşır. Bulaşıcı ajanlar hapşırma, öksürme ve ekshalasyon sırasında dış çevreye yayılır. Bir kişinin maske takmaması durumunda, yakın çevrede hava bulaşıcı hale gelir. Bu havayı soluyan bir kişi, larenjit ile enfekte olma riskini taşır.

Bu videoda Dr. Komarovsky, bakteriyel bir enfeksiyonu viral bir enfeksiyondan nasıl ayırt edeceğinizi size söyleyecektir:

Streptococci, staphylococci, pneumococci gibi mikroplar mutfak eşyaları, kapı kolları, havlular aracılığıyla temas-ev yolu ile iletilir. Enfekte edici larenjit, patojenik mikroorganizmalar tarafından tetiklenen, enfekte bir hasta ile iletişim kurduktan sonra% 80-85 eşittir. Sadece güçlü bir bağışıklığa sahip bir kişinin vücudu, mikrop saldırılarına karşı koyar. 5-7 gün tedaviden sonra sokakta yürüyebilirsiniz - bu kadar çok zaman bakteriyel larenjit bulaşıcı kalır.

 • sıcaklık 38 ° C;
 • öksürük;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • balgamda pürülan akıntı görünümünü.

Larenjit almamak ve kendinizi ve bireyin hasta olduğu aile üyelerini korumak için karantina odası yaratın ve gazlı bezle gidin. Ziyaretten sonra ellerinizi sabun ve su ile yıkayınız.

Akut larenjitin bir süre sonra gerekli tedaviye gerek duyulmadığı belirtiler hala komplikasyonsuz gidebilir. Ancak, kronik bir forma geçiş şeklinde sonuçlar olabilir. İnkübasyon periyodu yoktur, hastalık insan vücudunda sürekli olarak insan vücudunda larenks mukozası üzerinde bulunan enfeksiyonların nüfuzunun bir sonucu olarak başlar.

Remisyon olduğunda patojenik mikroorganizmalar hasta bir kişinin vücudunda kalır ve başkaları için tehlikeli değildir. Alevlenme sırasında, kronik larenjit diğerlerine bulaşıcıdır. Bu durumda hasta insanlar ile iletişim kurmak ve iletişim kurmamak daha iyidir.

Sağlıklı bir kişinin vücudunda, Candida cinsinin mantarları normal olarak bulunur. Ancak bağışıklığın azalmasıyla miktar artar ve iltihaplanma süreci başlar. Diğerleri için hastalık bulaşıcı değildir. Fungal larenjit, bir antibiyotik tedavisinden sonra gelişir. Antibakteriyel tedaviden sonra, mantarlara karşı ilaçlar alırsanız bunu önleyebilirsiniz: Nystatin, ketokonazol, Flukonazol.

Görsel incelemede kandid larenjit tanısı konur. Karakteristik bir semptom larinksin yüzeyinde kıvrık bir kaplamadır. Hastalık 2-3 hafta gelişir.

Larenjit bulaşıcı mıdır, değil mi?

Larenjit, laringeal mukozanın akut veya kronik inflamatuar bir prosesi olup, aşağıdakileri içerir:

 1. boğaz veya boğaz ağrısı
 2. ses kısıklığı veya aphonia (ses kaybı)
 3. yutma güçlüğü
 4. öksürük, ilk kuru, sonra balgam ile

Ek semptomlar: ateş, burun akıntısı, kulak iltihabı veya bezler.

Kuluçka dönemi birkaç güne kadar sürebilir ve bu süre boyunca hasta, hastalık hava yoluyla bulaştığı için, diğerlerine karşı en büyük tehdidi oluşturur. Ancak çoğu kez, bulaşıcı süreç aktif olarak ilerler ve birkaç saat içinde semptomların ortaya çıkmasına neden olur.

Erişkinlerde hastalığın özellikleri

Erişkinlerde larenjit nedenleri:

 1. Havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı hastalıklar.
 2. Ses tellerinin aşırı soğutulması veya aşırı derecede zorlanması. Bu şarkıcı-şarkıcı ve öğretmenlerin mesleki bir hastalığıdır.
 3. Mekanik travma veya larinksin yanması.

Ayrıca, hastalığın gelişimi sigaraya, zararlı çalışma koşullarına, nazal septumda eğriliğe katkıda bulunur. Bütün bunlar insan savunma mekanizmalarının seviyesini azaltır ve enfeksiyonun çevresindeki vektörlerden enfeksiyon olasılığını arttırır.

Çocuklarda hastalığın nedenleri

Çocuk larenjitinin gelişimini provoke eden yaygın bir neden, azaltılmış bağışıklıktır ve mukoza larenksi virüs ve bakteriler ile kolaylıkla enfekte olur. Daha az sıklıkla nedeni, eksüdatif diyatezi, rikets, diabetes mellitus, beriberi, vegeto-vasküler distoni şeklinde ifade edilen bir alerji olabilir.

Çocuklarda Larenjit enfeksiyöz hastalıklara eşlik edebilir:

 • kızamık
 • kızıl ateş
 • uçuk
 • grip

Hastalığın bir sonucu olarak, dehidratasyon, kusma, nefes darlığı, burun kanaması ile birlikte vücudun güçlü bir zehirlenmesi vardır.

Çocuklarda larenjit özellikleri

Bu hastalık, küçük çocuklar için oldukça tehlikeli olabilir, çünkü laringeal ödem solunumun durmasını tetikleyebilir. Çoğu anne, larenjitin bulaşıcı olup olmadığı ve nasıl belirleneceği ile ilgilenmektedir.

Hastalığın karakteristik bir özelliği - siyanotik - sesle ani ve önemli bir değişiklik nedeniyle laringeal ödem ve bu süre boyunca bebeğin sık nefes aralıklı ve ıslık olur, öksürük boğulma acı nöbetleri ve dudaklar ve burun bölgesinde cilde glottisin daraltarak neden oldu. Saldırılar gece meydana gelir ve yaklaşık yarım saat sürer. Gecikme sahte krup gelişmesine yol açar beri tekrarlayarak saldırıları, hastaneye yatmayı ve hastalığın yatarak tedavi gerektirir.

Larenjit bulaşıcıdır

Enfeksiyonun neden olduğu larenjit bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar tarafından bulaşır, bu nedenle sağlıklı çocukların hasta ile temasını sınırlamak daha iyidir. Özellikle 4 yaşından küçük çocuklar için tehlikelidir, çünkü sonuna kadar oluşmamış larinks nedeniyle, boğulmaya yol açabilecek güçlü bir şişlik oluşturur.

Alerjik larenjit - başkalarına bulaşmaz, çünkü semptomları alerjenlere maruz kalmaktan kaynaklanır: gıda, evsel ve doğal irritanlar, endüstriyel kirlilik. 2 yaşın altındaki çocuklarda hastalık tedavisi kalıcı olarak yapılmaktadır.

Tanı ve komplikasyonlar

Hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilir, hastayı muayene ve röportaj yaptırabilir, ayrıca analizlerinin sonuçlarını öğrenebilir.
Çoğu zaman, erişkinlerde larenjit zırhlı bir formda gelişir. Bazen hastalık kronik bir şekle dönüşür veya bronkopnömoniye veya laringoteobronşitise yol açar. Larenjit atrofik veya hipertrofik bir forma geçtiğinde özellikle tehlikeli kabul edilir.
Çocuklarda, ciddi bir komplikasyondur ve ciddi bir stenoza neden olur veya larenotraheobronşitin ölümüne yol açabilecek kötü huylu bir formun gelişmesi söz konusudur.

Tedavi özellikleri

Hastalık döneminde, konservatif tedavi randevusu ile hasta şunları sağlamalıdır:

 • Yatak istirahati
 • Ses dinlenme
 • Nazik diyet
 • Bol alkali içecek
 • Düzenli havalandırma

Tedavi için doktorunuzun reçetelediği ilaçları kullanabilirsiniz:

 1. antibiyotikler
 2. Antiviral ilaçlar
 3. ateş düşürücü
 4. Boğaz ağrısı için yerel ilaçlar
 5. Antitussif veya balgam söktürücü ilaçlar
 6. antihistaminikler

Tıbbi preparatlara ek olarak, çocuklara soda, ısıtılmış maden suyu ile ılık süt verilebilir. Ayrıca, larenksin spazmını rahatlatmak için, dilin köküne düzenli bir çay kaşığı ile periyodik olarak bastırır, kusma refleksine neden olur ve böylece larinksi gevşetir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit tedavisi sırasında kesinlikle yasaktır: buhar inhalasyonu, sıcak kompresler, hardal, sürtünme kullanımı. Tedavi sırasında, larinksin tahriş olmasına neden olabileceğinden, soğan ve sarımsakın doğal antibiyotikler olarak kullanılması gerekli değildir.

Larenjit ile yürümek mümkün mü?

Daha iyi hissederseniz ve iyileşirseniz, hava şartlarının izin verdiği durumlarda, açık havada yürümeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, ilk gün uzun bir süre yürümeye gerek yok - sadece bir saatte bir çeyrek boyunca temiz havada oturmak yeterli. Dışarı çıkamazsanız, pencere kenarında veya balkonda oturabilirsiniz.

Sağlığınızı geliştirdikçe, yavaş yavaş yürüyüş yapabilir ve yavaş yavaş havada kalma süresini uzatabilirsiniz. Eğer burnunuzdan nefes alamıyorsanız veya hastalığın akut evresinde soğuk, rüzgarlı, sıcak veya sıcık havalarda yürümemelisiniz.

Sonuç olarak, larenjit bulaşıcı olup olmadığını sorunun cevabı, bağışıklık sistemini güçlendiren ses telleri ve havadaki damlacıkları tarafından iletilen enfeksiyonların istemi tedavisi üzerindeki yükü azaltmayı hedefleyen önleyici tedbirlerin etkililiğine bağlıdır.

Larenjit diğerlerine bulaşıcıdır, bulaşıcı değildir.

Çoğu ebeveyn larenjit bulaşıcı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Ve bu problem anlaşılabilir, çünkü akrabaların hasta bir çocuğa yakın temasları vardır. Bu sorunu anlamak için, hastalığın belirtilerini ve nedenlerini bilmeniz gerekir.

Larenjit belirtisi

Larenjit on iki ila yedi yaş arasındaki çocuklar arasında yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalık eşlik eder:

 • artan vücut ısısı;
 • boğazda acı verici hislerin görünümü;
 • ürpertilerin tezahürü;
 • ses kısıklığı ve ses kaybı;
 • kuru öksürük, birkaç gün sonra ıslaktan geçer;
 • boğulma saldırıları.

Dahası, hastalık iki akıma sahiptir: akut ve kronik. Akut larenjit, hipotermi, ligamentlerin aşırı uyarılması veya viral enfeksiyonun üst solunum yoluna nüfuz etmesi sonucu oluşur. Bundan dolayı, hasta larinkste inflamatuar bir süreç başlatır. Hastalık ortalama olarak yedi ila on dört gün sürer.

Bulaşıcı olmayan larenjit türleri

Çoğu için, larenjit bulaşıcı olup olmadığı bir gizem kalır. Ancak tıpta, başkalarının yokluğunda başkalarının kontaminasyonuna neden olan formları izole etmek gelenekseldir.
Bulaşıcı olmayan larenjit tiplerine başvurmak alışılmışındır:

 1. alerjik bir görünüm. Birçok çocuk alerjik reaksiyonların gelişmesinden muzdariptir. Tahriş edici, evdeki tozdan, şehrin gazlı havasına kadar her şey olabilir. Alerjen laringeal mukozaya vurduğunda, alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Bu nedenle, doku şişmesi, öksürme ve nefes almada zorluk yaşanır;
 2. konjenital yatkınlık. Çocukta görülen bu tip bir hastalık, gebelik döneminde kadının çok yağlı veya karbonhidratlı yiyecek alması nedeniyle kendini gösterebilir. Bu hamilelik sırasında ortaya çıkan bulaşıcı hastalıktan etkilenebilir;
 3. Stresli durumlara cevap. Bazı durumlarda, sinirsel şok sonucu larenjit gelişebilir. Böyle bir sürecin gelişimi, aile sorunlarından, yakın insanların ölümünden, bir anaokuluna gitmekten etkilenebilir. Bütün bunlar psikolojik travmaya yol açar;
 4. ilaçlara cevap. Çoğu durumda, yetişkinler, üç yaşına ulaşmadan önce çocuklar için spreylerin püskürtülmesinin mümkün olmadığını bilmezler. Böyle bir süreç, bronkospazm gelişmesine yol açabilir;
 5. viral tip. Virüs veya soğuk algınlığı veya grip sonucu oluşan larenjit, evde başarılı bir şekilde tedavi edebilir. Antibakteriyel ilaçların kullanımı, gerektirmez. Ve iyileşme süreci, bol içme, nefes alma, boğaz yıkama ve yatak istirahati gözlemleme oluşur. İyileşme sürecini hızlandırmak için havayı sürekli olarak nemlendirmeli ve zararlı alışkanlıklar bırakmalısınız.

Larenjitin bulaşıcı tipleri

Başkalarının kontaminasyonuna yol açabilecek hastalık formları vardır. Bu içerir:

 1. bulaşıcı larenjit. Bu hastalık türü, ses tellerinde mikropların birikmesiyle iltihaplanmaya neden olur. Hastalık, havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır ve solunum sistemine zarar verir;
 2. bakteriyel larenjit. Bu hastalık türü, sıcaklıkta yüksek seviyelere yükselme ile karakterizedir. Bu larenjit diğerlerine bulaşıcıdır ve hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyebilir. Enfeksiyon hapşırma, konuşma, öpme ve ortak nesneler kullanarak havada ve temas halindeki yöntemlerle oluşur. Bakteriler havada olabilir ve larinksin mukoza zarına yerleşebilir. Tam iyileşmeden sonra bile, hasta birkaç gün boyunca bulaşıcı kalır.

Hastalığın ana belirtileri, burun pasajında ​​mukus akıntısının varlığına, yutma ve nefes alma zorluğuna, baş ve kulaktaki ağrıya bağlanır. Çocukluktan kaynaklanan bakteriyel kökenli larenjitlere özellikle dikkat edilmelidir. Alevlenmeler sırasında, solunum yollarının tamamen üst üste geldiği bir astım atağı meydana gelebilir. Böyle bir hastalık antibiyotikli bir hastanede tedavi edilir.

Doktorda larenjit teşhisi


Larenjit enfeksiyonu mümkündür, ancak hepsi hastalığın hastalığın hangi formunda gözlendiğine bağlıdır. Bu, uygun bir incelemeden sonra sadece deneyimli bir uzman tarafından belirlenebilir.

Her şeyden önce, doktor larynx bir inceleme yürütmektedir. İncelenirken dokuların şiştiği ve vokal kavitesinin neredeyse üst üste geldiği görülmektedir. Aynı zamanda, nefes almada zorluk çeken küçük bir mukus salgılanır.

Bundan sonra, bir enflamatuar sürecin varlığını belirlemek mümkün olduğu kanın verilmesi tahsis edilir.
Patojeni belirlemek için ağızdan bir çubukla alın. Bu analizden tüm tıbbi sürece bağlıdır. Viral larinjit bakteriyel ve enfeksiyöz antibiyotikler için antiviral ilaçlar reçete edildiğinde.

Larinksin mukoza zarındaki Candida larenjit beyazımsı bir plağa yerleştiğinde. Tedavi için antimikotik ajanlar reçete edilir.
Hastalık alerjik reaksiyona bağlı ortaya çıkarsa, o zaman uyaranı tanımlamak için bir test örneği yürütmek gerekir.

Bundan sonra, akut ve kronik olan hastalığın seyrini belirlemek gereklidir. Bu laringoskopi ile yardımcı olur.
Muayeneden sonra ayırıcı tanı yapılır. Larenjit, larinksin bronşiyal astım, gerçek krup, kanser ve tüberküloz gelişiminden ayırt edebilmelidir.

Larenjit tedavisi


Bakteriyel ve enfeksiyöz larenjit oldukça nadirdir. Ancak ilk belirtilerin ortaya çıkmasıyla, bir uzmandan derhal yardım almak gerekir.

Şikayetlere dayanarak, ağız boşluğunu inceleyecek ve uygun tedaviyi reçete edecektir. Bazı durumlarda hasta bir hastanede yatmaktadır. Özellikle bu, üç yaşından küçük çocuklar için geçerlidir, zira bunlar boğulma olasılığı daha yüksektir.

Her durumda, tedavi süreci şunları içerir:

 • Antiseptik preparatlarla çalkalanan boğaz;
 • bir nebülizatörün yardımı ile inhalasyonların salin veya mineral su ilavesiyle gerçekleştirilmesi;
 • antiviral, antibakteriyel ve antimikotiklerin kullanımı.

Çocukluk çağında zorunlu anti-ödem ve antialerjik ajanlar reçete edilir. Bu Fenistil, Zodak veya Zirtek içerir. Daha büyük çocuklara tablet formunda Suprastin veya Erius formunda ilaç verilebilir.

Ayrıca, larenjit meydana geldiğinde, aşağıdaki gibi birkaç kural izlenmelidir:

 • içme rejiminin zorunlu olarak gözetimi. Bu durumda, sıvı alım kısmı kısmen uygulanmalıdır;
 • odadaki havanın nemlendirilmesi ve havalandırılması;
 • yatak istirahatine bağlılık;
 • Özel bir diyete bağlılık. Gıda boğaz için yumuşak ve yumuşak olmalıdır. Bu durumda, yiyecekler çok sıcak veya soğuk olmamalıdır;
 • bağlar için koruyucu rejime uyum. Birkaç gün boyunca tamamen konuşmalardan vazgeçmeye değer;
 • sokağı ziyaret etmeyi reddetmek.

Larenjit görünümünü önlemek için önleyici tedbirler

Hastalığa neden olan nedene rağmen, iyileşme sonrası güçlendirme tedavisi yapmak gerekir.
Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

 • günlük sertleştirme prosedürleri gerçekleştirir;
 • vitamin kompleksleri ve bağışıklık düzenleyici maddeler almak;
 • Alkollü içeceklerin sigara ve tüketim biçimindeki zararlı alışkanlıklardan vazgeçilmesi;
 • spor için gitmek;
 • uykudan sonra günlük egzersiz.

En zor kısmı, kronik larenjit hastası olanlar içindir. Bu, mesleki faaliyetleri vokal kordlarla ilişkilendirilmiş kişileri içerir.

Her gün özel kurallara uymak gerekir. Doğal olarak, ses tellerini korumak zor olacaktır. Ama larinksin tahriş olmasına neden olan faktörleri ortadan kaldırabilirsiniz. Her şeyden önce, yemeklere dikkat edilmeye değer. Gıda, akut ve ekşi olmamalıdır. Ayrıca gazlı içecekler ve kahve vermeniz gerekiyor.

Dışarı çıkarken boğazın sıcaklığına dikkat etmek gerekir. Bu nedenle, her zaman bir eşarp takmalısınız ve çok sıcak hava solumayın.
Günlük bağları gevşetmek için bal ile süt almalısınız. Ancak hastada alerjik bir larenjit varsa, bu yöntem tam olarak gitmeyecektir.

Ve ilk belirtilerin tezahürleriyle, tıbbi süreci hemen başlatmaya değer.

Larenjit alabilir miyim

Larenjit, pek çok hastanın tahmin edemediği tehlikeli bir hastalıktır. Larinksin inflamasyonuna, ARI'yi anımsatan semptomlar eşlik eder.

Bu nedenle, bir uyuşmazlık hissettiği insanlar, bir doktorla hemen danışmak ve bir tıbbi rapor oluşturmak için bir ankete katılmak gerekli olmasına rağmen, bir soğuk algınlığı kalıcı olarak tedavi etmeye çalışırlar. Belki de sadece bu hastalığın taşıyıcısı sizsiniz ve sizinle yakın bir ilişkiyi kesmek gerekir.

Hastalığın özelliği

Larenjitin bulaşıcı olup olmadığını anlamak için bu hastalığın özelliklerini anlamak gerekir. Hastalık sırasında vokal aparat ve larinks mukozası üzerinde inflamatuar bir süreç vardır. Kabuk daha sonra kızarır ve şişer, genellikle ses kaybolur.

Hastalığın çeşitli şekilleri vardır, bu nedenle doktorlar hastalık sırasında vücut sıcaklığını ölçmeyi önerir. Eğer arttırdıysanız, başkalarına bir enfeksiyon tehdidini temsil ediyorsunuz. Çoğunlukla hastalığın nedeni şu olabilir:

 • alerjilerin gelişimi;
 • ilaç almak;
 • duygusal darbe;
 • konjenital yatkınlık;
 • enfeksiyöz ajanlar;
 • yaralanması.

Larenjit başkalarına bulaşıcı olup olmadığı konusunda uzman, yalnızca hastalığın kaynağını belirleyerek pozitif cevap verebilmektedir. Doktorlar hastalığı ikiye böler.

Hangi gruplar bulaşabilir?

Larenjit, hastalık kaynakları bulaşıcı mikroorganizmalar olduğunda çevre için bulaşıcıdır. Öksürme, hapşırma, konuşma, öksürme sırasında bakteriler ve virüsler havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Mikroplarla tükürük damlaları anında dağılır ve çevredeki insanların solunum organlarının mukoza zarlarını etkiler.

Hasta kişi hemen bir enfeksiyon taşıyıcısı olur. Özellikle enfeksiyon riski, bağışıklığı vücuda giren zararlı mikroorganizmalarla mücadele etmek için yeterli olmayan küçük çocuklardır.

Çocuklar anaokullarında, okullarda havalandırmanın kötü olduğu sınıflarda risk altındadır. Bu durumda patojenler havada aktif olarak yayılır. Bulaşıcı hastalıklar viral, enfeksiyöz ve bakteri grubunu içerir.

Viral Formu

Viral larenjit, üst solunum organlarının enfeksiyöz türlerinden biridir ve catarrhal virüslerden kaynaklanır. Aynı zamanda, her yaşta hasta olabilirler, ancak 6 aydan 6 yıla kadar olan çocuklar özellikle savunmasızdır. Nedeni, stres veya hipoterminin bir sonucu olarak bağışıklık sisteminin zayıf çalışmasıdır.

Semptomlar telaffuz edilir ve eşlik eder:

 • artan sıcaklık;
 • öksürük;
 • genel esenliğin bozulması;
 • nefes alma zorluğu;
 • boğaz kurutma;
 • kaba bir ses.

Viral larenjiti tedavi etmek için, enfeksiyon odağını ortadan kaldırmak gerekir. Bunu yapmak için, doktor en kötü durumda antibiyotiklere antiviral ilaçlar reçete eder. Rehabilitasyon süreci bir uzmanın sıkı denetimi altında yapılır. Tedavinin tamamını tamamladıktan ve doktorun tüm önerilerini izleyerek, iki hafta içinde hastalığınızdan kurtulabilirsiniz.

Bulaşıcı formu

Enfeksiyöz larenjitin ana özelliği tüm vücut sistemlerinin ihlalidir. Bu arka plana karşı, somatik hastalıklar ortaya çıkar ve diğer enfeksiyonlar vücuda girer. Larenjit bu formu ile enfekte alabilirsiniz hangi enfeksiyon ana enfeksiyon vektör, sürekli havlayan öksürük bırakmaz.

Ciddi sonuçlardan kaçınmak için, aşağıdakilerden oluşan karmaşık terapinin yapılması gereklidir:

 • ilaç tedavisinde;
 • Katılan hekim tarafından reçete edilen ilaçların kabulünde;
 • tam ses dinlenmeye uygunluk.

Bakteri formu

Enfeksiyöz larenjit, sifiliz, kırmızı ateş, difteri ve patojenik mikroplardan kaynaklanır ve bakteriyel formlara sahiptir. Diğerleri ile aralarındaki en önemli fark, sürekli hapşırma ve işkence riniti olmamasıdır. Bu zor geçiyor ve hoş olmayan belirtiler eşlik ediyor:

 • yüksek sıcaklık artışı;
 • boğulma saldırıları;
 • boğaz ağrısı öksürük;
 • boğaz ağrısı;
 • ses kaybı.

Doktor gözetiminde klinikte kalıcı olarak tedavi yapılması önerilir. İlk belirtilerle, hastayı çevreleyen insanlara bulaştırmamak için hemen izole etmelisiniz.

Hangi gruplar bulaşıcı değildir?

Hastalık üzerinde, bulaşıcı olmayan larenjit, bazı faktörlerden etkilenir. Aşağıdaki durumlarda inflamasyon başkalarına bulaşmaz:

 • Hastalığın nedeni alerjidir;
 • Bazı ilaçların kullanımına tepki;
 • şiddetli sinir stresi;
 • genetik yatkınlık.

Bu durumlarda, öncelikle bağışıklığı güçlendirmeye yönelik terapi yapılmalıdır. Eğer form bulaşıcı değilse, diğerleri sağlıkları hakkında endişelenmeyebilirler, çünkü böyle bir larenjit diğer insanlara zarar veremez. Hastalık etkenlerini inceleyerek ve ortadan kaldırdıktan sonra hastalık geçer.

Hastalıklı hastalarla temas kurmak mümkündür ve gereklidir, çünkü dikkat ve bakım en iyi ilaçtır. Larenjitin nasıl bulaştığını öğrendikten sonra, hastalarla temastan kaçınmayı deneyin, hipotermiden kaçının, soğuk havada daha az konuşun.

Biri size yakınsa veya hastaysanız, bir doktora danışın. Tedaviye zamanında başlamak gerekir, böylece patolojik inflamasyon kronikleşmez. Geleneksel halk ilacı tedavisini bir doktora danışmadan değiştirmeyin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı ile etkili spreyler ve aerosoller

Solunum hastalıklarına eğilimli insanlar için, boğaz için spreyler uzun zamandır ev tıp göğüste zorunlu bir ilaç haline gelmiştir.30 yıl önce, sadece eczanelerde boğaz ağrısı Kameton.Segodnya tedavisi için tüketicilere sunulan Sovyet ilaç sanayi 2 düzine öğeleri boğaz spreyleri bulundu ve eylem ve fiyat için en uygun olanı seçmek edilebilir.

Sorularınız

Soru: Paratonsillar apsenin otopsisi nedir?Paratonsillar apse otopsisi nedir?
Apsenin açılması, faringeal bölgedeki pürülan hastalıkların tedavisinde ana yöntemdir (paratonsiller abse, faringeal apsesi).