Loading

Larenjit evde nasıl tedavi edilir?

Öksürük, ses kısıklığı, nefes darlığı, yorgunluk, zayıflık, terleme, ağrıyan eklemleri darlığı, iştah kaybı, ateş - bu ve diğer belirtiler doğal gırtlak (larenks iltihabı).

Larenjit sadece karakteristik belirtileri olan boğaz hastalığı değil, aynı zamanda bütün organizmanın bir bütün olarak bir hastalığıdır. Çeşitli patojenik ajanlar (virüsler ve bakteriler) nedeniyle ortaya çıktığı için, lokal tezahürlere ek olarak, genel zehirlenme belirtileri de karakteristiktir. Erişkinlerde ve evde çocuklarda larenjit tedavi edilirken, tüm semptomları tedavi etmek için, hastalığın tüm tezahürleri üzerinde çalışmak gerekir.

Genel tedavi

Hızlı bir şekilde iyileşmek için ne yapmalıyım?

 • Zehirlenme kurtulmak
 • Dikkat dağıtıcı tedavi yürütmek
 • Sıcaklık ile Cope

Zehirlenme kurtulmak

Herhangi bir enfeksiyöz hastalığa, bakterinin ve viral toksinlerin oluşumu eşlik eder ve bu da durumun genel bir bozulmasına neden olur. Rahatsız edici semptomlardan hızlı bir şekilde kurtulmak için, yatak istirahatine ve koruyucu bir diyete uymak için bol miktarda sıvı içmeniz gerekir.

 • Sıvı. Çok sıcak nötr sıvı içmek tavsiye edilir: çay (kahve değil), et suyu, meyve suyu, kurutulmuş meyvelerden komposto, papatya suyu, limon balsamı. Gazlı içecekler, kahve, narenciye suları, konserve kompostoları ve alkol içmek tavsiye edilmez.
 • Yatak istirahatı. Bu, yatağa gitmeniz ve hareket etmemeniz gerektiği anlamına gelmez. Taslaklardan kaçınmak, orta derecede fiziksel çaba göstermek, havada çalışmak gerekmez. Aynı zamanda, daha önce boynunuza sarılmış, iyi havalarda yürüyebilirsiniz.
 • Nazik diyet. rağmen gırtlak ve yemek borusu o - 2 farklı gövde ve gıda yiyecek rahatsız edici, larinks içine girmemektedir (baharatlı, tuzlu, kuru) olumsuz inflamasyon semptomların şiddetlenmesi, hastalığın seyrini etkiler. Buna ek olarak, larenjit iyi olduğunda bu yüzden değil yük ağır yiyecekleri sindirmeye hasta vücut olarak, hafif bir yemek yemek için.

Dikkat dağıtıcı tedavi yürütmek

Larenjit ile uzun bir süre için bacaklarınızı uçurmak, bir kompres koymak veya hardal alçı yapıştırmak için popüler. Bacaklar ısındığında, tüm vücuttaki kan dolaşımı refleks olarak yenilenir, aynı şekilde ayakların üzerine bir hardal koyun veya hardallı bir ayak banyosu yaparsanız aynı şey olur. Bu tür tedavinin varyantları:

 • Tuz, soda, aromamaslami ile ortak sıcak banyo - vücudu ısıtır, toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Sıcak bir sauna (banyo değil) ziyareti - genel ısınma, artan kan akışı.
 • Gorchichniki ayak, göğüs veya omuz bıçakları üzerinde. Vücut boyunca kan akışında refleks artışına neden olur. Boynunuzun etrafına hardal yapıştırmayın! Bu alanda birçok damar ve sinir formasyonu vardır, çeşitli refleksojenik bölgeler vardır. Sinokarotid refleksojenik bölgenin (karotis arter bölümünün yerinde bulunan) aşırı tahrişi, nabzın tam olarak kalp durması için yavaşlamasına yol açabilir. Hardal alçıları veya papiller yamaların kullanımı çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar, kardiyovasküler sistem hastalıkları olan kişiler için önerilmez. Bu kontrendikasyonlar hemen hemen tüm distraksiyon tedavisi yöntemleri ile ilgilidir.
 • Hardal ayak banyolarının yanı sıra hardal sıvaları kan dolaşımında refleks artışına neden olur.

Sıcaklık ile Cope

Yetişkinlerde, sıcaklık genellikle hafifçe artar, özellikle düşürmek için gerekli değildir. Bol miktarda içecek ve dinlenme, ateş belirtilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Larenjitli çocuklarda, sıcaklık sıklıkla ve güçlü bir şekilde yükselir. Çocuklarda antipiretik ilaçların, sadece parasetamol ve ibuprofen (ve bunların kombinasyonlarının) kullanılabileceği unutulmamalıdır. Aspirin kullanımı ölümcül Ray sendromunun gelişmesine neden olabilir. Çocuklarda ateş genellikle kusma ve ishal ile eşlik eder. Su kaybını önlemek için, çocuk sulanmalıdır. Rehidrasyon çözümünü eczanede, örneğin Regidron'da satın alabilirsiniz.

Çocuğun yüksek ateşi varsa, su swabları onu çabucak düşürecektir. Bazen bebeği soğuk suyla birkaç kez silmek yeterlidir, böylece termometre üzerindeki sütun aşağı iner.

Kontrendikasyonlar

Hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar, kardiyovasküler hastalıklar ve bebeklerden muzdarip insanlar için termal ve tahriş edici prosedürler uygulamak imkansızdır. 3 yaşından küçük bebekler büyük bir özenle tedavi edilmelidir.

Yerel tedavi

Evde larenjit semptomlarından hızla kurtulmak için ne yapmalıyım? En yaygın yöntemler şunlardır:

soluk alma

Bu, evde ve larenjit tedavisinde hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılan evrensel bir yöntemdir. Nötr bileşenler ile inhalasyonlar hamile ve emziren kadınlar olabilir.

En son tavsiyelere göre, buhar üretmeyen sis üreten bir nebulizer ile daha iyi inhalasyon yapmak. Buhar inhalasyonları solunum yollarını yakabilir, çocuklara tedavi sırasında buhar inhalasyonları yapmak özellikle tehlikelidir. Bebek her zaman nefes derinliğini kontrol edemez, aynı zamanda kaynayan su ile bir tankı devirebilir.

Bitkisel çaylar: papatya, adaçayı, kadife çiçeği, okaliptüs: yetişkin tedavi (5-10 konteyner başına damlalar) Dioksidin Sofradeks kullanabilir için (distile su ile 1: 1 seyreltilmiş). İyi öksürük hafifletme ve alkali inhalasyon (Borjomi, Essentuki veya soda gibi mineral su ile) sesini geliştirin. Çocuklar için alkali inhalasyonları yapılabilir. Model soluma şeftali, zeytin yağı, bergamut yağı, nergis, okaliptüs yağ inhalasyon yapabilir izin veriyorsa.

Çocuklar için mentol veya nane yağı ile yağlı soluma kullanmayın! Mentol, çocuklarda glottisin spazmına neden olur ve bu da çocuğun ölümüne yol açabilir.

Durulayın ve sprey

Gırtlak boğazının larenjitle etkinliği oldukça tartışmalıdır. Ancak larenjit sıklıkla farenjit ile birlikte geliştiği için, bir kez daha durulamayan boğaz ağrısına zarar vermez. (L: 1-1: 1, en az 2, su ile), bir antiseptik çözeltisi ile seyreltilir ot (papatya, adaçayı, okaliptüs, nergis), decoctions kullanmak daha iyi yetişkin gargara için - Klorheksidin Septomirin, furatsillina. Çocuklar fitobolizme verilebilir, bebeklere bir bardak papatya verilmelidir

En sevdiğiniz tuz-soda-iyot ya da seyreltik sirke kombinasyonu ile gargara yapmak istemez. Sirke, ağız ve boğazdaki mukoza zarını kolayca yakabilir ve tuz-soda-iyot, zaten hasar görmüş mukozada çok fazla "kurur".

Evde gırtlak iltihaplanmasını iyileştirmek için, boğazda ağrı için çeşitli eczaneler kullanabilirken, sprey şeklindeki ilaçlar daha etkilidir. Örneğin, Oracept, Ingalipt, Tharingospray (yağ bazlı), Larinal ve benzeri. 6 yaşın altındaki çocuklar için çoğu spreyler kontrendikedir. Bu nedenle, çocuğu kendiniz tedavi etmeden önce talimatları okuyun ya da eczacıdan tavsiye isteyin.

Sıkıştır ve kuru ısı

Boynumun etrafında bir kompres uygulamak zorunda mıyım, boğaz rahatsızlığını dindirecek mi? Tabii ki, ısı kısa süreli bir rahatlama getirecektir, ancak sadece ısıl işlem yapılmadığından emin olduktan sonra termal prosedürleri uygulayabilirsiniz, çünkü sıcak bir ortamda hızla ilerler. Boyunu ısıtmak için kuru ısı kullanmak daha iyidir: tuz, kum, mavi lamba.

Bir tavada ya da bir mikrodalgada ısıtmak için tuz ya da kum, bir çorap koyun, eşit olarak dağıtın. Boyunda, birkaç kat olarak bir bez veya havlu, daha sonra tuz / kum ile bir çorap koyun. Sıkıştırmalı, sıcak olmalı, yanmamalıdır. Ayrıca özel tuz tatlandırıcıları da kullanabilirsiniz. Votka / alkol sıkıştırması ayrıca dokuları iyi ısıtır, ağrıyı hafifletir. Votka kompresinin kullanımı, hamile ve emziren kadınlarda, küçük çocuklarda, ciltten alkol emilimi tehlikesi nedeniyle ve çocuklarda da olası tahriş nedeniyle kabul edilemezdir.

Larenjit çoğu vakada ayaktan tedavi edilir, ancak çok zor durumlarda hastanede yatış gerektirmektedir. Yani, her zamanki seyir ile bu hastalık, bir doktorun tavsiyesi üzerine evde kolayca tedavi edilebilir. Bir doktordan yardım isteme olasılığı yoksa, bu basit önerileri izleyerek bağımsız olarak tedavi edilebilir. Bir çocukta larenjit tedavisi sırasında, küçük bir hastaya bir şey yapmadan önce bebeğinizde yeni yöntemler denemeyin - bunu kendi başınıza deneyin.

Boğazını larenjit ile sıkıştırın: ısınabilir miyim?

Larenjit, boğazda aktığı, nazofarenksın paranazal sinüslerinin ve burunda iltihaplanma sürecinin meydana geldiği bir hastalıktır.

Hastalığın görünümü, alkol kötüye kullanımı ve sigara, hipotermi gibi faktörlere katkıda bulunabilir.

larinksin aşırı salgılanmasının yanı sıra, ağızda solunum, kirli hava.

Boğaz iltihabı kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik). Ancak sıklıkla hastalık hızla gelişir, bu nedenle ortalama süresi 14 gündür.

Larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • genel sağlık bozulumu;
 • sıcaklık artışı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • nefes darlığı;
 • kısık ses;
 • farinksin spazmı ve şişmesi.

Günümüzde tıp, böyle bir hastalığı başarıyla atlatmanın birçok yolunu sunmaktadır. Ancak, bu kadar popüler olmasına rağmen, sadece kronik veya akut larenjit için değil, aynı zamanda laringotheitis için kullanılan bir kompres gibi, ev terapisi bir yoludur.

Boğazınızı ıslak veya kuru bir şekilde ısıtın. Ve akşamları nemli bir kompres koymak ve öğleden sonra kurulamak için arzu edilir. Kural olarak boyun ve göğsüne uygulanır.

Islak ve alkollü kompres

Böyle bir çare iltihaplı bölgeleri iyice ısıtmaya yardımcı olur. Bileşimi hazırlamak için aşağıdaki bileşenler çoğunlukla kullanılır:

 1. alkol üzerinde calendula tentürü;
 2. eterik ekstraktların karışımları;
 3. nutria yağı;
 4. alkol;
 5. kafur alkolü;
 6. şarap;
 7. öksürükten porsuk yağ.

Larengotracheitis ile votka veya alkol bazlı bir kompres uygulandığında, ana bileşen, eşit parçalarda kaynatılmış ılık su ile yetiştirilir. Daha sonra bir gazlı bez ve pamuklu yün sargı bezi alın, bir çözelti ile emprenye edin, biraz dışarı çıkın ve boğazın üzerine koyun.

Daha sonra kompres, bir polietilen veya gıda filmi ile kapatılır ve üstelik hepsi sıcak bir fularla sarılır. Alkol deride tahriş edici bir etkiye sahip olabileceğinden, boğazınızı boynunuza dolaştırmadan önce, bir yağ ilacı (örneğin, basit bir bebek kremi) uygulamanız gerekir.

Isınma kompresinin boynu fazla sıkmaması gerektiğini belirtmek gerekir, çünkü bu kan ve lenf damarlarının tıkanmasına yol açacaktır. Prosedürün kendisi 12 saatten daha uzun bir sürede gerçekleştirilemez, bu nedenle geceleri yapmak daha iyidir.

Aynı zamanda bandaj çıkarıldıktan sonra, boyun alkolle ovulmalı ve tekrar yünlü beze sarılmalıdır.

Bununla birlikte, hastanın larenjit veya laringotrakit ile yüksek ateşi varsa, o zaman ısınma kompreslerinin uygulanmasını beklemek daha iyidir.

Porsuk ve iç yağ ile sıkıştırın

Halk tedavisi porsuğu ve iç yağın etkinliğini uzun zamandan beri kanıtlamıştır, bu yüzden bu araç sıklıkla kullanılmaktadır. Böyle bir hastalığı ortadan kaldırmak için, larenjit bileşimi göğüs, boyun ve sırt bölgesine uygulanır.

Bundan sonra, tüm bu bölgeler ısınana kadar iyice öğütülmeli ve cilt kırmızı bir renk almaz.

Ayrıca, boğaz yün bir bezle sarılır ve bir pamuk yelek ve bir yün bluz hastaya konur. Porsuk veya iç yağ yoksa, bu fonlar kaz ya da domuz yağı ile değiştirilebileceğini belirtmek gerekir.

Hardal

Kuru hardata dayalı kompresler larenjitin tedavisinde etkili bir yöntemdir. Mustarlar güçlü bir ısınma etkisine sahiptir, buna ek olarak, esansiyel yağı salgılarlar, bağışıklık süreçlerini uyarır ve sinir uçlarını tahriş ederler.

Bu, hastanın metabolik süreçlerin aktivasyonuna sahip olmasına ve kan dolaşımını artırmasına neden olur. Sonuç olarak, boğazdaki ağrı yavaş yavaş kaybolur ve inflamatuar süreç durur.

Ek olarak, hardal iyi bir dikkat dağıtıcı olarak kabul edilir. Gerçek şu ki, kan dolaşımının vücudun belirli bir bölgesinde geliştiği zaman, vücudun diğer bölgelerindeki damarlar boşaltılır.

Yani, larinjit ile hardal koymak için hazırlanmalıdır:

 • kareli;
 • hardal sıvaları (1 paket);
 • sıcak su ile dolu bir kap;
 • bir havlu;
 • peçeteler.

Her hardal suya indirilmeli ve daha sonra vücut alanı hardal tarafına yapıştırılmalıdır. Plakalar arasında 1,5 cm mesafe yapmak gereklidir.

Bir kural olarak, larenjit ile, kalbin alanı hariç, boyun, göğüs ve sırtın ön bölgesine hardal kompresleri uygulanır. Üst hardal sıvası bir havlu ve bir kilim ile kaplanmalıdır. Bu prosedürün süresi 15 dakikaya kadardır.

Ancak laringotrakeitis ve larenjitli hardallar her zaman kullanılamaz. Bu nedenle, eğer hasta çok hassas bir cilde sahipse veya prosedür yanlış ve uzunsa yanık alabilirsiniz. Bu nedenle, sarı kart belirli bir zamanda boğazdan çıkarılmamalıdır, o zaman orada olduğu yerde kırmızı bir dikdörtgen görünecektir.

Buna göre, eğer hasta larenjit ile yüksek bir sıcaklığa sahipse, hardal kontrendikedir.

Kuru kompres

Larenjit gibi bir hastalığı ortadan kaldırmak için, bir öksürük kuru bir kompres yapabilirsiniz ve bu prosedür sabahları en iyi yapılır. Bu nedenle, gazlı bez bandajını bir ısınma karışımı ile çıkardıktan sonra, boğaz yine kuru bir bezle sarılır ve eşarp boynun etrafına sarılır.

Böylece, nemli kompresin etkisi uzar, iltihabı gidermek için gerekli koşulları yaratacaktır. Boğazdaki kuru bandajlar 4 ila 8 dakika arasında muhafaza edilebilir. Ardından, bir mola (2 saat) ve daha sonra böyle bir prosedür yürütmek için tekrar gerekir.

Böyle bir tedaviden sonra bir süre dışarı çıkmanın yasak olduğu belirtilmelidir. Sonuçta, elverişsiz hava koşulları sadece sağlık durumunu kötüleştirecektir.

Doktor Komarovsky'nin tavsiyesi

Komarovsky, çeşitli kompreslerin larenjit gibi bir hastalığı başarıyla tedavi edeceğine inanmaktadır. Doktor böyle bir prosedürün güvenli olduğuna inanır, ancak çoğu durumda etkisizdir.

Komarovsky, belli bir sargı bezi örüntüsü olduğuna dikkat çekiyor. Böylece, her bir sıkıştırma tabakası bir öncekinden 2-4 cm daha geniş olmalıdır.

Ve tüm tabakalar aynı zamanda, yüzey üzerinde birbirleriyle örtüşmeli ve yapının hastanın boğazına aktarılmasından sonra hazırlanmalıdır. Böyle bir prosedürün süresi 4 ila 8 saat arasında olmalıdır.

Bununla birlikte, Komarovsky, bazı durumlarda, bir kompresin sadece etkisiz tedavinin değil, aynı zamanda hastanın zarar görebileceğini vurgulamaktadır.

Örneğin, larenjit başka bir hastalık eşlik ediyorsa - akut orta kulak iltihabı. Ek olarak, larenjitli yüksek sıcaklık, ısınma kompresleriyle tedaviyi yürütmenin kesinlikle yasak olduğu bir semptomdur. Larenjitin nasıl tedavi edileceği hakkında, bu makaledeki bir videoyu anlatacağım.

Larenjitli hardal sıvalarının kullanımı

Larenjit genellikle evde tedavi edilir, hastaneye yatış sadece çok ciddi bir hastalık şekli ile belirtilir. Tedavi için çeşitli halk tarifleri, buharla solunması ve nebülizör, kompresler ve sıcak banyolar kullanılabilir. Bazı hastalar doktorlara bir soru soruyor ve larenjitli hardallar için mümkün olup olmadığını soruyorlar? Bu kanıtlanmış prosedürün tüm vücut üzerinde olumlu bir etkisi vardır, kan dolaşımını artırır ve aynı zamanda inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Larenjit ile hardal sıvaları koymak için izin verilir. Ama bunu doğru yapmak çok önemlidir.

Larenjit nedir

Larenjit, solunum hastalıklarının, boğmaca, kızamık ya da kızıl ateşinin bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan larinkste inflamatuar bir süreçtir. Hastalığın gelişimine yönelik faktörlerin tahmin edilmesi, soğuk hava, tütün dumanının solunması, burun solunumu ve ses tellerinin aşırı derecede aşınmasıdır, ki bu öğretmenler ve şarkıcılar için tipiktir.

Larenjit akut olabilir veya kronik bir formda olabilir. Çoğu zaman bu, hastalığın akut formu düzgün tedavi edilmezse ortaya çıkar. Hastalığın seyri ilerleyici, ama iki haftadan fazla sürmez.

Eğer larenjit iki haftadan fazla sürerse, bu durumu ciddi patolojiler tarafından tetiklenebileceğinden bir doktora görünmeniz gerekir.

tedavi

Larenjit tedavisi, her zaman ilaç ve geleneksel tıp reçetelerini kullanırken, her zaman karmaşıktır. Bu hoş olmayan hastalıktan hızlı bir şekilde kurtulabilmek için şu şekilde atanabilirsiniz:

 • Boğaz ve ağız boşluğu sanitasyonu için yerel preparatlar - Ingalipt, Septefril, Lizobakt veya streptocid tabletleri.
 • Boğaz bölgesine sıkıştırır alkol veya kuru.
 • Bir ısınma etkisi ile merhem sürtünme - Eucabal, Doktor Anne, Dr. Eise Okaliptüs balsamı veya düzenli terebentin merhem.
 • Uçucu yağlar veya kuru hardal ilavesi ile ayak banyoları.

Ayrıca laringoteze hastalığında hardal plaklarının da bulunduğu gösterilmiştir. Bu manipülasyon, kanın dokulara akışını artırmanıza izin verir, bu da inflamasyonu ve ödemi azaltır.

Tedavi, hastanın durumu ve yaşına göre doktor tarafından tek tek seçilir. Özellikle ağır vakalarda antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir.

Hardal sıvalarının genel tanımı

Hardayı larenjitle koymadan önce, ne olduğunu ve ne terapötik etkisinin olduğunu anlamanız gerekir.

Gorchichniki - bu, kompresler olarak adlandırılan en temel fizyoterapik araçtır. Hardal, katı yaprak kağıdına tamamen harmanlanmış tozun hardal tohumlarından uygulanmasıyla veya kuru hardal tozu iki katmanlı kağıt torbalara yerleştirilerek üretilir.

Sıradan ev koşullarında larenjitle yardımcı olan hardal kompreslerinin yapılması oldukça mümkündür.

 • Hardal tozu ve sade buğday unu olmayan bir çorba kaşığı alın, düzgün bir bileşim elde edilene kadar iyice karıştırın.
 • Ilık su dökün ve bir mantar karışımı elde edilene kadar karıştırın.
 • Kalın kağıda 0.5 cm kalınlığında bir tabaka sürün ve başka bir kağıt tabakayla örtün. Böyle bir kompres, pişirildikten hemen sonra ısınmaya yönelik larenjit ile birlikte kullanılır.

Yoğun kağıt tabakaları yerine hardal ezmesine uygulanan ince bir ıslak bez kullanabilirsiniz.

Ev yapımı hardalların eczanelerden çok daha fazla etkide bulunduğu unutulmamalıdır, bu yüzden sürekli yanıkların oluşmadığını izlerler.

Hardalların eylem mekanizması

Hardal tozu, deri ile temas ettiğinde sinir uçlarının köklerinin tahriş olmasına neden olan çok miktarda uçucu yağ içerir. Hardal kompreslerinin kullanımı sonucunda cilt kapakları kırmızı, ciltte ve derin deri altı dokuda genişler. Boğaz, larenjitli bir hardal sıva ile ısıtılırsa, analjezik, antiseptik ve belirgin bir balgam söktürücü etkiye sahiptir. Ek olarak, iltihap azalır ve oksijen kaynağı etkilenir, ayrıca etkilenen organ için önemli mikro elementler gelişir. Prosedür sırasında bir kişi, mukus larinksini yumuşatan ve öksürüklerin iyileştirildiği hardalın uçucu yağlarının aromasını solur.

Boyun, ayak ve baldır kaslarının boğazına ve arkasına, sternumun üst bölgesine ve iltihaplı sinir uçlarının olduğu bölgelere hardal sıvalı bir uygulama yapabilirsiniz.

Boyunda yaralar veya farklı benler varsa larenjit tedavisinde hardal sıvaları kullanmak kesinlikle yasaktır. Hastanın durumu kötüleştiğinden, hardal kompreslerini ve yüksek sıcaklıkta kullanmayın.

Prosedürü doğru şekilde nasıl yapılır

Larenjitli hardal plaklarını yerleştirmeden önce, taze olduklarından emin olmalısınız. Kaliteli ve taze hardal sıvalar, kağıt tabakalardan veya çift paketlerden uyanmayan belirgin bir aroma ve pudraya sahiptir. Ürünler gecikmişse, hardal rengi karanlıktır ve eski yağın hoş olmayan bir aroması vardır. Rutubeti kuru bir yerde normal sıcaklıkta saklayın, aşırı nem, uçucu yağları uçucu hale getirin ve ürünler tamamen uygunluklarını kaybeder.

Larenjitli hardal sıvaları kullanmak için kullanılan algoritma şöyle görünür:

 • İyi sıcak su ve havlu havlu ile düz bir kap alın. Hardal, iki tabakalı hücrelerdeyse, yaklaşık 10 saniye boyunca ılık suya indirilir, daha sonra toz önceden eşit olarak dağıtılır.
 • Boğaz bölgesinde bir yaprak koyulur, ancak daha büyük bir etki için boynun arkasına, baldır kaslarının ve ayaklarının hemen arkasına hardal sıvalar konabilir. Sıkıştırma ayakların üzerine konursa, pamuklu bir beze sarılır ve çorap giyilir.

Ayaklarda, deri boyundan kabadır, fakat yine de, prosedürün süresini önemli ölçüde arttırmak mümkün değildir, böylece hiçbir yanık oluşmaz.

 • Boyun apliği tamamlandıktan sonra hafif bir havlu ile sarılır ve 15 dakika bekletilir. Hardalın uygulanmasından hemen sonra boyunda hafif bir karıncalanma hissi ve yanma hissi vardır. Güçlü bir rahatsızlık varsa, hardal çıkarılır ve cilt temiz su ile silinir.
 • Hardal sıvaları çıkarıldıktan sonra, cilt nemli bir peçete ile dikkatlice silinir ve kalın bir kremle yağlanır. İşlemden sonra yaklaşık yarım saat yatakta yatmanız gerekir.
 • Küçük çocuklar çok hassas bir cilde sahipler, bu yüzden hardal sıvayı veya kumaşı geri koymaları gerekir. Prosedür 5 dakikadan fazla sürmez.

Larenjitli baldır kasları için hardallar 15-20 dakikaya ayarlanmalıdır. Şiddetli yanık olabileceğinden, gece herhangi bir hardal sıkıştırması koyun.

Eğer bir kişi çok hassas bir cilde sahipse, pamuklu çoraplara biraz kuru hardal tozu koyabilir ve bir gecede koyabilirsiniz.

Prosedür periyodikliği

Boğaz ve baldır kasları üzerine larinjitli hardal bezleri koymak için iki günde bir kez, ancak ciltte güçlü tahriş veya yanık olmaması şartıyla önerilir. Toplamda, tam iyileşme için 10 prosedür yeterlidir. Başka bir yönteme göre, hardal sıvaları her gün 10-15 dakika sürebilir, ancak üst üste 4 günden fazla olamaz. Bununla birlikte, insan vücudunun bu tür bir manipülasyona hiç de duyarlı olmadığı, 2-3 işlemden sonra durumun belirgin bir şekilde rahatlamaması durumunda kolayca anlaşılabilir. Bu durumda, hardal alçısı hiç uygulanamaz, çünkü hala bir etkisi yoktur.

Hardal sıvalarının tekrar kullanılamayacağı unutulmamalıdır. Bir prosedürden sonra, özelliklerini kaybederler.

Hardal ısınma kompresleri sıklıkla nazofarenks hastalıklarında kullanılır. Ancak böyle bir manipülasyon sadece ilaçların ve inhalasyonların kullanımı ile kompleks tedavide etkili olacaktır. Larenjitin hızlı bir şekilde iyileşmesi için, hastalığın ilk semptomları göründüğünde bir doktora görünmeniz gerekir.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Boğazımı larenjit ile ısıtabilir miyim?

Larenjit, boğazda aktığı, nazofarenksın paranazal sinüslerinin ve burunda iltihaplanma sürecinin meydana geldiği bir hastalıktır.

Hastalığın görünümü, alkol kötüye kullanımı ve sigara, hipotermi gibi faktörlere katkıda bulunabilir.

larinksin aşırı salgılanmasının yanı sıra, ağızda solunum, kirli hava.

Boğaz iltihabı kısa süreli (akut) ve uzun süreli (kronik). Ancak sıklıkla hastalık hızla gelişir, bu nedenle ortalama süresi 14 gündür.

Larenjit ana belirtileri şunlardır:

 • genel sağlık bozulumu;
 • sıcaklık artışı;
 • yutmada rahatsızlık;
 • nefes darlığı;
 • kısık ses;
 • farinksin spazmı ve şişmesi.

Günümüzde tıp, böyle bir hastalığı başarıyla atlatmanın birçok yolunu sunmaktadır. Ancak, bu kadar popüler olmasına rağmen, sadece kronik veya akut larenjit için değil, aynı zamanda laringotheitis için kullanılan bir kompres gibi, ev terapisi bir yoludur.

Boğazınızı ıslak veya kuru bir şekilde ısıtın. Ve akşamları nemli bir kompres koymak ve öğleden sonra kurulamak için arzu edilir. Kural olarak boyun ve göğsüne uygulanır.

Islak ve alkollü kompres

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Böyle bir çare iltihaplı bölgeleri iyice ısıtmaya yardımcı olur. Bileşimi hazırlamak için aşağıdaki bileşenler çoğunlukla kullanılır:

 1. alkol üzerinde calendula tentürü;
 2. eterik ekstraktların karışımları;
 3. nutria yağı;
 4. alkol;
 5. kafur alkolü;
 6. şarap;
 7. öksürükten porsuk yağ.

Larengotracheitis ile votka veya alkol bazlı bir kompres uygulandığında, ana bileşen, eşit parçalarda kaynatılmış ılık su ile yetiştirilir. Daha sonra bir gazlı bez ve pamuklu yün sargı bezi alın, bir çözelti ile emprenye edin, biraz dışarı çıkın ve boğazın üzerine koyun.

Daha sonra kompres, bir polietilen veya gıda filmi ile kapatılır ve üstelik hepsi sıcak bir fularla sarılır. Alkol deride tahriş edici bir etkiye sahip olabileceğinden, boğazınızı boynunuza dolaştırmadan önce, bir yağ ilacı (örneğin, basit bir bebek kremi) uygulamanız gerekir.

Isınma kompresinin boynu fazla sıkmaması gerektiğini belirtmek gerekir, çünkü bu kan ve lenf damarlarının tıkanmasına yol açacaktır. Prosedürün kendisi 12 saatten daha uzun bir sürede gerçekleştirilemez, bu nedenle geceleri yapmak daha iyidir.

Aynı zamanda bandaj çıkarıldıktan sonra, boyun alkolle ovulmalı ve tekrar yünlü beze sarılmalıdır.

Bununla birlikte, hastanın larenjit veya laringotrakit ile yüksek ateşi varsa, o zaman ısınma kompreslerinin uygulanmasını beklemek daha iyidir.

Porsuk ve iç yağ ile sıkıştırın

Halk tedavisi porsuğu ve iç yağın etkinliğini uzun zamandan beri kanıtlamıştır, bu yüzden bu araç sıklıkla kullanılmaktadır. Böyle bir hastalığı ortadan kaldırmak için, larenjit bileşimi göğüs, boyun ve sırt bölgesine uygulanır.

Bundan sonra, tüm bu bölgeler ısınana kadar iyice öğütülmeli ve cilt kırmızı bir renk almaz.

Ayrıca, boğaz yün bir bezle sarılır ve bir pamuk yelek ve bir yün bluz hastaya konur. Porsuk veya iç yağ yoksa, bu fonlar kaz ya da domuz yağı ile değiştirilebileceğini belirtmek gerekir.

Hardal

Kuru hardata dayalı kompresler larenjitin tedavisinde etkili bir yöntemdir. Mustarlar güçlü bir ısınma etkisine sahiptir, buna ek olarak, esansiyel yağı salgılarlar, bağışıklık süreçlerini uyarır ve sinir uçlarını tahriş ederler.

Bu, hastanın metabolik süreçlerin aktivasyonuna sahip olmasına ve kan dolaşımını artırmasına neden olur. Sonuç olarak, boğazdaki ağrı yavaş yavaş kaybolur ve inflamatuar süreç durur.

Ek olarak, hardal iyi bir dikkat dağıtıcı olarak kabul edilir. Gerçek şu ki, kan dolaşımının vücudun belirli bir bölgesinde geliştiği zaman, vücudun diğer bölgelerindeki damarlar boşaltılır.

Yani, larinjit ile hardal koymak için hazırlanmalıdır:

 • kareli;
 • hardal sıvaları (1 paket);
 • sıcak su ile dolu bir kap;
 • bir havlu;
 • peçeteler.

Her hardal suya indirilmeli ve daha sonra vücut alanı hardal tarafına yapıştırılmalıdır. Plakalar arasında 1,5 cm mesafe yapmak gereklidir.

Bir kural olarak, larenjit ile, kalbin alanı hariç, boyun, göğüs ve sırtın ön bölgesine hardal kompresleri uygulanır. Üst hardal sıvası bir havlu ve bir kilim ile kaplanmalıdır. Bu prosedürün süresi 15 dakikaya kadardır.

Ancak laringotrakeitis ve larenjitli hardallar her zaman kullanılamaz. Bu nedenle, eğer hasta çok hassas bir cilde sahipse veya prosedür yanlış ve uzunsa yanık alabilirsiniz. Bu nedenle, sarı kart belirli bir zamanda boğazdan çıkarılmamalıdır, o zaman orada olduğu yerde kırmızı bir dikdörtgen görünecektir.

Buna göre, eğer hasta larenjit ile yüksek bir sıcaklığa sahipse, hardal kontrendikedir.

Kuru kompres

Larenjit gibi bir hastalığı ortadan kaldırmak için, bir öksürük kuru bir kompres yapabilirsiniz ve bu prosedür sabahları en iyi yapılır. Bu nedenle, gazlı bez bandajını bir ısınma karışımı ile çıkardıktan sonra, boğaz yine kuru bir bezle sarılır ve eşarp boynun etrafına sarılır.

Böylece, nemli kompresin etkisi uzar, iltihabı gidermek için gerekli koşulları yaratacaktır. Boğazdaki kuru bandajlar 4 ila 8 dakika arasında muhafaza edilebilir. Ardından, bir mola (2 saat) ve daha sonra böyle bir prosedür yürütmek için tekrar gerekir.

Böyle bir tedaviden sonra bir süre dışarı çıkmanın yasak olduğu belirtilmelidir. Sonuçta, elverişsiz hava koşulları sadece sağlık durumunu kötüleştirecektir.

Doktor Komarovsky'nin tavsiyesi

Komarovsky, çeşitli kompreslerin larenjit gibi bir hastalığı başarıyla tedavi edeceğine inanmaktadır. Doktor böyle bir prosedürün güvenli olduğuna inanır, ancak çoğu durumda etkisizdir.

Komarovsky, belli bir sargı bezi örüntüsü olduğuna dikkat çekiyor. Böylece, her bir sıkıştırma tabakası bir öncekinden 2-4 cm daha geniş olmalıdır.

Ve tüm tabakalar aynı zamanda, yüzey üzerinde birbirleriyle örtüşmeli ve yapının hastanın boğazına aktarılmasından sonra hazırlanmalıdır. Böyle bir prosedürün süresi 4 ila 8 saat arasında olmalıdır.

Bununla birlikte, Komarovsky, bazı durumlarda, bir kompresin sadece etkisiz tedavinin değil, aynı zamanda hastanın zarar görebileceğini vurgulamaktadır.

Örneğin, larenjit başka bir hastalık eşlik ediyorsa - akut orta kulak iltihabı. Ek olarak, larenjitli yüksek sıcaklık, ısınma kompresleriyle tedaviyi yürütmenin kesinlikle yasak olduğu bir semptomdur. Larenjitin nasıl tedavi edileceği hakkında, bu makaledeki bir videoyu anlatacağım.

Herhangi bir kataral hastalığın veya anjinanın öncelikle tedavisi için ısı gerektirdiği kabul edilir, fakat öyle mi? Ne tür hastalıklar ısınmaktan korkar, ve daha da büyük zarar verme yeteneğine sahip olan zıtlıklar nelerdir? Her yetişkin hayatında en az bir kez boğaz ağrısı, boğaz ağrısı gibi rahatsız edici bir hastalık ile karşılaştı. Daha doğrusu, rahatsızlık değil somut rahatsızlık, ancak belirtileri.

Angina ile ısınma

 1. sıcaklıkta atlar 40 ° C'ye kadar yükselir,
 2. Boğazda keskin bir ağrı ve çenelerde ağrılar,
 3. baş ağrısı,
 4. tüm vücuttaki zayıflık,
 5. bademcikler ve diğer lenf düğümlerinin iltihaplanması.

Angina sınıflandırılabilir ve ne tür bir hastalığa bağlı olduğunuza bağlı olarak, bir doktordan belirli bir tedavi göreceksiniz. Çoğu zaman bunlar ana aktif madde penisilin ile antibiyotiklerdir. Böyle bir hazırlık ile birlikte, yerel düzeyde ağrıyı hafifletmeyi mümkün kılan diğer antiseptikler alınır. Ayrıca halk yöntemleri vardır. Yetişkin bir halk ilaçlarında boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi okuyun. Diğer bir tedavi yöntemi, bir antibiyotik ile bir anjin spreyinin kullanılmasıdır.

Genellikle kadınlarda bulunan mantar tipi bir boğaz ağrısı da vardır. Sık antibiyotik kullanımı nedeniyle, kronik bir aşamaya girebilir.

Genellikle, herhangi bir sıcaklıkta anjina ile savaşmanın mümkün olduğuna inanılır, bu yüzden çok sık oluruz:

 • sıcak çay içmek
 • içi boş bir boğaz,
 • ısınma merhemleri ile ovuşturdu,
 • kompresleri koy.

Teslim edilen kompres sonrasında herhangi bir döküntü varsa veya kalp problemleriniz varsa, bu prosedürden kaçınmak daha iyidir.

Bir boğucu kompres, boğaz ağrısı ile başa çıkmak için etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir, ancak bir eksi vardır: vücut ısısını yükseltir ve buna bağlı olarak boğazdaki bakteriler daha hızlı çoğalmaya başlar. Ayrıca, kompresin etkisi, soğuk algınlığının daha derine girmesine yol açabilen kan damarlarını genişletir. Bu nedenle, anjina ile kompreslerden kaçınmak ve bunları durulama ile değiştirmek daha iyidir.

Birisi tamamen sıcak bir bandaj ihtiyacı konusunda ikna edilirse, konunun daha iyi olduğu bir doktora danışmak daha iyidir. Daha sıklıkla ıslak olanlardan ziyade ıslak kompresler seçilir. Ve sadece sıcaklıkta artış olmaması durumunda bunları koymalarına izin verilir. Bu sadece hastalığın en başında gerçekleşir. Zaman içinde sıcak ısınma bandajı hastalığın ilerlemesini akut ve ağrılı hale getiremez.

Pürülan anjina ile sollandığınız ve sorunun bu işlem için gerekli olduğu durumlarda, cevap açık ve uzlaşmazdır - hayır! Bunun nedeni, bademciklerin tüm hava yollarından daha yüksek ve ısındıklarında, enfeksiyon gelişmeye ve hatta beynin kendisine ulaşmaya başlayabilir. Pürülan anjina (veya lacunar) ile, herhangi bir lenf nodunu veya bademciği ısıtmak kesinlikle yasaktır. Bu prosedür, eczane kolloidal gümüş ve yerel antiseptik durulama ile değiştirmek için moda. Burada, boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark ederseniz ne yapacağınızı okuyabilirsiniz.

Tüm ilave durulamalar ve ısınmalar, doktor tarafından reçete edilen temel tedavinin sadece bir parçasıdır. Enfeksiyon riskini önlemek için her zaman doktorla mutabık kalınmalıdırlar.

Bir kompres yaparız. Angina'nın ilk aşamasında kontrendikasyonlar sadece küçük çocuklar ve hamile kadınlar için vardır. Pansumanın boyunun en üst kısmına uygulanması gerekir, tiroid bezi alanı ve çene üzerindeki lenf düğümleri kapatılamaz (bunları ısıtmak kesinlikle yasaktır).

Kompresin kendisini oluşturmak için, alkol veya alkol içeren bir sıvıya, örneğin eczaneden Aseptoline, bir pakete, sıcak bir beze ve gazlı beze ihtiyacınız olacaktır. Gazlı bez, alkol solüsyonunda ıslatılır ve göğüs veya boyuna uygulanır, film üstte kalır, sıcak bir eşarp veya başka bir ısınma beziyle sarılır. Kafanın üzerine bir kompres uygulanması önerilir - böylece bandaj daha iyi sabitlenecektir. Bandajı her 2-3 saatte bir değiştirin.

Anjina tedavisi için, bioparoks genellikle klorheksidin ile durulama yanı sıra reçete edilir. Bu makale bu konu hakkında detaylı olarak yazılmıştır.

Video, boğazınızı angina ile bezelemek için, bezlerin iltihaplanması ile size söyler:

Farenjit, viral bir enfeksiyonun neden olduğu boğazın iltihaplanmasıdır. Ses kısıklığı, burun akıntısı, ateş veya öksürük eşlik edebilir. Burada, yetişkinlerde farenjitin semptomları ve tedavisi hakkında bilgilerin yanı sıra hastalığın fotoğraflarını bulabilirsiniz. Genellikle, farenjit ile birlikte, "gözetleme" ve anjin vardır, o zaman bademcik iltihabı başlar. Kompresyonların uygulanmasına izin verilir, ancak sadece hastalığın ilk aşamalarında.

Tüm araçları bir kerede almak ya da sadece bir kişi tarafından tedavi görmek için kafanıza sokmayın. Bu bakteriler, koruyucu bir reaksiyonun geliştirilmesi için yeni koşullara uyum sağlayabilmektedir. Bu nedenle, sadece alternatif ilaçlar, gün boyunca durulayın.

Farenjit ile, sıcak bir banyoda ısınabilir, ancak suya gitmesine dizden daha fazla izin verilir. Banyoya gitmek biraz tehlikelidir, ancak hastalığın başlangıcındaki pek çoğu tedavi gördükleri yoldur. Ana şey, bundan sonra soğuk algınlığı olmamasıdır, aksi takdirde daha da fazla komplikasyonlara yol açacaktır. Bağlantı altında farenjit tedavisi için bir ilaç listesi bulacaksınız.

Şifalı otlar (papatya veya calendula) üzerinde et suyu ile durulama ile başlamak için tavsiye edilir, biraz bal veya propolis ekleyebilirsiniz. Bu durumda, çözelti hoş bir sıcaklığa sahip olmalıdır - yanmayacak, ancak sadece biraz ısınacaktır.

Larenjit, enfeksiyon enfekte olduğunda veya soğuk olduğunda oluşan boğaz mukozasının iltihaplanmasıdır. Bu sadece çeşitli türde ısınma ile tedavi edilen bir hastalıktır. Larenjit kronik olabilir. Burada kronik larenjit belirtileri ve tedavisi açıklanmaktadır. Burada çocuklarda larenjit belirtilerini görebilirsiniz. Şimdi ısıl işlemin temel yöntemlerine bakalım.

Isınma genel olarak doğada olmalıdır: Ayaklarınızı soğukta bırakamazsınız, soğuk bir odada veya soğukta konuşabilirsiniz, taslaklardan ve hipotermiden kaçının. En çok acı veren semptomları sık sıcak içeceklerle (bitki özleri, ballı bal, çay, ıspanaklı meyveli içecekler) ve buharla solunarak giderebilirsiniz.

Kuru öksürüğü akan suya çevirmek için boynunuza, göğsüne veya topuğunuza sarı bir kart koymanız gerekir. Yatmadan önce hardal tozu ilavesiyle sıcak ayak banyoları yapabilirsiniz. Boğaz bölgesinde herhangi bir sıkıştırma yöntemi de etkilidir.

Larenjit ile boğazı ısıtmak için inhalasyonlar maksimum etkiye sahiptir. Ana aktif madde herhangi bir şey olabilir. İşlemden sonra mukoza daha yumuşak olur, öksürük atakları azalır, balgam ayrılmaya başlar. İnhalasyon için pahalı ultrason ekipmanı, vb. Satın almak gerekli değildir, sıcak su ve birkaç damla esansiyel yağ, örneğin okaliptüs ile küçük bir kaba sahip olmak için yeterli olacaktır.

Soluma için kontrendikasyonlar vardır: yüksek sıcaklık, solunum sisteminde ihlal, kardiyovasküler hastalıklar, burun kanamasına yatkınlık.

Bir kompres uygularken, sargı her 4-8 saatte bir 2 saat ara ile değiştirilmelidir. Prosedürden sonra evde kalmalı ve boynunuzu sıcak giysiler veya bir fularla kapatmalısınız. Prosedürden sonra kızarıklık, kaşıntı veya tahriş varsa, bu bölgeyi sadece krema ile tedavi edin. Göğüs üzerine uygulanan sıkıştırmalar bitkisel yağlar veya hayvansal yağların yardımıyla (porsuklardan veya fındıklardan) üretilir. Bu bandajlar bütün gece hasta üzerinde kalır. Kontrendikasyonların sadece yüksek ateşi.

Farenjit ve larenjit ile, genellikle antibiyotik reçete edilir.

Bezlerin iltihabı ile

Bezlerin iltihabı, 10'dan fazla hastalığın belirtilerinden biridir. Çoğunlukla, bu sürece mantar enfeksiyonu neden olur, ancak başka ne neden olabilir analiz sonuçları sadece doktor tarafından belirlenebilir.

Doktora gitmeden önce bile, kanıtlanmış halk yöntemleri ile hastalığın ilk aşamasında kendinizi kurtarmak için bir fırsat var. Bazıları ısıtma ile ilgili:

Herhangi bir bileşenle yapılan inhalasyonlar ayrıca, boğazdaki şişliği gidermek ve ağrılı bir rahatsızlıktan kurtulmak için 2-3 gün sağlar.

Özellikle sıvı sıvı solunum yolundan aşağı gideceğinden, sıcak içeceklerle boğazı ısıtmak daha kolaydır. Ancak durulama veya bol sıcak bir içecekle, malzemeleri değiştirmelisiniz:

Ayrıca bir tuzlu su çözeltisi ile durulanması önerilir: 1 çay kaşığı tuz ve kabartma tozu, 10 damla iyot su bardağı başına. Bu ısıtılmış ve karıştırılmış formül her saat gargara.

Durulama için alkollü tentürler satın alabilirsiniz. Bir bardak suya birkaç damla eklemek yeterlidir, akut akış için her 15-20 dakikada bir durulayabilirsiniz.

Tuz, çözünmemiş bir formda da kullanılabilir. Kuru tuz bir torbaya dökülür, sıcak bir nesne üzerinde ısıtılır ve daha sonra bezlere uygulanır.

İnhalasyonlar, iğne yapraklı ağaçların çeşitli uçucu yağları ile veya sadece soda ile gerçekleştirilir. Nefes veren buharın üzerinde nefes al, günde 20 kez 2 dakikaya kadar olmalıdır.

Ama burada herkesin bilmesi gereken birkaç kural var:

 • Isınma sıkıştırması uygun şekilde uygulanmazsa, sadece üşüme neden olabilir.
 • Spiraller ve hardal gecede bırakılmamalıdır.
 • Kuru ısı sadece tuz ısıtıldığında değil, aynı zamanda tahıllar, tahıllar, kum kullanıldığında da elde edilebilir.
 • Hardal suya sadece bir torba bezle indirilmelidir, aksi takdirde yanabilirsiniz.

Bir genyantrit ve bir pürülan sinüzitte, ısı tamamen karşı-gösterge niteliğindedir. Angina sadece ilk aşamada ısınmasına izin verilir. Özellikle bu özel alandaki hastalıklardan muzdarip insanlara solunum problemleri olan hava yollarının ısıtılması tavsiye edilmez. Ancak hamile kadınlar için herhangi bir ısı kontrendikedir.

Anjinle tekrar ısıtma sadece ilk aşamalarda mümkündür. Özellikle küçük çocuklar ve hamile kadınlar için herhangi bir ısı kontrendikasyonları vardır. Isıtma ile mükemmel başa çıkmanın mümkün olduğu tek hastalık larenjittir.

Larenks iltihaplı ise hastaya "Larinjit" tanısı konur. Akut veya kronik olabilir. Nedeni genellikle hipotermi, aşırı ses aşırı uyarma, soğuk algınlığı veya boğmaca, grip, kızıl ateş gibi bir enfeksiyondur. Ayrıca, bu hastalık ile, ağır sigara içenler ve alkol bağımlıları yüzü.

Larenjitleri tedavi edebilecek birçok ilaç var. Ancak evde temel tedaviye ek olarak, kompres ve hardal gibi yöntemler uygulayabilirsiniz. Ancak bu tür bir tedavi önerisi bir doktor tarafından verilmelidir.

sıkıştırmak

Çoğu, boğaz ağrısını larenjitle ısıtmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor. Burada tüm vücudu sıcak tutmanız gerektiğine dikkat edilmelidir - daha sonra iyileşme daha hızlı olacaktır. Yani boğazını ısıtmak da yasak değil.

Sıkıştırmalar birkaç çeşit larenjit için kullanılır: kuru ve ıslak. Buna bağlı olarak, günün belirli saatlerinde ayarlanabilir.

Her kompres tipinin kullanım için kendi endikasyonları vardır, bir çözüm üretme yöntemleri. Ayrıca, neden kullanılamamasının nedenlerini bilmek gereklidir.

Islak pansuman

Larenjit ile sıkıştırmak göğüs veya boyun bölgelerini etkiler. Böyle bir ıslak bandaj boğazı derinden ısıtır ve iltihaplanma sürecini kaldırır.

Islak bandajlar ayrılabilir:

Birincisi votka, alkol veya alkol tentürü, örneğin, calendula temelinde yapılır. Birkaç katmanda mutlaka üst üste yerleştirilirler. Alt tabaka için ıslatılmış gazlı bez kesimin bir parçası alınır. Sonra, nem tutucu bir selofan torbası veya mum bezi yerleştirin. Sargı bezi üstüne, mutlaka tüylü bir fular veya sıcak bir şeyle ısıtıldı. Tülbentleri nemlendiren bir çözüm yapmak için alkol veya tentür alın ve eşit oranda ılık suyla seyreltin.

Yağ bazlı kompresler yapabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi kuzeyden geldi. Porsuk yağ veya iç yağ kullanırlar. Bu bileşenlerin elde edilmesi oldukça zordur, bu yüzden kaz ya da domuz yağı gibi daha uygun fiyatlı kullanabilirsiniz. Anne gibi bir merhemle bu tip kompresler yapabilirsiniz:

 1. İlk olarak, yağ veya merhem alın ve hafif kızarıncaya kadar göğüste, sırtta ve boynu iyice ovalayın.
 2. Bundan sonra hasta temiz pamuklu giysiler giyer, boğazını sarar.

Yüksek sıcaklıkta çiğ patatesleri sıkıştırın. Önce yaklaşık 300 g gerekir.İlk olarak, sebze yıkanmalı, daha sonra ovulmalı ve bir veya iki kat gazlı bezle sarılmalıdır. Boyun ve göğüse de yerleştirin, sarmayın. Bu bandajı değiştirmek için, ısındığı anda gereklidir. Genellikle, iki veya üç uygulamadan sonra, sıcaklık düşer ve hasta güvenli bir şekilde uykuya dalar.

Tedarik edilen alkol kompresinden cilt tahrişi görülebilir. Bunu azaltmak için, önce boğazınızda yağlı krem ​​veya Vazelin uygulamanız gerekir. Bu tip kompreslere sadece birkaç saat izin verilir, aksi takdirde ısınma yerine tahrişe ve hatta soğumaya neden olabilir. Uygulama sonrası, cilt kuru, bebek kremasına yayılmış ve kuru bir ısınma bandajı uygulanmalıdır.

Kompresler, hardallar - bu sadece yan tedavidir. Geleneksel tıp olmadan, bir boğazını tedavi etmek çok zordur.

Kuru bandajlar

Islak bandaj kaldırıldıktan sonra larenjitte boğazdaki bu komprese konulur. Böylece, ikincisinin terapötik etkisi uzamaktadır. Böyle bir kompresin en basit tipi bir ısınmadır. Boyunda aşırı soğumayacağı için, gün boyu ıslanmamış ve yıpranmış değildir.

Boğazın granül maddeleri yardımıyla ısınmasına da izin verilir:

Tuz veya kumu hazırlamak için bir tavaya koyun ve ısıtın. Tüm bunları bir keten torbada ovalayın ve hacmi eşit olarak dağıtın. Boğaz ve üst göğsün etrafındaki bandajı bir fularla veya tüylü bir şal ile ıslatın. Kullanılmış maddeyi soğutduktan sonra prosedürü birkaç kez tekrarlayın.

Kontrendikasyonlar

Isıtma kompresleri 37,5 ° C'nin üzerindeki sıcaklıklarda kullanılmamalıdır. Deri hastalıkları olmamalıdır, aksi takdirde sadece onları kızdırırsınız. Ayrıca, sıkıştırmaların reddedilme nedeni:

 • Kardiyovasküler ve onkolojik hastalıklar.
 • Tüberküloz.
 • Tromboz.
 • Ateroskleroz.
 • Tiroid bezinin patolojisi.

Bir yıla kadar olan çocuklar bu tür tedaviyi kullanamazlar.

Kompresler, kalp ve omurga bölgesine yerleştirilmemelidir.

Hardal

havlu ve su ile hardal yaprağı kullanıma hazır

Ayrıca larenjit ile hardal sıvalar koyabilirsiniz. Bu bağışıklık sistemini ısıtan ve harekete geçiren mükemmel bir çözümdür. Nemli bir öksürükte aktif olarak kullanılır.

Böyle bir tedavi yapmak için sahip olmanız gereken: ılık su, hardal, havlu, peçete. Nasıl yapılır:

 1. Her hardal sıvasını bolca ılık suda ıslatmak ve ardından bir tane göğüse ve aktif maddeyi gövdeye geri koymak gerekir. Kategorik olarak kalp bölgesinde hardal sıvaları koymak imkansızdır.
 2. Sonra, yeri bir havluyla örtün, bir battaniyeyle örtün ve yaklaşık 20 dakika uzanın. Çocuklar bunu sadece 10 dakika yapabilirler.

Mustarlar zamanında kaldırılmalıdır, aksi takdirde yanık şeklinde tehlikeli sonuçlar doğurabilir, bu sadece hastanın larengit ile durumunu kötüleştirecektir.

Bu prosedür kalp hastalığı, cilt hastalıkları ve tümörleri olan kişiler tarafından kullanılamaz. Vücut ısısı 37C'nin üzerindeyse, hardalları koymak imkansızdır. İlacın herhangi bir bileşenine karşı alerjik bir reaksiyon, tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Hamilelik ve emzirme sırasında, bu prosedürü kullanmak istenmez.

Herhangi bir kompres uygulamaya başlamadan önce, her zaman doktorunuza danışmalısınız. Bu tip tedavi bir uzman tarafından reçetelenen ilaçların uygulanması ile birlikte yardımcı madde olarak kullanılmalıdır.

Hatırlamaya değecek ana şey sağlığınızı daha iyi korumak ve tedavi edilmek için önleyici tedbirler almaktır.

Larenjit ile ne yapmalı?

Larenjit tedavisi, hastanın basit kuralları izlemesini gerektirir - ayaklarınızı sıcak tutun, hipotermiden kaçının ve taslakta kalın. Sesi korumak için soğuk havada konuşmamak, ses tellerini aşmamak gerekir.

Larenjit ile ne yapmalı? Hastanın bulunduğu odanın temizliğini izlemek önemlidir. Oda tozsuz olmalıdır. Kuşkusuz, orta sıcaklık ve hava nem oranı kolaylaştıracaktır. Sigara içmeyi, içmeyi ve keskin, sert yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Mukoza larenksinin tahrişini gidermek, sıcak çözeltilerin bol miktarda içilmesine izin verecektir - ballı çay veya süt, bitkisel kaynatma. Larenjit için etkili bir madde, buhar veya özel bir nebülizör cihazı üzerinde inhalasyonlardır.

Kuru öksürük kurtulmak boyun, göğüs ve topuklu hardal uyguladıktan sonra gelir. Yatağa gitmeden önce hardallı ayak banyoları yapmak da etkilidir. Kanıtlanmış bir yöntem, boğazdaki durulama ve ısınmadır.

Çoğu zaman larenjit tedavisi fizyoterapi ve ilaçları birleştirerek karmaşıktır. Hızlı bir iyileşme için tedavi için gerekli tavsiyeleri verecek bir doktora gitmek daha iyidir.

Larenjit ile inhalasyon

Mukozayı yumuşatan, öksürüğü azaltan ve balgam ayrılmasını kolaylaştıran larenjit ile inhalasyon ile iyi bir terapötik etki sağlanır. Yaygın olarak kullanılan ultrasonik cihazlar, nebülizörler, ayrıca buharlı herhangi bir konteyner. Prosedür için tıbbi madde, her bir özel durumdaki doktor tarafından seçilir, bu olabilir:

 • otların et suyu - köknar yaprakları, okaliptüs, kekik rengi, papatya, adaçayı, anne-üvey annesi;
 • aromamasla - köknar, nane, mentol, okaliptüs;
 • hlorofillipt;
 • bir soda çözeltisi;
 • soğan / sarımsak uçucu.

Ev ortamında, hastayı bir havluyla örtün veya kalın kağıttan bir koni kullanın ve yanmayı önlemek için dar kısmı boyunca nefes alın. Ev yapımı inhalasyonların günde üç ila sekiz kez tekrarlanması tavsiye edilir, bu da küçük çocukların hasta olması durumunda çok zordur. Çocuklarda larenjit tedavisi, sıvıyı kolayca solunum sistemine nüfuz eden küçük damlacıklar haline getiren bir nebülizörün uygulanmasına uygundur.

Inhalasyon için terapi kontrendikasyonları vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • burun kanamasına yatkınlık;
 • kardiyovasküler hastalıkların varlığı;
 • hava eksikliği, solunum fonksiyon bozuklukları.

Larenjit tedavisi için inhalasyona güvenmeyin. Hastalık genellikle vücuttaki enfeksiyonların arka planına karşı gelişir, bu nedenle semptomatoloji sadece altta yatan nedenin ortadan kaldırılmasından sonra geçer.

Larenjit için inhaler

En basit ve uygun fiyatlı seçenek, larenjitli bir buhar inhalatörüdür, ana dezavantajıdır - bırakılan buharın sıcaklığını kontrol etmek zordur. Doktorlar, özellikle çocukların tedavisi söz konusu olduğunda, ultrasonik inhaler veya nebulizatör üzerinde seçimini durdurmayı tavsiye eder.

Larenjit ile yağ inhalasyonu

Larenjit tedavisinde yağların kullanılması, solunum sisteminde, mukozayı zararlı maddelerin emiliminden koruyan ince bir koruyucu film oluşturulmasını sağlar. Bakterisidal, yatıştırıcı, yara iyileştirici etkisi yağlar - limon, köknar, ardıç, zveroboynym veya propolisnym yağları ile bitkisel bileşikler vardır.

Şeftali, gül, okaliptüs, mentol ile larenjit ile etkili yağ inhalasyonu. Sıcak inhalasyon, beş ila sekiz dakika kaynar suyla bir tencere üzerinde gerçekleştirilir. Uykusuzluk, vasküler bozukluklar, ayrıca eksitabilite artışı olan hastalar soğuk inhalasyonlar reçete edilir. Prosedür için, bir şişe suya birkaç damla yağ eklenir ve hasta birkaç nefes alır, bu da kabı burna doğru kaldırır.

Inhalasyonlar için temel kurallar:

 • birkaç damla yağ yeterlidir;
 • terapi sürecinde, yabancı maddeler tarafından dikkat dağıtılmamalıdır;
 • işlemden sonra bir saat boyunca yemek, duman, konuşma tavsiye edilmez;
 • inhalasyondan sonra dinlenmeniz gerekir.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon

Uygun ve etkili bir yol, tedavi prensibi, terapötik maddenin ultra-küçük dispersif püskürtülmesine dayanan, larenjit nebulizer ile inhalasyonlardır.

Larenjitin nebülizer ile tedavisi

Larinjitin nebulizer ile modern tedavisi, cihazı her şeyi kendi başına yaptığı için terapiyi rahat ve kolay bir şekilde yapılabilir hale getirir. Hasta sadece reçete edilen ilacı indirmek zorundadır.

Larenjit ile soda ile inhalasyon

Larenjitin hafifletilmesi, en fazla sekiz dakika süren alkalin inhalasyonları ile kolaylaştırılır. Larenjitli soda ile inhalasyon için take çay kaşığı alın. Bir bardak ılık su için kabartma tozu. Maden suyu kullanabilirsiniz - Borjomi, Narzan, Essentuki. Ev koşullarındaki prosedür, buharla bir pota / su ısıtıcısı veya özel bir inhalasyon cihazı kullanılarak gerçekleştirilir.

Bu terapi hastalar tarafından iyi tolere edilir ve hızlı bir etki sağlar. Balgam ayrılığı seanstan hemen sonra bile gözlemlenir. Klinik deneyler, larenjitin alkali çözeltilerle muamele edilmesinin, balgam söktürücü etkisi olan diğer araçların yardımcı olmaması durumunda etkili olduğunu doğrulamaktadır.

Alkalin bileşikleri, solunum organlarındaki ozmotik basıncı artırarak mukozanın şişmesini azaltır. Prosedürler, herhangi bir nedenle bastırılmışsa öksürük refleksini harekete geçirir.

Soda inhalasyonları, günde iki kez yürütülen, balgam ayrılmasını 5-7 kez artırır. İlk seanslardan şimdiden kuru öksürüğü olan hastalar solunum fonksiyonunun rahatlamasını, nefes darlığının ortadan kalktığını belirtir.

Larenjit ile sıkıştır

Lokal ısınma aksiyonu larenjitli bir kompres ile sağlanır, bu da vazodilatasyona neden olur ve kan dolaşımını aktive eder. Böylesi basit bir manipülasyon, larenjitin ağrılı semptomlarını hızlı bir şekilde giderir ve sesi geri verir.

Kompresyon boğaz / toraks bölgesine uygulanır. Pansumanı hazırlamak için, alkol, vodka, yağ çözeltileri veya diğer tıbbi ürünlerle nemlendirilmiş bir bandaj veya gazlı beze ihtiyacınız olacaktır. Nemli kumaş cilde uygulanır, bir mumla sarılır ve bir fular, bir mendil ve benzeri ile izole edilir. Yağlı bezin büyüklüğü, gazlı tabakadan birkaç santimetre genişliğinde seçilmelidir ve bir fular şeklindeki dış yalıtım daha geniştir.

Larenjitin bir ısınma kompresiyle muamele edilmesi, iki saat arayla dört ila sekiz saat arasında gerçekleştirilir. Bandajı çıkardıktan sonra, sokağa atmayın ve boğazınızın altındaki kıyafetleri giymeyi unutmayın. Sıkışma yerinde tahriş meydana gelirse, cilt bölgesini gece boyunca krema veya petrol jeli ile tedavi edin.

Göğsüne uygulanan komprese, ısınan bitkisel yağ veya hayvansal yağları (porsuk, iç) kullanın. Bu tür bandajlar gece boyunca bırakılır.

Kompresyonun tedavisinde kontraendikasyon, sıcaklığın varlığı olacaktır.

Larenjit ile hardal

Mustarlar, uçucu yağın salınmasıyla sinir uçlarını tahriş ederek cildi ısıtan yerel bir refleks harekete sahiptir. Hardalın uygulama alanında kan dolaşımı ve metabolik süreçler artar. Aynı süreçler sinirler aracılığıyla cilde temas eden organlarda da ortaya çıkar.

İlk yardım larenjit ile hardal, larinkste ağrıyı azaltır, inflamasyonu eritir, kuru öksürük ataklarını giderir. 10-20 dakika boyunca boynun ön yüzeyine hardal sıva koymak. Ayrıca onları "havlayan" öksürüğü durdurmak için mümkün olduğunca çabuk topuklu, sternum üzerine koyabilirsiniz.

Tedaviden sonra, cildi kuru bir bezle silin, krema, bitkisel yağla fırçalayın ve battaniyenin altına yerleştirin. Bir taslak haline girmek kesinlikle yasaktır.

Hardal sıvaları ile tedaviye tek kontrendikasyon sıcaklıktır. Hardal sıvaları takarken, kalp bölgesinden, meme bezlerinden ve cildin etkilenen bölgelerinden (benler, çizikler, vb.) Kaçının. Çocuklarda larenjitin hardal sıvaları ile tedavisi, çocuk doktoru ile görüştükten kısa bir süre sonra üç yıldan beri kabul edilebilir.

Larenjit ile şırınga

Kuru, "havlayan" doğa öksürük - laringit ile temel acı verici durum. Hoş olmayan sendromu ortadan kaldırmak için, bir şurup olarak öksürük için ilaçlar kullanın.

Glikodin - tadı hem de yetişkinler ve çocuklar olacak olan larenjitli şurup. İlaç, epitelyumun salgı fonksiyonunu düzenleyen, mukoza zarını koruyan, öksürük merkezine hafifçe etki eder. Kuru öksürüğün eşlik ettiği akut veya kronik larenjit için glikojen ile tedavi reçete edilir.

Yetişkin hastalar için dozaj, günde üç kez ilacın 5 ml'sidir (1ch.l). Çocuklar için ilaç yaşa bağlı olarak gösterilir:

 • yıl üç yıl - 1/4 tsp / 3 gün;
 • dört ila altı yıl - 1/4 tsp / 4p.day;
 • yedi ila on iki yıl - 1/2 tsp / 3 rd gün.

Glikodin, bileşenlerine duyarlılığı olan hastalar için önerilmemektedir. İlaç sinir sisteminin etkisini engelleyebilir, böylece ilacın uygulanması doktor tarafından reçete ve kontrol edilir.

Larenjit, ev yapımı şuruplarla başarıyla tedavi edilir. Örneğin, siyah turpta üst kısmı çıkarın, çekirdeğin bir kısmını çıkarın ve birkaç kaşık bal koyun. Su ile seyreltilmiş duran sular, her üç ila dört saatte bir öksürük için tedavi edilir (1 yemek kaşığı kullanılır).

Larenjit ile gargara yapmaktan mı?

"Larenjit ile boğaz nasıl gargaralanır?" Sorusu içinde, Bu arada imkansız olduğu gibi, doğaçlama araçları olacak - tuz, soda, iyot, yanı sıra ilaçlar - klorofililpt, furacilin.

Larenjit ile durulayın

Ağrı sendromunu laringeal mukozanın iltihaplanmasıyla giderir, aynı zamanda şişliği azaltır ve patojen mikroorganizmaları yok eder ve larenjit ile durulamaya yardımcı olur. Bunu eczaneden satın alınan ilaçlarla yapabilir veya halk hekimliğine dönebilirsiniz.

En etkili yol, bir litre suya eşit miktarda St. John's wort, okaliptüs, calendula ve papatya karışımıdır. Durulama için daha az etkili bir bileşim, mürver siyahı çiçekleri, ana-ve-üvey annenin yaprakları, altın bıyık, kaynar su bir bardak karışık (her isim 1 saattir) bir kaynatmadır. İnfüzyonlar yaklaşık üç saat sürmektedir ve durulamalar her saat başı yapılmaktadır.

Larenjit tedavisi elma sirkesi ile yapılır. Bu 3 çorba kaşığı için. sirke bir litre su içinde yetiştirilir ve 2 çorba kaşığı bileşime eklenir. bal. Günde en az dört kez gargara yapılması tavsiye edilir.

Pancar suyu, limon, havuç, deniz topalak yağı, propolis tentürü, althea veya güçlü çay ile durulamak iyidir. Boğazın yıkanması sırasında eski, şekerli balın kullanılması mukoza zarının kurumasına neden olabilir.

Larenjit ile durulama için ana durum, suyun sıcak olması değil, sıcak olması gerektiğidir!

Larenjit sonrası ses nasıl geri alınır?

Konuşma süreci, titreşim ve hareket yoluyla sesler ve titreşimler oluşturan bağlar tarafından yönetilir. Larenjit ile bağlar iltihaplanır, ses kısıklaşır, zayıflaşır veya tamamen kaybolur. Susturmak veya fısıldamak problemle başa çıkmaya yardımcı olur.

Larenjit sonrası ses nasıl geri alınır? İlk olarak, konuşma kısıtlamalarını gözlemlemek gereklidir - çığlık atmayın, yeni iltihaplı bağları aşmayın. İkincisi, durulama, konuşmanın geri dönüşüne yardımcı olacaktır. Bu amaçla, bir papatya ve okaliptüs kaynatması (1 çorba kaşığı kuru karışım, kaynar su bardağı demlemek için, yaklaşık 40 dakika bekletin, serin ve süzün) veya patates suyu. Üçüncü olarak, hastalara geceleri sıcak bir içecek gösterilmektedir. Sıcak bir terapötik bira veya şarap iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Dördüncüsü, yağları (deniz topalak, köknar, okaliptüs) ile damlatma uygulayarak mukusun kuruluğu ile başa çıkabilir.

Larenjit ile yürümek mümkün mü?

Tıbbi manipülasyonları gerçekleştirdikten sonra, ısınma kompresleri veya hardal pullanmalarını gerçekleştirdikten sonra larenjit ile yürüme önerilmemektedir. Sıcak bir battaniye ve tam bir dinlenme kullanmak daha iyidir, daha soğuk ve nemli havalarda yürümekten kaçının.

Larenjit ile beslenme

Hızlı iyileşme, tuzlu, sıcak, ekşi, aşırı sıcak veya soğuk yemeklerin kullanımını içermeyen larenjitli rasyonel beslenme ile kolaylaştırılır.

İltihaplı mukus larenksinin maksimum geri kalanını sağlamak için, sıvı, yer ürünleri - çorbalar, kisseller, süt lapası, bal çayları rasyon olarak önerilir. Larenjit tedavisi karbonatlı içecekler, alkol, tohum ve fındık tüketimini (herhangi bir sert, travmatik gıda) tüketir. Baharat - soğan, sarımsak, biber, yaban turpu almaktan kaçınmalısınız.

Larinksin iltihaplanması ve tahrişine karşı mücadelede, burnuna birkaç damla damlatılabilen veya boğazını yağlayan bitkisel yağlara yardımcı olur. Taze meyve, sebze, meyve suları larenjit tedavisinde büyük yarar sağlayacaktır, ancak patates püresi şeklinde olmalıdır.

Larenjit ile İçme

Larenjit ile içme, sıcak (sıcak değil) ve yeterince bol olmalıdır. Tüm araçlar küçük yudumlarda sarhoş olmalı. Hastalık ile başa çıkmak Borjomi, süt ve adaçayı yardımcı olacaktır.

Kabartma bal ile bitkisel çay, bal, ahududu, muz suyu getiriyor. Sesi düzeltmek için her saatte bir içecek içmelisiniz: 1/2 bardak anason tohumu, bir bardak suya (200 ml) kaynatın, bir kaşık konyak ve iki bal ekleyin. Etkili bir tedavi yöntemi, haşlanmış havuçlu sütdür (yarım litre küçük bir havuç alır). Birkaç çay kaşığı için kompozisyonu günde üç kez alın. İyi kanıtlanmış meyve suyu ya da ballı pancar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsillitin miramistin ile tedavisi

Bademcik iltihabı, belirgin bir antiseptik etkiye sahip, koruyucu bir reaksiyonu ve bağışıklığı uyaran bir ilaçtır. Etkisi ayrıca bakteri, virüs ve mantarlara karşı da kanıtlanmıştır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit için antibiyotikler hakkında basit bir dil

Farenjit, mukus zarını ve farinksin lenfoid dokusunu etkileyen akut veya kronik bir enflamasyondur. Akut ve kronik formda ortaya çıkabilir.