Loading

Pürülan boğaz boğaz halk ilaçları etkili tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının halk ilaçlarıyla tedavisi genellikle bu hastalığa karşı mücadelede etkili bir yardımcı önlem olarak kullanılır. Bunun için ne tür halk ilaçları kullanıldığını ve bunların iyileştirici etkisinin ne olduğunu anlamak gereklidir.

Ana tedavi yöntemleri

Pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) palatine bademciklerdeki enflamatuar süreçlerle ilişkili ciddi bir infeksiyöz hastalıktır. Hastalık, özellikle yutma ve konuşma, yakın lenf düğümleri, yüksek vücut ısısı artarken, boğazda şiddetli ağrı eşlik eder.

İncelendiğinde, hasta, irriğin ve ağız boşluğunun kızarıklık ve şişmesi ile ilgili olarak, irin yoğun odakları, fizyolojik geçişin daralması ve yiyeceklerin tıkanmasına neden olur.

Bu hastalığın ihmal edilmiş formu böbreklere, akciğerlere ve kalbe verilen hasarla ilgili tehlikeli komplikasyonlara yol açabilir.

Başarılı tedavinin temeli, enfeksiyonun bakteriyel patojenlerinin dekontaminasyonu, semptomların ortadan kaldırılması, vücudun savunma mekanizmalarının arttırılması amaçlanan ilaç tedavisidir.

Ana tedaviye mükemmel bir tamamlayıcı geleneksel tıptır. Ancak, hastalığın temel nedenini ortadan kaldıramayacaklar ve kullanımları, ilgilenen hekimle tam olarak koordine edilmelidir. Bu durumda kendi kendine tedavi kabul edilemez, çünkü hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirebilir.

Pürülan boğaz ağrısı için halk ilaçları yardımcı olacaktır:

 • inflamatuar süreci azaltmak;
 • şişlik ve ağrıyı hafifletir;
 • enfeksiyon odağını dezenfekte etmek;
 • hastanın durumunu hafifletmek için.

Bu enfeksiyonla mücadele için halk ilaçları tarafından sunulan ilaçlar arasındaki merkezi yer, anti-enflamatuar, bakterisit, antiseptik ve rejenere edici özelliklere sahip şifalı bitkiler ve arıcılık ürünleri tarafından işgal edilmektedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde en yaygın halk yöntemleri şunlardır:

 • durulama;
 • buhar inhalasyonları;
 • sıcak et suyunun alınması;
 • emilmeye yöneliktir;
 • Bal ve arı ürünleri ile terapi.

Bu yöntemler çok etkili, çünkü Doğrudan etkilenen bölgeye doğal ilaçlar verin.

Boğaz durulama

Durulama boğaz, pürülan boğaz ağrısı için vazgeçilmez bir tedavidir. Bu tedavi önlemleri, enfeksiyonun ana semptomlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır: boğazda şişlik ve ağrıyı azaltmak, bademciklerden pürülan eksüdayı yıkamak, dezenfeksiyon.

Geleneksel tıp, boğaz ağrısının yıkanması için çeşitli tıbbi et suyu ve infüzyonların hazırlanması için çok sayıda reçete sunmaktadır. Bazıları dikkate alınmalıdır:

 • Sirke ile pancar suyu. Bu çare hazırlamak için, 1 büyük kök alın, dikkatlice yıkayın, temizleyin ve ince bir rende üzerinde ovun. 1 çorba kaşığı elde edilen kütleye ekleyin. l. sofra sirkesi (% 9) ve karışımı 3 saat bekletin. Bundan sonra, mevcut kütleden herhangi bir yöntemle, her 3-4 saatte bir boğaz ağrısını durulamak için kullanılan meyve suyu elde edilir.
 • Aloe suyu. Bu şifalı bitkinin alt tabakalarını alın, iyi yıkanmış ve sıkılmış meyve suyu. Daha sonra 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltin. Durulama ağzı ve boğaz çözeltisi hazırdır.
 • Meşe kabuğunun et suyu. Küçük bir tencerede 1 litre su dökün ve 2 yemek kaşığı yerleştirin. l. ezilmiş meşe kabuğu. Düşük ısıda 30 dakika kaynatıldıktan sonra kaynatın. Ardından suyu almak için 3 saat bekletin. Filtrelemeden sonra kullanıma hazırdır.
 • Calendula çiçeklerinin infüzyonu. 1 çorba kaşığı. l. Kalendula kuru çiçekler 200 ml kaynar su dökülür ve 40-60 dakika demlendirmek için izin verilir. Süzme işleminden sonra, soğutulmuş infüzyon durulama için kullanılır.
 • Tuz ve kabartma tozu karışımı. 1 çay kaşığı çözülür. 1 litre ılık kaynatılmış suda tuz ve soda. Boğazınızı her 30 dakikada bir çözelti ile yıkayabilirsiniz.

Düzenli uygulama ile tüm bu halk tarifleri iltihaplı boğazdan eksüdayı salgılar ve dezenfekte eder. 30-40 dakika durulamadan sonra yemek ve içmek tavsiye edilmez.

Hastalığa karşı mücadelede inhalasyon

Pürülan boğaz ağrısını başarıyla tedavi etmek bitkisel şifrelere dayanan buhar inhalasyonları olabilir. Bu prosedürler, hastanın yüksek vücut ısısı düştüğünde, hastalığın başlangıcından 3-4 gün sonra gerçekleştirilmeye başlanır. Kalıcı bir etki elde etmek için, 6-7 gibi prosedürler uygulanmalıdır.

Buhar inhalasyonları, şifalı uçucu ilaçların doğrudan lezyona (iltihaplı bademciklere) gönderilmesini sağlar. Sonuç olarak, akut bademcik iltihabının semptomlarının yumuşaması: Ağrı ve iltihaplanma, şişlik ve hiperemi azalması, yutmayı kolaylaştırır.

Tıbbi inhalasyon çözümü için uygundur:

 • bitkisel şifalı otlar - adaçayı, papatya, muz, St. John's wort, vb.;
 • sodalı tuz çözeltisi;
 • uçucu yağların çözümleri.

Soluma çözeltileri için çeşitli tıbbi formülleri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Çam veya köknar çözümü. Yarım bardak çam iğnesi 1 litre su döküp 30 dakika kaynatın. Çam iğneleri yerine, 1 litre su başına 5 damla köknar yağı alabilirsiniz.
 • Bitkisel kaynatma. Bunu yapmak için, eczanede satın alınabilir, sıcak su ile dökün ve yavaş bir ateş koymak, şifalı otlar, eşit oranlarda alın. 2-3 dakika sonra inhalasyon için medikal bileşim hazırdır.
 • Sarımsak infüzyonu. Büyük bir sarımsak başı temizlenir, ezilir ve 1,5 litre sıcak suya dökülür. Daha fazla etki için, çözeltiye biraz soda eklenebilir.

İnhalasyon aşağıdaki gibi yapılmalıdır. Tıbbi kompozisyon geniş bir tencerede yüksek bir sıcaklığa ısıtılır ve katı bir temel (masa, dışkı) üzerine yerleştirilir. Hasta tencerenin üzerine eğilir, başını geniş bir havluyla kaplar ve ağız terapötik çiftlerle derinlemesine teneffüs etmeye başlar. Burundan daha iyi nefes verin. Prosedür süresi en fazla 10 dakikadır. Soluma performansı sırasında, sıcak kaynatma tenceresini devirmemeye çok dikkat etmelisiniz.

Diğer halk tedavisi yöntemleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde diğer etkili halk yöntemleri şunlardır:

 • bal ve arı ürünlerinin uygulanması;
 • bol içme rejimi;
 • çeşitli şurupların yutulması, şifalı bitkilerden infüzyonların soğurulması;
 • Tıbbi karışımların emilmesi vb.

Bal ve arı ürünleri insanlara birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. Dezenfektan, iltihap giderici, iyileştirici özelliklere sahip bu ürünler olmadan, bu enfeksiyonun tedavisi ile yapamaz.

Anjinle mücadelede bal, 1 çay kaşığı saf formunda alınabilir. uyumadan önce. Daha büyük bir etki, bal, tereyağı (1 çay kaşığı) ve 1 çorba kaşığı bir karışım verecektir. süt. İhtiyacınız olan karışımın içinde sıcak bir formda kullanın. Küçük bir propolis parçasının yavaş bir şekilde çiğnenmesi gösterilmiştir. Bal ve arı ürünlerini kullanmadan önce, onlara alerjik reaksiyon olmadığından emin olmalısınız.

Pürülan anjina, hastanın vücudundaki toksik maddeleri çıkarmak için yararlı bol sıcak içecek olduğunda. Bu amaçla bunun için iyidir:

 • kızılcık infüzyonu;
 • sebze veya meyve meyveli içecekler;
 • ahududu, frenk üzümü, elma dallarından çay;
 • ballı süt;
 • limonlu, mineralsiz maden suyu vb.

Oral uygulama için aloe'den şurup hazırlamak kolaydır. Bunu yapmak için aloe vera yapraklarını iyi bir şekilde bir cam kaba koyun ve şekerle kaplayın. 3-4 gün sonra oluşan şurupları iyileştirici özelliklerle toplayabilirsiniz. Bu ilacı 1 çorba kaşığı için alın. l. yemeden önce. Anjin tedavisi için şurup veya et suyu herhangi bir şifalı bitkiden hazırlanabilir.

Pürülan boğaz ağrısına karşı mücadelede büyük dikkat, çeşitli şifalı bitkilerin ve karışımların yavaş çözülmesini sağlar. Bunun için örneğin bir limon dilimini taşımak mümkündür.

Hızlı bir iyileşme için sürekli olarak artan bağışıklığa dikkat etmelisiniz. Bu tentür Eleutherococcus, ginseng, ekinezya, köpek gül, çeşitli vitamin kompleksleri Yardım.

Bu nedenle, ilaç tedavisinin geleneksel tıbbı ile ve doğru bir uzmanın gözetimi altında doğru kombinasyonu, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde iyi sonuçlar elde edebilir.

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bademcik iltihabı her zaman doğada bakteriyel olan enfeksiyöz bir lezyonun bir sonucudur. Ve, aslında, angina pürülan yapan bademcikler yüzeyinde püy oluşumu, bu enfeksiyonun aktif seyrinin bir göstergesi olarak, mikroorganizmaların hızlı ve hızlı çoğalması olarak hizmet eder. Bu nedenle, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda pürülan anjina için tek ve etkili tedavi, antibiyotiktir - özellikle bakterilerin yok edilmesi için tasarlanmış geniş bir ilaç sınıfı.

Makalenin içeriği

Sadece halk ilaçları pürülan boğaz ağrısını tedavi edebilir! Antibiyotik kullanılmadan ciddi, bazen hayatı tehdit eden komplikasyonlar geliştirme riski son derece yüksektir. Yine de, halk ilaçları iyi bir yardımcı tedavi olarak hizmet edebilir. Onların yardımıyla bademcik iltihabının yoğunluğunu azaltabilir, genel bir dezenfektan etkisi yaratabilir, boğazda ağrıyı hafifletebilir ve hastanın durumunu iyileştirebilirsiniz.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi için halk ilaçları kullanmadan önce, hasta için özel koşullar yaratmaya dikkat edilmelidir.

Katı yatak istirahati tavsiye edilir, temaslarını başkalarıyla sınırlandırmanız ve sıvı alımında bir artış olmasını sağlamanız gerekir. Bu, toksinlerin giderilmesine ve hastalığın akut döneminde vücut sıcaklığının azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Şifalı Otlar

Sebze preparatları belki de anjinin tedavisi için halk ilaçlarında ana rol oynar. Genellikle yardımları durulanır ve inhalasyonlar yapılır. Bu teknikler, aktif maddeleri doğrudan etkilenen bölgeye (iltihaplı bademcikler) vermenize izin verir. Yetişkinler için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 • 1 bardak kaynar su içinde 30 dakika ısrar etmek için 1 çorba kaşığı kuru papatya ve 2 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği;
 • Alan atkuyruğu 5 kaşık 0.5 litre kaynar su demlemek ve 15-20 dakika ısrar;
 • 1 bardak kaynar su için 2 yemek kaşığı kırmızı yapraklar alın ve 10 dakika ısrar edin;
 • Soğanlardan 3 kaşık kabuğu 0.5 litre suda kaynatılır ve daha sonra soğutulur;
 • Calendula, adaçayı, St John's wort, kekik, civanperçemi gibi otları da kullanabilirsiniz - et suyu ve infüzyon hazırlamak için standart miktar 1 bardak kaynar su başına 1 kaşıktır.

Pürülan boğaz ağrısına karşı bir başka yaygın ve etkili halk ilacı, 10-12 damla iyodin ilavesiyle, tek bir bardak su içinde çözülmüş 1 çay kaşığı tuz ve kabartma tozu karışımı ile dolanır.

Pürülan boğaz ağrısının yeşil yaprakların boğazının yıkanması veya kayganlaştırılması ile tedavisi etkisiz olacaktır. Parlak yeşil, güçlü bir antiseptik olmasına rağmen, boğazda mukoza zarı ciddi kimyasal yanıklara neden olur.

Durulamadan önce, yukarıdaki maddeler soğutulmalı ve filtrelenmelidir. Ve sonra prosedürleri olabildiğince sık yapın.

En uygun durumda, aralarındaki kırılma 1 saati geçmemelidir. Birkaç çözümünüz varsa, gün boyunca bunları değiştirmeniz önerilir. Bu genel terapötik etkiyi geliştirecek ve güçlendirecektir.

İnhalasyonlar kullanıldığında, terapötik bileşikler, buhar ile birlikte uçucu maddeler formunda bademciklere iletilir. Çözelti, geniş bir tencerede kuvvetli bir şekilde ısıtılmalı, üzerine eğilmeli ve başınızın üzerinde büyük bir havlu atmalı, böylece sizi kapatacak ve masaya dokunacaktır. Daha sonra tencereden çıkan buharlama çiftlerini yoğun bir şekilde teneffüs etmeye başlayın.

Yetişkinlerde ve çocuklarda inhalasyon için temel olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • boğazınızı yıkadığınız aynı bitkisel süslemeler;
 • uçucu yağların çözümleri;
 • tuz ve iyodinli soda;
 • klorofilit çözeltisi ve diğer araçlar.

Sıkıştırır ve hardal sıvaları

Bu tedavi yöntemlerinin uygulanmasının özü, dokuların ısıtılmasında yatmaktadır. Bu, lokal kan akışını arttırır, toksinlerin atılımını artırır. Ancak, pürülan anjinin, aktif bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklandığını unutmamalıyız. Ve bakteriler için, ek ısı daha yoğun çoğaltma için uygun koşullar yaratacaktır. Bu nedenle, boyundaki pürülan boğaz ile kompresler ve hardal sıvaları yasaktır.

Fakat vücudun diğer bölgelerinde bu tür araçlar kullanılabilir - genel bir ısınma etkisi sağlar ve bağışıklığı uyarır. Örneğin, hardallı sıcak ayak banyoları, göğüste sıkışır (kalp hastalıklarının yokluğunda) veya sırttaki hardal sıvaları işe yarar.

Bal ve arı ürünleri (örneğin, propolis) oldukça güçlü bir anti-enflamatuar ve dezenfektan etkiye sahiptir. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısı olan erişkinlerde yaygın olarak ek tedavi olarak kullanılmaktadırlar:

 • Aynı kapta su banyosunda aynı miktarda bal ve tereyağı çözün. 20 g balya kabartma tozu 1 tutam ekleyin, karışımı ısıtın ve köpük oluşana kadar karıştırın. Soğuduktan sonra, günde 1 kez 1 kaşık dolusu karışımı alın.
 • 1 bardak ılık suda 1 kaşık bal eritin ve 1 kaşık% 6 sirke ekleyin. Gargara karışımı kullanın.
 • Oral uygulama için araçlar, süt üzerinde bir bal ve tereyağı çözeltisi içerir.

Önemli! Arı ürünleri genellikle bireysel hoşgörüsüzlük reaksiyonlarına neden olur. Bal veya propolis kullanmadan önce, hastanın üzerinde alerjisi olmadığından emin olmanız gerekir.

Meşe kabuğu

Tanenin yüksek içeriği nedeniyle meşe kabuğu birçok bakteri türüne karşı çok iyi çalışır. Bu bitkisel preparat ile yetişkinlerde boğaz ağrısı tedavisi, bu tür tariflerin yardımıyla gerçekleştirilebilir:

 • 2 parça marigold, 3 adet ıhlamur, 5 parça kekik ve 10 parça meşe kabuğu alın. 1 çorba kaşığı kaynar su 1 bardak kaynar ve 3-4 saat ısrar eder.
 • Meşe kabuğu, adaçayı, St. John's wort ve mürver çiçekleri eşit oranlarda karıştırın. Karışımı 2 çorba kaşığı 15-20 dakika kaynatın.
 • Kireç çiçeklerinin 1 kısmı için 2 adet meşe kabuğu alın ve bu karışımın 2 kaşıkını bir bardak kaynar suyla doldurun. Solüsyon en az 30-40 dakika olmalıdır.
 • 1 ons meşe kabuğu için 0,5 litre su alınız ve karışımı en az yarım saat boyunca kısık ateşte pişiriniz. Suyu 2-3 saat ısıtın.

Meşe kabuğu ile yukarıdaki tüm soğuma ve infüzyonların filtrasyon ve filtreden önce oda sıcaklığına soğumasına izin verilmelidir.

sarımsak

Sarımsakların tıbbi özellikleri, belirgin bir antibakteriyel aktiviteye sahip olan bitkisel kökenli fitoktitlerden oluşan spesifik bileşiklere dayanır. Pürülan anjina için yardımcı bir tedavi olarak, sarımsak aşağıdaki tarifler şeklinde kullanılabilir:

 1. 6 saat boyunca 1 bardak su içinde 100 g sarımsak ezmesi infüze edin. Bundan sonra, çözeltiyi ısıtın ve boğazı durulayın.
 2. 1 ezilmiş sarımsak kafasına 2 çorba kaşığı sirke dökün. Yarım gün buzdolabında karışımı tutun, ardından 1 kaşık bal koyun ve 1 çay kaşığı bir karışım alın. Günde 2-3 kez.
 3. 8-10 kıyılmış sarımsak karanfil 3 yemek kaşığı ile karıştırın. yaşlı çiçekler ve eşit miktarda bal. Bu karışımı 0.5 litre kaynar suya koyun ve 2-3 saat ısıtın. Ardından alınan sıvıyı filtreleyin ve 1 saat ara ile 50 ml'ye alın.
 4. 1-2 ezilmiş sarımsak karanfil 1 bardak taze havuç suyu dökün. Bu karışım yemeklerden yarım saat önce günde iki kez sarhoş olmalıdır.
 5. 1 baş sarımsaktan elde edilen sarımsak ezmesi, 1 bardak sıcak su ile dökülür ve 30-40 dakika ısrar edilir. Daha sonra bu çözeltiyi her saat 1 büyük kaşığın içine alın.

Boğaz ağrısı tedavisi için halk ilaçları, hatta ham formda sarımsak kullanımı dahil edilir. Sadece 1 dişi ağzınıza koymanız ve zaman zaman ısırmanız gerekir. Ayakta duran meyve suyu boğazda yeterli miktarda fitoktit kaynağı sağlayacaktır.

Sarımsak veya içine girdiği karışımı kullanarak, bu ürünün dozajını geçemezsiniz. Büyük miktarda bu larinks ve kimyasal yanıklarında yanma hissi yaratacaktır.

Ayrıca, pürülan anjina ile, halk ilaçları bağışıklık sisteminin işleyişini artırabilir. Burada, ginseng, eleutherococcus veya Echinacea'nın tentürü gibi ünlü phytopreparation'lardan yararlanacaksınız. Vitamin komplekslerinin hasta diyetine yeterli girişini unutmamalıyız. Örneğin, C vitamini biyokimyasal bağışıklık reaksiyonlarında önemli bir bağlantıdır. Her ikisi de eczane askorbik asit şeklinde ve doğal ürünlerde kullanılabilir: narenciye, elma, dogrose, deniz topalak, siyah frenk üzümü, vb.

Purulent boğaz ağrısı için halk ilaçları

Purulent boğaz ağrısı için etkili ilaçlar

Bir pürülan boğaz ağrısı olduğunda, tedaviden ziyade sadece doktor tarafından karar verilir. Hastaneye ziyaret zorunludur. Hastalık bulaşıcıdır ve havadaki damlacıklar, mutfak eşyaları ve kolektif kullanıma ait nesneler aracılığıyla bulaşabilir.

Hastalığın tedavisi

Bir hastada pürülan boğaz ağrısının tedavisi yakın tıbbi gözetim altında gereklidir. Bu, yanlış ve yanlış yapıldığında, bazen ölümle sonuçlanan ciddi komplikasyonlar meydana gelebilir. Akut tonsillit (sözde angina) halk ilaçları ile tedavi edilmemelidir.

Hastalık döneminde vücudun belirgin bir zehirlenmesi vardır, bu nedenle hasta kişi yatak istirahatine uymalıdır. Bağlantıları insanlarla sınırlamak ve ses barışını korumak gereklidir.

Bu sırada mukoza zarı iltihaplıdır, bunun nedeni yumuşak ve sıcak yiyeceklerin alınması ve vücudun bağışıklığının artması için mümkün olduğunca çok sayıda vitamin içermelidir.

Hızlı bol miktarda bir içecek ile toksinlerin hızlı atılımı kolaylaştırılır. Hastalık döneminde içmek için tavsiye edilir:

 • ballı süt;
 • meyve ve sebze meyve içecekleri;
 • limonlu yeşil çay;
 • karbonatsız alkali maden suyu.

Tedavi, çeşitli antiseptik solüsyonlar, ilaçla inhalasyon, tabletler veya enjekte eden ilaçlarla ağrının durulanması ve sulanmasından oluşur.

Antibiyotik olmadan cerahatli boğaz ağrısı tedavisi mümkün değildir. Tüm tedavinin temeli bunlar. Sadece antibiyotikler mikropları tahrip edebilir - bu hastalığa neden olan streptokok ve stafilokoklar. Pürülan boğaz ağrısı ile tedavi eden doktor, çoğu durumda çeşitli grupların antibiyotiklerini reçete eder.

Penisilin grubunun en etkili ve etkili antibiyotikleri aşağıdaki tabletlerdir:

Çoğu zaman, doktor makrolid grubunun - Rulid, Sumamed, Azitrox - antibiyotik verilmesini önerir. Tedavinin seyri üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Hastalığın şiddetli seyrinde, tsevalosporins reçete edilir - Maksiecef'in atıfta olduğu dördüncü nesil pürülan boğaz ağrısı için ilaçlar.

Boğaz ağrısı, hasta ayakları üzerinde kısa bir süre koymak, florokinolon yardımcı olacaktır. Bu antibiyotikler Levofloksasin, Ofloksasin, Pefloksasindir. Bu fonların kullanılacağı yol sadece doktor tarafından belirlenir. Bunlar tabletler veya enjeksiyonlar olabilir. Çok şiddetli hastalıklarda, enjeksiyonlara tercih edilir. Genel olarak, tedavi süreci 5 ila 10 gün sürer. Gerekirse uzatılır.

Yerel Terapi

Bu, bir antibiyotik olarak yalnızca boğaz ağrısı için böyle bir tedavinin başa çıkmasına yardımcı olacağı konusunda bir yanlış anlamadır. Daha etkili ve hızlı bir iyileşme için, başka yöntemler kullanmanız gerekir. Bu durumda, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan spreylerin kullanılması çok önemlidir. Antiseptik ajanlar, harici olarak kullanıldığında bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Farinkste ortaya çıkan inflamatuar süreçleri mükemmel bir şekilde ortadan kaldırırlar. Bunları işlerken, ağız boşluğunun dezenfeksiyonu ve irin plakasının çıkarılması gerçekleştirilir. Bazı durumlarda, doktor hidrojen peroksit kullanmanızı tavsiye edebilir. pamuklu çubukla uygulanmalıdır. Gelecekte, sabah ve akşam saatlerinde günde 2 kez bademcikler ve farinks boşluğu ile tedavi edin. İyi bir sonuç, bu yerlerin peroksit durumunda olduğu gibi yağ klorofililpti ile işlenmesidir.

İlaç - stomatidin daha az etkili değildir. Hastalanmış yüzeye 2-3 kez pamuklu çubuk veya tampon ile uygulanır. En etkili ve sıklıkla reçete edilen antiseptik spreyler şunlardır:

Çoğu zaman bu hastalıkta, Lugol ilacı, pamuklu çubukla doğrudan etkilenen bademciklere uygulanır. Ayrıca, irin filmini çıkarmaya da yardımcı olur.

Gargara yapmadan hastalığı tedavi etmek zordur. Bu prosedür çeşitli temizlik solüsyonları kullanılarak gerçekleştirilir. Bu boğaz ağrısı için muazzam bir yarar sağlar. 2-3 saat içinde gargara yapmak gerekir. Her işlemden sonra bir saatten daha geç olmamakla birlikte yiyip içebileceğinize dikkat edilmelidir.

Hasta insanlar genellikle 1 tablet kaynatılmış ve 1 bardak kaynamış suda çözünen "Furatsilin" gibi araçlara başvururlar. Boğaz her 3 saatte bir durulanır. Aynı amaçlar için, hazır bir okaliptüs tentür çözeltisi kullanılır, 1 damla ılık suda 15 damla çözülür. Her saat boğazını çalkala.

Balgam akıntısını geliştirin ve boğaz inhalasyonunun iltihaplı mukozasını yumuşatmaya yardımcı olun. Bu prosedürler için şunları kullanabilirsiniz:

 • basit tuz çözeltisi;
 • mineral alkali su;
 • antiseptik bitkilerin çözeltileri.

Tedavi sırasında reçete için hap veya pastil almak için önemlidir. Enflamasyonu ortadan kaldırmaya ve mikroplarla savaşmaya yardımcı olurlar. Bununla birlikte, gerçekleştirdikleri temel işlev ağrıyı ortadan kaldırmaktır. İyi kanıtlanmış bir dizi emilebilir tablet vardır. Bunlar şunları içerir:

Rezorpsiyon için hazırlanan plakalar ve tabletler, her 2-3 saatte 5-10 gün boyunca kullanılır. Bademciklerin şişmesini azaltmak için doktor antihistaminiklerin kullanımını reçete edebilir - Zodak, Erius, Aleron. İyileşme aşamasında, fizyoterapi, örneğin elektroforez reçete edilir.

Geleneksel tıp tarifleri

Boğazın her türlü şifalı bitki ve bitki infüzyonu ile durulanması ile tedavi edilmesi olumlu etki sağlar. Bunun için aşağıdakileri kullanabilirsiniz:

İstenen et suyu bir veya daha fazla bitkiden yapılır. Bunu yapmak için 1 bardak çimen ve aynı miktarda kaynar su alın. Karışım infüze edilmeli, bu 30 dakikadan 1 saate kadar sürecektir. Daha sonra ilaç filtrelenir ve her 2-3 saatte bir boğaz ağrısını durulayın.

Böyle bir prosedürü birkaç çeşit bitki kullanarak yapmak istiyorsanız, aynı miktarda 2-3 tür almanız gerekir. 1 çorba kaşığı. Bu karışımı 200 g kaynar su ile dökün. Her şey infüzyondan sonra, tahliye ve boğaz ağrısını durulamak için kullanılabilir.

Kötü değil, 1 bardak su başına 1 çay kaşığı alır soda ve tuz ile farinks çözeltisi iyileşmesinde yardımcı olur. Çözeltiye 3 damla iyodin eklenir. İyi karıştırılmış bir çözelti, her 2 saatte bir boğaz yıkar. Ürün, mukoza zarının şişmesini ve ağrısını gidermeye yardımcı olur. Pürülan bademcik iltihabı tedavi ederken, bir parça 30 dakika çiğnenmesi gereken propolis kullanabilirsiniz.

Nasıl cansız bir boğaz ağrısı tedavi etmek ve nasıl tedaviye katılacak hekim, hangi kurs ve dozu ayarlar. Bu hastanın yaşını ve kilosunu, hastalığın derecesini etkiler.

En popüler:

Nasıl angina ile gargara edebilirim Çocuklarda angina ile sıcaklık ne kadar yüksek ve ne kadar kalıyor? Semptomlar ve catarrhal sore tedavisi lacunar angina nedir?

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde basit ve etkili halk yöntemleri

Patojenik mikroorganizmalarla enfeksiyona bağlı hastalıktan hiç kimse immün değildir. Ve bağışıklık sisteminde sadece küçük bir arıza meydana gelir, pürülan (foliküler) anjin adı verilen akut bir enfeksiyöz hastalık vardır. Pürülan anjina nedir? Pürülan boğaz ağrısı, boğazdaki palatine bademcikler ve lenf düğümleri ile ağız boşluğunun iltihaplandığı çok ciddi bir hastalıktır. Hastalığın zirvesi, genellikle soğuk mevsimde ve ayrıca yüksek hava neminin olduğu dönemlerde görülür.

Hastalık genellikle 25 yıla kadar bir kuşak geçirir. Eğer boğazda ve boğazda ağrı varsa, bezlerin kızarması, yutma güçlüğü, ateş, halsizlik ve ateş yükselmiştir - bunlar, ilk ağızdan boğaz ağrısının belirtileridir. Tabii ki, tıbbi bakım vazgeçilmez ve son derece gereklidir, ancak herhangi bir komplikasyon olmaması için hemen doktora gidemezseniz, hastalığın ilk aşamasında derhal enfeksiyonla savaşmaya başlamalısınız. Aksi halde, ciddi komplikasyonlara neden olabilir - kalp ve böbrek hastalıkları. Bu durumda, anti-enflamatuar, antiseptik ve bakterisid etkiye sahip olacak ve tedavi sürecini hızlandıracak olan halk ilaçları yardımcı olabilir.

Bu hastalık ile şaka yapamazsın

Bir tıbbi kurumda, anjin en az 10 gün boyunca sadece bir antibiyotik, bir penisilin preparatı ile tedavi edilir. Başka alternatif yok. Pürülan anjinin havadaki damlacıklar tarafından iletildiğini bilmelisiniz, bu nedenle hasta olan kişiyle temas kurmanız gerektiğini biliyorsanız, tüm önleme yöntemlerini almalısınız. Yardımcı olarak otlar ve arı ürünleri kullanılabilir.

Pürülan tonsillit halk şifacıların tedavisinde semptomatik tedavi 2 aşamaları sunuyoruz:

 1. Enfeksiyon odaklarını patojen mikrofloradan yıkayın;
 2. boğazda iltihaplı yamaları iyileştirmek için.

Yıkama prosedürü ile tuz ve soda iyi işleyebilir. Bir litre kaynamış suya 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı soda. Çözeltinin sıcaklığı 37-38 derecedir. Mümkün olduğunca sık, tercihen her yarım saatte durulayın. 2-3 saat içinde durum önemli ölçüde artacak ve sıcaklık düşecektir. Dahası, iltihaptan etkilenen lezyonların tedavisine devam ediyoruz, ancak zaten soyulmuş odaklar.

Tedavi zamanında başlanmazsa, boğaz ağrısı derinlere gidebilir ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilir - tracheitis, bronşit, zatürree. Uzun bir süre için uzun süre öksürük tedavisi.

Yöntem 1 numaralı: bir boğaz ağrısı boğaz ve aynı zamanda evde çok uygun bir şekilde tedavi etmek için en kolay yolu, iyot! kendisi, 5-10 damlacıkları iyodo Bundan sonra, yaklaşık + 36 ° C arasında bir sıcaklığa kadar kaynatın 2 su bardağı ve daha sonra soğuk su ile tuz, 2-3 çay kaşığı: Kolay ilacı yapmak için. Bütün bunlar dikkatli bir şekilde ilaçla boğazını karıştırıp durulayın. Gün boyunca, her 3 saatte bir gargaraya ihtiyaç duyulur ve sonra 30-60 dakika boyunca yemeyin ya da içmeyin.

Yöntem 2 №: Limon her evde bulunabilir asit streptokok için zararlı olduğu, yani, bu, iltihaplı anjin tedavisi için etkili olabilir. Biz suyu elde etmek (uygun ve konvansiyonel helikopteri), dilim bölünmüş limon kabuğu, almak tohumlarını çıkarıp meyve sıkacağı geçmesine gerek. foliküler bademcik halk ilaçları tedavisi genellikle 1 çorba kaşığı için sabah ve akşam limon suyu almak gerekir bu süre zarfında 3 gün, gerçekleştirdi. Bundan sonra, bir sonraki saatte yiyecek ve içeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Limon sadece boğaz ağrısı ile değil, aynı zamanda sıcaklığı da azaltır.

Yöntem numarası 3: Ortak pancar yardımcı olabilir. tarifi basittir: pancar almak iyice kaynar suda yıkandı ucu kesilmiş, derinin ince bir tabaka kesilmiş ve daha sonra ince bir rende ile sürülür. Alınan sürtünme ağırlığı 1 bardakta 1 çorba kaşığı sirke ilave edilir ve 3 saat bekletilir. Bundan sonra, elde edilen karışımı ince bir elek içinden geçirin. Çıkan meyve suyu, günde 3 saatte bir gargara yapmalısınız. Pancar boğazın saflaştırılmasına ve pürülan boğaz ağrısının iyileşmesine yardımcı olur.

Yöntem 4: Başka bir çok basit ve ucuz bir araç var - bu propolis, arıcılık ürünüdür. Propolis'in tıbbi tentürünü yapmak en iyisidir. Propolis alınır, 1: 1 oranında su ile seyreltilir. İlacı ağzınıza almanız, yaklaşık 1 dakika tutmanız ve tükürmeniz gerekiyor. 1 prosedür için yaklaşık 5 kez tekrarlayın. Gün boyunca, her 2-3 saatte bir durulama yapılabilir. Arılardaki bu çok yararlı ürün, işlem başına yaklaşık 3 gram çiğnenebilir. Bir günde - 6 kereden fazla değil. Ağzınızda yanma hissi varsa, sorun değil! İlaç hastalığa karşı çalışmalarına başladı.

Yöntem No: 5: Evde aloe şifalı bir çiçek varsa, o zaman bu mükemmel! Aloe suyu, pürülan boğaz ağrısını iyileştirebilir. Sadece iltihaptan irin çekebilir, aynı zamanda ağız boşluğunu dezenfekte edebilir. Aloe kullanımı çok basittir: alt yaprakları alın, akan suyla durulayın, sonra kaynamış suyla durulayın, biraz kurulayın, doğrayın ve suyu sıkın. Meydana gelen meyve suyu 1: 1 oranında suyla seyreltilmeli ve birkaç gün boyunca yedikten sonra her defasında gargaralanmalıdır. Aloe'yu tedavi etmenin en kolay yolu, aloe yaprağını kesmek ve geceleri yanağına tutturmaktır.

Beta-hemolitik streptokok A grubunda, Patoloji neden olduğu bulaşıcı hastalığı denilen Anjina grubu bulaşıcı (bulaşıcı) hastalıkları belirtmektedir, nedenle antibakteriyel ilaçların kullanımı ile enfeksiyon hastane koşulları tedavi etmek için gereklidir. Evde bir hastane düzenlenirse, hasta hane halkının geri kalanıyla temas halinde olmamalıdır.

Antibiyotiklere ek olarak, halk tedavisi yöntemlerini kullanmak mümkündür. Örneğin durulayın. Sofra tuzu hipertonik bir çözeltisi, adaçayı ya da kalendula infüzyonu, pürülan plağın ve zehirlenme belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Durulama için tahriş edici maddelerin kullanılması önerilmez.

Yöntem No. 6: İnhalasyonlar her zaman viral hastalıklardan iyi bir şekilde olmuştur. Taze hazırlanmış infüzyon üzerinde nefes almamız gerekiyor, böylece şifalı otlar aktif olarak hareket ediyordu. Eczanede bir bitki satın alın ve papatya, St. John's wort veya adaçayı infüzyonu yapın. Daha sonra ilacı yapmaya devam edin: papatya, St. John's wort veya adaçayı su ısıtıcısı koleksiyonuna dökün ve yaklaşık 38 ° C sıcak su dökün.

Buharı ağzınla nefes al ve 10 dakika boyunca burnunla nefes al. İnhalasyonları günde bir kez, akşam saatlerinde, uyumadan önce yapmak yeterlidir, böylece ilaç iltihapla mücadele eder.

İnhalasyonların standart uygulaması - 6 kez. Solunan buhar, solunum sistemine derinlemesine nüfuz eder, yutmayı kolaylaştırır, iltihabı hafifletir ve boğazı yumuşatır. Eczanede şifalı otlar satın almak için fırsat yoksa, haşlanmış sütün yanı sıra taze haşlanmış patatesleri de soluyabilirsiniz. Ancak, pürülan anjina ilk aşamasında, yüksek ateş, bu yüzden inhalasyon, hastalığın 2-3 günde yapılması gerektiğini unutmayın.

Tüm bu yöntemler doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler ile birlikte uzun bir süre için pürülan anjini unutmanıza yardımcı olacaktır! Ama hangi yolu seçmeyeceksin, en önemli şey yatak istirahati. Boğazdaki ağrı artık rahatsız olmadığında ve sıcaklık 5 gün boyunca yükselmediğinde, o zaman bir boğaz ağrısı gibi bir hastalık ile başa çıktın! Ancak, sadece geleneksel tedavi yöntemlerine dahil olmamalısınız, her zaman bir doktora danışmalısınız. Romatizma, kalp hastalığı ve böbrek hasarının, genellikle boğaz ağrısı sonrası, antibiyotik tedavisi olmadan gerçekleştiğini unutmayın.

Angina - evde tedavi

Angina, farinksin lenfoid dokusunda patolojik süreçlerin meydana geldiği enfeksiyöz veya alerjik bir hastalıktır. Çoğu zaman hastalığın akut seyrini ve iyi belirtilmiş semptomları vardır. Bugün, doktorlar, hastalığa neden olan hastalığa bağlı olarak, üç kategoriye ayrılır, çeşitli anjina türleri ayırt:

Vajinadan kurtulmak ve vücudunuzu ciddi komplikasyonlara maruz bırakmamak için, tedavinin ilk günden itibaren başlaması gerekir. Hastalığın uygun tedavi olmaksızın kalması durumunda ölüm bile dışarıda bırakılmaz. Çoğu zaman insanlar otuz yaşından önce anjinadan muzdariptir. Olguların en büyük yüzdesi çocuklara ve ergenlere düşer.

Anjina oluşumunun nedenleri

Anjin gelişimi için birçok neden var. Ancak hepsinin ortak özellikleri var. Hastalığın, ya patojenik bakterilerin çevreden sızması ya da bakterilerin iç enfeksiyonlardan sızması nedeniyle gelişmeye başlaması. Hastalığın ana suçlu, belirli bir streptokok - hemolitik türüdür. Bu nedenle hastalık, hasta bir kişiden hava yoluyla alınan damlacıklar yoluyla sağlıklı bir kişiye aktarılabilir. Hastalığın gelişmesi için itici güç:

 • hipotermi;
 • düşen bağışıklık;
 • influenza ve ARI varlığı;
 • akut alerjiler.

hava koşulları daha kolay virüs ve bağışıklık sistemini yaymak için elverişli olan sonbahar ve kış, vakaların sayısı nedeniyle güneş ışığının sıkıntısı ve sabit nem yanı sıra gıda vitamin tüketimi miktarını azaltarak başarısız başlar.

Boğaz ağrısı ve belirtileri

Hastalığın kuluçka süresi, anjin tipine ve bağışıklık sisteminin gücüne bağlı olarak altı saatten iki güne kadar sürebilir. Her tür hastalık için genel semptomlar ve birey olarak karakterizedir. Hastanın bu hastalığı tam olarak başladığını anlamak için, her durumda kendini gösteren ana belirtilerini bilmek yeterlidir. Bunlar şunları içerir:

 • Yutulduğunda boğaz ağrısı hissi - ilk saatlerde ağrı sendromunun yoğunluğu çok güçlü olmayabilir ve bazı hastalar boğazda yabancı bir cisim hissine dikkat çeker;
 • bademcikler ve faringeal mukoza ödemi;
 • farinksin yoğun kızarması;
 • alt çene altında bulunan ağrı ve lenf düğümlerinin boyutunda bir artış;
 • vücut sıcaklığındaki artış otuz yedi ila kırk derece arasındadır;
 • şiddetli titreme;
 • yoğun baş ağrısı;
 • Hastalığın evresine bağlı olarak zayıf veya güçlü bir şekilde telaffuz edilen genel halsizlik.

Aşağıdaki gibi bölünmüş anjin tipi ile:

 • catarrhal - tüm anjinin en kolayıdır ve hastanın hayatı için tehlike oluşturmaz. Hastalığın bu formu ile, sadece mukoza bademcikler iltihaplı sürece dahil olur. Hastalık hızla geçmekte ve sıcaklıkta hafif bir artış, hafif bir ağrı sendromu ve hafif rahatsızlık gibi bireysel semptomlara sahiptir. Bununla birlikte, hastalığın kolaylığına rağmen, boğazın ağırlaşmasına ve daha şiddetli bir forma geçişine yol açabileceğinden, tedavi edilmeden bırakılması kabul edilemez;
 • foliküler - bu hastalık zaten bademciklerin daha derin dokularını etkiler ve hastanın daha ciddi bir durumunu geliştirir. Zamanında tedavi edilmeksizin, hasta kişinin yaşamı için bir tehdit vardır. Onun durumu keskin bir şekilde bozulur, yutulduğunda, kulakta veya gözde aşınmış olan, vücut ısısı kırk derece yükselen boğazda keskin bir ağrı vardır, hızlı zehirlenme belirtileri vardır;
 • lacunar - bu durumda enflamatuar sürece daha fazla sayıda doku dahil edilir. Hastalığın başlangıcında, sıcaklık, boğazdaki akut ağrının ve durumun genel hızlı bozulmasının bir ila iki saat içinde eklendiği maksimum değerlere keskin bir şekilde yükselir. Hastanın bademcikleri büyük ölçüde genişler ve üzerinde pürülan bir sürecin gelişimini gösteren beyazımsı sarı lekeler vardır. Filmlerin varlığı mümkündür. Bu tip anjina da pürülan denir. Zamanında ve yetkin bir tedavi olmaksızın, ciddi komplikasyonların gelişme riski çok yüksektir, bu da kolayca ölüme yol açabilir.

Boğaz ağrısı komplikasyonları

Hastalıktaki ana tehlike komplikasyonudur. Bu, anjinadaki aşırı ölüm sayısının payı. Hastalığın en sık görülen komplikasyonları şunlardır:

 • parotonzelit apse - bu durumda hasta sadece acil ameliyatı kurtarabilir;
 • pürülan akut lenfadenit;
 • flegmon boynu;
 • romatoid durumlar;
 • poliartrit;
 • miyokardit;
 • piyelonefrit;
 • akut böbrek yetmezliği;
 • sepsis;
 • menenjit;
 • akut karaciğer yetmezliği;
 • akut kalp yetmezliği.

Bu komplikasyonların her an acil cerrahi yardım olmaksızın bedenin birçok sistemi ve sinir sistemi hasarı ile ölüm veya ciddi bir sakatlık biçimine yol açar.

İlaç tedavisi yöntemleri

Hafif ve ılımlı bir hastalık şekliyle, hastanın hastaneye yatırılması gerekli değildir ve tedavi düzenli tıbbi gözetim altında evde gerçekleştirilir. Hastaya katı bir yatak istirahati ve hastalığın nedeni ile mücadele etmek için tasarlanmış ilaçlar reçete edilir. Çoğunlukla tedavi için, ödemi önlemede yardımcı olan antibiyotikler, antifungal ajanlar ve antibakteriyel durulama kullanırım. Bununla birlikte, aynı zamanda, vücudun genel zehirlenmesini ortadan kaldırmak ve sıcaklığı normalleştirmek için terapi de yapılır. Doktor tavsiyeleri gözlemlenirse on ila on dört gün içinde iyileşme gerçekleşir.

Anjina tedavisinde geleneksel yöntemler

Bu rahatsızlık yaşam için bir tehdit oluşturabileceğinden, kendi kendine ilaç tedavisine izin verilmez. Boğaz ağrısına karşı halk ilaçları yalnız catarrhal formda veya temel tedaviye ek tedavi olarak uygulanabilir. Ayrıca, ilaç aramaya imkan yoksa, halk ilaçları ile tedavi yapılmalıdır.

Angina tedavisinde en hızlı yol

Hızlı tedavi hakkında konuşmak sadece hastalık ilk aşamada ise mümkündür. Zaten geliştirilmiş anjina ile, hızlı bir şekilde tedavi etmek mümkün değildir.

Hastalığın ilk belirtileri gelişimini durdurmak ve hastaları durulama gerekir iyileştirebilir: Sıcak, kaynamış su iki yüz elli mililitre kabartma tozu ve tuz ve iyot dört damla bir çay kaşığı eklemek için gereklidir. Elde edilen bileşim günde beş kez durulanır. Bir prosedür için bir doz ilaç gereklidir. Boğaz ağrısı iki gün boyunca geçmelidir.

Eşit derecede etkili olan yumurta akı ile durulanır. Onun için taze bir protein ile çatal koparmak ve bir çay kaşığı bir hacim içinde çözülür soda ve tuz sıcak su, içine sıcak dökmek gerekir. Durulamalar dört saatte bir yapılır. Genellikle iyileşmek için bir ila üç gün sürer.

Boğaz ağrısından hızlı iyileşmeyi destekler ve sirke ile pancar suyundan durulayın. Bir işlem için, bir bardak taze sıkılmış meyve suyu, içinde seyreltilmiş bir sirke kaşığı ile birlikte gereklidir. Gün boyunca, en az sekiz işlem gerçekleştirilir, her bir yarısında bir bardak meyve suyu harcanır. Ağrı, tedavinin ilk on iki saatinde geçmelidir.

Bademciklerin bal ve sarımsak suyu karışımı ile sertleşmesine ve yağlanmasına yardımcı olur. Bir büyük kaşık bal, on mililitre sarımsak suyu ile karıştırılır. Karıştırdıktan sonra, bir pamuklu çubukla amigdalayı iki saatte bir uygulayan homojen bir kütle elde edilmelidir. İlk gün, hasta durumlarında önemli bir iyileşme kaydeder.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi için araçlar

Pürülan anjina ile kendi kendine tedavi kabul edilemez ve halk ilaçlarının kullanımı sadece ek bir tedavi olarak kullanılabilir.

İyileşmeyi hızlandırmak ve iri taneli bademciklerden kurtulmak için, büyük bir limon soyun, beş parçaya kesin ve her iki saatte bir meyve suyunu emdirin. Bu durumda, etkilenen alanın tedavisi mümkün olduğunca eksiksiz olacaktır. Tedavi en az üç gün devam etmelidir.

Hastanın durumunu hafifletir ve boğazı iyotlu bir manganez çözeltisi ile durulayın. Bunu yapmak için, yarım litre ılık kaynamış suya alın ve az miktarda manganez ekleyin. Suyun rengi biraz pembeleşmeli. Daha sonra çözeltiye altı damla iyot eklenir. Ilacı iyi karıştırmak, dört bölüme ayrılmıştır. Günde dört saat dört kez bu çözelti boğazını çalkalayın.

Hasta Kalanchoe suyuna yardımcı olur. O, pürülan sürecin gelişimini durdurur ve belirgin bir antibakteriyel etkiye sahiptir. Tedavi için, büyük miktarda bir kaşık suyu, aynı miktarda su ve küçük yudumlarda yetişir, bademcikler üzerinde ilacı tutmaya çalışır, içilir. Prosedür günde üç ila beş defa yapılır.

Hızla toparlanmayı ve sitrik asit kullanımını teşvik eder. Bunu yapmak için, iki yüz elli mililitre ılık suda, bir çay kaşığı çay (kaymaz) asitini seyreltin ve durulayın. Tek bir prosedür için ilacın bir porsiyonu tasarlanmıştır. Bir gün en az sekiz durulama gerektirir. Bu gelişimin farklı aşamalarında maksimum sayıda bakteri kurtulmak için gereklidir.

Calendula dan durulama iyileşmesini hızlandırır. Hazırlanması için, büyük bir kaşık kuru çiçekler bir bardak taze kaynamış suya dökülür ve tam otuz dakika boyunca ısrar edilir. Suştan sonra ilaç ikiye ayrılmıştır. Durulamalar, prosedür için bir yarım cam infüzyonu kullanılarak saatte bir kez gerçekleştirilir.

Basit bir boğaz boğazından halk tarifleri

Pürülan kitlelerin yokluğunda ve sıcaklıkta çok güçlü bir yükselme olmadığında, çeşitli halk ilaçları için tedavi seçebilirsiniz. Kural olarak, hasta kendi vücudu için en uygun olan en etkili ilaç seçer.

Herkes sarımsakın bakterisit özelliklerini bilir ve anjina ile mücadelede yardımcı olur. İki çeşit sarımsak kullanın. Her şeyden önce, iyileşmeyi hızlandırmak için sarımsak inhalasyonları yapılmalıdır. Prosedür için, büyük bir sarımsak kafasını almanız, temizlemeniz ve mümkün olduğu kadar ezmeniz gerekir. Daha sonra, elde edilen sarımsak pastası bir buçuk litre çok sıcak suya yerleştirilir ve bir tutam soda eklenir. Soluma, buhar salınımı bitene kadar sürer. İkinci sırayla hastalık mücadele etmek için sarımsak soyulmuş ve çentikli karanfil emmek. Prosedür mümkün olduğunca uzun sürmelidir. Birçok hasta, bu tür bir tedavi ile ağrının ilk gün içinde geçtiğini belirtmektedir.

Bağışıklığı güçlendirmek ve ödemi larenksden çıkarmak için kekik et suyuna yardımcı olur. İki yüz elli mililitre kaynar su için bir çay kaşığı ham madde alınarak hazırlanır. İlaç en az yarım saat süreyle infüze edilir. Yedikten sonra içtikten sonra her üç saatte bir yarım bardak kullanın.

Anjin ve propolisin tedavisinde başvurabilirsiniz. Hastalıktan kurtulmak için, yatmadan önce, yiyecek ve su artık tüketilmediğinde, bir küçük parça boyutunda propolis parçasını çiğneyin. İlk işlemden sonra ağrı önemli ölçüde azalacaktır.

Hastalık aşağıdaki toplama ile tedavi edilir: iki büyük kuru adaçayı, iki büyük kuru kuru papatya ve iki büyük kuru kuru nane kaşığı karıştırılır ve bir litre kaynar su ile dökülür. Kaynatma işleminden sonra, koleksiyon on dakika pişirilir. Yangından çıkarıldıktan sonra, on dakikalık buhar toplamadan nefes almalıdır. Et suyu kabul edilebilir bir sıcaklığa düştüğünde, bir prosedür için bir bardak ilaç kullanarak durulanır. Bir gün için dört durulama yapmanız gerekir.

Anjina tedavisi için yeterince nahoş, ancak etkili ev ilaçları her zamanki iyodindir. Pamuklu çubukla nemlendirir ve iltihaplı bademcikleri yağlar. Çocuklar için bu tedavi prosedür sırasında hoş olmayan duyumlar nedeniyle kabul edilemez.

Soğandan gelen acı suyu iyice iyileşti. Gün boyunca beş defa sulandırılmamış formda bir çay kaşığı uygulanmalıdır. Sıkılmış meyve suyunu yirmi dört saatten fazla tutun, imkansızdır - iyileştirici özellikleri önemli ölçüde azalacaktır.

Belirgin terapötik etki, haşlanmış patateslerden terebentin ile inhalasyon yoluyla sağlanır. Bunu yapmak için dört büyük yumru kök kaynağına kaynak yapmalı ve yangından çıkarıldıktan sonra (teneffüs edilmeden hemen önce) beş damla terebentin suyu ekleyin. Buhar saatin çeyreği boyunca bir ağızla solunmalıdır. Gün boyunca, bu üç işleme kadar tutabilirsiniz.

Bağışıklığı artıracak ve hastalığa neden olan stafilokoklarla savaşmaya yardımcı olacak bir bitki-bal ilacı kullanmak gereksiz olmayacaktır. Bir büyük yeşil elma (tercihen ekşi) ince bir rende üzerine ovulur ve bir (ayrıca rendelenmiş) büyük soğan soğanı ile karıştırılır. Bundan sonra, onlara büyük bir kaşık bal eklenmelidir. Tekrar karıştırdıktan sonra tedaviye başlayabilirsiniz. Elde edilen bileşim beş gün boyunca her üç saatte bir iki çay kaşığı alınır.

Dereotu çayı hastalığın tedavisinde yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için, on beş gram taze dereotu sapları almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Bu ilaç beş ila yedi dakika arasında demlenir. Normal çay yerine iç. İstenirse, bu çorbaya biraz bal ekleyebilirsiniz.

Eğer çiçekli leylaklarda anjin ortaya çıkarsa, çiçeklerini kullanabilirsiniz. İltihaplı bademcikler ile yağlanacak bir müstahzarın hazırlanması için, bir avuç dolusu şarabın alınması ve yarım bardak votkayı doldurmak için cam eşyalara doldurulması gerekir. Daha sonra ilaç on iki saat dayanacak. Pamuklu çubukla alınan infüzyon, boğaz ağrısını yağlar. Bir saatlik işlemden sonra yemek ve su yememeniz gerektiğini hatırlamak önemlidir. Günümüzde iki yağlama yapılır.

İyileşmeyi hızlandırmak için bir tuz kompresini kullanabilirsiniz. Onun için, gazlı bez veya geniş bir bandaj birkaç kez katlanır ve yüzde on konsantrasyonda bir tuz çözeltisi ile emprenye edilir. Bu bezle boyun tamamen döner. Kompresin üstüne parşömen kaplanır ve yarım katlanmış bir pamuk şal ile sabitlenir. Bu prosedür gece boyunca sürer. Hafif bir anjina aşamasıyla, bir prosedür yeterlidir.

Hardal sıkıştırması da belirgin bir iyileştirici etkiye sahiptir. Aynı hacimde hardal tozu ve ununa büyük bir kaşık taze bal ilave edilir. Daha sonra, malzemeler daha sonra bir kekin oluşturulduğu dik bir hamur elde edilene kadar karıştırılmalıdır. Boğaz ağrısına uygulanır ve polietilen ile kaplanır, bir yün atkı ile sabitlenir. Bütün gece kompresini bırak.

Bir çok yardım lahanası sıkıştırır. Bunun için taze rendelenmiş lahana rendeleyin ve elde edilen kütleyi gazlı bezle sarın. Daha sonra, lahanalı gazlı bez boğazın üzerine serilir ve pamuk havlu ile sabitlenmiş polietilen ile kaplanır. Prosedür yüz yirmi dakika sürer. Bir günde ikiden fazla sıkıştırma yapamazsınız.

Başka bir etkili kompres yağdan yapılır. Tuzsuz yağ ince parçalar halinde kesilir ve boğaz ağrısına takılır. Daha sonra domuz yağı parşömen ile kaplanır ve bir pamuk yünü tabakasıyla yalıtılır. Ardından, kompres bir yün şal ile sabitlenir. Prosedür bütün gece sürer. Olumlu sonucu düzeltmek için tedaviyi üç gece tekrarlayabilirsiniz.

Kurutulmuş patates çiçeklerinden angina gargara tedavisinde yardımcı olur. Onun için bir tutam ham madde almak ve bir bardak kaynar su dökmek gerekiyor. İlaç, durulama için izin verilen sıcaklığa kadar soğuyana kadar ısrar edilir. Sabah ve akşamları harcanıyorlar.

Soğan kabuğundan gelen tentür ile boğaz ağrısının yıkanmasının iyileşmesini hızlandırır. Tıbbı hazırlamak için üç adet çay soyulmuş kabuğu alınır ve beş yüz mililitre dik kaynar suya dökülür. İlaç, yüz yirmi dakika boyunca bir termos içinde uygulanır. Filtrelemeden sonra infüzyon altı bölüme ayrılır ve gün boyunca durulama için kullanılır.

Sıkıştırılmış ve normal çamaşır sabunu için başvurabilirsiniz. Islak bir gazlı bez parçası sabunla çokça ovulur ve boğaza yapışarak parşömen ile kaplanır. Üstte, kompres bir pamuklu bezle sabitlenir ve bir yün atkı ile ısıtılır. Prosedür gecede gerçekleştirilir. Kompresörü çıkardıktan sonra, boğaz ılık su ile yıkanır ve besleyici bir krema ile yağlanır.

Çam iğnelerinin anjin inhalasyonunun mükemmel tedavisi. Yarım bardak iğneler bir litre taze kaynamış su ile kaynatılır ve otuz dakika kaynatılır. Yangından çıkarıldıktan sonra yarım saatlik bir inhalasyon geçirin. Kalan et suyu günde dört kez durulamak için kullanılır. Bir durulama için bir bardak ilaç kullanılır.

Anjinin profilaksisi

Angina ciddi ve sıklıkla yaşamı tehdit eden bir hastalıktır, bu hastalığın önlenmesi ve gözlemlenmesi için gerekli önlemleri bilirse önlenebilir. Bir anjina geliştirmemek için, bu gereklidir:

 • bağışıklık sistemini desteklemek (bağışıklık düzenleyici ilaçların kullanımı);
 • Yeterli vitamin tüketmek;
 • Süper soğutmadan kaçının;
 • Boğazın ve vücudun bir bütün olarak temperlenmesine yönelik sınıflar yürütmek;
 • hijyen kurallarına uymak;
 • vücuttaki enfeksiyon odaklarını tedavi eder;
 • hastayla temas halinde koruyucu bir medikal maske uygulamak;
 • Sadece yerel hijyen ürünlerini kullanın (örneğin, diş fırçası).

Sık sık boğaz ağrılarından kurtulmak için, sıcak mevsimde, dondurma ve soğuk içecekleri yerken temperlenmelidir. Bu durumda, sadece aşırıya kaçmamak önemlidir, bu nedenle küçük dozlarda soğukla ​​başlayıp yavaş yavaş artırmanız gerekir. Önleyici tedbirlerin uygulanması ile kendinizi neredeyse tamamen tehlikeli bir hastalıktan koruyabilirsiniz.

Boğaz ağrısının halk yöntemleriyle etkili tedavisi

Bademcik iltihabı ile bulaşıcı hastalık anjina denir. Enfeksiyon genellikle olağan havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Angina'nın ilk belirtileri baş ağrısı, vücut ısısında 39 derece artış, zayıf bir vücut, larinkste gözle görülür bir kızarıklık, ağrı ve yutma güçlüğünün yanı sıra titremedir.

Özellikleri ile, anjin, çeşitli tiplere ayrılır: foliküler, lacunar, pürülan, mantar. Her tip ayrı bir tedavi yöntemi gerektirir. Zamanında tanı konması durumunda, anjinin evde tedavi edilmesi oldukça mümkündür.

Oldukça etkili olan çeşitli halk yöntemleri ve araçlarıdır, çünkü bunlar sadece angina semptomlarını doğrudan tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudu mükemmel bir şekilde güçlendirir ve genel olarak dezenfekte eder.

Her şeyden önce, anjinayı evde tedavi ederken, sıkı bir yatak istirahatine ve tam bir dinlenme ve izolasyona ihtiyacınız vardır, çünkü evin etrafında yürürken, hasta enfeksiyonu sevdiklerine yayar.

Angina tedavisinde sonraki önemli nokta içme rejimi. Hasta günde maksimum miktarda sıvı içmelidir. Hastalık nedeniyle vücut ısısı önemli ölçüde artar, nem cildin yüzeyinden yoğun bir şekilde buharlaşır, bu da dehidrasyon için tehlikeli bir işarettir. Bu nedenle, vücudun kaynaklarını sıvı ile beslemek gerekir. Limon, su, her türlü meyve suyu, taze meyve içeceği ve kompostosu ile çok yararlı çaylar.

Geleneksel tıp, çeşitli hastalıkların tedavisi için yöntem ve araçların bir deposunu gizler. Ve anjin bir istisna değildir. Onun tedavisi için reçeteler çok ve "her zevke" - kompresler ve çaylar durulama ve inhalasyonlardan. Herkes kendileri için en uygun yöntemi belirleyebilecektir.

Hastalığın ilk belirtilerini bulursanız, aniina ile tedaviye hemen başlayın. Ancak, unutmayın: evde tedavi sırasında hastalığın belirtileri 3 gün içinde geçmezse, her zaman bir tıbbi kurumda bir uzmanla görüşmelisiniz.

Boğaz ağrısı bal

Arı bal eşsiz bir doğal üründür. Mükemmel bir anti-inflamatuar, antibakteriyel, analjezik ve balgam söktürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle, balin, anjinin geleneksel tıbbi tedavisine vazgeçilmez ve önemli bir katkı olarak kabul edilir. Yararlı olanlar balın tüm çeşitleridir, ancak özellikle tatlı, tatlı, adaçayı, kireç, akasya ve yonca tatlısıdır.

Anjinada balın kullanılması hastalıkla hızlı bir şekilde baş edebilir, içerdiği bileşenler kılcal damarlardan kan akışını hızlandırır, metabolizmayı hızlandırır ve zehirli ürünlerin geri çekilmesini hızlandırır. Her gün biraz arı balı yerseniz, boğaz ağrısını sararak patojenik mikroorganizmaların büyümesini yavaşlatır ve tahrişleri gidererek mukozayı yumuşatır. Sıcak çayda birkaç kaşık bal ekleyebilir, bu üründen çeşitli tıbbi içecekler hazırlayabilir ve boğazınızı yıkayabilirsiniz.

Bir su banyosundaki bir kasede, bir parça tereyağını (yaklaşık 20 gram) ve yaklaşık aynı miktarda bal eritin, bir tutam kabartma tozu ekleyin, köpük görünene kadar durmadan karıştırın. Ürünü buzdolabında saklayın. Ortaya çıkan karışım günde birkaç kez olmalıdır (sadece ılık bir formda!).

1 kaşık aloe yaprağı suyuna 5 g koyu bal çözülür. Yemeklerden kısa bir süre önce günde 3 kez küçük bir kaşık alın.

Bir bardak kaynatılmış, 35-40 ° C'ye soğutulmuş, herhangi bir bal 1 kaşık çözülür ve% 6 elma sirkesi bir çay kaşığı ekleyin. Bu çözüm, boğazın sık sık durulanması için uygundur. Buna ek olarak, her yemekten sonra 2-3 yudum içilebilir.

Bir boğazda gargara yapmak için% 30'luk bir bal çözeltisi hazırlayın. Çözünür bal sıcak olmamalıdır, ancak sıcak kaynamış suda (45 ° C'den fazla değil). Bir bardak su üzerinde 3 büyük kaşık bal al. Oluşan çözeltiyi günde 4-5 kez bir boğazla durulayın.

Ballı süt - bu anjin tedavisinin tarifi, çocukluktan herkese tanıdık. Bu çok etkili halk ilacı, anjin, soğuk algınlığı, kuru ve ıslak öksürük için vitamin ve yatıştırıcı bir içecek olarak kullanılır. Balın ılık veya biraz sıcak sütte çözülmesi durumunda en iyi etki elde edilebilir. Bu içeceğin yumuşatıcı etkisini arttırmak için biraz tereyağı ekleyebilirsiniz.

Alerjiye yatkın olan kişilere dikkatle bal kullanılması hatırlanmalıdır. Bal kullanımının kısıtlanması da bir çocuğun bir yıla kadar yaşıdır.

Boğaz ağrısı pancar

Pancar, hangi olmadan borsch pişiremezsiniz, ortaya çıkıyor, boğaz ağrısına karşı çok etkili. boğaz, bademcik iltihabı ve ağrı mukozal şişme yanı sıra bu hastalığın komplikasyonları önlemek için: 2-3 gün anjin nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için vitamin, mineral ve önemli organik asitin zengin içeriği sayesinde pancar suyu ya da et suyu ile durulayın ilaç tedavisi ile kombinasyon halinde izin verir.

Pancar suyu hazırlamak çok kolaydır. Bunu yapmak için, onu yıkamak, bir kök temizlemek blender veya rende ile öğütmek ve meyve suyu sıkmak gerekir. Mekanik veya elektrikli meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Taze sıkılmış pancar suyu 200 ml 1 kaşığı (sirke aynı miktarda çekmek için bir kısım su) soğutuldu kaynatıldı, su ile seyreltilmiş,% 6 sirke (yaklaşık 20-25 mi) ilave edin. Elde edilen çözelti, bir su banyosu içinde ya da bir mikrodalga fırın içinde biraz, ısı ile karıştırın ve boğaz en az 5-7 kez her gün yıkayın. Pancar suyu kendi içinde ve soğan, havuç veya kızılcık suyu ile birlikte etkilidir.

Sirke ile pancar çok etkili bir antimikrobiyal, anti-inflamatuar ve analjeziktir. früktoz, sükroz, glükoz: durulama zaman bu bitkisel karbonhidratların bir çok ihtiva ettiği çözelti, boğaz mukoz membranı için tahriş edici değildir. Durulama sırasında pancar suyunu sirke ile yutunuz, hatta hiç de tehlikeli değil. Gerçekten de, taze pancar suyu (pancar ve ham) normal kullanımı sindirimi geliştirmek kanda hemoglobin düzeyini yatarken, sinir sistemini geri kazanılması uykusuzluk, geliştirilmiş hafıza uzanır.

Pancardan, durulama için bir kaynatma hazırlayabilirsiniz. 2 orta boy pancar alın, yıkayın, temizleyin ve bitene kadar kaynatın. Suyu ostuzhennoy ile veya bal limon suyu propolis tentür (yaklaşık 5 ml) ekleyin ve mümkün olduğunca sık her 2-3 saatte boğaz ağrısı durulayın çıkan.

kompres

Göğüs ve boyunun ısınması için angina ıslak kompreslerin tedavisinde çok etkilidir. Enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya, boğaz ağrısını azaltmaya ve kan dolaşımını artırmaya yardımcı olurlar. Kompresyonların uygulanması için önemli bir koşul normal vücut ısısıdır (36.6?). Hastalığın ilerlemesinin geç safhasında bademcikler bademcikler üzerinde ortaya çıktığında, ısınan kompresler uygulanamaz.

Çocuklar günde 1-2 kez kompres uygulayabilir ve bunu yatmadan önce yapmak daha iyidir. Ayakların da sıcak olması da istenir. Yetişkinler, boğaz ağrısına 3-4 saat süre ile ısınma kompresleri uygulayabilir ve aralarında iki saat ara verir.

Tiroit bezi hariç, komprese boğaza uygulanabilir. Özel hazırlanmış bir çözelti ile emprenye edilen cilt cilde uygulanır. Daha sonra bir polietilen film ile kaplıdır. Yalıtım için tüm bir flanel tabakasıyla örtün ve ardından sıcak bir fular takın. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılabilecek kompresleri iyileştirmek ve ısınmak için birçok reçete vardır.

Bir alkol paketi pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için,% 70 tıbbi alkol al ve 1: 1 oranında soğuk kaynamış su ile seyreltin. Daha büyük bir etki elde etmek için, basit bir alkol almayın, fakat otlar üzerinde bir alkol tentürü. Okaliptüs veya lavanta gibi bazı uçucu yağlar birkaç damla düşebilir. Böyle bir kompres yanık olmamak için hassas cilde sahip olanlara dikkatle uygulanmalıdır.

Bir paket haşlanmış patates aşağıdaki gibi hazırlanır: patatesler yıkanır ve bir kabuk ile kaynatılır, daha sonra püre haline getirilir, birkaç damla bir alkol çözeltisi iyot ve bir kaşık bitkisel yağ ilave edilir. Elde edilen kütle bir gazlı bez poşetine yerleştirilir. Patatesin sıcaklığı cilde toleranslı hale geldiğinde, boğaza uygulanır ve boynun etrafına sarar. Böyle bir kompres bütün gece için bile bırakılabilir.

olarak hazırlanan sirke ile ham patates Lapa aşağıdaki gibidir: Kalın kumaştan yapılmış ve boğazına takmak çantaya koyun 1 çorba kaşığı% 6 sirke, eklemek, 2-3 orta boy yumru rendelemek gerekir. Bu çare enflamasyonu mükemmel bir şekilde giderir.

Ballı lahana yaprağı da iyi ısıtır ve inflamatuar süreci durdurur. Lahana yaprağını biraz daha yumuşak yapmak için kaynar su ile dökülmeli ve birkaç dakika bırakılmalıdır. Bundan sonra, ılık bir tabaka su ile ıslatılmış, bal ile bulaşmış ve bu tarafı boynunuza sürülmelidir. Bir filmle üstüne gelin ve bir eşarp takın.

Boğaz ağrısı propolis

Propolis, boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Boğazın herhangi bir aşamasının tedavisi için, küçük parçaları, bir bezelye büyüklüğünü, propolisin çiğnemesi tavsiye edilir. Çok kaliteli olmalı. Bu propolisi ayırt etmek için ağızda uyuşukluk hissi ve yanma hissi kolayca sağlanır.

Boğazınızı yıkamak için, propolis tentürünün bir solüsyonunu hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir hafta için bir karanlık bir yerde, opak bir kaba yerleştirilir alkol ve tıbbi az (en fazla 10 g), propolis,% 40 konsantrasyonda, seyreltilmiş bir 100 mL alır. Her gün birkaç kez tentür propolisin daha iyi çözülmesini sağlamak için sarsılmalıdır. Bugün tentürü kendiniz hazırlamak gerekli değil, eczanede zaten hazır satın alabilirsiniz.

Daha sonra, elde edilen tentenin 10 ml'sini almanız ve 100 ml sıcak (35 ° C) kaynatılmış su veya herhangi bir bitkisel kaynatma eklemeniz gerekir. Böyle bir çözümün günde 3 ila 5 kez gargara yapılması önerilir (gerekirse daha sık). Propolis infüzyonu, ılık süt veya çay ile seyreltilmiş, anjina ile oral olarak alınabilir.

Alkol tentürüne bir alternatif, herhangi bir miktarda alkolle kontrendike olanlara propolisnoe yağıdır. Bir su banyosunda, 10 g tereyağı eritin ve aynı miktarda propolisle karıştırın. Bu karışımın yemeklerden 20-30 dakika önce 5 ml alınması tavsiye edilir.

Boğaz ağrısından iyot ve lugol

Lugol çözeltisi ve iyot anjinin tedavisi için etkili ajanlardır, ancak sadece kullanımları için kontrendikasyonları olmayanlara uygulanabilirler. Gerçek şu ki iyot alerjik reaksiyona, Quincke'nin ödemine, kovanlarına ve diğer yan etkilere neden olabilir.

İyot ile durulama için bir çözelti aşağıdaki gibi hazırlanır: 200 ml su içinde 1 çay kaşığı sofra tuzu çözülür ve 3-4 kalori iyot eklenir. Bu ilaç ile gargara, hastalığın ilk günlerinde her 2 saatte bir olmalıdır. Aynı şey tuz yerine potasyum permanganat ile hazırlanabilir. Potasyum permanganatı çözerken, konsantrasyonu geçmemeye çok dikkat etmelisiniz. Çözüm biraz pembeleşmiş olmalı.

İyot alkol tentür ek olarak, eczane içinde iyot veya "mavi iyot" satın alabilirsiniz. Boğaz ve iltihaplı bademcikleri yağlayabilirler. Hafif antiseptik, antimikrobiyal ve iyileştirici etkiye sahiptir.

Lugol çözeltisi su bazında ve yumuşatıcı gliserol ilavesiyle hazırlanır. Bir sprey şeklinde ve mukus boğazını tedavi etmek için olağan bir çözüm olarak üretilir. Aktif maddesi moleküler iyodindir, bu nedenle kullanımın kontrendikasyonları alkol için iyodin ile aynıdır.

Bir soda çözeltisi, boğaz ağrısı için en basit ve en güvenli durulama yardımcısıdır. Herkes evde, hatta bir çocuk evinde bile hazırlayabilir. 1 bardak sıcak kaynamış suda 1 küçük kaşık kabartma tozu çözülmeli ve bu boğazı günde birkaç kez durulayın, her 2-3 saatte bir tekrarlayın.

Bu araç, hastalığın başında ve sıklıkla uygularsanız boğaz ağrısı ile başa çıkmaya yardımcı olur. Zayıf alkalin soda çözeltisi sakinleştirici bir etkiye sahiptir, boğazdaki ağrının bir kısmını hafifletir ve biriken mukus içeren patojenleri temizler.

soluk alma

Vücut ısısı anjina ile norm içinde kalırsa, ana tedavi ile kombinasyon halinde, inhalasyonlar kullanılabilir. Annelerimiz ve büyükannelerimiz gibi basit bir şekilde evde ya da özel bir cihazla yapılabilir: bir inhaler veya bir nebulizatör.

inhalasyon ilaçları (klorheksidin hlorfilipt, karbonat), uçucu yağlar ve bitki decoctions (papatya için seçilennergis, analjezik ve anti-inflamatuar etkisi olan kekik, okaliptüs).

Soda ve iyotlu haşlanmış patateslerin de antimikrobiyal etkisi olacaktır. Ancak, sıcak ve uçucu bir tavada veya sıcak et suyu ile bir çaydanlık önünde bir havlu altında teneffüs ederken, dikkatli olmanız gerekir.

Soluma yolu bir doktor ile anlaşılabilir. Genellikle 5 gün ila bir hafta sürer, günde 1-2 inhalasyon yapar. Bu prosedürlere kontrendikasyonlar, solunum sisteminin onkolojik hastalıkları, yüksek tansiyon, sık sık mukoz boğaz kanama eğilimi, artan vücut ısısıdır.

Zencefil ve limon

Zencefil çayı ağrı semptomlarını ve boğaz ağrısının diğer tezahürlerini çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Taze zencefil kökünden zencefilli bir içecek hazırlayın. Bir karıştırıcı ile bir parça zencefil kökü rendeleyin veya öğütün. 2 çay kaşığı yulaf ezmesi olmalı, 250 ml su ile dökülmeli ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte kaynamaya bırakılmalıdır. Ortaya çıkan et suyu içilebilir veya inhalasyon için kullanılabilir. Çay soğuduğunda 1 kaşık bal ve biraz limon suyu eklemelisiniz.

Limon. Limon yardımıyla, sadece boğazınızdaki ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda vücut ısınızı da düşürürsünüz. Eğer hafif bir rahatsızlık hissederseniz ve boğaz ağrınız varsa, o zaman 1 orta boy limon (120 gram) alın, yıkayın ya da kaynayan suyla durulayın, dilimlerle kesin ve kabukla birlikte herşeyi yiyin. Limon dilimleri ve limon suyu, bitkisel çayın yanı sıra durulama ve inhalasyon solüsyonlarına eklenebilir.

sarımsak

Tarifler ve halk hekimliğinde sarımsaklı sarımsak kullanma yolları çok çeşitlidir.

Küçük bir sarımsak başını temizleyin ve dişetlerini homojen bir kütleye sürün. 2 yemek kaşığı elma veya şarap sirkesi ekleyin, karıştırın, kapağını bir kapakla kapatın ve buzdolabında 10 saat bekletin. Daha sonra karışıma 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Günde birkaç kez küçük bir kaşık alın. Hazırlanan ilacı hemen yutmaya çalışmayın, ancak ağzınızda olabildiğince uzun tutun.

, Sarımsak ve pirzola 2 kafaları temizleyin bal ve mürver Zhmenya hasat edilmiş, kurutulmuş çiçek 3 çorba, bir toz haline ekleyin. Elde edilen karışımı sıcak kaynamış suyla (500-600 mi) dökün, bir havluyla sarın ve 2 saat bekletin. Bundan sonra, süzün ve her saatte 50 ml (1/4 fincan) bir kaynatma yapın.

Taze sıkılmış havuç suyunda, bir çift karanfil doğranmış sarımsak ekleyin. Günde iki defa yemeklerden yarım saat önce içmelisiniz.

Sarımsak suyu yapmak için küçük bir sarımsak başını soyun ve doğrayın. 200 ml ılık kaynatılmış su dökün, ve 30 dakika için karışımı biraz ısınmış bırakın. Birkaç gün boyunca her saat 1 büyük kaşığı sarımsak suyu alın. Angina hızla geri çekiliyor.

kabuğu, pirzola temiz sarımsak Üç karanfil, bir fincan sarımsak hamuru yerleştirin ve sıcak, taze kaynatılmış süt 1 fincan doldurun. Ayağa kalk ve soğumaya bırak ve sonra yavaşça küçük yudumlarda iç.

Günde birkaç kez sarımsak (küçük bir kaşık) taze meyve suyu alırsanız, o zaman herhangi bir bulaşıcı ve viral hastalık çok daha hızlı tedavi edilebilir.

Soyulmuş sarımsak karanfil ağzınızda saklanabilir, periyodik olarak ısırır.

Hidrojen Peroksit

Sodyum iltihabı, bademcik iltihabı, her tür anjin, farenjit: Hidrojen peroksit, daha doğrusu, onun çözüm, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı eczane hidrojen peroksitin% 3'ünü çözmeniz gerekir. Bu çözüm günde 3-4 kez gargara yapmalıdır. % 3'lük bir peroksit solüsyonunun bile ağız boşluğundaki mukozayı güçlü bir şekilde yakabileceğini, böylece dozu artırıp, önerilen peroksit ve su oranını bağımsız olarak değiştiremeyeceğinizi unutmayın.

Ayrıca peroksit eczane solüsyonunu 1: 1 oranında suyla seyreltebilir ve bu çözeltiyi bademcikler ile tedavi edebilirsiniz. Hydroperite çok güçlü bir oksidasyon kabiliyetine sahiptir ve bu nedenle mukozaya yerleşmiş patojenik mikroorganizmalarla hızla parçalanır.

Aloe, çeşitli hastalıkların tedavisi için halk hekimliğinde sıklıkla kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı karşı bademcikler tedavisi için aloe yaprağı suyu kullanımını öneriyoruz. Solunum organlarının uzun süreli ve kronik enflamatuar hastalıklarının tedavisi için, yatmadan önce her gün küçük bir yaprak parçasını kesmek ve tüm gece boyunca yanağa koymanız yararlıdır. Ayrıca durulama ve yutma için aloe içeren karmaşık tentürler hazırlayabilirsiniz.

Bir kaç yaprak aloe alın, yıkayın ve öğütün, 0.5 litrelik bir kap içine koyun, yarım bardak şeker dökün ve peçete ile örtün, karanlık bir yerde 3 gün bekletin. 3 gün sonra, kabına 250 ml votka dökün. 3 gün sonra, elde edilen tenteyi gazlı bez ile sıkın ve yemeklerden önce günde üç kez bir çay kaşığı alın.

3 yaprak aloe koparın, kağıda sarın ve birkaç gün buzdolabına koyun. Daha sonra hazırlanan olgunlaşmış yaprakları bir kıyma makinesinden geçirin veya karıştırıcıyı doğrayın, 500 ml su ekleyin, karışımı yavaşça kaynamaya getirin. Et suyu soğuduğunda, tülbentten geçirin ve her 3 saatte bir boğazınızı yıkayın.

1: 2: 3 oranında aloe, bal ve sıradan votka karışımı, enflamasyonu sıkıştırmak ve rahatlatmak için çok uygundur.

Aloe suyu (1 yemek kaşığı) 20 ml su, 1 tatlı kaşığı soda ve 2 damla iyot ile karıştırın ve boğaz ağrısını yıkayın. Aloe suyunu suyla değil, bitki özüyle karıştırın. Bunun için, St. John's wort, papatya, calendula, adaçayı, muz yaprakları, vb.

Anjina ile yardımcı olan anti-enflamatuar ve vitamin ilacı, aloe suyu ile dogrose bir kaynatmadır. Her yemekten önce 50 ml içilebilir.

Boğaz ağrısı evde nasıl giderilir?

1 numaralı tarif. 1 kısım papatya eczane, 2 kısım ıhlamur çiçeği alıyoruz, elde edilen karışım 1 çorba kaşığı demlendi. kaynar su. 20 dakika bekletin, sonra dikkatlice süzün. Larenks bu infüzyon ile durulama günde 5-6 kez olmalıdır.

2 numaralı yemek tarifi. Atkuyruğu 5 masa kaşığı 15 dakika boyunca 400 ml kaynar su içinde ısrar edilmelidir. Bundan sonra, ortaya çıkan çareyi zorlamak ve daha sonra boğazınızı durulama tavsiye edilir.

Tarif numarası 3. Boğazdan hızla kurtulmak için 2 yemek kaşığı tavsiye edilir. yaprak ahududu yaklaşık 10 dakika kaynar su 1 bardak ısrar ediyor. Böylesine çarpıcı bir infüzyon, anjina ile boğulmak için inanılmaz derecede etkilidir.

Tarif numarası 4. Bu şifalı infüzyon için, 1 bardak rendelenmiş kırmızı pancar, 1 çorba kaşığı sirke% 6 kullanılır. Bütün doğru karışımlar ısrar ediyor ve sıkıyor. Durulama için, mevcut 1-2 çorba kaşığı almak gereklidir.

Tarif numarası 5. Yarım litre suda, 3 çay kaşığı infüze edin. Soğan kabuğu, kaynatın, ısrar edin ve sonra boşaltın. Et suyu kızarıklık ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir.

6 numaralı yemek tarifi. 6 saat boyunca bir bardak ılık kaynamış su içinde ısrar etmek için 100 gram fırçalanmış ve doğranmış sarımsak. Bu araç, ılık bir biçimde gargara yapmak için günlük olarak kullanılması önerilir.

Tarif numarası 7. Suyu ya da bir muzanın bir kaynatma çok yararlıdır. Et suyu hazırlamak için, 4 taze veya kuru yaprakları alın, 200 ml sıcak su dökün ve 30 dakika ısrar edin. Boğazınızı her 60 dakikada bir durulayın, tadı için biraz bal ekleyebilirsiniz.

Tarif numarası 8. Soluma için özel bir karışım uygulayın. 3 çorba kaşığı almalı. l. adaçayı yaprağı, nane, kekik çimi, okaliptüs yaprağı, papatya, çam tomurcukları, elecampane köklerinin eşit parçalarından oluşan bir karışım. Tercihen doğrudan su ısıtıcısında 500 ml su içinde koyun. Bir çay poşeti üzerine konulan basit bir kağıt hunisiyle böyle bir buharı daha iyi nefes alınız.

9 numaralı yemek tarifi. Angina tedavisinde ana vazgeçilmez araç baldır. Gerçekten çok sayıda hastalık için her derde deva sayılır. Angina ile 3 çorba kaşığı balın 1 çorba kaşığı aloe suyu ile karıştırılması tavsiye edilir. Alınan kitle iltihaplı bademcikler (14 gün boyunca 1 kez / gün) ile bulaşır.

Tarif numarası 10. Propolis ayrıca anjina ile mücadelede çok etkilidir. Soluma için kullanılır. Bunu yapmak için, 1 litre suya 10-15 gram propolis çözün, su banyosunda ısıtıldı ve 15-20 dakika boyunca sabah ve akşamdan solunur.

İltihapla mücadele etmek için lahana yapraklarından yapılan bir kompres kullanın. Hastanın boğazını yapraklarla örtün, üstüne sıcak bir bez. Yapraklar iki saatte bir değiştirilmelidir. Sitrik asit ve limon esansiyel yağları, boğazın mukoza zarında iyi çalışır. Tavsiye yavaş yavaş bir kabuğu ile bir limon yarım çiğnemek. Üç saat sonra tekrarlayın. Boğaz ağrısının tedavisi için yaygın olan araç, aynı zamanda, redüklenmiş bademciklerin yağlandığı, ucuz bir Lugol veya klorofililtil çözeltisidir.

Angina hastasının tahammül etmediği ilaçları almaya zorlanmaması gerektiği unutulmamalıdır. Sadece bir başkasına yardım ettikleri için tedavi için ilaç almayın. Her vakanın kendi yaklaşımına ihtiyacı vardır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Granülosis farenjitini nasıl tanıyıp tedavi edebilirim?

Farenjit, belirgin semptomlarla birlikte en tehlikeli, fakat çok rahatsız edici bir hastalık değildir. Ve eğer bir granülosis farenjit varsa, tezahürler daha da belirgin hale gelir ve hastaya güçlü bir rahatsızlık verir.

İyice boğaz ağrısı iyileşmek

Boğaz ağrısı tedavisi dahaBoğaz ağrısı ve benzer semptomlar enflamatuar sürecin gelişimini işaret eder. Bu da çeşitli hastalıkların gelişimine yol açabilir.Evde boğaz iltihabı nasıl ve ne tedavi edilir?