Loading

Bademcik iltihabı için halk ilaçları

Tonsiller solunum sırasında nazofarenks boşluğu içinde yer patojenlerin toplanması için bir engel filtreli formundadır. Gelişmekte olan tonsillit (ortak - - boğaz ağrısı) bu tür vücut azalmış immün savunma, sık soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar, iltihaplı bademcikler kendileri gibi bazı hızlandırıcı faktör, bir dizi insan sağlığı için tehdit başlıyor. Hastalığın tedavisi için gereklidir. Bu bademcik halk ilaçları çok etkili bir tedavi olduğunu kanıtlamıştır.

Hastalık nedir?

Tonsillit iki tür sızma biçimine bölünmüştür. Çocukların daha çok maruz kaldığı akut - angina. Hastalık, özellikle streptococcus gibi virüslerin ve patojenlerin etkisi altında gelişir. Bademciklerin bu tür iltihaplanmasıyla, yüzeylerinde beyaz pürülan bir kaplama toplanır.

Tam olarak anjini gösteren ana semptom yüksek sıcaklıktır. Hasta yutma ve konuşma sırasında ağrıyan eklemler ve kaslar, boğazda ağrı hissinden endişe duymaktadır. Bitişik lenf düğümleri boyut olarak artmaktadır. Çoğu durumda akut bademcik iltihabı başarıyla ve hızlı bir şekilde tedavi edilir. Bir hasta uzun süre hastalığın belirtilerini görmezden gelirse, doktor tavsiyelerine uymaz ya da sıklıkla ayaklarının üzerinde soğuk algınlığı görülürse - bademcik iltihabı kronik bir hal alır.

İkinci form kroniktir. Tedavisi daha problemli ve uzundur. Çoğu zaman hastalık neredeyse asemptomatiktir, ancak ana belirtiler şu şekilde çağrılabilir:

 • boğazda tekrarlayan ağrı;
 • yutkunmada zorluklar;
 • ağızda hoş olmayan bir tat, belirli bir kokunun görünümü;
 • artan komşu lenf düğümleri;
 • nefes darlığı vakaları;
 • boyunda ağrı.

Bu işaretlerin arka planı karşısında, hasta periyodik olarak bademcikler üzerinde beyaz veya sarımsı bir kaplama alır, bağışıklığı azaltır ve kısa süreli periyodik ateşi derttirir.

Tedavi edilemez bir hastalıktan

Uzun zamandır "uyku durumuna" içine kronik bademcik iltihabı, enfeksiyon belirtileri dikkat etmek değil ve tehlikeli hastalıklara neden uygun bir durum için, aktive edilebilir ve amigdaladaki sadece yayıldı, aynı zamanda çeşitli iç organlara alma, kan dolaşımına nüfuz ederse:

 • romatizma;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • artrit;
 • genitoüriner sistem ile ilgili sorunlar (özellikle çocuk doğurma döneminde kadınlar için tehlikeli);
 • sedef hastalığı;
 • glomerülonefrit.

Hastalığın tedavisi

Doktor tarafından önerilen ilaç tedavisine ek olarak, bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri, hastalıklarla baş etmede daha az çabuk ve etkili bir şekilde yardımcı olmayacak olan halk tarifleridir. Halk ilaçları ile tedavi sırasında, sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda bağışıklığı da artırabilirsiniz ve tedavi pahalı eczane ürünlerinden daha ucuza mal olacaktır.

Doğal olarak, tedavinin başlamasından önce, evde veya evde hazırlıkları hazırlamak için kullanılacak olan bu bileşene, vücudun öngörülmeyen reaksiyonları durumunda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Terapötik içecek

Aşağıda verilen bazı geleneksel tıp yöntemleri, sadece susuzluğunuzu gidermek ve vücuda toksik maddelerin yok edilmesini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda enfeksiyona yakalanmada da yardımcı olacaktır:

 1. Vitamin içeceği - sıcak kaynamış bir bardak su bir limon veya misket limonu meyve sıkılmış meyve suyu eklemek, bir bıçak ucuna bal, tuz 3-4 kaşık koymak. Ortaya çıkan bileşim iyi karıştırılmalı ve günde iki kez bir vitamin içeceği almalıdır. Bu yöntem, anjin ile etkili ve güvenli bir şekilde başa çıkmaya yardımcı olacaktır, özellikle hamile kadınlar için tavsiye edilir.
 2. Sıcak süt, zerdeçal ve karabiber ilavesiyle - bir tutam ihtiyacınız olan sütün içerisine eklenmesi için, daha fazla (bir bardak süt). Üç akşam için yatmadan önce kompozisyonu içmeniz gerekiyor. İçecekler bebekler için bile güvenlidir.
 3. Taze sebze suyu - pancar, havuç ve salatalık. Meyve suyu aşağıdaki oranda alınmalıdır - 300 ml havuç suyu, 100 ml pancar ve aynı salatalık. Bu vitamin bileşimini günde bir kez içmelisiniz.
 4. Karakafes kurutulmuş - tıbbi çay hazırlamak için mükemmel. Çim, yaz sezonunda kendi başına satın alınabilir veya hasat edilebilir. Isırmak için ihtiyacınız olan birkaç kaşık miktarı içinde kuru ot karakafes, sıcak kaynamış su doldurun. Ezilmiş bir şekilde kuru zencefil, bu tür çayı ilave ederek, anti-enflamatuar etkiyi artıracaktır. Bir kaşık bal veya şeker ekleyerek bir içecek içebilirsiniz. İçecek, hamile kadınlar için bile güvenli ve etkilidir.
 5. Taze zencefil kökü yapılan çay, enflamasyonu ortadan kaldıran ve bakteriyel enfeksiyonu yok eden mükemmel bir ilaçtır. Çay yapmak için bir parça zencefil kökü rendelemek, iki limonlu meyve eklemek, dilimler halinde kesmek ve doğranmış sarımsaktan iki karanfil yapmak gerekir. Tüm malzemeler bir tencerede toplanmalı ve yaklaşık 20 dakika boyunca 500 ml suda kaynatılmalıdır. Hazır çayda, tada bal ilave edilebilir ve günde iki kez, yemekten sonra iki saat sürmesi önerilir.
 6. Menekşe çiçekleri ile süt. Süt kaynatın ve 12 g miktarındaki mor çiçeklere 50 ml ekleyin.Sıcak bir şekilde süt içmeniz gerekir.

Bu tarifler eczane ürünlerinden daha az etkili değildir, ancak daha güvenlidir ve çocuk ve kadınların tedavi edilmesine rağmen kontrendikasyonları yoktur.

Arıcılık ürünleri tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için halk ilaçları, propolis gibi etkili bir arıcılık ürünüdür. Öksürük, farenjit ve bademcik iltihabı gibi birçok bulaşıcı hastalığı tedavi eder.

Terapi için aşağıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz:

 1. Propolis tereyağı ile karıştırılır. Propolis ve yağ 1:10 karıştırın. Günde üç kez aç karnına bir ilacı 10-15 gram kullanarak almanız önerilmektedir 14 gün içinde tedavi edilmelidir.
 2. Propolis, alkolle aşılanmış. Otuz gram propolis 150 ml medikal alkolle dökülür ve karanlık bir yere alınır. Üç gün sonra, 20 damla için günde üç kez tentür almaya başlayabilirsiniz. Saf formdaki tadı hoş değilse, bileşimi suda veya sütte çözebilirsiniz. Ayrıca, tarifi gargara için uygundur - bunun için 10 damla tentür almalısınız, 200-250 ml su ekleyin ve bademciklerinizi durulayın.
 3. Propolis'in dağılması. Ürünün bir parçasının üst üste birkaç saat boyunca ağızda tutulması tavsiye edilir, en iyi etki 24 saatlik rezorpsiyon ile elde edilir. Bu yöntem boğazın tüm inflamatuar hastalıklarında çok etkilidir, çocuklar için bile güvenlidir.

Bu tür tedavi için tek kontrendikasyon arıcılık ürünleri için bir alerjidir.

Kerosen ile tedavi

Tonsillit kurtulmak için kerosen tedavisi kullananlara göre, bu araç çok hızlı ve etkili bir hastalık belirtileri ortadan kaldırmak için yardımcı olur. Tedaviye başlamak için iyi saflaştırılmış bir gazyağı gerekir. Gün boyunca, bademcikleri, plaktan, kerosen içine batırılmış bir pamuklu çubukla temizlemeniz gerekir; prosedür, sık sık ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Yöntem, kronik bir formda bademcik iltihabı tedavisi için uygundur ve alevlenme aşamasında onu terk etmek daha iyidir. Ayrıca, böyle bir tedavide kontrendikasyonlar hamilelik ve çocuk yaşıdır.

Buhar banyosu

Bir buhar banyosu ile bademcik iltihabı tedavisi uzun bir süredir kullanılmaktadır ve hala etkinliği ile ünlüdür. Bir kapta (havza, banyo) kaynayan su dökmek, bele soyunmak ve kabın üzerinden bükmek gereklidir. Yukarıdan, kendinizi büyük bir havluyla örtmelisiniz.

Ağzınızı, gözlerinizi ve burnunuzu açık tutarak kaynar su çiftleri 15-20 dakika boyunca solunmalıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için, kaynayan suya şifalı bitkilerin otunu ekleyebilirsin: adaçayı, papatya, ıhlamur, muz. Buhar banyosundan sonra suyla siper almanız ve vücudun bir havluyla sert bir şekilde ovması gerekir.

soluk alma

Bademcik iltihabı tedavisi sırasında sıcak buhar soluma eski çağlardan beri iyi kurulmuştur. Buhar inhalasyonlarına ek olarak, bir nebulizer ile inhalasyonlar oldukça etkilidir. patojenleri - küçük dağılmış parçacıklar halinde bölünür yararlı madde, güçlü enflamasyon kaldırma ve patojen öldürme, larenks iltihaplı mukozasında emilir.

İnhalasyonu gerçekleştirmenin en etkili yolları şunlardır:

 1. Alkali su - Yessentuki veya Borzhomi'nin mineralli sofra suyu uygundur. Bir nebulizatöre veya su buharı içine dökülebilir, bir kaynamaya getirilir.
 2. Sodyum klorür (tuzlu su çözeltisi) saf halde kullanılır veya damıtılmış su 1: 1 ile karıştırılır. Soluma, bir nebulizer veya bir buhar inhaleri ile gerçekleştirilebilir.
 3. Furacilin, çeşitli enfeksiyonları tedavi etmek için bilinen bir antiseptiktir. İnhalasyon için, yarım solüsyonla karıştırılan Furacilinin bir alkol solüsyonu, nebulizer içine dökülür. Buhar inhalasyonu için, 500 ml kaynar suya bir çay kaşığı suyla seyreltin.

Bir nebulizer ile inhalasyonlar hamile kadınlar ve 6 ay çocuklar için izin verilir, ancak buhar inhalasyonları gebelik ve 7 yaşın altındaki çocuklarda kontrendikedir.

sarımsak

Birçok insan sarımsakın yararlı bakterisit özelliklerini duymuştur. Bademcillit tedavisi için bir yol arayanlar için mükemmeldir. Enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve antiseptik etkiye ulaşmak için, günde birkaç kök dişi yemeye yeterlidir.

Sarımsak hamile kadınlar ve çocuklar için güvenlidir, ancak çocukların meyvelerini yemekten mutlu olacakları olası değildir, bu nedenle çocukların daha lezzetli tariflerle bademcik iltihabı kullanmaları tavsiye edilir.

Faydalı tedavi

Bu reçete sadece nazofarenksin enfeksiyonlarını tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda çocukların keyif alacağı hoş bir tada sahiptir. Bir kaç incir meyvesini çiğ olarak almanız ve öğütmeniz gerekir (rendeleyebilirsiniz), sonra kaynatın. Bitmiş kompozisyonun püresi kıvamında olacak, ağzınızda saklamak için mümkün olduğunca uzun süre çalışırken kaşıkta kullanmanız gerekir. Püre, antiseptik bir etki sağlayarak, iltihaplı bademcikleri hafifçe saracaktır.

Boğaz durulama

Bir bademcik iltihabında gargara yapmak için gereklidir, aslında bademciklerde biriken bakteriyel plağı temizler. Durulama yardımcısı hazırlamak için aşağıdaki tariflerden birini kullanabilirsiniz:

 1. İki diş sarımsak ezin, bir bardak ılık süt ile karıştırın, yarım saat bekletin. Düzenli bir formülasyonla gün boyunca düzenli olarak karıştırın.
 2. Papatyaların kaynatılması. 40 gram kurutulmuş papatya yaprağı, 1-1,5 su bardağı kaynar su dökülür. Günde üç kez gargara. Papatya suyu, boğazdaki mukoza zarını iyi bir şekilde onarır ve iltihabı ortadan kaldırır.
 3. Kadife çiçeği ve adaçayı bir kaynatma. 20 gram kuru bitki bitkilerini alın, 300 ml kaynar su dökün ve 5-7 dakika bekletin. Serin bir çözüm ile gün boyunca gargara.
 4. Kabartma tozu. Kabartma tozu çözeltisi ile durulama (1 bardak su başına 20 gr) bademcikler bakteriyel plakla etkili bir şekilde temizler, patojenik mikropların boğaza girmesini önlemek için alkali bir ortam oluşturur.

Bu yöntemler kronik formda bademcik iltihabı tedavisinde mükemmeldir. Ve akut anjina tedavisi için, bademcikler üzerindeki pürülan plağı etkin bir şekilde rahatlatan aşağıdakilerden biri kullanılabilir:

 1. Hidrojen peroksit. Bu maddenin ağız mukozası ile teması üzerine oksijen partikülleri serbest bırakılır ve bademcikler püyden arındırılır. Peroksit ile durulama, bir dezenfektan ve iltihap önleyici etkiye sahiptir ve pürülanları pürülan çökeltilerden arındırırken, vücut daha iyi enfeksiyonla başa çıkabilir. Bir bardak temiz su içinde,% 3 konsantrasyondan 20 ml dökün ve günde birkaç kez gargara yapmalısınız. Peroksit ile durulandıktan sonra, ağzınızı sıradan kaynamış su ile durulayın.
 2. Tuz pişirilir. Bu kullanılabilir araç yardımı ile, bir bardak ılık suya bir kaşık dolusu tuzu sulandırarak, antiseptik bir etki sağlayarak boğazda iltihap ve iltihaplardan kurtulabilirsiniz.
 3. Elma sirkesi. Bu çare sadece bir gün bademciklerden irin ortadan kaldırmanıza izin verir. Durulama solüsyonu hazırlamak için 10 ml elma sirkesini bir bardak kaynamış suya batırmanız gerekir. Her saatte bir durulama yapılması önerilirken, larenksin arka duvarının tedavisi için prosedürün sonunda biraz paranın yutulması gerekir.

Tibet'ten Friars'ın Sırrı

Tibet rahipleri uzun zamandır tüm enfeksiyonları şifalı bitkilerin yardımıyla tedavi ediyorlar. Bize gelen reçete, verimliliği ve sadeliği ile ünlüdür - dilin, bakterinin aktif olarak çoğaldığı, günde birkaç kez biriken beyazımsı plaktan temizlenmesi gerekir.

Tibet'te, bademcik iltihabı ile gargara olabilecek şifalı bitkilerin bir kaynatılmasının hazırlanması için bir reçete vardı. Durulama yardımının bileşimi, papatya otları, yaprakları ve cevizli perikarp somunlarını, pechornik kökünü ve adaçayı yapraklarını içerir.

Tüm malzemeleri eşit oranlarda almanız, ardından elde edilen karışımın bir çorba kaşığını bir bardak suya dökmeniz ve 7 dakika kaynatmanız gerekir. Bir kaynatma ile bir saat ısrar ettikten sonra, gargara yapabilirsiniz. Bileşim hem çocuklar hem de hamile kadınlar için güvenlidir.

Görülebileceği gibi, bademcik iltihabı tedavisi için birçok geleneksel ilaç vardır. Evde tedaviye başlamadan önce, belirli bitki ve bileşenlere alerjinin olmaması konusunda bir doktora danışmak daha iyidir. Geleneksel tıp sadece bağımsız bir tedavi yöntemi olarak değil, aynı zamanda enfeksiyonun ilaç tedavisine ek olarak da etkilidir.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Tonsillit, faringeal tonsilleri enfekte eden yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta hasta olurlar.

Tonsillit türleri

Bir kişi soğuk havalarda veya yoğun bir ısı sırasında soğuk içecekler kullanırken altta yatan bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı vardır. Bu, bu noktada bağışıklık azaldığından, bezlerdeki patojenlerin gelişimine bir ivme kazandırır.

Sık tekrarlanan hastalıklar ile kronik tonsillit gelişebilir. Genellikle bu çocuklukta olur. Sürekli alevlenmelerin bir sonucu olarak kalp kasındaki eklemlerin iltihaplanması veya işlev bozukluğu şeklinde komplikasyonlar vardır.

semptomlar

Akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • kırmızı ve büyütülmüş bademcikler;
 • yüksek sıcaklık;
 • genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • baş ağrısı.

Kronik bademcik iltihabı bu belirtilerle karakterize edilir:

 • ağzından kötü kokuyor;
 • boğazda ağrı veya karıncalanma;
 • yorgunluk ve sakatlık;
 • baş ağrısı;
 • bademcikler doğal olarak kalın ve kırmızıdır.

nedenleri

Farklı bakteriler insan vücudunda kalıcı olarak yaşadığından, patojenler de dahil olmak üzere bademcikler üzerinde olabilir. Bu nedenle, örneğin, yerel bağışıklığın zayıflaması ve bakteriler için sadece küçük bir mazerete ihtiyaç vardır, bu da gelişme için bir işaret haline gelir.

Tonsillitin en yaygın nedenleri aşağıdaki mikroorganizma türleri olabilir:

 • A grubundan streptococcus hemolitik;
 • çeşitli adenovirüsler;
 • staphylococcus aureus;
 • mantar enfeksiyonları.

tedavi

Akut tonsillitte, doktor uygun antibiyotik, sık içme, gargara ve yatak istirahati reçete eder. Hastalığın kronikleşmemesi ve komplikasyon olmaması için kulak burun boğaz doktoruna zamanında ulasmak daha iyidir.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi enfeksiyonu çabuk yenmek için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, enfeksiyöz süreç kronik formda geçmiştir ve antibakteriyel ajanlar zayıf bir etki gösterir bademciklerin cerrahi eksizyonu uygulanır. Operasyon sadece 6 yaşından küçük çocuklar için yapılmamaktadır.

Bezleri çıkarmak elbette aşırı bir durumdur. Bıldırcınlar, patojenik bakterilerin vücuda girmesine karşı bir kalkan görevi gördüğü için, tıbbi yöntemlerle enfeksiyonu yenmeyi denemek gereklidir.

Bademcik iltihabı olan hastalar için, doktorlar bol sıvı tüketmenizi tavsiye etmektedir. Yemekler normalden daha yumuşak ve daha sıvı hale getirilir ve içecekler sıcak tüketilmemelidir.

Tonsillit - halk ilaçları ile tedavi

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, otlar ve diğer halk ilaçlarının tedavisine dayanan deneyimi kullanmak yararlıdır.

durulama

Durulamaların yararlılığı, hayati aktivitelerinin bazı bakterilerini ve ürünlerini yıkamasına, bezlerin yüzeyini dezenfekte etmeye ve hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olmalarıdır. İşte bazı tarifler:

 • Papatya ile kaynar su (1 L) calendula dökün (her biri 10 gram). Ot infüze edildiğinde 20 dakika bekleyin. Ardından, sıvıyı boşaltın ve prosedüre sıcak bir cam uygulayın.
 • Bazı enfeksiyonlarda, bir tuz ve soda (1 çay kaşığı) solüsyonu 2 damla iyot eklenerek bir bardak ılık suda yardımcı olur.
 • 10 g miktarındaki sebze bahçesi su için 10 dakika kaynatılır. 40 dakika ısrar ediyor. Sıcak ve süzülmüş bir infüzyonda, küçük bir kaşık tuz dökün ve çok fazla votka ekleyin. Votka mukus kuruduktan sonra, en fazla 4 gün boyunca durulayın.
 • İlk toplama: Bir tıbbi hatmi (kök sadece), yonca (çimen), ıhlamur, Aziz sarı kantaron, yaban ebegümeci, papatya, kekik, dulavratotu (kök), anason (tohumlar), nergis. İlk iki bileşen 2 yemek kaşığı miktarında gereklidir ve geri kalanlar yemek odasının 1 kaşıkından alınır. Bileşenler kuru ve parçalanmış olmalıdır. 1 çorba kaşığı kazanç edinimi hazırlamak ve sıcak su (1 gr) içine dökün, 5. Daha sonra ateş ve ısıtılmış dakika koymak, kaplama çıkarılır ve 20 dakika itme. Filtrelenmiş kaynatma ile durulayın.
 • İkinci koleksiyon: calendula, okaliptüs yaprakları ve papatya. Her şey eşit parçalarda karıştırılır. Daha sonra ilk koleksiyonda anlatılan her şey sadece 400 ml su alır. Bu çorba 10 gün boyunca durulanır. Uygulamanın ilk gününde, sıcaklığı 26 C ve son - 16 C, yani günde bir kez düşer.
  Boğaz ağrısı günde en az üç kez yıkanmalıdır, ancak bunu daha sık yapmak daha yararlıdır.

Oral uygulama için alkollü tentürler

 • 2 çorba kaşığı taze patates suyu, 3 yemek kaşığı kuru çiçekler menekşe üç renkli, St. John's wort tentürü 10 ml alacaktır. Menekşe 20 dakika kaynar su ile demlendirilir. Bunun için su yarım litre alır. Gerilmiş çay yapraklarına patates suyu ve tentür dökün. Her şey çok karışık. İlaç 1 kaşık Art. günde üç kez.
 • Bu tarif için, 1 çorba kaşığı ve bir bardak alkol veya votka miktarında bir karadelik köküne ihtiyacınız olacak. Pişirmeden önce kök yıkanır ve ince bir rende üzerine konulur. Daha sonra 30 gün boyunca alkol ile dökülür. Bu süre boyunca, filtre ve bir tıpa ile bir şişe içine dökün. Serin bir yerde tentürü daha iyi tutun. Boğazda ağrı varsa, ilacın bir çay kaşığı bir bardak suya dökülür. Hemen içmeyin. Önce sıvıyı ağzınızda tutmanız ve sonra yutmanız gerekir. Tadım sonrası içecek önerilir.
 • Bir tane daha tentür. Kırmızı şarap ilavesi ile anne ve üvey annenin soğan suyu ve taze meyve suyundan oluşur. Malzemelerin her biri 20 ml gerektirir. Tentenin tüm parçaları karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Üç çorba kaşığı suya 3 kez bir kaşık tentür. Bir kaşık yemek odasına ihtiyacı var. Karışım kullanımdan önce çalkalanır.

Kronik tonsillit tedavisi için infüzyonlar

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi uzamış ve bu durumda tıbbi preparatları içeriye doğru uygulamak daha iyidir. Aşağıda üç tip etkili ücret önerilmektedir:

 • İlk koleksiyon bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu oluşur: Bir anne-ve-üvey anne, pelin otunu, papatya, şakayık kökü, Aziz sarı kantaron otu, frenk üzümü, siyah, bitki kekik, nergis, rezene, tatlı bayrak kökü, adaçayı, okaliptüs yaprağı bırakır. Her şeyi eşit parçalara ayırmalısın. Suyu 200 ml'lik bir cam, oda sıcaklığında alın ve koleksiyonun bir çay kaşığı dökün. 4 saat demlenmiş olmalı. Ateşe verildikten sonra kaynatın ve 2 dakika sonra çıkarın. 100 ml için günde 2 kez gergin ilaç kullanın. Et suyu durulanır ve yutulursa daha da iyi olacaktır.
 • İmmünostimulasyon ve antibakteriyel etki ile ikinci koleksiyon. Böyle bir bileşim o: 20 g sapma ezilmiş kalça ve kökler kamışı 25 g, çim thoroughwax ve Şakayık kökü, Hypericum, kökler Leuzea ve biberiye ot 15 g, elecampane kök ve ot at kuyruğu 10 g, meyan kökü ve efedra ot 5 g için toplam miktardan bir yemek kaşığı alın ve 200 ml su biraz kaynatın, sonra bir saat için kenara koyun. Bitmiş infüzyon 50 ml'lik kısımlara ayrılır ve günde bal ilavesiyle sarhoş olur.
 • Üçüncü koleksiyonda antienflamatuar ve antiseptik etkiler vardır. Bu bileşim: okaliptüs yaprağı (20 g) ve nergis, bütün ilk iki kültürlerinde olarak adaçayı, ıhlamur, papatya, biberiye ot, meyan kökü ve vaka dosyası 10 Inula 15 g, ama 6 saat ısrar. İnfüzyonlar boğazını ve ayrıca bir çorba kaşığı günde üç kez içilir.
 • İlacın bir sonraki infüzyonu da kronik tonsilliti tedavi etmek için kullanılır. 5 g siyah frenk üzümü yaprağı, 3 g ahududu yaprağı veya bahçe, 2 gr papatya, 1 gr okaliptüs yaprağı ve meyan kökü ölçülmelidir. Bir çorba kaşığı toplayın ve bir bardak kaynar suyla bir termos içinde ısrar edin. 8-10 saat ısrar edildikten sonra ilaç, çay eklenmesiyle, balın eklenmesiyle, günde birkaç kez bir bardakta tüketilebilir. Olası alevlenmelerin olduğu dönemlerde iki haftalık kurslar için koruyucu bir ilaç olarak da kullanılır.
 • Kronik tonsillitte bademciklerin yıkanması önerilir. Bu amaçla, furatsilin veya kolloidal gümüş çözeltisi gibi antiseptik çözeltileri kullanılır. Altın bıyık, bakterisidal özellikleriyle bademciklerin yıkanmasında da kullanılabilir. Bunu yapmak için, bitkiden büyük bir yaprak kesin ve bir termos içinde ısrar ederek, içine bir bardak kaynayan su dökün. Hazırlama süresi 2 saattir. Yıkama prosedürü bir doktor tarafından bir poliklinikte yapılır. Tedavi prosedürlerinin sayısı 10 ila 12 arasında olmalıdır. Yıkama kursları yılda 2-3 kez yapılmalıdır.

önleme

Temel önleme amacı, hem genel hem de yerel bağışıklığın azaltılmasını önlemeye yönelik önlemlerdir. Bunu yapmak için bademcikleri ve tüm vücudu kızdırmalısınız. Bezler normalde düşük sıcaklıklara dayanmalıdır. Dondurma ya da soğuk içecekler yiyerek sertleşebilirsiniz. Bunun sadece aşamalı olarak yapıldığını, yani küçük porsiyonlarda dondurma ve içecek yemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Ve en önemlisi, bir kişi mükemmel sağlıklı olduğunda yapılır.

Soğuk yiyecek aldıktan sonra veya soğuk havalarda yürüyüşe çıkmadan önce bir masaj yapabilirsiniz. Bunun için el alt çenenin ucundan boğaz boyunca göğsüne kadar birkaç kez çekilmelidir.

Diğer bir önleme kuralı, sağlıklı ve vitamin bakımından zengin bir diyettir. Yaz aylarında sebze ile sadece taze meyve yemek gereklidir. Ancak hastalık geldiyse, komplikasyonları önlemek için, doktorunuz tarafından reçete edilenleri kesinlikle uygulamanız ve halk ilaçları ile birlikte bademcik iltihabı tedavisi uygulamanız gerekir. Bu dönemde, sadece boğaza değil aynı zamanda burun nefeslerine de dikkat etmelisiniz, böylece durumu kötüleştirmemek için.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı bademciklerde inflamatuar bir süreçtir. Çoğu durumda, anjina seyri sonrasında yanlış veya zamansız tedavi ile görünümü görülür. Bu arka plana karşı, enfeksiyon odakları kalır. Dış veya iç olumsuz faktörlerden etkileniyorlarsa, bu da kronik olan bademcik iltihabının gelişmesine yol açar.

Hastalığın tehlikesi nedir?

Kronik tonsillit formu oldukça tehlikelidir. Bunun nedeni, hastalığın arka planı üzerinde çeşitli komplikasyonların gelişebilmesidir. Bademcikler alanında, toksin üreten bir patojenik mikroflora oluşur. Bu bağ ve kıkırdama zarar verir. Bu yüzden hastalar eklemlerde ve kaslarda ağrı görünümünü şikayet ediyor.

Kronik tonsillit, kalp hastalığının sebebidir. Bu, kalbin bağ dokularına benzer olan spesifik bir protein materyalinin bademciklerindeki sentezden kaynaklanır. Bu benzerlik, sadece yabancı hücrelerin değil, aynı zamanda kalbin kendisinin de bağışıklık hücrelerine saldırmaya yol açar. Bu nedenle hastalar bakteriyel endokardit ve miyokardit gelişebilir.

Sıklıkla hastalarda, kronik tonsillit komplikasyonları glomerülonefrit şeklinde kendini gösterir. Bazı hastalar romatoid artrit geliştirdi. Kadınlar jinekolojik çeşitli hastalıklara sahip olabilirler. Kronik bademcik iltihabı psoriazisin gelişmesine yol açabilir. Ayrıca, patolojinin arka planına karşı romatizma yetişkin hastalarda ortaya çıkmıştır.

Genel tedavi şeması

Hastalığı tedavi etmeden önce, hastanın belirli ilaçlara karşı kontraendikasyonları olup olmadığını belirlemek gereklidir. Bu komplikasyon olasılığını ortadan kaldıracaktır. Tonsillit tedavisi için, hastaya karmaşık tedavi reçete edilir.

Konservatif tedavi, doğru ilaç seçimi ile maksimum etkililik sağlar:

 1. Terapi için antibiyotik almanız gerekir. Hasta, nüks olasılığını ortadan kaldıran antibiyotik tedavisini tamamıyla geçmelidir.
 2. Hastanın sık ve düzenli olarak gargara etmesi gerekiyor. Bunun için bir furacilin, sarımsak tentürü, pancar veya bal-limon suyu çözeltisi atayın.
 3. Hastalıkla mücadele için yerel immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Doktorlar, bademciklerin stabilitesini patojenik bakterilerin olumsuz etkisine yardımcı olan Ribomunil'in kullanılmasını önermektedir.
 4. Etkili tedavi sağlamak için, boğaza kompres uygulamak tavsiye edilir. Daha önce su ile seyreltilmiş olan Dimexide'in 1: 6 oranında kullanılması tavsiye edilir. Günde iki kez kompres uygulayın.

Konservatif tedavi istenen sonuçları vermezse, bademcik kaldırmak için ameliyat yapılır. Çoğu durumda operasyon, geleneksel yöntemlerle anjinayı tedavi edemeyen hastalara reçete edilir.

durulama

Halk tedavisi, deniz tuzu bazlı bir çözelti ile boğaz durulamalarının yapılmasını gerektirir. Mevcut değilse, kronik tonsillitten sıradan taş tuzu kullanılabilir.

Çözümü uygulamadan önce filtrelenmelidir. 250 mililitre solüsyon için 10 damla iyot ekleyin. Prosedür günde 5 ila 6 kez yapılmalıdır.

yıkama

Evde bademcikler yıkamak zordur. Bunun nedeni, bir insanın onları görememesi ve doğru bir şekilde bir su akışı göndermesidir. Prosedür başka bir kişi tarafından gerçekleştirilirse, hastanın iyileşmesinin hızlanmasını sağlayacaktır. Bunun nedeni su basıncının bademciklerin patojenik bakterilerden maksimum derecede temizlemesidir.

Yıkama yapmak için antiseptik solüsyonları kullanın:

Prosedür için sıradan bir şırınga kullanabilirsiniz.

soluk alma

Evde tedavi, buhar inhalasyonunun kullanılmasını gerektirir. Maden suyu Borjomi, soda çözeltisi veya bitkilerin et suyu kullanımı için:

Hamilelerde kronik tonsillit seyri sırasında, hastalığın inhalasyonlarla tedavi edilmesinden önce bir doktora danışılması gerekmektedir. Bunun nedeni bazı çözümlerin fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkilemesidir.

Geleneksel tıp ile karşılaştırıldığında, bu prosedürler kadar etkilidir. Ek olarak, halk ilaçları, tüm hastalar tarafından kullanılmalarını sağlayan yüksek bir güvenlik seviyesi ile karakterize edilir.

Kronik tonsillitten 5 en iyi geleneksel tıp

Bir tıbbın doğru seçimi yapılırsa, kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi edilebilir.

Geleneksel tıbbın temelleri (tıklanabilir)

Aşağıdaki reçeteler hastalığın tedavisinde en etkili olarak kabul edilir.

deniz dikeni

Tedavi için bu bitkinin meyvelerini alın ve yavaşça çiğneyin. Halk ilaçları ile tedavi süreci 10 gündür.

Süt ve zerdeçal

Bir bardak süt kaynatılmalıdır. Küçük miktarlarda zerdeçal ve karabiber ekler. İlaç üç gün boyunca akşam tüketilmelidir.

Bu bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldıracaktır.

pancar

Bu üründen bir kaynatma hazırlayın. Bunu yapmak için, ince bir rende üzerinde temizlenmiş ve ovuşturulmuş büyük bir sebze alın. Oluşan yulaf ezmesi bir litre su ile dökülür ve bir saat pişirilir. Bundan sonra, karışım soğutulur ve süzülür. Günde en az 4 kez gargara yapmak için kullanılmalıdır.

propolis

Kronik tonsillit tedavisinde en yüksek etkiye sahiptir. 1: 1 oranında alkolle karıştırın. İlaç 5 gün boyunca serin bir yerde infüze edilir. Tentür günde üç kez alınmalıdır. Bunu yapmak için ilacı su ile seyreltin ve içirin. İlacın tedavisi iki haftadır.

civanperçemi

2 yemek kaşığı ot yiyin ve bir bardak kaynar su dökün. Ilacı infüze etmek birkaç saat sürer. Filtrelemeden sonra durulama için kullanılır.

Kronik bademcik iltihabı ile mücadele etmek için çeşitli yollar vardır. Onların seçimi doğrudan hastanın bireysel özelliklerine ve hastalığın seyrine bağlıdır.

Evde fizyoterapi

Kronik bademcik iltihabının tedavisinde maksimum etki ev fizyoterapisi yardımı ile sağlanabilir. Çoğu doktor, kompres ve sürtünme kullanımını önerir.

sürtünme

Isınma etkisi olan hazır eczane ürünlerinin kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kanıtlanmış halk ilaçları - alkol tentürleri, ayı veya porsuk yağı, terebentin, kafur yağı. Göğüs ve boyun arkası ezilme. Sürtünmeden sonra hastanın vücudunun sarılması gerekir.

sıkıştırmak

Sıkıştırmalar için, önceden vajen emdirilmiş olan pamuk kullanın. Patatesleri tekdüze bir şekilde kaynatıp ezebilirsiniz. Elde edilen kütle hemen bir plastik torbaya koyulur, bir havlu ile sarılır ve boynuna uygulanır. Bu ilacın yardımıyla sadece ısı korunmaz, aynı zamanda toksinler de ortadan kaldırılır.

Bal kullanabilirsin. Bir bal pastası da bir ısınma etkisi ile karakterize edilir. Boyuna konulmalı. Ve bir fular üstünde. Maksimum derin ısınmayı sağlamak için, eczanede ilgili bir cihazı satın alabilirsiniz.

Ve birkaç ipucu

Kronik bademcik iltihabı ile doktor solunum jimnastiği önerebilir. Doğru egzersizleri seçerseniz, ses tellerini gevşetecek, ayrıca bronşiyal spazmları çıkaracak ve mukoza zarını geri yükleyecektir.

Solunum jimnastiği örneği (tıklanabilir)

Fizyoterapi yöntemleri, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde hastalar tarafından kullanılmalıdır. Mutlak güvenlik ile karakterize edilirler, bu da onların istediği herkes tarafından kullanılmasına izin verir.

Tonsillitin Başarılı Önlenmesi İçin 9 Adım

Hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için, zamanında önlenmesi gerekir.

 1. Sigara içmek gibi kötü bir alışkanlığı reddedin. Pasif sigara içmek de yasaktır.
 2. Sadece burundan nefes almayı deneyin.
 3. Patojenik bakteriler geliştirme olasılığını dışlayan diş sağlığınıza dikkat edin.
 4. Kişinin en sık bulunduğu odada, orta dereceli bir sıcaklık rejiminin yanı sıra optimum nem seviyesinin muhafaza edilmesi gereklidir.
 5. Alerjilerin oluşmasını önlemek için mümkün olan her şeyi yapın. Şiddetli alerjik reaksiyonları varsa, o zaman usulüne uygun olarak zamanında yapılmalıdır.
 6. Akut veya kronik solunum yolu hastalıkları gelişirse, derhal tedavi edilmelidir.
 7. Koruyucu diyete bağlı kalmak. Bu amaçla, tuzlu, ekşi ve baharatlı yiyecekler diyetten atılır. Aşırı sıcak veya soğukta yemeyin. Bir zarflama etkisi olan yiyecekleri sürekli yemek tavsiye edilir. Bu, mukoza zarlarının tahrişten maksimum kalitede korunmasını sağlayacaktır. Tereyağı ve bitkisel yağ, yulaf suyu kullanmak gereklidir.
 8. İçmekten jöleye ve sütü tercih etmeniz önerilir.
 9. Vücut, mevsimden bağımsız olarak bir vitamin-mineral dengesini korumalıdır. Bu amaçla multivitamin kompleksleri kullanılır.

Sonuç

Kronik bademcik iltihabı, organizmanın çalışma kapasitesini olumsuz etkileyen ve ciddi komplikasyonlara neden olabilen oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Patolojinin tedavisi geleneksel bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca, yüksek verimlilik düzeyi, bir doktora danışıldıktan sonra kullanılması gereken halk tıbbı ile karakterize edilir.

Yetişkinlerde tonsillit için halk ilaçları

Bugüne kadar, kronik bademcik iltihabı, yani bademcik iltihabı - hem yetişkinler hem de çocuklar arasında yaygın bir hastalıktır.

homeopati ve antibiyotikler her zaman yan etkileri ve yan etkileri olmaması iftihar edemez çünkü Eh, kronik bademcik halk ilaçları tedavisi son derece talep edilmiştir.

halk ilaçları kaynaklanan kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için, et suları ve çaylar için popüler tarifler birini kullanabilirsiniz.

Mevcut tariflerin en etkili ve basit olduğunu düşünün. Bunların kullanımı mümkün alerji ve kontrendikasyonlar, hem de tarifi işe yaramadı bir ay içinde, eğer ilaç değiştirmek için gerekli olduğu gerçeği unutmamak gerekir.

Eşit çim John bitkisinin oranlarını, nergis çiçekleri, Ayir kökü, şakayık kökü, ot anne ve üvey anne, papatya çiçekleri, çimen, adaçayı, dereotu otu, siyah frenk üzümü yaprakları, ot, adaçayı, kekik otu ve okaliptüs yaprakları atın.

Karışımın bir çay kaşığı 200 ml soğuk su dökün ve 4 saat bekletin. Sonra iki dakika kaynatın ve hemen süzün. Günde iki kez 100 ml otlar üzerinde böyle çay içilir. Aynı kompozisyonla da gargara yapabilirsiniz.

nergis çiçekleri 15 g, meyan kökü 10 g, papatya çiçekleri 10 g, kireç çiçek 10 g, yabani biberiye çiçek 10 g, adaçayı otu 15 g, 10 g elecampane kökü, okaliptüs yaprağı 20 g atın.

Toplamanın 1 çorba kaşığı alın ve 200 ml su dökün. Sonra 5 dakika kaynatın ve 6 saat ısrar edin. Bunu gargara yapmak için kullanabilir ve günde üç kez, her birinde 1 çorba kaşığı alabilirsin.

Kronik bademcik iltihabı ile tedavi, karanfil infüzyonu ile yapılabilir. Bunu yapmak için 5 dişi alın ve bir termos içinde 300 ml dik kaynar su dökün. 2 saat ısrar edip infüzyonu boşaltın. 3 hafta boyunca günde üç kez 100 ml almalısınız. 6 aylık bir ara vermeli ve daha sonra kursu tekrar etmelisiniz.

Homeopati ile kronik tonsillit tedavisine başlamadan önce, tüm mevcut yöntemleri denemelisiniz. Zyphus'un kabuğunu ve yapraklarını alın, doğrayın ve 300 ml'lik bir hacimde kaynar su dökün. Daha sonra yarım saat su banyosunda pişirin ve hemen süzün. Et suyu alın, yemeklerden yarım saat önce 2 yemek kaşığı günde 3 kez alınmalıdır. Tedavi süresi 2 aydır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde olduğu gibi, kronik bademcik iltihabı pancar suyu ile tedavi edilebilir. Bunu yapmak için 300 g taze pancar alın, yıkayın ve temizlemeden öğütün. 300 ml ekleyin ve bir saat boyunca kapağın üzerine pişirin. Suyu süzün. Daha sonra her yemekten sonra durulamak için kullanın.

Ayrıca pancar suyu da kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, yıkama ve pancar temizlemek, bir rende üzerinde ovmak ve suyu sıkın. Sadece taze alın - günde iki kez ve ilk kez aç karnına.

Yukarıdaki tüm tariflere ek olarak, kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin birçok yolu vardır. Bazıları halk ilaçları ile boğaz tedavisi hakkında makalede bulabilirsiniz. Doktorların resmi reçetelerinden farklı olarak, bu yöntemler sadece etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda yan etki göstermez (alerji veya bireysel hoşgörüsüzlük durumları hariç).

- insanların parasını seçmek daha iyidir homeopati kabul etmek, ya da ulusal medyaya tercih vermek için: Eğer bir seçim olur. Biraz daha tarifleri düşünelim.

kronik bademcik propolis tedavi, propolis, özellikle alkol tentür yapmak için çok iyi bir. Bunu yapmak için, ezilmiş propolis sonra sıkıca kapatın 1'e 1 oranında alkol ile karıştırılır ve karanlık bir yerde 5 gün konulmalıdır.

Tentür 20 damla için günde 3 kez alınmalıdır. İki haftalık tedaviden sonra, bir haftalık ara vermeniz ve daha sonra kursu iki kez daha tekrar etmeniz gerekir.

Eğer çocuğun bademcik iltihabı ise, o zaman bir yolu vardır. Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavisi propolisin doğranması ve bir su banyosunda tereyağında eritilmesi ile yapılabilir. + 37 derece Celsius soğutun iyice karıştırın 1. Bileşim 1 oranında, petrol ve propolis kullanın ve (toplam hacminin yaklaşık% 20) bal ilave.

Karışımı bir cam kavanoza aktarın ve bir buzdolabında saklayın. Çocuğun günde üç kez yarım çay kaşığı ilaç eritmesine izin verin. Bundan önce, boğazınızı iyi yıkamalısınız.

Birkaç diş sarımsak alın, ince doğrayın ve 1 ila 1 oranında bitkisel yağ dökün. Kapağı sıkıca kapatın ve 5 gün boyunca ısrar edin. Sonra süzün, yağı dikkatli bir şekilde sıkın. Elde edilen hacme,% 20 taze sıkılmış limon suyu ekleyin. Günde iki kez, ilacı dikkatlice karıştırmadan önce 10 sarımsak damlası alın.

Mersin yaprakları kaynatılabilir. Bunu yapmak için 10 yaprak alın, 300 ml'lik bir hacime su dökün ve 5 dakika kaynatın. Sonra 20 dakika ısrar ve gerginlik. Böyle bir kaynatma yapmak için günde iki kez 1 çorba kaşığı gerekir. Ayrıca gargara yapabilirler. Tedavi süresi 1 aydır.

Ek olarak, mersin tentürü mersin tentürüyle de yardımcı olur. Bunun için bir bardak taze mersin yaprağı püresi haline getirilir ve 400 ml alkol ile karıştırılır. Daha sonra karışımı sıkıca kapatın ve karanlık bir yerde 8 gün ısrar edin. Tentür ilk önce hesaplamayı seyrelterek gargara yapabilir: Bir bardak su üzerinde 1 çay kaşığı tentür. Tedavi süreci de bir aydır.

Tonsillite karşı neredeyse tüm halk yöntemleri otlar dayanmaktadır ve bu yöntem bir istisna değildir. Taze St John's wort çiçek yaprakları, doğrayın ve ortalama bir sıcaklığa ısıtılmış 200 g saflaştırılmış bitkisel yağ ekleyin.

Sıkıca kapatın ve 3 hafta boyunca ılık, karanlık bir yerde ısrar etmek. Ardından süzün, tahliye edin ve saklayın - aynı zamanda karanlık bir yerde de bulutlanmayacaktır.

Boğazın iyice durulanmasından sonra, St. John's wort yağı yağı günde üç kez bademciklere yayılmalıdır.

Böyle bir tentür ile çok etkili bir tedavi elde edilir. Soğanın taze meyvelerini alın, tartın ve 1 ila 1 oranında alkol alın. Meyveleri kesin ve okside etmeyecek şekilde meyvelere daldırın. Daha sonra karışımı sıkıca tıkar ve 3 hafta ısrar edin.

Tridur al, 3 damla olmalı, sıradan su bir çorba kaşığı çözülürken. İlk hafta, günde bir kez, önümüzdeki hafta - günde iki kez, üçüncü hafta - günde üç kez düşer. Sonra dördüncü hafta yine günde iki kez düşer, beşinci - günde bir kez. Bir yılda iki tedavi kursu yapılabilir.

Kronik tonsillit tedavisi için tüm halk ilaçları gibi, deniz-buckthorn tedavisi için yöntem son derece basittir. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.

Video: Dr. Komarovsky kronik bademcik iltihabı hakkındaki soruya cevap veriyor

Bu materyaller ilginizi çekecektir:

İlgili makaleler:

 1. Halk ilaçları ile tonzilith fişleri nasıl kaldırılır? Bademcik kıvrımlarında pürülan tıkanıklık bademcik iltihabı olarak ilaç sınıflandırılır...
 2. Halk ilaçları ile extrasystoles tedavisi - ventriküler, supraventriküler ve kalp Halk ilaçları ile extrasystole tedavisinin derhal tedavi edilmelidir...
 3. Gastroduodenit - evde halk ilaçları tedavisi ve beslenme önerileri Kimse mide ile ilgili sorun yaşamak istemiyor ve bir şekilde sınırlamak...

Kronik bademcik iltihabı bademciklerde sürekli bir enflamatuar süreçtir. Hastalık hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler. Enfeksiyon kaynağının insan vücuduna uzun süre maruz kalması, bir kural olarak, ciddi komplikasyonlara yol açar. Badillilliti tedavi etmenin geleneksel yolu bademciklerin cerrahi olarak kesilmesidir.

Kronik bademcik iltihabı, halk ilaçları ile tedavi

Fakat bu hastalığı tedavi etmek için daha modern yöntemler var. Tonsillit tedavisinde çok etkili yöntemler - düşük frekanslı ultrason, lazer ışını ve elektrokoagülasyonun etkisidir.

Bu yöntemler, pürin bademciklerini pürülan tıkaçlardan temizler ve ayrıca kendi kendini temizleyemeyen lacunları da kapatır. Modern tedavi yöntemleri vitaminleri kullanır, bağışıklığı güçlendirir, gargara için antiseptikler kullanır.

Çocuklarda, iki yaşından itibaren kronik tonsillit belirtileri ortaya çıkabilir. Ebeveynler, hastalığın gelişmesini önlemek için çocuğu düzenli olarak Laura'dan muayene etmelidir. Ayrıca, hasta bir çocuğa karşı tavlama, dengeli beslenme ve özenli bir tutum yardımcı olacaktır.

Eğer bademcik iltihabından sakınmak mümkün değilse, ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için bebeği mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek gerekir.

Bu hastalık genellikle tedavi edilmemiş bademcik iltihabının arka planına karşı gelişir. Bu nedenle, bademcikler tedaviye iyi cevap vermeyen mikrobiyal suşlar geliştirirler. Bademcik iltihabının kronik evresinin gelişimi, azaltılmış bağışıklık, dengesiz beslenme ve sık ARI ile desteklenmektedir.

Kronik bademcik iltihabı belirtileri zayıflık, uyuşukluk ve artan yorgunluk şeklinde kendini gösterir. Genellikle soğuk algınlığı, burun akıntısı, sinüzit, otitis ve periodontitis eşlik eder. Akut bademcik iltihabının iki türü vardır ve alevlenmeden durgunlaşır. İkinci formda hasta kişi önemsiz durumuna alışır ve uzun bir süre bu hastalığın taşıyıcısıdır.

Başlatılan anjin, bademcik iltihabının başlıca nedenlerinden biridir.

Bu da kalp ve eklem hastalıkları, gastrit, astım, deri hastalıkları ve hatta diş kaybına kadar ciddi komplikasyonlara neden olur. Buna ek olarak, hastalığa ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder ve sadece bu gerçek hastalığın somut belirtilerinden biridir.

Konservatif tedavi, kompleks ve kademeli olarak yapıldığında iyi sonuçlara yol açar. Bu sinsi hastalığın tedavisi çok ciddiye alınmalıdır. Aşağıdaki adımlar karmaşık tedaviye dahil edilmiştir.

 1. Bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedavi. Antibakteriyel ilaçların alınması süreci tamamen geçmelidir, aksi takdirde tedavi edilmeyen hastalık tekrar tekrar ve yeni kuvvetle tekrarlanacaktır. Ek olarak, bakterilerin tekrarlanan bir antibiyotik tedavisine karşı duyarsızlığı geliştirilebilir.
 2. Boğazın düzenli ve sık sık durulamaları, furakilin ve bitkisel bir çözelti çözeltisiyle dönüşümlü olarak değişir. En güçlü etki deniz tuzu, sarımsak tentürü, bal-limon suyu ile durulama ile verilir.
 3. Boğaz bölgesine bal-hardal kompreslerini uygulayın. Konservatif ilaç, 6 parça su içinde seyreltilmiş dimeksidin bir kompres olarak kullanılmasını önerir. Günde iki defa çeneye uygulayın.
 4. IRS-19 ve ribomunil gibi lokal immünmodülatör ilaçların kullanımı bademcikler ve nazofarenksin viral enfeksiyonların etkilerine karşı stabilitesini arttırır.
 5. Operatif müdahale - etkisiz terapi durumunda bademciklerin uzaklaştırılması kullanılır.Bu işlem genellikle boğaz ağrısına sahip kişiler içindir.

Modern tıp, kronik bademcik iltihabının tedavisinde halk ilaçları ve reçetelerle konservatif tedavinin birleştirilmesini şiddetle tavsiye eder. Kanıtlanmış halk ilaçları ile sistematik uzun süreli tedavi yaparsak bu çok iyi sonuçlar verir.

Boğazı kaynatma ile durulayın

Tedavi edilmek için 4 haftadan az olmamak gerekir: antiseptik infüzyonları içmek, boğazdan bir gargara yapmak, bademcik tedavisi, bir organizmanın genel sağlığını güçlendirmek, eşlik eden hastalıkları tedavi etmek için - bir enfeksiyon kaynağı.

Durulama için aşağıdaki tarifleri kullanmak iyidir:

 • bir bardak kaynar su 2 yemek kaşığı infüze. kurutulmuş civanperçemi kaşığı;
 • kireç çiçeklerinin bir kısmının bir karışımı, meşe kabuğunun iki kısmı, üç parça papatya eczanesi, 1 litre kaynar suya infüzyon, 1 tatlı kaşığı bal hazır infüzyona ekleyin;
 • Bir bardak kaynamış su içinde çözülmüş 3-4 damla fesleğen yağı;
 • Bir bardak alkol 2 yemek kaşığı 2 hafta ısrar ediyorlar. John's wort kaşık, durulama için, 20 damla tentür bir bardak içme suyu içine damla;
 • inhalasyon için 10 parça su ile taze sarımsak suyu karışımı kullanın, bir tabağa dökün, 6 dakika derinlemesine nefes alın, işlem her 2 haftada bir yapılmalıdır;
 • Okaliptüs, ceviz ve papatya yapraklarının kaynatılmasıyla etkili inhalasyon, aynı karışım tapaları çıkarmak için bademcikler ile yıkanabilir.

Bademcik yağlamak için böyle tarifleri uygulayın:

 • polstakana hipericum ısrar herhangi bir bitkisel yağ ayçiçeği, badem, keten, zeytin dökmek kurutuldu 3 hafta, sıkıştırma, drenaj, farenks ve bir buçuk hafta St. John bitki bölgesinin ilaç işlemek için genellikle hazır;
 • Sarımsak suyunu damak ve bademcikler üzerinde bir parmakla suyla karıştırın, ardından bademciklere propolis tentürü uygulayın;
 • Aloe vera suyu ve kireç balı eşit parçalarda karıştırılır, ilaçlanmış bademcik bölgesini 14 gün yağlar, 3 ve 4 hafta boyunca her gün yağlar;
 • ficus yapraklarını ezmek, sıcak bir yerde 10 gün alkol içinde 10 gün ısrar, ilk aşamada kompresler için kullanmak için, hastalığın alevlenmesi ile gece 3 gün boyunca bademcikler yağlayın;
 • 3 gün boyunca günde 5 kez bademcik yağı ile işlenmiş olan bademciklerin işlenmesi ve aynı zamanda burun damlasına bir damla damla yağ damlatılması;
 • Çocuklar için 1x3 oranında bademcikler ve ballı suların işlenmesi için kullanılmalıdır, aynı zamanda çocuğa genel sağlığın teşviki için papatya, frenk üzümü, nane, marigolds bir kaynatma verin. Sabahları, öğlen ve akşamları bardağın üçte birini içmek için bitkisel çay. Anti-inflamatuar halk ilaçları.

Söndürme prosedürleri

Resesyon dönemlerinde organizma temperlenmelidir. Mükemmel bir söndürme maddesi burun geçişlerini ve boğazın deniz suyu ile yıkanmasını sağlar. Çözelti, bir bardak içme suyu üzerinde bir kaşık deniz tuzu hazırlanmalıdır. Boğazınızı sulamak ve burnunuzu yıkamak için tuzlu su. Bunu yapmak için, suyu her bir burun deliğinden dönüşümlü olarak "soluyun".

Soğuk su ile silmek ve yapmak için bir prosedür yararlıdır. Yaz aylarında, açık ağzınızı güneş ışınlarına çevirerek ultraviyole 2 dakikalık pozlamalar yapabilirsiniz.

Mineralli su ile çok sert durulama işlemi, sıcak sudan başlayarak ve mineral suyunun sıcaklığını kademeli olarak düşürerek 15 dereceye kadar çok etkilidir. Önce gazsız, sonra da gazlı maden suyu kullanabilirsiniz. Aynı rejimde, boğaz tabancasını püskürtme tabancasından bir maden suyuyla sulayabilirsiniz.

Hastalığın alevlenmesi ve yüksek sıcaklığın yanı sıra zihinsel veya fiziksel yorgunluk dönemlerinde sertleştirme prosedürlerinin gerçekleştirilmesi imkansızdır, ısınmak ve dinlenmek daha iyidir.

Bademcik iltihabının önlenmesi, boğaz ağrısı, burun iltihabı, otitis, sinüzit ve ağız boşluğuna bağlı diğer hastalıkların zamanında iyileştirilmesini gerektirir. Genellikle bu antibiyotik kullanımı nedeniyle, bu yüzden kulak burun boğaz uzmanının talimatlarına dikkatle takip etmelisiniz. Dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz sağlığı güçlendirecek ve bağışıklığı artırmak için vitamin ve ilaçların alınması kronik bademcik iltihabının gelişmesine karşı koruyacaktır. Size iyi sağlık diliyoruz!

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı bademciklerde inflamatuar bir süreçtir. Çoğu durumda, anjina seyri sonrasında yanlış veya zamansız tedavi ile görünümü görülür. Bu arka plana karşı, enfeksiyon odakları kalır. Dış veya iç olumsuz faktörlerden etkileniyorlarsa, bu da kronik olan bademcik iltihabının gelişmesine yol açar.

Kronik tonsillit formu oldukça tehlikelidir. Bunun nedeni, hastalığın arka planı üzerinde çeşitli komplikasyonların gelişebilmesidir. Bademcikler alanında, toksin üreten bir patojenik mikroflora oluşur. Bu bağ ve kıkırdama zarar verir. Bu yüzden hastalar eklemlerde ve kaslarda ağrı görünümünü şikayet ediyor.

Kronik tonsillit, kalp hastalığının sebebidir. Bu, kalbin bağ dokularına benzer olan spesifik bir protein materyalinin bademciklerindeki sentezden kaynaklanır. Bu benzerlik, sadece yabancı hücrelerin değil, aynı zamanda kalbin kendisinin de bağışıklık hücrelerine saldırmaya yol açar. Bu nedenle hastalar bakteriyel endokardit ve miyokardit gelişebilir.

Sıklıkla hastalarda, kronik tonsillit komplikasyonları glomerülonefrit şeklinde kendini gösterir. Bazı hastalar romatoid artrit geliştirdi. Kadınlar jinekolojik çeşitli hastalıklara sahip olabilirler. Kronik bademcik iltihabı psoriazisin gelişmesine yol açabilir. Ayrıca, patolojinin arka planına karşı romatizma yetişkin hastalarda ortaya çıkmıştır.

Hastalığı tedavi etmeden önce, hastanın belirli ilaçlara karşı kontraendikasyonları olup olmadığını belirlemek gereklidir. Bu komplikasyon olasılığını ortadan kaldıracaktır. Tonsillit tedavisi için, hastaya karmaşık tedavi reçete edilir.

Konservatif tedavi, doğru ilaç seçimi ile maksimum etkililik sağlar:

 1. Terapi için antibiyotik almanız gerekir. Hasta, nüks olasılığını ortadan kaldıran antibiyotik tedavisini tamamıyla geçmelidir.
 2. Hastanın sık ve düzenli olarak gargara etmesi gerekiyor. Bunun için bir furacilin, sarımsak tentürü, pancar veya bal-limon suyu çözeltisi atayın.
 3. Hastalıkla mücadele için yerel immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Doktorlar, bademciklerin stabilitesini patojenik bakterilerin olumsuz etkisine yardımcı olan Ribomunil'in kullanılmasını önermektedir.
 4. Etkili tedavi sağlamak için, boğaza kompres uygulamak tavsiye edilir. Daha önce su ile seyreltilmiş olan Dimexide'in 1: 6 oranında kullanılması tavsiye edilir. Günde iki kez kompres uygulayın.

Konservatif tedavi istenen sonuçları vermezse, bademcik kaldırmak için ameliyat yapılır. Çoğu durumda operasyon, geleneksel yöntemlerle anjinayı tedavi edemeyen hastalara reçete edilir.

Halk tedavisi, deniz tuzu bazlı bir çözelti ile boğaz durulamalarının yapılmasını gerektirir. Mevcut değilse, kronik tonsillitten sıradan taş tuzu kullanılabilir.

Çözümü uygulamadan önce filtrelenmelidir. 250 mililitre solüsyon için 10 damla iyot ekleyin. Prosedür günde 5 ila 6 kez yapılmalıdır.

Evde bademcikler yıkamak zordur. Bunun nedeni, bir insanın onları görememesi ve doğru bir şekilde bir su akışı göndermesidir. Prosedür başka bir kişi tarafından gerçekleştirilirse, hastanın iyileşmesinin hızlanmasını sağlayacaktır. Bunun nedeni su basıncının bademciklerin patojenik bakterilerden maksimum derecede temizlemesidir.

Yıkama yapmak için antiseptik solüsyonları kullanın:

Prosedür için sıradan bir şırınga kullanabilirsiniz.

Evde tedavi, buhar inhalasyonunun kullanılmasını gerektirir. Maden suyu Borjomi, soda çözeltisi veya bitkilerin et suyu kullanımı için:

Hamilelerde kronik tonsillit seyri sırasında, hastalığın inhalasyonlarla tedavi edilmesinden önce bir doktora danışılması gerekmektedir. Bunun nedeni bazı çözümlerin fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkilemesidir.

Geleneksel tıp ile karşılaştırıldığında, bu prosedürler kadar etkilidir. Ek olarak, halk ilaçları, tüm hastalar tarafından kullanılmalarını sağlayan yüksek bir güvenlik seviyesi ile karakterize edilir.

Bir tıbbın doğru seçimi yapılırsa, kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi edilebilir.

Geleneksel tıbbın temelleri (tıklanabilir)

Aşağıdaki reçeteler hastalığın tedavisinde en etkili olarak kabul edilir.

Tedavi için bu bitkinin meyvelerini alın ve yavaşça çiğneyin. Halk ilaçları ile tedavi süreci 10 gündür.

Bir bardak süt kaynatılmalıdır. Küçük miktarlarda zerdeçal ve karabiber ekler. İlaç üç gün boyunca akşam tüketilmelidir.

Bu bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldıracaktır.

Bu üründen bir kaynatma hazırlayın. Bunu yapmak için, ince bir rende üzerinde temizlenmiş ve ovuşturulmuş büyük bir sebze alın. Oluşan yulaf ezmesi bir litre su ile dökülür ve bir saat pişirilir. Bundan sonra, karışım soğutulur ve süzülür. Günde en az 4 kez gargara yapmak için kullanılmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisinde en yüksek etkiye sahiptir. 1: 1 oranında alkolle karıştırın. İlaç 5 gün boyunca serin bir yerde infüze edilir. Tentür günde üç kez alınmalıdır. Bunu yapmak için ilacı su ile seyreltin ve içirin. İlacın tedavisi iki haftadır.

2 yemek kaşığı ot yiyin ve bir bardak kaynar su dökün. Ilacı infüze etmek birkaç saat sürer. Filtrelemeden sonra durulama için kullanılır.

Kronik bademcik iltihabı ile mücadele etmek için çeşitli yollar vardır. Onların seçimi doğrudan hastanın bireysel özelliklerine ve hastalığın seyrine bağlıdır.

Kronik bademcik iltihabının tedavisinde maksimum etki ev fizyoterapisi yardımı ile sağlanabilir. Çoğu doktor, kompres ve sürtünme kullanımını önerir.

Isınma etkisi olan hazır eczane ürünlerinin kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kanıtlanmış halk ilaçları - alkol tentürleri, ayı veya porsuk yağı, terebentin, kafur yağı. Göğüs ve boyun arkası ezilme. Sürtünmeden sonra hastanın vücudunun sarılması gerekir.

Sıkıştırmalar için, önceden vajen emdirilmiş olan pamuk kullanın. Patatesleri tekdüze bir şekilde kaynatıp ezebilirsiniz. Elde edilen kütle hemen bir plastik torbaya koyulur, bir havlu ile sarılır ve boynuna uygulanır. Bu ilacın yardımıyla sadece ısı korunmaz, aynı zamanda toksinler de ortadan kaldırılır.

Bal kullanabilirsin. Bir bal pastası da bir ısınma etkisi ile karakterize edilir. Boyuna konulmalı. Ve bir fular üstünde. Maksimum derin ısınmayı sağlamak için, eczanede ilgili bir cihazı satın alabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı ile doktor solunum jimnastiği önerebilir. Doğru egzersizleri seçerseniz, ses tellerini gevşetecek, ayrıca bronşiyal spazmları çıkaracak ve mukoza zarını geri yükleyecektir.

Solunum jimnastiği örneği (tıklanabilir)

Fizyoterapi yöntemleri, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde hastalar tarafından kullanılmalıdır. Mutlak güvenlik ile karakterize edilirler, bu da onların istediği herkes tarafından kullanılmasına izin verir.

Hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için, zamanında önlenmesi gerekir.

 1. Sigara içmek gibi kötü bir alışkanlığı reddedin. Pasif sigara içmek de yasaktır.
 2. Sadece burundan nefes almayı deneyin.
 3. Patojenik bakteriler geliştirme olasılığını dışlayan diş sağlığınıza dikkat edin.
 4. Kişinin en sık bulunduğu odada, orta dereceli bir sıcaklık rejiminin yanı sıra optimum nem seviyesinin muhafaza edilmesi gereklidir.
 5. Alerjilerin oluşmasını önlemek için mümkün olan her şeyi yapın. Şiddetli alerjik reaksiyonları varsa, o zaman usulüne uygun olarak zamanında yapılmalıdır.
 6. Akut veya kronik solunum yolu hastalıkları gelişirse, derhal tedavi edilmelidir.
 7. Koruyucu diyete bağlı kalmak. Bu amaçla, tuzlu, ekşi ve baharatlı yiyecekler diyetten atılır. Aşırı sıcak veya soğukta yemeyin. Bir zarflama etkisi olan yiyecekleri sürekli yemek tavsiye edilir. Bu, mukoza zarlarının tahrişten maksimum kalitede korunmasını sağlayacaktır. Tereyağı ve bitkisel yağ, yulaf suyu kullanmak gereklidir.
 8. İçmekten jöleye ve sütü tercih etmeniz önerilir.
 9. Vücut, mevsimden bağımsız olarak bir vitamin-mineral dengesini korumalıdır. Bu amaçla multivitamin kompleksleri kullanılır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde bademcik iltihabı ne kadar çabuk iyileşir?

Herkes angina'yı bilir - bu bademcik iltihabı gibi bir şey değildir. Hastalık yılda iki kez veya daha fazla kendini gösterirse, kronik bir hastalık ve vücutta bir enfeksiyonun varlığı hakkında konuşmak mantıklıdır.

Bademcikleri yıkamak için hangi şırıngaya ihtiyaç vardır?

Sevgili arkadaşlar, selamlar! Kronik tonsillit semptomlarından muzdarip bıktınız mı? Bütün bu acılar, pürülan sigortalar, terleme ve boğazdan gelen koku, tüm bunlar size kulaktan dolma değil mi?