Loading

Halk ilaçları olan çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi

kuvvetle boğaz ağrısı ve doktor boğaz ağrısı başlayan bir çocuk onaylarsa, ailesi her zaman ilaç, halk ilacı kıyasla bebek daha bağışlayıcı tedavi mümkün olup olmadığı sorusunu gündeme getirmektedir. Sonuçta, gargara için birçok tarif var, doğru olanı seçebilirsiniz. Bu soruyu cevaplamak için, aslında boğaz ağrısının ne olduğunu anlamalısınız. Bu yazıda, bu hastalığın tedavisi için ne tür ilaçlar olduğunu, bunları nasıl ve ne zaman kullanacağımızı anlamaya çalışacağız.

Belirtiler ve belirtiler

Her kırmızı boğaz ağrısı bir anjina olarak kabul edilemez. İnfluenza ve akut solunum yolu viral enfeksiyonları ile virüsler hava yoluna nüfuz eder ve bir kural olarak ilk önce nazofarenksine saldırırlar. Burun akıntısı, bademcik iltihabı var, çocuğun yutulması zorlaşır. Ama bu bademcik iltihabı değil, bademcik iltihabı. Ve antiviral ilaçlar ile tedavi edilmelidir.

Angina, şu andaki anlayışta, daha sıklıkla bakterilerden kaynaklanmaktadır - stafilokok ve streptokoklar. Hastalarla, gündelik nesnelerle, ortak gereçlerle, ellerle, fiziksel temasla temas ettiğinde çocuk bedenine düşerler. Bununla birlikte, iltihap hemen başlamaz. Mikroplar uzun bir süre için nazofarenks içinde yaşayabilir ve herhangi bir zarara neden olmaz. Ancak, aniden vücuttaki mikro iklim, üremeleri için elverişli hale gelirse, streptokok kesinlikle bu şansı kullanacaktır.

Enflamatuar süreç çocuğun bağışıklığı azalırsa başlayacak, eğer üşüyse ve üşüttüğünde, yorgunsa stresli durumdan kurtuldu. Gerçek bademcik iltihabı çok agresif ve kesin olarak başlar, belirtiler parlaktır:

 • Şiddetli boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda "koma" hissi.
 • Sıcaklık 38.5-39.5'e yükseldi.
 • Enflamasyon odağının yakın çevresinde bulunan lenf düğümlerinin genişlemesi - submandibular ve servikal, nadiren - aksiller.
 • Bademcikler (ve bazen palatine kemerler), hastalığın başlangıcı için karakteristik olan parlak kırmızı bir renge sahiptir. Biraz sonra beyaz, yeşilimsi, sarı ve gri yaralar, plak, pürülan papüller görülür.
 • Kötü nefesin görünümü.
 • Vücudun şiddetli sarhoşluğu - çocuk halsiz, kaprisli, iştahı yok ve kas ve baş ağrısıyla ilgili şikayetler var.

Angina, catarrhal, foliküler, pürülan, herpetik, nekrotik, fungal olabilir. En kolay - catarrhal, hastalığın kalan formları, bademcik ve palatine ark lenfoid dokusunun ölümü ile, irin oluşumu ile, daha şiddetli ilerler.

Tehlike nedir?

Herhangi bir boğaz ağrısı, en azından, nedenleri belirlemek için oldukça zor olduğu için doktora göstermek daha iyidir. Genellikle, anjin ile olduğu gibi, aynı belirtiler difteri gösterir. Kalp, böbrek ve karaciğeri ciddi komplikasyonlardan koruyan özel bir serumun erken uygulanmasını gerektirir. bu değerli saatler ve günler anne ev halk yollarla anjina varolmayan tedavisi için harcanan, zaman kaybolur ve çok büyük olasılıkla difteri karmaşık olmak.

Yukarıda tarif ettiğimiz semptomlar, enfeksiyöz mononükleoz ile de görülebilir. Bu viral hastalıkta, tedaviye belirli ilaç gruplarıyla mümkün olan en kısa sürede başlamak ve soda ile gargaralamak da önemlidir. Aksi halde komplikasyonlar lenfatik sistemi, dalak ve karaciğeri etkileyecektir.

Normal catarrhal sinüslerin bile yanlış tedavi edilmesi, sakatlığa ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle, böyle bir teşhis ile kendi kendine tedavi kabul edilemez. Sadece doktor boğazdaki ağrı ve plakın nedenini belirleyebilir ve bu ya da bu durumda gerekli tedaviyi atayabilir.

Dr. Komarovsky'nin transferinin sonraki videoda görülebileceği gibi, anjina semptomları ve tedavi yöntemleri hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

İnsanların yöntemleri ile dağıtılamadığında

Çocukların anjinası ile ilgili olarak bu soruya kısaca ve yetenekli bir şekilde cevap verilebilir - her zaman! İstisnasız tüm, anjina vakaları antibiyotik kullanımını gerektirir - oldukça geleneksel, eczane antimikrobiyaller. Büyük bir çoğunluğu olan halk ilaçları, sadece reçete edilen antibakteriyel tedaviye küçük bir ilaveler olabilir.

Önemli! Doktor, alternatif tıp araçlarını kullanma niyetinizin farkında olmalıdır, onları onaylaması arzu edilir. Aksi halde, boğaz ağrısı sadece ilerleyecektir. Catarrhal formu üç ila beş gün içinde foliküler forma dönüşecek ve hızla nekrotik hale gelecektir. Lenfoid doku ve şişkinliğin proliferasyonu, gırtlak lümenini bebeğin boğulmaya başlayacağı ölçüde daraltabilir.

Halk ilaçları

Gördüğümüz gibi, bazı durumlarda standart bakım (antibiyotikler, ateş düşürücü + + antiseptikler Vitaminler) yardımcı olarak geleneksel tıbbın cephanelerinden araçlarını kullanmak mümkündür. Hastalığı yalnızca onlar tarafından tedavi etmek kabul edilemez. Hemen not edilmelidir ki halk tarifleri hiçbir şekilde iyileşmeyi hızlandırmayacak, ancak ağrı şiddetini azaltmaya yardımcı olacak, çocuğun yutması ve konuşması daha kolay olacaktır.

Soda-tuz durulama

Bir çay kaşığı kabartma tozu ve tuz alın, haşlanmış ılık su ile yarım litrelik bir kavanoza çözün. Boğazınızı günde birkaç kez böyle bir solüsyonla durulayın. İlaç analjezik bir etkiye sahip değildir, ancak bir dereceye kadar antiseptik bir etkiye sahiptir.

Çocuklarda boğaz ağrısı için en etkili halk ilaçları

Tonsillit, karmaşık tedavi gerektiren oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Enfeksiyonun etken maddesiyle mücadele etmeyi amaçlayan etiyotropik tedaviyi reçete etmek zorunludur. Alternatif tıp yöntemleri yardımcıdır, uygulamaları hiçbir şekilde geleneksel tedaviyi reddetmez. Sadece kesin bir teşhis yapıldıktan sonra başlamalıdır.

Ev tedavisi genel prensipleri

Hasta çocuğun bulunduğu oda düzenli olarak havalandırılmalıdır. İyileşme için önemli bir şart, özel bir içme rejimine bağlılıktır. İnhalasyonlar, boğaz durulamaları ve ilaçları düzenli uygulama ile olumlu bir etki bırakacaktır. Çocuğun temas halinde olduğu oyuncaklar kaynar su ile tedavi edilmelidir. Oda düzenli olarak ıslak temizlik yapılmalıdır. Angina ile yiyin, ılık bir sıvı veya yarı sıvı gıda izler. Ek olarak, mukoza zarlarının kızarıklığını ve şişmesini ortadan kaldıran halk ilaçları kullanılabilir.

Hastalığın erken evrelerinde sıcak çayın içine limon veya propolis eklenebilir. Bu gıdalar, bağışıklığı güçlendiren ve insanları ısıdan koruyan C vitamini açısından zengindir. Bademcik iltihabı tereyağ ve soda ile karıştırılmış ılık sütün çıkarılmasına yardımcı olur. Antipiretik ajanlar kullanıldığı için: ahududu yaprağı, soğan suyu, kızılcık suyu. Boğazın tıkanması, mukoza zarlarından patojenik mikroorganizmaların yıkanmasına yardımcı olur, bu da hastanın genel durumunda bir iyileşmeye yol açar. Bu prosedür için ılık bir soda ve tuz çözeltisi kullanılır. 1 çay kaşığı hazırlanması için. Bu maddeler 1 litre su içinde seyreltilir. Papatya, adaçayı ve calendula et suyu, antiseptik ve iyileştirici özelliklere sahiptir. Şişlikleri ortadan kaldırır ve bakterileri yok ederler.

Tedavi yöntemleri

Enflamatuar süreç erken aşamalarda durdurulamazsa, seyrinin şiddeti ağırlaştırılabilir. Purulent anjin aloe ile tedavi edilir, bu bitki patojen mikroorganizmaları yok eder, irin çeker. Bu başvuru yolunda herhangi bir zorluk yoktur. Yaprak ikiye kesilir, etler etkilenen bölgelere uygulanır. Ahududu çocuklar için etkili bir antipiretik ajandır. Bitkinin yaprakları öğütülür ve kaynar su ile dökülür, yarım saat ısrar edilir. İlaç süzüldü ve yatmadan önce çocuğa verildi. Tedavi en az 7 gün sürmelidir. Ürünün hoş bir tatlı tadı vardır, bu yüzden kullanımı ile ilgili bir sorun yoktur.

Bir pürülan yatağın ortaya çıkışı, anjinanın akut foliküler forma geçtiğini gösterir. Bu hastalığın halk ilaçları ile tedavisi medikal tedavi ile birleştirilmelidir. Boğazın bir mısır bitkisinin kaynatılmasıyla durulanması önerilir. 1 çorba kaşığı. Bir kaşık dolusu hammadde, 300 ml kaynar suya dökülür, yarım saat bekletilir. Hazır infüzyon süzülür ve boğazı günde 4 kez durulamak için kullanılır. Hazırlık kullanılmadan önce rahat bir sıcaklığa ısıtılmalıdır. Peygamber Çiçeği antiseptik ve iyileştirici özelliklere sahiptir, infüzyon hızla pürülan bir pürülan mevduattan temizler.

Durulama boğazı inhalasyon, immünostimülan ve antiviral ajanların kullanımı ile kombine edilmelidir. Çocuklarda angina tedavisi at turp yardımı ile yapılabilir. Bu sebze bağışıklık sistemini güçlendirir, bakterileri yok eder ve iltihap belirtilerini ortadan kaldırır. Ilaç hazırlamak için, kök yıkanır ve ince rende üzerinde ovuşturdu. Elde edilen yulaf ezmesi, kaynamış su ile karıştırılır ve yarım saat boyunca ısrar edilir. Çözelti bademciklerin tedavisi için kullanılır.

Kompresyonlar hastalığın geç safhalarında kullanılır, bu tür bir tedaviye kontrendikasyon, sıcaklık artışıyla birlikte, kataral anjinadır. Lahana yaprağı iyice yıkanır ve çeşitli yerlerde kesilir. Boyuna uygulanır ve sıcak bir bezle kaplanır. Bir saat sonra tabaka temizlendi. Bu ilaç iltihap belirtilerini ortadan kaldırır ve genel durumu iyileştirir. Taze süzme peynir, gazlı bez üzerine yayılmış, oda sıcaklığına kadar ısıtılır. Sıkıştırma birkaç saat boyunca bırakılır, bundan sonra ürün ılık su ile yıkanır.

Otlar tedavisi

Çoğu zaman, üst solunum yolundaki enflamatuar süreçler, antibakteriyel özelliklere sahip bir adaçayı bir kaynatma kullanır. Bir tıbbi ürünün hazırlanması için 1 çay kaşığı alınır. Hammadde ve 200 ml kaynar su. Kapağı kapatın ve küçük bir ateşe koyun. 3 dakika sonra, tabaklar plakadan çıkarılır, et suyu filtre edilir ve soğutulur. Oluşan sıvı yemekten sonra gargaralanmalıdır. Anne-ve-üvey annenin ve papatyaların infüzyonları hem oral uygulama hem de bademciklerin tedavisi için kullanılabilir. Mukoza zarlarını örterler, pürülan çökelleri ve şişlikleri giderir, yaraları iyileştirir ve bağışıklığı tekrarlarlar.

John's wort infüzyonu patojen mikroorganizmaları yok eder, mukoza zarının durumunu iyileştirir. Bunu yapmak için 70 gr kuru ot ve 0,5 litre kaynar suya ihtiyacınız vardır. İlaç yarım saat kadar ısrar ediyor ve günde 5-6 kez boğaz yıkamak için kullanılır. Etkili bir halk ilacı, çay soda bir çözümdür. 3 yaşın üzerindeki çocuklar için bademcikler tedavi etmek için kullanılır. Deniz cehri soğuk algınlığı ve iltihaplı hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılır. Alt solunum sistemine patojen mikroorganizmaların yayılmasını önler. Çileklerin faydalı özellikleri doğal balın eklenmesiyle artırılmıştır. Deniz topalak ve bal temelinde, mümkün olduğunca sık içilmesi gereken meyve içecekleri hazırlayın.

Kızılcık ve kartopu, analjezik ve antipiretik özelliklere sahiptir. Bu meyveler, hastalığın zayıflamış bağışıklığının güçlendirilmesine katkıda bulunur. Angina sarımsak ile tedavi edilebilir, ancak bu aracın bir çocuğun tadına bakması olası değildir. Ayrıca, 5 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir. Daha yaşlı hastalar bu sebzenin meyve suyunu 1 çay kaşığı bir miktarda alabilirler. günlük Sarımsak karanfil yemekte yenebilir, bu boğazdaki hastalıktan kaynaklanan acıyı azaltacaktır. Sebze hastalığın pürülan formu için kullanılamaz.

Bir çocukta boğaz ağrısı tedavisi halk ilaçları ile

Anjina, şiddetli sistemik komplikasyonlarla karakterize edilen en zorlu enfeksiyon hastalıklarından biridir. boğaz mukozasında Tekrarlayan iltihap romatizmal ateş, miyokardit, glomerulonefrit, vb gelişimine neden olabilir Bu nedenle antibakteriyel ilaç kullanımı ile konservatif tedaviyi ihmal etmek imkansızdır. Alternatif ilaç, yalnızca ilaç tedavisi rejimine ek olarak kullanılır. Çocuklarda üst solunum hastalığın nahoş belirtileri ortadan kaldırmak için, immünouyarıcı, antifilojistik ve anti-ödemli etkisi sahip şifalı otlar, bal ve sebze dayalı ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

Makalenin içeriği

Ev tedavisi kriterleri

Boğazda enfeksiyöz alerjik inflamasyonu tedavi etmek ne kadar doğru? Her şeyden önce, bir uzmandan yardım almanız gerekir. katılan doktor, anti-mikrobik ajanlar, lokal anestetik, antifilojistik ve antipiretik eylem içerecektir ilaç tedavisi, bir ders reçete edecektir.

Hastalığın özgüllüğü vücudun güçlü bir zehirlenmesidir, bu da kardiyovasküler, solunum ve boşaltım sistemlerinde büyük bir yük oluşturur. Bir çocukta postinfeksiyöz komplikasyonların oluşmasını önlemek için şunları yapmalısınız:

 • Yatak istirahatına uymak - zayıflamış çocukların vücudunda büyük yüklerin oluşmasını engeller;
 • odayı havalandır - etkilenen dokuya oksijen bakımından zengin hava alımını kolaylaştırır;
 • bol miktarda içecek sağlamak için - terleme ile vücuttan zehirli maddelerin çıkarılması sürecini hızlandırır;
 • diyet tedavisine bağlı kalmak - hiperemik mukoza katı gıda partiküllerinin mekanik hasar görmesini önler;
 • dezenfektasyon prosedürleri gerçekleştirmek - orofarenksin patojenlerden temizlenmesi, doku iyileşme sürecini hızlandırır.

1 yıldan küçük çocukların tedavisinde terlemelerin kullanımı, dehidratasyona ve vücudun artan zehirlenmesine katkıda bulunur.

durulama

Boğazın durulanması, orofarenksin mukoza zarının patojenlerden mekanik olarak arındırılmasını kolaylaştıran en etkili terapötik prosedürlerden biridir. Etkilenen dokuların halk ilaçları ile tedavisi, kullanılan solüsyonların antiseptik ve antienflamatuar etkilerinden dolayı kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırır. Düzenli sanitasyon prosedürleri, çocuğun iyileşme sürecini hızlandıran palatine bademciklerin lacunalarından pürülan konjesyonun tahliyesini teşvik eder.

Aşağıda çocukların boğaz akut iltihabı aşamasında kullanılabilecek anjina için en etkili halk ilaçları şunlardır:

 • Soda çözeltisi: 1 çay kaşığı çözülür. 250 ml kaynatılmış (sıcak) su içinde kabartma tozu, sıvıya 2-3 damla iyot eklenmesi; boğazınızı 7 gün boyunca günde en az 4 kez yıkayın;
 • adaçayı kaynatma: 1 yemek kaşığı dökün. l. 300 ml kaynar suya kurutulmuş ve 3 dakika pişirin; süzülmüş et suyu günde 5 kez boğazınızı durulayın;
 • propolis tentür ile çözüm: 1 yemek kaşığı eğlendirmek. l. 300 ml suda% 10 propolis tentür; Hazır araçlar boğazınızı günde en fazla 3 kez yıkar.

Önemli! Durulama 3-4 yaş arasındaki çocukları tedavi etmek için kullanılabilir.

Purulent anjin, orofarenksin mukoz membranı patojenik bakterilerden etkilendiğinde ortaya çıkar. Bir patolojiyi iyileştirmek için, boğazı sterilize etmek için, calendulaya dayalı dekompozisyonlar kullanmanız gerekir. Bitki, belirgin bir antiseptik etkiye sahip olan karotenoidler, flavonoidler ve diğer bileşenleri içerir. Hiperemik bademciklerin terapötik bir çözelti ile yıkanması, bakterilerin yok edilmesine ve vücudun detoksifikasyonuna katkıda bulunacaktır.

Şifa inhalasyonları

İnhalasyon, ilaçları doğrudan su buharı veya aerosol formunda enflamatuar odaklara uygulamada etkili bir yoldur. Hemen 2 yaşın altındaki bir çocuğun tedavisi sırasında, buhar inhalasyonlarının kullanılması tehlikelidir.

Sıcak buharın solunması, yanıklara ve mukozada şişme olmasına neden olabilir. Küçük çocuklarda boğaz ağrısı tedavisi, tıbbi solüsyonları oda sıcaklığında aerosol haline dönüştüren nebulizerler yardımıyla gerçekleştirilir. İnhalasyon preparatları olarak, şifalı bitkilere dayalı şifreler kullanılabilir.

Bileşenleri patojenlerin aktivitesini inhibe eder, mikroflorayı ve mukozadaki pH seviyesini normalleştirir, bu da lokal bağışıklığı arttırır. Çocuklarda boğaz ağrısı için hangi ilaçlar soluma için kullanılabilir?

 1. soğan: 1 soğan doğrayın ve ½ litre kaynar su dökün; 1 saat sonra, et suyunu süzün, buna 1-2 damla okaliptüs yağı ekleyin;
 2. Otları toplayın: 1 çay kaşığı için karıştırın. kekik, papatya ve kekik, daha sonra otlar ½ litre su dökün; 5 dakika kaynatıldıktan sonra et suyunu gazlı bezle süzün;
 3. Soda: 2 yemek kaşığı. l. Soda 1 litre sıcak suda çözülür; Kullanmadan önce, sıvıyı 37-38 dereceye kadar soğutun.

Laringospazm oluşumunu önlemek için 6-7 aylık çocuklara nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilmemektedir.

ENT hastalığının tedavisinde istenen sonuçlara ulaşmak için inhalasyon günde en az 3 defa 5-7 dakika süreyle yapılmalıdır. "Kromogeksal", "Miramistin", "Chlorophyllipt" veya "Fluimucil" - Çocuğunuz prosedürü için geleneksel hazırlık kullanarak ilaç solüsyonlarının bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyon varsa.

Ağız yoluyla verme araçları

İnflamasyonun akut aşamasında angina nasıl tedavi edilir? İmmünostimulasyon ve dekonjestanların oral uygulaması, hastalığın semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Arı ürünleri (bal, propolis), süt, soğan vb. Çözeltiler yardımıyla vücudun detoksikasyonu yapılır. Nihai ürünün bileşimi nötralizasyon ve toksik maddelerin dokulara çıkarılmasını kolaylaştırır hücresel metabolizmayı hızlandırmak vitaminler, amino asitler ve eser elementler içerir.

Çocuklarda anjinin nonfarmakolojik tedavisi, oral uygulama için aşağıdaki ajanların kullanımını içerir:

 • Ballı süt: 200 ml süt 1 yemek kaşığı çözülür. çiçek balı; tercihen yatmadan önce ve öğünlerden önce 20 dakika, günde 3 kez;
 • havuç suyu: 1 bardak havuç suyu, 1 diş doğranmış sarımsak ekleyin; çocuğu yemeden önce 30 dakika boyunca günde 2 bardaktan fazla su vermeyin;
 • ballı soğan: 1 çay kaşığı için karıştırın. Soğan suyu ve bal, daha sonra karışımı 100 ml ılık suda eritin; yemeklerden sonra günde 3-4 kez içilen 50 ml.

Önemli! Çocuklara süt ürünleri laktoz eksikliği ve kazein alerjisi vermeyin.

Doğal antipiretikler

Göğüs iltihabı, mukus boğazındaki akut iltihaplanma aşamasında güçlü bir sıcaklık artışı ile karakterizedir. Subfebril ateşini ortadan kaldırmak için, boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanabilirsiniz. Sentetik ilaçlardan farklı olarak, yan etkileri provoke etmezler, bu nedenle okul öncesi çocuklarda KBB hastalıklarını tedavi etmek için kullanılabilirler.

Antipiretik ajanlar sıklıkla kullanıldığı için:

 • ahududu: 2 yemek kaşığı. l. Kurutulmuş dallar 500 ml kaynar su dökülür ve 3 saat ısrar edilir; çocuğa günde 3 kez 50 ml infüzyon verin;
 • kızılcık: 1: 1 oranında şekerle taze çilekleri ezin; 1 çay kaşığı al. yemekten önce 20 dakika boyunca günde 5-6 kez şurup;
 • aloe: bitkinin yapraklarından 300 gram doğrayın, ardından 300 ml şarap ve 6 çorba kaşığı dökün. l. erimiş bal; 1 yemek kaşığı için uygulayın. l. Yemeklerden 30 dakika önce para yatırır.

Hemen hemen her halk ilacı kullanımın kontrendikasyonları vardır. Bu nedenle, tıbbi et suyu ve solüsyonları kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Özellikle antibakteriyel ilaçlar kullanırken alkol içeren antipiretikler kullanılamaz.

Yasak nedir?

Angina, patojen floranın hızlı ilerlemesiyle karakterize bir hastalıktır. İnflamasyonun gecikmiş rahatlaması patolojik süreçlerin genelleşmesine ve şiddetli sistemik komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Bu nedenle, çocuklarda anjin, ilaç tedavisinin tüm özellikleri dikkate alınarak bir çocuk doktorunun gözetiminde tedavi edilmelidir.

Hastalığın tedavisi sırasında gerçekleştirilemeyecek kabul edilemez manipülasyonlar listesi vardır:

 • Çocuğun aktif oyunları - kan dolaşımının hızlanması enfeksiyon hematojen yayılmasını ve yeni inflamasyon odaklarının oluşmasını teşvik eder;
 • Konservatif tedaviyi reddetme - KBB organlarında bakteriyel floranın engellenmemiş çoğalmasının neden olduğu ciddi komplikasyonların gelişme riskini artırır;
 • turunçgillerin kötüye kullanımı - lenfadenoid oluşumlarının daha da enflamasyonu ile dolu olan alerjik reaksiyonların şiddetlenmesini teşvik eder;
 • Akut inflamasyon döneminde yürür - hipotermiye ve yerel bağışıklıkta bir azalmaya yol açar.

Çocuklarda boğaz ağrısı için halk ilaçları kullanarak, uyuşturucu tedavisinin tam seyrini unutmamak gerekir. Enflamatuar süreçlerin bariz gerilemesi ile bile, 3-4 hafta boyunca komplikasyon riski devam etmektedir.

Evde halk ilaçları Angina tedavisi

anjin Boğaz bölgesinde çeşitli inflamatuar süreçlerle ilişkili hastalıklar denir. Angina, lokal iltihaplanmanın esas olarak palatine bademciklerini etkilediği yaygın bir akut enfeksiyöz hastalıktır. En yüksek insidans, vücudun koruyucu sistemlerinin azaldığı kış-bahar döneminde görülür. Çoğu zaman, çocuklar anjinadan muzdariptir. Bu hastalıktaki en tehlikeli şey sonuçtur. Angina romatizma, miyokardit, nefrit, poliartrit gibi komplikasyonlara neden olur.

belirtiler: boğaz ağrısı; yutma güçlüğü ve ciddi vakalarda - nefes almada zorluk. Angina ile boğaz ağrısı ve baş ağrısı var. Genel halsizlik ve vücut ısısında önemli bir artış ile karakterize edilir. Ağzınızı açar ve aynayı kaldırırsanız, farinksi görebilmeniz için bademciklerin şiştiğini ve kızardığını fark edeceksiniz. Semptomlar hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın.

Hastalıktan önceki aralık küçüktür ve birkaç saatten bir güne kadar değişir. Hastalık genellikle 38-39 ° C ateşle başlar. Ancak, 37.1-37.9 ° C olabilir.

Hemen yutulduğunda boğazda kuvvetli bir ağrı vardır, sıklıkla kulak verir. Sıklıkla artan tükürük. Vücudun belirgin zehirlenmesi ile bağlantılı olarak, baş ağrısı, bazen sırt ağrısı, ateş, titreme, genel halsizlik vardır. Çocuklar genellikle daha şiddetli belirtiler geliştirirler - sıcaklıkta bir artışla birlikte, kusma meydana gelir, muhtemelen bilinç karışıklığı oluşur.

Genellikle iştah bozulur, erken yaşta olan çocuklarda ishal sık görülür. önemli bir lezyon veya yumuşak damak damak bademcikler ses aralığı değişiklik keskin bir artış ile - burun gölge nasonnement, monoton görüntülenir. Hastalığın zirvesinde, kalpte ağrı görünebilir.

Neler oluyor? hastalığı (özellikle çocuklarda) anjina, genelde kuvvetli sıcaklık yükselir ve genel uyuşukluk, iştah kaybı olduğunda, boğaz ağrısı sıklıkla başağrısı ve kusma eşlik eder. Bademcikler kızarır ve şişer, beyaz lekeler ortaya çıkar. Boğazdaki ağrı o kadar güçlü olabilir ki çocuğun yutması zorlaşır. Bu zamanda yemek sıvı olmalıdır. Soğuk ve hatta soğuk bir şey içemezsiniz. Hemen bir doktora başvurmalı ve çocuğun yatak istirahatine uyup uymadığından emin olmalısınız.

Bademciklerin iltihaplanması bir apseye, yani farinkste irin görüntüsüne yol açabilir. Bu durumda, hastanede tedavi gereklidir.

Anginaslar, kendileri tarafından komplikasyonlar verdikleri için çok da tehlikeli değildirler. Tedavi edilmeyen boğaz ağrısı romatizma veya böbrek hastalığı gibi hastalıkların gelişmesine neden olabilir.

ne yapmalı? Boğaz ağrısı varsa, daha sık gargara yapmaya çalışın. Durulama için deniz suyu,% 0.9'luk bir sodyum klorür çözeltisinin yerini başarılı bir şekilde alacaktır. Kadar kötü yıkama tozu (sıcak bir bardak su içinde kabartma tozu yarım çay kaşığı), çözelti furatsilina, nergis, papatya veya adaçayı tentür durulama (bu bir 1 karışım oranında bunları yapmak mümkündür: 1: 1). Bademcik iltihabı tedavisi sırasında baharatlı yiyeceklerden kaçının, bol miktarda meyve suyu (özellikle yararlı mango suyu). Sıvı gıda almak en iyisidir: sıvı tahıllar ve çorbalar.

Anjina tedavisi, belirli bir koruyucu rejimin, lokal ve genel tedavinin uygulanmasına dayanır. Zorunlu hastalığın ilk günlerinde yatak istirahatıdır ve daha sonra - fiziksel efor sarf etmeden, hem hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesi hem de komplikasyonların önlenmesi için çok önemli olan evdir.

Hastaya ayrı mutfak eşyaları ve bakım ürünleri verilir; Çocuklara, anjinaya daha duyarlı olarak, hasta kabul edilmez.

Hastalık sadece bulaşıcı hastalıklarda bulaşıcı bölümde yapılır.

Hastaların beslenmesi tahriş edici olmayan, yumuşak, besleyici gıdalar, özellikle sebze-süt, vitaminlerden oluşmalıdır. Faydalı bol içecek. Hastalığın yerel ve genel fenomenlerinin ortadan kaldırılmasından sonra, işe başlamadan 2-3 gün önce beklemeniz gerekir. Önümüzdeki birkaç gün içinde yumuşak bir rejimin sürdürülmesi tavsiye edilir.

Anjina'nın tıbbi tedavisinin temeli antibakteriyel ilaçların, özellikle de antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Tercih penisilin ve yarı sentetik türevleri tercih edilir. Fenoksimetilpeni-tsillinu, ampisilin, oksasilin, ampiok-sous vb preparatlar oral uygulama için tahsis edilir, doz hastanın yaşına, hastanın ağırlığına, hastalığın şiddetine ve romatizma, nefrit komplikasyonların tehdit nonspesifik poliartrit, vb. 4-5 gün içinde vücut ısısı normale döner ve genel durum gelişir. Akut enfeksiyöz bir odağın güvenilir bir şekilde ortadan kaldırılması için, antibiyotik tedavisi 3-5 gün daha devam eder.

Şiddetli hastalıkta, hasta bir hastanede tedavi edilir.

Genel topikal (biraz sıcak) yıkayın uygulanan tedavinin soda çözeltisi ya da mutfak tuzuna ilave olarak Furatsilina, başına manganat potasyum hidrojen peroksit, calendula tentür, papatya suyu (200 mL su başına 1 çay kaşığı kabartma tozu ya da bir tuzu.); submandibular bölgeye bir ısınma sıkıştırmak.

Bademcik iltihabından gelen enfeksiyonun, bir apsenin oluşabileceği selüloza nüfuz etmesi durumunda tehlikeli komplikasyonlar. Bu durumda, hastanın hastaneye yatırılması gerekir. Bir anjinadaki doktor, bir enfeksiyonun etken maddesini nötralize etmek için antibiyotikler veya sülfanilamid preparatlarını atar. Bunlar ampiyot, ampisilin, bactrim, sülfadimtoksin, biseptol, eritromisin ve diğerleridir.

Anjin hasta bu nedenle, açık havada olması gerekir önlemek için en azından yarım saat ve çok evde ve sokakta hem sarılmış değil her gün egzersiz, insanları temperli neredeyse hiçbir zaman.

hatırlamak

Bu hastalık, enfeksiyöz hastalıkların grubuna aittir ve romatizma gibi tehlikeli bir hastalığın da sebebi olan A grubu streptokoklardan kaynaklanır. Bademcik iltihabı sık görülürse gelişimi mümkündür. Hasta bir kişiden gelen boğaz ağrısı ile havadaki damlacıklar veya gıda yoluyla bulaşır. Vücut ısısı keskin bir şekilde 38-39 ° C'ye yükselir. Palatine bademcikler kırmızıya döner, gevşek bir kaplama ile kaplanır. Yutma, şiddetli ağrı nedeniyle neredeyse imkansız hale gelir. Submandibular, büyükbaş hayvan lenf düğümleri de büyüklüğünde artar, ağrılı hale gelir. Eğer anjina komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa ve hasta doktorun tüm önerilerini takip eder (antibiyotikleri alır, yatak istirahatına uyur, sindirilebilir yiyecek yiyor), daha sonra genellikle 2 hafta sonra iyileşir. Eğer bu gereklilikler karşılanmazsa, o zaman aptalın bademcik içinde oluşması halinde, belki de paratonil apsesi gibi anjinin hoş olmayan bir komplikasyonu olabilir. Bu durumda, evde genel tedavi yöntemleri dağıtılamaz - apsenin açılması ve boşaltılmasından oluşan acil bir cerrahi işlem gereklidir. Tabii ki, hastalığı böyle zor bir aşamaya transfer etmemek, ancak hastalığın erken döneminde vücudun enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olmak daha iyidir.

Gerçek anjin, streptokokların neden olduğu özel bir hastalıktır. Çocuğun birkaç gün boyunca ateşi var ve kendini kötü hissediyor. Baş ağrısı ve kusma sık görülür. Bademcikler güçlü bir şekilde kırmızıya döner ve şişer. Onlardan bir veya iki gün beyaz lekeler ortaya çıkar. Daha büyük çocuklar boğaz ağrısı ve yutulması zor bir şeyden şikayet edebilirler. Küçük çocuklar, boğazdaki ağrı şaşırtıcı derecede küçük bir sayıdan rahatsız olur.

Anjina ile doktora gitmelisin. Enfeksiyonun üstesinden gelen ve komplikasyonları önleyen modern araçlardan biri (en az on gün boyunca ilacı almanız gerekir) en kısa zamanda kullanmak önemlidir. Kurtarma genellikle geciktirilir. Eğer bademcikler şişmeye devam ederse, çocuk yorgun görünür veya düşük bir sıcaklığa sahip olur, hasta bir insan gibi tedavi edilir, yatakta kalır ve doktora ulaşır.

Diğer boğaz hastalıkları. Çeşitli bakteriler, değişen şiddet derecelerinde çeşitli boğaz hastalıklarına neden olur. Bütün bu hastalıkların tıbbi adı farenjittir. Soğuk algınlığın başlangıcında, birçok insan boğazda gıdıklanır. Çocuğu inceleyen doktor genellikle hastalığın tek belirtisini bulur - hafif kızarmış bir boğaz. Bir çocuk boğazda hoş olmayan bir his fark edebilir veya farkına bilebilir. Çoğu durumda, hızla geçer. Boğazın kızarıklığı ortadan kalkmadığı halde, çocuk evde kalmalıdır. Sıcaklık yükselirse veya çocuk hastalanırsa, bir doktor çağırmalısınız (sıcaklık yükselmese bile). Doktor streptokok enfeksiyonundan şüphelenirse, boğazdan bir çubukla alabilir veya komplikasyonları önlemek için etkili araçlardan birini reçete edebilir.

sınıflandırma
mavi dil, foliküler, laküner, fibrin, apse ve ülser (kangren): bir pharyngoscope belirlenir morfolojik model, anjin aşağıdaki türde sağlar. Karışık formlar gözlenir. aslında her ne kadar anjin (bu paratonzilit), - akut bademcik iltihabı, aşağıdaki komplikasyonu, klinik belirtilerin özellikleri, tedavi stratejileri, bağımsız bir biçimde izole edilebilir.

Aynı süreç, pürülan eksüdanın biriktiği lakunada gelişebilir. Bu foliküler lacunar (lacunar) angina görünümünü yol açar. Lacunar anjin gelişim süreci gelişebilir ve başka bir şekilde. Enflamatuar süreçler sarımsı farklı formlarda, boşluklar ağızlarında sarımsı beyaz veya pürülan boru saldırıları olarak algılanmaktadır bademcik (mukus, bakteriler, beyaz kan hücreleri), boşlukları birikmesine yol açar. Plak bir ya da her iki tarafta ortaya çıkarak (sürekli plak - fibrinöz anjina) birleştirilebilir, kanama yüzeyi kalmaz. Lakunar tonsilliti folikülerden çok daha sık görülür. Geçen başlangıç ​​folikül içinde irinli eksüda birikimi ve çıkış tıkanıklığı ile bağlantılı olarak giderek daha belirgin toksisite ve lokal ve sistemik komplikasyonların eğilimi görüldü zaman. Bu nedenle, bu iki anjin tipi arasında sadece formal (kantitatif) farklılıklar olduğu kanaatine katılabilir.

Geleneksel tıp önerileri: angina gargara, pancar suyu ve sirke (bir bardak meyve suyu için bir çorba kaşığı bir çorba kaşığı) karışımı ile tedavi etmek. Bir başka yararlı durulama: 1: 1 oranında kaynamış su ile seyreltilmiş Kalanchoe suyu.

Herhangi bir aşamada anjina için en etkili ilaç propolis. Geceleri bir propolis parçası yanağa koydu. Hızlı propolis sadece yüksek kaliteye yardımcı olur, ağızda yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olur. Angina'yı tedavi etmek için, pembenin tırnağının büyüklüğünden bir parça propolis yedikten sonra yavaşça çiğnebilirsiniz. Bir gün için yaklaşık 5 g yemelisiniz.Eğer gerçek bir propolis ise, angina 2-3 gün içinde komplikasyon olmadan geçer.

Boğazın başlangıcında, çiğ çiğneme yavaş yavaş limon, özellikle kabuğu. Bundan sonra, bir saat için hiçbir şey yok.

Halkın Şifacı PM Kurennov Boğaz ağrısı tedavisi için garip ama hızlı bir yol önerir. Hastanın ağzına yakın büyük bir getir kurbağa ve hastanın doğrudan kurbağa üzerinde nefes almasına neden olur. Bundan kurbağa kalbi daha hızlı atmaya başlar ve hasta daha iyi olur. Sekiz ila on dakika sonra hastalık tamamen geçer ve tıp adamlarına göre, hastalık kurbağaya iki veya üç sıçrama yaptıktan sonra kurbağaya geçer "ölür".

Farsça halk doktorları bu şekilde ve boğaz ağrılarını tedavi eder.

PM Kurennov boğaz ağrısı için daha fazla tedavi sunar gazyağı.

Içinde Hastalığa kerosen ile başlayın, kalın bir emici pamuk yünü tabakasından süzün, saflaştırılmış kerosene batırın ve boğazın başında bademcik yağlayın. Çubuğun üzerindeki bir çubuk kadar yağlamak gerekir. Bu yüzden günde yarım saatte bir yağlayın. Angina hızla geçiyor.

Hastalık başlar ve bademcikler üzerinde bademcik oluşması halinde, kerosen ile tedavi etkisiz olacaktır.

Halk doktorları sıcak su karışımı ile gargara yapmak için boğaz ağrısı ile tavsiyelerde bulunurlar (3 kısım) gazyağı ile (1 kısım). Gazyağı su ile karıştırılmadığından, kullanımdan önce karıştırın.

Şifacılar ve şifacılar ayrıca gargara için bir karışım önermektedir: papatya, kadife çiçeği (marigolds), okaliptüs yaprağı. Eşit oranlarda karıştırın, doğrayın, 1 çorba kaşığı karışımı, 1.5 bardak su (kaynar su) dökün. Filtrelemek için 2 dakika kaynatmak, 30 dakika ısrar etmek. + 26 ° C'lik bir çözelti sıcaklığında durulamaya başlayın, solüsyonun sıcaklığını kademeli olarak T'de azaltın ve + 16 ° C'ye kadar 10 ° C'ye getirin. Daha sonra + 15 ° C sıcaklıkta bir ay durulayın. Bu serin durulama, boğaz ağrısını çıkarmanıza ve sertleştirmenize izin verir.

Doktor O. Morozova Angina eski Rus çare kullanmak için önerir. Boğaz üzerinde taze yaprakları lahana, yukarıdan bir paçavra koymak için. Her iki saatte bir taze olmak için yaprakları. Çok iyi iltihaplı süreçlerin gelişimini engeller.

Ayrıca gargara almayı da tavsiye ediyor tuz ile gazyağı, ama sık sık değil.

Halk tedavisi yöntemlerinin araştırmacı M. A. Libintov anjin kullanımını önerir soğan soğan. Taze hazırlanmış meyve suyu şeklinde (1 çay kaşığı günde 3 kez) içilir.

Veya soğanları bir kıyma makinesinden geçirin ve yulafı bir tabağa koyun; günde 3 kez 2-3 dakika ağızla inhalasyon. Taze bir hazırlık yapmak için 10-15 dakika gibi uçucu ilaçlar buharlaşır.

Durumu rahatlatmak ve ağrıyı azaltmak, iltihabı ortadan kaldırmak buhar banyoları. Onlar çok, bunun üzerine bir levha ile kaplı olan do - Kendini yakmamaya çalışarak bir battaniye, nefes, çift pişmiş ve patates ya da papatya çiçeği, nane yaprakları, adaçayı infüzyon vurdu.

Rus şifacı PM Kurennov boğaz ağrısı, difteri ve kırmızı ateş için bir halk ilaç sunuyor. Bu demektir ki - yüzde otuz bir çözüm sitrik asit.

Boğazını iyice durulayın. Başını sıkışmış ve hava solumasını sağlayın, böylece solüsyon ağzınızda kabarcıklar. Gün boyunca her saat durulayın. Bu çözüm, eğer ilk aşamada bu hastalıklar varsa, boğazın herhangi bir hastalığı ile mükemmel bir şekilde yardımcı olur. Böyle bir çözümün yokluğunda iki veya üç dilimi alabilirsin limon, temizlenmiş, ağızda ve bekleterek birer birer, limon dilimlemeye çalışarak boğazın yanındaydı. Dilimleri emmeli ve ardından yutmalısınız. Kabartma olana kadar bunu her saat başı yapın. Hastalığın başlangıcında etkilidir.

Sıklıkla, anjin sıcaklıkta bir artışla oluşur. Hızlı antipiretik etkisi vardır tatlım, ahududu reçeli çayı ekledi. Sıcaklığı azaltmak için şifacılara çiçek infüzyonları tavsiye edilir sarı papatya eczane ve ıhlamur, aşağıdaki gibi hazırlanır:

1 çay kaşığı papatya çiçeği veya 1 yemek kaşığı ıhlamur çiçeği demlemek 1 bardak kaynar su, 30 dakika ısrar, süzün; 1/2 bardak günde 2-3 kez içilir.

Ya da eklenmiş sıcak bir içecek kızılcık, limon, kızılcık.

üfürükçü Lyudmila Kim Bir başlangıç ​​angina ile önerir:

1. Hücreyi Çiğneyin bal birkaç saat içinde. Bu ilacı denemiş olanlar, hastalığın bir el olarak alınmasını temin eder.

2. Camı ovalamak pancar, sirke bir çorba kaşığı dökün, karışımın yerleşmesine izin verin. Sonra suyu sıkın, boğazlarını durulayın ve 1-2 yemek kaşığı içirin.

3. Ampulü rende üzerinde rendeleyin soğan, suyu sıkın ve sabah ve akşam bir çorba kaşığı alın. Geceleri, boyunda rendelenmiş soğan ısınan bir kompres yapın.

4. Bir saat kadar emmek için bir dilim limon, sonra yutun. Bu ilaç hastalığın başlangıcında etkilidir.

5. Boğaz boğazını her saat başı başlattığınızda boğazınızı% 30'luk bir çözelti ile durulayın. sitrik asit.

6. Yarım bardak sıcak su için bir çay kaşığı eczanenin tentürünü alın. Yarım bardak içmek ve diğer yarısı da boğazınızı yıkamak için.

7. yardımcı olur kartopu suyu. Yarım bardak içmek gerekiyor. (Bu ilaç düşük basınç altında kontrendikedir).

Propolis tedavisi

Herhangi bir aşamada anjina için en etkili ilaç propolistir (geceleri - yanakta). Derhal sadece yüksek kalitede propolise yardımcı olur, ağızda yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olur. Propolis Wax için verilen Diğer tüm durumlarda (güçlü çiçek kokusu işe yaramaz vardır. Anjin tedavisi bir tırnak propolis boyutunun bitlerini yedikten sonra çiğnemek yavaş olmalıdır için. Eğer yaklaşık 5 iyi ile yemek gerekir gün, propolis anjina komplikasyon olmadan 2 gün geçer Bu hastalıkta kalıtsaldır.

İpuçları

Sadece farinks ve ağrılı yutma kızarma, ancak bu tür bir hastalık, ısı yeterli gargara tuzlu su (su camı çay kaşığı) veya kırmızı pancar suyu (bir rende ovmak sıkılmış meyve suyu durulama) böyle değildir. Sıcaklık yükselmesi ve şişmiş bademcik başladığında, farenks (eşit parçaya) gliserol ile bir iyot karışımı ile günde bir kez yağlanması, ve sonra, (bir bardak su ile çay kaşığı hazırlanan çözelti) ve hidrojen peroksit çözeltisi gargara. İçinde günde iki kez aspirin 0.5 almak iyidir.

Şişmiş bezler ile, boynunuza bir su veya alkol sıkışması uygulayın, her dört saatte bir değiştirin. Limon yemek faydalıdır, şekerle yapabilirsiniz.

Sıcaklık yükselmeye devam eder ve bademcikler üzerinde sarımsı noktayı göründüyse - - irin ve bir doktora göremiyorum, aşağıdaki önlemler alınması gerekir; içeride iyi bir temiz mide aspirin, boğaz tuz, boraks ve soda karışımı durulayın. boğazından kan yönlendirmek için, sirke ile soğuk suya batırılmış kalın bez ile ayaklarını kaydırmak ve doku ısınmak değil sürece o kadar tutmak gereklidir. Sonra çıkarın ve bacaklarınızı kapatın. Kükürt tozunu günde bir çay kaşığı çeyrek almak, su ile yıkamak iyi olur. Burun mutlaka suyla bir boraks veya tuz çizin (çözelti).

Althayanın kökü ile gargara yapmak da iyidir. Ne zaman plak ve boğazında bir apse sempatik çare olur özellikle: sarımsak ince crumble bir ceviz boş kabuk içine koyun ve bir boğaz apsesi tarafında işaret parmağı ve elin başparmağı arasına 20 dakika bağlanır. Küçük bir sarımsak parçasını sadece bir paçavra bağlayabilirsiniz, ancak bir kabukta olduğundan daha zayıf çalışır. Bu çare kullanarak, hasta, apse kırılırsa boğulmamak için yarı oturuşta uyutmalıdır.

Genellikle anjin ile hasta ve basit bir şey bilmek yararlıdır: 5-8 dakika ağzı tamamen açık olan parlak güneşe karşı oturup her gün, gözleri kapalı. Işınlar farenksin içine nüfuz eder, hastalıklar daha az sıklaşır ve daha sonra tamamen durur. Tedavi süresi 2-3 haftadır. Güçlü anjina, az deneyimli insanlar genellikle difteri ve panik ile karıştırılır. Bu hastalıklar arasındaki fark şudur: angina sarı reçeller sadece bademcikler üzerinde görünür ve bunların net ayrımı görünürdür; Hastalık düşük ve beyaz sarı olsa da difteri aynı filmde (pelikül) çoğunlukla kirli gri renge sahip, sadece değil, aynı zamanda boğazın arkasındaki de üçgenin dilinde, farenks görünmez ve hatta burun içine nüfuz.

Eski bir Rus ilacı: boynunuza taze lahana yaprakları koyun ve atkılarınızın etrafına sarın. Yapraklar her iki saatte bir değişir. Bu yöntem, inflamatuar sürecin gelişimini geciktirmenizi sağlar.

yemek tarifleri

1. Papatya - 1 kısım, okaliptüs - 1 kısım, kadife çiçeği çiçekler, - 1 kısım.

Tüm öğütme ve iyice karıştırın. 1.5 su bardağı kaynar su için 1 yemek kaşığı. 2 dakika kaynatmak, ısrar etmek, sarılmak, 30 dakika süzmek. Günde 2 kez, sabahları ve akşamları durulayın, solüsyonu ikiye bölün. 26 ° C'lik bir çözelti ile durulamaya başlayın, günde 1 derece yavaş yavaş, 16 ° C'ye düşürün. Daha sonra bu solüsyonla ayı 15-16 ° C'de durulayın. Bu durulama, boğazın iltihaplanmasını ve sertleşmesini sağlar.

2. pancar kırmızı. Pancarları küçük bir rende ile rendeleyin. Bir bardak meyve suyu sıkın. Bir bardak kırmızı pancar suyunda 1 çorba kaşığı sirke (ancak asetik asit değil) dökün. Bu çözüm günde 5-6 kez gargara. 1 gulp yutabilirsiniz. Tamamen iyileşene kadar durulayın.

3. Sütün 0.5 litrelik bir şişesinde, yüzyılın yapraklarının yarısına kadar kesilir ve şekerle doldurulur. Boğazını gazlı bezle bağla. 3 gün ısrar edin, sonra gazlı bezle üst üste votka dökün, tekrar 3 gün ısrar edin. Gerilme, sıkma. Tatlı bir acı likör ortaya çıkaracak. Yemeklerden önce günde 3 kez 1 çorba kaşığı alın. Yemeklerden önce günde 3 kez 1 tatlı kaşığı alın. Tamamen iyileşene kadar kabul edin. Bademcik iltihabı, bademcikler ve akciğer hastalıkları için kullanılır.

4. Hava (kök). Günlük küçük bir parça için günde 5-6 kez ayrılır. Ve her parçayı ağzınızda 15-20 dakika tut. Altı ay veya bu tür tekniklerin bir yıl sonra bir kişi herhangi bir anjinadan kurtulur.

5. Kalanchoe (ev bitkisi). Boğaz soğuk olduğu zaman, Kalanchoe bitkisinin suyu yarım su ile karıştırılır ve günde birkaç kez boğazları okşayar. Kalanchoe suyu burnuna soğuk bir şekilde gömülür. Kalanchoe'nin suyu su ile birlikte grip ile ikiye alınır.

Anason sıradan.

a) Bir bardak kaynar su demlemek için bir çay kaşığı meyve, 20 dakika ısrar eder. Yemekten önce 30 dakika boyunca günde 1/4 bardak 3-4 kez içilir.

Anason meyveleri çeşitli ücretlere dahildir:

b) meyve anason - 1 pay ana tabaka öksürükotu - 1 kısım mullein çiçek - 1 kısım, ebegümeci çiçek - 2 kısım, çiçek kekik - 2 kısım, hatmi kökü - 2 kısım, meyan kökü - 5 parça. Bir bardak soğuk su üzerinde ısrar etmek için bir çorba kaşığı, 2 saat sonra bir kaynamaya getirin ve soğumasından sonra, düşük ısıda 5-6 dakika kaynatın. Öksürük, trakeobronşit, bronşit için günde 4 kez 1/4 fincan sıcak et suyu içilir.

7. Sibirya yaşlı. Çiçeklerin kaynatılması angina ile boğaz, ağız kokusu ve iltihabı durulayın. 3-4 yemek kaşığı çiçek, bir bardak kaynar suyla kaynar, düşük ısıda, soğuduktan sonra beş dakika kaynatın. Ağız, boğaz ağrısı iltihabı ile durulama için uygulamak için kaynatma.

8. Karagan'ın yeleği (deve kuyruğu). Yerüstü kısmının kaynatılması gastrointestinal sistem, hemoroid, soğuk algınlığı hastalıkları ile sarhoş edilir. Ezilmiş tıbbi hammaddenin bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökün, 30 dakika boyunca bir su banyosunda ısrar ederek boşaltın. Günde 3-4 kez 1 çorba kaşığı alın. Otozhno suyu, ağız ve diş etlerinin anjina, iltihaplı hastalıkları ile durulama için kullanılır.

9. Soğanlar. Taze meyve suyu 1 çay kaşığı günde 3-4 kez anjin için kullanılır.

10. Ortak bilberry. anjina ile yıkama için kullanılan kalın meyve suyu, yağlama bölümler, deri döküntüleri, ve nekrotik ülser (su miktarı 0.3 L indirgenir kadar kuru meyve 100 g kaynar su, 0.5 litre, akış) için önceden pişirilmiş.

11. Sage şifalı.

a) bademcik iltihabı, oral mukoza ve diş etleri infüzyon yaprakları durulama olarak kullanıldığı zaman (4 çay kaşığı yer 30 dakika, drenaj) kaynatılarak 2 bardak su yapmak için bırakır.

b) Adaçayı yaprakları çeşitli ücretlere dahil edilir:

bir adaçayı tıbbi bir yaprak - 3 parça, bir papatya kimyacının çiçek - 3 parça, bir büyü bir çim - 4 parça. Bir bardak kaynar su demlemek için koleksiyonun bir çay kaşığı, 30 dakika ısrar ediyorlar. Günde 5-6 kez larenjit ile gargara.

12. Menekşe kokulu. Bu, anjina, grip ve üst solunum yollarındaki mukoza zarının diğer iltihapları için mükemmel bir çare. Alkol tentürü şeklinde kullanılır. Alkolte tentür: 10 ml alkol başına 25 gram çiçek. Yemeklerden önce günde 3 kez 20-30 ml tentür uygulayın. Durulayın - bir bardak ılık su üzerine 10 ml tentür - yemeklerden sonra ve gece boyunca.

13. Limon. Boğazın başlangıcında, çiğ limonun yavaşça çiğneme, özellikle lezzet, çok yardımcı olur. Bundan sonra, bir saat boyunca, hiçbir şey yememek, bu da esansiyel yağların ve sitrik asitin boğazın iltihaplı mukozalarını etkilemesini mümkün kılar. Bu prosedür üç saat sonra tekrarlanmalıdır.

14. Alkol - 100 mi Mentol - 2.5 g, prokain - 1.5 g, anastezin - 1.5, boyun yağlı karışımın ön günde iki kez. Boynunu bir mendille veya fularla sarmak tavsiye edilir.

15. Boğazın durulanması için karışımlar.

1) Okaliptüs (yaprak) - 2 parça, keten (tohum) - 1 kısım, papatya (çiçek) - 2 parça, ıhlamur (çiçek) - iki kısım.

2) Kekik (çim) - 1 kısım, papatya (çiçek) - 2 parça, adaçayı (çimen) - 1 kısım, ebegümeci (kök, yaprak, çiçek) - 2 kısım.

3) Siyah mürver (çiçek) - 1 kısım, adaçayı (çimen) - 1 kısım, hatmi (kök, yaprak, çiçek) - 1 kısım, tatlı yonca (çiçeklerle çimen) - 0,5 kısım.

4) St. John's wort (çiçeklerle çimen) - 2 parça, keten (tohum) - 1 kısım, calendula - 2 parça, papatya - 2 parça.

Bu karışımların herhangi birinin bileşenleri öğütülmüş olup, bir karışımın bir çorba kaşığı bir porselen tabakta (200 ml) kaynar su dökmektedir. Daha sonra, 30 dakika boyunca porselen bir tabakanın altında ısrar ettikten sonra, 4-5 kez bir sıcak infüzyon ile süzün ve gargara. Son bölümler yavaşça yutulur.

Hardal tedavisi.

Sarımsak - 6 diş eti, ayçiçek yağı - 6 yemek kaşığı. kaşık, hardal tohumu tozu - 2 yemek kaşığı. kaşık.

Sarımsak dikkatlice doğrayın, hardal, yağ ve püre ekleyin.

Karışımı sandığa koyun ve eşit olarak dağıtın. Üstünü bir filmle örtün ve bir eşarp veya mendil sarın. Kompresörü 1 saat boyunca tutun, daha sonra karışımı alın ve vücudu nemli bir havluyla iyice yıkayın.

Prosedürü öksürük geçene kadar geçirin.

Toz tohumları hardal - 2 yemek kaşığı. kaşık, papatya çiçeği - 2 yemek kaşığı. kaşık, biberiye yaprağı - 1 yemek kaşığı. kaşık, su - 2.5 bardak.

Dökümü sıcak suyla toplayın ve 15 dakika ısrar edin, sonra süzün.

İnfüzyonu, su sıcaklığı 37-38 ° C olan bir banyoya ekleyin. 20 dakika boyunca bir banyo yapın. Tedavinin akışı 10-12 hamamdır.

Un - 2 yemek kaşığı. kaşık, hardal tohumu tozu - 2 yemek kaşığı. kaşık, zeytinyağı - 2 yemek kaşığı. kaşık, votka - 2 yemek kaşığı. kaşık.

Tüm malzemeleri iyice karıştırın ve pürüzsüz olana dek ezin.

Kütlesi göğsünüze, polietilenin üst kapağına koyun ve kendinizi yünlü bir şal ile sarın. Gece için sıkıştır. Prosedür en az 3 kez yapılmalıdır.

Şarap ile tedavi

Anjina ile birlikte, kalendula, kırmızı takviye edilmiş şarapla birlikte çok iyi bir etkiye sahiptir.

gerektirir: 1/2 l kırmızı takviyeli şarap (tercihen Cahors), 20 g kuru calendula çiçeği.

Hazırlama yöntemi. Şarabı ılımlı bir ateşe koy. Kadife çiçeği çiçeklerini ekledikten sonra bir kapakla tencereyi örtün ve ara sıra karıştırarak kaynatın. Donmuş sıvı hemen ısıyı uzaklaştırır ve bir elek veya gazlı bez ile süzülür.

Uygulama yöntemi. 7-10 gün yemeklerden önce günde birkaç kez sıcak 1/2 bardak alın.

Kırmızı takviye edilmiş şarabın ve taze meyve suyunun anjin kombinasyonu ile planya yapraklarının yapraklarından elde edilmesi yararlıdır.

gerektirir: 300 g kırmızı takviye edilmiş şarap, 1/2 kg taze muz yaprağı.

Hazırlama yöntemi. Bir kıyma makinesi aracılığıyla büyük bir planya yaprağı geçirin. Ortaya çıkan kütle birkaç kat gazlı bez ile sıkıştırılır, bir süre çökeltinin yerleşmesine izin verin. Suyu ince bir elek boyunca süzün. Kırmızı şarap

düşük ısıda 50-60 ° C'ye ısıtın "S. Önceden ısıtılmış şarabın hazırlanmasıyla hazırlanan muz suyu yaprakları.

Uygulama yöntemi. Her 2-2.5 saat arasında günde 1/4 bardak içilir.Tedavi süresi - 10 gün.

Muz suyu, 20-24 saatten fazla saklanamaz, daha sonra değerli özelliklerini kaybetmeye başlar. Bu nedenle, sabahları tercihen günde bir tıbbi karışımı içmek için sıkın.

kompres

Anjina'nın ilk belirtilerinden biri boğaz ağrısıdır. Bir sıcaklığınız yoksa, aşağıdaki kompresleri yapın.

1. gerektirir: 2-3 çorba kaşığı. l. votka, küçük bir parça gazlı bez, parşömen, pamuk yünü, bandaj, eşarp veya bir parça sıcak bez.

Hazırlama yöntemi. Bir gazlı bez parçasını vodka içinde nemlendirin ve boğaz bölgesine takın, parşömen üzerine yerleştirin, ardından pamuk yünü daha önceki iki tabakayla örtüşecek şekilde yerleştirin. Sıkışmayı bir bandajla, bir fularla veya sıcak bir bezle düzeltin.

Uygulama yöntemi. 20-30 dakika kadar yatağa gitmeden önce sıkıştırın. Çıkardıktan sonra, boynunuzu eşarp etrafına sarın. Her akşam 5-6 gün boyunca prosedürü tekrarlayın.

2. gerektirir: 2 yemek kaşığı. l. votka ve sirke, küçük bir parça gazlı bez, parşömen, pamuk yünü, bandaj, eşarp veya bir parça sıcak bez.

Hazırlama yöntemi. Sirke ile votka karıştırın ve çözelti içine bir parça gazlı bez veya malzeme ıslatın, boğaz bölgesine yerleştirin, üstüne iki parşömen yerleştirin, daha sonra iki önceki katmanları örtüşen pamuk yünü. Sıkışmayı bir bandajla, bir fularla veya sıcak bir bezle düzeltin.

Uygulama yöntemi. En fazla 15 dakika sıkıştırın. Geceleri daha iyi yapın, hemen yatağa gidin ve kendinizi iyi koruyun. Yatmadan önce 5 gün boyunca prosedürü tekrarlayın.

İyileşme tarihi

vahşi "sahil "Bir kez, Karadeniz'de dinlenirken, kocam boğaz biz tamamen bir çadır kampında bir dost şirket yaşadığını zaman ağrıyordu." - En yakın eczane ortadan otobüsle seyahat etmek altı kilometre uzaklıkta ve hatta saatlik ayak basmak zorunda belirleyin. gün hiç kimse değildi tabletochki birisi "boğazından tabletochki" olsun. bir kampanya konuda tüm ortakları tükenmiş. Ama gelmiş, genç bir çocuk (sahil 1000 kampçılar kadar her yaz değerinde boyunca Gelendzhik yakınında) komşu kamp, ​​sürpriz bize bakıyor, bitti Ben: "!.!. - ilaçların deniz - Evet orada var boğazını Cure ve o Karadeniz'in mavi-mavi işaret etti - Gel durulama" kocasının boğazın akşam boğaz değil ".

Gerçekten de, deniz suyu - boğaz hastalıkları için mükemmel bir çare, dil ve diş etlerinde iltihaplanma süreçleri. Ve boğazınız varsa, kimyacıya "boğazdan tabletler" veya antibiyotikler için acele etmeyin, evde deniz tuzu solüsyonu yapın ve durulamaya başlayın.

Bir bardak sıcak kaynamış suya bir çay kaşığı deniz tuzu, kabartma tozu bir çay kaşığı ve 4 damla tentür iyot eklenmelidir. Bu konsantrasyon yaklaşık olarak vücuttaki dokuların asitlik seviyesine karşılık gelir. Çözeltiyi iyice karıştırın ve gün boyunca her saat ağzınızı ve boğazınızı yıkayın.

• Boğaz ağrılarını tedavi etmek için bir tedavi prosedürleri kompleksi kullanılabilir.

0,7-0,8 litre su (38-39 °) büyük bir bardağa dökün ve içinde bir çay kaşığı deniz tuzu çözün. Ardından tedaviye başlayın:

• boğazını bir pişirme kabı çözeltisi ile yıkayın (bir çay kaşığı ılık bir bardak suya);

• Bundan sonra, boğazını hemen bir furacilin solüsyonuyla (eczanelerde satılan) durulayın;

• ve son olarak, boğazınızı yıkayarak ve burnunuzu deniz suyuyla durulayarak prosedürü tamamlayın.

Bu tedavi kompleksi her iki saatte bir tekrarlayın ve tam olarak ertesi gün mükemmel bir şekilde sağlıklı olacaksınız!

Yosun tedavisi

1 çay kaşığı phytolone, 1 bardak su (daha iyi filtrelenmiş).

Phytolone'u suya dökün ve 3 saat ısrar edin. Kullanmadan önce solüsyonu su banyosunda önceden ısıtın.

Gargara günde 4 kez.

Bademcikler üzerinde pürülan akıntılar yoksa, bunları bir filoyon çözeltisine (laminaria özü) batırılmış bir pamuklu çubukla yağlayabilirsiniz.

Petrol ürünleri ile muamele

1 cm3, muşamba, eşarp büyüklüğünde 4 adet parafin.

Parafin bir su banyosunda eritin, kaynatın. Daha sonra parafinin yaklaşık 60 ° C'ye soğumasını bekleyin.

Parafini, boynun derisi üzerinde toplam 1,5 cm kalınlığında birkaç katmana sürün. Üstte bir çörek koyun ve boynunu bir eşarp ile sarın. Prosedürün süresi 1 saattir.

Uçucu yağlarla işlem

3 litre su ile ateşe bir tencereye koyun su kaynama noktasına gelene kadar bekleyin ve ardından sıcaktan pan kaldırın ve bir bıçak, okaliptüs birkaç yaprak uçlarındaki selvi yağı, kabartma tozu birkaç damla ilave edilmesi gereklidir. Ardından kapağını ilk, en sıcak buharın çıkması için potadan çıkarın. Bundan sonra, tencerenin üzerine eğin ve kendinizi bir havluyla örtün. Sıcak buharda 3-4 dakika derin nefes almanız gerekir. İşlemden sonra hemen yatağa gitmesi tavsiye edilir.

Katı ve bitkisel yağlarla işleme

Deniz topalak yağı mükemmel bir iyileşme ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Deniz topalak yağıyla ıslatılmış bir pamuklu çubukla bademciklerin yağlanması tavsiye edilir. Bu yöntem bademciklerin pürülan akınları olmadığı zaman sadece catarrhal tonsillitte kullanılabilir.

Mumyaların tedavisi

0,3 g mumya dilin altına koyulur, tam çözünmesini bekleyin ve ılık süt içirin.

Taş ve minerallerle tedavi

Angina ile vücut akikleri, akuamarin ile mümkün olduğunca uzun süre giymek gerekir. Nar ayrıca etkili yardım sağlayabilir, ancak sadece gümüş bir çerçevede ise.

Kum tedavisi

2 bardak nehir kumu, muşamba, gazlı bez, eşarp.

Bir tavada kum ısıtın, bir torbaya dökün.

Boğazın üzerine gazlı bez koyun, kumun üzerine bir kum tabakası ve bir fulardan daha büyük olması gereken kum bezi üstüne koyun. Prosedür süresi 20-25 dk. Uykuya gitmeden önce kompres gece yapılmalıdır.

Çamur Tedavisi

1 bardak çamur, 30 ml nane infüzyonu, muşamba, pamuk yünü, bandaj.

Kirleri nane infüzyonuna bağlayın. Bir su banyosuna koyun ve karışımı yaklaşık 40-50 ° C'ye ısıtın.

Çamur döşenecek bir bandajla örtmek için boğaz. Bir yağlı bez ve pamuk yünü ile. Pamuk yünü tabakası, yağ bezinden biraz daha geniş olmalıdır. Tüm kompresi bir bandajla boynunuza takın. Prosedür süresi 20-25 dk. Kompresyondan sonra, boyun sıcak su ile yıkanmalı ve bir fularla sarılmalıdır, hastayı yatağa koyun.

Kil tedavi

1/2 bardak kil, 1/2 su bardağı su, 30 ml limon balsamı, gazlı bez, bandaj infüzyonu.

Gazlı bezle kil sarma ve bu düğüm ılık suya koyulur, böylece kil ıslatılır. Sonra limon balsamı infüzyonu ekleyin. Kil yumuşaklaştığı zaman, kil içeren gazlı bez sudan çıkarılmalı ve lavabonun üzerine fazla cam suya asılmalıdır.

2 cm kalınlığında kek çıtır yapmak için boğazına yapıştırın, bir bandajla bağlayın ve bir eşarp veya battaniye ile sarın. Prosedür süresi 2 saat olup, bu yöntem özellikle ciddi bir öksürükten rahatsız olduğunda bademcik iltihabı ile birlikte görülür.

hidroterapi

Hidroterapi genellikle angina olanlara uygundur. Ancak, hastalığın kendisi sırasında bunu uygulamanıza gerek yoktur, çünkü bu durum durumu daha da kötüleştirebilir.

Sertleştirme ve güçlendirici bir vücut prosedürü olarak, brotlar ve tıbbi bitkilerin infüzyonları ile sarar yapmak gereklidir. bunların hazırlanması için, böyle rezene, atkuyruğu, ahududu, kızılcık, adaçayı, papatya, nergiz ve diğerleri gibi bitkiler de kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu sarma olacak koltuk altı kişiye ulaşır böyle boyutta bir sayfa gerekir. Bu tabakanın taze pişirilmiş ısıya iyice sulanması ve vücudun etrafına sarılması gerekir. Bir battaniyeyle örtün ve 1 saat yatakta yatın. Daha sonra kağıda yayılmalı ve bir kez daha otlar ile aynı şekilde nemlendirin. Tekrar içerideki kişiyi sarın, bir battaniyeyle örtün ve bir saat daha yatağa koyun, daha sonra hastanın kuru kıyafetlere dönüşmesi ve yatağa koyması gerekir.

Arıcılık ürünleri tedavisi

Sardunya ve kipreya'dan toplanan çiçek balı, sadece boğaz ağrısını yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca antiseptik bir etkiye sahiptir. Ağızda 1 tatlı kaşığı bal almak ve yavaş yavaş, terapötik etkiyi eritmek, çözmek için gereklidir.

Bal tedavisi

1 çorba kaşığı. bal kaşığı, 1 çorba kaşığı. kaşık papatya, 250 ml kaynar su dökün. Kolit için durulama ve lavman olarak alın.

Süt ile tedavi

Bademcikler üzerindeki iyi yumuşatma etkisi ılık sütdür. Gün boyunca 1/2 bardak içilmelidir.

Meyve suları ile tedavi

Anjina ile, toksinleri vücuttan çıkarmak için mümkün olduğunca fazla sıvı içmek gerekir. Bu amaçla, havuç suları, pancarlar en uygunudur. Kızılcık ve limon suları da çok kullanışlıdır. Günde birkaç kez 1/2 bardak içilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.