Loading

Kronik farenjit halk ilaçları

Mukus zarının inflamatuvar süreci veya farinksin lenfoid dokusuna farenjit denir. Hastalık akut ve kronik akıma ayrılır. Strep farenks mukozasında yakın bulunan enfekte sitenin mukozası üzerinde düşmüş bir enfeksiyon, etkisi altında örneğin mukozası korozif ortama maruz kalma, çok sıcak yemek, toz yüklü hava, gazlar, buharlar veya boya inhalasyon yoluyla tetiklenebilir.

Bu yazıda ele alınacak kronik farenjit, eksik akut farenjitin arka planı üzerinde gelişir. Hastalık bir süre rahatsız edilmeyebilir, yani. “uyuma” safhasında olmak ve alevlenme kendini akut formun semptom karakteristiği olarak ortaya çıkarsa da, belirgin değildir.

semptomlar

Boğazda keder, yabancı bir nesnenin hissi, boğazda "koma".
Kuruluk ve terleme, balgam olmadan öksürük.
Uzun süreli konuşma, ses kısıklığı ile ilgili zorluklar.
Alevlenme aşamasında vücut ısısında hafif bir artış olur. Semptomlar belirginleşir.

Kronik farenjit formları

Basit catarrhal. Boğazdaki kızarıklık, arka duvarda mukus görülür.
atrofik. Mukus kuru, bazı durumlarda "kabuklar" ile kaplıdır.
hipertrofik. Mukoza zarının bireysel bölgeleri şişer, büyüklüğü artar.

Hastalığın nedenleri

Kendi kendine kronik farenjit çok nadir durumlarda ortaya çıkabilir. Hastalığı provoke eden faktörler şunlardır:
Olumsuz çevre koşullarında yaşamak. Atmosferin toz veya gaz kirliliği. Kuru, sıcak veya tersine, soğuk, hava.
Birçok dumanın bulunduğu bir odada sigara içilmesi veya sürekli mevcudiyet.
Alkol, baharatlı, ekşi, çok sıcak yemekler eki.
Kalıcı burun tıkanıklığına yol açan hastalıklardan dolayı ağızdan nefes alma.
Kronik gastrit, mide yanması nedeniyle sürekli hissedilir. Bu durumda mukus sürekli tahrişe maruz kalmaktadır.
Soğuk algınlığından damla ve spreylerin kontrolsüz kullanımı.
Diş etleri ve dişlerin diş hastalıkları.
Hormonal bozuklukların eşlik ettiği tiroid bezi hastalıkları.
Bazı durumlarda, bademcik kaldırmak için ameliyat sonrası olur.

komplikasyonlar

Hastalığın kendi içine girmesine izin verirseniz, larenjit, bronşit veya tracheitis gibi hastalıklara yol açabilir.
Sesi kısık ve zayıf olarak değiştirin.
Kardiyak ve böbrek aktivitesinde.

Kronik farenjit tedavisi

görünüşte

 • Durulama ve inhalasyonlar için papatya ve civanperçemi, okaliptüs, adaçayı, calendula gelir. Bu otlar ayrı ayrı alınabilir, ancak herhangi bir kombinasyon halinde olabilir. Biraz bal eklemek güzel. Durulama yaparken, birkaç ağız dolusu bitkisel ilaç yutmak yararlıdır.
 • İğneler. Her iğnenin yirmi gramında bir bardak kaynar su bulunur. Bir saat sonra süzün, ısıtın ve inhalasyon prosedürünü uygulayın.
 • Papatya ve hava. Aura ve papatya çok etkilidir. Aracın kuru ezilmiş kökünü küçük bir kaseye dökün, iki yüz elli mililitre su dökün ve kaynatın. On dakika sonra bir kaşık kuru papatya dökün. Çıkar ve bir saatliğine ayrıl. Tıbbi inhalasyon ve durulama için zorlanma ve kullanım.

Calendula ve adaçayı

 • Calendula, adaçayı ve kireç rengi. İnhalasyon için mukozayı aşağıdaki madde ile yumuşatır ve nemlendirir. Kaşık kuru liken rengi, kaşıkla calendula ve iki kaşık adaçayı dikkatlice karıştırın. Bir kaşık tuz ayırın ve bir bardak kaynar su kaynatın. Bir saat sonra, zorlanma ve ısınma, inhalasyonu gerçekleştirir.
 • Doktorlar tarafından önerilen güvenilir bir tedavi yöntemi. Tedavi üç aşamada gerçekleştirilir. Tüm şartları karşılıyorsanız, kurtarma garantilidir.

Sütün sarımsak infüzyonu

1. On gün boyunca günde altı kez, sütün sütünün üzerinde sıcak süt ile durulayın. İnfüzyon için iki büyük veya üç orta sarımsak karanfil bir ezme içine ezilmeli ve taze kaynatılmış süt ile bir bardağa konulmalıdır. Sütün sıcaklığı yaklaşık kırk dereceye kadar soğuduktan sonra sırt üstü uzanıp, yatarak, boğazınızı durulayın. İnfüzyondan çıkana kadar üretiniz.
2. Bir sonraki adım, aynı zamanda on gün, altı kez, bir bardak kaynar su ve bir buçuk saat dolu bir kaşık kuru çiçek calendula, infüzyon hazırlamak. Önceki tarifte tarif edildiği gibi durulayın.
3. Tedavinin üçüncü aşaması on günlük bir zamandır. Günde dört kez de uzanarak, patates çiçeklerinin bir kaynatmasıyla boğazınızı yıkayın. Bir kaşık dolusu kuru çiçek yapmak için bulaşıkları dökün ve bir bardak sıcak su dökün. Soba üzerine koyun ve beş dakika kaynattıktan sonra pişirin. Kaldırdıktan sonra otuz dakika sonra çıkarın.
Tedaviyi birinci yönteme göre tekrarlayın.

Tuzlu su ile durulama

 • Tuz ve su. Yedi ardışık gün, iki bardak sıcak kaynamış su içinde bir çorba kaşığı tuz çözeltisi ile boğazınızı yıkayın. Elbette üçüncü günde önemli bir rahatlama olacağı gerçeğine rağmen tamamlanmalıdır.
 • Uçucu yağlar. Yağ inhalasyonu çok faydalıdır. İki yüz elli mililitre sıcak sudaki işlem için, on damla herhangi bir yağ ekleyin ve günde iki kez on dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Yağ köknar, deniz topalak, lavanta, mentol, şeftali veya zeytin olabilir.
 • Aziz John'un meyvesi ve propolisi. Günde üç kez, propolis özü ile St. John's wort infüzyonu ile boğazınızı durulayın. İlk önce infüzyonu hazırlayın. Bir kaşık dolusu kuru St. John's wort bir termos içinde, bir bardak kaynar su dökün. İki saat sonra, süzülme ve damlama, yirmi damla propolisin infüzyonu içine çeker.
 • Çene, akasya, böğürtlen. Mümkünse, akasya beyazı bir kaşık, iki kaşık böğürtlen yaprağı ve üç kaşık çayırdan bir durulama infüzyonu hazırlayın. Kuru otlar ezin, karıştırın ve bir bardak bardak kaynar su dökün. Bir saat sonra, süzme ve durulama için kullanın.

Bitki rasyonları ile boğaz durulayın

 • Civanperçemi, nane, ahududu. Nane, iki civanperçemi ve üç ezilmiş ahududu kabuğu. Karışımı bir kaşık dolusu iki yüz elli ml kaynatılmış suya dökün. Bir saat sonra, boğazınızı gerin ve günde en az üç kez yıkayın.

Oral uygulama için

 • Sarımsak ve bal. Sarımsakları soyun, sarımsak çekçekinden geçirin ve yarım bardak bal ile bir bardak sarımsak ezmesi karıştırın. İlaç bitmeden bir saat önce bir çay kaşığı alın.
 • Çam ve balın böbrekleri. Yarım kilogram çam fıstığı yazın, durulayın ve bir tencereye dökün. Yarım litre sıcak su dökün, ateşe koyun ve kaynatın. Yirmi dakika pişirin. Et suyu çıkarın, soğutun ve süzün. Sıvı hacmini ölçün ve litre başına bir kilogram bal ve on ml propolis ekleyin. Serin bir yerde saklamak için dikkatlice bağlayın ve saklayın. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Bira. Geleneksel şifacılar, yatağa gitmeden hemen önce bir bardak ılık koyu bira içerseniz, hastalığın hızla geri çekildiğini iddia eder.

Muz ve bal

 • Bal ve muz. Psyllium'dan ballı bir ilaç hazırlayın ve bir kaşık için günde dört kez alın. Küçük bir tencerede, yüz elli gramlık yüzlerce gram muz yaprağı dökün, yüz elli gram bal ekleyin, bir tabağa koyun, kaynana kadar ısıtın ve yirmi dakikalığına hafif ateşte pişirin. Plakadan çıkarın, soğutun, cam malzemelere aktarın, buzdolabında saklayın.
 • Kuru üzüm, kızılcık, fındık ve bal. Bir bardak kuru üzüm durulayın ve çok ince doğrayın. Ayrıca, bir bardak kızılcık ezin. Ceviz ezmesi ve bir bardak somun kütlesi, kuru üzüm ve kızılcıklara uzanıyordu. Yarım bir bardak bal eritin ve hazırlanan bileşime ekleyin, aynı iki yüz ml'lik kaliteli votka dökün. Hepsi dikkatle birleştirin. Her yemekten önce saatte bir kaşık dolusu alın. Çare bittiğinde, tedavi durdurulabilir.
 • Bal-bal şurubu. Üç sarımsak başını hazırlayın, soyun ve dişetlerini ovun. Küçük bir tencereye koyun ve sıvı bal içine dökün, böylece sarımsak kütlesini kaplayın. Sarımsak yumuşana ve balla birleşene kadar ısın. Kaldır, biraz serin ve tekrar ısıtın. Ürün çok kalınsa, biraz su ile seyreltin. Her saat bir kaşık yiyin.
 • Farenjitin alevlenme yaklaşımını hissettiğiniz anda, aşağıdaki ilaçları hazırlayın ve içirin. Bir bardak kuru kırmızı şarap ısıtın. Bir limon suyu dökün, bir kaşık bal ekleyin. Ateşe at ve üç dakika kaynat. Bir baharatlı karanfil ve yarım kaşık toz tarçın ekleyin. Isıdan çıkarın ve infüzyon için 20 dakika bekleyin. Sonra sıcakken iç.
 • Kuşburnu ve deniz topalak yağı. Köpek gül çayı sürekli kullanımı ile mükemmel yardımcı olur. İki kaşık köpek bir termos içinde yükseldi ve yarım litre kaynar su dökün. İki saat sonra, bardağı günde üç kez süzün ve içtikten sonra iki damla deniz topalak yağı tüketmeden önce çayın içine bırakın. Dogrose için Kalina meyveleri ekleyebilirsiniz.
 • Muz ve bal. Muz yapraklarını çekin, durulayın, kurulayın ve suyu sıkın. Eşit miktarda bal ekleyin, ateşe koyun ve yaklaşık yirmi dakika pişirin. Züccaciye transfer. Günde üç kez bir kaşık yiyin.
 • Adaçayı ve bal. Bir kaşık balın eklenmesiyle bir bardak kaynar suya bir adaçayı kaşığı kaynatın, her gün yatmadan önce içilir.
 • Briar, ısırgan ve kekik. Beş gram gül kalça alın, doğrayın ve aynı miktarda kekik ve ısırgan ile karıştırın. Küçük bir tencereye dökün ve iki dakika mililitre suda üç dakika pişirin. Isıdan çıkar, bir saat bekletin. Gerilme, tada bal ekleyin. İki hafta boyunca sabah ve akşam on ml'ye kadar ısıtın.
 • Elmalar. Apple bu hastalık için çok yararlıdır. Doğranmış elma beş kaşık yarım litre su dökün, bir kaynamaya getirin ve yirmi dakika pişirin. Günde iki hafta, günde iki kez bir bardak et suyu içer.
 • Agave ve bal. Uzamış farenjit taze sıkılmış agave suyu ile tedavi edilebilir. Biraz ihtiyacınız olan meyve suyundan korkmayın. Agave suyu eşit miktarda balla karıştırılır ve günde dört kez bir kaşık alınır.

Harika yemek tarifleri

Fyodor Chaliapin'den. Yarım dilim anason tohumu bir bardak yarısı ve bir bardak su dökün. Ateşe koyun, kaynatın ve bir saat dörtte bir pişirin. Çıkarın, süzün, bir bardak balın dörtte birini ekleyin, tercihen kireç ve kaynamaya kadar ısıtın. Plakadan çıkarın ve hemen bir kaşık dolusu kaliteli brendi dökün. Karıştırın ve serin. Shalyapinskoe içki bir kaşık için her saat olmalıdır demektir. Çok etkili bir ilaç, sadece bir günde hastalığın kurtulmasına yardımcı olur.

Maharaja'dan. Bu tarif Hindistan'dan bize geldi. Boğaz ağrısının bir kil solüsyonu ile yıkanmasına dayanır. Etki, kilin tüm zararlı maddeleri emmesi ile açıklanabilir. Eczanede toz halinde kil al. Bir çay kaşığı biraz ısıtılmış su bardağı bir kaşıkla dökün ve bir hafta boyunca günde en az altı kez durulama için kullanın.

Napolyon'dan. Napolyon bu yüzden farenjit tedavi etti. Her saat iki kaşık konyakla gargara yapmalısın. Konyak yutmayın! Dahası, doğal, kaliteli olmalı.

Fransız konyak bağımlılığı iyi bilinir, ancak Gürcüler doğal şaraplara bayılırlar. Gürcü doktorlar aynı zamanda farenjit de bu şekilde tedavi ettiler, ancak konyak yerine biraz ısıtılmış doğal kuru kırmızı şarap kullandılar.

miscellanea

 • Havuç ve bal ilacı. Küçük bir havuç rendesi üzerine sürün. Altın bıçağın bir eklemini sökün ve doğrayın. Havuçlara bir kaşık bal ve bir parça altın bıyık ekleyin. Hepiniz iki saat karıştırın ve bırakın. Günde üç kez, çare kaşığının yarısını alın ve ağzınıza, boğaza yakın bir yere koyun. Beş dakika sonra tükürün. Bu çare tarafından tedavi edilen yedi gün izler.
 • Tuz ve yağ. Boğaz boğazını ve boynunu, rafine edilmemiş bitkisel yağ ve tuz karışımı ile yağlayın. İşlem sabah ve akşam yapılmalıdır.
 • Papatya ve iğneler. Farenjitin ilk belirtilerinde, papatya veya iğnelerin bir kaynağını hazırlayın (elinizde). Biraz su ısıtın, havzanın içine dökün ve et suyunu dökün. Bacaklarınızı pelvise indirin ve iyice ısın. Sert bir havluyla silin ve ayaklarınızı ıslatın.
  Daha sonra papatya suyunu solumaktan nefes alın.
  Yatmadan önce, bal ilavesiyle bir bardak kalinovyh infüzyonu içirin. İnfüzyon için taze Kalina öğütülür ve çok sıcak suya eklenir. Taze karbondiotu yoksa, kireç veya nane renginin eklenmesiyle çözülmüş bir tanesi yapılacaktır.

önleme

Dumanlı odalarda olmaktan çekinmeyin. Dumanı sokaktan alıyorsanız, pencereleri ve pencereleri kapatın.
Yol tozunu ve atmosfer gazını solumayın. Bu faktörleri dışlamak mümkün değilse, en az gazlı bez kullanın.
Bir yerleşim bölgesinde havayı soğutmak için klimayı evde, yazın, ısıya takın.
Bir kez ve alkol ve sigara içmekten tamamen vazgeç!
Diyetinizden çok keskin, ekşi yemekleri ortadan kaldırın. Tuz alımını azaltın.
Dişleri tedavi et.
Burnunda nefes al. Soğuk algınlığı ile hemen tedaviye başlayın.
Gastrointestinal hastalıkların alevlenmesini önlemek için diyeti izleyin.

Evde farenjitin etkin tedavisi

Farenjit evde kaç gün tedavi edilir?

Literatür tedavisi 3-7 gün içinde akut farenjit semptomlarını ortadan kaldırmanıza izin verir. Daha az zaman daha sık gereklidir.

Kronik formda olduğu gibi, hızlı bir şekilde tedavi edilemez. İyileşme yolu birçok faktöre bağlıdır: hastanın nedenleri, süresi, bireysel özellikleri.

Uzmanlar hastalığın önlenmesi daha kolay olduğunu hatırlatıyor. Önleyici tedbirler arasında ağız bakımı, yerel ve genel bağışıklığın güçlendirilmesi, hipoterminin ortadan kaldırılması yer almaktadır.

Halk ilaçları ile farenjit nasıl tedavi edilir: akut, kronik, atrofik

Farenjit, üzüntü, terleme ve boğaz ağrısının olduğu posterior farryngeal duvarın akut veya kronik bir enflamasyonudur. Akut farenjit, bir kural olarak, esas olarak ARVI'de virüsler tarafından ortaya çıkar. Nadiren nedeni stafilokok enfeksiyonu ve diğer mikroorganizmalardır. Kronik farenjit yetişkinlerde ve çocuklarda kötü tedavi edilmiş veya tedavi edilmemiş akut farenjitin sonucudur.

Nazal kavite, farinks ve nazofarenksin kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile ortaya çıkar. Ayrıca, kronik bir hastalık gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, idrar yolu patolojilerinin bir sonucu olabilir. Halk ilaçlarının tedavisinin farenjit ile başa çıkmasına yardımcı olup olmadığı ve bunu yaparken ne kullanılabileceği - bu soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Hastalığın popüler tedavisi öncelikle tahriş olmuş boğazı yatıştırmak, iltihabı hafifletmek ve kuru mukoza zarlarından kurtulmak için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için uygula:

İlaç tedavisinin yanı sıra, halk ilaçlarının kullanımı semptomların şiddetini hafifletir ve iyileşme üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

otlar

Şifalı bitkilerin süsleri ve infüzyonları antiseptik, yatıştırıcı, anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Ayrıca hastalığın çeşitli formları için ücretler kullanırlar:

 1. Akut farenjit ile - bir çorba kaşığı nane, St John's wort, civanperçemi ve karıştırın ve bir bardak kaynar su dökün. Çay içip, bal ilave ederek, yatmadan önce veya durulama için kullanın.
 2. Kronik formun tedavisi için - papatya, meşe ve muz kabuğu infüzyonu ile gargara.
 3. Atrofik farenjit - bitkilerin (deniz topalak, okaliptüs, nane) bitki veya bitki yağları kullanılarak inhalasyon yapmak.

Farenjit nasıl düzgün bir şekilde tedavi edilir, videomuza bakın:

İnfüzyonlar, decoctions, çaylar

Çünkü farenjit ile mukozanın kuruluğu gibi bir semptom vardır, o zaman onu sürekli nemlendirmeniz gerekir. Cömert bir içeceğin içilmesi yararlıdır, bu olabilir:

 • dut, sebze, meyve meyvesi;
 • limonlu sıcak bitkisel çay;
 • tereyağı ve bal ile süt;
 • gazsız alkali maden suyu;

Öksürük, aynı zamanda farenjitin yaygın bir semptomudur, bu nedenle balgam söktürücü etkisi ile otların et suyunu kullanabilirsiniz:

Her zamanki hazırlık şeması - kaynar su bardağı başına 10 gram hammadde, ama şimdi tüm otlar genellikle filtre torbalarında satılıyor ve paketin kendisinde nasıl demleneceği, nasıl saklanacağı ve ne kadar alacağı ayrıntılı olarak yazılıyor.

Durulama, boğaz tedavisi

Durulama için, eczane satın alınabilir propolis, çok iyi tentür. Bu alkol için bir araç olarak, 30, su ve günde 3-4 defa durulanmış bir boğazı 100 ml damla, ancak daha boşar ve boğaz tahriş edebilir.

Bir parça şeker üzerine birkaç damla damlayabilir ve yavaş yavaş eriyebilirsiniz. Ayrıca bitkisel infüzyonlar kullanılır:

Durulama için farenjit ile, antiseptiklerin herhangi bir çözeltisi kullanılır. En basitleri tuz ve sodadır. Etkili durulama - bu işlem bir işlemde 1 bardak sıvıdan daha az olmamalıdır. Farinks büyük, neredeyse dolu ağız olmalıdır.

soluk alma

İnhalasyonlar mukus boğazını nemlendirmek için kullanılır ve bunun için bir nebulizatör kullanılır. Onlar salin ile yapılır, ancak cihazın bazı modellerinde otların et suyularını kullanabilirsiniz.

Eğer nebulizer yoksa, soluma eskiden iyi bir şekilde yapılabilir - günde iki kez 5 dakika boyunca buharın üzerinde nefes alın. Bu prosedürler aşağıdakiler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 1. Bir soda çözeltisi (kaynar su başına 1 çay kaşığı).
 2. Islak buhar haşlanmış patates.
 3. Papatya, calendula, althea veya diğer şifalı bitkilerin süsleri.

Komarovsky: İnhalasyon yapmak için daha iyi olanla diyor ki:

yağlar

Atrofik ve subatrofik gibi bazı kronik farenjit formlarında mukozal doku, üzerinde kabuk oluşumu ile incelme ve atrofi haline gelir. Bu nedenle, örneğin propolis ile durulama gibi tahriş edici olabilecek prosedürlerden kaçınmak gerekir. Boğazın yağları kullanması en iyisidir:

Calendula ve deniz-buckthorn yağları ayrıca arka faringeal duvarın tedavisinde kullanılır.

soluk alma

kaynar su bardağı başına herhangi uçucu yağlar birkaç damla (çay ağacı, turunçgiller, deniz topalak) eklemelisiniz ve günde iki kez ona nefes.

Mukozadan herhangi bir tahrişten kaçınılması gerektiği için şiddetle sıcak çözüme gerek yoktur.

5 dakika yedikten sonra prosedürü tutmak daha iyidir.

kompres

Akut farenjit tedavisi için, boğaz için ısınma sıkıştırıcılar kullanılabilir. İşte bazı tarifler:

 1. Boğaz, göğüs ve sırt ile ovalama yağı. Gazlı bez üzerine biraz yağ sürün, boğazınıza koyun ve gece için etrafına sarın.
 2. İyi kalitede tereyağı tereyağı ile karıştırın, gresi sıkın, üzerine polietilen koyun ve sarın. Bu karışım, boğazı içeriden yağlamak için kullanılabilir.
 3. Aloe yaprakları bırakın, zeytinyağı dökün ve 5 gün ısrar edin. Günde iki kez boğazın arkasını yağlayın.
 4. Ezmeden geçirilen 2-3 diş sarımsak, bir çorba kaşığı tereyağı ile karıştırılarak karışımı bir selofan parçasına koyun. Sarımsak, ciltte tahrişe neden olabileceğinden, bir doku tabakası ile boğazı örtün, üstüne bir kompres uygulayın ve etrafını sarın.

Diğer tarifler

Farenjit tedavisi için halk hekimliğinde başarılar bal ile yemek tarifleri kullanın:

 1. Tahta taze yaprakları öğütmek, bal ekleyin ve 20 dakika kısık ateşte kaynatın. Bir çay kaşığı günde 3-4 kez alın.
 2. Yatağa gitmeden önce ballı meyan kökü kaynatın.
 3. Tamamen yumuşayana kadar sarımsaklı sarımsak pişirin. Günde birkaç kez al, hatta her saatte.

Bu tarifler kuru öksürük ile yardımcı olur ve balgam söktürücü etkiye sahiptir.

diyet

Farenjit ile, her şeyden önce kaçınmak için gereklidir:

 • çok soğuk veya sıcak yiyecekler;
 • baharatlı baharatlar ve soslar;
 • füme ve kızarmış yiyecekler;
 • katı meyve ve sebzeler;
 • herhangi bir gazlı içecek;
 • alkol.

Bir kelimede, boğazı tahriş edebilen her şey. Aynı kurallar, hastalığın önlenmesi için de önemlidir.

 • tahıllar;
 • bulyonlar;
 • buhar pirzola veya köfte et;
 • balık, özellikle yağlı deniz;
 • yumurta;
 • jöle.

Tüm ürünler buharda pişirilmeli veya kaynatılmalı ve ekmekler kabuksuz yenilebilir.

Terapi özellikleri

Farenjit tedavisi için halk tariflerinin uzun süredir kullanılmasına rağmen, geleneksel tıbbın her derde deva değil, sadece yardımcı tedavi olduğu anlaşılmalıdır. Otlar mikroorganizmaları öldürmezler, ancak iyileşme üzerinde yararlı etkileri vardır.

Doktora yetersiz tedavi akut farenjitin kronikleşmesine neden olabileceğinden, her durumda ele alınması gerekir. Tedavide öncelikle farenjitin nedenini bulmak önemlidir. Bu bakteriyel bir enfeksiyon ise, o zaman halk ilaçları ile tedavi etmek mümkün olmayacaktır - burada belirtilen patojen dikkate alınarak, sadece bir doktor reçete hangi antibiyotikler gereklidir.

Ayrıca, bazı patolojiler (böbrek yetmezliği, kan hastalıkları) ile, bitkisel terapi kontrendike olabilir. Ayrıca, halk tarifleri bileşenlerine olası alerji indirim olmamalıdır.

Farenjit tedavisi halk ilaçları Özellikleri:

görünüm

Farenjitden kurtulabilirsin. Başka bir şey, eğer kronik farenjit ise, o zaman tedavisi beş dakika değildir. Sıfırdan kaynaklanmaz, ilk önce nedenini anlamalı ve bu hastalığı tedavi etmek için sistematik olarak yaklaşmalıyız. Boğaz iltihabı vücudun diğer hastalıkları ile ilişkili ise, o zaman, onları tedavi etmeden, sonsuza kadar farenjit belirtileri kurtulmak zor olacaktır.

Halk ilaçları ile erişkinlerde kronik farenjit tedavisi hızlı ve kolaydır

Faringeal mukozada inflamatuar süreçler ilaca farenjit denir. Etiyolojilerine ve ayırt edici özelliklerine göre, iki alt tür olarak ayrılırlar: akut ve kronik. Birincisi, mukoza zarında canlı bir tezahür ile karakterizedir. Parlak kırmızı bir renk kazanır ve kazanır. Üzerinde pürülan çökeller var. Böylece hasta yutulduğunda mukoza zarından kuruma ve rahatsız edici acı verici duygular hisseder. Eğer gerekli önlemleri almazsanız, o zaman akut bir farenjit şekli kronik olana doğru akar. Vücudun en ufak bir hatasında veya aşırı soğutma ile ortaya çıkan halihazırda daha şiddetli belirtiler vardır. Farenjitin kronik olmasını önlemek için, tedaviye ilk olarak tezahürlerinin ilki ile başlanması önemlidir. Mükemmel aynı zamanda doğru el halk ilaçları aldı. Doktorlar evde bu şekilde tedavi farenjitinin mümkün olduğunu söylüyorlar. Olumlu sonuçlar verir ve hızlı bir iyileşme sağlar.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi halk ilaçları tarafından

Hastalığın gelişim nedenleri, soğuk hava, kötü alışkanlıklar (sigara içmek, alkol içmek), kimyasal uyaranların etkisi ve enfeksiyonların veya bakterilerin doğrudan etkisidir. Fakat her insan bu tür dış faktörler bu hastalığın başlangıcına yol açmaz. Bağışıklık sistemimiz birçok virüs ve mikroorganizmaya direndiğinden beri. Ama eğer zayıf ise, o zaman bademcik iltihabı geliştirme olasılığı onlarca kez artar.

Doktorlar, halk ilaçları yardımıyla, farenjitin evde başarıyla tedavi edildiğini söylüyorlar. Ancak, uygulamadan sonraki ilk üç gün içinde herhangi bir iyileşme olmazsa, ilacın reçetelenmesi için bir doktora başvurmanız gerektiği hatırlanmalıdır.

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi, erişkin ve eşlik eden solunum sistemi rahatsızlıkları için yasaktır. Özellikle tehlikeli olan, gece boğulma saldırılarının eşlik ettiği astım ve farenjit kombinasyonudur.

Erişkinlerde ve geleneksel tıpta çocuklarda farenjit tedavisi de alerjiden muzdarip kişilerde aşırı dikkatle yapılmalıdır. Vücudun bu tür reaksiyonları daha önce gözlemlenmişse, bir doktordan tedavi almak veya tahriş edici içermeyen tarifleri seçmek daha iyidir.

Herpes virüsünün neden olduğu hastalığın belirli bir şekli vardır - herpetik farenjit. Tedavisi ilaçla antiviral tedavi gerektirir. Buradaki halk ilaçları sadece bağışıklık ve yerel anestezi kuvvetlerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Tamamen bu tür hastalığın iyileştirilmesi, sadece bu ilacın yardımı ile işe yaramaz.

Yukarıdaki problemler yetişkin bir kişide gözlenmemişse, akut seyrinin yapıldığı dönem boyunca farenjitin halk ilaçları olumlu sonuçlar verir ve iyileşmeye yol açar. Hastalığın kronik formu hakkında konuşursak, o zaman ilaç tedavisi yapılmaz. Hastalığı tamamen bitirmeye yardımcı olacaktır. İnsanlardan ilaçların kronik farenjit yöntemlerinin tedavisi, semptomları ortadan kaldırır ve iltihabı söndürür.

Farenjitin evde tedavisi, iyileşmeyi hızlandırmaya ve kronik bir form almasını engellemeye yardımcı olacak kurallara uyulmasını gerektirir.

 • Yatak istirahatı. Hastalığın ilk belirtilerinde hastanın aktivitesi en aza indirilir. Yatak istirahati ve bol miktarda içecek - hızlı iyileşme garantisi.
 • Beslenmede değişiklikler. Larenks mukozası iltihaplı olduğundan, yetişkinlerde farenjit için özel bir diyet vardır. Bu rahatsız edici olabilir baharatlı, sıcak, turşu kaba gıda, dışlanmasını içerir.
 • Kişilerle temastan kaçının. Bu, vücudunuzun yeni bir enfeksiyon dozu almasını önlemeye yardımcı olur.

Hastalığın ilk belirtileri ile, halk ilaçları ile tedavi, olumlu sonuçlar verir. Farenjitin etkili tedavisi aşağıdakileri içerir:

Durulama prosedürü sadece ılık çözeltiler ile gerçekleştirilir. Kronik bademcik iltihabı ve farenjit, larinksin lezyonları ile karakterizedir. Bu nedenle, soğuk veya sıcak durulama, durumun şiddetlenmesine yol açabilir. Farenjit ile gargara yapmak için uygun şekilde seçilen preparatlar, ilk uygulamadan sonra olumlu etkilerini verirler. Ek olarak, çözeltinin sıcaklığı doğru seçilmelidir. İşlemden sonra hasta rahatsızlık hissederse, ilaç yanlış yapılır. Durulandıktan sonra, hasta belirli bir süre boyunca pozitif dinamikleri hissetmelidir.

Durulama prosedürü kullanarak evde farenjiti hızla tedavi etmek için papatya, St. John's wort, meşe kabuğu, ahududu yaprağı kaynatma kullanın. Sakinleştirici bir etkisi vardır ve iltihaplı mukozayı tahriş etmez. Granül farenjit tedavisi için persimmons tentürü enflamatuar süreç ile iyi başa çıkmaktadır. Bu nedenle, aynı zamanda kullanılabilir. Uygun durulama ile, semptomları giderecek ve kronik farenjit tedavisinin sonuçlarını verecektir.

Soluma için doğal çözümler kullanılır. Propolis aktif olarak kullanılır, bu tür prosedürler için farenjit ile bal. Anti-inflamatuar yeteneklere sahiptir ve bağışıklık güçlerini uyarır. Aynı amaçla papatya, ıhlamur kullanılır. Soluma için, bir soda çözeltisi veya ısıtılmış maden suyu da kullanılır.

Prosedürün sıcaklığını izleyin. Buhar yakıcı olmak zorunda değildir. Hafif ılık bir çözelti mukoza zarından faydalanacak ve yanmayacaktır.

Sıcak içeceklerin faydalarını unutma. Herhangi bir hastalık organizmanın saflaştırılmasını gerektirir, çünkü patojenik mikroorganizmaların aktif olarak çoğalması zehirlenmesine yol açar. Hastalık ile bol miktarda içmek, toksinleri temizlemeye ve bunları gidermeye yardımcı olur. Papatya, ıhlamur, ahududu, zencefil gelen farenjit ile bitkisel ve meyve çayları uygulayın. Asit mukozayu tahriş ettiği için limon veya meyve suyunu eklemeyi önermeyin. Aktif olarak kullanılan ve sıcak süt, farenjiyen ile balla beslenen, zarflama ve yatıştırıcı etki eden, ağrıyı hafifletir. Ürünün bir bardak süt için bir çay kaşığı için yeterlidir ve hastalık hızla geri çekilecektir.

Ballı ılık süt

Farenjitin doğal bal ile tedavisi

Klinik göstergeler ve çalışmalar bir arı ürününün kullanımının farenjitin iyileşme sürecini çok iyi etkilediğini kanıtlamıştır.

Eklem tedavisinde aktif olarak kullanılır ve gebelik sırasında kronik farenjit tedavisi sağlar. Tedavi süresi 20 güne indirildi. Akut farenjit, balın bir ilaç olarak kullanılmasıyla yedi günden fazla sürmez.

Kullanım hem bağımsız hem de ek bileşenlerin kullanımıyla olabilir.

 1. Ballı süt. Bu tarif yukarıda tartışıldı. Ürünü küçük yudumlarda 60 0 C'ye kadar ısıya ulaştırın. Kabartma ilk camdan sonra gelir.
 2. Balın eklenmesiyle muz yapraklarının infüzyonu. Bu bileşenlerin hazırlanmış bir kaynatma eşit oranlarda kullanılır. Işıktan uzakta depolanır ve yemeklerden önce 2 büyük kaşık için günde üç kez sarhoş olur.
 3. Ballı adaçayı. Bu kaynatma ile yetişkinlerde evde farenjit tedavisi etkili ve keyiflidir. Hazırlanması için, iki dakika boyunca sıcak suda otlar çorba kaşığı demleyin. Demire ve filtrelemeye izin verilir. Isıtılmış içeceğin camına bal ekleyin ve gece uykusundan önce kullanın. İlaç ana semptomları kaldıracak ve kronik farenjit tedavisi hızlı olacaktır.
 4. Sarımsaklı bal. Bu, çok uzun bir süredir kullanılan ve farenjiti hızla iyileştiren klasik bir halk tarifidir. Tentür için ince bir şekilde, ürünü tamamen kapatacak şekilde bal (karabuğday) dökülür bir fincan sarımsak, doğrayın. Bileşimi küçük ateşte 20 dakika kaynatmak gerekir. Sarımsak, balda tamamen çözünür. Tentür soğutulur ve daha sonra tekrar ısıtılır. Yetişkinlerde farenjit belirtilerini ortadan kaldıran bir ilaç hazırdır. 1 çorba kaşığı için ağız boşluğunda çözülür. her saatte kaynatma kaşığı.
 5. Uygulama. Yetişkinlerde farenjiti bal uygulamalarını uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Bunun için, kristalize bal her burun deliğine konur, hastanın uzanması gerekir. Vücut ısısının etkisi altında, larinksin erimesine ve akmasına, iltihap ve ağrının giderilmesine başlar. Yöntem verimli ve test edilmiştir. Yaklaşık iki saatin sonunda dışarı çıkmamanız gerekir.

Erişkinlerde farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Posterior faringeal duvarın mukozasının akut ve kronik inflamasyonu ve lenfoid yapıları, herhangi bir yaştaki hastalarda boğazda ve diğer hoş olmayan belirtilerde rahatsızlık olarak işaretlenir. Bu soruna karşı mücadelede etkili yardım yetişkinlerde halk ilaçları tarafından farenjit tedavisidir.

Halk ilaçları ile farenjit tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken kurallar

Doğru halk ilaçları ile yetişkinlerde farenjit tedavisinde ve önlemek için nasıl: nazofarenks tekrarlayan iltihap veya boğazdaki zayıflatıcı rahatsızlık, ve söz endişe Farenksin arka duvarının kronik inflamasyon, diğer nahoş semptomlarından muzdarip birçok hasta:

 • inflamasyon seyrinin alevlenmesi ve akut farenjitlerde artmış ödem neden olmaz;
 • Hastalığın tüm semptomlarından hızla kurtulur;
 • bir akut enflamatuar sürecin bir kronike geçişi;
 • yavaş inflamasyonun sık alevlenmesi ve mukozal hücrelerde hipertrofik veya atrofik değişikliklerin alevlenmesidir.

Konsantre tuz çözeltisi, asit, güçlü alkollü infüzyon - - Tedavi farenjit halk ilaçları agresif bileşimleri kullanılarak gerçekleştirilebilir edilemez, bu ancak iltihap ve ağrı arttıracaktır.

Hızlı bir iyileşme için ana koşulun şu olduğunu unutmayın:

 • elverişli mikro iklim koşullarının oluşturulması - En az taze hava akışı olan bir odada kuru ve sıcak hava, sadece nazofaringeal mukozanın rahatsızlığını ve şişmesini artıracaktır;
 • koruyucu rejim (Hastalığın ilk günlerinde yatak istirahati ve yeterli uyku önerilir);
 • sıcak, bol içecek (ballı süt, seyreltilmiş meyve suları, ahududu ile çay, kalina, kuş üzümü, kompostolar);
 • kaba hariç diyet, Tahriş edici yiyecekler - yiyecekler sıcak, homojen, müstahkem olmalı;
 • tüm ilaçlar, Katılan hekim tarafından atanan, tam olarak satın alınmalıdır (ilaçların fiyatı önemlidir - ucuz analogların satın alınmasıyla, tedavi edici etki yetersiz kalacaktır).

Erişkinlerde farenjit için hangi halk ilacı kullanılır?

Çoğu zaman erişkinlerde farenjit için halk ilaçları iltihabı azaltmak ve mukozayı şişirmek ve hastalığın ağrılı semptomlarını hafifletmek için kullanılır.

Bunlar şunları içerir:

 • durulama ve inhalasyon için kullanılan ve aynı zamanda içme biçiminde kullanılan anti-enflamatuar bitkilerin soğurma ve infüzyonları;
 • bitkisel ve uçucu yağlar (yağlama mukozası veya soluma, boğazda yağ sıkışması);
 • zencefil ile anlamına gelir;
 • propolis;
 • aloe ve calanchoe suyu;
 • sebze suları ve şifalı bitkiler;
 • şifalı meyveler (deniz topalak, kızılcık, ahududu, frenk üzümü, köpek gülü);
 • diğer anti-enflamatuar, analjezik ve dekonjestanlar (bal, arı sütü, limon).

Ayrıca yaygın bulaşıcı madde ortadan kaldırılması için antibiotikopodobnye doğal maddeler (uçucu, bioflavonoidler) kullanılmıştır kronik farenjit ve enflamasyon ve antiseptikler akut alevlenmesinde, infeksiyonlara neden:

 • Soğan ve sarımsak ilavesi ile anlamına gelir;
 • bal;
 • okaliptüs ve çay ağacı yağı;
 • mürver meyveleri;
 • ekinezya - tentür ve kaynatma;
 • zencefil kökü.

Kronik farenjit ile, halk ilaçlarının kullanımı yönlendirilir:

 • hücrelerde değişikliklerin restorasyonu üzerine (hipertrofi ve atrofi);
 • mukozal dolaşımın iyileştirilmesi;
 • kronik inflamatuar sürecin hoş olmayan semptomlarının azaltılması (sürekli kuruluk, mukus oluşumu, tahriş edici öksürük);
 • granülozis farenjit ile ameliyat sonrası mukozedeki tüm bozulmuş süreçlerin iyileşmesinin ve normalleşmesinin aktivasyonu.

Akut ve kronik farenjit tedavisinde en etkili araç

Posterior faringeal duvarın ve lenfoid yapılarının (mukozal folikül) akut ve kronik inflamasyonunun tedavisi için aşağıdakileri uygulayın:

 • şifalı otlar, bal ve diğer bileşenlerle birlikte sebze bitkileri ve meyveleri;
 • boğaz için durulama (anti-inflamatuar bitkilerin soğurulması, propolisin su tentesi, sarımsaklı çözeltiler);
 • alkol ve yağın sıkıştırılması;
 • Otlar ve uçucu yağların dekompansyonu ile inhalasyon;
 • posterior faringeal duvarın özel tıbbi araçları ile yağlama.

Video, evde farenjit halk ilaçları tedavisinde en etkili yöntemleri anlatıyor.

Tıbbi içecekler, şifalı otlar

Akut farenjit için en etkili tıbbi içecekler, meyvelerden çok bileşenli çaylardır:

 • ahududu, siyah kuş üzümü ve kartopu meyveleri, şekerle öğütülmüş, dik parçalanmış suyla doldurulmuş ve bir termos içinde infüze edilmiş, eşit parçalara ayrılmış;
 • eşit olarak alınan meyve, anason, kalça, kızılcık, ahududu, böğürtlen, siyah frenk üzümü, gelen ve sızdırmaz termos vitamini içecek (kaynama iki bardak suda girip 2 saat aşılamak).

Bu içecekleri gün boyunca küçük yudumlarda içebilirsiniz. Enflamasyonu azaltmak ve akut farenjit ile kuru öksürük rahatlatmak için, aşağıdaki tıbbi preparat yaygın olarak kullanılmaktadır.

En etkili araç, anti-enflamatuar ve yatıştırıcı bitki koleksiyonudur.

Şimdiki zamanın hazırlanması için iki bölümün alınması gerekiyor:

 • Siyah frenk üzümü yaprakları;
 • kireç ve papatya çiçeği;
 • böğürtlen yaprakları.
 • çim anne - ve - üvey anne;
 • John's wort;
 • adaçayı;
 • okaliptüs.

Tüm bitkisel maddeleri kuru bir kasede karıştırın. Koleksiyonu hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için bir çorba kaşığı karışım hazırlamak için, 2 saat boyunca termosta ısrar etmek - gün boyunca 1/3 fincan 3-4 kez alın.

Garnitür için şifalı otların brotları ve tentürleri.

Boğazın bitkilerden birinin kaynatılmasıyla veya kendi elleriyle hazırlanan bir kombinasyonu ile boğazının yıkanması veya sulanması:

Gargara sık sık gereklidir - günde en az 8-9 kez.

propolis

 • boğazını çalkalamak için (durulama yardımcısının camında çözünen bir çorba kaşığı çorba kaşığı) - günde 2-3 kez daha sık uygulamayın;
 • küçük yudumlarda içme şeklinde süt ile yutulması için - bir cam üzerine tentür 30 damla;
 • 3 dakika içinde küçük bir propolis parçasını ağız boşluğuna çözdürmek için.

Kronik farenjit tedavisinde en etkili yöntem yağ-propolis karışımıdır (1: 1 karışık propolis tentürü ve deniz topalak ya da şeftali yağı). Karışım, boğazı (günde 2 kez) yağlamak ya da burnu aşılamak için kullanılır - günde 4 kez 5 damla.

Kronik farenjit için diğer ilaçlar

Çoğu zaman kronik iltihap tedavisi için çeşitli halk ilaçları kursları kullanın:

 • Aziz John'un wort ve propolis;
 • bal ve çamın böbrekleri;
 • muz suyu;
 • sarımsak-bal şurubu.

Ayrıca kronik akıntılı farenjit kullanılan içecek bal (çay kaşığı), kırmızı biber tozu (tutam) ait zencefil tozu (tutam), yeşil çay (bir çay kaşığı) içinde, kaynar su bardağı dökün 30 ısrar - 40 dakika ve devralmak Günde 10 gün cam (küçük yudumda).

Yani, farenjit halk ilaçları tedavi nasıl:

 • Akut ve subakut farenjit tedavisi, hastalığın semptomlarının başlangıcından hemen sonra başlatılmalıdır - bu patolojik durumun zamansız veya yanlış tedavisi kronik bir forma girebilir;
 • tüm araçlar sadece doktora danıştıktan sonra uygulanır;
 • Fonların hazırlanması için tıbbi hammadde olarak sadece kaliteli bileşenler kullanılmalıdır;
 • özellikle çok bileşenli bitki infüzyonları hazırlanırken, halk ilaçlarının reçetesini (preparasyon talimatı) sıkı bir şekilde takip etmek gereklidir;
 • Farenjit tedavisinde geleneksel ilaç sadece ek tedavi yöntemleri olarak kullanılır;
 • Dikkatli bir şekilde, alerjik reaksiyona neden olabilecek ve hastalığın seyrini arttırabilecek tıbbi ürünlerin bileşenlerini kullanmanız gerekir.

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Oldukça tatsız bir sıkıntı. Ondan sadece geleneksel yöntemlerle değil, aynı zamanda geleneksel tıpın yardımıyla da kurtulabilirsiniz. Ancak, bu sadece bir uzmana danıştıktan sonra kullanılan ek bir yöntemdir. Bu nedenle evde doğru tedavi yöntemlerini seçmek çok önemlidir.

Evde farenjit tedavisi

Hemen hemen her insan bu hastalık ile yüz yüze gelebilir, bu nedenle ana belirtilerini bilmeniz gerekir:

 1. Pershit boğazında.
 2. Bir yudum alsan bile acı var.
 3. Boğazını temizleme arzusu hakkında sürekli endişe duyuyor.
 4. Akut farenjitde, genel bir durum kişinin içinde kötüleşir.
 5. Hasta güçsüzlük ve halsizlik yüzünden sorunludur.
 6. Vücut ısısının düşmesi saplantısı. Bazen 38 dereceden bile daha yüksek.

Enfeksiyon daha da yayılırsa, bu belirtilerin tümü ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilecektir. Küçük çocuklarda durum daha karmaşıktır. Bazı durumlarda semptomları tanımak zordur. Ebeveynler bebeğin iyi uyumadığını fark edebilir, sürekli bir şey hakkında endişelenir, kaprislidir ve yiyecek almayı reddeder. Küçük bir çocukta farenjit semptomları yaygın bir soğuk algınlığından farklı değildir.

Buna ek olarak, enflamasyonu geliştirdiğinde çocuğu rahatsız edebilecek başka bir özellik de vardır - irritasyonlara bir cevap olarak bir refleks öksürüğü. Bronkospazm düzenli olarak kuru öksürük ile kendini gösterir. Bazen, yumuşak dokuları tahriş eden mukus kitlelerinin larinksin arka duvarından akması nedeniyle nöbetler çok güçlü olabilir.

Farenjitin kronik formu, alevlenme döneminde olduğundan daha az belirgin semptomlar eşlik eder. Karakteristik özellikleri şunlardır:

 1. Sürekli zulüm hissi taciz ediyor.
 2. Rahatsızlık hissi.
 3. Kuru öksürük (bazen).

Kural olarak, hastanın durumu stabildir, ancak çok rahatsızlık verir. Bu nedenle, bir kişi zaman zaman uykusuzluk hakkında endişeli, sinirlilik ve sürekli tahriş sergiler. Genellikle kronik farenjit, örneğin sindirim sistemi ile ilişkili başka bir daha ciddi hastalığın sonucu olabilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Hekimlerin evde tedavi konusunda yararlı tavsiyeleri vardır. Kronik farenjit tedavisi belli kurallara uyularak gerçekleştirilmelidir:

 1. Alternatif tıp için herhangi bir reçete kullanılması, ilgili hekim ile sıkı bir şekilde koordine edilmelidir. Hepsinin yararı olamaz. Her hasta bireyseldir ve bedeni de vardır, bu yüzden durum daha da ağırlaştırılabilir.
 2. İhtiyacınız olan bitki ve yağları mümkün olduğunca dikkatli seçin. Güçlü bir alerjik reaksiyona neden olanlar vardır. Bu durumu önlemek için, kullanımdan önce bir deneme prosedürü yapılması tavsiye edilir. Bunun için yanak ilacı ilacı ile tedavi etmek ve bir süre beklemek gerekir. Belirli bir süre sonra hiçbir değişiklik gözlemlenmezse, terapiye devam edilebilir.
 3. Bu hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Yani, ilaca ilaveten halk ilaçları alır, ancak diğer yollardan değil. Doktor ilaç reçete ve tıbbi prosedürleri ziyaret ettiyse, bu ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde, hastalığın hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması zor olacaktır.
 4. Agresif bir ajanın dikkatlice kullanılması tavsiye edilir. Bu bir tuz veya asit çözeltisi için geçerlidir. Tedavi etmeyeceklerdir, ancak mukus boğazında daha fazla tahrişe neden olacak, böylece durum daha da kötüleşecektir.
 5. Geleneksel tıp uzmanlarının hazırlıkları, talimatlarda belirtilen reçeteleri değiştirmeden, talimatlara göre kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Ürün veya bileşenlerin dozu ile denenmesi önerilmez. Sonuç bir olabilir ya da etki hiç olmayacaktır. Aksine, sağlığınıza daha fazla zarar verebilirsiniz.

Tedavi için sadece yüksek kaliteli hammaddelerin seçilmesi tavsiye edilir. Örneğin, sadece taze meyve ve sebzeleri almak için bir eczanede ot almak daha iyidir.

Halk ilaçları - tarifler

Farenjitin kendi kendine tedavi edilmesine yardımcı olan birçok yöntem vardır. Evde, etkili ve etkili yemek tariflerinin kullanılması tavsiye edilir:

 1. Mümkün olduğunca sık gargara. Uzmanlar, bunun için bitkisel soğurmayı tavsiye eder. Papatya olsaydı daha iyi olur. Yatıştırıcı ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Tıbbi bir kaynatma hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için yeterli bir eczane çim bir çorba kaşığı. Elde edilen karışımı bir ateşe koyun ve 20 dakika ısıtın. Bundan sonra, çözelti soğutulmalı, süzülmeli ve boğazlarına okşulmalıdır. İyileşme sürecini hızlandırmak için, prosedür her 3 saatte bir yapılmalıdır. Papatya ile birlikte, diğer otlar, örneğin, calendula veya okaliptüs, adaçayı ya da muz, kırlangıçotu kullanmak için izin verilir. Birkaç bileşeni demlemeye veya bunları ayrı ayrı kullanmaya izin verilir. Oranlar gelince, papatya durumunda olduğu gibi aynıdır. Bir yemek kaşığı çimen kaynar su ile dökülür.
 2. Propolis kronik farenjit için iyi çalışıyor. İyileştirici özellikleri birçok kişi tarafından bilinir. Eczanede konsantre bir çözüm satın alınması tavsiye edilir. 100 ml sıvı için maksimum 40 damla tentür gereklidir. İyileşmek için karışımı her 3 saatte bir gargara almalısın. Ayrıca, bu ilaç bağımsız olarak hazırlanabilir. Bu konuda karmaşık bir şey yok. Saf ürün bir çorba kaşığı iyi doğranmış ve alkol - 10 yemek kaşığı dökülür. l. Ortaya çıkan sıvı, kapalı bir kapaklı bir kapta bir hafta boyunca karanlık bir yerde bırakılmalıdır. 7 gün sonunda, ilaç farenjit tedavisinde kullanılır. Propolis ayrıca saf formda kullanım için önerilir. Tamamen çözünene kadar küçük bir parçayı eritmek yeterlidir.
 3. İnhalasyonları, örneğin, boğazını durulamak için kullanılan aynı bitkilerle birlikte kullanma izni vardır. Bu prosedür için, eczanede satın alınan özel çözümler vardır. Ancak, yüksek sıcaklıklarda bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu hatırlamakta fayda var. Ayrıca, mukozada bir artışa neden olabilir: damarlar ısı etkisi altında genişler. Uzmanlar nebülizörler olarak adlandırılan uygun cihazların kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ancak inhalasyondan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız. Bazı ilaçlar bu tür cihazlara dökülemez. Bu onların bozulmasına yol açacaktır.
 4. Enflamatuar süreci durdurmak ve mukusun bronştan atılmasını sağlamak için çok lezzetli bir ilaç kullanabilirsiniz: ılık sütle karıştırılmış kakaoda eksik bir çay kaşığı. Bir bardak sahibi olmak için yeterli olacaktır. Öksürük ataklarını rahatlatmaya yardımcı olacak, özellikle geceleri, günde 3 kez sarhoş olmalıdır.
 5. Bazı insanlar bu tür halk ilaçlarını iğne yapraklı tomurcuklar, yani onlardan tentür olarak kullanırlar. Bir bardak kaynar su 20 gram hammaddeyi doldurur, örtün ve ısınmak için ılık bir yere bırakın. Bir havluyla sarabilirsiniz. 3 saat sonra gargara veya inhalasyon.
 6. Bal ve sarımsak da kronik veya akut farenjit tedavisinde kullanılır. İlaç 3 diş sarımsak ve 50 gram tatlı ürüne ihtiyaç duyacaktır. Bal çoğunlukla karabuğday veya kireçtir. Elde edilen karışım su banyosuna konulmalıdır: 20 dakika yeterli olacaktır. Ilacın aşırı ısınmasına veya kaynatmasına izin vermeyin. Aksi halde, balın tüm yararlı nitelikleri buharlaşır, Aa kaynatma sürecinde ve vücut için zararlı bileşikler oluştururlar. 20 dakika geçtikten sonra ilacı banyodan çıkarın ve ısrar etmek için bir gün bekletin. Sarımsak ekstrakte edildi ve elde edilen karışım 1 çay kaşığı alındı. her 2 saatte bir. Şeker gibi çözünebilirsin.
 7. Evde, okaliptüs ve adaçayı aynı zamanda farenjit tedavisinde kullanılır. Ilaç almak için, aynı miktarda votka ile 150 gram ot karıştırın, kabı kapatın ve 10 gün boyunca karanlık bir yerde bırakın. Alınan ilaç filtrelenmeli ve günde 5 defaya kadar uygulanmalıdır. Oranlar gelince, seyreltilmiş konsantre tentür 1:10 olmalıdır.
 8. Yağ ve tuz, hastalığın kronik formuna karşı savaşır. Ürünü almak için, rafine edilmemiş ayçiçek yağı - 50 ml almanız ve bir çay kaşığı tuz ile karıştırmanız gerekir. Karışımı ısıtın ve boynu her taraftan gresleyin.
 9. Kulağa garip gelebilir, ama evde birayla hastalığın tedavisini yapabilirsiniz. Alkollü içeceğin 38 dereceye kadar ısınması gerekiyor. Yarım bardak sıcak içecek iç, boynunu sar ve yatağa git. Prosedür yatmadan önce önerilir.
 10. Etkili bir araç da çiğ patatestir. Bu durumda, işlem nişasta tarafında gerçekleşir. Mukoza boğazındaki hasarlı kısımları örtüyor, sanki onları örtüyormuş gibi, böylece iltihaplanma sürecini ortadan kaldırıyor. İlacı hazırlamak için, küçük boyutlu 1 patates yıkamanız ve temizlemeniz gerekir. İnce bir rende rendeleyin ve suyu küçük bir gazlı bezle sıkın. Sıkılmış meyve suyu hafifçe ısıtılmalı ve bir boğazla durulanır. İşlem mümkün olduğunca sık yapılmalıdır - 3 saatte bir.
 11. Halk hekimliğinde, hastalıkla iyi savaşmaya yardımcı olan başka bir tarif vardır. Bu böğürtlen suyu, durulama için kullanılması önerilir.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Böyle bir ilaç kullanarak, bu tür fonların daha yardımcı olduğunu unutmayın.

Farenjit için halk ilaçları

Farinkste inflamatuar süreçler oldukça sık görülür. Bu, bu bölgedeki epitele zarar veren viral ve bakteriyel ajanların özelliklerinden kaynaklanır. Solunum mikrobiyal ajanları farinksin dokularında çoğaldığından, ödem ve ilgili klinik semptomlar vardır. Resmi ilaç, hastaya yardımcı olmak için çeşitli ilaçlar sunar. Ancak çoğu kez, farenjitin ulusal yollarla tedavisini gerçekleştiren acılara yardımcı olmak mümkündür.

Hastalık hakkında biraz

Farenjit, farenks epitelyumuna zarar veren inflamatuar bir süreçtir. Solunum yolundan mikropların penetrasyonu sonucu oluşur. Acı verici bir durumda, faringeal halkanın lenfatik dokusu da söz konusudur. Patojenlerin etkisiyle mukoza zarında ödem ve irritasyon meydana gelir.

Akut farenjit ve kronik vardır. Birincisi, herhangi bir inflamatuar değişiklikten önce yokluğunda hasarsız bir arka plan üzerine ortaya çıkar. Bu süreç, fırtınalı klinik semptomlarla, hastanın genel durumunda belirgin bir bozulma ile kendini gösterir.

Kronik farenjit kötü tedavi edilen akutun bir sonucu ya da farenks üzerinde mikrobiyal faktörlerin sürekli bir etkisidir. Hastalık periyodik alevlenmeler ve remisyonlarla dalgalı akar, genel sağlık durumu biraz etkilemektedir. Hasta yavaş yavaş bu tür rahatsızlıklara alışır, ciddi rahatsızlık vermez, ancak yine de tedavi gerektirir. Tamamen kronik süreç tedavi edilemez, ancak popüler tedavi yöntemlerinin yardımıyla stabil bir remisyon elde etmek mümkündür.

Hastalığın ana semptomları aşağıdaki gibi sunulabilir:

 • boğazda ağrı, yutulduğunda daha kötü;
 • Boğazda Zulüm;
 • balgamsız öksürük, hastayı büyük ölçüde rahatsız eder;
 • genel halsizlik, subfebril durumu.

Bu semptomlar akut patolojik süreçte en belirgin olanıdır, kronik ağrı sendromu azalır, ancak ağrılı öksürük her bir şiddetlenme ile birlikte kalır.

Halk yöntemleri nasıl tedavi edilir

Ulusal uyuşturucuların karşılaştığı temel görevler şunlardır:

 • anestezi;
 • inflamasyonla mücadele;
 • patojenlerin yok edilmesi;
 • öksürük rahatlama.

Farenjit tedavisi için halk hekimliği bitkisel ilaçlar kullanır. Aşağıda açıklanan en popüler halk yöntemleri nasıl tedavi edilir.

patates

Hastanın ıstırabını hızlı bir şekilde hafifleten en basit yollardan biri, sıcak patateslerden gelen buhardır. Bir kilogram patates kaynatmak, suyu boşaltmak ve ardından başınızın üzerine bir havlu koymadan önce buharın üzerinde derin nefes almanız yeterlidir. Soluma süresi 10 dakikadan fazla değildir. Kendinizi yakmamaya dikkat etmelisiniz. Sıcak buharın etkisi aynı zamanda farenjit'e neden olan enfeksiyöz ajanları da yok eder.

Deniz tuzu ile çok etkili durulama. 20 gram tuz ve yarım litre su karıştırmak yeterlidir. Ön, sıvı 37 dereceye kadar ısıtılmalıdır. Çok sayıda durulama - günde en az 4 kez. Zaten ilk günlerde ciddi bir ağrı rahatlaması var.

papatya

Durulama için, bir papatya kaynatma mükemmeldir. Basit hale getirin - sıvı 1:10 ile ilgili 30 dakika kuru papatya çiçekleri için kaynatmak için yeterli. Çok sayıda durulama - 3 saatte bir. Et suyu sıcak olmamalıdır, ideal sıcaklık 37 derecedir. Kullanmadan önce filtrelenmelidir.

Mukaltin

Bazen halk ilaçları resmi ilacı geliştirir. Öksürük için bir çare olarak mucaltin tıbbi uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, uyumadan önce, kullanmanın alternatif yolları kullanılabilir. 200 gram sütte 3 parça mucaltin eritmek ve gece içmek için yeterlidir. 5 gram bal ekleyebilirsin. Böyle bir içecek, tabletlerin etkisini büyük ölçüde artıracak ve öksürük rahatlamasını hızlandıracaktır. Mucaltinin bileşimi de doğaldır, bir althea ekstresi içerir.

öksürükotu

İyi bilinen anne ve üvey anne de yardımcı olur. Nane ile 2: 1 oranında karıştırılması ve 200 gram suda kaynatılması yeterlidir. Soğuduktan sonra, boğazınızı yıkamak için kullanabilirsiniz. Prosedürün çoğulluğu - günde en az 4 kez.

propolis

Patojenin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için akut bir işlemle, arıcılık ürününün alkol üzerinde bir tentür formunda olmasına yardımcı olacaktır. Propolis denir. % 30'luk çözümü kullanılmaktadır. 200 ml ılık suda çözünen bu ürünün 10 damlası bile akut farenjitin tedavisine yardımcı olur. İlaç durulama olarak kullanılır. Multiplicity günde en az 4 kez değil.

Kireç ve calendula

Eğer kireç çiçeği ile calendula birleştirir ve sonra bir kaynatma hazırlamak, kuru ve tahriş olduğunda boğaz yumuşatmak için böyle bir çare halk tıbbı tavsiye durulayın. Multiplicity - günde 4 kez. Etki 2 gün içinde ortaya çıkar.

Aziz John'un Wort

Güçlü bir etkisi olan basit bir araç. 15 gramlık bir miktarda St. John's wort öğütülmüş çayı kurutun, 300 ml kaynar su dökün. Demlemek için üç saat. Gargara iki kez - gece ve sabah erken, uyanıştan hemen sonra.

Ve içeri nasıl girebilirim

Sadece durulama ve inhalasyon şeklindeki dış tedavi güçlü bir halk tıbbı değildir. Cephaneliğindeki bazı araçlar da içeride kullanılabilir.

Aşağıda sistemik kullanım için en ilginç ve popüler tarifler.

süt

Süt proteinine karşı alerjiniz yoksa, 1 kaşık bal ve 5 gram tereyağı ile karıştırılmış inek sütü uygulayabilirsiniz. İçecekler, çözünecek malzemeler için yeterince sıcak olmalıdır. Farenjit ile günlük olarak günde 250 ml içilir. Bu sadece bağışıklık sistemini stabilize etmekle kalmaz, aynı zamanda uykuya dalmayı kolaylaştırmak için boğazı yumuşatır.

çalı

Bitki, hastalığın patojenlerine karşı savaşmaya ve bağışıklığı arttırmaya yardımcı olan doğal antibakteriyel maddeler ve C vitamini içerir. Dogrose suyunun içinde kullanılması gereklidir. Meyve ve suyun oranı 1: 7, en az 30 dakika kaynatılır. Sonra soğur, süzülür ve kullanılır. Günde 3 kez 50 ml genel doz.

Malva ve gül

Çok belirgin bir şekilde bağışıklığı uyarır ve ebegümeci özelliklere sahip olup, ebegümeci ve gülün bir kaynaşmasına sahiptir. Ebegümeyi birleştirin ve 5: 1 oranında yükseldi, bitkisel hammaddeler kurutulmalı ve ezilmeli. Bitki sütünün tozunu otun kütlesinin 30 katı olan bir miktarda ekleyin. Bir kaynamaya getirin ve kapatın. Biraz serin, günde 5 kez, bir seferde 100 ml'den fazla olmayan bir içecek olarak kullanın.

yabanmersini

Bu bitkinin yaprakları vücudu güçlendiren özelliklere sahiptir. 1:10 oranına göre çay gibi demlenmişlerdir. 150 ml günde üç kez içilir. Gerekirse, tadı iyileştirmek için bir kaşık bal ilave edebilirsiniz.

Sonuç

Bu nedenle, farenjitin tüm semptomları halk teknikleri yardımıyla düzeltilebilir. Yine de, ilk üç gün içinde etkinin yokluğunda ve geçmişte yüksek ısıda, geleneksel ilaçların kullanımına tedavi uzmanı tavsiye ihmal edilmemelidir. Onların kullanımı halk hekimliği erkeklerinin hazırlıkları ile birlikte yapılabilir. Hastalığın şiddetli formlarında, özellikle boğazda nekrotik değişiklikler olduğunda, tüm tedavi yöntemlerinin bir uzmanla anlaşılması gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir.

Boğazdaki balgam temizleniyor. Balgam tıkanıklığı ve tedavi nedenleri

Terapistler sıklıkla boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçi hastalar tarafından tedavi edilir: kalın balgamın tıkanıklığı, topakların varlığı, yutma güçlüğü.