Loading

Erişkinlerde farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Farenjit, terleme, boğaz ağrısı, yabancı cisim hissi, rahatsızlık eşlik eden, faringeal mukozanın akut veya kronik bir iltihaplanmasıdır. Akut farenjit ile, patojen solunum sistemine ve daha sonra alt kısımlara nüfuz eder. Enfeksiyon dışarıdan veya vücuttaki enfeksiyon odaklarından (çürük, bademcik iltihabı vb.) Boğaza düşer. Kronik farenjitde, morfolojik değişiklikler ağırlıklı olarak bir alanda ortaya çıkar, solunum yolunun bitişik kısımları sürece dahil değildir.

Yetişkinlerde, ilaçlarda, antibiyotiklerde farenjitin doğru tedavisini belirlemeden ve hastalığa karşı mücadelede hangi halk ilaçlarının yardımcı olabileceğine dair tavsiyede bulunmadan önce, doktorun hastalığın nedenlerini öğrenmesi gerekir.

Farenjit nedenleri

Akut farenjit gelişmesinin ana nedenleri şunlardır:

 • virüsler
 • bakteriler
 • alerjenler
 • mantar
 • Faringeal mukoza yaralanması
 • Tahriş edici maddeler (örneğin kimyasallar).

Posterior farinks ve palatine kemerin kızarması, farenjitin ilk belirtisidir.

Hastalığı kışkırtmak soğuk veya kirli havanın solunması olabilir.
Kronik farenjit, hipotermi, şiddetli hastalıklar ve diğer elverişsiz koşullar ile aktive olan ağız boşluğunun koşullu patojenik florasından kaynaklanabilir. Bu hastalığın nedenleri gastrointestinal hastalıklar olabilir. Genellikle kronik farenjit havadaki yüksek toz içeriğine sahip bir odada sık veya kalıcı maruziyete neden olur. Hastalığın gelişmesine katkıda bulunan yardımcı faktörler şunlardır:

 • sigara içme
 • Alkol kötüye kullanımı
 • Somatik hastalıklar
 • Endokrin Bozuklukları
 • alerji
 • Burundan nefes alma zorluğu.

Erişkinlerde akut farenjit tedavisi, ilk semptomlar göründüğünde hemen başlamalıdır.

Farenjit belirtileri

Akut farenjit ana belirtileri şunlardır:

 • Zulüm, kuruluk, rahatsızlık ve boğaz ağrısı
 • Artan antero-servikal lenf düğümleri, palpasyon hassasiyeti
 • Kulaklarınızda boğaz ağrısı
 • öksürük
 • Genel halsizlik
 • Artan sıcaklık.

Zulüm, kuruluk ve boğaz ağrısı farenjitin ilk belirtileridir.

Kronik farenjit ile hasta normal hisseder, sıcaklık artmaz. Belirtiler:

 • Persenia ve boğazda kuruluk
 • Boğazda bir koma veya yabancı cisim hissi hissi, boğazını temizleme isteğine neden olur
 • Kuru öksürük veya öksürük.

Hastalık ile savaşmak için yetişkinlerde evde farenjit tedavisi, çeşitli ilaçlar ve antibiyotikler gibi.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın teşhisi için, doktor istemcinin şikayetlerini dinler, boğaz - farenoskopiyi inceler. Aynı zamanda aşağıdaki noktalara dikkat çeker:

 • Posterior farinks ve palatine ark duvarlarının kızarması, lenfoid granüller iltihaplıdır - tipik akut farenjit
 • Lenfoid doku hiperplazisi - hastalığın hipertrofik formu ile
 • Kuru, mukuslu, kuru mukusla kaplanmış mukus - tipik olarak atrofik kronik farenjit formu.

Patojenin doğasını belirlemek için, doktor farinksden bir çubukla alır ve daha sonra bakteriyolojik veya virolojik çalışmalar yürütür. Yetişkinlerde farenjit ilaçları, sonuçları aldıktan sonra reçete edilir.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi: ilaçlar, antibiyotikler, genel öneriler

Farenjit tedavisinde, aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır.

 • Birkaç gün boyunca evde kal, diğer insanlarla iletişim kurmayı dene. Yatak istirahatine bağlı kalmak gerekli değildir, sadece geceleri dinlenmek için yeterlidir.
 • Belli bir diyete bağlı kalmalısınız. Diyet mikro elementler açısından zengin ve vitaminler sıcak yiyecek içermelidir. Tuz hariç, kızarmış ve baharatlı.
 • Bal ve tereyağı ile sıcak süt, ballı zencefil çayı, limonlu yeşil çay, gazsız alkali su, kuru farinks mukozasıyla meyve ve sebze morelleri içmeniz tavsiye edilir.
 • Sigara ve alkolden uzak durmak gerekir.
 • Düzenli olarak ıslak temizlik yapılmalı, odayı havalandırmalı, ayrı yemekler ve bir havlu kullanmalıdır.

Yetişkinlerde farenjit tedavisi: ilaçlar

Günümüzde eczanede reçetesiz satın alınabilecek birçok güvenli ilaç bulunmaktadır. Viral bir enfeksiyonun ilk belirtisinde, Amizon, Isoprinosin, Groprinosin ve diğerleri gibi antiviral ilaçlar alınır.

Boğazı durulamak için antiseptik solüsyonlar kullanılır (Klorofil alkol, Klorheksidin, Furacilin). Prosedür tercihen saatte 1-2 defadır. Tedavi için, anti-enflamatuar ve analjezik etkileri olan şeker ve spreyler de kullanılır. En sık reçete sprey Ingalipt, Givalex, Cameton, Tera-grip, lolipoplar Isla-moos, Pharingocept, Lizobakt, Strepsilis ve diğerleri.

Öksürükle savaşmak için bitki bazlı şuruplar (Eucabal, Herbion, Bronchipret) kullanılır, balgam söktürücü bir etki yaparlar. Ayrıca sentetik ilaçlar, balgam sıvılaşması - Lazolvan, ATSTS, Bromheksin içeren ilaçlar kullanılır.

Mukoza nemlendirmek için inhalasyonlar üretilir. Bir çözüm olarak, fizyolojik salin, ambroksol, bitkisel decoctions içeren fonlar kullanılır.

Erişkinlerde evde farenjit tedavisi

Farenjit ile ilk yardım: antiseptik özellikleri (papatya, adaçayı, calendula, okaliptüs) olan bitkilerin infüzyonları ile gargara.

Halk ilaçları ile tedavi ilaç ile tedavi yerini alamaz, bu hastalık ile mücadele için ek bir yöntemdir. Yalnızca alternatif tıp araçlarının kullanılması, komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Erişkinlerde evde farenjit tedavisi sadece doktor ile görüştükten sonra yapılmalıdır.

En popüler geleneksel tıp şunlardır:

 • Ağız, antiseptik özelliklere sahip olan bitkilerin (papatya, adaçayı, nergiz, okaliptüs) infüzyonlarını durulanır. 1 bardak kaynar suda 10 gr bitki ısrar edilir. Boğaz, her saat en az 5 dakika boyunca ılık bir solüsyonla durulanır.
 • Bir nebulizer yardımıyla şifalı otlar (papatya, okaliptüs, adaçayı) ile inhalasyon.
 • Farenjit tedavisi için propolis tentürü kullanılır. 100 ml ılık su içinde 30% tentür 30 damla sulandırınız. Bu çözüm ile boğaz günde 3-4 kez yıkanır.
 • İğne yapraklı böbreklerin infüzyonu için inhalasyon kullanımı (1 bardak kaynar su için 20 gr hammadde gerekir).
 • Iltihap kaldırmak için böğürtlen yaprakları gerekir. Solunum ve durulama için kullanılan kaynatma.
 • Kakao yağı mükemmel bir öksürükle baş eder. Bir bardak sıcak sütte yarım çay kaşığı yağ eklenir. Bu çözüm günde 3-4 kez alınır.

Erişkinlerde farenjitin halk ilaçları ile tedavisi hafif hastalık ile mümkündür. Aksi takdirde, bir doktor tarafından reçete edilen ilaç tedavisi gereklidir. Kendi kendine ilaç tedavisi yapılmamalıdır, çünkü bazı ilaçlar alerjik reaksiyona girebilir. Geleneksel tıp arasında iyotla dikkatli olmalısınız.

Kronik farenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Oldukça tatsız bir sıkıntı. Ondan sadece geleneksel yöntemlerle değil, aynı zamanda geleneksel tıpın yardımıyla da kurtulabilirsiniz. Ancak, bu sadece bir uzmana danıştıktan sonra kullanılan ek bir yöntemdir. Bu nedenle evde doğru tedavi yöntemlerini seçmek çok önemlidir.

Evde farenjit tedavisi

Hemen hemen her insan bu hastalık ile yüz yüze gelebilir, bu nedenle ana belirtilerini bilmeniz gerekir:

 1. Pershit boğazında.
 2. Bir yudum alsan bile acı var.
 3. Boğazını temizleme arzusu hakkında sürekli endişe duyuyor.
 4. Akut farenjitde, genel bir durum kişinin içinde kötüleşir.
 5. Hasta güçsüzlük ve halsizlik yüzünden sorunludur.
 6. Vücut ısısının düşmesi saplantısı. Bazen 38 dereceden bile daha yüksek.

Enfeksiyon daha da yayılırsa, bu belirtilerin tümü ortak bir soğuk algınlığı ile birleştirilecektir. Küçük çocuklarda durum daha karmaşıktır. Bazı durumlarda semptomları tanımak zordur. Ebeveynler bebeğin iyi uyumadığını fark edebilir, sürekli bir şey hakkında endişelenir, kaprislidir ve yiyecek almayı reddeder. Küçük bir çocukta farenjit semptomları yaygın bir soğuk algınlığından farklı değildir.

Buna ek olarak, enflamasyonu geliştirdiğinde çocuğu rahatsız edebilecek başka bir özellik de vardır - irritasyonlara bir cevap olarak bir refleks öksürüğü. Bronkospazm düzenli olarak kuru öksürük ile kendini gösterir. Bazen, yumuşak dokuları tahriş eden mukus kitlelerinin larinksin arka duvarından akması nedeniyle nöbetler çok güçlü olabilir.

Farenjitin kronik formu, alevlenme döneminde olduğundan daha az belirgin semptomlar eşlik eder. Karakteristik özellikleri şunlardır:

 1. Sürekli zulüm hissi taciz ediyor.
 2. Rahatsızlık hissi.
 3. Kuru öksürük (bazen).

Kural olarak, hastanın durumu stabildir, ancak çok rahatsızlık verir. Bu nedenle, bir kişi zaman zaman uykusuzluk hakkında endişeli, sinirlilik ve sürekli tahriş sergiler. Genellikle kronik farenjit, örneğin sindirim sistemi ile ilişkili başka bir daha ciddi hastalığın sonucu olabilir.

Geleneksel tıp kullanımı

Hekimlerin evde tedavi konusunda yararlı tavsiyeleri vardır. Kronik farenjit tedavisi belli kurallara uyularak gerçekleştirilmelidir:

 1. Alternatif tıp için herhangi bir reçete kullanılması, ilgili hekim ile sıkı bir şekilde koordine edilmelidir. Hepsinin yararı olamaz. Her hasta bireyseldir ve bedeni de vardır, bu yüzden durum daha da ağırlaştırılabilir.
 2. İhtiyacınız olan bitki ve yağları mümkün olduğunca dikkatli seçin. Güçlü bir alerjik reaksiyona neden olanlar vardır. Bu durumu önlemek için, kullanımdan önce bir deneme prosedürü yapılması tavsiye edilir. Bunun için yanak ilacı ilacı ile tedavi etmek ve bir süre beklemek gerekir. Belirli bir süre sonra hiçbir değişiklik gözlemlenmezse, terapiye devam edilebilir.
 3. Bu hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Yani, ilaca ilaveten halk ilaçları alır, ancak diğer yollardan değil. Doktor ilaç reçete ve tıbbi prosedürleri ziyaret ettiyse, bu ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde, hastalığın hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması zor olacaktır.
 4. Agresif bir ajanın dikkatlice kullanılması tavsiye edilir. Bu bir tuz veya asit çözeltisi için geçerlidir. Tedavi etmeyeceklerdir, ancak mukus boğazında daha fazla tahrişe neden olacak, böylece durum daha da kötüleşecektir.
 5. Geleneksel tıp uzmanlarının hazırlıkları, talimatlarda belirtilen reçeteleri değiştirmeden, talimatlara göre kullanılması şiddetle tavsiye edilir. Ürün veya bileşenlerin dozu ile denenmesi önerilmez. Sonuç bir olabilir ya da etki hiç olmayacaktır. Aksine, sağlığınıza daha fazla zarar verebilirsiniz.

Tedavi için sadece yüksek kaliteli hammaddelerin seçilmesi tavsiye edilir. Örneğin, sadece taze meyve ve sebzeleri almak için bir eczanede ot almak daha iyidir.

Halk ilaçları - tarifler

Farenjitin kendi kendine tedavi edilmesine yardımcı olan birçok yöntem vardır. Evde, etkili ve etkili yemek tariflerinin kullanılması tavsiye edilir:

 1. Mümkün olduğunca sık gargara. Uzmanlar, bunun için bitkisel soğurmayı tavsiye eder. Papatya olsaydı daha iyi olur. Yatıştırıcı ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Tıbbi bir kaynatma hazırlamak için, bir bardak kaynar su dökmek için yeterli bir eczane çim bir çorba kaşığı. Elde edilen karışımı bir ateşe koyun ve 20 dakika ısıtın. Bundan sonra, çözelti soğutulmalı, süzülmeli ve boğazlarına okşulmalıdır. İyileşme sürecini hızlandırmak için, prosedür her 3 saatte bir yapılmalıdır. Papatya ile birlikte, diğer otlar, örneğin, calendula veya okaliptüs, adaçayı ya da muz, kırlangıçotu kullanmak için izin verilir. Birkaç bileşeni demlemeye veya bunları ayrı ayrı kullanmaya izin verilir. Oranlar gelince, papatya durumunda olduğu gibi aynıdır. Bir yemek kaşığı çimen kaynar su ile dökülür.
 2. Propolis kronik farenjit için iyi çalışıyor. İyileştirici özellikleri birçok kişi tarafından bilinir. Eczanede konsantre bir çözüm satın alınması tavsiye edilir. 100 ml sıvı için maksimum 40 damla tentür gereklidir. İyileşmek için karışımı her 3 saatte bir gargara almalısın. Ayrıca, bu ilaç bağımsız olarak hazırlanabilir. Bu konuda karmaşık bir şey yok. Saf ürün bir çorba kaşığı iyi doğranmış ve alkol - 10 yemek kaşığı dökülür. l. Ortaya çıkan sıvı, kapalı bir kapaklı bir kapta bir hafta boyunca karanlık bir yerde bırakılmalıdır. 7 gün sonunda, ilaç farenjit tedavisinde kullanılır. Propolis ayrıca saf formda kullanım için önerilir. Tamamen çözünene kadar küçük bir parçayı eritmek yeterlidir.
 3. İnhalasyonları, örneğin, boğazını durulamak için kullanılan aynı bitkilerle birlikte kullanma izni vardır. Bu prosedür için, eczanede satın alınan özel çözümler vardır. Ancak, yüksek sıcaklıklarda bu tür faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin imkansız olduğunu hatırlamakta fayda var. Ayrıca, mukozada bir artışa neden olabilir: damarlar ısı etkisi altında genişler. Uzmanlar nebülizörler olarak adlandırılan uygun cihazların kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Ancak inhalasyondan önce, talimatları dikkatlice okumalısınız. Bazı ilaçlar bu tür cihazlara dökülemez. Bu onların bozulmasına yol açacaktır.
 4. Enflamatuar süreci durdurmak ve mukusun bronştan atılmasını sağlamak için çok lezzetli bir ilaç kullanabilirsiniz: ılık sütle karıştırılmış kakaoda eksik bir çay kaşığı. Bir bardak sahibi olmak için yeterli olacaktır. Öksürük ataklarını rahatlatmaya yardımcı olacak, özellikle geceleri, günde 3 kez sarhoş olmalıdır.
 5. Bazı insanlar bu tür halk ilaçlarını iğne yapraklı tomurcuklar, yani onlardan tentür olarak kullanırlar. Bir bardak kaynar su 20 gram hammaddeyi doldurur, örtün ve ısınmak için ılık bir yere bırakın. Bir havluyla sarabilirsiniz. 3 saat sonra gargara veya inhalasyon.
 6. Bal ve sarımsak da kronik veya akut farenjit tedavisinde kullanılır. İlaç 3 diş sarımsak ve 50 gram tatlı ürüne ihtiyaç duyacaktır. Bal çoğunlukla karabuğday veya kireçtir. Elde edilen karışım su banyosuna konulmalıdır: 20 dakika yeterli olacaktır. Ilacın aşırı ısınmasına veya kaynatmasına izin vermeyin. Aksi halde, balın tüm yararlı nitelikleri buharlaşır, Aa kaynatma sürecinde ve vücut için zararlı bileşikler oluştururlar. 20 dakika geçtikten sonra ilacı banyodan çıkarın ve ısrar etmek için bir gün bekletin. Sarımsak ekstrakte edildi ve elde edilen karışım 1 çay kaşığı alındı. her 2 saatte bir. Şeker gibi çözünebilirsin.
 7. Evde, okaliptüs ve adaçayı aynı zamanda farenjit tedavisinde kullanılır. Ilaç almak için, aynı miktarda votka ile 150 gram ot karıştırın, kabı kapatın ve 10 gün boyunca karanlık bir yerde bırakın. Alınan ilaç filtrelenmeli ve günde 5 defaya kadar uygulanmalıdır. Oranlar gelince, seyreltilmiş konsantre tentür 1:10 olmalıdır.
 8. Yağ ve tuz, hastalığın kronik formuna karşı savaşır. Ürünü almak için, rafine edilmemiş ayçiçek yağı - 50 ml almanız ve bir çay kaşığı tuz ile karıştırmanız gerekir. Karışımı ısıtın ve boynu her taraftan gresleyin.
 9. Kulağa garip gelebilir, ama evde birayla hastalığın tedavisini yapabilirsiniz. Alkollü içeceğin 38 dereceye kadar ısınması gerekiyor. Yarım bardak sıcak içecek iç, boynunu sar ve yatağa git. Prosedür yatmadan önce önerilir.
 10. Etkili bir araç da çiğ patatestir. Bu durumda, işlem nişasta tarafında gerçekleşir. Mukoza boğazındaki hasarlı kısımları örtüyor, sanki onları örtüyormuş gibi, böylece iltihaplanma sürecini ortadan kaldırıyor. İlacı hazırlamak için, küçük boyutlu 1 patates yıkamanız ve temizlemeniz gerekir. İnce bir rende rendeleyin ve suyu küçük bir gazlı bezle sıkın. Sıkılmış meyve suyu hafifçe ısıtılmalı ve bir boğazla durulanır. İşlem mümkün olduğunca sık yapılmalıdır - 3 saatte bir.
 11. Halk hekimliğinde, hastalıkla iyi savaşmaya yardımcı olan başka bir tarif vardır. Bu böğürtlen suyu, durulama için kullanılması önerilir.

Farenjitin halk ilaçları ile tedavisi kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Böyle bir ilaç kullanarak, bu tür fonların daha yardımcı olduğunu unutmayın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilirHem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar.

Propolis ile gargara

Her kişi boğazına nahoş gıdıklanma veya ağrılı heyecan yaşamaya vardı. Solunum sisteminde viral hastalıkların gelişiminde ortaya çıkar, aynı zamanda aldığı yaralardan sonucunda alerjik reaksiyonlar, aşırı gerilim veya bağlar arka planı gerçekleşebilir.