Loading

Dış orta kulak iltihabı

Dış orta kulak iltihabı Etkileyen oldukça yaygın bir hastalıktır dış kulak. İkincisi iki bileşenden oluşmaktadır: kulak kepçesi ve dış işitme kanalı.

Dış kulakta, bulaşıcı olmayan birkaç hastalık vardır.mantar enfeksiyonu, işitsel kanal egzaması, kükürtlü sigortalar, işitsel kanalın kemik proliferasyonu) ve bulaşıcı. Bunlar dış kulak iltihabı ve klinik belirtilerini içerir - çıban ve dış kulak kanalı geniş iltihaplanma, ayrıca kulak kıkırdağı, kulak kıkırdak iltihabı, vb.

Dış işitme kanalının fraktürleri, yağ bezinin iltihapları ve / veya pürülan bir doğanın pürülan torbasıdır.

Dış kulak iltihabı herkes tarafından etkilenebilir, risk grubunda herhangi bir su sporu yapan sporcular ve bağışıklığı düşük olan kişiler vardır. Dış kulak iltihabının ana nedeni, bağışıklıktaki azalmanın ve işitsel kanalın mikro travmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilen bakteriyel floradır. Hastalık oluşur ve dış orta kulak iltihabının önlenmesi gözlenmez. Ayrıca, yolculuk sırasında su, hastalığın başlangıcına yol açabilen harici kulak kanalına girebilir. Kulağın nemlendirilmiş cildiyle temas eden etken madde iltihabın gelişmesine yol açabilir. Işitsel kanalın fokları cilde nüfuz ederek ortaya çıkar. stafilokoklar, küçük bir dereceye kadar, hipotermiye, bağışıklık veya bulaşıcı hastalıklarda keskin bir düşüşe katkıda bulunabilir.

Dış orta kulak iltihabı belirtileri

Harici orta kulak iltihabı belirtileri:

 • cildin şişmesi işitsel meatus;
 • kulak kepçesine bastığında ağrılı duyular;
 • Ağrı ayrıca çiğneme, bazen kaşıntı ile de artabilir;
 • kulak kanalının kızarması;
 • kulağın tıkanması;
 • vücut ısısında hafif bir artış.

Harici orta kulak iltihabı ile işitme genellikle rahatsız edilmez. Sadece çok nadir durumlarda, çok güçlü bir ödem kulak kanalının daralmasına yol açtığı zaman azaltılabilir.

Otitis eksterna iki tiptir: sınırlı, ve dağınık. İlki iltihap şeklinde ortaya çıkar. saç çantası. Ve ikinci tip iltihap tüm işitsel kanalı etkilediği zamandır. Sınırlı otiti olan bir kişi, hasta olduğunu bile tahmin edemez çünkü Buradaki ana semptom, konuşurken veya çiğnendiğinde ortaya çıkan acıdır. Diffüz otitis eksterna bakteri, mantar ve alerjik, ve neden olan iltihaptan kaynaklanır streptokoklar, epidermal stafilokok, Pseudomonas aeruginosa, aday mantarlar, Aspergillus. Streptokoklar ciltteki mikro çatlaklardan vücuda girer, vücut ısısı yükselir, aurikül kırmızıya döner. Bu durumda dış kulak iltihabı belirtileri: kulakta ağrı ve kaşıntı, hoş olmayan kokuların olası pürülan akıntısı.

Dış orta kulak iltihabı tanısı

"Dış kulak iltihabı" tanısı bir doktor tarafından yapılır - kulak burun boğaz uzmanı. Kendi kendini teşhis etmemek daha iyidir çünkü bir hata yapabilirsin. Doktor kulağın enstrümantal muayenesini yapar (Otoskopik), mikroflora bir çalışma reçete edebilir. Muayenede işitsel kanalın kızarıklık ve şişmesi dikkati çeker. Iltihap yayılırsa kulak zarı, o zaman kulaktan açık bir akıntı olabilir.

Dış orta kulak iltihabı tedavisi

Genellikle doktor işitsel geçişi atar turundae antibakteriyel merhem ile gazlı bez, örneğin flutsinar veya tselestoderm, ısınma sıkıştırır. Enflamatuar süreçte, uygulamak ve özel kulak damlaları, gerekir antibiyotikler, örneğin siprofloksasin, ofloksasin ve norfloksasin. Dış otitin tam teşhisi zorunludur, enflamasyona neden olan enfeksiyonun nedeni belirlenir ve buna dayanarak, tıbbi bir merhem reçete edilir. Dış işitme kanalının faydalı düzenli hijyeni, çözelti ile yıkanması borik asit veya furatsilina, ve kaşıntı ile - kulak damlatılması şeftali yağında mentol.

İşitsel kanalın bir fıkrası söz konusuysa, doktor ilk olarak fındığın tepesini kısırlaştırır. iyot ya da borik alkol, sonra irin küçük bir kesi ile çıkarılacaktır. Moxibustionun bağımsız olarak yapılması önerilmez, pürülan içerik yayma olasılığı vardır. Dış orta kulak iltihabının ağrılı semptomları yardımıyla ağrı kesiciler ve ısı. Ayrıca, bağışıklık geliştirmek için, reçete edilebilir vitamin terapisi ve fizyoterapi (UHF akımları, helyum-neon lazer ile lazer tedavisi). Doktorun tüm önerileri ile, bir hafta sonra dış otit yer alır. Komplike vakalarda, harici orta kulak iltihabı bir hastanede tedavi edilir. Tüm ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir, kategorik olarak kendi kendine ilaç kabul edilemez.

Dış orta kulak iltihabının önlenmesi

Genel olarak, dış kulak iltihabının önlenmesi sadece basit ve anlaşılır kurallara uymayı içerir. Banyo sırasında suyun içeriye girmesi ve tutulması, hastalığın ortaya çıkmasının nedenlerinden biri olabilir, bu nedenle kulaklarınızın banyo sırasında su almasını önlemeniz gerekir. Hastalık, kişisel hijyen maddelerinin uygunsuz kullanımından kaynaklanabilir. Bu yüzden, çok dikkatli bir şekilde, kulaklarınızı pamuk tomurcukları ile temizlemelisiniz, çünkü yanlış kullanımı yaralanmaya yol açabilir.

Dış orta kulak iltihabının nedenleri, semptomları ve tedavisi

Otitis eksterna, dış işitme kanalını kaplayan derinin iltihabı ile karakterize, bulaşıcı bir doğa hastalığıdır. Çoğu zaman, bu hastalığın nedensel ajanı Pseudomonas aeruginosa'dır.

Bu hastalığın çeşitli çeşitleri vardır: otitis eksterna basit, malign, diffüz ve fungal olabilir.

İstatistiklere göre, dünya nüfusunun% 10'una kadar dış otitis mediadan etkilenmektedir. Bununla birlikte, daha fazla sayıda vaka 5 yaşın altındaki çocuklardır. Çoğu zaman, dış otitis yüzücünün kulağı olarak adlandırılır. Bu, en yüksek insidansın yaz yüzme sezonunda düşmesinden kaynaklanmaktadır.

Dış orta kulak iltihabı belirtileri

Dış orta kulak iltihabı belirtileri arasında, aşağıdakilere dikkat etmek alışılmış bir durumdur:

Farklı yoğunlukta, kulakta ağrı görünümü. Tragusa basınç uygulandığında tatsız duyumlar artma eğilimi gösterir. Ayrıca, ağrı hastanın kulağın arkasına çekilip çekilmediğini yoğunlaştırır. Tragus, işitme pasajını sınırlayan kıkırdağın bir çıkıntısıdır.

Genellikle hastalar kulağın tıkanıklığı hissinden şikayet ederler.

Kulak kanalından taburcu görüntüsü. Bazen basitçe iltihaplıdırlar ve bazen kan damarlarını gözlemleyebilirler.

Duruşmada azalma var. Çoğu zaman hastalar kulakta su hissi olduğunu gösterir.

Kulak, hastanın kulak tıkaçlarını kullanmasına izin vermeyecek kadar şişmiş hale gelir.

Hoş olmayan bir koku kulaktan çıkabilir.

Genellikle genel sağlık durumu bozulur, bu vücut sıcaklığındaki artışın arka planında görülür. Bazen, 39 dereceye ve hatta daha yüksek değerlere çıkar.

Kulağın kendisi iltihaplıdır ve genellikle boyut olarak artar.

Dış kulak kanalı genellikle kırmızı küçük sivilce, bazen çizik veya kaynar ile kaplıdır.

Dış orta kulak iltihabı nedenleri

Dış kulak iltihabının gelişmesine yol açan sebepler arasında aşağıdakiler tanımlanabilir:

Kulak kanalının aşırı ve yanlış hijyeni. Kulağın tuvaleti sırasında, kükürdün pasajın derinliklerinden ovalanmasına ve sadece kulak kepçesinden değil, bu da hastalık riskini artırır. Bu gerçek, sülfürün doğal kaynaklı koruyucu bir gres olması ve antibakteriyel özelliklere sahip olması ile ilgilidir. Onun yokluğu, bakteri ve mantarların çoğaltılması için uygun bir ortam haline gelir.

Uygun olmayan bakım veya ihmal sonucu elde edilen kulağın mikrotravması.

Kulak kirli su alır. Çoğu zaman bu, yaz aylarında suda yüzme sırasında ortaya çıkar. Ancak klorlu suya sahip havuzlarda banyo yapmak, genellikle kulakta tahriş oluşmasına neden olur. Bu, hastalığın gelişimini provoke eden nedendir. Bu arka plana karşı, her zaman işitsel kanaldaki bakteriler patojeniktir.

Aşırı terleme, aşırı nem veya kuru hava.

Sık stresler, vücudun savunmalarını azaltır.

Diğer otitis türleri pürülan, kroniktir.

Agresif maddelerin kulak boşluğu üzerindeki etkisi.

Kronik yorgunluk sendromu.

Diffüz otitis eksterna

Diffüz otitis bazı semptomlar ve klinik tablo ile karakterizedir. Hastalığın tezahürleri, bir kişinin kulakta kuvvetli bir kaşıntı ve bir patlama hissi duymasıyla başlar. Bu işaretler, yükseltilmiş vücut sıcaklığının bir arka planına karşı devam eder. Ağrı, iltihabın bulunduğu bir kafanın yarısını verir. Bir kişi çiğneme hareketleri gerçekleştirdiğinde artar. Şu anda bir kişi uykuya dalmak ve yemek yemek konusunda zorluklarla karşılaşıyor. İşitme kanalının kendisi şişmiş olur ve bu da işitme hasarına neden olur.

Deşarj bol değildir, hastalığın ilk aşamasında serözler, daha sonra pürülan olurlar. Diffüz otitin arka planına karşı, lenf düğümleri yakınlarda bulunur.

Hastalık şiddetli ise, aurikül ve çevresindeki yumuşak doku patolojik sürece dahil olur.

Akut fazın süresi ortalama 2 haftadır. Tedavi derhal başlatılırsa, hastalık ortadan kaldırılır. Eğer tedavi yetersiz ise, o zaman yaygın otitis kronik bir form alır. Bu, yara izlerinin ortaya çıkması ve işitme duyusunda belirgin bir azalma ile doludur.

Diffüz eksternal otitisli hastanın otoskopi sırasındaki doktor, işitme kanalının şişmiş ve kızarık olduğu cildi, seröz içeriğiyle kaplı çok sayıda küçük erozyonları gözlemler. Hasta ihmal edilmiş bir aşamada dönerse, iltihaplanma yeri kuvvetli bir şekilde şişirilir, kulak kanalında ülserler ve çatlaklar oluşur. Onlardan ayrı olarak pürülan, yeşilimsi bir tonu vardır. Hasta işitme kaybından muzdariptir, ki bu işitsel işleyişte açıkça görülmektedir.

Diffüz otitis, antibakteriyel ilaçların yanı sıra vitamin ve antihistaminik kompleksin tayin edilmesini gerektirir. Gerekirse, immünomodülatörler reçete edilir. Ayrıca kulak yıkama ve antimikrobiyal damla kullanımı şeklinde bir lokal tedavi gösterilmiştir.

Erişkinlerde dış kulak iltihabı tedavisi

Kulak burun boğaz uzmanları yetişkinlerde dış otitis tedavisinde rol oynar. Öncelikle yerel tedaviye gelir. Hastaya antibiyotik ve hormon içeren damlalar reçete edilir. Bu sadece inflamasyonun ortadan kaldırılmamasına katkıda bulunur, ancak ödem azalır. Damlaları kendi başınıza kullanmak kabul edilemez. Tedaviye başlamadan önce hasta doktoru muayene etmelidir. Bu, çoğu ilacın timpanik membranın delinmesinde kullanım için bir kontraendikasyona sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Kendi kendine ilaç tedavisi, hastalık semptomlarının iyileşmesi ve iyileşmesi için uygun olmayan işitme bozukluğuna yol açabilir.

Terapi için önemli olan yetkili bir kulak tuvaleti tutmaktır. İçeriğin doktor tarafından iyice temizlenerek ilacın daha doğru bir şekilde hareket etmesi sağlanmalıdır. Bu tedavinin etkinliğini artıracak ve zamanını önemli ölçüde kısaltacaktır.

Bir kişi, lokal anti-enflamatuar damlaların girişiyle durmayan şiddetli ağrıya maruz kalırsa, anestezi, örneğin İbuprofen, ek olarak kullanılabilir. Ağrı ve şişliği gidermek için daha hızlı bir yol olan bir pamuk ürünü ile pamuktan turunda yardımcı olur. Ağrı kesici ilaçlar genellikle tedavinin başlamasından sonraki ilk üç günde reçete edilir.

Hastalık şiddetli ise ve lokal tedaviye cevap vermiyorsa, o zaman antibiyotik alımı ağızdan belirtilir. Bu vücut ısısında uzun süreli artış ile yapılmalıdır.

Tedavi zamanında planlanmamışsa, bu ciddi sonuçlara yol açabilir. Dış otitis, kronik bir formdan geçer ve sıklıkla hastanın yaşam kalitesini azaltarak tekrar eder. Ayrıca, enfeksiyon, lenf düğümlerinin patolojik sürecini, kulak kepçesinin kıkırdamasını ve kulağın kendisini kapsayan yayılma özelliğine de sahiptir. En ciddi komplikasyon mastoidit, ven trombozu, osteomiyelit ve menenjiti provoke eden nekrotizan otitis gelişiminde ifade edilir. Bu nedenle, tedavi zamanında reçete edilmelidir ve hastalığın ilk belirtileri bulunursa, yardım için en kısa zamanda bir uzmana danışın.

Dış kulak iltihabı tedavisi için, aşağıdaki damlalar sıklıkla kullanılır:

Sofradeks. Onlar belirgin bir antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Şişliği giderebilir. İlaç hormon içerdiğinden, doktorun reçete ettiği tam dozajda kullanılmalıdır. Bazen, ilacı kullandıktan sonra, alerjik reaksiyonlar gelişebilir, tahriş ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkabilir. Fetal gebelik, bebekler, böbrek ve karaciğer patolojileri olan kişilerde kullanılamaz.

Otipax, dış kulak iltihabı ortamının tedavisi için popüler bir ilaçtır. Ağrı, şişme ve iltihapları hızlı ve etkili bir şekilde giderebilir. Hamile kadınlarda ve hatta bebeklerde kullanım için izin verilir. Özellikle hastalığın ilk aşamasında uygulanırsa etkilidir. Bununla birlikte, o timpanik membranın perforasyonu kontrendikedir, otoskopi önce kullanılmamalıdır.

Normax - genellikle dış kulak iltihabı ile reçete edilen antimikrobiyal etkiye sahip damlalar. Bazı yan etkilere sahiptir, bunların arasında sıklıkla döküntülerin ortaya çıkmasını, kulakta yanma hissi ve kaşıntıyı ayırt eder. Damla kullanımı sonrası bir yan etki varsa, ilacı iptal etmek ve tavsiye için bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

Kanibiotik. Bu damlalar ayrıca harici orta kulak iltihabı ortadan kaldırmak için reçete edilir. Hastalığa neden olan çok çeşitli bakterilerde bakterisit etkisi olan birkaç antibiyotik içermesi bakımından etkilidir. Ek olarak, ajan bir antifungal bileşen ile desteklenir. Bununla birlikte, damlalar hamilelik sırasında ve çocukluk döneminde 6 yıla kadar kullanılamaz. Alerjik reaksiyona neden olabilir.

Damlalar dış kulak iltihabı üzerinde uygun etkiye sahip değilse, oral olarak kullanılan aşağıdaki antibiyotiklerle takviye edilirler:

Zamanında tedavi ile birlikte otitis eksterna iyi tedavi edilebilir olmasına rağmen, hastalığa sahip olmamak daha iyidir. Bunu yapmak için kulak travmasından kaçınmak, dikkatli ve dikkatli bir şekilde hijyenini uygulamak yeterlidir. Banyo sırasında, nehirler ve göller için özellikle önemli olan suya girmekten kaçınmalısınız. Kulakta yabancı bir cisim varsa, onu kendiniz çıkarmaya çalışmayın. Bu öneriler, harici orta kulak iltihabının gelişmesini engelleyecektir.

Dış (dış) otitis media tedavisi

Kulak sisteminin tüm iltihaplı hastalıklarından, dış kulak iltihabı, hem tedavisi hem de komplikasyonların yokluğu açısından en basit olanıdır.

Dış kulak altında, doğrudan aurikulaya ek olarak, 2.5-3.5 cm uzunluğa sahip dış kulakçık kası kastedilmektedir.Her insanda, bireysel kavisli bir yapı ve değişken bir çapla karakterizedir. Kulak kanalının sonundaki en dar yer timpanik membrandadır. Kesiminde, bir daireden ziyade bir oval benziyor. Hareketin genel yönü aşağı ve ileri.

Belirtileri ve Nedenleri

Harici orta kulak iltihabının semptomatik belirtileri hastalığın şekli ile belirlenir.

Lokalizasyon yöntemiyle, dış orta kulak iltihabı aşağıdakilere ayrılır:

Akışın doğasına göre, otitis media ayırt edilir:

Semptomatik olarak sınıflandırılır:

Diffüz otitis eksterna

Diffüz veya başka bir deyişle, otitisin non-sivri formu kulak kanalından yayılan subkutan bir inflamasyon ile karakterizedir. Oluşabilir:

 • sayısız hasardan (çizik),
 • işitsel kanalın deride (örneğin, egzama) patolojik bir değişimin arka planında,
 • su ile geçiş cildin tahriş bir sonucu olarak, ilaçlar.

Bu dış kulak iltihabı genellikle "yüzücü kulağı" olarak adlandırılır, çünkü Suda önemli miktarda zaman harcayan insanlar bundan daha sık acı çekerler.

Kulak geçidi iki türden en küçük bezlerle kaplıdır:

 1. Adipoz sırrını ayırma
 2. Kükürt sırrını ayırma

Sebasöz bezler kulak kanalının derisini yağlar, esnek yapar, çatlaklardan korur.

Kükürt bezleri cildi parazitlerden korur; Onların sırrı bakterisidal ve antimikrobiyal etkiye sahiptir.

Kulaktaki yüzücü, içerisindeki özel su ve yağ varlığı ve kükürt sırrı aşırı derecede yıkanır, bu da işitsel kanalın doğal ortamının seyrelmesine yol açar. Sonuç olarak:

 • Cildin direncini mekanik ve kimyasal etkilere indirir;
 • Zararlı mikroorganizmalar için işitsel geçiş ortamının toksik özellikleri azalır.

Birlikte, her iki faktör de patojenik bakterilerin kulak kanalının cildine nüfuz etmesine neden olur ve bu da yaygın bir dış kulak iltihabına neden olur.

 • Kulak kanalının kaşınması, kızarması ve şişmesi.
 • Dış kulakta sıcak bir his ifade etti.
 • Kulak kanalında daralma nedeniyle işitme sırasında hafif bir azalma.
 • Hafif bir ağrı var.
 • Kalan miktardaki kulağı boşaltın.

Kısıtlanmış otitis eksterna

Diffüzün aksine, sınırlı bir dış kulak iltihabı kulak kanalında belirli bir noktada - saç folikülü (herhangi bir kulak yolunda büyük olan) veya yağ bezinde bulunur.

İki tip dış kulak iltihabı vardır:

 • Saç folikülü iltihabı
 • Sebasöz bez kanalının yakalanması

1. İlk durumda, küçük ya da geniş olabilen, pürülan bir apse vardır. Kaynatma işleminin olgunlaşması bir hafta kadar sürer, bundan sonra kendi kendine kapanması gerçekleşir. Semptomlar kendilerini kanıt ile göstermeyebilir. Büyük bir furuncle ile:

 • Haftanın sonunda büyüyen kaşıntı hissi.
 • Muhtemelen bir ağrı belirtisi.
 • Kulak masajı ve parotis bölgesi olduğunda ağrı hissedilir.
 • Kaynama içeriğinin izolasyonunda ayrıştırılması.

2. Sebasöz bez kanalının tıkanması, dış geçidin duvarının kalınlaşmasına ve şişmesine yol açar. Ek belirtiler uzun bir süre boyunca ortaya çıkmayabilir veya asla gerçekleşmeyebilir. Ancak bazı durumlarda, sebase bezin geçişini kapatmak büyük bir fundak oluşmasına yol açar.

Her iki türün nedenleri tam olarak belirlenmemiştir. Vücudun her yerinde ortaya çıkan sistemik bir hastalık olarak furunkülozun, yetersiz beslenme ve azaltılmış bağışıklığın arka planında gerçekleştiği yönünde bir bakış açısı vardır.

Akut otitis eksterna

Dış otitisin başlangıcı ve gelişimi belirgin semptomlarla keskin bir şekilde ortaya çıktığında, hastalığın akut seyrinden söz eder. Bu durumda, semptomlar hızla artar, zirveye ulaşır ve daha sonra aynı hızda azalır.

Kronik otitis eksterna

Kulak kanalındaki problem yılda 2-3 kez, akut enflamasyonun yavaş dinamizmli bir prosese geçtiği durumlarda ortaya çıkarsa, dış kulak iltihabının kronik formu hakkında konuşmak gelenekseldir. Örneğin, bir kaynatma bir satırda birkaç kez tükürür. Dış kulak yolunun tipik bir kronik otit, yüzücü kulak sendromu olan ve dermatolojik hastalıklara yatkın olan kişilerde görülmektedir.

Pürülan otitis eksterna

Pürülan akıntı dış kulak iltihabında her zaman mevcut değildir. Birincisi, firar, o kadar büyük olmayabilir ki, işitsel kanaldan gelen takviye belli olur. İkincisi, tahsis zorunlu olarak pürülan değildir. Örneğin, bir mantar enfeksiyonu ile, salgılanan madde açık bir renkte bir sertliğe sahiptir.

Bol pürülan deşarj her zaman hastalık seyrinin ek çalışma gerektirir.

tedavi

Harici orta kulak iltihabı tedavisinin temeli, enfeksiyonun yayılmasını önlemeyi amaçlayan işitsel kanal üzerindeki lokal bir etkidir.

1. dezenfekte edici eylem ile kulak damlaları:

 • Otofa
 • Sofradeks

3. otitis fungal formu sıvı formda özel ajanların kullanımını içerir:

Eklemeyle, boşaltım önce pamuklu bir bezle çıkarılır. Daha sonra kulak kanalı hidrojen peroksit ile yıkanır. Bunun için 1 ml peroksit çözeltisi, iğneye ihtiyaç duymadan şırınganın içine çekilir. Tüm hacim kulak kanalına dökülür. 3 dakika sonra kulak boşaltılır, pamuklu çubukla temizlenir. Üst üste 3-4 kez tekrarlayın.

Kulakta peroksit ile yıkandıktan sonra, antibiyotik veya antifungal ajanlardan biri aşılanır.

İstisnai durumlarda, bir firarak cerrahi olarak açılabilir.

Genellikle dış kulak iltihabı tedavisinde kullanılan ilaçlar geleneksel ilaç olarak adlandırılır. Birçok bitkinin meyve suları ve infüzyonları dezenfekte edici, anti-enflamatuar ve hücre hareketlerini normalleştirmektedir. Etkili:

 • Aloe (1: 1 oranında su ile seyreltilmiş bitkinin suyu kullanın)
 • sardunya
 • papatya
 • nergis
 • sığırkuyruğu
 • John's wort (hepsi infüzyon şeklinde)

İnfüzyon 1 çorba kaşığı oranında yapılır. l. yarım litre sıcak su için bitkisel hammaddeleri kurutun. Çözelti 2 saat boyunca ısrar ediyor. Ağrılı kulağa bir kaç damla damlatınız.

Bitkilerin güvenli bir ilaç gibi görünse de, sık kullanımda cilt tahrişine de neden olurlar. Günde 2 kez - oldukça yeterli.

önleme

Otitis eksterna önlemek için temel kurallar:

 1. Suda kalma süresini sınırlayın. Bu sadece yüzmek için değil, aynı zamanda banyonun günlük alımı için de geçerlidir. Suyun kulak kanalına girmesine izin vermeyin.
 2. Kulağı temizlemek için kibrit, pamuk tomurcukları ve diğer doğaçlama araçları kullanmayın. Kulağa girebilecek tek şey elin küçük parmağıdır.
 3. Aşırı ısınma.
 4. Furunculosis gelişimine önemli bir katkı, yetersiz beslenmeden kaynaklanır. Bu bağlamda, diyet ve yemek pişirme şeklini değiştirmek tavsiye edilebilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda harici otitleri birlikte tedavi ediyoruz.

Dış kulaktaki otitis dış kulakta iltihapla birlikte görülen bir hastalıktır.

Tıbbi istatistiklere bakıldığında, sıcak bir iklimde yaşayanlarda dış otitisin daha yaygın olduğu ortaya çıkmaktadır. Hastalığın, vakaların sadece% 3-5'inde kronik bir formdan geçtiği de bilinmektedir. Çocuklar 7 ila 12 yaşlarında kulak iltihabı geçirir.

Bir otolaryngologist ile bir resepsiyonda bir çocuk

Dış kulak iltihabı da "dalgıçlar ve yüzücüler hastalığı" olarak adlandırılır, çünkü sıvı bu insanların kulak kanallarına girer.

Tıpta iki tür hastalık düşünülür:

 • sınırlı tip - (saç folikülünün iltihabı - fraktür);
 • Yaygın doğa tipi - (hastalık kulak kanalının iltihaplı alanı olduğunda).

Otitis eksterna'nın başlıca nedeni enfeksiyondur. Bu davadaki suçlu, işitsel pasajın alanında bir firarişen oluşmasına bağlı olarak, "stafilokok" bakterisidir. Hastalığın gelişmesinin bir sonraki nedeni mantar "candida" dir.

Bakteriler ve enfeksiyonlar sıyrıklar ve yaralardan geçer. Bu çevre üreme ve yaşam için idealdir. Ayrıca, bakteriler, bu durumda koruyucu işlevlerini yitiren nemli kulak kanalından "kendi yollarını" yapabilirler.

Orta kulak iltihabının gelişmesinin nedenleri, çoğu kendileri ortadan kaldırmaya çalışan kükürt tıkacının varlığını içerir. Böyle bir döküntü eylemi, otitis formunda komplikasyonlara yol açar.

Hastalığın ikincil nedenleri şunlar olabilir:

 1. Orta kulağın otiti kronik bir doğadadır;
 2. Vücudun koruyucu fonksiyonlarında bir azalma eşlik eden hastalıklar;
 3. Kulaktaki geçit çok dardır.

Dış kulak iltihabı belirtileri genellikle kabul edilir:

 • kulakta yanma ve kaşıntı;
 • giderek artan ağrı;
 • kısmi işitme kaybı;
 • kulak kepçesine dokunduğunda, keskin dayanılmaz bir ağrı vardır;
 • Kulakta lenf düğümleri şişer;
 • pürülan sıvının tahsisi.

Kulaktan boşaltım

Harici kulağın sınırlı inflamasyonu ile semptomatiktir:

 1. Dokunulduğunda ve basıldığında, kulaktaki ağrı artar;
 2. şişme;
 3. çiğneme ile artan ağrı;
 4. kızarıklık.
 1. kulağın içine geçmesi;
 2. etkilenen bölgede kaşıntı ve kızarıklık;
 3. kulakta tıkanıklık;
 4. güçlü ağrılı duyular yok.

Enflamatuar süreç timpanik membrana geçtiyse, kişi berrak akıntı ve işitme kaybından şikayetçidir.

Dış kulaktaki orta kulak iltihabının tedavisinde kullanılan ilaçlar

Otitisin evde tedavisi danıştıktan sonra doktor. Bağımsız ve yanlış seçim ilaçlar durumu kötüleştirebilir.

Çoğu zaman, hastalık steroid bileşenleri veya antibiyotik içeriği ile anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir. Bu tür ilaçlar merhem, jel ve damla şeklinde üretilir. Amaç iltihap ve gelişimine bağlıdır.

 • glukokortikoidler içeren damlalar ("Garazon", "Polidexa", "Anuaran");
 • antibakteriyel etkiye sahip ilaçlar ("Normaks", "Tsipromed");
 • anti-enflamatuar nonsteroidal bileşenler (Otipax, Otinum) içeren monopreparasyonlar.

"Normaks". Orta kulak iltihabını tedavi etmek için çoğu doktor bu ilacı kullanmanızı tavsiye etmektedir. İlaç antibakteriyel özelliklere sahiptir. "Normaks" dış kulak iltihabı, yanı sıra kronik formda hastalıkların tedavisi için tasarlanmıştır.

"otipaks". İlaç anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. İlaç en az yan etkilere sahiptir, bu nedenle doktorlar evde çocuklarda ve aynı zamanda Otypax kullanan hamile kadınlarda otipax ile tedaviye başlamayı önermektedir.

"Anuaran". İlaç yetişkinler ve çocuklar için izin verilir. Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Hastalık aktif olarak topikal ilaçlar kullanıyorsa. Onların arasında "dimexide". Orta kulak iltihabında Dimexide de genellikle doktorlar tarafından tavsiye edilir. İlaç anti-inflamatuar ve analjezik etkiye sahiptir. "Dimexid", dokunun içine nüfuz edebilir ve bakterileri yok edebilir.

Dış kulak iltihabı durumunda, ilaç su ile seyreltilir (talimatlara göre). Turunda (ya da pamuk yünü) hazırlanan çözeltiye batırılır ve 30-40 dakika boyunca işitsel meatusa sokulur. "Dimexide" özelliğini saf formunda kullanmayın, çünkü yanık alabilirsiniz.

Şiddetli ağrı ile birlikte otitisde "Naproksen", "Aspirin", "Asetaminofen", "Nurofen" kullanırlar.

Antibiyotiklerle tedavi

Yetişkinlerde otitis antibiyotiklerin tedavisi, hastalığın şiddetli bir formu ile gerçekleştirilir. Diğer durumlarda, ilaçlarla daha yumuşak bir etki bırakabilirsiniz.

Antibiyotikler mikropların hayati aktivitesini inhibe eder, enflamatuar süreci ortadan kaldırır ve analjezik bir etki uygular.

İlacı kendiniz seçmek tavsiye edilmez, çünkü bu tür ilaçların birçok yan etkisi ve kontrendikasyonları vardır.

Peki, dış kulaktaki orta kulak iltihabını tedavi etmek için hangi preparatlar kullanılır?

 1. "nistatin". İlaç tablet şeklinde mevcuttur. 1 yıldan bebek almaya izin verildi. "Nystatin", Candida mantarlarının çoğalmasını bastırır.
 2. "ampisilin". Yutulması için tasarlanmıştır.
 3. "Azitrometsin". Antibakteriyel ve analjezik etkiye sahiptir. Tablet şeklinde üretilmiştir.

Tedavide, kulak damlaları da bir antibiyotik ile dış otitis için kullanılır. Bu "Kandibiyotik" (hastalığa karşı mücadelede en etkili ilaçlardan biri). İlaç mantar ve mikropları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. 6 yaşından küçük çocuklar için kullanılmasına izin verilmez.

Çocuklarda otitisde kanıtlanmış "Clacid". Süspansiyon şeklinde üretilmiştir. En az zehirli ilaç olarak kabul edilir.

Hastalığın kronik formları durumunda, Sparflo ve Avelox kullanılır. Antifungal ilaçların paralel alımı ile atanırlar. Tedavi ve dozun seyri, katılan hekim tarafından belirlenir.

Antibiyotik "Ciprofloxacin" bazlı ilaç hem aktif mikroplar üzerinde hem de inaktif olarak zararlı bir etkiye sahiptir. Tablet şeklinde üretilmiştir.

Harici orta kulak iltihabı: yetişkinlerde tedavi

Otitis eksterna, dış kulak yolunu kaplayan cildi etkileyen iltihaplı kulak hastalıklarından biridir. Hastalığa genellikle mantar veya bakteri neden olur. Yetişkinlerde dış kulak iltihabı belirtileri ve tedavisi bilinmelidir, çünkü farklı şiddetli komplikasyonlar zamanında tedavi edilmeden gelişebilir.

Hastalığın özellikleri

Çoğu zaman, dış inflamatuar kulak hastalığı çocuklarda görülür, ancak yetişkinlerde olası inflamasyon vakaları vardır. Bu tür otitis genellikle yüzücünün kulağı olarak adlandırılır, çünkü çoğu zaman enfeksiyon, nemli bir ortamda, kirlenmiş suyla temas ettiğinde banyo mevsiminde ortaya çıkar.

Dış kulak iltihabı ile, kulağın iç yapısı etkilenmez, ancak tedavi edilmezse, enfeksiyon işitsel kanalın ilerisine doğru yayılabilir. Orta kulağın orta kulak iltihabında birikmeye başladığı orta kulak iltihabı ortamı gelişmeye başlayabilir. Bu hastalık çok daha tehlikelidir, beyinde bulaşıcı bir hasar olasılığı vardır, menenjit, apse, yaşam ve sağlık durumu için başka tehlikeli olabilir.

Ayrıca, tahammül edilmesi en zor olan bir dış dağınık otit de vardır, enfeksiyöz bir lezyon genellikle daha geniştir. Bu tip bir hastalıkta, enfeksiyon kulağın cildini etkileyebilir, şiddetli ağrıya ve şişmeye neden olur. Lezyon tespit edildikten hemen sonra tedaviye başlanmazsa ciddi komplikasyonlar gelişebilir.

ICD-10'a göre harici orta kulak iltihabı kodu H60'tır. Çoğunlukla bu bilgi doktorlar için gereklidir, kendi kendine teşhis ve otitis farklı tiplerle kendi kendine ilaç verme.

nedenleri

Hastalığın ana nedeni, çeşitli yollarla ortaya çıkabilen kulak boşluğunda enfeksiyondur. Bir dış otit nedeniyle, bakteriyel ve fungal enfeksiyonları yenmenin en yaygın yolları:

 1. Kulak kepçesinin ve işitme kanalının uygun olmayan hijyeni, kulakların aşırı hijyeni. Çoğu insan, kulaklarını temizlerken kulağın kulak kanalına olabildiğince derine nüfuz etmeye çalışmasına rağmen, kükürt bakterilerin kulaktan doğal olarak korunmasını sağlar. Aşırı çıkarılması hastalığın gelişimini tetikleyebilir. Ayrıca, pamuklu çubukla birlikte kulak zarı ve kulak dokularına verilen hasarlar nadir değildir.
 2. Kirli suyun kulak boşluğuna girmesi, genellikle açık bir havuzda yüzerken, daha az sıklıkla - havuza giderken ortaya çıkar. Kirlenmiş su ıslandığında, bakterilerin çoğaldığı bir ortam oluşur. Klorlu havuz suyu, aynı zamanda orta kulak iltihabına yol açabilen tahrişe yol açabilir.
 3. Artan terleme veya yüksek nem oranı. Nemli ortam, daha aktif ve yaygın bakteriyel büyümeyi destekler, otitis media olasılığı artar.
 4. Kulakta çeşitli mekanik yaralanmalar, çarpmalar, çürükler, sıyrıklar. Kulak oldukça hassas bir organdır, travmatizasyon her zaman ciddi sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Önemli! Orta kulak iltihabı riski de burun ve yutak enfeksiyonları ile artmaktadır.

Bazı durumlarda, enfeksiyonun tam teşekküllü bir hastalık geliştirmek için yeterli olmadığını da belirtmek gerekir. Bakterilerin gelişme ve aktivite derecesi, insan bağışıklığının durumuna bağlıdır. Vücudun direnci ne kadar yüksek olursa, otit olasılığı o kadar düşük olur.

Bağışıklık beslenme, kötü alışkanlıkların varlığı, yaşam tarzı, kronik hastalıklardan etkilenir. Bu nedenle, otitis ve diğer enflamatuar hastalıklar, genellikle doğru beslenme, kötü alışkanlıklara sahip olmayan, sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük eden ve kronik hastalıklar için uygun terapiyi destekleyen kişiler tarafından önlenir.

semptomlar

Hastalık akut eksternal otitis media ile gelişmeye başlar. Birincisi, genellikle karakter çeken, bazen kulak iltihabının yanından yüzün ön tarafına veren acı vardır. Tragusa bastığınızda, kıkırdağın kulak kanalına girişte çıkması, kulaktaki ağrı daha da kötüleşir.

Daha sonra ödem gelişir, kulak kepçesi görsel olarak boyutta artabilir, muhtemelen lokal sıcaklıkta kızarma meydana gelir. Kulağın suya benzemesi gibi kulağın tıkanıklığı vardır. Kulaklık ve kulak tıkacı takıldığında da benzer duyumlar olur.

Bir süre sonra, pürülan akıntı kulaktan başlar, bunlar farklı miktarlarda mevcut olabilir, kabuk kurutma sırasında oluşur. İşitsel kanaldan deşarj, çeşitli bakteri ve eksüda hacmine bağlı olarak hoş olmayan bir koku eşlik edebilir. Kulak kepçesinde, döküntüler ve frakerler görünebilir, deri bütünlükleri kurur, soyulmaya başlar.

Önemli! Nadir durumlarda, otitisli ağrı olmayabilir.

Hastalık başlarsa, orta kulağın orta kulak iltihabı gelişebilir. Vücut ısısını 38 - 39 dereceye çıkarmak mümkündür, ağrı alt çene vermeye başlar, servikal lenf nodları alev alabilir.

Kronik dış kulak iltihabı ortamı da gelişebilir. Hastalığın nüksetmesi ve alevlenmeleri olabilir, tedavinin uzun süre devam etmesi gerekir, zaman zaman ilaç kursları tekrarlanmalıdır.

Otit eksterna nasıl tedavi edilir

Dış kulak iltihabının tedavisi genellikle damlalar halinde mevcut olan antibiyotiklerin uygulanması, oral uygulama için tabletler ve bazen enjeksiyonlar ile başlar. Enjeksiyonluk ilaçlar genellikle kronik otitis için reçete edilir, terapi sürekli gerektiğinde, kurslar daha uzun sürer.

Tedavinin başlangıcından önce, bir kulak burun boğaz uzmanından tam teşekküllü bir teşhisten geçmek gerekir. Genellikle dıştan bir muayene, şikayetlerin bir analizi, bakteriyel inokülasyon için bir kulak ekstraksiyonu alınır ve bu da patojenin kurulmasına yardımcı olur. Sonra tedavi başlar. Dış kulak iltihabı ile cerrahi genellikle gerekli değildir, uygun ilaçların seçiminden sonra evde tedaviye izin verilir.

Hamilelik sırasında dış kulak iltihabı doğmamış çocuğun sağlığı için özel bir tehlike oluşturmaz, bununla birlikte tedavisi ciddi şekilde komplike olabilir. Hastalık gestasyonun arka planında ortaya çıkarsa, ilaç seçiminde zorluklar olabilir. Bu durumda, hastalığın ortaya çıkma olasılığı artar, çünkü sıklıkla hamilelikte bağışıklıkta bir azalma olur.

Harici orta kulak iltihabının tedavisi için genellikle aşağıdaki maddeler kullanılır. Kullanmadan önce, gerekirse, doktor kulak ve işitsel pasajı pürülan içerikten temizlemelidir. Bu durumda kulaklarınızı kendiniz temizlemeyi denemeyin:

 1. Kulak damlaları. Bu ilaçlar genellikle farklıdır, genellikle dış otitis ile güçlü ilaçlar gerekmez. Antibakteriyel, anti-inflamatuar ve analjezik etki ile kullanılan damlalar. En çok kullanılanlar Sofredeks, Otipaks, Otofa ve benzerleridir.
 2. Oral uygulama ve enjeksiyonlar için antibiyotikler. Damlalar ve bir bütün olarak yerel tedavi yeterince etkili değilse, bu ilaçlar genellikle reçete edilir. Genellikle amoksisiline dayalı ilaçlar kullanılır, kurs bir ila iki hafta sürer.

Uzun süreli antibiyotik alımına ihtiyacınız varsa, bunları kullandıktan sonra mikroflorayı düzeltmeye yardımcı olan bir prebiyotiklere ihtiyaç duyabilirsiniz. Tedavinin seyrini kesmeyin, hemen rahatlamış olsa bile, ciddi bir nüksetmeye yol açabilir.

Halk ilaçları ile tedavi

Otitis için halk ilaçları ile tedavi genellikle önerilmez, hastalığın komplikasyonlarını provoke etmek kolaydır. Özel müstahzarlar dışında kulaklarınıza hiçbir şey damlatmayın. Özellikle yasak, saf alkol, sarımsak veya soğan suyu, en güçlü tahriş provoke edebilir.

Otitis, vücudun içten gelen enfeksiyonla başa çıkmasına yardımcı olmak için halk ilaçları kullanması tavsiye edilir. Örneğin, papatya infüzyonu içmek tavsiye edilir, bir bardak kaynar su bir kaşık dolusu bitki almalıdır, yarım saat ısrar eder.

Boğazda otitis ile birlikte ağrı varsa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için gargara tuzlu solüsyon ile yıkanmalıdır. Bir bardak ılık su bir kaşık dolusu deniz tuzu gerektirir, günde en az iki kez durulayın.

Genel olarak, dış otitis ile, prognoz uygundur. Enfeksiyon hastalığının komplikasyonlarının ve nükslerinin önlenmesi için doktorun tüm tavsiyelerine uymak önemlidir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda harici orta kulak iltihabı tedavisi

Dış kulaktaki otitis, ağrılar ve pürülan sekresyonlarla kendini gösteren enflamatuar bir hastalıktır. Tüm yaş kategorilerindeki yetişkinleri ve 7-12 yaş arası çocukları etkilemektedir. Kronik formda nadiren geçer, hastalığın tüm vakalarının% 5'inden fazlası yoktur.

Nedenleri

Dış işitme kanalının iltihabı iki tür etkene karşı ortaya çıkar:

 • bulaşıcı - hastalığın nedeni patojenler şunlardır: staphylococcus, Pseudomonas aeruginosa, mantarlar, streptococcus;
 • bulaşıcı olmayan - nedeni enfeksiyöz olmayan doğanın dış faktörleridir.

Enfeksiyöz olmayan nedenler şunlardır:

 • kulakların uygunsuz hijyeni, bakım eksikliği ve aşırı derin temizlik;
 • Aşırı veya eksikliğine yol açan kulak kiri üretiminden sorumlu fonksiyonların ihlali;
 • suyun kulak boşluğu üzerindeki sık etkileri;
 • yabancı cisim çarpması, travma;
 • azalmış bağışıklık;
 • diğer vücut sistemlerinin bulaşıcı hastalıkları;
 • orta kulağın kronik orta kulak iltihabı;
 • Belli bir grubun ilaçlarını almak (antibiyotikler, antidepresanlar);
 • dermatolojik hastalıklar.

Çocuklarda otit, kulakların veya nazofarenksin konjenital patolojileriyle, Östaki borusunun az gelişmişliğiyle ortaya çıkar.

Diğer provoke edici faktörler şunlardır:

 • yüksek nem ve sıcaklık koşullarında çalışmak veya yaşamak;
 • dar işitsel kanal;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • stres;
 • beriberi;
 • yanlış beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • hipotermi.

Patolojinin çeşitleri, özellikleri

Dış anterior otitis iki çeşidi vardır:

Sınırlı otitis, saç folikülünün inflamatuar süreci ile karakterizedir. Özel bir özellik gizli semptomatolojidir, hastalığı ağrı hissi ile teşhis etmek mümkündür. Diğer işaretler yoktur.

Dış yaygın otitis üç tipe ayrılır: bakteriyel, alerjik ve fungal. Patolojinin bir özelliği kulak boşluğunda irin oluşumu, eksüda salımı ve hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkmasıdır.

Semptomlarla kendi kendine teşhis

Hastalığın ana belirtileri şunlardır:

 • kulağın içinde veya etrafında şiddetli ağrı;
 • aurikül veya tragus üzerine basıldığında ağrı;
 • tıkanıklık hissi;
 • kaşıntı;
 • irin atılımı;
 • işitme kaybı.

Sınırlı otitis eksterna akut ağrının başlangıcı ile başlar, çiğneme ve hareketlerle güçlendirilen bir nabız hissi vardır. İşitme azalmaz, işitme kanalı tıkandığında ihlaller meydana gelir. Bir tarafta cildin şişmesi, bir fraktür oluşur. Birkaç gün sonra açıldı, irin var.

Harici işitsel kanalın difüz otiti, kulak kanalında minör ağrının ortaya çıkması ile karakterizedir, şiddetli kaşıntı ile yer değiştirir. Vücut ısısı subrefilnyh değerlerine yükselebilir, ancak daha sıklıkla normal kalır. Büyük bir ödem ile işitme, baskı hissi azalır. Kulak kanalında, şişlikte cildin kızarması ve kalınlaşması vardır. İnflamatuar süreç timpanik membrana yayılırsa, pürülan akıntı meydana gelir.

Patolojinin tedavi yöntemleri

Kulağın Otitis karmaşık tedavi gerektirir:

 • antibiyotik tedavisi ve ilaç tedavisi;
 • fizyoterapötik prosedürler;
 • geleneksel tıp tedavisi;
 • bağışıklık desteği, vitamin eksikliği tedavisi;
 • bulaşıcı ve viral hastalıkların tedavisi;
 • Nazofaringeal hastalıkların tedavisi.

İlaç tedavisi

Dış otitis için antibiyotikler ana tedavi yöntemidir. Eylemleri, enfeksiyonun ortadan kaldırılması ve ağrı sendromunun durdurulmasıdır. Reçete çoğunlukla kulaklarda damlatma için düşer. Kullanımdan hemen sonra aktifleşen ağrı kesici içerirler.

Akut eksternal otit, ilaçlardan biri ile tedavi gerektirir:

 • Anauran - kompozisyon, güçlü antibiyotikler ile ilgili olarak anestezik lidokain ile birlikte polimiksin ve neomisin içerir;
 • Garazon - güçlü bir antibiyotik gentamisin ve betametazon içerir;
 • Otinum - aktif madde holima salisilattır;
 • Otofa - streptokok ve stafilokokları baskılamak için kullanılır.

Uygun bakım

Dış otiti tedavi etmek ve semptomlar hasta için daha az endişe duymaktadır, hijyen gereklidir:

 1. Kulaklarınızı temizlemek için keskin nesneler kullanmayın: kürdan, iğneler, iğneler. Kulak kanalındaki hasar, patojenlerin çoğalması için elverişli koşullar yaratan bir yaranın ortaya çıkmasına yol açar.
 2. Akut diffüz eksternal otit genellikle kulağı temizlemek için uygun olmayan nesneler kullanıldığında ve kulağa bulaşıcı bir çubuk yerleştirildiğinde ortaya çıkar.
 3. Düzenli, ancak kulak boşluğunun aşırı sık temizlenmesi, artık kükürt ve kirletici maddelerin uzaklaştırılmasına katkıda bulunur. Haftada 2 kez hijyen gerekir. Temizlik için özel pamuklu tomurcuklar, temizlik yaşının altındaki çocuklarda pamuk yünü ile yapılır. Çubuklarını derinlemesine nüfuz etmeyin. Kükürt ve kir 1 cm'den daha derin olmayan kulak kanalının yüzeyindedir.
 4. Su tedavisi yaparken, kulaklarınızı su girişinden koruyun. Dış otitis media tedavisi genellikle düzenli olarak yüksek nemli koşullarda kalan kişiler için gereklidir.

Fizyoterapik tedavi

Hastada otitis eksterna ve tedavi gerekli ise, doktor fizyoterapi prosedürleri reçete. Antibakteriyel ve antiinflamatuar özellikler UFO-terapisine sahiptir. Vücudun koruyucu fonksiyonları düşük olan yetişkinler ve çocuklar için önerilir.

UHF tedavisi, doku rejenerasyonu sürecini hızlandırır, kulak boşluğunun cildinin yaralanmış bölgesinin hızlı iyileşmesini sağlar. Çocukları tedavi etmek için kullanılmaz.

Geleneksel tıp

Yetişkinlerde dış akut otitis media tedavisi geleneksel tıbbın kullanımı ile desteklenmektedir. Onaylı ürünü belirlemek için doktorunuzla birlikte tarifleri seçmeniz önerilir.

 • Propolis. Pamuk yün parçası, propolise batırılmış, bir boğaz kulağına koymuş ve bir gün boyunca bekletilmiştir. Propolis, anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir, vücudun koruyucu işlevlerini artırır.
 • Soğan. Soğan sıkma suyundan, içindeki bir pamuk parçasını nemlendirin, 8 saat boyunca kulağınıza koyun. Bu sebzede bulunan doğal antiseptikler, enflamatuar süreçle etkili bir şekilde baş ederler.
 • Bitkisel yağ. Bitkisel yağda bulunan E vitamini, cildin yenilenmesini hızlandırır, iltihabı hafifletir. Pamuk turunda, gece için ağrılı bir kulağa yerleştirilir.
 • Sardunya. Bir sardunya yaprağı iyice durulanır, buruşturulur ve kulağa yerleştirilir. Bu acıyı dindirir, yaralı cildin iyileşmesini hızlandırır.
 • Bitkisel kaynatma. Eşit miktarda calendula, papatya, dizgi, civanperçemi, frenk üzümü karıştırın ve yutmak için et suyu yapın. Her gün bir bardak içki içmek, bağışıklık sisteminin performansını artırabilir.

Sıklıkla hastalarda ortaya çıkmaktadır: kulağını iltihapla ısıtmak mümkün mü? Sadece gözlem yapan doktor, hastalığın seyrinin özelliklerine dayanarak bir cevap verebilir. Isınma kompresleri için iki mutlak kontrendikasyon vardır: artmış vücut ısısı ve takviyesi. Patolojinin ileri evresi için tipik olan mantar veya bakteri çubuklarının hızlı çoğalmasıyla, kulağınızı ısıtmak da imkansızdır.

Çocukların tedavisinin özgüllüğü

Çocuklarda, dış orta kulak iltihabı belirtileri ve tedavisi kendi özellikleri vardır. Eğer yetişkinler bağımsız bir şekilde hastalığı teşhis edip terapiyi uygulayabilirlerse, o zaman küçük hastalarda bu kabul edilemezdir. Komplikasyonları önlemek için çocukta Otitis doktora gösterilmelidir. Bu, işitme cihazının geri kalmış olmasından, kararsız bağışıklıktan kaynaklanmaktadır.

Patoloji esas olarak diğer hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Bir grip veya ARVI geçirdikten sonra, çocuklar genellikle kulaktaki ağrıdan şikayetçidir. Bu, tedavisi acil olan otitis media'nın ilk belirtisidir.

İnflamasyon gelişimini dışlamak için, çocuğun burun bağışıklık geliştirmek için burun akıntısı zamanında tedavi etmek için gereklidir.

Hastalığın başka bir nedeni adenoidlerdir. Hastalığın 3 ve 4 aşamasında çıkarılır. Bu, vücudun enfeksiyöz ve viral hastalıklara duyarlılığını azaltacaktır.

Bir çocuğu tedavi etmeden önce, kulak boşluğunun kapsamlı bir incelemesi gerçekleştirilir. Tıbbi tedavi için anti-enflamatuar ve antibiyotik ilaçlar reçete edilir.

Dış otitis iltihaplı hastalıkları ifade eder. Oluşumunun nedenleri bakteriyel çubukların ve virüslerin penetrasyonu. Patoloji, orta kulak iltihabi hastalıkların orta kulak iltihabının bir komplikasyonu haline gelir. Düzgün seçilmiş tedavi, vücut için hoş olmayan sonuçlara yol açmadan hızlı bir iyileşmeyi garanti eder.

Harici orta kulak iltihabının medikasyon ve alternatif tedavi yöntemleri

Dış otitis, olumsuz sağlık etkilerine neden olabilecek oldukça yaygın bir hastalık olarak kabul edilir.

Bu gerçekleşmez, patolojinin ilk belirtilerinde bir doktora görünmeniz gerekir. Uzman tam bir tanı koyacaktır ve yeterli tedaviyi seçecektir. Tedavi mutlaka kapsamlı olmalıdır.

Dış orta kulak iltihabı

Patolojinin tedavisini doğru bir şekilde seçmek için, hastalığın nedenlerini tanımlamanız gerekir. Bunu yapmak için, doktor hastanın muayenesini yapmalı ve klinik tabloyu analiz etmelidir.

semptomlar

Dış kulak iltihabı ana belirtileri şunlardır:

 • işitme kaybı;
 • kulaklara şiddetli ağrı, tapınağa;
 • sıcaklık artışı;
 • baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • kusma.

ilaç

Hastalığın belirtileri ile başa çıkmak için terapi kesinlikle kapsamlı olmalıdır.

tabletler

Tablet formunda, antibakteriyel preparatlar. Enfeksiyonla başa çıkmaya ve enflamatuar sürecin gelişmesini durdurmaya yardımcı olurlar.. Harici orta kulak iltihabının tedavisi için, bu tür ilaçlar genellikle kullanılır:

 1. Oxacillin staphylococci ile savaşmak için etkili bir ilaçtır.
 2. Amoksisilin geniş spektrumlu bir ilaçtır. İlaç sindirim organlarından iyi emilir ve mide asidinin etkisine karşı dayanıklıdır.
 3. Sefazolin - Bu araç, dış orta kulak iltihabı karmaşık formları için reçete edilir.
 4. Augmentin, amoksisilin ve klavulanik asit içeren bir kombinasyon ilaçtır. Bu ilaç, hastalığın şiddetli nükslerinde etkilidir.

Antibiyotik kullanımı şeması

Belirli bir antibakteriyel ilaç, otitis gelişimini tetikleyen enfeksiyon tipi açısından bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Amoksisilin, rovamisin, amoksiklav gibi akut otitis media akut formunda kullanılabilir. İlaçlar, tablet veya kapsül şeklinde reçete edilir. Yetişkinler ve çocuklar için ilaçların dozajının farklı olduğunu hatırlamaya değer.

Komplikasyonlar gelişirken, kas içi veya intravenöz uygulama endikedir.

Tedavinin sonuç vermesi için, doktorun reçete edilen tedavi şemasına uymaya değer. İyileşmeden hemen sonra tedaviyi durdurmayın. Antibiyotik tedavisi genellikle en az bir hafta sürer.

damla

Dış kulak iltihabı ile, çeşitli kategorilerdeki topikal preparatlar reçete edilebilir. Doktorlar bu tür damla damlalarını yazıyor:

 • Kortikosteroidler - enflamatuar süreci hızlıca durdurun;
 • Antifungal - mantar kulak enfeksiyonu ile başa çıkmada yardım;
 • antibakteriyel - patojenik bakterileri yok eder;
 • borik asit ile - zararlı mikroorganizmalar ile başa çıkmak.

Belirli bir ilacın seçimi bir doktor tarafından yapılmalıdır. Popüler araçlar aşağıdakileri içerir:

 1. Anauran - Bu damlalar birkaç aktif maddeyi içerir. Bunlar lidokain, polimiksin ve neomisin içerir.
 2. Garazon - Bu aracın etkinliği betametazon ve gentamisin varlığına bağlıdır. İlaç 6 yaşın altındaki çocuklar için kullanılamaz. Ayrıca, ilaç mantar enfeksiyonları için kullanılmaz.
 3. Otypax - bu damlalar fenazon ve lidokain içerir. İlaç başarıyla kaşıntı, ağrı hissi ile baş ediyor. Bununla birlikte, şişlikleri ortadan kaldırabilirsiniz. Terapi süresi 10 günden fazla olmamalıdır.
 4. Polidex - ilacın bileşiminde neomisin, deksametazon, polimiksin gibi bileşenler vardır.

enjeksiyonlar

Dış otitisin karmaşık bir seyri veya komplikasyonların gelişmesi ile, doktor antibakteriyel ilaçların enjeksiyonunu reçete edebilir. Bu durumda en yaygın tedavi seçenekleri, bu tür ilaçların kullanımını içerir:

Bazı durumlarda, dış otitin lokal tedavisi merhem yardımıyla gerçekleştirilir. Böyle fonlar sadece otolaryngologist olmalıdır.

Ilaç uygulamak için, merhem küçük bir parça pamuk yünü uygulanır, daha sonra bir saat çeyrek için kulağa yerleştirilir.

Bu araca en fazla bir hafta izin verilir, aksi takdirde bağımlılık riski vardır. Buna ek olarak, oy hakkı yeterince ciddi kontraendikasyonlara sahiptir.

Bu hormonal ve antibakteriyel bileşenlerin varlığına bağlıdır.

Bu maddenin kullanımıyla ilgili sınırlamalar şunları içerir:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • timpanik membranın delinmesi;
 • gebelik;
 • laktasyon;
 • Otitis çocuklarda.

Dış otitis için aktif olarak kullanılan yaygın yöntemler Levomecol ve Vishnevsky merhemidir. Bu ilaç ağrıyı iyileştirir ve iyileşme sürecini uyarır.

Maddeyi kullanmak için pamuklu bir bezle uygulanmalı ve kulağa hafifçe yerleştirilmelidir.

Bu kompresin 2-3 saat veya tüm gün kullanılması önerilir. Önemli gelişmeler elde edemezseniz, prosedür tekrarlanabilir veya Vishnevsky merhem alkol ve gliserin ile birlikte kullanılabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde dış kulak iltihabı. Doktorumuzun videomuzdaki tavsiyesi:

Dış hazırlıklar

Bu otitis formunu tedavi etmek için genellikle çeşitli harici yollar kullanılır. Bunlardan biri hidrojen peroksittir. Bu madde kükürt ve yabancı partikülleri kulaktan yumuşatmak ve uzaklaştırmak için kullanılır.

Arıtılmış su bir yemek kaşığı içinde 15 damla sulandırmak için gereken ürünü uygulamak için. O zaman sizin tarafınızda uzanmaya ve 5 damla alınan sıvıyı kulağınıza bırakmaya değer.

15 dakika sonra, başlığını diğer yönde yumuşak bir şekilde çevirebilirsiniz, böylece maddenin kalıntısı dışarı sızar. Islak çubuklar artık kükürtün kulağını nazikçe temizlemelidir.

Kulakları bakterilerden ve mantarlardan temizlemek için kullanılabilecek başka bir ilaç borik asittir. İyileşme sürecini hızlandıran kulak kanalındaki asidik ortamı korur ve korur.

Bu maddeyi kullanmak için, aynı miktarda sirke ve 118 ml borik asit içeren bir yemek kaşığı asit karıştırmanız gerekir. Etkilenen kulakta, 2-3 damla çözelti dökmeniz gerekir. Acı geçene kadar bunu yap.

Kompresler, fizyoterapi

Fizyoterapi, eksternal orta kulak iltihabının kronik formlarıyla baş etmede yardımcı olur. Bu amaçla, aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. Işık tedavisi. Otitis ile mücadele etmek için hafif bir analjezik etkiye sahip kızılötesi radyasyon kullanılabilir. Aynı derecede yararlı olan ultraviyole radyasyonun etkisidir. Otit tedavisini daha etkili kılan bağışıklığı uyarmaktan sorumludur.
 2. Lazer tedavisi Bu tedavi, pürülan otitis medyumunun geliştirilmesinde kullanılabilir. Hastalığın dış formu ile başa çıkmak için en az 7 prosedür gerekebilir.
 3. Elektroforez. Bu durumda, ilaçların doğrudan enfeksiyon bölgesine girmesi sağlanmış olur. Bu, ilaç miktarını azaltmanıza ve komplikasyon riskini azaltmanıza olanak tanır.

Sıklıkla, dış kulak iltihabı ortamını tedavi etmek için çeşitli tipte kompresler kullanılır. En etkili şunlardır:

 • alkol sıkıştırması - dezenfeksiyon sağlar ve ısınma özelliklerine sahiptir;
 • Kafur yağı ile sıkıştırın - iltihap ve ağrı ile başa çıkmak için yardımcı olur;
 • Şifalı bitkiler ile sıkıştırır - yüksek kaplıcalar papatya, fesleğen, tatlı yonca suyu içerir.

Evde halk ilaçları

Hastalığın belirtileri ile başa çıkmak için geleneksel tıp yardımcı olur. Ana tedaviye ek olarak kullanılmaları gerekir. En kullanışlı araçlar şunları içerir:

 1. Çilek kızılcık kaynatma. Bunu yapmak için bir avuç meyve almanız ve 0.8 litre kaynar su dökmeniz gerekir. Yarım saat bekletin, sonra günde üç kez bir bardak alın. Bu yemeklerden önce yapılmalıdır.
 2. Sardunya yaprakları. Küçük bir tabakanın yıkanması ve kurutulması gerekir. Daha sonra bir tüpe yuvarlanmalı ve kulağa konulmalıdır.
 3. Calancho ve aloe suyu. Bu madde belirgin bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Taze meyve suyunu bir pamuklu çubukla ıslatmanız ve ardından kulağınıza koymanız önerilir.
 4. Propolis tentürü. Bir pamuklu çubuk bu ilaçla nemlendirilmeli ve kulağa sokulmalıdır. Çare günde birkaç kez değiştirilmelidir.
 5. Papatya infüzyonu. Bunu yapmak için, küçük bir kaşık dolusu hammadde bir bardak kaynar su ile karıştırılmalı ve bir saat bir çeyrek boyunca ısrar edilmelidir. Birkaç damla infüzyonunu yapın.

Kulaklarda ağrı için basit bir halk ilacı, Amerikan anneler için yemek tarifleri:

Ne yapabilir, ne olamaz

Harici orta kulak iltihabının gelişmesiyle birlikte, bir kulak burun boğaz uzmanına hemen danışması ve önerilerine uyması önerilir. Bu durumda, komplikasyonları önlemek için yardımcı olacak belirli kurallar vardır:

 1. Ağrı sendromunun artmasını önlemek için, kulakta borik alkol bulundurulması önerilmez.
 2. Kulağınızı kendiniz ısıtmaya çalışmayın, bir ısıtma yastığı veya özel bir lamba kullanın.
 3. Kulaklarınızı ıslatamazsınız, hastalık döneminde yüzmek veya dalmak tavsiye edilmez.

Harici orta kulak iltihabının tedavisi, hastalığın belirtileri ve organizmanın bireysel özellikleri dikkate alınarak doktor tarafından seçilmelidir. Ek tedavi yöntemleri olarak, halk ilaçları kullanmak için izin verilir. Ancak, bu sadece bir uzmanla görüştükten sonra yapılabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde ateş olmadan anjina nasıl tedavi edilir

Angina genellikle palatine bademcikler iltihabı eşlik eden bulaşıcı bir hastalıktır. Staphylococci veya streptococci, böyle bir hastalığın nedensel ajanlarıdır.

Hidrojen peroksit ile kulakların temizlenmesi

Kulak hijyeni sadece bir kişinin düzgün bir görünümü için değil, aynı zamanda işitsel bir analizörün sağlığını korumak için de önemlidir. Aynı zamanda, işitsel kanalların sülfürden özenle temizlenmesi de zarar verebilir.