Loading

Kronik bademcik iltihabı: Tehlikenin nasıl tanıması

Soğuk algınlığı sırasında bademcikler kızarıklığı oldukça yaygındır, ancak normal durumdaki artma, kızarıklık ve iltihaplı görünüm, kişinin kronik bademcik iltihabı geliştirdiğini gösteren bir faktördür. Bu hastalığın belirtileri pek fark edilmeyebilir: sıcaklıkta hafif bir artış (37 dereceye kadar), sık sık boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı, yutma güçlüğü. Peki kronik bademcik iltihabı nedir - boğazda zararsız bir iltihap veya tehlikeli bir hastalık mı?

Aslında, kronik bademcik iltihabı ciddi bir patolojidir. Bir kişinin bağışıklığını önemli ölçüde düşürür, kulak, boğaz, burun, akciğerler, böbrekler ve hatta kas-iskelet sistemi hastalıkları şeklinde birçok sonucu vardır. Buna ek olarak, bademcik iltihabı, bir kural olarak, miras yoluyla - anneden çocuğa, kendisinden ergenliğe kadar kendini göstermeyebilir ve içsel bağışıklığı zayıflatabilir. Ancak kendi içinde bulaşıcı değildir (sadece tükürük ile doğrudan temas yoluyla bulaşır). Özenle, hasta hanehalkına bulaşmaz.

Kronik tonsillit nasıl tanımlanır: semptomatoloji

Kronik bir formda bademcik iltihabı olan hastalar, yutulduğunda, derin esneme veya uzamış uykudan sonra ağrının ortaya çıkması, soğuk yiyecek, dondurma, soğutulmuş içeceklerin alımı sırasında genellikle makul olmayan bir boğaz ağrısından şikayetçidir. Bu son faktör yaz döneminde kayda değer rahatsızlığa neden olmaktadır - soğuk yiyecek ve içecek kullanımının ısısı artmaktadır ve kişi bilinçsizce bir alevlenmeyi kışkırtır:

 • hastanın ağrı ve pershit boğaz
 • damak derinliğinde yabancı bir cisim hissi var
 • öksürmeye başlar
 • sıcaklık yükselir

Kronik bademcik iltihabı belirtileri genel bir rahatsızlığın tüm belirtilerini içerir:

 • hızlı yorgunluk
 • uyuşukluk
 • terleme
 • sinirlilik
 • nefes darlığı var, bazen kalp ritmi bozuluyor

Boğazda pürülan tıkanıklıklar, sık sık hem çocuklara hem de yetişkinlere bademcik iltihabı ve soğuk algınlığı ile işkence ediyor - aynı bademcik iltihabının yanı sıra bademcikler üzerinde anjina ile ortaya çıkan beyaz bir kaplama. Kendi kendine ilaçlama sırasında bademciklere zarar verme veya ağız mukozasını yakma şansı yüksek olduğu için, iç yöntemler ile kendi başlarına çıkartılamazlar.

Yukarıdaki tüm işaretler genellikle alevlenmeye neden olan iltihaptan çok daha fazla dikkat çeker. Hasta, sebebi kabul etmeden sonuçları tedavi etmeye başlar. Ve bu arada, bir doktorla iletişime geçerek tanımlamak oldukça kolaydır.

Doktor muayenesi

Doktor hastanın vücudunda ne fark eder ve evde fark edilmemelidir? Doktorlar için kronik bademcik iltihabı belirtileri çok belirgindir:

 • bademcikler büyütülmüş, gevşek görünüyor;
 • Damak kırmızı kemerin kemeri gözlendi;
 • hastanın ağzından hoş olmayan bir putrefaktif kokusu vardır (sağlıklı dişlerde bile);
 • bademciklerin boşluğunda beyaz kıvrılmış kütleler - hoş olmayan bir kokusu olan ve bazen bademciklerden tek başına duran mantarlar biriktirir.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı, servikal lenf nodlarında bir artışla birlikte, çocuk sürekli olarak - haftalar hatta aylar, - sıcaklık artar. Bazen nefes almak, yutmak, sesini değiştirmek zordur, anjin belirtileri sürekli olarak ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabının tedavisi, ilk başta, ENT'de yer alır, ancak test için talimat alır ve ilk muayeneyi kural olarak terapist yapar. Teşhisi doğrulamak için sadece hastayı incelemek ve sorgulamak yeterli değildir, streptokoklara karşı antikor varlığı için genel kan ve kan testi yapılması gerekmektedir.

Hastalığın nedenleri ve kronik formun özellikleri

İnsanların palatine bademcikleri bütün vücudu değil - onlar derin tubüllerle kaplıdır, boşlukları patojenik olmayan ve hatta vücut mikroplarına faydalı olan boşluklardır. Yiyeceklerin yutulması ve bademciklerin sıkılmasıyla birlikte, tübüllerin boşluğundan sıkılırlar ve mideye girerek sindirim için gerekli mikroflorayı korumaya yardımcı olurlar. Ancak streptococcus virüsü tübüllerin patojenik olmayan ortamına girdiğinde, inflamatuar süreç başlar ve yukarıda tarif edilen semptomlar gözlemlenir - kişi hastalanır.

Normal durumda, palatine bademcikler, bağışıklığın korunmasında, ayrıca nazofaringeal mukoza ve mide mikroflorasının korunmasında ve kullanılmasında stabilize edici bir faktör olarak hizmet ederler. Tonsillitin kronik özelliği, bu koruyucu mekanizmanın işleyişini bir süreliğine durdurmak değil, aynı zamanda koruyucu bir bariyerden vücuda bir sıcak yatak enfeksiyonuna dönüştürmesidir.

Kronik bademcik iltihabının nedenleri genellikle B vitaminleri eksikliği ve vücutta yetersiz miktarda askorbik asit olarak adlandırılır. Bu nedenle, azaltılmış bağışıklık, vücudun enfeksiyonlara direnç gösterememesine neden olur ve bu da sık soğuk algınlığı ve ARVI'da kendini gösterir.

Kronik rinit, sinüzit ve hatta sağlığa kavuşmamış dişler bile gelişmiş çürükler ile birlikte kronik formda bademcik iltihabının gelişiminde rol oynayabilir. Çocuklarda, sıklıkla kronik bir forma geçiş, adenoidler, nazal septumun eğrilikleri, burundan nefes alamama nedeniyle oluşur. Çocuğun genellikle nefes almak için ağzını açar, özellikle de bir rüyada - bademcikler aşırı soğumalarına ve sürekli olarak iltihaplanmalarına neden olurlar. Çocuklarda kronik bademcik iltihaplanmasına karşı, genellikle vücudun zehirlenmesi ve alerjilerin gelişimi vardır.

Kronik tonsillit formları ve alevlenmesi

Kural olarak, sadece iki tür kronik bademcik iltihabı ayırt edilir: telafi ve dekompanse edilir.

İlk durumda bademciklerin ana fonksiyonlarının restorasyonu hala mümkündür. Etkisi dikkatli ve zamanında tedavi ile tersine çevrilebilir. Kronik telafili bademcik iltihabı bademciklerdeki beyaz tortularda, bunların artması veya azalması, yılda iki ila üç kez bademcik iltihabı ve kalp ritmi bozuklukları ile ortaya çıkar. Boğaz eklemleri, kalp, böbrekler bölgesinde geri çekilir.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı, sadece bademciklerin kendileri değil, aynı zamanda yakın dokularda da iltihaplanma ile karakterizedir; bademcikler üzerinde suppuration. Angina yılda 3-4 defadan fazla oluşur; sürekli yüksek ateş, yorgunluk. Bu tür hastalığın kendi içinde bulunması hali hazırda böbreklerden, kardiyovasküler sistemden, romatizma gelişiminden kaynaklanan komplikasyonların başlangıcı anlamına gelmektedir. Bu aşamada doktorun adresi bademciklerin kaldırılmasıyla sona erecektir - tedavileri zaten imkansızdır.

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi her bir ya da iki yılda bir meydana gelir - hastanın tüm önlemleri ne kadar gözlemlediğine bağlı olarak (aşırı ısınabilir, yemek yiyemez ve soğuk içebilir, vb.). Bademciklerin alevlenmesi, küçük bir erik boyutuna kadar artar, sadece yutmayı değil, hatta bazen nefes almayı da önler. Aynı zamanda, yaşam kalitesi üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olan tüm anjina semptomları gözlenir.

Bademciklerdeki alevlenme sırasında, virüsler ve koruyucu mekanizmalar arasında bir "savaş" gerçekleşir ve harcanan "yenilmiş" hücrelerin içinde birikir. Böylelikle bademcikler zararlı maddeleri, balgamları biriktirir ve uzun süre tehlikeli bir enfeksiyon kaynağı olarak kalırlar. Herhangi bir tedavi önleminin alınmadığı bazı alevlenmeler (örneğin, bir antibiyotik tedavisinin başlatılması), bademcik iltihaplanmasını telafi edilemeyen aşamaya çevirebilir ve bu da elbette ki izin verilmez.

Kronik tonsillit için tehlikeli olan nedir?

Bu hastalık, kendi başına oldukça tatsız, ancak genellikle tehlikeli değil, ana tehditler olan bir takım komplikasyonlara sahiptir. Kronik bademcik iltihabında, anjin bir kişinin sürekli bir arkadaşı olur - önleyici tedbirlere, yaşam tarzına ve bademcik iltihabına bağlı olarak yılda birkaç kez olurlar.

Kronik bademcik iltihabı kardiyovasküler sistem üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahiptir - aritmiler, diğer ilişkili hastalıkların gelişmesi olabilir. Sindirim sistemi, bağırsaktaki mikrofloranın normal dengesi bozulduğu için acı çeker, mukoza iltihaplanır.

Böbreklerde bademcik iltihaplanmasını olumsuz etkiler - hemen hemen her tür hastalık, piyelonefrit ve böbreklerin diğer rahatsızlıklarını geliştirir. Zavallı akciğerler çalışır - çoğu zaman boğulma atakları, solunum güçlüğü.

Tonsillit, eklemlerin durumunu dolaylı olarak etkiler. Hastalığın ikinci ila üçüncü yılında kronik bir evreli bir hastada romatizma ilerler, artrit başlar.

Böylelikle, sadece fiziksel süreçlerden ve psikolojik belirtilerden (depresyon, depresyon) sona ermeden bademcik iltihabına yol açan birçok komplikasyon ve olumsuz fenomeni sayabilirsiniz, ancak sonuç sadece bir tane yapılabilir: bu hastalığın tedaviye ihtiyacı vardır.

Kronik tonsillit tedavisi ve önlenmesi

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? Bir doktor ile tıbbi tanı ve konsültasyondan sonra hastaya bir antibiyotik ve bazen bakteriyofajlar verilir. Eşlik eden bir ölçü olarak, çeşitli türlerde ısınma, UHF, ultrason reçetelerinin yanı sıra antimikrobiyal aerosollerin, antiseptiklerin merhemler ve tabletler şeklinde düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.

Fakat daha da önemlisi, sadece kendileri içinde bademcik iltihabı bulduklarında değil, aynı zamanda evde yaşamanın önlenmesi, günlük yaşamda da kullanılabilen ve kullanılması gereken sağlık önlemleridir.

sonuçlar

Bu nedenle, bademcik iltihabı tedavisi daha iyi günlere kadar ertelenemez: vücudun çeşitli sistemlerinde ve organlarında sorun yaşamayacağınız için, kendinizi dinlemek ve hastalığın sık görülen semptomlarını görmezden gelmek daha iyidir.

Video uygulaması

Kronik tonsillit hakkında ilginç bir video bulduk. Hangi sebeplerin ortaya çıktığını ve hangi yollarla tedavi edildiğini öğrenin:

Tonsillit - tanımı, belirtileri

Yumuşak damak bölgesinde farenksin derinliğinde her iki tarafta, her kişi dışbükey formasyonlara sahiptir. Eski Yunanlılara, şiddetli bir fanteziye sahip olanlara, bu oluşumlar badem bademine benziyordu. İsim düzeltildi. Nazal ve orofarinkste ve evde lenfoid üreme gelişmesi ve tıbbi referans kitaplarına bademcikler denir. Kelimenin Latince versiyonu tonsilla. Bu nedenle iltihap isimleri - bademcik iltihabı.

Yakından bak, her iki taraftan farinksin derinliğinde biraz gevşek oval oluşumlar bulacaksınız. Bunlar palatine bademcikler, başka bir deyişle salgı bezleri (Latin glandula - demir). Bezler, farengeal lenfatik halkanın önemli ve tam olarak çalışılmamış bir organı olan insan solunum yollarına nüfuz etmeye çalışan yabancı patojenlerle savaşan bir karakoldur. Sağlığımızın kaynağı veya problemlerimiz. Tonsila palatina. Bu sono ifadesi medikalden insan "palatine tonsil" e çevrilmiştir.

Palatine bademcikler hakkında mümkün olduğunca detaylı

Bademcikler farinkse düşen bir enfeksiyonu olan cesur savaşçılardır. Bakteriler, virüsler, spiroketler - tüm bu potansiyel zararlılar, vücuda zarar verme zamanı olmadan palatine bademcikler tarafından pasifleştirilir ve kullanılır.

herhangi bir vücut gibi, bademcik olan yine sadece boşluk (çıkış) ve kript (kazıma bademcik köklerine yüzeyi üzerinde kıvrımlı kanalı) ile ilgili olarak, bir iç yapıya sahiptir. Daha sık lacunae ve crypt kanalları 4-7, ancak bireysel özelliklere bağlı olarak bir ila on dört arasında olabilir. boşluklar çapının büyüklüğü de değişir ve yaş, cinsiyet, tek tek özellikler, hem de hasta insanların angina ile ya da bağlıdır - bademcik kendilerini dokularında izleri bırakır için.

Geniş bir çıkış ağzı bezin kendini temizlemesine yardımcı olur. Buna göre, çıkış deliğinin küçük çapı, daha ağır bir kronik bademcik iltihabının nedenidir, çünkü bez, detritus adı verilen daha fazla ölü organik madde salgılar. Hafif küflü bir kütleye benziyor (tıpta kederli derler). Buna göre, günlük hayatta stopper denilen, doktorlar kazıklı bir detritus diyoruz.

Bademciklerdeki mikroflora her zaman, bu organların varlığı için şarttır. Fakat çevreden gelen patojenik flora gelir ve çoğalmaya çalışırsa, bademcikler süreci durdurup ortadan kaldırır ve yeniden işleyebilir. Bu insanlar genellikle kendi bedenlerinde sürekli savaştıklarını fark etmiyorlar. Eğer karşılaştırmaya devam edersek, o zaman bademcikli bademcikler sadece askeri bir birim değil, aynı zamanda askeri bir fabrikadır. Virüs ve enfeksiyonlarla savaşmak için silah üretirler: interferon, gama globulin ve beyaz kan hücreleri.

Kronik bademcik iltihabı: hastalığın doğası

Kronik bademcik iltihabı daha önce geçirilmiş birçok boğaz iltihabı ve azalmış bağışıklığın bir sonucudur. Bu, otoimmün bir hastalıktır (yani, şaşırtmalı öldürücü hücreler kendi normal işlev gören hücrelerine saldırır). Palatine bademcikler elbette işlevlerini tam olarak yerine getirmezler ve patojenik patojenler kazanır.

Ve palatine bademcikler iltihaplanma başlar. Her şeyi içeriden şişirir. Soruşturma, vücut tarafından bastırılmayan iltihaplar için alışılmış bir şeydir - pus, eşit olmayan lökosit savaşında öldürülenlerin mezarlığı. Pus bademcikleri tahriş eder ve zehirler. KBB doktoru teşhis - "palatine bademciklerin enfeksiyöz iltihabı." Endojen kökenli anjin.

Hemen tedavi edilmeye başlanması gerekir, aksi takdirde zararlı patojenler çoğalır ve hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından sonra bile bir enfeksiyon kaynağı olarak kalır.

Kronik tonsillit formları:

 • relaps (her an angina ve sonra tekrarlanır);
 • kalıcı (iltihap uyuşuk ve uzun olduğunda);
 • kompanse (uzun süre iltihap olmadığında).

Kronik bademcik iltihabı, farenks hastalıkları arasında tartışmasız liderdir. Hem yetişkinler hem de çocuklar iki ya da üç yaşından büyük hastalardır (bu yaşta palatine bademcikler oluşur). Çocuklar daha sık hastalanırlar.

Kronik tonsillit riskini artıran faktörler

 • Zararlı yaşam ve iş koşulları, özellikle egzoz gazları da dahil olmak üzere havanın toz ve gaz kirliliği;
 • kalitesiz su;
 • zayıflamış insan bağışıklığı;
 • hipotermi;
 • stres;
 • (Daha çok, çeşitli sinüzit, sinüzit, - kronik burun iltihabı), kronik nazofarenks hastalığı, palatin bademcikler, farenksin arka duvarının damlayan mukus enfekte ettiği;
 • Kötü beslenme (proteinler ve karbonhidratların fazlalığı ile yetersiz veya dengesiz);
 • kalıtım. (Baba veya anne kronik tonsillit muzdarip, çocuğun şansını sağlıklı bademcik bu sorun var hamile kadınlarda düşmek olsun diye, çocukta kronik bademcik iltihabı önlemek için denemek için bir veya iki ders tedavi edilecek arzu edilir.);
 • aşırı çalışma, özellikle kronik, kronik yorgunluk sendromu;
 • sigara ve alkol bağımlılığı.

Kronik tonsillit gelişimi akut tonsillit ile ilişkilidir (aynı zamanda anginadır). Sonuna kadar anjina tedavi etmedi - ve kronik tonsillitle karşılaştın. Ve genellikle tam tersine, anjin kronik bademcik iltihabının bir sonucudur.

Kronik tonsillit belirtileri

Şayet, eğer siz de varsa, ENT doktoruna başvurmak için endişelenmeye ve randevu almaya değer.

 • baş ağrıyor;
 • Boğazdaki Pers, sanki bir şey varsa (bademcik kütleleri ya da bademcikler içinde sigortalar);
 • çok hızlı yorgunluk (vücut çürüme ürünleri tarafından zehirlenir, bademcikogenetik denir, bir banal zehirlenme var);
 • kaslar ve eklem ağrıları;
 • kalp kesintilerle (ekstrasistoller) çalışır ve periyodik olarak ağrıyan ağrı vardır;
 • bel de böbrekler bölgesinde acıyor;
 • sıcaklık yükselir ve uzun bir süre için yüksek tutar;
 • bazı durumlarda, vücut ısısında ve uzun bir süre bir artış;
 • ezilen devlet;
 • ağızdan hoş olmayan koku (organik maddeler ve bakteriler lakuna ve kriptlerde ayrıştığında);
 • Daha önce görülmemiş, ancak yüz, boyun, sırt ve vücudun diğer bölgelerinde cilt üzerinde sert döküntüler.

Bütün bunlar, vücudun ayrışması ve iltihaplı palatin bademciklerinden gelen stafilokok ve streptococcus kanına nüfuz etme ürünleri ile zehirlenmesinin sonucudur.

bademcik zayıflamış ve kronik tonsillit bir şiddetlenmesine yol açabilir vücudu, bağışıklık sistemini ve azaltılmış herhangi bile çok belirgin faktör (stres, yorgunluk, hipotermi) koruyamaz zaman.

Kronik tonsillit: komplikasyonlar

Ve aralarında çok ağır: glomerülonefrit, romatizma ve miyokardit. Nedeni, hasta bademciklerden yayılan toksinler.

şişmiş bezler yapısal epitel kalp bağlantı proteinini andıran beta hemolitik streptokok parazit A ve B grubu streptokok proteini lokalize. Bazen vücudun bağışıklığı aldatılır ve aralarındaki farkı "görmeyi" bırakır. Korumanın gücünü sadece streptococcus parazitine değil, aynı zamanda kalbin bağ dokusuna da yönlendirir. Kalp atım hızını, kalp kapakçıklarının işlevini ve sonuçta bakteriyel endokardit ve miyokarditin olası gelişimini ihlal etti.

Böbrek ve eklem hastalıkları için aynı sebep. Kronik tonsillitin zamansız tedavisi ile romatoid artrit veya glomerülonefrit alma olasılığı çok yüksektir.

Eğer bademcikler enfeksiyon birikimi çok uzunsa, organizmanın reaktivitesi (ortamdaki değişikliklere tepki verme yeteneği) değişir. Ve sonra alerjik bir kayma olarak adlandırılabilir ne olabilir ortaya çıkabilir. Döküntü, kaşıntı ve hatta bronşiyal astım gelişebilir. Buna göre, bademcik iltihabı kurtarmak için - bu hoş olmayan sonuçlardan kurtulmak anlamına gelir.

Kronik bademcik iltihabı: bademciklere doğru davranın!

Yani karmaşık! Sadece bademcik iltihabı değil, aynı zamanda burun ve orofarenksin diğer hastalıklarını da tedavi etmek gerekir. Eğer farenksin arka duvarında anormal burun solunumu varsa, akan mukus veya pürülan mukus akıntısı görülürse, doktor özellikle dikkatli olmalıdır.

Çünkü bademcik iltihabını iyi bir şekilde tedavi etmek ve hastayı trafik sıkışıklıklarından ve hoş olmayan hislerden tamamen çıkarmak mümkündür. Alt konkanın inflamasyon ve septum eğriliği - - hızlı tetik bir nüks (diğer bir deyişle, hastalığın yeniden alevlenmesi) Ama neredeyse sabit damlayan boğazın arkasındaki mukusu iltihaplı.

Palatine bademciklerinin uzaklaştırılmasına yönelik tutum çok dikkatli olmalıdır!

Bademcik iltihabının hem konservatif hem de cerrahi olarak tedavi edilebileceği açıktır. Ve cerrahi listede sonuncu olmalı. Bademcikler yoksunluğu, insan vücudu korumayı kaybeder ve sonuçta, her şekilde kaçınılması gereken bağışıklığın zayıflamasıdır, palatine bademciklerin işlevlerini geri yüklemeye çalışmak gerekir.

Bir tonzillor nozul ile palatine bademciklerin kızarması

Geçtiğimiz yüzyılın sonlarında, "Tonzillor" cihazı palatine bademciklerin tedavisinde şırınganın yerini almıştır. Aparatın fikri, KBB organlarının mukoza zarlarının ultrasonik sesiyle oluşmuştur.

"Tonsillor" palatin bademcikler, aynı zamanda diğer mukoza için KBB organlar ve dış kulak derisini ve burun boşluğunu da etkiler. Ultrasonik irrigasyon, sıvı solüsyonun ince bir şekilde dağılmasından dolayı, dokuların ultrasonik kavitasyonunun etkisine dayanmaktadır.

Palatine bademcikler puanlama için kendine has bir yuvarlak yapıya sahip olduklarından, iki problemi çözmek gerekiyordu.

Birincisi, palatine ustalığı o kadar sıkı bir şekilde kapatacak bir basınca ihtiyaç duyduğuna ve sıvının akmayacağına dair bir "cam" a ihtiyacım vardı.

İkincisi, sıvının hem amigdalayı hem de dışına girmesi gerekir.

Ve "Tonzillor" un yaratıcıları, onlara yenilikçi bir teknik yaratarak karar verdi. Amygdala ile daha önce böyle bir şey yapılmadı!

Ancak, tüm iyi şeyler gibi, meme "tonzillor" olumsuz taraflarına sahiptir.

İlk. Sovyet ve Sovyet sonrası zaman, öyle ki, onlar da, onlar gibi, bir donörün aparatını, ve dönüştürme tesislerinde yapıyorlardı. Sonuç olarak - tasarımın kendisi ve malzemeleri ve tasarımı uygun. Tasarım uzlaştırılabilirse, sonuçta tasarım iyileşmezse, gri çamurlu cam kuyusu, doktorun bademciklerden ne yıkandığını görmesine izin vermez. Başarıya ulaşıp ulaşmadıklarını anlamak için bunu görmek gerekli midir? Bu yüzden hastalar en fazla 10-15 kez çamaşır yıkamak için teşvik edilir. Emin olmak için.

İkincisi. Palatin bademcik üzerine oturan "Cam" yeterince incedir ve emiş ile dokularını sıklıkla travmatize eder. Ve prosedürler doku tamir zamanı için durmak zorundadır ve bu, tedavi tekniğinin bir ihlalidir.

Üçüncü. "Fornsillor" aparatının takımı bir tıbbi vakum emme ünitesini içerir. Basıncı çok küçük olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu bir hata değil, üreticilerin fikri. Bu yıkamada kullanılan tıbbi çözeltinin miktarı azdır ve düşük basınç palatine tonsil dokusuna zarar vermez. Her şeyin doğru olduğu anlaşılıyor. Cihazın geliştiricilerinin ana fikri, amigdala'nın kendisinin ultrasound puanlamasıydı, ancak içeriğin mekanik olarak yıkanması ikinci sıradaydı. Ancak hasta bademciklerden kaslı kütlelerin yüksek kaliteli ve etkili bir şekilde sızmasına ihtiyaç duyar. Doktorlar aspiratörün basıncını arttırmaya ve sonuç olarak bademciklere zarar vermeye başladılar.

Palatine bademciklerin lavajı için özel vakum nozulu

Ben uzun yıllar çalışmış hastane Botkin, en ilginç şeylerin iki yerde oluyor: doktor artık hata odası ve bir fincan çay en ilginç tartışıldı staffroom oldu ameliyathane, içinde.

Meslektaşlarıma sorduğumda, hastalarınızın sık sık bu tür yıkamalardan sonra bademcikler var mı? Cevapladılar: "Sıklıkla." Sonra "tonzillor" temelinde özel bir vakum nozulu inşa etmeyi önerdim, ama daha iyi ve daha uygun.

Bir kâğıt aldık ve ihtiyacımız olan yaşam boyutunu çizdik.

Ancak yeni nozulun aşağıdaki gereksinimleri karşılaması gerekiyordu.

 1. Nozül hantal, zarif olmamalıdır, böylece doktorun ağız boşluğunda yıkama sırasında ne olduğunu görmesi için bir yer kalır. Buna "yönetilen tedavi tekniği" denir.
 2. Yeni nozul, amigdala üzerinde rahat emme için özel bir açıya sahip olmalıdır.
 3. Yeni bir nozülde iki tüp paralel olarak gitmeli ve çapları çok geniş olmamalı ve çok dar olmamalı ve tam olarak böyle bir tüpte sıkışmadan kaslı kütlelerin kolaylıkla geçmesi gerekir.
 4. Meme oval değil, yuvarlak bir cam olmalıdır. Bu uygundur, çünkü aspirasyon açısını amigdalaya değiştirmek mümkündür.
 5. Cam ince olmamalı ve kenarları yuvarlak olmalı, böylece palatine bademcikler emiş ile yaralanmamalıdır.
 6. Sonunda altıncı. Camın kendisi kesinlikle şeffaf olmalıdır, böylece palatine bademciden yıkanıp nelerin yıkandığını görebilirsiniz.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bir yandan, bu çok basit ama çok önemli bir bölüm. Palatine bademciklerinizi hatırlamak, onları korumak ve önlenmeyi unutmamak gerekir.

Farklı önleme türleri vardır.

Bademcik iltihabı ilaç profilaksisi

Altı ayda bir, klinikte tedavi görmeli ve yılda üç ila dört kez, iki hafta boyunca tonsilotren içmelisiniz. Aynı periodisite ve% 0.01 myramistin çözeltisinin (4 vuruş için günde 4 kez) instilasyon süresi içinde faydalı olacaktır.

Tonsillit için Climatotherapy ve balneoterapi

Artık tatil beldelerinde tatil yapmak, güneşlenmek, denizin kokusunu, tuzlu suda banyo yapmak ve diğer hoş bir eğlenceyi bir gereklilik haline getirecek. Ayrıca deniz suyu ağıza giderse de korkunç değildir: kronik bademcik iltihabının önlenmesidir!

Kronik tonsillitte doğum eylemi ve dinlenme rejimi

Dinlen ve endişelenme! Tonsillit ve sinüzit sosyal hastalıklardır. Daha fazla iş, stres ve sıkıntı, kronik bademcik iltihabının eski düşmanı daha da artacaktır. Seni ele geçirmesine izin verme!

Bademcik iltihabı

Gıdaların orofarenksin mukoza zarını tahriş etmemesi önemlidir. Bu nedenle, büyük miktarlarda çok acı, tuzlu, biberli, sert, sıcak, soğuk ve... turunçgillerden vazgeçmeye değer. Kontrendike alkol. Güçlü - mukoza zarlarını, birayı tahriş eder - bakteri için bir üreme alanı. Ne yazık ki, ama bu kadar.

Bir karar verdik! Palatine bademcikler tedavi etmek veya kaldırmak için?

Sağlıklı ol!

Ve gerçekten hastalanırsanız, kliniğimizin bademcik iltihabı ile başarılı bir mücadele deneyimi yaşadığını ve kesinlikle size yardımcı olacağımızı bilin. Lütfen!

bademcik iltihabı

Bu, üst solunum yollarının en yaygın bulaşıcı hastalıklarından biridir, sıklıkla palatine bademciklerin yenilmesi ile karakterizedir ve akut veya kronik formda ortaya çıkabilir.

Göğüs iltihabı, bir veya daha fazla bademcik iltihabı ile karakterize edilen, genellikle bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu palatinlerin iltihabı ile karakterize bir hastalıktır. Üst solunum yollarının en yaygın bulaşıcı hastalıklarından biridir.

Boğazın lenfoid dokusu, üst solunum yolu bakteri ve virüslerinin penetrasyonuna engel olacak şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, eğer bulaşıcı olmayan süreç, zamansız veya yetersiz tedavi nedeniyle uzun zaman alırsa, kendileri, diğer organlara ve vücut sistemlerine enfeksiyonun yayılmasıyla ilişkili bir sorun kaynağı haline gelebilirler.

Hastalık akut veya kronik formda ortaya çıkabilir. Akut tonsillit anjina olarak bilinir. Bununla birlikte, çoğu zaman bir enfeksiyöz ajan ile temasın bir sonucu değildir, fakat hipotermi, aşırıya kaçma ya da diğer faktörlerin etkisi altında bağışıklığın zayıflaması nedeniyle kronik bademcik iltihabının alevlenmesidir. Aynı zamanda tamamen değil tedavi akut bademcik iltihabı genellikle kronik şeklini alır.

Kronik tonsillitin nedenleri ve semptomları

kronik bademcik kurşun geliştirilmesi sık anjin, akut solunum yolu viral enfeksiyonları (ARVI) değil, aynı zamanda çürüklerin, dişeti hastalıkları herhangi bir diş tedavisi ağızda bulunması sadece tarafından. Hastalığın ortaya çıkması da, bağlı burun septum eğriliğine inatçı burun solunum güçlüğü teşvik hiperplazi ve diğerlerini konkalara.

tekrarlayan formunu alabilir adenoid anjina (bezanginozny adenoid) klinik olarak ortaya alevlenme olmadan anjin, enfeksiyonlu olmayan temas veya uzun durgun mevcut iltihap bademcikler şeklinde nüks etmekte.

Tekrarlayan kronik bademcik iltihabı tekrarlayan anjina ile karakterizedir, relapslar yılda bir veya birkaç kez ortaya çıkar. alevlenmeler arasındaki yılında kişi KBB doktoru objektif bir inceleme her zaman çok bademcikler patolojik değişiklikleri, ağız ya da lenf düğümlerinde komşu mukozayı bulamamıştı böylece bile neredeyse sağlıklı hissedebilirsiniz. Bununla birlikte, düzenli tekrarlayan anjin, kronik bademcik iltihabının varlığından şüphe etmenin bir nedenidir.

alevlenmeler Mevcut semptomlar arasında en çok: Özellikle boğaz sabah, ağrı veya cızırtılı boğaz, öksürük, ağız kokusu, yabancı cisim hissi veya yumru halinde, yutma boğaz ağrısı. Kulakta veya boynunda belki de nevraljik ağrının görünümü. Yerel belirtiler genellikle belirgin ağrı kadar genel kırıklık, yorgunluk, sinirlilik, terleme, baş ağrısı, akşamları hafif ateş, hem de kalbinde rahatsızlık çeşitli eklenir.

Adenoid telafi dekompanse (etkileyen kalp, böbrek, eklemler, kronik zehirlenme) şeklinde akabilir. Hastalık ayrıca vücudun bağışıklık sisteminde değişikliklere neden olur.

Kronik tonsillit tedavisi

Ana tedavi yöntemi konservatif tedavidir (genel ve lokal). Başarıya yol açmadıysa, o zaman cerrahi müdahale (bademciklerin kaldırılması - tonsillektomi) düşünülmektedir.

Genel konservatif tedavi yöntemleri su verme prosedürleridir (açık havada fiziksel egzersizler, silme odası ve daha sonra soğuk su, sistematik egzersiz). Bunlar büyük önem taşır, ancak alevlenme dönemlerinde ve aralarındaki kronik tonsillit semptomlarının varlığında kullanılamazlar. Fizyoterapötik prosedürler (kısa dalga ultraviyole ışığı, lazer tedavisi, diatermi, fonoforez ile ışınlama), hastanın alevlenmeleri arasındaki dönemde hastalığın genel veya lokal semptomları olsa bile yapılabilir.

Lokal tedavi bademcik ve boşluklar çeşitli çözümler (% 1-5 iyot tentür, Lugol çözeltisi yodglitserin vs.) yağlanır. Bu amaçlar için başlıca etki uygulanan çözeltiler (uygulanması için bademcik dokuları ile temas halinde yeterince uzun) bir anti-bakteriyel etki ile bağlantılıdır ve bunların anti-enflamatuvar, yatıştırıcı, sıkılaştırıcı özellikleri değildir. Kronik tonsillit tedavisi için antibiyotik kullanılır. bunların seçimi de bu hastalık bulaşmış bademcikler mikrobiyal flora geniş bir spektrumu ile karakterize edilir dikkate almak, ve bir çok suş (β-laktam antibiyotik, bir grubuna ilişkin, penisilinler indirgeme yetisine) yüksek β-laktamaz aktiviteye sahip olmalıdır. Bu nedenle korunan aminopenisilinlere (örneğin, amoksiklav) tercih edilir. Başarılı antibiyotik tedavisinin komplikasyonları, bademciklerin ve sklerotik süreçlerin, lakün etrafındaki kronik inflamasyonun bir arka planına karşı, resorpsiyon yeteneğini azaltır.

Konservatif tedavinin etkisinin olmaması ve kronik bademcik iltihabı komplikasyonlarının gelişmesi cerrahi tedavi için bir endikedir. Öncelikle, romatizma, endokardit, nefrit, kolanjiyopatit gibi hastalıklar hakkında konuşuyoruz. Çoğu durumda, tonsillektomi performansı genel sağlıkta bir iyileşmeye yol açar ve etkilenen organlardaki patolojik değişikliklerin şiddetini azaltır. Ne yazık ki, her zaman operasyon tam iyileşmeye yol açmaz. o, aynı zamanda çevredeki dokuya, lenf düğümlerinde ve diğerleri üzerinde sadece kendilerine bademcikleri uygulayabilirsiniz çünkü Birincisi, ameliyat her zaman, kronik enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılmasını temin etmez. Buna ek olarak, uzun yol açabilir kronik bademcik iltihabı akan bir sonucu olarak ilerleyici bulaşıcı alerjik sürecin gelişimi.
Kronik tonsilliti tedavi etmek için nispeten yeni bir teknik kriyoterapidir. Düşük sıcaklıkların etkisi bademciklerin kendisinde ve farinksin arka duvarında gerçekleştirilir. Bu, patolojik olarak değiştirilmiş yüzey doku tabakalarının tahrip edilmesine ve patojenik mikrofloranın ortadan kaldırılmasına yol açar. Kriyo-pozlamadan sonra, normal mukoza hızla geri yüklenir, bademciklerin işlevleri tamamen korunur. Geleneksel tonsillektomiye göre kriyoterapinin avantajları kanama, ağrı ve iyi kozmetik etkinin olmamasıdır.

Tonsillit komplikasyonları

En zorlu bademcik iltihabı komplikasyonu, eklemleri, kalbin kapakçı aparatını etkileyen, kalp kusurlarının oluşmasına ve kalp yetmezliğinin gelişmesine yol açan romatizmadır. Tamamen iyileşen bademcik iltihabı, böbrek hastalığına (piyelonefrit, glomeronefrit) yol açabilir. Tonsillitin lokal komplikasyonları paratonzillit ve paratonsillar apsedir.

Kronik tonsillit nasıl önlenir?

Bademcik iltihabı profilaksisi, her şeyden önce, vücudun toplam sertleşmesidir. Diş hekimliği ve diş etleri, sinüzit, otit hastalıklarının zamanında tedavi edilmesi büyük önem taşımaktadır. KBB doktorunun önleyici muayenelerini unutma.

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi

 • Solunum hastalıkları
  • soğuk
  • ARVI ve ARI
  • grip
  • öksürük
  • zatürree
  • bronşit
 • KBB hastalıkları
  • Burun akıntısı
  • antritis
  • bademcik iltihabı
  • Boğaz ağrısı
  • kulak iltihabı

Kronik bademcik iltihabı ise ne yapmalı

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir?

Bazı garip nedenlerden ötürü, kronik bademcik iltihabı herkesi etkileyen ciddi olmayan bir hastalık olarak kabul edilir. Ancak daha sonraki yaşamda birçok soruna yol açar. Romatizma, polyatritis, kolesistit, nefrit ve diğer pek çok hastalık bademcik iltihabından zorlanır.

Hastalık nerede doğar?

Boğazın kenarlarında, derinliğinde bademlere benzer, pembemsi oluşumlar vardır. Bu yüzden isim - bademcikler. Yüzeyleri kabarıklarla kaplı - bunlar lacuna. Küçük parçacıklar gıda ve mikroplar yerleşir. Patojenik bakteriler ve mikroplar için bademcikler bir tuzak olabilir ve bir barınak olabilir. Bademciklerin sağlığına bağlıdır. Yemek sırasında, lacunada birikmiş olan her şey yutulur. Bademcikler üzerinde koruyucu rol oynayan özel maddeler oluşur. Patojenik bakterileri ve mikropları yok ederler, insan vücuduna girmelerini önlerler. Bu bağışıklık sisteminin ilk engelidir.

Hastalığın gelişimine ne katkıda bulunur?

Kronik bademcik iltihabı ve farenjit azalmış bağışıklığın bir arka planına karşı gelişmeye başlar. Bu, hastalığın gelecekte gelişmesi nedeniyle ana nedenlerden biridir. Hastalıklı bademciklerden bulaşma bir kişiyi sürekli olarak zehirler, kronik bademcik iltihabı için tehlikeli olan budur. Bu sürekli zehirlenme insan bağışıklığını karıştırır, vücudun enfeksiyona cevabı yetersiz olur, yani alerji süreci başlar. Kronik bademcik iltihabının bu sonucu, enfeksiyöz allerjik bir patoloji olarak kabul edilmesine izin verdi. İyi bir tonsillit tedavisi ile alerjik kaşıntıdan örneğin alerjiden kurtulabilirsiniz.

Hastalığın nedenleri:

 • boğazda kronik enfeksiyonlar (çürük, sinüzit)
 • B vitamini eksikliği;
 • askorbik asit eksikliği;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • içme suyunun kalitesizliği;
 • sigara;
 • alkollü içeceklerin kötüye kullanılması.

Kronik bademcik iltihabı, bir kişiyi acilen tedaviye başlamaya zorlamadan kendini hatırlatmaksızın yıllarca sürebilir.

Hangi sınavlar yapılır?

Hastalık hakkındaki sonuç, bir çocuk doktoru veya bir terapist tarafından yapılan tıbbi muayeneye dayanmaktadır. Kronik bademcik iltihabı, boğazı inceleyerek hemen söylenebilir. Beyazımsı pürülan akıntı ile serpilmiş bademcikler, hemen doğru tanıyı gösterirler. Bazı durumlarda, genel bir kan testi yapılmasını, bademciklerin yüzeyinden baskı yapmasını ve farinksden floraya doğru bir bulaşmayı ve antibiyotiklere duyarlılık isterler. Ek olarak C-reaktif protein için bir analiz gerçekleştirilir.

 • küçük bir sıcaklık (37.2-37.5 °), birkaç aya kadar uzun süre dayanabilir;
 • kulak veya boyuna dönüşen baş ağrısı;
 • artan lenf düğümleri;
 • boğazda bir yumru hissi;
 • Kötü nefes;
 • pürülan tıkanıklıkların öksürmesi;
 • nefes darlığı ve yutma;
 • bir çeşit bademcik, irin beyazımsı emprenyeleriyle gevşek bir şekilde.

Tonsillit türleri

Hastalığın en başında, bağışıklık sistemi hala enfeksiyonla başa çıkmaya devam eder, bu nedenle patoloji bulguları kolayca tespit edilemez. Bu hastalığın kompanse bir şeklidir - hiçbir komplikasyon yoktur, lenf düğümleri artmaz, ancak lenfositlerin sayısı azalır ve kan oluşumu azalır.

Sarhoşluk devam eder ve büyür ve zaten merkezi sinir sisteminde durgun uyarım merkezi oluşur. Bu zaten alttan bademcik iltihabıdır. Testlerdeki değişiklikleri görebiliyorsun, angina başlıyor, lenf düğümleri artıyor, eklemler ağrıyor. Hastalığın en ciddi formu dekompanse bademcik iltihabıdır. Genel alerji, düşük bağışıklık seviyesi ile karakterizedir. Alevlenmeler kalıcı anjin ve paratonzillit şeklinde başlar. Ek hastalıklar vardır - nefrit, romatizma, vb.

Bademcikler sıcaklık ve ortamdaki değişikliklere çok duyarlıdır. Sık görülen solunum yolu hastalıkları onları zayıflatır, koruyucu işlev azalır. Bu tür iltihap belirtileri ağzı geniş açılarak görülebilir. Bademcikler, pürülan emprenye ile siyanür renktedir. Laksalayı dolduran hastalığa neden olan mikroplar, vücuttaki kan akışıyla birlikte iç organları enfekte ederek sürekli olarak taşınacaktır. Bademciklerde bir artış yutma ve soluma ihlaline neden olur, bu nedenle ciddi vakalarda çıkarılır. Çoğu zaman, hastalık çocuklarda görülür.

Hastalığın olası sonuçları

Gerekli tedavi olmaksızın yavaş hastalık, enfeksiyonun solunum sistemine doğru inmesiyle sonuçlanır. Yani farenjit kronik bademcik iltihabına katılır. Birkaç kişi depresif duygudurumu bademcikler ile ilişkilendirir. Ama içlerinde sinir sistemini etkileyen toksinleri üreten mikropların çoğalması söz konusudur.

Birçok durumda, emülsiyonlar, macunlar şeklinde lacunae ilaçların uygulanması. Bu yöntemle, ilaç etkilenen yüzeyde daha uzun kalmalıdır. Bademcikler enjekte edilir, özellikle çok sayıda iğneye sahip olan nozul tarafından gerçekleştirilen prosedür uygulanır. Lakuar ve gargara yağlamak için iyi bir yardımcıdır. Fizyoterapi yöntemleri arasında inhalasyon, lazer tedavisi, mikrodalga tedavisi, manyetoterapi, UHF ve mikrodalga yaygın olarak kullanılmıştır.

 1. Angina kalbin patolojilerine yol açar (edinsel kusurlar, miyokardit).
 2. Beyin, baş ağrıları, migren dahil olmak üzere, vesiküller etkilenir.
 3. Mide ve bağırsaklar acı çekiyor. Gastrit, kolit başlar veya şiddetlendirir.
 4. Cilt hastalıkları gelişir. Bu bir sivilce, atopik dermatit ve diğerleri.
 5. Tüm akciğer hastalıkları ağırlaşır ve kötü tedavi edilir.
 6. Negatif etki gözün uyum sağlayıcı aparatına uygulanır, zayıflatır ve bunlar miyopinin nedenleridir. Konjonktivit ve blefarit tedavi etmekte daha kötüdür.
 7. Karaciğer ve safra boşaltım sistemi etkilenir. Kolanjit ve kolesistit başlıyor.
 8. Pankreasın işlevi zayıflamış, bu da diyabetes mellitusun başlamasına yol açabilir.
 9. Tiroid bezi bozulur. Belki de tirotoksikoz başlangıcı (artan hormon oluşumu).
 10. Böbrekler etkilenir. Piyelonefrit, glomerülonefrit, vb. Geliştirir.

Gebelikte kronik tonsillitin tedavi edilmesi özellikle önemlidir. Zaten hamileliğin planlama aşamasında, bu hastalığı tedavi etmek için gereklidir. Bu, bu kritik dönemde vücut üzerindeki yükü azaltacaktır. Gelecek babanın anlayıştan önce bir terapi kursuna girmesi doğru olacaktır. Bu çocukta böyle bir hastalığın gelişme riskini azaltır. Hamilelik sırasında bile ikinci bir tedavi sürecinden geçebilirsiniz. Bu süre zarfında, tüm fizyoterapi prosedürleri kullanılamaz, ancak bademciklerin yıkanması ve işlenmesi için yeterli olacaktır. Kronik bademcik iltihabı belirtileri rahatsız edilmese bile, bu tür önlemler genel sağlık hizmetlerine katkıda bulunacaktır. Kronik tonsillitte kalıcı zehirlenme fetüsün gelişimini etkileyebilir, düşük riski vardır.

Kronik tonsillit komplikasyonları vücudun tüm iç organlarını ve sistemlerini etkiler. Hasta bademcikler aracılığıyla sürekli enfeksiyon yeni hastalıklar oluşturur, aslında bademcikler neredeyse tüm organlara bağlanır.

Karmaşık tedavi

Sadece bir tonsilliti tedavi etmek uygun değildir. Tüm oral enfeksiyonlarla savaşmak gerekir. Tedavi konservatif ve cerrahi olabilir. Doktorun ve hastanın görevi bademciklerin korunması ve işlevlerinin derhal müdahale edilmemesi için her türlü çabayı sarf etmektir. Tedavi uzun süre devam eder, kronik bademcik iltihabında belirtiler görülmese bile, iltihaplar lakuna içinde devam edebilir. Ortalama olarak, tedavi yaklaşık üç yıl boyunca yapılmalı ve tedavi süreci yılda iki kez yapılmalıdır.

Bademciklerin çıkarılması dekompanse edilmiş bir formda gerçekleştirilir, tekrar tekrar yapılan konservatif tedavi sonuç vermediğinde ve ciddi komplikasyon riski büyüktür.

Cerrahi tedavinin olumsuz sonuçları vardır. Gelecekte, burun ve paranazal sinüslerin hastalıkları gelişebilir, bu bağışıklıkta bir düşüşe neden olabilir. Tüm dünyada kulak burun boğaz uzmanları tedavi yöntemini tedavi etme eğilimindedir.

İyi bir sonuç lacunae yıkamaktır. Bu iki şekilde yapılabilir. Birincisi bir şırınga ile. Artan emetik refleks nedeniyle başka bir şekilde yapılması imkansızsa hastaya yapılır. Ancak bu yöntemin bazı önemli dezavantajları vardır. Şırıngadan gelen basınç o kadar kuvvetli değildir ki, lakenin tüm boşluklarını iyice durulayın. Prosedür, palatine bademciğin iç yüzeyini delebilecek özel bir iğne ile gerçekleştirilir.

Uygulamada, "Tonzilor" cihazı daha sık kullanılır ve ultrasonla tıbbi sulama yapılır. İlk olarak, doktor plaktan bademcikleri başlatır, modifiye bir meme yardımıyla fizyolojik çözüm ile yapılır. Bundan hemen sonra, yıkanmış dokular düşük frekanslı bir ultrasona maruz kalır. Cihazın özel bir ucu sayesinde, ultrases nedeniyle ince dağılmış bir süspansiyona dönüştürülen bir ilaç çözeltisi gerçekleştirilir. Tırtıllara ve gırtlakların arka duvarına kuvvetle çarpar, ilaç lakunaya akar. Son aşamada, bademcikler güçlü dezenfekte edici etkiye sahip lugol ile yağlanır.

Kendine yardım et

Hastanede reçete edilen prosedürler ile birlikte, her hasta evde sağlık iyileştirmesi yapabilir. Ancak tüm eylemleriniz doktorunuzla tartışılmalıdır. Örneğin, gargara çok yararlıdır. Bu, papatya, okaliptüs, kadife çiçeği, meşe kabuğu çözeltileri ile yapılabilir. Fakat önemli bir durum durulama sıklığıdır. Bademcikler üzerinde herhangi bir çözelti maksimum 15 dakika ertelenir, böylece sonuç elde etmek için gargara 30 dakikada bir yıkanmalıdır. Sadece 2-3 sips olsun, ama sık sık olsun.

Belli bir miktar bal tüketmek yararlıdır. Yetişkinlerde 1 yemek kaşığı, çocuğun 1 tatlı kaşığı var. Acele etmeden bunu yavaşça çözün. Yemeklerden önce yarım saat için günde en iyi 3 kez. Bal iyi tolere edilirse ve alerjisi yoksa, doğal bal taraklarını çiğnemek yararlıdır. Badem yağı ile yağlama çok yardımcı olur. Bu yağda ıslatılmış bir pamuklu çubukla yaklaşık 3 gün boyunca günde 5 kez yapın. Etkisini arttırmak için, her bir burun deliğine aynı yağın 1 damla damlatabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabının önlenmesi, denizde çok yararlı bir dinlenme alanıdır. Deniz havasının solunması ve boğazın deniz suyu ile yıkanması iyidir. Ancak yüksek nemden kaçınmak istenir. İlkbahar ve sonbahar, boğaz hastalığını tedavi etmek için en uygun zamanlardır.

Faydalı basit masaj hareketleri: çenenizi hafifçe kaldırın, alt çeneden göğse doğru her iki yanından gelen ütüyü ütüleyin. Soğuk havalarda sokağa çıkmadan ya da soğuk bir şeyler yerken, bunu yapmak güzel. Bu masaj, spazmın soğuktan temas etmesini önlemeye yardımcı olur, bademciklere kan akışını iyileştirir ve bu hastalığın iyi bir şekilde önlenmesini sağlar.

Kronik tonsillit - belirtiler, tedavi, nedenleri, komplikasyonları

Kronik tonsillit - hangi nedeniyle düşük yerel doğal koruyucu fonksiyonlara bademcikler, bir devlet periyodik olarak iltihabıdır. Bu nedenle, bademcik (bademcik) enfeksiyonu, kronik alerjik olma ve zehirlenme sabit bir odak noktasıdır. Akut vücut sıcaklığı yükselir sırasında nüks dönemleri sırasında meydana gelen belirgin kronik bademcik iltihabı belirtileri, lenf düğümleri, artan bir ağrı, boğaz ağrısı, yutma ile ağrı, ağız kokusu vardır.

, Prostatit, vb kronik bademcik iltihabı, sinüzit, sinüzit - düşük bağışıklık arka plan ve kronik enfeksiyonun varlığına karşı, bademcik iltihabı, kronik formda olan hastalar en sonunda romatizma, piyelonefrit, adneksit (. Belirtiler ve Tedavi uterus iltihabı bakınız) gibi hastalıklardan muzdarip olabilir. - şehirlerde olumsuz ekolojik durumun, monoton himizirovannoe beslenme, stres, fazla çalışma, bolluk agresif, olumsuz bilgiler ağırlığı gibi modern metropol bir sosyal hastalık, Nüfusun bağışıklık sisteminin durumunu olumsuz yönde etkiler.

Kronik tonsillit neden oluşur?

boğazda iki bademcik ve diğer lenfoid dokunun ana fonksiyonu gıda, hava, su ile nazofarenks düşmek patojenlerden insan organizmasını korumaktır. Bu dokular interferon, lenfositler, gama globülin gibi koruyucu maddeler üretirler. boşluklar ve kript mukoza ve bademcik derinlemesine bağışıklık sisteminin normal halinde iltihaba neden olmadan doğal konsantrasyonları, sağ, her zaman bir patojenik olmayan ve patojenik mikroflora bulunur.

Dışardan ya da mevcut şartlı patojenik bakterilerden gelen bakterilerin yoğun bir şekilde büyümesi durumunda, palatine tonsiller enfeksiyonu yok eder ve bu durumun normalleşmesine yol açar ve bu durum bir kişi için fark edilmez. Mikroflora dengesi aşağıda açıklanan çeşitli nedenlerden dolayı bozulduğunda, bakterilerin keskin bir şekilde büyümesi, lacunar boğaz ağrısı veya foliküler boğaz ağrısı şeklinde ortaya çıkabilecek anjina akut enflamasyona neden olabilir.

Böyle inflamasyon uzun süren başlarsa, genellikle tekrarlayan ve zor bir süreç zayıflatır bademcikler enfeksiyona, direnç tedavi etmek, bunlar kendi güvenlik özellikleri ile baş kendini temizleyen kendileri enfeksiyon kaynağı olabilir yeteneğini kaybedebilir, sonra da kronik formu gelişemez - tonsillit. Nadir durumlarda, yaklaşık% 3, bademcik iltihabı ön akut süreç olmaksızın gelişebilir, yani anjinadan önce ortaya çıkmaz.

Kronik bademcik iltihabı olan hastaların bademciklerinde, bakteriyel analiz neredeyse 30 patojenik bakteri ortaya koymaktadır, ancak lakunada en çok streptokok ve stafilokok vardır.

Patojenik mikroorganizmalar çok çeşitli olduğu ve her birinin belirli antibakteriyel ajanlara karşı dirençli olabileceği için, tedavinin başlangıcından önce, antibiyotiklere duyarlılık oluşturularak, bakteri florasına analiz yapılması çok önemlidir. Rastgele antibiyotik reçete edilirken, bakteri direnciyle birlikte, tedavi etkin olmayacak ya da hiç etkili olmayacaktır, bu da iyileşme periyodunda bir artışa ve anjinin kronik bademcik iltihabına geçişine neden olacaktır.

Kronik tonsillit gelişimini provoke eden hastalıklar:

 • polip (nazal polipler, tedavi), lenf bezleri (adenoidektomi çocuklarda tedavisi), pürülan sinüzit, sinüzit (sinüzit antibiyotik tedavisi), sapmış septum ve diş çürükleri - - nazal solunum sırasında ihlali bademcikler infeksiyonlara neden olabilen
 • Bulaşıcı hastalıklarda azalmış yerel ve genel bağışıklık - kızamık (erişkinlerde kızamık belirtileri), kızıl ateş, tüberküloz, vb., Özellikle şiddetli sızıntı, yetersiz tedavi, tedavi için uygun olmayan seçilmiş ilaçlar durumunda.
 • Kalıtsal yatkınlık - eğer bir aile öyküsünde yakın akrabalarda kronik tonsillit varsa.

Kronik tonsillitin alevlenmesine neden olan olumsuz faktörler:

 • Günde az miktarda tüketilen sıvı. Bir kişi günde en az 2 litre sıvı tüketmeli ve günlük tüketilen su kalitesinin düşük olmasına dikkat etmelidir (sadece arıtılmış su kullanın, yemek pişirmek için özel su filtreleri kullanın).
 • Vücudun şiddetli veya uzamış hipotermisi
 • Güçlü stresli durumlar, sürekli psiko-duygusal aşırılık, yeterli uyku ve dinlenme eksikliği, depresyon, kronik yorgunluk sendromu
 • İşyerinde zararlı üretim, tozlanma, binalarda gaz kirliliği üzerinde çalışmak
 • ikamet yerinde genel olumsuz çevre koşulları - endüstriyel işletmelerde, araç, kimyasal ürünlerin bolluğu, havaya zararlı maddeler yayarlar yerli düşük kaliteli ürünlerin bir yerleşim bölgesinde, bolluk radyoaktiviteyi arttı - ucuz ev aletleri, kilim ve mobilya, zehirli malzemelerden imal edilir ev kimyasallarının aktif kullanımı (klor içeren ürünler, yıkama tozları ve yüksek konsantrasyonda yüzey aktif maddeler içeren deterjanlar, vb.)
 • Alkol kötüye kullanımı ve sigara kullanımı
 • Yetersiz beslenme, bol miktarda karbonhidrat ve protein, sınırlı miktarda hububat, sebze, meyve tüketimi.

Süreç, bademciklerde kronik bir form elde etmeye başladığında, ipten gelen lenfoid doku giderek daha yoğunlaşır, bağ dokusunun yerini alır, laküneyi örten izler vardır. Bu laküner fişleri yol açmaktadır - Gıda tanecikleri, tütün reçine, iltihap, bakteri oturma ve mukoza epiteli lacunae ölü, ölü hücreler hem de birikir süpüratif lezyonlar kapalı.

Kapalı lacunae olarak, mecazi anlamda, cepler nereye korunması ve patojen mikroorganizmaların, vücuda kan akımı ile taşınan zehirli atık ürünlerin üretimi için çok elverişli koşullar yarattı birikmiş irin, hemen hemen bütün iç organları etkileyen kronik zehirlenmesine yol açar. Bu süreç yavaştır, bağışıklık mekanizmalarının genel çalışması kaybolur ve vücut sürekli bir enfeksiyona yeterince yanıt vermeyerek alerjiye neden olabilir. Ve bakterilerin kendileri (streptococcus) ciddi komplikasyonlara neden olurlar.

Tonsillit belirtileri ve komplikasyonları

Doğada kronik bademcik iltihabı ve iltihabın şiddeti birkaç tipe ayrılır:

 • Sık sık bademcik iltihabı olduğunda basit tekrarlayan form
 • Basit ve kalıcı bir form, palatine bademciklerde uzun süreli yavaş bir inflamasyondur.
 • Basit bir telafi formu, yani, bademcik iltihabı ve anjina atakları nadiren meydana gelir.
 • 2 tip olan toksik alerjik form

Kronik bademcik basit bir şekilde, semptomlarına lokal işaretler, az sınırlı olduğunda - kenarları kemerler, artan lenf düğümleri şişme boşlukları irin pürülan fişler, bir yabancı cisim hissi, rahatsızlık yutma, ağız, ağız kokusu vardır. remisyon süreleri esnasında, semptom yoktur, ve 3 kez yılda alevlenmeler anjin meydana sırasında ateş, baş ağrısı, vücut kırgınlığı, halsizlik, uzun iyileşme süresi ile birlikte.

1 toksik-allerjik bir şekilde - artan vücut sıcaklığı, EKG normal parametreler, eklem ağrısı, yorgunluk kalp ağrısı - bademcik iltihabı belirtileri lokal iltihabik reaksiyonlara, başka zehirlenme ve vücut sensitizasyon ortak işaretler ilave edildi. Hasta, hastalıktan sonra grip, Orvi, iyileşme daha sık görülür.

2 Toksik-alerjik form - hastalığın bu formu ile bademcikler sürekli bir enfeksiyon kaynağı haline gelirler ve vücutta yayılma riski yüksektir. Bu nedenle, yukarıdaki belirtilerin ek olarak, kalbin eklem, karaciğer, böbrekler, işlevsel bozukluklar bozulmalar, EKG ortaya rahatsız kalp ritmi, elde edilebilir kalp hastalıkları, romatizma, artrit, idrar-jenital sistemin hastalıkları geliştirilmesi. Bir kişi sürekli halsizlik, yorgunluk, subfebril sıcaklığı yaşıyor.

Kronik tonsillitin konservatif lokal tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi cerrahi ve konservatif olabilir. Doğal olarak, cerrahi müdahale, bağışıklığı ve vücudun koruyucu işlevlerini tamir edilemeyecek derecede zarar verebilecek aşırı bir ölçüdür. Uzun süreli inflamasyonda lenfoid dokunun yerini bir bağ dokusu ile değiştirdiği durumlarda bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması mümkündür. Ve bir parathonsillar apse, toksik-alerjik formda 2 meydana geldiği durumlarda, bir otopsi gösterilir.

Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar:

 • Artan bademcikler, normal burun solunumuna veya yutmaya neden olur.
 • Yılda 4'ten fazla boğaz ağrısı
 • Peritonsiller apse
 • Bir yıldan fazla etkisi olmadan Koneservativnaya tedavisi
 • Akut romatizmal ateş atağı ya da kronik romatizmal ateş, böbrek komplikasyonları vardı.

Palatine bademcikler, bulaşıcı bir bariyer oluşturmada ve enflamatuar süreci inhibe etmede önemli bir rol oynarlar, destek ve yerel ve genel bağışıklığın bileşenlerinden biridir. Bu nedenle, kulak burun boğaz uzmanları, cerrahiye başvurmadan onları korumaya çalışırlar, bademciklerin işlevlerini çeşitli yöntem ve prosedürlerle geri yüklemeye çalışırlar.

Kronik bir sürecin alevlenmesinin konservatif tedavisi, hastalığın formuna ve evresine bağlı olarak kapsamlı ve yeterli bir tedaviyi reçeteleyen nitelikli bir uzmandan KBB merkezinde yapılmalıdır. Modern bademcik iltihabı tedavisi çeşitli aşamalarda gerçekleştirilmektedir:

Bademciklerin lacunalarını yıkamanın iki yolu vardır - biri bir şırınga, diğeri Tonsilor eklentisini kullanarak. İlk yöntem artık eskimiş kabul edilir, çünkü yeterince etkili değildir, şırınganın yarattığı basınç tam yıkama için yeterli değildir ve prosedür travmatik ve temastır, sıklıkla hastalarda kusma refleksine neden olur. Doktor "Tonzilor" nozulunu kullanırsa en büyük etki elde edilir. Hem yıkamada hem de tıbbi çözümlerin uygulanması için kullanılır. İlk olarak, doktor lacunae antiseptik bir çözelti ile yıkanır, o açıkça bademcikler dışarı yıkanmış olduğunu görür.

 • Ultrasonik tıbbi sulama, Lugol ile tedavi

Anormal sekresyondan temizlendikten sonra, uç ultrasonik kavitasyon etkisine bağlı olarak bir ilaç süspansiyonu yaratan ve çaba ile palatine bademciklerin submukozal tabakasına ilaç solüsyonunu veren bir ultrason ucuna değiştirilmelidir. Bir ilaç olarak,% 0.01 oranında Miramistin çözeltisi kullanılır, bu ilaç, ultrasonun etkisi altında özelliklerini kaybetmeyen bir antiseptiktir. Daha sonra, bu prosedürden sonra, doktor bademcikler Lugol çözeltisi ile tedavi edebilir (bkz. Lugol, angina).

Lazer tedavisi seansı da iyi bir etkiye sahiptir, palatine bademciklerin doku ve mukozasının şişmesini ve iltihaplanmasını azaltır. Daha iyi sonuçlar elde etmek için, lazer radyasyonu kaynağı bademciklere ve posterior faringeal duvarlara daha yakın olan ağız boşluğuna yerleştirilir.

 • Vibroacoustic etkisi, UV oturumları

Bu seanslar mikrodolaşımın normalleşmesi, bademciklerin dokularında beslenmenin iyileştirilmesi için yapılır. UV - ultraviyole irradyasyonu mikrofloranın aklanması için gerçekleştirilmiştir, bu eski zamana göre test edilen metot, ilişkisini yitirmemiştir ve oldukça etkili olarak kabul edilmektedir.

Tanımlanan tüm yöntemler, her bir klinik vakada ayrı ayrı belirlenen sayı ve çokluğu derslerinde yürütülmelidir. Maksimum etkiyi elde etmek için, temiz yıkama suyu ortaya çıkana kadar 5 ila 10 durulama prosedürü gereklidir. Tedavinin bu süreci bademciklerin kendi kendini arındırma kabiliyetini eski haline getirebilir ve remisyon süresi önemli ölçüde uzar, relapslar daha az sıklaşır.

Palatin bademciklerinin uzaklaştırılmasını önlemek ve tedavi kalıcı bir sonuca yol açmıştır, bu tür etkili bir tedavi yılda 2-4 kez yapılmak istenmektedir ve evde koruyucu önlemleri bağımsız olarak muhafaza etmektedir (garnitür ile bütünleşme çözümlerine bakınız).

Son çalışmalar, kronik sinüzit, sinüzit içinde, bademcik önemli rol dengesizlik mikroflorasını nazofarenks mukozası ve koşullu patojen mikroorganizmalar patojen bakterilerin büyüme frenleyici, yararlı flora düşük miktarda çoğalmaya başlar oynar sonuca kurşun araştırmacılar var. (bkz. Sinüzitin nedenleri sinüslerin disbakteriyozunda oluşur)

Narine (sıvı konsantre RUB 150) Trilakt (1000 ruble) Normoflorin (RUB 160-200) - önleyici ve destekleyici tedavi için bir seçenek, asidofilik lactobacillinin canlı kültürü içeren bademcik boğaz gargara preparasyonlar olabilir. Bu, nazofarenks mikroflorası dengesini normalleştirir daha doğal şifa ve daha uzun süreli iyileşme sağlanır.

Ilaç etkili tedavi

Sadece doğru tanı, klinik tablo, derece ve kronik bademcik iltihabı formu oluşturulduktan sonra, doktor, hastanın tedavisi taktikleri belirler, ilaç tedavisi ve yerel prosedürler bir ders reçete. İlaç tedavisi, aşağıdaki ilaç türlerinin kullanımıdır:

 • Tonsillit için antibiyotikler

ilaçlar doktor bu grup sadece kronik tonsillitin atak sırasında, antibiyotik tedavisi tercihen bakteriyel tohumlama verilerine dayanarak gerçekleştirilir belirler. İlaçların körü körüne randevu alınması, istenilen etkiyi, zaman kaybını ve durumun bozulmasına yol açmayabilir. anjina antibiyotikler doktor inflamasyonun ciddiyetine bağlı olarak, daha hafif ve güvenli vasıtasıyla kısa süreli bir ve alıcı probiyotikler (. Ayrıca Sumamed anjin bakınız) gerektiren daha uzun sürecek olan daha kuvvetli ilaçlar hem reçete edebilir. gizli akan bademcik tedavi antimikrobiyaller gösterilmeyen zaman o da ek mikroflora ve gastrointestinal sistem ve ağız boşluğunu verir, ve o zamandan beri, bağışıklık (bkz. 11 kural nasıl antibiyotik almak) bastırır.

Atsipol, RelaLife, Narine, Primadofilus, gastrofarm, Normoflorin - agresif geniş spektrumlu antibiyotikler, hem de ilgili mide-bağırsak hastalıklarının (gastrit, kolit, geri akış, vs.) atarken probiyotik preparatlar antibiyotiklere dirençli almalıdır tedavinin başlaması ile aynı anda gerekli olan (tüm probiyotikler-BAA ve Linex analogları listesine bakınız)

ağrı sendromu ifade edildiğinde, en İbuprofen veya Nurofen olup, semptomatik tedavi olarak ve (geri makale çekimlerinde bkz. listesi ve non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar fiyatları ağrı) kullanımı uygun değildir az ağrı ile birlikte kullanılır.

Mukoza ödemini azaltmak için, bademciklerin ödemi, posterior farryngeal duvar, diğer ilaçların daha etkili bir şekilde emilmesinin yanı sıra desensibilize preparatların alınması gerekmektedir. Bu grup arasında son nesil ilaçların kullanılması daha iyidir, daha uzun ve uzun süreli etkilere sahiptir, sakinleştirici etkisi yoktur, daha güçlü ve daha güvenlidir. Antihistaminikler arasında en iyileri Tetrin, Parlazin, Zirtek, Lethisen, Zodak ve Telfast, Fexadine ve Fexofast'dir (Tüm Allerji İlaçları Listesi'ne bakınız). Uzun süren bir alımı olan bir hastanın bu ilaçlardan biri tarafından iyi yardım görmesi durumunda, onu başka birine değiştirmemelisiniz.

 • Antiseptik topikal tedavi

Etkili tedavi için önemli bir koşul boğazını durulama etmektir ve hazır spreyleri ve kendi özel ırk çözümleri gibi farklı çözümler kullanabilirsiniz. En uygun% 0.01, Octenisept su 1/5 ve Dioksidin (% 1 p-P, 200 ruble 10 şişeler), 1 ile seyreltilir (RUB 230-370), bir püskürtme çözeltisi olarak satılmaktadır Miramistin (250 RUB), uygulanan amp. 100 ml ılık suda seyreltilir (boğaz için tüm spreylerin listesine bakınız). Lavanta, çay ağacı, okaliptüs, sedir gibi uçucu yağların gargara veya teneffüs edilmesi durumunda aromaterapi de olumlu etki yapabilir.

Oral kavitede lokal immüniteyi uyarmak için kullanılabilen ilaçlar arasında belki de sadece Imudon kullanım için endikedir, tedavi süresi 10 gündür (rezorpsiyon tablosu 4 p / gün). Bağışıklığı artırmak için doğal ürünler arasında Propolis, Pantocrinum, ginseng, papatya kullanabilirsiniz.

 • Homeopatik tedavi ve halk ilaçları

Yetenek sahibi bir pratisyen, akut enflamasyon, geleneksel tedavilerin çıkarılmasından sonra remisyon maksimize onun tavsiyelerine uygun homeopatik tedavi ve konuyu seçebilir. arkaya, adaçayı, papatya, okaliptüs yaprakları, tomurcukları söğüt, kavak, kavak ve çayır düğmesi kökü, elecampane, zencefil yosun İzlandalı kabuğu: gargara için aşağıdaki otlar kullanabilirsiniz.

iltihap sürecinde kaynaktan ve bazı ilaçlar bu gibi bir durumda ağız kuruluğu, boğaz tırmık, ağrı, görünen bu maddelerin tek tek tolere alerjik reaksiyonlar (yokluğu) ile, kayısı, şeftali, sandor yağı kullanımı çok etkili ve güvenlidir. Düzgün sabah ve akşam birkaç damla burnuna bu yağların herhangi gömmek gerekir nazofarenks yumuşatmak için, sen damlatılması ile başını geriye atmak gerekir. boğaz azaltmak için başka bir yol ılık su ile durulama boğaz ardından seyreltilmiş ve boğaz sürece yıkayın gereken% 3 hidrojen peroksit, diğer bir deyişle% 9 ve% 6 bir çözümdür.

Diyet tedavisi başarılı bir tedavi, herhangi sert, katı, baharatlı, kızartılmış, ekşi, tuzlu, tütsülenmiş gıda, çok soğuk veya sıcak yiyecek, zengin lezzet artırıcılar ve yapay katkı maddeleri, alkol ayrılmaz bir parçasıdır - hastanın durumunu kötüleştirir.

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavisi: geleneksel tıp

 • Hasta konseyleri

Kronik tonsillitin sonsuza kadar nasıl tedavi edileceği - bu rahatsız edici otoimmün hastalıktan muzdarip olan her kişinin kendisine sorduğu soru budur. Kronik bademcik iltihabına sahip insanlar sürekli olarak bir kısır döngü içinde yürüyeceklerini hissederler, çünkü bir ithalat hastalığından kurtulmak son derece zordur.

Sıcak bir günde hafif bir hipotermi veya soğuk bir dondurma yenir, hemen tüm vücutta boğaz ağrısına ve genel rahatsızlığa neden olur. Sürekli bir periyodiklik ile tekrarlanmasaydı, ve rahatsızlık belirtileri böyle uzun bir akış almadıysa, hiçbir şey olmazdı.

Kronik tonsillitin nasıl tedavi edileceğini anlamak için öncelikle hastalığın etiyolojisini ve nedenlerini belirlemelisiniz. Kronik bademcik iltihabı tüm vücudun en büyük savunma kuvvetlerinden birini etkileyen bir bulaşıcı alerjik hastalık olarak kabul edilir - palatine bademcikler. İnsan vücuduna giren zararlı bakterileri yok edebilen, gerekli antikorların üretildiği palatine bademciklerde bulunur.

Bademcik iltihabı neden olabilir: adenovirüs, enterococcus, hemolitik streptococcus, mantarlar, stafilokoklar ve diğer patojenler. Bademcik iltihabının ortaya çıkmasına katkıda bulunmak için eşlik eden bazı hastalıklar da olabilir, örneğin: sinüzit, sık sık bademcik iltihabı, sinüzit, çürük, vb.

Bakteriler ve virüsler soğukta aktif olarak çoğalırlar, bu nedenle bademcik iltihabının en yüksek tepe noktası soğuk mevsimlerde görülür: sonbahar, kış, erken ilkbahar. Bu yüzden tehlikeli hipotermi ve keskin bir sıcaklık düşüşü (örneğin, ısıdan soğuğa).

Kronik tonsillit teşhisi konduğunda, hemen umutsuzluğa kapılmayın. Kuşkusuz ki, uzun ve başarısız tedavi, ve sonsuz tekrarlayan hoş olmayan belirtiler bir dizi, çaresiz bir adım - bademcik kaldırmak için bir işlem gitmek için birçok neden olur. Ne yazık ki, tıbbi uygulamada bu tür vakalar nadir olmaktan uzaktır. Ancak cerrahi müdahale aşırı bir durumdur ve doktorlar sadece en ihmal edilmiş ve kritik vakalarda operasyona gönderilir.

Sağlığınız için en son savaşmak her zaman gereklidir.. Sorabilirsiniz: ağrı anlamıyla dayanılmaz boğaz sıkar ve iltihaplı bademcik herhangi bir sonuç vermez, aynı zamanda "ateş" ve tedavi Turnike zaman nasıl bunu yapmak için? Çok basit - halk hekimliğine gidin ve kronik bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğinizi öğreneceksiniz. tonsillit sizi kaydedebilirsiniz bademcik halk ilaçları tedavisi için birçok tarif var. Bununla birlikte, bazı yemek tariflerine özel dikkat gösterilmelidir.

Ayrıca "Bir angina gargara ile" okuyun.

Tarif # 1

100 ml'de seyreltmek gereklidir. % 70 alkol 10 gr. doğal propolis (100 ml düz su için 10 ml alkol alabilirsiniz). Daha sonra çözüm bir hafta boyunca ısrar etmeli. Bir hafta sonra, hazır tentür çay ve bal ile birlikte birkaç damla alınabilir.

Doğal propolis dikilemez, ancak ham halde alınır, yani çiğneyin. Bu, bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olacak, ayrıca bademciklere düşen virüs ve bakterilerle savaşacak. Çiğneme propolis yedikten sonra daha iyidir. Çocuklar 1 gr alabilirler. propolis, yetişkinler - 2 gr. günde en az 3 kez değil. Ham seyreltilmemiş propolis ile tedavi süreci 2-4 haftadır.

2 numaralı yemek tarifi

Boğaz ağrısı durulama için sarımsak çözüm yapmak için, 2-3 diş sarımsak (yeşil lahanası olmadan) ve 1 çorba kaşığı almanız gerekir. süt. Sarımsak başları iyice ezilmeli ve ısıtılmamış kaynatılmış süt dökülmelidir. Daha sonra, tülbentten geçirin ve sıcak bir solüsyonla günde birkaç kez boğazınızı yıkayın.

Durulama çözümlerini değiştirirseniz en iyi sonuç olur. Bu nedenle, sarımsak karışımı diğer solüsyonlar ve tentürler ile kombine edilebilir, yani 1 gün bademcikler tek bir çözelti ile, diğer gün - başka biriyle durulanır. Örneğin, boğazınızı yıkamak için, papatya, nergis çiçekleri, adaçayı vb. Çiçeklerden alkolde bir tentür yapabilirsiniz.

Tarif # 3

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Anjina hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir? Geleneksel tıp, karanfilin boğaz ağrısına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Bir ilaç olarak davranır, yani tüm lenfatik sistemi temizler, özellikle de enfeksiyon ile tahriş edilen boğaz bölgesinde. Kullanım karanfil infüzyon olabilir (1 öğe kaynar su için ½ çay kaşığı karanfil bezelye). Çözeltiyi 30 dakika sürdükten sonra yemekten sonra sıcak tutun. Yorumlara göre, bu tarif bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı kurtulmak için yardımcı olur.

Geleneksel tıbbın kronik bademcik iltihabının tedavisinde en etkili olduğu, birkaç basit kurala uymanız gerekir:

 • hiçbir durumda donma;
 • Doğru yiyin: çok lif içeren gıdalar yiyin ve daha az proteinli yiyecekler yiyin;
 • aktif ve pasif sigara içmekten kaçının;
 • Yemekten sonra ağızda kalan hiç bir şey kalmayacak şekilde ağız boşluğunu durulayın, aksi takdirde bakteriler ağızda çoğalmaya başlayabilir;
 • vitaminler bir kompleks almak ve ayrıca daha fazla meyve ve sebze yiyin;
 • İş ve dinlenme tarzını doğru bir şekilde organize eder, bu bağışıklığı güçlendirmeye ve vücudun enerji kaynağını geri kazanmaya yardımcı olur.

Kronik tonsillit kurtulmak nasıl: ipuçları hasta

Hastalık ile yıllarca mücadele için bademcik iltihabı olan hastaların her biri, hastalığın semptomlarını ve bir bütün olarak rahatsızlığı ortadan kaldırmak için birçok yol ve yöntem denedi. En etkili hale getirilen araçlar, doğrudan hastaların cevaplarından öğrenilebilir.

Ses titreşimleri ile boğaz masajı ile bademcik iltihabı kurtulmak için nasıl

Kronik bademcik iltihabı için en çok tavsiye edilen tedavi, vokal sarsıntılarla boğaz ağrısının bir masajıdır. İlk bakışta, pratikte biraz alışılmadık bir yol oldukça etkili ve etkili oluyor. Bademcikleri masaj yapmak için kendi sesinizi doğru bir şekilde koymanız gerekir.

İlk olarak, boynu, boğazı ve yüz kaslarını gevşetin. Ardından "C" sesini telaffuz etmeye çalışın (30 saniye için 2-3 kez), diğer bir deyişle, rahat bir şekilde dinlenmeye çalışın. Sibilance anda, boğazınızda bir rahatlama hissetmelisiniz. Bundan sonra, ekshalasyon sırasında, hafif bir inilti verin, boğazınızı zorlamayın ve dilin pozisyonunu değiştirmeyin. Prosedür sırasında, sadece burnunuzla havada nefes alın ve mideniz ile nefes verin. Boğaz için böyle bir masaj jimnastiği yapmak için günde iki kez ya da üç kez 3-5 dakika açık (ya da kapalı) ağız ile gereklidir.

Soğuk inhalasyon yardımı ile bademcik iltihabı kurtulmak için nasıl

Nasıl bademcik iltihabı tedavi edilir? Bu çok basit. Soğuk inhalasyon için, herhangi bir (daha iyi doğal) dokuya 2-3 damla uçucu yağ uygulamalısınız ve sonra kokulu şifa damlalarını soluyunuz. Soğuk inhalasyon ve doku olmadan yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, yağı doğrudan flakondan 5-10 dakika kadar inhale edin.

Uçucu yağlardan, lambalar yapabilir ve aroma yapabilirsiniz. Dozaj, kendi duyuları ile belirlenebilir, ancak odanın 15 metrekaresi başına 3 ila 7 damla yağ ilave edilmesi arzu edilir. Aroma lambaları ile inhalasyon 2-3 saat içerisinde yapılmalıdır.

Bununla birlikte, yukarıdaki yöntemlerin tüm etkililiğine ve etkililiğine rağmen, bir uzmana danışmadan evde inhalasyon ve diğer prosedürlerin kullanılması önerilmez. Bademcik iltihabına bağlı olarak, özel bir tedavi reçete edilir ve çoğu zaman karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, inhalasyonlar ve masaj yapmak boğazda ancak tüm testler tamamlandıktan ve doğru bir teşhis oluşturulduktan sonra mümkündür.

Dikkat lütfen!

Geleneksel tıp konusunda şüpheci olanlar, her zaman kronik tonsillit ve diğer ilaçlarda antibiyotik tedavisinin geleneksel yönteme açabilirsiniz. Ancak birçok ilaçtan bile doğru olanı seçmeniz gerekiyor!

Tedavi bademcik iltihabı kesinlikle çok zordur. Gerekli tabletlerin, fizyoterapinin ve iltihaplı bademciklerin çeşitli durulamalarının alımını birleştiren sadece karmaşık bir tedavi gereklidir. Bununla birlikte, yukarıda belirtilen tüm ipuçlarından yararlanmak zarar vermeyecektir. Ana şey - bir uzmana başvurduğunuzdan emin olun. Analiz sonuçlarına dayanan görüşü nihai olmalıdır. Tam ve doğru tedavi ile, soru: Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı kurtulmak, yakında sizin için uygun olmayabilir. Sonuçta, sağlıklı boğazınız özgürce nefes almaya başlayacak ve hiç bir cerrahi müdahale gerektirmeyecek.

Yetişkinlerde kronik tonsillit: formlar, nedenleri, semptomları ve tedavisi

Hoş olmayan, ama oldukça güzel bir isimle, kronik bademcik iltihabı bugünlerde çok insanın aşina olduğu. Bir zamanlar hastalığa yakalanan hastalıklar, çoğu zaman, bu hastalıktan kurtulabilmekte ve KBB doktorunda sık sık misafir olmaktadır.

Tonsillit, bademcikler bölgesinde, sözde bezlerde lokalize ve anatomik olarak yerleşmiş iltihap olarak adlandırılır. Bu hastalık iki ana varyantta ortaya çıkar: akut ve kronik. Ortak insanlarda ilk anjina denir. İlk olan oydu. Yani, angina ve kronik bademcik iltihabı aynı şey değildir.

Kronik bademcik iltihabı, bir kural olarak, hastalığın akut formunun parlak belirtilerine kıyasla daha hafif ilerler. Kendisine yılda sadece birkaç kez ve hatta daha az sıklıkla hatırlatır.

Kronik sürecin alevlenmesi ile birlikte olan semptomlar genellikle zayıf bir şekilde ifade edilir, örneğin, hafifçe incinebilir ve boğazda boğaz olabilir, ancak sıcaklık olmamalıdır.

Birçok hasta, bu gibi durumlarda, her şeyin kendi kendine biteceğine inanmaya bile çalışmayı denememektedir. Bununla birlikte, bir ay sonra, durum daha da kötüleşebilir ve yetişkinlerde, iyi çocuklarda veya çocuklarda kronik tonsilliti tanıyan ve uzun bir tedaviye başlayacak bir uzmana gitmeniz gerekir.

Kronik kompanse ve dekompanse bademcik iltihabı

Bademcik iltihabının kronik formu hakkında genellikle bademciklerin sürekli iltihap halinde olduğu durumlarda ortaya çıkar.

Bu durumda, iki olası senaryo mümkündür. Bir vakada, hastalık tamamen ortadan kalktığında, ancak hemen en ufak bir süper soğutmaya geri döner. İkinci varyantta, iltihap ayrılır ve sadece sakinleşir, hastada tatmin edici sağlık durumuna neden olur.

Klinik olarak, iki tür kronik bademcik iltihabı ayırt edilir: biri telafi edilir, diğeri ise dekompanse edilir. Hastada tanımlanan hastalığın hangi formu geliştiğinden bağımsız olarak, stabil bir remisyon elde etmek için tüm önlemleri almak gerekir.

Eğer bademciklerde hafif bir iltihaplanma şeklinde sadece lokal semptomlar gelişirse ve genel durumun değişmesi olmadan boğazda ağrı oluşursa, o zaman kompanse bir kronik bademcik iltihabı oluşur. Başka bir deyişle, bademcikler genel olarak işlevleriyle başa çıkmakta ve iltihaplı yanıtı telafi etmektedir.

Keskin paratonzillitami (bademcik çevreleyen dokuların enflamasyonu), yanı sıra bu görünüşte ilgisi olmayan diğer organların hastalıklarının eşlik bademcik sık iltihabı, o zaman kuşkusuz astım formu ise hastalığı tarif.

Kronik tonsillit iltihabı nedenleri

Akut formda olduğu gibi, yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillitin nedenlerinin mikrop olduğunu tahmin etmek zor değildir.

KBB doktorları arasında, tarif edilen hastalığın nüfusun% 100'ünü etkilediği yaygın bir şekilde yaygındır. Bir anlamda, bu doğru. İnsan bademciklerinde çok fazla mikroorganizma yaşar. Sağlıklı bademcikler, bunlardan bazılarının hastalığa neden olan etkisiyle baş ederler, ancak hasta güçleri böyle bir mücadele için yeterli değildir.

Hastalığın kronik bir aşamaya geçişinin birkaç nedeni vardır. Ana tedavi edilmemiş bademcik iltihabıdır. Kronik tonsillitin kalan nedenleri daha az önemli nedenlerdir.

Çoğu zaman böyle olur: en kısa sürede boğaz ağrısı ve normal sıcaklık azalır, hasta hastalık geçti inanarak, antibiyotik alarak durur ve çalışmaya gider. Ancak, o sadece geri çekildi ve vitaminler, tamamen gerekli antibiyotik ve durulama belirlenen ders tamamlamak için yenmek almak için ve bağışıklık güçlendirme yoktur. Aksi takdirde, aşağıda yer alan video, kronik tonsillit sağlanır:

İkinci neden, hastaların ve bazı doktorların dikkat etmediği sık farenjittir. Birçok durumda, hastalık izni bile gerekli değildir: Birkaç gün içinde hastalık tedavi olmaksızın geçer. Bununla birlikte, zamanla, kontrolsüz patolojik süreç kesinlikle kendini hissettirecektir. En küçük yorgunluk veya bağışıklığın zayıflaması, bakterilerin çoğalmasında bir artışa yol açacaktır. Bu nedenle, farenjit sonda tedavi edilmelidir. Bu, bu enflamasyonun etkilerinden daha sonra acı çekmekten çok daha iyidir - kronik bademcik iltihabı.

Eğer kişi periyodik olarak alerjik bir rinit veya rinit geçirirse, bu da bademcikler için kronik hasara yol açabilir.

Ayrıca dişlerin hijyenini gözlemlemek ve periodontal hastalığın durumunu izlemek gereklidir. Dişler arasından çıkan enfeksiyon, daha uzaklara inmeye ve boğaza dokunmaya eğilimlidir.

Kronik tonsillitin karakteristik belirtileri

Kronik tonsillite eşlik eden semptomlardan ve yetişkinlerde tedaviden bahsedersek, önemli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz: kronik bademcik iltihabı kendisini hiçbir şekilde açığa çıkarmaz. Bu hastalığın varlığından haberdar olmak, onun alevlenme döneminde olabilir, ancak şu anda en belirgin tanı, genellikle kronik iltihap haline gelen tedavi ya da uygunsuz tedavinin bir sonucu olarak akut anjin olacaktır. Yine de, kapsamlı bir inceleme, uzmanın rahatsızlığın gerçek doğasını bulmasına kesinlikle yardımcı olacaktır.

Erişkinlerde kronik tonsillit belirtileri, temel klinik formlarına göre düşünülmelidir. Yukarıda bademciklerin kompanse ve dekompanse iltihaplanmasından bahsetmiştik. Bununla birlikte, hastalığın sınıflandırılmasına ek olarak iki seçenek daha tanımlanabilir: kronik bir doğanın basit bir tonsilliti ve hastalığın toksik-alerjik formu. Bu formlar arasındaki fark, hem hastalığın oluşumu mekanizmalarında hem de alevlenme döneminde klinik belirtilerdedir.

Basit formdaki kronik bademcik iltihabı semptomları normal boğaz ağrısından farklı değildir. İnflamatuar sürecin kronik seyrini sadece dikkatli bir uzmanın gücünde şüphelenmek.

Çoğu zaman basit form yerel belirtilerle karakterize edilir: irin, pürülan tıkaçlar, şişmiş kemer, genişlemiş lenf düğümleri. Yutulduğunda rahatsızlık görülür, yabancı cisim hissi vardır, ağızda kuruluk hissedilir. Remisyon sırasında herhangi bir bulgu yoktur ve alevlenmeler (yılda 3 kez) ile anjina ateş, halsizlik, genel halsizlik ve uzamış iyileşme periyodu ile karakterize bir baş ağrısı ile gelişir.

Toksik alerjik kronik tonsillit semptomlarının tanısı ve erişkinlerde tedavi ile biraz farklıdır. Bu form daha ağır bir akım ile karakterizedir. Kolaylık sağlamak için, iki derecelik şiddeti ayırt eder.

Lokal inflamatuar reaksiyonlara ek olarak birinci derece toksik alerjik bademcik iltihabı, genel zehirlenme semptomlarını ve alerjinin belirtilerini içerir. Bu ateş, eklemlerde ve kalpte ağrı, artan yorgunluğu içerir. Böyle bir formda bademcik iltihabı olan bir kişinin grip ve orgi ile başa çıkması daha zordur. Hastalık sonrası iyileşme süresi uzar.

Erişkinlerde ikinci derece toksik alerjik varyantı olan erişkinlerde kronik tonsillit belirtileri, eşlik eden hastalıkların varlığı ile karakterizedir. Genellikle otoimmün bir bileşene sahiptirler ya da streptococcus ile ilişkilidirler - hem akut hem de kronik olan bademcik iltihabının en yaygın nedeni.

Hastalığın bu formu ile, amigdala kalıcı bir enfeksiyon kaynağı olur. Vücudun içine yayılma riski yüksek olur. Kalp, eklemler, karaciğer, böbreklerin çalışmasında olası ihlaller.

Kronik tonsillit ile subfebril sıcaklığı ne kadar

Kronik bademcik iltihabındaki sıcaklık aynı ilke ve diğer bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi aynı nedenlerle yükselir.

İnsan bağışıklık sistemi, enfeksiyonun neden olan ajanları olan patojenik bakterilerin veya virüslerin aktivitesine bir cevap olarak hipertermiyi tetikler. Böylece, mikropların rahatsızlık duyduğu ve ölmeye başladığı koşullar yaratılır.

Tarif edilen hastalık için sıcaklık, kural olarak, alevlenme döneminde yükselir. Uygun yayılma koşulları ortadan kalkar ve patojenin yayılması durdurulur.

Kronik bademcik iltihabındaki subfebril sıcaklığı, yüksek olandan daha yaygındır. Vücutta enfeksiyon durumunda bağışıklık sistemine sinyal veren maddeler pirojenler olarak adlandırılır. İkincisi hem mikroorganizmaları hem de onların toksinlerini içerir. Ayrıca, vücutta pirojenler de oluşturulabilir.

Beynin özel alanının sıcaklığını düzenler - hipotalamus. Kandan ciltten iç organlara geçmesini emrediyor. Bu işlem sonucunda, ısı kaybı azalır ve insan vücudu "ısınmaya" başlar.

Kronik bademcik iltihabında sıcaklığın ne kadar tuttuğuna dair soruya net bir cevap vermek zordur. Doğal olarak iyileşmiş kan, hipotalamusa geri dönerek, sıcaklığın istenen seviyeye ulaştığını bildirir. Bu seviyede, enfeksiyonun ortadan kaldırılması bitene kadar devam edecektir.

Kronik tonsillit tanısı

Kronik tonsillitin tedavi edilip edilemeyeceğinden bahsetmeden önce tanısına dikkat etmelidir. Doktor tarif edilen hastalığı belirlemelidir. Tanıda, karakteristik bir öykü, objektif inceleme ve ek çalışmaların sonuçları ile yönlendirilecektir.

Yukarıda daha önce de belirtildiği gibi, fotoğrafları aşağıda yer alan kronik tonsillit semptomları en belirgin şekilde hastalığın alevlenmesi dönemlerinde kendini gösterir. Bu nedenle, bu dönemde bir hastalığın teşhis edilmesi daha kolaydır.

Hastanın şikayetlerine ek olarak, boğazını incelerken, hiperemi görülebilir, palatin kemiği şişecek ve kalınlaşan kenar boşlukları olacaktır. Hatta bezler ve üçgen kat ile palatine kemerler füzyon bulabilirsiniz.

Çoğunlukla bademcikler gevşetilir (özellikle çocukta hastalık geliştiyse). Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinde artış olur.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabında görüldüğü gibi bademciklerde pürülan plak saptanabilir.

Söz konusu rahatsızlığın toksik-alerjik formunda, hastanın kapsamlı bir muayenesi yapılmalıdır. Bu tür bir araştırmanın amacı, ilişkili hastalıkları tanımlamak ve patolojinin şiddetini değerlendirmektir.

Gebelikte kronik bademcik iltihabı (bademcik iltihabı)

Annelikten önce anlamaya başlayan birçok kadın, bir hastalığın belirtileriyle yüzleşebilir. Ancak, hepsi tedavi edilmiyor. Genellikle gelecekteki anneler, belirtiler kritik olmadığında hastalığın ciddi olmadığına inanır. Bu nedenle gebelikte kronik bademcik iltihabı oldukça sık görülür.

Hamilelik çok önemli ve sorumlu bir dönemdir. En başından itibaren bebeğin güvenliğini sağlamak için gereklidir. Annenin kronik hastalıklarına dikkat etmeniz gerekir, çünkü annenin organizmasındaki herhangi bir bozukluk çocuğu kaçınılmaz olarak etkileyecektir.

Kronik bademcik iltihabı bebeğin sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu hastalıktan etkilenen bademcikler - çeşitli enfeksiyonlar için bir çeşit bariyer. Enflamasyonun bir sonucu olarak, bu bariyer kırılır ve patojenik mikropların fetüse ulaşabilecekleri kan dolaşımına girme riski yaratır.

Hamilelik sırasında bir kadın kronik bademcik iltihabını belirten semptomlara sahipse, hemen bir doktora danışmalısınız, çünkü bu hastalığın içerdiği tehlikeler arasında bir düşük yapma tehdidi, daha sonraki dönemlerde toksikoz ve erken doğum tehlikesi vardır.

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavi etmek ve antibiyotiklerle nasıl yapılabiliyor?

Açıklanan hastalıklarla mücadele etmenin birçok yolu var. Ancak hastalığın kapsamı ve şeklinin doğru bir şekilde teşhis edilmesinden sonra, kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini anlayabilirsiniz.

En yaygın yöntemlerden biri, antibakteriyel ajanlarla tedaviye belirleyici rolün verildiği ilaç tedavisidir. Bu grubun preparatları hastalığın alevlenmesi dönemlerinde reçete edilir ve kronik bademcik iltihabından nasıl kurtulacağı sorusuna en iyi cevaptır. Bunları reçete, tohum ekim sonuçlarına dayanmalıdır. Körü körüne antibiyotik kullanılması istenen etkiyi vermeyebilir.

Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler, hafif ve nispeten güvenli araçların kullanımıyla kısa bir yolla reçete edilebilir ve aynı anda probiyotiklerin eş zamanlı alınmasını gerektiren agresif ilaçlar kullanılarak reçete edilebilir.

Latent bademcik iltihabı ile antibiyotik tedavisi genellikle yapılmaz. Bu ek olarak, ağız ve gastrointestinal sistemin mikroflorasını ve hepsine karşı bağışıklığı bozar.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için: ilaç ajanlar

Erişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavisi ayrıca ağrı kesiciler (örneğin, Nurofen) kullanımını içerir. Bu ilaçlar esas olarak şiddetli ağrı sendromunda semptomatik tedavi olarak kullanılmaktadır. Küçük acı ile kullanımları mantıklı değildir.

Mukus boğaz ve bademcik ödemini azaltmak için antihistaminikler gereklidir. En kullanışlı olanlar Zirtek, Telfast vb. Gibi son nesil ilaçlardır. Daha güçlü ve daha güvenlidirler ve ayrıca daha uzun bir etki yaparlar ve yatıştırıcı bir etki yaratmazlar.

Kronik bademcik iltihabı tanısında mutlaka lokal antiseptik ilaçlarla desteklenmelidir. Sprey formunda, rezorpsiyon veya solüsyon için tabletler halinde salınırlar. İlkinden, Miramistin oldukça etkili bir şekilde kullanılabilir ve bu da oldukça kapsamlı bir etki spektrumuna sahiptir. Rezorpsiyon için tabletler arasında oldukça popüler Pharyngocept. Boğazı durulamak için kullanılan çözümlerden Hexoral örneğini verebilirsiniz.

Kronik tonsillit ve nasıl gargara kurtulmak için

Kronik bademcik iltihabı ile ne gargara karar verirken, deniz tuzu hakkında unutma. Herhangi bir mağazada satılır ve çok ucuzdur. İyi bir sonuç verir ve ayrıca mukoza zarını tahriş etmez.

Durulama için uçucu yağlar da kullanılabilir. Örneğin lavanta, sedir, okaliptüs veya çay ağacı. Tarif edilen hastalık ile olumlu bir etkiye sahiptirler. Ve bu yağların bazıları, anjina için eczane ilacının bir parçasıdır.

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, doktorun boğazını durdurabileceği belirtilmelidir. Belirli bir durum için en uygun ilacı seçecek ve hızlı bir iyileşme sağlayacak.

Kronik bademcik iltihabında lokal immüniteyi uyarmak için Imudon adında bir ilacı kullanabilirsiniz. Aynı amaç için, doğal ürünler de iyidir: papatya, ginseng, propolis, vb.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir: halk ilaçları

Hastalığın gelişmesi durumunda evde kronik bademcik iltihabı tedavisi halk ilaçları ile yapılabilir. Deneyimli bir homeopatın tavsiyelerini takip ederseniz, hastalığın remisyonunu önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Örneğin, boğazınızı yıkamak için bir dönüş veya adaçayı kullanabilirsiniz. Papatya ve okaliptüs yaprakları ile iyi bir etki verilir. Kedi söğüt, kavak kabuğu, yanı sıra elecampane ve zencefil kökleri tarif edilen hastalık böbrekleri ile kötü değil yardım.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği hakkında konuşmak, etki azaltıcılardan bahsetmeyi başaramazsınız. Gerçek şu ki, iltihaplanma süreçleri ve bazı ilaçları alarak hastanın ağız kuruluğu, terleme hissi veya boğazda üzüntü hissi olabilir. Bu gibi durumlarda, kayısı, şeftali veya deniz topalakı yağını sabahları ve birkaç damla akşam burunlarını kazarak kullanmalısınız.

Evde kronik tonsillit tedavisinde uygun beslenme

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisine ek olarak, hastanın diyetini de düşünmeniz gerekir. Diyet tedavisi başarılı terapinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Aşırı soğutulmuş veya ısıtılmış gıda bu hastalık için tavsiye edilmez. Sert, sert yemekler hariç. Keskin, tuzlu ve tütsülenmiş ürünlerin alınmasını sınırlamak, çünkü bunların hepsi hastanın durumunu önemli ölçüde kötüleştirmektedir.

Erişkinlerde kronik tonsilliti önlemek için önlemler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının önlenmesi - bu hastalığın tedavisinden daha az önemli olmayan bir olay.

En uzun remisyona ulaşmak için, stresi ve tamamen dinlenmeyi ortadan kaldırmak gerekir. Farinks ve bademciklerin mukoza zarını tahriş edebilecek gıdalardan uzak durmak, doğru yemek için son derece önemlidir.

Ayrıca, tarif edilen rahatsızlığın profilaksisi, ziyaret eden sahil beldeleriyle yakından ilişkilidir.

Bademcik iltihabı bademcik iltihabı ayırt nedir: nasıl bağımsız olarak bademcik iltihabı ayırt etmek

 • kanıt
 • Tedavi yöntemleri

Ne bademcik iltihabı bademcik iltihabı - Bu soru genellikle, yukarıdaki iki hastalıktan hangisinin daha ciddi olduğunu anlamaya çalışan birçok hasta tarafından kulak burun boğaz uzmanı tarafından sorulur. Aslında, bir hastalık, ikinci bir akut formudur ve buna göre, bir ortak boğaz hastalığında birleştirilebilir.

Göğüs iltihabı, boğazda bir iltihap olup, çoğu kez virüs ve bakteri olan (çoğunlukla streptokoklar) etken maddelerdir. Sinüzitin aksine, bademcik iltihabı akut solunum yolu hastalığı ve influenza komplikasyonu değildir, çoğu zaman hastalık hipoterminin arka planına, azaltılmış bağışıklık, stres, yorgunluk ve hatta yetersiz beslenmeye karşı gelişir. Bademcik iltihabında, enflamatuar süreç, bir amigdala etkilendiği için faringeal halkanın bir veya birkaç lenfoid formasyonunda lokalize edilir.

Tonsillit iki formda bölünür - kronik ve akut. Akut bademcik iltihabı anjina denir, bu enfeksiyöz hastalıklara işaret eder. Angina'nın odak noktası çoğunlukla palatine bademcikler üzerinde lokalizedir, bakteriyel bir etiyolojiyle karakterizedir ve kendini cildin tıkaçları gibi bir pürülan çökelti şeklinde gösterir.

Angina insan vücudunun çeşitli organları üzerinde bir dizi ciddi komplikasyonlara sahiptir, bu nedenle zaman içinde hastalığı tanımlamak ve uygun şekilde tedavi etmek çok önemlidir.

Hatırlanmalı!

Ailenizin üyelerinden birinin anjina hastası olması halinde, hastalığın süresi boyunca ayrı bir odaya ayrılması ve ayrı ayrı yemeklerin ayrılması gereklidir.

Angina ana belirtileri şunlardır:

 • yüksek vücut ısısı (39-40 ° C'ye kadar);
 • boğazda keskin kesme ağrısı;
 • ağrılı yutma;
 • baş ağrısı;
 • eklemlerde ağrı;
 • nefes darlığı;
 • iştahsızlık;
 • yemeyi reddetme (özellikle çocuklarda);
 • genel halsizlik ve halsizlik;
 • artmış çene ve servikal lenf düğümleri;
 • beyaz kaplama (lacunar angina ile) ile kırmızı renk bademcikler genişletilmiş;
 • açık sarı veziküller (foliküler formu ile) ile kırmızı renk bademcik büyütülmüş.

Kronik bademcik iltihabı iki şekilde oluşur:

 • basit, sadece yerel belirtiler eşliğinde;
 • toksik alerjik, bazen böbreklerde, kardiyovasküler sistemde, eklemlerde komplikasyonlara yol açar.

Kronik bademcik iltihabı belirtileri gelince, hastalığın akut formuna (anjina) oldukça benzerler, ancak böyle belirgin bir resme sahip değildirler. Kronik bademcik iltihabı ile:

 • Boğazda terleme ve kuruluk;
 • baş ağrısı;
 • burun tıkanıklığı;
 • Kötü nefes;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • bademciklerin artması ve kızarması;
 • bademcikler üzerinde plak;
 • zayıflık.

Akut ve kronik bademcik iltihabının belirtileri arasında, bademcik iltihabından bademcik iltihabını ayırt etmenin zor olduğunu söylemek zor olan, hastalığın ortak karakteristik belirtilerini tanımlamak mümkündür, bu nedenle, ne tür bir formda olduğumuzu belirlemek her zaman mümkün değildir.

 • ilk olarak, Bu çıplak göz ile palatine bademcikler önemli bir artıştır.
 • ikinci olarak, bademciklerin parlak kırmızı veya durgun kırmızı rengi.
 • üçüncü, beyaz veya sarımsı plak, pürülan tıkaç, ülser bademcikler üzerinde oluşumu.

Ana belirtiler bademcik iltihabı nasıl ayırt edilir

Yukarıda belirtildiği gibi, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı arasındaki temel fark, karakteristik semptomların tezahürünün derecesidir. anjin durumunda çok daha güçlüdür - boğazda ağrı keskin hale hemen aniden ortaya çıkar ve yutma, sıcaklık plak veya irinli lezyonlar, hissedilir Eklem ağrıları, şiddetli baş ağrısı oluşur birkaç saat, keskin yükselir.

Hastalık, çoğunlukla immün doğası olan ve tedavi edilmeyen doktorun tüm reçetelerine uygun şekilde uyumsuzluk ya da başarısızlığın bir sonucu olarak böbreklerin, kalbin ve eklemlerin işleyişini etkileyen bademcik iltihabından kaynaklanan ciddi komplikasyonları sıklıkla meydana getirir.

Hatırlamak önemlidir!

anjina etkilenen boğaz enfeksiyonu, ancak diğer hayati organları sadece uğrar sırasında, bu yüzden laboratuar kan muayenesi (genel analizi, romatizmal numuneler), idrar yapma, hem de kardiyak tanı (elektrokardiyogram) geçirilmesi hastalığın sonunda emin olun.

Kronik bademcik iltihabı, boğazda hafif inflamatuar süreçlerle karakterizedir. Bu tür iltihaplar geçici olarak azalabilir ve tekrar devam edebilir. Her zaman hastalığın kronik formuna yüksek vücut ısısı eşlik etmemekte, bademcikler üzerinde oluşan mantarlar daha çok pürülandan daha fazladır. Ve anjini bademcik iltihabından ayırt etme konusundaki soruyu cevaplayan en önemli kural, anjina (akut bademcik iltihabı) ile çok nadiren ortaya çıkan, fakat hemen hemen her zaman kronik bademcik iltihabı olan burun tıkanıklığının varlığıdır.

Tedavi yöntemlerinde anjin ve bademcik iltihabı arasındaki fark

Ciddi komplikasyonları ve yan etkileri önlemek için, herhangi bir formdaki bademcik iltihabı zamanında ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemlerinde, bademcik iltihabından bademcik iltihabında bir fark bulabilir, her şeyden önce, her hastalık tipinin semptomatoloji özelliği ile ilişkilidir.

Boğaz ağrısı tedavisi çoğunlukla ayaktan hastalanır, sadece hastalığın ağır formları hastaneye yatmayı gerektirir. Temel olarak öncelikle antibakteriyel ilaçlar ile terapi, ek olarak, anjina bir antibiyotik ve diğer antiseptik aerosol preparatları ile bir sprey reçete edilebilir. Ayrıca, şifalı bitki ve ilaçların durulama suları, bol içki ve diyet B grubu ve B vitaminleri açısından zengin diyetler atandı.

Kronik tonsillit, immüno-düzeltici ilaçlar, antihistaminikler (anti-alerjik), biyostimülatörler, antiseptiklerin tedavisi için. Antibiyotikler sadece komplikasyonları olan aşırı durumlarda reçete edilir. Ayrıca aktif bir yaşam tarzı, egzersiz, spa ve sağlıklı yaşam programı, vitamin terapisi gösterilmektedir. Anjinadan farklı olarak, kronik bademcik iltihabı, fizyoterapik prosedürler - ultrason, UHF, ultraviyole ışınlamanın bademcikler üzerindeki etkisi ile geliştirilebilir.

Dikkat lütfen!

Isınma prosedürlerini sadece bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar olmadan gerçekleştirmek mümkündür.

Çocuklarda ve yetişkinlerde tonsillit için antibiyotikler

Hastalarda tonsillit gibi bir hastalığın kronik seyrinde, farengeal bademcikler bölgesinde neredeyse sürekli olarak inflamatuar sürecin varlığı vardır. Çoğu durumda, hastalık birincil pürülan boğaz ağrısı transferinden sonra gelişir, ancak azaltılmış bağışıklığı olan kişilerde, kronik bademcik iltihabı gelişebilir.

Eğer bademcik iltihabı yeterince dikkat etmeyin ve muhafazakar tedavisini yürütmek olmadıysa onlar sonunda koruyucu işlevini kaybedecek şekilde, bu bademcikler bağ dokusunun büyümesine yol açabilir.

Bu türden ihmalkar tutumlarının sağlıklarına olan sonucu, nefrit, tirotoksikoz, artrit, kalp hastalığı ve karaciğerin gelişimi olabilir.

tonsillit Antibiyotikler hızlı ve etkili bir şekilde diğer yöntemlerle inflamatuar süreci durdurmak için değil zaman bu durumlarda kullanılır ve bir sonuç başlar gibi genel zehirlenme ve ateş artırmak. Bu durumda, antibiyotik kullanımı kapak yararına daha fazla alma riski beri uygun bir yanıttır. Ne bademcik iltihabı ile antibiyotik almak ve nasıl en iyi yapılır?

Tonsillit için antibiyotik randevu

Çoğu durumda hastaya, nazofarenksin, yani geniş spektrumlu bir ilacın en yaygın patojenlerini etkileyebilen bir antibiyotik reçete edilir.

Bununla birlikte, en etkili ve güvenli, hastalığa neden olan mikroorganizmaların duyarlılığını dikkate alarak bir antibiyotiğin atanmasıdır. Bademcik iltihabı için hangi antibiyotiklerin en etkili olduğunu bulmak için, nazofarenksden mukus örneklerinin bakteriyolojik muayenesi yardımcı olacaktır. İlacın reçetelenmesinden önce her zaman böyle bir analiz yapılması tavsiye edilir. İnflamasyonun nedeni ne tür bir mikroorganizmanın olduğunu belirlemede yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bademcik iltihabı sadece bakterilerden değil, aynı zamanda antibiyotikler hayati aktivitelerini etkilemeyen virüslerden de kaynaklanabilir, bu nedenle alımları boşuna olacaktır.

Bazen deneyimli bir doktor, bademcik iltihabı nedenini ve test yapmadan belirleyebilir. Hasta aynı anda şiddetli ağrı ve keder ise Yani, örneğin, tek taraflı bademcikler yenilgi, hiçbir burun akıntısı ve öksürük tüm streptokok enfeksiyonu sorumlu muhtemeldir.

Kronik bademcik iltihabında hangi antibiyotiğin yardımcı olacağı sadece bu konuda yardımcı olabilecek hekimi belirleyecektir.

Kronik tonsillit ve hastalığın alevlenmesi için iyi antibiyotikler

Bademcik iltihabının tedavisinde en sık kullanılan antibiyotiklerden biri, Amoksisilin ilacıdır. Bir dizi penisilin bakteriyel bir ilaçtır, bağırsakta çok hızlı ve tamamen emilir. Doktor, hastalığın ciddiyetine ve bademciklere verilen hasar derecesine göre dozu seçecektir. 10 yıl sonra yetişkinler ve çocuklar genellikle günde üç kez 0.5 g ilaç almak için reçete edilir.

Sefadroksil ayrıca sefalosporin ilaçları grubuna ait bademcik iltihabı için etkili bir antibiyotiktir. Doğru şekilde uygulandığında, kandaki maksimum konsantrasyona, yutulmasından sonra 1.5 saat sonra ulaşılır. Ama onu vücuttan çıkarmak çok yavaş, bu yüzden günde bir kez alın.

Kural olarak, ilk 2-3 gün antibiyotik alımından sonra genel durumun iyileştirilmesi gözlemlenmiştir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı için bazı antibiyotiklerin alınması ve gelişmelerin ve olumlu değişikliklerin fark edilmemesi nedeniyle, geciktirmeden tedavi eden doktoru bilgilendirmek gerekmektedir. Büyük ihtimalle, bu inflamasyona neden olan mikroorganizmaların ilaçlara karşı duyarsız olduğu anlamına gelecektir. Bu durumda, başka bir tip (sıra) ile ilişkili olarak tonsillitin alevlenmesi için antibiyotikler gerekli olacaktır.

Bir bademcik iltihabında hangi antibiyotiğin kabul edildiğini doğru olarak tanımlamak için doktor sadece tanımlayabilir, bu nedenle amatör performansın geliştirilmesi ve tüm antibiyotik ilaçlarının sayıcılarından ardışık olarak temizlenmesi gerekmez. Bu sonuç ve komplikasyonlarla doludur.

Tonsillit ile alınacak antibiyotikler: lokal terapi

Erken iyileşmenin nedeninde önemli bir rol, bileşimde antibiyotik içeren ilaçların yerel kullanımıdır. Lokal terapi, ilaç solüsyonları ile boğazın durulanması, külleme bileşikleri ile bademciklerin inhalasyonu veya yağlanması şeklinde gerçekleştirilebilir.

Bademcik iltihabının antibiyotiklerle lokal tedavisinin en etkili yollarından biri, iltihaplanmış lacunaları penisilin veya sülfonamidlerin bir çözeltisi ile yıkamaktır. Prosedürler 7-10 gün boyunca reçete edilir, yıkama günlük olmalıdır. Prosedürler bir şırınga veya özel bir hazırlık "Tonzilor" kullanılarak gerçekleştirilir.

çok derin ülser bulunan ve davranış yıkama işlemi son derece rahatsız edici ise de, akut bademcik iltihabı antibiyotikler, paratonsillar intratonzillyarno tatbik edilebilir. antibiyotik grubunun kullanılan bademcik dokusu içine ilaçların doğrudan uygulama için çok durumda penisilindir.

Bademciklerin bademcik iltihabı durumundaki olumlu etkisi inhalasyonlar ve farenksın tıbbi preparatlarla yönlendirilmesi ile sağlanmaktadır. Bu amaçlar için, yetişkinlerde tonsillit antibiyotik kullanır:grammidin, stopangin, bioparoks ve ambazon.

Antibiyotik almak için kurallar

Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabı için antibiyotik almak etkili oldu, belli kurallara uymalısınız:

1. Talimatları dikkatli bir şekilde ve doktor reçetelerini takip edin. Her ilacın açık bir resepsiyon programı gerektirir ve bu dikkate alınmalıdır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce alınmalı ve diğerleri, vb.

2. İlaçları sadece temiz su içmeyin, hiçbir zaman resepsiyonlarını ekşi sütlü ürünler, çay ve kahve ile birleştirmeyin;

3. Dozajı bağımsız olarak değiştirin veya ilacı kesinlikle yasaklayın, çünkü bu durum hızlı bir iyileşme olasılığını ortadan kaldırır ve sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyebilir;

4. Antibiyotik kullanırken probiyotik alımı zorunludur. Bademcik iltihabındaki en iyi antibiyotik bile bağırsakları olumsuz yönde etkilemekte ve probiyotik kullanmak, dysbacteriosis gelişmesiyle başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

5. Doktor en uygun ilacı atamalı ve bu randevuyu ihmal etmemelidir.

İlk bakışta en zararsız ve tanıdık olan herhangi bir hastalık, yetkili tedavi gerektirir.

Hastalığın ilk belirtilerinde, bir doktordan, profesyonellikten, bilgi birikiminden ve deneyimini hastanın ayaklarının üzerine hızla koyması için yardım almanız gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Zavallı balgam öksürük: nedenleri ve tedavisi

Ciddi öksürük balgamı genellikle ciddi hastalıkların bir göstergesidir - bronşit ve zatürree. Solunum yolunda aşırı mukus birikmesi, patojenik bakterilerin yoğun çoğalmasını provoke eden hoş olmayan ve tehlikeli bir olgudur.

Klorheksidin ile gargara nasıl

Her insan bazen boğaz için endişelenir. Bu durumda ilk yardım durulamadır. Doğaçlama araçlar (tuz, soda, iyot) veya eczane çözümleri yardımı ile gerçekleştirilebilir. Klorheksidin çok popüler ve etkilidir.