Loading

Boğazdan propolis

Yaşam boyunca, insanlar genellikle boğaz ağrısı gibi bir semptomla karşılaşırlar. Tedavi için birçok yol vardır ve antibiyotik tedavisi her zaman gerekli değildir. Bu nedenle hastalık patojenik bakterilerden kaynaklanmıyorsa, boğaz ağrısıyla halk ilaçları oldukça etkilidir. Çeşitli şifalı bitkilerin tentürlerini uygulayın, inhalasyon, durulama, farinksin özel formülasyonları ile sulanması. Ayrıca, propolis kullanımı boğaz hastalıklarının tedavisinde yüksek bir etki göstermiştir. Bu madde iyi iltihap giderir, terleme, mükemmel bir antiseptiktir.

Makalenin içeriği

Tedavi özellikleri

Boğaz ağrısı olan propolis, hoş olmayan hislerden kurtulmak ve patojenik mikroorganizmaların etkisini zayıflatmak için zararsız ve etkili bir yoldur. Arı yapıştırıcısı olarak da adlandırılır - bu, arıların üretildiği doğal bir maddedir. Doğada, bu ilaç aynı zamanda bir antiseptik olarak işlev görür ve bu da patojenlerin arı kovanına girmemesi için elimine edilmesini sağlar.

Propolis, tıbbi özelliklerini, bileşimini oluşturan esas ve diğer yağlardan oluşan bir komplekse borçludur. Bu bileşenler bir anti-enflamatuar etki sağlar ve nazofarenksin bulaşıcı hastalıkları sırasında tüm organları olumlu şekilde etkiler.

 • Farklı kökenli patojen mikroorganizmaları bastırmak;
 • inflamasyonu azaltmak;
 • kılcalların durumunu olumlu yönde etkiler;
 • iyileşmeyi teşvik etmek;
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek;
 • ağrıyı azaltmak, nefesi yumuşatmak, hedefte terleme ve öksürük ortadan kaldırmak.

Boğazın propolis ile tedavisi, çeşitli KBB hastalıklarıyla mücadele etmenin yaygın bir yolu olup, etkinliği çeşitli klinik onayları vardır. Bu nedenle, bu madde sadece geleneksel tıpta değil, aynı zamanda geleneksel terapi çerçevesinde kullanılmaktadır.

Propolis tentürü çeşitli kökenli boğazda acı verici duyular için kullanılır: bakteriler, enfeksiyonlar, alerji, ses tellerinin aşırı yüklenmesi neden olur. Propolisin diğer ilaçlara göre en büyük avantajı, uzun süreli tedaviden sonra bile bağımlılık etkisinin olmamasının yanı sıra asgari kontrendikasyon sayısıdır.

Önemli! Dikkatle, diğer arı ürünlerine alerjiniz varsa propolis kullanın.

Uygulama yöntemleri

Propolis ile tedavi için, hazır bir tentür satın alabilir veya bunun için doğal malzemeler kullanarak bir ilaç hazırlayabilirsiniz. Propolis'i içeren çok çeşitli hazırlıklar hazırlanmakta. Boğazın propolis ile nasıl tedavi edileceğini öğrenelim.

 1. Bitmiş bir ürünü satın almak ve durulama için kullanmak daha kolaydır. Bunu yapmak için, 200 ml sıcak kaynamış su için ürünün 5-10 g hızında bir çözelti hazırlayın. Prosedürün süresi yaklaşık iki dakikadır, tekrar sayısı günde altı defaya kadardır.
 2. Popüler tedavi seçeneklerinden biri, sakızla benzer şekilde kullanılan küçük bir doğal propolis parçasının kullanılmasıdır. Propolis'i çiğneymek yaklaşık beş ila on dakikaya ihtiyaç duyar. Maksimum terapötik sonuca ulaşmak için, tedavi her üç saatte bir tekrarlanmalıdır. Kullanışlı çiğneme propolisi, stomatit ve dişeti hastalığından muzdarip olanlar için de olacaktır.
 3. Propolis tentürü kullanan başka bir tarif var. Bir kaç damla ilaç bir parça şeker üzerine damlar ve elde edilen şekeri eritir. Bu prosedür, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde iki kez tekrarlanır.
 4. Boğaz hastalıklarını tedavi etmek için etkili bir ilaç, propolis ve şeftali yağının tentürünün bir karışımıdır, bu da nazofarenksin terlemesini ve kurumasını giderir, tahrişi azaltır. Ürünü hazırlamak için, propolisin eczane tentürünün bir bölümünü ve şeftali yağının iki parçasını alın. Elde edilen çözelti, on gün boyunca günlük olarak nazofaringeal mukoza ile tedavi edilir. Sadece şeftali yağı değil, aynı zamanda gliserin, deniz topalak yağı veya kuşburnu kullanabilirsiniz.
 5. Propolis tentürü, salin ve baldan oluşan müstahzar için bir karışımla durulayabilirsiniz. Yarım bardak tuzlu su çözeltisinde 10 ml bal ve propolis yetiştirilir. Boğaz on gün boyunca günde dört kez durulanır.

Önemli! Durulama prosedürü sadece yeni hazırlanmış ılık bir çözelti ile gerçekleştirilir.

 1. Nazofarenksin erken evrelerindeki durulara ek olarak, özellikle de hastalığa öksürük eşlik ettiği zaman, propolis tentürü içeride kullanılır. Bunu yapmak için, yarım fincan su için 5 ml ürün hızında bir çözelti hazırlayın. Camın dördüncü bölümünü beş gün boyunca günde üç kez alın.
 2. Propolisin etkili tentürü inhalasyonlarla olacaktır. Sonuçta, prosedür nazofarenks hastalıklarında çok yararlıdır, uzak bölgelerinde bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Buharla yapılan inhalasyonlar için aşağıdaki oranlar kullanılır: bir litre kaynar su için üç yemek kaşığı tentür alın. Prosedür süresi günde üç kez on ila on beş dakikadır.
 3. Eczanede satılanlara benzer bir tentür hazırlayın, evde ve evde yapabilirsiniz. Bunun için propolis alın, ezin ve suya ekleyin. Maddenin bir kısmı toplanır ve kurutulur. Daha sonra 100 ml alkol başına 30 g ürün hızında etil alkol ekleyin. Bundan sonra, karışım bir hafta boyunca karanlık ve serin bir yerde tutulur, bazen çalkalanarak karıştırılır. Durulama ve durulama için kullanım eczane tentürüne benzer.
 4. Durulama için, özellikle akut bademcik iltihabının neden olduğu acı verici duygular ile St. John's wort ve propolis karışımı etkilidir. 30 damla tentür alın ve 100 ml St John's wort ekleyin. İki hafta boyunca ilacı günde dört kez uygulayın.
 5. Bal ve Kalanchoe'li bir propolis karışımı, anjina semptomlarının tedavisinde ve hafifletilmesinde etkilidir. Çok basit bir şekilde hazırlanır - 80 g bal eritilir, sonra bir çorba kaşığı Kalanchoe ve bir çorba kaşığı tentür eklenir. Elde edilen karışım bademciklerin yüzeyine günde üç kez uygulanır.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını azaltan bir ilaç, süt veya kakao yağı ile propolisin bir çözeltisidir.

Karışımı bir litre kaynatılmış sütte hazırlamak için, 70 g maddeyi çözün, on dakika kaynatın ve süzün. Bitmiş ürün buzdolabında saklanmalı ve günde üç kez bir yemek kaşığı almalıdır. Eğer kakaolu tereyağı ile propolis hazırlamak istiyorsanız, su banyosunda 100 gr tereyağı eritin ve üzerine bir yemek kaşığı toprak maddesi ekleyin. Beş dakika pişirin, sakin ol. Semptomlar ortadan kalkana kadar günde üç kez bir çay kaşığı kullanın.

Pediatri ve hamile kadınlarda Propolis

Doğal kökenli olması nedeniyle, propolis bazlı ürünler çocuklar için de kullanılabilir. Tek kısıtlama, çocukların propolisin gargaralarını ya da çiğnemelerini ve aynı zamanda maddenin bireysel hoşgörüsüzlüğünü sağlama kabiliyetidir.

Alkol tentürlerinin kullanımı da çocuklukta kontrendikasyonlara sahiptir, ancak, akut ihtiyaç durumunda, bir bardak su üzerinde ilacın birkaç damlasını kullanarak bir durulama çözeltisi hazırlamak için izin verilir. Çocukların elle hazırlanan sulu bir propolis çözeltisi kullanması daha çok tercih edilir. Bunu yapmak için, bir bardak ılık suda 20 g öğütülmüş malzemeyi alın. Ortaya çıkan çözelti, bir su banyosunda onbeş dakika kaynatılmalı ya da gece için bir termos içinde bırakılmalıdır.

Hamilelik sırasında, propolis dahil olmak üzere herhangi bir araç kullanmak gereklidir, bu nedenle tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmak daha iyidir. Bununla birlikte, vakaların büyük çoğunluğunda, bu maddeye dayanan boğazların tedavisi için çözümlerin kullanılması hamilelikte bile gösterilmiştir. Çocuklarda olduğu gibi, bu durumda, su bazlı analogları tercih ederek, alkollü tentürlerin kullanımını terk etmek daha iyidir.

Bu nedenle, boğazda ağrıdan propolis geniş bir uygulamaya sahiptir, çünkü bademcikler, durulama yardımcıları ve hem yetişkinleri hem de çocukları içmeye yönelik bir çözüm olarak kullanılabilir.

Propolis ile gargara nasıl

Soğuk mevsimde insanlar ana semptomları öksürük, burun akıntısı ve boğaz ağrısı olan soğuk algınlığıyla hastalanırlar. Semptomlardan daha hızlı kurtulmak için hemen ilaçlara başvurmanız gerekmez. Birçok durumda, sadece güvenli değil, aynı zamanda solunum yolu hastalıklarının tedavisinde de etkili olan geleneksel tariflerle alabilirsiniz. Boğazın propolis ile durulanması, ödem ve iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olur ve böylece ağrıyı azaltır.. Propolis, güçlü bir dezenfektan etkiye sahip olan doğal bir ilaçtır.

Arı yapıştırıcısının kullanımı nedir?

Propolis bir tentür ile Gargara, çeşitli enflamatuar ve bulaşıcı hastalıklar için çok yararlıdır. Bu doğal antiseptik patojen mikroflorayı etkili bir şekilde ortadan kaldırır ve iyileşmeyi hızlandırır..

Propolis, arılar tarafından üretilen doğal bir tutkaldır. Bu madde kovanı arıların evine girebilecek patojen mikroorganizmalar ve zararlılardan korumak için tasarlanmıştır. Yapışkanın bileşimi fenolik asitleri, reçineleri, flavonoidleri ve uçucu yağları içerir. Arıcılık ürünü güçlü bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, bu enfeksiyöz hastalıklar sırasında solunum organlarını olumlu etkiler. Boğaz ve nazofarenks için propolis bu özellikler için yararlıdır:

 • Gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.
 • Mantarları, virüsleri ve protozoa mikroorganizmalarını yok eder.
 • İltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 • Yerel bağışıklığı güçlendirir.
 • Stenoki kılcallarını güçlendirir.
 • Mukozadaki kusurların iyileşmesini destekler.
 • Yumuşak dokuların rejenerasyonunu hızlandırır.
 • Solunum hastalıkları için iyileşmeyi hızlandırır.
 • Ağrı ve boğaz ağrısını azaltır.

Bir propolis tentürü olan gargara, hem tıbbi amaçlı hem de profilaktik olarak kullanılabilir. Soğuk algınlığının ilk belirtileri için düzenli durulama prosedürleri uygulamak, genellikle bu hastalığın gelişimini engelleyebilir.

Propolis solüsyonu ile boğulması, özellikle atrofik farenjitle ilişkili olan onkolojik hastalıkları önleyebilir.

Kullanım endikasyonları

Şiddetli iltihap ile birlikte çeşitli patolojilerde propolis tentürü ile boğaz tedavisi. Bu tür hastalıklar şunlardır:

 • boğaz ağrısı;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • Akut farenjit ve larenjit;
 • nazofarenjit;
 • güçlü bir boğaz tahrişi eşlik eden bir alerji;
 • ses tellerinin aşılması. Bu genellikle konuşmacılar, öğretmenler ve şarkıcılar için geçerlidir.

Propolis ile bir boğazın durulanması, iyileşmek için başka tedavi yöntemleri eklemekse birkaç gün sürebilir.. Bazı durumlarda, hiç ilaç kullanamazsınız ve sadece arıcılık ürünü olarak tedavi edilebilir. Bu tedavi viral farenjit ve rinofarenjit ile mümkündür.

Propolis ile tedavi edildikten sonra, bazı hasta grupları için önemli olan ağız boşluğunun disbiyozu yoktur.

Kontrendikasyonlar

Boğazın yıkanması için propolis tentürü, sadece kontrendikasyon yoksa kullanılabilir. Bu aracın kullanımı ile ilgili yasaklar azdır, bu sadece bireysel hoşgörüsüzlüğü ve arıcılık ürünleri için bir alerjiyi içerir..

Arı tutkalı alerjisinin çok nadir olduğunu belirtmek gerekir. Bal ve polene alerjisi olanlarda bile, propolis kullanırken alerjik reaksiyonlar nadirdir.

Hamilelik sırasında boğazda ağrı için propolisin su tentürü reçete edilebilir. Boğaz hastalıkları ve emziren annelerin tedavisi için tentür kullanılmasına izin verilir. Bu durumda, arı tutkalı sadece bebekte alerjiden kaçınmak için topikal olarak kullanılabilir.

Küçük çocukların tedavisi için propolis küçük dozlarda kullanılır. Bu, alerjileri önlemenizi ve hoşgörüsüzlüğünüzde ilacı hızlı bir şekilde iptal etmenizi sağlar.

Alkol tentürü uygun şekilde seyreltmek

Boğazın propolis ile tedavi edilmesi en etkili olanıydı, doğru bir çözüm yapılması gerekiyordu. Çözeltinin çok fazla konsantrasyonu mukoza yanmasına yol açabilir ve beklenen etkinin küçük bir konsantrasyonu vermeyecektir..

Propolis'in ruhani tentürü eczaneden alınabilir ve kendinizi hazırlayabilirsiniz. Öz-hazırlık için, 50 gram propolis bir toza öğütülür, daha sonra 100 ml tıbbi alkol içine dökülür, birkaç gün boyunca ısrar edilir ve daha sonra süzülür.

Alkol tentürünü uygun bir şekilde seyreltmek için, bir bardak sıcak, arıtılmış veya kaynatılmış su ve iki çay kaşığı tentür almalısınız. Bileşim iyi karıştırılmış ve boğazı durulamak için kullanılır.

Küçük bir çocuğu tedavi etmek için propolis daha küçük bir dozda yetiştirilir. Tıbbi kompozisyon hazırlamak için çay kaşığı bir çay kaşığı almak ve bir bardak ılık su içinde karıştırın.

Boğazda şiddetli ağrı ile, durulamalar günde 3-4 kez yapılır. Bir kerede bir bardak solüsyon kullanmanız gerekir. Her durulama işleminden önce taze bir çözelti hazırlanır.

Sudaki propolis çözeltisi oldukça hoş bir tada sahiptir, bu nedenle çocuğu boynu durulamaya ikna etmekte sorun yoktur.

Propolisin kaynağı

Boğazın angina ve diğer hastalıklarını bir propolis kaynağı ile tedavi edebilirsiniz. Et suyu hazırlamak için 2 yemek kaşığı toz propolis almak, bir tencereye doldurmak, bir bardak soğuk su dökmek ve daha büyük bir boyuta sahip bir kap içine koymanız gerekir. Et suyu buhar banyosunda 20 dakika pişirilir, bundan sonra et suyu bir çift kat gazlı bezle süzülür..

Böyle bir kaynatmayı, rahat bir sıcaklığa soğuması halinde kullanabilirsiniz. Ağızda az miktarda sıvı toplanır ve boğazda durulanır. Yetişkinler, bir dakika boyunca, çocukların boynunu 30 saniye boyunca durulamaya yetecek kadar, sonra et suyunu tükettikten sonra, yeterli bir şekilde gerçekleştirir. Sadece bir işlemde, boğaz 2 dakika durulanır, durulama günde 3 defa yapılır..

Küçük çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar da dahil olmak üzere tüm hasta gruplarını tedavi etmek için propolis bir kaynatma kullanılabilir.

Su tentürü

Propolis bademcik iltihabı ve sulu tentür formunda kullanılır. Bu mevcut zamanı hazırlamak için bir kaynatma hazırlamaktan daha fazla zaman gerekir. 2 yemek kaşığı ince doğranmış propolis alın, bir termos içine koyun ve bir bardak kaynar su dökün. Elde edilen bileşim termos gününde ısrar edilir. Daha sonra çözelti tülbentten süzülür ve buzdolabında birkaç saat bekletilir.

Alınan infüzyon günde 4 kez boğazını durulayın. Yetişkinler bir kerede 1 bardak solüsyon ve çocuklar yarım bardak kullanırlar. Tentür kullanmadan önce mutlaka rahat bir sıcaklığa ısınmak.

Aniden anjin ya da soğuk algınlığından kurtulmak için, günde bir kez, bir sakız çiğnemesinin büyüklüğünü, bir parça sakız çiğnemelisiniz.

Çocukları tedavi ederken nelere dikkat edilmelidir?

Anginada propolis ile boğazın durması, çocuklarda hastalığın semptomlarını çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır, ancak bazı tavsiyelere uyulması gerekmektedir:

 1. 3 yaşın altındaki çocuklar, gırtlak kaslarının yapısının özellikleri nedeniyle gargara olmamalıdır.. Bu çağda henüz tam olarak gelişmemişlerdir, bu yüzden sıvı akışını solunum sistemine engelleyemezler.
 2. 12 yaşından küçük çocuklar, boğazlarını yıkarken ebeveynleri tarafından denetlenmelidir. Bu işlemin doğruluğunu kontrol etmek ve kazaları önlemek için yardımcı olacaktır.
 3. Eğer manipülasyon ilk kez gerçekleştirilirse ve çocuğun organizmasının nasıl tepki gösterdiği bilinmese de, çok zayıf bir çözümün hazırlanması gerekir. Bunun için bir bardak su sadece 3 damla alkol tentürü alınır. Zayıf bir alerji belirtisi solüsyonu ile durulama yapmazsanız, tam bir tedaviye sahip olabilirsiniz..

Propolis, vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olmayan ve sadece birkaç gün içinde iyileşmenizi sağlayan ideal bir ilaç olarak kabul edilebilir.

Arıcılık ürününü kullanmaya başlamadan önce bir doktorun randevusu olmaksızın soğuk algınlığının ilk belirtileri de yapılabilir. Ancak tedavinin etkisi 2 gün boyunca mevcut değilse, hastaneye gitmeniz gerekir.

Propolis şifalı otlar ile

Ürünün etkisini arttırmak için arıcılık bazı şifalı bitkilerin bir kaynatma ile takviye edilebilir. Bu tür formülasyonlar, boğaz enfeksiyonları, larinks, bezlerin iltihaplanması ve ses tellerine zarar vermek için çok yararlıdır.

papatya

Bir litrelik suya 1 çorba kaşığı hesaplamaktan kimyagerın papatyalarını hazırlayın. Bir bardak hazır yemek suyu dökün ve bir bardak propolis kaynatma veya 3 yemek kaşığı alkol tentürü ekleyin. Böyle bir kompozisyon boğazdaki boğazı günde 3 defadan az tutmaz..

Aziz John'un Wort

Klasik tarife göre, St. John's wort demlendi, daha sonra bir bardak hazır yemek suyu dökün ve ona 150 ml su tentürünü ekleyin. Böyle bir kompozisyon günde 5 kez gargara olabilir. Soğuk algınlığı ve bademcik iltihabını önlemek için gargara günde bir kez yıkanmalıdır.

bir tür muz

1 yemek kaşığı kıyılmış muz alın ve 1 bardak sıcak su propolis infüzyonu dökün. Bu filtreden sonra 5 saat ısıtın ve boğazın oluşan bileşimini durulayın. Böyle bir ilaç sadece boğazın iltihaplanmasını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda öksürük ataklarını da azaltır..

Propolis eşsiz bir doğal antiseptiktir. Etkili bir şekilde birçok enfeksiyöz hastalıkla savaşır, büyük ölçüde iyileşmeyi hızlandırır. Bu madde hem karmaşık tedavide hem de bağımsız olarak kullanılabilir.

Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir

Birçok kişi boğazdan kurtulmak için ilaçları tercih ediyor ve “grip ve soğuk” preparatlarından - propolis'ten gelenlere benzer bir doğal ilaç olduğunu unutuyor. Kompleks kimyasal bileşimi ve geniş bir yelpazedeki biyolojik ve farmakolojik özellikleri nedeniyle, başta enfeksiyöz ve enflamatuar nitelikte olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Propolis özellikleri: enfeksiyonlara ve boğaz ağrısına etkileri

Propolis - reçineli bir madde, hammadde olan arılar böbrekler ve ağaçlar ve çalılar kabuğu üzerinde toplamak ve sonra kendi gizli bezlerinde ile seyreltilmiş ve bir mum ile karıştırılır. Kovanın, bu, çatlak ve delikler sızdırmazlık dış işgalciler (yılanlar, kertenkeleler), mikroorganizmalar (bakteriler, virüsler, protozoalar) karşı veya olumsuz çevresel faktörler (rüzgar ve yağmur) tarafından koruyucu bir bariyer olarak yumuşatma ve iç duvarlar için inşaat ve onarımında kullanılır.

Propolis,% 50 reçine,% 30 mum,% 10 eterli yağlar ve% 5 polen, çeşitli organik bileşiklerin 5% bir kompleks bir karışımıdır. Bileşenlerin tam oranları, koleksiyonun yer ve zamanına bağlıdır. Farklı örneklerde 300'den fazla bileşen tanımlanmıştır, ancak yeni propolis türleri araştırılırken bileşenler hala ayırt edilmektedir. Polifenoller, benzoik asit ve türevleri, sinamik alkol, sinnamik asit ve türevlerini içerir; seskiterpen ve triterpen hidrokarbonlar benzaldehit türevleri, alkoller, ketonlar ve heteroaromatik bileşikler, terpen ve siskiterpen alkoller, alifatik hidrokarbonlar, mineral, steroller ve steroidal hidrokarbonlar, şekerler ve amino asitler yer alır.

Bu tür karmaşık bir bileşim, propolisin sadece spesifik bileşenleri ile değil, aynı zamanda etkileşimleriyle de ilişkili çeşitli biyolojik ve farmakolojik özellikler sergilediğine yol açar.

Çoğu zaman, boğaz ağrısı nedeni enfeksiyöz viral veya bakteriyel bir hastalıktır - influenza, enfeksiyöz mononükleoz, adenovirüs enfeksiyonu, bademcik iltihabı, kızıl ateş ve diğerleri. Enfeksiyon bademcikler (bademcik iltihabı), faringeal mukoza (farenjit) veya larinks (larenjit) iltihabına neden olabilir. Daha az sıklıkla farenjit, maya ve küf mantarlarının (mikoz) aktivitesinin bir sonucudur. Diğer bir yaygın neden diş ve ağız hastalıklarıdır. Propolis, çeşitli özelliklerinden dolayı hem farenjit hem de çürük gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu boğaz ağrısına yardımcı olabilir:

Propolis çeşitli bakteriyel suşlara karşı etkilidir, motilitelerini ve enzimatik aktivitelerini baskılar, yüksek konsantrasyonlarda bakteriyostatik özellikler ve bakterisit sergiler. Aşağıdaki bakterileri etkilediği kanıtlanmıştır:

 • saman basili;
 • E. coli;
 • Helicobacter pylori;
 • Staphylococcus aureus;
 • streptokok.

Propolis, bazı virüslerin çoğalmasını engeller, özellikle:

 • basit herpes, tip 1 ve 2;
 • adenovirüs tip 2;
 • grip virüsü;
 • vesiküler stomatit virüsü.

Propolisin mantar mantarlarının 40 suşu üzerinde fungisidal etkisi tespit edilmiştir.

Fenollerin, flavonların ve flavonolların içeriğinden dolayı propolis, dokuları oksidatif strese karşı koruyarak, hücrelerin yapısal ve işlevsel bütünlüğünü korur. Bu bademciklerin, boğazın veya gırtlakların iltihaplı kısımlarını geri yükleme sürecini hızlandırır.

Propolisin bazı bileşenleri, örneğin, kafeik asit, kuersetin ve naringenin, enflamatuar ajanların üretimini ve makrofajların vücut tarafından işlevsel aktivitesini inhibe eder.
İmmünmodüle edici eylem.

Propolis, interferon ve anti-inflamatuar sitokinlerin üretimini etkileyerek hücresel bağışıklık yanıtını arttırır. Bu özellikler sadece bulaşıcı hastalıkların tedavisinde değil, aynı zamanda alerjik bir doğanın boğazında da yararlı olabilir.

Anestezik etki.
Esansiyel yağların içeriği nedeniyle propolis anestezik özelliklerini gösterir ve boğazdaki ağrıyı hafifletir, ancak bu hareket özel ilaçlarınki kadar belirgin değildir.

Kullanmanın yolları

Farenjit propolis topikal olarak kullanıldığında, çoğu zaman boğazın durulanması için bir tentür olarak kullanılır, ancak genel bağışıklığı arttırmak ve hastalıktan sonra vücudun geri kazanılması için içeride tüketilir.

Alkol tentürü

Bir eczane içinde bir propolis tentürü almak daha kolay, ancak bunu kendiniz pişirmek zor değil. Tek olumsuz - birkaç hafta sürecek, bu yüzden hastalığın beklemeden, bunu önceden yapmaya değer.

 1. Her şeyden önce, propolis tozu almanız gerekir. Bunu yapmak için, bir dondurucuda katı halde dondurulur ve daha sonra küçük bir rende, bir kahve değirmeni veya karıştırıcıda öğütülür.
 2. Çoğu zaman tavsiye edilen alkol ve propolis oranını 1:10 veya 1: 5 ile karşılayabilirsiniz - bu, 100 gram sıvı başına bir veya iki çay kaşığıdır, ancak daha fazla doymuş tentür vardır. Propolis'e yönelik minimum kontrendikasyonlar göz önüne alındığında, bileşenlerin ona uygun oranını seçebilir.
 3. Alkol ve propolis tozu 2-3 hafta boyunca karanlık bir yere yerleştirilen bir cam kavanozda karıştırılır. Günde bir kez, içerikleri karıştırmanız gerekir.
 4. Bitmiş ürün buzdolabında bir şişe koyu camda saklanır.

Tentürün kullanımı için üreticilerin resmi tavsiyeleri şunlardır:

 • Boğaz ve ağız iltihabı ile durulama için propolis tentürü su ile suyla seyreltilmelidir - su başına 15 ml. Çözelti, günde 5 kez, en iyi şekilde - yiyecek artıklarını çıkarmak için yedikten sonra kullanılır. Uygulama süresi 3-4 gündür.
 • Badem ve bademcik iltihabı ile bademcikler ve inhalasyonları yağlamak için kullanılır. İlk durumda, tentenin bir bölümünden, iki kısım sudan bir çözüm hazırlanır ve haftada iki güne kadar kullanılır. Teneffüsler için, tentenin bir kısmı 20 kısım su alınır, prosedürler 10 gün boyunca günde bir kez yapılır.
 • Eğer boğaz ağrısının odağı ağız boşluğundaki bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, tentenin içine batırılmış pamuk yünden çalkalama veya losyonlar kullanın.
 • Vücudun genel tonu ve bağışıklığı geliştirmek için propolisin alkollü tentürü ağızdan alınır. Bunun için 20 ila 60 damla yarım bardak su içinde çözülür ve şartlar düzelene kadar 5 ila 30 gün arasında günde üç kez sarhoş olur.

Geleneksel tıp, bal, şeftali ve deniz topalak yağı, bitkisel şifalı otlar ve Kalanchoe suyu da dahil olmak üzere durulama ve yağlama için propolis tentür bileşimlerinde çeşitlilik sunmaktadır.

Su ekstresi

Bazı durumlarda (hamilelik, çocuk yaşı), propolis tentürü ile boğazın durulanması, alkolün varlığı nedeniyle istenmeyen bir durumdur, ancak su özü, enfeksiyöz hastalıkların ve enflamatuar süreçlerin tedavisinde daha az etkili değildir. Hazırlanması için tentür ile aynı tozu kullanın. Suya dökülür ve 20 dakika su banyosunda ısrar edilir. Durulama çözeltisi, bardak su başına 3 çay kaşığı hesaplanarak hazırlanır.

Bademcik aşırı vibrasyon iltihaplı bademcik iyileşme sürecini yavaşlatmak, bu yüzden dikkatli olmalı propolis ve propolis su özü gargara yapmak ve üç saat içinde bir kereden prosedür daha yapmazlar olabileceğini hatırlamak önemlidir.

Doğal propolis

Tedavi edilmeyen propolis bir sakız olarak kullanılabilir. 5-10 dakikalık çiğneme için, solunum yollarının ve ağız boşluğunun enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olan yararlı özellikleri salınır. Tentür gibi, doğal propolis yemeklerden sonra günde 5 kez kullanılır.

Propolis, bilimsel araştırmalarla doğrulanan antiseptik, antioksidan, antienflamatuar, analjezik ve diğer özellikleri nedeniyle uzun süre popüler kalan birkaç doğal üründen biridir. Nazofarenksin ve ağız boşluğunun enflamatuar ve enfeksiyöz lezyonlarının tedavisinde, bademciklerin yağlanması için durulama, sıkıştırmalar ve bileşimler için halk tariflerinin bileşiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ek olarak, saflaştırılmış ve özel olarak hazırlanmış propolis, boğazda ağrıyı hafifletmek için bazı dozaj formlarının bir parçasıdır. Böylece, resmi tıp tarafından onaylanmış tam teşekküllü bir doğal tıp olarak düşünülebilir. Ancak, bir propolis tentürüyle gargara yapmadan önce, unutma ve talimatları okuyun.

Boğazın durulanması için propolis tentürünün kullanımı

Boğazda ağrı tedavisi bölümünde arı tutkalı tentürü ile rekabet edebilecek bir ev çare bulmak zordur. Farklı kökenli hastalıklarla mükemmel bir şekilde baş eder ve anjina, viral enfeksiyonlar, larenjit, stomatit, farenjit ve rhinofarenjit, bademcik iltihabının karmaşık tedavisinde vazgeçilmezdir. Alerjik reaksiyona bağlı olarak mukozanın tahrişi veya vokal kordların aşırı baskısı da bu ilacın kullanımı için doğrudan bir belirleyicidir.

Propolis tentürünün özellikleri

Propolis tentürünün etkinliği, bileşiminin zenginliği ile belirlenir: biyolojik olarak aktif maddelerin doğal bir konsantresidir. Mukus boğazının tedavisi için, ilacın aşağıdaki özellikleri özellikle önemlidir:

 • analjezik eylem;
 • boğazda öksürük ve terleme;
 • Herhangi bir doğadaki (bakteriler, mantarlar, protozoalar, parazitler, virüsler) patojenik mikroorganizmaların çoğalması ve gelişiminin bastırılması;
 • inflamatuar sürecin çukurluğu;
 • Vücudun bağışıklık sisteminin (fagositler) hücrelerinin hayati aktivitesinin uyarılması;
 • koruyucu bir reaksiyonun uygulanmasına katılan gama globülinlerinin üretiminin aktivasyonu;
 • artmış antibiyotik eylem;
 • yabancı hücrelerin ve virüslerin parçalanması toksik ürünlerin ortadan kaldırılması uyarılması nedeniyle detoksifikasyon etkisi;
 • Hasarlı dokuların iyileşmesinde ve kılcal damarların restorasyonunda yardımcı olur;
 • malign neoplazmların önlenmesi.

Propolisin etkisi insan vücudunun dost mikroflorası için geçerli değildir, bu yüzden kullanımı disbiyoz gelişmesine neden olmaz. Madde, yan etkilerden korkmadan önleme için kullanılabilir.

Video: Propolis'in faydalı özellikleri hakkında Tıbbi Bilimler Adayı Nikolai Klinetsky

Propolis infüzyonlarını kullanma yöntemleri

Propolis preparatları, rezorpsiyon için küçük parçalar halinde, durulama için damlatma veya tentür için bir yağ çözeltisi olarak kullanılabilir. İnfüzyon eczaneden satın alınabilir veya kendi başınıza yapılabilir, hazırlanması için alkol veya su kullanın.

Durulama için en basit bileşim 2 çay kaşığı seyreltilmesini içerir. 200 ml ısıtılmış kaynamış suda propolis alkollü tentür. Su infüzyonu 1: 3 oranında seyreltildi. Günde 4-5 kez, hastalığın şiddetine bağlı olarak, 2 ila 14 gün boyunca boğaz temizlemek için gereklidir.

Arı tutkalı hazırlanması diğer tıbbi şifreler ve ilaçlarla kombine edilebilir, bunun karışımı papatya çiçeklerine dayanan ajanlar, St John's wort'un otları ve muz yapraklarının yaprakları etkilidir. Bu gibi durulama maddelerinin hazırlanması için 20-40 damla propolis alkol tentürünün, sebze ham maddesinin 200 ml kaynatılmasına ilave edilmesi gerekmektedir, elde edilen bileşimin her 2-3 saatte bir sıklıkta uygulanmasına izin verilmektedir.

Ciddi vakalarda (örneğin, pürülan anjin) ya da iyileşmelerini hızlandırmak için de nazofarinks sulama propolis tentür arka duvarının bir konsantre çözelti kullanımı kabul edilebilir. 2 çorba kaşığı yapmak. l. Küçük bir şırınga veya iğne olmadan bir şırınga ve işlenmiş boğaz jet araçlarını kazanma sıcak kaynamış su çözeltisi yarım bardak içinde seyreltilmiş alkol ekstresi. İşlemden sonra, yiyecek ve içecek 30-40 dakikadan daha kısa sürede alınmaz.

Akut ve kronik farenjit kurtulmak için tarifleri durulayın

Malzemeler:
Fizraskvor - 100 ml
Propolisin alkol ekstraksiyonu - 10 ml
Bal - 10 g

Uygulama:
Malzemeleri iyice karıştırın, günde 10 kez 10 gün boyunca gargara yapın.

Çocuklar için ve hamilelik sırasında Propolis tentürü

Çocukların tedavisi için kullanımı, hamile ve emziren kadınlar, yanı sıra yaşlı, propolis alkol ekstraksiyonu tavsiye edilmez. Mümkünse, su tentürüyle değiştirilmelidir.

12 aylık propolis ile durulama kullanımı yasaktır, ancak çocuk bu şekilde boğazını güvenle temizlemeyi öğrendiğinde başlatılabilir. 6 yaşından küçük çocuklar, tıbbi bileşenin dozajı yetişkinlerden 10 kez, 7-10 yıl - 5 kez, 11-14 yıl - yarıya indirilmelidir.

uyarı: Çocukluk döneminde gargara için propolis tentürünün kullanımı, çocuk yetiştirme ve emzirme döneminde bir uzmanla anlaşılmalıdır.

Evde propolis tentür hazırlanması

Ev yapımı bir preparat, durulama ile boğaz tedavisi için en iyi seçenektir. Arı kovanları veya çiftçi pazarlarında ve arıcılık fuarlarında satın alınabilecek kaliteli propolisin varlığında, alkollü veya sulu ekstraksiyonunu yapmak zor değildir.

Propolis alkollü tentür için reçete

Malzemeler:
Alkol% 70 - 100 ml
Arıtılmış Propolis - 10-20 g

Uygulama:
Propolis katı bir hal için soğumaya, küçük bir rende ile öğüt. Ortaya çıkan tozu koyu bir cam kavanoza dökün, aynı alkolü dökün ve sıkıca mantar yapın. Karışımı karanlık bir yere çıkarın ve 14 gün oda sıcaklığında bekletin. Kompozisyonun mümkün olduğunca sık günlük çalkalanması tavsiye edilir. Elde edilen ilaç filtrelenmeli ve bir buzdolabında saklanmalıdır. Son kullanma tarihi 12 aydan fazladır.

Propolis sulu ekstraksiyonu için reçete

Bir termos içine 20 g ince rendelenmiş propolis yerleştirin, üzerine 200 ml kaynar su dökün. Sıvıyı 12-24 saat ısıtın, daha sonra süzün ve buzdolabına koyun. İlacın hızlandırılmış preparasyonu, malzemeleri bir su banyosunda 15 dakika karıştırdıktan sonra ısıtılarak yapılabilir. Ürünün raf ömrü 7 günden fazla değildir, en hazırlıktan sonraki ilk 72 saatte en etkilidir.

Konseyi: Evde propolis temizlemek için, ezilir, soğuk su dökülür, sonra tortunun dibinden toplanır ve kurutulur, ve balmumu parçacıkları içeren sıvı dökülür.

Kontrendikasyonlar ve önlemler

Arıcılık ürünlerinin tedavi için kullanılması, yüksek potansiyel allerjenisiteleri nedeniyle aşırı dikkatle yapılmalıdır. Propolis, ağır seyreye karşı hoşgörüsüzlük reaksiyonuna neden olabilir.

Propolis ilaçlarının aktif kullanımından önce, alerji riski olup olmadığını mutlaka öğrenmelisiniz. Bunun için dirseğin üzerine bir parça arı tutkalı içerden bir bandajla veya bir yama ile yapıştırılarak bir test yapılmasına izin verilir. Eğer 30 dakika içinde kızarıklık, kızarıklık veya başka patolojik belirtiler yoksa, boğazınızı hafifçe yıkamayı deneyebilirsiniz.

İlk durulama için tekrar tekrar seyreltilmiş bir ilaç hazırlayın (100 ml kaynamış su başına 1-2 damla propolis). Diğer açılardan, hastalığın nadiren bireysel hoşgörüsüzlük ve erken çocukluk durumları (bir yıla kadar) haricinde, neredeyse hiçbir kontrendikasyon yoktur.

Bir propolis tentür ile düzgün gargara nasıl

Boğaz ağrısı çocuklar ve yetişkinler arasında yaygın bir sorundur. Çoğu zaman, rahatsızlık aniden ortaya çıkar. Fakat böyle bir durum için, hastalığın hızla üstesinden gelecek bir araç olmalıdır. Bunlardan biri, bir propolis tentürüyle garipleşiyor.

Propolis tentür Faydalı özellikleri

Propolis dıştan acı bir tada ve bal kokusuna sahip olan sarımsı bir rengin bir maddesini andırıyor. Anlamına gelir Arıcılık ürünleri anlamına gelir ve bu nedenle iyi iyileştirici özelliklere sahiptir.

Propolis zengin bir bileşime sahiptir, çünkü formdaki maddeleri içerir:

 • flavonoidler;
 • aromatik asitler;
 • alkoller ve bunların ester bileşikleri;
 • yağlı asitler;
 • proteinler;
 • A, B, B2, B6, C, e, H ve PP vitaminleri;
 • amino asitler;
 • aromatik esansiyel yağlar;
 • ketonlar, kinonlar, laktonlar;
 • şekerler;
 • kalsiyum, magnezyum, çinko, sodyum, kalay, sülfür, krom, flor ve potasyum formundaki mineral bileşikleri ve mikro elementleri içerir.

Bu kompozisyon nedeniyle propolis durulama sağlar:

 • bakteriyel enfeksiyonun ortadan kaldırılması;
 • Mantar ve virüslerin ortadan kaldırılması;
 • Etkilenen bölgede enflamatuar sürecin yoğunluğunda azalma;
 • kişinin kendi bağışıklık fonksiyonunun uyarılması;
 • kılcal duvarların güçlendirilmesi;
 • yaraların ve çatlakların iyileşmesi;
 • rejeneratif süreçlerin hızlanması;
 • solunum yollarında kanserin önlenmesi;
 • Soğuk algınlığı veya grip enfeksiyonu geçirme riskini azaltmak;
 • Ağrılı duyuların giderilmesi, boğazda terleme ve öksürük.

KBB hastalıklarının propolisi ile tedavinin etkinliği, birçok doktor tarafından klinik olarak doğrulanmıştır. Bu nedenle, ilaç sadece halk yöntemlerinde değil, aynı zamanda geleneksel tıbbı da içerir.

Boğazın propolis ile tedavisi şu şekilde yapılabilir:

 1. boğaz ağrısı;
 2. kronik tipte bademcik iltihabı;
 3. boğaz ağrısı;
 4. larenjitin;
 5. nazofarenjit;
 6. alerjik belirtiler ve boğazda tahriş;
 7. ses tellerinin aşılması.

Terapötik önlemler başka yöntemlerle destekleniyorsa, iyileşme süreci üç veya dört gün içinde gerçekleşecektir. Boğazdan gelen propolis, rinofarenjit ve farenjit formunda hastalığın viral formu için tek tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.

Propolis tentürü kullanımı

Gargara için propolis tentürü, eczane büfelerinde su ve alkol solüsyonu şeklinde satılmaktadır. Aynı zamanda, ilacın fiyatı elli ruble içerisindedir ve bu da herhangi bir hasta kategorisi için uygun maliyetli ve ucuzdur. Su tentürü çoğunlukla çocukları, kadınları gebelik ve emzirme döneminde tedavi etmek için kullanılır. Ancak alkol için araç yetişkinlere reçete edilir.

 1. İlk yol.
  Durulama için propolis tentürü satın alınan varyasyonda kullanılabilir. Bunu yapmak için, kaynamış su bardağı bir kaşık alkol ilave edilmelidir. Prosedür günde en az iki dakika ila beş defa olmalıdır.
 2. Ikinci yol.
  Bu tedavi yöntemi biraz standart dışıdır. Boğaz tedavisi için farenjit ile propolis lump şeker içine damlatılmalıdır. Yetişkinler için on damla yeterli olacak ve çocuklar iki ila beş yedi damla arasında yaş olarak eklenecektir.

Bundan sonra, dilim durulanır ve on ila on beş dakika boyunca herhangi bir içecek içmemelidir. Bu prosedürler günde iki defaya kadar tekrarlanmalıdır.

 • Üçüncü yol.
  Boğazda ağrı ile propolis tentürü evde yapılabilir. Bunu yapmak için, on gram propolis alın ve küçük bir rende ile öğütün. Daha sonra, yüz mililitrede yüzde yetmiş bir konsantrasyonda alkol ile doldurun.

  Sıkıca kapanan kapağı kapatın ve on dört gün boyunca karanlık bir yere koyun. Bitmiş ürün, on damlalık bir bardak kaynamış suya eklenir. Propolis ile gargara, günde beş kez gerekir.

 • Dördüncü yol.
  Tentür diğer bileşenlerle de birleştirilebilir. Bu durumda ilaç nasıl büyütülür? Bir çare yapmak için, yaklaşık on gram seyreltilmiş bal ve on mililitre propolis tentürü almanız gerekir. Elde edilen karışım iyice karıştırıldı ve yüz mililitrelik bir hacimde bir fizyolojik çözelti ile seyreltildi.

  Günde dört kez sulandırılmış bir tentür ile boğazını durulayın. Tedavi süresi on gün olmalıdır.

 • Beşinci yol.
  Tentürü bir bitki özü ile seyreltebilir miyim? Güçlü bir anti-enflamatuar özelliğe sahip olacakken, böyle bir infüzyon yapmak mümkündür. Bu propolis tentürü bademcik iltihabı ve kronik tipte bademcik iltihabı durumunda kullanılabilir.

  İlacın hazırlanması için bir kaşık dolusu Aziz Yahya wortu alınır ve bir bardak kaynamış su ile doldurulur. Sonra soba yaklaşık on dakika sürdü. Bundan sonra, çorba yaklaşık bir saat kadar demlenmeli ve sonra süzülmelidir.

  Hazır infüzyonda, yaklaşık otuz damla propolis tentürü eklenir. Boğazınızı seyreltilmiş bir kaynatma ile günde üç ila dört kez yıkayın. Tedavi kursunun süresi onbeş gündür.

 • Altıncı yol.
  Boğazı suyla çözebilirsiniz. Ilaç hazırlamak için, yirmi gram propolis alın, iyice küçük bir rende ile ezin ve bir bardak kaynamış su dökün. Daha sonra yaklaşık on ila on beş dakika boyunca bir su banyosu yapın.

  Çözelti hazır olduğunda, soğutulmalı ve filtrelenmelidir. İşlemi gerçekleştirmek için, günde bir defaya kadar, seyreltilmiş tentürün bir fincan ılık suya ilave edilmesi gerekir.

 • Yedinci tarif.
  Boğazdan gelen propolis, kronik farenjit ile yardımcı olacaktır. Boğazda ağrı, terleme, kuruluk ve tahrişi giderir. Birincisi, boğazdaki kabuğun deniz tuzu bazlı sulama solüsyonu ile temizlenmesi gerekir.

  Sonra bir propolis maddesi kullanılır. Bunu yapmak için, otuz mililitre alkol tentürü ve altmış mililitre şeftali yağını almanız gerekir. Ortaya çıkan çözüm, günde on ila üç ila dört kez kullanılmalıdır. Şeftali yağı gliserin, deniz topalak, köpek-gül ile değiştirilebilir.

 • Sekizinci yol.
  Bir hastada larenjit varsa, bir inhalasyon tedavi yöntemi kullanmak en iyisidir. Manipülasyon yapmak için bir litre kaynamış sıvı almak ve orada üç tane propolis tentürü eklemek gerekir.

  Buhar on ila on beş dakika boyunca nefes almalıdır. Manipülasyonları günde üç defaya kadar yapmak gereklidir. Tedavi kursun süresi on gündür.

 • Dokuzuncu yol.
  Boğaz ağrısı olan boğaz için bademciklerin yağlanması uygundur. İlacı yapmak için seksen gram bal alır ve su banyosunda eritirsiniz. Sonra on beş mililitre Kalanchoe suyu ve bir kaşık propolis ruhu ekleyin.

  Alınan ilaçları bademcikleri günde üç kez yağlamanız gerekir. Ve emülsiyonu buzdolabında yedi gün boyunca saklayın.

 • Onuncu yol.
  Güçlü bir ağrı eşlik eden soğuk algınlığı ile süt ve propolis bazlı bir ilacın alınması tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bir litre almak ve yetmiş gram propolis içinde sulandırmak gerekir. Daha sonra bir su banyosuna koyun ve düzgün bir kütle elde edilene kadar kaynatın.

  Hazırlıktan sonra, karışım filtrelenir ve oda sıcaklığına soğutulur. Yedikten sonra günde üç kez ilacı almalısın. Gerisi buzdolabında saklanmalıdır.

 • Onbirinci yol.
  Yirmi gram propolis almak ve rendeleyin üzerine rendelemek gerekiyor. Sonra bir tencereye koyun ve yüz gram kakao yağı ekleyin. Kitle tekdüze bir kıvama gelene kadar on ila on beş dakika boyunca bir su banyosuna koyun.

  Ürettikten sonra, serin ve günde üç kez bir kaşık dolusu al. Tedavi süresi yedi ila on gündür.

 • Propolis sınırlamaları ve yan etkileri

  Yukarıdaki yöntemler, solunum yollarının herhangi bir hastalığını iyileştirecektir. Ancak, diğer araçlarda olduğu gibi, bir dizi sınırlama vardır.
  Ana kontrendikasyon, bal ürünlerinin bileşenlerine daha fazla duyarlılıktır. Hastanın balla reaksiyonu varsa, o zaman ortaya çıkacak ve propolis olacaktır. Bu nedenle risk sağlığı buna değmez.

  Ayrıca tiroid bezinin hipertrofisi olan kişiler için bal ilacı kullanmak yasaktır.
  Aşırı dikkatle, propolis gestasyon aşamasında tüketilmelidir. Bu bir sınırlama değildir, ancak alerjik belirtileri önlemek için gereklidir. Bir kadın daha önce alerjiden şikayet etmemiş olsa bile, hormonal arka planda değişiklikler her şeyi değiştirebilir.

  Bazı durumlarda, hastalar yan etkiler geliştirir:

  • ciltte döküntülerin görünümü;
  • kaşıntı;
  • burun ucunda kızarıklık ve kaşıntı;
  • nefes alma zorluğu;
  • uyku hali;
  • kan basıncının düşürülmesi.

  Ters belirtilerin ortaya çıkması ile tedavi kesilmeli veya daha güvenli yöntemlerle değiştirilmelidir. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için, bir doktora danışmak en iyisidir.

  Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir: ipuçları ve halk tarifleri

  Propolis - ilk yüzyılda olmayan arıların yaşamının en değerli ürünü, tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir kovanda, bir çatlak dolgu maddesinin rolünü oynar, bu nedenle de arı tutkalı olarak adlandırılır, antiseptik özellikleri telaffuz edilir. Bu nedenle çeşitli hastalıklarda patojenlerle mücadele etmek için aktif olarak kullanılmaktadır. En geniş uygulama alanlarından biri de KBB hastalıklarının tedavisidir. Propolis ile boğaz nasıl tedavi edilir?

  Propolis'in tıbbi özellikleri

  Propolis, akut ve kronik bademcik iltihabında aktif olarak kullanılmaktadır: yerel uygulama, bakteriyel plak ile savaşmanıza ve sağlığınızı önemli ölçüde artırmanıza izin verir.

  Akut fazda hastalık varsa, propolis kullanımı hastaya iyi bir sağlık durumu vermek ve ağrılı semptomları ortadan kaldırmak veya en azından anlamlı bir şekilde azaltmak için 2-3 gün süre tanır.

  Arı doğal ürün aşağıdaki özelliklere sahiptir:

  • Propolis bileşimi çok sayıda doğal vitamin ve eser element içerir. Tedavinin hızlandırılmasına ve daha etkin hale getirilmesine izin veren bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.
  • Gerçek bir doğal antibiyotiktir: Bakterilerin hayati aktivitesi üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahiptir ve kullanımı modern tabletlerin alımı gibi karaciğer hasarına yol açmaz. Ek bir artı, çeşitli olumsuz yan etkilerin tamamen yokluğudur.
  • Bu, iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olan hasarlı hücrelerin ve dokuların rejenerasyonunu destekler.
  • Diğer ilaçlarla iyi uyuyor, etkilerini artırıyor. Ek olarak, toksinlerin daha hızlı yok edilmesine katkıda bulunur, bu da hastanın refahını önemli ölçüde artırır.

  Bu nedenle, arı tutkalı, boğazdaki ağrı ve anjinin diğer belirtilerini hızlı bir şekilde unutabilen eşsiz bir doğal çaredir. Propolis tedavisi her zaman etkilidir ve vücuda zarar vermez.

  Angina propolis doğru şekilde nasıl kullanılır

  Angina'nın propolis ile tedavisi

  Bu madde çeşitli şekillerde kullanılabilir. En yaygın tıbbi ürün propolisin alkollü tentürüdür, ayrıca propolis yağı ve doğal preparat saf formda satışta bulunabilir. Halk hekimliği için evrensel bir ilaç olarak kabul edilmektedir, ancak tıbbi prosedürler için doğru maddeyi seçmek önemlidir.

  İyi tanıdıklardan bile, elinden değil, eczanelerden satın almak daha güvenlidir. Boğazın boğaz ağrısı veya ağız mukozasına zarar vermesi için birçok seçenek vardır.

  En basit çözüm, bir seferde 3 g miktarında saf propolis kullanımıdır. Birkaç saatliğine çiğneyecekseniz, ikinci günde sağlığınızdaki önemli bir iyileşme ve boğaz ağrısının belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz. Tedavinin etkinliğini kontrol etmek kolaydır: ağızdaki iyi bir propolis yanma hissi yaratır. Ancak, bu tedavi yöntemi oldukça rahatsız edici olacaktır ve başka seçenekleri de seçebilirsiniz. Sermaye yağı da kullanılabilir. Sütte yetiştirilir: tek bir doz 1 çorba kaşığı propolistir, günde 3 kez alınır.

  Eğer boğaz ağrısı yüksek bir sıcaklığa sahip şiddetli bir aşamaya geçerse, propolis alkollü tentür yardımı gelecektir: günde üç kez 1 çorba kaşığı alınmalıdır.

  Alkolik infüzyonun güçlü bir restoratif etkisi vardır: vücudun tonunu arttırır ve bağışıklığı artırır. Vücut hastalıkla savaşmak için güç kazanacak, böylece iyileşme daha hızlı olacaktır. Bu tedavinin seyri genellikle 3-4 gündür.

  Propolis özellikleri hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir.

  Pürülan anjina propolis suyu ile tedavi edilir: bu tentür yarıya seyreltilir. Bujileri yıkamak için ağzın içine bir çare yazın ve solüsyon bademciklere değecek şekilde tutun. İkinci günde 2 saatte bir düzenli kullanım ile hasta çok daha kolay olacaktır. Hastanın sağlık durumu normal sınırda ise, hastanın boğazı tarafından yağlanan% 20'lik propolis tentürü tedavi için kullanılabilir. Aktif maddelerin konsantrasyonunu azaltmak için su ve bal ile seyreltilmelidir.

  Arıtma için arı tutkalı kullanımı, geleneksel tıbbın kullanımını reddetmez. En iyi sonucu birlikte verecekler ve hasta hastalıkla baş edebilecektir. Her durumda, ölçüme uymanız ve kesinlikle doktor tavsiyesine uymanız gerekir.

  Propolis ile tedavi için kontrendikasyonlar

  Bu madde her hastayı tedavi etmek için uygundur. Propolis, diğer arı ürünleri gibi, en güçlü alerjenlerden biridir ve ciddi tepkilere neden olabilir. Alerji belirtileri şiddetli kaşıntı ve yanma hissi olabilir, vücut ısısı yükselir, baş ağrısı ve halsizlik görülür. Bu durumda tedavi durdurulmalı ve hastaya antialerjenik ilaçlar reçete edilmelidir.

  Tentür harici kullanım için bir çare. Vücudun alerjinin varlığını test etmek için bir örnek yapılır: cilde az miktarda tentür uygulanır ve yarım saat boyunca bırakılır. Reaksiyonun görünümü, ilacın atılması gerektiğini gösterir.

  Propolis tentür seyreltilmemiş biçimde almak için KATEGORAL FORBIDDEN. Bu, mutlaka suyla veya sütle karıştırılmış güçlü bir ilaçtır. Saf bir tentür, dokuların nekrozuna ve uzun süreli kullanımıyla mikro enfarktüslere yol açabilir. Aşırı dozdaki herhangi bir ilaç zehir haline dönüşür, bu nedenle duyarlı bir yaklaşım ve orantı önemlidir.

  Doz aşımı kuru ağız, baş dönmesi, halsizlik ve diğer olumsuz semptomlara yol açabilir.

  Örnek hoş olmayan bir sonuç verdiyse, diğer çareleri seçmek daha iyidir. Neoplazmların varlığının yanı sıra karaciğer ve pankreasın eşlik eden hastalıkları için önerilmez.

  Doğru propolis nasıl seçilir?

  Propolis seçmek için ipuçları

  Ne yazık ki, piyasada, sadece olumlu bir sonuç vermeyecek, aynı zamanda zarara neden olmayacak çeşitli sahte ürünler ve düşük kaliteli tıbbi hammaddeler bulabilirsiniz.

  Propolisin normal rengi kahverengi, sarımsı veya yeşilimsi bir tonu da olabilir. Briketler veya kırıntılarla satılır, ancak her durumda karakteristik bir katran kokusu olmalıdır.

  Tat, acı ve hafif yanma, müsaade edilen kirlilik miktarı -% 20'den fazla ve balmumu içeriği -% 30'dan fazla olmamalıdır.

  Propolis, boğaz hastalıklarını tedavi etmek için değerli bir hammaddedir.

  Herhangi bir kullanım yöntemini seçebilirsiniz, her durumda arı tutkalı etkili bir araç olacaktır. Saf formda satın alabilir veya çeşitli tariflerde seyreltilmiş formda kullanılabilecek bir eczane tentürü satın alabilirsiniz.

  Propolis ile gargara

  Her kişi boğazına nahoş gıdıklanma veya ağrılı heyecan yaşamaya vardı. Solunum sisteminde viral hastalıkların gelişiminde ortaya çıkar, aynı zamanda aldığı yaralardan sonucunda alerjik reaksiyonlar, aşırı gerilim veya bağlar arka planı gerçekleşebilir. Ayrıca, boğazda ağrı, kaşıntı ve boğaz vücut patojenler grip veya soğuk algınlığı, ultraviyole ışınlarının eksikliği veya diyette vitamin eksikliği zayıflar, özellikle kış aylarında ortaya çıkabilir.

  yaşı ne olursa olsun gırtlak nedeni rahatsızlık Hastalıkları, ve hastalık zor bir aşamada olduğunu ve önemli ölçüde sıvı alımını ve beslenme, durumu ve hastanın ruh halini çok daha kötü ihlal ediyorsa. Bir hastalık ve bir iltihaplı dönüşebilir veya kronik hale gelir ve soğuk mevsimlerde her yıl dönecektir bunu yapabilir, çünkü tedaviye başlamak için en uygun zamanı çalıştırmak için gerekli değildir.

  Bu tür sonuçlara izin vermemek ve boğazda akut ağrıdan kurtulmak için en kısa sürede durulama yapılmalıdır. Propolis, daha doğrusu propolis ile boğazın durulanması, güçlü bir etkiye sahip bir araç olarak hizmet eder. Kalite terapötik bileşeninde bu benzersiz bir çok yararlı tıbbi tıbbi özellikleri vardır, buna da denir - arı uterus tutkal.

  Propolis'in eylemi nedir?

  propolis tentürü ile boğaz çalkalama Tedavi etkisi, bu iyileştirici besin, özellikle uçucu yağlar, fenolik asitler, tıbbi reçinesi, flavonoidler ve doğal antibiyotik içinde mevcudiyeti neden olmaktadır. Bu maddelerin olağanüstü bir etkisi vardır:

  • negatif mikroorganizmaları yok eder;
  • virüsleri öldürmek;
  • mantar enfeksiyonlarını rahatlatır;
  • en basit mikroorganizmaları yok et;
  • laringeal damarların ve laringeal mukozanın duvarlarını güçlendirmek;
  • bağışıklığı etkinleştirmek;
  • inflamasyon sürecini ortadan kaldırır;
  • iltihaplı dokular yenilenir;
  • analjezik gibi davranır.

  Propolis tentürün tıbbi özellikleri sadece eski nesillerin geniş tecrübesi ile değil, aynı zamanda tıbbi bilimsel uzun vadeli çalışmalar ile de onaylanmıştır, bu yüzden ilaçlara başvurur ve yaygın olarak kullanılır. Boğazın durulanması için propolisin teneke tedavisi, tedavide ana ilaç olabilir, ancak sadece alerjik reaksiyonlar olmadığında.

  Kullanım endikasyonları

  Boğazın propolis ile tedavi edilmesi son derece etkilidir, çünkü etkisi iyi sonuçlar verir ve neredeyse tüm iltihap problemleriyle baş eder. Aşağıdaki inflamasyon türlerinin meydana geldiği durumlarda propolis ile gargara yapılması önerilir:

  • boğaz ağrısı;
  • farenjit kronik veya akut;
  • bademcik iltihabı kronik veya akut;
  • larenjit kronik veya akut;
  • nazofarenjit;
  • boğaz bağlarının kuvvetli gerginliği;
  • alerjilerin neden olduğu tahriş;
  • larinks fiziksel veya termal hasar.

  Boğazdan gelen propolis durulamada çok etkilidir ve hastalığın ilk semptomlarında başlanmalıdır. Bu durumda, birkaç gün içinde herhangi bir ilaç kullanmadan hastalıkla kolayca baş edebilirsiniz.

  Propolis ile gargara

  Propolis bir tentür ile gargara nasıl

  Bu tentür, sulu bir çözelti veya alkol şeklinde yapılır, bu nedenle boğazı durulamak için önce sulandırmanız gerekir ve ardından işlemi gerçekleştirin. Uygulaması için, seyreltilmiş sıvıyı doğrudan ağzınıza çevirmeniz gerekir. İyileşmenin tamamlanmasına kadar en az 1-2 dakika, 24 saatte 5 kez durulanması önemlidir.

  Bu prosedürün başarılı olması için, boğazdan propolis uygun şekilde seyreltilmelidir. Aşırı miktarda tentenin eklenmesi gerekli değildir, fazla konsantrasyon sadece iltihaplanmayı şiddetlendirir ve arı benzeri uterus tutkalının olmaması beklenen etkiyi yaratmaz.

  Propolis tentürü nasıl yetiştirilir

  Her eczanede reçetesiz alkollü tıbbi çözüm satın alınabilir. Durulama yardımcısı hazırlamak için, ılık su ile (tercihen önceden kaynatılmış) bir kupa içinde 2 çay kaşığı tentürün dökülmesi gerekir, daha sonra iyice karıştırın. Bunu her gün yapın.

  Hamilelik sırasında çocuklar ve kadınlar için alkol tentür uygun değildir, bu yüzden kendinizi doğal propolis veya su infüzyonu bir kaynatma hazırlamak gerekir. Her yaş için dozaj aynıdır, bu nedenle yetişkinler ve küçük çocuklar için et suyu aynıdır.

  Durulama için en yaygın reçete bir kaynatmadır. o 2 kaşık iyi öğütülmüş veya propolis ezilmiş alıp 1 bardak (200ml) soğuk kaynamış suda bunları çözmek ve su banyosu içine yerleştirilerek gereklidir almak için. Daha sonra kaynama noktasına getirmeniz gerekir, daha sonra ısıyı önemli ölçüde azalttıktan ve yavaşça karıştıktan sonra, çorba 15 dakika ısınır. Ayrıca filtrelenmeli ve oda sıcaklığına soğumaya bırakılmalıdır.

  Sudaki tentürü yapmak çok daha fazla zaman alacaktır. İlk önce yaklaşık 20 gram yer propolisi almanız, bir bardak kaynar su ile dökmeniz ve yaklaşık bir gün boyunca bir termosta ısrar etmeniz gerekir. Bu süreden sonra tentür süzülür ve birkaç saat buzdolabına konulmalıdır.

  Günde 4-5 kez durulayın. Yetişkinler için, çocuklar için 1 cam (200 ml) kullanılır - yaklaşık 120 mililitre elde edilen infüzyon. Prosedürden önce, çözeltiyi insan vücudunun ortalama sıcaklığına kadar ısıtmak gerekir.

  Angina'da propolis tentürü

  Angina tedavisi sırasında Propolis farklı şekillerde uygulanabilir. Kullanımı mümkün ve saf formda. Birkaç saat boyunca çiğneyecekseniz, iki gün sonra büyük bir rahatlama hissedersiniz, ana belirtiler ortadan kalkacak ve sağlığınız iyileşecektir.

  Angina'nın propolis ile tedavisi çeşitli yollarla yapılabilir. Çiğneme sırasında, boğazda yanmaya neden olur, bu nedenle bu yöntem oldukça tatsız ve az miktarda kullanır. Bazı terapötik amaçlar için propolis yağı veya tentürü kullanılır.

  Yağ süt ile seyreltilmelidir: 1-bir bardak ılık süt için bir yemek kaşığı yağ, günde 3 kez alın.

  Çocuklar için tentür kullanımının özellikleri

  Bu tavsiyeyi göz ardı ederseniz, çözüm solunum yoluna nüfuz edebilir, hala gynin hala şekillendirilmemiş kasları nedeniyle 3 yaşından küçük çocuklar için propolis ile durulamak yasaktır. Basitçe söylemek gerekirse, bir sel olabilir. On yaşına kadar olan çocuklar yetişkinlerin huzurunda en iyi şekilde servis edilirler, bunu doğru yaptığından emin olmak önemlidir.

  Sonuç

  Propolis, herhangi bir kişiye 2-4 gün içinde boğaz ağrısını normal sağlıklı bir duruma döndüren eşsiz ve etkili bir ilaçtır. Ancak bu ilaç, diğer arıcılık ürünleri gibi, birtakım olumsuz sonuçlara yol açabilecek yeterince güçlü bir alerjendir.

  Bir alerjik reaksiyonun ilk belirtileri farklı şekillerde kendini gösterir: şiddetli kaşıntı, yanma, ateş, migren ve halsizlik şeklinde halsizlik. Bu durumda, bu tedavi yöntemi durdurulmalıdır. Propolis tentürünün su veya sütle seyreltilmemesi halinde yutulması kesinlikle yasaktır. Her zaman sağlıklı ol!

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Anjina ve hastalığın tedavisi ile kaç gün ısıtır?

  Angina farenkste enfeksiyöz inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Bu durumda artan sıcaklık, vücudun patojenik mikroflorasıyla savaşmasına yardımcı olur.

  Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

  Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar.