Loading

Tonsillit tedavisinde doğal propolis kullanımı

Arı tutkalı olarak da adlandırılan Propolis, genellikle koyu kahverengiden zengin yeşile kadar reçineli bir yapıya ve renge sahiptir.

Propolis, bal arılarının ağaçların bahar tomurcuklarından toplandığı ve enzimlerinin yardımıyla modifiye edildiği yapışkan maddelere dayanmaktadır.

Arılar, arı kovanı hücreleri kaplamak ve duvarlarındaki çatlakları doldurmak için propolis kullanırlar.

Propolis aktif bir antibakteriyel ve anestezik etkiye sahiptir, bu nedenle propolis aktif olarak bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı tedavisinde kullanılır.

Propolisin iyileştirici özelliklerinde uzun zamandan beri bilinir hale geldi ve Uzun yıllardır bu eşsiz arıcılık ürünü halk hekimliğinde kullanılmıştır.:

 • Sinüzit ve KBB organlarının diğer hastalıklarının tedavisi (En sık propolis, örneğin sinüzit, akut sinüzit ve etmoidit olarak paranazal sinüslerin enflamasyonu ile lokal formları tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca bademcikler, yani anjin ve bademcik iltihabı, akut ve kronik iltihaplanmalarda,. Tedavi yapılır propolis inhalasyon ile durulanarak propolis çözeltisi ile iltihaplı alanların tedavisi.
 • Ağız, diş ve dişeti hastalıkları (propolis ile plakaları uygulayarak ve durulayarak).
 • Mide mukozasına hasarın tedavisi, gastrit (bu gibi durumlarda propolis sözel olarak alınır).
 • Otit tedavisi (kulak iltihabı ile birlikte, bir kural olarak, propolisin bir su çözeltisini ve ayrıca bitkisel yağda bir propolis solüsyonu aşılayın).
 • Yanık, donma ve sert yaraların tedavisi (Propolis solüsyonuna batırılmış bandajlar hasarlı bölgelere uygulanır).
 • Görme organlarına hasarın tedavisi (gözlere bir propolis çözümü gömülür).

Bu yazıda daha detaylı olarak tonsillit tedavisinde propolis kullanımını bakacağız. Birçok uzman propolis tedavisi saf doğal propolis ve alkolat, sulu veya yağlı propolis sindirilmesi genellikle göre çok etkili bir antibiyotik tedavisi olduğunu düşündürmektedir. Saf doğal arı yapıştırıcı bir parça çiğneme sırasında bademcik iltihabı en etkili tedavi propolis olduğuna inanılmaktadır. bademcik sadece çiğnendiğinde ağız ve dil hafif uyuşma yanma hissi neden olan bir yüksek kaliteli propolis, yardım ettiğinde Ama burada bu kadar çabuk dikkat edilmelidir.

Tonsillit doğal propolis ile tedavi son derece basit bir şemaya sahip, birkaç öneri hatırlamak önemlidir:

 • Propolis (aynı zamanda kabul edilebilir bir durulama olağan kaynamış su gıda parçalarını uzaklaştırmak için) tuz çözeltisi ya da bir çözelti furatsilina gargara gerekir ve daha önce tedavi yedikten sonra.
 • Çiğnemeden önce propolis hafifçe ısınmalıdır, çünkü sıcaklıkta bir azalma ile genellikle katı bir forma sahiptir.
 • Küçük bir parça doğal propolis ağzına konur ve 10-20 dakika boyunca iyice çiğnenir.
 • Çiğneme propolisi sırasında bademcik iltihabı tükürük salyası tavsiye edilmez, aynı zamanda bir propolis parçasını aktif olarak ağız boşluğuna hareket ettirmek de arzu edilir.
 • Bademcik iltihabında daha uzun bir propolis çiğnemesi, mukoza zarının yanmasını tetikleyebilir, bu yüzden burada dikkatli olunmalıdır.
 • Bademcik iltihabı propolis günde en az 2-3 kez olmalıdır. Kural olarak, hastalık halen aktif tedavinin üçüncü gününde sona ermektedir ve komplikasyon olasılığı önemli ölçüde azalmaktadır.

Tonsillit gelen propolis tentür kullanma yöntemleri

Tonsillit tedavisi için bir antibakteriyel tedavi olarak başarıyla propolis alkol veya su tentür kullandı.

Kural olarak, hoş olmayan ağrı semptomları eşlik eden pürülan tonsillit ile kullanılır.

Genellikle, bademcik iltihabından çeşitli propolis tentelerinin kullanımı antibiyotiklerin uygulanması ile paralel olarak gerçekleştirilir, çünkü şiddetli hastalık durumunda sadece geleneksel tıbbı kullanamaz.

Hasta ayrıca barış ve bolca içki içiyor. Zaten bademcik iltihabının başlangıcında, az miktarda propolis tentürlü bir çözelti ile boğazını durulamak mümkündür. Boğaz bademcik iltihabı ile durulamak için, hem propolis hem de alkol suyu tentürlerini kullanabilirsiniz. Uzmanlar, bu durulama sıvılarının kullanımının propolisin dahili kullanımı için hesaplanan normları aşamaz. Kural olarak, propolis tentürünün seyreltilmesi için temel olarak saf su veya süt kullanılır.

Boğazın propolis tentürüyle durulanması prosedürü için gereklidir:

 • Propolisin ruhani tentürü 1:10 oranında sıcak kaynamış suyla karıştırıldı.
 • Elde edilen çözeltiyi durulayın.
 • Günde 5-6 kez propolis ile durulayın tekrarlayın.

Dikkat lütfen!

Çocukların tedavisi için boğaz için alkolsüz ve su propolislerinin kullanılması tercih edilir.

zamanında başlayan durulanması aşamalarını, o zaman kabartma tonsilliti propolis tentür kullanılarak, tedavinin ilk günün anlamıyla sonunu beklemek uzun değil, hasta sağlığının önemli bir iyileştirme hissedeceksiniz. Propolis tentürünü buhar inhalasyonlarıyla da kullanabilirsiniz. Alkol solunum sistemi üzerinde zararlı etkileri olabilir gibi, propolis su tentür daha iyi kullanmak amacıyla dikkati çekiyor.

Propolis ile buhar inhalasyonu gerçekleştirmek için gerekli olan:

 • Propolisnom merhem veya sulu propolis tentürü 1: 3 oranında kaynar su ile karıştırılır.
 • Elde edilen sıvıyı geniş bir tencereye dökün.
 • Kafayı bir havluyla örtün ve kapları tıbbi bileşime paralel tutun.
 • Buharın solunması yaklaşık 10-15 dakika süreyle önerilir.
 • Prosedürü günde 2 kez tekrarlayın.

Eğir ile buhar inhalasyon anjin kullanarak aktif tedavi ile başarılı bir hafta ya da on beş için hastalığın kurtulabilirsiniz. O arı ürünleri güçlü alerjenler ve arı tutkal istisna olduğu bir sır olduğundan tonsilliti propolis, çok dikkatli kullanılması gerektiğini dikkat etmek önemlidir.

Tonsillit gelen Propolis çok yaygın ve oldukça başarılı bir şekilde kullanılır. Angina ve bademcik iltihabı tedavisi için propolisli tentür ve yağların kendi kendine hazırlanması için birçok reçete vardır. Biz sadece en yaygınlarını veriyoruz.

Propolis boğaz ağrısı nasıl uygulanır?

Propolis, tüm arıcılık ürünleri arasında en kullanışlı olanıdır. En sık görülen durumlarda, propolis tentürü, anjin içinde ve aynı zamanda propolisin kendisinden saf halde ve ondan yapılan yağda daha az sıklıkla kullanılır.

Propolis (ya da arı tutkalı) - arı kovanına yerleştirilmeden önce, arı kovanlarının işlenmesi için arıların, petek yuvalarının ve peteklerin dezenfeksiyonu için üretilenlere benzer, viskoz kıvamlı bir madde. Aslında, propolis, ilkbaharda ağaçlardan toplanan, fakat arıların kendi enzimi ile değiştirdiği tutkaldır.

Angina'nın propolis ile tedavisini olumsuz etkileyebilecek tek kontrendikasyon, arıcılık ürünleri için bir alerji olarak kabul edilir. Bu nedenle, kullanmadan önce, ağzınıza küçük bir parça arı tutkalı ya da yanaklarınıza uygulayarak, su ile seyreltilmiş, boğazınızı yıkamak için kıvamda bir tentürle bir tür "alerji testi" gerçekleştirebilirsiniz. Bu arıcılık ürünüyle temastan 12 saat sonra hiçbir reaksiyon gözlemlenmezse propolis güvenli bir şekilde uygulanabilir. Dudakların şişmesi, kaşıntı, yanma, alerjenin mukoza zarı ile temas ettiği bölgedeki kızarıklık varsa, acilen antihistamin almak ve doktora başvurmak gerekir.

Propolis yağı

Propolis yağı, anti-inflamatuar, restoratif, analjezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Özellikle değerli olan, yanıklardan kurtulduğunda, yaraları tedavi etmekte zorlanan ve boğaz, mide ve bağırsakların ülser hastalıkları gibi bir yağdır. Ayrıca, bağımsız olarak da hazırlanabilir. Bu gerektirecektir:

 1. 100 gr tereyağı;
 2. 10 g ezilmiş ve saflaştırılmış propolis (bu maddeyi rende üzerinde donmuş bir biçimde daha iyi öğütün).

Yağı ateşte eritmeli, kaynamaya getirilmeli ve ateşten çıkarılmalı, hemen hazırlanan propolis eklenmeli ve kütle üniform olana kadar karıştırılmalıdır. Malzemeyi karıştıramazsanız, daha iyi çözünme için tekrar tekrar karıştırıp, tekrar ısıtın. Yağ ayarlanana kadar, bir tülbent veya ince bir elek ile filtrelenmeli ve temiz, sıkıca kapatılmış bir kaba boşaltılmalıdır. Buzdolabında saklanmalıdır.

Düzgün pişen yağ yeşilimsi veya sarımsı bir renk tonu ve hafif bir acılığa sahiptir. Ayrıca mutlaka karakteristik bir propolis kokusu olacaktır.

Bir öğünden 2-3 saat önce bir çay kaşığı üzerine günde bir kez uygulanır. Hastalığın semptomları tamamen ortadan kalkana kadar angina ve kronik tonsillit yağından propolisnoe yağı kullanılır.

Ayrıca, sütte çözünmüş tereyağının alınmasının bir çeşidi vardır. Yarım bardak sıcak süt, kremalı arılar karışımı bir çorba kaşığı alır. Tam çözünmeyi bekledikten sonra, günde üç kez, bir yemekten bir saat önce ılık ısıtın.

Propolis saf haliyle

Angina ile propolis de çiğnenmesi veya ağızda tutulması gereken saf formunda kullanılır. Kural olarak, bu, 5 gramdan fazla değil, günde 3 saat boyunca sıvı ve tükürük ile yıkayarak tutulmalıdır. Birçok insan, bu tedaviyle birlikte, catarrhalic tonsillitis belirtilerinin 2-3 gün sürdüğünü söylüyor.

Propolis mutlaka gerçek olmalıdır, çiğneme sırasında ağızda bir yanma hissinin varlığı ile arı tutkalının kalitesi belirlenebilir.

Küçük bir arıcılık ürünü gece için yanağa düştüğünde başka bir seçenek daha var, ancak bu, rüyada boğulma olasılığı nedeniyle oldukça riskli bir seçenek.

Propolis tentürü

Propolis tentürü ve anjin içinde kullanımı bademciklerin iltihaplanması durumunda etkilidir. İçerisinde 5 gün boyunca 1 yemek kaşığı olan saf formda alınır, boğazda durulanır ve ağız boşluğunu bademcikler ile birlikte sulandırır. Ayrıca, pürülan akıntı ile komplike olmayan bir anjinadan, inhalasyonlar için alkolik infüzyon kullanılır.

Çocukların tedavisinde herhangi bir alkolik ilaç bileşiğinin önerilmediğini belirtmek önemlidir.

Eczanede tentür satın alabilirsiniz ve gerekli malzemeleriniz varsa kendinizi hazırlayın. Ve aşağıdaki bileşenler gerekli olacaktır:

 1. önceden hazırlanmış propolis, saflaştırılmış ve soğuk suda ıslatılmış, 30 g;
 2. alkol tıbbi 100 ml.

Arıtılmış arılar yapıştırıcı alkol ile dökülür ve bir hafta boyunca karanlık, soğuk bir yerde iyileşir. Konteyneri gelecekteki tıbbi karışımla günde birkaç kez sallamak gerekir. Bir hafta sonra, gazlı bez veya ince elek şeklinde bir filtreden geçmek için hemen hemen hazır tentür gereklidir ve eğer istenirse, gliserin ile yumuşatılırsa, 100 ml tentürün 200 ml gliserin ihtiyacı olacaktır.

Sulama ve bademciklerin yağlanması için, 1: 1 oranında kombine edilmiş propolis ve su tentüründen bir çözelti kullanılır.

Aynı çözelti ağız boşluğunun ve boğazının durulanmasıyla gerçekleştirilir. Bu amaçla, su, su ve tentenin önceden ölçüldüğü yarım bir bardak solüsyon gereklidir. Her 3 saatte bir tekrar tekrar durulama yapılmalıdır, rahatlama, uygulayıcılara göre bu tedavi yöntemine göre, tedavinin 2. gününde gelir.

İnhalasyon formunda propolis ile tedavi, yüksek sıcaklıkta ve pürülan anjina şeklinde uygulanmaz. Diğer durumlarda, buhar inhalasyonu için, bir çay kaşığı soda ve benzer bir propolis tentürü yarım litre suda çözülür. Böyle bir bileşiğin solunum çiftleri, 5, maksimum, 10 dakika boyunca günde en fazla 2 kez olamaz.

Propolis merhem

Propolis merhem genellikle inhalasyonlar için kullanılır. Eczaneden de alınabilir veya evde yemek pişirmek mümkündür.

Bunu yapmak için çok fazla hazırlamanıza gerek yok:

 1. petrol jölesi;
 2. aslında, ana bileşen propolis

Merhem, ruhun arzu ettiği herhangi bir miktarda hazırlayabilirsiniz, asıl şey, karıştırıldığında oranın, 1: 1 oranlı karelere karşılık gelmesidir.

Malzemeleri iyice karıştırın ve su banyosunda saklayın, sıcaklığı yaklaşık 80 ° C olacaktır. Karışımı önceden ısıtın, soğumaya başlamayın, bir tülbent veya ince bir elek içinden süzün ve daha sonra geniş bir boyunda, tercihen koyu renkte ve sıkı bir kapakta kullanım için uygun kapların üzerine dökün.

10 dakika boyunca günde iki kez yapılan buhar inhalasyonları için, yarım litre sıcak suya 1 çay kaşığı merhem gereklidir.

Kışın Topikal: propolis bir tentür ile gargara ya da propolis ile soğuk ve angina tedavi nasıl?

flickr tarafından nickodoherty

bir klinik çalıştıran soğuk algınlığının ilk belirtileri veya boğazda bir ağrı veya sadece eczaneye Birçok kişi, vücut bu sorunla başa çıkmak yardımcı ilaçların her türlü satın almak için. Ama apiary Yetişkin hayatımın en geçirdi deneyimli arıcı olarak, ben şüphe, sverhpolezny arı ürünü propolisin dışında, hata yapma ve böyle bir yüksek değere dikkat etmek değil önerilir. boğaz ağrısı, ateş veya boğulma vardır dede arıcı hayal etmek unutmayınız öksürük, ilaç saatlik el altında temelini ve bizim kardeşlik her biri Eğir ile boğazını tedavi değil, bilen vardı zor ve tüm çünkü sadece boğaz.

Gerçekten de, sürekli tüketen bal ve diğer arı ürünleri, örneğin, aynı propolis, polen veya "arı hlebchik" ambrosia, kelimenin tam anlamıyla gövde doğanın bu gücü imbues ve bu maddelerin kullanımının uzun farklı ülkelerden bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır nasıl hissetmek. Propolis hava yavaş yavaş bozulmaya başlar başlamaz, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, akut solunum enfeksiyonları, soğuk algınlığı, öksürük, grip ve diğer viral, hoş olmayan şeyler ve her köşede bizim için pusuya yatmak ile yardımcı olur ve hava sonbahar yaklaşımı ile soğutulur. Ve propolis duymuş, birçok tıbbi özellikleri farkındayız, ama gerçekten buna özellikle fırsat için, zor olabilir anlamak için, aksi kullanılan veya nasıl olması gerektiği gibi görünüyor ve ne ne anlatmak değil, ben paylaşmaya karar kendi deneyimim.

Değerli ürün hakkında kısaca: soğuk algınlığı için propolis tentürü ve sadece

le Schtroumpf mycologue flickr tarafından

Tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız - propolis, ilgili makaleyi tam olarak olduğu gibi blogumda da bulabilirsiniz. Şimdi bu konuda bir şey yok, ama propolis ile boğaz tedavisi, öksürük için acil yardım, soğuk ve benzeri hakkında. Aslında, propolis son derece üstün antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan bir arı tutkalıdır, içerdiği maddelerin biyolojik aktivitesi insan bağışıklığını korumak için izin verir ve bu şekilde devam eder. Bu nedenle, bu tür arıcılık ürünlerini kullanan kişiler, soğuk algınlığı ile bile neredeyse hiç hastalanmamaktadırlar ve bu hiç bir başarı değildir.

Her şeyden önce, her insan için uygun olan şeyden bahsetmeye değer, çünkü yakınlarda pek çok kovan yok, ama neredeyse hiç küçük bir köyde bile bir eczane var. Orada ve çok mütevazi bir miktar olan propolisin gerçek bir tentürünü bulabilirsin ve bunun faydaları sadece devasa olabilir. Eczaneden boğaz için propolis alkol tentürü - sadece iyileştirici etkisi olmayan ama başka özellikleri olan vazgeçilmez bir ilaçtır.

 • Arı propolisinin ruhani infüzyonunun belirgin bir antibakteriyel etkisi vardır. Yani, çeşitli bakterilerin, mantarların ve virüslerin gelişimini niteliksel olarak engelleyebilir, örneğin, anjinle aktif olarak çarpışan aynı streptokoklar. Buradaki şey, propoliste, patojenlerin yaşamına uygun olmayan bir ortam yaratan özel asitler olmasıdır.
 • Aynı asitler ve diğer maddeler sayesinde, angina veya influenza ile propolis tentürü de bir anti-enflamatuar etkiye sahip olacaktır.
 • En yakın eczane kioskunun en yaygın olduğu propolisin tentürü, aynı zamanda, herhangi bir yoldan zarar gören dokuların ve kılcal damarların en hızlı geri kazanımına katkıda bulunan, canlandırıcı bir etkiye de sahip olabilir.
 • Boğaz ağrısı olan propolis de anestetik bir etkiye sahip olabilir, yani, anestezi ve tahriş yatıştırır.
 • Vücudun bağışıklık sisteminin aktivitesi, eczaneden propolis tentürü çekerken, ve daha da önemlisi, bağımsız olarak yapılırsa, evde küçük tüylü sarsaklarımız tarafından hazırlanan hammaddeden yapılırsa, önemli ölçüde artmaktadır.

propolis benzersizliği farklı virüsler, mantarlar ve bakteriler patojenik doğası binlerce nasıl başa, insan vücudunda yaşayan yararlı mikroflorasını etkilemeden tamamen "bilir" olmasıdır. Bu yüzden sadece davranmakla kalmayıp aynı zamanda koruyucu bir etkiye de sahip olan bir ürün olarak kabul edilir. Buna ek olarak, toksik maddelerin vücuttan bu çıkış işgal fagositler gibi şaşırtıcı hücrelerin aktivitesi önemli ölçüde anjin, bademcik iltihabı, öksürük, bronşit ve diğer propolis uygulanması ile arttırmıştır. Güçlü antibiyotiklerin, propolise karşı son derece etkili kaldığını ve zararlı sonuçların hafifletildiği ve hatta tamamen ortadan kaldırıldığını da belirtmek gerekir.

benzersiz soğuk algınlığı için propolis tentürü: kullanım talimatları, pişirme ve depolama

John Pluta flickr tarafından

Tabii ki, bu eczaneye çalıştırın ve böylece hiçbir şeyi dert istenen tentür elde değil kolay, ama biz, bütün ev yapımı biliyorum ve kendi eli daha da verimli ve güvenilir bir şekilde yardımcı olur yapılmış olarak, bu yüzden bilerek kendini tentür pişirmek tercih tam olarak ne ben Ben korumak gibi bir ürün buzdolabı ve her hasta için önemli olan diğer nüansları ve sağlıklı bir kişi bırakılabilir ne kadar süreyle, koymak. Eğir tentürü boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip, SARS, akut solunum enfeksiyonları, bronşit, larenjit, farenjit ve diğer hastalıklarla yardımcı olur.

Bir propolis alkol evinin hazırlanması: doğaüstü hiçbir şey yoktur

Daha sık olarak, boğazın yıkanması için propolis yetiştirilir ve eczaneden satın alınabilen tıbbi alkolde ısrar edilir. Eskiden iyi zamanlarda dedem güçlü ve hoş kokulu moonshine pişirirdi, ve onun üzerinde, kır çiçekleri, çam iğneleri, yeşil bor aromasıyla dolu olan ve başka ne olduğunu bilen pek çok tentür yaptı. Şimdi büyükbabamın moonshine tarifi benim tarafımdan kayboldu, bu yüzden mevcut olanı yönetmek gerekiyor. Yani, orantıları gözlemlemeniz ve önerileri izlemeniz gerekir. Çeşitli malzemeler ve yemekler alacak:

 • Sıkı bir kapak ile koyu kahverengi veya mavi-yeşil cam küçük cam kavanoz. Kapasite, büyük ve önemli değil, ama tahmini alkol miktarından başlamalıdır.
 • Eczanede satılan yüzde 70'lik medikal alkol, boğazın propolis ile tedavi edilmesi, yani tentürün kendisinin hazırlanması için doğru olacaktır. Yüz gram almalısın.
 • Yaklaşık on beş ila yirmi gram saflaştırılmış propolis. Arıcılık ürünlerinin ve hatta pazarın bulunduğu özel mağazalarda satın alabilirsiniz. Ancak, elinizden propolis satın alırken, dikkatli olun ve satıcının belgelerini kontrol edin, çünkü sadece dolandırıcıya girip paranızı kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda kendi sağlığınıza da zarar verirsiniz.

Resmi tıp propolis alkol tentür hakkında kendi görüşü vardır ve bu açık: infüzyon bu tip tedavi kesinlikle çocuklara, hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar ve diğer hastalıklar tarafından zayıflamış olanlar için yasaktır. Bu gibi durumlarda, alkol içermeyen su infüzyonlarına dikkat edilmeli.

Her şey hazır olduğunda ve her şey hazır olduğunda, tentenin hazırlanışına gitme zamanı. Bunun için propolisin kendisinin yavaşça soğutulması gerekir, fakat dondurulmamalıdır. Bunun için buzdolabı en iyi şekilde çalışır, ancak ürünü birkaç saniye hariç dondurucuya koymayın. Soğuduktan sonra, herhangi bir metresin mutfağında bulunan normal mutfak, ince bir rende üzerine bir parça propolisin rendelenmesi gerekecektir.

Daha sonra çipleri bir kavanozun içine dökün ve alkolle doldurun, birkaç kez iyice çalkalayın, kapağı sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında karanlık bir yerde dinlendirin. Sadece temiz bir karanlık havlu ile örtün ve rafta bırakabilirsiniz. Günde bir kez, tentür aktif olarak çalkalanmalı ve iki hafta sonra zaten alınabilir. Propolis ile soğuk algınlığı gergin infüzyonu içerir, bu nedenle de yapmaya değer ve bir buzdolabında bu ilacı bir yıl boyunca saklayabilir ve hatta önleyici amaçlar için uygulayabilirsiniz.

Boğazını durulamak için propolis bir tentür seyreltmek için nasıl

Freeman Huang flickr tarafından

Propolis'ten sıradan su yardımıyla mucize ilaç da hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için küçük bir termoya ihtiyacınız vardır, çünkü bu buharlama anlamına gelir. Kullanımı bile çocuklara tavsiye edilen öksürük propolisinin bu tentürü, hamile kadınlar ve hatta emziren anneler için bile en iyi seçenek olacaktır.

 • Yirmi gram propolis, bir önceki versiyonda olduğu gibi, bir rende içinden iyice öğütülür.
 • Termoslarda meydana gelen herşeyi uykuya dalın ve iki yüz mililitre, yani bir bardak dışkıyla dik kaynar su dökün.
 • Kapalı stoper ile ısrar etmek için, alınan ilacın gazlı bez veya ince elek ile filtrelenmesi için tam olarak uygun olduğu gün gereklidir.
 • Bu infüzyonu saklamak en fazla yedi gün içinde buzdolabında olabilir.

Propolisin en büyük sağlık ve iyileştirici etkisinin, preparasyondan sonraki ilk üç günde bir infüzyona sahip olduğu ve daha sonra özelliklerinin giderek azaldığı ve ortadan kalktığı belirtilmektedir.

Propolis bir tentür ile gargara: Hızlı, ucuz ve son derece kullanışlı

Birçok kişi, propolis tentürüyle nasıl gargara yapılacağı sorusuyla ilgilenir, böylece hastalık olabildiğince çabuk geçer ve hatta kendisine zarar vermez, çünkü alkol söz konusu olduğunda, o zaman herhangi bir şey olabilir. Çünkü ben, angina'nın propolis ile tedavisinin - eylemin tamamen meşrulaştırıldığı, kabul edilen ve resmi tıbbın olduğunu söylemek istiyorum.

Angina ile propolis: uygulama alkol infüzyon

 • Bir bardak sıcak, kaynamış suya bir çay kaşığı pişirin veya infüzyonu satın alın.
 • Boğazı beş dakika boyunca durulayın.
 • El kaldırmak gibi, yaklaşık üç veya beş kez ve semptomlar, yanı sıra hastalığın nedeni için eylemi tekrarlayın.
 • Su tentürleri bir ila üç oranında seyreltilir.

Bu tedaviyi iki haftaya kadar uzun bir süre alabilir, ancak sonuç çok daha erken görülecektir. Dahası, propolis tentürünü sadece saf suyla değil, her zaman yaptığım gibi çeşitli otların et suyuyla seyreltmek mümkündür. Böyle şaşırtıcı ve hoş kokulu bir çay her zaman yarar sağlar, hiçbir şey acıtmasa bile, en önemlisi, taşınmaz ve aşırıya kaçmayın. Şimdi herkes, anjin ile bir propolis tentürü ile nasıl gargara yapılacağını anlayacaktır, ki bu oldukça kolaydır.

1 gece boyunca soğuk propolis tedavisi: imkansız mümkün

Flickr tarafından Rmmateos

, Size bir öksürükle soğuk ziyarete geldi bir kez, o zaman "küçük kan" kurtulmak edemez ve antibiyotik sindirerek bırakmaya düşünüyor musunuz başını tutarak aşağı bile yataktan çıkmak istemeyen sonları, en az bir hafta var. Ama soğuk algınlığı için, eşsiz bir araçtır olarak orada, bu gerekli değildir, hepsi propolis söylüyorum, kullanımı ılık süt kullanımını içerir. Bir gecede soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmaya yardımcı olacak bir ilaç hazırlamak hiç de zor değil.

 • Yarım litre süt kaynatın, tercihen bir bütün olarak doğal.
 • Ezilmiş propolisin üst kısmı ile bir buçuk ila iki yemek kaşığı, bir kap sütüne dökülür ve iyice karıştırılır.
 • Tencerenin altındaki ateşi en aza indirir, tüm bunları kaynatır, sürekli karıştırır, 10-15 dakika.
 • Sıcak et suyu filtre edilmeli ve tamamen soğuyana kadar soğumaya bırakılmalıdır.
 • Yüzeyde propolis katı bir balmumu kabuğu oluşur, çıkarılması gerekir ve kalan demleme yemekten önce 20-30 dakika, yani boş bir midede bir tatlı kaşığının üzerine alınır.

İlacın alması gereken her yemekten önce, günde yaklaşık 3-5 kez, ve her zaman geceleri. Ve o, sürtünme yapmak ya da ayaklarınızı takmaktan zarar görmez. Sabah, hastalığın tüm belirtileri el ile kaldırılacak ve bu olmazsa, bir doktora danışmalısınız, bir gün içinde tedavi edilebilir, soğuk algınlığı olmayabilir.

Bir öksürük ile propolis içmek nasıl: Deneyimli arıcıların sırları

Sunica Markovic flickr tarafından

Öksürük, çeşitli nedenlerle bir kişide ortaya çıkabilir, ancak en yaygın olanları bronşiyal hastalıklar, iltihaplar, tüberküloz ve diğerleridir. Propolis, uygulamada nasıl uygulanacağını biliyorsanız, yardımcı olur. Uzun süre nedeniyle vücutta, kötü beslenme (düşük kaliteli ürünler) yanı sıra diğer faktörlerin genel zayıflama, tesadüfen, zamanımızda hiç nadir değildi tüberküloz, kurtulmak ve sadece propolis yardım ve Barsukov yağ he ile alınamadı Arkadaşım, lanetlenmiş enfeksiyonu yenmeyi başardı.

 • Herhangi bir bitkisel kirlilik eklemeden doğal tereyağı alın. Ve bunun gibi uzmanlaşmış mağazalarda edinebilir veya hatta evde yapabilirsiniz, ancak bazı zorluklarla ilişkilidir. Bu değerli ve kullanışlı ürünün tam yüz gramını alacaktır.
 • Bir emaye tencerede veya kasede, yağı 50 derecelik bir sıcaklığa ısıtın ve orada on gram toprak propolis atın ve iyice karıştırın.
 • Elde edilen karışımın 10-20 derece daha ısıtılması gerekir ve daha sonra çıkarılır ve oda sıcaklığında soğumaya bırakılır.
 • Karışım, ince bir süzgeç veya iki kat gazlı bezle dikkatlice filtre edilmelidir.
 • Karışımı cam kaplara dökün ve buzdolabında saklayın.

Yemekten önce bir buçuk saat boyunca ihtiyaç duyduğunuz şekilde pişirin, yaklaşık iki, sonra da günde üç kez. Ayrıca, sıradan bir öksürük ile tedavi seyri üç ila beş günü geçemez. Daha ciddi hastalıklar için, tedaviyi iki haftaya uzatmanız önerilir, ondan sonra on gün ara vermeniz gerekir. Dahası, propolisin yağda uygulanması devam ettirilebilir.

Angina'da propolis nasıl kullanılır: tarifler, faydalar ve zarar, endikasyonlar ve öneriler

Propolis ile tedavi, bağışıklığı önemli ölçüde güçlendirebilir, tahriş olmuş mukoza boğazını, burnu ve mikropları tahrip edebilir.

Özellikler

Propolis, yapışkan bir madde ile temsil edilen bir arı ürünüdür. Bal arıları tarafından üretilir.

Bu arı ürünü arılar tarafından bir yapı malzemesi olarak kullanılır. Böceklerin kovanın duvarlarına bulaşması, balın depolandığı peteklerin çatlaklarını tıkaması gerekir.

Arı kovanında önerilen propolis satın alın. Ancak çoğu zaman piyasada propolis satın alırız. Sahte satın almamaya çok dikkat etmelisin.

Gerçek, kaliteli bir propolis nasıl seçilir? Bu arıcılık ürününü satın alırken bu eşyalara dikkat etmek gerekir:

 1. Propolis nerede? O, arı kovanından gelse bile, nerede bulunduğunu bilmelisin. Yakınlarda fabrika, yol, fabrika bulunmaması önemlidir. Sonuçta, böyle bir arı kovanından propolis, ağır metaller, zararlı kimya, radyasyon ile zenginleştirilmiştir.
 2. Güney ya da kuzey propolis. Uzmanlar, kuzey arı kovanlarından gelen arı ürününün yüksek kalite nedeniyle daha pahalı olduğunu ileri sürüyorlar (yakınlarda yol, toz ve işyeri yok). Çevreye daha temiz olduğu düşünülmektedir.
 3. Görünüş. En deneyimli uzman bile burada kafa karıştırabilir. Arıcılık ürünü farklı görünebilir. Rengi açık sarıdan koyu kahverengiye kadar değişir. Bazen siyah propolis bile bulunur (onu almak tavsiye edilmez).
 4. Kokusu. Keyifli olmalı, baharatlı balzamik, balla ilgili bir not hissedilmeli.
 5. Tat. Kütle karışık bir karışık tat, acı ile donatılmış.
 6. Görünüş. Kırıntı, pelet, briketler şeklinde olabilir. Uzmanlar bir bebeği almayı öneriyor (tedavi görmedi).

Tıbbi özellikleri

Tıbbi uygulamada, propolis uzun bir süre kullanılır. Değeri, mükemmel antibakteriyel, anestetik etkiye bağlıdır. Ayrıca, o gibi eylemleri vardır:

 • immüno-uyarıcı;
 • antiseptik;
 • anti-enflamatuar;
 • yara iyileşmesi;
 • antipruritik;
 • antioksidan;
 • bakterisit.

Propolis'in faydaları ve kullanmanın yolları hakkında yapılan yorumlar, videomuza bakın:

Kullanım endikasyonları

Mikropların tahribatındaki yüksek propolis etkinliği not edilir. Bu ürün, terapötik etkisinde antibiyotiklerden daha azdır, fakat bağırsak mikroflorasını baskılamaz ve daha az toksiktir.

Propolis bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılır:

Propolis, anjin ve diğer soğuk algınlığı için çok iyidir.

Kontrendikasyonlar

Uzun bir süre propolis almak yasaktır. Sistematik olarak kullanmak için bir aydan fazla bu arıcılık ürünü yasaktır. Propolis, tüm insanlar için olmayan hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Terapötik amaçlar için kullanılmasının yasak olduğu bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • karaciğer hastalıklarının varlığı;
 • şişme;
 • safra yollarının hastalıkları;
 • arı ürünlerine karşı alerji;
 • pankreatit (propolis'i çok dikkatli kullanmanız gerekir);
 • böbrek taşı hastalığı.

Angina ve boğaz diğer hastalıkları ile propolis nasıl tedavi edilir

Akut enfeksiyöz bir hastalık olan anjin, bu arıcılık ürününün kullanımına karşı herhangi bir kontraendikasyon yoksa, propolis bazlı ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Uzmanlar propolisin sahip olduğu antibakteriyel etkinin çok güçlü olduğuna inanıyor.

Propina tedavisinde propolis aşağıdaki gibi kullanılabilir:

 • İçinde saf bir arıcılık ürünü almak;
 • çiğneme propolis;
 • propolisnoe yağı kullanın;
 • alkol tentürü kullanımı.

Propolis yağı da anjina için kullanılır. Vücudun enfeksiyona direncini arttırır, güçlendirir, erken iyileşmeyi destekler. Yağ sütü karıştırıldıktan sonra tüketilir (1 yemek kaşığı bir bardak süt için yeterlidir). İlacı günde üç kez yemeklerden önce almalısın.

Eğer pürülan anjina şekli gelişirse, propolis suyu kullanılabilir. Su ile seyreltilmiş bir propolis tentürüdür (50:50).

Çözelti ağızda alınır, bademcikler yakınında tutulur, sonra tükürülür. Bu prosedürler 5 yapılmalıdır (aralarında 2 saat ara kalmalıdır). Festering fişlerinin temizlenmesi için gereklidir. Kabartma 2 gün sonra farkedilir. Ve tam iyileşme 5 gün sonra gelecek.

Angina propolis nasıl tedavi edilir, videomuza bakın:

Spreyler ve aerosoller

Boğaz hastalıklarını tedavi etmek için, çocuklarda burun, yetişkinler propolis'ten yapılmış spreyleri kullanabilir. En çok acıyı gidermek için tahriş olmuş mukozayı nemlendirir.

Kullanımda, sprey en basit ilaçtır. İlham almak için ilacı püskürtün (2 saniye boyunca). İlacın yeni bir şişesini kullanmaya başlamak için, güvenlik başlığını şişeden çıkarmanız, nebulizatörün ucunu valf gövdesine takmanız gerekir.

Mukozada iltihaplı bölgeyi eşit olarak sulamak için, uçucu ağız boşluğuna yönlendirildikten sonra 3 ila 4 kez püskürtücüye basmanız gerekir.

Çoğu uzman atandı:

Örneğin, propolis tentür 5 dakika durulama için boğazda ağrıyı ortadan kaldırabilir ve tek kullanımlık bir acı ile "PropoSol" almaz. Bileşimindeki alkol boğaz ağrısını yakar.

"Püskürtme propolis" akut solunum yolu enfeksiyonları, akut solunum yolu enfeksiyonları, grip tedavisinde çok uygundur. Sprey, mukoza üzerinde hafif bir etkiye sahipken, bakterileri ve mikropları öldürürken, mukusun çıkarılmasına yardımcı olur.

Propolis bazlı spreyler ve aerosoller

soluk alma

Propolis ile inhalasyonlar da çok etkili kabul edilir. Bu arıcılık ürününün çiftleri şu konularda yardımcı olur:

 • rinit;
 • bademcik iltihabı;
 • bronşit;
 • sinüzit;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşiyal astım;
 • sinüzit.

Bir nebulizer içinde propolis tentürü kullanmadan önce, kaynar su ile çözülmelidir (1:20). Aparatın içinde, 3 damla bitmiş çözelti dökülür. Prosedür 10 dakika, daha fazla olmamalıdır. Soluma, burun nefesini kolaylaştırır, akut öksürüğü hafifletir, boğazı yumuşatır.

Propolis'ten bir merhem hazırlamak için su banyosu hazırlamanız gerekir. Sonra petrolatum, propolis'i karıştırın. Oran 1: 1 olmalıdır. Bu şekilde hazırlanan karışım banyoda tutulur, sıcaklık kaynamanın altında olmalıdır.

Isıtılmış kütle süzülmeli, bir cam kabına konmalıdır. Merhem karanlık ve soğuk bir yerde saklanır. Böyle bir merhem solunabilir. Prosedürlerin günde 2-3 kez yapılması önerilir. Ayrıca süt ile içebilirsiniz.

tentürler

Boğaz ağrısı şiddetli formu tentür kullanmak daha iyidir. 5 gün boyunca günde üç kez alın. Tek doz 1 yemek kaşığıdır. Lokal terapi için, durulama, inhalasyon, ağız boşluğunun tedavisi, burun sinüsleri genellikle yapılır.

Larenks kullanımı propolis tentür tedavisi için (% 20). Bu alanı yağlamadan önce propolis bal ile su ile seyreltilmelidir (50:50). İnhalasyonlar vazelin yağı temelinde hazırlanan propolis merhem ile yapılır.

Propolis dayalı merhem ve tentürler

Halk tarifleri

Boğaz ağrısı ile, propolis çiğnemek için tavsiye edilir. Bu yöntem en etkili olarak kabul edilir, özellikle de arıcılık ürününü günde birkaç saat çiğneyseniz. Anjina semptomlarının ortadan kaldırılması ikinci günde zaten gözlenmiştir.

Çözünmüş propolisnym yağı (1 çorba kaşığı.) Ile süt içebilirsiniz. İyileştirme yağını günde üç kez alın.

Bir propolis alkollü tentür nasıl hazırlanır, videomuza bakın:

Uygulama özellikleri

Propolis (buna dayalı tentür, merhem, yağ) yetişkinler ve çocuklar için soğuk algınlığı tedavisinde çok etkili sayılır. Arıcılık bu ürün birçok yararlı maddeler ile donatılmıştır.

Yarar ve zarar

Bu araç sadece angina ile değil, aynı zamanda pnömoni, grip, bronşit ile de yardımcı olur. Ama bunu kullanırken, uzmanların önerilerini izlemelisiniz. Bir alerjinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, tedavi durdurulmalıdır. Tedavi sadece kontrendikasyon yokluğunda başlayabilir.

Anginaya propolis nasıl uygulanır?

Angina ile propolis, oldukça etkili bir ilaç olarak başarıyla kullanılmaktadır. Kullanımı, soğuk algınlığı tedavisinin genel ilkeleriyle çelişmez.

Bu aracın kullanımı nedir

Zamandan beri insanlık, arı ürünlerinin ve özellikle propolisin yararlı özelliklerini biliyor. İnsanlarda çeşitli etkilere sahip çok sayıda bileşen içerir. Kovandaki çatlakları gidermek ve mikroorganizmalardan korumak için kullanılan yapışkan bir üründür. Bu maddenin insan vücudu üzerindeki etkisi çok yönlüdür:

 1. Son derece etkili bir doğal antibiyotiktir. Şimdiye kadar, bir mikroorganizmanın hareketine (direnç) karşı direnç geliştirdiğine dair bir kanıt yoktur. Propolis sadece mikropları değil, aynı zamanda virüsleri ve mantarları da öldürür.
 2. Arı yapıştırıcısının flavonoidleri içerdiği gerçeğinden ötürü, anjinayı tedavi etmek için sıklıkla kullanılan belirgin bir anti-enflamatuar aktiviteye sahiptir.
 3. Kanıtlanmış güçlü analjezik etkisi. İlaca dayalı ilaçlar, ağrıyı hafifletir ve yan etkilere neden olmaz.
 4. Kandaki kolesterol miktarını azaltır.
 5. Hücre metabolizmasının yoğunluğunu artırır, sonuçta tedavi süresini kısaltır.
 6. Akut ve kronik bademcik iltihabı için çok yararlı olan yaraları ve etkilenen mukoza zarlarını iyileştirir.
 7. Arı tutkalı, antioksidan özellikleri nedeniyle, kanser olasılığını azaltır.
 8. Sadece tedavi için değil, aynı zamanda üst solunum yollarının akut inflamatuar patolojilerinin önlenmesi için de kullanılabilir. Her gün az miktarda arı tutkalı çiğniyorsanız, anjina alma olasılığı önemli ölçüde azalır.

Yukarıdaki yararlı özellikler anjina tedavisinde kullanılabilir. Bu ilacın kullanımının, ilk saatlerden itibaren patojenik mikropların aktivitesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Doğal olarak, doktorun tüm reçetelerini dikkatle takip etmek gerekir.

Propolis bazlı müstahzarlar aşağıdaki hastalıklarda başarıyla kullanılmaktadır:

 • boğaz ağrısı;
 • akut tonsillit vakaları;
 • boğaz ağrısı;
 • larenjitin;
 • nazofarenjit;
 • alerjik boğaz tahrişi;
 • vokal yol stresinin neden olduğu durumlar.

Bazen, bir uzmanın tavsiyesi üzerine, tedavinizi sadece propolis preparatlarıyla boğaz hastalıklarına sınırlandırabilirsiniz. Gerekirse, diğer ilaçların, örneğin antibiyotiklerin veya steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların kullanımını reçete edebilir.

Hastalığın tedavisi için yöntemler

Propolis, boğaz ağrısı için mükemmel bir ilaçtır. Etkinliği ifade edilen antibakteriyel özellikler ile açıklanmaktadır. Enflamasyona yardımcı olmak için en az 3 saat çiğnenmelidir. Bunun için bu ilaç ürününden çok azı gereklidir. Sadece birkaç gün içinde boğaz ağrısını tedavi edebilirsin. Arı tutkalı ne kadar kaliteli olursa, ağız boşluğunda daha belirgin yanma hissi.

Angina ile propolis yağı da kullanılabilir. Sadece patojenlere karşı savaşmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun genel olarak güçlendirilmesine de katkıda bulunur. Yedikten sonra sütle bu ilacı almanız önerilir.

En iyi sonuçlar propolis alkollü tentür tarafından verilir. İlaçları eczaneden satın alabilirsiniz. Düzgün uygulandığında, kurtarma birkaç gün içinde gerçekleşecektir. Sudaki az miktarda tenteyi çözebilir ve boğazını durdurabilir, burun sinüslerini tutabilirsiniz.

Kolay bir anjin formu, boğazın propolis tentürü ve bal karışımı ile yağlanmasıyla tedavi edilebilir. İkincisi sadece en yüksek kalitede olmalıdır. Ancak, pürülan boğaz ağrısında, tentürün su içinde çözülmesi ve prosedürlerin yapılması arzu edilir. Bu her 2 saatte bir durulayın. Kural olarak, hasta üçüncü günde çoktan rahatlama hissediyor.

Böyle bir çözüm yolu ile nasıl en iyi şekilde tedavi edilmeli?

Bademcik iltihabı tedavisinde bazı önerileri takip etmek önemlidir:

 1. Tedaviye başlamadan önce boğazı bir tuz çözeltisi veya furisilin ile yıkamak çok önemlidir.
 2. Arı yapıştırıcısını çiğnemeden önce ısıtılmalıdır. Bu durumda, daha yumuşaktır.
 3. Doğal ilaç ağız içine dökülmeli ve mümkün olduğunca uzun tutulmalıdır.
 4. Çiğneme sırasında tükürük tükürmesi tavsiye edilmez. Bir parçanın tüm ağız boşluğu boyunca hareket ettirilmesi tavsiye edilir.
 5. Propolis'i ağzınızdan yarım saatten fazla tutmanız tavsiye edilmez. Gerçek şu ki, bademcik iltihabı ile mukoza zarında tahrişe neden olabilir, ki bu istenmeyen bir durumdur.
 6. Düzenli olarak çiğnenmesi gerekir: İstenen sonuca ulaşmanın tek yolu budur.

Tentür nasıl uygulanır

Propolis tentürü, KBB hastalıklarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılır. Ancak, boğaz ağrısını böyle bir çözümün yardımı ile nasıl tedavi edersiniz ki zarar vermez?

İlk olarak, bu tentürü sadece anjinin kalıcı rahatsızlığa neden olduğu durumlarda kullanmalısınız. Şiddetli vakalarda tedavi, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotikler alınarak desteklenmelidir. Antibakteriyel ilaçların kendi kendine uygulanması yasaktır.

Arı yapıştırıcısını tedavi ederken, boğazı keskin sıcaklık değişikliklerine maruz bırakmamak daha iyidir. Ilık suya az miktarda tentür ekleyerek durulayın. Boğazın tedavisi için bol miktarda içki karışımı gerekir: su vücuttan toksinleri salgılayacak ve hızlı bir iyileşme sağlayacaktır.

Durulama günde en az 5-6 kez tekrarlanmalıdır. Tedavi çocuklarda yapılırsa, o zaman alkol değil su tentürünün kullanılması gerekir: daha az belirgin tahrişlere neden olur. Genellikle propolis tentürüyle durulamaya başlarsanız, ikinci günde ilk sonuçları görebilirsiniz.

Durulama ve inhalasyon nasıl yapılır

Boğaz hastalıklarında, neredeyse tüm doktorlar durulamayı önerir. Bu gibi durulamaların temeli - arı tutkalı ile kombine edilebilir şifalı otlar. Boğaz hastalıkları için kullanılan en yaygın bitkiler papatya, ıhlamur, okaliptüsdür. Durulama için hazırlanan et suyunda küçük bir damla propolis karışımı eklenir. Bu prosedürlerin sıklığı gün boyunca 5 kata kadardır.

Propolis alkol tentürüyle karıştırılarak, plankalı et suyunun boğazındaki acıdan kurtulmaya yardımcı olur. Bir saatin çeyreği boyunca düşük ısıda demlenen bitkinin taze yapraklarının kullanılması tavsiye edilir.

İnhalasyonlar için, bir propolis veya merhem tentürü kullanılır. Kaynar su ile yetiştirilir (geniş bir tavaya ihtiyaç vardır). Kafa bir örtü ile kaplanmalı ve tava üzerinde bükülmelidir. Sıvı soğuyana kadar bu buharla nefes almak gerekir. İnhalasyon periyodikliği - günde 3 kez.

Çocukların tedavisi

Pek çok insan, çocuklara propolis preparatları vermenin mümkün olup olmadığı ile ilgilenmektedir. Resmi ilaç, bu ilacın KBB patolojilerinin tedavisinde kullanılmasını yasaklamamaktadır. Ancak bu, çocuğun sağlığına zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tüm çocuk doktorları, 3 yaşın altındaki çocuklarda arı tutkalı kullanımını genel olarak yasaklamaktadır.

Çocuklara alkol tentürünün dozajı birkaç kez azalır. Bu ilacın tam miktarı sadece katılan doktordan alınabilir. Boğazdan kurtulmak için gerekli olan tentenin miktarını asla tavsiye etmeyecektir.

Çocuklar genellikle propolis veya arı ürünlerine karşı alerjik olabilirler. Çocuğunuzun alerjik reaksiyonu olup olmadığını öğrenmek için, dirseğe az miktarda ilaç uygulamanız gerekir. Genellikle, alerjik reaksiyona belirgin bir eğilimle, ilk belirtileri (kızarıklık, kaşıntı, vb.) Birkaç dakika sonra gözlenir.

İçerideki çocuklara tentür verilebilir. Bunu yapmak için, yeterli miktarda suyla seyreltin. Aynı çözüm boğaz ağrısı ile boğazda boğaz yıkar.

Alkol tentürüyle maksimum tedavi süresi 2 haftadan fazla değildir. Bundan sonra kesinlikle bir mola vermelisiniz.

Bu ilacın diğer kullanımları

Arı yapıştırıcısı diğer ilaçlarla birlikte de kullanılabilir. Hepsi vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir: yararlı bileşenleri birbirini tamamlar ve hastalığın semptomlarından daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur. Propolisin diğer tıbbi bileşenlerle birlikte kullanıldığı bazı durumları düşünün:

 1. Şeftali yağı ile propolis, gırtlak ve ses tellerinin iltihaplanması ile boğaz ağrısını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu karışım, acıyı ve boğazda boğulmayı ortadan kaldırır. Boğaz irrigasyonu için kullanılır. Bu prosedür her gün yapılmalıdır. Tedavinin akışı - 10 günden fazla değil. Şeftali yağı yoksa, deniz topalak, köpek-gül yağı ile değiştirilebilir. Aşırı durumlarda, tıbbi gliserin uygulayabilirsiniz.
 2. Durulama yardımcısı olarak, tuzlu su, bal ve propolis tentürünün karışımını almak mümkündür.
 3. Propolis tentürü ve St. John's wort karışımı bir gargara için mükemmeldir. Bu durulamaların periyodikliği günde 4 defaya kadardır. Bu tür bir tedavi 14 günden uzun sürmez. Genellikle kurtarma daha erken gelir.
 4. Adenoidleri bal, Kalanchoe suyu ve arı tutkalı alkol tentür karışımı ile yağlayabilirsiniz. Boğazda terleme ve hastalığın vazgeçilmezleri olan obsesif öksürük ile baş etmede yardımcı olur.
 5. Propolis tentürü de ağızdan alınabilir. Anne-ve-üvey anne, papatya, muz çorbası ile birlikte yapmak daha iyidir.
 6. Angina'nın semptomlarından ve propolisli bir süt karışımından. İlaç bir doz ile oral olarak kullanılır. En etkili doz, ilgilenen doktor tarafından atanacaktır.
 7. Arı yapıştırıcı içeri alınabilir. Öksürme, farenjit veya larenjitin bir sonucu olarak başladığında bu çok önemlidir. Sulandırılmış propolis tentürü ile propolis almak en iyisidir.

Propolis ve kakao yağı karışımı çok lezzetli ve boğaz hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. Doktorunuza danışmanız ve en uygun dozu seçmeniz tavsiye edilir. Bu tedavinin süresi, kişinin tamamen iyileşmesine kadardır.

Angina'nın propolis ile tedavisi çok etkilidir. Kural olarak, bir kişi yeterince çabuk iyileşir ve durumun iyileşmesi zaten 2-3. Günde gerçekleşir. Ancak böyle bir ilacın yardımı ile tedavi, bir doktorun gözetimi altında olmalıdır: Bu, yan etkilerin gelişmesine karşı korunacaktır.

Angina ile propolis

Şiddetli boğaz ağrısı, ateş, halsizlik - tüm bunlar anjinaya eşlik eder. Bu hastalık ciddi tedavi gerektirir, ancak ek bir terapi olarak, arı ürünlerine dayalı halk tarifleri kullanmak kabul edilebilir. Bu arı "tutkal" güçlü bir antibakteriyel ve analjezik özelliği vardır, çünkü angina Propolis en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Faydalı özellikler

Angina ya da bademcik iltihabı hem yetişkinlerde hem de çocuklarda eşit olarak teşhis edilir, bu nedenle bu rahatsızlığı tedavi etmenin tüm etkili yöntemlerini bilmek önemlidir. Geleneksel tıbbın savunucuları sıklıkla bademcik iltihabı propolis tedavisinde kullanılır. Bu arı ürünü böceklerin kendileri tarafından üretilmektedir. Propolis "yapıştırıcı" olarak adlandırılır, çünkü onun yardım arılarıyla kovandaki olası tüm çatlakları ve çatlakları kapatır.

Propolisin görünüşünde, karakteristik bir kokuya sahip olan viskoz ve gergin bir kütleye benzemektedir. Dokunma için, propolis, böceklerin yüzeyleri kalitatif bir şekilde mühürlemesine izin veren, tekrarlanma ile karakterize edilir.

Geleneksel ilaçlara erişilemediğinde, bu arıcılık ürününün yararları antik çağlarda da belirtilmiştir. Boğaz ağrısı propolis ve şimdi özellikleri gibi aşağıdaki gibi birçok halk ilaçları, geliyor:

 • Vücudun koruyucu fonksiyonlarını arttırır;
 • Bademcik iltihabına neden olan patojen mikroorganizmalara karşı savaşır;
 • Vücudu bir vitamin, amino asit ve eser element kompleksi ile zenginleştirir;
 • Hasarlı boğaz dokularında rejeneratif süreçleri hızlandırır;
 • Mukoza iltihabı kaldırır;
 • Şişliği azaltır;
 • Hastalık döneminde biriken zehirli maddeleri gösterir;
 • Enzimlerin aktivasyonu yoluyla ilaçların terapötik etkisini hızlandırır;
 • Hücresel düzeyde metabolizmayı etkileyen hasarlı dokularda kan akışını hızlandırır;
 • Güçlü bir antiseptik etkiye sahiptir.

Bademcik iltihabında tedavi hemen yapılmalıdır, çünkü antibakteriyel bileşikler kullanılmadan, mikroorganizmalar aktif çoğalmaya başlayabilir. Enflamasyonu zamanında durdurmak önemlidir. Anjina ek olarak, arı "yapıştırıcı" farenjit, rinit, stomatit, larenjit ile mücadele edebiliyor. Boğazın propolis ile durulanması streptokok, stafilokok, virüs ve hatta mantarları olumsuz etkilemektedir.

Propolis'i uygularken, bu ürünün, sülfonamid grubunun antibiyotik ve preparatları hakkında söylenemeyen hiçbir yan etkisi olmadığını hatırlamamız gerekir. Bu ürüne alerjik reaksiyondan kaçınmak için, önceden bir alerji testi yapılması önemlidir. Bu özellikle bal alerjisi olan kişiler için önemlidir. Pillillitin propolis ile tedavisi, reçete edilen tedavinin genel kompleksine dahil edilmelidir.

Anjina kullanım endikasyonları

Anjinadan propolis, hastalığın ilk aşamasında önemlidir. Daha fazla iltihap tetiklenir, durması daha zordur. Bu bademcikler yaralarla kaplı olduğunda, pürülan anjina özellikle önemlidir. Eğer bademcik gelen propolis kullanabilirsiniz:

 • Vücut ısısında keskin bir artış meydana gelir;
 • Yutulduğunda şiddetli ağrı vardır;
 • Servikal lenf düğümleri artar;
 • Tüm vücutta baş ağrısı ve zayıflık var.

Eğer angina bir bakteri formuna sahipse, boğazdan propolisin topikal kullanımı. Bakteriyel angina ve viral arasında ayrım yapmayı öğrenmek gerekir. İlk durumda, aşağıdaki semptomatoloji gözlenecektir:

 1. Palatal dil boyut olarak büyütülecektir;
 2. Bademcikler kırmızıya dönecek ve biraz şişecek;
 3. Dil gri bir çiçekle kaplıdır;
 4. Bademcikler üzerinde beyazımsı lekeler görünür;
 5. Boğaz uzun bir süre için kırmızı bir renge sahiptir.

Viral anjina ile boğazın kızarması ve bademciklerin büyüklükleri genişler. Bu formu tedavi etmek daha kolaydır, ancak zamanında teşhis etmek önemlidir. Her iki durumda da boğazın yıkanması için propolis tentürü yardımcı olacaktır. Çocuklar için, bir su bileşimi seçmek daha iyidir, çünkü etkisi alkoldeki tentürden çok daha yumuşaktır.

Genellikle reçete edilen ilaçlar sadece alkolle birleşmediği için, angina'nın propolis tarafından tedavisi hala kulak burun boğaz uzmanı ile koordine edilmelidir. Tedavi yönteminizi seçerken, önce bu kararı doktorunuzla tartışmalısınız. Kronik bademcik iltihabında, propolis tentürü ek tedaviye dahil edilir, çünkü böyle bir durumda patojenik mikroorganizmaların etkisi tamamen nötralize değildir.

Anjinada kullanım yöntemleri

Propolis bir tentür ile Gargara, popüler bir tedavi yöntemidir, ancak aslında buzdağının sadece ucu. Arı "tutkal" yardımı ile tedavi yöntemlerinin Arsenal bir düzine prosedürlere kadar kapsar. Her hasta kendini çalıştıran ve iyileşmeye yardımcı olan tek yöntemi seçebilir.

Tedavi için, arı tutkalının tentürünü aşağıdaki gibi kullanmak uygundur:

 • gargara;
 • Buhar inhalasyonu;
 • Bademciklerin dış yağlanması;
 • çay;
 • Boğazın Sulanması;
 • merhemler;
 • Sadece propolis topunu çiğnemek.

Angina'da propolisin tentürü gerçekten evrensel bir ilaçtır, çünkü hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanmasına izin verilir. Ana şey, aktif maddenin doğru konsantrasyonuna bağlı kalmaktır. Boğazın durulanması yönteminden bahsedersek, tentürün ilk önce su ile 10: 1 oranında sulandırılması önemlidir. Paranın 1 kısmı için 10 kısım su hesabı. Bu konsantrasyon hem su hem de alkol bileşimi için hesaplanır. Çocuklar sadece su tentürü kullanılır. Yetişkinler, izin verilen alkol konsantrasyonunu arttırmamalıdır, çünkü mukoza zarını büyük ölçüde kurutabilir ve daha fazla iltihaplanmaya neden olabilirsiniz.

Çocuklarda angina propolis en iyi buhar inhalasyonları şeklinde kullanılır, ancak bu yöntem vücut sıcaklığının yüksek olduğu bir zamanda kullanılamaz. Bu tavsiyeyi dinlemezseniz, belki de boğaz ve bademciklerin mukoza zarında daha fazla iltihaplanma. İnhalasyonu gerçekleştirmek için 5 litre sıcak suya 2-3 yemek kaşığı sulu propolis solüsyonu dökün. Su kaynar su olmamalıdır. 15-20 dakika boyunca çift olarak nefes alın, başınız ile bir havluya sıkıca sarın.

Bademciklerin harici yağlanması için, birkaç bileşimi bir kerede uygundur:

 • Propolisin yağ ve ruh tentürü. Her iki bileşeni de eşit miktarlarda karıştırın. Homojen bir kıvam için, yağ ve propolis insan vücudunun sıcaklığına ısıtılmalıdır. Karışım bittikten sonra bademcikler pamuklu çubukla yağlanır.
 • Deniz topalak yağı ve tentür alkolde. Eşit miktarlarda karıştırın. Günde 3 kez bademcik uygula.

Bu ilaca sahip çay ayrıca şişlik ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olur. Kullanımı için, 1 çay kaşığı su propolis tentürünü sıcak fakat sıcak olmayan bir çayı ilave etmek yeterlidir. Günde 3-4 kez iç. Böyle bir içki sadece anjinle savaşmaya değil, aynı zamanda vücudun savunmasını güçlendirmeye de yardımcı olacaktır. Ana şey - daha fazla iltihaplanma sürecine neden olmamak için çay ılık kullanmak.

Gargara yapamazsanız, sulama uygulayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 10 çay kaşığı ılık su ile 1 çay kaşığı su veya alkolle karıştırılmış propolisi sulandırınız. Günde 2-3 kez boğazını sulamak için hazır bir kompozisyon. Kolaylık sağlamak için, kalan şişeyi bir sprey biçiminde uygulayabilirsiniz.

Propolis merhem

Propolise dayalı merhem, aşırı ısıtmamaya gerek olmadığı için belirli bir pişirme teknolojisine ihtiyaç duyar. Bileşimin ısıtma sıcaklığı 80 dereceden fazlaysa, tüm yararlı bileşenler buharlaşır. Hazırlanmanız gerekiyor, ev yapımı merhem ilk kez çıkamaz. Su sıcaklığını sıkı bir şekilde kontrol etmek önemlidir. Merhem elde etmek için, saf propolis ve petrolatum 1: 1 oranında karıştırın. Bitmiş kütle 30 dakika su banyosuna yerleştirilir. Kütlenin içinde kompozisyonun tam sıcaklığını gösteren bir termometre bulunmalıdır. Yarım saat sonra, kütleyi plakadan ve filtreden çıkarın. Bitmiş bileşimi bir kavanoza koyun. Buzdolabında saklayınız. Merhem bademcikleri ve boğazı günde 2-3 kez, sadece steril pamuklu çubukla yağlayın.

Angina ile propolis çiğneme hem saf formda hem de bir parça şeker ilavesi ile izin verilebilir. Çiğnemek için küçük bir parça propolis almak yeterlidir. Boyutu karabiber bezinden daha fazla olmamalıdır. Tükürük ile bağlantı sürecinde, hasta dilin ucunda hafif bir hissizlik hissedebilir. 30 dakika çiğneyin. Propolisin tadı hissedilmeye son verildiğinde, ürünün kalıntıları tükenebilir.

Oldukça yoğun bir arı "tutkal" çiğnemeyen insanlar, bir parça şeker rafine şeker ile su tentürüne batırılabilir. Ön-tentür su ile seyreltilmiş. Hazır bir parça "şeker" 5-10 dakika içinde çözülür. Prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Aynı zamanda öksürük ataklarını azaltmaya yardımcı olur.

Boğaz propolis tarifleri tedavisi

Arıcılık ürünlerinin uygulanması hem birtakım avantajlara hem de önemli bir dezavantaja sahiptir. Bu bileşikler alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Propolis ile herhangi bir tıbbi ilaç ürününün uygulanmasından önce alerjisi yapılması gerekmektedir.

Bunu yapmak için, el bileğinin cildine 3-4 damla propolis tentürü uygulayın. 30 dakika boyunca rahatsızlık yoksa, uygulama tamamen güvenlidir. Bu zaman aralığında cilt, kızarıklık veya döküntü kaşıntısı varsa, herhangi bir şekilde bu tür bir ilaç kullanmak kontrendikedir. Hasta, propolisin nasıl saf biçimde uygulanacağını bilmediğinde, denemeyin. Eğer izin verilen doz aşılırsa, bir mikro enfarktüs mümkün olsa bile, doğanın gücünü küçümsemeyin.

Ballı Propolis ve Kalanchoe

Propolisin özellikleri açıksa, anjina tedavisinde Kalanchoe ve balın rolü çok değerlidir. Kalanchoe ayrıca bal hakkında da söylenebilen aktif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Arılar nektarı ayrıca boğaz ağrısını da hafifletir.

Bu bileşenlerden emülsiyon hazırlamak için, bir su banyosunda 3 çorba kaşığı bal eritmeniz gerekir. İçinde Kalanchoe suyu ve 20 ml su tentür bir çorba kaşığı ekleyin. Her şeyi karıştırın ve serinletin. Bir emülsiyon olarak uygulayın, günde 3 kez bademciklere uygulayın. Böyle bir bileşimi sürekli olarak demlemek için buzdolabında saklanır.

Tentür hazırlanması

Tedavi için ya doğal propolis ya da alkol ya da su üzerinde tentür almak yeterlidir. Satın almak için tentür sorunlu ise, o zaman kendiniz yapabilirsiniz. Çoğu zaman alkol bileşimi kullanılır. İhtiyacınız olan hazırlık için:

 1. Doğal propolisin 30 gramını öğütün.
 2. Soğuk su dökmek için hazır kütle, böylece balmumu ve olası tüm yabancı maddeler yükselir.
 3. Safsız su, propolis bırakarak yavaşça süzülür.
 4. Saf ürün kurutulur.
 5. Elde edilen arı "tutkal", 100 ml votka içine dökülür.
 6. Çözelti karanlık bir yerde 7 gün boyunca infüze edilir, her gün karıştırılmalıdır.

Boğazın propolis ile alkol tedavisine sadece yetişkinler için izin verilir. Bu tür tentür çocuklar, hamile ve emziren kadınlarda tedavi edilemez. Alkol bağımlılığı olan bireyleri tedavi etmek de kabul edilemez.

Nüfusun bu gibi grupları için, birçok bilim adamına göre, daha yararlı maddeler depolayan su tentürünün kullanımını kabul ediyoruz. Ev su propolis tentür algoritması:

 1. Shred propolis, 10 g arı ürününün yarım bardak su içerdiğini hesaba kattı.
 2. Su ile doldurmak ve 24 saat ısrar etmek için hazır "yapıştırıcı" arılar. Görünüşte açık yeşilimsi bir renk ile net bir çözüm elde edersiniz.
 3. İnfüzyondan sonra, çözelti tülbentten süzülür ve çökelti atılmamalıdır. Tekrar tekrar uygulanır.
 4. Çözeltiyi bir cam kavanozda doldurun, serin bir yerde saklayın.

Su banyosu yöntemi ile propolisin su tentürünü hazırlama arzusu varsa, aşağıdaki kurallara uymak gerekir:

 • 200 ml su içine 20 g propolis yerleştirin;
 • Karışımı bir su banyosu üzerinde ayarlayın;
 • Su kaynatmamalıdır, böyle bir durumda, 60 dakika boyunca kütleyi tutun;
 • Zamanın sonunda, her şeyi plakadan çıkarın;
 • Çözeltiyi soğumaya bırakın ve boşaltın.

Bu yönteme göre tentürü yapıyorum, sıvının rengi hafif sarımsı bir renk tonuyla elde edilmelidir. Bir cam kapta ve serin, karanlık bir yerde saklayın.

Sulu bir propolis çözeltisi

1:10 oranında seyreltilmiş sulu bir propolis çözeltisi çeşitli bileşenlere ve emülsiyonların ve durulamaların hazırlanmasına eklenebilir. Durulama için ek bileşenler olarak şunları kullanabilirsiniz:

 • Papatyaların kaynatılması;
 • Bitkiler Üzerindeki Bitkiler;
 • Bir bardak sıvı üzerinde 2-3 damla Lugol ile sıcak su;
 • Sıcak süt.

Aynı zamanda, sulu çözelti, ılık çayı limonla ilave edilir. Böyle bir içecek çabuk bir şekilde gücü tekrar kazanır ve boğazın acısını azaltır.

Boğaz kullanımını yağlamak için:

 • Bir su banyosunda erimiş bal;
 • Aloe suyu;
 • Calancho suyu;
 • Soğan suyu;
 • Bitkisel yağlar;
 • Uçucu yağlar.

Geleneksel tıp için herhangi bir reçete bir doktor ile bir ön tartışma gerektirir, çünkü birçok yöntem kontrendikasyonları vardır.

Tuz çözeltisi ile propolis

Hazırlamak için, yarım fincan tuzlu su, bir tatlı kaşığı bal ve 10 ml su propolis tentür karıştırmak gerekir. Hepsi iyice karıştırılır, böylece bal tamamen çözülür. Bitmiş ürünü sprey içeren bir kaba dökün. Günde 4 kez boğazını sulayın. Tedavi süresi 10 gündür.

Propolis ve kakao yağı

Bu tedavi yöntemi, hastalığın gelişiminin ilk aşamasında etkilidir. Yemek pişirmek için, bir bardak sütü ısıtmanız gerekir, böylece sıcak, ancak sıcak değildir. İçinde, propolis bir su kaşığı ve bir çay kaşığı kakao yağı bir çay kaşığı ekleyin. Hepsi küçük yudumda karıştırın ve iç. Bu prosedürü günde 2-3 kez tekrarlayın. Tedavinin seyri en az 5 gündür.

Propolis yağı

Propolis yağı herhangi bir bitkisel yağ temelinde yapılabilir. Yemek pişirmek için şeftali, okaliptüs, zeytinyağı alın. Bademcik ve boğazı yağlayabilen bir yağ elde etmek için, 30 ml su propolis tentürünü 60 ml herhangi bir yağ ile karıştırmak önemlidir. Her şeyi pürüzsüz olana kadar karıştırın. Pamuklu çubukla mukozaya uygulayın.

Süt ile propolis

Arı tutkalı ve sütünden yapılmış bir içecek, sadece bağışıklığı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz ağrısını da hafifletir. 1 litre sütte 60-70 gr ağırlığındaki bir propolis topu göndermeniz gerekir, süt 10 dakika su banyosuna gönderilir. Sıvı süzüldükten sonra serin ve karanlık bir yerde saklayın. Yemeklerden sonra günde sadece 3 kez 20 ml alın. Tedavinin seyri 2-4 haftadır.

Kullanım için kontrendikasyonlar

Arı "tutkal" oldukça güçlü bir alerjik ürün olarak kabul edilir. Propolis bazlı herhangi bir bileşimin uygulanmasından sonra cildin kaşınması, kızarıklık, yırtılma, vücut ısısının artması durumunda, resepsiyon hemen durdurulmalıdır. Hemen bir antihistamin almak ve bir doktordan yardım almak için önemlidir.

Ayrıca, bu ürünü aşağıdaki hastalıklara sahip olanlar için kendi kendine ilaç olarak kullanmayın:

 • tümörleri;
 • Atrofik farenjit;
 • Pankreas patolojileri;
 • Karaciğer hastalıkları;
 • Mide ve duodenum ülseri;
 • gastrit;
 • egzama;
 • Kontakt dermatit;
 • Kan hastalıkları;
 • İlacın bileşenlerine yüksek hassasiyet.

Hamile ve emziren kadınlara, çocuklara alkol tentürü uygulamayın. Alkol temeli, alkol bağımlılığı varsa veya tedaviye tabi tutulursa, su ile yer değiştirmek daha iyidir.

Çocuklar için tentür kullanımının özellikleri

Çocukların tedavisi için genellikle su tentürü kullanın. Çocuğa çiğnemek için saf bir propolis vermek, sadece bunun sadece bir sakız olmadığını anladığında mümkündür. Çocuğun böyle bir ürüne karşı alerjisi olup olmadığını kontrol etmek de önemlidir. Bunu yapmak için, cildinizde bir kaç ilaç bileşimi damlayabilir ya da bir alçıyla saf bir propolis parçası yapıştırabilirsiniz. Ayrıca, propolis 30 dakikadan fazla çiğnenebilir. Propolisin bir topunun çiğnemesi daha kolay olduğundan su banyosunda önceden ısıtmak daha iyidir.

5 yaşın altındaki çocuklar için, tentürü çözmek için süt yerine su kullanmak daha iyidir, çünkü tahriş edilen boğazı daha da yumuşatır.

Propolis ile tedavi yöntemini seçerken, bunun sadece yardımcı bir tedavi olduğunu hatırlamanız gerekir. Geleneksel ilaçlardan vazgeçmeyin, kapsamlı ve doktor gözetiminde tedavi edilmek daha iyidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina ile propolis. Arıcılık ürünleri ile tedavi edilir.


Angina ile propolis, yanı sıra, buna dayalı ilaçlar, şimdi bu hastalığı tedavi etmek için oldukça yaygın bir yoldur.
Fakat bunu nasıl doğru bir şekilde kullanacağınızı anlayamadan önce, hastalığın kendisini ve tanınabileceği işaretleri anlamanız gerekir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir.