Loading

Propolis boğaz ağrısı nasıl uygulanır?

Propolis, tüm arıcılık ürünleri arasında en kullanışlı olanıdır. En sık görülen durumlarda, propolis tentürü, anjin içinde ve aynı zamanda propolisin kendisinden saf halde ve ondan yapılan yağda daha az sıklıkla kullanılır.

Propolis (ya da arı tutkalı) - arı kovanına yerleştirilmeden önce, arı kovanlarının işlenmesi için arıların, petek yuvalarının ve peteklerin dezenfeksiyonu için üretilenlere benzer, viskoz kıvamlı bir madde. Aslında, propolis, ilkbaharda ağaçlardan toplanan, fakat arıların kendi enzimi ile değiştirdiği tutkaldır.

Angina'nın propolis ile tedavisini olumsuz etkileyebilecek tek kontrendikasyon, arıcılık ürünleri için bir alerji olarak kabul edilir. Bu nedenle, kullanmadan önce, ağzınıza küçük bir parça arı tutkalı ya da yanaklarınıza uygulayarak, su ile seyreltilmiş, boğazınızı yıkamak için kıvamda bir tentürle bir tür "alerji testi" gerçekleştirebilirsiniz. Bu arıcılık ürünüyle temastan 12 saat sonra hiçbir reaksiyon gözlemlenmezse propolis güvenli bir şekilde uygulanabilir. Dudakların şişmesi, kaşıntı, yanma, alerjenin mukoza zarı ile temas ettiği bölgedeki kızarıklık varsa, acilen antihistamin almak ve doktora başvurmak gerekir.

Propolis yağı

Propolis yağı, anti-inflamatuar, restoratif, analjezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Özellikle değerli olan, yanıklardan kurtulduğunda, yaraları tedavi etmekte zorlanan ve boğaz, mide ve bağırsakların ülser hastalıkları gibi bir yağdır. Ayrıca, bağımsız olarak da hazırlanabilir. Bu gerektirecektir:

 1. 100 gr tereyağı;
 2. 10 g ezilmiş ve saflaştırılmış propolis (bu maddeyi rende üzerinde donmuş bir biçimde daha iyi öğütün).

Yağı ateşte eritmeli, kaynamaya getirilmeli ve ateşten çıkarılmalı, hemen hazırlanan propolis eklenmeli ve kütle üniform olana kadar karıştırılmalıdır. Malzemeyi karıştıramazsanız, daha iyi çözünme için tekrar tekrar karıştırıp, tekrar ısıtın. Yağ ayarlanana kadar, bir tülbent veya ince bir elek ile filtrelenmeli ve temiz, sıkıca kapatılmış bir kaba boşaltılmalıdır. Buzdolabında saklanmalıdır.

Düzgün pişen yağ yeşilimsi veya sarımsı bir renk tonu ve hafif bir acılığa sahiptir. Ayrıca mutlaka karakteristik bir propolis kokusu olacaktır.

Bir öğünden 2-3 saat önce bir çay kaşığı üzerine günde bir kez uygulanır. Hastalığın semptomları tamamen ortadan kalkana kadar angina ve kronik tonsillit yağından propolisnoe yağı kullanılır.

Ayrıca, sütte çözünmüş tereyağının alınmasının bir çeşidi vardır. Yarım bardak sıcak süt, kremalı arılar karışımı bir çorba kaşığı alır. Tam çözünmeyi bekledikten sonra, günde üç kez, bir yemekten bir saat önce ılık ısıtın.

Propolis saf haliyle

Angina ile propolis de çiğnenmesi veya ağızda tutulması gereken saf formunda kullanılır. Kural olarak, bu, 5 gramdan fazla değil, günde 3 saat boyunca sıvı ve tükürük ile yıkayarak tutulmalıdır. Birçok insan, bu tedaviyle birlikte, catarrhalic tonsillitis belirtilerinin 2-3 gün sürdüğünü söylüyor.

Propolis mutlaka gerçek olmalıdır, çiğneme sırasında ağızda bir yanma hissinin varlığı ile arı tutkalının kalitesi belirlenebilir.

Küçük bir arıcılık ürünü gece için yanağa düştüğünde başka bir seçenek daha var, ancak bu, rüyada boğulma olasılığı nedeniyle oldukça riskli bir seçenek.

Propolis tentürü

Propolis tentürü ve anjin içinde kullanımı bademciklerin iltihaplanması durumunda etkilidir. İçerisinde 5 gün boyunca 1 yemek kaşığı olan saf formda alınır, boğazda durulanır ve ağız boşluğunu bademcikler ile birlikte sulandırır. Ayrıca, pürülan akıntı ile komplike olmayan bir anjinadan, inhalasyonlar için alkolik infüzyon kullanılır.

Çocukların tedavisinde herhangi bir alkolik ilaç bileşiğinin önerilmediğini belirtmek önemlidir.

Eczanede tentür satın alabilirsiniz ve gerekli malzemeleriniz varsa kendinizi hazırlayın. Ve aşağıdaki bileşenler gerekli olacaktır:

 1. önceden hazırlanmış propolis, saflaştırılmış ve soğuk suda ıslatılmış, 30 g;
 2. alkol tıbbi 100 ml.

Arıtılmış arılar yapıştırıcı alkol ile dökülür ve bir hafta boyunca karanlık, soğuk bir yerde iyileşir. Konteyneri gelecekteki tıbbi karışımla günde birkaç kez sallamak gerekir. Bir hafta sonra, gazlı bez veya ince elek şeklinde bir filtreden geçmek için hemen hemen hazır tentür gereklidir ve eğer istenirse, gliserin ile yumuşatılırsa, 100 ml tentürün 200 ml gliserin ihtiyacı olacaktır.

Sulama ve bademciklerin yağlanması için, 1: 1 oranında kombine edilmiş propolis ve su tentüründen bir çözelti kullanılır.

Aynı çözelti ağız boşluğunun ve boğazının durulanmasıyla gerçekleştirilir. Bu amaçla, su, su ve tentenin önceden ölçüldüğü yarım bir bardak solüsyon gereklidir. Her 3 saatte bir tekrar tekrar durulama yapılmalıdır, rahatlama, uygulayıcılara göre bu tedavi yöntemine göre, tedavinin 2. gününde gelir.

İnhalasyon formunda propolis ile tedavi, yüksek sıcaklıkta ve pürülan anjina şeklinde uygulanmaz. Diğer durumlarda, buhar inhalasyonu için, bir çay kaşığı soda ve benzer bir propolis tentürü yarım litre suda çözülür. Böyle bir bileşiğin solunum çiftleri, 5, maksimum, 10 dakika boyunca günde en fazla 2 kez olamaz.

Propolis merhem

Propolis merhem genellikle inhalasyonlar için kullanılır. Eczaneden de alınabilir veya evde yemek pişirmek mümkündür.

Bunu yapmak için çok fazla hazırlamanıza gerek yok:

 1. petrol jölesi;
 2. aslında, ana bileşen propolis

Merhem, ruhun arzu ettiği herhangi bir miktarda hazırlayabilirsiniz, asıl şey, karıştırıldığında oranın, 1: 1 oranlı karelere karşılık gelmesidir.

Malzemeleri iyice karıştırın ve su banyosunda saklayın, sıcaklığı yaklaşık 80 ° C olacaktır. Karışımı önceden ısıtın, soğumaya başlamayın, bir tülbent veya ince bir elek içinden süzün ve daha sonra geniş bir boyunda, tercihen koyu renkte ve sıkı bir kapakta kullanım için uygun kapların üzerine dökün.

10 dakika boyunca günde iki kez yapılan buhar inhalasyonları için, yarım litre sıcak suya 1 çay kaşığı merhem gereklidir.

Angina ile boğaz tedavisi için propolis kullanma yöntemleri

Birçok hasta boğaz ağrılarını ilaçlarla tedavi etmekten hoşlanmaz. Bazıları hiçbir şekilde tedavi edilmez, hastalığın kendiliğinden geçmesini veya kritik bir duruma geçmesini bekler. Diğerleri, boğaz halk tıbbının, örneğin propolisin tedavisini seçerler. Tedavinin ne zaman etkili olacağını ve düzgün bir şekilde nasıl yönetileceğini düşünün.

Propolis nedir ve nerede alınır?

Propolis, kovandaki çatlakları kapatan ve yumurtayı yumurtlamadan önce dezenfekte eden reçineye benzer yapışkan bir maddedir. Hayvanlar bir arı kovanına (bir fare, bir fare) girerlerse, arıları onları buradan çıkaramazlar, böylece cesetlerin ayrışmasını ve çürümesini önleyen propolis ile kaplanırlar.

İlkbaharda, arılar ağaçların böbreklerinden yapışkan madde toplar ve daha sonra propolise dönüştürmek için mide enzimlerini kullanırlar. Propolis toplamak için insanlar özel cihazlar kullanırlar ya da kovanın duvarlarından kazırlar. Ardından, kirleri bir su banyosuyla temizleyin.

Özellikleri ve propolis etkileri

Propolisin rengi kahverengiden koyu yeşile ve neredeyse siyahtan oluşur. Hoş olmayan acı bir tadı vardır. Taze propolis yumuşaktır, ancak zamanla donar, donmuş yağ gibi kalın bir maddeye dönüşür. Düşük sıcaklıklarda kolayca parçalanır ve ısıtıldığında erir.

Arıcılık gibi diğer ürünlerden farklı olarak, örneğin bal, özelliklerini yüksek sıcaklıkta kaybetmez. Bu nedenle, popüler tariflerde sıklıkla ısıtılır, kaynatılır veya sıcak su ile birlikte kullanılır.

Bu şaşırtıcı maddenin bileşimi, vitaminler, aromatik asitler, uçucu yağlar, mikro elementler, enzimler, flavonoidler ve amino asitler dahil olmak üzere biyolojik olarak değerli 50'den fazla bileşeni içerir.

Bu kompozisyon sayesinde, aşağıdaki etkileri sergiliyor:

 • antimikrobiyal;
 • anestezik madde;
 • immüno-uyarıcı;
 • bir anti-inflamatuar.

Geleneksel tıp, belirgin alerjenik özellikleri nedeniyle propolisi dikkatli bir şekilde kullanmanızı önerir. Çocuklarda ve hipersensitivite reaksiyonlarına eğilimi olan hastalarda anjinada propolis kullanımını önermeyin.

Boğaz tedavisi için propolis tedavisi

Anjin tedavisi için, eczane ya da evde pişirilen saf propolis, yanı sıra alkol ya da su tentürü kullanabilirsiniz. Bu maddeyi kullanmanın en etkili yöntemlerini düşünün.

Sakız

Kalite propolisi bir santimetre boyutunda hafifçe yumuşak bir kıvama getirecek şekilde ısıtılmalıdır. 5-7 dakika sakız gibi çiğnenir ve sonra atılır. Yedikten sonra günde birkaç kez uygulayın.

Mukozaya yanma veya alerjik reaksiyon gelişimini tetikleme riski nedeniyle 10 dakikadan fazla kullanılmasını önermeyin. Çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanmayın. Dilde rahatsızlık, yanma ve uyuşukluğa neden olabilir.

durulama

Boğaz durulamalarında, eczaneden satın alınan veya bağımsız olarak hazırlanan alkol veya su tentürü kullanın.

Alkol tentür için reçete: ızgara 15 gr. iyi bir rende üzerinde propolis (bunun için, önceden dondurulmuş olmalıdır). Birkaç hafta boyunca karanlık bir yere koyun, sonuçta oluşan bir bardak alkol (70-90 derece) kitle dökün. Karışımı her gün karıştırın. Daha sonra tortuyu çıkarın ve amaçlanan kullanım için kullanın.Yarım üretimini yarım yıldan fazla bir süre saklamayın.

Bir boğazın durulanması için, sıcak kaynamış su ile 12-15 kısım su oranında tentenin 1 katına kadar seyreltilir. Gırtlağı günde en az 5-7 kez anjina ile kırarlar. Çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda böyle bir tedavi uygulamayın.

Önemli! Ebeveynler çocuklarının propolis durulamalarının yararlarından emin ise, sulu çözeltisini kullanın. Bunun için 10-15 gr dökün. iki bardak kaynar su ile madde ve gün boyunca bir termos ısrar ediyorlar.

Rezorpsiyon için pastiller

Bir çeşit şeker yapmak için bir parça rafine şeker alın ve üzerine 3-4 damla alkol veya su tentürü damlatın. Tamamen çözünene kadar çözün. Bu tedavi diyabetli ve küçük çocuklarda kullanılmaz.

Bademciklerin tedavisi

Enflamatuar hastalıklarda bademciklerin tedavisi için, eşit kısımlarda bitkisel yağ (şeftali, zeytin, vb.) Ile karıştırılan alkollü tentür kullanılabilir. Ortaya çıkan karışımı pamuklu çubukla uygulayın ve etkilenen bademcikler ve arka faringeal duvarı hafifçe silin.

soluk alma

Buhar inhalasyonlarını gerçekleştirmek için küçük bir parça propolis, bir bezelye büyüklüğüne ihtiyaç duyulacaktır. Bir rende sürülür ve üzerine bir litre kaynayan su eklenir. Bir havlu ile kaplanmış, prosedürü 7-10 dakika kadar geçirin.

Propolis uygun şekilde uygulandığı takdirde boğaz ağrısıyla başa çıkmaya yardımcı olacak etkili bir doğal preparattır. Tedavi ederken olası kontrendikasyonları hatırlamanız ve bir uzmana danışmanız gerekir.

Boğaz ağrısı propolis tentür ile durulayın

Akut bademcik iltihabı veya daha sık görülen boğaz ağrısı her zaman hoş olmayan hisler getirir. Bu hastalık, boğazda zaman zaman çok şiddetli bir ağrıya neden olur ki, bir kişiyi normal ritimden tamamen uzaklaştırır. nedeniyle böbrekler, kalp ve diğer organlara da tehlikeye anjin tedavisi tıbbi gözetim altında ve sistemik ilaçların yardımıyla olmalıdır. Ama geleneksel tıp onun cevabı enfeksiyonları vardır: örneğin, propolis anjina büyük dezenfekte ajandır ve akut tonsillit herhangi bir biçimde antibiyotiklere ek olarak yerel tedavi için bir temel olarak kullanılabilir.

Propolis tentür nasıl çalışır

Boğaz hastalıkları sırasında daha kolay ve etkili, propolis tentürünün kullanımı - alkol (votka) ekstresi. Propolis (arı tutkalı) ile tedavi artık çok popülerdir, çünkü ilacı kullanmanın sonuçları çok çabuk gelir ve sevinemez. Ayrıca, tentür herhangi bir eczanede satılır, bu ucuzdur, herkes tarafından kullanılabilir. Doğal bir propolise sahip olursanız, kendinize böyle bir tentür yapabilirsiniz. Boğazın propolis ile tedavisi de ilgili hastalıklar için de geçerlidir.

Arıcılık ürünlerinin tümü, vücut üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olan benzersiz özelliklere sahiptir. Aralarındaki arı tutkalı, en güçlü antibakteriyel etkisiyle, aslında doğal bir antibiyotikle ayırt edilir. Hücre zarlarını sadece bilinen anjina patojenlerini değil, virüsleri, mantarları da öldürür, yani propolis evrensel ve zararsız bir antiseptiktir. Doğal olarak, arıların aktivitesinin ürünü zararlı kimyasal bileşikler içermez, eczane antibiyotikler ve sülfonamidler gibi vücut için istenmeyen sonuçlara neden olmaz.

onun germicidal ve antiseptik etki ve bu tesisin dayalı boğaz ağrısı ile propolis tentür uygulama mukoz zarlar ile temas halinde çeşitli etkileri vardır gerçeğine rağmen:

 • Doğal bir biyojenik uyarıcı olmak, hasarlı dokuların rejenerasyon sürecini başlatır;
 • tabletlerde immüno uyarıcılardan daha kötü bir yerel bağışıklığı güçlendirir;
 • Propoliste bol miktarda bulunan vitaminler ile hücreleri doyurur;
 • kronik bademcik iltihabında vazgeçilmezdir, çünkü nükslerin sayısını azaltır ve alevlenmenin erken evresinde kullanıldığında antibiyotiksiz tedavi yapılabilir;
 • eşlik eden anjina hastalıkları ile kullanılabilir - farenjit, larenjit, stomatit, yanı sıra burun sinüsleri ve nazofarenks patolojilerinde;
 • Biyolojik olarak aktif maddelerin ve enzimlerin varlığından dolayı ilaçların işlerini iyileştirir ve daha hızlı bir iyileşme sağlar.

Bu nedenle, anjin (kataral, laküner, folliküler ve t. D.) her türlü gösterilen boğaz propolis tentür, yanı sıra diğer enflamatuvar patolojileri kulak burun boğaz tedavisi. Eğer bir sebepten dolayı alkol kullanamıyorsanız, eczanede propolisin su özünü alabilirsiniz. Boğazınızı tentürlü bir solüsyonla yıkamak en iyisidir, ancak bunu kullanmanın başka yolları da vardır. Angina için diğer durulama tariflerine bak

Tedavi için herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Doğal tıbbın ve muhafazakar doktorların çoğu, dışarıdan uygulandığında aşırı dozda bir yapıştırıcı ile vücuda zarar vermenin imkansız olduğunu savunurlar. Ama aynı şekilde, ilaç içerdiği için ilacın seyreltilmesi normunu aşmak gerekli değildir ve bu nedenle, yanlış kullanıldığında boğazın mukoza zarını hafifçe kurutabilir. propolis tedavi etmek için kontrendikasyonlar alerjik intoleransı, atrofik farenjit, ve (o ikinci durumda sadece zayıf bir seyreltme tentür olarak) alkol bazlı ilaçlar da artan mukoza hassasiyeti vardır.

Boğaz ağrısı doğru tedavi nasıl

Propolis ile boğaz çalkalayın, bebek zaten çözelti tükürdüğü zaman, ancak çocukluk döneminde başlayabilir, ama yutmayın. Boğazdan, bir eczaneden tentürün veya evde üretilen bir ürünün kullanımına izin verilir. Tarif şu şekildedir: satın alınan propolis öğütmek, soğuk suya düşürmek. Çökeltinin dibinden sonra, suyu balmumu ve diğer safsızlıklar ile boşaltmanız ve ardından propolisi kurutmanız gerekir. Ardından votka (100 ml - 30 g) ile tutkal dökün, bir hafta boyunca karanlıkta ısrar ederek periyodik olarak sallayın. Tentür hazır, aşağıda tarif edilen tariflerde, bir eczane gibi kullanabilirsiniz.

Boğazın bademcik iltihabına ve diğer hastalıklara karşı tedavisi, durulama, sulama, mukoza zarının seyreltilmiş bir tentür ile yağlanmasını içerebilir. Burada propolis'i kullanmanın en iyi yolları:

 1. Propolis ile durulama, tüm temel özelliklerine ek olarak, mikropların mekanik olarak yıkanmasını da sağlar, bu yöntem en etkili olarak kabul edilir. Çözeltiyi uygulamanın en kolay yolu bir bardak ılık su, bir çorba kaşığı tentür. Çocuklar için, aynı miktarda su bazlı propolis almak ya da 200 ml su için bir çay kaşığı çay kaşığı almak en iyisidir. Durulamalara angina, farenjit ile günde 3-6 kez izin verilir.
 2. Akut bademcik iltihabının ilk aşamasında, günde üç kez bademciklerinize 1: 1 su ile seyreltilmiş tentür yağlayabilirsiniz. Prosedürler, kaşığın arkasına sarılmış bir pamuklu çubukla veya gazlı bezle gerçekleştirilir.
 3. Pürülan tıkaçları yıkamak için 1: 1 su ve tentür solüsyonu hazırlayın. Daha sonra, çözelti bir şırıngaya çekilir, prosedürler gerçekleştirilir. Şırınga yoksa ya da kendiniz yapamazsanız, çözümü ağzınıza çevirebilir, 20-30 saniye boyunca saklayabilir ve sonra 5-7 kez tekrarlayabilirsiniz. Pürülan tıkaçlar sonuç olarak yumuşar ve pamuklu çubukla kolayca ve hızlı bir şekilde çıkarılabilirler.
 4. Eğer boğazda şiddetli bir kuruluk varsa, alkolde arı tutkalı su, deniz topalak veya herhangi bir bitkisel yağ veya bal olmamalıdır. Üç bileşeni eşit parçalara bağlamak daha iyi bir seçenek olacaktır. Hastanın bademciklerini tam iyileşene kadar günde üç kez yağlayın.
 5. KBB hastalıklarının tedavisinde sonuçları geliştirmek için, içinde propolis tentürü alınması tavsiye edilir (çocuklara sadece seyreltilmiş sulu infüzyon verilir). Bunu yapmak için, ürünün bir çay kaşığı bir bardak ılık sütte çözülür, bir seferde içilir. Bu tedavi, iyileşene kadar günde iki kez tekrarlanır.
 6. Boğazda güçlü bir ağrı olduğunda ve elinizde bir propolis tentürü olduğunda, evde antiseptik "pastiller" yapabilirsiniz. Maddenin bir kaç damlası şekere damlar ve daha sonra ağızda bir tablet gibi çözülür. Bu nedenle günde 3-4 kez tedavi edilmesine izin verilir.
 7. İçinde ve arı tutkalı çay içebilirsiniz. Herhangi bir bitkisel çay bir bardak ilaç üzerine bir çay kaşığı dökün, tadı bal ekleyin, 5-6 gün boyunca günde 2-3 kez anjin ile alın. Çocuklar böyle bir ilaç vermezler veya votka yerine sulu bir tentür getirirler.
 8. İnhalasyonlar için propolis tentürünün kullanılması da yararlıdır. Bir litre kaynar su içinde 2 kaşık ürün dökün, suya biraz serin (80 dereceye kadar) verin, sonra bir havlu ile örtün, günde üç kez buhar üzerinde 5-10 dakika havalandırın (anjinada sıcaklık yoksa). 6 yaşından küçük çocuklar buhar inhalasyon yapmazlar. Angina ile inhalasyonlar hakkında daha fazla bilgi

Daha önce de belirtildiği gibi, propolis anjinin tek tedavisi değildir. Bu hastalık sadece ilk aşamada haplar olmadan tedavi edilebilir, ancak temelde antibiyotik alımı gerektirir. Bu nedenle, bir doktora danışmak, ilaçlar için randevu almak ve halk yöntemleriyle tedaviyi tamamlamak, örneğin, durulama, inhalasyonlar, boğazın propolis ile yağlanması daha iyidir. Boğaz ağrısı için halk ilaçları durulama hakkında okuyun

Ve sonunda, bir halk şifacısının size propolisin yararlı özelliklerini ve hangi hastalıklara davrandığını anlatacağı videoya bakın.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Kışın Topikal: propolis bir tentür ile gargara ya da propolis ile soğuk ve angina tedavi nasıl?

flickr tarafından nickodoherty

bir klinik çalıştıran soğuk algınlığının ilk belirtileri veya boğazda bir ağrı veya sadece eczaneye Birçok kişi, vücut bu sorunla başa çıkmak yardımcı ilaçların her türlü satın almak için. Ama apiary Yetişkin hayatımın en geçirdi deneyimli arıcı olarak, ben şüphe, sverhpolezny arı ürünü propolisin dışında, hata yapma ve böyle bir yüksek değere dikkat etmek değil önerilir. boğaz ağrısı, ateş veya boğulma vardır dede arıcı hayal etmek unutmayınız öksürük, ilaç saatlik el altında temelini ve bizim kardeşlik her biri Eğir ile boğazını tedavi değil, bilen vardı zor ve tüm çünkü sadece boğaz.

Gerçekten de, sürekli tüketen bal ve diğer arı ürünleri, örneğin, aynı propolis, polen veya "arı hlebchik" ambrosia, kelimenin tam anlamıyla gövde doğanın bu gücü imbues ve bu maddelerin kullanımının uzun farklı ülkelerden bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır nasıl hissetmek. Propolis hava yavaş yavaş bozulmaya başlar başlamaz, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, akut solunum enfeksiyonları, soğuk algınlığı, öksürük, grip ve diğer viral, hoş olmayan şeyler ve her köşede bizim için pusuya yatmak ile yardımcı olur ve hava sonbahar yaklaşımı ile soğutulur. Ve propolis duymuş, birçok tıbbi özellikleri farkındayız, ama gerçekten buna özellikle fırsat için, zor olabilir anlamak için, aksi kullanılan veya nasıl olması gerektiği gibi görünüyor ve ne ne anlatmak değil, ben paylaşmaya karar kendi deneyimim.

Değerli ürün hakkında kısaca: soğuk algınlığı için propolis tentürü ve sadece

le Schtroumpf mycologue flickr tarafından

Tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız - propolis, ilgili makaleyi tam olarak olduğu gibi blogumda da bulabilirsiniz. Şimdi bu konuda bir şey yok, ama propolis ile boğaz tedavisi, öksürük için acil yardım, soğuk ve benzeri hakkında. Aslında, propolis son derece üstün antiseptik ve antibakteriyel özelliklere sahip olan bir arı tutkalıdır, içerdiği maddelerin biyolojik aktivitesi insan bağışıklığını korumak için izin verir ve bu şekilde devam eder. Bu nedenle, bu tür arıcılık ürünlerini kullanan kişiler, soğuk algınlığı ile bile neredeyse hiç hastalanmamaktadırlar ve bu hiç bir başarı değildir.

Her şeyden önce, her insan için uygun olan şeyden bahsetmeye değer, çünkü yakınlarda pek çok kovan yok, ama neredeyse hiç küçük bir köyde bile bir eczane var. Orada ve çok mütevazi bir miktar olan propolisin gerçek bir tentürünü bulabilirsin ve bunun faydaları sadece devasa olabilir. Eczaneden boğaz için propolis alkol tentürü - sadece iyileştirici etkisi olmayan ama başka özellikleri olan vazgeçilmez bir ilaçtır.

 • Arı propolisinin ruhani infüzyonunun belirgin bir antibakteriyel etkisi vardır. Yani, çeşitli bakterilerin, mantarların ve virüslerin gelişimini niteliksel olarak engelleyebilir, örneğin, anjinle aktif olarak çarpışan aynı streptokoklar. Buradaki şey, propoliste, patojenlerin yaşamına uygun olmayan bir ortam yaratan özel asitler olmasıdır.
 • Aynı asitler ve diğer maddeler sayesinde, angina veya influenza ile propolis tentürü de bir anti-enflamatuar etkiye sahip olacaktır.
 • En yakın eczane kioskunun en yaygın olduğu propolisin tentürü, aynı zamanda, herhangi bir yoldan zarar gören dokuların ve kılcal damarların en hızlı geri kazanımına katkıda bulunan, canlandırıcı bir etkiye de sahip olabilir.
 • Boğaz ağrısı olan propolis de anestetik bir etkiye sahip olabilir, yani, anestezi ve tahriş yatıştırır.
 • Vücudun bağışıklık sisteminin aktivitesi, eczaneden propolis tentürü çekerken, ve daha da önemlisi, bağımsız olarak yapılırsa, evde küçük tüylü sarsaklarımız tarafından hazırlanan hammaddeden yapılırsa, önemli ölçüde artmaktadır.

propolis benzersizliği farklı virüsler, mantarlar ve bakteriler patojenik doğası binlerce nasıl başa, insan vücudunda yaşayan yararlı mikroflorasını etkilemeden tamamen "bilir" olmasıdır. Bu yüzden sadece davranmakla kalmayıp aynı zamanda koruyucu bir etkiye de sahip olan bir ürün olarak kabul edilir. Buna ek olarak, toksik maddelerin vücuttan bu çıkış işgal fagositler gibi şaşırtıcı hücrelerin aktivitesi önemli ölçüde anjin, bademcik iltihabı, öksürük, bronşit ve diğer propolis uygulanması ile arttırmıştır. Güçlü antibiyotiklerin, propolise karşı son derece etkili kaldığını ve zararlı sonuçların hafifletildiği ve hatta tamamen ortadan kaldırıldığını da belirtmek gerekir.

benzersiz soğuk algınlığı için propolis tentürü: kullanım talimatları, pişirme ve depolama

John Pluta flickr tarafından

Tabii ki, bu eczaneye çalıştırın ve böylece hiçbir şeyi dert istenen tentür elde değil kolay, ama biz, bütün ev yapımı biliyorum ve kendi eli daha da verimli ve güvenilir bir şekilde yardımcı olur yapılmış olarak, bu yüzden bilerek kendini tentür pişirmek tercih tam olarak ne ben Ben korumak gibi bir ürün buzdolabı ve her hasta için önemli olan diğer nüansları ve sağlıklı bir kişi bırakılabilir ne kadar süreyle, koymak. Eğir tentürü boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip, SARS, akut solunum enfeksiyonları, bronşit, larenjit, farenjit ve diğer hastalıklarla yardımcı olur.

Bir propolis alkol evinin hazırlanması: doğaüstü hiçbir şey yoktur

Daha sık olarak, boğazın yıkanması için propolis yetiştirilir ve eczaneden satın alınabilen tıbbi alkolde ısrar edilir. Eskiden iyi zamanlarda dedem güçlü ve hoş kokulu moonshine pişirirdi, ve onun üzerinde, kır çiçekleri, çam iğneleri, yeşil bor aromasıyla dolu olan ve başka ne olduğunu bilen pek çok tentür yaptı. Şimdi büyükbabamın moonshine tarifi benim tarafımdan kayboldu, bu yüzden mevcut olanı yönetmek gerekiyor. Yani, orantıları gözlemlemeniz ve önerileri izlemeniz gerekir. Çeşitli malzemeler ve yemekler alacak:

 • Sıkı bir kapak ile koyu kahverengi veya mavi-yeşil cam küçük cam kavanoz. Kapasite, büyük ve önemli değil, ama tahmini alkol miktarından başlamalıdır.
 • Eczanede satılan yüzde 70'lik medikal alkol, boğazın propolis ile tedavi edilmesi, yani tentürün kendisinin hazırlanması için doğru olacaktır. Yüz gram almalısın.
 • Yaklaşık on beş ila yirmi gram saflaştırılmış propolis. Arıcılık ürünlerinin ve hatta pazarın bulunduğu özel mağazalarda satın alabilirsiniz. Ancak, elinizden propolis satın alırken, dikkatli olun ve satıcının belgelerini kontrol edin, çünkü sadece dolandırıcıya girip paranızı kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda kendi sağlığınıza da zarar verirsiniz.

Resmi tıp propolis alkol tentür hakkında kendi görüşü vardır ve bu açık: infüzyon bu tip tedavi kesinlikle çocuklara, hamile ve emziren kadınlar, yaşlılar ve diğer hastalıklar tarafından zayıflamış olanlar için yasaktır. Bu gibi durumlarda, alkol içermeyen su infüzyonlarına dikkat edilmeli.

Her şey hazır olduğunda ve her şey hazır olduğunda, tentenin hazırlanışına gitme zamanı. Bunun için propolisin kendisinin yavaşça soğutulması gerekir, fakat dondurulmamalıdır. Bunun için buzdolabı en iyi şekilde çalışır, ancak ürünü birkaç saniye hariç dondurucuya koymayın. Soğuduktan sonra, herhangi bir metresin mutfağında bulunan normal mutfak, ince bir rende üzerine bir parça propolisin rendelenmesi gerekecektir.

Daha sonra çipleri bir kavanozun içine dökün ve alkolle doldurun, birkaç kez iyice çalkalayın, kapağı sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında karanlık bir yerde dinlendirin. Sadece temiz bir karanlık havlu ile örtün ve rafta bırakabilirsiniz. Günde bir kez, tentür aktif olarak çalkalanmalı ve iki hafta sonra zaten alınabilir. Propolis ile soğuk algınlığı gergin infüzyonu içerir, bu nedenle de yapmaya değer ve bir buzdolabında bu ilacı bir yıl boyunca saklayabilir ve hatta önleyici amaçlar için uygulayabilirsiniz.

Boğazını durulamak için propolis bir tentür seyreltmek için nasıl

Freeman Huang flickr tarafından

Propolis'ten sıradan su yardımıyla mucize ilaç da hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için küçük bir termoya ihtiyacınız vardır, çünkü bu buharlama anlamına gelir. Kullanımı bile çocuklara tavsiye edilen öksürük propolisinin bu tentürü, hamile kadınlar ve hatta emziren anneler için bile en iyi seçenek olacaktır.

 • Yirmi gram propolis, bir önceki versiyonda olduğu gibi, bir rende içinden iyice öğütülür.
 • Termoslarda meydana gelen herşeyi uykuya dalın ve iki yüz mililitre, yani bir bardak dışkıyla dik kaynar su dökün.
 • Kapalı stoper ile ısrar etmek için, alınan ilacın gazlı bez veya ince elek ile filtrelenmesi için tam olarak uygun olduğu gün gereklidir.
 • Bu infüzyonu saklamak en fazla yedi gün içinde buzdolabında olabilir.

Propolisin en büyük sağlık ve iyileştirici etkisinin, preparasyondan sonraki ilk üç günde bir infüzyona sahip olduğu ve daha sonra özelliklerinin giderek azaldığı ve ortadan kalktığı belirtilmektedir.

Propolis bir tentür ile gargara: Hızlı, ucuz ve son derece kullanışlı

Birçok kişi, propolis tentürüyle nasıl gargara yapılacağı sorusuyla ilgilenir, böylece hastalık olabildiğince çabuk geçer ve hatta kendisine zarar vermez, çünkü alkol söz konusu olduğunda, o zaman herhangi bir şey olabilir. Çünkü ben, angina'nın propolis ile tedavisinin - eylemin tamamen meşrulaştırıldığı, kabul edilen ve resmi tıbbın olduğunu söylemek istiyorum.

Angina ile propolis: uygulama alkol infüzyon

 • Bir bardak sıcak, kaynamış suya bir çay kaşığı pişirin veya infüzyonu satın alın.
 • Boğazı beş dakika boyunca durulayın.
 • El kaldırmak gibi, yaklaşık üç veya beş kez ve semptomlar, yanı sıra hastalığın nedeni için eylemi tekrarlayın.
 • Su tentürleri bir ila üç oranında seyreltilir.

Bu tedaviyi iki haftaya kadar uzun bir süre alabilir, ancak sonuç çok daha erken görülecektir. Dahası, propolis tentürünü sadece saf suyla değil, her zaman yaptığım gibi çeşitli otların et suyuyla seyreltmek mümkündür. Böyle şaşırtıcı ve hoş kokulu bir çay her zaman yarar sağlar, hiçbir şey acıtmasa bile, en önemlisi, taşınmaz ve aşırıya kaçmayın. Şimdi herkes, anjin ile bir propolis tentürü ile nasıl gargara yapılacağını anlayacaktır, ki bu oldukça kolaydır.

1 gece boyunca soğuk propolis tedavisi: imkansız mümkün

Flickr tarafından Rmmateos

, Size bir öksürükle soğuk ziyarete geldi bir kez, o zaman "küçük kan" kurtulmak edemez ve antibiyotik sindirerek bırakmaya düşünüyor musunuz başını tutarak aşağı bile yataktan çıkmak istemeyen sonları, en az bir hafta var. Ama soğuk algınlığı için, eşsiz bir araçtır olarak orada, bu gerekli değildir, hepsi propolis söylüyorum, kullanımı ılık süt kullanımını içerir. Bir gecede soğuk algınlığı semptomlarından kurtulmaya yardımcı olacak bir ilaç hazırlamak hiç de zor değil.

 • Yarım litre süt kaynatın, tercihen bir bütün olarak doğal.
 • Ezilmiş propolisin üst kısmı ile bir buçuk ila iki yemek kaşığı, bir kap sütüne dökülür ve iyice karıştırılır.
 • Tencerenin altındaki ateşi en aza indirir, tüm bunları kaynatır, sürekli karıştırır, 10-15 dakika.
 • Sıcak et suyu filtre edilmeli ve tamamen soğuyana kadar soğumaya bırakılmalıdır.
 • Yüzeyde propolis katı bir balmumu kabuğu oluşur, çıkarılması gerekir ve kalan demleme yemekten önce 20-30 dakika, yani boş bir midede bir tatlı kaşığının üzerine alınır.

İlacın alması gereken her yemekten önce, günde yaklaşık 3-5 kez, ve her zaman geceleri. Ve o, sürtünme yapmak ya da ayaklarınızı takmaktan zarar görmez. Sabah, hastalığın tüm belirtileri el ile kaldırılacak ve bu olmazsa, bir doktora danışmalısınız, bir gün içinde tedavi edilebilir, soğuk algınlığı olmayabilir.

Bir öksürük ile propolis içmek nasıl: Deneyimli arıcıların sırları

Sunica Markovic flickr tarafından

Öksürük, çeşitli nedenlerle bir kişide ortaya çıkabilir, ancak en yaygın olanları bronşiyal hastalıklar, iltihaplar, tüberküloz ve diğerleridir. Propolis, uygulamada nasıl uygulanacağını biliyorsanız, yardımcı olur. Uzun süre nedeniyle vücutta, kötü beslenme (düşük kaliteli ürünler) yanı sıra diğer faktörlerin genel zayıflama, tesadüfen, zamanımızda hiç nadir değildi tüberküloz, kurtulmak ve sadece propolis yardım ve Barsukov yağ he ile alınamadı Arkadaşım, lanetlenmiş enfeksiyonu yenmeyi başardı.

 • Herhangi bir bitkisel kirlilik eklemeden doğal tereyağı alın. Ve bunun gibi uzmanlaşmış mağazalarda edinebilir veya hatta evde yapabilirsiniz, ancak bazı zorluklarla ilişkilidir. Bu değerli ve kullanışlı ürünün tam yüz gramını alacaktır.
 • Bir emaye tencerede veya kasede, yağı 50 derecelik bir sıcaklığa ısıtın ve orada on gram toprak propolis atın ve iyice karıştırın.
 • Elde edilen karışımın 10-20 derece daha ısıtılması gerekir ve daha sonra çıkarılır ve oda sıcaklığında soğumaya bırakılır.
 • Karışım, ince bir süzgeç veya iki kat gazlı bezle dikkatlice filtre edilmelidir.
 • Karışımı cam kaplara dökün ve buzdolabında saklayın.

Yemekten önce bir buçuk saat boyunca ihtiyaç duyduğunuz şekilde pişirin, yaklaşık iki, sonra da günde üç kez. Ayrıca, sıradan bir öksürük ile tedavi seyri üç ila beş günü geçemez. Daha ciddi hastalıklar için, tedaviyi iki haftaya uzatmanız önerilir, ondan sonra on gün ara vermeniz gerekir. Dahası, propolisin yağda uygulanması devam ettirilebilir.

Angina bir propolis tentür ile gargara nasıl

Anginaya propolis nasıl uygulanır?

Arı tutkalı olarak da bilinen Propolis, kovanın duvarlarındaki derzleri yağlamak ve delikleri kapatmak için bir tür yapı malzemesi ile arı kovanı sağlamak için çalışan arıların ürettiği viskoz reçineli kütleye benzer. Propolis halk analjezi ve antibakteriyel ajan olarak bilinir. Taze formdaki arı hamurunun koyu kahverengi veya koyu yeşil rengi vardır. Ajan genellikle anjina tedavisinde kullanılır.

Tentürün uygulanması

Boğazın özellikle akut hastalıkları için, doğal bileşenler, örneğin, bademcik iltihabı veya farenjit ile propolis kullanılır. Propolisin tentürü etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilir. Enfeksiyon tıbbi veya şarap alkolüne dayalı% 30 tentür hazırlayarak aşılabilir. Yemek pişirmek için, alkolün bir üçte bir önceden hazırlanmış propolisini ısrar etmelisiniz.

Her bir hasta, hastalığın şiddetine, yaşına, fiziksel parametrelerine ve komplikasyonların aşamasına göre, çözeltinin optimal dozunu seçer. Eğer bademcik iltihabının başlangıcı ise, bademcik iltihabı propolisinin oda sıcaklığında 1: 1 oranında su ile çözülmelidir. Hastalığın daha karmaşık bir formunu, örneğin farenjit ile, günde üç ila dört kez bir tentür çorba kaşığı alarak tedavi edebilirsiniz.

Çocuklar ile ilgili olarak nazik bir prosedür seçin. Çocuklarda anjin tedavisi şu şekildedir: alkol solüsyonu su ile değiştirilir, tentür bol miktarda süt veya ılık su ile seyreltilir ve günde bir çay kaşığı verilir. Kursun süresi genellikle ılımlı formda bir hafta ve başladığı iki aydır.

Propolis ve otlar ile durulayın

Durulama için bitki infüzyonlarına bir propolis çözeltisi eklenir.

Boğaz hastalıkları genellikle doğal otlar ve soğumalara dayanan durulamalarla tedavi edilir. Durulama karışımını basitçe evde hazırlayın. Bunu yapmak için, sıcak kaynamış suda bir çorba kaşığı okaliptüs, papatya, keten ve ıhlamur, eczanelerde satılan kaynatın gerekir. Yaklaşık 5-7 dakika boyunca yavaş ateşte pişirildikten sonra, kütle bir patiska veya gazlı bezden süzülür ve ısrar edilir. Daha sonra alkol için yaklaşık 40 damla propolis çözeltisi ekleyin. Yemekler arasında günde üç ila beş kez gargara.

Ayrıca bir propolis çorbası ile et suyu yapın. Muzun saf yaprakları bir bardak kaynar su dökün ve 15 dakika kısık ateşte koyun. Bir kaç saat demlenmesine izin verin, propolis ekleyin, alkolle birlikte.

Buhar inhalasyonunda, 1: 3 oranında kaynar su ile seyreltilmiş merhem veya tentür kullanın. Büyük bir tencereye alın ve içine sıcak sıvı dökün. Kafanızı geniş bir battaniyeyle örtün ve soğumaya başlayana kadar sıcak sıvı üzerinde kalın. İstenirse, inhalasyon için özel bir cihaz satın alabilirsiniz. İnhalasyonları günde üç defa tekrarlamanız tavsiye edilir.

Arıların ürettiği ürünlere karşı alerjiler, propolis ve balın güçlü alerjenler olduğu için aşırı dikkatle tedavi edilmelidir. Bununla birlikte, inhalasyon ile hastalık birkaç haftada iyileşir.

Uygulama prensipleri

Propolis, bakteri öldürürken, mineral tuzları, vitaminler, yararlı amino asitler ve yağların yanı sıra larinksin dokularını yumuşatan elementler içerir.

Boğaz iltihabı ile propolis yağ, tentür veya saf formunda kullanılır. Angina ile mücadele, günde birkaç saat için yaklaşık 5 gram saf propolis çiğnemek suretiyle yapılır. Çiğneme sırasında yanma hissi olduğunda, propolis çok yüksek kalitede ise belirtiler birkaç gün içinde gider. Angina yağını tedavi etmek, vücudun koruyucu özelliklerinin güçlendirilmesine, bağışıklığın arttırılmasına bağlı olarak bile faydalıdır. Yağ sütle öğütülür ve bir çorba kaşığı yemeden önce tüketilir.

Tüm yöntemler eş zamanlı olarak kullanıldığında, birbirini tamamlayan Angina daha iyi tedavi edilebilir. Örneğin, sabahları alkollü tentür içmek için, gün boyunca inhalasyon ve durulama yapmak. Larinksin ve burun deliklerinin iç kısmının su ile seyreltilmiş bir propolis tentesi ile sürülmesi ve balın eklenmesi tavsiye edilir.

Eğer boğaz içindeki iltihaplanma süreci sadece orijin aşamasındaysa, uyumadan önce gece bir parça propolis çiğnemelisiniz ve sabah ağrının gittiğini fark edeceksiniz.

Propolis boğazında ağrı için ilaçların ana reçeteleri

Tedavi için birçok yemek tarifleri var.

Arı ürünlerine dayalı ev yapımı ilaçlar için birçok yemek tarifi icat etti.

Önceden ısıtılmış su banyosu hazırlayın. 1: 1 oranında propolis ve petrolatum karıştırın. Elde edilen kütle, bir banyoda, kaynamanın altında bir sıcaklıkta tutulmalıdır. Başka bir ısıtılmış kütle filtre edilmeli ve karanlık bir yerde cam eşya üzerine yayılmalıdır. Soğuduktan sonra buzdolabına koyun. Karışım günde 2-3 kez solunur.

Alkol çözeltisi

Arı yapıştırıcı önceden kesilmiş ve öğütülmüş, bir kaşıkla 8-10 gram ölçülmüş ve 100-120 gram alkol ile karıştırılmıştır. Oda sıcaklığında bir hafta ısrar edin.

Pişirme Yağı

Tarif% 5 oranında yağ almak için tasarlanmıştır. % 95 tereyağı,% 5 propolis almak gerekir, iyice karıştırın, böylece topaklar yok. Karışım bir su banyosuna yerleştirilir ve kapağın altında 40 dakika bekletilir. Kitleyi opak bir kapta soğutun ve soğuk bir yere koyun.

Kontrendikasyonlar

10 yaşın altındaki çocuklar ve alkol bileşenlerine tahammül etmeyenler için alkollü tentür önermeyin. Küçük çocuklar için alkol su ile değiştirilir. Alerji hastaları bu güçlü alerjeni kullanmamalıdır. Bademcik iltihabı ile, ciddi yanıklara neden olabileceğinden, sadece uzun süreli saf propolis çiğnemesine izin verilir.

Propolis bir tentür ile gargara

Propolis, arılar tarafından kovanların mühürlenmesi ve dezenfekte edilmesi için üretilen reçineli bir maddedir. Ürün, antimikrobiyal, immünostimulasyon ve antiphlogistik özellikler göstermiştir.

Propinanın angina ile kullanılması, enfeksiyöz patolojinin lokal belirtilerini durdurmak ve ayrıca kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırmak mümkündür. Doğal antiseptik dezenfektan çözeltileri, antibiyotikler ve lokal anesteziklerin üretimi için farmasötikte kullanılır. Ürünün terapötik özellikleri, flavonoid bileşiklerinin bileşimindeki varlığa bağlıdır. Propolis tentür antibakteriyel ve antiviral özellikler sağlarlar. Fitopreparasyonlara dayanan tıbbi solüsyonlarla boğazın durulanması, patojenlerin yok olmasını ve enflamasyonlu lenfadenoid oluşumlarının rejenerasyonunu destekler.

Biyokimyasal bileşim

bademcikler, Sütun Palatal şişme iltihap, boşlukları irin fişleri, mukoz boğazın kızarıklık, vb oluşumlar lymphadenoid: anjina propolis tedavisi dahil hastalığın lokal belirtileri, çoğu ortadan kaldırmak için yardımcı olur bağlı bir besin sayıda Bileşiminde varlığına propolis temelinde çözümler, antiseptik, anti-enflamatuar ve yara iyileştirici özelliklere.

Ürün,% 40'ı terapötik özelliklere sahip 200'den fazla organik bileşik içerir:

Alkol tentürü, Pinocerbrin - antifungal antioksidan bileşimindeki varlığına bağlı olarak bademcik iltihabının kandidiyaz formunu tedavi etmek için kullanılabilir.

farmakodinami

Yararlı propolis nedir? Angina esas olarak palatini ve faringeal tonsilleri ve farinksin arka duvarını etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Zaman zaman patojenlerin uzaklaştırılması, mukoza KBB organlarında inflamasyonun yayılmasına yol açar. Fitopreparatif ilaçların aktif bileşenleri, patolojik süreçlerin genellenmesini önleyen mikropların üreme aktivitelerini inhibe eder.

Propolis'in alkol ve su tentürlerinin bir dizi önemli terapötik özelliği vardır:

 • antioksidan - vücutta serbest radikallerin oluşumunu önler;
 • immünostimulasyon - bunun sonucu olarak fagositozun hızlandırıldığı koruyucu hücrelerin aktivitesini arttırır (fagositler tarafından patojenik ajanların emilmesi);
 • antiflogisticheskie - iltihabın gerilemesine katkıda bulunan prostaglandinlerin sentezini inhibe eder;
 • antimikrobiyal - ölümlerine yol açan mikropların hücresel yapılarını yok eder;
 • yara iyileşmesi - etkilenen dokularda kan mikrosirkülasyonunu hızlandırır, böylece hücresel metabolizmayı hızlandırır ve siliyer epitel epitelizasyonunu hızlandırır.

Önemli! Ürün, deri dermatitinin gelişimini tetikleyen hassaslaştırıcılar içerir.

Boğaz antiseptik solüsyonlarıyla boğuşmak, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin yanı sıra bazı virüs ve mantar türlerini yok etmeye yardımcı olur.

Orofarenksin dezenfeksiyonu, iltihabın gerilemesi sonucu lokal bağışıklığı uyarır. Lezyonlardaki patojen sayısındaki azalma, vücudun detoksifikasyonuna ve hastalığın lokal belirtilerinin giderilmesine katkıda bulunur.

Çalışma prensibi

Solunum hastalıklarının tedavisinde fitopreparasyonların kullanımı antibakteriyel ilaçların etkisini güçlendirmeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle bademcik iltihabı, larenjit, rinoparenjit ve üst solunum yollarının diğer patolojilerinde ek bir ajan olarak kullanılır. Antiseptik solüsyonun terapötik etkisini ne belirler?

Fitopreparasyonun bileşenleri, KBB organlarına giren patojenik mikroorganizmaları emen fagositlerin aktivitesini uyarır. Akasetin ve ermanin gibi flavonoid bileşikleri vücuttaki gama globülin konsantrasyonunu arttırır. Bağışıklık tepkisinin uyarılması, organizmanın direncinde artışa ve patojenik virüslere ve bakterilere direnç göstermeye hazır olmasına yol açar.

Antiseptik Sistematik gargara seyreltik aşaması, akut enflamasyon belirtileri bademcik iltihabı ortadan kaldırır. İmmünostimulasyon etkisinden dolayı, fitoprepilasyon patolojik süreçlerin kronikleşmesini önler. İlacın profilaktik kullanımı, herhangi bir etyolojide enfeksiyöz KBB hastalıklarının nüks riskini azaltır.

Durulama için Tarifler

Boğazın durulanması, mukus boğazının, bademciklerin ve ağız boşluğunun dezenfekte edildiği bir fizyoterapik prosedürdür. İlacın bileşenlerinin lokal etkisi, dokulardaki patolojik süreçlerin gerilemesini uyarır, böylece hastalığın semptomlarını kolaylaştırır. Saf formunda, propolisin alkollü tentürü, mukoza zarında yanma riski ile ilişkili olan orofarenksin sulanmasında kullanılmaz.

Durulama solüsyonu hazırlamak için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

 1. 100 ml tuzlu su çözeltisi ile 10 ml (2 tsp) tentür karıştırın;
 2. 2 çay kaşığı karıştırın. 150 ml ılık su ile fitopreparasyon;
 3. 1: 3 oranında ısıtılmış maden suyu ile antiseptik karıştırın;
 4. Papatya ve St. John's wort'un 50 ml lik kaynağında 4-5 damla tentürü eritin.

Önemli! Mekanik hasarların varlığında orofarenksin sanitasyonu için alkol solüsyonlarının kullanılması arzu edilmez.

Pürin bademciklerinin lacunalarındaki pürülan tıkaçları yumuşatmak için 2 çay kaşığı karıştırın. 1 çay kaşığı ile fito anlamına gelir. suyu Kalanchoe ve 50 ml ılık su. Hazırlanan çözelti bir şırıngaya yazılmalı ve amigdalayı basınç altında durulayınız. İşlemden sonra, farinksin mukozasını antibakteriyel etkinin lokal anestezikleriyle tedavi etmek arzu edilir.

Sulu bir çözelti hazırlanması

Çocuk terapisinde alkol içeren sıvıların kullanımı, vücudun artan hassasiyetinden dolayı kontrendikedir. Alerjik reaksiyonların oluşmasını önlemek için, sudaki tentürler boğaz ağrısını sterilize etmek için kullanılır. Hafif düzeyde konsantre edilmiş çözeltiler, okul öncesi çocuklarının yanı sıra gebelik boyunca kadınları tedavi etmek için kullanılabilir.

Bir ilaç nasıl hazırlanır?

 • 20 g propolis doğrayın;
 • 200 ml su ile doldurun;
 • Propolis'i 10 dakika hazırlayın;
 • soğutulmuş çözeltiyi süzün.

Boğazını durulamak için 3 çorba kaşığı sulandırınız. l. 200 ml su içinde su tentürü. Enflamasyonun alevlenme döneminde, günde en az 3-4 kez prosedür uygulanması tavsiye edilir. Ilaç analjezik etkisini güçlendirmek için 20 ml kekik kaynatma ekleyebilirsiniz. Bitki, subfebril ateşini ortadan kaldırmaya yardımcı olan belirgin bir antiflojistik ve ateş düşürücü etkiye sahiptir.

tavsiyeler

Boğazdan gelen propolis semptomatik bir ajandır ve bunun yardımı ile KBB hastalığının klinik belirtilerinin çoğunun ortadan kaldırılması mümkündür. Bununla birlikte, tedavinin etkinliği, fitoparçacılığın doğru şekilde uygulanması ve sanitasyon prosedürlerinin düzenliliği ile büyük ölçüde belirlenir. Akut ve kronik tonsillitin tedavisinde istenen sonuçlara ulaşmak için, durulama solüsyonlarının kullanımı sırasında aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır:

 1. tenteyi suyla seyreltin veya kullanmadan hemen önce tuzla sulandırın;
 2. antiseptik solüsyonu 37-38 dereceye ısıtın;
 3. prosedür sırasında palatine bademciklerin daha iyi yıkanması için "yy-yy" sesini söyleyin;
 4. işlem süresi ortalama 4-5 dakika olmalıdır;
 5. günde en az 4 kez durulayın; boğaz sanitasyonundan sonra 30 dakika boyunca yemeyin.

Çok miktarda ilaç çözeltisinin yutulması midede ağrıya neden olabilir.

Kontrendikasyonlar

Propolis, yüksek derecede alerjeniteye sahip ürün sayısına, yani kafeik asit esterlerinin bileşiminden kaynaklanmaktadır. Fitoprepilasyonun bileşenleri, infiltratların çözünürlüğüne katkıda bulunan ancak kan pıhtılaşmasını önleyen trombositlerin aktivitesini inhibe eder. Bu nedenlerden dolayı, propolis kullanımı aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • gastrit;
 • egzama;
 • mide ülseri;
 • kan hastalıkları;
 • alerjiye eğilim;
 • kontakt dermatit.

Alkol çözeltisi, hücresel turgoru arttıran enzimler içerir. Bu bağlamda, gebelik döneminde kadınlarda solunum yolu hastalıklarının tedavisinde fito-ilaçların kullanılmasını önermemektedir.

Yazar: Guseinova Irada

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Propolis ile gargara

Boğazdaki, daha büyük veya daha az yoğunluktaki ağrı herkese tanıdık geliyor. Solunum sisteminin çeşitli viral hastalıklarının arka planında, ayrıca alerjiler, boğaz aşırısı ve çeşitli yaralanmalardan dolayı ortaya çıkar. Boğazdaki ağrının çoğu, teneffüs ve kaşınmanın yanı sıra soğuk mevsimde, vücudun soğuk algınlığı ve grip patojenleri, vitamin ve güneş ışığı eksikliğiyle sürekli zayıflamasıyla ortaya çıkar. Herhangi bir yaşta boğaz hastalıkları ciddi rahatsızlıklara neden olur ve şiddetli akımda, hastanın durumunu daha da kötüleştiren yiyecek ve sıvıların yeme sürecini ciddi şekilde bozar. Eğer terapiye zamanında başlamaz ve hastalığa başlarsanız, ya pürülan, yaşamı tehdit eden bir form haline gelir, ya da kronikleşir ve kendinizi sürekli olarak hatırlatacaktır. Bu tür sonuçları önlemek için ve boğaz ağrısından kurtulmak için çok kısa bir sürede, durulama kullanmalısınız. Bunlardan biri, belki de en güçlü aksiyona sahip olan, çok sayıda tıbbi özelliğe sahip olan arıcılığın eşsiz bir ürünü olan propolis'e dayanan bir durulamadır. Bu maddenin ikinci adı arı tutkalıdır.

Propolis'in eylemi nedir?

Propolisin eşsiz tıbbi etkisi, ana maddesi olan uçucu yağlar, özel reçineler, fenolik asitler, flavonoidler ve en güçlü doğal antibiyotikler olmak üzere, iyileştirici maddelerin varlığından kaynaklanır. Onlardan dolayı, arıcılık bu ürün aşağıdaki eylemleri üretir:

 • Gram-pozitif bakterilerin yok edilmesi;
 • gram-negatif bakterilerin yok edilmesi;
 • mantarların yok edilmesi;
 • virüslerin yok edilmesi;
 • protozoa yıkımı;
 • mukus boğazlarını güçlendirmek;
 • farinksin damarlarının duvarlarının güçlendirilmesi;
 • kendi yerel bağışıklıklarının aktivasyonu;
 • inflamatuar sürecin ortadan kaldırılması;
 • hasarlı dokuların rejenerasyonu;
 • analjezik etki.

Propolisin tıbbi özellikleri, yalnızca nesillerdir deneyimleriyle değil, aynı zamanda tıbbi bir ilaç olarak güvenli bir şekilde kullanılabileceği için tıbbi araştırmalarla da doğrulanmaktadır. Buna alerjik reaksiyon olmaması durumunda, propolis boğaz hastalıklarının tedavisinde önemli bir bileşen olabilir.

Propolis durulama kullanımı için endikasyonlar

Propolis'in eylemi çok çeşitli olduğundan, yardımı ile boğazın neredeyse tüm rahatsızlıklarıyla başa çıkabilirsiniz. Bu maddeye dayanan durulamaların kullanılması aşağıdaki durumlarda belirtilir:

 • boğaz ağrısı;
 • akut ve kronik formda bademcik iltihabı;
 • akut ve kronik formda farenjit;
 • akut ve kronik formda larenjit;
 • nazofarenjit;
 • alerjik boğaz tahrişi;
 • boğazın aşılması (uzamış konuşma, güçlü ağlama);
 • boğaza termal hasar;
 • boğaza mekanik hasar.

Propolis kullanıldığında, hastalığın ilk belirtilerinden durulanır, hastalıkla birkaç gün içinde ve başka ilaçlar kullanılmadan başa çıkabilir.

Propolis bazlı durulama kullanımının kontrendikasyonları

Propolis'in kullanımı konusunda birkaç kısıtlama vardır ve bu nedenle, vakaların büyük çoğunluğunda, bu arıcılık ürünü kısıtlama olmaksızın kullanılabilir. Propolis ile yapılan tedaviyi reddetmek sadece aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • arı ürünlerine karşı alerji;
 • 1 yaşın altındaki çocuklar;
 • yerel antibiyotik kullanımı.

Bu kadar az sayıda kontrendikasyon söz konusu olduğunda, propolis boğaz hastalıkları için evrensel bir ilaç olarak adlandırılabilir.

Propolis tentürü nasıl yetiştirilir

İşlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için, preparatın doğru bir şekilde seyreltilmesi gerekmektedir. Aşırı konsantrasyon sadece acı verir ve yetersiz konsantrasyon iyileşmeye yol açmaz.

Propolis alkol solüsyonu reçetesiz herhangi bir eczanede satın alınabilir. Durulama amaçlı bir bileşimin hazırlanması için, preparatın 2 çay kaşığının 1 bardak sıcak ve değişmez şekilde kaynatılmış suda çözülmesi gereklidir. Bileşimi iyi karıştırmak, durulama için kullanılır.

Bir çocuk tedavi edilmek üzere planlandığında, alkolün büyük bir dozajda tahrişe neden olabileceği için çözeltinin konsantrasyonu azaltılmalıdır. Bebek durulama hesaplamadan hazırlanır: 250 ml su başına 1 çay kaşığı. Tıbbın tadı çoğunluğa en çok hoş geldiği için, bu durulamayı uygulamak için çocuğu ikna etmede genellikle bir zorluk yoktur.

Durulama günde 3 kez yapılır. 1 prosedür için, 1 porsiyon ilaç tüketin. Tamamen iyileşene kadar tedaviye devam edilir.

Durulama için sulu bir propolis çözeltisi nasıl hazırlanır

Hamileler ve çocuklar için, bir gargara kullanırken, alkol içermeyen bir bileşik kullanın. Bu nedenle, bir su infüzyonu veya propolis bir kaynatma hazırlamak gerekir. Dozaj her yaş için aynıdır ve bu nedenle çocuklar ve yetişkinler için reçete aynıdır.

Propolis'ten bir boğaz için ilacın en basit tarifi bir kaynatmadır. Bunu elde etmek için, çok ince öğütülmüş propolislerden 2 yemek kaşığı almanız, 200 ml soğuk su dökmeniz ve bir su banyosuna yerleştirmeniz, bir kaynamaya getirmeniz gerekir. Bundan sonra, ateşi azaltarak, preparasyon, karıştırma, 15 dakika ısıtılır. Daha sonra ilaç gazlı bezle süzülür. Vücut ısısına soğuyunca böyle bir kaynatma kullanın. Ağızda sıvı birikmesi durumunda boğaz ağrıyor - yetişkinler için 40 saniye ve çocuklar için 30 saniye. Sadece 1 işlemde, boğaz 2 dakika süreyle işlenmelidir. Durulama gününde 3 kez yapın.

Su tentürü hazırlamak için kaynatma imalatından önemli ölçüde daha uzun sürecektir. İlk önce 20 gram yer propolisine ihtiyacınız var, 1 bardak çok sıcak su dökün ve 1 gün termoslarda ısrar edin. Bundan sonra ilaç boşaltılır ve buzdolabında 2 saat daha bekletilir. Durulama, yetişkinler için 1 bardak infüzyon ve çocuklar için - 120 ml infüzyon kullanılarak günde 4 kez gerçekleştirilir. Tedaviden önce ilacı vücut sıcaklığına ısıtmanız gerekir.

Hastalıktan en kısa sürede kurtulmak için, durulama dışında, günde bir kez bir sakız pedinin boyutunu bir parça çiğnemeye değer. Bu durumda, propolisin etkisi en büyük olacaktır.

Çocuklarda durulama özellikleri

Çocuklarda durulamanın başlıca özellikleri, prosedürün güvenliği ile ilgilidir. Bu nedenle, laringeal kas gelişiminin özellikleri nedeniyle 3 yaşın altındaki çocuklar için tamamen yasaklanmıştır. Bu süre zarfında yeterince güçlü değildirler ve bu nedenle sıvının solunum sistemine akmasını engelleyemezler. Bu nedenle, bebeğin ölümüne bile kolayca yol açabilen yüksek bir boğulma olasılığı vardır. 10 yaşına kadar, bir kaza ve usulün uygun olmayan bir şekilde yürütülmesinden kaçınmak için, çocuğun tüm durulama sırasında yetişkinlerin sürekli gözetimi altında olması gerekir.

Propolis ile durulama ilk kez bir çocukta kullanılıyorsa, bu maddeye karşı bir alerjinin olup olmadığı bilinmediğinde, ilacın sadece 3 damlasını 1 bardak suya ekleyerek son derece zayıf bir alkol tentürü çözeltisiyle tedaviye başlamak gerekir. İlaç intoleransı belirtisi olmaması durumunda, tam teşekküllü tedavi yapmak mümkündür.

Boğaz ağrısını tedavi etmek için propolis, 2-4 gün içinde sağlığı yeniden sağlayabilecek ideal bir ilaçtır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit nasıl tedavi edilir: geleneksel ve geleneksel tıp yöntemlerine yardımcı olmak


larenjit Larinksin iltihaplanması. Bir alerjik reaksiyon meydana geldiğinde ve bağımsız bir hastalık olduğunda, bir viral enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

Balgam çıkarma sırasında balgamdaki kan nedenleri - çocuklarda ve yetişkinlerde tanı ve tedavi

Zulüm, boğazda tahriş, solunum yolunun çeşitli rahatsızlıklarının açık bir işareti haline gelir. Bununla birlikte, eğer kan aynı zamanda tahsis edilirse, bu, tıbbi muayeneye tabi olmanız gerektiği anlamına gelir.