Loading

Farenjit ile Propolis

Özellikle, P.N. Doroshenko ("Propolis ve kronik farenjit") propolis ile farenjit tedavisinin en yüksek verimliliğini kanıtlamaktadır. Hastalar günlük olarak iki kısım gliserin ve% 30'luk alkolik tentür propolis karışımı ile yağlandı. Prosedürlerin akışı 10-15 gündü. Çalışmaya,% 74'ünün kronik farenjitden tam iyileşme geçirdiği 238 hasta dahil edildi. Hastaların% 14'ü refahlarında belirgin bir iyileşme olduğunu fark etti. Propolisli farenjit tedavisi ile ilgili yorumlar internette okunabilir.

Farenjit propolis ile tedavi edilirken, vücudun tüm organlarında ve sistemlerinde metabolik süreçler, lokal anestezi ve antimikrobiyal etkileri ile uyarılır. Nazofaringeal mukozanın atrofik lezyonları için özellikle önemli olan tüm iyileşme ve iyileşme süreçlerini aktive eder.

Farenjit tedavisinde propolis nasıl kullanılır?

Farenjitin propolis ile tedavi edilmesinin en popüler yollarından biri, Sovyet fizyoterapist A.F. Sinyakov. Kaynatma sonrası farenjit ile durulamayı içerir: 1 çorba kaşığı kuru St. John's wort kaynar su ile 200 mililitre dökülür ve 15 dakika su banyosunda ısıtılır. Bundan sonra, et suyu oda sıcaklığına soğutulur, süzülür ve yüzde 10'luk bir propolis tentürü 60 damla ile seyreltilir. Durulama için, mukoza zarına zarar vermemek ve sağlığınızı şiddetlendirmemek için bu et suyu propolis ile ısınmanız gerekir.

Farenjitin propolis ile tedavi edilmesinin bir başka yöntemi de bu maddeyi saf formda kullanmaktır. Propolisin acısı, 1.5-2 saat boyunca ağızda tutulmalı, periyodik olarak bir taraftan diğerine doğru yuvarlanmalıdır. Efekti arttırmak için yanağına bir parça propolis koyabilir ve bütün gece orada bırakabilirsiniz. Mükemmel, aynı zamanda dilin bir uyuşukluk ve hafif bir yanma hissi hissediyorum. Bu, propolisin iyileştirici etkisinin olduğu anlamına gelir.

Propolis'i saf formda satın alamazsanız, propolis'i alkol tentürü şeklinde kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, şeker dilimleri propolis emer ve şeker gibi yavaş yavaş erir. Böyle bir ilaç, hem akut hem de kronik farenjit için tipik olan öksürük atakları için gerçek bir kurtuluş olacaktır.

Dikkat lütfen! Farenjitin balla tedavisi propolisle birlikte halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Farenjit tedavisi için propolis tentürü, özel bir arıcılık ürünleri deposu olan eczanede satın alınabilir veya bağımsız olarak üretilebilir. Bunu yapmak için propolis öğütülmeli, cam kaplara konulmalı ve 200 mililitre temiz soğuk su dökülmelidir. Mum ve kirliliklerin oldukça hızlı bir şekilde yüzeye çıkacağını ve saf propolisin dipte kalacağını fark edeceksiniz. % 96 konsantrasyonda çıkarılmalı ve alkol ile doldurulmalıdır. Bu durumda, oranlar aşağıdaki gibi olmalıdır: 100 gram alkol başına 30 gram propolis. Karışım 7 gün bekletilir, daha sonra süzülür ve tentenin 1 parçası başına 2 kısım yağ oranında zeytin veya deniz topalak yağı ile karıştırılır. Bu ürün mukus boğazını tedavi etmek için idealdir. Kurs 2 hafta boyunca günde 1 prosedür içerir.

Farenjitin propolis ile tedavi edilmesine yönelik eşsiz bir araç, bal-kalanhue-propolis emülsiyonudur. Onu evde hazırlayabilirsin. Bunu yapmak için, 78 gram bal, bir su banyosunda eritildi, 7 mililitre% 10'luk propolis tentürü ve 15 mililitre taze sıkılmış Kalanchoe suyu gerekir. Bu bileşenler iyice karıştırılmalı, sızdırmaz kapaklı bir cam şişeye dökülmeli ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Karışım boğazın mukoza yüzeyini günde iki kez tedavi etmek için kullanılır. Bu ilacın raf ömrü 2 yıldır.

Farenjitin propolis ile tedavi edilmesinin son derece basit ve ekonomik bir yolu, propolis tentürlü çayın kullanılmasıdır. Siyah çayı bitkisel çay - kireç, papatya, yabanmersini ile değiştirirseniz en yüksek etkililik elde edilebilir. Bir bardak içmek için yarım çay kaşığı özü ve aynı miktarda bal eklemeniz gerekir. İçmek, sıcak ve küçük sips olmalıdır. Bu tür bir tedavi, inhalasyon ve durulama için hoş bir alternatif olacaktır.

Diğer durumlarda, propolis ile durulama farenjit tedavisinde popülaritesini kaybetmez. Bir propolis solüsyonu inflamasyonu rahatlatacak, bakterileri ve mikropları öldürecek, mukoza zarının lezyonlarını iyileştirecektir. Olağan kaynamış su gibi propolis tentürü ve papatya, calendula, anne-ve üvey anne, adaçayı, kekik kaynatma yapabilirsiniz.

Durulama için, propolisin alkol tentür solüsyonunu bal oranına eşit miktarda karıştırılarak kullanabilirsiniz. Prosedürler her 2 saatte ve her yemekten sonra gerçekleştirilir. Hafif farenjit formlarıyla, ajanın nazal sinüslere damlatılmasına izin verilir. Daha şiddetli aşamalarda, çözelti 1 çorba kaşığı günde üç kez yutulabilir.

Çocuklarda farenjit tedavisi için su üzerinde bir propolis tentürü uygundur. Bunu yapmak için bir parça soğuk suyla bir parça propolis dökmeniz ve 6 saat boyunca basmanız gerekiyor. Daha sonra, bitkisel kaynatma ile tenteyi seyreltin, ona 1 tatlı kaşığı çiçek balı ekleyin. Ürünü kullan, hem oral kullanım için hem de burun ve durulama içine damlatmak için olabilir.

Propolis ile farenjit tedavisi hakkında geribildirim

İnternette farenjit propolis tedavisi hakkında bir sürü yorum yayınladı. İşte bunlardan sadece birkaçı.

"Farenjit beni gençliğimden beri rahatsız etti. Fabrika dükkanında çalışırken, sürekli olarak boğazımdaki kuruluğa ve terlemeye maruz kaldım. Bu nedenle - sonunda, soğuk farenjit içine gelişmiş soğuk algınlığı,. Bir çok uyuşturucu denedikten ve resmi tıbbı hayal kırıklığına uğrattıktan sonra, arıcılık ürünleri ile solunum hastalıklarını tedavi etme yöntemlerini açıklayan Stefan Mladenov'un kitabını okudum. Ve benim için gerçek kurtuluş, durulama, inhalasyon ve yutma için çözümler yaptığım temelde bir propolis tentürüydü. Hiç bir zaman hastalık izni almadığımdan 3 yıl geçti. Benim sağlık durumum önemli ölçüde iyileşti. "

"Bir sabah, hızlıca akut ağrılığa dönüşen sıra dışı bir boğaz ağrısı hissettim. Sonuç olarak, tanı "akut farenjit" dir. Acıyı hafifletmek için, büyükannem bana bir propolis tentürü ile durulamamı tavsiye etti. İhtiyacım olan her şeyi eczaneden aldım ve prosedürlere devam ettim. Her 2-3 saatte bir boğazını çaldı. Ve kelimenin tam anlamıyla üçüncü günde önemli bir rahatlama hissettim. Tam iyileşme, hastalığın 7. gününde gerçekleşti. Bu basit ve hesaplı tedavi yönteminden çok memnun kaldım. "

Herkes bunu bilmeli!

Kronik farenjitin nedenleri dış şartlarda ortaya çıkabilir. Çok kuru hava, odadaki yüksek hava sıcaklığı, nazofarenksde viral ve bakteriyel enfeksiyonların gelişmesi için uygun bir ortam yaratan mukoza zarının kurumasını sağlar. Propolis hızlı bir şekilde boğazını yumuşatır ve iyileştirir, bu nedenle önleyici amaçlar için kullanılabilir. Çayınıza birkaç damla propolis tentürü ekleyin, sabahları hafif bir propolis çözeltisiyle durulayın ve bağışıklığınız farenjitle savaşacak kadar güçlü olacaktır.

Arı propolisinin hangi iyileştirme özelliklerine sahip olduğu ve hangi hastalıkların kullanıldığı hakkında "En önemli konular" programında anlatılmaktadır.

Farenjit propolis ile tedavi ediyoruz!

Günümüzde akut ve kronik farenjit, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar olmak üzere giderek daha fazla insanı acı çekmektedir. Boğazda hoş olmayan bir his, bir "yumru" hissi, burnun periyodik bir astarı - bunların hepsi bu rahatsızlığın belirtileridir. Ve tedavi etmenin yollarından biri de propolis almaktır.

Farenjit nasıl tedavi edilir?

Farenjit nedir? Basit bir ifadeyle, boğazın mukoza zarının enflamatuar bir prosesidir. İki tip olabilir: akut ve kronik. Hastalığın akut formu, sıklıkla boğazda ve rinitte ağrı ile birlikte görülür ve mukozada adenovirüslerin proliferasyonundan kaynaklanır. Hastalığın ana semptomu, mukus boğazının kızarmasıdır, plak, tek tek foliküller parlak kırmızı tane gibi davranır, dilin şişmesi görülür. Hasta bu nedenle kuruluğa ve yutmada acı çekmeye başlar.

Propolis, aynı zamanda akut ve kronik olmakla birlikte, farenjit tedavisinin en etkili yöntemlerinden biridir. Antiviral ve anti-inflamatuar eylemleri hakkında çoktan tıbbi çalışma yazdı. Ve herhangi bir patojenik flora üzerindeki zararlı etki sadece inkar edilemez.

Nasıl alınır?

Farenjitin bu doğal ürünle tedavisi çeşitli yollarla gerçekleştirilebilir. Hepsinden en etkili olanı, temiz bir dilim arı tutkalının normal çiğnemesini yapmaktır. Özellikle farenjit ve boğazın diğer hastalıkları kalıtımın sebebi ise bu yöntem iyidir. Bir kişi, bu enflamatuar süreçlerle, en önemsiz nedenlerden dolayı hastalanır. Bu durumda propolis ile tedavi, tedaviden daha koruyucu bir özellik olmalıdır. Bunu yapmak için, geceleri yanakta küçük bir parça arı tutkalı koymanız gerekir; ağızda ise hafif yanma hissi ve dilin uyuşması gerekir.

Çay ve tentür

Farenjitin propolis ile tedavi edilmesinin diğer bir etkili yolu da, alkol tutkalı bir alkol çözeltisinin eklenmesiyle düzenli bir çaydır. Bu durumda, çayın bitkisel olması (papatya, kireç, yabanmersini gibi) ve çok sıcak olmaması istenir. Daha sonra yarım çay kaşığı bir çay kaşığı bal çayına eklenir ve gün boyunca küçük yudumlarda alınır. Tedavi hızlı ve hoş bir şekilde geçer. Tentenin (su ve alkol) de durulamada kullanılması zorunludur.

durulama

Hem farenjit hem de üst solunum yolunun diğer hastalıklarını tedavi etmek için uzmanlar durulama tekniğini kullanmayı tavsiye eder. Bu durumda propolis plaktan çıkarılacak, mikrop ve virüsler öldürülecek, anti-inflamatuar ve iyileşme süreçleri meydana gelecektir. Durulama için, arı ürünlerinin alkol ve su tentürünü kullanabilirsiniz. Temel olarak, papatya, anne ve üvey anne, kekik, calendula infüzyonu kullanmak iyidir.

Alkol tentürlü çözelti

Bu çözüm varyantı için, 96 derece alkol üzerinde propolis ile% 20-30 tentür kullanın, bal su ile 1: 1 seyreltilmiş veya şifalı otlar infüzyonu. Yemekten önce ve yemekten sonra iki ila üç saatte bir durulayın. Hastalığın hafif formları ile, durulama olasılığı yoksa, böyle bir tentür burun sinüslerini ve ağız boşluğunu yağlayabilir. Ağır farenjit formlarında, bu tentür ayrıca yemeklerden önce günde üç kez oral olarak bir çorba kaşığı uygulanır.

Su tentür ile çözüm

Sulu tentürler propolis kullanımı ve hazırlanması hakkında, biz defalarca söylediler. Mukoza zarlarının iltihaplanma süreçleri de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavi edilebileceğini hatırlarız. Bu tıp formu çocuklar için çok uygundur. Yemekten önce hafif hastalık formları ile, orofarenks'i bir su tentürü çözeltisi ile durulayın. Bunu yapmak için, bir bardak su veya bitkisel kaynatma iki tentür tentür ekleyin. Tadı geliştirmek için tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bu durumda, hastalıkla savaşmaya da yardım edecek. Propolisin su tentürü, bir burun damlatmak için de yararlıdır. Bunu yapmak için, hazırlanan çözelti her üç saatte bir burun beş damlası içine enjekte edilir. Bu durumda, hızla geçebilen ağrı oluşabilir.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjit nazofarenjit olarak adlandırılır. Sıklıkla, nedenleri üst solunum yolu hastalıkları, gastrointestinal sistem bozuklukları, ses telleri uzerinde stres, sık soğuk algınlığı, yanı sıra olumsuz koşullar, sigara, odanın tozluluğunu hastalıklara yatkın yatkınlık vardır. Gördüğünüz gibi, birçok neden vardır, bu nedenle, bu hastalığın tedavisi bireysel olarak ve diğer uygun tedavi ile birlikte ele alınmalıdır.

Kronik farenjit propolis tedavisi için, her durumda olumlu bir sonuç verir.

Propolis nasıl tedavi edilir?

Bu hastalığın doğal bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuar ürün ile tedavisi 20 yıldan fazladır. Propolis aktif olarak virüsleri ve patojenik florayı etkiler, mukozanın iltihaplanmasını giderir, lokal ve genel bağışıklığı arttırır, lokal anestezi yapar. Ve daha da önemlisi, bu arı ürünü kesinlikle zararsızdır ve orofarenksin etkilenen bölgelerinin restorasyon sürecini aktive eder.

kullanımı

Bu hastalık formunu propolis ile tedavi etmenin en popüler ve kolay erişilebilir yolu temiz bir ürün çiğnemektir. Bunun için gece boyunca olduğu kadar geceleri de yanak için küçük bir arı tutkalı yerleştirmek ve ağızda çözünene kadar çiğnemek yeterlidir. Ayrıca uzmanlar, bir bardak suya (sıvı cam başına 40 damla) seyreltilmiş, propolis alkollü bir çözeltiyle gargara yapmaları konusunda tavsiyelerde bulunuyorlar. Boğazın yağlanması için bir yağ özü kullanabilirsiniz, durulama ve burun içine koyma için sulu bir çözelti.

Bir yağ ekstresi için reçete

Bu yüzden, hazırlanması için şunları yapmalısınız:

 • 30 gram propolis
 • 100 gram alkol
 • Gliserin çay kaşığı
 • Çay kaşığı deniz topalak yağı

hazırlanması:

 1. İlk önce zemin propolisini soğuk suyla doldurmanız gerekir, böylece balmumu ve diğer tüm safsızlıklar yüzeye gelir.
 2. Çökelti toplanır ve 96 derecelik alkolle doldurulur, yedi gün ısrar ediyoruz
 3. Ortaya çıkan çözelti bir kağıt filtreden geçirilir, gliserin ve deniz topalak yağı ilave edilir, iyice karıştırılır ve mukozayı yağlamak için kullanılır.

Ek tedavi koşulları

Kronik farenjitin nedenlerinin evin ve işyerinde kapalı mikro iklimin yanlış koşulları olabileceğini unutmayın. Çoğu zaman hava aşırı kuruma, fırın sırasındaki düşük nem ve gaz ısıtmasından kaynaklanır. Boğaz hastalıklarına karşı bir eğiliminiz varsa, uyuduğunuz odanın nem oranının yüzde 65'ten az olmadığından emin olun. Mekanik nem dağıtıcıları veya iyonlaştırıcılar kullanın. Olumsuz çalışma koşullarında önleyici bir önlem olarak, çay için birkaç damla propolis tentürü ekleyin ve daha fazla bal tüketin.

Farenjit propolis ile boğaz durulayın

Günün vakti zamanı! Benim adım Khalisat Suleymanova - Ben bir fitoterapistim. 28 yıl içinde benimle birlikte uterus kanserini tedavi ettim (iyileşme deneyimim ve neden burada okunduğum bitkisel bir ilaç olduğum hakkında: Hikayem). İnternette açıklanan halk yöntemlerine göre tedavi edilmeden önce lütfen bir uzmana ve doktorunuza danışın! Bu, zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır, çünkü hastalıklar farklıdır, otlar ve tedavi yöntemleri farklıdır, ancak beraberindeki hastalıklar, kontrendikasyonlar, komplikasyonlar ve benzerleri de vardır. Eklenecek bir şey olmasa da, otlar ve tedavi yöntemlerini seçerken yardıma ihtiyacınız varsa, beni buradaki irtibatlarda bulabilirsiniz:

Tetefon: 8 918 843 47 72

posta: [email protected]

Farenjit, boğazdaki mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Hastalığın nedeni esas olarak bakteriyel bir enfeksiyondur. Makalelerimizden birinde, anjina ve çeşitli inflamatuar süreçlerle boğuşmak için bir hidrojen peroksit çözeltisinin nasıl uygulanacağından bahsettik ve bu yazıda sizlerle başka bir etkili aracı paylaşmak istiyoruz. Farenjitin propolis tentürü ile tedavisi, tedavi süresini azaltır ve ayrıca akut formun kronik olana geçişini önler.

Farenjit belirtileri

Patoloji larinksin arka duvarının inflamasyonu ile oluşur ve hastalık nazofarenjit olarak adlandırılan rinite eşlik edebilir.

Hastalığın gelişimi çok hızlı gerçekleşir ve çeşitli nedenlere bağlıdır. Farenjit, streptokok, pnömokok ve stafilokok bakterileri tarafından provoke edilir. Hastalığın virüs tipi hasta ile temas halinde gelişir. Farenjit kandida virüsü ile mantar enfeksiyonu olabilir. Alkol, tütün dumanı ve diğer kimyasal bileşiklerin solunduğunda veya tüketildiğinde tahriş edici alerjik belirtiler ortaya çıkar.

Propolis, kovanları dezenfekte etmek için ağaçların ve bitkilerin tomurcuklarından hasat edilen, tutkal formunda reçineli bir maddedir. Bu nedenle, çare yararlı özelliklere sahip doğal bir antibiyotiktir:

 • anti-enflamatuar ve güvenli bir üründür;
 • inflamatuar süreci ortadan kaldırır;
 • bağışıklığı artırır;
 • boğazdaki ağrıyı anestezi eder;
 • virüsleri ve patojenik mikroorganizmaları aktif olarak öldürür.

Kronik farenjitin propolis tentürü ile tedavisi

Ajan saf haliyle, durulama ve yutma için tentürlerde kullanılabilir.

Toplam kütleden, bağ, bir santimetreden küçük bir parça kesilir ve ağız ve bademcikler için her 3 saatte bir sakız gibi çiğnenir. Eşzamanlı olarak, stomatit, diş etlerinde iltihaplanma, kronik bademcik iltihabından kurtulabilirsiniz.

Durulama için tentür reçetesi

İnfüzyonu yaklaşık bir saat soğuk su ile ezin, sonra sıvıyı boşaltın ve kurutulan çökelti toplayın. 30 gramda 100 ml tıbbi alkole ihtiyacınız vardır. Bir hafta boyunca çareye dayanabilir.

Farinks ile birlikte propolis ile boğaz: 1 çorba kaşığı. 200 ml su içinde seyreltildiğinde, gargara günde 3 kez 5 dakika olmalıdır.

Tatlı mirası

Bir rafine şeker parçası üzerinde, ağızda 5 damla tentür ve rassosat damlatılır. Enflamatuar sürecin belirtileri hafifletilene kadar günde iki kez yapın.

Şeftali yağı ile fındık

Yukarıdaki yöntem, larinkste mukusun terlemeyi önlediği ve buna eşlik ettiği kronik farenjitleri tedavi eder. Mukozayı propolisle ön işleme tabi tutun: 30 ml tentürde 60 ml şeftali yağı ekleyin. 10 gün boyunca her gün tedavi etmek gerekir. Gliserin, kuşburnu yağı veya deniz topalak ile ilaç yapabilirsiniz.

Etkili ve propine tentür ile farinezi ile tuzlu su çözeltisi ile durulayın. Gerekli olacak:

 • 100 ml tuzlu su,
 • 10 g bal,
 • Propolis tentürü 10 ml.

10 gün boyunca günde 4 kez Gargara.

Farenjit halk yollarını tedavi nasıl

Soğuk gelir, bu da birçok insanın tekrar boğazda ağrı yaşayacağı ve hatta bir sesini kaybedeceği anlamına gelir. Çoğumuz farenjit gibi hoş olmayan bir hastalığa aşina oluyoruz. Bunun nedenleri sürekli tahriş edici olabilir - toz, inhale edilen kimyasallar, sigara içimi ve çeşitli viral enfeksiyonlar, soğuk hava, çürükler ve kronik rinit.

Farenjit halk yollarını tedavi nasıl

Farenjit hem akut hem de kroniktir. Hem yetişkinleri hem de çocukları etkiler.

Farenjit, bir kural olarak, boğazda terleme hissine, terlemeye, rahatsızlığa, kaşınmaya neden olur. Hastalarda larinkste yabancı cisim varlığının hastalığı görülür. Bazen farenjit adenovirüs enfeksiyonuna neden olur, daha sonra boğazda gerginlik, kuru öksürük eşlik eder.

Farenjit tedavisi genellikle doktor tarafından reçete edilen şekilde ayaktan tedavi edilir. Ancak alternatif tıpta bu hastalığı tedavi etmek için birçok etkili araç vardır. Onları kullanarak, bir doktorun yardımına başvurmadan evde farenjitden kurtulabilirsiniz.

Geleneksel tıp tarifleri

soluk alma

Farenjit ile mücadelede en etkili yöntemler inhalasyon ve durulamadır. Bu gibi eylemler, terapötik bitkisel çay ile birlikte bir kompleks içinde gerçekleştirilebilir.

İnhalasyon yapmak için günde en az 4-5 kez, her biri 3-5 dakika önerilir. Eğer bir inhalasyon cihazınız yoksa, 100 gram şifalı bitkiyi 500 ml kaynar suya döküp buharla nefes alıp, bir havluyla kendinizi kaplayabilirsiniz. Bu inhalasyon yöntemi ile, nazofarenksin zayıflatılmış mukoza zarlarını incitmeyecek şekilde buharın sıcaklığını dikkatle izlemelisiniz.

Kronik farenjit tedavisi için bir başka etkili yol inhalasyon uçucu yağlar.

Yağ karışımını hazırlamak için 5 damla köknar, lavanta, şeftali, deniz topalakı ve portakal yağı karıştırın, 5 damla mentol ve zeytinyağı ekleyin. Soluma, inhaler veya kâğıt hunisi ile günde iki kez, 10 dakika süreyle yapılmalıdır. İkinci durumda, yağ karışımı bir şişe veya bir şişe içine dökülmelidir.

Kronik farenjit genellikle boğazda kuruluk hissi ile ilgili olduğunda. Sizin için inhalasyonlar yardımcı olacaktır soda. Soda slaydı olmayan bir çorba kaşığı 300 ml kaynar su içinde yetiştirilir. Soluma 5-7 dakika, günde 3 kez yapılır.

fitoterapi

Farenjit tedavisi için en popüler araçlardan biri olarak kabul edilir ıhlamur çiçeği.

Ihlamur çiçeklerinden, kuru ot çiçeği ve adaçayı yapraklarından oluşan bitkisel toplama soluk alır ve farenjitden hızla kurtulmaya yardımcı olur.

Yani, 1 çay kaşığı limon çiçeği, 1 çay kaşığı calendula çiçeği ve adaçayı yaprağı 1 yemek kaşığı alın. Karıştırın ve eziyet. Karışım suyunu, karışımın 1 çorba kaşığı başına 250 ml oranında dökün. Bu durumda, yaklaşık yarım litre kaynar su çıkıyor.

Bir inhaler kullanıyorsanız, bir prosedür için 30 ml infüzyon yeterlidir. 5-7 dakika boyunca inhalasyon gerçekleştirin. Tam bir tedavi için 4-5 prosedür yeterlidir.

İyileşme gücü uzun zamandır biliniyor bir tür muz.

Muzlu çay

Kurutulmuş yaprakları ekleyerek tedavi edici çay, farenjitden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Bu çay yapmak için 1 çay kaşığı muz, 2 çay kaşığı bir tur ve 1 çorba kaşığı limon balsamı almalısınız. 500 ml soğuk su ile bir karışım karışımı dökün ve 1 saat bekletin. Sonra bir kaynamaya getirin ve 1 saat kadar ısrar edin. Sonra süzün, et suyu bir termos şişesine dökün. Çay geceleri, sıcak, 50-100 ml içilmelidir. Buna 1 çorba kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Birçok tıbbi özellik içerir böğürtlen.

Böğürtlen suyu

Yapraklarının ve meyvelerinin kaynatılması durulama ve inhalasyon için iyidir ve terapötik çay yapabilirsiniz. aşağıdaki gibi yaprakları ve meyveleri bir kaynatma: böğürtlen yaprak tabaka plaka kırmak için ve yararlı bileşenleri serbest etmez, böylece kök ile bir araya toplamak için gerekir. Daha sonra karanlık bir yerde kurutun, iyice ezin. Meyveleri de kurutmak için.

Bir tencerede ezilmiş yaprakları su litresi başına 1 çorba kaşığı bir oranda dökün, ham maddeyi kaynar su ile dökün. Karışımı uzun süre karıştırın - 4-5 saat, fırında tavayı periyodik olarak ısıtın veya havlulara sarın ve sıcak bir yerde bırakın. Israr ettikten sonra süzün.

yaprak ve meyveleri - Kuru böğürtlen, gerektiğinde su yumuşak meyveler 250-300 ml 1 çorba kaşığı iki infüzyon karıştırmak için, daha sonra kaynar su içerisinde 4-5 saat ısrar etmek. Et suyu buzdolabında saklanabilir ve kullanmadan önce önceden ısıtılmış olabilir.

Kurutulmuş böğürtlen

Durulama ve çay filtrelenmiş bir et suyundan yapılır ve inhalasyonlar için ham maddeyi suda bırakmak daha iyidir.

Aynı şekilde yaprakları ve meyveleri infüzyon yapmak yabanmersini.

Boğazınızı durulamak veya günde 4-5 kez çay şeklinde içmek için kullanılır.

Akut farenjit iyileşmesi için, eczane durulama kullanmak iyidir propolis tentürü.

250 ml ılık su için, eczane tentürünün% 50'sini 50 damla almanız gerekir. Günde 3-4 kez durulayın.

Kronik farenjitiniz varsa, boğazınızı durulayın deniz tuzu, Ayrıca herhangi bir eczanede satılmaktadır. Bu araç çok hızlı bir şekilde yardımcı olur, ancak ilk rahatlama belirtileriyle, kursu ortada kesmez. Durulama yardımcısı hazırlamak için 1 litre suya 1 çorba kaşığı tuz çözmeniz gerekir. Su sıcak olmalı. Günde 6-7 kez boğaz yıkama uygulayın.

Farenjit ile yağlama

Eğer atrifik bir farenjit formundan muzdaripseniz, o zaman posterior faringeal duvarın çeşitli yağlamalarının kullanılması önerilir. Çoğu zaman bu amaç için kullanılır Lugol'un çözümü, hangi eczanelerde satılmaktadır. Ayrıca eski bir araç var propolis ve deniz topalak tentürleri, Bu mükemmel bir sonuç verir.

Dolayısıyla, 15 ml% 10'luk propolis tentürü 30 ml deniz topalak yağı veya gliserin ile karıştırılmalıdır. Bu çözelti, günde 3-4 kez, ya da yemeklerden 2-3 saat önce farenksin arkasına yağlanmalıdır.

Durulama ve tentür

Durulanan herhangi bir farenjitin tedavisinde yardımcı olur. papatya ve civanperçemi.

Aynı infüzyon bir inhalasyon olarak kullanılabilir. Yemek yapmak için 1 tatlı kaşığı civanperçemi ve 1 çorba kaşığı papatya alın, 250 ml çok sıcak su karışımı dökün. Sıcak bir yerde 30 dakika sürün.

Farenjit tedavisinde de ilginç bir yol var. çam tomurcukları bal ile kaynatma.

Çam tomurcukları bal ile

200 gram böbrek çamı alın, 0,5 litre su dökün. Karışımı 20-25 dakika kaynatın, daha sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Tam soğutmadan sonra süzün ve 500 gram bal ve 5 gram% 30 oranında eczane tentürüyle karıştırın. Hepsi dikkatle hareket et. Ilaç buzdolabında saklayın. 1 yemek kaşığı için günde 3-4 kez alın. Bu ilaç, herhangi bir farenjitin tedavisinde yardımcı olur.

Gördüğümüz gibi, propolis her türlü farenjitin tedavisinde vazgeçilmez bir araçtır. İşte çok hızlı bir şekilde hastalığın akut formları kurtulmak yardımcı başka bir antik halk tarifi.

ısırgan otu, 2 - - nane ve sarı kantaron 1 çay kaşığı kurumuş ahududu yaprağı 1 çay kaşığı, 1 almak gerekir hazırlamak. Karışım 250 ml kaynar su dökülür, en az 1 saat sıcak bir yerde ısrar edilir. Filtreleyin ve propolis% 5 eczane tentür 5 damla ekleyin. Bu karışımı karanlık bir yerde oda sıcaklığında saklayın. Yemekten sonra 30-40 dakika, 2 yemek kaşığı alın. İyileşmenin ilk belirtileri 3-4 gün içinde ortaya çıkacaktır.

Farenjit tedavisinde propolis sadece alkol çözümleri değil, aynı zamanda petrol bazlı ilaçlar. Sıkı bir kapaklı bir kavanozda, sıcak kumaş sarılmış ve bir hafta boyunca bir karanlık, serin yerine koymak dökün, propolis Izgara 50 gram zeytinyağı veya şeftali (sebze değil, gerekli) bir yağ, 100 gram ekleyin: şöyle bir çözüm olabilir hazırlayın. Çözeltinin sıcak bir yerde, örneğin bir bataryada veya bir fırının yakınında tutulması mümkün ise daha iyidir. Her gün kavanozu sallamanız gerekiyor, bu yordamı günde 3-4 kez yapıyorsunuz. Bir hafta sonra, solüsyonu boşaltın ve inhalasyon için uygulayın. Bu tür inhalasyonları gerçekleştirmek için 2 ay boyunca günde 2 kez olmalıdır.

Farenjit diyet

Herhangi bir farenjitin tedavisi sırasında, doğru yer. Baharat, biber, alkol diyetinden uzak durmak gerekir. Yiyecek ve içecek çok sıcak olmamalıdır. Günün 3-4 kez bal ilavesi ile şifalı otlar suyu içmek iyidir. Ve elbette, aşırı soğumaya gerek yok.

Akut farenjit sadece birkaç gün içinde halk yöntemleri ile tedavi edilebilir. Ancak kronik formlardan özenle yapılan tedavi ile 9-12 ay boyunca iyileşmek mümkündür. Yine de, mümkün ve bitkisel ilaç halk yöntemleri bu konuda size yardımcı olacaktır!

Boğaz propolis ile tedavi edilir.

antibiyotikler, fizyoterapi prottsedurami ve propolis aerosol inhalasyonu - akut üst solunum yolu catarrhs, akut ve kronik sinüzit ve farenjit 430 hasta ile 250 hasta tedavi deneyler Petrova (1971), çok iyi bir etki kombine tedavinin uygulanması üzerine elde edildiğini göstermiştir. kronik sinüzit (tanı radyolojik teyit edilmiştir) ile propolis birçok hasta ile muamele ve farenjit iyi sonuçlar (1978) Mladenov idi. tedavi, yukarıda tarif edilen yöntemler de sinüzit ile takviye edilmiş ve farenjit ile hidro-alkolik emülsiyon proplisa inci% 3-5 durulama bir iyontoforez.

Doroshenko (1979), atrofik kronik farenjitli 238 hastanın propolisi ile çok başarılı bir tedavi olduğunu bildirmiştir. Hastalar günlük olarak 10-15 gün boyunca,% 30'luk bir alkol ekstresi propolis ve iki kısım gliserin karışımı ile boğazı yağladı. Klinik ve mikrobiyolojik değerlendirme, tedavi edilen hastaların% 74.6'sının tam düzelme gösterdiğini ve% 14.7'sinde belirgin düzelme olduğunu bulmuştur. Üç hasta ağız mukus zarında ve farinkste alerji belirtileri geliştirdi

 • Grip ve boğaz ağrısı ile - hem hastalıklarla hem de profilaktik olarak - 1-2 bezelye kadar büyük bir propolis parçası ağızda tutulmalı, bazen dil bir taraftan diğerine atılarak gece boyunca yanağına bırakılmalıdır. Günü korumak için.
 • Propolisin saf formunda ve eczanede yoksa, kural olarak, propolisin alkol ekstresi satılır, daha sonra propolis özü ile emprenye edilmiş sıradan yumru şeker kullanın ve sıradan karamel gibi emmek. Bu yöntem, ciddi öksürük atakları ile kullanılabilir. Hemşirelik (6,1997)
 • Halk hekimliğinde iyi bilinen bir fitoterapist ve büyük bir uzman. AF Anjina, kronik bademcik iltihabı ve ağız ve boğaz diğer bulaşıcı hastalıklar ile durulama için Sinjakov, aşağıdaki tarifi önerir: 1 çorba kaşığı alın. bir kaşık kuru kuru ot St John's wort, kaynar su bir bardak dökün, kaynar su banyosunda 15 dakika tutun, daha sonra 30-40 dakika yavaş soğutma için bırakın; süzün, propolis (% 1/2 propolis özü - 1/2 damla infüzyon bazlı) propolis% 10 alkol ekstresi ekleyin ve mutlaka ılık durulama için kullanın. Güçlü antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkilere ek olarak, bu çözüm aynı zamanda hoş bir aromaya sahiptir. FV №2 (93)

Kronik farenjitin propolis ile tedavisi.

Boğazında hoş olmayan bir his fark ettiniz mi? Sensation "götürü", ki bunlardan kurtulmak mümkün değil? Periyodik olarak burun piyonu. Ne oldu Kronik farenjit veya nazofarenjit. Ortaya çıkış nedenleri çoktur: Gastrointestinal sistemin işlevinin ihlali, tozlu ortamlarda çalışma, zararlı üretim faktörlerinin olumsuz etkisi, uzamış vokal yükü, sigara içme.

Kronik farenjit tedavisi bireysel bir yaklaşım ve ön inceleme gerektirir. Farenjit tezahürlerinin gastrointestinal sistemin hastalığı ile ilişkili olduğu durumlarda, uygun kompleks tedavi gereklidir.

20 yıldan uzun bir süredir, propolis ile kronik farenjit tedavisi için bir teknik olmuştur. Propolis, vücudun dokularındaki metabolik süreçlerin seyrini aktif olarak etkiler, antimikrobiyal ve lokal anestezi eylemine sahiptir. Faringeal mukozanın atrofik hastalıkları için önemli olan iyileşme süreçlerini aktive eder.

Yani: Yer propolisi önce soğuk suyla bir bardağa batırılır. Propolis dibe yerleşecek, balmumu ve diğer safsızlıklar yüzeye çıkacak. Çökelti kurutuldu ve 96 derece alkol içine döküldü. 100 g alkol için - 30 g propolis. Süspansiyon bir hafta boyunca ısrar ediyor, periyodik olarak sarılıyor, ardından bir kağıt filtreden geçiyor. Elde edilen ekstrakt, 1 kısım ekstrakt ekstraktı ve 2 kısım yağ oranında gliserin, deniz topalak veya zeytinyağı ile karıştırılır. Bu karışımla, farenks mukoza zarı ve burun 10-15 gün boyunca günde 1 kez yağlayın. Bir uygulama için, 2-2.5 ml karışım kullanın.

Burun ve boğazın kronik hastalıklarının tedavisi için mükemmel bir yol, bal-kalanhue-propolis emülsiyonudur (MCPE). 100 g MCPE hazırlamak için, 78 g bal pancarı (bir su banyosunda önceden eritin), 15 ml Kalanchoe suyu, 7 ml% 10 propolis ekstresi almanız gerekir. Tüm karışımı. Emülsiyonu normal oda sıcaklığında cam kapalı bir kapta saklayın. Emülsiyon, özelliklerini iki yıldır korur.

Tedavide, farinks, burun ve palatine bademciklerin mukoza zarı günde 1-2 kez yağlanır. Kurs 10-20-25 uygulama gerektirir.

Hastaların bu yöntemleri, vakaların% 100'ünde tedavi eder mi? Hayır değil. Farenjitin nedeninin başka hastalıklarda gizlendiği durumlarda, relaps bir ay ve bir yılda ortaya çıkabilir, ancak iyileşme her zaman tartışılmazdır. Kombine tedavi, diyet, mesleki tehlikelerin ortadan kaldırılması ile farenjit için tam bir tedavi mümkündür.

Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının (ARVI) Propolis-DN ile tedavisi.

bu ilacın (NAM Propolis - homeopatik rektal fitiller) Experience of araya giren hastalıklar ve kronik fokal enfeksiyon alevlenme sıklığının azaltılması, SARS kompleks tedavide kullanıldığında yüksek verim göstermektedir.

Kontrol grubunun hastaları günde 3 g / gün dozunda aspirin aspirin veya 1-1.5 g / gün dozunda parasetamol kullandı; Torasik koleksiyon No. 3 (Althaea kökü, meyan kökü, adaçayı yaprağı, anason meyvesi, çam tomurcukları) öğünlerden sonra günde 2-3 bardak 2-3 bardak alındı. Durulama - kalendula tentürü için.

Yukarıdaki terapinin yanı sıra ana grubun hastaları, homeopatik bir preparat olan "Propolis DN" (rektal fitillerde) 1 mum, 10 gün boyunca günde 3 kez kullanılmıştır.

Hastalığın ardından 30 kişilik bir miktarda hasta grubu ilaç (rektal fitiller olarak) "Propolis Nam" 1 fitil tekrarlayan hastalıkların önlenmesi için bir monoterapide 30 gün boyunca günde 3 defa kullanılmasını devam etmiştir.

Tablodaki verilerden, ana gruptaki hastalarda hastalığın endişe ettiği ana semptomların rahatlamasının biraz daha hızlı gerçekleştiği görülmektedir.

Aynı zamanda, çalışmayı yürüten doktorlar, ana gruptaki geçici maluliyet süresinin ortalama süresinin 7.4 ± 1.2 gün olduğunu, kontrol grubunda ise 9.6 ± 1.5 gün olduğunu belirtmişlerdir.

Taşifilaksi olgusu, influenza virüsüne dirençtir.

Arı ürünleri, hem influenzanın önlenmesi hem de tedavisi için kullanılabilir (ve olmalıdır). Bu nedenle bal (özellikle arı sütü ile zenginleştirilmiş) bir adaptojendir, yani. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir dış etkilerine karşı spesifik olarak direnç göstermeyen bir ilaçtır. Doğal arı balı, mukoz membranların genel (sistemik) ve lokal immünitesini, nötrofillerin ve makrofajların fagositik aktivitesini uyaran biyolojik olarak aktif maddelerden oluşan bir kompleks içerir. Sonuç olarak, taşiflaksis fenomeni - patojenik mikroorganizmalara karşı artan direnç. Bu nedenle, günde 2-3 kez düzenli olarak 25-30 gram bal tüketen bir kişi, influenza virüsüne (3-4 kez) daha dirençlidir. Peresadin 2006.

Antibiyotikler uygun değildir.

farenks enflamatuar hastalıkların bir dizi sistemik ilaçlar, özellikle de antibiyotik kullanımı, bakteriyel ajanlara ek olarak, çünkü pratik ve hatta bazen zararlı olan bu gibi virüsler, mantarlar gibi yutak oyun diğer faktörlerin, patolojisinde önemli bir rol. Gereksiz bir şekilde sistemik antibiyotik yaygın kullanımı kullanılan antimikrobik madde toplu patojen dirençli suşların büyümesine yol açar, bu farenks ve patolojisi tamamen geçerlidir. Ayrıca, sistemik antibiyotiklerle tedavinin arka planına karşı olası yan etki ve bağışıklık yetmezliğinin gelişmesi riskini de hesaba katmak gerekir. Farinksin inflamatuar hastalıklarında sistemik aksiyonun antibiyotik kullanım yerini açıkça tanımlamalıdır. Alevlenmenin dışında HT sistemik antibiyotik tedavisinin bir göstergesi değildir ve hatta catarrhal sinüs ile bile, mümkünse, sistemik antibakteriyel ajanlar kullanmaktan kaçınmalıdır. Sistemik antibiyotikler sadece yutak - lacunar, foliküler, flegmonöz anjina, tonsillojenik flegmon ve apselerdeki inflamatuar hastalıkların şiddetli akışı ile gösterilir. Provisorum (6,2006)

Geleneksel Tıp: Angina tedavisi.

Herhangi bir aşamada anjina için en etkili halk ilaçları propolisin çiğnenmesidir. Sadece yanma hissi ve dilin biraz uyuşmasına neden olan yüksek kalitedeki propolis çabucak yardımcı olur. Diğer tüm durumlarda, güçlü bir çiçek kokusuna sahip olan propolis için verilen bir bal peteğinin çiğnemesi işe yaramaz.

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için, bir tırnak ucunun propolis parçalarını yedikten sonra yavaşça çiğnemeniz gerekir. İyi propolis ile, anjina iki gün boyunca komplikasyonsuz geçer, bu nedenle bu hastalığa özgüdür. Durulama, sulu veya alkollü bir propolis çözeltisidir.

 • Propolis, 10 g ezmek ve karanlıkta ısrar alkolün 100 ml ile karıştırarak için gerekli alkollü bir çözelti hazırlamak için, hafta boyunca (oda sıcaklığında propolis soğutuldu özelliklerini kaybeder dikkatle için). acilen bir çözelti hazırlamak Gerekirse, çok ince propolis, 40 ° C, olup daha yüksek 1:10 oranında, bir su banyosu içinde koymak ve ısıtılmış alkol ile karıştırmak için gerekli olan öğütülür. Daha sonra, birkaç saat boyunca, şişeyi periyodik olarak karışımla çalkalayın. Propolis çözeltisi koyu bir şişede saklanmalıdır.
 • Sulu bir durulama çözeltisi elde etmek için, alkol çözeltisi ılık suyla (100 ml su başına 10 ml alkol karışımı) karıştırılır. Küçük bir çocuk için, alkol solüsyonu miktarı 5 ml'ye azaltılmalıdır. Propolis alkollü tentür ile hastalık sırasında çay ile bal (birkaç damla) içmek için yararlıdır. Vostokov V.F

Propolis ile "Çikolata":

Kakao yağına dayalı propolisli merhem: eritilmiş kakao yağını eritilmiş kakao yağına ekleyin ve yer karıştırmasını sürekli karıştırın. Karışım 1/10 oranında (10 parça kakao yağı başına 1 kısım propolis) hazırlanır. 0.5 st alabilirsiniz Bir öğünden sonra günde 3 defa kaşık (anjina ile).

Boğazı iyileştirir.

Kendimi bıçakladım. mutfakta, kutuda biraz darı bir şişe vardı. propoli. bazılarında. Malzemeler: propolis, etil alkol, gliserin. Peki, eğer etil alkol ve hatta bir yere enjekte etmek için uzun bir burnu olan bir sprey, o zaman boğazda olabilirsiniz. Boğazı denedim. ama yine de boğazda değil, başka bir yerde olabilir mi? Yüzümü, onur arkadaşlarımı görmüştün! Yüz, çöpte kuru bir ananas gibi.

inhalasyon amaçları için çok şiddetli acı verir. hala bir propolis tadı vardır (buna rağmen bal ve balmumu ve tüm pasey süreçlerini seviyorum) Evet, pek fazla değil, “bir pshyk”. ve talimatlar ve şüphe yok ki, iyi bir gelenek tarafından atılıyor. Bu ilacın amacının ne olduğunu anlamıyorum. Ama koku güzel, doğal. Tatlım benim zaferidir.

Ne olursa olsun, doğrudan sulama yapmamanızı tavsiye edebilir, ancak dolaylı olarak - sıcak suda serpin ve ardından ya buharla durulayın ya da soluyun. Her iki durumda da böyle keskin bir etki olmayacaktır.

Pharyngitis propolis ile tedavisi

Farenjit tedavisi propolis sadece iyileşme süresini kısaltabilir, aynı zamanda akut farenjitin kronik bir sürece geçişini de önleyebilir.

Farenjit enfeksiyöz bir hastalıktır. Küçük çocuklarda, neredeyse her zaman akut bir şekilde gelişir. Erişkinlerde ve yaşlılarda, özellikle sigara içenler arasında, hastalık sıklıkla kronik bir hastalığa dönüşür. Farenjit tedavisi, formuna, seyrinin neden ve şiddetine ve ayrıca ortaya çıkan komplikasyonlara bağlıdır. Doktor mutlaka farenjit tanısı için boğazını inceler.

Farenjit tiplerinin sınıflandırılması, hastalığın tipine bağlıdır:

 • Farenjitin propolis akut ile 14-21 güne kadar tedavisi;
 • Kronik - bu süre zarfında, yılda birkaç nüks oluşumu göz önüne alındığında;
 • Primer farenjit bağımsız bir hastalıktır;
 • Sekonder farenjit daha az yaygın olan diğer patolojilerin (örn., Tüberküloz) arka planında görülür;
 • Enflamasyonun lokalizasyonunda, lateral bir farenjit vardır (farinksin lateral oluklarını çevreler);
 • Basit farenjit (farinksin arka duvarına yayılır).
 • Kronik farenjit akıntılı, hipertrofik, atrofiktir.

Akut formda hastalığın belirtileri:

 • yüksek sıcaklık (genellikle 3-5 güne kadar tutar);
 • boğaz ağrısı;
 • şiddetli terleme, tahriş;
 • nefes darlığı ve kuru öksürük;
 • kuru öksürüğün ıslaklığa geçişi, balgam görünümü;
 • lenfadenit;
 • intoksikasyon,

Alevlenme olmaksızın kronik farenjit öksürme, sık boğaz şişmesi, farenksin arka duvarı boyunca balgam tükürme ile kendini gösterir.

Farenjit ile boğaz böyle görünüyor:

 • Faringeal duvarlar hiperemiktir;
 • Onlar gevrek görünüyorlar;
 • İltihaplı foliküller üzerinde görünürler;
 • Bademcik kolayca tüm boğaza yayılır gibi Bademcikler genellikle kırmızı ve büyütülür.
 • Kızarık, ödemli de palatine kemer, yumuşak damak vardır.

Farenjit türleri

Farenjit - çeşitli şekillerde kendini gösterebilen çoklu bir patoloji. Onların sonuçları ve tezahürleri aynı değildir ve bunların her birini daha ayrıntılı olarak ele almak önemlidir.

Menşei bağlı olarak, farenjit, sürekli tahrişe yanıt olarak ortaya çıkan viral, bakteriyel, alerjik, travmatik, fungal ve aynı zamanda farenjittir. Hastalığın doğasına göre, farenjit akut, subakut ve kroniktir. Kronik farenjit, sırasıyla, kataral (basit), hipertrofik, atrofik ve karışık olarak ayrılır. Her halükarda, farenjitin propolis ile tedavisi pozitif sonuç verir.

Akut farenjit

Hastalık, üst solunum yolunun bir viral enfeksiyonunun bir semptomu veya bileşeni olarak veya şiddetli hipotermiden sonra, alerjenlerin yutulması, boğazın mukoza zarının mantar enfeksiyonuna kolonizasyonu ile ortaya çıkar.

Farenjitin propolis ile tedavisi yerel yöntemler (durulama, sulama, nemlendirme inhalasyonları), bazen antibiyotik almak suretiyle yapılmalıdır. Kronik farenjit ile boğaz duvarlarını yağlamak.

Kronik farenjit

Sigara içenler, alkol tüketen zararlı endüstrinin işçileri. Herhangi bir kişide yetersiz tedavi ile sık akut farenjit sonrası gelişir.

Kronik patolojinin tedavisi kötü alışkanlıklardan vazgeçmeyi içerir. Boğazın nemlendirilmesi, granüllerin mukoza zarında yakılması ve çeşitli ilaçlar. Propolis ile farenjit tedavisi dahil.

Alerjik farenjit

Patoloji, vücudun alerjik reaksiyonları ile kendini gösterir ve alerjinin ayrı bir belirtisi olarak gelişebilir ve rinit, konjonktivit, larenjit ile birlikte var olabilir.

Farenjitin propolis ile tedavisi, antihistaminiklere ek olarak, durulama, boğazın sulu bir propolis solüsyonu ile yıkanmasını ve iyileşmeden sonra bir allerjistle tam bir incelemeyi planlamalıdır.

Bakteriyel farenjit

Hastalık patojenik bakteriler tarafından teşhir edilir - stafilokok, streptokok ve diğer mikroplar. Bakteriyel farenjit çoğunlukla çocuklarda ve KBB organlarının bulunduğu bölgedeki kronik hastalıkları olan zayıf kişilerde gelişir.

Bakteriyel farenjit genellikle lokal veya sistemik antibiyotiklerle tedavi edilir. Bununla birlikte, böyle bir tedavi ciddi komplikasyonlar verebilir - bir faringeal apsesi, boğaz ağrısı, pürülan larenjit, tracheitis. Bu nedenle, farenjit propolis ile tedavi etmek en iyisidir.

Viral farenjit

Bu, en az bir kez bir soğuk mevsimde çocukların% 70'inde meydana gelen en yaygın hastalık türüdür. Erişkinler arasında, farinksin viral iltihabı, kural olarak, daha az ağrılı, hafif boğaz ağrısı ile kendini gösterir, öksürük, vücut ısısını yükseltmeden genellikle 2-4 gün geçer. Çocuklarda, viral farenjit 38.5 dereceye kadar ateş eşlik eder, ancak herhangi bir komplikasyon yoksa, hızlı bir şekilde düşer - 3 gün, daha fazla değil.

Viral farenjiti tercihen antiviral ilaçlar interferon, propolis (su ve alkol) tentürleri ile tedavi edin ve hastalığın ilk gününden itibaren ihtiyacınız olanları almaya başlayın. Sonuçta, boğaz tarafından zayıflatılmış virüs üzerinde bakteriyel enfeksiyon tabakasını önlemek için propolis ile farenjit tedavisi yardımcı olacaktır.

Herpetik farenjit

Akan herpes iltihabının farenksine, bir kez yutulan periyodik olarak tekrarlanabilen herpes virüsü neden olur.

Bakteriyel iltihaplanma gelişmez ise, 7 güne kadar propolis ile farenjit tedavisinin süresi.

Fungal farenjit

Hayatlarının bir sonucu olarak, maya benzeri mantarlar farenksin iltihaplanmasına neden olabilirler. Aktif dağılımı, mukozanın önemli alanlarının çoğaltılmasına ve kapsamına yol açar.

Bu tür hastalıkların tedavisi bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir ve nüks gelişmesi ile birlikte, propolis ile birlikte farenjitin dikkatli teşhisi ve daha iyi tedavisi gereklidir.

nazofarenjit

Rinofarenjit patolojisinin isminin bir eşanlamlısı, farenksin izole inflamasyonundan çok daha sık görülür. Nazofarenjit vakalarının çoğu, soğuk mevsimde virüslerden kaynaklanır.

Propriate ile farenjit tedavisi, yemek tarifleri

Propolis sakızı

Hammaddelerin bir kısmı yarım santimetre uzunluğunda bir ham madde parçasından kesilir, daha sonra 5-10 dakika boyunca çiğneme sakızıyla çiğnenir. Farenjit tedavisini her üç saatte bir propolisle ve aynı zamanda farinks ve bademcikler için de tekrarlayın. Paralel olarak, stomatit, dişeti hastalığından kurtulabilirsiniz.

Propolis bir tentür ile gargara

Bir eczane tentür ile Gargara kolaydır. Ürünün 1-2 kaşık içerisine bir bardak su dökülür, ardından 2 dakika boyunca günde 6 defa durulanır.

Tatlı propolis

Farenjit propolis ile tedavi edilirken, eczaneden propolisin alkolik infüzyonu aşağıdaki gibi kullanılabilir. Bir rafine şeker dilimi alın, üzerine 5 damla damlatın, dilim tamamen çözünene kadar ağızda çözün. Boğazın tüm hastalıklarından iyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın.

Şeftali yağında Propolis

Aşağıdaki tarif, bir kişinin boğazda, terde ve kurulukta mukus olduğu, hastayı tahriş ettiği zaman, kronik farenjit ile boğazın tedavi edilmesine yardımcı olur. Farinksin kabukları deniz suyu ile sulama ile uzaklaştırıldıktan sonra mukoza propolis bazlı bir ajanla iyice tedavi edilmelidir.

Bunu yapmak için, bir propolis (30 ml) tentürü al, 60 ml şeftali yağı eklenir. Farenjit propolis ile tedavi prosedürü 10 gün boyunca her gün yapılmalı, sonrasında iyileşme gerçekleşmelidir.

Şeftali yağı, gliserin, deniz topalak, köpek-gül yağı ile değiştirilebilir.

Tuz çözeltisi ile propolis

Bu ilaç aynı zamanda proprijit ile farenjit tedavisinde de uygundur. 100 ml tuzlu su alır. bal (10 g), propolis tentürü (10 mi). Ortaya çıkan çözüm 10 gün boyunca günde dört kez gargara yapmalıdır.

Ev tentürü

Durulama ve ev için tentür yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, zemin propolis soğuk su ile dökülür, altta kalan kalıntı toplanır ve balmumu parçacıkları ile sıvı boşaltılır. Çökelti kurutuldu, 100 ml alkol başına 30 gram döküldü. Karanlıkta bir hafta boyunca çare için ısrar edin, arada sırada. Filtrelemeden sonra, boğazın yıkanması için farenjit propolis tentürünün tedavisi ile uygulayın (bir bardak su üzerinde 1 yemek kaşığı tentür).

Propolisin ruhani tentürü, ağız boşluğu, diş ve diş etlerinin çeşitli hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Propolis tentürünün kronik bademcik iltihabı üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

fitosredstv

Propolis ile farenjit tedavisinde, bu tarifi de mükemmeldir. Bir bardak kaynar su ile bir kaşık dolusu St. John's wort kaynatın, sonra su banyosu içinde 10 dakika kaynatın. Et suyu 40 dakika bekletin, soğuduktan sonra süzün. Propolis'i hazırlamaya dökün (100 ml sıvı başına 30 damla), ardından kullanıma hazır hale getirin. Sıcak bir çözüm ile Gargara, 14 güne günde dört kez gerekir. Kronik tonsillit için kullanılabilir

Sulu bir propolis çözeltisi

Çocuklar ve hamile kadınlar için propolis ile farenjit tedavisi, alkol tentür ile değil, propolis su kaynatma ile durulama kullanmak daha iyidir. 20 g propolis ezilir, 15 dakika su banyosunda pişirilen bir bardak ılık su dökülür. Çözelti süzüldükten sonra, günde 5 kez durulayın, bir kaşık suya 3 kaşık dolusu ekleyin.

Sulu bir çözelti yapmanın bir başka yolu: sıcak su ve propolis, aynı oranlarda gece için bir termos içinde bırakılır ve sabah, bunlar, perküsyon ile birlikte, propolis ile aynı şekilde, fariksin tedavisinde kullanılır.

soluk alma

Larenjit ve propolis ile farenjit tedavisi ile, antiinflamatuar bileşenlerin larinkse penetrasyonu inhalasyon ile iyileştirilebilir. Bir litre kaynar sudaki prosedür için, 3 yemek kaşığı propolis tentürü dökün, bundan sonra buharın üzerinde 10-15 dakika boyunca nefes alın. İyileşene kadar tedaviyi günde üç kez tekrarlayın. Kronik larenjit ile - 10 güne kadar.

Başka bir inhalasyon seçeneği: 60 gram propolis-ham ve 40 gram balmumu 500 ml'lik bir kaba konur. Bütün bunlar bir su banyosunda ısıtılır. Soluma sabah ve akşam 1 dakika boyunca 1-2 dakika içerisinde yapılmalıdır.

Ballı Propolis ve Kalanchoe

Propriyum ve boğaz ağrısı ile farenjit tedavisi sırasında bademcikler gibi bir yöntemle yağlayabilirsiniz: su banyosunda 80 g bal eriyerek 15 ml Kalanchoe suyunu dökün. Propolis tentürü, 1 çorba kaşığı ürüne katılır. Emülsiyon ile elde edilen dikkatli karıştırma işleminden sonra bademcikler günde üç kez yağlanır, uzun süre buzdolabında saklanabilir.

Içinde propolis

farenjit tedavisinde propolis tentürü ile gargara ve başlangıç ​​veya farenjit larinjit öksürük yararlıdır ağız yoluyla alınabilir. 100 ml su içinde, bir çay kaşığı propolis tentürünü alkolde çözün, sonra en az 5 gün boyunca günde üç kez 50 ml solüsyon alın. Su yerine, muz yaprakları, papatya çiçeği, anne-üvey yaprakları veya diğer bitkilerin infüzyonlarını almak daha etkili olacaktır.

Süt ile propolis

Herhangi bir soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ile birlikte, propolis ile farenjit tedavisi süt ve propolis dayalı mükemmel bir ilaç alınabilir. Bir litre süt alın, 10 dakika boyunca su banyosunda pişirilen 70 g propolis koyun. Soğutulduktan sonra süt süzüldü, soğukta saklandı ve yemeklerden sonra günde üç kez bir kaşık alındı. KBB organlarının uzun süreli hastalıkları ve propolis ile farenjit tedavisi ile, ilaç bağışıklığı artırmak için 4 haftaya kadar aynı dozajda içilir.

Propolis ve kakao yağı

Bir su banyosu üzerinde 100 g kakao yağı eritin, 20 gram yer propolis ekleyin. 5 dakika pişirin, sonra soğutun. Iyileşmeden önce farenjit propolis ve anjin tedavisi ile günde üç kez bir çay kaşığı alın.

Propolis ile farenjit tedavisi için kontrendikasyonlar

Bazen bir kişinin arı ürünlerine karşı alerjisi vardır ve propolis mükemmel bir şekilde transfer edilir. Hamilelik, emzirme döneminde farenjit ile propolisin tedavisini ancak çocukta alerjilerin gelişmesini önlemek için dışarıdan uygulayabilirsiniz. Çocukluk döneminde, ürünün uygunluğunu belirlemek için, zaman içinde küçük dozlardan propolis ile farenjitin tedaviye başlanması için toleransı ortaya çıkarmaya değer.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ile inhalasyon yöntemleri

Larenjit ile inhalasyon larinksin mukoza zarının inflamasyonu üzerinde ek bir terapötik etkidir. Bu patolojik durumun çoğunlukla soğuk algınlığı ile oluştuğu ve sıklıkla akut olduğu belirtilmelidir.

Yetişkinlerde anjina için reçeteli çekimler nelerdir?

Angina viral bir boğaz hastalığıdır. Erişkinlerde anjinadaki enjeksiyonlar, kural olarak, hastalığın şiddetli formlarında reçete edilir. Yani tam olarak angina nedir?