Loading

Angina ile boğaz tedavisi için propolis kullanma yöntemleri

Birçok hasta boğaz ağrılarını ilaçlarla tedavi etmekten hoşlanmaz. Bazıları hiçbir şekilde tedavi edilmez, hastalığın kendiliğinden geçmesini veya kritik bir duruma geçmesini bekler. Diğerleri, boğaz halk tıbbının, örneğin propolisin tedavisini seçerler. Tedavinin ne zaman etkili olacağını ve düzgün bir şekilde nasıl yönetileceğini düşünün.

Propolis nedir ve nerede alınır?

Propolis, kovandaki çatlakları kapatan ve yumurtayı yumurtlamadan önce dezenfekte eden reçineye benzer yapışkan bir maddedir. Hayvanlar bir arı kovanına (bir fare, bir fare) girerlerse, arıları onları buradan çıkaramazlar, böylece cesetlerin ayrışmasını ve çürümesini önleyen propolis ile kaplanırlar.

İlkbaharda, arılar ağaçların böbreklerinden yapışkan madde toplar ve daha sonra propolise dönüştürmek için mide enzimlerini kullanırlar. Propolis toplamak için insanlar özel cihazlar kullanırlar ya da kovanın duvarlarından kazırlar. Ardından, kirleri bir su banyosuyla temizleyin.

Özellikleri ve propolis etkileri

Propolisin rengi kahverengiden koyu yeşile ve neredeyse siyahtan oluşur. Hoş olmayan acı bir tadı vardır. Taze propolis yumuşaktır, ancak zamanla donar, donmuş yağ gibi kalın bir maddeye dönüşür. Düşük sıcaklıklarda kolayca parçalanır ve ısıtıldığında erir.

Arıcılık gibi diğer ürünlerden farklı olarak, örneğin bal, özelliklerini yüksek sıcaklıkta kaybetmez. Bu nedenle, popüler tariflerde sıklıkla ısıtılır, kaynatılır veya sıcak su ile birlikte kullanılır.

Bu şaşırtıcı maddenin bileşimi, vitaminler, aromatik asitler, uçucu yağlar, mikro elementler, enzimler, flavonoidler ve amino asitler dahil olmak üzere biyolojik olarak değerli 50'den fazla bileşeni içerir.

Bu kompozisyon sayesinde, aşağıdaki etkileri sergiliyor:

 • antimikrobiyal;
 • anestezik madde;
 • immüno-uyarıcı;
 • bir anti-inflamatuar.

Geleneksel tıp, belirgin alerjenik özellikleri nedeniyle propolisi dikkatli bir şekilde kullanmanızı önerir. Çocuklarda ve hipersensitivite reaksiyonlarına eğilimi olan hastalarda anjinada propolis kullanımını önermeyin.

Boğaz tedavisi için propolis tedavisi

Anjin tedavisi için, eczane ya da evde pişirilen saf propolis, yanı sıra alkol ya da su tentürü kullanabilirsiniz. Bu maddeyi kullanmanın en etkili yöntemlerini düşünün.

Sakız

Kalite propolisi bir santimetre boyutunda hafifçe yumuşak bir kıvama getirecek şekilde ısıtılmalıdır. 5-7 dakika sakız gibi çiğnenir ve sonra atılır. Yedikten sonra günde birkaç kez uygulayın.

Mukozaya yanma veya alerjik reaksiyon gelişimini tetikleme riski nedeniyle 10 dakikadan fazla kullanılmasını önermeyin. Çocuklarda ve hamile kadınlarda kullanmayın. Dilde rahatsızlık, yanma ve uyuşukluğa neden olabilir.

durulama

Boğaz durulamalarında, eczaneden satın alınan veya bağımsız olarak hazırlanan alkol veya su tentürü kullanın.

Alkol tentür için reçete: ızgara 15 gr. iyi bir rende üzerinde propolis (bunun için, önceden dondurulmuş olmalıdır). Birkaç hafta boyunca karanlık bir yere koyun, sonuçta oluşan bir bardak alkol (70-90 derece) kitle dökün. Karışımı her gün karıştırın. Daha sonra tortuyu çıkarın ve amaçlanan kullanım için kullanın.Yarım üretimini yarım yıldan fazla bir süre saklamayın.

Bir boğazın durulanması için, sıcak kaynamış su ile 12-15 kısım su oranında tentenin 1 katına kadar seyreltilir. Gırtlağı günde en az 5-7 kez anjina ile kırarlar. Çocuklarda, hamile ve emziren kadınlarda böyle bir tedavi uygulamayın.

Önemli! Ebeveynler çocuklarının propolis durulamalarının yararlarından emin ise, sulu çözeltisini kullanın. Bunun için 10-15 gr dökün. iki bardak kaynar su ile madde ve gün boyunca bir termos ısrar ediyorlar.

Rezorpsiyon için pastiller

Bir çeşit şeker yapmak için bir parça rafine şeker alın ve üzerine 3-4 damla alkol veya su tentürü damlatın. Tamamen çözünene kadar çözün. Bu tedavi diyabetli ve küçük çocuklarda kullanılmaz.

Bademciklerin tedavisi

Enflamatuar hastalıklarda bademciklerin tedavisi için, eşit kısımlarda bitkisel yağ (şeftali, zeytin, vb.) Ile karıştırılan alkollü tentür kullanılabilir. Ortaya çıkan karışımı pamuklu çubukla uygulayın ve etkilenen bademcikler ve arka faringeal duvarı hafifçe silin.

soluk alma

Buhar inhalasyonlarını gerçekleştirmek için küçük bir parça propolis, bir bezelye büyüklüğüne ihtiyaç duyulacaktır. Bir rende sürülür ve üzerine bir litre kaynayan su eklenir. Bir havlu ile kaplanmış, prosedürü 7-10 dakika kadar geçirin.

Propolis uygun şekilde uygulandığı takdirde boğaz ağrısıyla başa çıkmaya yardımcı olacak etkili bir doğal preparattır. Tedavi ederken olası kontrendikasyonları hatırlamanız ve bir uzmana danışmanız gerekir.

Propolis boğaz ağrısı nasıl uygulanır?

Propolis, tüm arıcılık ürünleri arasında en kullanışlı olanıdır. En sık görülen durumlarda, propolis tentürü, anjin içinde ve aynı zamanda propolisin kendisinden saf halde ve ondan yapılan yağda daha az sıklıkla kullanılır.

Propolis (ya da arı tutkalı) - arı kovanına yerleştirilmeden önce, arı kovanlarının işlenmesi için arıların, petek yuvalarının ve peteklerin dezenfeksiyonu için üretilenlere benzer, viskoz kıvamlı bir madde. Aslında, propolis, ilkbaharda ağaçlardan toplanan, fakat arıların kendi enzimi ile değiştirdiği tutkaldır.

Angina'nın propolis ile tedavisini olumsuz etkileyebilecek tek kontrendikasyon, arıcılık ürünleri için bir alerji olarak kabul edilir. Bu nedenle, kullanmadan önce, ağzınıza küçük bir parça arı tutkalı ya da yanaklarınıza uygulayarak, su ile seyreltilmiş, boğazınızı yıkamak için kıvamda bir tentürle bir tür "alerji testi" gerçekleştirebilirsiniz. Bu arıcılık ürünüyle temastan 12 saat sonra hiçbir reaksiyon gözlemlenmezse propolis güvenli bir şekilde uygulanabilir. Dudakların şişmesi, kaşıntı, yanma, alerjenin mukoza zarı ile temas ettiği bölgedeki kızarıklık varsa, acilen antihistamin almak ve doktora başvurmak gerekir.

Propolis yağı

Propolis yağı, anti-inflamatuar, restoratif, analjezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Özellikle değerli olan, yanıklardan kurtulduğunda, yaraları tedavi etmekte zorlanan ve boğaz, mide ve bağırsakların ülser hastalıkları gibi bir yağdır. Ayrıca, bağımsız olarak da hazırlanabilir. Bu gerektirecektir:

 1. 100 gr tereyağı;
 2. 10 g ezilmiş ve saflaştırılmış propolis (bu maddeyi rende üzerinde donmuş bir biçimde daha iyi öğütün).

Yağı ateşte eritmeli, kaynamaya getirilmeli ve ateşten çıkarılmalı, hemen hazırlanan propolis eklenmeli ve kütle üniform olana kadar karıştırılmalıdır. Malzemeyi karıştıramazsanız, daha iyi çözünme için tekrar tekrar karıştırıp, tekrar ısıtın. Yağ ayarlanana kadar, bir tülbent veya ince bir elek ile filtrelenmeli ve temiz, sıkıca kapatılmış bir kaba boşaltılmalıdır. Buzdolabında saklanmalıdır.

Düzgün pişen yağ yeşilimsi veya sarımsı bir renk tonu ve hafif bir acılığa sahiptir. Ayrıca mutlaka karakteristik bir propolis kokusu olacaktır.

Bir öğünden 2-3 saat önce bir çay kaşığı üzerine günde bir kez uygulanır. Hastalığın semptomları tamamen ortadan kalkana kadar angina ve kronik tonsillit yağından propolisnoe yağı kullanılır.

Ayrıca, sütte çözünmüş tereyağının alınmasının bir çeşidi vardır. Yarım bardak sıcak süt, kremalı arılar karışımı bir çorba kaşığı alır. Tam çözünmeyi bekledikten sonra, günde üç kez, bir yemekten bir saat önce ılık ısıtın.

Propolis saf haliyle

Angina ile propolis de çiğnenmesi veya ağızda tutulması gereken saf formunda kullanılır. Kural olarak, bu, 5 gramdan fazla değil, günde 3 saat boyunca sıvı ve tükürük ile yıkayarak tutulmalıdır. Birçok insan, bu tedaviyle birlikte, catarrhalic tonsillitis belirtilerinin 2-3 gün sürdüğünü söylüyor.

Propolis mutlaka gerçek olmalıdır, çiğneme sırasında ağızda bir yanma hissinin varlığı ile arı tutkalının kalitesi belirlenebilir.

Küçük bir arıcılık ürünü gece için yanağa düştüğünde başka bir seçenek daha var, ancak bu, rüyada boğulma olasılığı nedeniyle oldukça riskli bir seçenek.

Propolis tentürü

Propolis tentürü ve anjin içinde kullanımı bademciklerin iltihaplanması durumunda etkilidir. İçerisinde 5 gün boyunca 1 yemek kaşığı olan saf formda alınır, boğazda durulanır ve ağız boşluğunu bademcikler ile birlikte sulandırır. Ayrıca, pürülan akıntı ile komplike olmayan bir anjinadan, inhalasyonlar için alkolik infüzyon kullanılır.

Çocukların tedavisinde herhangi bir alkolik ilaç bileşiğinin önerilmediğini belirtmek önemlidir.

Eczanede tentür satın alabilirsiniz ve gerekli malzemeleriniz varsa kendinizi hazırlayın. Ve aşağıdaki bileşenler gerekli olacaktır:

 1. önceden hazırlanmış propolis, saflaştırılmış ve soğuk suda ıslatılmış, 30 g;
 2. alkol tıbbi 100 ml.

Arıtılmış arılar yapıştırıcı alkol ile dökülür ve bir hafta boyunca karanlık, soğuk bir yerde iyileşir. Konteyneri gelecekteki tıbbi karışımla günde birkaç kez sallamak gerekir. Bir hafta sonra, gazlı bez veya ince elek şeklinde bir filtreden geçmek için hemen hemen hazır tentür gereklidir ve eğer istenirse, gliserin ile yumuşatılırsa, 100 ml tentürün 200 ml gliserin ihtiyacı olacaktır.

Sulama ve bademciklerin yağlanması için, 1: 1 oranında kombine edilmiş propolis ve su tentüründen bir çözelti kullanılır.

Aynı çözelti ağız boşluğunun ve boğazının durulanmasıyla gerçekleştirilir. Bu amaçla, su, su ve tentenin önceden ölçüldüğü yarım bir bardak solüsyon gereklidir. Her 3 saatte bir tekrar tekrar durulama yapılmalıdır, rahatlama, uygulayıcılara göre bu tedavi yöntemine göre, tedavinin 2. gününde gelir.

İnhalasyon formunda propolis ile tedavi, yüksek sıcaklıkta ve pürülan anjina şeklinde uygulanmaz. Diğer durumlarda, buhar inhalasyonu için, bir çay kaşığı soda ve benzer bir propolis tentürü yarım litre suda çözülür. Böyle bir bileşiğin solunum çiftleri, 5, maksimum, 10 dakika boyunca günde en fazla 2 kez olamaz.

Propolis merhem

Propolis merhem genellikle inhalasyonlar için kullanılır. Eczaneden de alınabilir veya evde yemek pişirmek mümkündür.

Bunu yapmak için çok fazla hazırlamanıza gerek yok:

 1. petrol jölesi;
 2. aslında, ana bileşen propolis

Merhem, ruhun arzu ettiği herhangi bir miktarda hazırlayabilirsiniz, asıl şey, karıştırıldığında oranın, 1: 1 oranlı karelere karşılık gelmesidir.

Malzemeleri iyice karıştırın ve su banyosunda saklayın, sıcaklığı yaklaşık 80 ° C olacaktır. Karışımı önceden ısıtın, soğumaya başlamayın, bir tülbent veya ince bir elek içinden süzün ve daha sonra geniş bir boyunda, tercihen koyu renkte ve sıkı bir kapakta kullanım için uygun kapların üzerine dökün.

10 dakika boyunca günde iki kez yapılan buhar inhalasyonları için, yarım litre sıcak suya 1 çay kaşığı merhem gereklidir.

Bademcik iltihabı ile propolis

Angina'nın propolisle tedavisi - ortak bir halk ilacı - bize atalardan geldi ve hala en iyi yöntemlerden biri. Angina ile propolis evde hazırlanır ve kronik tonsillit ile etkili bir şekilde yardımcı olur. Tamamen angina tedavi, sadece doktor tarafından reçete ilaçları ve halk ilaçları birleştirirseniz yapabilirsiniz. Dolayısıyla, arıcılığın ürüne, sen vücut üzerinde mikropların olumsuz etkisini azaltmak bağışıklık sistemini güçlendirmek, anjin belirtileri tezahürünü azaltmak ve genel refahını artırabilir. Anında anjin tedavisinin gerekli olduğunu unutmamak önemlidir. Bu süreci başlatırsanız, bu durum sadece keskin bir şekilde kötüleşmekle kalmaz, aynı zamanda böbrek veya kalp patolojisi gelişebilir. Propolis doğal bir antibiyotiktir ve tüm vücudu etkileyen küratif bir etkiye sahiptir. İdeal seçenek doğal bir ürünün kullanılması olacaktır. Ancak bu mümkün değilse, bu ilaç herhangi bir eczane içinde alkol ve sulu bir solüsyon olarak satın alınabilir. Bu nedenle, propolis ile tonsillit tedavisi uygun bir yöntemdir.

Propolis avantajları

Önce doğru bir teşhis yapmanız gerekir. Anjina ile, aşağıdaki belirtiler gözlenecektir:

Enflamasyon ve bademciklerin hacminde artış. Yutulduğunda ağrılı duyular, kötü beslenme açıklığı, servikal lenf düğümlerinde artış olur. Onları elinizle rahatlıkla hissedebilirsiniz.Çoğunlukla diğer semptom ve nedenleri olmadan vücut ısısında keskin bir artış.Şiddetli zayıflık.Şiddetli baş ağrıları.

Bu belirtileri veya hatta bir kısmını bulursanız, boğaz ağrınız olabilir. Anında tedaviye başlamalısınız ki olumsuz sonuçlar daha sonra ortaya çıkmaz ve propolis bunun en iyi yardımcısıdır.

Arı yapıştırıcı, vücut üzerinde mukoza zarları üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir:

Hasarlı dokuların yenilenmesini yeniler Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuda ve hücrelere propolis içerisindeki vitaminleri verir.Anjina rekürrens olasılığını azaltır. Ve erken bir aşamada uygulandığında, antibiyotik kullanılmadan kürlenme olasılığını dışlamamakta, alınan ilaçların etkinliğini arttırmakta ve bu da iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Böylece, arı tutkalı sadece anjinden kurtulmak için değil, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmede ve genel tonu yükseltmede de yardımcı olacaktır. Propolis'in bu etkisi, özelliklerinden dolayı olabilir:

Propoliste bulunan kimyasal bileşenler bulunmamaktadır.Çok sayıda vitamin, mikro element, biyostimulan ve doğal antibiyotik bulunması antiseptik, antienflamatuar, analjezik ve immunostimulat ajandır.

Tüm bu özellikler, sadece bir yetişkin değil, aynı zamanda çocukların vücutlarında da faydalı bir etkiye sahiptir. Angina ile propolis tentürü evrensel bir halk ilaçtır.

Peki, propolisi bademcik iltihabı ile nasıl tedavi edilir?

Propina ile angina tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabında arı tutkalı nasıl kullanılır, böylece tedavi etkili midir? Evde tedavi ederken, saf halde alkol, su tentürleri veya propolis kullanın. Angina tedavisinde propolis kullanımı ile ilgili birçok reçete ve yöntem vardır. En yaygın olanlarında yaşayalım:

En yaygın yöntem durulamadır. Propolis ile durulama boğazda ağrı, kızarıklık, öksürük ataklarını azaltır. Çocuklar için sulu bir çözelti kullanılır, yetişkinler için alkoliktir. Su tentür = 10 ile karıştırılabilir olmalıdır: akış den.Pri akut anjin önerilen yanak parçası 5 veya daha fazla kez 1 ve gargara küçük bezelye propolis boyutu çiğnenmiş yerleştirilir. Bir gün boyunca ağzınızda tutabilir ve yüksek kalitede iseniz, uyuşukluk hissi ve dilin ucunda hafif yanma hissi hissedeceksiniz Buhar solumaları yaygındır. 5 litre su içinde 2-3 yemek kaşığı ekleyin. l. Propolis, sulu çözeltisi ve 15-20 dakika şeker ile kombinasyon halinde kullanılan kapalı polotentsem.Mozhno arı yapıştırıcı buhar nefes: Şeker parçası emprenye propolis tentürü ve bir lolipop gibi çözülür. Bu araçlar boğazda ağrıyı azaltır ve nöbet kashlya.Vozmozhno dış uygulama arı yapıştırıcı bastırır: bir alkol çözeltisi (eşit miktar) ile karıştırılmıştır yağı, bademcikler yağlanması. Yapıştırıcı, bir 1 oranında suyla karıştırılabilir: 1 ve bademcik yağlanmış pamuk ped veya palochkoy.Pri güçlü boğaz alkolik solüsyon Çay dikeni yağı veya bitkisel yağ veya bal ile seyreltilmelidir. Hastanın bademciklerini tam iyileşene kadar günde 3 kez yağlayın. Daha iyi bir etki için tüm malzemeleri eşit bir oranda karıştırabilirsiniz.Akış tutkalı çay başka bir etkili yöntemdir. Bir fincan çay 1 çay kaşığı eklenir. tadacak anlamına gelir. 5-6 gün boyunca günde 2-3 kez çay içmeniz gerekir.Alman kullanarak merhemin hazırlanması. 1: 1 oranında propolis ve Vaseline ihtiyacınız olacak. Her şeyi iyice karıştırın ve 30 dakika su banyosunda durun, sıcaklık 80 ° C'den fazla olmamalıdır. Bundan sonra, hemen sıcak ilacı zorlamalı, paketlemeli ve buzdolabına koymalısınız. Bu merhem boğaz ve palatine bademcikler tedavi edebilir.

İnsanlar anjini tedavi etmek için propolis uygulama yöntemlerini kullanırlar. Yani en çok hangi yolların size uygun olduğunu bulmalısınız. Esas olan, normu aşmamak için önemli olduğunu hatırlamaktır, aksi takdirde organizma için olumsuz sonuçlar olabilir.

Propolis kullanımı kontrendikasyonları

propolis, birçok yararlı özelliklere sahip anjin ve diğer hastalıkların tedavisinde yardımcı olur olmasına rağmen, o, bütün arı ürünleri gibi güçlü bir antibiyotiktir. Bu nedenle, bu ürün sadece yardımcı değil, aynı zamanda zarar da olabilir. Bunu önlemek için, arı tutkalı uygulanmadan önce bir duyarlılık testi yapılmalıdır. Bunun için cilde 30 dakika az miktarda tentür uygulanır. Vücudun kaşınması, yanması, kızarması varsa, propolis kullanmayı bıraksan iyi olur. Pankreas, karaciğer hastalığı veya neoplazm ile ilgili problemler varsa propolisi bademcik iltihabı ile tedavi etmeyin.

Bu testi gerçekleştirmediyseniz ve alerji belirtileri göstermeye başladığınızda, vücut ısısı yükselir ve halsizlik artar, o zaman propolis almayı bırakıp bir doktora görünmelisiniz.

Hiçbir durumda, tenteyi saf halde kullanamazsınız. Saf tentürün kullanımı, doku nekrozuna ve büyük miktarlarda mikroinfarktuma yol açabilir. Propolis, diğer ilaçlar gibi, eğer dozaj takip edilmezse, zehir haline dönüşür. Bu nedenle, dozajı ve uygulama sıklığını izlemek son derece önemlidir. Ve sadece bu durumda, bağ anjinayı iyileştirmeye ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Boğazda şiddetli ağrı, sıcaklık, halsizlik - tüm bunlar, doktorlar bu hastalığı çağırdıkça, anjina veya bademcik iltihabı gibi rahatsız edici belirtilerdir. Doktorlar bu hastalık için antibiyotik reçete eder, ancak tedavi için başka yollar vardır. Angina'da propolisin tentürü: Uygulama ve geri bildirimleri ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

Hangi formda tedavi için propolis seçmeliyim?

Doğal propolis arıların arı kovanı ve petekleri sızdırmaz hale getirmek için kullanıldığı arı tutkalıdır. Küçük reçineli toplar şeklinde satılmaktadır. Ağzınızda bir parça propolis alırsanız, dilin ucunda bir yanma hissi ve hatta bir hissizlik hissedeceksiniz. Tutarlı olarak, reçineli ve viskoz olacaktır. Ancak, eczada hazır bir tentür propolis satın almak daha kolaydır, ki bu da bir alkol ya da sulu çözelti olarak satılmaktadır.

Zaten hazır tentür, su veya süt içinde çözünmesi ve reçete yazıldığından kabul edilmesi yeterlidir. Fakat bu tentürü arıcılardan doğal propolis satın alarak kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, arı tutkalı bitlerini öğütüyoruz, soğuk suyla doldurup, dibe çöktüğünde bekleriz. Balmumu ve diğer gereksiz safsızlıkların ayrıldığı tüm suyu dikkatli bir şekilde boşaltın ve kalan propolis kurutulur.

Şimdi tekrar propolis döküyoruz, ama zaten votka ile. 30 g arı tutkalı için 100 ml votka alın. Böyle bir çözüm kapalı bir kaba yerleştirilir ve karanlık bir yerde bırakılır. Bir hafta boyunca, periyodik olarak içeriği sallayarak, demlemek izin verin.

Boğaz hastalıklarında özel yarar

Arı yapıştırıcı, çeşitli hastalıkların tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında, KBB organları ve gastrit hastalıkları ve göz problemleri ve çok daha fazlası. Boğaz için bu doğal ilacın kullanımını düşünün:

hasarlı dokuyu yeniler ve mukoza zarlarını geri yükler; vücudun hastalığa neden olan mikroplarla savaşmasını sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirir; vitaminler ve mikro elementlerle zenginleştirir; anjinayı başka organlara zarar vermeden ve sonuç vermeden tedavi etmeyi sağlayan doğal bir antibiyotiktir; propolisin iyi antiseptik özellikleri hızlı ve aktif bir şekilde hastalığın nedenini etkiler; hastayı rahatlama hissi veren toksinleri hızlı bir şekilde giderir; angina diğer ilaçlarla birlikte, ana etkilerini artırır. Anjinada kullanım yöntemleri

Angina'da, propolis aşağıdaki varyantlarda kullanılması önerilir:

Propolisin hazır tentürünün bir çorba kaşığı bir bardak su içinde çözülür ve boğaz günde altı defa yıkanır. Bu yöntem herkese açıktır ve sadece boğaz ağrısını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda mikropları ağız boşluğundan fiziksel olarak uzaklaştırır. Angina'yı propolisle tedavi etmenin yollarından biri de bademciklerin bir çözelti ile yağlanmasıdır. Bunu yapmak için 1: 1 su ile, gazlı bez veya pamuklu çubukla uygulanır ve bademcikler ile yağlanır. Pürülan tıkaçların oluşumunda, suda seyreltilmiş bir tentürde boğazın durulanması veya sulanması tavsiye edilir. Böyle bir çözelti bir şırıngada toplanır ve tedavi prosedürü günde yedi kez gerçekleştirilir. Eşit parçalarda, propolis tentürü, bitkisel yağ (daha iyi deniz topalak) ve bal karıştırın. Böyle bir bileşim, çok kuru hissettiğinde boğaz ağrısını tedavi eder. İyileşmeyi hızlandırmak için sadece gargara değil, aynı zamanda içinde propolis de yapabilirsiniz. Bu durumda, ilacın bir çay kaşığı bir bardak sütte seyreltilmeli ve hemen içilmelidir. Bir gün için bu ilacı iki kez - sabahları ve yatmadan önce - içmek yeterlidir. Ayrıca iyi bir yol, ama daha lezzetli şekerle birlikte propolis kullanımıdır. Bir küp şeker üzerine bir tentür atmak ve çözülene kadar ağzınızda tutmak yeterlidir. Bu aracı kötüye kullanmayın - günde üç ila dört kez yeterli. Propolis tentürünü ve tedavi edici bitkisel sıcak çay ile birlikte kullanabilirsiniz. Bunun için, birkaç damla tentür ve bir kaşık bal, seçilen bitkilerden biraz soğutulmuş çayın içine eklenir. Bu çay da günde üç defadan fazla içme değmez. İyi kanıtlanmış inhalasyon. Boğaz ağrısı ile nasıl tedavi edilir, muhtemelen herşeyi bilirim. Çok sıcak suda, iki kaşık propolis çözün, kabın yanında oturun ve bir battaniye veya kalın bir havlu ile örtün. Sıcak buharlaşmayı günde üç kez yaklaşık on dakika boyunca soluyun. Bu gibi prosedürler dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Altı yaşın altındaki çocuklar kontrendikedir. Ayrıca, bir sıcaklık olduğunda, inhalasyonlar gerçekleştirilmez. Konsantre bir ürünü kullanabilirsiniz - propolis parçaları. Bunu yapmak için küçük bir doğal ilaç topu alın ve 20 dakika boyunca çiğneyin. Ağzınızda daha uzun süre tutulması tavsiye edilmez. Tükürüğünüzü tükürmeyin ve bir süre su içmeyin. Böyle bir yararlı madde konsantresi, en hızlı iyileşmeyi ve hatta boğazı anestezi edecektir. Propolis'ten hazırlanıp merhem yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, yer propolisini ve Vazelin'i eşit dozlarda karıştırın ve 30 dakika boyunca bir su banyosunda ısrar edin. Ürün sıcakken, gazlı bez ile filtrelenmeli ve bir kaba dökülmelidir. Buzdolabında böyle bir merhemin saklanması uygundur. Bademcik iltihabı ve şifalı otlar etkili bir şekilde tedavi yardımcı olmak için. Bu yüzden onları durulama için propolis ile birleştirmek iyi bir fikir. Yani, otlar beş dakika için papatya, okaliptüs, ıhlamur ve keten kaynatın. Sonra suyu süzün ve biraz zaman bekleyip soğumaya bırakın. Daha sonra yaklaşık 40 damla propolis alkol solüsyonu ekleyin. Bu ürün durulama için kullanılır. Sadece boğaz iltihabını hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda öksürükte de etkili olan otlar, muzdaman da çok yardımcı olur. Düşük ısıda 15 dakikalık taze muz yapraklarını kaynatmak gerekir. Daha sonra et suyu birkaç saat bekletin. İlk durulamadan önce propolis tentürünü ekleyin. Tavsiye ve önlemler

Propolis konsantre ve güçlü bir ajan olduğundan, aşırı dikkatle uygulanmalıdır. Tıbbi amaçlı kullanımının birkaç temel ilkesi vardır:

Çocuklar için propolis kullanıldığında, alkollü tentürün sulu bir varyantla değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, alkol solüsyonu tüketemeyen diğer insan gruplarını tedavi ederken bu kurala uyulmalıdır; Eğer bir propolis tentürü ile tedavi edilmezseniz, fakat doğal seçeneği ile, 20 dakikadan uzun bir süre ağzınızda tutmamalısınız, aksi takdirde hoş olmayan belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca, arı tutkalı bu uygulama ile, başlangıçta hafifçe yumuşatmak için ısınması tavsiye edilir; Alkol solüsyonundan boğazda aşırı kuruluk hissederseniz, bunu sulu veya yağlı bir çözeltiye değiştirin. Daha yavaş hareket ederler, ancak daha az etkili değildirler; propolisin kötüye kullanımı alerjiye veya diğer hoş olmayan sonuçlara yol açabileceğinden, belirtilen günlük dozları aşmayın; Her zaman saf formdaki kullanımı yasaklandığından propolis tentürünü bir bardak su, bal veya sütte seyreltin; Durulama ve inhalasyonlar ilacı kullanmanın harici metotları olduğu için, anjina tedavisi için çeşitli yöntemleri eş zamanlı olarak birleştirmek mümkündür. Örneğin, durulama, inhalasyon ve aynı zamanda içeride biraz daha fazlasını kullanmak için tariflerden birini seçebilirsiniz. Böylece ilacın etkinliği artacak ve bu durumun çabuk bir şekilde giderilmesini sağlayabilirsiniz; Eğer propolisi bir boğazla durulamaya karar verirseniz, o zaman olağan serum fizyolojik solüsyonu ile durulamadan daha iyidir. Ve bundan sonra, propolis tentürünü al; Her ne kadar arı tutkalı ve büyük bir terapötik etkiye sahip olsa da, henüz karmaşık formlarla birlikte, sadece onun yardımına güvenmemelidir. Aynı anda ve doktor atadığınız diğer ilaçları kullanın.

Video: propolis ile tedavi, kullanmanın iki yolu.

Arı tutkalı kullanımı için ana kontrendikasyonlar

Propolis tentürü ve doğal ürünün kendisi aşağıdaki durumlarda kullanılması tavsiye edilmez:

Herhangi bir arı ürününe ciddi alerjiler. Eğer alerjiden önce gözlenmediyse, ama propolis tentürü kullanırken veya çiğnemede, hoş olmayan belirtiler fark ettiniz, kullanmayı bırakıp tedavi için başka bir doğal ürün seçmeniz daha iyidir. Bu çare kullanmak için atrofik farenjit de önerilmez. Alkol kullanamayanlar, tentürün su ile değiştirilmesi gerekir.

Daha ciddi bir kontrendikasyon yoktur, ancak her durumda kendi kendine ilaç kullanmaz. Popüler bir etkili ilaç kullanmaya başlamadan önce, bu konuda bir doktora danışın.

Propolis tentür kullanımından olumlu geribildirim

“Propolis'i saf haliyle ilk denediğimden beri, başka yollardan bile kullanmadım. Boğaz incinmeye başlar başlamaz, yaklaşık on dakika boyunca doğal bir topun çiğnenmesi yeterlidir ve boğazımdaki acıyı unutuyorum. İlk günlerde hala günde birkaç kez alıyorum ve iki gün sonra tamamen sağlıklı hissediyorum "- Olga.

"Arıcıları aramayı düşünmüyorum bile. Bu sıkı bir şehirde. Ancak evin yakınındaki eczanede her zaman ucuz ve zaten hazır bir propolis tentürü vardır. Ben hala annem onu ​​bir boğazın ve hatta stomatitlerin herhangi bir hastalığında kullanmaya alıştırmıştır. Onun sayesinde, uzun yıllar boyunca pahalı ve kimyasal ilaçlara para harcamak zorunda değilsiniz "- Andrei.

“Propolis tentürünün çeşitli hastalıklarla etkili bir şekilde yardımcı olduğu birçok bilgiyi okudum. Ama ben buna pek inanmadım. Kimyasal olarak test edilmiş ilaçlara daha fazla dayanıyordu. Ama bir şekilde hastalandı, köyde tatildeyken ve eldeki araçları kullanmak zorunda kaldı. Propolis bunlardan biri oldu. Bu gerçekten bir mucize aracı! Çok daha hızlı bir şekilde yardımcı olur ve mide ve diğer her şeyden önce, eczanelerden sonra sık sık olduğu gibi, her şeyin yeniden kurulmasına gerek kalmaz. Artık boğaz ağrısı için eczaneye gitmiyorum "- Tatiana.

Biz propolis ile tonsillit tedavi

Bugüne kadarki en yaygın bulaşıcı hastalık bademcik iltihabıdır. Tanımda daha kesin olmak için bademciklerden birinin, genellikle palatinin iltihaplanmasıdır.

Vücudumuzdaki bademcikler özel bir rol oynarlar. Üst solunum yolu ile bunu yapmak için çeşitli bulaşıcı bakteri ve virüsleri nüfuz etmedi, bademcikler lenfoid doku zararlı girişine karşı vücudu koruyan koruyucu bariyerin bir türüdür.

Nasıl tedavi edilir?

Resmi ilaç tarafından reçetelenmiş ilaçlar da dahil olmak üzere, bol miktarda bu hastalığı tedavi etme aracı, istenen etkiyi her zaman getirememektedir. Kural olarak, bunlar zaman içinde bağışıklık sisteminin korunma seviyesini azaltan antibiyotiklerdir.

Alternatif tıp, şifalı otlar, arıcılık ürünleri ve ayrıca sıradan alkollü içecek kullanımı ile ilişkili daha yumuşak bir seçenek sunuyor. Bizim durumumuzda, propolis ile tonsillit tedavisi için çok etkili, haksız, unutulmuş bir seçenek düşünün.

Propolis, basitçe deliklerden, çatlak kapatılması için arıların kullanılan arı tutkal, bir, yani, arı kovanı soğuk "köprü" ortadan kaldırmaya. Bu durumda, doğal özü, organik bileşiklerin yaklaşık 16 maddeler bulunmuştur. Bir kişinin hayatını sağlamak için ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm öğeleri içerir.

Aşağıda, bu maddenin kullanımı ile ilgili çeşitli açıklamalar ve pratik tavsiyeler, üst damak bademcikler hastalığının durumunda verilecektir.

Bademcik iltihabı tedavisinde

Nasıl pişirilir:

 1. Propolis ezilmeli.
 2. Koyu cam bir kap alın ve 1: 1 oranında tıbbi alkol ile bağlayın.
 3. Kompozisyon bir kapakla sıkıca kapatılmalı, bundan sonra da kapalı ve karanlık bir yerde beş gün bekletilmelidir.

Nasıl alınır:

Bu şekilde hazırlanan tentür, günde üç kez 20 damla su ile yıkamanız gerekir. Tedavi süresi iki haftadır, son tarihin sona ermesinden sonra bir hafta ara vermeniz gerekir. Üst üste üç ders almanız gerekiyor.

Çocuklar için ilaç

Çocuğunuzda bademcik iltihabı varsa, umutsuzluğa kapılmayın. Arı yapıştırıcı en küçük bile tedavi edilebilir.

Ne yapmalıyım?

 1. Propolis iyice ezilmeli ve tereyağının zorunlu karıştırılmasıyla bir su banyosunda ısıtılmalıdır: bir parça propolis - bir parça tereyağı.
 2. Bileşimi iyice karıştırmak gerekir ve 36.6 ° C'ye kadar soğutulduktan sonra bal ekleyin.
 3. Herşeyi cam eşyalara koyun.
 4. Buzdolabında saklayınız.

Çocuk, tıpkı sanki düşünüyormuş gibi, günde 3 kez ilacı almalıdır.

Kronik bademcik iltihabının tedavisinde, bir kulak burun boğaz uzmanından bir gözlem almak en iyisidir, çünkü hastalığın nedeni vücudumuzun bir bütün olarak bağışıklık sisteminin bir bozukluğu ile ilişkili olabilir. Ancak, kendi ilacınızı yapmaya karar verirseniz, birkaç yararlı ve verimli ipucu size zarar vermez.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

kronik farenjit "aldı" kim Birçok, zaten ciddi anketlere yolu uhogorlonosa tarafından kabul edilmiştir olmasına rağmen, onların tarifleri paylaşmaya çalışın. Tedavi için harcanan paranın çok sonuç verdiği ve bir ağız sözde kelimesi, ya da daha iyi demek kalır değil: kulaktan kulağa.

Bu hastalığı kontrol etmek için, eczanede 5 ml'den biraz daha fazla bir şırınga almanız gerekir. Yukarıda belirtildiği gibi bir propolis solüsyonu hazırlayın (su solüsyonunu yapabilirsiniz) ve lacunun kendisini (bademciklerin duvarlarındaki oluklar) yıkayın. Dahası, daha iyi ve daha verimli. Tentürü ılık bir şekilde uygulayın ve şırınga kaynatılmalıdır. Bu prosedür, her durulamaya başladığınızda yapılmalıdır. Kendinizi yıkama sürecini gözlemleyebilmek için bir ayna ve bir lamba kullanın.
Ana şey bademcikler üzerinde oluşan baskını her zaman kaldırmak olduğunu unutmayın.

Propolis, bu vücudumuzun koruyucu özelliklerini güçlendirmek için en güzel yol.

Angina'da propolis nasıl kullanılır: tarifler, faydalar ve zarar, endikasyonlar ve öneriler

Propolis ile tedavi, bağışıklığı önemli ölçüde güçlendirebilir, tahriş olmuş mukoza boğazını, burnu ve mikropları tahrip edebilir.

Özellikler

Propolis, yapışkan bir madde ile temsil edilen bir arı ürünüdür. Bal arıları tarafından üretilir.

Bu arı ürünü arılar tarafından bir yapı malzemesi olarak kullanılır. Böceklerin kovanın duvarlarına bulaşması, balın depolandığı peteklerin çatlaklarını tıkaması gerekir.

Arı kovanında önerilen propolis satın alın. Ancak çoğu zaman piyasada propolis satın alırız. Sahte satın almamaya çok dikkat etmelisin.

Gerçek, kaliteli bir propolis nasıl seçilir? Bu arıcılık ürününü satın alırken bu eşyalara dikkat etmek gerekir:

 1. Propolis nerede? O, arı kovanından gelse bile, nerede bulunduğunu bilmelisin. Yakınlarda fabrika, yol, fabrika bulunmaması önemlidir. Sonuçta, böyle bir arı kovanından propolis, ağır metaller, zararlı kimya, radyasyon ile zenginleştirilmiştir.
 2. Güney ya da kuzey propolis. Uzmanlar, kuzey arı kovanlarından gelen arı ürününün yüksek kalite nedeniyle daha pahalı olduğunu ileri sürüyorlar (yakınlarda yol, toz ve işyeri yok). Çevreye daha temiz olduğu düşünülmektedir.
 3. Görünüş. En deneyimli uzman bile burada kafa karıştırabilir. Arıcılık ürünü farklı görünebilir. Rengi açık sarıdan koyu kahverengiye kadar değişir. Bazen siyah propolis bile bulunur (onu almak tavsiye edilmez).
 4. Kokusu. Keyifli olmalı, baharatlı balzamik, balla ilgili bir not hissedilmeli.
 5. Tat. Kütle karışık bir karışık tat, acı ile donatılmış.
 6. Görünüş. Kırıntı, pelet, briketler şeklinde olabilir. Uzmanlar bir bebeği almayı öneriyor (tedavi görmedi).

Tıbbi özellikleri

Tıbbi uygulamada, propolis uzun bir süre kullanılır. Değeri, mükemmel antibakteriyel, anestetik etkiye bağlıdır. Ayrıca, o gibi eylemleri vardır:

 • immüno-uyarıcı;
 • antiseptik;
 • anti-enflamatuar;
 • yara iyileşmesi;
 • antipruritik;
 • antioksidan;
 • bakterisit.

Propolis'in faydaları ve kullanmanın yolları hakkında yapılan yorumlar, videomuza bakın:

Kullanım endikasyonları

Mikropların tahribatındaki yüksek propolis etkinliği not edilir. Bu ürün, terapötik etkisinde antibiyotiklerden daha azdır, fakat bağırsak mikroflorasını baskılamaz ve daha az toksiktir.

Propolis bu tür hastalıkların tedavisinde kullanılır:

Propolis, anjin ve diğer soğuk algınlığı için çok iyidir.

Kontrendikasyonlar

Uzun bir süre propolis almak yasaktır. Sistematik olarak kullanmak için bir aydan fazla bu arıcılık ürünü yasaktır. Propolis, tüm insanlar için olmayan hastalıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Terapötik amaçlar için kullanılmasının yasak olduğu bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • karaciğer hastalıklarının varlığı;
 • şişme;
 • safra yollarının hastalıkları;
 • arı ürünlerine karşı alerji;
 • pankreatit (propolis'i çok dikkatli kullanmanız gerekir);
 • böbrek taşı hastalığı.

Angina ve boğaz diğer hastalıkları ile propolis nasıl tedavi edilir

Akut enfeksiyöz bir hastalık olan anjin, bu arıcılık ürününün kullanımına karşı herhangi bir kontraendikasyon yoksa, propolis bazlı ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Uzmanlar propolisin sahip olduğu antibakteriyel etkinin çok güçlü olduğuna inanıyor.

Propina tedavisinde propolis aşağıdaki gibi kullanılabilir:

 • İçinde saf bir arıcılık ürünü almak;
 • çiğneme propolis;
 • propolisnoe yağı kullanın;
 • alkol tentürü kullanımı.

Propolis yağı da anjina için kullanılır. Vücudun enfeksiyona direncini arttırır, güçlendirir, erken iyileşmeyi destekler. Yağ sütü karıştırıldıktan sonra tüketilir (1 yemek kaşığı bir bardak süt için yeterlidir). İlacı günde üç kez yemeklerden önce almalısın.

Eğer pürülan anjina şekli gelişirse, propolis suyu kullanılabilir. Su ile seyreltilmiş bir propolis tentürüdür (50:50).

Çözelti ağızda alınır, bademcikler yakınında tutulur, sonra tükürülür. Bu prosedürler 5 yapılmalıdır (aralarında 2 saat ara kalmalıdır). Festering fişlerinin temizlenmesi için gereklidir. Kabartma 2 gün sonra farkedilir. Ve tam iyileşme 5 gün sonra gelecek.

Angina propolis nasıl tedavi edilir, videomuza bakın:

Spreyler ve aerosoller

Boğaz hastalıklarını tedavi etmek için, çocuklarda burun, yetişkinler propolis'ten yapılmış spreyleri kullanabilir. En çok acıyı gidermek için tahriş olmuş mukozayı nemlendirir.

Kullanımda, sprey en basit ilaçtır. İlham almak için ilacı püskürtün (2 saniye boyunca). İlacın yeni bir şişesini kullanmaya başlamak için, güvenlik başlığını şişeden çıkarmanız, nebulizatörün ucunu valf gövdesine takmanız gerekir.

Mukozada iltihaplı bölgeyi eşit olarak sulamak için, uçucu ağız boşluğuna yönlendirildikten sonra 3 ila 4 kez püskürtücüye basmanız gerekir.

Çoğu uzman atandı:

Örneğin, propolis tentür 5 dakika durulama için boğazda ağrıyı ortadan kaldırabilir ve tek kullanımlık bir acı ile "PropoSol" almaz. Bileşimindeki alkol boğaz ağrısını yakar.

"Püskürtme propolis" akut solunum yolu enfeksiyonları, akut solunum yolu enfeksiyonları, grip tedavisinde çok uygundur. Sprey, mukoza üzerinde hafif bir etkiye sahipken, bakterileri ve mikropları öldürürken, mukusun çıkarılmasına yardımcı olur.

Propolis bazlı spreyler ve aerosoller

soluk alma

Propolis ile inhalasyonlar da çok etkili kabul edilir. Bu arıcılık ürününün çiftleri şu konularda yardımcı olur:

 • rinit;
 • bademcik iltihabı;
 • bronşit;
 • sinüzit;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşiyal astım;
 • sinüzit.

Bir nebulizer içinde propolis tentürü kullanmadan önce, kaynar su ile çözülmelidir (1:20). Aparatın içinde, 3 damla bitmiş çözelti dökülür. Prosedür 10 dakika, daha fazla olmamalıdır. Soluma, burun nefesini kolaylaştırır, akut öksürüğü hafifletir, boğazı yumuşatır.

Propolis'ten bir merhem hazırlamak için su banyosu hazırlamanız gerekir. Sonra petrolatum, propolis'i karıştırın. Oran 1: 1 olmalıdır. Bu şekilde hazırlanan karışım banyoda tutulur, sıcaklık kaynamanın altında olmalıdır.

Isıtılmış kütle süzülmeli, bir cam kabına konmalıdır. Merhem karanlık ve soğuk bir yerde saklanır. Böyle bir merhem solunabilir. Prosedürlerin günde 2-3 kez yapılması önerilir. Ayrıca süt ile içebilirsiniz.

tentürler

Boğaz ağrısı şiddetli formu tentür kullanmak daha iyidir. 5 gün boyunca günde üç kez alın. Tek doz 1 yemek kaşığıdır. Lokal terapi için, durulama, inhalasyon, ağız boşluğunun tedavisi, burun sinüsleri genellikle yapılır.

Larenks kullanımı propolis tentür tedavisi için (% 20). Bu alanı yağlamadan önce propolis bal ile su ile seyreltilmelidir (50:50). İnhalasyonlar vazelin yağı temelinde hazırlanan propolis merhem ile yapılır.

Propolis dayalı merhem ve tentürler

Halk tarifleri

Boğaz ağrısı ile, propolis çiğnemek için tavsiye edilir. Bu yöntem en etkili olarak kabul edilir, özellikle de arıcılık ürününü günde birkaç saat çiğneyseniz. Anjina semptomlarının ortadan kaldırılması ikinci günde zaten gözlenmiştir.

Çözünmüş propolisnym yağı (1 çorba kaşığı.) Ile süt içebilirsiniz. İyileştirme yağını günde üç kez alın.

Bir propolis alkollü tentür nasıl hazırlanır, videomuza bakın:

Uygulama özellikleri

Propolis (buna dayalı tentür, merhem, yağ) yetişkinler ve çocuklar için soğuk algınlığı tedavisinde çok etkili sayılır. Arıcılık bu ürün birçok yararlı maddeler ile donatılmıştır.

Yarar ve zarar

Bu araç sadece angina ile değil, aynı zamanda pnömoni, grip, bronşit ile de yardımcı olur. Ama bunu kullanırken, uzmanların önerilerini izlemelisiniz. Bir alerjinin ilk belirtileri ortaya çıktığında, tedavi durdurulmalıdır. Tedavi sadece kontrendikasyon yokluğunda başlayabilir.

Bademcik iltihabı ile boğaz durulayın

Propolis, arılar tarafından kovanların mühürlenmesi ve dezenfekte edilmesi için üretilen reçineli bir maddedir. Ürün, antimikrobiyal, immünostimulasyon ve antiphlogistik özellikler göstermiştir.

Propinanın angina ile kullanılması, enfeksiyöz patolojinin lokal belirtilerini durdurmak ve ayrıca kataral süreçlerin gerilemesini hızlandırmak mümkündür. Doğal antiseptik dezenfektan çözeltileri, antibiyotikler ve lokal anesteziklerin üretimi için farmasötikte kullanılır. Ürünün terapötik özellikleri, flavonoid bileşiklerinin bileşimindeki varlığa bağlıdır. Propolis tentür antibakteriyel ve antiviral özellikler sağlarlar. Fitopreparasyonlara dayanan tıbbi solüsyonlarla boğazın durulanması, patojenlerin yok olmasını ve enflamasyonlu lenfadenoid oluşumlarının rejenerasyonunu destekler.

Biyokimyasal bileşim

bademcikler, Sütun Palatal şişme iltihap, boşlukları irin fişleri, mukoz boğazın kızarıklık, vb oluşumlar lymphadenoid: anjina propolis tedavisi dahil hastalığın lokal belirtileri, çoğu ortadan kaldırmak için yardımcı olur bağlı bir besin sayıda Bileşiminde varlığına propolis temelinde çözümler, antiseptik, anti-enflamatuar ve yara iyileştirici özelliklere.

Ürün,% 40'ı terapötik özelliklere sahip 200'den fazla organik bileşik içerir:

 • flavonoidler;
 • yağlı asitler;
 • steroidler;
 • laktonlar;
 • tiamin;
 • riboflavin;
 • piridoksin;
 • retinol;
 • askorbik asit;
 • tokoferol;
 • biyotin;
 • amino asitler;
 • magnezyum;
 • kobalt;
 • stronsiyum;
 • kalsiyum;
 • kükürt;
 • silikon.

Alkol tentürü, Pinocerbrin - antifungal antioksidan bileşimindeki varlığına bağlı olarak bademcik iltihabının kandidiyaz formunu tedavi etmek için kullanılabilir.

farmakodinami

Yararlı propolis nedir? Angina esas olarak palatini ve faringeal tonsilleri ve farinksin arka duvarını etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır. Zaman zaman patojenlerin uzaklaştırılması, mukoza KBB organlarında inflamasyonun yayılmasına yol açar. Fitopreparatif ilaçların aktif bileşenleri, patolojik süreçlerin genellenmesini önleyen mikropların üreme aktivitelerini inhibe eder.

Propolis'in alkol ve su tentürlerinin bir dizi önemli terapötik özelliği vardır:

 • antioksidan - vücutta serbest radikallerin oluşumunu önler;
 • immünostimulasyon - bunun sonucu olarak fagositozun hızlandırıldığı koruyucu hücrelerin aktivitesini arttırır (fagositler tarafından patojenik ajanların emilmesi);
 • antiflogisticheskie - iltihabın gerilemesine katkıda bulunan prostaglandinlerin sentezini inhibe eder;
 • antimikrobiyal - ölümlerine yol açan mikropların hücresel yapılarını yok eder;
 • yara iyileşmesi - etkilenen dokularda kan mikrosirkülasyonunu hızlandırır, böylece hücresel metabolizmayı hızlandırır ve siliyer epitel epitelizasyonunu hızlandırır.

Önemli! Ürün, deri dermatitinin gelişimini tetikleyen hassaslaştırıcılar içerir.

Boğaz antiseptik solüsyonlarıyla boğuşmak, gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin yanı sıra bazı virüs ve mantar türlerini yok etmeye yardımcı olur.

Orofarenksin dezenfeksiyonu, iltihabın gerilemesi sonucu lokal bağışıklığı uyarır. Lezyonlardaki patojen sayısındaki azalma, vücudun detoksifikasyonuna ve hastalığın lokal belirtilerinin giderilmesine katkıda bulunur.

Çalışma prensibi

Solunum hastalıklarının tedavisinde fitopreparasyonların kullanımı antibakteriyel ilaçların etkisini güçlendirmeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle bademcik iltihabı, larenjit, rinoparenjit ve üst solunum yollarının diğer patolojilerinde ek bir ajan olarak kullanılır. Antiseptik solüsyonun terapötik etkisini ne belirler?

Fitopreparasyonun bileşenleri, KBB organlarına giren patojenik mikroorganizmaları emen fagositlerin aktivitesini uyarır. Akasetin ve ermanin gibi flavonoid bileşikleri vücuttaki gama globülin konsantrasyonunu arttırır. Bağışıklık tepkisinin uyarılması, organizmanın direncinde artışa ve patojenik virüslere ve bakterilere direnç göstermeye hazır olmasına yol açar.

Antiseptik Sistematik gargara seyreltik aşaması, akut enflamasyon belirtileri bademcik iltihabı ortadan kaldırır. İmmünostimulasyon etkisinden dolayı, fitoprepilasyon patolojik süreçlerin kronikleşmesini önler. İlacın profilaktik kullanımı, herhangi bir etyolojide enfeksiyöz KBB hastalıklarının nüks riskini azaltır.

Durulama için Tarifler

Boğazın durulanması, mukus boğazının, bademciklerin ve ağız boşluğunun dezenfekte edildiği bir fizyoterapik prosedürdür. İlacın bileşenlerinin lokal etkisi, dokulardaki patolojik süreçlerin gerilemesini uyarır, böylece hastalığın semptomlarını kolaylaştırır. Saf formunda, propolisin alkollü tentürü, mukoza zarında yanma riski ile ilişkili olan orofarenksin sulanmasında kullanılmaz.

Durulama solüsyonu hazırlamak için aşağıdaki tarifleri kullanabilirsiniz:

Önemli! Mekanik hasarların varlığında orofarenksin sanitasyonu için alkol solüsyonlarının kullanılması arzu edilmez.

Pürin bademciklerinin lacunalarındaki pürülan tıkaçları yumuşatmak için 2 çay kaşığı karıştırın. 1 çay kaşığı ile fito anlamına gelir. suyu Kalanchoe ve 50 ml ılık su. Hazırlanan çözelti bir şırıngaya yazılmalı ve amigdalayı basınç altında durulayınız. İşlemden sonra, farinksin mukozasını antibakteriyel etkinin lokal anestezikleriyle tedavi etmek arzu edilir.

Sulu bir çözelti hazırlanması

Çocuk terapisinde alkol içeren sıvıların kullanımı, vücudun artan hassasiyetinden dolayı kontrendikedir. Alerjik reaksiyonların oluşmasını önlemek için, sudaki tentürler boğaz ağrısını sterilize etmek için kullanılır. Hafif düzeyde konsantre edilmiş çözeltiler, okul öncesi çocuklarının yanı sıra gebelik boyunca kadınları tedavi etmek için kullanılabilir.

Bir ilaç nasıl hazırlanır?

 • 20 g propolis doğrayın;
 • 200 ml su ile doldurun;
 • Propolis'i 10 dakika hazırlayın;
 • soğutulmuş çözeltiyi süzün.

Boğazını durulamak için 3 çorba kaşığı sulandırınız. l. 200 ml su içinde su tentürü. Enflamasyonun alevlenme döneminde, günde en az 3-4 kez prosedür uygulanması tavsiye edilir. Ilaç analjezik etkisini güçlendirmek için 20 ml kekik kaynatma ekleyebilirsiniz. Bitki, subfebril ateşini ortadan kaldırmaya yardımcı olan belirgin bir antiflojistik ve ateş düşürücü etkiye sahiptir.

tavsiyeler

Boğazdan gelen propolis semptomatik bir ajandır ve bunun yardımı ile KBB hastalığının klinik belirtilerinin çoğunun ortadan kaldırılması mümkündür. Bununla birlikte, tedavinin etkinliği, fitoparçacılığın doğru şekilde uygulanması ve sanitasyon prosedürlerinin düzenliliği ile büyük ölçüde belirlenir. Akut ve kronik tonsillitin tedavisinde istenen sonuçlara ulaşmak için, durulama solüsyonlarının kullanımı sırasında aşağıdaki öneriler dikkate alınmalıdır:

 1. tenteyi suyla seyreltin veya kullanmadan hemen önce tuzla sulandırın;
 2. antiseptik solüsyonu 37-38 dereceye ısıtın;
 3. prosedür sırasında palatine bademciklerin daha iyi yıkanması için "yy-yy" sesini söyleyin;
 4. işlem süresi ortalama 4-5 dakika olmalıdır;
 5. günde en az 4 kez durulayın; boğaz sanitasyonundan sonra 30 dakika boyunca yemeyin.

Çok miktarda ilaç çözeltisinin yutulması midede ağrıya neden olabilir.

Kontrendikasyonlar

Propolis, yüksek derecede alerjeniteye sahip ürün sayısına, yani kafeik asit esterlerinin bileşiminden kaynaklanmaktadır. Fitoprepilasyonun bileşenleri, infiltratların çözünürlüğüne katkıda bulunan ancak kan pıhtılaşmasını önleyen trombositlerin aktivitesini inhibe eder. Bu nedenlerden dolayı, propolis kullanımı aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • gastrit;
 • egzama;
 • mide ülseri;
 • kan hastalıkları;
 • alerjiye eğilim;
 • kontakt dermatit.

Alkol çözeltisi, hücresel turgoru arttıran enzimler içerir. Bu bağlamda, gebelik döneminde kadınlarda solunum yolu hastalıklarının tedavisinde fito-ilaçların kullanılmasını önermemektedir.

Boğazda şiddetli ağrı, sıcaklık, halsizlik - tüm bunlar, doktorlar bu hastalığı çağırdıkça, anjina veya bademcik iltihabı gibi rahatsız edici belirtilerdir. Doktorlar bu hastalık için antibiyotik reçete eder, ancak tedavi için başka yollar vardır. Angina'da propolisin tentürü: Uygulama ve geri bildirimleri ayrıntılı olarak açıklıyoruz.

Hangi formda tedavi için propolis seçmeliyim?

Doğal propolis arıların arı kovanı ve petekleri sızdırmaz hale getirmek için kullanıldığı arı tutkalıdır. Küçük reçineli toplar şeklinde satılmaktadır. Ağzınızda bir parça propolis alırsanız, dilin ucunda bir yanma hissi ve hatta bir hissizlik hissedeceksiniz. Tutarlı olarak, reçineli ve viskoz olacaktır. Ancak, eczada hazır bir tentür propolis satın almak daha kolaydır, ki bu da bir alkol ya da sulu çözelti olarak satılmaktadır.

Zaten hazır tentür, su veya süt içinde çözünmesi ve reçete yazıldığından kabul edilmesi yeterlidir. Fakat bu tentürü arıcılardan doğal propolis satın alarak kendiniz yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, arı tutkalı bitlerini öğütüyoruz, soğuk suyla doldurup, dibe çöktüğünde bekleriz. Balmumu ve diğer gereksiz safsızlıkların ayrıldığı tüm suyu dikkatli bir şekilde boşaltın ve kalan propolis kurutulur.

Şimdi tekrar propolis döküyoruz, ama zaten votka ile. 30 g arı tutkalı için 100 ml votka alın. Böyle bir çözüm kapalı bir kaba yerleştirilir ve karanlık bir yerde bırakılır. Bir hafta boyunca, periyodik olarak içeriği sallayarak, demlemek izin verin.

Boğaz hastalıklarında özel yarar

Arı yapıştırıcı, çeşitli hastalıkların tedavisinde aktif olarak kullanılmaktadır. Bunlar arasında, KBB organları ve gastrit hastalıkları ve göz problemleri ve çok daha fazlası. Boğaz için bu doğal ilacın kullanımını düşünün:

 • hasarlı dokuyu yeniler ve mukoza zarlarını geri yükler;
 • vücudun hastalığa neden olan mikroplarla savaşmasını sağlayan bağışıklık sistemini güçlendirir;
 • vitaminler ve mikro elementlerle zenginleştirir;
 • anjinayı başka organlara zarar vermeden ve sonuç vermeden tedavi etmeyi sağlayan doğal bir antibiyotiktir;
 • propolisin iyi antiseptik özellikleri hızlı ve aktif bir şekilde hastalığın nedenini etkiler;
 • hastayı rahatlama hissi veren toksinleri hızlı bir şekilde giderir;
 • angina diğer ilaçlarla birlikte, ana etkilerini artırır.

Anjinada kullanım yöntemleri

Angina'da, propolis aşağıdaki varyantlarda kullanılması önerilir:

 1. Propolisin hazır tentürünün bir çorba kaşığı bir bardak su içinde çözülür ve boğaz günde altı defa yıkanır. Bu yöntem herkese açıktır ve sadece boğaz ağrısını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda mikropları ağız boşluğundan fiziksel olarak uzaklaştırır.
 2. Angina'yı propolisle tedavi etmenin yollarından biri de bademciklerin bir çözelti ile yağlanmasıdır. Bunu yapmak için 1: 1 su ile, gazlı bez veya pamuklu çubukla uygulanır ve bademcikler ile yağlanır.
 3. Pürülan tıkaçların oluşumunda, suda seyreltilmiş bir tentürde boğazın durulanması veya sulanması tavsiye edilir. Böyle bir çözelti bir şırıngada toplanır ve tedavi prosedürü günde yedi kez gerçekleştirilir.
 4. Eşit parçalarda, propolis tentürü, bitkisel yağ (daha iyi deniz topalak) ve bal karıştırın. Böyle bir bileşim, çok kuru hissettiğinde boğaz ağrısını tedavi eder.
 5. İyileşmeyi hızlandırmak için sadece gargara değil, aynı zamanda içinde propolis de yapabilirsiniz. Bu durumda, ilacın bir çay kaşığı bir bardak sütte seyreltilmeli ve hemen içilmelidir. Bir gün için bu ilacı iki kez - sabahları ve yatmadan önce - içmek yeterlidir.
 6. Ayrıca iyi bir yol, ama daha lezzetli şekerle birlikte propolis kullanımıdır. Bir küp şeker üzerine bir tentür atmak ve çözülene kadar ağzınızda tutmak yeterlidir. Bu aracı kötüye kullanmayın - günde üç ila dört kez yeterli.
 7. Propolis tentürünü ve tedavi edici bitkisel sıcak çay ile birlikte kullanabilirsiniz. Bunun için, birkaç damla tentür ve bir kaşık bal, seçilen bitkilerden biraz soğutulmuş çayın içine eklenir. Bu çay da günde üç defadan fazla içme değmez.
 8. İyi kanıtlanmış inhalasyon. Boğaz ağrısı ile nasıl tedavi edilir, muhtemelen herşeyi bilirim. Çok sıcak suda, iki kaşık propolis çözün, kabın yanında oturun ve bir battaniye veya kalın bir havlu ile örtün. Sıcak buharlaşmayı günde üç kez yaklaşık on dakika boyunca soluyun. Bu gibi prosedürler dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Altı yaşın altındaki çocuklar kontrendikedir. Ayrıca, bir sıcaklık olduğunda, inhalasyonlar gerçekleştirilmez.
 9. Konsantre bir ürünü kullanabilirsiniz - propolis parçaları. Bunu yapmak için küçük bir doğal ilaç topu alın ve 20 dakika boyunca çiğneyin. Ağzınızda daha uzun süre tutulması tavsiye edilmez. Tükürüğünüzü tükürmeyin ve bir süre su içmeyin. Böyle bir yararlı madde konsantresi, en hızlı iyileşmeyi ve hatta boğazı anestezi edecektir.
 10. Propolis'ten hazırlanıp merhem yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, yer propolisini ve Vazelin'i eşit dozlarda karıştırın ve 30 dakika boyunca bir su banyosunda ısrar edin. Ürün sıcakken, gazlı bez ile filtrelenmeli ve bir kaba dökülmelidir. Buzdolabında böyle bir merhemin saklanması uygundur.
 11. Bademcik iltihabı ve şifalı otlar etkili bir şekilde tedavi yardımcı olmak için. Bu yüzden onları durulama için propolis ile birleştirmek iyi bir fikir. Yani, otlar beş dakika için papatya, okaliptüs, ıhlamur ve keten kaynatın. Sonra suyu süzün ve biraz zaman bekleyip soğumaya bırakın. Daha sonra yaklaşık 40 damla propolis alkol solüsyonu ekleyin. Bu ürün durulama için kullanılır.
 12. Sadece boğaz iltihabını hafifletmekle kalmayıp aynı zamanda öksürükte de etkili olan otlar, muzdaman da çok yardımcı olur. Düşük ısıda 15 dakikalık taze muz yapraklarını kaynatmak gerekir. Daha sonra et suyu birkaç saat bekletin. İlk durulamadan önce propolis tentürünü ekleyin.

Tavsiye ve önlemler

Propolis konsantre ve güçlü bir ajan olduğundan, aşırı dikkatle uygulanmalıdır. Tıbbi amaçlı kullanımının birkaç temel ilkesi vardır:

 • Çocuklar için propolis kullanıldığında, alkollü tentürün sulu bir varyantla değiştirilmesi gerekir. Ayrıca, alkol solüsyonu tüketemeyen diğer insan gruplarını tedavi ederken bu kurala uyulmalıdır;
 • Eğer bir propolis tentürü ile tedavi edilmezseniz, fakat doğal seçeneği ile, 20 dakikadan uzun bir süre ağzınızda tutmamalısınız, aksi takdirde hoş olmayan belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrıca, arı tutkalı bu uygulama ile, başlangıçta hafifçe yumuşatmak için ısınması tavsiye edilir;
 • Alkol solüsyonundan boğazda aşırı kuruluk hissederseniz, bunu sulu veya yağlı bir çözeltiye değiştirin. Daha yavaş hareket ederler, ancak daha az etkili değildirler;
 • propolisin kötüye kullanımı alerjiye veya diğer hoş olmayan sonuçlara yol açabileceğinden, belirtilen günlük dozları aşmayın;
 • Her zaman saf formdaki kullanımı yasaklandığından propolis tentürünü bir bardak su, bal veya sütte seyreltin;
 • Durulama ve inhalasyonlar ilacı kullanmanın harici metotları olduğu için, anjina tedavisi için çeşitli yöntemleri eş zamanlı olarak birleştirmek mümkündür. Örneğin, durulama, inhalasyon ve aynı zamanda içeride biraz daha fazlasını kullanmak için tariflerden birini seçebilirsiniz. Böylece ilacın etkinliği artacak ve bu durumun çabuk bir şekilde giderilmesini sağlayabilirsiniz;
 • Eğer propolisi bir boğazla durulamaya karar verirseniz, o zaman olağan serum fizyolojik solüsyonu ile durulamadan daha iyidir. Ve bundan sonra, propolis tentürünü al;
 • Her ne kadar arı tutkalı ve büyük bir terapötik etkiye sahip olsa da, henüz karmaşık formlarla birlikte, sadece onun yardımına güvenmemelidir. Aynı anda ve doktor atadığınız diğer ilaçları kullanın.

Video: propolis ile tedavi, kullanmanın iki yolu.

Arı tutkalı kullanımı için ana kontrendikasyonlar

Propolis tentürü ve doğal ürünün kendisi aşağıdaki durumlarda kullanılması tavsiye edilmez:

 1. Herhangi bir arı ürününe ciddi alerjiler. Eğer alerjiden önce gözlenmediyse, ama propolis tentürü kullanırken veya çiğnemede, hoş olmayan belirtiler fark ettiniz, kullanmayı bırakıp tedavi için başka bir doğal ürün seçmeniz daha iyidir.
 2. Bu çare kullanmak için atrofik farenjit de önerilmez.
 3. Alkol kullanamayanlar, tentürün su ile değiştirilmesi gerekir.

Daha ciddi bir kontrendikasyon yoktur, ancak her durumda kendi kendine ilaç kullanmaz. Popüler bir etkili ilaç kullanmaya başlamadan önce, bu konuda bir doktora danışın.

Propolis tentür kullanımından olumlu geribildirim

“Propolis'i saf haliyle ilk denediğimden beri, başka yollardan bile kullanmadım. Boğaz incinmeye başlar başlamaz, yaklaşık on dakika boyunca doğal bir topun çiğnenmesi yeterlidir ve boğazımdaki acıyı unutuyorum. İlk günlerde hala günde birkaç kez alıyorum ve iki gün sonra tamamen sağlıklı hissediyorum "- Olga.

"Arıcıları aramayı düşünmüyorum bile. Bu sıkı bir şehirde. Ancak evin yakınındaki eczanede her zaman ucuz ve zaten hazır bir propolis tentürü vardır. Ben hala annem onu ​​bir boğazın ve hatta stomatitlerin herhangi bir hastalığında kullanmaya alıştırmıştır. Onun sayesinde, uzun yıllar boyunca pahalı ve kimyasal ilaçlara para harcamak zorunda değilsiniz "- Andrei.

“Propolis tentürünün çeşitli hastalıklarla etkili bir şekilde yardımcı olduğu birçok bilgiyi okudum. Ama ben buna pek inanmadım. Kimyasal olarak test edilmiş ilaçlara daha fazla dayanıyordu. Ama bir şekilde hastalandı, köyde tatildeyken ve eldeki araçları kullanmak zorunda kaldı. Propolis bunlardan biri oldu. Bu gerçekten bir mucize aracı! Çok daha hızlı bir şekilde yardımcı olur ve mide ve diğer her şeyden önce, eczanelerden sonra sık sık olduğu gibi, her şeyin yeniden kurulmasına gerek kalmaz. Artık boğaz ağrısı için eczaneye gitmiyorum "- Tatiana.

Angina'nın propolisle tedavisi - ortak bir halk ilacı - bize atalardan geldi ve hala en iyi yöntemlerden biri. Angina ile propolis evde hazırlanır ve kronik tonsillit ile etkili bir şekilde yardımcı olur. Tamamen angina tedavi, sadece doktor tarafından reçete ilaçları ve halk ilaçları birleştirirseniz yapabilirsiniz. Dolayısıyla, arıcılığın ürüne, sen vücut üzerinde mikropların olumsuz etkisini azaltmak bağışıklık sistemini güçlendirmek, anjin belirtileri tezahürünü azaltmak ve genel refahını artırabilir. Anında anjin tedavisinin gerekli olduğunu unutmamak önemlidir. Bu süreci başlatırsanız, bu durum sadece keskin bir şekilde kötüleşmekle kalmaz, aynı zamanda böbrek veya kalp patolojisi gelişebilir. Propolis doğal bir antibiyotiktir ve tüm vücudu etkileyen küratif bir etkiye sahiptir. İdeal seçenek doğal bir ürünün kullanılması olacaktır. Ancak bu mümkün değilse, bu ilaç herhangi bir eczane içinde alkol ve sulu bir solüsyon olarak satın alınabilir. Bu nedenle, propolis ile tonsillit tedavisi uygun bir yöntemdir.

Propolis avantajları

Önce doğru bir teşhis yapmanız gerekir. Anjina ile, aşağıdaki belirtiler gözlenecektir:

 1. Enflamasyon ve bademciklerin hacminde artış. Yutulduğunda ağrılı duyular, yiyeceklerin geçirgenliği zayıftır.
 2. Artan servikal lenf düğümleri. Onları kolayca elinizle hissedebilirsiniz.
 3. Diğer semptomlar ve nedenler olmadan vücut ısısında ani bir artış.
 4. Şiddetli zayıflık.
 5. Şiddetli baş ağrıları.

Bu belirtileri veya hatta bir kısmını bulursanız, boğaz ağrınız olabilir. Anında tedaviye başlamalısınız ki olumsuz sonuçlar daha sonra ortaya çıkmaz ve propolis bunun en iyi yardımcısıdır.

Arı yapıştırıcı, vücut üzerinde mukoza zarları üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir:

 1. Hasarlı dokuların yenilenmesini yeniler.
 2. Bağışıklığı güçlendirir.
 3. Vücudu ve hücreleri propoliste bulunan vitaminlerle besler.
 4. Boğaz ağrısı nüks şansını azaltır. Ve erken bir aşamada uygulandığında, antibiyotik kullanılmadan kürlenme olasılığını dışlamaz.
 5. İyileştirme sürecini hızlandıran ilaçların etkinliğini arttırır.

Böylece, arı tutkalı sadece anjinden kurtulmak için değil, aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmede ve genel tonu yükseltmede de yardımcı olacaktır. Propolis'in bu etkisi, özelliklerinden dolayı olabilir:

 1. Propolis'in kimyasal bileşenleri yoktur.
 2. Çok sayıda vitamin, mikro element, biyostimulan ve doğal antibiyotik varlığı.
 3. Antiseptik, antienflamatuar, analjezik ve immün sistemi uyarıcı bir ajandır.

Tüm bu özellikler, sadece bir yetişkin değil, aynı zamanda çocukların vücutlarında da faydalı bir etkiye sahiptir. Angina ile propolis tentürü evrensel bir halk ilaçtır.

Peki, propolisi bademcik iltihabı ile nasıl tedavi edilir?

Propina ile angina tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabında arı tutkalı nasıl kullanılır, böylece tedavi etkili midir? Evde tedavi ederken, saf halde alkol, su tentürleri veya propolis kullanın. Angina tedavisinde propolis kullanımı ile ilgili birçok reçete ve yöntem vardır. En yaygın olanlarında yaşayalım:

 1. En yaygın yöntem durulamadır. Propolis ile durulama boğazda ağrı, kızarıklık, öksürük ataklarını azaltır. Çocuklar için sulu bir çözelti kullanılır, yetişkinler için alkoliktir. Suyu tenteyle 10: 1 oranında karıştırmak ve günde 5 veya daha fazla kez gargaralamak gerekir.
 2. Akut anjina akışında, yanak üzerinde küçük bir bezelye kadar büyük bir çiğneme parçası yerleştirilmesi tavsiye edilir. Bir gün içinde ağzınızda tutabilir ve yüksek kalitede iseniz, uyuşukluk hissi ve dilin ucunda hafif yanma hissedeceksiniz.
 3. Buhar inhalasyonu yaygındır. 5 litre su içinde 2-3 yemek kaşığı ekleyin. l. su propolis solüsyonu ve 15-20 dakika boyunca buharla nefes alıp, bir havluyla kaplı.
 4. Arı yapıştırıcısını şekerle birlikte kullanabilirsiniz: bir parça şeker propolis tentürüyle ıslatılır ve şeker gibi çözülür. Bu ilaç boğaz ağrısını azaltır ve öksürük ataklarını bastırır.
 5. Belki de arı tutkalının harici uygulaması: tereyağı ile alkol çözeltisini karıştırın (eşit miktarda), bademcikleri yağlayın. Tutkalı su ile 1: 1 oranında karıştırabilir ve bademciklerinizi pamuklu bir disk veya çubukla yağlayabilirsiniz.
 6. Boğazda şiddetli kuruluk olması durumunda, alkol solüsyonunu deniz topalak ya da bitkisel yağ ile ya da balla seyreltmek gerekir. Hastanın bademciklerini tam iyileşene kadar günde 3 kez yağlayın. Daha iyi etki için tüm bileşenleri eşit oranda karıştırabilirsiniz.
 7. Arı tutkalı çay, başka bir etkili yöntemdir. Bir fincan çay 1 çay kaşığı eklenir. tadacak anlamına gelir. 5-6 gün boyunca günde 2-3 kez çay içmelisiniz.
 8. Safran kullanılarak merhemin hazırlanması. 1: 1 oranında propolis ve Vaseline ihtiyacınız olacak. Her şeyi iyice karıştırın ve 30 dakika su banyosunda durun, sıcaklık 80 ° C'den fazla olmamalıdır. Bundan sonra, hemen sıcak ilacı zorlamalı, paketlemeli ve buzdolabına koymalısınız. Bu merhem boğaz ve palatine bademcikler tedavi edebilir.

İnsanlar anjini tedavi etmek için propolis uygulama yöntemlerini kullanırlar. Yani en çok hangi yolların size uygun olduğunu bulmalısınız. Esas olan, normu aşmamak için önemli olduğunu hatırlamaktır, aksi takdirde organizma için olumsuz sonuçlar olabilir.

Propolis kullanımı kontrendikasyonları

propolis, birçok yararlı özelliklere sahip anjin ve diğer hastalıkların tedavisinde yardımcı olur olmasına rağmen, o, bütün arı ürünleri gibi güçlü bir antibiyotiktir. Bu nedenle, bu ürün sadece yardımcı değil, aynı zamanda zarar da olabilir. Bunu önlemek için, arı tutkalı uygulanmadan önce bir duyarlılık testi yapılmalıdır. Bunun için cilde 30 dakika az miktarda tentür uygulanır. Vücudun kaşınması, yanması, kızarması varsa, propolis kullanmayı bıraksan iyi olur. Pankreas, karaciğer hastalığı veya neoplazm ile ilgili problemler varsa propolisi bademcik iltihabı ile tedavi etmeyin.

Bu testi gerçekleştirmediyseniz ve alerji belirtileri göstermeye başladığınızda, vücut ısısı yükselir ve halsizlik artar, o zaman propolis almayı bırakıp bir doktora görünmelisiniz.

Hiçbir durumda, tenteyi saf halde kullanamazsınız. Saf tentürün kullanımı, doku nekrozuna ve büyük miktarlarda mikroinfarktuma yol açabilir. Propolis, diğer ilaçlar gibi, eğer dozaj takip edilmezse, zehir haline dönüşür. Bu nedenle, dozajı ve uygulama sıklığını izlemek son derece önemlidir. Ve sadece bu durumda, bağ anjinayı iyileştirmeye ve sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Propolis, güçlü bir antimikrobiyal etkiye sahip olan arıcılık ürünüdür. Yüksek biyolojik aktivitesi nedeniyle, bu tür maddeler çeşitli patolojilerin tedavisinde ve kozmetoloji alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çoğu zaman, propolis, anjina gibi bir hastalık için ve çeşitli etiyolojilerin boğazındaki ağrıyı giderdiğinizde kullanılır. Böyle bir arıcılık ürününün yararlı özellikleri nelerdir, bir propolis tentürüyle nasıl gargaralanır ve bu tür bir tedavide herhangi bir kontraendikasyon var mıdır?

Propolis hakkında her şey

Propolis'in avantajları, işlendikten sonra bile özelliklerini kaybetmemesidir.

Propolis'in birçok avantajı vardır, çünkü bileşimi doğal kökenli çok sayıda biyolojik olarak aktif madde içerir.

Propolisin tentürü, boğazın çeşitli patolojilerinin tedavisi için yaygın olarak kullanılmaktadır ve ajanın aşağıdaki özellikleri nedeniyle bu tür bir terapinin olumlu bir etkisinin elde edilmesi mümkündür:

 • Antibakteriyel. Propolis yer alan amino asitlerin bodur büyüme ve grip, larenjit, farenjit ve bademcik iltihabı gelişimini kışkırtmak çeşitli patojenlerin üreme neden olur.
 • Yeniden oluşturuluyor. Propolis, kan damarlarının duvarlarının hızlı restorasyonunu teşvik eder, hücre zarlarının rejenerasyonunda yer alır ve hasarlı doku alanlarının iyileşmesini hızlandırır.
 • Antienflamatuvar. Propolis, iltihaplanmayı ve dokuların şişmesini önlemeye yardımcı olur ve ayrıca bağışıklık sistemini enfeksiyonun yok edilmesine yardımcı olan maddelerle doldurur.
 • Analjezik. Propolis tentürü analjezik bir etkiye sahiptir ve hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olur.

Propolis, bakterisidal etkisi ile bilinir ve çok sayıda patojen yıkabilir. Buna ek olarak, bir kişinin doğal mikroflorasını ihlal etmez ve disbakteriyoza neden olmaz.

Genellikle propolis koruyucu bir ilaç olarak kullanılır.

Propolis, fagosit olarak insan vücudunun bu özel hücrelerinin çalışmasını geliştiren maddeler içerir. Yabancı maddelerin ve bakterilerin çürümesine neden olan ürünlerin emilimini ve vücuttan alınmalarını kontrol ederler, yani antitoksik bir işlev görürler.

Kullanım endikasyonları

Propolis, antibakteriyel etkiye sahip olduğu için mukus boğazını olumlu yönde etkiler.

Propolisin vücutta çeşitli etkileri vardır, bu nedenle boğazın çeşitli patolojilerini tedavi etmek için kullanılabilir.

Garson aşağıdaki göstergeler mevcut ise önerilir:

 1. akut ve kronik tonsillit
 2. mukoza boğazında termal ve mekanik hasar
 3. şiddetli ağlama nedeniyle ciddi boğaz aşırı yüklenmesi
 4. alerjik boğaz tahrişi
 5. akut ve kronik seyirli larenjit;
 6. nazofarenjit

İlk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra garipleşmeye başlamanız durumunda, birkaç gün içinde patolojiden kurtulabilirsiniz. Ek olarak, ek ilaç ve fon kullanmadan da yapabilirsiniz.

Ancak arı ürünlerinin yardımıyla tedaviye devam edilmesi, artan dikkat ile gereklidir.

Bu, propolisin oldukça spesifik bir ilaç olduğu ve tüm tıbbi özelliklerine rağmen, alerjik bir reaksiyonun gelişmesine neden olabileceği gerçeğidir. Bu nedenle boğazın böyle bir arıcılık ürünü ile ancak hastanın alerjisi olmadığı anlaşıldıktan sonra durulamaya başlanması gerekir.

100 ml su ve birkaç damla ilaçtan hazırlanan bir çözeltiden önerilen propolis tentürüyle gargara yapmaya başlayın. Propolis tentürünün, 1 yaşın altındaki çocuklarda boğaz patolojilerini tedavi etmek için kullanılmasına izin verilmediğini hatırlamak önemlidir. Ayrıca, hasta lokal antibakteriyel ajanlar kullanıyor olsa bile, böyle bir arıcılık ürününden vazgeçilmesi gerekmektedir.

Tentür hazırlanması

Propolis tentürünü doğru şekilde evde hazırlıyoruz!

Propolis tentürü olarak böyle bir araç, eczaneden satın alınabilir veya evde bağımsız olarak hazırlanabilir. Bu 100 g tıbbi alkol ve 10 g propolis gerektirecektir. Tüm bileşenler birbirine bağlanmalı ve bir hafta boyunca sıcak bir yere konulmalıdır.

Bu şekilde bir propolis tentürünü çeşitli şekillerde uygulayabilirsiniz, ancak en yaygın olanı ilacı içeride almaktır. Ayrıca, arıcılık ürününe dayanan böyle bir ilaç, öksürüğü ortadan kaldırmak için de kullanılabilir, yani ilaç, evrensel olarak kabul edilir.

Çocuklarda boğaz patolojisini tedavi ederken, bu tür alkol tentürü uygun değildir, çünkü alkol ve bileşikleri çocuğun vücudu için kontrendikedir. Bu nedenle su propolis tentürü hazırlanması tavsiye edilir. Bunu yapmak için:

 • 100 ml'ye kadar önceden ısıtılmış 100 ml saf su içine dökülen arıtılmış arıcılık ürününün 30 gramını alacaktır.
 • Bundan sonra, karışım sürekli olarak solüsyonu karıştırarak bir su banyosuna konur ve bir kaynamaya getirilir.
 • 5 dakika sonra, böyle bir propolis infüzyonu kapatılır, süzülür ve oda sıcaklığına soğutulur.

Böyle hazırlanmış bir ilacın, bir çocuğun boğazını, patoloji tamamen ortadan kaldırılana kadar günde 4 defaya kadar durulamalarına izin verilir.

Nasıl durulanır?

Boğazın tıkanması için alkolde propolis tentürü sadece yetişkinler tarafından kullanılabilir!

Propolis, patojenik mikroorganizmaları hızla yok etmeye ve patolojinin daha fazla ilerlemesini önlemeye yardımcı olduğu için boğaz patolojilerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır.

Genellikle bademcik iltihabı ile durulanır ve farenjit aşağıdaki şemaya göre yapılır:

 1. çocuklukta su tentür kullanılır
 2. Yetişkinlerin tedavisi, alkol için bir madde yardımıyla gerçekleştirilir.

Boğazın durulanması için bu tür solüsyonlar günde en az 5 defa kullanılmalıdır. Bazı uzmanlar, tentür yapmak için su yerine sıcak inek sütü kullanılmasını önermektedir, bu da propolisin etkili etkisini daha da artırmaktadır.

Gargara'nın sadece süresi bitmemiş tentür ile izin verildiğini hatırlamak önemlidir. İlk durulamadan sonra sıvı kalması durumunda, bir dahaki sefere kullanılmasına izin verilmez. Hastanın durumunu olumsuz etkileyebilecek patojenik mikroorganizmaları biriktirebilir.

Boğazınızı durulamak için sıcak bir tentür propolis kullanmak en iyisidir ama sıcak değildir.

Gerçek şu ki, çok sıcak araçlar gastrit, mide ülseri ve duodenal ülseri olan hastalara zarar verebilir. Gargara yemekten sonra 30-40 dakika sonra olmalıdır. İşlemden sonra, 1 saat boyunca hiçbir şey içmemeniz veya yememeniz tavsiye edilir, çünkü o zaman biyolojik olarak aktif maddeler patojenik mikroorganizmalara karşı savaşırlar.

Evde propolis tentürünün nasıl düzgün hazırlanacağına dair daha fazla bilgi videodan öğrenilebilir:

Boğaz patolojisini ortadan kaldırmak için durulama propolis şifalı otlar temelinde hazırlanan diğer şifalı otlar ile birleştirilmesi tavsiye edilir. Bu kombinasyon, propolisin iyileştirici özelliklerini daha da arttırır ve boğazın birçok enflamatuar patolojisinden hızla kurtulmaya yardımcı olur.

Boğaz hastalıklarının tedavisi için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • papatyadan 200 ml kaynatın propolis tentürüyle 100 ml'ye bağlanabilir ve günde birkaç kez böyle bir solüsyonla gargara yapabilirsiniz
 • 150 ml St. John's wort tentürü 1/2 fincan propolis tentürü ile birleştirilmeli ve ek bir tedavi yöntemi olarak enfeksiyöz patolojilerle savaşmak için böyle bir çözüm kullanılmalıdır.

Propolisin kaynatılması veya tentürü ile gargara yapmanın çok yüksek vücut ısısında tavsiye edilmediği unutulmamalıdır. Aşağı düşene kadar beklemek ve sadece prosedüre devam etmek gerekir.

Hamilelik sırasında tedavi

Alerjik bir ürün olduğu için propolisi dikkatli kullanın!

Hamilelik sırasında vücudun çok sayıda aktif maddeye, vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır. Gelecekteki mumya, ilgilenen hekime danışarak, sulu bir çözelti üzerinde hazırlanan bir propolis tentürü alması önerilir. Böyle bir ilacın günlük kullanımı vücudun savunmasını artıracak ve kadın bedeni tüm gerekli maddelerle dolduracaktır.

Propolisin alerjik bir ürün olarak kabul edildiğini hatırlamak önemlidir, bu nedenle hamilelik sırasında, bir rahatsızlık varsa kullanılmamalıdır. Durum kötüleşirse, tentürü almayı bırakın ve bir uzmana danışın. Tıbbi uygulama, propolisin harici kullanımının genellikle herhangi bir yan etkinin gelişmesine neden olmadığını göstermektedir.

Propolis tentürü boğaz patolojisinin tedavisi için ideal bir araç olarak kabul edilir.

Yüksek verimliliğine rağmen, böyle bir aletin kullanımında dikkate alınması gereken bazı kontrendikasyonlar vardır. Ayrıca, propolisin kullanımına başlamadan önce boğaz patolojilerinin tedavisinde bir uzmana danışılması tavsiye edilir.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve bize söylemek için Ctrl + Enter tuşlarına basın.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anında hızlı bir şekilde nasıl kurtulur | Anjina evde hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Şimdi bahar. Hava aldatıcı ve güneş, gözetleme rağmen, ama yine de "ısırıkları". Biz, iyi havalar vesilesiyle, daha kolay giyinmek, şapkaları ve atkıları çıkarmak ve sıcak bahar havasında nasıl angina ile hastalığa yakalandıklarını merak ediyoruz.

Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.