Loading

Bademcikler (cerrahi yöntem) - hatırlama

Farinksin derinliklerinde, yan yüzeylerinde bademcikler (bademcikler) adı verilen iki formasyon vardır. Aynı ismin cevizine benzerlikleri nedeniyle isimlerini aldılar. Bezler vücudun bağışıklık sisteminin bezlerine aittir ve lenfoepitelyal faringeal halkanın bir parçasıdır.

Bademciklerin fonksiyonları

Kronik bademcik iltihabından muzdarip olsanız bile, bademcik kaldırmak için karar vermeden önce, vücutta ne ihtiyaç duyulduğunu anlamanız gerekir. Bezlerin ana işlevi koruma sağlamaktır. Bu varlıklar, hava yoluyla damlacıklar yoluyla vücuda giren viral ve bakteriyel enfeksiyonların bertaraf edilmesinde görev alırlar. Bademciklerin çıkarılmasından sonra, bu bariyer kaybolur, böylece mikropların yolu üzerinde zaten değersizdir. Ayrıca palatine bademcikler koruyucu maddeler üretirler. Bu oluşumların dokuları interferon, lenfositler ve gamma globulin üretir.

Bezlerin çıkarılmasının nedenleri

Ancak bazı durumlarda palatine bademcikler koruyucu işlevleriyle başa çıkmayı keserler. Genel bağışıklık durumunun kötüleşmesi sonucu kronik bademcik iltihabı olarak bilinen kronik bir hastalık gelişebilir. Bu durumda bademciklerin çıkarılması, sorunu çözmenin tek yolu değildir. Her ne kadar en basit biri gibi görünse de.

Kaldırma sorunu, palatine bademciklerin vücuda yayılan mikroplara dayanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda, hasta tekrarlayan anjin, kronik bademcik iltihabının kalıcı alevlenmesinden muzdariptir. Bu durumlarda palatine bademcikler, enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Boşluklarda, irin birikir ve durgunlaşır. Bu kütleler bademciklerin dokularını alevlendirir ve tahriş eder. Tedavinin yokluğunda bademcikler vücudun sürekli bir enfeksiyon kaynağı olurlar, çünkü bu zayıflatılmış oluşumlarda patojenik mikroplar çoğalmaya başlar. Konservatif tedavinin olumlu sonuçlar vermediği veya tüm organizmanın uzun süre zehirli olduğu durumlarda, doktor bademciklerin çıkarılmasını yapmanızı tavsiye edebilir. Hastaların değerlendirmeleri çoğunlukla insanların bir ameliyat müdahalesini kabul etmeye alıştıklarından pişman olduklarını söylemektedir. Bu nedenle, tüm tedavi yöntemleri denenmezse acele etmeyin.

Kronik tonsillit nedenleri

Bezleri kritik bir duruma getirmemek için kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalığın gelişimine tam olarak neyin katkıda bulunabileceğini bilmek gereklidir. Hastalığın ihmal edilmiş formları ile yapılan incelemeler nadiren olumlu olan bademciklerin çıkarılması genellikle tek çıkış yoludur. Eğer bezleri bu duruma getirmek istemezseniz, kronik tonsillitin tedavi edilmemiş bademcik iltihabından kaynaklandığını bilmek önemlidir. Olumsuz dış etkenler arasında kötü ekoloji, hava kirliliği, düşük kaliteli içme suyu bulunmaktadır. Ek olarak, hastalığın gelişimi ciddi strese, vücudun savunmalarının genel bir zayıflamasına, ağız veya burnun çeşitli hastalıklarına yol açabilir. Sıradan çürükler veya pürülan sinüzit, hastanın palatine bademcikler ile enfekte olmasına neden olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Tabii ki, yılda birkaç kez biraz ağrı ve boğaz ağrısı, cerrahi müdahale ihtiyacından bahsetmek için bir neden değildir. Kronik bademcik iltihabının başka belirtileri vardır. Bunlar eklemlerde, kaslarda, kalpte, böbreklerde, belde, boğazda yabancı cisim hissi, güçsüzlük, artmış yorgunluk, performansta belirgin bir azalmadır. Semptomlar, subfebril sıcaklığı, ciltte kalıcı döküntülerin ortaya çıkmasını ve hatta kötü bir ruh halini içerir.

Doktor, hastalığın komplikasyonları tehdit ettiği kronik bademcik iltihabında bademciklerin giderilmesinin gerekli olduğunu söylüyor. Kalp hastalığına neden olabilir - miyokardit, böbrek hasarı - glomerülonefrit, eklem iltihabı - romatizma. Bunun nedeni, bademciklerin zayıflamış dokularında çoğalan mikropların, toksinler üretmesidir. Bazıları vücudun genel kan dolaşımına düşer ve kıkırdaklı ve ligamentöz dokulara zarar verir. Diğerleri subfebril sıcaklığına, analizde değişikliklere, baş ağrılarına neden olabilir. Eğer bademcikler Streptococcus ise, A grubuna aitse, o zaman vücudun koruyucu hücreleri ona saldıracaktır. Bu bakterinin proteini, kalp kasının bağ dokusunda bulunana benzer. Bundan dolayı, dokunulmazlık ona saldırmaya başlar. Bu, kalp kapakçıklarının prolapslarının ritmine yol açar. Sonuç olarak, bakteriyel endokardit veya miyokardit gelişebilir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve hatta astım gelişebilir.

Operatif müdahale

Birçok doktor kronik bademcik iltihabı bademciklerin kaldırılmasını tavsiye etmesine rağmen, tanıklıklar ilk önce olası tüm konservatif tedavi yöntemlerini denemenin daha iyi olduğunu, farklı KBB doktorlarıyla birlikte birkaç kliniğe başvurduğunu göstermektedir. Tabii ki, eğer yardım etmezlerse, o zaman ameliyata gitmek zorunda kalacaksınız. Çoğu durumda, doktorlar bilateral tonsillektomiyi önermektedir. Bu, bu koruyucu oluşumların tüm dokusunu ortadan kaldırır. Ancak bazen kronik bademcik iltihabında bademciklerin kısmi olarak çıkarılması yeterlidir. Bu operasyona bilateral tonsillotomi denir.

Durumunuza en uygun cerrahi müdahale çeşidini seçebilirsiniz, sadece anamnez ve genel sağlık temelli bir uzman. Doktor kronik bademcik iltihaplarını tedavi etmeye çalışmanızı tavsiye ederse, kendi başına bir işlem yapmakta ısrar etmeyin. Bademciklerin çıkarılması (genel anestezi altında yapılan incelemeler bu işlemi yapmanızı tavsiye etmektedir) sadece bunun için mutlak kanıt olduğunda gerçekleştirilir. Daha önce böyle bir cerrahi girişim lokal anestezi altında gerçekleştirildi, ancak modern anestezik ilaçların ortaya çıkışı sayesinde, şimdi tam bir anestezi uygulandı.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Boğazda palatine oluşumlardan kurtulmanın ana yöntemi olağan cerrahi girişimdir. Cerrahi makas ve tel döngü kullanılarak gerçekleştirilir. Bu yöntem oldukça yaygındır ve cerrahlar tarafından iyi bir şekilde çalışılmaktadır, bununla birlikte en çok kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılmasıdır. Hastaların ifadeleri ameliyat sırasında sadece bir rahatsızlık hissinin söz konusu olduğunu göstermektedir.

Doktor bademciklerin dokusunun kısmi eksizyonunu tavsiye ederse, o zaman özel bir cihaz kullanılır - bir mikrodebroder. Yardımı ile hastalıklı alanlar eksize edildi. Kronik bademcik iltihabındaki bademciklerin bu yöntemle çıkarılması, hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ancak doku kötü bir şekilde etkilendiğinde anlamlı değildir.

Her zamanki cerrahi müdahaleye ek olarak, doktor artık ultrason neşteri, elektrik akımı, radyo dalgaları veya lazer kullanmasını tavsiye edebilir. Tüm bu yöntemler kronik bademcik iltihaplarındaki bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılmasına izin verir. Modern tıbbın geliştirdiği yöntemler hem operasyonun hem de postoperatif sürenin kısalmasını sağlamaktadır.

Lazer müdahale

Eğer bademciklerin kaldırılacağı operasyondan hemen sonra hemen normal hayata dönmek istiyorsanız, bu yöntemlerin her birinin yorumları doğru seçimi yapmanıza izin verecektir. Örneğin, lazer tedavisi 30 dakikadan fazla sürmez ve tam iyileşme 4 gün sürer. Bademciklerden kurtulmanın bu yönteminin bir başka avantajı da kesinlikle kansız olmasıdır. Kiriş tüm hasarlı damarları pıhtılaştırır. Bir lazer ile kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için karar verirseniz, o zaman postoperatif dönem tüm "sevindirdi" hissetmezsiniz. Sonuçta, böyle bir müdahalenin ardından acı daha az belirgin olacaktır.

Ancak, olağan tonsillektomide olduğu gibi, lazer müdahalesi hazırlanmalıdır. İlk olarak, burun ve ağız boşluğundaki tüm potansiyel enfeksiyon odakları ortadan kaldırılır. Ayrıca, analiz için idrar ve kanı geçirmek, kalp ve akciğerlerin fotoğraflarını çekmek de istenir. Bu, vücudun genel durumunu değerlendirmeye yardımcı olacak ve kronik bademcik iltihabını nasıl etkilediğini anlayacaktır.

Bademciklerin lazerle çıkarılması lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta aşırı heyecanlıysa, müdahaleden yarım saat önce ilaç "Atropin" veya "Pantopone" verilebilir. Prosedür sırasında, bezler birkaç kez ışınlanır. Her bir ışınlamanın süresi 15 saniyeyi geçmez. İlk olarak, posterior ve anterior kemerlerin dokuları açığa çıkar. Ancak bundan sonra uzman çevre doku üzerinde çalışmaya başlar. Bu durumda sadece lokal anestezi kullanılır ve hasta oturma pozisyonunda bilinçli olmalıdır.

Diğer yöntemler

Lazer tahribatına ek olarak, kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılması elektrik akımı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu yöntem kullanıldığında, hastalıklı dokular elektrokoagülasyona uğrar. Bu işlem, kanama olmadığından ağrıya neden olmaz. Fakat bu prosedür nispeten tehlikelidir, çünkü akım sağlıklı dokulara zarar verebilir.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabında bademciklerin uzaklaştırılması bipolar radyofrekans ablasyonu kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Kullanıldığı zaman, bezlerin dokuları moleküler düzeyde incelir. Bu durumda, ne lazer ne akım ne de ısı onlara etki etmez. Bu nedenle bu tür müdahaleden sonraki komplikasyonlar pratikte gerçekleşmez.

Sahne ameliyatı

Modern yöntemlerin çeşitliliğine rağmen, klemp ve makas kullanarak standart bir yöntem kullanarak kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için yeterlidir. Operasyon herhangi bir dış kesi olmaksızın açık ağızdan yapılır. Tamamlanmasından sonra, bezlerin tabanı koterize edilir. Bütün prosedür 1.5 saate kadar sürer. Hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirilir ve boynu buzla kaplanır. Bu, kan damarlarında azalmaya neden olur ve postoperatif kanamanın ortaya çıkmasını önler. Ek olarak, bir antibiyotik tedavisi programı reçete edilir.

Ameliyat günü hastaya sadece birkaç ağız dolusu su verilir. Önümüzdeki birkaç gün içinde, diyet sadece soğuk olarak kullanılan sıvı püreli yiyecekleri içerir. Bu beslenme bademciklerin çıkarılmasından sonra ortaya çıkan yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.

Birçok hastanın yanıtları, genel cerrahi müdahale sonrası iyileşme sürecinin oldukça zor olduğunu belirtmektedir. Birçok kişi artan acıdan şikayetçidir. Operasyondan hemen sonra çok belirgin değiller ama birkaç gün sonra yoğunlaşıyorlar. Bir haftada, ağrı kulağa başlayabilir. Özellikle yutulduğunda belirginleşir. Ancak birçok insan, en kötü durumun, bademcik iltihabı kronik bademcik iltihabı durumunda kaldırıldığı gün olduğunu düşünmektedir. Operasyon sırasında ağrılı, çoğu hasta ilgileniyor. Ancak aynı zamanda genel veya lokal anestezi altında cerrahi müdahalenin yapıldığını unuturlar. Hoş olmayan duyumlar, anestezi eylemi geri çekildiğinde ortaya çıkar.

Bademciklerden kurtulmanın etkileri

Birkaç on yıl önce, bademcikler bir enfeksiyon sıcaklığını kabul ettiler, bu yüzden birçok kişi tarafından alındı. Ancak şimdi uzmanlar, bunun bakterilerin vücuda daha fazla nüfuz etmesini önleyen enfeksiyonlara karşı bir engel olduğunu anlıyorlar. Bademcikleri çıkardıktan sonra, vücut daha az korunacaktır. Vücuttaki 6 bademcikten sadece 4 tanesi kalacaktır. Bunlar arasında ve vücuttaki tüm gelen yükler dağıtılacaktır.

Bademciklerin sadece enfeksiyonlara karşı bir engel teşkil etmediğini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin önemli bir kısmını da unuttuğunu unutmayın. Ayrıca, kan oluşumu sürecinde yer alan maddeler üretirler.

Çocukların bir sorusu ise, doktorlar, kural olarak, en az sekiz yaşına kadar bezleri tutmaya çalışın. Bebeklerde kronik bademcik iltihabında bademciklerin çıkarılması, yalnızca diğer organların ve vücut sistemlerinin normal işleyişini tehdit etmeye başladığında önerilmektedir.

Hasta Yorumları

Her hasta, ameliyatı kabul etmeden önce, sadece uzmanların değil, aynı zamanda bademciklerin kaldırılmış olduğu diğer insanların görüşlerini de bilmek ister. Değerlendirmeler, kural olarak, hastanın ameliyattan önce ne tür bir duruma sahip olduğuna bağlıdır. Nazofarenks ve diğer organlarda sürekli kronik iltihaplar geçirenler, genellikle bezlerin çıkarılmasından sonra rahatlama ile iç çeker. Enfeksiyonun ana odağını eledikten sonra, vücut kendi başına savaşmaya başlar.

Ancak, tüm konservatif tedavi yöntemlerinin zaten denenmesi durumunda bu tür eylemlerin haklı gösterildiğine tekrar dikkat edilmelidir. Bunlar antibakteriyel, dekonjestan, antiseptik, immün sistemi uyarıcı tedaviyi içerir. Eğer böyle bir tedavi en az birkaç ay boyunca remisyon sağlayabilirse, o zaman etkili sayılır. Bu durumda, işlem bile yapılmamaktadır.

Donanım tedavisi

Konservatif tedavi pozitif sonuç vermezse, kronik bademcik iltihabında bademcik kaldırmaya karar vermeden önce, donanım tedavisini denemeniz tavsiye edilir. İlk önce doktor bezlerin lakazını temizler. Bu işlem özel bir şırınga ile veya Tonzilor nozülü yardımıyla yapılabilir. Bademciklerin yüzeyini temizledikten sonra, bezlerin dokularına bir ilaç çözeltisi uygulanırken, düşük frekanslı bir ultrasona maruz kalırlar. Ancak bu donanımın tedavisi bitmez. Sorun lekeleri ayrıca "Lugol" spreyi ile tedavi edilir ve iltihaplanmayı azaltmak ve doku akışını azaltmak için lazer terapi seansları yapılır. Ayrıca aşamalardan biri, ultraviyole ışınımın neden olduğu mikrofloranın aklanmasıdır.

Denenen tüm tıbbi ve donanım yöntemleri istenen sonucu vermezse, yapılacak hiçbir şey kalmaz, fakat kronik bademcik iltihabı içinde bademciklerin giderilmesine katılıyorum. Sağlıklı ve hasta bezlerin bir fotoğrafı, bir ameliyat müdahalesinin yürütülmesine karar vermek için birçok kişiye yardımcı olur.

Çocukların ve gençlerin sık sık bu problemle yüzleştiklerini bilmek de önemlidir. Kronik tonsillitte 50 yıldan sonra bademcikler kaldırılıp kaldırılmadığı sorusu nadirdir. Bu yaşta operasyon için mutlak endikasyonlar olmalıdır. Ciddi komplikasyon riski varsa mümkündür. Diğer tüm durumlarda sadece konservatif tedavi endikedir.

Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doktorlar bu tür tedaviden kaçınmaya çalışırlar. Son karar, kapsamlı bir muayene ve hastanın sorgulanmasından sonra sadece doktor tarafından yapılır.

Gereksiz organ mı yoksa gerekli mi?

Her kişi periyodik olarak anjina hastasıdır, ancak bu hastalık sıklıkla görülürse, kronik bademcik iltihabı olasılığı yüksektir. Kural olarak, bu tanı hastaya, bademciklerin kaldırılacağı bir operasyon fikrine götürür. Ancak, birçok deneyimli ve nitelikli doktor bu görüşe katılmamaktadır. Mevcut aşamada, doktorlar, ameliyat olmaksızın hastalığı ortadan kaldırmayı mümkün kılan oldukça farklı terapötik yöntemler sunmaktadır.

Bademcikler ve bademcikler nelerdir? Bademcikler, gökyüzünün oluşumunda yer alan yaylar arasında bulunan lenfoid tipinde bir dokudır.

Sırayla, bademcikler - bu bir kişinin boğazında bulunan lenfoid tip özel bir parçası parçasıdır. Ana amacı, vücuda bir veya diğer üçüncü parti unsurlarla birlikte giren çeşitli enfeksiyonları içermektir.

İnsan bağışıklığı zayıflarsa, bademcikler vücudu virüslerden ve diğer olumsuz fenomenlerden tamamen koruyamaz.

Enfeksiyon ciddi ise, o zaman bademcikler etkileyen bir enflamatuar süreç vardır. Sonuç olarak, akut formda bademcik iltihabı görülür.

Hastalığın bu formu, aşağıdaki semptomatik bulgularla eşlik eder: lenfoid hücrelerin proliferasyonu, genişlemiş bezler. Sonuç olarak bademcikler, enfeksiyöz patojenlerin insan vücuduna girmesini engelleyemez ve bu da hastanın durumunun kötüleşmesine neden olur.

Kronik bademcik iltihabı en sık soğuk algınlığı eğilimi olan küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hastalarda da söz konusu hastalık yaygındır. Bu patoloji genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bademciklerin boyutunun artması nedeniyle, solunum fonksiyonu tam olarak gerçekleşmez. Bu nedenle, yetişkinlerde, kural olarak, bir rüyada horlama görünümü vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci, artan vücut ısısının başlamasına neden olabilir. Genel bir rahatsızlık, ağrı ve diğer olumsuz belirtiler de vardır.

Kritik durumlarda

Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için gerekli olup olmadığı? Geçmişte, bu durumla teşhis edilen hemen her hasta ameliyat edildi. Bunlar, derece 3 veya 2 hipertrofisi tespit edildiğinde ortaya çıkar. Hareketsizlik de imkansızdır, çünkü bu hastalığın sürekli gelişimi diğer organları olumsuz etkilemektedir. Örneğin, hastanın romatizması vardır, kalp ve kan damarlarının problemlerini teşhis eder, böbrek patolojisi geliştirebilir.

Bademcik, vücudun viral hastalıklara karşı savunmasıdır, bu yüzden bunların çıkarılması veya iltihaplanması vücudun savunmasında önemli bir azalmaya yol açar. Böyle bir hasta çeşitli hastalıklara karşı hassastır.

Kalıcı hastalıktan sonra, kişi dermatoz, sedef hastalığı muzdarip başlayabilir.

Bademcikler - bu 5 yıllık çalışmanın önemini yitiren ve bu nedenle onların çıkarılmasından sonra normal yaşam aktivitesinde herhangi bir kardinal değişiklik olmadığı fonksiyonel bedendir. Daha erken, çocuğun 3 yıla ulaşması durumunda bademcikler kaldırıldı. Artık doktorlar 5 yaşında hastaya cerrahi müdahaleye başvururlar ve bu yaştan önce ameliyat yapılmaz.

Modern yüksek vasıflı uzmanların, bazı durumlarda son derece etkili olan diğer konservatif tedavi yöntemlerini kullanma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Eğer hekimler, insan organizmalarında, sonuçsuz çıkarılabilecek gereksiz organlar olduğuna inanırsa, şimdi sorun tamamen farklı bir açıdan ele alınır. Her biri işlevini yerine getirmeyen gereksiz organlar yoktur, bu nedenle küçük bir amigdalayı bile çıkarmak geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

İlaçları seçerken, uyuşturucuların bademciklerin boyutunun azaldığı sonuç üzerinde hareket etme olasılığına dikkat etmek gerekir. Bu, tonsillitin kronik bir forma geçiş riskini azaltır.

Ayrıca, hastanın durumunu normalleştirmeyi amaçlayan çeşitli fizyoterapi prosedürlerine başvurmanız gerekir.

Uzmanlar, bademciklerin kaldırılması için gerekli olan, bir dizi vakayı ayırt ederler. Şunları içerir:

 • sık anjina (yılda 4 defadan fazla);
 • kronik bir bademcik iltihabının neden olduğu patolojik süreçlerin ortaya çıkması durumunda (bu bir romatizma, böbrek hastalığı ve bir karaciğer hastalığı meselesidir);
 • abse oluşumuna yol açan anjinin karmaşık formu (sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademcikler üzerinde yayılır);
 • Sorun çeşitli muhafazakâr yöntemlerin yardımıyla tedavi edilemezse.

Silme işlemi

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Her bir özel durumda, nihai karar, hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle uzman, enflamatuar sürecin gelişme derecesi ve hastanın bağışıklık sisteminin seviyesi gibi parametreler tarafından yönlendirilir.

Bezleri çıkarmaya karar verirseniz, işlem için doğru prosedürü seçmelisiniz. Aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun: kısmi veya tam kaldırma.

İlk durumda, doktor tonsillektomi yapacak. İkinci yöntem tonsillektomidir. Not edilmelidir ve standart işlemlere ek olarak, bir tür donanım tekniklerini de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tercih edilirler, çünkü kullanımlarında, çeşitli yaralanmaların uygulanması ile ilişkili olan olumsuz vakaların oluşma olasılığı neredeyse yoktur. Önerilen yöntemin bir başka olumlu yönü nispeten kısa bir iyileşme süresidir.

Tonsillektomi hakkında daha fazla

Bademcikleri tamamen çıkarmaya gerek yok ise, o zaman tonsillektomi kullanmak uygun olur. Daha önce böyle bir cerrahi müdahale, özellikle ağlayan ve çok korkan bir bebek olsaydı, korkunç bir şey ifade ediyordu. Mevcut aşamada her şey değişti. Bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için doktorlar modern teknolojiyi kullanırlar. Tüm süreç neredeyse acı çekmeden geçer. Ayrıca, çocuğun ruhunun ameliyat için hazırlığında travma tehlikesi yoktur.

Kronik bademcik iltihabının kısmi olarak çıkarılması, fonksiyonel amaçlarını muhafaza etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ardından solunum süreçleri uygun seviyede ilerleyecektir. Manipülasyondan önce, bezlerin tamamen çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar düşünülür.

Kısmi çıkarma, kriyocerrahi veya lazer ile yapılır. Kriyocerrahi sıvı azot kullanarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlayan bir aktivitedir. Yardımı ile gereksiz bir cismin dondurulması prosedürü gerçekleştirilir. Bunun için bir karbon veya kızılötesi lazer kullanılır. Onun yardımı ile gerekli siteyi kışkırtır.

Ameliyat sırasında lokal anestezi kullanılır, bu yüzden hasta cerrahın hareketlerini hissetmez. Çocuk, kan veya akut acı verici duyulardan korkmaz. Operasyon sırasında bademcikler ölür, daha sonra kesilir.

Ele alınan teknik aşağıdaki olumlu yönlere sahiptir:

 • Bu yöntem acı verici duyumlara eşlik etmez;
 • pratikte kanama olasılığı yoktur;
 • bademciklerin bir kısmı devam ediyor.

Ameliyattan sonra vücut ısısı yükselebilir, ancak uzun süre dayanamaz.

Tonsilektomi yapılırken lenfoid tip dokuların büyüyebildiği göz önünde bulundurulur. Ameliyattan sonra bademcikler yeniden büyüyebilirler. Bu problemden kurtulmak için, doktorlar farklı yöntemler ve koruyucu tıp tekniklerini kullanırlar.

Iletkenlik teknolojisi

Kronik bademcik iltihabı ile tonsillektomi yapılır. Hastalığın kronik formu ihmal edilmiş bir durumda ise, böyle bir işlemden kaçınmak zordur. Gökyüzünün oluşumunda yer alan bademciklerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir.

Söz konusu işlem lenfoid tipteki dokuların tamamen çıkarılmasını varsayar. Bezlere ek olarak, bir bağ dokusundan oluşan bir kapsül ele geçirilir. Prosedürü uygulamak için bir tel döngü ve cerrahi makas kullanın. Ameliyat için genel anestezi kullanılır.

 • 14 günden fazla sürebilir uzun iyileşme süresi,
 • kanamanın varlığı (geniş dahil);
 • Her durumda genel anestezi kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Operasyon bezlerin çıkarılmasını hedefliyorsa, o zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bademcikler yakınında (küçük bir streç) gemiler vardır. Eğer ameliyat sırasında yanlışlıkla onlara dokunursanız veya onlara zarar veriyorsa, insan yaşamı için tehlikeli olabilecek ciddi kanamalar olacaktır. Bu nedenle, lenfoid tipinin dokusu tam olarak çıkarılmalıdır. Aksi takdirde, iltihaplanma süreci tekrar gelecektir, hasta ameliyatı tamamen etkisiz hale getirecek olan doku büyümesi süreçleriyle karşılaşacaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için, çıkarma işleminin gerçekleştirildiği, lazeri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için doktorlar kızılötesi veya karbon lazeri seçer.

 • Uygulama poliklinik temelinde gerçekleştirilmektedir;
 • acı yok;
 • neredeyse tamamen kandan yoksun;
 • Yaralar nispeten kısa bir zaman aralığında iyileşir.

Kronik bademcik iltihabı ile, aceleci kararlar almamalı ve bademcik kaldırmak için ameliyat gitmek gerekir. Bu aşamada, problemle etkin bir şekilde mücadele etmeyi amaçlayan pek çok farklı tedavi önlemi vardır, bu nedenle deneyimli uzmanların önerilerini takip etmeleri tavsiye edilir.

Kronik bademcik iltihabı, bademcik dokularında uzun süreli iltihaplı bir reaksiyondan oluşan enfeksiyöz alerjik bir hastalıktır. Bademcikler (bademcikler) kişinin orofarenksinde bulunur. Gözenekli bir yapıya sahip ve tübüller (lakuna) ile nüfuz ettirilmiş yumuşak bir lenfoid dokudır.

Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve insan lenf sistemi ile doğrudan ilişkilidir. Kronik tonsillitte bademciklerin giderilmesi gerekli midir? Çoğu zaman hastalar ne yapacağını bilmezler, çünkü bu hastalığın özünü anlamadılar. Bazen bademcik iltihabının bademciklerden acilen çıkarılması gerektiğini iddia ediyorlar. Bu böyle mi?

İçeriğe geri dön

İnsan vücudunda bademcik iltihabının etkisi

Çocuklarda akut tonsillitin bir sonucu olarak, vücut aktif olarak stabil bağışıklık geliştirmektedir. Ancak patojenik bakterilerin neden olduğu tekrarlayan ve sık anjina, onu azaltır. Bu durum, yetersiz antibiyotik tedavisinin ve düşük sıcaklığı düşüren ilaçların makul olmayan alımının bir sonucu olarak daha da kötüleşmektedir. Sonuç olarak, kronik bademcik iltihabı gelişir.

Nazal solunum zorluğu ve yakın organlarda enfeksiyon odaklarında enfeksiyon süreçleri ile ilişkili olan bezlerde kronik iltihaplanma sürecinin gelişmesinin diğer faktörleri vardır. Kronik bademcik iltihabı olan bir hastada bademciklerin yumuşak lenfoid dokusu, skarlarla kaplı bağ dokuya giderek tedricen değişir. Bu daralmanın, bademciklerin bir dizi tübülünün kapatılmasına ve bu tür ceplerdeki pürülan odakların (tıkaçların) oluşumuna yol açar. Gıda parçacıkları, yaşayan ve ölü olan mikroplar, lacuna epitelleri, lökositler biriktirirler.

Bezlerdeki mikroplar patojenik bir süreci sürdürür. Kronik tonsillitte yaşamları için neredeyse ideal bir ortam vardır. Bezler koruyucu işlevlerini kaybederek vücudun kalıcı bir zehirlenme kaynağına dönüşürler. Boyutları artar veya küçük kalırlar. Sürekli zehirlenme süreci komplikasyonlara yol açar. Patojenik mikroorganizmaların yayılması da lenfatik damarlar ve düğümler yoluyla meydana gelir, bu nedenle servikal lenf düğümleri önemli ölçüde artar.

Vücudun zehirlenmesi, yavaş yavaş ve ilk başta, algılanamaz şekilde gerçekleşir. Bu bağışıklık sisteminde rahatsızlıklara yol açar. Bu nedenle, enfeksiyonla saldırıya uğrayan kronik bademcik iltihabından etkilenen bir vücutta, genellikle şiddetli bir tepki vardır. Bu hastalık ile hastanın durumunu kötüleştiren bir alerji mekanizması tetiklenir.

İçeriğe geri dön

Hastalığın formları

Kabul edilen bademcik iltihabına göre, aşağıdaki formlar ayırt edilir:

 • telafi;
 • subcompensated;
 • dekompanse.

Kronik kompanse tonsillit için bademcik dokularında lokal inflamasyon ile karakterizedir. Ancak bademcikler koruyucu işlevler yapabilirler ve vücut bu patolojik süreci, enfeksiyonla başa çıkarken telafi eder. Subkondensiyel kronik bademcik iltihabı ile birlikte lokal semptomlar sık ​​tekrarlayan tonsillit ile kombine edilir, ancak hiçbir komplikasyon belirtisi yoktur.

Bademciklerin dekompanse patolojisi sadece lokal semptomlarla değil, aynı zamanda çeşitli yaygın sistem ve iç organ hastalıkları ile de kendini gösterir. Dekompanse formdaki kronik tonsillit komplikasyonları romatizmal kalp defektleri, romatizma, kronik böbrek hastalıkları olabilir. İkinci formun kronik bademcik iltihabı son derece tehlikelidir, çünkü bedenin zehirlenmesi sonucunda ciddi komplikasyonlar olabilir. Bu hastalığın sistemik tedavisi zorunlu olmalıdır.

Bu patolojinin kompanse formu ile konservatif tedavi etkili olabilir. Konservatif tedavinin çoklu seyrinin etkisiz olması durumunda dekompanse formda kronik bademcik iltihabı cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

İçeriğe geri dön

Bezleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Lacunas mikrop ve virüsler için tuhaf tuzaklar vardır. Bu site, patojenik mikroorganizmalarla mücadelede bağışıklık sisteminin ilk savunma hattıdır, çünkü onlar için ilk engel palatine bademciklerdir. Ancak bezlerin çıkarılması vücudun savunmasını olumsuz yönde etkileyebilir. 1990'larda ülkemizde, doktorların kaldırdıkları bademcik hastalarının kaderini izleyen bir çalışma yürütülmüştür. Ameliyattan sonraki ilk yıl içinde bu hastaların sürekli olarak bronşit ve zatürre ile hasta olduğu ortaya çıktı.

Bademciklerin uzaklaştırılması ciddi sonuçlara yol açtığı zaman, bu operasyonun katı bir ifadeye sahip olması gerektiği anlamına gelir. Bugün, tıpta, kronik bademcik iltihabına sahip her hastaya zorunlu bir bireysel yaklaşımın gerekli olduğu inancı geçerlidir ve sadece endikasyonlar varsa tonsillektomi yapılır. Bezlerin çıkarılması ihtiyacı mutlaka tam olarak gerekçelendirilmelidir. Pürülan tıkanıklıklardan dolayı bademcik kaldırmak zorunda mıyım?

Kronik bademcik iltihabına yönelik cerrahi müdahale endikasyonu yılda dört binden fazla bademcik iltihabı, bu komplikasyonun alt kompenzasyon ve dekompansasyon fazı olabilir. Tekrarlayan paratonsillar apseler, toksik kalp hastalığı, kronik bademcik iltihabının neden olduğu otoimmün hastalıklar bu operasyon için hayati öneme sahiptir.

Diğer tüm vakalarda bademcikler daha konservatif olarak tedavi edilmelidir, aksi takdirde angina yerine sonsuz bronşit başlayacaktır. Belirli bir hastaya bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığını belirlemek için, bir anket gereklidir. Paratonsiller abse, anjinin bir sonucu olarak boyun dokusunun iltihaplanmasıdır. Hastanın böyle bir hastalığı yoksa, basit muayene işlemleri ameliyat problemini çözmede yardımcı olacaktır.

Her şeyden önce, hastanın anjina sıklığı sonucu hastanın kalbi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bir elektrokardiyogramdır. Romatizmanın başlayıp başlamayacağını gösteren kan testlerinin yapılması gerekli olacaktır. Sadece üç analiz yapmak gerekir. Hepsi "romatizma profiline" dahil edilmiştir.

 1. Hastanın strep enfeksiyonu olup olmadığını gösteren antistreptolizin O.
 2. Streptokok doğanın iltihabının aktivitesinin derecesini gösteren C-reaktif protein.
 3. Eklemler, böbrekler veya kalp üzerinde bir otoimmün atağın başlayıp başlamayacağını gösteren romatoid faktör.

C-reaktif protein analizde aşılırsa, bu herhangi bir inflamasyonun varlığını gösterir. Antistreptolizin O aşılırsa çok daha kötüdür, bu da hastanın boğaz bademcik iltihabına sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu durumda bile, bademcikler hala ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Ve eğer, streptococcus ile birlikte, hastanın romatoid faktörde bir artışı varsa, bademciklerin çıkarılması gerekecektir. Diğer durumlarda, bademcik iltihabını yenmek için konservatif yöntemlerin bir olasılığı vardır. Bademcikleri çıkarmadan tedavi yapmak mümkündür, bu nedenle ameliyatla acele etmenize gerek yoktur.

Kronik dekompanse bademcik iltihabını tedavi etmenin başka bir yolu yoksa, bir hekime tonzillektomi önerilebilir - enflamatuar süreçten etkilenen bademcikler çıkarılabilir.

İçeriğe geri dön

Problemin cerrahi çözümü için yöntemler

Bugün, bu hastalıkta çeşitli cerrahi müdahale yöntemleri vardır.

 1. En yaygın yöntem, tel döngü, makas kullanarak bezlerin çıkarılmasıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılır.
 2. Elektrokoagülasyon sırasında bademciklerin yumuşak dokularının eksizyonu yapılır. Bu yöntemin avantajı küçük bir kan kaybıdır. Ancak bademciklerin etrafındaki dokuların akımının termal etkisi komplikasyonlara yol açabilir.
 3. Etkili bir modern yöntem, ultrasonik bir bisturi kullanılarak böyle bir işlemin uygulanmasıdır. Bu tedavi yöntemi minimal hasar ve hafif kan kaybı ile karakterizedir.
 4. Bugün, radyo dalgası enerjisini (radyofrekans ablasyonu) kullanarak bezlerin çıkarılmasında modern ve nazik bir yöntem kullanılmaktadır. Sadece lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak bu yöntem, etkilenen bademciklerin aşırı miktarını azaltmak için daha sık kullanılır.
 5. Eğer tonsillektomi sırasında lokal anestezi altında kızılötesi lazer kullanılırsa, dokuların minimal ödemi, orta kanama, zayıf ağrı hissi görülür.
 6. Bir karbon lazer kullanılarak tonsillektomide aynı faydalar vardır. Hasta hızla normal yaşam ritmine dönebilir.
 7. Bugün bezleri çıkarmanın en umut verici yöntemi, radyo frekanslı enerji kullanma yöntemidir. Bu yöntemin avantajı, minimal düzeyde doku travmatizasyonu, nadir komplikasyonlar ve hastanın daha hızlı iyileşmesidir.

Tonsillektomi sonrası belirli riskler ve olası komplikasyonlar vardır. Genel olarak, iyi sonuçlar elde etmek için bir doktor tarafından çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte, bilinen ve öngörülemeyen nedenlerden dolayı komplikasyon riskleri olabilir. Çünkü her hastanın anestezi ilaçlarında operasyona karşı bireysel bir reaksiyonu vardır.

Ek olarak, ameliyat sonuçları eşzamanlı hastalıklara bağlı olabilir. Böyle bir komplikasyon, vakaların% 1-3'ünde görülen tonsillektomi sonrası kanamadır. Bu herhangi bir zamanda olabilir, ancak genellikle bu komplikasyon operasyondan 5-10 gün sonra ortaya çıkar.

Postoperatif dönem seyri

 1. Ameliyattan 2-3 gün sonra, bademciklerin daha önce yer aldığı boğazın arkasında beyaz lekeler görülebilir. Bunlar iyileşme sürecinde ortaya çıkan geçici yaralar. Bunlar bir enfeksiyon belirtisi değildir ve ameliyattan sonraki ilk iki hafta içinde ortadan kalkacaktır. 6 hafta içinde, boğazın normal pembe rengi iyileşir. Kabukları çıkarmak için hiçbir şey yapmaya çalışmayın. Son iyileşmeden sonra kaybolacak olan kötü nefese neden olurlar.
 2. Genellikle cerrahi tedaviden sonra, birkaç ay sürebilen burun tıkanıklığı oluşur. Bu fenomen ödemde bir düşüşün ardından ortadan kalkacaktır.
 3. Hasta birkaç hafta boyunca uyku sırasında sürekli güçlü horlama geliştirebilir.
 4. İşlemden sonra ses tonunu geçici olarak değiştirmek normal kabul edilir.
 5. Birçoğu tonsillektomi sonrası ağrı konusunda endişe duyuyor. Genellikle, ameliyattan hemen sonra, birçok hasta sadece minimal acıyı tecrübe eder. Ertesi gün, birkaç gün boyunca yoğunlaşabilir ve palpe edilebilir durumda kalabilir. Kulaklarda ağrı vardır, yutma sırasında daha da kötüdür. Aynı zamanda, servikal lenf düğümlerindeki ağrı hissi artar. Genellikle sıcaklıkta subfebril değerlerine bir artış olur.
 6. 5.-6. Gün boyunca, kesecikler ortadan kalkmaya başlar, okoleanöz nişler 10-12 gün boyunca tamamen temizlenir. 17-21. Günde, yara epitelizasyonu tamamlandı. Bu zamana kadar çoğu hasta tamamen iyileşir. Ancak hasta, yerleşik beslenmeyi kırarsa, ağrı hissi ameliyattan 6 hafta sonra devam eder.

Operasyon sonrası kurtarma işleminin özellikleri

 1. Tonsillektomi sonrası ana görev kanamayı ve dehidrasyonu önlemektir. Bu süre zarfında yutkunma zor olsa da, bol miktarda içecek gerektirir. Hastada çok fazla tahriş edici olmayan içecek varsa, ağrı önemli ölçüde azalır. Sıcak, baharatlı, pürüzlü, baharatlı yiyeceklerden kaçının. Taze meyve, tost, kraker, cips boğazınızı rahatsız edebilir ve kanamaya neden olabilir.
 2. Mukus eritmek ve nazal kavite içinde ödem azaltmak için, doktor tarafından reçete damla kullanmanız gerekir.
 3. Dehidrasyon ve aşırı aktivite postoperatif kanama olasılığını artırır. Bu komplikasyon ortaya çıkarsa, hasta sakin ve rahat kalmaya çalışmalıdır. Ağzınızı kaynamış su ile durulayın ve başınızı kaldırdı. Kanama devam ederse doktora başvurunuz. Bazen kanama tedavisi kanayan bölgeyi koterize ederek yapılır.
 4. Çoğu hasta 7-10 gün boyunca işten veya okuldan serbest bırakılır. 3 hafta boyunca hasta kanamayı önlemek için fiziksel aktiviteden kaçınmalıdır.

Kronik bademcik iltihabı ciddi ve karmaşık bir hastalıktır. Bu sorun iki şekilde çözülebilir: muhafazakâr ve operasyonel. Çoğunlukla cerrahi müdahale olmaksızın kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

Bademciklerin çıkarılması, hastalığın tedavi edilmesinin temel yoludur. Ancak bu ameliyatı gerçekleştirme kararı, yalnızca tüm konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu kanıtlanmışsa ve bağışıklık kendi başına enfeksiyonla başa çıkamadığında alınmalıdır.

Kronik tonsilit bademcik ameliyatı enfeksiyon hastalıklarının tedavi yöntemlerine biri anlamına gelir, kullanımı sadece diğer terapiler uygun değildir. boğaz dokusunun yüzeyinde bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması ameliyat geçirmiş adam, daha ömrü boyunca görünür kendi avantajları ve dezavantajları vardır. nedeniyle artık görevlerini yerine gerçeğine bademcikleri kaldırma kararı verdi kronik bademcik iltihabı, olan hastalar arasında, pozitif geri besleme ve bademcik eksizyonu uygunluğu hakkında olumsuz görüş vardır. bezlerinden cerrahi tedavinin yararları hakkında daha fazla ayrıntı bulmaya yanı sıra bu manipülasyonlara olumsuz sonuçlarını ele alalım.

Kronik bademcik iltihabında bademcikler (bademcikler) silmek gerekli olup olmadığı?

Bu soru, vücudu ve bademciklerin kendi sağlıklarını ayrıntılı bir şekilde incelemeden, kesin olarak cevaplanamaz. Kulak burun boğaz uzmanı, boğaz boşluğunun birincil görsel muayenesini yapar, bezlerinin dokularındaki mevcut iltihaplanma sürecinin şiddetini deneyimlerine dayanarak değerlendirir. Daha sonra, sonuçlara göre, bademciklerin korunma problemini veya cerrahi operasyon sırasında eksizyonunu çözen testlerin yapılmasını atar. Aşağıdaki durumlarda kronik bademcik iltihabında bademcikler çıkarılması belirtilmektedir.

Purulent apse

Epitelyal dokuları enfeksiyondan tamamen etkilediğinde, eski koruyucu işlevlerini yitirdiğinde ve artık vücuda herhangi bir fizyolojik değeri kalmadığında bademciklerdeki bulaşıcı enfeksiyöz inflamasyonun kapsamlı bir kaynağı vardır. Sadece patolojik bir patojen kaynağı olarak davranırlar. Bu durumda, bademciklerin epitel hücrelerinin çürümesi süreci başlar ve bolca bir takviye oluşur. Pürülan abse varlığı, bezlerin cerrahi olarak çıkarılması için bir ön koşuldur. Değerli zaman kaybı, hastalıklı bezlere çok yakın olan sağlıklı boğaz dokularına eksüda yayılmasını tehdit eder. Bu, tedavi sürecini önemli ölçüde karmaşıklaştıracak ve ek terapötik önlemler gerektirecektir.

Sık boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı, enfeksiyöz doğanın akut enflamatuar sürecinin gelişimi ile ilişkili olan eşlik eden hastalıkların insanlarda ortaya çıkmasını provoke edebilir. Çoğu durumda, böyle bir rahatsızlık anjinadır. Bademciklerdeki patojenik bakteriler, boğazın ön duvarının dokularına girerek patojenik aktivitelerine başlarlar. Sonuç olarak, boğaz mukozası iltihaplı hale gelir ve anjinaya başlar, gelişiminin derecesi, hastanın ne kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğuna bağlıdır.

İmmün yetmezliğin durumu

Hasta kronik bademcik iltihabına sahiptir, bu da er ya da geç uzun bir süre acı çeker, fakat stabil bir bağışıklık yetmezliğinin gelişmesine yol açabilir. Bu patoloji, bademciklerdeki enfeksiyonun bağışıklık sisteminin hücrelerine sürekli olarak saldırdığı ve onu her gün daha zayıf hale getirdiği gerçeğinden kaynaklanır.

Zamanında önlem almazsanız ve bademcikleri çıkarmazsanız, farklı şiddetteki otoimmün hastalıklarda kendini gösteren çok daha ciddi komplikasyonların gelişmesi söz konusu değildir.

Şişlik ve şiddetli ağrı sendromu

Bu, pürülan apselerin oluşumundan önce gelen bademciklerin dokularının durumu. Bezlerin mukoza zarları şişer, kızarır ve yiyeceklerin çiğneme ve yutulması sırasında hasta birkaç gün boyunca gitmeyen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan şiddetli ağrılara maruz kalır. Bu durumda, tereddüt etmemelisiniz, çünkü gelecekte bademcikleri kesmek zorundasınız, ama zaten birden fazla apsenin görünümü ile bağlantılı olarak, hastanın hayatını tehdit ediyor.

Diğer tüm durumlarda, doktor gördüğü takdirde uygun hastanın boğazının bağımsız parçası olarak, bu patojen enfeksiyonu penetrasyon gelen solunum koruma sağlar boğaz, bağımsız bir parçası olarak, hasta bademcikleri kurtarmak için, adımlar konservatif tedavi atıyor, bademcikleri tutmak. Bu nedenle, kesinlikle mümkün ve gerekli kronik tonsillit içinde bademcik kaldırmak için, ama onların hastalık durumu ilaç tedavisi hastanın hayatını tehdit eder ve bezleri yalnızca olumlu sonuçlar getirmez.

Operasyona herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Diğer herhangi bir cerrahi girişim gibi, tonsillektomi kullanımının bir takım kontrendikasyonları vardır. Aşağıdaki durumlarda bademcik kaldırmayı amaçlayan boğazda cerrahi müdahale yapılması kesinlikle yasaktır:

 • hastanın türü, lokalizasyonu ve büyüme oranlarına bakılmaksızın vücudunda malign kökenli gelişim gösteren onkolojik hastalıkları vardır;
 • kan ve kemik iliği hücrelerinin patolojisi, bunun sonucunda hastanın kanı doğal pıhtılaşma özelliklerini kaybeder ve ameliyat sırasında ağır kanama gelişiminin gerçek tehdidi artar;
 • yükselmiş glukoz hastanın kanında seviyesine ya da hastaya anestezi uygulandıktan sonra daha düşük glukoz değerleri gelişimini tehdit düşük şekerler göstergelerin varlığı ile diyabet, tip 1 veya 2 (bu durumda, koma başlangıcının tehdit yoktur);
 • kalp-damar hastalığı, Hasta başka bir komplikasyon (çoğunlukla sabit saldırılar, kalp, aritmi, bradikardi oluşumu, saldırgan hipertansif kriz veya hipotansiyon) olmaksızın anestezi gelişimi üzerindeki etkilere taşımak için izin vermez varlığı;
 • Aktif pulmoner hastalık ve açık tüberküloz (bademcik cerrahi olarak çıkarılması için sınırlama eksizyon bezleri, yara yüzeyi ve kabuk agresif tuberculosis enfeksiyonu ile ilgili kalıcı bir etki meydana sonrası vücut doku rejenerasyonunu yürütmek için ve iyileşme sürecini çok uzun sürecek izin gerçeğini kanıtlar);
 • Hamilelik ve emzirmenin durumu (bir cerrahi işlem vücut için her zaman bir strestir ve çocuğun veya emzirmenin taşınması sırasında yük birkaç kat artar).

Ayrıca, boğazın muayenesi sırasında ve elde edilen analiz sonuçlarına dayanarak, katılan hekim hastadaki diğer eşlik eden hastalıkların varlığını belirleyebilir ve bu da bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını imkansız kılar.

Bademcik ve bademciklerin temizlenmesi süreci nasıldır?

Bademciklerden etkilenen bademcik iltihabı dokularının cerrahi tedavisi, terapötik protokolün vazgeçilmez bir koşulu olan çeşitli aşamalardan oluşur. Bezleri tahliye etmek için bir operasyon gerçekleştirme süreci, cerrahın doktoru tarafından aşağıdaki cerrahi prosedürlerin uygulanmasını içerir:

 1. Hasta, ameliyat masasında yatay bir pozisyon almayı kabul eder.
 2. üst ve alt çene olabildiğince geniş yayılır özel kelepçe ile tespit ağzına giriş, tamir ve bilinci yerinde iken, hasta ağzı kapatmak için izin vermez.
 3. Bademciklerin etrafında bulunan boğazın epitel yüzeyi, lokal anestezi ile kesilir. İlaç 3-5 dakika sonra harekete başlar.
 4. Bademciklerin dokularına karşı hassasiyet kaybettikten sonra ameliyat başlar.
 5. Cerrah, etkilenen bezi bir kelepçe ile düzeltir ve daha sonra bir neşter bıçağı ile boğazın tabanına keser.
 6. Yara yüzeyinde oluşan sütürler, boğazın mukozasının iyileşmesinin ardından kendiliğinden çözülen doğal malzemelerden yapılmış ipliklerden yapılır.

Benzer eylemler başka bir amigdala ile gerçekleştirilir. Bundan sonra hasta, başka bir ilaç aldığı koğuşa, bir cerrah tarafından atanan bir doktora nakledilir. Postoperatif rehabilitasyon şartları 5-8 günü geçemez.

Kronik tonsillit kaldırıldıktan sonra insanların yorumları

Hastalığın bulaşıcı kronik formları ile karşı karşıyayız ve hayatının geri kalanı boyunca etkileyen, farklı, bademcik cerrahi olarak çıkartılması başvurmak Bu terapi ve sonuçları faydalarını hakkında konuşmaya zorlanmış insanlar. Değerlendirme yaklaşık% 65 pozitif, ve bademcik eksizyon için ameliyatı geçirmiş hastalar ameliyattan sonra onlar sürekli enfeksiyon kaynağından sadece kurtulunması, aynı zamanda daha az sıklıkta hasta almaya başladı ağzından hoş olmayan çürük kokusu kayboldu iddia, yerel olarak, güçlendirilmiş ve genel bağışıklık.

Kronik bademcik iltihabı olan eski hastaların, ameliyatla bademcik kaldırdıkları olumsuz yanıtları, bez eksikliği nedeniyle yeni sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına dayanmaktadır. Ağız boşluğuna giren tüm bakteriler ve virüsler artık bademciklerin dokuları tarafından bloke edilmez, ancak hemen üst ve alt solunum yollarına nüfuz eder. Bu bağlamda, hastalar, tracheitis, bronşit, farenjit gibi sık görülen hastalıklardan şikayetçidir.

Bu durumda, hastalar bu tür patolojilerden çıkarılmadan önce çarpışılmadıklarını ve morbid durumun sadece kronik bademcik iltihabı ile sınırlı olduğunu belirtmektedirler. Oysa olumsuz bademcikler cerrahi olarak çıkartılması ile ilgili sonuçları hakkında çoğu insan hastalık boğaz kısmının hayret epitel doku tamamen olduğu gibi kendi halinde bademcik eksizyonu, kronik tonsillit sorununa mümkün olan tek çözüm olduğunu kabul etti.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir boğaz ağrısını antibiyotik olmadan tedavi edebilir miyim?

Angina'nın genellikle antibiyotiklerle tedavi edilen tehlikeli bir hastalık olduğu bilinmektedir. İkincisi çok güçlü ilaçlar. Hastalık ile mücadele, antibiyotik, maalesef, vücuda ciddi zarar verir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde boğaz hastalıklarını tedavi etmek için en etkili aerosoller - açıklamaları ve fiyatları olan bir liste

Ağrı ve gırtlak iltihabı -., Örneğin, bu rahatsızlık ile boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, stomatit, lenf bezleri, larinjit, akut solunum yolu viral enfeksiyon, viral farenjit, vb gibi hastalıkların semptomları tıkanıklığı, boğaz, enflamasyon kaldırılmasını hedef çeşitli ilaç yönetimi sağlar.