Loading

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Purulent boğaz ağrısı

inflamatuar karakteri ile farenks ve bademcikler, mukoza dokularında patolojik süreçler, erişkinler arasında ve çocuklar arasında hem yerel doktora yardım için hastaların tedavisi için başlıca nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Pürülan anjina (ya da akut tonsillit) tedaviye bütüncül bir yaklaşım gerektirir, çünkü zamansız başlayan tedavi yaşamı tehdit eden koşullara ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotik reçete sorusu, bu gruptan ilaçların rastgele ve kontrolsüz olarak alınmasına yönelik bir eğilim olduğu için sadece doktorla birlikte kararlaştırılmalıdır.

Bu artan ilaç olarak ağız boşluğu, yani aynı anda, arka yutak iltihabı duvarı (farenjit) ve lezyon yüzey bademcik (bademcik iltihabı) içinde vuku bulmakta olan işlemler özünü şekliyle "tonzillofaringit" kullanılmıştır. Kural olarak, hastaların ezici bir yüzdesi, bu anatomik yapıların her ikisinin de eşzamanlı bir lezyonuna sahiptir.

Hastalığın nedenleri

Pürülan boğaz ağrısı, her şeyden önce, bulaşıcı bir hastalıktır, yani enfeksiyöz ajanların ortaya çıkışı ve aktif reprodüksiyonu arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Çok nadiren patolojik süreç, mikroorganizmaların (örneğin akut lösemide anjina) etkisiyle ilişkili değildir.

enfeksiyöz maddeler arasında, her şeyden önce, adenovirüs, parainfluenza virüsü, rinovirüs, ve diğerleri gibi, solunum virüsleri, hem de bakteriyel patojenler sağlamaktır (bakteriyel tonsilit ve her durumda en yüksek oranda beta hemolitik streptokok A grubu oluşturmaktadır).

Aynı zamanda, temel nedeni olarak ağız, yutak ve t immün yetmezliklerin arka, dizbioza üzerindeki patojenik özelliklerini aktive Candida pürülan anjin mantarlar olabilir. D.

Bildirilen tüm pürülan boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 25'i, streptokokal patojende, ergenlik döneminde gözlenen en yüksek insidansta ortaya çıkmaktadır. 3 yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen hastalık viral bir enfeksiyon ile ilişkilidir. 50 yaşın üzerindeki hastalar nadiren çeşitli akut tonsillit formları ile hastalanmaktadır.

Patolojik sürecin varyantları

Hastalığın ismine dayanarak, patolojik sürecin temeli, aşağıdaki morfolojik varyantları ayırt etmenin yaygın olduğu ölçüde, irin oluşumudur:

 1. Foliküler pürülan anjina. Küçük ve mukus tabakasının altında bulunan bademciklerin ("püstüler anjin") yüzeyinde çoklu püstüllerin oluşması ile karakterizedir. Bu aşamada, irinle dolu foliküller birbiriyle birleşmez.
 2. Lacunar pürülan anjina. Yaygın lakün oluşumu birkaç folikülün kademeli füzyonuna bağlıdır. Kendilerini kendi başlarına açabilirler veya steril bir pamuklu çubukla kolayca çıkarılabilirler.
 3. Pürülan nekrotik tonsillit. Bu durum, hastalığın yukarıda tarif edilen formlarının bir komplikasyonudur ve hastanın hemen hastaneye yatırılmasını gerektirir. Sadece müköz membranlar değil, aynı zamanda bademciklerin ve bitişik yapıların derinlerdeki tüm dokularının öldüğü gözlenir.
 4. Phlegmonous tonsillit. Birkaç kez artan bademciklerden birinin dokularında bir apse oluşumu meydana gelir. İncelendiğinde, dokuların belirgin bir suşunu tespit edebilirsiniz.

Hastalığın ana semptomları

Hastalığın kuluçka dönemi patojen saptanmış virülans (agresif özellikleri) gibi insan vücudunun bağışıklık tepkisi, eşlik eden hastalıkların varlığı gibi, 1-2 haftaya kadar iki saat yerden sürebilir.

Hastalar aşağıdaki şikayetleri sunarlar:

 • Tükürük ve su yutmaya yönelik herhangi bir girişimle artan boğazda ani ağrı oluşumu (genellikle ağrı çok yoğundur);
 • boğazdaki ağrı sendromu simetriktir (bilateral), çünkü her iki badem her zaman patolojik sürece dahil olur;
 • Hastalar ağrının görünümünü provoke etmemek için yemeyi reddederler, iştahın kötüleşmesi söz konusudur;
 • zehirlenme sendromu, vb hasta ve genel sağlık önemli bir bozulma ve kötü ruh, ateşli bir duruma eşlik eder (pürülan anjina da sıcaklık olmadan gerçekleşir veya hasta, küçük bir sıcaklık reaksiyon vardır)..;
 • genişlemiş bölgesel (lokal) lenf nodları (antero-servikal, submandibuler vb.), çok acı verici olurken, kafaları döndürürken bile hoş olmayan duyumlar ortaya çıkar.

Hastalık aşağıdaki lokal semptomlarla karakterize edilir:

 • palatine bademcik ve kemerin tüm yüzeyinin yanı sıra posterior farryngeal duvar ve dil keskin bir şekilde hiperemik ve şişmiş;
 • bir plak ortaya çıkar, şiddeti hastalığın evresine ve morfolojik varyantına bağlıdır (pus ile dolu bireysel lakunlar, birbirleriyle füzyonu, vs.);
 • Yumuşak damak ve dil yüzeyinde peteşiyal bir döküntü streptokokkal bademcik iltihabını gösterir.

Bu yazının tüm varyantları ve pürülan boğaz ağrısı belirtileri hakkında daha fazla bilgi bu makalede bulunabilir.

Viral orijinli bademcik iltihabının, hastayı tedavi etmenin diğer taktiklerini belirleyen, bakteriyel (streptokok) işlemden doğru bir şekilde teşhis edilmesi özellikle önemlidir.

Aşağıda onların ayırt edici özellikleri

Hamileler ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı

Hastalık genellikle gelecekteki bir bebeği bekleyen bir kadında görülür, hamileliğin arka planına karşı vücudun koruyucu özelliklerinde azalma olur, bulaşıcı süreçlere duyarlılığı artırır.

Klinik olarak farklı akut bademcik iltihapları, yukarıdaki semptomlara benzer şekilde ortaya çıkar, ancak ek araştırma yöntemleri gerektiren gizli (atipik) akış varyantları vardır.

Bu hastalar hastanede zorunlu olarak hastaneye kaldırılmakta, sağlık durumları ve gelecekteki bebeğin sağlığı, tıbbi personel tarafından sürekli olarak izlenmektedir. Angina, çoğu kez, farklı yaş gruplarındaki çocuklar arasında, bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve ayrıca kapalı gruplarda (anaokulları ve okullar) sürekli olarak bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda pürülan anjina hakkında daha fazla bilgi bu makalede elde edilebilir.

Olası komplikasyonlar

Eğer tanı ve tedavi süreci geç kalıyorsa veya hasta yetersiz ve irrasyonel tedaviye giriyorsa, ciddi bir ciddi komplikasyon tehdidi vardır.

Bir pürülan doğanın komplikasyonları

Hem bakteriyel bir enfeksiyonun hem de virüs enfeksiyonunun bir arka planına karşı gelişebilirler:

 • palatine bademcik tek taraflı apsesi (çok nadiren süreç her iki yapıyı da etkiler);
 • faringeal veya abse;
 • süreçte bölgesel lenf düğümlerinin tutulumu (pürülan lenfadenit gelişir).

Doğal olmayan karakterin komplikasyonları

Akut streptokok anjinin etkileri olarak gelişir:

 • romatizmal ateş atakı (2.5-3 hafta sonra hastalığın ana semptomları gelişir);
 • toksik şok sendromu (bu durum, kan dolaşımı büyük miktarda streptokok enfeksiyöz ajanı alan çocuklarda daha sık görülür, bu çok tehlikelidir ve çoğu zaman ölüme yol açar);
 • akut glomerülonefrit (hastalık 7-10 gün sonra gelişir);
 • Reaktif artrit atağı (hastalığın başlangıcı, boğaz ağrısı semptomlarının giderilmesinden sonra birkaç hafta veya ay sonra görülebilir).

Teşhis algoritması

Pürülan anjina gibi böyle bir hastalık, tanıya kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Sadece hasta şikayetleri ve orofarenksinin objektif muayenesi değil, aynı zamanda aşağıdakileri içeren bir dizi laboratuar ve enstrümantal inceleme yönteminin zorunlu tutumu hakkındadır:

 • genel kan analizi (iltihaplı bileşenin şiddetini tahmin etmeyi sağlar);
 • genel idrar analizinin toplanması (idrar sisteminin organlarının çalışmasını tahmin etmeyi sağlar);
 • biyokimyasal kan testi (çalışma, endikasyonlara göre yapılır, toplam protein ve fraksiyonlarının seviyesini, CRP düzeyini ve diğer akut faz parametrelerini değerlendirir);
 • bademcikler ve arka faringeal duvarın yüzeyinden biyolojik materyalin (smear) toplanması, ayrıca besin ortamı üzerinde ekim ve antibakteriyel duyarlılığın belirlenmesi;
 • faringoskopi (bademcikler ve faringeal mukoza yüzeyini en doğru şekilde görüntülemenize olanak tanıyan bir yöntemdir ve doktor büyük apseleri kolayca kaldırabilir ve lakenin gerekli revizyonunu yapabilir).

Yukarıda daha önce de belirtildiği gibi, tanının ana görevi, enfeksiyöz ajanın (bakteri ya da viral orijinli pürülan anjin) doğasını doğru bir şekilde saptamaktır ki bu da hastanın tüm tedavi taktiklerini belirlemektedir.

Bakteriyolojik inceleme yöntemi (yayma ekimi) için güvenilir sonuçlar vermesi için, alındığında belirli koşulların gözlenmesi gerekmektedir. Şuna benziyor:

 • Herhangi bir biyolojik materyal koleksiyonu antibakteriyel tedavinin başlamasından önce yapılmalıdır;
 • kazıma en iyi, sabahları, aç karnına, hasta dişlerini fırçalayana veya ağzını çalkalayana kadar;
 • Steril bir sürüntü dilin ve dişlerin yüzeyine değmemelidir;
 • prosedürü farenoskopinin kontrolü altında yürütmek istenir.

Bir hastanın tedavisi

Doktor hastayı muayene ettikten sonra, genel sağlık durumunu değerlendirecek, hastanın ayaktan tedavi ya da hastaneye yatırılması gerektiği konusundaki sorusunu kabul eder.

Kronik anjin sık tekrarlama, uzun süreli seyir ve tedavi edilmesi çok zor olduğundan, sürecin kronikleşmesini önlemek özellikle önemlidir.

Aşağıdaki hastalar hastaneye yatırılmaktadır:

 • Hastanın zorunlu intravenöz ilaç verilmesini gerektiren ciddi bir durumu vardır;
 • komplikasyonların ortaya çıkması (pyo-nekrotik anjin veya perifaringeal peritonsiller apsesi, akut glomerülonefrit bir saldırı, vs...);
 • hastanın çevredeki topluluktan izole edilmesi gereken bir durum (örneğin, çocuğun öncü bir kampta veya yatılı okulda kalması);
 • hastanın düşük sosyal düzeyi (tıbbi kurum dışında yeterli tedavi olasılığının tam yokluğu);
 • ciddi bir eşzamanlı patolojisi ile birlikte dekompansasyon riski yüksektir.

Pürülan tonsillitin çeşitli formlarının tedavisinin ana prensipleri şunlardır:

 • yiyeceklerin saklanması (kaba yiyeceklerin reddi vb.);
 • (Penisilin, son nesil sefalosporinler, makrolidler, ve diğerleri için bir araç olarak kabul streptokok tonsilit etkili) yeterli antibiyotik tedavisi;
 • zehirlenme belirtilerinin ortadan kaldırılması (anti-inflamatuar ilaçların kullanımı);
 • orofarenks tedavi, spreyler ve eşkenar dörtgenler kullanımını (bu terapi boğazda hoş olmayan ve ağrı verici hisler olarak kaldırma sağlar ve orofarenks mukozasında enfeksiyöz ajanlar mücadele yardımcı olur) durulama içerir topik tedavisi.

Bir pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, bu makalede daha fazla okuyabilirsiniz.

Sonuç

Ne zaman ağrı veya boğaz ağrısı ilk belirtiler, sen hastanın genel durumu tatmin edici kalsa bile, doktora danışmalısınız. o hastalığın hoş olmayan semptomlar sürecek ne kadar doğrudan etkiler ve kurtarma tamamlandıktan ne kadar hızlı nedeniyle akut tonsillit Herhangi varyantı, zamanında tanı ve tedavi gerektirir.

Viral ajanların neden olduğu pürülan anjina ile antibiyotik tedavisi etkisizdir, bu nedenle kendinizi bu gruptaki ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayın.

Purulent boğaz ağrısı: belirtileri ve tedavisi

Pürülan anjina başlıca semptomlardır:

 • baş ağrısı
 • zayıflık
 • Eklemlerde ağrı
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Artan sıcaklık
 • bulantı
 • Iştah kaybı
 • titreme
 • ishal
 • Boğaz ağrısı
 • Yutulduğunda ağrı
 • Emetic çağırma
 • Ağrının diğer bölgelere yayılması
 • Artan bademcikler
 • Apse spontan diseksiyonu
 • Bademciklerin kızarması
 • Bademcikler üzerinde pürülan mevduat
 • Amigdala yüzeyinde apse

Pürülan boğaz ağrısı, streptococcus, staphylococcus ve diğerleri gibi patojenik mikroorganizmaların aktivitesindeki artışa bağlı olarak ilerlemeye başlayan enfeksiyöz bir hastalıktır. Patoloji için palatine bademcikler üzerinde spesifik pürülan odakların oluşumu karakteristiktir. Hastalığın cinsiyet ve yaş ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda aynı sıklıkta teşhis edilir. Ancak çocuğun hastalığının daha şiddetli olduğunu ve komplikasyonların genellikle geliştiğini belirtmek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle patoloji tanısı alan çocuk veya yetişkin sağlıklı kişilerden izole edilmelidir. Bu, enfeksiyonun daha fazla yayılmasına izin vermeyecek önleme için zorunlu bir önlemdir.

Ana enfeksiyonun yol - kontakt ev ile hava değil, dışında ve patojenik mikroorganizmaların transmisyon (örneğin, hasta bir çocuk ya da yetişkin kullanılan yemekler aracılığıyla) bağlanabilir. İlkbahar-sonbahar dönemi ile insidans artmaktadır.

Bu hastalık, özellikle çocukta ilerlerse, hastane koşullarında tedavi gerektiren çok tehlikeli bir durumdur. Ancak katılan doktorun izni ile, evde tedavi yapılabilir.

etiyoloji

Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan anjina, patojenik mikroorganizmaların vücuda girmesi nedeniyle ilerlemeye başlar. Çoğu zaman, ana patojen hemolitik streptokoktur. Fakat daha aktif hale gelmesi ve patolojinin gelişmesini teşvik etmesi için, uygun koşullara ihtiyaç vardır. Böyle bir "itme" bu faktörler olabilir:

 • hipotermi;
 • organizmanın duyarlılığının ve reaktivitesinin azaltılması;
 • aşırı alkollü içecek tüketimi;
 • bademciklerin travmatizasyonu;
 • sigara içtikleri odada uzun kalmak;
 • Ağız boşluğunda enfeksiyon ile odakların varlığı. Bu gibi çürük dişler, stomatit ve diğer hareket edebilir;
 • Kişinin yaşadığı bölgede elverişsiz bir ekolojik durum.

Genel belirtiler

Kuluçka döneminin pürülan anjina ile süresi bir ila iki gündür. Hastalığın başlangıcı her zaman akut. Hasta yutmaya çalışırken boğaz ağrısı, eklem artikülasyonunda ağrı, titreme ve hipertermi var. Kural olarak, sıcaklık 2-6 gün sürer. Hastalığın kliniği formuna bağlıdır.

Hastalık formları

Pürülan foliküler

Çoğunlukla bir çocukta bir yetişkinden daha fazla gelişir. Böyle pürülan bademcik iltihabı sıcaklık olmadan gerçekleşebilir, ancak bu sıklıkla ortaya çıkan durumdan daha büyük bir istisnadır. Genellikle belirgin hipertermi vardır.

Patoloji ilerlediğinde bademciklerin foliküler aparatı etkilenir. Bademcikler şişer ve güçlü bir inflamatuar süreç nedeniyle hiperemiktir. Yüzeylerinde pürülan birikmeler birikir (sarımsı bir renk tonu vardır). Bir spatula ile kolayca çıkarılabilir. Eğer bu aşamada pürülan tonsillitin tedavisini yapmazsanız, irin ile bu patolojik odaklar birbiriyle birleşir ve apseler oluşturur.

Çocuk ve yetişkin, yutmaya çalışırken güçlü bir ağrı sendromuna sahiptir. Bazen ağrı kulağa yayılabilir. Kliniğe baş ağrısı, güçsüzlük eşlik ediyor.

Hastalık çocukta ilerlerse, tarif edilen klinik tablo genellikle bu semptomlarla ilişkilendirilir:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • ishal;
 • meninksin iritasyonu (meninizm belirtileri).

Boğaz muayeneniz varsa, damak ve bademciklerin hiperemi tespit etmek mümkündür. Bademcikler üzerinde beyazımsı sarı bir renk tonu vardır.

Pürülan lacunar formu

Bu pürülan boğaz ağrısı şekli neredeyse folikül ile özdeştir, fakat kendine has özellikleri vardır. İlk olarak, çocuk ya da bir yetişkin hipertermi telaffuz etti. Boğazdaki ağrı sendromu, hastaların su ve yiyecek alımını reddettiği kadar güçlüdür.

Patolojik süreç sadece lakuyu etkiler. Boğazın incelenmesi sırasında bademciklerin hiperemi ve ödemi kaydedilebilir. Yumuşak damak bölgesinde fibro-pürülan çökeltiler birikmektedir. Sarı-beyaz bir renge sahiptir. Bir spatula kullanarak, mukus boğazından kolayca ayrılır. Patolojinin süresi 5 ila 7 gündür.

Phlegmonous tonsillit

Bu form nadirdir. Genellikle hastalığın ilk iki formunun tam teşekküllü tedavisinin zamanında yapılmadığı durumlarda gelişir. Bu durumda, sadece bir amigdalanın iltihabı olduğunu belirtmek gerekir.

Hastalık ilerledikçe, oluşan apsenin boyutu artar ve üzerindeki epitel daha ince hale gelir. Eğer boğazını incelerseniz, amigdala'nın küçük bir sarı renk tonu gösterdiğini fark edebilirsiniz. Bir süre sonra böyle bir apse kendiliğinden açılır ve ondan gelen pürülan eksüda oral boşluğa geçer. Irin sarı ya da yeşil renk ve hoş olmayan bir kokusu vardır.

İyileştikten sonra yara, ülser bölgesinde kalır. Çocukta böyle bir patoloji ilerlerse özellikle tehlikelidir. Pürülan boğaz boğazının zamanında ve tam tedavisini zamanında yapmamak durumunda, sepsis, menenjit, piyelonefrit, miyokardit ve benzeri gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

İyileştirme önlemleri

Birçok insan boğaz ağrısını ne kadar çabuk iyileştirir? Bu patolojiyi hızlı bir şekilde bir çocuk veya yetişkinde tedavi edemez. Tehlikeli komplikasyonların ilerlemesini önlemek için nitelik olarak tedavi edilmelidir. Tedavinin ana yönleri:

 • Pürülan boğaz ağrısı tedavisi bir hastanede yapılması tavsiye edilir. Ancak evde tedavi edilmez. Hastaya yatak istirahati gösterilmektedir;
 • Boğazın tahrişini azaltmak için sadece doğranmış yiyecekleri almalı ve daha fazla sıvı içmeliyiz;
 • pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler zorunludur. En etkili olanlar penisilin grubundan ilaçlar. Bunlar arasında sefalosporinler 1, 2 ve 3 kuşak, amoksisilin diğer;
 • lokal terapi. Boğazın tedavisi için etkili bir farmasötik ajan, bioparoksdur. Ayrıca antibiyotik ihtiva eden tablet preparatlarını - septothete, stopangin ve diğerlerini çözündürdüğü gösterilmiştir;
 • antiseptik solüsyonlarla gargara yapılması önerilir. Givalex durulama için, furatsilin ve diğer kullanılır. Ayrıca iyi bir etki, spreylerin antiseptik maddelerle kullanılmasını sağlar;
 • kullanılan koldreks, nurofen, parasetamol azaltmak için. Sıcaklık olmadan pürülan anjina ile, bu madde hariç tutulur;
 • bağışıklık sistemini uyarmak için araçlar.

Halk tarifleri

Evde pürülan boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için, geleneksel tıbbı başvurabilirsiniz. Kendinizi tedavi etmenin kabul edilemez olduğunu belirtmek gerekir, çünkü sadece durumunuzu kötüleştirebilirsiniz. Evde sadece doktorunuzun izni ile tedavi edilebilir. Herhangi bir aracın kullanımı da bununla koordine edilmelidir.

Evde yetişkinler ve çocukların tedavisi için halk ilaçları:

 • Papatya, okaliptüs yaprakları ve kalenduladan boğazın durulanması için bir kaynatma. Boğazlarını günde 6 kez yıkayarak durulayın. Tedavi süresi 30 gündür;
 • bir pancar suyu ile gargara;
 • Propolis evde pürülan boğaz ağrısı için etkili bir tedavi yöntemidir;
 • bal.

Mikroorganizmaları boğazdan çıkarmak için evde boğulmak mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Bu işlemden sonra, özel spreyler kullanmanız veya antibiyotikli tabletleri emmeniz gerekir.

Eğer sahip olduğunu düşünüyorsan Purulent boğaz ağrısı ve bu hastalık için tipik semptomlar, o zaman doktorlara yardımcı olabilirsiniz: otorhinolaryngologist, pediatrician.

Ayrıca, semptomlara dayanarak olası hastalıkları seçen çevrimiçi tanı servisimizi kullanmanızı öneririz.

Lacunar angina, farenks lenfadenoid halkasının bir veya birkaç elementinin lokal inflamasyonu ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle inflamasyon palatine bademcikleri kapsar, fakat aynı zamanda larinks ve farinks de dahil değildir. Böyle bir hastalık meningokok, streptokok, hemophilus influenza ve diğerleri dahil olmak üzere patojenik mikroorganizmalar tarafından provoke edilebilir. Hastalığın cinsiyet ve yaş ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur.

Hemolitik Streptococcus, spesifik bir forma sahip gram-pozitif bir bakteridir. Laktobasil ailesini ifade eder. Çoğu zaman aynı anda altın stafilokok aureus ile birlikte bulunur. Bakteriler herhangi bir kişinin vücudunu etkileyebilir - hem yetişkin hem de küçük bir çocuk.

Katarreli anjina (akut tonsillofarenjit) patojenik mikrofloranın neden olduğu patolojik bir süreçtir ve boğazın mukoza zarının üst tabakalarını etkiler. Bu form, tıbbi terminolojiye göre, aynı zamanda eritematöz olarak da adlandırılmaktadır. Tüm anjina formlarından, bu en kolay olarak kabul edilir, ancak bu tedavi edilmek zorunda olmadığı anlamına gelmez. Kataral anjinin doğru bir şekilde nasıl tedavi edileceği, kapsamlı bir tanıdan sonra sadece uzman bir doktora söylenebilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçların her zaman bir rahatsızlığı tedavi etmek için gerekli olmadığını belirtmek gerekir.

Angina enfeksiyöz bir hastalıktır, bunun bir sonucu olarak ilerleyen kısımda, bademcikler ve farinksin diğer lenfoid oluşumlarının akut inflamasyonu vardır. Aşağıdaki patojenler patolojinin gelişmesine neden olabilir: virüsler, bakteriler ve mantarlar. Tıp literatüründe bu duruma akut tonsillit denir. Bunun hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ilerlemeye başlayabilecek oldukça yaygın bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Foliküler anjin, bademciklerin bademciklerinin iltihaplanması ile karakterize bir hastalıktır. Böyle bir hastalığın ilerlemesi durumunda, püy, farinksin lenfoid formasyonlarının yüzeyinde ayrı nokta odakları şeklinde bulunur. Patolojik süreç, faringeal, palatal, tubal ve lingual bademcikleri etkileyebilir. Foliküler anjina ilerlemesi bölgesel lenfadenit ve ciddi hipertermi ile eşlik eder.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

Purulent boğaz ağrısı - belirtileri, nedenleri ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı, pürülan odakların palatine bademcikler üzerinde lokalize olduğu çeşitli mikropların (çoğunlukla streptokoklar) neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından meydana gelir, ancak hasta tarafından kullanılan kirli bulaşıklar yoluyla bulaşmanın bulaşma yolu ve bir iletişim-ev yolu vardır. Zirve görülme sıklığı sonbahar ve ilkbaharda düşer.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın en sık sebebi hemolitik streptokoktur, fakat diğer bakteriler, mantarlar ve virüsler pürülan boğaz ağrısına neden olabilir. hastalığın oluşumuna yol birçok faktör vardır: ağızda enfeksiyon odaklarında varlığı (diş çürüğü, stomatit, vs.), bağışıklık, hipotermi, kirli hava, sigara kullanımı, sabit alkol tüketimi, ve bademcik yaralanma sabit inhalasyon indirgenmesi.

Bu hastalığın iki şekli vardır:

 1. Pürülan lacunar anjina ile, bademciklerin yenilgisi lacunae bölgesinde meydana gelir, süreç bademciklerin ötesine uzanmaz. Incelendiğinde, belirgin hiperemi ve bademciklerin ödemi yanı sıra, lacunae genişlemesi. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz renkte lifli pürülan bir kaplama vardır. Bu plak kolayca kaldırılır, "tıpalar" yeri kanama izleri bırakmaz.
 2. Pürülan foliküler anjin, bademciklerin foliküler aparatının (lenf nodları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Onlar mukoza zarının yüzeyinde kabarık, şişmiş kırmızı, pürülan baskınlar bir spatula ile kolayca çıkarılmaz. Birbiriyle kaynaşmak, pürülan odaklar apse oluşturabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri benzerdir. Genellikle hastalar şu şikayetleri sunar:

 • vücut ısısında 39 C ve üzeri artış;
 • baş ağrısı, titreme, şiddetli zayıflık;
 • yoğun boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • bademciklerin hiperemi ve şişliklerinin yanı sıra, üzerinde beyaz ve sarı "tıkaçlar" şeklinde pürülan akınların varlığı.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışmalısınız. Bu hastalık yeterli tedavi gerektirmektedir, çünkü yanlış tedavi ciddi komplikasyonların (boyunda, kalp hastalığında, böbreklerde ve eklemlerde apse ve flegmon) riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu makalede, pürülan boğaz ağrısı tedavisi anlatılmaktadır.

 1. Hastalara yatak istirahatine uymaları önerilir. Yutma sırasında ağrının azaltılması için hasta tarafından alınan yiyecekler ezilmelidir. Vücudu detoksifiye etmek için çok fazla içkiye ihtiyacınız vardır, sıvı sıcak olmalı, sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 2. Pürülan anjina olan tüm hastalar için antibiyotik tedavisi gereklidir. Çoğu zaman, hastalar reçete edilen antibiyotik penisilin serileri (Amoksisilin, Amoksiklav) ve makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).
 3. Lokal antibiyotik tedavisi, inflamasyonun odak noktasında yüksek konsantrasyonda antibiyotik oluşması nedeniyle tedavinin etkinliğini artırır. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde yüksek etkinliği olan en yaygın ilaç, Bioparox'dur. Ayrıca, emilim için tabletler (bir anestezi ile Grammidin Neo ve Grammidin Neo) halinde bir antibiyotik içeren bir ilaç da vardır.
 4. Antiseptik ve antienflamatuar solüsyonlarla sık sık durulama. Givalex'i, bir furatsilina çözeltisi, tuzlu su çözeltisi, papatya ve adaçayı içeren et suyunu kullanabilirsiniz. Gargara birkaç dakika boyunca günde en az 5-6 kez olmalıdır.
 5. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, aynı zamanda anti-enflamatuar ve analjezik bileşenleri içeren (Strepsils, Faringosept, Travisil, Sepptilet) lolipop ve tabletleri emilimi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yararlı maddeler içeren bademcikler ve boğazların (Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde) sulanması da yararlıdır.
 6. Vücut ısısını azaltmak için antipiretik ajanlar (Parasetamol, Nurofen, Fervex, Coldrex) kullanmak mümkündür.
 7. Terapi, vücudun savunmasını (vitaminler, doğal immünomodülatörler) güçlendirmeyi amaçladı.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde en sık yapılan hatalardan biri, bademciklerin Chlorophyllipt, Lugol çözeltisi, vb. Gibi ilaçların çözeltileriyle yağlanması ve ayrıca onlardan pürülan "tıkaçların" giderilmesidir. Bu tür manipülasyonlar enfeksiyonun yayılmasına yol açar.

Anjinin profilaksisi

Çocuk doktoru EO Komarovsky, anjina hakkında şunları söylüyor:

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir. Patolojik süreç palatin bademciklerinde sıklıkla görülür, daha nadir olgularda lingual, nazofarengeal ve laringeal bademcikler etkilenir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur. Erişkinlerde olduğu gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda da, genellikle 5-10 yaş grubunda infeksiyöz ajanlar virüs olmakta, pürülan bakteriyel etyolojide anjina daha yaygındır.

Pürülan boğaz ağrısı ve risk faktörleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Pürülan anjinadaki enfeksiyöz ajanlar genellikle bakteriler ve virüslerdir, bir çok durumda, hastalık mikroskobik mantar veya parazitlere neden olabilir. Çocuklarda, kural olarak, faringeal halkanın amigdalası streptokoklardan etkilenir (tüm vakaların% 85'i). Yetişkinlerde pürülan anjina genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Bulaşıcı ajanların (insan hastaya damlacıklar, ev veya beslenme yolu ile ilgili) ya da (akut solunum yolu enfeksiyonları ve vücuttaki diğer bulaşıcı işlemlerde çürük dişin) andojen eksojen bademcik dokusu nüfuz edebilmektedir. zayıflamış bağışıklık hastalığı olan kişiler, her zaman ağız boşluğu veya yutak mukozasında bulunur ve normal şartlarda infeksiyonlara neden olmayan fırsatçı mikroorganizmaların neden olabilir.

Pürülan anjina için risk faktörleri şunlardır:

 • organizmanın hem bir bütün olarak hem de boğazda hipotermi (örneğin, dondurma, çok soğuk su vb. kullanırken);
 • vücutta bulaşıcı süreçler;
 • bademcikler için yaralanmalar;
 • hava kirliliği;
 • odadaki yüksek nem oranı;
 • iklim koşullarında değişim;
 • güneş radyasyonu gövdesine uzun süreli maruz kalma;
 • gıda ve diğer zehirlenmeler;
 • irrasyonel beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • şiddetli aşırı çalışma;
 • stresli durumlar;
 • immün yetmezlik.

Hastalığın formları

Toplamda, enflamatuar sürecin doğasına göre, dört tane anjina izole edilir, bunlardan biri pürülandır:

 • catarrhal (bademciklerin yüzeysel lezyonu, süpüratif plak yoktur);
 • herpetik (seröz eksüda ile dolu bademcikler subepitelyal veziküller üzerinde);
 • pürülan (altında yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilen pürülan kaplama ile karakterize edilir);
 • nekrotik (kanayan yüzey açığa çıkarıldıktan sonra yeşil-gri-sarı rengin yoğun kaplaması).

nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Pürülan anjin, sırayla, foliküler olabilir ve laküner (bademcik boşlukları irin birikimi ile karakterize) (esas olarak folikül bademcik etkiler, tonsil adacık pürülan ve pürülan plak mukozal köklerinin arındırılır bezleri, açığa çıktı).

Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, anjin tek taraflı olabilir (nadiren, genellikle sadece hastalığın başlangıcında, daha sonra süreç her iki tarafa yayılır) ve iki taraflı olabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 12 saatten üç güne kadar sürer. Hastalık başlangıcını ateşten 39-40 ° C'ye, üşüme, başağrısı, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrıya neden olur. Boğazda keskin bir ağrı vardır, yutulduğunda ve konuşma sırasında daha kötü olan, servikal lenf nodları palpasyon ağrılı olarak büyür. Palatine bademcikler ve yapışık dokular hiperemik ve şişliklidir, bazı durumlarda ödem o kadar önemlidir ki, nefes almayı zorlaştırır.

pürülan füzyon bölümleri foliküler bademcik pürülan şeklinde ortak bir özelliği, hiperemik bademcik ile kombinasyon halinde "yıldızlı gökyüzü" karakteristik bir belirti sağlar beyaz veya sarımsı kabarcıklar halinde var tonsil yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. laküner şekilde irin boşlukları ötesine uzanabilir beyazımsı-sarı filmler veya şeritler bir biçime sahip olan, bademcik eksiklikleri ağızlarında bulunan zaman. laküner olduğu gibi, ve plak foliküler olarak kolay bir yüzeyin altında kanama neden olmadan çıkarılabilir - bu belirti hastalığı onun formlarına benzer şekilde, diğer pürülan bademcik iltihabı, ayrılır.

Çocuklarda hastalığın seyrinin özellikleri

Çocuklarda pürülan anjina şiddetli bir seyir izlemektedir. Hastalık sıcağında keskin bir artışla başlar (40 ˚˚'ye kadar), çocuk terleme ve uykusuz hale gelir, çünkü boğazda şiddetli ağrı ve yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Bölgesel lenf düğümleri artar, taşikardi genellikle gelişir. Birçok durumda, pürülan anjina ile çocuklar, Eustachian tüplerine baskı uyguladıkları, kulakların tıkanmasına ve gürültüye yol açmasına ve bazen de enfeksiyon sürecinin kulağa yayılmasına neden olan bademciklerin bu şekilde belirgin bir şişmesini geliştirirler.

tanılama

Pürülan boğaz ağrısı tanısı koymak için hastanın anamnez ve şikayetleri yanı sıra faringoskopi de toplanır. Kural olarak, bu bir teşhis yapmak için yeterlidir. Gerekirse, kan ve idrarın genel analizinin yanı sıra, boğazdan antibiyotik izi ile bakteriyolojik çalışma yapılır. Genel kan analizinde, lökosit formülü sola kaymış lökosit sayısında bir artış vardır. Eritrosit sedimentasyon hızı artar, 40-50 mm / s'ye ulaşır (norm 1-15 mm / s). Bir çok durumda, enfeksiyöz ajanı tanımlamak için kanın serolojik muayenesi gereklidir, patojenin DNA'sı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenir.

Difteri ile ayırıcı tanı, enfeksiyöz mononükleoz gereklidir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli tonsillit tedavisi genellikle evde yapılır, hastanede yatış 3 yıla kadar sadece şiddetli vakalarda ve çocuklarda gösterilmiştir. Tedavinin ana yöntem doğru ilaç verilen, antibiyotik tedavisi ve hastanın durumu alımı başlangıcında ikinci gününde gelişmiş dozaj, antibiyotikler bir ders mikroflorasının antibiyotiğe dirençli formların geliştirilmesi, aynı zamanda komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, bitmiş olmalıdır. Acil tedaviye ihtiyaç olduğu için, kural olarak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır.

Sıcaklıkta önemli bir artışla, antipiretik ajanlar kullanılır (kural olarak, ilk 1-3 günde sadece ihtiyaç duyulur). Genel terapi, ağız ve farenksin mukus zarından irin çıkarılmasını mümkün kılan, antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık boğaz durulamalarıyla desteklenir. Durulamalara ek olarak, spreyler halinde lokal topikal preparatlar reçete edilebilir (daha rahat ve daha az ağrılı olduğundan, daha önce kullanılan yağlamaların yerine pürülan boğaz ağrısı tedavisinde spreyler ile sulama).

Yüksek vücut ısısı devam ederken, hastalar katı yatak istirahatine ihtiyaç duyarlar. Hafif bir diyet ve bol miktarda içecek gösterir. En şiddetli tezahürlerin yaşandığı dönemde, yemek yemenin reddedilmesine izin verilir, ancak yoğun bir içme rejimi zorunludur.

Bazen palatine bademciklerinin ağızlarında lokalize olan bol sıvı pus, durulama ile kötü şekilde uzaklaştırılır. Bu durumda, pozitif bir etki, otorinolarengolog tarafından gerçekleştirilen bademciklerin yıkanmasını sağlayabilir.

Pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı arka planı karşısında erken ve / veya geç komplikasyonlar gelişebilir. sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri pürülan iltihabı, mediastinum (mediyastinit) dokusu iltihabı, peritonsiller apse: Erken komplikasyonlar bulaşıcı çevre dokulara ve organlara iltihabı yayılması kaynaklanır. nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Geç komplikasyonlar hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir. Bunlar glomerulonefrit, böbrek yetmezliği, miyokardit, septik artrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem hasarı, sepsis içerir.

Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihap kronik bir hal alır, kronik bademcik iltihabı gelişir. Bademcikler içinde bir enfeksiyöz ajanın sürekli varlığı kan dolaşımına girmesine yol açar ve kan akışı ile diğer organlara ve sistemlere yayılır. Komplikasyonların gelişmesini engellemek ve konservatif tedavinin olumlu bir etkisinin olmaması için patolojik olarak değiştirilmiş bezlerin çıkarılması önerilmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda (2 ve 3 derece şiddetli), diyabetes mellitusun ciddi formları, hemofili hastalarında cerrahi tedavi endike değildir.

görünüm

Zamanında tanı ve yeterli tedavi ile prognoz uygundur. Sıklıkla tekrarlayan pürülan anjinin yanı sıra komplikasyon durumunda prognoz kötüleşir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Purulent boğaz ağrısı gelişimini önlemek için:

 • Helmintik istilaların zamanında teşhis ve tedavisi;
 • düzenli, yılda en az iki kez, diş hekiminde önleyici muayeneler;
 • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi (organizmanın sertleşmesi, rasyonel beslenme, hipoterminin önlenmesi, vb.);
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • Solunum yolu bulaşıcı hastalıkları olan hastalarla temastan kaçının.

Ilk doktor

Neden pürülan boğaz ağrısı görülür?

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, ana belirtilerin ortadan kaldırılması ve vücudun savunmasını güçlendirmek için alınacak önlemlerle başlamalıdır. İlaç tedavisi için en iyi yardım doğru beslenme, içme rejimi, yeterli dinlenme ve uyku olacaktır. Komplikasyonların gelişmesini önlemek için yatak istirahati zorunludur.

Önemli olan aşağıdaki kurallardır:

 • Tedavi sırasında herhangi bir fiziksel aktiviteyi hariç tutunuz. Yatak istirahatini hatırlayın;
 • kişinin hasta olduğu odayı havalandırması, gece ve gündüz üç kez;
 • Vitaminler ve eser elementler bakımından zengin, keskin baharatlar ve ekşi soslar olmadan, en az miktarda tuz içeren yiyecekler;
 • iltihaplı lenf düğümleri, inhalasyon tedavisi alanına ısınma prosedürleri uygulayın.

Başarılı tedavide önemli bir bağlantı, doktorun tanıdan sonra ataması gereken ilaç tedavisidir. Bu terapi, bu tür ilaç gruplarının kabul edilmesini içerir:

 • sülfonamidler;
 • antibiyotikler (tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde olduğu gibi);
 • vitamin kompleksleri;
 • bademciklerin durulanması ve yağlanması için araçlar.

O. Hastaların büyük bölümünde böyle devam acil bir iş gerçekleştirmek için iş yerinde bütün eller içeren çalışmalarını önlemek için, hastalığı tedavi etmek mümkün olduğunca çabuk istiyorum ve o günü bir sır değil. Ama hiçbir koşulda irinli bademcik, gerçekleşmesi gerektiğini unutulmamalıdır "kendi ayakları üzerinde." Ancak zor olabilir, iş ve diğer endişeler tam iyileşme anına kadar ertelenmelidir. Unutmayın ki sağlık yüz kat daha önemli.

Gelişimin ilk aşamalarında Angina, boğazın ısıtılması yöntemi ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilir: kuru sıcak kullanılarak sıcak kompreslerin kademelendirilmesi. İşlem pürülan bir şekle dönüştüğünde ve vücut ısısında kalıcı bir artış olduğunda, boyunda ısınma prosedürlerinin uygulanması önemli ölçüde azaltılmalıdır.

Vücut ısısı normale döndüğünde geri verilebilirler.

Peki, hangi durumlarda pürülan boğaz ağrısı tedavi edilmemelidir?

Diğer tüm durumlarda, ısınma prosedürleri yararlı bir etkiye sahip olacak ve iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Artan servikal ve submandibuler lenf nodları ile ısınmaya başvurmak özellikle önemlidir: Bu, kan ve lenf akışını iyileştirecek ve hastalıkla daha çabuk başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

Pürülan bademcik iltihabı ile bir kompres kurmak için, çoğu zaman alkol solüsyonları şeklinde her türlü sıvıyı kullanın. Sıkıştırma bu şekilde hazırlanır:

 • birkaç kez katlanmış gazlı bez veya pamuklu kumaş hazırlayın;
 • doku, vücut sıcaklığına ısıtılmış bir çözelti içine emprenye edilir;
 • Fazla sıvıyı sıkın ve cildin gerekli bölgesine doku uygulayın;
 • kumaşın üstünde polietilen veya gıda filmi uygulanır, böylece film 3-4 cm kadar doku sınırlarının ötesine uzanır;
 • Bir yün şal veya sıcak eşarp ile sarın.

Bir kompres kurmak için saf alkol kullanmayın: en uygun seyreltilmiş votka 25-30 ° 'ye kadar uygulanır. Alkol sıkıştırmak genellikle geceleri veya 5-6 saatten az olmayan bir süre için uygulanır.

Evde votka yoksa, basit ama daha az etkili bir tuz çözeltisi hazırlayabilirsiniz - 2 tam st. l. Bir bardak ılık su üzerine tuz. Çözeltide nemlendirilmiş bez, bir filmle kaplı ve sıcak bir şekilde sarılmış boyun bölgesine uygulanır. Kural olarak, sabahları boğazda ağrı çok daha kolay.

Pürülan boğaz ağrısı foliküler veya lacunar formunun tedavisi için, ilaçlar duru şeklinde, yağlama ve farengeal bölgenin irrigasyon şeklinde kullanılır. İç kullanım için bazı durumlarda (ciddi vakalarda) de enjeksiyon olarak reçete edilen salisilik maddelerin, sülfonamidlerin ve antibiyotiklerin kullanımı için.

Desensitize edici ilaçlar, vücudu güçlendirmek ve bağışıklığı artırmak için vitamin kompleksleri atayın.

Eğer adenoidlerin akut inflamasyonunun arka planında pürülan anjina ortaya çıkarsa, o zaman tesadüfen, burunda interferonda antibakteriyel damlalar reçete edilir.

Pürülan boğaz ağrısından alınan fonlar mutlaka karmaşık bir şekilde alınmalıdır: herhangi bir ilacın tedavisi kabul edilemez ve beklenen pozitif sonucu vermeyecektir. Ayrıca, tedavinin yokluğunda iyileşme de beklenmez. Pürülan boğaz ağrısının kendinde o kadar da korkunç olmadığını, hastalığın komplikasyonlarının ne kadar tehlikeli olabileceğini unutmayın.

Daha sonra, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlar hakkında daha ayrıntılı konuşacağız.

pürülan tonsilit antibiyotiğin seçimi, belirli bir enfeksiyöz madde (nedensel) üzerine etki edecek bir ilaç yeteneğini, hastalığın ilerlemesinin bir özellik, hem de antibiyotiğe hastanın bireysel hassasiyet etkiler.

Streptococcus veya pneumococcus vurgularken, genellikle penisilin serilerini veya geniş bir etki yelpazesinin (örn., Ampisilin) ​​yarı sentetik penisilinlerini kullanır.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, patojenin olası tüm suşları arasında, penisilin serisinin penisilin dirençli ilaçlarının etkisine tepki vermeyen ayrı formlar olabilir. Bu gibi durumlarda, diğer ilaçların kullanımına başvurunuz: sefalosporinler, makrolitler, vb.

Pürülan anjina için en yaygın antibiyotikleri düşünün.

 1. Sumamed, geniş bir antibakteriyel aktiviteye sahip ve enfeksiyöz odakta hızlı bir şekilde yüksek konsantrasyonlarda aktif madde üreten bir makrolid antibiyotiğidir. Tıp çevrelerinde Azitromisin olarak daha iyi bilinir. Streptokok, stafilokok, gram (-) mikroorganizmalar, bazı anaeroblar üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Eritromisin etkilerine dirençli bazı mikroplara aktivite göstermez. Sumamed uzun süre kanda kaldığından, patojenik flora üzerinde feci bir etkiye sahip olmaya devam ederek, ilaç nispeten kısa bir yolla alınır. İlacı günde 1 kez, tercihen boş bir midede veya yemekten 2 saat sonra, 3 ila 5 gün boyunca 0.5 g (2 tablet) atayın. İlaç reçete edildiğinde, hastanın antibiyotik duyarlılığı belirtilmelidir.
 2. Amoksisilin, gram (+) ve gram (-) coccal flora, çubuk benzeri florayı yok eden bir penisilin β-laktam antibiyotiktir. Sindirim sisteminde asit-hızlı, mükemmel sindirilebilir. Çoğu zaman, ilaç 0.5 g için günde 3 kez kullanılır, bazı durumlarda, dozaj 3 g / güne arttırılır. Amoksisilin, penisilinaz sentezleyen bakterileri etkilemez (penisilinlere karşı yıkıcı aktivitesi olan bir madde).
 3. Sefazolin, bakteri duvarının oluşumunu engelleyen sefalosporin β-laktam antibiyotiktir. Enjeksiyon ile, ilk saat için, mikrobik hücre üzerinde en aktif etkiye sahiptir. İlaç daha önce salin içinde çözülmüş IM enjeksiyonları şeklinde kullanılır. Ortalama olarak, günlük dozaj, tek bir miktar 0.25 ila 1 g arasında, 4 g kadar sefazolin olabilir.
 4. Eritromisin, doğasında penisilin preparatlarına benzer bir makrolid antibiyotiktir. İlaç, geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, ancak kendi kendine hızlı bir şekilde direnç geliştirir. Bu nedenle eritromisin sıklıkla diğer ilaçlar, örneğin tetrasiklin veya sülfonamid serileri ile kombinasyon halinde reçete edilir. Eritromisin tabletli veya kapsüllenmiş formda, her 5 saatte bir defa 0.25-0.5 g'a kadar alınır. Günde maksimum ilaç dozu 2 g'dır.İlaç uzun süre alınamaz: Bakteriler hızla eritromisine direnç geliştirir.
 5. Augmentin, amoksisilin ve klavulanik asidin bir kombinasyonu olan bir penisilin β-laktam antibiyotiktir. Kompleks bileşime bağlı olarak, ilacın aktivite spektrumu artar ve bu da çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılmasını mümkün kılar. Yetişkin hastalar 1 sekme alır. günde üç kez. Komplikasyon durumunda, dozda 2 sekmeye bir artış. günde üç kez. Ilacın maksimum tek doz 1.2 g.İlacın yanı sıra hamilelik ve emzirme sırasında 2 haftadan fazla ilaç kullanılamaz.
 6. Suprax aktif bileşen sefixim içeren bir sefalosporin antibiyotiktir. Aerobik ve anaeroblar, gram (+) ve gram (-) bakteriler ile ilgili olanlar dahil olmak üzere çok çeşitli aktivitelere sahiptir. Yetişkin hastalar için, bir veya iki doz için günde 400 mg ilaç kullanılır. Terapi süresi tek tek belirlenir, ancak 10 günden az değildir. İlaç hamile ve emziren kadınlar yanı sıra yaşlı insanlar ve bozulmuş böbrek fonksiyonu olan kişiler için reçete değildir.
 7. Flemoksin, amoksisilin aktif bileşeni olan bir penisilin antibiyotiktir. Pürülan anjinli Flemoxin Soluteba, sindirim sistemindeki hızlı emilim ve tam sindirim nedeniyle çok aktiftir. Aktif maddenin tepe seviyesi, ilaç kullanıldıktan sonra 60 dakika kadar erken bir zamanda gözlenir. Tabletler hoş bir turunçgil aromasına sahiptir, onlardan bir şurup veya süspansiyon hazırlamak için bütün olarak yutulabilir, parçalara bölünebilir. Yetişkin bir hasta için ilacın günlük dozu günde 0.5 ila 2 g'dır. Terapi süresi 1 haftadır, ancak bu, hastanın durumunun karmaşıklığına ve ayrıca bakterinin aktif maddeye duyarlılığına bağlı olabilir. Flemoxin, iltihaplı boğaz ağrısının semptomlarının giderilmesinden sonra 2 gün daha gerekir. İlaç, penisilinler ve sefalosporinlere karşı alerjiler için bir tutku ile reçete edilmez. Gebelikte, Flemoxin bir doktor ile görüştükten sonra kullanım için onaylanmıştır.
 8. Amoksiklav, aktif bileşenleri amoksisilin ve klavulanik asit ile temsil edilen bir penisilin kombine antibiyotiktir. Augmentin ve Flemoxin ilaçlarının analoğu. Bir tablet çözeltisi, bir süspansiyon yapmak için toz veya bir IV çözeltisi yapmak için bir toz formunda üretilir. Yetişkin hastalar için amoksiklav günde iki kez 1 g miktarında, günlük 6 g amoksisilin dozu ve 0.6 g klavulanik asit ile birlikte kullanılır.
 9. Seftriakson üçüncü kuşak sefalosporin antimikrobiyal ajandır. Enjeksiyonlarda / m ve / için ilacı kullanın. / M enjeksiyonları gerçekleştirilmeden önce, seftriakson, 2 ml başına 0.5 g veya 3.5 ml başına 1 g oranında orantılı olarak steril su ile seyreltilir. Bir seferde, 1 g'den fazla seftriakson vermeyin. IV infüzyonları için seyreltme, 5 ml başına 0.5 g veya 10 ml su başına 1 g oranında gerçekleştirilir. Eğer ilaca bireysel aşırı duyarlılık yoksa ilaç genellikle iyi tolere edilir.

Ciddi pürülan boğaz ağrısı, karışık tipte bakteriyel lezyonun bağlılığı veya varlığı, ayrıca artmış maruziyet için, iki (daha nadiren, daha fazla) antibiyotik ilacı eşzamanlı olarak reçete edilebilir.

Antibiyotiklerin uzun süreli kullanımda mantar önleyici İlaçlar almak, hem de normale bağırsak mikroflorası demektir tavsiye edilir aynı anda ve antibiyotik tedavisinin ardından, bu nedenle, bağırsak bozukluğu ve mantar hastalıklarının gelişimine neden olabilir unutmayın.

pürülan angina ile durulayın genellikle furatsilina çözüm kullanmak etoniya% 0.1 çözeltisi,% 0.1 Rivanol, sodyum benzoat, et suyu adaçayı yaprak, kök Potentilla, papatya. İnterferon,% 0,05 levamizol, sodyum bikarbonat ile irrigasyon yapabilirsiniz. Durulama her saatte, ağrının tamamen kayboluncaya ve boğazda iltihap belirtileri ortaya çıkana kadar yapılması önerilir.

Pürülan boğaz ağrısını aşağıdaki vasıtalarla durulayın:

 • Tuz, soda ve iyot çözeltisi - 3-4 damla iyot, 1 çay kaşığı. 200 ml sıcak su için sofra tuzu ve soda;
 • 1 çay kaşığı ile güçlü papatya rengi infüzyonu. 200 ml başına tuz;
 • bir furakilin 1: 5000 çözeltisi;
 • sarımsak suyu - bir saat için 200 ml kaynayan suda 2 diş sarımsak ısrar etmek;
 • elma sirkesi çözeltisi - 1 çay kaşığı. 200 ml ılık su için bu sirkenin;
 • elma sirkesi ile pancar suyu (200 ml meyve suyu ve 20 ml sirke);
 • klorofilliptom, Lugol çözeltisi, İyodinol, Miramistin, Dioksidin vb.

En popüler durulama ürünlerinden bazılarını düşünün.

 1. Lugol, moleküler iyodine dayanan antiseptik ve antifungal bir çözeltidir. Bademciklerin tedavisi için sıvı veya aerosol şeklinde üretilmiştir. İlaç günde en fazla 6 kez, optimal olarak - günde 2-3 kez kullanılır. Tedavinin seyri 3 ila 5 gündür. Lugol, vücudun iyot preparatlarına aşırı duyarlılığı için kullanılmaz.
 2. Peroksit, organik kümelerin aktivitesini engelleyen bilinen bir antiseptiktir: protein, pürülan ve diğer salgılamalar. Kılcal damarların kanamasını durdurur. Boğaz ve palatine bademciklerin durulanması için% 0.25'lik hidrojen peroksit çözeltisi uygulanır. Durulama yaparken, göz bölgesindeki ilacı almamanız gerekir.
 3. Miramistin - (-) ve Gram (+) bakteriler, aeroblar ve anaeroblar, sporları biçimlendirilmiş ve oluşturmayan mikroorganizmalar ve aynı zamanda, belirli mantarlar ve virüsler gram etkili antiseptik etkisi. Miramistin% 0,01 çözeltisi, günde 6 defaya kadar, boğazı durulamak için kullanılır. Terapi süresi hastalığın dinamiğine bağlıdır. Bazen bir ilaç kullanırken boğazda yanma hissi olabilir. Bu geçici ve normal bir olgudur ve ilacın geri çekilmesini gerektirmez.
 4. Furacilin nitrofuran serisinin bir antimikrobiyal ajanı olup gram (+) ve gram (-) mikroorganizmaların çoğunu yok eder. Pürülan anjina ile furacilin 1: 5000 oranında sulu bir çözelti olarak kullanılır.
 5. Heksoral, heksaetidin bazlı bir antiseptik, deodorant ve analjezik ilaçtır. Mantar, gram (+) ve gram (-) bakterileri, psödomonadları ve protozoaları yok eder. % 0.1'lik bir çözelti, boğazın yıkanması ve tedavi edilmesi için kullanılır, yuttuktan sonra günde 15 ml. Durulamadan sonra, 1,5 saat boyunca içilmemeli veya yemek yememeniz tavsiye edilir Geksoral'in uzun süreli kullanımıyla, bir tat bozukluğu ve diş minesinin gölgesinde bir değişiklik mümkündür.
 6. Streptocid - sulfa bir ispat eder, streptokoklar, E. coli, pnömokok, Meningokoklan, gonokok ve diğer mikropların yok eder. İlaç, oral uygulama veya durulama için kullanılabilen tabletler formundadır. 200 ml ılık suda ezilmiş streptocid tablet dökülür, çözülür, karıştırılır. Boğazını, boğaz ağrısı ile yıkamak için kullanıyoruz. Durulama olasılığı yoksa, streptosit tabletin tamamen emilene kadar ağzında tutulmasına izin verilir (günde 1 tablet 3-4 kez). Ilacın bu kullanımı daha az etkili değil, ama onun dezavantajı vardır: tablet acı bir tadı vardır, bu yüzden acı çekmek zorunda kalacaksınız. Hapın emilmesinden sonra, içilmesi ve ele geçirilmesi ilaçlanamaz, aksi takdirde etkisi iptal edilir.
 7. Tantum Verde, indozole dayalı non-steroid anti-inflamatuar ve analjezik bir ilaçtır. Resorpsiyon için tabletler biçiminde ve boğazın durulanması için ve aynı zamanda sulama için bir aerosol formunda çözeltiler halinde üretilir. Durulama için 1 çorba kaşığı kullanın. l. Tantum Verde'nin her 2 saatte bir çözeltisi. Yutmayın! Aerosol, her 2 saatte bir 5-8 tıklamayla kullanılır. İlaç kullanırken, ağız boşluğunda hoş olmayan duyumların görünümü: bu normal kabul edilir ve ilacı kullanmayı reddetmek için bir bahane değildir.
 8. Stopangin - popüler bir antiseptik, bir aerosol veya gargara için bir çözüm olarak kullanılır. Heksetidin ve uçucu yağlar bir dizi ihtiva eder. Nane, anason, karanfil, okaliptüs, vb Stopangin yemek sonrası veya 1-1.5 saat önce direkt olarak kullanıldı. Durulama için 1 çorba kaşığı kullanın. l. Çözüm, prosedür günde yaklaşık 5 defa tekrarlanır. Tedavi süresi - 7 gün. İlacın aerosol formu, her amigdalayı tedavi etmeye çalışarak günde 3 kez farengeal bölgeyi sulamak için kullanılır. İlacını yutmaktan ve göz bölgesinden almaktan kaçının.

Eğer tabletlerin pürülan anjina ile alındığı hakkında konuşursak, ilaç hemen kullanılan ilaç gruplarına ayrılabilir:

 • antibiyotik tedavisi - başlangıçta geniş bir aktivite spektrumu antibiyotik reçete. Antibiyotik tedavisinin ana görevi, enfeksiyonun neden olan etkenini ortadan kaldırmak ve nötralize etmek ve ayrıca komplikasyonların gelişmesini önlemektir. penisilin serisi (benzilpenisilin, amoksisilin, Augmentin), dizi sefalosporin (seftriakson, sefazolin ve benzeri.), makrolid antibiyotikler (klaritromisin, eritromisin) en sık izole edilen ilaçlar arasında. Bazı durumlarda, patojenlerin antibiyotik tedavisine duyarlılığı için bir örnek hazırlanmalıdır: bu sayede iyileşme süreci hızlandırılabilir ve komplikasyon riski azaltılabilir;
 • antihistamin tedavisi - vücudun duyarlılığını azaltmak ve alerjik reaksiyon riskini azaltmak için antibiyotik tedavisinde kullanılır. Antihistamin tedavisi için tercih edilen ilaçlar suprastin, diazolin ve dimedrol'dür. Bu durumda, suprastin daha az yan etkilere sahiptir, bu yüzden daha sık reçete edilir (yetişkinler için günde 2-3 tablet);
 • antifungal tedavi - sindirim sisteminin yararlı mikroflorasının antibiyotik baskılanmasını önlemek için atandı. Bir antibiyotik tedavisi sonrasında ortaya çıkabilen dysbacteriosis'in sadece sindirim problemlerinin ortaya çıkmasını değil, bağışıklığı önemli ölçüde azaltabildiği bilinmektedir. Ve bağışıklık savunmasının düşüşü, sırayla, vücutta patojenik flora ve mantar enfeksiyonu gelişimini provoke edecektir. Antifungal ajanlardan en sık olarak ketokonazol, flukonazol, levorin veya nistatin reçete edilir. En popüler olanı ilk iki ilaçtır, çünkü kullanımı daha uygundur. Örneğin, önleme amaçlı flukonazol, antibiyotik tedavisi boyunca günde 50 mg için kullanılır. Netstatin veya levorin - 10-20 yıl önce bile çok popüler ilaçlar - daha sık kullanılmalıdır: 1 tablet için günde 4 kez;
 • immünoterapi - vücudun savunmasını güçlendirmek için hap ve fonları alır. Bu ilaçlar arasında ekinezya, imudon, immünal, levamizol, sikloferon bulunur. Vücudun savunmalarının zayıflama derecesi göz önüne alındığında, bağışıklığı arttırmaya yönelik araçlar ayrı ayrı reçete edilir. Genellikle vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş multivitaminleri ve karmaşık ürünleri atayın.

Soluma irinli bademcik büyük ölçüde inhalasyon tedavisi bağımsız değildir ve ilaç tedavisinin arka karşı düzenlenen ama sadece koşuluyla, hastanın durumunu kolaylaştırabilir. Genel olarak, inhalasyon prosedürleri için çeşitli antiseptik solüsyonları kullanılmaktadır. En basitinden, ancak daha az etkili olmayan çözümlerden, iyot, klorheksidin içeren bir soda çözeltisi kullanın. Genel olarak, inhalasyonlar için zamanla test edilmiş çözümlerin listesi oldukça kapsamlıdır. Bu infüzyonlar ve otlar (papatya, adaçayı, okaliptüs, nergis, vs.) decoctions, ve haşlanmış patates, şalgam çifti olabilir ve böyle devam eder. Bununla birlikte, eczanelerde satın alınabilir inhalasyon için özel araçlar vardır.

 1. Bioparox fusafungin - bir polipeptit antibiyotik dayanan bir inhalatördür. Bakteri, hem gram (+) hem de gram (-) ve mantar enfeksiyonunu yok eder. Enflamatuar reaksiyon belirtilerini etkili bir şekilde kaldırır. İnhalasyon tedavisi için Bioparox kullanılır. ağzına gereken oral soluma, aşınmaya özel memesinde sprey kullanmadan önce, kartuşun taban itmek dudakları ve nefes sabitlenmiş. Enjeksiyondan sonra, nefesi birkaç saniye boyunca tutun, böylece ürün solunum yolunun yüzeyine dağıtılır. Yetişkinler için günde 4 kez 4 kez Bioparox enjeksiyonları kullanılır. Terapi süresi 1 haftadır.
 2. Ingalipt - uçucu yağ içeren bir aerosol, bir anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. İnhalasyon Ingaliptom, 2 saniye boyunca günde 3 ila 4 kez kullanılır. İlaç ağızda mümkün olduğunca 8 dakika boyunca tutulmalıdır. İlacın etkisi sadece pürülan boğaz ağrısı tedavisinde değil, aynı zamanda stomatit, bronşit, laringofarenjit de palpable.

Eğer pürülan anjina, sıcaklıkta kuvvetli bir artış ile ortaya çıkarsa, bu durumda inhalasyon sırasında uygulanmamak daha iyidir. Sıcaklık göstergelerinin normalleştirilmesi ile, inhalasyon prosedürlerine devam edebilirsiniz.

Pürülan anjina ile iyileşmeyi hızlandıran birçok halk tarifleri vardır. Size en yaygın ve etkili tarifleri sunacağız, böylece herkes kendileri için en uygun olanı seçebilir.

 • Kömür ve okaliptüs yağının bir karışımını bademciklere (pipet veya pamuklu çubukla) günde 5 kez uygulayın. Eğer boğazda yanma hissi varsa - korkutucu değil, 15 dakika boyunca normalleşir.
 • Kurutulmuş çam iğneleri bir cam kavanozun üstüne kadar doldurulacak ve tuz eklenmesiyle (100 ml votka başına 10 gr tuz) tamamen kaliteli votka dökülecektir. Bazen karanlık bir dolaba 1 hafta ısrar ediyorlar. Bu tentür, inhalasyon için kullanılır: 100 g tentür, 1 litre suda seyreltilir ve bir kaynamaya getirilir. Ateşten alın ve yaklaşık 15 dakika havlu ile kaplı çiftler üzerinde nefes alın. Çare uzun süre saklanabilir ve gerektiğinde kullanılabilir.
 • Yeşil çam kozalakları balla dökülür ve 2-3 ay boyunca bırakılır (0.5 litre bal başına 1 kg koni). Ardından, bal 1 çorba kaşığı tüketir. her yemekten önce kaşık.
 • Taze sıkılmış havuç suyu ılık su 1: 1 ile seyreltilmiş, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. bal. Gargara yapmak için kullanın.
 • 200 ml taze sıkılmış havuç suyu 2 büyük veya 3 küçük diş sarımsak sıkın ve 3 gün boyunca günde iki kez yemeklerden önce yarım saat içilir.
 • Soğandan kaynar su ile kabuğu kaynatın (500 ml su başına 2 yemek kaşığı kabuk), boğazını durulamak için kullanın.
 • Büyük bir soğan pişirin, buharları soluyun.
 • Sıcak suyla (1: 1) birlikte kokain veya aloe suyu karışımı hazırlayın, boğazınızı yıkamak için kullanın.
 • Infüzyon hazırlayın: 2 yemek kaşığı. l. John's wort, 1 çorba kaşığı. l. Bir termos doldurmak için meşe kabuğu ve 700 ml kaynar su dökün. 2 saat boyunca infüze edin, sonra boğazınızı yıkamak için süzün ve kullanın (her 2 saatte bir).
 • 20 dakika önce yemek 100 mi günde üç kez eş zamanlı alımı ile, boğaz durulama için kullanılan bir infüzyon adaçayı (1 çorba kaşığı. L. Ham madde 200 ml kaynar su), hazırlayın.
 • Huş tomurcukları 1 saat kaynar suda infüze edilir. İnfüzyonu günde 400-600 ml'de kullanın.

İnsanların tedavi yöntemleri iyileşme süreci üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak, kişi sadece böyle bir tedaviye güvenmemelidir. İlaç tedavisi sadece olası ve tehlikeli komplikasyonları önlemek için halk tarifleri ile desteklenmelidir.

Pürülan boğaz ağzı ile bal, hastalığın süresini azaltmaya yardımcı olur. piyojenik enfeksiyon kaynağı irinli bademcik bal sadece yeri doldurulamaz bir üründür, bu nedenle zaman - o bal streptokok bitki örtüsü öldürmek maddeler içerir kanıt yoktur.

Zengin bileşimi nedeniyle, bal, kılcal damardan kan akışını hızlandırır, zehirli maddelerin atılımını hızlandırır ve iltihaplı odakları besin ve oksijen ile besler. Bal bileşenleri, bağışıklığı güçlendirir, vücudu seslendirir ve iyileşme için hazırlar.

Hastalığın akut döneminde, çok yararlı bir alışkanlık 1 çay kaşığı kullanımı olacaktır. Her yemekten sonra doğal bal: bal bademcikleri sarar, bakteriyel florayı nötralize eder ve inflamatuar reaksiyonu giderir. Ayrıca, balın sıcak çay veya sütün içine ilave edilmesi tavsiye edilir (daha yüksek bir sıcaklıkta 40 ° C'ye kadar, bal iyileşme özelliklerini kaybeder).

Bal ile arıtma, arıcılık ürünlerinin yanı sıra 1 yaşın altındaki çocuklar ve emziren kadınlara karşı alerjide kontrendikedir.

Bal kendi kendine yeterli bir tıbbi ürün olarak veya başka ürünlerle karışım halinde kullanılabilir:

 • Balın, karışımda, cevizdeki yeşil kabuktan elde edilen meyve suyu ile mükemmel bir etkisi vardır. Bu karışımı çay veya diğer sıcak içeceklere eklemek yararlıdır;
 • ılık suda (1: 3) bal çözeltisi ile günde birkaç kez gargara yaparken iyi bir etki gözlemlenir;
 • 1 çorba kaşığı. l. 1 yemek kaşığı ile yüksek kaliteli tereyağı karışımı. l. bal, köpük oluşturana kadar su banyosunda sıcak bir tutam kabartma tozu ekleyin. Karışımı ılık, yemeklerden sonra veya aralarında.

Propolis baldan daha az etkili değildir. Bu durumda, sadece propolis yararları sağlar, bu da kullanıldığında ağız boşluğunda karıncalanmaya neden olur. Böyle bir duyum yoksa, belki de, propolis gerçek değildir.

Pürülan anjina ile propolis yedikten sonra çiğnenir. Tek parça bir tırnağın büyüklüğündedir. Kalitatif propolis, sonuçların gelişimi için korkmadan birkaç gün boyunca pürülan boğaz ağrısı semptomlarını ortadan kaldırır.

Bir alkol çözeltisi hazırlamak için, 10 g propolis püre ve 100 gr alkol dökmek gerekir. 7 gün boyunca oda sıcaklığında karanlık bir yerde saklayın. Böyle bir çözelti, 10 ml tentürün su ile seyreltildiği durulama için kullanılabilir (1:10). Çay (5-10 damla) için tentür eklemek de yararlıdır.

mükemmel bir etki propolisovoe yağı Kesitler: 10 kısım, kakao yağı bir su banyosunda bastırmak, karıştırılır propolis (ezilmiş) 1 kısım ilave edildi ve soğutuldu. 1 çay kaşığı al. günde üç kez yemeklerden ve gece saatlerden bir saat sonra.

En iyi etki, propolis ve balın entegre kullanımıyla sağlanır.

Pürülan boğaz ağrısı olan limon boğaz ağrısının semptomlarını hafifletmeye ve sıcaklığı stabilize etmeye yardımcı olur. Ancak, sadece limonlu çay kullanmayın. Boğazdaki ilk ağrı semptomları orta büyüklükte bir limon almalı, kaynar suda durulayın ve bir süre şekersiz yemek yeyin. Bu sizin için zor ise, ½ limon, daha sonra 2 saat sonra - ikinci yarısı, daha sonra 1 saat hiçbir yiyecek ve içecek yemez, kendinizi sınırlayabilirsiniz.

Aşağıdakileri de yapabilirsiniz: Limonu kabuktan temizleriz ve dilimlere (mandalina) ayırırız. Bir limon diliminin ağzında yavaşça çözünen her saat için.

Bazı insanlar şekersiz limon yiyemezler. Bu durumda, doğal bal tavsiyesi verebilirsiniz: bir dilim limon döküp ağızda çözünüz.

Limonun pürülan boğazda yararlı etkisinin sırrı nedir? İlk olarak, limonun bağışıklığı arttırdığı bilinmektedir. İkincisi, C vitamini ve sitrik asit kombinasyonu patojenik floranın varlığını karmaşıklaştırır: böyle bir asidik ortamda bile streptokok enfeksiyonu ölür.

Pürülan boğaz ağrısının gelişmesi ile çocuğun bir doktor ve antibiyotik tedavisinden yeterli yardıma ihtiyacı vardır. 3 yaşın altındaki küçük çocuklar bir çocuk doktorunun gözetiminde bir hastanede tedavi edilmelidir. Çocuk yaşlanırsa ve evde tedavi edilirse, o zaman yatak istirahatine kesinlikle uymalıdır.

Bir çocuk üzerinde deney yapmak, halk yöntemlerini ve araçlarını kontrol etmek kabul edilemez: kural olarak, bu yöntemlerin çoğu yetişkin hastalar için tasarlanmıştır. Çocukluk döneminde pürülan boğaz ağrısının zamansız tedavisi aşırı derecede olumsuz sonuçlarla doludur.

Neden uzmanlar çocuklarda pürülan boğaz ağrısının bağımsız tedavisine başvurmayı tavsiye etmiyor? Gerçek şu ki, birçok antimikrobiyal ajan çocuklukta kontrendikedir ve çocuklar için dozajı hesaplamak daha da zordur, fakat çocuğu yanlış tedaviye zarar vermek çok daha kolaydır. Küçük çocuklarda inhalasyon için spreyler ve aerosoller kullanın, bu laringospazmaya neden olabileceğinden kontrendikedir.

Ayrıca, bebekler henüz boğazlarını durduramaz, ağızlarında bir hap veya solüsyon bulundururlar ve çocuklarda lokal tedavi genellikle bezlerin dışarıdan işlenmesine kadar azalır.

Pürülan anjina çocuk genellikle bal veya ahududu (frenk üzümü, kızılcık) reçeli ile sıcak çay sunmalıdır. Bebeğin yutulması zorlaştığından, püresi ve sıvı ılık besinler ile beslenmeniz önerilir: ilk yemekler, patates püresi, sufle, yulaf lapası. Diğer tüm konularda doktor tavsiyelerini takip edin ve reçete edilen tedavi rejimine uyun.

Pürülan boğaz ağrısı kolayca asimile, vitamin ile zenginleştirilmiş diyete uyulması tavsiye edilir. Hastalık boğaz ağrısı ve yiyecek yutulması ile ilgili bir sorun olduğu için, tabaklar sıcak bir durumda (soğuk değil, sıcak değil) sıvı, ovuşturulmuş ve yarı sıvı tüketilmelidir. İltihaplı mukozayı tahriş eden yiyecekleri hariç tutmak gerekir: baharatlar ve çeşniler, soğuk ve çok sıcak yemekler ve içecekler, alkol, kaba yiyecekler.

Pürülan boğaz ağrısı için öncelikli ürünler:

 • peynir, puding, yumurta, bitkisel püresi (patates, havuç, kabak, karnabahar, kereviz), püre haline getirilmiş kaynatıldı et, yoğurt, yulaf ezmesi, irmik ve pirinç lapası kutu;
 • et, tavuk ve balıktan et suyu;
 • sıcak taze sıkılmış meyve suları, kompostolar, jöle, jöle, meyve musları, muz;
 • limonlu çay, ballı bal, bitkisel çaylar (tercihen siyah frenk üzümü, ahududu veya kuşburnu çayı);
 • bal ve arı ürünleri.

Aşağıdaki ürünler tavsiye edilmez:

 • hamur;
 • koruma, salatalık turşusu, salatalık turşusu ve domates;
 • krema, çikolata, kek ve kekler;
 • alkollü içecekler;
 • gazlı içecekler;
 • kızarmış ve füme ürünler.

Yiyecekleri küçük porsiyonlarda alın ama sık sık. Yemek pişirmek için ürünler ezilir, silinir, sadece haşlanmış veya buhar olarak sunulur.

Daha ılık sıvı içmek tavsiye edilir.

boğaz ağrısı Palatine bademciklerin başlıca bakterilerden etkilendiği akut bademcik iltihabıdır. Ancak, bakterilerin neden olduğu vücuda zarar, sadece boğazın durumunu değil, aynı zamanda genel refahı da etkiler. Bu hastalık KBB alanının kapsamının çok ötesine geçen ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Angina çeşitli nedenlerden dolayı oluşur. Başlangıçta, suç bedene girme, çarpma, bakteri veya virüs haline gelir. Fakat her insanın anjinası olacaktır, eğer mikrop vücut içine girerse, bağışıklık sistemi hastalığın ilk aşamasında hastalığı baskılamak ve ciddi sonuçlara yol açmamak için tasarlanmıştır. Bu nedenle, anjin gelişiminin kolaylaştırıldığı sonucuna varabiliriz:

 • zayıf bağışıklık;
 • vücudun hipotermisi;
 • vitamin eksikliği;
 • yetersiz beslenme;
 • sabit stres;
 • bademciklerin mikrotravmaları;
 • ağız ile nefes almak.

Eğer bu faktörlerden birkaçı uyuşursa ve o zaman kişi hastayla temas ederse veya kirli havaya sahip bir odada ise, bu muhtemelen anjinaya yol açabilir.

Şimdi anjina oluşumuna yol açan bakterilerin listesini sıralıyoruz:

 • streptococcus anjinin en sık görülen patojendir;
 • staphylococcus aureus;
 • hemofili influenzae;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • Klebsiella;
 • meningokok;
 • tifo ateşi bir sopa;
 • anaeroblar;
 • şarbon değneği.

Teorik olarak, tüm bu bakteriler anjinaya neden olabilir, ancak vakaların büyük çoğunluğunda streptokok ve stafilokoklar patojen olurlar.

Birçok insan anjin belirtilerinin boğaz ağrısı, ateş ve halsizlik olduğunu bilir. Ancak bu belirtiler benzersiz değildir ve ayrıca, farklı güç ve zaman tezahürlerine sahip olabilirler. Bu farklılıklar anjina tipine bağlıdır.

Lacunar angina, 40 dereceye varan sıcaklıklarda keskin bir artış ve zayıflık, üşüme, baş ağrısı ve bazen de kalpte eşlik eden semptomlarla kendini gösterir. Bademciklerin sarımsı bir boyası var, lenf düğümleri büyütüldü. Boğazın kesilmesinden birkaç gün sonra hafif yükselen sıcaklıklar devam edebilir.

Purulent lacunar angina ne kadar sürer?

Süresi 5 ila 7 gündür.

Foliküler anjin ortaya çıkar ve lacunar kadar şiddetli bir şekilde ilerler. Vücut ısısı 40 dereceye yükselir ve hasta eklemlerde ve kaslarda kuvvetli zayıflık, ağrı hisseder. Lacunar'dan farkı bademciklere kadar uzanır - yaklaşık 3 mm çapında sarımsı yükselmeler oluştururlar. Bu daha şiddetli bir boğaz ağrısı şeklidir, ancak mevcut olanların en ağırı değildir.

Pürülan foliküler anjin son ne kadar sürer?

Süresi 10 güne ulaşabilir.

Phlegmonous tonsillitis parathonsillar dokusunun iltihaplandığı akut bir pürülan paratonzillittir. Kural olarak, bu lacunar veya anjina folinüler bir komplikasyonudur, ancak bazı durumlarda birincil bir hastalık olabilir. Hasta boğazda şiddetli ağrı hisseder, sıvı gıdaları bile reddeder, konuşma bozulur ve ağzı açmak zordur.

Bir pürülan flegmonöz boğaz ağrısı ne kadardır?

Kurtarma, anjina başlangıcından sonraki 12. günden daha önce gerçekleşmez ve genellikle bu zamana kadar 4 gün eklenir. Apse olgunlaşması ve açılmasından sonra iyileşme gelir.

4 tip anjinadan sadece kataral pürülan formasyonlar eşlik etmez. Onunla, bir kişi boğazda kuruluğu ve terlemeyi hisseder, bir süre sonra acı hissine dönüşür. Sadece boğaza değil - kaslara, kafaya ve bazı durumlarda da kulağa uzanır. Pürülan boğaz ağrısının bu formu, sıcaklık olmadan veya hafif bir artışla birlikte olabilir. Alt çene yakınındaki lenf düğümleri hafifçe büyümüştür, bademcikler kırmızı ve büyümüştür.

Bir cor angina ne kadar sürer?

Süresi 3 ila 5 gündür ve sonra durur veya komplikasyon aşamasına geçer.

Çoklu komplikasyonlar mümkündür:

 • larenjitin;
 • orta kulak iltihabı;
 • kolesistit;
 • refmatizm;
 • lenfadenit;
 • bulaşıcı poliartrit vb.

Kronik bademcik iltihabı ağızdan hoş olmayan bir koku, boğazda periyodik bir ağrı, palatine kemiğin kuruması ve şişmesi ile kendini hissettirir.

Pürülan boğaz ağrısı, pürülan odakların palatine bademcikler üzerinde lokalize olduğu çeşitli mikropların (çoğunlukla streptokoklar) neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından meydana gelir, ancak hasta tarafından kullanılan kirli bulaşıklar yoluyla bulaşmanın bulaşma yolu ve bir iletişim-ev yolu vardır. Zirve görülme sıklığı sonbahar ve ilkbaharda düşer.

Hastalığın en sık sebebi hemolitik streptokoktur, fakat diğer bakteriler, mantarlar ve virüsler pürülan boğaz ağrısına neden olabilir. hastalığın oluşumuna yol birçok faktör vardır: ağızda enfeksiyon odaklarında varlığı (diş çürüğü, stomatit, vs.), bağışıklık, hipotermi, kirli hava, sigara kullanımı, sabit alkol tüketimi, ve bademcik yaralanma sabit inhalasyon indirgenmesi.

Bu hastalığın iki şekli vardır:

 1. Pürülan lacunar anjina ile, bademciklerin yenilgisi lacunae bölgesinde meydana gelir, süreç bademciklerin ötesine uzanmaz. Incelendiğinde, belirgin hiperemi ve bademciklerin ödemi yanı sıra, lacunae genişlemesi. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz renkte lifli pürülan bir kaplama vardır. Bu plak kolayca kaldırılır, "tıpalar" yeri kanama izleri bırakmaz.
 2. Pürülan foliküler anjin, bademciklerin foliküler aparatının (lenf nodları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Onlar mukoza zarının yüzeyinde kabarık, şişmiş kırmızı, pürülan baskınlar bir spatula ile kolayca çıkarılmaz. Birbiriyle kaynaşmak, pürülan odaklar apse oluşturabilir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri benzerdir. Genellikle hastalar şu şikayetleri sunar:

 • vücut ısısında 39 C ve üzeri artış;
 • baş ağrısı, titreme, şiddetli zayıflık;
 • yoğun boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • bademciklerin hiperemi ve şişliklerinin yanı sıra, üzerinde beyaz ve sarı "tıkaçlar" şeklinde pürülan akınların varlığı.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışmalısınız. Bu hastalık yeterli tedavi gerektirmektedir, çünkü yanlış tedavi ciddi komplikasyonların (boyunda, kalp hastalığında, böbreklerde ve eklemlerde apse ve flegmon) riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu makalede, pürülan boğaz ağrısı tedavisi anlatılmaktadır.

 1. Hastalara yatak istirahatine uymaları önerilir. Yutma sırasında ağrının azaltılması için hasta tarafından alınan yiyecekler ezilmelidir. Vücudu detoksifiye etmek için çok fazla içkiye ihtiyacınız vardır, sıvı sıcak olmalı, sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 2. Pürülan anjina olan tüm hastalar için antibiyotik tedavisi gereklidir. Çoğu zaman, hastalar reçete edilen antibiyotik penisilin serileri (Amoksisilin, Amoksiklav) ve makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).
 3. Lokal antibiyotik tedavisi, inflamasyonun odak noktasında yüksek konsantrasyonda antibiyotik oluşması nedeniyle tedavinin etkinliğini artırır. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde yüksek etkinliği olan en yaygın ilaç, Bioparox'dur. Ayrıca, emilim için tabletler (bir anestezi ile Grammidin Neo ve Grammidin Neo) halinde bir antibiyotik içeren bir ilaç da vardır.
 4. Antiseptik ve antienflamatuar solüsyonlarla sık sık durulama. Givalex'i, bir furatsilina çözeltisi, tuzlu su çözeltisi, papatya ve adaçayı içeren et suyunu kullanabilirsiniz. Gargara birkaç dakika boyunca günde en az 5-6 kez olmalıdır.
 5. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, aynı zamanda anti-enflamatuar ve analjezik bileşenleri içeren (Strepsils, Faringosept, Travisil, Sepptilet) lolipop ve tabletleri emilimi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yararlı maddeler içeren bademcikler ve boğazların (Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde) sulanması da yararlıdır.
 6. Vücut ısısını azaltmak için antipiretik ajanlar (Parasetamol, Nurofen, Fervex, Coldrex) kullanmak mümkündür.
 7. Terapi, vücudun savunmasını (vitaminler, doğal immünomodülatörler) güçlendirmeyi amaçladı.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde en sık yapılan hatalardan biri, bademciklerin Chlorophyllipt, Lugol çözeltisi, vb. Gibi ilaçların çözeltileriyle yağlanması ve ayrıca onlardan pürülan "tıkaçların" giderilmesidir. Bu tür manipülasyonlar enfeksiyonun yayılmasına yol açar.

Çocuk doktoru EO Komarovsky, anjina hakkında şunları söylüyor:

Angina - Dr. Komarovsky'nin Okulu

Survey TV, "Tıp" programı, "Angina ile ne yapmalı?"

Pürülan boğaz ağrısı, enfeksiyon odaklarının bademcikler içinde yer aldığı bir akut enfeksiyöz bakteri hastalığına işaret eder. Göze iyi görünen püs, bezlerin yüzeyindedir ve küçük bir bakteri birikimini temsil eder.

Genellikle pürülan tonsillit diğer hastalıklarla karıştırılır. Ama kesinlikle farklı bir tedaviye ihtiyaçları var. Oluşan irin sadece üretilen bakteriler olduğu ve bunun hastalığın altında yatan sebep için geçerli olmadığı anlaşılmalıdır.

Hastalığın teşhis edilmesinde anjina ile sonuçlanması çok önemlidir. Pürülan boğaz ağrısının ana nedenleri aşağıdaki gibidir.

 1. Hemolitik streptococcus, diğer virüsler veya mantarların vücuda girmesi.
 2. Bağışıklık fonksiyonunun zayıflamasında.
 3. Çürük veya stomatit şeklinde başka enfeksiyon odağı varlığında.
 4. Sigara şeklindeki kötü alışkanlıkların mülkünde.
 5. Kirlenmiş havanın solunması durumunda.
 6. Hipotermi veya aşırı ısınma.
 7. Alkollü içeceklerin kullanımında.
 8. Bademcik travmalarında.
 9. Vitamin ve mineral eksikliği.
 10. Yanlış beslenmede.

Ağız boşluğunda her zaman farklı bakteriler veya virüsler olduğuna inanılmaktadır. Uzun zamandır orada olabilirler. Ancak bağışıklık fonksiyonu zayıfladığı anda, mikroplar aktif olarak çoğalmaya başlar ve en yakın dokulara çarpar. Hastalığın gelişimini etkileyebilecek herhangi bir faktör, hatta sıcak bir yaz gününde dondurma veya ıslatılmış ayak yemiş olabilir.

Hastalığı ayırt etmek için, hasta hangi saf angina'nın neye benzediğini bilmelidir. Hastalık bademcikler üzerinde sarı veya kirli sarı noktaların oluşması ile karakterizedir. Bazı durumlarda ağız boşluğunu tamamen kaplayan bir bisküvi vardır. Önemli bir ayırt edici özellik boğazın arka duvarında ülser olmamasıdır. Tüm pürülan sıvı sadece farinkste bulunan bademciklerde bulunur. Boğazın yüzeyinde herhangi bir döküntü yoktur.

Ayrıca, anjinada abselerin gökyüzünde ve dilde oluşmadığını da belirtmek gerekir. Belki sadece küçük bir kızarıklık ve şişme. Bu özellikler hastalığın teşhisinde çok önemlidir, çünkü hastalığın viral veya fungal tipinde, enflamatuar süreç boğaz ve gökyüzünü aynı anda etkiler.

Ayrıca, pürülan boğaz ağrısı ile, dil üzerinde grimsi bir kaplama görülür. Boğazın durulanması sırasında kolayca yıkanır ve hastalığın tam iyileşmesinden sonra geçer.
Pürülan tonsillit de aşağıdaki semptomların ortaya çıkması ile karakterizedir.

 • Onlara basarken lenf düğümlerini ve acı veren hisleri artırır.
 • Şiddetli boğaz ağrısı.
 • Servikal bölge şişmesi.
 • Eklem dokularında artrit.
 • Sıcaklıkta artış.
 • Bezlerde beyaz bir kaplamanın oluşması, şiddetli hiperemi ve boğazda ağrılı bir his.
 • Acı ve ağrılı yutma.
 • Genel durumun bozulması, halsizlik ve depresyon.
 • Ateşli bir devlet.
 • Derideki döküntülerin görünümü.

Pürülan tonsillitin üç ana formu vardır.

 1. Foliküler form. Bademcik tortuların bademciklerin foliküllerinde birikmesiyle karakterizedir. Sıcaklıkta 39 dereceye kadar bir artış var. Hastalık lenf düğümlerini derinden etkiler. Sonuç olarak, bademcikler parlak kırmızı bir renge sahiptir ve ayrıca pürülan bir çiçek ile kaplıdır. Çoğu zaman dokuların şişmesi olur. Bu tip pürülan anjinada, yutma sırasında arttığı ve kulağa verdiği güçlü acı verici duygular vardır. Çoğu zaman hastalar baş, kulaklar ve lomber bölgedeki ağrı nedeniyle doktora başvururlar. Bir ürperti ve artan yorgunluk var.

Çocukta pürülan anjinada kusma, ishal, meninksin tahrişi ve bilinç ihlali görülür.
Hastalığın ortalama süresi en az beş gündür.

 • Lacunar Angina. Foliküler anjina ile çok benzer semptomları vardır. Sadece işaretler çok daha parlak. Vücut sıcaklığında kırk derece üzerinde bir artış var. Yutma sırasında acı veren his çok güçlüdür, bunun sonucu olarak hasta yemek yemeyi ve içmeyi reddeder.

  Enflamatuar süreç lakuna bölgesinde meydana gelir ve bademciklerin ötesine gitmez. Lacunar tipinde pürülan anjina ile mukoza zarının hiperemi, bademciklerin şişmesi ve pürülan çökellerin oluşumu vardır. Elde edilen film, bir pamuk ped ile kolayca çıkarılabilir. Foliküler anjina ile başka bir tane var. Plak çıkarıldığında yaralar gelişir. Hastalığın süresi beş ila yedi gündür.

 • Phlegmonous formu. Bu hastalık türü oldukça nadirdir. Zamansız tedavi veya yanlış seçilmiş tedavi sonucu ortaya çıkar. Çoğu durumda, patolojik süreç bademciklerin sadece bir kısmında meydana gelir. Boyutta artmaya başlar ve ağrı dayanılmaz hale gelir. Boğazdaki apseler olgunlaştığında ve etkileyici bir boyuta ulaştığında epitel zayıflar. Birkaç gün sonra patlamaya başlarlar ve tüm irin dışarı çıkar. Ameliyat için başvurmanız gereken zamanlar var. Bademcik iyileştikten sonra bir yara izi kalır.
 • Sıcaklık olmayan pürülan anjinin meydana gelmediğine dikkat edilmelidir.


  Bir hasta pürülan anjina geliştirirse, sonuçlar genellikle olumsuzdur. Tüm hata tedavi sürecinin zamansız başlangıcı, antibiyotiklerin reddi veya yanlış teşhisi konulmuş bir tanıdır.

  Çocuklarda pürülan anjina aşağıdaki komplikasyonlara yol açar.

  • Paratonzillit. Tıpta hastalığa parathonsillar apse denir. Sıklıkla çocukluk döneminde, hastanede yatış sadece semptomların başlangıcından sonra altıncı ila beşinci günlerde ortaya çıkar. Ateş, ateşli durum, boğazda tek taraflı ağrılı duyular ve ağızda ağrının yanı sıra artan tükürük ile karakterizedir.
  • Ortakulak.
  • Pyelonefritler.
  • Glomerunefrit.
  • Kronik pürülan tonsillit. Bu tip bir komplikasyon en sık görülür. Sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de görülür. Düzenli relapslarla karakterizedir. Kronik pürülan anjinanın yılda en az beş defa göründüğü düşünülmektedir. 38 dereceyi geçmeyen bir sıcaklık artışı, ağrılı bir irin hissi ve boğazda yeni püstül oluşumu vardır.

  Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı aşağıdaki komplikasyonlara yol açar.

  • Mivokarditis.
  • Mediyastinit. Çok tehlikeli olmasına rağmen, en tehlikeli komplikasyonlardan biri. Bu hastalık meydana geldiğinde, servikal kısımlara püy penetre olur. Hastalığı ortadan kaldırmak için acil cerrahi müdahale gereklidir.
  • Poliartrit.
  • Septik bir karakterin artriti. Enflamatuar süreç eklemleri etkiler. Antibiyotikler tedavi edilirken bu tür problemlerden kaçınmak mümkündür.

  Ayrıca ülserlerin anjina ile enfeksiyöz hastalıklara işaret ettiğini hatırlamakta fayda var. Kuluçka süresi yedi ila on gündür.

  Birçok hasta, anjina ile birlikte pusun çıkarılmasıyla ilgilenir. Bademcik iltihabındaki apselerin, bakteri ve antikorların biriktiği rezervuarlar olarak hareket ettiğine dikkat edilmelidir. Onların oluşumu, en büyük kan akışının olduğu yerlerde meydana gelir. Antibiyotiklerin tedavisinde, patojen mikroflora bir ila iki gün içinde yok olmaya başlar. Bu durumda, irin durakları gelişir. Kan dolaşımının normalleşmesiyle, püstüller kendi başlarına kaybolur.

  Pürülan boğaz ağrısıyla en önemlisi dikkat çekmeye değerdir ve dokunma giderme kesinlikle yasaktır. Bu süreç, tekrar enfeksiyona ve durumun alevlenmesine neden olabilir.

  Eğer pürülan bir anjina varsa, irin nasıl çıkarılır, sadece doktor söyleyecektir. Bir doktorun tavsiyesi üzerine evde tedavi, çeşitli antiseptik ajanlarla boğazın düzenli olarak durulanmasını içerir. Prosedür için Furacilin, bir soda çözeltisi ve bitkilerin infüzyonları bir çözüm kullanın.
  Çocuklarda anjina varsa, pus, pamuk tomurcukları veya Miramistin veya Furacilin çözeltisinde nemlendirilmiş bir disk ile temizlenmelidir. Bu prosedürün günde beş defaya kadar yapılması tavsiye edilir.

  Hastalığı hızlı bir şekilde evde nasıl tedavi edeceğinizi bilmek için bir doktora gitmeniz ve test yaptırmanız gerekir. Doğru bir teşhisten sonra, hastaya aşağıdakileri içeren birkaç öneri verilir.

  1. Antibiyotiklerin alımı.
  2. Spreylerin kullanımı.
  3. Boğazını çalkala.
  4. Yatak istirahatına uygunluk.
  5. İçme rejimine uyum.
  6. Dengeli beslenme.

  Eğer pürülan anjina geçmezse, tedavi sonuç vermez ve daha da kötüye gider, daha sonra ameliyatla müdahale eder. Hasta flegmon veya apse geliştirirse, bu durumlarda uygulayın. Lokal anestezi altında herhangi bir cerrahi prosedür gerçekleştirilir. Büyük boyutlarda bir apse üzerinde bir kesi yapmak ve irin pompaladı. Aynı zamanda, hastanın başı öne doğru eğilir, böylece sıvı boğaza girmez.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Lacunar angina - yetişkinlerde semptomlar ve tedavi

  Lacunar anjinası, bademciklerin kıvrımları, yani bademciklerin kıvrımları ile karakterize edilen akut bademcik iltihabıdır. Hastalığın bu formu foliküler anjinadan daha şiddetlidir.

  Neden boğazda kuruluk oluşur? Sebepler, kurtulma yolları

  Her insan "boğazını kavrulmuş" ifadesine aşinadır. Genellikle yaz aylarında veya sert fiziksel çalışmalardan sonra kullanılır. Vücut nemi aktif olarak bırakır, boğazda kuruluk oluşur ve bunun nedeni dehidrasyona bağlıdır.