Loading

Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

Angina bademcik iltihabı nedeniyle oluşan bir bakteriyel veya viral bir hastalıktır. Erişkinlerde anjin için antibiyotikler, hastalığın şekli ve şiddeti ne olursa olsun hemen hemen her zaman reçete edilir.

Bu hastalık böbreklerin, romatizmanın ve orta kulak iltihabının bozulması şeklinde komplikasyonlara yol açtığı için, bir tedavi sürecini reçete etmek için zamanında bir uzmanla temas kurmak çok önemlidir.

Tedaviyi güvenli ve etkili hale getirmek için boğaz ağrısı ile hangi antibiyotikler almalıyım? Bu malzemede, boğaz ağrısı ile hızla baş edebilecek en iyi antibiyotiği seçmeye çalışacağız.

Nasıl doğru alınır?

Antibiyotiklerin alımı belli kurallara göre yapılmalıdır, aksi halde kontrolsüz kabul ile, bakterilerin ilaca karşı duyarlılığı azalır ve gelecekte gerekli olduğunda antibiyotik yardımcı olmaz.

Yemekten önce (1 saat) veya yemekten 2 saat sonra bir antibiyotik alın, böylece hiçbir şey emilimine engel olmaz. Antimikrobiyal ajan su ile yıkanmalıdır.

Her ilacın, günde kaç kez ve ne kadar ilacın alınabileceğini gösteren kendi talimatı vardır. Ayrıca doktorunuz resepsiyon şemasını daha ayrıntılı olarak açıklayacaktır.

Purulent boğaz ağrısı

Pürülan anjina, boğazda kızarıklık ve şişlik, boyunda şişlik, şiddetli boğaz ağrısı, lenf nodlarında artış ile karakterizedir. Hastalığın çok adı bademcikler üzerinde fermentasyon fişlerinin varlığını belirler.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek için, doktor her zaman bir antibiyotik reçete eder ve tam olarak hastalığın özelliklerine ve nedensel etkisine bağlıdır.

Antibiyotik gerektiğinde

Antibiyotik tedavisini reçete etmek için belirli kriterler vardır:

 1. Bademcikler üzerinde görünür bir pürülan kaplama vardır.
 2. Yukarıdaki semptomlarla, hastanın öksürük ve burun akıntısı yoktur.
 3. Sıcaklıkta önemli bir uzun süreli artış vardır (38 ° C'nin üstünde).
 4. Boyunun submaksiler bölgesinde ağrılı duyular, genişlemiş lenf nodları.

Tüm bu semptomların varlığında, doktor, hastalığın nedensel ajanlarını belirlemeyi amaçlayan testlerin ve araştırmaların sonuçlarını beklemeden bile, mutlaka bir yetişkin antibiyotiği atayacaktır. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısını karıştırmamak önemlidir, çünkü viral bir enfeksiyonda antibiyotikler etkisizdir.

kontrolsüz antibakteriyel ajanlarla tedavi edilebilir eğer Unutmayın, alerji ve dysbiosis yapmak değil, aynı zamanda bademcikler yaşayacak mikropların bir nesil yetiştirmek, ancak antibiyotik bu tür duyarlı olabilir sadece. Bir uzmana bir seçim yapın.

Onlar nedir?

Yetişkinler için antibiyotikler hem tabletlerde hem de enjeksiyonlarda salınır. Anjina tedavisi için etkili, aşağıdaki ilaç grupları:

 1. Penisilinler (örneğin, amoksisilin, ampisilin, Amoksiklav, Augmentin, oksasilin, Ampioks, Flemoksin ve diğ.);
 2. Makrolidler (örneğin, Azitromisin, Sumamed, Rulid, vb.);
 3. Tetrasiklinler (örneğin, Doxycycline, Tetracycline, Macropen, vb.);
 4. Florokinolonlar (örneğin, Sparfloxacin, Levofloxacin, Ciprofloxacin, Pefloxacin, Ofloxacin, vs.);
 5. Sefalosporinler (örneğin, Tsifran, Cefalexin, Ceftriaxone, vb.).

Pürülan anjina için tercih edilen ilaçlar penisilin grubundan antibiyotiktir.

Anjina için en iyi antibiyotik

Çoğu durumda, anjina streptokok ve stafilokoktan kaynaklanır. Bu nedenle, anjina antibiyotiklerinin tedavisinde, yetişkinler çoğunlukla, yukarıdaki mikroorganizmalara karşı en etkili olan ilaçlar penisilin serileri reçete edilir.

Bu gruptaki en iyi antibakteriyel ilaçlar şunlardır:

 1. Amoksisilin - en sık reçete edilir. Fiyat 227.00 руб.
 2. Panklav - 325.00 ruble.
 3. Flemoxin Solutab - 227,00 ruble.
 4. Rapiklav - 345,00 ovmak.
 5. Augmentin - 275,00 ruble.
 6. Amoksiklav - 227.00 ovuştur.

Ne yazık ki, bazı durumlarda, yetişkinler veya çocuklar penisilinlere alerjidir. Böyle insanlar diğer farmakolojik grupların antibiyotik reçete edilir: fluorokinolonlar, tetrasiklinler, sefalosporinler, makrolidler.

gerekli önemin anjina ayrıca tedavi sadece daha dayanıklı ve pahalı neden olabilir, çünkü kontrendike olduğu anjina antibiyotik bu kendini tedavi unutmak değil, aynı zamanda ciddi sağlık problemlerine, böbrekler ve kalp ile sorunlarına yol, ve düşkün kişilerde ve bağışıklık yetmezliği olanlarda etmeyin hatta ölüme sebep olur.

Neden antibakteriyel tedaviye ihtiyacım var?

Anjina ile zamanında antibiyotik atanması sağlar:

 • akut romatizmal ateşi önlemek;
 • pürülan inflamatuar komplikasyonları önlemek;
 • anjina klinik belirtilerinin şiddetini azaltmak;
 • aile üyeleri, meslektaşları, komşuları ve benzeri bakteriyel enfeksiyonların enfeksiyonunu önlemek;
 • Kardiyolojik de dahil olmak üzere komplikasyon olasılığını azaltmak.

72 saat kayda değer bir gelişme (sıcaklık genel durumu artırmaz, baskınlar saklanır azalır) olan, belirli bir ilaca önceden dirençli uyarıcı anjin, bu durumda, antibiyotik bir diğeri ile değiştirilmesi gerekir zaman.

Antibiyotik ek olarak

Hastalığın hızla geçmesi için, evde, belirli kuralları izlemelisiniz.

 1. Yatak istirahatı. Hastanın tamamen dinlenmesi gerekiyor. Bu tahriş ve baş ağrısını azaltmaya yardımcı olacaktır.
 2. Antipiretikler. Sıcaklığı düşüren fonlar alın, sadece 38 derecenin üzerine çıktığında gereklidir.
 3. Boğazını çalkala. Bu tahriş ve ağrının giderilmesine yardımcı olacaktır. Et suyu hazırlamak için, papatya, adaçayı, calendula alabilirsiniz. Furacilin, Klorheksidin'in tıbbi çözümleri de iyi bir etki gösterir.
 4. Bol içecek. Çok miktarda sıvı, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve bu da hastalığın semptomlarının gelişmesine katkıda bulunur.

Yetişkinlerde anjin için antibiyotikler, bu hoş olmayan hastalığın belirtilerini rahatlatırlar, bu nedenle tereddüt etmeyin, doktorunuza başvurun.

amoksisilin

Antibiyotik, anjini provoke eden çok sayıda bakteriye karşı etkilidir. Sağlık görevlileri, anjina için ilk seçenek ilaç olarak amoksisilin reçete ederler, çünkü yeterince etkilidir ve çok az yan etkisi vardır.

Amiksimilin kullanımı ile ortaya çıkabilecek yan etkiler arasında kusma, ishal, mide rahatsızlığı vardır. Ilaca en şiddetli reaksiyonlar lökopeni, psödomembranöz kolit, agranülositoz, anafilaktik şoktur. Fiyat 227 ruble (375 mg tablet, 15 adet).

Hangi antibiyotikler tonsillit tedavisinde yardımcı olacaktır

Kronik veya akut bademcik iltihabının belirtileri ile mücadele etmek için modern terapötik yöntemler, güçlü antimikrobiyal ilaçlar kullanılmadan hayal edilemez. Bu kategorideki ilaçların kullanımı tam olarak doğrulanmış ve mantıklıdır, çünkü çoğu durumda bademcik iltihabı orijinin bakteri doğasına sahiptir. Çok daha az sıklıkla hastalık, virüs veya mantar mikroorganizmalarının bezlerinin dokularının nüfuzuna bağlı olarak gelişir. Bu nedenle, doktora gitmeden önce her zaman belirli bir hastanın tedavisinde hangi antibiyotiğin kullanılacağını seçmeye değer. Terapötik bir kursun oluşumu hakkında kesin bir karar vermenin en az rolü, hastanın boğazının bu kısmındaki mukozadan alınan smearların analizinden elde edilen bademciklerin yüzeyinin bakteri incelemesinin sonucudur. En etkili olduğu kanıtlanmış ve her türlü tonsillitin tedavisinde popüler olan çeşitli tiplerde antibiyotiklerin farmakolojik özelliklerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Endikasyonları - bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilsin mi?

Antibakteriyel ilaçları reçete edip etmemeye karar verin, ya da iltihaplı bademciklerin yüzeyindeki dış etkilere karşı koymaya karar verin, sadece doktor-kulak burun boğaz uzmanı veya bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından belirlenir. Hastalığın enfeksiyöz ajanı çok küçük bir nicel popülasyonda temsil edildiğinde, bez hastalığının gelişiminde klinik durumlar vardır ve bu durumda bir antibiyotik kullanılması önerilmez. Böyle durumlarda, hastanın bağışıklık sistemine ve sindirim organlarının sağlığına zarar vermeyecek şekilde antibakteriyel tedavi ile erken evre bademcik iltihabı tedavisi önerilmemektedir.

Hasta bezleri yüzeyi üzerinde dış etki antiseptik çözeltiler kullanılarak durulama ve yıkama bademcik reçete edilir. Görüntüle ilaç bu kategori tabletler veya enjektabl antibiyotikler yanı sıra bireysel olarak seçilir, ancak çoğu doktor Miramistin, Klorheksidin, Furatsilinom kullanın. Bu yıllar içinde etkili olduğu kanıtlanmıştır sıvı antiseptik solüsyonlar ve bunların düzenli kullanım erken bir aşamada, gelişmekte tonsillit, kronik veya akut formları, bademcikleri tedavi etmek kısa bir süre için izin verir. Diğer iç organlarda toksik hasara neden olmaz.

Bu enfeksiyöz hastalığın gelişiminin sonraki aşamalarında tonsillit tedavisinde tıbbi yardım arayan hastalar, güçlü ilaçlarla antibakteriyel tedaviye girmek zorunda kalmaktadır. Onların durumunda, antibiyotik kullanmanın yararı sorusu prensipte değildir, çünkü orta şiddette bademcik iltihabı ve karmaşık formları, her zaman ve istisnasız tedavinin karmaşıklığına uyum gerektirir.

antiseptik çözeltiler ile bademcik yüzeyin durulanması, aynı zamanda hasta, ısıtma elektroforezi, uçucu yağlar ve et suları enflamatuar otlar solunması şeklinde fizyolojik işlemleri ziyaret etti. Böylece bademcikler bademcik iltihabı iyileşmesine yönelik terapötik sırasında temel unsur, kas içi enjeksiyon ile hastaya uygulanan antibiyotiklerin çıkıntı ya da o tablet formunda serbest içe doğru kullanır. Her halükarda, antibiyotik tedavisi olmaksızın ileri evre enfeksiyonlu bademcik iltihabından kurtulmak imkansızdır.

Erişkinlerde kronik tonsillitte adlar, fiyatlar ve antibiyotik kullanımı özellikleri?

Modern farmakolojik sanayi eşzamanlı antimikrobiyal, antienflamatuar, bağışıklık düzenleyici özelliklere sahip ve aynı zamanda bademcikler etkilenen mukoza şişmesi hastayı rahatlatmak ilaçların hasta bademcik geniş bir liste sunmaktadır. Aşağıdaki antibakteriyel ilaç türleri, değişen şiddetteki kronik bademcik iltihabının tedavisinde en iyi sonuçları gösterdi:

amoksisilin

Aminobenzil grubunun penisilin serisinin bir antibiyotiktir. Bu ilacın alınmasının terapötik etkisi, ilacın aktif bileşenlerinin, bakteriyel bir enfeksiyonda protein dokusunun sentezini bloke etmesi ve böylelikle mikropların bölünme doğal yeteneğini kaybettiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Patojenik mikroorganizmaların kantitatif popülasyonu azalmaya başlar ve bademciklerdeki enflamatuar süreç, sistematik olarak antibiyotiğin etkisiyle orantılı olarak ortaya çıkar.

İlaç streptokok enfeksiyonu tarafından kışkırtılan yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisinde kendini kanıtlamıştır. Tablet formunda üretilen ilaç kadar düşük 90 - daha sonra iltihaplı bademcik durulama amaç için kullanılan ya da başka tuzlu su ile seyreltildi ve (- 180 ruble fiyat 175) intramüsküler yoldan enjekte edilebilir süspansiyon için, paket 1 ve toz başına 100 $.

furatsilin

yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavisi için bir ilacın Bu tür bir etki geniş spektrumlu antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu ribozomal bulaşıcı mikroorganizma hücre yapısında değişiklikler yaparak, hastanın bademcikler bakteri florasını etkiler. Bu patolojik sürecin bir sonucu olarak, bakteriyel hücreler zayıflar ve hastanın bağışıklık sistemine daha önce direnç gösteremezler. Furatsilinom gargara için bir antiseptik solüsyon olarak serbest bırakılır ve 35 - maliyeti paket başına 130 ruble - 125 aralığında, ekonomik olan, sarı bir paket içinde şişe başına ve tabletler halinde 45 ruble.

sumamed

Antibiyotik, ilaç makrolidleri alt tipi azalid grubunun bir parçası. Hastanın vücuduna girmek hızlı bir şekilde kan içine emilir ve bademciklerin epitel dokularına ulaşır. Kronik bademcik iltihabına yol açan enfeksiyonu, ilacın aktif bileşenine temas eden her bakteri hücresinin dış duvarındaki proteinin biyosentezini bloke ederek bastırır. İlaçlar içindeki ilacın konsantrasyonu ne kadar yüksekse, terapötik etki o kadar iyidir. Bu nedenle, ilacı aynı anda alın, böylece dozajda azalma olmaz. Üretici tarafından bir tablet formunda paket başına 370 - 390 ruble bir fiyatta ve süspansiyonların hazırlanması için toz formunda (220 ruble) üretilmektedir.

Amoksilav

Her iki ilaç da blok kronik tonsillitin enfeksiyon yapıcı bir maddenin olasılığı, hücre bölünmesini ilerletmek için aynı aktif bileşenin mamul olduğundan farmakolojik özellikleri tarafından Amoksilav haklı, analog Amoksisilin atfedilebilir. Çoğu zaman, ilaç sarımsı bir renk tonu olan tabletler şeklinde reçete edilir. Maliyetleri ambalaj başına 375 ruble arasındadır.

Hasta, ilacı kas içine enjekte ederek tedavi görüyorsa, ilaç, paket başına 185-200 rublelik bir fiyata ampuller halinde satın alınabilir.

Lizobakt

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının tedavisi için kullanılan evrensel ilaçların yanı sıra, boğaz ve üst solunum yollarındaki diğer enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlere aittir. Hastanın bezleri, kalıcı relapslarla birlikte herpesetik enfeksiyondan etkilendiğinde, viral etyolojideki kronik tonsillitin tedavisinde etkinliğini kanıtlamıştır. Yerel bağışıklık sisteminin koruyucu işlevinin düzenlenmesinde aktif rol alır. Tabletler Lizobakt, koruyucu kaplama ile kaplı 30 tablet içeren ambalaj başına 320 - 330 ruble arasında neredeyse her eczanede satın alınabilir.

Imudon

Bunlar rezorpsiyon tabletleri, maliyeti 440 ila 500 ruble arasında değişiyor. Böyle bir fiyat farkı, tabletlerin kronik bademcik iltihabından üretildiği üreticinin ülkesine göre değişir. Lokal bağışıklık sistemi üzerinde kuvvetlendirici bir etki yapan immün sistemi uyarıcı bir ilaçtır. İlacın bileşimi, uygun olmayan bir lizat kompleksi - patojenik bakteriler içerir. Bağışıklık, ilave dış mikroorganizmaların ağız boşluğuna girmesini düzeltir ve bakteriyel mikrofloranın baskılanması ile ilgili aktivitesini daha da gösterir.

Rotokan

Üretici tarafından bir şurup şeklinde üretilen doğal bir homeopatik tıbbi ürün. Bademcik iltihabından etkilenen bademciklerdeki enflamatuar süreci mükemmelleştirir. Boğazın hastalıklı kısmının epitel yüzeyinin kızarıklığını giderir ve şişkinliği giderir. Bir şişe Rotokan'ın maliyeti 45 ila 55 ruble. İlacın sabah ve akşam 1 çay kaşığı için alın. Bu ilacın kronik tonsillitin genel tedavisine yardımcı olarak kullanılması önerilmektedir.

Tonsilotren

En az 60 tablet içeren 1 ambalaj başına 550 ruble bir fiyata eczane olarak bulunabilen antibakteriyel bir ilaçtır. Kimyasal formülüne göre, Tonzilotren homeopatik ilaçları ifade eder ve kronik bademcik iltihabının tedavisine yöneliktir. Bileşiminde jelatinimsi zar haricinde pratik olarak hiçbir sentetik bileşen içermez. Şişmiş bademcikler iltihabı kaldırır, ağız ve larinkste lokal bağışıklık geliştirir.

Enfeksiyöz mikroorganizmalar tarafından zarar görmüş epitel dokusunun iyileşme süreçlerini uyarır.

augmentin

Gelişimin en ileri aşamalarında olan bademcik iltihabının kronik formunun tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış çok etkili bir ilaç. İlaç tabletler şeklinde üretilmektedir. Her paket 14 adet içerir. İlacın maliyeti 320 - 330 ruble. Geniş bir etki spektrumu olan bir grup yarı sentetik antibiyotiğe karşılık gelir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri yok eder. Augmentin, Staphylococcus aureus tarafından kışkırtılan kronik bademcik iltihabının tedavisinde kullanılabilir.

vilprafen

Pahalı, ancak Hollanda tarafından üretilen daha az etkili Vilprafen tabletleri, hastaya 540 - 550 rubleye mal olacak. Paket, bağırsağın ve midenin hassas mukoza yüzeyinin travmatizmini en aza indirmek için koruyucu bir kaplama ile kaplanmış 10 tablet içerir. Wilprafen bir antibiyotik makroliddir, bu nedenle bilim tarafından bilinen çoğu mikroorganizmaya karşı aktiftir. Ayrıca, en büyük miktarda bakteriyel enfeksiyonun yoğunlaştığı dokunun hücresel yapısına nüfuz edebilir. Bu, kronik bademcik iltihabı hücre içi mikropların neden olduğu ilacın çok kullanışlı bir özelliğidir.

Supraks

Yetişkin yaş grubundaki hastalarda kronik tonsillit tedavisi için antibakteriyel ilaç. Her bir paket, her biri 200 mg'lık 6 kapsülden oluşur ve sarımsı beyaz bir renkten koruyucu bir kaplama ile kaplanır. Kapsüller, çatlamadan su ile yıkanarak veya her bir tableti açmak ve içeriğini bir süspansiyon hazırlamak için suya dökerek alınabilir. Kapsül içindeki ilaç tozu hoş bir çilek aromasına sahiptir. İlaç streptokok dahil olmak üzere çoğu bakteriyel enfeksiyon suşlarına karşı etkilidir. İlacın maliyeti 745 ruble.

bitsillin

Kronik tonsillit tedavisi için enjekte edilebilir bir antibiyotiktir. Bu streptokok enfeksiyonu, Staphylococcus aureus, Salmonella, Proteus, pnömokoklar, Pseudomonas aeruginosa'nın patojenik aktivitesinin bastırılması için sentetik bir araçtır. Karton paketler halinde satılır. Her birinde 10 ml'lik 50 şişe (bir kas içi enjeksiyon) vardır. Ilacın maliyeti 650 ila 700 ruble.

Geksoral

Üretici tarafından birkaç farmakolojik formda üretilmiştir. Heksoral aerosol 180 ruble maliyeti. İltihaplı bademciklerin yüzeyinin durulanması için bir çözüm, hastaya şişe başına 270 rubleye mal olacaktır. Tabletler Hexoral 215 - 220 ruble. Antibakteriyel ilacın ana amacı bademciklerin dokularındaki enfeksiyonun tahrip olması ve enflamatuar sürecin uzaklaştırılmasıdır.

IRS 19

Kronik bademcik iltihabı antiseptik sprey fiyatı bir kutu için 500 ruble. İlaç, streptococcus, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa gibi bademciklerin boğazında ve dokularında bu tür enfeksiyöz mikroorganizmaları kontrol etmek için kullanılır. İlacı bağımsız bir ilaç olarak değil, karmaşık tedavi seyrinde kullanmanız önerilir.

Malavit

50 ml kapasiteli cam veya plastik şişelerde mevcuttur. Bir ilaç ile böyle bir balonun maliyeti 375 - 390 ruble aralığındadır. Bademciklerin enfeksiyöz hastalıklarının tedavisinde Malavit, patojen mikrofloradan salgı bezlerinin yüzeyini temizlemek için etkili bir antiseptik olarak kullanılır ve bu da hastanın iyileşme sürecini hızlandırır.

Tantum Verde

Tantum Verde ilacının bileşimi bademciklerin iltihaplı yüzeyi üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahip olan bir nonsteroidal kimyasal bileşik olan bir aktif madde olan benzidamindir. Bu geniş spektrumlu antiseptik bir aerosol formunda mevcuttur ve hastaya kutu başına 250 ruble kronik bademcik iltihabına mal olacaktır.

Biseptol

Beyaz tabletler şeklinde üretilmiştir. Üreticinin bulunduğu ülkeye veya firmaya bağlı olarak, tabletler koruyucu bir kaplama ile kaplanabilir. Her karton paketinde kırmızı renkte 30 tablet vardır. Bir antibakteriyel ilacın maliyeti 110 - 115 ruble arasındadır. Kapsamlı bir tedaviye dahil olması durumunda etkilidir.

Sinupret

Bu ekolojik olarak temiz bölgelerde toplanan bitki özlerinden oluşan doğal bir homeopatik preparattır. Kronik bademcik iltihabının sindirim için damla şeklinde ve bir draje olarak tedavi edilmesi için bir antibakteriyel madde mevcuttur. Farmanın farmakolojik formundan bağımsız olarak ilacın maliyeti 380 - 410 ruble aralığındadır.

Flemoklav

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bileşiminde bir aktif madde amoksisilin içerir. Geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilacın maliyeti, 20 parça miktarında sunulan tabletlerin ambalajı başına 320 rubildir. Bademcik dokularında kronik bademcik iltihabının gelişmesine neden olan gram-negatif ve gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir.

eritromisin

Staphylococcus aureus gibi tehlikeli bir enfeksiyonu öldürme kabiliyetine sahip ilk tabletli antibiyotiklerden biridir. Kronik bademcik iltihabının ortaya çıkışını en çok uyandıran bulaşıcı mikroorganizma tipidir. Eritromisin mevcudiyeti için dikkate değerdir, çünkü maliyeti paket başına sadece 90 ruble olup, içinde kırmızı veya sarı koruyucu bir kabuk ile kaplı 20 tablet vardır.

streptocid

Etkilenen bademciklerdeki kronik enflamatuar sürecin kaldırılması için yardımcı antiseptik olarak davranır. Streptocide tabletler ağız boşluğunda çözülerek oral yoldan alınır. İlaç, her biri 10 tabletle kapatılmış kağıt paketler halinde üretilmektedir. Bu ilacın maliyeti 40-50 ruble. Streptocide etkili antiseptik özelliklere sahiptir, ancak kronik bademcik iltihabının tedavisi için istisnai olarak bağımsız bir ajan olarak kullanılamaz.

bioparoks

10 ml kapasiteli uygun bir alüminyum silindirde üretilen bir aerosol tipi antibakteriyel preparat. Ortalama olarak, 400 inhalasyon için bir şişe yeterlidir. Kronik tonsillit tedavisinde maksimum terapötik etkiyi elde etmek için bademciklerin bu ilaçla düzenli olarak sulanması tavsiye edilir. Bir kutu Bioparox'un maliyeti 320 ruble.

betadine

Bu ağız ve boğaz alanının dezenfeksiyonu için tasarlanmış% 10 antiseptik bir çözümdür. İlaç, bakteriyel mikroflorayı bastırma işleviyle mükemmel bir şekilde baş eder, bademciklerin yüzeyini pürülan bir tortudan temizler ve salgı bezlerinin oluşturduğu tıkacın lakazını temizler. 30 ml'lik bir plastik balonda üretilir. Bir antibakteriyel ilacın maliyeti 165-180 ruble.

tsiprolet

Florokinolon grubundan bir antibiyotiktir. Hindistan'da ilaç ve onun farmakolojik grubu - koruyucu kaplama ile kaplanmış bir tablet üretin. Uygulamanın terapötik etkisi, ilacın aktif bileşenlerinin bakteriyel enfeksiyonun DNA'sına girmesi ve mikropların bölünmesinden ve genetik bilginin aktarılmasından sorumlu hücre içi bağları bozması gerçeğinde yatmaktadır. Bundan dolayı, patojenik mikropların çoğalma süreci bastırılır. Tabletlerin maliyeti paket başına 122 ruble.

Listede listelenen antibakteriyellerin her biri kendi yolunda iyidir ve erişkin yaş grubundaki bir hastada teşhis edilen kronik bademcik iltihabı tedavisi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Bu listeden ne iyi yaklaşımlar ve çocukların tedavisi için?

Çocuğun vücuduna çok hassas olması için, çocuğun bademciklerinin dokularından patojenik bir enfeksiyondan kurtulmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda yan etkilere neden olmayacak olan sadece antiseptik ajanların kullanılması önerilir. Çocukların tedavisi için, bu gibi ilaçlar:

Bir çocukta kronik tonsillitin klinik tablosunun şiddetine bağlı olarak, ilgilenen hekim pediatrist çocuğun ciddi sağlık durumunun gerektirmesi durumunda daha güçlü antibiyotikler reçete edebilir.

Önlemler ve kontrendikasyonlar

İstisnasız tüm antibakteriyel ilaçlar, insan sağlığına zarar verir, bu da onları tabletler biçiminde veya kas içi enjeksiyon şeklinde alır. Bu nedenle, kronik tonsillitin tedavisinde antibiyotiklerle yapılan önlemler ve kontrendikasyonlar aşağıdaki önerilerde bulunmaktadır:

 • dikkatle bu tür ilaçlara alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilere antibiyotik almak;
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları olan hastalarda yetersiz işlevselliği ile ifade edilen antibakteriyel ilaçların kullanılması kontrendikedir;
 • Peptik ülser ve mide veya bağırsak mukozasının iltihabı olan insanlara tabletli antibiyotikler içemezsiniz;
 • Gebelik ve emzirme döneminde bebeğin meme antibakteriyel ajanları tarafından da kategorik olarak kontrendikedir.

Kronik bademcik formundan hasta acı bireysel özelliklerine bağlı olarak, tedavi eden hekim hasta odyolog yasağı diğer tıbbi kontrendikasyonlar haklı, antibiyotikler kaçınmaları önerebilir.

Antibiyotiklerin bademcik iltihabından yan etkileri

Çoğu antibakteriyel ilaç gibi, bu ilaç grubunun, kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında kendini gösterebilen yan etkileri vardır. Aşağıdaki yan etkilerin gelişimi mümkündür:

 • mide bulantısı, iştahsızlık, kusma, ishal;
 • hem alt hem de üst ekstremitelerdeki konvülsiyonlar ve titreme;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi, gece uykusuzluk ve uyanıklık saatlerinde uyuşukluk;
 • ağız kuruluğu ve tat duyumlarının kısmen veya tamamen kaybı;
 • sağ hipokondriumda ve midede ağrı hissi;
 • ağızda acı veren, kendiliğinden yeme sürecinde ortaya çıkmayan;
 • kırmızı döküntü, kovan gibi lekeler, şişlik ve bronşiyal spazmlar cilt görünümünde şeklinde alerjik reaksiyonlar.

, Doğası gereği, kökeni antibakteriyel ilaçların alınması bir sonucudur Kendilerinde böyle semptomlar, durumunda, tedavi derhal kesilmeli ve bu ilaçları tatbik doktora, danışmak, bu yüzden farklı bir terapötik kursu oluşturulmalıdır.

Tonsillit için antibiyotikler

Antibiyotikler, cerrahiye alternatif olarak bademcik iltihabında kullanılmaktadır. Bu makale, bezlerin iltihaplanmasında hangi antibakteriyel ajanların etkili olduğunu ve bunların nasıl uygulanacağını göstermektedir.

Antibiyotikler ne için kullanılır?

Bir kural olarak, anjin, bakteriyel bir hastalıktır, bu nedenle, şiddetli formda ilerler. Ana şey zamanla patolojiyle meşgul olmaktır. Bademcik iltihabından antibiyotikler güçlü bakterisit ve anti-inflamatuar etkileri nedeniyle etkili bir şekilde tedavi edilir. Bu tür ilaçların yardımıyla hastalık sonrası komplikasyon riski önlenir, iyileşme süreci hızlanır.

Hem lokal hem de genel olarak bademcik iltihabı için antibiyotikler kullanılır. Patolojiyi sadece yerel ilaçlar ile tedavi etmek hastalığın seyrini kötüleştirebilir. Patolojinin etken maddesi ilacın aktif bileşenlerine karşı direnç geliştirdiğinden, bu tür ilaçların uzun süreli kullanımı, etkililiklerini azaltarak tehlikelidir. Ne bademcik iltihabı için en uygun antibiyotik - doktorunuza söyleyecektir. Bundan önce, doktor hastanın muayenesini yapar, açık bir şekilde tanıyı kurar, hastanın şikayetlerini dikkate alır.

Kendiniz için bağımsız olarak antibakteriyel ilaçlar reçete edin, çünkü yan etki riski vardır, ya da ilacın herhangi bir etkisi olmaz. Örneğin, viral bademcik iltihabı bu ilaçlar ile tedavi edilmez, antiviral ilaçlar gereklidir. Sonlandırılmamış streptokok enfeksiyonları, kalpte komplikasyonlara neden olabilir. Bakteriyel iltihabı ortadan kaldırmak için, bu tür ilaçlar zorunludur. Hem çocuklara hem de yetişkinlere atanırlar. Bu fonları anestetik ve antipiretik ilaçlarla birleştirmeniz önerilir. Bademcik iltihabının tedavisi için, yetişkinlerin antibiyotikleri hastanın ilk sağlık durumunu dikkate alarak reçete edilir.

Boğaz ağrısı için antibiyotik

Tonsillit gelişimini tetikleyen streptokok bakteriler penisiline duyarlıdır. Çoğu zaman doktorlar aşağıdaki antibakteriyel ajan gruplarını reçete eder.

Hastada penisiline karşı tolerans yoksa, makrolid grubunun antibakteriyel ajanları reçete edilir. Güçlü bir etkiye, düşük toksisiteye sahiptirler. Bu grubun en popüler ilacı Eritromisin'dir. Ayrıca sık sık Sumamed, Zitrolid, Hemomycin atandı.

İhmal edilen formun orofarenksindeki inflamatuar süreç, hastalığın periyodik alevlenmesinden kaynaklanır. Her iki bademcik bulaşıcı maddeler içerir. Enfeksiyonun ödenmesi için kullanılan ilaç, salgı bezlerinin dokularına serbestçe nüfuz etmek, içinde birikmek, patojenik mikroorganizmaların çoğalması için yıkıcı bir flora yaratmak zorundadır.

Kronik tonsillit için antibiyotikler hastalığın nüksleri için reçete edilir. Enflamasyonun odağını kısa bir süre içinde söndürürler - beş ila yedi gün arası. Bazı durumlarda, tedavi süreci uzar. Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi her zaman gösterilmez. Hastalığın nüks olmaması durumunda, antibakteriyel ajanlar sadece insan vücuduna zarar verebilir.

Ayrıca, ilaca alışma riski vardır. Bu tür ilaçları almanın yararı sorusu doktor tarafından belirlenir. Bu hastalığın antibakteriyel ajanları ile herhangi bir aşamada ve formda tedavi, doktor tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir.
Akut tonsillit tanısı konduğunda antibiyotik tedavisi zorunludur. Bu fonlar klinik belirtileri zayıflatmaya yardımcı olur, hastalığın temel nedenini ortadan kaldırır. Bu ilaçların vücut için oldukça agresif olduklarına ve bir takım komplikasyonlara neden olabileceğine dikkat edilmelidir.

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Genç çocuklara ve ergenlere, vücuda zarar vermemek için dikkatli bir şekilde antibakteriyel maddeler reçete edilir. Çocukların bağışıklığı oldukça zayıftır, bu nedenle enfeksiyonlar genellikle ona nüfuz eder, hızla gelişir. Göğüs iltihabı antibiyotik kısa bir süre için tedavi eder, en önemlisi, doğru ilacı açıkça seçer.

Çocuklara antibakteriyel tedavi ne zaman verilir?

 • hastalık virüsten kaynaklanmazsa;
 • Vücut ısısı 40 dereceye çıktığında;
 • eğer bebeğin görsel muayenesi sırasında doktor pusla kaplanmış güçlü şekilde kızarmış bezleri keşfeder;
 • Bir bebek yutulduğunda ağrıdan şikayet ettiğinde, boğazdaki ağrı;
 • eklemlerde "ağrı" şikayetleri ile.

Ne bademcik iltihabı ile antibiyotik almalıyım? Kural olarak, doktorlar, bebeğin sağlığının durumuna, kontrendikasyonların varlığına / yokluğuna bağlı olarak penisilinler, sefalosporinler ve makrolidler reçete eder. Florokinol, çocuklarda genellikle diğer grupların antibakteriyel ajanlarına karşı alerjisi varsa veya etkinliklerinin olmaması durumunda, nadiren bebekler için reçete edilir. Bu ilaçlara laboratuarda üretilen "yapay" antibakteriyel ajanlar denir. 12 yaşın altındaki çocuklara verilemez.

Çocuklarda kronik tonsillit ve antibiyotikler sıklıkla eşanlamlıdır. Bu tür fonlar hastalığın nüksleri için endikedir. Penisilinler hafif bir terapötik etkiye sahiptir, makrolidler - biraz daha güçlüdür, fakat vücuttan daha uzun süre tahliye edilirler. Sefalosporinler daha toksik, ancak daha etkilidir. Anjina için antibiyotik fiyatları ilaç üreticisine bağlı olarak değişir.

Antibiyotik tedavisi

Rasyonel antibiyotik tedavisi bademcik iltihabının tedavisinde zorunlu aşamalardan biridir. İlaç, patojenin ajanın aktif maddesine olan duyarlılığına göre kesin olarak reçete edilir. İlacın iltihaptan etkilenen organlara nüfuz etme yeteneği de dikkate alınmalıdır. Hastanın yaşını, arka plan patolojisini, epidemiyolojik durumu dikkate aldığınızdan emin olun. Yetkin olarak seçilmiş bir ajan, yan etki riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Tonsillit tedavisi için antibiyotikler genel kan testi, farenks gelen bir smear sonra seçilir.

amoksisilin

Bu ilaç hastalara sıklıkla reçete edilir. Amoksisilin geniş bir antimikrobiyal etki spektrumuna sahiptir, hastalar tarafından iyi tolere edilir, yenidoğanlar tarafından kullanılmasına izin verilir. İlacın ortalama maliyeti 60 ruble. Bu antibakteriyel madde, penisilinler grubuna aittir, güçlü bir bakterisidal etkiye sahiptir, patojenik mikroorganizmaları inhibe eder. İlaç, düşük dozlarda alınan yarı sentetiktir. İlaç hızla mideden alınan ve bakterileri yok eden kanın içine çekilir. Amoksisilin, etkili bir enflamatuar sürece neden olan streptokokları, stafilokokları ve diğer mikroorganizmaları etkili bir şekilde öldürür. Zaten hastanın üçüncü gününde, rahatlama hissedecek, vücut ısısı düşecek, boğazdaki ağrı rahatlayacak ve nefes alması kolaylaşacaktır.

azitromisin

Antibakteriyel ilaç Azitromisin, bademcik bakteriyel etyolojisiyle yaygın olarak popülerdir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için reçete edilir.

 1. Bu antibakteriyel madde, bir aktif bileşen olarak azitromisin, laktoz monohidrat ve bir dizi başka yardımcı bileşen içerir.
 2. Kapsül formunda bulunur, makrolid grubunun antimikrobiyal ilaçlarını ifade eder.
 3. İlaç KBB organlarının enfeksiyonları için gösterilmiştir.
 4. İlaç, ağırlığı 45 kilogramdan fazla olan çocuklar ve yetişkinler için reçete edilir.
 5. İlk günde, ilaçtan 500 mg, ikinci ila beşinci ila 250 mg alınır.
 6. Yan etkiler arasında mide bulantısı, kusma, sandalyenin üzülmesi, karın ağrısı yer alır. Bazen deri döküntüleri şeklinde alerjik reaksiyonlar vardır.
 7. Hamilelik ve emzirme döneminde sadece bir doktora danıştıktan sonra ilacı alabilirsiniz.
 8. Karaciğer, mide hastalıklarında, nadiren bu ilaç reçete, sadece akut gereklilik durumunda.

İlaç Azitromisin 25 yıldan daha yüksek olmayan bir sıcaklıkta 2 yıl süreyle saklanmalıdır. Reçeteye göre eczanelerde serbest bırakılır.

siprofloksasin

Antibakteriyel ilaç, 250 veya 500 mg aktif ve yardımcı madde içeren tabletler şeklinde mevcuttur. Aktif bileşen siprofloksasindir. Bir grup florokinol, yapay olarak üretilmiş antibiyotik anlamına gelir.

İlaç siprofloksasinin genel tanımı.

 1. İlaç siprofloksasine duyarlı patojenler tarafından provoke edilen solunum yolu enfeksiyonları için endikedir.
 2. İlaç 1 yaşından itibaren çocuklara verilebilir.
 3. Dozaj katılan doktor tarafından belirlenir.
 4. Hasta karaciğer, böbrekler ile ilgili sorunlar varsa - ilaç aşırı dikkatle alınır. Bu tür sorunları olan çocuklar için, ilaç kontrendikedir.
 5. Hamile ve emziren kadınlar, ilacın tüketilmesine izin verilmez.

İlacı 3 yıl boyunca 25 derecelik bir sıcaklıkta saklayabilirsiniz. Her paket 25 tablet içerir.

sefaleksin

Antibakteriyel ajan oral süspansiyon için granüller formunda mevcuttur. Sefalosporinlerin antibiyotik grubuna karşılık gelir. Aktif madde sakarin sodyum, sitrik asit vb. Şeklinde sefaleksin ve yardımcı maddelerdir.

 1. İlacı oral olarak uygulayın, dozaj doktor tarafından belirlenir.
 2. 20 kilogramdan fazla olan çocuklara reçete edilir.
 3. Tedavinin seyri 7-10 gündür.

Talimatları izleyerek, yan etkiler önlenebilir. Alerjik reaksiyonlar, baş ağrısı, mide bulantısı şeklinde kendini gösterirler. Gebelikte, antibiyotik sadece daha fazla koruyucu ilaç etkili değilse reçete edilir. Aynı durum hemşirelik kadınları için de geçerlidir, ilaç sadece bir doktorun atanmasından sonra, bir dizi testin yapılmasında kullanılabilir.

sumamed

İlaç makrolid grubunun antibakteriyel maddelerini ifade eder. Aktif madde azitromisin'dir. Kapsüller halinde mevcut olan bir granül 250 mg aktif bileşen içerir. Sistemik kullanım için antibakteriyel bir maddedir.

 1. Sumamed yemeklerden 1 saat önce veya yemekten 2 saat sonra alınmalıdır. Kapsüllerin tümü yutulur. Günde 1 kez al.
 2. 45 kilogramdan fazla olan çocuklar tarafından kullanılmak üzere izin verilir.

Ortalama olarak, tedavi süreci 5 gün sürer. Antibiyotik hızlı bir şekilde vücutta uzun süre kanda tutulur. İhmal edilmiş anjina formları ile kullanım süresi daha uzun sürebilir.

eritromisin

Bu antibakteriyel ilaç, kaplanmış tabletler formunda mevcuttur. Aktif madde eritromisin'dir. İlaç makrolidlerin grubuna aittir.

 1. Kontrendikasyonlar, ilacın bileşenlerine alerji, karaciğer yetmezliği içerir.
 2. Yemeklerden 1 saat önce ağızdan alın, yetişkinler günde dört kez 200-500 mg olacak ve dozaj doktor tarafından reçete edilir. İleri yaştaki insanlar (60 yaşın üzerinde) yetişkinlerle aynı normlara sahiptir.
 3. Tedavinin seyri 1-2 hafta için tasarlanmıştır. Tedavinin bitiminden sonra 2 gün daha al.
 4. 3 yaşından büyük çocuklar için yemeye izin verilir.

Her paket 25 tablet içerir. Raf ömrü 3 yıldır.

seftriakson

Bu ilaç enjeksiyon kullanımı için tasarlanmıştır. Çözümler yapmak için bir toz formunda mevcuttur. Aktif madde seftriakson ve yardımcı bileşenlerdir. Hemşirenin enjekte etmesi tavsiye edilir. Bu antibiyotik kullanılarak bademcik iltihabı enjeksiyonu 14 gün bebeklere izin verilir.

 1. Kontrendikasyonlar arasında hepatik yetmezlik, ilacın bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük vardır.
 2. Kullanmadan önce, cilt antibiyotiğin lidokaine duyarlılığı açısından analiz edilir.
 3. Gebelikte, Ceftriaxone ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez.
 4. Reçeteyle eczanelerde üretilmektedir.

Antibakteriyel ajan Ceftriaxone, bir kural olarak, bir tıbbi kurumda tedavi gören hastalar için reçete edilir. Her gün 5-7 gün boyunca bu maddeyi kas içinden enjekte etmek gerekir.

amoxiclav

Kombine eylemin antibakteriyel bir ilaçtır. Aktif madde amoksisilin - geniş etki yaratan penisilin grubunun bir antibiyotiktir. Aynı zamanda bakterisid etkisini artırır klavulanik asit içerir.

 1. İlaç süspansiyonlar için tablet ve toz formunda mevcuttur. Kullanmadan önce, tablet suda çözülür (100 ml'den az olmamalıdır). Sonra iyice karıştırın. Hapları da çiğneyebilirsiniz.
 2. İlaç hayatın ilk günlerinden çocuklar için kullanılmasına izin verilir. Dozaj doktor tarafından belirlenir.
 3. Amoksiklav, sefalosporinlere alerjisi olan hastalara reçete edilmez.
 4. Tedavi döneminde böyle bir ilaç, bol su içmeniz gerekir.

Kronik bademcik iltihabında amoksiklav, bazen hastalığın sık relapsları olmak üzere terapötik önlemler olarak bazen reçete edilir. Doz ve kabul süreci, patoloji biçimine bağlı olarak doktor tarafından belirlenir.

Antibiyotik olmadan yapabilir miyim?

Birçok doktor, tonsillitin antibakteriyel ajan kullanmadan kazanılamayacağını iddia ediyor. Böyle bir yargı doğru değildir, çünkü bunların hepsi hastalığın karmaşıklığına bağlıdır. Patoloji komplikasyon olmadan ilerlerse, sıcaklık fazla yükselmez, bezlerde plak yoktur - antibakteriyel ilaçlar olmadan yapılması oldukça gerçekçidir.

Hangi tür anjinalar antibiyotiksiz tedavi edilir?

 1. Ülseratif nekrotik tonsillit, antibakteriyel ilaçlar olmaksızın yok edilir. Hastalık genellikle kolayca ilerler, ateş yoktur, titreme olmaz, gökyüzünün bademciklerinde sadece ülseratif nekrotik plak görülür. Bu patoloji formu, lokal yollarla - durulama, anti-enflamatuar ilaçlar ile tedavi edilir. Boğazda ağrı varsa, antispazmodikler almalısınız.
 2. Angina mantar etiyolojisi de antibakteriyel madde kullanılmadan tedavi edilir. Çoğu zaman doktor, antifungal ve antiseptik ilaçları yerel etkiyi reçete eder.
 3. Viral bademcik iltihabı ile antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Palatine bademciklerin bu tip patolojisi, lokal aksiyon ilacı - anti-enflamatuar, analjezik, spazmolitik ilaçlar yardımıyla ortadan kaldırılır. Ek olarak, farinksin durulanması yararlıdır.

Bakteriler tarafından kışkırtılan tonsillit, antibiyotik olmadan tedavi edilemez. Bu tür biçimler arasında foliküler, lacunar, fibröz, kataral, sifilitik anjina bulunur.

Antibiyotiklerin seçimi ve uygulanması için özel talimatlar

Antibakteriyel preparatları kendi başına seçmek kesinlikle yasaktır. Birçok kişi bu kuralı ihmal ediyor, tanıdıkların tavsiyelerine dayanarak ilaç satın alıyor, reklamdan etkileniyor. Bu durumda, hangi komplikasyonların geliştiğine göre hastalığın ihmal edilmiş bir hal alması riski vardır.

 1. Antibakteriyel ilaçlarla tedavi süreci 1 haftadan 10 güne kadar sürmelidir.
 2. Makrolidleri kullanan tedavi, 5 günden fazla bir ortalama almaz.
 3. Antibiyotiklere başladıktan sonra, sağlık durumu 2-3 gün sonra iyileşir.
 4. Bu ilaçların gastrointestinal sistemin çalışması üzerinde zararlı bir etkisi vardır. GASTROINTESTINAL TRACT ile herhangi bir problem olmadı, aynı zamanda antibakteriyel tedavi ile eş zamanlı olarak reçete yazdı.
 5. Antibiyotik tedavisinin seyrini keyfi olarak azaltmak imkansızdır.

Doktor antibakteriyel ilaçlar reçete ettiyse ancak hasta herhangi bir iyileşme yaşamamışsa - tekrar tekrar doktora başvurmak gerekir. Uzman başka bir yol seçecektir. Antibiyotiklerle paralel olarak, bifidobakteri ile ilaç almak için tavsiye edilir.

Ilk doktor

Uygulanan kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler

KBB organlarıyla ilişkili sık görülen sorunlardan biri kronik tonsillittir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan farklı yaşlardaki insanlarda görülür. Genellikle bademcik iltihabı başka bir hastalık ile karışır - farenjit. Ancak farenjit, bademcik değil, karıştırılmaması gereken mukus boğazının iltihaplanmasıdır.

Hastalık bademciklerdeki enfeksiyöz bakteri kolonizasyonu nedeniyle kronik bir form alır, bunlar genellikle altın streptokoklar, stafilokoklardır. Hastalığın seyri, alevlenme ve remisyon dönemleriyle ortaya çıkabilir. Özel yapısından dolayı mekanda sürekli ikamet ettikleri bademcikleri sağlarlar. Hijyen prosedürleri için, sadece mevcut değildir, bu yüzden yüzeyde bulunan bir enfeksiyonu yıkamak çok zordur.

Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak, işaretler değişir. İnflamasyon süreci çeşitli şiddette sevinir. Lezyonların akut formları için, yani, anjina, sıklıkla, karakterler aşağıdaki gibi belirtilerdir:

 • sık baş ağrısı;
 • bedenin zehirlenmesi;
 • artan vücut ısısı;
 • burun tıkanıklığı;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • halsizlik ve halsizlik;
 • lokal bölgede bulunan lenf düğümlerinde artış.

Kronik tonsillit belirtileri biraz farklıdır:

 • göğüste ağrı;
 • boğazda sebat edebilir;
 • çok sık boğaz ağrısı;
 • gıda yuturken hoş olmayan duygular;
 • submandibular lenf düğümlerinde ağrı;
 • öksürük ile pus çıkışı;
 • Sıcaklık.

Tedaviyi kronik bir şekilde zamanında başlatmazsanız, bademcikler içinde cikarcikler ve pürülan akıntı ortaya çıkar. Bu merkezler, inflamasyon sürecini uzatan ve yoğunlaştıracak patojenlerin refahı için mükemmel bir yuva olacaktır.

Poliklinik ortamında uygun bademcik iltihabı tedavisi görülür. Hemen hastaneye yatma sadece şiddetli bir boğazda boğaz varsa mümkündür. Kronik tonsillitin nasıl tedavi edileceğini düşünün:

 • doğru beslenme;
 • sık sık su kullanımı;
 • inhalasyon;
 • tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi;
 • immünomodülatörler;
 • antibakteriyel antiviral ilaçlar;
 • antiseptik solüsyonlarla ağız durulama;
 • fizyoterapi.

Cerrahi müdahalenin gerekli olduğu vakaların yüzdesi vardır. Bademciklerin çıkarılmasının ana göstergesi ateş, piyelonefrit, kalp ve eklem hastalıkları ile birlikte sık anjinadır (yılda 4-5 kez).

En çok hangi ilaçlar kullanılır?

Bademcik iltihabı için antibiyotikler, sıklıkla ve geniş bir etki spektrumunun diğer çeşitli preparatlarının yanı sıra yerel olarak kullanılır. Onları birkaç gruba ayırırız:

 • Yerel eylem antibiyotikler. Belirli bir alanı etkilerler ve bademciklerin mukoza zarında yaşayan bakteriler üzerinde bir etkiye sahiptirler.
 • Geniş spektrumlu antibiyotikler. Genellikle, deneyimli doktorlar vücut üzerinde toksik etkisi olmayan ve aynı zamanda enfeksiyöz mikroorganizmalarla, yani bademcik iltihabının etkenleriyle savaşmada çok etkili olan özel gruplar oluştururlar.
 • Ağrı kesici. Hastalığın sık görülen semptomu, yutulduğunda boğaz ağrısı olduğu için, ağrı kesici ilaç kullanımı çok yararlı olacaktır.
 • Antiviral ilaçların alımı.
 • Anti-inflamatuar ilaçlar inflamasyonu azaltır ve doku iyileşmesini artırmaya yardımcı olur.
 • İmmünomodülatörler - bağışıklığı güçlendirir ve bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirir.
 • Ilaçların kombinasyonu. Çoğunlukla, bu ilaçlar birkaç özel maddeyi içerir, çeşitli yönlerden iltihap üzerinde çalışmanıza izin verir.

Kronik tonsillit için antibiyotikler hastalığın şiddetine bağlı olarak belirlenir. Doktor hap veya enjeksiyon ile tedaviyi reçete eder. İltihaplı mikrofloranın duyarlılık düzeyini doğru bir şekilde belirlemek için analizin yapılması gereklidir. Bunu yapmak için, palatine bademciklerden bir çubukla alın ve BAK tohumlamaya gönderin.

Ne yazık ki çoğu doktor, herhangi bir muayene olmaksızın antibiyotik kullanmaktadır. Bu durumda ilaç kullanımının sonucu basitçe yok olabilir. Eğer ilaç kullanımından sonra hastalık belirtileri ortadan kalkmazsa ve momentum kazanırsa, tabletleri başkalarına değiştirmelisiniz.

Bakteriler ilaçlara direnç oluşturabilir, bu durumda da bir yedek gereklidir.

Bademcik iltihabı gibi bir hastalık ile antibiyotikler akut formu ile baş etmede çok etkilidir. Aynı ilaçlar esas olarak uzun süreli bir formun alevlenmesi ile alınır. Ayrıca, bu ilaçlar hastalığın arka planına karşı relapslara karşı mükemmel koruyucu ilaçlardır. Günümüzde penisilin, etkinliğini artıran bazı katkı maddelerinin kullanılmasıyla yapılmaktadır. Genellikle kronik bademcik iltihabı reçete edildiğinde:

Bununla birlikte, tüm bu alevlenme vakaları penisilinde kolaylıkla tedavi edilemez, çünkü vücutta bu özel antibiyotik grubuna dirençli yeni bir bakteri türü ortaya çıkar. Sadece ilacı yok eden maddeleri izole etmek için "eğitiyorlar", bu yüzden tedavi mantıklı değil. Bazı hastalık türleri klamidya ve mikoplazma enfeksiyonları tarafından kışkırtır, penisiline duyarlı değildirler.

Peki bu hastalık için ne seçilir? Artık daha fazla uzman, daha az yan etkiye neden olan ve alerjik durumlar yaratmayan bir başka tür antibiyotik olan tonsillit tedavisini önermektedir. Bunlar aminoglikozitleri ve makrolidleri içerir.

İkincisi bademcikler içinde birikir, bu yüzden ilacın küçük bir dozu bile enflamatuar süreci çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırır. Bu fonlar klamidyal ve mikoplazma bademcik iltihabı ile iyi çalışır, etkilerinin bağışıklığı zayıflamaz. Bu tip antibiyotik, diğer ilaçlarla çok iyi kombine edilmiş ve çok kısa bir tedavi süresi olan 3-5 gün süren kontrendikasyonlara sahiptir. Bu grubun uyuşturucu listesi:

 • macrofoams;
 • klaritromisin;
 • roksitromisin;
 • sumamed;
 • Eritromisin.

Hastalık Staphylococcus aureus'u kışkırtırsa, uzmanlar aminoglikozit grubundan ilaçlar atfeder. Eğer bademcik iltihabı streptokokların, pnömokokların bölünmesinin bir sonucu ise, çok güçlü bir etkiye sahiptirler, ancak çok etkili değildirler. Sıklıkla, tedavi süreci sabit bir ortamda gerçekleşirse, bu tip antibiyotik önerilir. Bu ilaç türü şunları içerir:

 • Ksenakvin;
 • levofloksasin;
 • Kiroll;
 • Zakotsin;
 • Amiktsin.

Genellikle, hastalığın uzun süreli formunun alevlenmesinin belirgin semptomları yoksa, doktorlar lokal tedaviyi reçete eder.

Anjinada lokal aksiyon antibiyotikleri

Bademcik iltihabı için antibiyotikler etkilidir, fakat onları kötüye kullanmamak daha iyidir, bademciklerin özel yıkamasıyla hastalığa yakalanabilir, antibakteriyel maddelerle inhalasyonlar yapabilirsiniz. Kronik tonsilliti etkileyebilecek en yaygın yöntemler:

 • Penisilin antibiyotik veya sülfonamidlerin özel solüsyonları ile yıkanır. Bu tür bir tedaviyi gerçekleştirmek için her gün, genel olarak bir şırınga veya cihaz "Tonzilor" yardımıyla yaklaşık 10-15 prosedür gereklidir.
 • Apseler çok derinse, ilacı paratonazal olarak almalısın. Çok sayıda vakada, penisilin bademcik dokusuna uygulanması için penisilin kullanılır. Tedavi sırasında, bezlerin üst ve alt kutuplarına enjeksiyon yapılır.
 • Antibiyotiklerle inhalasyonlar. Bunu yapmak için evde bazı ilaçlar ve aerosoller (ambazon, baoparoks) kullanın.

Çok sık antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmesi tavsiye edilmez. Hasta fizyoterapi ve lazer tedavisi yapmak zorunda kalacak, ancak yardım etmiyorsa bademciklerin çıkarılması için bir operasyon gerçekleştiriyorlar.

Dikkat edin! İlaç alımını kontrol etmek önemlidir, bağırsaklar ve bağışıklık sistemi üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olabilirler. Kendine iyi bak ve iyi ol!

Bademcik iltihabındaki antibiyotikler, bir doktor tarafından reçete edilir, mikroorganizmaların belirli bir ilaca karşı duyarlılığı göz önünde bulundurulur ve çoğu zaman pratik yaptığımız gibi reçete edilmez. Önemli: bademcik iltihabı etkeni viral bir enfeksiyon ise, antibiyotikler etkisizdir!

Çoğu zaman, bademcik iltihabı tedavisinde, Amoksisilin reçete edilir.

Amoksisilin bir bakterisit penisilin antibiyotiktir. Amoksisilin, bağırsakta hızla ve tamamen emilir. Doz, bademcik iltihabının seyrini dikkate alarak seçilir, öncelikle patojen tipini belirlemek için bir yayma alınır. Yetişkinler ve 10 yaşın üzerindeki çocuklar genellikle günde üç kez 0,5 g'lık bir dozda reçete edilir.

Hamilelik sırasında ihtiyatlı reçete.

Bir doktora danışmadan, antibiyotikli bademcik iltihabına karşı kendi kendine ilaç kullanmadan, mantıksızlığa karşı sizi uyarıyoruz. Bu ilaçlar için vücudun ciddi reaksiyonları ile sonuçlanabilir. Bademcik iltihabı için antibiyotikler sadece bir doktor atamalısınız!

Akut tonsillitli hastada ilaç Cefadroxil'in etkisini düşünün.

Sefadroksil tablet şeklinde bir sefalosporin antibiyotiktir. Kandaki maksimum konsantrasyona uygulamadan bir buçuk saat sonra ulaşılır. Sefadroksil yavaşça dışarı atılır, günde bir kez almak yeterlidir. Günlük Cefadroxil dozu 1-2 g'dır.Tedavi süresi 10-12 gündür. Döküntüler, baş dönmesi, uykusuzluk, vajinal kandidiyaz gibi olası hoş olmayan yan etkiler.

Kronik bir formda bademcik iltihabı için antibiyotikler hastalığa neden olan mikroflora bağlıdır. Antibiyotikler bir alevlenme sırasında reçete.

Örneğin, antibiyotik Sefaleksin düşünün.

Yetişkin Sefaleksin haftada bir 6 saatte bir 1-4 gram dozda reçete edilir. Yan etki, dispepsi, kolit, tremor, konvülziyon, alerji fenomenlerinde kendini gösterir. Olası alerjik şok. Hamilelik sırasında, doktor ilacı reçete etmeden önce riskleri dikkatlice değerlendirir. İlaç anne sütüne nüfuz eder, tedavi süresi boyunca GW'yi durdurmaya değer.

Tonsillit bademcik iltihabıdır. Orofarenks içinde bulunurlar ve küçük gözeneklere - lacunae nüfuz ederler. Virüsler ve bakteriler lakunada birikir ve iltihaplı ve iltihaplaşmaya başlarlar. Çocuk sinirlenir ve ağrılı olur, uyuyamaz, halsizdir. Hastalık keskin bir şekilde başlıyor - sabahları çocuk çok dinçti, çalındı ​​ve akşamları çok yüksek ateş yükseldi, bölgesel lenf düğümleri iltihaplandı. Kronik bademcik iltihabı sıklıkla maksiller sinüslere komplikasyonlar verir, çocuklar sinüzit, uzamış zayıflatıcı rinit ve otitis muzdariptir. Daha sıklıkla, çocuklarda anjinin nedensel ajanı beta-hemolitik streptokoktur.

Genellikle bademcik iltihabı olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilir? Penisilin, makrolit ve sefalosporin.

Oxacillin, penisilin serisinin antibakteriyel bir preparatı olup, bu da bakteriyel hücrelerin parçalanmasına neden olur. Enjeksiyondan yarım saat sonra kandaki ilacın maksimum konsantrasyonu gözlenir. Yarım yaşam süresi de yarım saattir. İlaç 4-6 saat sonra eşit dozlarda alınır. Olası cilt kaşıntı ve anafilaktik şok, bulantı, ishal, oral kandidiyazis, sklera ve cilt sararması, nötropeni. Oksilinsin yemeklerden önce saatte 0.25 g-0.5 g için reçete edilir. Orta düzeyde enfeksiyonlar günlük dozu, - 3a, ağır olan - 6 g Yenidoğan - 90-150 mg / kg / gün dozunda, yaşları 3 ay - 200 mg / kg / gün, yaşlı 2-1 g / kg / gün 2 ila 6 yıl - 2 g / kg / gün; Günlük doz 4-6 resepsiyona ayrılmıştır. Ilaç ile tedavi süresi 7-10 gündür.

Makrolidler ilacı Eritromisin - stafilokok ve streptokokal anjinaya karşı etkili bir antibiyotiktir. Bu virüsleri ve mantarları etkilemez, bu nedenle patojeni açıklığa kavuşturmak önemlidir. Eritromisin penisilinlere alerjisi olan bir çocuk için uygundur. İlaç sülfonamidlerle birleştirildiğinde, etki arttırılır. Bir çocuk için tek doz - 0.25 g Resepsiyon - 4 saat, yemekten bir saat önce. 7 yaşın altındaki çocuklar için, doz 20 mg / kg formülüne göre hesaplanır. Muhtemel yan etki bulantı, ishal, sarılık ile kendini gösterir.

Tantum Verde bir non-steroid anti-inflamatuar ilaçtır. Belirgin bir anestezi etkisi vardır. Tantum Verde tabletler şeklinde oral kavitede tek parça günde üç kez çözünmektedir. Tantum Verde sprey her 2 saatte 4 kez (4 vuruş) enjekte edilir.

Akut tonsillitin düzgün bir şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir - eğer doktor “zararlı” bir antibiyotik reçete ederse, o zaman haklıdır! Vitaminler ve sertleştirme önleme konusunda büyük bir rol oynar - çocuğu soğuk suyla silin, yazın açık havada uyuyalım.

Tonsillit tedavisi için penisilin grubunun antibiyotik en sık kullanılır: Benzilpenisilin, Fenoksimetilpenisilin.

Benzilpenisilin - çoğalan mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. İlaç kas içi veya intravenöz olarak uygulanır. Üst solunum yolu enfeksiyonu 4 enjeksiyon için günde 4-6 milyon üniteye uygulandığında. Mukus zarları, anjiyoödem, bronkospazm, aritmi, hiperkalemi, kusma, konvülsiyonlar üzerinde ürtiker ve döküntüler şeklinde olası reaksiyon.

Fenoksimetilpenisilin, penisilin grubunun akut ve kronik tonsillitinin tedavisi için antibakteriyel bir ilaçtır. Orta şiddette bir durumda, 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler 3 milyon ünite dozda reçete edilir. Doz üç kez bozuldu. 10 yaşın altındaki çocuklara üç bölünmüş dozda 0,5 - 1,5 milyon ünite reçete edilir. Olası stomatit, farenjit.

Bademcik iltihabı için antibiyotikler, öncelikle hangi patojenin meydana geldiğini tespit ederek dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Kronik tonsillit, KBB organlarının ortak bir patolojisidir. Bu rahatsızlık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuk ve yetişkinlerde ortaya çıkar. Hastalık seyri sırasında, remisyon ve alevlenme dönemleri vardır. Bademciklerdeki kronik bademcik iltihabında sürekli enfeksiyöz ajanlar bulunur. Bir kural olarak, bunlar streptococci veya Staphylococcus aureus. Onlar, kript ve lacunae ile kaplı bademciklerin özel yapısı nedeniyle hayatta kalmaktadırlar. Bu anatomik özellik, normal anjina yüzeyinde bulunan enfeksiyonu yıkamanıza izin vermez. Kronik tonsillit nasıl baş edilir?

Göğüs iltihabı doktorları, bademciklerin akut veya kronik iltihaplanmasıyla ilişkili bir grup hastalığı çağırır. Tonsil bademciklerin akut inflamasyonu boğaz ağrısıdır. Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerinde uzun bir iltihaplanma sürecidir. Angina çoğu durumda kronik bademcik iltihabıdır. Bu hastalıktaki palatine bademcikler (bademcikler) iç pasajlarla boyanır - lakuna ile farengeal yüzey üzerinde açılan kriptler.

Palatine bademcikler - karmaşık bir bağışıklık sisteminin ayrılmaz ve önemli bir parçası. Sindirim ve solunum sistemlerinin kesişme noktasında bulunurlar, enflamatuar sürece en duyarlı olanlarıdır ve sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır ve endotoksikasyonun sebebidir.

Kronik tonsillit belirtileri

Sadece iki tür kronik bademcik iltihabı vardır: telafi ve dekompanse. İlk form, komplikasyonları olmayan, nadir bir boğaz ağrısı olan bir kurstur. Bu durumda, tek sorun bademciklerin çalışması nedeniyle hissedilen boğazda trafik sıkışıklığı olabilir. Bu koruyucu organlar, zararlı bakterileri korurlar ve hastalıkların özel bir tezahürü olmadığından, diğer sistemlere nüfuz etmelerini önlerler.

Kronik tonsillitin dekompanse şekli için, yerel ve glomerulonefrit gibi diğer organ ve vücut sistemleri, romatizmal ateş, hem çeşitli komplikasyonların, var olan karşı sık sık anjina ile karakterize edilir.

Farklı formlarda bademcik iltihabı (görüntü tıklanabilir) nedenleri

Kronik bademcik iltihabının gelişmesinin ana nedeni, bademcik bademciklerinin iltihaplanması ve bulaşıcı faktöre uzun süre maruz kalmanın yol açabileceği bademcik reaksiyonlarıdır. Kronik tonsillitin gelişiminde genel immünite düzeyi önemli rol oynamaktadır.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı da KBB doktoru kontrolü olmayan kötü tedavi edilen tonsillitin bir sonucu olarak gelişir.

Angina tedavisi sırasında, belirli bir diyet izlemeniz ve sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmanız gerekir.

Kronik tonsillitin ana belirtisi bademcik iltiğidir. Bu hastalıktan muzdarip tüm hastalar, bir kez boğaz ağrısı vardı. Bu, tüm vücut sistemlerini etkileyen oldukça ciddi bir hastalıktır. Angina, bir takım komplikasyonların tehlikesini taşır, bu nedenle kronik tonsilliti tedavi etmek için bir yöntem seçimi, anjin sıklığına bağlıdır.

Hastalığın diğer belirtileri:

 • Ağızdan koku. Bu semptom bademciklerin kriptlerindeki iltihabın, küfler formunda patolojik bir sır oluşturması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Laklar boyunca faringeal boşluğa boşaltılan bu kitleler, kötü nefesin sebebidir.
 • Boğazda ağrı, kulak. Çoğu zaman, boğazda bir koma hissi hissi vardır. Boğazdaki ağrılı duyular, kulaktaki sinir liflerinin sinir ucunun tahriş olması ve kulakta sinir lifleri boyunca ağrı oluşmasından kaynaklanır.
 • Büyümüş lenf düğümleri. Lenf nodlarının palpasyonu sırasında hafif bir ağrı olur.

Kronik tonsillit belirtileri

Çok sayıda hasta, çoğu zaman hastalığın dekompansasyonuna ve gelecekte daha uzun tedaviye yol açan KBB doktoruna yapılan bir başvuru ile ertelenir.

Kronik tonsillit komplikasyonları iç organların en tehlikeli hastalıklarına yol açabilir. Bu gibi sonuçlar şunları içerebilir:

 • Bağ dokusu hastalıkları (romatizma, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma);
 • Kalbin hastalıkları (edinsel kalp kusurları, aritmi, endokardit, miyokardit, vb.).
 • Akciğerler (bronşiyal astım, kronik bronşit) hastalıkları;
 • Sindirim sistemi çeşitli bozuklukları (kolit, duodenit, gastrit, vb.);
 • Myotropia, blefarit, tekrarlayan konjonktivit ve göz bölgesinin diğer lezyonları.
 • Böbreklerden komplikasyonlar (glomerülonefrit, piyelonefrit);
 • Deri altı yağ, yağ tabakası, cilt komplikasyonları (sedef hastalığı, atopik dermatit, nörodermatit);
 • Cinsel istek azalması (erkekler için), döngü bozuklukları (kadınlar için), hormon bozuklukları, obezite, diabetes mellitus yol açan endokrin sistemi bozuklukları.
 • Safra kanallarının patolojisi, karaciğer.

Kronik tonsillit Antibakteriyel tedavinin komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun baskılanması için bir madde, yumuşak dokulara serbestçe nüfuz etmeli, mikropları öldürmek, büyümelerini durdurabilmek için gerekli miktarda birikmelidir. Bugün sadece antibakteriyel ilaçlar bunu yapabilir.

Kronik bademcik iltihabı antibiyotiklerin sürekli kullanımını gerektirmez. Ayrıca, alevlenmelerin yokluğunda, bir antibakteriyel madde ilaca bağımlılığa katkıda bulunduğu için vücuda zarar verebilir.

Antibiyotiklerin kullanımı sorusu, hastanın durumunu değerlendirecek, her bir vakada ilacın yararını veya zararını belirleyecek olan doktor ile bireysel olarak kararlaştırılmalıdır.

Kronik tonsillitin cerrahi tedavisi

Enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Bu, kronik tonsillitin alevlenme periyodu sırasında antibakteriyel tedaviyi gerçekleştirmek için uygun olduğu anlamına gelir. Remisyon sırasında antibiyotik kullanımı, uyuşturucunun yokluğunda, enfeksiyonun tamamen yok edilmemesi nedeniyle haklı değildir.

Kronik tonsillit için hangi antibiyotikler seçilir?

Bu nedenle, kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi hastalığın alevlenmesi aşamasında gereklidir. Bu amaç için hangi hazırlıklar yaklaşacak veya uygun olacak?

Bu ilaçlar bademcik iltihabı tedavisinde birinci basamak ilaçlar olarak kabul edilir. Sadece hastalığın alevlenmesini tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda hemolitik streptokokların neden olduğu romatizma ve glomerülonefrit gibi komplikasyonları önlemek için de kullanılırlar.

Daha önce doğal penisilinler kullanılmış, ancak uygun olmayan dozaj rejimine bağlı olarak geçmişte kalmıştır. Bugün, yarı sentetik tablet preparatları daha uygun, örneğin:

 • amoksisilin;
 • Lemoksin;
 • oksasilin;
 • ampisilin;
 • tikarsilin;
 • Carbenicillin).

Ancak bugün tanınmış liderler klavulanik asit ilavesi nedeniyle mikropların enzimlerine dirençli, inhibitör korumalı penisilindir:

 • Flemoklav;
 • Panklav;
 • amoksiklav;
 • augmentin;
 • Ampiksid;
 • sultamisiln;
 • unazin;
 • Ampioks.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolid grubunun hazırlıkları ikinci sırada yer almaktadır. Bunlar şunları içerir:

 • klaritromisin;
 • josamisin;
 • Azitral;
 • sumamed;
 • Hemomitsin.

Bu sefalosporinler ikinci (Sefuroksim), üçüncü (ceftriaxone, sefoperazone, seftibüten, sefiksim, Tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) nesiller içerir.

Makrolidler ve sefalosporinlerAminoglikozitler ve florokinolonlar

Bu grupların preparatları, etken maddesi Staphylococcus aureus olan tonsillit için kullanılır. Bu durumda, örneğin Amikasin gibi böbreklerde en az yan etkilere sahip üçüncü jenerasyon anthybiotics-aminoglycosides reçete edilir. Florokinolonlar, örneğin:

 • Ofloksasin (Zanotsin, Glaufos, Kirol);
 • Norfloksasin (Quinolox, Loxon, Negaflox,);
 • Lomefloksasin (Xenacwin, Lomacin);
 • Lefloksatsin;
 • Siprofloksasin (Isipro, Quintor);
 • moksifloksasin;
 • Sparfloxacin (Sparflot);
 • levofloksasin;
 • Gatifloksasin.

Aminoglikozitler ve Florokinolonlar

Genellikle bademcik iltihabı olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilir? Temel olarak, bunlar penisilin, makrolit ve sefalosporin serilerinden preparatlardır. Çocuklar için en popüler ilaçları düşünün:

 • oksasilin - antibiyotik penisilin serileri, bakteriyel hücrelerin parçalanmasına neden olur. Kandaki ilacın maksimum konsantrasyonu, enjeksiyondan 30 dakika sonra gözlemlenir. İlaç 4-6 saat sonra eşit dozlarda alınır. Ve olası alerjik reaksiyonlar ve diğer yan etkiler: kaşıntı, anafilaktik şok, mide bulantısı, ishal, oral kandidiyazis, sklera ve cilt sararması, nötropeni. İlaç yemeklerden önce 1 saat boyunca 0.25 g-0.5 g reçete edilir. Yenidoğan - 200 mg / gün, yaşlı - 2 - 1 gr / gün, 2 ila 6 yıl - 2 g / gün 90-150 mg / gün, yaş 3. ayda. Günlük doz 4-6 resepsiyona ayrılmıştır. Ilaç ile tedavi süresi 7-10 gündür.
 • diş hekimleri - penisilin grubunun antibakteriyel preparatı. 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler 3 milyon ünite dozda reçete edilir. Doz 3 kez ayrılmıştır. 10 yaşın altındaki çocuklar 0,5 - 1,5 milyon adet olarak atanmaktadır. 3 resepsiyonda.
 • eritromisin - Staphylococcal ve streptococcal angina'ya karşı etkili bir makrolid grubu antibiyotiği. Önemli: Eritromisin virüsler ve mantarlar üzerinde etkili değildir, bu nedenle patojeni açıklığa kavuşturmak önemlidir. İlaç penisilin alerjisi olan bir çocuk için uygundur. Çocuğa tek doz 0,25 gr, günde 4 kez yemeklerden 1 saat önce alınır. 7 yaşın altındaki çocuklar için, doz 20 mg / kg formülüne dayanarak hesaplanır. Olası yan etkiler: mide bulantısı, ishal, sarılık.
 • Tantum Verde Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Analjezik bir etkiye sahiptir. Oral kavite içinde günde üç kez çözünen tabletler ve her 2 saatte 4 kez (4 vuruş) enjekte edilen bir sprey şeklinde üretilir.
 • penisilin mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. İlaç, 4-6 milyon ünite için üst solunum yollarının bir enfeksiyonu ile kas içine veya intravenöz olarak uygulanır. 4 enjeksiyon için günde. Mukoza zarları, bronkospazm, aritmi, hiperkalemi, kusma, konvülsiyonlar üzerinde kovan ve döküntüler şeklinde olası reaksiyon.

Akut tonsillit doğru tedavi edilmelidir. Doktor özellikle zararlı olduğu düşünülen bir antibiyotik reçete ederse, o zaman gereklidir.

Akut ve kronik bademcik iltihabının önlenmesinde vitaminler ve sertleştirme önemli bir rol oynamaktadır.

Geleneksel tıp

Geleneksel tıp kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin birçok yolunu sunar. Öncelik alanları:

 • Yaşamın sağlıklı yolu;
 • Bağışıklık güçlendirilmesi;
 • Durulama ile iltihaplı bölgeler üzerindeki etkisi.

Bağışıklık geliştirmek için Tibet tarifi iyi yardımcı olur: Ölümsüzlük, papatya, St. John's wort ve huş tomurcukları 100 g alın, kaynar su (0,5 litre) ile kaynatın ve bir termos içinde 3-4 saat ısrar edin. Bu ilacı akşam yemeğinden yarım saat önce al ve biraz bal ekle.

Aşağıdaki tarifi de etkilidir: 2 yemek kaşığı. Pancar suyu 0.25 l ile kaşar. kefir, 1 kaşığı kuşburnu şurubu ve yarım limon suyu ilave edin.

Isırgan otu, papatya, civanperçemi içeren günlük iyileştirici çay kullanılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı alın. otlar kaşığı ve herhangi bir çay 2 çay kaşığı ekleyin. Bir çay yaprakları ve içecek olarak suyu kullanın, kaynar su ile seyreltin.

Soğuk algınlığı laktasyon ile tedavi

Asetilsalisilik asit - kullanım talimatları, ilaç tedavisi ve dozaj özellikleri burada açıklanmıştır.

çabuk soğuk algınlığı //drlor.online/zabolevaniya/gortani-glotki-bronxov/laringit/kak-vosstanovit-golos-pri-prostude-osnovnye-priyomy.html sesini geri yükleme

Boğaz durulama için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • Limon suyu ılık suda seyreltilir;
 • Boşanmış taze yaban turbu suyu;
 • Dulavratotu köklerinin kaynatılması;
 • 500 ml zayıf bir manganez + 7-8 damla iyot çözeltisi;
 • Altın bıyık infüzyonu;
 • 3 diş sarımsak ve 1 çay kaşığı yeşil çay infüzyonu.

Kronik tonsillit için halk ilaçları boğaz ağrısı güçlendirmek için yardımcı olur. Bir doktor reçetesi ile birlikte kullanılırlarsa, o zaman bu hastalığı sonsuza dek ayırabilirsiniz.

Sonuç olarak, zararsız hastalıkların gerçekleşmediğini söylemeliyim. Kronik bademcik iltihabı, bir hastalığa başlamadan ve tüm doktor tavsiyelerine uymuyorsanız tedavi edilebilen bir hastalıktır. Aksi halde, hasta, belki de geri dönüşümsüz hale gelecek olan kronik bademcik iltihabının ciddi sonuçlarıyla tehdit altındadır.

Tonsillit -, Stafilokok aureus, Candida mantar streptokokların yol açtığı bademcik iltihabı kışkırtır bakteriyel boğaz lezyon var olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bademcikler, nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunan lenfatik sistemin organıdır. Bademciklerin lenfoid dokusu mikropların geçişi için bir bariyer görevi görür. onlar cahil veya geç tedavi nedeniyle uzamış iltihabı varsa, amigdala vücutta enfeksiyon yayılmasını neden olabilir.

Bademcik iltihabı sinüzit, diş çürükleri, etmoidit gibi kronik iltihaplar, gıda ile ya da, eğer, hava damlacıkları tarafından iletilir. Patolojinin görünümü aşağıdaki belirtilerle belirtilir:

 • artan vücut ısısı;
 • Kötü sağlık;
 • boğaz ve bezlerde ağrı;
 • Boğazdaki Persler;
 • uyku bozukluğu;
 • nazofarenksin şişmesi;
 • bademcikler kızarıklık;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

Tonsillit, hipotermi, zayıf bağışıklık, ağız boşluğu ve burunda iltihaplanma nedeniyle gelişebilir. Bir tonsillit tanısı doktor tarafından konur. Muayene sırasında bademciklerdeki kızarıklık ve şişlik, çoğunlukla palatin ve lenf düğümlerinde artış gözlenir. Klinik kan analizinde lökosit ve ESR sayısındaki artış izole edilir.

Tonsillit (anjin) akut ve kronik olabilir. Bademcikler hızlı iltihabı ile akut tonsillit unutmayın. Hastalığın belirtileri: özellikle boğulduğunda boğaz ağrısı, vücut ısısını 39 ° C'ye yükselterek Lenf düğümlerinde artış, yutma güçlüğü, ağız kokusu olabilir.

Incelendiğinde, doktor bir tanı yapar. Ek olarak, patojeni bulmak için testler yazabilir. Tonsillit, bakteriyel ve viral enfeksiyona bağlı olarak gelişebilir. Çoğu zaman, neden herpes virüsü, kızamık, adenovirüs olabilir. Olguların% 30'unda hastalık kaynağı bakteridir.

Çoğu zaman, 5 ila 15 yaşındaki çocuklar anjina ile hastalanırlar. İki yaşından önce, izole morbidite vakaları bilinmektedir. Semptomlar 3-5 gün sürer, ancak tedavi doğru yapılmış olsa bile 2 haftaya kadar uzayabilir.

Akut bademcik iltihabını tedavi ederken çok miktarda sıvı kullanmak çok önemlidir, semptomları çıkarmanız, ağrı kesiciler almanız, gargara yapmanız gerekir. Bir bakteriyel enfeksiyon ile, doktor antibiyotik tedavisi reçete. Nedeni bir virüs ise, sadece semptomatik tedavi kullanılır. Tedavi sırasında, boğazda tahriş etmeyen yiyecekleri yemek gereklidir, yatak istirahati olması önerilir.

Kronik tonsillit bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıyla oluşur, akut formlardan sonra gelişir ve hipotermiden sonra kötüleşir. Basit formu genellikle boğaz ağrısı şeklinde sadece lokal semptomlara sahip akar. Vücut ısısında bir artış varsa, kalpteki bir değişiklik, eklemlerin bir komplikasyonu, daha sonra bu tonsillite toksikoaljik olarak adlandırılır.

Bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalık uzamış bir sıcaklık artışı nedeniyle gelişebilir. Palatine bademcikler koruyucu işlevle baş edemezler ve kendileri de enfeksiyon kaynağı olurlar. Kronik bademcik iltihabı anneden çocuğa bulaşır. Aşağıdaki belirtiler görünür:

 • sürekli ağrı ve boğaz ağrısı;
 • nazofarenksin şişmesi;
 • vücut ısısı daha uzun sürer;
 • zayıflığı;
 • Kötü nefes;
 • ağrıyan eklemler.

Hastalık kötüleştiğinde mikroplar çoğalmaya başlar, yeni alanlara yayılır, şişlik, ağrı ve boğazda kızarma olur. Anjina bulaşıcı olduğundan, hastayla teması sınırlamak gerekir.

Bu hastalığı etkili bir şekilde tedavi etmek için, dokulara kolaylıkla nüfuz edebilen ve enfeksiyonun üstesinden gelmek için orada birikebilen bir ilacın seçilmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar antibiyotik içerir. Enflamasyon yeni başladığı ve bedenin kendisinin baş edemediği durumlarda tedavi yapılmalıdır. Kronik tonsillit için antibiyotikler sadece alevlenme ile yardımcı olur. Remisyon döneminde bu tür bir tedaviye gerek yoktur, çünkü enfeksiyon aktif değildir.

Göğüs iltihabı tedavisi hastalığın semptomlarının giderilmesini, bademciklerin dezenfektan solüsyonları ile yıkanmasını, gerekirse ağrı kesiciler ve antipiretik ilaçları reçete etmeyi içerir. İnhalasyonlar iyileşmenin hızlanmasını sağlar. Hastada, duyarlılığı olan ilaçları reçete etmeden, tek tek doktor tarafından seçilir. İnhalasyonlar için antiseptik etkiye sahip bitkilerin kulla- nımını kullanın.

Hastalığın kaynağının bakteriler olduğu durumda bademcik iltihabı için antibiyotikler atar. Hangi antibiyotikler anginayı tedavi eder? Antibakteriyel ilaçlar mikroplar üzerinde geniş bir etkiye sahip olmalı ve hipoalerjenik olmalıdır. İlk etapta penisilindir. Bademcik iltihabını tedavi ederler ve romatizmanın önlenmesinde etkilidirler. İkinci sırada makrolidler vardır. Kronik tonsillitin kaynağı Staphylococcus aureus ise, aminoglikozidler veya florokinolonlar reçete edilir. Tedaviyi düzeltmek için doktor vücudun iyileşmesine yardımcı olan immün sistemi uyarıcı ilaçlar reçete eder.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı için araçlar

Boğazdaki ağrı neredeyse her zaman bir hastalık belirtisidir. Çoğunlukla soğuk, bulaşıcı, viral hastalıklar ile ortaya çıkar, ancak aynı zamanda, böyle bir ağrı sendromu da daha ciddi bir hastalığın varlığını gösterebilir.

Boğazda spazmlar

Faringeal kasların spastik kasılmaları, insanlarda boğazda spazmlar olarak bilinir, bunlar vasküler patolojiyle değil, farinksin innervasyonunun ihlali ile ilgilidir. Bir faringeal halka otonom sinir sisteminin her iki kolunu oluşturur: