Loading

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit - Mukoza zarında ve orofarenksin lenfoid dokusunda enfeksiyöz iltihaplanma süreci. Çocuklarda farenjit kuruluğu, yanma, üzüntü, terleme, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı ile ortaya çıkar. Çocuklarda farenjit tanısı, faringoskopik tabloya ve posterior faringeal duvardan yayılan smearın mikrobiyolojik incelemesine dayanmaktadır. Çocuklarda farenjit ile, bir kural olarak, yerel terapi yapılır: gargara, faringeal duvarın mukoza zarını antiseptik ile yağlama, inhalasyon ve aerosollerle boğazın püskürtülmesi.

Çocuklarda farenjit

Çocuklarda farenjit, posterior faringeal duvarın mukoz membran ve lenfoid yapılarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan akut solunum yolu enfeksiyonunun bir tezahürüdür. Çoğu zaman hasta olan çocuklarda, farenjit tüm vakaların yaklaşık% 40'ını oluşturur. Kulak burun boğazında, çocuklarda kronik farenjit, üst solunum yollarının toplam hastalık sayısının% 9'udur. Çocukların solunum yollarının yenilgisini yayma eğilimi göz önüne alındığında, bir çocukta farenjit genellikle rinit, larenjit, tracheitis, bronşit ile birleştirilir.

Çocuklarda farenjit nedenleri

Bağımsız bir nosoloji olarak, çocuklarda farenjit, faringeal mukozadaki enfeksiyöz patojenlere doğrudan maruz kaldığında gelişir. Ek olarak, akut farenjit, üst solunum yollarının, yaygın enfeksiyonların, bağırsak enfeksiyonlarının, vb. Iltihaplı hastalıklarının tezahürlerinden biri olarak hizmet edebilir.

Çocuklarda farenjit etiyolojisinde en rolü, bir viral enfeksiyona (grip virüsleri ve herpes virüsleri, adenovirüsler, enterovirüsler) ve bakteriyel mikroorganizmaları (Haemophilus çubuğu, Moraxella, streptokok gruplar A, C, G, diplokoklar, Corynebacterium diphtheria), mantarlar, hücre içi maddeler (Mycoplasma ait klamidya). % 30 - Çocuklarda Akut viral farenjit 70 bakteriyel olgunun% ve geri kalanı için hesap.

Çocuklarda Strep boğaz SARS, enfeksiyöz mononükleoz, kızamık, kızıl hastalığı klinik seyrini eşlik edebilir. Bazı durumlarda, çocuklarda farenjit nedeni yanıklar veya yabancı cisim boğaz olabilir. Çocuklarda kronik farenjit genellikle diğer inflamatuar üst solunum yolu hastalıkları (rinit, Adenoidit, sinüzit, stomatit, angina, kronik bademcik), çürük, dysbiosis, gastroözofageal reflü hastalığı, alerjiler ile bağlantılıdır. Tonsillektomi farinks arka duvarının lenfoid doku ve çocuklarda kronik farenjit gelişme telafi edici hipertrofisi uyarabilir aktif immünogenetik döneminde, 3-7 yıl yaşında gerçekleştirdi.

Bir çocukta boğaz ağrısı oluşumu genel ve yerel hipotermi yatkınlık olarak, yutak çeşitli tahriş edici (duman, baharatlı gıdalar, soğuk veya tozlu hava, vs.), anayasa anormallikleri, vitamin eksiklikleri (A vitamini eksikliği), endokrin bozuklukları mukoza zarı üzerindeki etki (hipotiroidizm, şeker hastalığı ).

Çocuklarda farenjit sınıflandırması

Farinks dokusunun iltihaplanmasının doğasına göre, çocuklarda akut (1 aya kadar), uzamış (1 aydan uzun) ve kronik farenjit (sık alevlenme ile 6 aydan uzun süre) ayırt edilir. Çocuklarda kronik farenjit, kataral, hiperplastik (granüler) ve atrofik formda ortaya çıkabilir.

viral ve bakteriyel ajanlar, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının epitelde için bir tropizm ihtiva yana, farenjit genellikle izole edilmiş formda fakat nazofarenjit, faringolarinjit, faringotraheita, faringobronhita şeklinde çocuklarda görülür.

Etiyolojik faktörlerin etkileri göz önüne alındığında, çocuklarda farenjit viral, bakteriyel, mantar, alerjik, travmatik bir doğaya sahip olabilir.

Çocuklarda farenjit belirtileri

Çocuklarda akut farenjit belirtileri, yutulduğunda keskin yanma hissi, kuruluk, persenia, boğaz ağrısı ve boğaz ağrısıdır. Sığ bir öksürük, ses kısıklığı ile karakterizedir. Vücut ısısı normal veya subfebril olabilir; çocuğun farenjit bir viral enfeksiyonun bir arka planı gelişirse, genellikle altta yatan hastalık, baş ağrısı, zehirlenme sendromu, bölgesel lenfadenit nedeniyle sıcaklığın yüksek olduğu ifade edilir. Bebeklerde farenjit daha ağırdır; Genel semptomlar: şiddetli ateş, uyku bozukluğu, iştah azalması, tükürük, disfaji, dispepsi, burun akıntısı, konjonktivit, vücutta kızarıklık.

Faringoskopik görüntü, parlak hiperemi ve posterior faringeal duvarın, faringeal arkın, yumuşak damakın belirgin vasküler enjeksiyonudur; kırmızı taneler şeklinde çıkıntılı iltihap foliküllerinin varlığı. Çocuklarda lateral farenjit ile hiperemi ve şişlik, farinksin ve dilin lateral sırtlarını ele geçirir.

Çocuklarda ciddi akut bakteriyel farenjit seyri, apse, pürülan otitis media veya pürülan mediastinit gelişmesi ile komplike olabilir.

Kronik catarrhal farenjitde, çocuklar, farinkste bir yabancı cismin rahatsızlığı ve hissi tarafından takıntılı bir öksürükten rahatsız olurlar. Muayene sırasında mukoza gevşetilir, yaygın olarak infiltre edilir ve hiperemiktir.

Kronik farenjit hiperplazi hiperplastik epitel ve submukozal lenfoid elemanları ile karakterize edilir. Çocuklar kulağa uzanan, boğaz ve boğaz kuru öğürme ile viskoz mukus salgılarının tıkanıklık, yutma üzerinde ağrı şikayetçi. Orta bazen işitsel tüplerin ağzı üzerinde durduğu ve bebeklerde işitme kaybı gelişimine yol, mukoza ve yan destekler, granüller veya lenfoid lenfoid doku şeritlerin varlığı, ancak bu arka plan fark kalınlaşma hiperemi mukoza ifade edilmiştir.

Çocukluk çağında atrofik farenjit nadirdir ve izolasyonda neredeyse hiç gerçekleşmez. Genellikle atrofik rinit, larenjit, tracheitis eşlik eder ve klinik kursa, rahatsız edici kuru öksürük ve disfoni tipine göre ses ihlali eşlik eder. Farinksin endoskopisi ile çocuklar, soluk, kuru ("lak parlatıcısı" ile), yarı saydam damarlara sahip ince mukoza zarı, kabarık ve kabukları çıkarması zorlaşır.

çocuklar (faringomikoze) 'de mantar farenjit içinde Öznel belirtiler mavi dil ve hiperplastik formdan farklı değildir. Nesnel genellikle altında parlak kırmızı görebilir genellikle aşınmış mukoza, arka yutak duvarında pıhtı plak zadnesheynyh lenf düğümleri artırmak ağız (Candida perleches) köşelerinde kırığı ve erozyon tespit edildi.

Çocuklarda farenjit tanısı

Çocuklarda farenjit tanınması ancak onun akıntılı bademcik iltihabı, difteri ve diğer bulaşıcı hastalıklardan ayırt edilmesi zor değildir. Bu nedenle, farenjit olan bir çocuğun danışılmalıdır çocuk doktorları, pediatrik kulak burun boğaz uzmanı, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanı, çocuk alerji uzmanı-immunologist.

Farenjit tanısı konduğunda, çocuklar tarih ve faringoskopik resmi dikkate alırlar. Osikülasyon, rinoskopi, otoskopi, farenjit ile ilişkili inflamatuar süreçlerin çocuklarında gerçekleştirilir. Farinksden mikroflora yayılan smear çalışması, etyopatogenetik tedavinin seçilmesi için enfeksiyonun neden olan etkenini açıklığa kavuşturmamızı sağlar.

Çocuklarda farenjit tedavisi

Kural olarak, çocuklarda farenjit yerel tedavinin atanması ile sınırlıdır. Akut inflamasyon zamanda gıda tahriş diyet dışında tutulmalıdır (sıcak, soğuk, baharatlı ekşi), nikotinin etkileri, odası, bir ses limiti yükte konforlu bir sıcaklık ve nem parametreleri sağlamak.

Çocuklarda farenjit lokal tedavi dezenfektanlar gargara (otlar dekoksiyonlar, koruyucular), işleme geri preparasyonlar yutak duvarı arasında (lugol, iodinol ve diğ.), otlar ve alkalin inhalasyon spreyi, aerosol, anti-enflamatuar etki, resorpsiyon antibakteriyel, yumuşatıcı, anestetik etki pastilleri. ağzınızı çalkalayın veya bol sıvı tarafından atanan tabletleri, çözülür olamaz Küçük çocuklar, antiseptik endofaringealnaya instilasyonu düzenledi. bakteriyal komplikasyonların (azalan enfeksiyonu, romatizmal ateş) tehdidi ile antimikrobiyal tedavi bağlantıları gösterilmektedir.

Şiddetli lenfoid doku hiperplazisi lazer ışınımı olarak gümüş nitrat koterizasyon, tushirovanie arka yutak duvar radyo dalgası yöntemi cryodestruction granüller ve yan silindirleri farenks granüller üzerinde gerçekleştirilir.

Kronik burun nefes rehabilitasyon kronik enfeksiyon merkezlerini (hipertrofik rinit ve sinüzit adenotomy, nazal septum submukozal rezeksiyonu tedavisi) geri yürütülen farenjit çocukların, çürük tedavisinde, gastrointestinal ilgili hastalıkların (bağırsak dysbacteriosis, GERD), ve diğerleri ağırlaşmasını önlemek için.

Çocuklarda atrofik farenjit tedavisinde tarafından petrol teneffüs, Klimaterapi, burundaki yağ damlacıklarının damlatma ekleyin. Ne zaman faringomikoze atandı antifungal ilaçlar (amfoterisin B, ketokonazol, flukonazol, itrakonazol), yağlama ve OKUF terapi sulama boğaz antifungal çözümleri.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı tedavisi bir çocuk homeopatının gözetiminde gerçekleştirilebilir.

Çocuklarda farenjitin prognozu ve önlenmesi

Akut farenjitde, çocuklar genellikle 7-14 gün sonra iyileşirler. Çocuklarda kronik farenjit tedavisinde, düzenli semptomatik tedavi veya cerrahi taktiklere başvurmak gerekir.

Çocuklarda farenjit önlenmesi odası, tam müstahkem diyet olumlu bir mikro koruyarak belirli enfeksiyonlar için bağışıklık sistemini, aşı güçlendirilmesi, prosedürleri temperleme önerilir gibi. Çocuğun kronik KBB patolojisi geliştirmesine izin vermeyin; Eğer diş ve diş etleri, gastrointestinal sistem hastalıkları tedavi için zaman gerek.

Çocuklarda farenjit: belirtiler, formlar, tedavi

Farenjit, farenksin arka duvarında lokalize olan inflamatuar bir süreçtir. Çocuğun anne-babaya şikayet edebileceği bu hastalığın ana belirtisi, boğazda ağrı ve rahatsızlıktır. Çoğu durumda, farenjit ARI'nin arka planına karşı nazofarenks ve üst solunum yolundaki diğer akıntılı süreçlerle birlikte daha az sıklıkla bağımsız bir patoloji olarak gelişir. Farklı yaşlarda çocuklarda görülür. Çocuk ne kadar küçükse, hastalığın seyrini ve tedaviyi daha da zorlaştırır.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda farenjit, bağımsız bir hastalık olarak gelişebilir ya da başkalarının bir sonucu olabilir. Çoğu durumda, yutak iltihabı, akut solunum yolu virüs enfeksiyonları (grip, parainfluenza, adenovirüs, rinovirüs, koronavirüs) ve diğer virüslerin (sitomegalovirüs, Epstein-Barr virüsü) gövdesinin yenilmesi arka plan üzerinde oluşur. boğaz ağrısı daha az yaygın bakteriyel nedenidir patojenler (Streptokoklar, Staphylococcus ve Haemophilus difteri basili, meningokok) bulunmaktadır. Farenjit görünümündeki en büyük risk, mevsimsel grip ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonları sırasında sonbahar-kış döneminde bahçeleri ve okulları ziyaret eden çocuklarda görülmektedir.

Aşağıdaki faktörler, farinksin arka duvarındaki inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunabilir:

 • tıkanmış burun solunumu, soğuk işlenmemiş havanın ağzından solunması ve ağız mukozasının ve boğazının kurumasına yol açar;
 • enfekte olmuş mukus deşarjlarının dışarı üflendiğinde burun pasajlarından dışarı çıkmadığı, ancak aşağı doğru aktığı posterior rinit;
 • hipotermi;
 • yerel bağışıklığın zayıflaması;
 • burun boşluğundan aşağı doğru akan soğuk algınlığı tedavisinde vazokonstrüktif damlaların sık kullanımı, posterior farryngeal duvarın mukozasını tahriş ederek koruyucu özelliklerini azaltır;
 • bazı kronik hastalıkların alevlenmesi (rinit, adenoidit, bademcik iltihabı, sinüzit, stomatit, çürük);
 • faringeal mukozada atrofik değişiklikler ile birlikte palatine bademcikler çıkarılması;
 • vitamin eksikliği (A ve B);
 • gastroözofageal reflü, mide içeriğinin genellikle mukus zarı üzerinde tahriş edici etkisi olan farenksine girdiği bir durumdur.

Bazen farenjitin nedenleri, boğazın mukoza zarındaki bir alerjenin yutulmasına karşılık olarak ortaya çıkan alerjik reaksiyonlardır. Farinksin iltihaplanmasına neden olmak için mukozadaki yabancı cisimlere veya cerrahi operasyonlara mekanik zarar verebilir, kimyasal çözücüler, toz, tütün dumanı, sıcak hava buharlarına maruz kalabilir. Ayrıca, farinksin iltihabı çok sıcak, sert, baharatlı veya asidik gıdaların kullanımına bağlı olarak gelişir.

Farenjit türleri

Etiyolojik faktör göz önüne alındığında, yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit, bulaşıcı (viral, bakteriyel, fungal), travmatik, alerjik veya faringeal mukozanın tahriş edici faktörlerle temasından kaynaklanır. Hastalığın tedavisi doğrudan türüne bağlıdır.

Hastalığın seyrinin doğası akut veya kronik formda ortaya çıkar. İlk durumda, çocuklarda faringeal mukozanın akut enflamasyonu vardır. Kronik farenjit, birkaç ay veya daha fazla süren ve remisyon ve alevlenme fazları ile karakterize olan yavaş inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla tamamen iyileşmiş akut farenjit veya agresif faktörler tarafından mukus boğazının uzun süreli tahrişine bağlı bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar.

İnflamatuar sürecin şiddetine bağlı olarak, kronik farenjit olur:

 • mukus boğazının hiperemi olarak tezahür eden basit ya da kataral;
 • etkilenen dokuların enflamatuar sürecin proliferasyonu ile birlikte granulosa veya hipertrofik;
 • atrofik, iltihaplı dokuların kurutulması veya inceltilmesi ile birlikte;
 • Boğazın arka duvarının eşzamanlı olarak mukozada, hipertrofik ve atrofik tipte karakteristik patolojik değişiklikler yaptığı karma.

semptomlar

Çocuklarda farenjit belirtileri hastalığın biçimine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Akut inflamasyonun karakteristik bir işareti:

 • kızarıklık ve şişme;
 • Özellikle sert ve sıcak yiyecekler yutulduğunda belirgin şekilde daha kötü olan boğazda keskin ağrı;
 • vücut ısısında 38 ° C'ye yükselme;
 • ses kısıklığı;
 • Farinks mukozasında bir terleme ve hüzün hissinin neden olduğu öksürük;
 • Kulaktaki ağrının ışınlanması (iltihap, tubofarengeal sırtları etkiliyorsa).

Kronik farenjit ile belirtiler daha az belirgindir, boğazda kuruluk ve terleme vardır. Bu tür iltihaplanma, sıcaklığın artması ve çocuğun genel durumu ve aktivitesinde bir değişiklik ile karakterize değildir. Bununla birlikte, bir alevlenme döneminde, kronik farenjit semptomları artar ve klinik tablodaki akut farenjit benzerdir.

farenks plak arka duvarında granüloza kronik farenjit, kalın viskoz mukus, büyütülmüş ve palpasyon submandibuler lenf düğümleri, arka mevcut çekme ağrı acı şekilde oluşturulan şişmiş kırmızı plaklar birikir.

Çocuklarda kronik farenjit atrofik formu son derece nadir teşhis edilir. Mukus boğazında solukluk ve kuruluk ile karakterizedir, kabukları üzerinde kuru bir mukus olan formasyon ve farinksin arka duvarında bir damar paterni görünümü ile karakterizedir.

Semptomatolojinin nedenine bağlı olarak

ARI'nın arka planına karşı ortaya çıkan farenjit ile iltihaplanma süreci, bezler ve yumuşak damak dahil tüm boğaza yayılır. Genellikle burun akıntısı, konjonktivit, öksürük, sindirim bozuklukları eşlik eder.

Uzun süreli kurs, baş ağrısı, ateş, bademcik iltihabı ile karakterize patojenik bakterilerin neden olduğu farenjit. lezyonlar boğazı mukozaya ve boğazın arka ağız çatlak ve erozyon köşelerinde mantarlarda artışlar lenf düğümleri zadnesheynye, karakteristik beyaz bir pıhtı plak vardır.

Eğer farenjit nedeni alerjenin mukoza boğazından geçiyorsa, o zaman kuru bir öksürük şeklinde kendini gösterir, sıcaklığın artması ve boğazda şiddetli bir ağrı eşlik etmez.

Küçük çocuklarda belirtilerin özellikleri

Henüz kendilerini ifade edemeyen ve ağrının nerede olduğunu gösteremeyen bebeklerde farenjitden şüphelenmek için, ebeveynler aşağıdaki belirtilerden yararlanabilirler:

2 yaşından küçük küçük çocuklar için akut farenjit zordur. neden SARS ise, vücut ısısı, uyuşukluk ve genel bir zayıflık, iştah azalması bir artış eşlik burun boşluğu ve boğaz, burun akması, öksürük mukozasının akut inflamasyon, ile kombine edilmiştir.

Hastalığın teşhisi

Çocuklarda farenjitden şüpheleniyorsanız, ebeveynler bir doktora başvurmalıdır. Kendi kendine teşhis ve kendi kendine tedavi komplikasyonlarla doludur ve daha küçük olan çocuk daha ciddi olabilir. Posterior farinks duvarının mukozasında bir enflamatuar sürecin varlığının yanı sıra şekli ve sebebi aşağıdakiler temelinde belirlenir:

 • Çocuğun küçük olması durumunda çocuğun veya ebeveynlerin şikayetleri;
 • ağız boşluğunun ve boğazının incelenmesi (farenoskopi);
 • boyundaki lenf düğümlerini araştırmak;
 • Boğazdan bulaşma bakteriyolojik kültür sonuçları.

Farenjitle birlikte posterior faringeal duvarın orta derecede kızarması, ödem ve infiltrasyonu, faringeal ark ve nadiren yumuşak damak vardır.

Boğaz ağrısı sadece farenjit değil, aynı zamanda boğaz ağrısı, kızamık, kızıl ateş belirtisi olabilir. Farenjitin aksine, anjin, klinik resim gelişiminin hızlı dinamikleri ile karakterizedir. Ertesi gün bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama ve tıkaç vardır, kızarıklık ve boyutta bir artış vardır, vücut ısısı keskin bir şekilde 40 ° C'ye yükselir.

Farenjit tedavisi

Çocuklarda farenjit tedavisi için hazırlıklar ve prosedürler, hastanın yaşını, hastalığın nedenini ve hastanın durumunun ciddiyetini dikkate alarak bir bölge çocuk doktoru veya bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı tayin etmelidir. Tedavi evde yapılır. Akut solunum yolu enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkan hastalığın karmaşık olmayan biçimleriyle, inflamatuar süreç birkaç gün içinde kendi kendine düşer.

ilaçlar

Akut farenjit ve çocuklarda kronik farenjitin alevlenmesinde, aşağıdaki ilaçlar tedavi için kullanılır:

 • boğazın (rotokan, furatsilin, klorofililpt) durulanması için çözeltilerin hazırlanması için preparatlar;
 • iltihaplı mukozayı (protargol, lugol çözeltisi) yağlamak için çözeltiler;
 • antiseptik, yumuşatıcı ve analjezik etki ile emilim için lozenges ve tabletler (lysobacte, septefril, pharyngosept, strepsils, imudon);
 • farinksin (altıgen, inhalipt, yox, tartum verde, sakız, miramistin) sulanması için spreyler ve aerosoller;
 • lokal olarak antibakteriyel ilaçlar, daha az sıklıkla sistemik olarak (hastalığın tam bakteriyel etiyolojisi ile ve patojenin spesifik antibiyotiklere duyarlılığını belirleyerek);
 • ARI (viferon, laferobion, immunoflazid, aflubin) arka planı ile farenjit ile immunomoduliruyuschie ilaçlar;
 • inhalasyon için çözeltiler (soda tamponu, dekan, fizyolojik çözelti);
 • sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında parasetamol veya ibuprofen bazlı antipiretik ilaçlar

onlar larinks ve boğulma bir refleks spazmı tetikleyebilir enjeksiyon sırasında ve bebekler için prosedürün bağımsız egzersiz karmaşıklığı açısından gargara olarak 3 yaşından küçük bir çocukta farenjit tedavisi için eski, spreyler ve aerosoller kullanmayın.

Çocukların tedavisinde Mantar farenjit boğaz topikal antifungal ilaçlar tedavisidir. Alerjik reaksiyonun neden yutak iltihabı, tabletler şeklinde antihistaminler alınarak tedavi edilecek olan, damlalar ya da şuruplar (fenistil, erius, zirtek, setirizin zodak).

Halk ilaçları

Boğaz ağrısı için halk tedavileri itibaren çocuklar için bir doktora danıştıktan sonra, buhar teneffüs ve otlar (papatya, adaçayı, nergiz, okaliptüs, Aziz sarı kantaron, meşe kabuğu) ait gargara kaynatma yapabilirsiniz bir antiseptik, anti-inflamatuar ve şifa etkisi vardır. Durulama için, basit bir tuzlu su çözeltisi (her bardak su için 1 çay kaşığı tuz) da kullanılır.

Geceleri, hastaya ısınma ve yumuşatma etkisi olan bal veya maden suyu ile sıcak bir süt verebilirsiniz. Ancak, bu tür halk ilaçları kullanmadan önce, çocuğun otlar ve bal alerjisi olmadığından emin olmalısınız.

Hasta için bakım özellikleri

Çocuğun erken iyileşme için olağanüstü bir öneme Komorowski EO Bütün bunlar etkili nemlendirici katkı sağlayacak özel dikkat veliler tanınmış çocuk doktoru hangi ödeme sıcak içecekler bol ve taze, nemli hava (gaz, çay, meyve suyu, meyve meyve içecekleri olmadan maden suyu) sahiptir ve etkilenen temizliğin mukus farenks.

Hastalık döneminde iltihaplı mukoza boğazının travmasını ve tahrişini azaltmak için çocuk koruyucu bir diyete uymalıdır. Ona çok kaba, sert, keskin, tuzlu, ekşi, sıcak veya soğuk yiyecek vermek tavsiye edilmez.

Video: Semptomlar ve farenjit tedavisi için çocuk KBB'si

Olası komplikasyonlar ve önleme

Zamanında ve uygun tedavi olmadığında, çocuklarda akut farenjit ana komplikasyonlara yol açabilir;

 • Hastalığın kronik bir forma geçişi;
 • Enfeksiyonun alt solunum sistemine (larenjit, tracheitis, bronşit) yayılması;
 • peritonsiller ve farengeal apsesi;
 • otoimmün hastalıklar (romatizma);
 • bademcik.

Akut veya kronik formda çocuklarda farenjit görülme riskini azaltmak için öncelikle bağışıklığı arttırmayı ve potansiyel patojenlerle temasları en aza indirmeyi amaçlayan basit önleyici tedbirleri gözlemlemek gerekir. Bunlar temiz havada düzenli yürüyüşler, yeterli yiyecek ve dinlenme içerir.

Süper soğutma kaçınılmalıdır. Çocuğun yaşadığı odada, kirli hava, tütün dumanı ve toz ile teması önlemek için normal nem ve sıcaklık rejimi (soğuk nemli hava) oluşturmak önemlidir. Uzun süreli burun tıkanıklığını önlemek ve ağız yoluyla zorla nefes almayı önlemek ve aynı zamanda ARVI mevsimsel salgınları sırasında hasta insanlarla temasını önlemek için rinit, sinüzit, adenoiditin zamanında tedavi edilmesi gereklidir.

Komarovsky çocuklarda farenjit üzerine

Çocuğun boğaz ağrısı var. Büyükanneler, uzmanların ortaya çıkmasıyla birlikte, bunun daha önce dondurmanın fazladan bir kısmı yüzünden soğuk olduğunu ve bir gün önce yediklerini söylüyorlar. Anneler anginadan şüpheleniyor. Son söz, çocuğu göstermek için acil olarak getirilen veya eve çağrılan bir doktor içindir. Ancak, doktor, ebeveynlerin ve eski nesillerin temsilcilerinin görüşlerini paylaşmamakta ve bebeğin farenjit olduğunu açıkça belirtmektedir. Yetkili çocuk doktoru Eugene Komarovsky, çocuklarda farenjit hakkında konuşacak.

Hastalık hakkında

Farenjit, farinksin mukoza ve lenfoid dokusunun iltihaplanmasıdır. Enflamatuar süreç hareket ederse ve nazofarenks yakalarsa - bu zaten rinofarenjittir (başka bir isim nazofarenjittir). Farinks iltihabı çeşitli nedenlerden dolayı oluşur:

 • viral enfeksiyon, influenza virüsleri, adenovirüslerin neden olduğu;
 • streptokoklarla bakteriyel enfeksiyon, stafilokok, pnömokok, Candida familyasının mantarları;
 • özellikle larinkste gelişen bir alerji - Toksik, zehirli maddelerin, tozun solunması nedeniyle.

Farenjit akut ve kronik olabilir. Oldukça uzun bir süre için çocuk musallat olan rekürrenslerinin zaman olumsuz faktörlerden fonunda - Akut olumsuz etki ya da enfeksiyon ve kronik hemen sonra gelişir. Bazen kronik farenjit genel olarak ARVI, influenza veya alerjik reaksiyonlarla ilişkili olmayan viral ve alerjik olmayan bağımsız bir hastalıktır. Böylece, bu tür "bağımsız" farenjit, tam alevlenme ve gerileme dönemlerine sahip olabilir.

Eugene Komarovsky, farenjitde alışılmadık bir şey olmadığını söyler - çocuklukta, ebeveynlerin düşünmeye alışmasından daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu teşhisi konan çocuklar yılda 3-4 kez olmakla birlikte, bu bir norm sayılmaz. Oldukça sık, boğaz, burun ve boğaz iltihabı çok kuru havanın tarafından tetiklenebilir, Ebeveynleri tüm delikleri kapatmak ve daire sıcak mikroklima tutmak çok düşkün bir çocuk teneffüs.

semptomlar

Viral farenjit genellikle akuttur. rinit, mevcut sümük, baş ağrısı, 38.0 derece ateşi kadar - O bu hastalıkların her semptomları ile karakterize olduğu anlamına gelir SARS veya grip, arka plan üzerinde gelişir. Böyle bir farenjit ile, çocuk ağrı veya boğaz ağrısı şikayet edecek, yutmak için ağrılı olacaktır. Hiçbir şeyden şikayet edemeyen bir bebek çocuğu yiyecekleri reddetmeye, ağlamaya ve endişelenmeye başlayacaktır.

Farenjitin başka bir özelliği, özellikle geceleri geceleri bebeği etkileyen kuru bir öksürüktür. Genellikle boyundaki iltihaplı lenf düğümleri. Eugene Komarovsky bunun içinde şaşırtıcı bir şey olmadığını söylüyor, çünkü bu düğümler sayesinde iltihaplı larenksden lenf drenajı meydana geliyor. Larinksin bademcik veya duvarlarında bazen büyük kırmızı granüler formasyonlar-granüller görebilirsiniz. Daha sonra farenjit granülosa (lenfoid dokuda hasar ile) olarak adlandırılacaktır.

Allerjik farenjit, kimyasalları veya alerjenleri teneffüs ettikten sonra kısa bir süre sonra da sıklıkla akut olarak gelişir. Bununla birlikte, ARVI belirtileri yoktur, ancak burun akıntısı olabilir. Sıcaklık biraz artar - 37.0-37.5, daha yüksek - çok nadiren. Yutulduğunda kuru, üretken olmayan öksürük ve ağrı da oldukça yoğundur.

Bakteriyel farenjit, boğazda şiddetli ağrı ile birlikte 38.5 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile şiddetlidir. Larenks ve bademcikler üzerinde yapılan görsel bir muayenede, genellikle anjina ile karıştırılan kayda değer pürülan oluşumlar olabilir.

akut tonsillit (anjina), akut farenjit (veliler dikkat edin) arasındaki temel fark anjina etkilenen Bademciklerimde ve boğaz ağrısı iltihabı için daha bulanık, bu gırtlak duvarına kadar uzanır olmasıdır. bademcik iltihabı çocuk mutlaka oluşacak farenjit, öksürük, hem de halsizlik diğer karakteristik semptomlar, yutma ile ağrı yakındığında.

Çocuklarda farenjit

Farenjit, posterior faringeal duvarın inflamatuar bir hastalığıdır, ancak bademcik iltihabından farklı olarak bademcikler iltihaplanma sürecinden etkilenmezler. Çocuklarda farenjitin semptomları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir, çünkü bu hastalık, erişkin, bağışıklıkla kıyaslandığında, özellikle zayıflıktan kaynaklanan hastalıkların ortaya çıkmasıdır.

Farenjit nadiren bağımsız olarak ortaya çıkar, genellikle hipotermiye yol açar, soğuk algınlığı sırasında çeşitli viral ve bazen bakteriyel lezyonlarla gelişir. Çoğunlukla farinksin arka duvarındaki bu iltihaplanma süreci, amigdala etkilenirse bademcik iltihabı veya burun mukozası etkilenirse nazofarenjit ile kombine edilir.

Hastalık akut farenjit ile başlar, akut dönem sırasında belirtiler en belirgindir. Daha sonra, zamanında tedavi yoksa veya hastalığın yoğunluğunu etkileyen nedenler ortadan kaldırılmazsa, kronik farenjit başlar. Kronik formda, ana belirtiler azalır, ancak alevlenmelerle tekrar artmaya başlayabilirler.

Boğazda inflamatuar süreç genellikle şiddetli ağrı, terleme, genel halsizlik neden olur. Zamanında tedavi olmaksızın, çok zor hale gelebilir, enfeksiyon, nazofarenksin diğer bölgelerine yayılabilir.

Farenjit çocuklarda ne kadar sürer?

Enflamatuar sürecin altta yatan nedenini ortadan kaldırmaya yardımcı olan doğru tedavi ile, tüm süreç iki haftadan fazla veya daha fazla sürer. Akut dönemden sonra uygun tedavi olmadan, kronik başlayabilir, daha sonra hastalıktan kurtulmak tamamen zor olacaktır.

Farenjit almak ne kadar sürer? Her şey hastalığın şiddeti, nazofarenks ve akciğerlerin eşlik eden hastalıklarına bağlıdır. Genellikle ilacı almak bir ila iki hafta sürer, iyileşme süresi, bağışıklığı iyileştirmek ve nüksetmeyi önlemek için önemli olduğunda daha uzun sürebilir.

Önemli! Kronik bir farenjit formunun gelişimi, evde çok kuru hava, alerjenlerin varlığı, uygun olmayan tedaviden etkilenebilir.

nedenleri

Enflamatuar sürecin gelişmesinin temel nedeni, arka faringeal duvarın mukoza zarının dokularına bir viral enfeksiyonun girmesidir. Bakteriyel bir doğanın farenjit de vardır, ancak bu varyant çok daha az yaygındır. Teşhis sırasında patojen doğru tanımlamak için son derece önemlidir, çünkü antibiyotik viral farenjit ile yardımcı olmayacaktır, ancak lezyon streptococcus neden ise, gerekli olacaktır.

Hastalığın tam olarak gelişmesini sağlamak için vücuda virüs almak yeterli değildir, bazı faktörler gereklidir. Çocuklarda bu hastalık yetişkinlere göre daha sık görülür, aşağıdaki nedenler genellikle ortaya çıkmasına neden olur:

 • akut solunum, kataral hastalığı, solunum yolu ve nazofarenks çeşitli inflamatuar hastalıklar;
 • bir hastalık ile ilişkili veya mevsimsel nedenlerden kaynaklanan bağışıklığın azalması;
 • Hipotermi, bu sebep çok küçük çocuklarda öndedir.

Bunlar farenjitin ana sebepleridir. Enflamatuar süreci provoke eden patojenden bağımsız olarak, semptomlar her zaman aynıdır, ancak tedavi farklıdır.

Önemli! Semptomları analiz ederken, farenjitleri boğaz ağrısından ayırmak önemlidir, çünkü bu hastalıklar benzer özelliklere sahiptir, fakat tamamen farklıdır (farenjit görüntüsü olarak bakın).

semptomlar

Farenjit için ana semptom boğaz ağrısıdır, ancak anjinadan farklı olarak her zaman mevcut değildir. Ağrılı duyular yemek sırasında konuşma, yutma, tarafından güçlendirilir.

Küçük çocuklarda, bir bebek boğazdaki ağrıları basitçe rapor edemediğinden, farenkste enflamatuar bir sürecin varlığını belirlemek daha zordur. Bebek, yiyecekleri reddetmeye, ağlamaya ve sürekli endişelenmeye başlayabilir. Çok küçük çocuklar genellikle zayıf kuru öksürük var.

Öksürük daha kötü ise, enfeksiyonun "aşağıya" yayıldığını gösterebilir, solunum yolunun bronşit ve diğer enflamatuar hastalıkları olabilir. Genel olarak, farenjit nadiren kendi başına meydana gelir, neredeyse her zaman ortak bir soğuk algınlığı ve soğuk algınlığı arka planı gelişir.

Sıcaklık ile birlikte farenjit de oluşur, ancak vücut sıcaklığındaki bir artışın hemen gerçekleşmediğine dikkat çeker. Tedavi hemen başlarsa, genellikle olmayabilir. İlk semptomların ortaya çıkmasından birkaç gün sonra, vücut ısısı 37 - 38 dereceye kadar yükselebilir, genellikle daha yüksek değildir.

Ev tedavisi

Bu hastalık ile evde tedavi kabul edilebilir, genellikle hastanede kalış gerekli değildir. Bununla birlikte, nazofarenks ve hava yollarında soğuk veya diğer ciddi bakteriyel hasarın arka planına karşı farenjit oluşursa, fizyoterapötik prosedürler ve diğer tıbbi müdahale türleri gerekli olabilir.

Viral farenjit genellikle virüsle savaşmak için özel ilaçlar gerektirmez, Dr. Komarovsky tarafından onaylanır. Tüm tedavi genellikle, altta yatan semptomları ortadan kaldırmak için viral hasara karşı savaşmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Antibiyotiklerle tedavi sadece hastalık bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanıyorsa kullanılır. Alışkanlıklarını başlatmak için bağımsız olmamalı.

Aşağıdaki yöntemler ve ilaçlar genellikle çocuklar için kullanılır, bunları birleştirerek en iyi sonucu elde edebilirsiniz:

 1. Antiseptik ile boğaz yıkayın. Genellikle, her zamanki deniz tuzu kullanılır, bunun temelinde çözüm yapılır. Bir bardak ılık su için bir çay kaşığı tuz alın, günde birkaç kez durulayın. Ayrıca çeşitli bitkisel infüzyonları da kullanabilirsiniz.
 2. Antiseptik spreyler ve iltihaplı mukozanın sulanması için başka araçlar. Bu ilaçların çoğu, çocukların tedavisinde kullanım için kabul edilebilir. Genellikle Geksoral, Yoks, Tantum Verde ve benzerleri gibi ajanlar kullanılır. Bazılarında antibakteriyel maddeler var.
 3. Antibakteriyel ve analjezik etki ile resorpsiyon için tabletler. Genellikle acıyı gidermeye, zulümden kurtulmaya yardımcı olurlar. Strepsils, Pharyngocept ve onların analoglarını uygulayın.
 4. Halk ilaçları ile tedavi. Bu hastalık ile bağışıklık geliştirmek ve hızlı farenjit kurtulmak yardımcı çeşitli bitkisel infüzyon ve decoctions uygulayın. Çocuk kontrendikasyon yoksa papatya, köpek gülü, kızılcık, nane demesi tavsiye edilir. Özellikle de kızılcıklardan çok yararlı meyve meyvesi.

Bu hastalığın tedavisinde başka araçlar genellikle gerekli değildir. Çocuklarda farenjit için ek öksürük tedavisi genellikle, enflamatuar süreç solunum yolundan yayılmazsa gerekli değildir. Ancak bu durumu bal ile ılık süt yardımıyla hafifletebilirsiniz. Bir bardak sıcak, ama sıcak süt değil, bir kaşık baldan sulandırmanız gerekir. Geceleri bir terapötik içecek iç.

Hastalık ilk haftada tedavi sırasında düzelmezse, hastalık komplikasyonlarla gelişmeye başlar, tekrar doktora başvurmak ve tedavi şemasını daha uygun bir şekilde değiştirmek gerekir.

önleme

Bu hastalığın ana önlenmesi, soğuk algınlığı ve solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının zamanında tedavisidir. Bu tür hastalıkları geliştirme olasılığını azaltmak için, çocuğun bağışıklığını güçlendirmeniz gerekir. Bu, dengeli bir diyete, egzersize, soğuk mevsimde ek bir vitamin alımına yardımcı olacaktır.

Ayrıca, özellikle küçük çocuklarda hipotermi önlemek, bu, çocuklarda farenjitin en yaygın nedenlerinden biridir. Evin her zaman temiz, nemli havaya sahip olmasını ve alerjenlerle temas etmemesini sağlamaya da değer. Temel önleme kurallarını izlerseniz, farenjit ve diğer soğuk algınlığı komplikasyonlarını önleyebilirsiniz.

Bir nebülizör aracılığıyla farenjit ile inhalasyon yapın

Farenjit, farinkste inflamatuar bir sürecin ortaya çıkmasıyla karakterize bir hastalıktır. Soğuk algınlığı için gelişir. Ana semptom.

Farenjit ve larenjitden farklı olanı öğrenin

ARVI, ARI veya influenza gibi kataral hastalıklar, genellikle hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yutulduğunda boğazdaki acı verici duyumlara eşlik eder. Nasıl.

Farenjit başkalarına ve çocuklara bulaşıcı olup olmadığını öğrenin

Farenjit, çeşitli faktörlerin neden olabileceği nazofarenksin inflamatuar bir hastalığıdır. Birçoğu farenjitin bulaşıcı olup olmadığı ile ilgilidir.

Çocuklarda akut farenjit belirtileri ve tedavisi

Farenjit, farinkste inflamatuar bir sürecin ortaya çıkmasıyla karakterize bir hastalıktır. Çoğu zaman soğuk ya da ARVI bir sonucudur.

Çocuğun farenjitleri nasıl ortaya çıkar ve tedavi eder?

nedeni her yaştan çocuklarda farenjit ortaya çıkması bu mukozal farenks yüzeyinde yanı sıra epitel lifler, en sonunda vücudun bu kısmında akut veya kronik iltihabı geliştirmeye başlar gerçeğine yol patojenler faktörlere uzun süre maruz kaldığında. Hastalığın kökeninin çok farklı bir yapısı vardır. Bu inhalasyon çocuk Staphylococcus aureus olarak boğaz bulaşıcı patojenler tarafından provoke çok sıcak veya soğuk hava veya enfeksiyondur sonra kendini gösterebilir pnömokok menegokok, Pseudomonas aeruginosa tüm suşları streptokoklara edebilirsiniz. Bu tür bir hastalık, cildin periyodik olarak kandidiyaz semptomlarından muzdarip olduğu çocuklarda sabitlenen fungal koloniler tarafından provoke edilebilir. Oldukça sık, farenjit böyle diş çürüğü (süt veya kök), sinüzit, sinüzit ilk belirtilerinden rinit meydana gibi kronik hastalıklara sahip çocuklarda görülür.

Bir çocukta farenjitin ilk belirtileri

Çocuklarda farenjitin farenjit tanısı üzerine

Hastalığın klinik belirtisi büyük ölçüde forma bağlıdır. Gırtlaktaki enflamatuar süreç ne kadar akut ve çocuğun bağışıklık sistemi ne kadar çabuk olursa farenksdeki epitelyal liflerin patolojik durumuna tepki verebilir.

Çocuklarda akut farenjit belirtileri

Çocuklarda farenjitin ilk belirtileri, yaş kategorilerine bakılmaksızın aşağıdaki gibidir:

 • Çocuğun ağız boşluğunda şiddetli kuruluk ve doğrudan boğazın ön duvarı bölgesinde (Sıcak bir çaydan sonra kısa bir süre için çıkarılabilir veya bir parça tereyağı, yağ);
 • , Tükürük yutma ve yeme, sıvı içme sırasında hasta tamamen güvenli bir durumda bulunduğu, ve kuvvetli ağrı sendromu, hisseder refleks yutma sorumlu kas liflerinin kontraksiyonu anındaki;
 • genel bir halsizlik var, vücudun fiziksel durumu düşüyor, eklemlerde ve kemik dokusunun yer aldığı tüm bacaklarda bir ağrı var (çocuk çok zayıflamış ve ağrılı bir görünüme sahip, her zaman uyuyacağından şikayet ediyor);
 • 39 santigrat derece veya daha yüksek ulaşabilir keskin artan vücut ısısı, (akut farenjit ile çocukta ısı artışı her zaman kritik bir göstergelerini ulaşabilir hızla ve sadece birkaç saniye içinde gerçekleşir);
 • Öksürük nöbetleri havlayan kurutmak istediği zaman herhangi bir olumlu sonuca yol açmayan tüm çabalara gırtlak bölgesinde biriken yapışkan balçık öksürük rağmen;
 • lumbar (kas liflerinin bir patolojik durum bulunan alt ekstremitelerde ve kas spazmları, çok yüksek bir sıcaklık etkisi altında, sinir sistemi başarısız başlar ve nöbetler çoğunlukla (Flustered kas liflerine beyin tarafından gönderilen sinir sinyallerin iletkenliği bozulan olmasından kaynaklanmaktadır 5 yaşın altındaki çocuklar acı çeker ve bu durumu önlemek için bebeğin ateşinin 38,6 dereceyi geçmemesini sağlamak gerekir;
 • kulak ve tükürük yutma esnasında morina mevcudiyetinde konjesyon (bu his yanal silindirlerin iltihabı, iç kulak ve ses sinyallerinin sabit iletim normal çalışması sorumlu östaki borusu ile ilişkili reseptörlerin, tubofaringealnyh olduğu gerçeği ile bağlantılı olarak görünür);
 • iltihaplı ve büyük ölçüde submandibuler lenf düğümleri artar (vücut kısmının palpasyonunda ve çocuk acı çeken, iltihaplı lenf düğümü, deri yüzeyine bir dokunmatik kontrol işlemleri tamamlandıktan sonra, uzun bir süre devam eden bir keskin ağrı neden olur);
 • Ve özellikle ön kısmının boğaz mukoza mor formu doymuş (örneğin durumlarda, hasta kırmızı ağrısı, her ne kadar tonları doyma farklı derecesine sahip olabilir incelemeden sonra doktor tanı) doğal olmayan boyut olarak artmış, bademcik ve küçük dil (etimolojiye bağlı olarak hastalık, pürülan granüllerin oluşumu, ülser ve epitelyal larenksin diğer erozyonları meydana gelebilir).

Akut formu Coxsackie virüs tarafından tetiklenen, o zaman çocuk sindirim sisteminin bir bozukluk olarak enterovirus türler hastalıklarının böyle belirtiler vardır (sıvı ishal, karın ağrısı, iştah kaybı, bulantı kaybı, kusma çağrısı).

Bir çocukta kronik farenjit ile

Bir inflamasyonun halsiz bir formunun çocuğunda bir boğazda bulunması, kendine özgü özgüllüğe ve bir akımın klinik resmine sahiptir. Kronik farenjit belirtileri, çocuklarda aşağıdaki patolojik durumlar şeklinde ortaya çıkar:

 • Çocuğun üst solunum yolundan gelen hışıltının varlığı, hızlı bir şekilde nefes verir (hasta uykudayken ve göğüs yatağın ya da başka bir yatağın yüzeyinin statik basıncı altında olduğunda benzer sesler duyulur);
 • Çocuğun vücudunun diğer eşlik eden hastalıklar veya faktörler (süt veya molar dişler, diğer viral, enfeksiyöz veya soğuk algınlığı oluşumu) tarafından zayıflatıldığı dönemlerde larinksin ağrılı durumunun periyodik olarak alevlenmesi;
 • kronik atrofik gastrit ya da kolesistit, tezahürü mekanizması larenks iltihabın sürekli varlığı anlamına gelmektedir olduğunu çok patolojik süreç sindirim organlarının (yemek borusu, mide, üst parça) üzerine yayılması;
 • sadece zaman zaman ortaya çıkan boğazda hafif bir ağrı hissi (özellikle sert, sıcak, soğuk, ekşi veya tuzlu yiyeceklerin alımı sırasında);
 • viskoz balgam larenks içinde biriktikçe kuru öksürük arzuları (kronik inflamasyonun infeksiyöz bir doğası varsa, o zaman sarı veya yeşil renk tonları vermek mümkün);
 • boğazın arka duvarında yer alan şekilde paranazal sinüsler (bu biyolojik nişlerin pürülan eksuda toplamak veya olabilir hasta çocuğun ağız boşluğunda veya larinks mukoza yüzeyi üzerinde bulunan, viral ya da bakteriyel mikroflora doymuş kalsifiye plaklar);
 • ağzından çürük kokusu (kararlı kokmuş kokuya sahip hidrojen sülfür gazı olan patojenik enfeksiyonların aktivitesi, önemli bir ürün ortaya çıkar).

Bunlar, tüm yaş gruplarındaki çocuklarda, hastalığın ilk günlerinden ortaya çıkabilen kronik ve akut farenjit formlarının temel semptomlarıdır. Enflamatuar bir hastalığın bu belirtilerine zamanında dikkat ederseniz, kısa bir süre içinde hastalığı minimum miktarda güçlü ilaç ile durdurabilirsiniz.

Teşhisi doğrulamak için hangi testler yapılmaktadır?

Bir çocukta farenjit gibi enflamatuar bir hastalığın varlığını doğrulamak veya reddetmek için, aşağıdaki tipte testlerden oluşan genç hasta için tanısal önlemler uygulanır.

Parmak kan bağışı

Eritrositler, trombositler, lökositler, fagositler ve lenfositler gibi kan bileşenlerinin kantitatif ve kalitatif oranını gösteren klinik analiz için gerçekleştirilir. Elimizdeki bu verilerle doktor hastalığın ilerleyişini veya hastanın iyileşmesini izleyebilir.

Larenksin serolojik muayenesi

Bu, hastanın boğazının yüzeyinde yaşayan bakteriyel mikrofloranın farenjit belirtileri hakkında ayrıntılı olarak öğrenilmesi için daha kapsamlı bir yoldur. Muayene odasında bulunan doktor, özel tıbbi ekipman kullanarak, epitelyumun etkilenen bölgelerinde bulunan balgam örneklemesi yapar.

Elde edilen biyolojik materyal daha sonra laboratuvara gönderilir, burada bakteri, virüsler, mantar sporları, protozoan tek hücreli organizmaların varlığı için ayrıntılı bir çalışma yapılır. Alınan bilgiye dayanarak, kulak burun boğaz uzmanı zaten belirli bir klinik durumda etkili olacak ilaçları seçer, patojenik mikrofloranın büyümesini baskılayacak ve aynı zamanda hassas çocuk organizmasına zarar vermeyecektir.

Biyokimyasal kan testi

Dirsek eklem bölgesinde bulunan damardan 10-20 ml kan seçilmesi için. Çalışmanın konusu biyolojik ve kimyasal indekslerdir. Laboratuarda, bakteriyel ve viral mikrofloralar incelenir, ancak tüm organizmada sadece tamamen. Bu analizin sonuçlarına göre, patojenik mikroorganizmaların farinksin epitel yüzeyinin ötesine yayıldığı ya da lokalleşmesinin sadece bu varoluş alanıyla sınırlı olduğu bilinmektedir.

Bademciklerin ve gökyüzünün yüzeyinden leke

Laboratuar teknisyeni veya hemşire steril bir pamuklu çubuk alır ve gırtlak alanın mümkün olduğu kadar çok kısmını silerek, larinks yüzeyinin üzerinden geçirir. Bundan sonra, seçilen biyolojik materyalin bir analizi, ağız boşluğunun bakteriyel bileşimi hakkında daha eksiksiz ve kapsamlı bilgiler elde etmek için gerçekleştirilir.

Bu tanı yöntemi enfeksiyöz odağı tanımlamanızı sağlar ve eğer bademciklerin ya da gökyüzünün dokularında bulunursa, bu tedavi sürecini büyük ölçüde basitleştirir ve iyileşme süresi birkaç kat daha hızlı gelir.

Sabah idrarı teslimatı

Uykudan uyandıran bir çocuk idrarı geçmelidir. Aynı zamanda, bu işlemin boş bir midede yapılması gereklidir, böylece organizmanın en güvenilir sağlığı gösterilir. idrar kompozisyonu laboratuvar incelenmesi vücutta glikoz seviyesi hakkında kapsamlı bilgi, boğazda iltihaplanma şiddetini sağlar değil aşıldı parametreler ESR ise, patojenik organizmaların giriş çocuğun vücudunda hasta farenjit göre kan arınma doğal sürecinde böbrekte olmadı mı.

Acil ihtiyaç durumunda, ilgilenen hekim pediatristi veya hasta tedavisine katılan başka bir uzman, kullanımı uygunsa ve çocuğun iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olacaksa, başka tanı ölçütlerini reçete edebilir.

Akut ve kronik formlardaki çocuklarda farenjit tedavisi nasıl ve ne şekilde yapılır?

En genç hastalarda larenkste enflamatuar sürecin tedavisi, bebeğin yaş indekslerine ve hastalığın seyrinin şiddetine dayanmaktadır. Çoğu durumda, tedavi aşağıdaki şemaya göre gerçekleştirilir.

Bir yaş ve bir yaş altı çocuklar

Çocuğun gelişiminin bu aşamasında, solunum, bağışıklık sistemi ve bir bütün olarak beden, bağımsız yaşamdaki oluşumlarının sadece başlangıç ​​aşamasındadır. Bu nedenle zayıf antibakteriyel ilaçların bile kullanılması kesinlikle yasaktır. Bu yaşta, çocuğunuz antiseptik solüsyonlar boğaz sorunları durulama, bir hastane ortamında elektroforez ile boğaz ısınma, sıcak içecekler, kuru sıcak kompres, bol göstermektedir (prosedür sadece tıp yanlışlıkla inhale sağlamak için tek kullanımlık şırınga ve yakın gözetim kullanılarak sağlık personeli tarafından yapılır ).

Çocuğun boğazını seyreltilmiş bir Lugol çözeltisi ile yağlamak da önerilir. İlaç ve salin çözeltisinin oranlarının oranı sadece doktor çocuk doktoru tarafından belirlenir. Farmakiniden bu yaştaki bir çocuğa karşı bağımsız olarak davranmak, sağlık durumunun bozulmasına ve çeşitli komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden, kesinlikle yasaktır.

Çocuk 2-3 yıl

Bu yaş sınırına ulaşmış olan kronik veya akut bir farenjit formundan muzdarip çocuklar, küçük dozlarda antibiyotik alabilirler. Hastalık akut bir aşamada ise, ilaçlar intramüsküler olarak uygulanır. Çoğu durumda hastalığın kronik tipi başarıyla tablet terapisine kendini kazandırır. İltihaplanma alanı üzerinde bir dış etki olarak, 1 ile 1 arasında bir orana dayanılarak hazırlanan ısınma alkolleri kullanılır.

Votka sadece 100 gram ya da etil alkol 30 gram alır ılık su, eşit hacimde ve daha sonra elde edilen sıvı ile karıştırın, steril pamuk parçasını nemlendirmek için, uygun bir şekilde bastırarak ve boyun ön takmak için yeterlidir. bir alkol çözeltisi akıntısını ve daha sonra tüm sabit atkı önlemek için, plastik film belirtilen pamuk üzerinde. Böyle bir sıkıştırmayla çocuk en az 2 saat yürümelidir. Bu, kullanımı herhangi bir yan etki olmadan bebeğe fayda sağlayacak mükemmel bir doğal çaredir.

4-5 ve 6-7 yaşlarında

Bunlar hastalığın ciddiyetinin farkında olan hastalardır ve bu yaş grubundaki çocuklara tüm tıbbi tedavi spektrumları uygulanabilir. Çocuğun muayenesinden sonra çocuk doktoru, hastanın ağız boşluğu ve laringeal mukozasının mikroflorasının laboratuar çalışmasında tespit edilen bakterilerin türlerine karşı etkili olacak antibakteriyel ajanları seçer. Antibiyotikler enjekte edilir veya tablet şeklinde.

Buna paralel olarak bebek, boğazın ön duvarının, Miramistin, Klorheksidin, Furacilin bazlı antiseptik solüsyonlarla durulanmasını sağlar. Yardım olarak, farinksin uçucu yağlarla inhalasyonu ve şifalı bitkilerin dekolmanı kullanılır. Her akşam, iltihabın odağına ek bir kan akışı sağlamak için, ısınma kompresleri koy, boynun yumuşak bir şekilde masajını gerçekleştirin. Aynı zamanda, çeşitli alerjik reaksiyonlar türleri (deri döküntüsü, kaşıntı, ürtiker, kızarıklık) gelişimine yol açabilir gibi bu yaştaki çocuklar, her bir hastanın hem de sentetik multivitaminler için ayrı ayrı seçildiği, vitamin ve mineral kompleksleri biçiminde immünomodülatör maddeler olarak kullanılması önemlidir.

Tedavinin tüm aşamalarında, yiyecekler taze meyve ve sebzelerle doyurulmalı, ancak aynı zamanda zaten iltihaplı bir boğazı tahriş etmemek için organik asitlerden kaçınmak istenir. Çocuklar daha fazla ılık süt içmeli, et ve diğer yüksek kalorili yiyecekler tüketmelidir, böylece vücudun hastalığa karşı koymak için ek hayati kaynakları vardır. Asıl önemli olan, kaba yiyecekleri ön işlemeye tabi tutmaktır çünkü sert yiyecekler hasta larenksine zarar verir.

Olası komplikasyonlar

Uygun ilaç tedavisi ya da ilaç kullanımı olmadığında, hastanın yaşı için düzeltmeyi takip etmek yanlıştır, aşağıdaki komplikasyon tiplerini geliştirmek mümkündür:

 • bağışıklık sisteminin en çok zayıfladığı yılın ilkbahar veya sonbahar döneminde kendini periyodik olarak ortaya çıkaran yavaş inflamasyonun varlığıyla birlikte hastalığın akut formunun kronik bir forma geçişi;
 • boğaz çevresinde bulunan dokular organların yaygın enfeksiyonlu maddeler (ayrıca bakteri, mantar ve virüsler vücudun herhangi bir yerinde bir patolojik durumu neden olan, kan akışı ile birlikte hastanın vücuduna boyunca göç etme başlayabilir, hariç);
 • larinkste bir bakteri apsesi varken, apse abse görünümü, cerrahi tedavi gerektirir (bu komplikasyon en tehlikeli olarak sınıflandırılabilir; çünkü varlığı kan zehirlenmesine ve sepsiste ölümün başlamasına neden olabilir);
 • bağışıklık sisteminin hücrelerinin yenilgisi, eklemlerin romatizması olarak böyle bir oto bağışıklık hastalığının daha da geliştirilmesi ile;
 • kalp kası ya da böbrek dokularının iltihaplanması (her iki organın da diğerlerinin çoğu, farenjiti kışkırtan bakteriyel mikroflorayı içeren bol miktarda kan ile temas eder).

Bu tür komplikasyonlar ve olumsuz faktörlerle asla yüzleşmek için, bu semptomatolojinin ortaya çıkışının ilk günlerinden tedaviye başlamalısınız. Aynı zamanda, yalnızca sağlık kurumlarından yardım istemek gereklidir.

Hastalığın önlenmesi

Akut veya kronik farenjit formu olan bir çocuğun görülme sıklığını önlemeye yönelik önlemler çok basit kural ve tavsiyelerin gözetilmesinden oluşur. Aşağıdaki yönetmeliklere dahil edilmiştir:

 • Bebeğin vücudunun hayatının ilk günlerinden sertleşmesi, böylece bağışıklık sisteminin güçlü olması ve yabancı biyolojik ajanlara karşı yüksek derecede direnç göstermesi;
 • sadece doğal ve organik yiyecekler yemek;
 • şifalı otlar papatya, adaçayı, anne-ve-üvey anne, arkaya çayı bol sıcak içme;
 • günlük açık havada yürür, az 1 saat süren;
 • ağız boşluğunun zamanında temizlenmesi, hasta dişlerin tedavisi ve çıkarılması;
 • Vitamin ve mineral komplekslerinin periyodik alımı (6-12 ay boyunca 1 kez).

Çocuk bu yaşam tarzına uymak için ebeveynlerin gözetiminde ise, bu tip iltihaplı hastalıklar ile olası bir hastalık olasılığı en azdır.

Ebeveynlerin yorumları

Çocuklarının farenjit hastalığına yakalanmış olması ile karşı karşıya kalan ebeveynlerin çoğunluğu, bu hastalığın çocuğun bedeni için önemli bir tehlike olduğunu beyan eder. Özgün bir kanunun varlığında, çocuğun daha genç olması, ciddi komplikasyonların olasılığı daha yüksektir. Herhangi bir sonuçtan kaçınmak mümkündür, ancak semptomların ilk günlerinden itibaren, bir çocuk doktorundan yardım istemeniz durumunda. Akut farenjitin başlangıç ​​aşaması, hastalık en yüksek seviyedeyken hastalığı tedavi etmekten çok daha kolaydır.

Sıkça Sorulan Sorular

Çocukları farenjit olan birçok ebeveyn, en kapsamlı cevapları vermeye çalışacağımız neredeyse aynı soruları sormaktadır.

Bir çocukta farenjit ile sıcaklık ne kadardır?

Çocuğun yüksek vücut ısısının ne kadar süre dayanacağı, ebeveynlerin bebeği doktora ne kadar çabuk gösterdiğine ve doktorun uygun tedavi programını derhal reçete ettiğine bağlıdır. Ortalama olarak, sıcaklık 3 ila 5 gün sürer. Hastalığın kronik tipi, 37.0 - 37.6 santigrat derece aralığında olan yüksek ısı seviyeleri ile karakterize değildir. Alevlenme döneminde, sıcaklığı 38 dereceye ve üzerine çıkarmak mümkündür. Genellikle çocuk 7 günden uzun süre yüksek bir sıcaklığa sahip değildir ve belirtilen süre sonunda hastanın sağlık durumu stabilize olmaya başlar.

Farenjit çocuklarda kaç gün sürer?

Farinksin dokularındaki geniş çaplı hasar, çocuğun iyileşme zamanını etkiler. Çoğu durumda, hastalık 10 ila 20 gün sürer, ancak hastalık akışın kronik formuna geçtiyse, daha uzun bir iyileşme süresi olabilir. Hastalık 30 günden uzun sürerse, bu genç hastanın tüm vücudunun kapsamlı bir incelemesini gerektiren bir patolojidir. Bağışıklık sisteminin direncini etkileyen ciddi bir eşlik eden hastalık olması muhtemeldir.

Çocuğumun farenjit olmaması durumunda ne yapmalıyım?

Eğer bir bebek boğazda uzun süreli bir iltihaptan muzdarip ise, doktor tarafından reçete edilen tüm ilaçların kullanımına rağmen gitmezse, doktor bir yanlış yapmış ve yanlış ilaç çeşidini seçmiş olabilir. Ayrıca, kullanılan ilacın çocuğun organizması için uygun olmadığı gerçeğini tamamen ortadan kaldıramaz ve bu nedenle iyileşme için olumlu dinamikler yoktur. Gelecekte muhtemel olumsuz sonuçların oluşmasını önlemek için, çocuğun bağımsız muayenesini yapacak olan başka bir uzman çocuk doktoruna veya kulak burun boğazına acilen başvurmanız tavsiye edilir.

Bir çocukta farenjit ile yürümek mümkün mü?

Farenjit ile açık havada uzun yürüyüşler yapılmasına izin verilmez, ancak soğuk havalarda olmaz, bu nedenle iltihaplı mukozanın çok soğuk hava kütlesi akışıyla teması yoktur. Hastayı doğru şekilde korumak için, ağız açıklığının üzerine bir eşarp bağlamak daha iyidir. İnce kumaş liflerinden yapılmış veya tıbbi maske takılmıştır. Bu tür yürüyüşler 30 dakikadan fazla sürmemelidir. Hava sıcaklıkları eksi 5 santigrat derece ve altında, açık havada yürümek kontraendikedir, çünkü eve geldikten 1-2 saat sonra, iyilik halinin bozulması başlayacak ve epitel kapağının etkilenen dokuları daha da rahatsız olacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Antibiyotikli boğaz spreyi özellikleri

Boğazda ağrı için antibakteriyel tedavi, farklı ilaçların yardımıyla gerçekleştirilebilir. Spreyler, en etkili ve güvenli ilaç formlarından biri olarak kabul edilir.

Boğaz ağrısı ile etkili spreyler ve aerosoller

Solunum hastalıklarına eğilimli insanlar için, boğaz için spreyler uzun zamandır ev tıp göğüste zorunlu bir ilaç haline gelmiştir.30 yıl önce, sadece eczanelerde boğaz ağrısı Kameton.Segodnya tedavisi için tüketicilere sunulan Sovyet ilaç sanayi 2 düzine öğeleri boğaz spreyleri bulundu ve eylem ve fiyat için en uygun olanı seçmek edilebilir.