Loading

Çocuklar ve yetişkinler için etkili kulak damlaları

Yetişkinlerde veya çocuklarda kulak ve obstrüksiyonu hafifletmek için yerel bir çare kulaklara tedavi etmek için bir damladır. Akut veya kronik otitis için endikedirler, ancak doktor belirli ilaçları reçete etmelidir. Her damla, güvenli bir ilaç olarak kabul edilmelerine rağmen yararlı olmayabilir. Ayrıca, takviye, enfeksiyon, iltihap ve hatta travmayı tedavi edebilirler. Soruna bağlı olarak damlacıklar belirli bir eylemle seçilir. Bunlar antibakteriyel, antifungal, anti-enflamatuar, antiseptik veya kombinasyon ilaçları grubundan ilaçlar olabilir.

Kulaklar için ne düşer

Bu, kulak yolundaki ilacın bir çözeltisini aşılayarak lokal terapi için anlamına gelir. Bunlar kulak iltihabı, ağrı ve kulak tıkanıklığı, kaşıntı, dokuların iltihaplanması, irin görünümü ve bazen vücut ısısında artış ile kendini gösterir. Bu tür belirtilerde, tanıyı doğrulayacak ve tedaviyi atayacak veya atayacak olan kulak burun boğazına başvurmak gerekir.

avantajları

Özellikle kulak iltihabının otit bölümlerinin tedavisi için damlalar çok uygun bir salım formudur. İlaç aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • vücut üzerinde sistemik bir etkiye sahip değildir;
 • Doğrudan kulak dokularının etkilenen bölgesi üzerinde hareket eder;
 • hastalığın iltihaplanma ve diğer hoş olmayan semptomlarını hızla ortadan kaldırır veya en azından ciddiyetlerini azaltır;
 • çok az kontraendikasyon var ve yan etkilere neden olmaz;
 • mevcut değer;
 • doktor reçetesi olmadan satılır;
 • Küçük dozlarda ekonomik olarak kullanılır.

Sınıflandırma, kompozisyon, farmakolojik etki ve endikasyonlardaki farka dayanmaktadır. Kompozisyondaki ilaçların sayısına göre bunlar kombine ve mono preparatlara ayrılır. İlk birkaç bileşen içerir. Monopreparasyonlar sadece bir ilaç maddesini içerir. Eylem ilkesiyle ilgili olarak, aşağıdaki ana gruplar ayırt edilir:

 1. Anti-inflamatuar, inflamasyonu azaltır ve analjezik ve kurutma etkilerine sahiptir. Buna steroid olmayan ilaçlar ve hormon glukokortikoidli ilaçlar dahildir. Dikkatli bir anti-enflamatuar madde olduğundan ve kesinlikle endikasyonlara göre kullanıldığı için dikkatli bir şekilde atayın. Uzun süreli kullanım için kontrendikedir.
 2. Antimikrobiyal etki ile. Antibakteriyel eylem var.
 3. Antiseptik. Pürülan inflamasyon varlığında kullanılan antimikrobiyal etki ile preparatlar. Buna hidrojen peroksit, miramistin bazlı ilaçlar, borik ve furacilin alkol dahildir.
 4. Antifungal. Mantar ve enflamatuar doğa enfeksiyonları ile yardımcı olur.
 5. Vazodilasyon damlaları. Kulaklarda tıkanıklık hissi ile atandı, ama ağrı yok.

anti-enflamatuar

İnflamasyonlu kulağındaki damlalar farklı durumlarda kullanılır. Genellikle akut akut veya ödemli otitis mediada diğer ilaçlarla karmaşık bir tedavinin bir parçası olarak reçete edilirler. Endikasyon, aynı zamanda, işitsel kanalın zarar görmesine neden olan, atmosfer basıncındaki keskin bir artış veya azalıştan kaynaklanan iltihaplanmadır. Bu kulak kulağını düşürmek için kulakta ağrı ile atar. Şunları içerir:

 • Ototon;
 • Otinum ve analogları Holakaps ve Brotinum;
 • Dropleks;
 • Otikain;
 • Otosporin;
 • Otipaks.

Uzun süreli hastalık veya komplikasyonlarla birlikte, doktor kombine anti-enflamatuar veya steroid olmayan ilaçlar reçete eder. İkincisi analjezik bir etkiye sahip olan lidokain içerir. Hormonal ilaçlara:

antibakteriyel

Antibiyotikli iyi kulak damlaları, geniş spektrumlu antimikrobiyal ajanlar, örneğin, levomisetin, eritromisin, rifampisin içerir. Bu tür ilaçlar antibakteriyel etkiye sahiptir, bu nedenle bakterilerin kulak yoluna girmesinin neden olduğu hastalıklar için endikedirler. Bu genellikle soğuk, bir orta kulak iltihabı, iç, orta veya dış komplikasyondur. Hastalık, işitsel kanaldan irin yayılmasıyla birlikte bir iltihaptır.

Kulak iltihaplı kulaklarda hemen hemen her zaman reçete edilir. Enfeksiyonun durdurulmasına yardımcı olur, irin oluşumunu ve kulak zarında olası hasarı önler. Güçlü antibiyotiklerle en etkili damlaların listesi şunları içerir:

 • ofloksasin;
 • Otofa;
 • Fugentin;
 • Rifonat;
 • Normax, Norfloxacin;
 • Tsipromed;
 • siprofloksasin;
 • Danza.

mono preparatlar

Bunlar, bileşimde bir aktif bileşene sahip özel aletlerdir. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir. Bununla birlikte, kompleks anestezi ve anti-enflamatuar etkileri vardır, ancak timpanik membranın perforasyonunda kullanılamazlar. Bunlar arasında Otinum ve Otipax vardır. Patojenik sürece eşlik eden prostaglandinlerin sentezini azaltabilirler. Bu nedenle, Otipax veya Otinum'u ilk uygulayan kişi. Ayrıca, yumuşak bir etkiye sahipler, böylece hamile ve emziriliyorlar.

kombine

Bu kategoriden gelen damlalar geniş bir antibakteriyel etki spektrumuna sahiptir. Her hastalık için reçete edilmemesine rağmen, iyi bir analjezik etki sağlar ve viral enfeksiyonları yok etmeye yardımcı olurlar. Kataral otit veya dış kulak iltihabı ile, Anauran ilacı popülerdir. Timpanik membranın delinmesi şüphesi, böyle bir ilacın kaldırılması için bir gösterge olabilir. Bu grubun diğer parlak temsilcileri, Sophradex ve Garazon'un damlasıdır.

Antiseptikler ile

Pürülan otiti tedavi ederken ve önlerken, antiseptik damlalar reçete edilir. Genellikle kulağa ameliyat öncesi ve sonrasında kullanılırlar. Bu grubun canlı bir temsilcisi, katyonlar grubuna ait olan Miramistin'dir. Bu ilacın bir anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkisi vardır. Eylem ilkesine göre, aşağıdaki antiseptikler benzerdir:

 • Okomistin;
 • borik veya furacilik asidin alkolik çözeltisi;
 • Sanguirythrine;
 • Kandibiotik.

antifungal

Antiseptik grupta, formülasyonda bir antifungal bileşen ile birkaç ilaç salgılanır. Bu tür ilaçlar, mantar ve enflamatuar hastalıkların tedavisi ile başa çıkabilir. Bunlar şunları içerir:

Çocuklar için damlalar

Çocuklukta, listelenen her ilaç grubundan sadece birkaçı kullanılabilir. Bebeklikten kulaklara ağrılar - Otipaks. Otinum sadece bir yaşından büyük çocuklar için kullanılabilir. Çocuğu kulak tıkacından kurtarmak için Aqua-Maris Oto (1 yıldan itibaren) ve A-cerumen (2,5 yıl) kullanmanızı öneririz. Doğumdan bu yana, Remo-balmumu bebeklerinde kazmaya izin verilir. Orta kulak iltihabının tedavisinde şu ilaçlar da belli bir yaştan itibaren kullanılmaktadır:

 • Antibiyotikler içerir - Cipromed (15), Nomrax (12), Otofa (5);
 • anti-inflamatuar - Sofradex (c 7), Garazon ve Anauran (6'dan), Polydex (5);
 • antiseptik - furatsilinovy ​​alkol (6 ile), okostin (1 ile).

Hamilelik sırasında bir kulaktan düşer

Özellikle güvenli ilaçlar hamilelik sırasında olmalıdır. Bu dönemde Otitis hormonal dengesizlik ve azaltılmış bağışıklıktan kaynaklanabilir. Çocuk için en az risk taşıyan ilaçlarla tedavi edilmesi gerekir. Hamilelik sırasında tehlikeli:

Sofredex hormonal bir madde içerir, bu yüzden de güvenli değildir. Kulaklar incinirse ve kulak iltihabı zarın perforasyonu ile komplike değilse, Otipaks tedavi için kullanılır. Bu, hamile kadınlar için güvenli kabul edilen birkaç ilaçtan biridir. Otitis kullanımının pürülan formu ile herhangi bir durumda Otipax olamaz. Perforasyon durumunda, zarlar, damlalarda Biseptolum ve Amoksisilin ile antibakteriyel tedavi reçete edilir. Dış kulaktaki otitis, fetus için toksik olmayan hidrokortizon ile tedavi edilir.

Enflamasyon tedavisinde etkili ilaçlar

Herhangi bir doğanın kulak iltihabı ile, yerel ilaçlar daha etkilidir. Ayrıca, kullanımı kolaydır. Antiseptik, antienflamatuar ve antibakteriyel ilaçlar arasında en etkili birkaç tane tanımlanabilir. Aşağıdaki araçlar:

Orlavaks

Bu araç bugün bir çevrimiçi mağazada satın almak veya düzenli bir eczanede sipariş vermek çok zordur. Orlawax, Otipax'ın bir analogu olarak kabul edilir, bu nedenle pratik olarak aynı belirtilere sahiptir. Dozaj aynı şekilde kullanılır. İlacın kendisi, kombine kategoriye aittir ve lidokain ve fenazona dayanır. Bu ilacın çeşitli etkileri vardır:

 • lokal anestezi;
 • anti-enflamatuar;
 • antiseptik;
 • dezenfekte.

Flavaco

Birleştirilmiş gruptan soğuk algınlığı veya otitis için kulak damlaları. İlacın bileşimi, birbirini tamamlayan bir antibiyotik, bir lokal anestetik ve bir steroid maddesi içerir. İkincisi anti-inflamatuar ve anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Onlarla birlikte, anestezi ağrının azaltılmasına yardımcı olur. Tüm kulak için 4-5 damlacık tüm gün boyunca 3 kez kadar damla damla. Bir hafta boyunca prosedürü tekrarlayın. Flavaco kullanımı için endikasyonlar şunlardır:

 • orta kulakta ameliyat sonrası rehabilitasyon;
 • akut veya kronik otitis eksterna;
 • timpanik membranın perforasyonu olmaksızın otitis media.

Panotile

Bu bir başka Otipax analoğu. Panotile yurtdışındaki eczanelerin kataloglarında bu ilacın ticari adıdır. Sadece Avrupa'da değil, tüm dünyada popüler. Uyuşturucular arasındaki fark, yaş kısıtlamalarının olmamasıdır. En küçük hastalar için bile panotile izin verilir. İçlerindeki hafif bir iltihap, her bir kulağa 2 damla kazılarak tedavi edilir. Yetişkinler için, doz 4'ü geçmemelidir. Panotil kullanımı ile ilgili endikasyonlar, cerrahi sonrası ve enflamatuar hastalıkların önlenmesinden sonra rehabilitasyondur.

otinum

Otinumun ana aktif maddesi kolin salisilattır. İlaç steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçların grubuna aittir. Analjezik ve inflamatuar etkisi vardır. Kullanım endikasyonları şunlardır:

 • yıkanmadan veya temizlemeden önce kulak kanalındaki sülfürün yumuşaması;
 • akut deliksiz orta kulak iltihabı;
 • miringit;
 • dış kulak iltihabı ortamı.

Orta veya dış kulağın enflamatuar süreçlerinin tedavisi için, yetişkinlerin günde 4 kez 3-4 damla kazması gerekir. Tedavi süresi yaklaşık 2 haftadır. Giriş ile yanma hissedilebilir. Otinum'u perforated otitis ile kullanmayın. Gelecekte işitme kaybına yol açabilir. Çocukların, ilacın kendileri üzerindeki etkisine dair bir veri bulunmadığından Otinum'u kullanmaları önerilmez.

otipaks

Aktif bileşen Otypaksa bir anestezik lidokain ve anti-inflamatuar madde phenazone. Güvenliğinden dolayı bu ilaç hayatın ilk gününden ve hamile kadınlardan çocuklara izin verilir. Kontrendikasyon, timpanik membranda travmatik veya enfeksiyöz hasar veya kompozisyondaki bileşenlere alerjidir. Endikasyonlar grip otitis mediadan sonra barotravmatik, orta veya komplike. İlaç 3-4 damla günde 3 kez aşılanmıştır.

Kulaklarınızda damla damla nasıl

Kulak iltihabı veya başka iltihaplanma için kulak damlalarını kullanarak, önce bir su banyosunda ısınmalı veya sıkışık elinizde birkaç dakika tutmalısınız. Bu, ilacın vestibüler reaksiyonlardan korunmasına yardımcı olacak şekilde vücut ısısını ısıtmak için gereklidir. Talimatları uygulayarak ilacı damlatın:

 • yukarıdan hasta bir kulak ile onun tarafında yatmak;
 • aurikülün üst kutbunu dışarıya ve geriye doğru çekin;
 • Tıbbı talimatla belirtilen miktarda içer, bir pipetle uygulamak daha iyidir;
 • Tragus'u tıklayın, masajı eşit olarak dağıtabilmek için masaj yapın;
 • 10 dakika bekletin, kalan kanalı emecek bir pamuklu çubukla kulak kanalını takın.

Nasıl seçilir

İlaç, tedavi özelliklerine ve hastalığın nedenine bağlı olarak seçilir. Burada daha az önemli bir faktör yok, hastanın ilacı nasıl kullanacağı, ne kadar doğru bir şekilde yapacağını. Endikasyonları ve inflamasyonun nedeni için bir damla gerekli seçin. Eğer bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotikli bir ilaç gereklidir ve eğer mantar antifungal ise. Kendinize ilaç reçeteleyin. Semptomlara bağlı olarak doğru ilaçları reçeteleyebilecek doktora bırakmak daha iyidir.

İlaçların maliyeti üretici, farmakolojik eylem ve satın alma yeri tarafından belirlenir. En ucuzları borik asit ve hidrojen peroksit çözeltisidir. Ucuz ilaçlar Ciprofloxacin, Auridexan, Norfloxacin'dir. Genel nüfusa sunulanlar, Sophradex, Otiorelax, Otinum'un damlasıdır. Maliyeti diğerlerine göre biraz daha yüksektir. Masadan öğrenebileceğiniz kulaklar için farklı damla fiyatları hakkında daha fazla bilgi.

Kulak iltihabı için etkili kulak damlalarını ne kadar doğru ve hızlı bir şekilde seçebilirim?

Bebeğin etrafındaki yetişkinler aşağıdaki belirtilere dikkat etmelidir:

 1. Net bir sebep olmadan bir çocuk ağlar, uyuyor, yemeyi reddediyor, iyi uyumuyor;
 2. Yandan yana salıncaklar;
 3. Kulaklarını ovuşturuyor ya da kafasını elleriyle sıkıyor.

Herhangi bir otit formu ile, daha erken tedaviye başlanır, daha etkili ve kısa olacaktır. Kulağa enflamatuar hasar veren formları tedavi etmek zor olabilir. Genellikle komplikasyonlar gelişir veya hastalık, kulağın iç yapılarına ve işitme kaybına kalıcı hasar eşlik eden kronik bir forma geçer.

Otitis için en ucuz ucuz kulak damlalarını seçme

Kulak iltihabındaki kulak damlalarının çoğu kombine bir bileşime sahiptir. Bileşenler ödemde bir azalma sağlar, ağrı sendromunun şiddetinde bir azalma, yani bir anti-enflamatuar etkiye sahiptirler. Genellikle otitis'ten bu tür damlalar hastalığın ilk aşamalarında etkilidir. Enflamatuar sürecin pürülan fazı geliştiğinde, bir antibiyotik ve glukokortikosteroid ile kulak damlası kullanılması gerekmektedir. Enflamatuar süreç tamamen ortadan kalkana kadar, iltihaplı kulağın birkaç gün boyunca tedavi edilmesi önemlidir ve ilk iyileşme belirtilerine değil.

Modern şehir eczane zincirinde, kulaktaki inflamatuar değişikliklerin tedavisi için aşağıdaki damlaları karşılayabilirsiniz:

 • bor alkolü;
 • furacilinin alkolik çözeltisi;
 • Sofradeks;
 • Garazon;
 • Polydex;
 • Dexon;
 • otinum;
 • Kandibiotik;
 • Otofa;
 • Normaks;
 • otipaks;
 • Anauran.

Yetişkinlerde otitte görülen düşüşler, sadece bireysel hoşgörüsüzlüğün yanı sıra kadınlarda gebelik ve emzirme olasılığının kullanımında sınırlıdır. Bebeğin herhangi bir kulak damlasıyla yapılan tedavi daha fazla dikkat gerektirir, çünkü birkaç ilacın sadece 12 yaşından sonra kullanılmasına izin verilir veya daha düşük bir doz gereklidir.

Yukarıda listelenen orta kulak iltihabının ana avantajlarını ve dezavantajlarını kısaca düşünelim.

Antiseptikler ve anestezikler

Borik alkol, otitis tedavisi için oldukça eski bir ilaçtır. Dış otitis media ile ve orta kulak iltihabı ortamında etkilidir.

İltihaplanma ile değiştirilen kulak dokusunun yüzeyinden buharlaşmasına, ödemde bir azalma ve buna bağlı olarak da ağrı sendromu eşlik eder. Furacilinin alkolik çözeltisi benzer bir etki mekanizmasına sahiptir ve evde üretilebilir.

Benzer bir isimle "Otinum", "Otizol", "Otipaks" bir grup kulak damlası analjezik ve anestezik grubundan klasik ilaçlar içerir. Kulak içine yutulduğunda ilk bileşen iltihaplanma yoğunluğunu azaltır ve yavaş yavaş tamamen ortadan kaldırır. İkincisi, ağrı sendromunun şiddetini hızla azaltmak için tasarlanmıştır. Bu ilaç grubu antimikrobiyal bileşen içermez, bu nedenle küçük çocuklar için bile yeterince güvenlidir. Hamile ve emziren kadınlarda bu damlalar sadece acil durumlarda kullanılabilir.

Antimikrobiyal ve hormonal ajanlar

"Garazon" damlası bir hormon (betametazon) ve bir antibiyotik (gentamisin) içerir. "Dexona" denilen ilaç iki bileşen içerir: deksametazon ve neomisin. Bu ilaçları, hastalığın başlangıcından önce orta kulak iltihabı yokluğunda kullanmak mümkündür. Bir antibiyotiğin kullanımı, bağımlılığa ve antibiyotik direncinin yaratılmasına neden olmaz.

İlaç "Normax", inflamatuar sürecin tekrarlanan tedavisi için alternatif bir ilaçtır. Ana bileşeni, fluorokinolon grubundan bir antimikrobiyal madde olan norfloksasindir. Çoğu antibiyotikte olduğu gibi direnç geliştirmezler, bu yüzden "Normax" - çoğu kez orta kulak iltihabına sahip insanların tedavisinde en iyi çare.

"Sofreks" damlası uzun yıllar boyunca hak edilmiş bir popülariteye sahipti. Bu ilacın kombine bir bileşimi vardır, bir steroid hormonu (deksametazon) ve antimikrobiyal bileşenleri (gramicidin ve neomisin) içerir. Belirgin bir anti-inflamatuar ve bakterisidal etkiye sahiptir. Etkilenen kulakta "Sofreks" i günde en fazla 4 kez damlatmak gerekir. Antimikrobiyal tedavinin etkisinin yokluğunda uygulanması önerilir.

Polidex damlaları ayrıca deksametason ve bir antimikrobiyal bileşen (polimiksin ve neomisin) içerir. Kulağın damlatılması için kombine araçların seçimi, daha önce kullanılan antibiyotikler ve ayrıca doktorun kişisel tercihleri ​​doğrultusunda bilgi temelinde yapılır.

"Otofa" ve "Kandibiyotik" damlaları antimikrobiyal etki gösteren kulak damlaları grubunda biraz ayrı durmaktadır. "Otofa" rifampisin içerir, bu bir rezerv preparatıdır, sadece diğer antimikrobiyal damlaların etkisine karşı dirençli olan kronik otitis durumunda reçete edilir. "Şekerbiyotiklerinde" ana bileşen, mikozis kaynaklı enfeksiyöz süreçlerin şiddetli formlarının tedavisi için gerekli olan antifungal ajan olan klotrimazoldür.

İlaç "Anauran", kulakta gömülü modern ilaçların neredeyse tüm avantajlarının nadir bir kombinasyonudur. İki antimikrobiyal bileşen (neomisin ve polimiksin) ve lokal anestezik lidokain içerir. İki bileşenin güçlü antibakteriyel etkisi, enfeksiyöz ve enflamatuar süreci çabucak ortadan kaldırır ve lidokain ilk kez aşılandığında ağrıyı azaltır.

Bir çare nasıl aşılanır

Kulağınızdaki iltihapları gidermek için uygun şekilde bir çare uygulayın - sorun hem karmaşık hem de basittir. Belki ilk girişim başarısız olur, ancak tedavinin tekrarlanması başarılı olacaktır. Kendini gömmek imkansızdır, başka bir kişinin yardımına ihtiyaç vardır.

Kullanmadan önce, herhangi bir kulak damlası oda sıcaklığına kadar ısıtılmalıdır. Bunu yapmak için, şişe elinizde birkaç dakika tutulmalı veya bir bardak sıcak suya batırılmalıdır. Aşırı sıcak damlaların kulak kanalının yanmasını tetikleyeceği ve çok soğuk ise baş dönmesine ve hatta bayılmaya neden olacağı unutulmamalıdır.

Hasta bir kişi, hasta bir kulağı ile yan tarafında rahatça yatmaktadır. Damlaların kulağın içine doğru dışarı yayılması ve dışarı doğru akmaması için, yetişkinin kulağı yavaşça yukarı ve aşağı çekilmeli ve bebeğin kulağı (iki yıla kadar) geriye ve aşağıya doğru çekilmelidir. Kazdıktan sonra 7-10 dakika uzanmanız gerekiyor. Herhangi bir damla uygulamasının sıklığını, dozajını ve kullanım süresini dikkatlice gözlemlemek gerekir.

Otitte antibiyotik kullanımı

Kulağın enflamasyonu olan bir kişiyi antibiyotiklerle tedavi etmek, ciddi hastalıklarda olduğu gibi komplikasyon olasılığının yüksek olması durumunda da gereklidir. Bu durumda, sadece geniş bir etki yelpazesine sahip olan antibiyotikler kullanılmaz, aynı zamanda kulağın iç yapılarına iyi nüfuz eder. En sık kullanılan sefalosporinler 2 ve 3 kuşaktır ve modern penisilindir (amoksisilin). Çok dikkatli bir şekilde kullanılan ilaçlar aminoglikozidnogo serisi (streptomisin), çünkü bunlar ototoksisite gibi bir yan etkiye sahiptir.

Bir antibiyotik atanması bir kulak burun boğaz uzmanı ile koordine edilmelidir.

Otit önlenmesi

Bu durumda, sadece kulak iltihabının önlenmesi hakkında konuşmak değil, aynı zamanda kulak iltihabı ile karmaşık olan mevsimsel viral enfeksiyonların önlenmesi hakkında da konuşmak doğrudur.

Bunu yapmak için ihtiyacınız olan:

 • Vitamin ve eser elementlerin yetersizliği ile doğru yemek, uygun çok bileşenli kompleksleri kullanın;
 • Açık havada çok zaman geçirin, hafta sonları doğadaki açık hava etkinlikleri yapın;
 • hava koşullarına göre elbise, ama etrafında sarmak değil;
 • Enfeksiyon belirtileri varsa, hemen tedaviye başlayınız.

Otitis her yaşta sık görülen bir hastalıktır, ancak erken tedavi için tehlikeli değildir. Kayıp sağlığınızı kısa bir süre için hızlı bir şekilde geri almak için, hastalığın ilk belirtisinde KBB doktoruyla iletişime geçmelisiniz.

Hangi kulak damlaları daha iyi ve daha etkilidir?

Kulak damlaları - işitme organlarını etkileyen çeşitli patolojik süreçler için kullanılan yerel eylem preparatları. Bu dozaj formunun popülaritesi, kullanım kolaylığı, yüksek verim ve minimum yan etkilerden dolayıdır. Kulak patolojisinin doğasını ve ciddiyetini dikkate alan farklı kulak damlaları türleri vardır. Bu tür ilaçlar çok çeşitli terapötik etkiler sağlarlar - enflamatuar süreçle başa çıkmaya yardım ederler, enfeksiyon patojenlerini yok ederler, antiseptik ve anestetik etki sağlarlar.

Kulak damlası seçimi iltihabı, patojen ve diğer faktörlere tipi kaynağının bulunması, patolojik sürecin etiyolojisi bağlıdır. komplikasyonlara neden olabilir pürülan otit kendi kendini yapan imkansız olarak yanlış seçilen ilaç edin. Buna ek olarak, kulak damlaları hasarlı kulak zarı durumunda kullanılmak ve sadece uzman olabilir bütünlüğünü belirlemek olmamalı - Bir odyolog, muayene ve tanı sonrası tedavi optimum düzenini seçecektir.

Kulak damlaları - ilaç türleri

Kompozisyona bağlı olarak, kulak damlaları birkaç kategoriye ayrılır:

 • Anti-enflamatuar etki ile kombine ve mono-ajanlar;
 • antibakteriyel ilaçlar;
 • antiseptik etkisi ile düşer;
 • antifungal bileşen ile anlamına gelir.

Kulak damlaları, doktor tarafından tanı ışığında seçilir ve aşağıdaki koşullar altında uygulanır:

 • otit (kulak iltihabı);
 • kulakta ağrı;
 • Kulakta tıkanıklık veya yabancı gürültü;
 • kulak kanalından kaşıntı veya akıntı görünümü.

Kulak damlaları işitme cihazı hastalıklarının karmaşık tedavisinin bir tamamlayıcısıdır, eylemleri hoş olmayan semptomların hızla ortadan kaldırılmasına ve hastanın durumunun hafifletilmesine yöneliktir. Bu ilaçlar ana tedavi rejimini başarıyla tamamlar ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Antibiyotik ile kulak damlaları

Otofa

Orta ve dış kulak iltihaplı bulaşıcı hastalıklar için kullanılan güçlü bir bakterisid eylem ile antimikrobiyal hazırlık. Bunlar, otitisde görülen en iyi kulak damlasıdır, birçok patojenik patojeni etkin bir şekilde tahrip eder ve diğer antibakteriyel ajanlar güçsüz olduğunda bile enfeksiyonla başa çıkmak. İlacın aktif maddesi olan antibiyotik rifamisin, stafilokok ve streptokok mikroflorasına karşı aktivite gösterir.

Dış ve orta otitin akut ve kronik formlarının tedavisinde yetişkinlerin günde üç kez kulaklara 5 damla çözülmesi tavsiye edilir. Çocuklar günde 2-3 kez her kulakta 3 damla bir dozda 5 yıl ilaç reçete ederler. Ilacın avantajı - timpanik zara zarar ile kullanım imkanı. Kontrendikasyonlardan üretici, bileşenlere ve emzirme dönemine sadece bireysel duyarlılığı gösterir. İlacın maliyeti 200 ruble.

Tsipromed

Sadece otorinolaringolojide değil, aynı zamanda oftalmik uygulamada da başarıyla kullanılan evrensel antimikrobiyal damlalar. Ana aktif bileşen, florokinolonlar - siprofloksasin grubundan bir antibiyotiktir. Kombine preparat işitme travmatik yaralanmalar kullanılan (pürülan dahil) otit tedavisinde, yüksek bir etkinlik gösterir, bu kulak kanalından yabancı madde çıkarma hem öncesinde hem de hasarın tedavisi için, ameliyat öncesi ve sonrası uygulanır.

Kulak damlaları Tsipromed, 15 yaşın altındaki çocuklarda, hamilelik ve emzirme döneminde, ilacın bileşenlerine aşırı duyarlılıkla kullanılmamalıdır. Akut durumların ve pürülan otitisin rahatlatılması için, solüsyon her 2 saatte bir verilir, aksi halde - 4 saat sonra (her kulakta 2-3 damla). Damla fiyatı 150 ruble.

Normaks

Aktif madde norfloksasin ile antibakteriyel damlalar. Kullanım endikasyonları, antibakteriyel bileşenli diğer ilaçlarla aynıdır. Aktif madde Normax aerobik bakterilere karşı oldukça aktiftir ve kulakların enflamatuar-bulaşıcı hastalıkları ile baş etmesine yardımcı olur (farklı etiyolojide otitis, eustachiitis).

Bu ilacın kullanımında daha fazla kısıtlama vardır - hamilelik, emzirme, çocuk yaşı (12 yıla kadar), karaciğer ve böbrek hastalığı, epilepsi ve alerji eğilimi. Uygunsuz uygulama durumunda Normax, sindirim ve sinir sisteminden gelen yan etkilere neden olabilir, alerjik belirtilere neden olabilir. İlaç, her kulak kanalında 2-3 damla bir dozajda günde 6 kez aşılanır. İlacın fiyatı 160 ruble.

Antibakteriyel bileşenli diğer iddia edilen ürünler arasında aşağıdaki ilaçlar bulunmaktadır:

Yukarıdaki kulak damlalarını uygulamadan önce, her aracın kendine özgü özellikleri, kullanım sınırlamaları ve yan etkilere neden olabileceğinden talimatları dikkatlice incelemelisiniz. Genel olarak, geniş bir etki spektrumunun antibakteriyel bileşenleri ile ilaçların kullanımı, enfeksiyonun yayılmasını hızla durdurur, pürülan süreçlerin gelişmesini engeller, timpanik zara ve diğer komplikasyonlara zarar verme riskini azaltır.

Anti-inflamatuar etkisi ile kulak damlaları

Anti-inflamatuar damlalar, steroidal olmayan ve steroid preparatlarına ayrılır. Steroidal olmayan ajanlar inflamasyon aracılarının üretimini engeller, belirgin bir analjezik ve anti-ödem etkisi vardır. Steroid ilaçlar kulakta şiddetli ağrıyı ortadan kaldıran, kaşıntıyı hafifleten, yanma ve şişlik, anti-şok ve anti-alerjik etki gösteren anti-inflamatuar hormonlar içerir.

Nonsteroid preparatları

Otipaks. Steroidal olmayan analjezik fenona dayanan lokal anestezik ve anti-inflamatuar etki gösteren kombine bir ajan. Ana maddeye ek olarak, preparat anestezi etkisini artıran ve uzatan bir anestetik lidokain içerir. Bunlar, özellikle gece şiddetli bir semptomla hızlı bir şekilde baş edebilmek için kulak ağrısı olan popüler kulak damlalarıdır. İlaç grip acı sonrasında bir komplikasyon barotravmaticheskom otit de rahatlatır olarak kulak geliştirir otitis medya ile nezle, enflamatuar süreçlerde kullanılan rahatlatır.

Bu ilaç hamile ve emziren kadınlara verilebilir, çünkü aktif maddeler kan ve lenf içerisine girmez. Bunlar çocuklar için en iyi kulak damlasıdır, hayatın ilk günlerinden bebeklere reçete edilirler. Kontrendikasyonlar Otipaksa küçük - aşırı duyarlılık ve timpanik zara zarar. 4 damla miktarında anti-inflamatuar solüsyon günde iki kez aşılanması tavsiye edilir. İlacın fiyatı 200 ruble.

Otinum. Anti-inflamatuar aktif madde kolin salisilat ile NSAID grubundan düşer. Kulak damlalarının kullanımıyla ilgili talimatlar, ilacın harici ve orta kulak iltihabı ve miringitin (timpanik zarın iltihabı) akut formlarının tedavisinde kullanılmasını önermektedir. Ek olarak, bu ajan kulak kanalını yıkadan önce kulak kirini yumuşatmak için kullanılır. Ancak ilacı sadece otoskopiden ve timpanik membranın bütünlüğünün doğrulanmasından sonra reçete edebilirsiniz.

Gebelik ve emzirme döneminde Otinum, antiinflamatuvar bileşenlere alerjiler, eşzamanlı bronşiyal astım ve 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılması önerilmez. Sülfürik tıkaçları yumuşatmak için, solüsyonu günde iki kez, enflamatuar süreçlerin tedavisinde uygulamak yeterlidir, ilacın dozu günde 3 defaya kadar her kulakta 3-4 damladır. Oninum'un maliyeti ortalama 180 ruble.

Birleşik müstahzarlar

Garazon

Hormon betametazon ve antibiyotik gentamisin içeren kombine antiinflamatuar ilaç. Sentetik steroid hormon belirgin bir anti-inflamatuar ve anti-alerjik etki sağlar. Gentamisin, patojen mikrofloranın tahribatına katkıda bulunur. İlaç hızla ağrıları ortadan kaldırır, şişlik, iltihaplı belirtilerin şiddetini azaltır. İlaç yabancı bir nesne ile işitsel geçiş travma için kullanılan otit, ikincil enfeksiyonların tedavisi için tavsiye edilir.

Kombine bir ürünün kullanımı hamilelik, emzirme döneminde, bileşenlere karşı bireysel hoşgörüsüzlükle yasaktır. Çocuklar ilacı dikkatle ve 8 yaşına ulaştıktan sonra reçete ederler. Damla kullanmadan önce kulak kanalı temizlenmeli, solüsyon şişesinin ellerinde sıcak tutulmalı ve sonra her bir kulağa 2-3 damla damlatılmalıdır. İlacın ortalama maliyeti 220 ruble.

Sofradeks

Anti-inflamatuar ve antibakteriyel etki ile ilaç. enflamatuar sürecin kabartma sorumlu enfeksiyöz ajanlar yok framisetin ve gramisidin, ve aynı zamanda glükokortikoid hormon deksametazon, - iki antibakteriyel bileşenleri içerir. Bu ilaç dış kulak akut ve kronik otit tedavisi için reçete edilir.

Sofradex'i 7 yaşın altındaki çocuklarda, bileşenlerin bireysel hoşgörüsüzlüğü ve timpanik zara zarar vermesi yasaktır. Özel bakım ile bu ilaç hamilelik sırasında reçete edilir. Standart dozaj günde 4 kez 2-4 damla kadardır. İlacın maliyeti 320 ruble.

Anauran

Anestezik lidokain ve iki antibiyotik içeren kombine ilaç (neomisin ve polimiksin). Aktif maddelerin başarılı bir kombinasyonu güçlü bir analjezik ve antimikrobiyal etki sağlar. Bunlar kulak tıkanıklığına yardımcı olan etkili kulak damlalarıdır.

Anuran, akut ve kronik otitisin tedavisinde olduğu gibi timpanik membranın restorasyonunda kullanılan pürülan postoperatif komplikasyonlarda reçete edilir. Gebe kadınlar, endikasyonlara göre, 6 yaşından büyük çocuklar için ilaç reçete edilir. Bu ürünü emzirme sırasında ve bileşenlerinin hoşgörüsüz olması durumunda kullanmayın. Bir günde, 4-5 damlalık bir hacimde 4 kez çözelti kazabilirsiniz. Anauran'ın fiyatı 350 ruble.

Polydex

İki antibiyotiğe ve deksametazon hormonal bileşenine dayanan bir başka kombine ajan. Neomisin ve polymyxin B, patojenik bakterilerin yok edilmesini sağlar ve anti-inflamatuar bileşen, ağrı, şişme ve diğer hoş olmayan hislerin giderilmesinden sorumludur.

İlaç kulak kanalı enfekte egzama eşlik eden, dış orta kulak iltihabı tedavisi için reçete edilir. Kontrendikasyonlar, üretici sadece bileşenlere karşı artmış duyarlılığı ve timpanik membranın bütünlüğünü ihlal ettiğini gösterir. Çocuklar için, ilaç 2,5 yıl reçete edilebilir, onlar için ilaç günde iki kez 1 damla için uygulanır. Yetişkinler için, aynı uygulama çokluğuna sahip, ilacın dozu 1-5 damladır. Polydex'in maliyeti 260 ruble.

Antifungal bileşenli kulaklara düşer.

 1. Kandibiotik.Bu kompleks bir antifungal etki sağlayan bir antibiyotik kloramfenikol, bir lidokain anestezik bileşeni, bir anti-enflamatuar hormon beklometason ve klotrimazol içerir. Bu nedenle, bir ilaç birkaç ilacın yerini alır ve cerrahi müdahalenin bir sonucu olarak ortaya çıkan enfeksiyonların yanı sıra işitme alerjik ve enflamatuar hastalıkların (otitis akut ve kronik) tedavisine yöneliktir. İlaç 6 yaşın altındaki çocuklara uygulanamaz, hamile kadınlar, timpanik zarara zarar verir ve bileşenlere aşırı duyarlılık gösterir. Bu tavsiyeleri dikkate almamak, alerjik reaksiyonları, kaşıntı ve kulak kanalında yanma hissini tetikleyebilir. Candybiotics'in maliyeti 280 ruble.
 2. Fugentin. Damlalar, bir antifungal antibiyotik fusidin ve gentamisinin bir antibakteriyel bileşenini içerir. İlaç kulağın pürülan iltihaplı hastalıklarını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Yetişkinler için dozaj - 2-5 damla, çocuklar -1-2 damla, uygulama çokluğu - günde 3 defaya kadar. İlaç, timpanik membranın bütünlüğünü ve aşırı duyarlılığı ihlal ederek hamilelik sırasında reçete edilmez.

Antiseptik etkisi olan ilaçlar

Pürülan inflamatuar süreçlerin önlenmesi ve tedavisi için ve ayrıca işitme organlarındaki cerrahi girişimlerden önce ve sonra, antiseptik etki ile kulak damlaları tavsiye edilir. En yaygın antiseptikler şunlardır:

 • Okomistin.Miramistin dayalı damlalar hemen hemen hiçbir kontrendikasyon yoktur (bireysel duyarlılık hariç), onlar hamilelik sırasında ve 1 yıl çocuklarda kullanılabilir. Fiyatı 120 ruble.
 • Borik asitBorik asitin alkol solüsyonu enflamatuar süreçler sırasında kulaklara gömülebilen en ucuz ve yaygın antiseptiktir. Bununla birlikte, bu antiseptik gebelikte, emzirme döneminde, küçük çocuklarda, timpanik membranın perforasyonu ile kullanılamaz. Çözeltinin fiyatı 50 ruble.
 • Furatsilin.Bu alkol çözeltisi, belirgin bir antiseptik etki gösteren nitrofural dayanmaktadır. İnflamatuar süreçte her bir kulakta 2-3 damla çözelti uygulanmalıdır. Çocuklarda, ilaç bir doktorun gözetiminde 6 yıldan beri kullanılabilir. Kontrendikasyonlar - hamilelik ve emzirme. Furacilinin fiyatı 60 rubleden.

Kulak işitme organlarının tıkanmasıyla düşer

Kulağın boşalması birçok nedene sebep olabilir. Bunlar arasında - kükürt tıkaçları, yabancı cisim veya banyo sırasında kulağa su girişi, bir mantar enfeksiyonu ile ilişkili bir enflamatuar süreç, bir önceki grip veya kızıl ateşinden sonra komplikasyonlar. Bu durumu durdurmak için, doktor, patolojinin nedenini dikkate alarak ilaçları seçmelidir. Bu nedenle, bir mantar enfeksiyonu durumunda, antimikotik ve antibakteriyel ajanlar - bulaşıcı hastalıklar sonra komplikasyonları ile, antimikotik bileşenlerin bir kombinasyonu reçete edilir.

Kulak kirini uzmanından gelen tıkaçları gidermek için iki tip damla tavsiye edilebilir - sulu veya yağlı olarak. Çoğu zaman, sülfür fişini çıkarmak için aşağıdaki aletler kullanılır:

Aqua - Maris. Deniz tuzu bazlı bir çözüm. Bu kullanım için hiçbir kontraendikasyona sahip kesinlikle güvenli bir çare. Çözelti, kullanımını kolaylaştıran bir dağıtıcı ile bir şişe içinde. İşitsel geçişi durulamak için, başı eğmek yeterlidir, flakonun ucunu kulağa sokun ve solüsyonu 1 saniye boyunca püskürtün. Fazla sıvı kağıt havlu ile ıslatılmalıdır. İlaç kısıtlama olmaksızın günlük olarak kullanılabilir. Maliyet 400 ruble.

Remo - Balmumu. İlacın temeli allantoin, vizon yağı ve sıvı lanolin. Bu ilacın kullanımındaki kısıtlama, kulak kanalından ağrı ve akıntıdır. Diğer tüm durumlarda, tıkalı kulakları ortadan kaldırmak için yağlı bir solüsyon kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir kulak kanalında 10 damla çözelti damlatmak yeterlidir, 20 dakika bekleyin, ardından diğer tarafa dönün ve prosedürü tekrarlayın. Damla fiyatı 370 ruble.

Kulak damlaları nedir?

Boğaz kulağın tedavisi, ucuz ve etkili kulak damlalarının yanı sıra antibiyotik ve fizyoterapi prosedürleri ile kapsamlı bir tedavi gerektirir. Bu yöntemlerin kombinasyonu, hastaya ciddi rahatsızlık vermeden, asgari bir süre içinde enflamasyonu ortadan kaldırmaya izin verir.

Şiddetli ağrıyla savaşmak için ısı terapisi uygun değildir, bu nedenle çoğu zaman doktorlar anestezik bir kulak damlası reçete ederler. Uygulamadan hemen sonra inflamasyonun nedenini ortadan kaldırabilirler. Ama anestezi ve diğer ilaçlarla eşit derecede iyi kulak damlaları mı?

Ağrı trafik sıkışıklığı nedeniyle ise

Kulaklardaki iltihaplanma beklenmedik bir şekilde ve çoğunlukla akşam, tüm gün boyunca vücut aslında yorulduğunda. Bu sırada ağrı ve diğer semptomlar son derece rahatsız edici.

Bu durumda, doktorlar ev eczane bir damla lidocaine tutmanızı öneririz. Ancak, kullanılmadan önce, ağrının ortaya çıkışının nedenlerini anlamak gerekir, ve kulaktan mukus ya da mukus ortaya çıkarsa, kök nedeninin belirlenmesi önemlidir. KBB doktorun ofisinde.

Sağlığınızı riske atmayın ve kendinizi tedavi etmeyin.

Bazı durumlarda, acı nedeni kükürt bezlerinin aşırı çalışmasında yatmaktadır. Kulakların pamuk tomurcukları ile sık sık temizlenmesiyle kükürt kulak yolunda sıkışır ve kulak kanalının tüm alanını doldurur.

Suyun bu bölgeye nüfuz etmesi ile hasta kükürt şişmesi hisseder. ve acı verici duyumlar. Onlardan kurtulmak için yıkama prosedürünü uygulamanız gerekir.

Bununla birlikte, kükürdün ayrılması ve sonuç olarak, mantarın profesyonel faaliyetler nedeniyle oluşması veya kirin nüfuz etmesi nedeniyle, kulak Remo-Wax veya Uhonorm'a damlatılmalıdır. Bu ilaçlar bir uygulamada iltihabı ortadan kaldıracak ve işitme keskinliği hastaya geri dönecektir.

Ancak her zaman ağrı, kaşıntı ve diğer belirtiler kükürt birikintileri nedeniyle ortaya çıkar. Diğer nedenler:

 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit;
 • labirentin iltihabı;
 • tümör oluşumu;
 • suyun nüfuzu;
 • dişlerle ilgili problemler;
 • küçük bir böcek veya diğer yabancı cisimlerin kulak yoluna girmesi;
 • Beyinde kist.

Bu nedenlerden kurtulmak için bir kulak doktorunun yardımına ihtiyacınız var. Kulaklarınızda herhangi bir sorun varsa, bir uzmana danışın.

Kulak damlaları: ilaçların listesi

Otitis ve diğer kulak iltihapları sıklıkla anti-enflamatuar veya ısınma damlaları ile tedavi edilir.

Onları anlamak imkansız., Bu nedenle, akut bir labirent veya fungal lezyonun yanı sıra, dış veya orta kulağın herhangi bir hastalığı için, bir doktor konsültasyonu önemlidir.

Dış incelemeden ve etkilenen alanın diğer inceleme biçimlerinden sonra, Nitelikli bir doktor kesin tanıyı belirleyecek ve ilaçları reçete edecektir.

Çoğu zaman, kulak hastalığı antibakteriyel, anti-inflamatuar, hormonal damlalarla tedavi edilir. Tedavinin seyri, süresi ve dozu, hastalığın sebebi ve doğası önemli olduğu için, doktora yapan doktor tarafından seçilir.

Kulak damlaları çeşitli tiplere ayrılır:

 1. "Kandibiyotik", "Otofa", "Sofraks", "dahil antibiyotiklerle düşer."Garazon"Ve diğerleri.
 2. Anti-inflamatuar ilaçlar "Otinum" veya "Otipaks" dır.
 3. Anaitis, Tsipromed, Polidexa - otitis media veya diğer ciddi iltihaplarda sindirilmesi gereken kombine damlalar.

Damla seçiminden bağımsız olarak, kulaklara damlatmadan önce timpanik membranın bütünlüğünü kontrol etmek önemlidir ve ilacı oluşturan bileşene hastanın aşırı duyarlılığının olmaması.

Sadece bu durumda hastalığın tedavisinde etkili ve yardımcı olacaktır.

Kulak kanalını kir ve tozdan arındırmadan önce damla çekmek gerekir. Bunu yapmak için, kükürt tortularının oluşumunda kullanılan hidrojen peroksit veya özel damlalar kullanın.

Acıya karşı düşer

otipaks

Kulaklarda ağrı birkaç gün boyunca sizi bırakmazsa, bir kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz gerekir. Ama soğuk algınlığı, grip veya temel süper soğutmayla ilişkili ilk ağrı belirtilerinde, boğaz kulağına daldırın. otipaks.

Yurtdışında, aynı kulak damlaları (Otipaks) Panotile denir. Sadece Rusya ve Avrupa'da değil, tüm dünyada popülerlik kazandılar.

Bu ilaç yaş sınırlaması olmaması ile ayırt edilir, bu nedenle en küçük hastaların bile tedavisinde kullanılmasına izin verilir.

Her durumda dozaj bireyseldir. Hafif iltihapla, çocukların her kulağa iki damla ihtiyacı vardır ve yetişkinlerin dörtten fazla girmemesi gerekir.

Otipax'ın, profilaktik amaçlarla ve aynı zamanda cerrahi müdahalelerden sonra kullanımına izin verilir.

otinum

Enflamasyon bir erişkinde meydana gelmişse, daha etkili bir tedavi kullanımı olacaktır. otinum.

Bu damlalar, bebeklerin ve okul öncesi çocukların tedavisinde kontrendikedir.

Bununla birlikte, yetişkinleri tedavi ederken, mevcut sonucu gösterdiler.

Her kulakta iki kez Otinum tanıtın, en az beş gün boyunca günde üç kez düşer.

Sonucu fark ettikten sonra, damla kullanımı durdurulmaz. Böylece, birçok hasta bir kulak hastalığının nüksetmesine neden olur.

Mikrop ve virüslere karşı düşer

Kulak hastalığının nedeni virüs ve mikropların nüfuz etmesi ise, daha ciddi önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu durumda, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar ilaçlar olmadan yapamazsınız.

Tsipromed

İstatistiklerin gösterdiği gibi, bu tür sorunlarla baş etmek en iyisidir. kulak "Tsipromed" düşer.

Onlarca yıldır kulak burun boğazında etkili bir şekilde kullanılmaktadırlar. Damlaların ana etkisi, birkaç gün içinde hastanın kulağını tedavi etmeyi sağlayan virüslerin ve bakterilerin yok edilmesine yöneliktir.

Cipromed'in bir parçası olarak antibiyotikler var., Bu nedenle, çocukların tedavisi için bu ilacın reçete edilmesi istenmemektedir.

Ancak iltihap bir yetişkinin kulaklarında meydana gelmişse, dozu doğru bir şekilde hesaplamak gerekir.

Genellikle, kulak kanalında akut hasar ile günde üç kez beş damla verilir.

Çare takıldıktan sonra kulak bir turunda veya pamuklu bezle kapatılmalıdır - ürünün akmasını önlemek için bu gereklidir.

Kulakların damlatılmasından önce, ilaca alerjik reaksiyon olmadığından emin olun., Bu damlaların ortak yan etkisi kaşıntı ve yanmadır.

Ayrı ayrı söylemek gerekirse "Tsipromed" Kulak zarı perforasyonunda kulağa girmesine izin verilir.

Antiseptik damla

Enflamasyon beklenenden daha ciddi ise, doktorlar güçlü damlalar yazıyor.

Normaks

Bu durumda, "Normaks". Damla bileşimi, enfeksiyöz lezyonu yok eden antibiyotikleri ve ayrıca hastalığın ortaya çıkma faktörünü içerir.

Çoğu zaman bu damlalar akut otitis veya blefarit için reçete edilir, Östaki borusunun iltihaplanması gibi.

Ek olarak, kulaklara yapılan ameliyatlar, aktif oyunların bir sonucu olarak yaralanmalar veya bir böcek tarafından ısırıldıkları zaman damlaların kullanımına izin verilir.

Normax'ın sadece yerel kullanım için izin verildiğini unutmayın, ve ilacın dozlanması resmi talimatlarda belirtilmiştir.

Genellikle, akut inflamasyon ile, hasta günde iki kez beş damla kadar reçete edilir.

Bebeklerin bu damlalarla tedavisi kabul edilemez.

Kombine kulak damlaları

Her zaman monopreparasyonlar yan etkilere neden olmadan inflamasyonun odağını etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir. Yukarıda açıklanan damlalar etkisiz ise, bir kombinasyon satın alın.

Sofradeks

Bu kulak iltihabı için kullanılan güçlü bir antimikrobiyal ve anti-inflamatuar ilaçtır. Çoğu zaman, Sofradex, patojenik bakteriler nüfuz ettiğinde ve ayrıca kulakların ve gözlerin şiddetli iltihaplanmasıyla reçete edilir.

Hazırlık ciddi antibiyotik içerir. Bu, ilacın uygulanmasından hemen sonra bakterinin ölümüne neden olur.

Tam iyileşmeyi sağlamak için Sofradex sabah ve akşam yedi gün boyunca uygulanmalıdır.

Talimatlarda belirtilenden daha fazla damla gömmeye çalışmayın.

Böylece, karaciğeri ve böbrekleri olumsuz yönde etkileyen aşırı doz veya sistemik etkileri provoke edebilirsiniz.

Anauran

Bir sonraki kombine hazırlık "Anauran".

Bunlar sadece otitisin neden olduğu ağrı ya da soğuk algınlığı komplikasyonu ile değil, aynı zamanda belirgin bir mikrobiyal kontaminasyonla da baş ederler.

Içinde Anauran bileşimi iki antibiyotik içerir, mikropların ve birçok bakterinin gelişimini engeller, ancak ilacı sadece talimatlara göre kullanın.

Kandibiotik

Her zaman kulak iltihaplanması, enfeksiyöz bir iltihaplanmanın alevlenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Çoğu zaman, hastalar kulağın dış kısmındaki mantarın görünümü nedeniyle doktorlara başvururlar.

Bu durumda etkili ilaç "Candybiotic" idi.

Bu sadece birleşik bir çözüm değildir. Kandibiotik, birçok iltihap belirtisi ile başarılı bir şekilde baş edebilen anti-enflamatuar ve antimikrobiyal bir ilaç olarak kabul edilir.

Mantar enfeksiyonu durumunda, günde en az iki kez Kandibiyotik kullanın. ve ayrıca diğer ilaçları kullanın. Sadece kapsamlı tedavi hızla hastalığın kurtulmak olacaktır.

Otofa

Her zaman iltihap yavaş yavaş ve kademeli olarak oluşmaz. Bazen kulakların hastalığı çok beklenmedik bir şekilde gelir. Rus pazarında sıkıca yerleşen bir damla daha - "Otofa" (parlak turuncu damla).

Bu ilaç güçlü bir anti-inflamatuar ajan içerir ve streptokok ve stafilokok enfeksiyonları gibi kompleks elementlerle bile başarılı bir şekilde başa çıkabilen birkaç antibiyotik.

İlacın ana maddesi - rifamisin. Diğer antibiyotiklerin savaşamadığı birçok virüsle başa çıkıyor.

Bu nedenle, çocukların tedavisinde, ilgili hekimin başvurusu için bir izin gereklidir.

Tersi durumda aşırı doz ve ciddi alerjik reaksiyona neden olabilirsiniz.

Damla uygulayabilirsiniz iki şekilde:

 1. Damla, kulağa izin verilen dozda kesinlikle düşer ve kulağı bir pamuk disk ile kapatın.
 2. Çok miktarda ilaç tüfeği flagellum nemlendirin ve otuz dakika boyunca yoğun bir şekilde işitme etine girin.

İlaç giyimde silinmez izler ve lekeler bırakabilir, bu yüzden tanıtım yaparken dikkatli olun.

Göz damlası

Kulakların iltihabı ile, bazı doktorlar göz damlası reçete edebilir. Bu tedavi yöntemi oldukça yaygındır, bu yüzden uzmanınıza güvenmeyin.

sülfasetamid

Doktora gitme fırsatınız yoksa Albucid'i satın alın.

İlacın çeşitli ciddi kontrendikasyonları olduğu için dikkatle kullanılır.

Kulak ağrısı veya iltihaplanma ile, ilacı saf su ile seyreltin ve iki damladan fazla kulağa enjekte edin., ve ağrı dayanılmaz ise - dozu arttırın.

Üç günlük tedaviden sonra, iltihaplanma geçmemişse, deneyimli bir doktora danışmak gerekir.

Sonuç

Akut iltihap durumunda, modern tıbbı göz ardı etmeyin. Sadece ilaç yardımı ile kısa sürede hızlı ve ucuz bir şekilde iyileşebilirsiniz.

Kulak iltihabının ilk belirtileri zamanında fark etmek için gereklidir. Bu nedenle, kendi sağlığınıza dikkat edin.

İltihaplı kulaklara düşer.

Kulak iltihabı (veya orta kulak iltihabı) küçük ve yetişkin hastalar arasında yaygın bir hastalıktır. Uygun şekilde otitis'ten alınan damlalar ağrıyı hafifletir ve iyileşmeyi hızlandırır.

Kulak damlası randevusu için endikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda kulaktaki iltihaplardan damlalar reçete edilir:

Semptomatik tedavi için iltihap önleyici kulak cihazları kullanılır. Şişmeyi azaltan yerel bir etkiye sahipler, ancak enfeksiyonu yok etmiyorlar.

İç otitis ve eustachitis ile anti-inflamatuar etkisi olan damlalar etkili değildir.

Bu, inflamasyonun odağının dış pasajdan çıkarılmasından kaynaklanmaktadır. Perikondrit ile antibiyotikler ve antiseptikler hastalıkla baş edebileceklerdir.

Damla çeşitleri

Kulakların hazırlıkları farklı etkilere sahip olabilir. Gruplara ayrılırlar:

 1. anti-enflamatuar. Genellikle ağrı kesici içerirler. Terapi, antibiyotiklerle birleştirilir.
 2. antibakteriyel. Enfeksiyonu öldürmek için tasarlandı.
 3. kombine. Steroidal antienflamatuvar ilaç ve antibiyotik içerirler.

Pürülan otitis genellikle perfore bir evreye dönüşür. Timpanik membranda bir açıklık vardır ve irin içinden püy gelir. Bu patoloji ile kulakların çoğu hazırlıkları yasaktır!

Genellikle sadece bazı antibakteriyel damlalar reçete edilir, ancak anti-inflamatuar değildir.

Doğru kulak damlası seç

Damlaları almadan önce, resepsiyona kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz. Acı sendromunun ve diğer semptomların nedenini öğrenir, teşhis eder.

 1. Timpan membranı hasar görürse, perforasyon varsa, lidokainli ilaçlar kullanılmamalıdır. Mukoza zarlarına zarar verecek, bozulmaya ve işitme kaybına neden olacaktır.

Anti-inflamatuar damlalar

Bu araçların kullanımı için genel öneriler:

 1. şişe ellerde önceden ısıtılmış;
 2. hasarlı kulak zarı ve 10 günden fazla kullanılmazlar;
 3. Çocuklarda dış ve ortalama inflamasyon ile inflamasyonu rahatlatır.

Kontrendikasyonlar olup olmadığını, bunları nasıl uygulayacağımızı öğreniyoruz:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

boğaz ağrısı

boğaz ağrısı - enfeksiyöz alerjik süreç, çoğunlukla farenks lenfoid halkayı etkileyen lokal değişiklikler, palatine bademcikler. yutma anjina boğazda ateş, obscheintoksikatsionnym sendromu, ağrı ile karakterize edilir, artan ve ağrılı servikal lenf düğümleri.

Boğazın yutulmasını ve bu duygudan nasıl kurtulacağını engelleyen nedir?

Hastalar çoğu zaman, boğazdaki hoş olmayan hislerle ilgili doktora şikayette bulunurlar ve bir şey yutmaları engellendiğini iddia ederler.