Loading

Boğazda stafilokok tedavisi

Staphylococcus (S. Aureus), epidermal (S. epidermidis) ve saprophytic (S. saprophyticus) - stafilokok insanlarda üç tür en sık gördük. Bunlar hastalığın gelişiminde olmadan vücutta akut ve kronik enfeksiyonlar, hem de uzun vadede varlığına sebep olabilir. İkinci durumda, bir kişinin stafilokok bir taşıyıcısıdır.

Taşıyıcı, insan vücudunda stafilokok varlığının en sık görülen şeklidir. Bu mikroorganizma, burun ve boğazda da dahil olmak üzere deride mukoza zarları üzerinde uzun süre yaşayabilir. Olumsuz koşullar altında, aktif olarak çoğalmaya başlar ve hastalığa neden olur. Bu yazıda, boğazda stafilokokların tedavisi hakkında konuşalım.

Genel bilgi

Stafilokok, şartlı patojenik mikroorganizmalar olarak sınıflandırılır, yani patojenite (patojenite) tezahürü için özel şartlara ihtiyaç vardır. Bu tür durumlar hipotermi, azalmış bağışıklık, antibiyotik kullanımı, ciddi eşlik eden hastalıklar ve diğer faktörler olabilir.
Öte yandan, sağlıklı bir staphylococcus taşıyıcısı, başkalarının, örneğin, aile üyelerinin kirlenmesinin bir kaynağıdır. Eğer bunlardan biri bağışıklığı zayıflatırsa, stafilokok bu kişide bir hastalığa neden olur. Bu, annelerin çocukları için geçerlidir - staphylococcus aureus taşıyıcıları.

en hassas hamilelik sırasında ve doğum (gebelik patolojisi, doğumda uzun susuz aralığı) sırasında özellikle zararlı faktörlere maruz kaldıktan sonra enfeksiyonları, küçük çocukları, Staph için, erken bir yapay beslenme altındadır. Özellikle diyabet, kanser ve romatizmal hastalıklar, egzama ile bu enfeksiyon yaşlılar için risk altındadır.

Staphylococcus, boğaz ve burun hastalıklarına neden olabilir (bademcik iltihabı, rinit, farenjit). vücuda yayılan cilt ve deri altı doku, solunum, sindirim, kalp-damar sistemi, idrar yolları, üreme organları, kemik ve eklemler, merkezi sinir sistemi ve diğer organlar lezyonlarının neden olabilir. Bu nedenle, stafilokok enfeksiyonunu düzgün bir şekilde tedavi etmek ve bu mikroorganizmanın taşıyıcılarını sterilize etmek çok önemlidir.

Stafilokok enfeksiyonu tedavisi

Bir anjinin geliştirilmesinde, bir mikroflora üzerindeki bir farenkstan ve antibiyotiklere duyarlılıktan tedavi başlangıcından önce analizlerin gerçekleştirilmesi arzu edilir. Bundan hemen sonra, bölgede en etkili antibiyotiklerin uygulanmasına dayanan ampirik antibiyotik tedavisi denenir. Çoğu zaman, tedavi, amoksisilin / klavulanat veya sulbaktam gibi inhibitör korumalı penisilinler ile başlatılır. Çözünür formlar, örneğin, flemoxiclav solutab gibi popülerdir. Penisilinlerin klavulanik asitle kombinasyonu, stafilokokların antibiyotiklere olan direncinin üstesinden gelir.

Antibiyotiklere duyarlılık sonuçları alındığında (sadece birkaç gün içinde hazırdır), örneğin sefalosporinler, makrolitler, linkozamidler gibi başka antibakteriyel ilaçlar da reçete edilebilir.

Tedavinin seyri yeterince uzun olmalı (ciddi vakalarda 4 haftaya kadar) ve vücutta stafilokokun tamamen ortadan kaldırılmasına yol açmalıdır (eradikasyon).
Boğazda stafilokok enfeksiyonu kompleks tedavisinde steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, vitaminler, immünmodülatör ajanlar bulunur.

Antiseptik etkisi olan yerel ilaçlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle gramicidin, bioparox, IRS-19 gibi reçeteli ilaçlar.

Boğazın antiseptik etkisi olan maddelerle durulanması önerilir. Furatsilin, hlorgeksidin, doksidin ve özellikle klorofililpt olabilir.
Stafilokokal bakteriyofaj ve stafilokokal anatoksin, stafilokok enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabilir. Staphylococcal bakteriyofaj, bir hafta boyunca günde 4 kez 1 şişe durulamak için kullanılır. Staphylococcal anatoksin, sadece 5 enjeksiyon ile, her gün 0.5 ml deri altından enjekte edilir. Bir ay sonra, bu ders tekrarlanır.

Stafilokok nakli tedavisi

Sadece Staphylococcus aureus için tedavi uygulanması. Bir kişi saprofit veya epidermal stafilokok taşıyıcısı ise, tedavi edilmesine gerek yoktur. Antibiyotik tedavisi için antibakteriyel ilaçlar kullanılmamalıdır. Staphylococcus taşıyıcısı hamile bir kadınsa, 32, 34 ve 36. gebelik haftalarında subkütan olarak 0.5 ml staphylococcal toksoid ile immünizasyon reçete edilir.

Staphylococcus'un taşınmasını önlemek için aşağıdaki şema kullanılabilir:
1. Staphylococcal bakteriyofaj 7 gün boyunca günde iki kez her burun deliğine 3 ila 5 ml.
2. Her burun deliğine bir dozda IRS-19, bir ay boyunca günde 2 kez.
3. 10 gün boyunca sabah 7 mg Bronchomunal, 20 gün arayla sadece 3 ders.

Bu tedavinin bitiminden bir ay sonra, mikroflora üzerinde bir kontrol kültürünün geçirilmesi gerekir. Stafilokok taşıyıcısı korunursa, yukarıda tarif edilen şemaya göre (2 hafta ara ile 0.5 ml deri altından) stafilokokal anatoksin ile aşılanması gerekir.

Bir hastanın böyle bir sorunu varsa, kendi kendine ilaç tedavisinin sağlığa zararlı olduğunu ve yeterli tedaviyi almak için doktora başvurulması gerektiğini hatırlamak gerekir.

Hangi doktora başvurulur?

Nazofarenks enfeksiyonu gelişmesi ile çocuk doktoru, terapist ve daha şiddetli vakalarda KBB doktoruna dönebilirsiniz. Tekrarlanan stafilokok enfeksiyonu atakları ya da bir taşıyıcı oluşumu ile birlikte, bir enfeksiyöz hastalık uzmanına, bir immünologa danışmalı ve şeker için bir kan testi yapılmalıdır.

Boğazda korkan Staphylococcus aureus nedir

 • Boğazda staphylococcus belirtileri
 • Staphylococcus boğazda nasıl bulaşır?
 • Boğazda tehlikeli stafilokok nedir?
 • Boğazda Staphylococcus aureus
 • Boğazda stafilokok tedavisi

Boğazdaki Staphylococcus, enfeksiyöz ve inflamatuar bir sürece neden olabilen bir farenin farenks veya larenksinin mukoza zarındaki varlığıdır. Koşullu patojenik mikroflora olarak bir mikrobun var olabilir, yani bir hastalığa neden olmaz, ancak bir inflamatuar reaksiyona neden olabilir.

En tehlikeli olanı Staphylococcus aureus, diğer türlere göre daha sık (epidermal ve saprofitik) hastalığa neden olur ve en agresiftir.

İstatistiğe göre, Dünya'nın beşte biri sakinleri onun taşıyıcısıdır, ama hepsinden öte, boğazda hemen iltihaplanma sebebi haline gelir. Stafilokok aureus sadece boğazın mukozada var olabilir ve bu kadar uzun bunu yapmak olarak kendini gösterebilir değil, o elverişli koşullar (beden, SARS, grip bağışıklık güçlerinin zayıflaması vs.) sahip olmayacaktır.

Boğazda staphylococcus belirtileri

Staphylococcus bademcik iltihabı, farenjit ve Stafilokoksik Stafilokokkal larenjit: boğazdaki aureus provoke faktörlerin çerçevede dahil bir dizi hastalığın neden olabilir. Bu hastalıkların her biri ayrı ayrı tedavi edilmesi gereken kendine özgü belirtilere sahiptir.

Stafilokok tonsillit belirtileri:

40 derecelik bir sıcaklık artışı ile akut başlangıçlı;

Mukus boğaz ve bademcikler keskin bir hiperemi;

Bademciklerin bademcik yüzeyleri üzerinde pürülan örtücü görünümler ile;

Kaplamaların çıkarılması kolaydır, sıklıkla kemeri ve dili etkiler, renkleri beyazımsı-sarıdır;

Akut zehirlenme belirtileri: baş ağrısı, halsizlik, gözyaşı;

Tapınakta, kulakta, boyunda ışınlama ile boğazda keskin bir ağrı;

Tırmanmaya çalışırken baş dönmesi;

Acı verici duyular nedeniyle yemek yiyememe, iştahsızlık;

Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.

Stafilokokal farenjit belirtileri (nadiren, vakaların yaklaşık% 5'inde görülür):

Şişlik ve hiperemi ile boğaz mukozasının iltihabı, epitelin zayıflaması;

Farinksin arka duvarında viskoz mukoza tabakalarının birikmesi;

Boğazda terleme, kuru öksürük olarak kendini gösterir;

Artan yorgunluk, genel halsizlik;

Artan vücut ısısı.

Stafilokoksik larenjit belirtileri:

Genellikle trakeal tutulma ve tracheitis gelişimi ile larinksin mukoza zarının iltihaplanması;

Bir pürülan akıntının varlığı;

Gırtlaktaki ağrı, yutma ile daha kötü;

Kuruluk hissi ve terleme;

Bazen ses kaybını ve ses kısıklığını tamamlamak için ses tonu, ses yüksekliği ve gücün değişmesi;

Başlangıçta hastalığa, ilerledikçe ıslak hale gelen kuru bir öksürük eşlik eder;

Öksürük sırasında balgam;

Düşük dereceli işaretleyicilerin hemen üstünde, sıcaklıkta artış.

Stafilokok enfeksiyonu, tedavinin yokluğunda, solunum yolunun alt kısımlarının - trakea ve bronşinin ve pulmoner dokuya geçişin - yakalanmasıyla ilerleyecektir.

Staphylococcus boğazda nasıl bulaşır?

Staphylococcus boğazına girmek için çeşitli şekillerde olabilir:

İletim yolu ile iletişim kurun. Bakteri günlük yaşamın çeşitli objeleriyle ve günlük kullanımla etkileşimin sonucu olarak boğazın mukoza zarına girer. Bir çocuk takımında, enfeksiyonlar genellikle oyuncaklarla temas ettiğinde ve ellerin ve ağız mukozasının cildinin doğrudan etkileşimi sonucunda ortaya çıkar. Hijyen kurallarına yeterince bağlı kalmak muazzam bir rol oynamaktadır.

Bir kişinin stafilokok mikroskobik bakteri içeren hava soluduğu gerçeğine dayanan hava-damla yolu. Çevreye enfekte organizmanın salgılarından öksürme, hapşırma, nefes alma ve konuşma ile girerler.

Mikobakterileri içeren toz parçacıklarının yutulmasıyla. Staphylococcus oldukça dayanıklı bir mikroorganizmadır ve altı aya kadar toz ve yünlü kumaşlarda bulunabilir.

En fazla dikkat edilmesi gereken enfeksiyonun sindirim yolu. Gıdalar için, bakteriler yanlış pişirme teknolojisi ile kapların veya ellerin zayıf tutulmasıyla yakalanabilir. Çocuklar genellikle anne sütü ile enfekte annelerden enfekte olurlar. Bu nedenle, kadınlar sadece memenin hijyenini izlemek için değil, aynı zamanda olası enfeksiyon odaklarını (çürük dişler, burun iltihabı, sinüzit, vb.) Dezenfekte etmek için de önemlidir.

Intrauterin enfeksiyonu, çocuğun doğum kanalı boyunca geçişi ve enfekte olmuş amniyotik sıvının penetrasyonu.

Böyle böyle bronkoskopi gibi bir soruşturmanın geçişi olarak sağlık personeli hijyenik tedbirler, uyulmaması sonucunda boğaz girer yapay bakteri iletim yolu.

Enfeksiyonun bir otoinfeksiyon yolu, yani belirli faktörlerin etkisi altında, bakterinin asemptomatik taşıyıcısı hastalığa geçer. hale gelebilir bakterilerin aktivitesini artırmak için Tetik: boğaz veya ağız, sık stres ve hipotermi mukoz zarına bağışıklığı, irrasyonel teknik antibakteriyel, SARS, hasar azaldı.

Boğazda tehlikeli stafilokok nedir?

Boğazdaki bakterilerin varlığı insan sağlığı için potansiyel bir tehdit olabilir. Normal bağışıklık durumu altında stafilokokların büyümesi ve gelişmesi vücudun kendi kuvvetleri tarafından kısıtlanırsa, o zaman düştüğü zaman, bulaşıcı süreçlerin gelişmesine yol açar.

Boğazda ortaya çıkan hastalık, hastalık geliştikçe, yeterli tedavi almayan bir kişinin organlarının organlarını ve sistemlerini yakalayabilir. Bu, mevcut kronik hastalıklar, örneğin, diyabet, romatizmal artrit şiddetlenmesine neden olur, örneğin pnömokoklar öncesinde, streptokoklar gibi diğer bakteri, güvenlik artar. En ihmal edilmiş vakalarda, boğazda stafilokok enfeksiyonu lenfatik yolları etkileyebilir ve septiseminin gelişmesine yol açabilir. Bu koşullar, sırayla, ölümcül sonuçlara kadar ciddi sağlık sorunlarını tehdit ediyor. Bununla birlikte, boğazda stafilokokların varlığına dair bu tür tehditler ancak bir kişi yeterli tedavi almıyorsa mevcuttur.

Staphylococcus aureus, hekim birincil olarak yüksek bir virülans ve en antibakteriyel ve antiseptik maddelere direnç geliştirme yeteneğine sahip olması bakterilerin en tehlikeli tarafından kabul edilmiştir.

Boğazda çökme, bakteri anjin, larenjit, farenjit neden olur. Sıklıkla mukus boğazında küçük yaralar ve erozyon vardır. Küçük çocuklar için özellikle tehlikeli olan Staphylococcus aureus. Onların bağışıklık sistemi, bakteri üreten toksinlere dayanacak kadar zayıftır ve enfeksiyöz süreç özellikle bunlarda akuttur.

Ek olarak, bu özel bakteri çeşidinin tedavisi özellikle zordur, çoğu zaman pürülan örtüler ve nekrotik bölgeler cerrahi olarak çıkarılır.

Staphylococcus aureus'un varlığının bir başka tehlikesi de, vücut boyunca göç etme yeteneğidir. Uzak organlara ve eklemlere yerleşebilir, menenjit, endokardit, osteomiyelit, pnömoni, sepsis ve enfeksiyöz toksik şoklara neden olabilir.

Fetus için tehlikeli bakteriler, çünkü ürettiği toksinler, yeni doğanların sepsisine ve pemfiğine yol açabilir.

Boğazdaki pürülan ülserlerden alınan bapsoseva yardımıyla bakteriyi tanımlayın. Paralel olarak, antibiyotiklere duyarlılık testi yapılması gerekmektedir. Boğazdan gelen bakterileri yok etmek için atananlardır, çoğu zaman tedaviyi bir stafilokokal bakteriyofaj ile tamamlarlar.

Bakterinin ilaç kullanımı ile giderilmesi, enfeksiyöz enflamatuar bir sürece neden olmaları veya sayılarının izin verilen maksimum 104 üniteyi aşması durumunda gereklidir. İlaç tedavisinin temeli antibiyotiktir.

Bakteri, penisilin serisinin antibiyotiğine, örneğin Ampisilin'e karşı direnç geliştirmişse, özellikle yeni bir kuşak aracını kullanmak yararlıdır:

Korumalı yarı sentetik penisilinler: Nasillin, Amoksiklav;

Güçlü antibakteriyel ajanlar: Rifaximin, Tetrasiklin, Vankomisin, Klindamisin;

Aminoglikozid preparatları: Neomisin, Kanamisin.

Ağız boşluğunda döküntüler varsa, önce açılmalı ve daha sonra duyarlılığın tespit edildiği antibakteriyel ilaçla tedavi edilmelidir.

Ayrıca bakterileri yok etmek için bakteriyofajlar kullanılır. Bunlar, vücuda girdikten sonra, belirli bakteri türlerini ortadan kaldırmaya başlayan virüslerdir.

Antibiyotik tedavisi mutlaka immünoterapi ile desteklenmelidir. Bu amaçla, immünostimülanlar, immünoglobulinler ve büyük miktarda su reçete edilir.

İlaçları içeriye almanın yanı sıra, hastanın lokal tedaviye ihtiyacı olacaktır. Boğazın çeşitli antiseptik ajanlarla, mesela, Miramistin, Chlorfillipt, potasyum permanganat, hidrojen peroksit, soda ile durulanması esasına dayanır.

Temizlendikten ve dezenfekte edildikten sonra ağız boşluğunun ve bademciklerin yağlanması reçete edilebilir. Hızlı iyileşme için, Vinilin, Aekol ve diğer yağlı solüsyonlar hasarlı dokuların rejenerasyonunu desteklemek için kullanılır.

Boğazda bakteriyle savaşmak uzun süre dayanabilir. Tedavi süresi boyunca, kızarmış, baharatlı, tuzlu, baharatlı, yağlı yiyecekleri tüketmekten kaçınmak gerekir. Bu sadece vücudun savunmasını zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşmeyi sağlayan mukus boğazını tahriş eder. Diyetinizi C vitamini içeren ürünlerle zenginleştirmek önemlidir.

Doğrudan bakteriyle mücadele etmenin yanı sıra, hastanın tüm olası enfeksiyon odalarından kurtulması gerekecektir. Bunlar arasında: adenoidler, sinüzit, çürük, vb. Eşlik eden hastalıkların paralel tedavisinin yapılması önemlidir. Çoğu zaman, iltihaplanmaya örneğin grip gibi bir viral enfeksiyon eşlik eder. Bu nedenle, eşlik eden hastalıkların semptomatik tedavisinin yapılması önemlidir.

Ayrı bir şekilde, çocuk taşıyan tehlikeli bir kadın bakteri tedavisi hakkında söylenmelidir. Enflamatuar bir sürecin varlığında, terapötik bir etki onlar için gereklidir, çünkü stafilokok, özellikle de altın olan, fetüsün sağlığı ve yaşamı için doğrudan bir tehdittir. Ancak bu süre zarfında çoğu ilaç kontrendike olduğu için, boğazın klorofilit ile durulanması ve IRS-19 sprey ile sulanması için reçete edilir. Ek olarak, bağışıklığı iyileştirmek için ilaçlar önerilebilir. İki hafta sonra, bir kadının ikinci bir sınava girmesi gerekiyor. Bundan sonra, antibakteriyel ilaçlar almanın gerekliliği sorusu kararlaştırılacaktır.

Enfeksiyöz süreç zamanında teşhis edildi ve bir dezenfektan doğru seçilmişse, iki hafta sonra tam iyileşme görülebilir.

Boğazda stafilokok ile klorofililpt

Klorophyllipt gibi popüler bir durulama yardımcısı üzerinde durmaya özel dikkat gösterilmelidir. Boğazın sulanması için,% 2 alkol solüsyonu satın alınır, bu da 100 gram saf kaynamış su ile seyreltilir. Yardımıyla arındırın, boğazın günde en az 4 kez olması gerekir. Stafilokoklara karşı etkili bir bakterisit etkiye sahiptir.

Ayrıca, doktorlar antibiyotiklerin etkinliğini artırmak için klorofililpt ile gargara öneriyoruz. Tıbbi bir öneri varsa, bu yöntem gebelik sırasında ve emzirme döneminde kullanılabilir. İlaç - alerjik reaksiyonların olası yan etkileri arasında, deri döküntüleri ve şişme şeklinde ortaya çıkar. Klorophyllipt'e karşı aşırı duyarlılık durumunda kullanmayın.

Makalenin yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, KBB doktoru, site ayzdorov.ru için özel olarak

Boğazdaki Staphylococcus aureus (aureus) çoğu insanda kesinlikle normaldir.

Bu bakteri hakkında konuştuğumuzda, standart bir Staphylococcus aureus normu olduğunu anlamalıyız. Ve belirli koşullar altında meydana gelen patolojik bir bulaşıcı süreç var.

Enfeksiyöz sürecin belirgin semptomları veya normların önemli bir fazlalığı olmamakla birlikte, tedavi başlanmamalıdır.

Binlerce mikroorganizmanın yaşadığı bir dünyada yaşıyoruz. Staphylococcus ve streptococcus, hemen hemen her yerde bulunan mikroplardır:

 • Evimizde;
 • gıda ürünleri üzerinde;
 • sokakta;
 • kapı kolları vb.

Hayatın ilk günlerinden başlayarak onlarla tanışıyoruz. Ve bu, annelik evlerinde enfeksiyon önleme konularına daha fazla önem verilmesine rağmen.

Staphylococcus aureus, cildimizdeki sindirim sistemindeki mukoza zarlarımızda (boğaz dahil) "yaşar".

Elbette, başka herhangi bir bakteriyel enfeksiyon gibi.

Örneğin, çocuklukta hepimiz soğuk solunum yolu hastalıkları oluyor. Bunların çoğuna ateş ve pürülan inflamasyon eşlik eder - anjina, pürülan akıntı ile rinit, sinüzit. Bazı durumlarda, hastalığın nedeni stafilokoktur.

Altın staphylococcus ile karşı karşıya olan bir çocuk rinit, farenjit, bademcik iltihabı, otit ve benzeri hastalığa yakalanır. Bir kez stafilokok enfeksiyonu yaşadıktan sonra, çocuk anti-stafilokoksik bağışıklık geliştirir. Yıllar geçtikçe, insan bağışıklık sistemi, yeni bakteri çeşitleriyle tanışarak eğitiyor.

İyi bir sağlık durumu ve orta derecede sıkı bağışıklığı olan bir yetişkinde, organizma stafilokok ile barış içinde bir arada bulunur ve aşırı yayılımını bastırır.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, bir enfeksiyöz süreci tetikleyebilen şartlı patojenik bir bakteri.

Koşullu patojenik bir mikrobun stafilokokal enfeksiyona geçişinin ana nedeni, bağışıklığın zayıflamasıdır.

İmmünsüpresyonun ana faktörleri şunlardır:

 • Solunum viral hastalıkları;
 • tekrarlayan herpes virüsü;
 • kronik hastalıklar;
 • terapinin arka planında meydana gelenler de dahil olmak üzere immün yetmezlik durumları.

Ek immünosüpresyon faktörleri:

 • Hareketlilik eksikliği;
 • zehirli maddelerin kullanımı, bunların başlıcaları - alkol ve tütün;
 • kötü dengelenmiş veya yetersiz beslenme;
 • Kötü ekoloji;
 • aşırı duygusal ve fiziksel stres.

Stafilokoklar boğazda nasıl ortaya çıkar:

 • Boğazda yanma, ağrı;
 • gidiklama;
 • Bir crocheting;
 • sık sık yutmak gerekir;
 • kolay öksürme (öksürme).

Staphylococcus'un lokal semptomları birkaç saat ila 2-3 gün arasında bir artışa neden olur ve bundan sonra enfeksiyon daha belirgin bir forma geçer.

cerahat
Staphylococcus klasik bir iltihaplı enfeksiyondur. Mukoza üzerinde sabitlenen bakteriler, hücrelerimizi yok eden spesifik enzimleri serbest bırakırlar. Bu mikroplar hücre tahribatı ürünlerini besler. Ayrıca, bu şekilde dokulara daha derine girerler. İmmün hücreler bakterileri etkisiz hale getirmeye çalışırlar - irin elde edilir. Bu nedenle, boğazda Staphylococcus aureus enfeksiyonu belirtileri şunlardır:

 • Furuncles, püstüller;
 • iltihaplı bademcikler.

Artan sıcaklık

Enfeksiyona pürülan bir süreç eşlik ettiğinden, her zaman yüksek ateşli bir ateşle kendini gösterir.

Genel zehirlenme

Boğazda staphylococcus belirtileri:

 • zayıflığı;
 • bulantı;
 • iştahsızlık;
 • baş dönmesi.

öksürük

Boğazda stafilokok ile öksürük enfeksiyonun ana belirtisidir.

Mikrop sıklıkla bademcikler üzerinde anjinaya neden olur.

Staphylococcus aureus'u tedavi etmeden önce, boğazın mikroflorasını incelemek gerekir. Boğazdaki flora üzerindeki bir leke, mukoza zarında yaşayan bakterileri açığa çıkarır ve ayrıca bulunan her bakteriyel tür için bir antibiyotik (örneğin antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek) sağlar.

Antibiyotikler çok önemlidir. Bakterimiz bazı antibiyotiklere direnç geliştirdi. Etkili antibiyotikler bilinmesine rağmen, her durumda doğru tedaviyi seçmek için ek analize ihtiyaç vardır.

CHI sistemi çerçevesinde çalışan düzenli kliniklerde, böyle bir analiz birkaç gün içinde yapılır. Akut bulaşıcı bir süreçle, bu çok uzun. Bu durumlarda doktorlar tedaviye başlamada teorik bilgi ve deneyimlerine güvenmeli, bu ya da patojen olasılığını ve bunun bir ya da bir başka antibiyotiğe olan duyarlılığını düşündürmelidir.

Boğazda Staphylococcus aureus'tan kurtulabilirsin, ama uzun sürmez. Üst solunum yolları Staphylococcus aureus normal sürekli varlığı -10³ cfu / ml, bağımsız bir kolonisi çoğalabiliyorsa her biri 1000 bakteri, (koloni oluşturan birim - CFU), yani.. 1 ml ortam içinde.

Belirtiler dışında, bu göstergenin çok bilgilendirici olmadığı akılda tutulmalıdır. Yani, bir kişi 10 ila 4 derece CFU / ml deyin ve bu nedenle iltihaplanma sürecinin belirtileri gözlenmezse, bu değer normun sınırlarını aşmayacak şekilde düşünülebilir.

Istisna, çocuklar, yaşlılar ve kronik solunum yolu hastalıkları olan kişilerdir. Bu vakalarda, ek semptomların eşlik etmediği 10³ CFU / ml normunu aşmak, boğazın hijyenini gerektirir.

Birçoğu prensipte soruyu gündeme getirir: Boğazda stafilokokları nasıl öldürürler. Kaldırmak zordur ve gerekli değildir, çünkü bir süre sonra, her durumda, geri dönecektir.

Staphylococcus aureus'un taşıyıcılığının veya boğazdaki enfeksiyöz sürecin ana amacı bağışıklık direncini arttırmaktır.

Eylem gerektiren 2 olası durum vardır:

 • Staphylococcus aureus'un konsantrasyonu, enflamatuar semptom göstermeyen, 10 ila 4 derece veya 10 ila 5 derece CFU / mL'dir;
 • pürülan enflamasyon, ateş ve zehirlenme vardır.

İlk olarak, bağışıklık sistemini mikrop yayılmasına karşı doğal bir dirence uyarmalıyız. Tehlikeli bir patojenik bakteri olduğu unutulmamalıdır. Konsantrasyonu büyük ölçüde aşılırsa (ve 10 ila 5 derece - bu fazlalık 100 kez), o zaman bağışıklık sistemi bastırılır ve yardıma ihtiyacı vardır.

Bu amaçla immünomodülatörler kullanılır. Bunlar çeşitli bakterilerin deaktive edilmiş fragmanlarını içeren preparatlardır. Bakteriyel antijenlerin böyle bir "sıcak yatağını" alan bağışıklık sistemi, kendi interferonunun üretimini ve birlikte bağışıklık tepkisinde önemli bir iyileşmeye yol açan diğer süreçleri tetikler.

İmmünomodülatörler yerel ve genel aksiyonlardır. Boğaz - topikal uygulamada Staphylococcus aureus tedavisi için hazırlıklar. Aralarında en ünlüler:

Imudon resorpsiyon için bir tablet. 7-10 gün boyunca günde 8 tablet alın.

IRS-19, hem nazal geçişlerde hem de boğaz mukozasında püskürtülebilir. Modu - 7 gün boyunca günde 5 kez veya enfeksiyon belirtileri ortadan kalkıncaya kadar 1-2 kez püskürtülür.

Bir stafilokok enfeksiyonu geliştirdiysek, antibiyotikler önlenemez. Staphylococci, bazı antibiyotiklere direnç gösterebilir. Bununla birlikte, bu bakterinin direnci abartılmıştır. Çoğu antibiyotiğe göre hassastır. Bunlar arasında:

 • azitromisin;
 • siprofloksasin;
 • Tsefriakson;
 • linezolid;
 • teikoplanin;
 • vankomisin;
 • fusidik asit.

Antibiyotikli spreyler:

Yerel uygulama da dahil olmak üzere bir boğazda bir stafilokoktan antibiyotikleri kötüye kullanmak, aşağıdakileri yapmaz: bu maddeler mukoza ve ağız ile ilgili olarak agresiftir.

Boğazda staphylococcus aureus tedavisi için, fito antiseptikler kullanılır:

 • Calendula (alkol) tentürü;
 • Klorofilkil (okaliptüs yaprakları alkol çözeltisi).

Kadife çiçeği tentürü veya Chlorophylliptum'dan 20 damla 1/2 su bardağa sulandırılır. Günde üç kez bir hafta boyunca boğazınızı yıkayın.

Bitkisel kökenli klasik antimikrobiyal ajanlar:

 • John's wort;
 • calendula çiçekleri;
 • okaliptüs yaprakları.

Tek tek kullanılabilir veya 2-3 bitki karışımı yapılabilir. Çimler 1 yemek kaşığı oranında sıcak su ile demlendirilir. bir bardak suya. Günde üç kez boğazınızı yıkayın.

Sadece halk ilaçları ile boğazda Staphylococcus aureus tedavisini değiştirmeyin.

Bir çocuğun boğazında staphylococcus aureus tedavisi bir akıl yürütmeyi içerir. Bunu yapmak için şunu kullanın:

 1. Yerel antiseptik ajanlar, örneğin:
  • Lizobakt - 1 tablet, emilme, günde üç kez;
  • Octenisept - günde üç kez boğaz içine sprey veya 1: 2 oranında su içinde seyreltilmiş bir ilaç çözeltisi ile durulayın.
 1. Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus'u boğazda tedavi etmek için, günde üç kez bir durulama şeklinde bir bakteriyofaj kullanın.

İmmünomodülatör ajanlar, kural olarak, çocuklara atanmaz.

Kamarowski, ebeveynlerine çocuklarının neden tehdit ettiğini, annesinden stafilokok ekimi anlatıyor.

Herkes, hamilelik sırasında hiçbir ilacın önerilmediğini bilir: sadece açıkça kontrendike olan antibiyotikler değil, aynı zamanda zararsız immünomodülatörler.

Daha çok tedavi etmek mümkündür:

 • Miramistin (örneğin, Octenisept) dayalı yerel olarak antiseptik preparatlar boğaz sprey;
 • bir stafilokok bakteriyofajı ile gargara;
 • Lizobakt tabletleri çözmek için.

Genel olarak eğer stafilokoklar sorun yaratmazsa, onunla hiçbir şey yapmamak daha iyidir. Sadece daha sık yürüyün, iyi yiyin ve farklı şekilde yiyin, endişelenmeyin ve daha fazla dinlenmeyin.

Bir doktor reçetesiz antibiyotik almayın. Boğazın mikroflorasındaki bakterilerin oranını değiştirirler: bir mikroorganizmayı yok ederek, boş alan oluştururlar ve başkalarının yayılmasını kolaylaştırırlar.

 • Dengeli yemek;
 • hareket etmeyi unutmayın - daha fazla yürüyün, sürmeyin;
 • Sigarayı bırakmak - sigara içmek, lokal solunumsal bağışıklığı önemli ölçüde azaltır ve stafilokok yayılmasına yardımcı olur.

Mikropların patojenik bir forma geçişi çoğu vakada akut solunum yolu viral enfeksiyonunun arka planında meydana geldiğinden, mevsimsel morbidite artışında kişinin sağlığına özel dikkat gösterilmelidir. Önleyici bir antiviral ilaç yılda iki kez önerilir: sonbaharın ortasında ve kışın / ilkbaharın sonunda.

Staphylococcus aureus'un pürülan enflamatuar süreçlerinin tehlikeli bir maddesi, belirli koşullar altında ortaya çıkar. Bakteriyel enfeksiyonlarda uzman, enfeksiyonun nasıl geliştiğini açıklar.

Çoğu insanda, boğazdaki staphylococcus aureus her zaman veya periyodiktir. Bağışıklık sistemi gelişimini engeller.

Stafilokokların enfeksiyon evresine geçişi, nazofarenksin lokal immünitesindeki azalmaya bağlıdır.

Boğazda Staphylococcus aureus için ilaçlar - immünostimülatörler ve antiseptikler.

Boğazda stafilokok enfeksiyonu için ilaçlar - antibiyotikler ve immünostimulatörler.

Erişkinlerde sık görülen inflamatuar boğaz relapsları durumunda, bir immünolog tavsiye edilir ve bağışıklık sisteminin işleyişindeki hataları bulmak ve düzeltmek için bağışıklık durumu analizi yapılır.

İstatistiklere göre, nüfusun% 70'i stafilokok ile enfektedir. Her ne kadar modern tıp bu mikroorganizmalarla savaşmanın hızlı yollarını bilse de, vaka sayısı her yıl artmaktadır. Staphylococcus aureus, ağız mukozası, burun ve boğazda lokalize olan en yaygın koklardan birisidir. Evde, tedavi etmek kolaydır: sadece özel bir diyete uymak ve uygun fiyatlı halk ilaçları uygulamak gerekir.

Staphylococcus aureus, burun ve boğazın ciddi hastalıklarına neden olan en tehlikeli bakteri türüdür. Şaşırtıcı bir şekilde, ana vektörleri steril olmayan aletler kullanan veya tek kullanımlık eldivensiz çalışan tıbbi çalışanlardır. Bakteriler ayrıca havadaki damlacıklar, anne sütü, kontamine yiyecekler ve nesneler yoluyla yayıldı.

Mikroorganizma, canlılığıyla ayırt edilir: kaynar suda, doğrudan güneş ışığı altında, etil alkol, sofra tuzu ve hidrojen peroksit içinde hayatta kalır. Bununla birlikte, anilin boyalarının etkilerine, örneğin her evde kullanılan ilaç dolabında bulunan parlak yeşilin bir çözeltisine dayanmamaktadır.

Burunda veya boğazda "oturur" olan Staphylococcus aureus, kendini göstermeden uzun bir süre "sessiz" olabilir. Ama bağışıklık, hipotermi, stres, antibiyotik uygunsuz alımı, bir azalma ile bakteriler, birçok hastalığın gelişmesine neden aktive edilir:

 • kronik rinit;
 • sinüzit;
 • burun mukozasının atrofisi;
 • sinüzit;
 • kronik bademcik iltihabı;
 • pürülan boğaz ağrısı;
 • fronküloz;
 • pnömoni;
 • osteomiyelit;
 • stafilokokal sepsis;
 • piyoderma;
 • "haşlanmış bebekler" sendromu.

Enfeksiyon çoğu zaman dünyayı nesneler aracılığıyla öğrenen ve onları yeni doğanların yanı sıra ağız içine çeken küçük çocuklar tarafından etkilenir. Aynı zamanda, bir mikroorganizmanın neden olduğu hastalıklar, yetişkinlerden çok daha zor bir şekilde aktarılmaktadır.

Staphylococcus aureus ne kadar erken teşhis edilirse, daha kolay ve hızlı bir şekilde kurtulmaktır. Halk hekimliğinde tedavi için, şifa, infüzyon ve diğer ilaçlar yaptıkları birçok bitkisel ilaç kullanın.

Kayısı eti, Staphylococcus aureus'a karşı en etkili ilaçlardan biridir.

Taze meyvelerin boğazında stafilokoklarla mücadelede etkilidir. 10 gün içinde aç karnına 500 gr kayısı ve 100 gr siyah frenk üzümü yemek gereklidir. Bundan sonra iki saat yemek yemeyin ya da içmeyin. Kayısının eti de burundaki stafilokoklardan kurtulmaya yardımcı olur: lapa burun kanatlarında sıkışmak için kullanılır ve burun geçişlerinin duvarlarına uygulanır.

Dogrose'un broth'u, sadece stafilokokları hızlı bir şekilde iyileştirmeye değil, aynı zamanda vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini de arttırır. Bunu yapmak için, yemeklerden önce günde iki kez 100 ml içecek içmek yeterlidir. Güçlü bir adaçayı infüzyonu buruna gömülebilir veya boğazınızı yıkamak için kullanılabilir.

Ekinezya ve dulavratotu ile bir cam kaynatma, pürülan boğaz ve zatürrelerin gelişmesini engeller ve aynı zamanda Staphylococcus aureus'u rahatlatır. İçeceği hazırlamak için, iki yarım çay kaşığı karışıma 800 ml su ekleyin, 20 dakika kaynatın, sonra soğutun. Günde üç kez al.

Aynı işlem şu koleksiyona sahiptir: huş tomurcukları, Labrador çayı ve civanperçemi, kekik ve ip. Karışımın iki çorba kaşığı, iki bardak su dökün, 15 dakika kaynatın, yukarıda tarif edilen şemayı alın.

Kronik furunküloz, bakterilerin etkisinden kaynaklanır, 2: 1 oranında karıştırılmış bal ile mükemmel şekilde işlenir. Geceyi terk etmek için çare, yarısını sabahları aç karnına yiyin, gerisi - gün boyunca 3 resepsiyona bölün.

Taze sarımsaktan kompres yapar - ürün ezilir, ılık su ile dökülür ve iki saat boyunca bırakılır. Daha sonra, solüsyonda temiz bir bez veya bandaj nemlendirilir ve iltihap bölgesine uygulanır. İşlemleri iki hafta boyunca tekrarlayın.

Propolis tıbbi özellikleri ile bilinir. Bir hafta boyunca sulu bir alkol veya votka çözeltisinde ısrar edilmeli ve daha sonra günde üç kez 40 ml'de aç karnına alınmalıdır. Çocukların tedavisi için, erimiş propolis uygundur: bir su banyosunda, yarım bardak suda çözünen 20 g ürün ısınacak ve 2 saat protesto edilecektir. Yemekten önce bir çorba kaşığı verin.

Elma sirkesi burun ve boğazda Staphylococcus aureus kurtulmak yardımcı olur

Doğal elma sirkesi, durulama veya inhalasyon için kullanılır. Bunu yapmak için 500 ml suya 70 g sirke ekleyin. İlaç boğazda Staphylococcus aureus tedavisinde etkilidir.

Hastalıktan kurtulmanın bir başka geleneksel olmayan yolu da, zayıf bir yağdır. Mayıs balıyla eşit oranlarda karıştırılır ve bitmiş ürün günde dört kez aç karnına bir çay kaşığı ile alınır.

Staphylococcus aureus'un yeniden üretimi için glikoz gereklidir, bu yüzden vücudun her yerinde yayılmasını engellemenin en etkili yolu diyettir. Günlük diyette içerdiği basit karbonhidrat miktarını en aza indirmek için tavsiye edilir:

 • fast food;
 • şekerleme ve un ürünleri;
 • tatlı gazlı içecekler.

Bunun yerine, çavdar ekmeği gibi çeşitli tahıllar, kaba bir yemekten makarna yemelisiniz. Aksi takdirde, normal diyete uymalı ve taze sebze, meyve ve yeşilliklere odaklanmalısınız. Ayrıca, spor yapmak ve düzenli açık hava yürüyüşleri yapmak önemlidir.

Staphylococcus aureus, özellikle küçük çocukların bulunduğu ailelerde ciddi bir sorundur. Birçok ciddi kronik hastalığa neden olabilir. Bununla birlikte, geleneksel tıbbı kullanarak zamanında teşhis ve uygun tedavi, kök nedenlerden hızla kurtulmanıza ve ailenizin sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Hoşgeldin! Benim adım Xenia, Paul ve Anna'nın iki harika çocuğunun annesiyim.

Staphylococcus aureus, bir dizi solunum yolu hastalığını provoke edebilen patojen bir bakteridir. Mikrobiyal flora ağırlıklı olarak mukus boğazında, burun boşluğunda ve akciğerlerde stafilokokal angina, farenjit, pnömoni, rinosinüzit, vb gelişmesine neden olan lokalizedir. Boğazda hangi ilaçlar staphylococcus ile tedavi edilebilir?

Birçok stafilokok, antimikrobiyal ajanlara karşı duyarsızdır, bu nedenle KBB organlarındaki enfeksiyonu yalnızca karmaşık tedavinin geçmesiyle ortadan kaldırmak mümkündür. Staphylococcus aureus, antibiyotiklerin etkisini nötralize eden özel bir enzim - penisilinaz üretir. Bu nedenle, patojenleri öldürmek için beta-laktamaz ve penisilinazise dirençli kimyasal olarak modifiye edilmiş antibiyotikler kullanılır.

Bir stafilokok respiratuar yollarla tedavi edilmekten mi? Mikropların birçok antibiyotiğe dirençli olmasına rağmen, çoğu antiseptik ilaçların etkisine duyarlıdır. Solunum sistemindeki patojenlerin aktif gelişimini önlemek için hem sistemik hem de topikal ilaçlar kullanılır.

Staphylococcus aureus tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar geleneksel olarak aşağıdaki gruplara ayrılır:

 1. bağışıklık hücrelerinin (antikorlar) sentezini uyaran ilaçlar;
 2. bağışıklık uyarımı olmaksızın gram-pozitif bakterileri yok eden antistaphylococcal ilaçlar (çoğu ilaç, patojenik hücreleri yiyen bakteriyofajları içerir);
 3. antistafıkoaktif ilaçlar ile birlikte kullanılan antimikrobiyal ve dezenfektanlar;
 4. metabolik süreçleri uyaran ve böylece vücudun stafilokok enfeksiyonlarına direncini arttıran fito-ilaçlar.

Bakteriyel boğaz ağrısının bir belirtisi tespit edilirse, kulak burun boğaz doktoruna ziyaret ertelenmemelidir. Sadece nitelikli bir uzman doğru ilaçları seçebilir ve anti-stafilokok tedavisi için uygun bir plan hazırlayabilir.

Bu nedenle, Staphylococcus aureus, lokal ve sistemik antibiyotiklerin tedavisi için, boğazın durulanması ve sulanması için antiseptik çözeltilerin yanı sıra anti-stafilokokal preparatlar kullanılır.

Staphylococcus aureus, yüksek bir antibiyotik direncine sahiptir, yani. antimikrobiyal ajanlara dirençlidir. Bu nedenle, bu patojene karşı son derece aktif olan ilaçlar, sadece karmaşık hastalık biçimlerinin tedavisi için kullanılmaktadır. Bu yaklaşım, bakterilerin henüz etkili antibakteriyel ajanlara direnç oluşturma riskini azaltmaya izin verir.

Standart durumda, aşağıdaki ilaçlar boğazdaki mikrobik floranın aktivitesini inhibe etmek için kullanılır:

 1. bakteriyofajlar;
 2. stafilokok aşısı;
 3. antistaphylococcal immunoglobulin;
 4. bakteriyel lizatlar;
 5. Stafilokokal anatoksin;
 6. aloe preparatları;
 7. kompleks immünoglobulin preparatı;
 8. antiseptik çözelti "Chlorophyllipt".

Enfeksiyonun yayılmasıyla, stafilokok sadece mukoza zarlarını değil, aynı zamanda cildi de etkileyebilir. Cilt üzerinde furuncles ortadan kaldırmak için antibakteriyel bileşenleri içeren antimikrobiyal merhem "Mupirocin" kullanılabilir.

Solunum yolu bakterilerden etkilendiğinde, mukus boğazında daha sık pürülan odaklar oluşur. Eğer ortadan kaldırılmazlarsa, bir apse ve hatta bir kan enfeksiyonuna yol açabilir. Bu nedenle stafilokok enfeksiyonu tedavisi antimikrobiyallerin kullanımı ile başlar. Tedavi rejimi, bakteriyel nötralize edici enzimlerin etkisine duyarlı olmayan sefalosporinler ve penisilinler içerir.

Uyuşturucu kullanma sürecinde, alerjik reaksiyon olasılığını dikkate almalıdır. Penisilinler hemen yan etkilere neden olurlarsa - şişlik, kızarıklık, kaşıntı, vb., Bunların yerini sefalosporinler alır. Bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için sıklıkla kullanılan antibiyotikler arasında şunlar bulunur:

Bazen terapinin planı sülfametoksazol içeren sülfanilamid preparatlarını içerir. En etkili ilaç bademcik iltihabı, larenjit, trakeobronşit, pnömoni, vb. Tedavisinde kullanılabilen "Co-trimoksazol" dur. İlacın bilinen analogları arasında "Bactrim", "Oriprim" ve "Biseptol" bulunur.

Antistaphylococcal ilaçlar, bakterilerin neden olduğu karmaşık ve komplikasyonsuz solunum hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır. Bunlar, patojenleri yok eden veya antimikrobiyal spesifik immünitenin oluşumunu uyaran bileşenleri içerir. Boğazdaki Staphylococcus aureus'u yok etmek, aşağıdaki gibi yöntemlerle mümkündür:

 • Stafilokokal anatoksin, nötralize edilmiş mikropları içeren bir immün sistemi uyarıcı ilaçtır; Staphylococcus aureus'a karşı aktif olan antikorların vücudundaki üretimi uyarır;
 • Stafilokokal bakteriyofaj, hastalığa neden olan bakterileri yiyen virüsler (fajlar) içeren bakterisidal bir ilaçtır;
 • antistaphylococcal immunoglobulin - Staphylococci tarafından sentezlenen toksik maddelere antikor içeren bir enjeksiyon çözeltisi; bağışıklık ve antimikrobiyal aktiviteyi arttırır;
 • Stafilokok aşısı, stafilokoklardan ekstrakte edilen termostabil antijenleri içeren ampullerde bir solüsyondur; anti-stafilokok immünitesinin oluşumunu uyarır.

Önemli! Staphylococcal etyolojisi olmayan solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için yukarıdaki ilaçları kullanmayın.

Antistaphylococcal tedavisi, bir doktorla zamanında temas halinde hastalığın neredeyse% 100'ünü tedavi eder. Ek olarak, immün uyarıcı ajanlar, solunum yolunda bakteriyel iltihaplanmanın nüksetme riskini azaltan, sürdürülebilir bağışıklığın gelişimine katkıda bulunur.

Bakteri lizatları - inaktive (zayıflatılmış) stafilokoklar içeren immüno-modüle edici ajanlar. Eylem ilkesine göre, vücutta spesifik bağışıklık gelişimine katkıda bulundukları için aşılarla çok ortak noktaları vardır. İç piyasada solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılabilen iki tip ilaç bulunmaktadır - Broncho-Vax ve Broncho-munal. Boğazda bakteriyel inflamasyonun tedavisi veya stafilokok enfeksiyonunun önlenmesi için reçete edilebilir.

Staphylococcal angina'ya karşı en etkili aşılama, larenjit ve farenjit şunlardır:

 • "IRS-19", boğazda ve nazal kavitede pürülan enflamasyonu tedavi etmek için kullanılabilen karmaşık bir maddedir; bademcik iltihabı, sinüzit, rinit, farenjit;
 • "Imudon" koruyucu hücrelerin aktivitesini arttıran bir immün uyarıcı ajandır; Tükürükteki makrofajların sayısını arttırır, bu da larengofarenksde mikropların tahribini hızlandırır;
 • "Ribomunil" - vücutta spesifik antikorların üretimini uyaran stafilokokların ribozomlarını içeren bir ilaçtır.

İmmün uyarıcı ilaçların alınmasının başlangıcında, boğazda iltihaplanma işlemlerinin kısa süreli alevlenmesi dışlanmamaktadır.

İmmüno-düzeltme tedavisinin süresi hastalığın şiddetine, iyileşme dinamiğine ve tabii ki bağışıklık durumuna bağlıdır. Vücut aşısı direnci düşük olan hastalar art arda en az 1,5-2 ay sürmelidir.

Stoletnik veya aloe - kullanımı, pürülan odakların acısını ve boyutunu azaltmaya yardımcı olan doğal bir immüno-uyarıcıdır. Aloe'ye dayalı preparatlar, boğazın iltihaplı iltihabının ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından birkaç gün sonra deri altına uygulanır. Bununla birlikte, çok yıllık bir çok yan etkiye sahip olduğu hatırlanmalıdır, bu yüzden ilacı alma dozu ve sıklığı sadece ilgili doktor tarafından reçete edilebilir.

Önemli! Karın boşluğunun menstruasyon ve akut inflamasyonu için enjeksiyon solüsyonları kullanmayın.

Aloe'nin sıvı sulu ekstresi belirgin bir antimikrobiyal ve immün sistemi uyarıcı etkiye sahiptir. Solunum hastalıklarının ve furunkülozun tedavisinde kullanılır. İlaç tansiyonu hafifçe artırdığı için, hipertansiyonu olan hastalar her gün uygulanır. Stafilokokal pnömoni veya septisemi ile, aloe için enjeksiyon, intravenöz olarak uygulanan bir alkol solüsyonu "Chlorophyllipt" ile değiştirilir.

Boğazdaki Staphylococcus aureus kaynaklı antibiyotiklerin, solunum yolunun iç yüzeyi ile kaplanmış siliyer epitelyumun durumunu olumsuz etkileyebileceği anlaşılmalıdır. Yan etkileri en aza indirgemek için, mukozaları pürülan odaklardan arındırmak için sanitasyon prosedürleri önerilmektedir. Antiseptiklerle yapılan boğaz yıkama, lezyonlardaki bakterilerin konsantrasyonunu azaltmaya ve kronik inflamasyonun gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Durulama solüsyonları olarak, istenen terapötik sonuçları vermedikleri için okaliptüs veya "lizozim" tentürünün kullanılması arzu edilmez. Hastanın rahatsızlığını hafifletmek için aşağıdaki eczane ürünlerini kullanabilirsiniz:

 • "Chlorophyllipt" - bir antimikrobiyal etkiye sahiptir ve penisilin antibiyotiklere dirençli bakterilerin yok edilmesini destekler;
 • "Rivanol" - boğazını dezenfekte ederek, gram-pozitif kokların çoğu suşunu yok eder, şişmeyi azaltır ve mukoza zarının bütünlüğünü geri kazanmaya yardımcı olur;
 • "Lugol's Solution" - yumuşak dokulardaki inflamatuar reaksiyonların yoğunluğunun azaldığı anaerobik mikropların kapsüllerini yok eder.

Antiseptik solüsyonların yutulması sırasında sıklıkla alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Yan etki olasılığını azaltmak için, kullanmadan önce, ilaçlar su ile seyreltilir.

Stafilokokal enfeksiyon çok hızlı ilerler ve sadece boğazın değil aynı zamanda burun boşluğunun da mukoza zarını etkiler. Nazal pasajlardaki inflamasyonu azaltmak ve solunumu kolaylaştırmak için, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal etkileri olan burun damlaları kullanılması önerilir.

Hamile ve okul öncesi çocuklar antibiyotik spreyleri ve nazal damlaları dikkatle almalıdır. İlaçların kötüye kullanılması, lokal bağışıklıkta bir azalmayı gerektirdiğinden, işitsel (Östaki) tüpüne giren bakterilerin riski birkaç kat daha fazladır. Burunda pürülan enflamasyonu ortadan kaldırmak için, bu araçları kullanabilirsiniz:

 • "Izofra" - stafilokoklar aktif antibakteriyel bileşenleri içerir; pürülan odakları ve alerjik reaksiyonların ciddiyetini ortadan kaldırır;
 • "Polydex" - mukus zarlarında iltihabik reaksiyonların şiddetini azaltır patojenik bakterilerin kapsül, yok;
 • "Protargolum" - mukoza dezenfekte ve bu sayede burun zarların şişme azaltılması, atık ürünleri mukozal bakterilerin girmesini önler.

iyileşme sürecini hızlandırmak için, burun iç yüzeyinin yağlamak için tavsiye edilir antibakteriyel merhem geçitleri - "eritromisin merhem" "Tetrasiklin merhem" ya da Lokal antibiyotikler, pürülan enflamasyonu ve mukoza zarlarının şişmesini ortadan kaldırır.

Boğazda Staphylococcus aureus: semptomlar ve tedavi

Staphylococcus aureus (S. aureus), adını altın renginde boyayan pigment nedeniyle adını alan Staphylococci cinsinden bir bakteridir. İstatistiklere göre, dünyada% 40-50'ye kadar (bazı kaynaklar% 70) insan taşıyıcıları olabilir ve çoğu insan bunu bile bilmiyor. Staphylococcus aureus, insan vücudundaki çeşitli organ ve sistemlerin birçok hastalığının nedenidir. Ayrıca, bugün hastane enfeksiyonlarının yayılmasının ilk nedenlerinden biridir.

Staphylococcus aureus'un bir diğer özelliği de antibakteriyel ilaçlara karşı yüksek direnç (direnç) olmasıdır, bu nedenle sertleşme her zaman kolay değildir. Birçok durumda, doktorlar bakteriyofajlarla tedaviye başvurmak zorunda kalıyorlar - bu bakteriyi yok edebilecek virüsler içeren ilaçlar.

Ancak, Staphylococcus aureus patajonik özellikleri yalnızca imkân veren bir ortamda görünmeye başlar, fırsatçı insan mikrofloranın temsilcilerinden biri, yani olduğuna dikkat edilmelidir:.. bağışıklık sistemi ve normal mikrofloranın ölüm zayıflaması, fırsatçı büyümesini inhibe eder. Bu nedenle, belirli bir bakterinin sağlıklı bir insanda saptanması, mikroorganizmaların sayısının izin verilen normu geçmemesi halinde normaldir.

Staphylococcus aureus ile enfeksiyon

farenks mukozası bakteri İletişim bir hasta veya taşıyıcı patojenler ile temas üzerine verilebilir, enfeksiyon yiyecekleri aureus kolonizasyonu yiyerek, havadaki damlacıkları ile bulaşır. Değil boğazda stafilokok nedenleri arasında en az diş çürüğü ve kronik solunum yolu hastalıkları bulunmaktadır.

Boğazda sıklıkla altın stafilokoklar çocuklarda bulunur, çünkü çevredeki dünyayı aktif olarak araştırdıklarında herhangi bir bakterinin birikebileceği yüzeydeki birçok nesneyi ağız içine çekerler. Ayrıca, bu enfeksiyonun anneden emeği sırasında ve anne sütü ile enfeksiyon vakaları vardır.

Bu yönüyle ilgili daha fazla bilgi "Doktor Komarovsky Okulu" programında bulunabilir:

herhangi bir hastalığı neden olmaz genellikle alma ve insan boğaz, Staphylococcus aureus içinde kendini gösterebilir değil, ama bu zararsız olduğu anlamına gelmez. Bağışıklık savunmasının zayıflamasıyla birlikte farinks (stafilokokal angina) bakteriyel enfeksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Ayrıca, Stafilokok aureus, süre boğaz, sonunda diğer organlarda (eklemler, kalp, akciğerler, vs.) göç Ve hastalığa neden olabileceğinden bu suretle, bağışıklık azaltılmasında.

Boğazda stafilokok enfeksiyonu belirtileri

Enfeksiyonun taşıyıcısı, kural olarak asemptomatiktir. Vücudun savunmalarının zayıflamasıyla, boğazdaki Staphylococcus aureus, pürülan boğaz ağrısına neden olabilir:

 • vücut ısısında ani artış;
 • şiddetli baş ağrısı;
 • zayıflık, iştahın kötüleşmesi;
 • bademcik artışı, bunun sonucunda yutma yemi, mukozanın hiperemi ve pürülan bir plağın görünümünde rahatsızlık olabilir;
 • artmış bölgesel lenf düğümleri.

Boğazda stafilokok teşhisi ve tedavisi

Enfeksiyon belirtileri spesifik değildir, tanıyı doğrulamak için oropharynks'ten bakteriyel flora ekimi - laboratuar testleri yapmak gereklidir. Biyolojik bir materyalden bir staphylococcus aureus bulunursa, antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığı da belirlenir.

Antibiyotik tedavisinin atanan Stafilokok enfeksiyonlarının tedavisi için doktorlar ilaç kullanın, ancak analizin sonuçlarını verilen. Bu durumda kendi kendine ilaç kabul edilemez. Nedeniyle antibiyotiklere patojenik bakterilerin yüksek direnç için, çoğu basitçe Staphylococcus aureus karşı etkili değildir, ancak bağırsak mikroflorası zarar verebilir.

Antibiyotik tedavisi etkisiz veya imkansız ise, hastalara bir bakteri virüsü olan bir stafilokokal bakteriyofaj reçete edilir. Avantajları, normal mikroflora zarar vermeden sadece belirli patojen mikroorganizmaları etkilemesi, kontrendikasyonları ve yan etkileri yoktur.

Staphylococcus aureus'a maruz kalmanın bir sonucu olarak orofarenkste pürülan sürecin gelişiminde semptomatik tedavi, anjina ile aynıdır. Hastalara yatak istirahati tavsiye edilir, bol miktarda sıcak içecek, gerekirse antipiretik ve anestezik ilaçlar kullanılır. Günde birkaç kez, papatya ya da adaçayı sıcak bir kaynatma ile gargara.

Stafilokok enfeksiyonunun tedavisinde, antibiyotik tedavisine ek olarak veya bakteriyofaj ile tedavide, tüm hastaların bağışıklığı güçlendirmeye yönelik tedaviye ihtiyacı vardır. Altın stafilokok ile enfeksiyon, vücudun doğal savunmasının azaldığını ve tekrarlanan enfeksiyonun dışlanmadığını gösterir.

Sağlıklı bir yaşam tarzının sürdürülmesinin yanı sıra, hastalara multivitamin kompleksleri (Alphavit, Vitrum, Biomax, Pikovit, vb.), Doğal adaptojenler (limon otu, ekinezya purpurea, ginseng vb.) Almaları önerilir. Gerekirse, doktor bağışıklık düzenleyici ilaçlar reçete edebilir.

Staphylococcus aureus'un herhangi bir semptomu olmayan sağlıklı bir kişide taşıyıcılığını belirlerseniz, antibiyotik tedavisi önerilmemektedir. Önlemler sadece bu bakteri sağlık çalışanları ve yiyecek içecekle ilişkili kişiler tarafından tespit edilirse alınır. Ayrıca hamile kadınlarda ve anneleri planlayan annelerde Staphylococcus aureus'un taşınmasını sağlamak için bir analiz yapılması önerilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocukta iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Merhaba sevgili anne! Çocuğunuzun bademcik var mı? Ne yapmalıyım? Panik yapmayın, aksine hemen tedaviye başlayın. Ve bu durumu nasıl ele alacağınız, makalede okuyabilirsiniz.

Bademcikler (bademcikler) kronik bademcik iltihabı ile nasıl yıkanır?

Kronik tonsillit nedir: neden ve neden tehlikelidirAdenoid - bu sırayla zararlı mikroorganizmalardan büyük koruyucu bağışıklık hücrelerinin bazı birikimini temsil bademcikler, enfeksiyonun kalıcı bir kaynak oluşturdu.