Loading

Çocukta angina tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Çocuktaki boğaz en hassas organ olup, her tür enfeksiyon için hedeftir. Virüsler, bakteriler, mantarlar soğuk dönemde aktive olur ve bademcik iltihabına neden olur - akut tonsillit. Doktor, hastalığın klinik tablosuna göre, çocuklar için anjina tedavisi seçer. Ebeveynler çocuk hazırlıklarına bağımsız olarak "reçete" etmemelidir. Sonuçta, boğazın şeklini tanımak için öncelikle boğazdan hangi enfeksiyonun etkilendiğini belirlemeniz gerekir.

Bir çocukta akut tonsillit nasıl tedavi edilir?

Palatine bademcikler, sürekli olarak dışarıdan farinkine ağız ve burun boyunca düşen bakterileri ve virüsleri detoksifiye ederler. Lokal bağışıklığın azalmasıyla birlikte, bir viral enfeksiyon ve mikrobiyal organizmalar, lenfatik oluşumların iltihaplanmasına neden olur. Bademcikler şişer, kızarır, acı verir. Küçük çocuklar en çok acı çekerler, ağlarlar, yemeyi reddederler. Diğer anjina semptomları üşüme, ateşe, boyundaki şişmiş lenf bezlerine, kısık sestir. Hastalığın olası gelişimi - kulak ve baş ağrısı, nefes darlığı, öksürük.

Çocuk hekimlerinin pratiğinde, anjinin ayaktan tedavisi devam etmektedir. Şiddetli vakalarda, küçük hasta hastanenin bulaşıcı hastalık bölümüne sevk edilir. Çocuğun vücut ısısı 37.5 ° C'nin üzerine çıktığında, boğazda şiddetli ağrı meydana geldiğinde, akut bir dönemde sıkı yatak istirahati ve koruyucu diyet gözlenmelidir.

Anjin tedavisinin mutlaka antibiyotik almakla ilişkili olduğu fikri kök salmıştır. Aslında, her şey çok basit değil, diğer gruplardan ilaçlara ihtiyacınız olacak. Birbirlerini tamamlarlar, en iyi kombinasyonlarda çalışırlar.

Çocuğun sıklıkla bademcik iltihabı varsa, karmaşık ilaçlara ihtiyaç vardır:

 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antihistamin damlası;
 • yerel antiseptikler;
 • antibiyotikler.

Ebeveynler, bir çocuk doktorundan çocuğun boğazını tedavi etmeyi öğrenmeli, bu çözümler hafif bir mukoza boğazında güvenlidir. Anti-inflamatuar ve antihistaminikler, antibiyotikler, immünostimülanlar ve vitaminler oral yoldan alınır. İlaçlar arasında, hastalığın nedeni üzerinde hareket edenler vardır, diğerleri semptomları hafifletir.

Bebeğin boğaz ağrısı varsa ne olur?

 1. Çocuğun organizması için güvenli, şurup, süspansiyon şeklinde ilaç seçimine doktora emanet etmek;
 2. 2 yaşından itibaren, ebeveynler bebeğin sıvıyı yutmayacağından eminselerse, durulama için bebek çözümlerini verebilirler;
 3. Laringospazm önlemek için, 2-3 yaşından büyük bir çocuğun boğazını sulamak için sprey kullanın;
 4. pastiller ve pastiller 5 yıl sonra rassasyvat çocuğa verilir.

Hasta bir çocuğa ayrı bir çatal bıçak, bir fincan ve bir tabak, bir havlu verilir. Bal ve limon, meyve içecekleri, briar infüzyonu, Borjomi'li süt ile çay verirler. İyileştirildikten sonra, çocuğu birkaç gün daha evde bırakmak ve fiziksel aktivitesini sınırlamak tavsiye edilir.

Antipiretikler ve antihistaminikler ile tedavi

Ebeveynler boğazın nasıl anestezi yapılacağını, ısıyı nasıl "yıkacağını" bilmelidirler. Çocuk doktorları ibuprofen ile ilaç kullanımını önermektedir - steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Rektal fitil NSAID, şurup "Çocuklar için Nurofen" hızla antipiretik, analjezik ve anti-inflamatuar etkilere neden olur. Sıvı formdaki ilaç ve ibuprofen ile fitiller 3 aydan 12 yıla kadar olan çocuklar için uygundur.

Parasetamol yaygın olarak tanınan bir antipiretik ve analjeziktir. Pediatride "Panadol", "Kalpol", "Cefekon D", "Efferalgan" ilaçları kullanılır. Sıcaklığın üç günden fazla 38.5 ° C üzerinde tutulması durumunda, antipiretik maddeyi değiştirin. Çocuklarda ilaç göğsü, bu aktif maddeler ile bir süspansiyon veya şurup, rektal fitil şeklinde ibuprofen ve parasetamol ile bir ilaç olmalıdır.

İbuprofen ve parasetamol gastrointestinal sistem için zararlı olup, çocuklarına günde 4-6 kez daha sık verilmemektedir. NSAID antihistaminlerin anti-inflamatuar ve analjezik etkisini güçlendirin: Zirtek veya Zodak, Fenistil, Suprastin, Loratadin. Bademciklerin ödemini azaltır, zehirlenmeyi ve antibiyotiklere karşı alerjik reaksiyon olasılığını azaltırlar.

Antibiyotiklerin seçimi ve antiviral ajanlar için kriterler

Mukus pharynx akut inflamasyonu, palatine bademcikler virüs ve mikroplara neden olurlar, onlar tarafından salınan metabolik ürünler. Çocukların anjin şeklinin neden olduğu virüslerden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Streptokokların, daha az sıklıkla pnömokokların katılımıyla bakteriyel bademcik iltihabı oluşur. Stafilokok ve karışık enfeksiyon belirtileri olduğunda antimikrobiyallerin kullanımı haklıdır.

Çoğu zaman, doktorlar mikrobiyolojik ekim sonuçları elde etmek için çocuğa boğaz ağrısından antibiyotik reçete ederler. Bu tür ilaçlar patojenik mikroflorayı bastırır, böylece enflamatuar süreç hızla azalır. Çocuklarda bakteriyel boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan çeşitli antibiyotiklerden en az yan etkiyle etkili ilaçların seçilmesi gerekmektedir. İlaveten, çocuğun ilaç bırakma yaşına uygun bir form olmalıdır.

Antiviral etkisi olan ilaçlar sadece viral boğaz ağrısının tedavisi için reçete edilir. Bakteriyel bademcik iltihabı için bu ilaç grubunu kullanmanız anlamlı değildir. Antiviral etkisi olan ilaçlar arasında en iyi tabletler "Anaferon" şurubu "Citovir 3", fitiller "Viferon" dur. Farinksin interferon ile birlikte önerilen sulandırılması. Antiviral ve onarıcı ilaçlar, herpetik anjin için reçete edilen solüsyonlarla durulama.

Çocuklarda anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar

Beta-hemolitik streptokok en çok penisiline duyarlıdır. Amoksisilin yaygın olarak kullanılır, önemli bir biyoyararlanım, iyi tolere edilebilirlik ile karakterize edilir. Antibakteriyel ilaç 7-10 gün boyunca günde 2-3 kez alınır. Amoksisilin en popüler dozaj formu "Flemoxin solute" dir. Tabletler 2 yıldan beri reçete edilir.

Pediatristler giderek artan bir şekilde beta-laktamazların (bakteriyel enzimler) zararlı etkilerine karşı korunan penisilleri reçeteler. Bu özellik kompleks amoksisilin + klavulanik asit tarafından ele geçirilmiştir. Hazırlıkların isimleri "Flemoklav", "Amoksiclav", "Flemoklav solutab", serbest bırakma formunun bir süspansiyonudur. Bu dozaj formu için yaş sınırlaması yoktur, doğumdan itibaren çocuklara verilebilir. Her ne kadar 3 yaşın altındaki bir çocukta angina daha sık teşhis edilirse de, en sık rastlanan patoloji 5-10 yıl sonra gelişir.

Alerjilerle penisilinler, midede parçalanmayan makrolitlerle değiştirilir, böylece ilacın yüksek bir konsantrasyonu hızlı bir şekilde oluşur. Streptokok anjina üç ila beş gün azitromisin ile tedavi edildi. Çocuk doktoru E. Komarovsky ve hasta çocukların ebeveynlerine göre, bu anjina (bakteriyel) için en iyi ilaçtır. Uygulayın ve diğer makrolidler - midekamisin ve spiramycin. Sefaloksporinler, yani sefuroksim ve sefaleksin, şiddetli anjina için reçete edilir.

Kendinizi rahatsız edemez, antibakteriyel ilaçlarla tedavinin seyrini azaltamazsınız. Tamamlanmamış tedavi, nüks ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin olasılığını artırır. Doğru ve hızlı bir şekilde antibiyotiklerle yapılan tedavi, ilacın alınmasından 1-2 gün sonra normalleşmeye yol açar. Bir çocuğun anjina diğer belirtileri daha hızlı gider.

homeopati

İlaç "Angin hel" dil altında rezorpsiyon için konabilir veya bir kaşık suyu içinde çözülür ve bebeğe bir içki verir. Bu homeopatik ilaç bitki özleri içerir. İlaç iltihabı, zehirlenmeyi hafifletmek ve lokal bağışıklığı uyarmak için anjina tedavisi ile desteklenir.

Homeopati tıpta alternatif yönleri ifade eder. Çok küçük miktarlarda alınan bitkiler, hayvanlar, minerallerden elde edilen terapötik maddeler kullanılır. İlaçlar herkese yardım etmez, antibiyotiklerin yerini almaz.

Boğaz ağrısı tedavisinde yerel ilaçlar

Sistemik ilaçlara ek olarak, doktorlar anjini tedavi etmek için lokal terapi reçete ederler. Kullanılan aerosol, inhalasyon nebülizörü, durulama çözeltileri, emilim için pastiller. İltihap ve ağrıyı hafifleten maddeler içerirler. Küçük çocuklarda boğaz için aerosol ve sprey kullanımı dikkat gerektirir. Nebülizörün farinksin girişine değil, bebeğin yanaklarının iç yüzeyine yönlendirilmesi tavsiye edilir. Bileşimin antiseptik, antimikrobiyal, analjezik ve iyileştirici bileşenler içermesi arzu edilir.

Çocukta anjinin lokal tedavisi - önerilen ilaçlar:

 1. Catarrhal aşamasında mikrobiyal enfeksiyonu baskılamak için antibiyotik ile boğaz "Bioparox" için sprey.
 2. Antiseptik ve anti-inflamatuar çözüm Sprey nozulu plastik bir şişede Miramistin.
 3. Çocukta anjina ve stomatit, farenjit, viral boğaz ağrısı varsa "Tantum Verde" Sprey kullanılır.
 4. Aerosol "Geksoral" antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. 3 yıldan itibaren kullanımına izin verilir.
 5. Sprey "Ingalipt" antibakteriyel streptocid maddeler, sülfatiazol, gliserol, antiseptikler timol, okaliptüs ve nane esansiyel yağları, hem de karoten ve askorbik asidi içerir. 3 yıl sonra çocukları tedavi etmek için tasarlanmıştır.
 6. Anestezik etkisi olan antiseptik "Stopangin" - bitki bileşenlerine dayalı bir sprey.
 7. "Pharyngocept" ağzında emilmeye yönelik tabletler, çocuğa günde bir veya iki kez verir. Analjezik ve antiseptik etkiye sahiptirler.

Ebeveynler çocuk hastalıkları ile ilgilenir, bir çocuğun anjina ile boğazından daha çok yayılır.

Doktorlar giderek artan bir şekilde, bademciklerin kendilerini yağlamak için herhangi bir araç kullanmamalarını, yani enfeksiyonu lakunaya "sürtmemek" için çağırıyorlar. Bitkisel infüzyonlar ve eczane antiseptikler (çözümler) kullanılarak 3 yıl sonra çocuklarda pürülan anjina ile bademcikler yıkamak için.

Soluma ve durulama

Boğaz ağrısı enfeksiyon, ağrı ve rahatsızlık odak noktasıdır. Bu nedenle bademciklerin ve boğaz girişinin antiseptik ve antiinflamatuar ajanlarla tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuklarda anjinada sprey ve inhalasyon, yararlı çözeltilerin en küçük damlacıklarının etkilenen dokulara hızlıca ulaşması ve iyileştirici etkiye sahip olması bakımından önemlidir. Bu etki lezyonun derinliğinde bir azalmaya ve bademciklerin epitelyumunun erken iyileşmesine yol açar. Soluma için kullanılabilecek araçlar deniz tuzu, antimikrobiyal özelliklere sahip tıbbi maddeler, bitkilerin soğurulması ve infüzyonu içerebilir.

Boğaz için durulama:

 • çözüm ½ çay kaşığı tuz, aynı miktarda soda ve 5 damla iyot su bardağı;
 • hidrojen peroksit çözeltisi (200 ml su için 2% l'lik% 3 çözelti);
 • 1 bardak ılık suda 1 tablet furacilin çözeltisi;
 • papatya infüzyonunda deniz topalak yağı süspansiyonu;
 • durulama yardımcısı "Rotokan";
 • çiçeğin çiçek infüzyonu;
 • ilaç "Iodinol"% 1;
 • potasyum permanganat çözeltisi.

Çocuklara nadiren spirozoderzhashchimi preparatları durulamak için reçete - Kalendula veya propolis bir tentür bir çözüm. Bu gibi sıvılar su ile seyreltilmelidir. Bununla birlikte, herhangi bir yerel ilaç, boğazdaki enfeksiyonu tamamen ortadan kaldırma sorununu çözmez. Bu nedenle, sistemik tedavi pahasına spreyler ve durulamalarla kullanılmamalıdır. Anjin için prognoz uygundur, yeterli tedavi tam olarak yapılmalıdır.

Boğaz ağrısı ile Nurofen

Larinks, şişmiş bademcikler ve ağrılı yutma kızarıklıkları, farklı hastalıkların yoldaşlarıdır. Nurofen'in boğaz ağrısında etkili olup olmayacağı, ciddi bir dikkat gerektiren karmaşık bir konudur.

Boğazım neden ağrıyor?

Boğazdaki rahatsızlığın nedeni, hassas mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Aşağıdaki faktörlerden dolayı ortaya çıkar:

 • Mekanik hasar (larinksin akut ve tuzlu yiyeceklerle, aşırı sıcak veya soğuk içeceklerle, kirli hava veya zehirli gazların solunmasıyla tahriş etmesi);
 • Nazofarenksin yüzeyinde ve ağız boşluğunda patojenik mikroorganizmaların (strepto, stafil, pnömokok) ve / veya Candida mantarlarının aşırı çoğalması;
 • Farklı doğadaki virüslerle enfeksiyon;
 • KBB organlarının diğer hastalıkları (sinüzit, otit) bir sonucu olarak.

Bu faktörlere ek olarak, boğazda neoplazmlar ve tümörler ve nazofarenksin durumunu etkileyen iç organların birtakım hastalıkları da vardır.

Nurofen içmeden önce, boğaz ağrınız olduğunda veya diğer ilaçların yardımıyla başvurduğunuzda, en azından basit bir muayene yapmanız gerekir. Gırtlaktaki kızarıklığın yayılmasına dikkat etmelidir - sadece bademcikler üzerinde veya mukozanın tüm yüzeyinde yaygın olarak dökülür. Muhtemelen bir anjinaya işaret eden bademciklerde plak ve tıkaçların varlığını belirlemek önemlidir. Kendi kendine teşhis sadece ilk adımdır, bir doktorun gelmesinden ya da bir klinikte tedaviden önce genel durum değerlendirmesi.

Nurofen ne zaman etkilidir?

Nurofen belirgin bir antipiretik ve analjezik etkiye sahip olan bir dizi nonsteroidal preparattan güçlü bir ilaçtır. Talimatlara göre, çeşitli ağrı türleri için kullanılabilir: baş ağrısı, diş ve kas ağrısı. Nurofen, kulak acıtıyorsa nitel olarak yardımcı olabilir. Travma sonucu burkulma ve ağrı sendromu ile nöralji ve migren durumunda ilacın kullanılması tavsiye edilir. Çocuk şurubu Nurofen çocuk yüksek ateşten muzdarip ise vazgeçilmezdir.

Nurofen uygulamasının spektrumu geniştir, ancak boğazdaki acılarda Nurofen yardımcı olur mu?

Nurofen'in anestezi olduğunu, ancak inflamasyonun nedenlerini ortadan kaldırdığını anlamak önemlidir.. Bu ilaç hoş olmayan semptomları azaltır, durumu hafifletir, sıcaklığı düşürür, ancak farenjit, bademcik iltihabı ve diğer boğaz hastalıklarını tedavi edemez.

Boğazda iltihaplanma, yutma güçlüğü ve yüksek vücut ısısı ile her zaman bir doktora görünmelisiniz. Sadece bir uzman nedenini belirleyebilir ve tam teşekküllü bir tedavi önerebilir. Örneğin, bakteriyel boğaz ağrısı ile, antibiyotikler zorunludur, ARVI zemininde boğaz ağrısı ile, antiviral ilaçların kullanılması gereklidir. Ayrıca çoğu durumda, yerel ilaçlar olmadan yapamazsınız: spreyler, resorpsiyon için pastiller, gargara durulama.

Nurofen'in boğazı doğru taktik değildir. Tabii ki, bir süreliğine durumu rahatlatacak, ancak çok yönlü bir terapi olmadan, 6-8 saat sonra ağrı dönecek ve termometrenin okumaları uzayacaktır.

Bir hata mı buldunuz? Onu seçin ve Ctrl + Enter tuşlarına basın

Çocuklarda angina nasıl tedavi edilir?

Anjin - En yaygın çocukluk hastalıkları arasında yer: çocukların çoğu en az bir kez bir anjin aktarmak için zaman var beş yaşına kadar, büyük çocuklar daha sık bundan zarar ve anjin alevlenmesi yıllık duyarlı kronik bademcik iltihabı çocuklar (boğaz ağrısı onlar ortaya olmasıdır Yılda 4-6 kez).

Anjin tedavisi genellikle KBB doktorları, pratisyen hekimler ve bulaşıcı hastalık uzmanları tarafından daha az sıklıkla çocuk doktorları tarafından yapılır. Ne yazık ki, tüm uzmanlar ayrıntılı önerilerde bulunmazlar ve ebeveynlerin genellikle bakım, beslenme, gerekli ilaçların çeşitleri, boğaz tedavisi yolları hakkında soruları vardır.

Boğaz ağrısı olan bir doktora görünmek zorunlu mudur?

Eğer bir boğaz ağrısından şüpheleniyorsanız, tanıyı netleştirmek ve doğru tedaviyi reçete etmek için daima bir doktora başvurmalısınız. Her şeyden önce, bademcikler üzerinde herhangi bir baskınlar anjinanın bir işaretidir - bunlar kandidiyazis, stomatit, enfeksiyöz mononükleoz, difteri belirtisi olabilir. Ayrıca, farklı kökeni olan anjin (viral, bakteriyel) tedaviye farklı yaklaşımlar gerektirir. Doktor aynı zamanda hastaneye yatma ihtiyacını belirleyecek, testler yazacak, çocuğun cildinin durumuna ve yaşına göre ilaç seçecektir.

Angina ile hastaneye yatış endikasyonları

Angina evde başarıyla tedavi edilen hastalıkları ifade eder. Yine de, bazı durumlarda, çocuklara hastane tedavisi gösterilir:

 1. Komplikasyonların varlığı (paratonziller ve parapharyngeal apseler, romatizmal kardit, flegmon boynu, vb.).
 2. yüksek sıcaklık, ateş düşürücü, uyuşukluk, uyku hali, kafa karışıklığı, mide bulantısı ve kusma, iştahsızlık, kasılmalar, solunum yetmezliği düşük etkisi: Ciddi zehirlenme ile çocuğun Şiddetli genel durumu.
 3. Bir yaşın altındaki çocuklarda angina. Küçük bir açıklama: Ben şahsen gerekli o komplikasyonsuz anjin ile bebeklerin hastaneye tedavi edilecek düşünün ve evde onları tedavi devam eder, ancak yalnızca, yoksa çocuğun durumunun üzerinde benim günlük kontrolü. Herhangi bir nedenle bebeğin günlük tıbbi gözetimini yapmak mümkün değilse - hastaneye gitmek daha iyidir.
 4. Bu tahmin edilemeyen etkilerin (diyabet, kan pıhtılaşma anomalisi, glomerulonefrit, böbrek yetmezliği ve benzeri yer alır. D) yol açabilir anjina sırasında altta yatan ciddi kronik hastalıklar bulunmaktadır.

Anjin ile mod ve diyet

Ateşin arka planına karşı, yatak istirahati, durumun müteakip gelişmesiyle birlikte atanır - hareket halindeki oyunların kısıtlanmasıyla birlikte ev modu. Çocukla yürümek ve banyo yapmak normalleştikten sonra olabilir.

Gıdalar kolayca sindirilebilir, güçlendirilmiş, ılık bir formda sunulmalıdır. durgun su, meyve içecekler, meyveli içecekler, limonlu tatlı çay, maden suyu, et suyu kalça: Sadece içmek için sınırlandırılabilir yemeye çocuğun arızası durumunda hastalığın ilk 2-3 gün içinde. Daha sonra, normal diyete yavaş yavaş geri dönen bulyonlara ve yarı sıvı püre haline dönüşürler. Mukoza zarlarını tahriş etme kabiliyetine sahip ürünler hariç tutulur: baharatlar, baharatlı yiyecekler, tuzluluk, marinatlar, sıcak ve soğuk yemekler.

Boğaz ağrısı ve bal

Ben çocukların en az saf bir şekilde, bademcikler ostrovospalitelnyh süreçlerini yatışmış bal vermek değil tavsiye - doğal bal boğaz ağrısı ve tahriş olmuş mukoza zarları neden olur. bu gibi durumlarda sadece bir bakterisidal, anti-enflamatuar ve analjezik etkileri sağlanması yararlı olacaktır - baskınlar gidecek zaman, bal, çay ve süt ısıtmak o (tabii ki, alerji yokluğunda) çözünmesi vermek eklenebilir.

Antiviral ilaçlar

Antiviral ilaçlar viral orijin (herpetik, enteroviral, adenoviral, vb.) Anjinası için reçete edilir. Viral anjina bakteriyel yardım aşağıdaki belirtilerden ayırt etmek için:

 • bademcikler üzerinde baskınların yokluğu - sadece şişme ve parlak kızarıklık vardır;
 • bademcikler ve müköz membranlar üzerindeki herpesetik bademcik iltihabı ile, küçük yaraların oluştuğu açıldıktan sonra saydam içerikli küçük baloncuklar gözlenir;
 • Viral boğaz ağrısı, genellikle önce veya rinofaringokonyunktivita semptomlar (sulu gözler, burun akıntısı, kuru öksürük) ile birlikte, bakteriyel keskin bir sıcaklık artışı başlar, oysa sadece zehirlenmesi ve lokal semptomlar (boğaz ağrısı, bademcikler baskınlar) eşlik eder.

Herpetik anjin şüphesi varsa, Asiklovir, Valasiklovir, Famciclovir reçete edilir. çocuk (Viferon, Kipferon, Grippferon, Iizoprinozin, Kagocel, Arbidol, Orvirem, t. D) 'de kullanılabilen herhangi bir antiviral kullanımı, diğer türlerinde.

Çocuklar yaşamın ilk yılı ve zayıflamış bağışıklık antiviral bağışıklık değiştirici etkisi ve bakteriyel tonsillit (- Viferon, Genferon ışık rektal fitiller genellikle reçete yazanlar) ile kullanılabilir.

sülfonamidler

Bactrim, Sulfazin - - süspansiyonlar ağızdan kullanım için (3 yıla kadar) ve tabletler halinde komplikasyonların önlenmesi için (eklemler, böbrekler, kalp hasarı) angina bakteriyel kökenli sülfonamidlerin gruptan maddeler tayin edildikten sonra. Bu gruba ait preparatlar, anjina (streptococcus, pneumococcus, staphylococcus) tipik patojenlerinin çoğuna karşı etkilidir.

Antibakteriyel ilaçlar

Sülfonamidlerin yetersiz etkinliği ile başlangıçta, oral veya intramüsküler enjeksiyon için, ciddi bir tonsillit seyri antibakteriyel ilaçlar önerilir. Çocuklarda tipik streptokok bademcik iltihabı tedavisi için tercih edilen ilaçlar, süspansiyonlar, tabletler ve haplar soljutab (çözünür) şeklinde korumasız penisilinler (ampisilin, amoksisilin, Flemoxin Solutab) vardır. Tüm penisilin kullanılan sefalosporinlere alerji (oral Supraks, sefaleksin üretilir), makrolidler (Macropen, Sumamed, Vilprafen). göstergeler tarafından (etkisizlik oral uygulama, anjin, ağır ve karmaşık formlar), intramüsküler uygulama için antibiyotikler 2 ya da 3 nesil sefalosporinler grubundan genellikle.

3 yaşından büyük çocuklarda hafif bir bakteriyel anjinin tedavisi için, topikal bir preparat (Bioparox aerosol) kullanabilirsiniz, bu da şiddetli formlarla birlikte bazen sistemik antibiyotik uygulaması ile birleştirilir.

ateş düşürücü

Angina, özellikle bakteriyel, bademcikler üzerindeki baskınların ortadan kaldırılmasından önce yıkılması zor olabilen çok yüksek bir sıcaklık ile birlikte gelir. Çocuklar sıcaklığın düşürülmesi için Paracetamol preparatlarını (Efferalgan, Panadol, Cefekon) ve ibuprofen (Nurofen) kullanırlar; Ergenlere aspirin ve ibuklin (ibuprofen ve parasetamol kombinasyonu) verilebilir. Her yaş için, homeopatik antipiretik ilaçlar (Agri, Viburkol) uygundur, ancak telaşlı ateş durumunda genellikle etkisizdirler (39 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklıkta).

Bir yıla kadar olan çocuklar için, kusmanın önlenmesi için sıcaklığın 38 ° C veya daha yüksek seviyelere ulaştığı zaman azalmaya başlaması, rektal fitil formunda antipiretik ilaçların kullanılması önerilir. Bir yıl sonra, antipiretikler 39 ° C sıcaklıkta kullanılır.

Alışılma sıklığını geçmeyecek şekilde, normal dozda antipiretik ilaçlar kullanın. En az 3-4 gün boyunca kullanmamaya çalışın, en azından bir doktora danışmadan - bu istenmeyen yan etkilerin ortaya çıkmasıyla doludur. Antipiretiklerin etkisini arttırmak için günde 1-2 kez antihistamin (Fenistil, Zirtek, Suprastin) verin.

Salisilatlar bitki kökenli (ahududu, vişne, kızılcık, siyah frenk üzümü) ve diğerlerini alarak suyla süngerle: Her zaman değil anjin özellikle hastalığın ilk günlerinde, bir ateş düşürücü olağan doz sıcaklığını düşürmek, böylece sıcaklığını düşürmek için ilaç dışı önlemlerin olasılığı hakkında unutma yönetir.

Angina'nın lokal tedavisi

Bademciklerin yerel tedavisi için çeşitli spreyler, emilim için tabletler, çözücüler ve durulama için çözeltiler kullanılır. Hem bitmiş ilaçlar şeklinde hem de kendi kendine hazırlanmış ev ilaçları şeklinde anjinin tedavisi için yerel ilaçların çok sayıda seçeneği vardır. Hepsi antiinflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, bazıları analjezik etkiye sahiptir.

Benim düşünceme göre, yerel eylem antiseptikleri arasında temel farklılıklar yoktur, en azından bireysel müstahzarlarda olağan dışı yüksek bir verimlilik fark etmedim. Bu nedenle, çocuğun yaşına, mali imkanlarına, kullanım kolaylığına ve kişisel tercihlerinize göre yerel uygulama araçlarını seçmenizi öneririm. Dikkat etmeniz gereken tek şey - aynı ilacı çok sık ve uzun bir süre kullanmayın, yerine başka biriyle değiştirin. Örneğin, bir çocuğun yakın zamanda bir ARVI'si varsa ve bunu Ingalipt ile tedavi ettiyseniz, başka bir spreyi alın veya tabletleri çözün.

Çocuklarda angina tedavisi için en popüler yerel eczane antiseptikler:

 • Spreyler: Geksoral, Hexaspree, Inhalipt, Kamerun, Tantum Verde, Stopangin, Miramistin, Lugol. Açıklamaya göre, 3 yaşın altındaki çocuklar sprey tedavisi için kontrendikasyonlara yönlendirilir. Bazı spreylerin daha sonra kullanılmasına izin verilir (Hexaspree - 6 yıl).
 • Rezorpsiyon için tabletler: Pharyngept, Lizobakt, Grammidin, Strepsils. Respirabs için tabletler ve pastiller (5 yaşından itibaren Strepsils hariç), bu tableti tamamen eriyene kadar çiğnemeden ağzında tutabildiğinde bir çocuğa verilebilir.
 • Durulama: Geksoral, Tantum Verde Stopangin, Iodinol (su camı kaşığı çözelti) (çözelti hazırlanması için tabletler - bir bardak su içinde 2 tablet) furatsilin, yutak tedavi edilmesi için gliserin ile Lugol çözeltisi.

Analjezik etkisi ile yerel fonlar

Angina ile boğazdaki ağrı, genellikle basit suyu bile yutma yeteneğini bozar. Çocukta ağrıyı hafifletmek için antiseptik ve anestetik içeren yerel ürünlerden oluşan bir kombinasyon kullanın:

 • Rezorpsiyon için tabletler Falimint, anestetik ile Grammidin, Hexoral sekmeler, Strepsils artı.
 • Spreyler: Geksoral, Stopangin (hafif anestezi etkisi).

Evde hazırlanabilen durulama çözümleri:

 • "Deniz suyu" - bir bardak sıcak kaynamış su için ½ çay kaşığı ekleyin. tuz ve soda, iki damla iyot.
 • 2 yemek kaşığı. l. Su bardağı başına% 3 hidrojen peroksit.
 • Sebze: 2 yemek kaşığı. l. kuru hammadde (calendula, adaçayı, papatya) bir bardak kaynar su dökün ve bir su banyosunda veya 30 dakika termos içinde ısrar edin. Et suyu filtre edilir, 2-3 kez seyreltilir ve durulama için kullanılır.

3 yaşından küçük çocuklar için boğaz ağrısı için yerel ilaçlar

Bebeklerin çoğu, tabletlerin ve gargaraların nasıl çözüldüğünü bilmez ve spreyler için ek açıklamada, 3 yaşına kadar bir çocuk kontrendikasyon olarak kabul edilir. Ancak yeterli lokal tedavi olmaksızın, angina genellikle uzar, sıcaklık uzun süre düşmez.

Çoğu çocuk doktorları aktif ilaç maddesi olarak çocuk (Geksoral, Ingalipt, Tantum Verde) bazı sprey kullanmasına izin verilir çocuklar için zararlı değildir, böyle tehlikeli bir formu: ilaç bebeği enjekte, laringospazmı tetikleyebilir işlem sırasında nefeslerini tutmak mümkün değildir. Bunu önlemek için, bebekler emzik İlacı uygulamak ve büyük çocuklar bademcikler üzerinde aplikatör işaret yoktur ve gökyüzü veya yanak içinde - tükürük ilaç ile yine bademciklerini yıkanmak.

Ayrıca, çocuğunuzun bademcik yüzeyine antiseptik solüsyonla nemlendirilmiş bir gazlı bezle ve parmağınızın ya da kaşığınızın etrafına sarılabilir. Elbette, prosedür hoş değil ve bebek aktif olarak direnecek, ancak saldırılar iyice ortadan kaldırılacak.

Anjina yerel ilaçların kullanımı özellikleri:

 1. Bademcikler ile maksimum uzun süreli temas için, yemekten sonra kullanılırlar ve uygulandıktan sonra (emilim tabletleri, gargaralar) çocuğun en az 30 dakika yemek yemesine ve içmemesine özen gösterin.
 2. Yanan tıbbi maddeler (Iodinol, Lugol'un yönetimi) bir yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz ve daha büyük çocuklarda günde bir kereden daha sık kullanılmaz.
 3. Farklı etkilerin 1-2 ilacını birleştirebilirsiniz, ancak 3-4 saatte bir çocuğun bademciklerine bir ilaç maddesi ile tedavi edildiğini deneyin.
 4. Yaş önerilerini, ilacın bileşenlerine karşı toleranssızlık tepkisi olasılığını düşünün, bu nedenle ilk kullanımdan önce çocuk doktorunuza danışın.

Anjina tedavisi için diğer ilaçlar

tonzilgon

Oral uygulama için (bir yaşın üzerindeki çocuklar için) ve haplar (6 yıldan itibaren) için bir çözüm olarak mevcuttur. Anjina antibakteriyel tedavisi ile takviye edilebilir bitki kaynaklı anti-inflamatuar ve antimikrobiyal aktivitesi ile ilaç.

Polivitaminler

Tek tek önerilir. Bir çocuğa bağımsız olarak bir multivitamin atamak gerekli değildir, ancak dikkat çekicidir. Aktif tedavi dönemi için, bebek zaten çok miktarda ilaç aldığında, multivitaminleri almak istenmeyen bir durumdur. Genellikle, iyileşme sonrasında taburca kullanılırlar - alerji yoksa (Pikovit, Multi-tabs, vb.) Çocukların vitamin ve vitamin-mineral preparatlarının herhangi bir çeşidi.

probiyotikler

Çocuğa sülfonamid veya antibiyotik verildiğinde, tedavi tamamlandıktan sonra, bağırsak mikroflorasını (Acipol, Bifiform, Linex, vb.) Geri getirmek için genellikle bir probiyotikler dersi önerilmektedir. Kapsülleri nasıl yutacağını bilmeyen 2 yaşın altındaki çocuklar için, özel çocuklarda çözünebilir tozlar kullanılır - poşetler.

İyileşmeden sonra ne hatırlamak

Angina yeterince ciddi bir hastalıktır ve daha önce (antimikrobiyal ilaçlar bulunmadığında), sıklıkla eklem romatizması, romatizmal kardit, glomerülonefrit gelişimi ile komplike olmuştur. Ancak bugün bile, özellikle yetersiz tedavi, antibiyotiklerin geç bağlantısı, çocuğun yatkınlığı, mikroorganizmaların yüksek patojenitesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Muhtemel komplikasyonları gözden kaçırmamak için, boğaz ağrısından sonra tekrar tekrar kan ve idrar testleri önerilir ve bir ay sonra EKG ve kardiyolog konsültasyonu. Anlaşılmaz semptomlar ve şikayetler için (yüz, bacaklar, nefes darlığı, göğüs ağrısı, eklemler), hemen bir doktora danışın.

Ek olarak, transfer edilen anjina, koruyucu aşılardan ve 30 günlük bir süre için Mantou reaksiyonundan tıbbi olarak geri çekilmenin bir nedenidir.

Çocuğun anjina her yıl ortaya çıkarsa, olası tanı kronik bademcik iltihabıdır. Bu durumda, bir KBB doktorundan bir çocuğa danışın, gerekli testleri yapın ve önerilen koruyucu önlemleri uygulayın.

Hangi doktora başvurulur?

Çocuğun boğaz ağrısı varsa, ateş yükseldi - evde bir çocuk doktoru aramak gerekir. Şiddetli vakalarda hastaneye yatış, bulaşıcı bir hastanede yapılır, lokal komplikasyonları ortadan kaldırmak için KBB doktoruyla görüşülür (apseler). Eğer anjinin geç dönem komplikasyonlarından şüphe varsa, nefroloğun ve kardiyoloğun muayenesi önerilmektedir.

Çocuklar için boğaz ağrısı için hazırlıklar - etkili bir şekilde hastalığa karşı savaşır ve bu semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur

Çocukta angina tedavisi kapsamlı bir sistemik yaklaşım gerektirir. Hastalığı tedavi edemezsiniz, sadece semptomları ortadan kaldırır, hastalığın nedensel etkeni ile savaşmanız gerekir.

Çocuklarda boğaz ağrısı için hazırlıklar çeşitli yollarla önerilmektedir, ancak önce neyin gerekli olduğunu ve sadece semptomların giderilmesinde yardımcı olan şeyleri bulalım.

Yani, çocuklarda boğaz ağrısı yanı sıra yetişkinler, antibiyotiklerle tedavi edilir. Sadece enfeksiyonu ortadan kaldırabilirler.

Günümüzde tıp hızla gelişiyor ve antibiyotik yeni nesil pratik vücuda zarar vermemekte, böylece antibiyotiklerle çocuğun tedavisi için korkmayın, ama sonunda hastalığı yenebilir ve vücudu enfeksiyon tekrar zayıflamış almak için bir şans vermez.

Çocuklar tarafından antibiyotik alımı sınırlamaları vardır - farklı yaş kategorileri için farklı dozaj formlarının antibiyotik alınması tavsiye edilir.

Bununla birlikte, 3 yaşın altındaki çocuklar için anjinaya yönelik antibiyotikler, 6 yaşın altındaki tüm çocuklar için olduğu gibi, bir şurup veya süspansiyon halinde mevcuttur. Kural olarak meyveli bir tat, koku ve hoş bir renge sahiptirler. 6 ila 12 yaş arası çocuklara tablet şeklinde antibiyotik verilebilir ve 12 yıldan beri kapsüllerde antibiyotik alabilirsiniz.

Çocuklarda anjina için antibakteriyel ilaçlar gruplara ayrılabilir:

 • Grup Penisilinler - Amoksisilin çocuklar için Amoksiklav içerir
 • Makrolid Grubu - Angina, Clarithromycin Sumamed temsilcileri
 • Sefalosporinler Grubu - Çocuk doktorları arasında en popüler olan - Cefazolin, Sefuroxime, Cefotiam.

Anjin için çocuk antibiyotikler bir doktor tarafından reçete edilmelidir. Amacı küçük hastanın ağırlığına veya yaşına, testlerin sonuçlarına bağlıdır, ancak öncelikle çocuk doktoru bu antibiyotiğin toleransını ve buna alerjik reaksiyonların olmadığını kontrol etmelidir.

olanlar - (Linex, Bifiform örnek), - sahip bir doktor tavsiye Antibiyotikler alarak antihistaminikler (örn Tsetrin, Suprastin) ve probiyotikler ile kombine edilmelidir.

Yukarıda listelenen bazı antibiyotikler sadece anjina tedavisinde kullanılmamaktadır. Örneğin, amoksisilin otitis tedavisinde çocuklara bile reçete edilir. Daha fazla okuyun "Amoksisilin, çocuklar için dozaj."

Bilmek önemlidir

18 yaşın altındaki antibiyotikler için kategorik olarak yasaklananlar Tetrasiklin grubu, Florokinolonlar ve Levomisetin'dir. Çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkiler, kemik sistemini kırar, kan sayımını etkiler.

Dediğimiz gibi, anjin tedavisi temeli, irinli veya laküner tonsillit olsun, antibiyotikler tabletler, şuruplar şeklinde olmalı ve doktor teşhisi ise - bioparoks - akıntılı boğaz ağrısı, boğaz ağrısı tedavisi lokal antibiyotik tarafından gerçekleştirilebilir. Ancak anjin belirtilerini ortadan kaldırmak için başka ilaçlar denir.

Anjinaya eşlik eden semptomlar nelerdir ve bunlardan hangi uyuşturucudan kurtulabilirim?

 • Artan vücut ısısı Ana belirtilerden biri. Sıcaklık olmayan bir anjin olmasına rağmen. Yüksek ateşle savaşmak için, çocuklara parasetamol ve ibuprofen - Paracetamol, Nurofen (Ibuprofen) temelli ilaçlar önerilir. Rektal fitillerde özellikle etkilidirler. Bir bebeğe mum koymak ya da bir hap almanız problemli ise, o zaman bir şurup şeklinde ilaç doğru olacaktır. Bağırsak mikroflorasını rahatsız etmemek için 6 aya kadar antibiyotiklere kadar meme enjeksiyonu şeklinde verilir. Gençler Ibuklin - bir tablette parasetamol ve ibuprofen tarafından antipiretik bir ilaç olarak önerilmektedir. Çocuk asetilsalisilik asitte ateş belirtilerini hafifletmek için kontrendikedir veya insanlarda dediği gibi aspirin kanamaya neden olabilir.
 • baş ağrısı - Genellikle boğaz ağrısı eşlik eder. Baş ağrısını ortadan kaldırmak için Nurofen'i de kullanabilirsiniz.
 • Şişlik ve boğaz ağrısıe - onları çıkarmak için, yerel eylem çocuklar için anjin uyuşturucu kullanın - bu spreyler, gargara, rezorpsiyon tabletleri için çözümler olabilir.

İlaçlar lehine seçim, çocuğun yaşına bağlıdır. 3 yaşın altındaki çocuklara bir rezorpsiyon tableti verilmemelidir, çünkü bunun üzerinde boğulmaları mümkündür. 3 yıldan başlayarak, küçük dozlarda (yaklaşık yarım tablet) bu tür ilaçların tabletlerini verebilirsiniz - Decathilin, Trachisan.

Ayrıca, 3 yıla kadar çocuklar için boğaz için spreyler tedavi olarak kullanılması tavsiye edilmez. Bunun nedeni, bu yaştaki çocukların henüz nefes almayı kontrol edememeleri ve aktif maddeyi üst solunum yoluna almaları solunum yetmezliğine neden olabilmesidir. Çocukları tedavi etmesine izin verilen spreyler olmasına rağmen. Örneğin, bir çocuğun boğazındaki Miramistin 3 yıldan beri kullanılabilir.

Çocuklar 3, 4 yaşından itibaren çözümlerle güvenle gargara yapabilirler. Bunun için şifalı otlar - papatya, calendula, adaçayı yararlı olacaktır.

Bu anjinalı ilaçların yelpazesi, anjina nedeninin bir enfeksiyon olması durumunda etkilidir, ancak neden bir virüs olabilir. Örneğin - herpetik anjin. Tedavisinde antibiyotikler işe yaramaz, antiviral ajanlara ihtiyaç vardır. Bunlar arasında - Asiklovir, Valasiklovir, daha az reçete - Viferon, Gippferon.

Hatta boğaz ağrısı için etkili antibiyotikler kullanılarak, bağışıklık sisteminin mücadele enfeksiyonları ve virüslerin yardımıyla çocuğun vücut yardımcı önemlidir: bu özel araçlar yardımcı olacaktır - vitaminler - zirveleri Multitabs, Merkez.

Bir çocuğun annesini tedavi ederken, bir yetişkin gibi, doğru yaklaşıma ihtiyacınız vardır. Ebeveynler doktorun tavsiyelerine uymalı ve herhangi bir ilaç kullanmadan önce, talimatı tanımak için gerekli olan - bu, çocuğu aşırı dozdan veya ilacın uygun olmayan şekilde alınmasından koruyacaktır. Sonuçta, çok az insan aynı İbuprofen'in yanlış alınmasının, kanamalı mide ve parasetamol - karaciğer hasarının ortaya çıkmasına neden olabileceğini biliyor.

Bir anjinada çocukta daha düşük sıcaklıkta

Başlangıçta, 38 ° C'nin üzerine çıkmayan sıcaklığı düşürmeye çalışmak gerekli olmadığına dikkat edilmelidir, çünkü bu sıcaklık vücudun kendi başına enfeksiyonla savaşabileceğini gösterir. Ancak sıcaklık 38.5 ° C'nin üzerine çıkarıldığında, antipiretik ilaçlar gerekli olacaktır.

Angina olan bir çocukta sıcaklığı nasıl düşürmek için?

Etkin bir yöntem de fiziksel soğutma olarak kabul edilir - örneğin, ılık suda nemlendirilmiş bir havluyla (en az 37 ° C) silinir. Oda sıcaklığı yaklaşık 25 ° C olmalıdır. Doğru taşlama ile soğuk hissi görünmez. Sirke çözümlerini kullanabilirsiniz, ancak bu oldukça tehlikeli bir yöntem olmasına rağmen, oranların hesaplanmasının yanlış olup olmaması hoş olmayan sonuçlara yol açabilir.

Fiziksel soğutma yöntemleri sadece "pembe ateş" olarak adlandırılan durumlarda uygundur (hastanın durumu tatmin edici kabul edilmesine rağmen, vücudun tüm bölgelerinde sıcaklıkta eşit bir artış olur). Buna ek olarak, pembe ateş durumunda, ısı transferini arttırmak gerekir - kendinizi battaniyeye ve kıyafetlere (ince bir battaniye veya kağıdın arkasına saklanamaz) sarabilirsiniz.

Ancak "soluk ateş" durumunda, deride kan dolaşımı zayıflar - bu nedenle hasta dışardan gelen sıcaklığın etkisi altında soğuk hisseder. Bu nedenle, bu tür ateşte, onu sıcak giysiler, bir battaniyeye sarmak ve aynı zamanda ılık bir sıvı içmek için vermek gerekir. Bu durumda, hastaya bu tür ilaçların parasetamol veya analgin olarak verilmesi tavsiye edilir. Beyaz bir ateş sırasında, herhangi bir durumda sıcaklık düşürülmelidir, çünkü nöbet veya bayılmalara neden olabilir.

Boğaz ağrısı ile, ayakla ısıtılmış sıcak küvetleri hardalla birlikte kullanmamalı ve aynı zamanda çocuğa ahududu çayı içmemelidir - bu sadece daha yüksek bir sıcaklık artışı ve durumun kötüleşmesine neden olacaktır.

tıp

Sıcaklık 38 ° C'nin üzerine çıktığında antipiretik ilaçlar kullanılmalıdır: ibuprofen veya parasetamol (çocuklar için - mum veya şurup) ve ek olarak analgin. Doz, çocuğun yaşına bağlı olarak seçilmelidir. Anjina ile birlikte, sıcaklığın aspirin ile azaltılmaması gerekir, çünkü Ray sendromunun gelişmesi gibi komplikasyonlara neden olabilir (bunun yanında ansefalopatinin yanı sıra steatoz vardır).

Halk tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisinin çok önemli bir yönü gargaradır - bademciklerden plağı çıkarabilir ve ayrıca patojenik mikropları yıkayabilir. Bunun için çeşitli bitkisel tentürler, eczane dezenfeksiyon çözümleri kullanılır. Etkili bir temizleme etkisi olan anjina ile boğaz döküntüleri için de kullanılabilir ve soda çözeltisi olabilir. Durulama her 3 saatte bir yapılmalıdır.

Hastanın ayrıca çok fazla ve çok içme ihtiyacı var. Vücudu güçlendirmek, kızılcık ya da yabanmersini meyvesinin yanı sıra gül kalçalarının kaynatılmasına yardımcı olur. Bu ilaçlar sayesinde bağışıklık artar, böbrek fonksiyonu iyileşir, toksinler nötralize olur ve atılımları oluşur. Her 2 saatte bir, her biri 0,5 bardak tüketilmelidir.

Özellikle su damarlarının bulunduğu bölgelerdeki ılık su ile silinmesi gerekir: bileklerde ve boyunda. Silme, sıcak bir sıcaklıkta, taslaksız bir odada yapılmalıdır - hipotermiye izin veremezsiniz.

Ayrıca su ile yıkanarak kademeli bir soğutma yöntemi de vardır (işlemin başlangıcında, su sıcaklığı 37-37.5 ° C olmalıdır ve daha sonra yavaş yavaş 33-34 ° C'ye düşürülmelidir). Bu yöntem, ısıyı hızlı ve etkili bir şekilde düşürmeyi mümkün kılan "temas" denilen ısı kaybına dayanır.

Anjina olan bir çocukta sıcaklıkta azalma.

Angina dört tip olabilir: lacunar, foliküler, catarrhal ve nekrotik. Ateş, bademciklerde pürülan bir baskın olduğunu gösteren anjinada zorunlu bir semptomdur. Anjina tipine bağlı olarak, sıcaklık 38-41C olabilir ve 5 güne kadar tutun. Bu keskin bir şekilde yükselir, yeterli tedavi ile bademcikler püskül temizledikten sonra aşağı almak ve geçmek için zor hale gelir.

38,5C'ye kadar, sıcaklık antipiretik ajanlar tarafından yok edilmez çünkü Organizmanın enfeksiyonun etken maddesi için bağışıklık yanıtıdır ve şu anda enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan antikorların aktif gelişimi gerçekleşmektedir. Bebekler 38 ° C'den düşürüldü Daha önce ateşli konvülsiyonları olan daha büyük çocuklarda, sıcaklık 38 ° C'de düşürülmelidir.

Çocuklarda hiperterminin temel prensipleri:1. Çocuğun yeri 18-20C'den daha sıcak olmamalıdır. Çocuğunuz soğuksa, battaniyeyle örtün, böylece ısındığında kolayca açılabilir. Giyinmiş bebek kolay olmalı. Terlerse, kıyafetleri kurumaya bırakın.

2. Hava nemliliğinin gözlenmesi% 50-70. Odada düzenli olarak zemini yıkayın ve havalandırın.

3. Çocuğa bolca içki almalıdır. İdeal olarak, eğer oral rehidrat ilaçları bir içecek olarak kullanılıyorsa: Maratonik, Normogidron, Hydrovit, Orasan, Glucosolan, Regidron, Gastrolit, vs. Böyle bir çözüm evde hazırlanır. Ayrıca, üzüm çekirdeği, siyah kuş üzümü ve ahududu ile kompostolar, kompostolar uygundur. Asit ve gazlı içecekler vermeyin, boğazdaki ağrı nedeniyle, çocuk bunları almayı reddeder. Küçük bir çocuk şırıngandan sıvı (sıvı bir şekilde yanak üzerinde) dökülebilir, yetişkin bir çocukla birlikte içmesi gerektiğini kabul etmeniz gerekir. Sunulan şeyi içmek istemiyorsanız, gazları bıraktıktan sonra bir içecek bile verebilirsiniz.

4. Yatak istirahatı.

5. Antipiretik - sıcaklık 38.5C'ye ulaşırsa. Temel antipiretik ajanlar şunlardır:

1) Parasetamol - 15 mg / kg. Günün maksimum 60 mg / kg'dır.

2) İbuprofen - 10 mg / kg, Günde maksimum 30 mg / kg.

Ayrıca kullanıldı: Panadol, Nurofen, Ibuklin, Nimesulid, Kalpol, Efferalgan.

Mide kanamasını ve karaciğer hasarını önlemek için dozajı gözlemlediğinizden emin olun.

Antipiretikler sıvı halde veya erken emilim ve sonuç için mum şeklinde kullanılmalıdır.

6. Antibiyotik tedavisi

7. Soda, garnitür, klorofililpt ile gargara. Bademcikleri lugol ile silin.

Antipiretikler 39'un altındaki sıcaklığı düşürmezse, bir ambulansa gitmek önemlidir. Hastanede çocuk pnömoni için seçmelere tabi tutulur ve litik karışım enjekte edilir: analgin, papaverin, dimedrol.

Kategorik olarak yükseltilmiş vücut sıcaklığında imkansızdır:1. Opsiyonel olarak odayı ısıtın.

2. Bebeği sirke ve alkol spreyleri ile yıkayın, tk. vücuda emilirler.

3. Bebeği soğuk suya indirin, soğuk kompresler yapın, soğuk suyla ovun, çünkü Kan damarlarının spazmı oluşabilir ve iç organlarda sıcaklığı oluşturur.

4. Çocuğa bir aspirin verin.

Çocuklarda, anjina yüksek ateş eşlik eder.

Her çocuk, tüm güzelliği içinde ne kadar angina olduğunu ilk elden bilir. Ancak, ne yazık ki, her ebeveyn, hastalığın yetkin tedavisinden ve evde çocukta anjina sıcaklığının nasıl azaltılacağını, büyüyen ve savunmasız bir organizmaya en az zarar verecek şekilde bilmemektedir.

Boğaz ağrısı insidansı risk grubunda - gençler ve tabii ki çocuklar. Sonbahar-bahar mevsiminde soğuk ve nemli ortamda en ağırlaştırılmış anjin. Çocuklarınızı bu sorundan sağlıkla korumak önemlidir. Ve yararlı bilgiler onların yardım etmesine izin verir.

Bu ilginç! Angina'nın adı Latince kelimesi ango-sıkıntısından türetilmiştir, çünkü hastalık boğazdaki koma ve kasılma hissi için "ünlü" dir. Süreç çoğunlukla palatine bademcikler içerdiğinden, iltihaplanmaya bademcik iltihabı denir (lat.tonsilla-amygdala'dan).

Boğaz ağrısı nedenleri

Angina nedeni β-hemolitik streptokok olduğunda bağımsız (izole) bir hastalık olabilir. Sadece bademciklerin bağ dokusunu değil, aynı zamanda kalbi (Angina ve kalp: hastalığın ciddi sonuçları), böbrekleri ve eklemleri de etkiler, bu nedenle tüm organizma için tehlikelidir. İstatistiklere göre, vakaların% 75'inde, bakteri bademciklerin lobüllerinde bulunur.

İkincil angina, bu tür bulaşıcı hastalıkların arka planına karşı gelişir:

ARVI (influenza, adenovirüs enfeksiyonu); enfeksiyöz mononükleoz; kızamık; kızamıkçık; kızıl ateş; difteri; Herpes enfeksiyonu (örneğin, tavuk çiçeği).

Bilmek önemlidir! Genellikle anjina, enfeksiyöz bir hastalık belirtisi olarak gelişir. Unutulmamalıdır ki, hastalığın prekürsörleri (5-7 gün) - genel zayıflık ve sıcaklık şeklinde spesifik olmayan semptomlar vardır. Ve sonra, ana belirtiler zamanında bademcik iltihabı ve diğer semptomlar belirginleşir.

Belada ya da tezahür eden anjinada

Birincisi, aniden, yabancı bir cisim hissi olan boğazda bir his var. Zamanla, rahatsız edici semptomlar daha da kötüleşir ve acıya dönüşür. Bu nedenle, anjinadaki ana ve önde gelen semptom, boğazda, yemek sırasında, tükürüğü yuturken, konuşmada, keskin baş bükülmelerinde yoğunlaşan yoğun bir akut ağrıdır. Ama en önemlisi, ebeveynlerin çocuğun anjinalarındaki yüksek ateşinden endişe ediyor. Hastalığın ilk gününde, sıcaklık 37-38 ° C'ye yükselir. Bu arada, insanlar genellikle tıbbi yardım istemekte. Zehirlenme sendromu bebeğin durgunluğunu, ağrılı başağrısı, titreme, kas ve eklemlerdeki güçsüzlük şikayetleriyle kendini gösterir. Hasta yemek yemeyi reddeder, kötü uyur, sesi yavaş yavaş zayıflar, konuşma belirsizdir. Ağzından, özellikle pürülan kapanımların ortaya çıkmasından sonra hoş olmayan bir koku hissedilir. Podnizhnechelustnye ve parotis lenf nodları artar, keskin ağrılı hale gelir ve dokunulabilir.

Tablo 1: Çocuklarda angina ne kadar sıcaklık yapar?

Bilmek önemlidir! Herhangi bir anjina ile, en zor dönem, bir kural olarak, bir tepe noktası ulaştığı zaman, bulaşıcı bir hastalığın ortaya çıkış döneminin ilk üç günüdür. Ayrıca, doğru muamele koşulu altında, sıcaklık kademeli olarak 38 ° C'ye düşer.

Anjin tanısı: savaşta, tüm yollar iyidir

Görünüşe göre her şey basit: Boğaza baktı, tanıyı aldı ve eczaneye koştu. Ama deney yapmayın. Doğru bir teşhis adım adım ilerleyecek ve ardından bir tedaviyi reçete edecek bir doktora başvurmanız gerekir.

Hastanın duygu ve semptomları dikkat odağıdır.

Şiddetle ifade edilen şikayetler, acı verici bir görünüm, anjinaya sahip bir çocukta ateş, kendilerini hastalığın ilk gününden hissettirir. Çocuğa işkence eden belirtileri görmezden gelemezsiniz. Hastalık hakkında çok şey anlatıyorlar.

Boğaz muayenesi veya 10 fark bul

Tanı, deneyimli bir doktor için özellikle zor olmayacaktır: Boğazın içine bakmanız gerekir ve genişletilmiş palatine bademcikler derhal gözünüze çarpar. Ancak bademciklerin farklı iltihaplanma tipleri arasında bazı temel farklılıklar vardır.

Tablo 2: Boğazın tipine bağlı olarak boğaz tipi:

Dikkatli bir anket

Doktorun bu noktaları sorması eşit derecede önemlidir:

şikayet sırası; olası toplam hipotermi veya sadece bacaklar; çok soğuk yiyecek veya sıvı yemek; Hastalığın periyodik olarak ilk ortaya çıkıp çıkmadığı (alevlenmelerin sıklığını bilmek ve kronik bir süreçten şüphelenmek).

Bu ilginç! Bir yerli profesör, tek bir anketle çok fazla bilgi alabileceğini savundu. Verileri karşılaştırdıktan sonra, doktor hastalığın bir resmini alır, klinik düşünmeyi içerir ve bu yarının başarısıdır. Örneğin, şikayetleri göz önünde bulundurarak ve çocuğun anjina ile ne kadar sıcaklık tutacağını bilerek, hangi hastalıklarla uğraştığınızı tahmin etmek zaten mümkündür.

Laboratuvar tanısı önemli bir aşamadır

Boğazdan bir yayma, çalışma listesine gerekli bir katkıdır.

Yumuşak damaktan gelen bir leke (palatine bademcikler üzerinde bir vurgu ile). Alma işlemi steril bir pamuklu çubukla yapılır. Daha sonra malzeme bir mikroskop altında incelenir veya besleyici ortam üzerine ekilir. Laboratuvar asistanı anjin patojeni hakkında bilgi sahibi olduğundan ve bir çocuk KBB'si veya bir çocuk doktoru yeterli bir ilaç yazabileceğinden, bu bilgiler değerlidir. Revmoproby - romatizmal faktörlerin varlığı için bir kan testi. Pozitif bir sonuç, penisilin serisinin antibiyotiklerle romatizmanın sistemik tedavisine duyulan ihtiyacı göstermektedir.

Anjina tedavisinin özellikleri

Böylece, bebek incelenir, belirtiler bilinir ve tanı bir uzman tarafından açıkça belirlenir. Şimdi son akor doğru tedavidir.

Yatak istirahati

Diyet. Sıcak bir biçimde, besinleri sindirerek, vitaminle kaplı, sindirir. Bol içecek, tedavinin ayrılmaz bir parçasıdır. Baharatlı, yağlı, kızarmış, ekstraktif gıdaların kullanımını hariç tutun.

İlköğretim, ama önemli yardım

Her yetişkin anjinası olan bir çocuğun sıcaklığını nasıl düşüreceğine dair bilgi sahibi olmalıdır. Eczanede çok sayıda umut verici ilaç, uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Isı ve Katar sadece belirtilerdir, ama aynı zamanda onlarla baş edebilmek zorundadırlar.

Bilmek önemlidir! Sıcaklık 38,5˚'den başlayarak azalır. Fakat bu zamana kadar vücut enfeksiyonu yenmeye çalışıyor ve sıcaklık koruyucu bir reaksiyon. Çocuk baş ağrısını hissetmiyorsa ve kuvvetli bir şekilde zayıflık hissederse, sıcaklığın 38,5˚'ye ve hatta biraz daha yüksek olmasına dikkat edilmez.

2 tür ateş ve çeşitli bakım

Kırmızı ateş: Sıcaklığın eşit bir şekilde artması, cildin kızarması ve vücutta yanma hissi ile kendini gösterir. Bu durumda, ilk önce soğutma yöntemlerini kullanın (soyunma, serin bir havluyla silme, odadaki serinliği koruma). Sadece o zaman antipiretik ajanlar.

Solgun ateş: Aşırı ısınma tehdidi altındaki soğuk, hayati organlar, çocuk soğuktur. İlk olarak, topuzlar ve bacaklar ılık olana kadar öğütülür, tatlı bir sıcak çay verir, böylece sıcaklık vücutta eşit olarak dağıtılır.

Ve eğer bu etkisiz ise, spazmolitik kullanın (Sağlık Bakanlığı izin verilen papaverin). Sıcaklık düşmelidir, ancak aşırı durumlarda aynı antipiretik maddeler kalır.

Tablo 3: Sıcaklığı düşürmek için ilacın hangi dozu doğru olarak kabul edilir:

Böylece, anjinalı bir çocukta neyin düşeceğini bilmek için birinin bir ateşi diğerinden ayırt edebilmesi gerektiği açıktır.

Bilmek önemlidir! Birçok uygar ülkede, eczacılar antipiretik ilaç olarak uzun bir süre aspirin üretmemişlerdir. Bu, zorlu bir sonuç ile beyin aktivitesinin toksik ürünleri ile beyin zehirlenmesi - zor bir komplikasyon - Ray's sendromu kaynaklanmaktadır.

Katarr sendromu tedavisi (lachrymation, burun akıntısı)

Antihistaminikler endikedir: loratadin, fenkarol.

İpucu! Viral bir enfeksiyonun doğasında bulunan Catarrhal sendromu, özellikle ARVI'da belirgindir. Ve antihistaminikler problemlerle mükemmel başa çıkıyorlar.

Yerel tedavi

Spreyler, durulama solüsyonları, emilim tabletleri, lolipoplar - hepsi de iyi uyutur, boğazdaki enfeksiyonu öldürür ve tüm tedaviye iyi bir katkı sağlar. Bu serinin preparatları: orosept, pharyngosept, chlorhexidine, stomatidin, tantumverde, inhalipt.

Kendiniz tarafından yapılmış bir çözüm ile gargara yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir bardak ılık suya, birkaç damla iyot çözeltisine yarım çay kaşığı soda ve deniz tuzu ekleyin. Böyle bir ev yapımı ilaç mükemmel bir antiseptik olacak ve ayrıca yumuşak damak mukusu nemlendirecektir.

Furacilin etkili ve ucuz bir antiseptiktir.

Furacilin için talimatlar:

Farmakolojik etki - antiseptik, yara iyileşmesi. Aktif madde 20 mg nitrofuraldır. Form sürümü: harici kullanım için çözümlerin hazırlanması için tabletler. Endikasyonları: yumuşak damak ve boğaz enflamatuar süreci. Kullanım şekli: boğaz 1 durulamak için 100 ml izotonik çözelti veya damıtılmış su içinde çözülür. 1 tabak (10 tablet) için fiyat: 40-50 ruble.

Geleneksel tıp: sağlık için bitkilerin gücü

Aloe, papatya, muz, okaliptüs, adaçayı, farklı kombinasyonlarda antiseptik ajanlar olarak uzun süredir kullanılan kalendula - otlar. Kullanmak için en kolay yol kaynatma suyu fincan başına 1 çorba kaşığı kuru hammadde almanız gerektiğinde bir kaynatmadır. Alınan ilaç, 10-15 dakika infüze edilerek, boğazını durulayın.

Ateş sırasında, ahududu reçeli ve bal ile bir bardak papatya çayı içmek yeterli miktarda rahatlama sağlamak için yeterlidir. Sırrı, ahududuların bir tonda bağışıklığı ve salisilatları - antipiretik maddeleri destekleyen doğal bir C vitamini kaynağıdır.

Ana görev sebebi ortadan kaldırmaktır:

Bir bakteri tarafından kışkırtılan angina, bir antibiyotik reçete etmek için tavsiye edilir. Klavulanik asit ile korunan en yaygın kullanılan penisilinler, çünkü streptococcus da dahil olmak üzere geniş bir etki alanına sahiptirler. Ancak penisilinler, enfeksiyöz mononükleoz sırasında kullanım için kesinlikle yasaktır, çünkü alerjik bir komplikasyona neden olurlar. Makrolidler, strep boğazının kontrolü için alternatif bir seçenek olarak hizmet etmektedir, ancak şimdi Rusya, bakterilerin% 20'sinin azitromisin ve klindamisine karşı direnci ile karşı karşıya kalmaktadır. Virüste anjinin nedeni kapsanırsa, antiviral ilaçlar reçete edilir: grip, remantadin, laferobion, viferon ve herpes - sikloferon, asiklovir için.

Cerrahi tedavi

Operasyon, tabletler ve durulamalar istenen uzun vadeli sonucu vermezse kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bilhassa, bademciklerin koruyucu işlevlerini artık kullanmamaları, enfeksiyonun sıcak bir yatağı olması ve romatizmanın tüm vücudun gelişimini tehlikeye atması, yöntemle ilgilidir.

Video bir bütün olarak angina'nın özünü ortaya çıkarır, bu rahatsızlığın türleri ve tedavi prensipleri hakkında bilgi verir ve bir alarm sesi duyulması gerektiğinde.

Sevgili veliler! Bu makalenin bebeğinizin sağlığı için iyi bir rehber olmasını umuyoruz çünkü anjinası olan bir çocuğun sıcaklığının nasıl düşürüleceği, bu hastalığın ne olduğu ve tezahürlerinin ne olduğu hakkında size bilgi vermek zorundaydı.

Çocuğunuzun anjina ile ne kadar sıcak olduğuna ve çocuğunuzun hastalığı ne kadar kolay geçmediğine bakmadan uyanık olmanızı, çocuk doktoru ziyaretinizi ertelememizi istiyoruz. Ailenize sağlık ve esenlik!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Zor seçim: otitis'ten hangi damlalar tercih edilmelidir

Otitis, yaşamı boyunca hemen hemen herkesi etkileyen bir hastalıktır. Kulakların bu enflamatuar hastalığı, soğuk, sinüzit, uzun süreli rinit ve nazofarenksin diğer enfeksiyonlarına karşı sıklıkla görülür.

Bir anjin alkolünde içmek mümkün olup olmadığı

Angina bademciklerde şiddetli inflamatuvar değişikliklerle seyreden akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Sonbaharda ve ilkbaharda nemli ve soğuk havalarda boğaz ağrısına yakalanmak en kolay yoldur.