Loading

Angina: Her zaman bademcik kaldırmak gerekir mi?

Latince "Angina" "sıkmak", "utandırmak" anlamına gelir. Boğazda hasta olduğumuzda boğazda ortaya çıkan hoş olmayan hisler. Palatine bademcikler, palatin ve yumuşak damakların iltihaplandığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalığa çeşitli mikroplar neden olur, fakat diğerlerinden daha sık olarak streptokoktur. Bazen anjina, ağız boşluğunda huzur içinde yaşamak için mikroplardan kaynaklanır.

Boğazda kuruluk ve ağrı, 38 ° C'ye kadar sıcaklık - tüm bunlar boğaz ağrısı belirtileri. Zararsız bir mikrofloranın patojenik hale gelmesini sağlamak için bir itme hipotermi olabilir. Bazen hastalığı "almak" için dondurma yemeye yeterlidir. Anjin gelişimi, inhale edilen toza, tütün dumanına ve alkol tüketimine de katkıda bulunabilir. Bütün bunlar hassas bademcikler olumsuz etkiler ve iltihaplanmalarını teşvik eder.

Çoğu insan her birkaç yılda bir anjin çekmektedir. Ama bazılarımız bu hastalığa çok eğilimlidir. Daha sonra süreç kronikleşebilir. Bu sadece çok hoş değil, aynı zamanda tehlikeli de değildir çünkü anjin tehlikeli komplikasyonlardır. Romatizma gelişmesine, böbrek ve sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir. Kendinizi nasıl koruyabilir ve boğaz ağrınızdaki eğilimlerinizden nasıl kurtulabilirsiniz? Bu, en iyi yol bademcik kaldırmaktır. Ancak daha sonra, bademciklerin insan vücudunda önemli bir rol oynadığı ve çıkarılmasının böyle güvenli bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Bademcikler neden gereklidir?

bademcikler veya bademcikler - Lenfaddenoid halkasının boğazında oluşan bir lenfoid doku kümesi. Bademcikler vücuda koruyucu bir bariyer olarak adlandırılabilir, çünkü hücresel ve humoral bağışıklığın oluşumunda önemli bir rol oynarlar. Bize hava ile giren patojenik bakterilerin çoğu, bezlere yerleşir. Ayrıca, bademcikler lenfositler üretirler - bağışıklık sistemini düzenleyen özel hücreler.

"Tüm vücut üzerinde toksik etkileri yoksa, Bademcikler korunmalı ve tedavi edilmelidir,- diyor doktor-kulak burun boğaz uzmanı Oleg Nikolaevich Borisenko.

Ve yine de, bazı durumlarda bezleri çıkarmadan yapamazlar.

Bademcikler kaldırılması gerektiğinde

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar:

 • çok sık boğaz ağrısı insidansı, yılda dört kereden fazla
 • Kalıcı anjina arka planı gelişen kronik bademcik iltihabı
 • anjina arka planda abse sık gelişimi
 • bademcikler büyük ölçüde genişler ve nefes almayı zorlaştırır
 • konservatif tedavinin etkin olmaması
 • iç organlardan komplikasyonların görünümü: kalp, böbrekler, eklemler
 • Bağışıklığın keskin bir şekilde zayıflatılması bademciklerin giderilmesinin de bir nedeni olabilir.

"Karar dengeli olmalı, çünkü farengeal bademcikler immünojenezde yer alan organların önemli bir bileşenidir. Tonsillektominin mutlak kriteri, otoimmün bir agresyon mekanizmasına sahip sistemlere veya organlara verilen hasar biçimindeki komplikasyonlardır.- O konuşur doktor Yuri Vsevolodovich Tsarenko.

Tonsillotomi veya tonsillektomi?

Bademcikler üzerindeki operasyonlar iki çeşittir: tonsillotomi ve tonsillektomi.

 • Tonzillotomiya. Palatine bademciklerin kısmi uzaklaştırılması. Bu operasyon şiddetli hipertrofi ile veya amigdala'nın tamamen çıkarılmasında kontrendikasyonlar olduğunda yapılır.
 • Tonsillektomi. Tüm palatine tonsil bağ dokusu kapsülü ile birlikte çıkarılır. Kronik olarak kullanılır bademcik iltihabı ve çeşitli komplikasyonlar ile.

Eğer bademciklerin çıkarılması gerekiyorsa, doktor hangi ameliyatı yapmanız gerektiğini belirleyecektir.

Operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraki ilk iki gün yatak istirahati gösterir. Ardından, 3-6 gün boyunca hafif bir rejim. Ayrıca, koruyucu yiyecek yemek de gereklidir. Fiziksel egzersize ameliyattan en az 14-15 gün sonra izin verilir.

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için olsun? Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Azaltılmış bağışıklığa sahip bir arka plana karşı sık sık boğaz ağrıları sıklıkla kronik bademcik iltihabının oluşumuna yol açar. Bu tanı bir çok bademciklerin uzaklaştırılması ile ilişkilidir. Ancak, herhangi bir kalifiye doktor vücutta, organlar ve apandisit gibi gereksiz organlar olduğunu doğrulayacaktır. Bu nedenle, cerrahi müdahaleye "karşı" ve "aleyhte" tüm argümanları tartmış, dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Bademcikler neden gereklidir?

Bademcikler palatinler arasında bulunan lenfoid bir dokudur. Bezler boğazda bir tür lenfoid halkanın parçasıdır. Vücuda hava ve gıda ile giren enfeksiyonu geciktirir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla, bademcikler ciddi bir enfeksiyon saldırısı ile "koruyucu" olmayı bırakmakta, bademcikler iltihaplaşmakta ve doktor "akut bademcik iltihabı" nı tespit etmektedir.

Eğer boğaz ağrısı tek bir vaka ise ve zamanında tedavi edildiyse, hepsi çok korkunç değildir. Lenfoid hücreler büyürken ve bezler büyüklükte büyürken, boğazın sıklıkla iltihaplanması kronik bademcik iltihabına yol açabilir. Daha sonra, bademcikler kendilerini bakterilerden ve virüslerden koruyarak, kronik bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür.

Kronik bademcik iltihabı kural olarak çocuklarda oluşur, çocuklar daha çok soğuk algınlığı hastalığına yakalanırlar. Bununla birlikte, yetişkin insanlar bu hastalıktan korunmamaktadır, bademcik iltihabı ya da yanlış tedavi, halihazırda edinilmiş hastalıkların arka planına karşı komplikasyonların oluşmasına yol açabilmektedir.

Bademciklerin büyüklüğünde bir artış, solunum zorluğuna neden olabilir, yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı sıklıkla horlama ile birlikte olur. Herhangi bir kronik inflamatuar hastalıkta olduğu gibi, sıcaklıkta kararlı bir artış gözlemlenebilir. Böylece hastalar genel rahatsızlıktan, beslenmedeki ağrılardan, yutma güçlüğünden şikayet ediyorlar.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Önceden, bademcikler, kronik bademcik iltihabı olan hemen hemen her hastadan çıkarıldı, özellikle de bezlerin büyümesi (hipertrofi) II-III derece ise.

Bademcikler sadece 5 yıla kadar işlev gördüklerine inanılır, daha sonra bademcikler pratik olarak işe yaramaz. Bezleri çıkarmak için operasyon 3 yaşından itibaren 3 yıl önce tayin edildi, şimdi yetişkinler ve 5 yaşına ulaşan çocuklar için kaldırıldı.

Bununla birlikte, modern doktorlar bu tanı hakkında çok kategorik değildir ve mümkünse, konservatif tedavi yöntemlerini kullanırlar. İlaç endüstrisi şimdi, bademciklerin boyutunu önemli ölçüde azaltabilen ve kronik tonsillit riskini en aza indirmek için fizyoterapi ile kombinasyon halinde geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır.

Bademcikler kaldırmak gerekirse:

 • Bir kişinin yılda 4 defadan fazla bir anjina vardır;
 • Kronik tonsillitin arka planında patolojik süreçler (romatizma, böbrek hasarı, karaciğer hasarı) vardır;
 • angina apse gelişmesi ile komplike, inflamatuar süreç bezlerin ötesine geçer;
 • Kronik tonsillit konservatif yöntemlerinin tedavisinde bir etkisi yoktur.

Dikkat: Sadece KBB doktoru boğazdaki iltihaplanmanın dış görüntüsüne, vücudun bağışıklık güçlerinin durumuna ve konservatif tedavinin tavsiyesine dayanarak bademcikleri çözer.

Bezlerin çıkarılması kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) olabilir. Her zamanki operasyona ek olarak, ana avantajı daha az travmatizm ve dolayısıyla daha kısa bir iyileşme süresi olan donanım teknikleri kullanılmaktadır.

Tonsillotomi yöntemleri

Birçok yetişkin çocuklarından bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasına tanık oldular: çocuğun ameliyat korkusu, ağlama ve çığlık atma, kısık ses. Peki bademcikler modern doktorları nasıl uzaklaştırıyor? Modern teknolojiler, hastanın ruhunun bademciklerin çıkarılması için bir operasyon gerçekleştirmesi için en ağrısız ve daha az travmatik olmasına izin verir.

Bademcikler kısmen temel işlevlerini korumak ve şiddetli hipertrofi ile solunumu kolaylaştırmak için ve bezlerin tamamen çıkarılması için kontrendikasyonların varlığında çıkarılır. Tonsillotomi aşağıdaki şekillerde yapılır:

 • kriyocerrahi (sıvı azot ile donma);
 • Kızılötesi veya daha modern karbon lazerin kullanımı (koterizasyon eylemi).

Lokal anestezi altında tedavi edilen, amigdala yüzeyi ölür ve daha sonra çıkarılır. Bu yöntemler pratik olarak ağrısızdır, kanama olasılığı çok azdır. Bununla birlikte, ameliyattan sonra, bez dokusunun kısmi çıkarılması nedeniyle kısa süreli boğaz ağrısına neden olabilir. Bazen ameliyattan sonra, sıcaklık yükselir.

Dikkat: tonsillotomi gerçekleştirilirken lenfoid dokunun büyümesi göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyondan sonra bir süre sonra bademcikler tekrar büyük ebatlara yükselebilir. Sonraki bademcikteki artışı önlemek için, düzenli konservatif tedaviye ihtiyaç vardır.

Tonsillektomi yöntemleri

Karmaşık bademcik iltihabı veya ihmal edilmiş kronik bir süreçle, palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasına başvurulur. Tonsillektomi ile, bezin tüm lenfoid doku bağ dokusu ile birlikte kapsül ile birlikte kaldırılır. Eğer bademciği tamamen çıkarmanız gerekiyorsa, doktor bu durumda hangi yöntemlerin en uygun olduğuna karar verir.

Cerrahi müdahale

Önceden olduğu gibi, bir tel döngü ve cerrahi makas ile cerrahi çıkarılır. Ancak modern cerrahlar genel anestezi altında tonsillektomi yapmakta, daha önce sadece lokal anestezi kullanıldı. Bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasının dezavantajları şunlardır:

 • uzun iyileşme süresi (2 haftaya kadar);
 • Kanama, belki oldukça kapsamlı;
 • Genel anestezi kullanmak her zaman haklı değildir.

Sovyet dönemlerinde sıklıkla uygulanan bezleri çıkarmak için yapılan cerrahi çok ciddi bir komplikasyondur. Bademciklerden sadece 2 mm büyük kan damarlarıdır, kaza sonucu hasara ciddi kanama ve yaşam tehlikesi doğurabilir. Aynı zamanda, lenfoid dokuları tamamen çıkarmanız gerekir, hatta küçük bir kısmı daha fazla büyümeye yol açar, bu da operasyonun etkililiğini azaltır. Bu nedenle, bu tür operasyonlar yürüten bir cerrah, "kuyumcu" hassasiyetiyle bademcik kaldırmak için yeterli deneyime sahip olmalıdır.

Lazer yıkımı

Kısmi çıkarmada olduğu gibi, tonsillektomi bir kızılötesi veya karbon lazer cihazı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu bezlerden kurtulmanın en nazik yolu. operasyon:

 • hasta dışı gerçekleştirildi;
 • ağrısız;
 • neredeyse kansız;
 • Tıbbi gözetim altında harcanan minimum süre (2 saatten 1 güne kadar);
 • hızlı yara iyileşmesi.

elektrokoter

Hipertrofilli bademcikler yüksek frekanslı elektrik akımı ile koterize edilir. Kulağa korkutucu geldiği için, yöntem neredeyse acısızdır, kanama olasılığı en düşüktür. Bazen amigdalayı çevreleyen sağlıklı dokuların yanması, ameliyattan sonra hoş olmayan duyumlara neden olur.

Tonsillektomi Kontrendikasyonları:

 • düşük kan pıhtılaşması (diabetes mellitus varlığı);
 • bulaşıcı hastalıkların akut evresi;
 • kardiyovasküler hastalıklar (anjina pektoris, şiddetli hipertansiyon, taşikardi);
 • tüberküloz;
 • Gebelik 6-9 ay.

Bezleri çıkarma: artıları ve eksileri

Bademcikler üzerindeki operasyonların olumlu ve olumsuz yanları vardır, bu yüzden tedavi eden doktorun bezlerden kurtulma kararı tartılmalı ve hesaplanmalıdır.

Operasyonun olumlu etkisi şu soruların ötesinde:

 • komplikasyon riski (böbrek, kardiyovasküler vb.) kaybolur;
 • Bir kişi boğaz ağrısı tarafından rahatsız edilmez;
 • enfeksiyon kaynağı kaybolur;
 • yutma işlemi geri yüklenir;
 • Vücudun genel güçlendirilmesi.

Bununla birlikte, bademciklerin çıkarılmasının olumsuz sonuçları da vardır:

 • ameliyat sırasında olası kanama;
 • eksik çıkarma nedeniyle lenfoid dokunun yeniden büyümesi;
 • angina yerine farenjit ve bronşit oluşur (palatine bademcikler virüs ve bakterilere karşı ana "koruyucunun" rolünü üstlendikçe, bunların yokluğu enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha derin girmesine yol açabilir).

Ergenlik döneminde bezlerin çıkarılmasının kızları olumsuz etkilediği yönünde bir görüş vardır. Kaldırılan bademcikler görünüşte genital bir işlevi etkiler. Bu tür ifadeler sadece kurgu. Belki de operasyona eşlik eden stresin olumsuz etkisi, ancak bu operasyonu yürütme gerçeği değil.

Önemli: Halen bademcik kaldırmak için ameliyat olmuş olan hasta, uygulanması ve olası sonuçlarına aşina olmalıdır.

Bademcikleri silmek veya silmek ciddi bir karardır. Dikkat çeken bir şeydir: bezlerden kurtulmanın radikal ve muhafazakâr yöntemlerine, bağışıklığı güçlendirecek önlemler eşlik etmelidir. Akut tonsil hastalıklarına, kronik iltihaplara ve bunları takip eden ameliyatlara karşı korunacak basit kuralların bir listesi:

 • sertleştirme;
 • fiziksel aktivite;
 • tam beslenme (vitamin ve mikroelementlerin kompleks vitamin preparatları ile doldurulmaması);
 • sigara içmeyi ve alkol almayı reddetmek.

Kronik tonsillit tedavisi çıkarılmamalıdır. Koruyucu kuvvetleri, fizyoterapiyi ve sertleşme önlemlerini uyaran ilaçların dahil edilmesine yönelik yalnızca entegre bir yaklaşım, kalıcı bir bağışıklığı garantiler ve herhangi bir enfeksiyona karşı koruma sağlar.

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Boğaz hastalığından şikayetçi hastaların% 20'sinde kronik tonsillite rastlanmaktadır. Daha sıklıkla patolojinin gelişimi, anjinin tekrarlayan nüksleri ve kalite tedavisinin olmamasından kaynaklanır. Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması radikal bir ölçektir ve belirli endikasyonların varlığında gerçekleştirilir.

Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

Kronik tonsilliti olan hastalarda bademcik çıkarma operasyonu aşağıdaki durumlarda zorunlu hale gelir:

 1. Sık alevlenmelerde (bir yıl boyunca 4'ten fazla bölüm), konservatif tedavinin düşük etkinliği.
 2. Laksala ve bezlerin dokularında sürekli pürülan kitleler birikmesi durumunda.
 3. Bademciklerin vücudu enfeksiyonlardan nüfuz etmekten koruyamaması nedeniyle zayıflamış bağışıklık koruması.
 4. Bademcik iltihabı komplikasyonlarının gelişmesiyle birlikte, vücudun çeşitli organlarına ve kısımlarına (böbrekler, kardiyovasküler sistem, kas-iskelet sistemi) yayılıyor.
 5. Bademciklerde önemli bir artış olması durumunda, solunum yetmezliği, bezler, larinks, nazofarenks, üst solunum yolu apseleri ve pürülan inflamasyonun ortaya çıkma riskini artırır.

Kronik bademcik iltihabı yaşam kalitesi, kronik yorgunluk, düşük verim, hızlı yorgunlukta önemli bir bozulmaya yol açan hastalar için cerrahi tedavi önerilmektedir.

Operasyon sırasında iki yöntemden biri kullanılır: tonsillotomi veya tonsillektomi. İlk durumda, sadece bezlerin etkilenen bölgeleri çıkarılmalıdır. Tonsillektomi, bir bağ dokusu kapsülü dahil olmak üzere palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasını içerir.

Kronik bademcik iltihabında bademcik kaldırmak zorunda mıyım?

Bezlerin çıkarılmasından sonra patojenik bakterilerin insan vücuduna serbestçe girebileceğine dair yaygın bir inanış vardır. Bu ifadedeki gerçeğin bir kısmı mevcut, ancak sıklıkla tonsillektomi ciddi komplikasyonların gelişmesini önlemenin tek yoludur.

Birçok uzman, bir yetişkinin vücudunun onu enfeksiyonlardan koruyabilen başka bağışıklık mekanizmalarına sahip olduğunu açıklar. Ve sürekli iltihaplı bademcikler temel işlevlerini yerine getiremezler, iltihap ve patolojik süreçlerin bir sıcak yatağı haline gelirler.

Operasyonu uygun bir seviyede yürütmek ve çoğu durumda hastanın iyileşme safhasına yönelik vicdani tutumu, patolojinin tamamen ortadan kaldırılması ve hastalığın sürekli alevlenmeleri olmaksızın tam teşekküllü yaşamın garantisidir.

Bir operasyon için nasıl hazırlanır

Bezlerin (rezeksiyon) çıkarılması, cerrahi müdahale öncesinde hastanın ayrıntılı muayenesinin yapıldığı tam bir operasyona işaret eder. Gerekli olanlar:

 • Rh faktörü ve grubunun saptanması için gerekli olan RW'ye kan verilmesi;
 • genel idrar analizi;
 • mikroflorayı ve antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek için hayvanat bahçesinden bir yayma;
 • Kolesterol, bilirubin, üre, vb düzeyini açıklığa kavuşturmaya hizmet eden biyokimyasal kan testi;
 • pıhtılaşma;
 • kardiyogram.

Ek olarak, akciğer florografisi reçete edilebilir. Rezeksiyon için hazırlığın son aşaması, terapist tarafından yapılan laboratuvar çalışmalarının sonuçları ve detaylı konsültasyon çalışmasıdır.

Planlanan operasyondan bir ay önce hasta bazı ilaçları almayı reddetmelidir. Ameliyattan önceki hafta boyunca, kan pıhtılaşmasını iyileştiren ilaçlar almak gerekir.

Tonsillektomi gününde yemek ya da içmek yasaktır. Cerrahi tedaviye ihtiyacı olan hasta aylık olarak ise, prosedür tamamlanana kadar iptal edilir.

Bademcikler nasıl kaldırılır - operasyon türleri

Geleneksel tonsillektomi yöntemi bir tel döngü ve cerrahi makas kullanmaktır. Bu operasyon ağrı ve travma ile karakterizedir, kanamaya neden olabilir, genel anestezi kullanılmasını gerektirir, bu yüzden nadiren kullanılır.

Modern tıpta, tonsillotomi ve tonsillektomi yapmak için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. Cryodestruction, hasarlı dokuların dondurulması ve ölmesi için sıvı azot kullanımından oluşur. Bu yöntem düşük travmatik olup, bağışıklık hücrelerinin üretiminden sorumlu bademciklerin sağlıklı kısımlarını korumanıza, lokal bağışıklık ve patojenik mikrofloranın vücuduna girmesine karşı koruma sağlamanıza olanak tanır. Bezleri tamamen çıkarmak için, tekrarlanan bir prosedür sıklıkla gereklidir.
 2. Aynı anda bademciklerin hasarlı bölgelerini çıkarmanıza ve damarları koterize etmenize ve böylece kanama riskini en aza indirmenize imkan veren lazer tedavisi. Yöntem, düşük travmatik olarak bilinir ve uzun süreli rehabilitasyon gerektirmez.
 3. Elektrokoagülasyon - yüksek frekanslı elektrik çarpması kullanımı, düşük kanama riski olan bezleri olan hastaların çıkarılmasını sağlar. Birçok uzman, elektriğin bademciklere bitişik sağlıklı dokular üzerindeki etkisinin neden olduğu yüksek postoperatif sonuçların olasılığından dolayı bu yöntemi istenmeyen olarak görmektedir.
 4. Ultrasonik titreşimler ve özel bir neşter yardımıyla cerrahi operasyonlar yapan ultrason. Böyle bir işlem sırasında, kan pıhtılaşması gerçekleşir, bu nedenle kayda değer bir kan kaybı riski yoktur.
 5. Mikrodeveloper kullanımı - döner bıçaklı özel bir takımın kullanılmasını içeren bir teknoloji. Bu yöntem, bademcik dokularının eksik bir şekilde çıkarılması için kullanılan, yumuşak olarak kabul edilir.

Bazı kliniklerde, radyofrekans ablasyonu ve bipolar radyofrekans ablasyonu, bezleri çıkarmak için kullanılır. İlk yol monopolar radyo frekansı enerjisi kullanmaktır. Sıcaklığa dönüşen hastalıklı alanların tahrip olmasına neden olur. Sonuç olarak, bademciklerin dokusu yavaş yavaş cicatrizes ve boyut olarak azalır. Bipolar radyofrekans ablasyonunun merkezinde radyofrekans etkilerinin dönüşümü ve ısıya maruz kalmadan moleküler bağları yok eden iyonize bir tabakanın oluşumu söz konusudur.

Bu tedavinin bir sonucu olarak bademcikler tamamen çıkarılmamakta, ancak sadece boyut olarak küçültülmektedir. Genişlemiş bezler, bir kişinin yutulmasını engelliyorsa veya gece apnesi oluşturuyorsa radyofrekans ablasyonu tercih edilir..

Lokal anestezi altında manipülasyon yapılır. Prosedür sırasında, radyo dalgası radyasyonunun beslendiği amigdala dokusuna bir prob yerleştirilir. Her iki yöntemin temel avantajı, hasta için kolay bir uygulama, en az rahatsızlıktır ve hastanede birkaç gün kalmaya gerek yoktur. Radyofrekans ablasyonu ile tedavi, ayakta tedavi yöntemlerine yönlendirilir - operasyonun hemen ardından hastanın tıbbi kurumdan çıkmasına ve günlük işlerine dönmesine izin verilir.

Operasyon nasıl yapılır?

Bademciklerin çıkarılması işlemi birkaç aşamada gerçekleştirilir.

 • anestezi - genel veya lokal anestezi, hangisi hastanın bireysel özelliklerini dikkate alarak, anestezi uzmanı tarafından belirlenir;
 • 30 ila 45 dakika arasında bademciklerin doğrudan çıkarılması;
 • anestezi sonlandırılması.

Ameliyattan sonra hasta klinik personelinin denetimi altında bir süre klinikte kalır. Çoğu zaman, hastanede kalmak 3 ila 5 gün sürer. Bazı durumlarda, 7-10 gün sürebilir.

Cerrahi müdahalenin komplikasyonları arasında kanama veya enfeksiyon gelişme olasılığı, analjezik (anestetik) olarak kullanılan ilaçlara karşı alerjik reaksiyonların ortaya çıkması sayılabilir. Ameliyattan önce, alerjiye yatkın olan kişiler antihistaminik bir ders olarak gösterilmektedir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra anestezinin ciddi sonuçları son derece nadirdir - 10 000'in 1'inde ölümcül sonuçların ortaya çıkması olasılığı 250 000 ameliyat için 1 vakadır.

Ameliyat sonrası dönem

Bademcikler veya bir kısmı kesildikten sonra, 1-3 hafta içinde doku onarımı gerçekleşir. Bu süre zarfında aşağıdaki tıbbi tavsiyeler gerekli olacaktır:

 • Operasyondan sonraki ilk gün, hiçbir şey yemeyin, sadece gazsız su içmeyin;
 • ayrıca diyet ağırlıklı sıvı, agresif olmayan gıdalar (tahıllar, et ve sebze püresi, az yağlı çorbalar, yoğurtlar);
 • sıcak yemek ve içecek yemekten kaçının (biraz sıcak bir yemek yemeye değer);
 • yeterli miktarda saf su içmek;
 • sigara içmek, hamamları, saunaları, solaryumları ziyaret etmek;
 • sesli dinlenme, minimum fiziksel aktivite sağlamak;
 • serin bir duş al.

Şiddetli ağrı durumunda, Parasetamol veya ilaçları temel almasına izin verilir. Yasak ilaçlar arasında Aspirin ve İbuprofen bulunur - bademcikler üzerindeki işlemden sonra, bu ilaçlar kanamayı tetikleyebilir.

Ameliyat sonrası bir yarayı iyileştirmek için en az bir hafta sürecek. Bu dönemde doku onarımı görülmezse, bir uzmana danışmalısınız.

Tonsillektomi için kontrendikasyonlar

Aşağıdaki durumlarda bezleri çıkarmak için cerrahi yapılmaz:

 • kardiyovasküler hastalıklar ile (hipertansiyon, taşikardi, angina pektoris);
 • tüberküloz, diyabet, hemofili, kan hastalıkları, şiddetli anemi olan hastalarda;
 • iç organların kronik inflamatuar hastalıklarının alevlenmesi, onkolojik hastalıkların varlığı;
 • gebeliğin son üç ayında;
 • HIV pozitif bir durumla.

Bir hastanın akıl hastalığı varsa, ameliyat sadece genel anestezi altında yapılabilir.

Bezler çıkarılırsa bademcik iltihabı olabilir mi

Oluşturulan görüşün aksine,% 100 oranında boğaz ağrısına yardımcı olan bir araç değil. Bildiğiniz gibi, sağlıklı bademcikler enfeksiyonun vücuda girmesini engeller, KBB hastalıklarının ve diğer patolojilerin gelişmesini engellerler. Onların yokluğu çoğu zaman çeşitli anjina formlarının gelişmesine yol açar:

 1. Mavi dil.
 2. Foliküler.
 3. Laküner.
 4. Herpetik.
 5. Lifli, vb.

Bademcik yokluğunda, anjin tedavisi oldukça karmaşıktır ve halk tıbbı çoğu kez iktidarsızdır. Çoğu durumda, güçlü antibiyotikler, antiseptikler ve antienflamatuar ilaçlar tonsillektomi geçiren hastaları tedavi etmek için kullanılır.

Bademciklerin yokluğu, solunum sisteminin korunma derecesini de azaltır. Bu sık bronşit, zatürre, üst ve alt solunum yolu diğer hastalıklara yol açabilir. Bu yüzden çoğu uzman bademciklerin kalitatif olarak tedavi edilmeleri gerektiğinde ısrar ederler ve mevcut tüm yöntemlerle korunmaya çalışırlar. Geçmişin tıbbi uygulamasından farklı olarak, modern doktorlar sadece aşırı durumlarda bezleri çıkarmaya başvurmaya çalışırlar.

Kronik tonsillitte bademciklerin giderilmesi gerekli midir?

Kronik tonsillitte bademciği çıkarmadan yapabilir miyim? Bu soru, bu tehlikeli patolojisi olan çocukları olan birçok ebeveynleri endişelendirmektedir. Tonsillektomi, kronik tonsillite bağlı olarak operatif bir girişimdir. Bu yaygın bir tedavi yöntemidir. Ancak, doktorlar tüm hastalara bademcik kaldırmaz.

Cerrahi müdahale için sıkı endikasyonlar ve kontrendikasyonlar vardır.

Bademcikler ve vücudun yaşamındaki rolleri

Bezler nelerdir:

 • Lenfoid halkanın altı bademciğinden gökyüzünün en büyüğüdür. Bu eşleşmiş oluşumlar gözenekli bir yapıya sahiptir ve lenfoid bağ dokusu birikimini temsil eder - bağışıklık hücreleri, lenfositler. Bunlar lenfatik faringeal halkanın bir parçasıdır ve dilin kökeni ile palatine kemer arasındaki bademcik nişlerindedir.
 • Bademciklerin kalınlıkları düzensizliklere, kıvrımlı kanallara ve lakunaya nüfuz eder - enfeksiyonun kolayca nüfuz ettiği derin çatlaklar. Bezlerin bu yapısı, daha zararlı mikroorganizmaları yok etmeyi sağlayan yararlı bölgelerini önemli ölçüde artırır.
 • Lokal bağışıklık sistemi, hematopoetik ve bariyer fonksiyonlarını yerine getiren bademciklerdir. Burada çeşitli virüsler, mikroplar ve toksinler tarafından ilk kez karşılanan ve nötralize edilen lökositler oluşur.
 • Vücudun düşmüş mikroskobik düşmanlarıyla yapılan bir savaştan sonra, mikroplarla birlikte bademciklerin örtü epitelinin üst tabakası ölür ve çıkarılır. Böylece vücudumuzun sadık savunucuları temizlendi. Onlar yine dış dünyadan bir tehditle savaşmaya hazırlar.
 • Bademcikler endokrin sistemi ile yakından ilişkilidir, adrenal bezlerin aktivitesi.

  Bariyer lenfoid aparatı nasıl oluşur?

 • İki yaşına kadar bebeğin bademcikleri az gelişmiş ve kötü performans göstermektedir.
 • IgA'nın üç yıllık sınırından önce - enfeksiyonlara karşı bu doğal savunmanın antikorları - yetersiz miktarlarda üretilir.
 • Beş yaşından beri, bu özel bağışıklık proteinlerinin aktif üretimi başlar, çünkü bu kez, farinksin lenfoid aygıtının oluşumu tamamlanır. Bu antikorlar, vücudun iç ortamının koruyucularıdır.
 • 12-14 yaşlarında, çocuğun bağışıklık sisteminin son oluşumu.

  Bademciklerde, lenfatik ve kan dolaşımı boyunca vücutta yayılan ve olumsuz dış etkenlerin etkilerine cevap olarak kendi kendini düzenlemeye izin veren antikorlar oluşur.

  Palatine bademciklerin koruyucu fonksiyonları:

 • Gıda, su ve hava ile agresif patojenler insan vücuduna nüfuz ettiğinde, daha aktif hale gelirler.
 • Hızlı üremeleri başlıyor, bu da iltihaplanmaya yol açıyor.
 • Ancak patolojik mikroskobik yaratıklar, yollarındaki ilk ciddi engelle karşılaşırlar. Lenfositleri ve diğer aktif immünite hücrelerini içeren lenf dokusu, mikropların içeri girmesine izin vermez.
 • Bademcikler, üst solunum yollarının mukoza üzerinde bulunan mikroorganizmalara dayanıklıdır. Bu işlev, özellikle bir bebeğin hayatının ilk yıllarında önemlidir.
 • Solunum yolundaki mukoza zarının lenfoid dokusu bariyer rolünü yerine getirdiği için, genç bir insanda ve yetişkinlikte, büyük önem taşımaktadır.

  Neden palatine bademcikler iltihaplı

  Birçok insanda, bu lenfoid doku enfekte olur:

 • Çocuğun sık sık soğuk algınlığı, bulaşıcı hastalıklar, yineleyen anjina, bağışıklık azalır ve görevleri ile başa çıkması durumunda, bezler çoğalır.
 • Bağışıklık sistemi, boğaz ve solunum sistemini mikroplardan kapatmak için gerekli önlemleri alır.
 • Ancak, tombul, iltihaplı bademcikler bu görevle baş edemezler.
 • Lakeye nüfuz eden patojen mikroorganizmaları yok etmeyi bıraktılar.
 • Bademcikler kronik bir inflamatuar süreç geliştirir.
 • Sinirsel stres, aşırı aşırı yorgunluk, hipotermi etkisi altında, bağışıklık koruyucu güçleri zayıflar.
 • Mikrobiyal atak sonucu lakuna etkilenir, bademcik iltihabı vardır, anjin akut veya kronik formda gelişir.
 • 1,2,3 derece palatine bademcikler hipertrofisi vardır.

  Vücuda yardımcı olmak yerine, pürülan tıkaçlarla bademcik nişlerindeki koruyucu eşleşmiş oluşumlar, kendi kendine enfeksiyonu provoke eden bir gizli enfeksiyon kaynağına dönüşerek, buna müdahale etmeye başlar.

  Hipertrofik tonsillit - palatine bademciklerinin proliferasyonu

  Anjina ile inflamatuar süreç diğer doku ve organlara yayılabilir.

  Bademciklerin hipertrofisi patolojik değişikliklere yol açar:

 • Doğal biyolojik süreçlerin gelişimi bozulur.
 • Nazal solunum bozulur, metabolizma
 • Adrenal korteks ve karaciğer fonksiyonları azalır.
 • Gastrointestinal sistemde sorunlar var.
 • Gecikmiş cinsel gelişim.
 • Dış kulakçık ve larenks bölgelerinde patolojik değişiklikler gelişmektedir.
 • Çocuğun büyümesi yavaşlar.
 • Kronik bademcik iltihabı gelişir.

  Bademciklerin hipertrofisi ile birçok problem ortaya çıkar, ancak bağışıklık sisteminin bu işlevi işlevlerini yerine getirmeye devam eder. Kronik tonsillit geliştiğinde hastanın durumu önemli ölçüde bozulur.

  Bademciklerin kronik iltihaplanmasının özü ve komplikasyonları

  Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı, iki veya daha fazla anjina akut tonsillit vakası temelinde doktorlar tarafından teşhis edilir.

  Aile sağlığı hizmetlerinde ciddi bir sorun:

 • Bu enfeksiyöz alerjik hastalık, bezlerin lenfoid dokusunu etkiler ve kronik bir seyre sahiptir.
 • Hastaların palatine bademciklerinde, birçok patolojik mikroorganizma tespit edilir: bakteri, mantarlar. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu patolojinin etken maddeleri, pürülan iltihaplı hastalıkların patojenleridir: stafilokok, streptokok, pnömokok, Epstein-Barr virüsü.
 • Sık tekrarlanan anjinin bir sonucu olarak epitel hücrelerinin büyük bir ölümü vardır.
 • Pürülan içerikler tübüllerin tıkanması ve tıkanması, bademciklerin lakesidir. Burada canlı ve ölü virüsler, bakteriler, irin bir birikimi vardır.
 • Yavaş yavaş, ölü epitelyumun yoğun bağ dokusu demetleriyle değiştirilmesi işlemi gözlenir. Bademcikler, lakunlar, tübüllerin yüzeyinde skar oluşumu vardır.
 • Bağışıklık hücreleri olan bezlerin doğal temizleme işlemi bozulur.
 • Organizmanın zehirlenme süreçleri gelişmektedir.
 • Tehditkar komplikasyonların gelişmesi: romatizma, kolesistit, enfeksiyöz allerjik endokardit, tirotoksikoz, enfeksiyöz nonspesifik poliartrit, paratonsiller abse.

  Hastalığın böyle bir komplikasyonu meydana gelirse, doktorlar dekompanse kronik tonsilliti teşhis eder. Bu, bademciklerin bariyer işlevlerini hiçbir zaman tam olarak yerine getiremeyeceği anlamına gelir.

  Bezleri çıkarmak gerektiğinde

  Çoğu zaman, doktorlar istenmeyen komplikasyonları önlemek amacıyla tonsillektomi yapılmasını önermektedir. Diğer uzmanlar bademciklerin geleneksel tıp ve konservatif tedavi yöntemleriyle başarılı bir şekilde tedavi edilebileceğine inanıyorlar. Bununla birlikte, tıbbi uygulamada bu operasyon için açık endikasyonlar vardır.

  Bağışıklık sisteminin bu organlarını yalnızca aşağıdaki durumlarda pürüjlü tapalarla çıkarın:

 • Enfeksiyonun sürekli odaklandığı hipertrofili bezlerde ciddi yaralanmalar vardır.
 • Konservatif tedavinin olumlu sonuçları yoktur.
 • Kronik bademcik iltihabı şiddetli bir form aldı - dekompanse edildi.
 • Bağışıklık savunmasında ağır ihlaller var.
 • Kronik tonsillitin ciddi komplikasyonları vardı: eklemler, kalp hastalıkları.
 • Bu durumlarda, sadece etkilenen bademciklerin giderilmesi için ameliyat olumlu sonuç verebilir.

  Birçok doktor, tonzlelektomii'den sonra bağışıklığın zayıfladığına dikkat çekiyor. Bezlerin çıkarılmasından muzdarip olan çocukların viral hastalıklar geliştirme olasılığı daha yüksektir, uzun süreli nüksleri vardır. Bu hastalarda poliomyelit insidansı beş kat daha yüksektir. Bu nedenle, bir operasyon yürütme kararı kesinlikle endikasyonlara göre yapılır.

  Bademcikler insan sağlığının koruyucusudur. Bununla birlikte, ciddi kronik bademcik iltihabında insan sağlığı için bir risk faktörü haline gelir.

  Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

  Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doktorlar bu tür tedaviden kaçınmaya çalışırlar. Son karar, kapsamlı bir muayene ve hastanın sorgulanmasından sonra sadece doktor tarafından yapılır.

  Makalenin içeriği

  Gereksiz organ mı yoksa gerekli mi?

  Her kişi periyodik olarak anjina hastasıdır, ancak bu hastalık sıklıkla görülürse, kronik bademcik iltihabı olasılığı yüksektir. Kural olarak, bu tanı hastaya, bademciklerin kaldırılacağı bir operasyon fikrine götürür. Ancak, birçok deneyimli ve nitelikli doktor bu görüşe katılmamaktadır. Mevcut aşamada, doktorlar, ameliyat olmaksızın hastalığı ortadan kaldırmayı mümkün kılan oldukça farklı terapötik yöntemler sunmaktadır.

  Bademcikler ve bademcikler nelerdir? Bademcikler, gökyüzünün oluşumunda yer alan yaylar arasında bulunan lenfoid tipinde bir dokudır.

  Sırayla, bademcikler - bu bir kişinin boğazında bulunan lenfoid tip özel bir parçası parçasıdır. Ana amacı, vücuda bir veya diğer üçüncü parti unsurlarla birlikte giren çeşitli enfeksiyonları içermektir.

  İnsan bağışıklığı zayıflarsa, bademcikler vücudu virüslerden ve diğer olumsuz fenomenlerden tamamen koruyamaz.

  Enfeksiyon ciddi ise, o zaman bademcikler etkileyen bir enflamatuar süreç vardır. Sonuç olarak, akut formda bademcik iltihabı görülür.

  Hastalığın bu formu, aşağıdaki semptomatik bulgularla eşlik eder: lenfoid hücrelerin proliferasyonu, genişlemiş bezler. Sonuç olarak bademcikler, enfeksiyöz patojenlerin insan vücuduna girmesini engelleyemez ve bu da hastanın durumunun kötüleşmesine neden olur.

  Kronik bademcik iltihabı en sık soğuk algınlığı eğilimi olan küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hastalarda da söz konusu hastalık yaygındır. Bu patoloji genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bademciklerin boyutunun artması nedeniyle, solunum fonksiyonu tam olarak gerçekleşmez. Bu nedenle, yetişkinlerde, kural olarak, bir rüyada horlama görünümü vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci, artan vücut ısısının başlamasına neden olabilir. Genel bir rahatsızlık, ağrı ve diğer olumsuz belirtiler de vardır.

  Kritik durumlarda

  Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için gerekli olup olmadığı? Geçmişte, bu durumla teşhis edilen hemen her hasta ameliyat edildi. Bunlar, derece 3 veya 2 hipertrofisi tespit edildiğinde ortaya çıkar. Hareketsizlik de imkansızdır, çünkü bu hastalığın sürekli gelişimi diğer organları olumsuz etkilemektedir. Örneğin, hastanın romatizması vardır, kalp ve kan damarlarının problemlerini teşhis eder, böbrek patolojisi geliştirebilir.

  Bademcik, vücudun viral hastalıklara karşı savunmasıdır, bu yüzden bunların çıkarılması veya iltihaplanması vücudun savunmasında önemli bir azalmaya yol açar. Böyle bir hasta çeşitli hastalıklara karşı hassastır.

  Kalıcı hastalıktan sonra, kişi dermatoz, sedef hastalığı muzdarip başlayabilir.

  Bademcikler - bu 5 yıllık çalışmanın önemini yitiren ve bu nedenle onların çıkarılmasından sonra normal yaşam aktivitesinde herhangi bir kardinal değişiklik olmadığı fonksiyonel bedendir. Daha erken, çocuğun 3 yıla ulaşması durumunda bademcikler kaldırıldı. Artık doktorlar 5 yaşında hastaya cerrahi müdahaleye başvururlar ve bu yaştan önce ameliyat yapılmaz.

  Modern yüksek vasıflı uzmanların, bazı durumlarda son derece etkili olan diğer konservatif tedavi yöntemlerini kullanma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Eğer hekimler, insan organizmalarında, sonuçsuz çıkarılabilecek gereksiz organlar olduğuna inanırsa, şimdi sorun tamamen farklı bir açıdan ele alınır. Her biri işlevini yerine getirmeyen gereksiz organlar yoktur, bu nedenle küçük bir amigdalayı bile çıkarmak geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

  İlaçları seçerken, uyuşturucuların bademciklerin boyutunun azaldığı sonuç üzerinde hareket etme olasılığına dikkat etmek gerekir. Bu, tonsillitin kronik bir forma geçiş riskini azaltır.

  Ayrıca, hastanın durumunu normalleştirmeyi amaçlayan çeşitli fizyoterapi prosedürlerine başvurmanız gerekir.

  Uzmanlar, bademciklerin kaldırılması için gerekli olan, bir dizi vakayı ayırt ederler. Şunları içerir:

  • sık anjina (yılda 4 defadan fazla);
  • kronik bir bademcik iltihabının neden olduğu patolojik süreçlerin ortaya çıkması durumunda (bu bir romatizma, böbrek hastalığı ve bir karaciğer hastalığı meselesidir);
  • abse oluşumuna yol açan anjinin karmaşık formu (sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademcikler üzerinde yayılır);
  • Sorun çeşitli muhafazakâr yöntemlerin yardımıyla tedavi edilemezse.

  Silme işlemi

  Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Her bir özel durumda, nihai karar, hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle uzman, enflamatuar sürecin gelişme derecesi ve hastanın bağışıklık sisteminin seviyesi gibi parametreler tarafından yönlendirilir.

  Bezleri çıkarmaya karar verirseniz, işlem için doğru prosedürü seçmelisiniz. Aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun: kısmi veya tam kaldırma.

  İlk durumda, doktor tonsillektomi yapacak. İkinci yöntem tonsillektomidir. Not edilmelidir ve standart işlemlere ek olarak, bir tür donanım tekniklerini de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tercih edilirler, çünkü kullanımlarında, çeşitli yaralanmaların uygulanması ile ilişkili olan olumsuz vakaların oluşma olasılığı neredeyse yoktur. Önerilen yöntemin bir başka olumlu yönü nispeten kısa bir iyileşme süresidir.

  Tonsillektomi hakkında daha fazla

  Bademcikleri tamamen çıkarmaya gerek yok ise, o zaman tonsillektomi kullanmak uygun olur. Daha önce böyle bir cerrahi müdahale, özellikle ağlayan ve çok korkan bir bebek olsaydı, korkunç bir şey ifade ediyordu. Mevcut aşamada her şey değişti. Bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için doktorlar modern teknolojiyi kullanırlar. Tüm süreç neredeyse acı çekmeden geçer. Ayrıca, çocuğun ruhunun ameliyat için hazırlığında travma tehlikesi yoktur.

  Kronik bademcik iltihabının kısmi olarak çıkarılması, fonksiyonel amaçlarını muhafaza etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ardından solunum süreçleri uygun seviyede ilerleyecektir. Manipülasyondan önce, bezlerin tamamen çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar düşünülür.

  Kısmi çıkarma, kriyocerrahi veya lazer ile yapılır. Kriyocerrahi sıvı azot kullanarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlayan bir aktivitedir. Yardımı ile gereksiz bir cismin dondurulması prosedürü gerçekleştirilir. Bunun için bir karbon veya kızılötesi lazer kullanılır. Onun yardımı ile gerekli siteyi kışkırtır.

  Ameliyat sırasında lokal anestezi kullanılır, bu yüzden hasta cerrahın hareketlerini hissetmez. Çocuk, kan veya akut acı verici duyulardan korkmaz. Operasyon sırasında bademcikler ölür, daha sonra kesilir.

  Ele alınan teknik aşağıdaki olumlu yönlere sahiptir:

  • Bu yöntem acı verici duyumlara eşlik etmez;
  • pratikte kanama olasılığı yoktur;
  • bademciklerin bir kısmı devam ediyor.

  Ameliyattan sonra vücut ısısı yükselebilir, ancak uzun süre dayanamaz.

  Tonsilektomi yapılırken lenfoid tip dokuların büyüyebildiği göz önünde bulundurulur. Ameliyattan sonra bademcikler yeniden büyüyebilirler. Bu problemden kurtulmak için, doktorlar farklı yöntemler ve koruyucu tıp tekniklerini kullanırlar.

  Iletkenlik teknolojisi

  Kronik bademcik iltihabı ile tonsillektomi yapılır. Hastalığın kronik formu ihmal edilmiş bir durumda ise, böyle bir işlemden kaçınmak zordur. Gökyüzünün oluşumunda yer alan bademciklerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir.

  Söz konusu işlem lenfoid tipteki dokuların tamamen çıkarılmasını varsayar. Bezlere ek olarak, bir bağ dokusundan oluşan bir kapsül ele geçirilir. Prosedürü uygulamak için bir tel döngü ve cerrahi makas kullanın. Ameliyat için genel anestezi kullanılır.

  • 14 günden fazla sürebilir uzun iyileşme süresi,
  • kanamanın varlığı (geniş dahil);
  • Her durumda genel anestezi kullanımına başvurmak mantıklıdır.

  Operasyon bezlerin çıkarılmasını hedefliyorsa, o zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bademcikler yakınında (küçük bir streç) gemiler vardır. Eğer ameliyat sırasında yanlışlıkla onlara dokunursanız veya onlara zarar veriyorsa, insan yaşamı için tehlikeli olabilecek ciddi kanamalar olacaktır. Bu nedenle, lenfoid tipinin dokusu tam olarak çıkarılmalıdır. Aksi takdirde, iltihaplanma süreci tekrar gelecektir, hasta ameliyatı tamamen etkisiz hale getirecek olan doku büyümesi süreçleriyle karşılaşacaktır.

  İşlemi gerçekleştirmek için, çıkarma işleminin gerçekleştirildiği, lazeri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için doktorlar kızılötesi veya karbon lazeri seçer.

  • Uygulama poliklinik temelinde gerçekleştirilmektedir;
  • acı yok;
  • neredeyse tamamen kandan yoksun;
  • Yaralar nispeten kısa bir zaman aralığında iyileşir.

  Kronik bademcik iltihabı ile, aceleci kararlar almamalı ve bademcik kaldırmak için ameliyat gitmek gerekir. Bu aşamada, problemle etkin bir şekilde mücadele etmeyi amaçlayan pek çok farklı tedavi önlemi vardır, bu nedenle deneyimli uzmanların önerilerini takip etmeleri tavsiye edilir.

  Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması

  Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması aşırı bir ölçüdür. boşlukları bademcik kronik enflamasyon ile kendini gösteren kronik bademcik bademcik boşlukları bakteri birikmesi oluşabilir.

  Bir kişi akut tonsillit olabilir - bademcik iltihabı. Bir kişinin lenfoid faringeal halkası vardır, vücuda ağız boşluğundan giren mikroplardan korunmasını sağlar.

  Palatine bademciklere ek olarak, aynı zamanda faringeal halkanın bir parçasını oluşturan dört tane daha badem vardır.

  Bademcik (bademcikler) tamamen lenfoid doku, lakuna (tübüller) oluşur.

  Onlar, antikorların üretildiği bir sonucu olarak, lokal koruyucu bağışıklık oluşumuna katılırlar, mekanizmayı tetiklerler.

  Antikorlar, bademciklerin mukoza zarlarına düşen enfeksiyöz ajanların yok olmasına katkıda bulunurlar.

  En büyük mikrobiyal yük palatine bademciklerde (bademciklerde) bulunur, bu yüzden yenilikleri sıklıkla karşılaşır.

  Kronik tonsillit nedenleri

  Streptokok enfeksiyonları bademcik iltihabının en yaygın nedenidir ve bazen stafilokokal enfeksiyon buna yol açabilir.

  Kronik bir hastalığın gelişimini desteklemek için:

  • sık hipotermi;
  • yakındaki organların iltihaplı hastalıkları;
  • birincil veya ikincil immün yetmezlik;
  • sık alkol kullanımı;
  • tütün içimi;
  • soğuk içeceklerin kullanımı;
  • bağışıklıkta yerel azalma.

  Bu durumda hastalar bademciklerdeki patojenik enfeksiyonları çoğaltırlar, bu amaçla lacunaslarda olumlu bir ortam yaratılmıştır.

  Vücut artık bademcikleri koruyor, aksine, kendileri de enfeksiyöz ajanların kaynağı olarak hareket ediyorlar.

  Enflamatuar sürecin uzun süreli seyri ile bademciklerin lenfoid dokusu bir skar dokusu ile yer değiştirir.

  Hastalığın çeşitli formlarının belirtileri

  Üç klinik formu geliştirmek mümkündür:

  • telafi;
  • subcompensated;
  • dekompanse.

  Subcompensated form bir ara aşamadır. Telafi edilmiş tonsillit ile hasta rahatsız olabilir:

  • mukoza zarlarının kuruluğu;
  • farinkste yabancı cisim hissi;
  • küçük acı;
  • bademcikler genişleyebilir;
  • mikropların tübüllerinde tıkanıklık, gıda, iltihap hücreleri, tıkaçlar oluşur;
  • ağızda putrid kokusu mevcut olabilir.

  Hastanın sadece lokal değişiklikleri vardır, iltihaplanma süreci yılda iki kez olmaktan daha fazla artmaz.

  Orta aşamada - alt kompansasyonda, hasta daha sık görülen bademcik iltihabı endişelenmeye başlar. Ancak bu formda herhangi bir komplikasyon yoktur.

  Dekompanse bir alevlenme şekli ile yılda üç kereden fazla ortaya çıkar, organizmanın genel zehirlenmesi birleşir.

  Zehirlenme, enfeksiyonların hayati aktivitesinin ürünleri, vücuttaki toksinlerin yayılmasından kaynaklanır.

  Hasta ayrıca genel şikayetler yapar:

  • baş ağrısı;
  • kronik yorgunluk hissi;
  • hızlı yorgunluk;
  • ateşin ortaya çıkışı.

  Komplikasyonların gelişimi de karakteristiktir:

  • miyokardit;
  • artrit;
  • glomerulonefrit;
  • paratonlesillerin apsesi;
  • flegmon boynu.

  Enfeksiyonun lenfatik yollardan yayılmasından dolayı, hastalar lenf düğümlerinde bir artışa sahiptir (servikal, submaksiller).

  Kronik tonsillitin alevlenmesi, anjin gelişmesiyle karakterizedir. Boğazın iki pürülan şekli şeklinde bir alevlenme vardır:

  Böylece hasta genel durumu keskin bir şekilde kötüleştirir, ifade edilen zehirlenme başlar, boğazda ağrı yoğun olur.

  Ayrıca pürülan zarlarda, foliküller veya - pürülan baskınlar şeklinde mukoza zarında lokal değişiklikler vardır.

  Hastalık için hangi yöntemler tedavi edilir?

  Kronik tonsillit konservatif ve operatif olarak tedavi edilir. Hemen başlamaya gerek yok, bademcikler her zaman tutmaya çalışıyorlar.

  Hasta, kompanse edilmiş formda kronik bademcik iltihabı varsa endike değildir. Bademcikleri çıkarırsanız, yerel bağışıklık hastalıklarının (vücut koruma) gelişmesine neden olabilirsiniz.

  Konservatif tedavi ile tedaviye başlayın. Terapi çeşitli tedavi yöntemleri, kurslar, yıl boyunca birkaç kez kullanılarak gerçekleştirilir.

  Semptomatik ve etiyolojik terapi bademcik iltihabı ile birlikte kullanılır: Semptomatik tedaviye şunlar dahildir:

  Ancak, doktorunuzun tavsiyesi üzerine herhangi bir ilaç kullanabilirsiniz. Bu hastalığın tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından ele alınmaktadır.

  Bir uzmanın tavsiyesini ihmal etmeyin, çünkü kendi kendine tedavi hastalığın ilerlemesine ve diğer organların lezyonlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.

  Etiyolojik terapi antibakteriyel tedavidir. Patojenin yok edilmesi amaçlanmaktadır.

  Geniş spektrumlu bir antibiyotik reçete edilir:

  Antibiyotik tedavisi en az 7-10 gün yapılmalıdır, dozaj doktor tarafından belirlenir.

  Bademcikleri yıkama işlemini telafi etmek için kullanılır. Bademcikler her zaman korumak için çalışıyorlar ve yıkama lacunae içeriğini çıkarmak için yardımcı olur, fişleri yıkamak.

  Yıkama özel bir cihaz "Tonzilor" yardımıyla gerçekleştirilir. Yıkama hafif bir basınç altında bir çözelti ile gerçekleştirilir, bu nedenle durulama bezleri tamamen temizlemenizi sağlar.

  Yıkama, mukus antiseptik ile tedavi ile tamamlanır. Antiseptik yıkama da antibakteriyel etkiye sahiptir.

  Gerekli etkiyi elde etmek için yıkama, 10 ila 14 prosedürle gerçekleştirilir.

  Yıl boyunca bademciklerin yıkanması tam bir kür elde etmek için çeşitli kurslarla tekrarlanır.

  Düzenli olarak bademcikler durulayıp yağlarsanız, kompanze bademcik iltihabının tedavisinde olumlu bir etki sağlanır.

  Durulama için tıbbi ve ev çözümleri kullanabilirsiniz:

  • Sulu tuz ve soda çözeltisi;
  • Bir hidrojen peroksit çözeltisi;
  • Miramistin;
  • Otlar infüzyonları;
  • Propolis tentür ilavesi ile bir çözüm;
  • Furatsilin.

  Lugol mukoza çözeltisini, otlardan makarnaları yağlayın. İyi bir antiseptik etki, propolis, sarımsak, limonun emilimini sağlar.

  Diğer yöntemlerle kombinasyon halinde fizyoterapi de gerçekleştirilir. Aşağıdaki fizyoterapi prosedürleri kullanılmaktadır:

  • ultraviyole mukoza zarının ışınlanması;
  • ultrasonik etkiler;
  • mıknatısı.

  Bu yöntemler, bezlerin dokularında kan akışını iyileştirir, mukoza zarlarının saflaştırılmasını teşvik eder, bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

  Yıl boyunca çeşitli fizyoterapi kursları yapılabilir.

  Dekompanse edilmiş bir formun gelişmesiyle bile, organ başlangıçta korunmaya çalışılır, konservatif tedavi uygulanır. Sadece tedavinin bir operasyonun gerçekleştirilmesinde etkisiz olduğu durumdur.

  Operasyonun göstergesi:

  • konservatif tedavinin etkisi olmadan dekompansasyon gelişimi;
  • yıl boyunca sık alevlenme (üç ila dört kez);
  • komplikasyonların gelişimi;
  • Bir apse ile parathonsillar, acil bir operasyon gerçekleştirilir.

  Ama ayrıca kontrendikasyonlar da vardır:

  • ciddi komorbiditeler;
  • gebelik;
  • adet dönemi.

  Şimdi bir lazer ile bademcik en yaygın kaldırılması. Bu yönteme tercih edilir çünkü rehabilitasyon süresi çok kısadır, operasyon sırasında çok fazla kan kaybı olmaz.

  Kafa derisi çıkarılması çok nadiren kullanılır. Duruma bağlı olarak, müdahale miktarı değişebilir:

  • tonsillotomy - sadece değişen parçaların çıkarılması;
  • tonsillektomi - bademciklerin tamamen çıkarılması;
  • lacunotomi - amygdala'nın lakazını açma ve çıkarma.

  Tonsillotomi ve lakünotomi, organı korumasına izin verir, bu nedenle tedaviden sonra koruyucu rolünü daha fazla yerine getirebilir. Bu tip cerrahi girişimler çocuklarda daha yaygındır.

  Ameliyattan sonra, birkaç gün boyunca boğazda ağrı olabilir.

  Ayrıca, operasyondan sonraki ilk günlerde sıcaklıkta hafif bir artış mümkündür.İşlemden sonraki ilk günlerde, bu gereklidir:

  • bol miktarda içme rejimi gözlemleyin (dehidrasyonu önlemek için);
  • kaba ve baharatlı yiyeceklerden kaçının;
  • Sıcak içecekler ve yiyecekleri hariç tutun;
  • Üç hafta içinde, fiziksel aktiviteyi (kanama riski) hariç tutun.

  Kronik bir tonsillit tedavisinde acele etmek gerekli değildir, konservatif tedavi (bademcikler, gargaralar, fiziolechenie yıkama) geçirmek için gereklidir. Bademciklerin çıkarılması işlemi, endikasyonlara göre kesinlikle yapılmalıdır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğaz ağrılarını tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

  Birçoğu antibakteriyel ilaçlar içmeyi istemiyor, çünkü onlar iyi olmaktan çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorlar. Angina durumunda böyle bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir.

  Çocuklar, yetişkinler ve hamile kadınlar için boğaz ağrısı için iyi bir ilaç.

  Boğazdaki acı verici duygular çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman virüsler ve patojenler tarafından provoke edilir.