Loading

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı

Azaltılmış bağışıklık genellikle anjina gibi hastalıklara yol açar, bu da kronik bademcik iltihabının oluşumu ve gelişmesi için zemin oluşturur. Böyle bir tanı koyarken, birçok hasta bademciklerin mümkün olan en kısa zamanda çıkarılmasının gerekli olduğuna inanmaktadır.

Kronik tonsillitin vücutta etkisi

orofarenkste yerleştirilmiştir bademcikler uzun süreli doku alerjik enflamasyon varlığında - kronik bademcik formu bulaşıcı hastalık anlamına gelir. Yapısında tübüller bulunan yumuşak, gözenekli bir lenfoid doku ile temsil edilir. Kronik tonsillit içinde bademcikleri kaldırmak olmadığının sorulması üzerine, uzmanlar insan vücudunda fazladan organları yok ve bu nedenle dikkatli bir şekilde tüm kanıtları tartılmalı ve konuyu dikkatle yaklaşmak savunuyorlar.

Bir çocukta akut tonsillit görünümü, vücutta stabil bağışıklık gelişmesine katkıda bulunur. Ve düşüşü, patojenik bakterilerin neden olduğu sık sık anjina vakalarından kaynaklanmaktadır.

Çocukta kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı olarak, tonsil lenfoid yumuşak doku daha sonra daralan ve cep irin oluşumu ile tübül kapatır izleri ile bağ dokusu yerine geçer. Oluşan yerlerde mikroplar, yiyecek parçacıkları ve benzerleri gibi çeşitli bileşenler birikmektedir.

Mikropların ömrü için, kronik hastalık ideal koşullar yaratırken, koruyucu işlevler azalır, bu da bezlerin sorumludur. Boyutu giderek artan bir enfeksiyon ve zehirlenme sağlayıcıya dönüşüyorlar. Sonuç olarak, komplikasyonlar, bağışıklık sistemi bozuklukları vardır. Enfeksiyondan etkilenen organizma, hastanın durumunu kötüleştiren alerjik reaksiyonların tezahür mekanizmasını tetikler.

Hastalığın çeşitleri

Modern tıpta, çeşitli tiplerde kronik bademcik iltihabı sınıflandırmaya göre sınıflandırılmıştır: telafi edilmiş, subcompensated, dekompanse edilmiş. İlk durumda, badem dokuları iltihaplanır ve bezler koruyucu işlevler yapar ve vücut enfeksiyonlarla baş edebilmektedir. İkinci tip bademcik iltihabı, tekrarlayan anjina ile birlikte lokal formların komplikasyon belirtileri olmadan bir kombinasyonu ile karakterizedir. Üçüncü tip patoloji, lokal semptomların belirtileri ve çeşitli hastalıkların varlığı ile karakterizedir.

Kronik tonsillit komplikasyonları arasında kronik formlarda romatizma, böbrek hastalığı, kardiyovasküler sistem görünümü yer alır. Çeşitli komplikasyonlardan ve ciddi hastalıklardan kaçınmak için sistematik olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Birden fazla tedavi başarısızlığı ile dekompanse görünüm elimine edilir. cerrahi operasyon. Kural olarak, hastalık çocuklarda soğuk algınlığı daha olası olduğundan, çocuklarda görülür.

Artan bademcikler nefes almayı zorlaştırır, sıcaklık artışını etkiler ve ayrıca yetişkinlerde horlama uykuda olur

Kaldırılması ihtiyacı

genellikle istişareler için hastaları endişelendiriyor bir soru - Eğer eczane alternatif tedavi seçenekleri sunabilir eğer, şu anda kronik tonsillit içinde bademcikleri silmek isteyip Yani. Son zamanlarda bademcikler, özellikle bademciklerin büyümesi sırasında kronik bademcik iltihabı olan tüm insanlara kaldırıldı. 2-3 derece. Birçok uzmana göre bademcikler, 5 yıla kadar belirli işlevleri yerine getirirler ve gelecekte de eylemleri durur ve bu nedenle sorunsuz bir şekilde kaldırılabilir. Önceden, operasyonlar 3 yıldan beri gerçekleştirildi ve şimdi bir kişi beş yaşına ulaştığında gerçekleştiriliyor.

Doktorlar, teşebbüsün zorunlu olarak yürütülmesi ile bugün kategorik olarak tanı koymazlar. Başlangıçta geniş bir ilaç yelpazesi sayesinde konservatif tedavi seçenekleri uygulanmaktadır. Önerilen ilaçların çoğu bademcikleri azaltabilir. Bir komplikasyonda fizyoterapi prosedürleri ile tedavi ederseniz, kısa sürede olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Bademciklerin lazerle alınması

Bezler sadece belirli durumlarda çıkarılır:

 • Anjina hasta yılda en az 4 kez üstesinden gelir;
 • Kronik hastalık temelinde iç organların yenilgisi olarak patolojik süreçlerin ortaya çıkması;
 • boğaz ağrısı sonrası apse gelişimi;
 • ilaç ve fizyoterapi ile tedaviden sonra olumlu bir etki yoktur.

Bacakları çıkarma kararı KBB tarafından alınır - bir doktor, boğazda iltihaplanma kliniği ve vücudun bağışıklık güçleri dikkate alınarak.

Operasyonu yürütme yöntemleri

Bademciklerin çıkarılması kısmen veya tamamen iki seçenekle gerçekleştirilir: tonsillotomi veya tonsillektomi. Standart operasyona ek olarak, cihazlar daha az travma ve hızlı iyileşme süreci için kullanılmaktadır. Temel fonksiyonları korumak, nefes almayı kolaylaştırmak veya tamamen çıkarmanın mümkün olmaması için kısmen ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır:

 • sıvı azot kullanımı;
 • koterleme eylemi ile bir lazer kullanımı.

Bademcikler, lokal anestetik preparatlarla tedavi edilir, uzaklaştırıldıktan sonra donanım mekanizmalarının etkisi altında soldurulduktan sonra. Metotlar ağrısızdır ve kanaması yoktur, ancak ameliyat sonrası ağrı ve kısa süreli ateş mümkündür.

Tam kaldırma veya tonsillektomi, hastalar için en uygun olan çeşitli yollarla da gerçekleştirilir:

 • cerrahi operasyon;
 • lazerle imha;
 • elektrokoagülasyon.

Mendalin çıkarılması cerrahi yöntem

Cerrahi yöntem geleneksel olarak genel anestezi ile birlikte bir tel döngü ve makas kullanılarak gerçekleştirilir. Prosedürün eksiklikleri, iyileşme süresinin süresini, olası kanamayı ve yaşam tehlikesi ile ilişkili ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasını içerir. Operasyon sırasında, lenf bezi dokusunu, daha sonra ortaya çıkmasını önlemek için tamamen çıkarmalısınız.

Operasyonu sadece tecrübeli ve kanıtlanmış bir cerraha güvenin. Hem bezlerin kısmi çıkarılmasında, hem de bir karbon lazer cihazının tam kullanımı veya kızılötesi. Nazik prosedür ayaktan tedavi edilir, ağrısız, kan ve hızlı yara iyileşmesi olmadan yapılır. İşlemden sonra ağrı ile etkilenen bölgeye yakın olası sağlıklı doku yanıkları.

Bademcikler tamamen kaldırılması için, bazı kontrendikasyonlar vardır:

 • akut dönemde bulaşıcı hastalıklar;
 • zayıf kan dolaşımı;
 • Diabetes mellitus;
 • taşikardi, şiddetli hipertansiyon, anjina pektoris gibi kalp hastalıkları;
 • 6 ila 9 aylık gebelik süresi;
 • TB hastalığı.

Operasyonun avantajları ve dezavantajları

Boğaz hastalıkları sık sık rahatsız olan hastalar için, soru kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmaya değer olup olmadığıdır. Bademcikler üzerinde cerrahi müdahale bazı avantaj ve dezavantajlarla karakterizedir.

Katılan doktor, ağırlıklı, hesaplanmış bir karar almalıdır.

Operasyonun etkisinin esasına göre, bu faktörler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

 • Böbrek, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer bazı alanlarda çeşitli komplikasyon risklerinin dışlanması;
 • Boğaz ağrısı tekrar olmayacaktır;
 • yutma sürecinin restorasyonu;
 • bir enfeksiyon kaynağının yokluğu;
 • Vücudun iyileştirilmesi.

Bademciklerin kaldırılmasından 10 gün sonra

Ancak, bezlerin çıkarılmasından sonra sonuçların olumsuz bir etkiye sahip olduğuna dikkat edilmelidir:

 • ameliyat sırasında kanama oluşumu;
 • Bezlerin tam olarak çıkarılmaması, lenf dokusunun tekrarlanan çoğalması olasılığı vardır;
 • Sık sık anjina vakalarının yerine bronşit, farenjit oluşur.

Bademcik kaldırmak veya kronik bademcik iltihabı için değil, vücudun genel durumuna göre, bir uzman ile istişare üzerine alınan ciddi bir karardır. Bir operasyona gereksinim belirlenirken, testlerin yapılması, bir kardiyogramın uygulanması ve diğer uzmanlara sevk ile kapsamlı bir inceleme yapılır.

cerrahi veya tıbbi tedaviden sonra bağışıklık sistemini güçlendirmek için tedbirler almak önemlidir. uzman atar vitamini kompleksleri ve uyuşturucu almaya ek olarak, fiziksel egzersizler yapmak, bağışıklığı güçlendirmek konusunda düzenli bakımlar gibi basit kuralları takip sigara, alkol, davranış sertleştirme prosedürleri gibi kötü alışkanlıklar vazgeçmek, tam bir diyet oluşturmalıdır.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu ve operasyondan sonraki sonuçlar nelerdir?

Ameliyat sonrası iyileşme

Bademcikler çıkarıldıktan sonra belli bir süre almalıdır - iyileşme süresi yaklaşık 2 ila 3 hafta sürer. Çocuklarda, bu süre, kural olarak, daha kolaydır. Yaraların tam iyileşmesi, 3. haftanın sonuna kadar işaretlenir.

Operasyon sonrası uygun bir dönem için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • mümkün olduğunda, daha az konuşun;
 • fiziksel aktiviteyi sınırlamak;
 • sadece serin ve yumuşak kıvamlı yiyecekler (et ve sebze püreleri, tahıllar, çorbalar, yoğurtlar) yiyebilmenizi sağlayan bir diyet yapın;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı iç;
 • ağız hijyeni dikkatle gözlemlemek;
 • Genel ısıtmadan kaçının - saunaları ziyaret etmeyin, sadece serin bir duş alın.

Operasyonun komplikasyonları

Bezlerin çıkarılmasından sonra aktarılan işlemin bazı sonuçları kaydedilebilir. Muhtemel komplikasyonlar ameliyattan hemen sonra gözlenebilir veya uzak olabilir.

Ameliyattan hemen sonra ortaya çıkan komplikasyonlar arasında kanama, doku yanması, enfeksiyon izole edilebilir.

Uzun vadeli sonuçların, lokal bağışıklık, sık solunum yolu enfeksiyonları (larenjit, farenjit, trakeit, bronşit), en olası azalma, alerjik bronkospazm gelişmesi. Uzun süreli komplikasyonlar, cerrahi müdahalenin (klasik yöntem veya lazer) yapıldığı yöntemin yanı sıra (genel veya lokal anestezi altında) kullanılan anesteziye bağlı değildir.

Gördüğünüz gibi bezleri çıkarmak için ameliyat farklı olabilir. Fakat böyle bir adım atmak için, sadece bir kulak burun boğaz uzmanının kapsamlı bir incelemeden sonra ortaya çıkarabileceği açık göstergeler bulunmalıdır.

Angina: Her zaman bademcik kaldırmak gerekir mi?

Latince "Angina" "sıkmak", "utandırmak" anlamına gelir. Boğazda hasta olduğumuzda boğazda ortaya çıkan hoş olmayan hisler. Palatine bademcikler, palatin ve yumuşak damakların iltihaplandığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalığa çeşitli mikroplar neden olur, fakat diğerlerinden daha sık olarak streptokoktur. Bazen anjina, ağız boşluğunda huzur içinde yaşamak için mikroplardan kaynaklanır.

Boğazda kuruluk ve ağrı, 38 ° C'ye kadar sıcaklık - tüm bunlar boğaz ağrısı belirtileri. Zararsız bir mikrofloranın patojenik hale gelmesini sağlamak için bir itme hipotermi olabilir. Bazen hastalığı "almak" için dondurma yemeye yeterlidir. Anjin gelişimi, inhale edilen toza, tütün dumanına ve alkol tüketimine de katkıda bulunabilir. Bütün bunlar hassas bademcikler olumsuz etkiler ve iltihaplanmalarını teşvik eder.

Çoğu insan her birkaç yılda bir anjin çekmektedir. Ama bazılarımız bu hastalığa çok eğilimlidir. Daha sonra süreç kronikleşebilir. Bu sadece çok hoş değil, aynı zamanda tehlikeli de değildir çünkü anjin tehlikeli komplikasyonlardır. Romatizma gelişmesine, böbrek ve sinir sistemi hastalıklarına neden olabilir. Kendinizi nasıl koruyabilir ve boğaz ağrınızdaki eğilimlerinizden nasıl kurtulabilirsiniz? Bu, en iyi yol bademcik kaldırmaktır. Ancak daha sonra, bademciklerin insan vücudunda önemli bir rol oynadığı ve çıkarılmasının böyle güvenli bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Bademcikler neden gereklidir?

bademcikler veya bademcikler - Lenfaddenoid halkasının boğazında oluşan bir lenfoid doku kümesi. Bademcikler vücuda koruyucu bir bariyer olarak adlandırılabilir, çünkü hücresel ve humoral bağışıklığın oluşumunda önemli bir rol oynarlar. Bize hava ile giren patojenik bakterilerin çoğu, bezlere yerleşir. Ayrıca, bademcikler lenfositler üretirler - bağışıklık sistemini düzenleyen özel hücreler.

"Tüm vücut üzerinde toksik etkileri yoksa, Bademcikler korunmalı ve tedavi edilmelidir,- diyor doktor-kulak burun boğaz uzmanı Oleg Nikolaevich Borisenko.

Ve yine de, bazı durumlarda bezleri çıkarmadan yapamazlar.

Bademcikler kaldırılması gerektiğinde

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar:

 • çok sık boğaz ağrısı insidansı, yılda dört kereden fazla
 • Kalıcı anjina arka planı gelişen kronik bademcik iltihabı
 • anjina arka planda abse sık gelişimi
 • bademcikler büyük ölçüde genişler ve nefes almayı zorlaştırır
 • konservatif tedavinin etkin olmaması
 • iç organlardan komplikasyonların görünümü: kalp, böbrekler, eklemler
 • Bağışıklığın keskin bir şekilde zayıflatılması bademciklerin giderilmesinin de bir nedeni olabilir.

"Karar dengeli olmalı, çünkü farengeal bademcikler immünojenezde yer alan organların önemli bir bileşenidir. Tonsillektominin mutlak kriteri, otoimmün bir agresyon mekanizmasına sahip sistemlere veya organlara verilen hasar biçimindeki komplikasyonlardır.- O konuşur doktor Yuri Vsevolodovich Tsarenko.

Tonsillotomi veya tonsillektomi?

Bademcikler üzerindeki operasyonlar iki çeşittir: tonsillotomi ve tonsillektomi.

 • Tonzillotomiya. Palatine bademciklerin kısmi uzaklaştırılması. Bu operasyon şiddetli hipertrofi ile veya amigdala'nın tamamen çıkarılmasında kontrendikasyonlar olduğunda yapılır.
 • Tonsillektomi. Tüm palatine tonsil bağ dokusu kapsülü ile birlikte çıkarılır. Kronik olarak kullanılır bademcik iltihabı ve çeşitli komplikasyonlar ile.

Eğer bademciklerin çıkarılması gerekiyorsa, doktor hangi ameliyatı yapmanız gerektiğini belirleyecektir.

Operasyonlar lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyattan sonraki ilk iki gün yatak istirahati gösterir. Ardından, 3-6 gün boyunca hafif bir rejim. Ayrıca, koruyucu yiyecek yemek de gereklidir. Fiziksel egzersize ameliyattan en az 14-15 gün sonra izin verilir.

Bezleri kimin çıkarması gerekiyor ve neden?

Operasyonun size zarardan daha fazla yarar getireceğini anlayın.

Bezler nelerdir

Bezler, bağışıklık sisteminin hücrelerinin kümelerini içeren, ağzın arkasındaki dokuların büyümesidir. Bezler için doğru anatomik isim palatine bademcikler.

Neden Bezler İhtiyacı

Bezler, vücut boyunca dağılmış lenfoid doku sisteminin sadece küçük bir parçasıdır. Patates bademciklerine benzer formasyonlar, burnun arkasında, dilin arkasında ve ince bağırsakta bulunur.

Palatine bademcikler enfeksiyonlara karşı mücadeleye katılırlar, ancak bu süreçte özel bir rol oynamazlar. Yani, bezleri çıkardıktan sonra, bir kişi daha sık hastalanmayacaktır, çünkü bağışıklık sisteminin geri kalanı normal şekilde çalışmaya devam edecektir.

Kim bademcik kaldırmak gerekir

Palatine bademcikler iltihabı angina veya bademcik iltihabı denir. Bilinmeyen nedenlerle, bazı insanlar sıklıkla ve şiddetli olarak anjinadan muzdariptir.

Tonsillektomi - bezleri çıkarmak için bir işlem - anjin sıklığını ve şiddetini azaltır. Tek sorun, bu prosedürün çok tatsız, riskli ve pahalı olmasıdır. Bu nedenle, tonsillektomi sadece yararın zararı aşması durumunda yapılmalıdır.

Klinik Uygulama Kılavuzu: Çocuklarda Tonsillektomi ile ilgili mevcut klinik kılavuzlara göre bademcikler şu durumlarda çıkarılmalıdır:

 1. insanlarda anjin son bölüm sırasında bu tür şah damarın trombozu, kan enfeksiyonu, peritonsiller apse gibi ciddi komplikasyonlar, geliştirdik.
 2. Angina her zaman bademcikler, boğazda şiddetli ağrı ve yüksek ateşin belirgin takviyesi ile oluşur. Bu durumda, hastanın bir ilaç seçmesinin zor olması nedeniyle, farklı antibiyotiklere karşı alerjisi vardır.
 3. Bir çocuk PFAPA sendromu gözlenirse (angina bölüm her 3-6 haftada bir, çok sık tekrarlanan ve güçlü ateş, boğaz ağrısı, boyun şişmiş lenf düğümleri ve aftöz stomatit eşlik eder).
 4. Hasta, anjin (7 kat daha fazla bir yıl) uğrar ve her bölüm, bu semptomların en az biri ile eşlik eder: 38 ° C, boyun süpürasyon bezleri ve analiz BGSA enfeksiyonu ifade edilen hastalık ve lenf nodlarında önemli bir artış üzerindeki sıcaklık BGSA- enfeksiyon olumlu bir sonuç üretir.
 5. Bazı uzmanlar streptokok enfeksiyonu nedeniyle çocuklarda psiko-nörolojik bozukluklar geliştirdiklerini bademciklerin çıkarılmasını önermektedir. Bunlar nadir görülen durumlardır ve operasyonun bu gibi durumlarda yardımcı olup olmadığı tam olarak bilinmemektedir.
 6. cevaplar temel sorulara: Bir çocuk yüzünden bademcik büyük ölçüde çocuklarda sürekli büyümüş bademcikler (bezleri) genişlemiş olmasından geceleri nefes sorun yaşayan.
 7. Bir kişi bademcik iltihabı muzdarip - bademcikler üzerinde yuvarlak, faul-kokulu mevduat. Bu durumda bezlerin çıkarılması tek kalıcı çözüm olabilir.

Bademcikleri çıkarmanız gerekmediğinde

Bademciklerin çıkarılması ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Öte yandan, zamanla hastaların% 20-50'sinde, boğaz ağrısı daha nadir ve daha hafif hale gelir. Bu nedenle, birçok uzman en az 12 ay boyunca bademciklerin çıkarılmasını ertelemeyi önerir:

 1. Geçtiğimiz yıl boyunca, hasta yediden daha az anjinaya sahipti.
 2. Geçtiğimiz iki yılda, bir kişi her yıl beş günden daha az anjina geçirdi.
 3. Son üç yıl içinde, hasta her yıl üç anginadan daha az atak geçirdi.

Bademcikleri çıkarmadan yapabilir miyim?

Ana problem sık veya çok şiddetli bademcik iltihabı ise, hemen hemen hiç alternatif çözüm yoktur.

boğaz ve antibiyotik akut ağrı ve iltihaplanma ile ilgili konularda hastalar için kanıta dayalı rehberlik semptomatik tedavisi anjin nadir bölüm üzerinde daha fazla veya daha az kalite kontrolü sağlar, ancak çoğu kez tedavi eğer, çok uygun olmayan veya komplikasyon riski yüksek ise.

grip antibiyotiklerle akut boğaz ağrısı tedavisinde sadece biraz daha hızlı iyileşme için, tedavi yönerge bilinir ve septik komplikasyonların gelişmesine karşı tam bir koruma sağlamaz gibi.

Anginada çeşitli halk tedavisi yöntemlerinin (bal, propolis, gargara vb.) Yararları ile ilgili ifadeler tamamen asılsızdır.

Ameliyat nasıl yapılır?

Ameliyat için 1-3 gün hastaneye gitmelisiniz. Preoperatif hazırlık ve prosedürün kendisi 1-1.5 saat sürmektedir. Bezleri doğrudan çıkarmak yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Operasyon sırasında hasta sedasyon altında. Bu, acıyı ve hoş olmayan hatıraların çoğunu ortadan kaldıran bir tür anestezidir, ancak cerrahın isteklerini yerine getirebilmesi için bir kişiyi bilinçte bırakır. Çocuklarda genel anestezi altında cerrahi yapılabilir.

Operasyondan bir gün sonra birçok hasta evde serbest bırakıldı.

Hasta için en hoş olmayan kısım iyileşme dönemidir. Ameliyattan sonraki ilk 7-10 gün içinde, boğazdaki ağrı çok güçlüdür. Bu zamanda, tüm hastalarda kalitatif anestezi gerekir. Bu yardım sadece ilaç değil, aynı zamanda dondurma da dahil olmak üzere soğuk yiyecek.

Çocuklar özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Çocuğun doktor önerilerine göre yeterli anestezi almasını sağlamak gereklidir. Ayrıca, çocuğun günde en az 1 litre sıvı içerdiği ve en azından az miktarda yemek yemesi önemlidir. Bebeğe sevdiği her şeyi ver. Bu dönemde yiyecek miktarı kaliteden daha önemlidir. Eh, çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik kaldırmak için, böylece yiyecek keskin, keskin veya soğuk ya da sıcak olmadan yumuşaktır.

Hangi komplikasyonlar olabilir

Bezleri çıkarmak nispeten güvenli bir işlemdir. Ancak bazen komplikasyonlar Klinik Uygulama Kılavuzu: Çocuklarda Tonsillektomi olur.

İngiltere'de yapılan bir gözlem göre, yaklaşık 34.000 operasyonda 1 hastanın ölümüyle biter.

Ameliyat sonrası ağır kanama gibi dişlere alt çene, ciddi yanıklar, hasar kırığı 100 diğer ciddi komplikasyonlar üzerinden 1-5 hastalarda görülmektedir nadirdir.

Bazı nedenlerden dolayı, bazı hastalar ameliyat sonrası kalıcı boyun ağrısından muzdariptir.

Ameliyattan 24 saat sonra, ciddi kanama riski önemsiz hale gelir.

bulgular

Bademciklerin uzaklaştırılması için belirli klinik belirtiler vardır. Diğer durumlarda, operasyon iyi olandan daha fazla zarar verebilir.

Bademcikleri çıkarmanız tavsiye edilirse, niçin ve hangi sonuca güvenebileceğinizi sorunuz.

Ve Lifehacker'ın tıbbi kararlar alma ve bir doktorla iletişim kurma hakkındaki tavsiyesini okuyun.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Bademcikleri kesmem gerekiyor mu?

Bademcikleri kesmem gerekiyor mu?

Bezler (palatine bademcikler) koruyucu ve hematopoetik fonksiyonlar yapan lenfoid kümelerdir. Eşleştirilmiş organlar palatal kolların arkasındaki boğazda derinlerde bulunur ve lenfadenoid faringeal halkanın anahtar bileşenlerinden biridir. Patojenlerin solunum sistemine girmesini önleyen bir bağışıklık bariyeridir.

Bademcikleri çıkarmalı mıyım? KBB hastalıklarının sık atakları, organların anormal yapısı ve hipertrofisi palatine bademciklerin çıkarılması için doğrudan endikasyonlardır.

Bezlerin yokluğu, lokal bağışıklığı ve vücudun genel reaktivitesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, sadece ciddi vakalarda ciddi patolojilerin varlığında cerrahi yapılır.

Bademciklerin çıkarılması - lenfadenoid oluşumlarının kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) eksizyonu olduğu basit bir işlemdir. Cerrahi manipülasyonlar sadece konservatif tedavi ve doku hipertrofisinin etkisiz olması durumunda başvurdu. Yakın zamana kadar, tonsillektomi genel anestezi altında gerçekleştirildi, ancak yumuşak dokuların çıkarılması için koruma yöntemlerinin ortaya çıkmasıyla, prosedür lokal anestezi altında daha sık gerçekleştirildi.

Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Çok sayıda sinir ucu lenfoid formasyonlarda yoğunlaşır.

Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce, ameliyat altındaki dokular anestezi altına alınır. Kulak burun boğazında palatine bademciklerin giderilmesi için en az 5 farklı yöntem vardır:

 • mekanik ektomi - genel anestezi altında bir neşter ve metal bir halka yardımıyla yumuşak dokuların eksizyonu; esas olarak ciddi komplikasyonların varlığında yapılır (paratonsillar apse, bezlerin hipertrofisi);
 • kriyodestruction - genel anestezi altında lenfoid dokuların dondurulması ve çıkarılması prosedürü;
 • sıvı-plazma ektomi - bir plazma "bıçak" kullanarak bademciklerin kısmi veya tam eksizyonu; Bu, bir operasyon yürütmenin en travmatik olmayan yollarından biridir;
 • ultrasonik uzaklaştırma - etkilenen dokuların ultrason radyatörünün yardımıyla çıkarılması; Prosedür sırasında, aynı anda ciddi kan kaybını önleyen hasarlı damarları "mühürler";
 • Lazer ektomi, lenfadenoid oluşumlarının eksizyonu için küçük damarların koagülasyonu ile yapılan komplike olmayan bir işlemdir.

Bademciklerin çıkarılmasının postoperatif komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır. Septik inflamasyon olasılığını azaltmak için, hastanın antibakteriyel ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar geçirmesi gereken rehabilitasyona yardımcı olur.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Prosedürün uygunluğu sadece uzman bir uzman tarafından değerlendirilebilir. Ciddi endikasyonların yokluğunda, tüm organizmanın direncinde azalma ile ilişkili olan tonsillektomi yapılmamaktadır.

5 yıllık laboratuvar testleri sırasında, Amerikalı uzmanlar palatine bademciklerin bağışıklık laboratuvarı olduğunu tespit ettiler. Burada, vücuda gıda ve havaya nüfuz eden yabancı maddelerin kapsamlı bir analizi yapılır. Tüm potansiyel olarak tehlikeli mikroorganizmalar, enfeksiyöz komplikasyonların gelişmesini engelleyen eşleştirilmiş organlar tarafından nötralize edilir.

Bir operasyon ne zaman gerekli olabilir? Çoğu vakada tonsil disfonksiyonu ile cerrahi yapılır. Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı ve anormal doku yapısı nüksleri insan yaşamına bir tehdit oluşturmaktadır. Konservatif tedavi lakün ve bezlerin foliküllerinde patojenlerin ortadan kaldırılmasına izin vermezse, kataral süreçlerin genelleşmesini önlemek için çıkarılırlar.

İkincil immün yetmezlik, KBB hastalıklarının sık yinelemelerinin temel nedenlerinden biridir. Catarrhal süreçlerinin kronikleşmesiyle palatine tonsiller sürekli olarak iltihaplı hale gelir ve bu da lenfoid dokunun büyümesine yol açar. Bu durumda, bademciklerin uzaklaştırılması, patojenik mikroorganizmaların lokalizasyonunun ana yerini ortadan kaldırabilir ve bu nedenle ciddi post-enfeksiyöz komplikasyonları önleyebilir.

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Tonsillektomi, sadece uzun dönemdeki dokulardaki patolojik değişikliklerin olumsuz sonuçlara yol açabileceği durumlarda, otosurgeonlar tarafından gerçekleştirilir. Operasyon lehine, birkaç önemli argüman var:

Bademcikleri çıkarmam mı gerekiyor? İnsan vücudunun gereksiz bileşenlerin bulunmadığı iyi koordine bir sistem olduğu anlaşılmalıdır. Operatif müdahale sadece ciddi belirtiler varsa yapılır. Eğer bir hasta KBB hastalıklarının relapslarını yılda 4-5 kez aşarsa veya lenfoid dokuların proliferasyonu nefes almayı zorlaştırırsa, cerrahi müdahale basitçe gereklidir. Diğer tüm durumlarda, palatine bademciklerdeki patolojik süreçler ilaçla giderilir.

Bezler çıkarılmalı mı yoksa tedavi edilmeli mi? Boğazda kötü nefes ve rahatsızlık verici duyumların varlığı, operasyon lehine olan ağır argümanlara atfedilemez. Evet, bademciklerin kesilmesinden sonra yukarıdaki semptomatoloji elimine edilir, ancak insan bağışıklığı ile birlikte.

Lenfoid formasyonlar, herhangi bir yabancı maddenin hava yollarına girmesini önleyen bir bariyerdir. Bezlerin yokluğunda, enflamatuar odaklar, tubal bademciklerde lokalize olur ve bu da ikincil bulaşıcı hastalıkların gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Tonsillektomi sonrası hastaların aşağıdaki sorunlarla karşılaşabileceği anlaşılmalıdır:

 • Gecikmiş kanama, kanama ve bronşit aspirasyonuna yol açabilen yaygın bir postoperatif komplikasyondur;
 • bir bağışıklık bariyerinin yokluğu - yerel bağışıklığın azalması, pnömoni, tracheitis, farenjit, vb. artmış relapslara katkıda bulunur;
 • mukoza zarının kurutulması - palatine bademciklerin yokluğu, mukus zarının, farinksin arka duvarında kurumasını hızlandırır, bu da rahatsız edici hislere neden olur;
 • artmış onkoloji riski - tonsillektomi geçiren hastalar 2 kez daha sık risk altındadır.

Kaldırılmış bademcikli kadınların gebelik geçirme olasılığı daha yüksektir (hamilelik).

Bilim adamları palatine bademciklerin hipotalamusun işleyişini dolaylı olarak etkilediğini bulmuşlardır.

Bezlerin çıkarılması, kadın hormonlarının yetersiz üretiminin nedenlerinden biridir. Eksiklikleri, toksikozun alevlenmesine ve çocukta doğuştan gelen anormallikler geliştirme riskinin artmasına neden olur.

Kronik hastalıkların gelişiminde palatine bademcikler mi silinir? Lenfoid formasyonlar patojenlerin deaktivasyonunda rol alan spesifik proteinler üretir. Onların eksizyonu kaçınılmaz olarak bulaşıcı hastalıklarda artışa yol açacaktır.

Bu nedenle, birçok uzman, sadece patojen floranın lokalize olduğu dokuların eksizyonu ile bezlerin kısmi olarak çıkarılmasıyla uğraşmaya çalışır.

Kronik bademcik iltihabının gelişiminde bademciklerin uzaklaştırılıp kaldırılmayacağı? Bazı korkuları olan hastalar tonsillektomi yapma olasılığını düşünmektedir. Bu, büyük ölçüde prosedürün özelliklerini, etkinliğini ve olası sonuçlarını anlama eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Cerrahın tüm artıları ve eksileri tartılmadan önce, birkaç yaygın efsane dağıtılmalıdır:

 1. Kronik anjinadan muzdarip olanlardan bezler çıkarılır - sadece konserve tedavi etkisiz kaldığı ve patolojinin relapsının yılda 4 kez daha sık görüldüğü;
 2. bademciklerin eksizyonu - genel anestezi gerektiren bir prosedür - genel anestezi sadece bir neşter ve bir metal halka ile klasik bir operasyon gerçekleştirilirken sağlanır;
 3. bademciklerin eksizyonu tamamen bağışıklıktan yoksun - radikal olmayan cerrahi (ablasyon) lenfadenoid dokuların kısmen çıkarılması ile pratik olarak genel ve lokal bağışıklığı etkilemez;
 4. operasyon sırasında, büyük kan kaybı meydana gelir - doku küçük damarlar hızlı bir şekilde tromboze edilir ve büyük olanlar elektrokoagülasyon sırasında "mühürlenir", önemli kan kaybını önler.

Beş yaşın altındaki çocuklarda bademciklerin eksizyonu disbiyoz, sekonder immün yetmezlik ve diatez riskini artırır.

Bezleri koruyucu amaçlı çıkarmalı mıyım? Koruyucu hücrelerin sentezinde yer alan dokuların kesilmesi tüm organizmanın reaktivitesini olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle ameliyat edilen hasta tonsillektomilerden daha sık hasta olabilir. Enfeksiyöz patolojileri geliştirme riskini azaltmak için, mevsimsel hastalıkların arifesinde, önleyici tedbirlerin uygulanması arzu edilir.

Enfeksiyonlar patolojik süreçlerin gelişimine ve lenfoid doku hücrelerinin çoğalmasına katkıda bulunur. Bu nedenle kronik bademcik iltihabından muzdarip hastaların sıklıkla palatine bademcikler çoğalması söz konusudur. Tonsillektomiyi önlemek için, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için basit kuralları izlemelisiniz:

 1. Vitaminler - retinol (A), tokoferol (E) ve folakin (B12) kullanımı, genel bağışıklığın güçlendirilmesine katkıda bulunur, bu da enfeksiyon riskini 2-3 kat azaltır;
 2. imüno-uyarıcıların kullanımı - mevsimsel hastalıkların arifesinde, virüslerin ve bakterilerin yok edilmesinde rol alan bir protein olan interferon üretimini teşvik eden, immün uyarıcı ilaçların alınması tavsiye edilir;
 3. zamanında diş tedavisi - çürük dişler orofarenksin pH seviyesinde bir değişikliğe yol açar, bu da enfeksiyonun gelişimi için en uygun koşulları oluşturur;
 4. Dişler zamanında tedavi edilirse, bademcik iltihabı riski en azından yarıya inecektir;
 5. dengeli beslenme - düzenli olarak tüketilen vitamin ürünleri (sebze, meyve) ve proteinli gıdalar vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir.

Yukarıdaki tavsiyeleri dikkate almamak, üst solunum yollarında enfeksiyon gelişmesi için ön koşulları oluşturur. Kronik iltihaplanma durumunda, operasyonun temeli olan bezlerin hipertrofisi riski artar.

Bademlerin kısmen çıkarılması, dokuların yeniden büyümesi riskini azaltmaz.

Bezleri hızla ve acısız çıkarır mısınız? Cerrahi müdahalenin kaçınılmaz olduğu durumlarda, uzman, hastaya palatine bademciklerin çıkarılmasının en uygun yolunu seçer. Spesifik bir tekniğin seçimi, enfeksiyonun derecesi, doku hasarı derinliği ve hastanın geçmişi ile belirlenir. Ekstrakt bezlerinin en güvenli ve ağrısız yöntemleri arasında lazer, plazma ve radyo dalgası tedavisi bulunur.

Bademcikler nasıl kaldırılır? Bademcikleri çıkarmak acı veriyor mu? Bezleri çıkardıktan sonra sıcaklık yükselebilir mi? Bunlar ve diğer sorular, bir nedenden dolayı bademcik kesmeye ihtiyaç duyanlar için endişeleniyor.

Tıpta bezlerin çıkarılması operasyonu, en karmaşık manipülasyon olmayan, en yaygın manipülasyon olarak kabul edilir. Daha önce, Sovyet zamanlarında, yeterince sık kullanılmıştı. Şu anda uzmanlar durumu dikkatli bir şekilde analiz etmekte ve kaldırma isteğinde bulunulması konusunda iyi düşünülmüş bir karar vermektedir. Artık doktorlar böyle bir cerrahi müdahaleyi reçete etmekte yavaşlar ve sadece acil durumlarda başvururlar.

Eğer bademcikleri çıkarırsanız, vücut bir şekilde bağışıklık sistemini zayıflatmakla tehdit eder. Bademcikler koruyucu bir işlev yaparlar. Gerçekten bademcikleri silmek için gerekli olup olmadığını sadece uzman söyleyebilir veya söyleyebiliriz.

Uzmanlar hastanın yaşının önemli olduğu sonucuna vardı. Çocukların 40 yaşından büyükler için kaldırılmaları tavsiye edilmez. 40 yıllık sınırın, prosedürün uygunluğunu belirleyen belirli bir eşik olduğunu söyleyebiliriz.

Boğaz hastalıkları sahibine çok fazla sorun çıkarır. Bir insan boğazda sürekli acı çeker, bu yüzden kurtulmak bazen zordur. Geceleri özellikle zalim olabilirler, vermemek için, uyumak ve güçleri geri getirmek için gerekli olduğu gibi. Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar şunlardır:

 • Kronik bademcik iltihabı. Bu, dikkat ve sorumlu tutum gerektiren ciddi bir hastalıktır. Eğer sayısız muayeneden geçiyor ve kronik bademcik iltihabı tedavi etmekte sıkılmıyorsanız, bademciklerin çıkarılması gibi çirkin bir işlemden geçmeniz gerekebilir. Bezlerin kendi içinde çıkarılması, bilinçli olarak alınması gereken, doktorun pozisyonundan tedavi edilen, yeterince ciddi bir karardır. Boğazdaki sürekli ağrı, tonsillektomi yapmak için makul bir bahane. İşlemi daha sonra ertelemeniz gerekmez. Kendini yıpratıp insanların acı çekmesini sağladın.
 • Artan bademcikler. Bademciklerin çıkarılması sadece boğazda sürekli ağrı ile gösterilemez. Boğazın ağrıp basmadığına bakılmaksızın, bademciklerin uzaklaştırılması, büyüklükteki önemli artışlarla doğrulanır. Bazılarında, özellikle kritik durumlarda, bademcikler o kadar büyürler ki, çoğu zaman oksijenin doğal solumaya erişimini engellerler. Hastanın öksürdüğü veya hastalığın başka bir alevlenmesinin olduğu zaman herhangi bir zamanda boğulması riski vardır.
 • Vücudun zehirlenmesi. Vücutta meydana gelen herhangi bir enflamatuar süreç tehlikelidir çünkü yavaş yavaş zehirler. Bütün organ ve sistemlerin zehirlenmesi var. Bu durum göz ardı edilemez ya da kesinlikle önemli değildir. Tabii ki, hiçbirimiz hasta olabilir, ancak, neden sistematik acıyı zahmet ve acı çeker? Vücudun güçlü bir şekilde zehirlenmesi, bağışıklıkta bir azalmaya yol açabilir ve bu da, diğer daha az tehlikeli sonuçlarla tehdit eder.
 • Boğaz ağrısı kronik alevlenme. Anjina cerrahi girişim için önemli bir gösterge olabilir mi? Anlaşıldı, evet. Hastalık sizi sık sık ziyaret ettiğinde, bademciklerin uzaklaştırılması durumdan uzak bir yol olabilir. Anestezi ya da başkaları olsun, sıklıkla ilaç alma ihtiyacı (buradaki isimler herhangi bir rol oynamamaktadır, herhangi bir anlamı yoktur), yaşam algısını daha iyi değil de değiştirebilir. Angina'nın kronik alevlenmesi, sahibine çok fazla keder ve ıstırap verir. Yüksek tansiyon, bazen tolere edilemeyen şiddetli ağrı, yaşam kalitesini önemli ölçüde kötüleştirecektir. Boğaz ağrısı yılda üç kereden fazla tekrarlanırsa, bu bezlerin kesilmesi için önemli bir endikasyondur.

Çoğu insan bademciklerin çıkarılması için zihinsel olarak hazırlanmalıdır. Sürecin kendisinin ayarlanması önemlidir: korkuyu ve kendi şüphelerinizi aşmak. Sonuçta, operasyondan sonraki durum yavaş yavaş değişiyor, ama hemen değil. Ayrıca, birkaç saat boyunca yemek yiyemez ve hatta su içemezsiniz. Yetişkin kişi böyle bir yükle baş edebiliyor, ancak çocukların kontrolüne ihtiyacı var. Operasyona hazırlanmak için poliklinikte şu uzmanları ziyaret etmek gerekir: bir terapist, bir diş hekimi, bir kardiyolog. Ayrıca, kan pıhtılaşabilirliği üzerine bir çalışma yapmak için genel bir kan ve idrar analizi yapmalısınız.

Bademciklerin kaldırılıp çıkarılmayacağı sorusu başarıyla sonuçlandıktan sonra, kendinize dikkat etmektir. Bir süreliğine sese neyin değişebileceğine hazırlıklı olmalısınız, bazen yutulduğunda hoş olmayan duygular vardır. Rehabilitasyon sıklıkla istediğimiz kadar hızlı olmaz. Sabırlı ol ve bekle. Sıklıkla hastalar uzun süreli kanamaya maruz kalırlar, bu da endişe verici değildir ve endişelenmez. Bademciklerin çıkarılmasından sonra iyileşmek için biraz zaman alabilir, bu nedenle kendi işinizle uğraşmak veya tam teşekküllü bir hastane belgesi vermek daha iyidir. Postoperatif süre, belirli bir süre boyunca takip edilmesi gereken bir dizi önemli önlemi içerir.

Temiz su kullanımı

Bir noktada bademciklerin çıkarılmasından sonra hayat tamamen hayal kırıklığı yaratabilir. Çeşitli yasaklar ruh halini yükseltmeye katkıda bulunmaz, ayrıca ağrı da periyodik olarak kendini hissettirmeye başlayacaktır. Ne yapabilirim, belki de kısıtlama olmaksızın, saf soğuk su içmektir. Operasyondan sonra birkaç saat geçtiyse, güvenli bir şekilde su içirseniz - duygusal ve fiziksel şoktan hemen sonra iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Serin bir duş almak

Ameliyattan sonraki ilk birkaç gün boyunca, sauna, sauna veya güneş banyosunu ziyaret etmekten kaçınmak gerekir. Duş sadece sıcak, her durumda sıcak alınmalıdır! Aksi takdirde, son zamanlarda durdurulmuş kanama tekrar açılarak ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bademcikleri çıkardıktan sonra daha az konuşmaya çalışın. Bu birilerinin kaprisli değil, ama erken iyileşme için gerekli bir önlem. İdeal seçenek genellikle birkaç saat ve hatta günler boyunca sessiz kalmak ve akrabalarla belirtileri açıklamaktır. Ekstralar, içe dönüklerden biraz daha zor olacak. Bu dönem için bir ya da iki tane ilginç kitap hazırlamanız ve kurgusal bir dünyaya dalmanız en iyisidir, bu yüzden uzun sıkılmak zorunda değilsiniz.

Dişlerin hijyenik temizliği sırasında, cerrahi prosedürün gerçekleştirildiği alana zarar vermemeye çalışın. Diş macunu yutmaktan kaçının ve ağzınızı nazikçe yıkayın. Unutmayın, su biraz serin, sıcak olmamalıdır. Ağızda yaşayan mikroplar yeni bir yara için tehlikeli olabileceğinden, temiz dişler için aşırı arzuyu kötüye kullanmayınız.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Farinksin derinliklerinde, yan yüzeylerinde bademcikler (bademcikler) adı verilen iki formasyon vardır. Aynı ismin cevizine benzerlikleri nedeniyle isimlerini aldılar. Bezler vücudun bağışıklık sisteminin bezlerine aittir ve lenfoepitelyal faringeal halkanın bir parçasıdır.

Bademciklerin fonksiyonları

Kronik bademcik iltihabından muzdarip olsanız bile, bademcik kaldırmak için karar vermeden önce, vücutta ne ihtiyaç duyulduğunu anlamanız gerekir. Bezlerin ana işlevi koruma sağlamaktır. Bu varlıklar, hava yoluyla damlacıklar yoluyla vücuda giren viral ve bakteriyel enfeksiyonların bertaraf edilmesinde görev alırlar. Bademciklerin çıkarılmasından sonra, bu bariyer kaybolur, böylece mikropların yolu üzerinde zaten değersizdir. Ayrıca palatine bademcikler koruyucu maddeler üretirler. Bu oluşumların dokuları interferon, lenfositler ve gamma globulin üretir.

Bezlerin çıkarılmasının nedenleri

Ancak bazı durumlarda palatine bademcikler koruyucu işlevleriyle başa çıkmayı keserler. Genel bağışıklık durumunun kötüleşmesi sonucu kronik bademcik iltihabı olarak bilinen kronik bir hastalık gelişebilir. Bu durumda bademciklerin çıkarılması, sorunu çözmenin tek yolu değildir. Her ne kadar en basit biri gibi görünse de.

Kaldırma sorunu, palatine bademciklerin vücuda yayılan mikroplara dayanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda, hasta tekrarlayan anjin, kronik bademcik iltihabının kalıcı alevlenmesinden muzdariptir. Bu durumlarda palatine bademcikler, enfeksiyöz ve inflamatuar bir süreçtir. Boşluklarda, irin birikir ve durgunlaşır. Bu kütleler bademciklerin dokularını alevlendirir ve tahriş eder. Tedavinin yokluğunda bademcikler vücudun sürekli bir enfeksiyon kaynağı olurlar, çünkü bu zayıflatılmış oluşumlarda patojenik mikroplar çoğalmaya başlar. Konservatif tedavinin olumlu sonuçlar vermediği veya tüm organizmanın uzun süre zehirli olduğu durumlarda, doktor bademciklerin çıkarılmasını yapmanızı tavsiye edebilir. Hastaların değerlendirmeleri çoğunlukla insanların bir ameliyat müdahalesini kabul etmeye alıştıklarından pişman olduklarını söylemektedir. Bu nedenle, tüm tedavi yöntemleri denenmezse acele etmeyin.

Kronik tonsillit nedenleri

Bezleri kritik bir duruma getirmemek için kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalığın gelişimine tam olarak neyin katkıda bulunabileceğini bilmek gereklidir. Hastalığın ihmal edilmiş formları ile yapılan incelemeler nadiren olumlu olan bademciklerin çıkarılması genellikle tek çıkış yoludur. Eğer bezleri bu duruma getirmek istemezseniz, kronik tonsillitin tedavi edilmemiş bademcik iltihabından kaynaklandığını bilmek önemlidir. Olumsuz dış etkenler arasında kötü ekoloji, hava kirliliği, düşük kaliteli içme suyu bulunmaktadır. Ek olarak, hastalığın gelişimi ciddi strese, vücudun savunmalarının genel bir zayıflamasına, ağız veya burnun çeşitli hastalıklarına yol açabilir. Sıradan çürükler veya pürülan sinüzit, hastanın palatine bademcikler ile enfekte olmasına neden olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Tabii ki, yılda birkaç kez biraz ağrı ve boğaz ağrısı, cerrahi müdahale ihtiyacından bahsetmek için bir neden değildir. Kronik bademcik iltihabının başka belirtileri vardır. Bunlar eklemlerde, kaslarda, kalpte, böbreklerde, belde, boğazda yabancı cisim hissi, güçsüzlük, artmış yorgunluk, performansta belirgin bir azalmadır. Semptomlar, subfebril sıcaklığı, ciltte kalıcı döküntülerin ortaya çıkmasını ve hatta kötü bir ruh halini içerir.

Doktor, hastalığın komplikasyonları tehdit ettiği kronik bademcik iltihabında bademciklerin giderilmesinin gerekli olduğunu söylüyor. Kalp hastalığına neden olabilir - miyokardit, böbrek hasarı - glomerülonefrit, eklem iltihabı - romatizma. Bunun nedeni, bademciklerin zayıflamış dokularında çoğalan mikropların, toksinler üretmesidir. Bazıları vücudun genel kan dolaşımına düşer ve kıkırdaklı ve ligamentöz dokulara zarar verir. Diğerleri subfebril sıcaklığına, analizde değişikliklere, baş ağrılarına neden olabilir. Eğer bademcikler Streptococcus ise, A grubuna aitse, o zaman vücudun koruyucu hücreleri ona saldıracaktır. Bu bakterinin proteini, kalp kasının bağ dokusunda bulunana benzer. Bundan dolayı, dokunulmazlık ona saldırmaya başlar. Bu, kalp kapakçıklarının prolapslarının ritmine yol açar. Sonuç olarak, bakteriyel endokardit veya miyokardit gelişebilir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve hatta astım gelişebilir.

Operatif müdahale

Birçok doktor kronik bademcik iltihabı bademciklerin kaldırılmasını tavsiye etmesine rağmen, tanıklıklar ilk önce olası tüm konservatif tedavi yöntemlerini denemenin daha iyi olduğunu, farklı KBB doktorlarıyla birlikte birkaç kliniğe başvurduğunu göstermektedir. Tabii ki, eğer yardım etmezlerse, o zaman ameliyata gitmek zorunda kalacaksınız. Çoğu durumda, doktorlar bilateral tonsillektomiyi önermektedir. Bu, bu koruyucu oluşumların tüm dokusunu ortadan kaldırır. Ancak bazen kronik bademcik iltihabında bademciklerin kısmi olarak çıkarılması yeterlidir. Bu operasyona bilateral tonsillotomi denir.

Durumunuza en uygun cerrahi müdahale çeşidini seçebilirsiniz, sadece anamnez ve genel sağlık temelli bir uzman. Doktor kronik bademcik iltihaplarını tedavi etmeye çalışmanızı tavsiye ederse, kendi başına bir işlem yapmakta ısrar etmeyin. Bademciklerin çıkarılması (genel anestezi altında yapılan incelemeler bu işlemi yapmanızı tavsiye etmektedir) sadece bunun için mutlak kanıt olduğunda gerçekleştirilir. Daha önce böyle bir cerrahi girişim lokal anestezi altında gerçekleştirildi, ancak modern anestezik ilaçların ortaya çıkışı sayesinde, şimdi tam bir anestezi uygulandı.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Boğazda palatine oluşumlardan kurtulmanın ana yöntemi olağan cerrahi girişimdir. Cerrahi makas ve tel döngü kullanılarak gerçekleştirilir. Bu yöntem oldukça yaygındır ve cerrahlar tarafından iyi bir şekilde çalışılmaktadır, bununla birlikte en çok kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılmasıdır. Hastaların ifadeleri ameliyat sırasında sadece bir rahatsızlık hissinin söz konusu olduğunu göstermektedir.

Doktor bademciklerin dokusunun kısmi eksizyonunu tavsiye ederse, o zaman özel bir cihaz kullanılır - bir mikrodebroder. Yardımı ile hastalıklı alanlar eksize edildi. Kronik bademcik iltihabındaki bademciklerin bu yöntemle çıkarılması, hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Ancak doku kötü bir şekilde etkilendiğinde anlamlı değildir.

Her zamanki cerrahi müdahaleye ek olarak, doktor artık ultrason neşteri, elektrik akımı, radyo dalgaları veya lazer kullanmasını tavsiye edebilir. Tüm bu yöntemler kronik bademcik iltihaplarındaki bademciklerin hızlı bir şekilde çıkarılmasına izin verir. Modern tıbbın geliştirdiği yöntemler hem operasyonun hem de postoperatif sürenin kısalmasını sağlamaktadır.

Lazer müdahale

Eğer bademciklerin kaldırılacağı operasyondan hemen sonra hemen normal hayata dönmek istiyorsanız, bu yöntemlerin her birinin yorumları doğru seçimi yapmanıza izin verecektir. Örneğin, lazer tedavisi 30 dakikadan fazla sürmez ve tam iyileşme 4 gün sürer. Bademciklerden kurtulmanın bu yönteminin bir başka avantajı da kesinlikle kansız olmasıdır. Kiriş tüm hasarlı damarları pıhtılaştırır. Bir lazer ile kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için karar verirseniz, o zaman postoperatif dönem tüm "sevindirdi" hissetmezsiniz. Sonuçta, böyle bir müdahalenin ardından acı daha az belirgin olacaktır.

Ancak, olağan tonsillektomide olduğu gibi, lazer müdahalesi hazırlanmalıdır. İlk olarak, burun ve ağız boşluğundaki tüm potansiyel enfeksiyon odakları ortadan kaldırılır. Ayrıca, analiz için idrar ve kanı geçirmek, kalp ve akciğerlerin fotoğraflarını çekmek de istenir. Bu, vücudun genel durumunu değerlendirmeye yardımcı olacak ve kronik bademcik iltihabını nasıl etkilediğini anlayacaktır.

Bademciklerin lazerle çıkarılması lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta aşırı heyecanlıysa, müdahaleden yarım saat önce ilaç "Atropin" veya "Pantopone" verilebilir. Prosedür sırasında, bezler birkaç kez ışınlanır. Her bir ışınlamanın süresi 15 saniyeyi geçmez. İlk olarak, posterior ve anterior kemerlerin dokuları açığa çıkar. Ancak bundan sonra uzman çevre doku üzerinde çalışmaya başlar. Bu durumda sadece lokal anestezi kullanılır ve hasta oturma pozisyonunda bilinçli olmalıdır.

Diğer yöntemler

Lazer tahribatına ek olarak, kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılması elektrik akımı kullanılarak gerçekleştirilebilir. Bu yöntem kullanıldığında, hastalıklı dokular elektrokoagülasyona uğrar. Bu işlem, kanama olmadığından ağrıya neden olmaz. Fakat bu prosedür nispeten tehlikelidir, çünkü akım sağlıklı dokulara zarar verebilir.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabında bademciklerin uzaklaştırılması bipolar radyofrekans ablasyonu kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Kullanıldığı zaman, bezlerin dokuları moleküler düzeyde incelir. Bu durumda, ne lazer ne akım ne de ısı onlara etki etmez. Bu nedenle bu tür müdahaleden sonraki komplikasyonlar pratikte gerçekleşmez.

Sahne ameliyatı

Modern yöntemlerin çeşitliliğine rağmen, klemp ve makas kullanarak standart bir yöntem kullanarak kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için yeterlidir. Operasyon herhangi bir dış kesi olmaksızın açık ağızdan yapılır. Tamamlanmasından sonra, bezlerin tabanı koterize edilir. Bütün prosedür 1.5 saate kadar sürer. Hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir.

Bademciklerin çıkarılmasından sonra hasta sağ tarafa yerleştirilir ve boynu buzla kaplanır. Bu, kan damarlarında azalmaya neden olur ve postoperatif kanamanın ortaya çıkmasını önler. Ek olarak, bir antibiyotik tedavisi programı reçete edilir.

Ameliyat günü hastaya sadece birkaç ağız dolusu su verilir. Önümüzdeki birkaç gün içinde, diyet sadece soğuk olarak kullanılan sıvı püreli yiyecekleri içerir. Bu beslenme bademciklerin çıkarılmasından sonra ortaya çıkan yaraların iyileşmesine katkıda bulunur.

Birçok hastanın yanıtları, genel cerrahi müdahale sonrası iyileşme sürecinin oldukça zor olduğunu belirtmektedir. Birçok kişi artan acıdan şikayetçidir. Operasyondan hemen sonra çok belirgin değiller ama birkaç gün sonra yoğunlaşıyorlar. Bir haftada, ağrı kulağa başlayabilir. Özellikle yutulduğunda belirginleşir. Ancak birçok insan, en kötü durumun, bademcik iltihabı kronik bademcik iltihabı durumunda kaldırıldığı gün olduğunu düşünmektedir. Operasyon sırasında ağrılı, çoğu hasta ilgileniyor. Ancak aynı zamanda genel veya lokal anestezi altında cerrahi müdahalenin yapıldığını unuturlar. Hoş olmayan duyumlar, anestezi eylemi geri çekildiğinde ortaya çıkar.

Bademciklerden kurtulmanın etkileri

Birkaç on yıl önce, bademcikler bir enfeksiyon sıcaklığını kabul ettiler, bu yüzden birçok kişi tarafından alındı. Ancak şimdi uzmanlar, bunun bakterilerin vücuda daha fazla nüfuz etmesini önleyen enfeksiyonlara karşı bir engel olduğunu anlıyorlar. Bademcikleri çıkardıktan sonra, vücut daha az korunacaktır. Vücuttaki 6 bademcikten sadece 4 tanesi kalacaktır. Bunlar arasında ve vücuttaki tüm gelen yükler dağıtılacaktır.

Bademciklerin sadece enfeksiyonlara karşı bir engel teşkil etmediğini, aynı zamanda bağışıklık sisteminin önemli bir kısmını da unuttuğunu unutmayın. Ayrıca, kan oluşumu sürecinde yer alan maddeler üretirler.

Çocukların bir sorusu ise, doktorlar, kural olarak, en az sekiz yaşına kadar bezleri tutmaya çalışın. Bebeklerde kronik bademcik iltihabında bademciklerin çıkarılması, yalnızca diğer organların ve vücut sistemlerinin normal işleyişini tehdit etmeye başladığında önerilmektedir.

Hasta Yorumları

Her hasta, ameliyatı kabul etmeden önce, sadece uzmanların değil, aynı zamanda bademciklerin kaldırılmış olduğu diğer insanların görüşlerini de bilmek ister. Değerlendirmeler, kural olarak, hastanın ameliyattan önce ne tür bir duruma sahip olduğuna bağlıdır. Nazofarenks ve diğer organlarda sürekli kronik iltihaplar geçirenler, genellikle bezlerin çıkarılmasından sonra rahatlama ile iç çeker. Enfeksiyonun ana odağını eledikten sonra, vücut kendi başına savaşmaya başlar.

Ancak, tüm konservatif tedavi yöntemlerinin zaten denenmesi durumunda bu tür eylemlerin haklı gösterildiğine tekrar dikkat edilmelidir. Bunlar antibakteriyel, dekonjestan, antiseptik, immün sistemi uyarıcı tedaviyi içerir. Eğer böyle bir tedavi en az birkaç ay boyunca remisyon sağlayabilirse, o zaman etkili sayılır. Bu durumda, işlem bile yapılmamaktadır.

Donanım tedavisi

Konservatif tedavi pozitif sonuç vermezse, kronik bademcik iltihabında bademcik kaldırmaya karar vermeden önce, donanım tedavisini denemeniz tavsiye edilir. İlk önce doktor bezlerin lakazını temizler. Bu işlem özel bir şırınga ile veya Tonzilor nozülü yardımıyla yapılabilir. Bademciklerin yüzeyini temizledikten sonra, bezlerin dokularına bir ilaç çözeltisi uygulanırken, düşük frekanslı bir ultrasona maruz kalırlar. Ancak bu donanımın tedavisi bitmez. Sorun lekeleri ayrıca "Lugol" spreyi ile tedavi edilir ve iltihaplanmayı azaltmak ve doku akışını azaltmak için lazer terapi seansları yapılır. Ayrıca aşamalardan biri, ultraviyole ışınımın neden olduğu mikrofloranın aklanmasıdır.

Denenen tüm tıbbi ve donanım yöntemleri istenen sonucu vermezse, yapılacak hiçbir şey kalmaz, fakat kronik bademcik iltihabı içinde bademciklerin giderilmesine katılıyorum. Sağlıklı ve hasta bezlerin bir fotoğrafı, bir ameliyat müdahalesinin yürütülmesine karar vermek için birçok kişiye yardımcı olur.

Çocukların ve gençlerin sık sık bu problemle yüzleştiklerini bilmek de önemlidir. Kronik tonsillitte 50 yıldan sonra bademcikler kaldırılıp kaldırılmadığı sorusu nadirdir. Bu yaşta operasyon için mutlak endikasyonlar olmalıdır. Ciddi komplikasyon riski varsa mümkündür. Diğer tüm durumlarda sadece konservatif tedavi endikedir.

Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doktorlar bu tür tedaviden kaçınmaya çalışırlar. Son karar, kapsamlı bir muayene ve hastanın sorgulanmasından sonra sadece doktor tarafından yapılır.

Gereksiz organ mı yoksa gerekli mi?

Her kişi periyodik olarak anjina hastasıdır, ancak bu hastalık sıklıkla görülürse, kronik bademcik iltihabı olasılığı yüksektir. Kural olarak, bu tanı hastaya, bademciklerin kaldırılacağı bir operasyon fikrine götürür. Ancak, birçok deneyimli ve nitelikli doktor bu görüşe katılmamaktadır. Mevcut aşamada, doktorlar, ameliyat olmaksızın hastalığı ortadan kaldırmayı mümkün kılan oldukça farklı terapötik yöntemler sunmaktadır.

Bademcikler ve bademcikler nelerdir? Bademcikler, gökyüzünün oluşumunda yer alan yaylar arasında bulunan lenfoid tipinde bir dokudır.

Sırayla, bademcikler - bu bir kişinin boğazında bulunan lenfoid tip özel bir parçası parçasıdır. Ana amacı, vücuda bir veya diğer üçüncü parti unsurlarla birlikte giren çeşitli enfeksiyonları içermektir.

İnsan bağışıklığı zayıflarsa, bademcikler vücudu virüslerden ve diğer olumsuz fenomenlerden tamamen koruyamaz.

Enfeksiyon ciddi ise, o zaman bademcikler etkileyen bir enflamatuar süreç vardır. Sonuç olarak, akut formda bademcik iltihabı görülür.

Hastalığın bu formu, aşağıdaki semptomatik bulgularla eşlik eder: lenfoid hücrelerin proliferasyonu, genişlemiş bezler. Sonuç olarak bademcikler, enfeksiyöz patojenlerin insan vücuduna girmesini engelleyemez ve bu da hastanın durumunun kötüleşmesine neden olur.

Kronik bademcik iltihabı en sık soğuk algınlığı eğilimi olan küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hastalarda da söz konusu hastalık yaygındır. Bu patoloji genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bademciklerin boyutunun artması nedeniyle, solunum fonksiyonu tam olarak gerçekleşmez. Bu nedenle, yetişkinlerde, kural olarak, bir rüyada horlama görünümü vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci, artan vücut ısısının başlamasına neden olabilir. Genel bir rahatsızlık, ağrı ve diğer olumsuz belirtiler de vardır.

Kritik durumlarda

Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için gerekli olup olmadığı? Geçmişte, bu durumla teşhis edilen hemen her hasta ameliyat edildi. Bunlar, derece 3 veya 2 hipertrofisi tespit edildiğinde ortaya çıkar. Hareketsizlik de imkansızdır, çünkü bu hastalığın sürekli gelişimi diğer organları olumsuz etkilemektedir. Örneğin, hastanın romatizması vardır, kalp ve kan damarlarının problemlerini teşhis eder, böbrek patolojisi geliştirebilir.

Bademcik, vücudun viral hastalıklara karşı savunmasıdır, bu yüzden bunların çıkarılması veya iltihaplanması vücudun savunmasında önemli bir azalmaya yol açar. Böyle bir hasta çeşitli hastalıklara karşı hassastır.

Kalıcı hastalıktan sonra, kişi dermatoz, sedef hastalığı muzdarip başlayabilir.

Bademcikler - bu 5 yıllık çalışmanın önemini yitiren ve bu nedenle onların çıkarılmasından sonra normal yaşam aktivitesinde herhangi bir kardinal değişiklik olmadığı fonksiyonel bedendir. Daha erken, çocuğun 3 yıla ulaşması durumunda bademcikler kaldırıldı. Artık doktorlar 5 yaşında hastaya cerrahi müdahaleye başvururlar ve bu yaştan önce ameliyat yapılmaz.

Modern yüksek vasıflı uzmanların, bazı durumlarda son derece etkili olan diğer konservatif tedavi yöntemlerini kullanma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Eğer hekimler, insan organizmalarında, sonuçsuz çıkarılabilecek gereksiz organlar olduğuna inanırsa, şimdi sorun tamamen farklı bir açıdan ele alınır. Her biri işlevini yerine getirmeyen gereksiz organlar yoktur, bu nedenle küçük bir amigdalayı bile çıkarmak geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

İlaçları seçerken, uyuşturucuların bademciklerin boyutunun azaldığı sonuç üzerinde hareket etme olasılığına dikkat etmek gerekir. Bu, tonsillitin kronik bir forma geçiş riskini azaltır.

Ayrıca, hastanın durumunu normalleştirmeyi amaçlayan çeşitli fizyoterapi prosedürlerine başvurmanız gerekir.

Uzmanlar, bademciklerin kaldırılması için gerekli olan, bir dizi vakayı ayırt ederler. Şunları içerir:

 • sık anjina (yılda 4 defadan fazla);
 • kronik bir bademcik iltihabının neden olduğu patolojik süreçlerin ortaya çıkması durumunda (bu bir romatizma, böbrek hastalığı ve bir karaciğer hastalığı meselesidir);
 • abse oluşumuna yol açan anjinin karmaşık formu (sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademcikler üzerinde yayılır);
 • Sorun çeşitli muhafazakâr yöntemlerin yardımıyla tedavi edilemezse.

Silme işlemi

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Her bir özel durumda, nihai karar, hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle uzman, enflamatuar sürecin gelişme derecesi ve hastanın bağışıklık sisteminin seviyesi gibi parametreler tarafından yönlendirilir.

Bezleri çıkarmaya karar verirseniz, işlem için doğru prosedürü seçmelisiniz. Aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun: kısmi veya tam kaldırma.

İlk durumda, doktor tonsillektomi yapacak. İkinci yöntem tonsillektomidir. Not edilmelidir ve standart işlemlere ek olarak, bir tür donanım tekniklerini de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tercih edilirler, çünkü kullanımlarında, çeşitli yaralanmaların uygulanması ile ilişkili olan olumsuz vakaların oluşma olasılığı neredeyse yoktur. Önerilen yöntemin bir başka olumlu yönü nispeten kısa bir iyileşme süresidir.

Tonsillektomi hakkında daha fazla

Bademcikleri tamamen çıkarmaya gerek yok ise, o zaman tonsillektomi kullanmak uygun olur. Daha önce böyle bir cerrahi müdahale, özellikle ağlayan ve çok korkan bir bebek olsaydı, korkunç bir şey ifade ediyordu. Mevcut aşamada her şey değişti. Bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için doktorlar modern teknolojiyi kullanırlar. Tüm süreç neredeyse acı çekmeden geçer. Ayrıca, çocuğun ruhunun ameliyat için hazırlığında travma tehlikesi yoktur.

Kronik bademcik iltihabının kısmi olarak çıkarılması, fonksiyonel amaçlarını muhafaza etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ardından solunum süreçleri uygun seviyede ilerleyecektir. Manipülasyondan önce, bezlerin tamamen çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar düşünülür.

Kısmi çıkarma, kriyocerrahi veya lazer ile yapılır. Kriyocerrahi sıvı azot kullanarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlayan bir aktivitedir. Yardımı ile gereksiz bir cismin dondurulması prosedürü gerçekleştirilir. Bunun için bir karbon veya kızılötesi lazer kullanılır. Onun yardımı ile gerekli siteyi kışkırtır.

Ameliyat sırasında lokal anestezi kullanılır, bu yüzden hasta cerrahın hareketlerini hissetmez. Çocuk, kan veya akut acı verici duyulardan korkmaz. Operasyon sırasında bademcikler ölür, daha sonra kesilir.

Ele alınan teknik aşağıdaki olumlu yönlere sahiptir:

 • Bu yöntem acı verici duyumlara eşlik etmez;
 • pratikte kanama olasılığı yoktur;
 • bademciklerin bir kısmı devam ediyor.

Ameliyattan sonra vücut ısısı yükselebilir, ancak uzun süre dayanamaz.

Tonsilektomi yapılırken lenfoid tip dokuların büyüyebildiği göz önünde bulundurulur. Ameliyattan sonra bademcikler yeniden büyüyebilirler. Bu problemden kurtulmak için, doktorlar farklı yöntemler ve koruyucu tıp tekniklerini kullanırlar.

Iletkenlik teknolojisi

Kronik bademcik iltihabı ile tonsillektomi yapılır. Hastalığın kronik formu ihmal edilmiş bir durumda ise, böyle bir işlemden kaçınmak zordur. Gökyüzünün oluşumunda yer alan bademciklerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir.

Söz konusu işlem lenfoid tipteki dokuların tamamen çıkarılmasını varsayar. Bezlere ek olarak, bir bağ dokusundan oluşan bir kapsül ele geçirilir. Prosedürü uygulamak için bir tel döngü ve cerrahi makas kullanın. Ameliyat için genel anestezi kullanılır.

 • 14 günden fazla sürebilir uzun iyileşme süresi,
 • kanamanın varlığı (geniş dahil);
 • Her durumda genel anestezi kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Operasyon bezlerin çıkarılmasını hedefliyorsa, o zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bademcikler yakınında (küçük bir streç) gemiler vardır. Eğer ameliyat sırasında yanlışlıkla onlara dokunursanız veya onlara zarar veriyorsa, insan yaşamı için tehlikeli olabilecek ciddi kanamalar olacaktır. Bu nedenle, lenfoid tipinin dokusu tam olarak çıkarılmalıdır. Aksi takdirde, iltihaplanma süreci tekrar gelecektir, hasta ameliyatı tamamen etkisiz hale getirecek olan doku büyümesi süreçleriyle karşılaşacaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için, çıkarma işleminin gerçekleştirildiği, lazeri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için doktorlar kızılötesi veya karbon lazeri seçer.

 • Uygulama poliklinik temelinde gerçekleştirilmektedir;
 • acı yok;
 • neredeyse tamamen kandan yoksun;
 • Yaralar nispeten kısa bir zaman aralığında iyileşir.

Kronik bademcik iltihabı ile, aceleci kararlar almamalı ve bademcik kaldırmak için ameliyat gitmek gerekir. Bu aşamada, problemle etkin bir şekilde mücadele etmeyi amaçlayan pek çok farklı tedavi önlemi vardır, bu nedenle deneyimli uzmanların önerilerini takip etmeleri tavsiye edilir.

Kronik bademcik iltihabı, bademcik dokularında uzun süreli iltihaplı bir reaksiyondan oluşan enfeksiyöz alerjik bir hastalıktır. Bademcikler (bademcikler) kişinin orofarenksinde bulunur. Gözenekli bir yapıya sahip ve tübüller (lakuna) ile nüfuz ettirilmiş yumuşak bir lenfoid dokudır.

Bademcikler bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve insan lenf sistemi ile doğrudan ilişkilidir. Kronik tonsillitte bademciklerin giderilmesi gerekli midir? Çoğu zaman hastalar ne yapacağını bilmezler, çünkü bu hastalığın özünü anlamadılar. Bazen bademcik iltihabının bademciklerden acilen çıkarılması gerektiğini iddia ediyorlar. Bu böyle mi?

İçeriğe geri dön

İnsan vücudunda bademcik iltihabının etkisi

Çocuklarda akut tonsillitin bir sonucu olarak, vücut aktif olarak stabil bağışıklık geliştirmektedir. Ancak patojenik bakterilerin neden olduğu tekrarlayan ve sık anjina, onu azaltır. Bu durum, yetersiz antibiyotik tedavisinin ve düşük sıcaklığı düşüren ilaçların makul olmayan alımının bir sonucu olarak daha da kötüleşmektedir. Sonuç olarak, kronik bademcik iltihabı gelişir.

Nazal solunum zorluğu ve yakın organlarda enfeksiyon odaklarında enfeksiyon süreçleri ile ilişkili olan bezlerde kronik iltihaplanma sürecinin gelişmesinin diğer faktörleri vardır. Kronik bademcik iltihabı olan bir hastada bademciklerin yumuşak lenfoid dokusu, skarlarla kaplı bağ dokuya giderek tedricen değişir. Bu daralmanın, bademciklerin bir dizi tübülünün kapatılmasına ve bu tür ceplerdeki pürülan odakların (tıkaçların) oluşumuna yol açar. Gıda parçacıkları, yaşayan ve ölü olan mikroplar, lacuna epitelleri, lökositler biriktirirler.

Bezlerdeki mikroplar patojenik bir süreci sürdürür. Kronik tonsillitte yaşamları için neredeyse ideal bir ortam vardır. Bezler koruyucu işlevlerini kaybederek vücudun kalıcı bir zehirlenme kaynağına dönüşürler. Boyutları artar veya küçük kalırlar. Sürekli zehirlenme süreci komplikasyonlara yol açar. Patojenik mikroorganizmaların yayılması da lenfatik damarlar ve düğümler yoluyla meydana gelir, bu nedenle servikal lenf düğümleri önemli ölçüde artar.

Vücudun zehirlenmesi, yavaş yavaş ve ilk başta, algılanamaz şekilde gerçekleşir. Bu bağışıklık sisteminde rahatsızlıklara yol açar. Bu nedenle, enfeksiyonla saldırıya uğrayan kronik bademcik iltihabından etkilenen bir vücutta, genellikle şiddetli bir tepki vardır. Bu hastalık ile hastanın durumunu kötüleştiren bir alerji mekanizması tetiklenir.

İçeriğe geri dön

Hastalığın formları

Kabul edilen bademcik iltihabına göre, aşağıdaki formlar ayırt edilir:

 • telafi;
 • subcompensated;
 • dekompanse.

Kronik kompanse tonsillit için bademcik dokularında lokal inflamasyon ile karakterizedir. Ancak bademcikler koruyucu işlevler yapabilirler ve vücut bu patolojik süreci, enfeksiyonla başa çıkarken telafi eder. Subkondensiyel kronik bademcik iltihabı ile birlikte lokal semptomlar sık ​​tekrarlayan tonsillit ile kombine edilir, ancak hiçbir komplikasyon belirtisi yoktur.

Bademciklerin dekompanse patolojisi sadece lokal semptomlarla değil, aynı zamanda çeşitli yaygın sistem ve iç organ hastalıkları ile de kendini gösterir. Dekompanse formdaki kronik tonsillit komplikasyonları romatizmal kalp defektleri, romatizma, kronik böbrek hastalıkları olabilir. İkinci formun kronik bademcik iltihabı son derece tehlikelidir, çünkü bedenin zehirlenmesi sonucunda ciddi komplikasyonlar olabilir. Bu hastalığın sistemik tedavisi zorunlu olmalıdır.

Bu patolojinin kompanse formu ile konservatif tedavi etkili olabilir. Konservatif tedavinin çoklu seyrinin etkisiz olması durumunda dekompanse formda kronik bademcik iltihabı cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

İçeriğe geri dön

Bezleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Lacunas mikrop ve virüsler için tuhaf tuzaklar vardır. Bu site, patojenik mikroorganizmalarla mücadelede bağışıklık sisteminin ilk savunma hattıdır, çünkü onlar için ilk engel palatine bademciklerdir. Ancak bezlerin çıkarılması vücudun savunmasını olumsuz yönde etkileyebilir. 1990'larda ülkemizde, doktorların kaldırdıkları bademcik hastalarının kaderini izleyen bir çalışma yürütülmüştür. Ameliyattan sonraki ilk yıl içinde bu hastaların sürekli olarak bronşit ve zatürre ile hasta olduğu ortaya çıktı.

Bademciklerin uzaklaştırılması ciddi sonuçlara yol açtığı zaman, bu operasyonun katı bir ifadeye sahip olması gerektiği anlamına gelir. Bugün, tıpta, kronik bademcik iltihabına sahip her hastaya zorunlu bir bireysel yaklaşımın gerekli olduğu inancı geçerlidir ve sadece endikasyonlar varsa tonsillektomi yapılır. Bezlerin çıkarılması ihtiyacı mutlaka tam olarak gerekçelendirilmelidir. Pürülan tıkanıklıklardan dolayı bademcik kaldırmak zorunda mıyım?

Kronik bademcik iltihabına yönelik cerrahi müdahale endikasyonu yılda dört binden fazla bademcik iltihabı, bu komplikasyonun alt kompenzasyon ve dekompansasyon fazı olabilir. Tekrarlayan paratonsillar apseler, toksik kalp hastalığı, kronik bademcik iltihabının neden olduğu otoimmün hastalıklar bu operasyon için hayati öneme sahiptir.

Diğer tüm vakalarda bademcikler daha konservatif olarak tedavi edilmelidir, aksi takdirde angina yerine sonsuz bronşit başlayacaktır. Belirli bir hastaya bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığını belirlemek için, bir anket gereklidir. Paratonsiller abse, anjinin bir sonucu olarak boyun dokusunun iltihaplanmasıdır. Hastanın böyle bir hastalığı yoksa, basit muayene işlemleri ameliyat problemini çözmede yardımcı olacaktır.

Her şeyden önce, hastanın anjina sıklığı sonucu hastanın kalbi olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacak bir elektrokardiyogramdır. Romatizmanın başlayıp başlamayacağını gösteren kan testlerinin yapılması gerekli olacaktır. Sadece üç analiz yapmak gerekir. Hepsi "romatizma profiline" dahil edilmiştir.

 1. Hastanın strep enfeksiyonu olup olmadığını gösteren antistreptolizin O.
 2. Streptokok doğanın iltihabının aktivitesinin derecesini gösteren C-reaktif protein.
 3. Eklemler, böbrekler veya kalp üzerinde bir otoimmün atağın başlayıp başlamayacağını gösteren romatoid faktör.

C-reaktif protein analizde aşılırsa, bu herhangi bir inflamasyonun varlığını gösterir. Antistreptolizin O aşılırsa çok daha kötüdür, bu da hastanın boğaz bademcik iltihabına sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu durumda bile, bademcikler hala ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Ve eğer, streptococcus ile birlikte, hastanın romatoid faktörde bir artışı varsa, bademciklerin çıkarılması gerekecektir. Diğer durumlarda, bademcik iltihabını yenmek için konservatif yöntemlerin bir olasılığı vardır. Bademcikleri çıkarmadan tedavi yapmak mümkündür, bu nedenle ameliyatla acele etmenize gerek yoktur.

Kronik dekompanse bademcik iltihabını tedavi etmenin başka bir yolu yoksa, bir hekime tonzillektomi önerilebilir - enflamatuar süreçten etkilenen bademcikler çıkarılabilir.

İçeriğe geri dön

Problemin cerrahi çözümü için yöntemler

Bugün, bu hastalıkta çeşitli cerrahi müdahale yöntemleri vardır.

 1. En yaygın yöntem, tel döngü, makas kullanarak bezlerin çıkarılmasıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılır.
 2. Elektrokoagülasyon sırasında bademciklerin yumuşak dokularının eksizyonu yapılır. Bu yöntemin avantajı küçük bir kan kaybıdır. Ancak bademciklerin etrafındaki dokuların akımının termal etkisi komplikasyonlara yol açabilir.
 3. Etkili bir modern yöntem, ultrasonik bir bisturi kullanılarak böyle bir işlemin uygulanmasıdır. Bu tedavi yöntemi minimal hasar ve hafif kan kaybı ile karakterizedir.
 4. Bugün, radyo dalgası enerjisini (radyofrekans ablasyonu) kullanarak bezlerin çıkarılmasında modern ve nazik bir yöntem kullanılmaktadır. Sadece lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak bu yöntem, etkilenen bademciklerin aşırı miktarını azaltmak için daha sık kullanılır.
 5. Eğer tonsillektomi sırasında lokal anestezi altında kızılötesi lazer kullanılırsa, dokuların minimal ödemi, orta kanama, zayıf ağrı hissi görülür.
 6. Bir karbon lazer kullanılarak tonsillektomide aynı faydalar vardır. Hasta hızla normal yaşam ritmine dönebilir.
 7. Bugün bezleri çıkarmanın en umut verici yöntemi, radyo frekanslı enerji kullanma yöntemidir. Bu yöntemin avantajı, minimal düzeyde doku travmatizasyonu, nadir komplikasyonlar ve hastanın daha hızlı iyileşmesidir.

Tonsillektomi sonrası belirli riskler ve olası komplikasyonlar vardır. Genel olarak, iyi sonuçlar elde etmek için bir doktor tarafından çok dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen güvenli bir işlemdir. Bununla birlikte, bilinen ve öngörülemeyen nedenlerden dolayı komplikasyon riskleri olabilir. Çünkü her hastanın anestezi ilaçlarında operasyona karşı bireysel bir reaksiyonu vardır.

Ek olarak, ameliyat sonuçları eşzamanlı hastalıklara bağlı olabilir. Böyle bir komplikasyon, vakaların% 1-3'ünde görülen tonsillektomi sonrası kanamadır. Bu herhangi bir zamanda olabilir, ancak genellikle bu komplikasyon operasyondan 5-10 gün sonra ortaya çıkar.

Postoperatif dönem seyri

 1. Ameliyattan 2-3 gün sonra, bademciklerin daha önce yer aldığı boğazın arkasında beyaz lekeler görülebilir. Bunlar iyileşme sürecinde ortaya çıkan geçici yaralar. Bunlar bir enfeksiyon belirtisi değildir ve ameliyattan sonraki ilk iki hafta içinde ortadan kalkacaktır. 6 hafta içinde, boğazın normal pembe rengi iyileşir. Kabukları çıkarmak için hiçbir şey yapmaya çalışmayın. Son iyileşmeden sonra kaybolacak olan kötü nefese neden olurlar.
 2. Genellikle cerrahi tedaviden sonra, birkaç ay sürebilen burun tıkanıklığı oluşur. Bu fenomen ödemde bir düşüşün ardından ortadan kalkacaktır.
 3. Hasta birkaç hafta boyunca uyku sırasında sürekli güçlü horlama geliştirebilir.
 4. İşlemden sonra ses tonunu geçici olarak değiştirmek normal kabul edilir.
 5. Birçoğu tonsillektomi sonrası ağrı konusunda endişe duyuyor. Genellikle, ameliyattan hemen sonra, birçok hasta sadece minimal acıyı tecrübe eder. Ertesi gün, birkaç gün boyunca yoğunlaşabilir ve palpe edilebilir durumda kalabilir. Kulaklarda ağrı vardır, yutma sırasında daha da kötüdür. Aynı zamanda, servikal lenf düğümlerindeki ağrı hissi artar. Genellikle sıcaklıkta subfebril değerlerine bir artış olur.
 6. 5.-6. Gün boyunca, kesecikler ortadan kalkmaya başlar, okoleanöz nişler 10-12 gün boyunca tamamen temizlenir. 17-21. Günde, yara epitelizasyonu tamamlandı. Bu zamana kadar çoğu hasta tamamen iyileşir. Ancak hasta, yerleşik beslenmeyi kırarsa, ağrı hissi ameliyattan 6 hafta sonra devam eder.

Operasyon sonrası kurtarma işleminin özellikleri

 1. Tonsillektomi sonrası ana görev kanamayı ve dehidrasyonu önlemektir. Bu süre zarfında yutkunma zor olsa da, bol miktarda içecek gerektirir. Hastada çok fazla tahriş edici olmayan içecek varsa, ağrı önemli ölçüde azalır. Sıcak, baharatlı, pürüzlü, baharatlı yiyeceklerden kaçının. Taze meyve, tost, kraker, cips boğazınızı rahatsız edebilir ve kanamaya neden olabilir.
 2. Mukus eritmek ve nazal kavite içinde ödem azaltmak için, doktor tarafından reçete damla kullanmanız gerekir.
 3. Dehidrasyon ve aşırı aktivite postoperatif kanama olasılığını artırır. Bu komplikasyon ortaya çıkarsa, hasta sakin ve rahat kalmaya çalışmalıdır. Ağzınızı kaynamış su ile durulayın ve başınızı kaldırdı. Kanama devam ederse doktora başvurunuz. Bazen kanama tedavisi kanayan bölgeyi koterize ederek yapılır.
 4. Çoğu hasta 7-10 gün boyunca işten veya okuldan serbest bırakılır. 3 hafta boyunca hasta kanamayı önlemek için fiziksel aktiviteden kaçınmalıdır.

Kronik bademcik iltihabı ciddi ve karmaşık bir hastalıktır. Bu sorun iki şekilde çözülebilir: muhafazakâr ve operasyonel. Çoğunlukla cerrahi müdahale olmaksızın kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

Bademciklerin çıkarılması, hastalığın tedavi edilmesinin temel yoludur. Ancak bu ameliyatı gerçekleştirme kararı, yalnızca tüm konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu kanıtlanmışsa ve bağışıklık kendi başına enfeksiyonla başa çıkamadığında alınmalıdır.

Kronik tonsilit bademcik ameliyatı enfeksiyon hastalıklarının tedavi yöntemlerine biri anlamına gelir, kullanımı sadece diğer terapiler uygun değildir. boğaz dokusunun yüzeyinde bezlerinin cerrahi olarak çıkarılması ameliyat geçirmiş adam, daha ömrü boyunca görünür kendi avantajları ve dezavantajları vardır. nedeniyle artık görevlerini yerine gerçeğine bademcikleri kaldırma kararı verdi kronik bademcik iltihabı, olan hastalar arasında, pozitif geri besleme ve bademcik eksizyonu uygunluğu hakkında olumsuz görüş vardır. bezlerinden cerrahi tedavinin yararları hakkında daha fazla ayrıntı bulmaya yanı sıra bu manipülasyonlara olumsuz sonuçlarını ele alalım.

Kronik bademcik iltihabında bademcikler (bademcikler) silmek gerekli olup olmadığı?

Bu soru, vücudu ve bademciklerin kendi sağlıklarını ayrıntılı bir şekilde incelemeden, kesin olarak cevaplanamaz. Kulak burun boğaz uzmanı, boğaz boşluğunun birincil görsel muayenesini yapar, bezlerinin dokularındaki mevcut iltihaplanma sürecinin şiddetini deneyimlerine dayanarak değerlendirir. Daha sonra, sonuçlara göre, bademciklerin korunma problemini veya cerrahi operasyon sırasında eksizyonunu çözen testlerin yapılmasını atar. Aşağıdaki durumlarda kronik bademcik iltihabında bademcikler çıkarılması belirtilmektedir.

Purulent apse

Epitelyal dokuları enfeksiyondan tamamen etkilediğinde, eski koruyucu işlevlerini yitirdiğinde ve artık vücuda herhangi bir fizyolojik değeri kalmadığında bademciklerdeki bulaşıcı enfeksiyöz inflamasyonun kapsamlı bir kaynağı vardır. Sadece patolojik bir patojen kaynağı olarak davranırlar. Bu durumda, bademciklerin epitel hücrelerinin çürümesi süreci başlar ve bolca bir takviye oluşur. Pürülan abse varlığı, bezlerin cerrahi olarak çıkarılması için bir ön koşuldur. Değerli zaman kaybı, hastalıklı bezlere çok yakın olan sağlıklı boğaz dokularına eksüda yayılmasını tehdit eder. Bu, tedavi sürecini önemli ölçüde karmaşıklaştıracak ve ek terapötik önlemler gerektirecektir.

Sık boğaz ağrısı

Kronik bademcik iltihabı, enfeksiyöz doğanın akut enflamatuar sürecinin gelişimi ile ilişkili olan eşlik eden hastalıkların insanlarda ortaya çıkmasını provoke edebilir. Çoğu durumda, böyle bir rahatsızlık anjinadır. Bademciklerdeki patojenik bakteriler, boğazın ön duvarının dokularına girerek patojenik aktivitelerine başlarlar. Sonuç olarak, boğaz mukozası iltihaplı hale gelir ve anjinaya başlar, gelişiminin derecesi, hastanın ne kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğuna bağlıdır.

İmmün yetmezliğin durumu

Hasta kronik bademcik iltihabına sahiptir, bu da er ya da geç uzun bir süre acı çeker, fakat stabil bir bağışıklık yetmezliğinin gelişmesine yol açabilir. Bu patoloji, bademciklerdeki enfeksiyonun bağışıklık sisteminin hücrelerine sürekli olarak saldırdığı ve onu her gün daha zayıf hale getirdiği gerçeğinden kaynaklanır.

Zamanında önlem almazsanız ve bademcikleri çıkarmazsanız, farklı şiddetteki otoimmün hastalıklarda kendini gösteren çok daha ciddi komplikasyonların gelişmesi söz konusu değildir.

Şişlik ve şiddetli ağrı sendromu

Bu, pürülan apselerin oluşumundan önce gelen bademciklerin dokularının durumu. Bezlerin mukoza zarları şişer, kızarır ve yiyeceklerin çiğneme ve yutulması sırasında hasta birkaç gün boyunca gitmeyen ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltan şiddetli ağrılara maruz kalır. Bu durumda, tereddüt etmemelisiniz, çünkü gelecekte bademcikleri kesmek zorundasınız, ama zaten birden fazla apsenin görünümü ile bağlantılı olarak, hastanın hayatını tehdit ediyor.

Diğer tüm durumlarda, doktor gördüğü takdirde uygun hastanın boğazının bağımsız parçası olarak, bu patojen enfeksiyonu penetrasyon gelen solunum koruma sağlar boğaz, bağımsız bir parçası olarak, hasta bademcikleri kurtarmak için, adımlar konservatif tedavi atıyor, bademcikleri tutmak. Bu nedenle, kesinlikle mümkün ve gerekli kronik tonsillit içinde bademcik kaldırmak için, ama onların hastalık durumu ilaç tedavisi hastanın hayatını tehdit eder ve bezleri yalnızca olumlu sonuçlar getirmez.

Operasyona herhangi bir kontrendikasyon var mı?

Diğer herhangi bir cerrahi girişim gibi, tonsillektomi kullanımının bir takım kontrendikasyonları vardır. Aşağıdaki durumlarda bademcik kaldırmayı amaçlayan boğazda cerrahi müdahale yapılması kesinlikle yasaktır:

 • hastanın türü, lokalizasyonu ve büyüme oranlarına bakılmaksızın vücudunda malign kökenli gelişim gösteren onkolojik hastalıkları vardır;
 • kan ve kemik iliği hücrelerinin patolojisi, bunun sonucunda hastanın kanı doğal pıhtılaşma özelliklerini kaybeder ve ameliyat sırasında ağır kanama gelişiminin gerçek tehdidi artar;
 • yükselmiş glukoz hastanın kanında seviyesine ya da hastaya anestezi uygulandıktan sonra daha düşük glukoz değerleri gelişimini tehdit düşük şekerler göstergelerin varlığı ile diyabet, tip 1 veya 2 (bu durumda, koma başlangıcının tehdit yoktur);
 • kalp-damar hastalığı, Hasta başka bir komplikasyon (çoğunlukla sabit saldırılar, kalp, aritmi, bradikardi oluşumu, saldırgan hipertansif kriz veya hipotansiyon) olmaksızın anestezi gelişimi üzerindeki etkilere taşımak için izin vermez varlığı;
 • Aktif pulmoner hastalık ve açık tüberküloz (bademcik cerrahi olarak çıkarılması için sınırlama eksizyon bezleri, yara yüzeyi ve kabuk agresif tuberculosis enfeksiyonu ile ilgili kalıcı bir etki meydana sonrası vücut doku rejenerasyonunu yürütmek için ve iyileşme sürecini çok uzun sürecek izin gerçeğini kanıtlar);
 • Hamilelik ve emzirmenin durumu (bir cerrahi işlem vücut için her zaman bir strestir ve çocuğun veya emzirmenin taşınması sırasında yük birkaç kat artar).

Ayrıca, boğazın muayenesi sırasında ve elde edilen analiz sonuçlarına dayanarak, katılan hekim hastadaki diğer eşlik eden hastalıkların varlığını belirleyebilir ve bu da bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını imkansız kılar.

Bademcik ve bademciklerin temizlenmesi süreci nasıldır?

Bademciklerden etkilenen bademcik iltihabı dokularının cerrahi tedavisi, terapötik protokolün vazgeçilmez bir koşulu olan çeşitli aşamalardan oluşur. Bezleri tahliye etmek için bir operasyon gerçekleştirme süreci, cerrahın doktoru tarafından aşağıdaki cerrahi prosedürlerin uygulanmasını içerir:

 1. Hasta, ameliyat masasında yatay bir pozisyon almayı kabul eder.
 2. üst ve alt çene olabildiğince geniş yayılır özel kelepçe ile tespit ağzına giriş, tamir ve bilinci yerinde iken, hasta ağzı kapatmak için izin vermez.
 3. Bademciklerin etrafında bulunan boğazın epitel yüzeyi, lokal anestezi ile kesilir. İlaç 3-5 dakika sonra harekete başlar.
 4. Bademciklerin dokularına karşı hassasiyet kaybettikten sonra ameliyat başlar.
 5. Cerrah, etkilenen bezi bir kelepçe ile düzeltir ve daha sonra bir neşter bıçağı ile boğazın tabanına keser.
 6. Yara yüzeyinde oluşan sütürler, boğazın mukozasının iyileşmesinin ardından kendiliğinden çözülen doğal malzemelerden yapılmış ipliklerden yapılır.

Benzer eylemler başka bir amigdala ile gerçekleştirilir. Bundan sonra hasta, başka bir ilaç aldığı koğuşa, bir cerrah tarafından atanan bir doktora nakledilir. Postoperatif rehabilitasyon şartları 5-8 günü geçemez.

Kronik tonsillit kaldırıldıktan sonra insanların yorumları

Hastalığın bulaşıcı kronik formları ile karşı karşıyayız ve hayatının geri kalanı boyunca etkileyen, farklı, bademcik cerrahi olarak çıkartılması başvurmak Bu terapi ve sonuçları faydalarını hakkında konuşmaya zorlanmış insanlar. Değerlendirme yaklaşık% 65 pozitif, ve bademcik eksizyon için ameliyatı geçirmiş hastalar ameliyattan sonra onlar sürekli enfeksiyon kaynağından sadece kurtulunması, aynı zamanda daha az sıklıkta hasta almaya başladı ağzından hoş olmayan çürük kokusu kayboldu iddia, yerel olarak, güçlendirilmiş ve genel bağışıklık.

Kronik bademcik iltihabı olan eski hastaların, ameliyatla bademcik kaldırdıkları olumsuz yanıtları, bez eksikliği nedeniyle yeni sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına dayanmaktadır. Ağız boşluğuna giren tüm bakteriler ve virüsler artık bademciklerin dokuları tarafından bloke edilmez, ancak hemen üst ve alt solunum yollarına nüfuz eder. Bu bağlamda, hastalar, tracheitis, bronşit, farenjit gibi sık görülen hastalıklardan şikayetçidir.

Bu durumda, hastalar bu tür patolojilerden çıkarılmadan önce çarpışılmadıklarını ve morbid durumun sadece kronik bademcik iltihabı ile sınırlı olduğunu belirtmektedirler. Oysa olumsuz bademcikler cerrahi olarak çıkartılması ile ilgili sonuçları hakkında çoğu insan hastalık boğaz kısmının hayret epitel doku tamamen olduğu gibi kendi halinde bademcik eksizyonu, kronik tonsillit sorununa mümkün olan tek çözüm olduğunu kabul etti.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklara klorheksidin verilebilir mi?

Klorheksidin oldukça yaygın bir antiseptik ve antibakteriyel maddeler, genel olarak diş hekimliği, cerrahi ve KBB uygulamada kullanılmaktadır. Ama çocuğun tedavisi için reçete edildiğinde, ebeveynler her zaman çocuklarına bu araç bebekler için tehlikeli olduğu nasıl ve ne zaman çocuklukta klorheksidin uygulamak ve ister bir ilaç vermek edip ilgileniyor.

0P3.RU

soğuk algınlığı tedavisi Solunum hastalıkları soğuk ARVI ve ARI grip öksürük zatürree bronşit KBB hastalıkları Burun akıntısı antritis bademcik iltihabı Boğaz ağrısı kulak iltihabıBoğaz ağrısı hızlı bir şekilde rahatlatmak için nasılNasıl hızlı bir şekilde boğaz ağrısı rahatlatmak için: anginada ağrının nasıl kaldırılacağıŞiddetli boğaz ağrısı sadece boğaz ağrısı ile hissedilemez.