Loading

Stenosing laryngotracheitis: formun bir açıklaması

Larengotracheitis'in tıkanması, larenks ve trakeadaki mukoza zarının iltihaplanmasıdır ve bu da hava yolu lümeninin tıkanıklığa kadar daralmasına yol açar.

Bu hastalığın ana nedenleri, grip, adenovirüs ve diğer solunum yolu enfeksiyonları gibi viral bir enfeksiyonu içerir.

Genellikle enfeksiyon, başka bir kişiden gelen hava damlacıkları ile vücuda girer.

Ayrıca, benzer bir klinik tablo, örneğin difteri içinde spesifik bir enfeksiyon ile gözlemlenebilir.

Kural olarak, viral hastalıklarda benzer reaksiyonlar, herhangi bir alerjiden muzdarip kişiler için daha tipiktir. Hastalığın patogenezinin kalbinde, enflamasyona yanıt olarak gelişen trakea ve larinks mukozasının ödemi yatmaktadır.

 • Hastalığın belirtileri akut gelişir.
 • Hastalığın başlangıcından sonraki ikinci veya üçüncü günlerde, ayrıca, stridoroznoe olarak da adlandırılan, havlayan bir öksürük, nefes darlığı vardır.
 • Ses kısık ya da tamamen ortadan kayboluyor.
 • Hasta zorla oturma pozisyonunu alır, arka ve göğüs kaslarının solunuma dahil olduğu not edilir.
 • Endişe endişesi, siyanoz, apne belirtileri.
 • Bütün bunlar yüksek sıcaklığın arka planında, yaklaşık 38 santigrat derecede gerçekleşir.

Stenosing laryngotracheitis üç aşamaya ayrılabilir:

 • Ilk aşamada öksürük, ses kısıklığı gözlenebilir, ancak solunum zor değildir ve solunum yetmezliği belirtileri gözlenmez.
 • Ikinci aşamada stenoza laringotrakeit, hava yolu daha da azalır ve solunum bozukluğunun semptomları önceki semptomlara eklenir. Cildin solgunluğu, akrosiyanoz, kalp hızında belirgin bir artış ve solunum zorluğu belirtileri ile.
 • Üçüncü aşamada havanın geçişi için çok dar boşluğu kalır solunum güçlüğü belirtileri, parmak uçları, dudaklar maviliini ve nazolabial üçgen, solukluk ile belirgin akrozianoz orada artıyor, huzursuzluk korku işaretlenmiş. nefes hırıltılı nefes, nefes almada rol nefes veya nefes daha fazla çaba, sadece göğüs kasları, ancak sırt ve göğüs kaslarını gerektirir. Kural olarak, hasta yatakta oturur ve ellerini eğilir.
 • Dördüncü aşama lümen tam kapanması durumunda gelişir, bu durumda bilinç kaybı ve asfiksi vardır. Kişi yatar, gözler kapanır ve nefes alınmaz.

Strandan laringotrakeit, seyrinin doğası ile bölünür, solunum yollarının bakteriyel enfeksiyonları takıldığında komplike ve komplike olabilir.

Tekrarlayan stenoz laringotrakit de vardır. Böyle bir tanı hakkında, larenks stenozu ataklarının üst solunum yollarının her bir akıntılı veya enflamatuar hastalığı ile ortaya çıkması durumunda konuşun.

Tıkanmış laringotrakitin bağımsız olarak geçmediğini bilmek ve hatırlamak gerekir, acil tıbbi önlemler gerektirir.

Stenoza laringotrakitis çocuklarda nasıl ortaya çıkar?

Enfeksiyon vakaları olmasına rağmen, larinks ve trakea darlığı yetişkinler için tipik değildir.

Çocuklar bu sendroma en duyarlı olanlardır. Kabul genellikle altı aydan iki ya da üç yıla kadardır. Bu, çocukların üst solunum yolunun olgunlaşmamış bir yapısına sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

ICD-10'a göre, çocuklarda stranging laringotracheitis J05.0 numaralıdır.

Stenoz gelişme eğilimini artıran özellikler şunlardır:

 • Mukoza kalınlığında artmış miktarda lenfoid doku ve mast hücreleri. Ödemin gelişmesinden ve alerji ve inflamasyon aracılarının salınmasından sorumlu olan bu hücrelerdir.
 • Ses telleri de orantısız olarak kısa olmakla birlikte yüksektir.
 • Vokal kordların kasları çok uyarılabilir, hareketlidir ve spastik reaksiyonlara eğilimlidir.
 • Çoğunlukla larinkste stenoz gelişmesi için predispozan faktör, çocuğun şişmesi eğilimi olan artmış ağırlığıdır.
 • Alerjiye yatkın çocuklarda, bu tür reaksiyonlar daha sık gelişir.
 • İntrakraniyal serebral travma anamnezi varlığında yalancı krup gelişiminin karakteristiği.
 • Aşılardan sonraki dönemde dikkatli olmalısınız. Aşılamadan sonraki ilk 1-3 gün içinde, alerjik bir reaksiyon geliştirme tehlikesi vardır, ya da aşılandığı hastalığın karakteristik reaksiyonlarında hafif bir gelişme söz konusudur.

Bilmek önemlidir

Difteri olarak, larinksin stenozu, yanlış bir gruptan biraz farklı bir şekilde gerçekleşir. Sahte bir krup daha fazla spastik ve edemik reaksiyon ise, gerçek krup, yüzeye sıkıca kaynaklanmış ve altında şişen bir fibrin filminin gelişimine bağlı olarak gelişir. Bu tür ödem daha stabildir, ancak yanlış tahıllar çok hızlı gelişebilir.

Çocuklarda akut stenoza laringotrakit, tahıl denir. Ayrıca, yanlış tahıl viral hastalıkların arka planına karşı gelişir ve gerçek kroup difteri ayırt edici bir özelliktir.

Çocuklarda yanlış tahıl belirtileri çok farklı değildir. İlk havlayan öksürük, hırıltı belirledi ve ardından çocuk, el ve ayak parmaklarının uçları mavi tonu haline burun ve ağız, mavi dudaklar kendileri etrafında deride karşısında olduğu gibi mavi akrozianoz diyor, huzursuz olur korku hisseder.

Çocuk, burun akıntısı, mukoza zarının hiperemi, sarhoşluk ve ateş belirtileri şeklinde enflamatuar bir arka plan korurken, hava ve nefes atar.

Çocuklarda larenotrakitin geçirilmesi, bir doktorun hemen varlığını ve hastaneye yatışını gerektirir. Doktorun beklentisiyle, odanın havalandırılması ve odanın sakinleştirilmesi gereklidir, çünkü odanın temiz havaya erişimi olmalıdır.

Hastalığı tedavi etmek için, çocuklarda laringotrakit iltihabı glikokortikoidlerin yanı sıra anti-alerjik antihistaminikler kullanır. Anti-inflamatuar, antispazmodikler ve yatıştırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.

Dikkat

ilk ve acil yardım papatya, okaliptüs veya adaçayı gibi anti-inflamatuar etkileri olan otlar buhar solunması ile yapılabilir gibi çocuk onlara alerjik değildir ve eğer, ateşi yok. Otların kullanılma ihtimali yoksa, sadece pişirilmiş patatesleri bir üniforma yapar. Çocuğunuza sıcak bir içecek verebilir ve doktorun onu sakinleştirmesini bekleyebilirsiniz.

Bakteriyel enfeksiyon duyarlılık ile antibiyotik kullanımını gerektirir.

 • Aşırı boğulma vakası konikotomi gerektirebilir - hava erişiminde boynun ön yüzeyinde bir kesik veya ponksiyon. Bu manipülasyon sadece bir doktor tarafından ve sterilite koşullarını gözeterek yapılmalıdır.
 • Yardımın zamanı yoksa, ölümcül sonuç riski yüksektir. Bazen transfer edilen krupiyel pnömoni gelişir.
 • Krup tarafından komplike hale gelen ve zehirlenmiş olan difteri, spesifik ilaçların kullanılmasını gerektirir.

Stensling laringotracheitis'in önlenmesi öncelikle viral enfeksiyonların ve difteri kullanımının önlenmesi ve zamanında tedavi edilmesini sağlayacaktır. Bunlar aşılar, sertleşme, günün rasyonel bir rejimi, C vitamini alımı, doğal fitoktitlerin kaynağı - soğan ve sarımsaklardır. Ayrıca çocuk, kişisel hijyen kurallarına uymak, ellerinizi yıkamak, özellikle grip salgınları sırasında yürümekten sonra burnunu yıkamak ve hipotermiyi önlemek için öğrenilmelidir.

Çocuğunuzun alerjik reaksiyon geliştirme eğilimi varsa veya tekrarlayan laringotracheiti varsa, o zaman soğuk algınlığı salgını sırasında özel bir tıbbi maske giymek gereksiz olacaktır.

Çocuklarda stenoza laringotrakit, küçük çocukların ebeveynleri için önemlidir!

Çocuğun herhangi bir hastalığı ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları ve diğerlerini endişelendirir. Bugün, sık sık meydana gelen bir hastalık hakkında konuşalım 6 ay 2 yıla kadar Yaşam ve çocuklarda stenosing laryngotracheitis denir. Bu makale aşağıdaki konuları dikkate alacaktır:

 1. Hastalığın özü;
 2. Stending laringotracheitis nedenleri (majör ve daha nadir);
 3. Larinksin daralma derecesi (hastalığın şiddeti);
 4. Stenosing laryngotracheitis belirtileri;
 5. Hastalığın tedavi prensipleri.

Stenosing laryngotracheitis'in özü

Bu nedenle, larengotrakitis, solunum organlarında lokalize olan bir enflamatuar süreçtir - akut viral bir hastalığın neden olduğu trakea ve larinks (Yunan larinks), bu organların lümeninin daralmasına yol açar. Modern adı yerine larengotracheitis ismini sokmak yerine sıklıkla eski dönem - yanlış groats kullanılır.

Çocuklarda bu hastalığın gelişme ile ses telleri altında makaralar şeklinde contalar oluşturulur ve bol boşaltma mukoza trakea ve gırtlak lokalize mukus, irin oluşan vardır enflamatuar. Ödemin gelişmesi sonucunda, trakea ve larenks lümeninde mukus ve irin varlığının yanı sıra kabuklar, hava yollarının lümeninde daralma - stenoz oluşur. pnömoni veya bronşit - trakea ve larinks lümeninin (darlık veya tıkanıklık) Daraltma mükopürülan bronşlara akar ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir deşarj içerikleri bozulmasına yol açar.

Stenosing laryngotracheitis nedenleri

Nedenleri ana nedeni Çocuklarda larengotracit iltihabı, Solunum yolunun mukoza zarlarını etkileyen viral bir enfeksiyondur. Çoğu zaman, hastalık ARVI, influenza, parainfluenza veya adenovirüs patolojilerinde gelişir. Birkaç virüsün kombinasyonu veya bakteriyel bir bileşenin eklenmesi, ayrıca stenoza neden olan laringotrakitisin gelişmesine de yol açabilir.

Laringotracheitis'in başlıca viral nedenine ek olarak, daha nadir neden olan faktörler ayırt edilir:

 • alerjik veya psödoallerjik reaksiyonun neden olduğu larenks ödemi;
 • bulaşıcı hastalıklar (kızamık, difteri, kızıl ateş, vb);
 • larenks travması veya organın lümeninde yabancı cisimlerin varlığı.

Larinksin daralma derecesi

Semptomlara bağlı olarak, kursun doğası ve nedeni, çocuklarda larengotracit iltihabı çeşitli tiplere ayrılır. Böylece, birincil veya tekrarlayan form izole edilir, hastalığın seyri sürekli veya dalgalıdır. Hastalığın sınıflandırılmasındaki en önemli yer, 4 aşamaya ayrılan laringeal lümenin daralma derecesidir:

 1. I. tazminat;
 2. II. eksik tazminat;
 3. III. dekompensasyon;
 4. IV. terminali.

Larinksin daralmasının bu aşamaları, hastalığın şiddetini yansıtır.

Hastalık akut solunum yolu enfeksiyonlarına veya grip hastalığına karşı gelişir, genellikle akut olarak başlar, akşam veya gece. Çocuk aralıklı acı çekmeye başlar Havlayan öksürük ve nefes almada zorluk. Çocuğun boğazı kırmızıdır, ses kısıktır, sıcaklık büyük ölçüde artar, kusma ve bazen kasılmalar olur. Öksürük bazen boğulmaya gidebilir ve çocuğun durumu hızla kötüleşir.

Stenosing laryngotracheitis belirtileri

"Tahıl" hastalığının eski adı, "croaking" olarak tercüme edilen İskoç sözcük grubundan geldi. Bu durumda, patoloji adı önde gelen semptomu yansıtır - bir hırıltı veya havlayan, kaba öksürük. Genel olarakÇocuklarda tendonlu laringotrakit Aşağıdakileri içeren bir grup semptom ile karakterize edilir:

 • sadece bir fısıltıyla konuşabilme kabiliyeti ile tamamen kaybolana kadar, kısık ses, kısık ses;
 • Belirli bir öksürük - kaba, "croaking", "havlayan";
 • nefes darlığı;
 • inhalasyon ve ekshalasyonda zorluk çeken gürültülü, boğuk, nefes nefese;
 • cilt ve kasları interkostal lümenlere çekmek.

Larenksin daraltılması aşamasını (tazminat) öksürme, ses kısıklığı ve nefes alma zorluğu ile karakterizedir. Evre II'de, bu semptomlara, nefes darlığı, astım atakları, çarpıntı, mavi dudaklar, parmaklar ve ayak parmakları eşlik eder. Çocuk ciddi durumda. Larenks daralmasının üçüncü aşamasında, çocuğun durumu çok şiddetlidir: şiddetli nefes darlığı, şiddetli, gürültülü ve nefes darlığı, soluk, soğuk terlerle kaplıdır. Evre IV, terminaldir - çocuk yüzeysel olarak nefes alır, neredeyse duyulmaz, tamamen apatik değildir, kalp atışı nadirdir ve nabız pratik olarak palpe edilemez. Bayılma, kramp veya kalp durması olabilir.

Stending laryngotracheitis tedavisinin prensipleri

Çocuklarda stenoza laringotrakitin doğru ve tam tedavisi, çocuk doktoru ve KBB'nin sürekli gözetimi altında hastanede yapılmalıdır. Bu durumda, I ve II derece larenksin daralması, bir çocuk hastanesinde (KBB departmanında) hastaneye yatış için bir endikasyon olup, III ve IV derecelerin tıkanması resüsitasyon gerektirir.

Tedaviler I sınırlama gırtlak derecesi ısıl işlemler (hardal, sıcak küvet, bol sıcak bir içeceğin, alkollü kompres) ve tıbbi tedavinin oluşur (difenhidramin, Suprastinum, Analgin, aspirin). Evre II laringeal daralma genişletilmiş bir ilaç tedavisi (valerian, seduksen no-Spa, aminofilin, glukoz damardan verilmesi, efedrin, kalsiyum glukonat ve prednisolon) ile kombinasyon içindeki ısıl işlemler gerektirir.

III-IV derecelerin larenksı daraltıldığında, çocukta solunumun yeniden sağlanması için acil önlemler alınır. Çoğu zaman, trakeal entübasyon, özel bir tüp kullanılarak gerçekleştirilir. Paralel inhalasyon antiedematous karışımında, bütün ilaçlar sadece damardan tatbik edilmektedir. başını, boyun, kasık ve koltukaltı üzerinde buz paketi kaplayan ile kombine edilebilir Aminopirin, Analgin, aspirin, - hidrokortizon ve prednizon ve ateş düşürücü - Hastalığın tüm aşamalarında hormonal ilaçlar gösterilmektedir.

Yukarıdakilerin hepsinden, hastalığın yeterince ciddi olduğu ve öncelikle paniğe kapılmaması gereken, ve yeterince ve en önemlisi derhal duruma tepki gösteren tüm ebeveynlere dikkat etmeniz gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Hala soruların var mı?

Onlara makaledeki yorumları sor, kesinlikle size cevap vermeye çalışacağım. Yeni bir makaleyi kaçırmamak için yeni blog makalelerine abone olmayı unutmayın. Makalenin altındaki sosyal düğmeleri kullanmanız için size minnettar olacağım.

Saygılarımla, KBB doktoru Vladimir. Bu sitedeki tüm blog makalelerini görün

Çocuklarda ve yetişkinlerde akut stenoza laringotraciste ilk yardım nasıl sağlanır?

Stenosing laryngotracheitis - Çocukları daha sık etkileyen bir hastalık, aynı zamanda erişkinlerde de görülür.

temel olarak laringeal mukozanın bu tür iltihabı ilkbahar veya sonbahar.

Akut stenosing laryngotracheitis

Patoloji bir inflamatuar süreç, etkileyen sadece laringeal mukoza, ama aynı zamanda subglottik alanın şişmesi sırasında trakea parçası.

Çocuklarda akut stenojen laringotrakit sadece daha şiddetli değildir, ancak daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

bebek solunum lümen (stenoz) bir daralma ile sonuçlanan iltihaplanır nedeniyle bu tür bir şişmeye boğaz sonuna kadar oluşmuş değildir ve bu yana dolu boğma ve ölümdür.

Hastalığın nedenleri

hastalık aşağıdaki virüs türlerine neden olur:

 • parainfluenza virüsü;
 • Mycoplasma pneumonia;
 • grip;
 • sinsityal solunum yolu virüsü;
 • adenovirüsler;
 • stafilokok ve streptokoklar.

Bu virüslerin yayılması ve artan aktivitesi, larinksin anatomik özellikleri olarak bu tür tahrik edici faktörler tarafından kolaylaştırılabilir.

Özellikle - dar bir geçit, huni şeklinde bir geçit, çok yüksek ses telleri veya yetersiz uzunlukları.

Çocuklarda ve yetişkinlerde belirtiler

 • boğaz ağrısı;
 • burun akıntısı ve burun tıkanıklığı;
 • artırmak vücut sıcaklığı 39 dereceye kadar;
 • havlayan öksürük;
 • sternumda ağrı;
 • nefes darlığı;
 • cildin ağartılması ve mavi dudaklar;
 • artmış terleme;
 • viskoz ve kuru balgam atılımı öksürük ataklarında;
 • kısık ses.

Çocuklarda laringotrakit belirtileri biraz farklı olabilir:

 1. Solunum gürültülü olur, mevcut olabilir ıslık sesi.
 2. Havlayan öksürük eşliğinde larinksin şişmesi, sessiz bir öksürük iyileşme anlamına gelmez, aksine tam tersidir.
  Solunum yolunun daralması nedeniyle çocuk tam bir öksürük alamaz.
 3. Boyunun ön kısmında jugulen fossa düşmesi sonucu ortaya çıkar. nefes darlığı, gece ve aniden daha sık oluyor.
 4. Çocuk korku ve endişe yaşayabilir.
 5. Mucous larynx kızarması.

Tanı yöntemleri

Solunum sıklığı ölçülür, göğüs tıklanır, kan basıncı ölçülür ve oksijen doygunluğu ölçülür (nabız oksimetresi).

Sonra Direkt tip laringoskopi, özofagoskopi, ve eğer bir difteri etyolojisi şüphesi varsa, larinks ve trakea yüzeyinden alınan smearın bakteriyoskopik muayenesi yapılır.

Tedavi yöntemleri

Çocuklar ve yetişkinler için tedavi ve preparasyon yöntemleri farklıdır.

hastalar çocuklukta glukokortikosteroidler reçete, larinkste enflamatuar süreçleri ortadan kaldıran esas olarak budesonid.

İlaç, bir nebulizer yardımıyla inhalasyon yoluyla vücuda enjekte edilir ve prosedür gerçekleştirildikten yaklaşık yarım saat sonra hastanın durumu iyileşir.

Hastalığın ilerlemesi sırasında bakteriyel komplikasyonlar veya bakteriyel enfeksiyon gözlenirse, ek olarak antibiyotikler de reçete edilebilir. penisilin serileri.

 1. asetilsistein.
  Mukolitik ilaca ek olarak, aynı zamanda, şişkinliği çabucak ortadan kaldırmaya yardımcı olan vazokonstrüktif bir etkiye de sahiptir.
 2. Bromhexinum.
  Salgıların balgam çıkarılmasını uyaran bir ilaç.
 3. karbotsistein.
  İlaç balgam balgam çıkarma uyarır ve aynı anda iltihabı ortadan kaldırır karmaşık bir eylemdir.
 4. ambroksol.
  Minimum kontrendikasyon ve yan etkisi olan balgam söktürücü ilaç.

yetişkinler stenosing laryngotracheitis ile döşenmiş:

 1. Antiviral ilaçlar (cytovir, nasoferon, interferon, aflubin).
 2. Antibakteriyel ilaçlar (sumamed, zinnat, augmentin).
 3. antihistaminikler ödemleri ortadan kaldırmak ve balgam üretimini durdurmak (tavegil, loratadin, cetrin).
 4. Vazokonstriktif ilaçlar nazal uygulama için (ximelin, lazorin, eucazoline).
 5. ateş düşürücü (analgin, parasetamol, nimesil).

Tedavinin belirli bir aşamasında balgamın eksprese edilmesi, ambroben, kmroksol ve lazolvanın mukolitikleri tarafından kolaylaştırılır.

Çocuklarda akut stenoza laringotrakit: acil bakım

Stenosing laryngotracheitis çocuklarda özellikle akut ve ciddi sonuçlardan kaçınmak için her zaman nitelikli tıbbi bakım gerektirir.

Hastalığın seyrinin şiddetine bağlı olarak, bu hastalık, her biri ilk yardım önlemlerinin farklı olduğu dört tipte sınıflandırılır:

 1. Birinci derece.
  Hastanın ihtiyacı Temiz havaya erişim sağlayın ve cömert bir içecek verin. Hekimlerin gelişine kadar (tercihen alkali bazda).
  Çocuğun durumu kötüleşirse, naftirin 0.0255 solüsyonu kullanılarak solunabilir.
  Yardım edildikten sonra çocuğun durumu stabil kalırsa yatarak tedaviye gerek yoktur.
 2. Ikinci derece.
  Yukarıdaki önlemlere ek olarak, hidrokortizon ile inhalasyon veyatalimatlara göre pulmicort.
  Çocukta yüksek bir sıcaklıktan dolayı veya nebulizatör yokluğunda inhalasyon mümkün değilse, nazal olarak% 0.05 naftirin solüsyonu uygulanabilir.
  Bu şiddet derecesi ile, stenoz kendini gösterebilir, bu her zaman tamamen durdurulamaz.
  Bu durumda, kas içi veya intravenöz olarak, prednizolon veya deksametazon, çocuğun kilosunun her bir kilogramı için sırasıyla 2 ve 3 miligramlık bir miktarda uygulanır.
 3. Üçüncü derece.
  İntravenöz olarak uygulanan prednizolon veya deksametazon (Kilogram başına 5-7 miligram veya 0.7 miligram).
  Burun içi veya inhalasyon naftisin uygulaması, Çocuğun durumu kötüleştiğinde trakea entübasyonu mümkündür.
 4. Dördüncü derece.
  Önerilmiştir trakeal entübasyon veya konikotomi.
  Hastadaki faringeal refleks korunursa, bir sodyum oksibutirat solüsyonu intravenöz olarak enjekte edilir.
  Her durumda laringotrakitin dördüncü derecesi hastaneye yatmayı ve takip eden yatarak tedavi gerektirir.

önleme

 • hipotermiden sakınmak, hava şartlarına uygun giyinme;
 • mümkünse sigara içmek ve alkol almaktan kaçının ya da sayılarını azaltmak;
 • bağışıklık sisteminin durumunu izlemek ve vitamin eksikliği belirtileri ile taze sebze ve meyveler ile diyet takviyesi ve ayrıca multivitamin preparatlar bir ders içmek;
 • ses tellerinin aşırı yüke maruz kalmadığından emin olmak için ve voltaj.

Stenosing laryngotracheitis'in Sonuçları

Stenosing laryngotracheitis ile doludur nefes almayı durdurmak (asfiksi), zamanında nitelikli bakımın yokluğunda ölüme yol açabilir.

Ayrıca bu rahatsızlık kronik pnömoniyi provoke edebilir.

Yararlı video

Bu video akut laringotracheiti detaylandırıyor:

hastalık ilaçlarla zorunlu tedavi gerektirir, ve nitelikli müdahale ve kendi kendine ilaçlama eksikliği ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Çocuklukta özellikle tehlikeli patoloji, Taşınmaz doku şiddetli ödemlere yatkın olduğu zaman, laringotrakit iltihabı ile ölümcül sonuç riski önemli ölçüde artmaktadır.

Çocuklarda akut stenoza laringotrakit

Akut solunum yolu viral enfeksiyonları (ARVI) çocuklarda en sık görülen hastalıklardır. Geçtiğimiz yıllarda, şiddetli akut solunum yolu viral enfeksiyonuna sıklıkla nörotoksikoz ve pnömoni eşlik etmiş ve son yıllarda akut stenoza bağlı laringotrakitisin (LSLT) sıklığında artmış bir artış olmuştur.

Bu durumda larengotracit semptomları, akut solunum yolu viral enfeksiyonu olan hastaların yarısında görülür; bunların% 75'ine varan oranda - larenksin stenozunda ilerleyici fenomenler vardır. LSLT erkeklerde daha sık görülür (% 70'e kadar).

LSLT insidansı yaşına bağlıdır: 6 ila 12 aylıkken - vakaların% 15.5'inde, yaşamın ikinci yılında -% 34'ü, üçüncü -% 21.2'sinde, dördüncü -% 18'inde, 5'inde - 11'de % 3. LSLT'deki öldürücülük% 0 ila% 13 ve dekompanse edilmiş formlarda -% 3 ila% 33 arasındadır.

Yerli tıpta viral etiolojinin LSLT'si, sıklıkla, hastalığın klinik belirtilerinin (stridor, "havlayan" öksürük, ses kısıklığı) özünü açıkça ortaya koyan "sahte krup" terimiyle ifade edilir.

tanım. (ICD-10 J05.0) Akut sıkıştırıcı laringotrakeit - üst solunum yolu, akut solunum yetmezliği ile birlikte, bir viral ya da viral-bakteriyel etiolojisine sahip obstrüksiyonu ve şiddeti değişen bir kabuk öksürük, disfoni, inspiratuar sesli nefes alma ve gırtlak darlığı ile karakterizedir.

Laringotrakeitisin etiyopatogenezi

parainfluenza (% 50), grip (% 23), adenovirüs enfeksiyonu (% 21), rinovirüs enfeksiyonu (% 5) ve t. D. ancak etiyolojik OSLT yapısı mevsime bağlı olarak değişebilir zaman OSLT oluşabilir, epidemik durum, bölge ikamet, çocuk yaşı. grip salgını OSLT sırasında şiddetli bu enfeksiyona yüksek mortalitenin önde gelen nedenidir.

Üç gelen bileşenlerin neden olduğu üst solunum yolu lümen stenoz -otekom ve gırtlak ve nefes borusu, kas spazmı larinks, soluk borusu, bronş ve hava yolu hiper-bezleri mukozal konjesyon mukopurulent deşarj mukozasında infiltrasyonu.

stenoz artırılması, bu nedenle artan mukoza ödemi ve neden olan hücre zarlarının geçirgenliğini artırmak ürünler oksitlenmiş iltihaplı dokuda bozulma hemodinamik birikmesine yol açar - darlığının ilerlemesi için, bir kısır döngü bir tür vardır.

Akut solunum yolu tıkanıklığında akut solunum yetmezliği (ODN) oluşumu, aşağıda listelenen, çocuklarda solunum sisteminin anatomik ve fizyolojik özellikleri olan predispozan faktörlerle ilişkilidir:

 • 1 yaş çocuklarda solunum sistemi önemli fonksiyonel rezerve sahip değildir;
 • hayatın ilk yarısında çocukların alt burun pasajı neredeyse yoktur, üst solunum yolu daha dar ve daha kısadır, solunum çoğunlukla burun yoluyla (ağız boşluğunun nispeten küçük hacmi ve nispeten büyük dil nedeniyle);
 • Çocuklar göbeğin nispeten küçük bir hacmine sahiptir, burada kalp önemli bir yer kaplar ve akciğer hacmi (alveollerin alanı) küçüktür;
 • Sık görülen şişkinlik diyaframın kubbesinde bir artışa ve akciğerlerin sıkışmasına yol açar;
 • bebeklerin kaburgaları yatay olarak yerleştirilmiştir, erken yaştaki çocuklar ağırlıklı olarak abdominal solunum yaparlar;
 • bebeklerde epiglottis yumuşak, kolayca solunum yolundaki mide içeriğinin aspirasyon olasılığını arttıran trakea girişini hermetik mühürleme yeteneğini kaybeder;
 • epiglotis ile trakeadaki bifürkasyon arasındaki küçük bir mesafe, solunan havanın yeterince nemlendirilip ısınmasına izin vermez, bu da enflamatuar süreçlerin gelişimine katkıda bulunur;
 • Merkezi sinir sisteminin perinatal yaralanmaları olan bebeklerde öksürük refleksi azalır, bu da balgam çıkarma balgamına zorlaştırır;
 • astar alanı alanında, krup gelişimini hızlandıran solunum yolunun fizyolojik bir daralması vardır;
 • trakea kıkırdakları yumuşaktır, kolayca geri çekilir;
 • LSLT seyrinin şiddeti, bir doğuştan gelen stridor çocuğunun olası varlığı ile aritenoid kıkırdakların gelişimindeki bir anomaliye bağlı olarak şiddetlenir;
 • Bebek, yatay pozisyonda çoğu zaman akciğerlerin ventilasyonunu azaltır;
 • solunum yolu spazmı eğilimi;
 • mukokutanöz hava yollarının yüksek vaskülarizasyonu;
 • Erken yaştaki çocuklar, solunumun düzenlenmesi için merkezi mekanizmaların fonksiyonel olgunlaşmasıyla karakterizedir.

OSLT'nin klinik sınıflandırması

1. Virüs enfeksiyonunun türüne bağlı olarak (grip, parainfluenza, vb.).

2. klinik varyant göre: birincil, tekrarlayan.

3. Akımın şiddeti: 1. aşama - telafi edilen, 2. - alt birim, 3. - dekompanse edilmiş, 4. - terminal (asfiksasyon).

4. Stenozun klinik ve morfolojik formuna bağlı olarak:

 • akut solunum yolu viral enfeksiyonunun akut döneminde stenozda hızlı bir artış ile karakterize, enfeksiyöz ve alerjik kökenli ödem formu;
 • stenozun yavaşça geliştiği, ancak ciddi derecede ilerlediği viral-bakteriyel kökenli infiltratif form;
 • trakea ve bronşların fibröz iltihaplanma tipine göre azalan bir bakteriyel süreç ile kendini gösteren obturasyonel form.

Acil durum, telafi edilen patolojik sürecin dekompansasyon aşamasına hızlı geçişinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Laringotrakeitisin klinik belirtileri

Klinik belirtiler, etiyolojik varyant, stenozun şiddeti ve çocuğun yaşına bağlıdır.

Uluslararası pediatri pratiğinde LSLT'nin şiddetini değerlendirmek, Westley ölçeği.

Hafif şiddetli darlık için - 2'den az nokta; ılımlı şiddette darlık ile - 3 ila 7 puan; Şiddetli şiddet darlığı ile - 8'den fazla puan.

Olası bir OSLT teşhisi şu şekilde belirtilmelidir: "Parazluenza, primer akut laringotrakeitis, Westley ölçeğine göre 5, larenks II alt kompanse stenozu, ödem formu".

Diferansiyel teşhis taşınan difteri larinks, konjenital sesli nefes alma, epiglottit, laringospazmom, yabancı cisim üst solunum yolu, gırtlak travma, Ludwig anjin, retrofarengeal ve peritonsiller apse, Mononükleozla sendromu spazmofilii, gırtlak ve nefes borusu ve papillomatoz.

Larengotracheitis için acil bakım

Temel amaç, darlığın ödemli bileşenini azaltmak ve serbest hava yolu açıklığını korumaktır. Evre 2'den evre 4'e kadar tüm çocuklar için oksijen tedavisinin yapılması gereklidir.

İlaç tedavisinin başlamasından önce, daha önce herhangi bir ilacın (özellikle burun damlaları - naphazolin, vb.) Olası kullanımını açıklığa kavuşturmalıdır.

Evre 1 darlığı ile çocuk kontrendikasyonlar yokluğunda, sıcak, sık, alkali bir içecek verilir - inhalasyon inhalasyon kortikosteroid budesonide nebülizör yoluyla: pulmicort veya budenit 0.5 mg dozda.

Evre 2 darlığı ile Budesonidin bir süspansiyonunun bir nebülizörden 1 mg'lık bir dozda (30 dakika sonra tekrarlanan 1 mg budesonid nebulizasyonu) inhalasyonunun yapılması tavsiye edilir. Stenozu tamamen durdurmayı başardıysanız, çocuk 3 saat içinde zorunlu zorunlu tıbbi gözetim ile evde bırakılabilir.

Eksik kabartma ve arıza hastaneye halinde kas içinden ya da damardan 0.3 mg / kg (prednizolon 2 mg / kg) en deksametazon girmek ya da 0,5-1 mg bir dozda budesonid nebulizer ile girin. Hastayı 3 saat sonra aktif olarak izlemek gereklidir.

Evre 3 darlığı ile intravenöz deksametazon, 2 mg'lık bir dozda bir nebulizatörden 0.7 mg / kg veya prednizolon 5-7 mg / kg ve budesonid hızında verildi. Bir çocuğa yardım sağlayan bir sağlık çalışanı, kardiyopulmoner resüsitasyon, trakea entübasyonu veya konikotomi için hazırlanmalıdır.

Hastanın, tercihen oturma pozisyonunda, gerekirse NSR'nin resüsitasyon ekibini çağırmak için hastaneye yatırılması gerekir.

Evre 4 darlığı ile trakea entübasyonu; eğer imkansız ise, ağız boşluğunun kasları içinde veya intravenöz olarak 0.05 ml / yıllık bir dozda% 0.1'lik bir atropin solüsyonunun verilmesinden sonra konikotomi.

Ulaşım sırasında, bradikardi ile infüzyon tedavisi, atropinizasyon gerçekleştirerek hemodinamiği korumak gereklidir. Çocuğun akrabalarının eşlik ettiği bir hastanede yatması gerekir, bu da onu sakinleştirebilir, çünkü korku ve endişe durumunda zorlama ve nefes darlığı stenozun ilerlemesine katkıda bulunur.

Nafazolin ile alternatif tedavi

yüksek vücut ısısı çocuk durumunda, alternatif tedavi nafazolin (Naphthyzinum) kullanabilir agonistlerinin kullanımı ile nebulizatör, budesonid ve kontrendikasyonlar yoksundur.

Evre 1 darlığı ile Çocuğa% 0.025 naftizin solüsyonuyla solunan sıcak, sık ve alkali bir içecek verilir.

Evre 2 darlığı ile kadar her bir sonraki yıl için 0.1 ml çözelti, en fazla 0,5 ml naftizina çocuklar için 0.2 ml'lik etkili bir burun içi% 0.05 çözelti naftizina oranı yaşamın ilk yılında.

Hesaplanan nafthizine çözeltisi miktarı, yaşamın ömrü başına 1.0 ml'lik bir oranda distile su ile seyreltilmelidir, ancak 5.0 ml'den fazla olmamalıdır. Seyreltilmiş naftisin, bir şırınga ile (iğne olmadan) başparmağı geri çekilmiş şekilde oturma pozisyonunda bir burun deliğine enjekte edilir.

Çözeltinin larinkste etkinliği bir öksürüğün ortaya çıkmasıyla gösterilir. Stenozu tamamen durdurmayı başardıysanız, çocuk 3 saat içinde zorunlu zorunlu tıbbi gözetim ile evde bırakılabilir.

Naftizin tekrarlanan intranazal uygulamasına günde 2 saatten fazla olmamak kaydıyla 8 saat ara verilir.

Eksik kabartma stenoz aşama 2 ve arıza hastaneye halinde 0.3 mg / kg deksametazon girmek veya prednizolon 2 mg / kg damar içine ya da kas içine, 3 saat sonra, hastanın aktif tıbbi incelenmesini gerektirir.

Evre 3 darlığı ile intravenöz 0.7 mg / kg prednizolon veya 5-7 mg / kg, tekrarlanan burun içi uygulama naftizina% 0.05 çözelti deksametazon girmelidir. Hasta bir çocuğun acilen hastaneye yatırılması gerekir.

LSLT'nin ikinci aşaması ile başlayarak, nabız oksimetresi yapılmalıdır.

Hastane öncesi aşamada, çocuğun nefes almasını önlemek mümkün olduğundan, sedasyondan kaçınılmalıdır.

OSLT Rus ilaç piyasasında rasemik epinefrin çevrimdışı olarak% 0.1 epinefrin (0.01 mg / kg) ve teneffüs kullanımını haklı olmayan zaman. Ek olarak, EKG izlemi ve sempatik tedavi belirtilerini tespit etmek için kalp atış hızı ve kan basıncını sürekli olarak izlemek gereklidir.

Laringotracheitis ile hastaneye yatış endikasyonları

 • şiddet derecesi ve daha fazla derecede tüm stenoz vakaları;
 • konjenital stridor, epilepsi ve diğer ağırlaştırıcı faktörlerin arka planına karşı I derece darlığı olan hastalar;
 • 1 yaş ve daha erken anamnez çocuklar;
 • sosyal olarak dezavantajlı ailelerden gelen çocuklar;
 • Çocuğun durumunu LSLT ile sürekli dinamik tıbbi izleme sağlamanın imkansızlığı.

laringotrakeit

Laryngotracheitis - trakea (tracheitis) ve larinks mukoza zarının lezyonu (larenjitin enfeksiyöz inflamatuar yapısı). Bu süreç esas olarak larenksin kaplamasında lokalizedir ve zor nefes alma, ağrılı öksürme ve inspiratuar dispne ile kendini gösterir.

Trakeanın ana işlevi, bronşlar ve larinks arasındaki havayı tutmaktır. Hava yollarındaki iltihaplanma sürecinde, mukozanın epitelyumu büyür, mukozel hücrelerin sırrının aşırı üretimi, bu da trakea lümeninin ödem ve daralmasına yol açar. Hava kanalının daralma süreci ve hava sirkülasyonunun ihlaline solunum rahatsızlıkları eşlik eder: nefes darlığı, öksürme ve nefes darlığı. Trakeanın işlevi, ses telleri için rezonatör fonksiyonunu içerir. Ses telleri iltihaplanma sürecine dahil olduğunda, tahriş olmuş yakın ligament selüloz larenks bölgesine basmaya başlar, hırıltı ve ses kısıklığı görülür.

Hastalık, patolojik sürecin, bir kural olarak, viral bir lezyonla başlayarak, üstteki solunum organlarından geçişine bağlı olarak gelişir. Çocuklar, hava yolu kompresyon ve boğulma (laringotracheitin stenozu) ile birlikte yanlış krup - şişlik belirtileri gösterebilir.

Larengotracit komplikasyonları ile apse ve infiltratif formlar şeklinde ifade edilen inspiratuar dispne, hipoksi bulguları acil yatışları göstermektedir.

Laryngotracheitis insidansındaki artış, soğuk mevsimde (sonbahar, kış), akut solunum yolu enfeksiyonlarının salgın dönemlerinde meydana gelir.

Laringotracheitis nedenleri

nedeni laringotrakeit iltihabı gelişmesine yol açar larinks ve üst trakea, mukozasını hasarlı. Enflamasyon bulaşıcı bir etiyolojiye sahiptir. Bu gibi viral enfeksiyonlar (ARVI, herpes, adenovirüs enfeksiyonu, grip, parainfluenza tip 1, 2 ve 3 ve RSV, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, kızıl) ve bakteriyel (pnömokoklar, stafilokoklar, streptokoklar, mikobakteri tüberküloz) neden olabilir. Ayrıca, üst solunum sistemi mukozasına hasar teneffüs tozu veya aşındırıcı kimyasallara neden olabilir.

Laringotracheitis gelişimi için risk faktörleri şunlardır:

 • alerjik hastalıklar;
 • hava yolu hiperreaktivitesi;
 • organizmanın immünolojik reaktivitesini azalttı;
 • somatik patoloji (kronik gastrit, hepatit, tüberküloz, diyabet, karaciğer sirozu, romatizma, glomerülonefrit, piyelonefrit, iskemik kalp hastalığı);
 • solunum yolu gelişimi patolojisi, burun içinden fizyolojik olarak doğru solunumun ihlali (burun septumunun eğriliği, khohan atrezisi, sinüzit);
 • akciğerlerde tıkanıklık (bronşiyal astım, amfizem, pnömoskleroz);
 • sigara;
 • solunan havanın sıcaklığındaki keskin bir düşüş;
 • Profesyonel faaliyetin zararlı koşulları (tozluluk, hava kirliliği, kimyasal maddeler, sistematik ses yükleri).

şekil

Laringotracitin etiyolojik faktörü:

 • viral;
 • bakteriyel;
 • karışık;
 • açıklanamayan etiyoloji.

Hastalığın seyrinde, laringotrakitin iki formu ayırt edilir:

 • Akut - solunum yolu enfeksiyöz patolojisinin arka planı geliştirir.
 • Kronik - yetersiz tedavi veya onun yokluğunda akut patolojiye yol açar; Alternatif remisyon ve alevlenme dönemleriyle uzun süreli enflamatuar bir süreçtir.

Komplikasyonsuz akut laringotrakeitis seyrinde, uygun bir prognoz, tam tedavi, hastalığın semptomlarından tamamen kurtulmanızı sağlar.

Akut laringotrakit, sırayla aşağıdaki formlara sahiptir:

 • kataral;
 • ödem;
 • Ayrıca infiltratif ve apserasyon seçeneklerine sahip flegmonöz (infiltratif-pürülan).

Kronik larinotrakit, aşağıdaki tiplerden biridir:

 • catarrhal - ses telleri ve trakea bölgesinde hafif kızarıklık ve mukoza zarının şişmesi;
 • atrofik - mukoza zarının yapısındaki değişiklikler, incelmesi, kurutulması;
 • hiperplastik - trakea ve larinkste kalınlaşma ve mukoza dokusunun proliferasyonu.

Laringotracheitis belirtileri

Laringotrakeitisin klinik tablosu hastalığın seyrinin doğasına bağlıdır. Akut laringotrakit, aşağıdaki semptomlara neden olur:

 • baş ağrısı;
 • rinore;
 • artan vücut ısısı;
 • Pershenie, şiddetli boğaz ağrısı, yutkunmada rahatsızlık;
 • kas ağrısı;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • paroksismal havlama, kuru öksürük, akşam daha da kötüsü;
 • öksürük atakları sırasında sternumun arkasındaki ağrı;
 • viskoz ve kalın balgam atılımı;
 • ses kısıklığı, ses kısıklığı;
 • trakea izdüşümünde sert solunum ve kuru hışıltılar;
 • larenksin stenozunun artan semptomları;
 • inspiratuar dispne.

Kronik laringotrakitte, semptomlar şöyledir:

 • konuşma aparatının hızlı yorgunluğu;
 • değişen şiddet, ses kısıklığı, sesin tonundaki değişiklikler sesin (disfoni) kalıcı veya geçici rahatsızlıkları;
 • genellikle sabah paroksismal doğanın öksürüğü;
 • boğazda nahoş hisseler;
 • Hastalığın hiperplastik formu ile - solunum zorluğu, inspiratuar dispne, solunum yetmezliği olası gelişimi.

tanılama

Klinik sunum, tıbbi geçmiş verileri (solunum yolu geçmiş hastalıkları ve sindirim organlarının vurgu), muayene sonuçlarının, bakteriyolojik ve enstrümantal çalışmalar temelinde yapılmalıdır laringotraheita Kompleks teşhis.

Larinksin stenoza giren laringotrakit ile daralması grade III-IV'e ulaşırsa, entübasyon veya trakeostomi hayati endikasyonlara göre yapılır.

Larenkks incelendiğinde, öncelikle görsel inceleme ve palpasyon yapılır. Muayene sırasında, larinksin simetrisi, şişlikleri değerlendirilir. Akut laringotrakitte, larengeal mukozanın hiperemi ve ödemi, vokal kıvrımların serbest kenarları altında hiperemik merdaneler şeklinde ortaya çıkar.

Larinksin muayenesi doğrudan veya dolaylı laringoskopi yardımı ile yapılabilir. Dolaylı laringoskopi ile, düz bir çizgi ile bir guttural ayna kullanılır - inceleme doğrudan yapılır. Larenksin incelenmesi için başka bir yöntem de bir mikrolaringoskopidir. Bu yöntem, endoskopik teknikler, mikroskoplar ve dürbünlü loupes kullanılarak dolaylı laringoskopinin yapılmasını içerir.

Guttural ayna kullanarak, trakeanın üst kısmındaki mukoza zarının durumunu değerlendirmenize izin veren dolaylı bir trakeoskopi de yapabilirsiniz. Trakeanın iltihaplanma sürecindeki tanı belirtileri hiperemi, kesin kanamalar, ödemdir.

Palpasyon laringeal hareketliliği, kıkırdak durumunu, doku şişmesi, hassasiyet ve krepitusun varlığını belirlemenizi sağlar. Gırtcıkları yanlara doğru hareket ettirerek, çıtırlığın belirtilerini belirleyin: gırtlaktaki gevrek normaldir, yokluğu larinksin olası bir hastalık olduğunu gösterir.

Akciğerin oskültasyonu sırasında (yani bir fonendoskop ile dinlerken) solunum sıkıntısı tespit edilir: hırıltı, stridor.

Laboratuvar testleri gerçekleştirilir: enflamatuar süreci (lökositoz, artmış eritrosit sedimantasyon hızı), genel idrar analizini, biyokimyasal kan analizini tanımlayan genel bir kan testi.

Laryngotracheitis insidansındaki artış, soğuk mevsimde (sonbahar, kış), akut solunum yolu enfeksiyonlarının salgın dönemlerinde meydana gelir.

Larengotracitin etken maddesini belirlemek için, patojenin DNA'sını izole etmek için bir polimeraz zincir reaksiyonu dahil, bakteriyolojik, bakteriyoskopik ve serolojik yöntemler kullanılır. Çalışma için bir materyal olarak, larinks ve trakeadan ayrılan palatine kemerlerin yüzeyinden balgam veya kazıma kullanılmaktadır. Patojeni izole ederken, aynı zamanda en etkili farmakolojik tedaviyi belirlemenize olanak sağlayan antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığı da belirlenir.

Ek tanılama yöntemleri şunları içerir:

 • Larinksin radyografisi - düz ve yanal bir projeksiyonda gerçekleştirilir;
 • Akciğerlerin radyografisi - obstrüksiyon seviyesini netleştirmemize izin verir, laringotrakitin bronkopulmoner komplikasyonlarını teşhis etmek için kullanılır;
 • endofibrolaringotraheoskopiya;
 • Dış solunum fonksiyonunun incelenmesi.

Karmaşık teşhis durumlarda, ek yöntemler kullanılır:

 • Özofagoskopi - özofagusun patolojisini dışlamak için kullanılır;
 • Fibrolaringoskopi - larinks ve ses tellerinin teşhisi için bir yöntem;
 • mediastinal tomografi;
 • larinks ve trakea bilgisayarlı tomografisi - gerekirse larenks kanseri ile ayırıcı tanı yapılır.

Laringotrakitin tüberküloz bir etyolojisi saptandığında, hasta bir fizyoterapi uzmanı tarafından bir fizyoterapi uzmanı ile birlikte incelenir. Hastalığın alerjik doğasından şüphelenildiğinde, alerjik bir testle bir alerjene başvurulmalıdır. Laringotracheitis'in sifilizin bir tezahürü olduğu durumlarda - venereoloğun konsültasyonu. Ciddi flegmonöz larenjitli hastalara cerraha danışılır. Laringotrakeal cerrahi sırasında hipertrofik değişiklik saptanırsa onkolojiye başvurulmalıdır.

Üst solunum yolunun mukoza zarına zarar vermek toz veya agresif kimyasalların solunmasına neden olabilir.

Laryngotracheitis laringeal ödem, difteri, küçük dil abse, pnömoni, larinjit, hondroperihonrita ciddi biçimde, gırtlak papillamatozis, bronşiyal astım, kötü huylu tümörler ayırt edilmelidir.

Laringotracheitis tedavisi

Laringotracheitis tedavisi kapsamlı olmalı ve hastalığın etyolojisini ortadan kaldırmayı amaçlamalıdır. Görevleri:

 • larinkste inflamatuar sürecin ortadan kaldırılması;
 • ses ve solunum fonksiyonlarının restorasyonu;
 • kronik bir forma geçişi önleme.
 • üst ve alt solunum yolu, bağışıklık durumu, gastroözofageal reflü eşzamanlı patoloji tedavisi;
 • hastalığın bakteriyel etyolojisinde veya bakteriyel mikrofloranın viral enfeksiyona bağlanması durumunda geniş spektrumlu ilaçlarla sistemik antibakteriyel tedavi;
 • Mukoza ve viskoz balgam veya mukoza kuruluğu varlığında sekretolitikler.

Kronik laringotrakitin tedavisinde, uyarıcı ve resorptifler, antihistaminikler ve mikrosirkülasyonu iyileştiren ilaçlar kullanılır.

Fizyoterapötik prosedürler etkilidir:

 • nemlendirilmiş oksijenin inhalasyonu;
 • antispazmodik ve antihistaminiklerin inhalasyon çözeltileri, proteolitik enzimler;
 • larinks bölgesinde elektroforez;
 • UHF;
 • inductothermy;
 • fonoforez;
 • terapötik lazer;
 • Ses fonksiyonunun hipotonik bozukluklarında fonopedia;
 • masaj.

apse laringotrakeit ve kütleli hallere şeklinde komplikasyonlar inspiratuar dispne telaffuz zaman, hipoksi semptomları hemen hastanede intravenöz detoksifikasyon terapisi, parenteral beslenme, intravenöz antibiyotik tedavisini, asit-baz dengesinin düzeltme gösterilmiştir.

Laryngotracheitis insidansındaki artış, soğuk mevsimde (sonbahar, kış), akut solunum yolu enfeksiyonlarının salgın dönemlerinde meydana gelir.

Larinksin stenoza giren laringotrakit ile daralması grade III-IV'e (obstrüksiyonun şiddeti% 70-100) ulaşırsa, entübasyon veya trakeostomi vital endikasyonlara göre yapılır.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

Akut laringotracitisin olası komplikasyonları:

 • ödemli larenjit;
 • trakeobronşit;
 • epiglotit;
 • bronşiyolit;
 • pnömoni;
 • epiglotis apsesi;
 • larenks ve trakeada stenoz gelişme tehdidi;
 • yanlış tahıllar;
 • Kronik hiperplastik formda laringeal mukoza hücrelerinin malign transformasyonu.

görünüm

Komplikasyonsuz akut laringotrakeitis seyrinde, uygun bir prognoz, tam tedavi, hastalığın semptomlarından tamamen kurtulmanızı sağlar. İnflamatuar sürecin kronikleşmesi ve komplikasyonların ortaya çıkması prognozu kötüleştirir.

önleme

Laringotrakeitisin önlenmesinde başlıca önlemler:

 • Vücudun koruyucu özelliklerini geliştirmek;
 • akut larenjit, gastroözofageal reflü hastalığı, üst ve alt solunum yollarının enfeksiyöz hastalıklarının zamanında tedavisi;
 • alerjik hastalıkların tedavisi;
 • sigara içmeyi reddetme;
 • Bir ses modunun uyumu.

Çocuklarda stenoza laringotrakitin semptomları ve tedavi yöntemleri

Akut stenoz trakeiti, larinksin kuvvetli şişkinliğine bağlı olarak solunum yollarının açıklığının ihlali ile birlikte görülen bir durumdur.. Sıklıkla böyle bir hastalık bulaşıcı bir doğanın çeşitli patolojileri sonucu ilerlemeye başlar ve aynı zamanda grip, kızıl ateş, difteri ve kızamıkların bir tezahürü olarak da işlev görebilir. Çocuklarda akut stenoza laringotrakit en sık 3 yaşından önce teşhis edilir ve vücudun anatomik özellikleri ile açıklanır. Böyle bir hastalık, zamanında tıbbi yardım sağlamazsanız, ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda akut larinotrakit, tıbbi uygulamada "yanlış tahıl" olarak adlandırıldı. Gerçek şu ki ARVI'nin arkaplanına karşı gelişmesine başlaması için yanlış olarak adlandırılır ve difteri ile gerçek bir tahıl ortaya çıkar. Çoğu durumda, 4 yaşın altındaki hastalarda akut stenoza laringotrakit tespit edilir..

Esas olarak çocukluk çağı patolojisinin gelişimi, laringotrakitin gelişimine katkıda bulunan solunum sisteminin anatomik ve fizyolojik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Okul öncesi çocuklar küçük bir hava yolu, vokal kordların yüksek konumu ve mukozada kanın daha fazla hareket etmesini sağlarlar. Çoğu durumda, bu hastalığın virüs kökenli hastaları teşhis edilir ve çeşitli virüsler ve adenovirüs enfeksiyonları patojenler olarak hareket edebilir. Akut laringotrakitin bakteriyel doğasında, önde gelen rol klamidya, mikoplazma, mikobakteriyum tüberkülozu ve koka florası ile oynanmaktadır.

Laringotrake ile birlikte, stenoz, larinksin şiddetli şişmesi sonucu ortaya çıkan akut solunum yetmezliğidir.. Enfeksiyöz ajanlara ek olarak, bu rahatsızlık neden olabilir:

 • alerjik reaksiyonlar;
 • yaralanmalar ve mukozaya mekanik hasar;
 • küçük kanamalar;
 • balgam ve kusmanın laringeal yüzeyi ile temas;
 • Farklı bir yapıdaki formasyonların larinksi üzerinde baskı.

Çoğunlukla, çocuklarda larenotrakit sıkıntısı, aşılama, diatez, yapay beslenme, anemi ve pasif içicilik gibi provoke edici faktörlerin arka planına karşı ilerlemesini başlatır.

Patolojinin aşamaları

Akut laringotrakeit gelişiminin birkaç aşamasından geçebilir:

 1. Hastalığın birinci derecesine kompanse solunumun evresi adı verildi ve havlayan öksürük, nefes darlığı ve ses kısıklığı gibi semptomların ortaya çıkması eşlik ediyor.. Larengotracheitis gelişiminin bu aşamasında laringeal lümen daralması hala önemsizdir ve çocuk oldukça normaldir.
 2. İkinci aşama, bir alt-telafi aşamasıdır ve hızlı nefes alma, cildin artan nemi ve nazolabial üçgenin belirgin siyanozunun ortaya çıkması ile birlikte gelir.
 3. Tıp pratiğinde bu tür patolojinin üçüncü derecesine dekompansasyon evresi adı verildi ve bu gelişim aşamasında larenotefitis için inspiratuar veya karışık dispnenin görünümü karakteristikti. Ayrıca, çocuğun tüm vücudu kaplayan yapışkan bir teri vardır. Çocuklarda laringotrakitin üçüncü derecesinin ana işareti keskin bir uyarılma ve zaman zaman bilinç bulanıklığıdır. Ek olarak, hastanın gözleri çok genişler ve öğrenciler genişler ve nefes alma önemli ölçüde zayıflar.
 4. Son stenoza laringotrakeitis derecesi asfiksi olarak adlandırılır. Patoloji gelişiminin son aşamasına geçtiğinde, çocuğun tüm hayati organlarının ve sistemlerinin işleyişini bozan hipoksik bir koma ortaya çıkar.. Hastalığın böyle ihmal edilmiş bir aşamasında çocuk çok halsizleşir, nefes kırılır ve hatta durur. Bir doktor muayenesi yapılırken, doktorlar kan basıncını belirlemede güçlük çekerler. Buna ek olarak, larengotracitin ihmal edilen bir aşaması için, nöbetlerin görünümü ve cildin gri renklenmesi yanı sıra istemsiz idrara çıkma ve dışkılama eylemleri.

Zamanında tıbbi bakımın yokluğunda, solunumun veya kalbin durması nedeniyle ölümcül bir sonucun olabileceğini unutmamak önemlidir.

Patolojinin belirtileri

Laryngotracheitis sıklıkla çeşitli viral patolojilerin bir sonucu olur, örneğin kızamık, su çiçeği veya grip. Daha nadir durumlarda, böyle bir hastalığın nedensel ajanı streptokok, difteri veya tüberkül basildir. Ek olarak, patolojik süreç organizmanın bir veya başka bir alerjenle etkileşmesine karşı koruyucu bir reaksiyon olarak geliştiğinde, hastalığın alerjik kaynağı mümkündür.

Bazı durumlarda, böyle bir hastalık uzmanlar tarafından bir tür larenjit olarak düşünülür, çünkü enfeksiyon durumunda bağımsız bir izole tracheitis seyri çok nadirdir. Aslında larenjit ve laringotrakit belirtileri çok yaygındır:

 • çocuk kısık ve boğuk hale gelir, tamamen ortadan kaybolabilir;
 • öksürüğü rahatsız eder ve laringotrakit ile daha sık ve telaffuz edilir;
 • trakea hasarının semptomu, öksürükten sonra ortaya çıkan sternumun arkasındaki acıdır.

Laringotrakeitis ile öksürük küçük bir metal eko ile bir köpeğin havlamasına benzer. Ek olarak, genellikle geceleri veya sabahları bebeği rahatsız eden öksürük nöbetleri vardır.

Tıbbi pratisyenlik, çoğu zaman, akut patolojisi olan çocuklarda, larinkste ciddi darlık ve inspirasyon problemlerinin ortaya çıkması ile birlikte görülür.

Sıkı laringotrakitin şiddeti, mukoza ve kas spazmının şişmesine ek olarak, salgı salgısının belirgin olarak artmasıyla açıklanabilir.. Genellikle bu sürece çocuğun çok huzursuz hale gelmesi ve ağır bir nefes nefese sahip olması da eşlik eder.

Çocukta larenotrakitin viral kökenli olması durumunda, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve döküntü görülebilir. Ek olarak, tanısal inceleme sırasında, lenf düğümlerinde belirgin bir artış vardır. Bu semptomların bulunmaması durumunda, bu, hastalığın alerjik doğasına işaret edebilir. Çocuğun genel şiddetli durumunda, bir boğazda plak oluşumu ve bir organizmanın salgılanması, bakteriyel enfeksiyondan şüphelenmek mümkündür.

Hastalığın tedavisi özellikleri

Çocuklarda stenozan laringotrakiti tedavi etmeye başlamadan önce, tanının doğrulanması gereklidir. Bunu yapmak için, çocuğun durumunun bir değerlendirmesiyle ayrıntılı bir şekilde incelenmesi ve ortaya çıkan belirtilere dikkat çekmesi. Bazı durumlarda böyle bir hastalığı doğrulamak için laringoskopi ve trakeoskopi. Patolojinin etken maddesini belirlemek için, boğazdan bir yayma gösterilerek, gırtlakta birikmiş olan mukusun incelenmesi ve içindeki patojenlerin ortaya çıkarılması mümkün olmaktadır.

Çocukluk çağında stenoza neden olan laringotrakit tedavisine başlamak için mümkün olan en kısa sürede bu tür bir patolojinin oldukça tehlikeli olduğu ve üzücü sonuçlara yol açabileceği düşünülmektedir. Sıkı laringotrakit ile birlikte, acil bakım basitçe gereklidir, çünkü çocuğun hayatı buna bağlı olabilir.

Stenoz için ilk yardım

Çocuğun bir saldırı geliştirmesi durumunda, mümkün olan en kısa zamanda bir ambulans çağırmak gerekir. Bundan sonra, bekleme döneminde aşağıdaki acil durum eylemleri gerçekleştirilmelidir:

 • Hasta alınmalı ve onu sakinleştirmeye çalışmalı;
 • Bebeği yatağa koymak ve yatağın başını kaldırmak gerekir;
 • Çocuğa sıcak çay veya süt içmek için teklif edebilirsiniz;
 • Temiz havanın odaya girmesini sağlamak önemlidir;
 • Çocuklu bir odada havayı özel bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz.;
 • Her yaştaki çocuklarda bir larenksin darlığında, bir komprese boğaz empoze etmek mümkündür;
 • çocuğa bir içecek vermek ve ona alkali bir içecek vermek gerekir;
 • Örneğin bir antihistamin verebilir, örneğin Claritin veya Zodak.

Çocuğa güçlü öksürme ile Lazolvan veya Naphthyzin ile inhalasyon yapabilirsiniz. Ayrıca, böyle bir prosedür, bir bardak ılık suda 5-10 gram soda çözündüren bir alkali solüsyon ile gerçekleştirilebilir.

Bir ambulansın gelişinden önce hastalığın ileri formu ile, yetişkin hastanın ağırlığını dikkate alarak, intravenöz veya intramüsküler prednizolon enjekte edebilir. Bir çocuğun belirgin bir semptomatoloji ve nefes darlığı olduğunda, uzmanlar hormon tedavisini reçete edebilir. Yardımları ile kısa sürede mukoza ödemini gidermek ve larinksin kaslarının spazmını ortadan kaldırmak mümkündür.

Larenksin stenozunda çocuğun öksürüğü baskılayan ilaçlar vermesi kategorik olarak yasaklandığını hatırlamak önemlidir. Öksürüğün çocuğun vücudunun bir tür koruyucu reaksiyonu olduğu düşünülür ve yardımı ile solunum yollarının balgamdan temizlenmesi mümkündür.

Ek olarak, uçucu yağlarla inhalasyonlar uygulanmamalı ve hardal plasterleri yerleştirilmelidir, çünkü bu larinks kaslarının spazmı artırabilir ve bebeğin durumunu daha da kötüleştirebilir. Hasta alerjiye bağımlıysa, ona ahududu, bal ve turunçgil meyveleri vermeyin, çünkü bunlar mukozanın şişmesini daha da arttırabilirler.

Patolojinin tedavi yöntemleri

Çoğunlukla stenoza giren laringotrakit, viral bir enfeksiyonun tezahürü haline gelir, bu nedenle semptomatik tedavi uygulanır:

 • Çocuğun ses konforunu sağlaması ve iç mekan nemini koruması gerekir;
 • Bir içme rejiminin organize edilmesi ve tuz çözeltisi ile inhalasyon yapılması tavsiye edilir.;
 • Ağrı kesici ve antipiretik ilaçlar vermek için endikasyonlar ile temeli ibuprofen veya parasetamol'dur.

Çocuğun boğazda şiddetli ağrı şikayeti olması halinde, stenoza neden olan laringotrakit tedavisi, tuzlu su veya bitki özleri ile durulamalarla yapılabilir. 3 yaşın altındaki çocuklarda stenozan laringotrakitin tedavisinde, laringospazmı provoke edebilecekleri için aerosol preparatlarının kullanılmasına izin verilmediğini hatırlamak önemlidir. Bu patoloji ile, mukus oluşumu artar ve solunum süreci bozulur, bu nedenle mukolitik maddelerin kullanımı kontrendikedir.

Çocuğun vücudunda bakteriyel enfeksiyon varlığını doğrulamak mümkün olsaydı, o zaman bir antibiyotik tedavisi reçete edilir. Alerjik laringotrakeitis durumunda antihistaminikler endikedir ve patolojik süreç ihmal edilir ve stenoz gelişirse glukokortikosteroidler de endikedir.

Öksürük ve stenoz ataklarının giderilmesi için, Berodual ve Eufillin gibi ilaçların kullanımı. Bu patolojik durumla savaşırken, çocuk, triglerin ve trakeadan kanın hareketini ve alt ekstremitelere girişini güçlendirmeye yardımcı olan ayak banyoları gibi prosedürlere yardımcı olabilir ve rahatsız edici olabilir.

Çocuklarda akut laringotrakitin geçirilmesi, ölümcül bir sonuca yol açabilecek karmaşık ve tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle böyle bir rahatsızlığın belirtileri ortaya çıktığında, hastayı hemen doktora göstermek gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina etkili kompresler için tarifler

Angina hakkında genel bilgilerTıpta angina veya akut tonsillit, bazen kronik koşullara dönüşen ve düzenli olarak nüksetme veren palatine bademciklerin (bezler) akut inflamasyonu anlamına gelir.

Dış (dış) otitis media tedavisi

Kulak sisteminin tüm iltihaplı hastalıklarından, dış kulak iltihabı, hem tedavisi hem de komplikasyonların yokluğu açısından en basit olanıdır.Dış kulak altında, doğrudan aurikulaya ek olarak, 2.5-3.5 cm uzunluğa sahip dış kulakçık kası kastedilmektedir.Her insanda, bireysel kavisli bir yapı ve değişken bir çapla karakterizedir.