Loading

Kronik farenjit tedavisinin alevlenmesi

Kronik farenjit, kronik bir inflamatuvar sürecin, farinksin mukoza ve lenfoid cihazında lokalize olduğu bir hastalıktır. Hastalığın ana nedenleri: kirlenmiş hava, sigara ve alkol kötüye uzun süreli inhalasyon. Çok sıklıkla kronik farenjit, mide içeriğinin farenkse retrograd transferinin ve ağız boşluğunun meydana geldiği sindirim sistemi hastalıklarına eşlik eder.

Cimptomy

Boğazda ağrı, rahatsızlık.

Kuruluk, terleme, boğazda gıdıklama.

Boğazda koma hissi.

Kuru paroksismal öksürük.

Mukusun arka duvarında mukus akışı.

Sesin hızlı yorgunluğu (uzun bir süre konuşma ya da yüksek sesle konuşma, uzun bir konuşmadan sonra boğazda sürekli olarak "boğaz temizleme", ses kısıklığı, rahatsızlık).

Kural olarak, genel durum kronik farenjitden muzdarip değildir. Kronik farenjit alevlenmesi ile, vücut sıcaklığında bir artış olabilir (çoğu zaman önemsiz, 37-37.5 ° C), semptomların yoğunluğu artar.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı için Antibiyotikler referans ile.

nedenleri

Kronik farenjit görünümü, sadece bakteriyel ve viral değil, bir dizi nedenden kaynaklanabilir. En sık görülenler şunlardır:

- Akut farenjitin sık görülen nüksleri

- ARVI ile düzenli enfeksiyon

- metabolik bozukluklar

- VDP'nin yatkınlığı ve zayıflatılmış durumu

- VDP'nin mukozasındaki durgun olaylar

- Alkollü içeceklerin kötüye kullanılması

- Petrol ürünlerinin yanması sırasında oluşan zararlı kimyasallara maruz kalma

- Tehlikeli endüstrilerde kimyasalların solunması

- Bir otoimmün doğanın alerjik hastalıkları

- Sürekli olarak ses kullanımı (şarkıcılar, öğretmenler, konuşmacılar) gerekliliği ile birleştiğinde profesyonel etkinliklerin özellikleri.

Çocuklar, örneğin mikoplazmoz veya streptokok enfeksiyonu gibi viral hastalıkların bir arka planına karşı gelişebilir. Yaşlılarda, neden trofik ve bağışıklıkta değişiklikler olabilir.

tedavi

1. Tedavi, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının (örn., Periodontal hastalık, sinüzit, vb.) Ortadan kaldırılması ve tedavisi ile başlamalıdır.

2. Bağışıklığınızı arttırmanız gerekir.

a) Sertleştirme yardımı ile - genel ve yerel. Sıcak mevsimde daha iyi huylu olmaya başlamak. Örneğin, böyle bir yerel sertleştirme programı öneririm - bir deniz tuzu çözeltisi ile gargara yapın: 37 ° C'lik bir sıcaklıkta bir solüsyonla gargaraya başlayın, 2-3 hafta boyunca yavaş yavaş 18 ° ye getirin. Daha sonra deniz suyunun sıcaklığını kademeli olarak 3-5 günde bir 2-3 derece azaltın.

b) Vitaminoterapi - örneğin "Alfa-Vit" gibi modern vitamin-mineral preparatlarını kullanmak daha iyidir.

c) Enfeksiyonlara karşı bir aşı olarak insan vücudu üzerinde hareket eden IRS-19, Ribomunil vb. gibi ilaçları tehlikeli dank sonbaharında ve soğuk kış aylarında kullanın.

d) Zamanla grip aşısı, örneğin "Grippol" aşısı ile aşılanır.

e) Fizyoterapi ve bitkisel ilaç kullanın.

3. ARVI'yi zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edin. Ne yazık ki birçok insan genel soğuk algınlığının ilk belirtilerinde antibiyotik kullanmaya başlar, bu da genel ve lokal bağışıklığın azalmasına ve sonuç olarak süreç kronikleşmesine yol açar. Bu nedenle, antibiyotikler yalnızca acil durumlarda kullanılabilir: burun ve orofarenks gelen pürülan akıntı veya 38.5 ° üzerinde yüksek sıcaklık, 3 günden fazla düşmeyen veya başarısız antiviral tedavi.

4. Tedavi, alerjik faktörün (endüstriyel veya evsel toz, çeşitli kimyasal maddeler, vb.) Ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Tedavi bir allerjist gözetiminde yapılmalıdır.

Alevlenme periyodu dahil olmak üzere, kronik farenjitin geleneksel olmayan yöntemlerini içerir. İşte bunlardan bazıları.

antibiyotikler

yetişkinlerde kronik farenjit spesifik tedavisi için antibiyotik tedavisi sadece alevlenme dönemleri sırasında kullanılır. Antibakteriyel maddelerin kullanım endikasyonları hipertermi ve bölgesel lenf düğümleri artmaktadır. araçlar gerekli boğaz çubukla doğru bir seçim için, antibiyotiklere duyarlılığını ekim ve tespit takip eder. 3 gün için en yaygın olarak, 250 mg 1 kez tedavi süresi için "Sumamed" terimi geniş spektrumlu ilaçlar arasında, "Azitral" 250 mg günde 2 kez, "Tsiprolet" 5 gün boyunca 500 mg günde 2 defa veya 7 gün boyunca günde iki kez "Amoksiklav" 1000 mg.

Bakteriyel enfeksiyonların neden olduğu farenjit tedavisinde antibiyotikler kullanılabilir. Romatizmal ataklar gibi nadir görülen ancak çok ciddi komplikasyonlar için kullanılırlar. Antibiyotik örnekleri şunları içerir:

Amoksisilin (Amoksil)
Penisilin V (Viitid)

Insanların anlamı

Halk ilaçları ve farenjit tedavisi yöntemleri anestezi, boğazın yumuşatılması, iltihaplanmanın giderilmesidir.

Ana halk yöntemleri, farenks, inhalasyon ve durulama yağlanmasıdır.

halk ilaçları tedavisinde genellikle anne (bir yumuşatma, balgam söktürücü) Coltsfoot, papatya, kadife çiçeği, okaliptüs (sahiptirler antiviral, anti-enflamatuar özellikleri), nane, melisa (analjezikler, ekspektoranlar özellikleri) içerir.

Durulama ve inhalasyonlar

Gargara çalkalamaları günde 200 ml su başına 10 g şifalı bitkilerin hesaplanmasından hazırlanan sıcak infüzyonlarla günde 3-4 kez yapılır.

Akut farenjit ile inhalasyon günde 4 kez yapılır, 5 dakika sürer.

Evde yapılan inhalasyonlar ve durulama için, aynı infüzyonları kullanabilirsiniz. bir ağız sokma kağıt sıkarak ve nefes: İnhalasyon için bir havlu veya kullanım su ısıtıcısı ile kaplanmış, su ile bir kase üzerinde nefes çok sıcak su 300-500 g şifalı otlar ve sonuçların infüzyon 100 g alınmış. Özel inhalerleri kullanabilirsiniz. Solunum hali hazırda boğazını yakmamak için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Sıcaklığı ve infüzyona olan yakınlığı düzenlemek için, sadece rahat bir his uyandırmak için.

Anne-ve-üvey anne nane koleksiyonu

Anne ve üvey annenin 2 parçasında 1 kısım nane alınır. 1 çorba kaşığı. l. bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

Papatya ve civanperçemi topluluğu

1 çorba kaşığı. l. Papatya ve 1/2 çay kaşığı. Civanperçemi bir bardak kaynar su dökün. Durulama ve inhalasyonlar için başvur

1 çorba kaşığı. l. nane bir bardak kaynar su dökün. Farenjit için bu çok basit halk ilaç ağrı ve boğaz ağrısı rahatlatacaktır. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Nane, aynı sonuçla, adaçayı, okaliptüs, papatya, calendula yaprakları ile değiştirilebilir. Papatya ve calendula iltihabı rahatlatır. Bu bitkileri toplamada kullanmak daha iyidir. Bu koleksiyondan infüzyonun iyileştirici özellikleri ona biraz bal eklerseniz artacaktır. Durulama yaparken, 2-3 yemek kaşığı infüzyon yutunuz. 3-4 işlemden sonra ağrı kaybolur. Bu, herhangi bir tür farenjit tedavisi anlamına gelir.

Akut farenjit - iğne yapraklı böbrekler nasıl tedavi edilir

20 gram böbrek veya sadece iğneler alın, bir bardak kaynar su dökün, ısrar edin. Inhalasyon için kullanın

0,5 bardak ılık su için% 30 propolis tentür 30 damla - durulama için kullanın. Bu halk ilaç en iyi hastalık akut formları tedavi etmek için kullanılır

Hava ve papatya

1 çorba kaşığı. l. kök ayrmak marsh, kaynar su iki bardak dökün 10 dakika kaynatın, 1 yemek kaşığı ekleyin. l. papatyalar, ısıdan çıkarın. 1 saat ısrar et. Durulama ve inhalasyonlara uygulayın. Faringinin bu halk ilaçlarında aura'nın kökü, boğazı yumuşatır, mukoza zarını güçlendirir ve papatya iltihabı giderir, patojenik mikropların büyümesini bastırır. Bu halk ilaçları özellikle kronik formda iyidir.

Mukoza yumuşatılması ve nemlendirilmesi için koleksiyon

Kireç ve kadife çiçeği renklerinin 1 parçasını karıştırın, 2 parça adaçayı. 1 çorba kaşığı. l. 200 ml kaynar su toplayın, 1 saat ısrar edin, 1 inhalasyon için 20-30 ml infüzyon kullanın. Bu ilaç kronik farenjit tedavisinde daha iyidir.

Yarım bir bardak gevelden sarımsak ve yarım bardak bal karıştırın, karıştırın. Bitene kadar 1 çay kaşığı her saat var

önleme

Yıl boyunca farenjit önlenmesi gereklidir. Yaz aylarında, klimalardan doğrudan soğuk hava akışı altında kalmaktan kaçının. Çok soğuk içmeyin. Bu durumunuzu kötüleştirebilir. Kışın, büyük bir insan kalabalığından kaçınmak, viral enfeksiyonu önlemek için koruyucu araçlar kullanmak gerekir. Her zaman gerçek iklim koşullarına uygun giyin, ayaklarınızı daima sıcak tutun.

Yetişkinlerde ve çocuklarda farenjit önlenmesi için genel öneriler şunlardır:

pasif dahil sigara içmeyi reddetme;

alkollü içeceklerin kullanılmasının reddi;

çok sıcak yemeyi reddetmek;

konut ve sanayi tesislerinde havanın sürekli olarak nemlendirilmesi;

kişisel hijyen (çay için kendi kabınızı kullanarak, sık yıkama elleri).

Kronik farenjit

Makalenin yazarı, pratisyen hekim, terapist olan Çuklina Olga Petrovna'dır. 2003 yılından beri iş tecrübesi.

Kronik farenjit, faringeal mukozanın sürekli inflamasyonu olan bir hastalıktır.

Alevlenmeler ve remisyon dönemleri olan erişkinlerde kronik farenjit vardır.

Hastalığın ağırlaşması provoke etmek için akut viral enfeksiyonlar, kronik fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme, vücudun savunmalarında bir azalma olabilir.

nedenleri

Kronik farenjit gelişimi için aşağıdaki nedenler vardır:

 • sık solunum yolu viral enfeksiyonları;
 • eksik akut farenjit vakaları;
 • irritanların farinks, üst solunum yolu mukozasına uzun süreli maruz kalması;
 • kronik inflamatuar hastalıklar (sinüzit, bademcik iltihabı, diş çürüğü, rinit);
 • gastrointestinal sistem hastalıkları (gastro-özofageal reflü hastalığı (GERD), pankreatit);
 • tonsillektomi sonrası durumları (palatine bademciklerin çıkarılması);
 • alkol kötüye kullanımı, sigara içme;
 • burun solunumunun ihlali (nazal septumun eğriliği, polipler ve adenoidler);
 • Sıcak, sıcak yiyeceklerin kullanımı.

Kronik farenjitde hastalığın üç klinik formu vardır:

 • Mavi dil;
 • hipertrofik (granüler);
 • atrofik.

Kronik farenjitin akıntılı formu, hastalığın seyrinde en uygun olanıdır. Bu durumda, faringeal mukozanın yüzeyel tabakalarının inflamasyonu gelişir, ılımlı ödem ile karakterizedir.

Hipertrofik form, farinksin (nodüller, tüberküller) mukoza zarının büyümesi şeklinde kendini gösterir.

Atrofik form, kronik farenjitin en elverişsiz şeklidir. Bu durumda, farinksin mukus zarı incelir, kuru olur. Bu formun tedavisi çok uzun zaman alır.

Kronik farenjit belirtileri

Bir yetişkin kronik farenjit varsa, aşağıdaki belirtiler vardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • Boğazda Zulüm;
 • Boğazda yabancı bir beden hissi;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • kuru, verimsiz, sık öksürük;
 • Kötü nefesin varlığı.

Hastalığın remisyonu sırasında hastanın sadece hastalığın lokal belirtileri vardır. Farenjit alevlendirmek için zehirlenme (vücut sıcaklığında artış, genel halsizlik, halsizlik), hastalığın yerel belirtilerinin güçlendirilmesi ile karakterizedir.

Catarrhal formu için, aşırı çalışmadan sonra, viral enfeksiyonlar ile hipotermiden sonra artan, boğazda daha şiddetli ağrı varlığı ile karakterizedir. Mukoza incelendiğinde, hiperemi, şişlik görülür.

Erişkin hipertrofik veya granüler bir farenjit formunun gelişmesiyle birlikte, farenkseki yabancı bir nesnenin duyumuyla ilgili şikayetler önce gelir. Granüler bir formda, mukoza zarının düzensiz, kaotik aşırı çoğalmasını nodüller, elevasyonlar şeklinde tespit etmek mümkündür. Ve hipertrofik formda, nodül oluşumu olmadan mukoza zarının kalınlaşması gözlenir.

Kronik farenjit atrofik formunda, hastanın başlıca şikayetleri vardır:

 • boğazda kuruluk;
 • sık kuru öksürük;
 • Boğazda sürekli rahatsızlık.

Muayene sırasında, farenks, kuru mukoza, kabuklar, küçük kanamaların incelmiş mukoza zarını görebilirsiniz.

Alevlenmeler sırasında, bulunan organların yakınlarında (larenjit, trakeit, bademcik iltihabı) iltihap belirtileri olabilir.

tanılama

Kronik farenjit tanısı, kapsamlı bir görüşme ve hastanın muayenesine dayanır.

Farenoksun, farenksın mukoza zarının muayenesini gerçekleştirdiğinden emin olun.

Bu durumda, bir tür kronik farenjitin karakteristik bulgularını tespit edebilir.

Bu nedenle, catarrhal formda, posterior farryngeal duvardaki aşağıdaki değişiklikler tespit edilebilir:

 • kızarıklık;
 • şişme;
 • az miktarda mukus.

Hipertrofik form, farengeal mukozada aşağıdaki değişikliklerin varlığı ile karakterizedir:

 • kalınlaşma, şişme;
 • gelişmiş bir venöz ağ (tıkanıklık);
 • granüler hipertrofik formda, 0.5 cm'ye kadar kırmızı renkli nodüller de bulunur.

Atrofik formda, farengeal mukozada aşağıdaki değişiklikler gözlemlenir:

 • inceltme;
 • kuru;
 • kahve;
 • küçük kanamalar;
 • soluk pembe renklendirme.

Hastalığın nedensel etkisini saptamak için posterior faringeal duvarın mukoza zarından kazıma yapılır ve bakteriyoskopi yapılır.

Hastalığın remisyonu sırasında genel kan analizinde herhangi bir değişiklik olmayabilir ve alevlenmelerle birlikte inflamasyonun genel belirtileri (lökositlerde artış, ESR) belirlenir.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır.

Tedavi poliklinik şartlarında yapılmakta, hastaneye yatış gerekli değildir.

Tedavi kesinlikle bir uzmanın gözetimi altında yapılmalı ve önerilen tüm tavsiyelere sıkı sıkıya uyulmalıdır.

Her şeyden önce, farinksin mukoza zarındaki tüm zararlı etkileri ortadan kaldırmak gerekir:

 • Baharatlı, tuzlu, sıcak ve soğuk yiyeceklerin hariç tutulması;
 • zararlı, tahriş edici maddelerin solunması;
 • alkolün ortadan kaldırılması;
 • sigara içmeyi reddetme.

Tüm tedavi süresi boyunca bol miktarda içme rejimi gözlemlenmesi önerilir.

Solunan havanın nemini yeterli bir seviyede (% 50-70) muhafaza etmek gerekir.

Bu özel cihazlar yardımıyla yapılabilir - ultrasonik nemlendiriciler veya halk yöntemleri - odadaki ıslak tabakaları asabilirsiniz, kapları su ile kaplayabilirsiniz.

Etkili terapötik etki aşağıdaki yollarla boğaz yıkanır:

 • papatya, adaçayı, calendula suyu;
 • Miramistin;
 • Rotokan;
 • Furatsilin.

Dokuların şişmesini azaltmak için antihistaminikler reçete edilir:

Ayrıca boğaz tedavileri kullanılır:

Lokal antiseptik ajanlar kullanılır:

Antibakteriyel ilaçlar, sadece kanıtlanmış bir bakteri doğası ile enflamatuar sürecin alevlenmeleri ile alınır. Aşağıdaki antibakteriyel ajanlar esas olarak kullanılır:

 • amoksiklav;
 • Flemoxin Solutab;
 • Hemomitsin;
 • klatsid;
 • Cefixime.

Aksine antibakteriyel ilaçlar ile kendi kendine ilaç tedavisi, hastalığın ilerlemesine yol açabilir.

Granüler hipertrofik farenjit varlığında aşağıdaki tedaviler kullanılır:

 • Gümüş ile koterizasyon;
 • Lazer pıhtılaşması (granüllerin lazerle yakılması);
 • Kriyoterapi (sıvı azot).

Faringeal mukoza mikroflorasını düzeltmek için ilaç almak zorunludur:

Atrofik farenjit tedavisinde, aşağıdaki yöntemler uygulanır:

 • kabukların mukozadan uzaklaştırılması;
 • deniz topalak, şeftali, kayısı yağı ile farengeal mukozanın yağlanması.

Yağ solüsyonlarının kronik farenjit inhalasyonunda etkili bir şekilde kullanılır, bunun için şunları kullanabilirsiniz:

 • şeftali yağı;
 • zeytin;
 • gül yağı;
 • mentol yağı.

Fizyoterapinin uygulamalı ve donanım yöntemleri:

komplikasyonlar

Yanlış veya haksız tedavi edilen farenjit, aşağıdaki hastalıkların gelişmesiyle komşu organlara inflamasyonun yayılmasıyla doludur:

 • bademcik iltihabı;
 • larenjitin;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşit;
 • bölgesel lenfadenit.

Sistemik inflamatuar hastalıkların geliştirilmesi de mümkündür:

Atrofik kronik farenjitin en ciddi komplikasyonu malign form - kansere geçiştir.

önleme

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • sigara ve alkolün reddi;
 • zararlı maddeleri solumaktan kaçının;
 • nazofarenksin diğer enflamatuar hastalıklarının akut formlarını zamanında ve tamamen tedavi etmek;
 • gastrointestinal sistemin eşlik eden hastalıkları tedavi etmek;
 • keskin, sıcak ve soğuk yiyeceklerin reddedilmesi.

Semptomlarla teşhis

Senin olasılığını bulmak hastalık ve hangi doktor gitmeli.

Kronik farenjit

Kronik farenjit, farinksin mukoza zarında meydana gelen inflamatuar bir süreçtir. Kronik farenjit akut inflamasyonun yetersiz tedavisinin bir sonucudur ya da bir takım diğer patojenik faktörlerin olumsuz etkisinin sonucudur.

Kronik farenjit genellikle catarrtal, hipertrofik (granüloza ve lateral) ve atrofik farenjite ayrılır.

Kronik farenjit nedenleri

Kronik farenjit nedenleri çeşitlidir, ancak farengeal mukozanın hemen hemen her zaman uzun süreli tahriş olması söz konusudur.

Kronik inflamasyona yol açan etiyolojik faktörler şunlardır:

Virüs ya da bakterilerin neden olduğu farinks, bademcikler, burun ve paranazal sinüslerin akut nükseden iltihapları. Bu rinit, sinüzit, bademcik iltihabı içerir. Ayrıca, üst solunum yollarında bir iltihap kaynağı olduğu için, kataral fenomenin azaltılmasında kullanılan vazokonstriktör damlaları ile posterior farryngeal duvar üzerinde ek bir tahriş edici etki sağlanır.

Nazal solunumun uzun süreli bozulması, faringeal mukozanın kurumasına katkıda bulunur.

Subcooling, hem yerel hem de bir bütün olarak vücut.

Konut alanında olumsuz ekolojik durum (gaz kirliliği, yüksek konsantrasyonda zararlı emisyonlar, duman, vb.).

Mesleki tehlikeler, solunan havanın içinde kuru ve sıcak hava, yüksek konsantrasyonda çimento ve kil (porselen endüstrisi), un (un değirmeni) vb.

Üst solunum yollarının yapısının anayasal özellikleri, içlerindeki iltihaplı süreçlerin gelişimine katkıda bulunur.

Kardiyovasküler sistem hastalıklarına bağlı üst solunum yollarında hemodinamik bozukluklar.

Sindirim sistemi hastalıkları, mide asidinin özofagus içine sürekli olarak dökülmesini sağlar, bu da faringeal mukozanın tahriş olmasını sağlar. Reflü özofajit, gastrit, diyaframın yemek borusu fıtığı, vb. Gibi hastalıklar olabilir.

Hormonal ve endokrin bozukluklar.

Diş çürüğü. Ayrıca, stomatit ve diş eti iltihabı gelişimini tetikleyebilir.

Bağışıklık sistemi hatası.

Alkollü içeceklerin kötüye kullanılması.

Akut, çok sıcak veya çok soğuk yiyeceklerin diyetinde yaygınlık.

Kronik enfeksiyonlar, örneğin, tüberküloz.

Ameliyat sırasında veya yabancı cismin farenksine girerken meydana gelen yaralanmalar.

Kronik farenjit belirtileri

Kronik farenjit semptomları, yutma sırasında artan, baş dönmesi, hüzün, gıdıklama ve boğazda diğer rahatsızlık hissine indirgenir. Farenjitin klinik görüntüsüne olan etki, bir şekilde inflamasyonun tezahürlerini değiştiren bir hastalık biçimine sahip olacaktır.

Catarrhal kronik farenjit belirtileri

Hastalığın catarrhal formu ile yaygın venöz hiperemi bulunur, küçük damarlar genişledikçe ve kan durgunlaştıkça mukus zarı macunlaşır. Kural olarak, farinksin tüm parçaları inflamasyondan etkilenir, sıklıkla işitsel tüpler, paranazal sinüslerin boşaltım kanalları patolojik sürece dahil olur.

Hastaların yaptığı şikayetler arasında:

Terleme ve boğaz ağrısı hissi, yutulduğunda daha da kötüdür.

Boğazda yabancı cisim hissi, bu da yiyecek ve sıvıların geçişi için bir engel değildir. Ancak bu rahatsızlık hissi, hastayı daha sık yutuyor.

Boğazda kalın mukus balgamı birikerek kişinin sürekli öksürmesine neden olur. Öksürük sabahları daha belirgin hale gelir. Kronik catarrhal farenjit alevlenmeleri sırasında, öksürük, bulantı ve hatta kusma eşlik edebilir.

Boğaz, dil ve yumuşak damak mukozası kalınlaşmıştır. Boğazda mukus veya mukopurulent sekresyonlarla kaplı görünür alanlar bulunur. Bazı folikül grupları boyut olarak büyütüldü.

Hipertrofik farenjit belirtileri

Hastalığın hipertrofik formuna gelince, farinksin mukoza zarının tüm katmanları kalınlaştıkça, kendisi daha yoğun ve kalınlaşır. Lenfatik ve kan damarları genişler. Çoğu zaman, hipertrofik süreç, posterior faringeal duvarın mukozasını etkilediği zaman granülosa farenjit tipine göre ilerler. Bazı durumlarda, farenksin yan duvarları (lateral hipertrofik farenjit) patolojik sürece dahil olur. Bu durumda, foliküller enfekte lenfoid faringeal merdanelerle birleştirilir, bu da ek arka bowerler izlenimi yaratır.

Hastalar tarafından yapılan şikayetler ile ilgili olarak şu şekildedir:

Boğazda, tırmalamayı andıran şiddetli terleme.

Boğazda yabancı bir cismin varlığına dair bir his ifade etti.

Bir kişinin bir bariyerinden kurtulmaya çalıştığı tükürüğün sık sık yutulması.

Farinksin arka duvarından akan muko-pürülan deşarj, çok zorlukla ayrılan, çok kabuklu, biçim kabukları haline gelir.

Kurutulmuş mukustan kabukların laringeal sinirin sinir uçlarını tahriş etmesi nedeniyle de güçlü bir öksürük görülür.

Hastanın sesi çoğu zaman kısırdır.

Atrofik farenjit belirtileri

Hastalığın atrofik formuna sahip farinksin mukoza zarı çok inceltilmiş ve fazla kurutulmuştur. Hastalık akut ise, o zaman farinks parlak, parlak görünmektedir. Mukus bezlerinin büyüklüğü azalır, pharynx epitel kapağı küçük pullarla pul pul dökülür.

Hastaların yaptığı şikayetler arasında:

Boğazda şiddetli kuruluğa yol açan, diğer semptomların üzerinde hakim olan.

Yiyeceği ve sıvıları yutmakta zorluklar vardır. Özellikle acı veren boş bir yudumdur.

Genellikle bir konuşma sırasında bir kişinin bir yudum su alma arzusu vardır.

Sempatomatolojinin, boğazda mukus zarının küçük lezyonları ile bile, oldukça belirgin olabileceği ve ihmal edilmiş süreçlerle çok az olduğu dikkati çekmektedir.

Kronik farenjit tanısı

Kronik farenjit tanısı, kulak burun boğaz uzmanı ofisinde yapılan farenjektomi üzerine kurulmaktadır.

Tanıya izin veren farengeal mukozanın durumunu değerlendirmek için kriterler şunlardır:

Hastalığın catarrhal formu hafif bir şişlik ve faringeal mukoza kalınlaşması, bazı bölgelerinde bulanık mukus varlığı ile gösterilir.

Hastalığın granüler formu, millet tahıllarının büyüklüğüne dair yarım daire şeklinde görünen lenfoid granüllerin varlığı ile gösterilir. Bu yükselmeler kırmızıdır. Farinksin mukozası da kırmızıdır, nüfuz eden damarlar görünürdür. Lateral farenjit ile lenfoid boncuklar kalınlaşır ve hiperemiktir.

Hastalığın atrofik formu soluk pembe bir rengin ince, kuru bir mukozası ile belirtilir. Bazı yerlerde kabuk ve viskoz gergin bir mukus ile kaplıdır.

Enflamasyonun nedenini açıklığa kavuşturmak için, bakteriyel ve virolojik inceleme için farinksden bir çubuk alınır. Hastanın diş hekimi, endokrinolog, gastroenterolog ve diğer uzmanlarda muayene yapması gerekebilir.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjit tedavisi ayaktan bir ortamda gerçekleştirilir. Temel amacı, hastalığın gelişmesini provoke eden yerel ve genel nedenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bunlar burun boşluğunun ve paranazal sinüslerin, bademciklerin vb. Enfeksiyonları olabilir.

Bu tür dış uyaranlardan, tütün dumanına maruz kalmadan, tozlu ve ağır havalardan kurtulmak önemlidir. Yiyecekler nazik olmalı, menüden tüm keskin, baharatlı, marine edilmiş ve kızarmış yemekleri dışarıda bırakmak gerekli. Bir hastada faringeal mukozada inflamasyonu destekleyen kronik gastrointestinal hastalıklar varsa, bunlar atılmalıdır.

Önemli anlam, ağız boşluğunun uygun sanitasyonudur. Farinksin mukoza zarının kabuk ve mukustan düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Hipertrofik ve catarrhal farenjit formunun tedavisi

Boğazın hastalığın hipertrofik formuyla durulanması için ılık bir izotonik sodyum klorür solüsyonu kullanın. Ayrıca bir nebülizör ile inhalasyon için kullanılabilir.

Mukoza zarının şişmesini azaltmak, bir Lugoll, Protargol veya Kollargola çözeltisinin boğazının arkasına uygulanmasına izin verir. Geksoral, Miramistin, Octenisept tarafından boğazın sulanması etkilidir. Ayrıca durulama için adaçayı ve papatya infüzyonu Bicarmint'i kullanabilirsiniz.

Kompleks terapinin bileşimi, antiseptik ve bakteriyostatik etkiye sahip olan resorpsiyon için tabletler içerebilir - Lizobakt, Pharingosept, Hexaliz, vb.

Faringeal mukozadaki hasta büyük boyuttaki granülleri tespit ederse, kriyoterapi yardımıyla çıkarılır veya gümüş nitrat solüsyonu ile koterize edilir.

Atrofik farenjit tedavisi

Atrofik farenjitden kurtulmak için, mukopürülan kitleleri ve kabukları yutak yüzeyinden tamamen ve düzenli olarak yıkamak önemlidir. Bu alet için en uygun olanı% 1'lik sodyum klorür çözeltisidir, bu da 4 damla iyot% 5 konsantrasyonuna eklenmelidir. Bu miktarda iyot için sodyum klorür 200 ml'ye ihtiyaç duyacaktır. Böyle bir aleti boğazınızla düzenli olarak sulandıracak olursanız, boğazınızdaki rahatsızlıktan kurtulmanıza ve iltihap belirtilerini azaltmanıza yardımcı olur.

Posterior farengeal duvarın Lugol çözeltisiyle periyodik olarak yağlanması da etkilidir. Atrofik farenjit tedavisi için kullanılan bileşiklerin, mukoza zarını aşırı yüklememesi önemlidir, çünkü bu, bezlerinin işlevini baskılayacaktır. Yani, sodyum bikarbonat (kabartma tozu), okaliptüs ve deniz topalak yağı kullanımı yasaktır.

Posterior farryngeal duvarın Novocain ablukalarının başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Traumeel, Aloe, Vitreous gibi biyolojik uyarıcılar ile birleştirilebilirler. Novocaine abluyonları 8 prosedürden oluşur, aralarındaki aralık en az 5 gün olmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlara gelince, onlar sadece bir hastalık döneminde, patojenik bakteriyel floranın varlığını doğruladığı zaman, kronik farenjit için kullanılırlar. Penisilin, sefalosporin ve makrolid grubundan ilaçlar kullanmak mümkündür. Beta-hemolitik streptokok tarafından provoke edilen farenjitli antibiyotiklerin zorunlu sistemik uygulamasıdır.

Farenjit tedavisi için geniş bir yelpazede antibakteriyel ve antiseptik ajanlar antimikrobiyal aktivitelerin spektrumu, hastadaki alerjik reaksiyonların yokluğu ile sınırlıdır. Ayrıca, ilaç toksik olmamalıdır.

Kronik farenjit nükslerinin önlenmesi, sağlıklı bir yaşam tarzı, kötü alışkanlıkların reddi, burun nefeslerinin normalleşmesi, rahatsız edildiyse. İlaç-immünomodülatörlerin olası periyodik kullanımı.

Kronik farenjit

Kronik farenjit, remisyon ve alevlenme dönemleri ile ortaya çıkan tekrarlayan bir hastalık olan, faringeal boşluğun mukoza zarının kronik bir enflamasyonudur.

ağrı, boğaz ağrısı yapısı KBB patoloji şikayetler Burun ve paranasal sinüslerdeki, her 4 ila 10 üzerinden hasta yerleştirilmesi ayaktan alımı oral hastalıklardan sonra oluşum ikinci frekans vardır.

Kronik farenjit enflamasyon karakteristik bir özelliği patolojik proses lenfoid oluşumlarında tutulumu, t., E. Tonsiller olmadan boğaz bölümünden (nazofarenks, hipofarenks veya döndürme) 'den birini izole edilir.

Kronik farenjit genellikle bağımsız bir patoloji olarak hareket eder, yine de bazı durumlarda akut enfeksiyöz süreçler de dahil olmak üzere diğer hastalıkların sadece bir belirtisidir.

Hastalığın Zamansız tanı ve tedavi (., kalp, böbrek, eklemler, ve t) çevreleyen üst solunum organları veya uzak yapılarda enflamatuar sürecin neden iltihabı yayılmasına yol, hem de önemli ölçüde hastanın yaşam kalitesini düşürebilir.

Kronik farenjit için belirgin klinik belirtilerin varlığı ile karakterize değildir: vücut ısısında artış, zehirlenme belirtileri, genel durumun kötüleşmesi yoktur.

Nedenleri ve risk faktörleri

Kronik farenjit nedenleri hem patojenik mikroorganizmalar hem de olumsuz çevresel faktörlerin agresif etkisi olabilir.

Patojenlerin ezici çoğunluğu, çoğu zaman akut bir hastalığın gelişimini teşvik eder; bu, zamansız teşhis ve yetersiz tedavi kronik bir forma dönüştürüldüğünde, aşağıdaki virüsler tarafından temsil edilir:

 • rinovirüsler (tüm morbidite vakalarının% 80'inden fazlası);
 • adenovirüsler;
 • koronavirüsler;
 • influenza ve parainfluenza virüsleri;
 • solunum sinsityal virüsü;
 • herpes simpleks virüsü tipleri I ve II;
 • enterovirüsler;
 • Coxsackie virüsü;
 • Epstein-Barr virüsü;
 • sitomegalovirüs.

Bazı durumlarda, virüsler kendi şartlı patojenik mikrofloranın aktivasyonu ve sekonder bakteriyel enfeksiyon için uygun koşulları yaratmak için "öncülerinden" bir tür vardır. En yutak mukoza iltihabı Candida Neisseria, Difteroid'ler, viridans (hemolitik olmayan) streptokoklar, β-hemolitik streptokok (difteri hariç), Staphylococcus epidermidis, Corynebacterium, mantarlar neden oldu.

Viral ve bakteriyel ajanlara ek olarak, kronik farenjit nedeni agresif fiziksel veya kimyasal faktörlerin sistematik etkisi olabilir:

 • iyonlaştırıcı radyasyon;
 • toz;
 • uçucu kimyasallar (tolüen, formaldehit, boya ve vernik bileşikleri, hidrokarbon işleme ürünleri, vb.);
 • sıcak buharlar ve sıvılar;
 • mukozaya mekanik travma;
 • yanma ürünleri;
 • alerjenler ve benzerleri.

Kronik farenjit gelişimi, aşağıdakileri içeren yerel ve genel risk faktörlerinin vücudu üzerindeki etkiyle kolaylaştırılır:

 • mukoza yapısının özellikleri;
 • Tehlikeli çalışmalarında çalışma (sanayi metalurjik ve diğer tip, boya ve cilalar, böcek ilaçları, gübre, vb üretimi için sıcak alışveriş çalışma, kömür madeni, petrol rafinerileri, fabrikalar içerir);
 • Acil ve kurtarma alanlarında çalışmak;
 • sigara içme, alkol kötüye kullanımı;
 • tıkalı burun solunumu (alerjik rinit, burun septumunun eğriliği, polipoz proliferasyonu);
 • endokrin arka planda değişiklik (klimakterik dönem, tiroid bezinin hipotiroidisi vb.);
 • hipo veya avitaminoz;
 • immünodepresyonun durumu;
 • gastrointestinal sistem hastalıkları;
 • vücudun genel hipotermisi;
 • Şiddetli kronik hastalıkların varlığı (diabetes mellitus, böbrek ve kalp yetmezliği, bronşiyal astım, vb);
 • ağız boşluğunda veya yakındaki KBB organlarında kronik enfeksiyon odaklarının varlığı;
 • kuru, sıcak iklim;
 • olumsuz ekolojik durum;
 • yaşlılık yaşı (mukoza zarında yaşa bağlı değişiklikler).

Hastalığın formları

Aşağıdaki kronik farenjit formları vardır:

 • basit veya catarrtal;
 • hipertrofik (granüler);
 • atrofik;
 • Karışık.

Kronik farenjit belirtileri

Kronik farenjit için belirgin klinik belirtilerin varlığı ile karakterize değildir: vücut ısısında artış, zehirlenme belirtileri, genel durumun kötüleşmesi yoktur.

Kronik farenjit ana belirtileri:

 • Terleme, boğazda kuruluk;
 • öksürük;
 • yutulduğunda hoş olmayan duygular;
 • laringofarenksin projeksiyonunda kronik bir inflamatuar süreçle, sesin ses kısılması mümkündür;
 • boğazda bir koma hissi;
 • Rahatsızlık hissi, boğazınızı temizlemek için takıntılı bir istek.

Hastalığın atrofik formunda, posterior farinks duvarının mukoz membranı incelmiş, soluk, parlak ("lake"), kanla dolu damarlar, üzerinde kurutulmuş mukus izleri görülür.

Hipertrofik kronik farenjit, hiperplazi odakları, genişlemiş, düzensiz yerleşimli foliküller ile mukoza kalınlaşması ile karakterizedir. Yanal tubofarengeal sırtlar da büyümüş, ödemli. Farinksin yüzeyinde, viskoz bir sekresyon izleri kaydedilmiştir.

Hastalığın alevlenmesi sırasında, klinik tablo daha belirgin hale gelir:

 • yoğun ağrı;
 • ilk farinksin semptomu (ilk boğazda maksimum ağrı, tükürüğün yutulması, içtikten sonra azalma veya birkaç yutma hareketi);
 • bölgesel lenf düğümlerinin (submandibular, supineum, parotid) artışı ve ağrıları;
 • genel esenliğin bozulması (baş ağrısı, genel halsizlik, artan yorgunluk, vb.);
 • vücut ısısında hafif bir artış;
 • orofarinksin mukoza zarının kızarması ve şişmesi;
 • farinksin arka duvarında mukus veya mukopürülan sekresyon varlığı, bireysel foliküllerin hipertrofisi.

Kronik farenjit genellikle midenin kalp sfinkterinde tutarsızlık bulunan gastrointestinal sistemin hastalıklarına eşlik eder. Bu durumlarda agresif gastrik içerikler özofagusun lümenine ve boğaza doğru atılır, farinksin mukoza zarını tahriş eder. Hastalığın tipik semptomları mide yanması, erüstasyon, yemek borusu boyunca yanma hissi ile desteklenir;

Bazı durumlarda, kronik farenjit iyatrojenik doğası olabilir, burun boşluğu hastalıklarının (genellikle vasokonstriktör damlalarının kontrolsüz alımı) uygunsuz tedavisinin bir komplikasyonu olabilir. Nazal kavitenin mukoza zarının ödemini ve mukus oluşumunu azaltan lokal ilaçların uzun süreli kullanımı, nazofarinkste lokal dolaşımın ihlaline ve mukozasındaki atrofik değişikliklerin gelişmesine katkıda bulunur.

tanılama

Çoğu durumda kronik farenjit tanısı zor değildir. Klinik resmin, laboratuvar verilerinin kapsamlı bir değerlendirmesine dayanır:

 • genel kan testi (solda nötrofil kaymasıyla birlikte lökositoz, alevlenme sırasında ESR'nin hızlanması, kan analizindeki değişikliklerin remisyonu sırasında kaydedilmemiştir);
 • biyokimyasal kan testi (alevlenme sırasında akut faz parametreleri, remisyon sırasında kan analizinde hiçbir değişiklik yoktur);
 • β-hemolitik grup A streptococcus'u izole etmek için farengeal kavite maddesini bir besleyici ortamda ekim;
 • aglutinasyon ile smearlarda streptokok antijeninin belirlenmesi;
 • Anti-streptokokkal antikorların yükselmiş titrelerinin immünolojik teşhisi.

Antibiyotik tedavisi gerekli olduğu için, tedavinin taktiklerini belirlemek için β-hemolitik grup A streptokokun boğaz boşluğundan gelen smear materyallerindeki saptama gerçekleştirilir. Bu tip mikroorganizma, streptokokların en patojenik grubudur, bir dizi ciddi enfeksiyöz ve enflamatuar hastalığa neden olabilir, bu nedenle ikincil komplikasyonların gelişmesini önlemek için zamanında tespit ve eradikasyon gereklidir.

Kronik farenjit genellikle bağımsız bir patoloji olarak hareket eder, yine de bazı durumlarda akut enfeksiyöz süreçler de dahil olmak üzere diğer hastalıkların sadece bir belirtisidir.

Kronik farenjit tedavisi

Kronik farenjitin karmaşık olmayan bir kuralı, bir kural olarak, sistemik tedavi gerektirmez. Çoğu durumda, alevlenme atakları antiseptik ve analjezik etkilerin yerel preparatları, ısınma kompreslerinin uygulanması, bol miktarda alkalin içecek, vitaminli diyete bağlılık ile durdurulur.

Kronik farenjit tedavisi için antibiyotik tedavisi nadiren kullanılır, genellikle anestezik ile birlikte durulama, spreyler, pastiller, emilim için pastiller şeklinde en yaygın lokal antimikrobiyaller:

 • antiseptikler (klorheksidin, heksetidin, benzidamin, ambazon, timol ve türevleri, alkoller, iyot türevleri, vs.);
 • antiseptik etki ile phytopreparations;
 • doğal kaynaklı antimikrobiyal maddeler (lizozim);
 • arıcılık ürünleri;
 • bakteriyel lizatlar.

belirli terapötik ajanların kullanımı tek sınırlama, yerel tahriş edici etkisi (örnek olarak, iyot türevleri, propolis) ve (uçucu yağlar ve m. P ​​ihtiva eden bitkisel ilaçlar, arı ürünler, formülasyonlar) alerjik reaksiyonlara yol yeteneği.

Sekonder enfeksiyon durumunda kronik farenjitin alevlenmesi ile antibakteriyel ilaçların atanması önerilebilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen tedavi süresi, bu durumda en az 10 gün olmalıdır. Antibiyotik tedavisi, yarı sentetik korumalı penisilinler, sefalosporinler 2 ve 3 kuşaklarla başlar. Hoşgörüsüz olduklarında, makrolidler (azalides) önerilir.

Olası komplikasyonlar ve sonuçları

Kronik farenjit komplikasyonları olabilir:

 • tonzillofaringit;
 • eustachiitis, labirentit;
 • larenjitin;
 • paratonzillit;
 • paratonazlar veya faringeal apseler;
 • mediyastinit;
 • hastalığın atrofik formunun malign dejenerasyonu;
 • kalp, böbrekler, eklemlere ikincil hasar.

görünüm

Zamanında tanı ve kapsamlı tedavi ile prognoz uygundur.

Kronik farenjit ve tedavi rejimi belirtileri

Kronik Farenjit uzman mukus bezleri lymphadenoid granüller ve kabuk yutak etkilenen hastalıkların bir grup çağırabilir. Bu hastalık, remisyon dönemlerinin alevlenmelerle değiştiği gerçeği ile karakterizedir.

Farenjit türleri

Uzmanlar, lezyonun derinliğine ve prevalansına bağlı olarak bu hastalığın tiplerini sınıflandırırlar. Ayrı ayrı, diffüz, kataral, hipertrofik, kombine, sınırlı, granüler, atrofik, kronik farenjit. Semptomlar ve tedavi, hastalığın nasıl geliştiğine ve hangi organların vurulduğuna bağlı olacaktır.

Hastalığın gelişmesine neden olan bağlı olarak, alerjik, mantar, viral bakteriyel, travmatik farenjit ayırt eder. En sık görülen patojenler (vakaların yaklaşık% 70'inde) virüslerdir. Uzmanlar rinovirüsleri vurgulamaktadır - tüm SARS'ların yaklaşık% 80'ini kışkırtırlar. Çoğunlukla, viral bir enfeksiyon, etkilenen organdaki bakterilerin girmesi ve çoğalmasıyla karmaşıklaşır.

Hastalığın nedenleri

Farenjitin kronik bir forma geçişi, farinkste meydana gelen uzun süreli inflamatuar sürecin aktivasyonu sonucunda başlar. Ayrıca, bu hastalık sürekli soğuk algınlığı, zayıflatılmış bağışıklık ve genellikle aktif viral enfeksiyonun arka planı ile başlayan bakteriyel komplikasyonun bir arka planına karşı gelişebilir.

Ancak asıl neden, nazofarenks ve farinkste bulunan lenfadenoid oluşumlarda bulunan mikroorganizmaların varlığı olarak adlandırılabilir. Kronik farenjitin provoke ederek kronik bağışıklığı zayıflatabilecekleridir. Bu hastalığın belirtileri daima belirgindir. Gerçekten de, kronik bir enfeksiyonun arka planına karşı, bu hastalığın akut formları da kötüleşir.

Kışkırtıcı faktörler

Durumun komplikasyonları ve bu tür eşlik eden hastalıklar, bademcik iltihabı, rinit, sinüzit, adenoidit. Uzmanlar, kronik farenjit gibi bir hastalığın gelişimine yol açabilecek bazı nedenleri ayrı ayrı tanımlamaktadır. Semptomlar (fotoğraf, boğaz ağrısının neye benzediğini görmenizi sağlar), kural olarak, hastalığın nedenlerine bağlı değildir.

Hastalığın provoke edici faktörleri şunları içerir:

- olumsuz ekolojik durum;

- kötü alışkanlıklar, özellikle sigara içmek, akut ve sıcak yemek kullanımı, alkol;

- metabolik süreçlerin bozulmasına yol açan hastalıklar;

- genetik ve anayasal yatkınlık;

- solunum yollarında dolaşım bozuklukları;

- Karaciğer, böbrekler, akciğerler, kalp, kan damarları ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, olumsuz çalışma koşullarını, çevrenin tozunu da unutmayınız. Bütün bunlar ihale mukozasını tahriş eder.

Farenjit belirtileri

Doktor kesin tanıyı belirlemelidir. Ancak kronik farenjit belirtilerini biliyorsanız, kendiniz sorunlardan şüphelenebilirsiniz. Bu hastalığın karakteristik belirtileri, iyilik halinin bozulmasına neden olan şeyleri bağımsız olarak anlamanızı sağlar.

Bu hastalığın ana belirtileri şunlardır:

- farenkste sürekli terleme ve yabancı cisim hissi;

- boğazın üst kısmında, nazofarenkste konjesyon;

- sürekli kuruluk ve ilgili rahatsızlık;

- viskoz balgam sabahında görünüm;

- genel sağlık bozulumu;

- sıcaklıkta hafif bir artış.

Çoğu zaman hastalar en azından bir şekilde boğazlarını temizlemek için öksürmeye başlarlar. Kuru öksürük kronik farenjit ile karakterizedir. Öksürük belirtileri gitmez, çünkü balgamı ayırmaz. Ek olarak, hastalık, arka duvarda mukus birikmesi ile karakterize edilir. Hasta onu yutmaya zorlanır, çünkü tükürmek ya da öksürmek için bir yol yoktur. Bu onu sinirlendirir, uyku bozukluklarına yol açar.

Kronik farenjit türleri

Enflamatuar sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, uzmanlar hastalığın çeşitli formlarını ayırt eder.

Kronik formda Catarrhal farenjit, bir kural olarak, kolayca ilerler. Onunla sıcaklık ve zayıflık yoktur. Terleme ve boğazını temizlemek için sürekli bir arzu ile karakterizedir. Soğuk havalarda kronik farenjit belirtileri şiddetlenir. Dumanlı odalarda hasta için de kötüleşir. Muayenede, doktor parlak olana benzeyen ince bir mukoza görür. Çoğu zaman, sigara içenler ve zararlı endüstrilerde çalışan işçiler teşhis edilir.

Atrofik ve hipertrofik formlar daha tehlikeli olarak kabul edilir. Onları teşhis ederken, tüm doktor tavsiyelerini dinlemek ve önerilerini uygulamak önemlidir.

Tehlikeli koşullar

Atrofik kronik farenjit genellikle belirgindir. Hastaya, boğazda sürekli rahatsızlık ve yanma hissi eşlik eder. Mukoza zarları inceltilir. Onların içinden vasküler ağ görünür. Bazı yerlerde epitel hücreleri beyaz-sarı bir bağ dokusu içine dejenere olur. Boğazın ayrı alanları atrofi yapabilir. Dokularındaki en ufak tahriş, şiddetli ağrıya yol açar.

Ayrı ayrı, hipertrofik kronik farenjit izole edilir. Bu hastalığın yetişkinlerinde semptomlar ve tedavi bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Bu, bu hastalığın en tehlikeli şeklidir. Bununla birlikte, mukoza inceltilmez, aksine aksine, kalınlaşır, kalınlaşır. Büyük hacimlerde hipertrofisi olan epitelyumun fonksiyonel hücreleri lenfoid doku ile yer değiştirir. Hasarlı ve hasarlı gemiler yerine yenileri oluşur. Yan ve arka duvarlarda parlak kırmızı renkte silindirler ve granüller oluşur. Yutulması zor, irin oluşmuş, bol miktarda mukus deşarjı, ağız kokusu kötüleşir.

Her türlü kronik farenjit tedavisi için gereklidir. Sadece boğazdaki mukoza zarlarını değiştirmez, aynı zamanda sürekli bir enfeksiyon kaynağı haline gelirler. Enflamasyon odakları göç edebilir ve yeni sorun alanlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Kural olarak, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ilişkin bir arka plana karşı, kronik farenjit oluşur. Semptomları ve tedavi yöntemleri hastalığın biçimine bağlıdır. Her zaman tedaviyi reddetmenin ciddi komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Hastalıkların teşhisi

Hastalığın gelişimini gösteren belirtiler olduğunda, doktora başvurmalısınız. Kronik farenjit belirtilerini bilmek her zaman yeterli değildir. Sonuçta, bir muayene olmadan, şeklini doğru bir şekilde belirleyemez ve uygun bir tedavi seçemezsiniz.

Tanı koymak için, doktor faringoskopi yapmalıdır. Bu farinksin incelenmesi. Ayrıca, tanıyı doğrulamak için, mukoza zarını incelemek için smear yapmalısınız. Kural olarak, bir kişinin kronik farenjitin alevlenmesinin olduğunu anlamak için bu yeterlidir. Doktor tavsiyelerini dinlerseniz hastalığın belirtileri ortadan kaldırılabilir.

Aksiyon Taktikleri

Akut farenjitin ilk belirtileriyle tedaviye başlamak en iyisidir. Bu durumda, hastalığın kronik formunun gelişmesini önlemek mümkün olacaktır. Fakat teşhis, hastalığın kalıcı bir arkadaş haline geldiği zamanda yapıldıysa, o zaman genel önerileri öğrenmeniz gerekir.

Doktorların tümü:

- ses telleri üzerindeki yükü azaltmak, başka bir deyişle, daha az konuşmak;

- Sesini zorlamak gerektiğinde uzun molalar yapmak;

- Mukozayı tahriş edebilecek gıdaları dışlayın.

Yasak tüm keskin, füme tabaklar, baharatlar, kahve, alkollü ve gazlı içecekler üzerine uygulanır. Sigara içmenin de ihale mukozasını tahriş ettiğini ve hastalığı şiddetlendirdiğini unutmayın.

Önleyici yöntemler

Sorunun üstesinden gelmenin en iyi yolunun kötüleşmesini önlemek olduğunu unutma. Her şeyden önce, provoke edici tüm faktörleri (sigara, alkol, baharatlı yiyecekler gibi) kaldırmak gerekir. Su verme prosedürlerine zaman vermek ve bağışıklığı güçlendirmek için tüm eylemleri yönlendirmek önemlidir. Bu amaçlar için, örneğin "IRS-19" gibi bir araç gibi immünokortörleri kullanabilirsiniz.

Yatak odasındaki nemi izlemek önemlidir. Nazal solunumunuz bozulursa, fazla kuru hava farenksin tahriş olmasına neden olabilir. Sabah, uykusunda ağzında nefes alan bir adam, tahriş hissiyle uyanırdı. Durumu yatak odası için nemlendiricinin yardımıyla düzeltebilirsiniz.

Ayrıca, ortaya çıkan kronik farenjit belirtilerini fark ederek, yatmadan önce en az 2 saat yemekten vazgeçmek daha iyidir.

Uzmanlar yatağın başını kaldırmanızı önerir. Boğazın tahriş edilmesinin nedenlerinden biri, gece boyunca mide sularının farinkse dökülmesidir. İhale mukozasını tahriş eder ve hastalığın seyrini şiddetlendirir. Başın baş kısmının bacak kenarının 10 santimetre olması tavsiye edilir. Bu arada, durum bir yastıkla düzeltilemez. Yani doğal olmayan biçimde bükülür ve yemek borusu üzerindeki baskıyı arttırırsınız.

Şaşırtıcı bir şekilde, önleme yöntemlerinden biri diş fırçası değişimi olarak adlandırılır. Kıllarında, boğazda iltihabı destekleyebilen bir bakteri kitlesi bulunur.

Evrensel tedavi

Kronik farenjit belirtilerini (yetişkinlerde veya çocuklarda - önemli değil) fark ederseniz, doktora gitmeden ev terapilerine devam edebilirsiniz. Bunların en yaygın olanları soda ya da şifalı otların bir çözeltisi ile durulamadır. Ayrıca inhalasyon yapabilirsiniz. Ancak daha ayrıntılı bir plan seçmek için, teşhisin ardından doktora yardımcı olacaktır.

Hastalığın kronik formundaki alevlenmelerle birlikte, çoğu durumda inflamasyonu ve semptomatik tedaviyi hafifletmek yeterli olabilir. Yani, bal ile süt içip buhar teneffüs ve gargara yapmak da mümkündür C vitamini açısından zengin gıdalar yemeye, boyun sıcak kompres, diyet tutumlu gidiyor olman gerekir.

Kronik farenjit komplikasyonlara neden olmazsa, antibiyotikler gerekli değildir. Ancak durumun önemli ölçüde kötüleşmesi ile doktor antibakteriyel tedavi önerebilir. Bazı durumlarda, örneğin, Bioparox gibi yerel preparatların kullanılması yeterlidir.

ilaç

Kronik farenjitin her alevlenmesinin sizde komplikasyonlara yol açtığını biliyorsanız, bir doktora gitmekten çekinmemelisiniz. Sizin durumunuzda en uygun terapi şemasını seçecektir. Ayrıca, çocuklarda kronik farenjit belirtileri fark ederseniz, bir çocuk doktoru ziyaret etmeyin. Elbette, çocuklarda, kural olarak, hastalık sadece akut formda ortaya çıkar, ancak çocuğu doktora göstermek daha iyidir.

Yani, örneğin, yetişkinlerde kronik farenjit hipertrofik formunda, aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

- % 1'lik sodyum klorür çözeltisi;

- % 2'lik soda çözeltisi;

- Taninin gliserininde% 5 veya% 10 çözelti;

- Collargol veya protargol% 10 çözelti.

Atrofik bir randevuda biraz farklı olabilir:

- % 30 potasyum iyodür çözeltisi;

- % 10 iyot çözeltisi ile karıştırılmış% 1'lik sodyum klorür çözeltisi;

Bu ajanlar, boğazı durulamak veya yağlamak için kullanılır. Maden suyu ile tavsiye ve sulama. Faydalı etkiler, bitkisel yağlar, potasyum iyodür veya sodyum çözeltileri ile de solur.

Bu durumu hafifletmek için antiseptik özellikleri olan lolipopları kullanabilirsiniz: Strepsils, Faringosept, Septefril. Genellikle boğazın sulanması için tasarlanmış adanmış ve aerosoller. Bu "Geksoral", "Tantum Verde" Yerel antibakteriyel ilaç "Bioparox" antiseptik "Octenisept" gibi bir araç olabilir.

İhmal edilmiş durumlarda, novokainovye blokajları bile yapılabilir.

Çocuklarda problemler

Kural olarak, bebekler tüm hastalıkları akut formda çekerler. Onlara genellikle bağışıklığın doğal zayıflığı nedeniyle tekrarlanabilirler. Bu durumda, çocuklarda neredeyse hiç teşhis edilmemiş kronik farenjit. Semptomlar, bu hastalığın tedavisi sadece bir doktor tarafından belirlenir. Tabii ki, daha büyük çocuklarda kalıcı soğuk algınlığına karşı, hastalığın kronik bir forma geçişini gösteren değişiklikler başlayabilir.

Bu durumda, yetişkinlerde olduğu gibi aynı belirtilere sahip olacaklardır. Tedavi, yerleşik farenjit formuna bağlı olarak çocuk doktoru tarafından seçilmelidir. Hastanın yaşı için ayarlanan aynı şemaya göre gerçekleştirilir. İlaç ve prosedürlerin gerekli dozajı ve sıklığı, katılan çocuk doktoru tarafından belirlenmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nebulizatörde farenjit ile inhalasyon nasıl yapılır

Farenjit bağımsız olarak kökenli doğası nedeniyle, solunum organlarının bir patolojik sürecin daha da yayılması ile gırtlak yüzey epitel dokular etkileyen iltihaplı hastalıkların kategorisine ait bir hastalık bazen özofagus erozyon ve gastrik mukoza iltihabı çıkmasını gerektirir.

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir.