Loading

Gebelikte kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir. Patolojinin ortaya çıkış zamanını tanımak ve tedavi etmek için önlem almak önemlidir.

semptomlar

Bademciklerin bu enflamatuar hastalığı streptokok kaynaklıdır. Patoloji hem akut hem de kronik olabilir.

Hamilelik sırasında Tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • boğaz ağrısı, yutma ile artan;
 • kızarıklık ve palatine bademciklerdeki artış, bazen pürülan tıkaçlar, plak görünümü ile birlikte;
 • cızırtılı;
 • yabancı cisim hissi, bademcikler içinde bir yumru;
 • Palpasyon ile belirlenen submandibular lenf nodlarının artması, ağrılılığı (normunda 1 cm'ye kadar bir çapa sahip, ağrısız);
 • vücut ısısının subfebril değerlerine yükselmesi (37.0-37.5 ° C);
 • asteni sendromu - uyuşukluk, halsizlik, halsizlik, halsizlik.

Boğaz ağrısı zamanında tedavi edilmezse, kronik bir form haline gelir. Bu durumda, klinik silinebilir, semptomlar belirgin değildir, hastalığın seyri, alevlenmeler ve remisyonların alternatif dönemleriyle uzar.

Kronik tonsillit ve gebelik tehlikeli bir kombinasyondur. Patoloji, çocuğun kaybına kadar korkunç komplikasyonlarla tehlikelidir. Hamilelik sırasında kronik tonsillitin alevlenmesi aşırı soğuma (hem genel hem de lokal), stres faktörlerine uzun süreli ve sık maruz kalma, aşırı yağlanma ile ortaya çıkabilir.

nedenleri

Patolojinin ortaya çıkması birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

 • sık soğuk algınlığı;
 • hipotermi;
 • hastalığın akut formu tedavi edilmez;
 • vücutta kronik enfeksiyon kaynakları - çürük dişler, diğer KBB organlarının kronik hastalıkları;
 • zayıf bağışıklık sistemi.

Daha bademcik iltihabı tehlikelidir

Gebelikte kronik bademcik iltihabı komplikasyonların gelişimi için tehlikelidir. Normal olarak, bademcikler patojenik bakterileri inhibe eden ve vücut ve kan içine daha fazla nüfuz etmelerini önleyen bir tür bariyer görevi görür.

İltihaplı bademcikler kirlenmiş su filtresi ile karşılaştırılabilir - gereksiz pisliklerin temizlenmesi yerine, enfeksiyon kaynağı haline gelir. Yutulduğunda, patojenik bakteriler diğer organ ve sistemlerden komplikasyonlara ve ayrıca fetusun enfeksiyonuna neden olabilir.

Özellikle çocukta organ ve sistemlerin döşenmesi, hamileliğin erken aşamalarında bademcik iltihabıdır. Bu dönemde bir kadın mümkün olduğunca sağlığına dikkat etmelidir.

Gebelikte tonsillit, bu gibi ciddi sonuçların ortaya çıkmasıyla tehlikelidir:

 • düşük;
 • erken teslimat;
 • fetüsün enfeksiyonu;
 • İşgücü aktivitesinin zayıflığı (bu durumlarda Sezaryen'e başvurmak gerekir);
 • Nefropati, miyokardit, romatizma, kadınlarda kalp defektlerinin gelişimi.

Hamilelikte tonsillit danışmak için hangi doktor

Gebelikte tonsillit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı veya terapist tarafından yapılır. Komplikasyonların gelişmesiyle, romatolog, nefrolog ve diğer dar uzmanlara danışmak gerekebilir.

tedavi

Gebelikte tonsillit nasıl tedavi edilir? İlk olarak, anne ve fetus yöntemleri için güvenlidirler. İkincisi, mümkün olduğunca kısa bir süre için.

ilaç

Gebelik sırasında kronik tonsillit tedavisi, Tantoum Verde sprey veya dil altı tabletleri Lizobakt, lolipop Doktor IOM, Strepsils gibi ilaçların yardımıyla mümkündür. Onlar toksik etkisi yoktur, kadın ve fetus için güvenlidir. Normal iyot toleransı ile bademcikleri Lugol çözeltisiyle yağlayabilirsiniz.

Fizyoterapik tedavi yöntemlerinden bademcikler üzerinde magnetoterapi, ultrason, ultrason tedavisi gösterilir.

Maden suyu, furacilin çözeltileri, kabartma tozu, deniz tuzu, manganez ile gargara yapabilirsiniz. Durulamalar zararsızdır, yerel bir anti-enflamatuar, antibakteriyel etkiye sahiptir. Ayrıca bademciklerden patojenik bakterilerin mekanik olarak yıkanması meydana gelir.

Kronik tonsillit için bu tür prosedürler mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Durulama için farklı çözümlerin alternatifi daha iyidir. Bu durumda, mikrobik direnç oluşmaz. Şifalı bitkilerin (Chlorophyllipt, Rotakan) soğumalarından ve infüzyonlarından hazırlanan durulama solüsyonları için çok uygundur.

Miramistin antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antifungal etkilere sahip bir antiseptiktir. Hem durulama hem de bademciklerin ağız boşluğu için kullanılabilir. Ayrıca yerel olarak uygulanan aerosoller Kamerun, Ingalipt, Geksoral'dır.

Aşırı durumlarda, antibiyotiklere başvurunuz. Gebelikte penisilin ilaçlarının kullanımına izin verilir. Genellikle reçete edilen Amoksisilin, Flemoxin. Embriyoyu olumsuz etkilemezler ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Halk ilaçları

Gebelikte kronik bademcik iltihabının halk yöntemleri ile tedavi edilmesi doktorla birlikte yapılmalıdır.

En yaygın araçlar:

 • propolis, alerjilerin yokluğunda bal;
 • otlar decoction ile boğaz gargara - alan atkuyruğu, papatya, okaliptüs, St John's wort, nane, adaçayı;
 • tarla at kuyruğu suyu ile bademciklerin yağlanması;
 • şifalı bitkilerin suyunun uygulanması - aloe, calanchoe;
 • soda, maden suyu, bitkisel kaynatma ile buhar inhalasyonu.

Propolis sadece bir solüsyonla (1 su bardağı 1 çay kaşığı propolis tentürü) çiğneyebilir veya gargara yapabilir. Balın antipiretik, anti-inflamatuar etkisi vardır. Çaya eklenebilir, sadece ağızda çözünebilir.

En basit buhar inhalasyonu, haşlanmış patates buharlarının tava üzerinde solunmasıdır. Bu prosedürler, kabartma tozu veya tuzu çözeltisi ile gerçekleştirilebilir. Suda, bitki özleri ve esansiyel yağlar içeren az miktarda balm "Asterisk" ekleyebilirsiniz.

Ancak hamilelikte uzun süreli buhar maruziyeti arzu edilmez. Bu nedenle, inhalasyonlar, maden suyu veya tuzlu su çözeltisi olan bir nebulizer ile en uygun olanlardır. Hamilelik sırasında inhalasyon hakkında daha fazla bilgi →

önleme

Hamilelik sırasında hastalığın yakalanmaması için, bir kadın, kavrama öncesi ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının sağaltımına dikkat etmelidir. Pozisyonda olmak, hipotermiden, insanların yoğunlaştığı yerlerden, hastayla temastan kaçınmalısınız.

Gebelikte kronik bademcik iltihabını önlemek için başarısız olsaydı, o zaman mümkün olduğunca erken tedavi gerekir. Ana şey, süreci başlatmak değil, komplikasyonların ortaya çıkmasına yol açmamaktır. Bir doktorun önerileri dikkate alınarak tedavi yapılmalıdır. İzinsiz ilaç kullanımı hem kadının kendisi hem de gelecekteki çocuğunun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yazar: Svetlana Ivanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

Gebelikte tonsillit tedavisi

Bademcik iltihabı altında, farinksin lenfoid formasyonlarının iltihaplanması - çoğunlukla bademciklerdir. Hastalık akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Keskin bir form, aksi takdirde anjina denir.

boğaz ağrısı

Anjina için, 38-39 derece ateş, ani bir başlangıç ​​ve yutulduğunda daha kötü olan bir boğaz ağrısı tipiktir. Hastalar genel halsizlik, baş ağrısı, ağızda hoş olmayan bir tat hakkında endişe duymaktadır. Çenenizin altındaki lenf düğümlerini hissediyorsanız, bunların büyütüldüğünü kolayca bulabilirsiniz.

En kolay anjina şekli, inflamasyonun bademciklerin derin dokularını etkilemediği kataraldır. 3-4 gün geçer ya da bir sonraki aşamaya akar. Bu durumda, şişmiş bademcikler üzerinde sarı veziküller - foliküller boğaz (foliküler boğaz ağrısı) serbest bırakılması ile açılır. Ya da pürülan kaplama bademciklerin kıvrık girintilerini kapsar - lacunae (lacunar angina). Bazen hem pürülan formların eş zamanlı gelişimi vardır.

Çoğu zaman, akut tonsillitin etken maddesi nadiren hemolitik stafilokoktur, mantarlar, Pseudomonas aeruginosa, mikoplazmalar, klamidyadır. Enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişiden havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

Hastalar, hastalığın ilk üç gününde en tehlikeli olanlardır. Bu nedenle, aile üyeleri arasında, özellikle aralarında hamile bir kadın varsa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek çok önemlidir. Hastaya ayrı bir tabak, keten, havlu verilir.

Hamile bir kadında bademcik iltihabından kaçınmayı başaramadıysanız, tedavi yatmadan önce yatmaya başlar. Bolca içilmesi yararlıdır, ancak günde 2 litreden fazla olmamalıdır, aksi halde şişlik gelişebilir. Kızılcık suyu, sıcak süt, ahududu ile çay, bir dogrose suyu, taze sıkılmış meyve suları iyi uyuşur. Bir süre için, boğazını tahriş eden yiyecekleri - keskin, tuzlu, füme tabakları - terk etmelisiniz. Gıdaların kıvamı tahıllara ve patates püresine yakın olmalıdır.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı için ilaç bir doktor tarafından reçete edilir. patoloji pürülan formları antibiyotik kullanımı gösterilmektedir: I trimesterinde - penisilin veya makrolidler (azitromisin) - penisilinler grup II (Flemoksin, Amoksiklav) ve III.

Neredeyse saat başı, boğaz yıkanmalıdır. Bu amaç için, bir tuz çözeltisi (sıcak su içinde seyreltilmiş tatlı kaşığı polstakane) kullanabilir, otlar decoctions (papatya, kadife çiçeği, adaçayı) Klorheksidin Miramistin.

Özel spreyler (Tantum Verde, Gesasprey) boğazında ağrı ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak tedavinin tek yolu, etkisiz olarak sulama nedeniyle, durulama aksine, bademcikler yüzeyinden patojenik bakterileri yıkamak gerekmez.

Hamile hastaların içinde takviye edici ajanlar - vitaminler ve immünomodülatörler (İmmünal) gösterilmiştir.

Hiçbir durumda anjinle mümkün değil:

 • Folikülleri açmak ya da bademcikler arasında bir scurf yıkamak için. Bu, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.
 • Isınma kompreslerini boğaza koyun.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabında bademcik iltihabı yıllarca sürebilir. Periyodik olarak, hastalık daha sonra azalır, daha sonra şiddetlenir. Bademciklerin lakunalarında incelendiğinde, lökositlerden ve ölü doku partiküllerinden oluşan beyaz tıkanmış "tıkaçlar" bulunur.

Hastalığın tüm süresi boyunca, pürülan bakterilerin yaşam aktivitesi ürünleri ile vücudun zehirlenmesi belirtileri artar. Her şeyden önce, bu sinir sistemini etkiler. Hastalar uyuşukluktan, uyuşukluktan, iştahsızlıktan, bazen - kan basıncı sıçramalarından şikayet ediyorlar. Alevlenmeler hastalığın akut formuyla aynı şekilde ortaya çıkar.

Hamile kadınlarda kronik bademcik iltihabı, transfer edilen anginanın bir sonucu olarak gelişebilir. Bununla birlikte, sıklıkla enfeksiyon kaynağı paranazal sinüslerde çürük dişler veya inflamasyon odaklarıdır.

Hastalığın tedavisi yılda iki kez 2 haftalık kurslarla konservatif olarak yapılmaktadır. Terapiler şunları içerir:

 • Bademciklerin kızarması. Kavisli bir kanül ile özel bir şırınga lakuna ağzına sokulur, daha sonra tıbbi bir solüsyon amigdala içine enjekte edilir. Pürülan içeriği ağız boşluğuna akıtır. Hasta durulama sıvısını tükürür. Tedavi süreci 10-15 prosedürlerden oluşmaktadır. Hamile prosedür izin verilen tıbbi ürünler (maden suyu, borik asit çözeltisi) kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Fizyoterapi. Aşınma döneminde ultrason ve manyetoterapi kullanılır.

Hastalık kötüleştiğinde, doktor antibiyotikleri reçete eder, antiseptiklerle durulamayı önerir.

Kronik tonsillitin gebe kadınlarda cerrahi tedavisi, konservatif tedavinin etkisizliği veya komplikasyonların gelişmesi durumunda gerçekleştirilir. Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılmasına yönelik operasyon, lokal anestezi altında hasta şartlarında gerçekleştirilir. Gebeliğin son haftaları kontrendikasyon görevi görür.

İşlemden sonra tam iyileşme süresi 2-3 yıl sürmektedir. Tüm bu süre boyunca, hasta doktora bakmaya devam etmelidir.

Hamilelikte tehlikeli bademcik iltihabı nedir?

Annenin vücudu için, bademcik iltihabı, kalp, eklem, damar ve böbreklerde komplikasyonlara yol açabilen ciddi zehirlenmeler nedeniyle tehlikelidir. Ciddi sağlık problemlerini kışkırtmak, tedavinin yetersiz olması durumunda bademciklerin tek bir iltihaplanması bile olabilir.

Hamileliğin ilk yarısında akut anjina, fetüste malformasyonlara yol açabilir, bu nedenle tedaviye zamanında başlanması önemlidir.

Gebelikte kronik tonsillit

Kronik bademcik iltihabı, bir önceki akut enfeksiyondan sonra veya daha önceki değişiklikler olmaksızın ortaya çıkan palatin ve faringeal bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı tehlikeli midir? Büyüyen bir bebeğe zarar vermeden problemle nasıl başa çıkılır?

nedenleri

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı, önceki anjinin arka planına karşı gelişir. Bademciklerin mukoza zarında ortaya çıkan akut enfeksiyon, giderek kronik bir evreye dönüşür. Hastalığın tüm ana semptomlarının ortaya çıkmasına yol açan yavaş bir inflamasyon gelişir.

Kronik tonsillit başlangıcı için risk faktörleri:

 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • hipotermi;
 • stres;
 • oral mukoza travması;
 • ağız boşluğunda kronik enfeksiyon kaynakları (çürük, rinit, farenjit, vb.);
 • büyük endüstriyel şehirlerde ve diğer çevre dostu alanlarda yaşamak;
 • Kuru sıcak bir yerde uzun süre kal.

Kronik bademcik iltihabı hemen hemen her zaman, vücudun savunmalarının aktivitesindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar. Doğal bağışıklık bastırılması hamilelik sırasında ortaya çıkar. Kadının organizması, çocuğun yatağına yeniden inşası, bağışıklık sisteminin aktivitesini engeller ve böylece embriyonun yabancı bir element olarak reddedilmesine izin vermez. Öte yandan, fizyolojik immünosupresyon kronik tonsillitin alevlenmesi dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyöz süreçlerin aktivasyonuna yol açar.

Tonsillit, bulaşıcı bir hastalıktır. bademcikler enflamatuar sürecin suçlu genellikle bu mikro-organizma boğaz ağrısına bir araştırma yapılan kadınların% 85'inde bulunur b-hemolitik streptokok A grubunda, olur. Çok daha az neden bademcik iltihabı, diğer bakteri, virüs (Epstein-Barr virüsü, adenovirüs, herpes, koksaki), klamidya, mikoplazma ve mantarlar (Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae) vardır. Birçok anne adaylarının karışık enfeksiyon bulundu: Staphylococcus aureus ile birlikte hemolitik streptokok.

Kronik bademcik iltihabı tedavi edilen akut tonsillitin (boğaz ağrısı) sonunun bir komplikasyonu olarak kabul edilir. Acil neden, akut dönemde antibiyotik tedavisinin reddedilmesi, mikroorganizmaların duyarlılığının yanı sıra immün sistem yanıtının bireysel özellikleri dikkate alınmadan ilaçların yanlış seçilmesi olabilir. Kronik bademcik iltihabı genellikle bağışıklık sisteminin yetersiz aktivitesi nedeniyle gebelik sırasında veya doğum sonrası dönemde şiddetlenir.

semptomlar

Kronik tonsillitin alevlenme döneminde bu tür belirtiler vardır:

 • vücut ısısında orta derecede artış (38 ° C'ye kadar);
 • boğaz ağrısı, yutkunma ve ağız açıldığında daha kötü;
 • boğazda rahatsızlık ve terleme;
 • bademciklerin izdüşümünde yabancı cisim hissi;
 • genel zehirlenme belirtileri: zayıflık, çürüme, baş ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde artış.

Kronik tonsillitin alevlenmesi gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Sıklıkla, hastalığın belirtileri, adet kanamasının söz konusu gecikmesinden önce bile, gestasyonun ilk haftalarında ortaya çıkar. Bu dönemde bağışıklık sisteminin aktif bir şekilde yeniden örgütlenmesi vardır. Hormonal arka plan değişir, fizyolojik immünosupresyon gelişir. Tüm bunlar, gebeliğin erken aşamalarında enfeksiyonun aktivasyonunu tetikler.

İfade edilen zehirlenme kronik bir tonsillitin alevlenmesi için bir özellik değildir. Çoğu kadın hastalığı oldukça kolay bir şekilde çeker. Yüksek vücut ısısı aşırı derecede nadirdir ve genellikle hastalığın komplikasyonlarının gelişimini gösterir.

Farinks ve ağız boşluğunu incelerken aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • palatin ve faringeal bademciklerin büyüklüğünde bir artış;
 • tonsil mukozasının ödem ve gevşekliği;
 • mukozanın hiperemi (kızarıklık);
 • bademcikler üzerinde beyazımsı veya sarı bir kaplama oluşumu.

Tüm bu semptomlar, hastayı incelerken bir terapist tarafından tespit edilebilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesinin dışında kendini hissettirmez. Hastalığın tanınması sadece görme ile yapılabilir. Bademciklerin mukoza zarının ufalanabilirliğine, boyutlarının ılımlı artışına dikkat çekilir. Bademcikler etrafında palatine kemer ve mukoza biraz hiperemiktir. O zaman zaman zaman boğazdan bağımsız olarak ortaya çıkan pürülan tıkanıklık oluşumu mümkündür.

Eşzamanlı patoloji

Günümüzde kronik tonsillit ile diğer organ ve sistemlerin bazı hastalıkları arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Çoğu zaman, bu gibi durumlar ortaya çıkar:

 • bağ dokusunun sistemik hastalıkları (romatizma, skleroderma, sistemik lupus eritematoz, vb.);
 • cilt patolojisi (sedef hastalığı, egzama);
 • göz hastalıkları (Behçet hastalığı - göz küresinin mukoza zarına zarar);
 • böbreklerdeki inflamatuar süreçler.

Akut ve kronik tonsillit ile ortaya çıkan enfeksiyöz alerjik inflamasyon, organizmanın genel reaktivitesinde bir değişikliğe yol açar. Kanda, kendi hücrelerine karşı çalışan agresif otoantikorlar oluşur. Kalp, böbrekler, eklemler dahil olmak üzere birçok organın çalışmasını ihlal etti. Benzer değişiklikler transfer edilen anjinadan aylar ve yıllar sonra meydana gelir ve yaşam kalitesinde önemli bir azalmaya yol açar.

Hamilelik komplikasyonları ve fetusun sonuçları

Kronik bademcik iltihabı, herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi, bu tür komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 • 22 haftaya kadar kürtaj;
 • erken teslimat;
 • polihidroamnios;
 • plasental yetmezlik ve eşlik eden fetal hipoksi;
 • intrauterin gelişme geriliği;
 • fetusun intrauterin enfeksiyonu.

Hamilelik sırasında benzer komplikasyonlar nadirdir. Kronik iltihaplanma ile, gelecekteki annenin organizması, aktif olarak bakteri ve virüslere karşı antikorları içerir ve bu da onun enfeksiyonla hızlı bir şekilde baş etmesine olanak tanır. II ve III trimesterde kronik bademcik iltihabının alevlenmesi genellikle gebeliğin seyrini etkilemez ve fetusun normal gelişmesine müdahale etmez.

Belirli bir tehlike, gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen hastalıktır. 12 haftaya kadar, fetüsün tüm iç organları atılır. Bu dönemde herhangi bir enfeksiyon, embriyonun intrauterin enfeksiyonuna ve çeşitli mengenelerin oluşmasına yol açabilir. Akciğerler, kalp, böbrekler, sindirim sistemi ve özellikle sinir sistemi. Enfeksiyonun bebeğin durumunu nasıl etkileyeceğini önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Olası risklere rağmen, kronik tonsillitin alevlenmesi kürtaj için bir gösterge değildir. Erken evrelerde hastalığı olan gelecekteki bir anne, durumunu dikkatle izlemeli ve sağlığında en ufak bir değişiklik yapmalıdır. 10-14 haftalık bir sürede, fetusun gelişiminde ciddi bir anormallik olmadığından emin olmak için tüm testlerden (ultrason ve hormonal tarama) geçilmesi gerekir.

Erken dönemlerde ortaya çıkan kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, düşükle sonuçlanabilir. Hamileliğin sonlandırılmasının nedeni fetusun intrauterin enfeksiyonu ve genel olarak vücudun zehirlenmesi olabilir. Vücut sıcaklığının 37.5 ° C'nin üzerinde bir artışın ilk trimesterde spontan abortus riskini önemli ölçüde artırdığına inanılmaktadır.

Tedavi yöntemleri

Kronik tonsillitin alevlenmesi her zaman bir doktora görünmek için bir bahane. Özellikle hamileliğin ilk aşamalarında kendi kendine ilaç verme. Bazı ilaçların bu dönemde kullanılması yasaktır. I trimesterde ilaçların kontrolsüz kullanımı, düşük veya fetusun ciddi malformasyonlarının oluşmasına neden olabilir.

İlaç dışı tedavi

İlk üç aylık dönemde, birçok ilacın kullanımının yasak olduğu ilaç dışı tedavi özellikle önemlidir. Daha sonraki dönemlerde, genel restoratif tedavi ayrıca hastalığın semptomlarıyla başa çıkmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

İlaç dışı tedavinin temel prensipleri:

 1. Yüksek vücut sıcaklığında yarım yatak modu (minimum stres ve fiziksel efor, uyku günde 8 saatten az değildir).
 2. Rasyonel beslenme (protein ve vitamin bakımından zengin besin).
 3. Bol içecek.
 4. Hamile kadının bulunduğu odada havanın nemlendirilmesi.
 5. Düzenli hava ve ıslak temizlik.

Hastalığın ilk günlerinde, gelecekteki anne mümkün olduğunca dinlenmeli ve güçlenmelidir. İçişleri geçici olarak bir eşe veya başka bir akrabaya aktarılmalıdır. Güçlü uyku ve dinlenme, bağışıklığı desteklemenin ve vücudun problemle baş etmesine yardımcı olmanın en iyi yoludur.

Tüm tedavi süresi boyunca baharatlı, baharatlı ve sıcak yiyecekleri kullanmayı bırakmalısınız. Bu tür yemekler bademciklerin ve ağız boşluğunun mukoza zarını tahriş eder, böylece iltihaplanma artar. İçecekler de sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Komposto, mors, çay, doğal asidik olmayan sular, gazsız maden suyu içebilirsiniz.

İlaç tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi evde yapılır. Bu patolojide hospitalizasyon belirtilmemiş. Yatarak tedavi sadece komplikasyonların gelişmesi ile önerilmektedir.

Hamilelik sırasında sistemik antibiyotik tedavisi pratik olarak yapılmamaktadır. Tabletlerde ve enjeksiyonlarda antibiyotikler sadece karmaşık bademcik iltihabına yönelik sıkı endikasyonlar için reçete edilir. İlacın seçimi hamilelik dönemine bağlı olacaktır. Anne adaylarının tedavisi için, sefalosporinler ve penisilinler grubundan sağlanan fonlar, büyümekte olan fetus için en güvenli ve hamileliğin seyrini etkilemeyen olarak kullanılmaktadır.

Kronik tonsillit tedavisinde lokal tedaviye özel önem verilmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel spreyler (Geksoral, Tantum Verde, Miramistin vb.) Bademcikler ve oral mukozayı sulamak için kullanılır. Erken aşamada, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (Laripront, Lizobakt). Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalı veya doktora başvurmalısınız.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı ile, bitkisel decoctions (papatya, calendula) ile gargara yapabilirsiniz. Bitkisel kaynatma bir elek içinden filtrelenmeli ve kabul edilebilir bir sıcaklığa soğutulmalıdır. Gargara, hastalığın tüm semptomları tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez olmalıdır.

Antipiretikler, 38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında ve genel şartlarda belirgin bozulma şeklinde reçete edilir. Mümkünse, hamilelik sırasında antipiretiklerden kaçınmalısınız. Tedavi süresi 3 güne kadardır. Vücut ısısı üç gün içinde normale dönmezse, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Endikasyonlara göre bademciklerin özel bir şırınga ile yıkanması tavsiye edilir. İşlem sırasında pürülan çökeltiler bademciklerden uzaklaştırılır ve maruz kalan mukoza antiseptik solüsyonlarla tedavi edilir. Manipülasyon, hamileliğin herhangi bir zamanında yapılabilir.

Konservatif tedavi etkisiz olduğunda cerrahi tedavi endikedir. Gebelik sırasında tonsillektomi (bademcikler çıkarılması) gerçekleştirilmez. İşlem, çocuğun doğumundan sonra gerçekleştirilir. Ön hazırlık laura ve terapist ile tam bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Dışsal alevlenme, vücudun enfeksiyonlara karşı genel direncini arttırmaya çok dikkat edilir:

 1. Dengeli beslenme.
 2. Beklenen anneler için tasarlanmış multivitaminlerin kabulü.
 3. Hamilelik dönemine göre fiziksel yük (yoga, jimnastik, yüzme).
 4. İmmünmodülatör ilaçların alımı (Vitalron, hamileliğin 16 haftasından).
 5. Diş çürüğü ve diğer potansiyel enfeksiyon kaynaklarının zamanında tedavisi.

Tüm önerilerle, hamilelik sırasında kronik tonsillit gelişimini önleyebilir ve bu hastalık ile ilişkili tüm komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.

Gebelikte kronik bademcik iltihabı alevlenmesi

Gebelikte Tonsillit - her zaman tedavi gereklidir!

Hamilelik sırasında, boğazda terleme gibi bir fenomen bile endişe yaratır. Ve bu doğru. Sonuç olarak, bu, sadece hastalara değil, aynı zamanda çocuğa da potansiyel bir sağlık tehdidi olan bir hastalık olan bademcik iltihabının ilk belirtisidir.

Bademcik iltihabı nedir?

Boğazdaki bademciklerin iltihaplanması, çeşitli enfeksiyonların yolunda doğal bir engel oluşturur. Genellikle boğazda ağrı, ateş, kuru öksürük, ateşli durum, zor yutma eşlik eder.

İlk darbeyi viral enfeksiyonlardan, hipotermiden veya boğaz ağrısına tepki veren soğuk içmekten alır. Bu nedenle, çocukluk çağında iltihaplı bademcikler kaldırılması geçmişte kaldı, bunun yerine tıbbi tedavi kullanıldı.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si kronik bademcik iltihabından muzdariptir. Hamile kadınlar istisna değildir. Ama sıradan insanlar antibiyotik içebilir ve diğer tedavi yöntemlerini kullanabilirlerse, o zaman hamile kadınlar için her şey daha karmaşıktır.

Bir yanda hastalık hem anne hem de çocuğun sağlığına zarar verebilir ve diğer yandan antibiyotikler fetus için tehlikelidir.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında bademcik iltihabına başlamaması ve hastalığın ilk belirtisi belirtileri için çok önemlidir, kadınlar tıbbi yardım almalı ve kendi kendine ilaç almamalıdır.

Gebelikte akut ve kronik tonsillit belirtileri

Hastalığın şiddetlenmesi geç sonbaharda ve kış aylarında ortaya çıkar. hava yoluyla vücuda girip pnömokok bakteri, stafilokok veya streptokok, - akut bademcik uzun hipotermi ve mikroplar neden olmaktadır. Ayrıca angina denir.

Böyle belirtiler olduğunda bunun hakkında konuşabilirsiniz:

 • Kuru öksürük;
 • Boğazda bir yumru;
 • Febril durumu, 39 ° C'ye kadar sıcaklık;
 • Baş ağrısı ve kas ağrıları;
 • Artan bademcikler, üzerlerinde plak varlığı;
 • Zayıflık, bayılma;
 • Lenf nodu konsolidasyonu;
 • Yutulduğunda ağrı.

Hastalık kronik bir aşamaya giderse, uzun süreli iltihaplanma vücudun bağışıklığını olumsuz etkiler, yani çeşitli bulaşıcı hastalıkların önündeki engeller yoktur. Ve patojenik patojenler vücudun diğer yaşamsal sistemlerine yerleşebilir.

Kronik tonsillit nedenleri

En farklı nedenlerin etkisiyle akut formdan kronik geçişlere hastalık:

 • Boğaz tedavi edilmez;
 • Sürekli hipotermi;
 • Vitamin eksikliği;
 • Zayıf bağışıklık;
 • Polipler veya adenoidlerin iltihaplanması, kavisli nazal septum;
 • Şiddetli diş çürüğü;
 • Sinüzit.

hastalık önlemek için, hamile kadınlar tam iyice boğaz hastalıkları iyileştirmeye hipotermi önlemek, doktorunuzun reçete vitamini kompleksleri alarak, taze meyve, sebze, otlar diyet girmek için, beslenmelidir. dişçide tedaviye uğrar.

Hamilelik sırasında kronik tonsillitin sonuçları

Hamile bir kadın hastalığın yukarıdaki belirtilerinin birkaçını veya tamamını gözlemlerse, her zaman bir doktora başvurmalıdır.

Bademcik iltihabının sonuçları şöyledir:

 • Geç toksikoz gelişimi;
 • Zayıflayan emek etkinliği;
 • Erken dönemlerde düşük doğumu ve geç prematüre doğumları provoke etmek;
 • Annenin hastalığı gelecekteki çocuk için intrauterin enfeksiyon, oksijen açlık tehdidi tehdidi taşır;
 • Zayıf bağışıklık nedeniyle kadın ve fetusun enfeksiyon riski artar;
 • Gebe kalbe ve böbreklere neden olan tehlikeli tonsillit ve patoloji;
 • En tehlikeli sonuçlar, kanın enfeksiyonu ve beynin iltihaplanmasıdır.

Gebelikte kronik ve akut tonsillit tedavisi

Gebelikte kronik bademcik iltihabından korkmamak için, çocuğun planlama aşamasında hastalıktan kurtulmak daha iyidir. Ancak bir kulak burun boğaz uzmanının yardımıyla hamilelik sırasında ve tedavi etmek mümkündür.

Hamile kadınlara aşağıdaki prosedürlere izin verilir:

 • Bademciklerin antiseptik ile yıkanması;
 • Bitkisel infüzyon ile durulayın;
 • Bademciklerin dezenfekte edici solüsyonlarla yağlanması;
 • Lokal etkileri olan tıbbi spreylerin kullanımı.

Hamilelik sırasında, aşağıdaki tedavi yöntemleri yasaktır:

 • fizyoterapi;
 • Antihistamin grubu ilaçların alımı;
 • Antibiyotiklerle tedavi sadece geç hamilelikte streptokok bakterilerden çocuğun hayatına doğrudan bir tehdit ile mümkündür.

Gebelik sırasında kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Birçok kadın, hamilelik sırasında tedavinin imkansızlığı için hamilelik sırasında kronik veya akut bademcik iltihabına neyin tedavi edileceğine karar verirken, halk hekimliğine dönüşür. Burada inhalasyon, çeşitli bitkisel soğurmalarla boğulma, ilaçların içeri alınması öneriliyor.

İnsanlarda bu hastalığın şifalı bitkilerle tedavi edilmesinin zararsız olduğuna inanılır, ama aslında durumdan uzaktır. Tedavi ilaca göre daha sınırlıdır, ancak aşırı doz veya yanlış kabul ile istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

En yaygın çözüm, sulu veya alkollü bir propolis çözeltisi, özü veya parçalarıdır. Hamileler için zararsızdır, tek alerjisi olabilir. Kullanımda doktora danışmak zorunludur.

At kuyruğu alanı hastalığın kronik formunu tedavi eder. Suyu bademcikler ile yağlanır ve boğaz et suyu ile durulanır. Bademcik iltihabı nedeniyle ağrılı duyular mümkündür.

İnhalasyonlar, hastalığın tedavisi için kabul edilebilir bir ilaç olarak kabul edilir. Haşlanmış patateslerden buhar, okaliptüs yaprakları ve çam iğnelerinin kaynağını kullanır. Bu yöntemin önemli bir dezavantajı vardır. Vücudun sık sık aşırı ısınması bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu çare de kontrendikasyonlar vardır: cilt hassasiyeti, yüz kızarıklık, couperose, vazodilatasyon.

Bazı durumlarda geleneksel olmayan tedavi yöntemlerinin iyi bir iyileştirici etki oluşturduğu, hatta resmi tıbbın araçlarından çok daha güçlü olduğu kabul edilmektedir.

Ancak, bunları kullanmak için düşüncesizce gerekli değildir, özellikle hamileliğin ilk aşamalarında bademcik iltihabı ile, çünkü sağlık sizin ana değerinizdir. Ayrıca, sadece kendiniz için değil, aynı zamanda çocuğunuzun yaşamı ve sağlığı için de sorumlu olduğunuzu unutmayın.

Gebelikte Tonsillit - ne yapmalı

Bir bebek taşıma döneminde herhangi bir hastalık çok istenmeyen bir olgudur. Ancak hayat, kendinizi virüslerden ve enfeksiyonlardan kurtaramayacak şekilde düzenlenmiştir. Buna ek olarak, hala en uygunsuz anda ağırlaşacak özelliklere sahip kronik hastalıklar vardır. Örneğin, anjin ciddi formundan eğer nasılsa önleyici tedbirler vasıtasıyla kendilerini korumak için hala mümkün, gebelik sırasında kronik bademcik hep yükselir. Bu durumda hareket etmek, bu bebeğe zarar etmemek için, hastalığı tedavi etmek daha söyleyen bir doktor gözetiminde gerekli düzgün ve zaman.

Nedenleri ve Belirtileri

bademcik herhangi bir şeklinde de nedeni -, ağız boşluğu içine almak bir enfeksiyondur bademcikler enflamatuar süreç kışkırtır. inflamasyon oluşur tam olarak nasıl bağlı olarak, çeşitli angina türü vardır: vb akıntılı, laküner, foliküler, Ama sürecin özü değişmedi - patojenler aktif çoğalır, uzak ve geniş yayılan, komşu dokulara isabet ve hatta başka organ veya sistemleri istila. Şiddetli komplikasyonların gelişimini teşvik ediyor.

Bir kadının kronik bademcik iltihabı olması, bir kural olarak, gebelikten önce bilir. Bu hastalık aniden ortaya çıkmaz - boğaz ağrısı neredeyse her zaman akut bir formla başlar. Ancak tedavi yanlış ise ya da tüm enfeksiyon yıkılmadıysa, kalan inflamasyon odakları ve hastalığın alevlenmesine neden olur. Bağışıklık azalır düşmez, vücut olumsuz dış koşullara maruz kalır veya hamilelik sırasında olduğu gibi ek stres uygulanır.

Bu nedenle, gebe kadınlarda akut bademcik iltihabının tanınması ve tamamen iyileştirilmesi, hastalığın kronik olana dönüşmesine izin vermemek için özellikle önemlidir. Bunu yapmak anjin semptomlarının karakteristiğine yardımcı olacaktır:

 • vücut ısısında ani belirgin artış;
 • şiddetli kızarma ve palatine bademciklerde artış;
 • boğazda akut ağrı, yutma ile daha kötü;
 • iştah eksikliği;
 • genel halsizlik, eklem ağrısı, baş dönmesi;
 • servikal lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları.

mukoza zarının şişmesi, öksürük, burun akıntısı - ve bu, bu hastalıklardan tonsillit arasındaki temel fark: Ve tüm bu soğuk algınlığı veya SARS tanıdık belirtilerin eşlik etmez.

Tam olarak bademcikler üzerinde ikinci günde, karakteristik beyaz veya sarımsı bir kaplama ve ağızdan - pürülan bir koku vardır. Bu durumda harekete geçmek için hemen gereklidir, ancak hamilelik sırasında bademcik iltihabını tedavi etmek kendi kendine tehlikeli olduğundan, hastaneye gitmek gerekir.

Hamileler için riskler

Birçok gebe kadın, anjinanın sadece antibiyotik kullanımıyla başarılı bir şekilde tedavi edilen enfeksiyöz bir hastalık olduğunu bilir. Ancak, gelecekteki çocuk için bu ilaç grubunun zararlarını dinledikten ve okuduktan sonra, kadınlar doktora gitmekten veya tüm randevularını yerine getirmekten korkmazlar.

Olağanüstü ev temelli tedavilerin yardımıyla hamilelik sırasında tonsilliti tedavi etmeye çalışırlar.

Daha ciddi bir hatanın hayal etmesi zor! Bu karar yalnızca durumu kötüleştirmektedir - hastalık erken dönemde kesilebildiği zaman bir kadın değerli zamanını kaybeder. Sonra hepsi aynı doktora hitap etmek ve antibiyotik kabul etmek için gereklidir. Ancak, daha önce yerel ilaçlar ile mümkün olsaydı, şimdi hapları veya enjeksiyonları yapmak zorundasınız ve ilaca maruziyet riski sadece artmaktadır.

Tonsillit bebek güvenilir amniyon sıvısı ve tamamlanmadı çocuğu alır kanı filtreleyen bir doğal bariyer plasenta, oluşumunu korunuyor değildir hastalarda ilk trimesterde sırasında özellikle tehlikelidir.

Tıbbi ürünlerin kan dolaşımına giren bakteriler tarafından salınan toksinler, fetüsün gelişimini etkileyebilir veya ölümüne ve / veya kendiliğinden düşük olmasına yol açabilir.

İkinci trimester en güvenli olarak kabul edilir, çünkü gelecekteki bebeğin ana organları ve sistemleri zaten oluşmuştur ve akut bademcik iltihabının tedavisi için reçete edilen ilaçların çoğu. Plasental bariyere nüfuz etmeyin. Ancak üçüncü trimesterde riskler tekrar artmaktadır, çünkü şiddetli zehirlenme erken doğumu tetikleyebilir.

Kronik tonsillit olarak, başka bir tehlike var - Hastalığın belirtileri kontrol altına alınamazsa eğer, Streptococcus mutans tarafından üretilen toksinler (ana anjin patojenlerin), kan dolaşımına ve bebeğin hayati organlara zarar.

Kalp hastalığı, artrit, artroz, böbrek hastalığı olan bir çocuğa sahip olma riski yüksektir. Bunu önlemek için sadece yetkin olarak tasarlanmış önlemler önleyici tedbirler olabilir.

Nasıl tedavi edilir

Hamilelikte bademcik iltihabı, şekli ve akış özelliklerine bakılmaksızın, sadece bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır! Bunun nedeni, standart reçetelerin çoğunun: elektroprotüsyonlar, antibiyotikler, vb. Gebeliklerde kontrendike olduğu veya doktorun yeterince değerlendirebileceği riskleri içerdiği gerçeğidir. Halk ilaçları sadece kronik bademcik iltihabının alevlenmesini önleyebilir, ancak otlar bile hamile kadınlar için kullanılmasına izin verilmez.

Ne kaldı? Akut tonsillit, pürülan salgılarla ve yüksek ateşle hala antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Bunlar, doktor tarafından, birçok faktör dikkate alınarak, izin verilen minimum dozlarda seçilir: gebelik süresi, fetusun durumu, bademcik iltihabının özellikleri.

Erken bir aşamada, topikal preparatlarla dağıtmak genellikle mümkündür. Şiddetli inflamasyonda, hapları veya enjeksiyonları atayın.

Ancak insanların tedavi yöntemleri ihmal edilmemelidir. Kapsamlı olması gereken adjuvan tedavi olarak mükemmel sonuçlar verir:

 1. Boğazını çalkala. Pek çok ihmal edilen tedavinin ana unsuru, çok basit bir prosedür olduğunu düşünüyor. Ancak, pürülan kaplamanın iyice yıkandığı, yani enfeksiyon için üreme alanı olan dikkatli bir durulama ile. Durulama için antiseptikler yaklaşacaktır: furacilin, manganez, kolofililpt çözeltileri; deniz tuzu çözeltisi; Bitkisel kaynatma: St. John's wort, elecampane, meşe kabuğu, marigold, Peygamber Çiçeği.
 2. Soluma. Buhar inhalasyonları iltihaplı mukoza zarlarını iyi bir şekilde iyileştirir ve boğazda ağrı ve tahrişleri giderir. Bunlar bir soda çözeltisi, çam tomurcukları, okaliptüs, nane, kekik, papatya suyu ile yapılabilir. İnhalasyon için hazır çözümler eczaneden satın alınabilir. Ancak antibiyotiklerin bileşimlerine dahil olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun.
 3. Rezorpsiyon için tabletler. Çok etkilidirler, çünkü doğrudan iltihap odağı üzerinde hareket ederler. Ancak hamilelik sırasında kullanılması doğal olarak sadece şekerlemeler arzu edilir: "Lisobakt", "Doktor MOM", "Tantum Verde", "Doktor Theiss", vb.

Ciddi anjin durumunda, doktor "Farinosept", "Grammicidin", "Septotelette" ve antibiyotikli diğer tabletleri reçete edebilir. Bu durumda, kullanım talimatlarına kesinlikle uymalısınız.

 1. Boğaz tedavisi için spreyler. Ayrıca, etkili yerel eylem ilaçlarıdırlar. Hızla iltihap kaldırmak, patojen mikroflora yayılması için elverişsiz bir ortam yaratmak. İyi antiseptikler Ingalipt, Kameton, Lugol'un çözümü. Hızlı sonuçlar Bioparox tarafından verilir, ancak bir antibiyotiktir ve sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.
 2. Isınma. angina ile Boğaz her zaman sıcak olmalıdır: en ufak taslak veya hipotermi hastalığını aktive eder. artan kan akışını ve artan rahim tonunu provoke etmemek için Ama mavi ve kızıl ötesi lamba kullanmak, hardal, votka erken gebelikte sıkıştırır önerilmez. Boğazınızı sadece sıcak bir fular ile sarabilirsiniz. Geceleri okaliptüs, kafur ve mentol yağı ile bir ısınma melisa boynuna koyabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı, eğer bunu biliyorsanız, planlanan gebelikten 2-3 ay önce tedavi etmek daha iyidir. Uzun zamandır tedavi edemediyse bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını göz önünde bulundurmak gerekir.

Yine de, daha da artmış bademcik iltihabı ve hamilelik - en iyi kombinasyon değil. Ayrıca, operasyon basit ve tamamen zararsızdır ve bademcikler yaşla birlikte önemlerini kaybederler.

Tonsillit profilaksisi

Anjina - hastalık aşırı derecede bulaşıcıdır. Bu nedenle, hamile bir kadının gözlemlemesi gereken ilk kural, hasta insanlarla iletişim olmamasıdır. Bu, sadece anjina ile değil diğer solunum yolu enfeksiyonlarıyla da enfeksiyonu önlemeye yardımcı olacaktır. Ailenin üyelerinden biri hastaysa, onu izole etmek ve bir gazlı bez sarmak gerekir.

Daha az önemli olan diğer önleyici tedbirlerdir:

 • Tesislerde temizlik, orta sıcaklık ve hava nemi, alerjen ve dış irritanların eksikliği: ev kimyasalları, tütün, parfümler.
 • Düzenli olarak açık havada yürüyor ve bu olasılık kötü hava koşullarından kaynaklanmıyorsa - odayı günde birkaç kez havalandırmak için.
 • Orta derecede fiziksel aktivite. Hamilelik bir hastalık değildir, ancak hareket bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere tüm organizmanın çalışmalarını harekete geçirir.
 • Tam besin, vitamin, mineral ve eser elementler bakımından zengin, hamileliğin çok daha fazlasına ihtiyacı var.
 • Olumlu tutum, hamileliğin başarılı olacağına ve bebeğin sağlıklı doğacağına inanır.
 • Normal uyku - nedosip bağışıklığı kuvvetli bir şekilde zayıflatır, bu nedenle zayıf uyursanız, doktordan zayıf sakinleştirici reçete yazmasını isteyin.
 • Stres yokluğu - stres sırasında, hormonal arka plan keskin bir şekilde değişir, hamile bir kadın da kararsız.

Fakat asıl önemli olan, herhangi bir hastalığın belirtilerine zamanında cevap vermesi ve kendi kendine tedavi olmamasıdır. Bir hastalığa başlamaktan ziyade, güvenli bir ilaç tedavisi gerektirecek tedavi için güvenli olmak ve bademcik iltihabı almak daha iyidir.

Yazar: Anna Alexandrova

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Kronik tonsillit ve gebelik

Uzun dokuz aylık hamilelik sadece neşeli beklentilerle değil, aynı zamanda sağlığa ilgi ile de eşlik ediyor. Hamile bir kadının bağışıklık sistemi savunmasızdır, bir hastalığa yakalanma riski vardır. Bazen kendileri hakkında eski uykuları hakkında bilgilendirirler, şimdilik uyurlar. Örneğin, kronik bademcik iltihabı tedavi edilmemiş akut iltihabın bir sonucudur. Kronik hastalık, tercihen gebelik planlamasından önce tedavi edilmelidir. Tonsillit sadece bir kadına boğaz ağrısı verir, aynı zamanda birtakım komplikasyonlara neden olur, hamilelik için bir tehdittir.

Akış özellikleri

Tonsillit ek olarak, gebelik sırasında kronik tonsillit nedenleri arasında nazofarenks uzun vadeli hastalıklar ve alerjilerin sonuçları yer alıyor. Gebe kadınlarda kronik bademcik iltihabı belirtileri hafif ve nadir olarak tezahür edebilir. Belirti şudur:

 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel halsizlik, yorgunluk;
 • terleme ve sabah öksürüğü;
 • zayıf kalıcı boğaz ağrısı.

Bademcik iltihabı olan hamile kadınlarda iltihaplı bademcikler sürekli bir enfeksiyon kaynağı olurlar. Kronik formdan hastalık akut içine geçebilir. Aynı zamanda boğazda çok acı verir, sıcaklık yükselir, titreme oluşabilir, lenf düğümleri iltihaplanır. Boğazda koma hissi ve yutma acısı yemek yemeyi zorlaştırabilir.

Hastalığın kronik formu gebeliğin başlangıcından önce iyileştirmek için daha iyidir. Yani doktorlar tavsiye ediyor. Bu, bebeği taşıma döneminde birçok sorun ve komplikasyonları önleyecektir. Sağlıklı bir yaşam tarzı, sertleşme, fiziksel aktivite, vitamin alımı - tüm bunlar bağışıklık sistemini güçlendirir. Annenin güçlü bağışıklığı, gelecekteki bebeğin sağlığının garantisidir. Hamileliğin planlama aşamasında birçok sorundan kaçınılabilir.

Hamilelik gerçekleştiyse ve kronik bir hastalık varsa, tedaviye başlamalısınız. Hastalık daha da sıkıntı yaratacak şekilde ağırlaştırılabilir. Kalıcı ve uzun süreli bademcik iltihabından radikal bir yöntem olarak kurtulmak için bademcik iltihabı kullanılır. Her iki şekilde de kronik tonsillit tedavisi gerektirir. Kronik hastalık tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı ve jinekolog gözetiminde yapılmalıdır. Doktor aşağıdaki prosedürleri reçete edebilir:

 • Boğazın özel antibakteriyel solüsyonlarla yıkanması (doktorun ofisinde gerçekleştirilir);
 • bademciklerin eczane antiseptiklerle tedavisi;
 • bitkisel şifalı otlar ile gargara;
 • Resorpsiyon için bir sprey veya tablet kullanımı.

İlaçlar ve otlar bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Hamile kadınların pek çok ilaç almasına izin verilmez ve kullanım için tavsiye edilmeyen şifalı bitkiler vardır. Ayrıca, hamile kadınlar günün rejimini gözlemlemeli, daha fazla dinlenmeli, vitamin almalıdır. Hastalığın alevlenmesi hemen tedavi gerektirir:

 • Sıklıkla boğazını çalkalayın. Birkaç damla iyot eklenmesi ile uygun tuz ve soda çözeltileri. Papatya veya calendula et suyu.
 • Tıbbi bitkiler, örneğin adaçayı temel alan inhalasyonlar.
 • Limonlu sıcak içecek, tatlım. Kurutulmuş meyvelerin kompostosu.
 • Bademcik tentürü, klorofilit ile nemlendirilmiş bir çubukla bademciklerin silinmesi.
 • Yüksek vücut ısısı serin bir duş, soğuk kompresler ile temizlenebilir. Sıcaklık 38'in üzerine çıktığında bir tablet parasetamol alabilirsiniz.

Hamile bir kadının tedavisi bir doktor gözetiminde olmalıdır.

Genel olarak, hamilelik terapisi doğal temelli ilaçlara dayanır. Gelecek annenin sağlığına zarar vermezler ve çocuğun rahim içi gelişimini etkilemezler.

Sadece doktorun izni ile - bademcik iltihabına hızlı bir geri tepme verebilecek antibiyotikler ve diğer güçlü ilaçların kullanımı. İlaçların kullanımı haklı gösterilmelidir - getirebilecekleri zarar, streptokok hastalığının nedensel ajanlarından daha az zarar vermelidir. Antibiyotik olmayan şiddetli ve ihmal edilmiş vakalarda yapamazsanız, penisilini atarsanız, bu uzun süreli bir uygulamadır. Fetüste penisilin ile intrauterin anomalilerin gelişmesi riski minimaldir.

etkileri

Birçoğu tanıdık ve günlük yaşamda alışkanlık haline gelen hamilelik için bademcikler hastalığının bir takım olumsuz faktörleri vardır. Gebelik sırasında kronik bademcik iltihabı vücutta birçok farklı iltihap ortaya çıkarır. Sonuç olarak, vücut fazla sıvı biriktirir - gebe şişmesi vardır. Şişme, hamileliği olumsuz etkiler ve plasentanın şişmesine neden olur.

Bademcik iltihabından muzdarip bir annenin bademcikleri vücudu çeşitli patojenik mikroorganizmalardan koruyamazlar. Bağışıklık zayıflatılmıştır. Hamile bir kadın her şeyden hasta olabilir. Anneden kan akımı olan bir bebeğin geleceği, enfeksiyon patojenleri tarafından bulaşabilir. Kronik bademcik iltihabı, bir kadının böbreklerin ve kalbin bir komplikasyonuna neden olabilir. Böylece kazanılmış kalp kusurları.

Kronik bademcik iltihabı, hamilelikte çocuğun toksisitesini olumsuz etkileyerek çocuğun durumunu olumsuz yönde etkilemektedir. Başlatılan bademcik iltihabı formları da ilk trimesterde gebelik solma ve düşükler neden olarak kabul edilir. Tonsillit erken doğumu provoke edebilir, doğum eylemini azaltır - bu durumda doktorlar sezaryen atayabilir.

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik dönemi, her kadının hayatında harika ve heyecan verici bir dönemdir. Ancak nadiren 9 ay boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan hamile bir kadın var. Banal ARI'den halihazırda var olan hastalıkların alevlenmesine kadar, hiç kimse immün değildir. Bu yazıda gebelikte tonsillit hakkında konuşacağız. Hamilelik önce bu tanı, periyodik kendinizi sık boğaz ağrısı veya boğaz ağrısı hatırlatabilir ama ona bebek kendi kendine tedavi kadınlara daha dikkatli ve her durumda değil tedavi edilmelidir için sık sık koymak bekliyor.

Bademcik iltihabı nedir ve nasıl ortaya çıkıyor?

Başlamak için, bademcik iltihabı, genellikle palatine bademcik iltihabı, bir bakteri (genellikle streptokok) veya viral doğası vardır. Bademcikler, lenfatik sistemin organlarıdır ve vücudumuza giren tüm enfeksiyöz ajanların yolunda “koruma” görevi görürler.

⁣Enfeksiyon yolları:

2. Otoinfeksiyon - çürük dişlerin varlığında, paradontoz, sinüzit ve diğer hastalıklar bademcik iltihabı tetiklenebilir.

Tonsillit türleri

Akut (bademcik iltihabı) - streptokokların neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı, daha sık ya da stafilokoklar olan en az - virüsleri (Herpes, koksaki), hem de bakteri florası ile "hile" olarak Candida mantarların.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı - daha önce tedavi edilmemiş akut bademcik bir sonucu olarak, bir boğaz veya üst solunum yolu enflamasyonu (kızıl, kızamık, difteri) görülen hastalıklardan geri kazanılması olabilir. semptomlar

Akut tonsillit

1. Boğaz ağrısı, akut, yiyecek ve tükürük yutulduğunda ortaya çıkar.

2. Sıcaklıkta artış.

3. Artan bademcikler.

4. Bademciklerin lakunalarında kasık tıkanıklık varlığı.

5. Zehirlenme belirtileri (halsizlik, halsizlik).

Kronik bademcik iltihabı

1. Boğazdaki Zulüm.

2. Yutulduğunda ağrınız.

3. Kuru, can sıkıcı öksürük.

4. Ağızdan gelen koku.

5. Sık düşük dereceli ateş (37-37.5).

6. Azalmış iştah.

Gebelikte kronik tonsillit, sonuç

Vücuttaki herhangi bir iltihaplanma, bağışıklık sistemimizde bir yüke yol açar, bu da vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatır ve bağışıklığı azaltır. Ayrıca, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağının varlığı, fetusun intrauterin enfeksiyonuna neden olabilir, çünkü bakteriler annenin vücudu boyunca kan akışı ile serbestçe yayılabilir.

Tedavinin yokluğunda kronik bademcik iltihabı erken doğumu tetikleyebilir veya gebeliğin ciddi bir komplikasyonu olan geç gestosisin gelişmesine yol açabilir.

Tabii ki, doktorlar β-hemolitik grup olarak streptokoklar eklemler (romatizma) ile ciddi sorunlar, kalp (periartrit nodosadan), böbrek hastalığı (nefrit) ve diğer hastalıklara neden olabilir, anjin komplikasyonları korkuyordu. profilaktik tedavi edilecek ya da cerrahi olarak bademcikleri kaldırın: Yerel tonzillita.Idealnym seçeneği bir komplikasyonu gebeliğin planlanması aşamasında KBB doktoru ziyaret edin ve bir sorun ile daha iyi ne yapacağını karar olacağı gibi Sen peritonsiller apse karşılaşabilirsiniz.

Her boğaz ağrısı bir anjina değildir, bu nedenle bir halsizlik belirtileri ortaya çıkarsa, bir terapiste veya kürsüye danışmanız veya birkaç uzmanı bir araya getiren bir pratisyene danışmanız gerekir.

Tonsillit tanısı

Hipertrofiye (genişlemiş) bademcikler, kızarıklık, doku ve mukoza zarlarının şişmesi, servikal lenf düğümlerinde artış dikkat çekmek. Ayrıca, vücudun inflamatuar bir reaksiyonunu göreceğiniz bir klinik kan testi de verebilirsiniz - lökositlerde bir artış, olgunlaşmamış formlarının görünümü (lökosit formülü sola kayma) ve ESR'de önemli bir artış.

Gebelikte tonsillit tedavisi

Peki, gebelikte tonsillit nasıl ve ne tedavi edilir? Hastalık kötüleştiğinde, yatak istirahati gösterilir, yani hala çalışıyorsanız hastalık izni almanız gerekir. Yeterli miktarda sıvı alımını kontrol etmek çok önemlidir: meyve suları, meyve içecekler, çay, yabani gül suyu, süt suyu. 1.5-2 litre sıvı içmelisiniz - bu, vücudun zehirlenmesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Yiyecek sıcak bir şekilde ovuşturulması önerilir, bu yüzden boğaz ağrısını azaltmak için mümkün olduğunca az. Biz hariç: Sıcak, soğuk, tuzlu ve baharatlı yemekler, füme ürünler, kraker ve kuru kurabiyeler.

Atamaktan korkmaHamilelik sırasında antibiyotikler, gerekli olduğu durumlar vardır, şu anda hamile kadınlar için izin verilen birkaç antibiyotik grubu vardır, doğal olarak, sadece bir doktor antibiyotik reçete ve iptal edebilir.

Lokal antiseptik ilaçlar ayrıca iltihaplanma odaklarının sanitasyonu ve ağrının giderilmesi şeklinde hızlı bir etkiye sahiptir. Bunu yapmak için hazır çözümler vardır: miramistin (sprey şeklinde flakonlar vardır), klorheksidin (acı tadı vardır, bu yüzden herkes bunu sevmez). Boğazın furicillin veya papatya ile durulanması tavsiye edilir - burada sık sık yapılması gereken ana şey: ilk günler - her saat, sonra etki farkedilir.

Ağrı sendromu ortadan kaldırmak için, Tantum Verde sprey kullanabilirsiniz: Bu analjezik etkisi vardır, anti-inflamatuar ve antifungal etkileri vardır. Durulamalar arasında, antiseptikler tabletler şeklinde çözünebilir: farenjept veya lysobact.

Vücut sıcaklığındaki artış 38 ° 'nin üzerinde olduğunda, parasetamol veya ibuprofen kullanılabilir.

yerel antiseptik hazırlık lugol kanıtlanmış, ancak bu sprey iyot bazlı ve tiroid sorunları varsa tonsillit tedavisi için ilaç seçerken dikkate alınmalıdır iyoda ortak alerji, yanında dikkatli kullanılmalıdır Has hamilelik sırasında.

Bademciklerin kızarması

KBB doktorunun ofisinde, doktor antiseptik bir solüsyon ile bademciklerin lacunalarını durulayabilir, bu sayede pürülan tıkaçlardan mekanik bir saflaştırma gerçekleşir, bu da bu durumun hafifletilmesini ve iltihabı azaltmayı mümkün kılar. Bazen yıkama, bademcikli vakum cihazının yardımı ile yapılır, ancak hamilelik sırasında her zaman kullanılamazlar: birinci ve üçüncü trimesterde, kontrendikasyonlar vardır.

Bademcikler çıkarılması

Etkili tedavi ile: sık alevlenmeler, şiddetli seyir, bademciklerde sürekli bir pus birikmesi - bademciklerin giderilmesi için endikasyonlar vardır. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık yarım saat sürer. Artık bir lazerle bademciklerin temizlenmesi mümkündür - bu bir neşter cerrahına hızlı ve daha az travmatik bir alternatiftir.

Genellikle hastalar son gecikme operasyon kadar safça bademcikleri kaldırarak hastalığa karşı savunmasız kalır ancak kronik bademcik bademcik artık işlevini gerçekleştirmek ve vücutta kronik enfeksiyon sadece bir yuva inanarak.

Bademcik iltihabı için geleneksel ilaç

Halk ilacımıza olan sevgimiz hafife alınamaz. Tabii ki, bir yardım olarak kendisini kötü değil göstermiştir, ancak bazı dezavantajları vardır: genellikle otlar ifade edilir alerjeni ve kimyasal ilaçlar kadar etkili otlar şifalı özelliklerini, yani tedavisinde ve bozulma zaman olası kaybı.

Hamilelik sırasında bademcik, değil hepsi senin durumunda güvenli gibi rahim hipertonusunu neden olduğundan ahududu, gebe kadınlarda kontrendikedir gibi, otlar kullanmadan önce iki kere düşünmek gerekir zaman.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı ile ilgili forumlarda anneler, papatya, adaçayı, okaliptüsün et suyunu kullandıklarını ve durulama ve inhalasyon için kullanıldığını söylüyorlar. Ama papatya ile aynı zamanda gayretle değil, bu yüzden aşırı dozda hipertoni ve erken doğumu provoke neden olabilir. Soluma için özel cihazlar-nebülizerler kullanın. Komplike bir hamilelik durumunda (annede gestosis, gestosis, kalp hastalığı), böyle bir tedavi kontrendikedir. Propolis tentürünün yalnızca hamileliğin ilk aşamalarında (deneyimli tavsiyelerin aksine) ve daha sonra sadece çok seyrek bir şekilde ve bir uzmana danıştıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir.

Anladığınız kadarıyla, bademcik iltihabı çeşitli komplikasyonlarla dolu ciddi bir hastalıktır, bu yüzden onu ciddiye almalı ve ona güvendiğiniz bir doktorla birlikte tedavi etmelisiniz. Eğer gebelik sırasında hasta tonsillit almak ve tıbbi tedaviye ihtiyacınız varsa panik yapmayın - ilaçlardan zarar vücudun sürekli zehirlenme ve fetusun enfeksiyon riski ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir düzeydedir, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde bademcik. Sağlıklı ol!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina tedavisinde en iyi ilaçlar hangileridir?

Angina (akut bademcik iltihabı) en uygunsuz anda bir kişiyi etkileyen hoş olmayan bir hastalıktır. Hastalığın semptomları, hastanın acı, boğulma ve sıcaklıktan kurtulma umuduyla, anjina için her türlü çare maddesini sıralamak üzere ateşli bir şekilde başladığından öylesine acı vericidir.

Hangi antibiyotikler tonsillit tedavisinde yardımcı olacaktır

Kronik veya akut bademcik iltihabının belirtileri ile mücadele etmek için modern terapötik yöntemler, güçlü antimikrobiyal ilaçlar kullanılmadan hayal edilemez.