Loading

Çocuklarda bademcik kaldırılması ve ameliyat olmadan yapabilir misin?

Çocukların vücudu için çok önemli bir koruma. Zayıf vücutta bağışıklık sisteminin herhangi bir kısmı çok değerlidir. Bademcikler istisna değildir.

Bademcikler, nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunan lenf hücrelerinin birikimidir. Enfeksiyonlardan lokal olarak, bulundukları yerde korunma işlevini yerine getirirler. Yine de bu oluşumlar, vücuda antikorlar ve immünoglobülinler tedarik eden lenfositler üreten, humoral immünitenin bir kısmını sağlar.

İki ucu keskin bir kılıç.

Fakat maalesef bademcikler çocuğun bazı hastalıklarının (adenoidler, kronik tonsillit) nedenleridir. Sık sık tekrarlanan anjina veya boğaz ağrısına sahip olabilirler. Çocuğun genellikle angina ile hasta olması halinde, bademcik kaldırmak için gerekli olabilir. Ancak, enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve farinksin korunmasını korumak arasında seçim yapmak zorunda olduğumuzdan, konuya dikkatlice yaklaşmalıyız.

Tonsillektomi nedir?

Tonsillektomi bademcik kaldırmak için bir işlemdir. Klasik yöntemle veya özel ekipman yardımıyla gerçekleştirilir. Klasik tonsillektomi, konvansiyonel cerrahi aletlerle bademciklerin uzaklaştırılmasıdır. Örneğin, bir tel döngü veya bir neşter. Bademler çevre dokulardan ayrılır. Bunun bir kısmı gemilere veya özel çenelerin koterizasyonun yoluyla durdurmak kanama, yol açar. Tonsillektomi ayrıca çeşitli ek ekipmanların yardımı ile gerçekleştirilebilir. Cerrahi aletler yerine ısı enerjisi akışı kullanılır. Bademcikleri sıcak tutmanın dört yolu vardır:

 • Radyo dalgası
 • lazer
 • soğuk plazma
 • ultrasonik

Bademciklerin giderilmesi için kullanılan yöntemler, çıkarılan doku miktarında, kan kaybının büyüklüğünde ve olası sonuçlarında farklılık gösterir.

 1. Bir neşter ile ameliyatla kaldırma, veya tel döngü. Genel anestezi gerektirir. Amigdala, alttaki dokulardan kesilir veya ayrılır. Kanama çok olabilir. Bunu durdurmak için, teknenin lümeni koterize ederek, elektrokoagülasyon kullanın. Yöntem, bademciğin tamamen çıkarılmasına izin verir ve lenfoid dokunun tekrar büyüyeceğinden endişelenmez. Sonsuza dek kronik bademcik iltihabı problemini çözmenin yolu budur. Böyle bir operasyonun maliyeti oldukça uygun.
 2. Sonuçlar benzer bir mikrodetektörle çıkarma. Amigdala'nın dokusu dönen bir aletle öğütülür. Doku kalıntıları emilerek giderilir. Gemiler elektroagülasyonludur. Bu işlem biraz daha uzun bir anestezi gerektirir, çünkü amigdala'nın öğütülmesi onu kesmekten daha fazla zaman alır.
 3. Lazer versiyonu 10 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamaktadır.
 • ısı dokuları, onların yok olmasına neden olur,
 • onları sinterleme ile birleştirin,
 • kan damarlarını durdurmak, kan damarlarını hazırlamak
 • bademciklerin hacmini azaltarak, dokuların bir kısmını buharlaştırmak için.

Bu durumda, radyasyonun nüfuz ettiği derinlik de farklı olabilir. Böylece holmiyum lazeri, amigdala'nın derinliklerindeki odağı çıkarmanıza, kapsülünü ve üst katmanlarını tutmanıza izin verir. Fiber optik tüm amigdala veya geniş alanlarını kaldırabilir. Kızılötesi, damarları mükemmel şekilde kaynak yapar ve karbon, enfekte bölgelerle birlikte lenfoid doku hacmini azaltır.

Lazer cerrahisi lokal anestezi ile ilgilidir. Bununla birlikte, soğuk-plazma yöntemine karşı mukusun yanma riskleri vardır.

Parsiyel tonsillit de lazer için kullanılabilir. Bu, bademcik dokunun üst tabakasının kesildiği zaman, ablasyondur. Kalan parçalar eski işlevleriyle mükemmel bir şekilde baş ederler.

 1. cryolysis - Sıvı nitrojen ile dondurma. Donma derinliği, tam sanitasyon için her zaman yeterli değildir, bu nedenle yeniden işlem yapılması gerekebilir. Dondurulmuş dokular yavaş yavaş reddedilir ve aynı zamanda çıkarılmaz.
 2. Soğuk plazma veya ayakkabıcılar kumaşı altmış derece ısıtır. Bu, proteinlerin düşük moleküler nitrojen bileşikleri, su ve karbondioksite dönüşümünde buharlaşmasına yol açar. Operasyonun mümkün olduğunca doğru ve kansız olması için, sıvı plazmanın aparatı ile daha önce çalışmış bir tecrübeye sahip bir cerrahın bulunması gerekir. Operasyonun fiyatı diğer yöntemlerden daha yüksektir.
 3. ultrason 26 kHz üzerinde bir frekansta da bir neşter benzer. O sadece kalan alanlarda boşlukları ortaya çıkarabilir aynı zamanda dokuyu sever, ama olmadı. Yani, depolanan parçalardan tam bir çıkışa katkıda bulunur.

Çocuklarda tonsillektomi nedenleri

Çocuklarda bademciklerin klasik olarak çıkarılması (şematik olarak)

Her kronik tonsillit veya adenoid, çocuklukta çalışmaya neden olmamalıdır. Bademciklerin korunmasından kaynaklanan zararlar, faydalarından daha ağır basmalıdır. Ancak o zaman tonsillektomi hakkında bir karar verilir.

Bademcikler kaldırılırsa

 • burun nefeslerini bloke ederler veya çocuğun normal yutmasını önlerler.
 • Çocuk bir yıl boyunca dört anjinden muzdarip,
 • Anjina peritonsiller apseler (komplikasyon) ile komplike olur.
 • antibiyotik, durulama ve fizyoterapi ile tedavi yıl boyunca sonuç getirmez,
 • artiküler sendromlu akut romatizmal ateş, kan testlerinde karakteristik değişiklikler, titreme bozuklukları şeklinde nörolojik bulgular vardı,
 • Kronik romatizmal hastalık oluşmuştur (kalp kusurları, miyokardit veya kalp yetmezliği vardır),
 • piyelonefrit, glomerülonefrit, böbrek yetmezliği: Böbrek komplikasyonları vardır.

Silmeden ne zaman yapabilirim?

Cerrahi seçeneğinde durmadan önce, doktor tüm olası konservatif tedavi yöntemlerini kullanmaya çalışacaktır.

Bu nedenle, cerrahi olmayan tüm tedavi yöntemleri (antibiyotikler, vakumlu yıkama, fizyoterapi) alınmadıkça, mineraller uzaklaştırılamaz.

Tekrarlanan pürülan enflamasyon belirtileri olmaksızın bademciklerin sadece hiperplazisi varsa çıkarılmamalıdır. Hiperplazi (proliferasyon) sıklıkla lenfatik diateze eşlik eder (tüm lenfoid oluşumların arttığı çocuk anayasasının bir anomalisi: bademcik, lenf nodları, timüs bezi).

Eğer tonsillektominin nedeni, bademcikler yerine, solunum yolu enfeksiyöz veya alerjik hastalıklarda sık görülürse, tonsillektominin iyileşme sağlayacağının garantisi yoktur. Bu durumda, altta yatan hastalığı tedavi etmeli ve bademcikleri çıkarmamalısınız.

Bademcikler kaldırılması kontrendikasyonları

Çocuklardan bademciklerin çıkarılmasının uygun olmadığı durumlar dışında, sadece kontrendike olduğu durumlar vardır.

 • Akut enfeksiyöz hastalıklarda (ARVI, grip, sinüzit, farenjit, larenjit, bronşit, tüberküloz, bağırsak enfeksiyonları).
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi ile.
 • Kalp ve akciğer hastalıklarının dekompansasyonu.
 • Tip 1 diabetes mellitus ile.
 • On yıldan daha genç çocuklarda lazer tedavisi.
 • Pıhtılaşmayı azaltan kan hastalıkları.
 • Kanser ile.

Bir çocuktaki kötü bademcikler hakkında tematik video:

Çocuğun ameliyat sonrası durumu

Ameliyattan hemen sonra, boğaz ağrılı olacaktır. İyileşme süreci, kaldırma yöntemine ve ikinci haftadaki ortalama yaklaşımlara bağlıdır. Soğuk tonsillektomi sonrası iyileşme daha hızlıdır. Rahatsızlık süresini uzatan farenksin mukoza zarında termal hasar olabilir. Ameliyattan sonra riski daha yüksek olan kanamayı önlemek için, bademciklerin klasik olarak çıkarılmasıyla, boyun bölgesine soğuk uygulanır ve bebeğinize dondurma önererek.

Zhidkoplazmenny, ultrasonik yöntemler hastanede yatmayı gerektiren ve hayatın olağan programa çocuğu dönmek için gereken süreyi azaltmak yoktur.

uzun vadeli etkileri itibaren bademcikler tamamen kaldırılması yerel hücresel ve hümoral immun fonksiyonlarda azalma dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, sık sık, lenfoid doku parçası muhafaza ve larenjitin, farenjit, bronşit ve alerjik bronkospazm (astım) gelişimini önlemek, faaliyet olan organ rezeksiyonu.

Ablasyon veya kriyodestrasyon buna yol açabilir. Bir süre sonra büyüyen çocuk vücudu, tekrar tekrar tedavi gerektirecek olan, kısmen rezerve edilmiş bademciklerin eski hacimlere geri dönmesini sağlayacaktır.

Genel olarak, her çocukta kronik tonsillit taktikleri, ilgilenen doktorunun seçim ve sorumlulukudur. Kronik bademcik iltihabının mevcut tüm konservatif yöntemlerle tedavi edilmesi ve çocuğun kendi bağışıklık savunmasını harekete geçirmesi tercih edilir. Bademciklerin vücutta kalıcı bir iltihaplı enfeksiyon kaynağı haline geldiği ve sadece diğer organları ve sistemleri değil, aynı zamanda gelecekte sağlıklı çocuğu da tehdit ettiği durumlarda, tek çıkış yolu bademciklerin uzaklaştırılmasıdır.

Çocuklarda bezlerin çıkarılması

Dışarıdan gelen patojenik mikroorganizmalar insan nazofarenksinde inflamatuar süreçlere yol açar. Özellikle de, olgunlaşmamış organizmanın virüsler ve bakteriler tarafından tam anlamıyla bombalandığı çocukluk döneminde böyle bir durum söz konusudur. En tehlikeli olanları, bademciklerdeki kronik iltihaplanma şeklinde ciddi komplikasyonlar taşıyan boğaz ağzıdır. Bu nedenle, komplike olgularda, konservatif tedavinin sonuçlarının yokluğunda, cerrahi müdahaleye başvurulmalı ve bademcikler çıkarılmalıdır.

Çocuklarda tonsillektomi nedenleri

Cerrahi müdahale kararı, bir doktor, bir kulak burun boğaz uzmanı ve bir immünolog tarafından ortaklaşa hazırlanır, bu sırada nazofarenksin preparatları ve yıkanması sonrasında stabil bir pozitif dinamik yoktur. İnflamatuar süreç kronik bir forma geçtiğinde ve pratik olarak tıbbi tedaviye boyun eğmediğinde bezler çıkarılır.

Bademcikler kaldırmak için aşağıdaki durumlarda öneririz:

 • Bir yıl boyunca bir çocuk 5-7 kattan fazla boğaz ağrısı geçirir;
 • gün boyunca bile yoğun bir şekilde burun tıkanıklığı;
 • yutkunma güçlüğü, ağrıya neden olma;
 • uyku apne sendromu;
 • Kronik bademcik iltihabı alerjik reaksiyonlarla komplike hale gelir (bir astım semptomatolojisi olan bir durum olduğunda);
 • apse ile apse vardır;
 • muhafazakar yaklaşım bir yıldan fazla olumlu sonuç vermez;
 • Bezler görselleştirildiğinde, bunların masif büyümesi ve solunum lümeninin üst üste gelmesi kaydedilir;
 • Revmoproby üzerinde bir boğaz ağrısı sonrası kan analizi, olumlu bir sonuç göstermiştir;
 • Romatizmal ateş kronik bir formda gelişmiştir;
 • Böbrekler üzerinde komplikasyonlar var.
İçeriğe geri dön

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

İşlemden önce hastanın durumunun ayrıntılı bir anamnezi toplanır ve riskler değerlendirilir. Kan ve biyokimyanın genel analizi yapılır. Endeksler normal ise, bezleri çıkarmak için yöntemin seçimini kırıyorlar. Yakın zamana kadar, prosedür sadece tıbbi makasla gerçekleştirildi, şimdi doktorlar giderek modern teknolojilerin korunmasına başvurmaktalar - hipertrofilli bademcikleri kısmen kesmişlerdir.

Klasik tonsillektomi

Bu işlem, bademciklerin makasla veya bistüri ile tamamen çıkarılmasını içerir. Genel anestezi altında zorunludur. Bu tür manipülasyonlar genellikle yara yüzeyinin koterizasyonu ile kesilen kanamaya yol açar. Yöntem, nüksetme olasılığını sıfıra indirir ve en ucuzudur. Ancak, aynı zamanda, işlemden sonra, ağrı diğer yöntemlerle karşılaştırıldığında daha uzun sürer ve iyileşme süresi biraz geciktirilir.

lazer

Prosedürün bir lokal anestezi altında yapıldığı ve bebeğin en ufak bir hareketinin sağlıklı bir nazofarenksin yanmasıyla parçalanabileceğinden, 10 yaşın altındaki çocuklar için bir lazerle dokunun çıkarılması gerçekleştirilmez. Lazer ışınları bezin farklı derinliklerine nüfuz edebileceğinden, kısmen çıkartmak mümkündür. Bu yöntem, ısınarak dokuları tahrip eder, kılcal damarları koterize ederek kanamayı durdurur ve hacimdeki bezleri azaltır, yüksek sıcaklıkların etkisi altında dokuların bir kısmını buharlaştırır.

Bu manipülasyon için medikal kurumlarda kullanılan 4 tip lazer vardır:

 • Optik fiber, amigdala veya bunun fragmanının tam eksizyonu için uygundur;
 • holmievy, hasarsız bir dış yüzey bırakarak, boşluklardaki enfeksiyon odağını çıkarmaya yardımcı olur;
 • Kızılötesi, damarların yapışması için bir önceliktir;
 • Karbon, lenfoid doku ve iltihaplı yamalar yüzeyini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.
İçeriğe geri dön

Ultrason

Bu yöntemle 26 kHz üzerinde bir frekansa sahip bir ultrason dalgası kesici alettir. İltihaplı dokuların ayrılmasından sonra, ultrason korunmuş alanlarda lakunayı açarak bunların saflaştırılmasını kolaylaştırır.

cryolysis

Yöntem, lenfoid yüzeyin sıvı nitrojen ile dondurulması anlamına gelir. Nitrojen penetrasyonu bezin tabanına ulaşamayacağından, prosedürü tekrarlamak mümkündür. Bademciklerin ölümcül bölgeleri hemen reddedilmemekte, zaman alacaktır ve hoş olmayan duyularla ilişkilendirilecektir.

Son üç yöntem naziktir ve birçok avantajı vardır:

 • prosedürden sonra ağrı klasik yöntemde olduğu gibi belirgin değildir;
 • prosedür süresi 15-25 dakikadır;
 • komplikasyonlar en aza indirilmiştir;
 • taze bir yara yüzeyinin olmaması, manipülasyondan sonra antibiyotik kullanımını azaltacaktır;
 • iltihaplı yüzeyin muhtemel kısmi çıkarılması;
 • 4 gün içinde tamamen normal rutine dönebilirsiniz.
İçeriğe geri dön

Kontraendikasyonları kaldırılması

Çocuklarda bademcikler çıkarılması, hem viral doğanın iltihaplanması, hem de yaygın hastalıklar ile bağlantılı olarak kontrendikedir. Çocuğun yararlarını ve risklerini değerlendirmek için, doktor aşağıdakilere başvurmaz:

 1. Çocuk şu anda akut bir enfeksiyöz hastalık çekiyor;
 2. kronik hastalıklar ağırlaştı;
 3. dekompansasyon aşamasında iç organ hastalıkları vardır;
 4. çocuğun diyabeti vardır (özellikle insüline bağımlı);
 5. lazer çıkarılması ile 10 yıla kadar hastanın yaşı;
 6. onkolojinin varlığı;
 7. azalmış kan pıhtılaşması (yüksek kanama riski);
 8. kan hastalıkları;
 9. endokrin sistemi ile ilgili bozukluklar;
 10. çürük, herpes, stomatit, vb. gibi ağız boşluğu veya dişleri hastalıkları vardır;
 11. Psikiyatrik ve nörolojik tanılarda, kontraendikasyon bulunmadığında sadece genel anestezi kullanılacaktır.

Çocuklarda postoperatif durum

Manipülasyondan sonra, çocuğun olası sonuçların zamanında tespit edilmesi için en az bir gün boyunca sürekli gözetim ve yatak istirahatine ihtiyacı vardır. Klasik çıkarma ile kanama sıklıkla oluşur ve sabit izleme gereklidir. İşlem lazer çıkarılması veya kriyodestrit ile yapıldığında hasta aynı gün eve gönderilebilir.

Genellikle işlemden sonraki gün, yara yüzeyinde bir kabuk veya plak oluşur. Bu normal kabul edilir ve bir hafta içinde geçer. Yutma sırasında ağrı 7 güne kadar keskin bir şekilde hissedilecek ve 14-21 gün sonra nazofaringeal boşluğun rahatsız edici hislerinden tamamen kurtulacaktır. Hastanın durumunu hafifletmek için, bazen ağrı kesiciler reçete.

İşlemden sonraki ilk gün hiç yemek yememesi tavsiye edilmez. Yara yüzeyi hala çok ağrılı ve enfeksiyonlara karşı hassastır. Küçük sipslerde sadece oda sıcaklığında su içebilirsiniz.

Doktorlar ameliyattan sonraki ilk gün içinde soğuk yiyecekler yemeyi tavsiye ediyorlar çünkü açlığı tatmin ederler ve kan damarlarını daraltırlar.

Bazı uzmanlar soğuk dondurma kullanmanızı tavsiye ediyor. Açlığı tatmin etmek ve kan damarlarını daraltmak, daha az kanamayı ve acıyı azaltmak için yardımcı olur. Eğer vücut süt ürünlerini tolere etmiyorsa, meyve balı da alabilirsiniz.

İyileşme döneminde çocuk sıcak, asit, tuzlu ve asitli yiyecekleri içermeyen bir diyet izlemelidir. Gıda, ameliyattan sonra ağrının ortadan kalkmasına kadar oda sıcaklığında ve tercihen sıvı kıvamda olmalıdır (katı gıda öğütülmelidir).

Bademsiz yapabilir miyim?

Tüm artıları ve eksileri tartmak, ebeveynler müdahalenin olası sonuçları hakkında bilgilendirilmelidir. Bademcikler kaldırılmasıyla, aşağıdaki sonuçlar ilişkilidir:

 • larinksin şişmesi ve ardından boğulma;
 • genel anestezi her zaman belirli bir risk ile ilişkilidir;
 • tromboz ve kalp durması;
 • zazvitie pnömoni;
 • ağır kanama mümkündür;
 • enfeksiyon;
 • sepsis;
 • Tamamen çıkarılmayan amigdala hipertrofik olabilir ve inflamasyon kronikleşir;
 • larinks ve damakta travma veya yanıklar (lazer);
 • Çok nadiren - mandibular kırıklar veya diş yaralanmaları.

Çok nadiren, hastalara hemen bir radikal yöntem önerilmektedir. Birincisi, doktor bir dizi uyuşturucuyu reçete eder ve vücudun her birine nasıl tepki verdiğini veya bunların bir kombinasyonunu izler. Nazofarenks boşluğunun çeşitli durulamaları eczaneler (esas olarak deniz suyuna dayalı) ve papatya gibi bitkisel tenteler olarak önerilmektedir.

Yerel eylemin modern antiseptikleri çok iyi kanıtladı. Fizyoterapi prosedürleri kesinlikle hastanın durumunu iyileştirmelidir. Çoğunlukla çocuk önce pürülan fişleri çıkarır ve durgun lakunaları durgun koşullar altında bir antiseptik sprey ile durulanır.

Ve sadece bir yıldan az süren konservatif tedaviden sonra, pozitif dinamikler olmadan, ameliyat müdahalesi önerilebilir. Ve sonra, çocuğun kontrendikasyonları olmaması koşuluyla.

Altın kuralı hatırlamakta fayda var: sorun yaratmazsa bademciği çıkarmayın.

Verilen moda, en ufak bir iltihaplanma ile birlikte, bezleri tamamen ortadan kaldırdı. Bıldırcınların vücudun mikrop ve virüslerden korunmasında çok önemli bir rolü olduğu kanıtlanmıştır ve birçok doktor sorunun köklü bir çözümüne karşıdır. 8 yaşın altındaki hemen hemen tüm çocuklarda bulunan bademcikler, bir ölçüde artar ve bu, çocuğun sağlığı ve sağlığı için bir patoloji değildir.

Herhangi bir hastalığın tedaviden daha kolay önlenebileceği akılda tutulmalıdır. Bu nedenle, çocuğun durumunun bozulmasına dikkat etmek ve kendi kendine ilaç kullanmamak için zamana ihtiyacınız vardır. Sorun yine de ortaya çıktığında ve bademciklerin çıkarılması sorunu çözüldüğünde, kulak burun boğaz uzmanı ve immünolog doktor ebeveynler ile birlikte her bir özel durumda en uygun yöntemi seçer. Ebeveynlere çocuk tarafından her zaman bulaşan hastalıkların öyküsü verilmeli, kapsamlı bir inceleme yapılmalı ve prosedüre karar vermeden önce testlerden geçilmelidir.

Çocuklarda bademcik kaldırılması

Bademcikler bir halka şeklinde farenksini çevreleyen lenfatik doku birikintileridir. Bunlar lingual, tubal, palatine, pharyngeal ve farinksin arka duvarında bulunurlar. Nazofarenks ve ağız boşluğunun sağlıklı bir mikroflorasının oluşumunda rol alırlar, vücuda bağışıklık hücreleri sağlarlar, yani üst solunum yollarını virüslerden ve mikroplardan korurlar.

Bademcikler çocuğun sağlığı için önemli bir organdır. Ve böylece herhangi bir ciddi sebep olmaksızın ortadan kaldırılması arzu edilmez. Doktorlar-kulak burun boğaz uzmanları, özellikle çocuklar için bunları silmeyi önermezler mi? Her şeyden önce, böyle bir operasyonel müdahale çocuğun organizması için muazzam bir strestir. Bir çocuğun vücudunun cevabı bazen tahmin edilemez.

Amygdala nasıl çalışır?

Sağlıklı bir beş-yedi yaşındaki çocuğun bademciklerin giderek büyümesi vardır. Fakat yedi ya da sekiz yıl sonra, bademcikler azalmaya başlar ve ergenlik dönemi için yetişkinler gibi görünürler. Son zamanlarda bademciklerin genişlemesi hastalığın bir tezahürü olarak kabul edildi ve bunların çıkarılması önerildi. Artık bademciklerin büyüklüğü operasyonun ana faktörü olarak görülmemektedir. Bu durumda soru şu şekilde ele alınmaktadır: bademciklerin iltihaplanma sürecinden ne sıklıkla etkilendikleri ve nasıl işledikleri. Bununla birlikte, hastalığın tedavisine yönelik yetkin ve entegre bir yaklaşım bile her zaman olumlu bir sonuca yol açmaz.

Bademciklerdeki uzun süreli iltihaplanma sıklıkla ciddi komplikasyonların nedenlerinden biri haline gelir. Bu gibi durumlarda, ana tedavi yöntemi bunların kaldırılmasıdır. Deneyimli bir uzman operasyonu yürütmelidir. Sonuçta, ameliyattan sonra olumsuz sonuçların olmaması da dahil olmak üzere, bir çok doktorun profesyonelliğine bağlıdır.

Çocuklarda Tonsillektomi kendi inflamasyon çocuğun normal yaşamsal aktivite ile müdahale durumlarda gerçekleştirilir (örneğin, alım gücünü bulantı sırasında yiyecek veya yutma sürecini sekteye, iştah, boğaz ağrısı azaldı, ya da yılda beş veya daha fazla kez varsa). sık hastalıklar ile irinli bademcik operasyonu hakkında sorgulanabilir. Sonuçta, amigdala, bu durumda, şiddetli genel komplikasyonları (osteomiyelit, böbrek, romatizma hastalıkları, bulaşıcı artrit) yol açabilir enfeksiyon sabit odak, biliyoruz.

Kronik tonsillitin arka planda romatoid artrit

Tıbbi uzmanlar 5-6 yıla kadar ameliyat yapılmasını önermezler. Fakat vücut zayıflarsa, bademcikler işlevlerini yerine getirmezler ve çocuk genellikle anginadan muzdariptir, doktor ameliyat yönünde bir seçim yapabilir. Çocuk bademcikler cerrahi kaldırılırsa, bir kez daha endişelenmeyin. Modern operasyon yöntemleri, kan kaybını ve ağrıyı azaltabilir, iyileşme süresini önemli ölçüde azaltır.

Bademsiz yapabilir miyim?

Bu konu uzun süre önce bademciklerin çıkarılması tekniği uzun zaman önce yapılmış olmasına ve herhangi bir özel risk olmaksızın ameliyat müdahalesine izin verilmesine rağmen doktorlar tarafından uzun süredir endişelenmektedir. Sonuçta, çok basit - bir bebeğin veya bir yetişkinin sorun çıkarmasına neden olan bir parça bezi çıkarmak. Bademcik iltihabının o kadar yaygın olduğu bir zaman vardı ki, onları tutmak “modadan sapma” olarak görülüyordu. Halen bademciklerin kaldırılmasıyla ilgili coşku soğumuş.

Bunun nedeni nedir? Gözlemler konservatif tedavisi de, yani, pozitif sonuçlar verebilir göstermiştir. E. tedavisinin bir sonucu olarak, sona solunum hastalıkları ve akut insidansı kademeli bir azalma vardır. Çocuklarda bademcik çıkarılmasına karşı Yani kesin argüman kronik tonsillit ile ilişkiliydi sık solunum yolu enfeksiyonları, kalp mırıltısı, bronşit ve diğer koşullar, her zaman değil ameliyattan sonra sona olmasıydı.

Bununla birlikte, klinik gözlemler, tonsillektomiden sonra çocukların çoğunun daha iyi hissettiğini, yani hastalığın epizotlarının daha az göründüğünü, boğazdaki ağrıların durduğunu göstermiştir. Ancak tonsillektominin her zaman boğaz ağrısı problemini çözmediği unutulmamalıdır. Boğaz ağrısı da örneğin farenjitden kaynaklanabilir. Ve ameliyat sonrası farenjitin ortaya çıkma tehdidi azalmaz ve normal soğuk algınlığı sonrası boğaz ağrısının tekrar bebeği rahatsız edeceği olasılığı yüksektir.

Kaldırma endikasyonları

 • Zehirli alerjik belirtilerle kronik tonsillitin karmaşık formları;
 • Normal yutmayı engelleyen artmış palatine bademcikler;
 • Sık peritonsiller apse, tonsilogenik flegmon;
 • Genişlemiş palatine bademcikler veya adenoidlerin neden olduğu nokturnal apne sendromu;
 • Bademcik iltihabı konservatif tedavi kurslarının etkisizliği.

Palatine bademciklerin ekspres hipertrofisi

Kontrendikasyonlar nelerdir?

 • Endokrin sistemindeki bozukluklar;
 • Kan hastalıkları;
 • Operasyonun güvenli seyrine müdahale eden zihinsel bozukluklar;
 • Dekompansasyon sırasında iç organ hastalıkları.

Tonsillektominin olası sonuçları

Genellikle çocuklarda bademcikler komplikasyon olmaksızın giderilir ve iyileşme ile sonuçlanır, ancak bazen, ameliyat sırasında veya sonrasında ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir:

 • Boğulma riski olan laringeal ödem;
 • Ameliyattan sonra kanama mümkündür. Bu bademciklerin eksik bir şekilde kaldırılmasıyla olur. Kanamayı durdurmak için, doktor nazofarenkste ikinci bir kazıma yapar;
 • Vasküler tromboz ve kalp durması;
 • Lenfoid doku kalıntılarının ve bunların hipertrofisinin kronik bir enflamasyonu vardır;
 • Gastrik sıvıların aspirasyonundan sonra pnömoni gelişimi;
 • Alt çene dişleri ve kırıkları hasar görebilir;
 • Larinks, yumuşak damak, boğaz yaralanmaları.

Bu gibi postoperatif komplikasyonlar ve sonuçlar bazen hastanın hayatına bir tehdit oluşturabilir. İngiltere'de yapılan istatistiksel çalışmalara göre, 34.000 operasyon için yaklaşık bir vaka ölümle sonuçlanabilir.

Hasta bir çocuk burun nefeslerinde güçlük çekebilir, çünkü nazofarenksin şişmesi söz konusudur. Bu vazokonstriktif damla yardımı ile sağlanır.

Tonsillektomiden sonra, bir yara, yani enfeksiyon için bir geçit vardır. Vücudun bu zor döneminde, bağışıklık zayıflaması ve lenfoid halkanın organlarının, restore etmek için fonksiyonların üstesinden gelmek üzere yeniden inşa edilmesi için zamana sahip olması gerekir. Ameliyat sonrası iyileşme 2-3 ay sürer. Bütün bu zaman çocuk bir immünolog ve bir kulak burun boğaz uzmanının gözetimi altında olmalıdır.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Ameliyattan önce, ilgilenen hekim hasta muayenesi yazacaktır. Kan testleri yapılır (biyokimya, genel kan testi, pıhtılaşma için kan testi). Kan pıhtılaşabilirliği bozulursa ve bu, örneğin hemofili veya kandaki trombositlerin alçaltılmış seviyesiyle olabilirse, kanama olabileceği için operasyon kontrendikedir.

Günümüzde çoğu doktor, hastalarına bademciklerinin kısmi olarak çıkarılması ile operasyonlar için koruyucu prosedürler önermektedir., Tamamen dokularını tahrip etmeden.

En son bilinen tonsillektomi yöntemi, tıbbi bir makas veya tel döngü idi. Çocuklarda bademcikler çıkarılması genel anestezi veya lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Günümüzde cerrahlar en modern yöntemleri kullanmaktadır - ultrason, lazer, radyo frekansı titreşimleri.

Bademcikler coblator kaldırılması birçok avantajı vardır:

 • Ağrı eksikliği;
 • Prosedür süresi on beş ila yirmi dakikadır;
 • Hemen hemen komplikasyon yokluğu;
 • Açık yara olmadığından enfeksiyon mümkün değildir, bu nedenle antibiyotik almaya gerek yoktur;
 • Hasta neredeyse anında normal hayata döner.

Bugüne kadar, bu operasyon yöntemi en güvenli ve en etkili olarak kabul edilir. Özel ekipmanların yardımıyla uzman kliniklerde çalışın.

Ayrıca bademcikler (düşük sıcaklıklar ile moxibustion) kaldırmak için kriyojenik bir yöntem vardır. Bu yöntem kademeli olarak, bir seferde değil (zaman içinde belirli aralıklarla birkaç resepsiyonda) gerçekleştirilir. İltihaplı bademciklerin dokuları üzerinde çok düşük sıcaklıkların lokal etkisi gerçekleştirilir. Bu durumda sıvı azot kullanılır. Eksi kriyoterapi - ölü dokunun yavaş emilimi, lenf bezlerinin ödemi, yutulduğunda ağrı görünümü. Bu yönteme kontrendikasyon, kişisel hoşgörüsüzlük olabilir.

[youtube] NLsWR_E8pOY [/ youtube] Hasta boğazını zamanında tedavi et, meseleyi bir operasyona getirme. Çeşitli durulama (papatya, deniz suyu, vb.) Kullanın. İyi bir terapötik etki, bademciklerin lakazının durulanması, pürülan fişlerin çıkarılması ve bunların antiseptik ilaçlarla muamelesidir. Fizyoterapiler çok etkilidir. Çocuğa kronik bademcik iltihabı teşhisi konulursa, kulak burun boğaz uzmanının düzenli muayenesi gereklidir. Sonuçta, iltihaplı bademcikler durumlarını çok hızlı bir şekilde değiştirir ve sistematik incelemeler komplikasyonların gelişimini durdurabilir. Sağlıklı ol!

Çocuklar için bademcikler nasıl kaldırılır?

Operasyonun özü

Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılması - bademciklerin bir kısmının veya tümünün çıkarılmasıdır. Neden böyle bir operasyona ihtiyacımız var? Genel olarak, bademcikler çok önemli işlevleri yerine getiren ve patojenlerin (virüsler ve bakteriler) vücuda girmesini engelleyen bir bariyer olan lenfoid doku birikimleridir. Ve çocuğun dokunulmazlığı, iflas etmesi nedeniyle tam olarak çalışamayacağından (sadece kesin olarak şekillenecek zamanı yoktu), o zaman tüm saldırılar sadece bademcikler üzerine düşüyor. Ve bu yüzden çok sıklıkla iltihaplıdırlar. Ve bu da, dokunulmazlık ve sık hastalıkların bozulmasına yol açabilir. Buna ek olarak, amigdala'nın kendisi bir enflamasyonun sıcak yatağı olabilir. Kronik bir iltihap ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenlerden dolayı, bazı durumlarda, doktorlar bademcik kaldırmaya karar verir. Ancak, çıkarıldıktan sonra, enfeksiyonlardan koruyan yerel bariyerin ortadan kalkacağını belirtmek gerekir. Bu durumda, angina, büyük olasılıkla, olmayacak, ama farenjit, larenjit, bronşit ve diğerleri gibi solunum yolu hastalıklarının diğer hastalıkları sık olacaktır. Başka bir deyişle, patojenik mikroorganizmalar vücuda serbestçe nüfuz eder. İşte bu yüzden, delillerin yokluğunda, bademciklerin çocuğa çıkarılması için iyi sebepler önerilmemektedir.

Bademcikler kaldırılması için endikasyonlar

Çocuklarda bademcikler çıkarılması aşağıdaki durumlarda belirtilir:

Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlardan biri sık boğaz ağrısıdır.

 • Boylelikte bademciklerde kuvvetli bir artis görülmesi, nefes alinmasina ve hatta gece apnesine (bir rüyada birkaç saniye boyunca solunumun kesilmesi) yol açabilir. Bu durumda ciddi sonuçlara yol açabilecek hipoksi (oksijen eksikliği) olacaktır.
 • Aktarılan anjinadan sonra sık görülen komplikasyonlar. Bademcikler birkaç önemli organla ilişkilidir, böylece lezyonları bu organlarda ciddi arızalara yol açabilir. Yani, genellikle kalp, böbrek, eklem hastalıkları vardır.
 • Sık boğaz ağrısı. Eğer bademcik iltihabı yılda 5-7 kez daha sık görülürse, o zaman doktor bademciklerin giderilmesini düşünecektir.

Tonsillektomi türleri

Bugün, bademcikler çeşitli yollardan çıkarılabilir:

 • Cerrahi çıkarılması tel döngü, cerrahi makas veya özel bir alet - mikro-de-bender (dokuları öğütür ve hemen hortumdan çıkarır) kullanımını içerir.
 • Lazer çıkarılması bir lazer ışınının kullanımını içerir, ancak 5 yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir. Bu yöntem sadece etkilenen bölgeleri değil, aynı zamanda kanamayı önlemek için de izin verir.

Bademciklerin lazerle alınması

Belirli bir yöntemin seçimi, birkaç faktöre bağlı olacaktır. İlk olarak, uzman çocuğun kaç yaşında olduğunu öğrenecek. İkincisi, tüm kontrendikasyonları ve olası riskleri belirleyecektir. Üçüncüsü, inflamasyon sürecinin ve lezyon alanının bir değerlendirmesinin yapılması gerekecektir.

Kontrendikasyonlar

Kaldırma işlemine kontrendikasyonlar:

 • diabetes mellitus;
 • akut dönemde kronik hastalıklar;
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • azaltılmış kan pıhtılaşması ile birlikte hastalıklar;
 • Akut aşamasında kardiyovasküler sistem, böbrek veya karaciğer ciddi hastalıklar;
 • ağız boşluğu veya diş hastalıkları (çürük, stomatit, uçuk ve benzeri).

anestezi

Tonsillektomi komplikasyonsuz ve kısa bir ameliyattır, bu nedenle lokal anestezi altında yapılabilir. Ancak hasta hareketsiz kalmalı ve çocuğa karıştırmanın imkansız olduğunu açıklamak çok zor. Bu nedenle küçük çocuklara genel anestezi reçete edilir. Bir anestezi uzmanı tarafından spesifik bir yöntem seçilir.

Prosedür nasıl yapılır?

Özel eğitim gerekli değildir. Ancak doktor kesinlikle ameliyattan önce yiyemeyeceğiniz konusunda sizi uyaracaktır.

Çocuklara maske veya inhalasyon genel anestezi verilir.

Operasyon birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 1. Anestezi. Kural olarak, çocuklara maskeli veya inhale edilen genel anestezi denir. Maske sayesinde bilincini kapatan ve tabii ki ağrıyı hafifleten özel bir gaz geliyor.
 2. Bir sonraki adım doğrudan silmek. Bademcikler seçilen yöntemle kaldırılır. Bazı durumlarda bademciklerin sadece bir kısmı çıkarılır, sağlıklı dokular el değmeden kalır.
 3. Daha sonra çocuk anestezi durumundan çıkarılır ve yavaş yavaş iyileşmeye başlar.

Operasyonun süresi, seçilen tonsillektomi yöntemine bağlı olacaktır. Ameliyattan çıkarma bir saat sürebilir, kriyodestrasyon prosedürü birkaç dakika sürebilir.

Rehabilitasyon dönemi

Cerrahiden sonra, çocuk komplikasyonları zamanında tespit etmek ve düzeltmek için birkaç gün hastanede olmalıdır. Lazer çıkarma veya kriyodestrasyondan sonra klinikte kalmak gerekli olmayabilir.

Ağrı hissi ve şişlik operasyondan bir hafta sonra görülebilir. Rahatsızlık iki veya üç hafta sonra tamamen kaybolur. Çıkartmadan bir gün sonra, plak veya kabuk oluşabilir, ancak bir hafta sonra, genellikle her şey kaybolur.

Rehabilitasyon döneminde çocuk koruyucu bir diyet ve ses dinlenmesini gözlemlemelidir. Rasyonlar kaba, sıcak, soğuk, baharatlı, marine ve tuzlu yiyeceklerden hariç tutulur.

komplikasyonlar

Olası komplikasyonlar arasında kanama, enfeksiyon, sepsis bulunur. Sorunları önlemek için, doktor tavsiyelerini takip etmek ve gözetiminde olmak önemlidir.

görüşler

Operasyon hakkında geribildirim:

 • "Bir yıl önce böbreklerim çıkarıldı. Bundan önce, sık sık komplikasyonlar ile sürekli ezilen anjina. Ameliyattan sonra, oğlum daha sık hastalanmaya başladı, genel olarak boğazından şikayet etmiyor. Ancak doktor, bağışıklığı güçlendirmemizi tavsiye etti. Kaldırmadan pişman değilim, ameliyat olmadan her şey çok daha kötü olabilir. "
 • "Uzun zamandır düşündüm ve silmeye karar vermeden önce incelemeleri okudum. Sonuç olarak, operasyon gerçekleştirildi, ancak daha iyi olmadı. Bir başka doktorla danışmadığımı üzüldüm, çünkü durum düzelebilirdi. Şimdi kızım bitkisel preparatlarla tedavi ediliyor, önleyici tedbirleri takip ediyorum. "
 • "Çocuğum her zaman anaokulunda hastalandı. Hasta listelerinde ayda iki kez oldu. Her zaman boğaz ağrısı. Doktor, çıkarılması önerdi, kriyo-çökelti önerdi. Her şey iyi gitti, komplikasyon yok, acı yok. Çocuk çok daha az hastalandı. "

Bezleri çocuktan çıkarmaya karar vermeden önce birkaç deneyimli uzmana danışın.

Çocuklar için bademcikler neden kaldırılır?

Birkaç yıl önce çocuklardan bademcik çıkarma operasyonu, ülkedeki en popüler cerrahi manipülasyonlardan biriydi.

Bugün tonsillektomi doğrudan bademcikleri kaldırmak için acı cerrahi kaçınarak, tıbbın gelişmesi ve tıbbi tedavinin yeni yöntemlerin ortaya çıkması ile bağlantılı olan, çok daha az sıklıkta gerçekleştirilir.

Çocuklarda böyle bir operasyonun özelliklerini dikkate almadan önce, neyin gerekli olduğu ve hangi amaçlarla gerçekleştirildiğine açıklık getirilmelidir.

Bademcikler, faringeal halkanın etrafında lenfoid doku birikimi olup, vücudun bağışıklık sisteminin işleyişinde önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, enfeksiyonun gözenekli dokuya nüfuz etmesiyle, vücutta bademcikler olmamasından daha fazla zarar veren kronik iltihaplanma-bademcik iltihabı meydana gelebilir.

Salgı bezlerini tamamen keserseniz ne olur - hastaların en yaygın sorunu, bağışıklıklarının ameliyattan sonra nasıl çalışacağı konusunda endişe. Tonsillektomide sadece palatine bademcikler çıkarılır ve 4 tane daha bademcik (faringeal, lingual ve 2 tube) çalışmaya devam eder.

İstatistiksel olarak, çocuklar az gelişmiş bağışıklık sistemi nedeniyle yetişkinlerden daha sık enfeksiyonlarla karşı karşıyadır. Bu nedenle, çocuklarda da bezlerin çıkarılması konusu, daha sık olarak daha büyük bir mertebeye yükselir.

Cerrahi endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Çocuklarda bademciklerin giderilmesi için bir operasyona gereksinim sorusu, anketin ardından bir doktor tarafından tek tek ele alınmalıdır.

Sovyet tıbbında, bademcik dokularının rezeksiyonunun ana nedeni, bir göstergenin - bezlerin büyüklüğünü - gerektirdi. Bademcikler hipertrofik ise, hasta cerrahi bölümüne gönderildi.

Günümüzde de dikkate alınır bezlerinin hipertrofisi: çocuk nedeniyle, bu, yüksek olasılıkla, çocuklarda bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı sorusu, olumlu bir yanıt boğaz ve öğürme refleksi sürekli rahatsızlık alacak söylemek zor bademcikler büyüklüğüne ise.

Ancak bugün operasyon için ana endikasyonlar, inflamasyon ve doku fonksiyonlarının derecesinin bir değerlendirmesidir. Kronik inflamasyon ile lenfoid skar dokusunun kademeli olarak değiştirilmesi gerçekleşir.

Tamamen iyileşmiş dokular hiçbir fonksiyonel yük taşımaz, sadece vücutta kronik bir enfeksiyon kaynağıdır.

Gerçekleştirilen herhangi bir tedavi etkili olmayacaktır ve bu sırada çocuk, kalp, böbrek, bağışıklık sistemi ile ilişkili bir bakteri enfeksiyonu ile ilgili ciddi komplikasyonlar geliştirebilir.

Eğer bademcikler tamamen iyileşmemişse, bağışıklık sisteminin önemli organlarını korumak için konservatif tedaviye devam etmek için bir sebep vardır. Ayrıca, çocuklarda bezleri çıkarmak için hiçbir müdahale yoktur:

 • akut dönemde herhangi bir somatik patoloji;
 • diabetes mellitus;
 • ruhsal bozukluklar;
 • kanama bozuklukları.

Ayrıca bir yaş sınırı da vardır: 5 yaşın altındaki çocuklar için cerrahi uygun ve tehlikelidir.

Çocuklarda Tonsillektomi endikasyonları gecikme riski bademcik ameliyatı gelen çok daha yüksek olacak şekilde zorlayıcı olacaktır Ancak, bu kısıtlama ihlal edilebilir.

bademcik kaldırılması için kontrendikasyon ameliyatın uygulanmasına engel varsa o durumda, enfeksiyonu ortadan kaldırma amaçlı bir kulak burun boğaz uzmanı gözetiminde konservatif tedavi, devam etmek ve vücudun savunmasını güçlendirmek için önemlidir.

Bu amaçla tıbbi ürünler, geleneksel tıp yöntemleri, fizyoterapi yöntemleri kullanılmaktadır.

Operasyon türleri

Bugüne kadar, en sık kullanılan pediatri bademcik kaldırmak için 3 yolu vardır:

 • klasik: hasarlı dokular sağlıklı bir neşter ile ayrılır, kan özel süngerlerle durdurulur;
 • lazer: lazer ışını, etkilenen doku, kan damarları sızdırmazlık ayıran;
 • radyo dalgası: özel bir cihazın radyasyonu bademciklerin dokularını katmanlaştırır, bunun sonucunda kolayca çıkarılır.

Yüksek verim, çürümeden önce lenfoid dokuyu ısıtan cihaz olan ko-toplayıcıyı kullanan yöntemle ele alınır. Ancak bu servis az sayıda klinik tarafından sunulmaktadır ve prosedürün maliyeti de oldukça yüksektir.

Hangi cerrahi müdahale yöntemini seçerseniz, doktorunuzla birlikte karar vermeniz gerekir. Bazı yöntemler (klasik) bademciklerin tamamen çıkarılması için tasarlanırken, diğerleri çocuk bademciklerinin kısmi olarak çıkarılmasına izin verir.

Klasik neşter çıkarma yönteminin avantajı tekniğin teknik olarak karmaşıklığı ve geç kanamanın düşük riskidir. Ancak lazer ve radyo dalgası tonsillektomisinin ağrısızlığı nedeniyle, neşter operasyonu günümüzde daha az ve daha az yaygındır.

anestezi

Bezlerin tüm modern rezeksiyon yöntemleri (klasik hariç) lokal anestezi altında operasyona izin verir. Ancak, cerrahlar öncesinde soru ortaya çıkıyor: operasyon sırasında küçük bir hastayı hareketsiz hale getirmek nasıl?

Bir yetişkinden farklı olarak, bir çocuk, şüphesiz, cerrahın masasının üzerinde kaldığı, akut stresli bir durum sırasında kendini sakinleştiremez.

Özel sabitleme kayışları sayesinde çocuğun hareket etmesini sağlamak mümkündür, ancak bu onun ruhuna zarar verir ve aynı zamanda operasyon sırasında komplikasyon riskini artırır. Örneğin yükselen kan basıncı nedeniyle kanama başlayabilir.

Bu nedenle, bugün çoğu doktor genel anestezi kullanmanızı tavsiye etmektedir. Modern ilaç formülasyonları, anesteziden çekildikten sonra hastaların güvenliğini ve esenliğini sağlar. Bulantı, hafıza kaybı, anestezi sonucu uzamış baş ağrısının bugün anesteziyle hiçbir ilgisi yoktur.

Tabii ki, anestezistin çocuk anne ve babasını tonsillektomi için hazırlık döneminde uyardığı, önemli bir komplikasyon riski yoktur.

operasyon

Çocuklarda bademcikler nasıl kaldırılır, teknik olarak yetişkinlerde tonsillektomiden biraz farklıdır:

 • Ameliyathanede bir çocuk genel anestezi içine enjekte edilir;
 • etkilenen dokuların direk rezeksiyonu;
 • Hasta, tıbbi personelin gözetimi altında anesteziden sonra kendisine geldiği özel bir koğuşa götürülür.

Tedavi süresi cerrahi işlemin yöntemine bağlıdır: çocukların en az bir saat, klasik bir şekilde badamciklerini keserken lazer ve radyo dalgası yöntemi, 15-25 dakika süreyle rezeksiyonu sağlar.

rehabilitasyon

Rehabilitasyon periyodunun uzunluğu, tedavi eden doktorun gereksinimlerini takiben tonsillektomi yapılmasına, doku hasarının miktarına bağlıdır. Kural olarak, cerrahi sonrası iyileşme süresi 2-3 aydan fazla sürmez.

Tonsillektomi sonrası ilk hafta, rezeksiyon yerinde yaşanan stres ve ağrı nedeniyle çocuk için en şiddetli olanıdır. Kural olarak, bu süre hastanenin hastanesinde küçük bir hasta tarafından geçirilir, burada genel durumu hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yönelik gerekli yardımı alır.

Bu süre zarfında geç kanama riski yüksektir, bu nedenle koruyucu bir rejimin gözlemlenmesi son derece önemlidir: kaba yiyecekler yemeyin, ses tellerini yormayın.

İlk rehabilitasyon döneminin tamamlanmasından sonra çocuk eve gider, burada bir kulak burun boğaz doktoru, alerji uzmanı ve çocuk doktoru polikliniğinde ameliyat sonrası iyileşmeye devam eder.

Çocukların bu dönemde karşılaştıkları temel sorun, vazokonstrüktif damlalarla kolayca yok edilen nazofarenksin şişmesidir.

Olası riskler ve komplikasyonlar

Kural olarak, çocuklarda bezlerin çıkarılmasından sonra, komplikasyonlar çok nadirdir. Temel olarak, onlar tonsillektomi teknolojisinin ihlali ile veya operasyondan sonra hastanın yanlış davranış ile ilişkilidir.

Komplikasyonların listesi şunlardır:

 • laringeal ödem gelişimi ve ardından boğulma;
 • kanama (ameliyat veya daha sonra);
 • tromboz;
 • lenfoid dokunun tam olarak çıkarılmaması, kalıntıların iltihaplanması;
 • tonsillektomi sırasında diş, çene, damak veya boğazda hasar.

Operasyonun tehlikeli sonuçlarının riskini en aza indirgemek, doktorun dikkatli bir şekilde seçilmesi, müdahale dönemi boyunca doktorun tüm reçetelerini takiben müdahale için gerekli hazırlık ile yapılabilir.

Çocuklardan bademciği nasıl çıkarırsınız?

Tonsillit sadece yetişkinlerde değil, aynı zamanda çocuklarda da gelişen bir hastalıktır. Kronik veya akut olabilir ve tedavi ilaçlı veya operatifdir. Hangi durumlarda bademciklerin çıkarılması gerektiğini ve çocuk bezlerini onlardan daha fazla zarar görmeden çıkarmanın mümkün olup olmadığını düşünelim.

Genel açıklama

Bezlerdeki ilaçların çıkarılmasına tonsillektomi denir. Bu durumda bademciklerin bir kısmı veya tüm dokuları çıkarılır. Bezler kendilerini lenfoid doku birikimi vardır. Bu bağışıklık sisteminin önemli bir organıdır.

Çocukluk çağında, bağışıklık sistemi hala savunulamaz olarak kabul edilir ve bu nedenle tüm olası patojenik mikroorganizma saldırılarını püskürtemez.

Bezler, enfeksiyonun bulaştığı, havadaki damlacıklar tarafından iletildiği ilk organlardır. Bademcikler yardımıyla, bağışıklık sistemi gelen mikroorganizma ile tanışır ve bir bağışıklık tepkisi oluşturur.

Çocukluk çağında, sık görülen bezlerin iltihaplanması ve patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğraması, çocuklarda angina en sık görüldüğü bir çağdadır.

Bademcikleri çıkarırken, enfeksiyon hemen solunum sistemine geçer. Çocukta angin artık olmayacak, ancak larenjit, bronşit, farenjit gibi hastalıklar geliştirebilir. Bu nedenle bir çocuktan bademcikler çıkarmak her zaman mümkün değildir.

Öte yandan, kronik bademcik iltihabı durumu daha da kötüleştirecek ve çocuğun vücudunda iltihaplı süreçlerin nedeni haline gelecektir.

Operasyon için endikasyonlar

Operasyonel kaldırma bu gibi durumlarda gösterilebilir:

 • Şişlik ve büyütülmüş bademcikler normal nefes almayı engeller. Böyle bir artış apneye yol açabilir - birkaç dakikada bir rüyada nefes almanın kesilmesi ve ayrıca hipoksiye - vücudun dokularında ve organlarında oksijen eksikliği.
 • Bir çocukta sık anjinası - yılda üç kereden fazla.
 • Çocuk tarafından iletilen anjinin komplikasyonları, kalbe, eklemlere ve böbreklere yayılıyor.

Hasta bademcikler patojenik bakterilerin birikimi için bir ortam oluştururlar, bu yüzden kalbin ve eklemlerin çalışmasını zorlaştırabilirler. Bu durumda özellikle tehlikeli olan romatizma - eklem sıvısı hasarı ve kalbin bozulmasıdır.

Operasyon türleri

Bademcikler sadece telli bir döngü yardımıyla çıkarılabildiği zamanlar, uzun zaman geçti. Bugün, çocuklarda bademciklerin çıkarılmasına izin veren, vücudun en az travma geçirmesiyle, daha nazik ve kibar olmayan yöntemler bulunmaktadır. Ayrıca, bu tür yöntemler yeterince hızlı bir rehabilitasyon vaat ediyor.

Bir tel döngü veya bir mikrodetektörün geleneksel olarak çıkarılmasına ek olarak, çıkarma gerçekleştirilebilir:

 • Bir lazer ışını ile anında pişirildiği için, hemen hemen hiç kan akıntısı olmadan lenfoid dokunun etkilenen bölgelerini uzaklaştıran bir lazer ışını. Yöntem tercih edilir ve sadıktır, ancak beş yaşın altındaki çocuklar için kontrendikedir.
 • Lenfoid dokuların tahrip olduğu yüksek frekanslı ultrasonik dalgalar. Bu operasyon ultrasonik tonsillektomi olarak adlandırılır.
 • Donma - bademciklerin kriyodestrasyonu en yumuşak yöntemdir, bademcikler ise basitçe donar ve işlevlerini durdurur.
 • Tonsillektomi uygulamasında ortaya çıkan elektriksel yöntem oldukça nadirdir.

Bir çocuğun işleyişini bir şekilde yürütmek mümkün olsa da, doktor hastanın yaşını, bademciklere olan hasar derecesini ve bunların bir bütün olarak vücut üzerindeki etkilerini tespit ederek öğrenir.

anestezi

Anestezi ve cerrahi operasyonun planlanması sırasında en ciddi sorun. Tonsillektomi, bir saatten fazla sürmeyen ve aslında genel anestezi gerektirmeyen basit bir işlemdir.

Lokal anestezi altında yapılabilir, ancak çocuk operasyon boyunca sabit kalmalıdır. Bunu başarmak zordur. Bazen doktorlar bacağın kaldırılması sırasında çocuğun hareketliliğini sınırlamak için uzuvların pozisyonunun özel fiksasyonunu sunarlar.

Ancak bu tür metotların kullanımı sadece hastanın psikolojik durumunu kötüleştirir ve operasyona hazırlanmada zorluklara yol açar. Bu nedenle, yaygın bir maske tipi veya inhalasyon anestezi sıklıkla seçilir. Bir anestezi uzmanı tarafından seçilecek.

operasyon

Bu tür çıkarmadan önce özel hazırlık yapılmaz. Ameliyattan önce neleri yapamayacağınız ve neleri yiyemediğiniz hakkında doktor tavsiyelerini dinlemek yeterlidir.

İlk olarak, çocuk maske anestezi üzerine konur - anestezi gazı, merkezi sinir sistemini yatıştırmaya ve bilincini kapatmayacak şekilde davranır, çocuk ağrı hissetmez.

Daha sonra çıkarma yapılır, sadece bir bademcik ya da bir kısmı çıkarılabilir, ya da bir kerede iki bademcikler. Esas olarak, sağlıklı dokular korunmaya çalışır.

Bundan sonra çocuk, anesteziyi terk edip bilince geri döndüğü postoperatif rehabilitasyon koğuşuna yerleştirilir. Operasyonun süresi seçilen türe bağlıdır. Kaldırma cerrahi olarak bir lazer kullanarak yaklaşık bir saat sürer - yaklaşık yarım saat ve dondurma birkaç dakika gerektirir.

rehabilitasyon

Rehabilitasyon süresi seçilen çıkarma yöntemine bağlıdır.

 • Çocuğun hastanede geçirdiği ilk gün, doktorun iyileşme sürecini ve vücudun tepkisini gözlemlemek. Komplikasyonlar tespit edilirse uygun tedavi uygulanır.
 • Operasyon için lazer yöntemi veya kriyo-enfeksiyonu seçilmişse, hastanede rehabilitasyon gerekli değildir ve çocuk bilinci tekrar kazanınca, evine geri dönülebilir.
 • Ağrılı sendromlar ve şişlik, işlemden sonraki yedi gün içinde ortaya çıkabilir. Tamamen rahatsızlıktan kurtulmak ameliyattan sadece üç hafta sonra olabilir. Operasyondan bir gün sonra, dokunun iyileşmesini gösteren beyazımsı bir kaplama veya kabuk formu oluşur.
 • Ameliyat sonrası dönemde koruyucu bir diyetin gözlemlenmesi önerilir. Buna ek olarak, ses tellerini koparamaz ve geremezsiniz - çığlık atma, şarkı söyleme, yüksek sesle gülme. Bebeğin diyetinden kaba yiyecekleri alın, çok sıcak ve soğuk yemekler servis etmeyin - yiyecekler sıcak olmalı.
 • Baharatlı yemekler, çok tuzlu ve salamura yememek yasaktır.

Böyle basit kuralların bile ihlali, komplikasyonların gelişmesine yol açabilir.

Olası komplikasyonlar

Herhangi bir operasyon sonrası komplikasyonlar iki tipe ayrılır: tıbbi faaliyetlerden kaynaklanır ve hasta ihmalinden kaynaklanır.

 • İlk tip komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama, olası kan enfeksiyonu bulunur. Bu, prosedür sırasında kullanılan aletlerin zayıf dezenfeksiyonundan veya doktorun deneyimsizliği veya ihmalinden kaynaklanmaktadır.
 • İkinci tip komplikasyonlar tıbbi tavsiyelere uyulmamasından kaynaklanmaktadır. Dondurma gibi çok soğuk yiyecekler yemek, sıcak yemek gibi şifa vermeyi yavaşlatabilir ve hatta kanamaya neden olabilir.

Vokal kordonların gerginliği, bağ ve bezlerin birbirine bağlı olması nedeniyle kanama ile doludur ve bu bölgedeki gerilim gerilir ve sadece iyileşmiş damarlar ve dokular gerilir.

Bazen bademcikleri çıkarmadan yapamazsınız. Bazı durumlarda, lacunları yıkayarak ve bademciklerin dezenfeksiyonunu yaparak, bağışıklık sisteminin bu organını yönetebilir ve saklayabiliriz.

Bir operasyona karar vermeden önce birkaç doktora danışın. Belki birisi alternatif ve daha az radikal bir tedavi yöntemi önerecektir. Böyle küçük yaşlarda ameliyatla ilgili kararlar, ancak daha yumuşak yöntemler kullanılmış ve uygun sonuçlar vermemişse yapılabilir.

Bademcik iltihabını sadece halkça tedavi etmeye çalışmayın, çünkü bunlar geleneksel tedavinin yerine geçmezler ve deneyimli bir doktorun tavsiyeleri olmadan durumu daha da kötüleştirebilir.

İncelemelere göre, gerçekten kaçınılmaz olan bezlerin çıkarılması, çocuğun anjinadan tamamen uzak durması ve bağışıklık vitamin vitaminleri ve vitamin bakımından zengin gıdaların rehabilitasyonu ve bakımı için reçete edilmesine yol açmıştır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit tedavisi, nedenleri ve hastalığın semptomları

Boyunda bulunan larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır.Daha sıklıkla, çocuklukta, olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve çocuğun vücudunun anatomik yapısının özellikleri nedeniyle patoloji ortaya çıkar.

Ebeveynler için ipuçları: bir çocuk Lugol boğaz nasıl smear

Lugol - farenks iltihabi hastalıkların karmaşık tedavisi için reçete etkili ilaçlardan biri. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından kullanılabilecek ucuz bir antiseptiktir.